PDA

View Full Version : Investirati u poljoprivredu - kako početi?

stranice : 1 [2] 3

Gazda
10.02.2009., 15:56
A što ti točno podrazumjevaš - trebam se obrazovat - . Misliš računat koliko će ti zrna graha narast iz jednog graha ili koliko kila paradajza od jedne sadnice ??????

Među ostalim. :D
Ali i npr. kako posaditi paradajz. Koliko ga zalijevati. Kojim otrovnim kemikalijama ga posipati. Na kakvom zemljištu ga posaditi. Itd.

Göttspöđä
10.02.2009., 16:02
Gazda, polako, to ćeš saznati u literaturi. Teško će ti forumaši uspjeti objasniti cjelokupan proizvodni proces u detalj za svaku moguću biljku koju bi (možda) uzgajao. Najbolja priprema su knjige, dakle, stjecanje nekih elementarnih pojmova i predodžbi. Onda slijede prava pitanja... :top:

Gazda
10.02.2009., 16:07
Gazda, polako, to ćeš saznati u literaturi. Teško će ti forumaši uspjeti objasniti cjelokupan proizvodni proces u detalj za svaku moguću biljku koju bi (možda) uzgajao. Najbolja priprema su knjige, dakle, stjecanje nekih elementarnih pojmova i predodžbi. Onda slijede prava pitanja... :top:

To i ja mislim, zato sam i tražio preporuke za literaturu, prije nego mi padne na pamet kupiti 10 hektara ili unajmiti plac :zubo:

cb3000
10.02.2009., 16:23
To i ja mislim, zato sam i tražio preporuke za literaturu, prije nego mi padne na pamet kupiti 10 hektara ili unajmiti plac :zubo: Bez muke nema nauke . Ništa nećeš naučit iz knjiga ako nemaš praksu . Imam povrtnjak sadim sve povrće stvari koje su potrebne oko zalijevanja i zaštite riješavam u hodu jer nekad ti paradajz uspije bez ičega a nekad je potrebno špricat nemože se naučiti iz knjige vać promatraš biljke kako napreduju tako i ti postupaš . za početnika za povrtnjak ti je potrebno desetak gredica nekih 50 najviše 100 kvadrata .

Göttspöđä
10.02.2009., 16:39
Praksa je bez teorije ništa. Čovjek gladan znanja će prvo proučiti zahtjeve i karakteristike željenih kultura, pogotovo agrotehničke mjere (rok sjetve, dubina, sklop, tip tla, prohtjevi za vodu i temperature, gnojidba, doze, kultiviranje, navodnjavanje...) koje su sve odreda konkretne i izražavaju se brojčano. Tu nema odoka ako hoćeš kvalitetu i dobar prinos. Znam da Gazda ne ide na intenzivno, ali ako nešto podbaci, gadno će se demoralizirati a šteta je dobre volje i truda. Da bi mogao raditi, mora znati šta i kako raditi. Odi u knjižnicu i vidi čime raspolaže.

teta-elza
10.02.2009., 17:10
gazda dodji ti kod mene. onda odi malo do ostalih forumasa koji nesto rade, naoruzaj s eliteraturom pa navali. i ne daj se smesti.

Gazda
10.02.2009., 17:14
gazda dodji ti kod mene. onda odi malo do ostalih forumasa koji nesto rade, naoruzaj s eliteraturom pa navali. i ne daj se smesti.

Dođem kod tebe? Nudiš turu uz stručni komentar? :D Može. :top:

teta-elza
10.02.2009., 18:14
Dođem kod tebe? Nudiš turu uz stručni komentar? :D Može. :top:

a nego sta! i fini rucak uz put :)

Gazda
10.02.2009., 18:16
a nego sta! i fini rucak uz put :)

PM, rekoh. :)

Black Paladin
12.02.2009., 12:12
Kad god naiđem na ekipu koja se želi baviti nečim proizvodnim, krene mi suza na oko, :top: jer ovoj zemlji je stvarno dosta preprodavača, trgovaca i sličnih parazita koji najbolje žive a ništa ne proizvode osim golemih praznina u našim džepovima. I sam sam razmišljao o nasadima kupina i lješnjaka te proizvodnji kupinovog vina. Najveći problem mi je kupovina zemljišta, a kreditno nisam toliko sposoban da dobijem neku bijesnu paru od banke (banke smatram nužnim zlom u društvu) pa da kupim nešto veću parcelu, jer na malo je totalno neisplativo raditi. Cijeli problem i je u tim sitnim parcelicama i malenim posjedima koji nikako ne mogu biti konkurentni na tržištu. Možda kad bi postao dio neke zadruge, znam da ih ima... Okupljaju se baš oko određenih kultura. Kakva su vaša iskustva?

teta-elza
12.02.2009., 20:16
ja radim preko zadruge i prezadovoljna sam. zadruga okuplja vocare, sa povrtlarima se nekako ne mozemo dogovoriti jer oni uglavnom rade po trznicama , dok zadruga svoje proizvode plasira u trgovacke lance.

da, raspalcerirana zemlja, mali strukli zemlje su poseban problem i meni. jedva sam okupila 10 hektara ali na 4 lokacije, s tim da mi je jedna od te 4 lokacije doma pa mi nije neki veci problem. problem je i u mentalnom sklopu nasih susjeda. kad su skuzili da znam proizvesti i prodati svoje proizvode, poceli su me ucjenjivati s cijenom zemljista na sto nisma pristala. ebat ga, sto cu se ja bogatit :lol: na necijoj djedovini. takvi smo ebat nas.

mala30
13.02.2009., 16:11
dakle, molim pomoć iskusnih
naslijedstvom sam dobila zemlju,zapuštenu, neobrađivanu zadnjih 15 g.
te zemlje ima dosta, ali su to mali rascjepkani komadići, neki s vrlo lošim prilazom, večina bez neke mogućnosti navodnjavanja(bar kak ja to zamišljam, trebao bi biti vodovod blizu:confused:)
mogućnost okrupnjavanja trenutno ne postoji.
dakle , kaj sad s tim?
glupo je ostaviti zapušteno, pa sam mislila da se to nekak osposobi za buduće naraštaje, bez snova o nekoj dobiti? i bez cjelodnevnog aranžmana.

e, da, i ja sam 100% dijete asfalta

GMO
13.02.2009., 16:19
A gdje je zemlja?
Kolika je to površina?
Da li je bila oranica, vrt, pašnjak, voćnjak, kamenjar...?
Koliko je udaljena od mjesta stanovanja?

mala30
13.02.2009., 17:00
okolica jaske
nekakvih 7 ha, ima šljivik koji više nije rodan, totalno zapušten vinograd,nekadašnji vrt
oranica i pašnjak, sorry ne razlikujem:o
uglavnom, sve nešto ravno, gdje susjedi kose travu za sijeno
ima neka šuma, to ni ne znam gdje je točno, jer više ne postoji prilazni put(zarastao, a i inače navodno teško prohodan-spominju mi magarce i konje za izvlačenje)
udaljenost cca pol sata od zg

cb3000
13.02.2009., 19:27
okolica jaske
nekakvih 7 ha, ima šljivik koji više nije rodan, totalno zapušten vinograd,nekadašnji vrt
ima neka šuma, to ni ne znam gdje je točno, jer više ne postoji prilazni put(zarastao, a i inače navodno teško prohodan-spominju mi magarce i konje za izvlačenje)
udaljenost cca pol sata od zg Ja sam dosta zemlje sam ukrupnil , nešto zamjenom nešto prodajom i ponovnom kupnjom , navodnjavanje ti je kod nas kad bog pusti kišu , pašnjak je zemlja lošije kvalitete nekad se kosio jedanput godišnje ostatak godine je bio za ispašu stoke , livade su bile samo za košnju ili su teške za obrađivat ili su močvarne , oranice su bile orane na takvim oranicama sije se kukuruz , pšenica ili se sadi krumpir prije oranja se obično nađubre stajnjakom 1. godine kukuruz 2. godine pšenica nakon pšenice bi se 2-3 godine kosilo tada opet ispočetka . voćnjak iskrčiti posušena stabla posjeći koja su još živa pomladiti između starih voćki posaditi mlade kako će mlade rasti preostale stare micati , najbolje su ti sadnice kod pavina u klinča selu , imaju i starinskih sorti . vinograd je najbolje sav maknuti ako je skroz napušten preorati i zasaditi novi ili ako ima starih čokota pokušati ih obnoviti ........................:mig:

teta-elza
13.02.2009., 19:36
eeeeeeeee pa ti nasljedila nogatstvo. za navodnjavanje ti ne treba vodovod, ja sam iskopala 2 zdenca, kupila pumpe i navodnjavam bez problema. sredi papire, jos bolje, dovedi mjernika na teren nek ti pololci imanje, vidi kaj je tvoje, iskrci sikaru i razmisli kaj ces s tim. nekaj cujem da ce se na zapustena poljoprivredna zemljista placati mastan porez. zato, razmisli kaj ces sa zemljom. a obzirom da ti je zagreb pod nosom, ta zemlja podosta vrijedi.

salel
13.02.2009., 19:37
okolica jaske
udaljenost cca pol sata od zg
ja osobno bih to smatrao neprocijenivim bogatstvom.7ha pola sata od Zg:s:s

mala30
13.02.2009., 20:04
Ja sam dosta zemlje sam ukrupnil , nešto zamjenom nešto prodajom i ponovnom kupnjom , navodnjavanje ti je kod nas kad bog pusti kišu , pašnjak je zemlja lošije kvalitete nekad se kosio jedanput godišnje ostatak godine je bio za ispašu stoke , livade su bile samo za košnju ili su teške za obrađivat ili su močvarne , oranice su bile orane na takvim oranicama sije se kukuruz , pšenica ili se sadi krumpir prije oranja se obično nađubre stajnjakom 1. godine kukuruz 2. godine pšenica nakon pšenice bi se 2-3 godine kosilo tada opet ispočetka . voćnjak iskrčiti posušena stabla posjeći koja su još živa pomladiti između starih voćki posaditi mlade kako će mlade rasti preostale stare micati , najbolje su ti sadnice kod pavina u klinča selu , imaju i starinskih sorti . vinograd je najbolje sav maknuti ako je skroz napušten preorati i zasaditi novi ili ako ima starih čokota pokušati ih obnoviti ........................:mig:

što se tiče okrupnjavanja, ma nema šanse, bar dok je još ova garnitura ljudi živa- nema zamjene ni bolje za lošije, a kupovine su ko da kupujem gradilište u zg- to je spika, kak meni, tak i tebi, a deda imal još 4 braće, pa se sve djelilo na pol( i livade od 500m2 na 4), pa tak do moje generacije..
to je sad brdo malih komadića

mala30
13.02.2009., 20:06
sorry, nisam napisala da živim u zg, tu imam svoj biznis, riješenu egzistenciju i ne planiram se seliti do penzije.

mala30
13.02.2009., 20:14
eeeeeeeee pa ti nasljedila nogatstvo. za navodnjavanje ti ne treba vodovod, ja sam iskopala 2 zdenca, kupila pumpe i navodnjavam bez problema. sredi papire, jos bolje, dovedi mjernika na teren nek ti pololci imanje, vidi kaj je tvoje, iskrci sikaru i razmisli kaj ces s tim. nekaj cujem da ce se na zapustena poljoprivredna zemljista placati mastan porez. zato, razmisli kaj ces sa zemljom. a obzirom da ti je zagreb pod nosom, ta zemlja podosta vrijedi.

kad mi je trebala ta vrijednost, onda mi ju nisu dali, tak da mi je ovo sad:ne zna:
ne mislim prodavat(za neke buduće generacije ostavština), eventualno ukrupnit nekak/nekad...
kaj se poreza tiče, na to sam se u rh već navikla, od plaćanja spomeničkih enti do šuma, tak da ... okej-spasit ću drivu..
dakle, kaj sad?
ovo s vočnjakom mi ok, al ja o tome ništa ne znam.
neka literatura?

i dal je uopće izvedivo to kaj sam ja zabrijala?

mala30
13.02.2009., 20:17
ja osobno bih to smatrao neprocijenivim bogatstvom.7ha pola sata od Zg:s:s

salel, prije nekih 20 godina i ja, al mi niko nije to dao...
sad mi u egzistencijalnom smislu ne treba, a glupo je raspodavati iz vica

babkonj5
13.02.2009., 20:38
Ja se već 25 g. profesionalno bavim poljoprivredom i kad me netko pita kako da putem poljoprivrede oplodi svoj novac (rad) ja mu danas odgovorim isto kao i prije 25 kn - ne znam.
Resorni stručjaci bi rekli: ljekovito bilje, cvijeće, povrtlarstvo...
Ja bih samo dodao - ako se možete uklopiti na 20-30 % prosječne maloprodajne cijene u veletrgovinama, imate šanse da vas veletrgovci saslušaju inače...

babkonj5
13.02.2009., 20:46
zanima me jedno (ali vrijedno ) dali je u Hrvatskoj moguće prodati zeleni plod
oraha ?? .. nepotvrđeni izvor kaže da se traži i zeleni list oraha, ha ha !!!
Ako netko ima informaciju provjerenu, molim nešto o tome.

kao admin Poljoprivrednog hforuma imao sam nekoliko upita za nabavku zelene kore crnog oraha.

babkonj5
13.02.2009., 20:54
ja radim preko zadruge i prezadovoljna sam. zadruga okuplja vocare, sa povrtlarima se nekako ne mozemo dogovoriti jer oni uglavnom rade po trznicama , dok zadruga svoje proizvode plasira u trgovacke lance.

da, raspalcerirana zemlja, mali strukli zemlje su poseban problem i meni. jedva sam okupila 10 hektara ali na 4 lokacije, s tim da mi je jedna od te 4 lokacije doma pa mi nije neki veci problem. problem je i u mentalnom sklopu nasih susjeda. kad su skuzili da znam proizvesti i prodati svoje proizvode, poceli su me ucjenjivati s cijenom zemljista na sto nisma pristala. ebat ga, sto cu se ja bogatit :lol: na necijoj djedovini. takvi smo ebat nas.

ma koliko se netko trudio, daleko najveći problem su:
1. premale količine za ozbiljniji nastup na tržište i cijena proizvodnje
-ma koliko imali predrasuda, jedini način je zadrugarstvo ili neki drugi sličan način grupiranja
2. previsoka cijena proizvoda
- razlozi su objektivne prirode jer je činjenica da su ulazni inputi za red veličina veći nego u konkurentnim državama

Smiljan_HR
14.02.2009., 06:40
sredi papire,oznaci medje, ne vjeruj pricama da je nesto nemoguce raskrciti (dobra volja, trimer od 4-5 tisuca kuna i motorka cuna cine). Svaku informaciju koju dobijes provjeri.
Ja sam nalazeci se u slicnoj situaciji zasadio lijesku.Neki sade orahe. Ako ti je zemlja vlasnicki cista, poticaji mogu jako pomoci. Dobro razmisli, informiraj se (knjige, forumi) i ako ima dobre volje i koncenzusa u obitelji, ucini nesto. Vjerujem da neces pogrijesiti ako ne ocekujes cuda.

swizach
14.02.2009., 08:02
eh tisi bogat čovjek,osobno sam dobar sa gosp.Pavkovićem gazdom pavina u jastrebarskom i kada sam bio kod njega prije 2 tjedna malo smo obilazili taj kraj i rekao mi je da se komadi od 2000-3000kvadrata prodaju i do 10 000eura,,,dakle pamet u glavu i uredi to

Smiljan_HR
14.02.2009., 08:48
Samo dali se kupju po 5 Eura/m2. I ne zaboraviti da, ako govorimo o podrucju oko Pavina, tamo je vise manje sve industrijska zona.
U svakom slucaju stari su znali reci da su jedino Bog i zemlja vjecni ;)

cb3000
14.02.2009., 08:51
što se tiče okrupnjavanja, ma nema šanse, bar dok je još ova garnitura ljudi živa- nema zamjene ni bolje za lošije, a kupovine su ko da kupujem gradilište u zg- to je spika, kak meni, tak i tebi, a deda imal još 4 braće, pa se sve djelilo na pol( i livade od 500m2 na 4), pa tak do moje generacije..
to je sad brdo malih komadića Znači moji su bili ipak malo pametniji dijelili su zemlju na 7 dijelova svakom je pripalo 12 jutara ali su podjelili tako da su ostale cijele čestice . okrupnjaval sam posjed koji sam kupio to je bilo djeljeno na 4 djela najmanja čestica je bila 50 hvati ,14 jutara na 21 česticu katastrofa , neke čestice sam prodal i kupil drugu zemlju kraj svoje nešto sam zamjenil opet za zemlju kraj svoje ostala je i dalje 21 čestica na papiru ali mi je zemljište u tri komada .

mala30
14.02.2009., 09:05
predpostavljam da ozbiljnim foumašima zvučim neozbiljno:o
papire sam sredila, mjernik je izašao za neke komade koji su bliže kući.
taj šljivik sam djelomično srušila( nemam pojma kak iskrčiti te panjeve),
sadnja oraha je predviđena na drugom komadu...

mala30
14.02.2009., 09:11
tko kupuje po toj cijeni- ne znam.tu i tam nešto vikendaša dođe, malo zemlje, vrt za osobne potrebe i to je to...
kaj se tiče okrupnjavanja- ne ide, zemlju do kuće, na kojoj godinama nema nikog i nikad se nije ništa radilo od kad ja pamtim, sam u ljeto kupila za 3000e, (nekih 400m2)-puno previše, al eto, konačno kuća ima konkretno dvoište

cb3000
14.02.2009., 11:30
tko kupuje po toj cijeni- ne znam.tu i tam nešto vikendaša dođe, malo zemlje, vrt za osobne potrebe i to je to...
kaj se tiče okrupnjavanja- ne ide, zemlju do kuće, na kojoj godinama nema nikog i nikad se nije ništa radilo od kad ja pamtim, sam u ljeto kupila za 3000e, (nekih 400m2)-puno previše, al eto, konačno kuća ima konkretno dvoište E da zaboravih reći zemlja drži dosta dobru cijenu ako je građevinska a sto se tiče livada oranica to ti je rijetkost da netko prodaje a još manje kupuje ja sam kupio 3 oranice ukupno 3 jutra za 1000 kuna . eto ti dobre cijene .

Smiljan_HR
15.02.2009., 06:35
predpostavljam da ozbiljnim foumašima zvučim neozbiljno:o
papire sam sredila, mjernik je izašao za neke komade koji su bliže kući.
taj šljivik sam djelomično srušila( nemam pojma kak iskrčiti te panjeve),
sadnja oraha je predviđena na drugom komadu...

Zasto mislis da zvuci neozbiljno?
Super da si pocela.

