PDA

View Full Version : Brzorastuće drveće za debeli hlad

Rurik
28.03.2006., 08:09
Imam zanemareni grunt blizu Zagreba. Sve divlje voćke su krepale - cista trulez. A ja bih ovo ljeto van iz grada, u prirodu svoju...
Pa, sprzit cu se ako si ne posadim nesto sto moze dati dobar hlad - cim prije.

Pojma nemam o hortikulturi, vocarstvu, vrtlarstvu... ali me zanima (a valjda i jos ponekoga): postoji li kakvo "Sport Billy" drvo, koje brzo raste?

Sa sjenicom bih se mogao zadovoljiti prve godine, ali zelio bih pravu sjenu cim prije. Dragi Lastane...

pojmeta
28.03.2006., 19:56
bambus! :)

topola, ali najljepši je orah

plus pogledaj malo što (kad nije zanemarivano) raste okolo - em su autentične vrste u modi em je sigurno da će im tlo odgovarati

camellia
28.03.2006., 22:59
Lipa :top:

Rurik
30.03.2006., 07:58
Orah?
To bi mi bilo zgodno. Ali:
zar orah brzo raste?

pojmeta
30.03.2006., 18:32
Topole i vrbe, to je najbrže. A bagrem? On i lijepo miriše, ali nije baš krošnjast. Uopće, sve to brzorastuće vitko je i prozračno. Što nije bez svojih draži, ali nije odgovor na pitanje.

Lipa, camellijin prijedlog, dobro je rješenje u smislu krošnjastosti, ali ne znam kojom brzinom raste, a i cvijet ima nametljiv miris (meni npr. nepodnošljiv).

A najljepši je, zna se... :)

Rurik
04.04.2006., 17:56
Bambus???
Kaj ti to za ozbiljno?

A bagrem, nije li to onja kaj lopte djecje busi?

Topola, hmm...

keš
04.04.2006., 22:10
suncobran

Rurik
04.04.2006., 23:10
Kaj suncobran raste brzo?

pojmeta
24.04.2006., 20:06
samo ako mu pričaš i pjevaš

jaja
25.04.2006., 09:31
samo ako mu pričaš i pjevaš

Dragi, mili suncobrane, volim te jaaaaa :romeo:

petrunjela
25.04.2006., 11:40
Sve sam pregledala i nema te teme, a mene baš jako zanima,http://www.forum.hr/images/smilies/rofl.gif
:rofl: da li netko zna više o tome? Imam jedan jako sunčani balkon na koji smo dali postaviti konstrukciju pergole i sad bi brzo neki prirodni hlad. Čula sam da ima neka vinova loza koja se brzo penje, nije baš sortno grožđe al ga se da pojest, ali ne znam koja je to i gdje nabavit. To je na otoku južno i ne mogu sad dole, a po ljeti tamo nema sadnica voćaka. Rekli su mi da je i kivi super, brzo raste i radi hlad. Ima tko savjet?? Da li znate gdje mogu u Zagrebu kupiti sadnice kivija ili loze??http://www.forum.hr/images/smilies/confused.gif
:confused:

Hoya
25.04.2006., 13:18
Jućer sam bila u Pevecu i imaju ti kiwi na vanjskom dijelu, gdje inače stoje ti četinjati i to bilje za van. Cijena je 36 kn. Savjetujem ti da si uzmeš. Obavezno pitaj da li je samooplođujući ili češ morati uzeti jedan muški kiwi i jedan ženski da imaš plodove. Ja imam ogroman kiwi šteta što ne znam staviti slike ovdje...

petrunjela
25.04.2006., 13:25
Jućer sam bila u Pevecu i imaju ti kiwi na vanjskom dijelu, gdje inače stoje ti četinjati i to bilje za van. Cijena je 36 kn. Savjetujem ti da si uzmeš. Obavezno pitaj da li je samooplođujući ili češ morati uzeti jedan muški kiwi i jedan ženski da imaš plodove. Ja imam ogroman kiwi šteta što ne znam staviti slike ovdje...
Super, hvala puno. Ako imaš kivi onda mi možda možeš reći i da li treba nekaj posebno kod sadnje , jel treba puno zaljevat i inače kakva je briga oko njega.
Hvala!!

Hoya
25.04.2006., 13:30
Ma nema previše brige. Kad posadiš moraš jedno vrijeme zalijevati, kao i inače. Stavi na polusunčano mjesto a može i na sunčano nema veze. Obrezuju se grane u proljeće i tom prilikom na rezu grana kaplje voda. Ja imam ogromni onda si možeš misliti kako kišobranom prolazimo, haha..
Sad, pitati ču supruga koliko točno moraju biti udaljeni muški i ženski zbog oplodnje, a ako uzmeš ovaj samooplođujući onda normalno to je to. Javiti ču se još danas s odgovorom. p.s nisam gledala da li imaju i taj samooplođujući u Pevecu..hm...

petrunjela
25.04.2006., 13:52
Nisam znala da ima i samooplođujući. Hvala , otići ću i Peveca i vidjeti jel ima jer to mi zvuči praktičnije, samo da li on da i plod? Valjda da ak se sam oplodi (joj, ovo mi je jako pametno). hvala na odgovoru

Hoya
25.04.2006., 21:33
Normalno da daje plod..ali sad nisam sigurna kako su oni njega napravili pošto je samooplođujući..Čuj, njemu je cijena približno kao muški i ženski ali je praktičnije.

Dr. Dolittle
27.09.2006., 18:07
Imam "rupu " u vrtu koja u daljini gleda na cestu a s obje strane je okružena šumarcima pa bih htjela "rupu" zatvorit nekom brzorastučom bjelogoricom ali nemam ideju koje vrste jako brzo rastu .
Sve informacije su više nego dobrodošle!!!

Hvala

Dr. Dolittle
27.09.2006., 18:08
Imam "rupu " u vrtu koja u daljini gleda na cestu, a s obje strane je okružena šumarcima pa bih htjela "rupu" zatvorit nekom brzorastučom bjelogoricom ali nemam ideju koje vrste jako brzo rastu .

Hvala

Khan
28.09.2006., 12:11
Vrba. Samo odreži šibu i ubodi ju u zemlju. za deset godina imat ćeš divovsko stablo.

Madame Hooch
28.09.2006., 13:49
catalpa , brzo stasa u lijepo drvo a poslije se ne raširi prejako
cvate krasno u rano ljeto
velika prednost - ima velike listove pa nemaš puno za skupljati kad počnu padati

dendarii
19.10.2006., 10:09
javor, definitivno. isto brzo raste, mijenjanje boja u jesen da ne spominjem, a ima lako skupljajuće lišće kad padne. i padne maltene sve od jednom.

vrlo zahvalno i krasno drvo.

e da, i krošnja nije prevelika, više ide u visinu neg u širinu-tako da se ne moraš bojati orah sindroma ( krošnja od 30 pa na više kvadrata).

srečković
01.11.2006., 10:21
Imam "rupu " u vrtu koja u daljini gleda na cestu, a s obje strane je okružena šumarcima pa bih htjela "rupu" zatvorit nekom brzorastučom bjelogoricom ali nemam ideju koje vrste jako brzo rastu .

