PDA

View Full Version : Fakultet strojarstva i brodogradnje - Zagreb

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40

The_End
13.06.2011., 08:18
Bit strojara je sam doći do nekih rješenja,makar ovo što ti pitaš je trivijalna stvar,i trebao bi to znati.
pročitaj prvih nekoliko stranica pa budeš shvatio: http://www.fsb.hr/elemstroj/pdf/pmf/osnove_strojarstva/osnove_mehanike.pdf

mpopov
13.06.2011., 08:23
malo ti je krivo...

Poison Candy
13.06.2011., 08:23
društveni faks je zgrada do. :mig:

Bundesland
13.06.2011., 09:46
malo ti je krivo...

Pa kako je krivo, kolko ti dobiješ??

Muskulus
13.06.2011., 10:23
malo ti je krivo...
ma nije nista krivo. Zaokruzi taj rezultat bez decimala kod upisivanja joooj :rofl:

mpopov
13.06.2011., 15:54
dobro možda si uspio(prihvatio ti je to kao rezultat)ali niti jedan pravi strojar ne uzima za PI da je 3,14(samo te dvije decimale).....

Oberfeldwebel
13.06.2011., 18:02
ima li netko zadnji rok iz ek1 da uploada, i rjesenja za taj i prosli rok

José Armando
13.06.2011., 18:22
dobro možda si uspio(prihvatio ti je to kao rezultat)ali niti jedan pravi strojar ne uzima za PI da je 3,14(samo te dvije decimale).....

zbog ovakvih me nekad sram sto studiram strojarstvo

meth001
13.06.2011., 19:47

:lol:

funny shit

Dawar
13.06.2011., 21:25

Koliki broj decimala je optimalan za strojare, nisu valjda sve decimale :D

Poison Candy
13.06.2011., 21:45
Koliki broj decimala je optimalan za strojare, nisu valjda sve decimale :D

aaaaa, ne spominji! :o

došel bu sad kolega he3.14 black i natipkal njih 25. :D
jel si još uvijek na 25? :misli:

i ne, ne bu ih c/p-al. :D

Bundesland
13.06.2011., 21:45

Čekaj, koji je tebi???

Pa zadano je u zadatku PI i još je u zagradi samo 3.14, a da su htjeli na 30decimala onda nebi ni pisali ovo u zagradi nego bi samo stavili Pi i pri računanju bi uvrstio PI.

Uustalom, to me i zanimalo, što točno treba upisati tamo, ali polemike, katastrofalne...:p

he3.14 black
13.06.2011., 22:51
aaaaa, ne spominji! :o

došel bu sad kolega he3.14 black i natipkal njih 25. :D
jel si još uvijek na 25? :misli:

i ne, ne bu ih c/p-al. :D

hahahahahhahah
nije 25,25 smo davno prosli, 35 negdje so stali :D

@B-nekaj, ovaj aj je pitao koji broj treba ukucat: pa daj pogledaj prije postove, tu nikad nemas skoro konkretan odgovor :D

torpedo888
14.06.2011., 09:49
Jel zna ko možda kakvi će otprilike bit zadaci iz mehe II kod wolfa sad na ovom roku, bilo bi mi od velike pomoći. plizzzzz...
:confused:

RandyRR
14.06.2011., 13:32
Dali mi može netko reći dali je (zahtjevan)-(nenad bojčetić) u predmetu konstruiranje pomoću računala-CAD u petom semestru!?
i u kojim se programu-ima radi na tome predmetu?
Hvala...

Napisati ću ti rezime KPR-a, pa da znaš što te čeka.

KPR se sastoji od predavanja i vježbi. Predavanja drži Bojčetić. Ja sam bio na ravno jednom predavanju jer sam vrlo brzo shvatio da to nema smisla, a to su i potvrdili i oni koji su redovno išli na predavanja. Na predavanjima su bila 2 popisivanja jer su predavanja navodno obavezna. Iako zapravo nisam uopće bio prisutan na predavanjima, nisam imao baš nikakvih problema glede nedolaženja na nastavu (iako sam čuo da je Bojčetić znao nekima srat na usmenom zbog toga). IMHO, nemoj gubiti vrijeme na to.

Vježbe su najažniji dio. Njih drže asistenti, pa su oni i zapravo najbitniji u cijeloj priči. Na vježbama se radi zapravo ista stvar kao i na OPR-u, samo što se radi u ProE-u i CATIA-i (u kojem ćeš od ova 2 programa raditi ovisi o asistantu koji će ti držati vježbe). Vježbe se uglavnom sastoje od privikavanja na modeliranje u nekom od navedenih programa i objašnjavanja kako što funkcionira. Također, na vježbama ćeš imati 2 kolovija i bit će ti zadan programski zadatak. Kolokviji su jednostvani - dobiješ crtež dijela kojeg treba modelirati. Ako ti modeliranje ide, onda nećeš imati problema (samo zapamti kako se zove koji feature i kako funkcionira).
Program će ti biti zadan cca. sredinom semestra. Dobiti ćeš crtež nekakvog mehanizma kojeg treba modelirati + treba napraviti radioničku dokumentaciju pojedinih dijelova. Koliko će ti program biti zahtjevan, kao i cijeli KPR, ovisi o asistentu (neki traže sve živo - animaciju, dokumentaciju svih dijelova i skop, a neki su razumni pa traže samo sklopni crtež i 5 najkompliciranijih dijelova). Drugim riječima stvar funkcionira slično kao na RIIG-u. Nije rijetkost da se asistenti ne drže pravila koje je propisao Bojčetić, ali to te uopće ne treba zabrinjavati. Samo radi ono što tvoj asistent traži.

Nakon što dobiješ ocjenu iz tog dijela (jedna ocjena je iz kolokvija, a druga iz programa) ideš na usmeni kod Bojčetića. To bi zapravo trebala biti formalnost. Doduše, ako su ti ocjene između Bojčetić bi te mogao nešto pitati. To je najgori slučaj jer iskustva s njegovim usmenim su često loša (čuo sam da pita nebuloze ili da ljude koji su radili u CATIA-i pita o ProE-u :rolleyes:). Ali ako imaš čistu situaciju, onda će ti samo upisati ocjenu u index. Zato ti toplo preporučam da se potrudiš na kolokvijima i oko programa. Zbilja nije teško (pogotovo ako te dopadne dobar asistent), a čemu riskirati s Bojčetićem.

kalibr234
14.06.2011., 13:38
Koje izvode treba znat kod Halasza za usmeni iz uvoda u termu?

Knez_007
14.06.2011., 17:02
Koje izvode treba znat kod Halasza za usmeni iz uvoda u termu?

Sve :D

Samo prati gradivo kroz podloge za predavanja

skyclad
14.06.2011., 18:07
Ima li netko saznanja kakvi su zadaci bili na prošlom roku iz el.i električnih strojeva ,odnosno što očekivati u petak ?

meth001
14.06.2011., 20:10
Ljudi, kakav je profa Filetin na usmenom iz materijala II? Čujem da se on potrudi pripremiti posebna pitanja iz tog kolegija i da je prolaznost rijetka. Ja sam kolokvirao, valjda će biti popusta, što mislite?

Gigi06
14.06.2011., 21:16
od kad do kad traje godina na strojarstvu? nadam se da nije dugačka ko na feru.........?

Poison Candy
14.06.2011., 21:24
:facepalm:

otkad upišeš pa kroz 5/7 godina. nema odmora. face it.

Poison Candy
14.06.2011., 21:34
:rofl: dečko. postoji nešto kaj se zove akademski kalendar. google it.

meth001
14.06.2011., 21:42
Ima odmora.

Evo akademski kalendar (http://www.fsb.hr/index.php?akademski_kalendar) za nadolazeću godinu 2011/2012, pa pogledaj kakav je raspored.

he3.14 black
14.06.2011., 22:08
joj dajte fakat ono :S
zelite na strojarstvo a nemrete se snaci malo? pa pitate pitanja a da se prije tog niti ne potrudite malo sami pogledat :S

stranica fsb-a ima hrvatski jezik u gornjem desnom kutku kome je engleski problem,prebacite, odete po redu po onim sa strane izbornicima i doci ce akademski kalendar...ako se ne vidi onda ctrl i + i povecat ce se i bute vidli :D

isto pitanja o drzavnoj maturi.ako to vi ne znate nece ni studenti -.-

frz
14.06.2011., 23:07
jel bio ko danas na mat 2 koji je kolokvira na usmenom? jesu li pitali ista ili su odgovarali ovi samo za visu ocjenu..

_ares_
15.06.2011., 09:45
jel bio ko danas na mat 2 koji je kolokvira na usmenom? jesu li pitali ista ili su odgovarali ovi samo za visu ocjenu..

odgovaras samo ak hoces visu ocjenu :mig:

BRAB-STON
15.06.2011., 11:52
Kad obično bude dekanski rok? Zadnji tjedan prije početka faksa ili?

Knez_007
15.06.2011., 12:01

tako nekako. oko 1.9.

Dawar
15.06.2011., 13:31

Kopi-pejst sa fsb-centra

samo da objavim da će dekanski rok biti 31.8. Slao sam mail dekanatu i dobio sam taj podatak. Moguće je izaći na iste ispite kao i prošle godine...znači terma,ek...

hyacintha
15.06.2011., 13:39
a fluidi na dekanskom? to isto mora biti .....:tuzni:

djx
15.06.2011., 14:01
ima li netko zadnji rok iz ek1 da uploada, i rjesenja za taj i prosli rok

http://www.megaupload.com/?d=G8L73IWM |pass:djx|

kolko sam gledao ispiti su skoro pa isti... nekako mislim da će doći skroz lijevi sada :D

ako ko bude u mogućnosti da slika i uploada ovaj rok od sutra :mig:

Oberfeldwebel
15.06.2011., 14:30
http://www.megaupload.com/?d=G8L73IWM |pass:djx|

kolko sam gledao ispiti su skoro pa isti... nekako mislim da će doći skroz lijevi sada :D

ako ko bude u mogućnosti da slika i uploada ovaj rok od sutra :mig:

nažalost, link ne radi

djx
15.06.2011., 14:54
http://www.megaupload.com/?d=G8L73IWM

|pass:djx|

a ako ovako napišem :)

Oberfeldwebel
15.06.2011., 15:25

e ovo je vec druga prica

Knez_007
15.06.2011., 15:39
a fluidi na dekanskom? to isto mora biti .....:tuzni:

tesko, nisam siguran jesu bili lani. Bila je terma i ek koliko se sjecam

runner89
15.06.2011., 20:37

jel bi mogao uploadati taj rok na FSB centar, pliz...
ja ne mogu skinuti s ovog linka... piše mi "download limit exceeded"...
pa ako ti nije problem... :D to vrijedi i za rok sutra ako ga netko poslika ;)

djx
15.06.2011., 23:33
okačio:mig:

vivian.22
16.06.2011., 12:36
jel ima netko prošli rok iz UVOD U TERMODINAMIKU, kopiran ili prepisan???? MOLIM VAS da mi to uploadate i tu stavite link ili na fsb centar...da ja to malo vidim...ne mogu se sjetit kak su išli zadaci...znam samo zadnji. AJD PLIZ.

runner89
16.06.2011., 13:25
okačio:mig:

hvala! :cerek:

he3.14 black
16.06.2011., 13:31
jel netko danas slikao ek1? jel ga moze staviti negdje? :D hvala

ps...da li je moguce da nece biti rjesavanja roka poslije teorije?

vivian.22
16.06.2011., 13:46
jel netko danas slikao ek1? jel ga moze staviti negdje? hvala

ps...da li je moguce da nece biti rjesavanja roka poslije teorije?

evo ja sam bio...kad sam vidio ispit iz EK skoro sam počeo plakati :S hahaha pa pojma nisam imao, zujao sam i imao viška vremena pa sam precrtao ispit...nije najbolje ali vidi se dosta dobro
brijem da neće rješavati ovaj rok, nego će ga ponoviti sljedeći puta, valjda će ntko to do onda rješiti jer ovo je katastrofa od ispita,potpuno nove stvari :S

http://imageshack.us/photo/my-images/708/ispitek16062011.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/849/ispit2ek1606.jpg/

jel ima netko prošli rok iz UVOD U TERMODINAMIKU, kopiran ili prepisan???? MOLIM VAS da mi to uploadate i tu stavite link ili na fsb centar...da ja to malo vidim...ne mogu se sjetit kak su išli zadaci...znam samo zadnji. AJD PLIZ.

runner89
16.06.2011., 15:17
hahahaha... joooj... ja sam mislio da je djx uploadao ispit iz EKII... a ono iz EKI ispit...

dakle... meni bi trebalo ako netko ima ispit iz EKII od 6. 6. ako netko ima... ili ovaj današnji...
pa vas MOLIM ako netko ima da stavi na FSB centar... hvala :)

djx
16.06.2011., 15:27

a bo http://fsb.hr/terma/rokovi.htm :confused:

he3.14 black
16.06.2011., 16:16
hvala na ekI (I)
pizdu materinu -.-
pa stvarno ti dodje da places

Poison Candy
16.06.2011., 16:22
valjda će ntko to do onda rješiti jer ovo je katastrofa od ispita,potpuno nove stvari :S

sumnjam da će rješavat. rješit će slijedeći. tad ionako neće bit bitno :o
hvala na ekI (I)
pizdu materinu -.-

o da.
došlo mi je da plačem.

a i novčanik mi plače. :(

Knez_007
16.06.2011., 16:52
hvala na ekI (I)
pizdu materinu -.-

Pa takav vam je isti rok bio lani kad sam ja polagao a i prije toga je bio. Pogledajte malo stare rokove:mig:

he3.14 black
16.06.2011., 19:17
gledao sam...najslicnije je ona neka celjusna kocnica, ali to nije to.slobodno rjesis pa postas ako oces :P :)

Knez_007
16.06.2011., 19:37
gledao sam...najslicnije je ona neka celjusna kocnica, ali to nije to.slobodno rjesis pa postas ako oces :P :)

Pa ovo je, koliko se da raspoznat sa crteza, de facto ista stvar, samo što se vratilo ne zaustavlja preko klina vec direkt :mig:

Zekac
16.06.2011., 23:10
evo ljudi, ja sam poslikao rok iz EK I, ajde trazi se sad netko da ga rijesi pa da usporedimo malo. ja cu ga sutra probat rijesit..
fakat nisu normalni...:rolleyes:

EK I 16.6. (http://img27.imageshack.us/img27/1889/img0361ks.jpg)

Pinc90
17.06.2011., 13:09
Imam pitanje u vezi upisa izbornih predmata za 5. semestar.
Trazio sam po fsb.hr i na faksu ako ima kakav papir gdje to pise, ali nisma nasao. Pa ako mi netko moze reci jeli mi moramo ic prije kod profesora koji drzi taj predmet, ili samo moramo ici u referadu, pa tamo kazemo...
Zanima me kakav je postupak upisa izbornih tehničkih predmeta. Jer sam cuo da "laksi" predmetu se odmah popune, pa da se ja uspijem upisati te "lakse" predmete.

Knez_007
17.06.2011., 13:46
Imam pitanje u vezi upisa izbornih predmata za 5. semestar.
Trazio sam po fsb.hr i na faksu ako ima kakav papir gdje to pise, ali nisma nasao. Pa ako mi netko moze reci jeli mi moramo ic prije kod profesora koji drzi taj predmet, ili samo moramo ici u referadu, pa tamo kazemo...
Zanima me kakav je postupak upisa izbornih tehničkih predmeta. Jer sam cuo da "laksi" predmetu se odmah popune, pa da se ja uspijem upisati te "lakse" predmete.

Inace se trebao predat popunjen obrazac prof. kod kojeg zelis slušati izborni pa bi on potpisao a onda bi ti na upis na referadu došao s tim papirom. Od ove godine ce prijave ici online, bit ce obavijest na stranicama faksa.