Sto se tice panjeva ... vjecno pitanje :)
Najlakse je iznajmiti bager. Ja sam placao 200kn/sati. Za sat vremena dosta moze napraviti, jasno ovisi koliko je jak bager i koliko su jaki panjevi. Sljiva nebi trebala biti problem i za manje kombinirke. S druge strane, meni se taj koji mi je hrpu korjenja od siprazja ocistio na jednoj vrbi mucio i panj nije uspio izvaditi. Najbolje da ndjes nekog bageristu, dovedes ga do posla koji treba odraditi i probas pogoditi za apsolutni iznos novca ako ne znas koliko u jednom satu moze napraviti.
Drugi je nacin traktor, sajla, krampovi i sjekire. Zakacis traktor, cukas, otkopavas, sijeces korijenje .... teza metoda ali funkcionira .... Najbolje je sljive koje planiras micati ne piliti skroz do zemlje nego ostaviti metar panja. (a i bageru je lakse) Ja sam npr. breze promjera debla do jedno 15 cm uz zemlju, sam samcat tako rusio sa malim IMT539 (39ks), bez problema i bez krampa, samo stihaca i stara sjekira (kojoj ne smeta ako i po zemlji malo opalis). Za mozda 15 minuta svaka. A nemam bas kondicije niti znanja ;)

teta-elza
15.02.2009., 17:19
nasa zadruga isporucuje oko 3 000 tona razlicitog voca tijekom godine sto bas i nije malo.

cijenu diktira trziste, nikada proizvodjac odnosno zadruga. na nama je da proizvedemo kvalitetnu robu i idemo na kolicinu. i da se prilagodimo. i to je to.

salel
15.02.2009., 20:22
Ja sam stari šljivik sa oko 120 stabala ursusom od 120 konja i debelim lancem sam počupao za jedan dan i to bez problema.Istina još sam četiri dana radio motorkom ali sam se te zime jeftino grijao.

osica
16.02.2009., 10:59
hoću reći;

imamo mali vrt u kojem uzgajamo povrće za svoje potrebe, višak bi htjeli povremeno odnijeti na plac i prodavati

treba li biti upisan u registar poljoprivrednika ili koje druge uvjete treba zadovoljiti da bi se na placu prodavali legalno vlastiti proizvodi?

mala30
16.02.2009., 11:25
Zasto mislis da zvuci neozbiljno?
Super da si pocela. . ....

zvučim i sebi neozbiljno, npr. mislila sam da 200 sadnica možeš kupiti samo tak, odeš u rasadnik i kupiš, pa su me onda čudno gledali:o
hvala, za savjet o panjevima (sreća da su ostali dosta visoki panjevi, jer sam ja to rušila, a treba li reći da je to moj prvi susret s motorkom), sad ću probati naći nekog s traktoom u selu, pa da se i to riješi...
što se tiče poticaja, trenutno se ne zamaram time-ima dosta uvjeta koje mi je teško ispuniti(npr. to s ograđivanjem), a i mislim da onaj tko traži iste, mora se stvano dosta angažirati oko toga, a meni je dugoročni plan biznis u Zgb.
pročitala sam nešto knjiga kao uvod, čitam i po forumima(i poljo i tu), i moram reći da je meni dosta stvari naučna fantastika:ne zna:
eto, hvala na savjetima

mala30
16.02.2009., 11:27
Ja sam stari šljivik sa oko 120 stabala ursusom od 120 konja i debelim lancem sam počupao za jedan dan i to bez problema.Istina još sam četiri dana radio motorkom ali sam se te zime jeftino grijao.

salel, hvala..
sad bar znam odkud krenuti

cb3000
16.02.2009., 15:41
hoću reći;

imamo mali vrt u kojem uzgajamo povrće za svoje potrebe, višak bi htjeli povremeno odnijeti na plac i prodavati

treba li biti upisan u registar poljoprivrednika ili koje druge uvjete treba zadovoljiti da bi se na placu prodavali legalno vlastiti proizvodi?
Za povrće neznam , meni je za sir potrebno potvrda da sam u upisniku i potvrda da je mlijeko zdravstveno ispravno .

teta-elza
16.02.2009., 18:04
da. treba se imat kartica opg-a. i prodajes bez pol frke.

cb3000
17.02.2009., 07:35
da. treba se imat kartica opg-a. i prodajes bez pol frke. Mora bit najmanje 1 jutri zemlje da bi se upisalo u OPG , tad se dobije kartica , NAvedeš nosioca OPG a ostali su članovi Svatko dobije karticu .

Smiljan_HR
17.02.2009., 10:51
zvučim i sebi neozbiljno, npr. mislila sam da 200 sadnica možeš kupiti samo tak, odeš u rasadnik i kupiš, pa su me onda čudno gledali:o

Da, nazalost, situacija sa rasadnicarima nije bas blistava.

hvala, za savjet o panjevima ...
To sam ja naucio od susjeda koji mi je pomogao ogromna stabla vrbe srusiti, a ja mjesec dana prije kupi traktor. Trebalo je jednu srusenu vrbu (jedno 60-70cm promjera, visine 20 metara) pomaknuti i covjek mrtav hladan kaze "dovezi traktor". Ja sam mislio da nema sanse da moj traktorcic makar pomakne to stablo, ali sam se ugodno iznenadio koliko to malo cudo moze vuci :) uglavnom, u ler gasu mislim da bih ga do mjeseca odvukao ;)

što se tiče poticaja, trenutno se ne zamaram time-ima dosta uvjeta koje mi je teško ispuniti (npr. to s ograđivanjem), a i mislim da onaj tko traži iste, mora se stvano dosta angažirati oko toga, a meni je dugoročni plan biznis u Zgb.
Razmisli ponovno. Za trajne nasade nije uvjet ogradjivanje, glavni je uvjet, rekao bih, cisto vlasnistvo, sadnice kupljene od registriranog rasadnicara i ukupna povrsina koja se sadi veca od 5.000m2. To nema veze sa tvojim dugorocnim planovima ;) Ako trebaju detalji, javi mi se na priv.

pročitala sam nešto knjiga kao uvod, čitam i po forumima(i poljo i tu), i moram reći da je meni dosta stvari naučna fantastika:ne zna:
eto, hvala na savjetima
Vidi moj prethodni paragraf.

Smiljan_HR
17.02.2009., 11:02
OT Vec godinu dana se cekaju kartice, ali umjesto kartice vrijedi i rjesenje

osica
17.02.2009., 11:16
mora li zemlja biti u vlasništvu ili može i u najmu?

imamo svega 2500 m2 zemlje u vlasništvu, dio je na meni i mužu a dio na svekru i svekrvi, a uz to, iako se ta zemlja obrađuje, u katastru se vodi kao građevinsko zemljište jer je u gradskoj zoni

Smiljan_HR
17.02.2009., 11:23
Zemlja moze biti ili u vlasnistvu ili u zakupu (dugorocnom, 15 godina).
Dakle, mozes ili zakupiti zemlju od svekra, svekrve i muza ili ih "staviti" kao clanove OPG-a ako zivite na istoj adresi.
Mislim da to sto pise u katastru nije bitno za poticaje za podizanje nasada.
Uvjet je da sveukopno mora biti preko 5000m2, ne mora biti u jednoj cestici.

Edit
pomijesao sam loncice. Odgovaram za poticaje za trajne nasade, a sto se tice OPG-a mora sveukupno biti vise od 5000m2 (nesto manje od jednog jutra). Za povrce ugovor o zakupu moze biti i kraci (mislim 3 ili 5 godina, provjeriti u lokalnoj jedinici za poljoprivredu, gradski ured za poljoprivredu.)

teta-elza
18.02.2009., 17:06
pa sto bi trebao moj rasadnicar reci? jesenas mi je prodao 3 800 sadnica a iducu jesen ce mi prodat jos toliko. i nikad ne zna kad cu ga nazvat i gnjavit za sadnice. i ako ih nema, mora ih naci.

Smiljan_HR
19.02.2009., 10:16
Ajde priznaj, koliko si rasadnicara promjenila dok nisi do toga dosla? Ili si imala velike srece ;)

shteva
19.02.2009., 16:00
Ajde priznaj, koliko si rasadnicara promjenila dok nisi do toga dosla? Ili si imala velike srece ;)

Pa valda im je cilj zaraditi :)

teta-elza
19.02.2009., 17:53
1. rasadnicar je poznata hrvatska tvrtka koja se bavi proizvodnjom i distribucijom svega i svacega. plus toga smo jos i prijatelji. ( hvaljen isus i marija). ta paradna, gizdava tvrtka me debelo zajebala, prodala mi sadnice zlatnog deliseza koje sam nakon 5 godina gledanja kak nist ne valjaju iz bijesa pocupala golim rukama jer su tak strasno napredovale da mi za taj poduhvat nije onak bijesnoj trebalo ni frtalj snage koju imam.

2. rasadnicar - tvrtka iz slovenije, sadnice mi je nekak dosvercao moj tadasnji savjetnik, janez franc kotar. ako vam taj tip ljudi moji dodje u dvoriste sa ponudom o savjetovanju i nekom nebuloznom pricom-moja preporuka glasi-najurite ga ko vraga. kraj price.

3. rasadnicar mi je uz sadnice prodao erviniu. otislo k vragu 1 200 stabala. nije mi bilo druge nego sjesti u kombi, otic kod njega u ured, sjesti za stol i cekati da se covjek pojavi i fino ga uvjeriti da mi nadoknadi stetu. steta je nadoknadjena, dobila sam sadnice, covjeku rekla pa-pa i vise ne suradjujemo.

4 rasadnicar je posten, stari gospon. vec 3. sezonu kupujem kod njega sadnice. kad dovucem sadni materijal doma, svi mi se smiju jer su sadnice male, ispod metra, krzljave, nikakve. ja ih fino pobozno posadim i onda mudrace pozovem na jesen. sadnice dobiju hranu, vodu, tlo je pjeskovito, idealno za vocarstvo, sadnice bujaju, imam prirast preko 60 cm u 1. godini i svi se krizaju. sa ovim gosponom sam zadovoljna, vec sam mu predala narudzbu za sadnice koje mislim popikati na jesen i sve 5.

dakle, trojici sam rekla zbogom, ovaj 4.-ti je ok i s njim cu raditi i dalje. a da medju rasadnicarima ima gamadi-ima. i da treba vocare upozoravati na suftove koji ce ih rado opljackati-treba.

eto. to vam je to.

Smiljan_HR
20.02.2009., 08:24
Re 4. rasadnicar i velicina sadnica

Vjerojatno je korijen jako dobar, sto je najbitnije. Cesta situacija je sa lijeskom koja se ne cijepi pa ljudima uvale stapove sa jednim i pol korjenom.

Pa valda im je cilj zaraditi :)

Ma naravno da je svakome cilj zaraditi i u tome nema nista losega, ali zaraditi na nacin da nekoga prevaris i uvalis mu losu robu nije posao, dapace. Koliko su rasadnicari 1 2 i 3 iz teta elzine price zaradili, a koliko izgubili jer nisu prodali dogodine? Problem jest u rasadnicarima, ali i u kupcima koji se ne informiraju i povjeruju pricama. Znam, nerjetko je tesko od sume vidjeti drvo, ali svaku informaciju treba provjeriti koliko je god moguce.

Moj slucaj. Prosle godine sam uzimao 1800 sadnica lijeske i kada sam (u drugom mjesecu za jesensku sadnju) nazvao jednog poznatog, dapace, najpoznatijeg privatnog uzgajivaca lijeske u Hrvatskoj. Prvo mi je rakao da ima, a kad je cuo u koji kraj Hrvatske vozim, promijenio je misljenje i rekao da nema. WTF ? Saznao sm mjesec dana kasnije. Par ljudi u susjednim selima je zajebao, prodao im kolce, i imao gadnih neprilika sa njima, znate kakvi su gorstaci ;) pa se pobojao jos jednog takvog slucaja. Na moju veliku srecu mi nije htio prodati sadnice :)

mala30
20.02.2009., 11:06
Da, nazalost, situacija sa rasadnicarima nije bas blistava.
Razmisli ponovno. Za trajne nasade nije uvjet ogradjivanje, glavni je uvjet, rekao bih, cisto vlasnistvo, sadnice kupljene od registriranog rasadnicara i ukupna povrsina koja se sadi veca od 5.000m2. To nema veze sa tvojim dugorocnim planovima ;) Ako trebaju detalji, javi mi se na priv.
.

hvala Smiljane
sad pokušavam obitelj nagovoriti
da se najesen konkretno posadi nešto.
ako mogu, zadržat ću mogucnost da se javim na pvt, dok zapnem

mala30
20.02.2009., 11:09
pa sto bi trebao moj rasadnicar reci? jesenas mi je prodao 3 800 sadnica a iducu jesen ce mi prodat jos toliko. i nikad ne zna kad cu ga nazvat i gnjavit za sadnice. i ako ih nema, mora ih naci.

hvala bogu da imaš takvog rasadničara.
ipak, i tebi su trebala tri pokušaja da nađeš pravog, a stručnjak si u tom poslu.
dao bog rasadničaru da poživi narednih 100 godina

mala30
20.02.2009., 11:14
ja sam trebala sadnice oraha i to u rasadniku na koje me uputilo lokalno stanovništvo. praksa je da se tolko sadnica mora unaprijed naručiti, tak da sam sadnju oraha odgodila do jeseni (a to da sam s asfalta se vidi, jer sam prvo pripremila zemlju, rupe su iskopane, a sadnica nemam)
eto, hvala Vam svima

dragoc33
21.02.2009., 00:07
Ja sam isti kao i Gazda, razlika je u tome što ja imam nešto zemlje na selu, koju bih htio iskoristiti za plasteničku proizvodnju. Razmišljam o proizvodnji paprike, rajčice i salate. U nekim razgovorima, dosta hvale i jagode. Molio bih ozbiljne komentare, koji bi me uputili, što i kako, te koji plastenici za početak? Koja veličina plastenika, a da bi bila rentabilna? Da li bi netko mogao izraditi plan i program? Kako do subvencija z apočetnike i poticaj?

jolly_jocker
23.02.2009., 12:26
pozdrav svima

zanima me gdje u hrvatskoj po mogućnosti oko zagreba se mogu nabaviti sadnice
cijepljenog oraha?
i po kojoj cijeni
unaprijed zahvaljujem

teta-elza
23.02.2009., 17:45
a da probas u vvv doktora krpine? to ti je na savskoj u zagrebu ( vocarstvo, vinogradarstvo, vinarstvo) imaju i rasada koliko hoces

racionalac
25.02.2009., 16:33
Što uzgajati na prostoru bivše farme svinja od nekih 400 m2? Kako nisam u mogućnosti redovito dolaziti na taj prostor treba mi nešto što ne zahtjeva preveliku kontrolu i za što je lako poslove delegirati na nekog zaposlenog?

Razmišljao sam recimo o nekom uzgoju gljiva, ali to neće ići.

sale d men
25.02.2009., 18:25
Zašto ne ?
Pa taj je prostor uz malo volje gotovo idealan !!!

d@d@
25.02.2009., 18:35
Koliko često dolaziš, koliko sati ostaješ, koju lovu imaš, što od mehanizacije i opreme imaš?

Ako je pitanje zemlje onda kuruza svaku 2-3 godine, ali za uzgoj u objektima ne ide bez svakodnevnog prisustva.

Onda su pitanja, radna snaga, pomočni objekti, nadzor, transport...

racionalac
25.02.2009., 18:40
Koliko često dolaziš, koliko sati ostaješ, koju lovu imaš, što od mehanizacije i opreme imaš?

Ako je pitanje zemlje onda kuruza svaku 2-3 godine, ali za uzgoj u objektima ne ide bez svakodnevnog prisustva.

Onda su pitanja, radna snaga, pomočni objekti, nadzor, transport...

Jako rijetko bi mogao dolazit, možda jedanput u mjesec, dva. Ali pretpostavka je da bih imao zaposlenog, a i imam tamo neke svoje ljude koji bi pomogli u nadzoru. To je u potpunosti opremljena farma svinja, ali neaktivna već 10ak godina.

Zanima me neko uzgajanje s relativno malim ulaganjem. Ne mora biti izrazito profitabilno, koliko treba biti manje rizično. Prostor je inače u BiH pa priča s poticajima nije važna.

salel
25.02.2009., 21:13
Jako rijetko bi mogao dolazit, možda jedanput u mjesec, dva. Ali pretpostavka je da bih imao zaposlenog, a i imam tamo neke svoje ljude koji bi pomogli u nadzoru. To je u potpunosti opremljena farma svinja, ali neaktivna već 10ak godina.

Zanima me neko uzgajanje s relativno malim ulaganjem. Ne mora biti izrazito profitabilno, koliko treba biti manje rizično. Prostor je inače u BiH pa priča s poticajima nije važna.
ako je farma svinja, onda bi možda ipak najbolje bilo svinje

gibsea
26.02.2009., 10:10
dragi svi, imam pitanje imam 7 ha voćnjaka i jedan dio nije zasađen (cca 1 ha) i sad bi tu posadila nekakvu povrtnu kulturu. Inetersira me da li imate kakvih iskustava i prijedloga što bi bilo relativo jednostavno za posaditi i održavati.

salel
26.02.2009., 13:16
dragi svi, imam pitanje imam 7 ha voćnjaka i jedan dio nije zasađen (cca 1 ha) i sad bi tu posadila nekakvu povrtnu kulturu. Inetersira me da li imate kakvih iskustava i prijedloga što bi bilo relativo jednostavno za posaditi i održavati.
ajmo malo više podataka

gibsea
26.02.2009., 14:41
nemam više podataka...kriza je i tražim gdje bi još mogla zaraditi jer ću voćnjak čekati nekoliko godina

salel
26.02.2009., 20:39
nemam više podataka...kriza je i tražim gdje bi još mogla zaraditi jer ću voćnjak čekati nekoliko godina
Dobro,onda slobodno mogu pretpostaviti da živiš u dolini neretve pa dok čekaš mandarine možeš saditi lubenice.Čini mi se da bi ipak imala još pokoji podatak.

BennyBenassiB
27.02.2009., 23:44
Prvo i prvo odakle si iz BIH koje si vjere koje je vjere tvoje okruzenje. zasto pitam ovo prvo ce se svi pitati jer ako si musliman ili ako je muslimansko okruzenje svinje ces tesko jako plasirati na trziste.

ako nisi onda lega poslusaj mene

Uzgajaj svinje zasto.

Vrlo jednostavno cijena svinjetine raste cijena kukuruza par godina nece otici drasticno gore. svinje se prilicno brzo razmnozavaju i nema previse posla oko njih
krmace se prase 2.5 puta. prosjek je 10 prasaca znaci jedna krmaca oprasi oko 25 prasaca. koji su danas oko 6 maraka u bih marka je oko 3,8 kn. u hercegovini i vise. sto ne prodas kao prasce do nekih 30 kg prodajes kao odojke do 120 kg a otatak koji je vrlo malen oko 10 posto kao bikone.

nema previse posla oko njih a daju sigurnu dobit za kukuruz ti nije neki problem ima ga u posavini dovoljno ja ga imam doma oko 4 vagona. soje i jecma i hranis malo koncentrata i zarada je zajamcena imam objekt kreni.

