PDA

View Full Version : Trigliceridi

Nipple Twister
24.02.2006., 10:53
Malo sam bio :eek: :eek: Kad sam vidio danas rezultate krvne pretrage.

Kolesterol 6.49 H (preporuka <5.0):eek:
Trigliceridi 5.31 H (preporuka <1.7):eek: :eek: :eek:

Jel se moram jako zabrinut ?
Znam da sam pretjerao s težinom , pušenjem i nekretanjem - imam problema s kičmom pa se ne krećem puno, ali pritom nisam smanjio prehrambene navike.

Što mi je činit? Kod doktora imam dogovoreno tek u srijedu pa ako ima ko kakvu pametnu za reći do tada...

imago2007
24.02.2006., 14:26
Do srijede nećeš umrijeti, a doktor će te tako "oprati" da će to biti milina. Jedini način je da smršaviš i da se počneš kretati. Znam jer imam sličan problem. Kod žena može imati veze s policističnim jajnicima i hormonalnim disbalansom. Te stvari uzrokuju visoke trigliceride, ali kolesterol je ziher od papice.

Definitivno predispozicija za srčani udar, moždani udar i karcinome raznih vrsta. Pa ti vidi jel planiraš prestati nezdravo jesti.

plavusa
24.02.2006., 14:36
ja sam poslije ljeta radila krvnu sliku i sve bilo savrseno
osim kolesterola koji je bio 6 (a nesmije preko 5). sve druge
vrijednosti u normali cak blize onim "premalim".... a vitka sam
normalno se hranim, pa sam zajedno s doktoricom ostala u cudu :)
rekla je da svejedno pripazim na papicu i da cu na proljece ponovit
pretrage

BBlue
24.02.2006., 16:31
I ja sam idealne težine, bavim se sportom, ne pušim, ne jedem masno, ne jedem rafinirane šećere, ne jedem bijelo brašno, jedem i više od 5 porcija voća i povrća dnevno, pa mi je kolesterol svejedno visok. Dr kaže da je to posljedica stresnog posla (valjda bi bilo bolje da zadavim šefa:) )

Inače, moja, sada umirovljena kolegica s posla bila je najmršavija osoba koju sam znala - a kolesterol joj je bio 12!!!!:confused:

Monica.
24.02.2006., 19:08
Čula sam da i geni igraju ulogu.
I mislim da su ti opasniji trigliceridi.

BBlue
24.02.2006., 19:11
Čula sam da i geni igraju ulogu.
I mislim da su ti opasniji trigliceridi.

Pa ne znam baš... majka mi ima oho-ho kila previše i nema visok kolesterol... i smije se meni koja manijakalno pazim na težinu, a kolesterol ne mogu smanjiti! Problem je visina LDL (lošeg kolesterola) koji je kod mene povišen, a povišeni su i trigliceridi. Moja dr misli da još nije alarmantno, jer ne bih htjela na lijekove....

Monica.
24.02.2006., 19:15
Pa ne znam baš... majka mi ima oho-ho kila previše i nema visok kolesterol... i smije se meni koja manijakalno pazim na težinu, a kolesterol ne mogu smanjiti! Problem je visina LDL (lošeg kolesterola) koji je kod mene povišen, a povišeni su i trigliceridi. Moja dr misli da još nije alarmantno, jer ne bih htjela na lijekove....

Pa ne mora ti ga majka imati,i nije pravilo da ako si debel moraš imati visoki tlak,povišene trigliceride ili dijabetes...Zato sam to i napisala.;)

Lapulapu
24.02.2006., 19:18
Inače, moja, sada umirovljena kolegica s posla bila je najmršavija osoba koju sam znala - a kolesterol joj je bio 12!!!!:confused:

isti slučaj u mojoj okolini - izrazito mršavi kolega i kolegica (za nju čak i znam da jako pazi na prehranu) s ogromnim kolesterolom :confused:

H5N1
24.02.2006., 19:20
majstore napravi 3 serije trbusnjaka , kolko mozes , dnevno i tak isto sklekove , cucnjeve sta ti padne na pamet i tak svaki dan , u 3 mjeseca ce ti bit 50 puta bolje a dnevno ces izgubit 10 minuta :top:

BBlue
24.02.2006., 21:10
Pa ne mora ti ga majka imati,i nije pravilo da ako si debel moraš imati visoki tlak,povišene trigliceride ili dijabetes...Zato sam to i napisala.;)

Napisala si da su u pitanju geni, a oni se nasljeđuju od roditelja. Ja sam ti samo odgovorila primjerom da to ne mora biti točno. Prema tome, ja jako dobro znam da debeli ljudi ne moraju nužno imati visok kolesterol, ali visoki tlak imaju daleko češće... kao i dijabetes... ali to je druga tema.

Pokušala sam objasniti da ni dijeta ni tjelesna aktivnost ne moraju nužno pomoći, unatoč trudu. A očito smo utvrdili da ni geni nisu baš tako bitni. Ostaje stres.... ;)

imago2007
24.02.2006., 21:31
Nije bitno jeli netko mršav ili ne, nego ima li dobre krvne pretrage ili ne. Samozavaravate se kad mislite da vam ništa neće biti.

Mršavi koji imaju loše nalaze to imaju iz sljedećih razloga:
- neredovite i nekvalitetne prehrane
- stresa
- koji onda utječe na hormone

I vjerojatno je da će odapeknuti prije nego netko tko ima 50 godina i 100 kg, a dobre krvne nalaze.

Ništa osobno, ali budite relani! I nemojte misliti da niste u opasnosti, ako su vam nalazi loši. Nisu kile najbitnije, nego krvna slika. A činjenica je da osobe koje su debele mogu dugo imati dobru krvnu sliku, ali im se nakon 40-te sve pokvari preko noći.

Organizam naplaćuje sav teror i nebrigu. Pa kad tad!

Lapulapu
24.02.2006., 21:34
ti se očito nisi susreo s nalazom koji je potpuno uredan, OSIM povišenog kolesterola ;)

Nipple Twister
24.02.2006., 23:32
majstore napravi 3 serije trbusnjaka , kolko mozes , dnevno i tak isto sklekove , cucnjeve sta ti padne na pamet i tak svaki dan , u 3 mjeseca ce ti bit 50 puta bolje a dnevno ces izgubit 10 minuta :top:

A nemogu, yebemumiša, velim da imam problema s kičmom !
Upravo sam već tjedan dana na bolovanju jer me opet uhvatilo u križima. Iskočio disk 5mm pred par godina i sad me tako uhvati svakih par mjeseci, a ovaj zadnji upravo nakon što sam 20 trbušnjaka napravio.

Nipple Twister
24.02.2006., 23:38
ti se očito nisi susreo s nalazom koji je potpuno uredan, OSIM povišenog kolesterola ;)

Meni je uvijek krvna slika bila odlična (sve u srednjim vrijednostima) usprkos nekim zdravstvenim problemima, pa me sad ovo dosta iznenadilo... I ovaj put su sve druge vrijednosti u području normale osim jebenih triglicerida i kolesterola.

Taroth
25.02.2006., 19:02
Upravo sam već tjedan dana na bolovanju jer me opet uhvatilo u križima. Iskočio disk 5mm pred par godina i sad me tako uhvati svakih par mjeseci, a ovaj zadnji upravo nakon što sam 20 trbušnjaka napravio.

trbusnjaci su jako losi za kicmu... nagli trzaji i mislim da ih malo tko od sportasa uopce radi...

radi se sklopka i to polagano...

Monica.
25.02.2006., 22:56
Napisala si da su u pitanju geni, a oni se nasljeđuju od roditelja.

Da,i od djedova i baka i pradjedova i prabaka i bla,bla,bla...
Ne kužim zakaj si tak nabrijana :confused:

BBlue
26.02.2006., 09:03
Da,i od djedova i baka i pradjedova i prabaka i bla,bla,bla...
Ne kužim zakaj si tak nabrijana :confused:

Stres...

Vincent V
26.02.2006., 10:02
na proslom sistematskom imao sam vrijednost triglicerida 13 a max je 1,8.Zajeb je bio sto sam navecer oko 8h, dan prije vadenja krvi pojeo masniju kobasicu misleci da ce se do jutra masnoca razgraditi u krvi. Eto, izgleda da nije i zato je nalaz bio katastrofalan.anyway, nakon toga sam zgibao na dijetu i hrabnim se povrcem i ribom a ne kao prije hamburgerima,cevapimai pomfrijem...trigliceridi su odraz nezdrave prehrane...

avril
26.02.2006., 10:40
Cula sam da su za ljude sa povisenim trigliceridima opasniji kolaci od speka. E sad koliko je istine u tome pojma nemam.