Poison Candy
17.06.2011., 13:54
arrmmm, koji su preporučljivi? :D

eškli, dajte neki koji su nepreporučljivi, lako za ostale :zubo:

i, molim vas, ako netko, itko, zna nekog koji zna nekog, da taj netko zna nekog, tko je bio na usmenom iz matematike 3/a/b, podijeli sa mnom, kaj me čeka kod tete singer? http://www.pic4ever.com/images/hanghead.gif

ako prodjem :moli:

hvala http://www.pic4ever.com/images/wubpink.gif

RandyRR
17.06.2011., 21:56
Preporučljivi izborni: Turbostrojevi, Mjeriteljstvo, Nerazorna ispitivnja, Oprema za zavarivanje, Upravljanje znanjem i promjenama, neki kolegij iz deformiranja di je dovoljno napraviti 1 seminar, ... To je ono što mi trenutno pada na pamet.

Od navedenih sam upisao i uspješno položio Turbosrojeve i Upravljenje znanjem i promjenama, pa o tome mogu nešto konkretno reći, a za ove ostale ne garantiram.

trojan92
18.06.2011., 02:59
Može mi tko od vas reć kakav je studij brodogradnje, i što se može raditi nakon završenog dotičnog ,jel tko ima kakvih saznanja.... pošto bih želio studirat brodogradnju

Dawar
18.06.2011., 08:55
Može mi tko od vas reć kakav je studij brodogradnje, i što se može raditi nakon završenog dotičnog ,jel tko ima kakvih saznanja.... pošto bih želio studirat brodogradnju

Ima vjerovatno najvise kolegija od ostalih smjerova/studija i relativno je tezak i zahtjevan...
S tim ces steci dosta siroko znanje pa ces uz brodogradjevnu industriju moci raditi i na mjestima gdje rade strojari. Ovo su iskustva iz druge ruke, posto sam studiram strojarstvo, ali sam pricao sa par brod studenata iz razloga jer sam razmisljao i o tom studiju.
Ako bas volis brodove odi na to, neces pozalit, ali moras znat da u struci ces tesko radit u ZG ako to mislis..
Svi znamo da trenutno nije bajna situacija u nasoj brodogradnji, al to ce se valjda promijenit... Mislim da je brodogradnja jedino usmjerenje s ovog faksa koje ces upotpunosti moci dozivjet u HR, od proizvodnje osnovnih dijelova pa do finalnog proizvoda

The_End
18.06.2011., 09:25
Ako te zanima brodogranja,odi je studirat.

i nemoj se opterećivat o zapošljenju,i inim stvarčicama...dok ti završiš fax još je dug put i da se dosta toga promjeniti
;)

RandyRR
18.06.2011., 11:51
Ja ne znam zašto je toliko ljudi opčinjeno sa budućim pronalaskom posla... Ako si nisi tudum i ako nešto znaš, možeš biti siguran da ćeš naći neki posao. Uopće nije bitno jesi strojar, ekonomist ili kuhar.

Poison Candy
18.06.2011., 14:43
Preporučljivi izborni: Turbostrojevi, Mjeriteljstvo, Nerazorna ispitivnja, Oprema za zavarivanje, Upravljanje znanjem i promjenama, neki kolegij iz deformiranja di je dovoljno napraviti 1 seminar, ... To je ono što mi trenutno pada na pamet.

Od navedenih sam upisao i uspješno položio Turbosrojeve i Upravljenje znanjem i promjenama, pa o tome mogu nešto konkretno reći, a za ove ostale ne garantiram.

hvala :lux:

možeš mi samo reći još nekaj malo više o turbostrojevima? kak to izgleda, jel navala na to? :cerek:

p.s. matematika, singer, usmeni. pliiiiiiiiiiz. itko? :(

RandyRR
18.06.2011., 15:40
hvala :lux:

možeš mi samo reći još nekaj malo više o turbostrojevima? kak to izgleda, jel navala na to? :cerek:

Sure.

Predavanja i vježbe drži Tuković. On je jedan od bolje ekipe na svojoj katedri jer fakat kuži ono o čemu priča. A i inače je OK.

Predavanja koja drži su dostupna u .pdf-u na e-ucenju tako da nemoraš niš zapisivati i slično. Nešto od te teorije dolazi na kolokvijima, ali to što dođe je jako predvidljivo (1. kolokvij: podjela turbostrojeva ili kavitacija; 2. kolokvij: h-s dijagram plinske turbine ili analiza dobivenog rada akcijskog i reakcijskog stroja). Tako da s te strane uglavnom nema iznenađenja, a i to se lako nauči.

Vježbe su auditorne i na njima Tuković riješava zadatke. Ljepota vježbi je što se na njima prođe apsolutno sve što ti je potrebno za kolokvij. Zadaci su lagani i većinom šablonski, pa niti to nije neki problem. Uglavnom potrebno je malo truda da par dana prije kolokvija pročitaš materijale sa e-ucenja, prođeš jednom kroz zadatke i napišeš si potrebne formule na papir.

A ako već ništa drugo, mogu se koristiti šlabahteri i lako se može prepisivati. Nema stroge kontrole.

Navale nema, iako je ove godine bilo dosta ekipe. Mene je jedino začudio prosjek ocjena (neš preko 3)... Mislim, uz činjenicu da je sve praktički servirano to je slabo.

Poison Candy
18.06.2011., 16:18
hvala ti puno :Pivo:

mousewithgun
18.06.2011., 20:42
molim za savjet bilo koga tko je upisao termu,elemente konstrukcija i fluide

..dakle na kraju sam prve godine, a sigurno je da ce mi ostati matematika 2 i nauka o čvrstoći pa ako bi mi mogli reci da li je pametna strategija ostaviti gore spomenuta 3 kolegija za iducu godinu, da li ce ih uopce biti moguce upisati jer jos nigdje ne vidim koji se preduvjeti traze za njih. da li je uopce moguce poloziti termu i fluide bez znanja matematike 3?

..ako to utjece, namjeravam odabrati konstrukcijski smjer ako uspijem

The_End
18.06.2011., 21:25
Za termu,fluide,ek nemaš preduvjete vezane za neke kolegije sa 1.godine.

pa vjerovatno ima još neki rok za mat 2 i nauku,daj stisni i uči sad,ako treba i koji put preko noći.

Dawar
18.06.2011., 22:04
A ima netko savjet što ne upisati na drugoj godini tj ostavit za kasnije, da si malo olakšam?
Termu i fluide nesmijem jer ću ić na Proc-En a tam je to najbitnije...

The_End
18.06.2011., 22:10
A znaš po sebi,ako ti ok ide,i dao si prvu godinu odmah sa dobrim prosjekom...onda možda bolje da sve upišeš.
samo znaj da će trebati puno više učiti.

možda bolje upisati cijeli 3.semestar,pa onda na temelju trećega gledaš kako dalje upisivati...mislim na termu 2 recimo.

Poison Candy
19.06.2011., 09:30
A ima netko savjet što ne upisati na drugoj godini tj ostavit za kasnije, da si malo olakšam?

ako ti je svejedno hoćeš li si produljit studij za godinu, a misliš upisivati termu i fluide, ja bi ti savjetovala onda upiši onih minimalnih 18 ectsa, i udri po ovome. kad to rješiš, buš si bio majstor. :D

ali ako ti jako dobro ide, onda upiši sve, možda daš ^^

RandyRR
19.06.2011., 10:20
molim za savjet bilo koga tko je upisao termu,elemente konstrukcija i fluide

..dakle na kraju sam prve godine, a sigurno je da ce mi ostati matematika 2 i nauka o čvrstoći pa ako bi mi mogli reci da li je pametna strategija ostaviti gore spomenuta 3 kolegija za iducu godinu, da li ce ih uopce biti moguce upisati jer jos nigdje ne vidim koji se preduvjeti traze za njih. da li je uopce moguce poloziti termu i fluide bez znanja matematike 3?

..ako to utjece, namjeravam odabrati konstrukcijski smjer ako uspijem

Kao što kolega The End reče, probaj par nešto položiti od toga. NOČ će ti trebati, pa bi to trebao biti prioritet.

Terma, fluidi i EK1 su probavljivi kolegiji, ali svaki od njih zahtjeva dosta angažmana, odnosno vremena - cijeli semestar ćeš imati posla s tim kolegijima. Tako da nije pametna ideja upisivati nešto što nećeš stići/moći položiti. Ti najbolje znaš kakve su tvoje mogućnosti, pa sam odluči što ćeš upisati.

Nema si smisla olakšavati 2. godinu. Kad-tad ćeš te neupisane kolegije morati upisati i položiti, pa od odgađanja nema velike koristi. Još ti se sve može dodatno zakomplicirati, pa se u konačnici možeš jako uvaljati u kenju. Osim toga, produljuješ si studij (čitaj: agoniju) i smanjuješ šanse da upišeš željeni smjer (falit će ti ECTS-i).

ako ti je svejedno hoćeš li si produljit studij za godinu, a misliš upisivati termu i fluide, ja bi ti savjetovala onda upiši onih minimalnih 18 ectsa, i udri po ovome. kad to rješiš, buš si bio majstor. :D

ali ako ti jako dobro ide, onda upiši sve, možda daš ^^

Ta opcija od 18 ECTS-a je IMHO nepotrebna krajnost. Tih 18 ECTS-a je otprilike 3-4 kolegija, a to znači jako puno raspoloživog vremena. A zbilja su rijetki ljudi kojima zbija treba svo to vrijeme i koji uopće mogu toliko sjediti i učiti. Ako je situacija takva da ćeš si ionako produljiti studij za koju godinu, onda to razumijem, ali inače to smatram overkillom.

Poison Candy
19.06.2011., 10:30
Ta opcija od 18 ECTS-a je IMHO nepotrebna krajnost. Tih 18 ECTS-a je otprilike 3-4 kolegija, a to znači jako puno raspoloživog vremena. A zbilja su rijetki ljudi kojima zbija treba svo to vrijeme i koji uopće mogu toliko sjediti i učiti. Ako je situacija takva da ćeš si ionako produljiti studij za koju godinu, onda to razumijem, ali inače to smatram overkillom.

slažem se, ali ako nekome nejde baš, onda mu je bolja opcija da se rastereti.
konkretno ovaj slučaj kolege, meni se čini kao da njemu ide, ali želi dat termu i fluide i to mu je prioritet. ako misli da neće dati sve, čemu gubit upis za bezveze. 3-4 kolegija nisu puno, ali kad se radi o 3-4 kolegija koje on misli upisivat, onda su dosta. :zubo:

no, sve je to vrlo subjetkivno i on najbolje zna koliko može ^^

daleko od toga da je bolje da sve upiše i sve da i završi ovo što prije. :lux:

_barça_
19.06.2011., 11:50

Moj savjet je da, ak si dal sve iz prve, upišeš sve.
U trećem semestru imaš još i ek, tehnologiju, matematiku, tjelesni i engleski. Tehnologija ti je doslovno sat-dva učenja prije kolokvija i to je već neka bolja ocjena, engleski gubiš po 2 sata tjedno kaj sjediš na predavanju, a za tjelesni znaš kak ide.

EK je posebna priča. :cerek: Tu mislim najviše ovisiš o sreći. Možeš ti to učiti 2 mjeseca i doći na ispit sve riješiti i pasti jer, eto, nekom je gore bilo sumnjivo da si prepisival, a može bit i obrnuto, niš ne naučiti doći tam i stvarno prepisati od nekog i proći. Nema nekih pravila kod ispravljanja. Svaki asistent i profesor imaju svoja pravila i kriterije. Ak ispravlja pavić pao si, ak ispravlja šušmak vjerojatno imaš 3 itd.:D

Za matematiku ti ne mogu niš reći jer se svake godine mjenjaju pravila, al mislim da nije neki problem to položiti.

Ista stvar ti je i u četvrtom semestru samo kaj još imaš i struju. Onak osrednje težak predmet.

Sad, ak baš ne želiš sve upisati onda izbjegni ek, pojedu ti puno živaca i vremena. AL ponavljam moj savjet je da sve upišeš (zajebi činjenicu da ja nisam dal 3 predmeta :zubo: ) jer slijedeće godine ti je ista stvar samo kaj nemaš termu već motore i fluide II, nemaš fluide I već dinamiku plinova i gen. pare.

Dawar
19.06.2011., 13:26
Hvala svima, budem sve upisao, u nadi da ću preživjet :D

michelangelogt
19.06.2011., 13:34
Hvala svima, budem sve upisao, u nadi da ću preživjet :D

3 semestar je ok, al 4. je malo zafrknutiji... kad bi ponovo upisivao nebi upiso stuju ili tehnologiju 2... nije da su teški već naporni i oduzimaju koncentraciju s bitnijih predmeta..

RandyRR
19.06.2011., 14:23
kad bi ponovo upisivao nebi upiso stuju ili tehnologiju 2... nije da su teški već naporni i oduzimaju koncentraciju s bitnijih predmeta..

IMO, svi su oni naporni. Ali Struja i Tehnologija 2 se mogu proći uz razumno malo truda. Osim toga, ako ih ne upišeš tada, pitanje je kad ćeš? Upisat ćeš 2 iduća semestra po 35 ECTS-a?

Ne isplati se...

konig_karl
19.06.2011., 15:42

preporucam:

kompozitni materijali
predavanja drži Šauperl, upisujete se na kolegij u labu za nemetalne materijale (kod stepenica za menzu). predavanja su ok, obavezna su i traju pola semestra nakon kojih dolazi 1 lagani kolokvij. Nakon predavanja slijede vježbe (isto obavezne) na kojima u timovima po četvero radite svoj kompozit kojeg kasnije testirate (mjerite tvrdoću, savojnu čvrstoću...). Nakon svega toga vas četvero pišete seminar od kojih 10 strana (također ful lagano)

teorija elastičnosti
drži semenski. najteži dio cijele priče je dolazak na predavanja koja su obavezna i najviše utječu na ocijenu (kompa i ja + jos neki bijednik smo jedini imali 4 jer smo previše izostajali). Kolokvija nema, jedino na kraju se dobije neki programski (rijesio sam to u roku 5 minuta, tako sto sam prepisao sve iz knjige). Kad dodete kod Semenskog upisati predmet plašit će vas kao da upisujete subatomsku termu 16, ali bez brige to svake godine trubi ;)

Knez_007
19.06.2011., 16:12
preporucam:
teorija elastičnosti
drži semenski. najteži dio cijele priče je dolazak na predavanja koja su obavezna i najviše utječu na ocijenu (kompa i ja + jos neki bijednik smo jedini imali 4 jer smo previše izostajali). Kolokvija nema, jedino na kraju se dobije neki programski (rijesio sam to u roku 5 minuta, tako sto sam prepisao sve iz knjige). Kad dodete kod Semenskog upisati predmet plašit će vas kao da upisujete subatomsku termu 16, ali bez brige to svake godine trubi ;)

Ne znam za tebe kad si to polagao ali ove godine smo za ocjenu trebali napraviti seminar vezan uz analizu naprezanja na pojedinim gredama i sl. koristeći metode koje se rade u sklopu kolegija.

Nije neka znanstvena fantastika ali posla ima. Plus, usmeni na kraju koji je obavezan za sve s tim da koliko znam, nije nikog rusio, ali su ocjene bile šarene.

Što se predmeta tice, mislim da je bolje izabrat nešto korisnije i zanimljivije. Ja nisam imao izbor pošto mi je to obavezan predmet u 5om semestru.

The_End
20.06.2011., 09:03
Može li mi netko na pm poslati link stranice/torrenta odkud mogu skinuti Solidworks 2009.
Neke sam našao,pa skinuo,ali neki fajlovi nisu bili u redu pa to đabe bilo.