Smiljan_HR
28.02.2009., 07:06
Jedino je pitanje dali bi 400m2 moglo izdrzati trosak zaposlenika i nadzora jer svinja, koliko je god malo posla, trazi svakodnevni rad.

racionalac
28.02.2009., 13:34
Moj stari se u tom prostoru ( + još jedan jako veliki prostor) bavio uzgojem svinja na dosta visokoj tehnološkoj razini. Uglavnom, to sada ne dolazi u obzir jer zahtijeva previše truda, i sudjelovanja.

Mene više zanima nešto u biljnom vidu ili tako nešto?

Kakva je stvar s otkupom i uzgojem gljiva?

more
28.02.2009., 21:04
Među ostalim. :D
Ali i npr. kako posaditi paradajz. Koliko ga zalijevati. Kojim otrovnim kemikalijama ga posipati. Na kakvom zemljištu ga posaditi. Itd.
Najbolje da dođeš kod mene u Split i radiš jedno 3-4 mjeseca (besplatno ipak nemaš pojma) i kada odradiš staž opet nečeš znat ništa

Ja sam siguran da bi pobjega posli 7 dana šta ućine svi građani ajde dobro građani iz splita pobignu drugi dan:lol:
uzgoj poma
ajde da ih posadiš i uzgojiš uspješno izfinanciraš lož ulje,plin opisat ču ti sada berbu
berba 5,30 sati počinje bere se do 10 sati i mrtav umoran zaspeš u stakleniku temperatura oko 50-55 budiš se oko 4 sata poslijepodne i u 5 sati počneš sortirat pome(rajćice)i ukrcavat u kamion do jedno 19-20 večera do 21 spavanje do jedno 24 sata i pravac tržnica Split,Šibenik,Rijeka,Zagreb i prodaja prekupcima ako imaš sreče i uhvatio dobro mjesto i dobar je dan prodao si sve do jedno 3 sata ujutro brzo kući i odspavaš do jedno 5 sati i ponovno i tako 50-60 dana a ako je bio loš dan prodaješ do 12 sati a ako i tada ne prodaš nosiš u trgovaćke centre i prodaješ za 20-30% cijene i rokom plaćanja od 500 do 1000 dana

teta-elza
01.03.2009., 15:38
nisi napisala ni di je vocnjak, ni koji nasad, ni vraga nista. pa najjednostavnije ti je zasaditi kulturu koju vec imas i tocka.

BennyBenassiB
01.03.2009., 15:39
tu imas dosta vise posla.

di se nalaze objekti?

gibsea
02.03.2009., 07:34
Radi se o voćnjaku i to šljiva, kod Karlovca...a šljivama treba 5 godina do punog uroda...

salel
02.03.2009., 16:47
Radi se o voćnjaku i to šljiva, kod Karlovca...a šljivama treba 5 godina do punog uroda...

Da li imaš mogućnost kvalitetnog navodnjavanja,ako da onda udri po lubenicama.ako ti netko kaže da to iz bilo kojeg razloga tamo ne može roditi ne obaziri se i sadi.Još uvijek stigneš i ove godine.Ako imaš uvijete proizvedi si sadnice a ako nemaš kupi od provjerenih profesionalaca i ništ se ne boj.Što bi braća Srbi rekli-prosto ko pasulj.

teta-elza
02.03.2009., 20:24
ja znam da sam nekadasnju farmu uz minimalna ulaganja pretvorila u skladiste koje mi je bilo neophodno.

teta-elza
02.03.2009., 20:28
kvalitetno navodnjavanje? skopaj zdenac, plati koncesiju, kupi pumpu ( ja znam di ih ima vrlo jeftino, rade na struju, imas i dizelasica samo su skupe ko vrag. ja imam 2 lamborghinijeve) kupi crijeva za navodnjavanje, cijevi, malo se potrudi u stilu odradi sam i tocka. sadi kaj hoces. voda je prvi preduvjet za uspjesnu proizvodnju.

teta-elza
02.03.2009., 20:35
moj hektar vocnjaka je procjenjen na 45 000 eura jer imam mlade nasade, navodnjavanje, armaturu, pumpe, ograde. imam i hladnjacu i sortirku koja se zove aweta, nove traktore komada 2, dostavna vozila i osigurano trziste te naplatu. i ne pada mi na pamet nista prodavati mada imam kupca koji bi me vrlo rado isplatio skupa sa kucom. a vocnjaka imam, u hektarima 10. i najstariji nasad mi je star 12 godina. i vocnjaci se ne prodaju po kvadratu malo se raspitaj.

i jos nesto, procjenu nisam radila ja vec ju je narucio gospodin zainteresiran za kupnju a radio ju je ovlasteni sudski vjestak. i tko ti blitvaru ne garantira da u medjuvremenu nisam kupila i nesto maslinika i vinograda iznad splita?

teta-elza
02.03.2009., 20:42
Ja sam isti kao i Gazda, razlika je u tome što ja imam nešto zemlje na selu, koju bih htio iskoristiti za plasteničku proizvodnju. Razmišljam o proizvodnji paprike, rajčice i salate. U nekim razgovorima, dosta hvale i jagode. Molio bih ozbiljne komentare, koji bi me uputili, što i kako, te koji plastenici za početak? Koja veličina plastenika, a da bi bila rentabilna? Da li bi netko mogao izraditi plan i program? Kako do subvencija z apočetnike i poticaj?

gle ovak. kaj se tice jagode,moje iskustvo ti kaze-nemoj. onak prijateljski. ja sma imala 2 hektara pod jagodom ( inace obozavam jagodu, malinu, kupinu, ribizl) ali iskustva su mi vise nego losa. ako krenes sa plastenickom proizvodnjom-jagoda ti istina bog dodje ranije neka 2 tjedna ali tada u hr stize jagoda iz spanjolske i to po akcijskoj cijeni. posto trziste diktira cijenu, moras se prilagoditi. tu pusis.

kad stigne vanjska jagoda, tada konzum vuce slepere iz doline neretve. naravno, dolazi akcijsko smece. veletrgovci ruse konkurenciju, proizvodjac se mora prilagoditi zakonima trzista i sniziti cijenu. tko pusi? proizvodjac. nema veze sto konzum plasira vrgoracko smece, jeftin je i konkurentan.

tko je bogom pasan nek ne sadi jagodu. tko mi ne vjeruje nek mi sikne pp pa cu mu poslat broj moba i nek me slobodno nazove. bila sam najsretnija kad sam maknula plastenika, iste prodala, izvukla foliju, sjela za traktor i zaorala sranje zvano jagoda.

gibsea
03.03.2009., 08:44
imam potok relativno blizu al presuši preko ljeta

salel
03.03.2009., 11:59
imam potok relativno blizu al presuši preko ljeta
onda ga nemaš.

Lucky
03.03.2009., 14:04
Meni se cini da je opet dobar posao postao vocnjak s breskvama.
Heh ... problem kod vecinu toga je skladistenje sa klimatizacijom. Velika su ulaganja ...

Dobar mi je ovaj zavrsni komentar teta-elza o jagodama i zaoravanju :D

gibsea
03.03.2009., 14:52
a kakva je situacija s grahom?

salel
03.03.2009., 21:22
a kakva je situacija s grahom?
kiligram graha u trgovini sedam do deset kuna,zaboravi na to.Jedino da za svoje potrebe posadiš par kila pa da jedeš kao čovjek a ne onaj iz kanadskih ratnih rezervi iz 50-tih godina.

brzi
04.03.2009., 10:06
Jedna prednost je da zemlju još nemam, a to znači da mogu donekle i birati

možeš, za početak, prekopati iza zgrade :zubo: 3x4 metra

prema "Mom povrtnjaku", ili tako nekako, ne znam dok ne dođem doma, na 3x4 metra bi trebao imati dovoljno povrća za obiteljske potrebe za pola godine. ono, sad kreneš pa do jeseni...

salel
04.03.2009., 11:24
možeš, za početak, prekopati iza zgrade :zubo: 3x4 metra

prema "Mom povrtnjaku", ili tako nekako, ne znam dok ne dođem doma, na 3x4 metra bi trebao imati dovoljno povrća za obiteljske potrebe za pola godine. ono, sad kreneš pa do jeseni...
pod uvijetom da nejedete.

osica
04.03.2009., 11:48
batat,

odnesi zemlju na analizu da vidiš kakva prihrana treba

uzgaja se iz sadnica pod folijama
prije provjeri i dogovori otkup, ali mislim da neće biti problema

ja sam razmišljala o sadnji batata za svoje potrebe, ali moram naći sadnice, obično se prodaje u velikim količinama

teta-elza
04.03.2009., 13:30
Meni se cini da je opet dobar posao postao vocnjak s breskvama.
Heh ... problem kod vecinu toga je skladistenje sa klimatizacijom. Velika su ulaganja ...

Dobar mi je ovaj zavrsni komentar teta-elza o jagodama i zaoravanju :D

breskva je takodjer super.dodje relativno brzo, ne treba joj pretjerana zastita, nije komplicirana proizvodnja. lako i brzo se proda, ima dobru cijenu.

sve super. samo ljudi moji shvatite da vam se jednostavno ne isplati posaditi par desetaka sadnica i ocekivati neku ludu dobit. nemojte kokosariti, krenite sa 1000 komada pa cete nesto imati. sve ispod je rekreacijska proizvodnja a tu nema love.

more
04.03.2009., 14:05
moj hektar vocnjaka je procjenjen na 45 000 eura jer imam mlade nasade, navodnjavanje, armaturu, pumpe, ograde. imam i hladnjacu i sortirku koja se zove aweta, nove traktore komada 2, dostavna vozila i osigurano trziste te naplatu. i ne pada mi na pamet nista prodavati mada imam kupca koji bi me vrlo rado isplatio skupa sa kucom. a vocnjaka imam, u hektarima 10. i najstariji nasad mi je star 12 godina. i vocnjaci se ne prodaju po kvadratu:

Jesi blentava bože moj 1 hektar ti je 10000 metara sve možeš pretvorit u metre i hektare bože moj 1 hektar ti je 10000 metara sve možeš pretvorit u metre i hektare,jutra,are,inche,stope ako znaš matematiku.
To znaći tvoj voćnjak 1 hektar 45000 eura to jest 4,5 Eura m2

brzi
04.03.2009., 14:24
pod uvijetom da nejedete.

daj ne drobi :rolleyes: :D

mogao si biti toliko fer i pričekati da se dotaljigam doma i bacim oko na knjigu. uostalom, kak znaš kol`ko zelenjave gazda jede? i koliko ima livade iza svog novog stana?:s

salel
04.03.2009., 20:36
daj ne drobi :rolleyes: :D

mogao si biti toliko fer i pričekati da se dotaljigam doma i bacim oko na knjigu. uostalom, kak znaš kol`ko zelenjave gazda jede? i koliko ima livade iza svog novog stana?:s

Ej, polako golube.Lijepo piše. Površina 3x4 metra,da je dovoljna za pola godine.E,nije. Zašto? Zato

brzi
04.03.2009., 22:52
Peter Seabrook "Moj povrtnjak" - Nakladni zavod Matice Hrvatske

knjiga je pisana na osnovu serije "Dig This". "...čak i sitna čestica zemlje koja nam je na raspolaganju - pukih 3x4 metra - može proizvoditi razno svježe povrće svakog tjedna tokom cijele godine." Ako laže Peter Seabrook lažem i ja..

čak postoji i rijetko precizan poslovni plan ulaganja "Cijena sjemena 42,65 DIN - Vrijednost proizvedenog povrća 328,50 DIN" :zubo:

babkonj5
05.03.2009., 10:12
tko ima muda, nek se lati kajsija (marelica)....potražnja je daleko veća od ponude...za detalje obratite se nekom drugom...

BennyBenassiB
05.03.2009., 13:22
Najbolje je vidi susjeda i ako on ima para onda sadi sto i on. najbolje je a i lako ti je vidjeti kaj on radi to i ti radi. :ne zna:

BennyBenassiB
05.03.2009., 13:30
po meni ako netko ide investirati u poljoprivredu prvo i prvo ovisi koliko ima novaca na raspolaganju zeli li ili ne zeli u predite poslovnih banaka.

najlakse je krenuti s necim iz cega ce se brzo vratiti dobit nemojte se bacati u orahe ili ljesnjake i tome slicno. to se ne sije ili sadi za sebe nego za nasljestvo.

ovisi gdje se nalazite kako je moguc otkup na vasem podrucju raspitajte se malo sa useljanima i odredite ono sto vraca dobit prve godine.

zitarice zaboravite ako nemate 50Ha zemlje.

teta-elza
05.03.2009., 13:32
usjekla mi se u pamcenje izjava jednog starog gospodina iz iloka, inace poznatog predratnog vupik-ovog tehnologa proizvodnje.

mastala sam nemam pojma o cemu i pale mi na pamet marelice jer ih volim. tada je taj stari gospodin rekao slijedece; tko voli neuspjeh-neka sadi marelicu. ok, marelica je izbacena iz planova.

lanjske godine je u okolici zagreba jedan moj prijatelj podigao plantazu marelica. kupio je negdje u okolici osijeka prekrasne sadnice po prihvatljivoj cijeni, sve to zasadio i cekao proljece. sadnice su se primile sve, dakle primitak 100 %. svi smo se cudili. tijekom sezone lijepo su izrasle, ma milina ih pogledati.

sadite ljudi ako imate zemlje.

teta-elza
05.03.2009., 19:40
benny potpisujem sto si napisao.

teta-elza
05.03.2009., 19:42
da, tak otprilike radi moj susjed. dodje mi u vocnjak, ukrade tehnologiju i uvijek se zaebe. a preponosan je da me dodje kaj pitat.

BennyBenassiB
05.03.2009., 20:21
tako je i kod mene ali ja sam gad isto ostavio jednom bocu herbicida od kukuruza u paprici a on lega ide kopirati i od taga ne kopira vise.

ponosan da pita

babkonj5
05.03.2009., 21:16
a ako imate bilo kakav traktor i 2 ha zemlje, onda grah

problem najveći: morate ga proizvesti za 5 kn/kg
vaša šansa: jeftino se skladišti

za detalje...

BennyBenassiB
05.03.2009., 22:23
mnogi tu poceli su pricu o ljesnjaku i orahu ali narode orah sadis ako imas zemlje na bacanje a i ljesnjak pa je ne stignes obraditi da je na njoj jabuka kruska ili tome slicno. inace nisi poljoprivrednik nego gotovan ali s orahom i ljeskom to docekati vecina nece.

Smiljan_HR
06.03.2009., 06:23
Lijeska, a narocito orah, nisu kulture koje brzo vracaju ulozeno i naravno da onaj koji povjeruje da ce cetvrte godine poceti vracati investiciju je nasamaren. Problem je na dvije strane: s jedne strane rasadnicari zbog kratkorocne zarade pricaju bajke o prinosu i cijeni a s druge strane ljudi su skloni cuti ono sto zele i potpuno nepripreljeni ulaze u pricu, pa onda kada za 4-5 godina ne dobiju sto ti ga ja znam koliko desetaka tisuca kuna sa hektara budu razocarani i cijeli im je svijet kriv za to.
Samo je pitanje koliko tko od necega ocekuje i kakve informacije ima.
S druge strane kao i u svakom poslu. Netko ce otvoriti neki posao i propasti i/ili odustati brzo dok ce netko drugi od toga posla korektno funkcionirati.
Ja sam se odlucio za lijesku svjestan da prvih 5-7 godina cu imati jedva pokriti troskove dok bi kod neke druge kulture za to vrijeme vec trebao korektno zaradjivati (uz naravno, drugu, puno vecu razinu ulaganja i rada). I ja osobno sa 5-6 Ha lijeske ne mogu ocekivati da ce mi to biti osnovni izvor zarade ni nakon 10 godina. Neki, nazalost, misle da sa 2 Ha lijeske se moze funkcionirati na komercijalnim osnovama (matematika tipa: prinos je 2 tone ociscenog, sto nije, puta cijena u trgovackom lancu od 80kn je 160.000 kn puta 2 je 320.000kn bruto minus troskovi od 20.000 ispadne lova do krova od 200.000kn. Apsolutno nerealna, usudim se reci, glupa matematika. )

salel
06.03.2009., 14:36
Lijeska, a narocito orah, nisu kulture koje brzo vracaju ulozeno i naravno da onaj koji povjeruje da ce cetvrte godine poceti vracati investiciju je nasamaren. Problem je na dvije strane: s jedne strane rasadnicari zbog kratkorocne zarade pricaju bajke o prinosu i cijeni a s druge strane ljudi su skloni cuti ono sto zele i potpuno nepripreljeni ulaze u pricu, pa onda kada za 4-5 godina ne dobiju sto ti ga ja znam koliko desetaka tisuca kuna sa hektara budu razocarani i cijeli im je svijet kriv za to.
Samo je pitanje koliko tko od necega ocekuje i kakve informacije ima.
S druge strane kao i u svakom poslu. Netko ce otvoriti neki posao i propasti i/ili odustati brzo dok ce netko drugi od toga posla korektno funkcionirati.
Ja sam se odlucio za lijesku svjestan da prvih 5-7 godina cu imati jedva pokriti troskove dok bi kod neke druge kulture za to vrijeme vec trebao korektno zaradjivati (uz naravno, drugu, puno vecu razinu ulaganja i rada). I ja osobno sa 5-6 Ha lijeske ne mogu ocekivati da ce mi to biti osnovni izvor zarade ni nakon 10 godina. Neki, nazalost, misle da sa 2 Ha lijeske se moze funkcionirati na komercijalnim osnovama (matematika tipa: prinos je 2 tone ociscenog, sto nije, puta cijena u trgovackom lancu od 80kn je 160.000 kn puta 2 je 320.000kn bruto minus troskovi od 20.000 ispadne lova do krova od 200.000kn. Apsolutno nerealna, usudim se reci, glupa matematika. )

to ti je matematika na kojoj ovaj narod funkcionira

Göttspöđä
06.03.2009., 20:00
kiligram graha u trgovini sedam do deset kuna,zaboravi na to.Jedino da za svoje potrebe posadiš par kila pa da jedeš kao čovjek a ne onaj iz kanadskih ratnih rezervi iz 50-tih godina.

Ne znam gdje ga kupuješ, ali kod mene je u zadnjih xy mjeseci trešnjevac minimalno 14 kuna kilogram, inače je bio prosječno ispod 10 kuna. Kod baba na pijaci je još luđe :flop:

Göttspöđä
06.03.2009., 20:07
Budući da nema smisla retroaktivno dijeliti kartone a zbog privatnih razloga nisam bila u prilici pratiti podforum, smatrajte se upozorenima - lakše malo sa vrijeđanjem, svi skupa! I kontinentalci i primorci jer ovdje nema mjesta takvim diskusijama. Ohanite malo, držite se teme STRIKTNO jer uništavate jako dobar thread sa odličnim potencijalom.

