PDA

View Full Version : Njemacka

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

đukac
04.10.2012., 18:30
znaci nadjem si posao u njemackoj. bio sam na intervju-u, i poslodavac je spreman dati ugovor, no kad sam zvao njemacku ambasadu u zagrebu ( jer su me tamo svi poslali ) rekli su mi da zaposljavaju samo sezonske radnike i ono sto ima na birou. mislim bezveze. rekli su da mogu predati zahtjev za radnu dozvolu ali je nece odobriti. znate mozda kako pomoci?
Mislim, imam sestru ovdje u njemackoj i neznam.

Sandra1100
05.10.2012., 12:17
pozdrav ekipa..
moze li mala pomoc, ako je netko upucen.
zna li mozda netko kako aktivirati sim karticu ua mob od njemackog t-mobila? na benzinskoj gdje sam kupila broj su mi rekli da treba zvati njih u sluzbu za korisnike, ali kad se kartica stavi u mob, ne mogu nazvati niti jedan jedini broj jer kartica nije aktivna uopce.. molim pomoc ako je netko upucen??? :ne zna:
za sta sluzi ovaj e-va super code?

homosapiens
06.10.2012., 10:12
Noldo, hvala ti na ovom, moram reći, pokušaju pomoći. Jamstveno pismo se ne odnosi na stanje mog računa ili išta slično. Jamstveno pismo može dati neki državljanin Njemačke-dakle netko tvoj tko je voljan jamčiti za tebe u smislu da je on odgovoran za tebe u novčanom pogledu. Pri tome on mora imati dovoljno visoku plaću da može mjesečno izdvojiti 670 eura za tog za kog jamči.

Ja idem bas na ovu opciju stavljanja pologa na vezani račun od 8040 eura.

Inače, mislim da bi se to trebalo moći otvoriti jer zaboga ljudi u razvijenim zemljama svako malo otvaraju račune ''vani'' i sumnjam da zbog toga prelete pola kontinenta, ali s obzirom na stanje ovdje i razvijenost ne bih se iznenadila :-/

Ono sto sam saznala (možda još nekome bude od pomoći) je da od toga predstavništva ZABA-e u Frankfurtu nema ništa jer se račun opet vodi u Hrvatskoj. To funkcionira samo u jednom smjeru, odnosno da netko od tamo njihovim posredništvom otvoriti računu Hrvatskoj. Ja sad slično pokušavam preko predstavništva Comertzbank u Hrvatskoj. U svakom slučaju, ako netko nešto korisno zna molim da podijeli mudrosta sa mnom :) i svima ostalima :)

Imao sam račun otvoren u Deutche Bank i nisam mogao ništa riješiti preko Zagrebačke banke nego sam morao otputovati u najbližu poslovnicu DB u Njemačku.

Istina prije 7god. nezanm da li se išta promjenilo od tada:ne zna:

indeed
06.10.2012., 11:29
Vec kad ste poceli malo off topic, mene zanima kako se vise isplati dignuti pare u Njemackoj, preko western uniona ili da podignem preko esrste ili otp kartice na bankomatu gore?

Hvala unaprijed!

kole_bambini
06.10.2012., 15:04
znaci nadjem si posao u njemackoj. bio sam na intervju-u, i poslodavac je spreman dati ugovor, no kad sam zvao njemacku ambasadu u zagrebu ( jer su me tamo svi poslali ) rekli su mi da zaposljavaju samo sezonske radnike i ono sto ima na birou. mislim bezveze. rekli su da mogu predati zahtjev za radnu dozvolu ali je nece odobriti. znate mozda kako pomoci?
Mislim, imam sestru ovdje u njemackoj i neznam.

Da istina je,odbijaju zahtjeve koji su predani iskljucivo sa ugovorom,ukoliko on nije izdan od strane ZAV-a.Tako je za obične radnike,a ako imas visoku strucnu spremu,onda ne znam mozda bi cak mogli i odobriti,ali ovako ce te gotovo sigurno odbiti,a jos ce ti uzeti i 60 e pristojbe,i nece ti vratiti zaprimljene dokumente(diploma,prijevod diplome...).
:(

deisler
06.10.2012., 17:45
munchen mi je omiljeni grad, njemacki perfektno govorim, inace ekonomske struke....30 god. zelim se tamo preseliti, ima li netko savjet kakav, hvala lijepo !!

ivana-nj
07.10.2012., 13:12
evo ja mogu odgovoriti za nivo znanja njemackog jezika - za rad u njemackoj potreban je B2, a za studij C1.....

a ostalo sve ovisi o poslodavcu - da li vas treba i da li se jos netko iz eu ili njemacke javio za isti posao s istim kvalifikacijama.

ivana-nj
07.10.2012., 13:16
ova placa za inzenjere mi se cini malo mala - 3000 eura bruto, pogotovo mala za minhen!?

nego ima li jos kojeg inzenjera, lijecnika ili nekoga s vss tko zivi u minhenu pa moze malo reci o standardima...

bila sam naisla na neki stari post od inzenjera iz minhena koji je bio lud jer su mu troskovi bili jako veliki iako je imao dobru placu (vise sne mogu naci to preko trazilice, pa ako netko zna tko je ta osoba, neka linka)... to je bio neki mladi decko cca 30 godina sa zenom i djetetom....pa je pisao kako i ne moze napredovati pored nijemaca...ne znam da li je to istina...

hvala na odgovorima

:)

Dukkai
08.10.2012., 12:29
Imam pitanje.
Kada poslodavac trazi da uz CV i molbu posaljes i sliku, kojeg tipa ta slika treba biti? Kao za osobnu/vozacku/putovnicu ili nekog drugog tipa?

Maria_¤
08.10.2012., 14:41
Zna li netko koliko kosta pocetno osiguranje i godisnja registracija auta u DE?
Znaci, ako prvo auto kupujem.
Kazu da je pocetno osiguranje full skupo... nemam pojma kak se to krece...

Actros1841
08.10.2012., 18:56
Zna li netko koliko kosta pocetno osiguranje i godisnja registracija auta u DE?
Znaci, ako prvo auto kupujem.
Kazu da je pocetno osiguranje full skupo... nemam pojma kak se to krece...

Ovisi o
1. modelu auta
2. benzinac ili dizel
3. mjesto stanovanja
4. koliko km godišnje
5. voze li samo članovi obitelji ili i drugi
6. voze li vozači mlađi od 21 godine
7. garaža ili ispod kandelabra na cesti

Za početak računaj da kao novopečeni vlasnik bez popusta počinješ sa 240% osnovne police ( ako je recimo polica 1000€ ti počinješ sa 2400€ godišnje)

ispuni formular na ovoj stranici pa će ti dat orjentacione vrijednosti

https://www.transparo.de/transparo/woPage?page=FahrzeugauswahlComponent&aktions_id=28443

zacky
09.10.2012., 01:58
To je nesto kao malus!
Recimo kao da u Hrvatskoj razbijes par totalki! :)
Ali je barem bonus dobar,koliko se sjecam iz upisa!

Alexandra Burek
09.10.2012., 23:58
Pa istina je da su cijene u Münchenu skuplje, ali nije Bavarska izvan Münchena selendra, ima finih gradova s visokim standardom, a nizim cijenama, meni se svidio Augsburg (sluzbeni izgovor: Auksbuhk, lokalni švapski izgovor: Augšburg :cerek: ).

deisler
11.10.2012., 00:39
ako se preselim u njemacku kao eu gradjanin i prijavim boravak, nemam posao, imam li pravo na socijalnu pomoc?

Actros1841
11.10.2012., 08:00
ako se preselim u njemacku kao eu gradjanin i prijavim boravak, nemam posao, imam li pravo na socijalnu pomoc?
Nećeš dobit prijavu boravka bez posla i stana!

Crkavica
13.10.2012., 15:33
Zanima me kakva su iskustva građevinskih tehničara u Njemačkoj, točnije Minhenu, kakva je plaća (bruto i neto), kakav je život gore itd.?
Rođak mi ima građevinsku firmu u Minhenu i meni nudi da dođem gore ali nisam pitao koliko bi bio plaćen, posao bi mi bio nadgledanje radova na nekim manjim objektima.Isto tako me zanima cijena života općenito, kave u kafiću, stanarine...
pitao sam ovo već u temi za poslove al nema reakcija pa se nadam da ću tu dobit nekakav odgovor :rolleyes:
Thx na pomoći i odgovorima....

83julija
14.10.2012., 13:26
[QUOTE=Sandra1100;41537547]pozdrav svima..
ima li mozda tko ovdje od medicinskih sestara da je otisao na rad u Njemacku prek

Heejjj jesi li ti otisla u Njemacku vec ili cekas da odes?Ja sam bila na intervju sad u 9 mj..

83julija
14.10.2012., 13:31
Bok ljudi, jel bio možda netko na ovom interview-u za medicinske seke i teh. koji se održavao preko HZZ-a, održavao se 11 i 12.9 ja mislim, nisam stigao papire na vrijeme predati, zakasnio 3-4 dana i pederi mi nisu htjeli uzeti.
Radi se o zapošljavanju u Njemačkoj preko Njemačke drzavne agencije za zapošljavanje medicinskog osobla. Il tak nekak?

Ej Gorane,ja sam bila.Intervju se odrzavao 3 dana.Uglavnom na dan kada sam ja bila,svi su cini mi se prosli.Nije bilo strasno...Bit ce u 3 mjesecu opet...

brijac
14.10.2012., 19:10
21.9. mi je prošlo 3 mjeseca od odjave u njemačkoj,predao sam zahtjev za isplatu Urlaubsgeld-a..
jel zna netko koliko se otprilike čeka na taj novac?zatražio sam polog na devizni,ne ček...

farmirzs
15.10.2012., 09:03
Jel zna netko koji bi bio ekvivalent u Njemačkoj hrvatskoj tituli "prvostupnika javne uprave" ili koji bi bio prijevod na njemački....
Hvala

signum
15.10.2012., 14:00
Jel zna netko koji bi bio ekvivalent u Njemačkoj hrvatskoj tituli "prvostupnika javne uprave" ili koji bi bio prijevod na njemački....
Hvala

Der Bachelor Öffentliche Verwaltung

farmirzs
15.10.2012., 15:53

hvala

nasmijana17
16.10.2012., 10:54

Prije bih rekla: Bachelor im öffentlichen Dienst a to je nekaj poput Beamter im öffentlichen Dienst ako se ne varam.....

SilverAlex
16.10.2012., 12:26
Pozdrav svima. Ja sam ovdje vec skoro godinu dana. Pisala sam A1, polozila ga, prosla cuda da dobijem vizu i nedavno je i to rijeseno. Sad bih trebala polagati ispit da mi odrede koliko sati cu morati ici na taj Integrationskurs. Zanima me je li tko vec to polagao i kako izgleda uopce taj ispit?

Pozz :)

signum
16.10.2012., 15:05
Prije bih rekla: Bachelor im öffentlichen Dienst a to je nekaj poput Beamter im öffentlichen Dienst ako se ne varam.....

Ne, Dienst = služba, a Verwaltung=uprava

A uostalom pogledaj na ovom linku npr.

http://www.fernstudieninstitut.de/index.php?id=6292

nasmijana17
17.10.2012., 08:04
Ne, Dienst = služba, a Verwaltung=uprava

A uostalom pogledaj na ovom linku npr.

http://www.fernstudieninstitut.de/index.php?id=6292

Ok, ispricavam se....opet sam nekaj naucila. :D

Sandra1100
17.10.2012., 11:43
ima li itko informaciju pri dobivanju vize za rad u Njemackoj, da li ovi iz veleposlanstva provjeravaju da li osoba koja podnese zahtjev za vizu ima kredite koji nisu otplaceni, i da li to moze utjecati na ishod za dobivanje vize..
hvala unaprijed.

Buba51
17.10.2012., 13:41
Pozdrav svima. Ja sam ovdje vec skoro godinu dana. Pisala sam A1, polozila ga, prosla cuda da dobijem vizu i nedavno je i to rijeseno. Sad bih trebala polagati ispit da mi odrede koliko sati cu morati ici na taj Integrationskurs. Zanima me je li tko vec to polagao i kako izgleda uopce taj ispit?

Pozz :)

Ovo bi i mene zanimalo, uskoro me sve to ceka. SilverAlex, znas li ti kada tocno trebas polagat taj ispit?

dejan358
17.10.2012., 15:19
ima li itko informaciju pri dobivanju vize za rad u Njemackoj, da li ovi iz veleposlanstva provjeravaju da li osoba koja podnese zahtjev za vizu ima kredite koji nisu otplaceni, i da li to moze utjecati na ishod za dobivanje vize..
hvala unaprijed.

Nista takvoga ne provijeravaju ako se radi viza na 6mj.

Sandra1100
17.10.2012., 15:25
Nista takvoga ne provijeravaju ako se radi viza na 6mj.
A ako se radi o vizi na 18 mj.?

dejan358
17.10.2012., 22:28
A ako se radi o vizi na 18 mj.?

isto tako ja sam je radio i nista ne pitaju

Yokohama
18.10.2012., 12:28
Mene zanima ima li u toj Njemackoj klokana na ulicama. Tu kod mene, u Bavarskoj, nema ni jednog.

tinaa
19.10.2012., 21:05
Poslali me po ulaznu vizu u Zagreb!!!! ´sad smo dosli kod neke druge gospode i kaze onda da ovaj koji nas je do sada primao valjda to nije znao... pa sta onda tamo radi??

Imam jos jedno pitanje? kad ste isli u zagreb po ulazu vizu... jell mogu ja to sama ici il mora i muz sa mnom?

zvala sam danas tamo da pitam al tamo ni zive duse!!!

SilverAlex
20.10.2012., 09:24
Ovo bi i mene zanimalo, uskoro me sve to ceka. SilverAlex, znas li ti kada tocno trebas polagat taj ispit?

Mozes to polagat svaki cetvrtak, bar ovdje gdje sam ja. Od 10-17 sati.

Samo dodes, bez termina i odmah ti ga daju pisat, a rekli su mi da traje izmedu sat i pol i dva.

SilverAlex
20.10.2012., 09:25
Poslali me po ulaznu vizu u Zagreb!!!! ´sad smo dosli kod neke druge gospode i kaze onda da ovaj koji nas je do sada primao valjda to nije znao... pa sta onda tamo radi??

Imam jos jedno pitanje? kad ste isli u zagreb po ulazu vizu... jell mogu ja to sama ici il mora i muz sa mnom?

Ja sam u Zagreb isla sama.

Buba51
20.10.2012., 10:54
Mozes to polagat svaki cetvrtak, bar ovdje gdje sam ja. Od 10-17 sati.

Samo dodes, bez termina i odmah ti ga daju pisat, a rekli su mi da traje izmedu sat i pol i dva.

Hvala na odgovoru. Taj ispit dugo traje, ja mislila oni malo provjere i gotovo :D. Ja tek iduci ponedjeljak zovem skolu, pa da vidim sta ce mi reci, jos niti jednu nisam izabrala, pojma nemam ni koju cu :ne zna:

Buba51
20.10.2012., 11:11

Znaci ipak te salju u Zagreb po vizu. Uglavnom dodjes tamo sama sa svojom putovnicom. Uzmu ti putovnicu i kazu da se vratis u 14 sati da je pokupis. Viza traje 3 mjeseca, i u tom roku se moras prijaviti u Njemackoj itd.
Ja sam se neki dan prijavila na adresi u njemackoj, otisla se prijavit za zdravstveno, bila u u redu za strance, dobila neke papire za popunit (slicne onima koje popunjavas za vizu u ZG ) i rekli mi neka si izaberem neku skolu za jezike jer sam to obavezna, pa da im javim. Papire im moram poslat postom, skupa sa biometrijskom fotografijom jer im moja iz Hrvatske nije bila dobra. I da, moram tu vizu platiti 110 eura. Takav je proces kod mene bio, mozda i tebe sav taj proces doceka, a mozda i ne :mig:

deprived_soul
21.10.2012., 16:34
Lijep pozdrav :D

Ako ima netko ovdje tko je otišao na postdiplomski doktorski studij u Njemačku, molim lijepo da mi se javi u inbox. Zainteresirana sam jako pa da čujem dojmove/moguće probleme itd.

Hvala unaprijed :cerek:

mala_zg23
22.10.2012., 18:24
zanima me za dobivanje vize za učenje jezika da li ima negdje gdje mogu vidjeti koja škola pruža najmanje 18 sati učenja njemačkog tjedno u munchenu? i da li na temelju svoje diplome prvostupnik javne uprave mogu dobit vizu za gostujuće radnike za rad u restoranu u njemačkoj?

Sandra1100
23.10.2012., 23:46
Bok ljudi, jel bio možda netko na ovom interview-u za medicinske seke i teh. koji se održavao preko HZZ-a, održavao se 11 i 12.9 ja mislim, nisam stigao papire na vrijeme predati, zakasnio 3-4 dana i pederi mi nisu htjeli uzeti.
Radi se o zapošljavanju u Njemačkoj preko Njemačke drzavne agencije za zapošljavanje medicinskog osobla. Il tak nekak?
Gorane, ja sam bila na selekciji preko hzz i u 3 mj i sad u 9 mj. u 3 mj. nisam prosla, jer sam bila kod nekog lika na intervju-u koji ako ne znas odgovorit na jedno pitanje, te ne pusti. sad u 9 mj. je sve ok bilo, i prosla sam.sad cekam da mi se jave sa njemackog ZAV-a i idem za njemacku, ako Bog da. prati stranicu od hzz uvijek objave oko 20-ak dana ranije do kad je vrijeme za predaju papira.

dr.haoui
24.10.2012., 12:15
Pozdav ljudi!

Ovako.. Liječnik sam. ovdje ne mogu dobiti specijallizaciju iz kardiologije, a gore vidim i nije neki problem...
Imam 29 godina, čekam dijete i ženim se uskoro.. Zadnja mi je šansa za otići gore i radit...
Zanima me.. Plaćaju za 1 godinu rada kao asistentartze 4032 brutto, a onda se povećava na 4300, 4600 eura i to je plaća bez dežurstava. Žena je nezaposlena ovdje (klasika) i ona bi htjela otići..
Mene zanima kako je živjeti sa tim parama, i kakav bi mi porezni stup bio s obzirom na familiju i koliki je dječji doplatak gore, koliko traje i koliko utječe na visinu netto plaće.. Kao specijalista bi imao placu oko 5000 eura i kolki bi u tom slučaju bio porezni stup i netto plaća? To mi je skroz bitno jer o tome ovisi odlazak gore.
Isto taako zanima me koliki su izdaci za auto.. kupio bi rabljeni naravno..
Mjesečni troškovi stanovanja i hrane, vidim da su nam cijene hrane iste kao i gore al ovdje mi je plaća od 7500kn prepremala.
Molim vas odgovarajte i zahvaljujem unaprijed. ako nesto saznam više rado cu podijeliti. pozz

anjabooklover
25.10.2012., 09:19
Pozdrav!

Vidim da ste puni informacija iz prve i druge i četrnaeste ruke, pa da i ja izložim svoj slučaj:

Dakle, supruga kao dipl.ing.građevine zovu da radi u Njemačkoj i rekli su mu odmah da ne bi bio problem i za obitelj da povede. E ta obitelj, tj.ja - ne želi kao i ovdje ne raditi u struci (a to je psihologija) jer ne bi bilo smisla ni seliti onda...

Moje pitanje je - kakve su šanse da volontiram godinu dana u bolnici dok ne naučim dobro jezik (imam samo školsko znanje koje nije dovoljno), a dijete od 5 godina smjestim u vrtić, pa da nakon tih godinu dana dobijem posao u toj bolnici/klinici i sl.?!
Kolike plaće imaju psiholozi po klinikama?

Hvala

el_mariachi
25.10.2012., 14:43
dr.haoui: upisi ovdje (http://www.brutto-netto-rechner.info/) koliko ces zaradjivati, u kojoj ces saveznoj drzavi raditi i steuerklasse (u tvom slucaju 3)..za djecu ne znam.. mijenjalo se mislim nedavno..u tvom slucaju je bitno upasti..to je struka s najvisim placama u njemackoj
edit:
sad vidjeh da nisi ozenjen..vjerojatno 1 onda steuerklasse.. e ako je tako vidjeces kako svabo tjera svoje stanovnistvo da se zeni:zubo:

anjabooklover: iskreno receno nikad nisam s tom strukom imao posla ( a nadam se i da necu)..evo nadjoh jednu poveznicu (http://www.gutefrage.net/frage/gehalt-eines-psychologen) tek da te malo zabavim

juicehead
25.10.2012., 15:05
Lijep pozdrav :D

Ako ima netko ovdje tko je otišao na postdiplomski doktorski studij u Njemačku, molim lijepo da mi se javi u inbox. Zainteresirana sam jako pa da čujem dojmove/moguće probleme itd.

Hvala unaprijed :cerek:

I mene isto zanima upis doktorskog studija u Njemačkoj, pa bih molio da se informacije podijele i sa mnom :D. Prvenstveno me zanima TU Munchen, ali ne nužno samo to sveučilište.

Hvala!

Yokohama
26.10.2012., 11:01
Zanima me.. Plaćaju za 1 godinu rada kao asistentartze 4032 brutto

Doktorski studij u De je najcesce organiziran tako da covijek radi na faksu dok pise tezu otprilike 2 godine. Neki rade pola radnog vremena u frimi, a pola pisu tezu. Nije uobicajena praksa kao u Hr da se radi full time i pise teza za weekende.
Sto se tice poreznih klasa 4 je za ozenjene i slicna je 1, ako ste ozenjeni mozete napraviti da jedan bracni partner bude u klasi 5 (pljacka i otimacina) a jedan klasi 3 (niski porez).

Pravilo ako vam je komplicirano mrdati po tablicama je da cete na prvih cca 25 somova platiti nista, pa na sljedecih 50ak ce biti oko 35% pa iza toga vise. To je simplifikacija, ali cisto za ljude kojima ce tlak narasti na formulare koji pitaju za religiju i Steuerklasse i zdravstveno.
Ah, da, ako prijavite da ste vjernici neke crkve, platit cete crkvi jos 10% koliko placate drzavi porez. Ako se ne prijavite nece vas primiti u crkvi na sakramente (ako planirate nesto i vazno vam je). Napisete li samo n/a u formularima za religiju nema poreza i nema nikakve akcije. Ako napiste neku religiju onda se morate sluzbeno ispisivati i u Hr zupi ce na misi na kraju reci da je XY prestao biti clan crkve, na ponos rodbine (ako ide u crkvu), hehe.

Zdravstveno drzavno: max 500-injak na mjesec, vrijedi jedno za cijelu familiju (ali ako radi dvoje u familiji moraju platiti svaki svoje). Poslodavac da pola. Pola ide prije poreza iz place. Dakle muz, zena, djeca za 250 prije poreza efektivno su osigurani.
Privatno jako ovisi o ugovoru.

