PDA

View Full Version : Fiksni aparatić za zube (+FAQ)

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

sanjuška67
17.03.2008., 18:51
Imam kćer koja ima 15 godina i trebao bi joj fiksni aparatić, jel ima netko preporuku za ortodonta da nije privatnik (samo ne Perkovčeva). :confused:

tvuk
17.03.2008., 21:37
Dosta ortodonata radi i preko zdravstvenog. Ja idem u Fiziodent (upišite u google) i koliko znam rade i sa ljudima preko zdravstvenog. Za Šlaja neznam, al već će se javit netko tko ide kod njega.

Lilit
17.03.2008., 21:46
mislim da Slaj ne radi preko socijalnog ali nikad se nezna, ja sam davno presla 18 pa se nisam ni raspitivala...

33284
17.03.2008., 22:12
e da
zanima me sta sa obicnim zubarom,da se i njemu javljan za popravljanje ili sta?

calypso
17.03.2008., 22:42
pa normalno posjećuješ svog stomatologa, kao i prije, na redovite kontrole, možda čak i češće sada za vrijeme nošenja aparatića jer je higijena malo otežana, pa je pretpostavljam, dobro i češće posjećivati stomatologa da se ne bi pojavio kakav karijes :mig:

a ortodonta posjećuješ po tome kako ti odrede kontrole :top:

Smart_bitch
17.03.2008., 22:53
Ranice su individualne, neki su osjetljiviji i dobiju ih tijekom cijelog nosenja aparatica a neki ih uopce ne dobiju.

Grebe me trenutno bravica na gornjoj desnoj trojci po obrazu radi navlačenja te proklete gumice. :mad:

tvuk
17.03.2008., 23:16
Stavi voska...

Marcellina
18.03.2008., 00:07
Ako kome fali voska neka javi ja mu pošaljem, baš sam danas kopala po stvarima tražeći nešto i naišla na tu kutijicu s voskom.
Mislim da imam nekih 6 trakica, s tim da od jedne fali komadić, to sam samo isprobala jednom, pa ako mi nije tribalo u ovih godinu dana, neće valjda ni ubuduće. :)

yol@
18.03.2008., 01:07
Meni trnu zubi svaki put nakon posjeta ortod. pogotovo onda kada mijenjam žicu i to traje par sati, ponekad cijelu noć ali poslije toga više skoro ništa ne osječam..ali valjda se zubi naviknu na jaču silu i to je to :kava: barem ja tako mislim, da čujemo tvuka :D

Meni nije jasno kako aparatić djeluje, jedan dan osjećam pritisak na lijevoj jedinici, drugi dan na desnoj šestici, treći dan na nekom stotom... kako ti ide? otkud te sile dolaze? pokušala sam shvatiti ali ne ide mi baš... kod ortodontice sam bila prije mjesec dana i ostalo je još točno mesec do novog pregleda, znači dva mjeseca ona ništa ne zateže, kako to?

modesty blaze
18.03.2008., 09:40
Meni se to događa i u mom slučaju je to zbog zubnog mesa.
Kad primjetim bol na određenom zubu uvijek je to otok i krvarenje zubnog mesa oko tog zuba i kad dobro iščetkam onda je u redu, ali onda se pojavi na drugom zubu. Naravno sve je to usljed pomicanja zubi, ali i sklonosti upalama zubnog mesa.
U slučaju da je to i tebi tako, samo dobro četkati.:D

A šta se tiče pregleda, meni je prvo mijenjanje žice bilo nakon dva mjeseca i ponovno će biti nakon otprilike 1,5 mjesec.

zexica
18.03.2008., 10:33
pitanje..ja imam samo gornju za sad ...na gornjim tricama imam normalnu bravicu..pa na njoj neka zica ka kukica mala...jel to za gumice kad mi i donju stavi??:ne zna:

tvuk
18.03.2008., 13:47
Da, te kukice su za gumice. Ako bolje pogledaš vidjet ćeš i da na šesticama isto imaš kukice.

Zli Mali Medo
18.03.2008., 15:50
Zubi mi trnu. U picku. :D

Marcellina
18.03.2008., 17:18
Zubi mi trnu. U picku. :D

Budi muško, stisni zube! :rofl:

Ja volim kad trne jer onda znam da se miču. :mazohist:

maja.vž
18.03.2008., 17:22
marcellina, a gdje ima za kupiti taj vosak?? imam užasne rane...

Marcellina
18.03.2008., 17:26
Mislim da ga nemaš nigdje za kupit, tipa ljekarne i to, možda jedino da pitaš nekog ortodonta, ali malo je blesavo da ideš u nekog drugog ako ti tvoj to nije dao.

Javi na pm ako želiš da ti pošaljem. :)

Marcellina
18.03.2008., 17:27
A nisi svoga pitala ima li vosak?
Iako meni su ga dali i bez pitanja.

maja.vž
18.03.2008., 17:45
marcellina imaš pm

tvuk
18.03.2008., 22:31
Ma trk do ortodonta, MORA ti dat vosak.

dancy.kiss
19.03.2008., 18:52
Nije istina.

jel to sigurno?
:confused:

Zli Mali Medo
19.03.2008., 18:54
jel to sigurno?
:confused:

Da?

dancy.kiss
19.03.2008., 19:11
Da?

ok! to mi je prijateljica rekla,pa pitam...:ne zna:. tnx

tvuk
19.03.2008., 23:25
Meni ortodont nikad ništa takvog nije rekao, niti je to spomenuto u ovih 100+ stranica, tako da sumnjam...

smirkov
19.03.2008., 23:51
Nedavno mi je skinut fiksni aparatic i nisam zadovoljan jednim zubom. Naravno prija skidanja moras potpisati da si zadovoljan tako da nista od zalbe :rolleyes: Koje su mi sad opcije...taj jedan zub se valjda moze nekako namjestati? Mozda mobilni apartici? Ili s emoram pomiriti da sam skoro dvije godine nostio apartic, ali mi jedna dvojka izgleda kretenski.

yol@
20.03.2008., 00:18
Da, te kukice su za gumice. Ako bolje pogledaš vidjet ćeš i da na šesticama isto imaš kukice.

kakve su to gumice? čemu služe i kako izgledaju?

StuckMojo
20.03.2008., 02:17
.....ali mi jedna dvojka izgleda kretenski.
Kak izgleda? :zubo:
Moju su sestru isto zeznuli, ima rupetinu između dva zuba.:rolleyes:
Meni su lijepo poravnali, al trenutno ne volim svoje zube. :mama:

tvuk
20.03.2008., 08:38
kakve su to gumice? čemu služe i kako izgledaju?

Moj najdraži linkić, srećom pa sam ga stavio u Bookmarke:

http://www.greatsmiles.net/parts/parts.html

Mislim da ti neće bit teško uočit gumicu na slici :mig:

Služe za ispravljanje zagriza, pomicanje cijele čeljusti ili jednog dijela itd.

dvatricetiri
20.03.2008., 21:11
da se pridruzim kompaniji :mig:
ja nosim aparatic 22 mjeseca :D i sve mi se cini da ga nikad necu skinuti. mene najvise izludjuje sto se citav proces oduzio... :(
nego, zna li iko je li se mora aparatic nositi oko sest mjeseci stabilizacije radi, kada je vec sve gotovo, ili je to netacna informacija ?

tvuk
20.03.2008., 21:45
Ne mora, tome služi mobilni koji neko vrijeme moraš stalno nositi. Doduše ovo nije provjerena informacija, ali čak i ako se mora čekati to sigurno nije ni blizu 6 mjeseci (max mjesec-dva).

dvatricetiri
20.03.2008., 21:54
Ne mora, tome služi mobilni koji neko vrijeme moraš stalno nositi. Doduše ovo nije provjerena informacija, ali čak i ako se mora čekati to sigurno nije ni blizu 6 mjeseci (max mjesec-dva).

dobro to je prihvatljivo... A za mobilni vec znam. hvala za info:D

slatkica555
20.03.2008., 22:02
Popodne mi je ortodontica stavila aparatić na donju čeljust. Već me boli tak da ne znam kak bum zaspala bez tabletice protiv bolova. :hebemu: Nadam se da ne bu trajalo duže od 3-4 dana.:rofl::ne zna:

Pozdrav!

AlfOmg
20.03.2008., 22:19
Nosim aparatić godinu i mjesec dana i u početku je strašno boljelo...doslovno je bilo ne izdrzivo, nisam mogla piti, jesti...spavati...ma ništa, ali sada kad pogledam svoje zube, prezadovoljna sam i mislim da se sve isplatilo jer nije to ništa tako neizdrživo. Istina, boli, ali kad se pogleda kak lijepo kasnije zubi izgledaju i ako uzmemo u obzir da su pravilni zubi i zdraviji onda se sve to isplati istrpiti. Sada napokon mogu razvuc osmijeh od uha do uha pred svima.

Ako trebaš nosit aparatić uzimaj onaj fiksni...svima to predlažem...mobilni neće nista napravit (hoce, ali jako malo i dugo traje) fiksni je stvarno najbolji odabir. Za ravne i zdrave zube vrijedi pretrpiti par mjeseci bola (koji nije konstantan) jer sto je par mjeseci nasprem cijelog zivota sa krivim zubima koji smetaju.

;)

tvuk
20.03.2008., 22:34
Popodne mi je ortodontica stavila aparatić na donju čeljust. Već me boli tak da ne znam kak bum zaspala bez tabletice protiv bolova. :hebemu: Nadam se da ne bu trajalo duže od 3-4 dana.:rofl::ne zna:

Pozdrav!

Tak je i meni bilo kad sam stavil dolje, ono totalna koma, a gornjeg mjesec dana ranije nisam ni osjetio.

Brzo bu prošlo.

zexica
21.03.2008., 12:37
Tak je i meni bilo kad sam stavil dolje, ono totalna koma, a gornjeg mjesec dana ranije nisam ni osjetio.

Brzo bu prošlo.

aha...znaci da se nadam i tome...posto sa gornjom nemam od prvog dana nikakvih bolova ni ranica ni nista:D

tvuk
21.03.2008., 12:40
aha...znaci da se nadam i tome...posto sa gornjom nemam od prvog dana nikakvih bolova ni ranica ni nista:D

Ma da, začas buš opet vesela i prpošna :D

Zli Mali Medo
21.03.2008., 12:43
da se pridruzim kompaniji :mig:
ja nosim aparatic 22 mjeseca :D i sve mi se cini da ga nikad necu skinuti. mene najvise izludjuje sto se citav proces oduzio... :(
nego, zna li iko je li se mora aparatic nositi oko sest mjeseci stabilizacije radi, kada je vec sve gotovo, ili je to netacna informacija ?

A zakaj se proces oduzio?

slatkica555
21.03.2008., 21:04

Brzo bu prošlo.

Danas je već bolje. :top: Čak sam uspjela pojesti i bakalara nekaj sitno. :cerek:

Ali zdržala bum, jer kad vidim kak su mi se gornji zubi poravnali stoički ću i donji dio odraditi. :D

SET
22.03.2008., 12:23
Konacno je prosao i taj dan.Dobio sam juce aparat.Na obe vilice.Sta da kazem....Totalna promena.Sto se tice postavljanja to mi je bilo super,nikakvo maltretiranje.Dosta brzo je i bilo gotovo.Bez nekog posebnog bola.Prvo iznenadjenje je bilo na kraju kad sam ukapirao da vise ne mogu da spojim vilice(zube) nego mi se dodiruju breketi i prstenovi.Malo me je zuljao prsten dole levo pa sam stavio onaj vosak koji sam dobio od ortodonta i onda je ok.Prvi ozbilnjiji bol mi je bio prilikom prvog obroka.Jeo sam krajnje pazljivo ,alo bez obzira boli!!Morao sam da rezem hranu na minijaturne komadice i da ih gutam bez nekog zvakanja.Nije lako ...Pre spavanja sam zviznuo jedan brufen i prosla je prva noc.Danas me vec manje boli i odvazio sam se da probam da grizem za dorucak neke mekse stvari.Bilo je podnosljivo.Sto se tice higijene,tu sam verovatno kao i svi ostali.Manijak u pocetku ,a posle cu verovatno da se opustim .Nisam uspeo da nadjem onu Jet cetkicu koja prska vodu pod pritiskom.Ortodont mi je rekao da je to ekstra stvar i verovatno cu je uzeti samo da je negde iskopam.Prva kontrola mi je za 7 dana.Nakon toga mi sledi samo odbrojavanje.Dao mi je ortodont nekakvu tecnost koja sluzi za fluorizaciju zuba.Mora se muckati u ustima jedan minut a zatim ispljunuti.Nisam samo siguran dali mi je rekao da to treba da radim svaki dan ili jednom nedeljno??Dobio je neko nesto slicno??

dvatricetiri
22.03.2008., 15:34
A zakaj se proces oduzio?

ma duga prica :D uglavnom stavila sam fiksni zbog gornje vilice, ali nakon godine dana ortodont je poceo sredjivati centar (koji je bio narusen) i pomjerati zube donje vilice, jedan po jedan, svaki mjesec po jedan zub. tako da umjesto da sad u maju skidam fiksni (sto je bila prvobitna procjena) sad se sve produzava za jos godinu dana :rolleyes:

tvuk
23.03.2008., 08:41
Auf... katastrofa. Koji je to ortodont?

dvatricetiri
23.03.2008., 10:04
Auf... katastrofa. Koji je to ortodont?

demirovici, otac i sin, poznati su ovdje u sa. meni radi junior :D ne zamjeram ja njemu sto imam problematicnu vilicu, ali ko ce jos godinu dana izdrzati... :rolleyes:

Red Tears
23.03.2008., 10:11
evo prolazi već četvrta godina,od nemogućeg učinjeno je moguće,ali bio je prvi jedini takav slučaj u Hrvatskoj.
Zahvaljujem se specijalizantu(tadašnjem) dr. Struji i malo dr.Mladenu Šlaju:D.Struja živio!Biti ćeš odličan ortodont jer si prije svega poseban čovjek.
:ne zna: nije valjda OT?

Zli Mali Medo
23.03.2008., 10:38
evo prolazi već četvrta godina,od nemogućeg učinjeno je moguće,ali bio je prvi jedini takav slučaj u Hrvatskoj.
Zahvaljujem se specijalizantu(tadašnjem) dr. Struji i malo dr.Mladenu Šlaju:D.Struja živio!Biti ćeš odličan ortodont jer si prije svega poseban čovjek.
:ne zna: nije valjda OT?

Isuse, 4 godine. :eek: A o kakvom se slucaju radi? Pricaj. :)

Red Tears
23.03.2008., 12:09
Isuse, 4 godine. :eek: A o kakvom se slucaju radi? Pricaj. :)

dg:
primarna kompresija
ukršteno obostrano
važno:
totalna transpozicija 3,4/4,3

i još nešto piše,ne razumin to
i zahvaljujen se MInistrastvu zdravstva na čelu s ministrom LJubičićem,
koji je ukinuo putne troškove za Zagreb i daljna mjesta od najbližeg nama-mjesta boravka-
Splitu, za koji smo mogli dobiti PT ili nismo ni to :ne zna:
više se ne sjećam,
jer sam tako očajna našla u svome gradu jednog jedinog dr koji se "usudio" nastaviti tuđi rad,a,pogotovo rad dr. Šlaja kao jednog od najboljih ortodonanata u Hrvatskoj.
Zagreb je bio jedino rješenje za ovaj slučaj,
djevojčice koja je sad prelijepa cura:)
Nakon nje su došla (mislim) još dva dečka s istom dg. ili sličnom,
tako da smo došli do zaključka da se evolucija poigrala na ovoj curi;)
Kao što su rekli i na stomatološkom fakultetu(gdje smo primljeni),da takav slučaj još nisu imali.
Našin jezikon:
trica i četvorka zamjenili su joj mjesta i to je trebalo znati preumsjeriti i okrenuti,a to traje i boli:D.I traje i traje....sad još malo i krajjjjjjjjjjjj!Jes!