4,05%
26.02.2006., 14:01
Malo sam bio :eek: :eek: Kad sam vidio danas rezultate krvne pretrage.

Kolesterol 6.49 H (preporuka <5.0):eek:
Trigliceridi 5.31 H (preporuka <1.7):eek: :eek: :eek:

Jel se moram jako zabrinut ?
Znam da sam pretjerao s težinom , pušenjem i nekretanjem - imam problema s kičmom pa se ne krećem puno, ali pritom nisam smanjio prehrambene navike.

Što mi je činit? Kod doktora imam dogovoreno tek u srijedu pa ako ima ko kakvu pametnu za reći do tada...
Nedavno sam i ja uradio test i kolesterol mi povišen. Ostalo OK.
Siguran sam da je to posljedica zimskog načina života (svonjokolje, slave, nove godine, božići, nekretanje…). Nadam se da će proljeće popraviti te stvari.

banderas
26.02.2006., 15:48
Pusti sklekove i trbušnjake, anaerobne vježbe ti neće tu puno pomoći. Jel možeš voziti sobni bicikl?
Nalazi zaista jesu zabrinjavajući, na (žestoku) dijetu ćeš svakako morati ići, a tu te ni kičma neće spasiti :p

Vincent V
26.02.2006., 16:09
nema vise cvaraka,spekeca,kotlovine,rostilja,rebrica itd..
sve mi sline krenule dok sam nabrajao....
samo riba i povrce, ja tako skinuo 7 kg cistog sala

4,05%
26.02.2006., 16:26
nema vise cvaraka,spekeca,kotlovine,rostilja,rebrica itd..
sve mi sline krenule dok sam nabrajao....
samo riba i povrce, ja tako skinuo 7 kg cistog sala
Kulen, slanina, šunka... Ne znam kako bi bez toga mogao ali smanjiti se mora. Pa ćemo vidjeti za 2-3 mjeseca šta će biti.

Vincent V
27.02.2006., 11:22
Kulen, slanina, šunka... Ne znam kako bi bez toga mogao ali smanjiti se mora. Pa ćemo vidjeti za 2-3 mjeseca šta će biti.

Nocima sam sanjao cevape s pomfiem,zapecenim grahom i brdom luka.....od svega toga ostale samo krhotine, sam smijem luk jest, nis vise i to tako vec mjesec dana.krvavih mjesec dana.

Vincent V
27.02.2006., 11:29

Nocima sam sanjao cevape s pomfiem,zapecenim grahom i brdom luka.....od svega toga ostale samo krhotine, sam smijem luk jest, nis vise i to tako vec mjesec dana.krvavih mjesec dana.

ivica16
27.02.2006., 17:48
Imam isti problem, i od razčloga imam svega pomalo no najviše stresa. I preije par dana sam krenuo sa žestoko djetom. Nmea priloga, uglhikohidrata, samo voće (određeno) , povrće i meso (piletina, puretina), te riba.
Iskreno jako sam veliki gurman i niej mi to problem..sve volim. I to će biti dobat primjer da malo smršavim (netrebam puno). Izvadil bum is sobni bicikl...no nije mi to problem.
Moj problem je: [COLOR="Black"][B]DA LI NETKO ZNA GDJE DA NAĐEM RECEPTE ZA TAKVU PREHRANU!!!!. sve nešto izvlačim iz glave a recepti bi mi jako pomogli. pa ako neko zna neki URL please bio bi jako zahvalan

Hvala

talos
27.02.2006., 21:04
samo treba smanjiti jelo i naravno bez slatkog :) i malo vježbe ako se može:) ja sam tako uspio prije dvije godine skinuti 5kg. i održavam krvnu sliku dobru, ali mali problem je što sam ponovo počeo jesti slatko ( sam sebe udaram po glavi ali sam jebeno tvrdoglav), ali sam sada obečao za korizmu prestati jesti slatko, pa ako izdržim 40 dana bez slatkog nadam se da ću izdržati i poslje korizme :)

imago2007
02.05.2006., 09:09
Daklem, nekakav prosjek je do 2 nečega, a ja imam 4 nečega. Drugim riječima turbo trigliceride. U osnovi, ja to imam povišeno od pubertera samo svake godine polako još rastu. Naravno da sad raste i tlak.

Osobno mislim da to ima veze s hormonalnim poremećajem, PCOS i sl., ali me nitko ne doživljava. To je posljedica, ne uzrok, a čak sam nešto o tome našla i na webu.

No, da ne davim, sve ostalo je ok i kolesterol i šećer i sve. Jedino ti j...i trigliceridi stalno rastu.

Da li je netko imao sličan problem? Kako ga je riješio? Pomaže li doista jabučni ocat, Kilostop i sl. stvari za čišćenje krvi?

Karmela
02.05.2006., 14:52
Pa mislim prvo sto ti savjetuju jest da promijenis rezim ishrane i pocens vjezbati, a ako imas par kg viska mislim da ti savjetuju da ih se rijesis. Ako to ne pomaze, tj. ako imas neki organski uzrok zasto su ti trigliceridi poviseni dobijes propisanu terapiju.

Znaci nema vise: sokova, soda napitaka, sladoleda, cokoladica, keksa, grickalica, pizze, i sl. :nono:
Samo prava hrana, puno svjezeg povca i zitarica, bezmanso meso i riba, malo svjezeg voca i sretno. :w

lala
02.05.2006., 18:33
Daklem, nekakav prosjek je do 2 nečega, a ja imam 4 nečega. Drugim riječima turbo trigliceride. U osnovi, ja to imam povišeno od pubertera samo svake godine polako još rastu. Naravno da sad raste i tlak.

Osobno mislim da to ima veze s hormonalnim poremećajem, PCOS i sl., ali me nitko ne doživljava. To je posljedica, ne uzrok, a čak sam nešto o tome našla i na webu.

No, da ne davim, sve ostalo je ok i kolesterol i šećer i sve. Jedino ti j...i trigliceridi stalno rastu.

Da li je netko imao sličan problem? Kako ga je riješio? Pomaže li doista jabučni ocat, Kilostop i sl. stvari za čišćenje krvi?

I ja ti imam identičnu situaciju i mislim da ide u paketu s PCOS, a u svakom slučaju, ne gine ti (nam:( ) ono što Karmela piše jer to je (uz pilule i operaciju) nešto što će ti svaki endokrinolog reći jer uz takvu sliku s godinama idu i problemi s šećerom, krvnim žilama itd.
Ups:no: sad skužih da ti je kolesterol o.k.ja sam na to mislila

Karmela
02.05.2006., 19:52
Ups:no: sad skužih da ti je kolesterol o.k.ja sam na to mislila

To je bilo i meni zanimljivo. Vjerojatno ce je traziti da ponovi testove.
Jer visoki trigliceridi bez dijabetesa ili povisenog kolesterola su rijetkost, koliko ja znam.

hidr
05.05.2006., 10:30
Odi na www.zdravljeizgljiva.hr,tamo imaju zanimljive preparate iz medicinskih gljiva koje pomazu kod visokog tlaka,masnoca u krvi ,i jos nekih bolesti(virusi,rak)cak imaju znanstvena istrazivanja da jedna vrsta gljive snizuje masnoce i kolesterol i da njeno djelovanje traje cak i godinu dana nakon prestanka uzimanja te gljive odnosno preparata.

:top:

hidr
05.05.2006., 10:31
www.zdravljeizgljiva.hr

hidr
05.05.2006., 10:34
Da ne lutas previse:preparati;MYKOMIX(masnoce, skleroza) te ARMILENT(hipertenzija i sl..):)

mitzy
07.05.2006., 15:54
Ja imam visok chol i trigl, a snižen guk...

Za sada sam na statex-u, terapija mi je pri kraju.

Planiram koristit Lecitin od soje u granulama, iz prehrane sam već izbacila masnoće ili smanjila na minimum.

Najbitnije je regulirati lipide, pa makar lijekovima + redovite kontrole krvi.

