PDA

View Full Version : Njemacka

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

ALEN DE
09.05.2009., 21:12
Da, nažalost nemam državljanstvo....

ALEN DE
09.05.2009., 21:13
Namjere su mi te da prvo studiram u hr ekonomiju. i onda se odselim u DE

buntspecht
09.05.2009., 22:52
Namjere su mi te da prvo studiram u hr ekonomiju. i onda se odselim u DE

ko zna jel to tamo uopce priznato.najbolje ti ak mozes upisi se na faks u Hrvatskoj i nastavis u Njemackoj.ak znas njemacki ,DSH ti nece bit problem.

ALEN DE
10.05.2009., 09:08
Da njemački znam pričati i pisati...

nench
10.05.2009., 15:43
ako znaš njemački, onda ti je definitvno bolja opcija Švicarska, kaj češ u njemačkoj...mala turska

buntspecht
10.05.2009., 17:14
ako znaš njemački, onda ti je definitvno bolja opcija Švicarska, kaj češ u njemačkoj...mala turska

a kaj je svicarska,mala srbija:rolleyes::rolleyes:

Der Anteil an Ausländerinnen und Ausländern an der Gesamtbevölkerung ist in der Schweiz relativ hoch: im Jahr 2006 hatten 20,7% der Bevölkerung keinen Schweizer Pass.

Die grösste Gruppe aller ausländischen Staatsangehörigen bildeten im Jahr 2006 mit 18,9% die italienischen Staatsangehörigen, gefolgt von Serbien und Montenegro (12,3%).

Quelle: http://www.swissworld.org/de/bevoelkerung/bevoelkerungstrends/auslaenderinnen_und_auslaender_in_der_schweiz/

ALEN DE
10.05.2009., 19:06
U Njemačku bi išao zato što tamo imam skoro svu rodbinu.. u grad Karlsruhe

mara99
11.05.2009., 14:16
U Njemačku bi išao zato što tamo imam skoro svu rodbinu.. u grad Karlsruhe

A zasto se ne upises odmah u Njemackoj a faks? Teze ces sa zavrsnim faksom u HR dobiti posao!

U Karslruhe mislim da nema FH, Pfortzheim ima, ako mislis ici na FH, a ako mislis na UNI, onda svakako za ekonomiju Mannheim, svakako jedan od najboljih faksova za ekonomiju!

ALEN DE
11.05.2009., 19:14
UNI me baš zanima, a jel moram imati njemačko državljanstvo da mogu na UNI

mara99
11.05.2009., 19:57

Ma jok!

-slavonka-
12.05.2009., 09:06
Imam jedno pitanje, nadam se da mi netko ovdje može pomoći...
Suprug mi radi u Njemačkoj, pa smo planirali da dijete i ja odemo tamo na 3 mjeseca (mislim da se toliko odjednom može boraviti tamo). Zanima me šta mi je sve potrebno za odlazak (osim putovnice, naravno)...
Hvala.

buntspecht
12.05.2009., 11:25

nemoras samo da bi upo,moras bit makar jedan dan upisan na neki studij u hrvatskoj.

ALEN DE
12.05.2009., 19:41
Znači moram se upisati u HR fax npr Ekonomija u Rijeci. i onda se ispisati i otići na UNI.

mara99
12.05.2009., 22:13
Imam jedno pitanje, nadam se da mi netko ovdje može pomoći...
Suprug mi radi u Njemačkoj, pa smo planirali da dijete i ja odemo tamo na 3 mjeseca (mislim da se toliko odjednom može boraviti tamo). Zanima me šta mi je sve potrebno za odlazak (osim putovnice, naravno)...
Hvala.

Osim putovnice eventualno nesto novca!

belica
13.05.2009., 10:27
Znači moram se upisati u HR fax npr Ekonomija u Rijeci. i onda se ispisati i otići na UNI.

ma ne. ima na mom kursu masa stranaca sta tu namjeravaju studirat. moras zatrazit studentsku vizu. da bi mogao tu studirat moras dokazat da znas njemacki. polozis DSH, posaljes im svoje svjedodzbe s prijevodima i cekas. ak se vec mislis tu selit, bolje ti je odma tu pocet studirat.

Buntspecht-MA
13.05.2009., 11:52

ovako je radio moj frend prije par godina.

odes na faks na koji zelis studirat( prvo provjeris jel ima numerus clausus za tvoj studij) i trazis potvrdu da ces tamo studirat.
prijevod svjedodzbe nije trebao,bilo im je bitno naziv svjedodbe (ono jel svjedodzba o zavrsnom ispitu il nes drugo),a oni imaju svoju knjigicu u kojoj provjere dali ta i ta svjedodzba odgovara.
za hrvatske svjedodzbe je vrijedilo(barem u baden-württemberg-u),morao si bit upisan na faks u maticnoj zemlji.ak ne onda 1 godina studien kolleg.

nadji osobu koja ce sponzorirat tvoj boravak ovdje,posto imas tamo rodbinu,nece ti bit problem.ta osoba ode na ausländerbehörde i potpise verpflichtungserklärung,i tamo upise Sprachschule anschl. Studium
obavezno pribavi i potvrdu neke jezicne skole za DSH-Kurs.ja sam ga polagao,i tekstovi su bozesacuvaj,takvi da i njemci koji su odrasli ovdje sa njima imaju problema.:D
uglavnom,barem je tad bilo da ausländeramt salje te 3 potvrde na ambasadu u zagreb.

kad dobis pismo od ambasade,poneses putovnicu i ispunis tamo neke formulare jos.
obavezno napises da ti treba viza za Sprachschule anschl. Studium,ak ne napises imat ces problem,jer prakticki ces se morat odmah upisat na studium,a ak ne polozis DSH,imat ces grdnih problema sa Ausländeramtom,tak je imao i moj frend,(budala napisao samo Sprachschule) pa je fino bilo,al eto bio dobar beamte:D pa mu je izmjenio vizu tamo
ako ti je odobreno dobis nakon ca.3 tjedna pisamce i s njim i putovnicom opet na ambasadu gdje ti drmnu ulaznu vizu.koja ti vrijedi 3 mjeseca.

koju poslije promijenis na Auslenderbehörde u Aufenthaltserlaubnis §16.prva traje godinu dana,kad ju produzis dobis na dvije

Gorban
13.05.2009., 13:45
Dugo pratim Forum pa sam se konačno i priključio....
Dakle, razmišljam o preseljenju u Munchen..... štoviše imam i konkretnu ponudu za posao... plaća 2500,00 eur netto, plaćen stan i auto na 24h. Da li je navedeno dovoljno za 4-članu obitelj (dvoje predškolaca) s tim da supruga ne bi radila?

Hvala

d i v j i cvit
13.05.2009., 14:18
znam da za studiranje moras imat zavrsen C1 i potom polozit DSH. ...

DSH?! sto je to?

belica
13.05.2009., 14:23
DSH?! sto je to?

to ti je Deutsch als Fremdsprache iliti cetrifikat kojeg moras imat da bi tu mogla studirat.:mig:
p.s. koji ujedno nije lagan

d i v j i cvit
13.05.2009., 14:27
Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber" (German language university entrance exam for foreign students).

znaci, polaze se C1 i DSH ako se ne varam.

ja sam mislila da mi treba samo C1, ali sad vidim da treba i DSH.

hvala Belica :-)

belica
13.05.2009., 14:36
mislim da je Buntspecht to sve lipo opisa...samo nisam znala da ako nisi bio upisan u maticnoj zemlji, moras na stud. kolleg. bas cu pitat ove svoje. ova ruskinja sta je s menom na kursu, prevodila je rusku diplomu na njemacki i tek onda oni usporede programe....
cek buntspecht, ti si polagao i DSH i GDS? zasto? kad imas KDS ili GDS, nije ti potreban Dsh.
e da, pojasnim mi cemu sluzi KDS, a cemu TestDaf? sto traze da imas pri zaposljavanju?
thanks

belica
13.05.2009., 14:38
ovako je radio moj frend prije par godina.

obavezno pribavi i potvrdu neke jezicne skole za DSH-Kurs.ja sam ga polagao,i tekstovi su boze sacuvaj,takvi da i njemci koji su odrasli ovdje sa njima imaju problema.:D

:lol: ovo sigurno

belica
13.05.2009., 14:46
Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber" (German language university entrance exam for foreign students).

znaci, polaze se C1 i DSH ako se ne varam.

ja sam mislila da mi treba samo C1, ali sad vidim da treba i DSH.

hvala Belica :-)

a gledaj, u mojoj skoli ti je C1 u biti priprema za Dsh. na brosuri skole stoji C1, ali nema to veze s C1 vec radimo pripremu za Dsh. od skole moras imat potvrdu o zavrsenom C1 da bi prijavila taj ispit za dsh na faksu(ili goetheov B2).

d i v j i cvit
13.05.2009., 14:48
u kojoj si ti skoli?

belica
13.05.2009., 15:03
u kojoj si ti skoli?

jedna privatna skola koja ima samo u mom gradu. uglavnom, bez te pripreme nema sanse da polozis dsh...

d i v j i cvit
13.05.2009., 15:27
jedna privatna skola koja ima samo u mom gradu. uglavnom, bez te pripreme nema sanse da polozis dsh...

ja za nepunih mjesec dana polazem B1, i poslje toga se zelim prijaviti za C 1 odnosno DSH. blizu mi je i Mannheim i Karlsruhe, a sada sam gledala sto ima na Goethe institutu gdje priprema za Test DAF kosta vise od 585 € a ispit 150 €. u svakom slucaju trazim najbolju opciju.

a ovo je cijena za DSH Kurstyp: Vorbereitungskurs DSH

Termin Kursort Stufen Plätze Kurspreis
03.08.2009-
19.09.2009 Mannheim B2..C1 >10 € 2200 Kurs ohne Unterkunft
€ 2960 Kurs mit Einzelzimmer

belica
13.05.2009., 17:00
ja za nepunih mjesec dana polazem B1, i poslje toga se zelim prijaviti za C 1 odnosno DSH. blizu mi je i Mannheim i Karlsruhe, a sada sam gledala sto ima na Goethe institutu gdje priprema za Test DAF kosta vise od 585 € a ispit 150 €. u svakom slucaju trazim najbolju opciju.

a ovo je cijena za DSH Kurstyp: Vorbereitungskurs DSH

Termin Kursort Stufen Plätze Kurspreis
03.08.2009-
19.09.2009 Mannheim B2..C1 >10 € 2200 Kurs ohne Unterkunft
€ 2960 Kurs mit Einzelzimmer

nakon B1 moras upisat B2 pa tek onda C1. goethe je skup strasno, ali zato virujem i najbolji. sretno!

ALEN DE
13.05.2009., 19:37
Hvala vam... sad mi je sve jasnije..

Gorban
13.05.2009., 21:30
[QUOTE=Gorban;20530937]Dugo pratim Forum pa sam se konačno i priključio....
Dakle, razmišljam o preseljenju u Munchen..... štoviše imam i konkretnu ponudu za posao... plaća 2500,00 eur netto, plaćen stan i auto na 24h. Da li je navedeno dovoljno za 4-članu obitelj (dvoje predškolaca) s tim da supruga ne bi radila?

Hvala[/QUOT

Baš ništa?

bizz
13.05.2009., 23:59
Da, nažalost nemam državljanstvo....

Ako nisi navrsio 23 godine jos uvijek mozes dobiti drzavljanstvo s obzirom da si rodjen u DE, ali se u tom slucaju moras odreci HR drzavljanstva.

livadinka.kukuric
14.05.2009., 00:28
bas me zanima po kom zakonu i §8,§9,§10 ,VAH zum StAG traze da imas Niederlassungserlaubnis,sto ALEN DE nema,zato nemoj sirit dezinformacije:kava:

livadinka.kukuric
14.05.2009., 00:35

Hvala[/QUOT

Baš ništa?

nejvjerojatnije nebi,al sve ti ovisi.ausländeramt trazi i da stan bude pogodan,tj najmanje veci trosobni

ali te nista ne kosta da priupitas

p.s. supruga ti i tak i tak nebi mogla radit (ak se zakon nije u medjuvremenu sta promijenio:ne zna:)

Gorban
14.05.2009., 08:02
[QUOTE=Gorban;20540329]

nejvjerojatnije nebi,al sve ti ovisi.ausländeramt trazi i da stan bude pogodan,tj najmanje veci trosobni

ali te nista ne kosta da priupitas

p.s. supruga ti i tak i tak nebi mogla radit (ak se zakon nije u medjuvremenu sta promijenio:ne zna:)

Ne znam da li smo se razumijeli... stan i auto bi plaćao poslodavac a plaća koju sam naveo ostaje za ostale troškove... I kažeš da to baš i ne bi bilo dovoljno za solidan život?

Seminom
14.05.2009., 08:16

Hvala[/QUOT

Baš ništa?

A kaj si ocekivao? - kao da mi znademo tvoj zivotni standart!

Evo sljedece ti mogu reci, nekvi nemaju niti toliko netto koliko bi ti dobivao + moraju stan i auto uzdrzavati.

*mrtva_hladna*
14.05.2009., 08:33

Hvala[/QUOT

Baš ništa?

Ti se preseravas :rolleyes: priznaj!

Gorban
14.05.2009., 10:01

Nije mi namjera folirati se.... sam sam htio čuti nekakve činjenice od ljudi koji žive u Munchenu. Budući sam čitao neko vrijeme razne teme ispada da je to dobra plaća međutim svi, opet, ističu da je Munchen jako skup grad... iz tog razloga sam postavio pitanje jer vjerujem da 2,5 tis u Munchenu ili negdje na sjeveru nije isto...

*mrtva_hladna*
14.05.2009., 10:14
Nije mi namjera folirati se.... sam sam htio čuti nekakve činjenice od ljudi koji žive u Munchenu. Budući sam čitao neko vrijeme razne teme ispada da je to dobra plaća međutim svi, opet, ističu da je Munchen jako skup grad... iz tog razloga sam postavio pitanje jer vjerujem da 2,5 tis u Munchenu ili negdje na sjeveru nije isto...

Pa cuj,vjerovatno je skup. Tako da je i ta placa primjerena zivotu u Münchenu. U drugom gradu bi sigurno imao puno manju placu za taj isti posao.
Znas i sam da veci dio place ode na stanarinu a tebi je to rijeseno tj nemoras placati - pa kud ces bolje! A i auto ces dobit od njih tako da i tu otpada mjesecno osiguranje i benzin!
Pozuri dok netko drugi nije pobrao vrhnje :D

*mrtva_hladna*
14.05.2009., 10:17
E da, htjela sam te pitat a koliko su rekli da ti je brutto placa? Jesi ti siguran sto posto da ce ti na kraju ostat 2500 netto ? Il su oni tebi rekli brutto placu pa ti to sam ofrlje izracunao da bi mogla ispast 2 i po netto?

Gorban
14.05.2009., 10:18
A kaj si ocekivao? - kao da mi znademo tvoj zivotni standart!

Evo sljedece ti mogu reci, nekvi nemaju niti toliko netto koliko bi ti dobivao + moraju stan i auto uzdrzavati.

Seminom, u pravu si... nije standard univerzalan. Uglavnom, od tog iznosa bi trebao plaćati režije, tečaj njem. za sebe i suprugu, vrtić za djecu (da se prije asimiliraju), hranu, nešto odjeće, nekakav izlet, izlazak i sl... sudeći po tvom odgovoru to ne bi trebao biti problem.

Gorban
14.05.2009., 10:28
E da, htjela sam te pitat a koliko su rekli da ti je brutto placa? Jesi ti siguran sto posto da ce ti na kraju ostat 2500 netto ? Il su oni tebi rekli brutto placu pa ti to sam ofrlje izracunao da bi mogla ispast 2 i po netto?

ma nije ofrlje... pričali smo o netto iznosu. Radi se o hr firmi tako da smo se sigurno razumijeli...
Kažeš da poberem vrhnje? Da sam načisto s odlaskom sigurno bih... Zasad znam da je ponuda dobra, međutim frka mi kad razmišljam da djeci (za mene i suprugu lako) mijenjam život iz temelja.. Ne mogu otići god-dvije, pa kad krenu u školu da tata zaključi da sa zaj... pa ajmo nazad u Hr.. pa traži posao i sl... Eto, k'o što vidiš, ne muči me samo jesu li primanja dobra... S druge strane sviđa mi se red i funkcioniranje pravne država što kod nas neće još duuuugo vremena biti i zbog tog bi se odmah preselio ali...

bizz
14.05.2009., 10:33
bas me zanima po kom zakonu i §8,§9,§10 ,VAH zum StAG traze da imas Niederlassungserlaubnis,sto ALEN DE nema,zato nemoj sirit dezinformacije:kava:

Tocnije, Niederlassungserlaubnis nakon 5 godina, drzavljanstvo nakon osam godina, iznimka su Zidovi koji to mogu ostvariti nakon 3 godine. To je za one koji nemaju korijene u Njemackoj.

S obzirom da je Alen rodjen u Njemackoj, drzavljanstvo moze dobiti ako zadovoljava odredjenim uvjetima

http://bundesrecht.juris.de/rustag/BJNR005830913.html

livadinka.kukuric
14.05.2009., 15:25
Tocnije, Niederlassungserlaubnis nakon 5 godina, drzavljanstvo nakon osam godina, iznimka su Zidovi koji to mogu ostvariti nakon 3 godine. To je za one koji nemaju korijene u Njemackoj.

S obzirom da je Alen rodjen u Njemackoj, drzavljanstvo moze dobiti ako zadovoljava odredjenim uvjetima

http://bundesrecht.juris.de/rustag/BJNR005830913.html

Staatsangehärigkeitsgesetz ti je samo uopceno kako se dobije drzavljanstvo

citaj "Vorläufige Anwendungshinweise des Bundesministeriums des Innern zum Staatsangehörigkeitsgesetz"

http://www.fluechtlingsinfo-berlin.de/fr/gesetzgebung/BMI_VAH_StAG_2005.pdf

§8,§9 i §10

pa se onda javi.

inace,cak i da je Alen imao unbefristete Niederlassungserlaubnis,ona bi bil pfutsch,ak si dulje od 6 mjeseci izvan Njemacke ona prestaje vrijedit.

§10 sog. "muss-Einbürgerung"

(1) Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat

ovo podebljano ti je dovoljno,"hat"= ima a ne "hatte" = imao.

malo si pomijesao vremena:D

Seminom
14.05.2009., 18:57
ma nije ofrlje... pričali smo o netto iznosu. Radi se o hr firmi tako da smo se sigurno razumijeli...
Kažeš da poberem vrhnje? Da sam načisto s odlaskom sigurno bih... Zasad znam da je ponuda dobra, međutim frka mi kad razmišljam da djeci (za mene i suprugu lako) mijenjam život iz temelja.. Ne mogu otići god-dvije, pa kad krenu u školu da tata zaključi da sa zaj... pa ajmo nazad u Hr.. pa traži posao i sl... Eto, k'o što vidiš, ne muči me samo jesu li primanja dobra... S druge strane sviđa mi se red i funkcioniranje pravne država što kod nas neće još duuuugo vremena biti i zbog tog bi se odmah preselio ali...

Evo ti stranicu pa si izracunaj Netto/Brutto placu. Inace se u Njemackoj na interviewu prica u Brutto placama.

http://www.lohnspiegel.de/main/bruttonettorechner

Seminom
14.05.2009., 19:29

citaj "Vorläufige Anwendungshinweise des Bundesministeriums des Innern zum Staatsangehörigkeitsgesetz"

§8,§9 i §10

pa se onda javi.

inace,cak i da je Alen imao unbefristete Niederlassungserlaubnis,ona bi bil pfutsch,ak si dulje od 6 mjeseci izvan Njemacke ona prestaje vrijedit.