Zli Mali Medo
23.03.2008., 12:17
Našin jezikon:
trica i četvorka zamjenili su joj mjesta i to je trebalo znati preumsjeriti i okrenuti,a to traje i boli:D.I traje i traje....sad još malo i krajjjjjjjjjjjj!Jes!

Covjece. :) A daj reci, kako to da si mijenjala Slaja, tj. da Slaj nije sve sam radio. 4 godine. :D

tvuk
23.03.2008., 15:08
Koliko sam shvatio preselila se u Split?

matematičarka_
23.03.2008., 17:12
zna netko ( iz vlastitog iskustva i sl.) koliko dugo bih morala nositi aparatić radi LAGANO izbočenih gornjih zubi, nisu to konjski zubi, nego samo lagano izbočeni, evo i slikica :raspa: i htjela bih da su malo od naprijed ravniji, ako me tko razumije, prvih 4 zubića (samo gore mi treba promjena ;))
(jako zelim promijenit to, komentari da mi netreba su suvišni;) samo razmišljam dal da uzmem fiksni pa trpim par mjeseci (?) ili mobilni)
ne znam se kuzi po ovim slikama, mozda po ovoj drugoj iz poluprofila, ali malo jesu izbočeni!

http://img389.imageshack.us/img389/8883/zubiciiy3.jpg

Zli Mali Medo
23.03.2008., 17:20
zna netko ( iz vlastitog iskustva i sl.) koliko dugo bih morala nositi aparatić radi LAGANO izbočenih gornjih zubi, nisu to konjski zubi, nego samo lagano izbočeni, evo i slikica :raspa: i htjela bih da su malo od naprijed ravniji, ako me tko razumije, prvih 4 zubića (samo gore mi treba promjena ;))
(jako zelim promijenit to, komentari da mi netreba su suvišni;) samo razmišljam dal da uzmem fiksni pa trpim par mjeseci (?) ili mobilni)
ne znam se kuzi po ovim slikama, mozda po ovoj drugoj iz poluprofila, ali malo jesu izbočeni!

Nitko ti ne moze dati procjenu, cak ni ortodont. On mozda moze reci 1 godinu ili dvije, ili pola godine, ali tocno... Sve ovisi kak ce se tvoji zubi pomicati, a ovisi i o ortodontu. :)

Idi u utorak kod ortodonta, pregled je besplatan, pa ces sve cuti.

blondie_girl
23.03.2008., 17:28

ja ti imam istu ovakvu situaciju, samo kaj imam malo otvoren zagriz (nista strasno) i moram najnormalnije nosit aparatic godinu i pol do dvije.... izboceni su ti zato kaj ti je preuska celjust, tako da ti prvo mora prosirit celjust da bi ih mogao vratit natrag.... tako je bar kod mene, a meni se po slici cini da imamo gotovo istu situaciju....

matematičarka_
23.03.2008., 17:41
ja ti imam istu ovakvu situaciju, samo kaj imam malo otvoren zagriz (nista strasno) i moram najnormalnije nosit aparatic godinu i pol do dvije.... izboceni su ti zato kaj ti je preuska celjust, tako da ti prvo mora prosirit celjust da bi ih mogao vratit natrag.... tako je bar kod mene, a meni se po slici cini da imamo gotovo istu situaciju....

ajme koma, 1-2 god, auuuu.. a mobilni koliko bi morala nosit?

to je istina, imam preusku čeljust pa su zato izbočeni... dakle prvo malo prosirit celjust pa onda ih pogurnut..

matematičarka_
23.03.2008., 17:42
Idi u utorak kod ortodonta, pregled je besplatan, pa ces sve cuti.

i za punoljetne je besplatan? :misli:

ma bila sam ja prije par godina, pa je bila bezobrazna, rekla da mi netreba aparatić itd.. !!!

Zli Mali Medo
23.03.2008., 17:49
i za punoljetne je besplatan? :misli:

Da. :) Idi kod nekog od poznatih na pregled. Mozes i na vise pregleda, pa vidi kaj ce ti reci.

tvuk
23.03.2008., 18:35
Da. :) Idi kod nekog od poznatih na pregled. Mozes i na vise pregleda, pa vidi kaj ce ti reci.

Misli na više pregleda kod različitih ortodonata (prvi pregled je u pravilu besplatan).

matematičarka_
23.03.2008., 18:39
tvuk, kuzim kuzim ;)

e, a samo još jedno pitanje - jel moguće da mi napravi aparatić prevelike razmake između zubiju, budući da bi mi trebalo proširit čeljust pa zube nazad, a zasad imam skroz slijepljene zube da jedva zubni konac prolazi.. ? tj da mi ih previše razmakne?

Zli Mali Medo
23.03.2008., 18:43
tvuk, kuzim kuzim ;)

e, a samo još jedno pitanje - jel moguće da mi napravi aparatić prevelike razmake između zubiju, budući da bi mi trebalo proširit čeljust pa zube nazad, a zasad imam skroz slijepljene zube da jedva zubni konac prolazi.. ? tj da mi ih previše razmakne?

Pa ne. Mislim, ne. Trebas vidjeti kakva sve oni cuda rjesavaju aparaticem, fotke koje sam ja vidio, to je strasno. Pa evo, i ova cura, koja je imala zamjenu 3 i 4. Razmaci se najlakse srede. :)

BTW, nasao sam zaakon obicnu cetkicu: Sensodyne soft, 26 kn kosta. Jebena je. Lilit, bila si u pravu. :)

matematičarka_
23.03.2008., 18:47
da vidjela sam prestrašne situacije riješe :D zato mi i nije jasno zakaj bi ja trebala nosit 1-2 godine kad nemam baš tak puno :(

Zli Mali Medo
23.03.2008., 18:52
da vidjela sam prestrašne situacije riješe :D zato mi i nije jasno zakaj bi ja trebala nosit 1-2 godine kad nemam baš tak puno :(

Ne. Mozda neces morati. Mozda ces nositi 4 mjeseca, a mozda i godinu dana, sve ovisi o tvojim zubima. Kaj se prognoza tice, to je isto kao da pitas hoce li za 10 dana padati kisa, ili ce biti suncano. Nitko ne zna, ali postoji odredena vjerojatnost. :)

matematičarka_
23.03.2008., 18:54
Ne. Mozda neces morati. Mozda ces nositi 4 mjeseca, a mozda i godinu dana, sve ovisi o tvojim zubima. Kaj se prognoza tice, to je isto kao da pitas hoce li za 10 dana padati kisa, ili ce biti suncano. Nitko ne zna, ali postoji odredena vjerojatnost. :)

ok, nemoj da se lutiš :p nismo svi zuboznalci, nekima nije zubić vila bila prijateljica :mig:

4 mjeseca, da bog da ti se riječi pozlatile :s

meni se čini da su moji zubi vrlo lako pokretni, jerbo sam ih malo gurala prstima i sad su se pomakli i zagriz mi je malo manji, a gurala samo par sati :ne zna::D

lagala sam imam još jedno pitanje;
kakvi su oni http://www.aso.org.au/Images/Orthodontics/Orthodontic_Appliances/lingual_braces.jpg
koji idu unutra, jel to za neš posebno ili to mogu i ja za preizbočene itd?

;)

Zli Mali Medo
23.03.2008., 18:59
ok, nemoj da se lutiš :p nismo svi zuboznalci, nekima nije zubić vila bila prijateljica :mig:

Ne ljudim se, bo. :)

meni se čini da su moji zubi vrlo lako pokretni, jerbo sam ih malo gurala prstima i sad su se pomakli i zagriz mi je malo manji, a gurala samo par sati :ne zna::D

Paa, nemoj to raditi. :) A i nemoj biti opterecena zubima, pa imas lijepe zube.

kakvi su oni http://www.aso.org.au/Images/Orthodontics/Orthodontic_Appliances/lingual_braces.jpg

;)

To ce ti strucnjaci za aparatice reci, Lilit i tvuk. :D

matematičarka_
23.03.2008., 19:01
ma nisam opterećena ;) ali zašto ne bi 4 mjeseca (ne 2 godine ! :) ) trpila za malo ljepote ;)

ajde čekam da mi lilit i tvuk kažu... :kava:

matematičarka_
23.03.2008., 19:02
Paa, nemoj to raditi. :) A i nemoj biti opterecena zubima, pa imas lijepe zube.

ma ne radim to inače, sad sam probala ih gurat zadnjih pol sata sat, ne izgleda teško :ne zna: :D

Zli Mali Medo
23.03.2008., 19:17
ma nisam opterećena ;) ali zašto ne bi 4 mjeseca (ne 2 godine ! :) ) trpila za malo ljepote ;)

ajde čekam da mi lilit i tvuk kažu... :kava:

Ma nositi aparatic je ok, pa makar imala i neznatnu anomaliju, zato jer je to tek pocetak, za cas moze nastati nered. :)

matematičarka_
23.03.2008., 19:31
ne razumijem na kakav nered misliš ali dobro.. ;) ako na karijes itd.. ma kakvi, ja sam premlada, tak su dobri da ih ne moram ni prat čak :D si ti zubar ili samo fan?

Zli Mali Medo
23.03.2008., 19:36
ne razumijem na kakav nered misliš ali dobro.. ;) ako na karijes itd.. ma kakvi, ja sam premlada, tak su dobri da ih ne moram ni prat čak :D si ti zubar ili samo fan?

Nered u smislu krivih zubi. Jednom kada zagriz nije pravilan postepeno ce se pogorsavati, uglavnom.

Nisam zubar. Nosim aparatic. :D

matematičarka_
23.03.2008., 19:38
ma da? pogoršava se.. :misli: pa meni nije meni je isto od kad ih imam ;) uglavnom, hvala na pomoći ..... ;)

Lilit
23.03.2008., 20:03
hi ppl... nije me bilo :o
vidim ima novih, welcome :)
ja jedva cekam svoju kontrolu jer je prilican razmak od prosle hehe...

sta se tice onih aparatica s nutarnje strane zubiju ukratko dosta skupo i teze za odrzavat higijenu, neznam dal smo komentirali cijene ili ko to nudi u zg... osobno cini mi se i neprakticno jer smetaju bravice i za jezik (na donjima pogotovo)

tvuk
23.03.2008., 20:32

Evo već je moja kolegica rekla, al ja ću ponovit. Do sad je samo jedna osoba s lingvalnim ovdje prenosila svoja iskustva, i dotična su bila izrazito negativna. Navodno je samo kod ortodonta moguće očistiti dotični kako spada, sa četkicom i tušem je nemoguće.

Cijene se nisu spominjale, niti sam ja naletio da u Hrvatskoj to netko nudi.

Lilit
23.03.2008., 20:34
kolegica hihi :zubo:

inace kolegica nije nikakav strucnjak :mig:

meni je sad faza da mi se na jednoj strani koda zagriz ful ispravio a na drugoj jos vise pokvario.. predvidjam da cu dobit gumice na sljedecoj kontroli ... a mozda i ne hmmmm

Red Tears
23.03.2008., 20:48
Covjece. :) A daj reci, kako to da si mijenjala Slaja, tj. da Slaj nije sve sam radio. 4 godine. :D

Pa ukinuli su mi putne troškove:D
a i učinili uslugu,bilo je prenaporno u jednom danu tamo i nazad i još tri puta biti naručen da bi ti se rekla jedna riječ:D
ili da bi Šlaj bio na predavanju ili konzulatacijama ili na tv-u:D
ali pozdravljam ga,nije me zaboravio vjerojatno,:raspa::no::no::zubo:
koja se mogla reći i na tel ili mob-oni ga imaju naravno.
Morala sam.I našla dr koji to može i tu.
E sad,on dolazi privatno iz St u beeeep,i oko godinu zg-besplatno! i ostale 3 kod njega(jednom mjesečno-100 kn samo)ali sad mi isto dođe da izračunam koliko smo do sad potrošili i kad izračunam opet ću reći,ne žalim ni lipe!!

Red Tears
23.03.2008., 20:58
hi ppl... nije me bilo :o
vidim ima novih, welcome :)
ja jedva cekam svoju kontrolu jer je prilican razmak od prosle hehe...

sta se tice onih aparatica s nutarnje strane zubiju ukratko dosta skupo i teze za odrzavat higijenu, neznam dal smo komentirali cijene ili ko to nudi u zg... osobno cini mi se i neprakticno jer smetaju bravice i za jezik (na donjima pogotovo)
u ovome mome slučaju aparat je dobijen besplatno,a inače sad (fixni) košta
tu kod nas od 8.000.-do 14.000.kuna plus pregledi svaki put.
Tko može nositi mobilni aparat učinio bi si uslugu jerevo ja s esad bojin ,kad moja mala skine konačno taj aparat,hoće li biti puno karijesa,npr?
Ili što ja znam....
No kod nje nije dolazio u obzir mobilni-ne bi ništa učinio.

Lilit
23.03.2008., 20:59
tvoja mala ima aparatic s unutarnje strane zubiju?

ne kuzim zasto si kvotala moj post

Red Tears
23.03.2008., 21:54
tvoja mala ima aparatic s unutarnje strane zubiju?

ne kuzim zasto si kvotala moj post

pričala si o cijenama nešto

Lilit
23.03.2008., 22:34
o cijenama lingual (http://www.drted.com/index.html.bak2/Lingual%20Paz.jpg)braces sam pisala :)

matematičarka_
24.03.2008., 03:25
Lilit, ja sam na prošloj strani postala sliku svojih zubi, kaj misliš dal bi mi pomogo mobilni? kak je tu neka cura rekla trebalo bi mi proširit čeljust pa ih malo unazad pomaknut (samo gornje?)

tvuk
24.03.2008., 08:23
Ako će ti trebati proširiti čeljust tada mobilni možda neće biti dovoljan. U svakom slučaju najbolje ti je dogovoriti pregled kod 2-3 različita ortodonta i vidi što ti koji od njih kaže. Ne ustručavaj se pitati ih apsolutno sve što te zanima.

Sretno!

matematičarka_
24.03.2008., 09:18
da, to sam si i mislila da zbog proširivanja mobilni ne bi bio dovoljan.. ali nema veze,, možda i bolje imat fiksni brže prođe. budem otišla kod njih par pa ću vidjeti! kad sam bila kod te jedne još davno rekla mi je da guram donje zube jezikom :confused: ma taman posla da mi i gornji i donji budu konjski

a samo me još zanima kako se popravljaju zubi dok imaš aparatić?

Zli Mali Medo
24.03.2008., 11:41
bila kod te jedne još davno rekla mi je da guram donje zube jezikom

Ok. Tu izbjegavaj u sirokom luku.

a samo me još zanima kako se popravljaju zubi dok imaš aparatić?

