PDA

View Full Version : Investirati u poljoprivredu - kako početi?

stranice : [1] 2 3

NERAST
02.03.2006., 21:01
..... malo sam razmišljao i čitao ....

Cijena poljoprivrednog zemljišta je relatvno niska , pa sam si kontao s obzirom da imam keša a i nisam ljenjivac zasto ne investirati u poljoprivredu
..... NPR u podizanje trajnog nasada oraha.... sam nasad ne zahtjeva pretjerano puno rada sto znaci da nemora biti primarni izvor zarade a opet donosi profit kroz koju godinicu.... tako sam si ja smislio uzeti zemljište od cirka 5-10 hektara i posaditi ORAHE ....

e sad .... nisam poljoprivrerdnik ali znam drzati lopatu u rukama i uz malo literature i pokoji savjet mislim da bi islo .... no međutim nemogu nikako skontat računicu .....

Čuo sam da su poticaji za nasadu oraha po 1hektaru oko 40000kn .....

dajte bacite vasa razmisljanja o tome !!! :kava: :rolleyes:

cutee
03.03.2006., 07:48
cula sam s dvije neovisne strane da ima smisla i da se isplati. Nisu pricali bas o Orahu. Pogotovu kad udjemo u EU pa pocnu neka ogranicenja kojih sad nema.

kaskader
03.03.2006., 16:03
cula sam s dvije neovisne strane da ima smisla i da se isplati. Nisu pricali bas o Orahu. Pogotovu kad udjemo u EU pa pocnu neka ogranicenja kojih sad nema.

Je, sam kaj orasima treba oko 30 godina da pocnu roditi kak spada.

Pa sad, dobra je to looooooong term investicija.

plimpi
03.03.2006., 16:32
Joooooj, to je i meni odmah palo na pamet... Čovječe koliko treba orahu da rodi...

Veća je vjerojatnost da će preko tih tvojih nasada proći kakva autocesta još i prije prve berbe...

Ma šalim se... dobra ideja za strpljive! :top:

fiona_goth
03.03.2006., 17:31
to sa orasima ces tesko isplatit, ali ako imas volje bavit se poljoprivredom najbolje ti je dinje(lubenice) sadit, tu ti je najbrza zarada preko lita, a posli branja dinja posadiš kupus(glavati, cvjetaču, brokulu ili neki drugi). :top:

Zego
03.03.2006., 17:42
posadi neku šumu. netreba puno rada, a ak nebuš zaradil buš barem imao drva za ogrjev. ostalo ti zahtjeva puno ulaganja i rada više od jednog čovjeka.

Tuco-il brutto
05.03.2006., 15:07
Mogao bi ti biti problem kupnja zemljišta, pogotovo takvih velikih parcela o kojima pričaš.
Moj prijatelj želi proširiti intenzivnu proizvodnju sadnica, no nema zemljišta. Jednostavno nije na prodaju. Malene parcelice da, no u komadu teško je pronaći dobru zemlju.
Prvo-seljaci nisu baš bedaci i znaju da je će cijena zemlje rasti, a i druga stvar, seljaci su zajebani i ljubomorni pa radije puštaju da im zemlja stoji neobrađena, nego da je prodaju.

Dorky
05.03.2006., 17:27
Mogao bi ti biti problem kupnja zemljišta, pogotovo takvih velikih parcela o kojima pričaš.
Moj prijatelj želi proširiti intenzivnu proizvodnju sadnica, no nema zemljišta. Jednostavno nije na prodaju. Malene parcelice da, no u komadu teško je pronaći dobru zemlju.
Prvo-seljaci nisu baš bedaci i znaju da je će cijena zemlje rasti, a i druga stvar, seljaci su zajebani i ljubomorni pa radije puštaju da im zemlja stoji neobrađena, nego da je prodaju.
:misli: svaka čast:top:

bambi
05.03.2006., 17:42

Cijena poljoprivrednog zemljišta je relatvno niska , pa sam si kontao s obzirom da imam keša a i nisam ljenjivac zasto ne investirati u poljoprivredu
..... NPR u podizanje trajnog nasada oraha.... sam nasad ne zahtjeva pretjerano puno rada sto znaci da nemora biti primarni izvor zarade a opet donosi profit kroz koju godinicu.... tako sam si ja smislio uzeti zemljište od cirka 5-10 hektara i posaditi ORAHE ....

e sad .... nisam poljoprivrerdnik ali znam drzati lopatu u rukama i uz malo literature i pokoji savjet mislim da bi islo .... no međutim nemogu nikako skontat računicu .....

Ideja ti možda nije loša što se tiče rasadnika ...no orasi su:flop: zbog toga što treba dosta godina da bi se oni pokrili ....danas kod nas se isplati kruške i jabuke.....još jabuka ima no kruške su pokrivene na tržištu samo 10 posto ...i to bi ti bio biznis za pet...ja sam planirala nešto slično ...no ne to več jagode ...rasadnici jagoda koji ti rode dva puta u godini i jedna sadnica ti daje max.5 kg....ove godine ču to preuzeti kao hobi.
Bitno je da pogodiš sadnju i da one rode čim prije u samoj sezoni ...jer početna cijena je 15 kn ...a ako ti kasne s rodom pada cijena ....največa zarada ti je u biti prva dva tjedna ...a ostalo več drugi dođu i pada cijena od 10 do 7 kn po mjerici ...a u svakoj mjerici ne nalazi se baš kg več kojih pola kg ...pa razmisli o tome ....Kruške jagode :top:

Natch
05.03.2006., 17:47
gle, pametan si momak i imas volje za radit, sto je najbitnije. raspitaj se dakle prvo za koju su kulturu najveci poticaji i kakve su kvote za eu. i to si lijepo posadi, je li to repica ili kukuruz, ili vinogradi ili jabuke, zdrava hrana ili ljekovito bilje, svejedno. :top:

Johnny Boy
05.03.2006., 18:09

kao sto je netko vec napisao, pa treba ipak proci koja godina da orasi pocnu roditi, no tvoj podmladak ce ti dici spomenik ako posadis orahe na 5-10 hektara jer ce tek oni lijepu lovu okretat (naravno, ovisno o trzisnim kretanjima, EU politici i slicnim promjenjivim faktorima).
Ja imam 2 stabla oraha i od toga pola ode u skrinju, a pola prodam. Kad samo pomislim koja je to kolicina na 10 hektara :top:

A jesi razmislio o ljesnjacima? Znam 2 lika koji se time bave i svake godine nicu novi nasadi, posao im cvjeta fakat dobro.

Zego
05.03.2006., 18:17
gle, pametan si momak i imas volje za radit, sto je najbitnije. raspitaj se dakle prvo za koju su kulturu najveci poticaji i kakve su kvote za eu. i to si lijepo posadi, je li to repica ili kukuruz, ili vinogradi ili jabuke, zdrava hrana ili ljekovito bilje, svejedno. :top:
sam ti posadi, sve će to samo izrasti. i pokupiš zaradu i poticaje. ljudi dragi. poticaji su samo dio sredstava koje su potrebni za ulaganje. ako su veći poticaji veće je ulaganje. dobro, nije koeficijent isti za sve kulture jer država ima neke interese. ako ga već tako nagovarate, nek se raspita na kojim poticajima i kulturi se može varati. tak da ništ ne posadi, a prikaže da je. i dobi čistu lovu.

Natch
05.03.2006., 18:23
jako si pametan. ja samo kazem da pazi sta sadi. jer se tocno zna sta ce u eu biti isplativo a sta ne.

Zego
05.03.2006., 18:47
sir i vrhnje. kakve velike veze imaju poticaji sa isplativošču? jel to znači da gdje su največi poticaji da je to najisplativije? a za što se zna da će biti najisplativije u eu?

NERAST
06.03.2006., 15:52
... evo ja zadnjih dana ko sto rekoh intenzivno se bavim to idejom ....
....Jedni mi vicu orah orah ,, a drugi ljesnjaci ,,, super biznis i brze radja a isto ne zahtjeva puno brige.....

meni je jednostavno glupo biti neki mali sitni drkavac na tržištu ako mogu financiski podnjeti da posadim i do 10 ha oraha ili lješnjaka odjednom....

..... sto se zemljista tice nasao sam i kontaktirao nekoliko ljudi prodaju takva zemljista u komadu ..... heheh i jos na podrucju od posebne skrbi .....

NEznam ali sve mi se vise cini da ce ljesnjaci na mojoj zemlji rasti jer brze dodjes do para....

:top: :top: :D :confused:

Juraj2
06.03.2006., 17:32
Aha, jos jedan koji misli da se u poljoprivredi ne treba sljakati i da sve pada s neba :E

PS Najbrzi povrat love je u povrtlarstvu (plastenici), vocarstvu i vinogradarstvu, ali sve su to radno vrlo intenzivne grane poljoprivrede.

rubirubic3
07.03.2006., 15:10
I za lješnjake treba jako puno vremena da počnu rodit.

crvena sonja
07.03.2006., 19:55
Ako imaš volje sadi što god- razbistrit će ti se što točno kad kupiš zemlju.

ghigo
08.03.2006., 12:25
bok
pišem iz istre i u posljednje vrijeme me zanimaju jagode.
netko možda zna nešto u svezi toga
hvala

azblj
08.03.2006., 20:14
bok
pišem iz istre i u posljednje vrijeme me zanimaju jagode.
netko možda zna nešto u svezi toga
hvala

Jagode su također isplative, mnogo rode, lako se razmnožavaju, ali...
Problem je u tome da one ne mogu dugo stajati uskladištene jer brzo propadaju. Treba imat savršeno organizirano tržište, tako da iz vrta idu ravno na tržnicu ili sl.
Orasi se npr. mogu skladištiti jako dugo, pa kad naiđe povoljna prilika, lako se prodaju, ali treba čekat 10-15 godina da počnu davat ploda.

Zecky
11.03.2006., 13:01
Tako dugo?
A nema nikakvih hibridnih oraha koji bi počeli prije roditi?

milbo
12.03.2006., 11:10
Imam desetak stabala (odraslih) oraha. Jesam se nacekala da rode al sad je super. Kad mi je u jesen ludilo na poslu onda mi je predivno pobjeć pod orahe i skupljat ih. Pravi antistresni program. Sad u zimi imam zatisje na poslu pa ja to malo po malo cistim. Doduse, trebas jaaako puuuno cistiti da bi skupio 1 kg oraha a to ti je 40 kuna max. Opet mi dođe kao anti stres je imam osjecaj da ipak nesto radim. Al da bi se moglo živjeti od toga - tesko.

NERAST
13.03.2006., 16:39
...... ZNALI TKO KOLIKI JE TOČNI I PRECIZNI IZNOS POTICAJA ZA LJEŠNJAKE .....

ILI BAR GDJE DA NAĐEM TU INFORMACIJU ..... UBIO SAM SE OD TRAŽENJA NA NETU.....

btw.... HVALA NA KONTRUKTIVNIM ODGOVORIMA I PODRŠCI

JALJAT CU VAM KAKO STVARI STOJE

hehe IMA JEDNA MALA NOVOST

U BIZNIS ULAZIMO NAS TROJICA TE SE SVEUKUPNO PENJEMO NA 30-40 ha ODMAH U STARTU!!!

jupiiiiiiiii

molim HITNO MI JAVITE AKO NEKO ZNA IZNOS:D :D :D :top: :top: :confused: :confused: :confused:

Zego
13.03.2006., 17:18
idi u ured županije gdje prebivaš. u ured za poljoprivredu. ili u poljoprivrednu savjetodavnu službu. tamo bi trebal dobiti konstruktivne odgovore.

Zego
13.03.2006., 17:21
List Medjimurje... poticaji - Za jabuke i kruške poticaji znose 19.400 kuna po hektaru, za višnje 10.800 kuna, breskve 13.600 kuna, šljive 9.000 kuna i lješnjak 7.300 kuna. ...
www.medjimurje.com/?V=2366os08 - 14k - Slične Stranice - Spremljeno - Slične stranice

kak nemreš? ovo je prvi rezultat na googlu na upit. i odmah ti kaže. koje ti metode traženja imaš?

Juraj2
14.03.2006., 02:34
U BIZNIS ULAZIMO NAS TROJICA TE SE SVEUKUPNO PENJEMO NA 30-40 ha ODMAH U STARTU!!!

Slatko, vas trojica ulazite u biznis o kojem pojma nemate :D I onda vam drzava bude kriva kad propadnete.
Imate li vi pojma kome cete prodati te vase ljesnjake ? I po kojoj cijeni ? I koliki su vam troskovi ? I isplati li se to uopce ? I sto ako poticaja nebu zbog bilo kojeg razloga ? Imate li uopce pojma o tehnologiji proizvodnje, skladistenju, preradi ?

Opus
14.03.2006., 22:07
19. podizanje novih višegodišnjih nasada u
voćarstvu:

1) jabuke:

a - na ostalom području 19.400,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 25.850,00 kn po hektaru

2) kruške:

a - na ostalom području 19.400,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 25.850,00 kn po hektaru

3) višnje:

a - na ostalom području 10.800,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 14.350,00 kn po hektaru

4) breskve:

a - na ostalom području 13.600,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 18.100,00 kn po hektaru

5) šljive:

a - na ostalom području 9.000,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 12.000,00 kn po hektaru

6) mandarine:

a - na ostalom području 21.600,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 28.700,00 kn po hektaru

7) bademi:

a - na ostalom području 7.300,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 9.750,00 kn po hektaru

8) orasi:

a - na ostalom području 11.200,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 14.900,00 kn po hektaru

9) lješnjaci:

a - na ostalom području 7.300,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 9.750,00 kn po hektaru

10) masline:

a - na ostalom području 18.000,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 23.900,00 kn po hektaru

11) trešnje:

a - na ostalom području 14.650,00 kn po hektaru

b - na strateškom području 19.500,00 kn po hektaru

20. podizanje novih vinograda:

1) na strateškim područjima 40.000,00 kn po hektaru

2) ostalom dijelu Hrvatske 28.000,00 kn po hektaru

http://www.nn.hr/sluzbeni-list/sluzbeni/index.asp
Ovo ti je iz Narodnih Novina e a sada tu jos imas 10-ak dopun,promjena,izmjena itd. pa pogledaj.

Opus
14.03.2006., 22:27
NERAST,

Mozes li mi reci koliko si placo zemlju po hektaru?

M$RIN
19.03.2006., 21:37
Poticaj za podizanje nasada oraha iznosi vam 65.000 kn, a poticaj za proizvodnju što znaći da svake godine nakon što podignete nasad možete dobiti 2.500kn/ 1 ha.
što se tiče vrijeme berbe, orah počinje roditi nako 10 godina, dok oni orasi koji su cijepljeni počinju roditi i nakon 8 godina. Pun rod orah postiže nakon 20 - 25 godina starosti, a što se tiče cijene oraha,
1 kg očiščenih oraha ima cijenu i do 60kn, dok cijena u ljusci iznosi i do 10 kn.
Po 1 orahu u punom rodu može se dobiti i do 30 kg očiščenih oraha što bi bilo na površini od 1 ha od 200 oraha - 200kom*30kg*60kn/kg=360000kn- godišnje zarade.

Futzablon
20.03.2006., 01:20
Poticaj za podizanje nasada oraha iznosi vam 65.000 kn, a poticaj za proizvodnju što znaći da svake godine nakon što podignete nasad možete dobiti 2.500kn/ 1 ha.
što se tiče vrijeme berbe, orah počinje roditi nako 10 godina, dok oni orasi koji su cijepljeni počinju roditi i nakon 8 godina. Pun rod orah postiže nakon 20 - 25 godina starosti, a što se tiče cijene oraha,
1 kg očiščenih oraha ima cijenu i do 60kn, dok cijena u ljusci iznosi i do 10 kn.
Po 1 orahu u punom rodu može se dobiti i do 30 kg očiščenih oraha što bi bilo na površini od 1 ha od 200 oraha - 200kom*30kg*60kn/kg=360000kn- godišnje zarade.

fino ti znas racunati:cerek:
kad bi to tak bilo, nebi vise u Hrvatskoj vidio nijednu livadu ili njivu, jer bi ljudi sve zasadili s orasima;)
zasto u tvojoj racunici poticaj za podizanje iznosi 65TK, dok su ga drugi naveli sa 10-15TK?
ako se netko zeli baviti orasima a ima zemlje u Dalmaciji ili Hercegovini, onda se najvise isplati zasaditi Jojoba orah (litra jojo ulja dodje oko 50€)

shogun
21.03.2006., 01:30
gledajte gospodo...sve je to super...taj entuzijazam :)
ali ste zaboravili na jednu cinjenicu...a to je da na hrvatskom trzistu ne vlada krilatica laisez faire laisez pasaire! ;)

naime ako nas ministar suker fino kaze, da kao covjek...pardon politicar...zeli oporezivati cistacice koje si nesto zarade peruc po ulazima zgrada, zasto nebi i vas oporezivao?
pa da bi dobio poticaje od drzave moras ipak prijaviti djelatnost...sto je logicno, a kad i prijavis onda znaj da ce ti i drzava pokucati na vrata da joj platis porez... toliko o poticajima.
nemozes nesto posadit i pustit to nek samo raste. :D

mislim da ima jos caka...tipa vodoprivreda ce traziti da joj nesto platis, i jos ostali nameti... e sad neznam kako je to na "podrucjima od drzavne skrbi" gdje zelis kupiti zemljiste ali opet...

nitko nista nedaje besplatno, osim ako si nezaposlen pa dobijes nesto sa biroa, makar i u vidu zdravstvene zastite, ali i to moras zaraditi hodajuci uokolo i trazec posao...
(neki je lik dobio kartoncic i s njim mora obilaziti uokolo firme svoje struke da ga prime ili da mu lupe zig da ih je pitao za posao!)

kako rekoh, drzava puno uzima a malo daje...raspitaj se malo i o tom segmentu...

Futzablon
22.03.2006., 08:35
Normalno da drzava nece gledat kak ti sa 10ha radis 500TE prometa, bez da te oni dobro oderu...;)
iako se meni ova M$RINova prognoza (1ha oraha = 50TE) cini jako optimisticnom :D

Juraj2
22.03.2006., 14:58
... a što se tiče cijene oraha,

Zaboravi ovu racunicu, niti mozes postici tu cijenu (ocisceni u MP su 40 kn gdje je ukljucen i pdv i marza prodavaca) niti mozes dobiti svake godine 6 tona ociscenog ploda s hektara (ima godina kad dobijes i nista) niti ga mozes prodavati na sitno nego moras ici preko ili veletrgovca ili preko nekog lanca trgovina. Uz to racunaj da imas i troskove obrade zemljista, branja i ciscenja. Ako ti ostane 10% od ovoga gore pune šaka brade :D

M$RIN
27.03.2006., 10:44
poticaj je oko 16.500kn za nasad oraha, zabunil sam se. nemojte bezveze lupat nego dok posatite bar 1 hektar oraha, onda mi se javite!:)

Gandalf Bijeli
15.06.2006., 00:12
Imam desetak stabala (odraslih) oraha. Jesam se nacekala da rode al sad je super. Kad mi je u jesen ludilo na poslu onda mi je predivno pobjeć pod orahe i skupljat ih. Pravi antistresni program. Sad u zimi imam zatisje na poslu pa ja to malo po malo cistim. Doduse, trebas jaaako puuuno cistiti da bi skupio 1 kg oraha a to ti je 40 kuna max. Opet mi dođe kao anti stres je imam osjecaj da ipak nesto radim. Al da bi se moglo živjeti od toga - tesko.

Ovo sto kazes da li bi se moglo zivjeti od toga ili ne..to ne znam..no u svojem primjeru znam da sa svojih cetrnaest (odraslih):) + nekoliko manjih(cca 10-12 god)stabala imam poprilicnu zaradu(ne znam koliko su tvoji orasi stari no moji su izmedu 35-50 god vecina+3 koja imaju vjerojatno i duplo toliko) i uopce mi ih nije problem prodati.
U godinama kada oraha ima manje(kao sto ce biti vjerojatno ove godine)cijena ode preko 40kn bez problema,samo je potrebno naci dobro trziste i neke dugorocnije veze.Ne bavim se time primarno,no onaj tko ima volje cistiti orahe i dobiti cca 400-450kg svake godine ima lijepu zaradu nasuprot satnici rada.Naravno trziste mora prepoznati da to nije ono smece u trgovinama(moram koristiti taj izraz jer ti orasi,osim sto smrde,po 100 drugih karakteristika odaju svoju nekvalitetu i nepravilno uskladistenje) koje Kufland,Billa i ostali prodaju po 50 kn...i slicnim cijenama.
Najvise posla ode na ciscenje..ostalo je zanemarivo...
Hm..da li ce to trebati EU kada nam stave svoju kapu na glavu..to ne znam..:confused:
znam samo sada da moj djed nije pogrijesio kada je sadio ovoliko oraha..
Uglavnom zanimljiva tema koja je sada pobudila imoj interes..:top:

Lider3000
15.06.2006., 11:49
Ovo sto kazes da li bi se moglo zivjeti od toga ili ne..to ne znam..no u svojem primjeru znam da sa svojih cetrnaest (odraslih):) + nekoliko manjih(cca 10-12 god)stabala imam poprilicnu zaradu(ne znam koliko su tvoji orasi stari no moji su izmedu 35-50 god vecina+3 koja imaju vjerojatno i duplo toliko) i uopce mi ih nije problem prodati.
U godinama kada oraha ima manje(kao sto ce biti vjerojatno ove godine)cijena ode preko 40kn bez problema,samo je potrebno naci dobro trziste i neke dugorocnije veze.Ne bavim se time primarno,no onaj tko ima volje cistiti orahe i dobiti cca 400-450kg svake godine ima lijepu zaradu nasuprot satnici rada.Naravno trziste mora prepoznati da to nije ono smece u trgovinama(moram koristiti taj izraz jer ti orasi,osim sto smrde,po 100 drugih karakteristika odaju svoju nekvalitetu i nepravilno uskladistenje) koje Kufland,Billa i ostali prodaju po 50 kn...i slicnim cijenama.
Najvise posla ode na ciscenje..ostalo je zanemarivo...
Hm..da li ce to trebati EU kada nam stave svoju kapu na glavu..to ne znam..:confused:
znam samo sada da moj djed nije pogrijesio kada je sadio ovoliko oraha..
Uglavnom zanimljiva tema koja je sada pobudila imoj interes..:top:

Djeda ti je bio jako pametan, a i ti si .