Hvala

Najbrže ti raste katalpa koja ima i velike listove pa ih nije problem pokupiti:p

camellia
03.11.2006., 07:57
Ne, najbrže raste paulownia koja ima široko lišće, lako se pokupe :zubo: i prkrasno cvate početkom ljeta ;)

Madame Hooch
03.11.2006., 09:15
Dr. Dolittle - poduplavaš upite :ceka:

srečković & camellia - prepisujete :nono:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=164811

camellia
03.11.2006., 12:52
srečković & camellia - prepisujete :nono:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=164811

:confused: ja sam rekla paulownia a ne javor
I ne prepisujem nego "nešto" znam o ukrasnom grmlju i drveću :rofl:

Sonic_Moronic
25.11.2006., 10:02
Brzorastuće vrste su sve svjetloljubive i pionirske vrste, koje prve nastane zemljišta i trude se što brže nadvisiti ostele - klimatogene vrste, inače su većinom manje zahtjevne prema tlu i hranivima, a u našem (kontinentalnom) podneblju su najčešći bagremovi, vrbe,topole,javori, jasenovi, a inače se lako razmnažaju sjemenom ili reznicama - ožiljenicama, a neki čak i korjenom ( bagrem), i to je sve, njega gotovo nije niti potrebna...
pozdrav od dipl.ing.šum.

x-type
25.11.2006., 12:22
evo, čovjek je profesionalno odgovorio. baš sam ja htio topolu navesti da najbrže raste. ako ne treba baš veliko drvo, onda postoji ono ukrasno drvo za koje nemam pojma kak se zove, uglavnom, ima crvene mucaste cvjetova poput plišanih češera i nekakvo rebrasto lišće. sonic, poznato? to fakat brzo raste

Alenko V6
06.12.2006., 09:05
sadnica topole od 1m bez problema naraste na 10 m za 5 godina, za deset godina već imaš što rušiti, ja sam ih se jedva rješio, a namjeravao sam ih presaditi, kad ono....drvo niklo preko noći :)

baja
07.12.2006., 15:04
bambus - vrlo brzo ćeš dobiti šumu

cvečn knedl
15.12.2006., 22:59
onda postoji ono ukrasno drvo za koje nemam pojma kak se zove, uglavnom, ima crvene mucaste cvjetova poput plišanih češera i nekakvo rebrasto lišće. sonic, poznato? to fakat brzo raste
pretpostavljam da misliš na ruj, Rhus typhina. odličan izbor! :)
samo, moram upozoriti, ruj ima vrlo plitko korijenje iz kojeg izbija milijun izbojaka koji nevjerojatno brzo narastu ako se ne pokose. za 2-3 mjeseca u stanju su narasti prek 1 m!:eek:
osobno ih imam nekoliko jer su mi fenomenalni i kad na sebi nemaju lišće zbog svojih degeneričnih i neobičnih grana :)

dolittle, da li si razmišljao o ukrasnom grmlju, a ne samo o drveću?
ima puno vrsta većih ukrasnih grmova koji bi poslužili funkciji stvaranja vizualne barijere.

x-type
16.12.2006., 22:02
pretpostavljam da misliš na ruj, Rhus typhina.
e upravo to! ja nisam vidio brže rastuće drvo. štoviše, dovoljan mu je najkilaviji pup da istjer ko lud iz njega. ja ga imam 2 godine pred kućom, vrhovi su mu poravnati s balkonom (dakle izrastao je koja 3-4 metra) s tim da je prei starosti od par mjeseci i visini od oko 2 metra pala klada na njega i polomila ga, ostala je samo jedna kilava grančica koja je istjerala brzinom svjetlosti pupove i grane.
mladice oko glavnog stabla uništavam svaka 2 tjedna po ljetu. srećom, jako je mekano pa se nikad ne razvije tako da ga ne možeš satrati.

Natch
16.12.2006., 22:06
moze li netko dati neki link ili fotku??
tx.

mene zanima nesto sto bi moglo sluziti kao ziva ograda.
inace, najljepsi su mi cempresi, al ne znam koliko njima treba da izrastu.

Madame Hooch
17.12.2006., 13:02
moze li netko dati neki link ili fotku??
tx.

mene zanima nesto sto bi moglo sluziti kao ziva ograda.
inace, najljepsi su mi cempresi, al ne znam koliko njima treba da izrastu.
ovo ti je Ruj
http://ispb.univ-lyon1.fr/cours/botanique/photos_dicoty/dico%20Q%20a%20Z/Rhus%20typhina.jpg

a o živici imaš moj odgovor na ;
http://www.forum.hr/showpost.php?p=6562321&postcount=28

maksica6
17.12.2006., 15:49
Evo danas je bilo na tv jedna vrsta drveca koja naraste 30 metara visoko- a dnevno raste 3 cm,nazalost rekasno sam ukljucio tv pa nisam vdio kako se zove to drvece ali je bilo jako visoko a listovi su mu bili ko od bukve.

MicaMaca
17.12.2006., 17:39
ja bih posadila neko brzorastuce raslinje ali crnogoricno, jer zelim funkciju ograde i zimi:D
interesantne su mi tuje, ali neznam kako uspijevaju na crvenoj neplodnoj zemlji .
koje vrsta tuje najbrze i najvise naraste?
meni bi trebalo barem 5 metara visine.

maksica6
17.12.2006., 17:55
ja bih posadila neko brzorastuce raslinje ali crnogoricno, jer zelim funkciju ograde i zimi:D
interesantne su mi tuje, ali neznam kako uspijevaju na crvenoj neplodnoj zemlji .
koje vrsta tuje najbrze i najvise naraste?
meni bi trebalo barem 5 metara visine.
Evo na ovoj stranici imate super stvari pa ju malo pretrazite
http://www.svetbiljaka.com/index.php?name=Forums

cvečn knedl
19.12.2006., 13:11
a-la, svi bi neš šta raste svjetlosnom brzinom :D
to ne postoji :)
baš me zanima koje je to drvo bilo u toj emisiji - to je sigurno iz nekakve džungletine :p

maxica, tuje nisu baš izbirljive prema vrsti tla, ali ipka, kao i većina ostalog bilja za bolji rast preferiraju plodnu zemlju.
evo, ja ću ti dat nekoliko prijedloga za taj zeleni zid, a ti si malo proguglaj :)
smreke: Picea alna, P. pungens
jele: Abies concolor, A. normandiana, A. pinsapo
omorika: Picea omorika
pačempres: Chahmaecyparis lawsoniana, C. nootkaensis
bor: Pinus nigra, P. silvestris, P. strobus....

ima puno vrsta svega toga, a još više kultivara.