Haoui (si mogao jos ubaciti i E u nick pa da imas sve samoglasnike?): 4000 brutto ce ti izaci negdje 3250, minus zdravstveno cca 3000 (u biti ostat ce ti vise jer nisi presao Beitragsbemessungsgrenze mislim), minus penziono jos malo. Dakle netto racunas 2700 recimo na mjesec da imas. Poreza platis oko 9000 godisnje, ako je zena s tobom onda manje, ali vise od 9000 ne mozes usparati :)
Za djete cete dobiti neki doplatak, koju (1-2) stotku svaki mjesec od drzave.

Auto cijene vidis online, s obzirom na placu pretpostavljam da neces odmah u prvi Porshe dealership nego uzet nesto rabljeno. Autoscout24.de ima tonu svaceg. Osiguranje dodje ovisno o povlastici i jako o osiguravatelju, moguce da ce ti prodavat spiku da si dosao iz Bantustana pa da platis 180% premije prvu godinu, dogovori se za 140% ili da ti priznaju premiju (meni je recimo ispalo jeftinije platit 140% kod huk24.de nego 90% kod maklera). Za rabljeni auto uzmi Teilkasko, postoji i Vollkasko koji za razliku od Teil osigurava i slucajeve kad ti skrivis stetu. Ako vozis dobro bi bilo imati i Haftpflicht osiguranje od odgovornosti ako neki stetu napravis, koje je jeftino, recimo 100 godisnje. Auto osiguranje racunas oko 1000 godisnje, mozda manje, u biti sigurno manje, ja placam oko 1200 za Vollkasko i Pflicht. Jos moras platiti neki porez, koja stotka (1-2-3). Ako kupis stari auto ne smijes s njim u centre nekih gradova (to su naljepnice s bojama).
Kod kupovine polovnog auta puno ces jeftinije proci kupis li francuski ili Ford,jer njemacke i donekle japanske puno vise cijene rabljene nego francuze, koji su isto OK).

Zivot, hmm, s 2700-2900 mozes pokriti troskove, ostat ce ti cca nista-500 u vecm gradu (Frankfurt, Muenchen). Racunas stan oko 1000-1400, plus racuni 100-200, plus telefon koliko vec, internet 20-30 flat brzi, hrana je ko u Hr otprilike.

Uz to na pocetku imas extra trosak, npr. polog za stan 2-3 rate obicno, transport, namjestaj, ...

Summary:
meni se cini da ces s pocetnickom placom moci pokriti troskove i eventualno ti mrvu ostane, no prednost je da imas perspektivu jer neces biti asistent-ljecnik zauvijek.
ako ti se i zena zaposli imat cete natezanje s brigom o djetetu, koja tu dosta kosta, no ima i dosta part-time poslica pa moze malo raditi, malo cuvat bebu. Prvih 650 na mjesec po osobi je neoporezivo, tako da ako radi par sati na dan, zaradit ce si malo, imat kontakt s poslom, a opet nece otici cijela placa na vrtic i cuvanje valjda.

Nadam se da sam malo pomogao. Sretno!

antonius82
26.10.2012., 12:49
pozdrav,

imam jedno pitanje u vezi hrvatske vozacke u njemackoj.
zivim u bayernu vec 20 godina. vozacku za auto sam vamo pravio. odlucio sam se polozit za motor i to napravim u hrvatskoj. kad sam isa doli onda su mi uzeli njemacku vozacku i izdali hrvatsku - inace bi morao platiti vise jer bi polagao A kategoriju bez postojece B kategorije i to bi trajalo vise vremena jer bi morao i testove polagati.

danas idem u "führerscheinstelle" i zelim prebacit hrvatsku na njemacku jer sam vidio da mogu maksimalno 6 mjeseci voziti sa hrvatskom. nazovem prije par dana i oni mi kazu da je sve ok - putovnica+vozacka+slika+35eura. sve ponesem i oni mi kazu ovo:

- nemozes prebaciti jer trebas biti prijavljen u hrvatskoj za vrijeme dok si polagao za motor - 185 dana.

- dozvola za motor ti uopce ne vazi, nemozes vozit motor - ako te zaustave do godina dana zatvora.

pitam odvjetnika (koji mi je za 5 minuta razgovora uzeo 40 eura) i on mi kaze isto. kad udemo u EU isto mi vozacka nece vaziti. kao zbog "führerscheintourismus" da je to neka zastita.
al ja nisam turist, hrvat sam, nisam isa doli kao turist nego sam isa kuci.

jel ima netko neko rjesenje ili je prozivo slicno???

pozdrav

Cool Breeze
26.10.2012., 13:11
Pocetkom listopada doselih u München (posao), izvan posla ostaje mi dosta slobodnog vremena koje za sada najcsce provodim u setnji/joggingu uz rijeku Isar. Nasla sam dva lokala u koja rado odem na veceru ili casu crnog vina. Imala bih zelju upoznati nekoga naseg (mozda nov poput mene), nebitno m/z, tko voli kao i ja otici na koncert/klupsku svirku...slusam jazz, soul, rock do metal mjuzu, bas u nedjelju idem na koncert Mic Doneta (njemacki soul pjevac), mozda se kojim slucajem nadje netko za slicne sheme :mig:

Uskoro punim 35, ne zanima me turbo folk, niti nasi clubovi ovdje...

Actros1841
26.10.2012., 13:48
Glupost napravljena u startu! Da nisi htio "stisnut i pxxxt" sad bi imao i hrvatsku vozačku s kojom bi mogao vozit svugdje osim u D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

goldietrickz
26.10.2012., 17:30
A sta se dogadja kad Hrvatska udje u EU? Hrvatske vozacke vaze i u De?

antonius82
26.10.2012., 19:33
A sta se dogadja kad Hrvatska udje u EU? Hrvatske vozacke vaze i u De?

to sam isto pitao - kaze da nece vaziti jer da cu morati dokazati da sam bio u vrijeme polaganja 185 dana u hr. nemoguce za shvatiti - na policiji se cude i kazu da me oni zaustave nebi nista cudno vidjeli u svemu tome.
tu j... lud zbunjenoga - oni sta provode zakone nemaju pojma a ovi sta ih izdaju su isto zbunjeni (na telefonu sve ok a kad dodes luda kuca).

ivana-nj
26.10.2012., 20:31
Hej
Kao porezna klasa 3 imao bi bez dezurstava 2500 neto. 180 eur .za dijete . Plus dezurstava.

Dovoljno .za zivot u troje . Samo naprijed. Posliije specke mozes kud hoces . Ja ti predlazem zapadnu njemacku .....

Pozdav ljudi!

Ovako.. Liječnik sam. ovdje ne mogu dobiti specijallizaciju iz kardiologije, a gore vidim i nije neki problem...
Imam 29 godina, čekam dijete i ženim se uskoro.. Zadnja mi je šansa za otići gore i radit...
Zanima me.. Plaćaju za 1 godinu rada kao asistentartze 4032 brutto, a onda se povećava na 4300, 4600 eura i to je plaća bez dežurstava. Žena je nezaposlena ovdje (klasika) i ona bi htjela otići..
Mene zanima kako je živjeti sa tim parama, i kakav bi mi porezni stup bio s obzirom na familiju i koliki je dječji doplatak gore, koliko traje i koliko utječe na visinu netto plaće.. Kao specijalista bi imao placu oko 5000 eura i kolki bi u tom slučaju bio porezni stup i netto plaća? To mi je skroz bitno jer o tome ovisi odlazak gore.
Isto taako zanima me koliki su izdaci za auto.. kupio bi rabljeni naravno..
Mjesečni troškovi stanovanja i hrane, vidim da su nam cijene hrane iste kao i gore al ovdje mi je plaća od 7500kn prepremala.
Molim vas odgovarajte i zahvaljujem unaprijed. ako nesto saznam više rado cu podijeliti. pozz

ivana-nj
26.10.2012., 20:39
Moras imati min b2 nivo njemackog ...

Dotle cemo biti u europi . Usput rodis Jos imati jedno dijete ..... ne znam kako je za psihologe , ali vjeeujem da ce ti biti lakse iz de rjesavati diplomu...

Vrtic Costa 250 do 500 our mjesecno ovisno data li ti Je dijete pole Dana ili cijeli dan tamo

.za place guglaj malo

QUOTE=anjabooklover;41918569]Pozdrav!

Vidim da ste puni informacija iz prve i druge i četrnaeste ruke, pa da i ja izložim svoj slučaj:

Dakle, supruga kao dipl.ing.građevine zovu da radi u Njemačkoj i rekli su mu odmah da ne bi bio problem i za obitelj da povede. E ta obitelj, tj.ja - ne želi kao i ovdje ne raditi u struci (a to je psihologija) jer ne bi bilo smisla ni seliti onda...

Moje pitanje je - kakve su šanse da volontiram godinu dana u bolnici dok ne naučim dobro jezik (imam samo školsko znanje koje nije dovoljno), a dijete od 5 godina smjestim u vrtić, pa da nakon tih godinu dana dobijem posao u toj bolnici/klinici i sl.?!
Kolike plaće imaju psiholozi po klinikama?

Hvala[/QUOTE]

dr.haoui
28.10.2012., 11:30
Doktorski studij u De je najcesce organiziran tako da covijek radi na faksu dok pise tezu otprilike 2 godine. Neki rade pola radnog vremena u frimi, a pola pisu tezu. Nije uobicajena praksa kao u Hr da se radi full time i pise teza za weekende.
Sto se tice poreznih klasa 4 je za ozenjene i slicna je 1, ako ste ozenjeni mozete napraviti da jedan bracni partner bude u klasi 5 (pljacka i otimacina) a jedan klasi 3 (niski porez). (...)

plaća za asistent artze je 5321 e brutto, za artze je 4032, guglao sam jos i nasao u kolektivnom ugovoru te tarife.. znaci plus dezurstva jos... tako da pldaca nije upitna..

jel zna netko kako je raditi gore taj posao?
lifestyle i sl. vidio sam da bi mi polica kostala cca 1500 e za moj auto... sta mi je jos dobro za znati?

anjabooklover
28.10.2012., 17:11
kako je to sve komplicirano sa tim poreznim kombinacijama...

Ajmo ovako, da ste dipl.ing.građevine sa super referencama (32 godine) i želite raditi u Munchenu (koji je po svima najskuplji), a imate ženu i dijete, koliko biste tražili brutto plaću da možete normalno živjeti (dok žena ne radi)...
Dakle, porez vam se oduzima najmanje jer je žena nezaposlena, ali plaćate vrtić za predškolca za cjelodnevni boravak (jer žena volontira 8 sati dnevno) i morate platiti stan.

Molim Vas koji ste već u Njemačkoj da mi kažete koliko bismo onda trebali imati minimalno brutto plaću da bismo uspjeli normalno živjeti (znači, možemo platiti sve račune i ne gledati jesmo li šampon platili 0.60 ili 0.90 eura)

HVALA

mala_zg23
28.10.2012., 21:24
zanima me da li netko zna koji stupanj njemackog je potrebno za gostujuce radnike?

Actros1841
29.10.2012., 07:07
kako je to sve komplicirano sa tim poreznim kombinacijama...

Ajmo ovako, da ste dipl.ing.građevine sa super referencama (32 godine) i želite raditi u Munchenu (koji je po svima najskuplji), a imate ženu i dijete, koliko biste tražili brutto plaću da možete normalno živjeti (dok žena ne radi)...
Dakle, porez vam se oduzima najmanje jer je žena nezaposlena, ali plaćate vrtić za predškolca za cjelodnevni boravak (jer žena volontira 8 sati dnevno) i morate platiti stan.

Molim Vas koji ste već u Njemačkoj da mi kažete koliko bismo onda trebali imati minimalno brutto plaću da bismo uspjeli normalno živjeti (znači, možemo platiti sve račune i ne gledati jesmo li šampon platili 0.60 ili 0.90 eura)

HVALA

Pa možda ti pomogne podatak koji sam slušao neki dan na WDR 5....tema knjiga troškova kućanstva....i kako kontrolirat troškove....

bračni par, 2 djece 10 i 11 godina, hipoteka za kuću ( prije 12 godina gradili) 2 auta imaju 3500€ netto mjesečnih primanja! Imali posebni račun na koji su odvajali za nepredviđene potrebe i ustanovili da sve češće s tog računa moraju "glavni račun" podmirivat minus!

Kad su odbili 300€ mjesečno za gorivo, hipoteku itd ostsalo im je 600€ mjesečno za "spizzu" što je po procjeni te obitelji i stručnih financijskih savjetnika malo za 4 člana obitelj! trebao bi to biti i podcast na WDR 5 pa se može i naknadno poslušat!

Evo link na emisiju .....samo kliknut na audio kad otvori stranicu!

http://www.wdr2.de/service/quintessenz/kostencheckhaushaltsbuch100.html

ili direktno na audio player u browseru

http://www.wdr2.de/musik/audiowdrquintessenzkostencheckperhaushaltsbuch100-audioplayer.html

katra46
29.10.2012., 11:16
Molim Vas koji ste već u Njemačkoj da mi kažete koliko bismo onda trebali imati minimalno brutto plaću da bismo uspjeli normalno živjeti (znači, možemo platiti sve račune i ne gledati jesmo li šampon platili 0.60 ili 0.90 eura)HVALA

Tesko pitanje. Sampon nije stavka, ali taj vrtic vas moze kostati poprilicno. Recimo da s 3000-4000 neto mjesecno morate moci izaci na kraj relativno komotno, iako bez nekog luksuza.
2500-3000 je knap za obitelj.
Ispod 2500 je vrlo upitno.
Ja racunam za sebe solo trosak zivota oko 2000 mjesecno bez da sam ista kupio, samo stan, klopa incl. sitnice, prijevoz, telefon i td - hladni pogon koji mi treba da zivim. Prodjem i jeftinije jer imam stan vec dugo isti pa mi je najam manji od novih cijena.

Netko je linkao proracun s 300 mjesecno za benzin, meni nije jasno sta rade, ljevaju ga u vrt ili pale za rostilj, no valjda je i to nekome normalno.

bulthaup
29.10.2012., 14:05
Netko je linkao proracun s 300 mjesecno za benzin, meni nije jasno sta rade, ljevaju ga u vrt ili pale za rostilj, no valjda je i to nekome normalno.

Pa neki ljudi malo duze putuju do posla. Meni je posao blizu pa opet potrosim 130 do 140 funti mjesecno.

mala_zg23
29.10.2012., 15:58
Da li potvrde o kvalifijacijama na njemački tražim od škole ili sudskog tumača?i da li kopije moraju biti potvrdene ?

Actros1841
29.10.2012., 16:19

Mnogo pomaže kad se čita s razumijevanjem, no treba i čitat....za one koji to neznaju ima link na audio file emisije pa neka odvoji tih 5 minuta i posluša!

Ako njih dvoje rade i svaki ima svoj auto a i klinci su aktivni u plivačkom klubu .....onda 300€ nije puno novca! Po aktualnim cijenama benzina to je 4 poštena tankiranja!

Slaven22
29.10.2012., 16:21
Da li ima nekih najava iz Njemacke kakva ce pravila primjenjivati na hrvatske radnike nakol ulaska u EU?

anjabooklover
30.10.2012., 07:40
e to i mene Slavene zanima da znam koliko žurno moram krenuti!

Dukkai
30.10.2012., 09:14
Inace, kako funkcionira rentanje stana u Njemackoj? Znam da postoji sa provizijom ako se ide preko posrednika ili bez ako ides direktno, ali me interesira, koliki je obicno polog i to?

Asli29
30.10.2012., 11:03
Dragi moji,

molim vas za pomoc.

Trazi li netko cimericu? Trebala bi u Minhen ici uskoro a dugo vremena sam se premisljala da li da idem ili ne i sada sam dosla u situaciju da jos smjestaj nisam rijesila. Period je od 6.11.
Ne treba mi vila, samo soba, pristojna, kulturna, normalna soba...

Hvala na svakom odgovoru i pomoci,

Asli

goldietrickz
30.10.2012., 13:01
Inace, kako funkcionira rentanje stana u Njemackoj? Znam da postoji sa provizijom ako se ide preko posrednika ili bez ako ides direktno, ali me interesira, koliki je obicno polog i to?

3 mjeseca unaprijed plus ako se radi s posrednicima njima takodjer ide u prosjeku toliko.

Da li ima nekih najava iz Njemacke kakva ce pravila primjenjivati na hrvatske radnike nakol ulaska u EU?

Sumnjam duboko da ce Nijemci odmah otvoriti svoje trziste rada za hrvatske drzavljane. Svedjani i Englezi vjerojatno hoce, tako je bilo sa ostalim novim clanicama. Prate Svabe sto se kod nas dogadja i znaju da bi barem 80 posto mladih odmah napustilo Hrvatsku.

Dukkai
30.10.2012., 13:24
3 mjeseca unaprijed plus ako se radi s posrednicima njima takodjer ide u prosjeku toliko.

Hmm.. dosta... Ocito je bolje izbjegavati posrednike. mislim, 6 stanarina odjednom je malo ipak too much.. :rolleyes:

SilverAlex
30.10.2012., 13:34

Ja sam ovdje cula da ce Njemacka uloziti veto na ulazak Hrvata u drzavu najvjerojatnije 5 godina.

katra46
30.10.2012., 14:18
Za radnike vjerojatno pauza mislim 7g.
Za stan, 2-3 rate pologa idu gazdi. Agent dobije proviziju (od stanara) u slicnom iznosu.

Ja sam ovdje cula da ce Njemacka uloziti veto na ulazak Hrvata u drzavu najvjerojatnije 5 godina.

Da nece i bodljikavu zicu staviti na granicu? Moci ce se ulaziti kao i do sada, ali za ravnopravnost na trzistu rada ce vjerojatno biti odgoda, kao sto je bila za poljake, bugare, slovence i td.

Fleck
30.10.2012., 15:59
do sada (poljska, ceska itd) je uvijek bilo 7 godina cekanja .....

dejan358
30.10.2012., 17:54
Da li potvrde o kvalifijacijama na njemački tražim od škole ili sudskog tumača?i da li kopije moraju biti potvrdene ?

sudskog tumaca

mala_zg23
31.10.2012., 10:26
a kopije su duplikati ili fotokopije?

SilverAlex
31.10.2012., 13:32
Da nece i bodljikavu zicu staviti na granicu? Moci ce se ulaziti kao i do sada, ali za ravnopravnost na trzistu rada ce vjerojatno biti odgoda, kao sto je bila za poljake, bugare, slovence i td.

Na pitanje o radnicima sam i odgovorila. Ne o ljudima koji dolaze turisticki.

panced
01.11.2012., 11:05
Prate Svabe sto se kod nas dogadja i znaju da bi barem 80 posto mladih odmah napustilo Hrvatsku.

Nema sanse. Pa koji laje ne grize. Hr ce ulaskom u EU napustiti manje od 5% mladih, rekao bih i puno manje.
Te razne face grupe i sl. samo su tu kako bi zaigrale na 'griznju savjesti' politickih elita. Sasvim nepotrebno, jer griznje savjesti nema bez obzira jel otislo 1% ili 90% mladih.
Tko hoce nek ode, tko nece ne trebae. :kava:

Actros1841
01.11.2012., 12:15
Njemci i Austrijanci će popušit ko što su popušili s Poljacima i Čehima....prčit će nas 7 godina i kad će im najviše trebat kadar ....Hrvati će već biti po GB...Benelux....Švedskoj....i mahat Njemcima i reč ko vas šiša papani! Kasnili su s bankama dok im Austrijanci i Talijani nisu uzeli cvebe....a onda se bunili ko Grk u hapsu! To ostavlja jedino nadu da će silom prilika morat investrirat i otvarat svoje firme u Hrvatskoj i zaposlit ono što im je preostalo u HR domovini!

lynqzie
01.11.2012., 12:17
Nema sanse. Pa koji laje ne grize. Hr ce ulaskom u EU napustiti manje od 5% mladih, rekao bih i puno manje.

Jedna stvar je pridruziti se nekoj facebook grupi jednim klikom misa, a nesto sasvim drugo ostaviti sve koje znas i otici negdje gdje nemas i ne znas nikoga. Mislim da nece ni priblizno toliko mladih (ili starijih) otici koliko bi se dalo zakljuciti iz tih facebook grupa i foruma. Sasvim sigurno da nece pola Hrvatske emigrirati.

Sto se facebook grupa na tu temu tice, mislim da se ljudi pridruzuju cisto iz ocaja, jer bi htjeli nesto promijeniti, pa sami sebi govore da ce otici prvom prilikom da bi se bolje osjecali, ali kad dodje vrijeme za to, mislim da ce zapravo jako malo ljudi to stvarno i napraviti.

goldietrickz
01.11.2012., 14:47
Te razne face grupe i sl. samo su tu kako bi zaigrale na 'griznju savjesti' politickih elita. Sasvim nepotrebno, jer griznje savjesti nema bez obzira jel otislo 1% ili 90% mladih.

U Njemacku sigurno nece, jer ih nece ni primiti. Da se ispravim, 80 posto mladih nezaposlenih planira napustit zemlju, i ja osobno smatram da je to najpametnije sto mogu napravit, osim ako su spremni radit u turizmu ili trgovini.

goldietrickz
01.11.2012., 14:48
Jedna stvar je pridruziti se nekoj facebook grupi jednim klikom misa, a nesto sasvim drugo ostaviti sve koje znas i otici negdje gdje nemas i ne znas nikoga. Mislim da nece ni priblizno toliko mladih (ili starijih) otici koliko bi se dalo zakljuciti iz tih facebook grupa i foruma. Sasvim sigurno da nece pola Hrvatske emigrirati.

Sto se facebook grupa na tu temu tice, mislim da se ljudi pridruzuju cisto iz ocaja, jer bi htjeli nesto promijeniti, pa sami sebi govore da ce otici prvom prilikom da bi se bolje osjecali, ali kad dodje vrijeme za to, mislim da ce zapravo jako malo ljudi to stvarno i napraviti.

Ovo je istina... Da bi se otislo iz donekle sigurno i poznatog okruzenja, treba malo stisnit guzicu.

keta
02.11.2012., 17:06
Pozdrav Ljubas mozete li mi poslati mail na koji vam mogu poslati svoje podatke zavao sam vas prije par dana

kole_bambini
04.11.2012., 10:40
Trazim prijevoz iz Zagreba do Munchena,danas ili sutra.
Ako netko slucajno ide nek mi se javi u inbox

batelant
04.11.2012., 16:15
koja je situacija za IT software developere u muchenu?

da li je tocna info. o tome da se za najam stana daje u startu 3misecne rate za polog stanodavcu i 3 misecne rate za proviziju agenciji...?

kolika bi tribala bit neto placa 1 osobi da bi 2 osobe moglo ''komodno'' gori prezivit...

kakvo je stanje na sjeveru mozda ima li tko info. o Hamburgu i poslovima...

REGII
04.11.2012., 18:42
Mozes otvoriti samo ako imas ovdje trajni boravak. Ono sto rade bugari i rumuni, mislim da ide drugacije. Ako se ne varam oni otvore obrt u maticnoj drzavi, pa dodju sa tim svojim obrtom ovdje raditi.

