PDA

View Full Version : Fiksni aparatić za zube (+FAQ)

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

Lilit
31.12.2007., 15:10
pa zicica je s nutarnje strane zubiju, kako ce smetat? :misli:

ema86
01.01.2008., 21:40
izvinjavam se ako je pitanje vec bilo, ali i sami znate da trebaju dani da se procitaju svi postovi.
nosim intermaksilarne gumice ali mi ortodont nije rekao da li ih trebam mijenjati dnevno ili trebam stavljati nove poslije svakog obroka.
rijesite moju dilemu, pls!

tvuk
02.01.2008., 07:37
Ja mijenjam 2-3 kompleta dnevno, ovisno o tome kad jedem, ponekad ih promijenim ponekad ih samo izvadim pa vratim itd. Neki ih mijenjaju jednom dnevno.

cerberus
03.01.2008., 10:19
:w

ima li u ljekarni za kupiti onaj vosak kaj se stavlja na bravice da se spriječe ranice po ustima?ak ima,kolko odprilike košta?jel koristi i za onu žicu koja izviri van nakon određenog vremena,zato kaj s tim imam velikihh problema? :(
ima li netko na dijelu aparatića onak ko spiralicu malu (zgleda ko tanki feder) pa da mi točno objasni za kaj to služi (da drži razmak između zubiju il tak nešt),zato kaj sam se danas ponosno udarila glavom u štok i pukla mi je :o ,tak da sutra ili preksutra moram do ortodontice da mi popravi to :zvrko:

tvuk
03.01.2008., 11:40
Sve što si napisala bi trebala dobit od ortodontice. Vosak ti mora ona dat (možeš valjda i kupit sama, al zašto ako ga možeš dobiti besplatno... reci da ne dobivaš dosta i trebala bi dobit još). Zbog žice koja viri isto odi kod ortodontice nek ju savine ili odreže. Spiralica pretpostavljam služi zbog održavanja razmaka, kak si i napisala, a ak hoćeš biti sigurna pitaj ortodonticu kad odeš do nje.

Inače moraš malo više paziti, udaranje glavom u štok sa aparatićem baš i nije preporučljivo (OK, nije preporučljivo ni inače :)).

Lilit
03.01.2008., 14:16
:w

ima li u ljekarni za kupiti onaj vosak kaj se stavlja na bravice da se spriječe ranice po ustima?ak ima,kolko odprilike košta?jel koristi i za onu žicu koja izviri van nakon određenog vremena,zato kaj s tim imam velikihh problema? :(
ima li netko na dijelu aparatića onak ko spiralicu malu (zgleda ko tanki feder) pa da mi točno objasni za kaj to služi (da drži razmak između zubiju il tak nešt),zato kaj sam se danas ponosno udarila glavom u štok i pukla mi je :o ,tak da sutra ili preksutra moram do ortodontice da mi popravi to :zvrko:

voska u ljekarni nema za kupit
moze se koristit i za zicu koja viri van
spiralicu sam imala ja (ako mislis da izgleda ko feder?) i kako sam ja imala bravicu na jedinica pa na dvojki ne pa opet na trojki da onda je taj feder bio na zici izmedju jedinice i dvoje tj preko trojke, ja sam zakljucila da zato sta nema bravice na dvojci
lupat glavom o stok nije pametno :D

cerberus
03.01.2008., 14:31
da,to je to,ja na 3 nemam bravice zato kaj je iza 2
znači vosak nema u ljekarni,tražim još sutra
a štok :zubo: štok je zakon :o
inače,17. kad me naručila,dobivam i na donje zube aparatić,pa bumo vidli kak bu to išlo :hekla:

tvuk
04.01.2008., 08:20
a štok :zubo: štok je zakon :o

Hmm... jos uvijek govorimo o okviru vratiju? :D

inače,17. kad me naručila,dobivam i na donje zube aparatić,pa bumo vidli kak bu to išlo :hekla:

Meni je taj donji puno teze pao nego gornji, tu sam cak par dana morao stavljati vosak dok se nisam naviknuo.

cerberus
04.01.2008., 10:15
ja se samo nadam da nebum gornjim zubima rasklimala te bravice jer mi izgleda da nema baš previše mjesta između zubiju za njih :(
inače mi ne zadaje nikakave probleme ovaj na gornjim zubima,osim te žice kaj me pika odostraga :o moram priznati da sam se navikla na vatice već u nedostatku voska :rofl:
oh,btw.
četkice :D (http://aycu02.webshots.com/image/39401/2005917321048461448_rs.jpg)
:cerek: :cerek: :cerek: skupljala bum ih

tvuk
04.01.2008., 14:48
ja se samo nadam da nebum gornjim zubima rasklimala te bravice jer mi izgleda da nema baš previše mjesta između zubiju za njih :(

To sam i ja mislio pa se naslo mjesta...

inače mi ne zadaje nikakave probleme ovaj na gornjim zubima,osim te žice kaj me pika odostraga :o moram priznati da sam se navikla na vatice već u nedostatku voska :rofl:

Za to trebas kod ortodontice otic pa nek ti sredi. 30 sekundi posla.

oh,btw.
četkice :D (http://aycu02.webshots.com/image/39401/2005917321048461448_rs.jpg)
:cerek: :cerek: :cerek: skupljala bum ih

Hehe. Ja ih inace nemilice trosim (cetkice za zube) tak da kupujem one iz DM-a kojima mozes mijenjati glavu kad se istrosi (3 rezervne glave kostaju 10 kuna il tak nes). Ima ih i u rozoj boji :mig: :D

bikerrr
04.01.2008., 15:20
evo ovako:
3 godine sam nosio obicni aparatic za zube i nije bilo nekakvog efekta - doduse nije bilo prevelike discipline. Dobio sam fiksni, ne smijes oglabat kosti, jesti jabuke, gristi nesta tvrdo da se ne spolome bravice, jer je ipak jedna 300 kuna+150 kuna stavljanje. Vidim da vec pretjerujete sa razno raznim preparatima i posebnim četkicama šta ja nisam uopce koristio. Poslije svakog pranja moraš oprati zube, a navecer upotrebis konac i to je sva nauka oko toga. Bilo bi preporuceno da ne jedete previše šecera - mislim na bombone, čokolade itd, žvakaće nisam stavio u zube za vrijeme tretmana jer se zna zakeliti po bravicama i onda sranje, a ustvari cemu zvakace ako se zubi peru?? nakon tretmana (3g) dobio sam sa unutarnje strane ortodontsku zicu koja je pricvrscena na zube (zacementirana) i to još moram nosit 2 godine da se zubi ne vrate nazad, a poslije hoću ili neću skinut. Zubi su mi prelijepi i uopce mi nije zao sto sam ga imao tolke godine, a isplatilo se jer sam stvarno imao zube ko plot, sad bi mi bilo zao da ga nisam imao.
Zelim vam puno srece i najvažnije od svega je strpljenje i ne pretjerana higijena jer cete doc u fazu da uopce ne budete prali zube, a onda posjeti zubaru!
Pozdrav!!!

journeygirl
04.01.2008., 16:47
mene zanima samo jedna stvar....
nekak mislim da ne bi mogla ''živjeti'' sa fiksnim aparatićem....
jel velika razlika između mobilnog i fiksnog?....

hvala

Lilit
04.01.2008., 17:38
mene zanima samo jedna stvar....
nekak mislim da ne bi mogla ''živjeti'' sa fiksnim aparatićem....
jel velika razlika između mobilnog i fiksnog?....

hvala

a zasto ne bi mogla zivjet s fixnim?
mobilni se skida i moras oprat zube prije svakog stavljanja, neznam jel se moze jest s njim tj vjerojatno moze ali nije najjednostavnije, terapija puno duze traje, neki veci problemi se nemogu ni rjesit njime, nerijetko ljudi s njime frfljaju dok pricaju (ili pljuvaju) itd...
fixni se ne skida i bole zubi malo prvo vrijeme (iako mislim da bole i sa mobilnim samo sta mobilni mozes i skinut iako naravno nije preporucljivo skinut cim zaboli)
i tak...

valeE
04.01.2008., 18:29
ja dobila gumice i boooooooliiiiiii :cry: :horor:

cerberus
04.01.2008., 18:40
Hehe. Ja ih inace nemilice trosim (cetkice za zube) tak da kupujem one iz DM-a kojima mozes mijenjati glavu kad se istrosi (3 rezervne glave kostaju 10 kuna il tak nes). Ima ih i u rozoj boji :mig: :D

al to nisu one dječje :(

journeygirl
04.01.2008., 18:58
a zasto ne bi mogla zivjet s fixnim?
mobilni se skida i moras oprat zube prije svakog stavljanja, neznam jel se moze jest s njim tj vjerojatno moze ali nije najjednostavnije, terapija puno duze traje, neki veci problemi se nemogu ni rjesit njime, nerijetko ljudi s njime frfljaju dok pricaju (ili pljuvaju) itd...
fixni se ne skida i bole zubi malo prvo vrijeme (iako mislim da bole i sa mobilnim samo sta mobilni mozes i skinut iako naravno nije preporucljivo skinut cim zaboli)
i tak...

a nemam pojma zašto ne bi mogla....
uff....
najbolje da ja vidim sa stručnom osobom=)

p.s.tnx

cerberus
04.01.2008., 19:45
meni je osobno fiksni 100 put bolji nego mobilni
mobilni stavljaš pa vadiš pa ak ga zaboraviš još pa se stisne pa te tiska i boli ak ga ne nosiš redovito
fiksni mi je zakon
pereš zube ko i svaki dan,samo malo paziš kak jedeš i to je to

Chucky'sBride
04.01.2008., 20:35
evo i mene među vama:kokice:

prekjučer sam ga stavila, kao poklon si za Novu God :rolleyes:

za sada ništa ne boli, ne pričam čudno niti loše izgleda s bijelim bravicama...samo osjećam pritisak na zube.
inače sam nestrpljiva i bojim se da bih mogla popizdit za par mjeseci, doći i reći, skidaj to:rolleyes:

budem sutra otišla u dm i nakupovala tih četkica i gluposti, ali ne znam točno što...rekli su mi samo mekanu četkicu i kružno čišćenje...i one minijaturne koje ne znam kako koristiti...moram se iznova upoznavati sa svojim gebisom:(

jedno praktično pitanje, zaboravila sam pitat ortodonta...smije li se konzumirati vruća hrana? čaj, juha, vino?:p utječe li to da ljepilo?

~SuNshiNe~
04.01.2008., 21:15
ja dobila gumice i boooooooliiiiiii :cry: :horor:
Znam kako ti je...ja ih sad nosim...:mad:

Lilit
04.01.2008., 22:08
jedno praktično pitanje, zaboravila sam pitat ortodonta...smije li se konzumirati vruća hrana? čaj, juha, vino?:p utječe li to da ljepilo?

ne utječe

cerberus
05.01.2008., 10:34
inače sam nestrpljiva i bojim se da bih mogla popizdit za par mjeseci, doći i reći, skidaj to:rolleyes:

nakon par mjeseci nebuš ni osjetila da ga imaš
:D

tvuk
05.01.2008., 10:48
nakon par mjeseci nebuš ni osjetila da ga imaš
:D

Dok ne dobije gumice, headgear ili nesto trece :)

Chucky'sBride
05.01.2008., 14:04
hvala ljudi na potpori:o

evo danas me (4.dan) počelo boljet i jaaaako buba:(

podnošljiv mi je samo čokolino...
nadam se da će uskoro proći...

jbga, kad pod stare dane ideš ispravljat krive drine:ne zna:

~SuNshiNe~
05.01.2008., 14:08
Jel je to jako upadljivo?(ružno za vidjet)Ovaj s običnim bravicama.

Chucky'sBride
05.01.2008., 14:32

pa meni čak i nije ružno.
ali, zbog određene doze ozbiljnosti, ipak sam se odlučila za bijele gore, a dolje ćemo metalne.

potraži slike, pogledaj kod nekog, sad jako puno ljudi nosi aparatiće, samo malo obrati pažnju:p

valeE
05.01.2008., 15:10
mene je sam strah da ne pocnu ispadat zubi od pritiska il nest slicno...znam da sam cudna :Slin:

cerberus
05.01.2008., 16:08

to ko da pitaš jel upadljivo vidjeti frčkavu kosu :D
ovisi kak kome stoji,ima ljudi koji su simpatičniji skroz sa njim,a ima ljudi kojima uopće ne stoji :)

everspeculator
05.01.2008., 19:36

prozirne bravice su malo skuplje, kupuju se u setovima, lakse padaju sa zuba, recimo kao ti otpadne 1 i progutas ili slicno a nemas u setu vise moras kupiti novi.
ja sam imo prozirne. nisam moro drugi set kupovat , bilo je 5-6 da su pale

Lilit
05.01.2008., 20:31
prozirne bravice su malo skuplje, kupuju se u setovima, lakse padaju sa zuba, recimo kao ti otpadne 1 i progutas ili slicno a nemas u setu vise moras kupiti novi.
ja sam imo prozirne. nisam moro drugi set kupovat , bilo je 5-6 da su pale

ma u kakvom setu? kupuju se jednako, meni je cak pisalo da ako mi jedna ili dvije pukne/otpadne mi to spada u cijenu (ne sjecam se vise tocno) a inace nadoplatis to samo
a ni ti bijele ne padaju samo tako, prozirne su jos crvsce i modernije, a ima i prozirnih sa metalnim u sredini i svega ima

everspeculator
05.01.2008., 21:16
ma u kakvom setu? kupuju se jednako, meni je cak pisalo da ako mi jedna ili dvije pukne/otpadne mi to spada u cijenu (ne sjecam se vise tocno) a inace nadoplatis to samo
a ni ti bijele ne padaju samo tako, prozirne su jos crvsce i modernije, a ima i prozirnih sa metalnim u sredini i svega ima

meni je tako rekla ortodontica, kad su me pokusavali odgovriti od bijelih bravica.
zasto je to reko ako nije tako, neznam.

takodjer mi je ortodontica rekla da bijele padaju cesce nego "zeljezne" , takodjer je to navela kao jedan razlog zasto ne bijele.
ja sam svejedno uzo bijele.

pretpostavljam da imas uredan zagriz, ako ti nisu padale.

modesty blaze
05.01.2008., 21:24
Evo da se i ja pridružim. Napokon sam stavila aparatić (friško) i zasad me ništa ne boli, ali me izluđuje žicom izgreban obraz. Imam vosak za to, ali vrlo malo pomaže. Ima li neko kakvu ideju za ublažiti mi muke?

Smart_bitch
05.01.2008., 21:27
Jako, jako puno voska :D :D

I ispiri čajem od kadulje. :)

~SuNshiNe~
05.01.2008., 21:54
tnx

Lilit
05.01.2008., 22:06
meni je tako rekla ortodontica, kad su me pokusavali odgovriti od bijelih bravica.
zasto je to reko ako nije tako, neznam.

mozda tvoja prodaje bravice u setovima ali moj ne, niti ikoji drugi kod kojih svi koje znam idu.

takodjer mi je ortodontica rekla da bijele padaju cesce nego "zeljezne" , takodjer je to navela kao jedan razlog zasto ne bijele.
ja sam svejedno uzo bijele.

pretpostavljam da imas uredan zagriz, ako ti nisu padale.

bijele jesu slabije nego metalne ali ne pada to samo tako, zagriz nemam dobar

Evo da se i ja pridružim. Napokon sam stavila aparatić (friško) i zasad me ništa ne boli, ali me izluđuje žicom izgreban obraz. Imam vosak za to, ali vrlo malo pomaže. Ima li neko kakvu ideju za ublažiti mi muke?

odi kod ortodonta da ti ju bolje skrati jer ti je preduga ili da ju barem savine da ne bode

ovo sa bravicama iza zubi je super estetski, dali smeta jeziku ?

mislis da je dovoljno od 3 do 3?
nisam znao da se udlage koriste za to, ima to nekakve mane mozda?

neznam dal smeta jeziku ali meni se to cini losije nego ove "obicne" i zbog ciscenja

neznam ja dal je dovoljno od 3 do 3 ali ocito ortodonti misle jer se tako stavlja

a udlaga ima manu sta ju treba stavit uvijek na ciste zube i nemozes jest s njom

everspeculator
05.01.2008., 23:02
da i meni se cini malo od 3 do 3, nebi bilo ljepo da se pojave dijasteme izmedju očnjaka i premolara ili izmedju bilo kojih distalnih zubi , jer ako se jave dijasteme pocinje se hrana zadrzavat što nikako nevalja, nije to dobar poso, ako se nosilo aparatic na svim zubima, bilo gore ili dole trebalo bi sve drzati povezano.

moja ortodontica nista ne prodaje nego mi ih je otac stomatolog nabavio u specializiranom ducanu.

ja sam bijele nosio i pale su 5-6 puta, jos sam i malo rekao.
ali ako pacijent grize normalno i ne dodiruje bravice sa zubima kontre onda ce broj palih bravica biti manji ,ako ce ga uopce biti.
moze se to desit sa svakom bravicom, kad recimo zagrizes koricu kruha.

da te zica koja se pomakne prema iza je problem, bode za obraz, ja sam to vraco na mjesto ili rezo :)
zovi ortodonticu da ti odreze.