Nitko ne računa dobiti kada se izlazi iz biznisa, ovdje je riječ o orasima, jel vi znate koliko je m3 orahovog drva ?

Ako neznate pitajte na pilani.
postoji suho i mokro drvo i tu je velika razlika u cijeni.

sa 3 hektara si ziher miljunaš pri izlasku iz biznisa, a kaj je se kruškama i lješnacima kada izlazite ?

Gandalf Bijeli
15.06.2006., 13:42
Djeda ti je bio jako pametan, a i ti si .

Nitko ne računa dobiti kada se izlazi iz biznisa, ovdje je riječ o orasima, jel vi znate koliko je m3 orahovog drva ?

Ako neznate pitajte na pilani.
postoji suho i mokro drvo i tu je velika razlika u cijeni.

sa 3 hektara si ziher miljunaš pri izlasku iz biznisa, a kaj je se kruškama i lješnacima kada izlazite ?

Sto se tice drveta,ono ima svoju vrijednost-to je tocno.Vec sam imao ponude i za to,no to ce jos malo pricekati...kada bi netko imao 3 hektara oraha..hm..necu ni zamisljati koliko je to drva..:)
Uglavnom ja znam da je to bilo ispravno ulaganje koje je financiralo moj studij i koje uvijek prolazi.Zaista nikada se nije dogodilo da se orasi nisu mogli prodati-uvijek se nade osoba koja cijeni dobru kvalitetu.

Gandalf Bijeli
15.06.2006., 14:44
[QUOTE=NERAST]...... ZNALI TKO KOLIKI JE TOČNI I PRECIZNI IZNOS POTICAJA ZA LJEŠNJAKE .....

jupiiiiiiiii

molim HITNO MI JAVITE AKO NEKO ZNA QUOTE]

Entuzijazam je pozitivna stvar..:) samo to treba uravnoteziti sa razboritoscu...;)
osobno imam puno pozitivnih iskustava sa orasima..no iako imam veliku povrsinu zemlje odmah iza kuce..mislim da ne bi krenuo na takav nacin..posaditi sve,pa sto bude..:confused:
Mislim da je dobro da se informirate puno vise o tome.Samo jedna stvar koju treba uzeti u obzir:
Prije nekog vremena ponudio sam orahe jednom trgovackom lancu(htio sam vidjeti kolika im je cijena otkupa)..i kada su mi rekli cijenu nekako sam se suzdrzao od toga da im kazem neke cinjenice.:mad:
U svojim trgovinama prodaju orahe koje ne znaju niti pravilno uskladistiti(samo jedan primjer...orasi su cijelo vrijeme na ovim temperaturama na otvorenom prostoru(nisu smrznuti,upakirani i sl.) u trg.lancima..tako mogu izdrzati 10-tak dana ako nisu smrzavani..ako jesu-sto sam vise nego siguran-tada 5-7 dana a da ne gube kvalitetu),osjeti se vrlo neugodan miris itd.
Vrlo vjerojatno nisu suseni,pa cisceni vec su odmah ocisceni pa smrzavani..a nakon toga se boja mijenja iz zute u crnu kada se odmrzne i drzi na policama trgovina..itd.
Za veliku povrsinu je potrebno veliko trziste..i zato prvo to pogledajte kako to ide.Ja vec dugo imam ljude koji cijene kvalitetu i uvijek su spremni na suradnju.
Iznos poticaja mislim da je oko 11000-12000kn po ha...
Postajte kako vam ide..pozdrav!:D

Shpaolin
15.06.2006., 15:22
danas sam bas citao da je prosla studija za zet za koristenje biodizela u vozilima , naletih na ovu temu i malo si razmisljam zasto nitko ne ulaze u proizvodnju uljene repice za biodizel????
kod nas postoji jedna firma kolko ja znam i svu proizvodnju izvoze u austriju jel kod nas nema interesa za to....
nitko ne prica o tome a ja mislim da je to jako unosan posao, mozda ne na pocetku al kad se malo uhodas u posao...

beebop
18.06.2006., 07:29
danas sam bas citao da je prosla studija za zet za koristenje biodizela u vozilima , naletih na ovu temu i malo si razmisljam zasto nitko ne ulaze u proizvodnju uljene repice za biodizel????
kod nas postoji jedna firma kolko ja znam i svu proizvodnju izvoze u austriju jel kod nas nema interesa za to....
nitko ne prica o tome a ja mislim da je to jako unosan posao, mozda ne na pocetku al kad se malo uhodas u posao...

Zato što za sjetvu uljane repice treba imati ogromne površine i skupu mehanizaciju tako da se više isplati posaditi na manjoj površini neku kulturu koja se moze bolje prodati po kg.

Zego
18.06.2006., 11:27
Zato što za sjetvu uljane repice treba imati ogromne površine i skupu mehanizaciju tako da se više isplati posaditi na manjoj površini neku kulturu koja se moze bolje prodati po kg.
Problem je drugdje a ne u tome.

beebop
18.06.2006., 18:00

Misliš na ljenost,neobrazovanost i zatucanost prosjecnog Hrvata ili...?

Shpaolin
19.06.2006., 22:16

slazem se sa tobom potpuno, neznam mozda sam jos mlad i neiskusan sto se tice zivotnih prilika. ali da ja imam neku lovu usao bi u biznis sa uljenim repicama odmah

d@d@
19.06.2006., 22:48
Uljana repica je politička propaganda, to će biti čisti gubitak.

Žao mi je što ranije nisam vidjela ovaj topic.

Poticaji

- osnovni zakon o poljoprivredi (http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_o_poljoprivredi.asp)
- iznosi poticaja i uvijeti (http://www.otvorena-vrata.hr/projekt.aspx?idp=63) (oni mali pdf dokumenti desno)
- morate biti u sustavu PDV-a da bi ostvarili poticaje, tekuće izmjene se objavljuju na stranicama minisarstva (http://www.mps.hr), a tamo možete i skinuti sve potrebne obrazce za zahtjeve.
- naravno sve se skupa komplicira ako želite raditi na područjima od posebne državne skrbi ili se baviti eko proizvodnjom, ali otom - potom.

Za one koji samo propituju mogućnosti predlažem jesenski velesajam i štand ministarstva, tamo možete dobiti gotovo sve materijale, nije loše unaprijed proučiti zakone.

Zecky
21.06.2006., 10:24
A što mislite o npr. proizvodnji domaćeg sira, prgica, kobasica, kulena i salama po domačoj recepturi na OPG?

Da li se to može onda prodavati ako si u sustavu PDV-a koa OPG ili moraš imati za to otvorenu firmu ili obrt? Što kaže zakon o tome? Koji sve uvjeti moraju biti ispunjeni?

brzi
23.06.2006., 11:43
Doduse, trebas jaaako puuuno cistiti da bi skupio 1 kg oraha a to ti je 40 kuna max.

da, neizmjerno puno, manje od minute sa najlošijim strojem...

orasi počnu davati plod 2 godine nakon sadnje bez obzira koliko je stara sadnica, dožive neku vrstu stresa, cijepljeni orasi ulaze u puni rod 7-10 godina nakon sadnje i obično se stabla ruše nakon 40-ak godina jer do tada dovoljno narastu a količina uroda počne padati.

kako se često orasi posade i čekaju da narastu onda se isto tako često desi da ih poplaši mraz u tim prvim godinama jer stabla nisu dovoljno visoko narasla. u kasnijim godinama se opasnost od mraza jako smanjuje jer cvjetovi rastu na 3-4 metra visine

ako već možeš birati probaj osigurati podlogu od crnog oraha jer je takva podloga najprimjerenija ovom podneblju. poberi na tom području nekoliko različitih oraha, najbolje zamoli od ljudi po par oraha, neka bude i velikih i malih, zasadi te plodove i dobiti ćeš "sjemenjake". za to si vjerojatno čuo. onda te sjemenjake zacijepiš na podlogu od crnog oraha.

one cijene od 40 kn za kilu jezgre zaboravi, najbolje ti je računati sa 25 kn da bi dobio realnu sliku

Zecky
23.06.2006., 12:58
To je istina, 25-30 kn/kg je realna cijena več godinama koju ćeš postiči na veliko osim ako nemaš nekog strica koji kupuje orahe na kontejnere pa onda tebi tih 500 kg može platiti i po 60kn...

vinc
29.06.2006., 20:14
ovu nedjelju su na plodovim zemlje govorili o uzgajanju malina...
vele da je to dosta zahvalna kultura, za uzgajanje ne treba puno tehničkog znanja, a otkup je zagarantiran..

beebop
30.06.2006., 07:22
ovu nedjelju su na plodovim zemlje govorili o uzgajanju malina...
vele da je to dosta zahvalna kultura, za uzgajanje ne treba puno tehničkog znanja, a otkup je zagarantiran..

Kod uzgoja malina bilo bi pozeljno imati pod malinama povrsinu vecu od 1 hektara a za tako veliku povrsinu treba u vrijeme berbe angazirati i berace koje je tesko naci.

Ako otkupna stanica nije blizu onda je potrebno imati i hladnjaću. Maline se beru u jutro dakle tamo negdje od 4 do 7h a beraci takvu berbu naplacuju kao nocnu berbu.

Poćetna investicija za posaditi 1 hektar iznosi preko 100.000 kuna a poticaji na 1hektar su 30.000 kuna...

Sve v svemu meni se cini da je isplativije posaditi kupine pa onda raditi vino od njih ...
Zanimljivo je da je Srbija 3. po kolicini proizvođac malina u svijetu :)

Zecky
30.06.2006., 13:37
Možeš raditi vino i od kupina i od malina. Jedan moj prijatelj pravi vino od jednog i drugog i od ribizla. Sva 3 vina su odličnog okusa , zdrava su i cijena im je vrlo visoka

leahim
18.07.2006., 11:01
Kak se uopce krece cijena drveta oraha?
Nemam nekoliko m3, nego samo 2 oraha,pa me zanima jel se to moze prodat?

castanea
19.07.2006., 10:54
odi i raspitaj se u županiju. i državna i lokalna daju poticaje. znam konkretno u vsž kako se najviše ljudi u posljednje vrijeme bavi voćarstvom (šljive i dr.) i vinogradarstvom. lokalna daje poticaje na način kada ti sve posadiš i zasadiš dođeš kod njih s računima i oni ti isplate dio novaca kao poticaj. kako državna funkcionira ne znam.
odi također u savjetodavnu službu. i tamo bi trebao dobiti korisne informacije.

El Choro
21.07.2006., 17:11
Koliko sam je čitao i čuo, Srbija je 1. proizvođač malina u svijetu, po količinama.

Ima li tko zainteresiran za proizvode od lavande?

www.lavander.hr

hnkhajduk
30.07.2006., 17:11
Ja vas sve podrzavam sa tim orasima, samo bih vam preporucio da odmah kad krenete u taj biznis otvorite neku firmu vezano s tim da ja mogu kupit dionice te vase firme dok su orasi jos mladi.... :)

algore
30.07.2006., 20:22
Evo ja radim na državnim poticajima u poljoprivredi i cifre su ove 16800kn/ha za podizanje trajnih nasada i 2500kn/ha svake godine.Tek od 01.01.2008.g. moraš biti u sustavu poreza na dohodak.I glavni uvjet je da si upisan u Upisnik poljop. gospodarstava.
Još dobiješ od svoje županije neku lovu ali to se moraš raspitati kod njih.

Zakon o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu NN 87/02,117/03,82/04,12/05 i 85/06

kakosi
31.07.2006., 09:51
bas trazim nekog tko bi htio saditi mrkvicu ,kupus, grasak, salatu i sl i ujedno imati kud otici na vikend kraj Zagreba, Degidovec u pravcu Čučerja, oko 1 sat od centra grada autom.povrsina oko 400m2
nema nastambe ali može se ponijeti sator ako se hoce ostati preko noci.:)

iznajmljujem bez naknade ali da se posade vocke,koje najamnik moye uyivati bar 5-7 god sam.

ja živim vani.
to je bio nekad vinograd.

može se i jabuke posaditi..one rode brže nego orasi...
ili ljesnjak?

orka23
15.08.2006., 10:15
Pozdrav tema je ok, ali mene još zanima dali netko zna kolika bi bila cijena mehanizacije za obradu nasada lješnjaka od jednog ili više hektara, jer lješnjak se sigurno neće brati ručno na toj površini.

P.S jel znate nekoga kod Nove Gradiške tko se bavi lješnjacima i kakvo je tlo pogodno za lješnjake???

Helios
17.09.2006., 21:42
evo ja na vikendici imam nekoliko ljesnjaka, i oraha, starih preko 10 godina,
ali svake godine nemam nito kilo ploda, jer vjeverice iz obliznje sume sve to pokupe... a mozda i drugi vikendasi

tako da nije samo posadit sumu i skupljat skupe i vrijedne orahe, nego treba i to redovito uredjivat i nadgledat. Nije to tak jednostavno kako izgleda

zoser
20.09.2006., 08:14

:)

Odma da ti pitam, jel si mislio na orah kao plod ili drvo!
Inače trebaš čekati oko 12 godina da se investicija otplati, ukoliko se orjentiraš na drvo kako materijal i to samo u slavoniji, gdije je zemljište među plodnima i klima pogodna, znači Lika otpada, ne da neće uspijevati, ali će sporije rasti, što ti nije u interesu...

Sad ako razmišljaš o orahovici, prijatelj mi ima u Slavoniji oko cca150 oraha računaj da prodaje orahovicu za 100 kn po boci od 7 dl., a prinos je ogroman, neću govoriti koliko u tonama, jer ne znam, ali ću ga pitati!

Ako si mislio na drvnu građu, to ti je dugoročna investicija koja da bi drvo doseglo ciljanu deblji oko 60+ cm, teba oko 30-60 godina, velika varijacija ovisi o sorti oraha koji si posadio, ukoliko posadiš domaći orah, onda očekuj da će zaraditi tvoja djeca, stoga preporučam kanadski orah!
Zašto je dobro čekati 30godina da ti orag postigne zrelu dob za sječu, zato što je računica 1000 eura kubik, pošto 1000 sadnica trenutno donose između 800.000 i 1.300.000 eura, naravno ponovo velika razlika zbog starosti oraha u vrijeme sječe...stoga uzmite prosjek, 40 godina starosti+1000 sadnica=milja eura!

Sadnica je oko 40-100 kuna, ovisno o veličini sadnice za kupnje, na jedan hektar ide obično 150-180 sadnica, ovisno o razmaku sadnje, kolika je cijena ploda ne znam....a zemlja je dosta jeftina!
Ukoliko se odlučite na ovaj biznis, onda se dogovorite s određenim rasadnikom za popust, zbog količine, ja sam osobno za minimum od 1000 sadnica...

Nadam se da sam pomogao!

Pozdrav!

zoser
20.09.2006., 08:18
Pozdrav tema je ok, ali mene još zanima dali netko zna kolika bi bila cijena mehanizacije za obradu nasada lješnjaka od jednog ili više hektara, jer lješnjak se sigurno neće brati ručno na toj površini.

P.S jel znate nekoga kod Nove Gradiške tko se bavi lješnjacima i kakvo je tlo pogodno za lješnjake???

Nisam agronom, ali po onome što znam il Like, orah ima tendenciju da kad sazrije sam padne, ukoliko se to ne događa tresi drvo, ukoliko je drvo od 30 metara, penji se...znači nije lako što je starije drvo, što se pak rakije tiče, cijeli plod ide u kotao, što uvelike pojednostaljuje proces pečenja!

Što se tiče tvoga upita vezanog uz liješnjak, mislim da zbog dubine korjena ne traži ništa posebno, ali ipak pogledaj na netu za detaljne informacije, ako imaš rasadnik u blizini, tamo će ti najbolje reći!

tigar_c2
25.09.2006., 12:33
Ljudi bježite od poljoprivrede ća ukoliko ne
namjeravate podizat nasad veći od 10 ha ,
što se tiće ljuskara orasi su otkupna cijena 20-25 kn očišćeni
lješnak 30 kn , jabuke će se jesenas otkupljivat po 1,90 kn ,
što se tiće poticaja za orahe to se odnosi na intenzivan nasad oraha ,
znaći sade se posebne sadnice za intenzivan uzgoj kao i lješnjaci (znaći 100 tinjak stabala na 5 ha nije intenzivan uzgoj) ,
još ima dosta prostora za kupine,američke borovnice,ribizl ali samo za one koji će moć ponudit velike kolićine trgovaćkim centrima

beebop
25.09.2006., 17:32
Ljudi bježite od poljoprivrede ća ukoliko ne
namjeravate podizat nasad veći od 10 ha ,
što se tiće ljuskara orasi su otkupna cijena 20-25 kn očišćeni
lješnak 30 kn , jabuke će se jesenas otkupljivat po 1,90 kn ,
što se tiće poticaja za orahe to se odnosi na intenzivan nasad oraha ,
znaći sade se posebne sadnice za intenzivan uzgoj kao i lješnjaci (znaći 100 tinjak stabala na 5 ha nije intenzivan uzgoj) ,
još ima dosta prostora za kupine,američke borovnice,ribizl ali samo za one koji će moć ponudit velike kolićine trgovaćkim centrima

a prerada?? sta nitko u ovoj zemlji ne otkupljuje nista za preradu??
pa nije valjda da se roba moze ponuditi na otkup jedino velikim trgovackim centrima? :rolleyes:

ulicar
30.10.2006., 15:28
Zanimljiva tema u vezi oraha!:top: Zao mi je sta se nisam prije ukljucio u raspravu.
Ja sam posadio orah (1660 sadnica) na 8.3 hektara.Jos namjeravam posaditi
2.5 hektara.

brzi
30.10.2006., 16:13
Zanimljiva tema u vezi oraha!:top: Zao mi je sta se nisam prije ukljucio u raspravu.
Ja sam posadio orah (1660 sadnica) na 8.3 hektara.Jos namjeravam posaditi
2.5 hektara.

daj malo detaljnije....

- koliko sorti i kakvih
- na kojem razmaku
- jesu deklarirane sadnice ili obične(sađene ili cijepljene)

Jazmi
30.10.2006., 21:44
Pozdrav, i mene bi zanimala sadnja oraha.
Posebno ovo:
Koje su sadnice preporučljive za uzgoj oraha radi drva?
Gdje se one mogu nabaviti u okolici Karlovca?
Isplati li se tamo uopće saditi orahe radi drva?

ulicar
31.10.2006., 11:58
Pokazalo se da je najvaznije od svega je priprema tla ali naravno i kakve su sadnice(vrsta,visina).Što se tice sorti ovisi u kojem dijelu Hrvatske živiš.Sadnice su 90% deklarirane a ostali sjemenjaci ,htio sam vidjeti kako ce se oni pokazati.Moras racunati da se orah tesko prima a one price da plod samo zakopaš i da raste od toga nema ništa.
Mislim da nemaš ništa od toga da ga zasadiš i pustiš da raste.:mad: Znam da treba dugo cekati i ulagati u sve to ali isplatit ce se.Prve orahe zasadio sam prije 8 godina a zadnje prije 2 godine i neke sorte su vec dale plod.:top:

ulicar
03.11.2006., 14:17
Ako mislite saditi orah radi strabla postoji jedna vrata kojoj paše puno vode i raste kao luda (neznam kako se zove to sam dobio onako sa strane).A za plod najbolje su se pokazale srpske sorte i Bugarske ali to vazi samo za slavoniju gdje je puno bolja zemlja u cijeloj Hrvatskoj.Moraš dati zemlju na analizu da vidiš šta joj je potrebno za prihranu da bi mogao saditi orah.

ulicar
03.11.2006., 14:19
Ako mislite saditi orah radi strabla postoji jedna vrata kojoj paše puno vode i raste kao luda (neznam kako se zove to sam dobio onako sa strane).A za plod najbolje su se pokazale srpske sorte i Bugarske ali to vazi samo za slavoniju gdje je zemlja naj kvalitetnija.Moraš dati zemlju na analizu da vidiš šta joj je potrebno za prihranu da bi mogao saditi orah.

