PDA

View Full Version : Braniteljski fond

stranice : [1] 2 3 4

prometej
21.03.2006., 13:37
Ima li netko tko bi malo pojasnio situaciju oko braniteljskog fonda? ;)

fishenwalc
25.03.2006., 20:02
Sve kaj znam, a pisalo je u srijedu u 24 sata, do sredine travnja bi svi branitelji trebali doma dobiti obračun bodova, tj. broj udjela u fondu.
Kak sam zračunal, meni pripada 1016 bodova ili udjela u fondu. Samo kaj ne znam, koja je vrijednost udjela. Ak je 1 kn - pušiona, ak je 10 kn tak - tak, ak je 100 kn,:cerek: :cerek: nitko sretniji od mene. Bumo videli, možda bu i 100 € :top: :top:

spy
25.03.2006., 20:12
Sve kaj znam, a pisalo je u srijedu u 24 sata, do sredine travnja bi svi branitelji trebali doma dobiti obračun bodova, tj. broj udjela u fondu.
Koliko ja znam, a znam slabo, ti bodovi nisu vezani uz vrijednost nego uz udjel, a tek nakon što se napravi procjena portfelja moći će se razgovarati o nofcima, konkretno:)

Leviant
25.03.2006., 20:16
Ja sam sebi izračunao i pripada mi 222 boda , a to znači da si na ratištu proveo puno više nego ja.

Koja je vrjednost udjela neznaju još ni oni izgleda , strpi se doznat ćemo
Čini mi se da je fond veličine (ako se ne varam ) negdje oko 300 miliona eura !!!

Dobit ćemo navodno dionice a onda ih nećemo moći prodati oko 3 godine valjda , a poslije kako bude , znači možeš ih prodat kao i ja ali tek
negdje na proljeće 2010 . godine , barem sam ja tako skužil

fishenwalc
25.03.2006., 20:29
E kad će ta 2010. godina :cerek: :cerek:
jedva čekam

spy
25.03.2006., 20:33
Dečki, lakše s tim prodavanjem

Jeste imali pravo na PIF-ove?

fishenwalc
25.03.2006., 20:33
Aha, piše i da je imovina fonda 2 milijarde i 166 miliona kuna

fishenwalc
25.03.2006., 20:34
Dečki, lakše s tim prodavanjem

Jeste imali pravo na PIF-ove?

Reci meni laiku, kaj je to ??

spy
25.03.2006., 20:36
Reci meni laiku, kaj je to ??

To su isto branitelji dobivali, prije 6-7 godina, zato i pitam:confused:

fishenwalc
25.03.2006., 20:41
To su isto branitelji dobivali, prije 6-7 godina, zato i pitam:confused:
Čim nemam pojima kaj je to, sve ti je jasno
Sve kaj sam dobil su 2 štambilja o sudjelovanju u ratu i oslobođenje od poreza kad sam kupil auto

spy
25.03.2006., 20:56
Čim nemam pojima kaj je to, sve ti je jasno

Bolje da nemaš, sada sam pogledao zakon, radilo se o braniteljima-stradalnicima, nego što sam htio reći, kod takve masovne podjele, je problem što ljudi isto tako masovno počnu prodavati, tako da je vrlo niska cijena na tržištu, recimo u toj podjeli koju sam spomenuo su branitelji, kada su dobili te dionice, prodavali po 10-20 kn , a sada je cijena 10 puta veća, zato sam i napisao da ne treba žuriti sa prodajom, a zato su i oni postavili zabranu tri godine, ali to opet nema veze jer nakon tri godine opet se može dogoditi rasprodaja, zato polako:top:

fishenwalc
26.03.2006., 11:21
Je Spy, potpuno si u pravu.
Kak sam čekal 10 - 15 godina od rata, tak bum i još ove 3, pa ak treba, još 5-6, dok malo cijena ne poraste.
A onda bu jedan Raić ili Todorić goli qurac za mene.:zubo: :zubo:

vorpatril
26.03.2006., 11:42
dakle, da krenem redom.
sudjelovanje u borbenom sektoru do 01.05.1991. nosi 5 bodova po danu, od 02.05.1991. - 15.01.1992. nosi 8 bodova po danu. nakon toga 1 bod po danu (osim '95. Bljesak i Oluja, sad nisam siguran 3 ili 5 bodova po danu). Neborbeni sektor cijelo vrijeme 1 bod po danu.
Kad se sve zbroji i pomnoži, ako imaš recimo 3000 bodova to se podijeli sa 100 i dobijaš 30 udjela u fondu branitelja.
obavijesti o bodovima i udjelima u fondu uskoro bi trebali početi stizati na kućne adrese, stoga ako ste se selili riješite prebivalište u MUP-u, jer od njih uzimaju adrese.
Što se tiče prodaje dionica do toga neće doći ni nakon 3 godine, naime dionice NE MOGU IZ FONDA. Ipak, moći će ih se prepustiti fondu uz određenu nadoknadu. međutim, čuju se neke priče (koliko u njima ima istine i zakonske osnove ne znam) da će se moći prodati dionice nekome unutar fonda. Znači branitelj branitelju što opet znači ostanak dionica u fondu.
i na kraju, prve dividende bi navodno trebale biti isplaćene ove godine.
Budući radim na poslovima djelomično povezanim s tim, čim nešto službeno saznam, obećavam da ću ovdje napisati (naravno ako vas zanima)

fishenwalc
26.03.2006., 12:31
Znači, ovo kaj je pisalo u 24 sata, nije istina
broj bodova = broj udjela
sad sam razočaran :eek: :eek:

borbeni sektor, datumi idu ovak:

5.8.1990. - 1.5.1991. x 5 bodova po danu
2.5.1991. - 15.1.1992. x 8 bodova po danu
16.1.1992. - 30.4.1995. x 1 bod po danu
1.5.1995. - 31.8.1995. x 3 bodova po danu
1.9.1995. - 30.6.1996. x 1 bod po danu

izvor 24 sata (ak lažu oni, lažem i ja)

fishenwalc
26.03.2006., 12:34
2 vorpatril

Ti si službeno zadužen, da nas redovno izvještavaš o razvoju događaja :top: :top:

vorpatril
26.03.2006., 12:41
je, bodovi su točni, ali izračun (ono 3000/100) tako ide.
kolika je vrijednost boda ne zna se. Erste grupa upravlja fondom (kako ono kažu u dobroj namjeri), znači nadamo se pošteno i savjesno.
S obzirom da je to složena problematika volio bih da postoji službeno priopćenje o tome. Otišao sam na službenu stranicu Ministarstva branitelja, obitelji i međugeneracijske solidarnosti i tamo još ništa ne piše (istina bio u petak - ako je od tada nešto promjenjeno ispričavam se).
sve što budem službeno (čitaj: zakonski, provjereno) saznao napisat ću ovdje.

tenalena
02.04.2006., 17:44
situacija je takva da branitelji nece dobiti nista ili u najboljem slucaju 2 posto od onog sto im je obecano. iako su na obecanjima datim braniteljima danasnje face na vlasti dobile glasove. pa sami branitelji vele da ne vjeruju da ce ikad vidjeti dividende od t-coma. pa zasto i bi kad t-com ( a i druge zakamuflirane 'hrvatske' firme) nije hrvatska firma. najveca telekomunikacijska kompanija u hrvatskoj je njemacka i kao takva nista ne duguje braniteljima. pogledajte te silne reklame? da nemaju para mos misliti.. da ne kazem da nijedna HRVATSKA telefonska, mobilna firma nema nikakve sanse da se probije na hrvatsko trziste. to je samo jos jedan u nizu apsurda...

spy
03.04.2006., 15:01
pa sami branitelji vele da ne vjeruju da ce ikad vidjeti dividende od t-coma. pa zasto i bi kad t-com ( a i druge zakamuflirane 'hrvatske' firme) nije hrvatska firma.

Gle, ako branitelji dobiju dionice T-com i on isplaćuje dividendu onda se dividende isplaćuju po dionici i dobivaju ih svi dioničari imali oni jednu dionicu ili 50% firme, bili stranci ili branitelji.
Nije da ja branim strane firme, ali niko nikome ništa ne isplaćuje zato jer ga voli.
Jel će branitelji dobiti lovu od Agrokora pošto je vlasnik iz Hrvatske pa ih sigurno jako voli... neće jer nemaju dionice od te firme.
A na kraju krajeva, radi se o fondu, a ne o pojedinim dionicama, znači, oni će imati udjele u fondu a ne pojedine dionice

vorpatril
03.04.2006., 21:02
da se nadovežem. Sva poduzeća koja idu u privatizaciju 7% njihovih dionica MORAJU ići u fond branitelja. Upravljanjem fondom stječe se dobit i tako dobivena dobit svih dionica će se dijeliti po gore navedenom načinu izračuna udjela u fondu. Mislim da je to jako lijepo zamišljeno i ujedno i najpravednije jer ne postoji drugi način za jednaku podjelu.

Inače, obećao sam napisati detalje u vezi fonda, obavijesti braniteljima itd, ali nismo još ništa službeno dobili. Saznao sam nešto neslužbeno ali ne bih to htio prenositi u slučaju da se pokaže kasnije netočnim.

ZgSash
04.04.2006., 09:21
osim staza u HV , da li u izracun ulazi i sudjelovanje u narodnoj zastiti???

vorpatril
04.04.2006., 17:09

ide ako je upisano u bazu sudionika DR.
Samo moram provjeriti da li je narodna zaštita na popisu borbenog ili neborbenog sektora, a to mi je na poslu.

mwm
04.04.2006., 17:39
Ima li negdje online za pročitati kriterije, odnosno izračunati svoj udio?

spy
04.04.2006., 18:01

Nemam pojma. Ali ovo je društvo koje upravlja tim fondom pa se njima može poslati upit
http://www.erste-invest.hr/

mwm
04.04.2006., 18:09
Nemam pojma. Ali ovo je društvo koje upravlja tim fondom pa se njima može poslati upit
http://www.erste-invest.hr/
Hvala. :top:

vorpatril
04.04.2006., 18:19

Nažalost, za sada ne. na službenoj stranici Ministarstva branitelja... je jedno vrijeme bio kontakt telefon, ali ja ga pametan nisam prepisao, a sad ga više nema. No, imam ja na poslu. Ako se sjetin ponesem sutra pa ću ga tu napisati.
Ali reci, šta te od kriterija zanima, nešto znam napamet, a ostalo mogu provjeriti sutra. No ionako će obavijesti, ako je vjerovati najavi, početi stizati nakon 12.04. na kućne adrese.

mwm
04.04.2006., 19:14
Nažalost, za sada ne. na službenoj stranici Ministarstva branitelja... je jedno vrijeme bio kontakt telefon, ali ja ga pametan nisam prepisao, a sad ga više nema. No, imam ja na poslu. Ako se sjetin ponesem sutra pa ću ga tu napisati.
Ali reci, šta te od kriterija zanima, nešto znam napamet, a ostalo mogu provjeriti sutra. No ionako će obavijesti, ako je vjerovati najavi, početi stizati nakon 12.04. na kućne adrese.
Ma eto, zanimali su me neki drugi kriteriji. Hvala na trudu.:top:

ZgSash
05.04.2006., 07:42
thx , ali , sad si mi dao materijala za drugo pitanje: kako da znam da li je upisano u registar DR??
:)

kemik
05.04.2006., 07:44
da li znate, je li udjel nasljediv? hoce li nasljednici dobiti udjel od branitelja koji su preminuli u medjuvremenu?

vorpatril
05.04.2006., 15:55
thx , ali , sad si mi dao materijala za drugo pitanje: kako da znam da li je upisano u registar DR??
:)

da saznaš je li ti sve upisano u registar nazoveš 01/3040-730, dobiješ Registar branitelja, izdiktiraš im MBG (gdje se krši Zakon jer je MBG tajan po odluci Vlade na čelu s I.Račanom, no to je druga priča). Onda ti oni kažu tvoje osobne podatke: ime prezime, adresu, kad to potvrdiš kaže ti ukupan broj registriranih dana. Probe radi, nazvao ja danas, rekao mi je broj dana, drugo nisam pitao. Međutim, kako sam već napisao gore, uskoro će početi stizati na kućne adrese obavijesti.
Tada u roku 60 dana imaš pravo prigovora ako je bilo koji od podataka netočan. Prigovori idu preko Ureda za obranu po mjestu stanovanja, ako si bio u HV ili Narodnoj zaštiti. A ako si bio u MUP-u preko najbliže policijske uprave.

vorpatril
05.04.2006., 15:58

Narodna zaštita je u neborbenom sektoru, znači 1 bod po danu u sudjelovanju u naoružanim odredima narodne zaštite.

vorpatril
05.04.2006., 16:15
da li znate, je li udjel nasljediv? hoce li nasljednici dobiti udjel od branitelja koji su preminuli u medjuvremenu?

Udjel u fondu može se nasljeđivati sukladno Zakonu u nasljeđivanju, što znači da mora biti predmetom ostavinske rasprave ili mora biti navedeno u oporuci.

Iako Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kaže:

Članak 119.

Prava propisana ovim Zakonom ne mogu se prenijeti na drugu osobu.

Članak 120.

Prava propisana ovim Zakonom ne mogu se nasljeđivati osim novčanih primanja iz članka 115. ovoga Zakona.

a članak 115 je:
(1) U slučaju smrti korisnika prava iz ovoga Zakona, prava po ovom Zakonu utvrđuju se zaključno sa zadnjim danom u mjesecu u kojem je umro.

(2) Dospjela novčana primanja iz ovoga Zakona koja nisu isplaćena zbog smrti korisnika isplatit će se nasljednicima korisnika prava.

kemik
05.04.2006., 17:55
i dalje ne kuzim :(

imamo branitelja, koji bi sasvim sigurno imao pravo na udjel u fondu, a koji je preminuo 2004. bi li njegovi nasljednici sad imali pravo na udjel?

vorpatril
05.04.2006., 18:10
i dalje ne kuzim :(

imamo branitelja, koji bi sasvim sigurno imao pravo na udjel u fondu, a koji je preminuo 2004. bi li njegovi nasljednici sad imali pravo na udjel?

Nažalost, mislim da je to jedan od problema koji će se morati rješavati u hodu. Naime, prema Zakonu o nasljeđivanju da se nešto nasljedi mora biti predmetom ostavinske rasprave. Kako još uvijek branitelji nisu dobili obavijest u udjelu u fondu, tako to nije moglo biti predmetom nasljeđivanja. No, u izradi su provedbeni propisi koje će dobiti Uredi za obranu i Policijske uprave, a zbog prigovora po primljenim obavijestima o udjelu u fondu pojedinog branitelja. Pretpostavlja da će to, a i druga pitanja biti razriješena u tim propisima.

kemik
05.04.2006., 18:11
a-ha. kuzim, naprosto to nije jos rijeseno.

hvala, vorpatril... :)

mwm
10.04.2006., 08:07
Na stranicama Jutarnjeg lista postoji online tablica za izračun. ;)

stayalive
21.04.2006., 17:14
jeli tko saznao kolika ce biti vrijednost udjela

vorpatril
22.04.2006., 10:58
jeli tko saznao kolika ce biti vrijednost udjela

Vrijednost pojedinog udjela još se ne može točno izračunati jer se još ne zna koliko ukupno udjela ima u fondu. Potvrde su poslane, za sada onima kod kojih je navodno sve u redu. Sada slijede prigovori onih kojima ipak nije sve u redu, zatim onih koji potvrdu uopće nisu dobili. Rok za podnošenje prigovora je 30. lipnja ove godine. Predviđeno je (a nadam se da će tako i biti) da se sve nepravilnosti i greške otklone do 30. rujna ove godine. Tek tada će se znati ukupan broj branitelja sa pojedinim (x), a sukladno tome i ukupnim (Y) brojem udjela u fondu.
Erste-Invest upravlja fondom i tako dobijena dobit (Z) se dijeli po sistemu kako je unaprijed odlučeno. Npr. ako je dobit (dividende) za proteklu godinu 120 mil kuna dijeli se na 3 dijela. 1/3 ide za stipendiranje djece branitelja, 1/3 ide za socijalne slučajeve, a 1/3 (a) su dividende koje bi se tri godine trebale isplaćivati vlasnicima udjela u fondu.
Računica bi tada izgledala ovako:
Z:3=a, a:y=b (ovdje b predstavlja vrijednost jednog udjela)
I na kraju b*x= c kuna

Jalnuški Diletant
22.04.2006., 17:34
1949 bodova ilitiga 19,49 udjela...

Koliko je to trenutno love, dionica ili čegaveć? (Da, znam da se ne može raspolagati 3 godine, ali čisto radi praćenja situacije...:))

vorpatril
22.04.2006., 18:10
Jalnuški, ako ti nisam na ignore onda pročitaj post iznad tvog.:D

Jalnuški Diletant
22.04.2006., 18:15
Jalnuški, ako ti nisam na ignore onda pročitaj post iznad tvog.:D
:brukica:

Hvala.

102
24.04.2006., 08:16
Zna li itko koliko bi vrijedilo 52.96 udjela u fondu HB ??????

vorpatril
26.04.2006., 15:51
Ne znam zanima li ovo još koga osim Kemik, ali u vezi nasljeđivanja udjela, odnosno dionica.
Dakle, ako je branitelj preminuo, kada stigne potvrda o udjelu u fondu, nasljednici trebaju otići u općinski sud i pokrenuti obnovu (dopunu) ostavinske rasprave, a zbog novih činjenica.

