PDA

View Full Version : Hrčci - kineski, sirijski, domestikus ... :)

stranice : 1 2 3 4 [5] 6

fugazi
27.01.2011., 06:56
Ljudi opterecujete se nebitnim stvarima. Volite male gadove, pazite na njih, hranite ih i bit ce sve ok :)

Vilibald
27.01.2011., 07:04
ej ljudi.:-)
ja imam pitanje..imala sam prije vec hrcka.. i sad cu opet dobit novog..-)
pa me zanima daj mogu novom hrcku stavit isti mineralni kamen koji je bio i kod prijasnjeg.:-)

misliš kao kad klinac nosi cipele starijeg brata :D
ja danas samo asocijacije na djecu :rofl:

martinaaa.z8
27.01.2011., 09:05
misliš kao kad klinac nosi cipele starijeg brata :D
ja danas samo asocijacije na djecu :rofl:

hehe..pa recimo da je.:PP

Ajujana
27.01.2011., 10:45
Ako nije bio bolestan možeš staviti stvari novom hrčku. Meni kad ugine životinjica inaće sve takve stvari pobacam i kupim nove pojilice, kaj ti je to nekih 5kn dođe kamen :D

Emma_86
29.01.2011., 16:30
Ljudi razmišljam o nabavci hrčka, pa molim da mi odgovorite na par pitanja, vjerujem da ovdje već sve piše, ali baš 900-tinjak postova pregledavat...:rolleyes: a da i dobijem friške informacije :D

1. Dakle, u obzir dolaze kineski, ruski i roborovski, ne bih sirijskog (samo zato što je veći pa mu vjerujem treba i više prostora) inačem nemam pojma o hrčcima pa se nemojte ljutit ako pišem gluposti. Kakve su razlike između njih uopće?? Naravno željela bih da je mazan i pripitomila bih ga, ali da može i ostat po potrebi sam doma neko vrijeme...

2. Ono što me najviše muči...ja bih uzela odmah dva...da ne bude usamljen? da se igraju i druže, pošto je već osuđen na život u kavezu jadan pa da bar nije sam cijeli život? Ne bih nikako htjela podmladak pa da ih moram udomljavati, nego bih voljela dvije ženke... e sad, koliko je to moguće, i koliko je zapravo točno da su hrčci ajmo reć teritorijalni i da ne mogu biti skupa ako su istog spola? dakle ako odmah uzmem dvije bebe ženkice?

3. Ovo je možda glupavo pitanje ali...kakav kolut imate, kakvi su najbolji? jer imala sam kao mala hrčke privremeno, i jedan se objesio na kotaču...ne znam kako se to dogodilo kako je zapeo, ali vrtili su se na tom kotaču njih dvoje (čuli smo zvuk kotača), i kasnije smo vidli da jedan visi zadavljen :( tako da imam malo traumu i strah od tih kotača :confused:

4. ono što mi se kod ovih ljubimaca jedino ne sviđa, jest njihov kratki životni vijek. Pa koliko vam je zapravo najduže poživio neki hrčak?

Inače, imala sam kao mala i zamorca, činčilu, mačku, kunića, papigu, hrčke na čuvanju, kornjače...svašta sam imala ali kao što rekoh bila sam klinka i nisam imala pojma sve je to bila mamina briga. Sad imam psa (više nisam mala :)) i bavim se psima, ali sad bih htjela još neku ovako mucastu i ''praktičnu'' životinjicu, nažalost kunić i zamorac (koji su dugovječniji) ne dolaze u obzir jer oni moraju slobodno šetati, što u mom stanu nije moguće zbog psa.
Pa vas molim malo vremena i strpljenja, molim savjete kako bih odlučila da li da uopće uzimam novu životinjicu i pružila mu sve što treba da bude sretan :cerek: ukoliko životinjica uopće može biti sretna cijeli život u kavezu :confused: ali to ćete vi iskusniji bolje znati odgovoriti...

Jumai
29.01.2011., 17:15
Vjerojatno ću te razočarat, ali niti jedan hrčak ne voli živjet u zajednici s tim da se neki na silu slože uz povremene fightove, a neki pokolju. Sirijski se pokolju, postoje slučajevi i da su se ruski (kod nas ih zovu kineski) također pokolju. Također ne vole da ih držiš po rukama, to je jednostavno u prirodi životinjice poput hrčka.

martinaaa.z8
30.01.2011., 20:49
[QUOTE=Emma_86;31417584]
3. Ovo je možda glupavo pitanje ali...kakav kolut imate, kakvi su najbolji? jer imala sam kao mala hrčke privremeno, i jedan se objesio na kotaču...ne znam kako se to dogodilo kako je zapeo, ali vrtili su se na tom kotaču njih dvoje (čuli smo zvuk kotača), i kasnije smo vidli da jedan visi zadavljen :( tako da imam malo traumu i strah od tih kotača :confused:

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.487aed7cc644425da2b755d967f56548 .fop_plasticni_kolut_za_glodavce_criceto_fi_14cm_r azne_boje.aspx

nemam bas puno iskustva..ali meni su takvi koluti za malisane najbolji.:rofl:

Ajujana
30.01.2011., 20:51
[QUOTE=Emma_86;31417584]

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.487aed7cc644425da2b755d967f56548 .fop_plasticni_kolut_za_glodavce_criceto_fi_14cm_r azne_boje.aspx

nemam bas puno iskustva..ali meni su takvi koluti za malisane najbolji.:rofl:

Bitno da nije rešetkasti jer može hrčku zapeti nogica pa ju potrga, mi smo naručili na ebyu tihi kotač i malac vozi sve u 16 :top:

Emma_86
01.02.2011., 15:08
hm da, takvi kolutovi se čine koliko-toliko sigurni...

Dakle mislite da ne bi trebalo uzimati dvije ženke skupa? Ako uzmem samo jednu, neće biti jadna, usamljena i dosadno joj itd.? Ja sam zamislila uzet dvije pa da bar nije sama, da se druže i igraju itd. A opet strah me ako napravim tako, što ako mi se budu tukle?? Kamo ću onda s tom jednom, morat ću ju poklanjat što mi se već sad ne sviđa :) a ne mogu ni imat 2 nastambe....
Onda, predlažete jednu ili dvije??

A vrsta?? Koji su najdugovječniji?

Koliko sam skužila, kineskih kod nas ni nema, nego samo ruski. Pa sam u dilemi, ruski ili roborovski???

Ajujana
01.02.2011., 15:31
Ako uzmeš dvije ženke iz istog legla nećeš imati toliko problema sa tučnjavom, problem je ako kupiš jednog pa odlučiš kasnije ubaciti pridošlicu.

Samo sirijski hrčak voli živiti solo, ruski i roborovski mogu živjeti u paru. Nemaš kineskih u dućanima nego ruskih, najduže ti žive sirijski hrčci iako su meni draže ove patuljaste vrste al oni žive u prosjeku 2god.

anja1337
09.02.2011., 12:42
kako naucit hrcka da ne obavlja nuzdu u kucici?? ima kavez na 3 etaze, na zadnjoj je kucica... u nju donese jako puno piljevine s donje etaze... i jako se razljuti na mene kad mu svakih dan - dva to gnijezdo bacim :D
stavila sam mu na donju plasticnu etazu u jedan kut malo stare piljevine s izmetom, al kolko vidim, to nije efikasno...
citala sam o tim wc-ima za njih, da probam s nekom posudicom, i da stavim unutra pjesak (imam onaj za macji wc) i malo piljevine s izmetom??
molim vas da mi pomognete cim prije :)))
hvala unaprijed ;)

jos me zanima dal mu smijem dati grožđice... jer ja sam veliki fan, i cesto ih znam jesti, i kad osjeti miris, grize resetke kraj mene xd
i kakve su to ''igračke za hrčke''?? od kakvog materijala to treba biti??
hvala :)

fugazi
09.02.2011., 17:25
pusti ga da si sam slozi mjesto za zivot kako mu pase i ne bacaj mu gnijezda tako brzo. nije ti to pas da ces ga dresirat.

sto se tice prehrane to sve zavisi, moj jede sve zivo al u malim kolicinama, ono navrh prsta malo piletine, cistog mesa pecenog bez zacina i slicno. grozdice nisam probao ali brusnicu pojede.

itakoto

Vilibald
09.02.2011., 18:40
moj spava u pijesku tj mješavini, zemlje, pijeska i piljevine, tamo kopa, ruje, radi katakombe, tunele, gnijezda, ima posebno špajzu, wc, sve. i gušta, uživa ko prase :cerek:
svakih nekoliko očistimo sve i promijenimo mu kompletno sve.
prvi i drugi kat su kuhinja i igraonica :D
ja sam uvjerenja da živina zna najbolje šta joj paše, pa si tak i posloži.

anja1337
09.02.2011., 18:58
hvala!

ali bas na kakacima da spava :rofl:

nije sigurno higijenski ni za njega, a ni za mene.......

blue.
13.02.2011., 11:17
Prije godinu dana sam imala roborovskii hrčka, nakon 2-3 mjeseca je uginuo :( samo se sklupčao i tresao se, nije htio jesti ni piti, do jutra je bio gotov. :/ Sad bih htjela ponovno nabaviti hrčka, možda i dva. Ne želim leglo, pa me zanima ako bih mogla imati dva muška hrčka?

Ajujana
13.02.2011., 11:23
Prije godinu dana sam imala roborovskii hrčka, nakon 2-3 mjeseca je uginuo :( samo se sklupčao i tresao se, nije htio jesti ni piti, do jutra je bio gotov. :/ Sad bih htjela ponovno nabaviti hrčka, možda i dva. Ne želim leglo, pa me zanima ako bih mogla imati dva muška hrčka?

Možeš, al kupi dva iz istog legla da izbjegneš tučnjave i pazi da uzmeš od nekoga tko se kuži u hrčke da ti ne uvale ženku i mužjaka :D

blue.
13.02.2011., 11:35
Hvala ti. :D Zanimalo me jer mislim da kada bi samo jedan bio sam da bi mu bilo dosadno ili nešto, a pročitala sam negdje da bi se dva mužjaka tukli pa nisam bila sigurna. Dobro da znam. Još me zanima u vezi prehrane, što još smiju jesti umjesto kupljene hrane? Neko voće i povrće?

blue.
13.02.2011., 19:27
Još nešto, kada budem birala hrčka, kojeg da izaberem? Ruskog, sirijskog ili riborovski hrčka? Po čemu se razlikuju?

Ajujana
13.02.2011., 20:21
Još nešto, kada budem birala hrčka, kojeg da izaberem? Ruskog, sirijskog ili riborovski hrčka? Po čemu se razlikuju?

Pa izabrat ćeš onoga koji se tebi sviđa. Sirijski nikako ne vole živit u paru, ja sad imam roborovskog i tako ja mal i brz da ga se ne usudimo vaditi van iz gajbe, hiperaktivan je, moj izbor bi bio ruski hrčak, s njima nemaš problema da budu u paru.

legica21
13.02.2011., 23:15
razmišljam o kupnji hrčka... e, sad.. malo su mi skupi ti kavezi..pa sam mislila uzeti preko njuškala... koji bi po vama bio najbolji?

kavez1 (http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/habitrail-gajbica-hrcke-oglas-2395063), kavez2 (http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/super-kavez-hrcka-oglas-2404841), kavez3 (http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/kavez-hrcka-oglas-2399791), kavez4 (],[URL="http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.34d78c28242242ca884301dc82eac956 .imac-kavez-za-hrcke-fantasy-58x38x38-5cm.aspx) :D

Jumai
13.02.2011., 23:39
Hvala ti. :D Zanimalo me jer mislim da kada bi samo jedan bio sam da bi mu bilo dosadno ili nešto, a pročitala sam negdje da bi se dva mužjaka tukli pa nisam bila sigurna. Dobro da znam. Još me zanima u vezi prehrane, što još smiju jesti umjesto kupljene hrane? Neko voće i povrće?

Svi se tuku, neki više neki manje. Sirijski će se poklat do smrti, njih nikako ne smiješ držat zajedno jer ćeš ubrzo imat jednog manje, a taj što ostane će najvjerojatnije bit teško ozljeđen. Najmanje se tuku ruski.

Hrčak nije životinja koja živi u paru, on je najsretniji kad je sam.

Ajujana
14.02.2011., 07:44
razmišljam o kupnji hrčka... e, sad.. malo su mi skupi ti kavezi..pa sam mislila uzeti preko njuškala... koji bi po vama bio najbolji?

kavez1 (http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/habitrail-gajbica-hrcke-oglas-2395063), kavez2 (http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/super-kavez-hrcka-oglas-2404841), kavez3 (http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/kavez-hrcka-oglas-2399791), kavez4 (],[URL="http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.34d78c28242242ca884301dc82eac956 .imac-kavez-za-hrcke-fantasy-58x38x38-5cm.aspx) :D

4 link nemogu otvorit, prvi kavez imam doma i premal je za hrčka, to prekriži, a ostala dva ti nebi preporučila jer je 2. isto fakat premal, a 3 mi se čini previše zatvoren. Pa nisu tolko skupi, ja sam svoj platila 269kn i super je, a hrčak prezadovoljan. Ima kat povezan tunelom. Ovisi kojeg hrčka želiš, o tome ti ovisi dimenzija kaveza.

http://i56.tinypic.com/2lxiikx.jpg

legica21
14.02.2011., 09:29
a kolike bi otprilike trebale biti dimenzije za ruskog,a kolike za sirijskog hrčka?

Ajujana
14.02.2011., 09:49
a kolike bi otprilike trebale biti dimenzije za ruskog,a kolike za sirijskog hrčka?

Ovaj moj je idealan za ruskog, njegova dimenzija je 58x38xx38, sad je čak na akciji, za sirijca možeš uzet 41x40x33 a ako je visok možeš se igrati pa napraviti katove. Uvijek ti je dobro da je što veći.

legica21
14.02.2011., 13:14
aha... vidjela sam da je sad oko 220kn.. pa ću ga uzeti.. i rusa malog :cerek::cerek:

blue.
15.02.2011., 13:51
U mom gradu nema Pet Centra ali sad u subotu dolazim u Zg pa me zanima da li tamo imaju sve vrste hrčaka?

Ajujana
16.02.2011., 09:40
U mom gradu nema Pet Centra ali sad u subotu dolazim u Zg pa me zanima da li tamo imaju sve vrste hrčaka?

Možeš ih zvrcnut pa pitati, obično imaju u ponudi i sirijske, roborovske i ruske.

kukuruza zlatko
19.02.2011., 23:46
Kupio sam hrčku novi kavez i kad uđe u njega počne se češkat ko manijak i onda kad ga izvadim s vremenom se sve manje češka. Ali kad je unutra kao ona mala iz egzorcista se zna bacat grist i trljat od kavez, zvao sam dučan(u inportanne-u onaj )gdje sam kupio rekli su mi da nemaju pojma da ga ostavim unutra dok se ne privikne :eek:
Gledao sam jel made in china nije u EU je napravljeno ali opet... :ne zna:
Oprao sam sve oneo plastične dijelove 2 puta pa ću vidjet sad što bude!

Ajujana
20.02.2011., 00:44
Kupio sam hrčku novi kavez i kad uđe u njega počne se češkat ko manijak i onda kad ga izvadim s vremenom se sve manje češka. Ali kad je unutra kao ona mala iz egzorcista se zna bacat grist i trljat od kavez, zvao sam dučan(u inportanne-u onaj )gdje sam kupio rekli su mi da nemaju pojma da ga ostavim unutra dok se ne privikne :eek:
Gledao sam jel made in china nije u EU je napravljeno ali opet... :ne zna:
Oprao sam sve oneo plastične dijelove 2 puta pa ću vidjet sad što bude!

A kakva je piljevina?

kukuruza zlatko
21.02.2011., 03:08
Riješio sam tako što sam Varikinom oribao sve plastične dijelove, nisam mu bio još stavio piljevinu tada tak a piljevina sigurno nije! Svejedno hvala!:)

lady_luck
24.02.2011., 10:12
ovoga..ja sam isto primjetila da mi se hrčkica često češka.:S
citala sam prije nesto o tome..pa su pisali da je to kao normalno.. ili?! :ne zna:

top-secret-koka
25.02.2011., 22:25
kakvi su to ruski hrčci?

mi imamo kinesku hrckicu i preslatka je :cerek: al sad kad citam da ruski mogu biti u paru zao mi da nismo uzeli dva rusa :(

Jumai
25.02.2011., 22:53
Kako znaš da imaš kineskog hrčka? U pet shopovima ih zovu kineskim, ali to su u 99.999% slučajeva ruski.

Niti jedan hrčak ne voli živjet u paru, postoje slučajevi da ruski aka kineski žive u paru jer ne mogu drukčije kad ih oboje staviš u jednu krletku, ali daleko od toga da to vole. I u tom slučaju je preporučeno da krletka bude toliko velika da može svaki živjet u svom kutku bez da se jedan drugom mješaju u život (dvije posudice za hranu, vodu, dva koluta, wc-a itd..).

top-secret-koka
26.02.2011., 22:17
a nemam pojma, kupljen je kao kineski.... zapravo mi je svejedno, pogotovo sad kad si napisao/la da se i ruski zapravo samo trpe u istoj gajbi.

meni je bilo bed da je stalno sam, jer kad se svi skupimo doma on tako pocne lupat sapicama po vratima gajbe i odmah hoce van, bas jedva doceka drustvo, pa sam mislila kako bi bilo super da nabavimo jos jednog da mu nije dosadno ostatak dana....
al obzirom da su takvi samotnjaci, ostajemo mu mi za zabavu :cerek:

Vilibald
27.02.2011., 09:32

meni prosto bude neugodno kad vidim ovo i ono što ima moj (http://ultraphoto.org/images/3w54k53sty8o1g25r3n.jpg) krmak (http://ultraphoto.org/images/o3d72vnekwv0azhzeaq2.jpg) :cerek:
sve je još živo i u upotrebi. trenutno tu negdje gušta.
je, je već su bile slike, ali vidim, nema ih sada :D

top-secret-koka
27.02.2011., 10:12
super za kreativan rad :cerek: odlicno izgleda

ima i moja gajbu na 3 etaze i jos jedan "leteci tanjur" iznad gajbe, sve spojeno tunelima. taj najgornji dio koji izgleda bas fora i mala ju je zato i izabrala nju uopce ne interesira, nije penthouse tip hrcka :D

vili kaj ti hrcak pici po svim tunelima?