(1) Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat

A da vi malo popricate o Zuwanderungsgesetz-u a ne o Einbürgerungsgesetz-u, dva razlicita pojma. Za Alena vrijedi najprije Zuwanderungsgesetz kao npr. http://www.aufenthaltstitel.de/aufenthaltsg.html#16

bizz
14.05.2009., 21:51

§8,§9 i §10

pa se onda javi.

To je dokument iz 2004. godine, ovo je noviji sa kraja 2007. godine

http://www.bmi.bund.de/cae/servlet/contentblob/123084/publicationFile/13215/Anwendungshinweise.pdf

Istina, unbefristete Niederlassungserlaubnis prestaje vrijediti nakon izbivanja vise od 6 mjeseci, ali i tu postoje iznimke

https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/34qu05.shtml

bizz
14.05.2009., 22:04
A da vi malo popricate o Zuwanderungsgesetz-u a ne o Einbürgerungsgesetz-u, dva razlicita pojma. Za Alena vrijedi najprije Zuwanderungsgesetz kao npr. http://www.aufenthaltstitel.de/aufenthaltsg.html#16

Bolje da se Alen obrati profesionalcima koji su za ovakve stvari placeni. Za pocetak tek informativno

http://www.deutsche-welle.de/dw/article/0,,3479156,00.html

V.Sipak
15.05.2009., 12:36
Seminom, u pravu si... nije standard univerzalan. Uglavnom, od tog iznosa bi trebao plaćati režije, tečaj njem. za sebe i suprugu, vrtić za djecu (da se prije asimiliraju), hranu, nešto odjeće, nekakav izlet, izlazak i sl... sudeći po tvom odgovoru to ne bi trebao biti problem.
ako se smije pitati;a koji bi ti to posao radio u münchenu???
stan+auto+2500€=min. 5500€ brutto
takve place imaju vodeci Diplom-Ingenieuri u dobro stojecim firmama i to sa dugogodisnjim iskustvom.
sto se tice grada münchena mogu ti ga samo preporuciti jer ipak je to svijetski grad u svakom pogledu i mislim da bi sa tih tricavih 2500€ netto mogao spajati kraj sa krajem.

buntspecht
15.05.2009., 15:31
ja nekako ne mogu da vjerujem u ovo 2500 Eur netto+stan i to jos u münchenu+auto:rolleyes:

previse dobro da bi bilo istina

to je mozda ak je na crno,al ovako tesko da ce Gorbanu Arbeitsamt uopce odobrit radnu dozvolu,uz ove uvjete ce se nac neki iz D,ili EU za radit,dok si reko keks.

-slavonka-
15.05.2009., 20:44
Zna li netko koliko otprilike izađu režije za manji stan u zapadnoj Njemačkoj? Zanima me okvirno...

buntspecht
15.05.2009., 21:38
120 Eur za dvosobni 50 kvadrata,to ti je ovdje manji:D,unutra je sve osim struje,znaci grijanje,topla voda,kablovska,smece,cistacica,lift,rasvjeta,osigu ranje + 30 eur Struja + Telefon flat+Internet 16000 flat 30 Eur.

znaci komplet rezije,al bas ono sve 180 Eur

za manji jednosobni mozes sve ovo imat za 130 Eur

-slavonka-
16.05.2009., 10:04
Buntspecht, hvala ti puno...

V.Sipak
16.05.2009., 10:35
120 Eur za dvosobni 50 kvadrata,to ti je ovdje manji:D,unutra je sve osim struje,znaci grijanje,topla voda,kablovska,smece,cistacica,lift,rasvjeta,osigu ranje + 30 eur Struja + Telefon flat+Internet 16000 flat 30 Eur.

znaci komplet rezije,al bas ono sve 180 Eur

za manji jednosobni mozes sve ovo imat za 130 Eur
da to bi bilo od prilike prosjecno za zap. njemacku ali u vecim gradovima je nesto skuplje.
npr. münchen:apartman 31m2 rezije 120€ + struja ili trosobni 75m2 rezije 190€ + struja

buntspecht
16.05.2009., 11:00
da to bi bilo od prilike prosjecno za zap. njemacku ali u vecim gradovima je nesto skuplje.
npr. münchen:apartman 31m2 rezije 120€ + struja ili trosobni 75m2 rezije 190€ + struja

ma da to su okvirne cijene,iako se moze na heizungu ustedit i na struji,ono ak ne otvaras grijanje do daske(dobis na godisnjem obracunu cak i natrag) il ak predjes kod jeftinijeg distributera za struju(ja sam ti jedan od onih koji malo malo ima drugog Stromanbietera :lol:)

uvijek mozes jeftinije proc:D:D

-valentina-
17.05.2009., 14:46
Vidim sad da ste pisali o cijenama stanovanja u Njemačkoj...
Da li se tako cijene kreću u cijeloj Njemačkoj ili samo u istočnoj (za koju je pitano ranije)?

buntspecht
17.05.2009., 15:26
pitano je za zapadnu

u istocnoj je jeftinije

eberlin
19.05.2009., 10:35
buntspecht jel imas kakav savjet za mene??? pitah te gore, ne znam jesi vidio.... :kukuc:

maybelline
21.05.2009., 17:21
evo ja sam napokon dobila vizu,za sad su mi dali na dvije godine,onda jos jednom nakon toga cu dobit na dvije godine, pa ja 1godinu. nakon 5 god dobivam na stalno.
sad jos treba vidit za taj tecaj i to rijesit
osiguranje sam dobila preko muza,u pon ih zvao da pita kako se mogu osigurat,teta rekla preko njega,utorak vec dobili pismo i obrazac za popunit.tako da smo i to brzo rijesili

-valentina-
21.05.2009., 20:21
Treba li viza za Njemačku? Čula sam da se može biti turistički tamo 90 dana u 6 mjeseci, znači ako ja hoću tamo biti 2 i pol mjeseca ne treba mi nikakva viza...
Trebam li im na granici reći gdje ću točno biti i koliko dugo?

V.Sipak
22.05.2009., 13:46
Treba li viza za Njemačku? Čula sam da se može biti turistički tamo 90 dana u 6 mjeseci, znači ako ja hoću tamo biti 2 i pol mjeseca ne treba mi nikakva viza...
Trebam li im na granici reći gdje ću točno biti i koliko dugo?
reci im ono sto zele cuti.
reci im da ides na par dana jer ako reces da ides dva i pol mjeseca onda moras imati i odgovarajucu sumu eura u dzepu jer u protivnom mogu sumnjati da ides radit na crno.

-valentina-
22.05.2009., 16:46
reci im ono sto zele cuti.
reci im da ides na par dana jer ako reces da ides dva i pol mjeseca onda moras imati i odgovarajucu sumu eura u dzepu jer u protivnom mogu sumnjati da ides radit na crno.

Koliko eura treba imati za 2,5 mjeseca tamo? Imam povratnu kartu za avion, gdje se vidi kad se vraćam, ne mogu onda reći da idem na par dana...

maybelline
22.05.2009., 17:09
reci da ces nazad ici autom,za to ti netreba karta
a kod koga ti ides,turisticki,u posjetu nekome,...?
i da mozes biti 90dana od dana kad dodes(racuna se i taj dan kad si dosla) bez vize
mozda bi bilo dobro da imas nekih 150-200€ sa sobom i kazes da imas kredit ili ec kartu,u svakom slucaju ti nece provjeravat stanje na racunu.

a moze biti i da te nece pitati nista

Mr-yes
25.05.2009., 01:04
Dugo pratim Forum pa sam se konačno i priključio....

Ako ti je placen stan i Auto, onda ti je sasvim dovoljno 2500€ za zivjeti u Münchenu...

FFE
26.05.2009., 20:26

ovo je tipican hrvatski preseratorski, zlobni i ljubomorni odgovor. :rolleyes: ako vec tebi nije moguce, ma ne smije niti drugima biti. :flop:

gorban, idi u münchen...i sretno!

buntspecht
26.05.2009., 23:38
hej buntespecht imam jedno pitanje, a mislim da bi mi ti mogao pomoci! slala sam u regierungspräsidium papire od skole za annerkenung, dobila sam (nakon 3.mj naravno) odgovor da se nasa skola u hrvatskoj previse razlikuje od skole za gesundheits-und krankenpflegerin u njemackoj po broju sati prakse i teorije...i da moram naci sama skolu ili bolnicu koja ce mi naravno ako zeli izaci u susret dati praktikum da bi se mogla prijaviti na ispit (kao nas strucni ispit) i nakon toga svega cu dobiti tek priznanje skole.... joooooj pa da poludis, znala sam da ce biti tako nesto ,ali nemam pojma sta dalje..tj. imam sto pitanja... kako si ti to rijesio ako si sloku zavrsio u hr? koliko traje ta praksa i da li to uopce placaju, kakav je ispit? trazila sam po netu, ali nista konkretno ne mog naci..voljela bih znati malo vise o tom ispitu..i sta ako npr. ne zelim to sve, sta sam onda? kad vec med. sestra nisam....
ljuta sam ko vrag, prije nego sam dosla ovdje rekli su mi da moram dolje odraditi pripravnicki i poloziti drzavni jer bez toga mi tu nece priznati skolu, sad kad to sve imam oni opet izvoljevaju!!!! upomoc!!!!!

sorry kaj se tek sad javljam,bio sam banniran

ovako je to bilo kod mene,meni moja srednja skolu opce nije bila priznata kao takva,jer se isto razlikuje u kojecemu.bila je priznata kao Fachschulreife nesto recimo malkice bolje nego Realschulabschluss.tak mi bar rekose.

tako da sam ti ja zapravo bio nekvalificiran.
posto kao Njemac imam pravo na Ausbildung tako sam se prijavio na par skola za medicinske sestre,gdje su me i primili,tako da sam ja morao ponovit srednju skolu takorec.
mos si zamislit kad neko sa skoro 30 godina krene u srednju skolu sa klincadijom :lol::rofl::lol:

ti si ono u Berlinu jelda? trebala si zatrazit da ti posalju rjesenje koji zapravo Abschluss ti sad imas
inace cudi me da ti to traze,posto su jednoj poznanici koja je u münchenu,diplomu odmah priznali.al to valjda ovisi od drzave do drzave.

uvdje u baden-Württembergu je sa mnom u skolu isla jedna zena srednjih godina,koja je bila medicinska sestra u USA sa visegodisnjim radnim iskustvom tamo je i zavrsila za to.dosla je u Njemacku i sok,nisu joj nista priznali,morala je ponovno ic sve 3 godine.

najbolje da obidjes par skola i da se raspitas.jer ovako ces biti nekvalificirana.
ako nista drugo ne uspije zatrazi ko sto napisah da ti daju potvrdu kakav abschluss imas trenutno.pa se upisi ponovno u medicinsku.bolje i ic jos 3 godine neg ostat ovako.Pod odredjenim uvetima mozes zatrazit berufsausbildungsbeihilfe.bafög i sl.

ako nije tajna,koji si Baujahr?

eberlin
27.05.2009., 09:49
ja sam maturirala u hr 2001 godine, odradila sam pripravnicki staz godinu dana i polozila strucni ispit... sad se nalazim u baden württemb. isto, al ne jos dugo, selim se u nrw... ovdje sam slala papire u regierungspräsidium tübingen i od njih sam dobila nazad popis skola i bolnica u kojima se mogu raspitati, ali su mi odmah rekli da trenutno nema nijedna koja to nudi..i da moram odraditi praktikum (nisu naveli koliko) i nakon toga imam ispit koji je u rangu sa nasim strucnim ispitom.. nisu mi rekli da moram ponovo ici u skolu i sl. samo mi jos to fali,pa oni nisu uopce cisti sto se toga tice... ne znam sta bi rekla... nadam se da necu morati nego samo ovo sto su naveli, a za to trebam naci ustanovu i tamo moliti da mi uopce pruze tu mogucnost...eto silnih prica da su nase sestre u njemackoj trazene...(malo morgen..;)

početnik do srži
27.05.2009., 10:28

Hvala[/QUOT

Baš ništa?

Trenutno sam u Munchenu napola turisticki. Uz te novce, placen stan i auto, ovdje mozez zivjeti vise nego dobro. Nemjerljivo bolje i kvalitetnije nego u Zg sa istim tim novcima!Svi koji kazu drugacije lazu ko psi. Munchen je skup za isjedjivanje po kafanama, i to je ok. Ali nudi fenomenalan zivot, slobodno vrijeme, kulture koliko volis. Ne razmisljaj ni trena.:top:

buntspecht
27.05.2009., 11:42
ja sam maturirala u hr 2001 godine, odradila sam pripravnicki staz godinu dana i polozila strucni ispit... sad se nalazim u baden württemb. isto, al ne jos dugo, selim se u nrw... ovdje sam slala papire u regierungspräsidium tübingen i od njih sam dobila nazad popis skola i bolnica u kojima se mogu raspitati, ali su mi odmah rekli da trenutno nema nijedna koja to nudi..i da moram odraditi praktikum (nisu naveli koliko) i nakon toga imam ispit koji je u rangu sa nasim strucnim ispitom.. nisu mi rekli da moram ponovo ici u skolu i sl. samo mi jos to fali,pa oni nisu uopce cisti sto se toga tice... ne znam sta bi rekla... nadam se da necu morati nego samo ovo sto su naveli, a za to trebam naci ustanovu i tamo moliti da mi uopce pruze tu mogucnost...eto silnih prica da su nase sestre u njemackoj trazene...(malo morgen..;)

bas imas peh
evo imas i ovdje popis skola sa internet stranicama

http://www.pflegewiki.de/wiki/Krankenpflegeschulen_nach_St%C3%A4dten

po novome svaki mora odradit 2500 sati prakse tokom skolovanja

http://www.pflegewiki.de/wiki/Ausbildung_zur_Gesundheits-_und_Krankenpflegerin

to ti je recimo 250x8=2000 sati godisnje,kad bi radila svaki radni dan.a to prakticki nije moguce naci jer praksu imas isto kad i ostali ucenici,a njima je tih 2500 sati podjeljeno na 3 godine.a nemres ti imat posebno praksu.
prije su hrvatske diplome bile priznavane,samo si trebao polozit taj ispit

to ti je sad sve zbog tog novog zakona od 2003,da se praksa ne radi iskljucivo u bolnicama nego i u reha klinikama,ambulantama....tako da bi morala nac vise prasi sto je nerealno.
zato se najbolje obrati skolama,i moli....ali ako ces i ti morat (nadam se da neces) odradit ovih 2500 sati komplett,onda mozes i u skolu opet.:mig:

i ti si maturirala 2001,znaci nece bit velika razlika u godinama izmedju tebe i ucenika:mig:

*mrtva_hladna*
27.05.2009., 15:07
ovo je tipican hrvatski preseratorski, zlobni i ljubomorni odgovor. :rolleyes: ako vec tebi nije moguce, ma ne smije niti drugima biti. :flop:

gorban, idi u münchen...i sretno!

Aje FFE ne benavi.
Niti sam ljubomorna niti zlobna,ne znam kako si ti dosla do tog zakljucka:rolleyes: al znas onu : lopov misli da svak lopov :mig:

2500 € netto je super placa pogotovo kad nemoras placat stan i auto ...tako da bi s tom lovom uzivao svud u svijetu pod takvim uslovima a ne u Münchenu.Zato sam i komentirala da li se on to preserava.

A vidim da ni tebi nije bas moguce imat toliku placu inace bi davnih dana osla preko bare :p

-slavonka-
27.05.2009., 16:00
Zna li tko gdje na netu mogu naći stanove za iznajmljivanje u Njemačkoj?
Gledala sam na scout24, ima li možda još negdje?

aurora83
28.05.2009., 08:27
Imala sam BiH vozacku koju sam kad sam se udala zamjenila za hrv, naravno da bi olaksala dobivanje njemacke. Nedavno sam predala zahtjev za zamjenu ovdje u Njemackoj i jucer mi je stiglo pismo da im trebam dostaviti Nachweis über die Erstausstellung des ersten KROATISCHEN Führerscheines
Jel netko to isto dobio? Na sta se to odnosi?

eberlin
28.05.2009., 09:38
ooooooo bozeeeeeeeee!!!!! pa ja ne znam uopce sta cu!!!! 4 godine uzalud, ma najradije bi otisla u hr kuci!!!! ja imam 800 i jos nesto sati prakse za vrijeme skolovanja, tak da mozda onda ne bi morala svih 2500 sati odraditi, mozda bi mi godinu dana punog radnog vremena bilo dovoljno.. ne znam, morat cu se raspitati po skolama i bolnicama, mozda me oni prosvjetle!!!! hvala ti puno buntspecht!!!!!!!!!!!!!

slavonka mislim da ti je immobilienscout24 najbolja stranica, ja sam na njoj sad trazila, uglavnom svi makleri ti sami tamo daju oglase i gotovo kod svakog stana imas i web adresu tog maklera..pa mozes i direktno na njihovim stranicama gledati, ali tamo nemas tako puno stanova..

Lisa
28.05.2009., 10:19
Imala sam BiH vozacku koju sam kad sam se udala zamjenila za hrv, naravno da bi olaksala dobivanje njemacke. Nedavno sam predala zahtjev za zamjenu ovdje u Njemackoj i jucer mi je stiglo pismo da im trebam dostaviti Nachweis über die Erstausstellung des ersten KROATISCHEN Führerscheines

mislim da su te provalili :mig:

traze ti : potvrdu kada ti je izdana "prva hrvatska Dozvola" ?
pretpostavljam zbog toga jer ti je datum izdavanja HR dozvole prilicno "mlad" i misle da si prije toga imala drugu

a zasto im to treba? :ne zna:

buntspecht
28.05.2009., 10:41

ja prije mislim da traze rjesenje koje si vjerojatno dobila kad si zamjjenjivala BiH-vozacku za Hrvatsku.ono da ti hrvatska priznaje polozen vozacki u BiH i da ti daje hrvatsku a staru bosansku da salje na policiju tamo gdje je i izdana.

ja sam tako neko rjesenje dobio kad sam zamjenjivao hrvatsku za njemacku prije dosta godina.

mozda to traze.nazovi Führerscheinstelle i pitaj na sta misle.

buntspecht
28.05.2009., 10:49
ooooooo bozeeeeeeeee!!!!! pa ja ne znam uopce sta cu!!!! 4 godine uzalud, ma najradije bi otisla u hr kuci!!!! ja imam 800 i jos nesto sati prakse za vrijeme skolovanja, tak da mozda onda ne bi morala svih 2500 sati odraditi, mozda bi mi godinu dana punog radnog vremena bilo dovoljno.. ne znam, morat cu se raspitati po skolama i bolnicama, mozda me oni prosvjetle!!!! hvala ti puno buntspecht!!!!!!!!!!!!!

ne preostaje ti nista drugo nego da odmah pocnes pisat e-mailove na razne bolnice i skole,ili da ih nazoves....iako je kod tebe malo specifican slucaj,nadam se da ces uspjet,i nemoj se predavat.
ak nista,svjetla tocka je da ovdje skolovanje traje 3 godine.