Ja imam genetsku predispoziciju pa moram više paziti.
Povišene masnoće su predispozicija za milion boleština...:rolleyes:

Karmela
09.05.2006., 21:27
Mitzy, zadnje studije pokazuju da je secer jednako, ako ne i gori od zasicenih masnoca u prehrani za kolesterol. Tako da znas. Moras zaboraviti i na kolace, sokove i slatkise. Cak i voce s vise secera moras zaboraviti.

What the fuck
01.12.2006., 13:21

Najiskrenije suosjećam s tobom!!!!!!!!!!:bicedobro:
Naime, moji su trigliceridi 4,4 s tendencijom rasta:( .
Spremam se na dijetu k'o gladan srat' (to ti je kao kad pušač kaže da se sprema prestati pušiti). Ali nikako da se natjeram i da krenem. Malo sam se ozbiljnije zabrinula čitajući ove postove.
Anyway, želim reći da nije lako, ali kada se pogleda za i protiv i ako se uzme u obzir da još uvijek imamo mogućnost izbora... nema se kaj više čekati.
Osim toga, malo konde bi mi dobro došlo u svim oblicima :D :D :D

Firestarter
23.01.2007., 23:52
trigliceride je lakse skinuti. ja sam ih skinuo sa 16 na 4 i pritom izgubio 9 kg. sad trazim adekvatni lijek da bi ih doveo u normalu. sad pijem sortis.

clee
24.01.2007., 07:53
trigliceride i kolesterol (koliko ja znam) imaju povišene i ljudi s difunkcijama štitnjaće, tako da obratite pozornost i na to.

ivica16
24.01.2007., 22:24
trigliceride je lakse skinuti. ja sam ih skinuo sa 16 na 4 i pritom izgubio 9 kg. sad trazim adekvatni lijek da bi ih doveo u normalu. sad pijem sortis.

Ajde objasni kako si uspio skinuti sa 16 na 4. Koji jelovnik itd. Please malo proširi to.

Hvala

ante dumbledore
25.01.2007., 02:27
joj divota tema taman radim poremećaje metabolizma lipida :D freak, nemojte se obazirat
nego, triacilgliceroli ilitiga po stari trigliceroli tih vrijednosti su definitivno alarmatno stanje, ne hitno ali alarmantno. kolesterol također nije a zanemarit.
da sad ne nabrajam sve posljedice tih poremećaja da ne budem previše dosadan. uglavnom pokušaj sa dijetom u kombinaciji sa nekim pripravkom na biljnoj bazi(omega-shits....) jedno 2-3 mj. uz što veću fizičku aktivnost. to što imaš problema sa kralježnicom ne znači da si nepokretan. ako nisi siguran što točno smiješ radit posavjetuj se sa fizijatrom. što se tiče dijete ni pod razno ne smiješ konzumirat jaja, tj žumanjce. ako nakon 3 mj ne dođe do značajnog smanjenja vrijednosti kolesterola i triacilglicerola onda na statine(lijekove).
btw, nove preporuke kažu da su normalne vrijednosti triacilglicerola 0.0mmol/L :D

effigy
11.03.2007., 02:40
Povišeni kolesterol kod mršavih ljudi je znak bolesti jetre.

snow girl
11.03.2007., 19:31
Ja sam nedavno u knjižnici naišla na knjigu "Laž o holesterolu". Napisao ju je jedan njemački kardiokirurg koji tvrdi da je granica za holesterol prenisko postavljena. On tvrdi da je holesterol najmanje kriv za arteriosklerozu i da da je samo 1% ugrađeno u arteriosklerotične naslage što je uvidio dok je operirao svoje pacijente. Tvrdi da je cijela histerija oko kolesterola izazvana samo zbog toga da bi se prodali statini na kojima farmaceutske tvrtke zarađuju milijarde dolara godišnje.
A glavni uzroci arterioskleroze su stres, naslijedni faktor, nikotin, giht i šećer.
Tako, ako imate samo povišen holesterol, a ne njupate puno svinjetine, dont worry, be happy.

ante dumbledore
12.03.2007., 00:49
nije da u tome nema istine, u smislu da farmaceutske tvrtke ne furaju kolesterol kao major čimbenik i trigliceride,jer oni su najviši u bogatih ljudi koji imaju para da si kupuju lijekove kojima će ublažit svoju nezasitost hranom dok u siromašnim zemljama ljudi umiru od bolesti čiji su lijekovi zadnji put pravljeni prije 50 godina, dok imamo plejadu jako sličnih statina. ja sam tkđ ne znam koji osjećaj navesti, isfrustriran, neam pojma, tom činjenicom, da ljudi umiru u tolikom broju samo zato što nemaju pitke čiste vode,al to je pitanje svjetske politike....
nego bilo kako bilo, kolesterol i trigliceridi čine važan faktor u zdravom životu ljudi, jer su prekursori mnogih za život važnih hormona,jer pridonose elastičnosti krvnih žila, ali i njenom propadanju ako ih ima previše, posebice uz kombinaciju sa visokim tlakom, tako da bez obzira na politiku farmaceutskih tvrtki,ipak su oni važni čimbenici nastanka bolesti od kojih se u zapadnom svijetu najviše umire,posljedica ateroskleroze

snow girl
17.03.2007., 22:30
Zdravo se hranimo, a holesterol nam je povišen. Dva su logična odgovora:
1. metabolizam holesterola nam je poremećen, to se da provjeriti
2. granica je preniska i svi postajemo doživotni pacijenti pod terapijom.
Autor knjige "Laž o holesterolu" zove se dr. Walter Hartenbach.Ako ste jako zabrinuti, pročitajte knjigu i educirajte se.

Ida Bauer
17.03.2007., 23:22
Trigliceridi:
Ako jedemo previše hrane koja sadržava ugljikohidrate, suvišak se pretvara preko glicerola u trigliceride i pohranjuje u masnom tkivu kao tjelesna mast. Zato je osnova dijete, ako je razina triglicerida u krvi povišena, prvenstveno smanjenje unosa hrane koja sadržava ugljikohidrate (alkohol, slatkiši, kruh, tijesto i sl.) i masti
-povišena razina triglicerida rizik je za aterosklerozu, no manje snažan nego li je to povišena razina kolesterola
Kolesterol:
Kolesterol je masnoća koje najviše ima u namirnicama životinjskog podrijetla.Kolesterol u našoj krvi potječe iz dva izvora: iz jetre gdje se stvara (endogeni) i iz hrane (egzogeni).Kolesterol nije esencijalna prehrambena tvar zbog toga što ga organizam može sam sintetizirati u potrebnim količinama

Sadržaj kolesterola u 100 g nekih namirnica

Namirnice Kolesterol/100 g
mlijeko kravlje, punomasno 14
vrhnje tučeno, 30% masti 111
Cheddar 105
gouda punomasni 105
maslac 225
jetra pileća 500
jetra goveđa 270
jetra svinjska 260
mozak teleći ili janjeći 2200
jetrena pašteta 150
hamburger od goveđeg mesa 6
kobasice, prosjek 96
pile, crno meso 110
hobotnica 170
hlap 200
škampi 200
kamenice 200
jaje kokošje 520
teletina, srednje masna, bez kosti 68
svinjetina, srednje masna, bez kosti 60
janjetina, srednje masna, bez kosti 71
govedina, srednje masna, bez kosti

Jedi žitarice,voće,povrće i soju,a zaboravi jaja,meso i mliječne proizvode.
Cure,ja sam imala povišeni kolesterol zbog kontracepcijskih pilula...zato pripazite na to!!!

