PDA

View Full Version : Ovrha - postupak

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15

sasa80
22.08.2011., 20:31
Mislim da nisi shvatio pojam primanja...

Pod time se misli na tvoju plaću, a ne na sve što zaradiš, npr. od prodaje ili naplaćivanja usluga u svom obrtu...

Dakle, ostaje ti 2/3 prosječne plaće u RH, a ako je manja od toga, ostaje ti 2/3 tvoje plaće...

nemam_ime
23.08.2011., 07:33
Mislim da nisi shvatio pojam primanja...

Pod time se misli na tvoju plaću, a ne na sve što zaradiš, npr. od prodaje ili naplaćivanja usluga u svom obrtu...

Dakle, ostaje ti 2/3 prosječne plaće u RH, a ako je manja od toga, ostaje ti 2/3 tvoje plaće...

Shvatio sam pojam primanja jer ja sam vlasnik obrta i kao
takav nemam plaću nego DOHODAK koji obračunavam
na kraju godine, a sve što isplatim sebi nema veza sa plaćom.
Doprinose plaćam po rješenju, porez kao akontaciju.....
Medjutim nije u tome problem nego kako da mi ostane
ona trcina,cetvrtina..... kad mi je blokiran i taj moj
da kažem poslovni račun jer kao obrtnik nemam
neki drugi OIB nego moj osobni pa je i taj račun moj.

Opaki
23.08.2011., 07:54
zaista neznam, tebi će račun blokiran bit u cjelosti, kao i kod 40% svih obrtnika u RH, - zanimljiva statistika jel?, Morat ćeš jednostavno počet muljat kao i svi ostali, uzimat robu u gotovini do 5000 kn i prestat poslovat preko računa i takvi neki trikovi kojim se služe svi ostali obrtnici...

Joya
23.08.2011., 10:59
Dobili smo sudsko rješenje o ovrsi za neki račun iz 2003. godine - Da li je to moguće, odnosno kada nastupa zastara, imamo li pravo žalbe, odnosno što nam je činiti, molim savjet.

azraaaaa
23.08.2011., 11:03
vidi na legalisu...sad sam upravo gledala da je za rezijske racune zastara nakon godine dana...ali idi vidi, daj si truda

Opaki
23.08.2011., 12:28
zastara je godinu dana, osim ako nije već pokrenut postupak ranije, pišete prigovor i obavezno se pozivate na zastaru.

Joya
23.08.2011., 19:25
ovako
ovrha je za račune iz 2003. a zahtjev za ovrhom je predan 2004., i iste godine u 9. mjesecu je doneseno rješenje o ovrsi na općinskom sudu
u međuvremenu je krejam 2003. stan prodan, preselili smo se na drugu adresu, i sad odjednom, nakon 7 godina dolazi rješenje o ovrsi za taj neki dug iz starog stana, a rješenje je s datumom 15. 9. 2004.
kako je to moguće?

File
23.08.2011., 19:56
Vrlo je moguće.

Ovrha je očito pokrenuta u roku, a to što ste vi tek sad primili rješenje o ovrsi, u bitnome ništa ne znaći.

Ako te baš zanima zašto prije niste primili rješenje, odi na sud i izvrši uvid u taj ovršni spis.

wattie
25.08.2011., 14:36
zanima me jedna stvar, trebao bi od prijatelja posudit novce, a to bi napravili na nacin da odemo kod javnoga biljeznika i potpisemo zaduznicu na odredjen iznos gdje ja potvrđivam da cu mu svaki mjesec(slijedecih 10 godina) vracat xxx kuna do namire s time da bi napravili administrativnu zabranu tj odnio bih zaduznicu u racunovodstvo firme gdje bi oni njemu isplacivali novac na njegov tekuci racun direktno, sad me zanima jeli to moguce?
Ako jest, sto ako nekad netko pokrene ovrhu, jeli ova zaduznica sigurna da cu prijatelja isplatiti ili je moguce da ce se ta ovrha namirit prije njega?
Molio bih odgovor od pravnih znalaca, jer mi se prijatelj prepao(fina i price) ako slucajno upadnem u probleme da ce ostat bez novaca.

hvala

maza1
25.08.2011., 17:20
zanima me jedna stvar, trebao bi od prijatelja posudit novce, a to bi napravili na nacin da odemo kod javnoga biljeznika i potpisemo zaduznicu na odredjen iznos gdje ja potvrđivam da cu mu svaki mjesec(slijedecih 10 godina) vracat xxx kuna do namire s time da bi napravili administrativnu zabranu tj odnio bih zaduznicu u racunovodstvo firme gdje bi oni njemu isplacivali novac na njegov tekuci racun direktno, sad me zanima jeli to moguce?
Ako jest, sto ako nekad netko pokrene ovrhu, jeli ova zaduznica sigurna da cu prijatelja isplatiti ili je moguce da ce se ta ovrha namirit prije njega?
Molio bih odgovor od pravnih znalaca, jer mi se prijatelj prepao(fina i price) ako slucajno upadnem u probleme da ce ostat bez novaca.

hvala

nisam sigurna da administrativna zabrana na plaću može ići na fizičke osobe, samo na pravne.
možeš potpisati zadužnicu, ali ako ne budeš imao love na tekućem račun frend ti se neće imati s čega naplatiti.
ako si nekom dužan i imaš ovrhu na tekući račun ili na plaću onda to ima prednost

maza1
25.08.2011., 17:25
dobili smo ovršni prijedlog od javnog bilježnika za rtv pretplatu za 10,11 i 12 mj.2010.
ovršni prijedlog je stigao 22.08.2011. a mi smo to platili 06.07.2011.
platili smo 255,25 kn po opomeni od hrt-a.
sad oni šalju ovršni prijedlog koji im je hrt poslao 23.06. ali su ga sastavili 15.07 i mi smo ga primili poštom 22.08.
valjda nisu slali zbog god.odmora
napisali smo pisani prigovor s povratnicom.
dug je plaćen i zato neću i ne želim plaćati 990 kn ovršnih troškova.
jel imao tko takav slučaj i da li je kome takav prigovor bio pozitivno rješen?
da li će općinski sud donijeti odluku ili javni bilježnik?
u rješenju je pisalo da se prigovor mora podnijeti u roku 8 dana u 3 primjerka i da o istom odlučuje općinski sud.

ako sam podnijela prigovor ne mogu mi prije nego bude doneseno rješenje staviti ovrhu na tekući?

Katrin
25.08.2011., 17:56
Nece biti ovrhe kad su racuni placeni. Prilozite dokaz o placanju u prigovoru i to je to.

maza1
26.08.2011., 09:08
Nece biti ovrhe kad su racuni placeni. Prilozite dokaz o placanju u prigovoru i to je to.

hvala, tako smo i napravili.

sasa80
26.08.2011., 17:53
dobili smo ovršni prijedlog od javnog bilježnika za rtv pretplatu za 10,11 i 12 mj.2010.
ovršni prijedlog je stigao 22.08.2011. a mi smo to platili 06.07.2011.
platili smo 255,25 kn po opomeni od hrt-a.
sad oni šalju ovršni prijedlog koji im je hrt poslao 23.06. ali su ga sastavili 15.07 i mi smo ga primili poštom 22.08.
valjda nisu slali zbog god.odmora
napisali smo pisani prigovor s povratnicom.
dug je plaćen i zato neću i ne želim plaćati 990 kn ovršnih troškova.
jel imao tko takav slučaj i da li je kome takav prigovor bio pozitivno rješen?
da li će općinski sud donijeti odluku ili javni bilježnik?
u rješenju je pisalo da se prigovor mora podnijeti u roku 8 dana u 3 primjerka i da o istom odlučuje općinski sud.

ako sam podnijela prigovor ne mogu mi prije nego bude doneseno rješenje staviti ovrhu na tekući?

bitan je datum primitka prijedloga za ovrhu kod javnog bilježnika (piše na prvoj strani), ako ste platili prije tog datuma onda ste mirni, ako niste, morat ćete platiti i trošak postupka...

i naravno, pretpostavljam da se opomena po kojoj ste platili odnosi na iste (utužene) mjesece...

nadam se da ste prigovor poslali na adresu javnog bilježnika, jer neki znaju greškom poslati na adresu odvjetničkog ureda...

procedura je takva da bilježnik šalje prigovor na sud koji tada stavlja van snage rješenje o ovrsi i postupak se nastavlja kao u povodu prigovora protiv platnog naloga (čitaj: ide se u parnicu)...i da...ne mogu ništa dok rješenje ne postane pravomoćno...

santacruz
06.09.2011., 07:50
Poštovani forumaši,ako može savjet?
Imam dug po Amex kartici. Kako nisam bio u mogućnosti više plaćati, u međuvremenu je PBZ uključio agenciju Eos - Matrix za naplatu.
Po pozivu agencije za naplatu dogovorio sam obročne uplate u mjesečnim anuitetima do isplate.
Već 14 mjeseci na isti dan doznačujem iznos prema dogovoru na račun PBZ-a.
Danas mi dolazi Prijedlog za ovrhu na cijeloj imovini od Odvjetničkog društva XY uz napomenu da mogu uložiti prigovor u roku 8 dana.
Molim Vas savjet što učiniti? Da li ima smisla ulagati prigovor i navesti da se prijedlog za ovrhu stornira, te da nastavim plaćati kao i do sada?
Da li ima smisla više doznačavati uobičajeni iznos PBZ-u?
Unaprijed hvala na svakom savjetu.
Napomenuo bih da će ovrhom iznos koji je moguće u Fini uzimati od plaće biti mnogostruko manji nego što sve ove mjesece uredno plaćam na dan.
Unaprijed hvala svima.

Partfiš
06.09.2011., 08:03
Bilo bi bolje osporiti tu ovrhu jer ces izbjeci troskove ovrhe

santacruz
06.09.2011., 09:16
Hvala na savjetu.
Znači, uložim prigovor, idem na ročište i tražim da se prijedlog za ovrhu povuče.
Naravno, svaki mjesec i dalje da uplaćujem dogovoreni iznos, te da na sudu pokažem dokaze o uplati?

treo
06.09.2011., 09:30
tako je, iako ne znam, inače odvjetnici teško odustaju od naplate svojih ovršnih troškova, pogotovo što su oni imali troškove koji su nastali podnošenjem ovrhe :ne zna:

Partfiš
07.09.2011., 08:43
Hvala na savjetu.
Znači, uložim prigovor, idem na ročište i tražim da se prijedlog za ovrhu povuče.
Naravno, svaki mjesec i dalje da uplaćujem dogovoreni iznos, te da na sudu pokažem dokaze o uplati?

Ne nego lijepo uzmes telefon, nazoves ovrhovoditelja i rijesis s njim problem za 3,5 minute. Ako si zaista redovito placao prema dogovoru vjerojatno nece trebati nista osim toga...:kava:

Opaki
07.09.2011., 09:19
Ne nego lijepo uzmes telefon, nazoves ovrhovoditelja i rijesis s njim problem za 3,5 minute. Ako si zaista redovito placao prema dogovoru vjerojatno nece trebati nista osim toga...:kava:

jako pametan savjet....:504:, ljepo se sve dogovoriš a ovrhovoditelj se pravi lud namjerno ili nenamjerno i tako rješenje postane pravomoćno i onda pojedeš g... zato što si nisi uložio prigovor....

ps.
imamo isti slučaj kod nas u uredu, isto se tako jedan naš kolega sa bankom dogovarao, kao rješio je on sa njima, sad je prijedlog postao pravomoćan, pa sad muku mučimo sa ukidanjem klauzule pravomoćnosti, ironija je u tome što nas 5 pravnika je u uredu a on tako blesav se išao dogovarati na svoju ruku bez da je ikoga pitao od nas :)

santacruz
08.09.2011., 09:00
Hvala svima koji su dali ili pokušali dati savjet.
Prigovor sam uložio, a u njemu sam ukratko naveo činjenice, kopije uplata, i prijedlog da se ovrha stavi van snage (uz moj prijedlog da nastavim plaćati istim tempom kao i do sada).

Partfiš
08.09.2011., 09:08
jako pametan savjet....:504:, ljepo se sve dogovoriš a ovrhovoditelj se pravi lud namjerno ili nenamjerno i tako rješenje postane pravomoćno i onda pojedeš g... zato što si nisi uložio prigovor....

ps.
imamo isti slučaj kod nas u uredu, isto se tako jedan naš kolega sa bankom dogovarao, kao rješio je on sa njima, sad je prijedlog postao pravomoćan, pa sad muku mučimo sa ukidanjem klauzule pravomoćnosti, ironija je u tome što nas 5 pravnika je u uredu a on tako blesav se išao dogovarati na svoju ruku bez da je ikoga pitao od nas :)

Ako je tvoj kolega dovoljno blesav da nije trazio potvrdu da se ukida ovrsni prijedlog, onda je to njegov problem.

Dogovor telefonom ne znaci da se ne trazi papirnati dokaz. Samo mu kazem da nema potrebe za zalbama, odvjetnicim a i td. jer se moze sve rijesiti i telefonom + dokazom o uplati...onoga sto se treba uplatiti:kava:

Opaki
08.09.2011., 21:42
Ne postoji tako što kao potvrda da se ukida ovršni prijedlog, već ovrhovoditelj mora jedan podnesak - dopis napravit da povlači prijedlog, a je li to napravio ili ne to ti ne možeš znati, tj možeš kad je već kasno....
Zato uvijek štitiš sebe i pišeš prigovor, to što ste se vi dogovorili....

Gustavo
08.09.2011., 21:52
Da li ovrha tereti samo dužnika tj onog na čije ime je dug ili i članove obitelji s kojima taj dužnik živi ?

Opaki
09.09.2011., 06:10
Samo dužnika ako obveza, račun, zaduženje glasi na njega.

chilloutzona
09.09.2011., 21:15
Bok ljudi,moozda je odgovor negdje već i dan,no nemam snage niti volje čitati sve ove postove.. Naime,radi se o tele2 računu (računima). Imala sam njihovu smiley tarifu (pretplata) koja je mjesečno iznosila 100 kn. Najbolje od svega je što sam ja svoje račune uredno plaćala (do zadnjeg). I odem u tele2,da raskinem "ugovor" s njima jer sam nasla povoljniju tarifu i sta mi lik kaze-da je to nemoguce jer mene u sustaavu nema odnosno,citiram,"Vaše je ime crveno što znači da vi niste niti aktivirani." A računi dolaze. WTF??? I daj osobnu,ostale podatke kad saznam nesto nazovem te . reko aj dobro. On ne zove,meni računi dolaze. Odem na štand gdje u biti i jesam potpisala pretplatu,i njima objasnim problem kad opet isti odgovor,riješit će on to 100%. Dolazi drugi račun,treći četvrti da bih sada imala duga 500kn. u međuvremenu,treća osoba kojoj sam se obratila uspjela je raskinuti moj ugovor ali sta je sad problem-coface preuzeo dug,dosla opomena -ako ne platim do xy datuma,sud p materine... šta sad,jel ja mogu pisat neke zalbe,kome da se uopce zalim sta da radim,da placam mislim nije problem ja sada to mogu platiti ali zasto,kome,nisam kune od toga potrosila? Pomagajte

Gustavo
10.09.2011., 21:19
Samo dužnika ako obveza, račun, zaduženje glasi na njega.

A super, žena mi ima neki dug za zdravstveno pa rekoh da meni ne sjednu na prihode, a njoj ionako nemaju što ovršiti:lol:

treo
10.09.2011., 22:20
^^ a žena ti do kraja života ne planira više raditi? dobar si ti muž :)

Opaki
11.09.2011., 07:28
A super, žena mi ima neki dug za zdravstveno pa rekoh da meni ne sjednu na prihode, a njoj ionako nemaju što ovršiti:lol:

pa ako se baš netko zainati može ići na pola bračne stečevine, al to je već postupak, ma nece te ovi iz zdravstvenog sigurno napadat :)

pikpikteta
11.09.2011., 16:02
tekuci racun mi je blokiran radi ovrhe od strane AUTUS ulaganja.u fini sam saznala da je to zbog duga od tele2 iz 2010. ja sam taj dug platila i to COFACE-u jer su oni preuzeli dug od Tele2.Telefonski sam dogovorila nacin placanje i tako sam uplatila.Kako je moguce da su drugoj firmi prodali dug koji je placen??????????? Racune imam. Sto mi je ciniti?????

sasa80
11.09.2011., 19:18
Pa u biti sad si u banani...
Za početak si od ovih prvih "utjerivača" trebala tražiti potvrdu da je dugovanje podmireno...
Osim toga, trebala si uložiti prigovor na rješenje o ovrsi, ovako je rješenje postalo pravomoćno i fina ti je zablokirala račun...
Lovu će ti fina skinuti, to ti je po meni neminovno...
Možda najbolje napisati im (ovim drugim "utjerivačima") neki dopis, kao opomena pred tužbu, da ti vrate novac s obzirom da je dug podmiren, a onda ako se ne jave i ne vrate novac, podići tužbu radi stjecanja bez osnove...
U svakom slučaju komplikacija.
Za početak provjeri da li si 100% sigurna da je to isti dug, da je u cijelosti podmiren i traži potvrdu od ovih prvih...
Možeš se javiti i na pm ako trebaš još nešto...

pikpikteta
11.09.2011., 20:30
to sve sam saznala u petak,a u petak nitko od navedenih ne radi nakon 15!!!!!!!na telefon se isto nitko od njih ne javlja...jedino sto mi nije jasno kako je to kako je moguce da druga firma kupi dug ako je isti podmiren????????? 2010.sam telefonom razgovarala sa jednim od djelatnika cofacea i dogovorila da cu platiti u dvije rate (jer jer racun iznad 3000kn) i da cu mu odmah faksirati uplatnicu. tako sam i napravila i jos sam ih nakon toga zvala da potvrdim i gospon mi je rekao da ako me vise ne kontaktriju tel da je sve u redu i da je dug podmiren. tako je i bilo. .nikakvu potvrdu o podmirenju nisam trazila nit su mi rekli da daju.
i sad u petak ŠOK. da ne pricam da sam dobila slom zivaca kada sam cula da je to dug koji je placen!!!
imam originalne uplatnice a i u fini su mi rekli da 1 godinu unazad daju potvrde o uplatama. sutra idem i u coface :usama: i nadam se da cu sve rijesit. radi traume bi ih najradije tuzila al posto nemam pojma o tome posluzit cu se samo psovkama.

Gustavo
12.09.2011., 22:07
^^ a žena ti do kraja života ne planira više raditi? dobar si ti muž :)

Pa nek radi i neka njoj skidaju od plaće bolje nego meni, problem je što ne može naći posao pa živimo od moje plaće, gdje bi došli da još ovrhe plaćamo, krediti, minus na tekućem :503:

treo
13.09.2011., 07:40
sve to stoji samo sam htio istaknuti da će je ovrha dočekati kada počne raditi a do tada se samo ukamaćuje glavnica..pad kad na naplatu sjedne iznos par puta veći od početnog je veselje :)

plava.zora
13.09.2011., 13:43
Lijepo bih molila bolje upućene od mene za nekoliko informacija.
Dobila sam ovršni prijedlog zbog neplaćenog mobitel računa. U roku 8 dana bih to trebala podmiriti. Stvar je u tome da bih ja osporavala jedan dio tog duga (cjelokupni dug je 1360 kn) a osporavala bih dio od 360 kn jer su mi to poslali račun za pretplatu za 6 mjeseci koje nisam koristila usluge jer su oni valjda raskinuli ugovor (nisam dobila obavijest, na tom računu za 360 kn samo piše da su to troškovi).
Ako se ne varam, izašao je novi zakon da se ne smije zaračunavati pretplata za te mjesece koji nedostaju do kraja ugovora (ugovor je bio na 24 mjeseca).
Jel to stoji, što mislite, što mi je činiti, sve platiti ili osporavati taj dio? I kako to uopće činiti, prigovor slati ili što?