N3bir0s
27.04.2006., 08:37
Zna li itko koliko bi vrijedilo 52.96 udjela u fondu HB ??????

koliko sam ja skužil još niš ( taj broj ti piše gdje u gornjem dijelu ili donjem )

meni gore piše 330 a dolje 3.30 i te brojke mi baš nisu bistre a moram se ić žalit jer mi nisu kak spada popisali RP :mad:

N3bir0s
27.04.2006., 08:38
1949 bodova ilitiga 19,49 udjela...

Koliko je to trenutno love, dionica ili čegaveć? (Da, znam da se ne može raspolagati 3 godine, ali čisto radi praćenja situacije...:))

mislim da 3 godine nemožeš prodat udio ali dobivaš dividendu :)

Jalnuški Diletant
27.04.2006., 08:42
meni gore piše 330 a dolje 3.30 i te brojke mi baš nisu bistre a moram se ić žalit jer mi nisu kak spada popisali RP :mad:Kako znaš da se trebaš žaliti ako ti nisu jasni ti brojevi??? :confused: :confused: Ja sam, prije nego što sam dobio njihovo rješenje, izračunao broj bodova da znam trebam li se žaliti. Rješenje je poprilično jasno i jednostavno pisano.

Što se tiče brojeva; 330 ti je broj BODOVA izračunat iz broja dana provedenih u uniformi, a 3,30 ti je broj UDJELA u fondu koji se dobije tako da se broj bodova podijeli sa sto.

kemik
27.04.2006., 08:46
Ne znam zanima li ovo još koga osim Kemik, ali u vezi nasljeđivanja udjela, odnosno dionica.
Dakle, ako je branitelj preminuo, kada stigne potvrda o udjelu u fondu, nasljednici trebaju otići u općinski sud i pokrenuti obnovu (dopunu) ostavinske rasprave, a zbog novih činjenica.

hm.... :zbunj:

meni je sad rekao tip u MOBMSu da ne treba ic na sud, da je dovoljno otic biljezniku sa starim rjesenjem o nasljedjivanju i da onda biljeznik napise addednum rjesenja o nasljedjivanju :confused:

isuse boze, ni oni sami ne znaju sto treba napraviti!!!

N3bir0s
27.04.2006., 08:55
Kako znaš da se trebaš žaliti ako ti nisu jasni ti brojevi??? :confused: :confused: Ja sam, prije nego što sam dobio njihovo rješenje, izračunao broj bodova da znam trebam li se žaliti. Rješenje je poprilično jasno i jednostavno pisano.

Što se tiče brojeva; 330 ti je broj BODOVA izračunat iz broja dana provedenih u uniformi, a 3,30 ti je broj UDJELA u fondu koji se dobije tako da se broj bodova podijeli sa sto.

na listi tj na RP mi nije upisan od 01.09.95 do 30.06.96 to mi fali ali to još moram provjerit jel više nisam siguran ( u to vrijeme sam bio va pula ) :D i bipo sam u uniformi :D

ali i onak mi nije niš bistro previše oko toga koliko se god trudio shvatit :confused:

najbolje kog god pitam svi imaju VELIKI znak upitnika iznad glave :)

jel uračunata u te dane i naša borba u bosni :confused: ( čini mi se da bi trebali biti jer su se vezali na datum )

samoborec
27.04.2006., 09:05
Pokusavam si pojednostaviti:
ako je cca 500 000 branitelja i prosjek bodova je 1000, svaki od njih dobije u prosjeku 10 udjela. To je cca 5 milijuna udjela.
Ako je u fondu 5 milijardi novaca, svaki udjel vrijedi 1 000 novaca.
najvise mozes imati 5000 bodova - 50 udjela = 50 000 novaca - u pravima.
Ali, za podjelu dividendi moze se dijeliti samo trecina dobiti, dakle ako fond ima dobit 20% (sto nema niti najrizicniji), onda se ta dobit dijeli na 3, dakle za isplatu vlasnicima udjela ostaje trecina dobiti: cca 333 milijuna kuna, sto podijeljeno na 5 milijuna udjela, iznosi oko 66 kuna za isplatu po jednom udjelu godisnje.
Ako je pak dobit 10%, to je onda oko 30 kuna po udjelu godistnje.
Dakle, matematika je vrlo odokativna, vjerojatno sam i nesto krivo postavio, pa bih molio strucnije da je komentiraju i isprave!

Jalnuški Diletant
27.04.2006., 10:03
Evo, jasno da ne može biti jasnije:

A) BORBENI SEKTOR
05.08.1990. - 01.05.1991. 5 bodova
02.05.1991. - 15.01.1992. 8 bodova
16.01.1992. - 30.04.1995. 1 bod
01.05.1995. - 31.08.1995. 3 boda
01.09.1995. - 30.06.1996. 1 bod
Svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu u različitom razdoblju množi se s pripadajućim brojem bodova.

B) NEBORBENI SEKTOR
Svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu vrijedi 1 bod bez obzira na razdoblje sudjelovanja

C) OBITELJ SMRTNO STRADALOG, ZATOČENOG ILI NESTALOG HRVATSKOG BRANITELJA
Ostvaruje pravo na maksimalan broj bodova po kriteriju A (5296 bodova).

D) ZATOČENI HRVATSKI BRANITELJ IZ DOMOVINSKOG RATA KOJI JE U OBRANI SUVERENITETA REPUBLIKE HRVATSKE ZATOČEN U NEPRIJATELJSKOM LOGORU ILI ZATVORU
Svaki dan proveden u logoru ili zatvoru vrijedi 8 bodova bez obzira na vrijeme zatočenja.

Najčešća pitanja s pripadajućim odgovorima o Fondu HB. (http://www.erste-invest.hr/main.asp?id=365)

vorpatril
27.04.2006., 16:02
hm.... :zbunj:

meni je sad rekao tip u MOBMSu da ne treba ic na sud, da je dovoljno otic biljezniku sa starim rjesenjem o nasljedjivanju i da onda biljeznik napise addednum rjesenja o nasljedjivanju :confused:

isuse boze, ni oni sami ne znaju sto treba napraviti!!!

nažalost, u pravu si.
Ja ti mogu samo reći što sam saznao od jedne sutkinje (koja btw. ne vodi takve rasprave, ali ipak je kao sudac u obvezi pratiti sve Zakone). Po njoj, ako je ostavinska vođena prije 2003. godine (prije donošenja važećeg Zakona o naslijeđivanju), vođena je na općinskom sudu, i kod njih se i pokreće dodatak raspravi: Sud tada može dodijeliti taj predmet javnom bilježniku kojeg je taj sud ovlastio za provođenje ostavinskih rasprava, ali može i sam riješiti. A ako je ostavinska bila poslije 2003. i vodio je ovlašteni javni bilježnik, tada i obnova može ići preko javnog bilježnika.
Ali, mislim da bi o pojašnjenju ovoga ipak trebalo pitati nekog od modova sa prava.

Edit: oops, isti mod na pravu i ovdje.

kondor
29.04.2006., 13:14
Narodna zaštita je u neborbenom sektoru, znači 1 bod po danu u sudjelovanju u naoružanim odredima narodne zaštite.

Meni su racunali '95, ali su malo zboravili narodnu zastitu '91

vorpatril
29.04.2006., 13:39
Kondore, stvar je u tome da u ovom Zakonu o pravima branitelja, da bi za narodnu zaštitu dobio status branitelja, moraš biti pripadnik naoružanih odreda narodne zaštite najmanje 5 mjeseci. Sukladno zapovijedi ministra obrane (tadašnjeg - pok. Gojko Šušak) naoružani odredi formirani su i počeli s djelovanjem (koliko god to imalo ili nemalo veze sa stvarnošću) 30. srpnja 1991. godine. Kako je zapovijed o ukidanju naoružanih odreda narodne zaštite izdana 24. prosinca 1991. godine, ne možeš imati više od 4 mjeseca i 24 dana. Prema tome, imaš manje od 5 mjeseci i ne priznaje se u status branitelja, te sukladno tome niti ne ulazi u izračun za dionice. Predthodni Zakon (točnije Zakon koji je bio na snazi do "Pančićevog" Zakona iz 2001.) priznavao je direktan prijelaz u HV ili MUP, isto do 24. prosinca 2001. godine.

Acheron
29.04.2006., 15:56
Da li na internetu postoji popis branitelja i dragovoljaca koji imaju pravo na sredstva iz Braniteljskog fonda???

Vojky
29.04.2006., 23:37
Ne, to bi bilo otkrivanje osobnih podataka.

stefano
30.04.2006., 23:08
koliko će biti love za jedan udio. Znam da je to još rano za takve prognoza ali hajde da vidimo koliko to mislite da vrijedi

Leviant
30.04.2006., 23:43
Da probam lupnut :

10 Eura ako bude možemo bit sretni
Volio bi da sam u krivu , ali . . .

stefano
30.04.2006., 23:45
Da probam lupnut :

Volio bi da sam u krivu , ali . . .
Netko tko je bio na ratištu od samog početka i tko je skupio 30 i nekoliko udjela smatram da ne može dobiti samo 300 eura. Možda si mislio na 10 eura po bodu?

Jalnuški Diletant
01.05.2006., 09:16
Da probam lupnut :

Volio bi da sam u krivu , ali . . .Mislim da bi moglo biti puno više.

Početni datum za računanje roka od tri godine je 12.04.2005. odnosno datum prvog stjecanja imovine u Fond HB.Fond je trenutno vlasnik dionica Ina-e i HT-a, što znači da ste i Vi razmjerno vašem udjelu u Fondu vlasnik i dionica INA-e, HT-a i sve druge imovine koja se nalazi ili će se nalaziti u Fondu HB.Ili možda ne. :misli:Neto dobit Fonda HB se, sukladno zakonu o Fondu HB, dijeli na tri dijela. Prva trećina se reinvestira, što znači ostaje u Fondu.
Druga trećina neto dobiti namijenjena je poboljšanju statusa hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Upravni odbor će u suglasnosti s Vladom Republike Hrvatske posebnom odlukom utvrditi namjenu ovog dijela dobiti.
I treća trećina se isplaćuje svakom članu Fonda sukladno broju udjela u Fondu

łvek
02.05.2006., 00:01
Zanimljivo.

Zove me jedna žena iz drugog kraja grada, jer je stari dobio poštu iz Splitske banke na staru adresu (ne živimo tamo od '93.).

Naime, dobio je rješenje sa zbrojem svojih bodova za provedeno vrijeme na ratištu. Postoji samo jedna kvaka.

Stari je još '92. pobrao metak za ovu izdrkotinu od države pa me zanima mora li on to osobno nešto potpisivati ili da pošalje Sv. Petra sa neba? :rolleyes:

Nemreš vjerovat jebote.

Al' dobro, to je kod nas normalno. Dobio je i '96. iz MUP-a kaznu za prometni prekršaj iz '89. Za to sam platio babu vračaru da stupi u kontakt sa starim kako bi to sredio :rolleyes:

Stara je, pak, za rad u vojsci (92.-96.) dobila 1200 bodova, čini mi se.

Jalnuški Diletant
02.05.2006., 10:25
Tko su sve članovi Fonda HB?
-hrvatski branitelji iz Domovinskog rata
-hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata
-članovi obitelji poginulog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
-članovi obitelji umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
-članovi obitelji zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja
-članovi obitelji hrvatskog branitelja koji je o rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske umro nakon 31. prosinca 1996., odnosno nakon 31.prosinca 1997., ukoliko je smrt posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili suicida.
- članom Fonda smatra se i osoba koja je na temelju Zakona o nasljeđivanju stekla članska prava od osoba iz prethodnog stavka.

http://www.erste-invest.hr/main.asp?id=365

łvek
02.05.2006., 16:32
Da, da, ali to nije to :)

Meni osobno puca kita za te "dionice". Protiv toga sam inače, ma kako to nelogično zvučalo.

Jalnuški Diletant
02.05.2006., 22:41
Meni osobno puca kita za te "dionice". Protiv toga sam inače, ma kako to nelogično zvučalo.Daj ih meni. :)

(Za tri godine, naravno.)

NenadX
03.05.2006., 16:12
Kondore, stvar je u tome da u ovom Zakonu o pravima branitelja, da bi za narodnu zaštitu dobio status branitelja, moraš biti pripadnik naoružanih odreda narodne zaštite najmanje 5 mjeseci. Sukladno zapovijedi ministra obrane (tadašnjeg - pok. Gojko Šušak) naoružani odredi formirani su i počeli s djelovanjem (koliko god to imalo ili nemalo veze sa stvarnošću) 30. srpnja 1991. godine. Kako je zapovijed o ukidanju naoružanih odreda narodne zaštite izdana 24. prosinca 1991. godine, ne možeš imati više od 4 mjeseca i 24 dana.
Da je to trajalo 6 mjeseci i 24 dana, oni bi stavili u zakon da moras imati minimalno 7 mjeseci... :E
Kaj nije onda postenije reci, ti nemeres i bok.
U knjizicu nam nisu htjeli upisati niti paradu na zagrebovom stadionu, danas-sutra bi to bilo za kavicu...

spy
23.05.2006., 15:53
Dionice dragovoljca koji je cijeli rati bio na bojištu 18.500kn

STO DANA RATIŠTA Prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, dragovoljcu koji je poginuo na ratištu prije nego je navršio stotinu dana u sudjelovanju u obrani, posmrtno se neće priznati status dragovoljca pa će tim slijedom njegova obitelj biti zakinuta u dobivanju dionica

Do kraja tjedna na adrese branitelja stići će posljednje obavijesti s izračunima udjela u Fondu hrvatskih branitelja. Rok za prigovor istječe krajem srpnja za branitelje koji će naknadno dobiti obavijesti. Dodatnu zbrku mogla bi im unijeti samo promjena kriterija za izračun bodova, odnosno najava Povjerenstva koje će ispraviti nepravdu i sudionicima operacija Maslenica, Medački džep, oslobađanja Dubrovnika i ostalih dodijeliti veći broj bodova.

Sadašnja imovina Fonda, u koji su ušle po sedam posto dionica INE i HT-a, trenutačno iznosi 2,165 milijardi kuna.

Sektorska podjela

Prema sadašnim kriterijima koji dijele branitelje na borbeni i neborbeni sektor, svaki dan u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 30 lipnja 1996. godine vrednovat će se jednim do osam bodova. Obitelji poginulih hrvatskih branitelja imaju pravo na maksimalan iznos od 5296 bodova.

Ostalim braniteljima, bez obzira jesu li invalidi Domovinskoga rata ili ne, zbrajat će se bodovi ovisno o danima sudjelovanja u obrani domovine, pa će tako primjerice dragovoljac koji se priključio prvim hrvatskim redarstvenicima i ostao u postrojbama HV-a sve do završetka Domovinskoga rata imati pravo na maksimalan iznos bodova.

Kako prema pravilima svakih 100 bodova čini jedan udjel, tako smo ugrubo izračunali da će imovina toga branitelja u Fondu vrijediti 18,5 tisuća kuna. Iznimka su zatočenici srpskih koncentracijskih logora ili zatvora koji će po danu zatočeništva dobiti osam bodova.

Međutim, investicijski stručnjaci procjenjuju da će vrijednost kod prvih transakcija dionica INE i HT-a na burzi, koje najviše utječu na vrijednost udjela u Fondu, rasti čak i do 50 posto. Tako je moguće da sadašnja imovina sa 2,1 milijarde kuna kroz godinu-dvije naraste na tri milijarde kuna. To će imati direktnog utjecaja i na dividendu koja će se dijeliti svake godine.

Dividenda u studenom

U Erste Investu očekuju da bi s podjelom dividende, koja za 2005. godinu iznosi 42 milijuna kuna, mogli krenuti već u studenom ove godine. Neće to biti veliki iznosi, jer ako se kolač od 42 milijuna dijeli na 6-7 milijuna udjela, onda bi branitelj s maksimalnim iznosom bodova mogao zaraditi tek oko 400-tinjak kuna.

Povika je bilo i na broj branitelja, koji prema službenom Registru prelazi 489 tisuća. Po mnogima je taj broj, međutim, vrlo realan. Tvrde, naime, kako zakonske odredbe omogućuju da i onaj koji je bio samo jedan dan pod oružjem već dobiva status hrvatskog branitelja.

- Smatram da je brojka točna jer nikada pod oružjem u jednom trenutku nismo imali 489 tisuća ljudi. Ali rat je trajao pet godina, ljudi su dolazili i odlazili. Najviše branitelja pod oružjem imali smo pred Oluju, kada je 'dignuto' 250 tisuća ljudi, dok smo primjerice tijekom 1993.-94. imali mobilizirano oko 150 tisuća - pojašnjava nam Petar Lovrić, član Upravnog odbora Fonda HB-a.

Prema njegovu mišljenju 15-20 tisuća ljudi koji se spominju u Registru hrvatskih branitelja ne zaslužuju taj status. Najviše takvih dao je MUP i to protuzakonitom odredbom iz 1997. godine da svi neovlašteni djelatnici MUP-a koji su odlikovani Spomenicom Domovinskog rata, priznaje status hrvatskog branitelja.

