PDA

View Full Version : Invalidska mirovina

Tatsha
04.04.2006., 09:53
Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.

Đurđa
04.04.2006., 11:10
Evo ovako, ujak mi ima 35godina i prošle je godine imao infarkt (na sprovodu ženinog oca), te ga zato šalju u inv. mirovinu. Pošto ima malo radnoga staža, ne moram ni reći koliko bi niska ona bila. Zanima me, da li bi mogao ostvariti pravo na neki dodatak, pošto je dragovoljac domovinskog rata, za kojega je slučajno ubio svog prijatelja, te se pretpostavlja da je infarkt posljedica tih događanja. Ne vodi se kao oboljeli od ptsp-a.

Moje dijete ima obiteljsku mirovinu, od poginulog oca u prometnoj nesreći. Iznos mirovine je 755 kuna i to nema veze sa tim što je suprug bio u domovinskom ratu. Malena dobiva dodatak od Grada - 400,00 kuna. I to je to...
Ma lako bi bilo da ja imam siguran posao, ovak nemam pojma da li ću ikada zaraditi i imati dobru mirovinu. Čini mi se da je sve gore i gore.

Brazil
04.04.2006., 20:22

Ako živi u Zagrebu javit ću ti gdje da se javi za savjet.

Tatsha
05.04.2006., 09:25
Ako živi u Zagrebu javit ću ti gdje da se javi za savjet.
ma ne živi, zato i pitam ovako, ja sam 100km od njega, a on je u jednom selu, kraj Nove Gradiške.

Koko Bill
08.04.2006., 17:02

Ako je dragovoljac domovinskog rata (sa potvrdjenim statusom) a nema HRVI, pretpostavljam da ide u mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju. U tom slucaju ima pravo na povecanje osnovnog boda (od 0 - 30 %) u ovisnosti vremena provedenog u ratu do trenutka medjunarodnog priznanja RH. Dakle, dragovoljci su oni koji su stupili u obranu prije veljace 1992. Ako je u tome razdoblju proveo 6 mjeseci (dakle stupio u obranu u rujnu 1991) ima pravo na 30% povecanja osnovnog boda. Za krace razdoblje taj se postotak razmjerno smanjuje.

Navedeno je pravo regulirano zakonom o braniteljima (na snazi od 1.1.2005.)
Mirovinskom fondu treba priloziti potvrdu o braniteljskom statusu (gdje je vidljivo od kada do kada je bio u obrani RH) i Mirovniski fond bi trebao kod formule obracuna mirovine dodati 30% na vrijednost osnovnog boda.

No u praksi Mirovinski fond to rijetko radi, tako da treba poslje u roku podnjeti zalbu, pa nakon odbijenice pokrenuti upravni spor (ne kosta nista pokretanje).

No sve skupa tu se moze raditi o 100-200 kn razlike mirovine u konacnici.;)

Dalje, ako se radi o invalidskoj mirovini, treba otici na utvrdjivanje preostale rade sposobnosti gdje ce se potvrditi postotak ostecenja. Ako se infartkt moze povezati sa necim sto se dogodilo u radno vrijeme, treba u roku od 40 dana od infarkta (obveza poslodavca) podnijeti zahtjev za priznavanjem ozljede na radu.

Ako je proslo vise od tog vremena, a poslodavac to nije podnio, podnesite zahtjev sami (obrasci OR). Zahtjev se predaje u HZZO. Ako HZZO odbije, zalite se. mozete do upravnog spora.
Ako HZZO prizna da je infarkt posljedica necega sto se desilo na radu, onda je Mirovinski fond duzan obracunati i dodatak za invalidninu (mozda ispade oko 100 kn dodataka).

Dakle, puno zajebancije za par sto kuna. Ali sta se moze. Zalosno je sto to covjek mora sam ganjati umjesto da to sve bude obveza poslodavca ili ministrastva.

Tatsha
09.04.2006., 09:40
thanks! samo nije riječ da je posljedica nečega na radu, već u ratu, al to nitko ne mora znati:cool: , a nažalost i tih par stotina kn njima dosta znači.

Koko Bill
09.04.2006., 11:32
thanks! samo nije riječ da je posljedica nečega na radu, već u ratu, al to nitko ne mora znati:cool: , a nažalost i tih par stotina kn njima dosta znači.

Ako dokazete da je ostecenje posljedica rada (bilo u ratu ili poslje), i da je to razlog njegovog umirovljenja, moguce je podici i tuzbu zbog izmaknute dobiti (a to je tek prava lova - izracuna se kolko je u zivotu mogao zaraditi a nije jer je umirovljen invalidski). Poslodavci su do 2002 po zakonu bili duzni osigurati djelatnike protiv ostecenja zdravlja na radu (velika vecina ih to nije cinila). Ako mu je poslodavac placao osiguranje, on sada moze zatraziti pokrivanje stete za izmaknutu dobit od osiguravateljske kuce. Za pretpostaviti je da poslodavac nije nista uplacivao, tada njega treba tuziti da onda sam snosi troskove i odstetu za izmaknutu dobit, jer radnik nije bio duzan znati da poslodavac krsi zakon (ne uplacuje osiguranje). Moze se tvrditi da bi ga on sam uplacivao da je kojim slucajem znao da poslodavac krsi zakon (ne uplacuje osiguranje). Opet teska pravna bitka, al ova se isplati ako postoje osnove.

Ako se ide na posljedicu rata dok je bio pripadnik HV/MUP-a, tu bi se mogao navuci HRVI ali samo ako ima urednu lijecnicku dokumantaciju o ozljedi ili zdravstvenom problemu iz tog vremena, a koji bi se na sudu trebao dokazivati kao posljedica infarkta. Tesko, ali kod nas je sve moguce.:top:

Tatsha
09.04.2006., 15:36
hvala, al nisam sigurna koliko je spreman za tako nešto. Dakle ideje su tu, ja ih budem proslijedila, a na njemu je da si izganja što više.
:w

rembrandt
21.10.2009., 20:15
Otac od jedne moje prijateljice je invalid.dobio je trajnu nesposobnost za rad.Ali ima 56 godina i manje od deset godina staža.Navadno mora imati barem 30 posto staža od trenutka kad je punoljetan odnosno radno sposoban.Čovjeku nedostaju 2 godine i sitno jer mu nisu priznali benificirani radni staž za vrijeme rata jer je bio u nekoj vatrogasnoj postrojbi...
Anyway,jel netko zna koliko je staža potrebno da bi netko išao u invalidsku mirovinu?
Unaprijed fala.:s