Ovo je ono sto me zanima.Ali ipak nesto mi nije jasno,ako ja kao HR drzavljanin nemogu otvoriti obrt u DE,ali mogu doci raditi sa HR obrtnicom u DE.Koliko dugo mogu sa svojim obrtom poslovati po DE??
Jer logicno gledajuci ja mogu iznajmiti neku pizzeriu,poslovni prostor ili skladiste ali posto nemam trajni boravak u DE nebi smio biti duze od 3mj.??
Ili se to mjenja zbog sengena.Naravno pitanje je kad HR ude u EU.

Molio bi da mi odgovore oni koji nesto znaju o tome,mozda kao usporedba sa Rumunjima i Bugarima.

Hvala unapred

@Zara
07.11.2012., 17:41
Slabo se ovdje piskara, gdje su se svi zavukli ;-)
Pozdrav iz Niedersachsena!

batelant
07.11.2012., 18:29
posta san na pdf.u njemacka-munchen ali nitko ne odgovara pa da evo ovde...

IT software developer... kolika je placa... traze li se i slicno...

koja je situacija sa poslovima u hamburgu za maritimni sektor... on-shore...

mio8
07.11.2012., 19:30
Slabo se ovdje piskara, gdje su se svi zavukli ;-)
Pozdrav iz Niedersachsena!

Jesi daleko od Hamburga?

katra46
08.11.2012., 09:35
Ovo je ono sto me zanima.Ali ipak nesto mi nije jasno,ako ja kao HR drzavljanin nemogu otvoriti obrt u DE,ali mogu doci raditi sa HR obrtnicom u DE.Koliko dugo mogu sa svojim obrtom poslovati po DE??
Jer logicno gledajuci ja mogu iznajmiti neku pizzeriu,poslovni prostor ili skladiste ali posto nemam trajni boravak u DE nebi smio biti duze od 3mj.??
Ili se to mjenja zbog sengena.Naravno pitanje je kad HR ude u EU.

Molio bi da mi odgovore oni koji nesto znaju o tome,mozda kao usporedba sa Rumunjima i Bugarima.

Hvala unapred

Bilo je lose vrijeme, pa smo hibernirali. Sad je opet doslo sunce, bar malo :)

Sto se tice obrta situacija je sljedeca: ako si gradjanin neke od novih zemalja EU za koju jos (privremeno) ne vrijedi sloboda kretanja, onda ne mozes dobiti dozvolu za zivot i rad u Njemackoj, osim ako imas ponudu za posao i to za posao za koji nema aplikanata koji su njemci ili vec imaju trajni boravak. Jasno? Valjda je, jer je jednostavno.

Workarround: otvoris firmu u maticnoj zemlji, clanici EU (Bugarska, Rumunjska, od 01.07.2013. valjda i Hrvatska). Kao firma imas odmah pravo nuditi svoje proizvode i usluge u cijeloj EU.
Recimo da si vodoinstalater. Umjesto da se zaposlis kod nekog tko treba vodoinstalatera ti otvoris vodoinstalaterski obrt u Hrvatskoj, pa onda s tim koji te kao nije mogao zaposliti jer nemas dozvolu boravka sklopis ugovor da te podugovori za poslove. Dodjes u Njemacku, trazis dozvolu boravka i rada jer trebas tu raditi projekt za svoj vodoinstalaterski obrt koji te iznajmio njemackome. Moraju ti izdati dozvole, inace ih mozes tuziti i dobit ces parnicu na sudu, sa sudskom naredbom da ti se izda dozvole, eventualno i odsteta.

katra46
08.11.2012., 09:40
posta san na pdf.u njemacka-munchen ali nitko ne odgovara pa da evo ovde...

IT software developer... kolika je placa... traze li se i slicno...

koja je situacija sa poslovima u hamburgu za maritimni sektor... on-shore...

www.monster.de pa gledaj
u principu poslova ima dosta, placa ovisi o iskustvu, tehnologiji i za koga radis

eberlin
08.11.2012., 10:02
hej imam pitanje,
sta poslije elternzeita?? prije nisam bila zaposlena, (jer nisam ni bila u njem.) , sad nisam zaposlena jer mi jos nisu rjesili anerkennung!! da li se ja sad kad mi je kcer napunila 3 godine moram negdje prijavljivati, javljati ili slicno?? ima li netko iskustva?!?!

katra46
08.11.2012., 10:04
koja je situacija za IT software developere u muchenu?

Dragi cross-posting prijatelju. Kao sto sam ti odgovorio na podforumu "Njemacka" pogledaj lijepo na online job sites, npr. monster.de pa vidi sta se trazi i koji se uvjeti nude za tvoje konkretne vjestine.
Formulacija "IT software developer" ti je jednostavno odlicna. Odmah se zna da se ne radi o nekom non-IT developmentu, recimo business development-u. Ovdije ti se pod kraticom IT prvenstveno podrazumjeva administracija OS-a. Development je prica za sebe. ICT kraticu koju obozavaju u Hrvatskoj tu vise-manje nitko ne koristi. Zato gledaj po software development, development, Entwicklung i pogotovo po imenima tehnologija (Java, C#, EJB, PHP,...).

da li je tocna info. o tome da se za najam stana daje u startu 3misecne rate za polog stanodavcu i 3 misecne rate za proviziju agenciji...?
U najgorem slucaju da. Mozes, ako se jako potrudis i imas srece, naci stan bez provizije u kom slucaju taj gubitak otpada. Neki stanodavci ce se zadovoljiti i s 2 rate pologa. Ali 3 + 3 nije neuobicajeno.

kolika bi tribala bit neto placa 1 osobi da bi 2 osobe moglo ''komodno'' gori prezivit...
WTF je komodno? Valjda komotno? Comfortable? Ovisi sta ti podrazumjevas pod komforom. Ako je ukljucena masaza, stan s pogledom na Frauenkirche, vlastiti vozac, sky is the limit.
Ako racunas lijepi stan s 2-3 sobe u sirem centru (1000-1400), hranu za 2 osobe i stine troskove (oko 1000), zdravstveno (tvoj dio max 250 za Gesätzliche), koliko smo nabrojali? 3000 min.

katra46
08.11.2012., 10:33
Mislim da se trebas javiti u Agentur für Arbeit da se prijavis kao Arbeitssuchend. Najbolje im posalji mail ili nazovi pa pitaj.
www.arbeitsagentur.de

Fuerteventura
08.11.2012., 17:08
Najnovija karta osobne zaduzenosti u Njemackoj, tocno se vidi koje su regije stedljive (zelene), a koje odrzavaju standard na umjetan nacin (prevelikom zaduzenoscu gradjana):

http://polpix.sueddeutsche.com/polopoly_fs/1.1517686.1352393727!/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/900x600/image.jpg

Quelle:
http://www.sueddeutsche.de/geld/schuldneratlas-ueberschuldung-bei-jungen-erwachsenen-steigt-drastisch-1.1517868

Sto sjevernije, to tuznije :lol:

Alexandra Burek
08.11.2012., 22:26
Naravno da je Bavarska najbolja.
A Sjevernjaci su ljubomorni. :rofl:

Gdje je nestala ta protestantska etika sjeverne Njemacke?
Pojela je gramzivljost i pohlepa.

goldietrickz
08.11.2012., 22:36
Naravno da je Bavarska najbolja.
A Sjevernjaci su ljubomorni. :rofl:

Gdje je nestala ta protestantska etika sjeverne Njemacke?
Pojela je gramzivljost i pohlepa.

Posto sam zivio u Munchenu, a evo odskora i u Berlinu, mogu iz prve ruke reci. Berlin je za Munchen ko New York za Zagreb. Neusporedivo bolji za normalan zivot.

Ovo o "gramzivosti i pohlepi" jasno je valjda samo tebi.

sunčica123
09.11.2012., 13:36
Pozdrav svima, nisam sigurna da li sam na dobrom mjestu ali... zanima me da li netko ima slicno iskustvo - dobila sam ponudu za rad u njemackoj, predala sam sve potrebne papire u njemacko veleposlanstvo u zagrebu i receno mi je da ce proces trajati 6-8 tjedana i da odluku o radnoj dozvoli donosi ured za strance u Minhenu. S obzirom da je proslo vise od 8 tjedana, kontaktirala sam veleposlanstvo i oni ne daju nikakve informacije, samo kazu da budem strpljiva i da je sve jos na uredu za strance u njemackoj. Firma je kotaktirala i taj ured i receno im je da se proces na moze ubrzati i da ce bit gotovo kad bude. Sada, proslo je 10 tjedana otkako sam predala zahtjev i cinjenica da ne mogu dobiti nikakvu informaciju sta se dogadja sa mojim slucajem je zbilja frustrirajuca... Da li se nekome desilo nesto slicno i koje su mi opcije, da li mogu poduzeti ista da se proces ubrza: do sada sam probala sa veleposlanstvom i firma je kontaktirala u ured za strance, sta mi preostaje...? Hvala svima!

FED
09.11.2012., 13:38
Posto sam zivio u Munchenu, a evo odskora i u Berlinu, mogu iz prve ruke reci. Berlin je za Munchen ko New York za Zagreb. Neusporedivo bolji za normalan zivot.

Možeš li ovo malo opisati, dočarati.
Naime, Munchen mi se kao turistu sa kumulativno 3 mjeseca boravka u njemu čini kao vrlo ok grad za život, pa me zanimaju razlike.

kralj27
09.11.2012., 18:37
zanima me kakvo je stanje s bacc. fizioterapije u njemackoj, ako mi netko moze napisat kolko se radi,da li je trazeno zanimanje, ima li rada u 2 smjene,netto ili brutto place kakve su, te sto me najvise zanima koji je potreban stupanj njemackog jezika??
takoder ako netko ima sazanja za švicarsku u usporedbi s njemačkom neka napise...hvala

nasmijana17
09.11.2012., 19:11
Najnovija karta osobne zaduzenosti u Njemackoj, tocno se vidi koje su regije stedljive (zelene), a koje odrzavaju standard na umjetan nacin (prevelikom zaduzenoscu gradjana):

http://polpix.sueddeutsche.com/polopoly_fs/1.1517686.1352393727!/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/900x600/image.jpg

Quelle:
http://www.sueddeutsche.de/geld/schuldneratlas-ueberschuldung-bei-jungen-erwachsenen-steigt-drastisch-1.1517868

Sto sjevernije, to tuznije :lol:

Tocno se vide gdje ima posla a gdje nema....stedljivost u toj karti ne vidim :mig:

Alexandra Burek
09.11.2012., 23:39

Provela sam tjedan dana u Berlinu i ucinio mi se prljav.
A i place su niske, i sigurnost nije na razini Münchena ili Stuttgarta (kad se usporede statistike kriminala).

trustno1
10.11.2012., 18:55

Eto ja sam od tih koji su ostavili sve i otisli.....i uopce mi nist ne fali...onaj tko zeli sjedit doma na guzici zato sto je zasticen (neznam stvarno od cega) nikada nece znati sto je propustio u zivotu i kao takav nikada nece uspijeti...za takvog nema nade...

mojca1
10.11.2012., 20:09
trustno gdje si otišao,kako,dali si imao koga za pomoć ili na sljepo.Početkom prvog krečem u avanturu sa mužem na slijepo u potrazi za poslom bez ičije pomoći,a svi oko nas nas smatraju ludim frikovima jer je kao nemoguće uspjeti bilo gdje u svijetu i da svi idu samo na sigurno,no mi ne možemo na sigurno jer nemamo nikog tko bi nam pružio sigurno.

method_man
10.11.2012., 21:01

Ja sam nedavno razgovarajući s kolegom saznao da je troje naših srednjoškolskih kolega odselilo van. Od nas 30, to je 10%.

Ne znam otkuda ti ove procjene od 5%.

REGII
11.11.2012., 09:47
Bilo je lose vrijeme, pa smo hibernirali. Sad je opet doslo sunce, bar malo :)

Sto se tice obrta situacija je sljedeca: ako si gradjanin neke od novih zemalja EU za koju jos (privremeno) ne vrijedi sloboda kretanja, onda ne mozes dobiti dozvolu za zivot i rad u Njemackoj, osim ako imas ponudu za posao i to za posao za koji nema aplikanata koji su njemci ili vec imaju trajni boravak. Jasno? Valjda je, jer je jednostavno.

Workarround: otvoris firmu u maticnoj zemlji, clanici EU (Bugarska, Rumunjska, od 01.07.2013. valjda i Hrvatska). Kao firma imas odmah pravo nuditi svoje proizvode i usluge u cijeloj EU.
Recimo da si vodoinstalater. Umjesto da se zaposlis kod nekog tko treba vodoinstalatera ti otvoris vodoinstalaterski obrt u Hrvatskoj, pa onda s tim koji te kao nije mogao zaposliti jer nemas dozvolu boravka sklopis ugovor da te podugovori za poslove. Dodjes u Njemacku, trazis dozvolu boravka i rada jer trebas tu raditi projekt za svoj vodoinstalaterski obrt koji te iznajmio njemackome. Moraju ti izdati dozvole, inace ih mozes tuziti i dobit ces parnicu na sudu, sa sudskom naredbom da ti se izda dozvole, eventualno i odsteta.

Pije svega hvala vam na odgovoru,vec sam pomislio da su svi neznalice na ovom forumu.:)

Nadam se da su info.provjerene,i malo sam razocaran,jer sam se nado da bi barem mogo dobit privremeni boravak sa HR-obrtnicom.
A,ovako ako sam vas dobro skuzio, ja sa HR-obrtnicom mogu bit koperant nekom Njemackom obrtu ili firmi.I to ako niko od Njemackih ili starih clanica EU nezeli radit taj poso.

Jer netreba zaboravit da samo 6 mj.nakon sto bi HR trebali uc u EU da Bugarima i Rumunjima istice onih famoznih maximalnih 7 god. zabrane slobodnog kretanja i rada u EU.
Tako da ce za nas HR ostat samo kosti:)

Jedino sto mi nije jasno,dali bi mi imali isti status sa HR obrtom i firmom?

Actros1841
11.11.2012., 10:36
trustno gdje si otišao,kako,dali si imao koga za pomoć ili na sljepo.Početkom prvog krečem u avanturu sa mužem na slijepo u potrazi za poslom bez ičije pomoći,a svi oko nas nas smatraju ludim frikovima jer je kao nemoguće uspjeti bilo gdje u svijetu i da svi idu samo na sigurno,no mi ne možemo na sigurno jer nemamo nikog tko bi nam pružio sigurno.

Pa sad vrlo je malo ljudi uspjelo otić de facto bez ičije pomoći, NA SLIJEPO!

Nije nemoguće, ali je nateži način s vrlo malo šansi za uspjeh!

Odlazak u inozemstvo na rad i život zahtijeva vrlo pomno planiranje, informiranje o mogućnostima ostvarivanja prava boravka i rada u dotičnoj državi, i dosta "materijalnih sredstava u pričuvi" ....

Ima ljudi koji su uz svesrdnu pomoć "obitelji i poznanika" ipak bez pripreme doživjeli fijasko....

U tijeku svog rada s izbjeglicama za trajanja "novih balkanskih ratova" vidio sam svašta što se događalo i onima koji su imali "tetke, stričeve, da čak i braću" već etablirane u Njemačkoj, pa po onoj narodnoj "svakog gosta 3 dana dosta" kad bi to postalo "opterećenje" brzo ih ekspeditirali u ruke karitativnih organizacija ili što je u Njemačkoj bila klasika "tražioce azila"!

Posebna sorta su bili oni koji danas imaju dvojno državljanstvo, jer kad je Njemačka počela vraćat Hrvate nazad, brže su bolje onda vadili putovnice BiH jer eto oni su imali pravo i dalje ostat ....do daljnjega!

Snalazili su se ljudi na razne načine, oni koji bi uspjeli ostat dulje....na "DULDUNG" koji je bio to što i sama riječ kaže_ TRPLJENJE! U rijetkim je slučajvima DULDUNG značio i dobijanje radne dozvole za boravka u Njemačkoj,

procedura je bila ugavnom ista....

1. Dolazak kod rodbine.....mjesec, dva , tri ...neki samo 7 dana ....dok rodbina ne popizdi .....

2. nakon što ih rodbina "definitivno želi maknut s grbače" slijedi javljanje organima i naravno .....ZAHTJEV ZA AZIL!!!! ( što je definitivno bila greška iz razloga što su SVI TAKVI ZAHTJEVI BIVALI ODBIJENI kao neosnovani i riješenje povratku u matičnu državu ČIM SE SMIRE RATNI SUKOBI!

No privremeno su bili "zbrinuti" u ustanovama za prihvat azilanata....obično ili neko "kontejnersko naselje" ili stare NATO kasarne, napuštene i derutne gradske zgrade....djelomično pod skrbi karitativnih organizacija ( zajednička kuhinja itd) i nekim sitnim džeparcem......

3. ljudi bi tada nastojali nekako legalizirat svoj status ( što DULDUNG definitivno nije) stanovali tu gdje su ih smjestili ..dobivali neku crkavicu i radili na crno ( dok ih ne uhvate) i spremali za eventualni povratak

Neki su uspjeli dobit radnu dozvolu i odselili bi u neki unajmljeni stan, djeca su pohađala škole ( iako kao azilanti ili izbjeglice na duldung to nisu morali niti imali pravo) ..no imali su ono što su pametni znali iskoristiti...podršku NGO udruga ...

Pa je tako mnogo vrlo mnogo njih iz BiH uspjelo iz Njemačke preko velike bare u Kanadu i SAD....Arizona je puna tih bivših izbjeglica iz Njemačke ...kao i Toronto i Montreal, Vancuver....dosta je toga ilegalno prešlo u Dansku i na čuđenje svih USPJELO I OSTAT TAMO ....čak do Švedske gdje su bivali "getoizirani" van gradskih naselja....Neki su otkrili GB, u koju se nije lako moglo ilegalno, ali je njihova procedura za azil bila manje restriktivna od one Njemačke i ostalih EU članica....pa su dok nije bilo viza za HR putovnice na jednu putovnicu prelazile čitave horde ....trgovina lažnim HR putovnicama je bila na vrhuncu dok nije uveden vizni režim!

E sada da se vratim na one koji su otišli u Kanadu ili SAD ..preko crkvenih organizacija koje su brinule i o izbjeglicama ....

Takva organizacija bi nalazila "garante" u tim zemljama, koji bi preuzeli garancije i prvi smještaj "kandidata" za odlazak ....šanse za uspjeh su imali naravno "mlade obitelji s djecom" i kvalifikacijama tada potrebite u tim zemljama što je bila i garancija da će ubrzo tamo imat svoj posao i uredan život!

Osobno znam neke od njih koje sam zbrinjavao nakon što bi postavili zahtjev za azil ....jedna je obitelj iako je imala i legalni status u Njemačkoj otišla u Kanadu ....( inaće Srbi iz Sarajeva) on VKV Kuhar, i ubrzo su se snašli tamo ....pa za njima i dalja njihova rodbina koja je još bila na DULDUNG u Njemačkoj...sestrična .....i brat mu koji je bio vozač....jedne znam koji su preko caritasa otišli u ARIZONU

Jedan moj poznanik a mogu reč i prijatelj koji je u Hrvatskoj ovih dana očekuje "startni pucanj" za odlazak u Kanadu, naravno LEGALNI i prošao je proceduru ( informirao se ) i na našem vozačkom forumu je detaljno opisao NAČIN na koji ide ( forum hrvatski-truckstop.com) ...uglavnom preko forumskog poznanstva jednog kolege vozača u KANADI koji je tamo došao preko caritativne organizacije kao izbjeglica i danas je svoj gazda sa više kamiona, uspio je naći "garanta" ....našao je firmu koja će ga zaposlit.....prošao sve uvjete ....i to je to!!!!

Odlazak na slijepo je po meni ČISTA LUTRIJA i neozbiljan korak!
Financijski izdatak nije mali jer postavljaju je se prva pitanja osnova za život

1. Gdje i koji smještaj?
2. Prehrana ?
3. Posao? Koji su uvjeti da bi dotična država dala pravo na boravak i rad?
4. hoću li za "ulaznu vizu" koja je preduvjet MORAT u domovinu? I koliko traje postupak onda????
5. Hoće li poslodavac ako procedura traje više mjeseci istrajat baš na tome da mene zaposli ili će uzet nekoga koga mu u međuvremenu njihov zavod za zapošljavanje ponudi????

U današnje vrijeme i retriktivnu politiku EU država takav je način odlaska prije osuđen na propast nego na uspjeh! Bez obzira na stručne kvalifikacije i profesionalni profil!

Pametni ljudi se prije u domovini obilato i ciljano informiraju, pogledaju uvjete koje moraju ispuniti da bi u dotičnoj državi dobili boravak i posao, spremaju neku zalihu financijskih sredstava i TRAŽE ONDA TKO ĆE BAŠ NJIH U REDOVITOJ PROCEDURI ZAPOSLIT i riješit "administraciju" države!

Izuzetaka uvijek ima....i mnogo sreće....ali baš NA SLIJEPO je "prejaki DUHAN" za popušit!

Actros1841
11.11.2012., 11:07
Pije svega hvala vam na odgovoru,vec sam pomislio da su svi neznalice na ovom forumu.:)

Prije svega nisu neznalice na ovom forumu, već je na tvoje upite baš u ovom topicu dano već bezbroj odgovora i to kvalitetnih i detaljnih! Svakih par dana nekome odgovarat na ono što je već barem 5 puta odgovoreno nije više zabava nikome!

Nadam se da su info.provjerene,i malo sam razocaran,jer sam se nado da bi barem mogo dobit privremeni boravak sa HR-obrtnicom.
A,ovako ako sam vas dobro skuzio, ja sa HR-obrtnicom mogu bit koperant nekom Njemackom obrtu ili firmi.I to ako niko od Njemackih ili starih clanica EU nezeli radit taj poso.

Krivo zaključivanje, vjerojatno zato što se ne uklapa u vlastito viđenje problema, ili stoga što su vlastite predođbe drugačije od onih ostvarivih!

Ulaskom u EU za hrvatske građane neće u svim članicama biti moguće slobodno kretanje "radne snage" boravka i rada, kao što je to pravilo za EU građane. Pristupni pregovori predviđaju mogućnost ograničenja od strane svake pojedine EU članice a na njima je da se do pristupa Hrvatske o tome IZJASNE!!!!

No pošto EU pravila i pristupni pregovori NE MOGU ograničavat slobodu trgovine, prometa roba i usluga na nivou PRAVNIH SUBJEKATA, ( čitaj firmi) tako već danas jedan rumunjski obrtnik, zanatlija itd IMA PRAVO ponuditi svoje usluge na teritoriji EU država!

Što će reč..da karikiram i okvirno predočim....

Jedan građevinski poduzetnik, sa regisitriranom firmom, može ponuditi svoje usluge građenja objekata u svakoj EU članici, i to mu se NESMIJE ODBITI...
npr. poduzetni nađe investitora ( ili građanina) koji želi sagradit obiteljsku kuću.....za to angažira ugovorom tog poduzetnika sa registriranom firmom iz Hrvatske....naravno da je arhitekt predvidio u svom planu koliko traje izgradnja jedne kuće ....mjesec, dva , tri ....na ta 3 mjeseca poduzetnik iz HR može doć sa svojom ekipom zidara, armirača, i kaj ti ja znam i izgradit tu kuću!!!!
naravno da za to mora u toj državi prijavit nadležnim organima da on sa svojim radnicima dolazi tu i tu ....na toliko i toliko i dobit će dozvolu ( jer je ne mogu odbiti) u kojoj je navedeno ...Pero Petrić vlasnik obrta, i njegova ekipa u kojoj su
Mirko Mirković -zidar
Jura Jurić - parketar
Mato Matić- estrih polagać----

grade kuću po ugovoru Fritza Ferdinanda iz Frankfurta....u trajanju 3 mjeseca ....