Vilibald
27.02.2011., 10:21
super za kreativan rad :cerek: odlicno izgleda

ima i moja gajbu na 3 etaze i jos jedan "leteci tanjur" iznad gajbe, sve spojeno tunelima. taj najgornji dio koji izgleda bas fora i mala ju je zato i izabrala nju uopce ne interesira, nije penthouse tip hrcka :D

vili kaj ti hrcak pici po svim tunelima?

piči, ali najviše voli kolut :s, i kuglu voli ali ne tak. onda pes ne da da vozi već ga čuva, munjeni su skroz. ova sve zaslini oko njega, kuglu, sve.
obožava ove kartonske kutije, vrtić, iz jedne se ide u drugu, pa je lud, lud sumanut, kad počne norit :s

Vilibald
27.02.2011., 10:58
da, nema šanse da im dam 200-300 kuna (najmanje) za malo plastike pored krletke i akvarija iz nasljedstva :zubo:
i citronove mašte
ma nema šanse, banda lopovska. baš gledam 'opremu', strašno kak je sve skupo. naravno, i mi smo samo ljudi pa smo kupili par stvari, koje su se pokazale kao totalno nepotrebne i beskorisne. na koje ne trza :D
ovo (http://www.pet-centar.hr/BinaryLibrary/7b019345-0414-4583-b31b-395d792f6972/Resized_779c557b-f9f0-4d49-aa3e-7b5fce13baa7/300_300.jpg) npr :ne zna:

hrčki (http://ultraphoto.org/images/wna303tb8a3l643no9.jpg), rekli bi slovenci :zubo:

Ajujana
27.02.2011., 11:50
Kotač je nezamjenjiv, al ovo sa tunelima si stvarno može čovjek sam napravit bez da baca masu novaca.

Vilibald tvoji će živit vječno u toj raskoši :top: hehe

top-secret-koka
27.02.2011., 14:50
kugla ? kakva kugla?

e da moja hrcka je identicna :D
moram pronaci slike pa ih stavim.

mi smo nasoj napravili dvorac od legica i prvo smo umirali od smijeha kako je jurila na sve strane, a onda smo skuzili da ga ne voli, stalno je bjezala preko zida tvrdjave :D

e da, i one panjeve sa rupama koje si linkala isto nije dozivjela 0,5%

crvenačokolada
02.03.2011., 21:31
Možeš, al kupi dva iz istog legla da izbjegneš tučnjave i pazi da uzmeš od nekoga tko se kuži u hrčke da ti ne uvale ženku i mužjaka :D

ma nema to veze dali su iz istog legla ili ne :kava:
moji su se stalno šorali makar su bili iz istog :rolleyes:

Vilibald
03.03.2011., 07:11
kugla ? kakva kugla?

pa kugla (http://www.google.hr/images?um=1&hl=hr&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Ahr%3Aofficial&channel=s&biw=1503&bih=661&tbs=isch%3A1&sa=1&q=kugla+za+hr%C4%8Dka&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=). :ne zna:

kukuruza zlatko
07.03.2011., 00:59
Ja sam svojem kupio veći kavez od prijašnjeg ali opet želi van čim me vidi.Neki dan je uspio otvorit vratica,već su olabavila, pa se zavukao u trosjed i izgrizao ga. Mater neda više ćut za njega :rofl:
A u kotačiću se uopće ne vrti, mislio sam s vremenom će skužiti ali prošlo je već više od mjesec dana :ne zna:
Sam one vrećice puni i hoće van, možda zato što smo ga naučio pustiti dok gledam tv da hoda po fotelji,trosjedu na ćemu već jesam ?
Ima i loptu da hoda po kući i uvijek ali baš uvijek se zavuće ispod kuhinjskog stola i zaglavi ispod radijatora.

Jumai
07.03.2011., 01:29
Stavi nekakav uteg, npr. vazu ili nešto slično na vrata pa neće više bježat. Kad je nešto na vratima trebao bi napravit polugu, a on nema ni približno toliko snage.

_kleo_
23.03.2011., 14:16
Jel' itko ima iskustva sa starim patuljastim hrčcima?

Moja ima već godinu i osam mjeseci, problema sa zubima, prerastanjem, ispadanjem, tvrdu hranu skoro više uopće ne može jest, kupujem joj kašice za bebe, močim kruh u mlijeku, dajem sviježi sir, nestaje mi ideja :ne zna:

Proučavala sam strane forume, još se moja dobro drži. Aktivna je dosta, sjaje joj se oke, i krzno joj je u dobrom stanju, samo ti zubi, uh.

Onda? Dugogodišnji vlasnici...ikakav savjet?

Ajujana
23.03.2011., 20:31
Moja ima već godinu i osam mjeseci, problema sa zubima, prerastanjem, ispadanjem, tvrdu hranu skoro više uopće ne može jest, kupujem joj kašice za bebe, močim kruh u mlijeku, dajem sviježi sir, nestaje mi ideja :ne zna:

Ne kužim ovo boldano, ispadaju joj zubi? Da bi hrčak imap normalno zubalo potrebno je da ga stalno troši, a kad tu nastane problem onda treba otići veterinaru da skrati zube da bi hrčak mogao normalno jesti. Budući je tvoj već u "odmakloj dobi" bolje što prije da ne se zakomplicira.

_kleo_
24.03.2011., 11:55
Pa već sam je 3 puta vodila na skraćivanje, ali ona je jako mala i osjetljiva, i pri jednoj posjeti veterinaru (zadnji put) joj je jedan glodnjak ispao skroz :(

Nisu dovoljno vični veterinari u baratanju sa tako krhkim hrčcima :( i onda vjerojatno to ne odrežu dobro, pa je boli ili joj ne paše zagriz, pa ni nakon skraćivanja ne jede svoju hranu, nego joj pravim razne mekane inačice...

joleo
30.03.2011., 20:43
ja iman kineskoga može li štapiće da skinem kuglice soli i šta smije molin vas recite mi . :) ;)<3 ena

_kleo_
31.03.2011., 20:13
Ja bi rekla nemoj. Rađe ne. Bolje joj kupi suncokretove ili bučine sjemenke za desert.
Iako mogu oni svašta jest na kraju... Moja jede i kruh, i kajganu, i sir, i pije mlijeko, jogurt, zobene, kikiriki (nesoljen!) i tjesteninu i rižu i kašice za bebe...

I dvije godine su joj skoro :love:

E i nije ti to kineski hrčak (oni imaju rep ko miševi) nego vjerojatno ruski :mig:

Wishman01
10.04.2011., 12:32
Ima li netko kavez viška za hrčka? Poželjno Split i okolica... i normalna cijena jer ima i PET shop... :)
Usput, želi li netko hrčka? Imam ih 4 viška, dajem u dobre ruke, mladi su, okoćeni 14.02... na Valentinovo :D

Emalina
11.04.2011., 13:37
Ima li netko kavez viška za hrčka? Poželjno Split i okolica... i normalna cijena jer ima i PET shop... :)
Usput, želi li netko hrčka? Imam ih 4 viška, dajem u dobre ruke, mladi su, okoćeni 14.02... na Valentinovo :D

ja bi jednog hrčka,ako netko ima viška kojeg a da je iz zagreba neka mi se javi!

wanchy
02.05.2011., 03:00
Ok, nisam prava da se javim, jer na forum inace bas ne zalazim, no... zasto je ovdje mrtvo???

Kupila sam 27.04. dvije male ruskinje. Prodavacica mi nije znala reci koliko su stare, uzela sam smedju (Kolacic - prikladno :rolleyes: ) i sivu (Cici), Kolacic je mrvicu deblja bila, no po duzini mi se cine jednakima, tako da pretpostavljam da su i stare jednako. Cici je dosta vizljasta i aktivna, dok Kolacic samo kunja, mazi se i papa. Pa mi se ucinilo da se malo zdebljala - i stavila sam ih vagati (steta sto to nisam napravila i kad sam ih kupila). Uglavnom, Kolacic ima oko 32 g, a Cici oko 24 g - dakle, skoro je trecinu teza!! Pa me interesira, da ne ceka mozda male - u pet shopu su svi zajedno, bilo ih je 15ak u boksu? Ili se samo udebljala jer je lijena kolut vrtiti i puno papa? :confused:

Inace, zasad se odlicno slazu, spavaju jedna pored druge obavezno... Samo... Kako da ih na wc naucim??? U kucici spavaju, jedu, te, takodjer kakaju i piske... :facepalm: Probala sam vec u par navrata da im promjenim "ambijent", kakicu iz kuce prebacivala u wc, sve prala i preslagivala, no nista... Tako da im sad stelju mijenjam u prosjeku 2 puta dnevno, kad god pogledam u kucicu sve je puno kakice i osjeti se urin...

Procitala sam cijeli forum, no vezano za wc nisam ni jednu pametnu nasla (no hard feelings) - ne znam, jel sam kupila neke "tupave" pa im ne smeta vrsiti nuzdu gdje spavaju? Jer stvarno smrdi - a ne mogu vjerovati da bi im to u ikojem slucaju moglo odgovarati... Panicna sam da se ne razbole ili nesto... :(

Jumai
02.05.2011., 13:54
Moji sirijski odmah skuže wc, bez obzira mijenjali kućicu ili ne. Valjda po pijesku. Ali to su takve životinjice da se znaju pokakat i popišat i u svojoj kućici, mislim da to nećeš uspjet izbjeć. Nije loše vodit računa o higijeni, ali u pravilu ih se mijenja jednom tjedno.

Također najvjerojatnije neće moć živjet zajedno, poklat će se. Možda ne bi bilo loše da se odmah pripremiš na to, a ne kao većina vlasnika tek nakon što se pokolju i međusobno ozljede (uz mogućnost infekcije rana).

feki
14.05.2011., 15:57
Imam jedno pitanje.

Prije par dana uginuo mi je hrčak. Naglo mu se pogoršalo, slabo se kretao i cijelo vrijeme je žmirio. Pokušala sam ga odvesti vetu ali je umro na putu i vet je rekao da je od starosti umro. Imao je negdje 7 mjeseci. Znam da je 2 godine prosjek i da neki umiru i ranije, ali 7 mjeseci je meni premalo i nekako mislim da je ipak umro od neke bolesti.

Pošto samo čitam da ljudima umiru puno stariji hrčci zanima me je li još kome hrčak umro od starosti samo sa 7 mjeseci ?

mala_zg23
14.05.2011., 18:29
možda ako si ga kupila je bio stariji a inače je vrlo teško im išta dijagnosticirati jer su jako mali mali broj veta ih i žele liječiti

feki
15.05.2011., 08:01
Da, i to je vjerojatno koliko bi vet bio od pomoći. :/

ExCenTric
26.05.2011., 08:32
Nabavio bi sirijskog hrčka, obavezno crno bijelog. Nakon 4 godine kaj ih nismo imal, sad se opet vračamo u taj svijet. Jel ima netko da poklanja možda, da neidem baš u pet-centar kupovat. Pitanje je kolko su stari i kakvog su zdravlja.
Pošto imam klince ( 4,5 i 1,5 god ), jel su opasni po zdravlje, hrčci naravno:)?
Htjeli bi i ptičicu, ali nam vele da su opasne zbog raznih viroza, pa ćemo pričekat da klinci malo odrastu.
Pesa imamo, mačku također, ali su vani.
Sad hoćemo nekaj za unutra pošto klinci obožavaju životinje.
Hvala

mihael-hrcak
05.06.2011., 10:33
ja imam siriskog hrcka:) a imama preoblem to sto me se boji moze mi li netko od vas pomoc sto da radim? i ne zeli da trci na kolutu? kupim mu onda kuglu?:confused:

hvala unaprjed! :Server:

Dee<3Jay
05.06.2011., 12:32
Imaš njuškalo,dosta ljudi poklanja hrčke. ;D

Jumai
05.06.2011., 13:20
ja imam siriskog hrcka:) a imama preoblem to sto me se boji moze mi li netko od vas pomoc sto da radim? i ne zeli da trci na kolutu? kupim mu onda kuglu?:confused:

Hrčak je po prirodi plašljiva životinjica, nemoj očekivati da će doći kad ga pozoveš. Doći će jedino kad mu stavljaš hranu u kućicu. :)

mihael-hrcak
05.06.2011., 18:23
lijepo molim da mi netko crno na bijelo napiše što hrčci ne smiju jesti
zadnji mi je uginuo zbog otrovanja,ali nismo uspjeli skužiti od čega...:(
veterinar kaže da je bio star i da mu je moglo bilo što zasmetati..:(
enivej,sad imam malenu curicu i odlučila sam se strogo držati pravila:clint:
zanimame samo što joj smijem dati,osim suhe,kupovne papice za hručke..
unaprijed hvala!

ja mu dajem zelenu salatu to mu je dobro

kukuruza zlatko
06.06.2011., 23:24
Nabavio bi sirijskog hrčka, obavezno crno bijelog. Nakon 4 godine kaj ih nismo imal, sad se opet vračamo u taj svijet. Jel ima netko da poklanja možda, da neidem baš u pet-centar kupovat. Pitanje je kolko su stari i kakvog su zdravlja.
Pošto imam klince ( 4,5 i 1,5 god ), jel su opasni po zdravlje, hrčci naravno:)?
Htjeli bi i ptičicu, ali nam vele da su opasne zbog raznih viroza, pa ćemo pričekat da klinci malo odrastu.
Pesa imamo, mačku također, ali su vani.
Sad hoćemo nekaj za unutra pošto klinci obožavaju životinje.
Hvala

Imam ja muškog skroz crnog i albino ženskog, crni je još mali tak da se ne mogu parit, a i baš me zanima ako se budu na što će to ličit :rofl:
Djeca ti obožavaju hrčke inače pogotovo mala :top:
Za zdravlje može bit bilo koja životinja opasna, pogotovo za djecu koja ih diraju pa guraju ruke u usta,ali da su nešto posebno opasni to nisu koliko znam.

draga_s
07.06.2011., 20:43

Koliko ga vec imas? Ako si ga tek nabavio pusti ga da se privikne. Meni je moj sam dosao u ruku posle tri dana ali to rijetko koji hoce tako brzo.Nudi mu hranu iz ruke, samo da shvati da hoces da ga hranis, ali nemoj mnogo da mrdas ruku, dakle pruzi mu tek da onjusi i ako ne bude htio uzeti cekaj jos malo i spusti pa sutradan opet, na kraju ce ti htjeti skakati rado :)

fugazi
11.06.2011., 16:22
Heh, jucer otisao od kuce, danas se vratio, vidim otvorena gajba..njega nema nigdje..zovem, fuckam al nista, drekeci po kaucu. Valjda ce doc kad ogladni.

Jumai
12.06.2011., 01:42
Heh, jucer otisao od kuce, danas se vratio, vidim otvorena gajba..njega nema nigdje..zovem, fuckam al nista, drekeci po kaucu. Valjda ce doc kad ogladni.

Stavi mu hranu nasred sobe i čekaj ga da dođe jer osim što se njemu može svašta desit - može napravit i veliku štetu. Meni je pobjegao u bass kutiju, ali sam ga uočio i izvukao vani (hranom). Prijatelju je pregrizao žice od tv-a i uginuo, a mogao je i zapalit stan.

fugazi
12.06.2011., 12:28
Moj malac je oduvijek bio dobar, stvarno. Nije nikad nista pregrizao a mogao je. Uglavnom, nasli smo ga iza frizidera. Zatvorio sam mu jedan izlaz a na drugi stavio njegovu gajbu, usao je za 3min i navalio na vodu i vocne stapice za kojima je luuuuuud.
Sve ok na kraju, thx svejedno Jumai.

Vilibald
12.06.2011., 12:37
Moj malac je oduvijek bio dobar, stvarno. Nije nikad nista pregrizao a mogao je. Uglavnom, nasli smo ga iza frizidera. Zatvorio sam mu jedan izlaz a na drugi stavio njegovu gajbu, usao je za 3min i navalio na vodu i vocne stapice za kojima je luuuuuud.
Sve ok na kraju, thx svejedno Jumai.
:s
a mukica :cerek:

moj je jednom otperjao, cijelu noć je bio vani da nismo znali, bio je ispod kreveta kod svoje igraonice. tamburao je cijeli taj dan :s

Day and night
13.06.2011., 16:36
Ja imam jednog malog ruskog(ili kineskog kako ih netko zove)
Evo njegova slikica:http://moj.pet-centar.hr/forum/attachment.php?attachmentid=4683&d=1304798491

Dee<3Jay
20.06.2011., 10:40
Nabavio bi sirijskog hrčka, obavezno crno bijelog.
Pitanje je kolko su stari i kakvog su zdravlja.

http://www.njuskalo.hr/ostali-kucni-ljubimci/mali-umiljati-ludak-spiro-oglas-2989049

Imaš sreće,mlad,jedino pare.:rofl:

Pošto imam klince ( 4,5 i 1,5 god ), jel su opasni po zdravlje, hrčci naravno?

Kao i svako drugo dijete i tvoji su klinci podložni oboljenju.
Ako hrčkovu gajbu budeš redovito održavao,hranio ga i itd. (kak to već ide),ne bi trebao imati problema.:D

Osim tog i sam si rekao da već imaš iskustva.