Xcentros
20.06.2011., 12:10
Sto je s nama brucosima koji nismo uspjeli skupit tih 42ectsa za upis u smjer? Moramo znaci upisivat zajednicke predmete?
I sad ja to nista ne razumijem, u 3.semestru sve ga su valjda dva predmeta ista na svim smjerovima :// matematia 3a i strani jezik... tehnologija 1 i proizvodne tehnologije 1, to nije isto?

Knez_007
20.06.2011., 13:36
Sto je s nama brucosima koji nismo uspjeli skupit tih 42ectsa za upis u smjer? Moramo znaci upisivat zajednicke predmete?
I sad ja to nista ne razumijem, u 3.semestru sve ga su valjda dva predmeta ista na svim smjerovima :// matematia 3a i strani jezik... tehnologija 1 i proizvodne tehnologije 1, to nije isto?

pa bome i nisu. na mehatronici nemas matematike 3:D pogledaj na stranicama faksa koji su predmeti na kojem smjeru

he3.14 black
20.06.2011., 17:35
evo ljudi, ja sam poslikao rok iz EK I, ajde trazi se sad netko da ga rijesi pa da usporedimo malo. ja cu ga sutra probat rijesit..
fakat nisu normalni...:rolleyes:

EK I 16.6. (http://img27.imageshack.us/img27/1889/img0361ks.jpg)

kak ti ide? xD ajd nabaci neko slikano rjesenje xD

afceltic
20.06.2011., 21:39
Planiram upisati studij brodogradnje u Splitu na FESB-u. Ne znam koliko znate o tom fakultetu,ali sada postoji samo preddiplomski studij, odnosno samo 3 godine. Nakon toga se nastavlja na FSB-u u Zagrebu ili u Rijeci. Zna li netko možda kolika je razlika, odnosno koje bi predmete trebao dodatno polagati da bi moga nastaviti studij u Zagrebu, posto na FSB-u preddiplomski traje 3,5 godina...

The_End
20.06.2011., 21:40
Ne shvaćam zašto svi spominjete te zajedničke kolegije?

Po tome bi svi trebali upisati EK 1 i EK 2...jer su oni zajednički smjerovima.

Upiši ono što misliš da je najbolje,ovisi o tebi kako si to iskombiniraš.
Planiram upisati studij brodogradnje u Splitu na FESB-u. Ne znam koliko znate o tom fakultetu,ali sada postoji samo preddiplomski studij, odnosno samo 3 godine. Nakon toga se nastavlja na FSB-u u Zagrebu ili u Rijeci. Zna li netko možda kolika je razlika, odnosno koje bi predmete trebao dodatno polagati da bi moga nastaviti studij u Zagrebu, posto na FSB-u preddiplomski traje 3,5 godina...

Sad gledam baš kolegije na preddiplomskom u Splitu,do 6.semestra je jako sličan brodogradnji u Zg-u,tj.pa skoro svi koji su u ST-u su zastupljeni u Zg-u...samo nema 7.semestra.

ja ti preporučam da se raspitaš kod stuslu@fsb.hr

Pošalji mail već noćas,dobit ćeš brzo odgovor što i kako;)

BlameGame
20.06.2011., 23:00
ja bih isto (valjda) na fsb, iz gimnazije :) nisam toliko luda za konstrukcijskim smjerom, za pogonima i motorima ali mislim da ima drugih meni bližih smjerova, pa je pitanje jel uopće dobra ideja to upisivati? koliko je teško crtanje i tako?

jel netko na prozv. inž. i menadžmentu ili energetici? kakve su mogućnosti zaposlenja, odnosno za što si ti s tim točno kvalificiran i gdje možeš potraživati posao(budite što specifičniji molim)

i ako itko zna o mogućnosti prebacivanja na pmf (ili u krajnjem slučaju na ekonomiju :/ )

i jel (ako čita neka cura) kad osjetila nepravednost jer je jednostavno žensko?(mada zvučalo glupo) i opet zaposlenje!?

d._m.
20.06.2011., 23:06
pa je pitanje jel uopće dobra ideja to upisivati? koliko je teško crtanje i tako?
Bedasto pitanje
Valjda ti sama najbolje znaš dal te zanimaju strojarstvo, tehnika itd.
Crtanje je najmanji problem. (u 21. stoljeću smo, ffs :D)

Dawar
21.06.2011., 09:02
ja bih isto (valjda) na fsb, iz gimnazije :) nisam toliko luda za konstrukcijskim smjerom, za pogonima i motorima ali mislim da ima drugih meni bližih smjerova, pa je pitanje jel uopće dobra ideja to upisivati? koliko je teško crtanje i tako?

jel netko na prozv. inž. i menadžmentu ili energetici? kakve su mogućnosti zaposlenja, odnosno za što si ti s tim točno kvalificiran i gdje možeš potraživati posao(budite što specifičniji molim)

i ako itko zna o mogućnosti prebacivanja na pmf (ili u krajnjem slučaju na ekonomiju :/ )

i jel (ako čita neka cura) kad osjetila nepravednost jer je jednostavno žensko?(mada zvučalo glupo) i opet zaposlenje!?

Crtanje nije teško, više je problem prostorno predočavanje, pošto si iz gimnazije malo si pogledaj dal ti to stoji, ima ljudi koji si jednostavno nemogu predočiti neke stvari...

Bit ću dogodine na energetici, ali prema onome što sam čuo ako te zanima jedan od ta 2 smjera onda odi na energetiku, menadžment nije baš bajan, jedino što je relativno lagan. Moje mišljenje je da nakon tog smjera nećeš imat niti prava tehnička znanja(4. i 5. godinu nemaš mislim niti jedan strojarski predmet), a opet nećeš imat prava ekonomska znanja, znači ni vrit ni mimo smjer

Knez_007
21.06.2011., 09:41
Crtanje nije teško, više je problem prostorno predočavanje, pošto si iz gimnazije malo si pogledaj dal ti to stoji, ima ljudi koji si jednostavno nemogu predočiti neke stvari...

Bit ću dogodine na energetici, ali prema onome što sam čuo ako te zanima jedan od ta 2 smjera onda odi na energetiku, menadžment nije baš bajan, jedino što je relativno lagan. Moje mišljenje je da nakon tog smjera nećeš imat niti prava tehnička znanja(4. i 5. godinu nemaš mislim niti jedan strojarski predmet), a opet nećeš imat prava ekonomska znanja, znači ni vrit ni mimo smjer

Zašto širiš dezinformacije na temelju neznanja i predrasuda?

Što znači relativno lagan? Nekome je terma relativno lagana, nekom nije. A nekome predmeti sa ind. inzenj. relativno lagani za uciti, a nekome ne. Nijedan smjer na faksu nije relativno težak, niti lagan, a svrha smjerova je ta da si svatko odabere onaj smjer koji ga najviše zanima. Nisam na tom smjeru, al od nikog sa tog smjera nisam cuo da uzivaju i da je lagano.

Moje mišljenje je da nakon tog smjera nećeš imat niti prava tehnička znanja(4. i 5. godinu nemaš mislim niti jedan strojarski predmet)

Ovo nema smisla niti komentirati. Odi lijepo na stranice od faksa, nađi plan i program za diplomski studij, nađi ovaj smjer i pogledaj prije nego ispalis ovakvu glupost.

Da, ima i ekonomije, ali to je opet prilagođeno tehničkom području, kao što imaš 2. i 3. god. strani jezik koji je također prilagođen tehničkom području.

Dawar
21.06.2011., 09:57
Zašto širiš dezinformacije na temelju neznanja i predrasuda?

Što znači relativno lagan? Nekome je terma relativno lagana, nekom nije. A nekome predmeti sa ind. inzenj. relativno lagani za uciti, a nekome ne. Nijedan smjer na faksu nije relativno težak, niti lagan, a svrha smjerova je ta da si svatko odabere onaj smjer koji ga najviše zanima. Nisam na tom smjeru, al od nikog sa tog smjera nisam cuo da uzivaju i da je lagano.

Ovo nema smisla niti komentirati. Odi lijepo na stranice od faksa, nađi plan i program za diplomski studij, nađi ovaj smjer i pogledaj prije nego ispalis ovakvu glupost.

Da, ima i ekonomije, ali to je opet prilagođeno tehničkom području, kao što imaš 2. i 3. god. strani jezik koji je također prilagođen tehničkom području.
Relativno lagan upravo to znači, relativno nekome jest nekome nije, ali definitvno nije za usporedit sa nekim smjerovima sa juga
Baš sam to i napravio i gledaj semestre na diplomskom
http://www.fsb.hr/opis_kolegija/nastavni_plan_print.php?ID=-&ID2=iiim
Neznam koliko kolegiji Privredno i radno pravo,Informatički menedžment
,Računovodstvo i financije za menadžere,Menedžment rizika,Logistički menedžment, itd. imaju veze sa strojarstvom ili se varam pa su to pravi strojarski predmeti koji se nastavljaju na terme,fluide, mehanike itd :D

he3.14 black
21.06.2011., 10:01

meni je frendica sa pmf-mo rekla da tamo ima dosta bivsih strojara xD
ali onda je dosla drzavna amtura, to ne znam kak sad ide :D

Knez_007
21.06.2011., 10:19
Relativno lagan upravo to znači, relativno nekome jest nekome nije, ali definitvno nije za usporedit sa nekim smjerovima sa juga
Baš sam to i napravio i gledaj semestre na diplomskom
http://www.fsb.hr/opis_kolegija/nastavni_plan_print.php?ID=-&ID2=iiim
Neznam koliko kolegiji Privredno i radno pravo,Informatički menedžment
,Računovodstvo i financije za menadžere,Menedžment rizika,Logistički menedžment, itd. imaju veze sa strojarstvom ili se varam pa su to pravi strojarski predmeti koji se nastavljaju na terme,fluide, mehanike itd :D

ti si rekao Moje mišljenje je da nakon tog smjera nećeš imat niti prava tehnička znanja(4. i 5. godinu nemaš mislim niti jedan strojarski predmet) što nema veze s mozgom :mig:

a svi ti predmeti koje si naveo su prilagođeni tehničkoj problematici. Pravi strojarski predmeti nisu samo terme, fluidi i mehanike.

Baci oko usput i na predmete na diplomskom na PE i sl. pa ces vidjet da se na diplomskom rade finese. Pa tako i na PE imaš predmet vezan uz menadžment vjerovao ili ne.

Dawar
21.06.2011., 10:36
ti si rekao što nema veze s mozgom :mig:

a svi ti predmeti koje si naveo su prilagođeni tehničkoj problematici. Pravi strojarski predmeti nisu samo terme, fluidi i mehanike.

Baci oko usput i na predmete na diplomskom na PE i sl. pa ces vidjet da se na diplomskom rade finese. Pa tako i na PE imaš predmet vezan uz menadžment vjerovao ili ne.

Pa jasno, treba neke osnove menadžmenta znat u svakoj struci, ali na PE imaš dosta tehničkih predmeta na diplomskom

afceltic
21.06.2011., 11:17
Sad gledam baš kolegije na preddiplomskom u Splitu,do 6.semestra je jako sličan brodogradnji u Zg-u,tj.pa skoro svi koji su u ST-u su zastupljeni u Zg-u...samo nema 7.semestra.

ja ti preporučam da se raspitaš kod stuslu@fsb.hr

Pošalji mail već noćas,dobit ćeš brzo odgovor što i kako;)

Hvala, je li znas mozda nekog tko se tako prebacivao iz St u Zg, upisuje li se ta razlika zajedno s cetvrtom godinom ili se gubi godina?

The_End
21.06.2011., 16:11
A ja ti ne znam nikoga da se je prebacivao.
Dao sam ti link stud.službe,oni će ti najbolje reći.
;)

Oberfeldwebel
21.06.2011., 20:38
jel bio tko na zadnjih par rokova iz tehnologija 2...jel se da prepisati

RandyRR
21.06.2011., 21:35
Tehnologija preko ispita :eek:

Nemoj se nadati da ćeš imati prilike masno prepisivati jer nije neobično da pola katedre budno pazi što se događa tokom ispita/kolokvija. Nisu oni bedasti...

skyclad
22.06.2011., 04:32
E pa vidiš ja imam upravo suprotno iskustvo sa ispitom iz tehnologije prošle godine,prepisao sam 90 posto stvari i dobio 3,bilo ih je 3,4 kao pazilo da ne prepisujemo al su se zadnjih 20ak minuta posjedali dolje kod katedre i pričali,mogao si radit što si htio ! :D

city night
22.06.2011., 11:40
jel bio tko na instrukcijama iz NOČ kod sabe?

RandyRR
22.06.2011., 11:46
Imao si sreće, ali to ne znači da će to biti pravilo.

Dawar
22.06.2011., 12:38
Može mi netko reći kako je prošle godine bio upis u 2. godinu?
Jel dovoljno se samo prek studomata upisati ili se treba nekaj u referadu? Jel treba ostavit index?

djx
22.06.2011., 13:37
Može mi netko reći kako je prošle godine bio upis u 2. godinu?
Jel dovoljno se samo prek studomata upisati ili se treba nekaj u referadu? Jel treba ostavit index?

Upišeš na studomatu i ostaviš index (ako ne upisuješ neke predmete ponovno). S tim da moš upisat na studaću i kasnije ostavit index. Naravno pripremi se na gužve i očekuj da će ISVU biti down i da ćeš morati hvatati kada će radit normalno (5-6 popodne)

Dawar
22.06.2011., 13:49
Upišeš na studomatu i ostaviš index (ako ne upisuješ neke predmete ponovno). S tim da moš upisat na studaću i kasnije ostavit index. Naravno pripremi se na gužve i očekuj da će ISVU biti down i da ćeš morati hvatati kada će radit normalno (5-6 popodne)

Čujem da će se moći upisati preko neta, znači bilogdje

djx
22.06.2011., 14:39
Bilo bi ok da to naprave :mig:

Nego, zna li netko što o ovome (http://www.index.hr/vijesti/clanak/fakulteti-idu-u-strajk-zakoni-kojima-se-protive-poslani-u-saborsku-proceduru/557791.aspx)?? Imali ko kakve informacije što se tiče ovoga vezano za naš fakultet? Možda anonim_asistent?

Naime, Vlada je jučer uputila u saborsku proceduru nove prijedloge zakona o visokom školstvu kojima se protivi Akademska solidarnost, brojni dekani fakulteta, profesori i studenti. "Tijekom štrajka neće se održavati ispiti, a obustavit će se i izvršavanje ostalih radnih obveza znanstvenika i sveučilišnih radnika sukladno Zakonu o radu i ostalim pravnim propisima RH. Uz to će se organizirati i drugi oblici prosvjeda i otpora nametanju paketa zakonskih prijedloga", javlja Akademska soldarnost.

RandyRR
22.06.2011., 15:59
FSB je poznat po tome da ne štrajka. Po svim dosadašnjim statistikama je FSB po odzivu na štrajkove bio pri samom dnu.

Osim toga koliko mi je poznato većina tehničkih fakulteta je prihvatila te nove zakone, a među njima je vrlo vjerojatno i FSB. Prema mojim izvorima nitko od naših se nije bunio.

Uglavnom, bez brige... :bicedobro:

The_End
22.06.2011., 16:26
Koliko ja znam i čitam samo se vrhuška sa Filozofskog i Pravnog bune protiv toga.No dobro,oni se bune protiv svačega.
Po meni zakon je ok i ne shvaćam zašto opet prosvjeduju...

Usto,zakon nije tajan te se može pročitati na stranicama ministarstva.

missblonde_007
22.06.2011., 22:18
Ovako trebam jednu dobru dušu ako bi mi mogao riješiti ovaj zadatak koji glasi.... Čestica se giba po spiralnoj putanji čije su jednađbe gibanja r= 1+t2(na kvadrat) i fi=t. Potrebno je u trenutku kada je radijalna komponenta ubrzanja po iznosu jednaka cirkularnoj odrediti položaj te brzinu i ubrzanje. Popratiti skicom.

konig_karl
23.06.2011., 18:03
jel bio tko na instrukcijama iz NOČ kod sabe?

slobodno odi kod njega, nakon njegove seanse znat ces vise nego pola asistenata...