Gustavo
04.11.2006., 23:40
Uljana repica je politička propaganda, to će biti čisti gubitak.

Žao mi je što ranije nisam vidjela ovaj topic.

Poticaji

- osnovni zakon o poljoprivredi (http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakon_o_poljoprivredi.asp)
- iznosi poticaja i uvijeti (http://www.otvorena-vrata.hr/projekt.aspx?idp=63) (oni mali pdf dokumenti desno)
- morate biti u sustavu PDV-a da bi ostvarili poticaje, tekuće izmjene se objavljuju na stranicama minisarstva (http://www.mps.hr), a tamo možete i skinuti sve potrebne obrazce za zahtjeve.
- naravno sve se skupa komplicira ako želite raditi na područjima od posebne državne skrbi ili se baviti eko proizvodnjom, ali otom - potom.

Za one koji samo propituju mogućnosti predlažem jesenski velesajam i štand ministarstva, tamo možete dobiti gotovo sve materijale, nije loše unaprijed proučiti zakone.

ne treba biti u sustavu PDV-a,ja imam hektar jabuka i ostvarujem poticaj bez PDV-a:top:

max-xam
08.11.2006., 11:29
:)

Odma da ti pitam, jel si mislio na orah kao plod ili drvo!
Inače trebaš čekati oko 12 godina da se investicija otplati, ukoliko se orjentiraš na drvo kako materijal i to samo u slavoniji, gdije je zemljište među plodnima i klima pogodna, znači Lika otpada, ne da neće uspijevati, ali će sporije rasti, što ti nije u interesu...

Sad ako razmišljaš o orahovici, prijatelj mi ima u Slavoniji oko cca150 oraha računaj da prodaje orahovicu za 100 kn po boci od 7 dl., a prinos je ogroman, neću govoriti koliko u tonama, jer ne znam, ali ću ga pitati!

Ako si mislio na drvnu građu, to ti je dugoročna investicija koja da bi drvo doseglo ciljanu deblji oko 60+ cm, teba oko 30-60 godina, velika varijacija ovisi o sorti oraha koji si posadio, ukoliko posadiš domaći orah, onda očekuj da će zaraditi tvoja djeca, stoga preporučam kanadski orah!
Zašto je dobro čekati 30godina da ti orag postigne zrelu dob za sječu, zato što je računica 1000 eura kubik, pošto 1000 sadnica trenutno donose između 800.000 i 1.300.000 eura, naravno ponovo velika razlika zbog starosti oraha u vrijeme sječe...stoga uzmite prosjek, 40 godina starosti+1000 sadnica=milja eura!

Sadnica je oko 40-100 kuna, ovisno o veličini sadnice za kupnje, na jedan hektar ide obično 150-180 sadnica, ovisno o razmaku sadnje, kolika je cijena ploda ne znam....a zemlja je dosta jeftina!
Ukoliko se odlučite na ovaj biznis, onda se dogovorite s određenim rasadnikom za popust, zbog količine, ja sam osobno za minimum od 1000 sadnica...

Nadam se da sam pomogao!

Pozdrav!

Bok,
molim te možeš li mi reći gdje se to orahovo drvo plaćaju 1000 eura, odnosno dali se ta cijena odnosi na trupce ili na daske, imaš li informaciju iz prve ruke ili je to pretpostavka?
Djed mi iza kuće ima 15 oraha koji imaju popriličan broj godina pa me zanima kome ih prodati.

Što se tiče početne teme mislim da je apsolutno isplativije uložiti pare u neku zemlju pa makar u praznu njivu nego ulagati u nekakve investicijske fondove koji će ti nakon 20 godina dati duplo od onoga koliko si uložio.
Ako će to biti orahova stabla sa ciljem prodaje plodova apsolutno podržavam ideju i želim sve najbolje.
Zahvaljujem na odgovoru

ludopile
09.11.2006., 15:24
...... ZNALI TKO KOLIKI JE TOČNI I PRECIZNI IZNOS POTICAJA ZA LJEŠNJAKE .....

jupiiiiiiiii

molim HITNO MI JAVITE AKO NEKO ZNA IZNOS:D :D :D :top: :top: :confused: :confused: :confused:

I kako napreduje? Si posadio što?

Dabodabar
10.11.2006., 12:02
Čini mi se da je dosta ljudi gledalo onu poljoprivrednu emisiju gdje je lik izjavio da je posadio nekih 1000 sadnica oraha, te da će ih posjetit ponovo za 10 godina sa motornom pilom i ubrat milju eura:)))
I ja sam se naravno polakomio gledajući tu emisiju. Izgleda da će za deset godina biti oraha vise nego trave:)
Ja imam zemlju u lici, nekih 8 000 kvadrata. Kazu na forumu da lika nije bas idealno mjesto za sadnju oraha jer da ce tamo sporije rast, a i da zemlja nije tako kvalitetna kao u slavoniji. Ja cu svejedno probat, pa ako prodje prodje...

enza
10.11.2006., 22:13
Ove sam godine investirao u proizvodnju batata, i mogu Vam reći da nije loše!

rossonero
10.11.2006., 23:21
Sad je meni jasno zasto frend iza kuće ima puuuno oraha. :misli: :)

ulicar
13.11.2006., 09:18
Zao mi je sta nisam gledao tu poljoprivrednu emisiju(onog tipa sta je posadio 1000 kom).Meni svake godine dode inspekcija i pregleda nasad.Ako je posadio sjemenjake onda dobro ali ako je dobio poticaj onda u pregled dolazi inspekcija da vidi dali ti muljaš ili ne.Sadim 10 godina orahe i opet mi se 30 kom osusilo.Orah se tesko prima i treba mu 3-4 godine da se ukorjeni a da ih samo posadis pa za 10 godina dodes s motornom pilom :s .Mislim da bi se okrenuo i otišao doma :D .

cavvo
16.11.2006., 23:04
Ako netko zna malo više o kupinama? cijena sadnje jednog ha, i traženje kupca.. dvoumim između lješnjaka i kupina već duže vrijeme, iako imam zemlju i uvjete za oboje.. Kupine rađaju odmah, ali su mi lješnjaci oduvijek bili u planu, pa mi je žao napustit tu ideju. . :ceka:

beebop
17.11.2006., 11:00
trazi malo bilo je vec govora o malinama, zaklucak bi bio da ako nisi spreman puno para uloziti u taj posao od svega nebu niš.

fafarikul
10.12.2006., 12:21
evo baš gledam plodove zemlje na tv, upravo je bila reportaža o orasima i lješnjacima i njihovoj sadnji, praktički je jedina mana dugo čekanje na prvi pravi urod (7-8 godina). Definitivno su postali "in"

alabrale
10.12.2006., 12:33
ja vjerujem samo u koze kao profitne..

Gustavo
11.12.2006., 22:53
evo baš gledam plodove zemlje na tv, upravo je bila reportaža o orasima i lješnjacima i njihovoj sadnji, praktički je jedina mana dugo čekanje na prvi pravi urod (7-8 godina). Definitivno su postali "in"

i ja sam gledo i ako je poticaj po hektaru stvarno 80000 kuna uzet ću pola hektara ostane mi 20000 :top:

racku 80,11200 po hektaru manje duplo nego za jabuku :(

Gustavo
11.12.2006., 23:02

zašto koze?

fafarikul
12.12.2006., 21:37
i ja sam gledo i ako je poticaj po hektaru stvarno 80000 kuna uzet ću pola hektara ostane mi 20000 :top:

racku 80,11200 po hektaru manje duplo nego za jabuku :(

trebalo bi iskoristiti to, ko ima zemlje i volje. jer ne znan kako drukčije se to može opisati nego kao rupa u zakonu ili nekakav propust: znači može se dobiti poticaje i od općine/grada, i od županije, i od države. Nije da se bunim... :D

Gustavo
12.12.2006., 22:52
Sadnica je od 70-100 kuna,treba vidit koliko ih ide na hektar,tu razmak mora biti velik,rekao bi ne više od 100 komada.

ulicar
15.12.2006., 09:37
LJUDI ja sadim orahe jako dugo ukupno posadeno 8.2 hektara.Kazete da je poticaj 80000 kn po hektaru a nije(citajte temu od pocetka).Znaci 8.2x80000=656000 kn :s .Toliko sam love trebao dobiti a nisam.Iznos je puno puno manji.Nije drzava luda da ti da tolike novce.Drzava tj.inspekcija ti dolazi u kontrolu svake godine(bar meni) na pregled nasada,urednost nasada,i papira.Drzava ti nudi pomoc dosta su rigororozni ako ih ti poces muljat...:E .
Sadnice su od 70 do 100 kn i moras paziti koja vrsta za koji dio Hrvatske. Knjige su dobre za neku bazu(opširno ništa konkretno)ali praksa pokazuje drugo.Ljudi posade orah prode 2 godine pa im se osuse tek me onda pitaju a zasto su se osusili(za to treba praksa i samo praksa).

Ianr
12.01.2007., 17:31
LJUDI ja sadim orahe jako dugo ukupno posadeno 8.2 hektara.Kazete da je poticaj 80000 kn po hektaru a nije(citajte temu od pocetka).Znaci 8.2x80000=656000 kn :s .Toliko sam love trebao dobiti a nisam.Iznos je puno puno manji.Nije drzava luda da ti da tolike novce.Drzava tj.inspekcija ti dolazi u kontrolu svake godine(bar meni) na pregled nasada,urednost nasada,i papira.Drzava ti nudi pomoc dosta su rigororozni ako ih ti poces muljat...:E .
Sadnice su od 70 do 100 kn i moras paziti koja vrsta za koji dio Hrvatske. Knjige su dobre za neku bazu(opširno ništa konkretno)ali praksa pokazuje drugo.Ljudi posade orah prode 2 godine pa im se osuse tek me onda pitaju a zasto su se osusili(za to treba praksa i samo praksa).

Pozdrav svima.
Daj mi please reci gdje si posadio orahe, mislim koji dio Hrvatske.
Ja sam isto s tatom jos poceo saditi prije 15 godina i imamo sada dosta toga.
Bas mi je drago sto se ljudi bave tome.

Beljki
13.01.2007., 15:05
a masline? :misli:

dundek
14.01.2007., 10:17
Eto ja sam novi ovdje pa da se ja malo raspišem.
Ja imam trenutno šljivik od 100 sadnica koji je rodio prošle godine nošto oko 800 kila. A sad sam u fazi pripreme papirologije za otvaranje OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ) i traženje najkvalitetnijih sadnica za na še podneblje. Eto da ukratko napišem moj plan: okrupnio sam zemljište sa 0,7 hektara na nekih 3,2 hektara uz investciju od 85 ooo kuna, u cjeni je uračunato gnojenje i rigolanje( poticaj sam dobio od županije nekih 7 700 kuna) . Trenutno još razmišljam da posadim pola ljesnjaka i pola oraha ili samo lješnjak, a mogu vam reči da je oboje vrlo isplativo a s malim ulogom rada. Največi dio posla je zasaditi a kaj se poticaja tiče nije bio nitko u pravu jer se naime time bavi savjetodavna služba i to se mjena svako malo s time da ne postoji samo taj poticaj nego se može za sve to skupa diči namjenski ili nenamjenski kredit i diči lovu pod nazivom invensticijska potpora za kapitalna ulaganja. Naravno i županije daju povrat sredstava skoro do 50 % vračaju po cijeni sadnice natrag uz predočenje računa.

Kao što je notko od članova gore napisao ima puno caka koje treba paziti prilikom samog ulaska u taj posao.

Više o tome na http://www.armbell.com/traktori/ to je malo noviji forum ali ako nekog interesira neka pogleda

Pozdrav

ulicar
14.01.2007., 14:03
Plantaža je u okolici Garešnice.Jučer sam se naradio kao bik :E sve smo pognojili,pošpricali i okrečili, za poludit ali rastu kao ludi :top: samo neke vrste su počele tjerati a to nikako ne valja:mad: .Htio bi zaokružiti parcelu pa da sve lijepo napokon ogradim ali neka baba(jedva hoda) posadila kukuruz(da digne cijenu zemljuštu) a kukuruz narastao cirka 30 cm,a drugi bi uzgajao purane :rofl: a kad bi i to napravio preko noci od purana nebi ostalo ni p (nemrem vjerovat).Upravo pripreman zemlju.

Masline su zakon, sadi ako imas zemljište.Pun pogodak:top:
Ako imaš šljive onda i dalje sadi šljive nemoj šarat,tako bar ja mislim.
Moj prijatelj ima šljivik i cirka 100 kom i dalje sadi i dobru lovu okrene.
Prošle godine nisam imao šljiva a preprošle godine smo ispekli 450 l prave šljive.

dundek
16.01.2007., 14:41
Ja imam u planu saditi oko 300 šljiva ali te parcele koje sam okrupnio planirane su samo za orah i lješnjak.
Namjeravam još kupovati zemljišta bar 2 hektara.

Gdje plasiraš šljivovicu?

rondomilk2
16.01.2007., 15:32

Naravno treba dodati i ovce,naročito na moru gdje uspješno sprečavaju požare.

rondomilk2
16.01.2007., 15:35

Tko voli i ima vremena neka izvoli.
Možda za tridesetak godina ostvari dobru korist od toga.
Orahovina je uvijek bila skupa i biti će.
Mislim da su bolje kupine i maline,mada neki kažu da je najbolja obična zelena salata jer se može uzgajati cijele godine i jednu bereš dok drugu sadiš.

Micromacro
26.01.2007., 10:36
Bok, novi sam ovdje i tek se uključujem u raspravu.
Moja obitelj se počela baviti intenzivno voćarstvom prije 3 godine. Počeli smo sa šljivom i nastavili sa višnjom (Sorta: Oblačinska, isključivo za preradu služi, od šljive imamo više sorata 7-8). Planiramo se širiti sa višnjom do nekih 5-6 ha tako da bi ukupno imali oko 10ha nasada pod voćem što je nekakav europski prosjek. Veliki problem širenja proizvodnje je što ima jako malo velikih parcela, sve su to parcele do max. 2 ha, rijetkost je naći nešto veće.

Literaturu sam teško pronalazio u Hrvatskoj iz razloga što je ima jako malo, a to što ima je uglavnom neko Opće Voćarstvo ili slično. Jako je malo specijaliziranih knjiga za neku sortu.Ako se odlučite sa sadnju jabuke, kruške ili masline onda vjerovatno nećete imati teškoća sa traženjem literature ali za ostalo.....jako teško da ćete išta naći.
Glavninu literature sam našao u Srbiji i mogu vam reći da sam se iznenadio koliko su Srbi stručniji od nas po pitanju uzgoja voća. Bio sam na nekoliko plantaža i ugodno se iznenadio!
Po mome mišljenu trenutno za sadnju je najperspektivnija kupina, malina, američka borovnica, višnja. Jedina mana je što je to voće (osim višnje) koje se mora brati ručno i idealno je za velike obitelji. Kilogram kupine na veliko košta u prosjeku 7 kn, a u početku berbe bude i 17-18 kn, bere se dva mjeseca.
Jabuka i kruška su daleko najprofitabilije samo što za njih morate imati hladnjaču, što je ipak pozamašna investicija za početnika.
Eto, htio sam samo iznijeti svoja mišljena i iskustva o voćarenju u Hrvatskoj.
Pozdrav svima,
M.

hana_romi
29.01.2007., 12:28
Ja mislim da je najbolje uloziti u eko poljoprivredu ,povrce i tako nesto'

zoser
29.01.2007., 17:30
Bok,
molim te možeš li mi reći gdje se to orahovo drvo plaćaju 1000 eura, odnosno dali se ta cijena odnosi na trupce ili na daske, imaš li informaciju iz prve ruke ili je to pretpostavka?
Djed mi iza kuće ima 15 oraha koji imaju popriličan broj godina pa me zanima kome ih prodati.

Mislim da obrđene trupce!

Cijena kao svaka varira, ali 1000 +/- 50 eura je cijena kubika u svijetu, naravno ovisi o sorti...američki irah je najjeftiniji zbog slabe kvalitete...Domaći orah je vrlo cijenjeno drvo...

Ono što je bitno za 15 stabala iza dedine kuće je njihova starost, jer prestaro drvo strune iznutra, tako da drastično gubiš na kubikaži...posavjetuj se s agronomom vezano uz kvlalitetu i sortu!

zoser
29.01.2007., 17:35
@Uličar

Koje knjige si čitao vezano uz sadnice...interesira me, jer imam veliku zemlju u Lici (~150 hektara), ali ne bi znao kojim vrstama pogoduje ta klima, pa onda ako imaš kakvu knjigu za preporučiti...

Zanimalju me velika stabla, hrast, orah...te detaljan opis sadnje, oblika korjena, te zemlje u kojoj im je rast najbolji!

lonicera
30.01.2007., 06:25
puno vas uzgaja orah i lješnjak...
a mene zanima kome prodajete plodove?
da li nastupate samostalno na tržištu ili ste udruženi u neke zadruge, udruge...zelena tržnica ili otkup velikih trgovačkih centara ili tvornice za preradu?
i ja se bavim mišlju o uzgoju lješnjaka, kolika je najmanja površina koju se isplati imati?
i ako imaš najmanju površinu kako i kome prodati te količine?
ima li netko investicijski plan za podizanje cca 1 ha lješnjaka?

Ianr
31.01.2007., 10:44
puno vas uzgaja orah i lješnjak...
a mene zanima kome prodajete plodove?
da li nastupate samostalno na tržištu ili ste udruženi u neke zadruge, udruge...zelena tržnica ili otkup velikih trgovačkih centara ili tvornice za preradu?
i ja se bavim mišlju o uzgoju lješnjaka, kolika je najmanja površina koju se isplati imati?
i ako imaš najmanju površinu kako i kome prodati te količine?
ima li netko investicijski plan za podizanje cca 1 ha lješnjaka?,

Pozdrav. Nisam baš siguran da nas puno uzgaja orahe i lješnjake, možda bi ih puno htjelo uzgajati, ali ih puno ne uzgaja, jer ima posla oko toga nije to kako kažu da posadiš i da čekaš da rode :) znam iz iskustva

Za neke posebne zadruge u Hrvatskoj ja još nisam čuo, ali pročitao sam da ih ima u Sloveniji i po vani, mislim da je najveća u Americi, ali samo za pekan orahe.

Lješnjak se isplati, ali kao i sve ostalo ako sadiš velike količine. Čuo sam da Kraš i Podravka vrše otkup lješnjaka, ali ne ulaze u pregovore ako nemaš najmanje 500 kg. Mislim da i ostale tvornice čokolade kao Zvečevo itd. vrše otkup, ali moraš im dati pristupačnu cijenu.

Za poticaje ti ne znam, mislim da je bilo u ranijim postovima koliko kn ide za ha, ali ovisi na koji poticaj misliš, na onaj za podizanje nasada ili na onaj koji dobivaš godišnje.

abi
04.02.2007., 20:21
...samo neke vrste su počele tjerati a to nikako ne valja:mad:
Ako nije bed, mozes li reci koje sorte i kako si posadio.
Naime, pripremam se na sadnju 2ha (ovo proljece) u okolici Vrbovca. Savjetnici mi preporucuju nasad sa samo 3 sorte: Seinovo, Drenovo i Jupiter u omjeru 20%, 30% i 50%.

Kakvo je tvoje iskustvo sa brojem i omjerom sorti. Gdje si nabavljao sadnice?

btw da li imas potrebe za navodnjavanjem i da li koristis agrogel ili nesto slicno?

TIA

zboraeq
06.02.2007., 00:01
eo da se i ja uključim..
jest da imam 21 godinu al moji su se bavili svime..

lješnjake pekarama prodajemo.. nemamo puno 200-300 komada... i to ode..
ali imali smo i 2000 stabala kupina jer vidim da ljudi pitaju i za to..

one su jako osjetiljive, puno posla treba oko njih, jedna sadnica je oko 20 kn bila kada smo kupovali prije par godina iz poljoprivrednog centra iz zg-a..
a proizvodili smo kupinovo vino koje je proglašeno trećim po kvaliteti na sajmu u splitu kad je bilo...
ali nema se to kome prodati.. koliko god se oglašavalo ali kada kažeš da je 0,7 dcl vina u BUTELJI s markicama i svim potrebnim 50 kn odmah krene pad.. tako da smo zatvorili obrt za proizvodnju vina...

Raptor'
06.02.2007., 01:54
treba lavadu sadit(ovi kojima bi uspjevala) poticaj je 13000 kn na Ha a njoj ne treba ko orahu i tim drugim stvarima 10 god. za prve rezultate...Samo je problem šta ona mora biti berena u točno određeno vrijeme i tu nema 2,3,5 dana odgode...Ali mislim da je ideja ok!!!