Seminom
28.05.2009., 13:14
Molio bi vas da procitate clanak hrvatske povjesti na sl. stranici: http://www.easyterra.de/mietwagen-kroatien.html

eberlin
28.05.2009., 13:48
e a znas sta mi jos nije jasno, sad razmisljam :misli: oni meni pisu kako se moja skola ne moze priznati zbog razlike u satima, oni imaju 2500 sati prakse, a mi za vrijeme skolovanja u hr oko 820 sati strucne prakse, ali sta je onda sa mojim pripravnicikim stazom koji je takodjer strucna praksa i koji sam radila godinu dana puno radno vrijeme (kao volonter!) to je oko 2000 sati, sto bi se reklo da ja onda imam 2800 sati prakse najmanje!!!!! ma joj kad bih se mogla prekvalificirati za pomocnicu lijecniku (one navodno imaju manje skole nego sestre sa ispitom ovdje) to bi bilo dobro.. nista zvat cu i tragat, ne dam se, nema sanse! pa nisam bacila 5 godina zivota!! neke sestre iz hr. rade tu bez problema.... :mad:

buntspecht
28.05.2009., 15:04
e a znas sta mi jos nije jasno, sad razmisljam :misli: oni meni pisu kako se moja skola ne moze priznati zbog razlike u satima, oni imaju 2500 sati prakse, a mi za vrijeme skolovanja u hr oko 820 sati strucne prakse, ali sta je onda sa mojim pripravnicikim stazom koji je takodjer strucna praksa i koji sam radila godinu dana puno radno vrijeme (kao volonter!) to je oko 2000 sati, sto bi se reklo da ja onda imam 2800 sati prakse najmanje!!!!! ma joj kad bih se mogla prekvalificirati za pomocnicu lijecniku (one navodno imaju manje skole nego sestre sa ispitom ovdje) to bi bilo dobro.. nista zvat cu i tragat, ne dam se, nema sanse! pa nisam bacila 5 godina zivota!! neke sestre iz hr. rade tu bez problema.... :mad:

e da rade one koje su prije 2003 dale da im se prizna diploma.

evo jedan link

http://www.krankenschwester.de/forum/

tu ces sigurno dobit prave informacije,pa priupitaj.

eberlin
28.05.2009., 15:06
e zanima me jos, da li medicinske sestre u njemackoj nakon svog trogodisnjeg skolovanja moraju isto kao i mi u hrvatskoj odradivati pripravnicki staz godinu dana? i polagati strucni ispit nakon toga?

aurora83
28.05.2009., 17:56
ja prije mislim da traze rjesenje koje si vjerojatno dobila kad si zamjjenjivala BiH-vozacku za Hrvatsku.ono da ti hrvatska priznaje polozen vozacki u BiH i da ti daje hrvatsku a staru bosansku da salje na policiju tamo gdje je i izdana.

ja sam tako neko rjesenje dobio kad sam zamjenjivao hrvatsku za njemacku prije dosta godina.

mozda to traze.nazovi Führerscheinstelle i pitaj na sta misle.

Nisam dobila nikakvu potvrdu kad sam mjenjala BiH vozacku za hrv...morala sam samo lijecnicko uraditi, predati staru vozacku(koja ostaje kod njih), platiti i odmah sam je dobila.
Nista, najbolje da nazovem i pitam sta zele od mene:ne zna:

kliknime
29.05.2009., 08:56
Molio bi vas da procitate clanak hrvatske povjesti na sl. stranici: http://www.easyterra.de/mietwagen-kroatien.html

Pa koji je ludak to napisao????? Prve dve trecine povijesti je ok, ali zadnja trecina je totalna glupost!
Nadam se da ce ovo netko obrisat ili maknit!

Ili je mozda ja "ne kontam fol"?

richardi
30.05.2009., 13:56
Pozdrav, zanima me koliko je moguće nastaviti studij u Njemačkoj, ako nemaš neki veći kapital (financijska potpora roditelja i sl.) odnosno, jeli moguće istovremeno raditi i studirati, pa makar živio u dva na dva kvadrata za vrijeme studija?

buntspecht
30.05.2009., 18:54
Pozdrav, zanima me koliko je moguće nastaviti studij u Njemačkoj, ako nemaš neki veći kapital (financijska potpora roditelja i sl.) odnosno, jeli moguće istovremeno raditi i studirati, pa makar živio u dva na dva kvadrata za vrijeme studija?

nije moguce.
kao prvo da bi dobio vizu za studiranje moras dokazati da ces imat od cega i gdje zivjet.
ca 10000 Eur na posebnom racunu u banci s kojeg ce ti se oko 800 Eur svaki mjesec isplacivat.
ili neko ko ce te sponzorirat i potpisat izjavu da ce sve tvoje troskove snosit.

radit sa studentskom vizom mozes 90 dana puno radno vrijeme ili 180 dana pola radnog vremena. vise od toga ne moze

richardi
30.05.2009., 18:59
A onda ništa...

mudravac
31.05.2009., 00:07
Ja sam student druge godine na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, do ideje da se prebacim na Bečki univerzitet sam dosao surfajuci po netu, slaba mi je financiska situacija a mislimm da se u buducnosti nece nista narocito promjeniti jer i da zavrsim fax treba mi stela za posao sto nemam.

Skupljam sada pare(radim fizicke poslove) za papire, vizu i druge troskove i po mojim proracunima treba mi 2000 km ili oko 1000 eura, sada me interesuje da li je moguce gore uspostaviti takav zivot kao posao - fax, zarađivat za ekzistenciju stanarinu fax a malo slati roditeljima jer zive od 1 penzije???

moram dodat jos da sam u fazi ucenja njemackog sto mi jako dobro ide.

Bilo kakv informacija bi mi dobro dosla

hvala

maybelline
31.05.2009., 12:08
koliko ste dugo cekali na vozacku(hrv. na njemacku)? 23.2 je muz predo onaj obrazac,nista dodatno nije bilo potrebno osim platit.
zena je rekla 8-10 tjedana a to je vec proslo,nikakva obavijeest nije stigla

buntspecht
31.05.2009., 12:20
koliko ste dugo cekali na vozacku(hrv. na njemacku)? 23.2 je muz predo onaj obrazac,nista dodatno nije bilo potrebno osim platit.

a da nazoves

ja cekao 2-3 tjedna.

p.s. ja sam odmah morao predat hrv. vozacku. i platit i dobio sam neaku potvrdu da mogu kao vozit

Chauntel
01.06.2009., 10:15

probaj jos ovdje..

http://www.immowelt.de/

http://www.kijiji.de/

eberlin
01.06.2009., 12:36
ja sam na vozacku cekala oko 3 mjeseca otprilike....

andr3y
02.06.2009., 12:34
vec 3 godine nisam bio u Nurnbergu.. hocu u NURNBERG... :'( vamo mi je sve al fali mi deutchland

ne kaze se dzabe "deutschland uber alles in de welt"

pozz nasim 'rvatima iz DE

farmirzs
02.06.2009., 14:01
Koliko dugo mogu biti u Njemačkoj samo na osnovu pasoša??. Dakle ja se danas uputim za Minhen pasoš u lijevom džepu a 500€ u desnom. Pretpostavljam 90 dana. Jel treba vaditi kakvu turističku vizu ili?? A da li nakon toga mogu otići u Austriju (ili Hrvatsku) popiti kavu i vratiti se pa da opet mogu boraviti tamo 90 dana.
Hvala.

maybelline
02.06.2009., 18:01
Koliko dugo mogu biti u Njemačkoj samo na osnovu pasoša??. Dakle ja se danas uputim za Minhen pasoš u lijevom džepu a 500€ u desnom. Pretpostavljam 90 dana. Jel treba vaditi kakvu turističku vizu ili?? A da li nakon toga mogu otići u Austriju (ili Hrvatsku) popiti kavu i vratiti se pa da opet mogu boraviti tamo 90 dana.
Hvala.

90 dana si u pravu,s time da ako neides avionom(oni ti obavezno lupe datum) obavezno na granici trazis da ti lupe datum u putovnicu jer kad budes izlazio mozes imat problema.
sumnjam da ce oni biti sretni kad im kazes da ces ostat 3mj i imas 500€:cerek:
zato najbolje ne reci da ces ostat 3mj,nego recimo 10ak dana ili stajaznam,u svakom slucaju nemoj pretjerivati s danima..
netreba ti turisticka viza.

A da li nakon toga mogu otići u Austriju (ili Hrvatsku) popiti kavu i vratiti se pa da opet mogu boraviti tamo 90 dana.
ovo mnogi rade,ja do sada nisam,dakle izasla iz njem.bila 3mj u hrv i onda opet nazad.u biti takav je zakon,
u 6mj(180dana) mozes boravit 90 dana

buntspecht
02.06.2009., 19:23
Hvala.

90 dana u 6 mjeseci ti vrijedi za cijeli Schengen.

za ovo drugo nebih preporucio,jer na ulazu u sengen dobijas stambil a ako ne moras ga zatrazit.

jer ak te zaustavi policija,a ne stimaju stambilji,odmah si potencijalni ilegalac.i ti si na potezu da dokazes da nisi(avionske karte......),tako da mozes imat velikih problema.

ovo sa 500 Eur,jel to neka sala:lol:

succorosso
02.06.2009., 21:37
Ja zivim u Muenchenu i mogu reci da mi je to s 2500 + stan + auto cudan deal i da covijek mora biti oprezan. Kako je deal na netto? Hmm. Sta ako promijeni poreznu klasu? Uz koju je to poreznu klasu?

Drugo, sta je auto? Imam i ja kao neku lovu za auto, pa ako ne zelim auto, tj. leasing od firme (a ne zelim), onda dobijem umjesto toga cash svaki mjesec. Valjda se radi o takvom nekakvom dealu.

Placanje stana je vrlo cudno ako se radi o stalnom poslu, iz jednostavnog razloga da sta se desava kad promijeni posao? Promijeni i stan? Dakle lukavog li nacina vezanja covjeka za firmu :)

Ozbiljno, za stan je velika razlika da li ima super veliki i lijep stan u odlicnom kvartu ili garsonjeru na 12. katu u nekom neboderu punom turaka i slabostojecih.

Osim stana i auta ozbiljni iznos moze biti i zdravstveno. Ako ide privatno onda mora platiti za svakog clana porodice, sto se nakupi i uvelike ovisi opet o detaljima ugovora, postojecim bolestima kao i starosti osiguranika.

buntspecht
02.06.2009., 23:09
ma i meni je to bilo cudno kao 2500 netto.

kako ti netko moze rec kolika ce ti biti netto placa,kad ne zna ni koja si steuerklasse,ni koja ti je krankenkasse,niti dali placas Kirchensteuer itd,itd.

zato su place u njemackoj iskljucivo brutto.

uostalom,da bi doticni uopce dobio radnu dozvolu morat ce prilozit predugovor u poslu u kojem ce bit navedena i brutto placa i sve ostalo,kvadratura stana npr. adressa ...

a ako je to sve tako divno i bajno,onda definitivno nece dobit radnu dozvolu,jer ce se za te pare i za te uvjete nac dovoljno zainteresiranih koji zive u njemackoj

emofree KJ
03.06.2009., 09:15
Je li neko od vas bio u ponedjeljak u Neviges, Marijino svetiste u NRW , gdje su se okupili hrvatici. Koji dernek i festa!! Bosansko kolo , hercegovacka ganga , slavonski drmes....

kliknime
03.06.2009., 11:17

Ja sam cekao isto tako 2 ili 3 mjeseca. Ako se u tom vremenu nista ne dogodi onda ih se lijepo nazove i pita sto je sa vozackom. Onda je do tada vozacka vec najvjerojatnije gotova, samo su prelijeni da salju obavijesti.
Hrvatska se onda ostavi njima na cuvanje. Najveca prednost njemacke vozacke je sto je neogranicene vrijednosti.

buntspecht
03.06.2009., 11:22
Hrvatska se onda ostavi njima na cuvanje. Najveca prednost njemacke vozacke je sto je neogranicene vrijednosti.

greska,hrvatska se vraca na policiju gdje je izdana,da ti nebi palo na pamet da ju zatrazis ponovo,ono kao izgubio:D

kliknime
03.06.2009., 11:22
ma i meni je to bilo cudno kao 2500 netto.

kako ti netko moze rec kolika ce ti biti netto placa,kad ne zna ni koja si steuerklasse,ni koja ti je krankenkasse,niti dali placas Kirchensteuer itd,itd.

zato su place u njemackoj iskljucivo brutto.

uostalom,da bi doticni uopce dobio radnu dozvolu morat ce prilozit predugovor u poslu u kojem ce bit navedena i brutto placa i sve ostalo,kvadratura stana npr. adressa ...

a ako je to sve tako divno i bajno,onda definitivno nece dobit radnu dozvolu,jer ce se za te pare i za te uvjete nac dovoljno zainteresiranih koji zive u njemackoj

Poslodavac ako je stvarno zainteresiran za pojedinu osobu iz Hrvatske moze uvijek napisati da je za slobodno radno mjesto potrebna posebna strucnost ili osposobljenost, koju, vidi cuda, ima samo ta osoba iz Hrvatske. Npr. moze se traziti specijalnost ta i ta, i onda medju navedene znanje jezika mozete staviti hrvatski (uz obrazlozenje poslovanje sa hrvatskim musterijama) i eto vec na njemackom trzistu je jaaako mala vjerojatnost da ce se naci netko prikladan.

Arbeitsamt kada provjerava prednost Nijemaca za zaposljavanje na odredjeno radno mjesto, u prvom redu provjerava da li hrvatski radnik dobiva dovoljno novaca, tj. da li je dovoljno placen, da ga se ne bi iskoristavalo. (i na taj nacin stiti potencijalnog radnika)

farmirzs
03.06.2009., 12:17
ovo sa 500 Eur,jel to neka sala:lol:

ma naravno, bezveze sam lupio naravno da ne mislim s 500€ na 3mj. u Njemačku

maybelline
03.06.2009., 15:01
greska,hrvatska se vraca na policiju gdje je izdana,da ti nebi palo na pamet da ju zatrazis ponovo,ono kao izgubio:D

da to je sigurno da ju vracaju u policijsku upravu di je izdana,i onda je oni poniste.
tek za nekih mj dana ce bit gotova,tako rekli kad je zvao
neznam zasto toliko dugo

buntspecht
03.06.2009., 15:22
da to je sigurno da ju vracaju u policijsku upravu di je izdana,i onda je oni poniste.
tek za nekih mj dana ce bit gotova,tako rekli kad je zvao
neznam zasto toliko dugo

mene se ostetila ova njemacka pa sam ju cekao dulje od 2 tjedna.
valjda se tako dugo ceka,jer oni prvo vrate vozacku u hrvatsku pa jos cekaju potvrdu iz hrvatske.tak mi se cini

ja par postova prije rekoh da sam cekao 2-3 tjedna,ooops bas pogledah u papire ipak je to bilo skoro 2 mjeseca:eek:

buntspecht
03.06.2009., 15:24
Poslodavac ako je stvarno zainteresiran za pojedinu osobu iz Hrvatske moze uvijek napisati da je za slobodno radno mjesto potrebna posebna strucnost ili osposobljenost, koju, vidi cuda, ima samo ta osoba iz Hrvatske. Npr. moze se traziti specijalnost ta i ta, i onda medju navedene znanje jezika mozete staviti hrvatski (uz obrazlozenje poslovanje sa hrvatskim musterijama) i eto vec na njemackom trzistu je jaaako mala vjerojatnost da ce se naci netko prikladan.

Arbeitsamt kada provjerava prednost Nijemaca za zaposljavanje na odredjeno radno mjesto, u prvom redu provjerava da li hrvatski radnik dobiva dovoljno novaca, tj. da li je dovoljno placen, da ga se ne bi iskoristavalo. (i na taj nacin stiti potencijalnog radnika)

hehehe to je nekad bilo.vec dugo to vise neide tako lako.i to jedino ako mozes dokazat .bez cvrstih dokaza mozes zaboravit.

eberlin
03.06.2009., 15:59
u prvom odlomku je kliknime u pravu! to znam 100% iz pouzdanih izvora, za drugi ne znam tocno pa se necu petljati... poslodavac daje oglas da trazi takvu i takvu osobu (uglavnom vec kad se dogovori sa tom osobom iz hr), pa zna sta ce tocno navesti kao kvalitete koje zaposlenik mora imati... tak da se uglavnom te osobe zaposle bez problema na taj nacin...naravno to nije posao na bausteli nego strucnjaci kojih navodno u njemackoj manjka!

maybelline
03.06.2009., 18:41
mene se ostetila ova njemacka pa sam ju cekao dulje od 2 tjedna.
valjda se tako dugo ceka,jer oni prvo vrate vozacku u hrvatsku pa jos cekaju potvrdu iz hrvatske.tak mi se cini

ja par postova prije rekoh da sam cekao 2-3 tjedna,ooops bas pogledah u papire ipak je to bilo skoro 2 mjeseca:eek:

neznam sad jel se ovo odnosi na, kad pravis njem dozvolu,pa ti ju salju u hrv,jer muzu nisu uzeli hrvatsku dozvolu,samo mu je rekla da nesmije s njom vozit.a kad dode po dozvolu, onda hrvatsku ostavlja njima.

qwalle
03.06.2009., 20:18
Ako ti je placen stan i Auto, onda ti je sasvim dovoljno 2500€ za zivjeti u Münchenu...
ako,onda ces morati prezivljavati,jedino te klici sa njima pripadajucim dodatkom mogu pomagati da bi opstao dok odrastu,ponuda je sugava,glede povlastica koje posjedujes!!!

qwalle
03.06.2009., 20:43
,,mali oglasnik,,
ps.das inserat-die zeitung für private Kleinanzeige.

belica
06.06.2009., 11:39
Ja sam cekao isto tako 2 ili 3 mjeseca..

ja sam na svoj cekala nesto manje od 2 miseca. hr su mi uzeli pri podizanju de

-slavonka-
09.06.2009., 12:21

Hvala svima na pomoći, uspjela sam naći stan...:mig:

monika33
09.06.2009., 14:58
ja bih prije savjetovala graz jer je pun studenata iz bosne i rep. srpske pa bi se možda bolje snašao....mnogo ih znam i svi su jako zadovoljni životom gore....

frendica stan od 60 m2 plaća 400 eura što i nije puno kad se usporedi s jednom hrvatskom...

monika33
09.06.2009., 14:59
a satnica jednog konobara ti je npr. 9 eura po satu što ovdje ne možeš dobiti ni za težak fizički rad...

kliknime
10.06.2009., 07:32
Gledaj, reci cu ti nesto iskreno i odacu ti veeeliku tajnu. 99% Gastarbeitera zive kao psi vani, rade po 2 cak 3 posla, zene u pravilu ciste i rade NKV poslove SEM ako imas srecu ili ako si pozvan sto je moj slucaj. Nebitno dali se radi o austriji ili bilo kojoj drugoj zemlji, ljudi lazu. Jedu najjeftinije od najjeftinijeg, zive po socijalnim stanovima i ubijaju se od posla, da bi imali BMW, izgradili kucu u svom rodnom selu i dosli na godisnji za koji u pravilu dignu kredit. Zlatno pravilo je: sto si gluplji i primitivniji to ti je "zlatni zapad" ljepsi. Na tebi je da razmislis...

Odlican post. :top:

Obozavam ziviti kao pas u Njemackoj. Najjeftinije od najjeftinijeg je proslo 10 kontrola za kvalitete za koje na balkanu nisu ni culi.
Zena crnci kao crnac. Soc stan je jeftilen, a i nemam fleku na zidu kao u Zg sto sam imao u ne-socijalnom stanu. Od posla se ubijam, ali ni u Zg nije bilo bolje.
Prednosti:
BMW (za mene nesto sto sam samo sanjao prije) + najveca kuca i njiva u rodnom selu. Na godisnji barem IDEM, sto si prije nisam mogao priustiti.

-------------------------------------------------------------------------
Sad salu nastranu, poanta je ako si u Cro na dnu drustvene ljestvice, ista ta pozicija u npr. Njemackoj nudi barem neke prednosti.

kliknime
10.06.2009., 07:45
Al samo jedno ne-razumijem svi ovi sto zele da idu van HR-a da rade i zive zbog uredjenosti zarade itd. sve bolje znaju od ovih svih iseljenika sto zive 10-20 i vise godina van HR-a. I kad im ti isti iseljenici napisu svoj stav i vidjenje drzave u kojoj zive ovi buduci iseljenici drvlje kamenje na njih jer nemaju pojma o cem ti staro-iseljenici pricaju bal bla bla... Onda se dovodi pitanje dali nasi iseljenici zele pomoci ovim sto se zele iselit... Da zele pomoci!!! al kako pomoc nekom tko zna vise od njih samih koi zive ondje 20 godina..??? Mislim da je za ocekivat da mi naucimo od njih kako trebamo da zivimo tu gdje zivimo jer pojma nemamo gdje zivimo..!!

