PDA

View Full Version : Fiksni aparatić za zube (+FAQ)

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

mirni77
07.02.2008., 09:43
Tako mi je drago da vidim da ima jos tridesetogodisnjaka koji se bakcu sa itim problemom, odmah je i meni lakse da izdrzim.
Zvala sam ortodonta i pitala ga sta da radim sa ovim prsatenom sto se malo mrda i trebala bi da odem u nedelju da on to malo pritegne, no rekao mi je i da to ne bi trebao biti veci problem i da se ne sekiram.
Stavila sam vosak na bravice jer su mi pocele iritirati usnu supljinu,dobro je za sada.
No, evo vec treci dan ovaj utrnuti osjecaj na zubima nikako da malo popusti, ne boli ono da boli nego osjecam bas vekiki pritisak i nista ne mogu da zvacem pa zivim od cokolina :))).Jedva cekam da se vratim na nesto konkretno ;).
Meni je prstenove gore stavio na sedmice jer uopste nemam sestica, jos su mi davno izvadjene i niti imam "rupe" gdje su neka bile.Dole sa jedne strane mi je prsten na šestici, ali sam morala hirurski vaditi osmicu, a sa druge strane dole nemam sestice i prsten je na sedmici.Naravno, rupe od sestice takodje nema.Ortodont kaze da je meni jako mala vilica a svi zubi izrasli (imam i preostale tri osmice) i uz to su krupni.
Neko je spomenuo da postoji neka prskalica kojom se lakse ciste zubi?Ja pitala u apoteci i nisu mi nista znali reci o tome, kako se to tacno zove da ponovo trazim?

modesty blaze
07.02.2008., 12:17
Misliš na tuš za zube?
Evo potraži ovaj BRAUN ORAL-B TUŠ OXY JET.

mirni77
07.02.2008., 14:15
Misliš na tuš za zube?
Evo potraži ovaj BRAUN ORAL-B TUŠ OXY JET.

Upravo sam to mislila :)))))
Dobar mi ovaj fol sa prskalicom ;):rofl:
Hvala ti puno na informaciji !

Zli Mali Medo
07.02.2008., 15:37
joj meni je uzimanje otiska bilo fora, plasticna je ono u sta se stavi materijal a materijal je ko zvacaka i to ona bubi ili kak se zvala ona roza uglavnom :) jedino je malo cudno sta su ti puna usta toga ali meni su to ful brzo napravili

E, pitanja za sve, tko je od vas imao problema sa zubnim mesom nakon i za vrijeme nosenja aparatica? Da mi se to ne bi dogodilo, odmah sam se bacio u preventivu. :) Slusam, jeste li imali problema sa zubnim mesom, buduci da se meso ne masira hranom zbog aparatica? Cime cetkate, koje fensi-smensi cetkice upotrebljavate? Koje dodatke upotrebljavate (tus i te sheme) i slicno?

Ja sam mislio ubosti od Philipsa sonicare elite elektricnu, ali kosta dosta, pa da se ne zaletim. Zelim da mi nakon aparatica zubno meso bude pic pic. :)

Lilit
07.02.2008., 15:52
ja da ne ureknem nisam imala prob sa zubnim mesom osim sta se jednom mrvico upalilo ali bas mrvicu i onda sam namazala sa gengigelom preko noci i proslo je, dakle moja oprema je sljedeca :zubo:
- dontodent supersoft cetkica (9.90kn a genijalna je, kad probam prat s nekom tvrdjom ozljedim si meso jer sam se navikla na ovu mekanu ocito)
- curaprox ultrasoft cetkica (sve turbo soft imam na preporuku zubarice koja se bavi paradentozom i tvrdi da sta meksa cetkica to bolje i da se zubi ne cetkaju konjski nego lagano)
- curaprox interdentalni set (dve debljine koristim)
- interedentalne iz dma (one male kao putne)
- tus (braun briem oral b tako nes pise na njemu bo... sa dva tipa spricanja ono u jednoj "crtici" i rapsrseno)
- elmex kaladont
- gengigel za svaki slucaj
pa kombiniram :)
a tus je npr dobar jer masira meso i veca je to korist od njega nego to sta ce on ocisiti izmedju zubiju jer nema ni blizu dovoljnu jacinu da ocisti bakterije izmedju zubiju ko sta ces to sam ocistit sa interedentalnom, ali i kad cetkas zube, cetkas onu liniju iznad bravica i onda cetkas i meso znaci masiras i meso

Zli Mali Medo
07.02.2008., 16:04
ja da ne ureknem nisam imala prob sa zubnim mesom osim sta se jednom mrvico upalilo ali bas mrvicu i onda sam namazala sa gengigelom preko noci i proslo je, dakle moja oprema je sljedeca :zubo:

Koliko godina imas? Mozes reci: iznad 30, ispod 30, ispod 25, iznad 35. :)

- dontodent supersoft cetkica (9.90kn a genijalna je, kad probam prat s nekom tvrdjom ozljedim si meso jer sam se navikla na ovu mekanu ocito)

Gdje to kupis?

- curaprox ultrasoft cetkica (sve turbo soft imam na preporuku zubarice koja se bavi paradentozom i tvrdi da sta meksa cetkica to bolje i da se zubi ne cetkaju konjski nego lagano)

Cemu ova gora, ako imas onu gore? :)

- curaprox interdentalni set (dve debljine koristim)

To je konac?

- interedentalne iz dma (one male kao putne)

Ok. Kaj je ovo? :) Isuse, ti imas mnogo toga.

- tus (braun briem oral b tako nes pise na njemu bo... sa dva tipa spricanja ono u jednoj "crtici" i rapsrseno)

A taj tus, koliko on kosta? Ta cetkica koju si ja mislim uzeti cisti na dva nacina, mehanicki i ultrazvucno i navodno tim ultrazvukom ubije sve lose bakterije (vecinu, tj.). :)

- elmex kaladont

Da, cuo sam za njega. Gdje kupujes? :)

gengigel za svaki slucaj
pa kombiniram :)
a tus je npr dobar jer masira meso i veca je to korist od njega nego to sta ce on ocisiti izmedju zubiju jer nema ni blizu dovoljnu jacinu da ocisti bakterije izmedju zubiju ko sta ces to sam ocistit sa interedentalnom, ali i kad cetkas zube, cetkas onu liniju iznad bravica i onda cetkas i meso znaci masiras i meso

A gnegigel je kaj tocno? Ja pijem cesto caj od kadulje, pa pretpostavljam da je to nes slicno.

E da, a kaj ako ja doma imam tus koja ima ooodlican mlaz? Mogu si time masirati meso? :zubo:

Edit: sori, ako je previse pitanja :)

P.S. Neki dan sam vidio jos zgodniju lijecnicu kod Slaja. :cerek:

Lilit
07.02.2008., 16:18
-23 god
-dontodent cetkica u dm-u (to je njihova marka) evo link (http://www.dm-drogeriemarkt.hr/dontodent.asp)
-ta curaprox (kupuje se u apoteci, oko 25kn) ima jako malu glavu i dosta dugo s njom perem zubem pa ju koristim navecer kad imam vremena a dontodentovu ujutro kad zurim ili navecer kad dodjem iz izlaske
(inace moje pranje zubiju je ovakvo, linija iznad bravica, linija ispod bravica, s unutarnje strane zuba, grizna ploha i za kraju preko bravica/po bravicama)
-interdentalna cetkica je ovo (http://www.biassco.ba/curaprox/interdentalne_cetkice_curaprox.php), to ti je ko ono s cim se peru djecje boce samo pun k manje :D
-konac ne koristim jer ga je tesko provlacit i izvlacit, ovo mi je sto put jednostavnije a i s koncem si cesto ozljedim meso a s ovim ne
-te indertdentalne iz dma su ti na ovoj (http://www.dm-drogeriemarkt.si/quama_test/dontodent.jpg)slici najeljeviju (u plavome) ali ti oni imaju samo dve debljine (plavi i zuti omot a curaprox ima valjda 10 debljina pa zato imam oboje), evo i ovdje (http://www.ciao.de/Dontodent_Interdental_Set__2359574) mozes vidjet
-a tus ti dodje od 600kn na dalje valjda :misli: ja sam svoj davno kupila i na nekoj akciji tako da neznam, imas foru da uzmem skupa tus i elektricna cetkica ili samo tus, ja uzela samo tus jer sam el cetkicu vec imala (koju btw ne koristim vise jer se nemogu sporazumijet s njom, ne pase mi da ja nemam osjecaj koliko i di cistim zube)
-elmex isto u dm-u, evo link (http://www.gaba.com/) s tim da u zadnje vrijeme u nasim dm-ovima imas samo ovaj zeleni sensitive ali je mozda i bolji od narancastog (ako nista po okusu, nije tako jak a kad peres zube 5 min onda taj jaki okus malo "izgrize" jezik lol)
-gengigel je nekakv gel za zubno meso, evo link (http://www.gumdiseaseinfo.co.uk/pages/gengigel/gengigel.php) kupis u apoteci, nije skup nesto a i traje ti dugooo jer to ne koristis svaki dan nego ako zatreba, ima malo cudan okus ali nije los i s tim namazes zubno meso, malo je komplicirano namazat posto su ti usta puna sline pa tog gela bude po svuda ali naucis se :)
-caj od kadulje ti je prva liga za zubno meso ali ko ce to svaki dan kuhat i hladit :D ja sam ga koristila kad mi se iziritirala usnica (jer nisam stavila vosak)
-s tusem za tusiranje ces tesko tusirat zubno meso jer nemozes onu glavu od tusa uvalit u usta :lol:

-e a sad ti meni reci o toj cetkici koju ti mislis uzet? daj link neki na to!!

edit: evo tu tusa za manje od 300kn - link (http://www.medjimurka.hr/kucanskiaparatiseverin7.htm) sad neznam kakav je i u cem je stvar da je tako jeftin, ili su svi ti proizvodi pojeftinili, nisam u toku s tim

Zli Mali Medo
07.02.2008., 16:39
-e a sad ti meni reci o toj cetkici koju ti mislis uzet? daj link neki na to!!

edit: evo tu tusa za manje od 300kn - link (http://www.medjimurka.hr/kucanskiaparatiseverin7.htm) sad neznam kakav je i u cem je stvar da je tako jeftin, ili su svi ti proizvodi pojeftinili, nisam u toku s tim

Hvala ti puno za linkove. :s

Jucer sam nasao odlican tekst o toj cetkici, ali ne mogu to sada naci. Budem jos kasnije potrazio. Kosta oko 1000 kn, i bas ispitujem jednu forumasicu koja je prezadovoljna tom cetkicom.

Evo ti tekst koji govori da je Braunova bolja. :)
http://studenti.sfzg.hr/dental/2007/03/

Zanimljiv mi je i ovaj dio o pastama. Hm.

Ovo je inace sluzbeni sajt sonicare elite (http://www.sonicare.com/products/elite/elite9500.asp)

Lilit
07.02.2008., 16:48
pa kako se zove ta cetkica? jel to neka elektricna cetkica koja ima i tus u sebi, ono u sredini sprica voda ili?
a ovo za paste, sve paste su ti ista stvar, teoretski mogo bi dobro oprat zube i bez paste
meni elmex pase po okusu a i hvale ju stomatolozi, ima onak socijalno pakovanje, godinama je ista, nikad ju ne reklamiraju a prodaje se...
evo npr: "Pasta za zube ima mnogo vrsta,većina ih sadrži fluor u sebi i to je dobro. Ako niste teški pušač, perete zube redovito ili čak imate osjetljivije zube, nema potrebe upotrebljavati agresivne paste s jakim abrazivnim djelovanjem (mikrogranule) ili sa izbjeljivanjem. Toplo preporučujem 'aronal' i 'elmex' jer je jedino u njima fluor vezan organski, a ne u spoju s natrijem, što je učinkovitije. 'aronal' se preporučuje za pranje zubi ujutro i preko dana, a 'elmex' za večer." sa link (http://www.stomatoluidja.hr/savjeti/oralna_higijena.htm)

Zli Mali Medo
07.02.2008., 17:01
pa kako se zove ta cetkica?

Philips sonicare elite. Dao sam ti link na sluztbeni sajt. Cetkica je obicna mehanicka, ali s ultrazvukom koji dodatno ubija bakterije. Znaci, umjesto vode ima zvuk. :)

a ovo za paste, sve paste su ti ista stvar, teoretski mogo bi dobro oprat zube i bez paste

Da, znam.

Inace, meni se isto nagriza jezik i rubovi usana ako perem vise od 2 puta dnevno. :( Probat cu Elmex.

Lilit
07.02.2008., 17:02
aha, nisam te skuzila prvi put :bonk:
sad cu pogledat tu cetkicu iako meni osobno elektricne ne pasu ali kako moze ultrazvuk ubijat bakterije mi bas nije jasno? jesi procito di?
a sta se paste tice, uzmes neku bez peperminta... elemx ima i neku u narancastom koja je bas bez tog okusa mente ali je naravno nema u cro za kupit

evo nasla sam i ja o toj cetkici - klik (http://www.albidus.hr/sonicare/index.php) i klik (http://www.zena.hr/webshop/artikl.aspx?ID=1) ali nije bas ni jeftina :mig:

Zli Mali Medo
07.02.2008., 17:11
aha, nisam te skuzila prvi put :bonk:
sad cu pogledat tu cetkicu iako meni osobno elektricne ne pasu ali kako moze ultrazvuk ubijat bakterije mi bas nije jasno? jesi procito di?
a sta se paste tice, uzmes neku bez peperminta... elemx ima i neku u narancastom koja je bas bez tog okusa mente ali je naravno nema u cro za kupit

evo nasla sam i ja o toj cetkici - klik (http://www.albidus.hr/sonicare/index.php) i klik (http://www.zena.hr/webshop/artikl.aspx?ID=1) ali nije bas ni jeftina :mig:

E da, taj sam sajt jucer gledao. :) Evo jos jedan kvot:

"onicare toothbrushes, inspired by the sonic technology used in dental offices, have dynamic cleaning action to reduce plaque along the gumline.

The bristles on a Sonicare play an important part too. Their high velocity movement creates the dynamic cleaning action, and allows for direct contact with each tooth. Sonicare's bristles are also designed to be extra gentle on teeth and gums."

Navodno se ta tehnologija koristi u zubarskoj praksi. Ne znam sada koliko je to istina u praksi, budem pitao kod Slaja kaj one koke koristi jer imaju predivne zube. :)

I da, ma ok, cijena je malo veca, ali ako je dobra, onda mi nije zao dati pare. :)

Lilit
07.02.2008., 17:14
da evo i ovdje pise nes o toj tehnologiji - link (http://www.albidus.hr/sonicare/sonitech.php)
joj pa oni u ordinacijama imaju neke cetkice na vrhu ormara ili paste :misli: znam da sam nes vidila... ali neznam sad sta je to bilo... ako saznas sta one koriste javi hehee

i daj sta kaze ta cura s foruma koja ju imaa? kopi pejstaj nam :D

Zli Mali Medo
07.02.2008., 17:20
da evo i ovdje pise nes o toj tehnologiji - link (http://www.albidus.hr/sonicare/sonitech.php)
joj pa oni u ordinacijama imaju neke cetkice na vrhu ormara ili paste :misli: znam da sam nes vidila... ali neznam sad sta je to bilo... ako saznas sta one koriste javi hehee

i daj sta kaze ta cura s foruma koja ju imaa? kopi pejstaj nam :D

Pitao sam je kako je zadovoljna (jako je zadovoljna) i pitam sam je koliko cesto mijenja uloske

"mislim da preporucuju da se mjenjaju glave svakih par mjeseci (3-6). ne trose se i ne rascvjetaju se onako kao normalne cetkice, ne znam kako. dakle ako je dobro odrzavana moze dulje, ako nisi siguran, zamjeni cesce."

Lilit
07.02.2008., 17:22
ima apratic ili ne? meni se cetkice sad puno brze rascvjetaju nego kad ga nisam imala...ali nisu valjda ti nastavci tako skupi :mig:

Zli Mali Medo
07.02.2008., 17:24
ima apratic ili ne? meni se cetkice sad puno brze rascvjetaju nego kad ga nisam imala...ali nisu valjda ti nastavci tako skupi :mig:

Mislim da nema aparatic. Nisam je to pitao. :)

Koliko ti dnevno potrosis vremena za njegu zubi? :D

Lilit
07.02.2008., 17:57
ma ne puno, ujutro sam za cas gotova jer ne doruckujem doma dakle skoro su pa cisti a navecer od 5-15min
u pocetku sam ih prala nakon svakog obroka, sad sam to uvelike smanjila :o cesto cetkam zube pred tv-om :p

Zli Mali Medo
07.02.2008., 18:02
cesto cetkam zube pred tv-om :p

I ja. :)

modesty blaze
07.02.2008., 18:03
Evo da se i ja uključim na tu temu.

Od opreme koristim:
-običnu pastu za zube
-aminfluorid pastu jednom tjedno
-ortodontsku četkicu za zube Butler
- interdentalnu četkicu Oral B

Budući da imam problema sa krvarenjem zubnog mesa (i prije stavljanja aparatića) koristim jedanput tjedno i Corsodyl.
Ozbiljno razmišljam o tome da kupim tuš za zube jer svi hvale tu spravicu. Zna li netko da li ima kod nas kupiti Waterpik tuš za zube?