Zube moras popraviti prije, pogotovo one koji se nakon aparatica ne bi mogli popravljati, ili one koji imaju karijes na nezgodnom mjestu. Nakon aparatica, sve ovisi o polozaju karije, medutim, uz redovitu higijenu tesko da ces imati problema. Jedino ako imas uzasno kvarljive zube.

matematičarka_
24.03.2008., 12:48
hm, ali predpostavljam da se ne može koristiti zubni konac dok imaš aparatić, to je zajebano.

a kaj se tiče one bijele žice (na bijelom aparatiću) jel se to fakat često oguli pa bude šarena? sad mi blondie na pm rekla da je to metalna samo prefarbana..

ja bi tu bijelu, ima tko?

Zli Mali Medo
24.03.2008., 12:52
hm, ali predpostavljam da se ne može koristiti zubni konac dok imaš aparatić, to je zajebano.

Ne koristim zubni konac ovak i onak jer imam uzasno zgusnute zube.

jaodajvise
24.03.2008., 13:01
140 stranica..dobri ste nema sta :D
ovak..trebam pomoc..pa ako netko zna...
kada se uzima fiksni aparatic preko socijalnog, jel moguce nadoplatiti za safirne(prozirne) bravice?

blondie_girl
24.03.2008., 14:16
140 stranica..dobri ste nema sta :D
ovak..trebam pomoc..pa ako netko zna...
kada se uzima fiksni aparatic preko socijalnog, jel moguce nadoplatiti za safirne(prozirne) bravice?

mozes:mig:
@matematicarka-to sa bijelom zicom se moze i ne mora dogoditi, ali postoji mogucnost da se ta boja oguli pa ti na mjestima bude crna, tako mi je ortodont rekao.... i nisam sigurna da ove kasnije jace zice koje se dobivaju dali i njih ima u bijeloj boji:ne zna:
ali to sve trebas pitat ortodonta, on ce ti to najbolje moci reci...:mig:

Lilit
24.03.2008., 14:24
matematicarka - replaya sam ti na pm ali se slazem s tvukom, ako treba sirit celjus - mobilni tesko

bijela zica je zapravo prefarbana srebra a bijelu zicu mozes imat samo tu tanku a kako se debljina zice mijenja isto ko i materijal od kojeg je zica nema sanse da u tijeku cijele terapije imas bijelu...

jaodajvise
24.03.2008., 15:47
mozes:mig:

hvala, znas mozda jos koliko je otprilike nadoplata?
pitat cu ortodonta ali ono da znam sta ocekivati

blondie_girl
24.03.2008., 16:43
joj neznam ti tocno ali mislim da mi je frendica govorila o 2000 ili 3000 kuna, al stvarno nisam sigurna:ne zna:

tvuk
24.03.2008., 17:52

Moguće je, iako komplicirano. Tom problemu možeš doskočiti tako da umjesto konca počneš koristiti tuš za zube.

zexica
24.03.2008., 18:20
Moguće je, iako komplicirano. Tom problemu možeš doskočiti tako da umjesto konca počneš koristiti tuš za zube.

ej a di se kupi taj tus za zube....:ne zna:

tvuk
24.03.2008., 18:35
Možeš kupiti Braun Oxyjet, imaš ga za kupiti u većim trgovačkim centrima i trgovinama tehničkom robom, to ti ovak nekak izgleda:

http://www.bitechnique.hr//Slike/tu%B9%207500-velika.bmp

Ovaj model sam vidio u cjenovnom rangu od 600-800 kuna (doduše uglavnom se vrti oko 800, rijetko sam vidio za manje, valjda akcije il neš). Ima i jači model koji u sebi ima i električnu četkicu, al taj obično košta 1200 kuna naviše.

Također ima neka firma iz Labina koja dila Waterpik proizvode, oni su isto jako dobri al moraš naručiti pa ti dođe poštom, ima negdje u ovoj temi adresa i broj, ček da potražim...

Evo:

http://www.forum.hr/showthread.php?p=9652070&highlight=waterpik#post9652070

Doduše ne znam da li je to još uvijek aktualno, nazovi pa vidi.

Zli Mali Medo
24.03.2008., 18:52
Također ima neka firma iz Labina koja dila Waterpik proizvode, oni su isto jako dobri al moraš naručiti pa ti dođe poštom, ima negdje u ovoj temi adresa i broj, ček da potražim...

Uzet cu si ovo. Jesi kupio od njih? Oralovi tusevi naspram Waterpikovih izgledaju kao igracka za djecu.

tvuk
24.03.2008., 20:04
Uzet cu si ovo. Jesi kupio od njih? Oralovi tusevi naspram Waterpikovih izgledaju kao igracka za djecu.

Uzeo sam neki noname preko ebaya, što me s transportom itd. sve zajedno došlo 200 kuna, doduše uspio sam ga strgati tak da trenutno nemam niš :D

Lilit
24.03.2008., 21:48

mmmm... :misli: mislis interdentalnu? tus mice ostatke hrane ali ne i bakterije :mig:

Zli Mali Medo
24.03.2008., 21:52
mmmm... :misli: mislis interdentalnu? tus mice ostatke hrane ali ne i bakterije :mig:

Pa ako mice hranu, mice i bakterije. :mig:

Lilit
24.03.2008., 21:55
noup... tus je prva liga ali ekvivalent (pravilnom) ciscenju sa koncem je interdentalna
naime tus bi trebao imat puno puno jaci mlaz (bolno jak) da bi imao istu funkciju

Zli Mali Medo
24.03.2008., 22:02
noup...

Kaj noup? Pa hrana su bakterije. Nema noup. Ako je tus bolji od konca, kao sto reklamiraju, onda je tus prva liga i bolji je ili jednak interdentalnoj, ovisi kako se uzme.

naime tus bi trebao imat puno puno jaci mlaz (bolno jak) da bi imao istu funkciju

Ovaj Waterpikov izgleda svemirski.

Lilit
24.03.2008., 22:07
ispricavam se krivo sam rekla ovo za bakterije... evo copy paste

"Oralni tuš — Te električne spravice poput tuša tuširaju pulsirajućim ritmom, no plak ne mogu odstraniti. Međutim, veoma su dobre u odstranjivanju nakupina bakterijskih nusprodukta iz periodontalnih džepova. Oralni tuš se koristi u kombinaciji s pranjem zuba te uporabom zubnog konca, jer on nije alternativa uobičajenom čišćenju zuba. "
sa: link (http://zub.biz/index.php?option=com_content&task=view&id=100&Itemid=27) a i stomatolog koji se bavi bas paradentozom mi je rekla da tus nemoze zamjenit konac/interdentalnu jer taj mlaz jednostavno nije dovoljno jak, onaj mlaz kakav imaju ona cuda s cim se peru autu ili terase bi mozda mozda bio dosta ali vjerojatno ni to

a sad os ti vjerovat ili neces tvoja odluka... a to da reklamiraju da je tus bolji od konca meni nis ne znaci jer ipak vise vjerujem profesionalcima :mig:

e da i jos nes interdentalna je mozda malo bolja od konca jer s koncem treba znat a puno ljudi neznam pa se ozljedi... i daleko od toga da sam ja protiv tusa, imam ga i sama i tus ima puno toga korisnog za napravit ali ne vjerujem da je bolji od konca ili jednak

Lilit
24.03.2008., 22:13
a kad vec guglam evo i da potkrijepim tvrdnje da je meka cetkica bolja tj da je bolje ne jako stiskat cetkicu o zube (iako i to vjerujem specijalisti jelte)

"Uvijek koristite četkice s "mekanim" ili "ekstra mekanim" vlaknima — Što su vlakna tvrđa, to je veća i mogućnost ozljede zubnog mesa. "
"Ako koristite električnu četkicu, odaberite onu s mekanim vlaknima. "
". Zapamtite, ne pritišćite četkicu prejako jer to može dovesti do ozlijede zubnog mesa. "

sa istog linka ko ovo gore

Zli Mali Medo
24.03.2008., 22:19
i
a sad os ti vjerovat ili neces tvoja odluka... a to da reklamiraju da je tus bolji od konca meni nis ne znaci jer ipak vise vjerujem profesionalcima :mig:

Postoje navodno dvije studije po kojima je bolji od konca. Od sveucilista iz Nebraske i Philladelphie. :ne zna: Mislim, ja bih taj konac tako volio zamijeniti s necim drugim. :D

Lilit
24.03.2008., 22:21
daj link?

inace evo sta sam nasla i o el.cetkice i obicnoj: link (http://zub.biz/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=27)

Zli Mali Medo
24.03.2008., 22:21
a kad vec guglam evo i da potkrijepim tvrdnje da je meka cetkica bolja tj da je bolje ne jako stiskat cetkicu o zube

Pa nitko nije govorio da treba jako stiskati. Ja sam rekao da mi medium najvise pase. Cuj, ja nemam problema sa zubnim mesom, niti sam ga ikada raskrvario.

Lilit
24.03.2008., 22:23
Pa nitko nije govorio da treba jako stiskati. Ja sam rekao da mi medium najvise pase. Cuj, ja nemam problema sa zubnim mesom, niti sam ga ikada raskrvario.

ma nisam to ni rekla osobno tebi samo sam stavila kad vec guglam jer dolaze ljudi i s pitanjima koju cetkicu... nemoj shvacat ko napad, mislim i sta se tice tusa vs konca koristi sta ti hoces, ali eto ako ti kazes "tus je bolji" dozvoli i meni da kazem "ne, nije" :mig:

Zli Mali Medo
24.03.2008., 22:29
ma nisam to ni rekla osobno tebi samo sam stavila kad vec guglam jer dolaze ljudi i s pitanjima koju cetkicu... nemoj shvacat ko napad, mislim i sta se tice tusa vs konca koristi sta ti hoces, ali eto ako ti kazes "tus je bolji" dozvoli i meni da kazem "ne, nije" :mig:

Ne, nisam rekao da je tus bolji, nego sam reagirao na tvoju tvrdnju da nije dobar kao konac ili interdentalna, ali, to ne mozes znati. :mig:

Splenda
24.03.2008., 22:30
kolko dugo ste ga nosili i po koliko sati dnevno?

posvađala sam se sa svojom ortodonticom,i neda mi se baš do nje. :o
znam da ga moram nositi godinu dana 24 sata dnevno. još 4 mjeseca znam kaj mi je činiti. a poslije se to smanjuje. ali neznam kolko sati manje.

daj opišite kake je to išlo kod vas. jeste odmah sa 24sata dnevno prešli samo na nošenje preko noći ili?

a s čim ga perete? kamenac se voli lovit gore. :mad:

Lilit
24.03.2008., 22:30
ali mogu potkrijepit svoj stav da tus nije jednako dobar ko konac/interdentalna sa nekim linkom i info od stomatologa a tebe pitam za link ili info kojom ti mozes potvrdit da je tus jednako dobar ili bolji?

Zli Mali Medo
24.03.2008., 22:38
ali mogu potkrijepit svoj stav da tus nije jednako dobar ko konac/interdentalna sa nekim linkom i info od stomatologa a tebe pitam za link ili info kojom ti mozes potvrdit da je tus jednako dobar ili bolji?

Rekao sam navodno jer studiju reklamiraju na njihovom sajtu.
http://www.waterpik.com/oral-health/clinically-proven.html

Ali evo s dentist.com:
http://www.dentist.net/waterpik-article.asp

Inace, tko ti je kod Slaja rekao da tus nije jednako dobar kao konac ili interdentalna? A to kaj si procitala na hrvatskom Webu, to mi bas i nije neka referenca. :mig: A i ovaj tekst o elektricnim cetkicama - koji je to drek? Kakva motiviranost. :rofl: Inace, Americka stomat. udruga preporuca elektricne. Ja perem s obje.

Lilit
24.03.2008., 22:40
Inace, tko ti je kod Slaja rekao da tus nije jednako dobar kao konac ili interdentalna? A to kaj si procitala na hrvatskom Webu, to mi bas i nije neka referenca. :mig: A i ovaj tekst o elektricnim cetkicama - koji je to drek? Kakva motiviranost. :rofl: Inace, Americka stomat. udruga preporuca elektricne. Ja perem s obje.

ovima s njihovog weba ne vjerujem jer oni to prodaju, ovaj drugi cu procitat...

nije mi to niko kod slaja reko, neko zena koja se bavi samo paradentozom

a prema ovom forumu (http://www.dentalforum.com.au/forum/viewtopic.php?t=605&postdays=0&postorder=asc&start=0) (to je samo forum i iako mod pise neznam jel mod stomatolog, nije mi se dalo trazit) cak ni interdentalna nije dovoljno dobra ko konac

tvuk
25.03.2008., 07:43

znam da ga moram nositi godinu dana 24 sata dnevno. još 4 mjeseca znam kaj mi je činiti. a poslije se to smanjuje. ali neznam kolko sati manje.

daj opišite kake je to išlo kod vas. jeste odmah sa 24sata dnevno prešli samo na nošenje preko noći ili?

Hmm, retainer. Budući da su se Lilit i Medeni malo posvađali bum ti ja odgovoril. Osobno nemam iskustva s njim, a većina ljudi čim skine aparatić zbriše s ovog topica... Moja frendica je od svoje ortodontice na kraju terapije fiksnim dobila mobilni aparatić i gore i dolje koji je prvi mjesec morala nositi 22 sata dnevno, drugi mjesec 21 sat i tako dalje. Budem je pital dokle je došla (skinula je aparatić u 8. mjesecu prošle godine).

U svakom slučaju poslušaj ortodonticu, pametniji savjet nemam.

maja1205
25.03.2008., 08:15
mobilni aparatić se s vramenom mora zatezati, a to ti jedino može napraviti ortodont,dakle najbolje bi ti bilo da se pomiriš s ortodonticom ili nađeš drugu jer su ti ipak zubi u pitanju a s tim se nemoj zazati.
Ja sam s 8 godina pala i razbila desnu jedinicu, nakon 6 operacija koje su bile neuspješne zubar mi je reko da čemo vadit tu jedinicu i 3 četvorke te pomicati cijelu čeljust kako bi dobila pravilan zagriz. Nakon 8 kodina muke s fiksnim aparatićem sada imam sve svoje zubeke doduše desna jedinica je u biti dvojka prepravljena u jedinicu pomoču keramike.
Ja sam bila UPORNA budi i ti, pregrizi i pomiri se,

tvuk
25.03.2008., 08:27
Ne radi se o pravom mobilnom aparatiću već o retaineru, koji se ne zateže jer ne ispravlja ništa. Cilj retainera je da sve ostane kak treba biti nakon što se fiksni aparatić skine, odnosno da se zubi ne pomaknu natrag.

matematičarka_
25.03.2008., 10:57
ne mogu vjerovati da se ljudi oko ovoga idu svađati :eek:

nego, kolko dođe taj tuš?
i taj retainer?
ako sad platim 14000kn aparatić, kaj cu poslije morat jos i retainer platiti?

Lilit
25.03.2008., 11:15
Budući da su se Lilit i Medeni malo posvađali.

nismo se posvadjali :kava:
nemam joj sta odgovorit kad nemam ritejner niti znam ikoga da ga ima osim dve cure o kojima sam pisala vec sto puta... jedna ga nosi ponekad i 5 godina nakon skidanja aparatica a druga ga nosi 12 sati dnevno ali je imala minimalno krive zube

calypso
25.03.2008., 12:07

i taj retainer?