Ovako trebam jednu dobru dušu ako bi mi mogao riješiti ovaj zadatak koji glasi.... Čestica se giba po spiralnoj putanji čije su jednađbe gibanja r= 1+t2(na kvadrat) i fi=t. Potrebno je u trenutku kada je radijalna komponenta ubrzanja po iznosu jednaka cirkularnoj odrediti položaj te brzinu i ubrzanje. Popratiti skicom.

http://www.imageupload.org/thumb/thumb_69570.jpg (http://www.imageupload.org/?d=D526C8771)

kakvu skicu treba napraviti nemam pojma :zubo:

city night
23.06.2011., 19:17
slobodno odi kod njega, nakon njegove seanse znat ces vise nego pola asistenata...

http://www.imageupload.org/thumb/thumb_69570.jpg (http://www.imageupload.org/?d=D526C8771)

kakvu skicu treba napraviti nemam pojma :zubo:

znam i htio bih jer sam bio već za mehaniku II kod njega, ali je čovjek pun.. neznam da li je netko bio da mi posudi papire s tih instrukcija da ih fotokopiram i pokušam preko njih shvatit.. ispit je sve bliže, a treba naučit kako riješit zadatak :ne zna:

mgrci43
24.06.2011., 15:48
Svi ovo koji sad završavaju 1. godinu, a mogu i stariji.

Šta mi preporučujete da si ponovim od gradiva preko ljeta, prvenstveno mislim na matematiku?

d._m.
24.06.2011., 17:44

Šta mi preporučujete da si ponovim od gradiva preko ljeta, prvenstveno mislim na matematiku?
sad upisuješ faks?

Niš ne trebaš ponavljati. Uživaj dok još moreš :D

city night
24.06.2011., 19:15
sad upisuješ faks?

Niš ne trebaš ponavljati. Uživaj dok još moreš :D

baš to.. jedino ak si baš nabrijan za faks, ponovi si vektore i derivacije.. al mislim da nema potrebe :zubeki:

he3.14 black
25.06.2011., 10:33

ne budi pacijent neg se sad izluduj i umori za slijedecih 5-8 ljeta xD

cnys
25.06.2011., 13:14
Jel ima tko ova 2 roka iz EK2 (numerika i/ili teorija)?

Pinc90
25.06.2011., 19:26
EK2 ako netko zna kod formule za snagu elektromotora, onaj faktor korisnog učinka ležaja [eta]L. Jednom je na 10 potenciju, jednom na 6. , jednom na 3. Jel ima neka tablica za određivanje toga? Jer mi nema smisla zasto je sad na 10, ili na 6....
Također isto za [eta]S, jednom na 3., pa na 2.

Knez_007
25.06.2011., 21:35
EK2 ako netko zna kod formule za snagu elektromotora, onaj faktor korisnog učinka ležaja [eta]L. Jednom je na 10 potenciju, jednom na 6. , jednom na 3. Jel ima neka tablica za određivanje toga? Jer mi nema smisla zasto je sad na 10, ili na 6....
Također isto za [eta]S, jednom na 3., pa na 2.

pa ovisi o tome koliko imaš ležajeva/spojki.

Jasno da nije isto imao ti u zadatku 10/6/3 ležaja. Svi gubitci se trebaju uzet u obzir.

Pinc90
25.06.2011., 23:39
pa ovisi o tome koliko imaš ležajeva/spojki.

Jasno da nije isto imao ti u zadatku 10/6/3 ležaja. Svi gubitci se trebaju uzet u obzir.

to je i meni prvo palo na pamet, al nekad je, nekad nije. Mozda je to greska, ipak radim po zadacima iz fotokopirane, jer nema OFFICIAL zadataka, na zalost

Knez_007
26.06.2011., 08:44
to je i meni prvo palo na pamet, al nekad je, nekad nije. Mozda je to greska, ipak radim po zadacima iz fotokopirane, jer nema OFFICIAL zadataka, na zalost

koliko se sjecam od lani, u nekim zadacima u teksu zadatka piše da se gubici u ležajevima zanemaruju, u nekima se ne zanemaruju pa je zadana vrijednost eta L/S, a u nekima ti je odmah zadana eta ukupno (znaci gubici svih spojki/ležajeva/... zajedno). Dakle, rjesavas onako kako je u zadatku zadano. :mig:

sorin
26.06.2011., 10:46
znam i htio bih jer sam bio već za mehaniku II kod njega, ali je čovjek pun.. neznam da li je netko bio da mi posudi papire s tih instrukcija da ih fotokopiram i pokušam preko njih shvatit.. ispit je sve bliže, a treba naučit kako riješit zadatak :ne zna:
Ne mogu naći nikoga za instrukcije a da se mogu pouzdati u njega iz Otpornosti materijala. Bio samo kod par ljudi, ali jednom se ne da raditi, pa riješava krivo, a znam da zna (pa nisam kolokvirao ni predmet), a drugi, čak je asistent na jednom faksu, udavi te svim i svačim a najmanje onim što ti treba.

Sad vidim da spominjete nekog sabu, i da ste zadovoljni njime, pa ako nekome nie problem da mi pošalje, može i na pm njegov mobitel.

Zahvaljujem i sretno!

city night
26.06.2011., 13:01
Ne mogu naći nikoga za instrukcije a da se mogu pouzdati u njega iz Otpornosti materijala. Bio samo kod par ljudi, ali jednom se ne da raditi, pa riješava krivo, a znam da zna (pa nisam kolokvirao ni predmet), a drugi, čak je asistent na jednom faksu, udavi te svim i svačim a najmanje onim što ti treba.

Sad vidim da spominjete nekog sabu, i da ste zadovoljni njime, pa ako nekome nie problem da mi pošalje, može i na pm njegov mobitel.

Zahvaljujem i sretno!

imaš pm!

cere0
26.06.2011., 15:25

Na stranicama katedre postoji par rješenih rokova, te u fotokopiraoni možeš naći Malu zbirku zadataka iz Elemenata konstrukcija II.
http://www.fsb.hr/elemstroj/primjeri.htm

slamek17
26.06.2011., 16:51
Na stranicama katedre postoji par rješenih rokova, te u fotokopiraoni možeš naći Malu zbirku zadataka iz Elemenata konstrukcija II.
http://www.fsb.hr/elemstroj/primjeri.htm

e jel znaš možda kako je password za Ispitni zadatak s predavanja 23. 05. 2011.

anonim_asistent
26.06.2011., 18:34
Nego, zna li netko što o ovome (http://www.index.hr/vijesti/clanak/fakulteti-idu-u-strajk-zakoni-kojima-se-protive-poslani-u-saborsku-proceduru/557791.aspx)?? Imali ko kakve informacije što se tiče ovoga vezano za naš fakultet? Možda anonim_asistent?

Kako je vec receno, bez brige :kava:
Relevantan sindikat (a time i onaj koji moze nesto pokrenuti po pitanju strajka) je Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, a njegov stav prema predlozenom zakonu je samo blago kritican (vidi na http://www.nsz.hr/vijesti/sindikat-o-novim-zakonima).
Inace, neki ne vjeruju u bilo kakvu moc NSZ-a, preziru ga i odbijaju postati clanovima :headbang:

ivan90
26.06.2011., 21:59
e jel znaš možda kako je password za Ispitni zadatak s predavanja 23. 05. 2011.

elkon2

matematicar_90
27.06.2011., 01:09
jel mi moze netko reci kako ide ispit iz energetskih strojeva? znam da moram predat onaj seminar... i dal je 7.7 zadnji rok? hvala

jos jedno pitanje, da li je istina da ako u dvije godine ne skupis 35 ects-a gubis pravo skolovanja?

mozzila1234
27.06.2011., 13:39
jel mi moze netko reci kako ide ispit iz energetskih strojeva? znam da moram predat onaj seminar... i dal je 7.7 zadnji rok? hvala

jos jedno pitanje, da li je istina da ako u dvije godine ne skupis 35 ects-a gubis pravo skolovanja?

nisam 100% siguran ali mislim da gubis

2godine=4 semestra =120 bodova
ako u dvije godine ne skupis 35 bodova onda stvarno nema smisla:)

mozzila1234
27.06.2011., 14:21
sto se tice ovog zadnjeg roka iz EK1

http://img27.imageshack.us/img27/1889/img0361ks.jpg

dali je vijak 2 opterecen samo vlacno ili vlacno i na torziju
i btw. jel itko probao rijesit cijeli rok,ako je molim vas posaljite :)

borg991
27.06.2011., 14:58
bezveze pitam, al kako se ocjenjuju strani jezici?

KOKCI
27.06.2011., 15:21
Može li mi neko reć jeli mehanika 2 uvjet mehanici 3-z to je za zrakoplovstvo pitao sam na referadi ona kaže kao da misli da nije ali nije sigurna. Ako netko zna bio bih zahvalan.

marinfast
27.06.2011., 16:19
Pozdrav!:) Zelim upisati strojarstvo u zg,al mi se tresu gace (ispricavam se na izrazu) od prica koje cujem o tome. Zanima me koliko znanje engleskog jezika utjeca na ucenje? Cujem svakakve price pa i da se uci iz knjiga napisanih na engleskom. Je li to istina?

Knez_007
27.06.2011., 16:42
Može li mi neko reć jeli mehanika 2 uvjet mehanici 3-z to je za zrakoplovstvo pitao sam na referadi ona kaže kao da misli da nije ali nije sigurna. Ako netko zna bio bih zahvalan.

Jest. Ne možeš položit meh 3 dok ne položiš meh 2, ali ju možeš upisati i slušati. Detalje zna kolegica sunnybarrett :D

Pozdrav!:) Zelim upisati strojarstvo u zg,al mi se tresu gace (ispricavam se na izrazu) od prica koje cujem o tome. Zanima me koliko znanje engleskog jezika utjeca na ucenje? Cujem svakakve price pa i da se uci iz knjiga napisanih na engleskom. Je li to istina?

Ma daj tko ti to prodaje fore?? :rofl: Ne dolazis na filozofski pa da proucavas engl. jezik. Strani jezici se slušaju 4 semestra (2. i 3. godina) te na kraju 3. godine se dobiva ocjena. Laganini predmet s naglaskom na tehničku terminologiju. Ne uči se iz stranih knjiga kad ima dovoljno domaćih.

marinfast
27.06.2011., 17:15
Hvala puno! Vracam FSB na prvo mjesto:top:

Jim32
27.06.2011., 18:40
Zna li netko možda koliko je bodova prošle godine trebalo minimalno za upis?

meth001
27.06.2011., 20:25
Zna li netko možda koliko je bodova prošle godine trebalo minimalno za upis?

550 ÷ 600 bodova, tako nešto.

freeze
27.06.2011., 20:31

najjači faks na svijetu vidjet češ...i nemoj više slušat kaj ti govore o tome ;) i kad upišeš zanemari priče o predmetu termodinamika ;) i općenito bilo kakve negativne priče o polaganju ispita, pa češ sve lijepo položit... ;)

anonim_asistent
27.06.2011., 20:51
najjači faks na svijetu vidjet češ...i nemoj više slušat kaj ti govore o tome ;) i kad upišeš zanemari priče o predmetu termodinamika ;) i općenito bilo kakve negativne priče o polaganju ispita, pa češ sve lijepo položit... ;)

Vrlo duboki rešpekt :s

runner89
27.06.2011., 21:10

istina... i mene su zaje... te priče kako je teška terma, fluidi... možda zbog toga nisam ni jednom izašao na ispit iz terme a fluide nisam ni upisao...
btw, ostale predmete kad god sam naučio, prošao sam... 2 puta nisam prošao na pismenom zato jer nisam naučio niti sam očekivao prolaz...

poanta: manje slušaj druge, više se pouzdaj u sebe :mig:

sonsofanarchy
27.06.2011., 21:10
Ma faks ti je smeće ako si pametan otičeš negdje drugdje. Nije ti faks kao faks težak već ti je problem u jednom dijelu profesora i većini administracije (izuzetak Krešo i gospođa koja radi na referadi s njime i par tajnica zna se koje) koja je bahata, arogantna i bezobrazna. Misle da ako rade na faksu da se mogu iživljavati i raditi šta hoće s studentima. Svaka čast većini normalanih profesora od kojih je većina na sjeveru ali na jugu vjeruj mi tamo di su ovi predmeti s početne dvije godine ima više ovih prvih nego normalnih ljudi. Mislim neda mi se sad ovdje pričati o tome kako stalno mijenjaju pravila kako im se prohtje kako imamo najšugavije rokove na cijelom sveučilištu primjerice prvi zimski rok ti je bio iz terme odmah prvi tjedan u novoj godini (nema veze s ljudima s terme već s ekipom iz dekanata), mislim mogao bi ti sad ovdje pričat o puno toga primjerice kako su na početku godine izbacili 200 ljudi itd. Ne želim te plašit vjerovatno će ti ići na našem faksu ali da ja sad ponovno upisujem faks a sad sam 4 godina nebi ga upisao. Naravno svatko ima pravo na vlastito mišljenje. Ovo je moje.

BRAB-STON
27.06.2011., 21:54
Kako misliš da su izbacili 200 ljudi??

djx
27.06.2011., 21:59
sto se tice ovog zadnjeg roka iz EK1

dali je vijak 2 opterecen samo vlacno ili vlacno i na torziju
i btw. jel itko probao rijesit cijeli rok,ako je molim vas posaljite :)

ne znam što bi ga uvijalo o.0

vlačno :mig:

d._m.
27.06.2011., 22:02
ma ne valja slušati te koji govore kak je teško
Sad za vrijeme ispitnih rokova se non stop priča kak koji profesor ispituje, pa su priče ovaj ti je težak, nemoj kod ovog itd., a kad vidiš ko priča te stvari, to su sve studenti koji nisu položili po 2-3 predmeta iz prvog semestra :s (a ni situacija u drugom im nije baš najbajnija :D)
Poanta, pazi od koga slušaš te priče . Ak ti to priča neko ko visi po sabotage-u za vrijeme predavanja i za ispit "uči" iz prezentacija i prošlogodišnjih pitanja pa se čudi zakaj pada na svakom roku, razmisli dal mu moš vjerovati :mig:

A i te priče o neorganizaciji o kojima priča sonsofanarchy treba uzet s rezervom. Kolege se bune kak je faks neorganiziran, a isti ti kolege su nesposobni na stranici faksa nać do kad se vrše prijave u smjerove. Pa ti vidi.
Na rijetko kojem faksu je situacija dobra kaj se tiče organizacije. Nebuš valjda zbog par loše raspoloženih baba u tajništvu neke katedre mijenjal faks :ne zna:

Dawar
27.06.2011., 22:37
Koliko čujem FSB je još super po organizaciji prema nekim fakultetima

sonsofanarchy
27.06.2011., 22:47
ma ne valja slušati te koji govore kak je teško
Sad za vrijeme ispitnih rokova se non stop priča kak koji profesor ispituje, pa su priče ovaj ti je težak, nemoj kod ovog itd., a kad vidiš ko priča te stvari, to su sve studenti koji nisu položili po 2-3 predmeta iz prvog semestra :s (a ni situacija u drugom im nije baš najbajnija :D)
Poanta, pazi od koga slušaš te priče . Ak ti to priča neko ko visi po sabotage-u za vrijeme predavanja i za ispit "uči" iz prezentacija i prošlogodišnjih pitanja pa se čudi zakaj pada na svakom roku, razmisli dal mu moš vjerovati :mig:

A i te priče o neorganizaciji o kojima priča sonsofanarchy treba uzet s rezervom. Kolege se bune kak je faks neorganiziran, a isti ti kolege su nesposobni na stranici faksa nać do kad se vrše prijave u smjerove. Pa ti vidi.
Na rijetko kojem faksu je situacija dobra kaj se tiče organizacije. Nebuš valjda zbog par loše raspoloženih baba u tajništvu neke katedre mijenjal faks :ne zna:

Nemam pojma koliko si ti na FSB-u ali pričaš gluposti uz dužno poštovanje.