Zli Mali Medo
07.02.2008., 18:47
ma ne puno, ujutro sam za cas gotova jer ne doruckujem doma dakle skoro su pa cisti a navecer od 5-15min
u pocetku sam ih prala nakon svakog obroka, sad sam to uvelike smanjila :o cesto cetkam zube pred tv-om :p

Imas li opsesivnu naviku gledanja tudih zuba otkako furas aparatic? Ja vec otprilike razmisljam i o dijagnozama kada vidim necije zube. :zubo:

Lilit
07.02.2008., 20:18
ooo da totalno, a kad sam ga tek stavila sam sve koje sam vidjela da ga imaju tipa cura koja radi u ducanu pitala jel mi moze malo rec di je stavila kako joj ide i tako :lol:

e taj corsodyl jel farba zube/bravice?

Zli Mali Medo
07.02.2008., 20:24
ooo da totalno, a kad sam ga tek stavila sam sve koje sam vidjela da ga imaju tipa cura koja radi u ducanu pitala jel mi moze malo rec di je stavila kako joj ide i tako :lol:

Tsk, tsk. :)

Bas malo citkaram i vidim fakat svi stomatolozi preporucuju meke cetkice. Kova vraga onda uopce rade medium i, jos gore, tvrde?! :confused:

tvuk
07.02.2008., 20:30
Imas li opsesivnu naviku gledanja tudih zuba otkako furas aparatic? Ja vec otprilike razmisljam i o dijagnozama kada vidim necije zube. :zubo:

Joj ne pitaj :D

Lilit
07.02.2008., 20:33
@modesty - di kupujes Butler?

@zli medo - pa nije istina, ima njih koji jos uvijek misle da su za zubno meso najbolje tvrde cetkice i onda im ja pokusam objasnit suprotno ali uzalud

Zli Mali Medo
07.02.2008., 20:36
Joj ne pitaj :D

:D :D

Zli Mali Medo
07.02.2008., 20:37

@zli medo - pa nije istina, ima njih koji jos uvijek misle da su za zubno meso najbolje tvrde cetkice i onda im ja pokusam objasnit suprotno ali uzalud

Pod njih mislis na stomatologe? :) Ne znam, imam osjecaj da kada cetkam tvrdom i medium da mi radi ranice na mesu, iako cetkam njezno.

Lilit
07.02.2008., 20:40
Pod njih mislis na stomatologe? :) Ne znam, imam osjecaj da kada cetkam tvrdom i medium da mi radi ranice na mesu, iako cetkam njezno.

ne mislim na "Obicne" ljude, ali mi kazu da su njima tak rekli njihovi stomatolozi a sad jel lazu neznam
meni se isto izranjava meso, a od kad koristim ove supersoft mi vise ni obicna soft ne pase :o

yol@
07.02.2008., 23:39
nemojte me strašiti, ja sam upravo danas kupila medium četkicu:ne zna::azdaja:

modesty blaze
08.02.2008., 09:21

Šta se tiče Corsodyl-a, istina je da boji zube, ali samo ako ga uzimaš u velikim količinama. Ja ga uzimam jednom tjedno i to razrijeđenog pa ne bi trebalo bit problema po tom pitanju.

A šta se tiče Butler četkice, nju imaš kupiti u apoteci (ja sam kupila u privatnoj).
Meni je odlična.

nokis
08.02.2008., 10:46
Bokić ljudi!:)

Pridružujem se situ s aparatićima i imam jedno pitanje.
Ja evo nosim aparat 3 i pol godine i trebala bi za neka 2-3 mjeseca izvadit.

Zanima me dal su nekom ostale one bijele točkice po zubima nakon šta je izvadio aparat i dali ortodont to može odstraniti (izbjeljivanje il nes drugo)!!??? :rolleyes::confused:

tvuk
08.02.2008., 10:51
Tu imas jako malo ljudi koji su skinuli aparatic (u pravilu daju petama vjetra :)), tak da ces vjerojatno ti to nama govoriti za 2-3 mjeseca :)

Zli Mali Medo
08.02.2008., 11:10
Bokić ljudi!:)

Pridružujem se situ s aparatićima i imam jedno pitanje.
Ja evo nosim aparat 3 i pol godine i trebala bi za neka 2-3 mjeseca izvadit.

Zanima me dal su nekom ostale one bijele točkice po zubima nakon šta je izvadio aparat i dali ortodont to može odstraniti (izbjeljivanje il nes drugo)!!??? :rolleyes::confused:

3 i pol godine?!! Isuse. Pa zsto toliko dugo?

nokis
08.02.2008., 15:00
3 i pol godine?!! Isuse. Pa zsto toliko dugo?

a gle odužilo se. :kava:
uglavnom sam imala dosta ravne zube pa to nije bio problem već radi zagriza nikako da mi ga završi a malo je i ona kriva jer me naručuje like svakih mjesec dana, a pošto sam stavila aparatić malo prije nego sam krenula na fax zbog obaveza i redovnog studija i pošto sam u drugom gradu -jednostavno ne uspijevam otići kod nje svaki put kad mi da termin i tako to...:eek:

Lilit
08.02.2008., 15:10
Šta se tiče Corsodyl-a, istina je da boji zube, ali samo ako ga uzimaš u velikim količinama. Ja ga uzimam jednom tjedno i to razrijeđenog pa ne bi trebalo bit problema po tom pitanju.

A šta se tiče Butler četkice, nju imaš kupiti u apoteci (ja sam kupila u privatnoj).
Meni je odlična.

hvala pogledat cu te butler iako sam sa curaprox jako zadovoljna
a jel znas koliko dlacica imaju te butler recimo tvoja? i koja je "jacina" soft, medium...?

modesty blaze
08.02.2008., 22:34
hvala pogledat cu te butler iako sam sa curaprox jako zadovoljna
a jel znas koliko dlacica imaju te butler recimo tvoja? i koja je "jacina" soft, medium...?

Ajme nemam ti pojma koliko dlačica imaju, a soft su. Baš piše orthodontic toothbrush.
Evo link pa pogledaj (najkrajnja desno):
http://www.jbutler.com/consumer_products.asp?nCategory_ID=1&nGroup_ID=18

janjek
10.02.2008., 09:48
evo mene opet tu....evo konacno nakon tri godine mi za 33 dana skidaju aparatic...skoro sam pukla od srece kad mi je rekla da mi skidaju...yeaaahh...jedva cekam...zivim za taj dan...=) hehe

tvuk
10.02.2008., 14:23
evo mene opet tu....evo konacno nakon tri godine mi za 33 dana skidaju aparatic...skoro sam pukla od srece kad mi je rekla da mi skidaju...yeaaahh...jedva cekam...zivim za taj dan...=) hehe

Imas mozda slike prije i poslije? :mig:

Vespers
10.02.2008., 17:22
Zanima me što mislite o sljedećem:
- treba mi uskoro izać i posljednji umnjak i onda je gotovo s izguravanjem ostalih zubi, bar se nadam. Nemam krive zube, ali su mi gornje dvojke malo isturene za van,kao što mi donje jedinice i dvojke nisu najravnije u liniji nego je linija više krivudava. na prvi pogled imam stvarno ok zube, to su više detalji koje bi treblo ispraviti da budu ravniji, savršeniji, ne znam kako da kažem drukčije...
E sad, obzirom da imam 25 godina i da ne mogu preko socijalnog nabaviti fiksni aparatić besplatno, za izvravnavanje bi trebala kod privatnika iskeširati 12 tisuća kuna.

zanima me, vi koji imate ta željeza po ustima, da li se to isplati stavljat, ako problem nije velik, stila da ometa normalno izgovaranje riječi ili slično, kod mene je više estetski slučaj, naglašavam ne strašan... jer te pare dat za dva komada žice, a prijateljica koja ga je dugo godina nosila kaže da od kad ga ne nosi da primjećuje da se pomiču, da se valjda zubi cijeli život pomiču.

Skroz sam neupućena u ove stvari.

I da, jel bolje stavit onaj "bijeli" ili "željezni"? Hvala!

Zli Mali Medo
10.02.2008., 17:41
zanima me, vi koji imate ta željeza po ustima, da li se to isplati stavljat, ako problem nije velik, stila da ometa normalno izgovaranje riječi ili slično, kod mene je više estetski slučaj, naglašavam ne strašan... !

Ako nije pravilan zagriz, a ti to mozda i ne primjecujes, mozes imati kasnijih problema sa zubima i zubnim mesom.

Najbolje je da odes kod ortodonta i on ce te besplatno savjetovati. Naravno, usput ce i pogledati tvoje zube i upozoriti te na buduce probleme.

tvuk
10.02.2008., 18:22
U pravilu metalni je najbolji (i najjeftiniji), tako da ako te izgled ne brine onda stavi metalni, inace stavi kompozitni (nikako ne keramicki).

Fiksni aparatic ne ometa normalan govor, mozes normalno pricati i jesti sve sto i prije (doduse neke stvari samo s vilicom i nozem).

Da, zubi se pomicu cijeli zivot, zato po zavrsetku terapije dobijes jos i mobilni koji na pocetku puno nosis a onda s vremenom sve manje i manje.

gogilivanili
10.02.2008., 19:08
ja sam cula da u istri ima jedan ortodont koji je povoljniji od dr. a jednako kavalitetan,neznam tocno ni koliko niti di se tocno nalazi(valjda negdje u sredisnoj istri)
Jedan moj frend ide kod njega i super je zadovoljan...ako te interesira mogu ga pitat...neznam od kud si...i koliko ti je istra blizu ili daleko,ali vjerujem da ako on daje povoljnije cijene,vjerojatno zbog konkurencije da i u tvojoj okolici postoji takav neki*kvalitetni povoljnjak*!!!Samo,eto treba se raspitat...:D

Vespers
10.02.2008., 19:15
nemaš pojma koliko sam blizu unutrašnjosti istre, he he! jako!

yol@
11.02.2008., 00:07
Hej ljudi, evo da se malo javim... ovaj damon aparatić stvarno ne boli! Evo već šesti dan otkad sam ga stavila i dosad još ništa... jedinica koja mi stoji prema vani lagano se pomiče, vidim kako žica postaje ravnija:top:, a ja stvarno ne osjećam nikakvu bol! samo lagani pritisak na zube i to toliko lagan da ne smeta ni kod žvakanja. Valjda su to one "manje sile" o kojima je ortodontica pričala:confused:...što je da je, sretna sam:s!

tvuk
11.02.2008., 07:58
Pretpostavljam da se radi o gornjoj celjusti? To nisam ni ja osjetio sa normalnim aparaticem, daleko gore mi je bilo kad sam dobio bravice na donjoj celjusti...

labyrinth_d
11.02.2008., 11:48
A zna li netko nekog dobrog Ortodonta u Rijeci?
Zanima me naravno gdje je, cijena... sve sto znate...
Ja sam aparatic trebala staviti vec odavno, vrlo mi je celjust mala... zubi su stisnuti a ocnjaci su se i popeli na susjedne...
Imam 22 godine i zao mi je sto to nisam prije napravila, a ne sada...

Zli Mali Medo
11.02.2008., 12:54
Danas ujutro susjeda sa mnom ceka bus i veli kak mi je sada vec kasno za aparatic, jer je ona ka slusala na radiju da su rekli da je kasno. Kriste.

:rolleyes::D

tvuk
11.02.2008., 13:08
Danas ujutro susjeda sa mnom ceka bus i veli kak mi je sada vec kasno za aparatic, jer je ona ka slusala na radiju da su rekli da je kasno. Kriste.

:rolleyes::D

A, onda ti je kasno. Pa zna se da kumice s placa i susjede sve znaju :D

zexica
11.02.2008., 14:34
Hej ljudi, evo da se malo javim... ovaj damon aparatić stvarno ne boli! Evo već šesti dan otkad sam ga stavila i dosad još ništa... jedinica koja mi stoji prema vani lagano se pomiče, vidim kako žica postaje ravnija:top:, a ja stvarno ne osjećam nikakvu bol! samo lagani pritisak na zube i to toliko lagan da ne smeta ni kod žvakanja. Valjda su to one "manje sile" o kojima je ortodontica pričala:confused:...što je da je, sretna sam:s!

aj ti sad ti meni reci koliko para je damon...pliz pliz..da znam usporediti cijene sa onom mojim...ja idem u sub

yol@
11.02.2008., 15:04
aj ti sad ti meni reci koliko para je damon...pliz pliz..da znam usporediti cijene sa onom mojim...ja idem u sub

6900kn svaka vilica + 70kn svaki pregled :hebemu:

yol@
11.02.2008., 15:07
Pretpostavljam da se radi o gornjoj celjusti? To nisam ni ja osjetio sa normalnim aparaticem, daleko gore mi je bilo kad sam dobio bravice na donjoj celjusti...

da, gornja je zasad, za tjedan dana idem staviti donju!

zexica
11.02.2008., 16:25
6900kn svaka vilica + 70kn svaki pregled :hebemu:

jao jao....a taman sam toliko i mislila...sve je tu negdi:eek:

tvuk
12.02.2008., 22:12
da, gornja je zasad, za tjedan dana idem staviti donju!

OK, javi detalje :)

jennifer
13.02.2008., 10:07
Pozdrav!

Priključujem se veselome društvu. :D Naime, i ja sam danas dobila aparatić. Bravice su prozirne kao i gumice. Prvo mi je stavila gornji a nakon tri mjeseca dobivam donji. Na šesticama nemam bravice jer mi je rekla da mi nisu potrebne. Rekla mi je sve o higijeni te sam odmah pojurila u dm po interdentalne četkice koje će mi sada uvijek biti u torbici. Kupila sam još i flos za aparatić od Orala.

Za sada me bravice ne smetaju tako da mislim da ću možda i proći bez rana po usnama.:ne zna: Ali zato počinjem osjećati laganu bol u zubićima.:( Nadam se da neće biti nepodnošljivo!

Pozdrav svima i sretan Božić!!

Kod koga si stavila, kakav i kolko si platila?

slatkica555
13.02.2008., 10:36
Kod koga si stavila, kakav i kolko si platila?

Stavila sam ga kod dr. Štambuk, Zvonimirova 19. Uzela sam kompozitni (prozirni):cerek: i košta 14 k. Žena je stvarno super, sve objasni. Ako te zanimaju još kakvi detalji, pitaj.:D

labyrinth_d
13.02.2008., 16:01
Slatkica555 - malo sam se kasno ukljucila ali reci malo nesto vise o tom prozirnom, kako to mislis platila si ga 14k?

tvuk
13.02.2008., 16:49
14k = 14 tisuca kuna.

slatkica555
13.02.2008., 21:33
14k = 14 tisuca kuna.

Hvala tvuk! :kiss::D

labyrinth...uopće se ne kuži da imam bravice na zubima. Jedino kaj se vidi je žica.

tvuk
13.02.2008., 23:12
Hvala tvuk! :kiss::D

:cerek: :kiss:

labyrinth...uopće se ne kuži da imam bravice na zubima. Jedino kaj se vidi je žica.

To je normalno za bijeli aparatic, vidi se samo izbliza...

kissmet
14.02.2008., 10:30
Stavila sam ga kod dr. Štambuk, Zvonimirova 19. Uzela sam kompozitni (prozirni):cerek: i košta 14 k. Žena je stvarno super, sve objasni. Ako te zanimaju još kakvi detalji, pitaj.:D

a koliko je samo gornja vilica, tog bijelog sa bijelom žicom...pretpostavljam da si ti obje vilice stavljala...:rolleyes:

kissmet
14.02.2008., 10:31
Stavila sam ga kod dr. Štambuk, Zvonimirova 19. Uzela sam kompozitni (prozirni) i košta 14 k. Žena je stvarno super, sve objasni. Ako te zanimaju još kakvi detalji, pitaj.

SI TI STAVLJALA OBJE VILICE? KOLIKA JE CIJENA ZA JEDNU?

slatkica555
14.02.2008., 10:47
SI TI STAVLJALA OBJE VILICE? KOLIKA JE CIJENA ZA JEDNU?

Ne se derati!Maners, maners.:flop: :eek:Ne možeš dobiti istoga trena ono kaj hoćeš....strpljanja malo. :kava:

To je cijena za aparatić za obje čeljusti. I nije sa bijelom žicom, već s metalnom.

Smart_bitch
14.02.2008., 10:49
Sad sam došla sa kontrole. Prokleta desna strana čeljusti se nije mrdnula. Ni makac. :mad:

Zli Mali Medo
14.02.2008., 11:00
Sad sam došla sa kontrole. Prokleta desna strana čeljusti se nije mrdnula. Ni makac. :mad:

I kaj sada? A koliko dugo nosis? Picku, nadam se da mi se to nece dogadati. Zavrsim terapiju, a ono sve kak i prije, osim kaj sam tanji za 18 000 kn :D

tvuk
14.02.2008., 11:22

Znam kak se osjecas, nije mi jednom proslo mjesec dana a da nisam vidio nikakav napredak (doduse ortodont bi reko da se pomaklo al ja to nisam vidio...).

S vedrije strane do ljeta bih morao bit gotov, mozda cak i nes ranije.

Smart_bitch
14.02.2008., 12:42
I kaj sada? A koliko dugo nosis? Picku, nadam se da mi se to nece dogadati. Zavrsim terapiju, a ono sve kak i prije, osim kaj sam tanji za 18 000 kn :D

A sada niš :mad: sad mi je dala jače gumice i rekla da, ako hoću, nosim po dvije ili tri, koliko god mogu, istovremeno. Naravno, to mi sad kaže, iako sam ju ja to pitala jel smijem raditi još prije tri mjeseca.

Ja ću biti tanja za 14 ako se desi ovaj scenarij :D :D

tvuk
14.02.2008., 13:27
Ja za "samo" 12... al nemre bit sve kak i prije, ono je stvarno bila katastrofa u odnosu na kak je sad.

labyrinth_d
14.02.2008., 15:50
da, da, bilo mi je jasno da se radi o 14 tisuca kuna :) Ali htjela sam znati: za sve si platila 14k? (gornja, donja vilica, pregledi...)
Super je to - onak prozirno... pozdrav svima

Zli Mali Medo
14.02.2008., 15:57
A sada niš :mad: sad mi je dala jače gumice i rekla da, ako hoću, nosim po dvije ili tri, koliko god mogu, istovremeno. Naravno, to mi sad kaže, iako sam ju ja to pitala jel smijem raditi još prije tri mjeseca.