_Scarlett_
13.09.2011., 22:53
Molim vas za pomoć jer se nikako ne razumijem u ove stvari.
Došao mi je ovršni prijedlog za pljenidbu imovine. Piše da se dugovanje mora podmiriti u roku 8 dana i već kako to ide.
No, mene zanima, koliko vremena prođe od ovog prijedloga za ovrhu do stvarnog poduzimanja nekih koraka s njihove strane? Tj. kada oni stvarno mogu doći plijeniti imovinu ili što već???
Molim vas za bilo kakav savjet, nikako ne znam što mi je činiti.
Znam, platiti dugovanje, ali to mogu tek kad skucam novce, znači za nekih mjesec - dva.

sasa80
13.09.2011., 23:26
Pa racunaj da bi ti kroz cca 2 tjedna mogli biti zablokirani svi racuni, ako imas kakvu lovu u banci, vadi sve van i u carapu...
Nece ti nitko dolaziti doma...

sasa80
13.09.2011., 23:32
Lijepo bih molila bolje upućene od mene za nekoliko informacija.
Dobila sam ovršni prijedlog zbog neplaćenog mobitel računa. U roku 8 dana bih to trebala podmiriti. Stvar je u tome da bih ja osporavala jedan dio tog duga (cjelokupni dug je 1360 kn) a osporavala bih dio od 360 kn jer su mi to poslali račun za pretplatu za 6 mjeseci koje nisam koristila usluge jer su oni valjda raskinuli ugovor (nisam dobila obavijest, na tom računu za 360 kn samo piše da su to troškovi).
Ako se ne varam, izašao je novi zakon da se ne smije zaračunavati pretplata za te mjesece koji nedostaju do kraja ugovora (ugovor je bio na 24 mjeseca).
Jel to stoji, što mislite, što mi je činiti, sve platiti ili osporavati taj dio? I kako to uopće činiti, prigovor slati ili što?

Platiti sve, novinari sa srednjom skolom malo siroko i poprilicno krivo tumace zakonske odredbe...
Uostalom, na tvoj ugovor se ionako ne primjenjuje ta izmjena Zakona...

_Scarlett_
13.09.2011., 23:56
Pa racunaj da bi ti kroz cca 2 tjedna mogli biti zablokirani svi racuni, ako imas kakvu lovu u banci, vadi sve van i u carapu...
Nece ti nitko dolaziti doma...

Nemam nikakve račune u bankama, tj. ništa od čega bi se mogli naplatiti. Kakav je postupak onda kad ne nađu ništa? :rolleyes:
I koliko to vremenski sve traje. Mislim, jel stignem naći novce prije nego mi dođu doma kucat na vrata?

plava.zora
14.09.2011., 00:18
Jasno mi je to nategnuto tumačenje izmjena Zakona, možeš li mi samo pojasniti zašto se to ovdje ne može primijeniti?
I još nešto, postoji li neka zastara u slučajevima tih računa za mobilne operatere?
U kojim vremenskim okvirima se sve ovo odvija? Znači, ak sad imam prijedlog za ovrhu, pošaljem im prigovor, kaj se onda događa?
Oprostite mi na tolikim pitanjima, ovo su stvarno grozne situacije koje te natjeraju da bolje paziš s plaćanjima računa na vrijeme...

Opaki
14.09.2011., 05:52
Zato što se primjenjuje na nove sklopljene ugovore, zastara je godinu dana, budući da je ovrha pokrenuta sad više nema zastare tako da nemoraš si ništa kalkulirat, u biti zadnja rečenica ti je još najmudrija.

tonko7
14.09.2011., 06:33
Poštovani,
Mirovina mi je 7.750,00 KN , na njoj imam obustava kredita (2.640,00 KN) + doprinos za dodatno zdravstveno osiguranje ( 195,00 KN) + prirez i porez ( 55,00 KN) sve to u ukupnom iznosu od 2.890,00 KN - znači kad se to odbije HZMO na tekući račun isplaćuje : 4.860,00 KN.

Sada me zanima , kada bude u budućnosti (a biti će !!! ) pokrenut ovršni postupak na mojoj mirovini koliko će vjerovnik smjeti plijeniti mjesečno i šta će se u tom slučaju dogoditi sa već postojećim kreditima koje HZMO već redovito plaća bankama?

Nadam se da su dovoljna pojašnjenja i zahvaljujem na odgovoru!
:o

plava.zora
14.09.2011., 06:44
Hvala na svim informacijama, dragocjene su mi jer ovo zaista nije moje područje. Ako ne davim previše, još samo jedno pitanje u vezi zastare. U tom ovršnom prijedlogu su obuhvaćeni računi iz 8, 9,10 mjeseca 2010. Jel zastara vrijedi za račun iz 8 mj. ili bi zastara vrijedila da su npr. oni pokrenuli taj ovršni postupak sad pa da sam prijedlog dobila tek puno kasnije???
Još jednom, hvala :mig:

_Scarlett_
14.09.2011., 12:24
:ne zna: Može li se pokušati kontaktirati t-mobile i nagoditi se s njima da recimo plaćam u 4 obroka taj dug? Jel mogu oni prihvatiti takvu nagodbu i kak to onda ide?

Kuzerica
14.09.2011., 14:40
Molim vas za pomoć jer se nikako ne razumijem u ove stvari.
Došao mi je ovršni prijedlog za pljenidbu imovine. Piše da se dugovanje mora podmiriti u roku 8 dana i već kako to ide.
No, mene zanima, koliko vremena prođe od ovog prijedloga za ovrhu do stvarnog poduzimanja nekih koraka s njihove strane? Tj. kada oni stvarno mogu doći plijeniti imovinu ili što već???
Molim vas za bilo kakav savjet, nikako ne znam što mi je činiti.
Znam, platiti dugovanje, ali to mogu tek kad skucam novce, znači za nekih mjesec - dva.

Zovi odvj.drustvo i pitaj ih da te sacekaju
ako su dobre volje stavit ce te sa strane:D

OT:Nama dosla ovrha o Ht-a,za max tv koji sam otkazala i bila prosle god.u ht-u plAtit dugovanja i iz neznam kojih razloga neki dug od 800 kn nije bio vidljiv u sistemu kako kaze sluzbenik i nisu mi taj iznos uracunali
prosli tjedan stigne prijedlog za ovrhu na kojem je pecat od 2 mjeseca a sad mi stize i ja zovem to odvj.drustvo a oni meni da oni vise ne zastupaju Ht???

sta sad?
cekat da dodje od nekog drugog ili platit dug

mislim platit cu al me zanima sta mislite mogu proc liso ovih odvj.troskova jer je njihova greska kako su rekli i jos mi niej stiglo od novog odvj.drustva.

ili ce me mozda opet zaboravit :D

:ne zna: Može li se pokušati kontaktirati t-mobile i nagoditi se s njima da recimo plaćam u 4 obroka taj dug? Jel mogu oni prihvatiti takvu nagodbu i kak to onda ide?

ne t-mobile nego odvj.drustvo koje je preuzelo naplatu :mig:

treo
14.09.2011., 19:18
Hvala na svim informacijama, dragocjene su mi jer ovo zaista nije moje područje. Ako ne davim previše, još samo jedno pitanje u vezi zastare. U tom ovršnom prijedlogu su obuhvaćeni računi iz 8, 9,10 mjeseca 2010. Jel zastara vrijedi za račun iz 8 mj. ili bi zastara vrijedila da su npr. oni pokrenuli taj ovršni postupak sad pa da sam prijedlog dobila tek puno kasnije???
Još jednom, hvala :mig:

zastara je ako ne pokrenu ovrhu godinu dana od nastanka duga dakle ako su pokrenuli ovr. postupak u 7mj ove godine nema zastare, zbog (ne)brzine našeg pravosuđa ovrha ti ne mora odmah doći na vrata...

Old fart
15.09.2011., 13:59
Ovak ,2002 sam zatvorio obrt ,i ostao mi je neki dug za socijalno i mirovinsko ,sad je dug dosegao skoro 50000 kn ,pa me hoće riješiti ovrhom ,od nekretnina imam samo mali stan ,a od tada sam nezaposlen..imam li kakve šanse osporiti ovrhu ili pokušati dobiti otpis dijela duga ,te da li mi zbog toga mogu uzeti stan ???, Bit ću iskreno zahvalan za pravnu uputu...

Opaki
15.09.2011., 15:13
zastara vrlo vjerovatna, treba više podataka...

markiz1
17.09.2011., 22:08
uh,ja sam samo u ovrhama....

Molim pomoc nekoga tko se razumije.
28.5.2009. sklapam policu obaveznog autoosiguranja koju trebam placati trajnim nalogom preko zabe.Par rata nije naplaceno-i sada je stigla ovrha.
ima li tu kakve zastar na koju se mogu pozvati?
I ono sto me jako cudi ovrsi je dodan izvod iz posl.knjiga osiguravajuceg drustva bez ikakvog datuma.samo broj police i dug.Nebi li trebao i datum neki pisati?
pomagajte jer do utorka moram reagirati!!
Hvala svima na pomoci.

Opaki
18.09.2011., 12:01
osobno ti ne-želim pomoći jer točno znam o čemu se radi, a tebi daju na rate nešto što ne bi smjelo ići na rate i ti ni to neplačaš, ako su krivi ovi u banci zbog trajnog naloga, čemu osporaviti dug ako znaš da nisi platio?

markiz1
18.09.2011., 19:35
osobno ti ne-želim pomoći jer točno znam o čemu se radi, a tebi daju na rate nešto što ne bi smjelo ići na rate i ti ni to neplačaš, ako su krivi ovi u banci zbog trajnog naloga, čemu osporaviti dug ako znaš da nisi platio?

prije svega-ako ne želiš pomoći nemoras.
Vidim iz tvojih prijasnjih postova da ti ocito prijatelj ima problema sa ovakvima poput mene.Vjeruj mi da ova polica nece biti naplacena od nikoga jer se radi o zabinoj usluzi osiguranja,iz nje ne stoji referent osobno.
Nije kriv trajni nalog nego je meni prestala placa sjedati na racun pa se nije moglo naplatiti.Placa mi je prestala sjedati jer sam dobila otkaz.I još neradim.
Nevjerovatno mi je da ostalima dajes savjet o zastari a meni kazes da ne osporavam dug ako ga nisam platila.I nije mi jasno kako to mislis da placam na rate nesto sto se ni nemože placati na rate?
Svejedno zahvaljujem na odgovoru.
Živio!

dali mi netko drugi zeli pomoći savjetom?

sladana5
18.09.2011., 20:02
Vec sam tu pisala covjek je posteno platio stan u gotovini privatniku.Uselil u stan,platil porez,prijavljen kao vlasnik u gruntovnici i tek kad je dobil vlasnicki list vidi da je on vlasnik ali da je stan pod hipotekom!!!Volksbanke.I ode on jadan U Volksbanku sa urednim kupoprodajnim ugovorom i racunom di se vidi da je jadnik 100%-tno isplatil svoj stan u kojem sretno zivi vec 2 godine;da bi mu u doticnoj banci rekli da se nek ne sekira,kao taj kojemu ste vi dali novce (gotovinu) na ruke je nas cijenjeni poslovni partner,je kasni s vracanjem duga al to nema veze s vama,bla bla.Nakon nekoliko mjeseci vlasniku dolazi sudsko rjesenje o ovrsi njegovog stana od strane Volksbanke!!!!Ne znam kak nije dozivil infarkt,uglavnom nasel si odvjetnika ulozili zalbu na to rjesenje i sad je to vec na sudu 2 godine.Tuzi on tog privatnika za prevaru al mu je sudac Opcinskog suda odbil tuzbu kao on je ZNAO da je stan pod hipotekom!Ko je sad tu lud?Pa ko bi isao pljunuti 100.000 Eura gotovine za stan pod hipotekom????Kao trebal je to provjeriti,sve je na internetu.Znaci vlasnik stana je krivac jer se ne kuzi u te nase pravne zavrzlame,a ovaj koji je pronevjeril njegov novac,usto prevaril drzavu jer naravno nije platil porez na isti,je cist ko suza?!Kad sam to cula skoro sam pala sa stolca!Dakle kak je moguce da netko kupi stan,isplati ga u potpunosti i da mu ga sad nekakva VOlksbanka fino uzme i baci ljude na ulicu?Iz vlastitog stana?!A ovaj prevarant koji ima puno nekretnina po cijeloj Lijepoj Nasoj,on nije nista duzan.Nema frke.On je njihov "cijenjeni partner".Ne znam kaj da kazem,jel taj vlasnik nema bas dobrog odvjetnika ili je to jednostavno tako u Hrvatskoj....Koga briga za tam neke "naivcine"....
Strasno.

sasa80
18.09.2011., 21:01
Vrlo jednostavno...hipoteka je upisana u ZK uložak, svaka osoba bez obzira da li ima pravni interes ili ne, može to provjeriti na internetu ili osobno u gruntovnici...
To što netko ide pljunuti toliku lovu, a da nije uopće provjerio zk uložak da li ima kakvih tereta je primjer nevjerojatne gluposti i neodgovornosti...
Zemljišne knjige upravo i jesu javne da se takve stvari provjere, da ne bi bilo ovakvih zajeba...
Taj tvoj drugar je neodgovoran do boli, ustvari je nešto drugo, ali ne želim koristiti takve izraze ovdje...
Ako on to ne zna, onda je mogao tražiti nekoga za pomoć, konkretno odvjetnika, zato se ljudi inače školuju...meni kad rikne auto ne popravljam ga sam nego odem kod mehaničara, pa onda očekujem da kad netko kupuje stan, a nema pojma kaj sve pravno treba napraviti, pomoć potraži kod školovane i stručne osobe, čitaj: odvjetnika

Old fart
18.09.2011., 21:41
Koja vrsta odvjetnika se bavi zaštitom korisnika od ovrhe ? ako sam dobro formulirao pitanje...

Katrin
18.09.2011., 22:25
Ne postoji 'zastita od ovrhe', postoji ovrha. Ne postoje ni vrste odvjetnika kao takve. Svaki odvjetnik bi trebao znati kako ide ovrsni postupak.

sladana5
19.09.2011., 10:40
Vrlo jednostavno...hipoteka je upisana u ZK uložak, svaka osoba bez obzira da li ima pravni interes ili ne, može to provjeriti na internetu ili osobno u gruntovnici...
To što netko ide pljunuti toliku lovu, a da nije uopće provjerio zk uložak da li ima kakvih tereta je primjer nevjerojatne gluposti i neodgovornosti...
Zemljišne knjige upravo i jesu javne da se takve stvari provjere, da ne bi bilo ovakvih zajeba...
Taj tvoj drugar je neodgovoran do boli, ustvari je nešto drugo, ali ne želim koristiti takve izraze ovdje...
Ako on to ne zna, onda je mogao tražiti nekoga za pomoć, konkretno odvjetnika, zato se ljudi inače školuju...meni kad rikne auto ne popravljam ga sam nego odem kod mehaničara, pa onda očekujem da kad netko kupuje stan, a nema pojma kaj sve pravno treba napraviti, pomoć potraži kod školovane i stručne osobe, čitaj: odvjetnika
Znam,imas potpuno pravo.Ali ljude poznam i stvarno mi ih je zao.Ali nisu sami u cijeloj toj prici.Privatnik je preveslal jos 12-oro ljudi,tak nesto;isti slucaj.Cak jedna zena ima kredit iz Zagrebacke banke na isti stan koji uredno placa,a Volksbanka joj hoce uzeti isti?!Pa kak to oni u Zagrebackoj nisu provjerili????Osim toga ak ti nekom das novce i dobis uredan i ovjeren racun,te ugovor to bi sve trebalo biti u redu....Pa sestra mi je kupovala stan i sve ok.A ovi su jadnici naletjeli na mafijasa...Sad je kasno...I on nije nista kriv?Veli sudac Opcinskog suda?Nego su krivi ti koji nisu provjerili sve i svasta...Ne znam kad sam malo citala definiciju "prevare" iz zakonika malo mi to drukcije zvuci.A ne znam;ima ih dosta pa se bu to mozda moglo jos i rijesiti povoljno.Mada Volksbanka u istoj zgradi ima jos dovoljno neprodanih nekretnina da si namiri dug tog gada,ali ne.Oni bi ove sve lijepo van (koji su platili stan 100%),ponovno prodali njihove stanove,prodali ove neprodane nekretnine a privatnik je i dalje njihov "cijenjeni poslovni partner".Super.

Old fart
19.09.2011., 11:07
Ne postoji 'zastita od ovrhe', postoji ovrha. Ne postoje ni vrste odvjetnika kao takve. Svaki odvjetnik bi trebao znati kako ide ovrsni postupak.

Ma u pravu si ,ali dobijam kontradiktorne informacije , postupci kod ovrhe ...pitat ću onda prvog odvjetnika iz novina ...hvala :)

Katrin
19.09.2011., 11:34
Ako se radi o nekoj komleksnijoj stvari a ljudi od kojih trazis savjet nemaju uvid u dokumente i cijelu situaciju, sasvim je moguce da ces dobiti razlicite odgovore. Najbolje je otici odvjetniku na savjetovanje sa svim sto mozes prikupiti.

maza1
19.09.2011., 13:05
bitan je datum primitka prijedloga za ovrhu kod javnog bilježnika (piše na prvoj strani), ako ste platili prije tog datuma onda ste mirni, ako niste, morat ćete platiti i trošak postupka...

i naravno, pretpostavljam da se opomena po kojoj ste platili odnosi na iste (utužene) mjesece...

nadam se da ste prigovor poslali na adresu javnog bilježnika, jer neki znaju greškom poslati na adresu odvjetničkog ureda...

procedura je takva da bilježnik šalje prigovor na sud koji tada stavlja van snage rješenje o ovrsi i postupak se nastavlja kao u povodu prigovora protiv platnog naloga (čitaj: ide se u parnicu)...i da...ne mogu ništa dok rješenje ne postane pravomoćno...

hrt je poslao 23.06. prijedlog za ovrhu, ali je javni bilježnik istu sastavio 15.07 i poslao tek u 8 mj.
mi smo ju primili 22.08.
dug je plaćen 06.07.
koji datum se računa? 23.06 ili 15.07?

i da prigovor s ovjerenom kopijom uplate smo poslali javnom bilježniku u 3 primjerka i to s povratnicom.
sad čekamo rješenje suda ili?

Old fart
19.09.2011., 14:27
Ako se radi o nekoj komleksnijoj stvari a ljudi od kojih trazis savjet nemaju uvid u dokumente i cijelu situaciju, sasvim je moguce da ces dobiti razlicite odgovore. Najbolje je otici odvjetniku na savjetovanje sa svim sto mozes prikupiti.

Da ,pametno ,step by step ...najgore je naći se u situaciji ,gdje tvoje životno i radno iskustvo nema uporište ..zamišljaš najgore situacije ..
Osobno se snalazim i imam makar minimalno iskustvo u skoro svemu osim prava...doslovce ništa ...pa kad gledaš u crnu rupu ,pitanja mogu zvučati blesavo...u svakom slučaju hvala na smjernicama i trudu :)

azraphantom
19.09.2011., 16:32
dakle, situacija je sljedeća.

prosle san godine bija u ugovornom odnosu a Vip-om i to pola bonovi pola pretplata... placa san neku pretplatu redovito i uzima bonove. nakon 2 miseca mi je postalo to skupo te sam cekao istek ugovora, uredno podmirio preostala dugovanja i laganini se vratio na klasicne bonove.. jos san i pita covika koji je tamo radija jesan sve dugove ocistija, on kaze jeste i mozete slobodno na bonove.

e sad, jucer nakon godinu dana dodjen na bankomat i vidin blokirana kartica i svi racuni u banci !? !? zbunjen udjen u banku da bi mi oni rekli kako su svi racuni blokirani radi OVRHE !? !? !? i da se javin Fini. Jos zbunjeniji oden na Finu di mi teta kaze da mi je sila ovrha od Vip-a od 1000 kuna. Odma san zva Vip da mi objasne kakvih je to 1000 kuna a oni meni kazu da je ukupan dug prema njima 106 kuna, a za ukupan dug se javite nasem odvjetnickom uredu !? !? !? matereti kakav ured, angazirali su odvjetnika radi 100 kuna i to meni koji neman nikakva primanja osim stipendije !?!? al ajd ok, javin se ja i uredu da mi oni kazu kako san duzan tih istih 106 kuna Vipu i ostalih 896 njima kao odvjetnicki troskovi !? !? !? !? !? tisucu kuna, a ja student i skinili su mi stipendiju i blokirali kartice, pa odakle da ja to platin..

poanta svega i pitanje je, kako su mi mogli obracunat tih 106 kuna za trosak van ugovornog odnosa ( oni kazu da je to trosak "tekuceg perioda" od dana isteka ugovora do dana konacnog prelaska na bonove, dakle trosak mobitela za prvih 15 dana tog miseca za koje me niko nije upozorija jer kao sta rekoh covik u Vip centru je reka da san ocistija sve dugove ). niti jedna mi opomena nije dosla od Vipa nego prije par dana od odvjetnika sta san ja zanemarija jer san mislija da se neko sprda, a sad sila ovrha. po kojoj osnovi mi mogu na 106 kuna nabit 1000 kuna i to za nesto sta nije ni potroseno u ugovornom odnosu????