Lilit
05.01.2008., 23:07
da i meni se cini malo od 3 do 3, nebi bilo ljepo da se pojave dijasteme izmedju očnjaka i premolara ili izmedju bilo kojih distalnih zubi , jer ako se jave dijasteme pocinje se hrana zadrzavat što nikako nevalja, nije to dobar poso, ako se nosilo aparatic na svim zubima, bilo gore ili dole trebalo bi sve drzati povezano.

ja sam znala objasnjenje zasto je dovoljno od 3 do 3 ali ga se nemogu sjetit vise...

[/QUOTE]
moja ortodontica nista ne prodaje nego mi ih je otac stomatolog nabavio u specializiranom ducanu.[/QUOTE]

pa onda je ocito stvar u tome sta se tvoj otac time ne bavi inace, ortodonti u svojim ordinacijama imaju brdo pacijenata i onda kupuju bravice kako ih vec kupuju ali ih pacijent ne kupuje po setovima nego onoliko koliko mu ih treba a ortodont iz istog seta moze jednu bravicu naljepit meni jednu nekom destom ili kako vec to ide

ali ako pacijent grize normalno i ne dodiruje bravice sa zubima kontre onda ce broj palih bravica biti manji ,ako ce ga uopce biti.

ja stvarno neznam, imam otvoren zagriz od dude, zubi mi ne dodiruju bravice ali jedem i koricu kruha i tvrde bombone tipa slatka tajna, nikad mi nista nije palo a vec preko godinu dana nosim

da te zica koja se pomakne prema iza je problem, bode za obraz, ja sam to vraco na mjesto ili rezo :)
zovi ortodonticu da ti odreze.

nema se sta vratit na mjesto, na kakvo mjesto? pa ako zica strsi znaci da strsi visak koji je nepotreban pa ga se moze odrezat ili ako nemoze onda ga barem, moja zubarica nema alat za odrezat pa mi savije, ortodont mi odreze...

everspeculator
05.01.2008., 23:19
ja sam znala objasnjenje zasto je dovoljno od 3 do 3 ali ga se nemogu sjetit vise...

moja ortodontica nista ne prodaje nego mi ih je otac stomatolog nabavio u specializiranom ducanu.[/QUOTE]

pa onda je ocito stvar u tome sta se tvoj otac time ne bavi inace, ortodonti u svojim ordinacijama imaju brdo pacijenata i onda kupuju bravice kako ih vec kupuju ali ih pacijent ne kupuje po setovima nego onoliko koliko mu ih treba a ortodont iz istog seta moze jednu bravicu naljepit meni jednu nekom destom ili kako vec to ide

da neznam kako ortodonti nabavljaju bravice i kako ih prodaju, kako to rade privatnici i kako to rade ovi iz drzavnih kuća.
mi smo imali deal da kupimo 1 set, ostalo nista nisam ni platio.

ja stvarno neznam, imam otvoren zagriz od dude, zubi mi ne dodiruju bravice ali jedem i koricu kruha i tvrde bombone tipa slatka tajna, nikad mi nista nije palo a vec preko godinu dana nosim

nema se sta vratit na mjesto, na kakvo mjesto? pa ako zica strsi znaci da strsi visak koji je nepotreban pa ga se moze odrezat ili ako nemoze onda ga barem, moja zubarica nema alat za odrezat pa mi savije, ortodont mi odreze...[/QUOTE]
žica ide po sredini svake bravice, i ta zica se moze pomicat. tako zna doc do ispadanja s jedne strane a s druge proviri, ortodont je moze odrezat ako je visak a ako se pomakla onda ju povuce nazad kroz rupicu di mora bit iza na šesticama ili ovisi di ortodont stavi kolut onaj.. valda nisi imala to iskustvo.

Lilit
05.01.2008., 23:26
ti si osobno kupio jedan set bravica a ko ti ih je montirao? ko ti mjenja zicu itd.. tata?

ne, meni se nikakve zice ne pomicu ni ne ispadaju iz bravica, zica se ispast iz bravice ako nema gumice (kod bravice koje imaju gumice)

everspeculator
05.01.2008., 23:34
ti si osobno kupio jedan set bravica a ko ti ih je montirao? ko ti mjenja zicu itd.. tata?

ne, meni se nikakve zice ne pomicu ni ne ispadaju iz bravica, zica se ispast iz bravice ako nema gumice (kod bravice koje imaju gumice)

pa ortodontica :) ko bi montirao ?
onaj zadnji kolut mislim da nije bravica, to je rupa u koju ide zica.
zica je samo jedna po čeljusti. glavna. a ostalo su male zičice po bravicama.
sad neznam jesam te dobro razumijo na koje gumice mislis, na one koje se presavijaju po bravicama?
na kraju zice skroz iza nisam imao nikakve gumice, zica je bila malo savinuta. zato je i ispadalo par puta

Lilit
05.01.2008., 23:37
ortodontica ti je montirala ali ste sami kupili set bravica negdje i donjeli njoj? ne kuzim, sori

a ti govoris o ispdanju zice iz prstena na zadnjem zubu (najcesce sestici)? ni to mi se nikad nije desilo i nisam ni znala da moze, tj nikome koga znam se to nije desilo
ja sam mislila na gumice koje idu oko bravica, oko bravica moze ic gumica ili zicica

everspeculator
05.01.2008., 23:43
ortodontica ti je montirala ali ste sami kupili set bravica negdje i donjeli njoj? ne kuzim, sori

a ti govoris o ispdanju zice iz prstena na zadnjem zubu (najcesce sestici)? ni to mi se nikad nije desilo i nisam ni znala da moze, tj nikome koga znam se to nije desilo
ja sam mislila na gumice koje idu oko bravica, oko bravica moze ic gumica ili zicica

eto ga razumijemo se.
da meni je to iza ispadalo, cesto sam sam vracao nazad u tu rupu na onom dodatku na prstenu, sad dal je to bilo zato sto su male zicice na bravicama slabo drzale glavnu zicu ili nes drugo neznam.

da, mi smo kupili bravice i onda je ortodontica svoj posao odradila besplatno, a ja sam preko osamnaest g. i trebo bi placat.
bilo prek veze.

Lilit
05.01.2008., 23:45
ahaaa pa tako sad kuzim... pa vidis da onda je stvar u tome sta si ti moro kupit set a ortodonti u ordinacijama kupe vjerojatno sto setova i onda mi je svjedno koliko na koga potrose bravica, ne naplacuju pacijentu po setu nego po bravici :)
a ti ko sam kupio materijal a ona odradila "ruke" kako se to kaze :mig:
neznam ali ja mislim da meni apsolutno nikako ne moze izletit zica iz prstena jer je prenapeto to da bi izasla a nosim i headgear i natezem i bravice i prstenove i zicu i sve, mozda ako prekratko pak odreze zicu onda izadje bo... neznam

tvuk
07.01.2008., 08:12
Auf kak ste se raspricali :)

O lingvalnom aparaticu je vec bilo rijeci, uglavnom navodno je najveci problem ciscenje doticnog... bijelih aparatica ima raznih, kompozitnih, keramickih itd. pri čemu se neki lakše lome od drugih, pa bi nekakvo generaliziranje o lomljivosti bazirano na malom uzorku bilo glupo. Metalne jesu najbolje medjutim to ne znaci da su prozirne lose. Sve ovisi o tipu prozirnih bravica koje koristi ortodont, ali i o zagrizu, prehrambenim navikama itd.

Takodjer mi je ortodont jos na pocetku pricao o setovima. Da, ti kupujes set, pa ako ti pukne bravica on mora "raspariti" neki drugi set da bi tebi stavio drugu. Problem je sto je odredjena bravica predvidjena bas za odredjeni zub, tako da su npr. najkriticnije bravice za trojke koje se nemogu zamijeniti nekom drugom bravicom, a trojke najcesce pucaju, tako da ima hrpu rasparenih setova bravica koje vjerojatno nece moci nikad iskoristiti...

everspeculator
07.01.2008., 11:01
Auf kak ste se raspricali :)

O lingvalnom aparaticu je vec bilo rijeci, uglavnom navodno je najveci problem ciscenje doticnog... bijelih aparatica ima raznih, kompozitnih, keramickih itd. pri čemu se neki lakše lome od drugih, pa bi nekakvo generaliziranje o lomljivosti bazirano na malom uzorku bilo glupo. Metalne jesu najbolje medjutim to ne znaci da su prozirne lose. Sve ovisi o tipu prozirnih bravica koje koristi ortodont, ali i o zagrizu, prehrambenim navikama itd.

Takodjer mi je ortodont jos na pocetku pricao o setovima. Da, ti kupujes set, pa ako ti pukne bravica on mora "raspariti" neki drugi set da bi tebi stavio drugu. Problem je sto je odredjena bravica predvidjena bas za odredjeni zub, tako da su npr. najkriticnije bravice za trojke koje se nemogu zamijeniti nekom drugom bravicom, a trojke najcesce pucaju, tako da ima hrpu rasparenih setova bravica koje vjerojatno nece moci nikad iskoristiti...

ti mi zvucis dosta razumno :)
svaka čast

btw. ljudi nemojte zvakat nista osim hrane ako imate aparatic

grogo bolger
07.01.2008., 11:10

vosak plus alkohola, ali ne ispirati, već popt

evo brojim 10tak dana, još imam ožiljke od prstenova na šesticama :flop:

sjećam se nosio sam bijele, a kad sam ih brutalno pojeo, ortodont mi je stavio obične metalne :zubo:

navodno čiste metalne bolje stišću zube/brže :top:

everspeculator
07.01.2008., 12:17
vosak plus alkohola, ali ne ispirati, već popt

evo brojim 10tak dana, još imam ožiljke od prstenova na šesticama :flop:

sjećam se nosio sam bijele, a kad sam ih brutalno pojeo, ortodont mi je stavio obične metalne :zubo:

navodno čiste metalne bolje stišću zube/brže :top:

krivi ti je taj ovaj zadnji navodno :)

bravice ima samo da se drže bile one metalne ili prozirne bijele itd :)
a pritezanjem zica i gumicama pomices polako zube, sto to jace zatežeš brzi je napredak. ima tu neka norma , i nije slaba - cim zubi bole nakon zatezanja :)

btw meni su ostale dijasteme od tog prstane(razmaci) , jel neko to ima sada nakon terapije? :)
zz

tvuk
07.01.2008., 12:39
krivi ti je taj ovaj zadnji navodno :)

Nije krivi, terapija dokazano traje brze sa metalnim bravicama. Samo mi svi iz estetskih razloga uzimamo prozirne (bolje 18 mjeseci s prozirnima nego 16 s metalnim...).

everspeculator
07.01.2008., 13:28
Nije krivi, terapija dokazano traje brze sa metalnim bravicama. Samo mi svi iz estetskih razloga uzimamo prozirne (bolje 18 mjeseci s prozirnima nego 16 s metalnim...).
valda traje brze jer se daju jace zatezat jer se bolje drže za zub, neznam sta bi drugo bilo.
živio :)

tvuk
07.01.2008., 13:33
valda traje brze jer se daju jace zatezat jer se bolje drže za zub, neznam sta bi drugo bilo.
živio :)

Ne vec su cvrsce (kompozitne se savijaju lagano pod velikim pritiskom) i imaju bolji kontakt sa zicom. Sve se jednako drze za zub, nema tu pomicanja jer bi odmah otpale.

Lilit
07.01.2008., 16:09
Takodjer mi je ortodont jos na pocetku pricao o setovima. Da, ti kupujes set, pa ako ti pukne bravica on mora "raspariti" neki drugi set da bi tebi stavio drugu.

ja prvi put cujem za set i meni moj nista nije reko da sam kupila set, cijena bravica mi je ukljucena, oni su mi jednu pukli prilikom mjenjanja zice i stavili su mi novu (oke njihova greska) onda sam dobila na uvucene zube dvije metalne (inace imam bijele) pa ce mi zamjenit i metalne s bijelima sad i to mi je sve u onoj cijeni koju su mi prvi dan rekli bo...

ti mi zvucis dosta razumno :)
svaka čast

btw. ljudi nemojte zvakat nista osim hrane ako imate aparatic

a ja nisam razumna? :confused:
a sta bi zvakali osim hrane?

POJEO si bravice??

Smart_bitch
07.01.2008., 16:24

Lilit, iskreno, nemoj im pomagat više. Nek pročitaju sami. Ovak em pomogneš, em te poseru naknadno.

To i mene zanima :D :D

everspeculator
07.01.2008., 18:07
Ne vec su cvrsce (kompozitne se savijaju lagano pod velikim pritiskom) i imaju bolji kontakt sa zicom. Sve se jednako drze za zub, nema tu pomicanja jer bi odmah otpale.

hvala, nesto sam naucio :top:

everspeculator
07.01.2008., 18:10
Lillt:

jesi razumna si :)

dobro mozda vas nekolicina zvace samo hranu al ja osobno sam znao žvakat čepove i tak neke sitnice, ono od kapuljace na majci i tak :D iz dosade.

Neuson
07.01.2008., 20:22
Pozdrav svima, vidim da ste uhodana i vesela ekipa, iako zubi nekad bole.:D

Prenosim pitanje vezano uz iskustvo svoje drage.:cerek:

Nosila je fixni aparatić na obje čeljusti zbog otvorenog zagriza malo preko dvije godine, i nedavno ga je skinula. Ortodont joj je, da bi imala lateralno zatvoren zagriz izbrusio okluzalne površine da sve "sjedne" i da nema rupa sa strane. Dobila je i prozirne retainere koje redovito nosi, tj. sjedaju bez problema i ne bole ili natežu zube.

E sad, ja sam primjetio, a ona potvrdila, da joj se u roku mjesec dana otkako nema aparatić, opet lateralno blago otvorio zagriz i tek sedmice sjedaju jedna na drugu, a ovo prema naprijed "zijeva" tj. nema kontakta između zubi. Je li to normalna pojava, ili da malo "naravnam" gospon ortodonta.:clint:

P.s. Ortodont ju je propustio obavijestiti da je u ove 2 godine pod njegovim budnim okom zaradila 2 karijesa:mad::Snajper:, pa mene zanima hoće li nakon popravka morati ići kod ortodonta i po novi retainer?

Lilit
07.01.2008., 20:43
a jel nosi ritejner sad ili je tu promjenu uocila kad je prestala nosit ritejner?

Neuson
07.01.2008., 21:06
Ma nosi ga redovito zadnjih mjesec dana otkako je skinula aparatić i svi zubi su u stroju kao vojnici:) i nije bilo pomicanja jer joj retaineri glatko sjednu, no eto sa strana rupe. Kako i zašto nemam pojma.:ne zna:

Meni laiku :D se čini da su joj ili sedmice više ("izraslije") nego što su prije bile (no sumnjam da bi joj koordinirano još malo izrasle 4 sedmice), ili da su joj ostali zubi "utisnutiji" u čeljust pa se sada zagriz oslanja na sedmice do kojih retainer ne ide (prestaje negdje na pola šestica).

Ako sam bio malo nejasan, oprostite, nisam se dosada previše interesirao za aparatiće, ali pročitao sam zadnjih 30-ak stranica, jer mi se njen problem čini malo čudan.

Lilit
07.01.2008., 21:18
ja stvarno neznam sta rec jer nisam ni blizu tog stadija ali da se to meni desi isla bi ortodontu i pitala ga :)

everspeculator
07.01.2008., 21:21
Ma nosi ga redovito zadnjih mjesec dana otkako je skinula aparatić i svi zubi su u stroju kao vojnici:) i nije bilo pomicanja jer joj retaineri glatko sjednu, no eto sa strana rupe. Kako i zašto nemam pojma.:ne zna:

Meni laiku :D se čini da su joj ili sedmice više ("izraslije") nego što su prije bile (no sumnjam da bi joj koordinirano još malo izrasle 4 sedmice), ili da su joj ostali zubi "utisnutiji" u čeljust pa se sada zagriz oslanja na sedmice do kojih retainer ne ide (prestaje negdje na pola šestica).