Mrtvi dragovoljac nije dragovoljac

Prema sadašnjem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, dragovoljac koji je poginuo na ratištu prije nego se navršilo 100 dana sudjelovanja u obrani domovine, nije dragovoljac. U nekim braniteljskim udrugama ovo je apsurd nad apsurdima jer, kako kažu, dragovoljnost je namjera, a ne mjera!

Izvor: fima.hr

vorpatril
23.05.2006., 16:25
...

STO DANA RATIŠTA Prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, dragovoljcu koji je poginuo na ratištu prije nego je navršio stotinu dana u sudjelovanju u obrani, posmrtno se neće priznati status dragovoljca pa će tim slijedom njegova obitelj biti zakinuta u dobivanju dionica

Mrtvi dragovoljac nije dragovoljac

Prema sadašnjem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, dragovoljac koji je poginuo na ratištu prije nego se navršilo 100 dana sudjelovanja u obrani domovine, nije dragovoljac. U nekim braniteljskim udrugama ovo je apsurd nad apsurdima jer, kako kažu, dragovoljnost je namjera, a ne mjera!

Izvor: fima.hr

Pročitaj članak 51. ZOPHBDR-a, i reci gdje stoji da dragovoljac ima pravo na veći udjel u fondu od branitelja. Čak se niti ne spominje, jer za ostvarivanje tog prava je nebitno ima li branitelj i status dragovoljca ili je "samo" branitelj. Ionako se bodovi računaju po danima sudjelovanja, a ne po statusu dragovoljca.

6. PRAVO NA DIONICE, ODNOSNO UDJELE U TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA BEZ NAPLATE

Članak 51.

(1) Pravo na dionice, odnosno udjele u trgovačkim društvima iz portfelja Hrvatskog fonda za privatizaciju i pravo na dionice, odnosno udjele u pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske koje su privatizirane ili će se privatizirati, bez naplate, imaju hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata, članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, članovi obitelji zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, sukladno odredbama Zakona o privatizaciji i Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka ostvaruju pravo na dionice, odnosno udjele u trgovačkim društvima bez naplate po mjerilima, u iznosu i po postupku sukladno odredbama Zakona o privatizaciji i Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.

Članak 52.

Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata te HRVI iz Domovinskog rata oslobađaju se plaćanja poreza na promet dionica, odnosno udjela i poreza na ostvareni prihod od prijenosa dionica, odnosno udjela koji im je ustupio Hrvatski fond za privatizaciju.

Leviant
23.05.2006., 17:53
Nezna se još koliko je udjel , ali je moguće da bude od 4000 kn pa čak do
15000 kn po udjelu , Pa ako tako bude to i neće biti baš mala lova !!!

Ako je 5100 max. bodova ,onda nije teško izračunati da bi taj branitelj
čak i uz ovu procjenu od "samo" 4000 kn po udjelu dobio ukupno oko 200000 kn !!!!

spy
23.05.2006., 18:05

Ova procjena je rađena na bazi dionica koje su sada u fondu.
Problem je u tome što nije sigurno da li će sve firme koje su predviđene za fond uopće u privatizaciju (vode, šume,ceste.....), a i ako budu kada će to biti.Nekako mi nije izgledna situacija da će se to privatizirati uskoro s obzirom na izjave iz nekih stranaka.

spy
23.05.2006., 18:13
Pročitaj članak 51. ZOPHBDR-a, i reci gdje stoji da dragovoljac ima pravo na veći udjel u fondu od branitelja.

Nigdje.
To je c/p sa fima.hr

vorpatril
23.05.2006., 20:41
OK, kritika onda ide njima, nisam odmah vidio ono fima.hr. Takva pogrešna tumačenja Zakona samo dovode do zabluda i na kraju bude više štete nego koristi.
Status dragovoljca je bitan, ali kod drugih prava (npr. prednost pri zapošljavanju, upis djeteta na fakultet, izračun mirovine).
Obitelj poginulog branitelja (bez obzira ima li on i status dragovoljca) ima prava veća nego branitelj, ali nego i dragovoljac. Sasvim je druga priča što im ta prava ne mogu vratiti niti nadoknaditi pokojnika.

Točna vrijednost udjela dugo se još neće znati. Nije bez razloga uvedena ta zabrana "otuđenja" udjela u fondu, koliko god se koplja lomila na tome.

mabjezi
23.05.2006., 22:07

Ako je 5100 max. bodova ,onda nije teško izračunati da bi taj branitelj
čak i uz ovu procjenu od "samo" 4000 kn po udjelu dobio ukupno oko 200000 kn !!!!

Mislim da krivo racunate. 5000 bodova je 50 udjela, a jedan udio u fondu bio bio oko 400 kuna. Znaci ovi sa max bodovima bi dobili oko 20 000 kuna.
Vecina moze racunati sa 4000 do 5000 kuna ukupno.

Resident
26.05.2006., 23:09
Može li mi netko reci sto kada pripadnika narodne zaštite koji je ubijen od četnika 19.11.1991 sad izbrisu iz evidencije branitelja jer nije prove u obrani RH 5 mjeseci????

A do sad su njegova djeca imala sva prava..

Resident
26.05.2006., 23:10
-

Stana
27.05.2006., 02:41
22 000 bodova

vorpatril
27.05.2006., 14:20
Može li mi netko reci sto kada pripadnika narodne zaštite koji je ubijen od četnika 19.11.1991 sad izbrisu iz evidencije branitelja jer nije prove u obrani RH 5 mjeseci????

A do sad su njegova djeca imala sva prava..

Prava naravno ostaju, ne ukidaju se, regulirano je u čl. 3. ZOPHBDR-a:

Članak 3.

(1) Smrtno stradali hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je:

1. poginuo u obrani suvereniteta Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata u razdoblju utvrđenom člankom 2. stavkom 2. ovoga Zakona,

2. ubijen prilikom zatočenja ili u neprijateljskom logoru,

3. umro od posljedica rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a najkasnije do 31. prosinca 1997.,

4. umro od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najkasnije do 31. prosinca 1997., a nakon toga roka uzročna veza između smrti i sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske utvrđuje se u postupku vještačenja propisanim člankom 123. stavkom 1. točkom 8. ovoga Zakona,

5. izvršio samoubojstvo kao posljedicu psihičke bolesti uzrokovane sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske,

6. umro od posljedica rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, a do smrti je bio priznati HRVI I. skupine s pravom na doplatak na njegu i pomoć druge osobe.

(2) Smrtno stradalim osobama u obrani suvereniteta Republike Hrvatske smatraju se i pripadnici medicinskog osoblja, ratni izvjestitelji, pripadnici vatrogasnih postrojbi, pomorci, članovi posada brodova trgovačke mornarice i druge osobe koje su po nalogu nadležnih tijela državne vlasti Republike Hrvatske u Domovinskom ratu u obavljanju vojnih ili drugih dužnosti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske poginule, ubijeni prilikom zatočenja ili u neprijateljskom logoru ili umrli od posljedica rane ili ozljede zadobivene pri obavljanju tih dužnosti.

vary
07.06.2006., 21:40
Da li bih mi netko mogao reći što sve spada uneborbeni sektor?Nikako da se to negdje objasni.Dali svi koji su bili pri vojsci a nisu bili na ratištu ili oni koji su imali radne obveze u to vrijeme.Hvala.

vorpatril
08.06.2006., 15:21
Da li bih mi netko mogao reći što sve spada uneborbeni sektor?Nikako da se to negdje objasni.Dali svi koji su bili pri vojsci a nisu bili na ratištu ili oni koji su imali radne obveze u to vrijeme.Hvala.

Puno toga. Skraćeno: oni koji su neizravno sudjelovali u obrani suvereniteta RH. (što bi se reklo sudjelovali u pripremi ili "logostici" izvan postrojbi HV, otprilike rečeno.)

npr. djelatnici Ureda uza obranu, pripadnici narodne zaštite, ministarstvo pravosuđa, zdravstveni djelatnici u kriznom stožeru ministarstva zdravstva...

Ako te što konkretno zanima, pitaj provjerit ću.

snowleopard
18.06.2006., 13:03
Kondore, stvar je u tome da u ovom Zakonu o pravima branitelja, da bi za narodnu zaštitu dobio status branitelja, moraš biti pripadnik naoružanih odreda narodne zaštite najmanje 5 mjeseci. Sukladno zapovijedi ministra obrane (tadašnjeg - pok. Gojko Šušak) naoružani odredi formirani su i počeli s djelovanjem (koliko god to imalo ili nemalo veze sa stvarnošću) 30. srpnja 1991. godine. Kako je zapovijed o ukidanju naoružanih odreda narodne zaštite izdana 24. prosinca 1991. godine, ne možeš imati više od 4 mjeseca i 24 dana. Prema tome, imaš manje od 5 mjeseci i ne priznaje se u status branitelja, te sukladno tome niti ne ulazi u izračun za dionice. Predthodni Zakon (točnije Zakon koji je bio na snazi do "Pančićevog" Zakona iz 2001.) priznavao je direktan prijelaz u HV ili MUP, isto do 24. prosinca 2001. godine.

S tom Narodnom zastitom je citavo sranje zato jer je npr. za zagrebacko podrucje tesko utvrditi tko je bio naoruzan, a tko nije. Neki su dobivali oruzje bez da su ga sluzbeno zaduzili i pokrivali s tim odredene punktove. Ti nikad nece imati status naoruzanog pripadnika jer iako je bio naoruzan, nigdje se kao takav ne vodi. Zanima me sto je onda s nenaoruzanim pripadnicima koji su svejedno ipak na neki nacin sudjelovali u pocecima obrane. Zasto se ne uvrste bar u neborbeni sektor kao i razna uredska ekipa. Ipak je NZ bila dragovoljna postrojba i na neki nacin ulaz u ZNG, a na nekim podrucjima tipa Ogulin su vodili zestoke bitke uz bok MUP-u i ZNG. A i u Zagrebu je bilo pucnjave.

I jos nesto. Rocnici od 92-95. Po kojem kriteriju su oni uvrstavani u fond. U redu, bili su u HV za vrijeme rata pa i oni mogu u neborbeni sektor, pogotovo ekipa 92 koja je bila prikljucivana gardi (cak mogu i u borbeni sektor), ali zasto su onda neke postrojbe uvrstene u fond, a neke ne. Znam za slucajeve da su decki na vojom roku 95 koji su bili na Borongaju u ABKO dobili status branitelja, a znam hrpu ljudi iz drugih postrojbi u Zagrebu i okolici koji ga nisu dobili kao npr. vezisti koji su da ga jebes nekaj radili u tim trenucima.

Po meni bi svi koji su bili u borbenim aktivnostima u HV, MUP , ZNG, NZ od 90-95 trebali dobiti 3 boda po danu kao pripadnici borbenih postrojbi, a ekipa iz pricuve HV, MUP i ekipa iz NZ koja nije bila na prvoj crti bod po danu kao neborbeni sektor.

102
07.12.2006., 14:04
Vrijednost dionica INE prilikom ustupanja u Braniteljski fond je bila oko 1038 kn,pa me zanima kakav utjecaj na fond ima povečanje cijene dionica INE???

spy
07.12.2006., 14:11
Pa povećala se vrijednost ukupne imovine a time i vrijednost udjela u fondu.

hakela9
07.01.2007., 13:05
Moj savjet svim braniteljima(i ja imam2300 bodova) zaboravite ako ikako možete na te novce ,nemojte sa tim računati barem još 4-5 godina jer prodaja prije tog roka će biti pušiona, zao je najbolje to zaboraviti(tko može,naravno),pa možda ostaviti to svojoj djeci ,jer prava zarada će biti kažem za koju godinu!!!!
POZDRAV !!!!

Frasier
05.02.2007., 15:05
Aha, piše i da je imovina fonda 2 milijarde i 166 miliona kuna
Više nije.
http://www.business.hr/?MOD=show&id=21654
objavljeno 5.2.07

"Trenutna vrijednost Fonda hrvatskih branitelja je nešto više od 3,2 milijarde kuna, iznijeto je na današnjoj sjednici Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji."

stayalive
16.02.2007., 13:10
a koliko udjela ima?

vorpatril
16.02.2007., 13:12
a koliko udjela ima?

To se još ne zna. Nisu riješeni svi prigovori na prvodostavljene potvrde.

stayalive
16.02.2007., 13:37
To se još ne zna. Nisu riješeni svi prigovori na prvodostavljene potvrde.
zar ni priblizno?

vorpatril
16.02.2007., 13:42
zar ni priblizno?

Nagađati se može uvijek, ali to nitko ozbiljan ne želi. Bilo je prigovora vezanih uz razdoblje sudjelovanja, prigovora vezanih uz način izračuna bodova, netočni osobni podaci, neproveden status poginulog ili zatočenog. U tijeku je ispravak svega toga.

emiliano
17.02.2007., 12:16
Ja još nisam dobio nikakvu potvrdu... jeli to normalno ?
Mislim, ima li vas još takvih na forumu ?:flop:

fishenwalc
18.02.2007., 12:44

to mi baš ne zgleda normalno

vorpatril
18.02.2007., 18:19

Nije neka utjeha, ali približno 15000 (da ne bi bilo zabune petnaest tisuća) branitelja nije dobilo svoje potvrde. Razlozi su različiti: adresa, netočan MBG, tijek službe (preklapanje po jedan dan između postrojbi ili MUP-a). Pomoćnik J. Kosor najavio konačno slanje potvrda do kraja veljače.

Scardona
18.02.2007., 19:51
Ima li itko informaciju da li se još uvijek mogu vršiti prigovori na broj bodova/udjela? Pretpostavljam da ne, jer tada se nikako ne bi moglo završiti s obračunom udjela, ali eto, kao netko kome "najplodnije" dane, one iz '91. nisu obračunali, ipak se nadam da bi se štogod moglo poraditi na tom. ...ili ne...

emiliano
19.02.2007., 06:30
Nije neka utjeha, ali približno 15000 (da ne bi bilo zabune petnaest tisuća) branitelja nije dobilo svoje potvrde. Razlozi su različiti: adresa, netočan MBG, tijek službe (preklapanje po jedan dan između postrojbi ili MUP-a). Pomoćnik J. Kosor najavio konačno slanje potvrda do kraja veljače.
Tim čudnije za mene, obzirom da mi je adresa ista već 30 godina, nije bilo nikakvih preklapanja, ono, sve čisto kao suza ...:confused:

vorpatril
20.02.2007., 18:49
Tim čudnije za mene, obzirom da mi je adresa ista već 30 godina, nije bilo nikakvih preklapanja, ono, sve čisto kao suza ...:confused:

Jesi nazvao 062/000-005? Info telefon Erste investa. Kreni od tu, pa utvrdi gdje je zapelo.

fishenwalc
20.02.2007., 18:50
si dobil koji poziv za rezervu u zadnjih 3-4 godine

emiliano
20.02.2007., 20:28
Jesi nazvao 062/000-005? Info telefon Erste investa. Kreni od tu, pa utvrdi gdje je zapelo.

Da, nazvat ću sutra, zvao sam lani negdje u 6. mjesecu, pa su rekli da me nema u evidenciji ... nakon toga sam zvao ured za obranu, i oni su ponovo proslijedili podatke ... i otad opet ništa ...

emiliano
20.02.2007., 20:30
si dobil koji poziv za rezervu u zadnjih 3-4 godine

Šališ se ? Zar još netko dobija pozive za rezervu (pogotovo u zadnje 3-4 godine) ?:eek:

emiliano
22.02.2007., 12:20
Ako koga zanima, zvao sam info Erste Investa i tamo me još uvijek nema, međutim u registru branitelja jesam (lani u 6. mjesecu me nije bilo ni tamo), a tip kaže da samim time jesam i u Erste Investu, samo da oni još uvijek obrađuju te podatke ... Jebote, među prvima u rat :top: a među zadnjima u podjeli plijena :flop: :D

Nego, baš danas sam pročitao da se udjelima u Braniteljskom fondu na crno trguje po 2-5 € po bodu, a da je (nezvanična) vrijednost udjela oko 300 Kn (3 Kn/bod) ... otkud toliki nesrazmjer ?

spy
22.02.2007., 12:24
Nego, baš danas sam pročitao da se udjelima u Braniteljskom fondu na crno trguje po 2-5 € po bodu, a da je (nezvanična) vrijednost udjela oko 300 Kn (3 Kn/bod) ... otkud toliki nesrazmjer ?

Zato jer su se pojavili mudrijaši koji su čuli što je bilo sa pif-ovima pa misle da je ovo ista stvar al su se malo zajebali, al papir sve trpi a bilježnik ovjerava za lovu šta god piše

emiliano
22.02.2007., 12:42
Zato jer su se pojavili mudrijaši koji su čuli što je bilo sa pif-ovima pa misle da je ovo ista stvar al su se malo zajebali, al papir sve trpi a bilježnik ovjerava za lovu šta god piše

Ma razumijem ja bilježnike, nego ko plaća 10 do 15 puta više od prave vrijednosti ? Ajde da je možda realna vrijednost 2-3 puta veća (tako nekako ja računam kad se sve raščisti da će vrijednost jednog udjela biti 500- 800 Kn)

fishenwalc
22.02.2007., 18:33
Šališ se ? Zar još netko dobija pozive za rezervu (pogotovo u zadnje 3-4 godine) ?:eek:

Ja
dobio dva 2003. g., bacio ih u smeće i od onda mi više nitko ne piše
He he
ali zato sam dobio i pismo od Erste investa :) :)

antlas
05.03.2007., 17:23
Dobio sam rješenje od fonda. Imam 656 bodova tj. 6,56 udjela u fondu. Znači 100 bodova je 1 udio u fondu.
Vrijednost udjela još ne znam.
Pozdrav.

emiliano
06.03.2007., 06:18
Dobio sam rješenje od fonda. Imam 656 bodova tj. 6,56 udjela u fondu. Znači 100 bodova je 1 udio u fondu.
Vrijednost udjela još ne znam.
Pozdrav.