Ianr
06.02.2007., 11:04
eo da se i ja uključim..
jest da imam 21 godinu al moji su se bavili svime..

lješnjake pekarama prodajemo.. nemamo puno 200-300 komada... i to ode..
ali imali smo i 2000 stabala kupina jer vidim da ljudi pitaju i za to..

one su jako osjetiljive, puno posla treba oko njih, jedna sadnica je oko 20 kn bila kada smo kupovali prije par godina iz poljoprivrednog centra iz zg-a..
a proizvodili smo kupinovo vino koje je proglašeno trećim po kvaliteti na sajmu u splitu kad je bilo...
ali nema se to kome prodati.. koliko god se oglašavalo ali kada kažeš da je 0,7 dcl vina u BUTELJI s markicama i svim potrebnim 50 kn odmah krene pad.. tako da smo zatvorili obrt za proizvodnju vina...

Ma godine nisu bitne, bitna je dobra volja i upornost, ja isto imam 21, stari mi je poceo saditi orahe i ljesnjake kad sam imao 6 godina, ali i onda sam vec hodao s njim po brdima :)
mislim da ce aktualni biti pekan orasi u budućnosti, to se u Americi prodaje kao ludo...

Zafashan
06.02.2007., 12:50
Ma godine nisu bitne, bitna je dobra volja i upornost, ja isto imam 21, stari mi je poceo saditi orahe i ljesnjake kad sam imao 6 godina, ali i onda sam vec hodao s njim po brdima :)
mislim da ce aktualni biti pekan orasi u budućnosti, to se u Americi prodaje kao ludo...
Jesi li ih kad jeo? Katastrofa. Bojim se da kod nas to nece bas lako do trzista. A i ne zasluzuju ga jer imaju okus kao da jedes piljevinu. Smece.

Ianr
06.02.2007., 22:56
Jesi li ih kad jeo? Katastrofa. Bojim se da kod nas to nece bas lako do trzista. A i ne zasluzuju ga jer imaju okus kao da jedes piljevinu. Smece.

jeo sam ih više puta, meni su čak bolji od ovog našeg oraha, nisu toliko gorki. Ti si baš njih jeo ili nešto drugo, jer mi je čudno to šta kažeš da imaju okus po piljevini :)

Zafashan
07.02.2007., 08:55
jeo sam ih više puta, meni su čak bolji od ovog našeg oraha, nisu toliko gorki. Ti si baš njih jeo ili nešto drugo, jer mi je čudno to šta kažeš da imaju okus po piljevini :)
Pa bit ce da sam onda jeo piljevinu. :rolleyes:

mary_avy
08.02.2007., 09:39
moj prijedlog.... valja sada ulagati u poljoprivredu, ali samo u radno intenzivne kulture(staklenici, te opcenito kulture koje zahtjevaju puno brige i rada) ukoliko se radi o manjim povrsinama. A ako kojim slucajem imas pola nekog sela, isplatit ce se i psenica, kukuruz i sl. Ja recimo smatram uzgoj jagoda jako dobrim, a i tu ima posla za cijelu obitelj... :) inace, brucosica sam na poljoprivrednom fakultetu, smijer agrarno poduzetnistvo, pa dosta pricamo o profitu i isplativosti.....
kad dodjem do dijela poticaja i tako toga, mogu opet ostaviti komentar, a do tada ovo je sve... :D

tomica026
08.02.2007., 17:01
[QUOTE=Micromacro;7219096]Bok, novi sam ovdje i tek se uključujem u raspravu.
Moja obitelj se počela baviti intenzivno voćarstvom prije 3 godine. Počeli smo sa šljivom i nastavili sa višnjom (Sorta: Oblačinska, isključivo za preradu služi, od šljive imamo više sorata 7-8). Planiramo se širiti sa višnjom do nekih 5-6 ha tako da bi ukupno imali oko 10ha nasada pod voćem što je nekakav europski prosjek. Veliki problem širenja proizvodnje je što ima jako malo velikih parcela, sve su to parcele do max. 2 ha, rijetkost je naći nešto veće.

Literaturu sam teško pronalazio u Hrvatskoj iz razloga što je ima jako malo, a to što ima je uglavnom neko Opće Voćarstvo ili slično. Jako je malo specijaliziranih knjiga za neku sortu.Ako se odlučite sa sadnju jabuke, kruške ili masline onda vjerovatno nećete imati teškoća sa traženjem literature ali za ostalo.....jako teško da ćete išta naći.
Glavninu literature sam našao u Srbiji i mogu vam reći da sam se iznenadio koliko su Srbi stručniji od nas po pitanju uzgoja voća. Bio sam na nekoliko plantaža i ugodno se iznenadio!
Po mome mišljenu trenutno za sadnju je najperspektivnija kupina, malina, američka borovnica, višnja. Jedina mana je što je to voće (osim višnje) koje se mora brati ručno i idealno je za velike obitelji. Kilogram kupine na veliko košta u prosjeku 7 kn, a u početku berbe bude i 17-18 kn, bere se dva mjeseca.
Jabuka i kruška su daleko najprofitabilije samo što za njih morate imati hladnjaču, što je ipak pozamašna investicija za početnika.
Eto, htio sam samo iznijeti svoja mišljena i iskustva o voćarenju u Hrvatskoj.
Pozdrav svima,
Bok!Jako sam zainteresiran za sadnju višnje a nigdje ne mogu naći literaturu o višnjama.Jel imaš neku pristojnu otkupnu cijenu za višnje?.Ja sam čuo za cijenu od 3,5 kuna.Ti kažeš da imaš problem jer imaš male parcele a ja imam kontra problem,imam veliku parcelu od 9 ha ali ne znam što je najisplativije ,koji nasad.

Eagle30
09.02.2007., 15:26
Nešto u vezi ovoe teme. Našao sam jedno zemljište sa oko 200 oraha starih oko 5 godina.
Tu ima i oko 80 lješnjaka. Pati me slijedeći problem ili problemi..
1. ISplati li se to kupiti za 3500 eurića
2. zemljište nije ograđeno pa me strah da netko nebi baš sev pokupio
3. koliko je to isplativo.
Eto..
Pomozite savjetima ako ne drugačije:s

Junije
09.02.2007., 20:46
Ja bi probao investirat u farmu puževa, čujem da to dobro ide...

brzi
09.02.2007., 23:04
Pomozite savjetima ako ne drugačije:s

ako su orasi negdje u lici, gdje se češće smrznu i ne rode ništa, onda se ne isplati. pitaj i koje su sorte posađene i kako.

ako se odlučiš na kupnju onda ogradi zemljište, uz tako jeftinu kupnju 200 stabala, koja vjerojatno već rađaju po nešto sitno, dodaj još malo love i napravi ogradu.

ulicar
10.02.2007., 09:30
200 kom za 3500 eur?:zubo: Tko to prodaje tom hitno trebaju novci jer sam toliko novaca bi dao da kupis 3 hektara zemlje.
Ako se smije znati di je ta plantažica:D .
Neki dan zasadio sam jele i smreke 4000 kom a ovih dana cu 100 oraha.
U pocetku nisam znao nista o tome ali nakon 8 godina proučavanja i letanja oko njih sada tocno znam sta treba raditi.Hocu reci da mi je u pocetku oduzimalo puno vremena ali sada je sve to vise manje uhodano.

ulicar
10.02.2007., 09:34

ja cuo da su ljudi zeznuli samo svi sute o tome.Zaradili su oni koji su prvi usli u biznis.

ulicar
10.02.2007., 09:45
Ako nije bed, mozes li reci koje sorte i kako si posadio.
Naime, pripremam se na sadnju 2ha (ovo proljece) u okolici Vrbovca. Savjetnici mi preporucuju nasad sa samo 3 sorte: Seinovo, Drenovo i Jupiter u omjeru 20%, 30% i 50%.

Kakvo je tvoje iskustvo sa brojem i omjerom sorti. Gdje si nabavljao sadnice?

btw da li imas potrebe za navodnjavanjem i da li koristis agrogel ili nesto slicno?

TIA

Dobra preporuka!Nije bitno gdje ih kupis bitna je kvaliteta sadnice.
Zaljevam ali to ovisi kakvo je ljeto ako ima kiše onda slabije.
Imam u planu navodnjavanje, veliki bazen sam iskopao i pun je vode.trazim idealno riješenje za navodnjavanje.Ako netko ima ideju neka se izjasni.

Micromacro
10.02.2007., 12:12
Bok!Jako sam zainteresiran za sadnju višnje a nigdje ne mogu naći literaturu o višnjama.Jel imaš neku pristojnu otkupnu cijenu za višnje?.Ja sam čuo za cijenu od 3,5 kuna.Ti kažeš da imaš problem jer imaš male parcele a ja imam kontra problem,imam veliku parcelu od 9 ha ali ne znam što je najisplativije ,koji nasad.[/QUOTE]

Trenutno je otkupna cijena višnje u prosjeku između 3-4 kn. Postoji i varijanta da višnju stavljaš u bačve sa alkoholom. U tom slučaju je kg oko 7-8 kn. Konkretno, radi se o Oblačinskoj višnji. Računaj da na stablu nakon 5 godine možeš imati od 15 - 25 kg. Oblačinska višnja se sadi 4 x 2 metra. Možeš posaditi oko 11 000 sadnica x 15 kg = 165.00 kg x 3 kn = 495,00 kn. To ti je najgora varijanta, da imaš mali prinos i nisku cijenu. Ako imaš svoju zemlju, posadi nasad, poticaj će ti anulirati sadnice koje platiš. Nakon sadnje zemljište prenamjeniš kao voćnjak i dobivaš godišnje poticaj od 2.500 kn po hektaru. Od mehanizacije ti treba traktor od cca 60 KS, freza pneumatska sa ticalom (može frezati i između stabala u redu), tarup za grane, plug, atomizer. Oko 15-tak tisuća € ti treba za mehanizaciju pod uvjetom da je traktor neki stariji. Problem je i u kupovini odgovarajućih sadnica; naši rasadničari višnju isključivo kaleme i ne uzgajuju je iz izdanka. Višnja koja raste iz izdanka bude slabo bujna i stane više sadnica po hektaru. Ako se kalemi, uglavnom se kalemu na podlogu trešnje vrapčare i dobiješ jako bujnu višnju koju moraš saditi na 4 x 3,5 m.
Za literaturu pogledaj na www.knjizara.co.yu i www.serbiafood.co.yu.
Ja io višnji mam dosta članaka iz "Dubrog jutra" i jednu knjigu: Višnja, prof. dr. Evica Mratinić, izdanje od 2002.g. - Beograd.

Što se tiče isplativosti; pitanje je koliko imaš novca da to sve popratiš. Najisplativije su ti jabuka i kruška ali su i ulaganja velika. Kupina je jako profitabilna ali moraš imati veliku radnu snagu, što kod nas postaje sve veći problem - teško je naći ljude koji hoće raditi za normalne novce. Mi smo se odličili za višnju stoga što je otkup više-manje zagarantiran i što nema puno ručnog rada. Berba se obavlja mehaničkim tresačima.

pozdrav

nails
10.02.2007., 13:47

Je i ja sam čula,samo navodno da prvu godinu nemaš nikakvu zaradu,dok se oni pare ili šta već puževi rade.

shteva
10.02.2007., 18:22
200 kom za 3500 eur?:zubo: Tko to prodaje tom hitno trebaju novci jer sam toliko novaca bi dao da kupis 3 hektara zemlje.
Ako se smije znati di je ta plantažica:D .
Neki dan zasadio sam jele i smreke 4000 kom a ovih dana cu 100 oraha.
U pocetku nisam znao nista o tome ali nakon 8 godina proučavanja i letanja oko njih sada tocno znam sta treba raditi.Hocu reci da mi je u pocetku oduzimalo puno vremena ali sada je sve to vise manje uhodano.

losa je ovo godina za sadit jele i smreke....

svi zivi ih sad sade :D

tomica026
10.02.2007., 21:21
Micromacro hvala na savjetima.Imam ja još pitanja ali ne bi te htio gnjaviti baš.Zanima me što misliš o sorti Reksele i gdje se mogu povoljno nabaviti dobre sadnice?.Kakva je to pneumatska freza i jel ju može malčer zamijeniti pošto pretpostavljam da tu frezu koristiš samo za uništavanje korova i sijeću grana koje baciš...Mehanizaciju imam većim dijelom,novi traktor sam kupio prošle godine,imam plug i atomizer....Koliki ph mora imati zemlja da bi bilo pogodno za višnje,kod mene je 4,9?.I može li se ugovoriti proizvodnja s nekom firmom ili je svake godine neizvjesno?.Ja sam odustao od lješnjaka jer mislim da se može po jedinici površine puno više zaraditi samo treba zasaditi dobru kulturu....

Eagle30
11.02.2007., 08:54
Pa plantaža je u blizini OS. Ako netko ima neku literaturu o orasima ili lješnjacima molim da mi se javi. Jako sam zainteresiran za uzgoj ovog voća.
Ali još nisam čuo savjet od iskusnih. Isplati li se ili ne?!:kiss:

ulicar
11.02.2007., 09:42
losa je ovo godina za sadit jele i smreke....

svi zivi ih sad sade :D

imam zasadeno 18 000 komada.pošto sam u poslu 12 godina imam tržište tako da ih mogu sve prodat.Samo vi sadite ali treba ih znati prodat.Svi sade ali ih tesko prodaju pa zovu mene jel znaju da ja sve prodam.NIje ni meni u početku išlo ali sa godinama je bilo sve bolje.

ulicar
11.02.2007., 09:45
Pa plantaža je u blizini OS. Ako netko ima neku literaturu o orasima ili lješnjacima molim da mi se javi. Jako sam zainteresiran za uzgoj ovog voća.
Ali još nisam čuo savjet od iskusnih. Isplati li se ili ne?!:kiss:

Mislim da znam o kojoj je plantaži riječ.

shteva
11.02.2007., 11:00
imam zasadeno 18 000 komada.pošto sam u poslu 12 godina imam tržište tako da ih mogu sve prodat.Samo vi sadite ali treba ih znati prodat.Svi sade ali ih tesko prodaju pa zovu mene jel znaju da ja sve prodam.NIje ni meni u početku išlo ali sa godinama je bilo sve bolje.

ups , ja sam mislio da si neki novi u poslu :)

moj stari ih sadi vec 16 godina...a moj deda vec 30 godina....

a ove godine ih svi sade jer je bila dobra cijena..kako ce biti iduce godine neznam...ali po mojoj procjeni mogla bi biti i veca jer borova vise nema.... jedino ako uvezu, al neznam kolko bi bila cijena uvezene smreke?

Micromacro
11.02.2007., 15:03
Micromacro hvala na savjetima.Imam ja još pitanja ali ne bi te htio gnjaviti baš.Zanima me što misliš o sorti Reksele i gdje se mogu povoljno nabaviti dobre sadnice?.Kakva je to pneumatska freza i jel ju može malčer zamijeniti pošto pretpostavljam da tu frezu koristiš samo za uništavanje korova i sijeću grana koje baciš...Mehanizaciju imam većim dijelom,novi traktor sam kupio prošle godine,imam plug i atomizer....Koliki ph mora imati zemlja da bi bilo pogodno za višnje,kod mene je 4,9?.I može li se ugovoriti proizvodnja s nekom firmom ili je svake godine neizvjesno?.Ja sam odustao od lješnjaka jer mislim da se može po jedinici površine puno više zaraditi samo treba zasaditi dobru kulturu....

Tomica026,
javi mi se na glazbenik@yahoo.com.....
ne stignem na forum često.

pozdrav

Ava Adore
12.02.2007., 20:33
Sad ja s jednim malo glupim pitanjem ali što ću kad ne znam :D

Koliki treba biti razmak između dva stabla oraha? :D

LogicalStandBy
15.02.2007., 13:22
Sad ja s jednim malo glupim pitanjem ali što ću kad ne znam :D

Koliki treba biti razmak između dva stabla oraha? :D

Zavisi od sorte, ali koliko sam cuo, orah je "ljubomorno" drvo koje ne podnosi druga drva u svojoj blizini, cak ni drva iste sorte, tako da se sadi na 10x12 ili 12x14 i sl. razmaku.

. urod kg urod kg
starost dobro mjesto lose mjesto
1 - 15 0 0
16 - 25 10 7
26 - 35 25 15
36 - 60 45 22
61 - 80 55 13
81 - 100 32 13

A izgleda da u Kirgistanu postoji najvise orahovih drva/suma na svijetu.

A najveci proizvodjaci oraha (za jelo) su: USA, bivsi SSSR, Kina, Turska i Italija.

2005 je proizvedeno oko 1,5 milijuna tona oraha.

Na zapadu USA je posijano oko 82.000 hektara orasima i ubiru oko 295.000 tona oraha s tih 80.000 ha.
Tako da po hektaru mozes ubrati prosjecno (industrijski) oko 3,5 tona.

Jabuka mozes ubrati i do oko 30 do 35 tona po hektaru (u punom rodu) a i krusaka slicno.

Zato je otkupna cijena jabuka puuuno manja nego oraha :)

neocortex
15.02.2007., 19:56

Neraste, ako si ozbiljan, ja trazim partnere :)... imam jedno 10 000e pocetnog kapitala.. samo ja sam vise mislio voce mijesano jabuke kruske sljive i te pizdarije i izmedju njih pustiti ovcice neka pasu.. al naci ce se mjesta i zakoji orah...

neocortex
15.02.2007., 19:56
zaboravih.. sve naravno organski, dupli poticaji, dupla cijena..

neocortex
16.02.2007., 09:11
bas trazim nekog tko bi htio saditi mrkvicu ,kupus, grasak, salatu i sl i ujedno imati kud otici na vikend kraj Zagreba, Degidovec u pravcu Čučerja, oko 1 sat od centra grada autom.povrsina oko 400m2
nema nastambe ali može se ponijeti sator ako se hoce ostati preko noci.:)

iznajmljujem bez naknade ali da se posade vocke,koje najamnik moye uyivati bar 5-7 god sam.

ja živim vani.
to je bio nekad vinograd.

može se i jabuke posaditi..one rode brže nego orasi...
ili ljesnjak?

400 kvadrata je nogo premalo, prijatel..

LogicalStandBy
17.02.2007., 09:09
Zavisi od sorte, ali koliko sam cuo, orah je "ljubomorno" drvo koje ne podnosi druga drva u svojoj blizini, cak ni drva iste sorte, tako da se sadi na 10x12 ili 12x14 i sl. razmaku.

. urod kg urod kg
starost dobro mjesto lose mjesto
1 - 15 0 0
16 - 25 10 7
26 - 35 25 15
36 - 60 45 22
61 - 80 55 13
81 - 100 32 13

A izgleda da u Kirgistanu postoji najvise orahovih drva/suma na svijetu.

A najveci proizvodjaci oraha (za jelo) su: USA, bivsi SSSR, Kina, Turska i Italija.

2005 je proizvedeno oko 1,5 milijuna tona oraha.

Na zapadu USA je posijano oko 82.000 hektara orasima i ubiru oko 295.000 tona oraha s tih 80.000 ha.
Tako da po hektaru mozes ubrati prosjecno (industrijski) oko 3,5 tona.

Jabuka mozes ubrati i do oko 30 do 35 tona po hektaru (u punom rodu) a i krusaka slicno.

Zato je otkupna cijena jabuka puuuno manja nego oraha :)
Prije dvije godine sam se poceo interesirati za sadnju oraha. Na zalost nije doslo do realizacije. A kako je orah postao u medjuvremenu moderna, nece izglada ni doci :(

Bilo bi lijepo kad bi netko od "ekonomskih strucnjaka" :s napravio ovdje jedan fini "investicijski plan", tako da imamo nekakvih dobrih podloga za razmisljanje, a ne samo plan "izracunat na prste".

Evo informacije koje sam ja do sad skupio o orahu.