Postovi su pobrisani a zakačeni, koji se lako mogu prepoznati, formalno upozoreni. Nastavak rasprave preselite na PM.

teta-elza
06.03.2009., 21:39
a ako imate bilo kakav traktor i 2 ha zemlje, onda grah

problem najveći: morate ga proizvesti za 5 kn/kg
vaša šansa: jeftino se skladišti

za detalje...

ok, grah. samo s etreba pobrinuti da se u njega ne nasele zisci. zizak je opaka zivotinjica. i treba malo propitati koja je vrsta graha trazena. mene su prije nekih 15 godina nasavjetovali da posadim neko cudo od graha pa sam imala grdnih problema dok sam ga prodala.

teta-elza
06.03.2009., 21:41
mene nitko nista nije pitao, samo su prosetali i prorjedili mi redove sa mladim jabukama. valjda je nekome trebalo za pokusnu sadnju. a mogao me doc pitat :( dala bi mu par sadnica.

Smiljan_HR
08.03.2009., 16:32
:rofl: da :)

A nitko nije primjetio da u mojoj recenici "320.000kn bruto minus troskovi od 20.000 ispadne lova do krova od 200.000kn" fali jedna stotica tisuca. Samo na ovim prostorima 100.000 kn moze proci nezamjeceno :lol:

somied
09.03.2009., 22:12
Ma krave mljekare ce biti zakon za koju godinu... Vec sljedece godine brijem da ce EU placat da se ubijaju krave, jer ima mlijeka viska ko u prici. E tad treba otkupljivat te krave, godinu-dve iza sljedi manjak mlijeka (of kors, jer su prosle godine masakrirali krave). :lol:
Kontraciklicki samo! :D
Sto svi uzgajaju, to ne ni slucajno. :cerek:

somied
09.03.2009., 22:39
Samo da napomenem, treba otkupljvat jos zive krave, ne nakon sto ih upucaju. Da se nebi tko zahebo.

Göttspöđä
15.03.2009., 00:58
Postovi tematski vezani za orah su preseljeni u već postojeći thread (http://www.forum.hr/showthread.php?t=161971).

Joya
16.03.2009., 14:33
evo i mene ovdje, s tisuću pitanja, ne zamjerite ako budu neumjesna ili glupava

dakle, imamo komad zemlje od 500 hvati, ravan, sunce, zadnjih 10 godina košena livada, ništa sađeno
počeli bi nešto s tom zemljom, ne znamo ni sami što
da li je to premali komad, može li se nešto posaditi i time se baviti kao dodatnim poslom, ima li smisla
mi živimo oko 30 km od te zemlje, ali možemo ići ako treba i svaki dan - iako bi rado da nije tako zahtjevno

trebali bismo kredit za početak - ali pretpostavljam da se za to mora otvoriti obrt - ne znam
a glupo mi je otvarati obrt ako nemam ništa još za raditi osim komada zemlje

drugo - čitala malo tetu elzu - nikako ne preporučuje sitno voće - maline kupine, borovnice - a mi smo baš tako nešto mislili

teta elza može neko pojašnjenje, ili na pp ako treba

hvala

teta-elza
16.03.2009., 18:04
ma nemamo potrebe preko pp-a, zato i imamo ovaj podforum.

gle, nemojte vi mene slijepo slusati. moje gorko iskustvo sa jagodom prolazi iz cinjenice da sam posadila 2 hektara odjednom, sto mi je definitivno bilo previse. bilo je pola lastenicke, pola vanjski uzgoj. zamene, koja sam pored jagode tada imala 6 hektara jabuke u punom rodu-uzas.

jagoda je osjetljiva i treba puno oko nje prckati. kad je krenulo pljevljenje i podizanje folije-rezale su se jabuke. pljevi, navodnjavaj, prihranjuj, kristalon bolesno skup, pumpa je radila svakodnevno, nafta skupa, calcinit skup. onda se fino razmasu korovi i ajde budalo, uzmi 10 baba i udri pljeviti. prskaj medredicu, jagoda ne voli korove. berba se znala razvuci do prve polovice 7. mjeseca a krenula je oko 25.5. pa onda navale ekstremne vrucine, jagoda se ksuha na foliji. pa naberem 2 tone pa ne mogu to plasirati na trziste jer je trziste prezasiceno. ako odes na jesenski uzgoj, nasi ljudi nemaju naviku kupovati jesensku jagodu. onda ti opali fino botritis i ostale divote. ja popizdila s jagodom.

ne smijes ju ubrati prezrelu, ne smijes ju ubrati zrelu, ne smijes ju ubrati zelenu.

ajd, vi imate 500 hvati, mozete se za pocetak poceti igrati s jagodom jer je to mala povrsina. imat cete posla i obveza ali ni priblizno onoliko koliko sma jmala s tim malim sranjem ja. prvo i osnovno-obavezno napravite sustav za navodnjavanje. bez vode nista. i potrudite se naci kvalitetni rasad. i rasporedite si sortiment-od najranije -recimo miss, pa do najkasnije-meni je poznata raurika koja se sadi na bijelu foliju. i zapamtite, to je zahtjevna biljcica.

sretno

ako ima kakvih podpitanja, samo raspalite.

salel
16.03.2009., 21:27
ovo iskustvo potvrđujem od riječi do riječi

teta-elza
17.03.2009., 21:20
ma ne pada mi na pamet ljudima muljati. prosla sma odvratno, odurno, bljak. naradila se ko idiot, kad sve zbrojim-zaradila nista. moras i te zene platit koje rade, zar ne?

Volintena
29.03.2009., 11:11
Molija bi naslov koje knjige o uzgoju bajama (badema). Thx!

PetBorut
29.03.2009., 12:44
Nemam bas iskustva sa investiranjem u poljoprivredu, ali bi mi mozda netko ovdje mogao rec gdje se najbolje mogu raspitat u kupovini kvalitetne poljoprivredne zemlje (sa potencijalom).
Ono sto me konkretno zanima je ima li ikakvog smisla investirat u manje parcele (recimo 5000m^2) ili ako se govori o investiciji se podrazumjeva zemljiste od nekoliko hektara.
Malo gledam oglase i bojim se da imam premalo informacija da napravim dobru kupovinu pa bih bio zahvalan kad bi mi netko rekao na sto se mora pazit (ili dat neki link). Koliko je recimo lose ako se zemlja nalazi tik do sume (zivotinje i ako je drvece malo zaklanja), koliko je bitno ako je zemlja malo nageta, koliko je bitna sama lokacija, kako se procjenjujek valiteta zemlje, itd). Znam da je to nauka za sebe al mozda ima neka brosura gdje se to ukratko objasnjava.

I ako mi netko moze rec koliko je trenutno realna trzisna cijena za ove male parcele (blizina zagreba, 5000m^2, pristup traktorom, direktno uz put, ravno...), kao i za one od po nekoliko hektara. Prije same kupovine bih ionako doveo nekog strucnijeg da procjeni, ali da mozda ja napravim grubu selekciju.

teta-elza
29.03.2009., 19:28
........ i ti bi, ajd dobro.

klasifikaciju zemlje mozes dobiti u svakom katastarskom uredu. nemoj traziti 1. i 2, klasu zemlje, toga mi u hrvatskoj nemamo.

parcela od 5 000 kvadrata je malo manje od rali, ne vidim razloga zasto ti se ne bi isplatilo kupiti takav komad zemlje, premda, zbog lakse obrade, troskova i vremena ulozenog u transport lakse je imati zemlju u komadu. zadivljena sam slavonijom i njihovim ogromnim tablama zemlje.

da, ako kreces u ozbiljniju proizvodnju, zemljiste od nekoliko hektara u komadu je najpozeljnija stavka. prilikom kupnje traziti na uvid vlasnicki list da se vidi tko je stvarni vlasnik i nije li zemljiste optereceno hipotekama. ne davati novce na coravo i nista ne sklapati bez prisustva odvjetnika,sve ovjeriti kod biljeznika i odmah dati na uknjizbu bez razmisljanja.

ako s ezemlja nalazi tik uz sumu, ograda je prva stavka koja se mora napraviti. i to ona od one ruzne, metalne zice. ogradu obavezno zakopati barem 20 cm u zemlju i dodatno ojacati bodljikavom zicom. ukoliko se opredjelis za vocarstvo, cvjecarstvo ili povrtlarstvo, obavezno je kopanje bunara ali prije tih aktivnosti nuzno je drzavi platiti koncesiju za koristenje vode jer su kazne grde, visoke i totalno bespotrebne. ne sjecam se koliko sma ju platila.

nagnutost terena? za neke kulture lagani nagib zemljista je cak pozeljan. kvaliteta zemlje? pa zemlja se daje na kemijsku analizu, das podatak sto zelis saditi i dobijes naputak cime ces i kako popraviti eventualne nedostatke u tlu. i nije ti pozeljno da ti sumetina zaklanja sunce, makni se od sume jer ces imati problema sa stetocinama ( insekti, divljac). ako vec ne mozes izbjeci sumu, dobro prouci zakon o lovstvu, imas ga na netu i pripremi se za tuzakanje sa lovackim drustvom ili sumarijom ( zavisno tko je lovozakupnik)

pristupne puteve do zemljista moras imati. i za traktore i za automobil jer ces pretpostavljam skoknut koji puta i autom, obici nasade.

procjenu terena koji ti je zapeo za oko prepusti ovlastenom sudskom vjestaku za poljoprivredu. fino platis i dobijes sve crno na bijelom i nitko te ne moze muljati. naravno, uvijek s emozes cjenkati i natezati i pokusati sniziti cijenu.

sretno!

PetBorut
29.03.2009., 19:33
........ i ti bi, ajd dobro.

klasifikaciju zemlje mozes dobiti u svakom katastarskom uredu. nemoj traziti 1. i 2, klasu zemlje, toga mi u hrvatskoj nemamo.

parcela od 5 000 kvadrata je malo manje od rali, ne vidim razloga zasto ti se ne bi isplatilo kupiti takav komad zemlje, premda, zbog lakse obrade, troskova i vremena ulozenog u transport lakse je imati zemlju u komadu. zadivljena sam slavonijom i njihovim ogromnim tablama zemlje.

da, ako kreces u ozbiljniju proizvodnju, zemljiste od nekoliko hektara u komadu je najpozeljnija stavka. prilikom kupnje traziti na uvid vlasnicki list da se vidi tko je stvarni vlasnik i nije li zemljiste optereceno hipotekama. ne davati novce na coravo i nista ne sklapati bez prisustva odvjetnika,sve ovjeriti kod biljeznika i odmah dati na uknjizbu bez razmisljanja.

ako s ezemlja nalazi tik uz sumu, ograda je prva stavka koja se mora napraviti. i to ona od one ruzne, metalne zice. ogradu obavezno zakopati barem 20 cm u zemlju i dodatno ojacati bodljikavom zicom. ukoliko se opredjelis za vocarstvo, cvjecarstvo ili povrtlarstvo, obavezno je kopanje bunara ali prije tih aktivnosti nuzno je drzavi platiti koncesiju za koristenje vode jer su kazne grde, visoke i totalno bespotrebne. ne sjecam se koliko sma ju platila.

nagnutost terena? za neke kulture lagani nagib zemljista je cak pozeljan. kvaliteta zemlje? pa zemlja se daje na kemijsku analizu, das podatak sto zelis saditi i dobijes naputak cime ces i kako popraviti eventualne nedostatke u tlu. i nije ti pozeljno da ti sumetina zaklanja sunce, makni se od sume jer ces imati problema sa stetocinama ( insekti, divljac). ako vec ne mozes izbjeci sumu, dobro prouci zakon o lovstvu, imas ga na netu i pripremi se za tuzakanje sa lovackim drustvom ili sumarijom ( zavisno tko je lovozakupnik)

pristupne puteve do zemljista moras imati. i za traktore i za automobil jer ces pretpostavljam skoknut koji puta i autom, obici nasade.

procjenu terena koji ti je zapeo za oko prepusti ovlastenom sudskom vjestaku za poljoprivredu. fino platis i dobijes sve crno na bijelom i nitko te ne moze muljati. naravno, uvijek s emozes cjenkati i natezati i pokusati sniziti cijenu.

sretno!

Perfektno, upravo to me zanimalo, fala!

Moze mozda jos onako odokativno, u kojem rasponu bi se trebalo platit po metru za jednu takvu manju parcelu (do 5000 m^2) u blizini zagreba. Pokusao sam prolistat oglase, al vidim da je raspon golem, od 2.5 Kune za vece parcele pa do 11 metara tamo u Istri ili uz more. Znam da je nemoguce ovako pausalno odgovorit, ali barem bi me zanimalo jel da racunam negdje do 5 Eura metru ili je to preoptimisticno (za ono sto sam gore opisao).

teta-elza
29.03.2009., 20:47
e sad ti mene pitas posto kvadrat. ovak. kod mene na selu ljudi traze za hektar zemlje od 4 000 do 5 000 eura. kak se krecu cijene u okolici zagreba ne znam, samo znam da je zemlja postala bezobrazno skupa. ne zaboravi da ja zivim 100 km od zagreba.

renchi_27
30.03.2009., 13:45
Lijepi pozdrav svima!

Prilično sam nova u povrtlarstvu, dobila sam na korištenje malo zemlje u Zagorju, a zemlja je, kažu, pjeskovita ilovača, pa me zanima koje vrste povrća najbolje uspjevaju na toj zemlji.
Također me zanima koje povrće si odgovara s kojim pa da smiju možda čak biti na istoj gredici..

vrsiland
31.03.2009., 13:53
Perfektno, upravo to me zanimalo, fala!

Moze mozda jos onako odokativno, u kojem rasponu bi se trebalo platit po metru za jednu takvu manju parcelu (do 5000 m^2) u blizini zagreba. Pokusao sam prolistat oglase, al vidim da je raspon golem, od 2.5 Kune za vece parcele pa do 11 metara tamo u Istri ili uz more. Znam da je nemoguce ovako pausalno odgovorit, ali barem bi me zanimalo jel da racunam negdje do 5 Eura metru ili je to preoptimisticno (za ono sto sam gore opisao).
upravo takav komad zemlje imam na prodaju .Blizina Zgb, uz šumu, blaga padina , uz cestu asfalt, gradska voda, mala kućica na terenu cca 4000m2 od toga 500m2 građevinsko. cijena trenutna 24.000eura . Papiri čisti. Idealno za voćnjak koji je i bio tamo tj. još postoji ali sav zarastao ali divotaod prirode čak i podneblje dobro . meni preblizu kuće u kojoj sad živim pa šteta da propada a bolje tu lovu uložiti u nešto drugo što sam već započela.

Smiljan_HR
01.04.2009., 06:03
Mislim da nema jednoznacnog odogovora. Nerijetko se na istoj njivi zemlja zna razlikovati. Pogledaj sto susjedi uzgajaju pa probaj. Takodjer, mozes zemlju odnesti na analizu pa ce ti oni reci sastav, kojih elemenata imas dosta, a kojih trebas dodati, pa ce ti povrcari moci reci konkretnije. Inace, uz dobru gnojidbu (narocito stajskim gnojem) i navodnjavanje svako povrce ce uspjevati. Proba je najbolji nacin. Dali ce neka vrsta povrca imati 5% ili 10% veci ili manji prinos nego negdje drugdje uz iste meteoroloske uvjete pretpostavljam da te ne zanima, a i nitko ti to ne moze jednoznacno reci jer ima milijun faktora koji na to utjecu, a ne samo fizicki izgled zemlje.
A to da neko povrce ne podnosi jedno drugo nisam nikad cuo. Druga je stvar plodored. Nikada se na istom komadu vise godina uzastopce ne uzgaja ista biljka. To ce ti svaki povrcar lako objasniti.

GMO
01.04.2009., 07:33
Po onome kaj si napisala, čini se da planiraš uzgoj za vlastite potrebe, pa ako je tako, sij i sadi sve što voliš jesti.
Samo još mali osvrt na ono što je napisao Smiljan HR; Stajnjak je super i nužni je minimum za dobar uzgoj velikog broja povrćarskih kultura, ali treba paziti da ne dođe pod korjenasto povrće (mrkva, rotkva, peršin, cikla, repe...). Ako već i dođe tada mora biti zrel do kraja (treba izgubiti miris truleži i ne smije biti prepoznatljivo od čega je nastao). Za ostale povrćarske kulture stajnjak je zakon, osobito rajčicu, lubenice, dinje, krastavce, kupusnjače. Za njih je dobro staviti grumen gnoja i pod sam korjen, jer će ove vrste rado u njega pustiti korijen i "podivljati".

roccoobaroccoo
06.04.2009., 18:12
evo ovako.. naslijedio sam 15ak jutara obradive zemlje i zanima me sto sad s tim.. dali se isplati uloziti u neki rasadnik ili slicno... zemlja je blizu grada na glavnoj prometnici!!! ili da jednostavno prodam i zapijem pare!!!! :) !! trenutno ju rentam za neke bijedne pare!!!

Smiljan_HR
07.04.2009., 11:53
15ak jutara ili 7-8 Ha je premalo za ratarske kulture, idelano za voce ili povrce, a za rasadnik je oho-ho dovoljno :) Ja osobno nebih nekom novom u poljoprivredi preporucio rasadnik jer imam osjecaj da su tu karte odavno podijeljene, ali ko voli nek izvoli ;) I druga stvar, ako ukinu poticaje za podizanje trajnih nasada (sto je pitanje mozda tjedana), po meni ce se i mnogi od ovih postojecih rasadnika morati preorjentirati u nesto drugo, ili propasti .... A ako nisi voljan puno raditi mozda i zapijanje ima smisla :) pravi happy-end, i za tebe i za onoga tko kupi :)

babkonj5
10.04.2009., 22:36
A ako nisi voljan puno raditi mozda i zapijanje ima smisla pravi happy-end, i za tebe i za onoga tko kupi

ha, ha...dobar

:kava:

Tazika
17.04.2009., 09:02
jagode: ovisi o tome GDJE je tvoja zemlja - ako godinama nije sađeno na njoj ni u blizini (npr. Krajina-jagode rastu zdrave, bujne, ko lude), proći ćeš s vrlo malo ili ništa "kemije", ako je zemlja bila iskorištavana namučićeš se prskajući...
Slušala sam razgovore "jagodara"...

teta-elza
17.04.2009., 19:21
puno srece sa jagodama. meni je svanulo kad sam ih zaorala. tebi-sretno. ako mogu kaj pomoci-samo reci.

Tazika
18.04.2009., 10:59
Meni se čini da je pjeskovita ilovača najbolja moguća zemlja!!! Naime ilovača (koju ja imam) je najbogatija, samo što u njoj nema zraka. Zato je savjet svakome tko želi (kao ja) saditi u ilovači taj da ju pomiješa sa pijeskom (kojeg nemam) kako bi se razrahlila i dobila zraka. Blago tebi!