~Scarlet~
22.10.2009., 14:43
Uvjet staža je zadovoljen kada:

- mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka, ako je invalidnost nastala zbog bolesti ili ozljede izvan rada i to prije navršenih 65 godina života. Kao radni vijek uzima se broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka invalidnosti. Osiguraniku, koji je nakon navršene 20. godine života bio na redovitom školovanju i takvim školovanjem stekao višu stručnu spremu, radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je stekao visoku stručnu spremu - od navršene 26. godine života. Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za razdoblje koje je osiguranik:

- proveo na odsluženju vojnog roka

- bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje

Ako je invalidnost osiguranika nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu stječe bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

Dakle ovisi i o stručnoj spremi.

vragolanka
23.10.2009., 23:10
evo kako je kod mene 27 mi je godina, imam 2 godine radnog staža,prije 3 godine sam mala tešku prometnu,gdje sam slomila kralježnicu,bila dugo nepokretna bla bla bla,od tada ne smijem teško dizat,nagle pokrete,sad sam trudna i cijelu trudnoču odmaram i moram na carski zbog povrede,ne mogu dugo stajat,dugo sjediti itd itd.i poslije poroda će mi dr,ispisat kraj lječenja jer tada idem na komisiju da mi se utvrdi invalidnost ,i naravno za mirovinu.kad sam stradala nisam bila u radnom odnosu,a sad kako to da imam pravo na invalidsku mirovinu ja ne znam iskreno.rekli su da će biti jako malamali da ću ju dobiti.

~Scarlet~
24.10.2009., 13:00
Iznimno, pravo na invalidsku mirovinu stječe osiguranik:

- kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja

- kod kojeg je invalidnost nastala prije 30. godine života, ako je navršio najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja.

snedeljk
01.03.2010., 08:58
Radim u Uljaniku 29g,i mogu iči u invalidsku profesionalnu mirovinu..zna li neko koliko ona okvirno iznosi..

hrvatskivitez
02.03.2010., 19:35

Tvoj ujak vjerojatno ima ptsp jer i psihička bolest prilikom pogoršanja može se izraziti na razne načine s obzirom da je dragovoljac i ima ratni put savjetujem mu da posjeti prvo psihijatra ali i u isto vrijeme da zatraži testiranje na ptsp kod psihologa vjeruj mi jedino na psiho testu koji se sada provodi se može utvrditi ptsp a psihijatar je tu samo da ga liječi, psihijatar nakon tretmana i što mu se upiše šifra F 43/1 što je kronični ptsp daje u svom nalazu mišljenje da pacijent nije sposoban za rad s tim papirom odlazi kod doktora opće prakse koji pravi prijedlog za prijevremenu invalidsku mirovinu na koju se prilaže sva liječnička dokumentacija ali i ratni put, liječnička komisija tada utvrđuje dali je bolest nastala kao posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu ako je dobija se status RVI i puna vojna ratna invalidska mirovina a ako ga odbiju dobija braniteljsku ili civilnu invalidsku mirovinu u visini od 2000 kuna ali ima pravo tužbe na Upravni sud RH a ako i tamo ne dobije RVI ostaje na 2000 kuna sve u svemu ako je dragovoljac ide sigurno u mirovinu samo je pitanje koju JER ON JE TO KRVAVO ZARADIO I TO NIJE PRIVILEGIJA !:top:

~Scarlet~
03.03.2010., 11:04
Rok za ostvarivanje prava RVI-a, temeljem samo PTSP-a je odavno prošao (i hvala Bogu za to). Može ostvariti RVI i vojnu mirovinu jedino ako je bio ranjavan.

Btw, post je iz 2006.g.:D

MalaRea
12.04.2010., 13:30
odavde krecem, ne znam dal sam uopce u dobroj temi

pojma o pojmu nemam o invalidskoj mirovini zato trebam bar neku pomoc...savjet

invalid sam 80% i to od rođenja (greška liječnika), imam 29 godina i 7 god i 8 mjeseci radnog staza
imam li uopce pravo na invalidsku mirovinu i odakle krenuti?
koliko iznose te invalidske mirovine, postoji li neki izračun ili kaj već?
zvala sam mirovinko ali su tete koje tamo rade bile jako neljubazne i ništ mi konkretno nisu rekle tak da i dalje nist ne znam o invalidskoj mirovini.

unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i pomoci :)

~Scarlet~
12.04.2010., 13:47
- kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja

- kod kojeg je invalidnost nastala prije 30. godine života, ako je navršio najmanje jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja.

Dakle bitan faktor je stručna sprema. Ako zadovoljavaš te uvijete, onda ti tvoj liječnik specijalista (ne znam kakve su teškoće) piše nalaze u smislu pogoršanja, radne nesposobnosti i potrebi procjene iste. Naravno na bolovanju moraš biti 6 mj. i onda te liječnik opće prakse šalje na komisiju.

MalaRea
12.04.2010., 13:57
ooo tenkju i to je nešto.... i ono sto igra ulogu je SSS

6 mjeseci na bolovanju nije problem jer osim sto se invalidnost odnosi na donje ekstremitete od opterecenje je i kicma otisla kvragu i fakat radim uz maksimalne napore od ustajanja iz kreveta, dolaska na posao i dizanja kojekakvih gluposti koje nebi smjela ni taknuti.

zna li se kolike su te invalidske mirovine? znam da ovisi od osobe do osobe al zanime me...cca?

~Scarlet~
12.04.2010., 16:19
Zavisi o visini plaće i godinama staža. Ne znam gdje radiš ali znam da kod mene su znali ovi iz obračuna plaće to izračunavati kolegama pred penziju.
Obzirom da imaš malo staža, neće biti baš nešto.

sivkić
12.04.2010., 17:49
Prosječna invalidska po HZMO za veljaču je 1934,61 kn.

