PDA

View Full Version : Ovrha - postupak

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

girling
19.03.2011., 20:37
frendu Porezna uprava poslala rješenje o ovrsi na auto zbog duga.

imaju li pravo tako samo, bez suda? :ne zna:

Katrin
20.03.2011., 09:59
A sta bi trebali na sudu?

girling
21.03.2011., 15:29
po meni, neko hebeno rješenje o ovrsi.

ili se to promijenilo ovim novim zakonom. :confused:

Katrin
21.03.2011., 16:57
Famozni novi zakon nije bas unio neku revoluciju u cijeli postupak...

Pa dobio je rjesenje od Porezne :mig: ne, ne treba im prvo sud.

bezizlazna
21.03.2011., 17:16
Molila bih ako mi moze netko dati odgovor. Prije 20 dana blokiran mi je tekuci racun na koji inace primam dijeciji doplatak, alimentaciju i naknadu za porodiljni. Zvala sam tada Finu i receno mi je da mi je to blokirao Vip i da je iznos oko 4 500 kn. Rekli su mi takodjer da mogu otvoriti podracun u fini jer se dijeciji doplatak ne moze plijeniti kao ni alimentacija. Nisam to htijela vec sam odgodila sve na dvadesetak dana dok mi ne legnu na racun u banci uplate. Danas kad su legle uplate moj racun je u plusu nekih tisucu kuna no na banci su mi rekli da oni ne dozvoljavaju da se ovrha isplacuje iz dozvoljenog minusa vec da moram biti u plusu s racunom za iznos cijeloga duga. Ponovno sam nazvala Finu i pitala za dug a oni su mi rekli da mi je na danasnji dan dug 5.070 kn. Lijepo molim ako tko zna koliko oni mjesecno obracunavaju kamatu duga na ovrhu koja je bila prije 20 dana u iznosu od 45oo. I jos nesto...na info telefonu moje banke djelatnik mi je rekao da ja mogu otici na salter banke i bez obzira sto je racun blokiran na licu mijesta traziti 2/3 isplate porodiljnog, alimentaciju i cijeli dijeciji doplatak. Navodno na licu mijesta odblokiraju racun isplate ono sto se zakonom ne moze plijeniti i zatim ponovno blokiraju racun. Da li je to tocno? Hvala na odgovoru
I jos sam dobila informaciju da i Fina zaracunava neke svoje troskove u sve to skupa ...koje i koliko da li netko zna?!

Blanj
21.03.2011., 17:17
Trebam pomoc!!! Imao sam dugoanje prema operateru tele2 ...... Nakon njihove ovrhe tj. Prijedloga na sudu sam dao iskaz o primanjima, nisam imao nikakva primanja te je sud isto napisao i potvrdio te je sve proslijedio tele 2 medutim oni se nisu odazvali na to te mi je sud poslao pismo kojim se Ja ... Oslobadjam tj obustavlja ovrha!!! Nakon cca 5 mj tele 2 mi sjeda i blokira racun! Dali su oni imali pravo na to ako me isti sud oslobodio, tj obustavio ovrhu!

Opaki
21.03.2011., 17:22
Trebam pomoc!!! Imao sam dugoanje prema operateru tele2 ...... Nakon njihove ovrhe tj. Prijedloga na sudu sam dao iskaz o primanjima, nisam imao nikakva primanja te je sud isto napisao i potvrdio te je sve proslijedio tele 2 medutim oni se nisu odazvali na to te mi je sud poslao pismo kojim se Ja ... Oslobadjam tj obustavlja ovrha!!! Nakon cca 5 mj tele 2 mi sjeda i blokira racun! Dali su oni imali pravo na to ako me isti sud oslobodio, tj obustavio ovrhu!

tvoj je dug i dalje prisutan samo je postupak obustavljen, dakle nije ti brisan dug, to je bitna razlika, a postupak se može nastavit ponovo ako se recimo ti zaposliš ili se pruži prilika da te bilo gdje "OVRŠE" . Nema puj puj sad ćemo pošteno, dug je i dalje tu.

File
21.03.2011., 17:54

Tele2 kao ovrhovoditelj je vjerojatno išao temeljem pravomoćnog rješenja o ovrsi na ovrhu pokretnina ili slično preko suda, pa je taj sudski postupak obustavljen.

Međutim, to ne sprječava tele2 kao ovrhovoditelja, da sam uputi to pravomoćno rješenje o ovrsi, npr.FINI na blokadu računa, ili npr.HZMO na blokadu mirovine itd.
Pravomoćno rješenje o ovrsi egzistira, i ovrhovoditelj može poduzimat razne radnje sve dok se ne naplati dugovanje.

Blanj
21.03.2011., 20:27
Znaci li to da mi mogu sjesti na kompletnu placu?????

monatina
22.03.2011., 07:18
1.Sad zanima me postoji li mogucnost zastare je mi neki kazu da je vec otislo u zastru jer je proslo 5g?
neki kazu 10g,moram cekat jos 3g?
2.Gdje to mogu provjerit a da ne pokrenem cijeli slucaj u postupak,u slucaju da nije u zastari?

hvala

zna li tko? ili da jednostavno potrazim taj racun i platim iako me dusa boli jer nisam potrosila kn od tog racuna........
zna li tko?sto napravit?

noaccount
22.03.2011., 07:26
Molim pomoć,
imam studentski tekući račun u zabi. Prema Ovršnom zakonu ovrha se ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:

prema pravilniku o postupanju s primanjima i naknadama izuzetim od ovrhe, ovrsenik je duzan obavijestiti Finu o takvim uplatama. ispunjava se obrazac i prilaze dokaz. zatim Fina obavijestava banku da otvori poseban racun, banka vraca povratni info Fini. Fina zatim o tome obavijesti uplatitelja koji pocinje naknade uplacivati na taj novi racun. u medjuvremenu, dok taj postupak nije proveden, banka se moze naplatiti po svim racunima i po svim primanjima.

correct me if i am wrong

Opaki
22.03.2011., 09:40
Znaci li to da mi mogu sjesti na kompletnu placu?????

pa ne na kompletnu, 1/3

stjepan t
22.03.2011., 22:11
Jučer sam dobio Prijedlog za ovrhu temeljem vjerodostojne isprave od Sisačkog vodovoda d.o.o po zastupniku odvjetniku Rafaj Marku,naime primjetio sam nekoliko nepravilnosti a prije popisa nepravilnosti htio bih napomenuti da Sisački vodovod d.o.o. prije uručivanja samog prijedloga nije dostavio niti jednu opomenu za neplačanje računa.Uz sam prijedlog nije dostavljena punomoć odvjetnika kao ni prijemni štambilj nema odgovarajući detalje već na njemu piše primljeno i datum, citiram:
Prilikom zaprimanja ovršnog prijedloga, prijemni štambilj javnog bilježnika trebao bi imati jasno i točno naznačene rubrike iz kojih će se vidjeti način primitka prijedloga, da li je prijedlog zaprimljen neposredno u uredu ili poštom , te ako je zaprimljen poštom, u štambilju treba naznačiti dan predaje prijedloga na poštu i dan primitka u ured, a sve navedeno radi utvrđivanja moguće zastare za podnošenje prijedloga, po prigovoru ovršenika.

Jednako tako iz štambilja mora biti razvidno koliko je prijedloga zaprimljeno te sa koliko priloga ( vjerodostojna isprava i punomoć, te eventualno druga dokumentacija, otpremnice, narudžbenice, te posebno dokaz o prijenosu tražbine u smislu čl. 29 OZ i dr. )
kao i izvod otvorenih stavki naveden je račun koji je plačen 09.03.2011 a zaprimljeno je kod javnog bilježnika 16.03.2011.
Ne mogu nigdje pronaći Opće i tehničke uvjete isporuke vodnih usluga koje bi Sisački vodovod d.o.o po pravilniku Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije morao imati objavljene za javnost, citiram:
Isporučitelj vodnih usluga dužan je objaviti opće i tehničke uvjete isporuke vodnih usluga na internetu ili na drugi prikladan način te ih učiniti dostupnim javnosti za cjelokupno vrijeme njihova važenja.

Molim pomoć jer mislim da je prije svega trebala i nekakva opomena doći.

lexluthor84
23.03.2011., 07:22
Pozdrav.dobio sam opomenu o neuplaćenom dugu od strane cerditexpressa,pa me zanima dali sam dužan uplatiti i njihove troškove opomene cca 30kn i zatezne kamate,ili da uplatim samo glavnicu?

martina1306
23.03.2011., 09:03
http://danas.net.hr/novac/page/2011/03/22/0592006.html?pos=n0

recite mi jeli ovo istina?? meni su rekli da je zastara nakon 10g.
imam dug od 2001.g i doslo mi je 2010g. dug s kamatom skoro 10 000kn od T-coma

da li se moze tu nesto napraviti - zaliti jer 9 godina se niko nije javio i zadnju godinu prije zastare (bar kako su meni rekli) se "aktiviralo"sa svim pustim kamatama. racun je bio oko 3.500kn
da li se mogu negdi zaliti da mi skinu kamatu? a platim samo koliko je bio racun?

molim vas pomognite mi bas i nemam 10 000kn :ne zna:

Katrin
23.03.2011., 09:16
Zastara nastupa nakon godinu dana ako se ne pokrene ovrha u tom roku. Ovaj rok od 10 godine se odnosi na period nakon pravomocne odluke o ovrsi.

Ako su racuni iz 2001. i do 2009. nije pokrenuto nista, onda je po svakoj osnovi nastupila zastara.

martina1306
23.03.2011., 09:53
Problem je u tome sto ja nemam apsolutno nista na papiru. ja imam poziv za sud i br. ovrhe i to je trenutno na sudu. cula sam se sa odvjetnikom od T coma iz splita da to pocmem placati tako da mi ne ide ovrha na placu naci ovrhu na placu trenutno nemam to je sve na sudu.
bila je zena sa suda da vidi da li imam nesto na sebi (nemam nista)
i trenutno sam nezaposlena pa valjda zato nije isla ovrha na placu.
znaci ja nemam nista ni papir koliko je tocno neplaceni racun ni kolika je kamata. naci nista
da li da odem kod nekog odvjetnika da to rijesim?i da li bi se to moglo rijesiti da ne platim?

Opaki
23.03.2011., 11:54
Stjepane prije svega nikakva opomena nije trebala doci tj nigdje ne piše da se dužnik mora opomenut, neznam zašto ljudi toliko na te opomene pizde, pa jebote jel vam stižu računi, pa znaš da te terete negdje ne treba se sad lud pravit. I zapamti, čak i da pobiješ ovršni prijedlog ovim što si zacrnio opet nisi dug pobio, ništa ga ne spriječava da ispravi nedostatke i donese novi.

RADIOAKTIVNI
23.03.2011., 13:03
ova naša draga država će nas sve sahraniti... sad smo već kruha gladni, bojim se što će biti za koji mjesec ili godinu........

p.s. meni su ovrhom uzeli SVE s računa, ALI SVE i još me otjerali u crveni minus...........

stjepan t
23.03.2011., 14:24
Stjepane prije svega nikakva opomena nije trebala doci tj nigdje ne piše da se dužnik mora opomenut, neznam zašto ljudi toliko na te opomene pizde, pa jebote jel vam stižu računi, pa znaš da te terete negdje ne treba se sad lud pravit. I zapamti, čak i da pobiješ ovršni prijedlog ovim što si zacrnio opet nisi dug pobio, ništa ga ne spriječava da ispravi nedostatke i donese novi.

Istina ali u Općim uvijetima poslovanja svih Vodovoda jasno piše kad ide opomena, obzirom da se radi u tri računa koja moram podmiriti smatram da je Ovršni prijedlog bez ikakve opomene preuranjen.

lexluthor84
24.03.2011., 09:23
Mozaik knjiga-jedna neplaćena rata za naručene knjige-dali mogu pokrenuti ovrhu ako nemaju neke podatke poput tekućeg računa,oib-a ili jmbg-a?

Opaki
24.03.2011., 12:42
Mozaik knjiga-jedna neplaćena rata za naručene knjige-dali mogu pokrenuti ovrhu ako nemaju neke podatke poput tekućeg računa,oib-a ili jmbg-a?

dakle da ja tebi radim ovrhu i nemam oib, trazio bi podatake od porezne uprave da mi dostavi tvoj oib po adresi i imenu i prezimenu što su dužni i napravit, dakle nabavi se oib preko porezne. U biti ima načina uvijek nabavit potrebne podatke :) (nažalost, nasreću)

lexluthor84
24.03.2011., 14:09
Hvala.

trevejn
24.03.2011., 18:43
Vjerovatno sad mogu dobiti medalju za najvecu glupacu stoljeca,ali nasla sam se pred zidom i molim savjet,ako itko zna kako da ga prijeđem.Naime saznala sam da mi je FINA blokirala racun.Tocan iznos jos neznam,jer oni imaju radno vrijeme kao i ja a takve informacije ne daju preko telefona,znam samo da se radi o racunu iz grada iz kojega sam odselila prije 4 god,dok sam jos bila u braku.Racun glasi na moje ime,ali bivsi muz je bio zaduzen za placanje racuna i ja pojma nisam imala da nije placen(Zato mi treba dati medalju),nikada nisam dobila nikakvu opomenu,vjerovatno jer sam promijenila adresu,ali eto sad je frka.Uz sve to sad sam samohrana majka,koja ganja alimentaciju,podstanar,ali to sve jos nije problem.Radim u drzavnoj firmi,imam sve uvjete da mogu dignuti kredit i namiriti taj dug,ali nemogu ga dobiti radi te blokade,a ako ga ne dobijem nemogu ni platiti.Ima li kakav nacin,zna li itko?Stvarno sam ocajna.Hvala

sasa80
24.03.2011., 19:39
nazovi ovrhovoditelja/vjerovnika i neka ti napiše pismo namjere sa stanjem duga...

trevejn
24.03.2011., 20:02
nazovi ovrhovoditelja/vjerovnika i neka ti napiše pismo namjere sa stanjem duga...

I sta se onda desava? Dali bi banka to priznala,da mi da kredit da namirim dug?

vixen27
24.03.2011., 20:53
I sta se onda desava? Dali bi banka to priznala,da mi da kredit da namirim dug?

Noup. Ako očekuješ pomoć od banke, teško....

Račun ti je blokiran dok se isti ne podmiri. Dakle, sama banka da ti izađe u susret.... teško izvedivo. Ali ono što možeš, jest poslušati prethodni savjet, plus tražit reprogamaciju dugovanja uz skidanje ovrhe sa računa i to od strane ovrhovoditelja i firme koja te tereti uz obvezivanje na plaćanje reprogramacije ukoliko se ista odobri i tek onda možeš eventualno dići kredit.

vixen27
24.03.2011., 20:58
Jučer sam dobio Prijedlog za ovrhu temeljem vjerodostojne isprave od Sisačkog vodovoda d.o.o

Opomena nema pred ovršni postupak. One se šalju tijekom procesa i neposredno prije ovrhe. Ovisno o tome dal ti već jesu / nisu zablokirali račun, ovo ćeš morati podmiriti osim ukoliko iskoristiš pravo na žalbu u regularno zadanom pravnom roku.

vepoka
25.03.2011., 01:10
Molim Vas zna li itko moze li se izvrsiti ovrha nad kreditom za auto?
da ne duljim,radi se o osobi koja je nezaposlena stoga nema stalna primanja,nema nekretninu na kojoj bi se izvrsila ovrha mozda...radi u fusu ali od tog takoder nemamo koristi.
U biti jedino taj auto je od velike vrijednosti pa me zanima samo moze li se placanje tih mjesecnih rata nekako obustaviti iako taj auto jos nije u potpunom vlasnistvu te osobe.
MOLIM VAS da mi pomognete ukoliko mozete!:(

stjepan t
25.03.2011., 06:18
Opomena nema pred ovršni postupak. One se šalju tijekom procesa i neposredno prije ovrhe. Ovisno o tome dal ti već jesu / nisu zablokirali račun, ovo ćeš morati podmiriti osim ukoliko iskoristiš pravo na žalbu u regularno zadanom pravnom roku.
Pokušavam reći nikad ali nikad mi nije došla nikakva opomena za bilo kakav račun a ne da je trebala prije Ovršnog prijedloga na temelju vjerodostojne isprave.

bigdog
25.03.2011., 08:57
meni je došao prijedlog za ovrhu zbog 900kn neplaćenih računa vip-a iz 2010. :rofl:
šta će mi uzet za 900 kn :ne zna:

Venuss
25.03.2011., 09:08
Situacija je ovakva:
d.o.o. koji službeno nije prestao sa radom ali praktično ne posluje više od godinu dana.
U firmi unazad godinu dana nema zaposlenih kao ni prihoda.
Zbog teške situacije i lošeg poslovanja u zadnjim mjesecima rada firma je ostala dužna nekim od davatelja usluga.
Nisu veliki iznosi, a neke od firmi kojima sam ostao dužan zablokirale su žiro-račun. U međuvremenu došao je i prijedlog za ovrhu, a budući da nisam reagirao na vrijeme, došli su i sudski ovršitelji u sjedište firme. Sjedište firme nalazi se u mom privatnom stanu (djelatnost se nije odvijala tu) sve stvari u stanu su u privatnom vlasništvu, a firma nema nikakve imovine.
Sudski ovršitelji upisali su stvari koje su im bile interesantne,a sve su moje osobno vlasništvo.
Na zapisniku sam stavio opasku da su popisane stvari moje privatno vlasništvo (a ne firme) ali sudski ovršitelj je rekao da imaju pravo zaplijeniti stvari jer se nalaze na adresi gdje je i sjedište firme, a ja osobno nisam pokrenuo stečajni postupak. Uglavnom zbog toga što je za pokretanje istog potrebno 10.000 kn akontacije, a te novce nemam.
Prilikom konzultacija sam saznao da postoji prigovor Treće osobe po kojem mogu predati ukoliko mi se oduzme privatna imovina.

1. Da li mi se može uzeti privatna imovina u ovrsi na firmu koja nema ništa u svom vlasništvu?
2. Kako spriječiti ovrhu privatne imovine?

Opaki
25.03.2011., 11:14
ma glupani te plaše, doduše oni sve popišu i imaju to pravo, šta da sam ja prakirao kod tebe u firmi ode mi auto jer sam tamo stao? hahahahha, Zna se vrlo dobro šta je imovina tvoga društva a šta tvoja osobno tj. po potrebi se vrlo lako to dokaže.

meni je došao prijedlog za ovrhu zbog 900kn neplaćenih računa vip-a iz 2010. :rofl:
šta će mi uzet za 900 kn :ne zna:

platu :), račune ti mogu godinama držat u blokadi, a ti češ se prije il kasnije zaposlit, imovina nemaš?, kola nemaš? hihi

Vjerovatno sad mogu dobiti medalju za najvecu glupacu stoljeca,ali nasla sam se pred zidom i molim savjet,ako itko zna kako da ga prijeđem.Naime saznala sam da mi je FINA blokirala racun.Tocan iznos jos neznam,jer oni imaju radno vrijeme kao i ja a takve informacije ne daju preko telefona,znam samo da se radi o racunu iz grada iz kojega sam odselila prije 4 god,dok sam jos bila u braku.Racun glasi na moje ime,ali bivsi muz je bio zaduzen za placanje racuna i ja pojma nisam imala da nije placen(Zato mi treba dati medalju),nikada nisam dobila nikakvu opomenu,vjerovatno jer sam promijenila adresu,ali eto sad je frka.Uz sve to sad sam samohrana majka,koja ganja alimentaciju,podstanar,ali to sve jos nije problem.Radim u drzavnoj firmi,imam sve uvjete da mogu dignuti kredit i namiriti taj dug,ali nemogu ga dobiti radi te blokade,a ako ga ne dobijem nemogu ni platiti.Ima li kakav nacin,zna li itko?Stvarno sam ocajna.Hvala

Ako si uredno promjenila mjesto prebivališta a nisi primila prijedlog za ovrhu (jel ja to tako zaključujem budući da se čudiš blokadi JEL?) radi se o povredi ovršnog postupka, jer u policiji uvijek možeš saznat mjesto prebivališta ,dakle ima tu dosta elementa za neke izvanredne pravne ljekove, neznam sad konkretno ti nemogu ništa više reći jer nekuzim nista iz tvog posta:ne zna:
Dakle radi se po meni o nepravilnoj dostavi ja bi opalio ovako iz prve ruke. Dakle ako je tako pitaj ih kako su utvrdili pravomoćnost a ti uredno imas prijavljeno prebivalište.

bigdog
25.03.2011., 12:20
problem je u tome šta su ti računi još od kad sam bia maloljetan pa su na ime oca a on je u mirovini i ne zna za ovu situaciju

Partfiš
25.03.2011., 12:24
http://www.monitor.hr/clanci/hho-fina-nezakonito-plijeni-sve-s-racuna-gradana/48459/

Dakle, država kroz instituciju *Fine pljeni građanima sve da bi davala bogatašima, tajkunima i stranim koropracijama. Pljeni se sve, od mirovina preko alimentacija do socialnih pomoći i porodiljnih naknada.
I sve bi bilo pet kad bi takva superhikovska logika naše drage države imala uporiššte u zakonu i Ustavu, no ovakvo ponašanje kojeg se ne bi postidio ni SUperhik je u direktnoj suprotnosti sa Ustavom.
I što činiti s obzirom da znamo kakav nam je Ustavni sud i tko su ustavni suci.

Auuuu...pazi molim te...zlocesta jedna drzava, pokusava naplatiti ono sto joj se duguje...:kava:

Sto ciniti? Posuditi onda i samo onda kada mozes i vratiti. Ova drzava je i moja drzava i ja zelim da joj duznici vrate lovu jer, ako joj ne vrate, drzava ce meni uzeti vise.
Sta mislis sta je postenije, da meni uzme zato sto netko uzme i ne vrati ili da natjera onoga ko je uzeo da vrati sto je uzeo?

Opaki
25.03.2011., 12:25
problem je u tome šta su ti računi još od kad sam bia maloljetan pa su na ime oca a on je u mirovini i ne zna za ovu situaciju

dobro i sad će ti starog ovršit jer na njega glasi ugovor, šta ti nije jasno?

bigdog
25.03.2011., 14:51
dobro i sad će ti starog ovršit jer na njega glasi ugovor, šta ti nije jasno?

ala stari mi ima 1000kn penzije

Opaki
25.03.2011., 14:55
ala stari mi ima 1000kn penzije

tu sad ima toliko caka šta se u biti može al mi se ne da objašnjavat:top:

trevejn
25.03.2011., 15:17

Račun ti je blokiran dok se isti ne podmiri. Dakle, sama banka da ti izađe u susret.... teško izvedivo. Ali ono što možeš, jest poslušati prethodni savjet, plus tražit reprogamaciju dugovanja uz skidanje ovrhe sa računa i to od strane ovrhovoditelja i firme koja te tereti uz obvezivanje na plaćanje reprogramacije ukoliko se ista odobri i tek onda možeš eventualno dići kredit.

A dali je ta blokada racuna vidljiva u HROKU-u?