Ili situacija koja je dovela do akcije njemačke carine, državnog odvjetništva itd...

Tvrtka Kaufland je raspisala natječaj za obavljanje poslova skladištenja i komisioniranja 200.000 paleta u razdoblju od 1.01.2012 - 1.06.2012....i taj je posao dobila tvrtka uslužnih djelatnosti Romea Romiča iz BUKUREŠTA ....ili GEZE Mađaroša iz Budimpešte.....

Tvrtka Geze Mađaroša za obavit taj posao treba 250 radnika koji su u radnom odnosu s tvrtkom Geze Mađaroša....i odlaze na tih 6 mjeseci u Heilbronn gdje je skladište Kauflanda i rade u tom skladištu!!!!! Imena su navedena i izdana je dozvola .....Geza Mađaroš je unajmio 40 stanova na 6 mjeseci, potrpao svoje radnike po 6-8 osoba u takav stan, ima kombi ili autobus kojim ih vozi na posao....sve 5!!!!

No Kaufland i tvrtka Geze Mađaroša su zaboravili da MORAJU TE RADNIKE PLATITI 7,86€ po satu MINIMALNO! Najnovije 8,12€ po satu ....za poslove gdje ne treba vrijeme priučavanja, a viličariste najmanje 9,50€ ....Geza Mađaroš je radnike plaćao 4,50€ po satu ....Kauflandu je fakturirao 20€ po satu i radniku ....što je Kauflandu bilo jeftinije nego da uzme radnike preko njemačke firme za unajmljivanje radnika jer njemačka bi uzela poštivajuć minimalnu nadnicu 28€ po satu i radniku od Kauflanda! .....

Pljuc .....racija u Kauflandu, carina kao izvršni organ poreznih organa, DO ...policija ....radnici doma...Kauflandu kazna, GEZI kazna! Posao stoji!

Konzekvenca ....Kaufland uzima preko noći radnike iz Poljske preko njemačke Zeitarbeit firme....taj radnik dobija tih 8€ ....firma fakturira Kauflandu 28€ po satu i to je to!

Jer netreba zaboravit da samo 6 mj.nakon sto bi HR trebali uc u EU da Bugarima i Rumunjima istice onih famoznih maximalnih 7 god. zabrane slobodnog kretanja i rada u EU.
Tako da ce za nas HR ostat samo kosti:)

Jedino sto mi nije jasno,dali bi mi imali isti status sa HR obrtom i firmom?

Njemčak je već sada puna Bugara i Rumunja koji su već preplavili tržište rada i srušili ionako niske satnice u tom sektoru!

Ovdje u mom kraju gdje je sve puno prehrambene industrije koja radi većinom za sve te "diskontere" na pakiranju i komisioniranju imaš možda na 300 ljudi jednog koji govori njemački...ostalo su ili samo poljaci ili mađari ili rumunji!!!!!

ljubas
11.11.2012., 12:20
Kako se vidi iz naslova, putujem za Zagreb 16.11. u 17.00 sati iz Muenchena. Ukoliko ima zainteresiranih neka se jave na: 0151 / 6303 6616 ili 00385 91 / 221 5556, radi detaljnog dogovora...
Lijep pozdrav, Ljubas.:kava:

Asli29
11.11.2012., 12:47
Pozdrav,

znate li mozda na kojim bankomatima dizati novce u Minhenu, ako imam devizni racun otvoren u PBZ banci?
Rekli su mi da moram pronac bankomat sa logom Intesa Sanpaolo grupe, ali se uopce ne snalazim oko toga.
Ako itko zna, molila bih da mi da savjet,

Hvala :)

juicehead
11.11.2012., 15:22
Pozdrav,

znate li mozda na kojim bankomatima dizati novce u Minhenu, ako imam devizni racun otvoren u PBZ banci?
Rekli su mi da moram pronac bankomat sa logom Intesa Sanpaolo grupe, ali se uopce ne snalazim oko toga.
Ako itko zna, molila bih da mi da savjet,

Hvala :)

Intesa Sanpaolo nema podružnicu u Njemačkoj tako da nećeš pronaći te bankomate.
Tih problema nema s računima Zagrebačke banke, jer na bankomatima HypoVereinsbank - HVB dižeš novce bez provizije ukoliko se radi o deviznom računu. Ako imaš kunski račun, uzme ti se dio novca zbog pretvorbe u euro.
Prebaciš si novce s PBZ računa na neki drugi (Zagrebačke banke), a nije ni loše otvoriti račun u Njemačkoj. Mnoge tvrtke traže od zaposlenika upravo njemačke račune, tj. samo na njih žele uplaćivati plaće.

Asli29
12.11.2012., 09:59
Intesa Sanpaolo nema podružnicu u Njemačkoj tako da nećeš pronaći te bankomate.
Tih problema nema s računima Zagrebačke banke, jer na bankomatima HypoVereinsbank - HVB dižeš novce bez provizije ukoliko se radi o deviznom računu. Ako imaš kunski račun, uzme ti se dio novca zbog pretvorbe u euro.
Prebaciš si novce s PBZ računa na neki drugi (Zagrebačke banke), a nije ni loše otvoriti račun u Njemačkoj. Mnoge tvrtke traže od zaposlenika upravo njemačke račune, tj. samo na njih žele uplaćivati plaće.

Hvala puno na odgovoru. Eto, morat cu podignit novce sa bilo kojeg bankomata onda. Nadam se da provizija nije prevelika. :503:
U PBZ banci sam rekla da otvaram devizni racun koji mi treba za koristenje dok sam u Njemackoj, rekla je da nema problema i da samo moram pronaci bankomat Intesa grupe. Dobro, sta je tu je, sad je tako kako je.

Hvala ti :)

bast123
12.11.2012., 13:20
Imam par pitanja. :) Prije mjesec dana odlucila se preselit kod dragog u Njemacku, tocnije Munster. Posto mi njemacki jezik trenutno zvuci jednako kao i kineski, dakle ne razumijem nista, da li netko zna mozda gdje bi u Munsteru mogla upisat neki tecaj? I dok se ne uhodam u to sve, da li zna netko mozda stranicu gdje bi mogla pogledat za poslove koji ne zahtjevaju znanje njemackog, ili jos bolje da li zna nekoga da trazi? Ciscenje, pospremanje, radila bi bilo sto. Znam da su sanse male, ali opet, u nadi je spas. :D

Actros1841
12.11.2012., 14:51
Imam par pitanja. :) Prije mjesec dana odlucila se preselit kod dragog u Njemacku, tocnije Munster. Posto mi njemacki jezik trenutno :D
Munster ili Münster/Westfalen?

Njezna
12.11.2012., 16:00
Imam par pitanja. :) Prije mjesec dana odlucila se preselit kod dragog u Njemacku, tocnije Munster. Posto mi njemacki jezik trenutno zvuci jednako kao i kineski, dakle ne razumijem nista, da li netko zna mozda gdje bi u Munsteru mogla upisat neki tecaj? I dok se ne uhodam u to sve, da li zna netko mozda stranicu gdje bi mogla pogledat za poslove koji ne zahtjevaju znanje njemackog, ili jos bolje da li zna nekoga da trazi? Ciscenje, pospremanje, radila bi bilo sto. Znam da su sanse male, ali opet, u nadi je spas. :D

Ako je Münster, to je veoma lip grad!
I imas u skoro svim krajevima VHS = Volkshochschule (u privodu Narodnavisaskola) to ti je ono da se malo mozes jednostalno i poprilicno jeftino nadoucavati! (kursovi za njemacki a strance su pogotov jeftini valjda ces vise platiti za Bus tamo neko za ucenje"
Taj Kurs se pretezno zove "Deutsch als Fremdsprache" i evo tu
http://vhs.muenster.de/
ili tu ga imas http://vhs.muenster.de/documents/5000/Programm2012_2013_web.pdf od stranice 93!
preporucila bi ti da ako nemas posao a valjda ga neces odmah imati ili moci raditi da uzmes onaj svakodnevni i da nastavis odmah s drugim kada zavrsis prvi.
Te bi bilo mozda pametno da otides sa dragim ponekad vanka s nekim njemackoim kolegama, to znaci da malo izbjegnes HR ili YU sredinu dok ne naucis malo bolje njemacki! lipoje u drustvu osoba koje dobro razumis ali ipak ces u drustvu "tudeg jezika" vise nauciti!

juicehead
12.11.2012., 16:05
Hvala puno na odgovoru. Eto, morat cu podignit novce sa bilo kojeg bankomata onda. Nadam se da provizija nije prevelika. :503:
U PBZ banci sam rekla da otvaram devizni racun koji mi treba za koristenje dok sam u Njemackoj, rekla je da nema problema i da samo moram pronaci bankomat Intesa grupe. Dobro, sta je tu je, sad je tako kako je.

Hvala ti :)

Nema na čemu :).
Inače, provizija ti iznosi 20,00 kn+0,4% od iznosa koji podižeš. Bio sam i ja u sličnim "nevoljama" pa znam.

SlaveLabor
12.11.2012., 20:33
Koju banku i koju karticu bi predložili za plaćanje u dučanima (npr. saturn, penny, H&M) i online trgovinu?

Njezna
12.11.2012., 23:46
Koju banku i koju karticu bi predložili za plaćanje u dučanima (npr. saturn, penny, H&M) i online trgovinu?

saturn i penny samo primaju Girokartice znaci Maestro ili takozvane EC kartice.
Te kartice ti primaju vise manje svi ducani.

Robne kuce (osim evo saturn i mediamarkt kojima valjda nije potrebno) inace primaju sve poznate kartice:
AMEX (american Express) Eurocard (Mastercard) i Visa!

Eurocard i Visa se prima najvise, Amex malo manje a Dinners jos manje.
Ponekad ima ali i ducane koji primaju samo jednu ili 2 od navedenih.

A banku biraj najbolje po tome, koja ima blizu tvog stana i u gradu Bankomate.
Inace ti nema ovdje to placanje sa karticom na rate itd. i ako imas Tu Maestrokartice nitko vise ne gleda od koje Banke je.
I u ducanu imas samo 1 ili 2 terminala za kartice a ne ka u HR 5-6!

anjabooklover
13.11.2012., 09:16
...a imaš i internet, programčiće na internetu za učenje njemačkog, a ja npr. na smartphone-u imam i program busuu na kojem učim malo njemački dok čekam nešto i sl.

SlaveLabor
13.11.2012., 10:22
Hvala na odgovoru.
Mislim da cu uzeti Sparkasse Girokonto. Nije mi bitno placanje na rate nego da ne nosim stalno gotovinu sa sobom i skupljam sitnis :)

bata konj harmonikas
13.11.2012., 11:40
vezano za obracun poreza, da li stranci moraju da placaju pflege, arbeitslosen itd osiguranja, zdravstveno penziono itd ili dobijemo lovu na ruke pa uplacujem ako hocu i u hrvatskoj recimo ?

Njezna
13.11.2012., 12:13
Hvala na odgovoru.
Mislim da cu uzeti Sparkasse Girokonto. Nije mi bitno placanje na rate nego da ne nosim stalno gotovinu sa sobom i skupljam sitnis :)

Znaci Maestro ili EC Kartica.
Imas jos ukljuceno dosta puta Geldkartechip pa mozes staviti i jos novaca na Chip, pa to ti je ono dobro za placanje parkiranja ili neki sitnica. Ali tu ti je dosta imati uvik 20 Euro na tome.
A evo ne trebas ni uvik blizu imati Bankomat jer evo u bilo kojoj Banci da jesi sa ton karticon mozes dignuti u REWE i Penny Samoposlugama do 200 Eura ako kupis kod njih za vise od 20 Eura!

Actros1841
13.11.2012., 14:23
Moraš plaćat! Oduzima se već od brutta na obračunu plaće,
a jedino što ne moraš plaćat je crkveni porez....ali za to moras istupit iz crkve a praksa rimo-katoličke jeste da onda obavijesti crkvu u domovini....pa nemaš pravo na npr. krštenje djece, vrtiće koje vodi i financira crkva..vjenčanje itd....

bata konj harmonikas
13.11.2012., 15:23
Moraš plaćat! Oduzima se već od brutta na obračunu plaće,
a jedino što ne moraš plaćat je crkveni porez....ali za to moras istupit iz crkve a praksa rimo-katoličke jeste da onda obavijesti crkvu u domovini....pa nemaš pravo na npr. krštenje djece, vrtiće koje vodi i financira crkva..vjenčanje itd....

hvala. nemaju oni koga obavijestit, nisam uzivotu bio u crkvi :rofl:

jos jedno pitanje, kod nas je iznos dnevnice vise manje reguliran i unutar hrvatske dodje nekakvih 170 kuna dnevno a vanka varira od 25-30 do 60-70 eura, zavisno od firme i zemlje u koju se putuje. zanima me da li postoji nesto slicno u njemackoj, znaci ako radim za njemacku firmu u njemackoj koja me salje na teren, specificno za IT sektor recimo, koliko bi bila njihova dnevnica, onako nekakav minimum ?

sunčica123
13.11.2012., 16:25
Pozdrav svima, nisam sigurna da li sam na dobrom mjestu ali... zanima me da li netko ima slicno iskustvo - dobila sam ponudu za rad u njemackoj, predala sam sve potrebne papire u njemacko veleposlanstvo u zagrebu i receno mi je da ce proces trajati 6-8 tjedana i da odluku o radnoj dozvoli donosi ured za strance u Minhenu. S obzirom da je proslo vise od 8 tjedana, kontaktirala sam veleposlanstvo i oni ne daju nikakve informacije, samo kazu da budem strpljiva i da je sve jos na uredu za strance u njemackoj. Firma je kotaktirala i taj ured i receno im je da se proces na moze ubrzati i da ce bit gotovo kad bude. Sada, proslo je 10 tjedana otkako sam predala zahtjev i cinjenica da ne mogu dobiti nikakvu informaciju sta se dogadja sa mojim slucajem je zbilja frustrirajuca... Da li se nekome desilo nesto slicno i koje su mi opcije, da li mogu poduzeti ista da se proces ubrza: do sada sam probala sa veleposlanstvom i firma je kontaktirala u ured za strance, sta mi preostaje...? Hvala svima!

Danas sam ponovno zvala veleposlanstvo i nikakve nove informacije, zena mi je odrzala predavanje da se strpim i da cekam i da to sto procedura traje dulje nego su mi prvo rekli nije njen problem... Pitala sam u firmi da ponvno zovu ured za strance, ali sam bas sva beznadna oko ove situacije... Da li netko ima ikakav savjet? Stvarno sam ocajna.... :confused:

Njezna
13.11.2012., 18:17
hvala. nemaju oni koga obavijestit, nisam uzivotu bio u crkvi :rofl:

jos jedno pitanje, kod nas je iznos dnevnice vise manje reguliran i unutar hrvatske dodje nekakvih 170 kuna dnevno a vanka varira od 25-30 do 60-70 eura, zavisno od firme i zemlje u koju se putuje. zanima me da li postoji nesto slicno u njemackoj, znaci ako radim za njemacku firmu u njemackoj koja me salje na teren, specificno za IT sektor recimo, koliko bi bila njihova dnevnica, onako nekakav minimum ?

Firma za koju ja radim (isto IT-sektor)
dnevnice ovise o cjenama u drugim drzavama i to se odnosi ne na cjene prehranbreni artikla nego na cijene u restorima itd. jer nemozemo ocekivati da nam radnik u tudem gradu jos navecer kuha, pogotove ne ako je u Hotelu, ako se ide na duze negdje i ima apartman sa kuhinjom padaju i dnevnice. Tako je kod nas!

bata konj harmonikas
13.11.2012., 19:48
da malo sam zujao po netu, dnevnice unutar njemacke su dosta lose koliko vidim, oko 24 eura za 24 sata, ne znam da li je to zakonski minimum ili ima neka shema sa porezom i to je to u bilo kojoj firmi jer bi preko tog iznosa firma morala placati dodatni porez. izvan njemacke bi bilo naravno vise. ispada da hrvatske firme placaju prilicno dobre dnevnice zapravo.

Actros1841
13.11.2012., 20:29
Dnevnice su stupnjevane prema dužini trajanja odsutstva od stalnog mjesta rada!
8h= 6€
12-14h=14€
24h=24€
To su iznosi neoporezivi unutar Njemačke....+ račun za noćenje bez doručka!

Za druge države postoji lista s neoporezivim iznosima pa je recimo npr. Fra ncuska 45€ a Pariz 70€ opet neoporezivo!
Firma može platiti i dvostruke iznose ali mora za iznose iiznad neoporezivog paušalno platit porez u iznosu 25% ili firma ili zaposlenik.
Fiirma može i ne mors plaćat dnevnice....zakonski nema obvezu.....u tom slučaju zaposlenik u svojem godišnjem obračunu te iznose odbija od "svog poreznog duga". Zato je potrebno vodit točnu listu s vremenom polaska i dolaska naza a dnevnice se računaju po kalendarskim danima. I uvjet je da je putovanje najmanje 30km od mjesta rada te da unutar tih vremena nema dolaska na stalno mjesto rada jer se u tom slučaju prekida trajanje odsustva.

Npr. Odlazak u 6h....u 14:30 navratio u firmu....i otišao ponovno u 15h na mjesto manje od 30km udaljeno...= 6€ ali vremena se mogu zbrojit....pa tako u gornjem slučaju odlazak u 15:30h i ostanak do 23h daju max 14€ dnevnice. Isto se odnosi na "Kilometergeld" iznose koji se obračunavaju za korištenje vlastitog vozila za službeni put i za razliku od puta na posao i s posla obračun vrijedi za ukupnu km.....a ne samo u jednom pravcu kao za odlazak na posao.

Njezna
14.11.2012., 02:36
porez ti dozvoljava dorucak za 4,90 Eura.
Zato skoro svi Hoteli prodaju tako zvane businesspackage u kojima kupis neke usluge u kojima je dorucak i cim se dorucak vise ne pise na racunu moze ga i odbiti od poreza. Suludo ali takvo je.
Evo posto ja knjizim i dosta soba u mojoj kompaniji odnoso radim obracune za dnevnice/poslovna putovanja.
Igra ide vako dorucak naprimjer u hotelu 14 Eura
Businesspackage ukljucjuci dorucka i nekih drugi mali pizdarija koje ne treba i kosta 19 Eura i puno kompanija uzme i plati tih 19 Eura jer ih mozemo kompletno pravdati pred porezom a od dorucka inace samo 4,90 :504::504::504::504:

bast123
14.11.2012., 12:18
Munster ili Münster/Westfalen?

Tu sam :D http://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnster

bast123
14.11.2012., 12:21
Ako je Münster, to je veoma lip grad!
I imas u skoro svim krajevima VHS = Volkshochschule (u privodu Narodnavisaskola) to ti je ono da se malo mozes jednostalno i poprilicno jeftino nadoucavati! (kursovi za njemacki a strance su pogotov jeftini valjda ces vise platiti za Bus tamo neko za ucenje"
Taj Kurs se pretezno zove "Deutsch als Fremdsprache" i evo tu
http://vhs.muenster.de/
ili tu ga imas http://vhs.muenster.de/documents/5000/Programm2012_2013_web.pdf od stranice 93!
preporucila bi ti da ako nemas posao a valjda ga neces odmah imati ili moci raditi da uzmes onaj svakodnevni i da nastavis odmah s drugim kada zavrsis prvi.
Te bi bilo mozda pametno da otides sa dragim ponekad vanka s nekim njemackoim kolegama, to znaci da malo izbjegnes HR ili YU sredinu dok ne naucis malo bolje njemacki! lipoje u drustvu osoba koje dobro razumis ali ipak ces u drustvu "tudeg jezika" vise nauciti!

E super,hvala ti puno :)) Ma dragi mi je njemac, a pricamo na engleskom. I iskreno to me jako bedira jer sam tu sama, a svi njegovi pricaju njemacki, engleski im je koma. :( Tako da hrvatski ili slican jezik mislim da necu cut dugo dugo vremena vise. :(

Actros1841
14.11.2012., 16:13
Tu sam :D http://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnster

E super,hvala ti puno :)) Ma dragi mi je njemac, a pricamo na engleskom. I iskreno to me jako bedira jer sam tu sama, a svi njegovi pricaju njemacki, engleski im je koma. :( Tako da hrvatski ili slican jezik mislim da necu cut dugo dugo vremena vise. :(

E pa lipa, dobrodošla u grad skrojen po mjeri čovjeka! Grad koji ima više bicikla po glavi stanovnika nego KINA i Nizozemska! Grad koji ima podzemnu garažu na kolodvoru za BICIKLE!

Grad koji i pješice obiđeš u 2-3 sata! Grad studenata i činovnika ( banki i osiguranja) ....grad koji ima prekrasni ZOO s delfinarijem, Aasee u centru grada, Südpark ....do kojeg sam od stana imao samo 400m!!!

A üto se hrvatskog jezika tiće .....čut ćeš ga! Ima naših profesora medicine što predaju na fakultetu i UNI klinik!

Ako odeš u onaj "pajzl" blizu kolodvora nedeljom ....zvani "Berliner Bär" na uglu Herwarthstrasse i Bahnhofstrasse tu je ekipa iz "kamenjara" ....ili u kod Talijana "Adria" Eiscafe u Engelstrasse!

A možeš i nedeljom na misu u Clemenskirche u samom centru, ali tu ekipu ti stvarno nebih preporučio!

A dragi ti je sigurno čuo za "naš" restoran i hotel Coerheide u Coerde...Königsbergerstrasse! Iako dugo nisam bio u Münsteru, mislim da Božo još drži "naš" restoran! ( Ispravak .....srušena je zgrada i nema više ...šmrc, šmrc!) budem se ja raspital gdje je Božo sada koji lokal je preuzeo! A i ja još imam dobre prijatelje u Angelmode u Münsteru.....a i sestra radi u Münsteru, a i majka mi je nedaleko Münstera u Senden! Baš se spremam početkom idućeg mjeseca s prijateljem iz Muenstera pravit domaće KRVAVICE jer onih kakve smo mi navikli OVDJE NEMA! A ja ih merkam već duže vremena za dušu! S kiselim kupusom i kuhanim krumpirom, napravit ćemo jedno 20kg hah hahhaaha!

A možda se jednom i sretnemo na klizanju u Eishalle u Münsteru, jer u Osnabrück ne mogu sa svojom plaketom, ali do Eishalle u Münster mogu!

A i odjeću i obuću kupujem u pravilu u Münsteru u Leffersu......samo što na žalost ne stanujem više tamo, ali nisam ni daleko, pola ure ....laganini!