MalaRea
12.04.2010., 20:58
prosjecna...
ti ljudi, pretpostavljam, imaju puno vise staza nego ja
nekak mi je tesko povjerovati da bi ja to sa svojih nepunih 8 godina staza i ne tako krasnom placom dosegla/dobila

al hvala:mig:

sad jos samo moram naci nekog ko bi mi to mogao izracunati (bar odprilike) a da to nisu tete iz racunovodstva moje firme :D

i zaboravih napisati da vjerovatno u taj prosjek ulaze i braniteljske mirovine

krena
30.06.2010., 10:52
Da li je istina da se za invalidsku mirovinu obračunava 10 godina sa najvećim davanjima u staž ?

tinna01
30.06.2010., 11:06
Da li je istina da se za invalidsku mirovinu obračunava 10 godina sa najvećim davanjima u staž ?

ne, isto ko i svima ostalima-starosne, prijevremene-sve godine

krena
30.06.2010., 13:56
ne, isto ko i svima ostalima-starosne, prijevremene-sve godine

Onda će moj brat najebati ko žuti. On je mislio da je na snazi zakon o 10 najboljih godina. Ipak nije naša država tako glupa da bi invalidima davala malo veće novce. Treba im dati još manje, da brže umru. To ionako samo opterećuje nategnuti proračun.

krena
01.07.2010., 08:41
Imam jedno pitanje u vezi invalidske mirovine. A ono glasi: da li je moguće namjerno ići u invalidsku mirovinu, na taj naćin da se bolesna osoba zaposli na poslovima koje u principu ne može raditi. Uzmimo ovaj primjer. Denis Latin sa HRTa, svi znamo ima chronovu bolest i s njom je često po bolnicama. Recimo da je on na TVu neki marginalac sa malom plaćom. I odluči se otići u mirovinu, ali mu komisija kaže da taj posao koji radi i dalje može raditi s chronovom bolešću. On tako bolestan bude u prosjeku oko 30 radnih dana na bolovanju godišnje. Da radi neki teži posao bio bi više na bolovanju. Da je on slučajno fizički radnik na bauštelu, onda bi bio godišnje na bolovanju 80 dana. Recimo da se takva osoba zaposli kod nekog svojeg prijatelja kao ribar na koći. Normalno, tako bolestan bi bio vrlo često na bolovanju. Moglo bi se dogoditi da se bolovanje produži u nedogled. Ali onda nastupa invalidska komisija koja ga može proglasiti nesposobnim za ribara. Pitanje glasi: da li će invalidska komisija reći: ti si nesposoban za ribara, ali si sposoban za spikera. Izvoli sebi dati otkaz kao ribar, te na birou čekati da te netko zaposli kao spikera. ( recimo da je Denis Latin završio srednju ribarsku školu, ali je onda išao studirati novinarstvo).

carpatia2
27.07.2010., 14:38
Pozdrav,:(
može li mi netko napisati,često se spominje datum nastanka invalidnosti,
da li je to datum točno onaj dan kada je izdano rješenje o stupnju invalidnosti ili dan kada je počela neka kronična bolest uslijed koje je invalidnost nastala?
hvala

noklica
28.07.2010., 09:05
Pozdrav,:(
može li mi netko napisati,često se spominje datum nastanka invalidnosti,
da li je to datum točno onaj dan kada je izdano rješenje o stupnju invalidnosti ili dan kada je počela neka kronična bolest uslijed koje je invalidnost nastala?
hvala

to je datum sa kojim se priznaje pravo na invalidsku mirovinu, a određuje ga ovlašteni vještak HZMO-a.

noklica
28.07.2010., 09:09
Imam jedno pitanje u vezi invalidske mirovine. A ono glasi: da li je moguće namjerno ići u invalidsku mirovinu, na taj naćin da se bolesna osoba zaposli na poslovima koje u principu ne može raditi. Uzmimo ovaj primjer. Denis Latin sa HRTa, svi znamo ima chronovu bolest i s njom je često po bolnicama. Recimo da je on na TVu neki marginalac sa malom plaćom. I odluči se otići u mirovinu, ali mu komisija kaže da taj posao koji radi i dalje može raditi s chronovom bolešću. On tako bolestan bude u prosjeku oko 30 radnih dana na bolovanju godišnje. Da radi neki teži posao bio bi više na bolovanju. Da je on slučajno fizički radnik na bauštelu, onda bi bio godišnje na bolovanju 80 dana. Recimo da se takva osoba zaposli kod nekog svojeg prijatelja kao ribar na koći. Normalno, tako bolestan bi bio vrlo često na bolovanju. Moglo bi se dogoditi da se bolovanje produži u nedogled. Ali onda nastupa invalidska komisija koja ga može proglasiti nesposobnim za ribara. Pitanje glasi: da li će invalidska komisija reći: ti si nesposoban za ribara, ali si sposoban za spikera. Izvoli sebi dati otkaz kao ribar, te na birou čekati da te netko zaposli kao spikera. ( recimo da je Denis Latin završio srednju ribarsku školu, ali je onda išao studirati novinarstvo).

ovo što tebe muči zove se invalidska mirovina zbog profesionalne nesposobnosti za rad. Imaš opću i profesionalnu nesposobnost. O tome da li je nastupila ijedna od ovih invalidnosti procjenjuje ovlašteni vještak. Naravno da invalidska komisija ne proglašava ljude nesposobnima za ribara, ratara, spikera ili slično, nego određuje da li je nastupila invalidnost u slučaju bolesti.

carpatia2
28.07.2010., 09:24
to je datum sa kojim se priznaje pravo na invalidsku mirovinu, a određuje ga ovlašteni vještak HZMO-a.

hvala noklica,:)
a da li je bolje otici u invalidsku mir. zbog prof.nesp.pa ostati raditi pola radnog vr.neki laksi posao i dobivati koliko? mirovine( koliko se dobiva onda mirovine a koliko place) ili cekati punu mirovinu po novim propisima koji znamo da nisu povoljni a i treba docekati.
hvala nok

noklica
28.07.2010., 10:05
hvala noklica,:)
a da li je bolje otici u invalidsku mir. zbog prof.nesp.pa ostati raditi pola radnog vr.neki laksi posao i dobivati koliko? mirovine( koliko se dobiva onda mirovine a koliko place) ili cekati punu mirovinu po novim propisima koji znamo da nisu povoljni a i treba docekati.
hvala nok

to ti doista ne mogu odgovoriti, jer kod invalidske nikada ne znas kolika ce ti biti visina mirovine. U svakom slucaju povoljnija je cesto (ne uvijek) invalidska mirovina zbog opce nesposobnosti za rad. Sto se tice novcanog dijela svote profesionalne invalidske mirovine, obicno su to cifre ispod 800kn od strane HZMO-a, a koliko u tom slucaju nadoknaduje poslodavac ovisi o vise faktora. Ljudi cesto pitaju za cifre, ali te cifre nikada nisu iste kod svakog i razlikuju se o datumu priznanja, faktoru, stazu, itd.

ninator
02.08.2010., 12:51
čula sam da je za odlazak u invalidsku komisiju potrebno imati 15 god radnog staža!

noklica
02.08.2010., 16:11
čula sam da je za odlazak u invalidsku komisiju potrebno imati 15 god radnog staža!

potrebna je trećina radnog vijeka.

ninator
23.08.2010., 09:53
potrebna je trećina radnog vijeka.