Evo, i ja dobio jučer, točno u dlaku, 803 boda = 8,03 udjela ...
E sad je jedino pitanje koliko uglavnom udjela ima sva ona sila od skoro pola milijuna branitelja... ja sam npr. krenuo u rat 19.11.1991. i to odma na prvu liniju... međutim, u mojoj postrojbi su ljudi uglavnom dobijali pozive za početak 9. mjeseca 91., bili su desetak dana na nekakvim vježbama u blizini grada (daleko od prve linije) i onda doma ... do 19.11.91. ... a kasnije su svi imali upisano od početka 9. u kontinuitetu ... to je dva i po mjeseca po 8 bodova a zakurac ...:flop:

Maxxy
06.03.2007., 07:28
Hoce li ponovni obracun dobiti svi? Meni je bio OK obracun, hocu li i ja dobiti novu potvrdu? :confused:
Ima li nekih naznaka kolika ce biti vrijednost udjela?

emiliano
06.03.2007., 07:58
Hoce li ponovni obracun dobiti svi? Meni je bio OK obracun, hocu li i ja dobiti novu potvrdu? :confused:
Ima li nekih naznaka kolika ce biti vrijednost udjela?

Mislim da neće svi dobijati ponovo, ako je OK. Ja nisam dobio ponovo, ja sam dobio prvi put. Do nedavno me nije niti bilo u registru branitelja, morao sam cijeli postupak ganjati počevši od ureda za obranu...
Inače, što se tiče vrijednosti udjela, nitko još zvanično ne želi ništa objaviti, a nezvanično sam nabasao na podatak da će jedan udio na početku vrijediti oko 300 Kn... meni se to čini podcijenjeno, ja ovako odokativno šacometrijskom metodom procjenjujem bar na 500-600 Kn. U svakom slučaju, za dvije-tri godine će vrijediti puno više. Samo u ovoj godini bi trebali podijeliti oko 300 milijuna Kn. dobiti... Šteta samo što se to dijeli na toliko puno dijelova, ali evo, npr. kad bi se podijelilo jednako (kao da svi imamo isto bodova) svak bi dobio cca 600 Kn ...:) nije puno, ali što bi rekao moj stari bolje i to nego noga u dupe ...

Spin
10.03.2007., 19:38
Evo i ja dobio novi obračun i sad imam više nego su mi dali prvi puta i to za čitava dva udjela (15,5) pa su me čisto obradovali.
No mene interesira vezano uz isplatu ove dividende od 300 mil. kn na koji način odnosno iz kojih sredstava će se ta lova isplatiti. U Fondu trenutno imaju dionice Ine i HT-a i lovu koju su dobili od HT-a po osnovu dividende. Mislim nekih 200 mil kn za koje su kupovali državne obveznice. No i da prodaju sve te obveznice mislim da nemaju dovoljno za isplatu ukoliko ne prodaju i jedan dio dionica, najvjerojatnije Ininih, pošto HT još nije na burzi.

Ili možda imaju tih 300 milja kn..zna netko?

zvonzi
10.05.2007., 19:14
zna li netko od nazočnih HB-a gdje se i kome mogu prodati udjeli? bilo kakva informacija, ili kontakt mi puno znači!

Hvala!

stefano
10.05.2007., 20:01
Što je sa isplatom dividende?

Maxxy
10.05.2007., 21:01
Pa jos se ne zna ni tocna vrijednost udjela, a vi bi vec prodavali?? :confused:

Lord_Smirnoff
11.05.2007., 05:26
zadnje sto sam dobio informaciju da udio vrijedi 450kn (znaci 100bodova = 450kn) to sam zvao neke brojeve erste invest ili tako nesto ...
ako tko ima svijezije informacije (moja je cca 1 i pol mj, stara)
bio bi zahvalan :D

Maxxy
11.05.2007., 07:48
Zar nije Suzana pricala da je oko 700 kn? :confused:

emiliano
11.05.2007., 12:17
Zar nije Suzana pricala da je oko 700 kn? :confused:

Misliš Jadranka ?:confused:

Maxxy
11.05.2007., 12:20
Jadranka = Suzana... zar tako brzo zaboravljate :cerek: A Mesic se na kraju ispricavao :D

bazga
11.05.2007., 20:10
Neke odgovore na pitanja u svezi fonda branitelja možete vidjeti na:

http://www.erste-invest.hr/default.aspx?id=365

Lord_Smirnoff
14.05.2007., 04:19
>>> Koje dionice će se još prenijeti u Fond?
Prema Zakonu o privatizaciji iz 1996. godine u Fond se pored dionica HT-a i INA-e trebaju prenijeti i sljedeće dionice:
• 7% dionica Hrvatske elektroprivrede
• 7% dionica Hrvatskih pošta
• 7% dionica Hrvatskih šuma
• 7% dionica Hrvatskih željeznica
• 7% dionica Hrvatskih cesta
• 7% dionica Hrvatskih autocesta
• 7% Hrvatske radiotelevizije
Pretpostavke da se navedene dionice prenesu u Fond je da sabor RH donese poseban Zakon o privatizaciji za svaku ovaj kompaniju. <<<

Ljepo izgleda :D jos ce rasti :cool:

a ovo : "pravo na dividendu – dobit ćete dio trećine dobiti koju ostvari Fond, sukladno broju Vaših udjela u Fondu" nisam ni znao

znaci isplacivati ce dividende znaci biti ce i casha i prije nego se budu mogli udijeli fonda prodavati ... (valjda) kako se to radi ? jednom godisnje zar ne ?

@bazga tnx za link

Lord_Smirnoff
25.05.2007., 15:42
spominjao se fond u proslotijednom novcu od nove.. zanimljivo je rekao "ako niste gladni kruha nemojte prodavati"

freelancer
25.05.2007., 15:46
Može jedno pitanje, a šta kada isteknu 12.04.2005. + 3 godine, na koji način će NE BRANITELJI moći kupovati udjele u fondu?

spy
25.05.2007., 15:55
Može jedno pitanje, a šta kada isteknu 12.04.2005. + 3 godine, na koji način će NE BRANITELJI moći kupovati udjele u fondu?

na nikoji način

Lord_Smirnoff
25.05.2007., 15:56
kako ne ? pa moci ce legalno u najmanju ruku odkupljivati od branitelja udijele ...zar ne ?

freelancer
25.05.2007., 15:58
na nikoji način

Nego kako, šta će ih ljudi nositi udjele sa sobom u grob ili u nasljedstvo ostavljati familiji!? Ili darovnicom nekome darovati?
Ako će ljudi prodavati, a HOĆE, netko valjda će biti i kupac, ZAR NE? :confused:

Lord_Smirnoff
25.05.2007., 16:00
prodati cu ti ja 1bod = 10 000 € :zubo: :cool:
ma morati ce se nekako moci kupovati udio ... koji je onda smisao ??

fishenwalc
25.05.2007., 18:36
kolko sam ja upoznat, legalno ce ih moci otkupit samo fond
mislim da je to isto ko OIF, samo kaj nemres kupit, nego samo prodat fondu

Lord_Smirnoff
26.05.2007., 21:26
na koju foru onda ovi torbari kupuju udjele mene stvarno zanima ...

fishenwalc
27.05.2007., 01:28
bilo je u novinama, otprilike ovako:
dogovoriš cijenu, oni ti plate
ti njima daš potvrdu o udjelima i otvoriš tekući na svoje ime, a njima daš punomoć za tekući
kad dođe vrijeme, oni šalju fondu zahtjev za prodaju, lova sjeda na tekući, oni je podignu i to je to
tak nekaj sam ja zapamtil

kad su počele priče o tom fondu, ja sam dogovorio biznis sa par ratnih kompića, ali sam odustao jer je sve to ilegalno i prevelika zaje.., bar za mene

emiliano
05.06.2007., 07:40
lova sjeda na tekući, oni je podignu i to je to

A kako se oni mogu osigurati da je ja ne podignem prije njih ?

freelancer
05.06.2007., 07:43
Dakle kupuje se i prodaje, ali kako nitko ne zna!!!??? :confused:

emiliano
05.06.2007., 08:02
Što niko ne zna ?

Blagajnica
05.06.2007., 10:47
Slobodnjak se bavi torbarenjem!!!
Ili sto to bi meni jedna osoba rekla: trala-lala-la!:rofl: :rofl:

P.S. Samo pazi od koga kupujes.
Neki branitelji u tom fondu cu cak i pravi branitelji i imaju pravi PTSP (ne onaj koji im je doktor potvrdio za xxxx eura).
Ako skuzi da je vrijednost puna veca mogli bi citati negdje izmedju crne kronike i poslovnog svijeta:
Razjareni hrvatski branitelj polio kantom benzina (naravno, BMB 98, radi bolje ucinkovitosti) umirovljenika-spekulanta. Cijena dionica Ine uslijed velike potraznje za istim energentom porasla! :cerek: :zubo:

fishenwalc
05.06.2007., 13:44
A kako se oni mogu osigurati da je ja ne podignem prije njih ?
vjerovatno su veći i jači od tebe :zubo:
vidim u blu oglasniku, škvadra prodaje po 3€ bod
ak te baš tak zanima, oglasi i ti prodaju svojih bodova, pa ćeš vidjeti postupak

freelancer
05.06.2007., 13:47
Slobodnjak se bavi torbarenjem!!!

Uffffffff... ovo tek sada vidih.
Decirano NE!
Ali da me zanima da li postoji LEGALNA mogućnost otkupa udjela iz Fonda Branitelja ... o DA!:top:

emiliano
06.06.2007., 06:12
ak te baš tak zanima, oglasi i ti prodaju svojih bodova, pa ćeš vidjeti postupak

Baš obratno, ja bih kupovao ... samo ako je 3€ bod odnosno 300€ udjel onda je to već paprena cijena, opametili su se, pa donedavno je bilo 100€ udjel ...
Baš ću nazvati danas ima ih nekoliko u Burzi koji prodaju ...

emiliano
06.06.2007., 06:15
Ali da me zanima da li postoji LEGALNA mogućnost otkupa udjela iz Fonda Branitelja ...

Nema načina ... legalno se može prodati jedino fondu, a da će fond prodavati udjele, nema šanse ...

fishenwalc
06.06.2007., 08:31
Baš obratno, ja bih kupovao
ma jasno mi je
to je samo da prokužiš taktiku
a onda bi ju mogao i ja upotrijebiti :D

jmikulc5
09.06.2007., 11:06
Cuo sam da se nesto prica o podijeli dividende, pa me zanima da li ima kakve istine u tome i da li ce biti uskoro?:rolleyes:

nulakuna
10.06.2007., 10:56
Cuo sam da se nesto prica o podijeli dividende, pa me zanima da li ima kakve istine u tome i da li ce biti uskoro?:rolleyes:

Podjela dividende će biti onog dana kada se bude znao konačan broj branitelja tj. konačan broj udjela u fondu. Ukupan iznos dividende, koja se dijeli braniteljima za 2005. g., je poznat i iznosi 42,164 mil. kn.

http://www.erste-invest.hr/UserDocsImages/informativni%20prospekt%20fonda%20HB%20za%202006.p df

jmikulc5
10.06.2007., 12:01
Podjela dividende će biti onog dana kada se bude znao konačan broj branitelja tj. konačan broj udjela u fondu. Ukupan iznos dividende, koja se dijeli braniteljima za 2005. g., je poznat i iznosi 42,164 mil. kn.

http://www.erste-invest.hr/UserDocsImages/informativni%20prospekt%20fonda%20HB%20za%202006.p df

Kako mi se cini, konacan broj branitelja se nece znati nikada, tako da i ta dividenda, a i dionice necemo vidjeti nikada.

nulakuna
10.06.2007., 14:15
Kako mi se cini, konacan broj branitelja se nece znati nikada, tako da i ta dividenda, a i dionice necemo vidjeti nikada.

Nisam siguran ali mislim da su u pitanju još samo sudski sporovi. Obzirom na "veliku brzinu" kojom naši sudovi rješavaju takve sporove, moglo bi potrajati još nekoliko godina. U svakom slučaju konačno vrijeme. Ako ti ne doživiš to netko će te naslijediti, nebrini se, bitno da imovina fonda raste.

emiliano
11.06.2007., 08:15

Plus cca 300.000.000 za 2006. :top:

Lord_Smirnoff
11.06.2007., 23:18
hmmm zanimljivo ...znaci mogli bi dobru sumicu love izkesirati odjedanput iz fonda ?
greed on :D

jmikulc5
12.06.2007., 06:49
Momentalno me zanima kad ce doci taj dan da oni otvore kesu?

emiliano
12.06.2007., 07:47
hmmm zanimljivo ...znaci mogli bi dobru sumicu love izkesirati odjedanput iz fonda ?
greed on :D

Ma i nije nešto, puno nas je, prema nekakvom prosjeku ta dividenda bi mogla biti oko 500-600 kn.

jmikulc5
12.06.2007., 08:03
Ma i nije nešto, puno nas je, prema nekakvom prosjeku ta dividenda bi mogla biti oko 500-600 kn.

Da li to po udjelu ili ??

emiliano
12.06.2007., 08:43
Da li to po udjelu ili ??

Na žalost ne, to sam ja računao za sebe, a ja imam 8 udjela i mislim da je prosjek nekih 8-10 udjela po branitelju ...

nulakuna
12.06.2007., 08:58
Plus cca 300.000.000 za 2006. :top:

Kako si došao do ovog iznosa? Poznata dobit za 2006. g. je 59.767.600,41 kn, to je predujam dividende T-HT , ukupna dividenda T-HT nije poznata jer još nije donešena odluka o isplati dividende (zadržana dobit) kao ni dividenda INE. Ovaj iznos se djeli na 3 dijela, samo jedna trećina se isplaćije braniteljima.

emiliano
12.06.2007., 09:15
Kako si došao do ovog iznosa?

Ako laže Jadranka (http://www.radiobrod.hr/detaljnije.asp?ID=483) lažem i ja ...

nulakuna
12.06.2007., 09:19
Ako laže Jadranka (http://www.radiobrod.hr/detaljnije.asp?ID=483) lažem i ja ...

To se zove loše novinarsko izvješćivanje. Istina je slijedeća:
24. siječnja 2006 godine Fond je primio predujem dividende HT-a za 2005. u iznosu od 56.920.751,24 HRK
Odlukom UO Fonda HB, za godinu 2006. isplatiti će se iznos od 59.767.600,41 HRK, što predstavlja realiziranu dobit fonda HB u 2006. godini. Nerealizirana dobit u iznosu od 859.859.658,71 HRK, ostvarena prvenstveno kroz povećanje cijene dionica INA-e neće se isplaćivati radi zaštite vrijednosti udjela Fonda HB. Isplata nerealizirane dobiti za 2006. godinu zahtijevala bi prodaju dijela imovine Fonda (dionice INA-e ili HT-a), što prema mišljenju UO Fonda HB i Društva za upravljanje Fondom, trenutno nije u interesu vlasnika udjela u Fondu HB.

emiliano
12.06.2007., 09:25
Nisam to znao, niti sam tako detaljno o tome istraživao, zvuči logično, naravno, dakle dividenda će biti puno manja, svega nekih 150-200 kn za mojih 8 udjela, taman da odvedem djecu na pizzu ...:zubo:

freelancer
12.06.2007., 09:37

Ček, ček zar nije Suzana??? :cry: :lol:

emiliano
12.06.2007., 09:40
Ček, ček zar nije Suzana??? :cry: :lol:

Ma dobro, oće mi neko više objasnit u čemu je fora ...:mad: :mad: :mad:

jmikulc5
13.06.2007., 09:01
Koliko onda ja mogu ocekivat za svojih 21 udjela?

kolt
14.06.2007., 08:43
Suprug mi je umro 2006 al u ostavinskoj nisu upisani udjeli u fondu branitelja. rekli su mi da prigovor mogu napraviti i bez toga sto jesam pa to poslije upisati u ostavinsku. jos nisam dobila novo rjesenje bila u uredu za branitelje pa nesto zapisali i rekli da ce doci uskoro. cekat cu jos malo.

al ono sto me vise zanima o kakvoj dividendi vi pricate. u fondu imas udjele i kad bude bila poznata cijena znat ce se koliko imas novcica. koliko ja znam fondovi ne dijele dividendu jer zasto onda ostali fondovi ne djele dividende zar ima neke razlike za ovaj braniteljski.

emiliano
14.06.2007., 09:04
al ono sto me vise zanima o kakvoj dividendi vi pricate. u fondu imas udjele i kad bude bila poznata cijena znat ce se koliko imas novcica. koliko ja znam fondovi ne dijele dividendu jer zasto onda ostali fondovi ne djele dividende zar ima neke razlike za ovaj braniteljski.

Braniteljski fond je ostvario dobit i u 2005. i u 2006. godini ... Dio te dobiti bit će podjeljen vlasnicima udjela kad se bude točno znala vrijednost ...