Al isto sto ne-razumijem ovolike price i skupljanja informacija o necem o cem bolje znaju od mnogih koi u tim zemljama zive... Umijesto s takvim znanjem, marljivoscu i radnom navikom putovnicu u ruke i naguli gdje si naumio...
Tako je 95% svih dijasporasa otislo...!!

Ako si Hrvat onda znas da su Hrvat ijedna od "pametnijih" nacija. Svi se radjaju s barem maturom, a stav "sta ti meni imas pricati" nam je duboko usadjen pod kozu.
P.S. Zato nas i volim.

kliknime
10.06.2009., 07:49
Škorpionka, reci mi kolika je plaća inžinjerima u Njemačkoj? Zanima me otprilike!

Po sluzbenoj statistici dipl. ing. stojarstva star oko 43 godine ima 5500 Eur. Brutto. Koliko je to netto ovisi o puno faktora, ali ako je u braku + 2 djece i to onda je to nesto preko 3 k, recimo 3200 Eur netto.

To sam procitao na www.faz.de (Frankfurter Allgemeine)

anastacia
12.06.2009., 19:33
Mene zanima zasto je Austrija bolje rjesenje - onako u par crta.

Sjecam se Njemacke od prije 20+ godina kada su moji sljakali tamo i kada je bila pojam dobrog zivota, a Austriju sam upoznao prije nekoliko godina i svidja mi se jako. Mentalitet je slican, obje su pune "istocnjaka", a ljudi su skrti, nedrustveni i vole puno putovati. .

NJEMCI če sami sebe zaj..itočnjacima i muslićima. Jedan frend, HrvAT je tam išao u školu pet godina, zna čitat književni njemački njegovi se vratili, on tam ide onak na par mjeseci dozvolu ne može dobiti ...a ona muslimanke u dimlijama znaju turski i gdje je đamija..i ništ više osim njemačkih beneficija i šta bi više trebale znati..zato njemačka nije više ništ i nije

*mrtva_hladna*
13.06.2009., 05:35
NJEMCI če sami sebe zaj..itočnjacima i muslićima. Jedan frend, HrvAT je tam išao u školu pet godina, zna čitat književni njemački njegovi se vratili, on tam ide onak na par mjeseci dozvolu ne može dobiti ...a ona muslimanke u dimlijama znaju turski i gdje je đamija..i ništ više osim njemačkih beneficija i šta bi više trebale znati..zato njemačka nije više ništ i nije

Za Turske drzavljane Austrija i Njemacka imaju "posebne" zakone.Jos od 80 tih godina.Znam da su Njem i Austrija do prije par godina (dok sam bila u toku) ocevima (uglavnom) placale djeciji doplatak za djecu koja su ostala u Turskoj - kao sto su i nasima za vrijeme Juge al su nama to ukinuli.

curaZg
15.06.2009., 10:24
Pozdrav svima, nova sam ovdje no molim vas pomozite mi savjetom

26 god, decko 28, skupa smo preko 2 godine
on ima austrijsku vizu - neogranicen boravak + slobodan pristup radnom trzistu.
zadnjih par godina zivio je u RH zbog posla (tako smo se i mi upoznali), a sad se
vraca u bec, isto zbog posla.

Kako da odem za njim? imam diplomu, engl njem znam, opcija je magisterij vani, najsretnija bih bila kad bi mogla raditi ali radne vize su zajebane :(
zelimo ostati zajedno no ja se moram isto tako za sebe izborit jer nezelim zivjet nekome na grbaci, mlada sam i zelim raditi i dalje se obrazovati

Imate li savjet za mene? Kakve su mi sanse u Austriji?

lafra
16.06.2009., 15:57
imam pitanje, ako ima neki drugi topic na tu temu koja mene zanima pliz prosvijetlite me..naime, htjela bi otić u njemačku zbog učenja jezika, friško sam diplomirala, možda bi mi naj opcija bila Koeln, ali može i drugi grad..e, sad ja bi išla na neki tečaj, ali bi morala i nešto raditi, konobariti, pospremati, au-pair..svaka informacija mi je zaista od velike pomoći, puno hvala

succorosso
17.06.2009., 23:34
imam pitanje, ako ima neki drugi topic na tu temu koja mene zanima pliz prosvijetlite me..naime, htjela bi otić u njemačku zbog učenja jezika, friško sam diplomirala, možda bi mi naj opcija bila Koeln, ali može i drugi grad..e, sad ja bi išla na neki tečaj, ali bi morala i nešto raditi, konobariti, pospremati, au-pair..svaka informacija mi je zaista od velike pomoći, puno hvala

Kratki savjet: nemoj.
Obrazlozenje: mozda mozes upisati kakvu skolu jezika, pa s time povremeno raditi legalno te poslice koje navodis, ali nema sanse da ces dobiti radnu dozvolu za neki takav posao pa uz to studirati. Glavni problem: ti se poslovi ne placaju bas nesto, pa ce ti cijelo iskustvo biti vrlo lose jer neces imati love i bit ces izgubljena.

vavi
18.06.2009., 02:27
Pozdrav svima, nova sam ovdje no molim vas pomozite mi savjetom

26 god, decko 28, skupa smo preko 2 godine
on ima austrijsku vizu - neogranicen boravak + slobodan pristup radnom trzistu.
zadnjih par godina zivio je u RH zbog posla (tako smo se i mi upoznali), a sad se
vraca u bec, isto zbog posla.

Kako da odem za njim? imam diplomu, engl njem znam, opcija je magisterij vani, najsretnija bih bila kad bi mogla raditi ali radne vize su zajebane :(
zelimo ostati zajedno no ja se moram isto tako za sebe izborit jer nezelim zivjet nekome na grbaci, mlada sam i zelim raditi i dalje se obrazovati

Imate li savjet za mene? Kakve su mi sanse u Austriji?

Ok. tako malda i nisi jos 10 godina i nisi vise pozeljna na zapadnom trzistu rada..!! bez uvrede al je tako..!!! a sto se tice radne i boravisne dozvole gdje je problem???? on ima sve ne-ograniceno vjencate se i sve ok.

lafra
18.06.2009., 07:03
e, hvala ti puno, ma ja sam gotova sa faxom, al bi sad otišla zbog jezika..a, tak bu, upisala bum tečaj, pa si nadam se našla neki poslić, da, nisam mislila na radnu dozvolu..bum još malo tražila, a onda put putujem..

eberlin
18.06.2009., 08:47
mozda ti onda i je najbolje rijesenje au pair, za to ces najlakse dobiti vizu, a raditi ces i uciti jezik....uz to mozes ici i na tecaj i uciti jezik u obitelji s kojoj zivis...

Orlovac
18.06.2009., 14:31
Trebao bih iz Njemacke (okolica Köln-a) prevesti namjestaj do Zagreba, nije puno, studentska garsonijera. Najprvo sam misli da ga jednostavno bacim ali buduci da je tek nesto vise od 6 mjeseci star, prakticno nov, placeno oko 2000 eura i dobro bi mi dosao u Hrvatskoj. Razmisljali smo o prodaji ali izgleda da to nije bas tako lako a i dobio bih za njega prakticno nista. Prijevoz bi mi trebao zadnjih dana kolovoza 2009. Ima li itko ikakve savjete sto je najbolje napraviti, kakve su cijene prijevoza i sto mislite sto mi se najvise isplati. Hvala.

buntspecht
18.06.2009., 23:07
odes u Europcar i unajmis Mercedes Sprinter.

Mariya88
19.06.2009., 19:55
Posto uskoro idem u Njemacku na godinu dana a jos nisam odredila grad, saveznu drzavu, mjesto itd., a htjela bih u neki grad gdje ima dosta nasih jer opcenito volim nas mentalitet (mada volim i njemacki :mig:), mozete li mi preporuciti neka podrucja i navesti otprilike broj Hrvata koji tamo zive? ne mora biti tocan, samo priblizan. Cula sam da najvise nasih zivi u Munchenu i okolici, pa je li to istina? Unaprijed hvala

eberlin
19.06.2009., 20:34
orlovac eto buntspecht ti je dao najbolji prijedlog, osim sto za europcar moras ja mislim imati kreditnu karticu, ali u kölnu sigurno imas sto firmi koji iznajmljuju kombije i slicno gdje ti kreditna nije potrebna, pa malo pronjuskaj... cijena bi te izasla 200-300e 1000km, plus gorivo...ovisi gdje i sta uzmes...

mariya88 mislim i ja da u münchenu ima najvise nasih, ali nije ni stuttgart daleko...i tamo nas je cijelo cudo ;)

buntspecht
20.06.2009., 00:01
Posto uskoro idem u Njemacku na godinu dana a jos nisam odredila grad, saveznu drzavu, mjesto itd., a htjela bih u neki grad gdje ima dosta nasih jer opcenito volim nas mentalitet (mada volim i njemacki :mig:), mozete li mi preporuciti neka podrucja i navesti otprilike broj Hrvata koji tamo zive? ne mora biti tocan, samo priblizan. Cula sam da najvise nasih zivi u Munchenu i okolici, pa je li to istina? Unaprijed hvala

pa stuttgart je pravi izbor za tebe.bar sto se tice broja "hrvata"

iako se taj balkanski mentalitet vec izgubio pogotovo u mladjih osoba,koje su se ovdje rodile i odrasle.tako da ako bas to trazis,bas i nebus nasla.

velika vecina je samo na papiru hrvat

Mr-yes
20.06.2009., 01:03

Ako ti je prioritet da bude veliki broj Hrvata, onda bih ti preporucio Juznu Njemacku, tj. pokrajine Baden-Württemberg, Bayern i Hessen tu imas u skoro svim vecim gradovima i gradicima puno Hrvata sa svojim Sportskim klubovima, Crkve, Kafici itd.
Sto se tice broja Hrvata, moze se odprilike reci da su proporcionalno broju stanovnika Grada, znaci najveci gradovi imaju i najvise Hrvata, tako da je najvise Hrvata koncentrirano u Münchenu 24866, Stuttgartu 13386 i Frankfurtu 12013, ja neznam dali je to tocan broj Hrvata u tim Gradovima jer je sa wikipedije :D ali sam zivio i u Stuttgartu i Münchenu i rekao bih po mojoj slobodnoj procjeni da ih ima vise u Regiji Stuttgart, jer je ta Regija malo veca od Münchena.
Evo ti i podaci iz 2007 po pokrajinama Baden-Württemberg 75 136 Hrvata, Bayern 51 357 i Hessen 30 408 Hrvata.
Sto god ides sjevernije sve su Hrvati rijedji, osim naravno Metropola kao Hamburg i Berlin gdje ih takodje ima dosta, ali ne kao u juznoj Njemackoj.

Kako god se odlucis Willkommen !

julijaf
20.06.2009., 14:18
Da dodam ovome o prijevozu namještaja...Imam i ja jedno pitanje.Budući da se za mjesec dana udajem i selim (trajno) u Njemačku(Stuttgart), mogu li ja ponijeti neki svoj namještaj?I da li plaćam carinu?Kako to funkcionira?Nekako mi je bed da sve moram ostaviti,ili ću platiti veću carinu nego što je vrijednost namještaja.Šta ja mogu nositi sa sobom?

baba vjestica
20.06.2009., 22:47
jel ima netko iskustva s nostrifikacijom hrvatske diplome u Njemackoj? Zavrsila sam ekonomiju u Zagrebu po starom programu i htjela bih u 9. mjesecu pokrenut postupak priznavanja moje diplome u Njemackoj jer se selim u Stuttgart pa mi je svaka preporuka dobro dosla!

buntspecht
21.06.2009., 10:42
jel ima netko iskustva s nostrifikacijom hrvatske diplome u Njemackoj? Zavrsila sam ekonomiju u Zagrebu po starom programu i htjela bih u 9. mjesecu pokrenut postupak priznavanja moje diplome u Njemackoj jer se selim u Stuttgart pa mi je svaka preporuka dobro dosla!

sto se tice priznavanja hrvatskih diploma,sve ti je to razlicito od drzave do drzave,Hrvatske diplome se u pravilu ne priznaju 100% ,barem iz primjera koje ja znam.
ali ti za posao i nije uvijek potrebna nostrifikacija.

eh da svi prijevodi moraju od prevodielja ovdje u njemackoj,nemoj napravit gresku pa prevest u hrvatskoj ko ja:D

baba vjestica
21.06.2009., 22:40
sto se tice priznavanja hrvatskih diploma,sve ti je to razlicito od drzave do drzave,Hrvatske diplome se u pravilu ne priznaju 100% ,barem iz primjera koje ja znam.
ali ti za posao i nije uvijek potrebna nostrifikacija.

eh da svi prijevodi moraju od prevodielja ovdje u njemackoj,nemoj napravit gresku pa prevest u hrvatskoj ko ja:D

Da, to sam znala da se mora tamo prevodit u Njemačkoj jer sam već neke stvari radila za vjenčanje kod matičara. Ma, meni je teško uopće objasnit kaj sam ja završila jer oni tamo odmah kažu BWL, ali naša ekonomija je više od BWL, tako da se nadam da ću na kraju to ipak uspijet obavit.

buntspecht
21.06.2009., 22:48
Da, to sam znala da se mora tamo prevodit u Njemačkoj jer sam već neke stvari radila za vjenčanje kod matičara. Ma, meni je teško uopće objasnit kaj sam ja završila jer oni tamo odmah kažu BWL, ali naša ekonomija je više od BWL, tako da se nadam da ću na kraju to ipak uspijet obavit.

pa to i je BWL,samo sto je ovdje drugaciji program itd.
ali vidit ces sta ce ti rec od Regierungspräsidium,poznam par osoba koji su nostrificirali diplome hrvatskih studija,niti jednom nije u potpunosti priznat.uvijek ono kao program nije isti.ali to nema veze,ako znas posao,ima dosta poslodavaca kojima nije niti bitna nostrifikacija.
al ko zna mozda se promjenilo,pa ti i piznaju sve
puno srece zelim!

baba vjestica
21.06.2009., 23:08
pa to i je BWL,samo sto je ovdje drugaciji program itd.
ali vidit ces sta ce ti rec od Regierungspräsidium,poznam par osoba koji su nostrificirali diplome hrvatskih studija,niti jednom nije u potpunosti priznat.uvijek ono kao program nije isti.ali to nema veze,ako znas posao,ima dosta poslodavaca kojima nije niti bitna nostrifikacija.
al ko zna mozda se promjenilo,pa ti i piznaju sve
puno srece zelim!

Hvala trebat će mi :mig:

belica
22.06.2009., 12:40
sta od hr ekonomije priznaju ne znam, al znam curu koja je u Rusiji dipl. ekonomiju i njoj gotovo nista nije priznato(sad u 10-om misecu krece "jovo na novo"). moja prija koja ima diplomu ekonomskog faksa u splitu, vec 2 godine bezuspjesno pokusava pronac posao u toj struci tu u de.

pero1234567
22.06.2009., 14:15
Trebao bih iz Njemacke (okolica Köln-a) prevesti namjestaj do Zagreba, nije puno, studentska garsonijera. Najprvo sam misli da ga jednostavno bacim ali buduci da je tek nesto vise od 6 mjeseci star, prakticno nov, placeno oko 2000 eura i dobro bi mi dosao u Hrvatskoj. Razmisljali smo o prodaji ali izgleda da to nije bas tako lako a i dobio bih za njega prakticno nista. Prijevoz bi mi trebao zadnjih dana kolovoza 2009. Ima li itko ikakve savjete sto je najbolje napraviti, kakve su cijene prijevoza i sto mislite sto mi se najvise isplati. Hvala.

pa imas li ikoga prijatelja koji radi u spedicija, pa napravit to preko njega
neka ti metne u neku burzu. za iznajljivanje sprintere neznam jeli to sa 200-300 EUR bas tocno, ja mislim da je to dosta skuplje, jer ako moras vratiti
sprinter imas preko 2000,- km i to ja nevjerujem da ide isport 0,40 EUR po kilometru ili pogledaj u netu burza utovara ili takvo nesto otidji na zute stranice svoga grade pa pogledaj tko iz tvoga grada vozi

baba vjestica
22.06.2009., 21:21
sta od hr ekonomije priznaju ne znam, al znam curu koja je u Rusiji dipl. ekonomiju i njoj gotovo nista nije priznato(sad u 10-om misecu krece "jovo na novo"). moja prija koja ima diplomu ekonomskog faksa u splitu, vec 2 godine bezuspjesno pokusava pronac posao u toj struci tu u de.

A joj belica, jesi me sad "utješila" :cry: Al postoji još nada za mene jer zagrebački fakulteti su priznati u EU, bez obzira na sve, ja još uvijek vjerujem da ću uspjet nać posao u struci u DE.................

GothicA
23.06.2009., 13:39
Pozdrav svima! Ovak, 17. i 18. 07. bit ću u Kolnu sa prijateljicom na festivalu pa me zanima ima li ovdje Hrvata iz Kolna i da li možda znate nudi li se kakav jeftiniji smještaj za 1-2 dana noćenja. Ipak bih htjela mlao i grad vidjeti.
Eto ovo mi je prvo pravo putovanje u životu pa nisam baš na "ti" s takvim informacijama.
Hvala unaprijed na odgovorima

:w

Susjed27
23.06.2009., 14:13
Zivim vec 7 godina u Minhenu ali priznajem da definitivno mrzim sinhronizirane filmove. E sad, ja znam dovoljno engleski da bez problema pratim film na originalnom (ako je engleski, jelte) jeziku ali ne i moja draga. Ima li u Minhenu negdje videoteka koja ima filmove (DVD-ove) i s nasim titlovima? Normalne videoteke imaju 5-10 filmova s hr titl, i to samo ako je slucajno tamo.

Het
23.06.2009., 14:24
I ti za ovo otvoris novu temu? brate mili..

bellisima
23.06.2009., 15:07
Može pomoć . . . sto je potrebno za izdavanje studentske vize za njemacku, odnosno prvo bih isla na tecaj njemackog, pa iduce godine upisala faks. Zanima me iz prve ruke, da li netko zna, koliko novaca treba biti na racunu, obzirom da bih se sama financirala i da li treba potvrda, da si upisao tecaj ? I da li jos nesto treba ?

Hvala.

Seminom
23.06.2009., 18:25
Pozdrav svima! Ovak, 17. i 18. 07. bit ću u Kolnu sa prijateljicom na festivalu pa me zanima ima li ovdje Hrvata iz Kolna i da li možda znate nudi li se kakav jeftiniji smještaj za 1-2 dana noćenja. Ipak bih htjela mlao i grad vidjeti.
Eto ovo mi je prvo pravo putovanje u životu pa nisam baš na "ti" s takvim informacijama.
Hvala unaprijed na odgovorima

:w

1. Koliko je to "jeftino"?
2. Hotel ili Hostel?

Evo ti npr. link Hostela iz Kölna: http://www.german.hostelworld.com/findabed.php/Jugendherbergen/Koln/Deutschland?source=googleadwordsde&gclid=CK75-sXyoJsCFYwVzAodfjChCA

bibobu
24.06.2009., 20:44

u Kölnu bi trebao biti negdje hrvatski ducan,( skroz sam zaboravila kako se zove i di je) probaj se raspitati njima dolazi roba iz Hr, a vracaju se prazni nazad.