MicaMaca
19.12.2006., 14:26
Evo, ja sam u svojoj okolici nasla prekrasnu ogradu od zimzeleni, bas kakvu bih ja, ali nisam sigurna jeli to tuja ili neko drugo stablo. Uglavnom vidjela sam tu ogradu prije jedno godinu i pol kad su sadnice tek bile posadjene, bile su visine negdje pol metra-metar a sad su vec oko tri-cetri metra, dakle godisnje vise od metra rastu sto je meni sasvim zadovoljavajuce.

evo slika:
http://img72.imageshack.us/my.php?image=img8664ul6.jpg
http://img72.imageshack.us/my.php?image=img8663mx8.jpg
http://img72.imageshack.us/my.php?image=img8662ts0.jpg

Moze li mi netko tko se razumije reci koja je to tocno vrsta?

hvala:)

cvečn knedl
20.12.2006., 07:22
ovako mi je vrlo teško reći jer tuje i pačemprese prepoznajem po listovima i njihovom naličju.
ipak, čini mi se da je pačempres (Chamaecyparis) jer njima vrhovi uvijek stoje geotropno, tj. nisu uspravni nego su povinuti prema zemlji.

MicaMaca
20.12.2006., 10:28
hm, hvala, a koliko otprilike kosta sadnica tog pacempresa?

cvečn knedl
20.12.2006., 17:57
e to ti stvarno ne znam. svatko ima svoje cijene i još ak je kakav kultivar onda je još skuplja.
recimo prosječno nekih 60 kn visine 80-100 cm.

camellia
21.12.2006., 16:21
evo, ja ću ti dat nekoliko prijedloga za taj zeleni zid, a ti si malo proguglaj :)
smreke: Picea alna, P. pungens
jele: Abies concolor, A. normandiana, A. pinsapo
omorika: Picea omorika
bor: Pinus nigra, P. silvestris, P. strobus....

:s A kome to treba 20 metara visoka živica :flop:

cvečn knedl
23.12.2006., 08:42
da si bolje pročitala vidjela bi da sam već prije predložila grmlje, al je žena navalila na drveće :D

camellia
23.12.2006., 11:11
da si bolje pročitala vidjela bi da sam već prije predložila grmlje, al je žena navalila na drveće :D
Mica Maca je tražila savjet za crnogoričnu ogradu, Maxica dao link, a ti daješ savjet njemu :zubo: Tko sad ne čita pažljivo?

cvečn knedl
23.12.2006., 16:17
i šta ćemo sad?
stvarno ne kužim zaš ti mene na svakom topiku poklapaš? :confused:

camellia
23.12.2006., 18:18
i šta ćemo sad?
stvarno ne kužim zaš ti mene na svakom topiku poklapaš? :confused:

Pa kad pričaš nebuloze i zachatavaš teme! Ne poklapam te, samo ispravljam! Ako si profesionalac u rasadničarstvu onda se tako i ponašaj, ako hoćeš i znaš, pomozi ljudima savjetom, ako ne znaš šuti :D I nauči da se i "povijuše" mogu uzgajati kao lončanice :mad:
The end, ne raspravljam dalje :rolleyes:

cvečn knedl
23.12.2006., 19:15
a majke ti, šta si ti nabrijana. dugo sam po forumima, al ovako šta još nisam vidila. jako se voliš, ha?
mislim da ne pričam nikakve nebuloze i ne začetavam teme.
tebi vjerojatno niš ne znači šta sam dipl. inž. vrtlarstva i oblikovanja pejzaža kad sve najbolje znaš.
šta se mene tiče, ova rasprava je završena i sa moje strane.
samo te lijepo molim da me više ne poklapaš.

Boris_RI
26.06.2007., 11:04
Trebao bih neko drvo koje bi kad naraste trebalo stvarati hlad pred kućom. Znam da je orah po tom pitanju najbolji, ali njemu treba cijela viječnost da naraste.

Potoji li neko koje raste brže a da opet ima hlad približan orahu?

McGrubi
26.06.2007., 17:59
ne sadi orah nikad blizu kuće, jer ima jako korjenje i može podići tmelje - stara narodna

jagor
26.06.2007., 21:58
Mnogo ćeš prije dobiti hlad ako posadiš neku bujnu penjačicu,pa je razviti u formi pergole,brajde.Npr.glicinija,lozica,bršljan...murv a raste stvarno brzo,ali joj otpali plodoviprljaju okolni teren,plus rojevi muha.Ismokva brzo raste,ima široko lišće i radi dobar hlad.

zoranp
27.06.2007., 05:35
Baobab!:zubo:

Boris_RI
27.06.2007., 07:09
ne sadi orah nikad blizu kuće, jer ima jako korjenje i može podići tmelje - stara narodna

Znam, ali hlad bi bio potreban 10m od kuće..., tj. na mjestu predviđenom za roštilj ;)

mjolnir
27.06.2007., 07:40
da, to i mene zanima.
ima po parkovima onih slatkih malih, lijepo okruglih krošnjastih stabala koja ne rastu visoko, nego onako taman nekako da rade mali hlad a ne pojedu pola neba pored kuće.

La Havre
27.06.2007., 18:59
U Rijeci ti je najbolje zasaditi tzv.talijanski kišobranasti bor,ili udomaćenog naziva Pinija.,lat.Pinus Pinea.Ovo je mediteranska vrsta kakva uspjeva samo u primorju.Izrazito elegantno i lijepo stablo.

http://www.lacity.org/BOSS/gif/PinusPinea.jpg

Boris_RI
28.06.2007., 06:19
U Rijeci ti je najbolje zasaditi tzv.talijanski kišobranasti bor,ili udomaćenog naziva Pinija.,lat.Pinus Pinea.Ovo je mediteranska vrsta kakva uspjeva samo u primorju.Izrazito elegantno i lijepo stablo.

Slažem se da je lijepo, ali i ogromno :eek:

mjolnir
28.06.2007., 07:23
Slažem se da je lijepo, ali i ogromno :eek:

i ja se slažem da je ogromno iako je forma krošnje lijepa.
ja bih za dvorište baš ovakvo, eeeventualno malkice više.
http://img297.imageshack.us/img297/3049/untitled1xi4.th.jpg (http://img297.imageshack.us/my.php?image=untitled1xi4.jpg)

La Havre
28.06.2007., 09:35
Ovaj gore primjerak je star preko 50 godina

mlada Pinea

http://schoolnet.gov.mt/hands.on.farming.gozo/Pinus%20Pinea%20%20Edible%20Pine.jpg

Boris_RI
28.06.2007., 10:38
Ovaj gore primjerak je star preko 50 godina

mlada Pinea

http://schoolnet.gov.mt/hands.on.farming.gozo/Pinus%20Pinea%20%20Edible%20Pine.jpg

Uh.. ovo me podsjeća na godišnje odmore ;)

Koliko vremena mu treba da ovoliko naraste?