[
Ako si uredno promjenila mjesto prebivališta a nisi primila prijedlog za ovrhu (jel ja to tako zaključujem budući da se čudiš blokadi JEL?) radi se o povredi ovršnog postupka, jer u policiji uvijek možeš saznat mjesto prebivališta ,dakle ima tu dosta elementa za neke izvanredne pravne ljekove, neznam sad konkretno ti nemogu ništa više reći jer nekuzim nista iz tvog posta:ne zna:
Dakle radi se po meni o nepravilnoj dostavi ja bi opalio ovako iz prve ruke. Dakle ako je tako pitaj ih kako su utvrdili pravomoćnost a ti uredno imas prijavljeno prebivalište.[/QUOTE]

Jesam,prebivaliste promijenila prije 4 god,od prvog dana prijavljena.Mozda bih mogla i tako,ali to je vjerovatno postupak koji traje dugo,a kao što sam naglasila podstanar sam,samhrana majka i da mi uzmu samo tu 1/3 place,mogu se objesiti,jer mi ostatak samo stanarinu pokriva.Zato pokusavam podici kredit,da to riješim odjednom,jer iako je to skuplja opcija,koju cu placati godinama,druge nemam.I danas sam saznala iznos duga,5900 na danasnji dan,sto znaci minimalo 5 mj bih im placala,a onda nemam za racune itd,ma kako god,luda sam.I hvala na odgovoru.

Witchy
25.03.2011., 15:18
Već 2 dana kopam po netu kako točno izgleda postupak ovrhe poslodavcu zbog neisplate plaće, ali nigdje nisam uspijela saznati kako to točno u praksi izgleda.

Znači, imam obračun, i prema onome što sam pročitala i što je dostupno na netu, taj obračun se nosi kod javnog bilježnika na ovjeru i ovrha direktno u banku u kojoj poslodavac ima otvoren žiro račun.
Da li se nešto promjenilo vezano za to, s obzirom da sada ovrhe idu preko FINAe?

Da li je zaista jedini potreban dokument za ovrhu obračun plaće, ili se ipak uz to mora naći neki dokument tipa - prijedlog za ovrhu ( ili je to samo u slučaju da obračun plaće ne postoji ? )?
Da li zaista postupak ovrhe u slučaju da radnik ima obračun plaće nije potrebno angažirati odvjetnika, nego se ide direktno javnom bilježniku?

Ako netko ima konkretno saznanje ili iskustvo kako cijeli taj proces točno ide, i po kakvim se tarifama plaćaju javni bilježnici, bila bih zahvalna da podijeli:)

Thx unaprijed.

bigdog
25.03.2011., 15:34
tu sad ima toliko caka šta se u biti može al mi se ne da objašnjavat:top:

jeli mogu ikako odgodit ovrhu da mi starom ne skinu s penzije kakvim prigovorom dok ne skupim za platit :(

sasa80
25.03.2011., 17:01

Nije točno...

Ne radi se tu o nikakvoj pomoći banke...stvar je vrlo jasna...

Tvoj vjerovnik tebi daje pismo namjere u kojem je vidljivo da si ti njemu dužna ukupno recimo 10000kn.
Banka ti daje kredit od recimo 15000kn, od čega temeljem tog pisma namjere 10000kn ide direktno na račun vjerovnika, a ostalih 5000 ide tebi na račun koji se automatski i odblokira jer nemaš više ovrhe....

Darsey
25.03.2011., 17:47
Već 2 dana kopam po netu kako točno izgleda postupak ovrhe poslodavcu zbog neisplate plaće, ali nigdje nisam uspijela saznati kako to točno u praksi izgleda.

Ovaj dio znam pa evo ukratko:
Poslodavac će od Fine dobiti obavjest o ovrsi i s brojem računa na koji se uplaćuju one zaštićene 2/3, a preostala trećina ide na tvoj tekući račun i ona se plijeni.
Kad ovrhu otplatiš, banka obavještava Finu, a Fina poslodavca da prestaje ovrha, ovaj privremeni račun se zatvara i dalje ti kompletna plaća ide na tvoj tekući kao i prije ovrhe.

Što ide prije toga i koja je procedura nije mi poznato. Vjerovatno se moraš javiti u Finu, prijaviti prihode kako bi Fina obavjestila sve tvoje uplatitelje o broju privremenog računa na koje će uplaćivati zaštićena primanja.

I još jedna mala napomena:
Taj novi račun koji ti se otvara za primanje zaštićenog dijela plaće posebno je zaštićen (nekako unutar banke, ne znam kako da to bolje objasnim :ne zna:), uglavnom na njega ti mogu uplaćivati samo oni isplatitelji koje si u Fini prijavio. Nikome drugom uplata u korist tog računa neće proći.

Elich San
25.03.2011., 18:08
mislim da ti nisi baš shvatio, ili ja nisam :D
ali ja mislim da se ovdje ne radi da je <dotična dužna pa pita kako će njoj ići ovrha na račun ,već je njen poslodavac njoj dužan plaće i ona mu planira sjest na račun ovrhom pa ju zanima postupak.
barem sam ja tako shvatila:ne zna:

Darsey
25.03.2011., 20:42
ahaaaaa, sad sam išla polakše čitati :D pa vidim da sam krivo shvatila.

Witchy, zakon o radu kaže:
Članak 85.

(1) Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni.

(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnine radniku dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.

(3) Obračuni iz stavka 1. i 2. ovoga članka su ovršne isprave.
....
Tako da ti je OP obrazac zaista ovršna isprava.
Nisam sto posto sigurna, ali mislim da se ovršni postupak pokreće pred nadležnim sudom, a onda banka postupa po odluci suda.
Možeš provjeriti kod pravnih savjetnika časopisa RRIF na tel: 060/60-20-60 .

vixen27
26.03.2011., 00:27
(jel ja to tako zaključujem budući da se čudiš blokadi JEL?)

Baš ničem se ne čudim ni u kojem smislu, već doslovno nastojim pomoći koliko mogu. :)

Ovako. Obzirom na promjenu mjesta prebivališta, jedino što si izbjegla jest uručivanje ovršnog naloga. E sad bi morala tatu pitati za specifikus detalje, al postoje određene razlike dal se radi o firmi il pojedincu. Ono što znam da se radi u slučaju poduzeća jest da se u nekoliko navrata nastoji uručiti nalog za ovrhu. Ako se osoba ne zatekne na danoj adresi, onda se odluka postavlja na oglasnu ploču suda i postoji pravno definirani rok unutar kojeg se osoba može žaliti / reagirati, nakon čega slijedi blokada računa, ovrha, imenovanje stačajnog upravitelja ect.

Ako si izbjegla uručivanje, onda si doslovno blokirana. Odnosno, nikakav kredit ne možeš podići dok postoji blokada računa obzirom da je sad sve živo i mrtvo povezano preko OIB-a i sve banke međusobno su "umrežene". Zato i baš zato sam predložila nagodbu sa poduzećem kojem duguješ u svrhu odblokade računa, jer dok god ti je račun terečen ikakvom ovrhom, ovrha ima prednost naplate.

Tek ako ti se odblokira račun možeš podići kredit; zato sam i savjetovala nagodbu. U suprotnom slijedi upravo ovo što si i sama navela, a to je terečenje 1/3 plaće. :ne zna: :)

Nije točno...

Ne radi se tu o nikakvoj pomoći banke...stvar je vrlo jasna...

Tvoj vjerovnik tebi daje pismo namjere u kojem je vidljivo da si ti njemu dužna ukupno recimo 10000kn.
Banka ti daje kredit od recimo 15000kn, od čega temeljem tog pisma namjere 10000kn ide direktno na račun vjerovnika, a ostalih 5000 ide tebi na račun koji se automatski i odblokira jer nemaš više ovrhe....

Bome i to bi morala pitati tatu koji baš radi u pravnoj službi u banci. Ono što znam jest da kad je banka u pitanju, teško se može očekivati pomoć. Postoje krediti reprogamacije vs. sanacije sveukupnuh dugovanja, al to je posve druga priča jer u tom slučaju račun ne smije biti blokiran, a jedini koju mogu deblokirati račun su upravo oni koji su tužili. Mogu tatu pitati za detalje... samo nastojim pomoći... :ne zna:

Točno u detalj znam kako sve ide ako si poslodavca (poduzeće) tužila i ako je sudski spor u tijeku, al ako nisi, onda ću prepustiti drugima odgovor. :)

..angie..
26.03.2011., 18:40
Pozdrav, evo da se javi jos jedna osoba Fina-ine ovrhe..
Uglavnom, dug nije bio moj, tj je bio na moje ime, no netko drugi ga je napravio.. T mobile, pretplata prije 9 godina. Izbjegavala sam platit dug zbog tudje krivice, cak sam nakon par godina dobila napismeno priznanje osobe koja je napravila dug, naravno ovjereno kod javnog biljeznika, no u T com-u su mi rekli da nema to veze, jer rn. pise na mene i ja sam "krivac".. Prije cca 2 godine sam dosla do novaca nekih i odlucila sve platiti. (da spomenem bila sam do tada platila oko 1200 kuna duga u ratama)..
Racunala sam da ce dug biti oko 3000-3500 uvrh glave sa kamatama).. Bio je 2500... Sa kamatama i sudskim troskovima od 5000.. Znaci 200% vise od glavnice.. Rekla sam odvjetnici da ne mogu to platati jer nemam dosta, pa je rekla da platim tu glavnicu, a kamate i s. troskove pomalo.. Nije proslo ni mjesec dana i dobila sma opomenu da nisam platila kamate i s.t...

Uglavnom...
Igrom prilike zavrsila u gipsu prije 2 mjeseca.. Znate neki kako je to.. Na moju malu placu jos 30% manje...
Uglavnom, dobila sma placu 2000 kuna.. Uzeli su mi 1056 kuna po ovrsi, i pretpostavljam da ce tako biti jos 4 mjeseci dok ne platim sve troskove.
Imam kredit koji mi sjeda svaki mjesec od 600 kuna. Racune koji mjesecno iznose oko 1800-2000 kuna (i trenutno ih imam za platiti u iznosu od 4000 + opomene koje su pocele stizati)..
Dali postoji kakva opcija da mogu napraviti?
Jer ovako ako nastavi nakon 4 mjeseca slobodno mogu nastaviti uzimati placu za sve ove racune koje ne mogu sada platiti..
Znate li za kredit ako trazim obustavu naplate na cca 4 mjeseca dali ce mi zaracunati kajmate za to?
Nesto morram napraviti a ne znam sto?
Imam inace posao koji radim uz ovaj preko vikenda, no to ne mogu raditi jos neko vreme jer ne smijem hodati puno (zbog slomljene noge).
Sto napraviti?

Hvala vam za svaku pomoc..

P.s. Nemam nikoga tko bi mi mogao pomoci.. Majka mi ima 1600 kn penzije, sestra nema novaca, niti stari... Ne mogu posuditi od nikuda.

Witchy
26.03.2011., 18:42
Hvala na odgovoru, al s tim svim sam upoznata.
Mene zaista samo zanima da li netko zna kako točno ide postupak ovrhe...teoretski, obračun plaće se nosi javnom bilježniku http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=1931 ( to je promjena iz 2006 g. ) i onda na banku u kojoj poslodavac ima otvoren žiro-račun. Do tada je bila praksa da sve mora ići preko suda, a nakon 2006. g. samo ukoliko zaposlenik nije od poslodavca dobio obračun plaće ( što bi odmah bilo 61.000 - 100.000 kn kazne poslodavcu zbog neizdavanja obračuna bez obzira na sud, jer to ide preko inspekcije rada)

Znači, zanima da li se još uvijek nosi obračun plaće ovjeren kod javnog bilježnika u banku u kojoj poslodavac ima otvoren žiro-račun ili sad u FINAu, pa FINA prosljeđuje banci poslodavca?
Naravno, bilo bi super ukoliko netko ima direktno iskustvo s tim...jer nažalost, kod nas jedno piše a ipak malo drugačije je u praksi. Također bi me zanimalo po kojim tarifama se plaća kod javnog bilježnika i da li se taj iznos pridružuje iznosu neto plaće koja se ovrhom skida s žr poslodavca ili bi to predstavljalo trošak kojeg pokriva zaposlenik ).

Darsey
27.03.2011., 15:35
Witchy, uploadala sam jedan članak iz RRIF-a na tu temu pa si skini i pročitaj.
Nadam se da će ti pomoć
http://www.4shared.com/document/Lhr_8Obh/Isprave_o_placi_i_otpremnini_k.html

magma21
28.03.2011., 08:06
POŠTOVANI !
Molim Vas ako možete odgovrite mi na sljedeće pitanje, evo ovako:
Sud je na osnovi moje presude, preko sudskog vještaka, utvrdio dug dužnika, recimo na dan 18.12.2007 g. U tom dugu je glavnica,sudski trošak i kamata sve zajedno, recimo 10.000 Eura, međutim dužnik neće da plati već se žali višem sudu, viši sud mu odbija žalbu i potvrđuje sudsko riješenjen ali dužnik i dalje ne plaća utvrđeni dug, ipak sud izdaje lalog za pljenidbu na dužnikovu računu u banci i banka ipak to isplaćuje na dan 20.5.2010 g. ali bez ikakvih zateznih kamata.
Moje pitanje je u osnovi, dali sud treba ili mora, meni dosuditi i zatezne kamate na utvrđeni iznos od dana utvrđenja pa do isplate, eto to je sve o tom pitanju.
HVALA ua Vaš odgovor uz pozdrav. magma21.-

Akonisam bio dovoljno jasan ili detaljan, molim Vas recite mi to i sve ću ponoviti u detalje, kako bih dobio pravi Vaš odgovor na postavljeni tekst u pitanju.

Opaki
28.03.2011., 10:34
Naravno da mora, banka je trebala 20.05.2010. obračunat kamate na glavnicu osim ako nisu zatražene u prijedlogu za ovrhu, tj iako su one obračunate 2007. godine one su još trebale bit naznačene u ovršnom prijedlogu "DO ISPLATE" pazi ako to nije naznačeno banka nije dužna obračunavat kamatu do ispate ako tako ne piše u rješenju, već samo pljenit iznose navedene u ovršnom prijedlogu. Zato uvijek treba stajat u prijeldogu "dug, iznos, kad je dospjeće + KAMATE DO ISPLATE .

ps. ako je sve u ovršnom prijedlogu kako treba bit moguće da je banka zajebala jer banke znaju bit glupe kod tumačenja rješenja o ovrsi pa nisu provele ovrhu kako treba

pozitiva...
28.03.2011., 17:02
pitanje:

nisam platio pristojbu za 3,4,5. mj 2010 godine tako da mi je stigla opomena i upozorenje o ovrsi prema kojoj me traže plaćanje 240 kn i kamate, ALI i 940,95 kn za troškove orvhovoditelja
Troškovnik ovrhovoditelja:
Javnobilježnička naknada: 80kn
Izdavanje klauzule pravomoćnosti: 30 kn
Trošak dostave JB: 30kn
Sastav ovršnog prijedloga: 250kn
Pribava pravomoćnosti i ovršnosti: 250kn
Sastav prijedloga radi dostave rješenja: 150kn
PDV 175,95kn
Ukupno: 940,95 kn

Platio sam ovu zakašnjelu pretplatu, dali im trebam platiti sva ova sranja ovršnog postupka?
Mogu li me kako natjerati da im platim? Mogu li mi još naplatiti sličnih sranja?

Opaki
28.03.2011., 18:06
nisi ti dobio upozorenje već klasični prijedlog rješenja o ovrsi, tj nema više dobrovoljnog plaćanja tj. ima u roku od 8 dana da platiš 940,95 kn ili će te za isti iznos ovršit, plati samo glavnicu pa će te za razliku opet "oplest".
I da, nešto mi je sumnjivo kod troškova ovršnog prijedloga, mislim da su tu neke stavke koje bi ja svakako pobijao žalbom tj nisu mogli tu sve tražit kao troškove postupka. Morao bih provjerit nisam siguran. Jer oni svašta natrakeljaju pa APP.:top: (btw sad vidim da si platio, to ti je ko da si priznao)

..angie..
28.03.2011., 19:26
Opaki, jeli moguce da su meni naplatili kamate i sudske troskove vise nego je potrebno?
Iskreno nemam papire od svih njihovih troskova, jer su mi tada kada sam isla platiti napisali na komad papira koliko je glavnica (2550 kn) i koliko je kamata i sudskih troskova (5000 kuna).
Glavnicu sam platila kako vidis po mome postu gore..
E sada, mene zanima posto je to bilo preko odvj. ureda, a sada je prebaceno na Finu kako to ispitati?
I jesam li u pravu da Fina salje mom sefu koliko sam duzna? Mogu li ja traziti njega na uvid stanje ili? Jer ja nista nisam od Fine dobila..

sasa80
28.03.2011., 20:12
nisi ti dobio upozorenje već klasični prijedlog rješenja o ovrsi, tj nema više dobrovoljnog plaćanja tj. ima u roku od 8 dana da platiš 940,95 kn ili će te za isti iznos ovršit, plati samo glavnicu pa će te za razliku opet "oplest".
I da, nešto mi je sumnjivo kod troškova ovršnog prijedloga, mislim da su tu neke stavke koje bi ja svakako pobijao žalbom tj nisu mogli tu sve tražit kao troškove postupka. Morao bih provjerit nisam siguran. Jer oni svašta natrakeljaju pa APP.:top: (btw sad vidim da si platio, to ti je ko da si priznao)

nije to nikakav "klasični prijedlog rješenja o ovrsi" jer to ne postoji, već je to prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave temeljem kojeg je javni bilježnik donio rješenje o ovrsi...

Opaki
28.03.2011., 20:38
nije to nikakav "klasični prijedlog rješenja o ovrsi" jer to ne postoji, već je to prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave temeljem kojeg je javni bilježnik donio rješenje o ovrsi...

vrlo dobro znam šta je to i šta je on dobio, htio sam laički približit se čovjeku, pa sam se tako izrazio:top:

Opaki, jeli moguce da su meni naplatili kamate i sudske troskove vise nego je potrebno?
Iskreno nemam papire od svih njihovih troskova, jer su mi tada kada sam isla platiti napisali na komad papira koliko je glavnica (2550 kn) i koliko je kamata i sudskih troskova (5000 kuna).
Glavnicu sam platila kako vidis po mome postu gore..
E sada, mene zanima posto je to bilo preko odvj. ureda, a sada je prebaceno na Finu kako to ispitati?
I jesam li u pravu da Fina salje mom sefu koliko sam duzna? Mogu li ja traziti njega na uvid stanje ili? Jer ja nista nisam od Fine dobila..

Huh nevolim ovako pametovat preko foruma dok nisam upoznat bas sa svim činjenicama, al evo prvo ti trebaš točno kartično izlistanje da vidiš koliko si još dužna od , sve što si ti uplatila do sada oni su mogli iskorist za zatvaranje prvo troškova ovrhe, kamata, pa glavnog duga, u biti tako je i po zakonu. A tebi su recimo mogli prodali spiku da su zatvorili glavnicu a zatvorili su kao što sam naveo iznad, drugo mislim da ti u fini možeš tražit da ti se otvori poseban račun za plaću koji ti ne mogu uzet dakle ako imaš 2000 kn neto onda ti nemogu uzet 1000,00 kn (znaci 1/3 plaće), + kredit ako si uzela administrativnu obustavu na plaći (to ti je isto ovršna isprava,) i ima red prvenstva, kužiš ima tu puno caka neznam kakvo je stanje kod tebe. A od fine ni neces dobit ništa, smatra se da si dobila prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave i imala si pravo za žalbu.

Malo još pročitaj koju stranicu prije, imaš dakle caku nazovimo tako, dakle smije ti se maksimalno uzet 1/3 plaće, ako ti blokiraju i račune u fini onda će ti pokupit sve, dakle imaš pravo zatražit novi račun u banci koji će ti bit zaštićen od ovrhe u jednom djelu - odi u banku i raspitaj se. i podsjeti šefa (ako se usudiš) da ako ti je neto 2000 kn da 1/3 nije 1000 kuna. A ako imas administrativnu zabranu onda tj kredit 600 kn onda ti se gleda od 2600 neto 1/3 razlika, dakle još manje ti mogu skidat putem ovrhe na plaći.

ps. slobodno kolege pravnici me ispravite, ja doduse više sam upoznat sa ovrhama po poreznom zakonu, nego po ovršnom.

..angie..
29.03.2011., 00:29
Hmm, da pocnem od pocetka sa pitanjima..
Znaci koga trebam traziti izlistaj duga? Finu? Ili odvjetnicko drustvo ciji je predmet bio prije?
Dali ce mi oni dati konacnu cifru, ili imaju uvid u sve stvari koje su odvjetnici radili. Znaci od glavnice do sudskih troskova i kamata?

Drugo malo smo se krivo shvatili.. Znaci na moju netto placu su mi uzeli 1/3 sto ispada na kraju 2000 kuna. Znaci moja je placa 3000 bila.. Mislim da je sa te strane ok, iako ako kazes da se kredit racuna kao "ovrsno sredstvo" to mi nisu registrirali.. Pretpostavljam da pod time mislis da mi kredit automatski skidaju svaki mjesec (malo sam umorna, i nemrem se sjetiti rijeci, pa kompliciram sa nazivima za taj princip naplate kredita), sto skidaju. Sto to trebam ici u Finu da ih podsjetim ?
Iskreno isla bi ja u Finu vec prije no toliko sam psihicki pokopana sa time da znam da bi pocela cmizdriti tamo, a ne zelim im to dati "na gust" .. No cini se da ce mi to biti pametno..

Opaki
29.03.2011., 06:20
Pa po meni oni tebi skidaju sa plaće, neznam je li su ti računi u blokadi, u pravilu ide se prvo na plaću ako se ima a onda se mjenja sredstvo ovrhe pa se računi blokiraju, tako da nekuzim ulogu FINE, osim ako ti nisu računi blokirani,a koliko si još dužna to bi ti ovi iz TCOMA trebali reći.

trevejn
29.03.2011., 11:56
Jos jedno pitanje,molim Vas.U FINI su mi rekli da mogu zatvoriti blokadu iz dozvoljenog minu sa tj prekoracenja u mojoj banci,a ovdje sam negdje procitala da to banke ne daju.Pa zna li netko daju li ili ne?

Witchy
30.03.2011., 11:17
Witchy, uploadala sam jedan članak iz RRIF-a na tu temu pa si skini i pročitaj.
Nadam se da će ti pomoć
http://www.4shared.com/document/Lhr_8Obh/Isprave_o_placi_i_otpremnini_k.html

Hvala ti puno na share doc Darsey, eto baš ta info sa detaljima mi je trebala :D

Al moram priznat, razočarana sam, da je proces i dalje prespor :(
Koliko sam čula, sad kada se preko FINAe nosi faktura na ovrhu, traje po 2.tj do mj dana...vjerujem da je po pitanju plaća još sporije.
Pitam se da li će ikada u ovoj državi radnik moć ostvariti svoje pravo da ga se isplati u zakonskom roku...a da pri tome ne mora navlačit proces koji bi trajao, po nekoj mojoj procjeni, min mjesec dana...a u tom međuvremenu (+ vrijeme kašnjenja plaće ) postoji velika vjerojatnost da doživi blokadu svog rč zbog neplaćanja kredita, kartičara i sl...

