PDA

View Full Version : Kompakt & prosumer digitalni aparati - preporuke

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

ucka
21.06.2012., 21:46
Po meni je, pogotovo od XZ-1 i S100 od kojih ima osjetno veci senzor, a dimenzijama je manji od XZ-1 i nesto malo veci od S100 i puno manji od G1X koji ima jos veci senzor, ali losiji objektiv (f/2.8 naspram Sony F/1.8).
Sony RX100 je trenutno najbolji fotic djepnih dimenzija, cak i za video ima full manualna podesavanja sto recimo S100 nema.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-rx100/sony-rx100A.HTM

..ovdje za mene jos najcistije slike ima SAMSUNG NX200..

e@forum
22.06.2012., 07:22
sony je s rx100 napravio stvarno intrigantnu napravu.
g1x mi nikad nije bio opcija, ali sve to pa još i više upakirano u
malom fotiću??!!
mislim da ću pričekati cijenu za Hrvatsku....
moja kalkulacija cijene je otprilike ovakva: najavljena cijena u USA je 650$,
to pretvoriš u eure i dodaš još 25%, dakle 650e+25%=oko810e ili ti oko 6k kn!!! :503:
e tu svaka priča o kompaktu gubi svaki smisao....
ne znam kako će proći sony ali mi se čini da je g1x potpuni promašaj, dobro rx100 je
puno manji ali si ga mogu priuštiti isključivo oni koji žive od fotografije pa im on bude
pomoćni fotić.....
ok, cijelu priču temeljim na mojoj formuli za preračunavanje ali do sad se pokazala dosta
točnom
:ne zna:
PS volio bih da nemam pravo.....
pozdrav

ocean77
22.06.2012., 07:36
..ovdje za mene jos najcistije slike ima SAMSUNG NX200..

I ti ga bas lupis...:D
NX200 nije konkurencija RX100, prije je to Samsung EX-1 koji je opet veci.
NX200 je mirrorless sa puno vecim senzorom i konkurencija je PEN-ovima, NEX-u...

ucka
22.06.2012., 08:49
I ti ga bas lupis...:D
NX200 nije konkurencija RX100, prije je to Samsung EX-1 koji je opet veci.
NX200 je mirrorless sa puno vecim senzorom i konkurencija je PEN-ovima, NEX-u...

..pa gledao sam primjerke fotosa sto si postao gore.. NX200 na nekim primjerima je najbolji..nisam ih usporedjivao po onome sta jesu !!..samo fotke..

ucka
22.06.2012., 08:53
sony je s rx100 napravio stvarno intrigantnu napravu.
g1x mi nikad nije bio opcija, ali sve to pa još i više upakirano u
malom fotiću??!!
mislim da ću pričekati cijenu za Hrvatsku....
moja kalkulacija cijene je otprilike ovakva: najavljena cijena u USA je 650$,
to pretvoriš u eure i dodaš još 25%, dakle 650e+25%=oko810e ili ti oko 6k kn!!! :503:
e tu svaka priča o kompaktu gubi svaki smisao....
ne znam kako će proći sony ali mi se čini da je g1x potpuni promašaj, dobro rx100 je
puno manji ali si ga mogu priuštiti isključivo oni koji žive od fotografije pa im on bude
pomoćni fotić.....
ok, cijelu priču temeljim na mojoj formuli za preračunavanje ali do sad se pokazala dosta
točnom
PS volio bih da nemam pravo.....
pozdrav

..zasto je G1X potpuni promasaj ?

e@forum
22.06.2012., 10:09
..zasto je G1X potpuni promasaj ?

prevelik, preskup,...pogledaj malo testove,
osim odlične fotke ne nudi baš puno za te novce :ne zna:

ucka
22.06.2012., 10:16
prevelik, preskup,...pogledaj malo testove,
osim odlične fotke ne nudi baš puno za te novce :ne zna:

..prevelik ???..stane u dzep od jakne ili malenu torbicu preko ramena !!!..cijena mi nije problem,hocu samo jedan kvalitetan aparat koji radi super odlicne fotke..sad je tu jos jedna muka,a to je sony rx100..kako se odlucit !!??a imao sam ih tri u izboru:Olympus XZ1,Canon S100,Sony NEX-5N..

e@forum
22.06.2012., 10:46
..prevelik ???..stane u dzep od jakne ili malenu torbicu preko ramena !!!..cijena mi nije problem,hocu samo jedan kvalitetan aparat koji radi super odlicne fotke..sad je tu jos jedna muka,a to je sony rx100..kako se odlucit !!??a imao sam ih tri u izboru:Olympus XZ1,Canon S100,Sony NEX-5N..
nije lako kupiti fotić
g1x ti radi super fotke, ako veliš da cijena i veličina nije problem....to je to
pa ako cijena nije bitna tu se još nađe pokoji fuji kao x10 ili x100....
sve redom super fotići ponavljam ako cijena nije problem!!
a ako je, onda xz-1 2600kn i imaš super fotku za kompaktni aparat, doduše
nešto lošiji video itd.....
pogledaj prethodnih nekoliko, stranica sve ovo je već rekapitulirano...

ucka
22.06.2012., 11:03
nije lako kupiti fotić
g1x ti radi super fotke, ako veliš da cijena i veličina nije problem....to je to
pa ako cijena nije bitna tu se još nađe pokoji fuji kao x10 ili x100....
sve redom super fotići ponavljam ako cijena nije problem!!
a ako je, onda xz-1 2600kn i imaš super fotku za kompaktni aparat, doduše
nešto lošiji video itd.....
pogledaj prethodnih nekoliko, stranica sve ovo je već rekapitulirano...

..pa bas i pratim ovu temu od pocetka do kraja,vec par dana..video me ne interesira..i sto vise citam ,vise sam izgubljen..sad na kraju i ovaj sony rx100 !!:504:

ocean77
22.06.2012., 14:23
Ako ti video nije bitan onda nemas sta razmisljati, uzmes Oly XZ-1 i proci ces duplo jeftinije nego da uzimas RX100.

agram123
22.06.2012., 17:27
Ucka
ja sam isto imao problem kao i ti. Što kupiti? Imaš lovu i naravno htio bi najbolje za sebe. To je jasno. Tražio sam savijte na forumu i kroz odgovore skužio da se maknem od dsrl aparata. Kasnije sam isto bio u dilemi koji kompakt kupiti. Čitao sam forum jedno 20 dana ako ne i više i to od početka do kraja. Stvarno. Postavio sam si ista pitanja kao što mi je većina na netu postavila. Za što mi treba fotić, što ću slikati itd. i naravno za koju lovu. Skužio sam da sa znanjem o fotografiji i tom zanatu nemam pojma i da je za mene najbolje kupiti kompakta. Dalje sam gledao teme s ovog foruma i sam laički zaključio što i kako ću slikati. Odlučio sam se na super zoom aparat i to Nikon coolpix p510. Mislim da je to za mene najbolje rješenje, po cijeni, po onome što ću slikati. Uz normalne stvari (obitelj, more) i planine (životinje, biljke, prirodu općenito). Možda sam fulao pri odabiru aparata, možda nisam, ali odabrao sam ga sam. Isto mi je bilo kao si sad tebi, dal da kupim Canon sx 40 ili ovog Nikona. Da sam kupio i Canona ne bi fulao. Tako vjerojatno nećeš ni ti ako kupiš nešto kvalitetno. Vjerujem da sam uštedio i lovu s obzirom na prvobitnu zamisao. Ovaj rx 100 je vjerovatno odličan fotić, ali za ono što ćeš ti slikati i za tvoje potrebe bit će ti i previše i canon s 100 kao i xz -1 ili bilo koji drugi..i jednako ćeš uštedjeti kao i ja..i vrijeme i novac..Kad naučimo o fotografiji i taj zanat, onda ćemo kupovati prema svojim potrebama..Mislim da sam ti barem malo olakšao.

tu su ti sve teme..uživaj gledajući i čitajući
http://www.forum.hr/showthread.php?t=271157

e@forum
22.06.2012., 19:31
Ucka
ja sam isto imao problem kao i ti. Što kupiti? Imaš lovu i naravno htio bi najbolje za sebe. To je jasno. Tražio sam savijte na forumu i kroz odgovore skužio da se maknem od dsrl aparata. Kasnije sam isto bio u dilemi koji kompakt kupiti. Čitao sam forum jedno 20 dana ako ne i više i to od početka do kraja. Stvarno. Postavio sam si ista pitanja kao što mi je većina na netu postavila. Za što mi treba fotić, što ću slikati itd. i naravno za koju lovu. Skužio sam da sa znanjem o fotografiji i tom zanatu nemam pojma i da je za mene najbolje kupiti kompakta. Dalje sam gledao teme s ovog foruma i sam laički zaključio što i kako ću slikati. Odlučio sam se na super zoom aparat i to Nikon coolpix p510. Mislim da je to za mene najbolje rješenje, po cijeni, po onome što ću slikati. Uz normalne stvari (obitelj, more) i planine (životinje, biljke, prirodu općenito). Možda sam fulao pri odabiru aparata, možda nisam, ali odabrao sam ga sam. Isto mi je bilo kao si sad tebi, dal da kupim Canon sx 40 ili ovog Nikona. Da sam kupio i Canona ne bi fulao. Tako vjerojatno nećeš ni ti ako kupiš nešto kvalitetno. Vjerujem da sam uštedio i lovu s obzirom na prvobitnu zamisao. Ovaj rx 100 je vjerovatno odličan fotić, ali za ono što ćeš ti slikati i za tvoje potrebe bit će ti i previše i canon s 100 kao i xz -1 ili bilo koji drugi..i jednako ćeš uštedjeti kao i ja..i vrijeme i novac..Kad naučimo o fotografiji i taj zanat, onda ćemo kupovati prema svojim potrebama..Mislim da sam ti barem malo olakšao.

tu su ti sve teme..uživaj gledajući i čitajući
http://www.forum.hr/showthread.php?t=271157
otprilike zašto kupiti kombi ako ti karavan zadovoljava potrebe :top:
e da, samo naći pravu mjeru u poplavi ponude modela i namjena....to je teško
možda da par dana sve zaboraviš i onda se zapitaš koliko često si do sada koristio
fotić i za koje namjene, nadalje koliki je format fotke koji si do sada najveći napravio.
u biti ako ti treba fotić za obiteljske potrebe onda pikni xz-1 ili s100 ili tako nešto...
gle, ja kupujem fotić već 6 mjeseci i još ga nisam kupio, čas sam htio dslr, a u drugom času digitalac iz konzuma za 700kn....ježi ga!
velim ti, par dana hlađenje i onda vidi, pa što ti bude izgledalo logično kad ti glava bude
hladna vjerovatno je to ono što trebaš kupiti
što misliš zašto je ova ikona :504: na prvom mjestu :503: a ova na drugom

agram123
22.06.2012., 21:45
ma jasno, nije se lako odlučiti, no opet ne treba previše ni filozofirati. Sve je to odlično, i Canon i Nikon i Sony i ostali i za normalnog čovjeka svi su dobri i predobri. Za profiće se ne bi štel miješati. Gledam svoje kolege planinare ( a ima ih koji se jako razumiju u fotografiju) i zavidim im na slikama. No ima ih koji su i pravi profesionalci. Stvarno jesu. Ja samo želim zabilježiti tu ljepotu prirode kojom šećem i približiti je familiji i frendovima, zato mislim da kod kupnje fotića i nisam se trebao previše nećkati. Svaki malo bolji i kvalitetniji aparat bi mi bio super. Glupo mi je sad stavljati fotografije frendova i kolega s planinarskog foruma, ali ima predivnih slika. meni bi konkretno dslr s više objektiva bio preskup, nezgrapan za nosit planinom i zato mislim da sam dobro odlučio. Skužio sam da ipak ne treba preveć filozofirati, pogotovo ne mi koji pojma nemamo. još se moram naučiti fotografirati i s ovim poluidiotom kojeg sam kupio hehehehehe

SAS
22.06.2012., 22:17
Ljudi najčešće griješe kada gledaju DSLR, a nisu profesionalni fotografi u smislu kupe samo radi toga jer radi izvrsne slike i te sheme. No malo tko razmišlja da ga nebude nosio sa sobom jer je prevelik i pretežak i da ima i jeftinijih i manjih dimenzija koje rade slične fotografije kao DSLR.

Za avanturiste, hobi, amatere kompakt i bridge je čisto dosta. Da mi ko pokloni DSLR on bi mi stajao u ladici jer je prevelik i pretežak skup s dva obijektiva jedan za blizinu i drugi za daljinu neda mi se to nositi okolo naokolo. Zato sam radije za opciju bridge ili bolji kompakt, ionako fotka nebude nikad bila veća od A4 formata što je oko 8-10mpx, jer će uglavnom biti printane na prihvatljivih 10x15cm eventualno 13x18 i to je to.

e@forum
23.06.2012., 06:02
ma jasno, nije se lako odlučiti, no opet ne treba previše ni filozofirati. Sve je to odlično, i Canon i Nikon i Sony i ostali i za normalnog čovjeka svi su dobri i predobri. Za profiće se ne bi štel miješati. Gledam svoje kolege planinare ( a ima ih koji se jako razumiju u fotografiju) i zavidim im na slikama. No ima ih koji su i pravi profesionalci. Stvarno jesu. Ja samo želim zabilježiti tu ljepotu prirode kojom šećem i približiti je familiji i frendovima, zato mislim da kod kupnje fotića i nisam se trebao previše nećkati. Svaki malo bolji i kvalitetniji aparat bi mi bio super. Glupo mi je sad stavljati fotografije frendova i kolega s planinarskog foruma, ali ima predivnih slika. meni bi konkretno dslr s više objektiva bio preskup, nezgrapan za nosit planinom i zato mislim da sam dobro odlučio. Skužio sam da ipak ne treba preveć filozofirati, pogotovo ne mi koji pojma nemamo. još se moram naučiti fotografirati i s ovim poluidiotom kojeg sam kupio hehehehehe
dio mog posta se odnosio na "ucka"....sry
moja nesreća (ili sreća) je u tome što mi lova još nije sjela inače bi već bio kupljen fotić.
rekao sam sebi da neću kupiti ništa dok ta (prokleta) lova ne sjedne.
e sad kad lova sjedne ne znam u kojoj ću fazi biti (dslr ili kompakt ili bridge a možda i m43)
ali gdje budem s razmišljanjima u tom momentu vjerovatno ću to i piknut.
vjerujte mi već sam lud od potrage i interneta, dućana s fotićima,....
samo lakše mi je razmišljati kad pišem po forumu pa se nemojte čuditi ako sam
povremeno kontradiktoran, međutim jedan aparat ili možda dva su stalni u mojoj glavi.
to su g12 i xz-1, brijem da će biti jedan od ta dva......
pozdrav :mig:

ucka
23.06.2012., 09:36
dio mog posta se odnosio na "ucka"....sry
moja nesreća (ili sreća) je u tome što mi lova još nije sjela inače bi već bio kupljen fotić.
rekao sam sebi da neću kupiti ništa dok ta (prokleta) lova ne sjedne.
e sad kad lova sjedne ne znam u kojoj ću fazi biti (dslr ili kompakt ili bridge a možda i m43)
ali gdje budem s razmišljanjima u tom momentu vjerovatno ću to i piknut.
vjerujte mi već sam lud od potrage i interneta, dućana s fotićima,....
samo lakše mi je razmišljati kad pišem po forumu pa se nemojte čuditi ako sam
povremeno kontradiktoran, međutim jedan aparat ili možda dva su stalni u mojoj glavi.
to su g12 i xz-1, brijem da će biti jedan od ta dva......
pozdrav :mig:

...dobro govoris...tesko se odlucit..CANON G1X
OLYMPUS XZ1
CANON S100
SONY NEX-5N
SONY RX100
.....................molim boga da ne izbace kojeg novog,dok ne obavim kupovinu.

ocean77
23.06.2012., 10:13
...dobro govoris...tesko se odlucit..CANON G1X
OLYMPUS XZ1
CANON S100
SONY NEX-5N
SONY RX100
.....................molim boga da ne izbace kojeg novog,dok ne obavim kupovinu.

Najbolji kompromis svega ovoga je Sony RX100...ako se ima para.:D
...ili XZ-1 za ogranicen budget.

ucka
23.06.2012., 10:21
Najbolji kompromis svega ovoga je Sony RX100...ako se ima para.:D
...ili XZ-1 za ogranicen budget.

..pa i ja tako nesto mislim..Sony RXx100 ili Canon G1X

ocean77
23.06.2012., 10:52
Meni se G1X bas ne svidja, ima f/2.8 objektiv, a nema mogucnost izmjene objektiva i dosta je velik...s druge strane Sony RX100 ima manji senzor koji je opet puno veci od obicnih kompakata i dosta veci od direktne konkurencije (S100, XZ-1, G12) i objektiv f/1.8 sto je puno bolje nego na G1X.
Po meni je recimo odlicno rjesenje i NEX-5N (kojega si isto uvrstio u svoj popis) koji kupis recimo samo body (ako je moguce) i kupis Sigmu 30 mm f/2.8 kao neki all round objektiv i sve to u jako kompaktnom izdanju.
Onda si dalje prema potrebama dodajes objektive, ovisno sto mislis slikati, a sada za taj sistem ima vec dovoljno objektiva da se pokrije cijeli raspon.
Neki objektivi su losiji, a neki su jako dobri kao recimo Sigma 19mm i 30mm i sto je bitno jako su povoljni.
Oba objektiva se prodaju za oko 200$...isto tako na njuskalu imas hrpu starijih manualnih objektiva koji ti uz odgovarajuce adaptere fino rade sa tim aparatom, a ako ti ni to nije dosta imas adapter s kojim mozes koristiti sve objektive koji se nude za kompletnu Sony Alpha DSLR seriju...ono sto ja vidim kao prednost kod tog aparata je ta sto moze biti dimenzija da ti stane u djep (sa Sigmom 30mm npr.) pa do velicine klasicnog DSLR s kojim ces trebati torbu.
Isto ovo vrijedi i za PEN-ove koji imaju veci izbor objektiva, ali su kao sami aparati losiji, ali svoje slabosti nadoknade nekim jako dobrim objektivima.

mljac1
24.06.2012., 18:27
Zadnjih par postova je prebačeno u pripadajuću temu o micro four thirds fotićima :mig:

e@forum
28.06.2012., 13:07
stišao se topic!?
ja još dvojim xz-1...ili...g12?
jel' netko pametniji u zadnje vrijeme...?
čini mi se da je xz-1...ma nemam pojma!! :504:

ucka
28.06.2012., 14:34
stišao se topic!?
ja još dvojim xz-1...ili...g12?
jel' netko pametniji u zadnje vrijeme...?
čini mi se da je xz-1...ma nemam pojma!! :504:

..a SonyRX100 ???:503:

e@forum
28.06.2012., 18:45
..a SonyRX100 ???:503:

što se sonya tiče ja bih na tvom mjestu pričekao
nekoliko dubokih recenzija...
ovako na papiru izgleda predobro da bi bilo istinito(osim cijene, naravno)
ovako veliki senzor u tako malom tijelu...:ne zna:
treba definitvno pričekati testove
PS meni je ipak "malo" preskup..

ocean77
28.06.2012., 22:07
Kome ne smetaju malo vece dimenzije i nesto losiji video nema sta traziti dalje bolji fotic od Oly-a XZ-1 jer ga nece naci po toj cijeni.;)

mislavf
29.06.2012., 09:20
XZ-1 je već dosta star model, još 2 mjeseca do Photokine, možda dođe nasljednik pa još padnu cijene :D

e@forum
30.06.2012., 18:20
XZ-1 je već dosta star model, još 2 mjeseca do Photokine, možda dođe nasljednik pa još padnu cijene :D
to nebi bio problem da ta dva mjeseca ne sadrže godišnji, nekoliko roćkasa, itd...
u svakom slučaju, kome nije hića pametno bi bilo pričekati.
ali ipak, koliko još može pasti cijena xz-1? 100-200kn?
mislim da ne više od toga..
za druge modele to ne važi, valjda?!
konkretno canon kad se zakuca na jednoj cijeni možeš umrijeti čekajući da
cijena dropne :504:
ili je to moj subjektivni osjećaj?
nemam pojma!