pa to ti je to!:kava:

Elich San
23.08.2010., 13:38
moj brat je sa 8 godina obolio od hodkingova limfoma,ležao pune 2 godine u bolnici bez vikenda kod kuće, primao kemoterapije koje nije uspio primiti do kraja i onda je u pubertetu sve stalo i miruje i dan danas,nakon 14 godina.
e sada on je tada dobio rješenje da je 80 % invalid, školu je polagao samo ispite a učio kod kuće jer nije smio među ljude radi infekcija. sve što su moji roditelji dobili od države je dječji doplatak od cca 850 kn do 27. godine života i rješenje da će imati pravo na obiteljsku mirovinu(jer je tata umro) dok je živ.
međutim srednju školu je upisao na vlastitu odgovornost i završio ju s prilagođenim programom i uz napomenu da ne smije raditi fizičke poslove(a trgovac je). i nakon završetka škole oduzeta mu je mirovina s napomenom da nije dovoljno invalid ,a dječji prima i dalje kao invalid.
kako to objasniti?

r1chard
23.08.2010., 14:19
Dali ste pokušali ostvariti pravo na osobnu invalidninu ... ona može ići i do 1250kn
http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_savjeti/a9_zdravstveno_osiguranje/tko_moze_ostvariti_pravo_na_osobnu_invalidninu

Jacqueline265
25.08.2010., 19:58
U najnizoj braniteljskoj mirovini sam, sa 100%-om sljepocom. Primam doplatak na tudju njegu u iznosu od 350 kn. Dali mi moze netko odgovoriti s obzirom da sam sada u braniteljskoj mirovini, Dali imam pravo na veci iznos doplatka po nekoj drugoj osnovi ??

nanchy123
23.02.2011., 20:10
Imala sam šest operacija, osam puta sam uspavljivana... Između ostalog karcinom jedne dojke koja je odstranjena, dva mijeseca zračenja... na drugoj dojci papilomi koji nisu bili zločudni, al je isto dio odstranjen. Operacija hemeroida... Dvije operacije maternice i jajnika pri kojima je sve odstranjeno... i imam 14 godina radnog staža..
Da li ja imam ikakva prava???

astorike123
23.09.2011., 15:47
dobar dan! trebala bi mi pomoc oko neceg...moja teta koja ima 52 godine i 27 godina radnog staža dobila je invalidsku mirovinu (profesijonalno oboljenje). Po izračunu je dobila 413,00 kn mirovine, a ako poslodavac nema ponuditi lakse radno mjesto je li to konačna mirovina ili postoji jos kakav dodatak? hvala

koka36
23.09.2011., 15:52
dobar dan! trebala bi mi pomoc oko neceg...moja teta koja ima 52 godine i 27 godina radnog staža dobila je invalidsku mirovinu (profesijonalno oboljenje). Po izračunu je dobila 413,00 kn mirovine, a ako poslodavac nema ponuditi lakse radno mjesto je li to konačna mirovina ili postoji jos kakav dodatak? hvala

minimalna mirovina je 1800,00 kn.....
Ako je dobila invalidsku mirovinu kakve veze ima poslodavac...
Nešto tu ne štima....

astorike123
23.09.2011., 16:11
ali doslo je rjesenje da je mirovina obracunata sa radnim stazom i primanjima i ispada tocno 413,00 kn..da citala sam o tom zato i meni nije jasno kako je moguće da je mirovina tako mala?

koka36
23.09.2011., 18:24
ali doslo je rjesenje da je mirovina obracunata sa radnim stazom i primanjima i ispada tocno 413,00 kn..da citala sam o tom zato i meni nije jasno kako je moguće da je mirovina tako mala?

Mojoj ženi je došlo rješenje da joj je utvrđena mirovina od 1005,00 kn ali pošto je to manje od zakonskog minimuma utvrđuje se mirovina u iznosu od 1525,00 kn. Kasnije se taj iznos povečao na 1800 kn...
Ali spominjali ste i poslodavca i novo radno mjesto pa je to možda samo pola radnog vremena mirovina ili nešto drugo...

latica28
04.10.2011., 15:20
Bok svima!
Moj suprug boluje od bipolarnog afektivnog poremećaja...dijagnosticiran mu je u 6 mjesecu ove godine bo je 3 mjeseca na liječenju sad je doma ali još u fazi depresije... liječnik psihijatar me je pitao što mislim da li bi on mogao jednom ponovno raditi(na burzi je od prošle godine).Rekla sam da ne znam jer stanje u kojem je trenutno nije dobro ja ustvari sad u kući imam "malo dijete". Zanima me ima li netko iskustva s tom bolesti odnosno može li se na temelju te dijagnoze dobiti invalidska mirovina. Pozdrav.

Canelis
04.10.2011., 22:57
Ljudi bog. Imam par pitanja vezano za stanje u koje sam dospio. Imam 47 godina i sudionik sam domovinskog rata. Prije 5 godina sam čudom preživio infarkt, praktički me vratili iz mrtvih, nakon operacije u Krapini sam relativno OK, međutim cijelo tijelo mi se ponaša kao stari akumulator. Nešto kratko i odradi ok al se teško i dugo puni, testovi provođeni više puta (ergometrija i ostalo). Sam događaj nisam baš podnio kako je trebalo !??? i postajem jako nervozan i nekako nerazuman (nebih sad do kojih granica jer bi možda i za ovaj forum bilo previše). Uz sve to dobijam dijadnozu postoperativni stres iliti PTSP. Smanjena aktivnost je dovela do malo veće tjelesne težine što mi nakon 2 godine donosi novi problem, vertigo, smanjen protok krvi prema mozgu pa se često osjećam polupijan ( lagana vrtoglavica). Razlog , liječnici kažu, lom kralježnih prstenova u mladosti (5 komada )!???? Ima dana kad sam ko malo stariji tarzan a ima dana kad se sam sebi zgadim.
Pokušavam skupiti hrabrost i otići na operaciju, NEMOŽE, kažu doktori, radi operacije prsnog koša imam metalne kopče u tijelu i nemogu naći način da mi naprave magnetsku, trpi i pij pilule za ravnotežu cijeli život. Hebiga.
Pomirim se sa nastalom situacijom, znajući stavrnost u našoj radinosti, odlučujem prikupiti što više papira da me što teže odbiju za mirovinu. Negdje oko 10-11 kilograma! Uspijevam. Mislim da sam skupio i više od 11 kila kartušine. Penzija manja 3-4 puta nego plaća ali ko ga šiša. Samo bježi iz ove kapitalističko izrabljivačke radne sredine. I nakon ove moje rapsodije došlo vrijeme da mi stručni kadar izračuna visinu mirovine, i nikako da ga bogu davaš, traje li ga traje a ja jedva skupio 16-17 godina rada. Sad me neki dan zovu i pitaju "oćeš li ti "UZET" samo invalidsku ili invalidsku sa sudjelovanjem u ratu "!!?????????? Kad sam to čuo puko sam ko kokica jer nemam veze što me čovjek pita, što ja to "uzimam", što to oni meni "daju". Ja sam mislio da je to po zakonu meni odobrena invalidska mirovina i bog. U našoj lijepoj ako rečeš da si sudionik domovinskog rata, odma si za Haag a ako rečeš da imaš bilo koji PTSP odma si za ludnicu.
Ima li itko ko mi može dat savjet koju ja da "UZMEM" pemziju? Jerbo mi neki govoru da ako uzmem "samo" invalidsku da će mi bit malo manja al da imam status invalida a ako uzmem "obje" da ću imat malo više kuna al da ću izgubit invalidne "prednosti"! Na mirovinskom mi nitko nije našao vremena za savjet iako sam svu svoju nervozu i nerazumnost ostavio s velikom mukom doma, i bio nadljudski "normalan"!
Neznam o čemu se tu radi i što mi je raditi za dugotrajniji mir, jer je to ,uz zdravlje moje djece i obitelji, jedino za što je vrijedno još se boriti i ponešto raditi. Nekako nemam vjere u te naše zakone koji se mogu promijeniti za jednu jedinu noć po volji jednog jedinog čovjeka, pa da nedođem u situaciju da "sutra" moram skrivati da sam bio sudionik domovinskog rata ili da sam bio kardiovaskularno operiran!