Nisam jos metnuo aparatic, pa ne znam o kakvim je gumicama rijec. Tek sada furam spejsere (gumice :D) i zubeki me bole :(

E, a zakaj nosis aparatic? Koji ti je feler? :D

A ti, Vuk?

Ne bih volio da mi se susjeda na kraju smije, jer je ona slusala na radiju. :zubo:

Islander
14.02.2008., 17:24
Pozdrav!

Citao sam zadnjih 40ak stranica ali ipak cu ponovit koje pitanje...

Imam 22. g i danas sam bio u Gundulićevoj u Ortodonciju. Prvi pregled. Zubi su mi na prvi pogled OK ali je problem s zagrizom. Prednji zubi mi "tuku" jedni o druge, ne mogu zaklopiti na kutnjake i umnjake, dakle sav zagriz mi je na prednjim zubima.

E sad danas sam isao u Gundulicevu i nadao se dobrim savjetima ali sam se na kraju razocarao... Dosao sam tamo i neka doktorica me na brzinu pogledala i rekla: "2 godine fiksni, gore i dole. To ti je oko 2 tisuće EUR, ti razmisli pa se javi".
Jbg, zbunjen, kazem dobro i odem...
Imam veliku zelju da to rjesim jer me nervira da ne mogu stisnuti zube u strahu da mi ne pukne neki od njih (jedinica).

Da li da odem ponovo u Gundulicevu i kazem kako zelim potrosit novce ali mi treba malo vise informacija ili da odem negdje drugdje? Di?
Da li je cijena od 2000 EUR sve skupa (apratic+pregledi+tretmani...)?

tvuk
14.02.2008., 17:40
da, da, bilo mi je jasno da se radi o 14 tisuca kuna :) Ali htjela sam znati: za sve si platila 14k? (gornja, donja vilica, pregledi...)

Ja sam platio 12 tisuca kuna, bijeli kompozitni aparatic, komplet terapiju (sa pregledima itd.). Doduse platio sam odjednom u gotovini pa sam dobio popust.

A ti, Vuk?

Izasli umnjaci i napravili nered naprijed, kaj da ti kazem, izgledalo je katastrofa.

Pozdrav!
Da li je cijena od 2000 EUR sve skupa (apratic+pregledi+tretmani...)?

Ha cuj, bas sad raspravljamo o cijenama pa vidi... inace moja preporuka ti je da obidjes minimalno 3 razlicita ortodonta, vidis kakve bravice stavljaju (keramiku nemoj ni u ludilu stavljati, iskljucivo metalne ili kompozitne (plasticne)), cujes sto ti kazu, da li ce mozda trebati vaditi koji zub, kolko to sve zajedno kosta itd. Ne pitaj koliko ce trajati jer ti to nijedan nece znati reci, a ak ti neki i kaze onda je to fakat gruba procjena i vjerojatno debelo podcijenjena.

Islander
14.02.2008., 17:56
J
Ha cuj, bas sad raspravljamo o cijenama pa vidi... inace moja preporuka ti je da obidjes minimalno 3 razlicita ortodonta, vidis kakve bravice stavljaju (keramiku nemoj ni u ludilu stavljati, iskljucivo metalne ili kompozitne (plasticne)), cujes sto ti kazu, da li ce mozda trebati vaditi koji zub, kolko to sve zajedno kosta itd. Ne pitaj koliko ce trajati jer ti to nijedan nece znati reci, a ak ti neki i kaze onda je to fakat gruba procjena i vjerojatno debelo podcijenjena.

Hvala! :top:

Vidim da su neki nahvalili Prof. Dr. Mladen Šlaja pa sam malo progooglao i vidio da je on prodekan na faxu. Da li on onda radi aparatice u Gundulicevoj ili ima svoju ordinaciju kako je netko napisao u Škrlčevoj?
Da li da zovem ili se treba naruciti?

Studiram u Zgu pa nisam bas upucen...

Molio bi preporuku za ortodonta pa da odem po misljenje a nadam se i apartaic?

slatkica555
14.02.2008., 18:35

To je cijena sa svim pregledima, gornjom i donjom vilicom. Plaćam svaki mjesec pomalo. Do kraja terapije bi trebala sve isplatiti.:D

Smart_bitch
14.02.2008., 19:28
Nisam jos metnuo aparatic, pa ne znam o kakvim je gumicama rijec. Tek sada furam spejsere (gumice :D) i zubeki me bole :(

E, a zakaj nosis aparatic? Koji ti je feler? :D

Ne, ja mislim na gumice za ispravljanje zagriza, ne na separatore. Separatori, ovo kaj ti nosiš sad, su prvi korak. Meni su oni bili neprimjetni, znam da ljude to boli čak i više od prvih par dana aparatića, mene igrom slučaja stvarno nisu :ne zna:

Feler mi je taj kaj mi se kroz godine raštimao zagriz i radi krivog zagriza mi se prednji lijevi zub počeo rotirati i izlaziti van, tako da ustvari moram zagriz ispraviti, jer ak ostane takav ovo kaj sam sad ispravila zub ništa neće značiti, jer će se opet zarotirati na van i onda ću definitivno popizdit :mad:

A nije da sam sad daleko od toga. :D

Zli Mali Medo
14.02.2008., 21:20
Hvala! :top:

Vidim da su neki nahvalili Prof. Dr. Mladen Šlaja pa sam malo progooglao i vidio da je on prodekan na faxu. Da li on onda radi aparatice u Gundulicevoj ili ima svoju ordinaciju kako je netko napisao u Škrlčevoj?
Da li da zovem ili se treba naruciti?

Kod Slaja nazoves i narucis se za prvi pregled. Bilo bi dobro da odmah doneses i digitalni ortopan kojeg mozes napraviti u Ilici 19 za 200 kn.

Ordinacija je u Skrlcevoj.

Zli Mali Medo
14.02.2008., 21:22
A nije da sam sad daleko od toga. :D

:D

Mene samo jebe kak cu se ja muciti s apraticem, s obzirom da sam mrcina koja jede stoput na dan. I onda cistiti i pimplati po aparaticu svaki put. Hjoj. :(

tvuk
14.02.2008., 23:11
Kupis putne cetkice i paste za zube i nosis stalno sa sobom. Doduse u nuzdi su dobre i one male interdentalne, a u krajnjoj nuzdi isperes usta vodom i obicno se ocisti dovoljno da se ne vidi na prvi pogled :)

Zli Mali Medo
14.02.2008., 23:15
Kupis putne cetkice i paste za zube i nosis stalno sa sobom. Doduse u nuzdi su dobre i one male interdentalne, a u krajnjoj nuzdi isperes usta vodom i obicno se ocisti dovoljno da se ne vidi na prvi pogled :)

Ubrao sam si sada elektricnu cetkicu. Odusevljen sam. :top:

Ali opet, kaj se tice aparatica, treba vremena da se to opere. :) Potrosit cu dnevno samo 1 h na ciscenje zubi.

Lilit
14.02.2008., 23:19
ma to tako u pocetku, peres zube i nakon soka :rolleyes: onda polako upadnes u normalnu rutinu jutro i vecer

Islander
15.02.2008., 13:43
Malo sam progooglao i nasao previse ortodonta u zg-u... Kako sam u Gundulicevoj vec bio namjeravam jos posjetiti neke od slijedecih: Fiziodent, Apoloniju, polikliniku Zubovic i dr. Mladena Slaja. Preporuke?

Netko je napisao da je Slaj skuplji od drugih. Koliko otprilike? Vidio sam da je na nacionalovom popisu najutjecajnijih ljudi (pise: ortodont elite) pa me malo prestrasilo...

tvuk
15.02.2008., 13:56
Ja sam u Fiziodentu i zadovoljan sam, doduse nije da sam isao kod vise njih tak da nemogu rec dal je bolji ili losiji od drugih.

slatkica555
15.02.2008., 18:04
Ja sam u Stomatološkoj poliklinici Štambuk. Nisam bila kod drugih jer mi je dr. sjela na prvu loptu. :)

Lilit
15.02.2008., 22:16
ja sam kod Slaja, nisam bila kod nikog drugog u zg ali sam bila kod troje u ri i odlucila se za Slaja jer mi jedino on reko da necemo vadit zube.

pitanje za svih koji nose gumice :D :D
koje boje ih imate? isprobavate boje ili prozirne?

tvuk
16.02.2008., 01:25
pitanje za svih koji nose gumice :D :D
koje boje ih imate? isprobavate boje ili prozirne?

Prozirne, naravno. Pa moram se i pojavit tu i tamo u javnosti :D

Dreamer-girl89
16.02.2008., 09:37
E ovako, zanima me jel se prije stavljanja aparatica moraju popraviti svi zubi koji su u "kvaru"...mislim dal se to može sređivati i nakon sto stavim aparatic, il trebam sačekati da prvo to sredim?

Zli Mali Medo
16.02.2008., 10:42
E ovako, zanima me jel se prije stavljanja aparatica moraju popraviti svi zubi koji su u "kvaru"...mislim dal se to može sređivati i nakon sto stavim aparatic, il trebam sačekati da prvo to sredim?

Da, neke ces zube, one koji se nece moci popraviti nakon sto ti stave aparatic, morati popraviti. Citaj: vecinu. :)

Dreamer-girl89
16.02.2008., 12:06
Da, neke ces zube, one koji se nece moci popraviti nakon sto ti stave aparatic, morati popraviti. Citaj: vecinu. :)

Aha.., a dobro..taman u utorak idem da mi završi taj jedan zub što mi je popravljala...a poslije toga odmah idem po aparatic:D, možda mi ne stavi odmah..al mojoj frendici je odma stavila cim je došla.:rolleyes::p

pasiva
16.02.2008., 12:35
nije istina, ja sam nosila aparatic 3,5 god i nakon toga nisam imala ni jedana zub zs popraviti

tvuk
16.02.2008., 13:06
nije istina, ja sam nosila aparatic 3,5 god i nakon toga nisam imala ni jedana zub zs popraviti

Govori o zubima koji su vec pokvareni i prije stavljanja aparatica.

nipsy
16.02.2008., 13:07
a šta ako ti s epokvari zub dok nosiš aparatić?

tvuk
16.02.2008., 16:31
a šta ako ti s epokvari zub dok nosiš aparatić?

Odes kod zubara i popravi ga. Snadju se oni.

Islander
16.02.2008., 18:21
ja sam kod Slaja, nisam bila kod nikog drugog u zg ali sam bila kod troje u ri i odlucila se za Slaja jer mi jedino on reko da necemo vadit zube.

Ako nije tajna, koliko dodje fiksni aparatic po celjusti?

P.S. Jesu stvarno toliko zgodne njegove specijalistice? :)

Zli Mali Medo
16.02.2008., 18:26
P.S. Jesu stvarno toliko zgodne njegove specijalistice? :)

O da. :cerek::cerek::cerek:

I da, nikad se do sada nisam veselio odlasku zubaru. :zubo:

teaaaa =)
16.02.2008., 20:01
bok ljudi..
nova san ode..
ugl, ja aparat nosim od 10 miseca..
znači skoro pa 4 miseca..
ali zasad nosim samo gornji..
naime, donji stavljam za 20-ak dana..
imam nekoliko pitanja..
sviram klarinet, hoću li moć svirat sa oba aparata (gornjim i donjim)???
jel donji nakon stavljanja više boli od gornjeg (nosim one Quik bravice, bez prstenova i gumica)???
i, što je to flos (ortodont mi to nikad nie spominja, a možda je to neki drugi naziv za nešt šta znan)???
zato mi pls, odgovorite..POZzzZZZZZZzzzzzzzzz

Zli Mali Medo
16.02.2008., 20:59
i, što je to flos (ortodont mi to nikad nie spominja, a možda je to neki

Zubni konac, pretpostavljam. :)

Islander
16.02.2008., 21:23
O da. :cerek::cerek::cerek:

A za cijenu bolje da ne pitam? :ne zna:

Lilit
16.02.2008., 21:27
Prozirne, naravno. Pa moram se i pojavit tu i tamo u javnosti :D

pa i ja idem u javnost :D pa imam u boji pih... mozda to vi stariji pa vam bed :p

Ako nije tajna, koliko dodje fiksni aparatic po celjusti?

mislim da ti on nece ni stavit samo gore jer se tako ne moze zagriz namjestit (iako ima ortodonata koji tvrde da moze i da nije potrebno nosit i gore i dole) a za obje celjusti ti dodje oko 2000, 2100 eura, ovisi koje ces bravice i tako...

e mislim da sam otkrila ko je ta koja je tebe odusevila, ta smejda, iva ili ana tako nes? :D

sviram klarinet, hoću li moć svirat sa oba aparata (gornjim i donjim)???
jel donji nakon stavljanja više boli od gornjeg (nosim one Quik bravice, bez prstenova i gumica)???
i, što je to flos (ortodont mi to nikad nie spominja, a možda je to neki drugi naziv za nešt šta znan)???
z

flosanje = ciscenje koncem
a ovo za klarinet nemam pojma i bas mi zao sta ti niko ovdje ne zna rec, nadam se da ces moc :) ali pretpostavljam da na klarinet prislonis usnice znaci usnice ti idu preko zubiju tako da mislim da ne bi trebao smetat aparatic
dal vise boli donji od gornjeg - u principu vise boli onaj di su ti kriviji zubi

Zli Mali Medo
16.02.2008., 21:35
e mislim da sam otkrila ko je ta koja je tebe odusevila, ta smejda, iva ili ana tako nes? :D

Maja, uspio sma ubrati ime. :rofl:

Zli Mali Medo
16.02.2008., 21:41
A za cijenu bolje da ne pitam? :ne zna:

A cuj, cijena je malo visa, da. ali ja sam razmisljao drugacije, njih je tamo dosta, svi imaju uvid, i vise glava je bolje nego samo jedna. :)

Lilit
16.02.2008., 21:52
ma i nije vislja, svi koje ja znam da idu ortodontu isto placaju oko 2000eura (u rijeci) a frendica koja je platila posebno aparatic a posebno svaku kontrolu, mislim da kad se sve zbroji da je njoj ispalo jos i vise

labyrinth_d
16.02.2008., 23:10
Lilit, vidim, spominjes Rijeku, znas li kojeg dobrog ortodonta i gdje?
I imam jos pitanja za sve: ima li veze ukoliko tek sada, s 22 mislim staviti aparatic, jeli teze kada si stariji (mislim sto se zubi tice)... S koliko ste vi godina stavili?

Zli Mali Medo
16.02.2008., 23:25
I imam jos pitanja za sve: ima li veze ukoliko tek sada, s 22 mislim staviti aparatic, jeli teze kada si stariji (mislim sto se zubi tice)... S koliko ste vi godina stavili?

28 godina, trenutno nosim gumice i stavljam ovih dana. :)

Dreamer-girl89
17.02.2008., 08:14
Ajme 2000eura, pa to je kod vas stvarno preskupo..:eek:,
ja idem u Vukovar..a tamo je kod jedne super ortodontice,
koja dobro radi obadvije čeljusti oko 5000kn..
Pa si vi mislite..:D:mig:

tvuk
17.02.2008., 08:20
Ajme 2000eura, pa to je kod vas stvarno preskupo..:eek:,
ja idem u Vukovar..a tamo je kod jedne super ortodontice,
koja dobro radi obadvije čeljusti oko 5000kn..
Pa si vi mislite..:D:mig:

To je 5000 po celjusti? Vjerojatno za metalne? Tolko mislim i kod mojeg dodje ak platis odjednom u gotovini...

Dreamer-girl89
17.02.2008., 09:33
To je 5000 po celjusti? Vjerojatno za metalne? Tolko mislim i kod mojeg dodje ak platis odjednom u gotovini...

Ne po čeljusti nego obadvije za 5000kn i cak i manje za metalne.
Za prozirne je nešto skuplje.., al ni približno ovim ciframa koje vi pišete...:rolleyes::mig:

teaaaa =)
17.02.2008., 10:10
tnq na pomoći..
ja koncem nemogu čistit..
nea šanse..
al oke..
imam neku tvrdu četkicu, pa... :bicedobro:

zexica
17.02.2008., 11:12
evo da se javim...ja bila kod mog ortica u petak...situacija nije bajna odma mi je reka..dobro je sto necu morati vaditi zube...:D a njegov najveci strah...zbog moje strukture kostiju da mi se to nece vratiti nazad kad protezu skinem....i da cu duuuuuuuggggggooooo morati nositi ono posli....a znala sam ja i sama da ce biti svasta jer stvarno mi je gornja celjust koma...nesto ovako bi izgledalo > ka slovo V:( ide metalni apartic na njegovu preporuku mada je meni to svejedno:D
i tako da 15.03 ja postajem ugly Betty:)))))

zexica
17.02.2008., 12:21

ja sam iz ZD a moj ortodont je iz RI i suuuuperrr mi je....nemam feeling kao da sam kod ortodonta totalno ima neki friendly pristup..a to puno znaci..:D uz to je mlad i sladak:cerek:

Islander
17.02.2008., 12:26
Dobro, 2000EUR su mi i u Gundulicevoj rekli i mislim da je to OK cijena. Jos ako dobijes racun onda mozes i 2500 kn dobit povrat poreza.
Sutra zovem dr. Slaja.