CrniDjuro
30.06.2012., 20:00
ako želite stvarno kvalitetan malecki kompakt sa finim objektivom (f manji od 2), zakretnim ekranom i izvanredno pogođenom ergonomijom, za sitne pare, tražite si Samsunga EX-1 (http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/sam-ex1.shtml).

sve_znalica
01.07.2012., 13:08
Šta kažete za ovaj fotoaparat Nikon COOLPIX S9100 (http://www.nikon.com.hr/hr_HR/product/digital-cameras/coolpix/style/coolpix-s9100)
Da li je imao netko več iskustva s njim pa da ga podijeli sa mnom, dobro ce mi doci :)) !! HVALA !!

PowerShot
01.07.2012., 16:30
Pozdrav svima!
Ovako...ja nisam profesionalni fotograf,dapače,ja sam još 13-godišnjak i u zadnje vrijeme me zanima fotogrfiranje.Imam Cnon PowerShot SX130 IS i zanima me ako mogu mijenjati objektive.
Hvala na svim odgovorima! :)

CrniDjuro
01.07.2012., 17:07
ne možeš

Luna135
01.07.2012., 19:57
ništa manje dobre fotke nećeš imati ako kupiš canon a800,u interšparu ih ima po 398 kn. i tih njegovih 10mpx je pretjerano al ajd nije nabrijano na 16 mpx. vidio sam fotke i po meni su super za tu lovu...čiste,jasne,boje odlične koje možeš pojačati i na njemu samom prije slikanja tako da..ja bih ga potražio na tvom mjestu :ne zna:

Hvala na prijedlogu, ali ja bi digić koji ne koristi AA baterije :/

autobus
02.07.2012., 19:13
..i dobro autobus,sta si na kraju odlucio ili kupio?..XZ1 ili S100 ??
Skupljam pare za s100, čim skupim, moj je.Bez obzira što za te pare mogu kupiti Canon 1100d ali mi se neda nositi tu ciglu svugdje. Istina je da ne volim baš jako male aparate i da mi se više sviđa xz-1 od s100-ke ali ču ipak uzeti s100 zato što mi daje i bolji video za koji sam napočetku cijele priče rekao da mi i nije važno. Kao što si primjetio da me nije bilo neko vrijeme, malo sam stao na loptu i razmislio, jer od svih ovih aparata me zaboljela glava. Razmislio i odlučio da uzimam s100, još mi malo nedostaje love, a kad skupim, kupljen je.

ocean77
03.07.2012., 09:50
http://www.dpreview.com/news/2012/07/02/canon-powershot-s100-product-advisory

Nemoj zuriti sa skupljanjem para da te ne dopadne neki od falicnih.

autobus
03.07.2012., 18:06
http://www.dpreview.com/news/2012/07/02/canon-powershot-s100-product-advisory

Nemoj zuriti sa skupljanjem para da te ne dopadne neki od falicnih.

Možda sam ja glup? ali fakat ne kužim ovaj komentar.Daj mi molim te to prevedi kaj si htio reči!

tomi
04.07.2012., 06:58
Možda sam ja glup? ali fakat ne kužim ovaj komentar.Daj mi molim te to prevedi kaj si htio reči!

Da se ne zalijećeš sa skupljanjem para (kupovinom) , jer je kod tog modela uočena greška (defekt objektiva) što i piše u linku :ne zna:

Sp@v@lic@
04.07.2012., 10:00
Pozdrav svima molim vas malu pomoć...
Ne trebam fotoaparat za profi fotkanje već za obiteljsku uporabu :) ako uopće postoji takva vrsta upotreba... no kužite, ono po putovanjima,puno putujemo- obiteljska okupljanja, za klince i klinceze,predstave itd...
Željeli bi nešto malo kompaktno ali da ima lijepe fotografije kako dnevne tako i noćne...i naravno da ima mogućnost snimiti solidno kvalitetan video jer si trenutno nemogu priuštiti i kameru :(
Surfajći malo ponetu pronašli smo nekoliko koji nam se ovak sviđaju i po karakteristikama i cijena nam je u budgetu, pa vas samo molim pomoć pri odabiru...
jer od svih navedenih karakteristika kužimo da imaju 16mpx i HD video ... ostalo nam nema smisla... zoom 5x/10x koja je razlika ... neki kažu da samsung ima jako loše slike, moji starci ga imaju i to sa 14mpx i odličan je ...
trenutno se dvoumimo između samsunga ST77 i Olympus Smart VR-340 (na ekupi su odlične akcije paa :ne zna: )... Nažalost Olympus imamo sada ali je jako stari,spor,mutne fotke sa 5 mpx, baterija nikako ne traje, užas,a ovaj čini mi se ima ok funkcije ... molim vas pomoć tj pogurajte me u pravom smjeru ... (može i prijedlog ako imate kakav do cca 1000-1500 kn)

elkarrde
04.07.2012., 10:43
Uz dva DSLRa i 20ak objektiva, prošlo ljeto sam kupio Samsunga EX1, i od onda DSLRa nosim sa sobom samo u iznimnim uvjetima.
Trenutno imaš taj EX1 na akciji u TechnoMarketu u WestGateu, na popustu od 35%, dobiš ga za 1999 kn.

3× zoom, 24mm širokokutni objektiv, f/1.8-2.4 blenda za uvjete s malo svjetla, fotić ima full-manual kontrole, fotka u raw, ima zakretni ekran.
S druge strane, ima i 12 eksternih tipki, malo je over-the-top za većinu korisnika tak malih fotića, te mu video nije HD.

anita
04.07.2012., 23:21
Da se ne zalijećeš sa skupljanjem para (kupovinom) , jer je kod tog modela uočena greška (defekt objektiva) što i piše u linku :ne zna:

E ovo mi je vijest za 10. Nakon tolikog prevrtanja po tom Canonu, na kraju ispada da ima falingu.:D
Nego, s kojeg amazona se mogu za Hrvatsku naručiti fotići? Možda bih uzela jedan Fuji, ali to je kod nas gotovo nemoguće kupiti.

mljac1
04.07.2012., 23:42
Možda bih uzela jedan Fuji, ali to je kod nas gotovo nemoguće kupiti.

Zašto? Postoji distributer za Fuji u Hrvatskoj.

maks_hr
05.07.2012., 06:18
E ovo mi je vijest za 10. Nakon tolikog prevrtanja po tom Canonu, na kraju ispada da ima falingu.:D
Nego, s kojeg amazona se mogu za Hrvatsku naručiti fotići? Možda bih uzela jedan Fuji, ali to je kod nas gotovo nemoguće kupiti.

Mislim da nijedan je šalje u HR. Osim ako se u zadnje vrijeme nije nešto promijenilo...

Božo*
05.07.2012., 08:10
Pozdrav,

znam da je već bilo dosta tema naziva ''koji fotoaparat do xx kn..?'', ali mene zanima ako mi može netko tko se kuži u fotoaparate reći koji bi bio najbolji izbor ''uloženo-dobiveno'' za cijenu do cca 1600 kn.

pod ''uloženo-dobiveno'' mislim prvenstveno na to koji fotić bi u tom cijenovnom rasponu imao najbolji zapis slike. video zapis nije mi toliko bitan koliko slika....

eto, zahvaljujem se unaprijed

živjeli

anita
05.07.2012., 08:13
Je, postoji distributer. Hondlova, ne? Njih zovem od proljeća. I svaki put žena lijepo kaže da nemaju ništa od F serije, a pošiljka dolazi za desetak dana, ali nema pojma što im dolazi. I neka nazovem Bratulića, koji isto nema ništa, ali "može nabaviti jedan model" (koji mi i nije prvi izbor). Kak može nabaviti kad distributer nema pojma što mu dolazi. Valjda mimo distributera. Ili ima još koji distributer? A ovima u Hondlovoj su stranice mjesecima u izradi. Iskrsnuo je u m-computersu F600, pošaljem upit i dobijem odgovor da ga više uopće nema i opet za famoznih "cca dva tjedna će doći dva nova modela" za koje je upitno jesu li bolji od starijih, a bolji od ta dva će biti - crveni.
Čini mi se da osim Hondlove postoji još neki kanal nabave.

Usput, zna netko za http://www.ekupovina.org/amazon-kupovina/

mljac1
05.07.2012., 10:19
Je, postoji distributer. Hondlova, ne? Njih zovem od proljeća.

Onda zaboravi njih i pogledaj na www.nabava.net da li ima model koji želiš. A pogledaj i bhphotovideo (http://www.bhphotovideo.com/c/search?ipp=100&srtclk=itemspp&ci=9811&N=4291645412+4291439075). On ima nešto skuplji šiping, ali šalje u HRV.

Usput, zna netko za http://www.ekupovina.org/amazon-kupovina/

Kolika mu je naknada za opremu koja se ne isporučuje u HRV?

Sp@v@lic@
05.07.2012., 12:31
HELP :)
Samsung ST77 ili Olympus Smart VR-340 ??
Thx

Sent from my iPhone using Tapatalk

anita
05.07.2012., 13:04
Nabava.net mi je skoro homepage. Nema nitko, osim što je m-computers jučer stavio ova dva modela, F750 i F770 (crveni:503:)
Ovaj drugi link sam pogledala, i uglavnom nude isto ova dva modela i dva starija od kojih jedan ne valja zbog pop-up flasha (bezbeze skače van čim se uključi fotić).
A ovi što nude posredovanje, njih bi trebalo pitati nabavljaju li i ono što inače ne dolazi u Hrvatsku. Nisam nikad ništa naručivala vani . Naravno, najelegantnije bi bilo platiti kod nas i mir. Proučit ću još razlike između ova dva gore. Znam da crni (750) nema gps, ali ajd' bez toga se može, i tak pojačano troši bateriju.

trbuhomzakruhom
05.07.2012., 14:01
Pozdrav,ovako uzeo bi digitalni fotoaparat,pa bi molio nekog tko se kuži da mi kaže koji bi fotić bio dobar do 1500 kn ,nebi uzimao novi nego polovni,i da ima bar 16x opticki zum

green0202
05.07.2012., 14:27
Pozdrav,
nakon par sati provedenih čitajući review-ove i dalje ne znam koji fotić kupiti. Treba mi napredniji kompakt za slikanje po gradu, prirodi i da noćne fotke budu koliko toliko dobre.
Za sad imam trilemu: Canon G12, Nikon CoolPix 7100 ili Fujifilm X10.
Naravno, i drugi fotići dolaze u obzir :) Hvala!

elkarrde
05.07.2012., 15:04
Pozdrav,
nakon par sati provedenih čitajući review-ove i dalje ne znam koji fotić kupiti. Treba mi napredniji kompakt za slikanje po gradu, prirodi i da noćne fotke budu koliko toliko dobre.
Za sad imam trilemu: Canon G12, Nikon CoolPix 7100 ili Fujifilm X10.
Naravno, i drugi fotići dolaze u obzir :) Hvala!
Evo ti još jednog: Samsung EX1. :D

Fuji ima najveći senzor, i generalno je najnoviji, al je i najveći, i (kolko sam upućen) i debelo najskuplji.
Canon, Nikon i Samsung imaju isti senzor, s tim da Nikon ima najduži objektiv, a Samsung najkraći. Canon, Nikon i Fuji počinju jednako širokom, na 28mm, dok Samsung ide sve do 24mm - osjetno šire, bez obzira kaj je razlika "samo" 4mm, kad ti sfali prostora, razlika je jako bitna. Također, Sasmung ima najsvjetliji objektiv - f/1.8, slijedi ga Fuji s f/2, dok Canon i Nikon su više nego duplo mračniji - f/2.8.
U korist Samsunga ide i AMOLED ekran, 12 eksternih kontrola i dva kotača - s tim se ne može pohvaliti niti jedan konkurent. :top:

E da - Samsunga dobiš za 1999 kn u TechnoMarketu u WestGateu. Beat that. :)

green0202
05.07.2012., 15:55
Evo ti još jednog: Samsung EX1. :D

Fuji ima najveći senzor, i generalno je najnoviji, al je i najveći, i (kolko sam upućen) i debelo najskuplji.
Canon, Nikon i Samsung imaju isti senzor, s tim da Nikon ima najduži objektiv, a Samsung najkraći. Canon, Nikon i Fuji počinju jednako širokom, na 28mm, dok Samsung ide sve do 24mm - osjetno šire, bez obzira kaj je razlika "samo" 4mm, kad ti sfali prostora, razlika je jako bitna. Također, Sasmung ima najsvjetliji objektiv - f/1.8, slijedi ga Fuji s f/2, dok Canon i Nikon su više nego duplo mračniji - f/2.8.
U korist Samsunga ide i AMOLED ekran, 12 eksternih kontrola i dva kotača - s tim se ne može pohvaliti niti jedan konkurent. :top:

E da - Samsunga dobiš za 1999 kn u TechnoMarketu u WestGateu. Beat that. :)

Super mi se činio Samsung...dok nisam vidjela da nema optičko tražilo :/ Nekako mi je čudno da ga nema :o Imaš iskustva s tim fotićem?
I kolika je zapravo razlika između CMOS i CCD senzora? Mislim, najviše su Fuji istakli upravo zbog toga, a cijena mu je 4000 kn u Svijetu Medija.

A je, dobar je Samsung..ali to tražilo mi fali. Sad tek neću znati koji odabrati :D

autobus
05.07.2012., 18:25
AH, točno! nisam pročitao link.Nakon 3 mjeseca razmišljanja odlučim kupiti fotič i onda ovakva vijest.Šta sad? koji kupiti, koliko je to čest problem sa s100-om?

e@forum
05.07.2012., 18:41
AH, točno! nisam pročitao link.Nakon 3 mjeseca razmišljanja odlučim kupiti fotič i onda ovakva vijest.Šta sad? koji kupiti, koliko je to čest problem sa s100-om?
opet na početku priče...
ja sam odlučio kupiti nešto što je isprobano,
dakle da je bar godinu u prodaji i nema većih grešaka.
mislim da je to zlatno pravilo za sve
iako i dalje dvojim između g12 i xz-1 čak sam počeo bacati oko na s95
ali nikako s100 nakon cijele priče o grešci optike...
i definitivno mislim da video nije kriterij za kupnju fotića
fotić bi trebao prvenstveno raditi dobre fotke te da su mu senzor i
optika podešeni s tom tendencijom
jer, ruku na srce, video je video, a fotka je fotka

rib@
05.07.2012., 18:46
Ima li tko ideju koji podvodni aparatek bi daval solidne slike i video, naravno da oboje moze raditi pod vodom (ako je bitno max 3 m dubine).

e@forum
05.07.2012., 18:54
Ima li tko ideju koji podvodni aparatek bi daval solidne slike i video, naravno da oboje moze raditi pod vodom (ako je bitno max 3 m dubine).
koliko para?
imaš ih od 1000-4000kn

e@forum
05.07.2012., 19:04
u tom segmentu ti vlada lumix, samo i košta oko 3000kn
mislim da su oznake FT-4 ili FT-3...

ocean77
05.07.2012., 22:35
I kolika je zapravo razlika između CMOS i CCD senzora? Mislim, najviše su

CMOS se sve vise stavlja zbog kompromisa prema videu jer je pogodniji za full HD 1080 video koji je postao neki standard iako se meni ako govorimo iskljucivo o fotkama u kompaktnoj klasi vise svidjaju slike koje rade aparati sa CCD senzorima.
Najbolji primjer su Canon S95 i Canon S100...S95 ima CCD, a S100 ima CMOS, a kod S100 su isli najvise na unaprijedjenje video moda, a unaprijedili su i razinu šuma na visim ISO vrijednostima, ali meni se sto se tice samih fotografskih mogucnosti vise svidja S95.

Imam S95 i taj fotic nebi mjenjao za nikakav drugi kompakt, odlican aparat izuzetno malih dimenzija i velikih mogucnosti.:)

mljac1
05.07.2012., 23:09

Canon D10, ak te ne smeta izgled i da mu je video max 640x480...

rib@
06.07.2012., 03:39
Bas malo gledam FT4 i D20 i nekak mi se vise dopada FT4 jer ima CCD, mada je to vjerojatno vecini minus :)

mljac1
06.07.2012., 09:50
D20 ne bih uzeo nikad. Pod vodom ti i na blendi 2.8 fali svjetla, a D20 ima najvecu blendu 3.9 :eek:

autobus
07.07.2012., 11:52
opet na početku priče...
ja sam odlučio kupiti nešto što je isprobano,
dakle da je bar godinu u prodaji i nema većih grešaka.
mislim da je to zlatno pravilo za sve
ali nikako s100 nakon cijele priče o grešci optike...
i definitivno mislim da video nije kriterij za kupnju fotića
fotić bi trebao prvenstveno raditi dobre fotke te da su mu senzor i
optika podešeni s tom tendencijom
jer, ruku na srce, video je video, a fotka je fotka

Dobro, tu si u pravu. Nisam uopče znao za tu informaciju o Canonu, vjerojatno je to rijetka falinga. A kaj sa ovim Samsungom ex1 ? kakav je to fotić? kaj misliš o njemu? specifikacije nisu loše ali Samsung kao marka za dobre fotiće, nikad čuo. Vidjet ču, možda ga ipak vračam u najuži krug xz1? Samo želim mišljenje o Samsungu ex1?

ucka
07.07.2012., 12:33
Dobro, tu si u pravu. Nisam uopče znao za tu informaciju o Canonu, vjerojatno je to rijetka falinga. A kaj sa ovim Samsungom ex1 ? kakav je to fotić? kaj misliš o njemu? specifikacije nisu loše ali Samsung kao marka za dobre fotiće, nikad čuo. Vidjet ču, možda ga ipak vračam u najuži krug xz1? Samo želim mišljenje o Samsungu ex1?