MIRKO5
05.09.2007., 13:38
Uh.. ovo me podsjeća na godišnje odmore ;)

Koliko vremena mu treba da ovoliko naraste?

ZAVISNO KOLIKO BRZO ŽELITE KROŠNJU,NAJBRŽE JE ŽALOSNA VRBA.MOGU SE PRESADIT I PRIMJERCI STARIJI OD 10 GOD....SAMO TREBA DOSTA VODE.ZATIM BREZA I SL. NAJVEĆE KROŠNJE DAJE ORAH ALI MU TREBA OKO 7 GOD ZA NEŠTO VEĆU KROŠNJU.....

Las Legolas
05.09.2007., 17:45
Mozda kostela (Celtis australis), koja je bas zbog hladovine koju stvara u narodu poznata kao "ladonja

charlie 1
04.03.2008., 21:10
Za sadnju nekog malog drva (najbolje zimzelenog) i čekanje nekoliko godina da izraste visine cca 4 m nemam vremena. Htio bih da odmah bude toliko visoko. Kako sam potpuni laik u ovom području, a čuo sam (ali ne i provjerio) da ima rasadnika koji ti zasade odmah veliko drvo, molim ako netko nešto zna o tome kako to ide, tko to radi, kakve su cijene tog pothvata itd.? Hvala :s

Codegun
05.03.2008., 07:30
Za sadnju nekog malog drva (najbolje zimzelenog) i čekanje nekoliko godina da izraste visine cca 4 m nemam vremena. Htio bih da odmah bude toliko visoko. Kako sam potpuni laik u ovom području, a čuo sam (ali ne i provjerio) da ima rasadnika koji ti zasade odmah veliko drvo, molim ako netko nešto zna o tome kako to ide, tko to radi, kakve su cijene tog pothvata itd.? Hvala :s

javi kad saznaš i mene zanima.

zarana
05.03.2008., 07:46
Jesi zvao rasadnik Šumarskog instituta u Jastrabarskom? Navodno je kod njih sve jeftinije što bi ti se isplatilo jer je za pretpostavit da će veliko drvo biti i skuplje.

bela777
05.03.2008., 08:57
ja sam viđala u MBM-u u Lučkom velika drveća... Čak kad sam tražila lipu, nisu imali malih nego tako negdje cca 4 metra.

vikica
05.03.2008., 13:27
ja sam prošle godine gledala na floraartu takvo drveće. Nije pisala cijen, nažalost. Koliko bi moglo koštati??? možda 4000kn?
ma svaki veći rasadnik to ima! daj ih nazovi i raspitaj se.
evo ovi imaju do 3m (http://rasadnik-franjic.hr/cjenik-cijene/)

Big momma
05.03.2008., 22:10
Prošlu subotu smo posjetili Šumarski institut u Jastrebarskom i kupili svašta, između ostalog lipu visine cca 2,5 m koju smo platili 100,00 kn i katalpu iste visine za 120,00 kn. Ima i višeg drveća, a nama je auto odredio visinu.
Svi redom su ljubazni i stručni, cijene su korektne, a izbor odličan. Jedino što ne rade svaku subotu, pa provjerite telefonski (6273-000)prije nego kaj odete.
I još, radi usporedbe, u dva velika rasadnika koje neću imenovati, lipu te visine bismo platili 320,00 odnosno 380,00 kn. :misli:

vikica
06.03.2008., 13:26
lipu visine cca 2,5 m koju smo platili 100,00 kn i katalpu iste visine za 120,00
Odlična cijena!!! :top:

Ja sam imala posve krivu predodžbu o cijenama visokog drveća :ne zna:

charlie 1
06.03.2008., 21:26
Prošlu subotu smo posjetili Šumarski institut u Jastrebarskom i kupili svašta, između ostalog lipu visine cca 2,5 m koju smo platili 100,00 kn i katalpu iste visine za 120,00 kn. Ima i višeg drveća, a nama je auto odredio visinu.
Svi redom su ljubazni i stručni, cijene su korektne, a izbor odličan. Jedino što ne rade svaku subotu, pa provjerite telefonski (6273-000)prije nego kaj odete.
I još, radi usporedbe, u dva velika rasadnika koje neću imenovati, lipu te visine bismo platili 320,00 odnosno 380,00 kn. :misli:

Ovo je stvarno prihvatljivo. Hvala i za broj telefona!:top:

Codegun
07.03.2008., 08:06
Ovo je stvarno prihvatljivo. Hvala i za broj telefona!:top:

samo kakve su šanse da se tako veliko drvo primi? Očito trebaš dofurati i bager jer ako je sve onako kako bi trebalo biti, korjenje bi moralo biti veliko ko pola krošnje.

osica
07.03.2008., 17:41
i ja sam u Šumarskom kupila lipu, nešto manju od dva metra - 40 kn,
grmovi su po 20-tak kuna

buntspecht
07.08.2008., 23:30
Bok svima,

ovako,imam dvoriste od nekih 300 kvadrata,i ni biljcice,samo trava.

posto je u dvoristu nonstop sunce,i ovih proteklih tjean-dva bilo za poludit,ni sjene:eek::eek:

posadio bih neko drvce,samo neznam koje.

najbitnije mi da brzo raste i da sto prije ima neaku krosnju koja ce neaku hladovinu napravit.(dok sam jos mlad,neako mi se neda cekat 20-30 godina):eek:

e sad imal neko kakvu ideju?jasen,bukva,lipa????

da bitno mi jos da drvo nema neke divovske korjene(dvoriste mii tu i tamo poplocano)

sandrag
08.08.2008., 07:18
Ja uz ogradu mislim posaditi tuje. Mislim da one brzo rastu, ali baš i nemaju neku krošnju...

oscar13
08.08.2008., 11:25
Kolko sam ja onak laicki informirana, brzo ti rastu breze i vrbe, daju i lijep hlad. No naravno krosnja im je jeltem specificna (pretpostavljam da znas kak zgleda). :D
Btw. meni su to dvije omiljene vrste drveca. :cerek:

ZloPrase
08.08.2008., 11:32
Brzo rastu i jasen, bagrem i topola. Samo bijela topola (populus alba) kasnije lijepo izgleda ali naraste OGROMNA. Jasen raste brzo ali ima tendenciju "divljanja" koja se lako vidi po gradu. Bagrem ima trnje, i problem ga je iskorijeniti.

bambus_1
15.08.2008., 12:48
Ja uz ogradu mislim posaditi tuje. Mislim da one brzo rastu, ali baš i nemaju neku krošnju...

posadi cercis siliquastrum-judino drvo..raste brzo i ima lijepe cvjetove kada cvate..