A što se tečajeva tiće......VHS Volkshochschule..... jedna NGO organizacija je isto aktivna u tečajevima ( čak i besplatni mislim) GGUA ( Gemeinützige Gesellschaft zu Unterstützung Asylsuchender) i Inlingua ( skupo) .....na Sveučilištu ima pomoć studentima u učenju njemačkog preko studentske organizacije ASTA....

P.S. ako još nemaš papire boravak i rad ...nebih ti preporučio zajebanciju s radom na crno u Münsteru! To je grad u kojem je traženje rada na crno jako efikasno, i nemilosrdna uprava za strance ( Ausländeramt) koja veä 10 godina se drži slova zakona o strancima ko pijan plota od kada je otkrivena prodaja "papira" od strane bivšeg načelnika uprave za strance Assholda, koji je oženio neku 19-20 godišnju Kosovarku a njena braća onda udarila biznis sa "Duldung" i boravak i rad! Uhitili su ga na radnom mjestu! Sad mi se čini da bi mogao imat svoj odvjetnički ured specijaliziran za zakon o strancima, jer je kaznu služio u Münsteru ( u Gartenstrasse je "bajbokana") a preko dana je radio u odvjetničkoj kancelariji u Greven-u)

Njezna
15.11.2012., 02:10

Ma nema ti skoro grada u njemackoj gdje mozes zaobici nas jezik,
mislim da ce imati u svakom gradu iznad recimo 50.000 stanovnika neko mjesto ti se okupljaju "Yugovici" (kazem namjerno jer u manjin gradovima imas evo samo jedno takvo mjesto u vecim i jos po nacionalistma jedno ili vise.
Mislim da je veoma dobra stvar uciti njemacko jezik u grupi drugih stranaca i da bi bila mozda cak sreca ako nemas u toj gruppi nekoga iz nasih krajeva. A opet nades mozda neku osobu tu kao frienda i tako se ucite zajedno i napredujete tako.

A vidis da i Actros ti kaze da ima nasih i da te goni ca od crkve.
Pa evo mogu ti reci da te hrv. kat. missije su jedan svijet za sebe u njemackoj.
Ovisno o sveceniku i casnim sestrama su ponekad bas po nekim pitanjima jos 10 godina iza Hrvatske. Ali ima i par missija koje imaju uspjesan rad sa mladima i dobre ponude i di se neocekiva da si svetac ako ides tamo.

Dukkai
15.11.2012., 06:07
Imam pitanje za ove koji su nedavno isli raditi tamo. Gledam EU plavu kartu i kaze da te treba poslodavac platiti 35k odnosno 45k godisnje brutto da bi dobio kartu.

Da li je uopce to realno za ocekivati, da ce netko toliko htjeti platiti radnika? Mislim, vjerojatno ce se naci netko iz EU tko ce raditi za manje. :ne zna:

kookan
16.11.2012., 04:52
mene samo zanima dali se ulaskom u eu ,,,,hoce li se moci boraviti duze od 3 mjeseca,,znaci samo boravak kod rodbine ili sl.,a da se nemora raditi pauza ko sto je sada

njemacka je u pitanju

kookan
16.11.2012., 06:16
ta plava karta je s....e,,,,nigdje se nemoze naci ko izdaje tu kartu ,gdje ,kako ,kome

Dukkai
16.11.2012., 09:01
ta plava karta je s....e,,,,nigdje se nemoze naci ko izdaje tu kartu ,gdje ,kako ,kome

ovisi gdje trazis (http://www.bluecard-eu.de/blaue-karte-eu-deutschland/). :ne zna:

anjabooklover
16.11.2012., 09:11
Imam pitanje za ove koji su nedavno isli raditi tamo. Gledam EU plavu kartu i kaze da te treba poslodavac platiti 35k odnosno 45k godisnje brutto da bi dobio kartu.

Da li je uopce to realno za ocekivati, da ce netko toliko htjeti platiti radnika? Mislim, vjerojatno ce se naci netko iz EU tko ce raditi za manje. :ne zna:

Pa taj netko bi morao moći platiti troškove života u Njemačkoj, a ako taj netko ima obitelj, teško da mu može biti dovoljno manje od 35000 eura brutto godišnje

Dukkai
16.11.2012., 09:20
Pa taj netko bi morao moći platiti troškove života u Njemačkoj, a ako taj netko ima obitelj, teško da mu može biti dovoljno manje od 35000 eura brutto godišnje

Sve je to meni jasno, ali zasto bi platio netko, primjerice, Hrvata za 35k, ako moze uzeti nekoga tko je tamo i ima manje troskove (prije svega stanovanja) za 30k?

Mislim, pitam to jer me interesira koliko je to uopce realno za ocekivati, da ce te netko za tu cifru zaposliti.

spishka
16.11.2012., 09:22

u njemačkoj nije standard da radi samo jedan roditelj, tako da je za jednu osobu to još uvijek relativno visoka plaća (bruto 45 000, ne 35 000).

no ne znam što ste zapeli za tu plavu kartu, plava karta je oblik momentalne trajne imigracije kojoj je za cilj privući vrhunske stručnjake koji inače radije odlaze u sjevernu ameriku i skandinaviju, jer je njemačka pomalo zloglasna kao odredište za takvu ekipu, budući da je cijela imigracijska procedura dosta restriktivnija nego u spomenutim državama (postoje neki detalji koji se čine nebitni kad pod svaku cijenu želiš van, no nakon nekog vremena postane frustrirajuće - ako želiš trajno emigrirati i imaš djecu, nije baš zgodno ići u države koje desetljećima neće dati državljanstvo nikome od vas, a u tome prednjače zemlje njemačkog govornog područja, posebno austrija i švicarska). no dakle, ako nemate ponudu za posao s godišnjom plaćom 45 000€, plava karta je off, no to nije ni blizu jedini način imigracije u njemačju. za smrtnike postoji niz drugih metoda dobivanja radne i boravišne dozvole, s tom razlikom što se ne radi o trajnoj dozvoli boravka par prvih 3-5 godina i put do državljanstva je dug i spor.

Dukkai
16.11.2012., 09:26
u njemačkoj nije standard da radi samo jedan roditelj, tako da je za jednu osobu to još uvijek relativno visoka plaća (bruto 45 000, ne 35 000).

Postoji i 45k i 35k, ovisi po kojoj osnovi.

Iako, meni se plava karta cini kao najjednostavnija opcija. Ovo sve ostalo mislim da je slicno kao i LMO za Kanadu, znaci dugotrajan proces.

spishka
16.11.2012., 09:39
pa, to i je najjednostavnija opcija ako imaš takvu ponudu za posao, upravo u tome je poanta. no imaš li je? to je uvedeno da se omogući da ekipa koju poslodavci jako jako žele ušeta u njemačku bez terora rezerviranog za obične smrtnike.
ali jedini način da plavu kartu dobiješ je ponuda za posao s tolikom plaćom. a ja sam samo htjela reći da ako toliku plaću ne možeš dobiti, to ne znači da ne možeš ići raditi u njemačku. a toliku plaću teško da ćeš dobiti s par godina nespektakularnog iskustva.

Dukkai
16.11.2012., 10:00
pa, to i je najjednostavnija opcija ako imaš takvu ponudu za posao, upravo u tome je poanta. no imaš li je? to je uvedeno da se omogući da ekipa koju poslodavci jako jako žele ušeta u njemačku bez terora rezerviranog za obične smrtnike.
ali jedini način da plavu kartu dobiješ je ponuda za posao s tolikom plaćom. a ja sam samo htjela reći da ako toliku plaću ne možeš dobiti, to ne znači da ne možeš ići raditi u njemačku. a toliku plaću teško da ćeš dobiti s par godina nespektakularnog iskustva.

true.

Nego, kada smo vec na toj temi, koji je onda drugi nacin za ici raditi u Njemacku? Osim, onog ocitog, ici tamo i traziti posao. :ne zna:

spishka
16.11.2012., 10:10
ja ne znam što ljudima s faksom znači taj ići tamo, ne znam pratiš li temu o norveškoj, bio je jedan dečko divno opisao kako je došao gore nadobudno pa su mu, kamo god je išao, rekli da se prijavi preko interneta.
ja iskreno ne mogu zamislit niti jednu firmu koja fakultetlije zapošljava po načelu dođeš, pokucaš, pitaš jel ima posla. tako se dobivaju poslovi pranja suđa i čišćenja uredskog prostora.
javljaš se na natječaje dok ti netko ne ponudi posao. onda riješiš papirologiju. pa tu se svako malo javi netko tko seli u njemačku jer ide radit. očito nije baš tako teško naći posao :ne zna:
no bilo kako bilo, u europi nigdje osim u danskoj ne postoji opcija da prvo dobiješ radnu dozvolu, a onda tražiš posao. tako da ja stvarno ne kužim tu fascinaciju prvo odlaskom, a onda traženjem posla. osim ogromnih troškova, korist ne vidim. osim što će mnogi do zadnjeg trena misliti da imaš dozvolu pa ćeš izgubiti dosta vremena na poslove koje ti ponude, pa se predomisle :D

Dukkai
16.11.2012., 10:19
ja ne znam što ljudima s faksom znači taj ići tamo, ne znam pratiš li temu o norveškoj, bio je jedan dečko divno opisao kako je došao gore nadobudno pa su mu, kamo god je išao, rekli da se prijavi preko interneta.
ja iskreno ne mogu zamislit niti jednu firmu koja fakultetlije zapošljava po načelu dođeš, pokucaš, pitaš jel ima posla. tako se dobivaju poslovi pranja suđa i čišćenja uredskog prostora.
javljaš se na natječaje dok ti netko ne ponudi posao. onda riješiš papirologiju. pa tu se svako malo javi netko tko seli u njemačku jer ide radit. očito nije baš tako teško naći posao :ne zna:
no bilo kako bilo, u europi nigdje osim u danskoj ne postoji opcija da prvo dobiješ radnu dozvolu, a onda tražiš posao. tako da ja stvarno ne kužim tu fascinaciju prvo odlaskom, a onda traženjem posla. osim ogromnih troškova, korist ne vidim. osim što će mnogi do zadnjeg trena misliti da imaš dozvolu pa ćeš izgubiti dosta vremena na poslove koje ti ponude, pa se predomisle :D

Tako sam i mislio. Ali, drago mi je da si mi to potvrdila. :D To bi trebao starcima pokazati jer su oni i dalje uvjereni da se tako posao trazi.

No, znaci, na meni je "samo" da nadjem poslodavca, a kakvu dozvolu ce on traziti, to zapravo onda i nije moj problem? :ne zna:

spishka
16.11.2012., 10:26
dozvola je tvoj problem, ali dozvolu nije nemoguće, štoviše, nije ni nešto posebno teško dobiti ako imaš faks. s dozvolom imaju problema šljakeri i ljudi koji žele ići radit za svoje rođake za neku simboličnu lovu preko čega misle uletjeti u njemačku (začudio bi se koliko je to česta pojava). ako ti netko ponudi visokokvalificirani posao i ponudi ti istu plaću koju bi ponudio nijemcu, šanse su vrlo, vrlo male da papire nećeš riješiti. ako si inženjer, a znam da jesi, još su manje. još nisam čula za liječnika ili inženjera koji je htio raditi u njemačkoj, dobio posao i onda zapeo na dozvoli. problema ima kad diplomanti iz hr bez radnog iskustva žele ići raditi internship. za internship nećeš dobiti dozvolu. za posao hoćeš. kužim ja da je mladom nezaposlenom hrvatu i plaćeni internship posao, ali njemačkim vlastima nije. no ako ti netko ponudi pravi posao, riješit će se papirologija, s tim nemaš brige.

Dukkai
16.11.2012., 10:35
dozvola je tvoj problem, ali dozvolu nije nemoguće, štoviše, nije ni nešto posebno teško dobiti ako imaš faks. s dozvolom imaju problema šljakeri i ljudi koji žele ići radit za svoje rođake za neku simboličnu lovu preko čega misle uletjeti u njemačku (začudio bi se koliko je to česta pojava). ako ti netko ponudi visokokvalificirani posao i ponudi ti istu plaću koju bi ponudio nijemcu, šanse su vrlo, vrlo male da papire nećeš riješiti. ako si inženjer, a znam da jesi, još su manje. još nisam čula za liječnika ili inženjera koji je htio raditi u njemačkoj, dobio posao i onda zapeo na dozvoli. problema ima kad diplomanti iz hr bez radnog iskustva žele ići raditi internship. za internship nećeš dobiti dozvolu. za posao hoćeš. kužim ja da je mladom nezaposlenom hrvatu i plaćeni internship posao, ali njemačkim vlastima nije. no ako ti netko ponudi pravi posao, riješit će se papirologija, s tim nemaš brige.

Ma, kuzim ja taj dio. Meni je zapravo bilo nejasno koliku placu da uopce trazim. Da li da u pocetku smanjim apetite pa da budem zadovoljan sa time koliko mi daju ili moram traziti tih 35k odnosno 45k da bi dobio dozvolu?

Ako mi placa ne ovisi o dozvoli, onda ispada da mogu traziti i 30k ili manje.

spishka
16.11.2012., 10:44
a ne znam, ja sam u zadnjih par mjeseci na ovoj temi vidjela bar 5-6 upisa ljudi koji su ili išli radit u njemačku ili su njihove supruge koje se raspituju o uvjetima za sebe, valjda netko od tih ljudi može podijelit gdje je i kako i za koliko dobio posao, makar na pm.

kookan
16.11.2012., 15:22
Ma, kuzim ja taj dio. Meni je zapravo bilo nejasno koliku placu da uopce trazim. Da li da u pocetku smanjim apetite pa da budem zadovoljan sa time koliko mi daju ili moram traziti tih 35k odnosno 45k da bi dobio dozvolu?

Ako mi placa ne ovisi o dozvoli, onda ispada da mogu traziti i 30k ili manje.

nemozes ti nista traziti,ako ti poslodavac ponudi i voljan je napraviti valjani ugovor dann ist kein problem

mateja3232
16.11.2012., 20:28
Da li mi moze netko reci kako funkcionira srednja skola u Njemackoj??

Naime, moj tata je dobio papire u Njemackoj. Mama i brat planiraju nagodinu kad bratu zavrsi godina otici tamo.

Sad nas zanima kako to funkcionira. On je poceo srednju za kuhara i to ga zanima pa ako nas netko moze uputiti (tek za Bozic icu gore pa tako da imamo makar kakve informacije kako to ide)

Hvala unaprijed :)

svjedok
17.11.2012., 07:09
da li mi može netko reći kako će to sve skupa funkcionirati nakon 01.07.2013.
naime,ako sam ja u njemačkoj,a muž i djeca doma,da li će nakon tog datuma oni moći nesmetano tamo boraviti samnom bez traženja bilo kakvih dozvola jer djeca još nisu za školu,a muž je u mirovini:ne zna:

Actros1841
17.11.2012., 08:43
Ulaskom u EU ne znači da se može ostat po volji dugo u nekoj drugoj državi. Vrijede i dalje pravila turističkog boravka a svaki boravak duži od 90 dana mora se prijavit nadležnoj upravi za strance i zatražit dozvolu. Tako bilo do sada i to i dalje ostaje....zašto ljudi misle da će članstvo u EU bilo što promijeniti? Čak da smo odmah u Schengenskom režimu opet ne možeš samo tako doći i raditi već i dalje treba boravak i dozvola rada koje onda ne mogu uskratiti, ali ih treba zatražit! Svaka država se tako štiti od zloporabe socijalne pomoći....ako želiš iz jedne u drugu državu moraš dokazat da imaš stan i dovoljno prihoda i to u tijeku 5 godina da bi ostvario pravo stalnog boravka.

svjedok
17.11.2012., 09:36
pa,kužim ja da će za rad trebati dozvola,mene zanima da li oni mogu boraviti u njemačkoj samnom više od tih turističkih 30 dana bez dozvole jer muž ne bi radio nego bio sa djecom

Actros1841
17.11.2012., 10:10
Pa ako želiš da ostane dulje od turističkog moraš na "Auslaenderamt" zatražit dozvolu da ostane dulje! Isto kao i do sada!

svjedok
17.11.2012., 10:34
hočeš reći,drugim riječima sve ostaje isto?spajanje obitelji i svi uvjeti koji idu uz to?

Actros1841
17.11.2012., 11:34
DA! Sve ostaje isto! Samo što će eventualno biti manje rigorozni u pojedinim slučajevima! Čak i nakon krajnjih 7 godina ograničenja slobode kretanja za fizičke osobe ( po pitanju rada i boravka) opet će kriteriji za dolazak obitelji biti isti...i dalje će trebat barem formalno dozvola i dostatni prihodi!

mikserpumpa
17.11.2012., 12:33
Pa ako želiš da ostane dulje od turističkog moraš na "Auslaenderamt" zatražit dozvolu da ostane dulje! Isto kao i do sada!

d dan svima ja sam novi na ovome forumu i jedan od onih što želi otići raditi i živjeti u Njemačku! da ne dužim puno trenutno radim kako vozač mikserpumpe za beton i takav posao si tražim u njemačkoj !dugo vremena pratim tamo oglase i dosta se traži ljudi za ovaj posao !poslao sam par zamolbi većinom su mi odgovorili a jedna firma iz okoline munchena me čak zove i na razgovor!!! pa me zanima mišljenje gospodina ACTROSA jel mi se on čini najozbiljniji i dosta upućen u to !!veliki poz svima a posebno gosp.actrosu

Sandra1100
17.11.2012., 12:47
ja bih isto imala pitanjce. sto se tice rada u Njemackoj, ako se radi na vizu od 1 god. koliko dugo se treba boraviti u Njemackoj da bi se dobilo drzavljanstvo. imam neku informaciju da je to 5 god. da li je to tocno ili ne? naravno uz produzavanje radne dozvole.

mikserpumpa
17.11.2012., 12:53
pozdrav Sandra jesi ti već možda dobila vizu na godinu dana?

Sandra1100
17.11.2012., 13:28
pozdrav Sandra jesi ti već možda dobila vizu na godinu dana?
cekam samo da mi ugovor dodje iz Njemacke i onda dbivam vizu na 18 mjeseci

goldietrickz
17.11.2012., 13:57
Jel itko cekao dulje od 8 tjedana na onaj prvi poziv iz ambasade? Evo, ja sam predao papire za spajanje obitelji jos tamo 4.9. I ni glasa od njih. Zvao sam ambasadu, ultra neljubazna teta me lagano odjebala, a onda i ja nju. Zena je tamou svabiji sve predala, tak da mi sad nije jasno.

Nije mi toliko bitno ustvari kad i kako ce se to rjesiti, imam bolji posao ovdje nego sto ga tamo mogu naci, al bio bi red da me puste da bar predam sve papire u auslanderamtu u Svabiji ove godine. Imam neke avionske karte kupljene za neke druge krajeve svijeta, i u biti me zanima odgovor sto prije. Koliko se to moze oduljiti? Ako se moze cekati i par mjeseci vise, i ako neko ima takva iskustva, onda ja odoh svojim poslom, a to kad se rijesi.

mikserpumpa
17.11.2012., 14:08
cekam samo da mi ugovor dodje iz Njemacke i onda dbivam vizu na 18 mjeseci

super baš mi je drago kad čujem da ipak ljudiuspiju dobiti vizu !!!koji je posao u pitanju? i kako stojiš sa njemačkim jezikom??:)

Sandra1100
17.11.2012., 14:22
super baš mi je drago kad čujem da ipak ljudiuspiju dobiti vizu !!!koji je posao u pitanju? i kako stojiš sa njemačkim jezikom??:)
sa njemackim stojim tak-tak. imam zavresen, A1, A2 i B1. znaci, malo vise od osnova. posao medicinske sestre je u pitanju

mimozaaa
17.11.2012., 14:29
ja bih isto imala pitanjce. sto se tice rada u Njemackoj, ako se radi na vizu od 1 god. koliko dugo se treba boraviti u Njemackoj da bi se dobilo drzavljanstvo. imam neku informaciju da je to 5 god. da li je to tocno ili ne? naravno uz produzavanje radne dozvole.

Nakon 5 godina dobijes neograniceni boravak a cini mi se nakon 7 godina imas pravo da zatrazis drzavljanstvo.

mikserpumpa
17.11.2012., 14:32
sa njemackim stojim tak-tak. imam zavresen, A1, A2 i B1. znaci, malo vise od osnova. posao medicinske sestre je u pitanju

super neka ti je sretno!!!! u koji grad ideš??

Sandra1100
17.11.2012., 14:32
Nakon 5 godina dobijes neograniceni boravak a cini mi se nakon 7 godina imas pravo da zatrazis drzavljanstvo.
hvala, a kad zatrazim drzavljanstvo, kakav je postupak onda? moram nesto polagati ili? u Hr se polaze povijest, a u Njemackoj?

Actros1841
17.11.2012., 14:44
d dan svima ja sam novi na ovome forumu i jedan od onih što želi otići raditi i živjeti u Njemačku! da ne dužim puno trenutno radim kako vozač mikserpumpe za beton i takav posao si tražim u njemačkoj !dugo vremena pratim tamo oglase i dosta se traži ljudi za ovaj posao !poslao sam par zamolbi većinom su mi odgovorili a jedna firma iz okoline munchena me čak zove i na razgovor!!! pa me zanima mišljenje gospodina ACTROSA jel mi se on čini najozbiljniji i dosta upućen u to !!veliki poz svima a posebno gosp.actrosu

Pošto vozači nisu na listi deficitarnih zanimanja....ništa od toga!

Uvjeti za stjecanje njemačkog državljanstva su neograničeni boravak ....za što je potrebno 60 mjeseci plaćanja doprinosa iz dohodka....a Einbuergerung nakon 8 godina!!!

Za državljanstvo treba otpust ( potvrda da će biti otpušten iz hrvatskog) iz hrvatskog državljanstva i polaže "Einbuergerungtest" te provjera znanja njemačkog jezika!

Ne vidim razlog za uzimanje državljanstva....ja sam do sada dobro prolazio i sa AUFENTHALTSBERECHTIGUNG koja je nestala s NIEDERLASSUNG ERLAUBNIS....i izjedančavala prava stranaca s Njemcima osim prava glasanja za parlamentarne izbore ....ulaskom u EU dobija se čak i pravo tog glasovanja i ako ne praviš monade po kaznenim zakonima nitko te ne može protjerat a možeš napuštat i dolazit na rad i boravak kad ti se god zamisliš!

Sandra1100
17.11.2012., 14:56
[QUOTE=Actros1841;42258814]Pošto vozači nisu na listi deficitarnih zanimanja....ništa od toga!

Uvjeti za stjecanje njemačkog državljanstva su neograničeni boravak ....za što je potrebno 60 mjeseci plaćanja doprinosa iz dohodka....a Einbuergerung nakon 8 godina!!!

placanje doprinosa iz dohotka placam ja ili mi se to "odbija" od place?
kako uopce to gore sve funkcionira, sta mi placa poslodavac a sta ja moram placati ( mirovinsko, zdravstveno...) ?

mikserpumpa
17.11.2012., 15:01
da i ja sam čuo da vozači nisu deficitni! ali u mom slučaju nisi samo vozač nego si ustavri više strojar tj. operater na pumpi za beton neznam koliko su vam poznati ti kamioni!!i dali možda znate koliko se kreću plaće u tim poslovima ! hvala vam na odgovoru!!