Dado86
30.03.2011., 11:22
Pozdrav,

molim Vas za razjasnjenje nedoumica i savjet. Moj otac ima nekoliko dugova. Prvi poveci dug prema drzavi, ne znam vise ni sam koliki, koji je nastao tako sto je imao obrt (koji jos uvijek stoji otvoren mada nista ne radi), a nije sebi placao mirovinsko i socijalno. Za to su nam dva puta dosli u kucu radi ovrhe, ali nista nisu uzeli jer nista vrijedno nemamo. Kako je ovrsitelj objasnio uzimaju samo ako vide da netko zivi luksuzno a ne zeli platiti. Ovrsitelj je ocu predlozio da zatvori obrt i poceka nekoliko godina da dug otide u zastaru. Jel to drzi, odnosno da li ce otici u zastaru?

Drugi dug je od strane banke, nekih dvadesetak tisuca kuna za koji je banka najavila da ce napraviti ovrhu. Mi smo nakon one prve ovrhe vlasnistvo nad zemljom prebacili sa oca na mene, barem dio, veci dio ima baka, odnosno majka od moga oca. Mene zanima, da li oni sada mogu doci u nasu kucu i uzeti stvari za ovrhu buduci da je zemlja na moje i bakino ime? Ja zivim sa roditeljima u toj kuci, cijeli zivot, imam svoju sobu, da li oni mogu i sve moje stvari uzeti makar sam si ja to sam kupio? (za sto vecinom naravno nemam racune). Otac je nezaposleni (ali ima otvoreni (propali) obrt koji stoji vec god dana), radimo ja i majka (sa ne bas bajnim placama od cega je majka ove god dobila tek pola place za x mjesec iz prosle god.), i u kuci zivi jos jedan brat koji isto nije zaposleni.

Te me jos zanima, da li ja kao njegov sin mogu naslijediti te dugove od drzave i od banaka? Da napomenem ima i jos neki dug, neki navodno manji al to mi taje i nisam uspio doznati o cemu se radi.

I na kraju ako ima tko neki savjet sto mi je ciniti, kao sto vidite situacija doma mi nije bajna, kako se "ograditi" od toga svega? Da ti razni dugovi ne prijedu na moja leda ili od majke, ili da ne uzimaju moje stvari iz kuce?

ninich26
31.03.2011., 07:37
Molim vas ako možete pomoći....ne znam kamo da stavim temu, dobili smo prijedlog za ovrhu glavnica 5300kn i uz to još 4 000kn kamata sudskih troškova i to, sad, ako ja nabavim za glavnicu i platim je odjednom, mogu li se ove 4000 zanemariti??????please help!!!!!!!!!!!!!!!!:ne zna::ne zna::ne zna:

Katrin
31.03.2011., 13:09
Ne, morate sve platiti kad tad. Dogovorite s ovrhovoditeljem neke rate.

sasa80
31.03.2011., 21:02
Molim vas ako možete pomoći....ne znam kamo da stavim temu, dobili smo prijedlog za ovrhu glavnica 5300kn i uz to još 4 000kn kamata sudskih troškova i to, sad, ako ja nabavim za glavnicu i platim je odjednom, mogu li se ove 4000 zanemariti??????please help!!!!!!!!!!!!!!!!:ne zna::ne zna::ne zna:

Ne samo da ne možeš zanemariti ostatak nego ovrhovoditelj ima pravo prilikom djelomične uplate prvo zatvoriti trošak, onda kamate i na kraju glavnicu. Dakle, uplatom od 5300 kn ti bi podmirila troškove i kamate te dio glavnice od 1300kn, a na preostali iznos glavnice od 4000kn (koji bio ostao nepodmiren) bi i dalje tekle kamate...

kokoshka
01.04.2011., 11:09
pozdrav svima, molim ako mi netko moze nesto konkretno odgovoriti. naime, radi se o mojoj sestri, ona je već pitala na jednom drugom forumu,ali nista konkretno nije dobila za odgovor.
evo o čemu se radi:

ona je na porodiljnom i prima porodiljnu naknadu na tekući račun u zagrebačkoj banci, po kojem nema odobreno dozvoljeno prekoračenje.
no, ona je duzna na sve strane, ima kredita, ovoga i onoga, i FINA je poslala ovrhu (ne znam jesam se dobro izrazila, ali znate kaj mislim:D)tako da je bila u nedozvoljenom minusu i jedan mjesec je ostala bez skoro cijele porodiljne.

otišla je zatim u FINU i otvorila zaštićeni račun (također u zagrebačkoj banci) te preusmjerila primanja na taj račun. međutim, iako ona po glavnom računu sada nema nikakvih primanja, a ni dozvoljeni minus, banka redovno s tog računa isplaćuje ovrhu (iako na računu nema ni jedne jedine kune) i seka je automatski u nedozvoljenom minusu.

Da li banka to smije raditi? Kako mogu isplatiti nepostojeći novac s računa? Da li oni sad imaju pravo naplatiti si taj minus iz njene porodiljne naknade kad ona dođe ju podići ili ne?

Na svako njeno pitanje banka veli zovite finu, a fina veli zovite banku. U pokušaju da razgovara s djelatnicom banke ona joj samo kratko odgovori: Gospođo mi nemamo ništa s time. U ovu situaciju kakva je sami ste se doveli i mi s time nemamo ništa.

njoj je jasno da se sama dovela u tu situaciju, i da mora podmiriti svoja dugovanja, ali zar nije da joj smiju skidati samo 1/3 primanja? nju sad zanima sto ona moze poduzeti glede toga (osim da podmiri dugove, naravno:)), tj. moze li ikako spriječiti banku da plaća ovrhu novcem kojeg na računu nema (odnosno,da banka plaća ovrhu na način da ju dovede u nedozvoljeni minus)?
glavni račun ne može zatvoriti jer bi automatski morala zatvoriti i zaštićeni.
jedino ako moze otvoriti u drugoj banci normalan tekući račun (bez ikakvih primanja na njega) i na njega vezan zaštićeni račun (na koji bi joj sjedala porodiljna) - bi li tada banka mogla raditi isto, tj, iako je stanje na računu 0 kn, bi li ona isplaćivala izbnos ovrhe ili ne?

uh,znam da sam zbrljevito napisala, nadam se da mozete shvatiti sto sam htjela reći. pliz, pomozite ako znate ;)

Suey
03.04.2011., 10:58
Nije mi baš jasno kako bi banka mogla dovesti klijenta u poziciju da ovaj ode u nedozvoljeni minus?! Pa jel ima nekakvog osobnog bankara da to riješi?

trevejn
04.04.2011., 11:10
Ja svoje platila bas me zanima koliko ce mi brzo odblokirati racun.

MIŠICA
04.04.2011., 13:55
Postavljam i ovdje pitanje jer ne znam gdje bi,a da ne ispadnem idiot jer se zaista ne kužim, mislila sam da će računovođe pomoćii...ovako,ukratko, kad firma ima dug prema državi (pdv),radi neplaćenih potraživanja koja su valjda 5 puta veća od tog duga- što se događa sa firmom- kako država naplati svoj dug ni iz čega? Kako uzme svoj dio ako love nema? Da li na nekretnine i pokretnine koje su na firmi?
Mislim je to logično ali znači ne dira uopće dužnike radi kojih porez i nije mogao biti plaćen...
Uf, nadam se da me razumijete i bila bih vrlo zahvalna na odgovoru.

lexluthor84
04.04.2011., 15:22
dali smo i kada smo dužni plaćati troškove opomena?

Opaki
04.04.2011., 18:22
Postavljam i ovdje pitanje jer ne znam gdje bi,a da ne ispadnem idiot jer se zaista ne kužim, mislila sam da će računovođe pomoćii...ovako,ukratko, kad firma ima dug prema državi (pdv),radi neplaćenih potraživanja koja su valjda 5 puta veća od tog duga- što se događa sa firmom- kako država naplati svoj dug ni iz čega? Kako uzme svoj dio ako love nema? Da li na nekretnine i pokretnine koje su na firmi?
Mislim je to logično ali znači ne dira uopće dužnike radi kojih porez i nije mogao biti plaćen...
Uf, nadam se da me razumijete i bila bih vrlo zahvalna na odgovoru.

Teško mi te za skužit, oceš reći da su firmi dužni a zbog toga je firma dužna državi?
Ako je tako objašnjenje je sljedeće, prvo FIRMA? OBRT ili neko DRUŠTVO?, mora vodit računa o svojim potraživanjima, znaci ti izvoli utjerat svoja dugovanja PODUZMI MJERE da naplatiš svoje potraživanje a onda tek kukaj i možeš reći da iz opravdanih razloga si dužan.

Firma ako je obrt odgovara cjelokupnom svojom imovinom vlasnik obrta, dakle nekretnine, računi obrta i privatni računi OIB.
Društvo(pravna osoba) samo sa uloženim, obično se to radi o osnovnih 20 iljada kuna, kako i svi muljaju.

dali smo i kada smo dužni plaćati troškove opomena?

jesmo/nismo, nikad nisam našao na temelju čega možeš temeljit svoj trošak opomene, neka me isprave ako griješim.

Katarina vidi me kako sad znam :)

lexluthor84
04.04.2011., 19:06
U društvu potrošaća mi je rečeno da se je zakon (ili kako već ga se naziva,predmet) o naplaćivanju opomena opomena poslan na ustavni sud na razmatranje,i da ne moram platiti opomenu već samo glavnicu i zatezne kamate.to sam i učinio,ali danas su me zvali da mi jave da moram uplatiti još tih 40-ak kuna za opomenu.Radi se o nekom dugu prema,a posrednik je jedno društvo za prisilnu naplatu.

Katrin
04.04.2011., 19:37
Opomene su kao i 'dnevene karte' za parking... znamo i mi i oni da su van pameti i zakona, ali za sad ih ipak placamo...

Bravo, Opaki, ponosna sam na tebe.

lexluthor84
04.04.2011., 19:54
Znači ako su van zakona onda nemaju oni nikakvu zakonsku mjeru da me natjeraju da platim?

MIŠICA
05.04.2011., 07:15
Puno hvala na odgovoru. Radi se o društvu-pravnoj osobi.I da, firmi su dužni preko nekoliko stotina tisuća kn, a firma nema odakle da plati državi dok oni ne plate.Poduzete su sve mjere koje su se mogle poduzeti, naravno zakonske mjere.Znam da obrt odgovara svojom imovinom, ali što se događa ako na d.o.o.-u nema ničeg ? Jedino što je na firmi je auto koje je bilo na leasing i otplaćeno je.Njegova vrijednost ne može pokriti ni trećinu duga...
Puno hvala i nemojte se pjeniti-zaista tražim pomoć, a nisam tu došla nekoga zaj...

Opaki
05.04.2011., 10:13
Ništa se ne događa, čeka se da netko od vjerovnika colta 10 iljada kuna da pokrene stečaj a malo se ljudi da zezat sa time. I na kraju dolazi do brisnja društva iz trgovačkog registra. Pusa.

MIŠICA
05.04.2011., 10:44
Ok, znači nema oduzimanja auta? Ispadam glupa, I know :rolleyes: ali puno hvala na pomoći.

Opaki
05.04.2011., 11:01
Ok, znači nema oduzimanja auta? Ispadam glupa, I know :rolleyes: ali puno hvala na pomoći.

Pa u praksi ima ako je firma vlasnik, i to bez stečaja, ako ja pošaljem policijskoj postaji da mi dostavi podatke o vlasništvu vozila za "VOLIM-OVRHU" d.o.o. normalno da ti mogu to ic pljenit i bez stečaja, osim ako je riječ o lizingu pa je vlasnik netko drugi (autokuća).

Ps. Ako je riječ o tome da te porezna uprava ganja, ja se ne bi previše sekirao :), poznati su po tome da k.... nerade svoj posao. Al dobro, nekad znaju iznenadit :)

MIŠICA
05.04.2011., 11:21
Ne bi me čudilo da idu pljenit auto koje ne vrijedi ni dva soma eura, a dužnike neće ni pomirisati koji imaju duga po pola mil kn...tako da sam baš ljuta ali ne i iznenađena. Nadat se samo onda da neće doći po auto tako skoro. Bemti državu...

sasa80
09.04.2011., 20:07
stvarno grozno, kako samo mogu tako nešto...

little_kitten
09.04.2011., 23:38
Imam problem: Osoba kojoj se brinem za kućanstvo (jer je u bolnici) je dobila od KVIG prije nekih mjesec dana drugu opomenu pred utuženje zbog neplaćenog duga za policu osiguranje imovine.

Raspitao sam se kod nje o čemu se radi i rekla mi je da je već u 15/2/2010 zatražila raskid osiguranja. Imala je uvjete za raskid. Zvala je u 7/2010 i rekli su joj da je sve ok. Žena je vrlo pedantna (kao i ja) i sigurno je napravila ono što kaže.

No svejedno je dobila prvu i 2. opomenu da mora platiti cca 1000 kuna za policu od 16.2.2010-16.02.2011.
Ja sam 24.3.2011 dostavio faxom dokaz da je 16/2/2010 zatražila raskid police (imam zahtjev i potvrdu od pošte da je pošiljka primljena. U beskrajnim razgovorima s ekipom tamo rekli su da je ok, da ko fol nisu dobili poštom itd. Zato sam faxirao. Zvao sam u pon i rekli da je ok.

Danas sam bio u stanu te dobio pismo od nekog Odvetničkog društva da će započeti ovršni postupak ako ne platim. Dakle ekipa u KVIG je ili lagala ili je krajnje nesposobna. :kava:

Ovdje se ne radi o 1000 kuna već o tome da oni žele naplatiti nešto što, po mojem mišljenju nemaju pravo. Siguran sam da su takva pisma poslali mnoštvu ljudi i da igraju na to da će netko platiti. :D

Sad me zanima što da radim? Koga da kontaktiram? Odvjetničko društvo? POnovno osiguranje? Medije?

2. Ako ta ovrha prođe, na što će sjesti? Na tekućem ima love ( i više nego dovoljno za to). Mogu li sjesti na nekretninu zbog 1000 kuna. Ovo je Hrvatska pa zato pitam. Ničem se više ne čudim. :(

lirica
10.04.2011., 11:17
nismo svi uzeli kredit iz obijesti nego iz potrebe kako da uredno uplatim rate kada mi je firma u blokadi i nemam isplata godinu dana

po zakonu banka ne moze isplatiti neki dug ako sredstva ne postoje na racunu odi u banku i reci da ces ti njih tuziti

frachop
10.04.2011., 22:35
mom suprugu su blokirali račun jer ima neki nedozvoljeni minus u drugoj banci od prije 5-6 godina.. dakle, problem je u tome što mu je FINA uzela cijelu plaću a ne samo 1/3 što po zakonu smije.. nakon toga je u FINI ispunio žalbu zbog toga i rekli su da će dan kasnije javiti odgovor iz Zg telefonom što naravno nisu napravili.. zanima me ako postoji itko stručan ovdje da mi objasni postoji li mogućnost da mu se te 2/3 koje su mu nisu smjele biti oduzete vrate? iako mi to zvući kao bajka u ovoj državi.. :flop: isunio je zahtjev za onaj privremeni račun i to mu je sad otvoreno tako da će sljedeći mjesec valjda biti sve ok.. isto je zanimljivo to šta mu je račun blokiran 31.3., plaća mu je legla 1.4. , privremeni račun mu je otvoren 4.4. a sva sredstva su mu oduzeta 7.4... dakle nakon otvaranja privremenog računa su mu uzeli cijelu plaću :ne zna:
može li mi netko objasniti da li postoji netko kome se može slati žalba ili nešto jer to stvarno nije normalno..
da, naravno da dug mora platiti i neka mu je ovrha sjela kad nije to prije riješio ( to je bilo prije nego smo bili zajedno), ali cijelu plaću oduzeti.. sramota!!

MIŠICA
11.04.2011., 07:07
stvarno grozno, kako samo mogu tako nešto...

Ne, pošteno je 105 %

Opaki
11.04.2011., 08:45
mom suprugu su blokirali račun jer ima neki nedozvoljeni minus u drugoj banci od prije 5-6 godina.. dakle, problem je u tome što mu je FINA uzela cijelu plaću a ne samo 1/3 što po zakonu smije.. nakon toga je u FINI ispunio žalbu zbog toga i rekli su da će dan kasnije javiti odgovor iz Zg telefonom što naravno nisu napravili.. zanima me ako postoji itko stručan ovdje da mi objasni postoji li mogućnost da mu se te 2/3 koje su mu nisu smjele biti oduzete vrate? iako mi to zvući kao bajka u ovoj državi.. :flop: isunio je zahtjev za onaj privremeni račun i to mu je sad otvoreno tako da će sljedeći mjesec valjda biti sve ok.. isto je zanimljivo to šta mu je račun blokiran 31.3., plaća mu je legla 1.4. , privremeni račun mu je otvoren 4.4. a sva sredstva su mu oduzeta 7.4... dakle nakon otvaranja privremenog računa su mu uzeli cijelu plaću :ne zna:
može li mi netko objasniti da li postoji netko kome se može slati žalba ili nešto jer to stvarno nije normalno..
da, naravno da dug mora platiti i neka mu je ovrha sjela kad nije to prije riješio ( to je bilo prije nego smo bili zajedno), ali cijelu plaću oduzeti.. sramota!!

Koliko sam upoznat, možda griješim, svima koji su ostali bez primanja (imovine) suprotno članku 91. i 92. ovršnog zakona dužni su vratit ta sredstva, tj činjenica da nisi imao otvoren novi račun koji bi ti bio izuzet od ovrhe u jednom djelu ne mjenja činjenicu da je ovrhovoditelj stekao tj. pljenio sredstva koja nije smio, tj fina. Bez obzira što je dužan sam ovršenik odma obavijestit banku o postojanju okolnosti iz čl.91 i 92. OZ. Tj. znam za slučajeve gdje je ovrhovoditelj vraćao novce nazad.:top:

Nevezano za qoute:
Ona rasprava vezana za troškove opomene tj pravo naplate istih, bilo je baš jučer u potrošačkom kodu ako je netko gledao, dakle troškove opomene snosi sam ovrhovoditelj ako je opomena došla prije same ovrhe, a ako je opomena izdata u nekom sudskom postupku tj priznata od suda u pokrenutom postupku ovrhe onda ima pravo zaračunat troškove opomene.

DHL-EX
11.04.2011., 18:44
Da li je moguce da mi blokiraju racune u banci i oročenu stednju na temelju neplacenih telefonskih racuna?? Imam na stednji poprilican iznos za svoje prilike, pa me zanima da li je to sada izgubljeno,to jest da li se iz toga naplatio ovrhovoditelj?

Opaki
11.04.2011., 19:13
Da li je moguce da mi blokiraju racune u banci i oročenu stednju na temelju neplacenih telefonskih racuna?? Imam na stednji poprilican iznos za svoje prilike, pa me zanima da li je to sada izgubljeno,to jest da li se iz toga naplatio ovrhovoditelj?

upravo to novi zakon i predviđa :)

sasa80
11.04.2011., 20:34

naravno da je moguće, ako je rješenje o ovrsi pravomoćno i dostavljeno fini na provedbu, bye bye lovica:D

frachop
11.04.2011., 22:00
hvala opaki.. sutra ujutro će opet u finu da vidi šta je sa tom žalbom.. nadajmo se da će dobro proći

DHL-EX
12.04.2011., 00:20
naravno da je moguće, ako je rješenje o ovrsi pravomoćno i dostavljeno fini na provedbu, bye bye lovica:D
sta cijeli iznos odjednom? nemogu vjerovat :mad:

Katrin
12.04.2011., 09:09
Stvarno nevjerojatno da netko pokusava naplatiti uslugu koju je pruzio. Zbilja, gdje to ima... :kava:

he79
12.04.2011., 15:14
Molim pomoć!
Radi se o sljedećem- na firmu je došla obavijest o Ovrsi za jednu našu djelatnicu. Djelatnica radi na pola radnog vremena i bruto plaća joj iznosi 2.576kn. Moje pitanje glasi ako minimalac po Zakonu iznosi 2.814kn za puno radno vrijeme, dal ja njoj skidam 1/3 po Ovrsi kao i za nekog s punim radnim vremenom? Po meni treba jer ako je za puno radno vr. minimalac 2.814 ona radi nepuno(4sata) znači djelim bruto na pola i dobijem 1.407kn (što bi trebao biti njezin bruto minimalni) znači podliježe Ovrsi u visini 1/3? Dal dobro razmišljam?

Opaki
12.04.2011., 17:50
pa da 1/3 joj skidas, medjutim, kakva ovrha, jel prijedlog za ovrhu ili rješenje o ovrsi? od koga?, jel ako je po poreznom zakonu ona nema ni minimalac i ništa joj ne skidaš, dakle ako je prijedlog za ovrhu od nekog odvjetnika onda ide 1/3 ali ako je od netkog tko radi po poreznom zakonu (jedinice lokalne samouprave, porezna uprava) onda ništa u skladu sa čl 142. OPZ., i to obavezno obavijesti ovrhovoditelja :)

fmemail
12.04.2011., 20:19
ne znam jesam dobro smjestio temu, ali imam pitanje ..
bio sam jucer u banci i neugodno se iznenadio kad su mi rekli da mi je blokiran racun, a inace sam student i nigdje ne radim, a žiro racun imam samo zbog narucivanja stvari izvana ..
sad me zanima kakva je procedura s tim ovrhama? jasno mi je da ako platim to sto sam vec duzan, da ce mi odblokirat ..nisam ni siguran sto sam duzan, vjerojatno neka kazna za parking ili pauk ..
trenutno sam u situaciji da sto god da je da ne mogu platit .. pa me sad zanima sto oni meni mogu? od imovine imam auto na sebi, koji inace nije moj samo je igrom slucaja na meni .. e sad da li oni mene cekaju da dobijem prvu placu ili neke novce pa se oni naplate a i usput da li nabijaju kamate i kolike?
ili idu na imovinu neku? obzirom da sam studend i da nemam nista svoje, osim tog auta, koji nije moj, ali je na moje ime .. da li cekaju i da li nabijaju kamate ili idu u mom slucaju da li mi mogu uzeti taj auto ili nesto slicno, sto mi je apsurdno jer se sigurno radi o iznosu od 200,300 kn do 1000 .. malo vise, plus minus ne znam tocno jer nisam se jos raspitao ... pliiiiz ko zna ili ko je imao slicnu situaciju pomagajte :s:ne zna:

fmemail
12.04.2011., 21:54
pliiiiz .. bilo tko:rolleyes:

tanja-01
12.04.2011., 22:38
pliiiiz .. bilo tko:rolleyes:

i ja sam studentica i neugodno sam se iznenadila kad su mi rekli da mi je blokiran račun na koji primam stipendiju..i da je blokiran zbog ovrhe..a kako ne radim..nemam nikakva druga primanja osim te stipendije..a s tim naravno da nemam ni kredit..niti išta posjedujem..na mom računu je ovrha za kredit kojem je moja mama bila jamac i koji već godinama otplaćuje..i onda sam morala u finu podnijeti zahtjev za otvaranje novog računa na koji će ići stipendija..a ovaj će i dalje ostati blokiran..iako je stipendija i sve naknade za studente i školovanje su izuzete od ovrhe..
..uglavnom ne biraju odakle će se naplatiti..bitno da se naplate.