sivkić
06.10.2011., 07:30
Uzet ćeš invalidsku po zakonu o hrvatskim braniteljima.
Sve što trebaš pitaj ovog stručnjaka
http://esadnuhic.blog.hr/

kućica mala
12.10.2011., 08:10
LJudi bok!

Tebali bi vašu pomoć i savjete. Već smo pisali na jednoj temi vezano za ovaj slučaj (ozljede na radu). naime,osoba je stradala na radu nema više četiri prsta desne ruke i pola šake za istu tu ruku. Osoba je puštena iz bolnice i sad slijedi dug i bolan oporavak, previjanja i slično...

Kakva prava ima ta osoba?

sivkić
12.10.2011., 09:28
Na radu bi trebala bit osigurana pa ima pravo na odštetu i na invalidsku mirovinu ukoliko ispunjava određene uvjete.
Pravna služba poslodavca (polica osiguranja) i HZMO (invalidska mirovina).
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=69#2
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=72

kućica mala
12.10.2011., 09:38
da to smo našli nešto na netu...

ali koja je recimo sad procedura... kao prvo trebali bi dobiti riješenje od HZZO -a da je to ozljeda na radu. onda bi s tim dokumentom trebali osporiti račune koje su došli od bolnice jer prema riješenju o ozljedi na radu ne plaćaju se bolnički troškovi bez obzira na to ima li ozljeđena osoba dopunsko ili samo osnovno zdravstveno... jel to možemo uopće?

nakon što se to riješi trebalo bi pokrenuti postupak za tu naknadu i invalidninu. čitali smo na internetu o tome, da to podnaša obiteljski liječnik (ili liječnik medicine rada to mi isto nije jasno) i da to traje. Kad to podnijeti??

Nije mi jasno puno toga, sve je to zbrkano nekak... Koliku invalidnost bi mogla ta osoba dobiti bez četiri prsta i skoro cijele šake? dali je to opća nesposobnost za rad?

sori ljudi ali zaista nam trebaju informacije, bilo kakve informacije i iskustva dobro došli su. hvala još jednom

sivkić
12.10.2011., 11:21
Tu ti je postupak i rokovi za utvrđivanje i priznavanje ozljede
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_12_125_3588.html
http://www.hzzo-net.hr/11_01_02.php

Prvo ozljedu treba prijavit HZZO-u pa će oni odlučit.Što prije ako to poslodavac već nije učinio ili liječnik.

Za neplaćanje bolnice ne znam.

Za invalidnost ti je tu jedna tablica jednog osiguranja a da li HZZO ima drugu tko zna
http://www.allianz.hr/media/14038/osig_zdravstveno_boravak_inozemstvo_2.pdf

kućica mala
12.10.2011., 19:58
Hvala puuuno, vidjet ćemo kaj će s tim biti ja ću pitati ako se još čega sjetim... hvala puno

Daniela4
16.10.2011., 23:23
Pozdrav...potreban mi je savjet...čisto vaše mišljenje, da mi napišete koji je bolji izbor....

Dali je bolja opcija invalidska mirovina zbog opće nesposobnosti za rad, ili profesionalne nesposobnosti za rad?
Koja je bolja opcija u praksi, što se tiče otpremnine, i kasnije visine mirovine?
Naime, 31.8.2011. operirana je vratna kralježnica, do tada je osoba radila 30 godina ( radnog staža) na poslovima vozača, osoba ima 53 godine.Još uvijek se oporavlja od operacije, na bolovanju je već više od 6mj...
Sada me zanima, dali je bolje ići na opću nesposobnost za rad, i nedobiti otpremninu (jer po zakonu kako sam upoznata nije propisana),ili je bolja opcija ići na profesionalnu nesposobnost za rad, pa ići na profesionalnu rehabilitaciju i procjenu preostale radne sposobnosti, pa raditi još par godina,pa možda dobiti veću mirovinu?
Unaprijed se zahvaljujem svima koji će svoje mišljenje i savjet dati...i možda i pomoći...(ovdje se čisto radi o izboru , iskreno vezanim uz financije i što je bolje s gledišta financijske isplativosti u budućnosti)?

JohnDoe-25
17.10.2011., 13:46
Ne mogu se sad sjetiti koje su mirovine veće(po općoj ili prof. nesposbonosti=.
Mirovina je veća što dulje radiš, pogotoovo ako imaš dobar 2. stup, ali s obzirom na godine, mislim da osoba ni ne sudjeluje u njemu.
Otpremnina također ide po godinama staža kod istog poslodavca, dakle što dulje radiš više ti je godina staža i s više se množi prosječna plaća.
Realno, ima li ikakve šanse da je netko voljan primiti osobu od 53 godine na prof. rehabilitaciju? I za koje poslove bi se osposobljavao s takvom vratnom kralježnico?

sivkić
19.10.2011., 09:51
Sada me zanima, dali je bolje ići na opću nesposobnost za rad, i nedobiti otpremninu (jer po zakonu kako sam upoznata nije propisana),ili je bolja opcija ići na profesionalnu nesposobnost za rad, pa ići na profesionalnu rehabilitaciju i procjenu preostale radne sposobnosti, pa raditi još par godina,pa možda dobiti veću mirovinu?