što se ritejnera tiče, to bi ti ortodont trebao spomenuti na prvom pregledu, jer moraš znati što te čeka kasnije...
meni je moja rekla što ulazi u cijenu koju sada plaćam, a da ritejner posebno plaćam nakon terapije, čini mi se da je spomenula nekih 2.500 kn

pitanjce u vezi interdentalne četkice.....:confused:
kako vam interdentalna može zamijeniti konac.....meni interdentalna nikako ne prolazi između zubi....ili sam ja nešto krivo pohvatala:ne zna:
ili jednostavno nisam naletila na dovoljno usku četkicu:ne zna:
malo me sekira što se ne snalazim s tim koncem, strah me da mi se ne pokvare zubi, jer sam prije nošenja aparatića nekoliko puta dnevno čistila koncem zube.....:confused:

Lilit
25.03.2008., 12:23
ja sam nasla jako tanke interdentalne pa mi ulazi a i kako mi se zubi ravnaju tako mi ima i vise mjesta izmedju zubiju, nisu vise tako zgusnuti i jedan preko drugoga...
iako iz svega procitanog cini mi se kako pravilno koristen konac je stvarno naj, samo sta ja nemam volje ni vremena za to :)
ako te strah da ne cistis dobro ili da ce se nesto pokvarit odi ponekad na cisenje zubiju (plaka) kod zubarice i sve pet :mig:

tvuk
25.03.2008., 12:50
Joj Lilit naj se srditi, ja se samo malo zezam. Stvarno se prepucavate oko nečeg što je totalno individualno. Nekom više odgovara konac a nekom odgovaraju interdentalne. Da li je uopće bitno što je (mrvicu) bolje? Ionako velika većina ljudi ne koristi nijedno. Evo i tebi i medenom jedna :kiss:

i taj retainer?

Cijene najčešćih tuševa imaš na prethodnoj strani, pri vrhu stranice na kojoj si postavila pitanje. Da li ćeš platiti retainer ovisi o tvom ortodontu i što je sve ušlo u ovih 14000 kuna.

Lilit
25.03.2008., 12:57
Joj Lilit naj se srditi, ja se samo malo zezam.

ma zapravo sam trebala kvotat matematicarku a ne tebe, salje mi pmove sa svojim zubima a stavila ih je i ovdje znaci vidjet cu i odgovorit cu joj (iako nisam strucnjak da znam jel moze mobilni ili fixni i koliko dana ce ga nosit) ali dobro replajam i na pm i onda dodje tu i nakon tri posta se snebiva kako se mozemo medo i ja tako svadjat, ono halo mislim da "znam" meda malo duze i on mene a ona je tek upala ... eto malo mi diglo zivac :o

ontopic: bila na pjeskarenju :cerek: obozavam zube poslje toga iako mi ovaj put malo raskrvarila meso grrr

Splenda
25.03.2008., 13:45
Hmm, retainer. Budući da su se Lilit i Medeni malo posvađali bum ti ja odgovoril. Osobno nemam iskustva s njim, a većina ljudi čim skine aparatić zbriše s ovog topica... Moja frendica je od svoje ortodontice na kraju terapije fiksnim dobila mobilni aparatić i gore i dolje koji je prvi mjesec morala nositi 22 sata dnevno, drugi mjesec 21 sat i tako dalje. Budem je pital dokle je došla (skinula je aparatić u 8. mjesecu prošle godine).

U svakom slučaju poslušaj ortodonticu, pametniji savjet nemam.

thnx. baš si srce. :kiss:
ja sam skinula mjesec dana prije nje, u 7 mjesecu, znaći da smo otprilike na istom. :)

tvuk
25.03.2008., 13:50
thnx. baš si srce. :kiss:

:cerek:

ja sam skinula mjesec dana prije nje, u 7 mjesecu, znaći da smo otprilike na istom. :)

Zašto moraš nositi 24 sata dnevno? Tako ti je baš rekla ili?

Inače što se čišćenja tiče navodno su dobre one tablete za čišćenje zubnih proteza, staviš retainer u čašu vode i jednu tabletu i pustiš neko vrijeme, doduše ak ga moraš stalno nosit ne znam kak da to izvedeš.

Te tablete možeš kupit posvuda, mislim da sam ih vidio u DM-u...

matematičarka_
25.03.2008., 13:52
ma zapravo sam trebala kvotat matematicarku a ne tebe, salje mi pmove sa svojim zubima a stavila ih je i ovdje znaci vidjet cu i odgovorit cu joj (iako nisam strucnjak da znam jel moze mobilni ili fixni i koliko dana ce ga nosit) ali dobro replajam i na pm i onda dodje tu i nakon tri posta se snebiva kako se mozemo medo i ja tako svadjat, ono halo mislim da "znam" meda malo duze i on mene a ona je tek upala ... eto malo mi diglo zivac :o

ispričavam se što sam opteretila tvoj PM sandučić svojim slikama (koje sam fotkala nakon što sam tu stavila neke na kojima se slabo vidi j baš zato nisam htjela opet stavljat nove), nisam znala da kojim slučajem nisi stručnjak :) zvučiš tako :)

kaj se tiče prepucavanja, ma vjerojatno sam ja isto pogriješila, niste se prepucavali, ja samo tu uletim na ovaj topic, što ja znam o kompleksnim interpersonalnim odnosima ovdje zatečenima da bi mogla prepoznati prepucavanje, a kamoli još da smijem prokomentirati zatečene nabrijane postove.(koje je već netko prokomentirao prije mene)
i nikako ne mislim da si preburno reagirala, ma kakvi!

:mig:

calypso
25.03.2008., 14:09
lilit, molim te mi reci od kojeg proizvođača si našla baš tanku interdentalnu i gdje?

nešto sam čitala na netu da bi bilo najbolje kad bi ti zubar izmjerio razmak među zubima i onda bi po tome najlakše našli interdentalnu četkicu koja ti odgovara....malo komplicirano se čini :eek:

Lilit
25.03.2008., 14:32
@matematičarka-
gledaj tvoj post je sakrastican pa se necu opce osvrtat jer to nije tema ovdje ali ruku na srce nemoras se odmah umijesat u nesto i snebivat se kako se svadjamo... jer da se i koljemo nije da te se tice :mig:

@calypso -
od curaproxa (http://www.biassco.ba/curaprox/interdentalne_cetkice_curaprox.php)iako sad kako su mi se zubi poravnali kao sta rekoh imam vise mjesta medju zubima pa mi pase i ona iz dma- dontodent tanja (mislim da je plavi poklopac - naslici (http://img393.imageshack.us/img393/1240/2005gruppe8220x17001062cn4.jpg)skroz ljevo) ona kao putna... ali postoji vjerojatno da su tebi jednostavno zubi tako natiskani da ti ni najtanja nece pasat :( a ovo za mjerenje sam cula i ja i vidjela na netu ali mi nisu mjerili nikad...

matematičarka_
25.03.2008., 15:14
moram si nabavit tu jako usku curaprox inerdentalnu četkicu :s inace mi ne prolazi jedna koju sam imala

@lilit, ok, još jednom sorry, znam da me se ne tiče, i slijedeći put kad se s nekim prepucavaš obećajem neću komentirat :mig:

Splenda
25.03.2008., 15:20
:cerek:

Zašto moraš nositi 24 sata dnevno? Tako ti je baš rekla ili?

Inače što se čišćenja tiče navodno su dobre one tablete za čišćenje zubnih proteza, staviš retainer u čašu vode i jednu tabletu i pustiš neko vrijeme, doduše ak ga moraš stalno nosit ne znam kak da to izvedeš.

Te tablete možeš kupit posvuda, mislim da sam ih vidio u DM-u...

rekla je da zato što su u prvoj godini nakon skidanja najizgledniji pomaci prema starom. pa zato 24 sata. :tuzni:

meni ne pomažu te tablete, malo mi se kamenca nahvatalo, pa ga tu i tamo stavim u ocat. najradije bi u cilit, ali bojim se jer to poslije mora nazad u moja usta. :zubo:
inače ga perem sa četkicom i kaladontom. nekolko puta dnevno.

Lilit
25.03.2008., 15:25
matematicarka - zao mi je ako si shvatila ko napad taj moj post kad sam te kvotala ali stvarno ne shvacam onu raspravu s medom ko svadjanje i glupo mi je da sad neko ide komentirat tu svadju kad uopce nije svadja :mig: a sta se tice curaprox, malo je prob sta se prodaju ko u paketicima po par komada a nisu prejeftine onako nekih 50kn paketic a neznam kako bis mogla probat dal ti je dovoljno tanka ta najtanja, probaj vidjet u apoteci (tamo naime se prodaje) dal nekako mozes kupit samo jedan komad za probu da ne trosis novce bezveze ako ti nece pasat... inace imas i za kupit ko putni set u kojem ti je rucka za te nastavke interdentalne onako mala ruckica jer ima i duzih i par debljina tih interdentalnih, ja sam bila uzela to i dvije iz seta su mi super pasale pa poslje kupovala samo te dvije ali kako su mi sad i ove iz dma dobre onda kombiniram

matematičarka_
25.03.2008., 16:00
ok, nema beda.
budem vidjela za te interdentalnu, valjda ima u ljekarnama za probat! dok ne dobim aparatić koristit cu konac

nego, zanima me zna li tko, vjerujem da ste pisali o tome al ne znam kako se ime ovakvih aparatića prevodi na hrvatski pa mi se neda trazit cijeli topic

jel to valja ili ne? sigurno ne moze biti tako jednostavno.
http://www.thehospitalgroup.org/dentistryinvisiblebraces.aspx

EDIT: evo vidjeh da se to zove Invisalign, samo jednom spominjano na topicu.

Zli Mali Medo
25.03.2008., 16:20

Nitko se ne svada. :ne zna:

matematičarka_
25.03.2008., 16:22
dobro, to smo već utvrdili, niste se svađali - move on :kava:

Zli Mali Medo
25.03.2008., 16:28
medenom

Ovo je vec drugi put da me zoves 'medeni'. Dude. : boji se : :D

Lilit, trazila si pjeskarenje ili su ti oni preporucili? Koliko put godisnje cistis kamenac?

Lilit
25.03.2008., 16:57
medo evo da te ljubim :kiss: jer su ovi tu svi ludi pa su tako jako zabrinuti da se svadjamo :rolleyes:
anyway pjeskarenje - svojevoljno idem i to kod svoje zubarice vulgaris, nemaju oni (ortodonti) pojma o tome dal idem ili ne idem i kad idem nit su mi ikad sta rekli... bas sam komentirala sa svojom zubaricom kako su oni (ortodonti opet :D) odlicni sta se tice rada, ali im fali malo komunikacije s pacijentom... iako meni to i nije neki prevelik prob jer ja uvijek postavim tisucu pitanja pa oni oce/nece moraju mi nes odgovorit :zubo:
a koliko cesto idem... neznam... prije sam isla jednom u sto god ali sam tek jesenas "otkrila" car u vaznost tog pjeskarenja... ali sad idem onako svakih par mj, rekla mi zubarica da se mozes i svaki mjesec to radit jer nije "napad na zube" ali ne idem bas tako cesto, neznam... ono odokativno kad vidim da mi se nakupilo odem... jos ja imam neke cudne zube (neravne plohe) koje su povoljnije da se hvata na njih :mad: ali ako nisi nikad bio preporucam, ful je fora, onako ko pjesak po zubima, ustima ali skroz sitni i finog okusa :lol: a poslje zubi savrseno cisti pod jezikom :top:

Zli Mali Medo
25.03.2008., 17:10
medo evo da te ljubim :kiss: jer su ovi tu svi ludi pa su tako jako zabrinuti da se svadjamo :rolleyes:

:) :kiss:

nisi nikad bio preporucam, ful je fora, onako ko pjesak po zubima, ustima ali skroz sitni i finog okusa :lol: a poslje zubi savrseno cisti pod jezikom :top:

Nisam nikada bio. A cek, pjeskarenje skida i kamenac i sve? Kaj je bolje od ultrazvuka? Koliko se to placa?

tvuk
25.03.2008., 17:15
Ovo je vec drugi put da me zoves 'medeni'. Dude. : boji se : :D

:rofl:

Nisam nikada bio. A cek, pjeskarenje skida i kamenac i sve? Kaj je bolje od ultrazvuka? Koliko se to placa?

To i mene zanima. Naročito ovo zadnje.

Lilit
25.03.2008., 17:16
nisam nikad bila na tom ultrazvuku pa neznan a pjeskarenje koliko ja znam otklanja samo plak i ono ruzno zutilo do cigareta, kava, caja, vina... cijene su ja mislim oko 200-300kn stvarno neznam tocno

izgleda da kamenac ne otklanja... bar tako pise ovdje:
"Ovom metodom čistimo zube u ordinaciji pomoću kontroliranog mlaza sitnih čestica natrijeva bikarbonata (veličina čestica < 100 ?m) u spreju vode i komprimiranog zraka. Sam postupak provodi stomatolog ili zubni higijeničar i traje ovisno o količini naslaga od 15 – 30 minuta, bezbolan je, a budući da prah ima dodan korigens okusa limuna, ugodan je za pacijenta.

Pjeskarenjem se odstranjuje zubni plak, mekane naslage i pigmentacije (na primjer: od cigareta, kave i crnih čajeva), inhibira ponovni nastanak zubnog plaka te smanjuje štetno djelovanje kiselina iz plaka na način što natrijev bikarbonat alkalizira područje na kojem se primjenjuje. Ovim tretmanom ne odstranjuju se naslage zubnog kamenca. Kod pacijenata koji imaju i kamenac uz što često budu prisutne i pigmentacije potrebno je najprije klasičnim načinom očistiti kamenac, a potom pjeskarenjem odstraniti sve pigmentacije. Pjeskarenjem se najbolje čiste međuzubni prostoru u koje je teško pristupiti ostalim instrumentima (četkicama i gumicama). Na taj način zubi ponovno poprimaju svoju prirodnu boju i sjajan izgled."

"Nakon provedenog tretmana pjeskarenja zubi, zubi se premazuju nekom od otopina fluora (Na-fluorid, Aminfluorid) te se na taj način zaštite od štetnog utjecaja kiselina iz usne šupljine u prvih nekoliko sati dok se na zubima ne stvori zaštitni sloj taloženjem glikoproteina iz sline. Bitno je uputiti pacijenta da nakon tretmana tri sata ne smije pušiti, jesti niti piti obojena, gazirana i pigmentirana pića i hranu. Nakon sat vremena može piti neobojena pića, preporučljivo vodu."

link: evo (http://www.plestadent.hr/airflow.asp)

nego gle ovo:
"Pjeskarenje je postupak ultrazvučnog čišćenja i poliranja zuba. Najčešće se koristi za skidanje opsežnijih pigmentacija na zubima, npr. nikotinske pigmentacije."
izgleda je to pjeskarenje taj ultrazvuk sta ti spominjes?

Zli Mali Medo
25.03.2008., 17:26
nego gle ovo:
"Pjeskarenje je postupak ultrazvučnog čišćenja i poliranja zuba. Najčešće se koristi za skidanje opsežnijih pigmentacija na zubima, npr. nikotinske pigmentacije."
izgleda je to pjeskarenje taj ultrazvuk sta ti spominjes?