GothicA
24.06.2009., 22:00
1. Koliko je to "jeftino"?
2. Hotel ili Hostel?

Evo ti npr. link Hostela iz Kölna: http://www.german.hostelworld.com/findabed.php/Jugendherbergen/Koln/Deutschland?source=googleadwordsde&gclid=CK75-sXyoJsCFYwVzAodfjChCA

Fala. Pa ne znam sad baš kako se kreću cijene, ali nešto za prosječnu Hrvaticu :D

Seminom
25.06.2009., 07:32
u Kölnu bi trebao biti negdje hrvatski ducan,( skroz sam zaboravila kako se zove i di je) probaj se raspitati njima dolazi roba iz Hr, a vracaju se prazni nazad.

Jeli mislis na ovaj: www.balkan-lebensmittel.de ?

Seminom
25.06.2009., 07:41
Fala. Pa ne znam sad baš kako se kreću cijene, ali nešto za prosječnu Hrvaticu :D

...aha, znaci nesto cirka 100€/dan sa doruckom :confused::rofl:

bibobu
25.06.2009., 08:39
Jeli mislis na ovaj: www.balkan-lebensmittel.de ?

Ne znam, to mi je neko rekao prije dvije godine kad sam mislila nesto dole slati, ali se nisam raspitivala ko je to. Navodno mu dolazi vino iz vinarija kamijonima i sta ja jos znam...
Seminom di si ti u Kölnu?

Seminom
25.06.2009., 13:42
Ne znam, to mi je neko rekao prije dvije godine kad sam mislila nesto dole slati, ali se nisam raspitivala ko je to. Navodno mu dolazi vino iz vinarija kamijonima i sta ja jos znam...
Seminom di si ti u Kölnu?

Sada znadem na koga ti mislis. Faca je imao u Freschen-u nesto u stilu vinoteke, koliko meni poznato je on sada u Düsseldorf-u ili Neuss-u.

Ja sam ti 12km od Köln-a, u Burscheid-u pokraj Leverkusen-a.

GothicA
25.06.2009., 20:12
...aha, znaci nesto cirka 100€/dan sa doruckom :confused::rofl:

Prosječnu Hrvaticu studenticu čiji faks nije osumnjičen u akciji Index :zubo:

FALLING
28.06.2009., 20:28
Pozdrav...zanima me studij prava u Njemačkoj...čitala sam da je potrebno ovdje završiti jedan semestar i položit ispit njemačkog...a sad,posto znam da je zivot tamo skup,da li netko zna sto je potrebno za dobivanje stipendije? potpune,ali ako ne,moze i djelomicna. Puno hvala unaprijed na odgovorima:)

FALLING
01.07.2009., 19:12
Ljudi molim vas odgovor! I ako netko zna koliko prije se trebaju početi skupljati dokumenti i tražiti stipendije?

succorosso
01.07.2009., 22:23
Odakle ti ideja da je zivot u Njemackoj skup? Troskovi su ti slicni kao u Zagrebu, jedino stanovi mogu biti skuplji, ovisno o gradu, no u nekim gradovima niti nisu skuplji.

kliknime
02.07.2009., 08:46
Ljudi molim vas odgovor! I ako netko zna koliko prije se trebaju početi skupljati dokumenti i tražiti stipendije?

Sto prije to bolje, barem bi ja tako napravio, ok ne sad godinu dana ranije ali najkasnije 6 mjeseci ranije pokrenuti sve procedure skupljanja papira koji ti trebaju za vizu. Da imas sto manje stresa kasnije

FALLING
02.07.2009., 09:20
Fala na odgovorima ljudi:mig: samo ako netko jos zna sto je potrebno za dobivanje stipendije? hvala puno:)

belica
03.07.2009., 10:21
Odakle ti ideja da je zivot u Njemackoj skup? Troskovi su ti slicni kao u Zagrebu, jedino stanovi mogu biti skuplji, ovisno o gradu, no u nekim gradovima niti nisu skuplji.

a nisu ni stanovi vise(mozda jedino u Münchenu)

lafra
04.07.2009., 20:38
meni je isto odlazak u Deutschland prvi put, nikad bila..i sad moram kupit avio-kartu za Koeln prek Germanwingsa..kak to ide, ima ko iskustva, je li mogu sa Dinersom platit..i onda trebam rezervirati noćenje u Koelnu i drugi dan vlakom do Duesseldorfa, a kolko sam skužila ti vlakovi idu svako malo pa ne moram to rezervirati neg kupim na licu mjesta..pliz ak imate kakvih iskustava...ja se već sad osjećam ko Pale sam na svijetu, a kamoli kad sletim u Koeln:-(..

Mr-yes
05.07.2009., 00:50
meni je isto odlazak u Deutschland prvi put, nikad bila..i sad moram kupit avio-kartu za Koeln prek Germanwingsa..kak to ide, ima ko iskustva, je li mogu sa Dinersom platit..i onda trebam rezervirati noćenje u Koelnu i drugi dan vlakom do Duesseldorfa, a kolko sam skužila ti vlakovi idu svako malo pa ne moram to rezervirati neg kupim na licu mjesta..pliz ak imate kakvih iskustava...ja se već sad osjećam ko Pale sam na svijetu, a kamoli kad sletim u Koeln:-(..

Ides na stranicu germanwings.com rezerviras avio kartu, platis Diners karticom koju oni akceptiraju, onda ides na ovu stranicu http://www.etaphotel.de i rezerviras sobu za ca. 40€ postoji etap hotel na Aerodromu i u Gradu pa izvoli, za vlak si vec sama rekla da netrebas rezervirati jer idu cesto, sretan put...

lafra
05.07.2009., 09:22
puno hvala Mr-yes!!

belica
05.07.2009., 09:48
ali ako vlak rezerviras vise od tjedan dana ranije, karta je znatno jeftinija pa se isplati i to na vrime napravit

lafra
05.07.2009., 13:47
hvala

lafra
05.07.2009., 13:51
Hrvatski državljani mogu u svrhu posjeta ući u Njemačku bez vize i boraviti u Njemačkoj bez vize do tri mjeseca u pola godine--ovo je sa veleposlanstva

a ja to ne kužim, kaj to znači? Ja idem na tečaj preko Goethe 2.8. i traje mi do 22.10. i praktički ispucam tih 3 mjeseca. I onda mi se tih 6 mjeseci računa od kolovoza 2009 do siječnja 2010? i to znači da se obavezno moram vratiti u Hrvatsku nakon tečaja, a da sljedeći put mogu otputovati u veljači 2010 opet na 3 mjeseca..ne kužim fakat..znači ne postoji način da ja recimo ostanem 5 mjeseci u Njemačkoj..

a vidim na stranici veleposlanstava sad i zahtjeva za dulji boravak u Njemačkoj, dulje od tri mjeseca, sam kaj to valjda mora biti jako opravdani razlog ili?

e,oprostite, vi koji kužite, vama sam možda smiješna, al fakat sori, ne kužim princip

livadinka.kukuric
05.07.2009., 14:25
postoji sansa,trazi vizu za ucenje njemackog jezika i mozes ostat meni se cini do dvije godine.

ovako ak te skuze da si duze od 3 mjeseca,ili ako izidjes iz zemlje ono samo na jedan dan.bit ces tretirana kao ilegalac mozes dobit zabranu ulaska u sve zemlje sengena za pocetak na dozivotno (koje se naravno poslije pretvori u 2-3 godine zabrane,ali samo ako ulozis zahtjev i ako platis troskove)

*mrtva_hladna*
05.07.2009., 16:24
Hrvatski državljani mogu u svrhu posjeta ući u Njemačku bez vize i boraviti u Njemačkoj bez vize do tri mjeseca u pola godine--ovo je sa veleposlanstva

a ja to ne kužim, kaj to znači? Ja idem na tečaj preko Goethe 2.8. i traje mi do 22.10. i praktički ispucam tih 3 mjeseca. I onda mi se tih 6 mjeseci računa od kolovoza 2009 do siječnja 2010? i to znači da se obavezno moram vratiti u Hrvatsku nakon tečaja, a da sljedeći put mogu otputovati u veljači 2010 opet na 3 mjeseca..ne kužim fakat..znači ne postoji način da ja recimo ostanem 5 mjeseci u Njemačkoj..

a vidim na stranici veleposlanstava sad i zahtjeva za dulji boravak u Njemačkoj, dulje od tri mjeseca, sam kaj to valjda mora biti jako opravdani razlog ili?

e,oprostite, vi koji kužite, vama sam možda smiješna, al fakat sori, ne kužim princip

Ja mislim da u kalendarskoj godini smijes biti 2x po 3 mj ----> 3 mj u njem --> onda 3 mj van tj nazad u hrv onda opet mozes doci na 3 mj .Cini mi se da u sijecnju 2010 vec mozes nazad u njem .jer tu jevec nova godina nastupila.
A kao drugo ovo za tri mj van tri boravka u njem je samo ako se prijavis tj ako pravis meldezettel ,za sve koji idu u njem bez da se prijavljuju kao turisti (osim ak nemaju vizu) oni mogu ostat koliko hoce naravno dok ih netko ne prijavi ali i tad ti ne mogu dokazat kad si usao i koliko si vec u njem. Dok su bile granice gledali su biljeg ali opet se tu da smuvat nesto.
Pretpostavljam da i ti ides kao turista i prijavit ces se tamo ?

eberlin
06.07.2009., 10:27
smijes biti maksimalno 3 mjeseca u njemackoj kao turist i onda moras izaci iz zemlje i ne smijes uci 3 mjeseca, tako ti to na kraju ispadne dva puta godisnje po 3 mjeseca, uglavnom ne smijes iskoristit 6mj. u komadu nego samo ovako. ja ti ne bi preporucila ostajanje dulje jer su na granicama postali rigorozni pogotovo na slovenskoj, mozda bolje preko madarske ako vec mislis riskirati...jer pregledavaju i daju zabrane i kazne...kazne su dosta velike ako prekoracis dan-dva racunaju se po danu koliko si prekoracila 3 mjeseca.... a zabrana ti ovisi isto koliko si prekoracila, ako si malo dobijes 3 mjeseca zabrane ulaska (u biti koliko i zakonski moras),a ako si presla vise onda je i kazna na duze..ma komplikacije..... ti u svakom slucaju mozes ostati koliko zelis na crno, ali to ti je naravno rizik u svakom slucaju.... za vizu se raspitaj u ambasadi, mozes dobiti vizu na osnovi tecaja njemackog jezika, samo ne znam kolika je procedura....

eberlin
06.07.2009., 10:29
da napomenem, kazne su novcane :D a zabrana je zabran ulaska u zemlju.. malo sam i ja zakomplicirala :)

livadinka.kukuric
06.07.2009., 11:50
poznam tipa iz Zagreba koji je bio 6 mjeseci ilegalno u njemackoj,tj dosao jkao turist al je produzio.ono radio je na crno,al nije zbog toga deportiran

slucajna policijska kontrola u sred grada ga je otkrila,policija se ravnala po zadnjem stambilju ulaska u sengen,a on nije mogao suprotno dokazat,iako je tvrdio da je eto bas prije neki dan dosao:lol:

navodno je dovoljan jedan dan vise od 3 mjesece i ti si ilegalac.

uglavnom tip zavrsio odmah u u-haft i abschiebehaft,i lansiran natrag u HR.

i sto je najgore nemre cak ni u Sloveniju.jer je na nekoj listi.
Ured za strance koji je provelo deportaciju,traze da plati 4000 Eur troskova zatvora i deportacije,dvojica su ga pratila,ko da je zadnji kriminalac.
tek kad plati tu lovu moze se ulozit zahtjev za odredjivanje trajanja zabrane ulaska u Njemacku,to je u pravilu 3 godine.
ako ne plati i ne ulozi zahtjev zabrana traje zauvjek.

moram napomenut da sam svojim ocima vidio i procitao rjesenje.jer nit ja nisam mogao vjerovat.

succorosso
06.07.2009., 22:40
Je, gadno je to s zabranom ulaska u zemlju, koja se radi Schengena protegne na sve zemlje EU-a. U biti nehumano, jer ako je netko radi stnice deportiran iz recimo Portugala onda mu zabrane i ulaz u Njemacku, sto je veliki problem ako zelis letiti npr. u US jer nema nekog izbora direktno iz Hrvatske, a u EU ne smijes, pa ono, mozes traziti mozda samo neke vrlo skupe varijante preko Moskve ili nesto tako cudno, mozda Svicarska.
Ne treba biti lijen traziti dozvole, jer postoji cijela hrpetina raznoraznih tipa vize za ucenje jezika, studij i sl. Lijepo ulozite malo vremena i budite na miru. U Njemackoj, za razliku od Hrvatske (na zalost), zakoni se u principu striktno provode.

lafra
07.07.2009., 07:52
hvala Vam svima, da, i to je caka isto, ne tri mjeseca, nego 90 dana, i to treba paziti..pitala sam u ambasadi jučer, i ja ako si ja nekaj od tečaja upiknem za vrijeme mog boravka tamo, svejedno se moram vratiti do 30.10. i zatražiti vizu za jezični tečaj, i bez problema ju dobijem, sam moram dofurati potvrdu o tečaju, ali to sve ovisi kak bum ja vladala njemačkim nakon ta tri mjeseca...a hoću ga znati super, super:-)..
Ajme, pa nema šanse da nekaj van propisa radim, ubilo bi mi živce to:-)...fakat su rigorozni

jel znate možda kak bi mi se mogla iz Zagreba poslati prtljaga...je funkcionira city ex il tak nešto...jer iz Duesseldorfa putujem u jedan manji gradić, a onda bu već laganini jesen, a sad mi je ful nezgodno nositi tri kofera..rezervirala sam kartu preko Germanwingsa, prvi put, i poludila sam na pitanje kolko prtljage ću uzet sa sobom:-)paaaa kaj ja znam mislim si, tek za mjesec dana putujem:-) a zafrljili su s tom prtljagom, plaćaš po torbi, pa još po kilaži, bum ja smršavila da mi još i moju vlastiti ne zaračunaju..:-)

eberlin
07.07.2009., 09:09
lafra ako imas preko 110 zaracunat ce ti i tvoju;)) mislim da je to granica kod zena, zamisli i placas kartu vise, uzas jedan.....mislim da je 20kg dozvoljeno za torbu, preko toga placas... pa ako ti netko moze poslati torbu busom iz zg u düsseldorf to ti je isto opcija, plati mozda 50kn i dode ti torba..ja sam slala par puta dole i sve je bilo u redu (sa touringom) raspitaj se malo! sretno ti!!!!!

brando.09
07.07.2009., 10:36
Cao, zanima me budući da se vjerojatno pred kraj godine vraćam u Njemačku, kako je s dobivanjem stanova?
Za početak bih naravno neki mali jer sam trenutno solo. Planirao sam jedno par mjeseci (ukoliko sve ostalo ispadne dobro) biti kod prijatelja koji je tamo prijavljen, zaposliti se, a zatim od plaće otplaćivati neki mali stan.
Čuo sam da su cijene sada, u odnosu na prije, dosta velike. Kako ste se vi snašli po tom pitanju?

P.S: Znam da o tome ima dosta na netu, ali volio bih čuti iskustva iz prve ruke.

Pozdrav

Mr-yes
07.07.2009., 10:59
Cao, zanima me budući da se vjerojatno pred kraj godine vraćam u Njemačku, kako je s dobivanjem stanova?
Za početak bih naravno neki mali jer sam trenutno solo. Planirao sam jedno par mjeseci (ukoliko sve ostalo ispadne dobro) biti kod prijatelja koji je tamo prijavljen, zaposliti se, a zatim od plaće otplaćivati neki mali stan.
Čuo sam da su cijene sada, u odnosu na prije, dosta velike. Kako ste se vi snašli po tom pitanju?

P.S: Znam da o tome ima dosta na netu, ali volio bih čuti iskustva iz prve ruke.

Pozdrav

Zavisi u koji grad ides, cijene su jako razlicite npr. u Münchenu su ti najskuplji, a u istocnoj Njemackoj su ti najjeftiniji stanovi za iznajmljivanje, mozes na ovoj stranici vidjeti kako se krecu cijene po gradovima http://www.immobilienscout24.de.

Ako stan zelis iznajmiti onda se u 99% slucajeva mora platiti kaucija u iznosu 2-4 mjesecne kirije, i zavisno tko ti je nasao stan i provizija za maklera oko 3 mjesecne kirije, ali ako si uzmes Lokalne novine u tom gradu gdje budes bio, mozes naci i stanove bez maklera tako da taj novac mozes ustedjeti.

Sto se tice stanova za kupiti, tu nisam u toku, jer se kroz ovu krizu promjenilo poslovanje Banaka i znam da nisu vise tako lagani u davanju kredita, ali to moras sam vidjeti.

brando.09
07.07.2009., 11:43
Hvala ti. Da, u München bi išao..

shanika
08.07.2009., 17:15
Pozdrav!Zanima me dal se ima pravo legalno radit ako dobijes vizu na 2 godine?

goran777
09.07.2009., 08:03
tebam pomoć! naime, medicinski sam tehničar, a djevojka mi je med sestra, imamo po 24 godine, školu samo završili u zagrebu kao i stručni ispit, radimo evo skoro 5 godina, ja na psihijatriji a ona u intenzivnoj. oboje govorimo odlično njemački jer smo odrasli u njemačkoj(od1 do 6razreda). htjeli bi otići raditi u njemačku. pa vas molim ako mi netko može dati neke savjete. kada i kome se trebam obratiti. bilo bi dobro ako je neko imao sličana iskustva, pa mi malo priča o njima.

unaprijed hvala!!!!!!

livadinka.kukuric
09.07.2009., 09:54
tebam pomoć! naime, medicinski sam tehničar, a djevojka mi je med sestra, imamo po 24 godine, školu samo završili u zagrebu kao i stručni ispit, radimo evo skoro 5 godina, ja na psihijatriji a ona u intenzivnoj. oboje govorimo odlično njemački jer smo odrasli u njemačkoj(od1 do 6razreda). htjeli bi otići raditi u njemačku. pa vas molim ako mi netko može dati neke savjete. kada i kome se trebam obratiti. bilo bi dobro ako je neko imao sličana iskustva, pa mi malo priča o njima.

unaprijed hvala!!!!!!

tesko ce te sa tom skolom ovdje,nije da njemacka ne treba medicinske sestre ali problem je u tome sto njemacka ne priznaje hrvatske diplome,barem sto se tice ovih par juznijih zemalja.
al i hrvatska ne priznaje njemacke,pa mozda zato.

navodno je velika razlika u samoj izobrazbi.

ali i samu dozvolu boravka i radnu dozvolu je sa srednjom skolom nemoguce dobit,jer svi ovi iz novih EU zemalja imaju prednost

succorosso
09.07.2009., 10:00
Imas u Muenchenu tonu medicinskih sestri / tehnicara / kako-se-vec-zovu osoblja po bolnicama i raznim domovima za njegu. Mislim da je tu vrlo mali interes za te poslove, pa puno ljudi fali, te je zato lako dobiti papire. Lova u tom poslu nije bas neka, zato je valjda i mali interes. Cesto ljudi imaju deal s bolnicom u kojoj rade da im bolnica iznajmi stan, sto moraju placati, ali bar tako dobiju stan blizu bolnice i po OK cijeni, sto je na trzistu tesko naci u Muenchenu.