osbourne
16.08.2008., 00:15
ruj

go2sleep
17.08.2008., 09:29
pokušaj posaditi koje veće drvo
ako iskopaš dovoljno korijena i dobro obrežeš krošnju, neko drveće se može čist dobro oporaviti i napredovati
Prve godine će se oporavljati, a onda naglo krenuti
ja sam tako posadio orah visok sedam metara, pa je za nekoliko godina bilo i previše hlada

supher mali
17.08.2008., 10:27
nisam ekspert

orah lipa... cesvina bor, drvo zivota isto brza, mimoza

sve brza samo da mu je blizu septicka jama

a intersatno da se ponasaju kao zivotinjsko carstvo. neki ce rasprostraniti svoje zile naokolo toliko da niti jedna mala biljka nece moc opstat

vanilija
17.08.2008., 11:34
orah stvarno raste ogroman, i ako ima mjesta nece ic jako u vis, ogromna mu je krosnja, jedino kaj je mali minus su ti orasi, koji padaju po podu i trule...

supher mali
17.08.2008., 11:38
sve pada i obnavlja se i mora se cistit

a tek sljiva... bogom data koliko moze rodit

-----------
mnogo je vruce - ja sam iz opuzena:-)

shiro
22.11.2008., 23:13
Najbrže rastuće drvo na planetu je Paulovnija. Ne znam može li se naći u nekom od rasadnika, ali ja sam ga uspješno uzgojio iz sjemena koje sam našao na drvetu koje raste kod izgorenog Paromlina u Zagrebu.

marlene
05.07.2009., 17:28
Evo stavila sam isti post na temu o uredjenju vrta, ne znam jel se to smije:) Dakle:

Pozdrav svima! Nova sam na ovom podforumu i nemam (jos) pojma o vrtlarenju pa imam za pocetak jedno neznalicko pitanje:
Nedavno smo kupili seosku kucu blizu Karlovca, ca. 2000 m2 ravnog terena. Zeljeli bismo urediti "tradicijski" vrt, nesto malo drveca, ukrasnog bilja, nesto ugodno za oko. E sad, buduci da ne bismo htjeli da nam pola toga poumire sto kupimo, najprije bismo rado uzeli neku firmu da postavi vrt prema nasim zamislima pa bismo onda mi polako ucili kako ga odrzavati.
Zanima me ima li netko iskustava s takvim firmama?

leek
06.07.2009., 12:38
Ja sam posadila "frćkavu" vrbu i oooogromna je izrasla u 2 godine!!

Vodenna
14.07.2009., 12:58
Najbrže rastuće drvo na planetu je Paulovnija. Ne znam može li se naći u nekom od rasadnika, ali ja sam ga uspješno uzgojio iz sjemena koje sam našao na drvetu koje raste kod izgorenog Paromlina u Zagrebu.

Može se naći ima ju rasadnik Curek, ja sam rezervirala dvije za jesen, i da raste ko luda 3-4 m godišnje a k tome je i ekološka....:s

Codegun
15.07.2009., 07:37
Može se naći ima ju rasadnik Curek, ja sam rezervirala dvije za jesen, i da raste ko luda 3-4 m godišnje a k tome je i ekološka....:s

ja sam ih kupio dvije u MBM Lučko, zasad se ne mogu pohvaliti nekom ludnicom od brzog rasta, možda je narasla 10cm u 3 mjeseca, mislim da je najveći problem kako postupaju s korijenom u onim teglama. Inaće, tamo je cijena 270kn/kom.

Vodenna
03.08.2009., 12:05
ja sam ih kupio dvije u MBM Lučko, zasad se ne mogu pohvaliti nekom ludnicom od brzog rasta, možda je narasla 10cm u 3 mjeseca, mislim da je najveći problem kako postupaju s korijenom u onim teglama. Inaće, tamo je cijena 270kn/kom.

Koliko je bila visoka Paulownija kad si je kupio??? Ja svoje dvije čekam do rujna, a znam da joj treba vremena da se zakorijeni, najbolje preko zime....
Čula sam da tulipanovac isto brzo raste, da li tko ima to drvo???:confused:

Madame Hooch
03.08.2009., 13:14
Čula sam da tulipanovac isto brzo raste, da li tko ima to drvo???:confused:

znam dvorište u kojem ga ima, ali ne poznajem ljude ....no, već 5 godina svaki dan tamo šećem psa ...ne bih rekla da baš nešta divlje raste :rolleyes:

18Delta
03.08.2009., 18:57
topolu? vrbu? :rolleyes:
stvarno ste nasli...

luka lik
26.08.2009., 15:26
Zna li tko gdje se može naći sadnice Pavlovnije u Rijeci?

NitkoPoseban
27.08.2009., 11:34
Ja imam ograničena iskustva tj samo što vidim okolo ali neka od predloženih drva po mom saznanju
- nisu brzorastuća ko na primjer lipa (čak obratno i to primjerci posađeni već kao 2-3 metra veliki)
- neka možda jesu brzorastuća al i preko 30 godina stari primjerci npr. paulovnije ili 20-ak godina stari ruj (Rhus typhina) baš ne nude hladovinu, paulovnija ima (bar one koje ja viđam okolo) zbog brzog rasta visoku i usku krošnju (http://media.photobucket.com/image/paulovnija/germgnedl/th_d104.jpg), usto prilično rijetku a za ruj da ne govorim - nizak i rijedak
- bambus pak ne radi nikakav hlad, eventualno ko živica za odvajanje od susjeda koje baš mrziš (i ako ne postaviš limove do bar metar dubine proširit će se i progutat sve pred sobom :rofl: )

luka lik
27.08.2009., 12:21
Ja sam vidio bambus u Lovranu u dvorištu jedne vile isto služi kao ograda ali ne znam,da li opće postoji neš iodealno da brzo raste,da ima gusut krošnju i da ima lijepi cvijet?
Meni su fora ta cvatuća drva ali kada ih većina sporo raste.

NitkoPoseban
27.08.2009., 16:44
Mislim da je to baš nezgodna kombinacija.

Inače bi jasno u tvom podneblju magnolija bila dobitna kombinacija.

Ako možeš napraviti brajdu posadi takomu il bugenviliju il gliciniju.

Il posadi javor/topolu/votevr a kraj njih takomu/gliciniju da se po njima penje, imati ćeš i krošnju i cvijeće :rofl:.
Ovo je jasno šala, mislim da ne bi uspjelo :kava:

Ego
27.02.2010., 20:39
Ovako... imam jedan komad dvorišta cca 100 m^2 okrenut prema zapadu. Kao što se može pretpostaviti, u ljetnjim mjesecima je tamo posve neizdrživo vruće. Htio bi tamo zasaditi nešto što bi dalo sjenu, tako da se i po ljeti vani može boraviti. Naravno, bio bi bonus kada bi na tome nečemu još i raslo ponešto jestivo. Dakle, tražim nekakvu vočku (ili više njih) koje imaju dovoljno guste i široke krošnje ispod kojih bi se moglo sjediti, koje rastu razumnom brzinom, i koje bi uspjevale u mom kraju (kontinent, u blizini Velike Gorice).