P.S. Vip stvarno drzi do svojih korisnika

pozzz

maza1
21.09.2011., 11:54
kaj bi se netko sprdao s tobom :eek:
trebao si pisati pismeni prigovor kad si dobio ovršni prijedlog i to javnom bilježniku.
sad više ne možeš ništa, rješenje je pravomoćno i skidati će ti stipendiju dok se ne naplate.
samo provjeri u ovršnom zakonu da li je stipendija izuzeta iz ovrhe

evo našla sam članak da su stipendije izuzete iz ovrhe. moraš otići u banku i otvoriti zaštićeni račun gdje će ti sjedati stipendije jer su one izuzete iz ovrhe:

Izuzimanje od ovrhe

─îlanak 91.

Izuzeti su od ovrhe:

1. primanja po osnovi zakonskoga uzdr┼żavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdr┼żavanje zbog smrti davatelja uzdr┼żavanja,

2. primanja po osnovi naknade zbog tjelesnoga ošte─çenja prema propisima o invalidskom osiguranju,

3. primanja po osnovi socijalne skrbi,

4. primanja po osnovi privremene nezaposlenosti,

5. primanja po osnovi dje─Źjega doplatka,

6. primanja po osnovi stipendije i pomo─çi u─Źenicima i studentima,7. naknada za rad osu─Ĺenika, osim za tra┼żbine po osnovi zakonskoga uzdr┼żavanja te za tra┼żbine naknade štete prouzro─Źene kaznenim djelom osu─Ĺenika,

8. primanja po osnovi odli─Źja i priznanja.

azraphantom
21.09.2011., 13:23
puno hvala na konkretnom odgovoru.

pod sprdanje mislin na to da: prvo, meni uopce nikakvo rjesenje o ovrsi nije doslo na kucnu adresu nego san doveden pred gotov cin, dakle ovrha je pocela sama od sebe, drugo, skinili su mi stipendiju unatoc tome sta je izuzeta od ovrhe. dakle krsenje zakona od strane njih.

evo sad san zva odvjetnicki ured i tamo su mi se ispricavali sta su mi skidali sa stipendije i da ce mi vratit pare :). wiiii, al da ce mi to doc na naplatu uvecano za kamate kad buden radija i ima posa.. nema veze, bitno da mi je odblokirano a dug cu rjesavat malo po malo, u rate, 50-60 kuna misecno i tako...

edit: maza da nije tebe bilo ne bi niti doslo do ovoga nego bi i dalje ima blokiran racun :) hvala na pomoci, ako si negdi po splitu dodji na kavu :D

Katrin
21.09.2011., 13:50
To sve je vec nekoliko puta napisano, treba samo citati.

A dug rijesi sto prije, bolje ces proci.

Old fart
21.09.2011., 16:52
Da li je točna konstatacija ,da za ovrhu nije potreban sud , i sudska odluka ,ako je s druge strane Ministarstvo Financija RH ?
Naime od te iste se treba zamolbom zatražiti poništavanje duga ,ako je u zastari od 10 godina , a ista daje nalog FINA -i za ovrhu nad nepokretnom i pokretnom imovinom ?

robif
26.09.2011., 12:49
Pozdrav svima,imam jedan veliki problem pa mi je svaka pomoc dobro dosla
naime prije 8 godina moja sadasnja supruga uzela je predplatu na 098 (t-com)
ne za sebe nego za neku susjedu.
naravno susjeda je nabila racun i nikad nije platila uplatnice koje je moja zena dobila i dala njoj da plati
i onda se i odselila
Prije jedno 6 godina je dosla ovrsna sudkinja nam u kucu i posto nisu imali sta vrijedno da uzmu odustali su od toga,tako da smo mi mislili da su odustali od toga
i sada iznenadenje danas jave zeni na poslu da je sjela ovrha na placu u visini 38 000 kuna naravno veci dio su kamate
nemogu vjerovati ...
sta da radim ???
zar nije to zastarjelo
pomozite mi hitno..
ima li koji odvjetnik da mi se javi ?
pomaze li sta nekakva zalba

Opaki
26.09.2011., 13:11
ja nemogu vjerovat da ovakvi slučaji još uvijek postoje.... mislim... hočete mi možda biti jamci?
Nema zastare, a kamate su dale svoje, a kad ste prvi put dobili prijedlog za ovrhu trebali ste reagirat, ovako će samo kamate rasti dok ne platite sve.

Stari prdonjo :) - Pa vjerovatno porezna uprava vrši naplatu po poreznom zakonu, i sama ima ovlaštenje da donese rješenje o ovrsi, i tu nema veze sud ni javni bilježnik, ljepo napiši što si dobio i za šta su ti ovrhu napravili, pa ti možda možemo više reći.

File
26.09.2011., 15:10
Prije jedno 6 godina je dosla ovrsna sudkinja nam u kucu i posto nisu imali sta vrijedno da uzmu odustali su od toga,tako da smo mi mislili da su odustali od toga

Ovo je kobna greška, na što se svi uhvate.

Kad dobijete rješenje suda da se ovrha na pokretninama obustavlja, jer iste nisu pronađene i sl., to nikako ne znači da je ovrhovoditelj odustao (i odrekao se) od svoje tražbine, nego samo da ste upravo vi kao dužnici u još većoj gabuli, jer kamate teku i taj vjerovnik ima još 10.godina da čeka bolja vremena, a kamate su mu bolje nego na banci.

robif
26.09.2011., 15:23
Ovo je kobna greška, na što se svi uhvate.

Kad dobijete rješenje suda da se ovrha na pokretninama obustavlja, jer iste nisu pronađene i sl., to nikako ne znači da je ovrhovoditelj odustao (i odrekao se) od svoje tražbine, nego samo da ste upravo vi kao dužnici u još većoj gabuli, jer kamate teku i taj vjerovnik ima još 10.godina da čeka bolja vremena, a kamate su mu bolje nego na banci.

da vjerojatno je tako,no mlad i neiskusan i jos nemas za odvjetnika i onda dodes do ovoga
no sta sad oni hoceju skidati trecinu place a placa je minimalac tako da se to nece otplatiti jos punooo godina posto naravno kamata ide i dalje
pa zar nema nikakve pomoci da se ta kamata smanji ili nesto
zbok 2,3 mjesecna racuna da dode na ovakvu svotu (nemogu vjerovati)

Old fart
27.09.2011., 07:59
Stari prdonjo :) - Pa vjerovatno porezna uprava vrši naplatu po poreznom zakonu, i sama ima ovlaštenje da donese rješenje o ovrsi, i tu nema veze sud ni javni bilježnik, ljepo napiši što si dobio i za šta su ti ovrhu napravili, pa ti možda možemo više reći.

Hvala na trudu ,začudno ali ovrhovitelj je bio prilično pristojan i objasnio ni što trebam napraviti , a da ne budem dio problema nego rješenja.:top:
Inaće ,cijenim tvoje znanje engleskog jezika ,ali ja sam ime avatara , dao na engleskom ,jer ima drugačiju konotaciju nego kod nas , pa prijevod nije neophodan za opću populaciju ,a ja bi ga mogao krivo shvatiti....:amen:

Opaki
27.09.2011., 09:02
Hvala na trudu ,začudno ali ovrhovitelj je bio prilično pristojan i objasnio ni što trebam napraviti , a da ne budem dio problema nego rješenja.:top:
Inaće ,cijenim tvoje znanje engleskog jezika ,ali ja sam ime avatara , dao na engleskom ,jer ima drugačiju konotaciju nego kod nas , pa prijevod nije neophodan za opću populaciju ,a ja bi ga mogao krivo shvatiti....:amen:

sorry :), ja sam ti u tim vodama pa možeš na pm poslat o čemu se radi, jer ovrhovoditelj će uvijek prodat dobru spiku samo da se dug podmiri, mislim u tvom je interesu da se bolje raspitaš ako baš nečeš javno na forumu:mig:

ivan11225
30.09.2011., 18:21
pozdrav. uskoro mi kreće ovrha na trećinu plaće. imam dvije ovrhe. ako sam ja dobro shvatio novci se ne raspoređuju nego ide po redoslijedu (ona banka koja je prva na redu dobiva dok se ne naplati, a onda ova druga. e sad....s obzirom da se radi o većoj svoti koju ću plaćati oko 12 godina otprilike, ova druga ovrha će ući u zastaru. molim da mi netko potvrdi da to tako ide ili ako nije tako da mi netko tko to kuži objasni. ajde pliz

Opaki
30.09.2011., 18:38
neće ući u zastaru, tj hoće ali se lagano to produži, nadam se da si kamate zbrojio jer one stalno idu, i moli da ne promjene sredstvo ovrhe na kuću ili auto.

Smileman
30.09.2011., 18:54
Opaki je u pravu, cim ovi drugi vide da nema naplate pokrenut ce ti ovrhu na imovinu, pokretnu ili nepokretnu. Moj savjet ti je da sam svaki mjesec na ovu drugu partiju uplatis dio duga, tako se zvijer smiruje da te ne napadne svim sredstvima (govorim iz osobnog iskustva)

ivan11225
30.09.2011., 19:31
neće ući u zastaru, tj hoće ali se lagano to produži, nadam se da si kamate zbrojio jer one stalno idu, i moli da ne promjene sredstvo ovrhe na kuću ili auto.

ma vic je u tome da na mene ne glasi ništa, nekretnine nemam, a auto baš i ne mora bit na moje ime. ja ne znam kako bi se onda mogli naplatit? :ne zna:

Opaki je u pravu, cim ovi drugi vide da nema naplate pokrenut ce ti ovrhu na imovinu, pokretnu ili nepokretnu. Moj savjet ti je da sam svaki mjesec na ovu drugu partiju uplatis dio duga, tako se zvijer smiruje da te ne napadne svim sredstvima (govorim iz osobnog iskustva)

a vidiš da je "zvijer" bila pametna mogli su se lijepo sa mnom dogovorit. tražio sam da mi odgode na godinu dana, da za to vrijeme plaćam umanjeno ili tako nešto, a oni nisu htjeli. sad tu neću pisat razloge kako mi se zadesilo svašta odjednom, samo sam trebao odgodu ali moji razlozi za njih nisu valjali. samo trkeljaju po televiziji "dođite u banku, dogovorit ćemo se", a kad dođeš ne j... te ni pol posto. :rolleyes:

Old fart
01.10.2011., 08:45
Da stvarno ,da li se u takvim slučajevima naplaćuje od drugih zaposlenih u obitelji ,npr.supruge ili sina /kćeri ,koji žive u istom kućanstvu...

Opaki
01.10.2011., 09:39
a realno može se ići na polovinu bračne stečevine, al to je onda postupak dokazivanja i tak, znam da može al u praksi zaista neznam koliko je to zastupljeno,

Old fart
01.10.2011., 13:42
Faljen isus i marijo ..:lol: fala OPAKI ,i inaće hvala na savjetima ,došao sam do dogovora :top:

klaudijak
03.10.2011., 08:48
Pozdrav svima,
imam jedan problem/pitanje, pa Vas molim ako znate odgovor, bila bih zahvalna

naime, ja sam obrtnica koja od jednog klijenta ne može naplatiti dug, pa me zanima koji je postupak da predam ovrhu na njegov račun
da li ga moram utužiti, da li moram kod javnog bilježnika, koji dokumenti su mi potrebni i koliko to otprilike košta

Opaki
03.10.2011., 09:13
najbolje odeš kod odvjetnika pa će ti on sve objasnit i napravit.

muppet1111
03.10.2011., 21:55
Pozz, situacija je sljedeca : danas sam dobio postu od javnobiljeznickog ureda (prijedlog o ovrsi) za neplacene racune od mobitela (Cronet iliti Tcom) sa sljedecom specifikacijom :
20.11.2007-162,50
20.12.2007-162,50
20.01.2008-162,50
20.02.2008-162,50
20.08.2008-845,02
---------------------
javni biljeznik - 416,60

u zaglavlju je datum 15.09.2008. Od tog datuma je proslo 3 godine i mjesec dana, napominjem da nakon toga nisam dobio nista, a i ovoga iz 2008 se uopce ne sjecam da sam dobio i ista potpisao. Da li se mogu pozvati na zastaru potrazivanja, s obzirom da je ovo prijedlog od javnog biljeznika i nema nikakvu oznaku od suda, tj, ovo nije rjesenje o ovrsi vec samo prijedlog iz 2008 godine. Hvala svima na pomoci.

Katrin
03.10.2011., 22:04
Nema zastare jer je ovrha pokrenuta na vrijeme, bitan je datum kad je prijedlog zaprimio javni biljeznik. To sto je trebalo 3 godine da stigne do tebe nista ne mijenja. Ukoliko izjavis prigovor tek onda stvar ide na sud.

muppet1111
03.10.2011., 22:38
Članak 241.
Zastara se prekida podnošenjem tužbe i svakom drugom vjerovnikovom radnjom poduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine.

Rok zastare u slučaju prekida
Članak 245.
(1) Nakon prekida zastara počinje teći iznova, a vrijeme koje je proteklo prije prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastaru.
(2) Zastara prekinuta priznanjem od strane dužnika počinje teći iznova od priznanja.
(3) Kad je prekid zastare nastao podnošenjem tužbe ili pozivanjem u zaštitu, ili isticanjem prijeboja tražbine u sporu, odnosno prijavljivanjem tražbine u nekom drugom postupku, zastara počinje teći iznova od dana kad je spor okončan ili završen na neki drugi način.
(4) Kad je prekid zastare nastao prijavom tražbine u stečajnom postupku, zastara počinje teći iznova od dana okončanja toga postupka.
(5) Isto vrijedi i kad je prekid zastare nastao zahtjevom ovrhe ili osiguranja.
(6) Zastara koja počinje teći iznova poslije prekida navršava se kad protekne onoliko vremena koliko je zakonom određeno za zastaru koja je prekinuta.

Prekid zastare je nastupio zahtjevom ovrhe 15.08.2008, zar ne? Nakon toga je ponovno pocela teci zastra koja iznosi godinu dana s obzirom na predmet trazbine (dug za telekom usluge).

Opaki
04.10.2011., 06:01
Na tragu s ovom dostavom kod javnog bilježnika..... meni to tako smrdi na nekakvu muljažu, tj kao što i ovi u prekršajnom sudu vraćaju datum na rješenju da izbjegnu zastaru (provjereno) tako je tu 100% neki dogovr sa JB da vraća datum, mislim da 3 godine nemožeš uručit je čista muljaža.

Gunner1980
04.10.2011., 14:12
E vidis i ja imam slicnu stvar... Rjesenje o ovrsi od strane VIP-a tj odvjetnickog drustva je napravljeno 22.08.2009, a Rjesenje je pravomocno od dana 19.08.2011 (javni biljeznik) s tim da kako javni biljeznik nije mogao ici unatrag u svojim knjigama on je to potpisao tj na pecatu pise "u Zagrebu, dana 30.08.2011". Smrdi mi na namjerno vracanje datuma jer je ako se ne varam za operatere zastara godinu dana..? Ke bi ja sad trebao napraviti..? S tim da mi je ovrha vec pending tj ceka se sad da sjedne ova placa za dan-dva i onda ce mi maznuti pizde sa racuna 1750 kuna (ugrubo)...

Opaki
04.10.2011., 14:32
to znaci da je već davno postalo pravomoćno u tvojem slučaju je kasno za bilo šta, problem je što ja neznam točno kako JB prokužit, tj neznam na koji način vidjet kad je primio podnesak od vipa tj odvjetničkog društva vjerovatno i on ima dostavnu knjigu kad je šta primio, odvjetnik lako vrati datum kad sastavlja prijedlog za ovrhu, u biti čak ne bi bilo loše ovako čisto sastavit državnom odvjetništvu prijedlog za pokretanje kaznenog postupka, pa neka on provjeri navode.

Katrin
04.10.2011., 14:47
Nakon toga je ponovno pocela teci zastra koja iznosi godinu dana s obzirom na predmet trazbine (dug za telekom usluge).

Ne. Obrati paznju i na ostale stavke clanka koji citiras, ne samo na prvi.

Osobno, kao i Opaki sumnjam na antidatiranje kod javnih biljeznika, samo sto to treba i dokazati.

josip yyyy
04.10.2011., 16:51
najbolje odeš kod odvjetnika pa će ti on sve objasnit i napravit.

Poštovani,
zaposlen sam u tvrtki (d.o.o.) i planiram otići kod odvjetnika po savjet i proceduru ali tražim pomoć i ovdje ukoliko netko zna, može me uputiti, objasniti ili dati svoje mišljenje o ovome. :D

Naime, tvrtka(d.o.o.) imala je nepodmiren dug prema dobavljaču(manje od 3 godine, nije zastara) u vrijednosti oko 10.000 kuna. Dobavljač napravi ovrhu i skine sa računapočetkom 2011.godine uz trošak izvršenja i naknadu. Problem nastaje kad opet:504: po istom dugu tokom rujna napravi ovrhu i skine sa računa uz trošak izvršenja i naknadu te kamate. Konataktira sam njegovo računovodstvo i vele da direktor/vlasnik/ bi vratio dio duga ali ne trošak izvršenja, naknadu i kamate te da će biti uplaćeno još danas.

Mogu li ja(d.o.o.) tužiti njegovog odvjetnika, javnog bilježnika ili pravnu osobu zbog malverzacija i zlouporabe položaja te naplate ovrhe nad već "naplaćenom ovrhom" u istoj godini?
Nije neki iznos, više me zanima da mi vrate uzeti iznos nego tužba ali me zabrinjava kako se to rade ovrhe bez upozorenja i bez provjere.:lol:

Što mi je činiti kako da vratim svoj novac? Da li ja sad tražim odvjetnika i pokrećem ovrhu zbog toga što mi je 2 puta napravljena ovrha nad istim dugom? :confused:

Opaki
04.10.2011., 18:45
Tu je bitno utvrdit tko je grešku izazvao, glavni dug, kamate i troškove ovrhe ti mora vratit d.o.o. bez obzira jel su oni krivi ili ne jer to je cisto stjecanje bez osnove, odvjetnik koji ih je zastupao bi trebao vratit odvjetničke troškove koji su neosnovani, a fina troškove provedbe ovrhe, e sad fina ne mora vratit te novce ako nije njihova greška. U biti bitno je da ti znaš da je od tog naplaćenog iznosa duga kod troje završili novci, d.o.o., odvjetnik i fina, sad tko je kriv.... Dosta nezgodna situacija kad je dug podjeljen na troje :)

Dakle ti svakako imaš pravo na puni povrat svih nezakonito skinutih sredstava.

Ja osobno sumnjam u finu.. iz iskustva :)

josip yyyy
04.10.2011., 21:01
Tu je bitno utvrdit tko je grešku izazvao, glavni dug, kamate i troškove ovrhe ti mora vratit d.o.o. bez obzira jel su oni krivi ili ne jer to je cisto stjecanje bez osnove,

Zahvaljujem na odgovoru. :cerek:
Dakle, angažirati odvjetnika, uzeti specifikacije naplata kod Fina i poslovne banke kod koje je ž.r., uzeti konto karticu dobavljača u računovodstvu, te napraviti ovrhu dobavljaču(d.o.o.) za razliku duga jer je navodno dio uplatio danas a dio neće(kamate, fina, odvjetnik/trošak izvršenja). Uzeti punomoć od direktora ili da unaprijed potpiše zahtjev da zastupa tvrtku(d.o.o.) radi povrata sredstava dijela duga.

Da li je ovo dovoljno? Možda još neki savjet ili dokument mi treba da se uštedi na vremenu i da ne dolazim do odvjetnika u više navrata.

Opaki
05.10.2011., 06:00
pa možeš probati i na mirni način ako ide, recimo za zahtjevom za viškom uplačenih sredstava, po meni odvjetnik bi trebao biti zadnje rješenje ako nejde, no dobro ako pametuju ožeži :)

To ti se zove protuovrha.
Eto malo si pročitaj:
http://limun.hr/main.aspx?id=22710&Page=5

lush
05.10.2011., 08:30
dragi moji...molim vas informaciju i po mogućnosti članak koji se odnosi na računanje same zastare.
Da li se zastara računa od datuma dospijeća ili od 1. dana slijedeće godine u kojoj je račun dospio?
Naime, dobila sam presudu za dug za dopunsko iz 2003 godine! S time da je sud 2.12.2006. odbacio zahtjev za ovrhom, i oni su tek 29.01.2010. uložili podnesak i to im je uvaženo !?