Opaki
13.04.2011., 08:42
ne znam jesam dobro smjestio temu, ali imam pitanje ..
bio sam jucer u banci i neugodno se iznenadio kad su mi rekli da mi je blokiran racun, a inace sam student i nigdje ne radim, a žiro racun imam samo zbog narucivanja stvari izvana ..
sad me zanima kakva je procedura s tim ovrhama? jasno mi je da ako platim to sto sam vec duzan, da ce mi odblokirat ..nisam ni siguran sto sam duzan, vjerojatno neka kazna za parking ili pauk ..
trenutno sam u situaciji da sto god da je da ne mogu platit .. pa me sad zanima sto oni meni mogu? od imovine imam auto na sebi, koji inace nije moj samo je igrom slucaja na meni .. e sad da li oni mene cekaju da dobijem prvu placu ili neke novce pa se oni naplate a i usput da li nabijaju kamate i kolike?
ili idu na imovinu neku? obzirom da sam studend i da nemam nista svoje, osim tog auta, koji nije moj, ali je na moje ime .. da li cekaju i da li nabijaju kamate ili idu u mom slucaju da li mi mogu uzeti taj auto ili nesto slicno, sto mi je apsurdno jer se sigurno radi o iznosu od 200,300 kn do 1000 .. malo vise, plus minus ne znam tocno jer nisam se jos raspitao ... pliiiiz ko zna ili ko je imao slicnu situaciju pomagajte :s:ne zna:

Šta ti mogu?, mogu ti godinama držat blokiran račun i one koje danas sutra otvoriš i skupljat kamate, dok danas sutra se nezaposliš pa ti na plaću sjednu. Budući da je ovrha pravomoćna rok zastare za izvršenje ti je (3-5 godina) može bit i 10godina budući da neznaš o čemu se radi nemogu ti reći koliko dugo će te vrebat :), Ja bi ti osobno na kola sjeo i upisao ovrhu, pa kad se smisliš platit....:top:, a onaj čiji je auto će pojest govno ako proba prodat danas sutra:top:

ps.
Dakle ako misliš studirat još 10 godina (što je jako popularno danas) nemaš brige :)

little_kitten
13.04.2011., 10:53
Ima li netko sa savjetom kako postupiti u gore navedenom slučaju????

Opaki
13.04.2011., 11:32
Nitko vas vjerovatno ni ne laže ni ne mulja, nego ne rade svoj posao i imaju lošu komunikaciju, ako baš hoće trošit novce neka pokrenu ovrhu pa će te žalbom pobijat navode prilaganjem navedenih papira. Koliko sam čuo od nekih izvora unutar nekih osiguravajućih kuća, da to malo tak ljude plaše da u biti nemisle radit ovrhe. Al dobro nije baš vjerovat svemu što pročitate na forumu :)

noaccount
13.04.2011., 11:36
imate na stranicama fine postupak otvaranja podracuna. ovaj novac koji vam je skinus sa redovnog racuna nemozete traziti nazad.

Opaki
13.04.2011., 11:51
imate na stranicama fine postupak otvaranja podracuna. ovaj novac koji vam je skinus sa redovnog racuna nemozete traziti nazad.

to me zanima baš taj dio, zašto nemože ako je ustegnut dio koji nije smio bit ustegnut?

noaccount
13.04.2011., 12:00
to me zanima baš taj dio, zašto nemože ako je ustegnut dio koji nije smio bit ustegnut?

zato sto si ti sam duzan otrcati u finu , prijaviti da primas naknadu, fina salje banci obavijest i zahtijev za otvaranje podracuna, banka javlja br novog racuna...sve do tada, banka nema obavijesti o vrstama tvojih primitaka i moze plijeniti sve.

Opaki
13.04.2011., 12:44
zato sto si ti sam duzan otrcati u finu , prijaviti da primas naknadu, fina salje banci obavijest i zahtijev za otvaranje podracuna, banka javlja br novog racuna...sve do tada, banka nema obavijesti o vrstama tvojih primitaka i moze plijeniti sve.

Znam da to piše u ovršnom zakonu da si dužan obavijestit banku o postojanju takvih okolnosti, al ja sam čuo da su itekako vraćali porodiljne naknade i sl.
Iako se slažem sa tobom, al me zbunilo to što sam u više navrata čuo da su morali vratit.

markiz1
13.04.2011., 14:24
Zanima me zna li tko koliko puta se pokusava dostaviti rjesenje o ovrsi od javnog biljeznika prije nego se stavlja na oglasnu plocu suda.

i dali se uopce fizickim osobama rjesenje stavlja na op suda?svagdje sam nasla da se tako dostavlja samo pravnim osobama.

Što ako fizicka osoba nepreuzima rjesenje o ovrsi ?

hvala

File
14.04.2011., 10:16
Zanima me zna li tko koliko puta se pokusava dostaviti rjesenje o ovrsi od javnog biljeznika prije nego se stavlja na oglasnu plocu suda.

i dali se uopce fizickim osobama rjesenje stavlja na op suda?svagdje sam nasla da se tako dostavlja samo pravnim osobama.

Što ako fizicka osoba nepreuzima rjesenje o ovrsi ?

Za fizičke osobe nakon 2 neuredne dostave uz uvjerenje o prebivalištu od nadležne PP, da je adresa ispravna na koju se slalo, onda ide na oglasnu ploču.

Opaki
14.04.2011., 10:22
Za fizičke osobe nakon 2 neuredne dostave uz uvjerenje o prebivalištu od nadležne PP, da je adresa ispravna na koju se slalo, onda ide na oglasnu ploču.

uh da se tog barem pridržavaju svi javni bilježnici:top:

File
14.04.2011., 10:33
uh da se tog barem pridržavaju svi javni bilježnici:top:

Valjda bi trebali.:ne zna:

Ja sam imao posla sa 3 bilježnika, i uredno smo dostavljali rješenja o ovrsi putem oglasne ploče.
Nitko nije pravio problem. Ovrhovoditelj pribavi bilježniku uvjerenje o prebivalištu od PP, i bez problema bi išlo na oglasnu.:kava:

Opaki
14.04.2011., 10:38
Valjda bi trebali.:ne zna:

Ja sam imao posla sa 3 bilježnika, i uredno smo dostavljali rješenja o ovrsi putem oglasne ploče.
Nitko nije pravio problem. Ovrhovoditelj pribavi bilježniku uvjerenje o prebivalištu od PP, i bez problema bi išlo na oglasnu.:kava:

Iako ima ti tu jedna caka, ja inace radim po Zakonu o općem upravnom postupku iako su to većinom tj 90% isti principi dostave kao i po ZPP, i čitao sam neku sudksu praksu, koja u biti bar po ZUPU kaže da se ne može obavljat dostava isticanjem pismena na oglasnu ploču ukoliko stranka nije primilia prvi akt, tj da bi uopće znala da se neki postupak vodi protiv nje ona mora zaprinmit bar prvi akt, pa tek onda se može ako daljnje podneske ne prima dostava vršit na ovaj način. U biti mislim da ni na oglasnu ploču ne bi trebalo stavljati. Već jednostavno 2 puta pokušano uz uvjerenje o prebivalištu i doviđenja uredna dostava.

iwcchy
14.04.2011., 10:52
dan,pitanje..moj muž ima plaću 6 somakn,i na to stambeni kredit 4..i sjela mu je ovrha od 4 soma,kaj se smije to tako? nije da smije sjesti samo 1/3?

ryell
15.04.2011., 03:22
dan,pitanje..moj muž ima plaću 6 somakn,i na to stambeni kredit 4..i sjela mu je ovrha od 4 soma,kaj se smije to tako? nije da smije sjesti samo 1/3?
To i mene zanima - dakle, što ako netko ima npr plaću 3.800 kn i od toga administrativnu zabranu (alimentacija) recimo 800 kn,
i ratu kredita isto administrativnom zabranom 1000 kn...
Dakle... 3800 - 800 - 1000 = dobije 2.000 kn na tekući od poslodavca svaki mjesec.

Da li je onda od ovrhe izuzeto 2/3 primanja koje on stvarno dobije na tekući (u ovom slučaju 2.000 kn), ili od ukupne netto plaće PRIJE skidanja ovih iznosa koji se skidaju po administrativnim zabranama na plaću?

Opaki
15.04.2011., 06:05
administrativna zabrana je jednaka ovršnoj ispravi, dakle od ukupne vrijednosti plaće 2/3, pa kad odbiješ zabrane možeš samo razliku skidat od ukupne vrijednosti

ryell
15.04.2011., 14:13
administrativna zabrana je jednaka ovršnoj ispravi, dakle od ukupne vrijednosti plaće 2/3, pa kad odbiješ zabrane možeš samo razliku skidat od ukupne vrijednosti
To znači da je gornji navedeni primjer ustvari nelegalan, ili?
Ako sam dobro shvatila, pošto bi se u tom primjeru onda smjelo skidati ukupno 1/3... odnosno ako je plaća 3800kn, ukupan zbroj ovrhi/adm.zabrana bi smio biti maksimalno 1/3 od 3800kn =1266 kn

Konkretno - ako netko ima više administrativnih zabrana/ovrhi, svejedno mu se smije skidati s plaće maksimalno 1/3?

Sorry malo sam blentava ovih dana pa mi treba nacrtati :zubo:

Opaki
15.04.2011., 14:46
NE - već se mora čekati red (nema svakom po malo), ako postoje već obustave na plaći (i administrativne) kronološki se zavode u redosljed naplate. Međutim poslodavci rijetko su upoznati točno na koji način, koliko i kada se smije skidati sa plaće.

Dakle još jednom 3000kn ti je plaća, 1000 kn ti već skidaju (administrativna zabrana, ovrhe) 2000 ti nesmiju ni taknut, osim ako se ne radi o drugim okolnostima iz OZ. Onda smiju 1/2 jer si ispod prosjećne netto plaće

happybee
16.04.2011., 11:40
Pozdrav!

Mene zanima za koliko zastarjeva pravo na pokretanje ovrhe za plaćanje troškova parničnog postupka?

Naime imam pravomoćnu presudu suda prema kojoj sam dužna platiti toškove postupka. S tužiteljem sam u pregovorima oko prodaje nekretnine, pa bi tak riješili i te troškove, ali on sad odugovlači oko pregovora i strah me je da će mi pokrenuti ovrhu za te troškove postupka prije nego se dogovorimo oko kupoprodaje.

Puno hvala!

sasa80
17.04.2011., 11:43
Punih 10 godina ;)

I to je zastara samo za pokretanje, dakle ako do tada pokrene, naplatiti se može bilo kada...

Orion99
17.04.2011., 16:21
Planiram podnijeti ovršni prijedlog protiv bivšeg poslodavca na osnovu platnih lista zbog neisplaćenih plaća .
S obzirom da su i neki radnici prije mene već poduzimali slične korake , zanima me da li ja moram čekati da se naplate oni koji su prije podnijeli naloge za ovrhu zbog isplate plaća ili se sredstva dospjela na račun raspoređuju na sve podjednako.

downloads
18.04.2011., 06:54
Dana 15. studenog zaprimio sam od javnog bilježnika rješenje o ovrsi , na iznos 359,07 Kn.Radi se o jednoj rati struje koju navodno nisam platio.No uvidom u plačene račune uvidio sam da je ista obaveza plačena još dana 19.10.2010. dakle gotovo mjesec dana prije nego sam dobio rješenje o ovrsi.Pošto sam traženi izns uplato poslao sam prigovor javnom bilježniku, koji mi je odgovorio da on sa time više nema ništa da je nadležan sud.Žalio sam se sudu ,da bih on zakazao rasprvu o tom slučaju.Kako nemam iskustva sa takvim predmetima (hvala Bogu),došao sam sam na sud sa svom dokumentacijom, a da bi javna bilježnica poslala odvjetnika , koji je tamo nadrobio stvari maltene kao da sam najveći kriminalac,koji je prevario državo poduzeće za ne znam koji iznos.Naravno sada sam dobio presudu da moram platiti sve troškove postupka 457,78 Kn.
Zašto ovo pišem!!??
Svi koji imate takve male iznose ,a dobijete od bilježnika ovrhu, platite taj iznos odmah, te kasnije otiđite u poduzeće (T-com,HRT ,Toplana , HEP) koje Vas je tužilo te izvršite poravnanje plačanja nakon duple uplate.
Tako nemate troška , a ovoj lopovskoj državi samo je stalo da nas odere.Nema toga tko može zajebati državne firme.Sitni ljudi koji nemaju za nekog solidnog odvjetnika ,mogo ostavito samo jajca na štapu.
Ovo dajem na znanje onima koji budu imali takav slučaj. Plati pa šuti.
Hvala

mischa_
18.04.2011., 12:23
Imam jedno pitanje. Naime, moj dug za račun za mob je otkupilo neko odvjetničko društvo i sad mi je došao ovršni prijedlog. The point s tim račlunom je bio što se ja nisam slagala s njim i na kraju ga nisam ni platila, a ovi iz službe za korisnike se nisu očitovali (doista je bio neutemeljen). No, sad je došlo to za ovrhu i ja trenutno nisam u mogućnosti to platiti. Pitanje je sljedeće: ja na sebi nemam nikakvu imovinu, ništa, ali sam opunomoćenik na maminom računu, pa sam htjela pitati mogu li oni leći njoj na račun? Hvala na odgovoru.

Opaki
18.04.2011., 13:15
Imam jedno pitanje. Naime, moj dug za račun za mob je otkupilo neko odvjetničko društvo i sad mi je došao ovršni prijedlog. The point s tim račlunom je bio što se ja nisam slagala s njim i na kraju ga nisam ni platila, a ovi iz službe za korisnike se nisu očitovali (doista je bio neutemeljen). No, sad je došlo to za ovrhu i ja trenutno nisam u mogućnosti to platiti. Pitanje je sljedeće: ja na sebi nemam nikakvu imovinu, ništa, ali sam opunomoćenik na maminom računu, pa sam htjela pitati mogu li oni leći njoj na račun? Hvala na odgovoru.

kako prigodno "ona se nije slagala sa računom":top:, nemogu oni ništa mamici, ali tebe će za taj dug ganjat godinama + kamate i troškove postupka. To što sada nemaš ništa ne znači da nećeš imat za nekoliko godina. Uloži prigovor na prijedlog za ovrhu ako smatraš da nisi dužna platit.:top:

alory
18.04.2011., 14:03
U PBZ-u primam državcnu stipendiju u iznosu od 500kn. zbog duga za mobitel na nu mi je napravljena ovrha. zanm da po zakonu to ne mogu napraviti. no ovrha je ipak provedena.

u banci kažu da je to na fini, a u fini mi kažu da banka nije smijela pustiti ta sredstva u ovrhu.

što da napravim?

:ne zna::ne zna:

Katrin
18.04.2011., 15:32
Molim te da, za pocetak, procitas prethodne postove jer je cijeli postupak vec objasnjen nekoliko puta.

sacho666
19.04.2011., 13:43
1. administrativna zabrana je jednaka ovršnoj ispravi, dakle od ukupne vrijednosti plaće 2/3, pa kad odbiješ zabrane možeš samo razliku skidat od ukupne vrijednosti
2. NE - već se mora čekati red (nema svakom po malo), ako postoje već obustave na plaći (i administrativne) kronološki se zavode u redosljed naplate. Međutim poslodavci rijetko su upoznati točno na koji način, koliko i kada se smije skidati sa plaće.

Dakle još jednom 3000kn ti je plaća, 1000 kn ti već skidaju (administrativna zabrana, ovrhe) 2000 ti nesmiju ni taknut, osim ako se ne radi o drugim okolnostima iz OZ. Onda smiju 1/2 jer si ispod prosjećne netto plaće

Sudužnik sam u hipotekarnom kreditu. Dužnik se rastao od žene, kuća je ta hipoteka, ona je s njim polapola vlasnik i tužila ga za alimentaciju. On nema više mogućnosti plaćanja tog kredita jer mu je plaća ovršena alimentacijom i pola plaće za dugovanje iste za godinu i pol dana, a nju ništa ne zanima. Ukratko ja sam kolateralna žrtva njihovog razvoda i privatnog tužakanja. On je izašao iz kuće i podstanar je, žena je ostala s djetetom u kući i rekla mi "obećala" da će prvom prilikom prodati kuću da zatvore taj kredit. Ali do tad.....
E sad, nazvala me ženska iz Zabe da nitko nije platio 2 rate kredita u kojem sam ja sudužnik i da mora poslati suglasnost o naplati u moju firmu slijedeći tjedan. Rekao sam joj da mi je plaća opterećena mojim administrativnim zabranama preko 2/3 (točnije zmuljao sam svoj kredit sa sindikalnim pozajmicama pošto se ne vide u HROK-u pa mi je rata 5250,00kn) od plaće dobijem van oko 500kn + naknadu za put.
Kaže ženska da ako se ne budu mogli naplatiti prekida se kredit i cjelokupni iznos 160.000,00 koliko je preostalo kredita ide u tužbu protiv mene i dužnika. Zanima me jel onda to šalju u firmu, dakle tu ovrhu od tužbe ili na FINU?
Ovrha je jača od administrativnih zabrana pa se bojim da će moje kredite staviti na čekanje, bar tako mislim.

Ili šalju na Finu?
To mi bolje odgovara jer onda će čekati 2 godine da mi izađe prvi kredit jer se neće moći naplatiti od moje naknade za prijevoz i 500kn plaće koju ću dobivati sljedećih 2 godine. (Kroz te 2 godine će valjda prodati kuću jer je sad i ona shvatila da je to jedino rješenje i pristaje na prodaju)
Kad će leći sa hipotekom pitam je, kao to oni idu tek na kraju kad se ne budu mogli naplatiti od mene. Koliko to dugo traje taj pokušaj naplate?

Eto zanima me redoslijed.

Opaki
19.04.2011., 13:54
1. ovrha nije jača od aministrativne zabrane
2. neznam da banka može nedospio cjelokupni dug odma ić u naplatu, nisam siguran

sacho666
19.04.2011., 13:57
1. ovrha nije jača od aministrativne zabrane
2. neznam da banka može nedospio cjelokupni dug odma ić u naplatu, nisam siguran

ne znam, rekla je da se kredit obustavlja i ide tužba :ne zna:
po tvom odgovoru pod 1. morat će ići na Finu i blokirati mi tekući. Za sad me to zadovoljava ako će biti tako
thnx

Opaki
19.04.2011., 14:37
ne znam, rekla je da se kredit obustavlja i ide tužba :ne zna:
po tvom odgovoru pod 1. morat će ići na Finu i blokirati mi tekući. Za sad me to zadovoljava ako će biti tako
thnx

po ovršnom zaknu administrativna obustava ima svojstvo ovršne isprave, a sad moguće da banka i odma ide sa cjelim iznosom ne bi me čudilo da su to predvidjeli u ugovoru o kreditu.

sacho666
20.04.2011., 16:40
po ovršnom zaknu administrativna obustava ima svojstvo ovršne isprave, a sad moguće da banka i odma ide sa cjelim iznosom ne bi me čudilo da su to predvidjeli u ugovoru o kreditu.

Ne ide sa cijelom zapljenom primanja, u ugovoru je do 1/3 plaće. Nadam se da će kolegice iz računovodstva vratiti Zabi da već imam administrativne zabrane preko 1/2 plaće. Ova iz banke me pokušala zaplašiti kao ovo njihovo sudužništvo ide prvo, a moj kredit ide na čekanje.
A ja bih radije da idu na ovrhu preko Fine, pa kad vide da se od mene neće naplatiti (naknada za put koja je neoporeziva i nešto sitno) neka idu na zapljenu imovine. Njemu će uzeti tu kuću za koju ga nije briga, a meni ništa jer ništa niti ne posjedujem. Dakle bitno je da mi se ne naplate sa plaće u firmi, a sa tekućeg nek uzmu ako mogu.

Opaki
20.04.2011., 16:46
nisam ni mislio da ti idu na cjelu plaću (to nema nigdje) već da ti idu sa cjelim iznosom kredita odma.

Butterflay
21.04.2011., 11:02
imam pitanje molila bih za odgovor. imam nedozvoljeni minus i nekoliko neplacenih rata kredita u banci. sad sam se zaposlila i moram dobit placu. placu cu dobit u drugoj banci,pa me zanima kolike su sanse da ju dobijem,hoce li mi sad odmah sjest na tu placu il im treba jedno vrijeme.hvala

xTorya
21.04.2011., 12:07
Pozdrav,
ne znam da li je do sad bilo ovakve situacije ali imam prijateljicu kojoj se desilo sljedeće:

radnik je u FINI prijavio krivo poduzeće kao svojeg poslodavca (ni on ne zna objasniti zašto ali eto).
FINA tom poduzeću šalje obavijest o otvorenom zaštićenom računu, "krivi" poslodavac obavještava FINU da on NIJE poslodavac navedenome ali i putem maila mojoj prijateljici šalje obavijest o navedenome.
Ona je stavila primanja radnika na čekanje do dok sama ne dobije obavijest o FINE o navedenome. Radnik ju je nazvao i rekao joj da je sve sređeno i da može pustiti plaću. Ona je isplatila plaću na jedini račun koji je imala i naravno, ovrha je išla na cijelu plaću.
Radnik sad prijeti tužbom, mene zanima da li ima ikakve osnove za to budući da FINA nema nikakav dokument o tome da je poduzeće moje prijateljice zaprimilo obavijest.
Hvala

Opaki
21.04.2011., 12:23
Radnica je dobro postupila, i mail je dostatan dokaz, radnik je nešto pokušao muvat ili je mutav, a ona ubuduće nema šta čekat sa primanjima, kad novci od plaće sjednu ako tog dana nema otvoren "sigurnosni" račun, pa pa pare.

Cupka
21.04.2011., 20:56
Prije 2 mjeseca u firmu mi je stigao prijedlog za ovrha. Uplatili smo tipa 2000kn i napisali prigovor. Nakon toga je došao podnesak ovrhovoditelja sudu da izuzima taj plaćeni račun ali i dalje zahtjeva nastavak postupka za preostali dug. Međutim danas je stigao novi prijedlog za ovrhu, dakle isti predmet umanjen za tih 2000kn. E sad nije mi jasno, dakle ni ova prva ovrha nije obustavljena a već je pokrenuta druga za iste račune. Dal se to može i dal da opet pišemo prigovor? Ne razumijem..

Opaki
22.04.2011., 06:21
Prije 2 mjeseca u firmu mi je stigao prijedlog za ovrha. Uplatili smo tipa 2000kn i napisali prigovor. Nakon toga je došao podnesak ovrhovoditelja sudu da izuzima taj plaćeni račun ali i dalje zahtjeva nastavak postupka za preostali dug. Međutim danas je stigao novi prijedlog za ovrhu, dakle isti predmet umanjen za tih 2000kn. E sad nije mi jasno, dakle ni ova prva ovrha nije obustavljena a već je pokrenuta druga za iste račune. Dal se to može i dal da opet pišemo prigovor? Ne razumijem..

Ni ja, nemožeš ić dva puta sa istom ovrhom za isti dug pa prema tome ili 1. vi nekužite da se radi o nekom drugom dugu ili novom dugu, 2. ili ovrhovoditelj nezna šta radi,3. ili radi se o promjeni sredstva ovrhe pa vi nekužite o čemu se radi, ali ako je pod 2. onda se žalite.:top:

ps. nekuzim koje su Vam fore sa plaćanjem 2000 kn pa onda prigovorom?