Ja imam jednog malog ruskog(ili kineskog kako ih netko zove)
Evo njegova slikica:

Presladak ti je hrčak.
To je ruski hrčak.
Prodavači u petshopovima stalno stavljaju etikete "kineski hrčak".
A razlika između kineskog i ruskog je vidljiva.Osim tog "pravih" kineskih hrčaka u Hrvatskoj ima svega par.
Malo progooglaj i pogledaj razlike.:D

kukuruza zlatko
27.06.2011., 14:20
Hrčak mi je nestao, nema ga već 2 dana. Da je u kući čuli bi ga barem. Čini se da je to to :(
Gajba otvorena, u cvjetnjaku malo razbacane zemlje,to je sve od dokaza što sam pronašao.Jel netko ostavio otvorena ulazna vrata od kuće pa on pobjegao ili nešto, ne znam. :(

kamiondzija
27.06.2011., 14:35
Ja sam prije 5 godina dobio hrčka za rođendan, uginuo je nakon 2 godine, bijeli kineski... kad sam ga dobio, tj. ženku bila je skotna i rodila je 7 malih hrčkića (4 crna i 3 bijela)...

njih smo podijelili okolo a nju zadržali, uginula je od starosti jer smo je malo stariju kupili :)

Sad imam zamorca već 3 godine :)

Midget Apple
12.07.2011., 22:49
Pozz, iman par pitanja. Nedavno mi je uginula sirijska hrčkica i mislin se sad bili kupila opet sirijskog ili ruskog. Ako bi uzimala ruskog onda bi dva muška, ali toliko san se već načitala različitih mišljenja, da bi se odma poklali ili bi se navikli jedno na drugo, tako da više ne znan. :D Sad, koliko je to pametno?
Još san negdi pročitala da se ruskima ne smije davati bilo kakvo voće, jogurt, kukuruz, uglavnom da su dijabetirači i da izbjegavam šećer. Jel vi to radite? :confused: Jer po postovima koje ste pisali ne zvuči mi tako. Sirijskome sam davala svašta i nije bilo nikakvih problema, također mi je ostala skoro puna kutija poslastica od voća za hrčke, šteta da propadne. :zubo:
Ako bi sirijskog uzimala onda bi onog breskvastog, ali ih još nisan primjetila u ni jednon pet shopu. Evo ovakvog:
http://hamstersblog.com/wp-content/uploads/2009/09/hamster1.jpg :cerek:
Onda, vaši prijedlozi? :)

Dee<3Jay
13.07.2011., 10:50
Ti uzmi kakvog želiš,ali ruski ti mogu živjeti sami iako vole društvo.
Ja imam rusku hrčkicu i jede sve što hrčci smiju jesti.:)

fugazi
13.07.2011., 12:05
moj mamlazic ce uskoro 2 godine al taj jede sve, tunu, pecenu piletinu, svo voće, povrce, krekere, dvopek + hranu za hrcke itd :)

Midget Apple
13.07.2011., 22:52
Ah, još jedno pitanje. :)
Iman još pijeska za činčile kojeg san kupila sirijskome, ali uopće nije reagira na njega. Očekivala san ono koprcanje po pijesku, kao tuširanje, ali on ništa. Jel to samo do njega bilo ili sirijski uopće ne uživaju u tome? Jesu li ruski uživljeniji po ton pitanju? Hvala! :)

Dee<3Jay
14.07.2011., 09:59
Ah, još jedno pitanje. :)
Iman još pijeska za činčile kojeg san kupila sirijskome, ali uopće nije reagira na njega. Očekivala san ono koprcanje po pijesku, kao tuširanje, ali on ništa. Jel to samo do njega bilo ili sirijski uopće ne uživaju u tome? Jesu li ruski uživljeniji po ton pitanju? Hvala! :)

Sve ti to ovisi od jedinke do jedinke.

Moja se ruska koprca,kupa,ponekad spava i kaka u tom pijesku.:D

spužvica9
14.07.2011., 18:50
HITNO TREBAM POMOĆ!

Imam kineskog hrčka koji je star oko dvije godine,malo manje i mislim da ima neku bolest. Naime,sve je okej,on spava,no kad se probudi otvori samo jedno oko. Drugo mu je zatvoreno. Kod tog zatvorenog oka na rubu vjeđa ima neku mast... nešto crvenkasto. Zabrinuta sam. Ako mi (tj.mojem hrčku) ikako možete pomoći,pomognite mi,tj hrčku. Ako ne možete pomoći raspitajte se,molim.

Dee<3Jay
14.07.2011., 19:37
HITNO TREBAM POMOĆ!

Imam kineskog hrčka koji je star oko dvije godine,malo manje i mislim da ima neku bolest. Naime,sve je okej,on spava,no kad se probudi otvori samo jedno oko. Drugo mu je zatvoreno. Kod tog zatvorenog oka na rubu vjeđa ima neku mast... nešto crvenkasto. Zabrinuta sam. Ako mi (tj.mojem hrčku) ikako možete pomoći,pomognite mi,tj hrčku. Ako ne možete pomoći raspitajte se,molim.

Gle,vjerojatno ima neku infekciju,mi ti toliko ne možemo pomoći koliko će ti mišljenje veterinara.

edit:imaš ruskog hrčka 100% progooglaj razlike između kineza i rusa,a i kineskih u Hrvatskoj gotovo niti nema

lili maja
15.07.2011., 20:10
i ja se ovo pitam.. naime, moj hrčakica je čudna zadnjih par dana :( inače, nije sirijska nego kineska, ali opet... premirna je i čini mi se da uopće ne pije vodu! :confused:
u subotu sam je prenjela kući iz grada u kojem studiram, jer sam preko ljeta više tu, i stavila u novi kavez. mislila sam, možda se čudno ponaša jer nije navikla (iako sam joj donjela staru nastambu, dio stare piljevine, stari kotač i igračkice) ali čini mi se da nije ništa bolje.
noću normalno vrti kotač, ali puno leži ko mrtva po kavezu što prije nije radila - zavukla bi se u nastambu. ipak, ono što me najviše zabrinjava što je to što ne vidim da pije vode :(

ima ko sličnih iskustava ili savjet :moli: :s

pa ako ga hranis jabukama ili bilo kakvim vocem :eek: netreba mu voda netrebas se plasiti jer pije sok iz voca pa zbog toga nepije vodu a ako se hrani suhim pije vodu :kava:

lili maja
15.07.2011., 20:13
Imam jedno pitanje i dajte mi savjet!!
Imam sirijskog hrcka prije se igro sa nama a sada je tuzan i boji me se,a puno me voli :gitara:
Mozel mi ko dati savjet???

lili maja
15.07.2011., 20:20
HITNO TREBAM POMOĆ!

Slusaj ja imam sirijskog hrcka i on nekad neotvori jedno oko ali progleda :rolleyes:
kad se umije.A sto kazes da nesto ima nesto crvenkasto najbolje da ga odvedes veterinaru.Trebala si davno ga odvesti veterinaru!!!Odvediga to je najpametnije!!
za svaki slucaj

lili maja
15.07.2011., 20:25
Gle,vjerojatno ima neku infekciju,mi ti toliko ne možemo pomoći koliko će ti mišljenje veterinara.

edit:imaš ruskog hrčka 100% progooglaj razlike između kineza i rusa,a i kineskih u Hrvatskoj gotovo niti nema

ma ne ako ga hrani vocem nemora piti vodu jer pije sok to mi je veterinar rekao
nama razloga za brigu :cerek:

lili maja
15.07.2011., 20:40
bok svima..imam jedan problem..imam hrcka koji je s nama 3mj.i to mi je prvi hrcak..oko nosica mu se nesto pojavilo i ispod repa kao da mu je nateklo i osusilo se..ne znam dal da ga vodim veterinaru ili..ima piljevine u kavezu i sve je bilo dobro do sada..jede jabuke,banane i suhu hranu..pije i trci i ne ponasa se cudno..jedino sto spava u kutevima kaveza a ne u kucici..i kise ponekad..molim vas da mi neko odg.ako zna sta mu je i sta da radim..hvala:)

Obavezno idi veterinaru obavezno poslusaj me :rofl:

Dee<3Jay
15.07.2011., 21:32
Kao i svako živo biće i hrčci trebaju vodu.

Voda im mora stalno biti dostupna.

Tu nije stvar o tome da ja pričam gluposti i veta sigurno bolje zna,pogledajte na drugim forumima,neki ljudi znaju više o hrčcima nego sami veterinari.

Zato omogućite svom hrčku vodu od 0-24 ,zamislite se da cijeli dan jedete samo jabuke i voće u kojima ima soka,ne biste dugo ostali bez vode (primjer nije najbolji,ali šta je je) ,bez obzira što je to hrčak.Ljudi ga smatraju mala živina,mali organizam,zapravo je on isti kao i sva druga živa bića.

@Supika! tvoj hrčak može piti vodu i po noći a da ga ti ni ne vidiš i ne čuješ

lili maja
15.07.2011., 22:27
hej ljudi, imam jedno pitanjce
da li je netko sam rezao zube svom hrcku?
ja sam prije 2,5 tj bila kod veterinara zbog toga, ali ju je morao uspavati prilikom rezanja i to mi se nije svidjelo, sva je jadna bila osamucena cijeli dan:(
problem je sto su joj zubi ponovno narasli (mislim da je to zato sto je slomila gornje pa donji abnormalno rastu) i ja razmisljam da joj to sama odrezem.
na internetu sam nasla da se moze grickalicom to napraviti.
samo sto je uzasno nemirna, morat ce mi decko pomoci.
ima li tko iskustva s tim?

jadnica stavi joj u kavez komad klipe ili nesto da moze grizti tako ostri zube to ja mom hrcku radim i nema problema pokusaj :) :rolleyes:

lili maja
15.07.2011., 22:29

pa privikavaj ga na sebe i moj se hrcak mene bojao :lol: :s :top:

lili maja
15.07.2011., 22:34
Kao i svako živo biće i hrčci trebaju vodu.

Voda im mora stalno biti dostupna.

Tu nije stvar o tome da ja pričam gluposti i veta sigurno bolje zna,pogledajte na drugim forumima,neki ljudi znaju više o hrčcima nego sami veterinari.

Zato omogućite svom hrčku vodu od 0-24 ,zamislite se da cijeli dan jedete samo jabuke i voće u kojima ima soka,ne biste dugo ostali bez vode (primjer nije najbolji,ali šta je je) ,bez obzira što je to hrčak.Ljudi ga smatraju mala živina,mali organizam,zapravo je on isti kao i sva druga živa bića.

@Supika! tvoj hrčak može piti vodu i po noći a da ga ti ni ne vidiš i ne čuješ

da a ja svom hrcku uvjek stavljam vodu bez obzira na to sto jede voce :bara:

lili maja
15.07.2011., 22:37
Htio sam na pocetku kupiti 2 hrcka, ali prodavacica mi je sugerirala d aje dovoljno kupiti samo 1, jer je hrcak samotnjacka zivotinje. Ako kupim 2 da ce biti tucnjave i krvi bilo da se radi o m/m ili m/z spolu, kaze da je to u njihovoj krvi tako, bore se za nesto u kavezu. Pa sam onda kupio sam jednu za pocetak.

da moze doci i do ozljede

Veky39
17.07.2011., 21:59
Imam sirijskog hrčka. Star je cca 6 mjeseci.
Od jučer su mu jaja jako nabrekla. Kad sjedi, sjedi zapravo za njima. Jel to normalno?
Znam da mu jako strše, ali sad mi je to nekak previše.
Inače normalno jede, pije, skače, šeta, trči

fugazi
17.07.2011., 22:08
Malo sam proguglao i kazu da je to normalno, pogotovo ako se najnormalnije krece, kao tvoj. S druge strane moguc je i tumor, al kazem, ako se normalno krece, jede, skace itd onda se ne trebas brinuti.

Xusko
29.07.2011., 07:23
1. Imam 2 ruska hrčka koji su dobili mlade. Kako trenutno nemam para za novi kavez držim ih u istom, ali majka stalno napada i grize svoje mlade (koji već imaju mjesec dana). Je li to normalno?
2. Ne želim da mi se opet pare, a uskoro ću imati 2 kaveza gdje ću odvojiti majku i oca i dati dvoje djece jednom, a jedno drugom roditelju. E, sad. Postoji li mogućnost incesta između majke i pomladka ili oca i pomladka; jer ja stvarno ne želim još hrčaka.
Usput, ako ima netko iz Zadra, a želi male hrčke besplatno, nek mi pošalje PM.
Hvala! :D

Jumai
29.07.2011., 12:51
Imam sirijskog hrčka. Star je cca 6 mjeseci.
Od jučer su mu jaja jako nabrekla. Kad sjedi, sjedi zapravo za njima. Jel to normalno?
Znam da mu jako strše, ali sad mi je to nekak previše.
Inače normalno jede, pije, skače, šeta, trči

Ako su velika i mekana - normalno, ako se radi o manjem potkožnom apcesu - najvjerojatnije je tumor. Ne moraš ih pipat, vidiš okom.

1. Imam 2 ruska hrčka koji su dobili mlade. Kako trenutno nemam para za novi kavez držim ih u istom, ali majka stalno napada i grize svoje mlade (koji već imaju mjesec dana). Je li to normalno?
2. Ne želim da mi se opet pare, a uskoro ću imati 2 kaveza gdje ću odvojiti majku i oca i dati dvoje djece jednom, a jedno drugom roditelju. E, sad. Postoji li mogućnost incesta između majke i pomladka ili oca i pomladka; jer ja stvarno ne želim još hrčaka.
Usput, ako ima netko iz Zadra, a želi male hrčke besplatno, nek mi pošalje PM.
Hvala! :D

Moraš ih odvojit. Proguglaj, dosta toga je već objašnjeno. Ili ih pokolje majka (ako si ih dirao rukom pa imaju tvoj miris), ili otac (ljubomora).

Xusko
29.07.2011., 22:46
Moraš ih odvojit. Proguglaj, dosta toga je već objašnjeno. Ili ih pokolje majka (ako si ih dirao rukom pa imaju tvoj miris), ili otac (ljubomora).

A jesu li incestuozni? Bi li se otac pario sa kćerima (a čini mi se da su sve ženske, jer su podosta zdepaste i bublaste)?

Midget Apple
03.08.2011., 11:11
A jesu li incestuozni? Bi li se otac pario sa kćerima (a čini mi se da su sve ženske, jer su podosta zdepaste i bublaste)?

Koliko ja znan, otac će navalit na kćeri. :D
Evo nikako da kupin novog hrčka. Jučer me prodavačica zbunila s tin šta je rekla da će se 2 ruska 100% potuć, dok san kod ostala 3 prodavača čula da nema problema s tin.
Jel itko zna reć kolika je vjerojatnost da će se pobit? :kukuc:
Čak san čula da se i 2 sirijska mogu držat u iston kavezu šta stvarno dosad još nisan čula. :confused: Al najvjerojatnije ću uzet 2 muška ruska, pa šta bude. I pripazit ću da su braća.

Jumai
03.08.2011., 18:14
Svi će se potuć, ne možeš držati dva u istom kavezu. I ja sam čuo priče o tome da dva kineska mogu živjeti zajedno, ali u praksi to nisam vidio. Prijatelj je imao kineske i poklali su se, prijateljica također. Sirijski ne mogu zajedno.

fugazi
03.08.2011., 18:46
Al najvjerojatnije ću uzet 2 muška ruska, pa šta bude.

jebemu miša daj se malo educiraj, proguglaj (nebi vjerovao sta ti internet sve izbaci kad napises "can hamsters live together"). Pa šta bude, jadno blago s tobom, sori.

Midget Apple
03.08.2011., 21:02
jebemu miša daj se malo educiraj, proguglaj (nebi vjerovao sta ti internet sve izbaci kad napises "can hamsters live together"). Pa šta bude, jadno blago s tobom, sori.

Pomalo, načitala san se već svega tako da i ne znan više ništa. Za sirijske san uvjerena da ne mogu zajedno, niti bi pomislila na to. Šta se tiče ruskih, evo i sad san opet proguglala i odgovori su pola-pola. Čovik koji je uzgaja ruske kaže da mogu bez problema zajedno. Kome vjerovat više? :ne zna:

Jumai
03.08.2011., 21:15
Meni je žao kad se te životinjice pokolju i međusobno ozljede, ali ako si uvjerena da mogu zajedno - probaj, ali za svaki slučaj nabavi još jedan kavez u kojeg ćeš staviti drugog hrčka kad/ako se pokolju.

Kashtelan
04.08.2011., 16:18
Imao sam par ruskih u istom kavezu kojih 8 mjeseci, dobro su se slagali. Neki dan je mužjak poludio, počeo napadat i grist ženku. Odvojio sam ju u kavez za ptice i rano jutros je okotila troje.

Koliko dugo trebaju bit uz majku, kad ih mogu poklonit?

Da li če mužjak nakon toga nju prihvatit, jer mi je tlaka držat dva kaveza?

angels in love
13.08.2011., 15:43
Poklanjam piljevinu i nesto hrane koja mi je ostala od zadnjeg hrčka pa ako je netko zainteresiran neka se javi!

Pozdrav :)

O'Zookie Mizzy
13.08.2011., 16:13
Imao sam par ruskih u istom kavezu kojih 8 mjeseci, dobro su se slagali. Neki dan je mužjak poludio, počeo napadat i grist ženku. Odvojio sam ju u kavez za ptice i rano jutros je okotila troje.

Koliko dugo trebaju bit uz majku, kad ih mogu poklonit?

Da li če mužjak nakon toga nju prihvatit, jer mi je tlaka držat dva kaveza?

Ja sam isto tako uzela dva hrčka iz jednog legla i baš se potrefilo da su muško i žensko i nakon 3 mjeseca je ženka totalno podivljala, penjala se svuda k'o mutava, grizla je i muškog i nas, cijelu drvenu kućicu je poglodala :eek: nisam imala pojma šta joj je, muškom je cijelu njuškicu očerupala, bogac nije imao dlake uopće.. opaka oštrokondža mu nije dala da spava kućici :( već sam ih mislila razdvojiti, kad jedno jutro idem čistiti, a unutra 6 malih ružnih crvića.. onda sam skužila u čemu je stvar :cerek: Bili su stari dan ili dva..

E sad, kad se okote ne smiješ uopće čistiti kućicu 2-3 tjedna, sve dok mališani sami ne počnu izlaziti iz jazbine, ako ćeš ih dirati mama će ih potamanit i pojest. Znam da neki ljudi na taj način sprečavaju povećanje hrčkolike populacije u svom domu, ali meni je to okrutno..

Ja sam pričekala da počnu izlazit van.. užasno su slatki i brzo rastu, još nemaju ni okice otvorene, ni zubeke, a već s njuškicom idu prema hranilici i sve hoće natrpat u sebe :jumping:

Mislim da nakon tri tjedna moraš obavezno maknuti mlade, jer se veliki opet pare, tako da skoro svakih 6 tjedana možeš očekivati podmladak.

Ja to nisam htjela, pa sam par i pet mladih vratila u dućan gdje sam ih kupila, a sebi sam ostavila onu koja je najviše papala i bila je skroz svijetla, zato se i zove Svetlana.