Molim vas informaciju o rokovima zastare i koja je apsolutna zastara?
hvala

Opaki
05.10.2011., 09:55
Ako se ne varam 5 godina Vam je zastara za doprinose, 10 apsolutna, gleda se datum dospjeća, ako je zahtjev, prijedlog odbačen onda se ne prekida zastara, medjutim mi neznamo što ste vi sve dobili i o kakvim podnescima je riječ ni da li ste dobro razumjeli sve što se dobili :)

vitas
06.10.2011., 08:04
"Može li se ovrha provesti na stvarima koje pripadaju bračnom drugu?
Da, jer su bračni drugovi sukladno zakonu suvlasnici u jednakim dijelovima svih pokretnina koje se zateknu u njihovoj kući, stanu, poslovnoj prostoriji ili drugoj nekretnini."

Ovako sam našla na http://www.tszg.hr/cro/TSZG/Djelokrug-Suda/Ovrha/Vodic-kroz-ovrsni-postupak/Predmeti-i-svrha-ovrhe

Zanima me ako jedan supružnik vuče dugovanja iz vremena kada brak još nije sklopljen, čak se nisu ni poznavali da li se i tada drugi supružnik može teretiti za te stare dugove?

sasa80
06.10.2011., 21:00
Tu je bitno utvrdit tko je grešku izazvao, glavni dug, kamate i troškove ovrhe ti mora vratit d.o.o. bez obzira jel su oni krivi ili ne jer to je cisto stjecanje bez osnove, odvjetnik koji ih je zastupao bi trebao vratit odvjetničke troškove koji su neosnovani, a fina troškove provedbe ovrhe, e sad fina ne mora vratit te novce ako nije njihova greška. U biti bitno je da ti znaš da je od tog naplaćenog iznosa duga kod troje završili novci, d.o.o., odvjetnik i fina, sad tko je kriv.... Dosta nezgodna situacija kad je dug podjeljen na troje :)

Ja osobno sumnjam u finu.. iz iskustva :)

Opaki, malo ti je kriva logika...

Isključivi krivac je ovrhovoditelj, on je pokrenuo ovrhu koju očito nije smio jer se već naplatio...

Fina samo postupa po rješenju o ovrsi, sukladno zakonu...nije na njima da provjeravaju da li je određen dug već jednom podmiren...ne vidim ni načina na koji bi to oni mogli provjeriti??!!

AnaDel
06.10.2011., 21:24
Pozdrav,

Nisam bila sigurna gdje bi stavila ovaj post, pa se unaprijed ispricavam moderatorima ako mu tu nije mjesto...

Molila bih vas za savjet. Bila sam korisnica obiteljske mirovine i nakon sto mi je to pravo isteklo, Mirovinsko mi je svojom greskom nastavilo isplacivati primanja kroz sljedecih par mjeseci (tijekom 2005). Nakon nekog vremena ( 2006) pozvali su me da ta primanja vratim i u dogovoru s njima pristala sam na obrocno placanje tog iznosa. Platila sam 3 rate, zadnju 2007 g. a kako sam ostala bez ikakvih primanja ostatak tog duga nisam platila. 2009 mi je dosla tuzba sa Opcinskog Gradjanskog suda u Zagrebu na koju sam ja ulozila prigovor navodeci da trenutno nemam sredstava za platiti ostatak duga. Taj prigovor mi ocito nije nista znacio.Tijekom 2011 su mi dolazili (pretpostavljam) pozivi za rociste na sudu medjutim kako sam ja posljednje 2 godine bila van Hrvatske (na skolovanju) ja nista osobno sa suda nisam dobila niti potpisala. Nedavno mi je doslo rjesenje sa suda, u kojem se navodi kako sam ja bila uredno pozvana na raspravu- rociste ali nisam nazocila istoj te kako u roku od 15 dana moram platiti preostali iznos + kamate. Buduci da ja i dalje nemam nikakvih primanja, dug nemogu platiti. Jasno mi je da je sljedeci korak ovrha, ali buduci da nisam vlasnik nikakvih nekretnina i djelim kucanstvo sa sestrinom obitelji, pretpostavljam da ovrha ne bi bila uspjesna za sad. No, znam i da se postupak potrazivanja moze i ponovo pokrenuti a u medjuvremenu kamate ce rasti i rasti....Moje pitanja:
– buduci da se u tom rjesenju navodi da imam pravo na zalbu, dali se meni isplati ulagati tu zalbu na odluku suda - mozda im reci da sam voljna platiti dug cim budem imala primanja, te dali postoji mogucnost da mi zamrznu kamate? Dali mogu ista napraviti sa eventualnom zalbom?...

Hvala vam na pomoci!

Katrin
06.10.2011., 21:33
To sve trebas dogovarati s mirovinskim, ne sa sudom. Zalbu mozes uloziti, ali to ti znaci dodatne troskove (troskove postupka ces isto ti platiti u konacnici). Bilo bi ti u interesu da se nagodis nekako i to sto prije otplatis.

Opaki
07.10.2011., 06:10
Opaki, malo ti je kriva logika...

Isključivi krivac je ovrhovoditelj, on je pokrenuo ovrhu koju očito nije smio jer se već naplatio...

Fina samo postupa po rješenju o ovrsi, sukladno zakonu...nije na njima da provjeravaju da li je određen dug već jednom podmiren...ne vidim ni načina na koji bi to oni mogli provjeriti??!!

pa logika mi je bila zato što je ovrhovoditelj već pokrenuo ovrhu i naplatio, sumnjam da su ponovo po istom dugu novu ovrhu "nakucali", prije da je netko u fini greškom dva puta skinuo ili tako nešto, ili recimo odvjetnik nije obavješten da je dug podmiren pa je ponovo..... ma neznam lupam i ja. Nekako mi to logičnije.

Ma imao sam sa finom vec sto sra..., pa me više ništa ne čudi.

vitas
07.10.2011., 06:42
"Može li se ovrha provesti na stvarima koje pripadaju bračnom drugu?
Da, jer su bračni drugovi sukladno zakonu suvlasnici u jednakim dijelovima svih pokretnina koje se zateknu u njihovoj kući, stanu, poslovnoj prostoriji ili drugoj nekretnini."

Ovako sam našla na http://www.tszg.hr/cro/TSZG/Djelokrug-Suda/Ovrha/Vodic-kroz-ovrsni-postupak/Predmeti-i-svrha-ovrhe

Zanima me ako jedan supružnik vuče dugovanja iz vremena kada brak još nije sklopljen, čak se nisu ni poznavali da li se i tada drugi supružnik može teretiti za te stare dugove?

Ako još nekome treba, od jedne odvjetnice sam čula da ukoliko jedan supružnik ima dugovanja iz vremena prije nego što je brak sklopljen da ukoliko sredstva nisu zajednički trošena da tada drugi supružnik ima pravo prigovora ukoliko dođe do ovrhe.. tj da se drugog supružnika u pravilu ne bi moglo teretiti za nešto s čim nema veze

v3eka
07.10.2011., 15:48
danas sam preuzela u pošti riješenje o ovrsi t-mobile-a
na samom Ovršnom prijedlogu je datum 19.10.2007.
na Riješenju o ovsi od strane javnog bilježnikaa datum je 05.11.2007.
molim vas recite mi može li se u ovom slučaju govoriti o ikakvoj zastari?!!

Katrin
07.10.2011., 15:54
To ovisi o datumu dospjeca racuna za koje se pokrece ovrha. Sve vec objasnjeno, procitaj barem zadnjih par stranica teme.

v3eka
07.10.2011., 16:02
To ovisi o datumu dospjeca racuna za koje se pokrece ovrha. Sve vec objasnjeno, procitaj barem zadnjih par stranica teme.

ma evo čitam pa ne kužim.... :confused:
računi su za 12.mj 2006. i 1.2.3.4. i 9. mj (iako mi ovaj 9.mj nikako nije jasan) 2007. god?

Katrin
07.10.2011., 16:42
U tom slucaju je ovrha pokrenuta na vrijeme i nema zastare.

komutator
07.10.2011., 17:32
ma evo čitam pa ne kužim.... :confused:
računi su za 12.mj 2006. i 1.2.3.4. i 9. mj (iako mi ovaj 9.mj nikako nije jasan) 2007. god?

Karin je sto posto u pravu, ali recite mi molim vas, kako to da se prijedlog za ovrhu podnosi na racun za 9. mjesec 2007. godine vec nakon 19? dana, tj. 19.10. firma podnosi racun za ovrhu??? I javni biljeznik nakon par danase donese rjesenje o ovrsi? Koje stoji kod njega u ladici i bude uruceno nakon 4 godine?

Zar treba veci dokaz od toga da je taj javni biljeznik antidatirao rjesenje???

Disclaimer: Na strani sa firme, racuni se trebaju placati na vrijeme i u potpunosti. Ako ih se ne moze placati, ne treba ugovarati usluge.

v3eka
07.10.2011., 20:54
Karin je sto posto u pravu, ali recite mi molim vas, kako to da se prijedlog za ovrhu podnosi na racun za 9. mjesec 2007. godine vec nakon 19? dana, tj. 19.10. firma podnosi racun za ovrhu??? I javni biljeznik nakon par danase donese rjesenje o ovrsi? Koje stoji kod njega u ladici i bude uruceno nakon 4 godine?

Zar treba veci dokaz od toga da je taj javni biljeznik antidatirao rjesenje???

Disclaimer: Na strani sa firme, racuni se trebaju placati na vrijeme i u potpunosti. Ako ih se ne moze placati, ne treba ugovarati usluge.

e to meni nije jasno!!!!?!!!
ma nisam htjela o problemuna dugo i široko ali...
ja ugovor potpisala nisam ali te god sam dokumente izgubila to je jedino s čime ovo mogu povezati:(
kako to dokazati, kome se obratiti:ne zna:
jedino što mi preostaje je dooobro se raspitati kako zaštiti račun na koji primam porodiljnu naknadu još evo 2 mj jer u suprotnom...kako dalje:ne zna:
ja niti jednu obavijest,pismo, ništa-ništa prije ovoga nisam primila:confused:

damjan00
08.10.2011., 06:18
mama mi želi dati punomoć na štednu knjižicu a imam ovrhu od HRT dali joj mogu skinuti sa računa

Opaki
08.10.2011., 07:03
ne

prava_plavusa
08.10.2011., 09:55
2007 sam potpisala DZO na dvije godine sa jednom osigurateljnom kućom i to osiguranje platila za jednu godinu u cijelosti. Nisam bila zadovoljna uslugama osiguranja i nisam htjela produžiti tj. nisam uplatila za slijedeću godinu i kada me je zastupnica kontaktirala (mjesec dana prije nego sto je druga godina trebala biti uplaćena, da me podsjeti) rekla sam joj da nemam namjeru produžiti jer nisam bila zadovoljna i nisam više koristila njihove usluge tj. nisam obavljala preglede u klinici s kojom oni imaju ugovor. Međutim oni su se i dalje povremeno javljali tvrdeći da im moram platiti i da oni sad imaju štetu što sam ja odustala iako ponavljam ja nisam koristila usluge koje nisam platila dakle štete nema s moje strane gledišta. Neki dan u banci bankar mi onako usput spomene:"Imate blokadu računa, znate to?" I u fini saznam da su mi oni sjeli na račun i traže sav iznos za drugu godinu "osiguranja" sa kamatama i sudskim troškovima itd., uglavnom cifra je lihvarska.:503:
Zanima me ima li me za DZO netko pravo prisiljavati na osiguranje i da li sam imala pravo odustati na pola puta ili zaista imaju zakonske ovlasti da sve traže unazad i blokiraju mi račun.
Ima li kave pravne osnove da ih tužim hanfi za ovakav bezobrazluk?
Molim lijepo da mi odgovori netko tko zna nešto o osiguranju i ovom pravnom problemu.
HVALA!

Katrin
08.10.2011., 10:17
Potpisala si ugovor na dvije gopdine i onda si nakon godinu dana jednostavno odlucila da vise neces placati. To tako ne ide. Preuzela si obvezu i duzna si ju izvrsiti onako kako pise u ugovoru, a kao nisi zadovoljna raskinuti ugovor. Ne mozes samo prestati placati... naravno da ce ti sjesti ovrha i naravno da se imaju pravo naplatiti.

prava_plavusa
08.10.2011., 13:01
Ja sam njima rekla da želim raskinuti ugovor još prvi puta kada me zastupnica zvala, mjesec dana prije nego što je trebalo uplatiti drugu godinu a oni za to nisu htjeli niti čuti, spominjali su samo svoje gubitke time što bi ja odustala i drugo ih nije zanimalo. Kako sam ja jednostrano mogla raskinuti ugovor?

Opaki
08.10.2011., 18:54
E da prijavite za antidatiranje javnog bilježnika državnom odvjetništvu, čisti element kaznenog djela. I to se može provjerit i dokazat. Provjerio sa jednim zamjenikom :)

sasa80
09.10.2011., 13:39
To je nemoguće za dokazati...
Ja sam vidio brdo rješenja o ovrsi koja su datirana na isti dan kad je rješenje i zaprimljeno...ne vidim ništa sporno u tome...
Sama činjenica da je rješenje doneseno 2007., a tek sada dostavljeno također nije ništa čudno, radi se o odvjetničkim i bilježničkim uredima koji imaju nekoliko stotina tisuća ovršnih predmeta i lako se dogodi da se neki konkretan predmet u jednom od ta dva ureda zagubi i onda ispliva za 2-3 godine...vjeruj mi, provjereno u praksi ;)

Opaki
09.10.2011., 14:17
daj molim te tu na forumu svaki drugi ima datum vraćen...., u biti jednostavno se provjeri JB knjiga koja je javna isprava i koja mora bit vođena po kronološkom redu, ma ja bi otišao kod državnog odvjetnika zaista me ništa ne košta :).

sasa80
09.10.2011., 22:07
Kako to misliš da "svaki drugi ima datum vraćen"??!!

Meni se čini da daješ olako izjave o nečemu što ti garantiram da ne možeš dokazati...

Evo ja konkretno svakodnevno surađujem s 10-ak jb ureda i ni jedom od njih ne pada na pamet da antidatiraju prijedlog za ovrhu...

Pa nisu ludi, zbog neke ovrhice za račun za mobitel ili telefon ugrožavati cijeli ured...

Scarpeta
10.10.2011., 11:14
dan,pitanje : kad je ovrha naplaćena u cijelosti,da li kad idem odblokirati račun moram dat keš onih 200 i nešto kn,ili fina može to uzet sa računa pošto sam u plusu? hvala

Opaki
10.10.2011., 11:19
dan,pitanje : kad je ovrha naplaćena u cijelosti,da li kad idem odblokirati račun moram dat keš onih 200 i nešto kn,ili fina može to uzet sa računa pošto sam u plusu? hvala

Oni su ti taj iznos dodali odma na dug po rješenju o ovrsi kad im je ovrha stigla u finu na provedbu, tako da ti je to već skinuto sa računa, i nemožeš ti odblokirati račun već samo ovrhvoditelj ili sama fina čim skine cjelokupni iznos po ovrsi.

Scarpeta
10.10.2011., 11:27
ok,već 2 tj mi je račun u plusu i ovrha je isplaćena al račun je još blokan..tream otić u finu,jel tak?

edit : i kaj se ne plaća posebno fini to da odblokiraju račun? ,sori,malo sam zblesirana danas ;)

komutator
10.10.2011., 11:27
Kako to misliš da "svaki drugi ima datum vraćen"??!!

Meni se čini da daješ olako izjave o nečemu što ti garantiram da ne možeš dokazati...

Evo ja konkretno svakodnevno surađujem s 10-ak jb ureda i ni jedom od njih ne pada na pamet da antidatiraju prijedlog za ovrhu...

Pa nisu ludi, zbog neke ovrhice za račun za mobitel ili telefon ugrožavati cijeli ured...

Ne bih se kladio da se radi o "jednoj ovrhici", radi se o milijunskom poslu. Ovrhe za mobilne operatere i televiziju su nešto o čemu svi javnobilježnički i odvjetnički uredi sanjaju, nešto poput zgoditka na lutriji.

Uostalom, kako je rečeno, stranka u postupku bi trebala imati pravo doći do javnog bilježnika i uvjeriti se da su njeni pairi zavedeni kronološki, uredno, bez ispravki i precrtavnja, zar ne?

Ispravite me ako griješim :-). Nadam se da neću imati potrebu to provjeravati, ali vjerujte mi, ako budem imao, sigurno ću to zatražiti.

Opaki
10.10.2011., 11:45
ok,već 2 tj mi je račun u plusu i ovrha je isplaćena al račun je još blokan..tream otić u finu,jel tak?

edit : i kaj se ne plaća posebno fini to da odblokiraju račun? ,sori,malo sam zblesirana danas ;)

obrati se ovrhovoditelju da ti odblokira račun ako je dug naplačen putem ovrhe.

sasa80
10.10.2011., 21:19
Ne bih se kladio da se radi o "jednoj ovrhici", radi se o milijunskom poslu. Ovrhe za mobilne operatere i televiziju su nešto o čemu svi javnobilježnički i odvjetnički uredi sanjaju, nešto poput zgoditka na lutriji.

Uostalom, kako je rečeno, stranka u postupku bi trebala imati pravo doći do javnog bilježnika i uvjeriti se da su njeni pairi zavedeni kronološki, uredno, bez ispravki i precrtavnja, zar ne?

Ispravite me ako griješim :-). Nadam se da neću imati potrebu to provjeravati, ali vjerujte mi, ako budem imao, sigurno ću to zatražiti.

Između ostaloga, bavim se i takvim "ovrhicama" i garantiram ti da kod javnog bilježnika u spisu sve štima.

Ti imaš itekako pravo otići u ured jb-a i zatražiti uvid u spis, to je tvoje pravo kao stranka u postupku.

Eto ti prilike da dokažeš kako muljaju ako si tako siguran, iako ti ja garantiram da će sve biti ko po špagi...

dady
11.10.2011., 07:28
:confused:Evo i ja sam zaglibio u fini kao i mnogi građani u mom slučaju se radi o tom da mi se uzima 1/3 place i putni trošak pa bih molio nekoga s iskustvom da mi malo pojasni ovu situaciju.......radi se o tom da bi mi fina trebala uzimati 1/3 plaće što bih ja mogao podniti dapače želim se izvući iz minusa ali radi se i o tom da mi se uzima i putni trošak koji iznosi 1000 kn.i to mi nije više 1/3 nego 2/4 onda meni ostaje od svega 2000 kn.i isto toliko i fini.u firmi u kojj radi sam se raspitivao ali oni mi tvrde da putni trošak mora biti uplaćivan na blokirani račun kao i 1/3 plaće.....sad ne znam što da radim imam 3 dijece,svaki dan putujem 50 km na posao i nazad,supruga n e radi ima porodiljnu naknadu još nekoliko mijeseci.

evo primjer obračuna plaće:

bruto:4,433,38
doprinosi mio 1 stup.665,01
doprinosi mio 2 stup.221,67

neto:3,546,70
prijevozni troškovi 990,00
neto+naknade 4,536,70

i na kraju to izgleda ovako:
obustave:2,364,46
za isplatu:2,172,24

dali ovo ima logike,dali se ovdije može nešto napraviti.jer ovo nikako nije 1/3 plaće....molim za savijet.hvala:ne zna

Biological
11.10.2011., 11:09
Par brzopoteznih - mama je dobila poziv od Građanskog suda u Zagrebu, American Express je tuži.

1) Prva dva puta nije bila u mogućnosti preuzeti poziv, sad još nije stigao. Koliki je vremenski razmak između slanja poziva? To nam je bitno jer joj poziv stiže na adresu na kojoj ne boravi stalno. Koliko nakon preuzimanja poziva počinje postupak, odnosno, koliko dana ima da se pojavi pred sudom?

2) Postoji li ikakva mogućnost da se na sudu dogovori reprogram duga jer ona više nije klijent Amexa? Ona nema ništa za pljendibu - dobila je dopis u kojem stoji da će se vjerovnik naplatiti iz imovine općenito.

kokoshka
12.10.2011., 21:14
neki dan sam dobila prijedlog za ovrhu od javnog bilježnika u kojoj su mi naplaćene svakojake bedastoće.

nije mi prvi put da dobivam ovako nešto od jb, ali je prvi put da su mi naplaćene neke stavke koje nikad prije (u drugim postupcima) nisu bile pa mi sad nije jasno zasto ovdje je.

iznos spora iznosi 809kn, a jb mi je jos naplatio i:
- sastav ovršnog prijedloga: 250kn
- pdv: 57,50kn
- materijalni trošak: 40kn
- pribava klauzule pravomoćnosti i ovršnosti: 250kn
- pdv: 57,50kn
- sastav prijedloga radi dostave rješenja o ovrsi sudionicima u postupku ovrhe: 125kn
- pdv: 28,75kn
- jb nagrada: 80kn
- pdv: 18,40kn
- klauzula pravomoćnosti i ovršnosti: 30kn
- pdv: 6,90kn
- trošak dostave: 11,30kn
- pdv: 2,60kn

ovime se iznos za plaćanje povećao na 1766kn :eek:

za javnobilj.nagradu kuzim,ok,to mi uvijek naplate, ali ovo ostalo? mogu li ja uloziti zalbu na to ili kaj, moram platiti? pliz, ako netko zna iz prve ruke nek javi,nije bas da imam vremena zezat se da mi ko zna jos kaj naplate.

i da, racun mi je blokiran,nezaposlena sam i vec dugo nemam nikakvih redovitih primanja, a nemam ni vlastite imovine. ako se to tako u narednih godinu dana recimo nastavi, sto se dogada? idem u zatvor, kaj?

sivkić
13.10.2011., 08:19
Dobio sin papir za ovrhu za neplaćanje poreza na auto 200 kn i ovrha cca 22o kn.Na papiru piše da FINA napravi svoje a dobio je i dvije uplatnice.Šta sada?Platit ili će FINA skinut s računa?