2. ja sam, kad sam prije 3 godine došla na zemlju, iščitala iz dosta knjiga koje biljke se vole a koje ne, ali sada, sa nekim iskustvom, već radim po osjećaju. Red luka red mrkve - uzajamno se štite od štetnika.Salata štiti rotkvicu od buhača, dragoljub štiti jabuku od uši, a posvuda popikam malo žalfije, pelina, metvice, takvih biljaka, da štite povrće od štetnika. Uvijek ostavim malo koprive gdje izraste, ali malo: ona čuva i stimulira rast drugim biljkama. Ne trpe se grah i luk, cikla ne trpi poriluk i krumpir. Tražim uljanu repicu da ju zasijem oko jabuka, čitala sam da je isparavanje ulja dovoljno da služi isto kao da špricam jabuke crvenim uljem. Također, nakon moje prve lanjske žabe u povrtnjaku, koja me riješila onih gadnih malih puževa golaća i drugog, ove godine imat ću ih više.
Mogu ti predložiti knjigu
DARKO ZNAOR: EKOLOŠKA POLJOPRIVREDA pa si fotokopiraj str.300-302, a možeš i goreprdložen Plodored u vrtu: 298-299. Imaš još puno o tome u raznim ekološkim knjigama, predlažem ti da u Bio Bio dućanu (ao još imaju) kupiš Mjesečev sjetveni kalendar za 2009., a sigurno ga ima negdje na internetu, tamo imaš sva čuda o vrtlarstvu!
Ako si više filozofski nastrojena, predlažem knjigu ona 2 Engleza: TAJNI ŽIVOT TLA ili tako nekako, izdala Prosvjeta, a imaš ju u knjižnicama, recimo u Božidara Adžije (bivša Radnička) sam ju prekjučer vidjela na polici, ali sam radije posudila Štajnerov mali tečaj poljoprivrede.

Kako napreduješ?
Volim pomoći zanesenjacima (kao što sam ja).
Iako sam nedavno došla iz grada, i ne želim upotrebljavati otrove (rađe radim smrdljivu Koprivinu juhu i slične pripravke) otpočetka mi je urod ravan susjedovima, koji su seljaci generacijama, pa čak i oni dođu meni po savjet "iz knjiga", jer vide da stvar funkcionira.

d@d@
18.04.2009., 19:00
Ima i drugih priručnih načina popravka glinovite ilovače. To je inače tlo koje ima jako puno čestica manjih od 2 mikrona, zaoravanje lisnine (iz šume dovuć u jesen pokrit gredice i na proljeće zaorat), drobljene kukuruzovine ili tulina, slama, strnina, čak se može i sijat s ciljem zaoravanja (tritikale, goruščica, zob, raž su preporuka - zaoru se prije nego procvjetaju), a najbolje je ako se može dobit je pljeva iz mlina (ona ovojnica žitarica) to drži 4-5 godina. Pijesak jedva 2-3 godine, onda potone u dublje slojeve. Za male površine se možete igrat i sa piljevinom, ali onda treba dodat i vapna jer piljevna kiseli zemlju (nekakav odokativni omjer je na 2 vreće piljevine i 2 litre gašenog vapna), ali imate za kupit po dućanima hobi testere kiselosti, pa takav paket je za 10 testiranja (cca 40 kn - ja kupila lani u Austriji).

babkonj5
19.04.2009., 08:36
svatko tko nije spreman za silne brige, žuljeve i probleme, bolje neka iznajmi zemljište, prava lova je negdje drugdje (link (http://blogs.ec.europa.eu/fischer-boel/food-prices-what-goes-up-must-come-down/), link (http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=88834)).
za rekreaciju i zanimaciju je dovoljan i povrtnjak.

medusa.kc
19.04.2009., 13:09
Bok. Planiram otvoriti d.o.o., primarna djelatnost maslinarstvo, obzirom da kao fizička osoba posjedujem 5 parcela ukupne površine 2,3 Ha, zanima me da li netko od vas zna koja je najbolja porezna a i odogovorna solucija unosa parcela u društvo?
a) da li da kao fizička osoba iznajmim sama sebi parcelu po tržišnoj cijeni
b) ili da prebacim vlasništvo parcela na društvo (iako mi se ne sviđa da parcelama odgovaram potencijalnim dugovanjima)
c) ili postoji neka traća solucija?

btw. zna li netko kolika je cijena iznajmljivanja maslinika u dalmaciji? konkretno Brač?

Hvala

Smiljan_HR
20.04.2009., 06:01
Ja bih rekao da je solucija a) najpogodnija za razmisliti o njoj, a pod c) bih sugerirao obrt ili opg, odnosno zasto bas d.o.o.? T.j., ako bas treba d.o.o. to ne iskljucuje OPG ili obrt.

medusa.kc
20.04.2009., 16:21
Ja bih rekao da je solucija a) najpogodnija za razmisliti o njoj, a pod c) bih sugerirao obrt ili opg, odnosno zasto bas d.o.o.? T.j., ako bas treba d.o.o. to ne iskljucuje OPG ili obrt.

D.o.o. zato jer se odgovara samo u visini kapitala uplaćenih, najčešće 20.000 kn, a ne samo to: d.o.o. mi nudi veću mogučnost plaćanja poreza onako kako ja to želim (nesviđaju mi se stope poreza kod obrta... iako vjerojatno neću doći do razine od oko 30 000 kn mjesečno..ali sama ideja da je porezna stopa 45%, a kategoriju ispod... 35% je dovoljna da odustanem)

PetBorut
20.04.2009., 18:38
D.o.o. zato jer se odgovara samo u visini kapitala uplaćenih, najčešće 20.000 kn, a ne samo to: d.o.o. mi nudi veću mogučnost plaćanja poreza onako kako ja to želim (nesviđaju mi se stope poreza kod obrta... iako vjerojatno neću doći do razine od oko 30 000 kn mjesečno..ali sama ideja da je porezna stopa 45%, a kategoriju ispod... 35% je dovoljna da odustanem)

Da, al nije ti to bas tako jednostavno.
Kod doo-a je kvaka u tome da obaveza placanja PDVa (u proracun) nastaje cim ispostavis racun. Dakle ako prodajes nesto Konzumu, a Konzum prakticira odgodu placanja od recimo 3 mjeseca, onda ti recimo u ispostavis racun u 3cem mjesecu, u 4tom moras platit PDV a lovu od Konzuma dobijes tek u 6tom, dakle kreditiras drzavu i kupca. Ne kazem da je doo los, samo kazem da treba tu "kvaku" imat u vidu. Svatko ce za sebe izracunat, nije lose imat i jedno i drugo. Moze se bit i obrt u sustavu dobit (dakel minimalac + porez na dobit od 20%).

l_imperatore
21.04.2009., 01:05
Pozdrav ekipa,
pročitao sam svih deset stranica, super korisnih stvari i linkova pokupio, hvala svima, pa sad imam i ja potrebu iznijet svoju situaciju u nadi za nekim dobrim savjetom...

uglavnom, upravo sam riješio papirologiju za naslijeđenu zemlju na selu, područje zadarskog zaleđa - ravni kotari-bukovica, prema onome što pričaju stari na pojedinim djelovima vrlo plodno tlo, osunčano, kiše dovoljno, sušnija ljeta i u jednakim intervalima blaže i ledenije zime, neobrađivano još od početka rata i namjera mi je na jednom prostranom komadu (cca 5ha) za početak podići nasad oraha, jer orasi u tom kraju rastu k'o blesavi, oko kuće imam najmanje 15-ak velikih stabala oko kojih godišnje prikupimo sigurno desetak vrića orasa, bajama slično tome...

e sad, prikupio sam potrebnu dokumentaciju, vlasništvo na zemlji sam uredio, neki novac na to već potrošio, zemlja je ograđena, navodnjavanje namjeravam osigurat iz obližnjeg bunara a ono što me posebno motivira jest činjenica da ta zemlja spada pod područje od posebne državne skrbi na kojemu je poticaj po ha 22700 kuna a gdje županija subvencionira nabavku sadnica (čak i sadnog materijala ako sam dobro shvatio) sa nekih 50%...i kad tome dodam da mi jedan uži član rodbine radi u brodograđevnoj industriji u Italiji i da bi on mogao biti uspješan časnik za vezu za prodaju drva...ne mogu se otet dojmu da ću pogriješit ako ne pokušam

I da, nemam se namjeru obogatit preko noći :D imam tek 20 i nešto sitno i namjeravam se u budućnosti još ozbiljnije pozabavit poljoprivredom na toj zapuštenoj zemlji koju bi ovako počeo pomalo i uređivat jer je imam stvarno dosta, pa bi mi ovo bio kao neki početak, imam neku svoju lovicu, ludu glavu i vrijedne ruke, pa kako mi bude, nemam namjeru sidit i čekat čudo...na jesen orah, dogodine trešnja(koja tamo također raste k'o blesava) ili nešto slično ?

Hvala svima na savjetima :mig:

Smiljan_HR
21.04.2009., 05:27
1. Sto se tice poticaja za podizanje trajnih nasada prati situaciju jer je po zadnjem prijedlogu zakona koji je, slucajno ili ne, "procurio" iz ministarstva ti poticaji se ukidaju vec se sve ide preko kapitalnih (cca 40% bez PDV-a). Sada saditi je kasno jer je vec prolistalo.
2. Milsim da ti veza u Italiji za prodaju drva oraha nece trebati slijedecih (barem) 20-30 godina. Orahu do punog rod treba barem 10 godina, a do komercijalno isplativog debla barem 20-30, ako ne i vise. Tresnja je kriticna jer se prodaje uglavnom svjeza pa je problem trzista. Navodno preradjivacka industrija bas ne trazi tresnju, a trazi visnju. Za informacije o visnji nazovi tvrtku Hlad d.o.o. u Slavonskom Brodu.

renchi_27
21.04.2009., 18:18
evo me napokon... bila sam dugo u zagorju i bavila se raznim stvarima pa nisam stigla doći na forum.. oprostite.. hvala vam svima na vašim odgovorima, od velike su mi koristi!!
hoćete znati kak uspjeva moj vrt? :D naprosto buja!!! i presretna sam zbog toga...
primjetila sam da je ova zemlja pomalo teška za kopati, al zato jako zadržava vodu...i nema potrebe za svakodnevnim zaljevanjem. al ja to svejedno radim.. (no dobro, sad kad padaju kiše, ne.)
za par dana su mi niknuli i grah i luk i cikla i grašak, a sad već vidim i male peršuneke...
pošto sam odlučila da bude to tek pokusni vrt, (pa ako pokaže dobru volju, najesen se budem ozbiljnije bavila njime), nisam htela staviti nikakvog gnojiva (zanimalo me kolko je zemlja plodna sama od sebe) i poredala sam povrće (koje obožavam) onak kak mi se najljepše činilo... i vidim da nisam nigdje pogriješila. :cerek: ja sam vam nova oduševljena povrtlarka :cerek:

Göttspöđä
21.04.2009., 18:35
Baš mi je drago čitati o zadovoljstvu. Nek ti je sa srećom :top:
Nema ljepšeg osjećaja od onog kad vidiš da nešto raste i razvija se :cerek:

Eagle30
30.04.2009., 08:04
Ne znam jesam li postavio pitanje na pravom mjestu no svejedno. Zna li itko koliki je poticaj države na 1ha na kojem je posađen kukuruz?

vikica
05.05.2009., 17:38
Ima li netko informacije o seminarima/edukacijama koji se održavaju za zainteresirane voćare/povrćare/pčelare i sl.?
Ja sam pregledala razne stranice hr agencija i inih institucija, ali nisam uspjela naći neke obavijesti o tome.
Kao početnik, koji razmišlja o pokretanju OPG, rado bi čula i stučnjake što imaju za reći, susrela druge početnike, posjetila neke voćnjake i sl. Kako si to sve organizirati?

teta-elza
05.05.2009., 22:00
ajd javi mi se na pvt. rado cu te primiti, odgovoriti na sva podpitanja i pitanja i pokusati ti prenijeti mali dio svoga znanja. samo moras doci kod mene. eto.

šumskičovjek
07.05.2009., 00:47
zanimaju me vasa iskustva o bavljenju s nečim sto je navedeno u naslovu ili sličnim.zanima me ekonomski isplativo bavljenje(nemora bit velika zarada).tesko dolazim do informacija jer izgleda da svi svastare za vlastite potrebe....zemlje nemam,ali imam jedan omanji objekt pogodan za svinjac (2-3 svinje)i malo zemlje okolo a ima i još jedan manji objekt u kojem bi moglo biti par gajbi za nesto i mjesta za jedan kokošinjac

teta-elza
07.05.2009., 22:29
prostor koji si naveo taman ti je dostatan za vlastite potrebe.

dražen72
13.05.2009., 14:18
nadam se da na pravom mjestu postavljam pitanja? Nemam ih puno a molio bih za odgovore ako ih znate...
1-koliki gospodarski objekt na poljoprivrednom zemljištu-masliniku možeš izgraditi, odnosno možeš li uopće imati čvrsti objekt.
2-koliko minimalno moraš imati poljoprivredno zemljiše za takav objekt
3-gdje se to određuje- u kojem zakonu ili pravilniku ili to svaka općina određuje za sebe
4-da bi imao maslinik kolika je minimalna površina i koliko minimalno maslina moraš zasaditi
....... unaprijed hvala na odgovorima

mala30
21.05.2009., 22:00
ima li itko iskustva sa uzgajanjem začinskog bilja, konkretno vlasca?
uzgoj i otkup?
možda neka literatura?
hvala na svakom savjetu i informaciji

komar
08.06.2009., 10:50
Ima li netko informacije o seminarima/edukacijama koji se održavaju za zainteresirane voćare/povrćare/pčelare i sl.?
Ja sam pregledala razne stranice hr agencija i inih institucija, ali nisam uspjela naći neke obavijesti o tome.
Kao početnik, koji razmišlja o pokretanju OPG, rado bi čula i stučnjake što imaju za reći, susrela druge početnike, posjetila neke voćnjake i sl. Kako si to sve organizirati?

Moji znanci koji su krenuli u ozbiljnu proizvodnju voća, povrća... svi su se od reda javili na adresu (http://www.agr.hr/cro/usluge/index.htm) gdje su dobili sveobuhvatne i detaljne informacije o svemu. Vidjela sam da u Zagrebu na Otvorenom učilištu povremeno daju predavanja ... edukaciju za buduće voćare i pčelare.

komar
08.06.2009., 11:13
..... malo sam razmišljao i čitao ....

Cijena poljoprivrednog zemljišta je relatvno niska , pa sam si kontao s obzirom da imam keša a i nisam ljenjivac zasto ne investirati u poljoprivredu
..... NPR u podizanje trajnog nasada oraha.... sam nasad ne zahtjeva pretjerano puno rada sto znaci da nemora biti primarni izvor zarade a opet donosi profit kroz koju godinicu.... tako sam si ja smislio uzeti zemljište od cirka 5-10 hektara i posaditi ORAHE ....

e sad .... nisam poljoprivrerdnik ali znam drzati lopatu u rukama i uz malo literature i pokoji savjet mislim da bi islo .... no međutim nemogu nikako skontat računicu .....

dajte bacite vasa razmisljanja o tome !!! :kava: :rolleyes:

I moja razmišljanja sve češće idu u tom smjeru - kako bi mogla iskoristiti zemljište koje za sada stoji prazno i neiskorišteno. Na žalost ne mogu si priuštiti kupovanje nikakvog zemljišta jer koliko god bilo jeftino - meni je skupo. A to nije sve u slučaju oraha - pravi orasi, veliki plodovi - tanka kora... sadnice koštajuuuuuuuuuu i to je zaista posao za one koji mogu izdvojiti novac i vrijeme za budući uspjeh.

Do sada najviše mi se svidjela ideja o tome kako na malo zemljišta uz neka ulaganja imati zaradu jer mislim penziju dočeka u prirodi, ako penzioni fondovi ugasnu.... i tako sam najsklonija do sada ideji koja se pronosi internetom, a to su puževi (http://puz.bloger.hr/). Puževima odgovara ekološki čisto zemljište - što bi ljudima trebao biti cilj - zdravo i prirodno! Ulaganja su na početku, a sve ostalo je dobit... :confused:

Smiljan_HR
08.06.2009., 13:09
Nekako jako puno ima slucajeva da su ljudi nezadovoljni sa puzevima sto opet ne iskljucuje da je nemoguce. Sto bi rekli sve je moguce pa i drvena pec ako ne gori...

Göttspöđä
08.06.2009., 14:30
Sa puževima je teže nego izgleda. Jedan moj lega muku muči sa stjenicama već godinu dana, gadure eksplodirale i ne može ih istrijebiti nikako nego kemijski. O nabavi aspiratora ne želi razmišljati :ne zna:

brzi
08.06.2009., 14:50
Molim vaše komentare da malo razvijemo temu...
Pozdrav

zadnje informacije koje sam čuo su da je bitna debljina stabla a ne visina. traži se minimum 60 cm promjera da bi stablo bilo interesantno. u tom slučaju se postiže i pristojna cijena....

ovo od 300 €/m3 i nešto sitno za grane mi se čini malo. baš bi me zanimalo koliki je promjer tog stabla bio?

komar
08.06.2009., 22:21
......pčelare i sl.?

zuje pčele i ose - što je pravo http://www.pcela.hr/forum/index.php?sid=21e04579b092f9c4af9331e25d44a2af :top:

werky
14.06.2009., 10:32
vec dulje vrijeme razmisljam za kaj iskoristit poljoprivredno zemljiste malo blesavog oblika 12m x 110m i nis mi ne pada na pamet... trenutno je na tom zemljistu neka travurina koju sused pokosi i otpelja svinjama ili kravama... zemljiste je ustvari bivsi vinograd a sad glumi livadu, onak je pod laganim brijegom...

dajte mi vase vizije kratkorocne i dugorocne isplativosti ovog zemljista, odnosno kaj bi vi s tim napravili/posadili ili kaj vec a da vam se isplati...

od mehanizacije imam supertraktor (Tomo Vinkovic 523 '87) sa prikljucima za oranje i frezanje :D... ja tu i tam imam slobodnog vremena a i starci su mi friski penzici pa da im usput dam i neku zanimaciju prek dana umjesto da se vrte oko kuce cijeli dan...

tnx

cickoo
15.06.2009., 01:38
..... malo sam razmišljao i čitao ....

Cijena poljoprivrednog zemljišta je relatvno niska , pa sam si kontao s obzirom da imam keša a i nisam ljenjivac zasto ne investirati u poljoprivredu
..... NPR u podizanje trajnog nasada oraha.... sam nasad ne zahtjeva pretjerano puno rada sto znaci da nemora biti primarni izvor zarade a opet donosi profit kroz koju godinicu.... tako sam si ja smislio uzeti zemljište od cirka 5-10 hektara i posaditi ORAHE ....

e sad .... nisam poljoprivrerdnik ali znam drzati lopatu u rukama i uz malo literature i pokoji savjet mislim da bi islo .... no međutim nemogu nikako skontat računicu .....