Ostali fondovi (ako time misliš na OIF) rade drugačije, svu dobit iskazuju kroz povećanje vrijednosti udjela ...

Blagajnica
14.06.2007., 09:14
Ljudi, kak ne shvacate da je braniteljski fond prodavanje magle?
Slazem sa svim vasim opservacijama, ali on je fond vise politicke domene, nego ekonomske.
Ako vec imamo nesto u tom fondu, zasto nam ne daju da sami odlucimo o njegovoj sudbini?
Sve mi ovi slici na PIF-ove kad nam je drzava davala milijune kuna (nominalnih), au praksi sve to nije vrijedilo nista.
Ovdje je prica malo bolja jer se radi o respektabilnim dionicama, s tim da ce sve pozitivne rezultate pojesti vojska laznih branitelja i kojekakvih tajnica po uredima sto prve linije nisu ni vidjeli.
Zakljucajmo topic na 3 godina pa vidimo jesmo li do tada nesto konkretno dobili.

emiliano
14.06.2007., 09:23

Ako je tako zašto ti lijepo ne prodaš meni pravo na tvoje udjele ?

Blagajnica
14.06.2007., 09:25
Ako je tako zašto ti lijepo ne prodaš meni pravo na tvoje udjele ?

Danasnje nista s vremenom ce sigurno vrijediti nesto. :zubo:

kolt
14.06.2007., 11:49
Braniteljski fond je ostvario dobit i u 2005. i u 2006. godini ... Dio te dobiti bit će podjeljen vlasnicima udjela kad se bude točno znala vrijednost ...

Ostali fondovi (ako time misliš na OIF) rade drugačije, svu dobit iskazuju kroz povećanje vrijednosti udjela ...

hvala

sve u svemu opet nesto posebno za branitelje i sad ja i o tme moram voditi racuna

nulakuna
14.06.2007., 13:32
...

Fond HB nije kao otvoreni investicijski fondovi, iz jednostavnog razloga jer je osnovan posebnim zakonom. Može se reći da je zatvoreni investicijski fond, u kojem samo određene osobe mogu imati udjele i iste samo prodavati isključivo fondu. Navedenim zakonom o osnivanju fonda je sve propisano, pa tako i isplata dividende. Sve ovisi o broju udjela, dok se ne sazna točan broj udjela društvo za upravlanje fondom neće izići u javnost sa iznosom dividende po udjelu. Sve ostalo su špekulacije pojedinaca.

spy
14.06.2007., 13:38
Može se reći da je zatvoreni investicijski fond, u kojem samo određene osobe mogu imati udjele i iste samo prodavati isključivo fondu.

ovo šta si boldo je jedna od osnovnih karakteristika otvorenog fonda
:s

nulakuna
14.06.2007., 13:56
Slazem sa svim vasim opservacijama, ali on je fond vise politicke domene, nego ekonomske.
Ako vec imamo nesto u tom fondu, zasto nam ne daju da sami odlucimo o njegovoj sudbini?
Sve mi ovi slici na PIF-ove kad nam je drzava davala milijune kuna (nominalnih), au praksi sve to nije vrijedilo nista.
Ovdje je prica malo bolja jer se radi o respektabilnim dionicama, s tim da ce sve pozitivne rezultate pojesti vojska laznih branitelja i kojekakvih tajnica po uredima sto prve linije nisu ni vidjeli.
Zakljucajmo topic na 3 godina pa vidimo jesmo li do tada nesto konkretno dobili.

Jeli ova prva rečenica pitanje ili tvrdnja? :confused: Ako je pitanje onda moram reći da Fond HB nije prodavanje magle, niti je politička stvar već čisto ekonomsaka i zbog toga za njega vrijede sve ekonomske zakonitosti kao i za svako drugi zatvoreni investicijski fond sa konzervativnom politikom ulaganja. Fond nemože sam kupovati dionice ali može obveznice. Zakonom je određeno koje dionice i koliko % će ići u fond. Pa tako fond sada u imovini ima 7% T-HT i 7 % INA dionica i nešto obveznica. I INA i T-HT isplaćuju dividendu fondu koja se zatim dijeli na tri djela, a 1/3 se isplaćuje braniteljima proporcionalno broju udjela koje posjeduju.
Što se tiče lažnih branitelja ovo nije mjesto za raspravu o tome, pa to neću komentirati.
Po zakonu kada se imovina fonda smanji ispod 50% (neznam od čega) isti će se likvidirati a preostala imovina će se rasprodati i podijeliti preostalim imateljima udjela. Koliko godina će za to trebati vidjećemo.

nulakuna
14.06.2007., 14:15
ovo šta si boldo je jedna od osnovnih karakteristika otvorenog fonda
:s

U otvorenom fondu se udjeli mogu i kupovati i prodavati, u Fondu HB ne možeš kupovati udjele. Da bi imao udjele u Fondu HB moraš zadovoljavati dodatne kriterije što je karakteristika zatvorenih fondova. Normalno je da su neke karakteristike i otvorenih i zatvorenih fondova iste. U otvorenom fondu imatelj udjela može biti bilo koja fizička ili pravna osoba. U zatvorenom to nije tako. Obzirom da u Fondu HB udjele mogu imati samo branitelji koji su fizičke osobe, te da je broj udjela određen zakonom, a ne željom svakog pojedinog branitelja, i da je na kraju krajeva konačan i broj branitelja i udjela, nemože se tvrditi da je Fond HB otvoreni investicijski fond.

spy
14.06.2007., 15:34
karakteristika zatvorenih fondova je da emitiraju dionice koje moš kupovat i prodavat kolko očeš
pobrko si prajvt i zatvorene
neda mi se više igrat :mad:

nulakuna
14.06.2007., 16:11
karakteristika zatvorenih fondova je da emitiraju dionice koje moš kupovat i prodavat kolko očeš
pobrko si prajvt i zatvorene
neda mi se više igrat :mad:

Pitanje je tko je i šta pobrkao? A da pročitaš par zakona, ili možda koje izvješće o radu fonda. Imaš i linkove na ovom topiku.
Za one kojima se neda tražiti:
Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji je po svojoj prirodi konzervativan. Imovina
Fonda prema Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (“Narodne novine”
br. 163/03 i 82/04) ulaže se:
bez ograničenja u dužničke vrijednosne papire koje je izdala Republika Hrvatska, Hrvatska narodna banka, te za koje garantira Republika Hrvatska,
- do 40% sredstava Fonda u vrijednosne papire država članica Europske unije i drugih država članica OECD-a,
- do 40% sredstva Fonda u depozite kod financijskih institucija, ali ne više od 5% ukupne imovine Fonda u jednu financijsku instituciju s tim da taj iznos ne prelazi 5% jamstvenog kapitala te financijske institucije
- do 40% u dužničke vrijednosne papire s kojim se trguje na burzi ili drugom organiziranom tržištu vrijednosnih papira, u Republici Hrvatskoj.
Odstupanja od propisanih ograničenja moguća su radi:
- promjene tržišnih cijena koje predstavljaju osnovicu za procjenu vrijednosti imovine i obveza Fonda,
- promjene tečaja,
- promjene organizacijskih ili ekonomskih odnosa među subjektima u koje je ulagana imovina Fonda.
Društvo za upravljanje Fondom će svoje poslovanje s imovinom Fonda voditi s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika uz uvažavanje načela sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti i razdiobe rizika ulaganjem u vrijednosne
papire, te u depozite kod financijskih institucija u skladu sa Zakonom.

Nevidim nikakvu zbrku u ovome. Zoveš li ga privatnim, nije jer ga je osnovala država a ona nije privatna, nije ni dionički jer ne izdaje dionice, nije ni otvoreni jer nemogu svi u njega ulagati, a ti sad sam zaključi kakav je.
Najjednostavnije zove se Fond hrvatskih branitelja.

Jalnuški Diletant
14.06.2007., 16:11

Meni nije teško čekati još deset mjeseci. :cool:

Blagajnica
14.06.2007., 17:19
Meni nije teško čekati još deset mjeseci. :cool:

Ni meni, samo mislim da je stvarno bolje cekati duze vrijeme jer ce dobit biti veca.
Ali to je samo moje misljenje.

Blagajnica
14.06.2007., 17:23
Pitanje je tko je i šta pobrkao? A da pročitaš par zakona, ili možda koje izvješće o radu fonda. Imaš i linkove na ovom topiku.
Za one kojima se neda tražiti:
Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji je po svojoj prirodi konzervativan. Imovina

Nevidim nikakvu zbrku u ovome. Zoveš li ga privatnim, nije jer ga je osnovala država a ona nije privatna, nije ni dionički jer ne izdaje dionice, nije ni otvoreni jer nemogu svi u njega ulagati, a ti sad sam zaključi kakav je.
Najjednostavnije zove se Fond hrvatskih branitelja.

Cuj nulakuna,

mislim da ti je konverazija sa spy-om prebrijacka.
Ipak je on osoba sa velikim iskustvom i da malo vise posvetis paznje njegovoj izjavi shvatio bi da je u pravu.
Inace, cijenim tvoj zar i uvjerljivost, arguemnetiranost ali ipak vrijedi pogledati s kim konverziramo i respektirati osobu koja ima vise od 3000 objavaka od kojih su mnogi vrlo profesionalni.
Malo paznje, puno koncentracije i sve pet. :top:

Jalnuški Diletant
14.06.2007., 17:46
Ni meni, samo mislim da je stvarno bolje cekati duze vrijeme jer ce dobit biti veca.
Ali to je samo moje misljenje.

Pa tko ti brani čekat? :D

nulakuna
14.06.2007., 18:56
Cuj nulakuna,

Ipak je on osoba sa velikim iskustvom i da malo vise posvetis paznje njegovoj izjavi shvatio bi da je u pravu.
Inace, cijenim tvoj zar i uvjerljivost, arguemnetiranost ali ipak vrijedi pogledati s kim konverziramo i respektirati osobu koja ima vise od 3000 objavaka od kojih su mnogi vrlo profesionalni.

Ako je osoba sa iskustvom i znanjem neka to i pokaže. Ako ima neko znanje može to sam napisati, netreba mu odvjetnik. Ja baš nema respekta prema samozvanim autoritetima pa da imaju i milijun objavaka. A što mi je to promaklo u njegovim postovima o Fondu HB?

Lord_Smirnoff
17.06.2007., 02:39
cisto da malo vratim na temu ;) dali je netko provijeravao u zadnje vrijeme kolika je vrijednost udijela ?

jmikulc5
17.06.2007., 14:28
cisto da malo vratim na temu ;) dali je netko provijeravao u zadnje vrijeme kolika je vrijednost udijela ?

Mislim da bi to trebala biti glvna zadaca na ovoj temi. Znaci netko bi trebao cesce izvestavati o svim novinama, ako ih ima i vrijednost udjela.:)

kronberger
17.06.2007., 17:02
Mene zanimaju konkretne informacije o vrsti ugovora koju treba potpisati kod kupnje udjela. Ima li neko iskustva?

kronberger
17.06.2007., 17:04
Cuj nulakuna,

:troll:

Lord_Smirnoff
17.06.2007., 21:06
Mene zanimaju konkretne informacije o vrsti ugovora koju treba potpisati kod kupnje udjela. Ima li neko iskustva?

hmmm pa ako si procitao temu legalno ne mozes kupiti udio... eh ako mislis na mutne poslove to je druga stvar :E ... i tu ti ja nemogu pomoci :)

bazga
27.06.2007., 14:58
HINA javlja:
Kosor: Fond branitelja raspolaže imovinom od 3,4 milijarde kuna Fond hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji trenutno raspolaže s 3,4 milijarde kuna, a krajem prošle godine raspolagao je imovinom nešto manjom od tri milijarde kuna, izvijestila je danas ministrica branitelja i predsjednica Upravnog odbora Fonda Jadranka Kosor podnoseći u Hrvatskom saboru poslovno izvješće o radu Fonda u 2006.
ZAGREB - Najveći udio u imovini, više od 95 posto, čine dionice Ine i HT-a koje su prenesene na račun Fonda, 4,4 posto portfelja čine državne i korporativne dionice, a 0,2 posto sredstva na transakcijskom računu Fonda na depozitnoj banci.

Podatak da je imovina Fonda u odnosu na kraj 2005. porasla za 40 posto Kosor je ocijenila činjenicom da je Fond dobro i uspješno gospodario imovinom branitelja.

U skladu s odlukom da se trećina dobiti Fonda (oko 42 milijuna kuna) raspodijeli za poboljšanje statusa branitelja, 40 posto tog iznosa dobio je Fond za stipendiranje branitelja i njihove djece, a 60 posto Zaklada hrvatskih branitelja.
Lani su dodijeljene i prve stipendije, njih 2872, vrijednosti od 16 milijuna kuna, dok Zaklada raspolaže s 25 milijuna kuna za potrebe socijalno ugroženih i teže bolesnih branitelja.

Neto dobit Fonda u 2006. iznosila je 920 milijuna kuna.

jmikulc5
27.06.2007., 15:11
HINA javlja:
Kosor: Fond branitelja raspolaže imovinom od 3,4 milijarde kuna Fond hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji trenutno raspolaže s 3,4 milijarde kuna, a krajem prošle godine raspolagao je imovinom nešto manjom od tri milijarde kuna, izvijestila je danas ministrica branitelja i predsjednica Upravnog odbora Fonda Jadranka Kosor podnoseći u Hrvatskom saboru poslovno izvješće o radu Fonda u 2006.
ZAGREB - Najveći udio u imovini, više od 95 posto, čine dionice Ine i HT-a koje su prenesene na račun Fonda, 4,4 posto portfelja čine državne i korporativne dionice, a 0,2 posto sredstva na transakcijskom računu Fonda na depozitnoj banci.

Podatak da je imovina Fonda u odnosu na kraj 2005. porasla za 40 posto Kosor je ocijenila činjenicom da je Fond dobro i uspješno gospodario imovinom branitelja.

U skladu s odlukom da se trećina dobiti Fonda (oko 42 milijuna kuna) raspodijeli za poboljšanje statusa branitelja, 40 posto tog iznosa dobio je Fond za stipendiranje branitelja i njihove djece, a 60 posto Zaklada hrvatskih branitelja.
Lani su dodijeljene i prve stipendije, njih 2872, vrijednosti od 16 milijuna kuna, dok Zaklada raspolaže s 25 milijuna kuna za potrebe socijalno ugroženih i teže bolesnih branitelja.

Neto dobit Fonda u 2006. iznosila je 920 milijuna kuna.

E to je vec nesto vrijedno citanja.

Blagajnica
27.06.2007., 15:12

cicap
29.06.2007., 13:44
Ministrica je rekla na tv-u da jedan udio vrijedi 650,00 kn!
:top:

Pa sada imamo konkretnu cijenu...
Moji doma imaju 34,9 vrijednost udjela, pa se lako da izračunati...

Lord_Smirnoff
29.06.2007., 21:46
O fino .. ocekivao sam mrvicu vise ... ali nije lose :) tko zna mozda bude i neka konkretna lova od svega toga :zubo:
Mene sada najvise "svrbi" kada i sta ce biti sa tim najavljivanim dividendama ...

O.T. @ blagajnica daj napisi barem recenicu da bar lici da te zanima tema a ne samo da si dosla trolati nhf ;)

Blagajnica
29.06.2007., 22:30
tema me definitivno zanima jer imam dosta u braniteljskom fondu.
Mislim da imam vise udjela od prosjecnog imatelja.
Naravno da necu govoriti o tome kako sam dosla do njih.
No, reci cu jedno: vjerujem u braniteljski fond i sigurna sam da sada ne vrijedi ni pola sto ce vrijediti u budcnosti. Mislim na (crno) trzisnu vrijednost.

P.S. Jel sada ok?:cerek:

Lord_Smirnoff
01.07.2007., 22:46
hehe super :D ... mene bas zanima na koju foru (mislim konkretno) kako "prebace" udjele i kada smo kod toga sta sa dividendama ... kome one idu .. i sta sprijecava ovog drugog da ti uvali kajlu ?
kome ces se onda zaliti ?

Blagajnica
01.07.2007., 22:52
Dodjes do njega i kazes rijeci mog poslovnog uzora:

I' ll make your offer you can refuse!

I nema zime za kajlu i zalbe dok god se strane drze dogovora.

P.S. Najvaznija stvar je obajsniti pravila igre.

Rocky64
02.07.2007., 07:40
Pogle ove oglase:
Udio u braniteljskom fondu 3300 bodova 4€ bod

Luđaci. To znači da bi udio koštao 400€ iliti 3000 kn, ili ja nešto krivo računam.

emiliano
02.07.2007., 07:52
To se zove "slobodno formiranje cijena" ...:zubo:

Blagajnica
02.07.2007., 08:59
Pogle ove oglase:

Luđaci. To znači da bi udio koštao 400€ iliti 3000 kn, ili ja nešto krivo računam.

Kad netko toliko placa sigurno ocekuje da ce dobiti vise.
Nije mi jasna tvoja matematika.
zar ne bi trebalo sve zajedno kostati 3300 bodova X 4 eura komad = 13200 eura?

vorpatril
02.07.2007., 09:11
Pogle ove oglase:

Uuuu, neko pokušava doooobro zaraditi.