Ako sam bio malo nejasan, oprostite, nisam se dosada previše interesirao za aparatiće, ali pročitao sam zadnjih 30-ak stranica, jer mi se njen problem čini malo čudan.

lako moguce ako ih nije prekrivao rejten- to je prozirna folija ili sta?
ali mislim sedmice nisu bile u terapiji jelda?

Lilit
07.01.2008., 21:25
ritejner je ta prozirna ko udlaga (ko sta imaju boksaci)
neznam jel ritejner uvijek ide samo do sedmica ili prekriva i sedmice, ja sam nekako mislila da prekriva i sedmice, mozda nam se javi jos neko tko ga ima (jedna mala s ljepim zubima mozda :D) pa cemo znat vise :)

everspeculator
07.01.2008., 22:15
ritejner je ta prozirna ko udlaga (ko sta imaju boksaci)
neznam jel ritejner uvijek ide samo do sedmica ili prekriva i sedmice, ja sam nekako mislila da prekriva i sedmice, mozda nam se javi jos neko tko ga ima (jedna mala s ljepim zubima mozda :D) pa cemo znat vise :)

ipak mislim da ono sta boksaci imaju nije isto kao sto se nosi ovo za drzanje zubiju nakon terapije ili pak u snu zbog skripanja zubi. radi se od malo drugacijih folia.

folie se mogu napraviti preko sedmica nije problem. nemoraju ici skroz do iza nego bar da ih prekriju vecinom a ako to osobi smeta u zagrizu jako onda se odnese dio folije tocno di smeta. nema razloga zasto nebi islo preko sedmica ako treba ici a reko bi da sedmice nisu bile u terapiji ? di su bili prstenovi?*

Lilit
07.01.2008., 22:18
o boze :bonk: nisam ni rekla da je to od istog materijala ko ono za boksace, kao prvo ono za boksace je jedan prostor za sve zube a ritejner ima posebne "utore" za svaki zub
dalje, sedmice najcesce nisu ukljucene u terapiju, a meni npr gornje jesu, donje nisu
i oprosti ali pises tako nekako s visoka a kao fino uffffff koliko god imas?

everspeculator
07.01.2008., 22:41
o boze :bonk: nisam ni rekla da je to od istog materijala ko ono za boksace, kao prvo ono za boksace je jedan prostor za sve zube a ritejner ima posebne "utore" za svaki zub
dalje, sedmice najcesce nisu ukljucene u terapiju, a meni npr gornje jesu, donje nisu
i oprosti ali pises tako nekako s visoka a kao fino uffffff koliko god imas?

heheh, ja ipak znam izradjivati te folije, udlage, ritejnere its
ja kazem što znam kako bi pomogo drugima, nista višo od toga.

imam 23g
a kad se vec pitamo, koliko ti imas?
inace sam zubni tehnicar sa iskustvom od 5g tako da me zanimaju svi aspekti tog podrucja jer naravno -cilj mi je napredovat.

Lilit
07.01.2008., 22:50
isto i nisam zubni tehnicar ni zubar ni ortodont ali to ne znaci da mi ti trebas odgovarat koda sam dijete od 2 godine a ti dr.mr.sc. jer uostalom brdo stvari si i ti krivo napiso
ne zelim se svadjat ali eto nisam mogla izdrzat da na kazem/napisem, toliko o tome a sad back to aparatici

everspeculator
07.01.2008., 23:01
isto i nisam zubni tehnicar ni zubar ni ortodont ali to ne znaci da mi ti trebas odgovarat koda sam dijete od 2 godine a ti dr.mr.sc. jer uostalom brdo stvari si i ti krivo napiso
ne zelim se svadjat ali eto nisam mogla izdrzat da na kazem/napisem, toliko o tome a sad back to aparatici

meni sigurno tu na forumu nije cilj svadjat se...

Ono gdje sam pogriješio je da sam indirektno rekao je da metalne bravice ne ubrzavaju tretman, a ubrzavaju ga za cca 2mj kao što je rekao Tvuk.

Lilit
07.01.2008., 23:23
kao sta rekoh necu se svadjat tako da da u pravu si :kava: :raspa:

everspeculator
07.01.2008., 23:24
kao sta rekoh necu se svadjat tako da da u pravu si :raspa:

vidiš da se ja i ti uvijek na kraju složimo :mudri:

tvuk
08.01.2008., 08:37
vidiš da se ja i ti uvijek na kraju složimo :mudri:

Meni bas i nije jasno oko cega se uopce svadjate...

Inace da se vratimo na setove - ortodont je to meni rekao vise onak usput, pacijente ne zamara s tim. U cijenu terapije je vjerojatno unaprijed ukljuceno da ces ti strgati koju bravicu :)

everspeculator
08.01.2008., 09:29
Meni bas i nije jasno oko cega se uopce svadjate...

Inace da se vratimo na setove - ortodont je to meni rekao vise onak usput, pacijente ne zamara s tim. U cijenu terapije je vjerojatno unaprijed ukljuceno da ces ti strgati koju bravicu :)

ni ja neznam:)

glavno je da se razumijemo i da ja snjom vise ne pricam ko s djetetom od 2g :)
al sam ipak stariji od nje :D

Lilit
08.01.2008., 11:32
pa svaki normalan ortodont koji iole dobro posluju nece zamarat pacijenta s time kako on nabavalja materijal jer se to pacijenta ni ne tice, pacijent dodje i plati cijenu koju plati, ja sam npr potpisala ugovor na kojem je bilo navedeno sta je a sta nije ukljuceno u cijenu

tvuk
08.01.2008., 12:32
No i tak je najbolje. Doduse ja nisam potpisivao nikakav ugovor, ali nisam ni strgao nijednu bravicu ili nesto slicno tak da neznam sto bi se desilo :)

tenci01
08.01.2008., 17:47
jel netko zna koliko invisaling košta...........plissss...........

mimi st-zg
08.01.2008., 18:01
Evo mene zanima kako doći do dobrog i ne preskupog ortodonta u Zgb. Inaće sam iz St i nosila sam mobilni aparatić 5 godina ali ćim su narasli umnjaci zubi su se vratili na staro. Za koji tjedan selim u Zgb pa bi aparatić stavila gore.
Ako ne`ko zna dobrog ortodonta molim da mi pošalje na PM broj telefona i eventualno cijenu

tenci01
08.01.2008., 18:31
I JOŠ NEŠTO NE MOGU SHVATITI JER NA SKORO SVAKOJ WEB STRANICI PIŠE NEŠ DRUGO KOLIKO KOŠTA FIKSNI A KOLIKO MOBILNI APARATIĆ I KOJI JE BOLJI HELP!!!!

Lilit
08.01.2008., 19:13
@tenci01 - neznam koliko kosta ivisaling... fixni kosta vise nego mobilni ali se fixni vise isplati i vise preporuca (pogotovo za starije kojima se ni ne daje mobilni)
ako nisi punoljetna mozes preko socijalnog probat :)

@mimi - ja ti mogu rec kod koga ja idem i koliko kosta a pred par desetaka stranica je neko pitao isto pitanje pa smo svi odgovarali kod koga idemo, probaj nac to

evo nasla sam ti ja nesto
ortodonti u splitu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=11379609&postcount=2378)
Rijeka i Zagreb (http://www.forum.hr/showpost.php?p=10584384&postcount=1883)
a u ZG dosta ljudi ide i u Perkovcevu

Neuson
08.01.2008., 20:45
lako moguce ako ih nije prekrivao rejten- to je prozirna folija ili sta?
ali mislim sedmice nisu bile u terapiji jelda?

Pogledao sam retainere, oba idu i preko šestica. Izgleda da sam propustio reći da su oba (za gornju i donju čeljust) ona prozirna mobilna (jer nisam ni znao da postoje fixni:bonk:). Sedmice nisu bile uključene u terapiju, nego su bravice išle do šestica na obje čeljusti. Ništa od zuba nije vađeno za potrebe terapije.

P.S. Wtf je taj vosak? Moja draga isto za to nije čula, gledala me ko luđaka.:D Je li to nije potrebno svima ili je to propust ortodonta?

Lilit
08.01.2008., 20:50
vosak je onako ko nesto gumasto, ko zvakaca, ko neznam kako opisat uglavnom male trakice toga dobijes u kutijici i to otkidas na komadice koliki ti trebaju i onda stavis na bravicu ili sta te vec zulja i grebe da ne zulja/ne grebe
a ja ne kuzim zasto ne ode kod ortodonta i pita ga jel nesto krenulo po zlu ili je sve okej nego vi nagadjate?

mimi st-zg
08.01.2008., 20:52
Bravo Lilit. Hvala! Valjda neću bankrotirat dok zube sredim :D
Čula sam da je Šlaj izvrstan. Jel mu donosiš mjesečno ili?

Neuson
08.01.2008., 20:55
Ma otići će, ali prvo ide popraviti ova 2 zuba jer kada ih zubar plombira više joj ni retaineri neće odgovarati pa će ionako morati ići ponovno kod ortodonta po nove. Ortodont je ionako nedostupan zasada. Mislio sam pitati prvo tu, dok ona čeka jer vidim da ovdje ima dosta ljudi sa praktičnim iskustvom.

Lilit
08.01.2008., 20:56
aha okej bitno da ce otic :)
zao mi je sta nisi naso odgovor ovdje ali vecina nas tu je ili s aparaticom ili su ga tek frisko skinuli...

tvuk
09.01.2008., 08:27
Ako ne`ko zna dobrog ortodonta molim da mi pošalje na PM broj telefona i eventualno cijenu

Ja idem u Fiziodent, imaju stranicu sa cjenikom

http://fiziodent.com/cjenik.html

Ja sam platio unaprijed cijeli iznos u gotovini, tako da sam dobio i solidan popust. Neznam da li se moze mjesecno placati, ali znam da se moze platiti na rate tako da valjda ima tu mogucnost.

Tenci - potrazi malo invisalign na ovom topicu, mislim da je bilo spomena o nekih 5-6 tisuca eura cijela terapija, al mozda se i varam. S tim da sam gledao online rezultate i nisu me bas odusevili, definitivno je losiji od klasicnog fiksnog i nemoze ni blizu sve sto moze fiksni.

mimi st-zg
09.01.2008., 09:16
A koja je razlika između RMO i ORMCO estetskih bravica?

tvuk
09.01.2008., 09:36
A koja je razlika između RMO i ORMCO estetskih bravica?

Pojma nemam. Dogovori pregled (prvi je uvijek besplatan) pa će ti sve reći. Dapače, dogovori prvi pregled sa 5-6 različitih, odi kod svih i poslušaj što ti svaki od njih kaže, pa odi kod onog koji ti se učini najkompetentniji ili najpovoljniji itd.

anything but angel
09.01.2008., 12:14
ockej ljudovi, help!

nosim fiksni aparatić, evo već 2 godine i 6 mjeseci, a nosim ga tako dugo jer sam inzistirala na estetskom pa sada plaćam danak budući da je općepoznato da se on nosi bar 8 mjeseci duže od standardnog. međutim, rezultatima sam zadovoljna, strpljiva sam i ako sam ovoliko izdržala mogu još par mjeseci. :)

javljam se iz drugog razloga, naime moj dragi želi staviti aparatić, a budući da studira u zagrebu, želio bi to obaviti gore. ja mu nemogu dati nikakv praktičan savjet gdje da ode jer sam aparatić stavljala u našem gradu pa se nadam da će mi neko od vas znati preporučiti koga.
mi stalno slušamo o stomatološkom institutu (klinici) - to bi valjda trebalo biti na samom faxu, no nisam sigurna :ne zna: i klinici u perkovićevoj (no za ovo stvarno nisam sigurna, nemam pojma jel perkovićeva, petrovićeva, on je načuo da neka cura priča o toj klinici, al nije dobro zapamtio ime).. uglavnom, nemamo pojma jel riječ o jednom te istom ili o različitim mjestima i da li je uopće moguće tamo stavljati aparatić nakon 18 godine, plaćanjem, ili oni pokrivaju samo slučajeve pod zdrastvenim osiguranjem???

osim ovih gore navedenih, postoji li neki ortodont u zagrebu kojeg bi preporučili, a da je dobar i ne drži neke astronomske cijene???

anything but angel
09.01.2008., 12:18

ja nosim estetski fiksni aparatić, imam velike zube, zagriz je u početku bio totalno nepravilan, sad je pravilan, ali zbog veličine zubiju gornji mi još uvijek udaraju u donje bravice i samo mi je jedna bravica u ovig 2 ipo godine ispala, a ostale se sve drže kao betonirane, baš nikakvih problema s njihovim otpadanjem nisam imala, dapače, uspio mi je napuknuti rub od lijeve jedinice (da se popraviti, nije ništa strašno), al donja je bravica ostala na svom mjestu! :lol:
inače, jedem sve živo, ne pazim jel tvrdo, nije li, samo u pravilu ništa ne grizem prednjim zubima, već sve kidam rukama pa onda stavljam u usta - tako mi je puno lakše. :)

u svakom slučaju, sa prozirnim bravicama nisam imala nikakvih problema, jedina je nevolja što se ovaj tip aparatića nosi duže, ali sama sam se svjesno u to uvalila, pa nemam pravo prigovarati :zubo:

anything but angel
09.01.2008., 12:32

voska u ljekarni nema za kupit

nije istina Lilit, Butlerov vosak za ortodonske aparatiće ima kupiti u svim većim ljekarnama. ja ga u zadru najnormalnije kupujem. košta nekih 12-ak kuna.

Sve što si napisala bi trebala dobit od ortodontice. Vosak ti mora ona dat (možeš valjda i kupit sama, al zašto ako ga možeš dobiti besplatno... reci da ne dobivaš dosta i trebala bi dobit još).

to je istina, ali meni se nekad događalo da ortodont trenutno nema voska u ordinaciji, a ja se mučim sa žuljanjem. za 12 kn neću propasti - tako da uvijek imam svoju zalihu doma.

inače Cerberus, naravno da se vosak koristi za žicu koja izviri van, kao i za sve ostale djelove aparatića koji te iz nekog razloga žuljaju.
što se tiče tog federa, stavljen ti je jer pretpostavljam da ti zubi idu jedan preko drugog. ja sam ga nosila između jedinica i trojki odmah na početku nošenja aparatića, a ortodont mi je objasnio da one služe za rađenje razmaka između zubiju - dakle širi ih i međusobno odvaja, kako bi ih nakon toga uz pomoć normalne žice mogao početi slagati. i stvarno je bilo tako, taj federić mi ih je prvo odvojio, a onda su svi počeli sjedati na svoje mjesto kad je stavio običnu žicu.

everspeculator
09.01.2008., 12:37
Ja idem u Fiziodent, imaju stranicu sa cjenikom

http://fiziodent.com/cjenik.html

Ja sam platio unaprijed cijeli iznos u gotovini, tako da sam dobio i solidan popust. Neznam da li se moze mjesecno placati, ali znam da se moze platiti na rate tako da valjda ima tu mogucnost.

Tenci - potrazi malo invisalign na ovom topicu, mislim da je bilo spomena o nekih 5-6 tisuca eura cijela terapija, al mozda se i varam. S tim da sam gledao online rezultate i nisu me bas odusevili, definitivno je losiji od klasicnog fiksnog i nemoze ni blizu sve sto moze fiksni.

stari moj, sta se tice cijen ortodoncije neznam rec, ali oce druge su skupe.

tvuk
09.01.2008., 13:29
ockej ljudovi, help!

Imas na prethodnoj stranici navedenu hrpu. Inace rijec je o Perkovčevoj.

stari moj, sta se tice cijen ortodoncije neznam rec, ali oce druge su skupe.