Lova za te poslove ti je cca 1200-1800 mjesecno netto, u poreznoj klasi 1 (default). Ako si solo, racunas stan hmm, recimo 750 na mjesec, dakle da ti se isplati, ne bas, ako imas svoj stan u Zg, pogotovo ako zaradis nesto sa strane. Ako u Zg placas stanarinu plus s curom si, pa mozete skupa u isti stan, onda vam tu deal vec izgleda puno bolje.

succorosso
09.07.2009., 10:02
Livadnika, nemoj pricati svasta. Kad sam bio u bolnici u Muenchenu, jedan tehnicar koji me je handlao je bio iz Bosne. Kasnije sam slucajno upoznao nekoliko ljudi koji su radili kao tehnicari i sestre. Neka covijek pokusa kontaktirati neku bolnicu po gradu pa da vidimo sta ce mu reci. Zna Njemacki, zna raditi, 100% moze dobiti neki posao, mozda za neke poslove u bolnici mora polagati ispit, ali siguran sam da ima i poslova tipa Pflegeheim za koje ce biti dobar odmah ili ce imati neki simbolicni ispitic / praksu.

Sto se tice EU zemalja, prica ide tako da za neke poslove jednostavno nema ljudi. Pa se onda postavi zahtjev na Arbeitsamt i kad se u propisanom roku nitko iz EU ne javi onda je to dokaz da se moze zaposliti non-EU osoba jer eto, nema nikog iz EU.

eberlin
09.07.2009., 10:39
goran777 imas dvije mogucnosti, prvo, moras imati boravisnu i radnu dozvolu u njem. da bi mogao poslati papire od skole na priznanje, dok to ne napravis nitko te nece zaposliti, vjeruj mi, a kad to napravis dobit ces rjesenje da moras raditi jedno vrijeme praksu i polagati drzavni ispit ovdje..... znam iz vlastitog iskustva.... ali posto si ti u hr, imas jos jednu dobru opciju, nazovi hrvatski zavod za zaposljavanje i trazi gospodina koji je zaduzen za zaposljavanje u inozemstvu, jako je ljubazan i sve ce ti objasniti. naime svake godine u hzz dolazi komisija iz njemacke, to ako se odlucis da zelis u njem. prijavis se, on ti kaze sta sve trebas, dodes taj dan kad dolazi komisija, porazgovaras s njima da vide koliko baratas sa jezikom i sl. i onda mozes dobiti posao na 18mj. najcesce u münchenu i okolici, ako se tamo pokazes kao dobar i oni te zele i dalje na radnom mjestu postoji mogucnost da ti produze vizu i dalje, jer med. tehnicara jos uvijek trebaju... eto, ti lijepo nazovi pa se raspitaj i sve ces znati! sretno! http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4540 evo ti i stranica i pise ti lijepo da je sljedeci razgovor 22.rujna, pa se najavi i pripremi!

eberlin
09.07.2009., 10:40
e i obrati paznju na najtrazenija zanimanja ;) ( na dnu teksta)

livadinka.kukuric
09.07.2009., 10:42
ima ima naravno.poznam i ja neke,ali se zakon prije par godina promjenio,pa je sad velika razlika.evo imas tu u forumu eberlin kojoj ne priznase iako ima i radnog iskustva i sve.

u njemackoj se ima 2500 sati prakse tokom skolovanja,a u hrvatskoj oko 800,u svakom slucaju se mora u njemackoj polagat strucni ispit.

samo na koji nacin to napravit ako nemas vec rijesen boravak,to je pitanje.jer da bi stranac dobio dozvolu za ausbildung mora prvo imat pozitivnu odluku od AA,sto je nemoguce dobit

koga ineresira nek si pronadje postove od eberlin i njezina iskustva.

livadinka.kukuric
09.07.2009., 10:43
goran777 imas dvije mogucnosti, prvo, moras imati boravisnu i radnu dozvolu u njem. da bi mogao poslati papire od skole na priznanje, dok to ne napravis nitko te nece zaposliti, vjeruj mi, a kad to napravis dobit ces rjesenje da moras raditi jedno vrijeme praksu i polagati drzavni ispit ovdje..... znam iz vlastitog iskustva.... ali posto si ti u hr, imas jos jednu dobru opciju, nazovi hrvatski zavod za zaposljavanje i trazi gospodina koji je zaduzen za zaposljavanje u inozemstvu, jako je ljubazan i sve ce ti objasniti. naime svake godine u hzz dolazi komisija iz njemacke, to ako se odlucis da zelis u njem. prijavis se, on ti kaze sta sve trebas, dodes taj dan kad dolazi komisija, porazgovaras s njima da vide koliko baratas sa jezikom i sl. i onda mozes dobiti posao na 18mj. najcesce u münchenu i okolici, ako se tamo pokazes kao dobar i oni te zele i dalje na radnom mjestu postoji mogucnost da ti produze vizu i dalje, jer med. tehnicara jos uvijek trebaju... eto, ti lijepo nazovi pa se raspitaj i sve ces znati! sretno! http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4540 evo ti i stranica i pise ti lijepo da je sljedeci razgovor 22.rujna, pa se najavi i pripremi!

eberlin

jesi ti kaj rijesila sa tom praksom

ali na onom linku pise

Poslodavac zajedno s dozvolom prima i obrazac zahtjeva za produžetak. Zahtjev treba poslati ZAV-u najkasnije 6 tjedana prije završetka prvotnoga 12-mjesečnog zaposlenja. Produžetak nakon isteka 18 mjeseci nije moguć i za to ne postoje izuzeci.

malo glupo ici ako nemres ostat

goran777
09.07.2009., 21:50
eberlinu i ekipi puno hvala na postovima, svakako ću probati ovo preko burze. nadam se da će nešto upaliti. ovo je već druga godina da razmišljam o odlasku iz hr. malo me je frka imam posao u stalnom sam radnom odnosu, pa ak sad dam tu okaz, pa se moram vratiti i opet sam na ničemu. sve mi je ovo nesigurno. puno se raspitujem o mogućnostima odlaska, međutim svako nešto drugo priča, no vidjeti ćemo.
u svskom slučaju hvala.

goran777
09.07.2009., 22:02
Imas u Muenchenu tonu medicinskih sestri / tehnicara / kako-se-vec-zovu osoblja po bolnicama i raznim domovima za njegu. Mislim da je tu vrlo mali interes za te poslove, pa puno ljudi fali, te je zato lako dobiti papire. Lova u tom poslu nije bas neka, zato je valjda i mali interes. Cesto ljudi imaju deal s bolnicom u kojoj rade da im bolnica iznajmi stan, sto moraju placati, ali bar tako dobiju stan blizu bolnice i po OK cijeni, sto je na trzistu tesko naci u Muenchenu.

Lova za te poslove ti je cca 1200-1800 mjesecno netto, u poreznoj klasi 1 (default). Ako si solo, racunas stan hmm, recimo 750 na mjesec, dakle da ti se isplati, ne bas, ako imas svoj stan u Zg, pogotovo ako zaradis nesto sa strane. Ako u Zg placas stanarinu plus s curom si, pa mozete skupa u isti stan, onda vam tu deal vec izgleda puno bolje.

a gle tu je plaća 5500 do 6000, stan ti je oko2100kn bez rezija, hrana sigurno skupa auto je skuplje, neplaćaju mi se prekovremeni, a radim takve smjene da nestignem zaraditi niš sa strane. ma ja bi ti radio bilo što starački dom, klinike bolnice nije bed. hvala na postu.

livadinka.kukuric
09.07.2009., 22:55
a gle tu je plaća 5500 do 6000, stan ti je oko2100kn bez rezija, hrana sigurno skupa auto je skuplje, neplaćaju mi se prekovremeni, a radim takve smjene da nestignem zaraditi niš sa strane. ma ja bi ti radio bilo što starački dom, klinike bolnice nije bed. hvala na postu.

probaj ovo sta ti je eberlin objasnila.

iako pise da se nemre produzit,ali ak si spreman koju godinu otic u istocnu njemacku,u neko manje mjesto,tamo manjka medicinskih sestara,pa tako i kad je nesto nemoguce,postane moguce:mig::mig:
tamo jes da su place nesto manje,ali zato je sve jeftinije.
uglavnom ostanes dok ne dobis stalni boravak,a onda se uvijek mozes prebacit negdje u bayern.

EllaH
11.07.2009., 09:27
Pokusala sam pronaci, ali je ispalo da takve teme nema, pa ako sam se slucajno zabunila moderatori lijepite negdje.

Zanima me zbog razmjene iskustava i prikupljanja informacija ima li clanica koje su trudnocu i porod prosle u Njemackoj..

Ja bih trebala roditi negdje u sijecnju sljedece godine pa rekoh da podjem lagano planirati sto i kako.

efos
11.07.2009., 21:00
Ja bih volio raditi u austriji ili njemackoj. Ali ne znam njemacki jezik. A i kazu da je sada tamo teska situacija za poslove i opcenito dobivanja drzavljanstva.

imi18
11.07.2009., 22:20
Pokusala sam pronaci, ali je ispalo da takve teme nema, pa ako sam se slucajno zabunila moderatori lijepite negdje.

Zanima me zbog razmjene iskustava i prikupljanja informacija ima li clanica koje su trudnocu i porod prosle u Njemackoj..

Ja bih trebala roditi negdje u sijecnju sljedece godine pa rekoh da podjem lagano planirati sto i kako.

modovi, ima nas dosta u toj situaciji. smilujte se, ta tema bi fenomenalno dosla nama u njemackoj koji nemamo pojma kako to ide, a listati medju zilijun stranica o vizama i poslu.. :ne zna: i puno beskorisnije teme su ostale otvorene.. pliz :D

EllaH
11.07.2009., 22:26
modovi, ima nas dosta u toj situaciji. smilujte se, ta tema bi fenomenalno dosla nama u njemackoj koji nemamo pojma kako to ide, a listati medju zilijun stranica o vizama i poslu.. :ne zna: i puno beskorisnije teme su ostale otvorene.. pliz :D

hvala imi!

ja bih to isto radije kao zasebnu temu za trudnice u njemackoj, ako moze.
hvala

Het
12.07.2009., 08:49

Postoji cijeli pdf trudnice za te stvari, ovo je dijaspora.

eberlin
12.07.2009., 11:33
opet ja ;)
meni je termin u 10.mjesecu, tako da sam zasada neke stvari ispitala... inace je dosta drukcija procedura nego u hr.... sta te konkretno zanima? ako nekome smeta mozemo otvoriti temu na trudnicama....

Het
12.07.2009., 12:26
opet ja ;)
ako nekome smeta mozemo otvoriti temu na trudnicama....

Nije stvar smetanja vec pdf, na trudnicama ima kojekavih tema tako i rasprava o porodima u hr i van te raznoraznim savjetima i sama sam sudjelovala u njima. Vjerujem da ce tamo bit puno korisnija tema sa puno vise postova.

shanika
12.07.2009., 21:42
Pozdrav svima!Zanima me dali su oni koji su dobili vizu (boravisna viza na 2 godine)dobili i dozvolu za rad,ili po zakonu nemogu radit?

EllaH
12.07.2009., 21:43
Postoji cijeli pdf trudnice za te stvari, ovo je dijaspora.

ja sam mislila da ima tata koji dolaze na Dijasporu.. kao i trudnica u dijaspori pa mi bilo logicno da temu stavim na dijasporu, ali ako tako mislite da tema tu ne pripada ide onda na Trudnice, u svakom slucaju nema smisla da bude pod temom Njemacka koliko se god odnosilo na nju.

imi18
12.07.2009., 22:04
ja sam mislila da ima tata koji dolaze na Dijasporu.. kao i trudnica u dijaspori pa mi bilo logicno da temu stavim na dijasporu, ali ako tako mislite da tema tu ne pripada ide onda na Trudnice, u svakom slucaju nema smisla da bude pod temom Njemacka koliko se god odnosilo na nju.

ali na trudnice dolaze samo.. trudnice, a na dijaspori ima puno mama koje nisu trudne vec o-ho-ho i nemaju zasto dolaziti tamo, a ipak imaju iskustva koja nam trebaju :ne zna: a i koji tata valjda zna :D
no dobro, na trudnicama je, sta sad..

belica
13.07.2009., 14:54
Pozdrav svima!Zanima me dali su oni koji su dobili vizu (boravisna viza na 2 godine)dobili i dozvolu za rad,ili po zakonu nemogu radit?

da, radnu dobijes s boravisnom. cak s onom ulaznom koju dobijes na ambasadi, moze radit

belica
13.07.2009., 14:56
ali na trudnice dolaze samo.. trudnice, a na dijaspori ima puno mama koje nisu trudne vec o-ho-ho i nemaju zasto dolaziti tamo, a ipak imaju iskustva koja nam trebaju :ne zna: a i koji tata valjda zna :D
no dobro, na trudnicama je, sta sad..

ja nisam trudna i ne planiramo skoro bebu, al svakako bi jedna takva tema bila korisna na pdf Dijaspora. stoga mod, dozvoli otvaranje nove temice:top:

shanika
13.07.2009., 17:22
hvala ti puno belice.to sam htjela cuti...

*mrtva_hladna*
13.07.2009., 18:00
Meni "majkemi mile" (sto bi reko Kalmeta:D ) nije jasno kakvu vi temu hocete i o cemu bi u toj temi "trudnice u njemackoj" konkretno raspravljali?

Sta ne mozete i na ovoj temi pitati sta vas zanima tocno? EllaH je eto postavila nekakvo pitanje iako nisam bas najbolje skuzila sta je tocno zanima a i koliko vidim jos se nije nasao nitko tko bi joj odgovorio. A i eto vec danima raspravljate treba/netreba tema a nista konkretno niste napisali :ne zna:
Ako otvorite temu trudnice u njemackoj,mogli bi se naci jos njih koji ce za svaku drzavu otvarati teme : trudnice u Americi,trudnice u Francuskoj,trudnice u Australiji itd itd... mislim,nema smisla :ne zna: ta niste na Marsu pa sad da toliko radite neku famu oko toga.

lafra
13.07.2009., 19:21
a na temelju čega se dobije boravišna viza na 2 godine, kao razlog se navodi..što na primjer?..jer ja sam čitala za jezični tečaj, to ću ja trebati dati kao dokaz, i onda mi oni odobre vizu na temelju toga, a da kolko to vrijedi, valjda kolko i tečaj ili se to odnosi na 2 godine isto..ili je viza za jezični tečaj/studij drugačija od boravišne vize..hm...teško shvaćam sisteme, heheh....

pozdrav svima, ja odbrojavam dane:-)

eberlin
14.07.2009., 09:24
za one koji brigu brinu tema trudnice u njemackoj je vec na trudnicama...

lafra boravisnu i radnu dobijes preko supruga, nakon udaje ako je on ima... ako trazis vizu sama na osnovu ucenja jezika neces dobiti radnu dozvolu.....samo vizu koliko ti traje tecaj....

imi18
14.07.2009., 21:35
pitanjce, ovdje je vrhnje za kuhanje Schlagsahne, jel? :zubo:

*mrtva_hladna*
14.07.2009., 23:32

da,to je kao slatko vrhnje :mig: mos kuhat a mos ga i slagirat :lol:
ja uvjek za kolace (ako su u pitanju slagirani)koristim to ,ne volem one slagove u prahu

imi18
15.07.2009., 13:53
meni treba za umak, valjda je onda to to, hvala :mig:

Chauntel
15.07.2009., 17:46
meni treba za umak, valjda je onda to to, hvala :mig:

ma ne koristi to ni u ludilu kao vrhnje za kuhanje..to je slag za kolace..koliko ja znam :zubo: uzmi schmand ili creme fraiche ja to obicno smuckam s jos necim ovisi kakvi umak radis...nema ovdje vrhnja za kuhanje ko kod nas..

*mrtva_hladna*
15.07.2009., 18:01
ma ne koristi to ni u ludilu kao vrhnje za kuhanje..to je slag za kolace..koliko ja znam :zubo: uzmi schmand ili creme fraiche ja to obicno smuckam s jos necim ovisi kakvi umak radis...nema ovdje vrhnja za kuhanje ko kod nas..

Opet se pravis pametna :rolleyes: a ispadas glupa!

imi18 slobodno Schlagsahne koristi za umak

bibobu
15.07.2009., 22:03
Ako smijem preporuciti uz standardne jos ovaj http://mreco.de/wp-content/uploads/2009/06/minus_50_prozent_weniger_fett-180x300.jpg
ili fantasticnu zamjenu http://www.rama.de/Portals/16/Product/img_cremfinezmkochen.png

Chauntel
16.07.2009., 08:31
Opet se pravis pametna :rolleyes: a ispadas glupa!

imi18 slobodno Schlagsahne koristi za umak

:zubo: hladna pa ti mene ne ignoriras..to je lijepooo :grli:

ne pravim se pametna ti si dovoljno pametna za obadvije..:bicedobro:
schlagsahne koristim samo za kolace..nisam znala da to moze posluziti kao vrhnje za kuhanje..ali opet ga nebi za umake upotrebljavala..prije ovo sto je predlozila bibobu :mig:

belica
16.07.2009., 09:51
ovo vrhnje od RAME je meni "nula bodova". uzasno ritko i ne moze se nikako usporedit s onim u Hr. Imi, ovo sta je predlozila mrtva hladna nebi ni ja upotrebljavala za umake jerbo mi je to vise za kolace.

eberlin
16.07.2009., 10:02
ja schlagsahne koristim i za kolace (dodam secera malo jer je bezokusno, po zelji naravno) i isto za kuhanje (kao i ono kod nas u hr vrhnje za kuhanje), moze se koristit za kuhanje bez problema, svi ga koriste...ali sam i ja negdjeprije otkrila ovo sto je bibobu preporucila sahne zum kochen (nisam ni znala da ga ima)..... sve u svemu,bolje je ono u hr,ali stas kad ga nema ovdje :D
mene zanima svijezi sir!?!??!?!?!?! onaj kod nas fini svijezi posni sir, ili svijezi polumasni sir- jel ima ovdje kakva zamjena za to? ovaj frischkäse mi nije ni priblizan....

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 10:13
:zubo: hladna pa ti mene ne ignoriras..to je lijepooo :grli:

ne pravim se pametna ti si dovoljno pametna za obadvije..:bicedobro:
schlagsahne koristim samo za kolace..nisam znala da to moze posluziti kao vrhnje za kuhanje..ali opet ga nebi za umake upotrebljavala..prije ovo sto je predlozila bibobu :mig:

Draga moja,posto sam ja malo duze od tebe "gastarbajter" i znam neke stvari bolje od tebe. Vjeruj mi!
Ovi Rama produkti su izasli na trziste tek prije nekih 4 godine. Rama cremefine uopce prije nije postojao i uzasno je odvratno- ja to uopce ne koristim.Standardno je oduvjek bio taj Schagsahne iliti ovdje u Austriji Schlagobers.

Nemoj ti meni pricat za sta ide Schlagsahne a za sta ne.Pogotovo kad i sama znas da kod nas u Hr vrhnje za kuhanje nije niti postojalo do prije nekoliko godina. Bilo je jedino i iskljucivo plavo i crveno vrhnje!

Ovdje u Austriji postoji samo Schlagsahne i taj Rama cremefine ,posto sam kao ucenica radila preko ljeta u Gastronomiji znam i tvrdim da se Schlagsahne jedino i iskljucivo koristi za umake itd...
Ovdje u trgovinama u hladnjacimi stoji samo taj schlagobers i rama i nista vise. Pr4etpostavljam da u Njemackoj ima mozda vise proizvoda jer je i vece trziste ,ali svejedno svaki taj drugi prozvod ima isti okus (sladkast) kao i Schlagsahne.

Aleluja
Ove stvari koje danas ima u hrv su ideje sa zapada :mig:

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 10:31
ja schlagsahne koristim i za kolace (dodam secera malo jer je bezokusno, po zelji naravno) i isto za kuhanje (kao i ono kod nas u hr vrhnje za kuhanje), moze se koristit za kuhanje bez problema, svi ga koriste...ali sam i ja negdjeprije otkrila ovo sto je bibobu preporucila sahne zum kochen (nisam ni znala da ga ima)..... sve u svemu,bolje je ono u hr,ali stas kad ga nema ovdje :D
mene zanima svijezi sir!?!??!?!?!?! onaj kod nas fini svijezi posni sir, ili svijezi polumasni sir- jel ima ovdje kakva zamjena za to? ovaj frischkäse mi nije ni priblizan....