Osim toga, ta koja je ostala kod nas je nama ljudima mnogo privrženija, pitomija, druželjubivija, znatiželjnijaa, zaigranijaa.. prepoznaje nam glas, gleda nas u oči, dolazi do rešetke na kaveziću, liže nam iprst i nježno gricka.. ono, fakat je ljubimče, mazno i slatko.. Mislim da kad imaš par nisu toliko orijentirani na ljude, nego jedno na drugo, ova naša iz domaćeg uzgoja je totalno drugačijeg ponašanja karaktera nego njeni roditelji. Prava maza, voli se češkati ispod desne prednje šapice, jednostavno dođe, digne šapu i počne treptat okicama... :mikrocerek:

O'Zookie Mizzy
13.08.2011., 16:29
Tatek je spavao isključivo u ovoj pozi:

http://img21.imageshack.us/edit_preview.php?l=img21/6610/dsc01246fi.jpg&action=rotate&degree=90&r=0.08474397705867887

dok je još smio spavati u kućici :D

a ovo su mališani:

http://desmond.imageshack.us/Himg803/scaled.php?server=803&filename=dsc01259w.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg850/scaled.php?server=850&filename=dsc01260d.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg638/scaled.php?server=638&filename=dsc01261ij.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg199/scaled.php?server=199&filename=dsc01262lx.jpg&res=medium

Na ovoj zadnjoj se vidi kak se mali pokako:rofl:

Inače, čim počnu izlaziti van sve rade što i mama radi - mama pije vodu - mali pije vodu, mama se penje na kućicu - mali se hoće (ali ne može) popest na kućicu, mama dođe do hranilice - mali uđe u nju :cerek:, mama glođe kućicu - mali glođe kućicu, mama brca po piljevini - mali brca, mama ide na vrtuljak - mali ide na vrtuljak.. ali totalno ne zna čemu vrtuljak služi, nego samo stoji i čeka da se nešto desi :rofl: to je znalo biti jako smiješno, sa kandžicama se primi i onda kad se veliki počne vrtiti, on ostane prištekan i napravi salto, ma presmiješni su kad su mali

U jednom trenu je tata postao malo grub prema njima, nisu mu dali mira, stalno su ga gnjavili i penjali se po njemu, pa ih je gricnuo par puta i onda su svi počeli skvičat.. onda sam shvatila da ih moram proslijediti dalje, baš mi je bilo žao :tuzni:

O'Zookie Mizzy
13.08.2011., 16:34
Svi će se potuć, ne možeš držati dva u istom kavezu. I ja sam čuo priče o tome da dva kineska mogu živjeti zajedno, ali u praksi to nisam vidio. Prijatelj je imao kineske i poklali su se, prijateljica također. Sirijski ne mogu zajedno.

Kineski mogu zajedno samo ako su različitog spola, istospolni se začas pokolju, ženke su strašno teritorijalne, a mužjaci su agresivni, kod jedne frendice sam vidjela da jedan zaskakuje na drugog, valjda se htio pariti.. smiješno je to izgledalo - gej hrčak :D

O'Zookie Mizzy
13.08.2011., 16:41
Moja mazica obožava smokiće, totalno se izbezumi kad ga nanjuši, jednom sam vidjela kako je cijeli smoki natrpala u sebe :eek:

I obavezno kad im počistim stavim komad vate, to isto obožava, cijelu vatu si unese u kućicu i napravi od nje izolaciju i vrata :rofl:

A onu suhu hranu za hrčke (sjemenke itd) svu odnese u kućicu i sortira, svaku vrstu sjemenke u svoj kut.. baš je organizirana. Obavezno spava na hrani, da joj netko ne ukrade valjda :ne zna:

Dee<3Jay
13.08.2011., 17:04
Preslatki su ti mali rusići.:D

Ikstomi
19.08.2011., 11:31
Nabavio sam sirijskog hrčka starog 2 mjeseca, kupio sam im puno gluposti veliki kavez, (kolut, kućica) planiram kuglu kupit, no zaboravio sam pojilicu uzet, no vidio sam da to možemo i sami kućnom izradom napraviti. Može netko opisati postupak i što mi je sve potrebno i može koja slikica kako sve to izgleda, hvala :)

EDIT: i da planiram mu napraviti par tunelčića, jel mogu koristiti običan kolut od toalet papira ili salveta, ili ipak moram nazad u pet shop.

Xusko
20.08.2011., 13:50
Evo onih mojih troje su sad već jako veliki (veći i od mame i tate). U zadnjih tjedan-dva su krenuli gubiti dlaku ispod brade. Sad me zanima je li to zbog vrućine ili imaju neku bolest?

Dee<3Jay
20.08.2011., 19:40
Nabavio sam sirijskog hrčka starog 2 mjeseca, kupio sam im puno gluposti veliki kavez, (kolut, kućica) planiram kuglu kupit, no zaboravio sam pojilicu uzet, no vidio sam da to možemo i sami kućnom izradom napraviti.

Mislim da ti je lakše skoknut do petshopa i kupit pojilicu za 10 kn.
Na koncu konca,znat ćeš da je mala vjerojatnost da nešto pođe po zlu.:)

Može netko opisati postupak i što mi je sve potrebno i može koja slikica kako sve to izgleda, hvala :)

Da li si na to mislio za kavez ili za pojilicu?

EDIT: i da planiram mu napraviti par tunelčića, jel mogu koristiti običan kolut od toalet papira ili salveta, ili ipak moram nazad u pet shop.

Ako će tuneli biti unutar kaveza ne moraš kupovati one skupe plastičarke,možeš mu napraviti cijelo igralište od tulaca od wc papira.:zubo:

Ikstomi
20.08.2011., 21:30
Nije mi lakše otići i kupiti pojilicu u Pet shopu kad mi je najbliži nekih 50km :rofl:

Mislio sam na pojilicu.

kikica04
20.08.2011., 22:21
Nije mi lakše otići i kupiti pojilicu u Pet shopu kad mi je najbliži nekih 50km :rofl:

Mislio sam na pojilicu.

Mozes mu u posudicu staviti vode, ali mu davati barem dva puta na dan cistu jer zna prevrnuti ili onecistiti piljevinom.

Kailea
29.08.2011., 23:20
Dobar dan, evo da se i mi pridruzimo u drustvo :D

Ovo je moja beba (naime mali smo jos pa ne mozemo biti sigurni za spol)
http://i402.photobucket.com/albums/pp103/lori988/P8291235.jpg

http://i402.photobucket.com/albums/pp103/lori988/P8291236.jpg

lose je osvjetljenje (zarulja) a nisam ga jadnog htjela blicat :cerek: tak je bil isprepadan danas kad je dosao u svoj novi dom (slika dolje - gajbica)
Znaci da nebi bilo zabune, bijeli smo sa tamno sivom crtom na ledima xD
Jedini je takav bio u leglu pa sam znala da mora biti moj :cerek:

http://i402.photobucket.com/albums/pp103/lori988/P8291233.jpg

I tak za sada uglavnom jedemo i pajkimo..
Imala sam vec 2 curice pa sad navijam za deckica samo koje sam srece ...:lol:

Dee<3Jay
30.08.2011., 09:15
Hehe,a baš je fluffy :D

Samo ga/ju pusti prvih dana da se navikne na okoliš.

Sviđa mi se kavez,malac ima sreće.:top:

Navijam za dečka.:rofl:

Kailea
30.08.2011., 10:01
Hehe,a baš je fluffy :D

Samo ga/ju pusti prvih dana da se navikne na okoliš.

Sviđa mi se kavez,malac ima sreće.:top:

Navijam za dečka.:rofl:

hehe da, bas je fluffy xD

Ma meni je naluđa posuda za hranjenje, koja je bar 3 x veca od njega ako ne i vise :)

Nisam bas primjetila da pije vodu, jel to normalno za prve dane? :ne zna:

Danas smo popili malo mlijeka s prstica, i bilo je jako fino, doslovno smo se bacili na komadic bjelanjka od jajeta i komadic sljive :D

volimo suhe sjemenke ali nam je i svjeza hrana draga :rofl:

Dee<3Jay
30.08.2011., 18:52
Ma meni je naluđa posuda za hranjenje, koja je bar 3 x veca od njega ako ne i vise :)

Moraš paziti da joj daješ ograničenu količinu hrane,bez obzira na veličinu zdjelice, da ne dođe do pretilosti.

Nisam bas primjetila da pije vodu, jel to normalno za prve dane? :ne zna:

Hrčku ti je, kao i svakoj životinji, urođen prirodni nagon za vodom,dakle ako ju ima u pojili naći će ju.:top:

Kažeš da nisi primjetila da ju pije,napisala si da je pojeo šljivu,to mu je dodatan unos tekućine,znači opskrbljen je vodom.:D

Još nešto,vjerojatno ga ni nećeš vidjeti da pije jer je noćna životinja, pa pije dok je aktivan.

Danas smo popili malo mlijeka s prstica, i bilo je jako fino, doslovno smo se bacili na komadic bjelanjka od jajeta i komadic sljive :D

volimo suhe sjemenke ali nam je i svjeza hrana draga :rofl:

Pazi da mu daješ namirnice koje smije,ako ti treba pošaljem ti popis.:top:

Ikstomi
30.08.2011., 18:58
Šalji popis :mig:

feki
30.08.2011., 19:32
Da se ubacim. :D Može i meni popis na pp?

i love hamsters
31.08.2011., 08:25
Moja ženka kineskog hrčka rodila je 6 bebica.Trebam savjete kako se brine o njima itd.Please odgovorite na moje pitanje,stvarno nisam imala pojma da je trudna.Pomoć!! Rodila je brzo,6 malih bebica bez krzna,čudnih očiju I s puno kože,onako naborani.Molim vas pomozite,za sigurnost bebica. :tuzni:

ja u kutu
31.08.2011., 08:38
Ne paničari, bude se mama brinula o njima a ti se nastavi dalje dobro brinuti o njoj! Ukoliko ti je stelja u kavezu "siromašn" poradi malo na tome i sveopće stanje malo podigni ( ukoliko je prosjećno ) na višu razinu! Počni tražiti udomitelje za njih, adekvatne naravno!

Smartie
31.08.2011., 09:12
Pretpostavljam da imaš i mužjaka kad je ostala skotna. Odvoji ih inače ćeš non-stop imati legla. Na internetu imaš dosta o uzgoju i brizi o hrčcima i glodavcima.

~angel
31.08.2011., 13:36
Pozdrav svima :top:

Kupila sam mladog kineskog hrčka negdje u 3 mjesecu ove godine u pet shopu u Splitu, na Visokoj.
Pri kupovini nisam pitala koliko je star, ali sam pretpostavila da ima barem par mjeseci, doimao se mlad i zdrav, te živahan.
Posebice je volio grickati ljude za prste, ali ono sasvim nježno kao znak prisnosti, pa sam ga nazvala Gricko. Kupila sam mu kavez za hrčke, na kat i redovito mu mijenjala postelju, vodu i hranu.
Sve je bilo dobro do prije mjesec dana, kad je iznenada počeo šepati na prednju, lijevu šapu te je redovito čistiti (više od ostalih).
Izgledalo je kao da ima malu ranicu koja se upalila. Odmah sam ga odvela veterinarki u Solinu, koja je rekla da je to obična ranica, najvjerojatnije nastala pri njegovoj igri te da bi u potpunosti trebala zacijeliti za tjedan dana ako ju redovito mažem onime što mi je prepisala, te mi je dala inekciju uz koju sam mu kapala po 3 kapi lijeka svaki dan u vodu za piće. Znači dva lijeka, jedan za vanjsku, drugi za unutarnju primjenu.

Ranica se polako povlačila, da bi nakon tjedan dana kad se posve bila povukla, naglo buknula te počela rasti u obliku crvene izrasline/tumora.

Iako sam nastavljala s liječenjem, izraslina se nije povlačila.
Jučer sam ga ponovno odvela veterinarki te je ustanovila da to zaista jest tumor, ali da bi se moglo pomoći malenome, operacijom, na što sam naravno, pristala. Objasnila mi je da će mu odrezati šapicu u ramenu, te da će se moći kretati bez problema s 3 šapice.
Potpisala sam izjavu za odricanje odgovornosti ako ugine zbog narkoze, te ga ostavila u njenim rukama.
Jutros su mi javili da je uginuo poslije operacije, koja je prošla u redu, ali kad su ga trebali probuditi, njegovo malo srce to nije moglo izdržati. :(

Izgleda da je tumor metastazirao na više mjesta u njegovu tijelu, te mu nije bilo spasa :tuzni:

Zbilja mi nije više do kupovanja hrčaka, bez obzira koliko lijepih uspomena imala s njima, (ovo mi je drugi, prvi je bio sirijski i uginula je od starosti), jednostavno je prebolno...

goodbye Gricko :(

Jumai
31.08.2011., 19:13
Moja ženka kineskog hrčka rodila je 6 bebica.Trebam savjete kako se brine o njima itd.Please odgovorite na moje pitanje,stvarno nisam imala pojma da je trudna.Pomoć!! Rodila je brzo,6 malih bebica bez krzna,čudnih očiju I s puno kože,onako naborani.Molim vas pomozite,za sigurnost bebica. :tuzni:

Oprez!!!! Hrčci se često razmnožavaju, te mladunci vrlo brzo postaju spremni za razmnožavanje, a da ne bi preplavili svijet priroda im je nametnula par "neprijatelja";

- mužjak često zakolje mlade. Kao razlog se navodi ljubumora jer se ženka ne želi razmnožavati dok ima mlade
- ženka često zakolje mlade ako ih se dira rukom. Razlog, zbog stranog mirisa ih odbaci kao vlastitu mladunčad.
- ženka ponekad zakolje mlade bez jasnog razloga, navodi se postporođajna depresija (viđeno i kod ljudi).

Prva dva slučaja možeš riješiti tako da odvojiš mužjaka i ne diraš mladunčad, a na treći ne možeš utjecati.

I kreni odmah tražiti udomitelje jer ćeš inače morati imati 8 kaveza. Već nakon 2-3 mjeseca se kolju i/li pare. Već nakon 4-5 tjedana bi ih trebalo razdvojiti (ali ne prije 3-4 tjedna).

Pozdrav svima :top:

Kupila sam mladog kineskog hrčka negdje u 3 mjesecu ove godine u pet shopu u Splitu, na Visokoj.

Zbilja mi nije više do kupovanja hrčaka, bez obzira koliko lijepih uspomena imala s njima, (ovo mi je drugi, prvi je bio sirijski i uginula je od starosti), jednostavno je prebolno...

goodbye Gricko :(

Ja sam ih kupio 4 (nisam mogao izabrat najljepšeg :D), sve u pet shopu na Visokoj. Tri su uginula od tumora. Bio sam u veta za male životinje (na mertojaku) gdje su mi rekli da ne preporučuju operaciju zato što smatraju da bi ga postoperacijski bolovi mogli boljeti više od samog tumora te da postoji velika šansa da će metastazirati (ako već nije). Također se tumor pojavio na mjestu ozljede (od klanja dok su još bili svi u jednom kavezu).

Kao i u odgovoru na prošlo pitanje, prečesto se razmnožavaju, priroda ih mora nekako sputati, a to su nažalost najčešće tumori. U prosjeku 8 od 10 hrčaka ugine od tumora prije 2g starosti.

Btw., u pet shopu u city one centru imaju male hrčke, sirijske, dugi su 3cm i slatki do bola. :D:D Maloprije bih kupio jednog da sam mogao odmah nakon toga ići doma, ali nisam pa ga nisam htio vuć s sobom. Ako ga vidiš, kupit ćeš ga. :)

~angel
01.09.2011., 08:43
Ja sam ih kupio 4 (nisam mogao izabrat najljepšeg :D), sve u pet shopu na Visokoj. Tri su uginula od tumora. Bio sam u veta za male životinje (na mertojaku) gdje su mi rekli da ne preporučuju operaciju zato što smatraju da bi ga postoperacijski bolovi mogli boljeti više od samog tumora te da postoji velika šansa da će metastazirati (ako već nije). Također se tumor pojavio na mjestu ozljede (od klanja dok su još bili svi u jednom kavezu).

Kao i u odgovoru na prošlo pitanje, prečesto se razmnožavaju, priroda ih mora nekako sputati, a to su nažalost najčešće tumori. U prosjeku 8 od 10 hrčaka ugine od tumora prije 2g starosti.

Btw., u pet shopu u city one centru imaju male hrčke, sirijske, dugi su 3cm i slatki do bola. :D:D Maloprije bih kupio jednog da sam mogao odmah nakon toga ići doma, ali nisam pa ga nisam htio vuć s sobom. Ako ga vidiš, kupit ćeš ga. :)

Baš šteta da ni te dvije godinice što žive, ne mogu proživjeti u miru :(
jadničci mali..
Zaista ih obožavam imati kao kućne ljubimce, slatki su i mazni, brzo se priviknu na novog 'gazdu' i tako su razigrani.
Mislim se uzeti činčilu ili patuljastog zeku, ali prvo ću detaljno prošarati po forumu da vidim koliko žive, i čime ih je najbolje hraniti.
Imala sam već sirijskog hrčka pa je poživjela godinu i pol, predivna je bila, samo najbolje imam za reći.

fugazi
01.09.2011., 08:46
slatke su te beštijice jako, moj ce sirijac u 10mj imat 2g. ziv i zdrav, super izgleda, brzo se krece i svežder je. u malim kolicinama naravno.

vau-vau
01.09.2011., 13:49
Baš mi je žao zbog vaših hrčkića :(
Sve do sad koje sam imala su uginuli od starosti, s tim da je nedavno moj dragi Charlie uginuo (isto od starosti) s 3,5 godine.
I to je jedini hrčak koji se volio igrati s mojim mačkama i zajedno su spavali. :cerek:

Ikstomi
01.09.2011., 13:55
Ovi moji se isto vole igrati sa mačkom, u početku sam se bojao kako će reagirati ali sve uredu je zasad, sad su frendići :cerek:

vau-vau
01.09.2011., 14:18
Evo jedne :D
Charlie pozira dok mu Lea jede hranu :p
http://img404.imageshack.us/img404/1213/p1271751.jpg (http://img404.imageshack.us/i/p1271751.jpg/)

magic potion
05.09.2011., 18:04
Zna li netko gdje (po mogućnosti u St) kupiti onu kuglu za hrčka? U koju se on stavi, pa hoda po stanu?:rofl:

fugazi
05.09.2011., 18:06
u bilo kojem pet shopu

Ikstomi
06.09.2011., 00:00
Zna li netko gdje (po mogućnosti u St) kupiti onu kuglu za hrčka? U koju se on stavi, pa hoda po stanu?:rofl:

imas u City centra

Ikstomi
22.09.2011., 11:24
Držao sam dva sirijska hrčka (znam da nije preporučljivo) ali su iz isto legla a i kavez je preogroman pa se ni ne viđaju :rofl: no sad se ženka okotila, odmah sam izvadio mužjaka i stavio ga u zaseban prostor no što sad da radim sa mladim, koliko smiju biti s majkom (jer će potrajati da im nađem udomitelje) znam da ih ne smijem dirati i ne čistiti ispod njih da ih majka nebi pojela

Jumai
22.09.2011., 14:13
Držao sam dva sirijska hrčka (znam da nije preporučljivo) ali su iz isto legla a i kavez je preogroman pa se ni ne viđaju :rofl: no sad se ženka okotila, odmah sam izvadio mužjaka i stavio ga u zaseban prostor no što sad da radim sa mladim, koliko smiju biti s majkom (jer će potrajati da im nađem udomitelje) znam da ih ne smijem dirati i ne čistiti ispod njih da ih majka nebi pojela

Progooglaj, ja imam samo muške pa nisam detaljno poručavao materiju, ali sve se može nać na netu.