Nadam se da se ne ceka dugo... :moli:

Lilit
17.02.2008., 13:15

nema veze sta imas 22 godine, iako se ipak sve mrvicu brze pomice i sredjuje sta si mladji ali nikad nije prekasno definitivno i sve ovisi o tvojim zubima i celjusti (koliko ce to trajat) a i tvojoj discipliniranosti da slusas sta ti ortodont kaze :mig:
za rijeku neznam koga preporucit, ja sam bila kod njih nekoliko i niti jedan mi nije "pomogao", mogu ti na pm poslat kod koga ide frendica koja je jako zadovoljna i ime jos jednog za kojeg mislim da nikako nema dobru teoriju o ravnanju zuba

tnq na pomoći..
ja koncem nemogu čistit..
nea šanse..
al oke..
imam neku tvrdu četkicu, pa... :bicedobro:

tvrde cetkice ti ne valjaju, stete zubnom meso i opcenito ne preporucaju se, preporuca se sta meksa cetkica sa sta vise vlakana/dlacica i mekano cetkanje
ako nemozes s koncem probaj sa interdentalnim cetkicama

Sutra zovem dr. Slaja.

zovi poslje 13 jer oni uglavnom rade popodne

labyrinth_d
17.02.2008., 13:20
Lilit, samo posalji na pm. Adresu (blizu cega je otprilike), broj telefona i isto od onog kojeg ne bih trebala posjetiti. A ako nisi zadovoljna s ovima bila, gdje onda ti ides?

Lukanika
17.02.2008., 19:24
Nego,Zadrom kruzi glas da se u zagrebu vrlo lako dobije fixni preko socijalnog pa dragi zagrepčani jeli to stvarno tako??!Ja ispadam luda kad dajem 14000kn tek tako...

Lilit
17.02.2008., 21:48
ako si punoljetna nigdje neces dobit preko socijalnog.

Leontina25
18.02.2008., 00:53
Evo da vam se i ja pridružim. Ja nosim fiskni aparat godinu i pol, napredak je stvarno mali, čak mi je jedna jedinica postala dulja od druge, bas sam sva jadna zbog toga, krvare mi desni, imam ranice, tako mi ga je već dosta a moj mi je zubar rekao da ga skidam za Uskrs, pa ja se pitam jel on normalan. Idem u četvrtak kod njega i mislim da cu morati s njim ozbljino popricati. To je inače jedan dr. iz Đakova i preporučili su mi ga jer je bio jeftinijij, a sad me strah da nije ono koliko para toliko muzike. joj!

Zli Mali Medo
18.02.2008., 00:57
Dobro, 2000EUR su mi i u Gundulicevoj rekli i mislim da je to OK cijena. Jos ako dobijes racun onda mozes i 2500 kn dobit povrat poreza.
Sutra zovem dr. Slaja.

Nadam se da se ne ceka dugo... :moli:

Ne ceka se dugo. Vrlo su agilni kod Slaja.

Zli Mali Medo
18.02.2008., 00:58
Evo da vam se i ja pridružim. Ja nosim fiskni aparat godinu i pol, napredak je stvarno mali, čak mi je jedna jedinica postala dulja od druge, bas sam sva jadna zbog toga, krvare mi desni, imam ranice, tako mi ga je već dosta a moj mi je zubar rekao da ga skidam za Uskrs, pa ja se pitam jel on normalan. Idem u četvrtak kod njega i mislim da cu morati s njim ozbljino popricati. To je inače jedan dr. iz Đakova i preporučili su mi ga jer je bio jeftinijij, a sad me strah da nije ono koliko para toliko muzike. joj!

:( A zasto ti krvare desni? Jesu ti i prije krvarile?

Zli Mali Medo
18.02.2008., 13:49
Ok. Stavio sam. Ne boli me, ni nis. Dobro cak i izgleda, ali, ali, nije dobro dok jedem. Grozno je, stovise. Jedem kao da jebeno nemam zube koliko pazim, a i buduci da mi je luk uzak stalno jezikom zapinjem po onom ostrom necem na prstenovima. :mad: Hjoj, bit ce ovo gadno. I stalno drkam jezikom po aparaticu.

Mislim da ce meni bravice otpadati, ne mrem jesti tak njezno. :zubo: Je l' netko uspio pojesti bravicu? :D

A problem je i kod cetkanja, ne znam koliko smijem cetkati po aparaticu da se to sve ne bi raspalo.

Lilit
18.02.2008., 14:38
po aparatu mozes cetkat koliko oces, nece se raspast ali vec smo prije savladali da je bolje cetkat njezno radi zubi i mesa nego onako zvjerski :) a i nemoras ni tako njezno jest, nista mu nece bit, ja jedem sve pa i tvrde bombone tipa slatka tajna :zubo:
sta ce tice diranja bravica stalno i toga da zapinjes za ono od prstena, to ce te proc brzo i neces se ni obazirat na to, treba malo vremena da se naviknes a poslje te prodje to... jel imas bijele bravice (safrine) i prozirne gumice? ili?
PS: si pital da ti daju slike hehe

Zli Mali Medo
18.02.2008., 16:07
po aparatu mozes cetkat koliko oces, nece se raspast ali vec smo prije savladali da je bolje cetkat njezno radi zubi i mesa nego onako zvjerski :)

Da, ali ova elektricna cetkica vibrira kao pravi vibrator. :)

a i nemoras ni tako njezno jest, nista mu nece bit, ja jedem sve pa i tvrde bombone tipa slatka tajna :zubo:

:lol:

naviknes a poslje te prodje to... jel imas bijele bravice (safrine) i prozirne gumice? ili?
PS: si pital da ti daju slike hehe

Stavio sam si metalni :zubo: Nekak mi je ljepse na muskima metalni.

Nisam ubrao fotke, nikak se sjetiti ponijeti USB. Mogu se i sam fotkat. :)

Leontina25
18.02.2008., 18:55
Pa malo si mi prije krvarili! Ja sam ti svoj aparat platila 800e i ima mali napredak,ali već mi je dosta! godinu i pol

Lilit
18.02.2008., 21:06
Da, ali ova elektricna cetkica vibrira kao pravi vibrator. :)

Stavio sam si metalni :zubo: Nekak mi je ljepse na muskima metalni.

Nisam ubrao fotke, nikak se sjetiti ponijeti USB. Mogu se i sam fotkat. :)

pa svejedno, nece ti ni ta elektricna "razvalit" bravice ali ako se i dalje "bojis" cetkaj na onoj namanjoj brzini sta si reko da ima

a sta ide oko metalnih bravica prozirne gumice ili u boji ili zicice?

nikad se neces sam ufotakat ko sta te oni, sumnjam da si mozes zabit zrcalo u usta i fotkat :lol:

Pa malo si mi prije krvarili!

mozda pregrubo cetkas ili sa pretvrdom cetkicom

Zli Mali Medo
18.02.2008., 21:09
a sta ide oko metalnih bravica prozirne gumice ili u boji ili zicice?

Ide zica.

nikad se neces sam ufotakat ko sta te oni, sumnjam da si mozes zabit zrcalo u usta i fotkat :lol:

Dobro, to bum na kraju pokazal. Isuse, nadam se da bum imao kaj pokazati, da bu bio neki napredak. :D

Lilit
18.02.2008., 21:17
ma normalo da ce bit :mig:
oko svake bravice imas zicicu znaci? razumem :D a zakaj nemas neke vesele gumice jeli (ps: baci pogled na moju temicu na rekraciji asap jer moram ic nes pojest hihi)

Zli Mali Medo
18.02.2008., 21:23
ma normalo da ce bit :mig:
oko svake bravice imas zicicu znaci? razumem :D a zakaj nemas neke vesele gumice jeli (ps: baci pogled na moju temicu na rekraciji asap jer moram ic nes pojest hihi)

Vesele gumice? Nemam pojma kaj je to? Kak to zgleda? Kaj da upisem u gugl: "happy rubber"? :zubo:

A mislim, nekak su mi te vesele gumice za curke, a ne za muske. :D

Lilit
18.02.2008., 21:25
a dobro dobro ipak si ti The Man :p
su ti bravice onako mat srebrne ili sjajno srebrne? ja do sad vidila sve mat srebrne i neki dan cura neka imala neke sjajne srebre - ljepo - NOT :D

Zli Mali Medo
18.02.2008., 21:29
a dobro dobro ipak si ti The Man :p
su ti bravice onako mat srebrne ili sjajno srebrne? ja do sad vidila sve mat srebrne i neki dan cura neka imala neke sjajne srebre - ljepo - NOT :D

Mat srebrne. :) Pristaju li muskima bolje zeljezne ili safirne? :)

Lilit
18.02.2008., 21:31
pa sta ja znam, oboje, znam decka sa safrinim + prozirne gumice, ni ne vidi mu se aparatic bas

tvuk
18.02.2008., 22:03
Ja imam prozirne, i ne vide se bas same za sebe, al zato imam tih gumica po njima poslaganih hrpu tak da... :D

Zli Mali Medo
18.02.2008., 22:04
Ja imam prozirne, i ne vide se bas same za sebe, al zato imam tih gumica po njima poslaganih hrpu tak da... :D

A koja je uloga tih gumica? Ocu l' ja to imati? :ne zna:

Lilit
18.02.2008., 22:09
ja sam nekako zakljucila da su gumice te sa gornje trojek na donju sesticu ili slicno za zagriz i dobijes ih pred kraj terapije.... mozda i grijesim :)

čekirajte zube od ove curke - link (http://www.public.iastate.edu/~lora/braces_month17.html) bas su nice... i izbjeljeni koliko mogu primjetit... iako mi to kako su njoj sredili zube opce ne izgleda ko dobra ideja, izvadili su joj jedan zub dole u sredini, tipa jedincu ili dvojku, not sure...

a evo i neke boje u kojima mogu bit gumice: klik (http://www.zubovic.com/images/fiksni_aparat04.jpg)

offtopic: zasto se ovdje nemoze direktno stavit slika?

Lilit
18.02.2008., 23:28
POSTAVLJANJE fixnog aparatica - link (http://sonda.sfzg.hr/broj8-9/nastavni/naprave.html)

a ovako (http://www.ortodont.info/tjasavelika.jpg)izgleda to cudo s kojim drze otvoran usta kad slikaju :D
a evo i gumice - elastics - one (http://32teethonline.com/pic20.jpg), two (http://32teethonline.com/pic21.jpg) i izgleda da ne koriste samo kod zagriza nego i kad treba spojit zube jer su neki izvadjeni

Zli Mali Medo
18.02.2008., 23:31
ja sam nekako zakljucila da su gumice te sa gornje trojek na donju sesticu ili slicno za zagriz i dobijes ih pred kraj terapije.... mozda i grijesim :)

čekirajte zube od ove curke - link (http://www.public.iastate.edu/~lora/braces_month17.html) bas su nice... i izbjeljeni koliko mogu primjetit... iako mi to kako su njoj sredili zube opce ne izgleda ko dobra ideja, izvadili su joj jedan zub dole u sredini, tipa jedincu ili dvojku, not sure...

offtopic: zasto se ovdje nemoze direktno stavit slika?

Lijepi su zubi. Iako ja vise volim kada su ocnjaci malo naglaseniji. :)

Ne mozes jer je vjerojatno iskljucen IMG na ovom pdf-u.

Zli Mali Medo
18.02.2008., 23:34
POSTAVLJANJE fixnog aparatica - link (http://sonda.sfzg.hr/broj8-9/nastavni/naprave.html)

a ovako (http://www.ortodont.info/tjasavelika.jpg)izgleda to cudo s kojim drze otvoran usta kad slikaju :D

Ovi zubi mi nisu nimalo lijepi. :)

jennifer
19.02.2008., 09:03
Eto samo da vam javim da 13.3. stavljam aparatic.:)
Sad jos samo moram odluciti kakav, razmisljam da bi dolje stavila metalne a gore prozirne. Kaj mislite o tome?

nipsy
19.02.2008., 09:26
koliko vremenski traje stavljanje aparatića?*

modesty blaze
19.02.2008., 10:17
A jedno pola sata do 45 minuta otprilike.

nipsy
19.02.2008., 10:32
neznam otkud meni da to traje oko 2h?!?!:bonk:

Inače i ja bih trebala stavit aparatić ali još razmišljam kod koga, pa ako netko ima nekog dobrog i ne preskupog ortodonta za preporučit u zg, može na pp:mig:

Dreamer-girl89
19.02.2008., 11:31
Evo i ja vam se pridružujem sa svojim aparaticem.., platila a 6000kn..
za gore..onaj metalni je, al sam uzela prozirne gumice.
Postavljanje trajalo jedno pol sata.., a ja mislila da ce ona meni sad po dana to stavljat..heh
Zasad još ništa ne boli, malo neugodno i čudan osjecaj u ustima..al nije bed.
Nosit cu ga jedno godiunu dana.
Jel kad se aparatic stavlja i gore i dole jel se stavi odjednom i gore i dole ili pojedinacno?
Pitam jer mi nije jasna cijena..prije je bilo..prije godinu dana 4800kn i gore i dole,
a sad 6000kn al stavila je samo gore..možda zato što još jedan zub dole nije popravljen..,
a možda mi nece ni stavit dole..neam pojma..sad me to pati..heh
A uzela mi je otisak i gore i dole..hmm..
A valjda ce mi stavit.=))..
Eto toliko;)

modesty blaze
19.02.2008., 12:22
Meni će staviti aparatić na donje zube, evo skoro dva mjeseca nakon postavljanja na gornje.

Zli Mali Medo
19.02.2008., 12:28
Jel kad se aparatic stavlja i gore i dole jel se stavi odjednom i gore i dole ili pojedinacno?

U pravilu se prvo stavlja gore.

mirni77
19.02.2008., 12:31
koliko vremenski traje stavljanje aparatića?*

Kod mene je trajalo od 17.30 do 21.00, na donju i gornju vilicu...
Sve zavisi koliko ti je situacija komplikovana...

Lilit
19.02.2008., 12:40
Eto samo da vam javim da 13.3. stavljam aparatic.:)
Sad jos samo moram odluciti kakav, razmisljam da bi dolje stavila metalne a gore prozirne. Kaj mislite o tome?

ja sta god bi stavila stavila bi isto gore i dole, glupo mi je razlicito

neznam otkud meni da to traje oko 2h?!?!:bonk:

Inače i ja bih trebala stavit aparatić ali još razmišljam kod koga, pa ako netko ima nekog dobrog i ne preskupog ortodonta za preporučit u zg, može na pp:mig:

imas na topicu samo na zadnjim stranicama njih barem 5 pa malo prolistaj, nemoras krenut od prve strane jer da- ima ih masu ali kreni od ove unatrag pa ces nac ili preko trazilice

PS: neko je pisao o aparaticu samo gore, ja sam protiv toga jer kako ces zagriz uskladit ako imas aparatic samo gore :mig:

jennifer
19.02.2008., 13:31
ja sta god bi stavila stavila bi isto gore i dole, glupo mi je razlicito

Na onom linku koji si stavila mislim da cura ima gore prozirne a dolje metalne i uopce ne izgleda lose.
A mislim da se meni donji zubi skoro ni ne vide :zubo: kad se smijem recimo... Ono mi se bas svidjelo a i cijena je odmah manja pa mi se sad jos vise svidja. :D

Lilit
19.02.2008., 13:34
ma znam, ni moji donji se ne vide kad pricam, kad se smijem da... ali neznam meni je ljepse da je "komplet" ... ali mi vise ni metalne nisu odbojne (ko kad sam ja stavljala aparat kad te nisu dolazile u obzir) jer frendica ima metalne i okolo sarene gumice i super joj stoji tako da ako je do cijene ja bi radje uzela metalni i gore i dole nego razlicito

jennifer
19.02.2008., 13:41
ma znam, ni moji donji se ne vide kad pricam, kad se smijem da... ali neznam meni je ljepse da je "komplet" ... ali mi vise ni metalne nisu odbojne (ko kad sam ja stavljala aparat kad te nisu dolazile u obzir) jer frendica ima metalne i okolo sarene gumice i super joj stoji tako da ako je do cijene ja bi radje uzela metalni i gore i dole nego razlicito

Razlika je oko tisucu kuna tak da nije to problem nego sam samo mislila proci malo jeftinije. :mig:

Lilit
19.02.2008., 13:43
ma ne sori nisam mislila problem ko problem nego ono ako se neckas jer bi volila proc jeftinije zasto ne bi uzela metalne ful i nosila gumice u boji, ta frendica ima roza gumice uvijek i bas joj ljepo stoji, jos je onako plavusa kojoj rozo ljepo stoji i super :)
naravno te mat metalne kakve su i na onoj slici koju sam ja stavila a ti spomenula, jer nedavno sam rekla kako sam vidjela i nekakve sjajne metalne koje mi se opce ne svidjaju...

jennifer
19.02.2008., 13:52
Ne, metalne gore necu jer ne volim bas biti uocljiva. :D
Jos stignem razmisliti do 13.3. al mislim da cu napraviti kombinaciju. :mig:

Lilit
19.02.2008., 13:55
kako hoces :) ali stvarno nisu ni ti metalni ruzni ili nesto, bas mogu slatko izgledat
evo jos par slika metalnih sa gumicama u boji iako ovdje nisu na svim zubima iste gumice nego razlicite
klik (http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2551343/2/istockphoto_2551343_colorful_brace.jpg)
klik (http://www.lworthodontics.com/images/treatment/metalColorBracesSmall.JPG)
klik (http://www.naperdentalcenter.com/img/color_braces.jpg)
klik (http://www.mariettadentist.com/images/braces_colored.jpg)
klik (http://www.temelink.com/mwbortho/colourbraces.jpg)

a evo i sa zlatnim gumicama hehe, to mi je malo blentavo, kao fensy
klik (http://www.drmehan.com/images/gold%20braces.JPG)

a evo jos kombinacija gore bijele, dole metalne
klik (http://www.drrich.com/media/pagepics/clear.gif)
klik (http://www.drmehan.com/images/clear%20braces.JPG)

evo i ovdje samo sta je ovdje gore i zica cak bijela
klik (http://img127.imageshack.us/img127/7033/smalldu9.jpg)

evo crne i crvene gumice na metalnim (crne malo cudno izgledaju ali mozda za darkerice :D)
klik (http://www.drsugiyama.com/images/M_To_1.jpg)

a evo i bijele/prozirne bravice i gore i dole
klik (http://www.glickdental.com/_borders/clear_braces_-_up_close_2.jpg)

evo i sve moguce i nemoguce boje gumica iako vjerojatno nemaju svi sve (bas su mi fora ove glow :D ali moj nema takve ja mislim)
klik (http://www.drkineret.com/Lanitech_Artwork/colored_bands.jpg)
klik (http://www.jesorthodental.com/Merchant2/graphics/00000001/Elastic-Color-Chart-web.jpg)

a ovdje mozete isprobavat stavljat razlicite boje na bravice, fora :D
klik (http://www.slidellortho.com/painter.html#)

jennifer
19.02.2008., 14:11
Sad si me zbunila, u zadnjih par dana samo o bravicama razmisljam. :D

Lilit
19.02.2008., 14:18
ma sta god izaberes bit ce ti dobro, neces se pokajat vjeruj mi :) ja sam tad razmisljala dal metalne sa crvenim gumicama ili prozirne i odlucila se na prozirne jer kao metalne se vide ajme meni grozno a danas mi je to tako svejedno, te sarene gumice su mi bas fora a nisam bas zena od 40+god pa da mi je bed nosit sarene gumice a i ovako sam ih na prozirne bravice pocela nosit jer mi je fora mjenjat svaki mjesec... a i moje bravice su "stariji" model koje pozute a ove novije, safirne ne pozute nimalno pa su jos i bolje... kako su moje malo pozutile onda mi ljepse izgleda gumica u boji okolo nego prozirna jer prozirna bude svjetlija od bravice

jennifer
19.02.2008., 14:45
Sad sam jos malo citala kaj ste sve pisali i ti si ovo napisala na mislim 101. stranici:
keramicki mislis kompozitni ili safirni?
ovo prvo je bijeli a drugo prozirni

E sad mi nije jasno kakve su onda ove koje mi je ortodont ponudio, nisu ni bijele ni safirne nego bas prozirne... Rekao je da su kompozitne, kaj to znaci da ima vise vrsta kompozitnih ili?