Čuo sam da su poticaji za nasadu oraha po 1hektaru oko 40000kn .....

dajte bacite vasa razmisljanja o tome !!! :kava: :rolleyes:

odlican prijedlog moze

Smiljan_HR
15.06.2009., 05:46
To je suvise mala povrsina za iole ozbiljniji posao osim mozda nekog ljekovitog bilja kao npr. sljez koji upravo trazi puno ljudskog rada kod berbe, a koliko sam cuo otkup nije problem. Malo proguglaj :)

Göttspöđä
15.06.2009., 06:54
Mala parcela, izdužen oblik :misli:... za početak bih starce angažirala radom oko povrća. Oni će biti hepi jer imaju zanimaciju a ti ćeš imati svoju hranu. Najvažnije je da tlo ne stoji neiskorišteno.

maky3685
16.06.2009., 15:16
uzgoj puževa recimo zatim uzgoj jagoda(raspitaj se dal postoji još kreditna linija mislim HBOR-a, dobiješ sav materijala za plastenik-staklenik) nije nešto posebno zahtjevno. ili jednostavno sadi za sebe povrće.

PetBorut
16.06.2009., 18:49
Opet ja.

Nista od one zemelje, i bolje.
Moze li mi netko od insidera rec koliko kostaju manja zemljista u Slavoniji? Recimo 10 hektara. Pokusavam skuzit ovo citajuci oglase, ali zaista mi se cini kako cijena drasticno odskace a ja zeleni ne znam sta je uopce realno. Onako okvirno bi me zanimalo.

Takodjer bi me zanimalo ima li smisla pokusat sa susjednim poljoprivrednicima pokusast sklopit neki deal da oni obradjuju moju zemlju nekoliko godina i da mi daju dio prihoda, ili je to pak nesto sto zahtjeva previse povjerenja? Trazim naime neki model da investiram u poljoprivredu, a nije realno da cu unutar sljeceih 5 godina nac vremena da se sam time bavim.

Postoje li poljoprivredne zadruge u koje se moze uc kao investitor. Ako itko ima neki prijedlog bio bih jako zahvalan. Govorim o mozda kojih 40tak K Eura, ima li uopce smisla sta zapocet s tom kolicinom? Radi se o diverzifikaciji pa ne bih jos stavljao vise.

Smiljan_HR
17.06.2009., 06:28
1. Cijene: ovisi o milijun faktora, od kune po kvadratu do 10 eura po kvadratu. Nekako imam dojam kad "outsider" trazi da bi kupio zemljiste da cijena neracionalno raste... jos ako je iz veceg grada i spominje termine kao ulaganje, diversifikacija, zaraditi itd onda se mnozi faktorom "lako vama iz grada"
2. Deal se uvijek moze napraviti, ali tesko. Poznate su cijene zakupa u pojedinom kraju no to isto tako ovisi od situacije do situacije
3. Bojim se da ova ideja sa ulaganjem u zadrugu i nije bas najbolja. Nekako sam sklon misliti da nase selo jos ne razmslja samo na ekonomskim kategorijama.

PetBorut
17.06.2009., 09:21
1. Cijene: ovisi o milijun faktora, od kune po kvadratu do 10 eura po kvadratu. Nekako imam dojam kad "outsider" trazi da bi kupio zemljiste da cijena neracionalno raste... jos ako je iz veceg grada i spominje termine kao ulaganje, diversifikacija, zaraditi itd onda se mnozi faktorom "lako vama iz grada"
2. Deal se uvijek moze napraviti, ali tesko. Poznate su cijene zakupa u pojedinom kraju no to isto tako ovisi od situacije do situacije
3. Bojim se da ova ideja sa ulaganjem u zadrugu i nije bas najbolja. Nekako sam sklon misliti da nase selo jos ne razmslja samo na ekonomskim kategorijama.

Fala na odgovoru Smiljane.
Vidim da nece to bas lako ic, pogotovo en za zelenog poput mene.
Ovo sa zadrugama znam da su neki jos prije 10tak godina napravili i mislim da su dobro prosli, ali siguran sam da je i to borba.
Nije mi toliko do zarade, to ja vise onako ideoloski jer vjerujem da su hrana i voda jedine prave vrijednosti na nasoj planeti :)

Reci, jel ima mozda nesto kao "poljoprivreda for dummies"? Odnosno neki pregled kultura, nacin uzgajanja i slicno - nesto syto bi mi doslo kao startna literatura. Zanimalo bi me dakle koliko koja kultura iziskuje napora - i financijskog, fizickog, vremenskog i tehnickog.

Göttspöđä
17.06.2009., 09:40
Reci, jel ima mozda nesto kao "poljoprivreda for dummies"? Odnosno neki pregled kultura, nacin uzgajanja i slicno - nesto syto bi mi doslo kao startna literatura. Zanimalo bi me dakle koliko koja kultura iziskuje napora - i financijskog, fizickog, vremenskog i tehnickog.

Mislim da takvo što (kod nas) ne postoji, što bi u kratkom roku prošlo širok spektar tema. Mislim da moraš provesti jedan period temeljito istraživajući, obzirom na investiciju.

Imaš li ti najmanju ideju šta bi radio? Nešto ratarsko? Voće? Povrće? Loza? Životinje?

Vidim da tražiš plac u Slavoniji, odakle si? Okvirno, ne trebaš u detalje.

Što se tiče kultura, najviše zajebancije traži šećerna repa. Sa svim ostalim mislim da imaš manje rizika a više manevarskog prostora za početničke greške. Kreni redom, ako imaš takvu želju. Uhvati se nekog ratarstva, npr. pšenica. Ionako ćeš nagodinu stavljati drugu kulturu radi plodoreda (monokultura je u ratarstvu nezamisliva, osim za hmelj ali sumnjam da ćeš se njega baš uhvatiti)...

Smiljan_HR
17.06.2009., 14:47
Što se tiče kultura,
Treba pisati "Što se tiče ratarskih kultura" ;)

Negdje je vec napisano kolika povrsina treba za pojedinu kulturu da bi se, koliko toliko, isplatilo ulaganje u opremu i strojeve.
To bi otprilike, po onome sto je meni poznato, i vrlo vrlo okvirno bilo ovako nekako:

Vocarstvo i povrtlarstvo: 5-10Ha
Ratarstvo: min 50 ha, optimum 100 i vise

Stoka: 1 krava-1Ha krava tele, 0.5-0.7 stala, minimum 20 krava, optimum 50 i vise
Ovce: 10 ovaca jedna krava, minimum 100, optimum 200 i vise ovaca

Ovo je samo crtica, vrlo gruba rekapitulacija

sacma
21.06.2009., 19:41
Opet ja.

Nista od one zemelje, i bolje.
Moze li mi netko od insidera rec koliko kostaju manja zemljista u Slavoniji? Recimo 10 hektara. Pokusavam skuzit ovo citajuci oglase, ali zaista mi se cini kako cijena drasticno odskace a ja zeleni ne znam sta je uopce realno. Onako okvirno bi me zanimalo.

Takodjer bi me zanimalo ima li smisla pokusat sa susjednim poljoprivrednicima pokusast sklopit neki deal da oni obradjuju moju zemlju nekoliko godina i da mi daju dio prihoda, ili je to pak nesto sto zahtjeva previse povjerenja? Trazim naime neki model da investiram u poljoprivredu, a nije realno da cu unutar sljeceih 5 godina nac vremena da se sam time bavim.

Postoje li poljoprivredne zadruge u koje se moze uc kao investitor. Ako itko ima neki prijedlog bio bih jako zahvalan. Govorim o mozda kojih 40tak K Eura, ima li uopce smisla sta zapocet s tom kolicinom? Radi se o diverzifikaciji pa ne bih jos stavljao vise.

Evo ti se javljam iz Slavonije,u mom kraju zemljište ti je do najviše 5000 eura po hektaru.Po meni to je više nego dobra investicija,za pet do deset godina višestruko ti se isplati.Ako budeš želeo da je prodaš,mogao bi tu da ti navodim razne primere,npr.Baranje gde je sada posle ulaska Agrokora zemlja najmanje 7000 eura/ha a niko neće da je prodaje a do tada je bila najviše 2000-2500 eura/ha,kod nas cena raste do prije godinu dana max je bila 3000 eura/ha.Ima i drugih primera.Zemlju možeš da daš i u najam tzv.arendu tu dobijaš godišnje cca 150-200 eura/ha.A što se tiče drugih investicija kod nas je hronična nestašica novca a on može u poljoprivredi da se uloži na razne isplative načine koliko je ko sposoban.
Za savete tipa idi na žitarice i slično,zaboravi,žito,kukuruz i sl.nikako se ne isplati ja sam prošle godine zbrisao iz toga kada sam zbrojio gubitke.Stoka ti je ekstremno zahtevna i trži stalno prisustvo,ako te zanima ulaganje u poljoprivredu a nemožeš stalno tim da se baviš ulaži u zemljište i nađi nekoga ko se u to razume a traži partnera jer nema dovoljno kapitala inače se drži svoga posla a kada budeš imao vremena da se tome posvetiš u potpunosti počni sa manjim pa idi napred dok učiš biznis.Vikend seljaci mogli su da prolaze prije dvadeset godina sada toga više nema,poljoprivreda je biznis kao i svaki drugi.Poz.

Nicky Wild
28.06.2009., 04:53
Ovako, vidio ja da neki lik posadio 1000 kom oraha za sadnice na prostoru velicine mog dnevnog boravka (6x5), pa sad na cijenu od oko 30-35 kn/kom, proizade dobra lovica.

ima li netko kakav savjet kak se oni cijepe? Cuo jesam da se mora porezat da nebi izraso previse u visinu, sad dal je to istina...

I u krajnjem slucaju kome se mogu prodati takve sadnice?

tnx...

ovo sam ja
04.07.2009., 22:12
vec dulje vrijeme razmisljam za kaj iskoristit poljoprivredno zemljiste malo blesavog oblika 12m x 110m i nis mi ne pada na pamet... trenutno je na tom zemljistu neka travurina koju sused pokosi i otpelja svinjama ili kravama... zemljiste je ustvari bivsi vinograd a sad glumi livadu, onak je pod laganim brijegom...

dajte mi vase vizije kratkorocne i dugorocne isplativosti ovog zemljista, odnosno kaj bi vi s tim napravili/posadili ili kaj vec a da vam se isplati...

od mehanizacije imam supertraktor (Tomo Vinkovic 523 '87) sa prikljucima za oranje i frezanje :D... ja tu i tam imam slobodnog vremena a i starci su mi friski penzici pa da im usput dam i neku zanimaciju prek dana umjesto da se vrte oko kuce cijeli dan...

tnx

Možeš staviti par košnica pčela i evo ti livadskog meda,ne trebaš niti orati niti kopati. :cerek:

cabage
06.07.2009., 21:19
Mislim da takvo što (kod nas) ne postoji, što bi u kratkom roku prošlo širok spektar tema. Mislim da moraš provesti jedan period temeljito istraživajući, obzirom na investiciju.

Imaš li ti najmanju ideju šta bi radio? Nešto ratarsko? Voće? Povrće? Loza? Životinje?

Vidim da tražiš plac u Slavoniji, odakle si? Okvirno, ne trebaš u detalje.

Što se tiče kultura, najviše zajebancije traži šećerna repa. Sa svim ostalim mislim da imaš manje rizika a više manevarskog prostora za početničke greške. Kreni redom, ako imaš takvu želju. Uhvati se nekog ratarstva, npr. pšenica. Ionako ćeš nagodinu stavljati drugu kulturu radi plodoreda (monokultura je u ratarstvu nezamisliva, osim za hmelj ali sumnjam da ćeš se njega baš uhvatiti)...

Šećerna repa? Nikako, daj malo razmisli o čemu pričaš... Kod nje se sve radi strojno i to par puta tokom vegetacije. Razmisli samo koliki je posao sa paprikom od 1 ha. Posadi ručno, jer sadilice su skupe i ne baš efikasne, svako malo prskaj radi zaštite, pljevi travu, ručno naravno, zatim svaki dan sa hrpom ljudi beri, ručno, 2-3 tone, pakiraj u odg. ambalažu, transport....
Dok budeš živio od poljoprivrede, intenzivne i mukotrpne, onda se javi i daj savjet. Oprosti ako vrijeđam, ali ne mogu dopustiti da daješ krive informacije.

Göttspöđä
06.07.2009., 22:36
OK, ti živi u svom uvjerenju :ne zna:, govorim ono o čemu sam pričala s profesorima sa faksa koji se njome bave. Repa jest mehaniziranog procesa ali je užasno skupa proizvodnja i spomenuti usko specijalizirani strojevi + traži jako puno angažmana i zezancije. S njom se ne zajebaje nitko tko nije spreman dati zadnju kap krvi za nju, od momenta kad isklija do perioda kad uslijed oštećenja lista npr. od leda ili sovica krene retrovegetirati. Lako je kad sve to prođe i kad ju treba vaditi, ali strahovati od svake kiše, leda i sličnog što radi štetu...

Šta bi ti preporučio nekome tko se želi baviti poljoprivredom a ne zna šta znači riječ "karenca"?

cabage
07.07.2009., 21:35
Gle, ja se bavim i živim na poljoprivredi, a ti očito ne i mislim da ipak tvoje znanje nije ni približno mojem iskustvu. Sadio sam repu, a sad povrče i to dvoje nikako ne ide pod slično. Repa je sitnica što se tiče posla naspram povrča. Probaj pa mi se onda javi.
Onaj tko želi baviti se poljoprivredom, a ne zna šta je karenca, bolje da prije toga uzme hrpu literature i neka prouči. Da ne bi došlo do nepoželjnih nuspojava..... naravno, na njega samog i ostalih potrošača.

Göttspöđä
08.07.2009., 07:18
Naravno, iskustvo je nemjerljivo s teoretiziranjem. To ću ti priznati jer i sama znam točno o čemu pričaš + nikad mi nije teško priznati da netko možda zna nešto više nego ja.
A ti ćeš sigurno priznati da zgrtanje iskustva nema smisla ako nisi sjeo i proučio raspoloživu literaturu - iskustvo leži na nekom predznanju, čija količina umanjuje potencijalnu štetu i čuva investiciju od potpunog promašaja.

BTW, nisi shvatio šta sam pitala. Šta bi ti preporučio za čovjeka koji raspolaže nekim komadom zemljišta, željnog rada i bez ikakvog iskustva s poljoprivredom? Znači, kulturu koja bi dala nešto manevarskog prostora za početničke greške? Dosta ih dolazi ovdje s tim pitanjem i baš bih voljela vidjeti neku kategorizaciju lakših i težih kultura.

Smiljan_HR
08.07.2009., 11:36
Govorite o dvije stvari. Secerna repa na 1 Ha je nisplativa, a papriku vjerujem da ima rezona saditi na toj povrsini.

Kao sto rekoh, a koliko znam, od ratarskih kultura repa je najteza i najisplativije, ali ratarske kulture trze puno Ha. Isto tako sam siguran da nema "lake" kulture, svaka trazi odredjena specificna znanja i opremu.

Mislim da je nabitnije procijeniti sto se zeli i sto se moze. Prevelik je zalogaj poceti sa npr. vocnjakom ili povrtnjakom na 20Ha, dok vjerujem da je psenica na 20Ha djecija igra (u odnosu na 20Ha voca ili povrca). I prihodi, odnosno ekonomska isplativost, su u direktnom razmjeru s tim.

cabage
08.07.2009., 20:56
Govorite o dvije stvari. Secerna repa na 1 Ha je nisplativa, a papriku vjerujem da ima rezona saditi na toj povrsini.

Kao sto rekoh, a koliko znam, od ratarskih kultura repa je najteza i najisplativije, ali ratarske kulture trze puno Ha. Isto tako sam siguran da nema "lake" kulture, svaka trazi odredjena specificna znanja i opremu.

Mislim da je nabitnije procijeniti sto se zeli i sto se moze. Prevelik je zalogaj poceti sa npr. vocnjakom ili povrtnjakom na 20Ha, dok vjerujem da je psenica na 20Ha djecija igra (u odnosu na 20Ha voca ili povrca). I prihodi, odnosno ekonomska isplativost, su u direktnom razmjeru s tim.

Upravo tako, to i ja mislim.

cabage
08.07.2009., 21:05
Naravno, iskustvo je nemjerljivo s teoretiziranjem. To ću ti priznati jer i sama znam točno o čemu pričaš + nikad mi nije teško priznati da netko možda zna nešto više nego ja.
A ti ćeš sigurno priznati da zgrtanje iskustva nema smisla ako nisi sjeo i proučio raspoloživu literaturu - iskustvo leži na nekom predznanju, čija količina umanjuje potencijalnu štetu i čuva investiciju od potpunog promašaja.

BTW, nisi shvatio šta sam pitala. Šta bi ti preporučio za čovjeka koji raspolaže nekim komadom zemljišta, željnog rada i bez ikakvog iskustva s poljoprivredom? Znači, kulturu koja bi dala nešto manevarskog prostora za početničke greške? Dosta ih dolazi ovdje s tim pitanjem i baš bih voljela vidjeti neku kategorizaciju lakših i težih kultura.

Preporučio bih neka si taj dio zemljišta, točnije oranice, iskoristi u vlastite svrhe, osobito zbog toga jer nema nikakvog iskustva. Ako ne misli povečavati proizvodnju, neka se ni ne prima poljoprivrede. Tu neće trebati previše znanja.
Mislim, zašto ljudi misle da je baviti se poljoprivredom samo tako te da će na malom prostoru zaraditi hrpu love. Kako bi to bilo da svaki poljoprivrednik gura nos na bilo koje radno mjesto, a već ima "posao". Znam da ovo izgleda bezobrazno, možda, meni ne, ali moje mišljenje je takvo. Ispričavam se ako nekoga vrijeđam, no na "svaštarenju" kod poljoprivrede ispada da je poljoprivreda nešto usputno, pa kako ispadne, tako će biti.

franefranic
18.08.2009., 09:24
pozdrav ljudi, ja i kolega trazimo poljoprivredno zemljiste u blizini zagreba za sadnju borovas i bobicastog bilja. Bilo bi idealno kad bi nam netko ustupio zemlju a da mu mi placamo dijelom od uroda ili na nekoj godisnjoj razini. zna li netko nesto o tome_

GMO
19.08.2009., 07:40
pozdrav ljudi, ja i kolega trazimo poljoprivredno zemljiste u blizini zagreba za sadnju borovas i bobicastog bilja. Bilo bi idealno kad bi nam netko ustupio zemlju a da mu mi placamo dijelom od uroda ili na nekoj godisnjoj razini. zna li netko nesto o tome_

Ako ti odgovara zapadni rub grada, pogledaj pp.

zoran zoki
24.08.2009., 00:49
imam praznu štalu , nešto bi u njoj uzgajao samo da nije prazna , molim ideja !