Cupka
23.04.2011., 15:55
ma sve je isto izuzev tog jednog plaćenog računa. Dakle ovrha stigla za iste račune na temelju vjerodostojne isprave od istog javnog bilježnika. A obično uplatimo nešto love pa šaljemo prigovor čisto da dobijemo na vremenu, dakle preko ljeta će biti nešto love, kasnije se to plati, ali ovakav slučaj još nismo imali da se pokreću dvije ovrhe za iste račune...
I što sad navesti u žalbi, da stavimo da je ovrha već pokrenuta izuzev jednog računa, dakle isti predmet, sve isto, čemu 2 postupka???

lovely_one
24.04.2011., 10:25
Molim savjet...užasno mi je važno.
Znam da se ovo desilo i drugima i isto tako znam da po zakonu banka to ne smije uraditi. Ali naravno..koga briga za to ????
Prije par dana sjeli su na račun za invalidninu ( suprug - HRVI ) i na dječji dadatak za kćer od 250 kuna. Račun je u HPB - u.
Što sada ? Kome se moramo obratiti ?:mad::mad::mad:
Hvala na odgovorima.

cyanix
24.04.2011., 11:27
Sjest i plakat.

Posavjetujte se s bilo kojom nadležnom institucijom il još bolje s pravnikom (ako imate nekog poznanika).

Nije dopušteno stavljati linkove na druge forume.

Petra_27
24.04.2011., 12:51
moraju izdvojiti na drugi račun primanja koja se ne smiju ovršiti - a to su i vašem slučaju invalidnina i doplatak
posvađajte se s njima, al ne sa službenicama na šalteru, već tražite šefa;

ZgeNbo
24.04.2011., 12:59
Znam da se ovo desilo i drugima i isto tako znam da po zakonu banka to ne smije uraditi. Ali naravno..koga briga za to ????
Prije par dana sjeli su na račun za invalidninu ( suprug - HRVI ) i na dječji dadatak za kćer od 250 kuna. Račun je u HPB - u.
Hvala na odgovorima.

traži,inzistiraj u poštanskom uredu ili poslovnici HPB-e da ti poštar poštanskom uputnicom Ddoplatak dostavi na kućnu adresu. nakon nekog dugovanja fina automatski blokira tekuči račun. za ostalo moraš u finu !!!

Opaki
24.04.2011., 20:59
Hvala na odgovorima.

I meni je to čudno izgleda da ovi u banci ne mogu čitat misli pa ih je potrebno obavijestit o takvim okolnostima kao što i sam zakon kaže.

sasa80
24.04.2011., 21:18
Moram priznat da vecinu vas ovdje uopce ne razumijem...
Uopce ne zelim ulaziti u to zbog cega ste nekom duzni, ali ako vec jeste onda nemojte biti ljuti na banke koje nemaju mogucnost citanja misli i ne mogu znati da li se odreden iznos novca na racunu odnosi na doplatak, invalidninu ili vam je stric iz Amerike poslao mali poguranac...
Kad vec ne mozete placati svoje dugove, valjda mozete javiti banci/fini da vam otvori poseban racun...

Suey
25.04.2011., 16:01
moraju izdvojiti na drugi račun primanja koja se ne smiju ovršiti - a to su i vašem slučaju invalidnina i doplatak
posvađajte se s njima, al ne sa službenicama na šalteru, već tražite šefa;

Ne mogu sami izdvojiti, već je potrebno, kako je tu već ne znam koliko puta naglašeno, obavijestiti Finu o primanjima koja su izuzeta od ovrhe. Stoga se nema razloga svađati s voditeljima poslovnica.

Dakle, kada se radi o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe, postupak je ovakav:

1. Ovršenik mora ispuniti obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest po čl.122. st.1. Ovršnog zakona), a taj Obrazac Obavijesti je dostupan u svim Fininim poslovnicama, te se može skinuti i online dolje na linku;

2. Ovršenik dostavlja ispunjen i potpisan obrazac Obavijesti u bilo koju Fininu poslovnicu;

3. Fina o tome odmah obavještava banku, koja otvara poseban račun (podračun) za ova sredstva, te uplatitelja primanja izuzetih od ovrhe, da bi ovršenik mogao ovim sredstvima slobodno raspolagati.

http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1488

Taja1
28.04.2011., 11:34
Trebala bih pomoć...
Prije par dana došao mi je prijedlog za ovrhu. Situacija je takva da sam 2008 godine uzela mobitel u tele2 i kasnije sam jednostavno zaboravila plačati pretplatu. No dobro krajem prošle godine sam ih nazvala da mi jave koliko imam duga da im to lplatim no već je tamo to bilo zatvoreno i rekli su mi neka se javim u E.O.S. što sam i učinila. Imala sam duga nekih 2000 kuna i dogovorila sam se s njima da ću im plačati u ratama kako ču imati s obzirom da nemam nikavih prihoda a imam i malo dijete. Plačala sam po 200 kuna, pa jedan mjesec čak i 500 kuna samo da ih se što prije rješim da nemam još večih problema no stigao mi je taj prijedlog i sada neznam što da radim. Dali da uložim žalbu s obzirom da mi piše da dugujem i dalje 2 i nešto tisuća kuna. Di su onda ti novci što sam ja uplačivala... Ostalo mi je još sigurno nekih 1000 kuna za uplatiti možda i manje. dali su oni sad uračunali sve troškove svoje pa je ponovno toliko ili? Što da radim?
Unaprijed hvala!!!!!

Katrin
28.04.2011., 11:38
Tebi ugovor i dalje tece, ocito. Tako da dug za pretplatu raste... Mozes uloziti prigovor, ali na kraju nece biti od koristi. Raskini ugovor za pocetak, a za dug dogovori placanje u ratama.

Taja1
28.04.2011., 11:39
Dali da ih nazovem jer smo se već par puta čuli i dali mi mogu sjesti na porodiljni koji primam preko biroa kao nezaposlena?

Katrin
28.04.2011., 12:46
Za raskid ugovora moras osobno otici. Sto se ovrhe tice, objasnjeno je par postova iznad.

gogo208
28.04.2011., 23:26
Pozdrav svima

Situacija je sljedeća. 2009.godine uzeo sam VIP-ov stick za mobilni internet. Koristio sam ga za vrijeme studiranja, kasnije ostavio frendu koji je nabio duga i naravno nije platio što ja nisam znao sve dok mi na posao nije došlo rješenje o ovrsi i da će mi se skidat 1/3 plaće dok se dug ne podmiri. Rješenje je došlo u 6.mjesecu 2010. godine. Dogovorio sam se sa Vip-om i odvjetničkim društvom za način plaćanja, kad dobijem plaću da ću im u svoje ime uplaćivat dogovorene rate. Ukupan iznos za platit sa troškovima je bio 4067,75 kn. Uplatio sam 5x800kn + 1x200kn, dakle 4200kn u Splitskoj banci kako su naveli u rješenju. Kad sam to sve isplatio, nikakvo rješenje od njihove strane nije došlo da su sva potraživanja prema meni zatvorena. Danas krenem u banku podignut plaću, na računu okruglo 0,00kn. Odem u Finu, kad ono Vip zatražio blokadu računa zbog neplaćene ovrhe. Sav novac su mi povukli i blokirali mi račun iako sam ja to sve platio i posjedujem uplatnice za sve to. Zovem VIP, oni kažu da im je 27.04.2011. godine sjela uplata od 2700kn te da je do sada vezano za tu ovrhu na njihov račun sjelo nešto preko 6700 kn i da im nije jasno zašto je uplaćivano išta u moje ime kad su sva dugovanja podmirena. Zovem odvjetnički ured (mislim da je Toš i još neko prezime, ne znam napamet, a papiri nisu uz mene trenutno), kažu da je račun blokiran jer nisam platio sav dug. Fino objasnim ženi da sam platio sve, da sam im uplatio i više nego što je pisalo u rješenju, a ona meni kaže da su tu nastali neki dodatni troškovi od 380 kn koje sam trebao platiti, a za koje ja nisam znao jer mi nakon rješenje o ovrsi apsolutno ništa od njih nije stizalo. Isplatio sam sve što su mi poslali, ali za te dodatne troškove ja nisam bio obavješten. Bilo kako bilo, kažem da mi obračunaju te troškove da i njih platim kad sam sve već poplačao i da mi ostatak novca vrate na račun, a gospođa iz ureda mi kaže da moram pisati zahtjev za povrat novca u kojem ću navest svoje podatke, broj računa na koji da se vrati novac i obrazloženje i da čekam 2,3 mjeseca na povrat. Kad sam ju pitao od čega da ja živim do sljedeće plaće ako mi i nju ne uzmete, rekla mi je da joj je žao i da se snađem.

Račun u fini sam uspio odblokirat, ali novac ne mogu dobiti dok se gospoda ne sjete da ga vrate na moj račun. Imaju li oni dužnost obavjestiti me o tim naknadnim troškovima nakon što sam isplatio sve što su tražili od mene, ili sam ja morao zvat da vidim jesu li sva potraživanja prema meni zatvorena i postoji li ikakvog duga? Ako i postoji taj navodni dug od 380kn, zašto mi jednostavno nisu skinuli samo tih 380kn a ne sve sa računa? Postoji li kakav način da se ubrza taj proces povratka novca jer imam platit ratu za auto, stan, treba preživjeti do sljedeće plaće ako mi i nju ne uzmu opet?

Hvala unaprijed

Opaki
29.04.2011., 15:35
Vezano za ovaj post iznad, dakle..., onog trena kad je ovrha već određena na plaći ili računu, ni jedan ovrhovoditelj vam neće povlaćit ovrhu zbog vaše dogovorene obročne otplate, to je najveća glupost koju sami možete zatražit ili sam ovrhovoditelj napravit, zašto? Prvo nećete ništa "jeftinije" proći, dakle kad je ovrha određena nema više smanjenja bilo kakvih troškova a i ovako će vam skinut sa plaće platili vi sami ili vam oni skinuli, nema nikakva razlike, osim što možete zakomplicirat i da vam skinu sa računa iili plaće i da vi još platite kao što je slučaj u postu iznad. Nadalje ni jedan ovrhovoditelj nije lud da vam povuće ovrhu zbog dogovorene obroćne otplate, prvo ti prijatelju sve plati onda ja povlaćim. Govorim iz osobnog iskustva budući da mi bar po mojoj statistici od 20 ljudi s kojim sam imao dogovorenu otplatu plati dvoje (dakle od 20 ljudi samo 2:) ). Dakle sama obročna otplata je zapravo glupost u samom postupku ovrhe. Jedina joj je svrha prije pokretanja postupka ovrhe, a poslje je čisti psihološki efekat kojim dužnici misle da su nešto postigli a zapravo nisu ništa :)

menni
29.04.2011., 21:19
dobro, može li mi netko reći koga treba zvati da mi objasni kakav tretman imaju i da li se još uvijek mogu primijeniti administrativne zabrane na plaći? koje je ministarstvo nadležno da mi objasni još neka pitanja? ono - tipa, besplatni telefon 0800? ma mogu i platit osobno taj poziv samo da mi netko kaže koga da zovem... ali da mi objasni cijelu proceduru od ovršnog zakona do praktične primjene što se događa sa plaćom u računovodstvu?
da li mogu staviti administrativnu zabranu na plaću?
da li mogu tražiti isplatu na ruke bez da pritom moj poslodavac krši neki zakon ili propis?
tekući račun mi je još u blokadi, a od nikog nisam još dobila nikakav papir. jel' to u redu? što je sa zakonom o vlasništvu? mislim, diraju u moje vlasništvo, a da me pritom nitko nije ništa obavijestio... prošlo je više od dva mjeseca od blokade mog tekućeg računa, radi jamstva na tuđem kreditu..
tko je kompetentan da mi ovo objasni...?

Opaki
30.04.2011., 10:57
imaš od svega po malo u prijašnjim postovima objašnjeno, ne da mi ti se sve postepeno tumačit i objašnjavat.

lega_iz_osijeka
01.05.2011., 09:35
dakle...osoba x mi duguje 5000 kuna,odvjetnik je predao zadužnicu u Finu 1.3,osoba x je zaposlena,kad mogu očekivati neke novce,ili kako mogu provjeriti u fini dali ima još osoba koje stoje u redu za naplatu iispred mene,hvala

sasa80
01.05.2011., 09:41
možeš podnijeti zahtjev fini putem svog odvjetnika...sve je to detaljno propisano Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i Pravilnikom...valjda tvoj odvjetnik nešto zna o tome...ako ga već plaćaš on bi ti trebao dati savjet, a ne da ti po forumima tražiš odgovore...

i naravno...fina će ti takvu informaciju naplatiti ;)

lega_iz_osijeka
01.05.2011., 09:43
a dali mogu ja osobno od fine tražiti taj podatak?

sasa80
01.05.2011., 17:17
naravno da možeš, pa ti si ovrhovoditelj...

lega_iz_osijeka
01.05.2011., 17:54
ok,znači odem do fine i tražim taj nekakav dokument i oni mi ga izdaju bez mog odvjetnika?

anastacia
01.05.2011., 18:08
Imam jedno pitanje . Povodom prijedloga za ovrhu od strane javnog bilježnika uložena je žalba tj je postupak tj. rješenju o ovrsni stavljeno izvan snage i uopćeno je na sud. Iznos je u mnogome zastario te je odmah stavljen prigovor zastare potraživanja, veći dio je do sad i plaćen i dođe od suda poziv za ročiste u postuku o sporu maloj vrijednost a vrijednost je gotovo 10.ooo tisuća kuna. Radi se o postupku protiv jedne jako stare i bolesne osobe koja ne može na sud i što je sada raditi. jer taj iznos uopće ne stoji jer je zastario (znači opet poziv na zastaru) kako da ta osoba sad postupi. odvjetnika nema a jel ona može napisati izjavu neku i poslati na sud i što uopće napisati. molim dobre pravnike da pomognu. I još nešto. Radi se o komunalnom poduzeću koji je na računu za izvršene usluge koji je došao u 3. mjesecu stavka duga bila 0.0 kn e sad što raditi?

neznam111
02.05.2011., 10:07
pozdrav svima! moja situacija je sljedeca,ako netkoima slična iskustva molim za savjete..
dobio sam ovrhu za neplaćeni t mobile racun, koji uopće ne koristim, i nemam nikakvih troškova osim one mjesecne preplate, no kaj je najgore dobio sam javnobilježnicke troškove od 1000kn..šta da radim? a student sam nezaposleni..i nemam love da to platim..podmirit cu taj dug prema t mobile,, al ovaj drugi dio??..jl mogu žalbu poslati ili kaj? hoću kaj s tim postić??
hvala unaprijed!

Opaki
02.05.2011., 12:49
pozdrav svima! moja situacija je sljedeca,ako netkoima slična iskustva molim za savjete..
dobio sam ovrhu za neplaćeni t mobile racun, koji uopće ne koristim, i nemam nikakvih troškova osim one mjesecne preplate, no kaj je najgore dobio sam javnobilježnicke troškove od 1000kn..šta da radim? a student sam nezaposleni..i nemam love da to platim..podmirit cu taj dug prema t mobile,, al ovaj drugi dio??..jl mogu žalbu poslati ili kaj? hoću kaj s tim postić??
hvala unaprijed!

prijatelju.... budući da nisi plaćao pretplatu (valjda si mislio da su oni glupi u t-mobileu pa imaju razumjevanja za studente) protiv tebe mladog studenta je pokrenuta ovrha sa pripadajućim troškovima, imaš dvije opcije da platiš sve ili ništa, jer djelomičnom uplatom nečeš baš ništa postić, tj da platiš samo t-mobilov dug oni će ti svejedno zatvorit prvo troškove ovrhe i kamate (u skladu sa zakonom) a tek na kraju glavni dug, u slučaju da ništa ne platiš pripremi se za blokadu svih računa što imaš i nadam se da nemaš pokretnina i nekretnina jer su i one predmet ovrhe. Zastara ti je preko 5 godina i na nju teku pripadajuće zakonske kamate do dana isplate. Sad sve znaš i odaberi ili prvu ili drugu soluciju, sigurno češ pogriješiti. :)

Anestezija!!!

Izgleda da nisam previše inteligentan al svejedno ja tvoj post slabo razumijem. ukratko, ako sam dobro shvatio, nek ti baka piše prigovor za zastaru, možeš i ti joj napisat neka potpiše i pošalje, ako treba doci na sud osobno neka ti punomoć da i ideš ti onda ako joj hoćeš pomoć i altruist si :)

goliath
02.05.2011., 14:20
hvala unaprijed!

Budući da nisi previše pisao o računima, pretpostavljam da je dug osnovan i ako napišeš prigovor samo će se povećati troškovi, jer će se sve preseliti na sud... Najbolje je ništa ne napraviti i pustiti da rješenje o ovrsi postane pravomoćno. Oko troškova ništa ne možeš i moraš ih platiti, jer su oni nastali čim se pokrenula ovrha.

Dakle, od tog duga ne možeš pobjeći, probaj posuditi novce, a ako ne, jednom ćeš već platiti. Zastara je 10 godina, a godišnja kamata 14%.

Sad sam vidio da si spreman podmiriti glavni dug prema T-mobile, u tom slučaju javi mi se na PM, možda ti mogu pomoći malo oko troškova, ako još nije prošlo 8 dana od kada si primio rješenje...

anastacia
02.05.2011., 14:41
prijatelju.... budući da nisi plaćao pretplatu (valjda si mislio da su oni glupi u t-mobileu pa imaju razumjevanja za studente) protiv tebe mladog studenta je pokrenuta ovrha sa pripadajućim troškovima, imaš dvije opcije da platiš sve ili ništa, jer djelomičnom uplatom nečeš baš ništa postić, tj da platiš samo t-mobilov dug oni će ti svejedno zatvorit prvo troškove ovrhe i kamate (u skladu sa zakonom) a tek na kraju glavni dug, u slučaju da ništa ne platiš pripremi se za blokadu svih računa što imaš i nadam se da nemaš pokretnina i nekretnina jer su i one predmet ovrhe. Zastara ti je preko 5 godina i na nju teku pripadajuće zakonske kamate do dana isplate. Sad sve znaš i odaberi ili prvu ili drugu soluciju, sigurno češ pogriješiti. :)

Anestezija!!!

Izgleda da nisam previše inteligentan al svejedno ja tvoj post slabo razumijem. ukratko, ako sam dobro shvatio, nek ti baka piše prigovor za zastaru, možeš i ti joj napisat neka potpiše i pošalje, ako treba doci na sud osobno neka ti punomoć da i ideš ti onda ako joj hoćeš pomoć i altruist si :)

Potupak je za tri dana. Znači napišem joj tekst ona ga potpiše i pozovem se na zastaru . Jel treba za već plaćene račune unutar godine dana fotokopija plaćenih računa???
Da. Ja sam zaista altruist .
I da li da u izjavi napišem da se oslobodi plaćanja troškova postupka zbog teškog zdravstvenog stanja i slabih prihoda. Pa žena više od pola svoje penzije mora platiti lijekove skupe jer samo na taj način je uspijela da preživi tešku bolest već duže vrijeme.

File
02.05.2011., 17:50
....... Zastara je 10 godina, a godišnja kamata 14%.
...

Da se ponovno napomene da ovih 10.godina, nije apsolutni rok zastare, jer takav ne postoji.

Dakle, svakom radnjom, tj.pokušajem vjerovnika da naplati to pravomoćno rješenje o ovrsi, se tih 10.godina prekida i ponovno počinje teći novih 10.godina. I tako može u nedogled, a ovih 14% godišnje ide cijelo vrijeme.

Opaki
02.05.2011., 18:36
Da se ponovno napomene da ovih 10.godina, nije apsolutni rok zastare, jer takav ne postoji.

Dakle, svakom radnjom, tj.pokušajem vjerovnika da naplati to pravomoćno rješenje o ovrsi, se tih 10.godina prekida i ponovno počinje teći novih 10.godina. I tako može u nedogled, a ovih 14% godišnje ide cijelo vrijeme.

to doduše nisam znao, si siguran u to?, tih 10 godina barem koliko sam ja upoznat vrijedi od dana kad je pokrenut postupak ovrhe tj ne ulazi vrijeme proteklo do pokretanja ovrhe u tih 10 godina, a ovo da se "resetira" to nisam čuo... možda griješim.... :).

ps. ajde neki članak ak ti nije problem iz zoo-a jer ja sam sada gledao i nigdje ne vidim to što tvrdiš.

File
02.05.2011., 19:43
Provjereno u praksi sa 100% sigurnošču, vjeruj.:D

Pa pravilo je da ukoliko nije izričito navedeno da se radi o apsolutnoj zastari, onda je u pitanju relativna. Inaće ZOO ne poznaje (koliko je meni poznato:ne zna:) niti jednu apsolutnu zastaru, već se ona jedino, i to izričito, navodi u Općem poreznom zakonu, za poreze, doprinose...:kava:

Katrin
02.05.2011., 20:00
Racuna se od pravomocnosti odluke.

Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

file je u pravu sto se zastare tice, kao i mnogih drugih stvari uostalom :mig:

Opaki
02.05.2011., 21:04
Vidiš vidiš nisam znao to, šta ću sve tu još naučiti... :)

Ajde još jedno pitanjce da nešto provjerim, komunalna naknada 3 godine zastara (po ZOO se gleda) relativna, znaci po toj logici nema apsolutne zastare za komunalnu naknadu ili se za apsolutnu primjenjuje OPZ? Buni me to što svuda se spominjao relativni rok od 3 godine a apsolutni 6. Jel možeš to pojasnit. Jel tu isti postupak sa "resetiranjem" roka zastare.

Katrin
02.05.2011., 21:17
Brkas neke stvari. OPZ nema s tim veze, a sto se zastare tice ti je file odgovorio.
U ZOO-u pise za koja potrazivanja nastupa zastara za godinu dana, a za koja nakon 3 godine.

Opaki
02.05.2011., 21:45
Brkas neke stvari. OPZ nema s tim veze, a sto se zastare tice ti je file odgovorio.
U ZOO-u pise za koja potrazivanja nastupa zastara za godinu dana, a za koja nakon 3 godine.

ma nebrkam ovrha kom naknade se provodi po opz a zastara se primjenjuje po ZOO, pa samo mi nije jasno ukoliko je rješenje postalo pravomoćno prije roka zastare od 3 godine, da li to onda isto znači da ne može više zastariti ako se poduzimaju daljnje mjere naplate?

Dakle konkretan odgovor DA - zato i zato NE - zato i zato

ps. sorry što davim imam gadnu naviku da sve zakone krivo protumačim, najlakše je pročitat zakon al pravilo primjenjivat je drugi par cipela :)

Katrin
02.05.2011., 22:07
Ok sto krivo tumacis zakone, ali ne citas ni sto ovdje pise.

Ne mora rjesenje postati pravomocno u nekom roku, nego se u tom roku mora pokrenuti ovrha, racunajuci od dospjeca racuna.

sparina123
03.05.2011., 00:53
i moj sin je dobio opomenu za nepodmireni račun T-mobila od tvrtke koja posreduje pri naplati potraživanja, on je student, jel netko zna ako se ne plati do dana naznačenog na uplatnici koji je daljnji postupak, već duže vrijeme ne koristi taj broj prebacio se na drugu mrežu

..angie..
03.05.2011., 08:28
i moj sin je dobio opomenu za nepodmireni račun T-mobila od tvrtke koja posreduje pri naplati potraživanja, on je student, jel netko zna ako se ne plati do dana naznačenog na uplatnici koji je daljnji postupak, već duže vrijeme ne koristi taj broj prebacio se na drugu mrežu

Evo da kazem svoje iskustvo... Obratila sam se ovdje nedavno, jer sam mislila da mi je Fina sjela na racun..
Sjeo mi je T-com..