Pravi orah - Juglans regia

Moze se exploatirati kao:
- Urod ("pet oraha dnevno odrzavaju i ciste arterije"). 15% proteina (kao i meso), puno Vitamina A, B1, B2, B3, C, E, te 42%-60% (zavisno friski ili suhi) masti, od toga natprosjecno puno omega-3 kiselina (za srce), 11%-16% bjelancevina, 15%-23% ugljikohidrata, puno zinka (za jetru, kosu, spermu), kaliuma (za srce), a sadrzi i magnezija, fosfora, sumpora, zeljeza, kalcijuma, ... . Bere se od sredina septembra do kraja novembra (zavisno). Osuseni orasi su i do 50% laksi od friskih i sadrze oko 8% vlage.
Jedna od analiza kaze ovako:
100 g oraha sadrze:
. kcal/kJ 700/2900
. vode % 5
. ugljikohidrata % 14
. sirovih proteina % 15
. mast % 61
. vlakana % 3
. minerali % 2
. Vitamin C mg 3 (friski 20!!!)
. Vitamin E mg 10
. Vitamin B1 mg 0.35
. Vitamin B2 mg 0.12
. Vitamin B5 mg 1.0
. Vitamin B6 mg 0.8
. Kalium mg 570
. Phosphor mg 420
. Magnesij mg 180
. Kalcij mg 80
. Natrij mg 3
. Zeljezo mg 2
. Jod mg 0.003

- Orahovo ulje (cisto je jako skupo): sadrzi 18% uljnih kiselina (kao i maslinovo), 50% duple linolske kiseline.
- Drvo: orah je dragocjeno drvo.
- Branje poluzelenih uroda u junu (puno vitamina C). Od toga se prave marmelade s puno vitamina C, likeri i sl. Kandirano se zove "crni orah".
- Branje listova u rano ljeto. Mladi listovi sadrze oko 1% vitamina C (najveci postotak u jednoj europskoj biljci)
- Iz zelenog omota ljuske se vadi extrakt ==> vadi se Juglon (smedja boja za kosu, boja za drvo, sredstvo za stavljenje koze)
- Kora drveta (za bajcanje, za farbe, sredstvo za starenje i odredjivanje tipa Konjaka)
- Samljevene ljuske, kao granulat za povrsinsku industrijsku obradu "npr. u kompresorima" (sareni metali, gumma, elektoindustrija, skidanje laka iz starog namjestaja pri restauriranju i otvaranje pora i strukture drveta)
- korijen. Koristi se za izradu skupocjenog orahovog furnira. Apsolutno perfektni, veliki, stari (ali zato rijetki) korjenovi kostaju po komadu i do 10.000,- EUR i koriste se npr. u autoindustriji (orahovina u mercedesu ;-} npr. )
-

- postoji oko 60 vrsta oraha
- domovina: Balkan i Mala Azija
- zavisno od sorte, sadi se od 10x10m do 12x14m, ako se zeli urod (u sumama orah skoro ne radja, samo slobodan).
- po potrebi za svjetlost i po rastu je slican tresnji.
- raste do oko 25 m u visinu. Korijen raste jako duboko.
- mlado drvo podnosi lakse konkurenciju za svjetlost nego staro. Krosnja starog drveta trazi svu svjetlost za sebe i ne podnosi druga drva u blizini. Plod uspijeva samo na DIREKTNO osvijetljenim granama.
- ako se sadi, da bi se exploatiralo samo drvo a ne urod, onda se sadi gusce (od 2x2m do 2x4m), da bi raslo visocije (konkurencija za svjetlost ==> do 10m visocije drvo) i tako deblo i grane bili sto duzi i ravniji. Za to se koristi sorta Juglans nigra ili "Juglans x intermedia" koji je mjesanac iz Juglans nigrae i Juglans regiae.
- Rijetko dobro uspijeva iznad 800 m.n.v. (iako ga ima i u Alpama do 1.200 i Himalaji do 3.330 m.n.v.)
- cijeli "balkanski poluotok" je izgleda extremno perfektan za sadnju oraha.
- raste na skoro svim vrstama zemljista. Zemljiste mora biti duboko (korijen ide duboko), dobro propusno, rastresito, dobro zagrijano, sa dobrim navodnjavanjem. Najbolji bazni broj je 6,5 - 7,5 . Previse kreca (krecnjak) moze izazvati klorose. Lagani pijesak i mokro glineno zemljiste nisu dobri.
- optimalan sastav zemljista: 20 mg P2O5, 20 mg K2O, 10 mg MgO und 0,8 ppm Bor. Umjetnim gnojivom se moze zemljiste oplemeniti.
- osjetljiv na kasne mrazeve (smrzne muski cvijet) i jake zime, zato je klima jedan od najvaznijih faktora pri izboru sadnje.
- optimalno: juzne i zapadne zavjetrine u (npr. vinskim) dolinama srednje godisnje temperature iznad 7 stupnjeva celzija. Vegetacijsko vrijeme najmanje 180 dana u godini. Minimalna temperatura ne bi trebala padati ispod -30. U proljece treba temperaturu zemljista od minimalno 10 stupnjeva, da bi se mogao razvijati korijen i drvo olistati.
- Zahtjev za vodom je osrednji. Treba mu oko 700 ml padavina godisnje. Vodno zemljiste nije dobro, jer se drvo iznutra lose oboji. Hladno-vlazne-zime pojacavaju osjetljivost na gljivice.
- Apsolutno ne trpi konkurenciju za svjetlost!!!
- Sadnja: u rupe 80x60 cm. Korijenje se pri sadnji skrati (kao i kod skoro svakog drveta). Zagrne se lagano zemljom i dobro zalije vodom. Djubre ne bi trebalo stavljat dublje od 20 cm, jer ostavlje previse "rupa", ne moze trunuti kako treba i steti korijenju.
- Znacajan rast drveta se ocekuje tek od trece godine
- Do trece godine se ukorjenjuje, stoga mu svaka zelena "konkurentska" povrsina, npr. trava, oduzima vodu i hranu. Zbog toga ozeljenjivanje povrsine tek kasnije.
- Prve godine se ne "sisa". Tek druge goodine se skracuje.
- Kalemljeni orasi su otporni na bolesti. U kisnim godinama mogu oboljeti od Marssonina (fleke po listovima) i pozara-bakterija. Bolest se tretira bakrenim preparatima.
- Cvjeta izmedju aprila i juna. Muski cvjetovi dolaze oko 4 tjedna prije zenskih. Oprasuje se vjetrom (Anemophil).
- Vec nakon 5 (pet) godina se moze na dobrom mjestu ocekivati mala berba. Tek nakon 40-ak godina se ocekuje puni rod. Realno je ocekivati oko 40 kg u punom rodu. Zavisno o vremenu. Kaze se da su "dobre godine za vino" dobre godina i za orah. Nakon jedne dobre godine se ocekuju dvije srednje i jedna lose rodna godina.
- Plod uspijeva samo na vanjski direktno osuncanim granama. Po tom kriteriju se i sisa (iako rijetko, a ne kao sljiva ili jabuka "skoro do gola"), da prevelika krosnja u starosti ne bi iznutra bila suplja. A tako se i stiti od Marssonina-fleka po listovima i raznih bakterioza.

vary
19.02.2007., 18:13
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ..... malo sam razmišljao i čitao ....

abi
20.02.2007., 09:50
Molio bih dobru dusu koja zna za adrese (kontakte) rasadnika koji prodaju dvogodisnje sadnice oraha.
Prosle godine naisao sam na clanak u vecernjem listu o jednom rasadniku u blizini Zeline, ali da ga ubijes sada ga nemogu naci ...
pls hlp
TIA

puna ideja:)
02.03.2007., 13:58

Čini mi se da sam čula da ti Konzum i Kraš rade s kooperantima i ulažu u njih, neznam točno al ništ te ne košta probat pitat...ima tu još dosta stvari na koje moraš pazit prije nego kreneš.... trebao bi konzultirat stručnjake prije kupovine zemlje, nasada i sl

brzi
02.03.2007., 22:11

ova knjiga je bila 5€

http://www.prometej.co.yu/knjige/detalj.php?id=00000383

sad piše 390 dinara, to je tu negdje...

brzi
02.03.2007., 22:17
Molio bih dobru dusu koja zna za adrese (kontakte) rasadnika koji prodaju dvogodisnje sadnice oraha.
Prosle godine naisao sam na clanak u vecernjem listu o jednom rasadniku u blizini Zeline, ali da ga ubijes sada ga nemogu naci ...

http://www.rasadnikzizek.hr/proizvodi.htm

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=677

http://www.oglasnik.hr/oglasi/dom_ured/vrt/ponuda/biljke/oglas-6742611.html

i tak veliš, google ti je strani pojam....

chamonix
05.03.2007., 23:47
Zanimljivo koliko vas je zapelo za uzgoj oraha? zanima me zašto??
Nitko ne spominje brojke??
kakve su cca godišnje zarade za poljoprivrednike početnike koji počinju sadit takve kulture, bilo povrće, voće itd..ono otprilike?

brzi
06.03.2007., 07:50
kod oraha nema zarade barem prvih 10 godina...

bavimo se s tim iz ljubavi, već nam je dosta buljenja u monitore...

a i ostat` će nešto za nadolazeće generacije...

sonic22
06.03.2007., 16:46
udario te orah uglavu :) il nest vece!?!
-maline, puno, puno vise, lubenice, krumpir, vinogradi, visnje, tresnje, jagode...
kupine i pravit vino od njega, masline, mandarine, gljive!!!eto pomoci...pozz.

chamonix
06.03.2007., 17:19

a i ostat` će nešto za nadolazeće generacije...

pshh...od ljubavi se ne živi.:flop:
taman posla da se ubijam 10 god i niš ne zaradim.Mislim da se treba ugledat na našeg ex boksača Mavrovića, kako je on lijepo zakoračio u eko proizvodnju, a to ljudima i treba, organski, zdrav uzgoj, a ne smeće koje kupujemo u velikim lancima.....

Jazmi
11.03.2007., 10:03
Koliki je prosječni promjer stabla crnog oraha čije je deblo visoko 4 metra i koliko mu otprilike (u nekim prosječnim uvjetima) treba da bi takvo izraslo?
Koliko takvih izraste na hektar?
Ovo sve me zanima radi sadnje crnog oraha a čitao sam da se trebaju (za drvo) saditi što bliže jedan drugom kako bi rasli u visinu, no pitam se kako će onda debla rasti u širinu (promjer) s malom krošnjom?!

LogicalStandBy
14.03.2007., 17:38
Koliki je prosječni promjer stabla crnog oraha čije je deblo visoko 4 metra i koliko mu otprilike (u nekim prosječnim uvjetima) treba da bi takvo izraslo?
Koliko takvih izraste na hektar?
Ovo sve me zanima radi sadnje crnog oraha a čitao sam da se trebaju (za drvo) saditi što bliže jedan drugom kako bi rasli u visinu, no pitam se kako će onda debla rasti u širinu (promjer) s malom krošnjom?!

oprosti prijatelju, al ja ne znam jes ti corav il lijen???

A da malo procitas vec dosad napisano.

Ili da malo sam prelistas literaturu i pogodak i google i wikipediu barem.

Ako si vec lijen za radit i zelis sadit orahe, "jer se o njima ne mora brinut", onda daj bar procitaj stogod. To se radi sjedeci!!!

I ako mislis da drvo crnog oraha jednako kosta, kao i plemeniti orah onda se varas!!! Nisu ni tvornice namjestaja "pale s marsa".

Vidi Post 127 npr. (na ovoj stranici, drugi odozgo, da ne moras dugo trazit):
- ako se sadi, da bi se exploatiralo samo drvo a ne urod, onda se sadi gusce (od 2x2m do 2x4m), da bi raslo visocije (konkurencija za svjetlost ==> do 10m visocije drvo) i tako deblo i grane bili sto duzi i ravniji. Za to se koristi sorta Juglans nigra ili "Juglans x intermedia" koji je mjesanac iz Juglans nigrae i Juglans regiae.

ivana2904
15.03.2007., 08:07
Ovako, zadnjih dana sam šokirana koliko mojih prijatelja ulaže u poljoprivredu, pa si ja mislim: Imam jedno 2 ha zemlje, i razmišljam o sadnji jabuka. S brigom ne bi trebalo biti problema, jer mi je sestrična agronom i rado bi se uključila u cijelu priču. Sam me zanimaju iskustva. Dakle, kad se posade jabuke, koja su početna ulaganja, koja je briga na početku i tak to... :s

Jazmi
15.03.2007., 08:55
oprosti prijatelju, al ja ne znam jes ti corav il lijen???

A da malo procitas vec dosad napisano.

Ili da malo sam prelistas literaturu i pogodak i google i wikipediu barem.

Ako si vec lijen za radit i zelis sadit orahe, "jer se o njima ne mora brinut", onda daj bar procitaj stogod. To se radi sjedeci!!!

I ako mislis da drvo crnog oraha jednako kosta, kao i plemeniti orah onda se varas!!! Nisu ni tvornice namjestaja "pale s marsa".

Vidi Post 127 npr. (na ovoj stranici, drugi odozgo, da ne moras dugo trazit):

s takvim otresitim pametnjakovićima ja ne prijateljujem, žao mi je, probaj drugdje.
da si razumio što sam pitao možda bi mi mogao dati odgovor, ovako nisi trebao ništa ni pisati.

winnerica
15.03.2007., 23:52
Pozdrav, evo i mene, sve dosadašnje sam pažljivo pročitala i jako sam pozitivno iznenađena što se očito sve više mladih ljudi interesira za poljoprivredu! Svaka čast! Skros su mi se otvorili novi vidici u pogledu oraha, nisam uopće ni približno bila upućena što se sve od njega može koristiti. :top:
Sad bi i ja uzgajala orahe, samo pitanje koje mi se postavlja je po meni i najvažnije: koliko vremena tjedno treba potrošiti jedna obitelj (inače zaposlena u gradu) na uzgoj cca 1.5 hektara oraha? Može li se to uopće ostvariti na taj način ili stvarno moraš tome biti predan 100%, "dežurati" uz sadnice i sl. ili je dovoljno obići to vikendom i popraviti što se treba?

Lovre
17.03.2007., 11:48
Ovo je nesto o cemu ja duze razmisljam, al nisan uspio nikako doci do pravih informacija ... Koja je uopce otkupna cijena orahovog drva ? Koliko mu treba da naraste ? Koliko kostaju sadnice ? ...

Ava Adore
20.03.2007., 22:18

a i ostat` će nešto za nadolazeće generacije...Mi ćemo ih posaditi ono, za budućnost :D A i nema puno posla s njima :D Jedva čekam :cerek: Ma ja sam blesava, ja bih sadila bilo što :cerek:

Ava Adore
20.03.2007., 22:19
Idem izračunati po ovome :s Hvala :)

shteva
23.03.2007., 12:16
Ovako, zadnjih dana sam šokirana koliko mojih prijatelja ulaže u poljoprivredu, pa si ja mislim: Imam jedno 2 ha zemlje, i razmišljam o sadnji jabuka. S brigom ne bi trebalo biti problema, jer mi je sestrična agronom i rado bi se uključila u cijelu priču. Sam me zanimaju iskustva. Dakle, kad se posade jabuke, koja su početna ulaganja, koja je briga na početku i tak to... :s

2 ha jabuka nisu zajebancija....

imas svaki dan posla s njima skoro....

neznam cijene napamet, trebaju ti sadnice, stupovi i zica na koje idu jabuke, ograda, traktor, traktorska prskalica, malcer.....

sistem za zastitu od mraza.....

sprica se svakih dva tjedna, nekad i cesce...

onda treba obrezati jabuke na proljece , kad su male onda se oblikuju tako da se vezu za zicu... treba kositi redovito....

uplatiti osiguranje protiv tuce....

ivana2904
27.03.2007., 13:30
Još jedno pitanjce... Divlja trešnja- kakva je to procedura sa sadnjom, briga, kak to dugo raste do neke pristojne visine?

Nata07
02.04.2007., 12:50
Jel ima ko iskustvo sa sadnjom borova? Molim pomoć :s

kronično naspavan
02.04.2007., 19:09
neko je spomenio proizvodnju kulena. ja sam ove zime napravio kulena od 100 kg mesa. oko 50 kulena. djed to radi svake godine pa sam i ja odlucio okusati srecu. onako otprilike mislim da ce to biti oko 50 kg osusenog. cjena je oko 150 kn po kg. moze bit i visa, ali ne treba pretjerivati.
ulozio sam oko 2500 kn u svinju i zacine. 1 dan posla na klanje i obradu, i jos ima posla oko pusenja. nisam ja pusio, djed je svoje pa je onda i moje :zubo:

jos malo pa ce u prodaju. :klopa:

ima netko iskustva s ovim koje bi htio podjeliti. svaki savjet je dobrodosao

neno1966
03.04.2007., 17:48
150 kn/kg? :eek: Pa toliko nije ni u maloprodaji od "prave firme" sa plačenim PDV-om, svim certifikatima i garancijom kvalitete :confused:

castanea
03.04.2007., 20:02
neko je spomenio proizvodnju kulena. ja sam ove zime napravio kulena od 100 kg mesa. oko 50 kulena. djed to radi svake godine pa sam i ja odlucio okusati srecu. onako otprilike mislim da ce to biti oko 50 kg osusenog. cjena je oko 150 kn po kg. moze bit i visa, ali ne treba pretjerivati.
ulozio sam oko 2500 kn u svinju i zacine. 1 dan posla na klanje i obradu, i jos ima posla oko pusenja. nisam ja pusio, djed je svoje pa je onda i moje :zubo:

jos malo pa ce u prodaju. :klopa:

ima netko iskustva s ovim koje bi htio podjeliti. svaki savjet je dobrodosao

jesi u udruzi ili ne? registriran? radiš po pravilniku ili ne? imaš certifikat?

castanea
03.04.2007., 20:19
150 kn/kg? :eek: Pa toliko nije ni u maloprodaji od "prave firme" sa plačenim PDV-om, svim certifikatima i garancijom kvalitete :confused:

rijetko gdje ćeš u trgovinama naći pravi izvorni kulen. a te kobasice ne vrijede ni upola cijene koju nose.
većina kobasica koje se prodaju pod tim nazivom nemaju ništa s kulenom i nadam se kako će se uskoro maknuti sa polica, a pod nazivom kulen će se moći prodavati samo izvorni proizvod. proces proizvodnje kulena traje najmanje 9 mjeseci i obuhvaća niz specifičnih tehnoloških postupaka vezanih za svinjogojsku proizvodnju i tehnologiju prerade mesa.
pri izradi domaćeg kulena trebali bi se koristiti samo najkvalitetniji dijelovi svinjskog mesa i prirodni dodaci: sol, češnjak, te ljuta i slatka mljevena paprika. pravi kulen ima visoku nutritivnu vrijednost, te karakteristična organoleptička svojstva posebice lijepom bojom, miris i okus zrelog mesa.

postoji i pravilnik o proizvodnji slavonskoga domaćega kulena, koji definira područje proizvodnje slavonskoga domaćeg kulena, dopuštene pasmine i način uzgoja svinja za proizvodnju kulena te tehnologiju proizvodnje kulena. odredbe pravilnika poslužile su kao podloga za provedbu pilot-projekta nadzorna stanica za kulen te za izradu studije zaštite izvornosti slavonskoga domaćega kulena. studija izvornosti pretpostavka je za pokretanje postupka zaštite izvornosti slavonskoga domaćega kulena.

i na kraju...u hr ne postoji "prava firma" sa plaćenim pdv-om, svim certifikatima i garancijom kvalitete kako navodiš koja prodaje kulen po 150 kn/kg. nadam se da će se svi takvi proizvodi uskoro maknuti sa polica trgovima, odnosno da neće smjeti prodavati svoju kobasicu pod nazivom kulen. jer taj naziv i ne zaslužuju.

kronično naspavan
04.04.2007., 09:04
ja ne prodajem u trgovinama. samo ljudima koji znaju prepoznati kvalitetu. a proizvod je kvalitetan. ne, nije placen pdv, nema certifikat ali to ne znaci da ne valja

" pri izradi domaćeg kulena trebali bi se koristiti samo najkvalitetniji dijelovi svinjskog mesa "
da, baš. ljepo to stoji na papiru, ali stvarnost je malko drugacija

a koja bi trebala biti stvarna cjena domaceg kulena?

dajrakije
04.04.2007., 10:15
ja ne prodajem u trgovinama. samo ljudima koji znaju prepoznati kvalitetu. a proizvod je kvalitetan. ne, nije placen pdv, nema certifikat ali to ne znaci da ne valja

" pri izradi domaćeg kulena trebali bi se koristiti samo najkvalitetniji dijelovi svinjskog mesa "

Gledao jednom na Plodovima zemlje,mislim najveći proizvođač kulena koji je tvrdio da bi pravi kulen u maloprodaji u dućanu trebao koštati oko 50 EUR/kg da bi ga njemu bilo isplativo proizvoditi

castanea
04.04.2007., 10:19

hej...ispričavam se ako si se osjetio prozvan mojim odgovorom. nije mi to bila namjera. govorila sam o razno raznim kobasicama koje se u našim trgovinama prodaju pod imenom kulena, a to nisu, odnosno ne zaslužuju nositi to ime.
o tvome proizvodu i njegovoj kvaliteti ne mogu govoriti jer ne znam ništa o njemu. :)

i sad što se tiče cijene : godišnje se na hrvatskom tržištu proda između 15 i 20 vagona slavonskog domaćeg kulena (a istraživanja i procjene govore da postoji potražnja za oko 60 vagona suhoga kulena u godini). veliki dio prodaje kulena je na «crno» odnosno radi se prodaji za koju se ne izdaju računi i koja nije evidentirana. tržište još uvijek raste. kulena posebice nedostaje u razdoblju od rujna do svibnja. proizvođačka cijena slavonskog domaćeg kulena u pravilu se kreće između 150 i 250 kn/kg, ovisno o kvaliteti proizvoda i prodajnom kanalu.

supher mali
04.04.2007., 11:47
a sve se da stari moj... ali ducani manje vise sve to imaju. a usjevi ne radaju kliknes i eto...

najbolja ti jezarada posadi i uzgoji sve tako da ne trebas ici u ducan. racunaj 100kn na dan puta 30 dana. 3000kn puta 12 mjeseci - 36 000kn zarade!

gljive su jeftina i laka proizvodnja. puzevii, domaci zecevi, žabe... ribnjake s tele ribama.. to sve da...

orah? 10g najmanje dok ne pocne radat. i ne moze dat vise od 10kila oraha. 100kn zarade?

ako zelis da ti dobro rada, spoji ga na kanalizaciju. onda je kao lud. to su ti za njih slatkisi... mozda ne nuzno za orah. orah voli da je na otvorenom, da je sprijeda. interesatno, dok onaj iza nista.

dok npr limun, moze biti i u kutu.

kronično naspavan
04.04.2007., 12:02
castanea - stavit cu slike kad sazriju :D

evo jedan link sa stranice ministarstva poljoprivrede ...