Opaki
13.10.2011., 08:41
Dobio sin papir za ovrhu za neplaćanje poreza na auto 200 kn i ovrha cca 22o kn.Na papiru piše da FINA napravi svoje a dobio je i dvije uplatnice.Šta sada?Platit ili će FINA skinut s računa?

Neka bolje plati, prije, dok fina nije uvela vlastite troškove provođenja ovrhe zapravo ti je bilo svjedno, platio ili ti fina skinula, jednom kad je rješenje o ovrsi doneseno ne možeš više izbjeći troškove ovrhe, a to konkretno što tebe buni je da se rješenje donosi u više primjeraka, pa ako ne platiš u roku od 8 dana isti takav primjerak rješenja će biti dostavljen fini, koja će postupit po nalogu iz rješenja, taj dio u rješenju o fini se tebe ne tiče konkretno :)

sivkić
13.10.2011., 10:28
Ok.Hvala.Kad su već napisali stranicu i pol sa navođenjem svih mogućih i nemogućih zakona i propisa mogli su stavit i jednu rečenicu da ukoliko se sve ne plati u roku 8 dana od primitka rješenja ide ovrha po računau.Zašto da bude jednostavno kad može komplicirano.Kao da ljudima nije jasno što nisu platili.Platit će.

keko357
14.10.2011., 10:14
Molim pomoć.
Prije 5-6 godina bio sam jamac. dobio sam 2. opomenu od Hypo banke (2700 Eura). Radim u državnoj firmi i imam oko 5000 plaće i kredita stambenog oko 2300. Na meni je još obrt, auto na obrtu. Dužnik i 2. jamac nemaju ništa šta da radim.

Opaki
14.10.2011., 10:59
Molim pomoć.
Prije 5-6 godina bio sam jamac. dobio sam 2. opomenu od Hypo banke (2700 Eura). Radim u državnoj firmi i imam oko 5000 plaće i kredita stambenog oko 2300. Na meni je još obrt, auto na obrtu. Dužnik i 2. jamac nemaju ništa šta da radim.

na ženu auto ili bolje na nekog iz rodbine, i nešto sitno će ti skidat još sa plaće, i to je to. :)

PYLI
14.10.2011., 21:34
imam pitanje..prije godinu dana sam zaredala 4 kazne za parkiranje i nisam ih platila. slali su mi opomene al sam ja sve bacala uredno u smeće. jučer mi je gamad poslala pisamce u kojem piše da su se odvjetnici poigrali sa time i da u 3 dana moram platiti parkingu na žiro račun 570kn i još troškove odvjetnika 300 i nešto. ili će oni u protivnom tjerat parnicu dalje i učinit sve da se lova "izvuče" od mene. koji smradovi... šta napravit? platit ili? ima ko sličnih iskustava? dal slučaj može otići u zastaru ili će mi fino sjest na plaću i skinut par somova? :eek:

sasa80
14.10.2011., 23:21
Molim pomoć.

Sa place ti ne mogu nista skinuti jer ti rata kredita prelazi 1/3...
Auto ti moze ici na prodaju, ali to ce im biti zadnja opcija...
Najveci problem ti je racun obrta, ako ti dode ovrha na finu, zablokirat ce ti putem OIB-a i taj racun i skinut sve sto imas na njemu...

bobanzvone
15.10.2011., 08:39
Ovako, imam situaciju da mi je jedan davatelj usluge tv/internet preko odvjetnika i biljeznika pokrenuo ovrsni postupak...ali malo su zakasnili pošto od 10 stavki na računu za koji me terete za 7 stavki prošlo zakonsko vrijeme za pokretanje ovršnog postupka a to je godinu dana od izdavanja računa. Ostale 3 stavke su 30-ak kn neke kamate (ni oni neznaju što je to) + oprema 350kn cca.
E sad u čemu je stvar..Ja sam pisao žalbu u zakonskom roku, nazvao taj odvjetnički ured, oni priznaju moju žalbu i zastaru za stavke koje sam naveo, problem je u tome što mi je žena bahato objasnila da sa povratom opreme koji sam napravio automatski priznajem ukupan dug od cca 3000 kn skupa sa troškovima za koje me terete.

Ja u žalbi nisam negirao dug prema njima nego sam se pozvao na zastaru što po zakonu imam pravo, opremu sam vratio(350kn), a tih 30kn kojih ostaje za platit takoder je upitno ako su to penali vezani sa stavke iz zastare.

Sad me zanima...
Da li je istina da sud povrat opreme tretira kao prihvat cjelokupnog duga jel ona kaze da sam s tim platio dio duga i da će me sad utužit za sve skupa(koliko znam povrat opreme ne prekida zastaru) e da i naglasila je da je bolje da im platim sve makar na rate inače ću na sudu puno gore proći inače to je ono famozno odvjetničko društvo koje je svako malo po novinama

Opaki
15.10.2011., 09:00
Ti si prvi koji čujem da je ikad vratio opremu, a koja žena ti je objasnila, tvoja žena ili ona u odvjetničkom uredu kad kažeš da ti priznaju dug, nekužim ?

bobanzvone
15.10.2011., 09:11
Ti si prvi koji čujem da je ikad vratio opremu, a koja žena ti je objasnila, tvoja žena ili ona u odvjetničkom uredu kad kažeš da ti priznaju dug, nekužim ?

ne, u odvjetničkom uredu mi je rekla da sa vraćanjem opreme prihvaćam cjelokupni dug iako je ovrha pokrenuta van zakonskog roka, opremu sam vratio čim sam mogao uć u stan u kojem je bila,ponavljam da dug ne poričem, a opremu sam uredno vratio(router i kablove).
Da opet naglasim da je na cijelom računu koji sam duzan jedino ovrha na opremu i tih 30 kn nekih kamata pokrenuta u roku godinu dana od izdavanja računa sa njihove strane.

Da i nakon što sam uputio pismeni prigovar u zakonskom roku, žena mi nudi plaćanje na rate da izbjegnem sud, mislim malo čudno.
Nisam neki pravni mag ali logički razmišljam da nema sanse da mi to naplate ako ne igra korupcija na sudu.

Opaki
15.10.2011., 09:24
iskreno nisam siguran da li je prekid zastare vraćanjem opreme, vrlo moguće da ti žena i dobro kaže, jer je ta oprema njihova imovina i vraćanjem nje ti si vratio i ono što si morao tj ono što si im bio dužan, nisam siguran, u biti velika greška što si išao vraćati tu opremu prvenstveno što se to u pravilu ne vraća, ne zato što meni treba osobno, već zato što jednostavno nitko ne mari zato i sad si si iskoplicirao....
Također plaćanje na rate prekida zastaru... možda te muljaju. Možda ti netko više kaže.

bobanzvone
15.10.2011., 09:31
iskreno nisam siguran da li je prekid zastare vraćanjem opreme, vrlo moguće da ti žena i dobro kaže, jer je ta oprema njihova imovina i vraćanjem nje ti si vratio i ono što si morao tj ono što si im bio dužan, nisam siguran, u biti velika greška što si išao vraćati tu opremu prvenstveno što se to u pravilu ne vraća, ne zato što meni treba osobno, već zato što jednostavno nitko ne mari zato i sad si si iskoplicirao....
Također plaćanje na rate prekida zastaru... možda te muljaju. Možda ti netko više kaže.

Oprema je u njihovom vlasništvu i plaćaš najam na opremu, Znači da je njihova. Ja od duga nisam platio recimo 6 računa koja su otišla u zastaru, nakon toga su mi izdali račun za kamate koji nije otišao u zastaru na 39,00 kn i nakon toga su mi izdali račun na 340,00 kn za opremu koju nisam vratio. Taj račun nije u zastari. Ja sam sada pisao prigovor na zastaru, a opremu vratio. Prigovor je bio za račune koji su u zastari. Nije mi jasno zašto bi povratom opreme pristao na prekid zastare, kada račun za opremu ni nije u zastari. Nadam se da sam sada malo detaljnije objasnio problem.

Opaki
15.10.2011., 09:44
Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.
(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

bobanzvone
15.10.2011., 09:59
Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.
(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

Što ja nisam napravio, jedino se odvjetnica poziva na to da će na sudu sudac vraćanje opreme tumačit kao dio otplate duga.:ne zna:
Ali i uz sve to povrat opreme i ta stavka nije bila predmet mog prigovora pošto ne ulazi u stavke koje su u zastari. A ja se pozivam na zastaru.

veta
15.10.2011., 13:45
Pozdrav svima!

Molila bih ako netko zna ishode sa suda kada su ovršenici uložili prigovor na visinu troškova ovrhe.

Nama je stiglo Rješenje o ovrsi od javnog bilježnika,prijedlog za ovrhu dalo je jedno komunalno poduzeće putem odvjetničkom uredu kojem je dalo punomoć.
Stoga naš dug je sa zateznim kamatama 399,18 kn dok su troškovi ovrhe se popeli na 1306,26 kn.

Kako se radi o većem komunalnom poduzeću ,a dugu male vrijednosti smatramo da nije bilo potrebno angažiranje odvjetničkog ureda ,već da su to mogli pravnici dotičnog poduzeća sami pokrenuti tako da bi troškovi ovrhe iznosili zapravo iznos za javnobilježničku nagradu i troškove,što bi bilo puno manji iznos od sadašnjeg.Ne znam kako to nije regulirano u Zakonu,nego se dozvoljava da se legalno pljačka. Zbog toga bismo izjavili Prigovor.

Ako netko ima neki savjet ili saznanje, ima li to smisla,i hoćemo li uspjeti da sud sreže ovako visoke troškove ovrhe. Ne bih željela da se sudimo i da na kraju moramo platiti i troškove ovrhe u potpunosti i još dodatne troškove vezane uz Priogovor i Sud.

Zahvaljujem na svakom odgovoru.

Opaki
15.10.2011., 16:46
nemate apsolutno nikakve elemente za prigovor, to hoće li je poduzeće samo voditi postupak ovrhe ili angažirati odvjetnika je čista stvar slobodne volje.

kokoshka
15.10.2011., 21:21
pliz, pliz, moze meni netko odgovoriti? :moli:

Opaki
16.10.2011., 08:19
po meni moš sjest i plakat, u zatvor nečeš, a zaračunati troškovi su mislim ok, dug će sa vremenom rast dok ga neplatiš.

Katrin
16.10.2011., 08:41
pliz, pliz, moze meni netko odgovoriti? :moli:

Ako postupak ide na sud, a ne zavrsava pravomocnoscu rjesenja jb, mozete pobijati trosak klauzula pravomocnosti i ovrsnosti. Neki suci to i sami odbiju kad racunaju trosak.

JoZoFX
16.10.2011., 14:50
Jedno pitanje vezano za Ovrhu.
Koliko opomena salje odvjetnicko drustvo prije nego sta pokrene postupak ovrhe? 1 ili 2?

Katrin
16.10.2011., 15:36
Mogu oni poslati i 10 ako hoce. U principu od odvjetnika stigne prijedlog za ovrhu, ne opomena.

drot13
16.10.2011., 17:56
imam pitanje..prije godinu dana sam zaredala 4 kazne za parkiranje i nisam ih platila. slali su mi opomene al sam ja sve bacala uredno u smeće. jučer mi je gamad poslala pisamce u kojem piše da su se odvjetnici poigrali sa time i da u 3 dana moram platiti parkingu na žiro račun 570kn i još troškove odvjetnika 300 i nešto. ili će oni u protivnom tjerat parnicu dalje i učinit sve da se lova "izvuče" od mene. koji smradovi... šta napravit? platit ili? ima ko sličnih iskustava? dal slučaj može otići u zastaru ili će mi fino sjest na plaću i skinut par somova? :eek:

Podebljao sam ključne riječi. Nema smisla raspravljati u tom smjeru, samo bih ti rekao da imaš malo krivi stav.:ne zna:

Što se tiče realnog problema (plaćanja), kad-tad ćeš platiti, jer oni tjeraju sve te kazne do kraja. Nije im bitno koliko će to trajati, a tebi rastu troškovi. Na kraju će ti sjesti na plaću/imovinu i naplatiti se. savjet - nazovi i dogovori plaćanje na rate ili nešto slično (može se dogovoriti).:top:

sivkić
17.10.2011., 06:48
Nama je stiglo Rješenje o ovrsi od javnog bilježnika,prijedlog za ovrhu dalo je jedno komunalno poduzeće putem odvjetničkom uredu kojem je dalo punomoć.
Stoga naš dug je sa zateznim kamatama 399,18 kn dok su troškovi ovrhe se popeli na 1306,26 kn.

Kako se radi o većem komunalnom poduzeću ,a dugu male vrijednosti smatramo da nije bilo potrebno angažiranje odvjetničkog ureda ,već da su to mogli pravnici dotičnog poduzeća sami pokrenuti tako da bi troškovi ovrhe ..

Kako narod ne j..e previše opomene i ne plaća dok ne dođe papir za ovhu od bilježnika i odvjetničkog ureda je jedan od razloga zašto se isti angažiraju.Drugi je da se računi plaćaju na vrijeme i treći da još netko zaradi na narodu.Plati dug komunalcu odmah da završiš ovrhu a pisarskoj gospodi plati kasnije-jednom po jednom (iskustvo).

Kuzerica
17.10.2011., 08:38
Ako stigne od javnog biljeznika da li se jos ceka od odvj.drustva da stigne isto :nezna:

Cisto me interesira :D

sivkić
17.10.2011., 08:59
U tome od bilježnika piše da ga je angažiralo to i to odvjetničko društvo za taj i taj predmet.

File
17.10.2011., 15:21
...... smatramo da nije bilo potrebno angažiranje odvjetničkog ureda ,već da su to mogli pravnici dotičnog poduzeća sami pokrenuti tako da bi troškovi ovrhe iznosili zapravo iznos za javnobilježničku nagradu i troškove,što bi bilo puno manji iznos od sadašnjeg.Ne znam kako to nije regulirano u Zakonu,nego se dozvoljava da se legalno pljačka. Zbog toga bismo izjavili Prigovor.
.

Zašto bi to pravnici toga komunalnog poduzeća trebali sami pisati? Po kojoj to logici?:ne zna: Samo da bi vama bio manji dug.

Ne plaćate svoje račune u roku i još bi vam to komunalno poduzeće trebala izlaziti u susret i nastojati da vam budu što manji troškovi.

I zašto bi to bila pljačka? :ne zna: Da redovito podmirujete račune, ne bi ni postavljali ovakva pitanja.:kava:

sivkić
17.10.2011., 16:37
Po normalnoj kogici jer su pravnici pa znaju pravo.Onih par rečinica kojem daju dozvolu bilježniku da provede ovrhu bi mogli znat napisat.Tim više jer njihove službe službe moraju prikupit ionako sve relevantne dokumente da bi se znalo tko je koliko potrošio i što je i što nije platio.Služe u firmi kao fikus iz vremena socijalizma-neka svi budu zaposleni.Ionako je dovoljno da slože jedan dopis a ostalo da rade tajnice ili drugo administrativno osoblje.A kako bi ostalo vremena za lavice i komentare sapunica?

Za račune si u pravu.Uplatnica-opomena-opomena-opomena pred ovrhu-ovrha.Dovoljno upozorenja ali se narod ne mora oderat ili ide "Kad neće brdo Muhamedu onda će Muhamed brdu".

mirrim9
17.10.2011., 17:19
Trebam ponoć !!
danas sam primio ovršni postupak od strane "ODVJETNIĆKO DRUŠTVO"KOJE JE OPUNOMOĆENIK STRANKE KOJA POTRAŽUJE, u svezi ovršnog postupka koji se vodi temeljem riješenja o ovrsi pos posl.br. ovrv-41534/06 i ovrv-41907-06. pri tome istiću da je riješenje o ovrsi određeno na cjelokupnoj imovini.... papir tj kako oni kažu, nazivaju: predmet: ovršni postupak koji koji sam primio je elektronski bez pećata samo s optpisom odvjetnika u crno bijeloj tehnici.??

međutim nikada nisam prisustvovao nikakvom suđenju, nisam dobio nikakvu presudu o ovrsi, nikada mi nije nista poslato od strane suda i nikoga....neznam ni kada je pravomoćna ovrha donešena ni kada je pokrenut pravnipostupak....

te me pozivaju da na raćun ostećenog uplatim troškove, dugovanje i zatezne kamate....

zanima me:- dali su pravo vremeno podnjeli zahtijev o ovrsi i kako to saznat? koliki je zakonski rok o tome?
- kada je nastupila pravomoćnost ovrhe?
- kada možda nastupa zastara o potraživanju ovrhe? zakonski po ovome postupku ako je sve zakonski naprevljeno.( postupak , dostava itd)
- dali postoji kakva druga mogučnost u ovome predmetu??

HVALA !!!!

File
17.10.2011., 17:50
Prije postanja pročitati pravila foruma.
Nema potrebe isto pitanje postavljati na 3 različite teme, posebno ne na stare i neaktivne teme.

RinaRea
17.10.2011., 19:19
Ovako, imam situaciju da mi je jedan davatelj usluge tv/internet preko odvjetnika i biljeznika pokrenuo ovrsni postupak...ali malo su zakasnili pošto od 10 stavki na računu za koji me terete za 7 stavki prošlo zakonsko vrijeme za pokretanje ovršnog postupka a to je godinu dana od izdavanja računa. Ostale 3 stavke su 30-ak kn neke kamate (ni oni neznaju što je to) + oprema 350kn cca.
E sad u čemu je stvar..Ja sam pisao žalbu u zakonskom roku, nazvao taj odvjetnički ured, oni priznaju moju žalbu i zastaru za stavke koje sam naveo, problem je u tome što mi je žena bahato objasnila da sa povratom opreme koji sam napravio automatski priznajem ukupan dug od cca 3000 kn skupa sa troškovima za koje me terete.

Ja u žalbi nisam negirao dug prema njima nego sam se pozvao na zastaru što po zakonu imam pravo, opremu sam vratio(350kn), a tih 30kn kojih ostaje za platit takoder je upitno ako su to penali vezani sa stavke iz zastare.

Sad me zanima...
Da li je istina da sud povrat opreme tretira kao prihvat cjelokupnog duga jel ona kaze da sam s tim platio dio duga i da će me sad utužit za sve skupa(koliko znam povrat opreme ne prekida zastaru) e da i naglasila je da je bolje da im platim sve makar na rate inače ću na sudu puno gore proći inače to je ono famozno odvjetničko društvo koje je svako malo po novinama

Ne, nije istina. A to što su oni tvojom uplatom zatvorili zastarjelo dugovanje treba riješiti. Ja sam uspjela i to u Poglavarstvu mog grada. :)

Podnio si žalbu sudu u zakonskom roku? Naznačio na uplatnici da plaćaš opremu?
Kamate su u zastari ukolio se odnose na zastarjelo dugovanje.

Drugo boldano-što znači da će te tužiti za sve skupa? Nisu li već?

Ako si predao žalbu na sud čekaj raspravu i rješenje.

Oprema je u njihovom vlasništvu i plaćaš najam na opremu, Znači da je njihova.
Ja od duga nisam platio recimo 6 računa koja su otišla u zastaru,

nakon toga su mi izdali račun za kamate koji nije otišao u zastaru na 39,00 kn i

nakon toga su mi izdali račun na 340,00 kn za opremu koju nisam vratio. Taj račun nije u zastari. Ja sam sada pisao prigovor na zastaru, a opremu vratio. Prigovor je bio za račune koji su u zastari. Nije mi jasno zašto bi povratom opreme pristao na prekid zastare, kada račun za opremu ni nije u zastari. Nadam se da sam sada malo detaljnije objasnio problem.