Uglavnom, ako se ne plati, nakon nekog vremena ce vam sjesti na placu, a ako je nemate, cekat ce da se zaposlite..
Da ne petljam.. Evo to je moje saznanje, dokazano.. Kamate su uzasne, tako da svima savjetujem da plate sto prije, jer kamate pozderu glavnicu dobrano..

P.s. Odvjetnike ne zanima nista, dali imate, nemate, dali ste vi napravili dug ili ovo ono.. (ja sma imala ovjereno kod javnog biljeznika da je drugi covjek napravio taj dug, i da on pristaje da on to plati, no ne priznaju mi, kada je broj na moje ime i prezime...)

Opaki
03.05.2011., 10:58

joj ti siroti studenti su stalno na udaru:top:, bit će ovrha ako ne plati, ovo što se prebacio kad se prebacio, jel još pod ugovorom to mi neznamo na forumu pa nemožemo više pomoći:top:

goliath
03.05.2011., 14:30
Potupak je za tri dana. Znači napišem joj tekst ona ga potpiše i pozovem se na zastaru . Jel treba za već plaćene račune unutar godine dana fotokopija plaćenih računa???
Da. Ja sam zaista altruist .
I da li da u izjavi napišem da se oslobodi plaćanja troškova postupka zbog teškog zdravstvenog stanja i slabih prihoda. Pa žena više od pola svoje penzije mora platiti lijekove skupe jer samo na taj način je uspijela da preživi tešku bolest već duže vrijeme.

Nek ti baka potpiše punomć, koju možeš i sama sastaviti (napiši da te ona kao tuženica u predmetu broj ... kod tog i tog suda... ovlašćuje da umjesto nje poduzimaš pravne radnje - moraš naglasiti da si joj ti srodnica u ravnoj lozi odnosno unuka, jer ju inače nećeš moći zastupati pred sudom!).

Onda na toj raspravi ostaneš kod prigovora zastare za dio računa, a isto tako trebaš donijeti dokaz da je dio računa plaćen (donesi original i fotokopije u dovoljno primjerka, koje budeš predala sudu i protivnoj stranci).

Isto tako možeš tražiti da ti baku sud oslobodi od plaćanja sudskih pristojbi, ali bi trebalo prije toga na poreznoj uzeti potvrdu o imovnom stanju i donijeti ju na sud (trebalo bi i saslušati baku na tu okolnost, ali probaj ići na to da je bolesna i da ne može doći na sud).

Pitaj ako te još nešto zanimma i sretno!

sparina123
03.05.2011., 21:28
joj ti siroti studenti su stalno na udaru:top:, bit će ovrha ako ne plati, ovo što se prebacio kad se prebacio, jel još pod ugovorom to mi neznamo na forumu pa nemožemo više pomoći:top:

pa je pod ugovorom je, a kaj će mu uzet za ovrhu skripte, odjeću, tenisice .........svašta:D

Opaki
04.05.2011., 06:29
pa je pod ugovorom je, a kaj će mu uzet za ovrhu skripte, odjeću, tenisice .........svašta:D

malo procitajte par stranica unazad, šta sve mogu i ono najbitnije koliko dugo mogu čekat :)

sasa80
04.05.2011., 20:53
to doduše nisam znao, si siguran u to?, tih 10 godina barem koliko sam ja upoznat vrijedi od dana kad je pokrenut postupak ovrhe tj ne ulazi vrijeme proteklo do pokretanja ovrhe u tih 10 godina, a ovo da se "resetira" to nisam čuo... možda griješim.... :).

ps. ajde neki članak ak ti nije problem iz zoo-a jer ja sam sada gledao i nigdje ne vidim to što tvrdiš.

Opaki, stvarno si me razočarao... ovo resetiranje o kojem ti govoriš se zove prekid zastare...

Članak 241.

Podnošenje tužbe

Zastara se prekida podnošenjem tužbe i svakom drugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine.

Članak 245.

Rok zastare u slučaju prekida

(1) Nakon prekida zastara počinje teći iznova, a vrijeme koje je proteklo prije prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastaru.

Opaki
05.05.2011., 06:06
ma šuti, zastare i dostave pismena tj kad se smatra uredna dostava su izgleda neke stvari s kojima nikad ne ću biti načisto :) :) :)

ps. to sve što ste mi napisali sam u biti znao al nikad nisam bio 100 % siguran iako je moj posao vezan za zup, opz, komunalno gospodarstvo i sl., ovo me je više zanimalo da znam. Mlad sam još, naučit ću.

blazko
06.05.2011., 21:39
Pozdrav, nadam se da nisam fulo podforum...
Situacija je sljedeća;

Određena osoba dužna mi je veću količinu novaca.

Sve je na papiru, crno na bijelo te blagoslovljeno kod javnog bilježnika.

Po ugovoru osoba je dužna dug otplaćivati u mjesećnim anuitetima, ukoliko se dogodi da 3 rate zaredom nebudu podmirene u potpunosti, imam pravo raskida ugovora te potržnje duga prema osobi u cijelosti.

Osoba naravno nije ispoštovala ugovor pa me sad zanima kako dalje.

Dali krenuti sa odvjetnikom pa ići u građansku parnicu ili pokušati sa agencijama za potraživanje.

Btw, ćuo sam da postoje agencije koje odkupljuju dugove sa provizijom.

Ako imate kakav savijet bio bih zahvalan, hvala.

mr.sxg
08.05.2011., 13:57
Pozdrav!

Zanima me je li moguće da se sudskom odlukom nešto naplati s račun državnog proračuna? Odnosno, ako ja imam ugovorni odnos s državom, ona ne plati u roku, je li moguće tužiti državu i provesti prisilnu naplatu iz proračuna po sudskoj odluci?

Molecule
08.05.2011., 14:07
Prije 3 godine potpisao sam pretplatnički ugovor sa Vip-om, koji naravno, nisam ispoštovao, te nisam mogao na vrijeme plaćati račune. Ukupni iznos neplaćenih računa sa svim opomenama iznosi oko 2000 kuna, te mi je nakon višemjesečnih opomena Vip odlučio poslati ovrhovoditelja, ili kako se on već zove, čovjeka koji će mi popisati stvari u kući u protuvrijednosti jednakoj neplaćenom dugu. Od toga je prošlo više od godinu dana, a nitko se nije otada javio ? Jesu li shvatili da im se ne isplati poduzimat akcije za 2000 kuna duga ili još stignem doći na red ?

Katrin
08.05.2011., 16:37
Moguce je.

mr.sxg
08.05.2011., 17:02
Moguce je.

Ako je odgovor upućen meni, zahvaljujem se. Žao mi je što sam krivo postao pitanje, prvo mi je. Pozz! :D

mgm
08.05.2011., 17:15
Pozdrav!!
Bio sam jamac za obrtnički kredit.Radi se o kreditima države Hrvatske u svezi poboljšavanja poslovanja obrta, a išli su preko gradova i isplaćivala je Erste banka.Tada u to vrijeme nisam znao za stvarno dugovanje te obitelji budući da se radi o obiteljskom obrtu koji je naoko dobro poslovao.Pored dugovanja koje iznosi oko 170 000 eura, za koje tada nisam znao, banka je odobrila isplačivanje obrtničkog kredita u iznosu od 100 000 kuna uz kamatu od 1%.Pored svih njihovih dugovanja banka je odobrila da i vlasnica obrta i suprug vlasnice obrta budu jamci za taj isti kredit. Nedugo nakon isplate tog kredita vlasnica zatvara obrt. Za isto sam saznao tek nakon što mi je došla ovrha na plaću u vezi tog kredita. Nekoliko mjeseci nakon što su zatvorili obrt suprug vlasnice je izvršio suicid. Isti je bio ratni vojni invalid i primao je mirovinu koju je naslijedio njegov maloljetni sin do njegove punoljetnosti i koliko sam shvatio na ta primanja nemože se izvršiti ovrha u svezi tog dugovanja. Kontaktirao sam odvijetnika kojem nije bilo jasno zašto taj isti grad u kojem je otvoren obrt i preko kojeg je išao novac za obrtnički kredit nije tražio povrat novaca budući da se radilo o jako kratkom vremenskom razdoblju od isplate kredita do zatvaranje obrta, te mi je još rekao da mogu tužiti grad, ali da se ne treba sa "rogatima bosti". Zamolio bi ako mi netko može reći što mi je najbolje napraviti,ili ako me može uputiti kome da se obratim.Hvala!!

Opaki
09.05.2011., 06:17
Prije 3 godine potpisao sam pretplatnički ugovor sa Vip-om, koji naravno, nisam ispoštovao, te nisam mogao na vrijeme plaćati račune. Ukupni iznos neplaćenih računa sa svim opomenama iznosi oko 2000 kuna, te mi je nakon višemjesečnih opomena Vip odlučio poslati ovrhovoditelja, ili kako se on već zove, čovjeka koji će mi popisati stvari u kući u protuvrijednosti jednakoj neplaćenom dugu. Od toga je prošlo više od godinu dana, a nitko se nije otada javio ? Jesu li shvatili da im se ne isplati poduzimat akcije za 2000 kuna duga ili još stignem doći na red ?

Vjerovatno nisu našli ništa vrijedno, ko lopovi kad dojdu :), ali daleko je to sve još od završenog postupka ovrhe, tako da se ne nadaj.

tibertov
09.05.2011., 15:28

Da li si dobio riješenje o ovrsi od javnog bilježnika? Ako jesi, jesi li stavio prigovor protiv tog rješenja? Da li si išao u redoviti postupak nakon toga?

lega_iz_osijeka
10.05.2011., 18:40
lagano pitanje...

1.3 odvjetnik predao zadužnicu u finu,kad mogu očekivati da će fina postupiti po zadužnici?(ovršenik ima redovna primanja i čista primanja)

trudnica 77
11.05.2011., 00:07
Ne vidim pripadajuću temu (molim modove da prebace ako postoji).
Imam problem.:D Nemojte se smijati, ali pojma nemam o ovakvim stvarima i doslovce mi treba prijevod!

Dakle, živim u stanu dvije godine, stan je na oca, a par godina prije su bili podstanari koji nisu plaćali puste račune i prije našeg useljenja je otac otišao i na svoju ruku sve dugove poplaćao (naravno, tuđe račune za struju itd za koje nikad nije dobio lovu:flop:, ali to sad nije bitno-nije bilo nikakvog duga). Sve je bilo podmireno.
E, sad, pojma nemam više što plaćamo, ali, plaćamo sve redovito i čuvamo račune.
Danas smo dobili
dva papira za ovrhu. Ah! Prvo, da priznam, nisam ni sigurna da znam od koga.:o
Jedno je rješenje o ovrsi komunalne naknade pljenidbom i prijenosom novčanih sredstava ovršenika...Dobro, to kužim , skinut će tati s mirovine, ali mi nije jasno što točno.
Drugo je rješenje o ovrsi nakande za uređenje voda.

Prvo, mi nikad nismo dobili niti jednu opomenu...a bome ni račun za tu nakanu za uređenje voda, a niti za ovo prvo. To nije Vodovod i kanalizacija? Nije Čistoća? Koji vrag je to?Kako to stiže za grad Split, uopće?
Neke uplatnice za svaki mjesec ili? Oko dvije godine smo u stanu. Jednostavno plaćam sve što mi stigne (nemojte mi sad slat svoje račune, ali , doslovce, ne snalazim se u tom, pa bih možda i to platila :rolleyes::D)

U obrazloženju piše
"U postupku pokrenutom po službenoj dužnosti ovo upravno tijelo je utvrdilo da rješenje o utvrđenju obveze plaćanja naknade za uređenje voda (naša adresa, pa klasa, paUrbroj pa od 09.06.2006. u iznosu od 10.08 kuna za obveznika (ime, prezie) postalo ovršno u upravnom postupku sukladno odredbi članka 133. stavka 2. ZUP-a....Prema podacima iz poslovnih knjiga vjerovnika utvrđeno je da do dana izdavanja rješenja o ovrsi ovršenik nije podmirio dugovanje itd u rokovima dospjeća utvrđenim navedenim rješenjem, iako je istome upućivana opomena o stanju duga. Ukupni dug iznosi itd itd obuhvaća glavnicu itd kamatu koja je obračunata od dospijeća svakog mjesečnog potraživanja do 13.04.2011., a odnosi se na period od 01.04.2008. do 31.12.2010.

Inače, mislim da se radi o nekakvom dugu od 5o lipa (0.50 kn)!! Koji će se popeti na, pojma nemam (uz troškove ovrhe od 400 kuna)...

Tako piše na prvom mjesecu zaduženja, kasnije je sve po 10 kuna-od 09. 2010, do 12. 2010.

Skoro isto obrazloženje je za komunalnu naknadu (isti datumi, malo izmijenjene cifre od 18 kn).

O čemu se ovdje radi, nije mi jasno uopće. Taj datum od 2006., ima li to veze s dugom ili se odnosi na nešto deseto? (Stan uopće nije bio u našem vlasništvu..).
Onda, nije mi jasno, ako mi nisu stizale ni uplatnice (ukoliko to nije nešto što već plaćam, kvragu, pojma nemam), a kamoli opomene, što da radim? Ako nisam to plaćala, očito ni sad ne plaćam, valjda je neki rok do 12, a ostalo će opet na ovrhu..
Najgore od svega mi je što za svako rješenje piše da treba platit po 200 kuna, inače bih platila odmah, samo da ne čitam sve, jer nemam vremena za ovo .

Nadam se da će netko odgovorit, možete bar nešto odgovorit, ako ne znate sve ili vam se ne da čitat...

Opaki
11.05.2011., 09:41
Kaže trudnica mislim da se radi o nekakvom dugu od 50 lipa, pa ženo Božja pročitaj točku 1. rješenja o ovrsi pa reci koliki je ukupni dug. Drugo gornji ljevi kut piše od koga, Vjerovatno GRAD SPLIT, koji odjel neznam neki komunalni.

Budući da osobno radim na takvom poslu i ni više ni manje baš ovrsi kom naknade i nuv, mogu ti reći da mi nije jasno zašto ti nisu pod jednim rješenjem napravili ovrhu, doduše mogu i ovako al sad su te drapnili za 400 kn umjesto za 200 kn.

E sad komunalnu naknadu plaća korisnik ili vlasnik objekta, po meni vi bi trebali otić u komunalni odjel i tražit da se vas zavede kao vlasnika korsinika, u biti pa na koga glasi uplatnica??? Očito da ste uredno zavedeni jel?

"Ovo" kako kažeš iz 2006. godine je rješenje o obvezi kom i nuv, jel da bi ti mogli obračunavat kom i nuv moraju ti prvo rješenje izdat jel. Za šta se plaća komunalna naknada i naknada za uređenje voda možeš pročitat u Zakonu o komunalom gospodarstvu kao i Zakonu o financiranju vodnog gospodarstva.

Ako se ne varam na uplatnicama od kom naknade ti je i vodna uračunata, mislim da nejdu odvojeno. pa ako si plaćala komunalnu onda si vjerovatno i vodnu.

toliko ti mogu reći s obzirom što si napisala.

trudnica 77
11.05.2011., 09:52
Hvala, Opaki, upravo se raspetljelo. Da, dug je od 50 lipa (uz još 10 kn za naredna dva mjesec), tako piše na ovom mjestu koje si naveo...ali, nije ni bitno i da je 5000. Uglavnom, sad sam malo bolje proučila sve (sinoć sam se našla s tim bakćat, nakon ajme dana, pijana od umora, no , dobro).
Zaključak, ne ide odvojeno, jedna je uplatnica, a zaračunali su mi odvojeno. (Drugi dug je za isto razdoblje, nekih 30 kn pa mi je zato bilo sumnjivo).

Dok tražim uplatnice (a moguće je da nije plaćeno jer službenica tvrdi da je sve prije i iza ta tri mjeseca plaćeno-a tada sam bila na čuvanju trudnoće pa sam zadužila druge, naravno da je moguća greška).

Moje pitanje je-iako piše da su slali opomene, ja nijednu opomenu nisam dobila, tek sam ovom ovrhom saznala da nešto dugujem! Službenica kaže da nisu ni slali opomene za to razdoblje, da ću ih sad dobit! (iz prošle godine)!
Imam li osnove za žalbu?
Naravno da bih rado platila dugovanje, ali uz 400 kuna i 100 kuna, to bih izbjegla (jer nije ni fer).
Mogu li se ovrhe slati bez ijedne opomene?

Opaki
11.05.2011., 10:21
Mogu li se ovrhe slati bez ijedne opomene?

DA, nigdje to nije zakonom propisano, ljudi često se čude tome, a treba krenut od sebe, dakle plačat račune kontrolirat sve uplate itd...

Moram priznat da ako je zaista tako mala glavnica da stvarno nepotrebno su radili ovrhu, i zaista su mogli opomenu prethodit ovrsi, bez daljnjega dug je dug bio on i 50 lipa al opet...

vjestica35
11.05.2011., 10:58
Evo mog problema, otkazan mi je kredit koji sam digla 2005. godine i kolegica iz računovodstva oduzima mi veliki dio plaće za naplatu tog kredita, a ostatak mi uzima kao jamcu za tuđi kredit. Na pitanje zašto mi uzima cijelu plaću kaže da sam potpisala izjavu da mi se mogu uzeti sva primanja da bi se slučaju otkaza namirio dug, a da sam digla kredit poslije 2008. godine to mi ne bi mogla napraviti. I to stoji da sam potpisala, s te strane se ne bunim, ali zanima me da li s obzirom da imam na sebe prijavljenog sina ima pravo uzeti cijeli iznos ili mora ipak isplatiti jedan dio plaće budući da ja uzdržavam maloljetnu osobu.

Opaki
11.05.2011., 11:12
Evo mog problema, otkazan mi je kredit koji sam digla 2005. godine i kolegica iz računovodstva oduzima mi veliki dio plaće za naplatu tog kredita, a ostatak mi uzima kao jamcu za tuđi kredit. Na pitanje zašto mi uzima cijelu plaću kaže da sam potpisala izjavu da mi se mogu uzeti sva primanja da bi se slučaju otkaza namirio dug, a da sam digla kredit poslije 2008. godine to mi ne bi mogla napraviti. I to stoji da sam potpisala, s te strane se ne bunim, ali zanima me da li s obzirom da imam na sebe prijavljenog sina ima pravo uzeti cijeli iznos ili mora ipak isplatiti jedan dio plaće budući da ja uzdržavam maloljetnu osobu.

ima i iskusnijih pravnika pa neka me isprave ako griješim ali banka sastavlja te ugovore na nezakonitoj bazi, dakle uvijek imaš pravo na dio plaće, bez obzira što si potpisala, pa samo ljepo se žali i objasni ovoj iz računovodstva :top:

ps. ne da mi se citarat odredbe ovršnog zakona :)

anastacia
11.05.2011., 11:18
Imam jedno pitanje . Povodom prijedloga za ovrhu od strane javnog bilježnika uložena je žalba tj je postupak tj. rješenju o ovrsni stavljeno izvan snage i uopćeno je na sud. Iznos je u mnogome zastario te je odmah stavljen prigovor zastare potraživanja, veći dio je do sad i plaćen i dođe od suda poziv za ročiste u postuku o sporu maloj vrijednost a vrijednost je gotovo 10.ooo tisuća kuna. Radi se o postupku protiv jedne jako stare i bolesne osobe koja ne može na sud i što je sada raditi. jer taj iznos uopće ne stoji jer je zastario (znači opet poziv na zastaru) kako da ta osoba sad postupi. odvjetnika nema a jel ona može napisati izjavu neku i poslati na sud i što uopće napisati. molim dobre pravnike da pomognu. I još nešto. Radi se o komunalnom poduzeću koji je na računu za izvršene usluge koji je došao u 3. mjesecu stavka duga bila 0.0 kn e sad što raditi?

Ovo je moj prijašnji post. Rezultat događaja je taj da je starica dobila podnesak tužitelja u kojim smanjuju i preciziraju tužbeni zahtjev....i ovdje prepisujem dio tog podneska...
"S obzirom na istaknuti prigovor zastare te činjenicu da je prijedlog za ovrhu podnesen X.X. .yy. godine, te da se u svakom pojedinačnom računu za period 1 godine unazad, računajući unazad od X.X. y.y godfinr, u računima obračunata kamata za prethodni period za koji je nastupila zastara, tužitelj umanuje iznos svakog pojedinog računa za isznos obračunate kamate...tako da oni takstavino navode broj pojedinog računa unutar kojeg je dio i kamata te samnjuju kamate a time i iznos računa. E najboji dio je taj što su ti svi računi bili plaćeni prije nego što je došlo do rasprave na sudu. I naravno traže plaćanje troškova postupka. Da skratim znači da još jedanput plate što je plaćeno ali samnjeno. I naravno troškove postupka. Što da napišem u pismenom očitovanju na njihov pismeni podnesak???

compay
11.05.2011., 11:31
ima i iskusnijih pravnika pa neka me isprave ako griješim ali banka sastavlja te ugovore na nezakonitoj bazi, dakle uvijek imaš pravo na dio plaće, bez obzira što si potpisala, pa samo ljepo se žali i objasni ovoj iz računovodstva :top:

ps. ne da mi se citarat odredbe ovršnog zakona :)

Do novele Ovršnog zakona iz 2008. godine se doista mogla dati izjava o zapljeni cijele plaće i ona se cijela i pljenila. Novelom iz 2008. godine više se ne može pljeniti cijela plaća, ali je u prijelaznim odredbama propisano da se te odredbe ne primjenjuju na isprave o suglasnosti o zapljeni plaće ovjerene prije stupanja na snagu, dakle do 17. lipnja 2008. godine. No, postoji odluka Ustavnog suda kojom je nedopušteno plijeniti cijelu plaću stoga je jedino rješenje tražiti proglašenje ovrhe nedopuštenom, a u svezi odredbe čl. 15 Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (NN 67/08).

Opaki
11.05.2011., 12:06
Ovo je moj prijašnji post. Rezultat događaja je taj da je starica dobila podnesak tužitelja u kojim smanjuju i preciziraju tužbeni zahtjev....i ovdje prepisujem dio tog podneska...
"S obzirom na istaknuti prigovor zastare te činjenicu da je prijedlog za ovrhu podnesen X.X. .yy. godine, te da se u svakom pojedinačnom računu za period 1 godine unazad, računajući unazad od X.X. y.y godfinr, u računima obračunata kamata za prethodni period za koji je nastupila zastara, tužitelj umanuje iznos svakog pojedinog računa za isznos obračunate kamate...tako da oni takstavino navode broj pojedinog računa unutar kojeg je dio i kamata te samnjuju kamate a time i iznos računa. E najboji dio je taj što su ti svi računi bili plaćeni prije nego što je došlo do rasprave na sudu. I naravno traže plaćanje troškova postupka. Da skratim znači da još jedanput plate što je plaćeno ali samnjeno. I naravno troškove postupka. Što da napišem u pismenom očitovanju na njihov pismeni podnesak???

ako se radi o dugu za odvoz smeća zastara je 1 godina, pa sad ako su oni obuhvatili dug za godinu i pol unazad i sad po tvom prigovoru odbili pola godine dugovanja ostane 1 godina koja je naplativa, pa mi nije sad jasno šta tebi nije jasno? Dakle oni su ti samo umanjili iznos koji je zastario i na to obračunate kamate. Da je dug kompletan u zastari onda bi po meni mogla tražit da oni snose troškove postupka ovako MISLIM da ne.

inesskica
11.05.2011., 12:08
Molila bi objašnjenje jer ovo nerazumijem...naime,dobila sam prijedlog za ovrhu od odvjetnika zbog moga duga prema Vipu i pisala sam žalbu i nakon nekoliko mjeseci dobivam rješenje od suda o obustavi ovrhe jer ovrhovoditelj nije postupio po upozorenju po smsilu čl.136,st 2 OZ-a.
I to je bilo prije godinu dana i ništa više nije dolazilo nego mi je samo Vip preko Fine sjeo neki dan na račun!
Mene zanima čemu onda služi to rješenje o obustavi ako je ovrha i dalje na snazi??