Lilit
19.02.2008., 14:56
ma te keramicke ja mislim da vise nitko ne nudi...
malo je prob sta svi sve zovu razlicito...
ali kompozitne su ti onako ko od plastike i bjele su nekako a safirne su ko prozirne, nisu tako bijele ko kompozitne
a keramicke su valjda jako slicne kompozitnima ali ja ih nisam vidjela uzivo paneznam a na slici slicno izgledaju
ako su prozirne onda je vjerojatno mislio na te safrine... jesi ih vidjela? nadjem ti slikicu pa da usporedis s tim sta si ti vidjela...

evo ovo su ti te safirne, prozirne, tu imas i puno o njima - klik (http://www.alpex-doo.com/ice.html)
i na ovoj slici desne bi isto trebale bit te safirne - klik (http://i4.tinypic.com/7wpsrx5.jpg)
a ovo na gornjim zubima su cini mi se kompozitne (samo sa metalim dijelom u sredini, to je tvuk spominjao te da je vidio ili cak da ima takve) - klik (http://www.archwired.com/images/Sherri_Braces_CU.JPG), nije bas velika slika da mogu bit sto posto sigurna ali vidi se malo razlika izmedju oblika (osim boje) tih bravica i safirnih, safirne su kao uze a duze a kompozitne krace a sire..

sad ja nisam znala da postoji razlika izmedju keramickih i kompozitnih dok mi tvuk nije reko jer nisam ni znala da postoje neke keramicke tako da... mozda ce ti on bolje objasnit razliku, ja cu pitat svog ortodonta kad odem sljedeci put ali nece bit tako skoro... iako ja sta vise guglam o tome mi se cini koda ni ne postoje keramicke i kompozitne nego da su to jedne te iste ali valjda tvuk zna :misli: :confused:

evo jos slika sta sam nasla pod ceramic:
klik (http://www.carouselorthodontics.com.au/images/ceramicbraces.jpg)
klik (http://www.henryorthodontics.com/images/mystique.jpg)
klik (http://www.embrace.com.sg/images/services/ceramic_brace.jpg)

a i na wikipeidiju ne spominju razliku izmedju keramickih i kompozitnih, evo sta kazu:
Modern orthodontists can offer many types and varieties of braces:

* Traditional braces are stainless steel, sometimes in combination with nickel titanium, and are the most widely used. Many stainless steel brackets are offered by various orthodontic supply companies. These include coventional braces that require ties and newer self-tying (or self-ligating) brackets, like Time brackets by American Orthodontics, SmartClip™ Brackets by 3M Unitek, SPEED, or Damon brackets. Self ligating brackets, in some conditions, determine a reduction of friction between the wire and the slot of the bracket [3].
* Ceramic braces offer a less visible alternative. They blend in more with the natural color of the tooth and are arguably more visually appealing. Ceramic brackets are typically more brittle than stainless steel brackets and thus tend to be somewhat thicker to resist breakage.
* Gold-plated stainless steel braces are for people allergic to nickel (a component of stainless steel), but may be chosen because they blend better with teeth, and some people simply prefer the look of gold over the traditional silver-colored braces.
* Lingual braces are fitted behind the teeth, and are not visible with casual interaction. Lingual braces can be more difficult to adjust to, since they can hinder tongue movement.
* Progressive clear retainers, marketed under the tradename Invisalign, may be used to gradually move teeth into their final position. These have the same effect as braces but can be removed easily for eating, etc.
* A new concept under development are braces using so-called smart brackets. The smart bracket concept consists of a bracket containing a microchip capable of measuring the forces applied to the bracket/tooth interface. The goal of this successfully demonstrated concept [4][5] is to significantly reduce the duration of orthodontic therapy and to set the applied forces in non-harmful, optimal ranges.

ali ovi ne spominju ni safire pa su malo zastarjeli rekla bi...

Smart_bitch
19.02.2008., 15:00
Ok. Stavio sam. Ne boli me, ni nis.

Wooohooo :tulum:

:D :D

Ako te žičice poderu iznutra (to kreće za dan dva) onda si ispiri čajem od žalfije, te ranice traju svega par dana, jer je usna šupljina jako prokrvljena i ne traju dugo.

Onda...vosak is your best friend tih dana.

Onda...nećeš strgat niš, nećeš progutat niš, nećeš sjebat niš, ne boj se toga, jedino ćeš malkoc čekat da se privikneš grist jer ti je sve čudno. Mene je užasno uzrujavalo prvo to kad zagrizem u nekaj da mi sve utone u bravice i žicu :rofl: onda to prestane, za par dana naučiš gristi na drugačiji način nego dosad.

Keep us informed :cerek:

Update. Jebemtigumice da ti jebem gumice, ove su fakat jake. Nisam mogla nosit po dvije, mislila sam da će mi čeljust iskočiti iz ležišta neki dan. I opet me boli oko iznutra u duplji :mad:

jennifer
19.02.2008., 15:01
ma te keramicke ja mislim da vise nitko ne nudi...
malo je prob sta svi sve zovu razlicito...
ali kompozitne su ti onako ko od plastike i bjele su nekako a safirne su ko prozirne, nisu tako bijele ko kompozitne
a keramicke su valjda jako slicne kompozitnima ali ja ih nisam vidjela uzivo paneznam a na slici slicno izgledaju
ako su prozirne onda je vjerojatno mislio na te safrine... jesi ih vidjela? nadjem ti slikicu pa da usporedis s tim sta si ti vidjela...

Vidjela sam ih al te nisu safirne. Pokazao mi je safirne, one su 16 tisuća, te prozirne su 14, a prozirno-bijele su 12. Za njih mi je rekao da bi mozda mogle pozutiti ali i ne moraju. Onda sam se ja odlucila za ove za 14 al sad vise ne znam kak se zovu. :D

Lilit
19.02.2008., 15:16
pa safirne su prozirne :lol:
ah neznam ali ubiti gle: ove (http://www.embrace.com.sg/images/services/ceramic_brace.jpg) i ove (http://www.carouselorthodontics.com.au/images/ceramicbraces.jpg) nisu jednake a pise da cu oboje ceramic pa je mozda to to, da su jedne keramice a druge kompozitne?!

sve u svemu ja imam ili keramice ili kompozitne, kad sam pitala su mi rekli da su kompozitne i malo su pozutile, frend ima safirne i nimalno ne zute

tvuk
20.02.2008., 07:51
Ma nije toliko bitno koji aparatic stavis, glavno da ga stavis. A ak ti pozute bravice stavi sarene gumice i nece se primijetiti :)

Inace ove glow navodno svijetle u mraku. Meni ih je moj ortodont cak i nudio al ja se nisam dao nagovoriti :)

jennifer
20.02.2008., 08:13
Ma nije toliko bitno koji aparatic stavis, glavno da ga stavis. A ak ti pozute bravice stavi sarene gumice i nece se primijetiti :)

Inace ove glow navodno svijetle u mraku. Meni ih je moj ortodont cak i nudio al ja se nisam dao nagovoriti :)

A koje su glow? Imamo istog ortodonta pa je mozda i meni te nudio. :D

jennifer
20.02.2008., 08:16
pa safirne su prozirne :lol:

Pa bas mi to nije jasno jer mi je pokazao dvoje prozirne, safirne i te kompozitne.
Sljedeci put na pregled idem s uputama s foruma. :D

tvuk
20.02.2008., 08:42
A koje su glow? Imamo istog ortodonta pa je mozda i meni te nudio. :D

Neznam, znam samo da mi je jos na pocetku nudio gumice u boji koje svijetle u mraku, al nisam htio. Mozes ga pitati iduci put kad odes na kontrolu...

Zli Mali Medo
20.02.2008., 14:30
Wooohooo :tulum:

:D :D Smijesne su mi bile i curke kod Slaja kada sam metao, presetavaju se i u prolazu smijulje i komentiraju "stavlja se aparatic, a?", kao da prvi put mecu. :zubo:

Ako te žičice poderu iznutra (to kreće za dan dva) onda si ispiri čajem od žalfije, te ranice traju svega par dana, jer je usna šupljina jako prokrvljena i ne traju dugo.

Evo me veci treci dan, vec se se usta akomodirala, nije me nis izgrebalo, sve ok, jedino je jos jebada kada jedem i poslije kada cetkam.

BTW, ti cetkas zube poslije svakog jela isto? :)

Keep us informed :cerek:

Bum. :D

I opet me boli oko iznutra u duplji :mad:

:eek::eek:

tvuk
20.02.2008., 14:43
:D :D Smijesne su mi bile i curke kod Slaja kada sam metao, presetavaju se i u prolazu smijulje i komentiraju "stavlja se aparatic, a?", kao da prvi put mecu. :zubo:

Kolko sam se naslusao o tim komadima kod Slaja sve si nes mislim da su za to i placene :D

Zli Mali Medo
20.02.2008., 14:59
Kolko sam se naslusao o tim komadima kod Slaja sve si nes mislim da su za to i placene :D

Ma simpa su. Doduse, pola njih su praktikantice. :)

Lilit
20.02.2008., 15:04
cure jesu simpa ali nisu ni sve turbo macke, stvar je u tome da su sredjene, nasminkane i u suknjama a u nekoj drugoj ordinaciji bi bile mozda nenasminkane, bez frizure u nekim sirokim hlacama ali je glupo podcjenjivat njih ili ordinaciju radi toga, sigurna sam da imaju ili zavrsen ili zavrsavaju fakultet a i to sta fali vidjet sredjenje ljude na tako nekim mjestima :top:

ali umjesto rasprave o zenama, radje utvrdimo postoji li uopce razlika izmedju kompozitnih i keramickih? tvuk? linkovi?

Zli Mali Medo
20.02.2008., 15:10
cure jesu simpa ali nisu ni sve turbo macke, stvar je u tome da su sredjene, nasminkane i u suknjama a u nekoj drugoj ordinaciji bi bile mozda nenasminkane

Osobno nisam nikada vidio nenasminaknu lijecnicu ili stomatologinju. Mislim da sve nose hlace, a ne suknje. :D

bez frizure u nekim sirokim hlacama ali je glupo podcjenjivat njih ili ordinaciju radi toga, sigurna sam da imaju ili zavrsen ili zavrsavaju fakultet a i to sta fali vidjet sredjenje ljude na tako nekim mjestima :top:

Moje je misljenje da ne moze svaka suša raditi kod Slaja-Anica jer bi bilo blesavo da si takvo sto dozvoljavaju. Osim toga, ja sam Majom prezadovoljan, zena je perfekcionist i radi odlicno. :)

Lilit
20.02.2008., 15:12
nikad nisi vidio nenasminkanu lijecnicu? pobogu di ti ides kod doktora onda? moja opce praxe je prva nenasminkana (oke nije rascupana i zapustena ali bogami nije ni nasminkana) a da ne govorim koliko ne lijepo obucenih pravnica sam imala prilike vidjet na sudu (covjek ne bi vjerovo!)... ja samo ocu da su cure sposobne i to sta su zgodne im sigurno ne bi pomoglo pri dobivanju posla da imaju propuh u glavi

Zli Mali Medo
20.02.2008., 15:16
nikad nisi vidio nenasminkanu lijecnicu? pobogu di ti ides kod doktora onda? moja opce praxe je prva nenasminkana (oke nije rascupana i zapustena ali bogami nije ni nasminkana) a da ne govorim koliko ne lijepo obucenih pravnica sam imala prilike vidjet na sudu (covjek ne bi vjerovo!)... ja samo ocu da su cure sposobne i to sta su zgodne im sigurno ne bi pomoglo pri dobivanju posla da imaju propuh u glavi

Pa da, to i kazem, s obzirom na promet posla koji oni imaju, stvarno bi bilo blesavo da ne uzimaju najbolje. Oba su profesori, lako im je pokupiti najbolje na faksu.

Pa, uglavnom se sve zene sminkaju, manje ili vise, ne znam zasto bi lijecnice bile izuzetak.

Lilit
20.02.2008., 15:19
mozda krivo poimamo pojam nasminkano... meni korektor i puder ne znaci nasminkano, nasminkano je barem ruz, maskara, sjenilo neko, mozda rumenilo... a tako nasminkanih zena ja vidim vise na faxu nego po bolnicama, ambulantama i slicno, pa eto i na sudu znaju doc svakakve... ali bzvz je raspravljat o tome, ja ne sumnjam u njihovu strucnost bez obzira na izgled a i meni nije bas od nekog znacaja ni koliko su zgodne (posto sam zensko jel :D) ali mi je jako ugodno sta su pricljive i uvijek vesele i nasmijane

Zli Mali Medo
20.02.2008., 15:22
mozda krivo poimamo pojam nasminkano... meni korektor i puder ne znaci nasminkano, nasminkano je barem ruz, maskara, sjenilo neko, mozda rumenilo...

Izgubio sam se. :zvrko: :zubo:

a tako nasminkanih zena ja vidim vise na faxu nego po bolnicama, ambulantama i slicno, pa eto i na sudu znaju doc svakakve... ali bzvz je raspravljat o tome, ja ne sumnjam u njihovu strucnost bez obzira na izgled

Ma to je tvuk ljubomoran jer njega pregledava frajer. :vidiga:

tvuk
20.02.2008., 17:16
ali umjesto rasprave o zenama, radje utvrdimo postoji li uopce razlika izmedju kompozitnih i keramickih? tvuk? linkovi?

Naravno da postoji, keramicke su od keramike a kompozitne su od plastike. Glavni nedostaci keramickih bravica su sto se tesko skidaju i mogu ostetiti zube (buduci da su tvrdje od zuba). Nedostaci kompozitnih su lagano savijanje (nisu toliko cvrste) pa terapija nesto duze traje.

Ovo je iz sjecanja...

Ma to je tvuk ljubomoran jer njega pregledava frajer. :vidiga:

Pregledava da, ali i kod mog ortodonta ima dobrih komada koji rade sve ostalo :D

Lilit
20.02.2008., 17:30
Naravno da postoji, keramicke su od keramike a kompozitne su od plastike. Glavni nedostaci keramickih bravica su sto se tesko skidaju i mogu ostetiti zube (buduci da su tvrdje od zuba). Nedostaci kompozitnih su lagano savijanje (nisu toliko cvrste) pa terapija nesto duze traje.

Ovo je iz sjecanja...

pa daj nadji sliku jednih i drugih da pise iznad slike da su tu to ili one, ja sam guglala i nema, na hrv stranicama nalazim kompozitne a na stranima keramicke

Dreamer-girl89
20.02.2008., 19:43
Evo meni drugi dan s aparaticem i boli..au..,
i malo mi sto kad pricam svi buljeeeeeeeeee...aa poludit cu.,
i svi de da vidim de da vidim...:(
Osjecam se ko frik s brnjicom....kes..!

Zli Mali Medo
20.02.2008., 20:48
Evo meni drugi dan s aparaticem i boli..au..,
i malo mi sto kad pricam svi buljeeeeeeeeee...aa poludit cu.,
i svi de da vidim de da vidim...:(
Osjecam se ko frik s brnjicom....kes..!