Actros1841
17.11.2012., 15:13
da i ja sam čuo da vozači nisu deficitni! ali u mom slučaju nisi samo vozač nego si ustavri više strojar tj. operater na pumpi za beton neznam koliko su vam poznati ti kamioni!!i dali možda znate koliko se kreću plaće u tim poslovima ! hvala vam na odgovoru!!

nemojmo se sad zavaravat....vozač miksera ili pumpe nije zanimanje austronauta!

Tu nema ničega što se vozaču nebi moglo u 5-10 sati edukacije ( uvođenja u posao) prenijeti od znanja!

Da i jeste tako kako kažeš, opet bi spadalo u zanimanje građevinske struke a njih na burzi trenutno ima mali milijun! Dapače možda bi ovdje morao još polagat posebni ispit za rukovanje pumpom ...isto kao i recimo ADR ili auto kran!

To je isto ko kad voziš cisternu s kakao maslacem ....trebap znat da moraš upalit grijanje cisterne i to je to..i namjestit temp po specifikaciji!

Beton se ionako miksa prvo prema specifikaciji u betonari a vozač samo treba pazit da ne ugasi mikser i da ima dovoljno vode ..i da ne zaboravi ispraznit i oprat mikser na kraju dana!

mikserpumpa
17.11.2012., 15:31
ok ok ma nekažem ja da sam astronaut to su upravu za mikser ali ja sam se javio konkretno za posao pumpiste za koji imam ovdje položen kurs ali to je sad nebitno da dalje neraspravljamo mene čisto zanima kako se kreću plaće u tim zanimanjima! i nekuzim zašto me zovu na razgovor u njemačku kad sam im rekao da trenutno živim i radi u HR I DA NEMAM VIZU ZA RAD U NJEMAČKOJ!! sad mi je to jako čudno a ti kažeš da nema šanse dobiti vizu za to zanimanje jer nije deficitno što i ja sam tako razmišljam zašto da mi odobre vizu za posao koji nije deficitan!

noldo
17.11.2012., 19:10
pozdrav svima,

evo samo da se malo nadovezem na temu plave karte, bar nesto iz "prve ruke":
kako sam ja vec dozvolu boravka dobio, raspitivao sam se za zenu..
mislili smo traziti vizu za spajanje obitelji, ali su nas savjetovali da oboje uzmemo plavu kartu jer tada imamo nekoliko prednosti:

- ona moze dobiti i traziti posao ne ovisno o meni, tj. prije sa vizom za spajanje obitelji ne bi mogla raditi, nego traziti vizu za sebe (a to ipak moze dobiti ako ima puno radno vrijeme). tako da svi oni koji misle raditi honorarno - plava karta je bolja opcija, osim sto ti opet izbiju iz džepa 100+€

- brze se dobije dozvola trajnog boravka, nakon 22 mjeseca ako dobro baratas jezikom

da ne bi puno pricao, imam i ja pitanje: :)

sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti?
meni je logicno da ne mozemo, ali nigdje ne mogu pronaci info.
znam konkretno da kolege s posla, npr. spanjolci mogu slobodno.
znam da necemo imati isti tretman kao oni, ali svejedno ne vidim logiku.

i isto tako sam cuo da cemo moci prenijeti popust osiguranja za auta iz RH kada udjemo u EU.....ne znam koliko je to tocno.

Njezna
18.11.2012., 01:15
sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti?

ne vjerujem da oni legalno mogu voziti ta auta u njemackoj duze vrime.
Ako imas boravak u njemackoj i placas ovdje porez to se odnosi tako i na Auto.
Ako si privremeno na odredeno vrime 3,6 ili maximalno 12 mjeseci u njemackoj po nekim uvjetima mozes voziti Auto sa stranim registracijama.
inace voznja auta sa stranim registracijama je tajenje poreza i cim ti je Auto vise od 3 mjeseca (moguce vrime posjeta) u njemackoj tu je ono protuzakonito!

Njezna
18.11.2012., 01:56
Da li mi moze netko reci kako funkcionira srednja skola u Njemackoj??

Naime, moj tata je dobio papire u Njemackoj. Mama i brat planiraju nagodinu kad bratu zavrsi godina otici tamo.

Sad nas zanima kako to funkcionira. On je poceo srednju za kuhara i to ga zanima pa ako nas netko moze uputiti (tek za Bozic icu gore pa tako da imamo makar kakve informacije kako to ide)

Hvala unaprijed :)

Srednje skola za zanat ti nema u njemackoj.

njemacko skolstvo ti je pretezno vako

1-4 razred GRUNDSCHULE osnovna skola. sva dica skupa ne razlikuje se osim evo reatdirana ili zaostala djeca koja idu u posebne skole.
(5-6 razred samo ponekad i u nekim krajinama su vrime orijentacija, znaci postoji razred u kojem su sva dica skupa skoro cilo vrime samo se u glavnim predmetima ima A,B i C kursove koje ovisu o tome kako je dite u tom predmetu dobro.

inace ide vako
imas od 5. (odonos 7 u tim gori navedenim krajevima)
tri mogucnosti
HAUPTSCHULE to znaci da se skolujes do kraja 9, razreda i to je najlaksa skola ako nju zavrsis na trzistu neces imati velike mogucnosti kasnije i mozes birati samo nize poslove.
REALSCHULE to ti je do kraja 10. razreda i nesto teze i vec moze birati nesto bolje poslove kasnije a i praviti sa jos 2 godine FACHOBERSCHULE jednui strucnu maturu skojoj mozes sutdirati ali samo na FACHHOCHSCHULE a na ne UNIVERSITÄT. Realschule se inace zavrsava sa testom MITTLERE REIFE (ka neka mala matura)
zadnja ti je GYNASIUM zavrsajes nakon 12. ili 13. razreda (tu se trenutno nesto preokrece i vraca i nitko vise ne zna kako i sta i gdje) i to zavrsavas sa ABITUR i to je MAtura s tim ovisno o ocjenama mozes sve studirati.

Srednje skole ka u HR u njemackoj nema. Mislim na to da imas kemisku ili Ugostitlejsku itd.
Ako u njemackoj zavrsisi skolu ides na izucavanje AUSBILDUNG.
To ti traje u skoro svim slucajevima 3 godine (neke iznimke su 2 ili 4 godine) i nakon toga si tako receno izucio svoj zanat.
U slucaju kuhara ti je 3 godine.
razlika je u tome da radis pretezno i da ides samo neko vrime u skolu. Mislim u slucaju kuhara da radis 2-3 tjedna pa ides tjedan dana u skolu i od prvog dana primas placu koja je manja ali ipak primas. Ako si dobar u skoli mozes to izucavanje skratiti za pola godine.
Evo ovo su ti prosjecna primanja za to.

Alte Bundesländer:(stare pokrajine zapadna njemacka)

1. Ausbildungsjahr: 542 €
2. Ausbildungsjahr: 619 €
3. Ausbildungsjahr: 697 €

Neue Bundesländer:(nove pokrajine istocna njemacka)

1. Ausbildungsjahr: 417 €
2. Ausbildungsjahr: 502 €
3. Ausbildungsjahr: 577 €

Evo posto je ovdje drugaciji sistem skolovanja imati ti brat valja (ovisno o tome u kojem je on razredu) vise mogucnosti ka prvo nastaviti skolu, u tom slucaju bi mu radi jezika preporucila da ponovi godinu. Te ka drugo kreniti u to izucavanje, ako se malo potrudi sa jezikom za kuhare trenutno nije toliko tesko naci mjesto za izucavanje jer ipak je posao koji radi radnog vrimena nije bas atraktivan. Ako se odluci na taj ausbildung mora traziti Hotel ili Restoran koji cemu zato dati mjesto i u tom slucaju ce mu njemacki isto pomoci.

Moje osobono misljenje je da svakako pokusa nastaviti ici u skolu, naravno da ce biti tesko jer mislim da i u HR srednja za kuhare nije najzahtevnija. Znaci on bi trebao biti u prvom srednje odnosno u 9. godini skolovanja.
ja bi mu preporucila osobno da zavrsi tu godinu te da se prebaci u njemackoj u skolu i da pokusa kreniti ovdje u 9. razred Realschule. Te da cim zavrsi godinu ide u njemacku i krene na tecaj njemackog u Volkshochschule i ili da vec sada u HR ide na tecaj, naravno da ce izgubiti tako ljeto i praznike ali radi se o buducnosti i daljenem putu. Ako bude dovoljno dobar u Realschule moze nastaviti i praviti Strucnu ili pravu maturu ako ne i sa ton mittlere Reife ce lako naci mjesto za Ausbildung ka kuhar.
Ako mu nikakvo ne ide skola mozda cemu tih 9. godina skole priznati kao HAUPTSCHULE ali bez da si savrsijo ijednu skolu i u njemackoj si nitko i nista.

Actros1841
18.11.2012., 10:11
- brze se dobije dozvola trajnog boravka, nakon 22 mjeseca ako dobro baratas jezikom

Hm, da je to tako nebi dao "ruku u vatru"!

sto se dogadja kada udjemo u EU sa autima na nase tablice, tj. da li ih mozemo voziti? Možeš, ali ne za stalno! Već isto kao i turistički boravak, što znači nakon 90 dana si u kršenju zakona ( isto kao i strane tablice u Hrvatskoj ako nemaš boravak u inozemstvu) i to "Steuerhinterziehung" ( po naški UTAJA POREZA) te slijedi kazna i naplata poreza u dvostrukom iznosu...a i oduzimanje vozila!

Ovi španjolsci se vjerojatno ŠVERCAJU, ili su sezonci ( za njih ima izuzetaka jer nisu cijele godine u D)

Dosta Poljaka, Rumunja itd se igra sa zakonom, i voze tablice svoje domovine mada imaju boravak u Njemačkoj SVE DOK SE NE NAĐE JEDAN POLICJOT koji na to malo strožije gleda i zna ....onda je "nismo znali" što ovdje ne spašava od kazne!

i isto tako sam cuo da cemo moci prenijeti popust osiguranja za auta iz RH kada udjemo u EU.....ne znam koliko je to tocno.
Kod nekih osiguranja je to već i sada bilo moguće!

quadzilla
18.11.2012., 11:15
Actros di se može provjeriti lista deficitarnih zanimanja u Njemačkoj?

kookan
18.11.2012., 13:30
pozdrav svima,

evo samo da se malo nadovezem na temu plave karte, bar nesto iz "prve ruke":
kako sam ja vec dozvolu boravka dobio, raspitivao sam se za zenu..
mislili smo traziti vizu za spajanje obitelji, ali su nas savjetovali da oboje uzmemo plavu kartu jer tada imamo nekoliko prednosti:

- ona moze dobiti i traziti posao ne ovisno o meni, tj. prije sa vizom za spajanje obitelji ne bi mogla raditi, nego traziti vizu za sebe (a to ipak moze dobiti ako ima puno radno vrijeme). tako da svi oni koji misle raditi honorarno - plava karta je bolja opcija, osim sto ti opet izbiju iz džepa 100+€

da ne bi puno pricao, imam i ja pitanje: :)

a gdje se izdaje ta plava karta i kome,,,koji su uvjeti ????

Actros1841
18.11.2012., 13:49
Actros di se može provjeriti lista deficitarnih zanimanja u Njemačkoj?
a gdje se izdaje ta plava karta i kome,,,koji su uvjeti ????
http://www.gesetze-im-internet.de/beschv/

kookan
19.11.2012., 09:07
http://www.gesetze-im-internet.de/beschv/

Bas si ti to nama lijepo objasnio,a sad napisi na hrvatskom ako te nije mrsko onako ukratko,,nesto oko te plave karte.ako sam ja dobro shvatio,treba ici u ured za strance sa ugovorom o radu na onih xy tisuca eura, priznatom diplomom u njemackoj,,,,,a prema tome svemu, to dodje na isto ko i prije ako nadjes poslodavca koji ce te zaposliti i praviti radni ugovor.Znaci plava karta onda ni netreba kad sve to imas.A sad samo da te pitam, sta je sa metalskom strukom u pokrajini BW;;recimo jedan tokar,,ima li tu kakve sanse,,,naime citam mnogo oglasa ,trazeni su,,ali nema sanse da neko pravi ugovor o radu na onu svotu od xy tisuca eura,jer zna se zasto,,treba placati i porez i socijalno na taj iznos.Komplicirano, a jednostavno ako se takav poslodavac nadje.
Lijep pozdrav iz Waldshuta.

anjabooklover
19.11.2012., 10:33
kookan, pa to je brutto iznos koji piše u ugovoru (u njemu je i cijena svega što poslodavac za tebe plaća!)

Inače, zna li tko koja je razlika između dipl. i Uni "neko zanimanje"... Vidim da dipl.imaju niže prosječne plaće... da to nije slučajno po bolonji dipl.prve 2-3 god., a Uni kad završiš cijeli studij?

Actros1841
19.11.2012., 14:56
Bas si ti to nama lijepo objasnio,a sad napisi na hrvatskom ako te nije mrsko onako ukratko,,

O plavoj karti je pisano bar 4 puta i opet sve iz početka stvarno nema smisla! Po meni je plava karta iaonako promašen slučaj! Ona služi da se iz još ne EU članica zaposli akademski kadar po DUMPING PLAĆAMA i tako sruši i ostalima plaća!

A sad samo da te pitam, sta je sa metalskom strukom u pokrajini BW;;recimo jedan tokar,,ima li tu kakve sanse,,,naime citam mnogo oglasa ,trazeni su,,ali nema sanse da neko pravi ugovor o radu na onu svotu od xy tisuca eura,jer zna se zasto,,treba placati i porez i socijalno na taj iznos.Komplicirano, a jednostavno ako se takav poslodavac nadje.
Lijep pozdrav iz Waldshuta.

A zašto bi netko zapošljavao Hrvate s kojima se mora da prostiš na izrazu HEBAT oko upravnih službi i još ga skupo platiti kad može dobit Poljaka ili Čeha iste struke za manje love?

kookan, pa to je brutto iznos koji piše u ugovoru (u njemu je i cijena svega što poslodavac za tebe plaća!)

E nije u njemu sve što poslodavac plaća..to je BRUTTO ZAPOSLENIKA! Na taj brutto poslodavac još plaća svoj dio!!!!

I ko što rekoh svakih par stranica opet ista pitanja razglabanja o plavoj karti diplomama i sve jovo na novo! I onda se pita zašto zamire diskusija itd....pa ide polako "na jetra" odgovarat na već višestruko odgovoreno ...neznam jel ljudi neznaju čitat ili neznaju interpretirat napisano?

KikiKokosh
19.11.2012., 15:01
Dragi svi!

Otiđoh nedavno u Njemačku gdje pokušavam srediti neki posao...Trenutno imam pravo ostati ovdje 3 mjeseca. Naime, moj problem je u tome što više ne znam tko je ovdje lud - ja ili ljudi koje sam kontaktirala u svezi glede vize. Nisam jedna od onih koji misle da će dobiti radnu vizu i riješiti pitanje egzistencije tek tako lako...Međutim, saznala sam da postoji i viza za gostujuće radnike (odobrava se na 18 mj. u najboljem slučaju). I tako sam ja zvala u ZAV u Bonnu (gdje bi kao poslodavac trebao poslati ugovor koji oni moraju odobriti da bi ga ja na kraju predala skupa sa zahtjevom za vizu u ambasadi u Zg-u) i tamo mi rekoše da oni nemaju ništa s tim...Pa me zanima sljedeće - da li postoji neka osoba na ovom forumu koja zna postupak oko viza (što znači da ga je PROŠLA u neko skorije vrijeme)?! Više ne znam kome da se obratim jer ispada da nitko ne zna ništa. :504:
Hvala unaprijed!

kookan
19.11.2012., 17:28
3 GOSTUJUĆI RADNICI

potpuno ispunjen upitnik [pdf, 91,97k] - ugovor o radu za gostujuće radnike, potvrđen od Središnjeg ureda za posredovanje u međunarodnom i stručnom zapošljavanju (ZAV), u originalu i kopiji
- 1 biometrijska fotografija
- putovnica
- pristojba u iznosu od 60 eura plaća se u kunama
Podnošenje zahtjeva za vizu: samo uz prethodnu rezervaciju
https://service2.diplo.de/rktermin/extern/choose_realmList.do?request_locale=de&locationCode=zagr

Dakle kad sve to procitas ,,,stvarno hebe lud zbunjenoga

kole_bambini
19.11.2012., 17:48
evo za gostujuce radnike,iz prve ruke,

1. Der Antragsteller sollte nicht älter als 40 Jahre sein das ist nicht mehr der Fall, aber hier kann man was umgehen.(nije istina,ipak se nije moglo nista zaobici,i zahtjev nije mogao biti urucen)
Nachstehende Auflistungen sind unbedingt nötig!
2. Sie müssen einen schriftlichen Nachweis über mindestens dreijähriger Berufserfahrung . Dieser schriftliche Nachweis muss in beglaubigter deutscher Übersetzung vorgelegt werden.
3. Sie müssen einen Lebenslauf in deutscher Sprache mit Angaben über Ihre Ausbildung und über Ihre berufliche Kenntnisse und
Erfahrung vorlegen.
4.Wenn möglich sollten Sie ein Arbeitszeugnis von früheren Arbeitgeber mit beglaubigter deutscher Übersetzung vorlegen.
5.Oder ein polizeiliches Führungszeugnis.
6.Sie müssen einen Sprachtestbogen eines anerkannten Dolmetschers oder Sprachschule zum Nachweis der Deutschkenntnisse vorlegen.
7. 2 Fotos neueren Datums.

Wenn Sie von Punkt 2. Bis 7. Alles vorgelegt haben kann ich als Arbeitgeber bei unserer Bundesagentur für Arbeit
Zentrale Auslands-und Fachvermittlung in Bonn sofort eine Zulassung zum Gastarbeitnehmerverfahren erwirken und Sie können weiter 18 Monate hier Arbeiten und auch sofort Einreisen Sie brauchen dann nicht noch wochenlang warten den diese Papiere werden alle in Deutschland fertiggemacht. Aber bitte beachten das Sie vorher die unter Punkt 2. Bis 7. Aufgeführten Unterlagen
Stvarno mi se ne da sad prevoditi,al ako bude trebalo prevest cu ti u inbox.

sunčica123
19.11.2012., 19:48
Danas sam ponovno zvala veleposlanstvo i nikakve nove informacije, zena mi je odrzala predavanje da se strpim i da cekam i da to sto procedura traje dulje nego su mi prvo rekli nije njen problem... Pitala sam u firmi da ponvno zovu ured za strance, ali sam bas sva beznadna oko ove situacije... Da li netko ima ikakav savjet? Stvarno sam ocajna.... :confused:

Evo prije 4 dana sam dobila informaciju od firme da me viza ceka, oni su nazvali veleposlanstvo i ugovorili mi termin da pokupim vizu. Moji su papiri rijeseni tamo cekali 2 tjedna bez da me itko obavijestio. Na moja pitanja u uredu za vize mi nitko nije rekao da su dokumenti tamo, a da firma nije zvala u veleposlanstvo na visim razinama i vrsila pritisak tko zna da li bi i sada jos imala vizu. Zakljucak je, upozoriti firmu uvijek na ovakve stvari i pritisnuti njih da vrse pritisak na ured za strance i veleposlanstvo!! Nadam se da ce moje poruke bar nekome bit korisne ako se nadje u istoj situaciji, iako se nadam da se to nece dogadjati

sunčica123
19.11.2012., 19:51
Pa kad sam se konacno i dokopala te vize i mogu poceti raditi, sad bi stvarno bila zahvalna ako itko zna sta mi je slijedece ciniti po pitanju duzeg boravka ovdje s obzirom da je viza D odobrena na samo 90 dana. Da li moram u KVR ili gdje drugo i na koji nacin mogu produljiti boravak? :ne zna: hvala vam puno!!

KikiKokosh
20.11.2012., 08:41
Kookan,fala na sarkazmu ali da je ta predaja papira tako jednostavna,ja sad ne bih ovdje tipkala nego bi već radila tu gdje se trenutno i nalazim. Bonn tvrdi da nisu nadležni za ugovore od poslodavca,a na našoj ambasadi piše da jesu...

KikiKokosh
20.11.2012., 08:47
I hvala kole bambini na svemu napisanom. Bez brige,prevedoh si sama. Uglavnom,komplicirano je :)

Actros1841
20.11.2012., 14:36
Pa kad sam se konacno i dokopala te vize i mogu poceti raditi, sad bi stvarno bila zahvalna ako itko zna sta mi je slijedece ciniti po pitanju duzeg boravka ovdje s obzirom da je viza D odobrena na samo 90 dana. Da li moram u KVR ili gdje drugo i na koji nacin mogu produljiti boravak? :ne zna: hvala vam puno!!

A sunce žarko! Tu si vizu dobila u veleposlanstvu u HR....to ti je "ulazna viza" koja važi 90 dana! Kad uđeš s njom u Njemačku ideš u svojunadležnu upravu za strance ( Auslaenderamt) tamo ćeš dobit onda dozvolu boravka i rada u obliku kreditne kartice ...( biometrijska slika i otisci prstiju) ako je naravno prošlo zapošljavanje i ako su odobrili na duže!

kookan
20.11.2012., 15:40
Kookan,fala na sarkazmu ali da je ta predaja papira tako jednostavna,ja sad ne bih ovdje tipkala nego bi već radila tu gdje se trenutno i nalazim. Bonn tvrdi da nisu nadležni za ugovore od poslodavca,a na našoj ambasadi piše da jesu...

krivo si me shvatila,naime i ja imam taj isti problem,,vec 6 godina se tu svercam,,ali do posla i bar nekog duldunga ni u snu,,,a sta je najgore na auslenderamtu radi jedan ( svi ga zovu ) naci.neda pa neda a imam sve uvjete ,stan hranu i ONI kod koji jesam:504:

KikiKokosh
20.11.2012., 16:38
Onda oke :) Nego, upravo sam došla do nekih korisnih informacija...Naime,po novome za gasterbajter vizu treba ići preko hzz-a. U slučaju da postoji poslodavac koji ti hoće napisati ugovor,to je najnovija opcija...A nekako se nadam da ću uspjeti zaobići nacija :D

brijac
20.11.2012., 16:49
Onda oke :) Nego, upravo sam došla do nekih korisnih informacija...Naime,po novome za gasterbajter vizu treba ići preko hzz-a. U slučaju da postoji poslodavac koji ti hoće napisati ugovor,to je najnovija opcija...A nekako se nadam da ću uspjeti zaobići nacija :D

podijeli i s nama te korisne informacije..koji su uvjeti?

MasterMan
20.11.2012., 17:46
Pozz svima...
Novi sam ovdje, registrirao sam se početkom ovog mjeseca. Ima stvarno dosta postova pa da ne čitam sve,
zanima me sljedeće:

1. Što sve treba za odlazak?
2. Koliko treba početnog "đeparca" dok se ne snađeš?
3. Na kojim stranicama trebam tražiti posao?
4. Jel potrebno izvrsno znanje njemačkog?
5. Koje su prednosti/nedostaci života tamo?
6. Što je potrebno da dobiješ posao?
7. Kolika je min. plaća?
8. Jel potrebno imati vezu za posao?