Krenimo od početka. Ispitni rokovi. Promijenili su ispitne rokove a da nas studente nisu ništa pitali. 99 posto studenata na faksu je s ispitnim rokovima ne zadovoljno, uključujući i dio profesora,dekanat to nezanima. Svi oni koji misle da ovo što ja pričam za rokove glupost neka slobodno posjetite facebook pa pogledajte koliko članova ima grupa koja traži rokove u 9 mjesecu. Ako je nekima zanimljivo tamo 4-tog 5-tog 6-tog siječnja ići na ispit onda ok.
Administracija. Ljudi s referade tu mislim na Krešu i gospođu koja radi s njime kojoj neznam ime mogu o njima reći sve najbolje. Nekoliko tajnica također svaka čast. Ali većina tajnica strašno. Svi vi koji ste na faksu duže vremena par godina budite iskreni i recite koliko puta ste došli kod tajnice većine katedri i dobili takav odjeb da je to bilo strašno. Dakle to nije odjeb na normalan način već zbilja na nepristojan način koji nije primjeren za ...... bolje da nekažem.
Koliko od vas studenata ovdje je došlo na konzultacije kod nekog od profesora u vrijeme konzultacija a kada ih je profesor ili asistent vidio napravio je facu koda je vidio vraga.
Recite mi vi koji studirate duže na faksu kad se svake godine saznaju uvjeti za upis sljedeće akademske godine. Kad se ove godine saznalo da će bit trećeg upisa predmeta.
Ok možda je nekima uredu ali meni nije. Meni nije u redu izbacit ljude s faksa koji studiraju 4 godine i imaju 180 i nešto ects i izlete zbog jednog predmeta. Meni to nije smiješno niti smatram da ga nebi trebale zanimati par baba kako ti kažeš.

d._m.
27.06.2011., 22:52
Neznam za tebe, al ja faks biram prema području koje me zanima, a ne prema prosječnom raspoloženju tajnica i po datumima ispitnih rokova :ne zna:

sonsofanarchy
27.06.2011., 22:59
Neznam za tebe, al ja faks biram prema području koje me zanima, a ne prema prosječnom raspoloženju tajnica i po datumima ispitnih rokova :ne zna:

Da, biraš prema području zanimanja ali isto tako onda trebaš čovjeku reći istinu. Treba mu reći realnu sliku na faksu, a ne da primjerice studira 3 ili 4 godine pa ga izbace s faksa. Također ispitni rokovi nisu baš beznačajna stvar barem ne za većinu studenata kao što možeš vidjeti i u onoj grupi a sad ako si ti neki super student koji sve kolokvira i kojem su rokovi nebitni onda oprosti.

he3.14 black
27.06.2011., 23:28
Ma faks ti je smeće ako si pametan otičeš negdje drugdje. Nije ti faks kao faks težak već ti je problem u jednom dijelu profesora i većini administracije (izuzetak Krešo i gospođa koja radi na referadi s njime i par tajnica zna se koje) koja je bahata, arogantna i bezobrazna. Misle da ako rade na faksu da se mogu iživljavati i raditi šta hoće s studentima. Svaka čast većini normalanih profesora od kojih je većina na sjeveru ali na jugu vjeruj mi tamo di su ovi predmeti s početne dvije godine ima više ovih prvih nego normalnih ljudi. Mislim neda mi se sad ovdje pričati o tome kako stalno mijenjaju pravila kako im se prohtje kako imamo najšugavije rokove na cijelom sveučilištu primjerice prvi zimski rok ti je bio iz terme odmah prvi tjedan u novoj godini (nema veze s ljudima s terme već s ekipom iz dekanata), mislim mogao bi ti sad ovdje pričat o puno toga primjerice kako su na početku godine izbacili 200 ljudi itd. Ne želim te plašit vjerovatno će ti ići na našem faksu ali da ja sad ponovno upisujem faks a sad sam 4 godina nebi ga upisao. Naravno svatko ima pravo na vlastito mišljenje. Ovo je moje.

:top:
apsolutno se slazem

sonsofanarchy
27.06.2011., 23:39
:top:
apsolutno se slazem

Več sam pomislio šta jedini ja imam problema s FSB-om :). Aj barem još netko kome nije sve super i bajno na našem faksu. Mislim tu na forumu. Znam da se na faksu većina slaže s ovim što pričam.

Rus27
27.06.2011., 23:55
E ovak imam pitanje u vezi upisa druge godine,jer mi trenutno više niš nije jasno zbog 5k različitih informacija koje sam dobio.
Imam za sad položene predmete iz prvog semestra osim mehe 1.Iz drugog semestra nisam još ništa dao.
Sad pretpostavljam da ću proć mehu 1,matišu 2 i OPR,al recimo da ne prođem.
Koje su mi opcije?Dal mogu uopće upisat 3.semestar,neki su mi spominjali nešto da moram imat 42 ETSC boda(šta ak nemam?).Neki su mi rekli da se upisuje semestralno pa se za 3. semestar gleda samo 1.,za 4. predmeti iz drugog,itd.
Ak je to istina šta ak ne položim mehu 1 do početka 3 semestra?Jel to onda moram opet upisivat,makar imam još jedan rok na studomatu?Kak uopće funkcionira parcijala kod ovakvih stvari?

Znam da je ovo puno pitanja i svjestan sam da sam u govnima,kaj se mene tiče najrađe bi ponavljo prvu godinu al nisam ni siguran kak to funkcionira,a budući da ljudi pri prvom upisu na drugu godinu imaju prednost pred ponavljačima za izbor smjera nekak mi se čini i da to nije najsretnija opcija.

leona92
28.06.2011., 00:05
maturanti, da čujem koliko bodova imate za strojarstvo na maturi?

Jeremus
28.06.2011., 00:28
Prvi mi je izbor, imam 829 bodova i upisujem ga! A sad ovi sto pricaju lako ti je, tesko ti je... ne treba se puno obazirat, sami cemo valjda iskusit sta valja, a sta ne valja na faksu i nijedan nije savrsen. Vidimo se kolege :D
btw. dobro se ispartijate ovo ljeto, ko zna kad cete iduci put!

enedielle
28.06.2011., 00:33
ja imam 868.7 :D možda koji bod više jer mi nešto iz fizike nisu ispravili pa dobijem kojih par bodova. :D
matematiku 9 godina idem na natjecanja, redovito u vrhu, sad zeznula zaokruživanje i sram me reći koliko bodova imam. :zubo:

ima nas još? :D

lord_voldemort
28.06.2011., 00:41
može neko s računalnog smjera opisat ove predmete pošto su ti ponuđeni za izborni tehnički...

Razvoj proizvoda i načela kreativnosti
Programiranje i algoritmi
Tehnički informacijski sustavi
Umjetna inteligencija
Istodobno inženjerstvo
Automatizacija pakiranja
WEB programiranje
Projektiranje proizvodnih sustava

znači način polaganja, kolko kolokvija, dali je teško, seminari.....

posebno me zanima ovo web programiranje jer bi to volio naucit al ako je jako tesko onda ne dolazi u obzir da upisujem taj...

prijedlog nekih drugih mozda izbornih predmeta za 5 semestar da nije s materijala posto sam na tom smjeru i naravno da nisu teski

mozzila1234
28.06.2011., 07:14
E ovak imam pitanje u vezi upisa druge godine,jer mi trenutno više niš nije jasno zbog 5k različitih informacija koje sam dobio.
Imam za sad položene predmete iz prvog semestra osim mehe 1.Iz drugog semestra nisam još ništa dao.
Sad pretpostavljam da ću proć mehu 1,matišu 2 i OPR,al recimo da ne prođem.
Koje su mi opcije?Dal mogu uopće upisat 3.semestar,neki su mi spominjali nešto da moram imat 42 ETSC boda(šta ak nemam?).Neki su mi rekli da se upisuje semestralno pa se za 3. semestar gleda samo 1.,za 4. predmeti iz drugog,itd.
Ak je to istina šta ak ne položim mehu 1 do početka 3 semestra?Jel to onda moram opet upisivat,makar imam još jedan rok na studomatu?Kak uopće funkcionira parcijala kod ovakvih stvari?

Znam da je ovo puno pitanja i svjestan sam da sam u govnima,kaj se mene tiče najrađe bi ponavljo prvu godinu al nisam ni siguran kak to funkcionira,a budući da ljudi pri prvom upisu na drugu godinu imaju prednost pred ponavljačima za izbor smjera nekak mi se čini i da to nije najsretnija opcija.

Potrudit cu se biti jasan :)
Ako ne rijesis mehaniku 1 moras ju ponovno upisivat ( placas vrijednost ects bodova).To sto nisi iskoristio sve rokove nema veze, neces dobit dodatnu priliku.
Predmete iz 2. semestra mozes polagat do kraja sljedecih zimskih rokova( za tebe do 2 mjeseca 2012 godine).
Posto si u relativnoj "banani" ja ti preporucujem da ne upisujes cijeli 3 semestar ( pazi na izbor EK1 i terma) . Ako ces morat rijesavat toliko predmeta iz 2.semestra ovi predmeti ce ti malo zasmetat. Ako mislis da si mozes dat truda, upisi eventualno EK1 i rijesi ga na vrijeme.
Naravno ako totalno promijenis radne navike mozes ti sve upisat i sve rijesit. Nije nemoguće!!

Pazi se te lijenosti i nerada. Ja sam bio lijen i neradnik ali sam nekako prosao 1.godinu sad na drugoj nerad me uneredio :) Jos imam sanse sve proc , ali uz puno muke :)

Rus27
28.06.2011., 09:19
Potrudit cu se biti jasan :)
Ako ne rijesis mehaniku 1 moras ju ponovno upisivat ( placas vrijednost ects bodova).To sto nisi iskoristio sve rokove nema veze, neces dobit dodatnu priliku.
Predmete iz 2. semestra mozes polagat do kraja sljedecih zimskih rokova( za tebe do 2 mjeseca 2012 godine).
Posto si u relativnoj "banani" ja ti preporucujem da ne upisujes cijeli 3 semestar ( pazi na izbor EK1 i terma) . Ako ces morat rijesavat toliko predmeta iz 2.semestra ovi predmeti ce ti malo zasmetat. Ako mislis da si mozes dat truda, upisi eventualno EK1 i rijesi ga na vrijeme.
Naravno ako totalno promijenis radne navike mozes ti sve upisat i sve rijesit. Nije nemoguće!!

Pazi se te lijenosti i nerada. Ja sam bio lijen i neradnik ali sam nekako prosao 1.godinu sad na drugoj nerad me uneredio :) Jos imam sanse sve proc , ali uz puno muke :)

Hvala kolega.

Prvi mi je izbor, imam 829 bodova i upisujem ga! A sad ovi sto pricaju lako ti je, tesko ti je... ne treba se puno obazirat, sami cemo valjda iskusit sta valja, a sta ne valja na faksu i nijedan nije savrsen. Vidimo se kolege :D
btw. dobro se ispartijate ovo ljeto, ko zna kad cete iduci put!

Prva godina je pljuga.Ak si redovan i daješ sve preko kolokvija gotov si do sredine 6. mjeseca sa svim na prvoj godini,sad druga je malo tricky čujem al,vjeruj me sljedeće godine ak si daš truda imat ćeš jednako dugo i bezbrižno ljeto.

RandyRR
28.06.2011., 13:09

Nemam pojma koliko si ti na FSB-u ali pričaš gluposti uz dužno poštovanje.

Krenimo od početka. Ispitni rokovi. Promijenili su ispitne rokove a da nas studente nisu ništa pitali. 99 posto studenata na faksu je s ispitnim rokovima ne zadovoljno, uključujući i dio profesora,dekanat to nezanima. Svi oni koji misle da ovo što ja pričam za rokove glupost neka slobodno posjetite facebook pa pogledajte koliko članova ima grupa koja traži rokove u 9 mjesecu. Ako je nekima zanimljivo tamo 4-tog 5-tog 6-tog siječnja ići na ispit onda ok.
Administracija. Ljudi s referade tu mislim na Krešu i gospođu koja radi s njime kojoj neznam ime mogu o njima reći sve najbolje. Nekoliko tajnica također svaka čast. Ali većina tajnica strašno. Svi vi koji ste na faksu duže vremena par godina budite iskreni i recite koliko puta ste došli kod tajnice većine katedri i dobili takav odjeb da je to bilo strašno. Dakle to nije odjeb na normalan način već zbilja na nepristojan način koji nije primjeren za ...... bolje da nekažem.
Koliko od vas studenata ovdje je došlo na konzultacije kod nekog od profesora u vrijeme konzultacija a kada ih je profesor ili asistent vidio napravio je facu koda je vidio vraga.
Recite mi vi koji studirate duže na faksu kad se svake godine saznaju uvjeti za upis sljedeće akademske godine. Kad se ove godine saznalo da će bit trećeg upisa predmeta.
Ok možda je nekima uredu ali meni nije. Meni nije u redu izbacit ljude s faksa koji studiraju 4 godine i imaju 180 i nešto ects i izlete zbog jednog predmeta. Meni to nije smiješno niti smatram da ga nebi trebale zanimati par baba kako ti kažeš.

I ja se slažem s tobom.

Tajnice koje ne rade svoj posao, neorganizirani, loši i bahati profesori, šugavo raspoređeni ispitni rokovi... svega toga ima na našem faksu. Ali isto tako ima i puno vrlo ljubaznih i susretljivih ljudi, a to nisi previše spominjao.

Uglavnom, kad prenosiš dojmove nekom ko nije sa FSB-a trebao bi spomenuti sve dobre i loše stvari. Inače se iz tvojih postova dobiva izrazito loš dojam, što nije realna slika.

Inače, što se tiče ispitnih rokova čuo sam da od sljedeće godine vraćaju jesenske rokove. :)

može neko s računalnog smjera opisat ove predmete pošto su ti ponuđeni za izborni tehnički...

Razvoj proizvoda i načela kreativnosti
Programiranje i algoritmi
Tehnički informacijski sustavi
Umjetna inteligencija
Istodobno inženjerstvo
Automatizacija pakiranja
WEB programiranje
Projektiranje proizvodnih sustava

znači način polaganja, kolko kolokvija, dali je teško, seminari.....

posebno me zanima ovo web programiranje jer bi to volio naucit al ako je jako tesko onda ne dolazi u obzir da upisujem taj...

prijedlog nekih drugih mozda izbornih predmeta za 5 semestar da nije s materijala posto sam na tom smjeru i naravno da nisu teski

Programiranje i algoritmi, odnosno PiA, mi je ostala u dobrom sjećanju. Štos je u tome da se taj kolegij može položiti na lakši način. Pavković je ponudio svima onima koji imaju iskustva s programiranjem da polože kolegij na način da naprave neki ozbiljniji programčić. A pošto sam u srednjoj 3 godine drvio u Pascalu (prihvaća program napisan na bilo kojem jeziku), to mi nije bio nikakav problem. Tako sam izbjegao kolokvije i dolaske na nastavu i uz minimalan trud sam položio kolegij s 5. Tako da ti jako toplo preporučujem taj kolegij ako možeš do kraja semestra sastaviti neki malo ozbiljniji program i objasniti mu kako radi. Inače te čekaju kolokviji, dolasci na nastavu i programski zadatak, što je osjetno više posla.