Evo sad vidim da si pisao prigovor i čekaj rješenje, a bez obzira što ti je račun kamata u roku i one su u zastari čim je glavno dugovanje.

P.S.-hvala moderatoru, tko mi je kriv kad čitam unazad

Kako se radi o većem komunalnom poduzeću ,a dugu male vrijednosti smatramo da nije bilo potrebno angažiranje odvjetničkog ureda ,već da su to mogli pravnici dotičnog poduzeća sami pokrenuti tako da bi troškovi ovrhe iznosili zapravo iznos za javnobilježničku nagradu i troškove,što bi bilo puno manji iznos od sadašnjeg.Ne znam kako to nije regulirano u Zakonu,nego se dozvoljava da se legalno pljačka. Zbog toga bismo izjavili Prigovor.

A možda poduzeće nema pravnu službu za takve naplate, ili kao kod nas pravnik nema položen državni i ne može nas zastupati na sudu.

bobanzvone
17.10.2011., 21:15
...
Hvala na odgovoru, znači tehnika zastrašivanja protivnika:D budem čekao poziv na sud:)

RinaRea
18.10.2011., 08:04
zanima me:- dali su pravo vremeno podnjeli zahtijev o ovrsi i kako to saznat? koliki je zakonski rok o tome?
- kada je nastupila pravomoćnost ovrhe?
- kada možda nastupa zastara o potraživanju ovrhe? zakonski po ovome postupku ako je sve zakonski naprevljeno.( postupak , dostava itd)
- dali postoji kakva druga mogučnost u ovome predmetu??

HVALA !!!!

Iz kojeg razloga je obrisan jučerašnji post?

U sudu možeš dobiti uvid u cijeli predmet.

Magaivago
18.10.2011., 09:00
Molila bi pomoc.
Dakle, doticnom su zablokirani svi racuni u bankama zbog ovrhe,a upravo je realizirao braniteljski kredit za stambeno zbrinjavanje.Da li je taj kredit izuzet od ovrhe i da li moze ista poduzeti da bi podigao novac od kredita?
Hvala lijepa,pozdrav!

Kuzerica
19.10.2011., 08:17
U tome od bilježnika piše da ga je angažiralo to i to odvjetničko društvo za taj i taj predmet.

Proucila,ne spominje se nikakvo odvj.drustvo

samo tko je dao na ovrhu a to je jedna firma a nikako odvj.drustvo

i pise prijedlog ovrhe,sto pretpostavljam znaci da ce ovrha tek uslijediti tj.da ce ta osoba dobiti i od odvj.drustva "pismo" netom prije blokade, jeli

Katrin
19.10.2011., 08:22
Ne. Sve vec objasnjeno u temi. Prijedlog za ovrhu (koji sastavlja javni biljeznik, a nebitno je tko je njemu prijedlog uputio) je vec pocetak ovrhe. Ukoliko se ne ulozi prigovor, taj prijedlog postaje pravomocan i ovrsan i krece namirivanje duga.

mimic
19.10.2011., 21:23
Meni je sjela ovrha na račun primam porodiljnu naknadu, prije ovrhe nisam dobila nikakav prijedlog za ovrhu niti od odvj.društva, niti od javnog bilježmika, ništa. Bila sam u Fini, otvorili mi zaštićeni račun, porodiljna sjela na moj tekući, opet išla u finu, poslali banci da traže povrat sredstava, no ništa mi nije vraćeno na račun. Bila ja u banci, ženska na šalteru mi rekla da nije još vidjela da se to nekome vratilo! Pa nesmiju mi sjesti na porodiljnu! Tko sada tu ne radi svoj posao? Konkretno, radi se o erste banci, di se konkretno mogu žaliti? Idem sutra u Zg, pa mogu direkt gdje trebam...

little_kitten
20.10.2011., 19:33
Danas je stiglo upozorenje od Opskrbe i odvodnje (osobi A koja je bila primatelj doživotnog uzdržavanja i koja je umrla prije 6 mjeseci) da će provesti ovrhu zbog neplaćanja 550 kn (1 račun je imao datum dospjeća 16.08.2010. drugi 15.10.2010. a treći 14.12.2010).

Nasljednici postoje i nasljedili su veliku sumu love na računu a davatelj uzdržavanja stan. Naravno račun je došao na adresu stana.

Što učiniti? Znam da davatelj ne odgovara za dugove no mogu li mi sjesti nekako na moj račun ili isljučiti vodu?. Ja sam sve račune platio, nisam ni znao za ovaj dug.

Opaki
20.10.2011., 20:06
mogu ti isključit vodu, a za dug mogu nasljednike ganjat, a ti se moraš otić prijavit kao novi obveznik, jer oni u vodovodu neznaju da je obveznik preminuo, s time da te mogu probat natjerat da platiš stari dug prije nego tebe zaduže kao vlasnika-obveznika.

enzovzd
20.10.2011., 20:16
Konkretno pitanje: Da li i kada ovrha odlazi u zastaru?

Naime, imam blokirane racune, no nemam nikakva primanja na njima niti ikakvu imovinu.

Znam da je ovrha zbog duga jednom mobilnom operateru, no ne zele mi reci tocan iznos dok ne platim 370 kn za izvadak. Wtf. ^^

Hvala

sasa80
20.10.2011., 21:00
Kaj se tiče zastara imaš to već sto puta tu objašnjeno...uglavnom...nemoj računati na zastaru...

Ovaj drugi dio mi uopće nije jasan, kakvih 370kn za izvadak?? Da ti to nisi malo krivo shvatio?

sasa80
20.10.2011., 21:03
mogu ti isključit vodu, a za dug mogu nasljednike ganjat, a ti se moraš otić prijavit kao novi obveznik, jer oni u vodovodu neznaju da je obveznik preminuo, s time da te mogu probat natjerat da platiš stari dug prije nego tebe zaduže kao vlasnika-obveznika.

Mogu probati, ali ne postoji ni jedan pravno valjani razlog ili temelj da on to plati...

Samo ti prijavi vodu na sebe i sve 5...

enzovzd
21.10.2011., 03:03
Kaj se tiče zastara imaš to već sto puta tu objašnjeno...uglavnom...nemoj računati na zastaru...

Ovaj drugi dio mi uopće nije jasan, kakvih 370kn za izvadak?? Da ti to nisi malo krivo shvatio?

Tak mi je teta iz Fine rekla :o

Opaki
21.10.2011., 06:01
Mogu probati, ali ne postoji ni jedan pravno valjani razlog ili temelj da on to plati...

Samo ti prijavi vodu na sebe i sve 5...

Čuj imao sam isti slučaj ali sa elektrom, kad sam stan kupio pa mi su mi objasnili da prošli vlasnik ima nekih usranih 120 kn duga za struju, i da ne mogu prebacit obvezu na sebe jer ima duga?? Kažem ja njemu vi izvolite za preostali dug ganjat vašeg dužnika a mene od danas zadužite. Gleda on u mene,i kaže ne ne mogu tako mi ne radimo. Ja njemu objasnim neke stvari, kaže on da nije pravnik i nerazumije se u to al moram platit ako želim da me zavedu kao novog obveznika, i da mi uplatnicu :rofl:.... Šta da sam ih išao prijavit u odvjetništvo za ucjenu? Glupa situacija ukratko...

ps. na kraju sam naj.... prodavatelja stana da plati razliku.

little_kitten
21.10.2011., 08:53
Čuj imao sam isti slučaj ali sa elektrom, kad sam stan kupio pa mi su mi objasnili da prošli vlasnik ima nekih usranih 120 kn duga za struju, i da ne mogu prebacit obvezu na sebe jer ima duga?? Kažem ja njemu vi izvolite za preostali dug ganjat vašeg dužnika a mene od danas zadužite. Gleda on u mene,i kaže ne ne mogu tako mi ne radimo. Ja njemu objasnim neke stvari, kaže on da nije pravnik i nerazumije se u to al moram platit ako želim da me zavedu kao novog obveznika, i da mi uplatnicu :rofl:.... Šta da sam ih išao prijavit u odvjetništvo za ucjenu? Glupa situacija ukratko...

ps. na kraju sam naj.... prodavatelja stana da plati razliku.

Prijavio sam se i zatražio da promijene ime korisnika odnosno da računi dolaze na moje ime. I naravno isti odgovor koji su dali i tebi. Može sve 5, ali prije toga plati 550 kuna duga. Ja lijepo objasnim da su dva računa u zastari a za treći da moraju ganjati nasljednike. Kaže žena u vodovodu: "bez brige, mi ćemo vam skinuti vodomjer jer mi ne radimo ovrhe". :D
Inače poslao sam i smrtni list da vide da je gospođa umrla.

Dakle, živjela naša država, sve je na mojoj strani ali koliko ću se morati ganjati na sudovima s njima da bi dokazao ono što piše u ZOO?. :D
Naravno kada to zbrojim, nisu moji živci vrijedni toga. tako da mislim da ću nakraju platiti.

Jer ako bi se i uspio odjaviti, Boga pitaj koliko bi mi naplatiti "novi priključak odnosno stavljanje vodomjera" Možda i više od 550 kuna:)
Bljak. :503::504:

RinaRea
21.10.2011., 21:13
A ti tad pismeno podnesi zahtjev za zastaru i nek ti na urudžbenom u toj firmi zaprime.
Ako ništa drugo otići će i treći u zastaru.
Inače, ukoliko se stranka pozove na zastaru oni su dug dužni otpisati.

Opaki
24.10.2011., 10:26
Imam još jedno pitanje, dug je nasljediv, na koji način se točno provodi ovrha na nasljednika, tj da li je dovoljno uz prijedlog za ovrhu priložit recimo rješenje o nasljeđivanju ili je potrebno tu još nešto, ili se mora tužbom utvrđivat da je dug prešao na nasljednika?

Kuzerica
24.10.2011., 11:04
Ne. Sve vec objasnjeno u temi. Prijedlog za ovrhu (koji sastavlja javni biljeznik, a nebitno je tko je njemu prijedlog uputio) je vec pocetak ovrhe. Ukoliko se ne ulozi prigovor, taj prijedlog postaje pravomocan i ovrsan i krece namirivanje duga.

A-ha
Tnx
nisam ja dobila vec frendica a na njoj je ukljucen i racun kome je dospjece 15.10.2011. a taj prijedlog je stigao par dana prije
onda nece tako skoro,jel
to mi nije bilo jasno

File
24.10.2011., 19:01
Imam još jedno pitanje, dug je nasljediv, na koji način se točno provodi ovrha na nasljednika, tj da li je dovoljno uz prijedlog za ovrhu priložit recimo rješenje o nasljeđivanju .....?

Dovoljno je pod uvijetom da je taj nasljednik nešto i nasljedio. Meni je to par puta prošlo.
Iako mislim da taj nasljednik kao ovršenik, može prigovoriti da je vrijednost nasljeđene imovine manja od toga duga, pa eto dobrog povoda za parnicu.

dafydd elias
25.10.2011., 21:37
Dakle, dobio sam obavijest ovršeniku koja izgleda ovako:

Poslovni broj: xxv -Ovrv xxxx/04

Ovršni predmet: [prazno, ništa nije napsano??]
Ovrhovoditelj: HRT
zastupan po [slobodno pogodite]
Ovršenik: xxxx
radi isplate iznosa glavnice od 224kn s pripadajućim kamatama i troškovima postupka

Dana 25.10.2011. godine sudsku ovršitelj vas nije zatekao kod kuće, a niti članove vašeg kućanstva, radiprovedbi ovršnih radnji iz čl. 129. st. 1. Ovršnog zakona, na temelju rješenja o ovrsi na pokretninama pod gornjim poslovnim brojem od 11.8.2004. godine koje je doneseno dana 8.12.2004.

Pozivate da se javite ovrhovoditelju radi podmirenja duga.

U slučaju da ovrhovoditelj u roku od 15 dana bla bla bla

Ukoliko se ne zateknete na adresi bla bla zatražit ćemo asistenciju bravara bla bla.

Prvo mi je bilo čudno kako to da dolazim pred gotov čin, a prije nije bilo poslano nikakvo Rješenje o ovrsi. Onda sam pročitao da je Rješenje o ovrsi iz 2004, ako dobro razumijem.

Je li moguće da se Rješenje o ovrsi provodi 7 godina kasnije? Ovo je nešto presumnjivo, pogotovo poznavajući financijsko stanje hrta....

sivkić
26.10.2011., 06:23
Vjerovatno si uz uplatnice dobivao i opomene da nisi platio koju pretplatu a i obavijest da ukoliko ne platiš zaostatke da će bit provedena ovrha jer tako to ide.Nakon što ignoriraš i obavijest oni predmet predaju odvjetničkom uredu koji to predaje javnom bilježniku i onda to može trajat 7 godina.
Ne znam što si mislio pod financijsko stanje hrt-a ali kriza je i da zadrže svoje plačurine ide se u naplate.Plati što prije bar njihovo pa će te ostavit na miru.

Opaki
26.10.2011., 09:11
ti moraš sad more stvari sad tu provjerit, prvo jel ti je uredno dostavljeno rješenje o ovrsi, dakle jel si bio prijavljen u policiji pa se prema mjestu prebivališta mogla dostavit pošta, provjerit u sudu tvoj predmet kako, šta i zašto je dostavljeno, ako nije proveden postupak dostave kako je terbao trebao bi pisat prijedlog za ukidanje klauzule pravomoćnosti itd....

voorn7
26.10.2011., 09:19
Dakle, dobio sam obavijest ovršeniku koja izgleda ovako:

moguce je moguce..bas sam ja imala takav slucaj nedavno tj. moja stranka..

nije bio hrt neg parking...ali ista spika...

ovrsno rjesenje nije bilo dostavljeno neg su ga vjerojatno puknuli na oglasnu plocu i cekali su tipa od 2005 da provedu ovrhu....fina blokirala sve racune u banci..veselje....:cerek:

pisala zalbu ali post festum...lova osla s racuna, i to veliki iznos, sto problema s blokadom...

meni je samo cudno sto su tvom slucaju isli na pokretnine...sad kad je vrlo jednostavno pocistit racune s lovom, ovaj prijedlog je isao na pokretnine? wtf:ne zna: i to za tak mali iznos?:eek:

mali ispravak..ne postaje prijedlog pravomocan i ovrsan neg rjesenje o ovrsi koje je donijeto na temlju prijedloga za ovrhu...prijedlog za ovrhu predlaze ovrhovoditelj:mig:

na rjesenje o ovrsi se ulaze prigovor, te se automatski postupak seli na nadlezni sud:mig:

sivkić
26.10.2011., 10:25
.. i to za tak mali iznos?:eek:

Glavnica je mala pa dodaš kamate i naknadu odvjetničkog ureda + još možda javnog bilježnika + tko zna što još.Tisuće malih glavnica donosi dobru zaostalu naknadu.

Prije par godina i meni je hrt poslao čestitku.Prvo su dali odvjetničkom koji je prebacio bilježniku a na kraju je samo hrt dobio svoje a ostali su na čekanju.

Kuzerica
26.10.2011., 11:34
mali ispravak..ne postaje prijedlog pravomocan i ovrsan neg rjesenje o ovrsi koje je donijeto na temlju prijedloga za ovrhu...prijedlog za ovrhu predlaze ovrhovoditelj:mig:

na rjesenje o ovrsi se ulaze prigovor, te se automatski postupak seli na nadlezni sud:mig:
Bravo.Fala.znaci jos ima malo vremena da to rijesi,ha

Glavnica je mala pa dodaš kamate i naknadu odvjetničkog ureda + još možda javnog bilježnika + tko zna što još.Tisuće malih glavnica donosi dobru zaostalu naknadu.

Prije par godina i meni je hrt poslao čestitku.Prvo su dali odvjetničkom koji je prebacio bilježniku a na kraju je samo hrt dobio svoje a ostali su na čekanju. Ma daj,i jesu ti slali kakve opomene za neplacene "usluge" ti odvjetnici i ini
idu li na to kamate

t28
26.10.2011., 12:54
Već sam pisala na svaštari pa na drugim forumima pa pm ali odgovora niotkud.Molim da me netko savjetuje što učiniti.Potreban mi je brzi odgovor pravnika odnosno savjet.2008 je podignut nenamjenski kredit koji zbog određenih okolnosti nije uredno podmirivan odnosno u toj banci je bio tekući račun i trajni nalog(kredit je uredno vraćan dvije godine) no kako je došla zadužnica druge banke na tekući oni više nisu mogli skidati jer zadužnica ima prednost pred kreditom i rate su se nagomilale.Prošle godine mi je došlo pismo banke o otkazu ugovora o kreditu da trebam platiti cijeli iznos.Od tada meni ništa nije došlo doma od banke ni ovrha ni ništa drugo.Kada je firma nakon što se dio oslobodio(od ostalih) počela slati 1/3 plaće toj banci banka se sjetila i poslala u firmu ugovor o kred.potpisan u 5 /2008(meni došao na adresu 18.06.2008) da mi se skida sa plaće cijeli iznos.u firmi su skidali 1/3(dva mjeseca) i slali u banku dok banka nije javila da im je to malo i da žele da im se uplaćuje cijeli iznos moje plaće pozivajući se ovjeru kod j.bilj.o zapljeni cijele plaće i na izmjene i dopune oz koji je stupio na snagu 17.06.2008 gdje je radnik temeljem članka 178 tog zakona je mogao dati suglasnost na zapljenu cijele plaće i da se tražbina njegova vjerovnika namiri prijenosom plaće na njegov račun.Nakon tog datuma to više nije bilo moguće.U firmi mi kažu da po zakonu moraju postupiti i slati im cijeli iznos jer banka to zahtjeva.Ja mislim da neko rješenje mora postojati jer ja imam samo to primanje a suprug je nezaposlen i ne prima naknadu sa hzzoa i to bi značilo da nemamo više ništa nikakva primanja.Kome da napišem prigovor sa dokazima da mi je te 2/3 pl.jedini prihod za 4 člana kućanstva te da mi se i dalje tako skida 1/3 u korist banke i dali firma može nešto učiniti da me zaštiti (plaća na ruke nije opcija),dali se mogu pozvati na članak 55 stavak 1 ustava rh i dali postoji neki pravni lijek protiv ovog rješenja jer ponavljam ove 2/3 su jedino primanje.

Scarpeta
26.10.2011., 12:55
da li je moguće da su u 2 mj kamate narasle za soma kn? na ovrhu..

Kuzerica
26.10.2011., 13:20
Već sam pisala na svaštari pa na drugim forumima pa pm ali odgovora niotkud.Molim da me netko savjetuje što učiniti.Potreban mi je brzi odgovor pravnika odnosno savjet.2008 je podignut nenamjenski kredit koji zbog određenih okolnosti nije uredno podmirivan odnosno u toj banci je bio tekući račun i trajni nalog(kredit je uredno vraćan dvije godine) no kako je došla zadužnica druge banke na tekući oni više nisu mogli skidati jer zadužnica ima prednost pred kreditom i rate su se nagomilale.Prošle godine mi je došlo pismo banke o otkazu ugovora o kreditu da trebam platiti cijeli iznos.Od tada meni ništa nije došlo doma od banke ni ovrha ni ništa drugo.Kada je firma nakon što se dio oslobodio(od ostalih) počela slati 1/3 plaće toj banci banka se sjetila i poslala u firmu ugovor o kred.potpisan u 5 /2008(meni došao na adresu 18.06.2008) da mi se skida sa plaće cijeli iznos.u firmi su skidali 1/3(dva mjeseca) i slali u banku dok banka nije javila da im je to malo i da žele da im se uplaćuje cijeli iznos moje plaće pozivajući se ovjeru kod j.bilj.o zapljeni cijele plaće i na izmjene i dopune oz koji je stupio na snagu 17.06.2008 gdje je radnik temeljem članka 178 tog zakona je mogao dati suglasnost na zapljenu cijele plaće i da se tražbina njegova vjerovnika namiri prijenosom plaće na njegov račun.Nakon tog datuma to više nije bilo moguće.U firmi mi kažu da po zakonu moraju postupiti i slati im cijeli iznos jer banka to zahtjeva.Ja mislim da neko rješenje mora postojati jer ja imam samo to primanje a suprug je nezaposlen i ne prima naknadu sa hzzoa i to bi značilo da nemamo više ništa nikakva primanja.Kome da napišem prigovor sa dokazima da mi je te 2/3 pl.jedini prihod za 4 člana kućanstva te da mi se i dalje tako skida 1/3 u korist banke i dali firma može nešto učiniti da me zaštiti (plaća na ruke nije opcija),dali se mogu pozvati na članak 55 stavak 1 ustava rh i dali postoji neki pravni lijek protiv ovog rješenja jer ponavljam ove 2/3 su jedino primanje.