Kuzerica
11.05.2011., 12:21
dakle vjerojatno je vec napisano mozda i vise puta :D
al pametnom nikad dosta pa pitam brat ima kredit koji mu administr.zabranom skinu s place u firmi i on ostalo dobije na banku
i fina mu je zapljenila citav taj iznos
nije dobio ni lipe
sta je s onom trecinom place i to
jel to ide od iznosa koji dobijes na banku ili od pune place
dali se moze stogod uciniti

PLS HEEEEEEEEEEEEEEELP

inesskica
11.05.2011., 12:31
Mogu ti odgovoriti jer imam isti slučaj i ja...tvoj brat bi trebao otići u Finu i podnijeti zahtjev za otvaranje zaštićenog računa,tu molbu za otvaranje Fina šalje u banku njegovu i oni mu otvaraju novi račun pa onda banka šalje obavijest u njegovu firmu di radi da mu trećinu plaće isplaćuju na taj zaštićeni račun....znači ako on dobije 2000kn od plaće trećina od toga ide na zaštićeni račun sa kojim on može raspolagati a ostatak ide na ovrhu!

ryell
11.05.2011., 12:33
znači ako on dobije 2000kn od plaće trećina od toga ide na zaštićeni račun sa kojim on može raspolagati a ostatak ide na ovrhu!
Jesi sigurna da je trećina od toga, a ne čitave netto plaće prije obustava?

Kuzerica
11.05.2011., 12:38
e to i mene zanima

German
11.05.2011., 12:39
Mogu ti odgovoriti jer imam isti slučaj i ja...tvoj brat bi trebao otići u Finu i podnijeti zahtjev za otvaranje zaštićenog računa,tu molbu za otvaranje Fina šalje u banku njegovu i oni mu otvaraju novi račun pa onda banka šalje obavijest u njegovu firmu di radi da mu trećinu plaće isplaćuju na taj zaštićeni račun....znači ako on dobije 2000kn od plaće trećina od toga ide na zaštićeni račun sa kojim on može raspolagati a ostatak ide na ovrhu!

Sorry što tako ulijećem, ali koliko ta procedura otprilike traje? Konkretno, radi se o ovrsi nad cijelom mirovinom. Zatraženo je otvaranje posebog računa i koliko sada treba čekati oslobađanje ostatka?

Opaki
11.05.2011., 12:46
Molila bi objašnjenje jer ovo nerazumijem...naime,dobila sam prijedlog za ovrhu od odvjetnika zbog moga duga prema Vipu i pisala sam žalbu i nakon nekoliko mjeseci dobivam rješenje od suda o obustavi ovrhe jer ovrhovoditelj nije postupio po upozorenju po smsilu čl.136,st 2 OZ-a.
I to je bilo prije godinu dana i ništa više nije dolazilo nego mi je samo Vip preko Fine sjeo neki dan na račun!
Mene zanima čemu onda služi to rješenje o obustavi ako je ovrha i dalje na snazi??

136. st.2 mislim da nije sigurno, vjerovatno se nije ovrhovoditelj očitao o vašoj žalbi pa je sud obustavio postupak, dakle ako se radi o istoj ovrsi nikako nisu smjeli-mogli ovrhu poslati na izvršenje. Dakle provjeriti u banci o čemu se radi o kojoj ovrsi da nije nešto drugo sjelo.

inesskica
11.05.2011., 12:47
Znači ako ti je plaća 6000kn i na njoj imaš kredita od 4000kn i znači dobiješ na ruke 2000kn i sad ti je sjela ovrha...ona se djeli na taj ostatak od 2000kn zato jer niti jedna ovrha,osim alimentacije,nema prednost pred kreditom!

A koliko to traje,ovisi,nema pravila,minimalno 2 tjedna,ja sam recimo 03.05 predala zahtjev u Finu,a meni su 10.05 otvorili taj račun u banci i plaća mi je sjela na stari račun i nemogu ništa...tvoj brat neka pita u svom računovodstvu dali su dobili broj tog novog računa i znat će kad će mu oni uplatit taj zaštićeni dio!

136. st.2 mislim da nije sigurno, vjerovatno se nije ovrhovoditelj očitao o vašoj žalbi pa je sud obustavio postupak, dakle ako se radi o istoj ovrsi nikako nisu smjeli-mogli ovrhu poslati na izvršenje. Dakle provjeriti u banci o čemu se radi o kojoj ovrsi da nije nešto drugo sjelo.

U banci neznaju niti koliki je dug ništa samo vide da piše Fina i Vip...zvala sam čak i taj odvjetnički ured ali se nitko nejavlja....neznam kome da se obratim a ko se razumije u to!
Nema šta biti drugo od Vipa osim toga na šta imam rješenje o obustavi!

Opaki
11.05.2011., 13:04
U banci neznaju niti koliki je dug ništa samo vide da piše Fina i Vip...zvala sam čak i taj odvjetnički ured ali se nitko nejavlja....neznam kome da se obratim a ko se razumije u to!

Ovi u fini bi trebali pregledat jel prijedlog za ovrhu ima klauzulu pravomoćnosti prije blokade a ne vidim kako bi je mogao imati ako je postupak obustavljen a prigovor odgađa izvršenje jer ugovor koji ste vi sklopili sa vipom nije ovršna isprava (nije ovjerena kod javnog bilježnika) pa odgađa izvršenje. Tako da vi samo navalite po svima od odvjetničkog ureda do fine, jer mislim da oni moraju pregledat jel prijedlog za ovrhu ima klauzulu pravomoćnosti tj jel ima osnovne preduvjete za izvršenje prije nego se upuste u blokadu (bar bi trebali hihi)

Kuzerica
11.05.2011., 13:04
Znači ako ti je plaća 6000kn i na njoj imaš kredita od 4000kn i znači dobiješ na ruke 2000kn i sad ti je sjela ovrha...ona se djeli na taj ostatak od 2000kn zato jer niti jedna ovrha,osim alimentacije,nema prednost pred kreditom!

A koliko to traje,ovisi,nema pravila,minimalno 2 tjedna,ja sam recimo 03.05 predala zahtjev u Finu,a meni su 10.05 otvorili taj račun u banci i plaća mi je sjela na stari račun i nemogu ništa...tvoj brat neka pita u svom računovodstvu dali su dobili broj tog novog računa i znat će kad će mu oni uplatit taj zaštićeni dio!

joj hvala ti puno,puno

i samo jos nesto kratko
recimo da slijedecom paljom on otpalti cjeli dug koliko brzo mu odblokiraju racun
odmah ili?

a ti u fini provjeri o kojoj se ovsi radi,sta ne bi tamo trebali znati :mig:

anastacia
11.05.2011., 13:11
ako se radi o dugu za odvoz smeća zastara je 1 godina, pa sad ako su oni obuhvatili dug za godinu i pol unazad i sad po tvom prigovoru odbili pola godine dugovanja ostane 1 godina koja je naplativa, pa mi nije sad jasno šta tebi nije jasno? Dakle oni su ti samo umanjili iznos koji je zastario i na to obračunate kamate. Da je dug kompletan u zastari onda bi po meni mogla tražit da oni snose troškove postupka ovako MISLIM da ne.

Meni jednostavno nije jasno kako mogu umanjiti dug koji je plaćen.Čak su priložene fotokopije uplatnica računa.Meni je to možda suvislo da su na ročistu samo preinačili zahtjev ali koji u biti ne postoji. Dug je bio plaćen a sad zahtjevaju da se plati pola plaćenog duga. i troškovi postupka . :kava:

Opaki
11.05.2011., 13:20
Meni jednostavno nije jasno kako mogu umanjiti dug koji je plaćen.Čak su priložene fotokopije uplatnica računa.Meni je to možda suvislo da su na ročistu samo preinačili zahtjev ali koji u biti ne postoji. Dug je bio plaćen a sad zahtjevaju da se plati pola plaćenog duga. i troškovi postupka . :kava:

Gle tu ima milion caka koji mogu bit a ja ovako ne mogu i neću lupetat gluposti, šta je moguće u tvom slučaju, da fino svakom uplatom su oni tebi zatvarali stari dug da izbjegnu zastaru iako na uplatnici je naznačen mjesec na koji se odnosi. i sad tvoje uplate ne odgovarju stanju na kartici. Osobno mi je 2. stupanj potvrdio žalbu i poništio rješenje o ovrsi jer sam se upravo žalio da nije dopušteno zatvarat prethodna dugovanja ako je na uplatnici naznačen mjesec na koji se odnosi. Dakle ti trebaš vidjet točno o čemu se radi, i navesti to sve što tvrdiš, s druge strane imam dosta i ekonomskog iskustva što se tiče kako funkcioniraju knjigovodstveni sistemi obračuna (libusoft) pa znam i kakve gluposti mogu radit knjigovodstveni referenti ako neznaju šta rade.

anastacia
11.05.2011., 13:30
Specificirali su svaki račun ponaosob i umanjili za kamatu koja je uklučivala i zastarni dug. Fora je u tome što je svaki takav račun plačen prije nego što na priremnom ročištu slobodno raspolagali svojim zahtjevoma što znači da su tužbeni zahtjev preinačili tj. smanjili dug i naložili mi da platim plaćeni dug samo umanjen i naravno troškove postupka pa ispadne po tome da sam prethodno platila više pa sad potražuju da platim plaćeno a umanjeno. I troškove postupka.

inesskica
11.05.2011., 13:36
joj hvala ti puno,puno

i samo jos nesto kratko
recimo da slijedecom paljom on otpalti cjeli dug koliko brzo mu odblokiraju racun
odmah ili?

a ti u fini provjeri o kojoj se ovsi radi,sta ne bi tamo trebali znati :mig:

Tvoj brat će morat zvati od fine do toga koji mu je blokirao račiun,znači kome je dužan, da se raspita dali su uzeli novce i kad sazna da je sve otplaćeno onda opet u fini mora tražit odblokadu...što će im biti više dosadan i oblijetati ih prije će nešto napraviti!
Meni su recimo sjeli novci na račun 27.04 i Vip je odma 28.04 to uzeo,dok mi je plaća sjela 09.04 i dan danas još stoji nitko ništa ne uzima a račun blokiran...mislila sam ja direktno otić kod sutkinje koja je izdala to rješenje,jer ako nazovem Vip ili taj odvjetnički ured koji vodi taj postupak oni mi mogu maglu prodat!

vjestica35
11.05.2011., 14:40
No, postoji odluka Ustavnog suda kojom je nedopušteno plijeniti cijelu plaću stoga je jedino rješenje tražiti proglašenje ovrhe nedopuštenom, a u svezi odredbe čl. 15 Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (NN 67/08).

Da li je to kompliciran postupak i pretpostavljam da mi za to treba odvjetnik?

File
11.05.2011., 15:48

Ukoliko imate rješenje o obustavi ovrhe, to bi značilo da je rješenje o ovrsi pravomoćno, a sama ovrha (ovisi o kojem se sredstvu ovrhe radilo) je obustavljena. Dakle, ovrhovoditelj ima 10 godina da se naplati po tom pravomoćnom rješenju o ovrsi.

Da ste vi uložili žalbu tj.prigovor na rješenje o ovrsi, dobili bi rješenje kojim se ukida rješenje o ovrsi, a ne rješenje kojim se obustavlja ovrha.

Dakle, vjerojatno ste se žalili na neko postupovno rješenje iz samog postupka ovrhe, a ne na rješenje o ovrsi, zato je postupak obustavljen, a nije rješenje ukinuto.

Između obustave i ukidanja je velika razlika.

Suey
11.05.2011., 17:21
Znači ako ti je plaća 6000kn i na njoj imaš kredita od 4000kn i znači dobiješ na ruke 2000kn i sad ti je sjela ovrha...ona se djeli na taj ostatak od 2000kn

Ne dijeli se ni na što u ovom slučaju. Ako ti je plaća 6000 kn, od ovrhe ti je izuzet iznos od oko 3494 kn, što je 2/3 prosječne neto plaće u RH (5.242,00 kn), i taj iznos poslodavac mora isplaćivati na poseban račun.

Članak 92.

(1) Ako se ovrha provodi na plaći ovršenika, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini od jedne polovine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, osim u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta u kojem slučaju je od ovrhe izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine prosječne mjesečne isplaćene netoplaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu.

(2) Ako ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine plaće ovršenika, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini jedne polovine netoplaće ovršenika.

(3) Prosječna netoplaća u smislu stavka 1. ovoga članka je prosječan iznos mjesečne netoplaće isplaćene po jednom zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, za razdoblje siječanj – kolovoz tekuće godine, koju je dužan utvrditi Državni zavod za statistiku i objaviti je u »Narodnim novinama«, najkasnije do 31. prosinca te godine. Tako utvrđeni iznos primjenjivat će se u narednoj godini.

...

dolchevita
11.05.2011., 17:50
U banci neznaju niti koliki je dug ništa samo vide da piše Fina i Vip...zvala sam čak i taj odvjetnički ured ali se nitko nejavlja....neznam kome da se obratim a ko se razumije u to!:lol:

ovo mi je potpuno jasno, sličan slučaj imam sa t-comom, preselila sam sa adrese na kojoj sam koristila njihovu liniju, max tv, net- mjesečno cc 220 kn pretplata, u međuvremenu mi nisu dozvolili zatvoriti sve to sa plaćanjem na obroke, stvari su se zakomplicirale da ne pojašnjavam... ja nisam dobivala više izvještaje i u jednom trenutku t-com nije znao koliki je dug i kojem odvjetniku je slučaj predan:lol: trebalo mi je 3 mj da to pronađem sama a oni se nisu javljali:flop:sada je taj dug sa penalima, kamatama i odvjetničkim troškovima došao do perverzne cifre:( Zvala sam Udrugu potr, pisala žalbe ali ništa.... ima li tako nešto zastare?i ukoliko dođe do ovrhe uzimaju 1/3? šta da radim?:s

inesskica
12.05.2011., 07:35
Ne dijeli se ni na što u ovom slučaju. Ako ti je plaća 6000 kn, od ovrhe ti je izuzet iznos od oko 3494 kn, što je 2/3 prosječne neto plaće u RH (5.242,00 kn), i taj iznos poslodavac mora isplaćivati na poseban račun.

Članak 92.

(1) Ako se ovrha provodi na plaći ovršenika, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini od jedne polovine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, osim u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta u kojem slučaju je od ovrhe izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine prosječne mjesečne isplaćene netoplaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu.

(2) Ako ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj, od ovrhe je izuzet iznos u visini dvije trećine plaće ovršenika, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini jedne polovine netoplaće ovršenika.

(3) Prosječna netoplaća u smislu stavka 1. ovoga članka je prosječan iznos mjesečne netoplaće isplaćene po jednom zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, za razdoblje siječanj – kolovoz tekuće godine, koju je dužan utvrditi Državni zavod za statistiku i objaviti je u »Narodnim novinama«, najkasnije do 31. prosinca te godine. Tako utvrđeni iznos primjenjivat će se u narednoj godini.

...

Dobro ajde mi onda pojasni moj slučaj...ja imam plaću 6000kn,na njoj 3800kn kredita,znači dobivam na račun 2200 kn i sad mi je sjela ovrha od Vip-a i na zaštićeni račun koji su mi otvorili moj poslodavac meni uplaćuje 1400kn a ostatak na ovrhu...kako onda sad to?

Opaki
12.05.2011., 08:21
nepoznavanje zakona???!!!

inesskica
12.05.2011., 08:33
nepoznavanje zakona???!!!

He,a šta ja sad točno mogu napraviti:confused:...tužiti banku koja to sve blokira ili Finu koja je to poslala u banku ili Vip ili možda svoju firmu koja djeluje po svemu tome????

ivdd
12.05.2011., 18:38
boggg,radio sam na popisu pa me zanima jel mi porezna moze sjest na tu naknadu...dobio sam od porezne da sam duzan al mislim da jos nisu napravili ovrhu....

inesskica
13.05.2011., 08:08
Provjeriš si u banci jel ti blokiran račun ako je uzet će ti sve!

Garf
13.05.2011., 10:11
DA, nigdje to nije zakonom propisano, ljudi često se čude tome, a treba krenut od sebe, dakle plačat račune kontrolirat sve uplate itd...

Moram priznat da ako je zaista tako mala glavnica da stvarno nepotrebno su radili ovrhu, i zaista su mogli opomenu prethodit ovrsi, bez daljnjega dug je dug bio on i 50 lipa al opet...

Meni se dogodio isti slučaj, grad Split mi šalje ovrhu(ne meni nego vlasnici) za nekih 120 kn za koje nikad opomenu nismo dobili. Ali ok. Kako nemam nikakva iskustva s tim, a ne bi htjela da sad vlasnica ima problema, jel dovoljno da ja to sad platim i onda njoj neće raditi nikakve obustave na plaći? Možda gluop pitanje, ali stvarno nemam iskustva. :)

Opaki
13.05.2011., 10:59
Meni se dogodio isti slučaj, grad Split mi šalje ovrhu(ne meni nego vlasnici) za nekih 120 kn za koje nikad opomenu nismo dobili. Ali ok. Kako nemam nikakva iskustva s tim, a ne bi htjela da sad vlasnica ima problema, jel dovoljno da ja to sad platim i onda njoj neće raditi nikakve obustave na plaći? Možda gluop pitanje, ali stvarno nemam iskustva. :)

Obveznik komunalne naknade je vlasnik ili korisnik stambenog/poslovnog prostora, pa sad ovisi kako si se dogovorila sa vlasnikom, jel ona plaća kom. naknadu ili ti?, ali je obveza na njoj tj. ona će naje...., tj ako ti neplaćaš a dogovorili ste se da češ ti plaćat (umanjeno visinom najma) onda si jako zločesta :), takve nedoumice se rješavaju odma ugovorm o najmu i taj ugovor se nosi odma i u komunalni odjel da se tebe zaduži kao obveznika. Dakle možeš i ti platit njen dug, ali takve stvari ste se već trebali dogovorit tko snosi koje troškove. U pravilu sve se obveze prenose na najamnika upravo iz razloga šta ti sad možeš reći kao Sanader: "Fala vam gospodo i doviđenja" i ona će morat sve platit. :)

Garf
13.05.2011., 11:25
Ma nemamo mi nikakav ugovor, ali nisam zločesta. :mig: Zvala sam je, neka oni naprave njoj obustavu, a ja ću to njoj dat u kešu i sve ok.

ivdd
13.05.2011., 13:43
Provjeriš si u banci jel ti blokiran račun ako je uzet će ti sve!

bio sam u banci imam racun i nije nista blokirano,bar mi nije rekla da je blokiran nego mi je izdala samo broj....a kuci mi je par puta doslo da sam duzan poreznoj

HipnoticPoison
13.05.2011., 21:14
Pozdrav svima!
Ovako,trebam pomoc od nekoga tko se malo bolje razumije u te stvari jer ja ne znam nista o tim opomenama, ovrhama i inim stvarima s obzirom da svoj kredit redovito otplacujem. dakle, radi se o mom decku, prije par godina (ne znam tocno koliko) je digao kredit i neke zadnje dvije godine ga ne placa jer ne radi (osim povremeno na crno). dolazile su opomene i kojekakvi papiri, kad je ostao bez posla,trazio je da mu stopiraju kredit dok se ne zaposli,sto su odbili (ne sjecam se zasto). danas je preporuceno doslo "nesto", pise ovako:

Poziv na placanje - otkaz ugovora o kreditu

"...dospjela obveza iznosi 13.276.34 kn (u navedenom iznosu nije ukljucen obracun zateznih kamata) dok ukupno dugovanje iznosi 42.636.03 kn..."
I pise da u roku 8 dana plati dug, a ako ne plati onda je taj dopis otkaz kredita, a banka ce pristupiti poduzimanju svih pravnih radnji za naplatu svojih potrazivanja.

moze mi mi netko objasniti sto to znaci? ako otkazu kredit,kud to onda ide?koji je daljni postupak? i sto znaci ovo u zagradi, ako nije ukljucena zatezna kamata, znaci li to da je dugovanje jos vece?? postoji li mogucnost da kredit ode u zastaru?
molim nekoga da mi (sa sto manje strucnih rijeci :) ) objasni o cemu se tocno radi.
hvala unaprijed!

Opaki
13.05.2011., 21:45
kad ti otkažu kredit znači da više nisi dužan.... NOOOOOOOT!!! hehe:rofl:

To znaci da će krenut u naplatu cjelokupnog duga odjedanput, nema više na rate, i nema zastare, tj ima ali neće se banka odreći svog novca, već će ga godinama ganjat za taj dug, sa pripadajućim i dnevno rastućim kamatama.(objašnjeno je prije da dokle god se poduzimaju radnje u svrhu naplate nema zastare... da nejdem u detalje)
Dakle po plaći, po nekretninama, pokretninama....

ps. ostavi ga taj je u dugovima do grla:D

HipnoticPoison
13.05.2011., 21:51
hm,bas si opak...
a kako ce naplatiti cijeli dug ako nemaju otkud?
btw.hvala na odgovoru

Opaki
13.05.2011., 21:58
hm,bas si opak...
a kako ce naplatiti cijeli dug ako nemaju otkud?
btw.hvala na odgovoru

sorry al nažalost novi zakoni postaju sve OPAKIJI što se tiče ovrha, nema veze što nema od kuda, kamate idu i na taj iznos su OPAKE. On će se danas sutra zaposlit legalno ili ne, ukratko da to izbjegne plačanje trebao bi cjeli život muljat, tj nijednu legalnu radnju u smislu vlasništva i normalnog primanja plaće ne bi smio poduzet ako ne želi da banka nasrne.

Najbolje bi mu bilo da nekako to plati odma ili digne drugi kredit da pokrije ovaj, jel ovi kad stanu zbrajat troškove i kamate tu nema kraja....

HipnoticPoison
13.05.2011., 22:02
znaci,ako mu sjedne placa,uzimaju cijelu?nema vise one trecine i sl.?cak ni ako otvori zasticeni racun?

Opaki
13.05.2011., 22:07
znaci,ako mu sjedne placa,uzimaju cijelu?nema vise one trecine i sl.?cak ni ako otvori zasticeni racun?

ma ima, samo što tako neće nikad vratit dug, mislim hoće samo kad...

HipnoticPoison
13.05.2011., 22:12
pa koje tu rjesenje onda postoji? osim dici novi kredit i preklopiti,pa opet sve ispocetka placati redovito...