Operativni program potpore proizvodnji slavonskoga kulena
http://www.mps.hr/dokumenti/publikacija.asp?id=33

gdje mogu naci informacije kako dobiti certifikat za kulen, kako legalizirati proizvodnju, koji su sanitarni uvjeti za proizvodnju

castanea
04.04.2007., 12:51
castanea - stavit cu slike kad sazriju :D

evo jedan link sa stranice ministarstva poljoprivrede Operativni program potpore proizvodnji slavonskoga kulena
http://www.mps.hr/dokumenti/publikacija.asp?id=33

gdje mogu naci informacije kako dobiti certifikat za kulen, kako legalizirati proizvodnju, koji su sanitarni uvjeti za proizvodnju

evo ti link udruge...http://www.slavonski-kulen.com/
trenutno ima oko 70 članova (većih ili manjih proizvođača) sa područja čitave slavonije. nisu svi registrirani, ali se radi na tome, kao i uvođenju HACCP sustava u proces proizvodnje kulena te na zaštiti i kontroli kvalitete.

izrađen je pravilnik o proizvodnji slavonskog domaćeg kulena (određuje područje proizvodnje ovog proizvoda, proizvodnju sirovine za kulen, mjere veterinarske zaštite i tehnologiju proizvodnje slavonskog domaćeg kulena), pravilnik o nadzoru proizvodnje, kvalitete i označavanja slavonskog domaćeg kulena-kulina (propisuje postupke za utvrđivanje ispravnosti proizvodnje svinja za kulen, proizvodnje kulena, kvalitete kulena i označavanje kulena), mislim da je gotova i studija o zaštiti izvornosti, te markice.
osnovan je i centar za kulen-kulin d.o.o.

neke brojeve telefona ako te zanima mogu ti dati na pp.

kronično naspavan
04.04.2007., 13:22
evo ti link udruge...http://www.slavonski-kulen.com/
trenutno ima oko 70 članova (većih ili manjih proizvođača) sa područja čitave slavonije. nisu svi registrirani, ali se radi na tome, kao i uvođenju HACCP sustava u proces proizvodnje kulena te na zaštiti i kontroli kvalitete.

izrađen je pravilnik o proizvodnji slavonskog domaćeg kulena (određuje područje proizvodnje ovog proizvoda, proizvodnju sirovine za kulen, mjere veterinarske zaštite i tehnologiju proizvodnje slavonskog domaćeg kulena), pravilnik o nadzoru proizvodnje, kvalitete i označavanja slavonskog domaćeg kulena-kulina (propisuje postupke za utvrđivanje ispravnosti proizvodnje svinja za kulen, proizvodnje kulena, kvalitete kulena i označavanje kulena), mislim da je gotova i studija o zaštiti izvornosti, te markice.
osnovan je i centar za kulen-kulin d.o.o.

neke brojeve telefona ako te zanima mogu ti dati na pp.

hvala. moram prvo proucit to prije nego sto pocnem telefonirati. ako budem trebo brojeve, javim ti se na pp

neno1966
04.04.2007., 14:01

Ne sumnjam u kvalitetu tvojih proizvoda ali u današnje vrijeme čini mi se previše riskantno kupovati suhomesnate proizvode bez potrebnih "papira".
Što se tiče cijene, ako je tvoja sada 150 kn/kg a nisi obrtnik/firma i ne plačaš nikakva davanja, kada bi tvoj proizvod došao u trgovine koštao bi barem 50 eura (kao što je neko napisao) ako ne i više. Po mojem skromnom mišljenju užasno skupo i precjenjeno.
Ako je zaštićen "slavonski domaći kulen" to ne mora značiti da se drugi slični proizvodi ne mogu prodavati kao kulen.
Osim toga sve to oko "zaštićenog slavonskog domaćeg kulena" čini mi se prodavanje magle odnosno točnije "kruh bez motike" i sam si točno opisao što je to: jedna svinja, šaka začina, 1-2 posla...najveći posao je ispisivanje nula na cijenama...:mad: Budimo realni, pa nije to let na Mjesec!

castanea
04.04.2007., 14:45
Ako je zaštićen "slavonski domaći kulen" to ne mora značiti da se drugi slični proizvodi ne mogu prodavati kao kulen.

sorry na izrazu, ali ne laprdaj gluposti. ok?

proces same zaštite je još u tijeku. gore nam navela neke korake koji su do sada napravljeni. kad bude sve završeno nikakvi "slični proizvodi" se neće moći prodavati pod nazivom kulen, nego će biti točno specificirano kakav proizvod treba biti (od vrste mesa, svih sastojaka, oblika, boje, i ostalo...)da bi mogao uopće nositi to ime. :amen:
problem je što je kod nas tržište još nesređeno, pa se razno razne kobasice u trgovinama prodaju pod imenom kulena. i onda ljudi to kupuju i nemaju blage veze. neki dan u jednom našem velikom trgovačkom lancu vidim neku kobasicu/salamu koja samo oblik ima kao kulenova seka, a velikim slovima napisano kulen. o cijeni da ne pričam. užas.

probaj napraviti "sličan proizvod" bilo kojem proizvodu koji je već prošao proces zaštite i kod kojega je ta procedura završena pa budeš vidio.

Juls
05.04.2007., 10:57
Bok, vidim da se kužite u tematiku voćarstva pa bih trebala savjet. Što je bolje, posaditi 1 ha šljive ili 1 ha višnje? Na koji razmak se sadi Oblačinska?

saro
05.05.2007., 14:31
dakle za bilo koji oblik nasada da bi dobili poticaj trebate zadovoljiti neke osnovne uvjete, dici ograde do 2m visine zbog zivotinja, (sto se tice stabala lesnjaka, badema, krusaka itd) i treba imati protugradu obranu od tuce, znaci zica svugdje nad drvecem, uzasno skupa investicija... dodje vise od svih cijena sadnica koje se nalaze na 1 hetkatu. branje npr za lesnjake je oko 20 radnih dana i na 1 hektaru trebas imat 20 ljudi da to obaviu roku manjem od tjedan dana... s tim da i njima trebas platit satnicu, onda spricanje po 3 puta godisnje, znaci moras imat i traktor kao i pratecu mehanizaciju za sakupljanje lesnjaka... uglavnom kad stavis sve na papir na gubitku si.... i ja sam htio podici nasade i lesnjaka i oraha i sl.... jednostavno se ne isplati, nadji nekog da ti napravi izradu isplativosti, sve je to ljepo.. i bla bla... al da dobijes poticaj trebas imat tu protugradnu opremu... trebas imati vise od 30 hektara i zarada je mala naspram ulaganja, naravno trebas to sve opskrbljivat velikim kolicinama vode, agregatima za pumpe ibla bla u susnim godinama koji ce svake godine sve biti vise i vise... sisanja trave i kojekakovih gluposti.... a 30 hektara obrane od tuce iznosi tako puno nula da ti ne stane na papir... naravno urod je tek za 5 godina prvi, stoga ak imas sad 30 god isplatit ces nikad... mozda djeci djece.. ak se ne promjeni makroekonomska politika il drugaciji odnos sa poljoprivredom, oni koji su na selu a znam ih jako puno bjeze iz poljoprivrede jer su uzasno veliki gubici i da se ne isplati, znam koji imaju i preko 100 hektara svoje zemlje pa jedva otplae kredit za traktor a jos manje da se prehrane, onda zbog lose politike se uvozi izvana ... da ne pricam o gubicima ako od 1000 sadnica samo 1 ti je zarazena, sve ce se zaraziti i nema im spasa, mora se cijelo polje zapaliti... tako su prosli nasadi od prije 3 godine koji su bili uvezini izvana, a cijena jedne sadnice 1 klase je 50kn... dalje racunaj sam..naravno mora zadovoljiti i kvaliteta tla, jer nemozes na istom tlu sadit sta hoces, bezobzira kolko ti tim sadnicama davao prihranu, oko 800kn je pregled tla, 15 iskopanih rupa na 1m dubine i kanta zemlje iz svake rupe sa 1m dubine da bi dobio rezultate dali zemlja valja za lesnjake

a da ne pricam o tome da je velika vecina ljudi gleda i da ce ti ici u kradju tih tvojih lesnjaka, ako nisi nikad imao motiku u rukama ak si gradsko dijete zaboravi... jos manji su ti izgledi, i pripremi se da se preselis na selo i da spavas na njivi da ti netko ne zamara urod.. imaj neku kuburu pri ruci. jebiga mnogi ne misle o tome i nitko ne prica o tom ako nisi nikad bio u tom poslu odna se kajes i jebes sve po sposku sto si stavio sadnice u sred polja i sl... jednostavno gubitak.... ljepo to sve izgleda na papiru i na plotu nesta pise, ali nitko ne broji koliki su veliki izdaci godisnji u tome ... prelaze zaradu.... jebiga welcome to croatia

beebop
05.05.2007., 18:18
<cut></cut>

ma nemre biti sve tak crno.... pesimizam je karakteristićan za slavonce :)
Srbijanci su 3. ili 4. po proizvodnji malina u svjetu ak se ne varam pa ak lješnjaci nisu isplativi maline sigurno jesu susjedi Srbijanci su dokaz tome.
Iskreno receno neznam zasto se prica da ljudi bježe od poljoprivrede... i ako je to istina uopce jer jasno postoje pojedinci kojima je gdje god da se okrenu sve crno ali.. generalno gledano... možda se radi o nesposobnjakovićima koji misle da bi im drugi trebali nešto napraviti.

Bježat u grad... sa sela u grad :) teško samo jako ambiciozni mogu uspjeti i onda se opet postavlja pitanje jeli isplativo uložiti taj silni napor dabi se 'uspjelo' u gradu.

Treba nauciti biti zadovoljan i sretan.. utrka za novcem to covjeka ne cini.

neobanned
05.05.2007., 21:23
ma nemre biti sve tak crno.... pesimizam je karakteristićan za slavonce :)
Srbijanci su 3. ili 4. po proizvodnji malina u svjetu ak se ne varam pa ak lješnjaci nisu isplativi maline sigurno jesu susjedi Srbijanci su dokaz tome.
Iskreno receno neznam zasto se prica da ljudi bježe od poljoprivrede... i ako je to istina uopce jer jasno postoje pojedinci kojima je gdje god da se okrenu sve crno ali.. generalno gledano... možda se radi o nesposobnjakovićima koji misle da bi im drugi trebali nešto napraviti.

Bježat u grad... sa sela u grad :) teško samo jako ambiciozni mogu uspjeti i onda se opet postavlja pitanje jeli isplativo uložiti taj silni napor dabi se 'uspjelo' u gradu.

pa da.. ja evo zaradio novaca u zadnje vrijeme i vec se osjecam drukcije, neshvaceno, i imam puno briga... ne spavam nocima :zubo:

dulio
06.05.2007., 13:14
Možda malo off...

Nijesam u toku sa cijenama zemljišta u Slavoniji... a interesiraju me...
Da li itko zna približne cijene po jutru ili hektaru?
Te koliko se mož dobit ako se da zemlja u arendu?

Gustavo
08.05.2007., 15:47
dakle za bilo koji oblik nasada da bi dobili poticaj trebate zadovoljiti neke osnovne uvjete, dici ograde do 2m visine zbog zivotinja, (sto se tice stabala lesnjaka, badema, krusaka itd) i treba imati protugradu obranu od tuce, znaci zica svugdje nad drvecem, uzasno skupa investicija..

Ovo je sve netočno,nije uvjet ni ograda ni mreža za poticaj.

Gustavo
08.05.2007., 15:49

S ovim se slažem,dobro je imati novac,ali ako za njega radiš od jutra do sutra bolje spajati kraj s krajem,a na selu i bez novca ne možeš biti gladan ako samo vrt sadiš.

mufljuz
11.05.2007., 10:55
Nedavno sam čuo teoriju da postoji neka sorta oraha koja u roku 8-10 godina izraste za sječu. Po toj teoriji, ova sorta oraha ne daje plodove niti ima razvijenu krošnju već raste uvis. Sadi se prilično gusto, razmak je oko 3 metra (da bi se krošnja još više smanjila).
Ima li netko bilo kakva saznanja o ovome ili je ovo bajka?

neobanned
12.05.2007., 12:43
Možda malo off...

najjeftinije sto sam ja viodio je 1500 eura jutro.. prodano naravno

Gustavo
15.05.2007., 23:30
prodaje se državna zemlja sad,ko ima lovu možda nije loša investicija

suncokret64
16.05.2007., 09:36
pogledaj

www.opg-jurkovic.hr

JURKOVIĆ

tonči
18.05.2007., 16:41
Ovo je nesto o cemu ja duze razmisljam, al nisan uspio nikako doci do pravih informacija ... Koja je uopce otkupna cijena orahovog drva ? Koliko mu treba da naraste ? Koliko kostaju sadnice ? ...

Bog.Prvi puta se javljam na forum pa se unaprijed ispričavam za moguće pogreške.Zanimljiva je tema razgovora, pa da se i ja uključim. Voćarstvom se bavim već nekoliko godina, a imam zasađen voćnjak oraha. Imam 200 komada starih 9 godina, i 300 kom. starih 4 god. Znači sadio sam još dok nisu postojali ni upisnici niti poticaji za takva ulaganja. Orahe sam sadio na razmak 8 x 8 m. iako mislim da sam mogao i veći razmak. Još sam između oraha zasadio šljive. Šljive ću koristiti nekih 15-ak godina, dok ne počnu smetati orasima, a onda ih rušim. Prošle godine prodao sam nekoliko kilograma orah po cijeni od 35 kn/kg. U početku je to sitno, ali s vremenom je priločno isplativo.Cijena od 35 kn/kg je najniža cijena očišćenog oraha na tržištu. a može doći i do 60 kn/kg.Dovoljno je malo matematike. 500 kom neka urode po 1 kg jeste 500 kg puta 35 kn/kg iznosi 17500 kuna. Naravno ovo je nakon desete godine, a kasnije ima i puno više. Pa čak i da ništa ne urode i da nemate nikake zarade od ploda, imat ćete zaradu od debla. kubni metar orahovog debla iznosi 850 eura. a izrezano u dasku i do 1000 eura/m3. 500 kom puta 850 eur-a 425000 eur-a. Ja sam zaposlen i ima vremena čekati da sve to urodi i donese zaradu. Tih 500 komada je zasađeno na 3 he.

dulio
20.05.2007., 12:34
najjeftinije sto sam ja viodio je 1500 eura jutro.. prodano naravno

Hvala na odgovoru.
Dakle, za neku dobru zemlju kraj ceste mogu kalkulisati 3000-4000 eura po jutru..
Ako se uopce moz nac tako sto u Slavoniji...

java rab
20.05.2007., 18:23
evo ovako
ja imam svoj vinograd i mene zanima kako bi ja napravio svoju etiketu za svoje vino to je meni za moju vlastitu potrošnju jer nemam veliki vinograd,ali mene zanima kako to mislim tražio sam po netu ali ništa ja sam mislio nekako da napravim etiketu pa bi ja to sam printao doma samo neznam kakav mi papir to treba i da li se to može da se napravi sam kod kuće
pomagajte:top:

neno1966
20.05.2007., 21:01
evo ovako
ja imam svoj vinograd i mene zanima kako bi ja napravio svoju etiketu za svoje vino to je meni za moju vlastitu potrošnju jer nemam veliki vinograd,ali mene zanima kako to mislim tražio sam po netu ali ništa ja sam mislio nekako da napravim etiketu pa bi ja to sam printao doma samo neznam kakav mi papir to treba i da li se to može da se napravi sam kod kuće
pomagajte:top:

Postoji takav već gotov papir (samoljepiv i izrezan) a dizajn napraviš u word-u ili nekom programu za vizitke, samo podesiš veličinu prema naljepnicama

mufljuz
21.05.2007., 13:46
Bog.Prvi puta se javljam na forum pa se unaprijed ispričavam za moguće pogreške.Zanimljiva je tema razgovora, pa da se i ja uključim. Voćarstvom se bavim već nekoliko godina, a imam zasađen voćnjak oraha. Imam 200 komada starih 9 godina, i 300 kom. starih 4 god. Znači sadio sam još dok nisu postojali ni upisnici niti poticaji za takva ulaganja. Orahe sam sadio na razmak 8 x 8 m. iako mislim da sam mogao i veći razmak. Još sam između oraha zasadio šljive. Šljive ću koristiti nekih 15-ak godina, dok ne počnu smetati orasima, a onda ih rušim. Prošle godine prodao sam nekoliko kilograma orah po cijeni od 35 kn/kg. U početku je to sitno, ali s vremenom je priločno isplativo.Cijena od 35 kn/kg je najniža cijena očišćenog oraha na tržištu. a može doći i do 60 kn/kg.Dovoljno je malo matematike. 500 kom neka urode po 1 kg jeste 500 kg puta 35 kn/kg iznosi 17500 kuna. Naravno ovo je nakon desete godine, a kasnije ima i puno više. Pa čak i da ništa ne urode i da nemate nikake zarade od ploda, imat ćete zaradu od debla. kubni metar orahovog debla iznosi 850 eura. a izrezano u dasku i do 1000 eura/m3. 500 kom puta 850 eur-a 425000 eur-a. Ja sam zaposlen i ima vremena čekati da sve to urodi i donese zaradu. Tih 500 komada je zasađeno na 3 he.

Mene zanima uzgoj oraha radi drveta. koja je tvoja procjena, da lli su ti tvoji orasi od 9 godina dovoljno sazreli za sječu ili bi trebalo čekati još?

tonka
21.05.2007., 14:18
pozdrav,
necu se pohvaliti da sam procitela sve pod ovom temom..ali imam pitanje...

u zadnje vrijeme se cesto pise o bambusu za drvenu gradu. http://www.smee.hr/shop/pages.php?pageid=29

gdje mogu saznati da li uopce postoji mogucnost uzgoja bambusa u nasim ( zapadna hrvatska) krajevima. ako da..da li postoji otkup...

tonči
24.05.2007., 04:59
Mene zanima uzgoj oraha radi drveta. koja je tvoja procjena, da lli su ti tvoji orasi od 9 godina dovoljno sazreli za sječu ili bi trebalo čekati još?

za dobro deblo treba čekati otprilike od 25-30 god. Stvar je u tome da s vremenom zarađuješ od ploda, a debla smatraj jednim vidom osiguranja ili nekakve dobre mirovine. Sve se to sadi za svoju djecu ili čak unučad. Ima dobra knjiga o orasima za kupiti na www.superknjizara.hr košta 88 kuna. orah i lijeska.

2motičice
07.06.2007., 18:42
Pozdrav svima!
Da li mi netko može reći što je sve potrebno tj. koja je oprema potrebna za uzgoj i proizvodnju lješnjaka?

Unaprijed zahvalna

dk1
07.06.2007., 19:42
http://www.armbell.com/traktori/viewtopic.php?t=88&postdays=0&postorder=asc&start=0&mforum=traktori

samo što svi trenutno razmišljaju o tim lješnjacima, a ja čokoladu kupujem u lidlu

Marijan-zg
12.06.2007., 08:41

Cijena oraha sad ti nije baš neka ... Više ti ljudi sade orah zbog samog drveta.
Sjećam se da je neka legenda posadila pol slavonije i za desetak godina očekuje milione....
Što znači da je poljoprivreda po meni zakon samo se treba obučiti i specijalizirati:top:

el.danchi
12.06.2007., 20:17
Cijena oraha sad ti nije baš neka ...
Što znači da je poljoprivreda po meni zakon samo se treba obučiti i specijalizirati:top:

Pa cijena orahova ploda i nije baš zanemariva pa makar i neočiščenog.......
A što se tiče poljoprivrede, tu ima isplativosti i tko želi živjeti od zemlje
može živjeti vrlo dobro (gledajući financijski).
No zemlja treba pametnog gospodara koji je ujedno i najponizniji sluga.
Rad, rad, rad i samo rad. Dobra strana je što nema stresa i živi se opuštenije i jednostavnije.