Chocolate
18.04.2007., 16:40
Evo nakon nalaza krvi, utvrđeno je da imam povišene trigliceride, 4,02 mmol/L...Doktorica mi kaže da je to zbog ne aktivnosti i zbog moje loše prehrane...( Radim posao na kojem cijeli dan sjedim, a zadnje dvije godine to traje po cijele dane( faks popdne i to ), tako da sam malo i težinu povećao ). Ima li tko iskustva, jel 4,02 mmol/L puno ?Inaće holesterol mi je 4.2 mmol/L. Kako smanjiti te masnoće? Znam da moram izbacit majonezu i kečap i prestat se trpat poslje 20 h navečer.. :)

Ivanicapeca
18.04.2007., 18:15
Evo nakon nalaza krvi, utvrđeno je da imam povišene trigliceride, 4,02 mmol/L...Doktorica mi kaže da je to zbog ne aktivnosti i zbog moje loše prehrane...( Radim posao na kojem cijeli dan sjedim, a zadnje dvije godine to traje po cijele dane( faks popdne i to ), tako da sam malo i težinu povećao ). Ima li tko iskustva, jel 4,02 mmol/L puno ?Inaće holesterol mi je 4.2 mmol/L. Kako smanjiti te masnoće? Znam da moram izbacit majonezu i kečap i prestat se trpat poslje 20 h navečer.. :)

Imaš jedan napitak koji se radi od limuna i češnjaka. Garant skida kolesterol, stari ga tako riješio:top:

20 režnjeva češnjaka (cca 2 glavice), 5 limuna-sve dobro samljeti u mikseru i staviti u lonac s 1 litrom vode. Prokuhati do vrenja i odmah nakon što proključa skinuti s vatre. Pustiti da se ohladi pa procijediti i piti kad god se sjetiš, najbolje prije ručka i večere. Nakon mj. dana bi već trebalo biti većih poboljšanja.

Osobno sam napuštala stan na par sati kad se ovo kuhalo, jer vonj stvarno diže mrtve, ali zaista ima efekta. Stari je recept dobio od šogora koji je isto tako skidao kolesterol.

Izbjegavaj prženo meso, crveno meso. Fino deri po piletini, puretini, ribi, a od ulja maslinovo, sve lijepo pečeno ili lešo. Mediteranska kuhinja ti je zakon za skidanje kolesterola.
Zaboravi na jaja (žumanjak, bjelanjak možeš), kikiriki i grickalice, jedi proizvode od integralnog brašna i izbjegavaj miješanje proteina i ugljikohidrata.
Imam ti jednu dobru listu od dr. u bolnici koju je stari dobio i pridržavao se toga jedno mjesec-dva. Smršavio je iako se malo kreće i skinuo kolesterol. Ako hoćeš, iskeniram ti je i pošaljem mailom, samo mi ga ostavi na PM.:top:

Ivanicapeca
18.04.2007., 19:51
http://i156.photobucket.com/albums/t7/Ivanicapeca/Untitled-3-1.jpg

None
18.04.2007., 21:45

Trig. su masti koje nastaju preradom ugljikohidrata u jetri.
Naime provareni ugljikohidrati dolaze u jetru, dio njih jetra zadrzava za potrebe ishrane mozga, a visak pretvara u trigliceride i salje u masne stanice, a dio kao glukoza ide u krv.
Uz povisene trig. imas vjerojatno i povisen secer a to je opasno, zbog trosenja inzulina.
Uglj. su zitarice, voce, povrce, alkoholna, gazirana i negazirana pica.
Njih treba smanjiti na potrebni minimum.
Prouci si malo ....www.zonazazdravlje.com

Marin 1
18.04.2007., 21:59
Povišeni trigliceridi mogu biti i od previše kruha uz obroke,kao i kolači itd.To mi je rekao doktor i kad sam to dvoje izbacio trigliceridi su se vratili u normalu.

Piggy
18.04.2007., 22:05

Tjelovježba, manje papati sranja i kupi si omega 3 od natural wealth.

None
18.04.2007., 22:06
Povišeni trigliceridi mogu biti i od previše kruha uz obroke,kao i kolači itd.To mi je rekao doktor i kad sam to dvoje izbacio trigliceridi su se vratili u normalu.

To su ugljikohidrati........
Ali i vrijeme mjerenja u danu je jako bitno.
Najbolje je napraviti glukotest 30min nakon jela i onda vidis sto ti koja hrana radi. Ugljikohidrati stvaraju povecani secer u krvi i trigliceride, znaci svaki obrok mora biti ujednacen.

None
18.04.2007., 22:09
Tjelovježba, manje papati sranja i kupi si omega 3 od natural wealth.

Omega 3 pomaze kod skidanja naslaga kolesterola u krvotoku.
Ona ne smanjuje trigliceride, njih smanjuje manji unos ugljikohidrata.
A jos bolje je laneno ulje.

Chocolate
19.04.2007., 07:39
običaj mi je bio 22h navečer 200g čipsa, 1L kole...kruha sam dosta jeo..a posao mi je takav da cijeli dan sjedim za kompom...mislil da bi to mogao biti dobar razlog...

Body mass index ( BMI ) mi je 29,7....

Taroth
19.04.2007., 09:08
kako se uzima laneno ulje i za sto je sve ono dobro?

zeno
19.04.2007., 15:40

ovako druze da ti kazem iz iskustva posto sam imao trigliceride 6.5 pa sve ove gore terapije sam probao citavu godinu i uspio sam smanjit na 5.9 pa sam sebi sam dao terapiju jedi sve normalno u granicama bez ikakvih lijekova svako drugo jutro kasika meda i 0.30 dcl jabukova sirceta u casi vode promijesaj i popi i odvoji sebi bar tri puta sedmicno setnju kroz prirodu al zestoku setnju i moras se malo oznojit i jos po mogucnosti malo fudbala ili trcanje jos bolje i za dva mjeseca ja nemam uopste masnocu. Doktor me pitao kako sam skinuo e eto tako a volim popit i lijepo zamezit al time to sve istjeram i evo osjecam se super i i dalje normalno jedem sve i pijuckam i rekreiram i nikakvih problema a holesterol ti je dobar.Pozdrav 100% ispitano

Ivanicapeca
19.04.2007., 16:02
kako se uzima laneno ulje i za sto je sve ono dobro?

Znam da se stavlja žlica lanenog ulja u šalicu posnog sira i to se zajedno jede ujutro na tašte, ali to je dijeta kod karcinoma. Možda upali:confused:

Piggy
19.04.2007., 19:47
Omega 3 pomaze kod skidanja naslaga kolesterola u krvotoku.
Ona ne smanjuje trigliceride, njih smanjuje manji unos ugljikohidrata.
A jos bolje je laneno ulje.

Smanjuje oboje. Moja majka ima povišene trigliceride i troši tu omegu 3, jer joj je tako preporučila njena doktorica.

Piggy
19.04.2007., 19:48
običaj mi je bio 22h navečer 200g čipsa, 1L kole...kruha sam dosta jeo..a posao mi je takav da cijeli dan sjedim za kompom...mislil da bi to mogao biti dobar razlog...

Da čips i coca-cola! Ti stvarno želiš leć pod ploču, čovječe!

funnygirl33
19.04.2007., 20:40

Ti neš još dugo :cerek:

None
19.04.2007., 20:43

Coca cola je pravo sredstvo za stvaranje triglicerida i potrosnju inzulina, a chips uz to je prava katastrofa.
Procitaj udio ugljikohidrata na deklaraciji cole ili bilo kojeg pica, tu sve pise.
Da si imao prilike mjeriti trig. i glukozu, secer, pola sata do sat nakon jela bilo bi ti sve jasno.
Omega je izvrsna za ciscenje naslaga kolesterola, ali na smanjenje triglicerida utice jedino smanjenje unosa uglj., problem je sto se krv uzima nataste ujutro tako da u biti nemate pravi uvid u to sto vam ugljikohidrati rade....
Recimo teorija o rekreaciji koja sve dovede u red i onda krenes iz pocetka je pogresna, jer ne vodi racuna o provokaciji trosenja inzulina u tijelu,
zato ima puno primjera da bivsi sportasi postaju diabeticari....a ne pitaju se zasto

Chocolate
19.04.2007., 21:00
odrekao sam se tih gluposti, i uopće mi ne fale više..ali fino je.. :)

Psihopatična
19.04.2007., 21:07
Ima puno lakši način za želudac i ostalo od različitih neugodnih pripravaka i napitaka ( ala češnjak+limun, da djeluje i to ).
Tablete od Kala na bazi crvene riže, oko 200kn, više-manje, koštaju, mislim da ih je 60 u pakiranju. Provjereno djeluju. :top: Neispitano na meni, već osobi iz obitelji.
Učinak nakon ta dva mjeseca uzimanja je garant, čak bez puno reduciranja omiljene hrane, iako, naravno, da i na to trebaš pripaziti.