To je za sad, ako se sjetim nečeg drugog napisat ću.
Molim pomoć.

KikiKokosh
20.11.2012., 21:17
podijeli i s nama te korisne informacije..koji su uvjeti?

Sutra ću saznati sve detalje pa mam napišem!

Vali1981
20.11.2012., 23:01
treba li netko zidare-tesare i pomoćne radnike koji bi radili u njemačkoj......:504:

tražimo posao duže vrijeme može i preko hrvatskih firmi ali koje plaćaju radnike?

anjabooklover
21.11.2012., 09:56

Posao, stan od 12m2 po osobi (dakle, roditelji i dvoje djece min48 m2 trebaju iznajmiti), boravišna dozvola, radna dozvola.

Cijena stana puta 3 (jer plaćaš polog), najvjerojatnije i provizija agenciji koja je iznajmila, novac za hranu i prijevoz dok tražiš posao...

www.jobscout24.de/
monster.de
www.jobpilot.de/
www.arbeitsagentur.de
itd. (upišeš u google JOB SUCHEN)

Ovisi za što ti treba, za spajanje obitelji polaže se A1, za moj posao treba npr. B2, za studij C1.

Prednosti: sve je uređeno, po zakonu, plaće dolaze redovno i na vrijeme, prekovremeni su plaćeni, znaš za što radiš...Ne tražiš posao isključivo preko veze.
Nedostaci: sam ih trebaš sebi posložiti...

Da si dobro potkovan u tome što radiš, da te poslodavac treba, da znaš njemački onoliko koliko ti treba za posao i život, radna i boravišna viza (koje dobiješ npr.na temelju predugovora koje firma sastavi za tebe, ponuda)...

7. Kolika je min. plaća?

Za šta???

NE.

KikiKokosh
21.11.2012., 12:11
Pa evo da napišem ono kaj sam saznala u svezi glede vize za gastarbajtere!

Treba imati ugovor od poslodavca u kojem je navedena plaća,probni rok,godine na kolko te poslodavac planira zadržati na radnom mjestu (s tim da zbog vize treba pisati min. godinu dana s obzirom da se konkretno ova viza izdaje na min. 12 mj.),godišnji i sve kaj piše u normalnom radnom ugovoru.

Na webu od hzz-a postoji još jedan dokument koji poslodavac mora popuniti (http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4540),te dokument o osnovnom znanju njemačkog jezika koji mora potvrditi ili ustanova gdje si učio njemački ili sudski tumač za njemački jezik u slučaju da imaš na svjedodžbama ili diplomama dokaz o učenju njemačkog jezika. Naravno,traže i dokaz o završenom stupnju obrazovanja, ovisno o tome kaj bi radio kao gastarbajter.

Što se tiče ostalih detalja i nekih drugih sitnica koje su stavljene kao uvjet, najbolje da pročitaš o tome na hzz webu (pod tim mislim na ono što se traži od poslodavca itd.).

I onda kad skupiš sve papire koje oni traže,šalješ sve zajedno u njihovu upravu u Radničkoj u Zg (ako nisi u Zg-u,onda u upravu u svom gradu). Oni to šalju u Bonn u ZAV gdje se odobrava ili odbija zahtjev. Poslodavac u međuvremenu mora kontaktirati Bonn (u hzz-u pitaš koja je osoba za kontakt u Bonnu). Kad se to sve odobri,poslodavac dobiva obavijest da je to riješeno i onda je to to. :503:

SlaveLabor
21.11.2012., 13:41
Dakle ovo sto si navela su informacije ako se ide raditi u svojstvu gostujuceg radnika?

Je li postupak isti ako mene njemacka firma zeli zaposliti za stalno?

MasterMan
21.11.2012., 14:09

Posao, stan od 12m2 po osobi (dakle, roditelji i dvoje djece min48 m2 trebaju iznajmiti), boravišna dozvola, radna dozvola.

Cijena stana puta 3 (jer plaćaš polog), najvjerojatnije i provizija agenciji koja je iznajmila, novac za hranu i prijevoz dok tražiš posao...

www.jobscout24.de/
monster.de
www.jobpilot.de/
www.arbeitsagentur.de

Ovisi za što ti treba, za spajanje obitelji polaže se A1, za moj posao treba npr. B2, za studij C1.

Prednosti: sve je uređeno, po zakonu, plaće dolaze redovno i na vrijeme, prekovremeni su plaćeni, znaš za što radiš...Ne tražiš posao isključivo preko veze.

Da si dobro potkovan u tome što radiš, da te poslodavac treba, da znaš njemački onoliko koliko ti treba za posao i život, radna i boravišna viza (koje dobiješ npr.na temelju predugovora koje firma sastavi za tebe, ponuda)...

7. Kolika je min. plaća?

Za šta???

NE.

Što se tiče ovog min. plaća mislio sam općenito. Mene inače zanimaju više zemalja pa gledam gdje je najbolje. I nemam za sada nikakvo iskustvo jer sam prije godinu dana završio školu. Imam SSS. Hvala puno na odgovorima :)

dalmatinozg
21.11.2012., 14:22
Ljudi !!! teško je dobiti radnu i boravišnu dozvolu.
Jedino ako ste specijalisti u nekim stvarima , a za to morate biti jako jako dobri .
Konkurencija je velika.
Velika je navala radne snage iz poljske, češke itd. koji rade za sitne novce.
Njemačka je obečana zemlja samo za one koji imaju stalni radni boravak i koji imaju stalni posao.

Najlakše je do njemačke ako si kuhar , pa da te neki naš restoran uzme u radni odnos.
Onda ti poslodavac sredi boravišnu i radnu dozvolu + smješaj (besplatni ili jeftini )
Ali to ti je onda rad od podne do ponoci za mjesecnu placu 1500-2000eura.(radi se 12h) Bolestan ne smiješ biti , nema bolovanja.
S tim da imaš samo jedan dan slobodno , praznicima i blagdanima se obavezno radi.
Moje iskustvo , sam iskusio na koži.

Actros1841
21.11.2012., 15:58
Ljudi !!! teško je dobiti radnu i boravišnu dozvolu.
Jedino ako ste specijalisti u nekim stvarima , a za to morate biti jako jako dobri .
Konkurencija je velika.
Velika je navala radne snage iz poljske, češke itd. koji rade za sitne novce.
Njemačka je obečana zemlja samo za one koji imaju stalni radni boravak i koji imaju stalni posao.

Najlakše je do njemačke ako si kuhar , pa da te neki naš restoran uzme u radni odnos.
Onda ti poslodavac sredi boravišnu i radnu dozvolu + smješaj (besplatni ili jeftini )
Ali to ti je onda rad od podne do ponoci za mjesecnu placu 1500-2000eura.(radi se 12h) Bolestan ne smiješ biti , nema bolovanja.
S tim da imaš samo jedan dan slobodno , praznicima i blagdanima se obavezno radi.
Moje iskustvo , sam iskusio na koži.

Velikim dijelom sve točno samo što se za "specijatete kuhara" daje najviše na 4 godine nakon čeka mora napustiti Njemačku na najmanje 3 godine!!!!!

A za "Balkan restorane" se ne izdaje više kuharska dozvola.....kažu da je to "internacionalna kuhinja" ...isto kao ni za hrvatsku ili dalmatinsku!

Jedino ako je neki 3 zvjezdice restoran onda daju, ili "za specijalizaciju" u 3 zvjezdice

brijac
21.11.2012., 16:17
Pa evo da napišem ono kaj sam saznala u svezi glede vize za gastarbajtere!

Treba imati ugovor od poslodavca u kojem je navedena plaća,probni rok,godine na kolko te poslodavac planira zadržati na radnom mjestu (s tim da zbog vize treba pisati min. godinu dana s obzirom da se konkretno ova viza izdaje na min. 12 mj.),godišnji i sve kaj piše u normalnom radnom ugovoru.

Na webu od hzz-a postoji još jedan dokument koji poslodavac mora popuniti (http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4540),te dokument o osnovnom znanju njemačkog jezika koji mora potvrditi ili ustanova gdje si učio njemački ili sudski tumač za njemački jezik u slučaju da imaš na svjedodžbama ili diplomama dokaz o učenju njemačkog jezika. Naravno,traže i dokaz o završenom stupnju obrazovanja, ovisno o tome kaj bi radio kao gastarbajter.

Što se tiče ostalih detalja i nekih drugih sitnica koje su stavljene kao uvjet, najbolje da pročitaš o tome na hzz webu (pod tim mislim na ono što se traži od poslodavca itd.).

I onda kad skupiš sve papire koje oni traže,šalješ sve zajedno u njihovu upravu u Radničkoj u Zg (ako nisi u Zg-u,onda u upravu u svom gradu). Oni to šalju u Bonn u ZAV gdje se odobrava ili odbija zahtjev. Poslodavac u međuvremenu mora kontaktirati Bonn (u hzz-u pitaš koja je osoba za kontakt u Bonnu). Kad se to sve odobri,poslodavac dobiva obavijest da je to riješeno i onda je to to. :503:
jel to vrijedi za sva zanimanja i jel potrebno imati kvalifikaciju baš u struci za koju se prijavljuješ?

Alexandra Burek
21.11.2012., 21:26
Njemacka nije zemlja meda i mlijeka kakva je bila do uvodjenja Eura...
Tendencija je uvesti sto vise imigranata iz bilo kakvih zemalja i tako srusiti minimalne place jos nize, tako da ce nezaposlenost biti 0% ali ce prosjecna placa biti 600 eura. :ne zna:

S Plavom kartom omogucena je masnovna imigracija Afrikanaca i Azijata koji ce raditi ''profesionalne'' poslove za minimalac, a s vremenom ce doci i do rusenja placa i Nijemcima (i EU-gradjanima u Njemackoj) koji rade u istoj branschi. :ne zna:

KikiKokosh
22.11.2012., 09:26
jel to vrijedi za sva zanimanja i jel potrebno imati kvalifikaciju baš u struci za koju se prijavljuješ?

Nije to baš za sva zanimanja...Trebaš nazvati pa pitati ljubaznu tetu u hzz-u kaj ona misli o tome. Meni rekoše da u slučaju da imaš kvalifikacije drugačije od posla koji radiš moraš imati 3 godine radnog iskustva. Isto tako mi rekoše da šaljem papire svejedno jer postoji mogućnost da bez obzira na sve ipak priznaju papire i odluče da možeš raditi.
U biti je sve na sreću!

KikiKokosh
22.11.2012., 09:28
Dakle ovo sto si navela su informacije ako se ide raditi u svojstvu gostujuceg radnika?

Je li postupak isti ako mene njemacka firma zeli zaposliti za stalno?

U svojstu gostujućeg radnika ali sa već pronađenim poslodavcem.
Za one koji nemaju poslodavca je postupak drugačiji...

A za stalno zaposlenje ti ne mogu sa sigurnošću reći... Makar bi ti u tom slučaju mogao zatražiti i radnu vizu. Ko zna,možda ti se posreći pa ti ju izdaju.

škakljivac
22.11.2012., 19:23
pitanjce

Imam nekakav razgovor uskoro u vezi odlaska u Njemačku kao nekakav pomoćni radnik...pa nemam uopće pojma kolike su prosječne plaće tamo racimo za pomoćne radnike u montaži

Molio bih nekoga ako zna neku okvirnu cifru...da se znam postavit :503:

ivana-nj
23.11.2012., 08:15

www.jobscout24.de/
monster.de
www.jobpilot.de/
www.arbeitsagentur.de

7. Kolika je min. plaća?

Za šta???

NE.

:top:

Actros1841
23.11.2012., 09:30
pitanjce

Imam nekakav razgovor uskoro u vezi odlaska u Njemačku kao nekakav pomoćni radnik...pa nemam uopće pojma kolike su prosječne plaće tamo racimo za pomoćne radnike u montaži

Molio bih nekoga ako zna neku okvirnu cifru...da se znam postavit :503:

Obožavam ovakva pitanja!

Niti se decidira razgovor s kime? S našim poslodavcem koji treba radnike za Njemačku? S njemačkim poslodavcem? Kakav pomoćni radnik???? Pod montažu se svrstava više toga.....Montaža na građevini???? Montaža centralnog grijanja??? Montaža prozora????

Zapošljavanje direktno kod firme ili kod SUB izvođača ili još gore kod neke agenture za "Personalleasing"?

O pomoćnim radnicima je bilo već mnogo pisano ovdje.....i pomoćnim poslovima kao i iznosu stanice! No čak i ako nije zapošljavanje preko "Personalleasinga" za pomoćne radnike kod njemačkog poslodavca treba okvirno ( napominjem OKVIRNO) uzet cijenu sata za "Zeitarbeit firme" ili "Personalleasing" koji je trenutno

za poslove gdje ne treba priučavanje ca 8€ brutto....( od 7,89-8,12€)
ta poslove gdje je potrebno instruirat radnika ca 8,20-8,45€

za KV radnika ca 9-10€

Baza za mjesečni pensum je raznolika ali rijetko prelazi ca 134 sata mjesečno jer bi tako nastali brutto iznos spadao u višu kategoriju oporezivanja pa bi radnik u netto dobio manje i nebi nikako bio zainteresiran za posao što bi onemogučilo "stalni priljev nove radne snage" toliko o Zeitarbeit....isti posao uz relativno istu satnicu "dritto" kod firme daje osnovu od 156 sati mjesečno

Za pojedine grane vrijede MINIMALNI IZNOSI SATNICE koji mogu biti osjetno viši od navedenih ....ali recimo rad u skladištu je minimalna satnica 7,50€, dok u građevinskoj grani privrede ona iznosi ca 12€! brutto naravno!

Poanta svega toga jeste, da firma tebe ko fol zapošljava, iznajmljuje te drugoj firmi ..tebi plaća 8€ sat brutto, a od onog kod kojeg radiš dobija 24-28€ za tvoj rad! I velika večina njih čak za tvoju plaću ne koristi svoja sredstva već na kraju mjeseca napravi obračun firmi ....kad dobije od njih novac ( ca 15 dana) onda ga tek isplačuje ( tvoj zarađeni dio) na tvoj račun! tako da prvu plaću čekaš i do 3 tjedna nakon kraja mjeseca....isto se ponavlja svaki mjesec ..plaća primjer....radiš od 1 do 30 u mjesecu .....plaću ćeš dobit tek oko 20og u slijedećem mjesecu! A kad dobiješ otkaz čekaš i do 3-4 tjedna na konačni obračun plaće!

ivana-nj
23.11.2012., 13:44
koji su najbolji kvartovi u Minhenu za zivjeti? Meni se svidio jako Schwabing jer ima puno mladih :)))

škakljivac
24.11.2012., 02:41
Obožavam ovakva pitanja!

Niti se decidira razgovor s kime? S našim poslodavcem koji treba radnike za Njemačku? S njemačkim poslodavcem? Kakav pomoćni radnik???? Pod montažu se svrstava više toga.....Montaža na građevini???? Montaža centralnog grijanja??? Montaža prozora????

Zapošljavanje direktno kod firme ili kod SUB izvođača ili još gore kod neke agenture za "Personalleasing"?

O pomoćnim radnicima je bilo već mnogo pisano ovdje.....i pomoćnim poslovima kao i iznosu stanice! No čak i ako nije zapošljavanje preko "Personalleasinga" za pomoćne radnike kod njemačkog poslodavca treba okvirno ( napominjem OKVIRNO) uzet cijenu sata za "Zeitarbeit firme" ili "Personalleasing" koji je trenutno

za poslove gdje ne treba priučavanje ca 8€ brutto....( od 7,89-8,12€)
ta poslove gdje je potrebno instruirat radnika ca 8,20-8,45€

za KV radnika ca 9-10€

Baza za mjesečni pensum je raznolika ali rijetko prelazi ca 134 sata mjesečno jer bi tako nastali brutto iznos spadao u višu kategoriju oporezivanja pa bi radnik u netto dobio manje i nebi nikako bio zainteresiran za posao što bi onemogučilo "stalni priljev nove radne snage" toliko o Zeitarbeit....isti posao uz relativno istu satnicu "dritto" kod firme daje osnovu od 156 sati mjesečno

Za pojedine grane vrijede MINIMALNI IZNOSI SATNICE koji mogu biti osjetno viši od navedenih ....ali recimo rad u skladištu je minimalna satnica 7,50€, dok u građevinskoj grani privrede ona iznosi ca 12€! brutto naravno!

Poanta svega toga jeste, da firma tebe ko fol zapošljava, iznajmljuje te drugoj firmi ..tebi plaća 8€ sat brutto, a od onog kod kojeg radiš dobija 24-28€ za tvoj rad! I velika večina njih čak za tvoju plaću ne koristi svoja sredstva već na kraju mjeseca napravi obračun firmi ....kad dobije od njih novac ( ca 15 dana) onda ga tek isplačuje ( tvoj zarađeni dio) na tvoj račun! tako da prvu plaću čekaš i do 3 tjedna nakon kraja mjeseca....isto se ponavlja svaki mjesec ..plaća primjer....radiš od 1 do 30 u mjesecu .....plaću ćeš dobit tek oko 20og u slijedećem mjesecu! A kad dobiješ otkaz čekaš i do 3-4 tjedna na konačni obračun plaće!

Puno ti hvala na veoma iscrpnom odgovoru, koji pokriva otprilike sve moguće kombinacije zaposlenja kao pomoćni radnik. Zbilja iscrpno. Moja je greška što nisam precizirao sve detalje.

Ovdje smo da razjasnimo jedni drugima...:durica....znaš, koliko ja znam cijena rada za sve takve NKV poslove je otprilike u istom rangu i nije potrebno baš uvijek tjerat mak na konac...i mislio sam da mi odgovori netko iz vlastitog iskustva, jer sam si nekako zamislio da forumi tome služe...eto samo toliko

ispričavam se na smetnji jednog pomoćnog radnika u velikom svijetu...:w

kralj27
24.11.2012., 16:40
moze netko napisat kakva je situacija s fizioterapeutima?? kakve su place brutto,netto? da li je dovoljan b2 stupanj buduci da se dosta s ljudima radi?? hvala

misko1711
24.11.2012., 20:54
ja evo cekan vizu za spajanje obitelji, to je viza za boravak, a za vizu za rad ti triba b2 stupanj tj. tecaj integracije, vjerojatno u pocetku je dovoljno b2 kasnije sta bolje jezik znas bolje ti je, a za place ti je za svaki grad, za svaku pokrajinu drugacije, to je sve sta znam i mene jos puno toga zanima hehe ;)

danascully
24.11.2012., 22:48
moze netko napisat kakva je situacija s fizioterapeutima?? kakve su place brutto,netto? da li je dovoljan b2 stupanj buduci da se dosta s ljudima radi?? hvala

Situacija sa fizio u njemackoj je odlicna!! Rade,idu na godisnje odmore i js imaju i para za pojest burek povremeno!

noldo
25.11.2012., 10:05
ja evo cekan vizu za spajanje obitelji, to je viza za boravak, a za vizu za rad ti triba b2 stupanj tj. tecaj integracije, vjerojatno u pocetku je dovoljno b2 kasnije sta bolje jezik znas bolje ti je, a za place ti je za svaki grad, za svaku pokrajinu drugacije, to je sve sta znam i mene jos puno toga zanima hehe ;)

za vizu za rad ti ne treba uopce znanje njemackog jezika.
nigdje nista ne pitaju.

treba ti "samo" ugovor od firme.

ima nasih sto su isli gore bez da su znali slova njemackog,
pa sve uredne papire dobili.

EDIT: govorim o prvoj vizi, tj. ako je ugovor na tebe.
ako ide prvo spajanje obitelji, a onda za rad....mislim da je B1 uvjet.

misko1711
25.11.2012., 21:31
za vizu za rad ti ne treba uopce znanje njemackog jezika.
nigdje nista ne pitaju.

treba ti "samo" ugovor od firme.

ima nasih sto su isli gore bez da su znali slova njemackog,
pa sve uredne papire dobili.

EDIT: govorim o prvoj vizi, tj. ako je ugovor na tebe.
ako ide prvo spajanje obitelji, a onda za rad....mislim da je B1 uvjet.

prvo je spajanje obitelji i triba mi b2 za dalje za rad, nego me zanimaju iskustva drugih u tom poslu, kolika je placa i tako to...je li rade sa srednjom skolom ili sa fak? pa ako ima neko bila bi zahvalna :)

katra46
26.11.2012., 14:50
koji su najbolji kvartovi u Minhenu za zivjeti? Meni se svidio jako Schwabing jer ima puno mladih :)))

Good luck sa Schwabing-om. Najbucnijim, najzguranijim kvartom u koji se narivaju svi partijaneri koji zele biti cool. Cijene su u skladu s visokom potraznjom.

stamera
26.11.2012., 17:54
Zna li netko kakav je postupak kupovine stana na licitaciji-Versteigerung?

Actros1841
26.11.2012., 18:24

Bježi od toga ko vrag od tamjana!

Iskustva Njemaca koji su tako kupili kuće i stanove pa nadrapali!

1. Stan ili kuću koju tako kupuješ u pravilu ne možeš prije pogledat već se pouzdat samo u ono što je "vještak" pogledao kod procjene

2. vlasnik koji još živi u tom stanu ili kući NIJE dužan pustiti vještaka u stan ali ga pušta da bi dobio koliko realnu cijenu ( zbog ostatka duga banki)

3. bivši vlasnici znaju totalno demolirat stan, premazat zidove katranom ili još gore "maslac kiselinom" a to onda smrdi ko sam vrag

4. zbog svega toga treba opsežna i skupa sanacija

5. pitanje hoćeš li nać prouzročitelja ( jer neznaš kakav je stan ili kuća bio prije) i onda se sudski naplatit od njega ako je ionako "pleite" ili u građanskoj insolvenciji!

Jedan slučaj nedavno opisan u novinama....čovjek kupio tako kuću za 160.000€ a morao je uložit 80.000€ da je dovede u stanje za stanovanje!

Bivši vlasnik je sve demolirao, zidove i pločice sve porazbijao ....radijatore i keramiku odnio....

Ako ti se kocka s lovom "go for it" ..ja nebi!

stamera
26.11.2012., 19:35

1. Stan ili kuću koju tako kupuješ u pravilu ne možeš prije pogledat već se pouzdat samo u ono što je "vještak" pogledao kod procjene

2. vlasnik koji još živi u tom stanu ili kući NIJE dužan pustiti vještaka u stan ali ga pušta da bi dobio koliko realnu cijenu ( zbog ostatka duga banki)

3. bivši vlasnici znaju totalno demolirat stan, premazat zidove katranom ili još gore "maslac kiselinom" a to onda smrdi ko sam vrag

5. pitanje hoćeš li nać prouzročitelja ( jer neznaš kakav je stan ili kuća bio prije) i onda se sudski naplatit od njega ako je ionako "pleite" ili u građanskoj insolvenciji!