Afair, minimum 3 tjedna bi trebali bit uz majku, ali već nakon 4 tjedna bi ih trebao razdvojiti. Dobro je što si odvojio muškog i što ne diraš male, budi oprezan i prema majci jer je u osjetljivom razdoblju. Ona ubije male kad osjeti da su ugroženi.

Dee<3Jay
23.09.2011., 16:59

Ne draj piljevinu,pogotovo ne kućicu.Davaj ženki malo veću količinu hrane.Samo ih nemoj dirati i nemoj vaditi ženku van.

Znači, ništa ne diraj 10 dana.S 10 dana će malci početi izlaziti.

Udomljuj ih sa 4 tjedna,i kreni u potragu bar za potencijalnim roditeljema.

:mig:

SamaraMorgan
28.09.2011., 20:19
imam jedan "problem" s hrčkom. dakle, on je nevjerojatno pasivan.:rofl: niti se želi vrtjeti na onom kotaču, niti koristi ikakve igračke, koje su mu namijenjene. iako ga se pokušava animirati, ne ide.
zadnja je bila ona kugla. stavila ga 15 minuta unutra i skoro ga je infarkt strefio.:rofl:

potpuno je neaktivan. cijeli bi dan samo spavao, jeo i ležao!:confused:

(nije bolestan. takav je od rođenja!) star je nešto više od godinu dana.
što učiniti? ako se može išta!:lol:

Jumai
28.09.2011., 21:04
imam jedan "problem" s hrčkom. dakle, on je nevjerojatno pasivan.:rofl: niti se želi vrtjeti na onom kotaču, niti koristi ikakve igračke, koje su mu namijenjene. iako ga se pokušava animirati, ne ide.
zadnja je bila ona kugla. stavila ga 15 minuta unutra i skoro ga je infarkt strefio.:rofl:

potpuno je neaktivan. cijeli bi dan samo spavao, jeo i ležao!:confused:

(nije bolestan. takav je od rođenja!) star je nešto više od godinu dana.
što učiniti? ako se može išta!:lol:

Imho, ne. Iako neaktivnost može biti rezultat bolesti, postoji realna mogućnost da tvoj nije bolestan već je jednostavno manje aktivan.

Ikstomi
29.09.2011., 08:10
Moj je cijelu piljevinu ubacio u kućicu (uopće ne znam kako sad uđe u nju) dosad nije to radio, možda mu je postalo hladnije pa ga držim negdje gdje mu bude toplije??

Dee<3Jay
29.09.2011., 10:02
Moj je cijelu piljevinu ubacio u kućicu (uopće ne znam kako sad uđe u nju) dosad nije to radio, možda mu je postalo hladnije pa ga držim negdje gdje mu bude toplije??

To je skroz normalno,ali ako misliš da je u prostoriji gdje je on hladno,onda ga svakako premjesti na toplije mjesto.:mig:

Mrkindle
07.10.2011., 13:49
Boj ljudi,

Trebao bih savjet. Namjeravam kupiti curi hrčka, samo ne znam o hrčcima ništa. Zato da ne otkrivam toplu vodu što biste mi savjetovali, mladog, starog, ruskog, kineskog...

Unaprijed hvala

Tomislav

Jumai
07.10.2011., 14:29
Što mlađeg, naravno, da duže živi. :D Nemoj uzimati dva, odnosno, ako uzmeš dva, moraš uzeti i dva kaveza jer ne žele djeliti teritorij. Zlatni aka sirijski su najčešći, dođu 30-40kn u pet shopu, ali to nije cijeli trošak, kavez će te doći još cca. 180+ kn, + hrana, piljevina, "kamen" za zube, koja igračkica... računaj cca. 300kn.

Mrkindle
07.10.2011., 18:46
Što mlađeg, naravno, da duže živi. :D Nemoj uzimati dva, odnosno, ako uzmeš dva, moraš uzeti i dva kaveza jer ne žele djeliti teritorij. Zlatni aka sirijski su najčešći, dođu 30-40kn u pet shopu, ali to nije cijeli trošak, kavez će te doći još cca. 180+ kn, + hrana, piljevina, "kamen" za zube, koja igračkica... računaj cca. 300kn.

Hvala na odgovoru!

Jedino ne kužim za šta im treba ta piljevina? I pročito sam negdje da bi im bilo pametno kupiti i neki wc u kojem mogu obavljati nuždu?

pozz

Jumai
07.10.2011., 19:38
Hvala na odgovoru!

Jedino ne kužim za šta im treba ta piljevina? I pročito sam negdje da bi im bilo pametno kupiti i neki wc u kojem mogu obavljati nuždu?

pozz

Piljevinu staviš na pod, da nije na samoj plastici, on je i nagura, radi si brlog itd..

Možeš i to kupiti, nije nužno, ali u svakom slučaju neće štetiti.

feki
07.10.2011., 21:40
Meni su ruski hrčci posebno dragi, a i manji su od sirijskih pa ćeš uštediti na manjem kavezu. Iako računaj, kako ti je i rečeno, da ćeš na svu opremu dati barem 300kn, a ako mu želiš što ugodniji život pružiti, onda ćeš i još puno više novca izdvojiti.

Uz hranu, piljevinu treba im i sijeno. Kolut obavezno, posuda za hranu, pojilica, kućica, mineralni kamen. Tunele isto obožavaju, pa ako imaš novce biti će ti veoma zahvalni.

Dee<3Jay
08.10.2011., 10:13
Boj ljudi,

Trebao bih savjet. Namjeravam kupiti curi hrčka, samo ne znam o hrčcima ništa. Zato da ne otkrivam toplu vodu što biste mi savjetovali, mladog, starog, ruskog, kineskog...

Unaprijed hvala

Tomislav

Eto,već su ti sve napisali.:D

Još samo nešto,kineski hrčci su kod nas jaako rijetki,a u pet shopovima ćeš najčešće vidjeti da piše kineski hrčak.To je zapravo ruski,al eto,tek tolko da znaš.:mig:

avenged
12.10.2011., 16:34
poklanjam kineske hrčke stare 4 tjedna u Splitu.
javite se na broj 0915288412

Vilibald
13.10.2011., 07:04
dobro da je st :s
vjerojatno bi sada pokleknula jer je moj prije skoro mjesec dana otišao u vječna lovišta :tuzni:

hrcak lily
21.10.2011., 21:31
Imam hrčka vec cetiri mjeseca,napocetkuse igro volio me :) ali sad prije 2 dana prestao se igrati samnom malo jede dam mu jabuku ali on samo malo jede. :confused: Danju i nocu spava! Mozeli mi ko dati neki savjet :ne zna:
Hvala unaprijed :)

O'Zookie Mizzy
24.10.2011., 07:47
Prije vikenda sa otišla na kraći put, a kad sam se vratila kući moja hrčkolina je dobila snježnobijele obrvice, malo sam posurfala i shvatila da ponekad hrčci pred zimu promijene boju krzna, to bi moglo značiti da će moj hrčak uskoro biti bijeli... užasno je slatka s tim 'modnim detaljčićem' :cerek:

kustous
31.12.2011., 19:36
Da li netko zna gdje bi u PGŽ od privatnog uzgajivača mogao nabaviti mladog ruskog hrčka, jer nas je naš stari ljubimac jučer nažalost napustio.
Može i na PM.

MayaMasai
06.01.2012., 22:05
Nadam se da nije bilo pitanje ranije :D
Imam 2 rusa, i kod muskica sam danas primijetila da su mu nokti narasli i sad su duplo duzi nego prije ... zanima me da li mu to smeta, i da li je uopste normalno da se desi :S Imam ih 7 mjeseci.
Mozda bih ga trebala cesce pustati da ih istrosi od namjestaj ili? :D

Dee<3Jay
07.01.2012., 10:29
Nadam se da nije bilo pitanje ranije :D
Imam 2 rusa, i kod muskica sam danas primijetila da su mu nokti narasli i sad su duplo duzi nego prije ... zanima me da li mu to smeta, i da li je uopste normalno da se desi :S Imam ih 7 mjeseci.
Mozda bih ga trebala cesce pustati da ih istrosi od namjestaj ili? :D

Neee,nikako namještaj.:lol:

Imaš u petshopu drvo (http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.7abea23a97a54b2396f81483ec07f396 .karlie-tunel-u-prirodnom-deblu-za-glodavce-20-cm.aspx) kao tulac,moja se mala provlači kroz to,ali stalno grebe.Inače se mogu rezati noktići,ali ja ne bih pokušavala (bilo bi me strah da joj ne zarežem te male prstiće:().

Eventualno ako su im noktići abnormalno dugi ih možeš rezati,evo ti slika (http://i42.servimg.com/u/f42/12/12/35/15/nokti210.jpg),a možeš ih jednostavno odnijeti vetu da ih skrati.

edit:nemoj im rezati nokte ako su inače vrlo nemirni

MayaMasai
07.01.2012., 19:28
Neee,nikako namještaj.:lol:

Imaš u petshopu drvo (http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.7abea23a97a54b2396f81483ec07f396 .karlie-tunel-u-prirodnom-deblu-za-glodavce-20-cm.aspx) kao tulac,moja se mala provlači kroz to,ali stalno grebe.Inače se mogu rezati noktići,ali ja ne bih pokušavala (bilo bi me strah da joj ne zarežem te male prstiće:().

Eventualno ako su im noktići abnormalno dugi ih možeš rezati,evo ti slika (http://i42.servimg.com/u/f42/12/12/35/15/nokti210.jpg),a možeš ih jednostavno odnijeti vetu da ih skrati.

edit:nemoj im rezati nokte ako su inače vrlo nemirni

Ni meni se ne rezu :( , ali ako nastave rasti i pored drveta pokusacu jer je dosta miran.
Hvala na odgovoru :top:

majstor22
15.01.2012., 13:30
ja imam prekrasnog bijelog ruskog hrcka vec mjesec dana i obozavam ga :) no uzela sam samo jednog jer je osto jedini u leglu a htjela bi mu nabavit partnericu, pa me zanima kako da ih spojim?

Hvala

Dee<3Jay
15.01.2012., 14:52
ja imam prekrasnog bijelog ruskog hrcka vec mjesec dana i obozavam ga :) no uzela sam samo jednog jer je osto jedini u leglu a htjela bi mu nabavit partnericu, pa me zanima kako da ih spojim?

Hvala

Nikako ne uzimaj različiti spol za isti kavez (u jednom leglu ih može biti do 14,obično ih je 4-8 ,a kada se rode morat ćeš kupovati kaveze za njih ako ih nećeš moći udomiti,sve u svemu,velika briga),jedino ako misliš za oba imati posebne kaveze.

Upoznaj ih na neutralnom terenu,ako novog odmah staviš u kavez starijeg,prvo što se inače događa je opći pokolj.:zubo:
Ne mogu sa sigurnošću reći da će se zavoljet čim se upoznaju,zavisi od jedinke do jedinke,ali da,vole živjeti u parovima.:mig:

majstor22
15.01.2012., 17:18
ali ja zelim mlade i imam novi veliki kavez i jos jedan srednji u kojem je sada moj hrcak...

Dee<3Jay
15.01.2012., 19:12
ali ja zelim mlade i imam novi veliki kavez i jos jedan srednji u kojem je sada moj hrcak...

Pa šta šutiš.:rofl:

Onda u redu,očito si svjesna riskiranja i pronalaženja potencijalnih udomitelja,osim ako ih ne želiš sve zadržati.:D

Kao što sam napisala,neutralan teren,pa šta bude.:cerek:

Jumai
15.01.2012., 19:36
Ruski navodno mogu živjeti u paru, sirijski provjereno ne mogu. Ali ne bi preporučio niti da testiraš ruske jer postoji velika šansa da će se poklati, a posljedice klanja nerijetko budu takve da relativno brzo uginu.

Ljudi često žele uzeti dva (ili više) "da si prave društvo, da jedan ne bude jadan sam", ali to je pogrešno. Oni ne vole društvo, najsretniji su sami.

Pare se više puta godišnje, često mužjak zakolje male (jer u njima vidi prepreku daljnjem parenju), ili ih zakolje majka ako osjeti da nisu sigurni (ne smiješ ih dirati, čak ni dolaziti blizu kaveza cca. 2 tjedna nakon okota jer će ih majka zaklati ako je prestrašiš).

Teoretski, ako se ne bi međusobno poklali niti bi ih djelila drugima, u godini dana bi ih imala par stotina.

majstor22
16.01.2012., 19:20
znam da se zakolju :S ali kad sam kupovala svog onda nisu vise imali iz istog legla, niti jednog drugog legla svatko je ostao po sam a ovaj mi je bio najsladi pa nisam ni htjela ic u druge ducane.... imam dva kaveza tako da bi ja odvojila zenku kad bi se sparili, znam da se brzo kote i da odma nakon okota moze opet ostat gravidna... ali obozavam svaku vrstu zivotinje i htjela bi da moj hrcak ima bar jedno leglo, jer kad mi ovaj ugine mislim da cu jos jedan "šok" prozivjet kao i sa ostalim zivotinjama koje sam imala :).. pa sam se htjela informirat na koje postupke ih mogu spojiti a da se ne zakolju

majstor22
16.01.2012., 20:41
i imam jos jedno pitanje u vezi kaveza... oba kaveza su sa resetkama jer mi je prijateljica takoder imala hrcka pa joj je plasticni kavez pregrizo i pobjego pa ga je morala lovit po cjelom stanu. pa me zanima dali ima mozda mogucnosti posto nisam upoznata s time da se moze nekako ugradit tuneli izvan kaveza sa resetkama?? :ne zna:

feki
16.01.2012., 21:33
Ne znam na što točno misliš, ali ako misliš na ovo, može:
http://img34.imageshack.us/img34/6970/img8381m.jpg

http://img806.imageshack.us/img806/9730/img8384z.jpg

Dee<3Jay
17.01.2012., 09:25
Možda čak ne bi bilo loše kada bi gravidnu ženku stavila u akvarij,i fino i kućicu i piljevinu posložila,pa kada dođu malci ćeš bit sigurna da neće moći pobjeći.
Jer mnogi kažu da malci,pogotovo patuljaste vrste lako šmugnu kroz rešetke.:ne zna:

majstor22
17.01.2012., 16:07
kako mogu napraviti te tunele

Dee<3Jay
17.01.2012., 21:15
Imaš za kupit u petshopovima i centrima,ali su dosta skupi ako ih uzimaš više.
Jedno vrijeme mi je ovakva duga,savitljiva,rebrasta cijev bila riješenje.
Hrčak doslovno šprinta okolo-naokolo,ali i zapiša.

http://www.telur.hr/EasyEdit/UserFiles/telur%20slike%20web/ticino-telur.jpg

majstor22
18.01.2012., 14:26
kad je za moje ljubimce pitanje nista nije skupo.hehe :) ali nije mi jasno dali to stavljam gore gdje mi se kavez otvara pa kroz to ulazi i izlazi cjev (vidim po ovim slikama.) ili mogu na neki drugi nacin? :confused:

Dee<3Jay
18.01.2012., 18:27
kad je za moje ljubimce pitanje nista nije skupo.hehe :) ali nije mi jasno dali to stavljam gore gdje mi se kavez otvara pa kroz to ulazi i izlazi cjev (vidim po ovim slikama.) ili mogu na neki drugi nacin? :confused:

Imaš adapdetere da to,zakačiš ih na taj otvor i na rupu tunel.
Mislim da moraš pripaziti da kupuješ od istog proizvođača.Jer mislim da nisu svi otvori jednako veliki.

feki
18.01.2012., 19:38
Imaš adapdetere da to,zakačiš ih na taj otvor i na rupu tunel.
Mislim da moraš pripaziti da kupuješ od istog proizvođača.Jer mislim da nisu svi otvori jednako veliki.

Slažem se, ja sam se zaletila i skužila da ne odgovaraju za te tunele pa sam na kraju izrezala karton i time "zatvorila" prolaz i učvrstila tunele.
I da, ti gotovi tuneli su stvarno preskupi u dučanima.

majstor22
25.01.2012., 19:45
jucer sam dovela ljepoticu doma moj malisan je bio tolko sretan cak da se probudio odma i cekao je sa napetoscu da je stavimo u kavez do.. pali su prvi pogledi :) i mali se tolko zaljubio da se penje po recetkama, mosticima i kolutu da je moze vidjet dok je budna :cerek: jedva cekam da malo poraste da ih mogu spojiti :)) da dobim i prvo leglo :jumping: tunelice smo kupili ali moramo kupit veci kavez da ih mozemo postavljat, a doci ce kada i prvo leglo :)

vet.teh
26.01.2012., 15:15
Evo uvalila mi je masa i jednog malog muskog Ruskog hrcka,star je 6 tjedana i udomljava se http://img14.imageshack.us/img14/8242/40944831307684205904810.jpg

Malo je punasniji :cerek:

Black Revenger
17.02.2012., 15:18
trebam li se brinut kaj mi hrčak gricka kavez?
oce si ostetit zube?
oce se otrovat bojom?

fugazi
17.02.2012., 15:56
a covjece pitanja. opusti se. Moj to radi od 10mj 2009 godine i jos je ziv.

kad oce van gricka :)

Dee<3Jay
17.02.2012., 17:58
Ma neće mu biti ništa.:mig:
Osim ako ih ne grize non stop,tada može doći do otpadanja dlake na njušci.