Meni je bas fora sto se isticem. : zgodan : :mirko:

yol@
20.02.2008., 21:34
Evo ljudi meni je drugi dan s donjim aparatićem. Jučer ujutro sam ga stavila, išla odmah raditi, ma nikakvih problema... Malo sam osjetila nervozu jer me svrbilo zubno meso, osjećala sam da su mi zubi stegnuti, ali samo na trenutke, i danas popodne malo nervoze, a sad već skoro pa ništa! Imam čak osjećaj da lakše držim usnice otkad sam dobila donji - kao da mi je ujednačilo donju i gornju usnicu jer mi je gornja usnica bila više izbočena dok sam imala samo gornji. Jel i vama tako bilo?

yol@
20.02.2008., 21:47
kako hoces :) ali stvarno nisu ni ti metalni ruzni ili nesto, bas mogu slatko izgledat
evo jos par slika metalnih sa gumicama u boji iako ovdje nisu na svim zubima iste gumice nego razlicite
klik (http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2551343/2/istockphoto_2551343_colorful_brace.jpg)
klik (http://www.lworthodontics.com/images/treatment/metalColorBracesSmall.JPG)
klik (http://www.naperdentalcenter.com/img/color_braces.jpg)
klik (http://www.mariettadentist.com/images/braces_colored.jpg)
klik (http://www.temelink.com/mwbortho/colourbraces.jpg)

a evo i sa zlatnim gumicama hehe, to mi je malo blentavo, kao fensy
klik (http://www.drmehan.com/images/gold%20braces.JPG)

a evo jos kombinacija gore bijele, dole metalne
klik (http://www.drrich.com/media/pagepics/clear.gif)
klik (http://www.drmehan.com/images/clear%20braces.JPG)

evo i ovdje samo sta je ovdje gore i zica cak bijela
klik (http://img127.imageshack.us/img127/7033/smalldu9.jpg)

evo crne i crvene gumice na metalnim (crne malo cudno izgledaju ali mozda za darkerice :D)
klik (http://www.drsugiyama.com/images/M_To_1.jpg)

a evo i bijele/prozirne bravice i gore i dole
klik (http://www.glickdental.com/_borders/clear_braces_-_up_close_2.jpg)

evo i sve moguce i nemoguce boje gumica iako vjerojatno nemaju svi sve (bas su mi fora ove glow :D ali moj nema takve ja mislim)
klik (http://www.drkineret.com/Lanitech_Artwork/colored_bands.jpg)
klik (http://www.jesorthodental.com/Merchant2/graphics/00000001/Elastic-Color-Chart-web.jpg)

a ovdje mozete isprobavat stavljat razlicite boje na bravice, fora :D
klik (http://www.slidellortho.com/painter.html#)

Ljubomorna sam na vaše bravice, ja nemam gumice :(

Zli Mali Medo
20.02.2008., 21:52
donju i gornju usnicu jer mi je gornja usnica bila više izbočena dok sam imala samo gornji. Jel i vama tako bilo?

Pa ono, to je logicno s obzirom da su bravice siroke kojih 3 mm. :)

Lilit
20.02.2008., 22:08
ja s donjom usnicom nisam imala nikakav period prilagodbe ali s gornjom sam prvo imala filing da mi usnica nemoze prekrit zube pa onda poslje me to proslo ali sam ako bi se jako nasmijala morala "prabacit" usnicu preko bravica :lol:
a gumice sam sad i ja zavoljela od kad su mi se skoro ispravili zubi, zadnje vrijeme mi svi govore kako su mi ravni zubi a zubi ni blizu ravnoga ah mi perfekcionisti :D zagriz kriv jos uvijek skroz a ni luk jos nije savrsen ali eto ljudi me hvale i cude se da cu ga jos neko vrijeme nosit hehe

Zli Mali Medo
20.02.2008., 22:13
ja s donjom usnicom nisam imala nikakav period prilagodbe ali s gornjom sam prvo imala filing da mi usnica nemoze prekrit zube pa onda poslje me to proslo ali sam ako bi se jako nasmijala morala "prabacit" usnicu preko bravica :lol:
a gumice sam sad i ja zavoljela od kad su mi se skoro ispravili zubi, zadnje vrijeme mi svi govore kako su mi ravni zubi a zubi ni blizu ravnoga ah mi perfekcionisti :D zagriz kriv jos uvijek skroz a ni luk jos nije savrsen ali eto ljudi me hvale i cude se da cu ga jos neko vrijeme nosit hehe

E, a kak su tebi sirili luk? Samo zicama, ili si imala i onaj neki "skrip" koji ide izmedu luka, i koji siri zubalo? A vidis vec da se luk prosirio?

Lilit
20.02.2008., 22:19
nije bilo mjesta za sve zube, dvojke bile skoro pa okomito na jedinice, sad su skoro pa ravne, mozda pola mm fali, trojka malo previsoko, nosila sam headgear
po pravilu bi ti vrh gornje trojke trebao upadat izmedju donje trojke i cetvorke a meni je iso izmedju dvojke i trojke, znaci za sirinu jednog zuba skoro mi se prosirilo, odokativno jel..

Zli Mali Medo
20.02.2008., 22:26
nije bilo mjesta za sve zube, dvojke bile skoro pa okomito na jedinice, sad su skoro pa ravne, mozda pola mm fali, trojka malo previsoko, nosila sam headgear
po pravilu bi ti vrh gornje trojke trebao upadat izmedju donje trojke i cetvorke a meni je iso izmedju dvojke i trojke, znaci za sirinu jednog zuba skoro mi se prosirilo, odokativno jel..

Meni gornja trojka ide tocno na donju trojku, mozda cak mrvicu naginje izmedu dvojke i trojke. A nakon koliko si nosila headgear? I kaj su ti rekli zakaj si nosila headgear? Je l' on i siri luk ili samo pomice gornje zube unazad?

Lilit
20.02.2008., 22:30
a dobila sam ga odmah na prvoj ili drugoj kontroli i nosim ga jos uvijek (istina ne tako redovito ko prije)... rekli su mi da ga moram nosit da se napravi mjesta za zube inace da cu morat vadit, ja mislim da i siri luk jer meni su zubi do kraja oduvijek... al prilicno je fascinanto to (meni barem) prvi dan sam jedva stavila na rupicu koju su mi rekli i bolilo je i onda se pomaknes za 5 rupica dalje a na pocetku nema sanse da bi zakopcala na i jednu rupicu dalje

Zli Mali Medo
20.02.2008., 22:34
a dobila sam ga odmah na prvoj ili drugoj kontroli i nosim ga jos uvijek (istina ne tako redovito ko prije)... rekli su mi da ga moram nosit da se napravi mjesta za zube inace da cu morat vadit, ja mislim da i siri luk jer meni su zubi do kraja oduvijek... al prilicno je fascinanto to (meni barem) prvi dan sam jedva stavila na rupicu koju su mi rekli i bolilo je i onda se pomaknes za 5 rupica dalje a na pocetku nema sanse da bi zakopcala na i jednu rupicu dalje

A te rupice su preptostavljam neke rupice na headgearu. Koliku su razmaknute te rupice? I primjecujes li promjenu na licu s obzirom da se lukovi sire? :) Kak izgleda tvoj HG i koliko ga sati moras nositi? Morat cu nositi na poslu. Sva sreca da ne radim, kaj ja znam, na TV-u kao voditelj. :D

Lilit
20.02.2008., 22:39
recimo da ovako nekako klik (http://www.wiltshirepct.nhs.uk/DentalService/images/headgear.gif) ovo mekano sta ide iza glave na vrat a ovaj dio sta ide u usta izgleda mrvicu drukcije, kakve su rupice vidis na slici... evo ko na ovoj (http://www.mashpeeortho.com/images/headgear1.jpg) slici izgleda moj najslicnije, barem ovaj dio koji ide u usta...
ovako (http://www.tanos.co.uk/braces/bkb/images/headgear2.jpg) tj ovako (http://www.braces.org/images/Types-of-Braces-9.jpg)ti to dodje na ustima
zasto ces morat nosit na poslu? mozda opce neces ni morat nosit.... pa nosis dok spavas, mislim sta vise sati to bolje ali ono...
ja promjenu na licu ne primjetim bas jer se gledam svaki dan ali kazu mi ljudi da mi se jako promjenilo i da se ful vidi, pogotovo oni koji me dugo ne vide a bas sam mislila ic potrazit stare slike pa vidjet promjenu ali uvijek zaboravim
btw pred jedno pola godine sam vidjela tipa sa headgerom u zg kod importanea!

Zli Mali Medo
20.02.2008., 22:43
zasto ces morat nosit na poslu? mozda opce neces ni morat nosit....

Da, po ovome kaj vidim, on i siri luk. Ja imam uzasno uzak luk, toliko da mi nije mogoa staviti onaj neki ulozak u koji ide rentgen. :)

btw pred jedno pola godine sam vidjela tipa sa headgerom u zg kod importanea!

Car. :s

Lilit
20.02.2008., 22:46
Car. :s

car ha? o's i ti tak :D
ja bome ne bi, nou way

Zli Mali Medo
21.02.2008., 00:15
car ha? o's i ti tak :D
ja bome ne bi, nou way

Ne bih ni ja, hvala. :zubo:

Nego, daj jos reci, da li ti otisak rade samo onaj prvi put, ili jos tijekom terapije? Mislim, rade li po otisku ili samo fotkaju pa po fotkama? Nekak mi je logicnije da je po otisku.

tvuk
21.02.2008., 07:31
pa daj nadji sliku jednih i drugih da pise iznad slike da su tu to ili one, ja sam guglala i nema, na hrv stranicama nalazim kompozitne a na stranima keramicke

Koliko sam ja shvatio izgledaju identicno (ne radi se o pravoj keramici kao za tanjure itd.), razlika je samo u sastavu odnosno materijalu od kojeg su napravljene.

Evo i ja sam malo guglao:

http://www.hathewayorthodontics.com/new_site/treatmenttips.html

Lilit
21.02.2008., 13:26
@zli medo

otisak samo prvi put, pa kako ce ti radit otisak dok imas bravice i zicu na zubima ? fotkaju ja mislim vise zbog toga da vide napredak i da mogu pogledat ako se neceg ne sjecaju ili ako zele vidjet promjenu a ne zato sta ne bi znali sta napravit i kad koju zicu stavit... zapravo ne kuzim tvoje pitanje, sta rade po otisku ili fotkama?

@tvuk

tu stranicu sam i ja nasla ali jedino tu... nikakve slike ni nista

tvuk
21.02.2008., 13:31
Otisak se radi i na kraju, za mobilni... al da, izmedju niti je potreban niti se uopce moze napraviti.

Nisam ni ja nasao neke usporedne slike, al ima slika ili samo keramickih ili samo plasticnih i izgledaju mi isto...

Zli Mali Medo
21.02.2008., 13:59
@zli medo

otisak samo prvi put, pa kako ce ti radit otisak dok imas bravice i zicu na zubima ? fotkaju ja mislim vise zbog toga da vide napredak i da mogu pogledat ako se neceg ne sjecaju ili ako zele vidjet promjenu a ne zato sta ne bi znali sta napravit i kad koju zicu stavit... zapravo ne kuzim tvoje pitanje, sta rade po otisku ili fotkama?

Meni je to sve fascinantno. Zakaj se ne moze napraviti otisak, pa ne smetaju bravice, one su naprijed, a pravilan smjestaj zuba je bitan, a to bi otisak pokazao. Znaci, oni to odokativno gledaju i onda samo namjestaju? :D

Smart_bitch
21.02.2008., 14:12
BTW, ti cetkas zube poslije svakog jela isto? :)

Ma bože me sačuvaj :D

Jesam, prvih tjedan do deset dana, sad više nema šanse. Nisam s kruške pala, naučila sam se živjet s njim bez nekog tog ružnog osjećaja. Perem ujutro i navečer jako detaljno, tijekom dana koristim interdentalne četkice ak mi je baš nekaj zapelo, a inače progrgljam vodu po ustima i to me drži bez beda.

Lilit
21.02.2008., 14:22
Nisam ni ja nasao neke usporedne slike, al ima slika ili samo keramickih ili samo plasticnih i izgledaju mi isto...

daj te slike da vidim onda

Meni je to sve fascinantno. Zakaj se ne moze napraviti otisak, pa ne smetaju bravice, one su naprijed, a pravilan smjestaj zuba je bitan, a to bi otisak pokazao. Znaci, oni to odokativno gledaju i onda samo namjestaju? :D

pa kako odokativno? pa isto je jel gledaju u otisak ili direktno u tvoje zube, uostalom sta ce otisak radi svaki put kad dodjes, kad ti je svaki put kad dojes nesto se nekamo pomaklo... pravilan smjestaj zuba vide i kad ti kazu zagrizi i nasmij se :D

Zli Mali Medo
21.02.2008., 14:24
Ma bože me sačuvaj :D

Jesam, prvih tjedan do deset dana, sad više nema šanse. Nisam s kruške pala, naučila sam se živjet s njim bez nekog tog ružnog osjećaja. Perem ujutro i navečer jako detaljno, tijekom dana koristim interdentalne četkice ak mi je baš nekaj zapelo, a inače progrgljam vodu po ustima i to me drži bez beda.

Ok. Kada skines, ne zaboravio staviti fotke prije i poslije. :cerek:

tvuk
21.02.2008., 14:36
daj te slike da vidim onda

Ukucaj u google "ceramic braces" ili "plastic braces", pa odi na slike...

Osobno imam blagi osjecaj da se u Jamerici sve prozirne bravice zovu keramicke, iako nisu keramicke vec plasticne, odnosno da je naziv keramicke postao univerzalan za sve prozirne bravice...

Doduše našao sam ovo:

http://www.dentalcompare.com/jump/131/Orthodontic--Brackets.html

Tu sad ima po tipovima, proizvodjacima itd.

boGhi
21.02.2008., 19:49
evo ovak...:zubeki:..da vam pretstavim svoje zube..:zubo:
vec to dugo hocu podijeliti s vama, jer sam preko aparateka i doshla na forum...kopajuci nes..ma nema veze..
htjela sam vam reci..ja sam stavila aparatic u 5mj.07., imala sam ful pre usku vilicu za sve zube, to se nagruvalo ..2-ka je usla skoro iza jedinice, koja je pak krenula u krivo prema tom slobodnom mjestu i lagano vec isplivala prema donjim zubima; donja vilica; ravnali su se :rolleyes: , tj naguravali po rasporedu gornjih. izrazen mi je bio prednji dio zubi, frontalni, koji je osao u ravninu-->ladica(tak sam ju zvala), kuteve su tvorili umnjaci(laganovampirusha)...:blabla:..
nekako sam godinama cekala, obilazila par ortodonta, i sve mi nesto ne da ..nikako nisam htjela vaditi svoje zube....pa pobogu ionako cu ostati bez njih jednog dana anyway..i tak, dobila sam preporuku i otisla, covjek mi je stavio aparatich u roku od tjedan dana, danas su mi zubi izravnani, radi se jos samo na sirenju vilice...i sve to bez vadenja zubi :D. pre zadovoljna sam sto sam cekala...

on je metalan, ali su bravice puno sitnije od bijelih, ne pucaju, manje se vidi zutilo od kave, pushenja, vina i sl., a u biti izgledaju pomalo ko briljantichi (mrzim deminutiviche! :rigo:), odlasci u ordinaciju su minimalizirani jer zica koju koriste u Damon sistemu radi sav posao ispravljajuci se po polozaju bravica neagresivno pomicuci zube, kao i sireci vilicu(po potrebi) i na neku foru olaksava ponovno okostavanje..
e sad ono sto ocu ostaviti ovdje kao info. jer ja sam na kraju preeezadovoljna, je info o Damon sistemu, mislim da sam o tome citala, tj. da se vec pisalo na ovom pdf-u...zato necu puno mljeti, ostavljam vam adresu

http://www.damonbraces.com/q02.php
i
toplo preporucam:top:.

e da..bila sam kod "famoznog" Shlajma..i kad sam bila opsluzena onim picicima:cice:(koja pornjava)..hm...nekak ...ne! imam 2 frendice koje su ful nezadovoljne rezultatom..ono ...vracaju im se zubi, bez obzira na nocni, a kad odu u ordinaciju njega nikako nema da to rijesi i tako vec godinama...kazu da je on i onako samo stavio i nikad se , kao strucnjak pojavio, pustio je picice da se bave...hehe. a i on kad mi je pregledao zube, nije bio profesionalno ozbiljan i objasnio nego ono,,,joj, kako imas lijepe zube, joj, kako su ti pune usne, joj kak cemo ti ovo lijepo.., joj, joj ,joj:rigo : i onda oni pichichi. nekako mi nije bas profi, vise zgrtanje love...:kava:
ali dobro, drzim fige svima koji su kod njega...nadam se drukcijem rezulatatu za vas, od onog koji su dobile moje koke.:mig:

blondie_girl
21.02.2008., 19:59
evo mene nakon nekog vremena, :)
ovak zanimaju me te zice sta se mijenjaju, naime meni ortodont svaki put stavlja sve deblju zicu, i gledam ja, ono tek sam ju treci put promijenila i fakat je punooo uocljivija nego ona prva.... pa sta se to svaki mjesec mijenja?! :eek:
pa mislim si, ako se ova sad tak vidi, kakva ce tek bit za par mjeseci, pa vise mi ju nece moc gumice ni drzati.... vec mi je sad na neke zube poceo stavljat onu zicicu umjesto gumice, ali sve je dobro dok nije na prednjim zubima,samo da se sto manje vidi....:(

wildbabe
21.02.2008., 20:08
Trebao bih i ja ovo zlo ugraditi na svoje kljove ali no way da me netko nagovori....:)

Previše zahebancije oko svega ovoga za mene .

boGhi
21.02.2008., 20:10
ej blondi
te zice su ti sve deblje da bi fixirale zube i olaksale okoshtavanje korjena u novoj pozicij nakon pomaka..well, ja sam to tako protumacila..vjerovatno i je , izmedu ostalog
koliko cesto ti ja ne znam. ovaj sto ja nosim svakih 8-10 tj. ovisi.

ma hey sto te briga...to pretvori u dio svoga sharma. pokazujes da se brines o sebi, svom zdravlju, a i svome izgledu.. meni je to bash fora, a ja imam metalne i zaboli me. a kad ih skinesh...vou! keep that in minde:)

boGhi
21.02.2008., 20:13
pa i njie tolika zajebancija
samo to fucking chetkanje :zubo:

blondie_girl
21.02.2008., 20:15
ma i nije tako strasno.... misli na to kako ce ti jednog dana zubi biti lijepi.... :mig:
mene jedino to drzi, vec se tri mjeseca u javnosti ne smijem, a kad s nekim pricam imam osjecaj da uvijek svi gledaju u moj aparatic....ono uzela bijeli da se sto manje vidi, ali ova zica je fakat preuocljiva:mad: uzasno me to zivcira.... ali bas me briga, odtrpit cu jos godinu i pol, jer stvarno se isplati.... nije da sam imala neke deformacije, ono otvoren zagriz i donje zube malo neravne, ali evo vec nakon tri mjeseca stvarno se vidi razlika, zubi su mi se izravnali, jedino mi se cini da ce trebat vremena da se i zagriz ispravi....

boGhi
21.02.2008., 20:18
ma nije ti to meni nikakav probl. kazem ti ja sam preezadovoljna i necu toliko dugo nositi aparatich, oko godinu ipol sve skupa :) na pola puta sam :) i to ti je taj novi sistem koji imam, nimalo jeftin, ali vrijedi svake pare....