A što se tiče tog web programiranja... Ako je to ono na što mislim, onda to drži Pavković i taj je kolegij ukinut jer je bio prelagan.

lord_voldemort
28.06.2011., 13:23
Nije ukinut, to sam copy/paste s fsb.hr popisi izbornih tehnickih za 2011 tak da nije sigurno, kazes lagan je...super to cu probat upisat jer bi to volio I naucit,
Korisno je za znat...

Jel neko ovdje sad ova zadnja 3 roka izlazio tehnologiju 1, rokovi se ponavljaju, jer je frend dobio isti rok sad na proslom ko ja na preproslom...pa skupljam sve grupe, zasad ih imam 3, pa ako je neko bio nek napise...jebem se s time, sad ce mi bit 4 izlazak I svaki put padnem nes drugo nikad isto...nisam izlazio na ovaj danas rok neg cu onaj 7.7 pa ima d razvalim ispit

Knez_007
28.06.2011., 14:05

Evo pišem sa MiR-a:

Umjetna inteligencija - Redovan predmet 6. semestra na mom smjeru. Predavanja drže Jerbić, Ćurković i Kasać. Vjezbi baš i nema, 2 su bile.

Zanimljivo je utoliko što su nam dolazili profesori sa medicine i pmf-a na par predavanja, vezano uz predavanja o mozgu, genetici i sl.

Nekom je zanimljivo, nekom baš i ne. Dosta je vezano uz matlab/algoritme, pa zbog toga baš i nije najrazumljivije nekom tko se prvi put susreće s tim.

Kolokvija nema.

Da li će i vama ovako biti, budući da vam je to izborni predmet, ne znam.

WEB programiranje

- Slušao kao izborni ove godine. Predavanja drži Essert, vježbe razno. Da se super naučiti, ali dosta ovisi o tome koliko ti se da raditi sam, mimo nastave. Vježbi niti kolokvija nema. Polaže se preko seminara.

Radi se html, css, processing, php, mysql. Vježbe su bile super, bar meni :D

Za ostatak ne znam.

RandyRR
28.06.2011., 14:57
Nije ukinut, to sam copy/paste s fsb.hr popisi izbornih tehnickih za 2011 tak da nije sigurno, kazes lagan je...super to cu probat upisat jer bi to volio I naucit,
Korisno je za znat..

Ako nije ukinut, onda to ne drži Pavković i onda zanemari ono što sam napisao u svom postu i ravnaj se po onome što je kolega Knez_007 napisao u svom postu poviše.

djx
28.06.2011., 18:03

može li netko pomoći oko H zadatka? da ga objasni malo :ne zna:

he3.14 black
28.06.2011., 18:24

jel mozes postavit kak si rjesio ove prve dijelove? :S

aruki
28.06.2011., 18:29
Zanima me jesu li predavanja na fsbu obavezna, tj. koliko se može izostajati sa predavanja bez posljedica?

he3.14 black
28.06.2011., 19:07
nisu,jedino su vjezbe obavezne...ili tamo di ima potpisa al to je rijetko......
odg na drugo pitanje : 0 :D

lord_voldemort
28.06.2011., 20:20
u zimskom semestru sam upiso bio engleski 1 i pametan sam propustio vise neg sam smjeo pa sam presto ic, poslje eng 2 nisam ni upiso, sad me zanima posto eng se ne polaze tipicno neg taj neki glupi rezim sva 4 pa ukupna ocjena...dal ja sad moram ponovo upisivat taj predmet ili sta?? jel zna ko??

RandyRR
29.06.2011., 11:25

Kolko vidim element broj 7 je taj zatik.

Pogledaj u Deckeru i vjerujem da će ti sve biti jasnije.

Recimo, odmah možeš uočiti da taj zatik na 4 mjesta smično opterećen, što znači da ćeš silu F koja radi odrez dijeliti sa 4*A (gdje je A površina poprečnog presjeka zatika). Dobivneno naprezanje mora biti manje od dopuštenog.

Također, dijelovi provrta u koji dolazi zatik i sam zatik se ne smiju plastično deformirati, odnosno površinski tlak u spoju mora biti manji od dopuštenog. Tu isto pripazi jer imaš 3 "vanjske" površine i 2 "unutarnje" (see Decker).
Dakle, prema Deckeru je pv=F/(3*a*d), a pu=F/(2*a*d); a=50/5=10mm, a promjer zatika d nisam uspio naći... :ne zna: Ako fakat nisam ćorav, odnosno ako ta dimenzija nije zadana, onda očito treba pretpostaviti neku dimenziju (U Krautu na početku poglavlja Strojni elementi imaš tablicu normnih izmjera) i vidjeti jesu li navedena naprezanja unutar dopuštenih. A definitivno bi u tom slučaju i pitao dežurnog asistenta jel to OK. Uglavnom, pošto je zadano da provjeriš samo zatik na bočni pritisak onda uzimaš u obzir pu (što se lijepo vidi u Deckeru).

Ne znam jesam li išta pomogao, ali velim ti da si obavezno pogledaš u Deckeru o tome. Imaš divnu sličicu sa opterećenjima na zatiku/svornjaku koja će ti puno više značiti od ovoga što sam natrkeljao.

Btw. ako ne možeš naći vrijednosti dopuštenih naprezanja za odrez i pritisak, onda uzmi Re i podjeli ga sa nekim faktorom sigurnosti (recimo za navedeni Č0645 bi uzeo S=2...3) i to proglasi dopuštenim naprezanjem (uz napomenu tak da znaju što si radio).

Key word - Decker :D

Jim32
29.06.2011., 14:06
Imam li šanse sa 590 bodova upasti na strojarstvo?

sunnybarrett
29.06.2011., 17:47

Kao sto kolega Knez 007 veli-mozes upisati,odslusati,cak i izlaziti na kolokvije(nitko ti to nece preporuciti ako nisi rijesio mehu 2),ali da bi dobio u index da si polozio taj kolegij,moras prvo mehu 2 rijesiti....
ako znas dobro 2,razumijet ces i 3,mislim,bez vecih problema...
dobro nauci plan brzina i ubrzanja,bit ce ti fun grafickih zadataka vezanih uz to :cerek: i naravno d'Alemberta,kinematicke veze na koloturama i sl.,ukratko-barataj fino s mehom 2 :p
takoder,kod vibracija si ponovi iz mat2 lin. diferencijalne jednadzbe(cak se i tamo spominjala primjena kod prigusenja/vibracija sustava)

inace,preporucam ti da probas ici na kolokvije,mozes dosta povezati stvari s mehom2.....mislim da je tako lakse :mig:

djx
29.06.2011., 18:06
Hvala RandyRR, gledao sam i skužio, defitivno bi se konzulitrao malo sa asistentom pogotovo zbog promjera zatika... Za odrez bi još našao dopušteno, ali pritisak bi po tvom pa kud puklo. Toplo se nadam da ako već dođe sutra zatik da neće doći ovakav :)

Nego, nekoliko kolega me putem PP-a zamolilo da okačim ono što sam riješavao, ovako bi riješio da sam na ispitu... E sad, po logici mi se čini ok, jedino ako nisam negdje fulao sa uvrštavanjem ili napravio glupost :)

http://i52.tinypic.com/15fhrn7.jpg
http://i56.tinypic.com/14sh2y0.jpg

Jel netko još riješavao?

mozzila1234
29.06.2011., 19:46
@djx
rijesavao sam ali skener krepo,kamera mi je jadna pa cu ovako
a) tocno si rijesio silu u vijku

b) u tocki 0 trebas imat reakcije na oba dvije osi, ipak nesto treba reagirat na onak usmjerenu silu trenja na vratilu, ne mijenja rezultat ali je tocnije :)

c)lijepo si izracunao maksimalnu torziju uz to trenje,ali ako se zadana sigurnost protiv klizanja mislim da bi sve to trebao podijeit sa faktorom sigurnosti
Ipak logika nalaze da ako je nesto sigurnije torzija je manja

d) pazi tu, napisao si sila FN1 a uvrstio si silu vratila FN, tu ti je SIGMA cca 40 N/mm^2

e) mislim da si i tu uvrstio silu na vratilu, tu ti takodjer treba sila na vijku :)

f)e sad ovdje neznam sto si ti racuno,ali napisat cu sto sam ja

p=F/A
to znamo svi :)
e sad,sila ovdje je naravno sila FN=9500N
povrsina je onda povrsina dodira izmedju vratila promjera d=42mm i čeljusti koja dodiruje vratilo po duzini l=50mm

A=d*pi*l iliti A=42*3.14*50
A=6597mm^2

tlak meni ispadne cca 1.44
jos ti dodatno provjeri,mozda sam i ja u krivu

g) proracun zavara mi se cini u redu

h) tu su nam jednaka rijesenja :)

i)nisam provjeravao, ali tocna ti je formula tako da mislim da je ok

RandyRR
29.06.2011., 19:47
@djx:

Ovog vikenda ću pogledati to što si riješio. Nemogu prije jer spremam jedan ispit, pa nemam vremena ni živaca.

Btw. ko god je zainteresiran za nešto u vezi EK1, EK2 ili EK3 nek mi se slobodno javi.

mozzila1234
29.06.2011., 19:49
@djx:

Ovog vikenda ću pogledati to što si riješio. Nemogu prije jer spremam jedan ispit, pa nemam vremena ni živaca.

Btw. ko god je zainteresiran za nešto u vezi EK1, EK2 ili EK3 nek mi se slobodno javi.

pa evo ti zadatak :)
pogledaj njegova rijesenja i usporedi moje komentare pa nam reci svoj zakljucak
hvala sto se tako javljas za pomoc

djx
29.06.2011., 20:02
Hvala RandyRR, ali sutra je ispit pa što se tiče mene nemoraš, jedino zbog kolega budućih generacija :mig:

@mozilla
b) slažem se, da fali Fox :)
c) krivo uvrštena sila ... a i ovo sa proklizavanjem ima smisla
d) opet krivo sila uvrštena (na čem bi ja izgubio bodove :facepalm:)
e) je dobro uvršteno
f) to sam siguran da ti je krivo, jer imaš zračnost od 5mm i onda ti ono nikako ne može biti površina niti možeš pretpostaviti da ti je tlak jednak po cijelom presjeku... radi ti se o dvostrukoj čeljusnoj kočnici, pogledaj u Deckeru, meni je str. 448 (poglavlje kočnice) od tamo sam čupao formulu :)

Otkud si izvukao pod d) SIGMA dop=40N/mm2

mozzila1234
29.06.2011., 21:36
nije to Sigma dopusteno nego moje vlacno naprezanje

djx
29.06.2011., 21:58
nije to Sigma dopusteno nego moje vlacno naprezanje

aha mea coulpa, vrijeme za krevet :)

sretno sutra svima koji izlaze na ispit :top:

Jeremus
29.06.2011., 23:39
ja imam 868.7 :D možda koji bod više jer mi nešto iz fizike nisu ispravili pa dobijem kojih par bodova. :D
matematiku 9 godina idem na natjecanja, redovito u vrhu, sad zeznula zaokruživanje i sram me reći koliko bodova imam. :zubo:

Meni su matematika i fizika prvi i drugi srednje u gimnaziji bili 3, nikad nisam ni primiriso natjecanju, loša si znači totalno :D šala mala :)

enedielle
29.06.2011., 23:43
koliko ti za sad imaš bodova? i kad nam uopće objavljuju privremene rang-liste?

mozzila1234
30.06.2011., 06:30
aha mea coulpa, vrijeme za krevet :)

sretno sutra svima koji izlaze na ispit :top:

pisem i ja :):)
sretno ti, budi pametan, pazi sto uvrstavas :)

siba201
30.06.2011., 10:58
Kako to da nitko nista ne govori o brodogradnji? Nisam bas suguran da cu upast na strojarstvo ali sam zato poprilicno siguran da bi upao na brodogradnju... Ali cini mi se bas da i nije popularan studij!!?? I da li je istina da se nakon zavrsene prve godine moze prebacit na strojarstvo, pošto je 1 godina svima zajednička.. ali onda se vjerojatno mora zadovoljit nekakav prosjek??? I kakv je studij brodogradnje?? laksi ili tezi od strojarstva ovako okvirno??

RandyRR
30.06.2011., 11:59
pa evo ti zadatak :)
pogledaj njegova rijesenja i usporedi moje komentare pa nam reci svoj zakljucak
hvala sto se tako javljas za pomoc

Ovaj vikend bi trebao imati dovoljno vremena da pogledam vaša riješenja.

veles
30.06.2011., 12:30
Kolege s foruma, dal je itko pisao EK 2 danas? Jel moze reci rjesenja pa da znam dal da ucim za ponedjeljak ili ne.

borg991
30.06.2011., 13:52
Kako to da nitko nista ne govori o brodogradnji? Nisam bas suguran da cu upast na strojarstvo ali sam zato poprilicno siguran da bi upao na brodogradnju... Ali cini mi se bas da i nije popularan studij!!?? I da li je istina da se nakon zavrsene prve godine moze prebacit na strojarstvo, pošto je 1 godina svima zajednička.. ali onda se vjerojatno mora zadovoljit nekakav prosjek??? I kakv je studij brodogradnje?? laksi ili tezi od strojarstva ovako okvirno??

uvijet za prebacit se s brodogradnje na strojarstvo je da sakupiš minimalno 35 ECTS bodova do prijave smjerova za drugu godinu..ove godine je to do 8.7, al im treba par dana da ti odobre molbu..

matematicar_90
30.06.2011., 14:31
kolege, dajte mi preporucite iz cega da ucim ek1 za teoretski dio ispita, po kojim pitanjima itd.. danke :D

he3.14 black
30.06.2011., 14:47
kad su rezultati ek-ova? u pon do 12 ? xD

Jim32
30.06.2011., 15:02
Imam li šanse sa 590 bodova upasti na strojarstvo?
Dakle, pitanje i dalje aktualno. :D

mozzila1234
30.06.2011., 15:11
Dakle, pitanje i dalje aktualno. :D

tesko...

mousewithgun
30.06.2011., 15:12
na opisu kolegija ek1 nigdje ne pise da je preduvjet nauka o čvrstoći, ali vidim da taj kolegij ima nekakve veze s naukom pa me zanima da li stvarno treba dobro poznavati nauku o čvrstoći ili se sve moze rjesavati pomocu raznih gotovih formula iz prirucnika bez uplitanja nauke?

ivan90
30.06.2011., 15:53
na opisu kolegija ek1 nigdje ne pise da je preduvjet nauka o čvrstoći, ali vidim da taj kolegij ima nekakve veze s naukom pa me zanima da li stvarno treba dobro poznavati nauku o čvrstoći ili se sve moze rjesavati pomocu raznih gotovih formula iz prirucnika bez uplitanja nauke?

može se možda čak i rješavat s formulama iz priručnika, što mnogi pokušavaju, al ja osobno ti to ne bih preporučio.
po meni je za uspješno savladavanje elemenata potrebno solidno poznavanje statike i čvrstoće jer možeš ti imat sve formule i priručnike, al opet moraš prvo oslobdit tijelo veza i uočit kakva su naprezanja, pa tek onda dolazi dio di uvrštavaš u formule

RandyRR
30.06.2011., 16:11

Slažem se s kolegom Ivanom90.

Statika, odnosno Meha1, ti je najbitnija stvar koju trebaš znati da bi uspješno svladao bilo koji EK. Ucrtati sve reakcije, naći rezutatno optrećenje, izračunati poneki moment, ... dakle ništa specijalno ili zahtjevno. Mislim da to zbilja nije neki problem i da si to već svladao.

Osnovno razumjevanje čvrstoće isto dobro dođe, ali glede toga ćeš sve potrebno čuti od elementaša, pa nema potrebe vraćati se i dodatno proučavati NOČ. Predavanja + proučavanje Deckera su dobitni combo.