..i ja mislim sad poslje svega ovoga:503: uzet ili Olympus XZ1 ili mirrorless Olympus PEN-EPL3.specifikacije koje sam gledao su super..Profesionalcima sluze kao drugi fotic,tako da mislim da imaju dosta kvalitete.

anita
07.07.2012., 13:40
Uzmite u obzir da taj Samsung ima skoro 40 dkg.

e@forum
07.07.2012., 17:14
mislim da je samsung dobar fotić, ali da ti ne mudrujem ja imaš
na http://www.dpreview.com/articles/4333175133/buyers-guide-enthusiast-raw-shooting-compact-cameras
to ti je grupnjak više fotića koji se često pojavljuju na ovom forumu.
sve u svemu mislim da je xz-1 best buy, bez obzira na 2000kn za samsunga.
btw ja sam tog samsunga uspio naći najmanje po 2200kn??? :ne zna:
a evo i još jedne misli koja mi se mota po glavi
da xz-1, g12, ex1, lx5 koštaju isto, kojega bi kupio???
ono, na kojeg te vuče najviše??
kad si postaviš takvo pitanje možda dobiješ neočekivan odgovor.
jer stvarno kad pogledaš ne kupuješ svake godine fotić,
pa sad, ježi ga, soma gore-dole :D

Prosjecan
07.07.2012., 18:48
@eforum... bez puno razmišljanja G12... i to ne zato što je najbolji ili po bilo čemu naj.. nego jer jedini ima kontrole koje možeš naslijepo i bez kopanja po menijima pronaći i podesiti. :)

e@forum
07.07.2012., 19:02
@eforum... bez puno razmišljanja G12... i to ne zato što je najbolji ili po bilo čemu naj.. nego jer jedini ima kontrole koje možeš naslijepo i bez kopanja po menijima pronaći i podesiti. :)
yes, to je bio i moj odgovor kad sam si postavio gore navedeno pitanje :top:

ocean77
07.07.2012., 21:20

Mozes to i na S95 koji ima jos bolji objektiv (f/2), identican senzor i neusporedivo je manji...ionako imas sve skupa 3 funkcije koje ti najvise trebaju, a na S95 si personaliziras prednji i zadnji prsten i jos jednu funkcijsku tipku.
Za neupucene...S95 je u biti G12 u djepnom izdanju...jedina mana je sto nema mogucnost koristenja externih bliceva.

Prosjecan
07.07.2012., 21:31
podsjeti me... S95 ima koliko inčni zakretni ekran (mene oduševljava još od Powershota A620IS)? :)

e@forum
07.07.2012., 22:02
dakle s95 i g12 su braća po majci ali ne i po ocu(ili obrnuto)......
dva tjela isto srce.....
ali, g mi bolje leži u mojim xl rukama.
to i ima hrpu fizičkih podešenja + optičko tražilo,
koje, btw, i nije nešto ali za silu.....
treba li napomiminjati veličinu baterije.
s druge strane s95 stane u džep ultra uskih traperica, a to,
htjeli mi to priznati ili ne, dijeli kamere na one koje nosimo sa sobom
i na one koje ostaju doma......
pa ako uzmemo u obzir da je najbolji fotić onaj kojeg trenutno
imaš pri ruci onda mislim da s95 tuče svu konkurenciju.
jedino što g naspram s serije izgleda kao ozbiljna aparatura.
i da, ako imaš velike šape - onda g!

ocean77
07.07.2012., 22:10
podsjeti me... S95 ima koliko inčni zakretni ekran (mene oduševljava još od Powershota A620IS)? :)

Ok, nema ni to, ali konacan cilj je fotka, a tu ce S95 dati identican rezultat ako ne i bolji u losijim svjetlosnim uvjetima, a najbitnije od svega je da ga mozes uvijek imati kod sebe jer je dimenzijama nesto manji od iPhonea npr., ali deblji.
Uglavnom vrlo je kompaktnih dimenzija.
Imao sam stvarno dosta fotica raznih klasa, od kompakata, ultra zoom-ova, DSLR, mirrorless, ali nijedan fotic nije imao tako sjajan odnos velicine i mogucnosti+fun factor koristenja...uglavnom mnoge sam prodao, ali S95 nemam namjeru uopce prodavati i koristit cu ga dok bude radio.:)

http://img708.imageshack.us/img708/5064/dsc06978m.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/708/dsc06978m.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Slikao sam ga pored iPhonea cisto za dojam velicine.:D

e@forum
08.07.2012., 08:06
Slikao sam ga pored iPhonea cisto za dojam velicine.:D
mali ali moćan
pronašao sam ga po 2848kn na http://www.avmax.hr/fotoaparat-canon-powershot-s95~proizvod_4854.html
da li zna netko za bolju ponudu??
@ ocean77 reci mi, molim te, nešto sam pročitao o padu kvalitete fotke kod
s95 od 50mm do 105mm?
iz prve ruke...
da li je to značajan pad?
kakav je na 105mm pri slabijem svijetlu, recimo??
ako možeš "podići" par fotki koje su fotkane iznad 50mm a u uvjetima slabijeg svijetla?!?
ili neki link....?

anita
08.07.2012., 09:56
Koliko često snimate u RAWu? Kad bolje razmislim, pa ja to do sada baš i nisam koristila. Nisam profić, meni je fotka ono što aparat okine a ne ono što napravi Photoshop, DSLR mi daje dobre fotke i u JPG, a dosadašnji mali kompakt nije niti imao RAW. Naime, u čemu je dilema? Svakako bih htjela uzeti jedan Fuji. Da donjem linku se vidi kako to izgleda u različitim bojama.
http://www.amazon.de/gp/product/B006Q8VA4U/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=ce-de
E sad, kod nas bi se mogli dobiti samo crni i crveni, s tim da crni (F750) nema GPS i RAW. Bez obzira na te dvije funkcije, oni inače jednako izgledaju izvana i sve ostale značajke su im iste. I u obje boje je površina "ruberizirana".
Što bi izabrali? Da li bi na mojem mjestu žrtvovali boju ili RAW i GPS? Ajd' još ako je to nekakva tamnocrvena, ali što ako je japansko crvena, a s monitora nikad ne znaš točno. A ako idem naručivati izvana, ispada skoro tisuću kuna skuplje nego kod nas.

šatro gospon
08.07.2012., 12:41
Koliko često snimate u RAWu? Kad bolje razmislim, pa ja to do sada baš i nisam koristila. Nisam profić, meni je fotka ono što aparat okine a ne ono što napravi Photoshop, DSLR mi daje dobre fotke i u JPG, a dosadašnji mali kompakt nije niti imao RAW. Naime, u čemu je dilema? Svakako bih htjela uzeti jedan Fuji. Da donjem linku se vidi kako to izgleda u različitim bojama.
http://www.amazon.de/gp/product/B006Q8VA4U/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=ce-de
E sad, kod nas bi se mogli dobiti samo crni i crveni, s tim da crni (F750) nema GPS i RAW. Bez obzira na te dvije funkcije, oni inače jednako izgledaju izvana i sve ostale značajke su im iste. I u obje boje je površina "ruberizirana".
Što bi izabrali? Da li bi na mojem mjestu žrtvovali boju ili RAW i GPS? Ajd' još ako je to nekakva tamnocrvena, ali što ako je japansko crvena, a s monitora nikad ne znaš točno. A ako idem naručivati izvana, ispada skoro tisuću kuna skuplje nego kod nas.

meni je zao kaj nisam od pocetka fotkal u tom formatu, mogel bi popravit kilu starijih fotki...

RAW format ti daje puno vise mogucnosti popravka fotke prije konverzije u JPEG, sa boljim rezultatima....zovu ga jos digital negative kaj znaci da uvijek imas i originalnu verziju fotke, mozes uvijek vratit postavke na original bez gubitka kvalitete...

RAW fotke su uvijek u najvecoj rezoluciji

ja boje ne diram u obradi, igram se kontrastom, ostrinom, WB, shadows/highlights itd.

meni osobno boja fotica nikad ne igra ulogu

ocean77
08.07.2012., 13:03
mali ali moćan
pronašao sam ga po 2848kn na http://www.avmax.hr/fotoaparat-canon-powershot-s95~proizvod_4854.html
da li zna netko za bolju ponudu??
@ ocean77 reci mi, molim te, nešto sam pročitao o padu kvalitete fotke kod
s95 od 50mm do 105mm?
iz prve ruke...
da li je to značajan pad?
kakav je na 105mm pri slabijem svijetlu, recimo??
ako možeš "podići" par fotki koje su fotkane iznad 50mm a u uvjetima slabijeg svijetla?!?
ili neki link....?

Problem je sto kod njega zoomom ogranicavas blendu, a ovih f/2 otvora ti je dostupno samo na wide tako da nije bas najbolji u slabom svjetlu u takvim okolnostima i tu ga recimo XZ-1 nadmasuje.

anita
08.07.2012., 18:06
S obzirom na ono što je Canon objavio, možda oni koji su ciljali na S100 i ne trebaju odmah odustati. Navedeni su serijski brojevi koji mogu, ali i ne moraju biti inficirani. Može se odmah pri kupnji provjeriti koji je serijski broj, i ako je jedan od tih, onda odustati ili tražiti iz druge serije. Znači, serijski broj ne smije započinjati s 29, 30, ... 41.
Sad bi bilo zgodno da netko provjeri kaj je u našim dućanima.

e@forum
09.07.2012., 14:29
S obzirom na ono što je Canon objavio, možda oni koji su ciljali na S100 i ne trebaju odmah odustati. Navedeni su serijski brojevi koji mogu, ali i ne moraju biti inficirani. Može se odmah pri kupnji provjeriti koji je serijski broj, i ako je jedan od tih, onda odustati ili tražiti iz druge serije. Znači, serijski broj ne smije započinjati s 29, 30, ... 41.
Sad bi bilo zgodno da netko provjeri kaj je u našim dućanima.
.....ili jednostavno kupe s95....:D

ocean77
09.07.2012., 16:45
Mislim da je S95 manje pogodjen tim problemom...inace lens error je problem koji je prisutan i kod drugih kompaktnih Canon aparata.

ucka
09.07.2012., 18:03
Mislim da je S95 manje pogodjen tim problemom...inace lens error je problem koji je prisutan i kod drugih kompaktnih Canon aparata.

..pa mislim da je to sramota za firmu kao sto je Canon..inace kako se manifestira taj lens error ??

šatro gospon
09.07.2012., 18:38
..pa mislim da je to sramota za firmu kao sto je Canon..inace kako se manifestira taj lens error ??

http://www.usa.canon.com/cusa/professional/products/professional_cameras/pro_ps_digital_cameras/powershot_s100?pageKeyCode=prdAdvDetail&docId=0901e024805ab992&fb_source=message

ucka
09.07.2012., 18:46
http://www.usa.canon.com/cusa/professional/products/professional_cameras/pro_ps_digital_cameras/powershot_s100?pageKeyCode=prdAdvDetail&docId=0901e024805ab992&fb_source=message

..hvala...http://www.lokalpatrioti-rijeka.com/forum/images/smilies/fotografija.gif

e@forum
09.07.2012., 20:31
iz ovoga proizlazi da je pametnije kupiti s100
jer za njega je popravak lens errora džabe :kava:

anita
09.07.2012., 20:40
Pročitala sam preko vikenda (ali nisam spremila link) kako se neki tip žalio na S100 jer nije htio uvući objektiv, pa su mu u servisu to sredili besplatno. Možda se u tome sastoji ta greška. Poslala sam i upit u Canonov servis bi li oni zamijenili uređaj. Još nema odgovora. Naime, prema Zakonu o potrošačima, ima neki rok (ak se dobro sjećam, 7 dana) u kojem ti u slučaju greške moraju dati novi proizvod, a ne popravljati tek kupljeni.

e@forum
09.07.2012., 21:08
Pročitala sam preko vikenda (ali nisam spremila link) kako se neki tip žalio na S100 jer nije htio uvući objektiv, pa su mu u servisu to sredili besplatno. Možda se u tome sastoji ta greška. Poslala sam i upit u Canonov servis bi li oni zamijenili uređaj. Još nema odgovora. Naime, prema Zakonu o potrošačima, ima neki rok (ak se dobro sjećam, 7 dana) u kojem ti u slučaju greške moraju dati novi proizvod, a ne popravljati tek kupljeni.
u "poštenim" zemljama čak i preko 30 dana :504:

anita
09.07.2012., 21:30
Što je najbolje što se može kupiti do 2200 kn? Možda Canon SX220HS? Ili nekaj drugo?
Trebao bi mi relativno brzi odgovor.

CrniDjuro
09.07.2012., 21:40
samsung ex-1

a po drugim pitanjima, isusek, komplicirate previše oko fotića koji stvarno međusobno nemaju neke bitne razlike. Kupite si najjeftinije što vam se sviđa i gotovo.*

*kad već ne želite kupit pravi fotoaparat kao npr canon 5d i 50tku gore :rofl:

e@forum
09.07.2012., 21:46
samsung ex-1

a po drugim pitanjima, isusek, komplicirate previše oko fotića koji stvarno međusobno nemaju neke bitne razlike. Kupite si najjeftinije što vam se sviđa i gotovo.*

i jednog tovara da mi sve to cuka :D

šatro gospon
09.07.2012., 21:48
i jednog tovara da mi sve to cuka :D

a ni tovar ne garantira dobre fotke...:kava:

e@forum
09.07.2012., 22:02
a ni tovar ne garantira dobre fotke...:kava:
mada bi mi jedan dobro došao kad krenem na plažu ovog ljeta....
kad smo već kod plaže, jel' isprobao netko one jeftine vrećice za furat fotić pod vodu?
ima ih po 10-15$ po ebayu....:ne zna:
valja to šta??

ocean77
09.07.2012., 22:10
iz ovoga proizlazi da je pametnije kupiti s100
jer za njega je popravak lens errora džabe :kava:

A sam aparat je skuplji preko 1000 Kn od S95 koji se da naci za manje od 2000 Kn...ako i bude neki lens error za razliku u cijeni se popravi, a ako ne imas finu ustedu.:D

e@forum
09.07.2012., 22:17
A sam aparat je skuplji preko 1000 Kn od S95 koji se da naci za manje od 2000 Kn...ako i bude neki lens error za razliku u cijeni se popravi, a ako ne imas finu ustedu.:D
pričamo o cijenama novih aparata...
dakle s95 novi najjeftiniji koji sam našao je koštao 2850kn
dok se s100 kreće oko 3200kn
jesam li nešto propustio??

elkarrde
09.07.2012., 22:23
Samsung EX1 - pojede za doručak i S95 i S100, a bome je još i jeftiniji. ;) :top:
(TechnoMarket u Westgateu, imaju ga na popustu, ide za 1999kn - teško da može bolje od tog ;))

e@forum
09.07.2012., 22:36
Samsung EX1 - pojede za doručak i S95 i S100, a bome je još i jeftiniji. ;) :top:
(TechnoMarket u Westgateu, imaju ga na popustu, ide za 1999kn - teško da može bolje od tog ;))
e sad, o samsungovom doručku bi se dalo diskutirati...
ali da je dobra kupnja za dva soma-to sigurno je!

ocean77
09.07.2012., 23:02

Malo mi je prevelik pa mi kao kompakt gubi smisao...ako ta velicina onda radije neki PEN sa pancake koji njega pojede za dorucak.:D

ucka
10.07.2012., 08:37

..sto se cijene tice SAMSUNG je jeftiniji..sto se dorucka tice,strani web-ovi kazu da Canon S95 ubjedljivo jede Samsunga za dorucak..o S100 da i ne govorimo !!!:)

ocean77
10.07.2012., 09:06
..sto se cijene tice SAMSUNG je jeftiniji..sto se dorucka tice,strani web-ovi kazu da Canon S95 ubjedljivo jede Samsunga za dorucak..o S100 da i ne govorimo !!!:)

Samsung ima jednu veliku prednost u odnosu na S95/S100, a to je objektiv koji je od wide do tele f/1.8 - f/2.4...nesto slicno kao i kod XZ-1.:mig:

Kod S100 je blenda f/2 na 24mm i na krajnjih 120mm f/5.9.
Ako trebas kompakta sa odlicnom kvalitetom slike i povoljnom cijenom ovaj Samsung je zajedno sa XZ-1 vrijedan razmatranja.

ucka
10.07.2012., 09:11
Samsung ima jednu veliku prednost u odnosu na S95/S100, a to je objektiv koji je od wide do tele f/1.8 - f/2.4...nesto slicno kao i kod XZ-1.:mig:

..Canon S95 vs Samsung XZ1...
Higher resolution movies 1080p @ 24fps vs 480p @ 30fps Shoots high resolution Full HD (1080p) video but at a lower frame rate

Supports 24p Yes vs No Get that real film feel

Much lighter 198 g vs 386 g Around 50% lighter

Much higher true resolution 12 MP vs 10 MP Capture more than 20% more detail in your photos

Records high-speed movies 240 fps vs None Capture events too fast for the naked eye and play them back in super-slow motion

Has in-camera HDR Yes vs No Combines multiple exposures to capture high dynamic range

Has a CMOS-family sensor CMOS vs CCD CMOS-family sensors often produce better quality images

Smaller 99x60x28 mm vs 114x63x29 mm More than 20% smaller

Shoots significantly faster 10 fps vs 1.5 fps More than 6.5x faster continuous shooting

Has boost ISO 12,800 ISO vs None Allows taking photos in darker situations, often at the cost of additional noise in the image

Has a GPS Yes vs No Automatically geotags your photos when traveling

Better maximum light sensitivity 6,400 ISO vs 3,200 ISO The S100's maximum light sensitivity is 1 f-stop better

Slightly more zoom 5x vs 3x Around 3x more zoom

Slightly less shutter lag 250 ms vs 320 ms More than 20% less delay when taking photos