To izgleda ovako,ali mislim da to nije ništa strašno.:ne zna:
http://i147.photobucket.com/albums/r318/hogar1991/30062011242-1.jpg

milyx
01.03.2012., 21:05
oprostite ako ovo vec negdje pise, nisam mogla naci.
moj hrcak ima mlade, danas im je 36 dana i jutros je umisto 4 bilo samo 2. znam da ih ona moze pojesti dok su mali i sve mi je to jasno, ali da li netko zna je li moguce da je pojela hrcke stare 36 dana?
jednostavno ih nema i nisu imali kud pobjeci, da bar jesu...ovo dvoje ostalih smo odmah maknuli...jos ne mogu doci sebi..

fugazi
03.03.2012., 08:03
Moj malac je uginuo nakon pune dvije i pol godine :(

koj bed, nisam mislio da ce me to boliti ovolko :(

a s druge strane, puno je dozivio i prozivio, jeo je svasta, sluso dobru mjuzu, penjo se po meni svaki dan i tako to :)

Ajvi92
10.03.2012., 16:23
Ovako imam pitanje da li se za kavez s rasetkama moze kupit kao nekakva platforma? Zapravo nesto sto se zakvaci za rasetku i spoji s ljestvama s podlogom. Imam kavez ali bi ga htjela nadodradit da bude veci da li moram razat resetke ili posoji neka druga opcija? Imala sam hrcka no uginula je nakon okota :( pa imam nekakvog iskustva. Unaprijed hvala;)

Blluezi
12.03.2012., 15:06
Pozdrav, imam malog sirijca starog oko 5 mjeseci. Dobio sam ga na poklon prije 2 tjedna i kolko vidim dosta je zivahan i druzeljubiv. Sve sto mu ponudim pojede i jako voli svoj kolut. Jedino sto sam primijetio je da nekako izgleda kao da mu je trenutni kolut premalen, dok trci drzi njuskicu prema gore i pedalira, sad ne znam dali tako inace trce ili mu je ovak kolut postao premalen? Kolut trenutni ima fi14 cm. Trebam li mu kupiti novi? Gledao sam malo po internetu i vecinom u pet shopovima imaju samo te od fi14 i fi22.

fugazi
13.03.2012., 18:55
mojim sirijcima su koluti uvijek bili premali, pogotovo kada bi odrasli ali nisu bas ni vozali kad bi odrasli dok rusi pedaliraju ko blesavi skoro pa non stop...

vet.teh
03.04.2012., 12:26
Ljudi i dalje se udomljava jedan Ruski hrcak.
Mali deckic,star nekoliko mjeseci,kod mene je na privremenom vec nekoliko,deckic,naviknut na ljude i dodire.
Sam trazi na ruke,naviknut na pse i macke :bicedobro: (u prijevodu:na njihovu prisutnost,trckarao je po pesekima).
Voli jesti,kao i svaki hrcak,ali najrade spava i boravi sa ljudima.

Zeljo-OI
08.04.2012., 00:50
Imam sirijskog albino hrcka i star je 11 mjeseci. Prije mjesec dana primjetio sam da mu je jedan prst na desnoj ruci malo nabubreni. Nisam pridavao veliku paznju tome, no sada je vec stvarno ozbiljno jer su mu vec 2 prsta na istoj ruci nabubreni s time da je jedan u tolikoj mjeri da je doslovno okrugli. U cemu je problem? dali da ga odvedem k veterinaru zbog toga?

vet.teh
09.04.2012., 08:25
Jucer je mali otisao u setnju stanom :facepalm:
Mislim da ga nikada vise ne bi nasli da nije bilo macke i pasa koji su ga vjerno pratili u stopu,po njima smo i primjetili da se nesto dogada.
Sve u svemu,mali je bio preko dva sata vani,to je od trenutka kada smo shvatili da se nesto dogada,a moguce i da je bio dulje :D
Sad spava snom pravednika,jer se valjda toliko izmorio.

Marii97
27.04.2012., 19:15
Hrčku mi je prje par dana počelo suziti oko i okolo je malo crveno.Izgleda mi kao upala oka.
Hoće li Tobrex kapi pomoći?

marsa
28.04.2012., 17:35
Ja bi rado udomila ovog malog hrčka lutalicu :))) ako je jos slobodan molim Vas da mi se javite na PP.. hvala

marsa
28.04.2012., 17:40
Sad vidim da je post o udomljavanju stavljen prije mjesec dana pa sumljam da sam se na vrijeme javila,ali evo ako netko jos ima malog rusa rado bi da postane nas ljubimac :)

vet.teh
28.04.2012., 19:34
Udomljava se i dalje :mig: dogovorimo se prek pp

marsa
29.04.2012., 16:02
Da,sad sam pročitala pp, ali sam vec nasla dvojicu malisana pa smo ih uzeli... zelim srecu ovom maznom debeljuci :)))

vet.teh
28.05.2012., 11:01
I dalje se udomljava deckic star koji 6-7 mjeseci.

http://img337.imageshack.us/edit_preview.php?l=img337/4064/dsc03882m.jpg&action=rotate

Rommel.
17.06.2012., 11:09
pozdrav ljudi
zanima me bili trebao premjestit hrčka iz dnevnog boravka pošto je tu dosta na suncu a i vruće je
vidim u zadnje vrime da sve ćešće spava izman kučice?

fugazi
17.06.2012., 12:12
ako je bas na suncu premjesti ga. ja spustim rolete jer je stvarno jako vruce i u dnevnom mi je ok sada, oko 24 stupnja

Wedding
20.06.2012., 11:08
Friski smo vlasnici hrcka, prema opisu kako se razlikuje spol pretpostavljam da je hrckica:cerek:). E sad malena se jako boji i sto je najbolje recimo ako joj dajem hranu a izadje iz kucice tada skvici i bjezi po gajbi kao da ju netko kolje:(. E sad malo si razmisljam da je moguce da je trudna posto ima cca 2-3 mjeseca a naravno da je u ducanu bila smjestena sa ostalim hrčcima pa je zato tako turbo bolazljiva i reagira vrlo burno:(?

vet.teh
20.06.2012., 11:24
Mislim da vjerovatno ni nije navikla na ruke,zato i bjezi.Ali sa strpljivim i laganim pristupom to se jako lako da rijesit,samo ju nemojte nateravat po nastambi i na silu uzimat na ruke,jer time se samo moze javiti jaca fobija.
Lagano svaki dan kada mjenjate vodu i hranu,pruzite joj prst da sama pride i pomirise i tako svaki dan i uskoro ce se naviknut na vas miris i prisutnost.
Nakon nekoga vremena ce sve vise blize prilazit ili cak sama dolazit na ruke :mig:

Sta se tice skotnosti,nazalost postoji velika sansa da stvarno je skotna,jer oni vecinom u PC ne paze :rolleyes:

fugazi
20.06.2012., 11:38
nezz za skotnost ali svaki moj hrcak je bojazljiv prvij mjesec, mjesc i pol dana..onda bude sve ok. jbg, treba i njemu da se navikne ;)

Wedding
20.06.2012., 12:20
Mislim da vjerovatno ni nije navikla na ruke,zato i bjezi.Ali sa strpljivim i laganim pristupom to se jako lako da rijesit,samo ju nemojte nateravat po nastambi i na silu uzimat na ruke,jer time se samo moze javiti jaca fobija.
Lagano svaki dan kada mjenjate vodu i hranu,pruzite joj prst da sama pride i pomirise i tako svaki dan i uskoro ce se naviknut na vas miris i prisutnost.
Nakon nekoga vremena ce sve vise blize prilazit ili cak sama dolazit na ruke :mig:

Sta se tice skotnosti,nazalost postoji velika sansa da stvarno je skotna,jer oni vecinom u PC ne paze :rolleyes:

nezz za skotnost ali svaki moj hrcak je bojazljiv prvij mjesec, mjesc i pol dana..onda bude sve ok. jbg, treba i njemu da se navikne ;)

:cerek: faja

Sa hrcima nema iskustva pa me to brinulo je zdnji puta kada smo kupova hrcka necacima taj je bio prava maza i prvo smo ga mazili dva dana a tek onda poklonili:rofl: a ovo je mali zivcenjak (to si ga je sin odabrao:p)

a nis ako mi se za 10-ak dana stvore mladi (imamo ju 5 dana:D) upoznat cu vas sa situacijom i naravno poklanjanjem kcerkica i sinova:cerek:

Dabizas
24.06.2012., 00:11
Ništa, sređeno... :)

fugazi
24.06.2012., 07:12
Ništa, sređeno... :)

Sta je na kraju bilo? Alergija ili?

Dabizas
08.07.2012., 17:32
Sta je na kraju bilo? Alergija ili?

Oprosti što javljam ovako kasno, izgleda da je bio rak, maleni je u međuvremenu uginuo. :(

zlakrvopijica
22.07.2012., 09:51
mi imamo malog slatkog hrcka i zovemo ga trcko. mnogo je dobar i druzeljubiv je. donela sam ga 11.01.2012 u 20h u kucu kod mog verenika a kupila sam ga 9.01. pa je bio kod mojih u kuci dok mu nisam obezbedila prevoz da se ne bi smrzo :)
super se slaze sa psima i mackama al sa vevericama i cincilama nikako jer ga ne volu. jede sve sto stigne da tako kazem. bilo gde da se nadje a da ima njemu nesto zanimljivo da klopa odmah ce to spremiti u svoje kesice u usta za poneti :)
svako vece ga po sat vremena svi mazimo i ljubimo i pricamo mu.
obezbedila sam mu i veci kavez i tockic jer mnogo voli da trci u njemu al nije nesto odusevljen. cak sam nasla i neke poslastice specijalno za glodare pa sam mu kupila i svako vece dobije po jednu :)
sada se razmisljam posto je musko da mu nabavim curicu al me nesto strah da se nece potuci na smrt jer pre nekoliko godina kada sam imala hrckove desilo mi se to da sam ustala jedno jutro i da sam videla da nema vise tri vec dva hrcka u kavezu. od treceg su ostali samo delici :(
jel mozda treba njima sad neko upoznavanje ili mogu samo da kupim curicu i stavim je kod trcka u kavez da zive zajedno?
za bebe znam da se nakon 28 dana odvajaju od mame i mogu da se prodaju, skotnost sam cula da im traje oko mesec dana i isto tako sam cula da muzjaka treba posle parenja i okota odvojiti od zenke inace ga ili ona ubije ili on bebe ubije.
jel ima neko iskustva u tome sa hrckicima?

lapdog
22.07.2012., 19:02
Ništa čudno za to tvoje prijašnje iskustvo sa međusobnom "agresijom" kod hrčaka, događa se, imala sam i ja takav slučaj u obitelji (a bili su samo dva i to braća, od malena zajedno-srećom odvojeni na vrijeme i do kraja svog životnog vijeka živjeli sami, svak u svojoj gajbici), često su soleri. Pa se sad zamisli kad ih bude 10-20, porastu, a ne podnose se. Ili se krenu međusobno pariti. Ja se ne bi upuštala u uzgoj tek tako... Proguglaj samo koliko se često i obilno kote, te kako brzo postaju spolno zreli. U Zg-u teško da bi se hrčci mogli tako lako prodati, ma čak i pokloniti. Evo i vet.teh tu dugo traži dom za svog potpuno pitomog i socijaliziranog. Osim eventualno kao hrana zmijama, a ne znam ni koliko tu prolaze. Pet shopovi imaju obavezu uzimati samo od registriranih uzgajivača.

Upoznavanje bi trebalo teći postepeno, nikako ubaciti samo novu životinju staroj na njen teritorij.

Inače, tvom malcu ništa ne fali, voli ga i dobro se brini o njemu kao i do sad. Po meni, družica mu ni ne treba, a vjerojatno ni tebi puna kuća gajbi i hrčaka uz ostale ljubimce. Eto, sretno i pamet u glavu!:mig:

zlakrvopijica
22.07.2012., 20:32
hehehehe hvala puno na savetu :) pored para veverica i para cincila definitivno cu morati dobro promisliti od hrckicima :)
ja sam iz srbije i ovde kod nas hrci se udomljavaju ko dobar dan pogotovo kod ljudi koji su vec imali hrcka pa ne moraju da kupuju sve sto bi jednom malisi trebalo da se uzme al imas pravo kad kazes da mi pored zivuljkica koje imam nije bas potrebno jos sto kaveza sa hrckovima :)
nadjoh sada ovo tako da to menja stvar :)

Hrčak se razmnožava brže od svih ostalih sisavaca. Ženke se mogu razmnožavati već od šestog tjedna. Graviditet traje oko 16 dana. Okoti se prosječno 6 mladunaca, mada su moguće varijacije od 2 – 15. Oči mladunaca otvaraju se nakon 10-15 dana. Nakon 4 tjedna mladunci se mogu odvojiti od majke, a nakon 3 mjeseca potpuno su odrasli

elle93
08.08.2012., 13:36
evo ovako , ja imam malog sirijskog hrcka , crno-bijelog , moram vam priznat da je stvarno sladak ... i posta je mala maza ... 10.8 ce bit tocno 3 mjeseca da je sa nama ... vise se ne vrti u svom kolutu po noci nego pokusava progrist kavezic , i bas se odaziva na njegovo ime "zverkan" i kad mu pruzim ruku i govorim da dodje , on dodje .. cijeli je umiljati slatkis :D ... samo da vas pitam smiju li se sirijski hrčci prati? :D

feki
08.08.2012., 13:42
Hrčci se ne kupaju. Ja im stavim pjesak da se u njemu valjaju i čiste.

elle93
08.08.2012., 13:59
Hrčci se ne kupaju. Ja im stavim pjesak da se u njemu valjaju i čiste.

e jebemu ..
ali hvala za ubuduce :)
i da ... znas kako mi je tesko da tako kratko zive , bas su cili umiljati ...

feki
08.08.2012., 14:29
I meni je to najteže, svaki put si kažem da neću više uzimati hrčke baš zbog njihovog kratkog životnog vijeka. :(
Nakon zadnje smrti sam ipak uzela ponovo hrčke, sad su mi stari oko godinu i pol, a prosjek je negdje oko 2 godine. Znam da neki žive i do 4 godine, ali nisam te sreće do sada bila.

elle93
08.08.2012., 22:26
I meni je to najteže, svaki put si kažem da neću više uzimati hrčke baš zbog njihovog kratkog životnog vijeka. :(
Nakon zadnje smrti sam ipak uzela ponovo hrčke, sad su mi stari oko godinu i pol, a prosjek je negdje oko 2 godine. Znam da neki žive i do 4 godine, ali nisam te sreće do sada bila.

aa jasno , al ja cu ih uzimat jos jer su mi stvarno smisni mali pufasti :D
i da jel normalno da im oteknu jaja?
nadam se da cu bit srice da moj zivi duze od 2 god hehe ..

feki
09.08.2012., 10:37
Ne znam na što točno misliš pod "oteknu jaja", vjerojatno imaš dečka, na njima su jaja veoma vidljiva. :D

http://zooportal.hr/wp-content/uploads/2011/08/spol-hrcka.jpg

Ja sam do sada imala samo ženkice. I to slučajnim odabirom.

Sirijci bi trebali živjeti malo duže, moji su do sada bili ruski i roborovski.

elle93
09.08.2012., 11:22
Ne znam na što točno misliš pod "oteknu jaja", vjerojatno imaš dečka, na njima su jaja veoma vidljiva. :D

http://zooportal.hr/wp-content/uploads/2011/08/spol-hrcka.jpg

Ja sam do sada imala samo ženkice. I to slučajnim odabirom.

Sirijci bi trebali živjeti malo duže, moji su do sada bili ruski i roborovski.

heh nadan se da oce , a sad ne znan jel to normalno za jaja :/
i evo poslat cu ti sliku mog hrckica sad :)

http://i49.tinypic.com/qsjy8i.jpg

krika
06.09.2012., 18:36
pozdrav,
evo imam mini ruskog hrčka već oko 1 i pol godine i unazad 3-4 mj su mu počele rasti neke izrasline po šapicama. vodili smo ga kod veterinara, pa su rekli da je to benigni tumor. i da to nema potrebe operirati. sad čula sam da im to ne smeta, ali da im se to s vremenom proširi i ostatkom tijela (mome je sada prešlo sa jedne na drugu šapicu) da li je itko imao kakvihiskustava s time? što napraviti? da li im to smeta? da li će im i to skratiti već i ovako pre kratak životni vijek. sada smo se tako povezali sa njime, da bi nam stvarno bilo žao da mu se nešto dogodi. za sada ne vidimo nikakve promjene u ponašanju

Ja86
11.09.2012., 11:49
Pozdrav svima evo da se i ja pohvalim dobila sam od dragog slatku malu ženkicu sirijskog hrčka... :cerek: jedva čekam da se sprijateljimo:)

tanja777
16.09.2012., 13:25
Ovako.. Trebam hitno odgovor. Nedavno sam kupila hrčkicu ne znajući da je trudna. Evo prošli tjedan mi se "porodila" :D. Imam pet hrčkova i od njih pet dva imaju čudnu ruku. Onako kao da im je napuhana ( napunjena nekom vodom ) i sad ne znam jel to uobičajeno ili? Hoće li se to kasnije maknuti? Ili je to neki tip deformacije? :confused: :ne zna: Molim da netko brzo odgovori. Unaprijed hvala :mig:

Ja86
16.09.2012., 21:23
Ovako.. Trebam hitno odgovor. Nedavno sam kupila hrčkicu ne znajući da je trudna. Evo prošli tjedan mi se "porodila" :D. Imam pet hrčkova i od njih pet dva imaju čudnu ruku. Onako kao da im je napuhana ( napunjena nekom vodom ) i sad ne znam jel to uobičajeno ili? Hoće li se to kasnije maknuti? Ili je to neki tip deformacije? :confused: :ne zna: Molim da netko brzo odgovori. Unaprijed hvala :mig:

Šta god da je najbolje kod veterinara s njima :( nikako ih nemoj dirati jer ih onda mama hrčkica odbaci cak ih zna i pojest... zato sam ja izabrala najmanjeg da budem sigurna da nije trudna... javi jesi riješila šta??

tanja777
19.09.2012., 16:00
Šta god da je najbolje kod veterinara s njima :( nikako ih nemoj dirati jer ih onda mama hrčkica odbaci cak ih zna i pojest... zato sam ja izabrala najmanjeg da budem sigurna da nije trudna... javi jesi riješila šta??

Problem je taj što veterinar nije stalno u gradu. :rolleyes: Iz manjeg sam mjesta pa on radi na dvije lokacije. Razgovarala sam s njim i on je rekao da su oni još pre mladi za pregled. Treba pričekati da porastu no mene i dalje znima što bi to moglo biti.
Postala sam na drugoj temi pa se nadam da će se javit netko tko možda zna.
Moja hrčkica ti je stara 2-3 mj. Mislim da je mlada al ne sjećam se više od kad one mogu zatrudnit. Ja nisam ni mislila da ću dobiti 1+ 5 gratis :p Al eto...Možda su me ovi u pet centru prevarili haha..