Neznam, samo sam aparatic kod njih stavio, i platio sam ga manje nego sto su mi drugi htjeli naplatiti.

anything but angel
09.01.2008., 13:40
Ja nosim fiksni gornji već dvije godine i negdje 2 mjeseca, sve mi se već odavno ispravilo..e sad prije pola godine ortodontica mi je dala nekakve gumice koja zapravo spaja gornju i donju čeljust, kao 15 sati da moram nositi!!! a ja sam nekih 3 mjeseca nosila samo preko noći,ali kako nemogu ni spavati po noći, više to ni ne nosim. Dali je tko nosio to? Dali se to baš mora nositi? i šta bi slijedilo iza toga, skidanje možda?:D

ljudi daj mi pojasnite malo svrhu tih gumica. već sam navela koliko dugo nosim aparatić, ali ortodont mi ni jednom nije te gumice ni spomenuo, no čujem da drugima o njima govori. e sad, jel se one ne nose u slučaju estetskih aparatića ili ih pak treba koristiti samo ako imaš određenu vrstu nepravilnosti ili služe kao završni dio tretmana??? da li ih svi moraju nositi ili ne??

ma baš sam totalno neupućena u te gumice :confused: :ne zna: :o

anything but angel
09.01.2008., 13:42
Imas na prethodnoj stranici navedenu hrpu. Inace rijec je o Perkovčevoj.

thanks! :kiss:

a na ostala pitanja mi ne znaš odgovoriti??? :mig:
može se raditi plaćeni aparatić u toj perkovčevoj?? a što je pak sa stomatološkim institutom?? :misli:
ajde, ajde, vidim ja da imaš ti znanja, pa me prosvjetli :zubo: :mig:

tvuk
09.01.2008., 14:04
thanks! :kiss:

a na ostala pitanja mi ne znaš odgovoriti??? :mig:
može se raditi plaćeni aparatić u toj perkovčevoj?? a što je pak sa stomatološkim institutom?? :misli:
ajde, ajde, vidim ja da imaš ti znanja, pa me prosvjetli :zubo: :mig:

Hmm. Za perkovcevu neznam, ali znam da vecina ortodonta radi i direktno i preko zdravstvenog. Jedina je razlika sto preko zdravstvenog mozes dobiti samo metalne (eventualno i prozirne uz nadoplatu razlike).

O stomatoloskom institutu pojma nemam. Nazovi i pitaj.

Gumice se nose po potrebi, odnosno nemoraju ih svi nositi, kao sto nemoraju ni svi nositi headgear i slicno. Ako ih nisi nosila znaci da ti vjerojatno nisu trebale.

anything but angel
09.01.2008., 14:04
evo ja se navila na posljednjih par stranica, pa se ispričavam, ali uglavnom sam do sada čitala ovaj topic, a sad me, ni sama ne znam zašto, odjednom svašta zanima, pa eto da priupitam i ima li ko iskustva sa dr. Davorom Dvornikom iz Splita???
inače, on je moj ortodont, dolazi 2 puta mjesečno u Zadar kod mog stomatologa, u pravilu sam zadovoljna s njim iako mi se čini da je malčice aljkav u nekim stvarima, no čekam konačan rezultat da mogu suditi.
zanima me ide li još tko kod njega, posebice ako ima netko ko je skinuo aparatić, i jeste zadovoljni rezultatima ili proklinjete dan kad ste mu sjeli na sidalicu?? :zubo:

anything but angel
09.01.2008., 14:13
Hmm. Za perkovcevu neznam, ali znam da vecina ortodonta radi i direktno i preko zdravstvenog. Jedina je razlika sto preko zdravstvenog mozes dobiti samo metalne (eventualno i prozirne uz nadoplatu razlike).

O stomatoloskom institutu pojma nemam. Nazovi i pitaj.

Gumice se nose po potrebi, odnosno nemoraju ih svi nositi, kao sto nemoraju ni svi nositi headgear i slicno. Ako ih nisi nosila znaci da ti vjerojatno nisu trebale.

ma moj bi dečko platio, svjestan je da ne može preko zdravstvenog, ipak je daleko premašio 18. godina, al eto, ne znam jel na stomatološkom institutu rade samo sa slučajevima preko zdravstvenog ili i putem plaćanja.. nekako se mislim da bi kod njih cijena trebala biti jeftinija, pod uvjetom da naravno uopće rade na taj način, al možda se i varam - u svakom slučaju zato se i raspitujem, bolje pitati nego skitati. :zubo:

u perkovčevoj sigurno rade putem plaćanja, no eto ne znam kakva ljudi imaju iskustva s njima i kolike su im cijene - čitam po topicu i stvarno ne nalazim postove koji bi mi na ova pitanja odgovorili.. no bit ću strpljiva, javit će se valjda neka dobra duša :cerek:

inače, ja sam fiksni, estetski, keramički aparatić platila 1200 EUR-a (9000kn), s time da sam pola morala platiti odmah, a ostatak kada god i kako god želim, a čak je postojala i mogućnost plaćanja tog drugog dijela u komadu, nakon što mi se aparatić skine, no ja sam se ipak odlučila na plaćanje u ratama, uplatim određene novce kad imam i to mi super odgovara. inače, svaki pregled jednom mjesečno još plaćam 50kn, i mobilni/noćni aparatić ću još platiti 1000kn i that's all. u konačnici će me izaći oko 11 800, 12 000 kn, a budući da cijeli taj iznos otplaćujem ovako, malo po malo, stvarno nisam ni osjetila neki teret i skupoću.

tvuk
09.01.2008., 14:36
ma moj bi dečko platio, svjestan je da ne može preko zdravstvenog, ipak je daleko premašio 18. godina, al eto, ne znam jel na stomatološkom institutu rade samo sa slučajevima preko zdravstvenog ili i putem plaćanja.. nekako se mislim da bi kod njih cijena trebala biti jeftinija, pod uvjetom da naravno uopće rade na taj način, al možda se i varam - u svakom slučaju zato se i raspitujem, bolje pitati nego skitati. :zubo:

Najbolje ti je nazvati i pitati...

inače, ja sam fiksni, estetski, keramički aparatić platila 1200 EUR-a (9000kn)

To objasnjava i zasto ti je zub puknuo... sa kompozitnim i metalnim bravicama nema tog problema jer su mekse od zubiju. Cijena je OK, mene je sa kompozitnima cijela terapija dosla 12000kn, doduse platio sam odjednom, al sam zato dobio povrat poreza od cca 2k kuna (ne sjecam se vise tocnog iznosa).

anything but angel
09.01.2008., 17:21
To objasnjava i zasto ti je zub puknuo... sa kompozitnim i metalnim bravicama nema tog problema jer su mekse od zubiju. Cijena je OK, mene je sa kompozitnima cijela terapija dosla 12000kn, doduse platio sam odjednom, al sam zato dobio povrat poreza od cca 2k kuna (ne sjecam se vise tocnog iznosa).

ma da, znam da mi je zato zub puknuo, ali dobro, to je stvarno zanemarivo i bez problema će se dati srediti, a s druge strane sam zadovoljna jer mi ove keramičke ništa ne žute, samo mijenjam gumice i super mi izgleda. a što ćeš, sto ljudi, sto ćudi :zubo:

Lilit
09.01.2008., 21:54
hmm :confused:
ne kuzim o cemu vi govorite jer ono sta kazemo kermicke su zapravo kompozitne a ono sta ne zuti i prozirno je su safirne

anyway...

nosim fiksni aparatić, evo već 2 godine i 6 mjeseci, a nosim ga tako dugo jer sam inzistirala na estetskom pa sada plaćam danak budući da je općepoznato da se on nosi bar 8 mjeseci duže od standardnog.

nije toliko puno vise.

nije istina Lilit, Butlerov vosak za ortodonske aparatiće ima kupiti u svim većim ljekarnama. ja ga u zadru najnormalnije kupujem. košta nekih 12-ak kuna.

to je istina, ali meni se nekad događalo da ortodont trenutno nema voska u ordinaciji...

pardon onda u rijeci ga ja nisam nasla. dapace nisu znali ni o cemu govorim.
ali zato ga moj ortodont uvijek ima i uvijek da i vise paketica :)

tvuk
10.01.2008., 07:22
hmm :confused:
ne kuzim o cemu vi govorite jer ono sta kazemo kermicke su zapravo kompozitne a ono sta ne zuti i prozirno je su safirne

Nije isto. Keramicke su od keramike, a kompozitne su od plastike (safirne su isto kompozitne)...

aurora_st
10.01.2008., 13:12
evo ja se navila na posljednjih par stranica, pa se ispričavam, ali uglavnom sam do sada čitala ovaj topic, a sad me, ni sama ne znam zašto, odjednom svašta zanima, pa eto da priupitam i ima li ko iskustva sa dr. Davorom Dvornikom iz Splita???
............

ja imam iskustva s njim, tj. on je moj ortodont... Ne znam, meni se ne čini "aljkav" ili neozbiljan, dapače... Nosim aparatić tek 6mj, a promjene su poprilične... 1 svakih 25-30 dana sam na zatezanju i to je to... nema tu baš puno filozofije kod njega, a mislim i da ne treba bit...
Evo, baš sam popodne naručena, žica mi je ispala na donjoj čeljusti iz prstena s jedne strane, pa će osim zatezanja i to morat popravit:D

cerberus
10.01.2008., 17:32
ja imam jedan problem
ona spiralica koja mi se strgala je usput i pala,pa mi je sestra rekla da ne trebam dolaziti (naručena sam 17.) zato kaj ju bi ju i one tam samo mogle skinuti.
ali me sad muči to kaj je dio žice koji je bio spojen sa spiralicom i koji ulazi u bravicu koja je na 2 odvojen i ne drži se za ništ.
jel moguće da mi žica do kontrole izađe van,ja se iskreno nadam da ne jel mi izgleda dosta čvrsto,ali svejedno :o
i koliko vam je najviše žice izašlo od kontole do kontrole i idete li to k njoj da vam odreže ili koristite vosak?

anything but angel
10.01.2008., 20:34
ja imam iskustva s njim, tj. on je moj ortodont... Ne znam, meni se ne čini "aljkav" ili neozbiljan, dapače... Nosim aparatić tek 6mj, a promjene su poprilične... 1 svakih 25-30 dana sam na zatezanju i to je to... nema tu baš puno filozofije kod njega, a mislim i da ne treba bit...
Evo, baš sam popodne naručena, žica mi je ispala na donjoj čeljusti iz prstena s jedne strane, pa će osim zatezanja i to morat popravit:D

ma da, dobar je on općenito kad gledam..i meni su promjene stvarno velike i što se tiče toga sam zadovoljna. kad sam rekla "aljkav" nisam mislila da je takav u svemu, možda je takav eto nekad u mom slučaju jer ja nosim estetski aparatić kojeg on ne podnosi i stalno govori protiv njega, a k tome mu estetika nije jača strana - onako, znao mi je svakakve "instalacije" u početku izvesti po zubima tako da bi mi se aparatić vidio više nego oni standardni :rofl::lol: no otkad su mi zubi posloženi nemam tih problema s njim...:)
zapravo, najviše se brinem jer sam načula od nekih ljudi da kao on "nije na dobrom glasu" jer navodno prebrzo stišće bravice što dovede do brzih rezultata, ali da se zubi nakon skidanja aparatića često vrate na staro.. :ne zna: pa me to malo brine i živo me zanima me ima li koga ko je skinuo aparatić,a da je bio njegov pacijent...:confused:

anything but angel
10.01.2008., 20:36
nije toliko puno vise.

ne znam, meni je moj ortodont rekao da se estetski aparatić u pravilu nosi 8 mjeseci duže i to se evo u mom konkretnom slučaju pokazuje točnim.. da sam imala obični već bi davno bila gotova..

Lilit
10.01.2008., 21:49
Nije isto. Keramicke su od keramike, a kompozitne su od plastike (safirne su isto kompozitne)...

a ne znam onda ja kad sam dobila svoj sam pitala jel to keramicki i cura mi rekla "da, to ti se kaze kompozitni", bit ce da je ona fulala onda isto, bas su malo uguglat da vidim razliku :)

ne znam, meni je moj ortodont rekao da se estetski aparatić u pravilu nosi 8 mjeseci duže i to se evo u mom konkretnom slučaju pokazuje točnim.. da sam imala obični već bi davno bila gotova..

dunno, meni su rekli oko (barem) 2 god a prije nego mi je istekla jedna god su mi rekli da sam na pola puta :cerek: ali 8 mjeseci je punooo vise, frendica je samo toliko i nosila, sta bi to znacilo da bi za 4 mj i tri kontrole bila gotova da je stavila metalni, dunno ali ja sam skepticna na to

anything but angel
10.01.2008., 22:42
dunno, meni su rekli oko (barem) 2 god a prije nego mi je istekla jedna god su mi rekli da sam na pola puta :cerek: ali 8 mjeseci je punooo vise, frendica je samo toliko i nosila, sta bi to znacilo da bi za 4 mj i tri kontrole bila gotova da je stavila metalni, dunno ali ja sam skepticna na to

a meni je isto bilo rečeno na početku 2 godine, sad ga nosim već 2 godine i skoro 7 mjeseci i već sam posljednjih 8 mjeseci navodno PRI KRAJU, ali nikako da mi ga skine i kako je krenulo mislim da ni neće sigurno još nekih 6 mjeseci! :mad:doduše, ni ja ne bi da mi ga još skida, ima nekih sitnica koje bi htjela do kraja dovesti u red, nisam još do kraja zadovoljna, što ću kad sam perfekcionist...:o

ma što ja znam, svi oni nešto serkaju čini se meni... činjenica je da ne mogu nikad procijeniti koliko će netko morati nositi aparatić i svima na početku kažu godina (kod manjih nepravilnosti) ili 2 godine (kod većih) kako se ne bi prepali, no većina uvijek nosi duže nego što je na početku rečeno - bar je tako bio slučaj sa mojim poznanicima i frendovima, a evo i sa mnom.. whatever...

mislim da se ovih 8 mjeseci razlike između običnog i estetskog odnosi na veće nepravilnosti kakva je bila moja - jer se estetski u tim slučajevima baš i ne preporučuje, ali eto ja sam bila uporna i inzistirala na njemu i svjesno sebi produžila muke :rofl: :zubo: al nije mi veliki bed, ako sam ovoliko izdržala mogu još malo, neću propasti...
tvoja je frendica vjerojatno imala malu ili manju nepravilnost pa je to njoj tako kratko trajalo..

ma što ti ja znam.. svi oni imaju različite spike...

Lilit
10.01.2008., 22:58
a dobro sve to stoji ali ja i dalje mislim da metalni ne radi toliko brze od estetskog da skrati terapiju za 8 mjeseci jer je 8 mj puno :)

tvuk
11.01.2008., 12:14
a ne znam onda ja kad sam dobila svoj sam pitala jel to keramicki i cura mi rekla "da, to ti se kaze kompozitni", bit ce da je ona fulala onda isto, bas su malo uguglat da vidim razliku :)

Evo da se nemoras trudit :)

http://www.docshop.com/education/dental/orthodontics/braces/

http://www.dentalcare-indiatour.com/braces_types.html

aurora_st
11.01.2008., 12:17
ma da, dobar je on općenito kad gledam..i meni su promjene stvarno velike i što se tiče toga sam zadovoljna. kad sam rekla "aljkav" nisam mislila da je takav u svemu, možda je takav eto nekad u mom slučaju jer ja nosim estetski aparatić kojeg on ne podnosi i stalno govori protiv njega, a k tome mu estetika nije jača strana - onako, znao mi je svakakve "instalacije" u početku izvesti po zubima tako da bi mi se aparatić vidio više nego oni standardni :rofl::lol: no otkad su mi zubi posloženi nemam tih problema s njim...:)
zapravo, najviše se brinem jer sam načula od nekih ljudi da kao on "nije na dobrom glasu" jer navodno prebrzo stišće bravice što dovede do brzih rezultata, ali da se zubi nakon skidanja aparatića često vrate na staro.. :ne zna: pa me to malo brine i živo me zanima me ima li koga ko je skinuo aparatić,a da je bio njegov pacijent...:confused:

baš sam jučer bila...
Dobro, da, imaš pravo šta kažeš da ne podnosi estetski, i meni je jučer to brbljao nad glavom... Al, opet sve napravi...a i simpatičan je...
Šta se tiče brzog stezanja, ni s tim nemam problema, jer kad me on naruči, nekako uvik imam neku obvezu, pa ga zovem naknadno i dogovaram novi termin:rofl::cerek:

Ne znam, ja sam mu na početku rekla da zbog nekih osobnih razloga (nije sad bitno) ne mogu nosit aparatić duže od 2god i možda 2-3 mj... I on je reka da mi toliko neće ni trebat...I zasad mislim da ide po planu...
Jbg, bude li zahtijevao duže, neću mu platit drugi dio:cerek::cerek:

smack
11.01.2008., 19:31
Daleko najgore u cijeloj toj stvari su one gumice koje se stavljaju da se napravi prostor za prstenove :( Nakon toga me prakticki nista nije bolilo, tu i tamo dan-dva nakon deblje zice, ali i tada sam mogao zvakati. Ako prezivite gumce, dalje nema beda.