Piggy
19.04.2007., 22:47
Coca cola je pravo sredstvo za stvaranje triglicerida i potrosnju inzulina, a chips uz to je prava katastrofa.
Procitaj udio ugljikohidrata na deklaraciji cole ili bilo kojeg pica, tu sve pise.
Da si imao prilike mjeriti trig. i glukozu, secer, pola sata do sat nakon jela bilo bi ti sve jasno.
Omega je izvrsna za ciscenje naslaga kolesterola, ali na smanjenje triglicerida utice jedino smanjenje unosa uglj., problem je sto se krv uzima nataste ujutro tako da u biti nemate pravi uvid u to sto vam ugljikohidrati rade....
Recimo teorija o rekreaciji koja sve dovede u red i onda krenes iz pocetka je pogresna, jer ne vodi racuna o provokaciji trosenja inzulina u tijelu,
zato ima puno primjera da bivsi sportasi postaju diabeticari....a ne pitaju se zasto

Zato u svemu treba biti umjeren. Ti si inžinjer biokemije ili....?

None
20.04.2007., 10:13
Zato u svemu treba biti umjeren. Ti si inžinjer biokemije ili....?
Nisam ing., vec sam shvatio da svoje zdravlje moram uzeti u svoje ruke, jer očekivati dobar savjet od npr. doktora opće prakse je iluzorno.
Ako ne postanes svoj vlastiti nutricionist, problemi su samo pitanje vremena...

Piggy
20.04.2007., 20:39
Nisam ing., vec sam shvatio da svoje zdravlje moram uzeti u svoje ruke, jer očekivati dobar savjet od npr. doktora opće prakse je iluzorno.
Ako ne postanes svoj vlastiti nutricionist, problemi su samo pitanje vremena...

Nemoj ti podcjenjivati likare. Ali dobro što si stekao tu naviku i sam sebi dao reda.;)

None
21.04.2007., 09:21
Nemoj ti podcjenjivati likare. Ali dobro što si stekao tu naviku i sam sebi dao reda.;)

Kad bi doktori opce prakse znali dati ljudima prave savjete, ne bi bilo toliko dijabeticara, a oboljelih od srcanih bolesti ( svaki drugi u Hrvatskoj ) da niti ne spominjem.
Pricao sam sa studentom medicine, koji nije prosao to gradivo iz biokemije....
Farmaceut zna vise od njih.
A i mi previse ocekujemo od droktora opce medicine......i kad dodjemo kod intreniste koji to zna , vec je kasno.

Piggy
21.04.2007., 14:16
Kad bi doktori opce prakse znali dati ljudima prave savjete, ne bi bilo toliko dijabeticara, a oboljelih od srcanih bolesti ( svaki drugi u Hrvatskoj ) da niti ne spominjem.
Pricao sam sa studentom medicine, koji nije prosao to gradivo iz biokemije....
Farmaceut zna vise od njih.
A i mi previse ocekujemo od droktora opce medicine......i kad dodjemo kod intreniste koji to zna , vec je kasno.

Nije istina. Likari uporno aperliraju na to...nema žderačine, pušenja i malo se više kretati,. ali jbg kad ima dosta svijeta koji su tvrdoglavi kao tovari i gone po svom.:mad: A najjači su mi oni koji se vješaju na doktore.:rolleyes: Ne možeš kriviti likare! Svijet je dosta neodgovoran prema vlastitom zdravlju i javljaju se kad je bolest uznapredovala i kad više nema pomoći, nego uzimati lijekove da ti ne bude gore. :flop: Šta se tiče biokemije, dragi moj neću te lagati niti ću pretjerivati, ali dosta je masovna na medicini. Bar na momo faksu je dosta zahtjevna, a za ostale ti nemam pojma, uglavnom ti je knjiga od 900 str, pa se ti sada misli. Jeli me razumiješ?

None
21.04.2007., 18:15
Nije istina. Likari uporno aperliraju na to...nema žderačine, pušenja i malo se više kretati,. ali jbg kad ima dosta svijeta koji su tvrdoglavi kao tovari i gone po svom.:mad: A najjači su mi oni koji se vješaju na doktore.:rolleyes: Ne možeš kriviti likare! Svijet je dosta neodgovoran prema vlastitom zdravlju i javljaju se kad je bolest uznapredovala i kad više nema pomoći, nego uzimati lijekove da ti ne bude gore. :flop: Šta se tiče biokemije, dragi moj neću te lagati niti ću pretjerivati, ali dosta je masovna na medicini. Bar na momo faksu je dosta zahtjevna, a za ostale ti nemam pojma, uglavnom ti je knjiga od 900 str, pa se ti sada misli. Jeli me razumiješ?

Od doktora opce prakse mi ocekujemo da bude nutricionist, kardiolog, psihijatar, itd.
A oni ne zele priznati da ne znaju, pa pacijentima samo pricaju sto da ne jedu a ne znaju nas uputiti u bit problema, zasto.....
Odgovor je u tome sto cijela generacija tog mog studenta na predmetu biokem.
taj dio uopce nisu prosli.
Ne kazem da su morali, ali kad zavrse faks ne zele priznati da o tome nemaju pojma i da nas upute na nekog nutriconista.
Npr. dijabeticari pocinju uciti o hrani u klubu diabeticara tek kad postanu dijabeticari, a onda je kasno.
A i mi pacijenti smo naivni ocekujemo cudotvornu tabletu koja rjesava sve probleme....

smucek
22.04.2007., 18:16
rodjak od 30 god,nije gojazan,imao trig 11,9.Nakon dva mjeseca dijete(riba bijela i plava,prilog isključivo povrće),skinuo na 1,3.Treba biti uporan.

Piggy
22.04.2007., 21:07
rodjak od 30 god,nije gojazan,imao trig 11,9.Nakon dva mjeseca dijete(riba bijela i plava,prilog isključivo povrće),skinuo na 1,3.Treba biti uporan.

Znam dušo, i moja mama je kao bobi štapić pa ih je imala povišene.

Piggy
22.04.2007., 21:08
Od doktora opce prakse mi ocekujemo da bude nutricionist, kardiolog, psihijatar, itd.
A oni ne zele priznati da ne znaju, pa pacijentima samo pricaju sto da ne jedu a ne znaju nas uputiti u bit problema, zasto.....
Odgovor je u tome sto cijela generacija tog mog studenta na predmetu biokem.
taj dio uopce nisu prosli.
Ne kazem da su morali, ali kad zavrse faks ne zele priznati da o tome nemaju pojma i da nas upute na nekog nutriconista.
Npr. dijabeticari pocinju uciti o hrani u klubu diabeticara tek kad postanu dijabeticari, a onda je kasno.
A i mi pacijenti smo naivni ocekujemo cudotvornu tabletu koja rjesava sve probleme....

Ali zato postoje liječnici specijalisti i subspecijalisti.:rolleyes:

blossom1
21.01.2008., 15:05
Znam da je tema pradavna, al jednostavno moram negdje pitat.

Dragi mi imao upalu gušterače i nešto nije štimalo s jetrom, al nisu znali šta.
Gušterača se polako smirila, ali su mu trigliceridi počeli divljat.
Prvi nalaz: 14
Nakon 2 tjedna: 17
Nakon još 2 tjedna: 34 :eek:

Danas je bio na kontroli kod gastroneterologa, šalju ga vadit markere za hepatitis :eek:, i ide na neke testove metabolizma.
Do sad nije pio nikakve lijekove osim Controloca, a to je koliko ja znam za želudac, a ne za išta od ovog navedenog. Njegov liječnik je valjda vidio na nalazu da je razina toliko visoka i da stalno raste, a zašto mu do sad nije dao nikakve lijekove (jel nije smio?) neznam.

Jel netko zna šta bi to moglo bit, umrijet ću od nestrpljenja dok sve te pretrage ne obavi!

copy_xerox
25.01.2008., 11:27

KAKO?

malena_zgb_007
05.03.2008., 19:44
jecer sam dobila nalaze krvi i imam povisene trigliceride i zanima me kakav kruh smjem jesti? pa ako neko ima neke korisne savijete ili prijedloge, unaprijed se ahvaljujem.

Frankie
06.03.2008., 12:32
To su ugljikohidrati........
Ali i vrijeme mjerenja u danu je jako bitno.
Najbolje je napraviti glukotest 30min nakon jela i onda vidis sto ti koja hrana radi. Ugljikohidrati stvaraju povecani secer u krvi i trigliceride, znaci svaki obrok mora biti ujednacen.

u kojim granicama vrijednosti bi trebao biti 30 minuta nakon jela ?

fala !