Significantly faster max shutter speed 1/2000s vs 1/1500s More than 20% faster max shutter speed

ocean77
10.07.2012., 09:16
Cuj, moras sam vidjeti sta ti je od toga bitno sto si gore komparirao.
Meni je bila bitna velicina i zato sam uzeo S95, ali u nekim stvarima znam da je ovaj Samsung bolji...odredi si prvo prioritete i onda vidi koji aparat najvise TVOJIH kriterija ispunjava...ili jednostavno uzmi 5D sa 50mm kako kaze Djuro i zahebi sve kriterije.:D

ucka
10.07.2012., 09:18

Higher resolution movies 1080p @ 24fps vs 480p @ 30fps Shoots high resolution Full HD (1080p) video but at a lower frame rate

Supports 24p Yes vs No Get that real film feel

Much lighter 198 g vs 386 g Around 50% lighter

Much higher true resolution 12 MP vs 10 MP Capture more than 20% more detail in your photos

Records high-speed movies 240 fps vs None Capture events too fast for the naked eye and play them back in super-slow motion

Has in-camera HDR Yes vs No Combines multiple exposures to capture high dynamic range

Has a CMOS-family sensor CMOS vs CCD CMOS-family sensors often produce better quality images

Smaller 99x60x28 mm vs 114x63x29 mm More than 20% smaller

Shoots significantly faster 10 fps vs 1.5 fps More than 6.5x faster continuous shooting

Has boost ISO 12,800 ISO vs None Allows taking photos in darker situations, often at the cost of additional noise in the image

Has a GPS Yes vs No Automatically geotags your photos when traveling

Better maximum light sensitivity 6,400 ISO vs 3,200 ISO The S100's maximum light sensitivity is 1 f-stop better

Slightly more zoom 5x vs 3x Around 3x more zoom

Slightly less shutter lag 250 ms vs 320 ms More than 20% less delay when taking photos

Significantly faster max shutter speed 1/2000s vs 1/1500s More than 20% faster max shutter speed

rib@
10.07.2012., 09:22
To je sve zgodno, ali npr pri 70mm (ekv 35) kod canona je blenda 4,5, dok je kod samsunga 2.4 kaj je blendu i pol tamnije.
Nekima je i dosta bitni prikljucak za blic + citat: "I've been surprised by how much difficulty the S100 has in autofocusing at night."

ocean77
10.07.2012., 09:22
Neznam odakle izvlacis ove podatke, ali S95 ima CCD sensor...vjerojatno si se ti zabunio pa si stavio podatke od S100, a napisao S95 vs XZ-1...:ne zna:

ocean77
10.07.2012., 09:25
To je sve zgodno, ali npr pri 70mm (ekv 35) kod canona je blenda 4,5, dok je kod samsunga 2.4 kaj je blendu i pol tamnije.
Nekima je i dosta bitni prikljucak za blic + citat: "I've been surprised by how much difficulty the S100 has in autofocusing at night."

To mu i ja pokusavam objasniti...treba sam vidjeti, dali mu je bitnija manja velicina aparata na ustrb losijeg objektiva i nemogucnost montaze dodatnih bliceva.
Kod Canona S95/100 i takvih dimenzija mislim da se tehnicki nije ni mogao izvesti objektiv kakav ima Samsung ili Oly XZ-1.

ucka
10.07.2012., 09:29
Meni je bila bitna velicina i zato sam uzeo S95, ali u nekim stvarima znam da je ovaj Samsung bolji...odredi si prvo prioritete i onda vidi koji aparat najvise TVOJIH kriterija ispunjava...ili jednostavno uzmi 5D sa 50mm kako kaze Djuro i zahebi sve kriterije.:D

..za sada mi je bitan manji fotic..ovaj sto navodi Djuro doci ce nesto kasnije,kad se naucim manualnim kontrolama,tehnikom fotografiranja itd..za sada hocu mali fotic koji je kvalitetan,lako prenosiv, i radi dobre kvalitetne
fotografije koju ovaj fotic nudi..isto tako ima lake i pristupacne manuelne kontrole(prsteni)pomocu kojih se mogu memorizirat neke funkcije..

ucka
10.07.2012., 09:34
Neznam odakle izvlacis ove podatke, ali S95 ima CCD sensor...vjerojatno si se ti zabunio pa si stavio podatke od S100, a napisao S95 vs XZ-1...:ne zna:

..tocno si rekao..moja zabuna,jer sam gledao sva tri aparata, aovdje postao S100 vs XZ1..ali i S95 je nesto bolji u onome sto meni treba !!http://ic2.pbase.com/o3/53/623853/1/112282245.ylsXZNlQ.digitalcameralarge.gif

ucka
10.07.2012., 09:38

..pa kako si ti zadovoljan sa S95 ??..je li to dobar aparat za putovanja,obiteljske godisnje odmore,makro snimke i ucenju manualnih postavaka..navedeno je da je ovo zadnje jako jednostvano..ja idem na S100

ocean77
10.07.2012., 09:48
Prema ovome sto si zadnje napisao S95/100 su idealni.
Probaj naci S95 na njuskalu, znaju se povremeno pojaviti po cijenama od 1900-2200 Kn pa ces jeftinije proci...ja sam svoga kupio tako, bio star 3 mjeseca, a imao ispucanih manje od 1000 slika, stanje doslovno novo.

ocean77
10.07.2012., 09:55
..pa kako si ti zadovoljan sa S95 ??..je li to dobar aparat za putovanja,obiteljske godisnje odmore,makro snimke i ucenju manualnih postavaka..navedeno je da je ovo zadnje jako jednostvano..ja idem na S100

Ja sam prezadovoljan, video mode me najvise iznenadio jer sam od njega najmanje ocekivao...nema zoom za vrijeme snimanja videa kao ni AF, ali u praksi to i nije neki problem, ali je zato kvaliteta video snimke jako dobra posebno u losem svjetlu.
Sto se kvalitete fotki tice tu je stvarno impresivan posebno kada se uzme u obzir velicina aparata, nekada u nevjerici gledam fotke i ne vjerujem da sam ih snimio sa S95.

ucka
10.07.2012., 10:10
Ja sam prezadovoljan, video mode me najvise iznenadio jer sam od njega najmanje ocekivao...nema zoom za vrijeme snimanja videa kao ni AF, ali u praksi to i nije neki problem, ali je zato kvaliteta video snimke jako dobra posebno u losem svjetlu.
Sto se kvalitete fotki tice tu je stvarno impresivan posebno kada se uzme u obzir velicina aparata, nekada u nevjerici gledam fotke i ne vjerujem da sam ih snimio sa S95.

..pa to se trazi !!!..makar bi htio ic i na S100..novac mi nije problem..sada imam "divljaka" Sony Cyber-shots W-55..slike ni nisu tako lose po danjem svijetlu(cak su izvrsne),ali kad padne vecer sve to ide kvragu..pogotovo ako nesto hoces snimit u kakvom muzeju,crkvi..

ocean77
10.07.2012., 10:21
Ako iz takvih aparata mislis izvuci maksimum morat ces se saziviti sa M mode i iskljucivo u njemu slikati jer ako budes na S95/100 fotkao na automatici neces dobiti nista bolje rezultate nego na tom svom Sony-u...znaci malo nauci neke stvari o fotografiji i utjecaju blende, ISO osjetljivosti, ekspoziciji na samu fotografiju, a S95 je idealan aparat koji ce ti pokazati kako ti parametri utjecu na samu fotku.

ucka
10.07.2012., 10:36
Ako iz takvih aparata mislis izvuci maksimum morat ces se saziviti sa M mode i iskljucivo u njemu slikati jer ako budes na S95/100 fotkao na automatici neces dobiti nista bolje rezultate nego na tom svom Sony-u...znaci malo nauci neke stvari o fotografiji i utjecaju blende, ISO osjetljivosti, ekspoziciji na samu fotografiju, a S95 je idealan aparat koji ce ti pokazati kako ti parametri utjecu na samu fotku.

..to se i trazi..naoruzan sam literaturom vec 1,5 mjesec..teoretski je sve svladano..ceka se samo tehnika da se sve to primjeni..inace sam na naftnoj platformi,tako da sam teoriju utvrdio do zadnjega..

elkarrde
10.07.2012., 10:42
e sad, o samsungovom doručku bi se dalo diskutirati...
ali da je dobra kupnja za dva soma-to sigurno je!
Vjerovao mi il ne, fotić je stvarno odličan, za tu lovu je apsolutno fantastičan. Uz dva DSLRa i 30ak objektiva, u velikoj većini slučajeva koristim EX1. ;)

Malo mi je prevelik pa mi kao kompakt gubi smisao...ako ta velicina onda radije neki PEN sa pancake koji njega pojede za dorucak.:D
Samo tijelo Pena je stvarno manje od EX1, ali bilokoji Pen s bilokojom palačinkom je veći od EX1. Ak uzmeš u obzir da ne postoji objektiv u niti jednom sustavu tog raspona i te svjetline (24-75mm f/1.8-2.4, jel), stvari postaju ipak nešto drugačije. ;)

Al okej, ak ti je EX1 prevelik, onda ti je prevelik. Meni naviklom na DSLR, EX1 je taman - ima hrpetinu eksternih kontrola (više od bilokojeg Pena), zakretni ekran, odličan objektiv, hot-shoe, i još nije plastičan. I na kraju, stane mi u džep torbe. :top:

...

Osim Full HD videa, GPSa i 3×/5× zoom objektiva, koji su nekome bitne stvari, nekome nisu, većina stvari su potpuno nebitne gluposti. :D
ISO 6400 i 12800 na kompaktima su idiotarije teže kategorije, sve preko 800 je wishful thinking; isto kao i 10 vs. 12 mpx - razlika je gotovo potpuno nebitna; dimenzije također - onom kom je bitna razlika od 20% bez da je hendlao oba fotića u realnim uvjetima ili jako dobro zna zašto mu je baš točno 20% bitno, ili nema blagog pojma o čem priča. ;)

No, ako si se namjerio na S95 - uzmi S95. Ako nisi siguran baš 100% zašto želiš S95 (osim možda zbog činjenice da je Canon u 'rvata cjenjenija marka od Samsunga), odi isprobaj oba, pa vidi koji ti se više sviđa.

Ja sam uzeo EX1 iz par razloga: 24-75mm objektiv, f/1.8-2.4 blenda, kvaliteta izrade, gumeni grip, prednji i stražnji kotač, hrpetina eksternih kontrola (uključujući i tipku za metering :top:), hot-shoe - i na kraju cijena koja je stvarno odlična.
To kaj je Samsung mi je samo plus - manje lopuža će razmatrati moj fotić ozbiljnim kandidatom za čvaknuti - definitivno je lakše preprodati Canona. :top:

e@forum
10.07.2012., 10:48
...sitnica...možda je bitna!
s95 ima malo više izbačen prsten oko leće od onoga kod
s100....
predpostavljam da je lakše rukovanje sa s95 prstenom+ima nekoliko
gumbića više od s100...
jako sam se zagrijao za s95...
a ocean77 samo potpiruje vatru...:D

ucka
10.07.2012., 11:03
Vjerovao mi il ne, fotić je stvarno odličan, za tu lovu je apsolutno fantastičan. Uz dva DSLRa i 30ak objektiva, u velikoj većini slučajeva koristim EX1. ;)

Samo tijelo Pena je stvarno manje od EX1, ali bilokoji Pen s bilokojom palačinkom je veći od EX1. Ak uzmeš u obzir da ne postoji objektiv u niti jednom sustavu tog raspona i te svjetline (24-75mm f/1.8-2.4, jel), stvari postaju ipak nešto drugačije. ;)

Al okej, ak ti je EX1 prevelik, onda ti je prevelik. Meni naviklom na DSLR, EX1 je taman - ima hrpetinu eksternih kontrola (više od bilokojeg Pena), zakretni ekran, odličan objektiv, hot-shoe, i još nije plastičan. I na kraju, stane mi u džep torbe. :top:

Osim Full HD videa, GPSa i 3×/5× zoom objektiva, koji su nekome bitne stvari, nekome nisu, većina stvari su potpuno nebitne gluposti. :D
ISO 6400 i 12800 na kompaktima su idiotarije teže kategorije, sve preko 800 je wishful thinking; isto kao i 10 vs. 12 mpx - razlika je gotovo potpuno nebitna; dimenzije također - onom kom je bitna razlika od 20% bez da je hendlao oba fotića u realnim uvjetima ili jako dobro zna zašto mu je baš točno 20% bitno, ili nema blagog pojma o čem priča. ;)

No, ako si se namjerio na S95 - uzmi S95. Ako nisi siguran baš 100% zašto želiš S95 (osim možda zbog činjenice da je Canon u 'rvata cjenjenija marka od Samsunga), odi isprobaj oba, pa vidi koji ti se više sviđa.

Ja sam uzeo EX1 iz par razloga: 24-75mm objektiv, f/1.8-2.4 blenda, kvaliteta izrade, gumeni grip, prednji i stražnji kotač, hrpetina eksternih kontrola (uključujući i tipku za metering :top:), hot-shoe - i na kraju cijena koja je stvarno odlična.
To kaj je Samsung mi je samo plus - manje lopuža će razmatrati moj fotić ozbiljnim kandidatom za čvaknuti - definitivno je lakše preprodati Canona. :top:

..to me uopce ne zanima..nisam "markica" tip..hocu samo bolji aparat..i ne puno glavobolje koji je to..na svim vebovima koje sam procitao za S95,S100 kazu da ima bolju kvalitetu fotografije..:ne zna:

CrniDjuro
10.07.2012., 11:15
ex-1 je fotić kojeg sam prokužio nakon 30 sekundi držanja u rukama. Ergonomija mu je aman taman, kvaliteta slike prejebena (ja doduše ne fotkam na iso miljon) za ono što sam vidio, a video mi je potpuno i apsolutno nebitan. Dodatni plus mu je taj što je za svoju klasu prilično jeftin. Ako netko na temelju weba misli da je s95/s100 bolji, a bez da je u rukama držao jednog i drugog fotića i opalio nešto fotki i pogledao ih sam doma, onda sve šta ja mogu reći je: sa srećom vam bilo, i nemojte nas više zamarati sa pitanjima o našem mišljenju. :kava:

ucka
10.07.2012., 11:56
ex-1 je fotić kojeg sam prokužio nakon 30 sekundi držanja u rukama. Ergonomija mu je aman taman, kvaliteta slike prejebena (ja doduše ne fotkam na iso miljon) za ono što sam vidio, a video mi je potpuno i apsolutno nebitan. Dodatni plus mu je taj što je za svoju klasu prilično jeftin. Ako netko na temelju weba misli da je s95/s100 bolji, a bez da je u rukama držao jednog i drugog fotića i opalio nešto fotki i pogledao ih sam doma, onda sve šta ja mogu reći je: sa srećom vam bilo, i nemojte nas više zamarati sa pitanjima o našem mišljenju. :kava:

..
pa tko ce ti dati u trgovini da opalis par slika..???..i fotografije u samoj trgovini uz ono osvijetljenje ??..na osnovu samog drzanja aparata u ruci,meni kao laiku,je tesko odredit kvalitetu fotica..zato i trazimo savjet VAS koji ste mozda radili sa tim aparatima..ja sam samo prenio web podatke u koje bas i ne vjerujem ,jer se sve bazira na komercijali i zaradi,tihom navijanju za pojedinu marku itd...meni je tvoj savjet i savjet ostalih profesionalaca veoma bitan !!:)

ocean77
10.07.2012., 12:17

Po cemu ti mislis da ces sa EX1 dobiti bolju kvalitetu fotki na dnevnom svjetlu ili cak i u losijem svjetlu...stvari se jedino mjenjaju u korist EX1 ako se koristi zoom i samo u takvim okolnostima S95/100 vise nemaju sanse, a mislim da zoom nije toliko bitan jer imamo noge i mozemo malo prosetati do objekta snimanja i zadrzati konkurentnu f/2 blendu koju nam S95 daje na wide.:D
Po svemu ostalome S95 nije inferioran jer ima jednako veliki senzor...znaci samo treba vidjeti dali netko zeli veci aparat na kojem ima hot shue i pokoju tipku vise izvucenu ili manji aparat koji ce imati uvijek kod sebe bez odricanja kvalitete slike.

šatro gospon
10.07.2012., 12:29
ovo su spike ko na automobili PDF-u, koji je bolji: Lambo ili Ferrari....svi sve specifikacije znaju iz magazina i kaj je novinar pojel za dorucak dok ih je vozil, a niko se nije sjel i vozil ni jednog od njih

ja osobno bi vjeroval Gjuri i Elkarrdeu, jer su ih koristili, a da ne pricam o hrpi druge opreme koju gomilaju (barem gjuro) u ormaru

ucka
10.07.2012., 12:35
ovo su spike ko na automobili PDF-u, koji je bolji: Lambo ili Ferrari....svi sve specifikacije znaju iz magazina i kaj je novinar pojel za dorucak dok ih je vozil, a niko se nije sjel i vozil ni jednog od njih

ja osobno bi vjeroval Gjuri i Elkarrdeu, jer su ih koristili, a da ne pricam o hrpi druge opreme koju gomilaju (barem gjuro) u ormaru

..bez sumnje..pa forum je i medij gdje se informacije razmjenjuju..zato i trazim savjet iskusnih,jer meni je kao pocetniku dostupan samo web..savjete od prodavaca su nikakve,ljubaznost i usluznost prodavaca da ti da ,da isprobas par snimaka uz svoju karticu su upitni..ostaju forumasi i web..ja sam stavio podatke iz weba i trazim misljenje strucnjaka..osim toga par sam forumasa pitao za savjet i van foruma,na pp..

ocean77
10.07.2012., 12:44

Imam S95 i za njega pisem info iz prve ruke kao sto i elkarrde pise svoja iskustva iz prve ruke za EX1 jer ga isto ima tako da je tvoj komentar potpuno promasen.:mig:

šatro gospon
10.07.2012., 12:52
Imam S95 i za njega pisem info iz prve ruke kao sto i elkarrde pise svoja iskustva iz prve ruke za EX1 jer ga isto ima tako da je tvoj komentar potpuno promasen.:mig:

znaci, zato kaj ga ti imas je bolji?! onda je i tvoj komentar promasen...

ocean77
10.07.2012., 12:58
Ajde se vrati unazad i procitaj moje komentare...ako ja nisam objektivno napisao prednosti i nedostatke oba aparata onda neznam tko je...

evo ja cu ti ovdje copy/paste neke svoje predhodne komentare:

Samsung ima jednu veliku prednost u odnosu na S95/S100, a to je objektiv koji je od wide do tele f/1.8 - f/2.4...nesto slicno kao i kod XZ-1.