Sada mi nis nije jasno. Znam da se ultrazvucnom metodom inace cisti kamenac i tak sam do sada cistio. :)

Lilit
25.03.2008., 17:31
ja neznam kakva je to ultrazvukom, daj objasni :)

meni nikad nije cistila kamenac, nije ga nasla ali npr bratu je i to sa necim od onoga s cim i karijese rjesava :D neka od onih sprava sta stoje ispred :lol:

ali koliko sam ja to sve pohvatala, od hrane nastaje plak, plak je tesko ocistit samo cetkicom za zube i pastom koliko god mi cetkali i zato je dobro pjeskarenje, plak koji se ne skida se pretvara u kamenac ali od plaka ce nastat i karijes tako da skidat plak mi se def cini ko dobra ideja ... ali evo link di je to ljepo objasnjeno: klik (http://www.tegobe.com/casopisi/vase_zdravlje/stomatologija/16_02_2001_poljubac_s_osmijehom.html)

"- Plak - 20 minuta nakon četkanja poliranih zuba, taloženjem glikoproteina iz sline na caklini se formira prozirna, izuzetno tanka ovojnica tj. pelikula. Ona čvrsto priliježe i štiti caklinu, ali čini i osnovu za stvaranje plaka. Naime, nekoliko sati nakon formiranja pelikulu naseljavaju bakterije. Za rast i razmnožavanje koriste glukozu koju unosimo u međuobrocima, nakon obroka zaostalu na zubima. Što je više plaka to su uvjeti za rast i razmnožavanje bakterija pogodniji.

- Karijes - Nakon 72 sata plak postaje slabo propustan. Kisika unutar plaka ostaje sve manje, pa bakterije glukozu razgrađuju anaerobno (bez prisustva kisika), a proizvod takve razgradnje su mliječna i pirogrožđana kiselina, koje otapaju zubno tkivo. Bakterije prodiru u tako stvorene mikrošupljine, stvaraju nove kiseline koje dalje prodiru u zubno tkivo te na taj način mikrošupljine postaju veće. Rezultat ovog procesa je karijes. Ovakvi procesi odvijaju se na svim mjestima u usnoj šupljini gdje nakon četkanja zaostane plak.

- Kamenac - Plak star desetak dana počinje kalcificirati. Naime, kiselost plaka uzrokuje povećano izlučivanje minerala slinom, čime organizam nastoji neutralizirati kiseline. Ti minerali iz sline ulaze u plak i talože se, zbog čega mekani plak postupno otvrdnjava, odnosno pretvara se u kamenac. Tako stvoreni tanki sloj kamenca nije gladak kao zub, površina je puna manjih utora i brazda, što pogoduje taloženju novih slojeva plaka, u koji se talože novi minerali iz sline i tako se krug zatvara.

- Krvarenje desni - Kiseline iz plaka kemijski oštećuju sluznicu, a prethodno stvoreni kamenac pritiskom ometa cirkulaciju u zubnom mesu. Smanjena opskrba kisikom i hranjivim tvarima oštećuje stanice sluznice, a kao rezultat ovog procesa nastaje upala, koja se očituje kao povećana sklonost krvarenju zubnog mesa."

Zli Mali Medo
25.03.2008., 17:41
ja neznam kakva je to ultrazvukom, daj objasni :)

Pa, ne mrem ti bas objasniti jer nisam vidio kako to radi, s obzirom da sam sjedio otvorenih usta, to mi je inace najveca tlaka kod zubara, drzati dugo usta sirom otvorena. Jednom sam zagrizao Majin prst. :rofl:

Inace, uzme neki od pistolja i mandrlja njime amo-tamo. :D Ne boli.

http://www.dentist-vuic.hr/cro/usluge/13/

Ovdje na dnu imas sliku kako to izgleda, s jednim instrumentom dize desni, a s ovim ultrazvucnim razbija kamen (http://www.mojzubar.com/edukacija-pacijenata/profesionalno-ciscenje-zuba-air-flow-t108)

darling
25.03.2008., 17:43

Mislim da ces morati da se konsultujes s njom, jer je izgleda svakom sudbina nosenja riterjnera individualna. Ja sam 7 meseci nosila samo nocu, najmanje 10 sati, onda sam dva meseca nosila svake druge noci, i evo je mesec i nesto kako preskacem 2 noci i onda jednu nosim. Fiksni sam nosila 2 godine i 25 dana, eto ako ti je moje iskustvo neki reper, slobodno se posluzi njima.

Moj plasticni ritejner cistim tabletama za zubne proteze, najobicnijim iz Dm-a, ili vidim i da se reklamiraju one corega, ubacim tabletu u casu hladne vode i ritejner je potpuno cisti. U pocetku sam ga cistila cetkicom i pastom i to je jedno dosta neprijatno iskustvo.

Lilit
25.03.2008., 17:45
hmm a bem mu pa sta nisi osjetio nesto sta bi mogo opisat? jel nesto strca iz tog pistolja ili svjetli ili sta? jel boli? jel ima okusa? jel pljuvas nesto poslje? ispires usta? koliko dugo traje?

to su ti kod slaja radili? oni preporucili ili si pitao? koliko novaca?

inace plak uzrokuje i paradentozu (jedan od uzroka jel) brrrr ta paradentoza je :horor:

e a znam i za nekakvo specijalno ciscenju plaka i kamenca i svega necega (kod paradentoze) kad se pod laganom anestezijom to radi i stomatolog s nekakvim iglicama cisti i pod mesom i sve uz meso i onako pun k detaljnije, oko svakog zuba s tim ko iglicama ubada pa cisti pa to traje i traje... neznam ni kako se to zove :o ali izvidit cu :lol: (maybe je to ovo - Scaling & root planing - link (http://stomatolog-prajz.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=13) ali nam srecom to ne treba)

e a vidi ovi kazu da se i kamenac i plak istim skida: klik (http://www.stomato-ordinacija-zg.hr/html/zubni_kamenac.html)
ma pitat cu zubaricu cim ju vidim da to razjasnimo :zubo:

evo jos jedan dobar link kad smo vec kod plaka, kamenca i toga - link (http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=759&sr=56)

Zli Mali Medo
25.03.2008., 18:09
hmm a bem mu pa sta nisi osjetio nesto sta bi mogo opisat? jel nesto strca iz tog pistolja ili svjetli ili sta? jel boli? jel ima okusa? jel pljuvas nesto poslje? ispires usta? koliko dugo traje?

Pa gle, Maja mi je bila zgodna pa sam razmisljao kako mi je bas zgodna. :zubo: Cuje se kako se razbija taj kamenac, cijelo vrijeme strca neki vrag, sisaljka radi punom parom. Fakat nista ne boli, trajalo je nekih 15 minuta. Nakon toga ti premazu nekakvom pastom, isperes s nekakvom posebnom tekucinom i zubi su nakon toga super glatki i nema kamenca. :)

to su ti kod slaja radili? oni preporucili ili si pitao? koliko novaca?

Da, kod Slaja. Oni su rekli da bih trebao jer nikada do sada u zivotu nisam. 350 kn.

inace plak uzrokuje i paradentozu (jedan od uzroka jel) brrrr ta paradentoza je :horor:

Da. plak ulazi dublje u dzepove i "razvaljuje" gingivu. Ali, bez brige. Ljudi koji vode dobru higijenu nemaju razloga za brigu. Pogotovo ako imaju i genetski dobre zube. Meni rece Slaj da je nikada necu imati kada e pogledoa ortopan. Isto sam ga odmah pitao kaj je s paradontozom. :rofl:

e a znam i za nekakvo specijalno ciscenju plaka i kamenca i svega necega (kod paradentoze) kad se pod laganom anestezijom to radi i stomatolog s nekakvim iglicama cisti i pod mesom i sve uz meso i onako pun k detaljnije, oko svakog zuba s tim ko iglicama ubada pa cisti pa to traje i traje... neznam ni kako se to zove :o ali izvidit cu :lol: (maybe je to ovo - Scaling & root planing - link (http://stomatolog-prajz.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=13) ali nam srecom to ne treba)

Moguce. Dubinsko ciscenje gingive?

Lilit
25.03.2008., 18:27
: Cuje se kako se razbija taj kamenac, cijelo vrijeme strca neki vrag, sisaljka radi punom parom. Fakat nista ne boli, trajalo je nekih 15 minuta. Nakon toga ti premazu nekakvom pastom, isperes s nekakvom posebnom tekucinom i zubi su nakon toga super glatki i nema kamenca. :)

zvuk razbijanja kamenca ja ne poznajem :lol: ali ovo da strca i da sisaljka radi i da ti poslje premazu pastom i sve to zvuci isto ko i to pjeskarenje...
na ono jedno sta stoji ispred nasadi dodatak sa posudicom u kojoj je taj natrij nesto i onda strca to po zubima, ko pijesak... jesi vidio kak izgleda taj pistolj? izludit cu sta neznam jel to isto :p

Da. plak ulazi dublje u dzepove i "razvaljuje" gingivu. Ali, bez brige. Ljudi koji vode dobru higijenu nemaju razloga za brigu. Pogotovo ako imaju i genetski dobre zube. Meni rece Slaj da je nikada necu imati kada e pogledoa ortopan. Isto sam ga odmah pitao kaj je s paradontozom. :rofl:

ma znam da ali svejedno mi je ta paradentoza uzas

Griffs
25.03.2008., 22:23
hej!
eto da sam i ja dosao na red,za skidanje aparatica.
10 dana djeli me od skidanja.wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.
nosio sam ovo godinu i pol.
sad imam pitanja...koliko cu nositi ritejner dnevno?imam 15 god ako je to bitno.
grrr sad mi zavidite kao sto sma ja zavidjevao onima koji su ga skidali dok sam ga ja nosio.i da....potrudite se izdrzati isplati se!cya i volim vas sve.

Lilit
25.03.2008., 22:27
cestitam!!!!!!!!!!! :tulum:
ces nam stavit slikice svojih novih ravnih zubi?

a za ritejner ti niko osim ortodonta nemoze rec, ali koliko god ti kaze ti slusaj jer sra*ja se desavaju ako ne nosis :mig:

tvuk
25.03.2008., 22:27
Kao što smo već utvrdili - nošenje retainera je individualno. To će ti ortodont reći.

Zli Mali Medo
25.03.2008., 22:30
dosao volim vas sve.

Tvuk, evo vidis kaj si napravio. :D

tvuk
26.03.2008., 08:01
Tvuk, evo vidis kaj si napravio. :D

Osjećam određenu nesigurnost sa tvoje strane :D

*princezica*
26.03.2008., 20:15
Ej ljudi! Ja sam nova. bila sam prošli mjesec kod ortodonta nekog Slaja (tak nekak) i rekel je da moram nositi fiksni. a Mene zanimaju one gumice koje ti natišću među zube da neprave razmak. E jel to boli, smeta...

Lilit
26.03.2008., 20:26
vjerojatno mislis na separatore... evo link (http://www.forum.hr/search.php?searchid=3224439)

*princezica*
26.03.2008., 20:48
vjerojatno mislis na separatore... evo link (http://www.forum.hr/search.php?searchid=3224439)

da jel to boli dok ti stavlja? :eek:

Zli Mali Medo
26.03.2008., 20:51

Ne. Generalno, rijetko sta kod zubara stvarno boli, nikako mi nije razumljiv taj iracionalni strah. Zanimljivo je da je moj buraz s 5 godina pobjegao iz auta i krenuo pjeske doma kada ga je mama furala zubaru prvi puta. :confused::confused: Cak nije ni znao kaj ga ceka, ostao je u autu, ali nije htio izici, moja je stara otisla nekaj razgovarati sa stomatologinjom o ovaj kidnuo. :rofl: I danas ima lose zube jer je mulac koji se boji.

tvuk
26.03.2008., 23:07

Ne boli dok stavlja, ali moglo bi te lagano boljeti dok ih imaš. Doduše separatori se nose obično nekih tjedan-dva, tek tolko da se napravi mjesta za prstenove.

sarmica1311
27.03.2008., 07:34
Evo i mene nakon duže vremena.. Ovako prije 3 mj zubarica mi je rekla da je moj gornji aparatić već za skidanje.I tako ja sva vesela prije 3 tj došla tamo,kad ono ipak ništa. Jer počele su valjda izbijati osmice, i sad skinula je ona meni žicu,ali mi je stavila dvije tanke onako u cik-cak kao pletenicu,i stavila mi separatore kao da će mi na četvorke staviti prstenove..ne kužim,ja mislim da će mi sada skinuti aparatić i staviti samo te prstenove da mogu nositi one gumice koje povezuju gornju i donju čeljust,šta vi mislite?

matematičarka_
27.03.2008., 09:09
može mi netko na PM preporučiti ortodonta, dobila sam već jednu preporuku od blondie, ali ići ću kod više njih, pa molim preporuku?

matematičarka_
27.03.2008., 09:14
Ne. Generalno, rijetko sta kod zubara stvarno boli, nikako mi nije razumljiv taj iracionalni strah. Zanimljivo je da je moj buraz s 5 godina pobjegao iz auta i krenuo pjeske doma kada ga je mama furala zubaru prvi puta. :confused::confused: Cak nije ni znao kaj ga ceka, ostao je u autu, ali nije htio izici, moja je stara otisla nekaj razgovarati sa stomatologinjom o ovaj kidnuo. :rofl: I danas ima lose zube jer je mulac koji se boji.

ja se isto bojim zubara, (ali ok, ja se bojim i frizera :eek:), još nemam loše zube ali ako ne odjebem strah imat ću
ma sve je ok osim kad buši zub, mislim da ću odsad nadalje tražit "dental block" uvijek:o

tvuk
27.03.2008., 10:08
Evo i mene nakon duže vremena.. Ovako prije 3 mj zubarica mi je rekla da je moj gornji aparatić već za skidanje.I tako ja sva vesela prije 3 tj došla tamo,kad ono ipak ništa. Jer počele su valjda izbijati osmice, i sad skinula je ona meni žicu,ali mi je stavila dvije tanke onako u cik-cak kao pletenicu,i stavila mi separatore kao da će mi na četvorke staviti prstenove..ne kužim,ja mislim da će mi sada skinuti aparatić i staviti samo te prstenove da mogu nositi one gumice koje povezuju gornju i donju čeljust,šta vi mislite?

Moram priznati da ovak nešto još nisam čuo... staviš slike?

33284
27.03.2008., 11:00
zanima me vase misljenje o konzumiranju gaziranih pica a u ustima vam fiksni aparat i jos porculanski,
pitan to jer sam prakticki ovisnik o gaziranim picima a malo se bojim kakav bi utjecaj mogli imat na aparat:confused:

Zli Mali Medo
27.03.2008., 11:04
zanima me vase misljenje o konzumiranju gaziranih pica a u ustima vam fiksni aparat i jos porculanski,
pitan to jer sam prakticki ovisnik o gaziranim picima a malo se bojim kakav bi utjecaj mogli imat na aparat:confused:

Gazirana pica ostecuju caklinu, i to poprilicno, pa ih ne bi trebala piti uopce.

PROTINA
27.03.2008., 15:18
imam jedno pitanjce. Eto imam 24 godine i morat ću uskoro staviti aparatric za zube.. joooj... znam malo kasnim po pitanju godina ali nikad nije prekasno.. danima sam citala ovaj forum ali 150strana je zbilja too much.. pa sam htjela pitati da mi netko preporuci nekog dobrog ortodonta, koji nije pretrpan... i naravno cijene me zanimaju-nadam se da se moze placati u obrocima jer inace sam prisiljena prodavat organe..;). ja bih stavila onaj prozirni jer mi je onaj zeljezni ruzan!!! i treba mi samo za gornju čeljust( tako rece stomatolog) svaka informacija je vise nego dobro dosla!!! unaprijed HVALA!!!