Inace, moje pitanje je koliko dugo se mora nositi onaj ucvrscivac nakon sto skinu fiksni aparatic? Skidam svoj za mjesec-dva, a uvijek zaboravim pitati.

Lilit
11.01.2008., 23:42
Daleko najgore u cijeloj toj stvari su one gumice koje se stavljaju da se napravi prostor za prstenove :( Nakon toga me prakticki nista nije bolilo, tu i tamo dan-dva nakon deblje zice, ali i tada sam mogao zvakati. Ako prezivite gumce, dalje nema beda..

tako je i meni bilo :)

- tvuk: ja sam valjda blesava al na linkovima ja ne vidim kompozitne i keramicke nego samo kermice i safirne i obicne metalne :confused:

labello
11.01.2008., 23:47
Sorry sto davim,jel mi moze neko napisati ukratko razliku izmedju metalnih,bijelih valjda kermickih i safirnih bravica....koji je vas prijedlog...koje uzeti????unaprijed hvala :)

labello
11.01.2008., 23:57
Sorry sto davim,jel mi moze neko napisati ukratko razliku izmedju metalnih,bijelih valjda kermickih i safirnih bravica....koji je vas prijedlog...koje uzeti????unaprijed hvala :):):rolleyes::)

tvuk
12.01.2008., 09:27
Sorry sto davim,jel mi moze neko napisati ukratko razliku izmedju metalnih,bijelih valjda kermickih i safirnih bravica....koji je vas prijedlog...koje uzeti????unaprijed hvala :)

Metalne su najbolje, ali ne izgledaju bas pretjerano lijepo. Ak hoces bijele onda uzmi safirne.

modesty blaze
12.01.2008., 20:39
tako je i meni bilo :)

Meni je ortodont reka da će mi to biti malo bolno. Ja očekivala, umrit ću, kad ono ništa. Niije me uopće niti najmanje bolilo niti bilo neugodno.:ne zna:
Ne bole me zubi niti sa aparatićem, nego me samo par dana smetalo grebanje po obrazima. Sad je sve ok. Nadam se da će tako i ostati.

Inače,nosim prozirne bravice i nikad mi ortodont(moj prijatelj) nije rekao da su manje učinkovite, odnosno da sa njima terapija dulje traje.

blondie_girl
15.01.2008., 11:42
jel imao itko slicnih iskustava; jutros sam se probudila kad ono, zubno meso izmedju trojke i cetvorke mi je skroz nateklo, onak je napuhnuto, a na dodir krvari.... i boli me malo, i skroz mi se razdvojilo ta dva zuba....:eek:

gljivek
15.01.2008., 11:51
meni ti je znalo zubno meso jako nateknut nakon nakon nekog posebnog pomicanja odredenog zuba...i proslo bi za 2-3 dana..

blondie_girl
15.01.2008., 12:07
onda je to.... jer su mi se zubi bas poceli pomicati.... i boljeli su me zadnjih par dana....

tvuk
15.01.2008., 13:24
O gljivek pa kak ide? Otkad si skinula taj aparatic vise nemas vremena za nas smrtnike? :)

nialena
19.01.2008., 16:55
Pozdrav ljudi!

Uskoro me ceka stavljanje aparatica i trenutno sam u Perkovcevoj - na sljedecem susretu mi trebaju uzeti otisak, ALI ja se jos dvoumim...

nije mi receno kolika je cijena - u planu je da stavljam fiksni (prozirni) na donju celjust i mobilni na gornju. dakle, zna li netko koliko to kosta i postoji li uopce razlika u cijeni izmedju perkovceve i privatnika kada si stariji od 18? koliko bi to kostalo kod privatnika? (znam da je fiksni 6000)

+ vezano za perkovcevu - koliko dugo se ceka aparatic i pregledi opcenito i postoji li tu neka veca razlika u odnosu na privatnike!!!

Puuuuno vam hvala ako cete odgovoriti, tj. molim nekoga upucenog u ovaj svijet da me malo informira... :) jer ovo je dosad moja najveca investicija (moji zubi:)) pa bih htjela da to sve prodje kako spada!

tvuk
19.01.2008., 19:51
Ako si preko 18 tada sve placas i, naravno, nemoras cekati. Moram priznati da jos nisam cuo da netko koristi kombinaciju mobilnog i fiksnog.

Sto se cijene tice to je otprilike standardna cijena. Sam pazi da ne dobijes keramicke bravice vec trazi kompozitne. Ak nema kompozitnih onda radije uzmi metalne, ionako se na donjoj celjusti slabije vidi aparatic. Nedaj da ti proda spiku da su keramicke OK jer nisu, problem s keramickim bravicama na donjoj celjusti je sto mozes ostetiti zube gornje celjusti, i to se vec dogadjalo nekima na ovom topicu. Sa kompozitnim i metalnim bravicama tog problema nema.

Lilit
20.01.2008., 00:09
bok svima :)

@tvuk - na onim linkovima sta si stavio ja ne vidim sve tipove tih aparatica :confused: kako izgledaju te keramicke?? mozes mi stavit link na sliku?

tvuk
20.01.2008., 00:29
Keramicke su isto bijele, samo od drugacijeg materijala... nije problem u izgledu vec u tvrdoci materijala. Izgledaju skoro isto kao kompozitne.

nialena
20.01.2008., 09:25
Znaci, ako sam dobro skuzila, nema razlike u cijeni izmedju perkovceve za 18+ i privatnika?

+ sto se tice vadjenja zubiju - ceka li se dugo za to?

i puno hvala tvuk na besplatnom informiranju :)

tvuk
20.01.2008., 09:42
Znaci, ako sam dobro skuzila, nema razlike u cijeni izmedju perkovceve za 18+ i privatnika?

+ sto se tice vadjenja zubiju - ceka li se dugo za to?

i puno hvala tvuk na besplatnom informiranju :)

Kakvo besplatno informiranje? Naplacujem 200kn+PDV po postu :D

Sala naravno, ak bas hoces mozes kavu platiti :). Za eventualno vadjenje zubiju se moras dogovoriti s ortodontom, neznam da li on ima nekog tko dodje ili moras otic kod svojeg zubara. Sumnjam da se dugo ceka.

Inace nemoj bas zapeti za Perkovcevu. Vec sam to 10 puta napisao u ovom topicu pa cu i jedanaesti. Obidji 5-6 razlicitih ortodonata, sakupi sva misljenja, cijene (kompletne terapije, neki to znaju razlomiti na dijelove, ono razlicito bravice, pa placas svaki pregled...), vidi koji ti izgleda najstrucnije itd. Mozda cak i neces morati vaditi zube. Samo pazi da kad kazu bijeli da ne misle na keramicki.

MonaLisaSmile
20.01.2008., 11:50
Pozdrav svima:)

Imam par pitanja za iskusnije..
Imam 20 godina i napokon me prosvijetlilo da bi mogla ispravit zube na gornjoj celjusti(barem za pocetak jer bi i donje trebalo ispravljati). Moj problem je taj da mi gornji zubi nisu u istoj ravnini bas. Nije stravicno ali primjeti se razlika. Dignute su mi malo dvojke i trojke..
Znate li ovako iz iskustva mozda ocu li trebati nositi fiksnu ili bi i mobilna bila ok?
Sto se tice fiksne, koliko boli umetanje?
U slucaju da moram nositi fiksnu, daje li meni zubar na izbor hocu li metalnu prozirnu safirnu ili koju ti ja vec znam ili?
Jeli istina da nisu sve jednako ucinkovite?

Sorry na davljenju ali napokon sam se odlucila na to pa su mi potrebne sve moguce informacije.:D

I iz zadra sam. Pa ako netko moze preporucit nekog, be my guest:mig:

~SuNshiNe~
20.01.2008., 13:27
dobila sam ga prije 10 dana...malo me zubi jos bole...i to ovi koji bi se trebali ispraviti...jel to normalno???

Smart_bitch
20.01.2008., 13:30
Ne, totalno je nenormalno da te bole zubi koje treba ispravit kad se ispravljaju. :D Kakvo ti je to pitanje, jebote? :zubo:

2cool4school
20.01.2008., 14:18
jel imao itko slicnih iskustava; jutros sam se probudila kad ono, zubno meso izmedju trojke i cetvorke mi je skroz nateklo, onak je napuhnuto, a na dodir krvari.... i boli me malo, i skroz mi se razdvojilo ta dva zuba....:eek:

Upalilo ti se zubno meso i to ti je jako lose za terapiju s aparaticem, odnosno ima utjecaja na pomicanje zuba (teze se pomicu i/li se ne pomicu u pravom smjeru). Kad cetkas zube OBAVEZNO cetkaj i zubno meso (nema veze ako malo boli ili krvari) jer ti ostane hrane na samom rubu i onda se to upali i boli i nateceno je. Osim cetkanja bitno je i cistiti koncem. Ako ti se dogodi da se zubno meso upali, onda ga svejedno dobro iscetkaj (samo sto u tom slucaju dosta boli) i to nakon svakog obroka, i kupi u apoteci sprej na bazi propolisa (bilo kojeg proizvodjaca) i time spricaj nakon pranja.

@nialena, nedaj da ti vade zube, posebno ako su zdravi. Ortodonti to rade zato sto je njima lakse, i imaju vise manevarskog prostora, samim time manje posla. Meni su htjeli vaditi 4 zuba (2 gore, 2 dolje) a ispravio sam ih u manje od 2 godine bez da sam izvadio iti jednog. Isto tako sam vidio slike ljudi sa ogromnim poremecajima koji su sve to ispravili bez da su i jedan zub izvadili. Ja ti mogu poslati na pp broj svog ortodonta, ali sigurno nije jedini koji moze ispraviti sve sa svim tvojim zubima na mejstu :)

tvuk
20.01.2008., 14:33
Znate li ovako iz iskustva mozda ocu li trebati nositi fiksnu ili bi i mobilna bila ok?

To ce ti ortodont najbolje znati reci. Mi ovak ne vidimo tvoje zube, a i da ih vidimo vjerojatno bi nam nesto promaklo...

Sto se tice fiksne, koliko boli umetanje?

Samo stavljanje ne boli, buduci da se bravice lijepe na zube. Mogli bi te malo boljeti separatori prije stavljanja prstenova, ali to ce ti ionako biti priprema za laganu povremenu bol nakon stavljanja (zbog pomicanja zubiju).

U slucaju da moram nositi fiksnu, daje li meni zubar na izbor hocu li metalnu prozirnu safirnu ili koju ti ja vec znam ili?

Sama izaberes koje hoces. Safirne su u pravilu nesto skuplje.

Jeli istina da nisu sve jednako ucinkovite?

Metalne bravice su najbolje, sa svim drugim tipovima bravica terapija traje nesto duze.

Sorry na davljenju ali napokon sam se odlucila na to pa su mi potrebne sve moguce informacije.:D

I iz zadra sam. Pa ako netko moze preporucit nekog, be my guest:mig:

Uopce ne davis, ovaj topic i sluzi tome da ljudi pitaju ak neznaju. Ja sam iz Zg tak da neznam nista o ortodontima u Zadru, ali malo pretrazi ovaj topic, mislim da je bilo spomena o tome.

lunga
20.01.2008., 15:52
ey! nosila sam mobilni 10 god i nista mi nije pomogao-zato uzmi fiksni...cijena za donju i gornju celjust-10000kn...puno ali stvarno pomaze..naravno ako ko ja nadjes konacno dobrog ortodonta...i ako pusis nemoj uzimat bijele bravice-s vremenom pozute od hrane,kave,cigarete....a i duze moras nosit aparatic...ja sam osudjena na dvije godine al ajd rezultati se vide!!

Lilit
20.01.2008., 18:30
Keramicke su isto bijele, samo od drugacijeg materijala... nije problem u izgledu vec u tvrdoci materijala. Izgledaju skoro isto kao kompozitne.

ma razumijem ali me zanima kako izgledaju te kermicke, ja to nikad nisam vidila ocito, ono ja bi to malo opipala da vidim razliku izmedju njih i kompozitnih :D

Upalilo ti se zubno meso i to ti je jako lose za terapiju s aparaticem,

Meni su htjeli vaditi 4 zuba (2 gore, 2 dolje) a ispravio sam ih u manje od 2 godine bez da sam izvadio iti jednog.

ovo prvo je istina ali meni se isto znalo upalit zubno meso ali ne jako (nije krvarilo samo od sebe samo prilikom cetkanja) i proslo bi nakon NJEZNOG cetkanja (masiranja) zubnog mesa i malo gengigela bi namazala... iz svega sta sam ja cula od zubara, ortodontana za zube nisu dobre tvrde cetkice i zubi/zubno meso se ne treba (ne smije) cetkat grubo i jako nego njezno i bez puno pritiska sa mekim cetkicama

a ovo drugo... kod koga ides? i kako su ti napravili mjesta? s headgerom ili bez?

.i ako pusis nemoj uzimat bijele bravice-s vremenom pozute od hrane,kave,cigarete....

safrine bravice NECE pozutit dok kompozitne hoce...

~SuNshiNe~
20.01.2008., 19:29
Ne, totalno je nenormalno da te bole zubi koje treba ispravit kad se ispravljaju. :D Kakvo ti je to pitanje, jebote? :zubo:
A,kakva je to tebi molim te kultura kad sa 30 godina ideš psovati djetetu od 13????:confused:

tvuk
20.01.2008., 20:15
A,kakva je to tebi molim te kultura kad sa 30 godina ideš psovati djetetu od 13????:confused:

Joj kaj se odmah vrijedjas? Mnogim ljudima je takav govor cisto normalan i ne misle nista lose. Ono sto si trebala uociti je lagani sarkazam. Malo tko ide prvo pogledati tvoj profil da vidi koliko si stara.

Iako si mlada moras polako poceti koristiti mozak, sto prije ulovis malo prakse to bolje.

Naravno da je normalno ako te bole zubi koji se pomicu.

dana69
20.01.2008., 20:31
Kompozitne
http://www.orthotechnology.com/brackets/overview.cfm?bracketid=3
http://www.orthotechnology.com/brackets/overview.cfm?bracketid=9

Keramicke
http://www.orthotechnology.com/brackets/overview.cfm?bracketid=5
http://www.orthotechnology.com/brackets/overview.cfm?bracketid=7

Lilit
20.01.2008., 20:47
thx dana, fakat su slicne na oko, steta sta nitko oko mene nema te keramicke da ih vidim "izbliza" :)

~SuNshiNe~
20.01.2008., 21:37
Joj kaj se odmah vrijedjas? Mnogim ljudima je takav govor cisto normalan i ne misle nista lose. Ono sto si trebala uociti je lagani sarkazam. Malo tko ide prvo pogledati tvoj profil da vidi koliko si stara.

Iako si mlada moras polako poceti koristiti mozak, sto prije ulovis malo prakse to bolje.

Naravno da je normalno ako te bole zubi koji se pomicu.
ma daj molim te...ja samo velim kak je to nepristojno...nisam znala pa sam pitala...ne morate mi odma odgovarati ko da sam idiot

Zli Mali Medo
23.01.2008., 14:31
Moze li mi netko reci gdje je ordinacija Mladena Slaja?

tvuk
23.01.2008., 14:39

Google is your friend.

Prof. Dr. Mladen Šlaj
Škrlčeva 14, 10000 Zagreb
Phone: (01) 2300-888

mirni77
23.01.2008., 16:22
Vec neko vrijeme pratim ovu temu na vasem forumu i odlicana je, ima puno korisnih informacija za sve one koji zele da stave aparat.
Posto sam ja iz Sarajeva, mene zanima da li iko ima iskustva sa ortodontom Dr Baasam-om? On radi u Domu Zdravlja Kumrovac i ima svoju ordinaciju na Dobrinji.
Ja imam 30 godina i nedavno sam se odlucila za aparat.
Prvo sam isla kod cuvenog Dr Demirovica. No, on mi je rekao nesto u fazonu da mi ne moze garantovati uspjeh i sav mi je bio onako prilicno kao da ne moze nista da uradi a nece to bas tako da mi kaze (??) u lice, sto me nagnalo da potrazim i drugo misljenje.Dr Baasam mi je takodje rekao da mi je donja vilica komplikovanija, ali da sa gornjom nece biti veci problem. On mi je u dva dana zakazao snimanje, vadjenje jednog umnjaka, a vec za sljedecu sedmicu uzimanje otiska i pred kraj sedmice postavljanje aparata. Nije li to malo prebrzo obzirom da se kod Demirovica npr ceka po 4 mjeseca?
Cijena je 2200 KM (sto je oko 1100EUR) plus 20 KM (10 EUR) po pregledu (u prosjeku je rekao bice jedan pregled mjesecno jedno dvije godine). Ono sto je mene strah a sto su mi se mnogi nagovorili je da ako nije dovoljno strucan ortodont, moguca je paradentoza i sta ti ja znam sta jos sve ne, pa me malo sad strah, da li je neko od vas dozivio neke komplikacije?
Inace, ja nisam ni cula da ima u Sarajevu neki drugi ortodont sem Demirovica i ovog Basama (preporucila mi je prijateljica koja studira stomatologiju) pa me zanima da li neko ima kontakt br ovog sto se spominje u forumu a ordinacija mu je na Vrbanja mostu?
Mozda sam preopsirna i postavljam previse pitanja za prvi put, izvinjavam se unaprijed i hvala.