Ako trebas kompakta sa odlicnom kvalitetom slike i povoljnom cijenom ovaj Samsung je zajedno sa XZ-1 vrijedan razmatranja.

Meni je bila bitna velicina i zato sam uzeo S95, ali u nekim stvarima znam da je ovaj Samsung bolji...odredi si prvo prioritete i onda vidi koji aparat najvise TVOJIH kriterija ispunjava...ili jednostavno uzmi 5D sa 50mm kako kaze Djuro i zahebi sve kriterije.

To mu i ja pokusavam objasniti...treba sam vidjeti, dali mu je bitnija manja velicina aparata na ustrb losijeg objektiva i nemogucnost montaze dodatnih bliceva.
Kod Canona S95/100 i takvih dimenzija mislim da se tehnicki nije ni mogao izvesti objektiv kakav ima Samsung ili Oly XZ-1.

CrniDjuro
10.07.2012., 13:04
Po cemu ti mislis da ces sa EX1 dobiti bolju kvalitetu fotki na dnevnom svjetlu ili cak i u losijem svjetlu...stvari se jedino mjenjaju u korist EX1 ako se koristi zoom i samo u takvim okolnostima S95/100 vise nemaju sanse, a mislim da zoom nije toliko bitan jer imamo noge i mozemo malo prosetati do objekta snimanja i zadrzati konkurentnu f/2 blendu koju nam S95 daje na wide.:D
Po svemu ostalome S95 nije inferioran jer ima jednako veliki senzor...znaci samo treba vidjeti dali netko zeli veci aparat na kojem ima hot shue i pokoju tipku vise izvucenu ili manji aparat koji ce imati uvijek kod sebe bez odricanja kvalitete slike.

prvo: objektiv. EX-1 ima hands down bolji objektiv od canon s90/95/100 serije. Blenda igra ulogu utoliko što ti drži iso na nižoj vrijednosti nego kod canona. zum faktor ne znači ništa posebno
drugo: ergonomija. Kombinacija zakretnog ekrana i jako fino i promišljeno postavljenih komandi na fotiću - to je meni izuzetno bitno jer mi je dosta petljanja po premalim gumbima i ronjenja po menijima.
treće: cijena. Kad bi koštao manje od EX-1, Sxx bi bio možda bolji kandidat.

veličina senzora mi ne igra apsolutno nikakvu ulogu, kao niti video. Netko kome je to bitno, ima drugačiju rang listu i to je to. Ja svoju objasnim.

ocean77
10.07.2012., 13:13
prvo: objektiv. EX-1 ima hands down bolji objektiv od canon s90/95/100 serije. Blenda igra ulogu utoliko što ti drži iso na nižoj vrijednosti nego kod canona. zum faktor ne znači ništa posebno
drugo: ergonomija. Kombinacija zakretnog ekrana i jako fino i promišljeno postavljenih komandi na fotiću - to je meni izuzetno bitno jer mi je dosta petljanja po premalim gumbima i ronjenja po menijima.
treće: cijena. Kad bi koštao manje od EX-1, Sxx bi bio možda bolji kandidat.

veličina senzora mi ne igra apsolutno nikakvu ulogu, kao niti video. Netko kome je to bitno, ima drugačiju rang listu i to je to. Ja svoju objasnim.

Ok, zanemarimo onda zoom...na EX1 imas blendu f/1.8, a na S95 imas f/2 i to se na samu kvalitetu fotke ne moze znacajnije odraziti kao ni ergonomija ili zakretni ekran ili pokoja vise izvucena tipka...te stvari ti samo olaksaju slikanje.
Na S95 nema nikakvog ronjenja po menijima jer sve bitno mozes dodjeliti kao funkciju na prednji i zadnji prsten+ jos jedna tipka sa zadnje strane.
Za cijenu se slazem, po tom kriteriju je EX1 zaista najbolji napredniji kompakt u ovom trenutku.

Edit:

Molim te mi objasni kako tebi nije bitna velicina senzora...to pitam jer znam da nisi laik...ne mozes reci da je svejedno dali je senzor 1/1.7 ili neki APS-C velicine.

ucka
10.07.2012., 13:27
..ja se samo mogu zahvalit svima vama na vasem trudu u odgovorima glede mojih pitanja..moj prvi cilj je kupovima kompakta sa dosta manuelnih operacija,na kojemu bi pretvorio nauceno teoriju u praksu..ujedno zelim tim malim kompaktom(koji ce u buducnosti biti drugi aparat u kuci) probit led prema mirrorlessu ili slr-u..zato i postavljam ovdje pitanja,citam na web-u koji bi kompakt aparat to bio i sada je najjuzi izbor:Canon S95 ili S95,Olumpus XZ1
ili taj Samsung EX-1..novac mi nije bitan...

ocean77
10.07.2012., 13:28
http://i49.tinypic.com/dy6ef5.jpg

Imamo li razloga sumnjati u ovaj test?
Koliko vidim radi se o dva vrlo ujednacena aparata, a vidim i da je po njima u "low light" S95 osjetno bolji...JPEG i RAW gotovo identicni kao i konacna ocjena.
Ima li neki relevantniji usporedni test?

šatro gospon
10.07.2012., 14:03
Koliko vidim radi se o dva vrlo ujednacena aparata, a vidim i da je po njima u "low light" S95 osjetno bolji...

ak ti se low light ocjena temelji na visokom ISO (kak pise u testu), onda radje uzmem fotic sa vecom blendom

e@forum
10.07.2012., 16:29

Koliko vidim radi se o dva vrlo ujednacena aparata, a vidim i da je po njima u "low light" S95 osjetno bolji...JPEG i RAW gotovo identicni kao i konacna ocjena.
pa zapravo xz-1 je jedan od najbolje ocjenjenih kompaktnih aparata
i to sa 74% ukupno.
da bi ga u grupnjaku high end klase totalno marginalizirali i rekli kako je
zapravo g12 jedan od najboljih u klasi.
doduše dobar dio ocjene se odnosio na kvalitetu raw formata ali
opet???
zato naravno da imaš razloga sumnjati u sve testove, pa čak i savjete s foruma
jer na kraju svi smo mi samo krv i meso (i pokoja pivica)...
sad jedno slovo za dslr dečke koji povremeno svrate na ovaj forum,
naravno da je ex-1 dobar fotić i g12 je dobar fotić,
ali morate priznati da prije svega kompakt u biti znači mali džepni aparat.
prema toj teoriji sve veće od xz-1(koji btw granične veličine) više i ne
spada u tu klasu.
poznam sebe i sigurno bi mi ex-1 ili g12 više stajao u ormaru nego bio uz
mene kad mi je najpotrebniji.
naravno da dslr ekipi ex-1 izgleda dovoljno malo ali kad gledate iz drugog
kuta onda vam se čini stvarno velik....
serem ga, ha...
nemrem si pomoći :ne zna:

CrniDjuro
10.07.2012., 17:26
Ok, zanemarimo onda zoom...na EX1 imas blendu f/1.8, a na S95 imas f/2 i to se na samu kvalitetu fotke ne moze znacajnije odraziti kao ni ergonomija ili zakretni ekran ili pokoja vise izvucena tipka...te stvari ti samo olaksaju slikanje.

s obzirom da mi je tijekom većeg dijela raspona fokalnih dužina na ex-1 veći otvor blende, mogu držat iso nižim. To ima itekakve veze sa kvalitetom fotke kod kompakta (ne toliko kod većih fotića). Na stranu blenda, objektiv na ex-1 mi ljepše i prirodnije renderira sliku, sa manje vidljivim distorzijama. Meni je to bitno, nekom nije.

Na S95 nema nikakvog ronjenja po menijima jer sve bitno mozes dodjeliti kao funkciju na prednji i zadnji prsten+ jos jedna tipka sa zadnje strane.

na EX-1 nemoram dodjeliti ništa ničemu, sve je aman taman takvo kakvo je došlo iz tvornice. Dodatni plus mi je što imam separatni gumb za sve pametno oko fotkanja što mi padne na pamet. Dodatni dodatni plus je da nemoram raditi akrobacije sa prstima da to i napravim - sve sjeda prirodno i ergonomski. S9x serija je super po tome što su natjerali sve druge da shvate da prsten blende ima finu ergonomiju, al i dalje je cijela izvedba meni so-so, jer mi je jako premala i prešeprtljava.

Molim te mi objasni kako tebi nije bitna velicina senzora...to pitam jer znam da nisi laik...ne mozes reci da je svejedno dali je senzor 1/1.7 ili neki APS-C velicine.

Ako fotkaš fotke sa dubinom, u uvjetima kad ima svjetla, onda je jedina bitna razlika ta da sa manjim senzorom možeš za isti dof imat niži iso, te da su ti lakši za ozbiljan macro. Za mene, najveći minus kompaktima je a)brzina fokusa i b) žestoki NR čak i na base iso raw-u. To je uglavnom povezano sa svjetlinom objektiva kod fotića, te brojem megapicklesa, a puuno manje sa veličinom senzora.

koji bi kompakt aparat to bio i sada je najjuzi izbor:Canon S95 ili S95,Olumpus XZ1
ili taj Samsung EX-1..novac mi nije bitan...

ako ti novac nije bitan, onda kupuj Sigmu DP2merril, ili Leicu X2, ili Fujija x100. To su fotići sa ozbiljno boljom kvalitetom slike nego kompatki.

:rofl:
jao.nemoj.umrijet ću od smjeha.

anita
10.07.2012., 18:17
samsung ex-1

Nisam se sjetila Samsunga jer ga i ne tretiram kao pravog kompakta zbog težine. Sve ostalo je super. (I ja volim zakretni ekran još od A620.) Da ima težinu kao EX-2. to bi bila kupnja bez razmišljanja. Doduše, EX-2 je nešto više od 500 dolara, što znači da će kod nas biti valjda barem duplo skuplji od EX-1. A moglo bi se dogoditi da kad se i pojavi kod nas, gubit će bitku kod prosječnog korisnika sa Sonyem RX100.
Inače, baš sam sinoć bila u West Gateu i nisam nigdje vidjela taj Samsung. Možda ih više niti nema. Sjećam se da je stajao u onoj staklenoj vitrini, a tamo su sada samo mobiteli.
Budući da sam samo hobist, meni je i više nego dovoljan moj Nikon D80, ne treba mi ništa bolje, ali s objektivom je težak ko mrcina. Čak sam u zadnje vrijeme ponovno posegnula za filmom na osjetno laganijem Nikonu F65, u prvom redu za fotke koje završavaju u obiteljskom albumu, dok mi za korištenje u poslu, zbog prezentacija, ipak više odgovara digitalna fotka.

šatro gospon
10.07.2012., 19:55
meni je i više nego dovoljan moj Nikon D80, ne treba mi ništa bolje, ali s objektivom je težak ko mrcina. Čak sam u zadnje vrijeme ponovno posegnula za filmom na osjetno laganijem Nikonu F65,

razlika je 19 dkg (samo tijelo) mora da imas mrcinu od objektiva na njemu

anita
11.07.2012., 19:51
Kad smo već kod Samsunga, što kažete na WB2000? Samo 1600 kn.

e@forum
12.07.2012., 06:55
Kad smo već kod Samsunga, što kažete na WB2000? Samo 1600 kn.
vrlo zanimljiv fotić
P S A M modovi rada
vrlo kompaktan
prepun raznih opcija između ostalih snima 1000fps, doduše u
lošoj rezoluciji, ali ipak...
jedina manjkavost je mali senzor pa ne očekuj veliku
kvalitetu fotke u većim formatima.
ali pošto već imaš dslr mislim da bi ti ovo bio dobar fotić "za sa strane"
međutim, ako ti ex1 nije prevelik mislim da bi on bio pametniji izbor
je skuplji ali opet je best buy u klasi.....

e@forum
12.07.2012., 07:02
molm te reci mi da li je ovo provjerena informacija ili...
najjeftinije što sam našao ex1 je 2200kn isto u technomarketovom web shopu??

anita
12.07.2012., 08:13
Sve 5 za EX-1, ali znam da bi zbog težine stajao doma.
Vidjela sam da WB2000 ima mali senzor, ali opet, na netu svi se slažu da je kvalita slike nevjerojatna, superb, excellent, terrific i da je taj fotić veliko iznenađenje. Uspoređuju ga bok uz bok s S95 (ne samo po dimenzijama nego i kvaliteti) koji trenutno kod nas košta skoro duplo. Uz ovu trakavicu koja prati Canon i to uz visoku cijenu, apsolutno bih prije uzela Samsung jer su u tom segmentu u proboju na tržište, a svaka marka u takvoj situaciji itekako pazi da ne zezne. Inače, fotić je u rukama ko bog.

ocean77
12.07.2012., 11:56
Ne sumnjam da taj Samsung WB2000 nije dobar, ali ja bi ipak opet uzeo prije S95 jer je genijalan fotic u svakom pogledu, ne samo po kvaliteti slike koju moze isporuciti vec i po nacinu na koji se koristi...sve skupa na tom foticu je odlicno zamisljeno i izvedeno...mozda ovdje ima iPhone hatera, ali ja bi S95 odnosno Canon S seriju usporedio sa iPhoneom sto se tice koristenja, nevjerojatno intuitivno...bas sam pogledao specifikacije i taj Samsung po meni nije dostojan suparnik S seriji...blenda f/2.4 naspram f/2 na S95 i uz to jos i 40% manji senzor.

ocean77
12.07.2012., 12:06
Samsung WB2000 je od S95 bolji u meni nebitnim stvarima tipa brze kontinuirano snimanje, ekran vece rezolucije i sl...kada promjenis nekoliko fotica onda zapravo shvatis koje su bitne stvari, a u tim bitnim stvarima je S95 neusporedivo bolji.:mig:

dr. Killpatient
12.07.2012., 12:16
:rofl:

anita
12.07.2012., 12:35
Samsung WB2000 je od S95 bolji u meni nebitnim stvarima tipa brze kontinuirano snimanje, ekran vece rezolucije i sl...kada promjenis nekoliko fotica onda zapravo shvatis koje su bitne stvari, a u tim bitnim stvarima je S95 neusporedivo bolji.:mig:

Imaš Canon, pa znaš. Ja samo čitam net, a na netu je iznenađujuće dobro ocijenjen od najrazličitijih izvora, eksperata i korisnika. E sad, ili je fakat dobar, ili je sve to velika zavjera i korupcija.
Slažem se, treba isprobati više modela, ponekad i riskirati i onda tek možeš odlučiti što ti je najbolje za ono za što ti najviše treba. Nažalost, to košta.
Mislim da ljudi krivo misle da će kupiti kompakt i da će taj biti super u svim situacijama, od telezooma do low lighta, a u praksi ispada da često treba nešto žrtvovati i onda kažemo da fotić ima "manu".
Pa niti SLR nije jedan za sve. Mijenjaš objektive za različite namjene.

ocean77
12.07.2012., 12:43
Vidio sam dobre ocjene za taj Samsung, svidja mi se sto ima PASM, sto moze slikati u RAW-u i po nekim karakteristikama je stvarno napredniji P&S aparat, ali steta da nisu stavili veci senzor i objektiv barem f/2...ako nista drugo onda ovo zadnje dvoje cisto psiholoski jer masa kupaca ce se ohladiti samo kada pogledaju te dvije stavke.:D

Jeste vidjeli da je izasao Samsung EX2...blenda f/1.4, wi-fi i povezivost sa socialnim mrezama :D...senzor jednako velik kao i na EX1...meni izgleda kao mutant Samsung Galaxy S3 i Samsung fotica.:D

elkarrde
12.07.2012., 14:41
Nope, nema Androida gore, pa tak nije mutant. :D

Kaj se tiče EX1, ak ga ko želi isprobati u praksi, slobodno nek mi se javi, imam jednog. :)

ocean77
12.07.2012., 21:11
http://img201.imageshack.us/img201/6009/img2797c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/img2797c.jpg/)

Canon S95

ISO 80
f/4
1/400 sec

O teoriji smo puno rekli, sad bi mogli malo postati fotke sa kamera o kojima raspravljamo.:p

ocean77
12.07.2012., 21:20
http://img821.imageshack.us/img821/6940/img2830qc.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/821/img2830qc.jpg/)

Jedna "iz ruke"...:)

Canon S95

ISO 80
1/5 sec
f/2

Na istom mjestu sam opalio i jednu sliku sa Samsungom Galaxy S3 na automatici i on je ovdje digao ISO na 1600, a slika je neusporedivo losija.
Na dnevnom svjetlu mobiteli i obicni idiot aparati bez manualnih podesavanja i nisu tako losi, ali cim nema dovoljno svjetla ne vrijede nista.

šatro gospon
12.07.2012., 21:23
za to moras fotakt isti motiv u isto vrijeme sa oba fotica :kava:

ak se ne varam Galaxy je mob?

ocean77
12.07.2012., 21:26
ak se ne varam Galaxy je mob?

Naravno da je mobitel, ali ima i kameru kakvu ima vecina jeftinijih idiot fotica, a i ljudi danas sve vise koriste kameru na mobitelu kao jedinu...zato sam i usporedio.