33284
27.03.2008., 16:01
zaboravio si vaznu informaciju,odakle dolazis,
jer i to je vazno jer putni troskovi nisu mala stvar.
:D

zexica
27.03.2008., 16:13
ja se isto bojim zubara, (ali ok, ja se bojim i frizera :eek:), još nemam loše zube ali ako ne odjebem strah imat ću
ma sve je ok osim kad buši zub, mislim da ću odsad nadalje tražit "dental block" uvijek:o

ok i ja sam bizala iz cekaone od straha...a sad...sad bi mogla cili dan biti u ordinaciji...zato sto sam nasla suuupeeerrr zubara....jako profesionalan i radi sve da izgleda ka da se cili svit vrti oko tebe...jbga triba znati a njemu je samonom uspilo cek me nagovorija na apartic:D jako sam zahvalna....
....i uz sve to presladak je:cerek::cerek::cerek:

e da! vidim da se na forumu neke ljubavi rađaju:D:D:D

Lilit
27.03.2008., 16:37

meni ovo sve cudno zvuci, prstenove na cetvorke? nikad cula, mislis bravice mozda? a gumice za povezivat gore i dole sumnjam da ces doobit sad posto je to pri kraju terapije ali nikad se nezna :mig:

tvuk
27.03.2008., 16:49
može mi netko na PM preporučiti ortodonta, dobila sam već jednu preporuku od blondie, ali ići ću kod više njih, pa molim preporuku?

pa sam htjela pitati da mi netko preporuci nekog dobrog ortodonta, koji nije pretrpan... i naravno cijene me zanimaju-nadam se da se moze placati u obrocima jer inace sam prisiljena prodavat organe..;). ja bih stavila onaj prozirni jer mi je onaj zeljezni ruzan!!! i treba mi samo za gornju čeljust( tako rece stomatolog) svaka informacija je vise nego dobro dosla!!! unaprijed HVALA!!!

Ja sam u Fiziodentu, Lilit i Medo su kod Šlaja. Ima još hrpa drugih...

Što se cijena tiče komplet terapija za bijeli aparatić se kreće oko 14.000 kuna, odnosno pola toga ako trebaš samo za jednu čeljust.

33284
27.03.2008., 17:19
ja imam prstenova na 4-ama:confused:

Lilit
27.03.2008., 17:36
samo na cetvorkama ili? na peticama i sesticama nemas nis?

sarmica1311
28.03.2008., 07:04
Pardon,malo sam krivo izbrojala :bonk:..na peticama će mi staviti prstenove. Joj ja ću poludit više,nosim ga 2 i pol god, a prije 2 god mi se sve izravnalo. sigurno mi ni ovaj put neće skinuti.:(

tvuk
28.03.2008., 07:45
Pa pitaj ortodonta koliko još... i zašto ti stavlja prstenove nakon što već imaš aparatić dvije i pol godine?

dea93
28.03.2008., 15:06
e ljudi, upravo sam se vratila od zubarke, dala mi je uputnicu za ortodonta :(
meni nije bed imat aparatić, al me plaši to kaj neznam kolko dugo ću ga nosit :ne zna:
npr frendica ga je nosila god i pol, a frend ga nosi već negdje 4 godine :confused:
meni se treba jedna trica spustit dolje i to je to :(
daj mi recite kolko ste vi dugo nosili/nosite, da dobim neku sliku o tome :(

Zli Mali Medo
28.03.2008., 15:09
e ljudi, upravo sam se vratila od zubarke, dala mi je uputnicu za ortodonta :(
meni nije bed imat aparatić, al me plaši to kaj neznam kolko dugo ću ga nosit :ne zna:
npr frendica ga je nosila god i pol, a frend ga nosi već negdje 4 godine :confused:
meni se treba jedna trica spustit dolje i to je to :(
daj mi recite kolko ste vi dugo nosili/nosite, da dobim neku sliku o tome :(

Od pola godine do 4 godine. :) Ali mislim da je prosjek negdje oko 2 godine.

tvuk
28.03.2008., 15:09
U pravilu godinu dana je neki minimum, jer to što se tebi čini da treba samo spustit trojku je vjerojatno samo vrh ledene sante. Cilj je naravno imati lijepe zube ali i dobar zagriz te kaj ja znam što sve ne.

Naj se brinut, začas ćeš se naviknuti na njega, a dečki koji te neće zbog aparatića te ionako nisu vrijedni.

Zli Mali Medo
28.03.2008., 15:15
a dečki koji te neće zbog aparatića te ionako nisu vrijedni.

:D:D

BTW, kak izgleda ljubljenje kada obje osobe furaju aparatic? :)

dea93
28.03.2008., 15:36
okej, tak sam i ja računala, oko 2 god.... :tuzni:
a niš, bumo vidli :D

e i još nešto :o
kakve ću bravice dobit?? ima tolko različitih aparatića, oni skroz metalni, pa onda oni kojima mjenjaš boju gumica, oni skroz bijeli, skroz žuti??
jel to ovisi o meni i mojim zubima ili o ortodontu koji ih stavlja :confused:

Zli Mali Medo
28.03.2008., 15:37
okej, tak sam i ja računala, oko 2 god.... :tuzni:
a niš, bumo vidli :D

e i još nešto :o
kakve ću bravice dobit?? ima tolko različitih aparatića, oni skroz metalni, pa onda oni kojima mjenjaš boju gumica, oni skroz bijeli, skroz žuti??
jel to ovisi o meni i mojim zubima ili o ortodontu koji ih stavlja :confused:

O tebi i tvojoj zelji.

33284
28.03.2008., 18:41
imam prstenove na 4kama i 6icama (5 vadene)

Marcellina
28.03.2008., 18:51
:D:D

BTW, kak izgleda ljubljenje kada obje osobe furaju aparatic? :)

Ja nisam probala, al bit će da frcaju iskre! :cerek: :zubo: :rofl:

Inače meni se bliži godišnjica sljedeći tjedan :cheer: baš ću ih pitat koliko mi je još otprilike preostalo do kraja!

Zli Mali Medo
28.03.2008., 18:55
Ja nisam probala, al bit će da frcaju iskre! :cerek: :zubo: :rofl:

Ma ceeek, izmedu Lilit i mene? :D :D Ma ne, Lilit je malo premlada za mene. :) Otkuda ti to, bokte? :)

Ili izmedu mene i tvuka? :eek: :horor: :rofl:

Lilit
28.03.2008., 18:56
imam prstenove na 4kama i 6icama (5 vadene)

imas sedmice?

Marcellina
28.03.2008., 18:57
Ma ceeek, izmedu Lilit i mene? :D :D Ma ne, Lilit je malo premlada za mene. :) Otkuda ti to, bokte? :)

Ili izmedu mene i tvuka? :eek: :horor: :rofl:

:zubo:
Nikakva imena ja nisam spominjala, sam si se ulovio u tu mrežu!
Lilit, čuvaj se! :D :cerek:

Lilit
28.03.2008., 18:58
opce nisam vidila ovaj post od meda dok nije kvotan :lol:

Zli Mali Medo
28.03.2008., 18:58
:zubo:
Nikakva imena ja nisam spominjala, sam si se ulovio u tu mrežu!
Lilit, čuvaj se! :D :cerek:

Doh, pa nisam bedast, znam tko jedino moze biti. :)

Marcellina
28.03.2008., 18:59
Doh, pa nisam bedast, znam tko jedino moze biti. :)
Onda ipak tvuk? :zubo:

Lilit
28.03.2008., 19:00
ne offtopicarite :p

Zli Mali Medo
28.03.2008., 19:02
Onda ipak tvuk? :zubo:

Mozda da, mozda ne. :D

Marcellina
28.03.2008., 19:05
ne offtopicarite :p
Pa nismo offtopic, izmjenjujemo iskustva o aparatiću, pa makar ona imaginarna. :D

Zli Mali Medo
28.03.2008., 19:07
Pa nismo offtopic, izmjenjujemo iskustva o aparatiću, pa makar ona imaginarna. :D

Provokatorice mala. Kaj to onom, tko se tuce taj se voli? :D

tvuk
28.03.2008., 19:11
Mozda da, mozda ne. :D

Ma Medeni moj najdraži znao sam da ti je stalo :cerek:

OK, šalu na stranu sjećam se da je svojedobno netko na ovaj topic stavio nekakav spot (muzički) gdje su se baš dečko i cura s aparatićima ljubili i zapeli im aparatići.

U stvarnosti mislim da bi to bilo jako teško i namjerno postići, a kamoli slučajno...

Marcellina
28.03.2008., 19:11
Provokatorice mala. Kaj to onom, tko se tuce taj se voli? :D

:D
Šta, ol tebe treba malo :tuctuc: pa da bude :cerek: ??? :D :rofl:
Ok, sad smo već debeli offtopic. :p

Marcellina
28.03.2008., 19:14
OK, šalu na stranu sjećam se da je svojedobno netko na ovaj topic stavio nekakav spot (muzički) gdje su se baš dečko i cura s aparatićima ljubili i zapeli im aparatići.

Joj, ali ta scena je bila i u onom franc. fimu Tulum! :cerek:
Ali oni su nosili mobilne pa se jedan zakačio i visio sa drugog! :D

Zli Mali Medo
28.03.2008., 19:15
Ma Medeni moj najdraži znao sam da ti je stalo :cerek:

Imas svoj stan i placu od preko 10k? : sponzorusa: :D

U stvarnosti mislim da bi to bilo jako teško i namjerno postići, a kamoli slučajno...

Pa ne bih se bas kladio, lako bravica zapne za zicu. Uh, gadno. Trebam dobrovoljku da isprobamo. :D

33284
28.03.2008., 19:55
imam sedmice na gornjim sedmicama je stavljen prsten al ne i na donjima

Marcellina
28.03.2008., 20:01
Pa ne bih se bas kladio, lako bravica zapne za zicu. Uh, gadno. Trebam dobrovoljku da isprobamo. :D

Rekla bi ti ova jedna moja bivša prof: svi junaci mukom zamukoše! :zubo:

Zli Mali Medo
28.03.2008., 20:03
Rekla bi ti ova jedna moja bivša prof: svi junaci mukom zamukoše! :zubo:

:rofl: Evo, cak se vise ni tvuk ne javlja. A ti ces dobiti. :tuctuc::D

Lilit
28.03.2008., 21:47

onda sta, imas prstenove gore na 4, 6 i 7 a petice ni nemas?

tvuk
28.03.2008., 23:31
Imas svoj stan i placu od preko 10k? : sponzorusa: :D

Kuna? Da. Doduše nemam svoj stan, živim u iznajmljenom.

Šteta. Al dobro, naći će se negdje neka druga žrtva :)

tvuk
28.03.2008., 23:32
onda sta, imas prstenove gore na 4, 6 i 7 a petice ni nemas?

Koliko sam ja shvatio petice su mu izvađene i ima prstenove na 4 i 7? Valjda će sad nekak spojiti četvorke i šestice?

Smart_bitch
28.03.2008., 23:37
Svečano obećajem da ću noćas staviti po dvije gumice na svaki dio koji moram.

Stvarno. :)

tvuk
28.03.2008., 23:42
Nemoj udvostručavati gumice, stavi kak ti je ortodont rekao.

Smart_bitch
28.03.2008., 23:59
Nemoj udvostručavati gumice, stavi kak ti je ortodont rekao.

Pa rekla je da mogu ako me ne boli jako.

Al boli jako. :D

No, svejedno.

tvuk
29.03.2008., 00:07
Pa rekla je da mogu ako me ne boli jako.

Al boli jako. :D

No, svejedno.

Držim ti fige :)

BTW kad skidaš? Meni je moj rekao prije dva mjeseca da bu do ljeta gotovo, al lagano sam skeptičan...

Blondy-ri
29.03.2008., 00:10
Evo da se i ja javim nakon dugog vremena i nakon što još uvijek nisam stavila aparatić. Voljela bih da mi ljudi koji su skinuli aparatić pred nekoliko mjeseci (ili godina, nije bitno) kažu jesu li im zubi stvarno ostali lijepo poredani nakon terapije. Naime, pričala sam malo s poznanicama i frendicama koje su u posljednjih nekoliko godina nosile fiksni aparatić, i većini su se zubi nakon skidanja počeli vraćat' u stari položaj. To nije tako jako izraženo i ne vidi se jako, jako (u biti kako kod koje), ali me sad stvarno zanima je li neophodno da se to dogodi ili što? Jer, pošto nemam nekih velikih nepravilnosti, već o tome razmišljam isključivo zbog nekih vlastitih hirova, ne da mi se dvije godine nositi to čudo i potrošiti brdo para ako će mi se nakon nekog vremena zubi opet početi vraćat na staro. Eto, tako da vas molim za iskustva. :mig:

Brogan
29.03.2008., 00:22
imam jedno pitanje za vas ortodontske ljude :D
jel se vađenjem umnjaka može postići neki "mir" u čeljusti?
npr, umnjaci mi rade pritisak i pomiču zube? hoće li se nakon vađenja tih umnjaka stanje SAMO OD SEBE popraviti? :D
ima li ko takvih iskustava? a informacijama od ortodonta ne vjerujem. oni su teški muljatori. barem u ovoj mojoj zabiti..
dakle, jel vadio neko umnjake kako bi riješio taj pritisak na ostale zube? :confused:
meni je zubar nešto muljao da se umnjaci vade jedino ako se gadno upale, a da su mi zubi ok, jer kao "nisu mi se tolko deformirali da bi se to vidlo na konturama lica"(?!)... :confused: wtf?....... hrvatski način :D

Smart_bitch
29.03.2008., 00:30
BTW kad skidaš? Meni je moj rekao prije dva mjeseca da bu do ljeta gotovo, al lagano sam skeptičan...

Navodno naljeto :rolleyes: al ne vjerujem u to, čeljust se ne miče ali ni mrvicu.

tvuk
29.03.2008., 00:35
imam jedno pitanje za vas ortodontske ljude :D
jel se vađenjem umnjaka može postići neki "mir" u čeljusti?
npr, umnjaci mi rade pritisak i pomiču zube? hoće li se nakon vađenja tih umnjaka stanje SAMO OD SEBE popraviti? :D
ima li ko takvih iskustava? a informacijama od ortodonta ne vjerujem. oni su teški muljatori. barem u ovoj mojoj zabiti..
dakle, jel vadio neko umnjake kako bi riješio taj pritisak na ostale zube? :confused:
meni je zubar nešto muljao da se umnjaci vade jedino ako se gadno upale, a da su mi zubi ok, jer kao "nisu mi se tolko deformirali da bi se to vidlo na konturama lica"(?!)... :confused: wtf?....... hrvatski način :D

Ne, zubi se neće sami od sebe ispraviti. Ak su ti umnjaci već izbili onda se pomiri s njima, vadio ti njih ili ne aparatić ti ne gine, tak da ak nisu pokvareni nemoj ih vaditi.

Navodno naljeto :rolleyes: al ne vjerujem u to, čeljust se ne miče ali ni mrvicu.

Vjerovala ili ne - sa mnom je isti slučaj. Već mjesecima nikakvog pomaka (odnosno ima ga nešto u stražnjem dijelu, al naprijed di se najviše vidi - ni makac).