Moras znati da nama i Njemcima iliti Austrijancima nije isti "okus" .
Tesko da ces naci sir da isto smeka kao i onaj iz hr.
Ovdje Austrijanci uglavnom koriste Topfen za kolace,ima i onaj löffelkäse ali pretpostavljam da je to isto sto i frischkäse u njem.

Dat cu ti jedan mali tip :D sto ja cesto prakticiram i uglavnom upali
Ako imas tu u blizini neku tursku trgovinu odi i pitaj sefa/vlasnika da li bi htgio nabaviti neke prozvode koje bi voljela kupovati tj kupovala. Ja sam tako vec nekoliko puta i stvarno ovaj vlasnik se uvjek potrudio da to nabavi. Bilo da je rijec o onim ledo korama,keksima,cedeviti,casopisima itd...
Ali zato i kupujem stalno kod njega a i nadjem mu musteriju ,tako da dobro i njemu a i meni.:top:

Chauntel
16.07.2009., 10:50
Draga moja,posto sam ja malo duze od tebe "gastarbajter" i znam neke stvari bolje od tebe. Vjeruj mi!
Ovi Rama produkti su izasli na trziste tek prije nekih 4 godine. Rama cremefine uopce prije nije postojao i uzasno je odvratno- ja to uopce ne koristim.Standardno je oduvjek bio taj Schagsahne iliti ovdje u Austriji Schlagobers.

Nemoj ti meni pricat za sta ide Schlagsahne a za sta ne.Pogotovo kad i sama znas da kod nas u Hr vrhnje za kuhanje nije niti postojalo do prije nekoliko godina. Bilo je jedino i iskljucivo plavo i crveno vrhnje!

Ovdje u Austriji postoji samo Schlagsahne i taj Rama cremefine ,posto sam kao ucenica radila preko ljeta u Gastronomiji znam i tvrdim da se Schlagsahne jedino i iskljucivo koristi za umake itd...
Ovdje u trgovinama u hladnjacimi stoji samo taj schlagobers i rama i nista vise. Pr4etpostavljam da u Njemackoj ima mozda vise proizvoda jer je i vece trziste ,ali svejedno svaki taj drugi prozvod ima isti okus (sladkast) kao i Schlagsahne.

Aleluja

Draga moja..zasto si ti toliko napucana u svemu i svugdje? :zubo:
meni je drago cuti nesto novo pa i od tebe i od bilo koga sto ne znam..evo ja prvi put cujem da se to moze upotrijebiti kao vrhnje za kuhanje..i svejedno opet necu to upotrijebiti..:D..al dobro je znati da moze..ne moramo sad cijelu povijest ko je gdje duze..i sta je bilo u Hr prije par god.a sto ne..nismo u vrticu..a ja cak nisam ni ponosna na to da sam ovdje gdje jesam..tako da mi tako svejedno ko je ovdje duze..:mig: smiri malo strasti..izgubit ces zivce prije vremena..

a sto se tice ideja sa zapada..vidis neke su nam dobro dosle..a neke bolje da nam nisu ni dolazile..:mig:

ps.eberlin i belica pozzz..

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 11:01
Draga moja..zasto si ti toliko napucana u svemu i svugdje? :zubo:
meni je drago cuti nesto novo pa i od tebe i od bilo koga sto ne znam..evo ja prvi put cujem da se to moze upotrijebiti kao vrhnje za kuhanje..i svejedno opet necu to upotrijebiti..:D..al dobro je znati da moze..ne moramo sad cijelu povijest ko je gdje duze..i sta je bilo u Hr prije par god.a sto ne..nismo u vrticu..a ja cak nisam ni ponosna na to da sam ovdje gdje jesam..tako da mi tako svejedno ko je ovdje duze..:mig: smiri malo strasti..izgubit ces zivce prije vremena..

a sto se tice ideja sa zapada..vidis neke su nam dobro dosle..a neke bolje da nam nisu ni dolazile..:mig:

ps.eberlin i belica pozzz..

Ti dobro znas zasto si napisala onaj prvi post(koji sam ja citirala) onako kako si ga napisala.
Jer ako sam ja vec napisala da ga se moze koristit cemu onda tvoj upad o necemu o cemu pojma nemas :confused:

Ali dobro,znas ti dobro koji ti je bio cilj kad si pisala taj post :mig:
vjerovatno ti je dosadno pa trebas nekog da te zabavlja :D

Chauntel
16.07.2009., 11:11
Ti dobro znas zasto si napisala onaj prvi post(koji sam ja citirala) onako kako si ga napisala.
Jer ako sam ja vec napisala da ga se moze koristit cemu onda tvoj upad o necemu o cemu pojma nemas :confused:

Ali dobro,znas ti dobro koji ti je bio cilj kad si pisala taj post :mig:
vjerovatno ti je dosadno pa trebas nekog da te zabavlja :D

et da se citiram :zubo:
ma ne koristi to ni u ludilu kao vrhnje za kuhanje..to je slag za kolace..koliko ja znam dakle napisah da nisam sigurna..ali hladnice..ja sam mislila da me ti ignoriras tako si najavila na drugoj temi..pa reko nece se ona ljutit sto ja ovo pisem..:D a i sta fali da mi objasnis da se moze koristiti..nego dosta o nama, vratimo se temi Schlagsahne :D

nije mi toliko dosadno..koliko mi je zabavno s tobom..:Pivo:

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 12:27
ma ne koristi to ni u ludilu kao vrhnje za kuhanje..to je slag za kolace..koliko ja znam

evo ja sam boldala cijelu recenicu jer samo kao cijela daje smisao a i ono sto si ti zapravo rekla/htjela reci

ne izvlaciti iz konteksta draga Chauntel (bavis se manipulacijom kao i politicari u Hr - to je valjda dole nesto kao narodni sport):D

malo si znala pa tako da ak nesto ne znas onda nemoj komentirat :D

no,da ne razglabamo vise o tebi :D (a mogli bi ...,ovo je tema Njemacka , a ti zivis tamo tako da tema je opcenita pa mozemo i o tebi :p)

Vilko
16.07.2009., 12:30

Aleluja

Aleluja

http://farm2.static.flickr.com/1228/1195208663_44b19143a7.jpg?v=0

Muskarci imaju na umu samo jednu stvar! :lol: :rofl:
Bilo je to davno...GRAZ..AUSTRIJA.
Proslo stoljece :)
vvk

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 12:41
Aleluja
Ove stvari koje danas ima u hrv su ideje sa zapada

http://farm2.static.flickr.com/1228/1195208663_44b19143a7.jpg?v=0

Muskarci imaju na umu samo jednu stvar! :lol: :rofl:
Bilo je to davno...GRAZ..AUSTRIJA.
Proslo stoljece :)
vvk

samo ti pari oci
Ma hajde Vilko tjeras mak na konac :lol:
da se prije kod nas zene nisu radjale s krznom iliti u mantilima?
Sta bi ti dao za jednu takvu kao sto je ova na slici ,ajde priznaj :rofl:
tebi bi bio merak anjoj sevap :rofl::rofl:

Tako je to kad se "mrtvi vise ne dizu" pa onda ajde da malo pricamo o postenju :mig::D
ma shvatit ces ti sta sam ja htjela reci

Evo jedan vic :
Sjedili u vlaku mlada zenskica i starac jedno nasuprot drugog,stari primjeti da joj je otvoren slic
pa joj kaze:
-mlada damo otvorena vam je mesnica
a zenska odgovori:
stari gospodine,nije to mesnica to je za vas slasticarnica

:-))))))

Vilko
16.07.2009., 13:38
samo ti pari oci
Ma hajde Vilko tjeras mak na konac :lol:

Tako je to kad se "mrtvi vise ne dizu" pa onda ajde da malo pricamo o postenju :mig::D
ma shvatit ces ti sta sam ja htjela reci

covjek se ne moze vise niti nasaliti:rolleyes:
tocno sam znao odgovor.
The end :mig:

vilko.

P.S. ubuduce se necu niti javiti ili pisati gdje je tvoje ime,izgleda da nikada ne naucim.
.

Chauntel
16.07.2009., 13:54
evo ja sam boldala cijelu recenicu jer samo kao cijela daje smisao a i ono sto si ti zapravo rekla/htjela reci

ne izvlaciti iz konteksta draga Chauntel (bavis se manipulacijom kao i politicari u Hr - to je valjda dole nesto kao narodni sport):D

malo si znala pa tako da ak nesto ne znas onda nemoj komentirat :D

no,da ne razglabamo vise o tebi :D (a mogli bi ...,ovo je tema Njemacka , a ti zivis tamo tako da tema je opcenita pa mozemo i o tebi :p)

i opet se mos vratit gore da vidis da sam i ja citirala cijelu recenicu..al kako bi onda spomenula Hr politiku i nardoni sport..el..nego kad smo vec kod politike vuces li ti korijene od svukuda ili samo iz Hr.. osim sto si po novom Austrijanka sto si jos?..jer kad se radi o Hr i politici..prvo volim cuti ko mi to govori..a onda tek sto..:D
draga dok ima tebe mene nije strah mog ne znanja..:mig:

ps.mogla bi imati i malkice postovanja prema starijima vec sam ti jednom napisala da to i tebe ceka..iskreno se nadam da si u pubertetu..u protivnom nebu dobro..

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 14:22
covjek se ne moze vise niti nasaliti:rolleyes:
tocno sam znao odgovor.
The end :mig:

vilko.

P.S. ubuduce se necu niti javiti ili pisati gdje je tvoje ime,izgleda da nikada ne naucim.
.
Vilkec jel ti to glumis ranjenog orla :cerek:
pa nasalio si se :ne zna:
i ja sam ...:D

*mrtva_hladna*
16.07.2009., 14:36
i opet se mos vratit gore da vidis da sam i ja citirala cijelu recenicu..al kako bi onda spomenula Hr politiku i nardoni sport..el..nego kad smo vec kod politike vuces li ti korijene od svukuda ili samo iz Hr.. osim sto si po novom Austrijanka sto si jos?..jer kad se radi o Hr i politici..prvo volim cuti ko mi to govori..a onda tek sto..:D
draga dok ima tebe mene nije strah mog ne znanja..:mig:

ps.mogla bi imati i malkice postovanja prema starijima vec sam ti jednom napisala da to i tebe ceka..iskreno se nadam da si u pubertetu..u protivnom nebu dobro..

Jao draga ,na tvoju zalost vucem korijene samo i iskljucivo iz hr (tocnije slavonija) nista od onog sta ti mislis :D
Joj znam da si se sad razocarala
Al jbga stas ,takvi smo mi slavonci ,iskreni,veseli,pomalo zajebanti i tak ...
nista kao ustogljeni ko tamo "neki" :mig:

ps:i nemoj ti mene ucit postenju i kulturi prema starijima
ti i Vilkec ste isti kalibar ,on star i mudar a ti mlada i "naivna" i jedini cilj vam je prodat muda pod bubrege :D oboje ste dokoni pa eto razumijem ja vas ,on u mirovini a ti ocajna kucanica :lol:

Zelim vam ugodan ostatak dana ,ja moram ici ...

pa-pa

Chauntel
16.07.2009., 14:58
al ga ti tapkas i tapkas pa propadnes u svojim neuspjelim pokusajima vrijedanja..valjda si probala sve od onog da sam klimaktericna baba do mlada i naivna..:D..pa sta upali..a i meni vec polako dojadilo ovo djecje prepucavanje..nema bas nekog smisla..

ugl.jesam razocarana ako je to istina da si Slavonka..jer o Slavoncima imam dobro misljenje..tako da tebe necu uzimati za prim.
pa pa

Cahit
16.07.2009., 18:18
Dragi iseljenici i svi koji zbog nekog razloga borave u Njemackoj
Jos malo pa gibam u Njemacku na 6 mjeseci te imam 2 pitanja:
1. Zelim slati nekih 10 kg odjece u Njemacku ( da ne prekoracim onih 20 kg ogranicenja sa low-cost kompanijama). Da li je iko to vec cinio, kolika je otprilike cijena i da li je to pametno ciniti postom ili ima neka povoljnija (i sigurnija) opcija
2. Cija SIM kartica (od koje kompanije) u Njemackoj je najpovoljnija za zvati fiksni ili mobilni telefon u HR?
Hvala unaprijed na odgovorima :top:

belica
17.07.2009., 09:30
Nemoj ti meni pricat za sta ide Schlagsahne a za sta ne.Pogotovo kad i sama znas da kod nas u Hr vrhnje za kuhanje nije niti postojalo do prije nekoliko godina.

vidis ti kako smo mi pametan narod:D. vrhnje za kuhanje nismo imali do prije par godina, a Nijemci i ostali zapadnjaci ga imaju i ohoho godina pa nama iz prve uspilo ono sta oni ne mogu godinama, napravit ukusno vrhnje za kuhanje:rofl:

p.s. pozdrav Chauntel:cerek:

belica
17.07.2009., 09:34
ugl.jesam razocarana ako je to istina da si Slavonka..jer o Slavoncima imam dobro misljenje..tako da tebe necu uzimati za prim.
pa pa

mene ucili da u Slavoniji zivi jako puno manjina:rofl:
mora da je jedna od tih manjina(pretp. germanskog podrijetla:p)
nego, procitaj sta joj pise pod lokacijom(izgubljena u vremenu i prostoru) pa ce ti bit sve jasno

eberlin
17.07.2009., 09:50
imi18 pitanjce, ovdje je vrhnje za kuhanje Schlagsahne, jel?

imi18 pliz pojasni sta ti znaci "ovdje"?? pa da rascistimo neke stvari :D da li njemacka ili austrija??? mene je zanimalo za njemacku, zato i jesam na ovoj temi :lol:

belice i chauntel pozzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

eberlin
17.07.2009., 10:01
cahit sto se tice kartice ja sam cula za ortel, to je e plus mreza, tamo imas jeftino sa hr razgovore, mislim 9centa minuta,a poruka 15 centi(nisam sigurna da li su cifre tocne)...nije prejeftino, jeftinije je sa fiksnog ako zoves,onda bude i po 2-3 centa minuta, ali pitao si za sim!

Chauntel
17.07.2009., 10:21
cahit sto se tice kartice ja sam cula za ortel, to je e plus mreza, tamo imas jeftino sa hr razgovore, mislim 9centa minuta,a poruka 15 centi(nisam sigurna da li su cifre tocne)...nije prejeftino, jeftinije je sa fiksnog ako zoves,onda bude i po 2-3 centa minuta, ali pitao si za sim!

svoje zovem kad nisu kuci na mob..s ortel ili blau..cahit ukucaj Hr..pa vidi tarife..
http://www.ortelmobile.de/index.php?tg=news&nws_id=189#t

http://www.blau.de/tarife/ausland.html

Chauntel
17.07.2009., 10:44
mene ucili da u Slavoniji zivi jako puno manjina:rofl:
mora da je jedna od tih manjina(pretp. germanskog podrijetla:p)
nego, procitaj sta joj pise pod lokacijom(izgubljena u vremenu i prostoru) pa ce ti bit sve jasno

a neko podrijetlo je u pitanju..bas cu uskoro do Slavonije..mogla sam s izgubljenom hladnom i kavicu popiti u njenoj Slavoniji..al nece ona htjeti sigurna sam..:D

imi hoces ti nama javiti..kad je vec tolika frka ispala..kako ispade tvoj umak s Schlagsahne :zubo:

*mrtva_hladna*
17.07.2009., 11:44
vidis ti kako smo mi pametan narod:D. vrhnje za kuhanje nismo imali do prije par godina, a Nijemci i ostali zapadnjaci ga imaju i ohoho godina pa nama iz prve uspilo ono sta oni ne mogu godinama, napravit ukusno vrhnje za kuhanje:rofl:

p.s. pozdrav Chauntel:cerek:

Ajde ne "...." !Bogati nismo imali ni autoceste kak treba do prije dvije godine!

smanji dozivljaje

u vezi ovog: "izgubljena u vremenu i prostoru" sam ja bas namjerno stavila za takve poput tebe :mig: da "nabadaju" sta bi to moglo znacit :rofl:
bas si ko bukva:lol: shvacas sve bukvalno

*mrtva_hladna*
17.07.2009., 11:51
a neko podrijetlo je u pitanju..bas cu uskoro do Slavonije..mogla sam s izgubljenom hladnom i kavicu popiti u njenoj Slavoniji..al nece ona htjeti sigurna sam..:D

joj bas imas Pech :D
ne pijem kavu :D

Chauntel
17.07.2009., 14:39
Ajde ne "...." !Bogati nismo imali ni autoceste kak treba do prije dvije godine!
u vezi ovog: "izgubljena u vremenu i prostoru" sam ja bas namjerno stavila za takve poput tebe :mig: da "nabadaju" sta bi to moglo znacit :rofl:

nije fora el, sto se Hr gradi i napreduje :D prije je bilo bolje doc i glumit modernu Austrijanku medu nama "seljacima"..al sad takve ne sljive dole..pa jbg.stara prosla su ta vremena kad je Au bila pojam za neke..bio je i Zg nekad pojam za selo..al vremena se mijenjaju..ostaje ti samo sjecati se sto je bilo....:mig:
i nebi ja doticnu nazvala bukvom jer tvoje nebuloze stoje crvsto potkrijepljene argumentima..izgubljene u vremenu i prostoru..

joj bas imas Pech :D
ne pijem kavu :D

a bogati nije vrag da samo po rakiji udaras..prilicno sam prilagodljiva..ne moramo obadvije kavu piti..:D
i ponavljam off topic smo..vratimo se temi Schlgsahne..ako vec nemamo o cemu pametnijem :D

Kiki
17.07.2009., 14:46
Bez prepucavanja, molim.

Cahit
17.07.2009., 16:28
chantaul i eberlin - zahvaljujemm na ovim korisnim informacijama:top:

*mrtva_hladna*
17.07.2009., 16:46
nije fora el, sto se Hr gradi i napreduje :D prije je bilo bolje doc i glumit modernu Austrijanku medu nama "seljacima"..al sad takve ne sljive dole..pa jbg.stara prosla su ta vremena kad je Au bila pojam za neke..bio je i Zg nekad pojam za selo..al vremena se mijenjaju..ostaje ti samo sjecati se sto je bilo....:mig:
i nebi ja doticnu nazvala bukvom jer tvoje nebuloze stoje crvsto potkrijepljene argumentima..izgubljene u vremenu i prostoru..

Kiki dozvoli da doticnoj odgovorim jos na ovaj post :mig: i onda je stvarno prepustam njenim jadima.

Ovako,ne slazem se da je ZG nekad bio selo naprotiv ,Zg je do prije rata i za ono vrijeme bio pojam za kulturu,gospodu,civiliziranost itd...(iako su neke stvari bile onakve kakve jesu ali se bar stajalo iza tog) a sada je jedna selendra ,da ne kazem postao je pasaluk.Grad brdjana(svaka cast starosjediocima i izuzetcima) koji su do jucer gazali u opancima,ba-kcali na sve strane a sad im je svaka rijec "kaj".