Mel1
06.03.2008., 12:49
...i na koji način se napravi taj glukotest poslije jela? :ne zna:

papirić
07.11.2008., 18:45
Eh ovako, muškarac sam u srednjim godinama i imam problema sa trigliceridima - masnoća u krvi. Nije riječ o kolesterolu, šećer mi je hvala Bogu u granicama normalnoga....samo me muče trigliceridi kojima je gornji limit mislim 1.8, a moji su 18,9....doktor mi već 5 godina preporučuje šetnje, smanjivanje hrane i pušenja..ali to mi jednostavno ne pomaže....pomoziteeee

Ivanicapeca
08.11.2008., 08:12
Eh ovako, muškarac sam u srednjim godinama i imam problema sa trigliceridima - masnoća u krvi. Nije riječ o kolesterolu, šećer mi je hvala Bogu u granicama normalnoga....samo me muče trigliceridi kojima je gornji limit mislim 1.8, a moji su 18,9....doktor mi već 5 godina preporučuje šetnje, smanjivanje hrane i pušenja..ali to mi jednostavno ne pomaže....pomoziteeee

Trigliceridi nastaju kao nusprodukt probavljanja ugljikohidrata (jetra ga stvara). U velikom luku ih izbjegavaj! Kruh, tjestenine, kolači, grahovice bye bye i odprdi to pušenje, više nije in!:mig: Prokonzultiraj se i o eventualnoj terapiji ljekovima s dr.

papirić
08.11.2008., 19:01
do sada sam pokušao na razno razne načine.....jedan doktor mi je preporučio svako jutro kašikicu meda, ali su se onda trigliceridi povećali sa 5 na 12........pokušao sam i piti ocat, jedem jabuke svako večer, ali nikako ih ne mogu spustiti ispod 10 :S........

Ivanicapeca
08.11.2008., 21:22
do sada sam pokušao na razno razne načine.....jedan doktor mi je preporučio svako jutro kašikicu meda, ali su se onda trigliceridi povećali sa 5 na 12........pokušao sam i piti ocat, jedem jabuke svako večer, ali nikako ih ne mogu spustiti ispod 10 :S........

A jesi li eliminirao ugljikohidrate?

Moraš na strogu dijetu.

papirić
08.11.2008., 21:26
od danas idem na dijetu ;) to znači da trebam jesti i što manje kruha ?? jer ja kruha jedem više nego što popijem vode :P

Ivanicapeca
08.11.2008., 21:33
od danas idem na dijetu ;) to znači da trebam jesti i što manje kruha ?? jer ja kruha jedem više nego što popijem vode :P

Eto ti razloga. Pij više vode i jedi što manje kruha, a kada ga jedeš jedi od integralnih žitarica.

lescolxl
08.11.2008., 21:51
Budući da sam raspoložena za pisanje dat ću ti par savjeta. Prvo, trigliceridi 18 su poprilično visoka brojka, ja bih se dobro zabrinula. No, za procjenu kardiovaskularnog rizika nije bitna samo visina lipida, već i starosna dob, spol, naslijedje, BMI, pušenje, postojanje hipertenzije ili dijabetesa. Na osnovu ovih parametara se procjenjuje rizik bolesnika. Ono s čim se obavezno kreće u terapiji je dijeta ( postoje već formulirani napuci o načinu prehrane), no uglavnom smanjiti unos kruha, tjesta, riže, krumpira, izbjegavati masti, margarine, punomasna mlijeka, slatkiše, alkohol, sokove bilo koje vrste , grožđe, banane itd ( slatko i kalorično voće). Nakon 2-3 mjeseca dijete , provjerava se lipidogram, te se u slučaju i dalje loših vrijednosti+prisustva jednog ili više drugih rizičnih faktora uvode lijekove - statini ( kod predominantne hipertrigliceridemije najbolje rezultate postiže Lescol XL ). U novije vrijeme postoji i lijek Ezetrol, takodjer za hipertigliceridemije, sam ili u kombinaciji sa statinima. Uz sve to naravo djeta doživotno povećana tjelesna aktivnost i prekid pušenja.Za ostalo pitaj svog liječnika .

papirić
08.11.2008., 23:05
sve ostalo, osim triglicerida, jest u dopuštenoj granici...........u svakom slučaju, zahvaljujem ;)

ante dumbledore
08.11.2008., 23:15
da lijekovi svakako su za te vrijednosti trigl, bez obzira imao ti il ne druge faktore rizika, naravno da je po tebe bolje da ih nemaš...samo mala ispravka, trigl se ne riješavaju statinima, već fibratima, prvenstveno gemfibrozilom, u slučaju da on ne pomaže onda mu se mogu pridružiti nezasićene 3 omega masne kiseline.

papirić
08.11.2008., 23:51
jel možete malo bolje objasniti gemfibrozil ? do sada sam samo jednom koristio OMEGA 3 tablete, ali bez nekih efekata :S

ante dumbledore
09.11.2008., 00:05
to ti je lijek za snižavanje triglicerida, Elmogan od Leka, koristi se u dozi od 600mg do 1,8g dnevnoj dozi, u jednoj večernjoj il komb jutarnja i večernja doza, osim njega još se mogu koristiti bezafibrat i fenofibrat. bezofibrat je posebno pogodan ako ima još pridruženih faktora rizika kardiovaskularnih bolesti
a što se tiče omega 3 oni se daju samo kao dodatak fibratima ukoliko oni sami ne mogu smanjiti razinu triglicerida. u krajnjem slučaju postoji i mogućnost tzv LDL afereze, tj pomoću stroja se iz vaše krvi vade molekule precipitiranog LDL-a

ante dumbledore
09.11.2008., 00:05
to ti je lijek za snižavanje triglicerida, Elmogan od Leka, koristi se u dozi od 600mg do 1,8g dnevnoj dozi, u jednoj večernjoj il komb jutarnja i večernja doza, osim njega još se mogu koristiti bezafibrat i fenofibrat. bezofibrat je posebno pogodan ako ima još pridruženih faktora rizika kardiovaskularnih bolesti
a što se tiče omega 3 oni se daju samo kao dodatak fibratima ukoliko oni sami ne mogu smanjiti razinu triglicerida. u krajnjem slučaju postoji i mogućnost tzv LDL afereze, tj pomoću stroja se iz vaše krvi vade molekule precipitiranog LDL-a

papirić
09.11.2008., 09:18
hvala vam na savjetu :)

Mile-Zg
09.11.2008., 10:38

Da li su fibrati kontraindicirani kod lezije jetre, odnosno da li povisuju transaminaze?

ante dumbledore
09.11.2008., 14:11
koliko ja znam, statini uzrokuju porast transaminaza, koji opet nije odraz oštećenja jetre, te se mogu davati i ljudima sa lezijom jetre ako imaju indikaciju za statine,a fibrati samo mogu potencirati miopatiju ako se koriste u kombinaciji sa statinima, a i tad se ona javljaja iznimno rijetko, a rabdomioloza još rijeđe

Mile-Zg
09.11.2008., 16:06
koliko ja znam, statini uzrokuju porast transaminaza, koji opet nije odraz oštećenja jetre, te se mogu davati i ljudima sa lezijom jetre ako imaju indikaciju za statine,a fibrati samo mogu potencirati miopatiju ako se koriste u kombinaciji sa statinima, a i tad se ona javljaja iznimno rijetko, a rabdomioloza još rijeđe

Hvala, inače imam hiperlipoproteinemiju i leziju jetre već 13 godina. Najveće vrijednosti triglicerida su bile 12, kolesterola7.6. Trenutno trig. 3.2, a kolesterol 6.6. ast 58, ALT102, ggt39. Liječim se samo dijetom. Pozdrav

papirić
09.11.2008., 17:31
eh da, zaboravio sam spomenuti da sam tijekom operacije žući imao nekih komplikacija, pa mi je jetra oštećena (2000).....jel to znači da ne bih smio koristiti razno razne tablete?? I, da li bi mogli napisati ukratko uz dijetu ( ne previše konzumiranje tijesta, masnih tvari itd. ), koji bih tablete trebao konzumirati jer, doktor mi skoro uvijek preporučuje SINELIP, koji mi nekada pomogne, a nekada ne.....

ante dumbledore
10.11.2008., 01:21
pa Sinelip je lijek o kome sam ti ja pisao u prošlim postovima, gemfibrozil, dakle u slučaju da on sam ne pomaže omega 3 nezasićene masne kiseline se dodaju, treba pripaziti da se ne subdoziraju, inače im se učinak totalno smanji.