Zahvaljujem na svim savjetima :)

laella
02.03.2010., 20:18
Pročitaj ovo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=137564), možda nađeš neku ideju.

samo jako
22.06.2012., 21:32
pročitao sam cijelu temu ali na kraju samo sam se još više zbunio pa neznam šta uzeti za dvorište koje je osunčano i koje vapi za hladom.
sadio sam bio 2 javora kupljena dosta velika nekih 4-5 metara ali jedan se osušio nakon 2 godine a drugi nakon 6-7 godina i nikako nije napredovao. predpostavljam da nismo iskopali dovoljno velike rupe za tako veliko drvo, i da je samo tlo bilo ne dovoljno dobro jer je za okućnicu i travnjak zemlja nasuta nekih pola metra a ispod je neka tvrda pješčana podloga koju nismo prokopali kod sadnje.

sada sam u nedoumici šta uzeti da bi dobio hlad u dvorištu ali bi sada htio da to naraste što je brže moguće i da dobijem toliko željeni hlad.
da li je to vrba kao što neki pišu ili neko drugo drvo a što se tiče podneblja u pitanju je mostar.

samo jako
22.06.2012., 22:21
da i da upitam a nije se spominjalo stablo lovora. da li je ono brzorastuće i da li je javor brzorastući da sa njim opet pokušam? samo što sada moram to bolje posaditi, sa odgovarajućom rupom za stablo i gnjojivom.

Snoopydog
27.06.2012., 10:57
Imam zanemareni grunt blizu Zagreba. Sve divlje voćke su krepale - cista trulez. A ja bih ovo ljeto van iz grada, u prirodu svoju...
Pa, sprzit cu se ako si ne posadim nesto sto moze dati dobar hlad - cim prije.

Pojma nemam o hortikulturi, vocarstvu, vrtlarstvu... ali me zanima (a valjda i jos ponekoga): postoji li kakvo "Sport Billy" drvo, koje brzo raste?

Sa sjenicom bih se mogao zadovoljiti prve godine, ali zelio bih pravu sjenu cim prije. Dragi Lastane...

Kako što su rekli, najbolje je pogledati što raste kod susjeda i to posaditi i kod sebe.
Vrste koje brzo rastu kad se ukorijene, a daju u debeli 'lad su:
Orah, lipa, divlji kesten, može i žalosna vrba ako ima dovoljno vlage u tlu. Kako god, prije nego budeš uživao u hladu treba proći 4-5 godina minimalno.
Sjeti se one 'Kad god drvo posadiš ti ne gubi nadu da ćeš jednom odmarati u njegovom hladu.'

Snoopydog
27.06.2012., 10:58
Možda bi tamo išao Koprivić ili kostela kako ga zovu u Dalmaciji.

chrissy
27.06.2012., 11:17

Ja bih ovo posadila uz terasu, frendica ima sjeme, pa ću je probati sama uzgojiti, ali me zanima ako netko zna kako se "ponaša" korijen?
Naime, prije je ispred terase bila lipa, ali smo je na moju veliku žalost morali posjeći jer je zbog njenog korijena počeo pucati zid kuće (koja je 7 metara dalje!)... Ne bih htjela da mi se to ponovi, pa da za x godina opet moram rušiti savršeno stablo... :confused:

Snoopydog
09.07.2012., 11:08
evo, čovjek je profesionalno odgovorio. baš sam ja htio topolu navesti da najbrže raste. ako ne treba baš veliko drvo, onda postoji ono ukrasno drvo za koje nemam pojma kak se zove, uglavnom, ima crvene mucaste cvjetova poput plišanih češera i nekakvo rebrasto lišće. sonic, poznato? to fakat brzo raste

Mislim da bi to mogla biti albicija. Raste brzo, to jest, i uveče skuplja listove kao mimoza.

Bundy
10.07.2012., 21:44
Meni bi kako naslov teme kaze trebalo brzorastuće drveće za debeli hlad ali u Dalmaciji....Znam da maslini i mediteranskom boru treba dugo da naraste, kakva je situacija sa Crnikom, Smokvom?

Ili imate nesto trece za preporuciti?

Hvala i lijepi pozdrav

Las Legolas
24.07.2012., 22:33
Crnika raste sporo. Smokva je brža ali može predstavljat problem ako je se poželiš riješit- iz panja izbijaju nove mladice pa je često potrebno okopat korjen i tako ju uništit.
Jesi razmišljao o košteli, doduše ni ona nema rapidan rast al radi odličnu hladovinu.

avayan
11.01.2013., 16:55
Pozdrav,
imam parcelu oko 3 duluma, stari vocnjak - sljiva, vec duze vrijeme se bavim mislju da to pocupam i posadim bagremik (nisam neki vocar a ogrev mi treba) posto najbrze raste... slucajno sam na webu naletio na ovu paulovniju pa me interesuje kako to drvo gori? Jel ga neko palio?

koka36
12.01.2013., 20:50
Pozdrav,
imam parcelu oko 3 duluma, stari vocnjak - sljiva, vec duze vrijeme se bavim mislju da to pocupam i posadim bagremik (nisam neki vocar a ogrev mi treba) posto najbrze raste... slucajno sam na webu naletio na ovu paulovniju pa me interesuje kako to drvo gori? Jel ga neko palio?

Imaš na netu filmiće koji uspoređuju gorenje, potraži pa buš sve vidio...

kopam i sadim
26.01.2013., 19:19
Meni bi kako naslov teme kaze trebalo brzorastuće drveće za debeli hlad ali u Dalmaciji....Znam da maslini i mediteranskom boru treba dugo da naraste, kakva je situacija sa Crnikom, Smokvom?

Ili imate nesto trece za preporuciti?

Hvala i lijepi pozdrav
smokva ti je jakooo nezgodna ako se sjedi ispod nje. zreli plodovi padaju na sve strane: po stolu, oko stola, na glavu...a ako ih odmah ne pokupiš-što ih muhe vole
auuuuu:503:

blazo
06.03.2013., 11:11
uzmite Turkmenistanski brest (Ulmus pumila celer) za dvije godine 3 metra,

http://www.cudesna-zivaograda.rs

abutilon
08.04.2013., 19:40
Brzorastuča sjena je bambus. Vrba, jako lijepa, bilo tužna ili bijela. Lako se razmnožava. Od nje možete oblikovati lukove, romboidalne oblike, ograde. Penjaći isto, glicinija, tekoma.