Zli Mali Medo
21.02.2008., 20:27
imam 2 frendice koje su ful nezadovoljne rezultatom..ono ...vracaju im se zubi, bez obzira na nocni

Znaci, samo im se vracaju zubi, i to je to?

Ajmo jednu malu anketu: koliko vas ima kod Slaja i tko je zadovoljan/nezadovoljan? :)

boGhi
21.02.2008., 20:33
m daj medo, prochitala sam da ti se svidja ona Maja tam kod njega:mig: , ali fkt. znam iz prve ruke, jer imam poznanike u struci koji kotiraju, da tip i nije to za sto ga se drzi...ili za sto pokusava da ga se drzi :rofl:
i btw, to ti nije samo to! :)
ne bi se po svim pravilima trebalo vrachati, a i on bi trebao biti profi i to srediti, a ne izbjegavati kad je sve vec placeno...ali drzim ti fige, medo..:) zbilja

Zli Mali Medo
21.02.2008., 21:24
p
i btw, to ti nije samo to! :)
ne bi se po svim pravilima trebalo vrachati, a i on bi trebao biti profi i to srediti, a ne izbjegavati kad je sve vec placeno...ali drzim ti fige, medo..:) zbilja

A daj ti meni reci, kada te tvoje frendice dodu kod njega, kaj im kazu? I kaj su im cure radile?

Islander
21.02.2008., 21:57
Dajte, sad ste poceli pljuvat po Shlaju... a ja bas ugovorio pregled..

Lilit
21.02.2008., 22:00
@boGhi - znaci vadila si zube na kraju?

@blondie_girl - ne mjenja se samo debljina zice nego i materijal od kog je napravljena tako da kasnije ce sve bit tu negdje iste debljine samo razlicitog materijala pa je i "snaga" im razlicita

-- a ono komentiranja cura kod Slaja mi je skroz lejm i neukusno, ono zene su zgodne i sta sad? mislim komentari koda su zadnje slape s propuhom u glavi ali zgodne pa ih je zato uzeo n, da.... a te frendice BoGhi - koliko su nosile nocni i kakav? i neznam kako im Slaj nikad nije prisutan jer meni sve skupa na dve kontrole ga nije bilo no dobro nemam potrebu uvjeravat nikoga da je ovaj ili onaj ortodont bolji ili losiji samo mi je skroz :flop: podcjenjivat ljude (cure) koje ni ne poznajes

Islander
21.02.2008., 22:17
Hvala Lilit, sad cu moci zaspati. :top:
Svjestan sam da se ponasam ko neki neodlucni pubertetlija koji reagira na svaku glupost ali ipak nije mala stvar u igri. Sta sad odaberem trpit cu iducih x-godina.

Ako boGhi ima inf iz prve ruke onda Lilit i Medo imaju iz nulte?

@boGhi - suzdrzi se od takvih komentara :mudri: ...inace... :mljacko:

Lilit
21.02.2008., 22:19
ma gledaj ja necu nagovarat nikoga pa ni tebe, niti uvjeravat u nesto, svako neka ide kod koga hoce, ja samo kazem da nije u redu podcjenjivat cure jer su zgodne.. a ti Islander ljepo odi na razgovor kod njega i kod jos dvoje, troje pa se odluci... ja ne sumnjam da su i drugi dobri a sta se tice retencije to je najvise do samih zubi i do toga koliko osoba ozbiljno shvati nosenje ritejnera
a BoGhi daj napisi kod kod ti ides pa da moze Islander otic i tamo po misljenje...

blondie_girl
21.02.2008., 22:38
thnx Lilit:mig:
al evo, ja sam ju tek treci put promijenila i punoooo je deblja nego prva npr...
jel normalno da se to svaki put mijenja, i jesu ove kasnije zice puno deblje, a time i vidljivije? :(

Lilit
21.02.2008., 22:41
ma evo ja nosim vec preko godinu dana i zica koju sad imam je dosta debela ali deblju od nje nikad nisam imala, sve najdeblje su taj rang ali sad je ta koju imam kao celicna i bas bole zubi vec danima, ono nije da boli stalno ali ponekad da i jako tvrde stvari nemogu grist a to mi se prije nije desavalo (samo na pocetku ali na kasnijim kontrolama ne) a i stavr je u tome da ces se naviknut na izgled sebe s aparaticem pa tako i zicu, i onda ti se vise nece cinit tako jako debela ni upadljiva... ako bas oces mogu ti slikat svoju pa da vidis koliko je debela i jel deblja ili tanja od te tvoje sad :mig:

Zli Mali Medo
21.02.2008., 22:42
-- a ono komentiranja cura kod Slaja mi je skroz lejm i neukusno, ono zene su zgodne i sta sad? mislim komentari koda su zadnje slape s propuhom u glavi ali zgodne pa ih je zato uzeo

I meni to ide na zivce. Ako si zgodan automatski si nestrucan. :rolleyes:

Lilit
21.02.2008., 22:45
ae po toj logici sam i ja turbo nestrucna :rofl: :raspa:

Zli Mali Medo
21.02.2008., 22:48
ae po toj logici sam i ja turbo nestrucna :rofl: :raspa:

PM. Fotka. :D

Lilit
21.02.2008., 22:50
:trk:

blondie_girl
21.02.2008., 23:09
pa ako hoces, mozes:mig:
ma taman sam se pocela osjecat sretno sa aparaticem, jest sve normalno, zvakat zvake,jesti bademe, sve,i fakat je sve bilo ok... i sad mi promijeni zicu, stavi deblju, ajme pa puno je tamnija nego ova prije, i puno me vise zubi bole nego kad sam tek stavila aparatic nit mogu normalno jest vec par dana.... a nosim ga tek 3 mjeseca, pa mi zato nije jasno....:ne zna:

boGhi
21.02.2008., 23:44
ma dajte ljudi..nisam komentirala cure..al ono kad sam ja bila , one su na sebi imale mrezaste carape i kutICE malo ispod guze...da slatke su...ali mi se nije ucinilo profi.
ma kaj se zivcirate:rolleyes:, pa ako je vama OK kod njega , to je super, NE!:)

i ne , na kraju nisam vadila zube, jer to nisam ni htjela, to je cijela poanta. nije lako naci dobrog strucnjaka, jer ako je privatnik ne znaci da je dobar. Sto se Slaja tice:rofl:, on je mozda i imao kvalitetu(mozda ju je i vratio, ovo su info od prije 3 g. kad sam ja isla. a cure jos nisu sredile zube, jer ih ne ferma..pa..ono:ne zna:), ali kvaliteta jednom kad se "uspije"(citaj:dode do para: isto tako zna rapidno opasti, jer se gubi interes...
samo sam vam htjela dati svoje i iskustva ljudi oko mene.
pogotovo za ovaj Damon sistem.:)

boGhi
21.02.2008., 23:47
ups ...2x sori:)

Zli Mali Medo
21.02.2008., 23:52
ma dajte ljudi..nisam komentirala cure..al ono kad sam ja bila , one su na sebi imale mrezaste carape i kutICE malo ispod guze...da slatke su...ali mi se nije ucinilo profi.

Ok, sve cure nose hlace. Ja nisam niti jednu vidio u suknji. :ne zna:

i ne , na kraju nisam vadila zube, jer to nisam ni htjela, to je cijela poanta. nije lako naci dobrog strucnjaka, jer ako je privatnik ne znaci da je dobar. Sto se Slaja tice:rofl:, on je mozda i imao kvalitetu(mozda ju je i vratio, ovo su info od prije 3 g. kad sam ja isla. a cure jos nisu sredile zube, jer ih ne ferma..pa..ono:ne zna:)

Nisi mi odgovorila na pitanje. Sto sada tvoje frendice rade? Kaj nose? Samo retainer? BTW, svuda imas losih i dobrih iskustava kod ovih najboljih. Ocito na kraju i ovisi o zubima.

boGhi
21.02.2008., 23:52
A daj ti meni reci, kada te tvoje frendice dodu kod njega, kaj im kazu? I kaj su im cure radile?

ma gle, nije uopce pojnt u tome...zar ne. njega nema nikada da to sredi...i uostalom. ... hocu reci i to kao info dobronamjeran, ima boljih ortodonta:mig:. za one koji jos nisu kod njega :p :D
gle sori sto ste se nasli osobno uvrijedeni. sada znate na sto treba paziti....

Zli Mali Medo
21.02.2008., 23:54
ma gle, nije uopce pojnt u tome...zar ne. njega nema nikada da to sredi...i uostalom. ... hocu reci i to kao info dobronamjeran, ima boljih ortodonta:mig:. za one koji jos nisu kod njega :p :D

Ne, nego ti malo trkeljas. Bez uvrede.

boGhi
21.02.2008., 23:57
Ok, sve cure nose hlace. Ja nisam niti jednu vidio u suknji. :ne zna:
e pa fajn...onda su se stvari promjenile. :dubokinaklonuzisprike:

Nisi mi odgovorila na pitanje. Sto sada tvoje frendice rade? Kaj nose? Samo retainer? BTW, svuda imas losih i dobrih iskustava kod ovih najboljih. Ocito na kraju i ovisi o zubima.

ni retainer nisu dobile...koliko znam na kraju su odustale..ova jedna s kojom sam se vidla nedavno, trazila je od mene br. da ode kod ovog mojeg i dogovorila se s coviko ko s covikom:rofl:....ma o puno toga ovisi, ali dobar ortodont ce prepoznati tvoju kvalitetu zubi i sto ciniti s njima, isto kao sto ce dobar frizer prepoznati tvoju kvalitetu kose i znati tocno sto s njom..jel tak:)

boGhi
21.02.2008., 23:59
Ne, nego ti malo trkeljas. Bez uvrede.

pa malo mogu..:E
inace sam andelak (:angel:)

:cerek:

Zli Mali Medo
22.02.2008., 00:01
ni retainer nisu dobile...

Meni ta prica smrdi malo. :mig:

Za koga radis, Boghi? :D

boGhi
22.02.2008., 00:07
Hvala Lilit, sad cu moci zaspati. :top:
Svjestan sam da se ponasam ko neki neodlucni pubertetlija koji reagira na svaku glupost ali ipak nije mala stvar u igri. Sta sad odaberem trpit cu iducih x-godina.

Ako boGhi ima inf iz prve ruke onda Lilit i Medo imaju iz nulte?

@boGhi - suzdrzi se od takvih komentara :mudri: ...inace... :mljacko:

e beno...osh se tuch...:azdaja:..:cerek:
to sam i postala zato sto sam vidjela da se ljudi(chitaj:ti) raspituju. pa eto ti ga na. to ti je josh jedna info. a ti vidi. raspitaj se kod njega za taj sistem, i on ce ti reci da je ok..ne znam da li radi s njim...ali:)

:kiss:
e i da, to sto ides na pregled ne znaci da moras kod njega staviti, ako ti nece odgovarati :migo:

ps. eto rekli su da ti kazem gdje ja idem http://www.lauc.net/apolonija/ ....

boGhi
22.02.2008., 00:09
Meni ta prica smrdi malo. :mig:

Za koga radis, Boghi? :D

eee....:raspa:

osh se narucit :kava:

tvuk
22.02.2008., 08:32
Auf jeste se raspisali... osobno nikad nisam bio kod Slaja i nisam vidio te komade, moguce da su sposobne, marljive itd. Mislim da ne treba kritizirati nikoga na nevidjeno i na rekla-kazala, ovo nije kokosinjac, za tracanje imate druge podforume. Ako netko ima osobno losa iskustva nek se slobodno javi. Koliko sam ja cuo dosad (bilo je o tome i u ovom topicu govora) ljudima se pocelo vracati na staro ako i samo ako nisu bili disciplinirani u nosenju mobilnog, a iskreno tu su si sami krivi a ne njihov ortodont, i ja stvarno neznam sto te cure ocekuju od Slaja? Besplatni novi fiksni?

Ja sa svojim ortodontom imam samo pozitivna iskustva, svaki put je tamo i pregleda me, ponekad sam i promijeni gumice ako su komadi zauzeti drugim poslom itd., medjutim to ne znaci da su drugi ortodonti imalo losiji.

Sto se zice tice podebljavanje zice je samo u prvom dijelu dok se zubi ne poravnaju. Kasnije cete dobiti stalnu zicu koju ce ortodont moci i savijati kako bi pomicao odredjene zube u smjeru u kojem zeli itd. Ja ovu zicu imam vec valjda 10 mjeseci, a vecinu posla odradjuju gumice (trenutno ih imam cak 5, doduse od toga dvije nosim samo svaku drugu noc jer su te odradile sto su trebale pa samo odrzavam).

Lilit
22.02.2008., 12:03

nitko se nije nasao osobno uvrijeden, ne pricaj gluposti...
ja sam samo rekla da je neukusno podcjenjivat na nevidjeno
ljepo napises (tj evo jesi) kod koga ti ides i super, ko jos ne ide kod nikoga moze probat i kod tog tvog, uvijek je vise misljenja dobrodoslo

ni retainer nisu dobile...koliko znam na kraju su odustale..

nisu dobile ritejner? nemoguce. a koliko sam skuzila nisu ti bas naj frendice tj ne vidis ih svaki dan znaci mozda nisi bas naj upucena.

ovo nije kokosinjac, za tracanje imate druge podforume. Ako netko ima osobno losa iskustva nek se slobodno javi. Koliko sam ja cuo dosad (bilo je o tome i u ovom topicu govora) ljudima se pocelo vracati na staro ako i samo ako nisu bili disciplinirani u nosenju mobilnog, a iskreno tu su si sami krivi a ne njihov ortodont, i ja stvarno neznam sto te cure ocekuju od Slaja? Besplatni novi fiksni?

ovo u potpunosti potpisujem :)

Ja sa svojim ortodontom imam samo pozitivna iskustva, svaki put je tamo i pregleda me, ponekad sam i promijeni gumice ako su komadi zauzeti drugim poslom itd.,

isto tako i kod mene, samo sta mi nikad ne mjenja gumice, dodje pogleda i da naredbe sta i kako napravit

Sto se zice tice podebljavanje zice je samo u prvom dijelu dok se zubi ne poravnaju. Kasnije cete dobiti stalnu zicu koju ce ortodont moci i savijati kako bi pomicao odredjene zube u smjeru u kojem zeli itd. Ja ovu zicu imam vec valjda 10 mjeseci, a vecinu posla odradjuju gumice (trenutno ih imam cak 5, doduse od toga dvije nosim samo svaku drugu noc jer su te odradile sto su trebale pa samo odrzavam).

e vidis kod mene nije bas tako, meni stalno mjenja zicu, sad sam dosla do te celicne pa sad valjda vise nema mjenjanja jer koliko sam skuzila to je najdeblja/cvrsca... sad samo cekam kad cu dobit te famozne gumice :)

tvuk
22.02.2008., 14:34
e vidis kod mene nije bas tako, meni stalno mjenja zicu, sad sam dosla do te celicne pa sad valjda vise nema mjenjanja jer koliko sam skuzila to je najdeblja/cvrsca... sad samo cekam kad cu dobit te famozne gumice :)

Da, i ja imam tu celicnu. Sad smo valjda u zavrsnoj fazi :D

Islander
22.02.2008., 17:18
e beno...osh se tuch...:azdaja:..:cerek:
to sam i postala zato sto sam vidjela da se ljudi(chitaj:ti) raspituju. pa eto ti ga na. to ti je josh jedna info. a ti vidi. raspitaj se kod njega za taj sistem, i on ce ti reci da je ok..ne znam da li radi s njim...ali:)

:kiss:
e i da, to sto ides na pregled ne znaci da moras kod njega staviti, ako ti nece odgovarati :migo:

ps. eto rekli su da ti kazem gdje ja idem http://www.lauc.net/apolonija/ ....

Ma nisam mislio tako ozbiljno... :mig:

Postala si bila lose o Shlaju ali nisi napisala di da odem. Sad se i to promjenilo. Nema veze, idem vidjet pa sta bude.