Mislim da kakva će bit invalidska odlučuje HZZO ili HZMO a ne onaj koji traži mirovinu.

Cilim
19.10.2011., 14:32
Pozdrav...potreban mi je savjet...čisto vaše mišljenje, da mi napišete koji je bolji izbor....

Dali je bolja opcija invalidska mirovina zbog opće nesposobnosti za rad, ili profesionalne nesposobnosti za rad?
Koja je bolja opcija u praksi, što se tiče otpremnine, i kasnije visine mirovine?

Opca mirovina je nesto veca:

POSEBNOSTI IZRAČUNA INVALIDSKE MIROVINE

Izračun je isti kao i kod starosne mirovine s tim da mirovinski faktor za:

- invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad iznosi 1,0

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,5.

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,6667.

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad iznosi 0,8.

br-oz
04.11.2011., 23:09
Bratić mi na bolovanju 6 mj. te mu po zakonu šalju papire u Tvrtkovu, valjda, za invalidsku mirovinu. 58 mu je god. ima 26 god. i 5 mj staža, radio kao zaštitar. Moli da ovdje priupitam kakvi su mu izgledi da dobije mirovinu s ovim dijagnozama:

Pluća ; KOPB

Srce ; Stabilna angina pektoris (CCS I)
Koronarna bolest - dužepotezna stenoza periferne CK
Arterijska hipertenzija
Ventrikularna ekstrasistolija
Sekundarna hipertrofijska kardiomiopatija (hipertenzija)
Teška hipertrofija LV (IV septum do 22 mm)

Koljena: Osteoarthritisgenus bill incip
Ishilagi alat sin chr
Pedes plani
Sy varicosum cruris bill + int dg

Uzima 6 vrsta tableta i ima dvije pumpice, za disanje i za pod jezik. Ima uputnicu za psihijatra jer ga hvata panika od pomisli da će morati na posao opet ići čuvati banke ( koje su već po tri put pljačkane), hrvati se s ruljom na koncertima i utakmicama ...

Možda netko stručan ili iskusan da odgovori? Hvala !

enke
14.11.2011., 19:00
Može li osoba koja ima ostvarne 32 godine staža i navršeneu 61 godinu života ostvariti invalidsku mirovinu ako mu je utvrđen invaliditet 12 % i to trajno.Kome se obratiti . Molila bi ako mi može netko pomoći.

yesterday
15.11.2011., 11:44
Može pomoć,
šta da radi radnik koji je danas otišao u bolnicu sa povredom kralježnice, a poslodavac ga još nije prijavio, a vjerojatno je za rad u šumariji trebao imati neke zdrav.preglede i preduvjete pa je malo vjerojatno da će poslodavac riskirati ako i može da ga prijavi unazad i omogući mu prava iz ozljede na radu

masquerade
16.11.2011., 09:47
Hey svima.Molio bi vas za savijet i pomoc.Naime radi se o mojoj majci i zanima me dali ima pravo na invalidsku mirovinu.Ima 49 godina i 32 godine radnog staza,od 1992 do 1995 je bila mobilizirana u domovinskom ratu,ima 2 iskrivljena kraljeska,u rukama joj se suše zivci(prsti su joj se grčilli) s tim da je lijeva ruka bila kriticnija pa su joj morali ispod šake kod zgloba rezati ruku da bi prerezali zivac da bi mogla bolje funkcionirati,ima osteoporozu i prije 3 godine je imala operaciju u kojoj su joj morali izvaditi maternicu i jajnike jer je imala miome velicine ljudske sake i ima problema sa petom(raste joj kost na peti pa teško hoda).

Psyche
22.02.2012., 23:01
Pozdrav

molio bih vas za savjet jer nigdje nisam uspio naci nikakve korisne informacije. Naime mome ocu su kao uvjet za ostvarivanje invalidske mirovine rekli kako ce mu uzeti B kategoriju pa me zanima koliko je to tocno. Jos kada je predavao zahtjev za mirovinu morao je na pregled da se ustanovi kako je zdravstveno nesposoban za profesionalne kategorije C,E,D te su mu nakon toga uskoro poslali iz MUPa obavjest da mora doci promijeniti vozacku zbog brisanja tih kat. I nakon sto su mu vec 6 puta vratili papire da na nalazima doktora nema ovog potpisa ili onog pecata sada odjednom mu kazu da se mora odreci i B kategorije ako zeli invalidsku mirovinu. Otac je dijabetičar, ranjavan je u ratu i ima jos kasnijih ozljeda na osnovu kojih moze dobiti invalidsku i to nije sporno. Sporno je sto mirovinsko radi nikakvih razloga vraca nalaze pod izlikom da ovo ili ono nije dobro iako jednom nesto priznaju pa drugi put ne... Uglavnom sve to smrdi na muljazu pa vas molim ako netko zna vise o tome da kaze.

Hvala

Daniela4
23.02.2012., 14:09
Bila sam ovdije već davno postavila pitanje vezano uz invalidsku mirovinu...
Zahvaljujem se svima na odgovorima...
Otac mi je operirao vratnu kralježnicu, trenutno se oporavlja, ne tako uspješno, na bolovanju je već 7 mjeseci (naknadu prima sa HZZO-a=2814,12 kn).
Bio je nedavno na invalidskoj komisiji, gdje mu je dostavljeno rješenje da mu se pravo na invalidsku mirovinu ne priznaje, zanima me što sada?
U prijevremenu mirovinu ne može ići jer nema 60 godina (staža ima dovoljno ali godina ne + 3 god. u HV.-u).Radit jednostavno nije sposoban, jer poslije operacije i dalje nije dobro,iako mu kirurg tvrdi da bolovi i to što se on ne može micati nije posljedica opercije i da po snimkama sve stoji ok (te ploče, šipke i šarafi u vratu), dali je moguće da mu doktorica primarne zdrav.zašt. prekine bolovanje i da ga pošalje raditi, a pošto on nije sposoban, da mu firma da otkaz kao tehnološkom višku, te da moj otac ostane i bez mirovine, i otpremnine?Zanima me dali je moguće nešto poduzeti da do toga ne dođe?Ima li netko sličnih iskustava?HVALA SVIMA...POZZ