Brogan
29.03.2008., 01:18
Ne, zubi se neće sami od sebe ispraviti. Ak su ti umnjaci već izbili onda se pomiri s njima, vadio ti njih ili ne aparatić ti ne gine, tak da ak nisu pokvareni nemoj ih vaditi.

a kaj će mi aparatić, ako ga ne želim.
ne kužim zašto je takav bed vadit umnjake ako nisu pokvareni?
i mislim samo na doljnje.
ortodontica mi je brijala da se (svi) umnjaci moraju vaditi ako želim krenut sa uberskupim i zahtjevnim ortodontskim tretmanom.
a zubar mi je reko da mi taj tretman niti ne treba i da ne treba vaditi umnjake.
a šta ako taj proces sa umnjacima traje godinama? šta ako će se, a hoće se, stanje u čeljusti dodatno sjebati s godinama? (umnjaci imaju čudne pozicije i jedva imaju mjesta)
šta nije onda bolje drmnut van umnjake i bok! mir!
ne kužim :confused:
šta je tolko loše u preventivnom vađenju umnjaka? osjećam se ko da pitam nekaj o nuklearnoj fizici i ko da mi ni jedan stomatolog u rh neće znati odgovorit... :ne zna:

jel radio ko nekaj slično u svojoj čeljusti? dakle, vađenje umnjaka, a bez daljnjih ortodontskih tretmana? priča sa aparatićem mi je preskupa i predugotrajna za stanje sa zubima. nisu TOLIKO sjebani. ono, zgledaju normalno i mogu živjeti.. :D
i bilo bi sve više-manje OK da se nisu pojavile kurve-umnjaci i zajebali stvar :D

tvuk
29.03.2008., 08:56
A dobro, ak je gužva u čeljusti onda ih izvadi. Kod mene nema gužve pa niti nemam takvih problema.

Što god mislili tvoja ortodontica i zubar ti si taj koji ima zadnju riječ.

Zli Mali Medo
29.03.2008., 10:09
Evo da se i ja javim nakon dugog vremena i nakon što još uvijek nisam stavila aparatić. Voljela bih da mi ljudi koji su skinuli aparatić pred nekoliko mjeseci (ili godina, nije bitno) kažu jesu li im zubi stvarno ostali lijepo poredani nakon terapije. Naime, pričala sam malo s poznanicama i frendicama koje su u posljednjih nekoliko godina nosile fiksni aparatić, i većini su se zubi nakon skidanja počeli vraćat' u stari položaj. To nije tako jako izraženo i ne vidi se jako, jako (u biti kako kod koje), ali me sad stvarno zanima je li neophodno da se to dogodi ili što? Jer, pošto nemam nekih velikih nepravilnosti, već o tome razmišljam isključivo zbog nekih vlastitih hirova, ne da mi se dvije godine nositi to čudo i potrošiti brdo para ako će mi se nakon nekog vremena zubi opet početi vraćat na staro. Eto, tako da vas molim za iskustva. :mig:

Pa da je tome stvarno tako, da ortodontska terapija ne pomaze, onda bi se za to i znalo i vjerojatno bi se trazile neke nove metode. :) Ne, ljudima se zubi zaista isprave, ali odredenom postotku se stanje opet malo pogorsa, prvo zato sto vjerojatno nisu dovoljno dugo nosili retainer koji je fakat tlaka, a drugo jer se zubi cijeli zivot pomicu, i trece, nekima se zubi pomicu brze nego drugima, tj. nisu dovoljno fiksni. :)

BTW, i sami ortodonti nose aparatica. Nekak sumnjam da bi im se dalo zajebavati kada bi se to samo tako vracalo. :)

Zli Mali Medo
29.03.2008., 10:10
jel radio ko nekaj slično u svojoj čeljusti? dakle, vađenje umnjaka, a bez daljnjih ortodontskih tretmana? priča sa aparatićem mi je preskupa i predugotrajna za stanje sa zubima. nisu TOLIKO sjebani. ono, zgledaju normalno i mogu živjeti.. :D
i bilo bi sve više-manje OK da se nisu pojavile kurve-umnjaci i zajebali stvar :D

Ja imam usku celjust i neopisiva je guzva, ali Slaj nije niti jednom spominjao vadenje umnjaka, niti bilo kojeg zuba, rekao je da ce se siriti celjust. E da, kod mene se radi o uskim lukovima, pa se celjust moze i ima kamo siriti. :)

33284
29.03.2008., 10:36
Koliko sam ja shvatio petice su mu izvađene i ima prstenove na 4 i 7? Valjda će sad nekak spojiti četvorke i šestice?

evo ovako to izgleda
gornja celjust;
prstenovi na 4 5 7 (6 vadene)
donja celjust:
prstenovi na 4 6 (5 vadene a na 7 nema prstena)

e i zanima me kad se dobiju gumice otprilike,ja idem za koji dan na prvu kontrolu tek

pikastar
29.03.2008., 11:28

Da...nažalost...ja sam doduše imala ok zubeke...i aparatić mi nije bio toliko neophodan...stavila sam fiksni kao modni dodatak:cerek: i tako ga ponosno nosila cca 2g... dobila sam mobilni nakon toga...da ga nosim joj godinu...ali su se zubeki i s njim počeli vraćati... više se nikad nisam pojavila kod ortodontice... mislim da mi se neće više vraćati sad nakon tri godine:cerek:

Blondy-ri
29.03.2008., 11:39
Dobro, hvala. Kakve sam ja sreće, meni bi se počeli vraćat u ovo stanje vrlo brzo. Kad sam u osnovnoj nosila aparatić da mi riješi progeniju, malo su mi se i s njim zubi poravnali, ali su se svejedno nakon skidanja poremetili, sreća da se i progenija nije vratila. :D
No, hvala još jednom, sada sam definitivno sigurna da ga neću stavit jer mi se stvarno ne daje toliko para da ispravim 2 zuba, koja će se na kraju opet pomaknut. Sreća da stvarno nemam nikakvih velikih nepravilnosti pa ajde nije bed, pomirit ću se s tim da je ljepota u nesavršenstvu. :rofl:

tvuk
29.03.2008., 13:00
e i zanima me kad se dobiju gumice otprilike,ja idem za koji dan na prvu kontrolu tek

Vjerojatno za kojih 6 mjeseci, doduše to će ti ortodont bolje znat reć jer vidi kaj i kak treba.

Lilit
29.03.2008., 15:43
@Brogan - ako ti se zubi JOS nisu iskrivili a umnjaci JOS nisu izrasli, vadjenje umnjaka ce sigurno pomoc da se zubi ne krive, jer ako sad ima mjesta za sve tvoje zube i ravni su i ako ce se iskrivit samo zato sta ces ih umnjaci izgurat (jer za umnjake nema mjesta) onda ce SAMO vadjenje umnjaka pomoc ali ako su ti zubi krivi i jos rastu umnjaci nece se zubi izravnat sami od sebe zato jer ces izvadit umnjake

@33284 - mislim da sam vec odgovorila no dobro... gumice se dobivaju (najcesce) pred kraj terapije tj u drugoj polovici a ne na pocetku

Brogan
29.03.2008., 22:07
@Brogan - ako ti se zubi JOS nisu iskrivili a umnjaci JOS nisu izrasli, vadjenje umnjaka ce sigurno pomoc da se zubi ne krive, jer ako sad ima mjesta za sve tvoje zube i ravni su i ako ce se iskrivit samo zato sta ces ih umnjaci izgurat (jer za umnjake nema mjesta) onda ce SAMO vadjenje umnjaka pomoc ali ako su ti zubi krivi i jos rastu umnjaci nece se zubi izravnat sami od sebe zato jer ces izvadit umnjake

ok. fala na mišljenju.
mene sad samo muči kaj je ova fraza "ako ti se zubi nisu JOŠ iskrivili" dosta relativna. :zubo:
onak, jesu se. njih par i sam red zubiju dolje odlazi nekud kvragu. al sve je to ok i izdržljivo, no ja bi htio da me na kraju ne zdeformira totalno i da ne ličim na mravojeda il nekaj :D da ne zgubim funkcije usta i zubiju, ti boga.....

blesavo mi je kaj mi to ni zubar ni ortodontica nisu pripomenuli. baš mrzim hrv. zdravstveni sustav
u ponedjeljak idem po drugo mišljenje....

Lilit
29.03.2008., 22:58
ako ti nema mjesta za umnjake (a to znaci da se zubi jos vise iskirivit kad umnjaci izrastu) onda ih izvadi i gotovo i imat ces i dalje zube kakvi su sad, nece se izravnat ali nece se ni vise krivit ali ako zelis ravne zube (ravnije nego sad) i nosit ces aparatic onda mozda ne treba vadit umnjake ... to sam ja tjela rec tj tako bi ja :mig:

tvuk
30.03.2008., 09:13
ako ti nema mjesta za umnjake (a to znaci da se zubi jos vise iskirivit kad umnjaci izrastu) onda ih izvadi i gotovo i imat ces i dalje zube kakvi su sad, nece se izravnat ali nece se ni vise krivit ali ako zelis ravne zube (ravnije nego sad) i nosit ces aparatic onda mozda ne treba vadit umnjake ...

Potpisujem.

ikas
30.03.2008., 17:39
Stavila sam jučer ujutro fixni aparatic:D

Fakat me boli, vec drugi dan sam na čokolinu...al navodno je to normalno na prvih par dana?

tvuk
30.03.2008., 18:41
Da, to je normalno prvih par dana. Ubrzo ćeš odrasti i prijeći na čvrstu hranu, samo se nauči koristiti vilicom i nožem, morat ćeš si sve rezati :)

Islander
30.03.2008., 20:17
Pozdrav svima!

Stavio sam aparatic prije 3 tjedna i sad sam potrosio onaj vosak koji su mu dali pa ako zna netko di se to moze kupiti da ne moram ortodonte moljakat?

Lilit
30.03.2008., 20:23
vosak - ortodont ce ti ga dat koliko god pitas, u vecini apoteka ga nema (ja trazila u ri, nikad culi za to) ali je jedna forumasica rekla da ga je negdje nasla - di - ne znam

tvuk
30.03.2008., 20:42
Tak je, gnjavi ortodonta za još. Nisam ni ja vidio da ima za kupiti (osim online izvana).

Zli Mali Medo
31.03.2008., 01:46
E, nakon koliko ste mjeseci vidjeli prve rezultate? Meni jos nis, a evo skoro vec dva mjeseca. :(

tvuk
31.03.2008., 07:21
Dva mjeseca i baš niš? Meni su se mali pomaci brzo vidjeli...

Zli Mali Medo
31.03.2008., 08:59
Dva mjeseca i baš niš? Meni su se mali pomaci brzo vidjeli...

A kaj si vidio, kaj ti se pomaklo?. :cry:

tvuk
31.03.2008., 09:39
A kaj si vidio, kaj ti se pomaklo?. :cry:

Pa zubi su mi se polako počeli poravnavati.

zlatna ribica
31.03.2008., 13:58
Bok ljudi,

da sad ne čitam 140 stranica... razmišljam da uzmem fiksni aparatić, al pošto imam više od 18 godina i više nemam pravo na besplatni... jel mi možete reći kolko to košta? Čula sam da je 2000€, čak i više... je li to točno? Kako se plaća (jednokratno, u više rata...)? I gdje se može ići, a da nije privatnik, i da je ok, kvalitetno? Pleeease... help me :moli:

Zli Mali Medo
31.03.2008., 14:02
Bok ljudi,

da sad ne čitam 140 stranica... razmišljam da uzmem fiksni aparatić, al pošto imam više od 18 godina i više nemam pravo na besplatni... jel mi možete reći kolko to košta? Čula sam da je 2000€, čak i više... je li to točno? Kako se plaća (jednokratno, u više rata...)? I gdje se može ići, a da nije privatnik, i da je ok, kvalitetno? Pleeease... help me :moli:

Da, oko 2000 eura, da, ako ces morati na obje celjusti. Pa idi kod privatnika jer ionako moras platiti, a bolje platiti privatniku.

Uglavnom se placa obrocno, na dvije godine u prosjeku.

PROTINA
31.03.2008., 14:08
Ljudi danas sam čak nazvala ortodonticu i sljedeći tjedan idem na prvi pregled.. tako da je prvi korak učinjen!!! tješi me to što se plaća obročno jer inače.. uh!!!
prvo mi je bila užasna i sama pomisao da stavim aparatić ali kako čitam ovaj vaš forum ohrabrujem sama sebe i čini mi se da i nije toooliko strašno... još moram promijenit plombe u bijele i vidit ćemo.. kaže mi žena preko telefona da za jedno mjesec dana mogu očeikvat aparatić jer je u gužvi... da pitam nekog stručnjaka od vas.. uglavnom ja imam razmak među jedinicama pa bih to riješila,a trojka mi jedna malo ide u špic.. jel se to nekako može nadogradit? ha??? cijenim i najmanju pomoć!!

tvuk
31.03.2008., 14:22
Bok ljudi,

Košta od cca 12000 kuna naviše za cijelu terapiju, a cijena ovisi o tome kakav aparatić želiš. U pravilu se može platiti na više rata, s tim da sam ja dobio popust jer sam platio odjednom u gotovini tako da imaš i tu opciju. Također ako radiš možeš tražiti povrat poreza.

Ljudi danas sam čak nazvala ortodonticu i sljedeći tjedan idem na prvi pregled.. tako da je prvi korak učinjen!!! tješi me to što se plaća obročno jer inače.. uh!!!
prvo mi je bila užasna i sama pomisao da stavim aparatić ali kako čitam ovaj vaš forum ohrabrujem sama sebe i čini mi se da i nije toooliko strašno... još moram promijenit plombe u bijele i vidit ćemo.. kaže mi žena preko telefona da za jedno mjesec dana mogu očeikvat aparatić jer je u gužvi... da pitam nekog stručnjaka od vas.. uglavnom ja imam razmak među jedinicama pa bih to riješila,a trojka mi jedna malo ide u špic.. jel se to nekako može nadogradit? ha??? cijenim i najmanju pomoć!!

Imaš našu punu podršku, definitivno se isplati staviti aparatić. Moj savjet ti je da obiđeš više ortodont(ic)a, pa vidi što ti koji od njih kaže glede cijene, postupka itd. Ne pitaj za trajanje terapije, to ti nijedan neće znati točno reći.

PROTINA
31.03.2008., 14:33
hvala na podršci...:):)
dobila sam broj od ortodnotice Zore Homan, par ljudi mi ju je preporučilo a i moja sestra je nekad daaavno bila kod nje.. otići ću da vidim, ništa me ne košta.. inače svi spominju tog Šlaja.. ja sam bila kod privatnika kod zubara i ženska je rekla da svoje pacijente šalje njemu, ali je spominjala neku svotu do 3000eura što je zbilja tu mač!!!

tvuk
31.03.2008., 14:36
Ma nije toliko, mislim da je oko 2000 eura. Možeš probati i kod mog ortodonta u Fiziodent (nađeš sve prek gugla).

Zli Mali Medo
31.03.2008., 14:39
hvala na podršci...:):)
dobila sam broj od ortodnotice Zore Homan, par ljudi mi ju je preporučilo a i moja sestra je nekad daaavno bila kod nje.. otići ću da vidim, ništa me ne košta.. inače svi spominju tog Šlaja.. ja sam bila kod privatnika kod zubara i ženska je rekla da svoje pacijente šalje njemu, ali je spominjala neku svotu do 3000eura što je zbilja tu mač!!!

Kod Slaja je 2200 eura metalni, 2500 safirni.

Zujoo
31.03.2008., 14:46
eblo majku... skupo!

tvuk
31.03.2008., 14:55
Kod Slaja je 2200 eura metalni, 2500 safirni.