Linkin Park
24.08.2009., 01:39
Krave :mig::D

ovo sam ja
24.08.2009., 09:20
Svinje.:p

EasyOn
24.08.2009., 12:05
Napravi labos za uzgoj trave :D

GMO
25.08.2009., 13:15
Probaj dagnje :D:lol:

ahnu
25.08.2009., 16:48

ocisti ju, bukovace i sampinjone, samo sto se od toga neces obogatiti, vishe kao usputni mali dodatni prihod. A potreban trud i investicija i nisu toliko veliki koliko je problem plasman na trziste, no i to se da rijesiti (kooperant, mrvicu sposobnosti pregovora i smisla za trgovinu i uvaljivanje...)

mladip
27.09.2009., 22:40

Shitake gljive, definitivno....

jellenna
04.10.2009., 20:05
Zahvaljujem na informacijama! :top::s

Hm,hm.... Sad razmisljam o tim sortama, pise da je najbolje uzeti kombinaciju sorti....

Ima li netko tko je vec zasadio odredene sorte?
Pa, cisto ovako iz iskustva, koja je kombinacija najbolja? ( naravno ovisno na kojem zemsljistu)...

Tnx!

Pozdrav,
mi smo isto u okolici Čazme kupili gospodarsko imanje te imamo namjeru saditi orah. Voljela bih da se javiš pa da izmjenimo nekakva iskustva oko oraha i buduće sadnje jer smo ionako dosta blizu...mozes mi se javiti na mail:

Uklonila sam mail, javite se jelleni na PM.

putovnica
06.10.2009., 10:11
ljekovito i začinsko bilje.
teško za početnike il?
samoisplativo il popratna aktivnost?

ima kog iz gorskih krajeva tko se okušao u istima? pliz pliz

Umpahpah
10.10.2009., 09:58
...tražim poljoprivredno zemljište u okolici ZG ali više prema Zaboku. Ako netko ima meni bi trebao manje zemljišta oko 1.000m2 za sadnju voćaka i jedan dio za sadnju mrkve. Ne mislim se baviti time već mi treba za osobne potrebe...

Anica Fujsz
15.10.2009., 16:49
ljekovito i začinsko bilje.
teško za početnike il?
samoisplativo il popratna aktivnost?

ima kog iz gorskih krajeva tko se okušao u istima? pliz pliz

Zavisi od tla i drugih okolina, najvise od Tvoje radne volje zavisi
sto bi znala proizvesti i sta moz kod Vas prodati.
Predlazem neku knjigu o opisu lekovitih i zacinskih biljaka u kojem
tacno opisano sta su, za sto su korisne i kako ih treba gajiti.
Ako se dobro moze prodati - vredno je vise sejati il. saditi - ja volim
i lako se gaji-mnozi i puzi sa korenima metva /Menta piperita, 3 godine ne treba presaditi Salvia officialis - ne znam hrvatsko ime.
Lako se moze gajiti i basalikum, ima odma i seme za pola godine za buduce
sejanje.

Isto se lako gaji majorana, malo vise zahteva ruzmarin - zimi moze mrznuti.
Na gorskim krajevima znam zamisliti i kumin i jos mnoga visegodisnja zacina
i lekovitih biljaka.

Sve je lako nauciti napr.zimi kad se sve procita i nekoliko ljudi pita.
Treba poceti i sve jos dodaju svoja iskustva.

zvonahr
15.01.2010., 09:45
Svi bi nešto u poljoprivredu!šta vidite u njoj?neku brzu priliku za zaradu?možda zbog poticaja ?ili jeste li spremni na to ?

diabolica
15.01.2010., 17:35
Postoje ljudi koji to vole i rade to, i oni koji misle da to vole, a moraju to raditi. Tu je razlika.
Gdje si ti ? Na poticajima valjda.

zvonahr
16.01.2010., 15:13
Ne! Ja sam radio zemlju i prije ovih nesretnih poticaja,a radit ču i dalje i kada ih ukinu.Jer tada če ostati oni koji cijene i vole zemlju.

diabolica
19.01.2010., 08:03
Bravo majstore, takve trebamo.

ajajas
19.01.2010., 15:51
Ne! Ja sam radio zemlju i prije ovih nesretnih poticaja,a radit ču i dalje i kada ih ukinu.Jer tada če ostati oni koji cijene i vole zemlju.

:top::top::top::top: Svaka čast majstore bilježin se sa štovanjen!!! :top::top::top:

palac
28.01.2010., 08:49
Dobar dan svim poljoprivrednicim i onima što to misle tek postati! Tek sam se danas uključio na ovaj forum iako sam već godinama proizvođač povrća u plastenicima i znam dosta o tome.Planirao sam uložiti u hidroponsku proizvodnju ali teško je doći do sredstava i garancija kredita za tako veliki projekt a država tu ne pomaže previše osim subvencioniranja kamata.Mislim da nisam jedini koji tako razmišlja i koji ima zemlju,znanje i volju raditi ali nemože doći do početnog kapitala pa bio on 10 milijuna,milijun ili 100.000,00 kuna.Činjenisa da je iz SAPARD programa iskorišteno samo 42 % sredstava govori dovoljno sama za sebe.

Panonicus
27.02.2010., 21:20
Čuo sam da su poticaji za nasadu oraha po 1hektaru oko 40000kn .....
Ideja ti možda nije loša što se tiče rasadnika ...no orasi su:flop: zbog toga što treba dosta godina da bi se oni pokrili ....danas kod nas se isplati kruške i jabuke.....još jabuka ima no kruške su pokrivene na tržištu samo 10 posto ...i to bi ti bio biznis za pet...ja sam planirala nešto slično ...no ne to več jagode ...rasadnici jagoda koji ti rode dva puta u godini i jedna sadnica ti daje max.5 kg....ove godine ču to preuzeti kao hobi.
Bitno je da pogodiš sadnju i da one rode čim prije u samoj sezoni ...jer početna cijena je 15 kn ...a ako ti kasne s rodom pada cijena ....največa zarada ti je u biti prva dva tjedna ...a ostalo več drugi dođu i pada cijena od 10 do 7 kn po mjerici ...a u svakoj mjerici ne nalazi se baš kg več kojih pola kg ...pa razmisli o tome ....Kruške jagode :top:

-- Evo kako se ide u krivome smjeru-
Koja je to sorta jagoda koja rodi 5 kg u dva navrata--takovo nešto još nije oplemenjeno i neće biti skoro izuzev mogućnosti da ti je dostupno nešto iz supertajnih GMO laboratorija.

Prosječne sorte jagoda rode oko 500 grama komercijalne jagode (prve klase) + 150 do 200 grama druge klase , sorte koje rode preko kilograma najčešće su lošega okusa ,i na toj osnovi valja raditi kalkulaciju, sve ostalo su bajke.
Kako će roditi čim prije--čime pokrivati, ili lutrasil ili mini tuneli ili klasični plastenici -sve je to dopunska investicija
Jagode su osjetljive na fitopatogene tla, zemljišta u Slavoniji su bogata hranjivima ali i fitopatogenim organizmima--koje sorte su otpornije.
Proizvodnja jagoda u Hrvatskoj je dosegnula razinu samodostatnosti u periodu 1.Svibnja nadalje, znači ako možeš ranije u redu no u ostalom periodu-klanje na tržištu a to nije roba koja trpi stojanje u dvorištu.

Nešto osnovnih informacija:http://www.jagode.org/

brnjoz
05.03.2010., 11:30
imam nešto naobrađenog zemljišta (oko 2 jutra) zanima me šta bi mogao posaditi da si ostvarim dodatnu zaradu.recimo šta bi išlo na moru da odem prodat,nešto što ne treba nekakva specijalna mehanizacija.naravno ako bi to bilo dobro da bi mi to mogla postati glavna zarada.treba mi ideja savjet bilo šta što bi mi moglo pomoći da krenem.svaka ideja je dobrodošla.

crnac1976
10.03.2010., 21:19
a evo i mene...već neko vrijeme čitam ove stranice i konačno da se odlučim na registraciju.Kako u našoj državi stojimo sa otkupom bobićastog voća(prvenstveno ribizle i borovnice),mislim na otkupljivače i prerađivače.gdje su i ima li ih uopče.Prelistao sam more stranica i nigdje nisam našao konkretan podatak.Ima puno proizvođača koji ujedno i prerađuju ali ne otkupljuju pa sam u dilemi.Želim popraviti kućni proračun,uz radno vrijeme teško da ću se moći ozbiljnije baviti tim poslom,ali za uzgoj na pola hektara bi se našlo vremena,za početak naravno!:s

salel
10.03.2010., 21:24
a evo i mene...već neko vrijeme čitam ove stranice i konačno da se odlučim na registraciju.Kako u našoj državi stojimo sa otkupom bobićastog voća(prvenstveno ribizle i borovnice),mislim na otkupljivače i prerađivače.gdje su i ima li ih uopče.Prelistao sam more stranica i nigdje nisam našao konkretan podatak.Ima puno proizvođača koji ujedno i prerađuju ali ne otkupljuju pa sam u dilemi.Želim popraviti kućni proračun,uz radno vrijeme teško da ću se moći ozbiljnije baviti tim poslom,ali za uzgoj na pola hektara bi se našlo vremena,za početak naravno!:s
pa kud ćeš onda na bobičasto voće, ono u berbi traži maksimum vremena.

crnac1976
11.03.2010., 13:17
sto se tiče berbe radne snage mi neće nedostajati,a i kod gazde ću se izboriti za slobodne dane kada mi zatrebaju........znaš onu koliko daš toliko ti se i vrati...
Ribizla sazrijeva sva u nekih dva tjedna,kupina nešto duže ali čini mi se da je omjer uloženo -dobiveno dosta doba ako imam prave informacije.A i ne želim odmah uletjeti u to odjednom nego malo pomalo proširivati nasad kako budem u mogućnosti i ovisno o isplativosti.Ne pucam na extra zaradu nego pokrivanje proračunskih rupa u kućnoj blagajni.Na ukupno hektar i pol oranice kukuruz i pšenica su čisti gubitak a i tu ima posla ako želis da nešto i rodi.....a već kada se radi...imaš neki bolji prijedlog,spreman sam poslušati dobar savjet....:)

diabolica
11.03.2010., 19:04
Jedna od poljoprivrednih emisija nedjeljom, zadruga u Zdencima proizvodi neko južno voće samo za izvoz, traže kooperante sa malim površinama do 1 ha, Raspitaj se, rečeno je da na ha ostaje čisto do 20,000 kn. Napisat ću još jednom DO 20,000 kn, znači može i 2000 i više, ovisno o kontroli troškova.
Ja sa kupinama na 3000 m2 radim ovog trena na god. bazi oko 2000 kn čistog prihoda plus 30000 vrijednosti vina na lageru. Ali da je teško prodati kupinovo vino, teško je. Ima ga jako puno na tržištu. Ove godine ću prodavati samo svježe kupine, i to ću nastojati da se riješim sve što proizvedem.

crnac1976
11.03.2010., 20:04
Jedna od poljoprivrednih emisija nedjeljom, zadruga u Zdencima proizvodi neko južno voće samo za izvoz, traže kooperante sa malim površinama do 1 ha, Raspitaj se, rečeno je da na ha ostaje čisto do 20,000 kn. Napisat ću još jednom DO 20,000 kn, znači može i 2000 i više, ovisno o kontroli troškova.
Ja sa kupinama na 3000 m2 radim ovog trena na god. bazi oko 2000 kn čistog prihoda plus 30000 vrijednosti vina na lageru. Ali da je teško prodati kupinovo vino, teško je. Ima ga jako puno na tržištu. Ove godine ću prodavati samo svježe kupine, i to ću nastojati da se riješim sve što proizvedem.

Gledao sam tu emisiju i mozgao oko toga ali sam slab sa mehanizacijom a i o tim kulturama nemam blage.Skužio sam da je sadnja svake godine a to znači i obrada zemljišta.Još sam u razmišljanjima s čim krenuti zato i tražim savjete...inače prihod od 10000 kn na godišnjoj bazi čistog meni bi bilo sasvim zadovoljavajuće...hvala na savjetu mislim da ću se još raspitati o toj zadruzi::top:

F@@hrenheit
14.03.2010., 16:18
Mislim da poljoprivreda nije grana sa kojom se možeš baviti onako usput,postoje možda neki dijelovi gdje ne treba mnogo rada,znanja i ulaganja (božićne jelke,orah,lješnjak...),ali je vrijeme povrata investicije jako dugo...
Poznajem mnoge koji su se počeli baviti poljoprivredom kao nekom dodatnom djelatnošću i debelo popušili,što iz neznanja,što iz lijenosti i krivih početnih računica o zaradi...

crnac1976
14.03.2010., 18:51
Mislim da poljoprivreda nije grana sa kojom se možeš baviti onako usput,postoje možda neki dijelovi gdje ne treba mnogo rada,znanja i ulaganja (božićne jelke,orah,lješnjak...),ali je vrijeme povrata investicije jako dugo...
Poznajem mnoge koji su se počeli baviti poljoprivredom kao nekom dodatnom djelatnošću i debelo popušili,što iz neznanja,što iz lijenosti i krivih početnih računica o zaradi...

danas nakon četrnaest godina radnog staža ZNAM da se od jednog posla ne može živjeti a kamoli čekati mirovina...pogotovo u Slavoniji.Da je posao na zemlji naporan znam iz dugogodišnjeg iskustva ali...kada se moraš boriti onda se boriš.Sigurnan posao ne postoji.A kako da onda nađem "siguran" fuš...Oranica će me sigurno uvijek čekati uz kuću,a još je nikada nisam ostavio neobrađenu...
Što se tiče propadanja..tko ne pada taj se ni ne diže....
A sada šalu na stranu,zato i propitujem i učim na sve strane da ne uletim u nešto kao guska u maglu pa da dobijem ko' vol u kupusu...dobra kritika,pa makar i oštra,uvijek je dobra...ako je neko voljan da me provede kroz nasad rado bih došao pogledati,slike,forum i knjige su jedno a pogled uživo nešto sasvim drugo...:D

F@@hrenheit
14.03.2010., 20:59
Deset godina sam u poljoprivredi i još uvijek svu zaradu moram investirati natrag u proizvodnju,tko god tako ne radi,ne može napredovati i biti konkurentan na tržištu,oni koji se bave nekom ozbiljnijom proizvodnjom znaju o čemu govorim...
Najgora je pretpostavka ako se čovjek osloni na nekog otkupljivača,koji danas posluje,a sutra će mu bit firma u stečaju ili će si kupit novu jahtu,pa ti neće moći isplatit novac za robu,koju si mu predao...
Mi smo država u kojoj je sve nakaradno posloženo,gdje ništa ne funkcionira kako treba,pogotovo u poljoprivredi,a ulaskom u europsku uniju situacija će bit još gora...
Zato,sa čime god se netko počinje baviti,najvažnije bi bilo osigurati vlastito prodajno tržište,po mogućnosti keš isplata,da ne morate poslije na ceste,kao voćari i povrtlari danas u Metkoviću,ispred firme Vrni...

poduzetnik15
18.03.2010., 21:02
Imam oko 100 hektara obradive površine i neznam što bi zasadio ni kako bi to vodio.jel bi bilo ok kad bi angažirao stručnjake da posao vode umjesto mene.

zvonahr
20.03.2010., 19:33
Imam oko 100 hektara obradive površine i neznam što bi zasadio ni kako bi to vodio.jel bi bilo ok kad bi angažirao stručnjake da posao vode umjesto mene.

gdje se nalaziš

crnac1976
21.03.2010., 14:44
Deset godina sam u poljoprivredi i još uvijek svu zaradu moram investirati natrag u proizvodnju,tko god tako ne radi,ne može napredovati i biti konkurentan na tržištu,oni koji se bave nekom ozbiljnijom proizvodnjom znaju o čemu govorim...
Najgora je pretpostavka ako se čovjek osloni na nekog otkupljivača,koji danas posluje,a sutra će mu bit firma u stečaju ili će si kupit novu jahtu,pa ti neće moći isplatit novac za robu,koju si mu predao...
Mi smo država u kojoj je sve nakaradno posloženo,gdje ništa ne funkcionira kako treba,pogotovo u poljoprivredi,a ulaskom u europsku uniju situacija će bit još gora...
Zato,sa čime god se netko počinje baviti,najvažnije bi bilo osigurati vlastito prodajno tržište,po mogućnosti keš isplata,da ne morate poslije na ceste,kao voćari i povrtlari danas u Metkoviću,ispred firme Vrni...

S ovim zaključcima se potpuno slažem..mislim na ovo o stanju u našoj državi i našoj ekonomiji,zato i jesam oprezan.A što da onda radim...ti kažeš da od ovoga posla s poljoprivredom baš i nema života,ni u ostaloj privredi nije bolje,...socijala?E neće ići dok junačko srce bije...
Hvala na savjetima i upozorenjima...ipak ću nešto probati,pomalo,pa ako ide ide...:D

Slavko m.
21.03.2010., 17:13
S ovim zaključcima se potpuno slažem..mislim na ovo o stanju u našoj državi i našoj ekonomiji,zato i jesam oprezan.A što da onda radim...ti kažeš da od ovoga posla s poljoprivredom baš i nema života,ni u ostaloj privredi nije bolje,...socijala?E neće ići dok junačko srce bije...
Hvala na savjetima i upozorenjima...ipak ću nešto probati,pomalo,pa ako ide ide...:D

A jesi li razmišljao o sadnji oraha u svrhu drvne ind. tj.izrade namještaja.Orahovo drvo je na cijeni jest da uzgoj traje 10-12 god ali između redova oraha uvijek možeš sijati nešto drugo.

salel
21.03.2010., 19:19
kada bi uzgoj trajao samo 10-12 godina nikada, nitko ,ništa drugo ne bi sadio osim oraha

F@@hrenheit
21.03.2010., 20:35
A jesi li razmišljao o sadnji oraha u svrhu drvne ind. tj.izrade namještaja.Orahovo drvo je na cijeni jest da uzgoj traje 10-12 god ali između redova oraha uvijek možeš sijati nešto drugo.

Između redova oraha niti trava ne raste,a kamoli nešto drugo,zbog sadržaja orahovog lišća...

ruky7
26.03.2010., 11:46
Pozdrav svim forumašima. Novi sam i trebam savjet.Imam 9500 m2 poljoprivrednog zemljišta uz glavnu cestu a u skoroj budućnosti će se izgraditi i državna cesta uz parcelu na nekih 30-tak metara uzduž parcele. Dimenzije su 35x270, zemlja je bila na analizi i oplemenjena je za nasad jabuka. Zbog privatnih problema nisam mogao ništa saditi pa sam dao zemlju na korištenje mještanu koji sadi kukuruz uz simboličnu naknadu. Živim u Zagrebu a zemljište se nalazi na 40 km od mene. Kako radim , a vremena treba za rad na zemlji što jabuka naročito traži, molio bih savjet što posaditi. Postoji mogućnost da država zbog ceste otkupi zemlju jer se po urbanističkom planu nalazi u zoni gradnje ceste, pa mislim da bi zemlja bila procjenjena na daleko veću vrijednost ako ima neki nasad. To sam saznao zato jer sam tražio da mi dio prenamjene u građevinsko da bih se mogao ozbiljnije baviti voćarstvom. Dakle molio bih savjet i pomoć što da napravim u ovoj zamršenoj situaciji. Veliko hvala unaprijed.:s

ludvigopcija
29.03.2010., 01:22
Dva grozna pitanja za početak.