Wedding
20.09.2012., 10:34

daj probaj slikat pa stavit sliku na forum, ovdje ima sigurno onih koji ce ti moc pomoc i preko slike barem dok ne dodjes do veta:mig:

Problem je taj što veterinar nije stalno u gradu. :rolleyes: Iz manjeg sam mjesta pa on radi na dvije lokacije. Razgovarala sam s njim i on je rekao da su oni još pre mladi za pregled. Treba pričekati da porastu no mene i dalje znima što bi to moglo biti.
Postala sam na drugoj temi pa se nadam da će se javit netko tko možda zna.
Moja hrčkica ti je stara 2-3 mj. Mislim da je mlada al ne sjećam se više od kad one mogu zatrudnit. Ja nisam ni mislila da ću dobiti 1+ 5 gratis :p Al eto...Možda su me ovi u pet centru prevarili haha..

U Pet centru je problem to sto oni i muzjake i zenke drze skupa a djelatnici nemaju pojma prepoznat spol:rolleyes: i zato svaka pohvala ZooCity-u jer kod njih su muzjaci i zenke odvojeni :s

vet.teh
20.09.2012., 10:40
Stavila je slike na prvu pomoc.

tanja777
22.09.2012., 17:02
daj probaj slikat pa stavit sliku na forum, ovdje ima sigurno onih koji ce ti moc pomoc i preko slike barem dok ne dodjes do veta:mig:

U Pet centru je problem to sto oni i muzjake i zenke drze skupa a djelatnici nemaju pojma prepoznat spol:rolleyes: i zato svaka pohvala ZooCity-u jer kod njih su muzjaci i zenke odvojeni :s

Postala sam slike na prvoj pomoći al evo stavit ću i tu. :mig: Nije neka kvaliteta tak da ne znam što se vidi.

http://desmond.imageshack.us/Himg26/scaled.php?server=26&filename=img1535x.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg18/scaled.php?server=18&filename=img1533vs.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg259/scaled.php?server=259&filename=img1545o.jpg&res=landing

Mene isto živcira to što u Pet centru ne odvajaju mužjake od ženki. Inače ja uvijek pitam kojeg je spola kad kupujem al oni uvjek kažu da ne znaju. Al ja i dalje kupujem tamo valjda zbog neke tradicije,navike ne znam haha...

Sad ja imam problem što se tiče odvajanja. Ne znam ni od kad su spolno zreli. Moji sad negdje imaju 2 tjedna,možda.. Onako nisu još progledali..Proviruju im okice onako malo po malo. Počeli su samostalno jesti i ja ne znam dali ih trebam odvojiti, a i da trebam ne znam kako. Pre maleni su mi da išta vidim. Jedva ih i držim. Kao pero su, bojim se da čim ih dotaknem, da će se raspast.

Ona dva s rukuicom... Jednom je ostala ista a drugom je pocrvenjela :( Sad ide prema smeđem. Ja sam pomislila da će mu možda otpasti. Jer to je vjerojatno natečeno,sad je promjenilo boju i što sad slijedi? Nadam se da ne ono što ja mislim. Ja sam mislila da ih dam veterinaru pa da ih on uspava, odnosno ubije ne znam kako da se izrazim. Ne želim da se pate cijeli život.

Inače sam ja imala roborovskog hrčka kojemu je noga preko noći zapela između žice (kaveza) i onih tunela. Krivo sam spojila i to se dogodilo. Pa je on bio bez noge. Al poslije toga živio je još jednu godinu (normalno) trčao je i sve ostalo što hrčci rade. Ja si mislim da su im ruke ( odnosno prednje noge) potrebnije od stražnjih. ( Mom bivšem je otpala stražnja) Pa zato mislim da bi ovima moglo biti teže u životu ali možda se varam. Što vi mislite? :confused:

Wedding
24.09.2012., 09:02
tanja777 - meni ovo izgleda kao da je nesto zavezano, dal mozes to maknut, dal si probala nesto, dal si bila kod veta na kraju - proslo je vec dosta vremena od tvog prvog posta na tu temu?

Ako nozica mjenja boju to nikako nje dobro:(

mlana
26.09.2012., 10:29
Moram reči da i ja imam loše iskustvo sa Pet centrom u smislu prodali nam trudnu hrčkicu koju smo eto kupili kao muškog. :eek:
Nakon što je kod nas provela 4 dana rodila je 7 mali predivnih hrčaka :cerek:.
Moja djeca obožavaju pratiti njihov razvoj, a moram priznati i meni je predivno.
Taj hrčak je inače od sina a kćer je dobila malog zamorca. (njegovu sliku sam stavila po temu zamorci :cerek: )
Uglavnom, htjela sam reči da će bebe hrčci vjerujem već idući tjedan moći biti maknuti od majke pa nudim ako netko želi, ako ima zainteresiranih da mi se javi na pp.
Naravno, hrčkiće poklanjam. :cerek:

Wedding
26.09.2012., 11:03
Moram reči da i ja imam loše iskustvo sa Pet centrom u smislu prodali nam trudnu hrčkicu koju smo eto kupili kao muškog. :eek:
Nakon što je kod nas provela 4 dana rodila je 7 mali predivnih hrčaka :cerek:.
Moja djeca obožavaju pratiti njihov razvoj, a moram priznati i meni je predivno.
Taj hrčak je inače od sina a kćer je dobila malog zamorca. (njegovu sliku sam stavila po temu zamorci :cerek: )
Uglavnom, htjela sam reči da će bebe hrčci vjerujem već idući tjedan moći biti maknuti od majke pa nudim ako netko želi, ako ima zainteresiranih da mi se javi na pp.
Naravno, hrčkiće poklanjam. :cerek:

:cerek: cestitam

Kad bi imala gdje uzela bi jednog sigurno ali imam vec zenku ( koja se oporavlja od prijeloma kicme) a ddije zenke bi mogle napravit lom a opet muzjaka bas nebi jer necu imat kuda sa malima:rofl: a i mislim da ova zenak koja se oporavlja ne smije ostat gravidna zbog posljedica :(

tanja777
29.09.2012., 11:59
tanja777 - meni ovo izgleda kao da je nesto zavezano, dal mozes to maknut, dal si probala nesto, dal si bila kod veta na kraju - proslo je vec dosta vremena od tvog prvog posta na tu temu?

Ako nozica mjenja boju to nikako nje dobro:(

Ne može se to maknuti. Probala sam. Bila sam kod veta al je on rekao da ne može ništa. Al ja sam to i znala. Nije on čarobnjak. Rekao mi je da ih ne smije dirati jer ih to smeta što sam i primjetila te da pričekam neko vrijeme da vidimo što će se dogoditi i kako će se sve to razvijati. Tako sam i napravila. Jednom se rukica smirila i sad je normalna a drugom (onom kom je pocrnjela) je otpala :( Bila sam jako tužna i nisam znala što bi ali njemu to nije ništa. Zaraslo je u roku jednog dana i sad je happy kao i svi drugi. Sigurno mu je teže nego drugima al se on bori ( mićić moj :cerek: ) Puno mi jede,kreće se svuda jedino ne trči što je i logično. Jako je dobar. Njega ću ja ostavit sebi jer ga nitko neće htjet uzet.

Imam još dva slobodna hrčka ako netko želi nek mi se javi na pm. Jednom sam uspjela naći dom, dva ostavljam sebi (ovog sa rukicom i još jednog ) i još mi dva ostaju. Tak da ću imat tri hrčka :D Imam dva kaveza pa bi mi dvije ženke bile u jednom a muškić u drugom. Sad ne znam kako sirijski hrčci funkcioniraju u zajednici? :ne zna:

Evo malo slikica. Moram se pohvalit naljepšim hrčcima na svijetu :cerek:
http://desmond.imageshack.us/Himg543/scaled.php?server=543&filename=28092012522.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg651/scaled.php?server=651&filename=28092012524.jpg&res=landing
Ovaj sivi nema ruke.
http://desmond.imageshack.us/Himg28/scaled.php?server=28&filename=28092012529.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg837/scaled.php?server=837&filename=28092012532.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg339/scaled.php?server=339&filename=28092012536.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg88/scaled.php?server=88&filename=28092012537.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg839/scaled.php?server=839&filename=28092012545.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg687/scaled.php?server=687&filename=28092012549.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg690/scaled.php?server=690&filename=28092012547.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg210/scaled.php?server=210&filename=28092012521.jpg&res=landing
http://desmond.imageshack.us/Himg687/scaled.php?server=687&filename=28092012549.jpg&res=landing
Ovako najčešće vrte kolut, odnosno ne vrte haha :D Svako u svoju stranu
http://desmond.imageshack.us/Himg155/scaled.php?server=155&filename=28092012555.jpg&res=landing

Malo sam puno slika stavila al neka moramo se pokazivat kad smo lijepi :p

Ako ima zainteresiranih javite mi se na pm. Dva su mi slobodna ali ako netko hoće može uzeti i ovog s rukom (sivoga). Pun je ljubavi i nije on kriv što mu se takva nesreća dogodila u životu.

Nadam se da vam se sviđaju :mig:

etno
30.09.2012., 11:05
Pozdrav!

Molim savjet/pomoć. Već neki period razmišljam o nabavci hrčka, ali zapravo ne znam ništa o njihovom ponašanju. Iščitavao sam razne forume ali nigdje ne mogu naći ono što me najviše zanima, a to je njihovo ponašanje po noći. Sve što znam jeste da su noćne životinjice ali što to točno znači. Ono što mene zanima je koliko su bučni po noći. Osoba sam koja ima izrazito lagan san, i budim se i na najlaganije zvukove, pa me zanima koliko su zapravo bučni po noći i da li bi mi to predstavljalo reačan problem. sestra već ima patuljastu zečicu i svako toliko u mjesecu ima napade potrebe kopanja, uvijek to čini po noći dok spavamo, pa se takve noći znaju pretvoriti u noćnu moru :)

Stoga, molim savjet od vas koji imate hrčke. Koliko su realno bučni po noći. Od toga ovisi da li ću hrčka eventualno nabaviti ili ne. Hvala!

feki
30.09.2012., 11:22
Hrčci sami po sebi nisu bučni (osim ako imaš akrobata kao ja koji je prije znao hodati po stropu kaveza i onda se pustiti da padne u piljevinu ili npr. grize rešetke kaveza od dosade).
Ali bučni su koluti koje vrte po noći. Najglasniji su mi bili oni plastični koluti, a najtiši drveni, pa ti preporučam da si kupiš drveni kolut.
Malo su skuplji, ali ako imaš lagan san ti se to isplati.

zrinchibald
30.09.2012., 17:01
lijep pozdrav svima,
prije desetak dana sam dobila malu ruskinju na poklon koja se jucer nenadano okotila (pet centar, jel.. :azdaja: )
okotila se izvan kućice i odmah ih odnijela unutra..budući da sam ju pustila na miru da se okoti, sad ne znam koliko ih je i da li su svi dobro..minimalno ih je 3..
kak izađe van jesti ili piti ja izdaleka zavirim i vidim da se u kućici krecu..
ne zelim ih ometati jer je jos prerano al kako da znam dal su svi zivi i dobro?:ne zna:
pretpostavljam da bi izbacila iz kucice ili pojela one koji su slabi ili uginuli?:ne zna:

deki00
30.09.2012., 18:07
Ja sam davnooo kupio dva mala ruska kao dečki su oboje! Tako su rekli u pet centru! hahaa I onda nakon mjesec dana šok:eek::D Pogledam u kavez kad ono nešto malo ružičasto se koprca na piljevini! Bebači :cerek:I u isti tren dođe hrčkica i odnese ga u gnijezdo! Nije se okotila u kućici nego u piljevini je napravila tunel i iskopala jazbinu! Bilo ih je onak 5-6 hehe! Bome oboje su se brinuli za njih, skičali kad se približim i tako! Najbolje mi je kad malo odrastu, dobiju dlaku pa krenu van iz gnijezda a mama ih uporno vraća :rofl:

referentica
02.11.2012., 22:25
Pred dva mjeseca kupila sam hrčka. I sve je bilo u redu, dok nisam uočila prije nekih tjedan dana da moja hrčkica ima na sredini glavice krug u kojem ima jedva primjetnu dlaku. Do jučer je imala stelju koju sam joj stavljala i prethodna dva mjesec. Prvo sam pomislila da je možda zaležala taj dio. Pa sam jučer odlučila staviti sijeno..
Zanima me da li je imao tko takvih problema? Da li je moja hrčkica bolesna? Ako je, kako ga izliječiti? U svakom slučaju planiram pozvati veterinara i vidjeti što se događa sa njom. Ali zanima me što bi možda moglo biti u pitanju.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovorima.

AnimalLoverica
03.11.2012., 09:22
Dugo sam planirala nabaviti sirijskog, ali uvijek sam imala prepreku psa, a ne želim da hrčak zbog toga pati. Ima li tko kakvog iskustva? Je li moguće imati psa i hrčka istovremeno?

vet.teh
03.11.2012., 15:13
Zasto bi bila prepreka?Pa neces imat hrcka pustenog po kuci 24/7 :confused:
Imam hrcka,5 pasa i macka a bilo je nazalost situacija i da je pobjegao i setao po stanu cijelu noc i nitko mu nista nije napravio,samo im je bio zanimljiv.
Ne bi htijela opet globalizirati,mislim da je svaki pas posebna jedinka,sa razlicitim ponasanjem,ali te situacije se lako mogu izbjec ako se pazi.

leptirica 2
24.11.2012., 10:21
dali netko poklanja ili prodaje gajbu za hrcke po simbolicnoj cijeni..malena bi jako voljela imati tu slatku zivotinjicu..bilo bi lijepo da ima pojilicu i onaj krugic makar da se mali frajer moze rekereirati
:) hvala

jakob333
09.12.2012., 13:17
rijesila problem zuba,
namazala sam grancice komadicem banane i pocela je grickati tako da su se zubi smanjili za nekoliko dana:mig:
ja kupujem piljevinu u trgovini za kucne ljubimce, stvarno ne znam da li ova druga valja.
poz

valja samo i ja sam kupio piljevinu mogla bi mu staviti i malo slame:p moj hrčak grize samo kada ideš sa prstom u kućicu a ako ga dugo držiš u ruci on od straha (možda) će se i pokakati na ruku ali bih htjeo više informacija o hrčku :confused: :ne zna:

Koreesnik
08.01.2013., 21:18
Ja si želim hrčka već dugo vrijeme...ali starci su protiv toga. :ne zna:

Kada god dođemo na tu temu, uvijek isti razlozi:

1. Smrdi, soba će mi smrditi po mokraći (nije meni problem čistiti, ali govore da će svejedno smrditi)
2. Treba se jako puno brinuti za njega
3. Stalno govore: "čim malo napraviš propuh, već bu ti umro. to ti je jako osjetljiva životinjica.".

i još sto drugih.

:(:Server:

vau-vau
08.01.2013., 21:40
Ja si želim hrčka već dugo vrijeme...ali starci su protiv toga. :ne zna:

Kada god dođemo na tu temu, uvijek isti razlozi:

1. Smrdi, soba će mi smrditi po mokraći (nije meni problem čistiti, ali govore da će svejedno smrditi)
2. Treba se jako puno brinuti za njega
3. Stalno govore: "čim malo napraviš propuh, već bu ti umro. to ti je jako osjetljiva životinjica.".

i još sto drugih.

:(:Server:

ukratko... svoje hrčke sam naučila na wc(postoji wc za hrčke i pijesak koji ide u njega), tako da je piškao unutra i to sam mijenjala svaki dan, a jednom do dva puta tjedno cijelu piljevinu i prala kaveze. Mirisa mokraće ili smrada nije bilo, jedino miris po piljevini i to samo u blizini kaveza.

Treba se brinuti, hrana, voda, čistiti kavez, igrati se s njim, itd. ali sve u granicama normale, nemaš tu brige kao npr.sa psom (šetnje, pranje šapica, treninzi, školica i sl.)

Hrčak ne smije biti na propuhu (kao niti jedna životinja), pa ga zaštitiš i da skloni su tumorima i na žalost kratkog su životnog vijeka, ali uveseljavat će te iz dana u dan.