Tako je moja kolegica nije neko vrijeme placala rate pa je banka trazila od naseg raunovodstva veci iznos nego su joj skidali a ove u racunovdstvu su banku otpilile i rekli da nece to radit jer bi joj malo ostalo.
i onda je banka otkazala kredu i namirila se preko osig.kuce jer kredit bude osiguran u slucaju otkaza
i sad ona placa mjesecne iznose u 24 rata (to je max) osig.drustvu i to joj je super.
jedino neg.je to sto je na crnoj listi pa neko vrijeme nece dizat kredite

Katrin
26.10.2011., 16:07
mali ispravak..

tocno :) poanta je bila da se ne salje ovrseniku nista dodatno, niti od odvjetnika, niti od jb, vec je to to i ako nema prigovora namirenje krece.

Bravo.Fala.znaci jos ima malo vremena da to rijesi,ha

Opet, ne. Taj prijedlog sadrzi rjesenje i kad se primi ulaze se prigovor. Inace prosla baka s kolacima. Kuzis sad?

sivkić
26.10.2011., 18:12
Ma daj,i jesu ti slali kakve opomene za neplacene "usluge" ti odvjetnici i ini
idu li na to kamate

Nikad poslije ih nisam čuo odnosno dobio ništa od njih.Bila je samo jedna uplatnica na hrt na kojoj sam odbio troškove ureda i bilježnika i platio samo pretplate s kamatama.

t28
26.10.2011., 20:15
Tako je moja kolegica nije neko vrijeme placala rate pa je banka trazila od naseg raunovodstva veci iznos nego su joj skidali a ove u racunovdstvu su banku otpilile i rekli da nece to radit jer bi joj malo ostalo.
i onda je banka otkazala kredu i namirila se preko osig.kuce jer kredit bude osiguran u slucaju otkaza
i sad ona placa mjesecne iznose u 24 rata (to je max) osig.drustvu i to joj je super.
jedino neg.je to sto je na crnoj listi pa neko vrijeme nece dizat kredite

da ali to nije moguće jer moji im moraju platiti sve tako su mi rekli pitanje je kava ja prava imam i kome se žaliti?

sivkić
27.10.2011., 08:22
Tvoji su morali dobit neki dokument od banke na osnovu kojega skidaju tvoju cijelu plaću a tamo je objašnjeno po kojem propisu banka to radi pa zatraži i pregledaj taj dokument.Nisu to mogli napravit telefonski.

Kuzerica
27.10.2011., 08:38
tocno :) poanta je bila da se ne salje ovrseniku nista dodatno, niti od odvjetnika, niti od jb, vec je to to i ako nema prigovora namirenje krece.

Opet, ne. Taj prijedlog sadrzi rjesenje i kad se primi ulaze se prigovor. Inace prosla baka s kolacima. Kuzis sad?

Kuzila ja i prvi put al se pravim blesava (na krivom mjestu) pa se sve nesto nadas da ces dobit na vremenu
inace sam poznata da trazim pozitivne strane svega:D:cerek:

Katrin
27.10.2011., 09:17
Pa nije bas da ces rastezanjem ove teme dobiti na vremenu :D

Eto, info imas, sve znas :mig:

t28
27.10.2011., 09:26
Tvoji su morali dobit neki dokument od banke na osnovu kojega skidaju tvoju cijelu plaću a tamo je objašnjeno po kojem propisu banka to radi pa zatraži i pregledaj taj dokument.Nisu to mogli napravit telefonski.

da ugovor o kreditu koji je potpisan 5/2008 sa ovjerom kod j.bilj da mi mogu plijeniti cijelu plaću.to je prestalo važiti od 17.06.2008 a svi oni koji su prije potpisali i dalje važi.Na ugovoru piše da banka bez prethodne obavijesti može pokrenuti sredstva osiguranja u ovom slučaju cijelu plaću iako im se uplaćuje 1/3.Mene zanima kome se mogu žaliti i što mi je činiti jer nemamo nikakva primanja osim toga.

sivkić
27.10.2011., 09:57
Pročitao sam i tvoj post prije gdje kažeš da ti je papir iz banke došao 18.06.2008 na kućnu adresu ali je datiran prije pa se uzima u obzir dan zaključenja ugovora o kreditu a ne dan kad si nešto dobila doma što bi značilo da je banka postupila po zakonu.potpisala si ugovor prije 17.06.2088 i na tebe se onda odnosi da ti mogu zaplijenit cijelu plaću da namire rate koje nisi platila.
Ako postoji neki pravni lijek napisan je na tome rješenju o zapljeni cijele plaće do podmirenja cijelog duga.
Sorry što ti ne mogu više i bolje pomoći.

Jedino otići u tu banku i tražiti reprogram kredita ali da se rate skidaju direktno s plaće.

t28
27.10.2011., 10:12
hvala tako sam i mislila otići u banku.Na ugovoru ne piše ništa a taj papir koji sam potpisala kod j.bilj o zapljeni cijele plaće nemam mislim da ima samo jedan primjerak.Uglavnom znam da je sve legalno i da banka radi po propisu ali ja sam uvjerena da mora postojati rješenje,imam sve dokaze pl.liste i ostalo gdje se dokazuje da je te 2/3 plaće 2.400,00 kn moje jedino primanje pa ne mogu me valjda ostaviti bez ičega?mora postojati nešto ,neki zakon i za takve slučajeve?

Scarpeta
27.10.2011., 11:44
da li je moguće da su u 2 mj kamate narasle za soma kn? na ovrhu..

da ponovim :mig:

Katrin
27.10.2011., 11:53
Mozda da objasnis o cemu se radi... :mig:

Scarpeta
27.10.2011., 12:06
ma od hrt-a..prije 2 mj,došlo rješenje 996 kn,i blokada,i ja pustila da se namire,bilo nekih 500 kn ,uzeli to,i sad na ovoj plaći sjelo još 1700kn :eek: nemrem nikak sad u finu,a na telefon se ne javljaju.

voorn7
27.10.2011., 12:11

Prije par godina i meni je hrt poslao čestitku.Prvo su dali odvjetničkom koji je prebacio bilježniku a na kraju je samo hrt dobio svoje a ostali su na čekanju.

svejedno je mali iznos da se ide na pokretnine...znas koja je to muka u provedbi huh...fkt mi je cudan prijedlog:ne zna:

javni biljeznik i njegove nagrade i pristojbe su trosak koji ne mozes izbjeci....imam dojam da ljudima bas nije jasno zasto se javni biljeznik javlja kod ovrhe pa da to razjasnimo: javni biljeznici su unazad nesto godina postali nadlezni u provodjenju ovrha sto se je napravilo da bi doslo do rastrecenja sudova. znaci bez njega nema provedbe ovrhe, on glumi sud barem u pocetnoj fazi postupka.:mig:

sivkić
27.10.2011., 12:55
A na što bi se išlo nego na pokretnine.Ako se ne može do novca koji je isto pokretnina ide se na stvari koje će se prodat na javnoj držabi i namirit dug.
Mali iznos puta nekoliko tisuća je velik iznos.

roller old
01.11.2011., 10:58
Zanima me da li imaju pravo financijske agencije meni skinuti sa deviznog računa naplatu ovrhe i po kojem to zakonu i koje su to agencije molio bih nekog da mi da njihove adrese hvala

Davero
01.11.2011., 11:46
Samo jedna agencija ima to pravo učiniti.
http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1490

sasa80
01.11.2011., 18:36
ma od hrt-a..prije 2 mj,došlo rješenje 996 kn,i blokada,i ja pustila da se namire,bilo nekih 500 kn ,uzeli to,i sad na ovoj plaći sjelo još 1700kn :eek: nemrem nikak sad u finu,a na telefon se ne javljaju.

Ovisi od kada je dugovanje, ali nisu ti to samo kamate, računaj da ti je u tome sigurno 800-1000kn troškova postupka...

Fina skine još recimo 100-injak kuna za svoje troškove provedbe, to ti je već sigurno 2000kn, znači na kamate ti otpada nekih 100-200kn...

Šansa da je fina nešto krivo izračunala je poprilično mala, rekao bih nikakva...

Skup sport...

urban modell 21
03.11.2011., 12:55
Imam dugovanje jednom mobilnom operateru vec 4 godine.Jednostavno sam uzela mob potrošila račun za 1 mj i oni ga isključili. Sad sam dobila poziv od ureda Hanžeković da im platim neku bolesnu cifru s kamatama! 1. Ja sam ne zaposlena 2. nemam nikakvu imovinu na sebi 3. Oni prijete da ce mi doc doma uzet stvari a ja nemam ništa na sebe
Šta mi mogu?? Da odem to odležatt u Remetinec na par dana ili kaj?:D

Kuzerica
03.11.2011., 13:09
ovo tvoje pitanje je postavljeno upravo kao takvo bar na svakoj stranici jedanput
nemas ti sta ic lezat u zatvor
jednog dana kad i ako budes imala bilo kakve prihode leci ce ti

urban modell 21
03.11.2011., 13:42
Da to sam i ja mislila..Al pitam jer dug vec stoji godinama mislila sam možda neka zastara ili tako neš..Zato kaj to pismo koje sam dobila od Hanžekovića je fakat prijetnja..da će mi doć doma zapljenit imovinu i takva sranja..Znaći ne moram se bojat ?:D

seven-pounds
03.11.2011., 13:47
2007 sam potpisala DZO na dvije godine sa jednom osigurateljnom kućom i to osiguranje platila za jednu godinu u cijelosti. Nisam bila zadovoljna uslugama osiguranja i nisam htjela produžiti tj. nisam uplatila za slijedeću godinu i kada me je zastupnica kontaktirala (mjesec dana prije nego sto je druga godina trebala biti uplaćena, da me podsjeti) rekla sam joj da nemam namjeru produžiti jer nisam bila zadovoljna i nisam više koristila njihove usluge tj. nisam obavljala preglede u klinici s kojom oni imaju ugovor. Međutim oni su se i dalje povremeno javljali tvrdeći da im moram platiti i da oni sad imaju štetu što sam ja odustala iako ponavljam ja nisam koristila usluge koje nisam platila dakle štete nema s moje strane gledišta. Neki dan u banci bankar mi onako usput spomene:"Imate blokadu računa, znate to?" I u fini saznam da su mi oni sjeli na račun i traže sav iznos za drugu godinu "osiguranja" sa kamatama i sudskim troškovima itd., uglavnom cifra je lihvarska.:503:
Zanima me ima li me za DZO netko pravo prisiljavati na osiguranje i da li sam imala pravo odustati na pola puta ili zaista imaju zakonske ovlasti da sve traže unazad i blokiraju mi račun.
Ima li kave pravne osnove da ih tužim hanfi za ovakav bezobrazluk?
Molim lijepo da mi odgovori netko tko zna nešto o osiguranju i ovom pravnom problemu.
HVALA!

Oh.. draga moja... vrlo jednostavna ti je racunica ovdje.. DZO - Dobrovoljno Zdravstveno Osiguranje.. naravno da te nitko ne moze prisiliti na nista, no medutim obzirom da si radila policu 2007... imam feeling da znam i zasto si je radila.. .niti prva niti zadnja.. poanta price nije da li si koristila usluge poliklinike ili ne.. poanta je da je to polica koja te ugovorno obvezuje na dvije godine, s tim da se po isteku prve placa premija i za drugu godinu, jer osim grane zivotnih osiguranja ne postoji ti polica koju mozes na duzi period od godinu dana napraviti.. e sad ono sto si trebala napraviti je pri isteku prve osigurateljne godine (bez obzira na koristenje ili ne koristenje usluga) je doci u OD i napisati izjavu tj. tipa nekakvu zamolbu gdje si imala spektar mogucnosti za navesti.. najcesce - zbog nemogucnosti daljnjeg placanja da molis prekid police i to je to.. cijeli slucaj rijesen.. a ukoliko to nisi napravila (jer nisam bila marljiva pa citala daljnje postove) nemas druge nego otvoriti zasticeni racun i par mjeseci se stisnut dok ti se oni ne naplate... :ne zna: drz' se!"

sivkić
04.11.2011., 07:35
Da to sam i ja mislila..Al pitam jer dug vec stoji godinama mislila sam možda neka zastara ili tako neš..Zato kaj to pismo koje sam dobila od Hanžekovića je fakat prijetnja..da će mi doć doma zapljenit imovinu i takva sranja..Znaći ne moram se bojat ?:D

Zastara se prekida svakom radnjom kojom se pokušava naplatit dug.Ne znam koja je apsolutna zastara.Hanžeković & Co ti ne prijeti samo ti daje do znanja što te slijedi.Kad se možda riješiš duga operateru na leđa ti dolazi dugovanje prema Hanžekoviću & Co čije usluge si isto dužna platit kao i onoga koji ti bude došao kući vidjet ima li što na ovrhu.Dug se samo povećava na jedan ili drugi način.

Kuzerica
04.11.2011., 08:20
Oh.. draga moja... vrlo jednostavna ti je racunica ovdje.. DZO - Dobrovoljno Zdravstveno Osiguranje.. naravno da te nitko ne moze prisiliti na nista, no medutim obzirom da si radila policu 2007... imam feeling da znam i zasto si je radila.. .niti prva niti zadnja.. poanta price nije da li si koristila usluge poliklinike ili ne.. poanta je da je to polica koja te ugovorno obvezuje na dvije godine, s tim da se po isteku prve placa premija i za drugu godinu, jer osim grane zivotnih osiguranja ne postoji ti polica koju mozes na duzi period od godinu dana napraviti.. e sad ono sto si trebala napraviti je pri isteku prve osigurateljne godine (bez obzira na koristenje ili ne koristenje usluga) je doci u OD i napisati izjavu tj. tipa nekakvu zamolbu gdje si imala spektar mogucnosti za navesti.. najcesce - zbog nemogucnosti daljnjeg placanja da molis prekid police i to je to.. cijeli slucaj rijesen.. a ukoliko to nisi napravila (jer nisam bila marljiva pa citala daljnje postove) nemas druge nego otvoriti zasticeni racun i par mjeseci se stisnut dok ti se oni ne naplate... :ne zna: drz' se!"

upravo tako
Samo mi nije jasno sto autorica nije bila zadovoljna iako ne znam o kojem DZO se radi ali znam za slucaj s Croatia zdr.imaju mali milion ustanova gdje mozes ici tako da ima za svakog ponesto
pretpostavljam da je tako i s drugima,bo
cak se mogla i zalit i oni to uvazavaju i nastoje ispravit
a mislim da se autorica samo pravda
vjerojatno nema para (viska?? )pa se sad vadi
ali stvar je jednostavna tj.mogla je bit

dambaxx
07.11.2011., 08:49

Mislim da nisu u pravu, proučite novi zakon o pravima potrošača i zakon o obaveznim odnosima, novina je da svaki korisnik neke usluge ili kupac ukoliko nije zadovoljan proizvodom ili uslugom u svakom trenutku može raskinuti ugovor uz naknadu stvarno nastale štete ili realne cijene proizvoda bez obzira na ugovor.

Katrin
07.11.2011., 08:55
Ali ona nije nista raskidala, samo je odlucila ne placati dalje. Tako bas ne ide :mig:

Lozimka
07.11.2011., 22:19
Oh bože... već sam pisala ovdje, a sada moram opet zbog sporog interneta.

Ugl. mogu li oni meni uzeti imovinu ako moj ujak ima dugove?
Mogu li sjesti na moj bankovni račun:
a) kada živim s ujakom,
b) kada ne živim s ujakom i imam prijavljeno prebivalište na drugoj adresi?
hvala.

Katrin
07.11.2011., 22:31
Ne, ne i ne.

Lozimka
07.11.2011., 23:14
Ako dođu doma i nikoga nema kako će oni znati jel tv moj ili ujakov??

Hvala Katrin. :)

gogiva
08.11.2011., 10:48
mene sada zanima sljedece ...
sta ce biti sa postojecim vec ovrhama koje su u tjeku ...tj. da li ce ti javni ovrsitelji dolaziti pljeniti ono sto je vec u tjeku ili se to sve samo odnosi ono sto je na sudovima pa stoji i ceka da oni dodju na ovrhu po to (place imovina ili sto vec bilo)....pitam to jer znam da vec duze vrijeme javni biljeznici idu na ovrhe kada su pozvani od strane vjerovnika ....

Kymo
09.11.2011., 12:03
30.09.2011. dobio sam od CRTORADA (tvrtka za naplatu parkirališta) opomenu pred tužbu za podmirenje kako piše: 60kn od 05.01.2007. i 28kn od 07.10.2007.g.
U dopisu piše da je to po njihovoj evidenciji, a ja se više ne sjećam da li sam to platio ili ne (čak mi se čini i da jesam).
Naravno da dokaz o plaćanju iz 2007. g. nemam pa me interesira da li netko zna da li sad to MORAM platiti ili se mogu pozvati na zastaru.
Napominjem da mi do sada nisu poslali nijednu drugu opomenu od one iz 07.10. 2007, g. i da ovu opomenu pred tužbu nisam dobio preporučeno.

Opaki
09.11.2011., 12:45
zastara bi ti bila 5 godina.

Kymo
09.11.2011., 13:08
zastara bi ti bila 5 godina.

Imaš nekakav link za to da malo proučim?
Interesira me to zbog toga jer nisam dobio preporučeno. Mogli su to baciti u smeće a da ja ne bi ni znao i onda odjednom mi dođe doma nekakav ovrhovoditelj a ja pojma nemam zbog čega.

Opaki
09.11.2011., 13:29
opomena ne prekida tok zastare pa je nebitno na koji si način primio ili nisi primio opomenu, niti su ti je oni dužni poslat uopće prije pokretanja ovrhe. A ako je pokrenu dobit ćeš prijedlog za ovrhu od Javnog bilježnika. Čista njihova dobra volja... Za zastaru si gledaj Zakon o obveznim odnosima.

voorn7
09.11.2011., 13:34
30.09.2011. dobio sam od CRTORADA (tvrtka za naplatu parkirališta) opomenu pred tužbu za podmirenje kako piše: 60kn od 05.01.2007. i 28kn od 07.10.2007.g.
U dopisu piše da je to po njihovoj evidenciji, a ja se više ne sjećam da li sam to platio ili ne (čak mi se čini i da jesam).
Naravno da dokaz o plaćanju iz 2007. g. nemam pa me interesira da li netko zna da li sad to MORAM platiti ili se mogu pozvati na zastaru.
Napominjem da mi do sada nisu poslali nijednu drugu opomenu od one iz 07.10. 2007, g. i da ovu opomenu pred tužbu nisam dobio preporučeno.

opomena pred tuzbu ili opomena pred ovrhu?:confused:

Opaki
09.11.2011., 13:40
pa nema smisla tužit kad imaju vjerodostojnu ispravu (knjigovodstveni izlist stanja) tako da su vjerovatno mislili ovrhu.
Sad ti ostaje da:
1. čekaš zastaru
2. da platiš.
Izaberi jedan broj - sigurno ćeš pogrijesiti (Hugo)

pinkis
09.11.2011., 14:20
znam da su ljudi po cijeloj hrvatskoj dobili opomene od nekakve firme autus ulaganja na temelju kazni za parkiranje od neke firme za parking koja je propala.

i to tako da odmah plate i kazne za parking i odvjetnicke troskove. meni je tip koji je bio direktor te firme koja je propala u nasem gradu rekao da to oni ne mogu tako, jer nitko mi nije poslao nikakvu opomenu, nikad nikakvu, i da zato ne mou odjednom naplatiti i trosak odvjetnicke opomene i samu kaznu. jos bih pristala platit kazne pod uvjetom da priloze slike kao dokaz, al odvjetnika nikako.

slijedom toga sam poslala zalbu i odvjetnickom uredu i tim autus ulaganjima.

nakon mjesec i vise dobila sam od njih opomenu pred ovrhu, bez ikakvog osvrta na moju zalbu!!!! i jos s 200 kn vise nego sto je iznosila prva opomena. nisam strucnjak, ali mislim da to ne moze tako!

dajte savjet sta da radim, dal da i sama angaziram odvjetnika da im se obrati s obzirom da moje pismo uopce ne dozivljavaju!

Partfiš
09.11.2011., 14:28
Wtf:confused:

Koji grad? Kakva firma koja je propala? Nis ne kuzim....:ne zna:

minus zwei
09.11.2011., 14:35
imam pitanje
dobila sam opomenu radi dugovanja za komunalnu naknadu,
zbog neplaćenih računa iz 1998. i 1999.
jeli to otislo u dragu i lijepu zastaru?
mislim, ne znam ni di sam ja bila te godine a ne neki računi.
što je to sad došla neka nova nadobudna pa prčka po dalekoj prošlosti?
nisu svih ovih godina slali nikakve opomene
što da radim?
jel im to metoda app?
da im pošaljem pismo tipa-sram vas bilo ne znate za zastaru, mene ste htjeli...ili nešto tako
da ne šutim samo pa da se ne osokole
hvala

pinkis
09.11.2011., 14:37
propala je firma parkcom d.o.o.

htjela sam pojasniti ali ni forum ne radi kak bog zapovijeda
ludim

evo ovako.