2cool4school
23.01.2008., 16:30
Obzirom da nisam iz Sarajeva, ne mogu ti nista reci o doticnim doktorima, ali neka te to sto je ovaj "brz" ne buni, zato sto prema osobnom iskustvu, moj doktor je isto odma sve rijesio, bez cekanja tjednima i mjesecima, a ima dosta prometa (nije da mu fali pacijenata). To ovisi o sposobnosti i pristupu, niposto ne mora znaciti da je nesposoban. Ko sto rekoh, pricam iz osobnog iskustva ne mora znaciti da je tako i u tvom slucaju.

Sto se paradentoze tice, imas velike sanse da ces ju dobiti ako imas duboki/nepravilan zagriz, ako nosis aparatic i saniras zagriz, sanse ti se smanjuju, a ne obrnuto ;)

2cool4school
23.01.2008., 16:32

Ides Zvonimirovom, skrenes u Harambasicevu, i druga lijevo ti je Skrlceva. Hodas ravno dok ne dodjes do konzuma (s desne strane) a ordinacija ti je s lijeve.

Lilit
23.01.2008., 16:49
o boze, ja nikad vidila konzum tamo :bonk:

Zli Mali Medo
23.01.2008., 16:52
Ides Zvonimirovom, skrenes u Harambasicevu, i druga lijevo ti je Skrlceva. Hodas ravno dok ne dodjes do konzuma (s desne strane) a ordinacija ti je s lijeve.

Kak si ti zadovoljna/zadovoljan njime? Moram ovaj tjedan konacno odluciti kome cu. :zubo:

Marcellina
23.01.2008., 16:53
Konzum je odmah na kantunu prekoputa na desno kad izađeš iz ordinacije. ;)
Dodouše neki mali, malo starinski đir onako! :D

Marcellina
23.01.2008., 16:56
Kak si ti zadovoljna/zadovoljan njime? Moram ovaj tjedan konacno odluciti kome cu. :zubo:

Evo ja ti odgovorim, među skupljima je, to je istina, ali on je jako stručan, prof. je na stom. faksu, i cure koje rade tamo za njega su odlične i jaaako zgodne! ;)
Ja se zezam pa kažem da ih je garant vrbovao kao najbolje i najzgodnije studentice na faksu. :D
Uglavnom, ja jako zadovoljna za sad!

labello
23.01.2008., 16:59
Evo ja sam iz Sarajeva i uskoro trebam staviti aparatic kod dr.Ugljese Anđelović (tnx. Malina_88:p:D) :mig: Nisam isla kod tog famoznog Demirovica,bas namjerno....:mad::eek: Inace moj aparatic ce biti 1900 KM,sve zajedno :mig::)

Lilit
23.01.2008., 17:14

mene se nije pitalo ali cu se ugurat :D
ja sam prezadovoljna, rec cu samo da sam prije njega bila kod troje koji su mi htjeli vadit zube ili rekli da je moj slucaj nemoguc a on je odma reko da je malo teze ali da se moze, nisam izvadila ni jedan zub i vide se ogromni pomaci :)

Zli Mali Medo
23.01.2008., 17:21
mene se nije pitalo ali cu se ugurat :D
ja sam prezadovoljna, rec cu samo da sam prije njega bila kod troje koji su mi htjeli vadit zube ili rekli da je moj slucaj nemoguc a on je odma reko da je malo teze ali da se moze, nisam izvadila ni jedan zub i vide se ogromni pomaci :)

Nisam tebe pitao, jer za tebe vec znam, a moguce je i da sam te pitao bas ja, ali puno prije. :D

Ali cek, nisi li ti ono jedno vrijeme njurgala jer ti dolaze stalno cure, a Slaja nikada ne vidis? :) Ok, ici cu kod Slaja. Da vidimo te zgodne picone. :D

Lilit
23.01.2008., 17:25
Stela25 je njurgala da nikad ne vidi Slaja, ja ga vidim svaki put, mozda sve skupa dva puta ga nisam vidila...

cerberus
24.01.2008., 17:02
zanimaju me one gumice koje spajaju gornju i donju čeljust,za kaj točno služe,kolko dugo se trebaju nositi,jel nošenje boli?
ako netko ima linkove nekakve,dobro bi došli,jel ne znam kak se to točno zove da ih guglam
ak su to intermaksilarne gumice,na našim stranicama nisam uspjela ništ naći,osim ovoga http://www.zubovic.com/fiksni_aparat.php
"U nekom periodu terapije možda će biti potrebno nositi gumice između gornjih i donjih zubi da se dobije pravilan zagriz. Kada se zubi počinju micati kao odgovor na nošenje gumica oni se pomiću brzo i ugodno. No ako se gumice na nose stalno zubi će boliti i njihovo pomicanje će biti zaustavljeno. Gumice se moraju nositi stalno, osim dok se peru zubi i mjenjaju se jedamput dnevno."
jel se to stavlja na prednje zube ili odostraga?
slike?

tvuk
25.01.2008., 08:10
Te gumice se stavljaju tam di treba, kod svakoga je drugacije. Tipicno stavljanje gumica je sa npr. donje sestice na gornju trojku.

Nosenje ne boli, doduse to je individualno, ako je netko i inace jako osjetljiv na aparatic moguce da ce ga i gumice boljeti.

zexica
25.01.2008., 11:11
Te gumice se stavljaju tam di treba, kod svakoga je drugacije. Tipicno stavljanje gumica je sa npr. donje sestice na gornju trojku.

Nosenje ne boli, doduse to je individualno, ako je netko i inace jako osjetljiv na aparatic moguce da ce ga i gumice boljeti.

ja sam zakljucila da dok se aparatic ne stavi uopce ne triba gledati forum...npr sad se ja vec dva dana mislim kako se prica sa tim gumicama ako su ti spojeni donji i gornji zubi:rofl::rofl::rofl::D:D...hi:)

Bednaya Nastya
25.01.2008., 11:28
Brrr u utorak idem slikati zube po 3-ći put. Novi zubar mi je utjerao strah u kosti.
Naime, imam krupne zube a dosta sitnu i usku vilicu *gornju*, tako da sam muku oduvijek mučila sa aparatićima. Gornja vilica izlazi "van", a pogotovo 2 prednja zuba. Dvojke su ukliještene između 1.-ca i 3-ca. I tako nakon 4 godine nošenja i 2 mobilna ap., ja danas odem do ovog extra-fancy novog I DOBIJeM HLADAN TUŠ. Kao, nije siguran može li se tu išta odraditi, sumnja da će se bilo šta popraviti * :(:(:(:( :cry::cry: * uglavnom, užasno me preplašio, u lice sve na brzaka sasuo i...Ipak me šalje na slikanje.
Ljudi očajna sam! Ne želim ovako ostaviti zube! Ako je imao neko sličan slučaj mooolim vas javite se :cry: ...
Ovo je neka najbolja slika koju sam mogla naći;
http://i207.photobucket.com/albums/bb161/AnnaPlatonova/Fotografija-0006-1.jpg

Lilit
25.01.2008., 11:57
pa nisu ti opce tako losi zubi koliko ja vidim sliku :misli: a kod kog si to extra fancy bila? a mobilni ti nece puno pomoc tako da se trebas odlucit na fixni (po meni)

Bednaya Nastya
25.01.2008., 12:28
Trebam nositi fixni. Ma nije fancy, ali je dosta poznat u gradu(nisam iz Zagreba ili Hr.), ortodont koji radi samo Fixne. :s

Lilit
25.01.2008., 12:52
pa dobro ajde sacekaj te slike pa da vidis sta ce ti rec, odi po jos par misljenja, ako je taj fensy ne znaci da je i najbolji, nemoguce je da se nista ne moze sa tvojim zubima, moze se sigurno - samo je pitanje koja terapija :) nemoj odustat :grli:

Bednaya Nastya
25.01.2008., 13:05
Thanx.
Ajme tako se bojim...

dana69
25.01.2008., 13:25
ma uopce ti nisu tako losi zubi, ja sam imala puno vecu deformaciju i evo tri mjeseca poslije svi zubi su u istoj ravnini...moze se to sredit :top:

tvuk
25.01.2008., 14:26
ja sam zakljucila da dok se aparatic ne stavi uopce ne triba gledati forum...npr sad se ja vec dva dana mislim kako se prica sa tim gumicama ako su ti spojeni donji i gornji zubi:rofl::rofl::rofl::D:D...hi:)

Ma ne smetaju pri pricanju, samo nesmijes onak divljacki zijevnuti jer mogu puknuti :)

cerberus
25.01.2008., 14:58
Tipicno stavljanje gumica je sa npr. donje sestice na gornju trojku.

u tome mi je i problem,zato kaj je meni trojka iza dvojke. :(

tvuk
25.01.2008., 20:40
u tome mi je i problem,zato kaj je meni trojka iza dvojke. :(

Hmm, ja sam mislio da je svima trojka iza dvojke :D

Salim se naravno. Gumice se ne dobivaju odmah na pocetku terapije vec kad se zubi malo poravnaju.

zexica
25.01.2008., 20:41
Brrr u utorak idem slikati zube po 3-ći put. Novi zubar mi je utjerao strah u kosti.
Naime, imam krupne zube a dosta sitnu i usku vilicu *gornju*, tako da sam muku oduvijek mučila sa aparatićima. Gornja vilica izlazi "van", a pogotovo 2 prednja zuba. Dvojke su ukliještene između 1.-ca i 3-ca. I tako nakon 4 godine nošenja i 2 mobilna ap., ja danas odem do ovog extra-fancy novog I DOBIJeM HLADAN TUŠ. Kao, nije siguran može li se tu išta odraditi, sumnja da će se bilo šta popraviti * :(:(:(:( :cry::cry: * uglavnom, užasno me preplašio, u lice sve na brzaka sasuo i...Ipak me šalje na slikanje.
Ljudi očajna sam! Ne želim ovako ostaviti zube! Ako je imao neko sličan slučaj mooolim vas javite se :cry: ...
Ovo je neka najbolja slika koju sam mogla naći;
http://i207.photobucket.com/albums/bb161/AnnaPlatonova/Fotografija-0006-1.jpg

o maj gad...sto bi tvoj zubar reka da vidi moje zube:ne zna:tvoji su super kakvi su moji...ja imam vilicu obliku slova V:( doslovice mi mijedinice tako stoje...kakav sam ja slucaj onda:eek:

mohican321
26.01.2008., 23:37
Ljudi bok!

Odlucio sam se konacno (u 21. godini) za fiksni aparatic pa me zanima da li tko ima kakvih informacija ili jos bolje iskustava sa ortodontima iz Karlovca? Takodjer zivim na granici sa Slovenijom, pa da li mozda tko zna kakva je situacija sa fiksnim aparaticima kod njih (cuo sam da je skuplje u Sloveniji)?

tvuk
27.01.2008., 20:30
Ljudi bok!

Odlucio sam se konacno (u 21. godini) za fiksni aparatic pa me zanima da li tko ima kakvih informacija ili jos bolje iskustava sa ortodontima iz Karlovca? Takodjer zivim na granici sa Slovenijom, pa da li mozda tko zna kakva je situacija sa fiksnim aparaticima kod njih (cuo sam da je skuplje u Sloveniji)?

Nemoras gledati Slovence, sigurno su skuplji od nasih, a nis bolji. Malo guglaj, raspitaj se itd., pronadji sve ortodonte u Karlovcu i kod svakog dogovori pregled i vidi sto ti svaki od njih preporuci i nek ti svaki procijeni ukupan iznos koji bi morao platiti. Na kraju se odluci za jednog od njih prema cijeni, uljudnosti, da li ti izgleda sposoban, da li ti ga je netko eventualno preporucio itd.

jennifer_15
28.01.2008., 09:46
Imam par pitanja u vezi s nosenjem fiksnog aparatica.Htjela bi ga nosit,ali sam cula da jako boli,pogotovo kada se stavljaju prsteni,da li je to istina???molim vas da mi iskreno odgovorite jer se inace bojim boli i osjetljiva sam na bol:( .Da li se dugo cega aparatic? Koliko? Da li aparat smeta u ustima?

tvuk
28.01.2008., 11:27
OK, par pitanja par odgovora :)

Ne boli jako, odnosno ni blizu ko da ides kod zubara. Vecinu vremena ti je samo lagano neugodno, a katkad ga cak i zaboravis. Kod stavljanja prstenova boli zato sto prije toga moras tjedan dana nositi separatore, ali to ces izdrzati, nije tak strasno.

Aparatic se ceka od par tjedana (ako sama placas) do par godina ako ides preko zdravstvenog (navodno, tak su neki tu u topicu rekli, osobno nisam imao prilike isprobati ovu varijantu).

Naviknes se s vremenom. Neko vrijeme ces morati stavljati vosak na aparatic dok ti se usnice ne naviknu.

Lilit
28.01.2008., 11:27
Imam par pitanja u vezi s nosenjem fiksnog aparatica.Htjela bi ga nosit,ali sam cula da jako boli,pogotovo kada se stavljaju prsteni,da li je to istina???molim vas da mi iskreno odgovorite jer se inace bojim boli i osjetljiva sam na bol:( .Da li se dugo cega aparatic? Koliko? Da li aparat smeta u ustima?

stavljanje prstena ne boli kao ni stavljanje apartica, eventualno ako ti mora nabijat prsten ali to je bol koda se lupis cetkicom za zube po zubnom mesu, nezamjetno.
mene je najvise bolio period kad sam imala samo separatore iako je i to individualno, neki ni ne dobivaju separatore. zubi bole kod postavljanja deblje zice par dana ali sve to prodje, i svi ti bolovi nakon mjenjanja zice su na pocetku bolni a na kasnijim kontrolama vise i ne.
sve u svemu nije da ne boli uopce ali nije ni neka nepodnosljiva bol, ima i puno bolniji stvari :)
aparatic u ustima ne smeta, kad ti ga tek stave mozes imat filing da ti usnica ne ide preko aparatica i moze ti nadrzatit usnicu s nutarnje strane (da se to ne desi stavljas vosak) a kasnije ga ni ne osjetis...

jennifer_15
28.01.2008., 12:23
ok,tnx,al zbilja kazem jakoo sam osjetljiva na bolove i bojim se kak ce to zavrsit :S,a prezivjelo je to mnogo ljudi pa mogu i ja....valjda....

tvuk
28.01.2008., 13:33
ok,tnx,al zbilja kazem jakoo sam osjetljiva na bolove i bojim se kak ce to zavrsit :S,a prezivjelo je to mnogo ljudi pa mogu i ja....valjda....

Ma prezivjet ces. Isplati se.

Dreamer-girl89
28.01.2008., 14:07
Pozdraw ljudi!=)
Pročitala sam vecinu vasih postova jer uskoro i ja stavljam fiksni aparatić pa me sve zanimalo...,
šta mislite koliko cu ja morati nositi gornji jer imam samo desnu dvojku uvučenu i manju nekako od druge dvojke...oce mi ju možda izvaditi?:S
Jedva cekam da sve to prođe i da imam lijepe zube i osmijeh=)..
a taj mi je aparatic i super jer se s njim može i smršaviti a pošto imam par kila viška, ubit cu dvije muhe jednim udarcem..:D=)

tvuk
28.01.2008., 14:19
Mozes ti smrsaviti i bez aparatica :)

Inace dvojke se ne vade. To se sve da lijepo posloziti...