Da bi uspješno rješavao probleme vezane uz EK najbitnije je razumjevanje. Ako razumiješ kako što funkcionira i kako se proračunava određeni strojni element, formule će ti biti najmanji problem.

cnys
30.06.2011., 16:49
Kolege s foruma, dal je itko pisao EK 2 danas? Jel moze reci rjesenja pa da znam dal da ucim za ponedjeljak ili ne.

Pem= 3300 ili 3700 W(zaboravil sam)

B=48mm

Z=4

Fb= cca 6000N (to mi je neobično veliko)

Fn na tarenici = 4100N

daj se ti nekaj sjeti kaj je bilo pa da napišem još rezultata.

e da, vijak nije bil samokočnan (4'-7'), korisnost vretena 0,4

forumklik92
30.06.2011., 17:25

B=48mm

Z=4

Fn na tarenici = 4100N

Koliko ti je ispao maksimalni teret pod onim prvim zadatkom. I zanima me dali si kod toga stavio silu užeta ili si išao sila užeta puta cosinus 30 pa si onda imao moment tarenice i moment koji radi ta sila.

Leeds United
30.06.2011., 17:48
Molio bih nekog studenta FSB-a da mi ukratko kaže kakav je FSB fakultet.Dakle,prednosti,mane i slično :D
Uglavnom,neko svoje mišljenje...

afceltic
30.06.2011., 21:19

Ja gledan upisat ili strojarstvo ili brodogradnju iman 892,7 bodova. Zanima me kako se snalaze studenti koji su dosli iz gimanzije na ovom faksu?
Koja si bila skola?

To i mene zanima, ali ne znam bas da bi se prebacivao na strojarstvo. Nevjerojatno je da na ovon forumu nitko ne studira brodogradnju,ako ima netko moze li reći kakav je studij, ja ocekujen da je i tezi od stojarstva...Je li itko dolazia iz Splita na FSB?

Podbrdac
30.06.2011., 21:56
Kolege molim vas tko je bio na zadnja dva roka iz Elektrotehnike kod Esserta pa da kaze sta je bilo na ispitima......Unaprijed Hvala

enedielle
30.06.2011., 21:57
Ja gledan upisat ili strojarstvo ili brodogradnju iman 892,7 bodova. Zanima me kako se snalaze studenti koji su dosli iz gimanzije na ovom faksu?
Koja si bila skola?
meni je 1. izbor zrakoplovstvo ali zbog mogućnosti pronalaska posla malo više možda naginjem strojarstvu. :D
završila sam prirodoslovno-matematičku gimnaziju. :)
Kako to da nitko nista ne govori o brodogradnji? Nisam bas suguran da cu upast na strojarstvo ali sam zato poprilicno siguran da bi upao na brodogradnju... Ali cini mi se bas da i nije popularan studij!!??
pa ja pretpostavljam da tu iz kontinentalnog dijela nikog baš previše to ne zanima jer se ni ne srećemo nešto puno s tim područjem. to je možda jedan od razloga. drugi, pogledaj naša brodogradilišta. nisu u nekoj bajnoj situaciji...

afceltic
30.06.2011., 22:09
meni je 1. izbor zrakoplovstvo ali zbog mogućnosti pronalaska posla malo više možda naginjem strojarstvu. :D
završila sam prirodoslovno-matematičku gimnaziju. :)
To je u Zg ona XV.gimnazija? Ja sam bia isto prirodoslovno matematička ali u St...
pa ja pretpostavljam da tu iz kontinentalnog dijela nikog baš previše to ne zanima jer se ni ne srećemo nešto puno s tim područjem. to je možda jedan od razloga. drugi, pogledaj naša brodogradilišta. nisu u nekoj bajnoj situaciji...g
Ma meni je najgore sta u St-u na FESB-u nema diplomski iz brodogradnje, sta je po meni suludo, a da bi nastavia na FSB-u moran polagati velike razlike jer se nisu usklađeni programi... Slusaj iako su skverovi u ovakvoj situaciji, nema straha za inžinjere...

enedielle
30.06.2011., 22:23
nije ZG i XV. gimnazija, malo sjevernije. :mig:
ja upisujem prvo strojarstvo, pa ako mi se dopadnu smjerovi ostajem tu. a ako ne, prebacujem se na zrakoplovstvo. :)

zna li možda netko od sadašnjih studenata ako još uvijek postoji smjer vojna tehnologija? jer nešto sam kao čula da su ga ukinuli. :/

sum41
30.06.2011., 22:48
nije ZG i XV. gimnazija, malo sjevernije. :mig:
ja upisujem prvo strojarstvo, pa ako mi se dopadnu smjerovi ostajem tu. a ako ne, prebacujem se na zrakoplovstvo. :)

zna li možda netko od sadašnjih studenata ako još uvijek postoji smjer vojna tehnologija? jer nešto sam kao čula da su ga ukinuli. :/

ukinuto ti je to...al od onih 9 smjerova se da nać nešt za svakog. mene to čeka sad a nemam blagog pojma,imam jos par dana za odlučit se...netko je pitao kako se snalaze gimnazijalci i mogu rec da sasvim super...a bodovi s dm su mi za fsb bili 650 xDD

btw stariji:vjerojatno cu imat 54 ectsa, nauka ce me sjebat. hocu upast ipak na zeljeni smjer?

borg991
30.06.2011., 23:22
btw stariji:vjerojatno cu imat 54 ectsa, nauka ce me sjebat. hocu upast ipak na zeljeni smjer?
tu ti je od prošle godine rang lista pa provjeri, al mislim da upadaš..
mene će isto nauka :D
http://www.fsb.unizg.hr/atlantis/upload/newsboard/23_07_2010__13321_rang_liste_za_upise_u_2_godinu_2 010_2011.pdf

d._m.
01.07.2011., 06:36
Nisu gimnazijalci u nikakvoj prednosti za strukovnjacima. Možda su ovi iz strukovnih učili neke stvari još u srednjoj školi, al na faksu ionak učiš sve ispočetka pa odma sve pohvataš.

cnys
01.07.2011., 10:24
Koliko ti je ispao maksimalni teret pod onim prvim zadatkom. I zanima me dali si kod toga stavio silu užeta ili si išao sila užeta puta cosinus 30 pa si onda imao moment tarenice i moment koji radi ta sila.

izračunal sam moment bubnja, pa prek njega obodnu silu bubnja koja je jednaka sili u užetu. a iz kosine sila u užetu je jednaka:

Fuž=Ftr+Q*sin30'

Ftr=u*Q*cos30'

konačno:
Fuž=u*Q*cos30'+Q*sin30'

i taj teret je bil oko 3400N

veles
01.07.2011., 14:41

B=48mm

Z=4

Fn na tarenici = 4100N

Ja sam dobio ovako:
B=52
Z=2
Fb isto oko 6000 N
Fn=4100 N
Pem mi ja 1,7 kW

d._m.
01.07.2011., 15:06
neg, kak izgledaju upisi u drugu godinu? Jel se opet mora baš tam na fakultetu na studomatu upisivat predmete ili se može bilo di na internetu, pa sam na faksu predam kaj već trebam predati?

cnys
01.07.2011., 17:57
Ja sam dobio ovako:
B=52
Z=2
Fb isto oko 6000 N
Fn=4100 N
Pem mi ja 1,7 kW

kaj se tiče Pem, vjerojatno znaš da trebaš zbrojiti 2 snage Pq1 i Pq2. Onaj gornji Pq trebaš podjeliti s korisnosti vretena (ovisi kak si računal taj Pq).

Jedan Pq je bil oko 1700W pa možda nisi zbrojil obje snage?

Jim32
01.07.2011., 18:46
tesko...
Prošle godine je trebalo 560, sudeci prema studij.hr-u :ne zna:

Cadillac_Tramp
01.07.2011., 19:21
Pozdrav!

Trebam malu pomoć i hitno je. :moli:
Tražim neku sažetu građu vezanu uz automatizaciju i regulatore, po mogućnosti u digitalnom obliku. Nemam veze sa vašim fakultetom, no vjerujem da mi možete pomoći.
Dakle, tražim nešto dosta općenito, pod uvjetom da su informacije koje sadrži točne. Hvala unaprijed.
Kontakt na pm, dajem e-mail na upit. :)

Leeds United
01.07.2011., 20:53
Molio bih nekog studenta FSB-a da mi ukratko kaže kakav je FSB fakultet.Dakle,prednosti,mane i slično :D
Uglavnom,neko svoje mišljenje...
:kava:

mgrci43
01.07.2011., 20:57
Zanima me, jesu ovogodišnji studenti učili po ovim skriptama za materijale 1?

d._m.
01.07.2011., 21:45
Zanima me, jesu ovogodišnji studenti učili po ovim skriptama za materijale 1?
je, ak misliš na onu skriptu koju su napravili profesori
U toj skripti je apsolutno sve kaj se treba znati, nema razloga učit iz nečeg drugog. Kaj opće još postoji za materijale 1? :ne zna:

mgrci43
02.07.2011., 06:42
je, ak misliš na onu skriptu koju su napravili profesori
U toj skripti je apsolutno sve kaj se treba znati, nema razloga učit iz nečeg drugog. Kaj opće još postoji za materijale 1? :ne zna:

Sorry, zaboravio sam sinoć stavit link ispod pitanja:D

http://www.eispit.com/#liste/skripte.php

d._m.
02.07.2011., 08:02
pa to je ta skripta o kojoj ja govorim, ak se ne varam

RandyRR
02.07.2011., 11:27
djx & mozzila1234:

Pogledao sam taj rok i vaša riješenja i zaključci su sljedeći:

djx:

Onih par grešaka sa uvrštavanjem krivih sila, nedostatak horizontalne komponente sile kod oslobađanja veza gornje čeljusti, ... :facepalm: Daj pazi malo na te stvari. Ispit traje 1h i 45min što je sasvim dovoljno vremena da u miru riješiš cijeli rok. Preporučam ti da uvijek ispisuješ cijeli postupak prilikom riješavanja ispita (i uvijek napiši formulu, uvrsti sve veličine, pa tek onda napiši rezultat) jer zbilja nema smisla da gubiš tolike bodove na gluposti. Vremena imaš sasvim dovoljno.

Inače, ako zanemarimo te gluposti, logika riješavanja ti uglavnom štima što je pohvalno.

I dvije stvari koje bih htio napomenuti u vezi zadtake pod c) i f):

c) Sigurnost u odnosu na proklizavanje: Moja preporuka je da takve sigurnost uvijek uvrštavate na samom kraju, odnosno kad dobijete rezultat. Tako nikad nećete fulati.

Dakle u ovom slučaju se može izračunati koliki moment kočenja, za zadanu silu od 2kN, kočnica može ostvariti. Pošto se traži maksimalni moment uz sigurnost od proklizavanja onda zbilja treba izračunati moment na kraju podjeliti sa faktorom sigurnosti pošto želimo izbjeći proklizavanje.

Logika je ista kao i kod sigurnosti za uprešavanje/isprešavanje steznog spoja - ako nešto želimo isprešati sa određenom sigurnošću onda treba izračunatu (koja predstavlja teoretski minimun potrebne sile za isprešavanje) pomnožiti sa traženom sigurnošću. S druge strane, ako neki stezni spoj predstavlja nosivi element, onda je isprešavanje nepoželjno, pa izračunatu silu koju spoj teoretski može nositi treba podjeliti sa potrebnom sigurnoću.

A ovo s direktnim uvrštavanjem sigurnosti u formulu nikad nije dobro funkcioniralo. Zato ja uvijek te sigurnosti ostavim za kraj.

f) Dodirni pritisak između čeljusti i vratila: površinu bi bilo lako izračunati da nema zračnosti. Dakle ne gine vam malo geometrije jer je potrebno izračunati duljinu luka po kojoj se čeljust i vratilo dodiruju. Iz trigonometrije se može dobiti kut luka, a onda dalje po Kratu. I to bi sve uglavnom trebali analitički dobiti, a ne uvrštavanjem u nekakve gotove formule.

Inače, obojca ste napravili solidan posao s riješavanjem tog roka. ;)

cnys
02.07.2011., 11:51
Pozdrav!

Trebam malu pomoć i hitno je. :moli:
Tražim neku sažetu građu vezanu uz automatizaciju i regulatore, po mogućnosti u digitalnom obliku. Nemam veze sa vašim fakultetom, no vjerujem da mi možete pomoći.
Dakle, tražim nešto dosta općenito, pod uvjetom da su informacije koje sadrži točne. Hvala unaprijed.
Kontakt na pm, dajem e-mail na upit. :)

http://titan.fsb.hr/~mcipek/base/automat.html
Skini si knjigu: T. Šurina - Automatska regulacija
ta knjiga ti je najbolje kaj možeš naći

ili direktni link:
http://zrno.fsb.hr/katedra/download/materijali/1136.rar

Oberfeldwebel
03.07.2011., 13:39
jel zna netko kad i gdje je sutra ispit iz el. i el. strojeva

brucoš7777
03.07.2011., 18:41

pogledaj na studomatu vrijeme i mislim da bi ti trebala pisat i dvorana..vjerojatno na sjeveru u dvorani 2...

mgrci43
03.07.2011., 19:42

jebot, pa kakav je to faks da dan prije neznaš kad imaš ispit, i gdje?

Oberfeldwebel
03.07.2011., 20:20
da pise na studomatu nebi pitao ovdje

Podbrdac
03.07.2011., 21:08
da pise na studomatu nebi pitao ovdje

imas na zrno.fsb.hr

Roby124
03.07.2011., 21:17
Jel zna netko jel se može prebaciti sa fsba na strojarstvo u rijeci? Ako da, koji su uvjeti? Poslao sam mail referadi u rijeci, ali da i od vas čujem mišljenja/savjete/iskustva.

Hvala

Jeremus
04.07.2011., 00:28
Nitko se zadovoljno ne javlja? Kao da su svi znali da će upasti... :D
Eno me kiselim se oko 60. mjesta, pretpostavljam miran san do 8.7. i do početka akademske godine :D

DT.T
04.07.2011., 00:29
18. mada mislim da ću preskočiti.

Jeremus
04.07.2011., 00:37
18. mada mislim da ću preskočiti.

Ako si 18., ti si onda ovaj što je mat i fiz brutalno dobro uradio? :eek: Hajd ti na strojarstvo, kolega :D

DT.T
04.07.2011., 00:41
Ako si 18., ti si onda ovaj što je mat i fiz brutalno dobro uradio? :eek: Hajd ti na strojarstvo, kolega :D

Da, brutalno sam rasturio xD... Ipak nisam 18., 19. sam.. xD tj. bio bih da dignem prioritet, ali stvarno, čovječe, ovaj ima 4,9x prosjek, ja nemam niš blizu tome i bio bih visoko, mislim da trebaju smanjiti postotak za ocjene...
Isto tako i trenutni 19., pola njih ide visoko samo zbog ocjena... A te ocjene tak niš ne znače.

Jeremus
04.07.2011., 00:46
Da, brutalno sam rasturio xD... Ipak nisam 18., 19. sam.. xD tj. bio bih da dignem prioritet, ali stvarno, čovječe, ovaj ima 4,9x prosjek, ja nemam niš blizu tome i bio bih visoko, mislim da trebaju smanjiti postotak za ocjene...
Isto tako i trenutni 19., pola njih ide visoko samo zbog ocjena... A te ocjene tak niš ne znače.

A znači tebe uopće nema ovde na rang-listi? Koji ti je prvi izbor?
Ja bi dao ocjenama 30% maximalno... a povećo fiziku na 25% recimo, ako ništa!

DT.T
04.07.2011., 01:13
A znači tebe uopće nema ovde na rang-listi? Koji ti je prvi izbor?
Ja bi dao ocjenama 30% maximalno... a povećo fiziku na 25% recimo, ako ništa!