Marin 1
10.11.2008., 11:27
Imao sam visoke trigliceride i riješio ih prehranom tako da se nikad više nisu vratili.
1.Ne pušim.
2.Izbacio sam kruh tj. jedem samo tri tanke fete crnog kruha dnevno,nekada ni to.
3.Ako se u obroku jede krompir,tjestenina ili riža,onda se ne jede kruh.Taj dan ne jedi kruh.
4.Takodjer ako jedeš kolače ili imaš tu namjeru,taj dan ne jedi kruh.

papirić
10.11.2008., 13:09
zahvaljujem lijepo na savjetima......zaista sam odlučio rješiti se ove bolesti :) a za sinelip...nisam baš razumio gemfibrozil......u svakom slučaju, havala vam puuno :)

Mile-Zg
10.11.2008., 14:31
Imao sam visoke trigliceride i riješio ih prehranom tako da se nikad više nisu vratili.
1.Ne pušim.
2.Izbacio sam kruh tj. jedem samo tri tanke fete crnog kruha dnevno,nekada ni to.
3.Ako se u obroku jede krompir,tjestenina ili riža,onda se ne jede kruh.Taj dan ne jedi kruh.
4.Takodjer ako jedeš kolače ili imaš tu namjeru,taj dan ne jedi kruh.

Koliko visoke?

jagodica_bobica
10.11.2008., 18:24
Halo doktore:D

imam i ja pitanje u vezi ovog lijeka za snižavanje masnoća u krvi..
moja mama ima povišene masnoće(oko 8) s tim da ona skoro čitav život ima dijetalnu i zdarvu prehranu..pušila i pila nije niakda.. tako da ne znam od čega je..:ne zna:
no, nebitno.. dobila je neki lijek , zove se atoris i nakon što ga je koristila 2 dana je imala jake nuspojave i nije se dobro osjećala pa je prekinula s konzumacijom tog lijeka..
da li postoji neki drugi lijek koji možda ima neki drugi sasatv ,a da bi joj bolje odgovarao?:confused:
unaprijed zahvaljujem..:)

lescolxl
10.11.2008., 18:58
kakave nuspojave?

jagodica_bobica
10.11.2008., 20:17
kakave nuspojave?
ma ne sjećam se konkretno što se točno događalo.ali znam da joj nije bilo dobro, mislim da je imala problema sa disanjem- otežano disanje, strašne glavobolje pa nije mogla niti zaspati i uplašila se pa ih je prestala piti.

ante dumbledore
10.11.2008., 22:59
atoris, hm...nešto mi ne izgleda da je do njega bilo, nek se posavjetuje sa liječnikom da ev proba opet par dana pit i ako se opet pojavi onda je stvarno uzrokovano atorisom, jer ne sliče tegobe tvoje mame na nuspojave Atorisa, a ako se ipak pokaže da jest on u pitanju, ima još lijekova te skupine koje može koristiti...

lescolxl
11.11.2008., 14:45
ni meni ne izgleda povezano

jagodica_bobica
11.11.2008., 20:46
ma nemam pojma je li povezano ili ne, ali s obzirom da joj se stanje tako pogoršalo baš u dva dana kada je počela to piti, naravno da je to povezala s time. uglavnom, više ih ne pije.. počela je uzimati sjemenke lana na preporuku nekih ljudi..jel je uopće lan:confused:..i malo joj se smanjila masnoća,u mjesec dana sa 8 na 6.

MOLOKAI
11.11.2008., 23:19
Poviseni trigliceridi (uz normalne LDL, HDL i kolesterol) mogu nastati i kod

1. gladovanja
2. drzanja dijete

jer tada dolazi do povecane razgradnje masnog tkiva i
povecane potrosnje/oksidacije masnih kiselina u jetri (trigliceridi se otpustaju iz masnog tkiva i krvlju dolaze u jetru i zato su kod gladovanja i drzanja dijete poviseni u krvi).

papirić
12.11.2008., 09:11
A ja sam baš počeo sa dijetom od prekjučer :) Jedem kruh od integralnog brašna, smanjio sam pušenje sa 2, na 1 kutiju cigareta dnevno....Jedem jela koja su manje masna, i nadam se da će mi to pomoći....takođe, prije svakog jela pijem tablete Sinelip...

JustForFun
12.11.2008., 11:30
ja isto imam povišene trigliceride (doduše najviše što znam su mi bili 7) vezano za dijabetes i meni je doktorica rekla da oni skaču od slatke hrane više nego od masne pa zato pripazi i na slatko

napisat ću drugi dan prirodni jedan lijek koji sam čula da pomaže (limun i cikla nešto tako) ne znam napamet i nisam pokušavala to, ali ako mi opet budu veliki pokušat ću

još sam čula da je dobro navečer ako imaš kukurznog brašna domaćeg, a ako nema onda kupovno u jednu šolju usut i vode, pola to pola voda i prije spavanja 2-3 puta promiješati i da odstoji u šolji do ujutro i sutra na tašte tu vodu popiti

JustForFun
12.11.2008., 11:34
još jedna stvar - kad vadiš nalaze za trigliceride je li jedeš normalno ili si na dijeti 2 dana prije

jer da bi ti nalaz bio točan trebalo bi biti 2 dana najmanje na nemasnoj dijeti i onda je to relevantan nalaz, a kod nas se to ne prakticira tako obično

papirić
12.11.2008., 13:47
hehe, ja jedem normalno, i onda se odlučim, odo ujutro izvaditi nalaze da vidim kakvo je stanje s trigliceridima....eh za ovo slatko što si spomenula, kaže meni doktor: od masnog ne možeš biti sladak, ali od slatkog možeš biti masan....jednom sam čuo kako je dobro svako jutro kašikicu meda.....no, tad su trigliceridi skočili sa 7 na 15.....Isto tako, sjećam se jednom prilikom, za Božić, jeo sam sve i svašta, pršut, špek, masnu hranu, i trigliceridi su pali na 4,75.....baš sam se bio začudio :S

JustForFun
12.11.2008., 14:33
ti trigliceridi su zajebani pravo i opasniji od kolesterola

možda da je pravi med (mada ne znam), ali danas imaš svakakvog smeća

mislim da kisela hrana općenito pomaže smanjivanju masnoća, ali nisam sigurna

papirić
12.11.2008., 18:01
znam da su opasni, upravo ih zato i želim sniziti, ali nikako da pronađem valjan način, pa sam se evo odlučio ovako posavjetovat na forumu sa ljudima, jer, do sada nisam sreo ni jednog čovjeka koji bi mi rekao kako se uspješno riješio triglicerida....

lescolxl
12.11.2008., 21:48
Prije vadjenja lipidograma ne jede se 12-14 sati ( knjiški), a med svakako ne služi skidanju triglicerida, općenito ne vjerujem tzv. narodnoj medicini

holbela
13.11.2008., 06:55
Pozzzz ljudi. Ja sam u 40-ima i mam problema sa trigliceridima koji su nasljedni i nemaju veze sa hranom. Pila sam elmogan koji mi je puno pomogao,ali kod nas ga više nema .Kažu mi u apotakama da se više ne proizvodi. Onda sam dobila Atoris ali mi nije dobar kao Elmogan. A onda sam sasvim slučajno čula od jednog starijeg gospodina koji je godinama živio u Švicarskoj. On kaže sjemenke lana. Ali cijele,jer kad ih namočiš u vruću vodu one puste želatinu kao riža.Ujedno oblažu želudac sa tom želatinom i snižava trigliceride. Recimo ovako. U podne uzmite 2 žličice sjemenki u čašu i nalijte vruču vodu (malo više nego što ima sjemenki) promješajte i ostavite da stoji dok ne pođete na spavanje.prije spavanja to popijte i odmah napravite za ujutro. I ujutro natašte to popijte. I tako svaki dan. Probajte pa mi se javite. Sigurno pomaže. Sretno.