P.S....ako Maja izgleda kao sto zvuci preko telefona...sta se mene tice moze mi odmah stavit aparatic :cerek:

boGhi
22.02.2008., 18:30
nitko se nije nasao osobno uvrijeden, ne pricaj gluposti...

e milo.. :p nisam rekla niti jednu glupost, niti sam ikome od vas rekla da pricha gluposti:mig:
ja sam samo rekla da je neukusno podcjenjivat na nevidjeno
lijepo napises (tj evo jesi) kod koga ti ides i super, ko jos ne ide kod nikoga moze probat i kod tog tvog,

i da, e prochitaj bolje..na vidjeno je..ok...jesi?...ok!:kava:

uvijek je vise misljenja dobrodoslo

exactly...:kava:
pa pribroji i moje :mig: ili nemoj :ne zna:

nisu dobile ritejner? nemoguce. a koliko sam skuzila nisu ti bas naj frendice tj ne vidis ih svaki dan znaci mozda nisi bas naj upucena.

nisu mi naj frendice, ali ih vidjam svaki dan...gle sve sto znam je da ova jedna koja je otisla na kraju kod mojeg ortodonta, za cas ce rijesiti problem s fiksnim retainerom iza zuba(fixna mala zicica da joj se ne vracaju), inace nosi nocni (prozirne udlage), ujutro joj bude ok, vec nakon par sati pocne ulaziti iza jedinice, slaj joj to nije rijesio i . ...as I said:kava:
BTW.prenosim vam njihova mishljenja
tresem se od tolike kave:D

boGhi
22.02.2008., 18:36
Ma nisam mislio tako ozbiljno... :mig:

Postala si bila lose o Shlaju ali nisi napisala di da odem. Sad se i to promjenilo. Nema veze, idem vidjet pa sta bude.

P.S....ako Maja izgleda kao sto zvuci preko telefona...sta se mene tice moze mi odmah stavit aparatic :cerek:

ic OK :mig:...sretno:top:

boGhi
22.02.2008., 18:40
Auf jeste se raspisali... osobno nikad nisam bio kod Slaja i nisam vidio te komade, moguce da su sposobne, marljive itd. Mislim da ne treba kritizirati nikoga na nevidjeno i na rekla-kazala, ovo nije kokosinjac, za tracanje imate druge podforume. Ako netko ima osobno losa iskustva nek se slobodno javi. Koliko sam ja cuo dosad (bilo je o tome i u ovom topicu govora) ljudima se pocelo vracati na staro ako i samo ako nisu bili disciplinirani u nosenju mobilnog, a iskreno tu su si sami krivi a ne njihov ortodont, i ja stvarno neznam sto te cure ocekuju od Slaja? Besplatni novi fiksni?

Ja sa svojim ortodontom imam samo pozitivna iskustva, svaki put je tamo i pregleda me, ponekad sam i promijeni gumice ako su komadi zauzeti drugim poslom itd., medjutim to ne znaci da su drugi ortodonti imalo losiji.

ameee, fkt. nisam htjela da ispadne tracheraj..:rolleyes:
curke su fkt. disciplirane, jer im je bitno....jer nisu vishe djeca i same plachaju. pa ono, presle na mene njihove frustr. , a i meni se nije svidio pristup itd. , ali ochito se to promijenilo tako da..eto:ne zna:

i ja sa svojim, pa zato i hvalim, jer sam i pre zadovoljna..:cerek:

tvuk
22.02.2008., 18:47
inace nosi nocni (prozirne udlage), ujutro joj bude ok, vec nakon par sati pocne ulaziti iza jedinice, slaj joj to nije rijesio i . ...as I said:kava:
tresem se od tolike kave:D

OK, a zasto onda ne nosi stalno taj nocni? Koliko ja znam nakon zavrsetka terapije mobilni aparatic se nosi 22 sata dnevno prvi mjesec pa nakon toga po sat vremena manje mjesecno. Tak je bar receno mojoj frendici koja zasad nema nikakvih problema.

boGhi
22.02.2008., 19:58
OK, a zasto onda ne nosi stalno taj nocni? Koliko ja znam nakon zavrsetka terapije mobilni aparatic se nosi 22 sata dnevno prvi mjesec pa nakon toga po sat vremena manje mjesecno. Tak je bar receno mojoj frendici koja zasad nema nikakvih problema.

ona je skinula aparatich prije 4 g. i josh uvijek nosi taj nocni, sada samo po noci...a ostalo sam vec objasnila...blabla slaj nije nista poduzeo da bi im zadovoljavajuce po njih zavrshio terapiju...ali ok, mozda prema novim pacijentima nije takav..:mig:
i na kraju...briga me...eto vam iskustvo kod slaja , radite s njim sto god hocete.:) hough!

Lilit
22.02.2008., 21:14
Da, i ja imam tu celicnu. Sad smo valjda u zavrsnoj fazi :D

joj nadam se :cerek: ali ti vec imas gumice a ja nemam :tuzni:
koliko je tebi mjeseci nosenja?

e milo.. :p nisam rekla niti jednu glupost, niti sam ikome od vas rekla da pricha gluposti:mig:

rekla si da sta smo se mi sad nasli uvrijedeni a ja sam ti rekla da nitko nije uvrijeden - da ne pricas gluposti

i da, e prochitaj bolje..na vidjeno je..ok...jesi?...ok!:kava:

na vidjeno? ti si vidjela, mislim ti si bila tamo i vidjela da su cure tupe glupe ali zgodne? :misli:

nisu mi naj frendice, ali ih vidjam svaki dan...gle sve sto znam je da ova jedna koja je otisla na kraju kod mojeg ortodonta, za cas ce rijesiti problem s fiksnim retainerom iza zuba(fixna mala zicica da joj se ne vracaju), inace nosi nocni (prozirne udlage), ujutro joj bude ok, vec nakon par sati pocne ulaziti iza jedinice, slaj joj to nije rijesio i . ...as I said:kava:

ne znas puno ocito - sama si napisala (baci oko na boldano), mislim neznas jel dobila ritejner, jel ga nosila i koliko ga je nosila i jel ga nosi itd... znam i ja decka koji je iso kod slaja, izravnali mu zube i sad su mi pun k krivi ali znam i zasto, ritejner je nosio prvih x dana i onda odje* je lansiran

ona je skinula aparatich prije 4 g. i josh uvijek nosi taj nocni, sada samo po noci...a ostalo sam vec objasnila...

moja frendica je skinula pred vise od 5 godina i jos uvijek stavi nocni ponekad jer kaze da osjeti da su joj se poceli micat i onda stavi nocni, nisam ju detaljno pitala jel nosi ritejner jos uvijek svaku noc ili kako ali je rekla da kad ode kod decka pa ne uzme ga da osjeti da joj nije oke (opaska: ona je isla kod jednog ortodona u ri) a ja se ipak nadam da necu bas morat nosit tako dugo :misli:
a sta si objasnila? da im se iskrivili zubi ali neznas zasto? pa daj pitaj detalje pa nam javi, ako si vec toliko zeljela nam prikazat stanje stvari

tvuk
22.02.2008., 22:34
joj nadam se :cerek: ali ti vec imas gumice a ja nemam :tuzni:
koliko je tebi mjeseci nosenja?

Cca 17 i pol... al prve gumice sam jos davno dobio, prije skoro godinu dana, tak da vjerujem da je to individualno.

moja frendica je skinula pred vise od 5 godina i jos uvijek stavi nocni ponekad jer kaze da osjeti da su joj se poceli micat i onda stavi nocni, nisam ju detaljno pitala jel nosi ritejner jos uvijek svaku noc ili kako ali je rekla da kad ode kod decka pa ne uzme ga da osjeti da joj nije oke (opaska: ona je isla kod jednog ortodona u ri) a ja se ipak nadam da necu bas morat nosit tako dugo :misli:

Koliko znam to je dozivotno (il dok zubi ne poispadaju zbog drugih razloga :D), al da s vremenom padne na 1 noc tjedno, sto je prihvatljivo.

Lilit
22.02.2008., 22:45
Cca 17 i pol... al prve gumice sam jos davno dobio, prije skoro godinu dana, tak da vjerujem da je to individualno.

ah kvagu :D
meni su jednom rekli da cu ih dobit kad dodjem do celicne ali pitanje je koliko ima i tih celicnih hehe, uglavnom ful ih nekako zelim jer zelim da se vec jednom pocne zagriz sredjivat ali istovremeno me frka kako cu to nosit i koliko ce bolit i sve to o cemu ste pricali ovdje :)

tvuk
22.02.2008., 23:28
ah kvagu :D
meni su jednom rekli da cu ih dobit kad dodjem do celicne ali pitanje je koliko ima i tih celicnih hehe, uglavnom ful ih nekako zelim jer zelim da se vec jednom pocne zagriz sredjivat ali istovremeno me frka kako cu to nosit i koliko ce bolit i sve to o cemu ste pricali ovdje :)

Kad ides na pregled iduci put? Tada ces vjerojatno dobit gumice... doduse mozda se kod tebe moze i bez njih, samo savijanjem zice, iako sumnjam. Sto se boli tice nije strasna, vise ti je onak stalno lagano neudobno u ustima, ko par dana nakon sto dobijes novu zicu.

pikastar
22.02.2008., 23:29
Ja sam nosila 2godine fiksni i cca godinu ovaj za zagriz...i zubi su mi se počeli vraćati...I sada su se zapravo vratili kako su bili... A rekla mi je i ortodontica da se zubeki vrate kada krenu rasti i posljednji zubići. Sada mi je žao što sam se toliko patila i odricala svega-a zapravo uopće nisam imala tako kritično krive zube. A još su mi povadili 4 zdrava zuba...

pikastar
22.02.2008., 23:31
Bol nije strašna??? Pa dan danas mi se vrti u glavi kada se sjetim deblje žice, gumica...bila sam na prisilnoj djeti tri dana nakon dotezanja žice!!!

pikastar
22.02.2008., 23:33
Uf...da i ne spomenem ako se porežeš na žicu...s unutarnje strane...kod zadnje bravice, pa nemrem usta uopće otvoriti... ja bih to usporedila s nečim kao što je jaka bol-karijes x 2 i to na svim zubima!!!

tvuk
22.02.2008., 23:57
Dobro, ajd, nije bas tako strasno (tiho, otjerat ces nam sve potencijalno nove clanove :D).

Sala naravno. Bol jako varira od osobe do osobe, meni osobno je bilo najgore nakon sto sam stavio aparatic na donju celjust, tada me fakat boljelo 4-5 dana al uglavnom zbog sitnih ranica s unutrasnje strane usta, i tu sam potrosio dosta voska. Nakon toga nisam imao nikakvih problema niti nekih losih iskustava, dok je moja frendica svaku gumicu itekako osjetila, cak i pred kraj terapije.

Zli Mali Medo
23.02.2008., 10:02
Dobro, ajd, nije bas tako strasno (tiho, otjerat ces nam sve potencijalno nove clanove :D).

Sala naravno. Bol jako varira od osobe do osobe, meni osobno je bilo najgore nakon sto sam stavio aparatic na donju celjust, tada me fakat boljelo 4-5 dana al uglavnom zbog sitnih ranica s unutrasnje strane usta, i tu sam potrosio dosta voska. Nakon toga nisam imao nikakvih problema niti nekih losih iskustava, dok je moja frendica svaku gumicu itekako osjetila, cak i pred kraj terapije.

Mene nis ne boli. :mirko:

modesty blaze
23.02.2008., 13:30
Ja sam jučer dobila aparat na donje zube i ništa me ne boli zasad. Jedino malo grebe usnicu sa unutrašnje strane, ali tako je bilo i sa gornjim pa se neću nervirati. Ništa šta malo voska ne može riješiti.

labello
23.02.2008., 16:16
Evo samo da vam se javim,dobila aparatic na gornju vilicu:mig::p Nista me nije boljelo, bar danas....sad pomalo, ali nista strasno:p:) Negooo...sta ste vi jeli prvih par dana?????????? Meni danas odgovaraju samo supice, a bas danas mi se svasta jede,odnosno sve sto ne mogu...hihihihihi:mig::rolleyes:

_filo
23.02.2008., 17:42
helou ljudi evo ja dobil fiksni jucer, mogu rec da me gotovo nis ne boli, cudim se kak svi samo cendraju nekaj
osjecam samo gornju jedinicu kad je stisnem s necim (s zlicom sam se lupil jao :D) i da mi je jedna bravica u unutrasnjosti obraza napravila ranu.
al cudno mi je smijat se, pricat i to, nadam se da bude to bilo bolje
sve kaj jedem si zmiksam hehe, jel sam sad tempeh sa rizom i lecom i pojel ko kasicu sve (ovak mogu ocito vise jesti pa mozda naberem koju kilu usput hehe)
a stavil mi kao neki novi model (ja ne znam o kakvim vi gumicama to pricate), a veli 12000kn sve otprilike za 2 god..
cim sam dosel doma skuzil sam da mi je 1 bravica pukla, brzo natrag ortodontu, ispada da sam je zubima rastrgal, pa mi slozil umjetnu privremenu plombu da podigne zagriz i ne dodirujem zube, sad sve super :top:
eto ak ima neko neki savjet za newbieja, ne da mi se citat svih 200 stranica :p
mislim da mi je rekel da vec nakon 2,3 mjeseca se zubi vec dosta posloze...
mogli bi i fotke malo razmjenjivat a? :mig:

čitamo se hehe :kava:
jos samo 728 dana...

Lilit
23.02.2008., 17:59
Kad ides na pregled iduci put? Tada ces vjerojatno dobit gumice... doduse mozda se kod tebe moze i bez njih, samo savijanjem zice, iako sumnjam. Sto se boli tice nije strasna, vise ti je onak stalno lagano neudobno u ustima, ko par dana nakon sto dobijes novu zicu.

krajem treceg mj... i ja mislim da cu dobit tad... a dobit cu sigurno jer su mi to vec bili rekli, a i zagriz mi je los (otvoren).... nego rekla mi frendica ona ih je nosila doslovce 24 sata i jako brzo joj se to sve pomaklo pa si mislim i ja nosit sta vise ali me "strah" ocu moc jest s tim, pit, ljubit se, pricat normalno?

A rekla mi je i ortodontica da se zubeki vrate kada krenu rasti i posljednji zubići.

ako si ravnala zube prije nego su ti svi izrasli to je malo zeznuto i to se trebalo uzet u obzir, zato se i ide slikat sve zube i da se vidi oces imat umnjake kojim slucajem i onda se jako pazi na to :(

Evo samo da vam se javim,dobila aparatic na gornju vilicu:mig::p Nista me nije boljelo, bar danas....sad pomalo, ali nista strasno:p:) Negooo...sta ste vi jeli prvih par dana?????????? Meni danas odgovaraju samo supice, a bas danas mi se svasta jede,odnosno sve sto ne mogu...hihihihihi:mig::rolleyes:

hej hej dobrodosla :)
ja sam jela sve zivo, i kad su me bolili zubi mi drugi ili treci dan dojadile juhice i gluposti pa sam si napravila sandwich od mekice (kruha) i sunke i kidala na sitne komadice i grickala zubima koji su manje bolili i gutala :lol:

labello
23.02.2008., 18:28
E pa upravo to sam i uradila maloprije, jeste da sam jela vise od pola sata,ali sam makar pojela:p:mig::)
P.S. Hvala na dobrodoslici:D

_filo
23.02.2008., 21:56
ej ljudi naletel sam ovdje na par rijeci o nekom vosku?
kaj s tim, meni ort nis nije rekel za to.. napravil sam si ranicu u obrazima od braviceeee

Lilit
23.02.2008., 23:44
ortodont ti da vosak a izgleda ovako ko par trakica toga u maloj plasticnoj kutijici
slika (http://www.toc-uk.com/images/pocket_brace_relief_wax.jpg)
slika (http://www.smileshop.com/catsheets/images/brace_wax.jpg)
slika (http://www.lifeinfozone.com/wp-content/uploads/2007/11/braces-wax.jpg)
slika (http://www.drmehan.com/images/wax.JPG)
a ocito moze izgledat i ovako (http://productimages.moteng.com/19.jpg) ali nisam nikoga vidjela da ima takav (u cro)
i onda otkines komadic toga i "naljepis" na mjesto di te grebe bravica/zica

tvuk
23.02.2008., 23:45
krajem treceg mj... i ja mislim da cu dobit tad... a dobit cu sigurno jer su mi to vec bili rekli, a i zagriz mi je los (otvoren).... nego rekla mi frendica ona ih je nosila doslovce 24 sata i jako brzo joj se to sve pomaklo pa si mislim i ja nosit sta vise ali me "strah" ocu moc jest s tim, pit, ljubit se, pricat normalno?

Ma te gumice bus sama skidala i stavljala, odnosno skines ih prije jela/ljubljenja itd. i poslije opet stavis. Ne smetaju dok pijes te mozes normalno pricat.

ej ljudi naletel sam ovdje na par rijeci o nekom vosku?
kaj s tim, meni ort nis nije rekel za to.. napravil sam si ranicu u obrazima od braviceeee

To ti je poseban vosak koji se stavi na bravicu pa doticna ne grebe po obrazu. Ak nisi dobio trazi, mora ti dat.

Lilit
23.02.2008., 23:46
Ma te gumice bus sama skidala i stavljala, odnosno skines ih prije jela/ljubljenja itd. i poslije opet stavis. Ne smetaju dok pijes te mozes normalno pricat.

ali ako skinem za jest jel perem zube opet prije nego stavim ili mogu i na "prljave" zube? i jel bas moram skidat za kissnut decka kad ga sretnem? :misli: ne mislim sad na neko zvaljakanje nego ono bok-bok... :o