Gustavo
18.06.2007., 08:36
Mene zanima trešnja,ako netko zna pobliže neke sorte koje brzo izrastu.

smoothjazz
19.06.2007., 17:42
A što se tiče poljoprivrede, tu ima isplativosti i tko želi živjeti od zemlje
može živjeti vrlo dobro (gledajući financijski).
No zemlja treba pametnog gospodara koji je ujedno i najponizniji sluga.
Rad, rad, rad i samo rad. Dobra strana je što nema stresa i živi se opuštenije i jednostavnije.

Poljoprivredom se na selu bavi sve manji broj ljudi, ne radi toga što je potreban krvavi rad, nego što je taj krvavi rad neisplativ (ako se i kad uspije naplatiti).

Zaposlen sam u firmi i posao je dosta stresan, ali u odnosu na poljoprivredu to je ništa. Svakog 15. stigne plaćica, kad želim odem na godišnji. Na drugoj strani zebnja svakog dana, da li će pasti kiša, led, šta ću sa 50 bikova, ako kupac s kojim imam ugovor, otkaže, kad ću dobiti novce za ovo što sam danas prodao. Da ne spominjem ukupno 0 slobodnih radnih dana godišnje.

Ekipi koja se fura na orahe... samo želim spomeniti da sam imao par debala (ne samo oraha) očuvanih jednog dana za masivni namještaj i ostale preverzije, ali za vrijeme rata palo par granata među njih tako da... ne mislim da će se ponoviti, ali nikad se nezna.

Po meni tu nema opuštenijeg i jednostavnijeg života, i zato nisam otišao tim putem. Ljudi koji danas rade velike površine i kojima se to isplati, uglavnom skupe novac za poticaj, a posiju ništa, ili nešto ako baš moraju.

Queen of Ambition
19.06.2007., 20:09
Nisam imala niti vremena niti volje čitati sve postove na ovoj temi. Osobno mi je obitelj uključena u poljoprivredu. Ja naivna završila fakultet, pa sad se mučim kod raznih posodavaca (ajd, ovaj sada je OK). Ostatak moje obitelji počeo se je baviti poljoprivredom, tj. proizvodnjom mljeka prije nekih 5 godina. Nastoji pratiti sve moguće trendove u prehrani, uzgoju, selekciji, itd. Posao se radi 24 sada (jer, radi se sa živim bićima i također se strepi zbog vremenskih prilika i neprilika jer treba skupljati i hranu za zimu). Financijska ulaganja su ogromna. Uloženi rad je neprocijenjiv. Najveći je problem zemlja. Treba je što više, i to košta. Poticaji od države kasne, mljekare koje otkupljuju mljeko isto kasne, pa onda ide povuci-potegni sistem. Zapravo, da bi se živjelo od poljoprivrede u pravom smislu riječi, živjelo, dođe na isto kao da vodiš firmu u normalnoj i okrutnoj tržišnoj utakmici, nema tu nikakve idile, manje stresa i tako dalje. Stresa nema kad ideš okopati tri mrkve na vikendici, a i onda se razočaraš kad vidiš da su ih pojeli puževi.

smoothjazz
19.06.2007., 20:40
Nisam imala niti vremena niti volje čitati sve postove na ovoj temi. Osobno mi je obitelj uključena u poljoprivredu. Ja naivna završila fakultet, pa sad se mučim kod raznih posodavaca (ajd, ovaj sada je OK). Ostatak moje obitelji počeo se je baviti poljoprivredom, tj. proizvodnjom mljeka prije nekih 5 godina. Nastoji pratiti sve moguće trendove u prehrani, uzgoju, selekciji, itd. Posao se radi 24 sada (jer, radi se sa živim bićima i također se strepi zbog vremenskih prilika i neprilika jer treba skupljati i hranu za zimu). Financijska ulaganja su ogromna. Uloženi rad je neprocijenjiv. Najveći je problem zemlja. Treba je što više, i to košta. Poticaji od države kasne, mljekare koje otkupljuju mljeko isto kasne, pa onda ide povuci-potegni sistem. Zapravo, da bi se živjelo od poljoprivrede u pravom smislu riječi, živjelo, dođe na isto kao da vodiš firmu u normalnoj i okrutnoj tržišnoj utakmici, nema tu nikakve idile, manje stresa i tako dalje. Stresa nema kad ideš okopati tri mrkve na vikendici, a i onda se razočaraš kad vidiš da su ih pojeli puževi.

Nisi morala pročitati temu, jer uglavnom se postovi svode na... kako bih se mogao u što kraćem razdoblju obogatiti baveći se poljoprivredom, a to naravno spada u SF.

Gustavo
20.06.2007., 22:13
Kod mene se rijetko tko bavi samo poljoprivredom,znam desetak jačih poljoprivrednika,ali većina se grebe za radna mjesta u državnim firmama,drže po 10-40 krava i rade u firmi,dižu kredite,kupuju nove traktore i strojeve,ne spavaju noću jer rade u firmi ili u polju,hebeš taj život radije ću spajat kraj s krajem nek radit dan i noć da vozim novi auto i novi traktor i da na more odem kad budem u penziji, ako i tada.Kad ih pitam što se ne bave samo poljoprivredom kažu da je nesiguran posao što stoji,al opet ne može se čovjek razapet na dvije strane.

castanea
21.06.2007., 11:48
Možda malo off...

Početne cijene za prodaju poljoprivrednog zemljišta prema podacima Područnog ureda porezne uprave Vukovar, Ispostava Županja

I klasa ……………… 14.040,00 kn/ha
II klasa ……………… 12.636,00 kn/ha
III klasa ……………… 11.232,00 kn/ha
IV klasa ……………… 9.828,00 kn/ha
V klasa ……………… 8.424,00 kn/ha
VI klasa ……………… 7.020,00 kn/ha

Polazište za utvrđivanje početne cijene zemljišta je VI klasa (7.020,00 kn) koja se za svaku narednu bolju klasu uvećava za 20% tako da je I klasa u odnosu na VI klasu za dva pute veća.

Micromacro
01.07.2007., 20:16
Hvala na odgovoru.
Dakle, za neku dobru zemlju kraj ceste mogu kalkulisati 3000-4000 eura po jutru..
Ako se uopce moz nac tako sto u Slavoniji...

Nije bas tako crno kao sto se misli. U prosjeku cijena jutra zemlje iznosi od 2-3 tisuće eura. Ako je nekoliko jutara u komadu onda nije preko 2 000. Zemlju uglavnom mozete kupiti od ljudi koji su u mirovini....
Pogledajte ovako: kupite 5 ha zemlje na kredit, naravno. Dobijete povrat 25% kao kapitalno ulaganje u prvoj godini. Posadite vocnjak i dobijete poticaj koji vam pokrije troskove sadnje i sadnica. Kad posadite vocnjak, iz oranice zemljiste prenamjenite u vocnjak i pocinjete ostvarivati godisnji poticaj od
2.500 kn godisnje po hektaru. 5 x 2.500 = 12.500 kn. Krediti se daju na 20-tak godina. Zelim reci da se ulaganje u zemlju isplati jer vam poticaj otplacuje zemljiste koje ste kupili. Trenutno drzava vam sve daje, samo se treba odluciti na sadnju. Ako vam je dugo imati kredit 20 godina, kroz 2-3 godine uroda mozete otplatiti zemljiste. Nije istina da za poticaj treba imati obranu od tuce, ograđeno zemljiste itd. Jednostavno je, samo treba zasaditi vocnjak.

Da se nadovezem na orahe, nemojte racunati da cete zasaditi orahe, pusiti travnjak i samo kositi i cekati 10 godina da neku lovu dobijete. Kao i sve druge kulture i orah treba njegovati.

pozdrav!

jjsapm
02.07.2007., 00:34

pogledaj prijašnje odgovore, a možeš i na www.opg-jurkovic.hr
stranica je o orahu i uzgoju, sadnji, međukulturi i svemu vezano za orah tako da ne ispisujemo ponovno sve vezano od poticaja pa nadalje

more
05.08.2007., 13:29

Ako je istina da je poticaj po hektaru 40000 kn 10 hektara
400.000 kn Ukupno češ potrošit oko 100 000 kn dobit prve god 300 000 kn bez rada šta se misliš
Je.. ti se oče orasi rodit ili neče ja ih nebi ni brao veča je zarada dobijat poticaj i kosit travu i prodavat travu
Kada više ne bude poticaja za orahe jednostavno ih posiječeš i prodaš drvo talijanima 1-4 tisuče eura m3

yinx102
08.08.2007., 17:00
Dobra i zanimljiva tema. Mislim da bi se još dalo već rećeno doraditi....

juretherebel
17.08.2007., 21:19
Orasi su jako dobra stvar(bolji od pšenice ili sl. gluposti koje se ne isplate), ali ti savjetujem da pokušaš sa malinama ili sličnim.
One rode brzo nakon sadnje(za godinu ili već iduće sezone),rađaju cijele godine, nije potrebno prskanje i možeš dobro naplatiti proizvod.
Jedino što treba dosta marljivosti za branje.
Prinosi su veliki!

Beljki
19.08.2007., 11:33
Svi navalili s orasima, a meni se masline cine potencialno zanimljive. OK, zivim u istri pa mi je to blize od nekih drugih stvari koje mozda ne uspjevaju na takvom terenu.

Zasto zanimljive?

Drzavni poticaji (da bii se sto vise razvilo do ulaska u EU kad se vjerojatno nece moci puno siriti)

Kvaliteta (u pravilu je kvalitetnije sto sjevernije uspjeva, a mislim da je istra jedna od najsjevernijih regija gdje se usojesno sade masline)

dostupnost informacija - literatura, a postoje i visoka skola za maslinarstvo u istri.

S druge strane vjerojatno je poljoprivredno zemljiste skuplje nego u nekim drugim krajevima (no nemam tocnije informacije),

Mozda je teze je naci pogodne povrsine zbog brdovitog terena. Doduse nisam za to siguran jer kolko vidim i najveci maslinici su jos uvijek "starog tipa" visokih stabala gdje se beru rucno ili s "usisacima" dok vani ako se ne varam na velikim imanjima koriste mala grmovita stabla koja masine lakse "protresu".

S druge strane mozda se zato i vise isplati na manjim podrucjima i sa manje stabala od nekih drugih kultura?

Ma nemam pojma u stvari, samo razmisljam :misli:

A i neka "bio-poljoprivreda" mozda (sto god to znacilo :zubo: )? Imam dojam da postaje sve popularnija. Tu bi se moglo nesto potrazit jer iako predpostavljam da vise zahtjeva truda vece su i cijene pa je mozda isplativo na manjim povrsinama. :misli:

P.S. pade mi na pamet i da se klima mjenja.. i to moze biti problem kod dugorocnih investicija u poljoprivredu :misli:

jjsapm
04.01.2008., 18:47
smatram da će poljoprivreda ove 4 godine biti zlatni rudnik...heh

Volintena
06.01.2008., 07:55
Kakvu ocjenu imaju jagode u plasteničkom uzgoju, u onom okomitom sistemu sadnje? Ima li ne'ko iskustva ili je nešto čuja o tome, doduše, više bi volija čut' iskustva?

Full_Metal_Jacket
07.01.2008., 11:28
pozdrav svima i sve najbolje u Novoj!

ja trenutno razmišljam o kupovini polj. zemljišta u Podravini,
sadio bih orahe, lješnjake, možda čak u kombinaciji s nekakvim sortama tipa malina, kupina, ribiz ili eventualno brusnica

vidio sam parcelu i uzeo uzorke tla za analizu

općenito cijela ta ideja mi se sve više sviđa

budući da tek startam s ovakvim poslom zamolio bi ako netko ima kakav savjet da malo realnije postavim sve to u svojoj glavi,

inače kad mi se nešto ovako svidi ja se zanesem :)

zajag
19.01.2008., 18:25
a jel tko razmišljao prodavati zeleni orah farmaceutskim tvrtkama kao npr. belupo itd:confused:

xman11
10.02.2008., 13:43
Kolege forumaši evo da se i ja uključim u ovu po malo zaboravljenu temu...danas u emisiji Plodovi zemlje gost emisije je bio g. Frane Ivković, glasnogovornik hrvatske voćarske zajednice Hrvatska.
Uglavnom ako se sadi orah radi debla podaci su slijedeći:
1hektar/ 900 sadnica - saditi jako gusto cca 3x2 m kako bi tjeralo krošnju da izvlači deblo visoko u vis
cca 75 h rada godišnje
početno ulaganje cca 60 000/hektaru

Po meni svakako za one koji imaju zemlju i rade neki drugi posao pa im ovo bude onako usput. Još je rečeno da je potrebno oko 20-25 godina, i ono što je mene iznenadilo da visina debla treba biti negdje između 8-10 metara. Dorbo ste pročitali da 8-10m.
Ono što mene zanima od vas koji imate iskustva s istim je podatak koliko deblo za to vrijeme može doseći promjer.
Ako pretpostavimo promjer od 50 cm...r2 x pi x duljina debla od 8-10m...daje oko 1,5 m3 po stablu. Uzmimo manje za izračun...1m3 x 900 sadnica....900 m3 na jednom hektaru...uzmimo cijenu od 800 eura....720 000 eura.....uz rad od 75 h godišnje...idealno za mene koji sam u radnom odnosu i nema veze s poljoprivredom....naravno cilj mi je to ostaviti djeci...
Molim vaše komentare da malo razvijemo temu...
Pozdrav

salel
11.02.2008., 14:29
prošle godine susjed je rušio orah star 28g.Izmjereno je 0.35 kubika puta 300 eura i još nešto sitno je dobio za malo deblje grane cca 50 eura.Da je to kao na gornjem postu pitam se zašto bi netko uopće išta drugo i radio.Inače u poljoprivredi vrijedi pravilo da kada sve kalkulacije kažu da ćeš zaraditi 1000 kn,možeš se smatrati sretnikom ako zaradiš 100 kn.zvuči nevjerovatno ali to je mala tajna kuhinje koju znaju samo oni što su probali.Probajte i vi.

salel
11.02.2008., 14:32
u svakom slučaju orah je zahvalna kultura,sigurno će donijeti zaradu.Danas sutra djeca ili unuci će vam biti zahvalni na tome.Međutim valjalo bi porazmisliti i o topoli ili bagremu.

masimo1
11.02.2008., 19:22
News Flash iz resource investment konverence ovog vikenda... - Buducnost je u psenici!!!

3007
11.02.2008., 23:12
.. rečeno da je potrebno oko 20-25 godina, i ono što je mene iznenadilo da visina debla treba biti negdje između 8-10 metara.
...
Ako pretpostavimo promjer od 50 cm...r2 x pi x duljina debla od 8-10m...daje oko 1,5 m3 po stablu. Uzmimo manje za izračun...1m3 x 900 sadnica....900 m3 na jednom hektaru...uzmimo cijenu od 800 eura....720 000 eura.....uz rad od 75 h godišnje...

Moram vjerovati da je gospodin koji je govorio u Plodovima zemlje stručna osoba, ali su mi malo preoptimistički (navlakački) dojam ostavili podaci o profitabilnosti. Zagonetno mi je kako se uz razmak 2x3m došlo do 900kom/ha - znam da se moraju odbiti transportni putevi, ali ipak...), a teško mi je i zamisliti šumu "stupova" promjera pola metra na tako malim razmacima (prepuštam upućenijima da me razuvjere ako griješm), bio sam po bukovim i grabovim šumama, nisam mjerio, ali čini mise da razmaci nisu bili manji od 6-7 m.

Isto tako, 20-25 god mi se čini kao prekratki period za razvoj do dimenzija prikladnih za sječu (mojih nekoliko komada starih 18 god imaju srednji promjer 250-300mm - istina, nisu baš puno gnojeni ni zalijevani :)), a pročitao sam negdje kako nije sve ni u veličini, već da se zahtijeva određena zrelost (starost) - dobro bi bi došao komentar nekoga šumarske ili drvoprerađivačke struke.

Prema knjizi Orah, autora dr. Milovana Koraća, NOLIT 1987., u kojoj, se doduše pažnja posvećuje uzgoju nasada oraha prvenstveno za proizvodnju ploda, navodi se optimalan razmak,ovisno o plodnosti zemljišta, između 8x8 i 12x12 m, odnosno između 70 i 156 stabala po hektaru (uz prosjek 10x10m - 100 stabala), kao i da se kod pošumljavanja razmak sadnje smanjuje za 30 do 50%, te da takve šume ostvaruju prinos do 5m3 drveta/ha/god.

Kod procjene vrijednosti dobivenog drveta bitno je razlikovati "šumsku" mjeru, odnosno volumen trupaca i volumen dobivene piljene građe; prilično sam uvjeren da se cijena od 800€/m3 odnosi na fosne i to određene klase, a nikako na volumen posječenih stabala

koma, sux
12.02.2008., 11:40
Bok svima. Odgovor na neka pitanja:

- ako se sadi 2*3m na jedan ha se dobije 1650 stabala, a
ne 900 (stari je računao napamet pa se izgubio)
- 8*8m razmaka je za orahe koji daju plodove a ne drvo
- orah bi trebao biti star min 40 godina, a max 70 (zato se i
kaže da se sadi za unuke)
- ako netko ima 1 (jedan) orah star 28 g. od njega ne može
očekivati drvenu građu jer za to nije niti bio namijenjen,
već je imao široku krošnju i davao plodove.
- što se tiče početnog ulaganja od 60000kn/ha, ako jedna
sadnica košta oko 100kn...100*1650=165000kn +
priprema tla, etc.

Na ovom forumu se spominjao i nekakav brzorastući kanadski orah i neki koji ima slabu krošnju i samo raste u vis. Ako netko zna više o tome...:kava:

salel
12.02.2008., 12:50
Bok svima. Odgovor na neka pitanja:

slažem se, osim cijene sadnice-100kn su sadnice cijepljenih oraha za proizvodnju ploda dok su sjemenjaci oko 20 kn/kom,a osim toga vrlo ih je "lako"i sam uzgojiti.

babkonj5
12.02.2008., 18:09
News Flash iz resource investment konverence ovog vikenda... - Buducnost je u psenici!!!

može link

masimo1
12.02.2008., 20:53
može link
Ne moze. U zivo sam bio na Cambridge House Resource Investment Conference u Phoenix, AZ ovog vikenda.

Da sad ne duljim: Ako pogledas kako izgleda graf wheat futures dosta toga postaje jasno; stratosferna rast. Ta rast nije flash iz sutra na danas. U Kini sve vise ljudi sve bolje jede, a dosta toga se na kraju svodi na psenicu jer i zivotinje jedu psenicu. Stvar je jednostavna, cijena psenice ce ostati dugorucno (10 years) visoka.

babkonj5
12.02.2008., 21:32
nije da ne vjerujem, ali kad pogledam ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000860p.jpg) graf, ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000848p.jpg) i recimo ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000859p.jpg), dobijem dojam da je to tek jednokratni trend

nije vrag da će i nama (ja sam poljoprivrednik) jednom šaka u med...

masimo1
12.02.2008., 21:44
nije da ne vjerujem, ali kad pogledam ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000860p.jpg) graf, ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000848p.jpg) i recimo ovaj (http://www.thefinancials.com/Samples/i000859p.jpg), dobijem dojam da je to tek jednokratni trend

nije vrag da će i nama (ja sam poljoprivrednik) jednom šaka u med...
Vreme poljoprivrednika je tu! Poznati investitori poput Buffett-a, Jim Rogers-a vec neko vrijeme ulazu u poljuprivredu na razlicite nacine od kupovanja firme koja proizvodi motike, u proizvodnju gnojiva, itd. To su value investors koji ne ulazu u nesto sto nema dugorucne perspektive, nije trend. No, i sam mozes primijetiti, da cijena kruha ide gore. Ja se inace ne bavim poljuprivredom. Na konference sam bio prvenstveno radi precious metals, mining, itd. Prosla 2 desetljeca, nakon ~1982 commodities su bili u banani ali to je novi makro trend od ~200x, paper pushers are OUT, real things are IN. To je bio "moto" konference.

xman11
13.02.2008., 07:36
slažem se, osim cijene sadnice-100kn su sadnice cijepljenih oraha za proizvodnju ploda dok su sjemenjaci oko 20 kn/kom,a osim toga vrlo ih je "lako"i sam uzgojiti.

S vim za cijenu se slažem...tip s TV je bas tako i rekao da sadnica onog za uzgoj debla je neusporedivo jeftinija...dakle moglo bi biti od 20-30 kuna....
Ako bi ih htjeli sami uzgojiti...o kojoj se vrsti oraha radi i na koji način se uzgajaju..iz ploda?....ima li tog u Savonskim šumama?
Pozdrav ekipi!!!!