Jer ako je broj bodova podjeljeno sa 100 = broj udjela dobiješ slijedeće

3300/100= 33 udjela
MHBDR objavio da je trenutna vrijednost udjela 650,00 kn.
33*650= 21450 ili cca 3000 eura

A ovako bi ispalo 3300*4=13200 eura!
:eek: :zubo:

Rocky64
02.07.2007., 10:07
Odite na oglasnik.hr i u pretraživaču napišite branitelj.

Udio u braniteljeskom fondu 2061 boda, 2€/bod
Udio u braniteljskim dionicama, 2000 bodova, 700 kn/bod
Udio u braniteljskom fondu 4.166.00 boda povoljno jedan € bod
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

nulakuna
02.07.2007., 19:09
Odite na oglasnik.hr i u pretraživaču napišite branitelj.

Udio u braniteljeskom fondu 2061 boda, 2€/bod
Udio u braniteljskim dionicama, 2000 bodova, 700 kn/bod
Udio u braniteljskom fondu 4.166.00 boda povoljno jedan € bod
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Nisam gledao na oglasnik.hr, ali da malo proanaliziram što se ovdje nudi.
Osnovna jedinica za kupnju/prodaju je udio.
2061 bod x 2,00 € = 20,61 udio x 200,00 € = 4122,00 €
2000 bod x 700,00 kn = 20 udio x 70.000,00 kn = 1.400.000,00 kn
4166 bod x 1,00 € = 41,66 udio x 100,00 € = 4166,00 €

Prema ovome oni koji daju oglase o prodaji po ovim cijenama odlično znaju matematiku i sigurno neće izgubiti na ovim transakcijama.

jmikulc5
02.07.2007., 22:07
:confused: Mislim da je sada najinteresantnije da li ce dividende i kada?

Lord_Smirnoff
02.07.2007., 23:39
kako su negdije spomenuli dividende su vec trebale biti ali kako se vode neki sporovi oko udijela i slicno pa dok se ne rijesi sve cemo cekati ... to je ono sta mene najvise "svrbi" greed is good :D

vorpatril
03.07.2007., 09:35
kako su negdije spomenuli dividende su vec trebale biti ali kako se vode neki sporovi oko udijela i slicno pa dok se ne rijesi sve cemo cekati ... to je ono sta mene najvise "svrbi" greed is good :D

Ne mogu početi s isplatama dividendi jer registar još nije zaključen. A nije baš da ima izgleda da bude zaključen u skorije vrijeme. Jer ima predmeta na upravnom sporu koji traje po par godina.

vorpatril
03.07.2007., 09:38
Nisam gledao na oglasnik.hr, ali da malo proanaliziram što se ovdje nudi.
Osnovna jedinica za kupnju/prodaju je udio.
2061 bod x 2,00 € = 20,61 udio x 200,00 € = 4122,00 €
2000 bod x 700,00 kn = 20 udio x 70.000,00 kn = 1.400.000,00 kn
4166 bod x 1,00 € = 41,66 udio x 100,00 € = 4166,00 €

Prema ovome oni koji daju oglase o prodaji po ovim cijenama odlično znaju matematiku i sigurno neće izgubiti na ovim transakcijama.

:rofl: :rofl:

Vrijednost UDJELA je 650, 00 kn, a ne boda. Službeno. Ako ćemo gledati po tome, trenutna vrijednos boda je 650/100= 6,5 kn. A lovaca u mutnom je uvijek bilo i bit će.

ddarkok.
05.07.2007., 19:23
Ima li netko informaciju kada kreće isplata pomoći za teško mat.stanje hr branitelja.isplatu treba izvršiti zaklada hrv.branitelja.na njihovim stranicama piše samo da su zaprimili 18000 zahtjeva u dva mjeseca a o isplati ništa.

fishenwalc
07.07.2007., 11:46
evo nekih novosti iz večernjaka

...Branitelji koji u travnju iduće godine odluče prodati svoje udjele, više neće imati pravo na udjele u poduzećima čije će dionice u Fond hrvatskih branitelja ući kasnije...

tu piše ostalo... (http://www.vecernji.hr/home/manager/1268669/index.do)

Lord_Smirnoff
07.07.2007., 14:39
Znaci sto vise ljudi proda bolje za one koji ostaju :)

fishenwalc
07.07.2007., 18:16
tako je :top:

Blagajnica
08.07.2007., 15:30

mislim da je to dobro za sve.
Oni koji zele prodati ce doci do svoje love, a oni koji zele ostati jos ce bolje proci.

new one
08.07.2007., 19:08
Imam jedan prijedlog...
Ako je istina da se može prodat samo Fondu, zašto ne bi mogli branitelji otkupljivat udjele u Fondu od drugih branitelja?

I ja i stari smo branitelji. Puno mojih poznanika željelo bi prodati udjele u Fondu, a ne vidim razloga zašto ih ja ne bi mogao kupiti od njega?!

fishenwalc
08.07.2007., 21:02
Imam jedan prijedlog...
Ako je istina da se može prodat samo Fondu, zašto ne bi mogli branitelji otkupljivat udjele u Fondu od drugih branitelja?

I ja i stari smo branitelji. Puno mojih poznanika željelo bi prodati udjele u Fondu, a ne vidim razloga zašto ih ja ne bi mogao kupiti od njega?!
dogovori sve s jadrankom, ja te podržavam :top:

emiliano
09.07.2007., 06:33
Ne kužim zašto bi se fond ugasio ako polovica branitelja proda svoje udjele ...
pa sva imovina bi i dalje bila u njemu ... to je vjerojatno opet novinarska patka... vjerojatno je mislio ako vrijednost imovine padne ispod 50%, ali to se neće dogoditi ako polovica branitelja proda ... razišljam li dobro ?:confused:

Blagajnica
09.07.2007., 08:57
dogovori sve s jadrankom, ja te podržavam :top:

i drzava u kojoj jedna radio-novinarka vodi i odlucuje sto ce biti s vise milijardi kuna. neshvatljivo mi je ako je sve tako super u fondu branitelja i ako se dobro zaradjuje zasto onda ona i njeni stopiraju nase raspolaganje onim sto nam pripada. :E

P.S. Te prijetnje putem novina su mi ponizavajuce. :flop:

nulakuna
09.07.2007., 22:52
i drzava u kojoj jedna radio-novinarka vodi i odlucuje sto ce biti s vise milijardi kuna. neshvatljivo mi je ako je sve tako super u fondu branitelja i ako se dobro zaradjuje zasto onda ona i njeni stopiraju nase raspolaganje onim sto nam pripada. :E

P.S. Te prijetnje putem novina su mi ponizavajuce. :flop:

Ako već pljuješ po nečemu, bar to čini argumentirano. Tko i što stopira??? Mislim da je to ovdje već apsolvirano.
Usporedbe radi - najveći OIF ZB Aktiv ima imovinu u vrijednosti 2,7 mlrd kn i 17k i nešto investitora. Braniteljski fond trenutno ima imovinu 3,4 mlrd kn i 480k i kusur vlasnika udjela. Kada se vlada (nije bitno koja i koje stranke) smiluje i provede do kraja zakon o tom fondu trebao bi imati više od 7 mlrd kn. Hoće li netko prodati udjele, kada i zašto osobna je stvar svakog vlasnika istih. Među 17k inestitora u ZB Aktivu nijedan nemože predvidjeti da će imovina istog ikada doseći vrijednost 7 mlrd kn, a ipak su u njemu i nadaju se zaradi. Broj investitora i broj udjela u ZB Aktivu nije ograničen, a u Fondu HB i broj udjela i broj vlasnika istih je konačan, istina da još nije utvrđen, a samo imovina nije konačna može biti i znatno veća od 7 mlrd kn, ovisno o cijenama dionica koje ima i koje će imati u portfelju.
Pravila koja vrijede za svakog vlasnika udjela u ZB Aktivu (i bilo kojem drugom OIF) trebala bi vrijediti i za svakog vlasnika udjela u Fondu HB. Ako netko proda udjele u ZB Aktivu i izgubi potencijalnu zaradu ostvarenu u narednim godinama ima li pravo tražiti da se ista isplati i njemu jer se eto prevario u računici? Za Fond HB se zna sigurno da će mu se imovina povećati, a nezna se točno kada. Pa ako nevjerujete da je ovo točno slobodno prodajte svoje udjele odmah čim to bude moguće. Ako imate udjele u bilo kojem drugom fondu i nevjerujete da će vam donijeti zaradu u budućnosti najnormalnija stvar je da ih prodate i novce investirate u nešto drugo ili ih jednostavno potrošite.
Prema tome pitanje je zašto bi oni koji prodaju udjele prerano participirali u budućoj potencijalnoj zaradi i kome postavljanje takvog pitanja uopće pada na pamet? Mislim da su to oni koji hoće i jare i pare. Hoće odmah unovčiti udjele a nežele izgubiti i potencijalnu zaradu.
Samo za neinformirane napomenut ću da potencijalnu zaradu, osim povećanja cijene dionica, čine i dividende koje se isplaćuju jednom godišnje.

Blagajnica
10.07.2007., 08:40
Nulakuna,

ili si politicki aktivist jedne stranke ili me nisi skuzio.
Kakve veze aktiv ima sa fondom HB?
Ako nesto posjedujes poput udjela u fondu HB zasto ne bi imao pravo raspolaganja istim?
Te price da registar nije jos uvijek zakljucen i druge su mi bez veze.
Jadranka show me the money!

vorpatril
10.07.2007., 08:46
Nulakuna,

Ako nesto posjedujes poput udjela u fondu HB zasto ne bi imao pravo raspolaganja istim?

Registar još nije gotov! I neće ni biti tako skoro. Informacije radi MHBDR još nije uveo sva pravomoćna Rješenja o osobnoj invalidnini, obiteljskoj... A to bitno utječe na bodove, dakle i na udjele. Posredno utječe na ukupnu vrijednost pojedinog udjela.

emiliano
10.07.2007., 08:48
Udjeli se ne mogu još (legalno) prodavati po zakonu do 04.08. ako se ne varam ...
Do tada će valjda objaviti vrijednost, pa ko hoće prodati neka proda, samo bi ih trebalo upozoriti da će vrijednost udjela rasti, pa ako svejedno hoće prodati to je njihovo pravo, ne vidim što je tu sporno ...

Blagajnica
10.07.2007., 09:33
Registar još nije gotov! I neće ni biti tako skoro. Informacije radi MHBDR još nije uveo sva pravomoćna Rješenja o osobnoj invalidnini, obiteljskoj... A to bitno utječe na bodove, dakle i na udjele. Posredno utječe na ukupnu vrijednost pojedinog udjela.

Slazem se s tobom.
Ali, ovjde se radi o prevelikoj lovi da bi zbog par tisuca novih clanova toliko dugo blokiralo.
ovako mozemo i do 2010. godine. S tolikim brojem branitelja mogli smo doci do Rusije. smijesno. :)

vorpatril
10.07.2007., 09:41
Slazem se s tobom.
Ali, ovjde se radi o prevelikoj lovi da bi zbog par tisuca novih clanova toliko dugo blokiralo.
ovako mozemo i do 2010. godine. S tolikim brojem branitelja mogli smo doci do Rusije. smijesno. :)

Pa to je još jedan od razloga za moratorij do travnja 2008. A poslije toga, svakom branitelju je otvorena mogućnost ustupanja svog udjela fondu. Radeći posao koji radim evo već 10-ak godina, sve vezano uz bilo kakvu materijalnu korist je vrlo škakljivo i treba puno opreza. Pa i ovdje je već neko napisao, pa šta ako proda svoje udjele a poslije u fond "uđu" dionice INE ili HEPa (nebitno). Onog trenutka kad neko proda svoje udjele to je za tu osobu gotovo. Slično kao kod uvoza vozila. Nažalost ima branitelja koji nisu bili u mogućnosti uvesti vozilo dok je to pravo bilo na snazi. Sada kad možda imaju novčanih mogućnosti, pravo je ukinuto.

emiliano
10.07.2007., 10:28
Nažalost ima branitelja koji nisu bili u mogućnosti uvesti vozilo dok je to pravo bilo na snazi. Sada kad možda imaju novčanih mogućnosti, pravo je ukinuto.

Moj slučaj ... baš me zanima kako bi to riješio ustavni sud ...

fishenwalc
10.07.2007., 11:15
Moj slučaj ... baš me zanima kako bi to riješio ustavni sud ...
ma nisi niš propustio
ja uzeo vozilo, a sad ima već 10 i pol godina
krajnje je vrijeme da se to opet dopusti, bar na tjedan dana :D

nulakuna
10.07.2007., 11:53
Nulakuna,

Nisam nikakav politički aktivist nijedne stranke.
Samo sam upoznat sa problemima onih par tisuća ljudi koji su 91. godine ratovali a nisu vodili brigu o evidencijama, pa sad imaju problema sa dokazivanjem pripadnosti postrojbi a samim tim i brojem bodova i udjela u Fondu.
I zamisli još se koriste instrumentima pravne države za ostvarivanje svojih prava, te usporavaju neku Blagajnicu da dođe da svojih novaca, kako se samo usuđuju to joj napraviti?
Najbolje da tih par tisuća pravih branitelja izvrši kolektivni suicid da bi naša draga Blagajnica napokon došla do svojih teško stečenih udjela.

subaru14
10.07.2007., 13:08
Točno tako...
HOS-u pristupio u 6.mj.91. Ranjen u 9mj.91. HOS pripojen HV i sve pet. Datum pristupanja mi je onaj datum kada sam ranjen. Ona tri mjeseca prije otišla u vjetar.
E...ne može.Ako su već odredili da je 8 bodova dan do 15.01.1992,(vjerovatno zbog danas utjecajnih ljudi za koje je rat završio datumom priznanja) i time direktno podcijenili sve operacije HV poslije toga ( Maslenica, dubrovačko ratište, miljevački plato,Zima 94 - sve jedan bod ; SKOK 1 i 2,Ljeto 95,Oluja i resanovci - drvar -3 boda ,Južni potez i Maestral - 1bod) ne dozvoljavam da me nitko j... u zdrav mozak. Mnoge od tadašnjih zapovjednika je vrlo teško pronaći, pa procedura i ovjere kod javnih bilježnika, ratni putevi ,pa gluhi telefon na relaciji Ured za obranu-MORH-Jadranka itd,itd.Traje to traje , a boga mi trajat će koliko god bude potrebno.....

Blagajnica
10.07.2007., 16:20
Nisam nikakav politički aktivist nijedne stranke.
Samo sam upoznat sa problemima onih par tisuća ljudi koji su 91. godine ratovali a nisu vodili brigu o evidencijama, pa sad imaju problema sa dokazivanjem pripadnosti postrojbi a samim tim i brojem bodova i udjela u Fondu.
I zamisli još se koriste instrumentima pravne države za ostvarivanje svojih prava, te usporavaju neku Blagajnicu da dođe da svojih novaca, kako se samo usuđuju to joj napraviti?
Najbolje da tih par tisuća pravih branitelja izvrši kolektivni suicid da bi naša draga Blagajnica napokon došla do svojih teško stečenih udjela.

Poprilicno morbidan objavak. :flop:
Daj se malo skuliraj. :mad:
zao mi je onih par tisuca ljudi iz 91. ali pola onih koji cine ovaj fond dolaze mnogo kasnije.
Srecom da imaju Suzanu pa ce mi ona rijesiti probleme. :rofl:

Moje je pitanje: gdje su bili svo ovo vrijeme, a i ako imaju opravdan odgovor zasto im tjela drzave uprave, ponajvise jedna stranka od tolike brige nije rijesila probleme kad oni nisu u mogucnosti. Zar ne postoji ministarstvo koje bi im trebalo pomoci? :confused:
Mnogi od njih glasaju za jednu te istu stranku. zar vec nisu shvatili da im to nije dobitna kombinacija?

P.S. sto se tice suicida. Jos nisam cula da se netko ubija radi udjela u fondu HB.

nulakuna
11.07.2007., 13:05
Poprilicno morbidan objavak. :flop:
Daj se malo skuliraj. :mad:
zao mi je onih par tisuca ljudi iz 91. ali pola onih koji cine ovaj fond dolaze mnogo kasnije.
Srecom da imaju Suzanu pa ce mi ona rijesiti probleme. :rofl:

Moje je pitanje: gdje su bili svo ovo vrijeme, a i ako imaju opravdan odgovor zasto im tjela drzave uprave, ponajvise jedna stranka od tolike brige nije rijesila probleme kad oni nisu u mogucnosti. Zar ne postoji ministarstvo koje bi im trebalo pomoci? :confused:
Mnogi od njih glasaju za jednu te istu stranku. zar vec nisu shvatili da im to nije dobitna kombinacija?

P.S. sto se tice suicida. Jos nisam cula da se netko ubija radi udjela u fondu HB.

- isto kao i tvoj "Jadranka show me the money!"
- I'm cool like Iceman.
- da ti je žao nebi pisala "Jadranka show me the money!"
- Lako je biti general poslije bitke i pričati što se nije napravilo ovoliko ili onoliko. Vidi se da si na nekom birokratskom radnom mjestu. Uvijek je netko drugi taj koji im treba pomoći. Koliko si im ti pomogla? Ja jesam koliko je u mojoj mogućnosti i pomagt ću koliko god budem mogao.
- sve ovo nema veze sa strankama već sa birokracijom koja je tu i tu ostaje bez obzira što se vlasti mijenjaju. Bila je i koalicija na vlasti pa šta je učinila za njih - ništa. Sutra može doći i SDP ponovo na vlast pa će im Pančić zagorčati život do krajnjih granica kao što je to već jednom učinio.
- Skoro 2000 branitelja je već izvršilo suicid. Sigurno su se iznenadili kako im je birokracija brzo riješila sve njihove probleme, pa su se ubili od sreće. :mad:

gilgamesh
01.08.2007., 09:11
Nemre ici!:mad:

pozivom na broj 062 000 005 Erste-invest d.o.o. drustvo za upravljanje
Fondom HB dolazim do porazne spoznaje.