Lilit
28.01.2008., 15:22
a nece te aparatic tako onemogucit da jedes da ces smrsavit, dapace kad bole zubi uzme se cokolino, puding, sladoled :lol:

Dreamer-girl89
28.01.2008., 15:41
Heh pa znam da mogu, al necu bzvz jest kad mi padne na pamet..,
i tko kaže da cu jest cokolino, puding i sladoled...
nego cu jest izmiksano voce i povrce...al ovo nije tema o mršavljenju tak da:rolleyes: samo mislim da ce mi to pomoci da se kontroliram i pazim na prehranu:p

Znaci ne vade se dvojke, dobro je..neznam kak bi mogla bez prednjeg zuba:eek:
nadam se da ce lijepo izledati kad se sve poravna:D

Inace jel zna netko kolikoje vremenski potrebno da se to izravna?

Lilit
28.01.2008., 15:43
ako se vade, vade se cetvorke ili umnjaci

koliko je potrebno ti ne moze rec ni ortodont a kamoli mi, ali na manje od godinu dana ne racunaj

Dreamer-girl89
28.01.2008., 15:56

koliko je potrebno ti ne moze rec ni ortodont a kamoli mi, ali na manje od godinu dana ne racunaj

A ja gore imam 5-icu os prije izvađenu možda mi onda nece morat četvorku,
hmm...vidjet cemo..
Nadam se da necu dugo nosit taj aparatic:(:rolleyes:

Zli Mali Medo
28.01.2008., 16:57

Bio sam danas kod Slaja, imam pregled u petak. Asti, sto su ljubazni, totalno sam nenaviknut na ljubazno medicinsko osoblje. :D Simpaticne curke.

Lilit
28.01.2008., 17:24
@medo - javi sta ti kaze, jesi bio vec kod koga na pregledu ili ti je on prvi?

Zli Mali Medo
28.01.2008., 17:34

Prvi put kod ortodonta. Danas sam se samo narucio. Bum javio.

jennifer_15
28.01.2008., 18:00
zamalo zaboravila pitat!dal postoji mogucnost da se aparatic stavi bez prstena????

Lilit
28.01.2008., 19:03
da (iako ne vidim cemu toliki strah od prstena posto on ne boli)

tvuk
28.01.2008., 21:42
zamalo zaboravila pitat!dal postoji mogucnost da se aparatic stavi bez prstena????

Naravno da postoji, npr. ja imam samo jednog. Al nemoras se bojati separatora, nije to tak strasno.

jennifer_15
29.01.2008., 08:22
Hvala vam puno ste mi pomogli.Uskoro idem na dogovor kod zubara i javim vam sve kak je proslo!Ako cu imat kakvih jos pitanja javim se ;)

tvuk
29.01.2008., 09:03
Hvala vam puno ste mi pomogli.Uskoro idem na dogovor kod zubara i javim vam sve kak je proslo!Ako cu imat kakvih jos pitanja javim se ;)

Ma javi se ti i inace, zato ova grupa i postoji. Sretno sa stavljanjem!

Zli Mali Medo
29.01.2008., 13:01
E, ljudi, gdje mogu najjeftinije obaviti digitalni ortopan i da je brzo gotov. Da ne moram bez veze pljunuti 400 kn.

Bednaya Nastya
29.01.2008., 13:16
Brr
Vratila sam se sa slikanja, ugovoren je termin za uzimanje otiska gornje vilice...it's going on..

Bednaya Nastya
29.01.2008., 13:27
Naravno da postoji, npr. ja imam samo jednog. Al nemoras se bojati separatora, nije to tak strasno.

Blaženo sam neupućena u samu strukturu aparatića, ima li neko voljan da me prosvijetli ortodonska gospodo:p?

Zli Mali Medo
29.01.2008., 13:28
Brr
Vratila sam se sa slikanja, ugovoren je termin za uzimanje otiska gornje vilice...it's going on..

Gdje si slikala, koliko para?

Bednaya Nastya
29.01.2008., 13:38
BIH...
jel trebam dalje? :zubo:

Zli Mali Medo
29.01.2008., 13:42
BIH...
jel trebam dalje? :zubo:

Picku, ne trebas. :D

tvuk
29.01.2008., 14:03
Gdje si slikala, koliko para?

Imas ortopan u Ilici, neznam koji broj, ali izmedju trga i Frankopanske na juznoj strani. Doduse nije digitalni (pretpostavljam, pojma nemam o ortopanima).

Zli Mali Medo
29.01.2008., 14:05
Imas ortopan u Ilici, neznam koji broj, ali izmedju trga i Frankopanske na juznoj strani. Doduse nije digitalni (pretpostavljam, pojma nemam o ortopanima).

Ilica 19, da tamo je 400. Iako rekose kod Slaja da je 250. :)

Lilit
29.01.2008., 16:57
Blaženo sam neupućena u samu strukturu aparatića, ima li neko voljan da me prosvijetli ortodonska gospodo:p?

a sta te zanima?
sve ima na topicu i objasnjenja sta je sta i brdo linkova na slike i iskustva

Ilica 19, da tamo je 400. Iako rekose kod Slaja da je 250. :)

tak puno? ja platila ja mislim 150kn u rijeci i jos su mi hvalili kak su slike odlicne

slatkica555
30.01.2008., 09:05
Ortopan imaš u Ilici bliže Gundulićevoj sa lijeve strane u dvorištu ako ideš od Trga. Mislim da sam platila oko 200 kn.

modesty blaze
30.01.2008., 09:37
a sta te zanima?
sve ima na topicu i objasnjenja sta je sta i brdo linkova na slike i iskustva

tak puno? ja platila ja mislim 150kn u rijeci i jos su mi hvalili kak su slike odlicne

Ja sam isto platila 150 kuna. Ako je to 400, to je pljačka.

Zli Mali Medo
30.01.2008., 10:14
Ortopan imaš u Ilici bliže Gundulićevoj sa lijeve strane u dvorištu ako ideš od Trga. Mislim da sam platila oko 200 kn.

Da, tamo sam bio, i sada je 400.

tvuk
30.01.2008., 11:41
Da, meni je isto bilo puno jeftinije prije godinu i pol. Sigurno nije bilo 400 kuna. Mozes traziti privatnike, ima ih koji imaju vlastiti rentgen pa pitaj za cijenu.

zexica
30.01.2008., 20:58
ja isto 150 kn platila:ne zna: kojih 400:eek:

Zli Mali Medo
30.01.2008., 21:14
ja isto 150 kn platila:ne zna: kojih 400:eek:

A gdje si to napravila? Pa jebemu, nece oni mene jebat za moje novce. :mad::D

zexica
30.01.2008., 21:24
A gdje si to napravila? Pa jebemu, nece oni mene jebat za moje novce. :mad::D

jbga...Zadar...neka privatna koliko sam skuzila...al mora ti to negi biti jeftinije:mig:

slatkica555
31.01.2008., 09:42
Da, tamo sam bio, i sada je 400.

Ja sam bila tjedan prije Božića i bilo je oko 200 kn. Stvarno ne mogu vjerovati da je sada 400 kn.

streamg
31.01.2008., 09:52
znam da je bilo puno govora od cijeni ali nemam baš vremena sad pregledavat svih 100 stranica pa ako mi može netko pomoći da nađem nekog jeftinijeg ortodonta za fiksni aparatić u Zagrebu, nemam baš 20000kn za privatnika zato jer sam još student pa si sam plaćam,

hvala na odgovoru :top:

EDIT: možete mi javit na PM neke svoje ortodonte i da postavite cijenu kolika je kod njih, hvala

tvuk
31.01.2008., 11:36
Nije ti 20.000, obicno je negdje 12.000 do 14.000, mozda i malo jeftinije ako uzmes metalni. Medjutim na manje od 10.000 ne racunaj...

Zli Mali Medo
31.01.2008., 12:03
Ja sam bila tjedan prije Božića i bilo je oko 200 kn. Stvarno ne mogu vjerovati da je sada 400 kn.

Nove vijesti. Da, 200 kn je ortopan, ali meni na zalost trebaju dvije snimke, pa je zato 400 kn jer trebam obaviti i kraniole. Sori ljudi zbog konfuzije. :D

streamg
31.01.2008., 12:42
kaj to bi me ispalo sad negdje oko 14k kuna sa time da mi još treba izvadit neke zube zato jer nemam mjesta unutra ili bi to dodatno naplatio

tvuk
31.01.2008., 14:37
kaj to bi me ispalo sad negdje oko 14k kuna sa time da mi još treba izvadit neke zube zato jer nemam mjesta unutra ili bi to dodatno naplatio

To neznam, to moras sa ortodontom vidjeti. Mislim da vadjenje zuba mozes odraditi i kod svojeg zubara kojeg imas prek zdravstvenog...

Lego.Lee
31.01.2008., 20:50
ja sam jutros obavila slikanje..ortopan - evo linka na cienik (http://lauc.net/rtg/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=29)
uzela sam klasicni, na onoj folijici. 120kn.
koriste dobru aparaturu, pise vise na sajtu (http://lauc.net/rtg/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=32)..a i prije slikanja me tehnicarka obukla u oklopnu haljinu :p

Al ono sto mene zanima je..kako planiram ic na aparatic - ima supljine jer su mi vadili 5 i 6 svojevremeno ..rece mi zubar (dr. Krmpotic) da to ne bude vise od godinu dana.. kkakva su vasa iskustva? Meni se iz prica na forumu cini da je aparatic u mdju čubama min. 2godine.:(

tvuk
01.02.2008., 07:40
To ovisi o poslu kojeg treba obaviti, ali godinu dana je obicno neki minimum, iznimke su rijetke.

Zli Mali Medo
01.02.2008., 15:10

Evo, danas me Slaj pregledao. Imam neku nasljednu anomaliju, gornji zubi imaju uzasno uzak luk, a i donji pretpostavljam. Pokazivao mi je ljude s istom anomalijom i, onak, kak to prekrasno izgleda kada zavrsi proces nosenja aparatica. Kriste. Imat ce predivan osmijeh nakon, sada nisam ni kuzio da nemam tak lijep. :D

Inace, rece da imam prelijepe zube, ali da mi taj uzak luk ne pase na moju jacu konstituciju i te sheme. :D

Ona lijecnica ima preeedivne zube, nisam joj ubrao ime, ta je, cini mi se, najstarija medu njima, i prezgodna je sva. Asti, samo sam treptao okicama kada mi je objasnjavala. I onda je pocela pricati, a ja si sve vrtim u glavi kako je to Lilit objasnjavala ali nisam nis rekao. Fakat je zgodna. :D :D

Lilit
01.02.2008., 15:16
vjerojatno Renata, smedjokosa, simpa je zenska ful a koliko sam ja pohvatala ona je "visi" rang od ostalih cura ali "nizi" od slaja.. anyway te slike je pokazivao i meni, mozda je sad tebi pokazao i mene :lol: (salim se, pokazuje samo gotovo slucajeve ali svih fotografira)...
kad ides kod sljedeceg na razgovor?

Zli Mali Medo
01.02.2008., 15:45
vjerojatno Renata, smedjokosa, simpa je zenska ful a koliko sam ja pohvatala ona je "visi" rang od ostalih cura ali "nizi" od slaja.. anyway te slike je pokazivao i meni, mozda je sad tebi pokazao i mene :lol: (salim se, pokazuje samo gotovo slucajeve ali svih fotografira)...
kad ides kod sljedeceg na razgovor?

Ne idem kod sljedeceg. Zakaj? Treba bih? :D Odlucio sam kod Slaja to obaviti, imam povjerenje u njega, a i osim toga, nece mi vaditi niti jedan zub, rekao je da rezultate ocekujem brzo.

Ako se zoves Dijana, onda sam te mozda i vidio. :D A cek, ti si isto imala to kaj i ja imam, jer mi je samo takve pokazivao. :)

Budem stavio fotku zubi kada me fotkaju. :) Da se vidi prije i kasnije. :)

Lilit
01.02.2008., 15:57
lol
nisam dijana :)
ali mislim da pokazuju samo one koji su gotovi sa ravnanjem tak da eto.. a slike, pa nece ti dat slike kad te slikaju, iako ja se vec spremam da im uvalim stick da mi daju sve moje slike na dan kad ga budem skidala :zubo:
jel ti sta reko os dobit headger? i kad opce ides na postavljanje?

Zli Mali Medo
01.02.2008., 16:07
lol
nisam dijana :)
ali mislim da pokazuju samo one koji su gotovi sa ravnanjem tak da eto.. a slike, pa nece ti dat slike kad te slikaju, iako ja se vec spremam da im uvalim stick

Pa da, ja cu im uvaliti stick odmah. :zubo:

jel ti sta reko os dobit headger? i kad opce ides na postavljanje?

Nije spominjao to SF cudo. :) Idem na otisak u srijedu, i onda ne znam kak su dalje termini.

A koji je tvoj problem? Zakaj si nosila aparatic? BTW, koji imas, metalni ili keramicki? :D Ja jos dvojim.

Lilit
01.02.2008., 16:34
za pocetak - jos uvijek nosim :)
imam kompozitni (to ti je to sta ti mislis da je keramicki ali nije jer su kompozitni i keramicki razliciti iako izgledaju isto) ali slaj ti sad nudi ili metalni ili safirni (to ti je moderna verzija kompozitnog jer pazi sad TAJ NE ZUTI aha kuzis foru :mig: anyway na tom ti pozute samo gumice koje jelte mjenjas ili uzmes neke u boji pa ni ne zute ali tog isto tako jelte nije bilo kad sam ja stavljala mamicu mu...)
problem je uska gornja celjust, htjeli mi vadit dva zuba, slaj reko ne treba, rezultat imam sve zube wuhu! i krivi zagriz, mislim da oni sve to skupa kod mene zovu prekluzija 1 i prekluzija 2 (tako neke rijeci se spominju)

Zli Mali Medo
01.02.2008., 16:43
za pocetak - jos uvijek nosim :)

Onda se mozda vidimo u cekaonici. :D

problem je uska gornja celjust, htjeli mi vadit dva zuba, slaj reko ne

Pa ti je onda rekao da ce siriti celjust, je l'? I, kak ti se svida izgled celjusti za sada? Kak dugo vec nosis?

Brijem da cu uzeti metalni. Igram cesto nogomet pa ako me netko zvekne laktom, ne bu dobro. Je li naknadno popravljanje opadnutih dijelova skuplje kod metalnog ili safirnog?

Lilit
01.02.2008., 16:46
jesi potpiso ugovor? tamo ti pise sta ti ulazi u cijenu (ne sjecam se vise ali kao jedna bravica ak pukne ti ne naplati ekstra ali svaku sljedecu da ili tako nekako, pogledaj kad ti da ugovor) tako da mislim da je cijena ista i za metalni i safirni...
btw mala prica, frend nosio kompozitni, dobio loptom drite u zube i pukle bravice ali zubi ne, rekla mu zubarica da bi mu bili pukli zubi da nije imao bravice, zamisli a :D
da da sirili mi celjust, nosim vec.... *racuna*.... godinu i jedno 3,4 mj... rekli su mi da cu nosit oko dvije god... donji su mi poslozeni, gornji skoro isto, jos malo se trebaju poravnat ali mi je zagriz totalna koma jos... kak mi se svidja? super, nije bilo mjesta za zube a sad svi imaju mjesta

Zli Mali Medo
01.02.2008., 17:13
jesi potpiso ugovor? tamo ti pise sta ti ulazi u cijenu (ne sjecam se vise ali kao jedna bravica ak pukne ti ne naplati ekstra ali svaku sljedecu da ili tako nekako, pogledaj kad ti da ugovor) tako da mislim da je cijena ista i za metalni i safirni...
btw mala prica, frend nosio kompozitni, dobio loptom drite u zube i pukle bravice ali zubi ne, rekla mu zubarica da bi mu bili pukli zubi da nije imao bravice, zamisli a :D

:D :D

Nisam jos potpisao ugovor. Iduci puta valjda kada nosim 5k :)

Kaj sam jos htio reci... A da, jedva cekam novi osmijeh. Bas je dobro izgledao kod te Dijane nakon.

Inace, asti, kako ljudi imaju zbrckane zube, to je presmijesno. :D

Lilit
01.02.2008., 19:23
da, meni je isto pokazivao neke kriticnije od mene sto puta a ja mislila da su moji losi, a meni pokazivao i neke starije ljude, ono neku zenu od 50 koja je sredila zube :)

Underground King
02.02.2008., 17:54
Koliko otprilke dođu keramičke bravice ?

tvuk
03.02.2008., 11:17
Ne zelis keramicke. Zelis kompozitne/safirne, koje dodju 12-14 tisuca kuna obje celjusti komplet terapija. Metalne su nesto jeftinije. Ak ti nudi keramicke reci da neces i da hoces kompozitne.