novka
19.04.2012., 13:31
od moje sestre sin liječi se več duže vrijeme . dg je f 20. pokušavao je radit i ima sveukupno 3 god staža. nije u stanju radit i ne žele ga .redovno se prijavljuje na zavod za zapošlj. več 19 god. i ne odbija nijedan posao ali ga vrate zbog ponašanja na poslu. imali pravo na inv. mirovinu i šta da se radi pošto nema drugih mogučnosti za život. hvala na mogućem savjetu:ne zna:

nikolinaviolina
19.04.2012., 14:50
(sorita ,ako je OT):D

Naime,osoba je HRVI u mirovini,..koje ne prate standard nit u ludilu,i ne znam kad su zadnji put išle gore(a benzin je samo već od 7kn došao na 11kn).
Dakle pitanje, je za invalidninu koja mu nit blizu ne pokriva troškove lijekova, koji su mu pak od prioritetne životne važnosti.
Nadalje zbog niza poteškoća prilikom ratovanja (plus što je transfuzijom krvi-dobio hepatitis C ) -sad je pak na Interferonu zbog stadija jetrene ciroze,koji mu je odobren na 48 tjedana za liječenje od HZZO-a, Simptomi od istoga iziskuju pak,niz drugih lijekova, koji su pak u antagonističkom djelovanju sa otprije navedenom terapijom,i to je jedan tipični pakleno-zatvoreni krug.
kakova su njegova prava uopče? Zakonom su regulirana jedna,ali kada piše molbu za HZZO-a čije liječenje oni odlučuju za odobrenjem(kažu,ako je dr.specijalista tako propisao,i nalaz nije stariji od 6 mj., da ima potpuno pravo na besplatno liječenje)-Zašto ga uporno odbijaju?
Da sad,ne nabrajam...,npr. jedan od silnih gelera mu je raznio hipofizu,koja regulira čitavi metabolizam minerala i muških hormona,i ne uzimanjem lijeka Testoterona.depoa 250 mg ,dolazi do sekundarnih problema,kao što je već dg-osteoporoza,pa disbalans minerala idr..koji opet ponaosob svak za sobom,uzročno-posljedično vuče nove dg.
Opet s dr. strane od masu njih(gelera) ima strahovite bolove u glavi i nesanice,čije lijekove mora uzimat od kada je i operiran,(sad mu se od rupture operirana bubnjiča i uho upalilo ,te se na starom ožiljku stvaraju kruste nalik psorijazi) ali se pokazalo da početni navedeni lijek,ne ide baš u sinergistično djelovanje sa interferonom i ost. nuspojavama (kao stanje nalik težoj gripi,temp., bolovi u mišićima i nočni grčevi,kao i u zglobovima, očajna depresija..idr..)
Dajte,molim,ako sam promašila temu,da je prebacite,jer ne znam kome se obratiti više,a brak je pred raspadom..?..
Poz.

Gorštak
19.04.2012., 20:11
Kakva je situacija za dobijanje invalidnine za psihički bolesnog člana obitelji? Da li itko zna?

toni1508
01.05.2012., 01:15
lijep pozdrav
ja bih vas molila za pomoć
nitko mi nezna ili neželi reć koja su mja prava ,iz dana u dan naiđem na nešto novo ali da vam objasnim o čemu se radi kod mene.
na bolovanju sam dosta dugo išla sam na med. vještačenje sa zahtjevom za invalidsku mirovinu.imam 30godina i 8 godina radnog staža ,od bolesti imam dijagnozu ulcerozni colitis i trejni poremečej ličnosti liječim se dosta dugo.PRVO je moj doktor dobio obavijet da je kod mene utvrđena invalidnost,prije otprilike 2tj dobila sam riješenje u kojem piše da mi je utvrđena profesionalna invalidska mirovina u iznosu od 300 i nešto kuna,objasnili su mi da je to dodatak na plaču ,pošto mi poslodavac nije mogao dati odgovarajuče radno mjesto išla sam u mirovinski predat radnu knjižicu i tad su mi okvirno izračunali da bi mi mirovina iznosila 400 i nešto kuna to su mi rekli u vukovaru gdje je sjedište .zanima me dali ja trebam dobit još kakav dodatak i dali je zakonom određena najniža inv. mirovina , a največi problem je taj što mi u tom riješenju uopče nepiše koliki je moj postotak invalidnosti ,mislim da bi trebao biti jel kako bigh i otišla u inv. mirovinu da nemam neki postotak danas su mi u vonkovcima rekli da ispunim zahtjev za utvrđivanje invalidnosti koji bi mi se isplačivao na mirovinu(zar nisu to već utvrdili) slaba sam sa živcima a ovo stanje mi još više pogoršava ,znajuči ili bolje rečeno neznajuči o čemu se ovdje radi i tko če mi reč sva moja prava
ja bih vas molila da mo odgovorite posebno što se tiče toga da ja uopče nisam primila nikakav podatak o postotku moje invalidnosti
hvala unaprijed i lijep pozdrav

zeljakov
05.05.2012., 07:29
Dobar dan!

Bila bih Vam zahvalna kad biste mi dali savjet.

Radi se o mojoj majci, rođenoj 1966. godine. Cijeli život radi u tvornici obuće. Boluje od alergijske astme na temelju koje se utvrđuje invalidnina.Osim toga, boluje još od osteoporoze, depresije i mešovite bolesti mješovitog tkiva. Dvije i pol godine je na bolovanju, a sad joj je četvrti put odbijen zahtjev za invalidsku mirovinu. U rješenjima je pisalo da invalidnost ne postoji, a u zadnjem je dodano da postoji mogućnost pojave invalidnosti ukoliko nastavi raditi na mjestu s alergensima i stimulansima alergije. U tvrtki su joj rekli da nemaju radno mjesto za nju. Kad se pokušala vratiti na posao, svaki put je završila na hitnoj. Šije obuću na mašini koja je povišena, a ona zbog bolesti ne može držati visoko ruke. Uz to, u istom prostoru se vrši ljepljenje obuće i sve je puno prašine, tako da se odmah počinje gušiti. Od pravnog savjeta na Mirovinskom osiguranju je saznala da može dobiti otkaz ukoliko joj invalidska mirovina ne bude odobrena (što nije) i ako tvrtka ne nađe radno mjesto za nju (isto nije). Predloženo joj je da napiše žalbu za što mi i nismo kompetentni jer nitko nije u pravnoj struci. Molim Vas za savjet.

Hvala unaprijed.

krena
05.05.2012., 08:39
Dobar dan!

Bila bih Vam zahvalna kad biste mi dali savjet.