Vrijednost jednog udjela u fondu HB (jedne dionice) mjesec kolovoz
2007. god. je na razini cca 600 kuna, a navodno dividenda se isplacuje
na kraju ove godine.. kao i za ocekivati (nisam pesimist po vokaciji
i ideji naprotiv debeli optimist)
puno je stvari "NAVODNO", no smisljao sam kako bih svoju skromnu
tvrtku koju u bliskoj buducnosti zelim sufinancirati nabavkom
potrebite opreme s kreditom koji bi se jednim dijelom "pokrivao"
jamstveno s udjelom u fondu HB ali FUCK!
Ima kvaka-22 iliti Catch-22 koja veli da se ne moze udio u fondu
koristiti kao jamstveno pokrice kredita, gotovo u svakoj banki u
Hrvata udjele, dionice mozete u pravilu koristiti kao jamstvo za
kredit ne u punoj vrijednosti dionica, udjela kojeg imate ali jednim
dijelom % ovisno o banki (60-80%) u kojoj radite zahtjev za kredit.
Na moje pitanje zasto to nije moguce i s udjelom u Fondu hrvatskih
branitelja i u kojem zakonu je to definirano da se ne moze odgovaraju
mi da ne znaju ali da ce mi se javiti tel.

Poznaje li tko stvar iz prve ruke, zakonski, koji zakon? Ili je sve
NAVODNO i traljavo kao i obicno s pravima ali ne i obvezama kad je
drzava u pitanju?

nulakuna
01.08.2007., 09:58
[COLOR="Red"]Nemre ici
...

?

Ako si hrvatski branitelj možeš uzeti kredit za pokretanje svog obrta ili nabavu sredstava za rad. Trebaš otići u najbliži ured državne uprave i tamo dobiti spisak potrebne dokumentacije. Mom prijatelju je trebalo malo manje od mjesec dana da sve prikupi i realizira kredit.

nulakuna
08.09.2007., 14:33
Fondu HB isplaćuje se 168,7 milijuna kuna dividende T-HT-a. Ovo značajno povećava dividendu koja će biti isplaćena jednog dana.

P.S. Nemojte ponovo započeti beskonačnu raspravu o tome kada će doći taj dan.

jmikulc5
09.09.2007., 11:16
Fondu HB isplaćuje se 168,7 milijuna kuna dividende T-HT-a. Ovo značajno povećava dividendu koja će biti isplaćena jednog dana.

P.S. Nemojte ponovo započeti beskonačnu raspravu o tome kada će doći taj dan.

Jednom davno pricali su o dividendi.:top:

Lord_Smirnoff
19.09.2007., 21:00
sada bi trebalo nesto i od ht.a kapnuti i ovaj fond. bas me zanima koliko ce povecati vrijednost fonda. tj udijela ;)

jmikulc5
19.09.2007., 21:46
Mislim da se nece nista znati prije izbora, a poslije ce svi imati drugog posla, tako da od dividende u skoroj buducnosti nista.:confused:

glembaj
01.10.2007., 14:55
sada bi trebalo nesto i od ht.a kapnuti i ovaj fond. bas me zanima koliko ce povecati vrijednost fonda. tj udijela ;)

Danas sam zvao na onaj info telefon od Erste Investa.
Trenutna vrijednost udjela je 600,00 Kn.
S udjelima ce se moci raspolagati u 4. mjesecu iduce godine, a ujedno
ce i vrijednost udjela biti javno izlistavana.

BORKO
10.10.2007., 00:06
Ja sam zvao jučer, ali Ministarstvo (Kosoričino) i udjel (braniteljski) vrijedi oko 700 kn, a postat ćete vlasnicima u ožujku 2008.g, a dok niste vlasnici ne možete raspolagati niti udjelima, niti dividendama !

fishenwalc
10.10.2007., 02:19
ovo je super
1.10. udjel je 600 kn
10.10. udjel vrijedi 700 kn
jedva čekam 20.10. kad bude 800 kn :lol:
a tek ožujak/2008. :klopa: :klopa:

Jalnuški Diletant
12.10.2007., 11:32
ovo je super
1.10. udjel je 600 kn
10.10. udjel vrijedi 700 kn
jedva čekam 20.10. kad bude 800 kn :lol:
a tek ožujak/2008. :klopa: :klopa:

Pa zar je to čudno ako se u tom razdoblju fond "obogatio" za 7% dionica T-coma?

miki99
17.10.2007., 08:18
Mene zanima jedna stvar:

Kao član obitelji poginulog hrvatskog branitelja nisam dobio nikakvu obavjest o udjelu u braniteljskom fondu. Da li obitelji poginulih nisu dobivale udjele ili su na nas jednostavno zaboravili?

mrCella
18.10.2007., 01:52
Pitanja i odgovori
Ispis
Gdje se mogu dobiti informacije o Fondu hrvatskih branitelja?
Sve informacije možete dobiti na info telefonu Erste-investa 062-000-005.

Da li mogu prodati udjele u Fondu?
NE – U tri godine od dana stjecanja udjela u Fondu HB nije moguće raspolagati udjelima, što znači da ih nije moguće ni prodati.

Kad počinje teći rok od 3 godine?
Početni datum za računanje roka od tri godine je 12.04.2005. odnosno datum prvog stjecanja imovine u Fond HB.

Što ću ja dobiti – dionicu HT-a?
NE – Vi ćete dobiti udjele u Fondu HB. Fond je trenutno vlasnik dionica Ina-e i HT-a, što znači da ste i Vi razmjerno vašem udjelu u Fondu vlasnik i dionica INA-e, HT-a i sve druge imovine koja se nalazi ili će se nalaziti u Fondu HB.

Kako se isplaćuje dobit Fonda?
Neto dobit Fonda HB se, sukladno zakonu o Fondu HB, dijeli na tri dijela. Prva trećina se reinvestira, što znači ostaje u Fondu.
Druga trećina neto dobiti namijenjena je poboljšanju statusa hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji. Upravni odbor će u suglasnosti s Vladom Republike Hrvatske posebnom odlukom utvrditi namjenu ovog dijela dobiti.
I treća trećina se isplaćuje svakom članu Fonda sukladno broju udjela u Fondu.

Tko ima glasačka prava u Fondu?
Vlasnici udjela u Fondu (hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji) imaju glasačka prava koja su definirana Statutom fonda. Članovi fonda svoja glasačka prava ostvaruju izborom svojih predstavnika u Upravnom odboru Fonda (4 predstavnika branitelja).

Kakva prava imam kao član Fonda?
Vi kao član Fonda imate sljedeća prava:
• pravo na dividendu – dobit ćete dio trećine dobiti koju ostvari Fond, sukladno broju Vaših udjela u Fondu
• pravo na prodaju udjela – nakon 3 godine možete prodati svoje udjele Fondu i tako unovčiti svoje vlasništvo u Fondu
• pravo na obaviještenost – svaki član Fonda ima pravo na uvid u financijska izvješća Fonda, te na druge informacije vezane uz poslovanje Fonda
• pravo na sudjelovanje u podjeli imovine u slučaju likvidacije – u slučaju likvidacije Fonda, on će se rasformirati, a imovina Fonda prenijeti na njegove članove

Kome ću moći prodati svoje udjele?
Udjele će isplaćivati sam Fond, po cijeni udjela na taj dan.

Gdje se regulira status hrvatskog branitelja?
Status hrvatskog branitelja možete regulirati u MORH-u ili MUP-u, ovisno o postrojbi kojoj ste pripadali.

Da li branitelji stranci imaju pravo na udjele u fondu?
Branitelji stranci, također imaju pravo na udjele.

Odluka o trenutku prodaje udjela u Fondu?Članovi fonda ne mogu raspolagati niti prenjeti drugim članovima Fonda niti trećim osobama svoje udjele u roku od 3 god. od dana stjecanja udjela u fondu. Udjele nije moguće založiti za dobivanje kredita.
Nakon te 3 godine moći će se osobno odlučiti kad i da li uopće prodati udjele u Fondu ili ostati vlasnik udjela do daljnjega.

Što ako izgubm Potvrdu o vlasništvu ili ako mi je potvrda ukradena?
Ukoliko ste izgubili navedenu potvrdu pisanim putem (ERSTE INVEST D.O.O., P.P. 105, 10002 Zagreb) zatražite novu i ista će Vam biti dostavljena na Vašu adresu.

Kome se mogu obratiti ako želim promijeniti neki podatak?
Ukoliko želite promijeniti neki podatak, Erste-investu na P.P.105, 10002 Zagreb trebate dostaviti izjavu o promjeni tog podatka i dodatno:
a) za promjenu prezimena – npr. vjenčani list, kopija osobne i dokument na kojem se vidi JMBG
b) za promjenu adrese – potvrda o prebivalištu (ukoliko se mijenjalo prebivalište), kopija osobne i dokument na kojem se vidi JMBG

Što ako imam netočan JMBG ili mi je ratni put pogrešan?
Javite se u najbliži Ured za obranu ili Policijsku postaju gdje ste dosad regulirali svoj braniteljski status, koji će po rješavanju toga dostaviti rješenje Ministarstvu branitelja, a oni Erste-investu

Kome se mogu obratiti ukoliko mi je na potvrdi krivo izračunat broj bodova (npr. krivo su zbrojena dva broja)?
Erste – investu - društvu koje upravlja Fondom hrvatskih branitelja.

Što ako imam upravni spor i još nisam riješio/la status branitelja?
Ukoliko imate upravni spor kojim nastojite dokazati status hrvatskog branitelja, i ukoliko dobijEte spor, naknadno ćete dobiti udjele u Fondu, po svim pravima i kriterijima kao i drugi članovi Fonda to ostvaruju sada, osim na dividende koje će biti u međuvrmenu isplaćene.

Niste dobio/la potvrdu, a čujem da je rok za prigovor 30.06.2006.?
Ukoliko niste dobili potvrdu, nazovite info telefon Erste-investa 062-000-005, pa ćemo vam je poslati.

Po kojem principu se bira Upravni odbor?
Upravni odbor Fonda ima 7 članova koje imenuje i razrješuje Vlada RH, s time da je ministar nadležan za pitanja hrv. branitelja iz Domovinskog rata po položaju predsjednik Upravnog odbora. Ostali članovi su: predstavnik ministarstva nadležnog za godspodarstvo, predstavnik saborskog odbora predstavnik iz radnog tijela Hrvtaskoga sabora zaduženog za pitanja hrv. branitelja i 4 predstavnika hrvatskih branitelja. Registrirane udruge branitelja iz Domovinskog rata postigle su sporazum o izboru predstavnika u UO i dostavile ga ministarstvu hrv. branitelja.

Koja je uloga Upravnog odbora, a koja Društva za upravljanje Erste-investa?
Osnovna uloga Upravnog odbora Fonda HB je:
- nadziranje upravljanja imovinom,
- zastupanje članova Fonda pred društvom za upravljanje
- donosi i izmjenjuje statut Fonda HB u suglasnosti s Vladom RH
- odobrava ugovore i sporazume koje Društvo za upravljanje Fondom sklapa za račun Fonda
- bira Društvo za upravljanje Fondom i sklapa ugovor s Društvom
- donosi odluku o izboru revizora
- podnosi izvješće o poslovanju Fonda HB Hrvatskom saboru

Jedina i osnovna zadaća društva za upravljanje je upravljati imovinom Fonda HB na najkvalitetniji mogući način s ciljem povećanja vrijednosti imovine Fonda HB uz uvažavanje načela sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti i razdiobe rizika pri svakom pojedinačnom ulaganju.

Gdje su objavljeni Zakoni koji se odnose na hrvatske branitelje?
Zakon o fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji izašao je u Narodnim novinama br. 163/03, a izmjene i dopune Zakona u Narodnim novinama br. 129/04.
Statut Fonda izašao je u Narodnim novinama br. 129/04.
Zakon o pravima hrvatskih branitelja izašao je u Narodnim novinama br. 174/04

Tko su sve članovi Fonda HB? -hrvatski branitelji iz Domovinskog rata
-hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata
-članovi obitelji poginulog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
-članovi obitelji umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
-članovi obitelji zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja
-članovi obitelji hrvatskog branitelja koji je o rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske umro nakon 31. prosinca 1996., odnosno nakon 31.prosinca 1997., ukoliko je smrt posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili suicida.
- članom Fonda smatra se i osoba koja je na temelju Zakona o nasljeđivanju stekla članska prava od osoba iz prethodnog stavka.

Koliko ima članova Upravnog odbora i tko ih imenuje?
Upravni odbor ima 7 članova koje imenuje i razrješuje Vlada Republike Hrvatske. Potrebno je najmanje 5 članova Upravnog odbora da bi se donijela Odluka, a mandat članova traje 4 godine. Predsjednik Upravnog odbora Fonda je ministar nadležan za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskgog rata.

Čime se regulira rad Upravnog odbora?
Statutom Fonda HB i Poslovnikom kojeg je donio sam Upravni odbor (Erste-invest nema uvid u Poslovnik).

Da li društvo koje upravlja fondom može kupovati ili prodavati imovinu fonda?
Društvo koje upravlja Fondom može i mora kupovati ili prodavati imovinu Fonda HB, ali u svoje ime a za račun Fonda, a sve u cilju povećanja ukupnog prinosa Fonda HB, u korist članova Fonda HB, a sve u skladu sa Zakonom i Statutom Fonda HB.

Da li društvo ima pravo stjecati udjele fonda dok njime upravlja?
Društvo za upravljenje Fondom nema pravo stjecati udjele, članovi Fonda mogu biti samo hrvatski branitelji i članovi njihovih obitelji.

Što je to informativni prospekt?
Informativni prospekt je dokument Fonda koji sadrži informacije o poslovanju Fonda za prethodnu godinu koji mora biti objavljen najkasnije do 31.3. tekuće godine u Narodnim novinama i najmanje dva dnevna lista u Hrvatskoj.

Kakve informacije sadržava informativni prospekt?
Informativni prospekt sadržava:
• podatke o Fondu,
• datum osnivanja Fonda
• portfelj Fonda,
• podatke o Društvu koji upravlja tim Fondom,
• podatke o načinu izračunavanja troškova upravljanja,
• godišnja financijska izvješća Društva,
• načela i strategija ulaganja,
• i druge informacije.

Da li se oporezuje dobit ostvarena poslovanjem fonda?
Prema trenutno važećim poreznim propisima RH dobit ostvarena poslovanjem Fonda se ne oporezuje.

www.mobms.hr.

mrCella
18.10.2007., 01:56
Tko obavlja nadzor nad poslovanjem Fonda?
Nadzor nad poslovanjem Fonda obavlja Hrvatska agencija za nadzor financijski usluga (HANFA).

Što regulira Statut Fonda HB-a?
Statut fonda HB je temeljni akt Fonda HB. Statutom se uređuju uvjeti i pravila poslovanja s imovinom Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a posebno:
• status Fonda te uloga i odnos Upravnog odbora i društva za upravljanje,
• vrsta imovine u koju se sredstva Fonda mogu ulagati,
• uvjeti pod kojima će fond stjecati vrijednosne papire,
• osnovica za izračunavanje naknade društvu za upravljanje Fondom koja će se platiti iz imovine Fonda,
• osnovica za izračunavanje naknade depozitne banke koja će se platiti iz imovine Fonda,
• poslovna godina Fonda, računovodstveni sustav, izvješćivanje o razvitku i portfelju fonda, te mjesto i način objavljivanja tih činjenica, te ostala pitanja važna za Fond,
• glasačka prava članova Fonda.

Tko osniva fond?
Osnivač fonda je Vlada RH.

U kojem slučaju može doći do likvidacije fonda?
Ukoliko neto imovina Fonda u roku od šest mjeseci nakon isteka roka od tri godine padne ispod pedeset posto od utvrđene neto imovine na zadnji dan treće godine, Vlada RH će donijeti odluku o prijenosu imovine Fonda na članove Fonda i likvidaciji Fonda.

Koja je dokumentacija potrebna za dokazivanje nasljednog prava?
Original ili ovjerena kopija Rješenja o nasljeđivanju
Kopija osobne iskaznice
Dokument na kojem se vide JMBG i adresa na koju treba poslati Potvrdu o vlasništvu udjela.

Kako će se raspoređivati udjeli poginulih i nestalih branitelja?
Temeljem kriterija za dodjelu udjela udjele poginulih, nestalih i umrlih branitelja nasljeđuju članovi obitelji sukladno Zakonu o nasljeđivanju.

Kome se dodjeljuju udjeli branitelja koji su umrli nakon završetka rata (npr. 2004 godine)?
Udjeli su dodjeljuju sukladno Rješenju o nasljeđivanju.

Da li maloljetna osoba može biti nasljednik udjela u fondu?
Može, na osnovi Zakona o nasljeđivanju.