Evo jos jedna od prije isto slikana sa S95:

http://img98.imageshack.us/img98/4052/img0844gj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/98/img0844gj.jpg/)

ocean77
12.07.2012., 21:35
http://img818.imageshack.us/img818/9624/img1038b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/img1038b.jpg/)

Jedna u kuglani pod slabasnom rasvjetom.

http://img823.imageshack.us/img823/1048/img1938j.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/823/img1938j.jpg/)

šatro gospon
12.07.2012., 21:39
pogledaj si velicinu objektiva na mobu i jeftinijim P&S foticima...nije bas za usporedit

ocean77
12.07.2012., 21:43
Slazem se, objektivi nisu za usporedbu...cak bi se usudio reci da neki mobiteli daju jako dobru sliku obzirom kakve minijaturne objektive imaju.
Sto se tice idiot fotica, oni nemaju nista manje objektive od objektiva kakav je na S95, ali razlika u kvaliteti same optike sigurno postoji.

e@forum
13.07.2012., 06:27
super fotke :top:

CrniDjuro
13.07.2012., 07:50
samsung ex-1

http://flickrhivemind.net/flickr_hvmnd.cgi?search_type=Tags&photo_number=50&photo_type=250&noform=t&quicksearch=1&sort=Interestingness&textinput=samsung%2C+ex-1&.submit=Search+Tags

e@forum
13.07.2012., 10:41
samsung ex-1

http://flickrhivemind.net/flickr_hvmnd.cgi?search_type=Tags&photo_number=50&photo_type=250&noform=t&quicksearch=1&sort=Interestingness&textinput=samsung%2C+ex-1&.submit=Search+Tags
stvarno dobre fotke...
samo mislim da tamo iza objektiva stoje "malo" iskusnije njuške od mene...
kako bilo da bilo, ex1 je stvarno dobar alat, ako je u dobrim rukama.
naravno, vrijedi za sve alate..
:top:

šatro gospon
13.07.2012., 12:40
stvarno dobre fotke...
samo mislim da tamo iza objektiva stoje "malo" iskusnije njuške od mene...
kako bilo da bilo, ex1 je stvarno dobar alat, ako je u dobrim rukama.
naravno, vrijedi za sve alate..

tocno.....daj neznalici dobar DSLR u ruke i nema garancije da ce fotke biti dobre

elkarrde
13.07.2012., 12:45
Čisto da vidiš kaj može EX1, malo različitije fotke nego one kaj je Đuro zalijepio. ;)
http://www.flickr.com/photos/elkarrde/sets/72157630424922350/

(moje fotke, jelte)

CrniDjuro
13.07.2012., 12:55
Čisto da vidiš kaj može EX1, malo različitije fotke nego one kaj je Đuro zalijepio. ;)
http://www.flickr.com/photos/elkarrde/sets/72157630424922350/

(moje fotke, jelte)

ah od ove oću print, to sam ti već rekao :D

http://www.flickr.com/photos/elkarrde/6364159491/in/set-72157630424922350

a ja ti dam print one star wars antonov fotke :D

e@forum
13.07.2012., 18:38
:misli:
bliži se dan odluke...
ja si nemrem pomoći, g12 mi se jako sviđa...
znam da će mi više stajati doma ali ipak.
nemojte me krivo shvatiti ali mislim da će na kraju biti g12 :ne zna:
3600kn mi je gornji limit za fotić, iako znam da je pretjerano skup, ipak...
od tri foto-video naprave koje trenutno konzumiram sve tri su canon i
rade bez greške...možda i u tome leži dio ove moje odluke.
u svakom slučaju htio bi zahvaliti svima koji su našli vremena da
pripomognu u odluci pa čak i onima koji su me odgovarali....
mada kad malo bolje razmislim protiv g12 i nije bilo puno ljudi.
to nešto govori o njemu (g12)
pozdrav

ocean77
13.07.2012., 18:42
G12 je odlican fotic, ali ako bas ides na takvu velicinu onda mozda ipak bolje EX1 ili XZ1...najvise zbog objektiva...meni se na G12 ne svidja f/2.8 blenda.

e@forum
13.07.2012., 19:08
G12 je odlican fotic, ali ako bas ides na takvu velicinu onda mozda ipak bolje EX1 ili XZ1...najvise zbog objektiva...meni se na G12 ne svidja f/2.8 blenda.
ali na 140mm mu je blenda 4.5 što i nije nešto ali je ok.
pošto ću uglavnom fotkati nakit bitan mi je makro način, a kod g12 je
to dosta dobro.
baterija mu je monstrum u kompaktnoj klasi.
ekran koji se "izvrće"....
najbitnije od svega da mi fotić fino leži u rukama, onako baš po mjeri,
a sa svim nedostatcima ću se boriti po putu....
moj prvi izbor je bio g12.
onda sam odlutao na sve moguće kombinacije, pa je čak bila i epizoda
dslr, pa nazad do konzumove ponude fotića.....
na kraju kad sve podvučem ipak g12.
lova koju dajem mi je na neki način pala s neba (poticaji za obrtnike) pa
mi stoga nije toliko žao.
nadam se da se ne ljutite previše na mene :mig:

elkarrde
13.07.2012., 19:45
Tvoja lova, tvoj izbor. :ne zna:

Iskreno, EX1 i nije najsretniji izbor za macro-shootere, macro mu je (meni naviklom na DFA 100/2.8 macro, DA 35/2.8 macro Limited objektive, macro reversing prstenje, te macro tube) najblaže rečeno osrednji.
No, da ćeš se usrećiti s macro modom na nekom kompaktu - bome nećeš ni to, nema pravog macra do dediciranog macro objektiva, a zgodno je i fotkati 1:1 macro s metar i pol udaljenosti. :top:

No, na kraju je ipak sve samo na tome kaj se tebi sviđa. Tak da uzmi G12, i fotkaj što više. :top:

elkarrde
13.07.2012., 19:46
ah od ove oću print, to sam ti već rekao :D

a ja ti dam print one star wars antonov fotke :D
Deal! :top:

Kolko se sjećam, ta fotka je nekih cca. 24 mpx, dao bi se fini print izvuć iz toga.

CrniDjuro
13.07.2012., 20:52
sljedeći tjedan isključujem skener, uključujem printer, i očekujem prve rezultate unutar tjedan dva :D

ucka
14.07.2012., 11:35
bliži se dan odluke...
pozdrav

..znaci da volis komad aparata u ruci..

anita
14.07.2012., 12:58
bliži se dan odluke...
pozdrav

Ak si tak zagrijan za njega - kupi ga, inače ćeš i dalje očijukati s njim na netu i poslije svake fotke se pitati kak bi to snimio g12. Tebi očito njegova veličina odgovara, a o kvaliteti ne trebaš brinuti (a vidimo niti o lovi:mig:) pa zašto ne. Konačno, uvijek ga možeš i prodati.
Dakle, jedan slučaj smo riješili.:)

rib@
14.07.2012., 13:49
Dakle, jedan slučaj smo riješili.:)
A moj? :)
I dalje ostaje FT-4 kao podvodni? Ne dopada mi se previse objektif, ima li sta solidnije, a da ne kosta bubreg?

mljac1
14.07.2012., 14:13
A moj? :)
I dalje ostaje FT-4 kao podvodni? Ne dopada mi se previse objektif, ima li sta solidnije, a da ne kosta bubreg?

Ja sam ti napisao kaj mislim pa nisi baš nešto reagirao... :zubo:

Josip7
14.07.2012., 16:19
Može li mala pomoć kod izbora novog fotića, nemam iskustva s ovim i svaki savjet je dobrodošao. Izabrao sam si neke modele prema stranim recenzijama i volio bih čuti mišljenje forumaša.
Ne mogu se odlučiti između ovih modela (do 1100 kn):

Canon Ixus 115HS http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.20abdc64e9404aa2876603cf1d7ce0b1 .df-canon-ixus-115hs-srebrni-12-1mp-3-lcd-4x-oz-4x-dz-p-n-ixus115hs-s.aspx (problem je što ovog izgleda nema nigdje trenutno, ni kod distributera, navodno za 10-tak dana će doći).
Canon Powershot A3300IS http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.94fc26b08b1d4c34aa18833ea552b25a .df-canon-powershot-a3300is-srebrni-16mp-3-lcd-5x-oz-4x-dz-p-n-psa3300is-s.aspx
SONY DSC-W630N(s ovim dobijem karticu od 4 GB) http://www.ronis.hr/sony/694/fotoaparat-sony-dsc-w630n-poklon-memorijska-kartica-4gb/DSC_W630N/
PANASONIC DMC-FS40EP-S (kartica 4GB) http://www.ronis.hr/panasonic/696/fotoaparat-panasonic-dmc-fs40ep-s-poklon-memorijska-kartica-4gb/DMC-FS40EP-S/

Unaprijed hvala!

ucka
14.07.2012., 17:17
Može li mala pomoć kod izbora novog fotića, nemam iskustva s ovim i svaki savjet je dobrodošao. Izabrao sam si neke modele prema stranim recenzijama i volio bih čuti mišljenje forumaša.
Ne mogu se odlučiti između ovih modela (do 1100 kn):

Canon Ixus 115HS http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.20abdc64e9404aa2876603cf1d7ce0b1 .df-canon-ixus-115hs-srebrni-12-1mp-3-lcd-4x-oz-4x-dz-p-n-ixus115hs-s.aspx (problem je što ovog izgleda nema nigdje trenutno, ni kod distributera, navodno za 10-tak dana će doći).
Canon Powershot A3300IS http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.94fc26b08b1d4c34aa18833ea552b25a .df-canon-powershot-a3300is-srebrni-16mp-3-lcd-5x-oz-4x-dz-p-n-psa3300is-s.aspx
SONY DSC-W630N(s ovim dobijem karticu od 4 GB) http://www.ronis.hr/sony/694/fotoaparat-sony-dsc-w630n-poklon-memorijska-kartica-4gb/DSC_W630N/
PANASONIC DMC-FS40EP-S (kartica 4GB) http://www.ronis.hr/panasonic/696/fotoaparat-panasonic-dmc-fs40ep-s-poklon-memorijska-kartica-4gb/DMC-FS40EP-S/

Unaprijed hvala!

..zaobidji taj Ronis..cijene su im uvijek vece nego drugima...

anita
14.07.2012., 19:58
... i kad nešto konkretno trebaš, najčešće nemaju to što navodno imaju...

rib@
15.07.2012., 20:03
Ja sam ti napisao kaj mislim pa nisi baš nešto reagirao... :zubo:

Ok, moja greska kaj nisam odmah napisal, ali sam trazil solidan i video, a po meni 640x480 i nije previse ok.
Jbg, nisam previse u tome, a u zadnje vrijeme i nemam previse vremena za cackanje po netu. Zato sam tu :(

mljac1
15.07.2012., 20:48
Ok, moja greska kaj nisam odmah napisal, ali sam trazil solidan i video, a po meni 640x480 i nije previse ok.
Jbg, nisam previse u tome, a u zadnje vrijeme i nemam previse vremena za cackanje po netu. Zato sam tu :(

http://www.dpreview.com/reviews/Q209waterproofgroup/

http://www.dpreview.com/reviews/Q311waterproofcompactgrouptest/

Ovdje imaš grupne reviewe podvodnih fotića (prvi link je iz 2009-e, a drugi od prošle godine). Možda ti to pomogne. :)
Ja imam iskustva samo s D10 tak da ti ne mogu pomoć s drugim modelima. :ne zna:

zac013
16.07.2012., 08:01
Mozda je vec bila tema,neda mi se svega citati..a kaj mislite o Nikon P510?
Inace, razmišljam o kupnji novog fotoaparata do 400, max. 500€. Razmišljao sam u smjeru Nikon D3100 ili taj P510. Moja logika ide u smjeru da D3100 je u nizoj klasi DSLR a P510 u srednje visoj klasi kompaktnih aparata. Razlika u cijeni je 100€ (D3100 skuplji), po testima (http://snapsort.com/compare/Nikon-P510-vs-Nikon_D3100) je P510 nešto bolji. Vjerojatno vas više bude pitalo u smjeru objektiva..za sada ne mislim nešto ulagati u dodatnu opremu al u skoroj buducnosti mozda i da koji objektiv (u slucaju kupnje DSLR, naravno).
Ako bi se odlucio za kompakt, jel je mozda ipak bolje nabaviti neki Canon koji ima HS System - navodno pomaze u tamnijom režimu rada i prirodnija je slika? A i ne znam kako je sa stabilizatorom slike, mislim da Canon ima a Nikon ne?!
Znalci, ispravite me bez ljutnje, ja sam ipak amater kojeg ponešto zanima ta sfera ;)

anita
17.07.2012., 17:22
Izlazi LX7: f1,4 10 MP.

elkarrde
17.07.2012., 17:43
Odgovor na Samsunga EX2. :D

anita
17.07.2012., 21:29
Čim se napunila baterija napravila sam par snimki sa Samsungom WB2000. Primijetila sam da se dosta grije, što mi se nije događalo niti s jednim fotićem. Zašto? Je li to normalno?

ocean77
17.07.2012., 21:58

Kupila si Samsunga...cestitam i da dobro sluzi i manje se grije.:D
Mene to grijanje bas zivcira, meni se tako Samsung Galaxy S3 jako grije i nije ga uopce nekada ugodno drzati na ovim vrucinama.

Sto se tice LX7 vidim na nekoliko izvora da su stavili manji senzor nego na LX5 sto me cudi jer je tendencija sve veci senzor (Fuji X10, Sony RX100), ali opet ima osjetno bolji objektiv.

anita
17.07.2012., 22:42
Možda je bolje reći da sam se odvažila izabrati Samsunga. Jako je utjecala i cijena s obzirom na odlične recenzije. Mali je totalno otkačen, skroz drugačiji od nekih "ukalupljenih" menija ili mi se to samo tako čini na prvi pogled. Ekran mu je fascinantan (tebi bi se s S3 vjerojatno činio prosječan), pokazao mi je svako zrnce prašine koje imam na tipkovnici.
A sutra podižem Fuji F770 kojeg si želim još od proljeća i jedva sam ga sad ugrabila. I kad su mi rekli da se rokovi isporuke često probiju, rekla sam da nema veze, samo da znam da putuje prema meni. To bi tek moglo biti veselo jer ga nikad uživo nisam vidjela ali mi od prve izgleda kao "pravi" fotić.
Vidjet ću preko ljeta što će mi više pasati, pa se poslije možda i riješim nečega.
A to s grijanjem... za početak sam mu uključila power saver, možda se grijanje smanji. Zapravo, nije mi odmah palo na pamet da mi se i Xperia Ray jako grije. Onda bi to znači bilo tak kak je.

ocean77
17.07.2012., 22:52
Mislim da bi se tebi nakon S3 cinio tvoj ekran prosjecnim jer ekrani na digitalnim kamerama nisu na nivou ekrana najboljih mobitela danasnjice, a tu mislim na iPhone 4S, Galaxy S3 i HTC One X.:mig:

anita
17.07.2012., 23:37
Ma ne, krivo si shvatio, mislila sam baš tako kako si napisao: da bi se tebi koji imaš S3 (tebi s mobitelom S3), ekran na fotiću činio prosječnim.

ocean77
17.07.2012., 23:58
Sorry...krivo sam procitao.

zac013
18.07.2012., 07:27
Nikon P510 vs Canon SX40 HS vs Sony HX200V ?

I zasto bi vi odabrali bas taj?

Preporuke/komenari od onih koji ih imaju..

anita
18.07.2012., 23:49
Na moju veliku žalost, čini se da sam dobila pokvareni Fuji. Pravilno sam napunila bateriju, stavila memorijsku karticu, ali već pri prvom uključenju objektiv se uopće nije otvorio, a automatski bi trebao. Samo se uključio ekran i ponudio start menu. Kad ga isključujem, na objektivu se samo malo otvore lamele i zatvore.
Ako sam dobro upoznata, to se ne popravlja. Mislim da bih trebala dobiti novi aparat jer se nije pokvario nakon makar i kratkog korištenja, nego sam dobila pokvareni. ?????
Što mi je činiti?:503:

ocean77
19.07.2012., 08:08
Koliko ja znam unutar 7 dana od kupnje dobije se novi proizvod.:ne zna:

Gledam malo nove premium kamere i vidim da su vodeci proizvodjaci odabrali dva puta, jedino Canon i Nikon opet po svom.:D
Recimo Sony je krenuo u smjeru povecavanja senzora (1 inch) u kombinaciji sa f/1.8 objektivom koji je "brz" samo na wide, a situacija se drasticno pogorsava kod koristenja zooma dok su Olympus sa XZ-1 i novi Panasonic LX7 ostali na 1/1.7 odnosno 1/1.63 velicini senzora, ali donose znatno "brze" objektive, posebno Panasonic koji ima f/1.4 na wide pa sve do f/2.3 na tele.
Sta je po vama bolje, veci senzor ili bolji objektiv i sta se povoljnije odrazava na ukupnu kvalitetu slike?:)

CrniDjuro
19.07.2012., 08:28
normalno bi rekao "objektiv", al s obzirom da se kod kompakta objektiv rihta prema senzoru i obrnuto, senzor se rihta prema limitima objektiva, nema nekog smisla to više razdvajat. S obzirom da kod manjih senzora uglavnom nemaš problem sa DoFom pri velkim otvorima blende (problem=premali dof), osobno težim ka objektivima sa većom blendom i manjim rasponom (što veći raspon=to više aberacija za iskontrolirat pri velkom otvoru blende, što obično u današnje doba znači da se korigiraju softwareski, nakon digitalizacije slike - to je meni suboptimalno riješnje).
Iskreno, dokle god je fotić manji od mirrorlesa i ima dobru kvalitetu raw/jpega na base iso, te kakvu takvu ergonomiju, dobar je.

ocean77
19.07.2012., 09:04
Iskreno, dokle god je fotić manji od mirrorlesa i ima dobru kvalitetu raw/jpega na base iso, te kakvu takvu ergonomiju, dobar je.

LX7 ili XZ-1 nisu puno manji od prosjecnog mirrorlessa, pogotovo ne od PEN-a Mini...sto se tice velicine senzora, svidja mi se ta ideja sto veceg senzora u malom tijelu kakvo je na Sony-u RX100, ali opet imam S95 i s njim sam se uvjerio da i 1/1.7 velik senzor znaci osjetno vise od senzora kakvi su u obicnim idiot kamerama ili mobitelima, a to se posebno vidi na 100% cropu.
Koliko vidim na stranim forumima ekipa je vec pocela polako "sahranjivati" LX7 i bez da su pricekali neki ozbiljniji test i cini mi se da u danasnje vrijeme se svi pale na sto vece senzore i to isto onako kako su prije 5-6 godina svi "padali" na sto veci broj MP.:D
Panasonic smanji senzor sa 1/1,63 koliki je u LX3/5 na 1/1.7 i ljudima odmah ne valja, a to sto su otvorili blendu na f/1.4 im je potpuno nebitno...kuda ide ovaj svijet.:503:

CrniDjuro
19.07.2012., 09:23
pen mini ima velki objektiv koji strši van (pogotovo je velik ako je f2 il veće blende), tako da mi nije iste veličine ko i xz. Xz mi stane u džep na hlačama, pen mini bogme ne.
što se tiče veličine senzora, I couldn't care less, dokle god je base iso dobar i dokle god je objektiv dobar. Veličina istog tako i tako nema nikakve veze sa ičim osim dof-om, za koji mi je uglavnom svejedno dokle god ga imam dovoljno puno. puno bitnije od veličine senzora mi je brzina rada fotića - ako opali fotku onog momenta kad sam pritisnuo shutter, a ne jedno pola sekunde poslije, onda mi fotić paše. Važnija od veličine senzora mi je i ergonomija uporabe - ne volim kopat po menijima, ne volim presitne kotačiće i mikromini gumbiće.

e@forum
19.07.2012., 10:29
pozdrav
nije me bilo neko vrijeme..
uplatio sam fotić......
ali ne g12 :D
j...š mene :rolleyes:
uplatio sam xz-1 crni+kožna olympus torbica 2634,.. kn - protis
reko, soma kn je soma kn.
čujemo se kad fotić stigne za dan-dva
aj ti reci sad......:ne zna:

ocean77
19.07.2012., 10:41
Napravio si dobar izbor i sigurno ti nece biti zao.:mig:

ucka
19.07.2012., 10:59
pozdrav
nije me bilo neko vrijeme..
uplatio sam fotić......
ali ne g12 :D
j...š mene :rolleyes:
uplatio sam xz-1 crni+kožna olympus torbica 2634,.. kn - protis
reko, soma kn je soma kn.
čujemo se kad fotić stigne za dan-dva
aj ti reci sad......:ne zna:

..sa koznom torbicom bi te trebalo doc oko 3000 kuna..u Protisu..:mig:

zac013
19.07.2012., 11:20
Nikon P510 vs Canon SX40 HS vs Sony HX200V ?