Evo što sam ja pronašao...
http://www.extension.umn.edu/distribution/naturalresources/DD0505.html

babkonj5
13.02.2008., 19:26
a ima ponešto i ovdje
http://paor.blog.hr/

Albatrios
26.02.2008., 11:13
Jel ima tko kakve nasade? Ja (otac) imam jedno 100 stabala starih 18-20 godina. Kakva su vam iskustva? Ponajprije me zanima kada ih i s cime spricate...

marlboro men
28.02.2008., 23:54
http://www.forum.hr/showthread.php?t=134367&highlight=sadnja+oraha

Lavica02
29.02.2008., 17:17
http://www.forum.hr/showthread.php?t=134367&highlight=sadnja+oraha

tnx :kiss: spajam

mylosz
29.02.2008., 22:22
Kako održavati mladi nasad oraha?(posađen u jesen 2007.g)
-Čime ga špricati
-kako često?
-Rezidba?

spyder1
10.03.2008., 19:39
Evo da se i ja javim na ovu temu. Posadio sam nasad oraha u 3mj prošle god na 2 ha. Sadio sam šejnovo i jupiter. Rupe sam kopao 50x50 istavljao sam na dno stajsko gnojivo pa zemlju okolo sam direktno u rupi gnojio tako sam uštedio na gnojivu. Išao sam sa razmakom 8 sa 6, i posadio sam malu šumicu od 250 kom crnog oraha za drvo sa razmakom1,5x2. Sadnice za crni orah sam sam proizveo iz sjemena. Prošla je godina bila sušna pa je bilo dosta zaljevanja. Primilo mi se skoro sve 9 kom nije s tim da je 3 srnjak rogovima izgulio. I ja sam novi u ovom svemu pa bi volio čuti kakve pametne savijete.

Oliverrr
01.04.2008., 19:49
Imam 18 god. i krenuo sam se zanimat za orahe. Zanima me koja je vrsta oraha najbolja za plod, a koja za drvo. Koliko orahu treba da počne davat plod? Imam par velikih oraha za sječu i htio bih ih prodat. Kome i gdje?? :confused:

Znam jednog Marjana Č....... iz Zg. koji se bavi orasima. Da li ste vi taj??Pozdrav!!!!!

pozovi037
28.04.2008., 10:49
Cena orahovog drveta se krece od 1000 do 1350 eura po metru kubnom to znam jer moj prijatelj se bavi time on kupje orahe stabla sam ih vadi posto ih on prodaje sa korenom ova cena je cena koju on dobija od coveka koji te iste izvozi za italiju. vec je neko od forumasa napisao kako je dobio 300 eura za stablo , odprilike tako se i krece cena koju ovaj placa vlasnicima oraha. sto znaci ko ima vise oraha mora da nadje direktnu vezu bez posrednika ako zeli da zaradi jer ce u protivnom san o milionima evra brzo da ispari. moje prognoze za orah jesu da ce biti jos skuplji jer mnogo vise se vadi nego sadi ljudi prodaju orahe za par stotina eura kojima je trebalo 70-80 godina . u svakom slucaju nije promasaj bez obzira dali za plod ili za drvo ga sadite sigurno se isplati damo sto teko da ijedan od vas koji ga posadite da ce i docekati da ga proda te cifre koje sam procitao od desetak godina su utopia. ja imam 40-ak stabala sa odprilike 25 godina i verujte nisu ni blizu da se prodaju.

pozovi037
28.04.2008., 11:16
kupina
na pocetku diskusije se neko dvoumi izmedju kupine ili oraha kupina je prilicno ok ali samo ako imas dovoljno radne snage u mom kraju ljudi imaju i po vise hektaramoj poznanik je 2007 godine sa 3 hektara prodao kupinu u vrednosti oko 70 000 eura. cena po kilogramu se kretala oko 1 euro posto sezona berbe traje dugo tako i cene variraju obicno na pocetku i na kraju su cene visoke.razlika izmedju oraha i kupine je ogromna za kupinu vam treba puno beraca kojih je tesko naci jedan berac za jedan dan nabere oko 100-ak kg i to ako je kupina dobra i krupna u protivnom tek 50-akbere se svakog drugog dana . krupnu kupinu mozes da imas samo sa navodnjavanjem svaki ozbiljniji proizvodjac ima sistem kap po kap time produzujes sezonu branja i kvalitet. e sada cena to je bilo 2007 i to je bila super cena a ona ne zavisi od proizvodjaca iz drzava bivse jugoslavije mada su veliki izvoznici. bugarska,poljska, ukraina svi oni nam se "mesaju u posao" i obaraju cenu na svetskom trziste a kupina ide za USA, nemacku i u zadnje vreme za rusiju. A sada malo nesto za optimiste pre par godine je cena kupine bila i 0,20 eura pa kada platite beraca date mu dorucak rucak i veceru posto retko da hoce neko da radi bez obroka. onda se saberes i vidis koliko si na gubitku nije tesko jer ti je taj berac zaradio 20-eura a vi izracunajte koliko kosta radnik svako u svom kraju da ne govorim o raznim nakupcima prekupcima koji na svakom zele da zarade po hladnjacu. cena smrznutih malina-kupina (kg)u supermarketima u nemackoj -austiji se krece oko 10€

LepiMate
06.05.2008., 14:57
Molim lijepo, ukoliko netko ima saznanja, gdje nabaviti sjeme crnog oraha, neku kvalitetnu sortu i spremno za sjetvu. Hvala.

martina123
06.05.2008., 17:51
Evo jos jedne koju zanima sadnja oraha....

naime, apsolutna sam početnica što se tiće uzgoja oraha, ali sam uistinu zainteresirana za isto. Posjedujem nekoliko hektara zemlje blizu Čazme (tlo je na brdovitom području) te bi voljela "iskoristititi" to zemljište. Zanima me uzgoj oraha, pa sam vas htjela zamoliti ako biste mi mogli pomoći, ukratko:
- da li idem u dobrom pravcu, tj. baš za to područje da li se isplati uložiti upravo u uzgoj oraha?
- također, postoji li kakva državna potpora u svezi sadnje oraha ( tu ste već pisali o tome, skužila sam da postoji, ali isplati li se tražiti potpora, i to koja, ona lokalna ili državna?)...
- možete li me uputiti na koje adrese koje bi bile poželjne ako se planiram baviti uzgojem istog?
- pisali ste o kanadskim orasima, zanima me uzgoj oraha zbog ploda, da li je ta vrsta najbolja?

Te, naravno, bilo koja informacija više je uvijek dobrodošla! Tnx!

Smiljan_HR
07.05.2008., 09:52
Molim lijepo, ukoliko netko ima saznanja, gdje nabaviti sjeme crnog oraha, neku kvalitetnu sortu i spremno za sjetvu. Hvala.

Probaj Displantarium, Staro Petrovo Selo, tel. 035 387 182

Sto se tice poticaja i drugih stvari za orah ....
http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,15,102
http://www.mps.hr/pdf/zakoni/Pravilnik_o_nacinu_i_uvjetima_provedbe_modela_poti canja_proizvodnje_NN_17_12_02_07.doc

Uglavnom puno ima na stranicama poljoprivredno savjetodavne sluzbe i ministarstva, a zgodno je pogledati i u narodnim novinama.
Telefonski razgovor sa lokalnim referentom savjetodavne sluzbe za vocarstvo moze biti prvi korak.

martina123
07.05.2008., 12:28
Zahvaljujem na informacijama! :top::s

Hm,hm.... Sad razmisljam o tim sortama, pise da je najbolje uzeti kombinaciju sorti....

Ima li netko tko je vec zasadio odredene sorte?
Pa, cisto ovako iz iskustva, koja je kombinacija najbolja? ( naravno ovisno na kojem zemsljistu)...

Tnx!

Smiljan_HR
08.05.2008., 09:40
Evo jos jednog rasadnika koji ima orahe http://www.rasadnikzizek.hr/index.html
Vjerujem da su voljni dati osnovne informacije

diablo2211
24.05.2008., 09:02
nemoj s 30 ha odmah, po svakom od Vas idite sa 3 hektara max....
nekako bi me bilo strah.

jel netko zna za Vukovarsko srijemsku županiju koji su poticaji?

LepiMate
26.05.2008., 11:22
RASPON CIJENA DRVNIH SORTIMENATA U RH (NABAVA)
http://suma-ss.hr/index.php?id=63

321tri
23.08.2008., 22:59
http://www.hbor.hr/Default.aspx?sec=1287

dunja23
02.09.2008., 01:40
ne znam da li su to vase fantazije sa brojevima glede oraha i malina ali nesto mi tu ne stima,pa stoga molim objektivan odgovor
kak vi nadjete kupca za te vase maline i orahe.To mi nikad nije bil jasno ,dal zovete direktno neke proizvodjace ili kaj .Ak mi netko odgovori na to pitanje vjerovacu mu ovak se sve svodi na fantasticne brojeve za tam nekih 20 30 godina tko zna hocemo li biti zivi do tad

xt12
12.10.2008., 12:32
Pozdrav!!!Eto, danas sam slucajno gledao onu emisiju poljoprivredno dobro na TV-u,pa sam se pozanimao oko sadnje oraha!!!Otisao sam na forum gdje sam vidio Vasu poruku pa imam nekoliko pitanja u vezi toga!!!Inace sam iz Medimurja , i imam nekoliko senokosa koje stoje bez ikakavih kultura,pa sam tu mislio posaditi orase!!!Zanimalo bi me koje vrste bi mi najvise godile za plod, akasnije naravano i za deblo, te dali bih mogao izmedu sadit, kao sto si ti sljive , sadnice borova koje bih naravno sjekao za Bozicnu prodaju!!!Unaprjed zahvaljujem!!!

freelancer
21.10.2008., 15:10
Da ne duljim, postaje mi zaniljiva ova ideja - koja je uvodničaru udralia u glavu.
Pa me naročito zanima da se i on javi s svojim iskustvima... :s

Da ne otvaram novo:

1) ima li netko da je kupio u zadnjih 6 mjeseci nekakvo zemljište (poljoprivredno, koja klasa, pašnjak, livada, šuma, itd... tj. zanima me opis)
2) gdje
3) opis infrastrukture (cesta, stanje ceste, put, blizina vode, struje, potoka, itd...)
4) površina
5) cijena
6) okvirna lokacija

Hvala... :s

nick1307
22.10.2008., 12:43
pozdrav svima.

naime, mene također zanima sadnja borova. ako mi tko može pomoći nekim informacijama, jako bih to cijenio. nov sam u ovome. imam nekoliko njiva, koje su dane na korištenje drugome pošto ih starci ne obrađuju, pa sam došao na ideju posaditi borove. sad me zainma manje-više sve o tome. informacije o uzgoju, samoj sadnji, razmaku između sadnica, brizi, cijeni, poticaju (ako ga ima)...
stoga bih molio ako netko zna nešto o tome da mi pomogne informacijama, linkovima....

pročitao sam neke postove, vidim da ima još ljudi koji su za to zainteresirani, pa se ispričavam ako mi je odgovor promaknuo.

ako mi netko može pomoći, može mi se javiti na e-mail aervin@net.hr

unaprijed hvala

snov
04.11.2008., 10:51

zanima me jedno (ali vrijedno ) dali je u Hrvatskoj moguće prodati zeleni plod
oraha ?? .. nepotvrđeni izvor kaže da se traži i zeleni list oraha, ha ha !!!
Ako netko ima informaciju provjerenu, molim nešto o tome.

Bljo
17.11.2008., 15:27
Jel ima tko kakvih informacija o potporama ili otkupu brusnica?

shteva
19.11.2008., 10:19
pozdrav svima.

naime, mene također zanima sadnja borova. ako mi tko može pomoći nekim informacijama, jako bih to cijenio. nov sam u ovome. imam nekoliko njiva, koje su dane na korištenje drugome pošto ih starci ne obrađuju, pa sam došao na ideju posaditi borove. sad me zainma manje-više sve o tome. informacije o uzgoju, samoj sadnji, razmaku između sadnica, brizi, cijeni, poticaju (ako ga ima)...
stoga bih molio ako netko zna nešto o tome da mi pomogne informacijama, linkovima....

pročitao sam neke postove, vidim da ima još ljudi koji su za to zainteresirani, pa se ispričavam ako mi je odgovor promaknuo.

ako mi netko može pomoći, može mi se javiti na e-mail aervin@net.hr

unaprijed hvala

Razmak izmedju borova 90 cm do 110 cm... poticaja nema....za cijenu sadnica nazovi rasadnike, sade se na jesen ili u proljece...

Briga, pa ovako, dio ljudi ih posadi i iducih 5 godina ne dira ali tada ispadne losa kvaliteta... mi ih gnojimo svake godine umjetnim gnojivom i redovito cistimo i kosimo travu....

Jedini problem ti je kaj su ih opet poceli masovno sadit ljudi pa sam skeptican da ce se danasnja dobra cijena zadrzat... no opet... ko zna... mozda cemo jednog dana i izvozit borove... u Austriji su jele na veliko od 20-28 eura vec...

salel
19.11.2008., 20:32
zanima me jedno (ali vrijedno ) dali je u Hrvatskoj moguće prodati zeleni plod
oraha ?? .. nepotvrđeni izvor kaže da se traži i zeleni list oraha, ha ha !!!
Ako netko ima informaciju provjerenu, molim nešto o tome.
zeleni plod-Badel ,za list nisam čuo,ali moguće.

salel
19.11.2008., 20:34
Jel ima tko kakvih informacija o potporama ili otkupu brusnica?
da li to znači da očekuješ urod brusnice ili pitaš unaprijed

Gazda
09.02.2009., 19:13
Dobar dan. :)

Zanima me bavljenje poljoprivredom. Ovo je, jasno, vrlo opća izjava i jasno mi je, kao i u svakom poslu, kad se počinje, da treba prvo znati što točno želiš raditi prije nego što počneš raditi. Drugim riječima, u ovom trenutku nemam ni zemlju, niti ideju što bih želio uzgajati, jedino znam da me zanimaju biljke a ne životinje :D

Ono što bih volio jest da mi preporučite literaturu koja može poslužiti kao dobar uvod u cijeli problem, i tako me navesti u odgovarajućem smjeru. Napominjem da je moje znanje čista nula, i da me ta literatura treba voditi korak po korak, za ruku.

Hvala i dabogda vam kuruza bila duplo veća :D

Spojeno je nekoliko tema vezanih za početak, dakle, odabir kulture, lokacija i sl. inicijalni savjeti.

salel
09.02.2009., 19:34
gdje si ,tko si,čime raspolažeš.Koliko si star itd.

Gazda
09.02.2009., 19:40
Zagreb, dakle, nekakva okolica bi mi odgovarala. Pitanje tko sam ne razumijem :confused: kao ni čime raspolažem; ako misliš na novac, opet ne mogu dati odgovor prije nego saznam o kakvim se troškovima radi, a godine su dovoljno mlade ak se ima volje :D

No, da dopunim, shvatio sam da nisam dao važnu informaciju: bavio bih se time više iz hobija nego biznisa, dakle bila bi riječ o nekoj maloj parceli na kojoj bih uzgajao za svoj gušt. Ako bih vidio da mi baš to ide, možda bih razmišljao i o širenju površine, ali za sad tako nešto ne predviđam.

Göttspöđä
09.02.2009., 22:15
Gazda, probaj sa voćem ili povrćem, grožđem, ako ćeš za gušt. To je klasika, napravi svoj mali vrt. Dodaj i kalifornijske gujavice i vidjet ćeš kako ćeš se fascinirati životinjama + imat ćeš ultimativno sredstvo za oplemenjivanje tla :top:

cb3000
10.02.2009., 13:05
Volju imaš , potreban ti je komadićak zemlje , osnovni alat za obradu zemlje , štihača ,motika grabljice ....i td. najbolje započeti sa povrtnjakom jer u toku jedne sezone sadnje odmah vidiš i svoje plodove .

Göttspöđä
10.02.2009., 14:18
I da... Najkompletnija knjiga za početnike je IMO Hessayonovo "Povrće" (izdao je i "Voće" i "Sobno bilje"). Objašnjava lijepo sve ab ovo - od poante plodoreda do simptoma napada gamadi i bolesti, nabraja potrebne rekvizite... svaka biljka ima navedene sjemenarske odlike (trajanje klijanja, apsolutnu masu, vitalnost sjemena ili drugog sadnog materijala..), uzgojna zahtjevnost, sklop (broj biljaka po m kvadratnom), princip sjetve ili sadnje, njege, ubiranja plodova, konzervaciju, najčešće napadače itd. Mana je samo što je autor englez i sorte koje navodi su uglavnom nama nepoznate no princip je uglavnom isti. Ionako ćeš kad dođeš u poljo-apoteku odabrati rajčicu prema slici sa najvećim, najcrvenim i najmesnatijim plodovima :)
Ako si se naoštrio, sad ti je cajt za kupnju sjemena i lagano zabadanje sjemenki u plastične čaše da bi napravio rasadu. Izbor je ogroman ali dobro čitaj deklaraciju o vitalnosti sjemena, nemoj kupiti nešto što je lanjska zaliha... ne kažem da nije klijavo, ali čemu rizik? I eventualna konstatacija o klijavosti od 15-ak % :(

Dobro je procijeniti imaš li u blizini i kakav izvor vode... obzirom na naša gadna ljeta :mad:
Također, ako si zbilja naoštren na kakav svoj Edenski vrt, razmisli i o malom ribnjaku uz sve, sada su u trendu za roštilj-lovin-people :mig:

Gazda
10.02.2009., 14:26
I da... Najkompletnija knjiga za početnike je IMO Hessayonovo "Povrće" (izdao je i "Voće" i "Sobno bilje"). Objašnjava lijepo sve ab ovo - od poante plodoreda do simptoma napada gamadi i bolesti, nabraja potrebne rekvizite... svaka biljka ima navedene sjemenarske odlike (trajanje klijanja, apsolutnu masu, vitalnost sjemena ili drugog sadnog materijala..), uzgojna zahtjevnost, sklop (broj biljaka po m kvadratnom), princip sjetve ili sadnje, njege, ubiranja plodova, konzervaciju, najčešće napadače itd. Mana je samo što je autor englez i sorte koje navodi su uglavnom nama nepoznate no princip je uglavnom isti. Ionako ćeš kad dođeš u poljo-apoteku odabrati rajčicu prema slici sa najvećim, najcrvenim i najmesnatijim plodovima :)
Ako si se naoštrio, sad ti je cajt za kupnju sjemena i lagano zabadanje sjemenki u plastične čaše da bi napravio rasadu. Izbor je ogroman ali dobro čitaj deklaraciju o vitalnosti sjemena, nemoj kupiti nešto što je lanjska zaliha... ne kažem da nije klijavo, ali čemu rizik? I eventualna konstatacija o klijavosti od 15-ak % :(

Dobro je procijeniti imaš li u blizini i kakav izvor vode... obzirom na naša gadna ljeta :mad:
Također, ako si zbilja naoštren na kakav svoj Edenski vrt, razmisli i o malom ribnjaku uz sve, sada su u trendu za roštilj-lovin-people :mig:

Super, hvala, savjeti mi djeluju odlično. :top: Jedna prednost je da zemlju još nemam, a to znači da mogu donekle i birati. Dakle, osim samog uzgajanja, zanimljiva bi mi bila i literatura te informacije o vrstama zemljišta, na što paziti kao bitne stvari prilikom kupnje, i sl.

teta-elza
10.02.2009., 14:56
hehe, evo ja ti prodam moje kompletno imanje. zainteresiran?

Gazda
10.02.2009., 15:23
hehe, evo ja ti prodam moje kompletno imanje. zainteresiran?

Informacije na PM :D

cb3000
10.02.2009., 15:41
Super, hvala, savjeti mi djeluju odlično. :top: Jedna prednost je da zemlju još nemam, a to znači da mogu donekle i birati. Dakle, osim samog uzgajanja, zanimljiva bi mi bila i literatura te informacije o vrstama zemljišta, na što paziti kao bitne stvari prilikom kupnje, i sl.

Pripazi cjena zemlje ti je jako različita , više se radi o lokaciji a ne o kvaliteti . ja ti iznajmim komadićak zemlje ko stvoren za tvoj početak , ak ti nije daleko 40 km od zg ?

Gazda
10.02.2009., 15:44
Pripazi cjena zemlje ti je jako različita , više se radi o lokaciji a ne o kvaliteti . ja ti iznajmim komadićak zemlje ko stvoren za tvoj početak , ak ti nije daleko 40 km od zg ?

Želim se obrazovati prije nego krenem u kupnju, tj. prvo želim znati što mi treba ;)

Ipak, slobodno pošalji info na PM.

teta-elza
10.02.2009., 15:50
a ja ti nudim 10 hektara i educirane radnike. di ces bolje? i sve u rodu. nece pa nece :ne zna:

cb3000
10.02.2009., 15:54
A što ti točno podrazumjevaš - trebam se obrazovat - . Misliš računat koliko će ti zrna graha narast iz jednog graha ili koliko kila paradajza od jedne sadnice ??????

Gazda
10.02.2009., 15:55
a ja ti nudim 10 hektara i educirane radnike. di ces bolje? i sve u rodu. nece pa nece :ne zna:

:rofl: pa šta bih ja koji nemam pojma o ničemu još s tim?