I zamolila bih te da se prestanes pravit glupa i da ne dovodis u kontekst s mojim nickom neke svoje glupe zakljucke da bi ispalo kako je to kao moje misljenje/stav.
Kacila si se na svakoj temi sa mnom ali ti uopce nisi shvatila sta sam ja zapravo htjela reci,ovo sad ozbiljno govorim i ovo ce biti moja zadnja- jer stvarno mi se neda vise.
Kao prvo,da ti kazem iskreno ja se u svom "privatnom" zivotu ne bavim ovakvim lakrdijama kao ovim na Forumu.Niti glumim Austrijanku (jbte kakva primitivna izjava) niti glumatam veliku Hrvaticu.A vidis ovo sto si ti izjavila da ja glumatam Austrijanku ,to su te tipicne balkanske fraze.Zivim ovdje od malih nogu i ovdje je kao prvo moj dom,ovdje sam odrasla i ovdje cu ostati zivjeti.Ja nemam razloga da pljujem po zemlji u kojoj mi je ljepo.A ljepo mi je i u Hrv- kad sam na godisnjem.U Hrv sam se rodila i zivjela do svoje 7 god,Hrv sam porijeklom,moji roditelji su Hrv i moja familija od uze do one najsire ili ti sto bi se reklo do 9 koljena.I vidis jako mi je smijesno da se ja sad ovdje moram "pravdati" na neki nacin i dokazivat da sam ja Hrv. Kod nas je valjda tako da svima moras "uz dlaku" jer nedaj boze reci neko svoje misljenje odmah:nisi Hrvat!Stvarno smijesno.Volim hrv kao sto volim i Austriju, volim otici tamo ,volim svoju ravnicu ,volim svoj sor,volim nase more,ali sve manje i manje pocinjem voljeti nas mentalitet,nasu tu neku "ustogljenost",nekakvo preseravanje,pametovanje,zavist itd da ne nabrajam. I to je cinjenica,nas narod postaje sve gori i gori a ja sam kao mala vjerovala da nema boljih ljudi od nas ,nazalost sad kad sam "odrasla" vidim da i nismo bas.
Meni je zao iskreno sto je to tako...
Meni jako smeta (a znamo kakva nam je bila bivsa drazava,kakve su nam bile navike,znamo kakva nam je bila infrastruktura,kakvi su nam bili "ducani" iliti samoposluge" -ne kao danas shopping centri-,znamo i da smo imali redove za kavu,za secer,za banane itd - ) da sad kad odjednom ( a hvala bogu da nije vise kao prije i da se ide naprijed) imamo sve ono sto prije nismo odjednom narod pocne glumit neku umisljenost,preseravat se,ismijavat recimo kao neke lidlove itd ... a nasi ducancici od dva sa dva nazalost jos uvjek postoje i jad i bijeda su jer se nemas gdje okrenit. Jos uvjek nemamo bas sve izgradjeno a vec smo se uzdigli do neba.Treba priznati i reci iskreno da sve ono sto je "dijaspora" davno imala to tek sada dolazi dole. A vi domaci ili oni koji ste tijelom u drugoj drzavi a psihom i dusom u hrv , nazivate nas dijasporase kao glupima,nekulturnima izrugivate se na nekim stvarima na koje recimo ljudi na zapadu uopce ne obracaju paznju.Naravno da svud ima i glupih i zaostalih ali kod nas se nekako te dvije rijeci najvise koriste. Ja bih rekla da je balkan cijeli jos uvjek pod kompleksima i trebat ce puno godina da se to iskorijeni.
Moje izjave koje sam ja pisala su bile samo kontra na vase izjave. Jer ja po prirodi nemam bas zivaca ispravljat na ljep nacin krivu drinu pogotov kad je rijec o stereotipu "dijaspora" . Posto ovo i je pdf Dijaspora a ja niti ne idem bas nesto na ostale pdf-ove ,i posto zivim u dijaspori naravno da necu pljuvati po drzavi koja je moja drugi domovina( a moze bit i jedina- svejedno).
Stvarno ne vidim smisla da netko tko zivi u Njem,Austriji,Au ili bilo gdje vec pljuje tu zemlju i narod - takvi neka se odmah vrate dole jer ovdje ih nije nitko puskom nasilio.I jos jednom za vas koji u svojoj glavi os uvjek niste razabrali gdje pripadate ... niti su Njemci glupi, niti Australci,niti Ameri itd vec je problem u vama i vasim glavama.
A zanimljiv fenomen su mi i oni koji cas na jednoj temi nas dijasporase iliti gastarbajtere nazivaju glupsonima,seljacima a cas se na drugoj temi raspituju za bodove i vize za neku drzavau da emigriraju- a kao oni ce doc tamo "kulturni" i ostat takvi pa ce onda za koju godinu kukat po forumu kak je glupo sto u njem ili Australiji nema naseg kravljeg sira kao sto to ima u zg na pijaci iliti vrhnja za kuhanje !

Jbte ja razvukla ko Vilkec (memoare)

belica
17.07.2009., 16:50
1. Zelim slati nekih 10 kg odjece u Njemacku ( da ne prekoracim onih 20 kg ogranicenja sa low-cost kompanijama). Da li je iko to vec cinio, kolika je otprilike cijena i da li je to pametno ciniti postom ili ima neka povoljnija (i sigurnija) opcija:
najbolje ti je busom. moj svekar je svasta nesto tako slao i definitivno je povoljnije busom. do sad mu je sve stiglo na odrediste, a slao je mali milijon puta:top:

hladna@ autoceste nismo prije gradili jerbo smo cekali da se isele svi slicni tebi....zao nam bilo da se takvi vozaju nasim :s autocestama:p
a sad spadas u kategoriju stranih drzavljana, turista, a i volimo eurice pa cemo te trpit 2-3 puta godisnje:D
joj da, hvala na komplimentu(a nije da sam mu se nadala:rofl:)... nu je bukva krasno stabalce http://i25.tinypic.com/mhbwn4.jpg

nebu vise offtopicarila:kava:

belica
17.07.2009., 16:57
Kiki dozvoli da doticnoj odgovorim jos na ovaj post :mig: i onda je stvarno prepustam njenim jadima.

Ovako,ne slazem se da je ZG nekad bio selo naprotiv ,Jbte ja razvukla ko Vilkec (memoare)

pa nije rekla da je zagreb bio selo vec da je bio pojam za selo(a to ima potpuno drugo znacenje). zaboravila ti malo rvacki :kava:
p.s. a sad bi kao tila ispast i fina ovim postom. tesko je oprat ono sta se posere.

*mrtva_hladna*
17.07.2009., 16:58
najbolje ti je busom. moj svekar je svasta nesto tako slao i definitivno je povoljnije busom. do sad mu je sve stiglo na odrediste, a slao je mali milijon puta:top:

hladna@ autoceste nismo prije gradili jerbo smo cekali da se isele svi slicni tebi....zao nam bilo da se takvi vozaju nasim :s autocestama:p
a sad spadas u kategoriju stranih drzavljana, turista, a i volimo eurice pa cemo te trpit 2-3 puta godisnje:D
joj da, hvala na komplimentu(a nije da sam mu se nadala:rofl:)... nu je bukva krasno stabalce http://i25.tinypic.com/mhbwn4.jpg

nebu vise offtopicarila:kava:

Joj joj ma ja sam mislila na suplju bukvu :mig::D

*mrtva_hladna*
17.07.2009., 17:30
pa nije rekla da je zagreb bio selo vec da je bio pojam za selo(a to ima potpuno drugo znacenje). zaboravila ti malo rvacki :kava:
p.s. a sad bi kao tila ispast i fina ovim postom. tesko je oprat ono sta se posere.

Pa dobro jel ti hoces reci da ta njena izjava ima smisla?
Mislim,u ono vrijeme ako je Zg bio pojam za selo sta je onda s ostalim gradovima i mjestima u hr?
Boze kako se vi pravite ...(da ne kazem sta vec)

Cijelu raspravu sa mnom ste se kacili na jednu dvije mojih rijeci i vadili iz konteksta i tako raspravljali i nadodavali.

I cuj, nista ja nisam htjela oprat ,sto sam pisala to je bilo moje misljenje vezano za tu temu i na vase izjave. Ako sam napisala "kontra" to ne znaci i da nisam mislila to sto sam pisala iliti da sam namjerno udarala kontru samo da bih provocirala

Stojim i dalje iza svega sto sam napisala:ne zna:
A kako si ti shvatila moj zadnji post to je opet tvoj problem.

belica
17.07.2009., 18:03
Pa dobro jel ti hoces reci da ta njena izjava ima smisla?
Mislim,u ono vrijeme ako je Zg bio pojam za selo sta je onda s ostalim gradovima i mjestima u hr?
Boze kako se vi pravite ...(da ne kazem sta vec).
naravno da ima smisla, al ga ti ne kuzis(tezak je hr jezik), a meni se neda objasnjavat:mig:.
ima bit Chauntel da je ona i druge stvari krivo shvatila pa je to razlog njenih divljanja po forumu.
i jedina osoba koja se ovde pravi si ti. dosla nas prava ucit bontonu.

Cijelu raspravu sa mnom ste se kacili na jednu dvije mojih recenicas i vadili iz konteksta i tako raspravljali i nadodavali.

I cuj, nista ja nisam htjela oprat ,sto sam pisala to je bilo moje misljenje vezano za tu temu i na vase izjave. Ako sam napisala "kontra" to ne znaci i da nisam mislila to sto sam pisala iliti da sam namjerno udarala kontru samo da bih provocirala

Stojim i dalje iza svega sto sam napisala:ne zna:
A kako si ti shvatila moj zadnji post to je opet tvoj problem.
deder pogledaj malo svoje postove pa ces vidit ko se kaci. namjerno prskacem neke tvoje provokacije, a tebe molim lipo da me u buduce preskaces. nema namjeru dalje raspravljat s osobama koje sve znaju jerbo sam ja ipak suplja bukva pa nas dvi nemamo o cemu:D

livadinka.kukuric
17.07.2009., 21:21
1. Zelim slati nekih 10 kg odjece u Njemacku ( da ne prekoracim onih 20 kg ogranicenja sa low-cost kompanijama). Da li je iko to vec cinio, kolika je otprilike cijena i da li je to pametno ciniti postom ili ima neka povoljnija (i sigurnija) opcija
2. Cija SIM kartica (od koje kompanije) u Njemackoj je najpovoljnija za zvati fiksni ili mobilni telefon u HR?
Hvala unaprijed na odgovorima :top:

uzmi FONIC,imas u Media Markt,Real,Lidl...,koristi O2 mrezu koja je bolja od E-Plus koju koristi ortel

Njemacka - hrvatska (fiksna) = 9 ct/min
Njemacka - Hrvatska (Mobil) = 29 ct /min

www.fonic.de

Chauntel
17.07.2009., 22:40
I zamolila bih te da se prestanes pravit glupa i da ne dovodis u kontekst s mojim nickom neke svoje glupe zakljucke da bi ispalo kako je to kao moje misljenje/stav
Kacila si se na svakoj temi sa mnom ali ti uopce nisi shvatila sta sam ja zapravo htjela reci
Niti glumim Austrijanku (jbte kakva primitivna izjava) A vidis ovo sto si ti izjavila da ja glumatam Austrijanku ,to su te tipicne balkanske fraze.Zivim ovdje od malih nogu i ovdje je kao prvo moj dom,ovdje sam odrasla i ovdje cu ostati zivjeti.Ja nemam razloga da pljujem po zemlji u kojoj mi je ljepo.Volim hrv kao sto volim i Austriju imamo sve ono sto prije nismo odjednom narod pocne glumit neku umisljenost,preseravat se,ismijavat recimo kao neke lidlove itd ... A vi domaci ili oni koji ste tijelom u drugoj drzavi a psihom i dusom u hrv , nazivate nas dijasporase kao glupima,nekulturnima izrugivate se na nekim stvarima na koje recimo ljudi na zapadu uopce ne obracaju paznju.Naravno da svud ima i glupih i zaostalih ali kod nas se nekako te dvije rijeci najvise koriste.Stvarno ne vidim smisla da netko tko zivi u Njem,Austriji,Au ili bilo gdje vec pljuje tu zemlju i narod - takvi neka se odmah vrate dole jer ovdje ih nije nitko puskom nasilio.I jos jednom za vas koji u svojoj glavi os uvjek niste razabrali gdje pripadate ... niti su Njemci glupi, niti Australci,niti Ameri itd vec je problem u vama i vasim glavama.
A zanimljiv fenomen su mi i oni koji cas na jednoj temi nas dijasporase iliti gastarbajtere nazivaju glupsonima,seljacima

Nisam mislila da je Zg bio selo, nego da ne mislis da je Au pojam za Hr..ko sto je nekad bio Zg za selo..ne mogu ti to drukcije napisati..probaj citati i citati..sto su bili drugi gradovi? Licane..Slavonce..Dalmatince..sve su zvali dotepenci..danas to prozivljavaju ljudi iz Bih..mi smo takav narod..uvijek se dijelimo (na zalost)..tako su ljudi sa sela bili sretni da odu u grad.. Zg pa St su bili neki pojam..a eto danas..vise volim otici u svoju "selendru" od kud su mi roditelji, nego u grad u kom sam se rodila...tako i ostali svi vole maknuti malo iz grada...

sad me lijepo citiraj gdje sam pljuvala po njem..au..amerima..te da su nasi ljudi u dijaspori glupsoni i seljaci..samim time bi onda pljuvala i po svom dragom..po svojoj rodbini koja je u dijaspori..podebljala sam ti da bolje vidis di si napisala da sam ja osobno glupa i mogu naci jos takvih citata..valjda citas samo ono sto sama pises ljudima..da su glupi:D ovdje sam jos relativno malo da bi zavoljela De, kao ti Au..ali i kad se priviknem..necu dati na svoje..svaka cast treba postovati zemlju gdje si odrasla..ja to nigdje nicim ne poricem..nego tvoje pljuvanje po Hr..ti i jos par njih koji te podrzavaju, redovito imate nesto protiv nasih u Hr..treba postivati zemlju u kojoj jesi i koja ti daje kruh..al pri tom nedaj na svoje..kako svoju zemlju ne postujes?..i ne moras sad pisati da postujes, jer te opet mogu citirati di pljujes..pa ces izjaviti kako je to izvadeno iz konteksta, a ja Hr.politicar..

malo se vrati na svoje postove i vrijedanje naseg naroda i domovine..i bit ce ti jasno da je to dvolicno..ako si ono sto tvrdis da jesi..onda je zalosno da si zaboravila ko si..jer mozes promjeniti 100 papira..al ostajes ono sto si i bila..ja sam ponosna na to..nemoras i ti biti..al necu ni gledati da neki pljuju bez pokrica..od tud proizlazi moja primitivna izjava da glumatas Austrijanku..sto se tice lidla napisala si jednoj osobi..da je dobro sto smo ga dobili tako da si i on moze kupiti jesti i sl.kom..ne znam dali si ti svjesna uopce onoga sto pises..jer ovdje pises pak nesto deseto..onaj citat gdje sam te citirala..bilo je bar 4 tvojih ali razlicitih izjava..to si objasnila kako je izvadeno iz konteksta..nakon toga si me navodno ignorirala..pa me sad ipak ne ignoriras itd..djelujes stvarno izgubljeno..i nisi dosljedna..
vidis nit sam umisljena..nit glumatam, nit pljujem po dijaspori..a najmanje sam zavidna na bilo sta..jer sam zadovoljna sama s sobom..a strpala si mene i sve nas koji nismo takvi u isti kos..balkanski mentalitet..to je primitivizam..kad ne vjerujes da postoje i drugaciji ljudi od slike koju ti imas..neces ni upoznati takve ljude dok tako razmisljas..jer im sama prisivas epitete necega sto nisu..
nemam ja nista protiv tebe..meni se ne svidaju tvoje izjave gdje vrijedas cijeli nas a i svoj narod..kao i domovinu.. to je sve sto mene smeta...sad je samo pitanje dali si sama svjesna toga..

u svakom slucaju ovdje sam zavrsila sto se tice toga..tebi je mozda interesantno, jer svaki put pises nesto drugo.. al meni se neda vise ponavljat jedno te isto..

Mr-yes
18.07.2009., 00:44
Postovane Dame i Gospodo !

Zar vi nemislite da ste malo otisli offtopic ?
Ovo je tema o NJEMACKOJ, upropastili ste cijeli topic, i ljudi koji bi stvarno nesto htjeli saznati o Njemackoj moraju citate vasa prepiranja, kako bi bilo da nastavite vase privatne diskusije putem PM-a ?
A gdje su moderatori da ovo malo pociste ?
Ipak je ovo najposjeceniji Forum u Hrvata, i trebalo bi bar malo reda biti, a ne da radi tko sta hoce...

Kiki
18.07.2009., 01:14
Ajd, sad stvarno dosta s osobnim prepucavanjem. Mozete sve ovo rec i bez da jedna drugu zovete glupom. Svaki daljnji takav prekrsaj bit ce nagradjen kartonom. Hvala.

Jesua
18.07.2009., 08:40
Pozdrav;
Istice mi turisticka viza 24.07 pa moram preci granicu,ali nemogu jer sam bolesna pa bih trebala ostat jos tjedan dana. Sto da radim?Slovenci uvijek prave probleme, pa se bojim da me ne zadrze na granici ili ne kazne za ilegalni boravak. Da zovem konzulat?Doktor?Sto?
Hvala

Mr-yes
18.07.2009., 14:59
Pozdrav;
Istice mi turisticka viza 24.07 pa moram preci granicu,ali nemogu jer sam bolesna pa bih trebala ostat jos tjedan dana. Sto da radim?Slovenci uvijek prave probleme, pa se bojim da me ne zadrze na granici ili ne kazne za ilegalni boravak. Da zovem konzulat?Doktor?Sto?
Hvala

Nazovi konzulat ili Ordnungsamt oni ce ti sigurno moci pomoci u rjesavanju tvog problema.

livadinka.kukuric
19.07.2009., 12:41
Pozdrav;
Hvala

Konsulat nema s tim niakve veze.

nazovi Ausländeramt u gradu gdje jesi,trebat ce ti potvrda od doktora.i dobit ces neki duldung za taj tjedan.nemas frke

i da,slovenci rado prave probleme u vezi toga,i ak te skuze nehebala si.

Jesua
20.07.2009., 10:06
Hvala.Dali prave probleme i ako imas taj papir da smijes ostati?Ma nesto me zanima. Ja sam usla u zemlju 24.04 i rekli su mi da mogu ostati tri mjeseca, a sad mi na konzulatu kazu 90 dana.Pa sad devedeset dana bi bilo 22.04 a tri mjeseca bi bio 24.07. Sto je od toga sad istina?Joj Boze izludt cu.

Jesua
20.07.2009., 10:19
Hvala. Jeli prave papire i sa tim dokumentom?Ma nesto mi nije jasno. Kad sam ulazila u Njemacku rekli su mi da imam 3 mjeseca pravo ostati, sad cujem 90 dana. Ako sam usla 24.04 tri mjeseca su 24.07,a 90 dana su 22.07?Jeli prave problem i oko toga?Joj poludit cu!

Mr-yes
20.07.2009., 23:19
Imas samo pravo na 90 dana boravka, idi sto prije u Ausländerbehörde i pitaj dali ti mogu pomoc.

Jesua
21.07.2009., 13:58
Hvala produzila sam boravak bez problema, medutim rekli su mi da nemogu nazad do 25.10 a ja moram biti krajem 9 mj. tamo pa mi je Gopoda preporucila vizu. Koju vizu mogu traziti?Netreba mi poslovna niti bilo kakva za zivit tamo nego da se samo mogu vratiti nazad na nekih 3 mjeseca. Nazalost na Amabasadi su mi udarili pecat na kojem pise da se nemogu vratiti prije tog datuma, pa necu moci preci granicu. Znaci koju vizu da trazim. Imam li kakva privremena ili nesto takvo?Gledala sam na stranicama Njemackog veleposlanstva pa ima radna, za spajanje obitelji, studentska, za tecaj stranog jezika, povrat<k u njemacku???Koliko se uopce ceka viza?
Hvala svima i sorry na sto pitanja, ali ja nemam pojima o vizama niti slicno.