Opaki
13.05.2011., 22:28
pa koje tu rjesenje onda postoji? osim dici novi kredit i preklopiti,pa opet sve ispocetka placati redovito...

treba stavit sve na stol pa vidjet šta se može, mislim da dolazi automatski na black listu u svim bankama što se tiče kredita, ali u svakom slučaju treba što prije počet vračati dug.

HipnoticPoison
13.05.2011., 22:32
vracat ga ne moze dok se ne zaposli, nema nekretnina ni pokretnina na sebi, znaci, nista mu nemaju za uzeti, osim sto ce kamata bjesomucno rasti

goliath
14.05.2011., 11:50
Pozdrav svima!
Poziv na placanje - otkaz ugovora o kreditu

"...dospjela obveza iznosi 13.276.34 kn (u navedenom iznosu nije ukljucen obracun zateznih kamata) dok ukupno dugovanje iznosi 42.636.03 kn..."
I pise da u roku 8 dana plati dug, a ako ne plati onda je taj dopis otkaz kredita, a banka ce pristupiti poduzimanju svih pravnih radnji za naplatu svojih potrazivanja.

moze mi mi netko objasniti sto to znaci? ako otkazu kredit,kud to onda ide?koji je daljni postupak? i sto znaci ovo u zagradi, ako nije ukljucena zatezna kamata, znaci li to da je dugovanje jos vece?? postoji li mogucnost da kredit ode u zastaru?
molim nekoga da mi (sa sto manje strucnih rijeci :) ) objasni o cemu se tocno radi.
hvala unaprijed!

Budući da tvoj dečko nije redovno plaćao rate kredita, slijedi mu otkaz kredita i onda će cjelokupni dug po tom kreditu doći odjednom na naplatu.
Ovih 13.276.34 kn znači da su to već dospjele rate koje je morao platiti ali nije i na taj iznos teku zatezne kamate (14% godišnje) od dospijeća svake pojedine rate, dok je cjelokupno dugovanje 42.636.03 kn (+ kamata na te dospjele rate).

Za pretpostaviti je da se banka nije mogla naplatiti iz nekog sredstva osiguranja kredita, tako da slijedi sudski postupak. U njemu će nastati još neki troškovi, tako da je za pretpostaviti da će konačni dug s kamatama nakon što završi taj postupak iznositi oko 50.000,00 Kn. Na to teku zatezne kamate, a godišnja kamata je za taj iznos trenutno 7.000,00 Kn... I to će ga tako pratiti sve dok to sve ne isplati. Na zastaru neka zaboravi, jer neće nastupiti!

inesskica
16.05.2011., 11:05
vracat ga ne moze dok se ne zaposli, nema nekretnina ni pokretnina na sebi, znaci, nista mu nemaju za uzeti, osim sto ce kamata bjesomucno rasti

E baš tako...ili kada se zaposli možda mu banka odobri reprogram,to sad sve više rade jer im je svaki drugi klijent u banani...a to znači da mu se zbraja taj kredit sa kamatom i daje mu se otplata na rate...npr.5,6god...ali mora biti zaposlen tako da mu stave administrativnu zabranu na plaću!

fbp1
18.05.2011., 14:20
Molim za savjete,

1. Tele2 preko odvjetničkog društva šalje tj. zaračunava svakih 15 dana slanje opomene za neplaćanje ovrhe 315 kn, imaju li to pravo kako naplatiti preko fine ili ikako uopce te opemene?
Što nije legalno glavnica + 15% kamate na glavnicu plus trošak ovrhe pa dok se ne plati?

2. HRT-u u kući (vikendici) nije plaćena pretplata već godinu i pol, svako malo stiže ovrha za po neplaćena tri mjeseca, kako je to moguće?
Što nisu trebali zaračunati sve odjednom na 1 ovrhu?
Ovrha glasi na djeda koji je samo vlasnik parcele, nema penziju, bez službenih primanja je itd. dali bi se to moglo ignorirati?

File
18.05.2011., 15:36
svako malo stiže ovrha za po neplaćena tri mjeseca, kako je to moguće?
Što nisu trebali zaračunati sve odjednom na 1 ovrhu?

Ne postoji obveza vjerovnicima da čekaju da se skupi 12 mjeseci neplaćenih računa, pa da tek tada pokrenu jednu ovrhu.

Teoretski mogu za svaki izdani, dospjeli i nepomireni račun pokrenuti odvojenu ovrhu, te za svaku zaračunati trošak ovršnog postupka.

noaccount
19.05.2011., 12:12
Pozdrav svima!
Ovako,trebam pomoc od nekoga tko se malo bolje razumije u te stvari

to znaci da ako nema 42...kn neka odma trci u banku pokusati dogovoriti neki nacin namirenja duga. ako kredit postane dospjelim, tesko ce se izvuci iz ovrhe

sveki
19.05.2011., 20:22
He,a šta ja sad točno mogu napraviti:confused:...tužiti banku koja to sve blokira ili Finu koja je to poslala u banku ili Vip ili možda svoju firmu koja djeluje po svemu tome????

pitati u firmi.. fina i banka nemaju veze s tim.. prvo sam pomislila da od zaštićenog dijela skidaju kredite.. ali računica ne štima.. a i koliko sam načula, da bi od zaštićenog dijela firma skidala kredite i dalje, moraš dati pisanu izjavu da se slažeš sa time (ukoliko nije jedan od onih kredita potpisanih do 6/2008 za zapljenu cijele plaće, ali netko je na prethodnoj stranici rekao da bi se i to dalo pobiti.. vjerojatno uz bjesomučnu sudsku borbu..)

prednost pred ovrhom od strane fine bi eventualno imala već neka prethodna ovrha, jedino mi nije jasno, da li i sama alimentacija ima prednost pred svime, ili to samo ovrha vezana uz alimentaciju, ako netko zna?

i iznos prosječne plaće u pravnim osobama RH za period siječanj kolovoz 2010. je 5305,00, i vrijedi za cijelu 2011., a ne 5242,00.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_11_129_3397.html

klapalo
19.05.2011., 22:43
Dali netko ima iskustva sa potragama za imovinom dužnika (imam zadužnice fiz. osobe).
Interesira me jeli moguče izbjeći troškove usluge odvjetnika ili tvrtke koja se time bavi...nekakav normalan postupak bi bilo pismeno upitati sve katastre u RH ima li ta osoba u vlasništvu nekretninu ali nemam sa time iskustva dali je takav način pouzdan.
Može li se preko porezne uprave šta doznati (imaju li evidenciju i neuknjiženih nekretnina po OIB-u fizičke osobe)?
Mogu li se zadužnicom ovršiti motorna vozila i kako pronaći eventualno vlasništvo (veza na MUP-u ili može legalno)?

fbp1
20.05.2011., 11:10
1. Tele2 preko odvjetničkog društva šalje tj. zaračunava svakih 15 dana slanje opomene za neplaćanje ovrhe 315 kn, imaju li to pravo kako naplatiti preko fine ili ikako uopce te opemene?
Što nije legalno glavnica + 15% kamate na glavnicu plus trošak ovrhe pa dok se ne plati?

Itko?

Hvala

goliath
20.05.2011., 13:27
Dali ste premalo podataka!
Jel pokrenuta ovrha, da li je rješenje o ovrsi postalo pravomoćno ili ste uložili prigovor?

markiz1
20.05.2011., 15:16
Molim pomoc!

U utorak sam dobila prijedlog za ovrhu od cistoce.datum kada je JB zaprimio je 30.12.2010.Ovrha se odnosi na racune za 25.07.2009. do 25.6.2010.

Moje je pitane ako ulozim prigovor radi zastare racuna za 07/09,08/09,09/09,10/09,11/09 (12 mjesec ne jer je dospjece bilo 15.1.2010.dali ce citava stvar otici na sud tj na parnicenje.Dakle nisu SVI racuni u zastari.

Dali cu onda imati dodatne troskove?Ili JB samo salje novu ovrhu?
Necu placati nista da placanjem nebih priznala taj dug.
I do kada imam pravo na prigovor?pise 8 dana-ali kako se ti dani racunaju?

Opaki
20.05.2011., 15:47
zastara vam je godinu dana od svakog pojedinog računa dakle zastara vam je do 4 mjeseca 2010. godine jer je danas 5 mjesec 2011. dakle u zastari nisu samo 2 zadnja mjeseca pa če oni vjerovatno preinačit prijedlog za ovrhu, što se tiče troškova za to nisam siguran, u biti troškove snosi onaj tko ih je i izazvao, da je kompletan dug u zastari onda bi oni snosili troškove ovako nisam siguran, a 8 dana od dana kada ste potpisali - preuzeli prijedlog za ovrhu, a ako 8 dan pada na neradni dan ili blagdan onda se gleda prvi sljedeći radni.

markiz1
20.05.2011., 16:25
Opaki hvala na odgovoru.

Misslim da ste previdjeli da je JB ovrhu zaprimio od Holdinga 30.12.2010. pa mislim da se zastara odnosi na rn do tada(12 mjeseci do tog datuma).Ili sam ipak u krivu?

Jos se nadam da ce mi netko odgovoriti na pitanje za troskove.znam da se nakon prigovora ovrhe prebacuju na nadlezni sud i da se ide u parnicu.E sada, kako meni nije citav racun u zastari bojim se da mi se to ne dogodi!

hogi
20.05.2011., 16:38
Tele2, imam malu nebulozu, koristio sam pretplatu tele 2 i desilo mi se da sam prije 2 godine izgubio račun. Obratio sam se službi za korisnike da mi pošalju opomenu jer nisam dobio opomenu a oni su mi rekli da ću dobiti troškove obračunate sa novim računom. Račun mi je stigao 3.7. za 5. i 6. mjesec ali 30.6 isključili su mi usluge odlaznih poziva. Istog dana podmirio sam dugovanje i o tome ih obavijestio, rekli su mi da čim uplata bude provedena da će mi omogućiti odlazne pozive, nakon toga 2 puta sam slao fax da mi oslobode odlazne pozive, došao je još jedan račun koji sam također podmirio ali opcija odlaznih poziva nije omogućena. Kada sam ih nazvao rekli su mi da im se potkrala pogreška i da će mi toga dana omogućiti odlazne pozive bilo je to 19.08. međutim ništa od toga. Uzeo sam novi broj u drugoj mreži a tele2 nikada nije uključio opciju odlaznih poziva. U 11. mjesecu dobio sam opomenu koja je iznosila sve mjesečne pretplate ugovorenog roka unaprijed. Napisao sam na to prigovor no uslijedili su učestali pozivi sa prijetnjom prinudne naplate koja stvara ogromne troškove i tako sam se nekoliko mjeseci budio sa prijetnjama da moram platiti nešto što nisam potrošio, nešto što je trebalo biti dogovor, jer sam do tada bio uredan platiša, u ugovoru nigdje ne stoji da prekidaju ugovor ako ne platiš jedan račun a da sve ostale pretplate moraš podmiriti. I sada prestale su telefonske prijetnje stigalo je riješenje o ovrsi od JB na koje sam uložio prigovor zastare jer je dug iz 2009 a riješenje je stiglo prije 2 mjeseca. Primio sam od suda riješenje kojim se ovrha stavlja van snage zbog zastare po članu 232 ZOO ali i otpočeo je parnični postupak eos prema meni. Parnica je 3.7. i jako me zanima obzirom da se u pozivu navodi mogućnost pozivanja na zastaru i ako sud donese ponovo riješenje o zastari da li sam s tim onda gotov jer isto tako prijedlog suda je da mogu podnijeti kontra tužbu po istom spornom predmetu. Student sam tehničkih znanosti pa mi baš pravo nije jača strana. frendica mi je savjetovala da će se zastarom stvar brže riješiti. Hvala na strpljenju

Opaki
20.05.2011., 17:57
Opaki hvala na odgovoru.

Misslim da ste previdjeli da je JB ovrhu zaprimio od Holdinga 30.12.2010. pa mislim da se zastara odnosi na rn do tada(12 mjeseci do tog datuma).Ili sam ipak u krivu?

Jos se nadam da ce mi netko odgovoriti na pitanje za troskove.znam da se nakon prigovora ovrhe prebacuju na nadlezni sud i da se ide u parnicu.E sada, kako meni nije citav racun u zastari bojim se da mi se to ne dogodi!

šta su čekali 5 mjeseci, to mi neš sumnjivo, da nije datum namjerno vraćen na prijedlogu?

fbp1
20.05.2011., 19:53
Dali ste premalo podataka!
Jel pokrenuta ovrha, da li je rješenje o ovrsi postalo pravomoćno ili ste uložili prigovor?

Pokrenuta je ovrha, nisam prigovarao ni ništa, ali pošto sam student nemaju mi se od kud naplatiti i šalju te opomene od 315 kn za svakih 15 dana.

goliath
21.05.2011., 13:15
Pokrenuta je ovrha, nisam prigovarao ni ništa, ali pošto sam student nemaju mi se od kud naplatiti i šalju te opomene od 315 kn za svakih 15 dana.

Onda nemaju pravo na taj trošak!

Priznaju se samo troškovi koji su navedeni u rješenju o ovrsi, uz kamate naravno...

Molim pomoc!

U utorak sam dobila prijedlog za ovrhu od cistoce.datum kada je JB zaprimio je 30.12.2010.Ovrha se odnosi na racune za 25.07.2009. do 25.6.2010.

Moje je pitane ako ulozim prigovor radi zastare racuna za 07/09,08/09,09/09,10/09,11/09 (12 mjesec ne jer je dospjece bilo 15.1.2010.dali ce citava stvar otici na sud tj na parnicenje.Dakle nisu SVI racuni u zastari.

Dali cu onda imati dodatne troskove?Ili JB samo salje novu ovrhu?
Necu placati nista da placanjem nebih priznala taj dug.
I do kada imam pravo na prigovor?pise 8 dana-ali kako se ti dani racunaju?

Zastara se računa do dana kada je predan prijedlog za ovrhu javnom bilježniku! Tako da ste u pravo da račun za 12. mjesec 2010. godine nije u zastari, dok ostali jesu!

Pravo na prigovor imate u roku od 8 dana od kad ste primili rješenje o ovrsi, s tim da se kao prvi dan računa tek sljedeći dan od dostave rješenja (po tome vam je zadnji rok za prigovor - srijeda)

Čim se stavi prigovor, odmah bilježnik šalje cijelu stvar na sud. Sto se tice troškova, tu se mogu neke stvari srediti.

Napišite koliki su troškovi ovrhe, da li su uzeli odvjetnika ili ne, te koliko bi iznosila glavnica sa svim tim računima, a koliko sa onim koji još nisu ušli u zastaru? Nakon toga ću vam odgovoriti što trebate dalje napraviti...

fbp1
21.05.2011., 13:37
Onda nemaju pravo na taj trošak!

Priznaju se samo troškovi koji su navedeni u rješenju o ovrsi, uz kamate naravno...

Da, tako sam i mislio.

Glavnica + trošak ovrhe, + kamata 15%.

Ja da im to uplatim na račun nemogu me progoniti za te svoje opomene od 315 kn?

goliath
21.05.2011., 13:51
Tele2, imam malu nebulozu, koristio sam pretplatu tele 2 i desilo mi se da sam prije 2 godine izgubio račun. Obratio sam se službi za korisnike da mi pošalju opomenu jer nisam dobio opomenu a oni su mi rekli da ću dobiti troškove obračunate sa novim računom. Račun mi je stigao 3.7. za 5. i 6. mjesec ali 30.6 isključili su mi usluge odlaznih poziva. Istog dana podmirio sam dugovanje i o tome ih obavijestio, rekli su mi da čim uplata bude provedena da će mi omogućiti odlazne pozive, nakon toga 2 puta sam slao fax da mi oslobode odlazne pozive, došao je još jedan račun koji sam također podmirio ali opcija odlaznih poziva nije omogućena. Kada sam ih nazvao rekli su mi da im se potkrala pogreška i da će mi toga dana omogućiti odlazne pozive bilo je to 19.08. međutim ništa od toga. Uzeo sam novi broj u drugoj mreži a tele2 nikada nije uključio opciju odlaznih poziva. U 11. mjesecu dobio sam opomenu koja je iznosila sve mjesečne pretplate ugovorenog roka unaprijed. Napisao sam na to prigovor no uslijedili su učestali pozivi sa prijetnjom prinudne naplate koja stvara ogromne troškove i tako sam se nekoliko mjeseci budio sa prijetnjama da moram platiti nešto što nisam potrošio, nešto što je trebalo biti dogovor, jer sam do tada bio uredan platiša, u ugovoru nigdje ne stoji da prekidaju ugovor ako ne platiš jedan račun a da sve ostale pretplate moraš podmiriti. I sada prestale su telefonske prijetnje stigalo je riješenje o ovrsi od JB na koje sam uložio prigovor zastare jer je dug iz 2009 a riješenje je stiglo prije 2 mjeseca. Primio sam od suda riješenje kojim se ovrha stavlja van snage zbog zastare po članu 232 ZOO ali i otpočeo je parnični postupak eos prema meni. Parnica je 3.7. i jako me zanima obzirom da se u pozivu navodi mogućnost pozivanja na zastaru i ako sud donese ponovo riješenje o zastari da li sam s tim onda gotov jer isto tako prijedlog suda je da mogu podnijeti kontra tužbu po istom spornom predmetu. Student sam tehničkih znanosti pa mi baš pravo nije jača strana. frendica mi je savjetovala da će se zastarom stvar brže riješiti. Hvala na strpljenju

Pogledaj malo bolje ugovor i vidjet ćeš da ti piše da prihvaćaš i Opće uvjete poslovanja. Sada potraži na njihovim stranicama te Opće uvjete i vidjet ćeš da ti tamo piše puno stvari, a između ostalog i kada će nastupiti raskid ugovora, te naplata svih mjesečnih rata do kraja isteka ugovora.

Nije mi jasno ovo oko zastare što pišeš, možda je eventualno koji račun ušao u to, ali teško da je tako sa cjelokupnim potraživanjem.

Nisi smio samo tako ostati pasivan, ako si htio osporiti račun trebao si za svaki posebno napisati pismeni prigovor u roku od 15 dana od kada si ga dobio. ako to nisi napravio, više ga ne možeš osporiti. Sve to ti lijepo piše u tim Općim uvjetima, koje si uostalom trebao dobiti prilikom sklapanja ugovora (makar ih jako rijetko daju).

Sada ćeš najvjerojatnije morati sve to platiti + troškove sudskog postupka...

Da, tako sam i mislio.

Glavnica + trošak ovrhe, + kamata 15%.

Ja da im to uplatim na račun nemogu me progoniti za te svoje opomene od 315 kn?

Ne!

markiz1
21.05.2011., 13:58
Zastara se računa do dana kada je predan prijedlog za ovrhu javnom bilježniku! Tako da ste u pravo da račun za 12. mjesec 2010. godine nije u zastari, dok ostali jesu!

Pravo na prigovor imate u roku od 8 dana od kad ste primili rješenje o ovrsi, s tim da se kao prvi dan računa tek sljedeći dan od dostave rješenja (po tome vam je zadnji rok za prigovor - srijeda)

Čim se stavi prigovor, odmah bilježnik šalje cijelu stvar na sud. Sto se tice troškova, tu se mogu neke stvari srediti.

Napišite koliki su troškovi ovrhe, da li su uzeli odvjetnika ili ne, te koliko bi iznosila glavnica sa svim tim računima, a koliko sa onim koji još nisu ušli u zastaru? Nakon toga ću vam odgovoriti što trebate dalje napraviti...

U svakom slucaju zahvaljujem Vam na trudu.

nisu uyeli odvjetnika, radi se o JB
troskovi ovrhe su:222.20 kn
ukupna glavnica: 987.97 kn
glavnica BEZ racuna koji su u zastari:576.17 kn

hvala!

goliath
21.05.2011., 14:06
U svakom slucaju zahvaljujem Vam na trudu.

nisu uyeli odvjetnika, radi se o JB
troskovi ovrhe su:222.20 kn
ukupna glavnica: 987.97 kn
glavnica BEZ racuna koji su u zastari:576.17 kn

hvala!

Platite ove račune koji nisu u zastari + točno izračunate kamate do dana kada ćete platiti, te troškove ovrhe - sve do srijede. I onda kopije tih uplatnica priložite uz prigovor na rješenje o ovrsi u kojem ćete se pozvati na zastaru za ostale račune, te sve preporučeno pošaljite bilježniku.

To će onda ići na sud, ali ovi će sigurno povući tužbu. Ako i neće, sud će usvojiti vaš prigovor i nećete imati nikakvih sudskih troškova...

hogi
22.05.2011., 07:21
Pogledaj malo bolje ugovor i vidjet ćeš da ti piše da prihvaćaš i Opće uvjete poslovanja. Sada potraži na njihovim stranicama te Opće uvjete i vidjet ćeš da ti tamo piše puno stvari, a između ostalog i kada će nastupiti raskid ugovora, te naplata svih mjesečnih rata do kraja isteka ugovora.

Nije mi jasno ovo oko zastare što pišeš, možda je eventualno koji račun ušao u to, ali teško da je tako sa cjelokupnim potraživanjem.

Nisi smio samo tako ostati pasivan, ako si htio osporiti račun trebao si za svaki posebno napisati pismeni prigovor u roku od 15 dana od kada si ga dobio. ako to nisi napravio, više ga ne možeš osporiti. Sve to ti lijepo piše u tim Općim uvjetima, koje si uostalom trebao dobiti prilikom sklapanja ugovora (makar ih jako rijetko daju).

Sada ćeš najvjerojatnije morati sve to platiti + troškove sudskog postupka...

Zahvaljujem na odgovoru, ja sam uložio prigovor kada sam primio račun za sve preostale pretplate no nakon toga su me uslijedili uznemiravati i žao mi je da nisam poslušao staru i pokrenuo postupak protiv njih. Samo mi sada nije jasno ako nije pokrenut postupak prije isteka godine dana od dospjeća računa čemu služi ZOO i čl. 232 po tome ispada da zastara u stvari ne postoji. Nije pokrenut postupak u roku.:confused:

Dukanka
25.05.2011., 18:55
Dragi moji,
do sad sam čitala a sad zagustilo i meni :(

Dakle, prije godinu i pol odlučila sam iz protesta više ne plačati VIP račune, godinu i pola prije ugovorenog isteka ugovora....
Zna se kaj me slijedi - 2 neplačena računa po 300 kn (dakle 600 kn skupa), 1250 kn jer sam prijevremeno raskinula ugovor, i JAVNOBILJEŽNIČKE NAGRADE u iznosu 1150 kn...
Sve skupa 3000 kn....

NAJVAŽNIJE U SVEMU DA SAM JA STUDENT!!!!

Jučer ja odem na pbz m token, blokada oba 2 računa, i tekućeg (na kojem sam imala 550 kn), i žiroračuna.....

E, odem ja u banku, nemaju pojma, odem u FINU- VIPić ovrha :(

Nakon kaj mi je pal mrak na oči kad mi je rekla 3000 kuna, ošla sam na fax i tamo sam čula nekaj....

SAD, navodno ljudi bez prihoda imaju pravo na otpis troškova javnog bilježnika??? Kome se mogu javiti u svezi toga????
MOLIM VAS AKO JE KO BIO U gov---ima ko ja nek se javi kak je riješio, može i privatnom :((

MOLIM BILO KAKVU pomoć....

sasa80
25.05.2011., 20:59
krivo si čula...totalna dezinformacija...