FER mi je prvi izbor, ali mi nije. Mislim tako sam dodavao fakultete. Trenutno ne znam što ću. Ako odlučim otići za parama idem na strojarstvo ili matišu sigurno.
Ako odlučim znanost idem na fiz/mol. bio., a ako odlučim zabavu/zagonetke idem na fer računarstvo/mat računarstvo...
Građevina mi je isto na listi, ali to ne daje ni pare, a sumnjam da bi me mentalno zaokupljivalo.

medik
04.07.2011., 04:26
Oi. Imam par pitanja za sve trenutačne studente FSB-a. Dvoumim se o izboru fakulteta te vas molim za iskrene i ozbiljne odgovore :)

Zanima me zrakoplovstvo. Kakav je studij općenito? Prolaznost studija? Kakav se posao može dobiti nakon studija? Može li se posao dobiti u Hrvatskoj? Ako da, da li se na posao čeka? ( na to mislim u godinama :) ) Kako su plaćeni takvi poslovi? Opis radnog mjesta nakon studija?

Hvala vam svima koji se potrudite odgovoriti na barem neka od mojih pitanja :)

Dodatak: Takodjer sam upućen da se nakon prve godine može prebaciti na strojarstvo? Da li je to istina? I kakav je opis radnog mjesta sa diplomom strojarstva?

Naravno, oprostite na mojim pitanjima, moja upućenost je zaista na niskoj razini.

mgrci43
04.07.2011., 11:43
Jeste prošle godine išli na upise po plasmanu na listi, ili kad god:D?

he3.14 black
04.07.2011., 11:56
pitanje u vezi izbornog: ja sam isprintao potvrdu,ispunio,odnio kod voditelja svog smjera,on je potpisao,odnio kod voditelja kolegija,tamo su mi je potpisali i skopirali.
sta radim sa ta 2 primjerka?
suncica mi nije znala reci. jel jedan kod voditelja svog smjera a drugi na referadu ili?

Cadillac_Tramp
04.07.2011., 13:34
http://titan.fsb.hr/~mcipek/base/automat.html
Skini si knjigu ...

Hvala svima. :top:

Imam još jednu malu molbu...
Šurinina knjiga puno pomaže u nekim stvarima, a iako sam i pored nje ponešto guglala regulatore, nikako s ne snalazim glede njihove podjele.

Imate li savjet u vezi literature za to? Može i skripta za početak!
Hvala još jednom.

Knez_007
04.07.2011., 13:38
pitanje u vezi izbornog: ja sam isprintao potvrdu,ispunio,odnio kod voditelja svog smjera,on je potpisao,odnio kod voditelja kolegija,tamo su mi je potpisali i skopirali.
suncica mi nije znala reci. jel jedan kod voditelja svog smjera a drugi na referadu ili?

Drugi predaješ na referadi kad najesen budeš upisivao predmete

Lost City
04.07.2011., 14:05
Pozdrav FSBovci :)

Imam par pitanja za vas, tj par dijelova da mi pojasnite:
- kazu da je uz FER (u srodnoj struci), FSB jedan od tezih (strojarstvo),
- kako Vam je studirati tu, jeste li ispunili svoja ocekivanja te, da li su Vam predavanja interesantna,
- sto ocekujete nakon zavrsetka faksa (gdje planirate zaposljavanje),
- da li imate neku vrstu prakse tokom skolovanja, i kako se to odradjuje (faks/neka tvrtka)...

Hvala :top:

Knez_007
04.07.2011., 14:37
Hvala svima. :top:

Imam još jednu malu molbu...
Šurinina knjiga puno pomaže u nekim stvarima, a iako sam i pored nje ponešto guglala regulatore, nikako s ne snalazim glede njihove podjele.

Imate li savjet u vezi literature za to? Može i skripta za početak!
Hvala još jednom.

Pogledaj poglavlja poput analize u vremenskom području, i regulacijski uređaji. Sve je detaljno i fino objašnjeno :mig:

Pozdrav FSBovci :)

Imam par pitanja za vas, tj par dijelova da mi pojasnite:
- kazu da je uz FER (u srodnoj struci), FSB jedan od tezih (strojarstvo),
- kako Vam je studirati tu, jeste li ispunili svoja ocekivanja te, da li su Vam predavanja interesantna,
- sto ocekujete nakon zavrsetka faksa (gdje planirate zaposljavanje),
- da li imate neku vrstu prakse tokom skolovanja, i kako se to odradjuje (faks/neka tvrtka)...

Hvala :top:

Pogledaj par zadnjih strana pa potraži odgovore, ovo je već n-ti put da se postavlja ovakvo pitanje. Sve je već napisano samo treba malo potražiti:mig:

Pinc90
04.07.2011., 14:43

cek, netko je napisao na forumu da od sada upisivanje izbornih ide preko racunala, da vise nemoramo nositi potvrde itd.
Znaci ipak treba?
Jel to trebamo sad vec imati te papire ili na jesen prilikom upisa?

Knez_007
04.07.2011., 14:47
cek, netko je napisao na forumu da od sada upisivanje izbornih ide preko racunala, da vise nemoramo nositi potvrde itd.
Znaci ipak treba?
Jel to trebamo sad vec imati te papire ili na jesen prilikom upisa?

A ne znam, bilo je govora da će sve biti online, al na faksu nema nikakvih obavijesti tako da nemam pojma

Lost City
04.07.2011., 15:07
Pogledaj par zadnjih strana pa potraži odgovore, ovo je već n-ti put da se postavlja ovakvo pitanje. Sve je već napisano samo treba malo potražiti:mig:
Pa stvar je da sam pregledao zadnjih 10ak... e sada, neki govore, super je, neki da je totalno rasulo.
Nigdje bas nisam vidio gdje se zaposaljava nakon zavrsetka faksa, kako ide s praksom (ako je ima) i tako to...
:ne zna:

lord_voldemort
04.07.2011., 15:27

di se ta potvrda moze skinut, di na fsb.hr ima ista u izbornim kolegijima

fsb1990
04.07.2011., 16:11
Jel zna netko koji su uvjeti prebacivanja sa zrakoplovstva na strojarstvo nakon 1. godine?
Dal treba bas sve ispite imati polozene u roku i koji je prosjek potreban da bi se moglo prebaciti?

tssp04
04.07.2011., 16:16
EJ ljudi imate kakva iskustva sa prebacivanjem sa FSB-a na FER

Mr. Man
04.07.2011., 16:31
di se ta potvrda moze skinut, di na fsb.hr ima ista u izbornim kolegijima

http://www.fsb.unizg.hr/upisi/noviprogram/Tab_Izb_Teh.pdf
ovdje je ti popis svih izbornih teh kolegija....a za ostale informacije ne znam

RandyRR
04.07.2011., 17:37
Pa stvar je da sam pregledao zadnjih 10ak... e sada, neki govore, super je, neki da je totalno rasulo.
Nigdje bas nisam vidio gdje se zaposaljava nakon zavrsetka faksa, kako ide s praksom (ako je ima) i tako to...
:ne zna:

Nit je rasulo, nit je ultra super.

FSB je zahtjevan i treba ozbiljno prionuti poslu ako namjeravaš dat sve u roku. Uostalom, svaki iole ozbiljniji faks je takav. Najbitnije je da imaš volje. Ako te strojarstvo ne zanima i ako nemaš discipline onda FSB nije za tebe.

Tako da većina toga ovisi o tebi.

Praksa postoji. To ćeš imati na 3. i 4. godini. Ali to te ne spriječava da npr. doma šarafiš po svom autu, odnosno da se samoinicijativno baviš praktičnim stvarima. Dakle, opet ovisi o tebi.

Posao ćeš vjerojatno naći, samo kakav i gdje... :ne zna: Ne bavim se gatanjem. :D

Knez_007
04.07.2011., 17:58
EJ ljudi imate kakva iskustva sa prebacivanjem sa FSB-a na FER

Ne, pitaj na fer-ovoj stranici

car_lovre
04.07.2011., 18:31
Zna li možda netko koja su pitanja bila iz Tehnologije 1 na zadnjem ili predzadnjem roku? Hvala unaprijed!

he3.14 black
04.07.2011., 20:52

hvala :D
a jel se mogu ja ici upisat sad ili to samo ovi kaj su prvu godinu na faksu?

Lost City
04.07.2011., 22:44
I jesam dosadan ali... BITNO PITANJE:
Razgovarao sam s nekim ljudima, i kazu da je jako tesko na Strojarstvu. E sada:
1. Ili oni (i njihovi rodjaci/prijatelji/poznanici) su malo sporiji pa im je jako tesko,
2. Ili oni (i njihovi rodjaci/prijatelji/poznanici) su normalni pa im je opet tesko,
3. Za FSB - Strojarstvo, treba biti genije :D

Eni advajs? :rofl:

meth001
04.07.2011., 22:54
I jesam dosadan ali... BITNO PITANJE:
Razgovarao sam s nekim ljudima, i kazu da je jako tesko na Strojarstvu. E sada:
1. Ili oni (i njihovi rodjaci/prijatelji/poznanici) su malo sporiji pa im je jako tesko,
2. Ili oni (i njihovi rodjaci/prijatelji/poznanici) su normalni pa im je opet tesko,
3. Za FSB - Strojarstvo, treba biti genije :D

Eni advajs? :rofl:

Pa šta je tu bitno, šta ti sada oćeš? WTF

d._m.
04.07.2011., 23:00
Ma pusti te priče o težini faksa. Normalno da je teško. Na svakom ozbiljnijem faksu moraš uložiti trud. Ak ti se to neda, završi neko bezveznjikavo veleučilište i idi radit.
Nekima je teško, nekima ne. Nekima je prva godina mačji kašalj, a neki su u razdoblju od 2 semestra nesposobni naučit onih 5 šablonskih zadataka koji se pojavljuju na ispitu iz mehe1 pa vuku taj predmet još sad u šestom mjesecu.
Upiši faks pa vidi kak ti ide i gotovo.

medik
04.07.2011., 23:47
Kako su ustrojeni završni ispiti? Može li se predmet kolokvirati i to je to? Molim odgovor na primjeru prve godine strojarstva :) Hvala

borg991
05.07.2011., 00:01
Kako su ustrojeni završni ispiti? Može li se predmet kolokvirati i to je to? Molim odgovor na primjeru prve godine strojarstva :) Hvala

na prvoj možeš sve kolokvirat, al imaš još na kraju usmeni iz mehanike 1 i 2, nauke o čvrstoći i materijala 1 i 2..ostalo ako želiš dignut ocjenu

ako imaš sreće može te iz mehanike 1 i 2 i nauke profesor pustit bez odgovaranja :D

medik
05.07.2011., 00:08
Hvala na odgovoru :) što se tiče smjerova, nisam bas pohvatao kad se što bira, jer dijagram na stranici fakulteta prikazuje 7 godina fakulteta a postani student 5? Znam da nisam još niti brucoš, ali moram pitati :) I koji od tih smjerova je najtraženiji u Hrv? ( čisto informativno )

Hvala:mig:

d._m.
05.07.2011., 05:48
ako imaš sreće može te iz mehanike 1 i 2 i nauke profesor pustit bez odgovaranja :D
pogotovo ak kolokviraš (Pustaić)

Hvala na odgovoru :) što se tiče smjerova, nisam bas pohvatao kad se što bira, jer dijagram na stranici fakulteta prikazuje 7 godina fakulteta a postani student 5? Znam da nisam još niti brucoš, ali moram pitati :) I koji od tih smjerova je najtraženiji u Hrv? ( čisto informativno )

Hvala:mig:
http://www.fsb.unizg.hr/upisi/noviprogram/np.html

Znači, na drugoj godini biraš smjer, pa onda na dalje vidiš kad se biraju usmjerenja pojedinih smjerova.

sum41
05.07.2011., 09:15
ljudi znam da vam ovo možda ide na živce al o smjerovima nisam imala vremena razmišljat sve dok ne riješim godinu što sam tek jučer uspjela i sad imam par dana za donijet odluku...znam da cu sa 60 ects-a upast gdje hoću al ja nemam pojmaaaa gdje. bila bih jako zahvalna ako je na forumu među vama netko s proizvodnog,netko s računalnog i netko s mehatronike.kužim ja totalno da se to NE MOŽE nekom individualno reć jer je svatko drukciji al meni nazivi kolegija ne mogu sad ne znam koliko pomoć. ok,štrebanje mi ide i tog ima kao mal vise na proizvodnom al mi se taj smjer cini dosta "općenit" a kad strojarstvo već studiram u zg-u gdje ima toliki izbor smjerova zasto se ne odlucit za nest drugo.na racunalnom,brijem ima dosta programiranja jel tako? a mehatronika? puno struje? fakat bi mi pomogli ak ste na jednom od ta tri smjera da mi samo kazete zastupljenost štrebanja,računanja/razmišljanja a kolika rada na računalima...i dali je potrebna ful velika zaljubljenost kompovima ako namjeravas upisat mehatroniku ili racunalno il se sve da nekak...uz neku "srednju ljubav" :D
hvalaaa :)))

jajcanin
05.07.2011., 12:12
Pozz ljudi, na strojarstvu sam 370 i mislim da necu upas a na brodogradnji 17 i zrakoplovstvu 32. tako da cu vjerojatno jedno od toga, sad me zanima da li se mogu prebacit u drugoj godini pošto je prva godina svima ista?

The_End
05.07.2011., 12:18
ljudi znam da vam ovo možda ide na živce al o smjerovima nisam imala vremena razmišljat sve dok ne riješim godinu što sam tek jučer uspjela i sad imam par dana za donijet odluku...znam da cu sa 60 ects-a upast gdje hoću al ja nemam pojmaaaa gdje. bila bih jako zahvalna ako je na forumu među vama netko s proizvodnog,netko s računalnog i netko s mehatronike.kužim ja totalno da se to NE MOŽE nekom individualno reć jer je svatko drukciji al meni nazivi kolegija ne mogu sad ne znam koliko pomoć. ok,štrebanje mi ide i tog ima kao mal vise na proizvodnom al mi se taj smjer cini dosta "općenit" a kad strojarstvo već studiram u zg-u gdje ima toliki izbor smjerova zasto se ne odlucit za nest drugo.na racunalnom,brijem ima dosta programiranja jel tako? a mehatronika? puno struje? fakat bi mi pomogli ak ste na jednom od ta tri smjera da mi samo kazete zastupljenost štrebanja,računanja/razmišljanja a kolika rada na računalima...i dali je potrebna ful velika zaljubljenost kompovima ako namjeravas upisat mehatroniku ili racunalno il se sve da nekak...uz neku "srednju ljubav" :D
hvalaaa :)))
Na mehantronici je puno struje i programiranja.:D

Osobno sam stekao dojam da recimo ne moraš biti neki fan proizvodnog smjera da bi ga završio,dok za mehatroniku ne bih rekao.

sum41
05.07.2011., 16:31
a ak danas prijavim,a to sve skupa traje do 8.7. hocu li dotad moc mijenjat prioritet?il da nis ne diram dok ne budem 100% sigurna?

mozzila1234
05.07.2011., 16:41
Jedno mudro pitanje :)

Razlog zbog kojih metalni materijali bolje podnose vlačna naprezanje a ne tlačno :) ?

fichoo1
05.07.2011., 17:13
Mogu upisat strojarstvo,a moje pitanje je koliko je težak jezik i tehnički engleski na strojarstvu. Inače mi ne ide baš jezik pa pitam..
hvala

Knez_007
05.07.2011., 17:19
Mogu upisat strojarstvo,a moje pitanje je koliko je težak jezik i tehnički engleski na strojarstvu. Inače mi ne ide baš jezik pa pitam..
hvala

pogledaj par stranica prije

borg991
05.07.2011., 17:30
a ak danas prijavim,a to sve skupa traje do 8.7. hocu li dotad moc mijenjat prioritet?il da nis ne diram dok ne budem 100% sigurna?

možeš mijenjat