Ella25
11.04.2013., 20:05
Molim Vas pomoć. Što mi predlažete da posadim na ogradicu uz terasu, širine 4 metra a visine 2m, a da jaaako brzo raste i da je gusto, s obzirom da mi susejdi imaju direktan pogled na terasu, htijela bih da barem ljeti imamo privatnosti kad dobimo goste :)))
Da napomenem, taj prostor je na direktnom suncu cijeli dan.
Razmišljala sam o ružama penjačicama, al to bi mi trebalo nekoliko godina da se sve to mi popuni, clematis isto tako, možda bršljan neki..............stvarno neznam........... molim savjet

miroslaw
12.04.2013., 08:09
Crni orah je inače poznat kao drvo koje brzo raste, može se uzgajati na način da se napravi široka krošnja (da bude veliki hlad) ili da se ide na gušću sadnju pa da se forsira visina stabla.

Više o crnom orahu ima i na ovom topicu:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=284446&page=3

abutilon
13.04.2013., 11:36
Molim Vas pomoć. Što mi predlažete da posadim na ogradicu uz terasu, širine 4 metra a visine 2m, a da jaaako brzo raste i da je gusto, s obzirom da mi susejdi imaju direktan pogled na terasu, htijela bih da barem ljeti imamo privatnosti kad dobimo goste :)))
Da napomenem, taj prostor je na direktnom suncu cijeli dan.
Razmišljala sam o ružama penjačicama, al to bi mi trebalo nekoliko godina da se sve to mi popuni, clematis isto tako, možda bršljan neki..............stvarno neznam........... molim savjet

Kako bi bilo da iznutra stavite trstiku. Stvara hlad trenutno, pa čete se moči strpjeti da porastu ruže,koje bi s obzirom da je sunčana strana bile odličan izbor, pogotovo na dugoroćno gledano? Pozdrav!

SAS
11.09.2013., 20:52
Jel ima ko drvo Paulovniju u kontinentalnom dijelu Hrvatske da kaže koliko je drvo razraslo visoko i široko ?
Na netu piše samo astronomski podaci tipa visina 15-20m širina lista pol metra itd.
Dali vam cvate to drvo i kada je po prvi puta cvalo (u kojoj godini) ?
Trebam drvo za hladovinu.

koka36
12.09.2013., 11:29
Jel ima ko drvo Paulovniju u kontinentalnom dijelu Hrvatske da kaže koliko je drvo razraslo visoko i široko ?
Na netu piše samo astronomski podaci tipa visina 15-20m širina lista pol metra itd.
Dali vam cvate to drvo i kada je po prvi puta cvalo (u kojoj godini) ?
Trebam drvo za hladovinu.

http://goo.gl/maps/d3IGt staro par godina cvjeta
http://goo.gl/maps/iWh8l puno starije drvo pa usporedi
popodne stavim sliku moje stare 6 mjeseci...

koka36
12.09.2013., 15:53
Evo mojih sadnica
https://lh6.googleusercontent.com/-Aw56AxXKjOM/UjHTovFK25I/AAAAAAAAA3g/4XfbbfR2Ujk/w935-h701-no/DSC_0121.jpg ova je stara 6 mjeseci.
Velićina lista
https://lh4.googleusercontent.com/-4EHUpEs5Jt0/UjHT2nrgdKI/AAAAAAAAA3o/crS1yxQmjWw/w935-h701-no/DSC_0122.jpg
ova je stara 2 mjeseca
https://lh4.googleusercontent.com/-gQcqDboCZHs/UjHUEsnIKsI/AAAAAAAAA3w/pFxpM5Iucyw/w935-h701-no/DSC_0124.jpg
a ovo je posijano prije nekih 20 dana (ostalo starog sjemena)
https://lh4.googleusercontent.com/-MbvMAiacWqY/UjHUPcil2AI/AAAAAAAAA34/O4GIxBLAt_U/w935-h701-no/DSC_0125.jpg

A ako si zainteresiran ovo su sadnice Kelreuterije koja je isto tako lijepo ukrasno drvo imah ih nekoliko za prodati...
https://lh4.googleusercontent.com/-ZgkTF24_gLE/UjHUZKGGRsI/AAAAAAAAA4A/qHgtqyL7Wlw/w935-h701-no/DSC_0126.jpg

SAS
12.09.2013., 23:50
Izgleda to drvo dosta zanimljivo mislim na Kelreuterij, no moš mi reći dali se može na tom drvetu rezati suvišne grane koje bi mogle smetati zbog rasta prema kući ?
Baš pitam iz tog razloga jer to drvo ima navodno krošnju promijera i do 10m !

Kuća nije previsoka, mislim da s krovištem ima neki 12-15m, i širine je 10m. No problem je što dnevni boravak i spavaća soba gleda na zapad i onda je ljeti neizdržljivo. Pa sam zato mislio uvaliti neko drvo ispred kuće koja gleda na zapad tako bi bujno stablo brzog rasta svojom veličinom ublažavalo ljetne vručine.

koka36
13.09.2013., 09:43
Izgleda to drvo dosta zanimljivo mislim na Kelreuterij, no moš mi reći dali se može na tom drvetu rezati suvišne grane koje bi mogle smetati zbog rasta prema kući ?
Baš pitam iz tog razloga jer to drvo ima navodno krošnju promijera i do 10m !

Kuća nije previsoka, mislim da s krovištem ima neki 12-15m, i širine je 10m. No problem je što dnevni boravak i spavaća soba gleda na zapad i onda je ljeti neizdržljivo. Pa sam zato mislio uvaliti neko drvo ispred kuće koja gleda na zapad tako bi bujno stablo brzog rasta svojom veličinom ublažavalo ljetne vručine.

svako drvo se da orezivati. Paulonija ti ima više piramidalnu krošnju dok ti je kelreuterija drvo s krošnjom kao kišobran. Dakle krošnja joj je šira. Ima je puno po zagrebačkim parkovima pa si pogledaš kako to u stvari izgleda. Sad je posebno uočljiva zbog sjemenih vrečica u obliku srca a zagasito smeđe boje...
Jedino ti baš nisam siguran u brzinu njenog rasta...

SAS
13.09.2013., 23:32
svako drvo se da orezivati. Paulonija ti ima više piramidalnu krošnju dok ti je kelreuterija drvo s krošnjom kao kišobran. Dakle krošnja joj je šira. Ima je puno po zagrebačkim parkovima pa si pogledaš kako to u stvari izgleda. Sad je posebno uočljiva zbog sjemenih vrečica u obliku srca a zagasito smeđe boje...
Jedino ti baš nisam siguran u brzinu njenog rasta...

Brzina rasta Kelreuterija nije baš bogzna što, sad sam malo pogledao na netu. Rast joj spada pod srednje do brzorastuće listopadno stablo visine do 15m, ali u našem podneblju i niže 7-10 metara (za kontinentalni dio).
Na drugim forumima vele da naraste za 3-4 godine od sadnje do tri metra visine.
I navodno imaš problema sa rast novih stabalca nakon cvatnje jer se lako prima preko sijemena.