jagodica_bobica
13.11.2008., 18:34
Pozzzz ljudi. Ja sam u 40-ima i mam problema sa trigliceridima koji su nasljedni i nemaju veze sa hranom. Pila sam elmogan koji mi je puno pomogao,ali kod nas ga više nema .Kažu mi u apotakama da se više ne proizvodi. Onda sam dobila Atoris ali mi nije dobar kao Elmogan. A onda sam sasvim slučajno čula od jednog starijeg gospodina koji je godinama živio u Švicarskoj. On kaže sjemenke lana. Ali cijele,jer kad ih namočiš u vruću vodu one puste želatinu kao riža.Ujedno oblažu želudac sa tom želatinom i snižava trigliceride. Recimo ovako. U podne uzmite 2 žličice sjemenki u čašu i nalijte vruču vodu (malo više nego što ima sjemenki) promješajte i ostavite da stoji dok ne pođete na spavanje.prije spavanja to popijte i odmah napravite za ujutro. I ujutro natašte to popijte. I tako svaki dan. Probajte pa mi se javite. Sigurno pomaže. Sretno.

e tako i moja mama radi..išla je vaditi krv i u jedno mjesec dana joj sa 8 na 6. ne znam je li od toga,ali eto..:ne zna:

holbela
14.11.2008., 06:17
Ja mislim da je baš od toga. Baš mi je drago. Zato probajte ljudi i uvjerite se.

korkyra222
03.07.2009., 13:46
Evo mog slučaja; prije dvije godine vadim krvnu sliku i sve u redu osim kolesterola koji je iznosio 5,1(normala do 5) znači skoro normalan, trigliceridi 0.91, više nego dobri. Kaže doktor da je sve u redu ali kao volio bi da je kolesterol oko 4.5 i kaže malo na laganu dijetu a niti jedem masno niti slatko niti bijeli kruh, nego tipičnu mediteransku prehranu.
Ajde kažem, izbacio jaja i još neke stvari i nakon 7-8 mjeseci idem vadit krv i vidi čuda; kol. 6,9 a tg. 3,3. Katastrofa. Počeo se ja opet normalno hraniti, i ove godine promislih, ajde da izvadim nalaze kad ono kol.5,8 a tg 5.5, sve se poremetilo. Odem privatno u kardioloda napravim obojeni dopler srca, protočnost žila i kaže on; počele naslage na lijevoj karotidi i dijastolna disfunkcija srca 1. stupnja, i završio na tabletama za masnoću (Tricor) i beta blokatorima za hipertenziju, svi drugi organi prva liga.
Tako za one koji misle da i malo povišenje masnoća u krvi nije opasno, varaju se.
Snimite vratne žile obavezno, na njima počinju prve naslage.
Pozdrav.

igipop
18.12.2010., 14:30

Molim te moze malo detaljnije u svezi ove LDL afereze.
Gdje se to moze obaviti u hr, kako do uputnice ili koliko kosta? Koje su negativne strane te metode osim sto moras svaka 3 tjedna na ciscenje krvi.

ja sam imao sljedece vrijednosti kolesterola
max. kolest 12,3 pretezno 7 - 8,5
max. Ldl 10,1 pretezno 5 - 6,5
min. hdl 0,99

trigliceridi - max.1,8 nista znacajno

predzadnji nalaz
max. kolest 6,2 Ldl 4,1

nakon 2mj.koristenja zadnje terapije simvax 40mg / ezetrol 10mg
max. kolest 4,1 Ldl 2,89

posto sam u 8 mj. imao predinfraktno stanje zacepljnje koronarnih arterija dobio sam 2 stenta i aj sada (kazu da LDL bi trebai biti do 2,6 a ukupni do 4,5). LDL ne znam kako to postici.

sada moram naci neki nacin kako smiriti taj Ldl ako je moguce jer mislim da ovi statini mogu dugorocno stetiti.

Imas li ti neko iskustvo kako to smanjiti.

vuga11
10.01.2011., 16:02
samo napravite napitak od češnjaka i limuna i zbogom masnoća:cerek:

avayan
23.06.2011., 13:45
Morao sam otvoriti novi topic... ako ima neko sa iskustvom u vezi pomenutog jer me lagano hvata panika. Prije nekoliko mjeseci mi je pri rutinskom pregledu dijagnosticirana visoka vrijednost holesterola u krvi kod mene bilo 6,2 a normala je kao 5. Doktor mi je rekao da pripazim na hranu i dao terapiju nekih lijekova koje sam popio kako je receno. Tri mjeseca sam se drakonski pridrzavao dijete koju je propisao iako mi sve nije imalo smisla jer je moja ishrana vec godinama dijetalna, sportista sam izuzetnom fizickom aktivnosti znaci svaki drugi dan biciklo bar 10ak kilometara brzog tempa, nakon toga pliometrijske vjezbe, girja i medicinka, treniram jiu jitsu. Zimi trcanje... Ne pijem skoro nikako osim kad bas ne mogu izbjeci casicu a jedini mi je porok nikotin (do 5 cigareta dnevno) imam 38 godina...
Danas na kontroli holesterol je OK a trigliceridi 8!!!!!!!!!!!!!!!
Granicna vrijednost je 2 (necega ne razumijem se u te mm/l i ostalo). Nije mi jasno ocemu se radi, sutra idem doktoru ali bih zamolio nekoga sa slicnim iskustvom da posta nesto da mi bude malo lakse :flop:

Ivanicapeca
23.06.2011., 14:02
Morao sam otvoriti novi topic... ako ima neko sa iskustvom u vezi pomenutog jer me lagano hvata panika. Prije nekoliko mjeseci mi je pri rutinskom pregledu dijagnosticirana visoka vrijednost holesterola u krvi kod mene bilo 6,2 a normala je kao 5. Doktor mi je rekao da pripazim na hranu i dao terapiju nekih lijekova koje sam popio kako je receno. Tri mjeseca sam se drakonski pridrzavao dijete koju je propisao iako mi sve nije imalo smisla jer je moja ishrana vec godinama dijetalna, sportista sam izuzetnom fizickom aktivnosti znaci svaki drugi dan biciklo bar 10ak kilometara brzog tempa, nakon toga pliometrijske vjezbe, girja i medicinka, treniram jiu jitsu. Zimi trcanje... Ne pijem skoro nikako osim kad bas ne mogu izbjeci casicu a jedini mi je porok nikotin (do 5 cigareta dnevno) imam 38 godina...
Danas na kontroli holesterol je OK a trigliceridi 8!!!!!!!!!!!!!!!
Granicna vrijednost je 2 (necega ne razumijem se u te mm/l i ostalo). Nije mi jasno ocemu se radi, sutra idem doktoru ali bih zamolio nekoga sa slicnim iskustvom da posta nesto da mi bude malo lakse :flop:

Trigliceridi su ti narasli jer si vjerojatno drmao po ugljikohidratima pokušavajući izbjeći hranu životinjskog porijekla kako bi snizino kolesterol. Iskreno, mislim da ti taj kolesterol i nije bio takav plafon, s obzirom na ove trigliceride sad. Izbjegavaj šećer, namirnice tipa pašta i kruh neka budu od cjelovitog zrna, tj. integralno.

avayan
23.06.2011., 14:32
Pa ne znam bas...
Nemoguce toliko podici vrijednost. Nisam pretjerivao sa ugljikohidratima a meso nisam posve izbacio, jedem bijelu piletinu i ribu, ponekad i crno meso ali rijetko, krompir skoro nikako, jaja samo bjelance.
Dorucak uvijek zitarice zobene, soja ili neke druge pahuljice uvijek bez secera onako prirodne sa nemasnim mlijekom ili jogurtom i jedna vocka, ovih dana jabuka ili dvije.
Rucak supa i riba kuhana, karfiol, piletina ili tako nesto, ako bas pozelim pojedem neki kolac ali mali,
Vecera bjelance 3 -5 komada i opet nesto sa dosta proteina npr, soja ili komad bijelog mesa.
Nikad vise od kriske hljeba dnevno...
Za uzinu uzmem nekad integralni hljeb sa medom ili dzemom, dijetalni keks ili voce. Nakon treninga ne uzimam nikakve suplemente, proteine isl. nego popijem casu obranog mlijeka ili smuckam nesto sa sojom
Svi su obroci sa salatom, zacinjeni sa sircetom.
Sve je neslano i nemasno i malo zasecereno....