Underground King
03.02.2008., 13:36
Ne zelis keramicke. Zelis kompozitne/safirne, koje dodju 12-14 tisuca kuna obje celjusti komplet terapija. Metalne su nesto jeftinije. Ak ti nudi keramicke reci da neces i da hoces kompozitne.

Zašto ne ? Zašto želim te safirne/kompozitne ?

Hmm, imam ispod 18 to znači da imam pravo na fiksni preko socijalnog... Koliko otprilike treba nadoplatiti keramicke/safirne/kompozitne umjesto metalnih ?
:confused: :zubo:

( samo nemojte reći po stoti put objašnjavamo, bla bla, prolistaj... jea vrajt, baš mi se da sve postove čitat dok ne nađem xD )

tvuk
03.02.2008., 14:01
Hmm, imam ispod 18 to znači da imam pravo na fiksni preko socijalnog ? Koliko otprilike treba nadoplatiti keramicke umjesto metalnih ?
I kakce su to kompozitne/ safirne ? :confused:

Da, imas pravo na metalne, a za neke bolje moras nadoplatiti. Koliko ces morati nadoplatiti ovisi o ortodontu kojeg odaberes.

Kompozitne bravice su u biti plasticne, u pravilu sa metalnim umetkom u dijelu di ide zica. Prozirne su, izgledaju skoro identicno keramickim.

Naravno, ponavljam, nemoj uzeti keramicke vec ili metalne ili kompozitne.

Lilit
03.02.2008., 14:05
Zašto ne ? Zašto želim te safirne/kompozitne ?

Hmm, imam ispod 18 to znači da imam pravo na fiksni preko socijalnog... Koliko otprilike treba nadoplatiti keramicke/safirne/kompozitne umjesto metalnih ?
:confused: :zubo:

( samo nemojte reći po stoti put objašnjavamo, bla bla, prolistaj... jea vrajt, baš mi se da svi postovi čitat dok ne nađem xD )

keramicke su starinske recimo to tako, los materijal, lakse pucaju, blabla.. kompozitne su od nekog modernijeg materijala ali mogu pozutit a safirne su jos naprednije i nece pozutit, safrine su navodno jednako cvrste kao i metalne ovako priprosto receno
koliko se mora doplatit neznam, ali pravo na aparatic imas ako si ispod 18 samo neki kazu da se dugo ceka, valjda ovisi di

SET
04.02.2008., 00:31
Jao ljudi,koliko mi je trebalo vremena da procitam ovu gomilu postova!!Ali,bar sam pametniji za vasa iskustva...Elem, imam 33 godine i pre dva meseca mi je zubar preporucio da stavim fiksni aparat zbog nepravilnog zagrizaja i opasnosti da mi se prednji zubi u gornjoj vilici istrose u narednih 10-15 godina i propadnu skroz.Popravio sam sve zube i juce sam bio na vadjenju ZDRAVE sestice(grozno iskustvo,morali su me slati na hirurgiju...zubi su mi kao u betonu!!).Tamo mi je hirurg rekao,kad je pogledao rent.snimak da imam sve neizrasle umnjake i da obavezno pitam zubara koji ce mi stavljati aparat sta je mislio sa njima.Posto njega necu videti dok mi sastica ne zaraste skroz,sad sam kao naiglama.Poludecu ako mi bude rekao da ce mi te umnjake morati vaditi!Ne bih sad posle vadjenja sestice da odustajem od cele price ali ako budem ovakvo mucenje sa vadjenjem morao prezivljavati 4x bojim se da me nece videti u ordinaciji!!!Molim savet!!

tvuk
04.02.2008., 07:17
Nemoras vaditi umnjake, eventualno ako neki od njih krivo raste onda ces ga morati izvaditi (ali to te ionako prije ili kasnije ceka).

Lilit
04.02.2008., 12:25
a i neizrasle umnjake mozes imat cijeli zivot tj mozes imat zametke a da umnjaci nikad ne izrastu

milijana
05.02.2008., 14:55
jaoooo kako boli : plače :
jučer prvi put bila na kontroli i zamjeni žice...ne da ne mogu gristi, nego mi bubnja u glavi cijeli dan..imam osjećaj da me bole sve kosti glave.
bit ću Čunjoglavac kad se skinem s ovog :( :( :(

_filo
05.02.2008., 20:35
danas mi je stomatologinja izvadila 6-icu (polovični zub i liječen, siv i tak), u 3 dijela da lakše zvadi, taj 3 dio je korijenski bil zakrivljen zbog kompresije..
isss ne da boli, al osjecal sam u kosti kak mi je skripalo.
zubno meso mi se povuklo zbog kompresije.
jos 3 zuba izvadi i sljedeci tjedan aparatic kod tog famoznog delladia u vz-u.
oko 12000kn sve, 2 godine nosenja.
imam 23 god.
hehe ljudi čitamo se :mig:

tvuk
05.02.2008., 22:40
jaoooo kako boli : plače :
jučer prvi put bila na kontroli i zamjeni žice...ne da ne mogu gristi, nego mi bubnja u glavi cijeli dan..imam osjećaj da me bole sve kosti glave.
bit ću Čunjoglavac kad se skinem s ovog :( :( :(

S vremenom ces to lakse podnositi. Za 2-3 dana ces opet moci sve jesti.

SET
06.02.2008., 09:31
danas mi je stomatologinja izvadila 6-icu (polovični zub i liječen, siv i tak), u 3 dijela da lakše zvadi, taj 3 dio je korijenski bil zakrivljen zbog kompresije..
isss ne da boli, al osjecal sam u kosti kak mi je skripalo.
zubno meso mi se povuklo zbog kompresije.
jos 3 zuba izvadi i sljedeci tjedan aparatic kod tog famoznog delladia u vz-u.
oko 12000kn sve, 2 godine nosenja.
imam 23 god.
hehe ljudi čitamo se :mig:

Hej Filo..mali savet.Nemoj misliti da ce sve to biti brzinski.Kao sto vidis i ja sam bio na paklenom vadjenju sestice i posto je samo jedna bila sporna,zubar mi je rekao da cemo poceti proceduru oko fiksnog tek kad mi sve redovno zaraste i popuni.Navodno,ako sam ga dobro razumeo ne sme da se uzima otisak preko sveze rane.Tako da ces se ti verovatno nacekati.A ako ti bude hteo uzeti otisak ranije,obavezno se raspitaj jeli to bezbedno.Ja upravo dok kucam dodirujem prazno mesto gde mi je bio zub,i imam utisak da bih mogao staviti auto unutra!!Pozdrav

yol@
06.02.2008., 11:25
Ekipa, I´m in!!! Jučer ujutro mi je postavljen aparatić:rofl::cheer:! Zasad ne boli, osjećam samo laganu nelagodu i to je sve.. kad bi trebalo početi biliti? Rekli su mi da će mi prva tri-četiri dana biti grozna, kad ono ništa... stavila sam damon 3 bravice estetske, a neš ti estetike, jako se vidi, samo eto, ortodontica mi ga je preporučila zbog uspješnije i kraće terapije, manjih sila...

Lilit
06.02.2008., 11:28
ja stavila negdje popodne i pocelo tu noc i drugo jutro :) preporucam da stavis vosak da ti ne nadrazi usnice

slatkica555
06.02.2008., 11:43
Stavila ujutro, počelo me je boljeti tek treći dan. Ali me zato boljelo kak se spada! :(:(

modesty blaze
06.02.2008., 11:44
Lilit, kad se počnu viditi prvi rezultati? Nakon koliko vremena?

Lilit
06.02.2008., 11:47
a joj to ti ovisi, kod nekih se zubi brze pomicu kod nekih sporije (to ti sve ovisi o tvojim kostima, celjusti, hrskavici etc...) a i ovisi kakvu "gresku" imas a i sama ces vidjet promjene sporije nego sta ce ljudi oko tebe, meni su poceli dosta brzo govorit kako mi se ispravilo, wow, ovo ono a ja gledam :confused: ali to je do toga sta sama sebe vidis svaki dan...

modesty blaze
06.02.2008., 12:18
Eeeeeee znam. Meni se čini da se ništa ne pomiče. Doduše mislim da je još rano, tek mjesec dana ga imam.
Da li je istina da se teže priviknuti na aparatić na donjim zubima?

Lilit
06.02.2008., 13:01
meni je bilo lakse naviknut se na donji nego na gornji, donji nisam ni primjetila a gornji em sam imala dojam da mi usnica ne ide preko em me iziritiralo jer nisam stavila vosak ali sve je to individualno iako mislim da je vecini ljudi teze se naviknut na gornji nego na donji ako nis drugo gornji dobijes prvi pa ti je novitet a kad dobis donji sve ti je vec poznato :)

ayrin
06.02.2008., 13:16
Hej ljudi evo da vam se i ja pridruzim.Imam fiksni mjesec dana na obje celjusti (odmah mi je stavio i na gornju i na donju). Prvih tjedan dana me zivcirao,smetao,imala sam par ranica...onda sam si kupila jedan sprej i od toga mi je bilo odma lakse,a sad vise nemam nikakvih problema ni tegoba.Ortodont mi je rekao da cu ga nosit godinu dana,nadam se da nece bit puno duze.Uglavnom za sad mi to nije strasno iskustvo,navikla sam se vise-manje.Ima trenutaka kad sam zivcana i kad me sve smeta pa me onda i on malo iritira,al to je zanemarivo...Vidjet cemo kako ce biti dalje. Pozdrav svima.

Lilit
06.02.2008., 13:48
kakav sprej? pazi da ti ne oboja bravice/ako su bijele kompozitne/, zube ako je s propolisom (jel je propolis? :misli: znam da sam ja htjela kupit nes takvo sta je pisalo da je za ranice ali je pisalo i da oboja zube)

ayrin
06.02.2008., 15:34
Sprej je Tantum verde...proziran je i nema veze sa propolisom. To je sprej za usnu sluznicu,jako je dobar i kod grlobolje. Uglavnom meni je puno pomogao.

Lilit
06.02.2008., 15:51
o super onda, ako mi bude trebalo opet a nadam se da nece ces mi rec detalje o tome :)

mirni77
06.02.2008., 16:13
I ja sam juce stavila aparat pa reko' da se pohvalim, hvala svima na savjetima.Odmah mi je stavio aparat i na gornju i na donju vilicu i postavljanje je trajalo tri puna sata, mislila sam nikad kraja...Danas mi je ok,osjecam onako kao da mi zub trnu ali ne i klasican bol.Mene interesuje da li je ikome od vas smetao prsten na zubu? Meni je prsten dole stavio na sedmicu koja je, kako rece, malo upala, i sad mi to uzasno smeta, jezik mi zapinje i pomalo boli. Ostala tri prstena ni ne osjetim.
Sto se ranica tice, jos ih nemam, da li da vosak stavim preventivno?
Jako mi fali da se najedem ko covjek, ne mogu nista da zvacem, ali me tjesi sto sam ovdje procitala da to traje nekih 10tak dana, i onda se opet sve moze lijepo jesti, nadam se da ce tako biti i kod mene...
Mada se danas cijeli dan pita sta je meni ovo trebalo u mojoj tridesetoj godini... :)

tvuk
06.02.2008., 16:17
I ja imam 30 i nosim aparatic (doduse navodno bi trebo do ljeta ic dolje).

Sto se prstena tice pitaj ortodonta da li je to normalno, ali najvjerojatnije ces se s vremenom naviknuti. Za jelo - noz i vilicu u ruke i rezi sve na sitne komadice :)

ayrin
06.02.2008., 17:09
Na svu srecu pa ja imam samo jedan jedini prsten tak da od prvog dana jedem normalno,jedino bas ne grizem nego trgam i rezem hranu...al fakat sve jedem. Mislim da ti prsteni ne bi trebali smetat,bar mene ovaj jedan ne smeta...al valjda je to normalno dok se ne naviknes.Dakle naoruzaj se strpljenjem i sve ce biti ok.

ayrin
06.02.2008., 17:10
o super onda, ako mi bude trebalo opet a nadam se da nece ces mi rec detalje o tome :)

Nemas beda,ja sam tu ako treba kakva pomoc...:mig:

Lilit
06.02.2008., 17:14
I ja sam juce stavila aparat pa reko' da se pohvalim, hvala svima na savjetima.Odmah mi je stavio aparat i na gornju i na donju vilicu i postavljanje je trajalo tri puna sata, mislila sam nikad kraja...

stvarno puno, meni je za cas bilo gotovo ali dobro bitno da je stavljen :)

Meni je prsten dole stavio na sedmicu koja je, kako rece, malo upala, i sad mi to uzasno smeta, jezik mi zapinje i pomalo boli. Ostala tri prstena ni ne osjetim.

mislis na sesticama ili su ti stvarno na sedmicama? obicno se stavljaju na sestice zato pitam... jezik ti zapinje za prsten zato jer ti prsten strsi iznad razine zuba ili? ako je to odi kod ortodonta nazad pa ce ti ga bolje nabit ili ti je mozda i prevelik iako da ti je prevelik ona bi ti hlapao oko zuba (opsegom jel)

Sto se ranica tice, jos ih nemam, da li da vosak stavim preventivno?

kako hoces, ja prvi dan nisam imala ranice i nisam ga stavila, kad sam otisla spavat sve oke, kad sam se drugo jutro probudila ranice a onda je bilo kasno, da sam ponovno idem stavljat stavila bi preventivo, bolje sprijecit nego lijecit itako ga uvijek mozes nabavit jos

Underground King
06.02.2008., 19:01
Hmm...zar fiksni toliko smeta i irtira ??? :eek:

Prekoustra idem u ortodonta...:D ( pa da vidimo trenutno stanje )

tvuk
06.02.2008., 19:23
Hmm...zar fiksni toliko smeta i irtira ??? :eek:

Samo na pocetku dok se ne naviknes.

_filo
06.02.2008., 19:53
Hej Filo..mali savet.Nemoj misliti da ce sve to biti brzinski.Kao sto vidis i ja sam bio na paklenom vadjenju sestice i posto je samo jedna bila sporna,zubar mi je rekao da cemo poceti proceduru oko fiksnog tek kad mi sve redovno zaraste i popuni.Navodno,ako sam ga dobro razumeo ne sme da se uzima otisak preko sveze rane.Tako da ces se ti verovatno nacekati.A ako ti bude hteo uzeti otisak ranije,obavezno se raspitaj jeli to bezbedno.Ja upravo dok kucam dodirujem prazno mesto gde mi je bio zub,i imam utisak da bih mogao staviti auto unutra!!Pozdrav
pa jucer zvadil jedan zub, sutra drugi, dalje ne znam, valjda svaki drugi/treci dan a ortodont mi rekel da dodjem 2/3 dana nakon kaj zvadim ta 4 zuba...
s jedne strane se veselim aparaticu hehe.. al opet hehe.. ne znam.. :)
osjecam poznati miris tog, sjecanje na djetinjstvo i ispadanje zubića hehe
a to uzimanje otiska.. veli jedna cura da je uzasno, skoro da je povracala? makar je onda bila jako mala...

yol@
06.02.2008., 19:56
Mene boli samo na sedmici, strašno me žulja na obraz, mrvicu je lakše kad stavim vosak ali bojim se da je žica i da će je trebati skratiti! Noćas sam preventivno stavila vosak na sve bravice, joj milina, tako fino mekano...

tvuk
06.02.2008., 20:42
a to uzimanje otiska.. veli jedna cura da je uzasno, skoro da je povracala? makar je onda bila jako mala...

Ma prezivjet ces, nije tak strasno. Nema okusa, samo je osjecaj neobican.

Lukanika
06.02.2008., 21:29
Danasnje uzimanje otiska je punoooooooo ugodnije nego unazad 10ak godina.Znam iz iskustva,onda je to bila odvratna metalna zlica sad je plasticna i u boji,okus one "malte" je super,cini mi se malina..I ja sam sa strahom usla ali posli sam se zahvalila ortodontici na
ugodnom iskustvu.E pa glavu gori i nema beda!

Lilit
06.02.2008., 22:27
joj meni je uzimanje otiska bilo fora, plasticna je ono u sta se stavi materijal a materijal je ko zvacaka i to ona bubi ili kak se zvala ona roza uglavnom :) jedino je malo cudno sta su ti puna usta toga ali meni su to ful brzo napravili

yol@
06.02.2008., 23:05
da, super je! ima više okusa, ja sam imala okus vanilije!