I zasto bi vi odabrali bas taj?

Preporuke/komenari od onih koji ih imaju..

Kaj ja smrdim da mi niko ne odgovori?! :( ;)

Ok, jos jedno pitanje. Najvjerojatnije cu se odluciti za Nikona (ako me netko ne uvjeri za ova druga dva ;) ) pa me jos zanima, glede na to da im je velika boljka baterija, je li se isplati uzeti s ebay-a ovak nešto za baterije (http://www.ebay.com/itm/180834151423?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649). Relativno jeftino i ak nisu istog kapaciteta, dvije su..

ocean77
19.07.2012., 11:33

Ok, jos jedno pitanje. Najvjerojatnije cu se odluciti za Nikona (ako me netko ne uvjeri za ova druga dva ;) ) pa me jos zanima, glede na to da im je velika boljka baterija, je li se isplati uzeti s ebay-a ovak nešto za baterije (http://www.ebay.com/itm/180834151423?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649). Relativno jeftino i ak nisu istog kapaciteta, dvije su..

Ultra zoom aparati nisu podrucje moga interesa pa ti ja tu nemam sta puno napisati ili pomoci, previse je tu kompromisa po mojem ukusu.:mig:

Sto se baterija tice, uzeo sam sa ebay-a dvije zamjenske, za Sony-a jednu i za Canona S95 i obje traju isto kao i originalne koje sam dobio uz aparat...za Sony-a sam bateriju platio 12$, a za Canona 2,70$.

ucka
19.07.2012., 11:46

....http://www.cameradebate.com/2012/nikon-p510-vs-canon-sx40-hs-vs-sony-hx200v/

...za takve stvari najbolji ti je google...

zac013
19.07.2012., 12:14
ocean77:

hvala za odgovor. Što se tiče baterija, 2x baterije + charger + car-charger za 18$ mi se ne čini puno,nadam se da ću imati sreće ko i ti, da će raditi ok.

ucka:
takodjer hvala za odgovor. Ma proguglao sam vise puta al sam htio cuti misljenje i tu na forumu jer sam puno puta dobio dobar savjet (naravno,bilo je i losijih :) ). Eto, kao što piše i na toj stranici, kad pogledaš specifikacije je sve tu negdje jer su između ostalog navedeni fotići u istom rangu..jedan ima manji display, drugi ima veći, ovaj ima gps dok drugi nema..pa ovaj ima veći zoom od drugog itd..Zanimalo me je iz iskustva, kaj je od svega toga prioritetnije od drugog.
Valjda ćete se složiti samnom da svi tri rade super slike (možda Nikon malo manje jer nema HS sistem), kolko je recimo važno i prednosno pred ostalim da canon ima mogucnost za dodatni flash, koliko je važan vec navedeni gps (ili je to samo zbog marketinga), brzina fotica, objektiv i sl.

marijana111
19.07.2012., 12:30
U velikoj sam nedoumici oko kupnje aparata pa bih molila pomoć:)

Bitno mi je da su slike dosta kvalitetne, da ih mogu poslat i na neki natječaj za fotografiju možda i tako sam se odlučila za Pentax k-x. Sviđa mi se što je malen i lagan za jedan dslr, cjenovno ok i slike su prema recenzijama ok.
Jedna velika mana mu je što nije vodootporan (mislim da se ne može ni kupiti vodootporno kuciste:ne zna:)

I onda sam se odlučila za kompakt Nikon AW100 jer je vodootporan, ali slike nisu ništa posebno (barem ne za poslat na natječaj:()

I ja sad ne znam koji bi uzela...:rolleyes:

Može li mi netko preporučiti koji aparat uzeti (ne mora biti jedan od ova dva)...Znači bitno mi je da je manji, lagan, da su slike kvalitetne i da se može kupiti s njim vodootporno kućište.

ocean77
19.07.2012., 12:36
2marijana:

Ako se vratis unazad 10-tak stranica i procitas sto se pisalo vjerujem da ces naci odgovore na sva svoja pitanja...nema smisla da ponovo idemo ispocetka.:mig:

e@forum
19.07.2012., 12:50
..sa koznom torbicom bi te trebalo doc oko 3000 kuna..u Protisu..:mig:
ja sam uplatio ovo http://www.protis.hr/products/details/digitalni-fotoaparat-olympus-xz1-black-prime-case-kit-kozna-torbica-csch84/58438 :ne zna:

ucka
19.07.2012., 12:55
ja sam uplatio ovo http://www.protis.hr/products/details/digitalni-fotoaparat-olympus-xz1-black-prime-case-kit-kozna-torbica-csch84/58438 :ne zna:

..ja sam gledao njega i cijena je to sto si naveo..+ original njegova torbica kozna=344 kune..

e@forum
19.07.2012., 12:57
..ja sam gledao njega i cijena je to sto si naveo..+ original njegova torbica kozna=344 kune..
to sam i pomislio nakon posta....
sry

e@forum
19.07.2012., 18:36
ima netko preporuku za SD karticu?
brand, klasa, veličina....
za xz-1

dmestar
19.07.2012., 18:42
panasonic fz200. koja brutala...
25-600 f/2.8
600 f/2.8
triba to vidit u praksi.
a i lx7 je jebenica.

anita
19.07.2012., 20:50
Na moju veliku žalost, čini se da sam dobila pokvareni Fuji. Pravilno sam napunila bateriju, stavila memorijsku karticu, ali već pri prvom uključenju objektiv se uopće nije otvorio, a automatski bi trebao. Samo se uključio ekran i ponudio start menu. Kad ga isključujem, na objektivu se samo malo otvore lamele i zatvore.
Ako sam dobro upoznata, to se ne popravlja. Mislim da bih trebala dobiti novi aparat jer se nije pokvario nakon makar i kratkog korištenja, nego sam dobila pokvareni. ?????
Što mi je činiti?:503:

Huraa:cerek: S mojim Fujijem je ipak sve ok. Bila sam danas u Hondlovoj i ima jedna caka koja ne piše u manualu, a koju nije imao niti jedan od fotića s kojima sam radila. U manualu piše da se pri uključenju automatski otvara objektiv, ali ne piše da se to ne dogodi kad se aparat uključuje prvi put. Tada treba odabrati jezik i datum, pa se tek onda otvori objektiv. A ja, kad sam vidjela da fotić nije zinuo, odmah nisam više ništa htjela dirati. Sad je sve ok. Inače, u HR su ovaj put došla samo tri komada, a jedan od njih je moooj:D

ocean77
19.07.2012., 21:15
http://img833.imageshack.us/img833/9448/img2920xi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/img2920xi.jpg/)

Jos jedna sa Canon S95.

e@forum
19.07.2012., 22:15
http://img833.imageshack.us/img833/9448/img2920xi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/img2920xi.jpg/)

Jos jedna sa Canon S95.
nice!
ovo je s poda fotkano?

e@forum
19.07.2012., 22:15
Huraa:cerek: S mojim Fujijem je ipak sve ok. Bila sam danas u Hondlovoj i ima jedna caka koja ne piše u manualu, a koju nije imao niti jedan od fotića s kojima sam radila. U manualu piše da se pri uključenju automatski otvara objektiv, ali ne piše da se to ne dogodi kad se aparat uključuje prvi put. Tada treba odabrati jezik i datum, pa se tek onda otvori objektiv. A ja, kad sam vidjela da fotić nije zinuo, odmah nisam više ništa htjela dirati. Sad je sve ok. Inače, u HR su ovaj put došla samo tri komada, a jedan od njih je moooj:D
dobra vijest :)

ocean77
19.07.2012., 22:18
nice!
ovo je s poda fotkano?

Da, brzina zatvaraca je bila 1/2 sec i bilo bi nemoguce iz ruke dobiti ostru sliku, a nisam imao ni stalak.

ocean77
19.07.2012., 22:32
http://img444.imageshack.us/img444/7725/img2922b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/444/img2922b.jpg/)

Jos jedna od veceras sa S95.

anita
19.07.2012., 22:41
http://img444.imageshack.us/img444/7725/img2922b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/444/img2922b.jpg/)

Jos jedna od veceras sa S95.

Odlično izgledaju. A ja mogu potrošiti cijeli godišnji dok skontam sve začkoljice novih fotića. Bit će zabavno.

anita
19.07.2012., 22:47
za xz-1

XZ kažeš? XZ? Ne smije biti obična zbog brzine procesiranja videa, znači može biti SDHC (nisam na policama vidjela SDXC), ali cijena će ti sve reći. Za veličinu ne znam, mene video baš i ne zanima pa sam uzela jednu od 4 i jednu od 8. Imam dosta povjerenja u SanDisc.

ocean77
19.07.2012., 22:53
Odlično izgledaju. A ja mogu potrošiti cijeli godišnji dok skontam sve začkoljice novih fotića. Bit će zabavno.

Ovaj tvoj Fuji ima PASM tako da definitivno odmah pocni sa M mode i uci, isprobavaj otvor blende, brzinu zatvaraca, ISO pa vidi kako se odrazava na fotku...jednostavno je najbolje fotkati sto vise i napredak ce doci sam po sebi, a i pitanja koja mozes postavljati.:mig:
Koliko vidim taj Fuji slika i u RAW formatu sto bas nije cest slucaj u toj klasi kamera, zapravo ne sjecam se da sam vidio da to ima ijedan od konkurentskih modela.:confused:

XZ kažeš? XZ? Ne smije biti obična zbog brzine procesiranja videa, znači može biti SDHC (nisam na policama vidjela SDXC), ali cijena će ti sve reći. Za veličinu ne znam, mene video baš i ne zanima pa sam uzela jednu od 4 i jednu od 8. Imam dosta povjerenja u SanDisc.

XZ-1 snima dosta los video tako da sumnjam da tu treba ici kartica bolja od class 4...eventualno 6.:D

anita
20.07.2012., 09:23
A opet, karticu kupiš jednom pa si miran. 8gb class 10 SanDisc sam platila 90 kuna. Druga je silom prilike bila Kingston 4gb isto desetka, ak se dobro sjećam, 60 kn.

zac013
20.07.2012., 10:22
za xz-1

Ako zelis riskirati "anitinih 90kn", evo jedne SD kartice (http://www.ebay.com/itm/150860868895?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649), jucer narucena, nadam se da ce dobro raditi.

Kod nas 32GB platila bi x više..e sad, 32GB jel ti treba :S a i jel ti se da cekati 3-4tj ili ti je hitno.
8GB 6-ke dobis vec od 40kn..ak ne i manje.

Uzmeš i nekaj ovakvo (http://www.ebay.com/itm/290701867213?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649) i imas i usb ključ, ak ti kad zatreba ;)

e@forum
20.07.2012., 18:47
kako vam ovo izgleda
http://www.protis.hr/products/details/memorijska-kartica-sd-16gb-samsung-hc-class-10/50419
stigao je fotić, ujutro idem po njega u protis pa kad sam već usput......
ili da kupim dvije manje recimo 8gb

e@forum
20.07.2012., 18:51
sad sam skužil da nemrem ni j....u sd karticu kupiti bez foruma :504:
koji je to k...c???

e@forum
22.07.2012., 06:39
ispričavam se na ispadu....
xz-1 stigao doma..
čim ga provalim dignuti ću neke fotke da me možete pljuvati :D
treba li uopće spominjati da sam sretan :)
čujemo se

ocean77
22.07.2012., 12:15
Cekamo, cekamo fotke...:)

autobus
24.07.2012., 19:26
e@forum! gdje si? čekamo komentare! makar ja ni ne sumjam u kvalitetu oly xz-1. Još malo pa i ja konačno kupujem fotić nakon toliko filozofije,skupio sam 2 soma, još mi fali som pa mogu lagano u šoping.

elkarrde
24.07.2012., 22:08
e@forum! gdje si? čekamo komentare! makar ja ni ne sumjam u kvalitetu oly xz-1. Još malo pa i ja konačno kupujem fotić nakon toliko filozofije,skupio sam 2 soma, još mi fali som pa mogu lagano u šoping.
Za dva soma dobiš Samsunga EX1. :top: (ak ih još imaju u TechnoMarketu, that is :D)
Isti senzor, isti form-factor, al širi, brži (doduše, i malo kraći) objektiv, zakretni ekran, više eksternih kontrola.

Vodenna
24.07.2012., 23:01
Ako nekog interesira ja imam već par godina pentax optio w90 i svake godine je po nekoliko dana pod vodom. Za jednog "običnjaka" za manje od 2000 kn, tj 1.500 kn, mali radi čuda. Od mikroskopskog makra, do podvodnih fotki i filmova. Imam dslr za koji ne planiram kupovat podvodno kućište dok je god ovaj mališan sa mnom. I ako nekad otkaže poslušnost sigurno ću kupiti noviji model WG 2 koji ima iste karakteristike (tj poboljšane).

e@forum
25.07.2012., 07:14
ma fotić je super...
ali to svi vele kad kupe nešto novo.
ovo kišno vrijeme mi neda da napravim šetnju s fotićem.
ali evo, prvi dojmovi su da je fotić fantastičan.
još ga nisam skroz provalio ali ono što jesam radi odlično!
zabio sam se u kuću i fotkam nakit za webshop....
fotke su super, oštre, pune detalja, ....
eto, ako te zanimaju fotke nakita to je jedino što za sada imam. :ne zna:
kad ga usporedim sa svim mojim dosadašnjim digitalcima, zapravo
uopće nema usporedbe....tuče ih u svemu i to jako!
sve ove fotografije koje gledaš po internetu i diviš im se, najednom možeš i
ti napraviti.
naravno, tu je postobrada ako ti se da, mada fotke direkt iz fotića super
izgledaju.
sve radim u "M" modu, a na ekranu je dosta realan prikaz onoga što ćeš dobiti.
nakon 100-tinjak okidanja sve sjedne na svoje mjesto.
uskoro ću dignuti neke fotke, a u međuvremenu
xz-1 je za svaku preporuku, nema zaheba!!

ucka
25.07.2012., 11:08
ma fotić je super...
ti napraviti.
izgledaju.

..gdje su ti te fotografije nakita ?

autobus
25.07.2012., 13:04
ma fotić je super...
ti napraviti.
izgledaju.
Daj mi reci ,dali je taj video mod toliko loš koliko se priča ili je ok.Ipak je to HD kvaliteta pa mi nije jasno da se govori o tome videu da je katastrofa loš. Ipak bih želio ako moram pljunuti između 2600-3200 kn da i video nečemu valja.

pop-rock
26.07.2012., 14:51
Može li mi netko reći koja je razlika između ova 2 digitalca? Razlika je u 100 kn, taj skuplji je ljepši, ima optičku stabilizaciju slike, dok jeftiniji ima digitalnu stabilizaciju slike? Koja je razlika između optičke i digitalne stabilizacije? Koji je bolje kupiti? Hvala

www.elipso.hr/foto-oprema/fotoaparati/SAMSUNG-EC_ST77ZZBPB/

http://www.elipso.hr/foto-oprema/fotoaparati/SAMSUNG-EC_ST66ZZBPB/

e@forum
26.07.2012., 17:26
Daj mi reci ,dali je taj video mod toliko loš koliko se priča ili je ok.Ipak je to HD kvaliteta pa mi nije jasno da se govori o tome videu da je katastrofa loš. Ipak bih želio ako moram pljunuti između 2600-3200 kn da i video nečemu valja.
ako želiš dobar video kod xz-1 ga sigurno nećeš naći.
video je stvarno na rubu upotrebljivosti....za silu.
upravo vrtim jedan video koji sam jutros snimio...fuj!

anita
27.07.2012., 09:12
ma fotić je super...
ti napraviti.
izgledaju.

I mene zanima nakit iz webshopa!:cerek:

autobus
27.07.2012., 14:36
ako želiš dobar video kod xz-1 ga sigurno nećeš naći.
video je stvarno na rubu upotrebljivosti....za silu.
upravo vrtim jedan video koji sam jutros snimio...fuj!

Hvala na odgovoru,nevjerojatno je da je video toliko loš! ok, sad znam na čemu sam.