1. Pri kupnji poljoprivrednog zemljišta gleda se vrsta zemlje ovisno o kulturi koju se planira saditi, ne? Ako da, zašto u oglasnicima ona nikad nije eksplicirana?
2. Na poljoprivrednom zemljištu se smije ili ne smije izgraditi i stambeni objekt? :D Ako ne smije, kako do farmice ili sl.?

(Koliko god blesav ja sad ispao. :raspa:)

zvonahr
29.03.2010., 15:48
1.NE
2. ovisi što bi se gradilo na poljop zemljištu

ludvigopcija
29.03.2010., 16:05
Zašto ne, zar je svejedno?

Kako ovisi što bi se gradilo? Gradio bi se stamb. objekt, kućerak...

zvonahr
30.03.2010., 13:15
Zašto ne, zar je svejedno?

Kako ovisi što bi se gradilo? Gradio bi se stamb. objekt, kućerak...

za gradnju stambenog objekta na poljoprivrednoj površini potrebno je izvršiti prenamjenu zemljišta,te naravno i platiti postupak prenamjene.

poljop.zemljište ti se djeli po klasama odnosno kvaliteti samoga tla,znači od I,II,III prema večem broju što je klasa po broju veča i zemljište je nazovimo to tako lošije zemljište-manje plodno od onoga sa nižim brojem.

još nešto treba?

gonzaga2
02.04.2010., 09:39
Dva grozna pitanja za početak.

1. Pri kupnji poljoprivrednog zemljišta gleda se vrsta zemlje ovisno o kulturi koju se planira saditi, ne? Ako da, zašto u oglasnicima ona nikad nije eksplicirana?
2. Na poljoprivrednom zemljištu se smije ili ne smije izgraditi i stambeni objekt? :D Ako ne smije, kako do farmice ili sl.?

(Koliko god blesav ja sad ispao. :raspa:)

Poštovanje,

jedan savjet.
Nemojte nikako kupovati zemlju jer se financijski ne isplati.
Kod nas ljudi previše fantaziraju o svojoj djedovini pa cijene m2 zemlje čak i po 5 eura što je vrlo vrlo smiješno.

Bolji način je najam, a njega nije problem dobiti i na 10-20 godina.

Naime, već sam pokrenuo dio proizvodnje ali pokrenuti ću i dalje.
Samo orahe i slične nasade (kojima je rok izroda 15 godina) sadim na vlastitoj zemlji, premda i to nije potrebno.

primjer. najam 1ha je 2500 godišnje (okolica siska, velike gorice), a m2 za prodaju je oko 10-15 kuna

zvonahr
02.04.2010., 13:26
Poštovanje,

jedan savjet.
Nemojte nikako kupovati zemlju jer se financijski ne isplati.
Kod nas ljudi previše fantaziraju o svojoj djedovini pa cijene m2 zemlje čak i po 5 eura što je vrlo vrlo smiješno.

Bolji način je najam, a njega nije problem dobiti i na 10-20 godina.

Naime, već sam pokrenuo dio proizvodnje ali pokrenuti ću i dalje.
Samo orahe i slične nasade (kojima je rok izroda 15 godina) sadim na vlastitoj zemlji, premda i to nije potrebno.

primjer. najam 1ha je 2500 godišnje (okolica siska, velike gorice), a m2 za prodaju je oko 10-15 kuna

djedovinu prodaju samo potomci koji neznaje što je to što prodaju značilo njihovim djedovima,njima ništa neznači neka emotivna vezanost za to što su dobili,neko prodaj pa kupi sebi nekog bjesnog BMW-a ili veče neznam šta.osobno nema novca za kojeg bi prodao djedovinu.ako postoji mogučnost kupnje zemljišta,kupuj

salel
02.04.2010., 18:56
jedina sigurna investicija je kupovina zemlje.

diabolica
02.04.2010., 20:53
Ma kod mene nedaju ispod 10 E m2, kaj ja da kupim, i sve neke parcele od 200 - 500 Čhv. Pa si ti misli.

duko20
03.04.2010., 11:33
Može li mi netko molim odgovoriti gdje bib bilo najbolje kupiti sadnice crnog oraha?!

ajajas
03.04.2010., 12:04
Ma kod mene nedaju ispod 10 E m2, kaj ja da kupim, i sve neke parcele od 200 - 500 Čhv. Pa si ti misli.

To je još i dobra cijena. Debil priko puta mene traži 70 ojrića za kvadrat, a kilometar dalje drugi pak traži 90 za običnu ledinu. Tu je kao dozvoljena gradnja a kad kiša padne nemoš doć ni na jednu. Zemlja nikakva, jalova, zapuštena, ali to su ti Dalmatinci. Narode moj budite mi zdravi i debeli za ove blagdane. Od sveg srca SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!!!
p.s. jeste li obojali JAJA???

mrkva666
25.04.2010., 20:18
kupi zemlju u Australiji i to ti je najpametnije

snekyvz
07.06.2010., 18:41
pozdrav svima
evo nova sam ovdje....

zanima me dal možda ima netko tko se bavi proizvodnjom hrena...
interesira me dal ima netko neka iskustva s tom granom poljoprivrede...

unaprijed hvala

DoNiC94
09.08.2010., 21:08
Imam zemljište od 2800 m2 , u blizini kuće, i ne znam što bi posadio .
Molim prijedloge kako tu površinu iskoristiti da ne bude prazna .

zvonahr
13.08.2010., 18:19
Imam zemljište od 2800 m2 , u blizini kuće, i ne znam što bi posadio .
Molim prijedloge kako tu površinu iskoristiti da ne bude prazna .

a koliko si spreman potrošiti dnevno vremena i rada na toj površini

mare02
27.09.2010., 12:49
150 kn/kg? :eek: Pa toliko nije ni u maloprodaji od "prave firme" sa plačenim PDV-om, svim certifikatima i garancijom kvalitete :confused:

u Slavoniji se kulen prodaje po 50 DM, sad 200 kn/kg već odavno.. i uopće se ne može usporediti s kupovnim neke prerađivačke firme...

ZloPrase
11.10.2010., 08:07
Pitanje - kao skroz gradski lik gledam kupiti zemlju...

Nisam htio uzeti puno, samo za kuću, ali ljudi koji prodaju hoce dati sve ili nista, stari su, hoce u dom, i cijena je dobra.

Tako bi me osim parcele za kuću dopalo i desetak što poljoprivrednih što šumskih parcela. Sve skupa par hektara.

Zasad nema apsolutno nikakve šanse da ja počnem nešto raditi na toj zemlji. Mislio sam eventualno posaditi šumu na nekim parcelama gdje to (geometrijski) ima logike, i pustiti tako (šumu se valjda ne treba održavati, ne?)

Pitanje je - koji su problemi, s čime ću se suočiti? Koje su kazne za vlasnika koji zemlju ne obrađuje, koliko je teško zemlju iznajmiti ili prodati (i koje su to tarife i sistemi), je li moguće saditi šumu samo tako i postoji li kakav support/nadzor/pravila?

Ne bi htio kupiti nešto što će mi ispasti uteg oko vrata. Svaki savjet je dobrodošao.

diabolica
12.10.2010., 11:18
Kupi, pronađi nekoga tko treba travu za stoku i nek ti besplatno uređuje, tj. kosi . Nemoj saditi šume, ko bu poslije panjeve vadio. Di je to ?

ZloPrase
12.10.2010., 12:25
Kupi, pronađi nekoga tko treba travu za stoku i nek ti besplatno uređuje, tj. kosi . Nemoj saditi šume, ko bu poslije panjeve vadio. Di je to ?

Potez Vrbovec-Krizevci...

diabolica
12.10.2010., 14:27
Ako kupiš, onda svrati do mene jednom, da vidiš kaj ja sve radim samo sa traktorkosilicom, bez strojeva. Isto sam negdje oko 5 ha na 18 lokacija. Jedna je čak kod Gradeca, to ti je tam kod Vrbovca. Ja sam odrastao ispred Melina i na potezu tramvaj broj 6 do trga i nazad... a sad..........;O)

GEMVG
01.03.2011., 11:47
pitanje - kupila sam kuću s malo većom okućnicom, imam nekih 3000m2 neiskoristenog zemljista (sveukupno 4600m2), sta je na tako "maloj" zemlji najisplativije posaditi.... zemlja je u blizini kravarskog, brdovito ali tih 3000m2 je "ravan"... !?

navman
01.03.2011., 21:32
kontam , jeftina zemlja .. područje od posebne skrbi .. minsko polje ...))) linkaj
ovo..
http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,15,102

markos252
07.03.2011., 12:43
Pozdrav, neznam dal sam na dobrom mjestu ali ako nisam premještajte. Naime imam neko poljoprivredno zemljište za prodati kada nitko od mojih neće raditi na njemu (ja ne stignem zbog drugih obaveza). Zemljište se nalazi u Oborovu i veličine je 2 jutra (13xxxm2). Cijena je euro/kvadrat al nije fixna. Ako ima zainteresiranih slobodno me kontaktirajte... LP

White Russian
20.03.2011., 17:10
Što je s uzgojem rikule? Da li je isplativo (s obzirom na astronomsku cijenu po kilogramu)?

ima nas 6
26.07.2011., 09:27
Pozdrav, neznam dal sam na dobrom mjestu ali ako nisam premještajte. Naime imam neko poljoprivredno zemljište za prodati kada nitko od mojih neće raditi na njemu (ja ne stignem zbog drugih obaveza). Zemljište se nalazi u Oborovu i veličine je 2 jutra (13xxxm2). Cijena je euro/kvadrat al nije fixna. Ako ima zainteresiranih slobodno me kontaktirajte... LP

bok, mi smo zainteresirani, di da te kontaktiramo

ima nas 6
26.07.2011., 09:29
Zna li netko dali ima koja biljka ili voćka koja se može uzgajati usporedno s orasima? Mislim da si pašu zajedno

lili p.
26.07.2011., 10:10
Bilo bi bolje da pitanje postaviš na Poljoprivredu (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=227http://)

vanda31
14.10.2011., 09:00
Evo da se i ja priključim.
Dvije smo obitelji iz Zagreba i plan nam je u idućih godinu dana preseliti u Liku (jedno mjesto koje spada u Područje posebne državne skrbi) i baviti se nekim vidom poljoprivrede. Super je što ne moramo krenuti od same 0 jer tamo imamo veliko zemljište i kuću pa barem s tim nemamo brige.
Pitanje glasi - s čime se najbolje baviti u Lici (obzirom na vremenske uvjete) i kome se obratiti za poticaje.

maxiana
16.02.2012., 08:03
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje o cijeni zemlje. Želim kupiti komad zemlje u okolici Novog vinodolskog ili Crikvenice za posaditi smokve i masline. U početku sam tražila na Krku ali tamo cijene nisu normalne za krš koji je daleko od bilo kojeg mjesta i bez prilaza..tako da sam našla zemlju kod Novog po cijeni 2 eur/m2. Zanima me da li se iplati kupiti zemlju po toj cijeni i isto da li je pre malo početi sa 5000 m2 (na dvije lokacije)? Naravno još moram napraviti analizu zemlje jer je to ipak malo dalje od mora pa ne znam da li bi tamo uspijevale te kulture.

diabolica
16.02.2012., 08:16
Iste sekunde.

neno1966
16.02.2012., 08:22
U Istri se nađe i po 1 euro/m2 a sada dali je premalo mislim da je puno za nekakvo hobi bavljenje time a ako kupuješ mehanizaciju i misliš raditi ozbiljno onda jest premalo :ne zna:

maxiana
17.02.2012., 15:22
Hvala na odgovoru. Područje u okolici Crikvenice me zanima jer tamo imam kuću, inače bih tražila zemlju u dalmatinskom zaleđu gdje su cijene neusporedivo povoljnije, ali tamo nemam nikakav stambeni objekat što mi je preduvijet za početak. Moja želja je baviti se s tim ozbiljnije, pa bih kupila veći komad zemlje ali cjene su takve da ne mogu vratiti investiciju..npr da kupim 1 ha za početak trebalo bi mi 20.000 eura po ovim cjenama koje sam našla i to za zemlju na kojoj nema ništa, šikara, koju treba dovesti u red.. jedino što je dobro ima prilazni put i nije nizina tako da bi bila povoljna za voćnjak.
Imam još jedno pitanje, zanima me za skladištenje (alata a i voća) da li se može na poljoprivrednom zemljištu izgraditi manji objekat? Da li su potrebne neke posebne dozvole, jer ne znam kako bih održavala nasad bez nekog prostora bar za alat. Isto tako me zanima za kasniju fazu, tj. prereadu voća, da li se može na poljoprivrednom zemljištu izgraditi manji prostor koji bi služio samo za preradu voća? Jer bi bilo nezgodno sve prevoziti do kuće koja je 10 km dalje, osim u početku dok se radi o manjoj količini voća?

diabolica
17.02.2012., 17:20
One kućice u njemačkom lancu netrebaju dozvolu, ali preporuka ti je NE. Maznut će ti sve kaj imaš unutra, bolje nabavi kuku i prikolicu i vozi sve sa autom. Netreba ti neko čudo od auta, ja imam 300 kg nosivosti, i ne vjerujem što sve izdrži, registrira se svake 3 godine, mislim, tako da nije neka investicija.

diabolica
17.02.2012., 17:21
A ovo po 2 eurao ti je super cijena za more. Istraži koje cijene se kreću okolo.

neno1966
18.02.2012., 08:13
Što možeš sagraditi ovisi od lokalne uprave, traže barem 1-2 ha terena kako gdje, ne smije biti šuma (u papirima)...

Znam i vile sa bazenom koje su prošle pod "gospodarsko-stambeni objekt" :D

srijemac
24.02.2012., 17:30
htio bih zasaditi 1,5ha oblačinskih višanja .molim forumaše koji već imaju plantaže višanja da mi pomognu sa svojim sugestijama za sadnju tj koji je najpolji sklop za mehaniziranu berbu . hvala lijepo .:mig::Pivo:

xxx96
05.05.2012., 12:13
Pozdrav, imam dosta oraha pa me zanima koliki je najmanji broj oraha za koji se može dobiti poticaj, i orasi mi nisu svi na kupu nego su raštkrani po različitim parcelama.

Đuro Japaric
10.05.2012., 20:55
Zna li netko dali ima koja biljka ili voćka koja se može uzgajati usporedno s orasima? Mislim da si pašu zajedno

Orah je najmanje dohodovna voćna vrsta ! Imam ih posađenih sestra i ja oko 200 , ove godine 0, 00 kn ! Tko podiže nasad oraha može kombinirati sa drugim voćem koje prije stupi u rod ,a nakon što orasi rašire krošnje te se voćke miču - sjeku !

Đuro Japaric
10.05.2012., 21:01
Pozdrav, imam dosta oraha pa me zanima koliki je najmanji broj oraha za koji se može dobiti poticaj, i orasi mi nisu svi na kupu nego su raštkrani po različitim parcelama.

kod upisa za poticaj i u Arkod , upisujete dio parcele na kojoj su orasi , ako je parcela 2 000 m kvadratnih , prijavite 1000 orahe a ostalo oranica ili slično ! To vam se vidi putem snimki , otiđite gdje se vrši upis , morate imati posjedovni list ili ugovore o zakupu .

diabolica
11.05.2012., 08:55
breskva ide između oraha

Đuro Japaric
11.05.2012., 20:23
breskva ide između oraha

nisam napisao za vrste , napisao sam da se miču kad se grane oraha rašire !U toj kombinaciji znam i za breskvu jer ona brzo stupa u rod , ima kraći životni vijek i dok se grane oraha rašire , dio će ih se posušiti . Vidio sam i kombinaciju oraha sa lješnjakom !

Đuro Japaric
08.08.2012., 17:11
Gospođe i gospodo , svi koji imate zemlju sada je prioritet Ministarstvo poljoprivrede koje u ime Vlade priprema izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu ! O napisanom Nacrtu Zakona možete iznijeti primjedbe putem interneta Ministarstva poljoprivrede !

Napisani prijedlog za državnu zemlju je u interesu Todorića i nekoliko njemu sličnih !

Prijedlog raspolaganja sa privatnom zemljom putem zakupa i prodaje preko Agencije znači maltretiranje i pravljenje nepotrebnih troškova !

DrWho
22.10.2012., 13:46
Imam posađeno oko 50 oraha na pola jutra i nešto malo lješnjaka koji glavnom služe za osobnu potrošnju.

Orasi su posađeni 1995.g., i za sada sam zadovoljan sa njima. Radi se o domaćem mekušcu to nije sortni orah ali je kupljen u rasadniku. Radi se o dosta velikom plodu bijele boje. Tada i nije bilo velikog izbora kao danas. Redovito ih krečimo, okopavamo i prihranjujemo, svake godine te kosimo sa kosilicama oko oraha cijelo ljeto, tako da su za svoju starost dosta brzo narasli, s obzirom da orasima dosta vremena treba za rast. Za sada količine još nisu velike oko 50kg kada ih očistite...nadamo se većim količinama za kojih par godina.

Šteta...htio sam staviti dvije fotke ali ne mogu uplodati jer su dozvoljene
veličine apsurdne, tako da od fotografija kada ih smanjim postanu nevidljive...

Zamolio bih nekoga od kolega na forumu a vidim da Vas dosta ima koji su se opredjelili za orahe da mi kažu kako rješavate problem lišća koji je kod mene dosta veliki problem. Sakupljamo lišće svake jeseni, uglavnom ih prebacujemo na ujakovu parcelu gdje se zaorava, i nešto smo u kompost ali pošto se radi o sve večim količinama a problem nam postaje i prebacivanje na ujakovu njivu i kompost, htio sam čuti kako ostali rješavaju taj problem...

Topla piva
22.10.2012., 14:36
Zamolio bih nekoga od kolega na forumu a vidim da Vas dosta ima koji su se opredjelili za orahe da mi kažu kako rješavate problem lišća koji je kod mene dosta veliki problem. Sakupljamo lišće svake jeseni, uglavnom ih prebacujemo na ujakovu parcelu gdje se zaorava, i nešto smo u kompost ali pošto se radi o sve večim količinama a problem nam postaje i prebacivanje na ujakovu njivu i kompost, htio sam čuti kako ostali rješavaju taj problem...

Prebaci i zapali

Đuro Japaric
22.10.2012., 21:00
Imam posađeno oko 50 oraha na pola jutra i nešto malo lješnjaka koji glavnom služe za osobnu potrošnju.

Ja orem plitko voćnjake u jesen , pa tako i orahe ! U ljetu nekoliko puta pređem tanjuračom , ostavim pred kraj ljeta travu koju pokosim da ne bude blato kada se kupe , a onda nakon što list otpadne plitko zaorem ! Sutra ću ići poorati dio šljivika , dio sam poorao , orah ću poorati kasnije !
U pravilu gdje se može voćnjake treba orati ! U travnatim nema vlage i akumulacije preko zime !