Porazgovaraj lijepo s roditeljima. Za početak pričuvaj nečijeg hrčka, pa im dokaži da ćeš se brinuti za svog i da nije to "životinja koja smrdi". Kad ga vide, onako majušnog i slatkog, uvući će im se pod kožu. Sretno! :)

fugazi
09.01.2013., 09:35
Ne smrde, osim ako ces nos gurat unutra al to ni nije smrad vec njihov miris. To su ti ajmo rec mali stakori, mogu oni puno vise nego sto ljudi misle, ocu rec da nisu osjetljivi koliko se to cesto spominje. I da, slatki su za popizdit i vrlo drage zivotinjice

Koreesnik
09.01.2013., 13:32
:cerek::Server::cerek:

Ne smrde, osim ako ces nos gurat unutra al to ni nije smrad vec njihov miris. To su ti ajmo rec mali stakori, mogu oni puno vise nego sto ljudi misle, ocu rec da nisu osjetljivi koliko se to cesto spominje. I da, slatki su za popizdit i vrlo drage zivotinjice

Hehe, vjerojatno ću ga dobit uskoro. :)

Nego, čujem da sirijski hrčci nisu toliko druželjubiviji kao ruski ili kineski hrčci. Mislim, to je sve drukčije od jedinke do jedinke, ali govorim o postotku. Inače, htio bih hrčka koji me čim manje podsjeća na štakora, da ima čim više dlake i da izgleda kao kuglica. :D to su ruski/kineski, jelda? :D

fugazi
09.01.2013., 18:15
Ja sam imao sirijskog dugodlakog i bio je poprilicno druzeljubiv i pitom, sad vec godinu dana imam ruskog i ziv je za poludit i brz :D

Samo sto je sirijac spavao duplo vise i skoro pa nikad nije vrtio kolut dok ovaj malac radi sve suprotno

Koreesnik
09.01.2013., 19:13
Ja sam imao sirijskog dugodlakog i bio je poprilicno druzeljubiv i pitom, sad vec godinu dana imam ruskog i ziv je za poludit i brz :D

Samo sto je sirijac spavao duplo vise i skoro pa nikad nije vrtio kolut dok ovaj malac radi sve suprotno

hehe:D

koliko mu često čistiš kavez ? je li problem ako ga ne bi puštao van bez nadzora? imam tepih i jako puno žica po sobi tako da bih ga puštao van samo pod nadzorom? hoće li ga deprimirati ako će provoditi puno vremena u kavezu? zato mu namjervam uzeti malo veći, i naravno, sve što je potrebno ću kupiti za kavez :confused:

dnevno ga moraš samo nahraniti i dati mu vode i provjeriti jel sve ok i jel je on ok, te očistiti kavez?

fugazi
09.01.2013., 19:59
Ja znam otic na put pa je mali sam doma 2-3 dana i nije mu nis. Igramo se svaku vecer, kazem ti jako drage zivotinjice. Moji hrčci su oduvijek sve jeli, od raznolikog voca/povrca do pecene piletine, tune iz konzerve itd. Svi su pozivjeli 3+ godina tako da nemas frke s njima, ne moras mu stalno visit za vratom.
Moj rus je jako mali i ima ful ogroman kavez kojeg cistim jednom mjesecno, nema potrebe stalno mu cackat po njegovom gnijezdu.
Pustam ga svaku vecer, odnosno kad on hoce, ako gricka vrata onda mu otvorim i kad mu dosadi on se sam vrati unutra, ima ogroman stol na kojem ima svasta pa onda istrazuje dok mu se da. Uvijek se sam vrati i nikad problema

Pozdrav

Zelena Zavjesa
17.01.2013., 20:41
Bok hrčkoljupci :) evo ja imam već nekoliko mjeseci sirijca... prvi put da imam hrčka i super mi je.. Isto ga puštam svaku večer kad ej raspoložen, igra se, šeta po stolu, kauču i tako :)

Nego sad me zanima.. već dva puta je izbacio pola piljevine iz kaveza van. Mislim.. on to uvijek gura u kućicu gdje spava i to mi je jasno.
Ali sad je baš izgurao dobar dio piljevine van kaveza... Mislite da se prestrašio nečega, ili mu smeta nešto?

referentica
22.01.2013., 23:05
Bok hrčkoljupci :) evo ja imam već nekoliko mjeseci sirijca... prvi put da imam hrčka i super mi je.. Isto ga puštam svaku večer kad ej raspoložen, igra se, šeta po stolu, kauču i tako :)

Nego sad me zanima.. već dva puta je izbacio pola piljevine iz kaveza van. Mislim.. on to uvijek gura u kućicu gdje spava i to mi je jasno.
Ali sad je baš izgurao dobar dio piljevine van kaveza... Mislite da se prestrašio nečega, ili mu smeta nešto?

I ja imam sirijca, i to pet mjeseci. isto prvi put. :D obožavam ju. i moja je bacala piljevinu van. jer sam imala onu kukuruznu. ali i ovu običnu zna izgurati van... kao da ju preplaši nešto i onda sve frca van :D ali mislim da nije o ničem posebnom riječ.

A sad ja imam jedno pitanje. Neki dan kupila sam krekere za mini kunića što je ujedno i za hrčka. Iiii. danas kada sam otvorila tu kutiju u kojoj je kreker jednostavno sam ostala zapanjena. Priložit ću sliku da vidite kako izgleda. Ali stvar je u tome što rok trajanja nije istekao. i sad ne znam što bih napravila. da li dam taj kreker da ga pojede ili što? :S
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

http://imageshack.us/photo/my-images/23/p1210034.jpg/

fugazi
23.01.2013., 08:09
Ja sam svojima kupovao takve stapice i nisu nikad tako hipijevski izgledali. Odi ih zamijenit

referentica
23.01.2013., 16:22
Ja sam svojima kupovao takve stapice i nisu nikad tako hipijevski izgledali. Odi ih zamijenit

To sam i htjela, ali sumnjam da će htjet zamijenit kad su otvoreni. :S jer sam i ja prije kupovala takve štapiće, ali baš za hrčke. ovi su zapravo za mini kuniće. ali pošto jedu skoro istu hranu... ali ovakvo što mi se nikad nije dogodilo. :/

fugazi
23.01.2013., 17:09
Idi svejedno, nezz, jel to neka plijesan? Mislim, nije normalno da tako izgledaju zar ne?

vet.teh
23.01.2013., 18:48
Mi imao slicna iskustva u zadnje vrijeme tj kojih 3 mjeseca.Mi uzimamo te stapice u dm od mrkvice ili brusnice.Jednom je bilo pljesnjivo a zadnji put je bila kao ''paucina'' preko njih.
Sada neko vrijeme necemo uzmat,makar su bili super,ta dva stapica za kojih 8 kn a u pc oko 27-28 kn :rolleyes: .
Nasi ih obozavaju,ali ih nemam namjeru kupovat ako su takve.Prvi paket smo bacili a ovaj zadnji smo ''ocistili'' i da li im.

referentica
24.01.2013., 14:53
Idi svejedno, nezz, jel to neka plijesan? Mislim, nije normalno da tako izgledaju zar ne?

Mi imao slicna iskustva u zadnje vrijeme tj kojih 3 mjeseca.Mi uzimamo te stapice u dm od mrkvice ili brusnice.Jednom je bilo pljesnjivo a zadnji put je bila kao ''paucina'' preko njih.
Sada neko vrijeme necemo uzmat,makar su bili super,ta dva stapica za kojih 8 kn a u pc oko 27-28 kn :rolleyes: .
Nasi ih obozavaju,ali ih nemam namjeru kupovat ako su takve.Prvi paket smo bacili a ovaj zadnji smo ''ocistili'' i da li im.

Nije plijesan. Pa ne bi smjeli tako izgledati. Provjereno.
Baš kao što Vi kažete. Poput "paučine". I mogu doći zamijenit ih. Jeeej :cerek:

adalwulf
24.01.2013., 15:29
Pozdrav svima,

ako netko treba 3 mala robovska hrčkića neka se javi.
Iz Zagreba sam a zainteresirani bi trebali osobno doći po njih.
Ne dajem nikakvu opremu uz njih.

PixieHamster
10.03.2013., 21:25
Evo vam link od dečka koji je pokrenuo YouTube kanal posvećen hrčcima. Najbolja stvar je to da je kanal- na hrvatskom:
http://www.youtube.com/user/ILSMarki ,
a evo i engleska verzija:
http://www.youtube.com/user/ILSMarki8 .
Napravljeni s namjerom da informiraju i prošire koju kvalitetnu informaciju među ljudima koji imaju hrčke.

Frankenstein.
11.03.2013., 17:35
pozdrav!
evo, dobio sam sirijskog hrčka! :cerek:
star je mjesec ipo dana, izgleda još onako malo, kao kućni miš, jedva čekam da naraste.
uglavnom je bijele boje sa svijetlo smeđim mrljama samo kod glave i malo kod repa, slatki :cerek:
sve sam mu pripremio, u metalnom kavezu je, kavez identičan kao sa ove slike http://kakonapraviti.net/images/stories/kucni_ljubimci/hrcak_3.jpg
ima svoju kućicu, krug za vrtenje, vodu, hranu, ispod dosta piljevine. čim sam ga stavio u kavez odma ošo u kućicu koju je dodatno napunio piljevinom, jako zabavno to radio, ja se samo cerekao :rofl: onako prednjim šapicama gura ispod sebe tj. iza pa onda zadnjim nogicama podbacuje u kućicu, to radio tik pred ulazom...
nego, ja sam naravno jako puno čitao prethodno o njima al' nisam našo nešto tj. o nečem što je meni palo napamet, a sad smijem li ili ne? :ne zna:
znači, jel smijem raskomadat onaj obični printerski bijeli papir formata a4 na komadiće i pomiješati sa piljevinom?
onda, jel mogu običnu travu izvan kuće tj. s mog travnjaka također pobrati i ubaciti u kavez, nije špricana s nikakvim sredstvima, eventualno da ju isperem od prljavštine/blata, u vodi malo? ili da ju uberem, operem i čekam da se isuši tj. osuši?
u principu znam što smije jesti, a što ne, but, pročitao sam negdje da smiju jesti ljuske jajeta, onako, skroz usitnjena, ne znam jeli svejedno, kuhano ili sirovo, al imam neku dozu sumnjivosti jer nigdje to nisam procitao osim na jednom portalu, pa me zanima jel to istina?
jel mogu staviti onu malu tenisku lopticu kao igračkicu da se igra s time?
onda, stavio sam i rolu wc papira kao tunel za provlačenje, međutim ta rola ima jako intenzivan miris po breskvi (to su u biti oni mirišljavi wc papiri jel') pa me zanima hoće li smetati taj miris? ili u slučaju da možda pojede komadić te role?
zasad je to to što me zanima!

feki
12.03.2013., 14:01
Dok se ne pojavi netko iskusniji evo mog odgovora.

Bijeli papir nikada nisam komadala i stavila u piljevinu (ne vidim svrhu), ali sam stavljala rolu wc papira kao tunel i to bez mirisa. Niti piljevinu sa mirisom nisam kupovala. Naišla sam na različita mišljenja o mirisnim papirima i piljevinom i nekako mi se ta sama ideja ne sviđa.
Probala sam dati travu, nije im bila zanimljiva, maslačak im je bio zanimljiviji, a isto se nađe u svakom dvorištu. :)
Za ljusku jaja ne znam.

I samo savjet, kavez sa slike je premalen za sirijskog hrčka. Kupi još jedan i spoji ih tunelima ili nabavi veći kavez. :mig:

Frankenstein.
12.03.2013., 19:39
:)

za bijeli papir, pa, recimo da mu je svrha kao i svrha za piljevinu jel' :ne zna:

za kavez, da, doduše, ovako na prvu, kad ga vidiš uživo, i ne izgleda nešto malo, ali mislim da je više pogodan za one manje hrčke, tipa ruske, sad kad sam izmjerio veličinu njegovu naspram onog što piše većinom na netu 60x50x50, jer ovaj je za pola manji, da... kvragu, sve sam čitao o njima, priuštio i nabavio al' ne znam zašto mi se u glavi izgubio podatak da za sirijskog treba veći kavez... al' dobro je sad dok mi je hrčak još ovako mali kao kućni miš pa mu zasad ovo valjda odgovara (?), budem kroz tjedan dana kupio isti, svidjela mi se ideja da to spojim i napravim neštooo... :D
tnx na odgovoru.

još nešto se sjetih. recimo, onu suhu travu za kuniće, koja valjd služi im kao piljevina za hrčke, vidio u DM-u, jel bi smio to pomiješati sa tom travom?
ne znam zašto forsiram miješanje piljevine sa nečim :rofl:

inače piljevinu koju koristim je ona kupovna, bezmirisna..

znate što, mislim da bi najbolje bilo da se otvori jedna tema sa jednim postom/odgovorom gdje će pisati sve vrlo važne, bitne i provjerene informacije (od onih koji imaju jako puno iskustva sa ovim glodavcima tj. uzgajivači, profesionalni, stručni koji su jako upućeni u sve u vezi hrčka), gdje bu pisalo gdje, kako, zašto zbog čega, što se smije, a što ne, kakav kavez kupiti itd. i slično da sve bude dostupno na jednom mjestu, a ne da se jedan odgovor mora tražiti na 50 i više stranica ove teme što zna postati jako naporno i frustrirajuće!!!

Čitajući razne portale i forume, uvijek naiđem na neka oprečna mišljenja, tako da se totalno izgubiš u svemu i ne znaš što se zaista smije, a što ne!!

feki
12.03.2013., 21:01
Istina, teško je listat 50 stranica, a opet nema toliko stručnih ljudi ovdje i svi uglavnom daju svoja mišljenja koja su ponekad kontradiktorna pa nema smisla za novom temom.

Uglavnom, piljevina ima ulogu da upija mokraću (često hrčci obave svoje sve po svud u piljevinu, a ne samo u odabranom kutu kaveza -wcu), papir nije za to pogodan.
Pod suhu travu misliš na sijeno? Ako da, sijeno je obavezan dio prehrane hrčka, moja hrčci su uvijek imali dostupno sijeno i mogli su ga koristit za jesti ili za zatvaranje rupa kućica (da im svijetlo ne smeta). :D

Točno, onaj kavez je minimalnih (ne idealnih) dimenija za ruskog/roborovskog hrčka. Sad mu je to dovoljno, ali kad naraste bi bilo poželjno da ima više prostora. :)

Frankenstein.
13.03.2013., 15:07
Istina, teško je listat 50 stranica, a opet nema toliko stručnih ljudi ovdje i svi uglavnom daju svoja mišljenja koja su ponekad kontradiktorna pa nema smisla za novom temom.

Uglavnom, piljevina ima ulogu da upija mokraću (često hrčci obave svoje sve po svud u piljevinu, a ne samo u odabranom kutu kaveza -wcu), papir nije za to pogodan.
Pod suhu travu misliš na sijeno? Ako da, sijeno je obavezan dio prehrane hrčka, moja hrčci su uvijek imali dostupno sijeno i mogli su ga koristit za jesti ili za zatvaranje rupa kućica (da im svijetlo ne smeta). :D

Točno, onaj kavez je minimalnih (ne idealnih) dimenija za ruskog/roborovskog hrčka. Sad mu je to dovoljno, ali kad naraste bi bilo poželjno da ima više prostora. :)

da, u pravu si, zaboravih nadopunit sa 'ima li ovdje uopce strucnih?' sto sam i htio..

za sijeno, a da, to sam vidio u DM-u, ima piljevine i pokraj to sijeno, izgleda kao trava osušena, zeleno, piše za zečeve i kuniće...

sto se tice uloge piljevine, da, to mi je jasno :D

gdje kupujete hranu i kakvu? ja sam uzeo onu iz DMa, al cini mi se da tu ima previse zitarica, stvarno puno, tak da mislim da cu uzet nesto drugo iduci put i citat sastav.. i jos + sam uzeo neku dopunsku hranu za glodavce, unutra neki zeleni suhi srednje veliki jastucici.. osim te suhe dajem mu jos listic zelene salate, mali komadić jabuke, lješnjak iz ljuske i malo banane.. sve pojede.
i jel vam izlazi preko dana hrčak po hranu ili samo spava? :D
moj kao da ni ne spava, nego samo cujes kako ronda u kucici i ono kljocanje,,jede, a svakih sat vremena dode do zdjele za hranu, potrpa sve u svoja usta i trk u kucicu haha... stalno jede! :D

Evo vam link od dečka koji je pokrenuo YouTube kanal posvećen hrčcima. Najbolja stvar je to da je kanal- na hrvatskom:
http://www.youtube.com/user/ILSMarki ,
a evo i engleska verzija:
http://www.youtube.com/user/ILSMarki8 .
Napravljeni s namjerom da informiraju i prošire koju kvalitetnu informaciju među ljudima koji imaju hrčke.

ovo tek sad vidim, odlicno :top:, slozio bih se s njim u potpunosti sto se tice tih 5 problema u hr u vezi hrcka, totalna podrska!!! svaka cast na videu, i da je netko ovako pokrenuo ovako sto!

Lalaith
13.03.2013., 17:20
Evo ja ću za par dana dobiti dva mala rusa i veselim se kao malo dijete :cerek:

Koliko trebaju hrane dnevno? Ja se bojim da im nedam previše jer vidim da su proždrljivi pa da mi se ne udebljaju i uginu..

feki
13.03.2013., 18:38
da, u pravu si, zaboravih nadopunit sa 'ima li ovdje uopce strucnih?' sto sam i htio..

za sijeno, a da, to sam vidio u DM-u, ima piljevine i pokraj to sijeno, izgleda kao trava osušena, zeleno, piše za zečeve i kuniće...

sto se tice uloge piljevine, da, to mi je jasno :D

gdje kupujete hranu i kakvu? ja sam uzeo onu iz DMa, al cini mi se da tu ima previse zitarica, stvarno puno, tak da mislim da cu uzet nesto drugo iduci put i citat sastav.. i jos + sam uzeo neku dopunsku hranu za glodavce, unutra neki zeleni suhi srednje veliki jastucici.. osim te suhe dajem mu jos listic zelene salate, mali komadić jabuke, lješnjak iz ljuske i malo banane.. sve pojede.
i jel vam izlazi preko dana hrčak po hranu ili samo spava? :D
moj kao da ni ne spava, nego samo cujes kako ronda u kucici i ono kljocanje,,jede, a svakih sat vremena dode do zdjele za hranu, potrpa sve u svoja usta i trk u kucicu haha... stalno jede! :D

Slobodno to sijeno davaj i hrčku. :)

Od hrane uglavnom dajem ovo: http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.0dfbd968462244259361ac2f4462a4c9 .versele-laga-prestige-premium-hamster-nature-hrana-za-hrcke-s-vocem-750g.aspx
I još razne kupljene poslastice. A od povrća i voća: jabuke, maslačak (lišće i cvijet), radič, lješnjaci, zelje, mrkva, zelena salata. Naravno u manjim količinama i svaki put samo nešto od navedenog.

Izlaze van pred dana uglavnom po novu rundu hrane koju odfuraju u kućicu. :D

Evo ja ću za par dana dobiti dva mala rusa i veselim se kao malo dijete :cerek:

Koliko trebaju hrane dnevno? Ja se bojim da im nedam previše jer vidim da su proždrljivi pa da mi se ne udebljaju i uginu..

Ovdje ima dobrih savjeta: http://nasve4-forum.forumn.org/t2-sve-o-hrecima-na-jednom-mjestu. Ako vidiš da se deblja, smanji s hranom i obratno.

elle93
15.03.2013., 11:43
Hitno, pobjegao mi je hrcak, nikako nac, pa poklanja li itko , na podrucju splita?????

feki
15.03.2013., 13:50
Hitno, pobjegao mi je hrcak, nikako nac, pa poklanja li itko , na podrucju splita?????

Kako je pobjegao?
Ako je kavez bio u sobi, veoma je vjerojatno i hrčak još uvijek u sobi skriven iz namještaja. Jesi ga probao/la uhvatiti pomoću neke vrste klopke? I zašto tako hitno tražiš novog?

fugazi
15.03.2013., 14:30

Nađi ga. Pff, odma drugog?

elle93
15.03.2013., 16:07
Nađi ga. Pff, odma drugog?

mislila sam da će se lakše vratit uz drugog...digla sam cilu kuću u zrak i nema ga.... nema veze, ne treba, ostavit ću preko noći hranu, volila bi da se vrati....

ja i dalje ne mogu vjerovat da je pobjegao, inače nikad nije bježao, nit išta, bio je baš dobrica..

i maza velika..