Vezica
27.07.2012., 15:07
Može li mi netko reći koja je razlika između ova 2 digitalca? Razlika je u 100 kn, taj skuplji je ljepši, ima optičku stabilizaciju slike, dok jeftiniji ima digitalnu stabilizaciju slike? Koja je razlika između optičke i digitalne stabilizacije? Koji je bolje kupiti? Hvala

www.elipso.hr/foto-oprema/fotoaparati/SAMSUNG-EC_ST77ZZBPB/

http://www.elipso.hr/foto-oprema/fotoaparati/SAMSUNG-EC_ST66ZZBPB/

ono šta ja guglah kažu da je optički bolji, recimo kad ti se ruke tresu da slika ne bude mutna (nego oštra). stoga da, vrijedno je tih sto kuna. :D

anita
28.07.2012., 21:20
Evo par probnih fotki snimljenih sa Samsungom WB2000 na osnovnim postavkama bez stativa...
http://i45.tinypic.com/2evw1ec.jpg

http://i45.tinypic.com/1z516d1.jpg

http://i46.tinypic.com/zjatkm.jpg

http://i49.tinypic.com/j7vpxg.jpg

ocean77
29.07.2012., 10:45
Anita, prve tri su malo mutne, a cetvrta je lijepa, ali malo fulan WB.:ne zna:

e@forum
29.07.2012., 18:54
napominjem da me možete pljuvat...:D
a ako imate neki savjet u vezi fotkanja nakita, dapače..:)

...evo, iz fotića sirova...:zubo:
http://img59.imageshack.us/img59/2324/p7250528.jpg
Shot at 2012-07-27

..evo naušnice..
http://img225.imageshack.us/img225/8028/p7240454.jpg
Shot at 2012-07-27

kod ove nisam baš siguran što se dogodilo s fokusom..bilo mi je
na knap svijetla, a ruke tarlahaju....:D
http://img694.imageshack.us/img694/371/p7280760.jpg
Shot at 2012-07-29

s ovom slična priča samo malo kasnije...
http://img259.imageshack.us/img259/755/p7260632.jpg
Shot at 2012-07-29

Prosjecan
29.07.2012., 19:10
a da probaš svoje fotke stavljat u za to predviđenu temu? (pokažite svoju fotografiju)

inače, meni to sve djeluje podeksponirano.

e@forum
29.07.2012., 19:37
a da probaš svoje fotke stavljat u za to predviđenu temu? (pokažite svoju fotografiju)

inače, meni to sve djeluje podeksponirano.
ove fotke su povezane s ovom temom i s mogućnostima fotića koji su
prethodno bili spominjani
neki forumaši su izrazili želju da vide fotke, a sve kako bi se lakše odlučili
za neki od fotića.....:ne zna:
što se podeksponiranosti tiče bilo mi je svijetla na knap, a nisam htio dizati iso,
sad vidim da je to bila greška.
još uvijek se uhodavam u manual mod :D

Prosjecan
29.07.2012., 20:40
ah, ok.. sad mi je jasno... ti si iz CaNikon tabora pa si došao radit antireklamu olympusu :)

(šalu na stranu... nit valja ona naušnica a niti su ovo reprezentativne fotke koje bi XZ-1 hvalile ili kudile)

e@forum
29.07.2012., 20:51
ah, ok.. sad mi je jasno... ti si iz CaNikon tabora pa si došao radit antireklamu olympusu :)

(šalu na stranu... nit valja ona naušnica a niti su ovo reprezentativne fotke koje bi XZ-1 hvalile ili kudile)
sad kad imam tako konstruktivnu kritiku odmah mi je lakše.

Prosjecan
29.07.2012., 20:59
promašen "balans bijele", očiti snapshotovi, kompozicija nepostojeća, ekspozicija takva kakva je (da za sve je čak i na mom nekalibriranom i nikakvom monitoru koji sve odvodi u "presvijetlo" tamni dio kadra - pretaman)... a za sve to nije kriv XZ-1.

e@forum
29.07.2012., 21:04
promašen "balans bijele", očiti snapshotovi, kompozicija nepostojeća, ekspozicija takva kakva je (da za sve je čak i na mom nekalibriranom i nikakvom monitoru koji sve odvodi u "presvijetlo" tamni dio kadra - pretaman)... a za sve to nije kriv XZ-1.
naravno da sam ja kriv...to je svima jasno
samo sad bar pokušavaš na neki čudan način pomoći
mogao si to odmah reći na kritiku se vrijeđaju samo budale

mljac1
29.07.2012., 23:05
Ako nekog interesira ja imam već par godina pentax optio w90 i svake godine je po nekoliko dana pod vodom. Za jednog "običnjaka" za manje od 2000 kn, tj 1.500 kn, mali radi čuda. Od mikroskopskog makra, do podvodnih fotki i filmova.

Niš ti ne vjerujem dok ne vidim fotke... :D

mljac1
29.07.2012., 23:20

Fakat ne kužim gdje je na probnim fotkama potrebno raditi umjetničku fotku. :ne zna: Normalno je da očekuješ snapshotove od nekog tko je tek nabavio fotić i isprobava ga...
e@forum je lijepo napisao da su to fotke direkt iz fotića, dakle nema obrade (onaj promašen WB se skida jednim klikom u PS-u, al to nije u fotiću), histogram na katedrali pokazuje da je fotka uravnotežena, a ove zadnje dvije je sam e@forum rekao da je zeznuo s postavkama u M modu pa da su zato podexponirane...

anita
01.08.2012., 09:31
e@forum, kakve su zapravo te naušnice? Izgledaju mi "presirove" da bi bile od zlata, ne liče ni na srebro. Je li možda bakar?
I ja mislim da bi se ovdje mogle staviti fotke jer Pokaži svoju fotku je zapravo pokaži wow fotku (iz photoshopa). Osim toga, u pravilima piše da tamo možeš objaviti fotku samo ako istovremeno komentiraš druge fotke.
Nisam našla negdje na forumu da se mogu nakeljiti fotke za koje bi znalci predložili što bi se promijenilo na njima.

mljac1
01.08.2012., 12:01
e@forum, kakve su zapravo te naušnice? Izgledaju mi "presirove" da bi bile od zlata, ne liče ni na srebro. Je li možda bakar?

Za ćet postoji posebna tema, ovo je tema o kompaktima :mig:

I ja mislim da bi se ovdje mogle staviti fotke jer Pokaži svoju fotku je zapravo pokaži wow fotku (iz photoshopa). Osim toga, u pravilima piše da tamo možeš objaviti fotku samo ako istovremeno komentiraš druge fotke.

Griješiš. Ovdje se toleriraju fotke koje demonstriraju mogućnosti fotića o kojima se raspravlja... Pokaži svoju fotku je tema gdje daješ komentare i dobivaš komentare na svoje fotku. Nitko ne traži wow fotku, ali je logično da bolja fotka dobiva više komentara :)

Nisam našla negdje na forumu da se mogu nakeljiti fotke za koje bi znalci predložili što bi se promijenilo na njima.

Teško da ćeš i naći. Forum je dvosmjerna komunikacija tako da i ti moraš nešto dati da bi primila. Očekivanja da postoji ekipa koja samo komentira fotke je očekivanje da imaš besplatne učitelje :mig:

mljac1
01.08.2012., 15:11
Nastavak ćeta je prebačen na ćet i molim da se tamo nastavi... :mig:

e@forum
03.08.2012., 19:30
problemi u raju?
1.zvuk koji se čuje kad je postignut fokus(do pola stisnut okidač)
ponekad se čuje nakon okidanja, a netom prije pregleda upravo fotkane fotke?
2.dok je fotić zgašen, a leće pritom uvučene, pri trešnji čuje se tupo lupkanje
tijela leće?
btw ovo zadnje me toliko i ne muči...
eh, da sve to kod xz-1...sorry

FIDODIDO
04.08.2012., 12:10
Lijep pozdrav, pošto mi je bivši fotić na samrti, riječ je o canon modelu a510 koji je uslijed višegodišnjeg maltretiranja odlučio da mu je dosta, došlo je vrijeme za odabir novoga.
Nakon pomne analize i uz svesrdnu pomoć gugl tražilice izbor se sveo na dva modela.

Prvi je Fujifilm FinePix S2980 za kojeg sam iskopao test na netu:
http://www.buy-n-shoot.com/reviews/fujifilm/fujifilm-finepix-s2980-digital-camera-review.asp
i najpovoljniju cijenu:
http://www.svijet-medija.hr/p/Fotoaparat-FUJI-S2980--4GB-SD-kartica/37841/

Drugi je Nikon Coolpix L310:
http://www.ephotozine.com/article/nikon-coolpix-l310-digital-camera-review-19389
i cijena za njega:
http://www.elipso.hr/foto-oprema/fotoaparati/NIKON-L310-CRNA/

e sad ako netko ima više iskustva sa dotičnim modelima nek slobodno napiše, svaki savjet je dobrodošao...zahvaljujem...:D

e@forum
05.08.2012., 09:54
Lijep pozdrav, pošto mi je bivši fotić na samrti, riječ je o canon modelu a510 koji je uslijed višegodišnjeg maltretiranja odlučio da mu je dosta, došlo je vrijeme za odabir novoga.
Nakon pomne analize i uz svesrdnu pomoć gugl tražilice izbor se sveo na dva modela.

http://www.buy-n-shoot.com/reviews/fujifilm/fujifilm-finepix-s2980-digital-camera-review.asp
i najpovoljniju cijenu:

http://www.ephotozine.com/article/nikon-coolpix-l310-digital-camera-review-19389
i cijena za njega:

e sad ako netko ima više iskustva sa dotičnim modelima nek slobodno napiše, svaki savjet je dobrodošao...zahvaljujem...:D
za početak bi bilo dobro da uspoređuješ recenzije od istog izvora, ako je ikako
moguće.
po mom iskustvu, koje je isključivo internetskog karaktera, u ovakvim duelima
često pobjeđuju "jači brandovi"(u ovom slučaju vjerovatno nikon).
pokušaj malo pogledati video recenzije na youtube-u....
to je jedini savjet koji ti mogu dati :ne zna:

lehrerin29
05.08.2012., 21:37
bok,sorry što upadam ko padobranac..ali se nadam vašoj pomoći..dobila sam na poklon sony cybershot W570 fotoaparat i zanima me dali i kako mogu promijeniti boju slike...tj.prebacit sliku u crno i bijelo recimo...nikako se ne snalazim..help..

nase
06.08.2012., 02:49
pozdrav, zanimaju me digitalni fotoaparati canon. plan je kupnja jednog od ova dva http://www.bestbuy.com/site/Canon+-+PowerShot+S100+Silver+12.1-Megapixel+Digital+Camera+-+Silver/3558409.p?id=1218413765884&skuId=3558409&fb_source=message ili http://www.bestbuy.com/site/olstemplatemapper.jsp?id=1218554266550&type=product&fb_source=message
s obzirom da sam amater, ne znam sto je najbitnije-pikseli ili nesto skroz drugo. isto tako ako imate neku bolju preporuku za slican tip fotoaparata, bila bih vam zahvalna. :D
puno hvala na odgovoru

e@forum
06.08.2012., 07:12
pozdrav, zanimaju me digitalni fotoaparati canon. plan je kupnja jednog od ova dva http://www.bestbuy.com/site/Canon+-+PowerShot+S100+Silver+12.1-Megapixel+Digital+Camera+-+Silver/3558409.p?id=1218413765884&skuId=3558409&fb_source=message ili http://www.bestbuy.com/site/olstemplatemapper.jsp?id=1218554266550&type=product&fb_source=message
s obzirom da sam amater, ne znam sto je najbitnije-pikseli ili nesto skroz drugo. isto tako ako imate neku bolju preporuku za slican tip fotoaparata, bila bih vam zahvalna. :D
puno hvala na odgovoru
Pardon the inconvenience — the site is temporarily unavailable due to planned maintenance. Please visit our FAQs to see what we can assist you with during this maintenance.:ne zna:

e@forum
06.08.2012., 07:16
puno hvala na odgovoru
iz adrese linka sam shvatio da je jedan od dvojca canon s100?? ali
drugog ne mogu provaliti.
pa napiši o kojim modelima se radi jer stranica s koje si povukla linkove trenutno ne radi :mig:

e@forum
06.08.2012., 07:28
bok,sorry što upadam ko padobranac..ali se nadam vašoj pomoći..dobila sam na poklon sony cybershot W570 fotoaparat i zanima me dali i kako mogu promijeniti boju slike...tj.prebacit sliku u crno i bijelo recimo...nikako se ne snalazim..help..
dakle sony mi je totalna enigma ali pogledaj da li negdje imaš podjelu opcija na
vivid-natural-sepia-b/w ili monotone-custom....
e ovo b/w(black/white)ili monotone ti je odabir za crno-bijelo.
malo prokopaj po postavkama dok ti je fotić u modu za fotkanje jer
čim odabereš tu opciju na ekranu bi ti se trebala pojaviti crno-bijela slika. :mig:

Metallic Crnac
07.08.2012., 10:41
Namjeravam kupiti Canon Powershot D20

Treba mi za raftinge, planinarenja, more i rijeke i dr. situacije gdje mi je već nekoliko fotoaparata preminulo.

U Hr je cijena za gotovinu 2700kn, a moje pitanje je:

može li se ikako kupiti povoljnije?

nase
07.08.2012., 17:50
iz adrese linka sam shvatio da je jedan od dvojca canon s100?? ali
drugog ne mogu provaliti.
pa napiši o kojim modelima se radi jer stranica s koje si povukla linkove trenutno ne radi :mig:
jedan je Canon - PowerShot SX260 HS 12.1-Megapixel , a drugi taj s100. al kazem, ako imate neku bolju preporuku za slican tip fotoaparata-sve prihvacam. imala sam neki olympusov koji je bio uzasno los, po noci slike zrnate do neprepoznatljivosti, u pokretu jako tesko za slikati, tako da olympus ne bi nikako. nekako mi se canon cini najpouzdaniji. ipak, slusam profesionalce :D hvala!

e@forum
07.08.2012., 19:43
jedan je Canon - PowerShot SX260 HS 12.1-Megapixel , a drugi taj s100. al kazem, ako imate neku bolju preporuku za slican tip fotoaparata-sve prihvacam. imala sam neki olympusov koji je bio uzasno los, po noci slike zrnate do neprepoznatljivosti, u pokretu jako tesko za slikati, tako da olympus ne bi nikako. nekako mi se canon cini najpouzdaniji. ipak, slusam profesionalce :D hvala!
ako te ne pale veliki zoom-ovi i spremna si izdvojiti malo više novca kupi s100.
mali, elegantni, moćan-vrlo moćan fotić.
prelistaj par prethodnih stranica, bilo je govora o s100.
dobrih i loših strana.
i ja sam gledao s100 pa sam na kraju kupio olympus xz-1.
mogu reći da sam zadovoljan s fotićem.
ali to mogu reći i vlasnici s100-tke zasigurno.
na kraju to je ipak klasa prosumer.
ali ako kaniš slikati samo u auto modu onda nemoj kupiti ništa skuplje od 1000-1500kn.
eh da, ja nisam profesionalac ni veliki stručnjak ali puuuuuuno sam surfao, googlao.:D

e@forum
07.08.2012., 19:52
Namjeravam kupiti Canon Powershot D20

Treba mi za raftinge, planinarenja, more i rijeke i dr. situacije gdje mi je već nekoliko fotoaparata preminulo.

U Hr je cijena za gotovinu 2700kn, a moje pitanje je:

može li se ikako kupiti povoljnije?
...teško...:(

Metallic Crnac
08.08.2012., 08:31
Preporučili su mi da ga kupim u Grazu, zatražim na granici da mi ovjere račun pa tražim povrat poreza. Tako bi se uštedjelo nekoliko stotina kuna.

Surfao sam malo po stranicama tamošnjih dućana, ali uglavnom su na njemačkom koji ne znam i ne snalazim se.

SAS
08.08.2012., 21:11

i najpovoljniju cijenu:

i cijena za njega:

Imam fujifilm S2950 to je u biti isto kak i taj S2980 jer su sve karakteristike prepisane. U tom cijenovnom razredu niti nemaš neki boljim nagledavao sam se bio po recenzijama tak da znam. Nikon ti nema mi se čini uopće manualne postavke, dok ta verzija fuji ima i manualne i automatske (PSAMC) tak da bi ti moglo biti dobra početna točka da se učiš s manualnim opcijama u slobodno vrijeme. Baš radi danas sutra za kupnju bojeg fotića. Plus ima taj viewfinder kada si vani na jako osvijetljenom suncu pa na ekran nevidiš tako da dosta pomaže u toj situaciji.
A fotke su više manje iste negdije jedan bolji od drugog i tak se vrtiš u krug.

Osim ta dva fotića imaš za nijansu bolji i manji compakt i nešto skuplji Nikon S9100 ili S9200 jer ima CMOS senzor umijesto CCD. CMOS senzor je poželjan za malo mračnije slikanje. Ja nisam imao para niti još dodatne stvari kao karticu itd. dodatnu bateriju i torbicu tak da sam bio završio na fujifilm s2950.

http://www.nabava.net/digitalni-fotoaparati__120/nikon-digitalni-fotoaparat-coolpix-s9100-crni-crveni-srebrni__1194441

Moja bi bila preporuka da ako ikako možeš da se rastegneš na taj Nikon S9100 ili S9200 ima bolji senzor tj. taj CMOS umijesto CCD.
E sad koliko sam općenito zadovoljan s svojim fotićem čuj po danu je odličan ! Dok u mračnijim uvijetima bez blica i s ISO-om na 400ima sitnih šumova, a 800 i iznad malo previše šumova za moj ukus, al to ti je tako s svim fotićem koji imaju CCD senzor.

ocean77
09.08.2012., 09:37
ima bolji senzor tj. taj CMOS umijesto CCD.

Proizvodjaci su masovno krenuli koristiti CMOS najvise zbog videa, odnosno 1080p (na CCD koliko znam maksimum rez. je 720p) i postigli su nesto bolje rezultate na visem ISO, ali dnevne fotke na nizim vrijednostima su po mnogima i dalje na strani CCD senzora tako da je CMOS tek uvjetno bolji za odredjene stvari, ali apsolutno bolji nebi bas rekao.

FIDODIDO
09.08.2012., 16:56
Imam fujifilm S2950 to je u biti isto kak i taj S2980 jer su sve karakteristike prepisane. U tom cijenovnom razredu niti nemaš neki boljim nagledavao sam se bio po recenzijama tak da znam. Nikon ti nema mi se čini uopće manualne postavke, dok ta verzija fuji ima i manualne i automatske (PSAMC) tak da bi ti moglo biti dobra početna točka da se učiš s manualnim opcijama u slobodno vrijeme. Baš radi danas sutra za kupnju bojeg fotića. Plus ima taj viewfinder kada si vani na jako osvijetljenom suncu pa na ekran nevidiš tako da dosta pomaže u toj situaciji.
A fotke su više manje iste negdije jedan bolji od drugog i tak se vrtiš u krug.

Osim ta dva fotića imaš za nijansu bolji i manji compakt i nešto skuplji Nikon S9100 ili S9200 jer ima CMOS senzor umijesto CCD. CMOS senzor je poželjan za malo mračnije slikanje. Ja nisam imao para niti još dodatne stvari kao karticu itd. dodatnu bateriju i torbicu tak da sam bio završio na fujifilm s2950.

http://www.nabava.net/digitalni-fotoaparati__120/nikon-digitalni-fotoaparat-coolpix-s9100-crni-crveni-srebrni__1194441

Moja bi bila preporuka da ako ikako možeš da se rastegneš na taj Nikon S9100 ili S9200 ima bolji senzor tj. taj CMOS umijesto CCD.
E sad koliko sam općenito zadovoljan s svojim fotićem čuj po danu je odličan ! Dok u mračnijim uvijetima bez blica i s ISO-om na 400ima sitnih šumova, a 800 i iznad malo previše šumova za moj ukus, al to ti je tako s svim fotićem koji imaju CCD senzor.

daj mi reci da li radi zoom kod snimanja u hd rezoluciji?