Auf. Ak je za vjerovati Fiziodent online cjeniku onda je osjetno jeftiniji od Šlaja.

http://www.fiziodent.com/cjenik.html

Ja sam platio 12000 kuna bijeli kompozitni prije godinu i pol, doduše sa popustom za gotovinu.

Valjda fakat naplaćuju zgodne asistentice :D

zexica
31.03.2008., 16:45
e?mere jedno pitanje:D jel vi zvacete zvake ko:D ja vec 16 dana otkad sam stavila protezu nisam zvaku zvakala:(

Zli Mali Medo
31.03.2008., 16:48
e?mere jedno pitanje:D jel vi zvacete zvake ko:D ja vec 16 dana otkad sam stavila protezu nisam zvaku zvakala:(

A zasto? Zvakanjem poboljsavas krvotok u zubnom mesu i na taj nacin omogucujes njegovu obranu protiv plaka. BTW, u Slajovoj brosuri pise da je pozeljno zvakati bas zbog toga.

zexica
31.03.2008., 16:51
i sto nece mi se bravice tako slucajno odlipiti:D super dobila sam najdraze zvake iz amerike kojih ode nema tocno kad sam stavila aparatic i cuvam ih...sad cu ih zvakati:cerek::cerek::cerek::cerek:

Zli Mali Medo
31.03.2008., 16:55
i sto nece mi se bravice tako slucajno odlipiti:D super dobila sam najdraze zvake iz amerike kojih ode nema tocno kad sam stavila aparatic i cuvam ih...sad cu ih zvakati:cerek::cerek::cerek::cerek:

Tako sam i ja mislio da ce biti problema s bravicama i zvakanjem. Ali, vjeruj mi, nema problema. :zubo: A zvakanje zvaka, pa nikak zvakom ne mozes sjebati bravicu buduci da zvaces kutnjacima.

zexica
31.03.2008., 16:58
thnx...evo sad i ja zvacem:cerek:

jesicca
31.03.2008., 18:12
heej svima..

eto malo sam vas citala, pa imam par pitanja, ako mi znate odgovoriti..

razmisljam o stavljanju aparatica...doduse trebala bi na gornju i donju celjust, al u biti ja bi ipak samo na gornju celjust, jer donji zubi mi nisu tako losi..

e sad, ne radim, pa mi to ne ulazi u povrat poreza, al studiram, pa me zanima dal neku svotu tog aparatica pokriva mozda socijalno?

inace, ima netko tko je jeftinije nabavio negdje aparatic, pa nek napise gdje il mi posalje PM.

btw: imam 24, pa znam da nije kasno da stavim aparatic, al opet, pitam se hocu li izgledati smijesno, posto kad pricam uvijek mi se vide prednji zubi, dakle, kod mene ce se odmah kuziti aparatic za zube..:ne zna:

Zujoo
31.03.2008., 18:17
heej svima..

e sad, ne radim, pa mi to ne ulazi u povrat poreza, al studiram, pa me zanima dal neku svotu tog aparatica pokriva mozda socijalno?

inace, ima netko tko je jeftinije nabavio negdje aparatic, pa nek napise gdje il mi posalje PM.

btw: imam 24, pa znam da nije kasno da stavim aparatic, al opet, pitam se hocu li izgledati smijesno, posto kad pricam uvijek mi se vide prednji zubi, dakle, kod mene ce se odmah kuziti aparatic za zube..:ne zna:

Ej, evo i ja bas gledam kako bi trebo to stavit, prvenstveno da spojim razmak među prednjim zubima (kažu da se to aparaticem rješava), ali nekako mi sad velika cjena 2000 ojra... ono, odjednom BUM! Pa i mene zanima, može li se to recimo na X-icu:D pa onda da mi izađe 20€ ili tako nešto.

I da... s obzirom da vec imas 24 i pretpostavljam da se družiš s ljudima svojeg uzrasta, nebi trebalo izgledat smješno. Smješno je samo onim klincima koji znaju zajebavat iz gluposti, a tvoja bi ekipa trebala shvatit da to radiš za svoje dobro, što je za svaku pohvalu.

tvuk
31.03.2008., 18:39
Auf, toliko pitanja...

Nema aparatića preko socijalnog nakon 18., neovisno o tome da li radite ili studirate.

Žvake možete bez beda žvakati, bar zasad dok ne dobijete gumice, nakon što dobijete gumice će vam bit lagano zeznuto. Iako nije da mi se jednom žvaka zalijepila za bravicu pa sam morao čistiti, al nije problem.

Što se godina tiče ja sam stavio aparatić sa 28 i nitko ga uopće nije spominjao (osim najbolje frendice koja ga je u to vrijeme isto imala pa mi je čestitala na odluci :)).

ikas
31.03.2008., 19:12
Da, to je normalno prvih par dana. Ubrzo ćeš odrasti i prijeći na čvrstu hranu, samo se nauči koristiti vilicom i nožem, morat ćeš si sve rezati :)

jooj :eek: to su me upozorili, i da nema sendvica, grickalica ni gumenih bonbona i nis kaj moze pomaknut bravice ...i tako 2-3 godine !??!

netko je pitao za cijenu, ja sam platila 14 000,00 kn, 1/3 iznosa odmah a ostatak kroz par rata dok god nosim aparatić

jesicca
31.03.2008., 20:27
Ej, evo i ja bas gledam kako bi trebo to stavit, prvenstveno da spojim razmak među prednjim zubima (kažu da se to aparaticem rješava), ali nekako mi sad velika cjena 2000 ojra... ono, odjednom BUM! Pa i mene zanima, može li se to recimo na X-icu:D pa onda da mi izađe 20€ ili tako nešto.

I da... s obzirom da vec imas 24 i pretpostavljam da se družiš s ljudima svojeg uzrasta, nebi trebalo izgledat smješno. Smješno je samo onim klincima koji znaju zajebavat iz gluposti, a tvoja bi ekipa trebala shvatit da to radiš za svoje dobro, što je za svaku pohvalu.

pa onda bi mi bilo najpametnije pricekati da zavrsim i zaposlim se, pa tek onda da uzmem aparatic- bar cu to moci pravdati na povratu poreza (jedan dio iznosa), al bolje ista nego nista...

a mislim, nisam mislila na vrsnjake svoje, vec ono, mislim uskoro zavrsiti faks i zaposliti se..pa kak ce to izgledati kad se negdje zaposlim, pa ono aparatic za zube..mozda mene to u biti zabrinjava, zato sto imam izbocene prednje zube, pa ce mi aparatic bas svatko primjetiti cim nesto kazem,netrebam se ni nasmijati, a da mi se vide prednji zubi :ne zna:

citala sam negdje, da su u zg cijene najskuplje i da se durgdje negdje moze proci jeftinije, i da cijene variraju dosta..tako da..ak tko nađe nekog povoljnijeg ( jer ipak je to puno novaca)..slobodno nek javi...:)

randevu
31.03.2008., 21:16
ajme... 2000€... a ja htio staviti aparat, al to mi je malo ipak previše... izgleda da će mi zubi biti i dalje "krivi"...
a glupan kad sam bio manji nisam vjerovao da su mi zubi tolko krivi

tvuk
31.03.2008., 22:00
pa onda bi mi bilo najpametnije pricekati da zavrsim i zaposlim se, pa tek onda da uzmem aparatic- bar cu to moci pravdati na povratu poreza (jedan dio iznosa), al bolje ista nego nista...

Pa nek ti daju račun koji glasi na tatu ili mamu, koji već više zarađuje, pa onda on(a) traži povrat poreza. Snađi se...

a mislim, nisam mislila na vrsnjake svoje, vec ono, mislim uskoro zavrsiti faks i zaposliti se..pa kak ce to izgledati kad se negdje zaposlim, pa ono aparatic za zube..mozda mene to u biti zabrinjava, zato sto imam izbocene prednje zube, pa ce mi aparatic bas svatko primjetiti cim nesto kazem,netrebam se ni nasmijati, a da mi se vide prednji zubi :ne zna:

Meni na poslu nisu apsolutno ništa rekli, iako baš dosta radim sa klijentima (koji isto svi šute ko zaliveni). Ne bi vjerovala ali jako puno ljudi danas nosi aparatić, i to je postalo potpuno normalno.

citala sam negdje, da su u zg cijene najskuplje i da se durgdje negdje moze proci jeftinije, i da cijene variraju dosta..tako da..ak tko nađe nekog povoljnijeg ( jer ipak je to puno novaca)..slobodno nek javi...:)

Sumnjam da su jako velike razlike u cijeni. Možda možeš proći malo jeftinije al onda ćeš platit razliku na putovanja.

modesty blaze
01.04.2008., 08:55
jooj :eek: to su me upozorili, i da nema sendvica, grickalica ni gumenih bonbona i nis kaj moze pomaknut bravice ...i tako 2-3 godine !??!

Ma nije istina, sve možeš jesti, samo se moraš prilagoditi aparatiću pa sendvič npr. nećeš odgrizati nego ćeš ga lipo izrizati nožem ili rukama i onda jesti.

sweetyangel
01.04.2008., 09:14
ja trebam uskoro dobit aparatić,ali mi je ostao jedan mliječni zub(ne znam zašto,skoro mi je 15)...
zubarica kaže da ću aparatić dobit tek kad zub ispadne,a on se ni ne klima.....
jel bitno da zub ispadne ili da i ispadne i naraste novi??i zašto mi ga ne može odmah dat??
ima li ko odgovor na ova pitanja?zahvaljujem....

mirni77
01.04.2008., 11:36
Ja nosim aparatic vec dva mjeseca i tek sad sam se malo uspjela navici, prvi mi je mjesec bio katastrofalan, boljeli su me zubi i nista nisam mogla jesti, izgubila sam 5kg i tako to....Ortodont mi je rekao da je to zato sto imam 30 godina i zubi dosta tesko pocnu da se "krecu", ali evo sad su reztultati ocigledni, jedinica i dvojka su se ispravile, donji zubi takodje ali ima tu jos posla i posla.... :).
Nego, kakva su vasa iskustva sa popravljanjem zuba? Kako su mi ove jedinice se razmakle tek sad se i vidi kvar izmedju njih koji se ranije i nije mogao sanirati jer su zubi bili jedan na drugom. Da li je neko od vas popravljao zube tokom nosenja aparatica?Uz to primjecujem i da su mi desni dosta osjetljive i da krvare.Ispiram usta tecnoscu protiv gingivitisa, ali ima li neko jos neki savjet?

Zli Mali Medo
01.04.2008., 11:42
Ja nosim aparatic vec dva mjeseca i tek sad sam se malo uspjela navici, prvi mi je mjesec bio katastrofalan, boljeli su me zubi i nista nisam mogla jesti, izgubila sam 5kg i tako to....Ortodont mi je rekao da je to zato sto imam 30 godina i zubi dosta tesko pocnu da se "krecu", ali evo sad su reztultati ocigledni, jedinica i dvojka su se ispravile, donji zubi takodje ali ima tu jos posla i posla.... :).
Nego, kakva su vasa iskustva sa popravljanjem zuba? Kako su mi ove jedinice se razmakle tek sad se i vidi kvar izmedju njih koji se ranije i nije mogao sanirati jer su zubi bili jedan na drugom. Da li je neko od vas popravljao zube tokom nosenja aparatica?Uz to primjecujem i da su mi desni dosta osjetljive i da krvare.Ispiram usta tecnoscu protiv gingivitisa, ali ima li neko jos neki savjet?

Super, samo se mene nis ne pomice. :( :D

Sto se tice desni, koliko puta dnevno peres zube? Ovako, kupi si malu sensodyne meku cetkicu u DM-u (26 kn, zakon je), kupi neku kvalitetniju pastu (parodontax recimo) i cetkaj nakon svakog jela. Masiraj desni. Bitno je i da ne peres svaki puta kalodontom; zubnu pastu stavljaj samo navecer i ujutro, a ostala pranja bez paste.

Popravljanje: ako a cuj, malo je zajebano ako je karije na nezgodnom mjestu. To ce ti stomatolog odgovoriti.

PROTINA
01.04.2008., 11:45
heej svima..

eto malo sam vas citala, pa imam par pitanja, ako mi znate odgovoriti..

razmisljam o stavljanju aparatica...doduse trebala bi na gornju i donju celjust, al u biti ja bi ipak samo na gornju celjust, jer donji zubi mi nisu tako losi..

Gle i ja imam 24 godine i završavam faks pa ću uskoro stavit aparatić, zapravo radim na tome.. i mislim da se uzalud brineš.. zašto bi te na poslu čudno gledali.. pa to je aparatć, ništa posebno!! moram priznati da mene to ne brine, pa neću se po cijele dane kreveljit na poslu( kad bi bar) tako da me uopće nije briga!!!! uzet ću onaj koji ne najmanje vidi i stvar riješena..uostalom zbilja mnogo ljudi, odraslih nosi tako da to nije neki bauk!! go for it!!!

Zli Mali Medo
01.04.2008., 11:52

Ljudi, zamarate se pizdarijama. :) Oni su glupi i smijat ce ti se, a tebi ce biti neugodno jer su oni glupi? :D

tvuk
01.04.2008., 12:08
To je u biti jako dobar sustav eliminacije. Oni koji ti se smiju su preglupi i prepovršni da bi se družila s njima.

Arven
01.04.2008., 20:42
Da se nadovežem, ja imam 25 godina, bez problema se kesim od uha do uha svaki dan i na poslu i vani i kafiću.... do sada nisam čula niti jednu lošu kritiku, samo pohvale i eventualno pitanje zainteresiranih ljudi koji ga planiraju stavit. Mogu reči da mi je prije aparatića bilo strašno kad bi se trebala nasmijati jer zubi mi bili ko u bubimira :zubo: a sad su fino sve ravniji i baš sam ponosna zbog toga :D

zexica
01.04.2008., 21:22
i ja sam sad vec ponosna na svoj aparatic(danas 18 dan nosenja:D) jos nista se pomaklo nije:D doduse je da me danas malo nesto bole al isto ja jedem bez beda:lol::lol:

dobila sam jednu kritiku samo od bivse kolegice...rekla je...nisam bas neki fan aparatica al ok ko voli nek izvoli.....samo sam joj odgovorila da nisam ni ja fan stavljanja silikona u usne(A ona ih ima) al ko voli nek izvoli:rofl::rofl:

tako da ja sam happy sto sam ga stavila i niko me ne gleda cudno

BiC
02.04.2008., 07:43
konkretno me zanima donja čeljust
nedavno sam srela dečka kojemu je ortodont odbio staviti fiksni aparat na donje zube zbog toga što je imao zubne naslage.
pa me zanima,može li doći zbog zubnih naslaga,u slučaju da se stavi aparatić,do gingivitisa?ako da,kako se liječiti protiv toga?postoji li neka posebna zubna pasta ili nešto?
postoji li i mogućnost da je aparatić postavljen na zube na kojima su već naslage zbog kojih je uzrokovan gingivitis?
kako onda to lječiti?
hvala vam puno
:w

morska alga
02.04.2008., 08:24
Molim savjet:s
Malena mi ima 9 godina i duboki zagriz. Ima one tamne naslage za koje stomatolozi kažu da su za nju normalne. :ne zna:
Gđa stomatolog (HZZO) kaže da je još ne bi slala kod ortodonta ali mislim da ću se konzultirati sa privatnim stomatologom (inače je I klasa).
Četvorka donja joj je skoro na razini zubnog mesa, nije uopće izašla van a gornje dvice su malo rotirane.

Da li se mora čekati još par godina sa time i da li je netko imao aparatić i naslage na zubima?