Jedan slučaj nedavno opisan u novinama....čovjek kupio tako kuću za 160.000€ a morao je uložit 80.000€ da je dovede u stanje za stanovanje!

Bivši vlasnik je sve demolirao, zidove i pločice sve porazbijao ....radijatore i keramiku odnio....

:eek:Hvala na odgovoru,o ovome vrijedi razmisliti.

Njezna
26.11.2012., 22:57
Evo to sta pise Actros je u ca 90% slucajeva pravilno.
Moras viditi da na licitaciju kuce/stanovi idu ako su veci ne placeni dugovi na valsnicima.
Znaci da te osobe krive ili ne nemaju pod kontrolom svoj financiskij zivot, a ako nemaju to u nekom normalnom redu, nemaju ni normalni uredan zivot, znaci da na stanovima/kucama neke potrebne popraci nisu napravljeni na vrime itd.
Osim toga evo ne cesto te osobe unistu stan jer ga gubu i su zato ljudi na druzstvu/bank i slicno.

2 iznimke ti ima u tome:
1.) moze da je netko umro i da se nasljednici nemogu dogovoriti i da se sve to toliko vuce sudom dok dode do te lecitacije jer nitko nece da da drugome da proda jer se boji da ce ga prevariti itd.
2.) Ako ne stanuje vlasnik u tom stanu, nego stanari! Tada moze stan bit poprilicno uredu! Ali tada je problem ako ga zelis sam koristi da ce ti trebati koje vrime da das stanarima odkaz. To je ovisno o tome koliko dugo vec stanuju, moze biti od 3 do 12 mejseci!

peter871
28.11.2012., 08:44
jel netko uspio naći link sa deficitarnim zanimanjima u njemačkoj? koliko su traženi arhitekti tamo?

katra46
28.11.2012., 14:01

Meni 240.000 za kucu zvuci odlicno, osim ako je u nekoj pripizdini.
Cijena plocica, laminata i u najgorem slucaju unutarnje zbuke nije usporediva s cijenom nekretnine.

katra46
28.11.2012., 14:04
jel netko uspio naći link sa deficitarnim zanimanjima u njemačkoj? koliko su traženi arhitekti tamo?

Koliko ja znam: nisu.

Actros1841
28.11.2012., 14:25
Cijena plocica, laminata i u najgorem slucaju unutarnje zbuke nije usporediva s cijenom nekretnine.

Da ti tražim ili si sam traži po google članak što je čovjek morao sve sređivat?

Kablove za struju su iščupali iz zida! Čovjek uletio po toj cijeni.....a na koliko je bila procjenjena ispravna neznam ....no kad je dobio ključeve i trebao uselit NIJE IMAO KUDA USELIT JER JE KUĆA U BITI POSTALA ROHBAU u koji je morao uložit još daljnjih 80.000€ i to još nije konačna suma!

tinaa
28.11.2012., 16:46
Moze jos jedno pitanje u vezi vize za spajanje obitelji. Znaci prije mjesec dana sam zatrazila ulaznu vizu u Zagrebu, i sad je muz trebao odnjeti jos ovdje u Njemackoj neke papire. Pa su rekli da bi za par dana mogla dobiti pismo iz Zagreba da su mi odobrili ulaznu vizu, E sad me zanima jel trebam odmah otici u Zagreb nakon sto mi stigne pismo ? Sto zapravo pise u tome pismu? jer sam trenutno u Njemackoj do 20.12.
Hvala

Njezna
29.11.2012., 00:46
Moze jos jedno pitanje u vezi vize za spajanje obitelji. Znaci prije mjesec dana sam zatrazila ulaznu vizu u Zagrebu, i sad je muz trebao odnjeti jos ovdje u Njemackoj neke papire. Pa su rekli da bi za par dana mogla dobiti pismo iz Zagreba da su mi odobrili ulaznu vizu, E sad me zanima jel trebam odmah otici u Zagreb nakon sto mi stigne pismo ? Sto zapravo pise u tome pismu? jer sam trenutno u Njemackoj do 20.12.
Hvala

Pa valjda ce ti pisati u pismu do kada da dodes i mozes inace zvati.
Ali moras u ZG, pa opet sa ton visom i novom papirologijom na Ausländerbehörde.
Pa mozes zvati u ZG i reci njiman da si trenutno u njemackoj u posjetu muzu (jer imas pravo na to kao turist) i pitati dali mozes produziti rok ako su ga postavili.

Njezna
29.11.2012., 00:48

U nekim vukojebinama ces naci za 240.000 lipe kuce.
U gradovima ako je kuca mozes biti sritan ako je to kuca od 80m2 stambenog i ca. 100m2 oko kuce i to je to. Ali evo pogledaj na immobilienscout24.de pa ces viditi gdje je koja cijena.

goldietrickz
29.11.2012., 02:43
Pa valjda ce ti pisati u pismu do kada da dodes i mozes inace zvati.
Ali moras u ZG, pa opet sa ton visom i novom papirologijom na Ausländerbehörde.
Pa mozes zvati u ZG i reci njiman da si trenutno u njemackoj u posjetu muzu (jer imas pravo na to kao turist) i pitati dali mozes produziti rok ako su ga postavili.

Slicna stvar je i kod mene. Obavijestit ce je iz ambasade, nema tu nekog odredjenog datuma. Ta viza je na 3 mjeseca i u tom roku mora se predati zahtjev za boravkom u Njemackoj.

tinaa
29.11.2012., 10:43
Hvala Vam... ja sam mislila da mi nebi sad poslali pismo iz ambasade, da dodem po ulaznu vizu npr. drugi tjedan... a ja ovdje..
a vidjet cemo.. Nekako mi je to prebrzo, jucer je proslo mjesec dana od kako sam predala zahtjev u Zagrebu..

Buba51
29.11.2012., 11:19
Hvala

Muz i ja smo od predaje njegovih papira u Njemackoj, cekali izmedju 3-4 tjedna da dobijem obavijest iz Zagreba. U pismu je pisalo u koliko sati i kojim danima doci po vizu, i ponjeti putovnicu sa sobom, te se po primitku vize, sto prije moram javiti u redu za strance u Njemackoj. S obzirom da sam bila u situaciji kao i ti, nazvala sam ih i pitala do kada najkasnije mogu vizu podignut, i rekli su u max. roku od 3 mjeseca. Ja sam od procesa predaje zahtjeva za vizu u Zagrebu, pa sve do dobitka boravisne vize koju sam dobila na 3 goidne, cekala oko 3 mjeseca :mig:

kunde
29.11.2012., 11:28
samim tim sto pitas "ovdje" je dovoljno da ti recem da ostavis tome mira.
sam postupak je jednostavan,kao i svaki zwangsverstegerung,trebas vazecu putovnicu (i u njoj boravisnu visu da bi tu immobiliju mogao na sebe upisati) i jamcevinu 10% (bankbürgschaft,verrechnungsscheck ili da si odredjenu sumu vec deponirao na sudu).
to su stvari kod kojih se nemozes zaj. ali puno vaznije stvari su upravo one gdje se mozes prevariti i gdje ti bi trebalo znajne i iskustvo kojeg ocito nemas jer u suprotnom nebi ovdje pitao.
prvo i osnovno je da vidis grundbuch dali su i koji su lasten upisani na immobiliju (moguce je da brat od vlasnika ima dozivotno pravo stanovanja :503: ) dali je immobilija uopce prikljucena na vodovod,struja i sto slicnih sranja.naravno bez mogucnosti detaljnog pregleda immobilije ti nikako nebih preporucio kupovati.
sve u svemu,od zwangversteigerunga zive ljudi koji su se na to specijalizirali a ti sigurno nisi taj.

tinaa
29.11.2012., 14:10
Hvala ti buba, bas si srce!!! E ovako nesto mi je trebalo sad za procitat.. Nadam se da bude i kod mene sve dobro ispalo, za sad je sve kako treba.
Jesi odmah time dobila i radnu dozvolu?

Sandra1100
29.11.2012., 14:21
ima li netko neki koristan link preko kojega se moze uciti njemacki jezik, a da nije bas za pocetnike?

dalmatinozg
29.11.2012., 20:19
ima li netko neki koristan link preko kojega se moze uciti njemacki jezik, a da nije bas za pocetnike?

http://livemocha.com/
registriraš se besplatno.
Super stvar ,,,, moja preporuka

A imaš u gradskoj knjižnici kod gl. kolodvora komplet za samostalno učenje njemačkog. DVDs i knjige. Posudiš , kopiraš knjige , spržiš DVD-e.
I učiš kod kuce samostalno. Tamo sam posudio tečaj francuskog , super stvar.

Buba51
29.11.2012., 20:27
Hvala ti buba, bas si srce!!! E ovako nesto mi je trebalo sad za procitat.. Nadam se da bude i kod mene sve dobro ispalo, za sad je sve kako treba.
Jesi odmah time dobila i radnu dozvolu?

Ma ispast ce ti to sve ok. Viza izgleda slicno kao hrvatska osobna, mala plasticna kartica, sa slikom i svim podacima. Na njoj nista ne pise ali gospodja u uredu za strance je rekla da vrijedi i za rad, a prije vize koji tjedan, sam dobila i Identifikationsnummer od Bundeszentralamt für Steuern, nisam znala sta je, pa mi rekao muz da je taj broj potreban kada se zaposlim, tako da mogu ovdje i raditi :). Tako da ces uz vizu dobiti i taj broj postom :mig:

dalmatinozg
29.11.2012., 20:37
Ma ispast ce ti to sve ok. Viza izgleda slicno kao hrvatska osobna, mala plasticna kartica, sa slikom i svim podacima. Na njoj nista ne pise ali gospodja u uredu za strance je rekla da vrijedi i za rad, a prije vize koji tjedan, sam dobila i Identifikationsnummer od Bundeszentralamt für Steuern, nisam znala sta je, pa mi rekao muz da je taj broj potreban kada se zaposlim, tako da mogu ovdje i raditi :). Tako da ces uz vizu dobiti i taj broj postom :mig:

Kakva je to viza ? mala plastična kartica ? Kod mene je bila viza u putovnici . Jesi li dobila Sozialversicherungsnummer*? To ti treba ako misliš raditi

dalmatinozg
29.11.2012., 20:50
U nekim vukojebinama ces naci za 240.000 lipe kuce.
U gradovima ako je kuca mozes biti sritan ako je to kuca od 80m2 stambenog i ca. 100m2 oko kuce i to je to. Ali evo pogledaj na immobilienscout24.de pa ces viditi gdje je koja cijena.

U Bad Hersfeldu je mooj rođak kupio kućicu za 80 000 Eura , kucica kao bombon, prizemje i potkrovlje . Centralno grijanje , podno grijanje. Mala okučnica s travom , cvijecem , ograda.
Tip je tražio 140 000 Eura , ali je i tamo kriza i nije bilo kupaca .
Pristao je na 80 000.
Dakle za 80 000 -100 000 eura kupiš super kucu , samo se treba promatrat , razmatrat , mudrovat, razgledat. kao i svuda

kunde
29.11.2012., 22:39
U Bad Hersfeldu je mooj rođak kupio kućicu za 80 000 Eura , kucica kao bombon, prizemje i potkrovlje . Centralno grijanje , podno grijanje. Mala okučnica s travom , cvijecem , ograda.
Pristao je na 80 000.
Dakle za 80 000 -100 000 eura kupiš super kucu , samo se treba promatrat , razmatrat , mudrovat, razgledat. kao i svuda

moguce ako je kucica i jos u bad hersfeldu ali za kucu u solidnoj poziciji je tih 80k € tek za kaparu.

Sandra1100
29.11.2012., 23:00
http://livemocha.com/
registriraš se besplatno.
Super stvar ,,,, moja preporuka

A imaš u gradskoj knjižnici kod gl. kolodvora komplet za samostalno učenje njemačkog. DVDs i knjige. Posudiš , kopiraš knjige , spržiš DVD-e.
I učiš kod kuce samostalno. Tamo sam posudio tečaj francuskog , super stvar.

odlicna stvar, jedina mana sto se ovi tokeni moraju kupovati, jer se jako brzo potrose ovi sto ti oni dodijele

nasmijana17
30.11.2012., 07:59
Pristao je na 80 000.

Je, mozes kupit ali ovisi o okolici gdje zivis. Moji starci su za 120.000 € isto kupili lijepu kucicu, za tu kucicu bi ovdje gdje sada stanujem platila najmanje 260.000 €.
Nema pausalnih cijena...a stvar je u okolici. Za jedan stan u centru Zagreba mozes na selu kupit najmanje 5 kuca. :D

varesak
30.11.2012., 12:24
Ispricavam se ako je ovo pitanje vec postavljeno

Zanima me da li medicinske struke bez odradjenog pripravnickog u RH mogu taj isti odraditi u Njemackoj i da li se to sto honorira?

Hvala na odgovoru.

Buba51
30.11.2012., 13:24
Kakva je to viza ? mala plastična kartica ? Kod mene je bila viza u putovnici . Jesi li dobila Sozialversicherungsnummer*? To ti treba ako misliš raditi

Da, viza izgleda kao npr. hrvatska osobna, onako mala plasticna kartica, sa podacima i slikom, i traje mi 3 godine. Kazu da je to sad tako po novom. E sad neznam za Sozialversicherungsnummer, ja sam dobila postom neki Identifikationsnummer od Bundeszentralamt-a für Steuern, pa su mi muz i njegova mama objasnili da s tim brojem mogu raditi. Sad dal je to isto ili ne, nemam pojma. Uglavnom, raditi mogu jer nam je to rekla i gospodja u uredu za strance al treba prvo jezik naucit :D

tinaa
30.11.2012., 15:08
Hvala buba na svemu! sretno u ucenju jezika!

sju1
30.11.2012., 17:17
Bok ljudi, ajde neka mi netko popmogne, moze i na pp. Trudna sam i nezaposlena, ali smo podnijeli zahtjev za otvaranjem obrta, ili Selbstständing-om. Pa me zanima kakva je ovdje u Njemackoj procedura sa porodiljnim, tj. od kada mozes na njega, koliko love se dobiva, da li je to neki prosjek zadnja 3 mj. ko u HR ili...?
Da li sve to vrijedi i ako si Selbstständing?

Hvala na odgovorima...:mig:

Actros1841
01.12.2012., 18:45
brrrrrrrrrrrrrrr.....zima , zima e pa što? Ima tko iz Villingen-Schweningen ovdje?

Moram sutra za Deisslingen, a vidim prognoza da je "gadi mi se"!!!!

Da ponesem skije sa sobom ili?

Njezna
02.12.2012., 00:54
Bok ljudi, ajde neka mi netko popmogne, moze i na pp. Trudna sam i nezaposlena, ali smo podnijeli zahtjev za otvaranjem obrta, ili Selbstständing-om. Pa me zanima kakva je ovdje u Njemackoj procedura sa porodiljnim, tj. od kada mozes na njega, koliko love se dobiva, da li je to neki prosjek zadnja 3 mj. ko u HR ili...?
Da li sve to vrijedi i ako si Selbstständing?

Hvala na odgovorima...:mig:

Koliko ja znadem moras imati vec imati taj status 12 mjeseci prija nego se mozes na njega pozivati. Inace je prosjek zadnji 12 mjeseci ali evo ti si trudna i jos nisi selbständig. Inace bi dobila 67% netto zarade od tog prosjeka 12 mjeseci ali maksimalno 1800.-- Eura mjesecna.

Mislim da su razlozi toga jasni jer bi se inace moglo prepuno mutiti i lagati itd.

Ali isto ako si nezaposlena imas pravo na neki novac (naravno puno manje) ali to evo samo ako imas uredni status u njemackoj i papire. A sta se tice novaca, ako nades posao moze i muz (ako ima posao i primao je zadjne vrime place) uzesti taj Elternzeit i tako on dobiti novac, ali evo ti bi trebala tada raditi.

Njezna
02.12.2012., 01:03
Je, mozes kupit ali ovisi o okolici gdje zivis. Moji starci su za 120.000 € isto kupili lijepu kucicu, za tu kucicu bi ovdje gdje sada stanujem platila najmanje 260.000 €.
Nema pausalnih cijena...a stvar je u okolici. Za jedan stan u centru Zagreba mozes na selu kupit najmanje 5 kuca. :D

Pa evo ja posjedujem jedan stan od ca. 35m² + Balkon + garazu i vridi ca. tih 120.000 ali je evo u strogom centru frankfurta na veoma trazenom mjestu.

Cijene su kao vec pisano stvar trzista i nemozes nikada nesto uzporediti ako nije isti kvart i ista velicina. Ima ti kvartovi koji su veoma skupi ali u kojima je niska cjena mali stanova, jer je mjesto lipo i puno bogatasa ali ifrastrukutura ne valja. (nema ducana, kafica blizu a i dostup sa busom i slicnom je otezen=
S druge strane imas u svakom gradu i mjesta koja su dobra evo za male stanove (blizu fakulteta, blizu biroskih kvartova a pogotovo ako je to bas "the place to be" pa tako nesto rado iznajmljuju mladi ljudi.

Die Frau
02.12.2012., 03:13
ja placam stan od 70 kvadrata + garaza sa dva parkirna mjesta sa rezijama cca 550€ (+/- par eura od mjeseca do mjeseca) 4 u-bahn stanice od centra Hamburga. kakve su cijene u ostalim gradovima Njemacke?

Alexandra Burek
02.12.2012., 07:45
Ne bih znala, ja zivim sa starcima u kuci u predgradju Münchena,
ali koliko sam upucena, M i HH su najskuplji gradovi u Njemackoj za rentati.
U M se ''pocinje'' od 600 EUR, dok u Stuttgartu npr. bez problema nadjes za 400 eura stan. U Berlinu i za 300.

kunde
02.12.2012., 11:22
ja placam stan od 70 kvadrata + garaza sa dva parkirna mjesta sa rezijama cca 550€ (+/- par eura od mjeseca do mjeseca) 4 u-bahn stanice od centra Hamburga. kakve su cijene u ostalim gradovima Njemacke?
zna se da je münchen daleko naj skuplji grad u njemackoj ali opet zavisi i od pozicije,godista,kvalitete gradnje,prometne povezanosti itd.
http://www.wiwo.de/finanzen/immobilien/immobilienpreise-das-sind-die-teuersten-staedte-deutschlands/7176900.html
ima pozicija gdje su stanovi/kuce strahovoto skupi,ima ih gdje su stvarno povoljni a ima ih gdje nebih ni badava zivio,to mora svatko za sebe znati.

kunde
02.12.2012., 12:03
[QUOTE=Actros1841;42460258]brrrrrrrrrrrrrrr.....zima , zima e pa što? Ima tko iz Villingen-Schweningen ovdje?
hvala bogu ja nisam iz tog kraja :D
tamo bez problema kupis kucu za 80k eura
a sumnjam da ce ti se netko javiti iz tog kraja,koliko mi je poznato oni jos nisu prikljuceni na internet mrezu :rofl:

Moram sutra za Deisslingen,
gdje ces? TNT ili Hirth :D
a vidim prognoza da je "gadi mi se"!!!! [/Q
pa samo leichter schneefall,prezivio si ti i gore situacije:rofl:

Da ponesem skije sa sobom ili?
tamo je ravnica,mozes ponjeti langlaufski

Sanjci1984
02.12.2012., 12:31
Pozdrav svima!
Ukratko ja sam med sestra iz Zagreba koja se trudi otići u Njemačku.,našla sam posao i dobila papire od ZAV-a iz Bonna,sutra planiram u Njemačko veleposlanstvo u Zagrebu pa me zanima koliko dana traje izdavanje vize.,Hvala unaprijed

-emma91
02.12.2012., 14:22

Moji na Billstedt-u (Hamburg je u pitanju) placaju za stan od 37kvadrata bez balkona i garaze cca 420 eura (sa rezijama),u kojem ste vi djelu HH?

E SAD IMAM I JA PAR PITANJA,PA MOLIM UPUCENE DA MI DAJU NEKI SAVJET I INFORMACIJU.
Otac mi u Njemackoj zivi vec cca 15 godina,ima neogranicen boravak,drzavljanstvo nije trazio niti ce.Brat (iz ocevog drugog braka) koji se rodio u Njemackoj ima drzavljanstvo,a moja maceha boravak od 3 god (dobila na osnovu tate i brata,imala duldung dok se mali nije rodio)
Ona sad radi,otac radi,imaju solidna primanja.
Ja sledece godine sam planirala preseliti kod njih.Oni ce uzeti veci stan (i zbog malog a i jednu sobu vise za mene da ispunimo uvjet od onih 12kv.)
Kako ce HR biti u EU tad,a znam da ce i dalje biti na snazi onih 90 dana i mars kuci,interesuje me da li neko ima prijedlog na koji nacin da legalno ostanem tamo?Tata predlaze da kao strani drzavljanin otvorim gewerbe(ako se tako kaze)za ciscenje i da na osnovu toga mogu dobiti dozvolu.Na taj nacin je i kucna prijateljica dobila dozvolu i mogucnost otvaranja ziro racuna u banci,i radila normalno.U Njemackoj sam 6mj od 12m u godini,snalazim se poprilicno sa jezikom (idem na besplatni kurs dok sam tamo),mada bih upisala neki ozbiljniji kad napokon preselim.Sad zavrsavam neki kurs za staracku njegu,dobicu sertifikat od "austrijke vlade" i priznat je u njemackoj,pa sam mislila da to radim kroz 2-3 godine.Unapred hvala svima na pomoci,nadam se da sam dobro opisala situaciju.

-emma91
02.12.2012., 14:35

http://www.goethe-verlag.com/ ovo je jedan jako dobar,ali je za bas bas pocetak,druge ne znam,ali evo ako nekome treba kad si vec spomenula.:)

Actros1841
02.12.2012., 16:42
[QUOTE]
hvala bogu ja nisam iz tog kraja :D
tamo bez problema kupis kucu za 80k eura
a sumnjam da ce ti se netko javiti iz tog kraja,koliko mi je poznato oni jos nisu prikljuceni na internet mrezu :rofl:

,
gdje ces? TNT ili Hirth :D

pa samo leichter schneefall,prezivio si ti i gore situacije:rofl:

tamo je ravnica,mozes ponjeti langlaufski

A evo krenuo danas u 12:30 i sad radim pauzu ( redovnu ) od 1h na Rasthof "Taunusfick" ( zajefrkavam se zove se Taunusblick) kod Frankfurta...malo snijega od Hagena do Gießena, tu kod Frankfurta serucka malo bi kiša malo susnježica .....bit će veselo dalje .....prometa ko u priči a voze se kilavo ko "šepavi mrav" posebno ove u "VUPI" autima....malo mokro i odmah cvikaju pa se vozi 6 banki na Autobahnu!

Ne idem ni u TNT ni ovo u drugo, u Deißlingenu imamo svoju Niederlassung KV Nagel, pa ovo što ja sad vozim nije ošlo u petak sa linijom tako da danas idu 2...Linija i ja ....samo što linija kreće tek u 19h....mora do 4h biti u Nagel...a ja ću spavat cijelu noć pa sutra po danu kako bude disponirao...a linija ima apartman tamo pa spava dok njegov auto razvozi po danu!