Paulovnija tomentosa može narasti u samo godinu dana i do 3m, naravno ako su ispunjeni svi uvijeti za rast. Mogao bih odrezati centralnu provodnicu na visini od 1-1.5m da ide u širinu u obliku vaze i dalje će opet ići u visinu.
Npr. ovako nešto.

http://www.plants.com.pk/wp-content/uploads/2011/10/Paulownia_tomentosa1.jpg

http://static.limundoslike.com/slikaPavlovo-drvo-paulownia-tomentosa-2-sadnice--26861261v800h600.jpg

Nije mi toliko bitno da ide 20m u visinu već tako otprilike 12m i širine do 7m kako bi imao hlada ispred kuće i jedan dio terase. Pritom mislim da radi što manje smeća osim naravno neračunajući u vrijeme cvatnje i otpadanja listova.

koka36
14.09.2013., 09:51
Brzina rasta Kelreuterija nije baš bogzna što, sad sam malo pogledao na netu. Rast joj spada pod srednje do brzorastuće listopadno stablo visine do 15m, ali u našem podneblju i niže 7-10 metara (za kontinentalni dio).
Na drugim forumima vele da naraste za 3-4 godine od sadnje do tri metra visine.
I navodno imaš problema sa rast novih stabalca nakon cvatnje jer se lako prima preko sijemena.

Paulovnija tomentosa može narasti u samo godinu dana i do 3m, naravno ako su ispunjeni svi uvijeti za rast. Mogao bih odrezati centralnu provodnicu na visini od 1-1.5m da ide u širinu u obliku vaze i dalje će opet ići u visinu.
Npr. ovako nešto.

http://www.plants.com.pk/wp-content/uploads/2011/10/Paulownia_tomentosa1.jpg

http://static.limundoslike.com/slikaPavlovo-drvo-paulownia-tomentosa-2-sadnice--26861261v800h600.jpg

Nije mi toliko bitno da ide 20m u visinu već tako otprilike 12m i širine do 7m kako bi imao hlada ispred kuće i jedan dio terase. Pritom mislim da radi što manje smeća osim naravno neračunajući u vrijeme cvatnje i otpadanja listova.

Ma ja to sadim radi pčela tako da mi oblici krošnje nisu jako bitni..

zuccotto rico
28.01.2014., 09:07
Pozdrav! Zanima me da li se Turkmenistanski brijest (kojeg sade za živu ogradu) može posaditi i oblikovati u stablo, te koliko mu može biti širina/visina?
Znali li netko što bih još mogla posaditi a da relativno brzo raste i da je otporno na jaki vjetar?

dalinex
10.03.2014., 19:44
Interesira me da li se Lažni papar (Schinus molle) može saditi u unutrašnjosti HR - okolica Vrbovca.

http://www.gardensandplants.com/images/plants/Schinus%20molle.jpg

zuccotto rico
15.05.2014., 16:23
http://www.fast-growing-trees.com/FastestTrees.htm

na linku ima brzorastućih stabala, nisam sigurna da se sva mogu i kod nas nabaviti.

personaforumska
17.06.2014., 01:27
Zna li netko gdje u Primorsko-goranskoj zupaniji ima za kupiti Turkmenistanski brijest?

davor123456
19.06.2014., 20:16
Bok svima,

ovako,imam dvoriste od nekih 300 kvadrata,i ni biljcice,samo trava.

posto je u dvoristu nonstop sunce,i ovih proteklih tjean-dva bilo za poludit,ni sjene:eek::eek:

posadio bih neko drvce,samo neznam koje.

najbitnije mi da brzo raste i da sto prije ima neaku krosnju koja ce neaku hladovinu napravit.(dok sam jos mlad,neako mi se neda cekat 20-30 godina):eek:

e sad imal neko kakvu ideju?jasen,bukva,lipa????

da bitno mi jos da drvo nema neke divovske korjene(dvoriste mii tu i tamo poplocano)

paulovnija elegante ti je najbolje korijen joj ide u sirinu do 2 metra a u dubinu do 15 m radi jako veliku i debelu hladovinu :mig:

personaforumska
20.06.2014., 14:13
Davore, moze li fotografija te paulovnije elegante? Ne izbacuje previše google,a i daje različite rezultate... I usput ako može cijena? I opcija ako postoji za dostavu u Primorsko-goransku županiju? Naravno na pp, vjerujem da se javno reklamiranje ne dozvoljava na forumu

davor123456
21.06.2014., 07:29
Davore, moze li fotografija te paulovnije elegante? Ne izbacuje previše google,a i daje različite rezultate... I usput ako može cijena? I opcija ako postoji za dostavu u Primorsko-goransku županiju? Naravno na pp, vjerujem da se javno reklamiranje ne dozvoljava na forumu

//www.facebook.com/groups/139489126112699/723292591065680/?notif_t=like to je moja paulovnija

personaforumska
22.06.2014., 11:42
Baca me na zatvorenu grupu pa ne vidim :( Ajde probaj postati sliku ovdje, itako nemaju svi fb
Moze na pm cijena?

SAS
22.06.2014., 18:03
//www.facebook.com/groups/139489126112699/723292591065680/?notif_t=like to je moja paulovnija

Neradi ti link, logirao sam se na fejs zatim sam kopirao i pejstao taj link i nije me odvela na traženu sliku nego na nekakvu fejsbuk grupu. Guglaj, imaš besplatni upload slike i tam upladaj i tu na forum zalijepi link.

davor123456
22.06.2014., 19:08
Neradi ti link, logirao sam se na fejs zatim sam kopirao i pejstao taj link i nije me odvela na traženu sliku nego na nekakvu fejsbuk grupu. Guglaj, imaš besplatni upload slike i tam upladaj i tu na forum zalijepi link.

ajd ti mene dodaj na fejs davor zalabak pa budes vidio par slika

Down Under
25.07.2014., 06:19
Ja bih posadio neko drvo ispred kuce da mi da dobar hlad.
Radi se o prostoru sirine 2 m trave. Zatim dolaze tlakavci sirine 1 m, te kuca s podrumom. S druge strane dolazi pak 1 m tratovara pa cesta..
Znaci imam mali prostor, ali posto je zapadna strana sunce ubija ljeti i sad trebam rjesenje. (Veliko dvoriste je iza kuce i tamo je odlicno)
Razmisljao sam o crnogorici, neka jela mozda jer ona nema tolko jak i velik korjen ko orah ili lipa..
Moze savjet?

Ps. Znaci drvo do nekih 4 m visine (jer je neposredna blizina pa netreba previsoko), guste krosnje, i ne jakog korjena..

Down Under
25.07.2014., 07:00
i ovo se cini ok.. http://www.vrtnicentariva.hr/ArtDetalji.aspx?Artikl=3796_1
Kuglasta Katalpa!
visina do 4 m, gusta krosnja, a ne jako korjenje..
jest da je listopadno; kad bolje razmislim bar ce mi zimi propustat zrake sunca, a ljeti davat hlad :)

..jedino kaj je spororastuce :/