Da li obitelj kojoj su poginula dva člana dobiva duplo udjela u fondu?
Da, prema Zakonu o nasljeđivanju.

Što je s nasljedstvom branitelja koji su nestali, a nisu nađeni?
Udjeli su nasljedivi sukladno Zakonu o nasljeđivanju.

Što čini imovinu Fonda?
Imovinu Fonda čine dionice trgovačkih društava rezerviranih za hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji iz privatizacije pravnih osoba u vlasništvu RH.
Imovinu Fonda čini i dobit ostvarena od ulaganja i donacije.

U što se ulaže imovina fonda?
Imovina Fonda HB se sukladno Zakonu i Statutu može uložiti bez ograničenja u vrijednosne papire koje izdaje RH, znači obveznice i trezorske zapise, do 40% imovine može biti uloženo u vrijednosne papire država članica EU i OECD-a, do 40% u depozite kod financijskih institucija i dionice koje kotiraju na burzi.

Koliko se često izračunava vrijednost imovine Fonda?
Vrijednost imovne fonda izračunava Erste-invest svaki dan, a izračun potvrđuje HVB Splitska banka. Navedeni izračun se dnveno šalje na kontrolu Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga.

Koliko je dionica INA-e i HT-a preneseno u Fond HB?
Preneseno je po 7% dionica svake od navedenih kompanija. U slučaju HT-a to je 5.732.197 dionica odnosno 700.000 dionica Ina-e.

Kada su Fondu prenesene dionice INA-e, a kada HT-a?
Dionice HT-a prenesene su 12. travnja 2005. godine, a dionice INA-e 16. studenog 2005. godine.

Koliku dividendu HT-a je dobio Fond HB?
Fond je od HT-a dobio dividendu od 128.126.568,95 HRK, za 2004. godinu, te predujam dividende za 2005 godinu u iznosu 56.920.751,24 HRK.

Koje dionice će se još prenijeti u Fond?
Prema Zakonu o privatizaciji iz 1996. godine u Fond se pored dionica HT-a i INA-e trebaju prenijeti i sljedeće dionice:
• 7% dionica Hrvatske radiotelevizije
Pretpostavke da se navedene dionice prenesu u Fond je da sabor RH donese poseban Zakon o privatizaciji za svaku ovaj kompaniju.

Koji je kriterij za dodjelu udjela u fondu?
Kriterij za dodjelu udjela u Fondu je status hrvatskog branitelja. Također, pravo na udjele u fondu imaju i članovi obitelji poginulog, nestalog iili umrlog hrvatskog branitelja sukladno Zakonu o nasljeđivanju.

Koliko vrijedi jedan dan sudjelovanja u Domovinskom ratu?
Izračun broja pripadajućih bodova napravljen je prema kriterijima koje je utvrdio Upravni odbor Fonda HB i prihvatila Vlada Republike Hrvatske.

KRITERIJI ZA IZRAČUN BODOVA

A) BORBENI SEKTOR
05.08.1990. - 01.05.1991. 5 bodova
02.05.1991. - 15.01.1992. 8 bodova
16.01.1992. - 30.04.1995. 1 bod
01.05.1995. - 31.08.1995. 3 boda
01.09.1995. - 30.06.1996. 1 bod
Svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu u različitom razdoblju množi se s pripadajućim brojem bodova.

B) NEBORBENI SEKTOR
Svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu vrijedi 1 bod bez obzira na razdoblje sudjelovanja

C) OBITELJ SMRTNO STRADALOG, ZATOČENOG ILI NESTALOG HRVATSKOG BRANITELJA
Ostvaruje pravo na maksimalan broj bodova po kriteriju A (5296 bodova).

D) ZATOČENI HRVATSKI BRANITELJ IZ DOMOVINSKOG RATA KOJI JE U OBRANI SUVERENITETA REPUBLIKE HRVATSKE ZATOČEN U NEPRIJATELJSKOM LOGORU ILI ZATVORU
Svaki dan proveden u logoru ili zatvoru vrijedi 8 bodova bez obzira na vrijeme zatočenja.

Da li se može ostvariti bodove temeljem više kriterija (npr. bili ste branitelj na prvoj liniji, a otac vam je poginuo u ratu)?
Da. U tom slučaju ostvarujete pravo kao branitelj po kriteriju A i kao nasljednik svoga oca po kriteriju C.

Kriterij za osobe koje su izašle iz logora?
Prema kriteriju D, svaki dan proveden u logoru ili zatvoru vrijedi 8 bodova bez obzira na vrijeme zatočenja.

Što je fond?
Fond je skup raznovrsne imovine (dionica, obveznica, depozita itd.) i u ovom slučaju ta je imovina u vlasništvu hrvatskih branitelja.

Koliko fond ima članova?
Fond ima oko 505.000 članova, i taj broj varira iz tjedna u tjedan, ovisno o broju zakonskih nasljednika poginulih i umrlih hrvatskih branitelja - nositelja prava.
Da li mi se može promijeniti broj udjela (smanjiti ili povećati)?
Nakon isteka žalbenog roka broj udjela može se mijenjati jedino temeljem nasljeđivanja (ukoliko je član Fonda nasljednik drugog člana Fonda).

Kako se izražava cijena udjela u fondu?
Cijena udjela u Fondu izražava se u kunama.

Što radi depozitna banka?
Depozitna banka izračunava:
• vrijednost Fonda
• vrijednost udjela Fonda dnevno,
• izdaje dokumente o udjelu,
• osigurava da sredstva od prodaje udjela odmah budu uplaćena na račun Fonda, (članak 22. Statut Fonda HB)

Koja je poslovna adresa Fonda?
Poslovna adresa Fonda je adresa Upravnog odbora Fonda: Zagreb, Park stara Trešnjevka 4.

Tko upravlja Fondom?
Fondom upravlja Erste-invest d.o.o. za upravljanje investicijskim fondovima koje je izabrao Upravni odbor Fonda HB na javnom natječaju, a sukladno Zakonu, Statutu, i kriterijima za izbor društva. Svi navedeni dokumenti su javni i objavljeni u NN.

Tko sjedi u Upravnom odboru?
U Upravnom odboru su:
• Jadranka Kosor, predsjednica UO
• Ivan Bračić, pomoćnik min. gospodrstva
• Josip Đakić, predstvanik saborskog odbora
• Đuro Dečak
• Petar Lovrić
• Ivan Posilović
• Tomislav Merčep

mrCella
18.10.2007., 01:57
Koliko vrijedi svaki udjel?
Vrijednost udjela bit će objavljivana na internet stranicama Erste-investa (www.erste-invest.hr) i Ministarstva branitelja www.mobms.hr te u javnim glasilima, nakon što bude utvrđen konačni broj udjela.
Koliko će Fond trajati?
Fond može trajati neograničeno, osim u slučaju ako imovina Fonda padne ispod 50% imovine koja je bila na zadnji dana treće godine od dana osnivanja Fonda.

Kako će Erste-invest isplatiti novce iz Fonda kad ima dionice, a ne novce?
Upravo to i je zadatak Erste-investa, pretvoriti nelikvidnu imovinu u likvidnu odnosno novce, što znači da će Erste-invest u sljedećem razdoblju uz suglasnost UO Fonda prodati dionice HT-a i INA-e kako bi mogli isplatiti sve članove fonda koji to budu tražili.

Da li će udruge i osobe koje nisu članovi niti jedne braniteljske udruge imati uvid u udjele, dividende, izvještaje i sl.?
Udruge kao i svi branitelji imat će dostupna sva finacijska godišnja i polugodišnja izvješća koja se objavljuju u dva dnevna lista i Narodnim novinama. Svi članovi Fonda imaju pravo na obaviještenost sukladno Zakonu i Statutu. Jedan od načina informiranja je i info telefon 062-000-005. Sva dosadašnja izvješća možete naći i na internet stranicama Erste investa.

Do kad će biti krajnji rok formiranja Fonda (kad će zadnja dionica biti prebačena u fond HB)?
Krajnji rok formiranja Fonda ne postoji, odnosno ne zna se kad će biti prebačene sve dionice koje sukladno Zakonu o privatizaciji pripadaju Fondu.

Gdje mogu dobiti dodatne informacije?
Sve informacije možete dobiti na info telefonu 062-000-005. Ukoliko niste zadovoljni odgovorom, možete se obratiti i Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti na tel. 01/3040-730, braniteljskim udrugama ili pismenim putem Erste-investu na adresu Erste-invest d.o.o., p.p.105, 10002 Zagreb.

Gdje mogu pročitati više o Fondu hrvatskih branitelja?
Više možete pročitati u Zakonu o fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Statutu Fonda.
Važeći zakoni, kao i financijska izvješća Fonda objavljeni su na Internet stranici Erste-invest-a www.erste-invest.hr.
Zakonska regulativa dostupna je i na Internet stranici Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti www.mobms.hr

mvake
23.10.2007., 15:14
http://www.slobodnadalmacija.hr/20071023/novosti01.asp

nulakuna
23.10.2007., 20:36
U ovom mandatu HDZ je privatizirao dvije velike firme INA i HT. Ako nastavi tim tempom trebaju mu još tri mandata da Fond HB dobije svu imovinu koja mu treba pripasti. Da vas podsjetim još jednom to su:
• 7% dionica Hrvatske radiotelevizije.
Dok od HDZ-a možemo očekivati sporu privatizaciju, od SDP-a nemožemo očekivati čak ni to. Oni ne spominju nikakvu privatizaciju. Trebamo napraviti pritisak sada u predizborno vrijeme da se privatizacija navedenih firmi provede u slijedeće 3 godine a ne u slijedeća 3 mandata. Za privatizaciju su potrebni posebni zakoni koje treba donijeti sabor. Osim HEP-a nitko ne spominje ostale firme i njhovu privatizaciju.
Imovina koja nedostaje je veća o one koja je već u Fondu pa vrijednosti udjela trebaju biti bar duplo veće od onih o kojima se ovdje špekulira.
I zamislite to bi bilo 6 IPO-a u tri godine. Nemogu više zamisliti da bi HDZ odustao od tog efikasnog načina dizanja svog rejtinga kod glasača.

Jalnuški Diletant
23.10.2007., 22:55
Ja ne bi volio da se privatiziraju HRT, šume i ceste.

nulakuna
24.10.2007., 15:37
Ja ne bi volio da se privatiziraju HRT, šume i ceste.

Nemora biti 100% privatizacija. Bitno da Fond dobije svoj dio. Vuk sit i sve ovce na broju. :D

Suz@n@
29.10.2007., 16:20
ak može jedno pitanje, nemojte se smijat, moj suprug ima 1200 bodova i on bi to prodao, kak i kome se obratit ??

Pripadnik
29.10.2007., 17:51
....kak i kome se obratit ??

Suzy, pročitaj prethodnu stranicu - sve tamo piše.:kava:

Po svoj prilici mužić se treba strpiti dok lišće ne zazeleni! :zzz:

Suz@n@
29.10.2007., 18:07
aha, zahvaljujem, nego vidim po oglasniku prodaju na crno, pa mislili i mi svoje utopit, s obzirom da nam treba lova za nešto jako važno, e sad da li je to kakva muljaža ili kaj ........

Lord_Smirnoff
05.11.2007., 00:20
to jest muljaza ...ali koliko se prica moze se prodati ... vrlo vijerovatno ces ih prodati ispod cijene koju ce ostvariti i krsis zakon ...pa ti vidi

Supermis
05.11.2007., 22:02
aha, zahvaljujem, nego vidim po oglasniku prodaju na crno, pa mislili i mi svoje utopit, s obzirom da nam treba lova za nešto jako važno, e sad da li je to kakva muljaža ili kaj ........

mislim da u zakonu piše da se ti udjeli mogu prodati samo Fondu, tako da ništa od prodaje na crno!! A usput, takvom se prodajom krše Zakon o tržištu VP, Zakon o Fondu HB i Zakon o invest.fondovima....... :flop:

nulakuna
24.11.2007., 23:58
Neto imovina Fonda HB na dan 31. listopada 2007. g. iznosi 4.188.098.825
kn.

brzi66
27.11.2007., 12:33
Navodno trebaju stići pozivi za otvaranje računa u Splitskoj banci na koji bi se isplačivala dividenda ! :ne zna:

Jel netko možda čuo šta o tome ili dobio poziv ?

Supermis
29.11.2007., 07:54
Navodno trebaju stići pozivi za otvaranje računa u Splitskoj banci na koji bi se isplačivala dividenda ! :ne zna:

Jel netko možda čuo šta o tome ili dobio poziv ?

Ja nisam ništa čula! :confused: Od kud je taj info.....pliz brzi66 reci, pa ću pokušat provjerit! :klap:

brzi66
29.11.2007., 16:14
Ja nisam ništa čula! :confused: Od kud je taj info.....pliz brzi66 reci, pa ću pokušat provjerit! :klap:

E taj info ti je stigao iz "Jagičevog sindikata" MUP-a, i navodno da bi to skoro trebali dobit pa krajem godine i neku sitnu dividendicu :ne zna:

Zato i pitam jer još nisam čuo da je itko dobio poziv za otvaranje računa, a info sam dobio prije cca 10 dana.

jmikulc5
15.12.2007., 12:50
Mislim da od svega toga nista. Sva dividenda osla za predizbornu kampanju. :mad:

brzi66
15.12.2007., 21:06
Jučer zvao info tel ST banke i kažu da nisu ništa čuli :confused: ali da ja slobodno u najbližoj poslovnici otvorim sebi račun :rolleyes: , valjda da mi mogu uzimat naknadu za vođenje :asshole:

jmikulc5
10.01.2008., 12:58
Jučer zvao info tel ST banke i kažu da nisu ništa čuli :confused: ali da ja slobodno u najbližoj poslovnici otvorim sebi račun :rolleyes: , valjda da mi mogu uzimat naknadu za vođenje :asshole:

Eto prosla je i 2007g, a dividende jednostavno nema.

brzi66
10.01.2008., 14:31
Da, nažalost. :flop:
Neki dan čuo na radiu 101 da bude isplata nakon skupštine koja će biti NAJVJEROJATNIJE prije travnja :flop:

Jalnuški Diletant
10.01.2008., 14:43
O kakvoj se to DIVIDENDI priča? :ne zna:

Pa radi se o braniteljskom FONDU, a ne o nekoj dionici. :confused:

Ili na svijetu postoji FOND koji dijeli DIVIDENDU??? :ne zna:

nulakuna
10.01.2008., 14:54
Postoje fondovi koji dijele dividendu. Jedan je i ovaj braniteljski.

Jalnuški Diletant
10.01.2008., 15:06
I koji još? :ne zna:

Pa da pribacin kapital. :)

brzi66
10.01.2008., 21:07
rečeno je da 33% dobiti fonda ide za stipendije, neznam koliko će ići za pomoč soc. najugroženijima, a ostatak dobiti da bi se podijelio kao dividenda srazmjerno količini udjela na koje imaš pravo :ne zna:

G. House
10.01.2008., 21:42
Po 1/3 dobiti za stipendije branitelja i djece branitelja, 1/3 za pomoc soc. najugrozenijima i 1/3 ce biti dividenda. Mislim da se radi sve skupa o nesto vise od 200 milijuna kn, al nisam siguran.

Samo nije mi jasno sto ce kad isplate dividendu, a promijeni se izracun bodova za broj udjela kako su najavili HSS i HSLS (koji je BTW, trenutno, DEBILAN DA DEBILNIJI NE MOZE BITI).
Onda onaj koji ce po novom izracunu dobiti veci broj udjela moze nekog tuziti sto je neko pokupio dio njegove dividende? :ne zna::confused::mad:

nulakuna
11.01.2008., 08:41
I koji još? :ne zna:

Pa da pribacin kapital. :)

Fondovi mogu osim udjela izdavati dionice. Na zapadnim tržištima postoje takvi. Aureus planira nešto napraviti takvo, nezna se kada će. Kod nas pogledaj pod nazivima sa privatnom ponudom i rizičnog kapitala.

edit:
Nakon guglanja: ZIF Breza je prije isplaćivao dividendu, nepratim zifove, možda ima još neki.

fishenwalc
11.01.2008., 10:24
a promijeni se izracun bodova za broj udjela kako su najavili HSS i HSLS
nema promjene u izračunu bodova, pisalo je ovaj tjedan u večernjaku
isto vrijedi dan u borbenom i neborbenom sektoru
to je bilo i za očekivati, jer ipak je neborbeni sektor taj koji piše zakone i određuje pravila
pa neće valjda sebi smanjiti dobit :rolleyes:

iwan031
11.01.2008., 10:28
:top:DIVIDENDA IDE U 2 mjesecu..sigurno..

fishenwalc
11.01.2008., 10:31
vjerujem ti isto kao za vlho :mad:

bolger
12.01.2008., 01:02
jel zna netko da li postoji nekakva pravna obveza vlade (regulirana nekim pravnim aktom), da do nekog određenog trenutka (datuma) MORA privatizirati sve navedene firme i po 7% uplatiti u Fond branitelja?
ako takav akt postoji, onda je vlada u :no: do vrata, ako ne i preko glave.

nulakuna
12.01.2008., 15:21
Nije određen krajnji rok. Ali postoje nade i pritisci. Mi se nadamo, a ovi iz EU pritišću vladu da to učini što prije. Za svaku firmu se mora napisati poseban zakon o privatizaciji, i isti biti izglasan u saboru.