DVA su problema.

prvi:
jednog dana iz vedra neba dobijem pismo od odvjetnickog drustva rabar i viskovic koji zastupaju autus ulaganja, firmu koja je preuzela naplatu dugova navodno propalog parkcoma (ne znam jel propao ili samo izgubio licencu u mom gradu - nova gradiska).
u pismu pise da platim:
- kazne za parking, tj. dnevne karte
- trosak opomene (jer to je prva opomena koju sam IKAD dobila
- trosak odvjetnicke opomene.

nije li to samo po sebi apsurd, da prva opomena od parkcoma/autusa ukljucuje i trosak ODVJETNIKA?? covjek mi rece da se na to zalim. covjek koji je radio za parkcom.

drugi problem:
posaljem zalbu, oni mi na to posalju opomenu pred ovrhu, plus jos 132 kn troska. nigdje ni rijeci osvrta na moju zalbu.

sta zakljuciti?! da nemam izbora nego platit sve to skupa ili cekati da mi ovrha sjedne na placu, skupa sa sudskim troskovima bit ce i 1500 kn. nit luk vidla nit luk mirisala, ak se tako kaze. samo tako ce mi uzeti pare s racuna, bez da se igdje ikad cula ijedna moja primjedba??

Kymo
09.11.2011., 15:52
opomena pred tuzbu ili opomena pred ovrhu?:confused:

Opomena pred tužbu.

Kymo
09.11.2011., 16:08
opomena ne prekida tok zastare pa je nebitno na koji si način primio ili nisi primio opomenu, niti su ti je oni dužni poslat uopće prije pokretanja ovrhe. A ako je pokrenu dobit ćeš prijedlog za ovrhu od Javnog bilježnika. Čista njihova dobra volja... Za zastaru si gledaj Zakon o obveznim odnosima.

Radi se o tome da sam uputio svoje pitanje ovdje nadajući se da će mi možda kakav pravnički "nastrojen" lik pomoći kod rješavanja ovog problema a ne da ja sad onako "laički" pravnik čitam 1146 članaka Zakona o obveznim odnosima i tumačim ih na svoj "laički" način.
Jednostavno mi nije jasno da ti sud i policija ne mogu ništa dok ti osobno ne uruče kaznu, poziv, rješenje itd... a jedna bezvezna privatna firma bez službene obavijesti, da te može dovesti pred gotov čin, tj pred ovrhu tvojih sredstava.
Mislio sam da mi to netko može ukratko i jednostavno objasniti, a ne da ja to zaključujem iz 1146 članaka Zakona o obveznim odnosima koji se još uz to veže i na neke druge zakone i tako sve do ustava.

pinkis
09.11.2011., 16:20
Jednostavno mi nije jasno da ti sud i policija ne mogu ništa dok ti osobno ne uruče kaznu, poziv, rješenje itd... a jedna bezvezna privatna firma bez službene obavijesti, da te može dovesti pred gotov čin, tj pred ovrhu tvojih sredstava.
.

isto to ni meni nije jasno. ali novi zakon o ovrhama je dopustio upravo to...

Katrin
09.11.2011., 16:27
Nije novi zakon nista dopustio niti vas bezvezne firme dovode pred gotov cin. Malo manje drame, a malo vise citanja onog sto ljudi pisu na ovoj temi.

Vama nisu jos pokrenute ovrhe. Ako/kad budu, dobit cete ovrsni prijedlog od javnog biljeznika, preporuceno. Naravno, to ce vas i vise kostati, tako da vam se s ovim opomenama zapravo ide na ruku.

drot13
09.11.2011., 16:28
Ako dođu doma i nikoga nema kako će oni znati jel tv moj ili ujakov??...

Popisat će ga svejedno, ali ćeš im ti naknadno javiti da je TV tvoj, pa će biti brisan (postupak vjerojatno nije toliko jednostavan, ali to je bit).:top:

pinkis
09.11.2011., 16:59
Nije novi zakon nista dopustio niti vas bezvezne firme dovode pred gotov cin. Malo manje drame, a malo vise citanja onog sto ljudi pisu na ovoj temi.

Vama nisu jos pokrenute ovrhe. Ako/kad budu, dobit cete ovrsni prijedlog od javnog biljeznika, preporuceno. Naravno, to ce vas i vise kostati, tako da vam se s ovim opomenama zapravo ide na ruku.

:lol::lol::lol::lol::lol

aj procitaj moj post od prije sat-dva. tko meni to ide na ruku da mi je znati...

Nije novi zakon nista dopustio.

a ne? to po nekom antickom zakonu FINA prisilno naplacuje dugove? i pritom uzima sve sto se covjeku nadje na racunu?

komitent 1
09.11.2011., 18:11
propala je firma parkcom d.o.o.

htjela sam pojasniti ali ni forum ne radi kak bog zapovijeda
ludim

evo ovako.

DVA su problema.

prvi:
jednog dana iz vedra neba dobijem pismo od odvjetnickog drustva rabar i viskovic koji zastupaju autus ulaganja, firmu koja je preuzela naplatu dugova navodno propalog parkcoma (ne znam jel propao ili samo izgubio licencu u mom gradu - nova gradiska).
u pismu pise da platim:
- kazne za parking, tj. dnevne karte
- trosak opomene (jer to je prva opomena koju sam IKAD dobila
- trosak odvjetnicke opomene.

nije li to samo po sebi apsurd, da prva opomena od parkcoma/autusa ukljucuje i trosak ODVJETNIKA?? covjek mi rece da se na to zalim. covjek koji je radio za parkcom.

drugi problem:
posaljem zalbu, oni mi na to posalju opomenu pred ovrhu, plus jos 132 kn troska. nigdje ni rijeci osvrta na moju zalbu.

sta zakljuciti?! da nemam izbora nego platit sve to skupa ili cekati da mi ovrha sjedne na placu, skupa sa sudskim troskovima bit ce i 1500 kn. nit luk vidla nit luk mirisala, ak se tako kaze. samo tako ce mi uzeti pare s racuna, bez da se igdje ikad cula ijedna moja primjedba??

I moja poznanica je dobila 100 kn od lokalnog društva za naplatu parkinga + 317 kn od gamadi "Aut... nešto ulaganja "koje zastupa nekakvo zločinačko odvj. društvo ..
Problem je što od firme za koju radi nije ni dobila opomenu od "....parkinga " - 100 kuna - i sad nakon 10 mj sve na kamaru ... 100+317

moj savjet niš ne plačaj , neutemeljene prijetnje gamadi lopovske , nezakonite tarife ,
a ovi nek samo nek šalju prijetnje ... nema probllema :kava:

Prvi primjer iz Pule :

http://www.glasistre.hr/istra/vijest/340302

Drugi primjer novinski tekst iz zadra

"Ne plaćajte odvjetnički harač!"

http://www.zadarskilist.hr/clanci/06102011/ne-placajte-odvjetnicki-harac
http://www.slobodnadalmacija.hr/Zadar/tabid/73/articleType/ArticleView/articleId/152525/Default.aspx

Opaki
09.11.2011., 19:11
:lol::lol::lol::lol::lol

aj procitaj moj post od prije sat-dva. tko meni to ide na ruku da mi je znati...

pa da u pravu si trebali su ti na 90 kn za dug za parking, odma grunit prijedlog za ovrhu uvećan za nekih 400 kn za troškove odvjetnika i javnog bilježnika.... To bi ti više odgovaralo?

Ovo za troškove opomene od odvjetničkih društava to je već na ovom forumu apsolvirano...

Opaki
09.11.2011., 19:14
E i ajde ovo sad što su napuhali na tv sa javnim ovršiteljem, da ja vas pitam? Da vam ostanem dužan par tisuća kuna, i da se pravim lud dok me uporno upozoravate i opominjete da vam vratim novac, jer bi onda se složili da me sirotog treba poštedit pred načinom pljenidbe javnog ovršitelja? Malo si razmislite da se sami nadjete u takvoj situaciji kao vjerovnik kojem trebaju novci što prije a dužnik izmišlja i odugovlači na sve moguće naćine...

Čast iznimkama što zaista nemaju novaca. A doduše tko danas i ima novaca... (oism političara :) )

Katrin
09.11.2011., 19:21

Ajde ti jos jednom procitaj sto je receno na temi. I pogledaj koliki su troskovi same ovrhe i sto se sve mora i ne mora platiti :mig:

a ne? to po nekom antickom zakonu FINA prisilno naplacuje dugove? i pritom uzima sve sto se covjeku nadje na racunu?

Opet, to se dogadja u zadnjem stadiju ovrhe. Koja, opet, u 2 gornja slucaja, nije jos pokrenuta. I to sve skupa nema veze s vasim opomenama.

pinkis
09.11.2011., 20:17
E i ajde ovo sad što su napuhali na tv sa javnim ovršiteljem, da ja vas pitam? Da vam ostanem dužan par tisuća kuna, i da se pravim lud dok me uporno upozoravate i opominjete da vam vratim novac, jer bi onda se složili da me sirotog treba poštedit pred načinom pljenidbe javnog ovršitelja? Malo si razmislite da se sami nadjete u takvoj situaciji kao vjerovnik kojem trebaju novci što prije a dužnik izmišlja i odugovlači na sve moguće naćine...

Čast iznimkama što zaista nemaju novaca. A doduše tko danas i ima novaca... (oism političara :) )

hellooooooo, mene nitko nije "uporno upozoravao i opominjao" nego je prva opomena koju sam dobila, a vezano za taj parking, bila od odvjetnika! jel tako tesko shvatit: ne mogu mi zaracunati s prvom opomenom i trosak "odvjetnicke opomene"!!!

...

hvala za linkove, potvrdili su upravo ono sto mi je i samoj palo na pamet: platit cu uplatnicu za kazne za parking, a odvjetnicku gamad lagano u smece... usput cu nazvati parkcom i obavijestit ih o tome, da sam dug prema njima podmirila.
steta sto ljudi kod nas nisu organiziraniji protiv ovakvih pokusaja kradja.
stvarno ce gamad svasta pokusati...

voorn7
10.11.2011., 10:43
Opomena pred tužbu.

zanimljivo. znaci oni bi te tuzili za nesto sitno kn, za parkiranje?

jel mozes nekako doc do nekog dokaza o uplati? odi u banku ak si placao preko njih pa izvidi jel mogu doc do nekih uplatnica.

kako god bilo, ja na tvom mjestu bi pricekala jos malo. troskovi daljnjeg postupanja ti nece biti veliki, jako je mali iznos potencijalnog utuzenja, a moguce je da blefiraju.

Opaki
10.11.2011., 10:51
Joj aj ne lupetajte, prvo nemaju oni njega šta tužit, jer nema potrebe za utvrđivanjem obveze, dovoljno je da iz kompjutera izvade knjigovodstveni list gdje se vidi njegov dug i mogu priložit i sliku iz kompjutera kad su ga slikali (znam jer sam prije radio u sklopu jednog d.o.o. za napaltu prakiranja), i to je već dovljno za pokretanje ovrhe pred javnim bilježnikom. Očito da vi nekužite razliku. Troškovi daljnjeg postupanja će bit veliki, kao što sam već naveo ali moguće da i blefiraju. Eto. Čak prilog tome ide što nisu znali pravilno napisat da će biti pokrenuta ovrha a ne tužba.

voorn7
10.11.2011., 13:28
Joj aj ne lupetajte, prvo nemaju oni njega šta tužit, jer nema potrebe za utvrđivanjem obveze, dovoljno je da iz kompjutera izvade knjigovodstveni list gdje se vidi njegov dug i mogu priložit i sliku iz kompjutera kad su ga slikali (znam jer sam prije radio u sklopu jednog d.o.o. za napaltu prakiranja), i to je već dovljno za pokretanje ovrhe pred javnim bilježnikom. Očito da vi nekužite razliku. Troškovi daljnjeg postupanja će bit veliki, kao što sam već naveo ali moguće da i blefiraju. Eto. Čak prilog tome ide što nisu znali pravilno napisat da će biti pokrenuta ovrha a ne tužba.

aj se ti malo smiri.

ak si mi kolega, pravnik, mozemo preko PM nastaviti ovu diskusiju.

a ako si samoprozvani pravnik...deha me!

pretpostavka je majka svih zajeba a u pravu jos i vise:mig: ako pise tuzba onda je tuzba i amen. mozemo mi sad pricati jel treba pisati ovo ili ono, bitno je sto je na papiru doslo. sukladno tome, savjetujem.

a vidim da nisi bas upoznat ni s troskovima ovrhe. odi na javnobiljeznicku komoru, imaju svoju tarifu pa malo racunaj. isto tako i za odvjetnika isto tako i za sud koji se ravan po VPS-u.

ok?

:)

Opaki
10.11.2011., 13:32
:rolleyes:bilo bi žalosno da sam ti kolega pravnik a ti ovakva pitnja postavljaš(ako me kužiš šta ti želim reći).

voorn7
10.11.2011., 13:38
bilo bi žalosno da sam ti kolega pravnik a ti ovakva pitnja postavljaš... pusa :)

ok, sve jasno:) da znas osnovnu stvar oko dugovanja, trazbina, postupka itd. defintivno ne bi ovako nesto rekao. i salzem se, definitivno ne bi zeljela spoznati da mi je netko s ovakvim nacinom komunikacije kolega. sad mi je lakse.

samo mi nije jasno zasto se guras negdje o cemu nemas blagogo pojma?:confused: narcisoidnost? maybe....

anyway, sretno ti bilo nadripisarstvo:D

Opaki
10.11.2011., 13:43
nema nam druge, morat ćemo pričekat potvrdu nekog iskusnijeg. Ti si do tada pogledaj šta je to vjerodostojna isprava.

Katrin
10.11.2011., 14:55
Moze sad mir? Prepucavajte se drugdje.

Jabulani AF
10.11.2011., 20:44
Veće,kako si spasiti račun od ovrhe.Bit cijele price je da mi neuzmu sve sa računa.
Dodjem dignuti placu kad ono 0,00kn a u p.m. kaže momak iz banke idi u FINU ja tamo kad ovrha od T'coma.
Pogledam ovrhu kod čike na kompu kad ono račun neplaćen od 2008god,ok moguce nema tu sad sta ,2009god.tužili sad stiglo na naplatu 2011g.
e sad pitanje sta su čekali tolike godine kad ja uredno radim i mogli su se naplatiti kad ikada.
zovem 2 dana neki odvjtnićki ured Hanžeković i partneri i sekretarica samo govori sve su linije zauzete nevjerojatno.
E sad me zanima dali imaju pravo skinuti sa mog tekućeg raćuna sve da meni neostane ama baš ništa ili postoji taj hebeni zakon da mora ostaviti bar nešto za život,pošto i idući mjesec trebaju skinuti kako se zaštiti da mi ostane barem nešto?
hvala na odgovoru

sasa80
10.11.2011., 22:39
Nemaju pravo, ali ti si duzan otvoriti prvo zasticeni racun kako bi zastitio taj iznos koji ti nitko ne smije dirati..
Do tada ce ti i dalje skidati sve..

RinaRea
11.11.2011., 11:54
Može li mi netko objasniti kako se računaju kamate na pravomoćne ovršne postupke?
Može li se uzeti u obzir čl.233 st.2 Zakona o obveznim odnosima? Ili se kamata obračunava kako je traženo u pravomoćnoj ovrsi?

*Cupcake*
11.11.2011., 17:21
Bok, nadam se da pišem u pravoj temi. Imam problem i ljubazno bih molila ako netko zna odgovor na moja pitanja da izdvoji 3 minute vremena i odgovori, jer mi je zaista važno :(

Evo ovako. Studentica sam, i nemam nikakve mjesečna primanja po plaći i slično, znači nigdje ne radim.

Danas sam htjela dignuti novce s računa i vidim da imam 00,00 kn i da mi je račun zblokiran. Odmah odem do FINE gdje mi ljubazni gospodin lijepo objasni da imam dug od TCOM-a od 3500 kn iz 2008. god i da su mi aposlutno svi računi zblokirani.

No problem je u tome što za mjesec dana dobivam Erasmus stipendiju i to poveći iznos koji mi zaista NESMIJE biti blokiran jer s tim novcima moram plaćati život u inozemstvu. Onaj ljubazni gospodin mi je spomenuo otvaranje zaštićenog računa, ali samo onako usput, a meni se od svih tih informacija sve zmješalo pa ga nisam pitala za detalje.

Znači, mogu li ja otvoriti taj neki "zaštićeni" račun gdje će mi sjest određeni dio novca od Erasmus stipendije i gdje mi FINA tj. TCOM ne budu uzeli te novce? I ako mogu, koji je postupak za to i koliko se na to otprilike čeka? Ispričavam se na podužem postu. Hvala :)

RinaRea
11.11.2011., 19:33
Svi čitaju, nitko ne zna? :ne zna:

Jesam li postavila pitanje na pravom forumu?

Venuss
11.11.2011., 21:49
Koliko sam shvatila ovrhovoditelji dolaze nenajavljeno. Što ako nikoga nema kod kuće u vrijeme kada su došli? Tko plaća troškove njihova dolaska ako osoba npr. nije bila kod kuće u vrijeme njihva dolaska, nekoliko puta :confused:

Opaki
12.11.2011., 17:57
ma kako piše u prijedlogu za ovrhu je sigurno dobro, ne da mi se sad objašnjavat.

RinaRea
13.11.2011., 09:29
ma kako piše u prijedlogu za ovrhu je sigurno dobro, ne da mi se sad objašnjavat.

Baš ti hvala :)

Ali meni trebaju argumenti, tj. kako stranci koja se poziva na navedeni članak objasniti da ipak treba platiti kako piše u ovrsi?

Opaki
13.11.2011., 09:41
ša ta nije jasno?, kamate teku od dana dospjeća računa-duga pa do isplate i to je to, kod naplate duga uvijek se prvo zatvaraju kamate, troškovi ovrhe, pa onda glavni dug. A kamte stalno teku.

RinaRea
13.11.2011., 10:03
ša ta nije jasno?, kamate teku od dana dospjeća računa-duga pa do isplate i to je to, kod naplate duga uvijek se prvo zatvaraju kamate, troškovi ovrhe, pa onda glavni dug. A kamte stalno teku.

Sve ovo što si naveo znam, problem je slijedeći:

Ovrha je na sudu od 2005.g., pravomoćna. U njoj je navedeno kako se traže kamate po svakom pojedinom računu od dana dospijeća, pa do konačne isplate.

Ali:
Znam kako nije zastupila zastara na ovrhu, ali me zanima, a uzimajući u obzir
Zakon o obveznim odnosima čl.233 st.2
Sve povremene tražbine (a što kamata je, čini mi se) koje proističu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

zdenka27
13.11.2011., 11:14
Cupcake, moj ti je savjet da ti novci koje čekaš sjednu na nečiji tuđi račun, ako je ikako moguće!
Naravno, neblokirani!
Bojim se da ćeš u bilo kojoj drugoj situaciji ostati bar bez dijela novca.

*Cupcake*
13.11.2011., 11:24
Cupcake, moj ti je savjet da ti novci koje čekaš sjednu na nečiji tuđi račun, ako je ikako moguće!
Naravno, neblokirani!
Bojim se da ćeš u bilo kojoj drugoj situaciji ostati bar bez dijela novca.

Nažalost, nemogu na tuđi račun jer vizu moram vaditi na svoje ime i pritom naravno račun također mora biti na moje ime :( Jedino sam mislila taj neki zaštičeni račun otvoriti, ali ako kažeš da bi mi se i to oduzelo ... :ne zna:

Opaki
13.11.2011., 16:12
Sve ovo što si naveo znam, problem je slijedeći:

Ovrha je na sudu od 2005.g., pravomoćna. U njoj je navedeno kako se traže kamate po svakom pojedinom računu od dana dospijeća, pa do konačne isplate.

Ali:
Znam kako nije zastupila zastara na ovrhu, ali me zanima, a uzimajući u obzir
Zakon o obveznim odnosima čl.233 st.2
Sve povremene tražbine (a što kamata je, čini mi se) koje proističu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

zaboravi zastaru kad ti je rješenje postalo pravomoćno. Sad je 10 godina porduženo pravo na naplatu a može se tako produživat unedogled, svakom radnjom u cilju naplate.