Radi se o mojoj majci, rođenoj 1966. godine. Cijeli život radi u tvornici obuće. Boluje od alergijske astme na temelju koje se utvrđuje invalidnina.Osim toga, boluje još od osteoporoze, depresije i mešovite bolesti mješovitog tkiva. Dvije i pol godine je na bolovanju, a sad joj je četvrti put odbijen zahtjev za invalidsku mirovinu. U rješenjima je pisalo da invalidnost ne postoji, a u zadnjem je dodano da postoji mogućnost pojave invalidnosti ukoliko nastavi raditi na mjestu s alergensima i stimulansima alergije. U tvrtki su joj rekli da nemaju radno mjesto za nju. Kad se pokušala vratiti na posao, svaki put je završila na hitnoj. Šije obuću na mašini koja je povišena, a ona zbog bolesti ne može držati visoko ruke. Uz to, u istom prostoru se vrši ljepljenje obuće i sve je puno prašine, tako da se odmah počinje gušiti. Od pravnog savjeta na Mirovinskom osiguranju je saznala da može dobiti otkaz ukoliko joj invalidska mirovina ne bude odobrena (što nije) i ako tvrtka ne nađe radno mjesto za nju (isto nije). Predloženo joj je da napiše žalbu za što mi i nismo kompetentni jer nitko nije u pravnoj struci. Molim Vas za savjet.

Hvala unaprijed.

Na žalost morati će te pronaći dobrog pravnika. Nema više socijalizma kada su ljudi odlazili lako u invalidsku mirovinu. Ako vaša majka bude nesposobna za raditi taj posao može dobiti otkaz kao tehlološki višak. I onda ide na biro. I traži posao koji može raditi. Čak i da ima određeni postotak invalidnosti neće ju spasiti. Jer ona npr. može njegovati starce, čistiti stubišta, prodavati u pekarnici, biti računovđa, voziti taksi...... Može se za to prekvalificirati.
Dakle BEZ DOBROG PRAVNIKA NEMA POMOĆI. Jer bi joj se moglo doboditi ovo najgore: da čeka na birou da je netko zaposli kao osobu sa astmom. A to znači automatski da će čekati mirovinu do 65 godine na birou.:(:eek:

p.s.

Ja joj preporučujem odugovlaćenje bolovanja u nedogled. Ako i to bude moguće.

U stvari onda se postavlja dosta složeno pravno pitanje: tko će NAREDITI otkaz i tehnološki višak firmi gdje vaša majka radi. Dok ja vaša majka kontinuirano na bolovanju, ona je na proračunu državnog fonda, pa poslodavca nije briga da bude na bolovanju i slijedećih 10 godina. Ako dođe na posao i nakon unutar mjesec dana opet otiđe na bolovanje sa istom dijagnozom, i dalje će potpasti pod isplatu plaća na državni proračun.
Mirovinski i zdravstveni fond bi morali donijeti riješenje da joj više ne daju bolovanje, i neka sama dade otkaz i neka ide na biro. Ali to nije pravno jednostavno. Tako da i u ovom slučaju produžavanje bolovanja u nedogled morate kontaktirati iskusnog pravnika za pitanje rada i invalidnosti.

zeljakov
05.05.2012., 09:55
puno hvala. nadamo se produženju bolovanja. vrijeme je alergija i ne može normalno živjeti.

Jesua
23.05.2012., 18:49
Zbog oboljenja od jedne vrlo rijetke bolesti koja polako slabi moj cijeli organizam salju me u penziji zbog opce nesposobnosti za rad.Medutim ja jos mogu raditi od kuce i na kompu,ali na terenu ne.Radila sam 4 ipo godine (staz) na viskoj poziciji voditelj projekta i onda sam se razbolila i dok su mi bolest dijagnosticirali (3 god.) dobila sam otkaz ali moje okolnosti spadaju pod ovaj dio zakona o mirovinskom osiguranj (bar mislim);
kod kojeg je nastala invalidnost prije 35. godine života, a ima višu stručnu spremu, ako je do dana nastanka invalidnosti navršio staž osiguranja od najmanje dvije godine, a osiguranik koji ima visoku stručnu spremu ako je do dana nastanka invalidnosti navršio jednu godinu staža osiguranja i ako je invalidnost nastala za vrijeme osiguranja ili u roku od jedne godine nakon prestanka osiguranja.Placa mi je bila oko 9000 kn s tim da mi se preko racuna uplacivalo 3200 kn.Sad me zanima kolika bi mi uopce bila penzija i dali ja tu penziju mogu zamrznuti ako posao nadem ili otvorim svoju firmu ili raditi honorarno da upce vidim sta mi se nudi i da mi se nezablokiraju sve mogucnosti.Neki su mi ljudi rekli da nemogu vise raditi nista,a penziju nemogu zamrznuti,sto je meni nelogicno,ali ok.
Sutra predajem medicinsku dokumentaciju,pa bi mi to bilo hitno.
Hvala

blazko
05.06.2012., 11:58
Pozdrav, imam jedno pitanjce vezano uz mogućnost invalidske mirovine moje majke...
Naime, majka ima 47 god. zivota i 28 godina staza, međutim ona vec 20 do 25 god. boluje od jednog oblika shizofrenije.

Za samu bolest ima i dokumentaciju te je nekoliko puta bila bolnicki lijecena ali naravno nikako nabolje.

Trenutno radi u skladištu kao cistacica medutim sada joj nude rad u ducanu sto ona nikako nebi bila u mogucnosti izvrsavati jer uz samu bolest joj je sposobnost zakljucivanja, racunanja ili slicnih stvari znatno otezano...

Mene zanima dali ona na temelju svoje dijagnoze ima imakvih sansi ici u invalidsku?

Hvala

Mimi ch
30.08.2012., 07:43
u Hrvatskoj imam 11g staza,i u ch 2g,zbog bolesti i dijagnoze u ch dobila sam 100%rentu.Zanima me dali imam pravo i u hr ostvariti invalidsku mirovinu na osnovu dijagnoze u ch,ako da gdje se trebam javiti i pokrenuti postupak
unaprijed hvala

vikypavic22
03.09.2012., 09:18
molim ako mi netko može dati savjet
invalid sam 40% civilni nastradala u domovinskom ratu imam 6 god staža i sada radim u trgovini teško se krećem imam zdravstvenih problema ,dali imam pravo na invalidsku mirovinu,imama 43 godine sada su se pojavili i problemi sa cistama na dojci radim a na bolovanje ne mogu jer nas je malo nematko raditi da ne duljim možda netko zna da mi odgovori

lav987
10.10.2012., 22:20
Imao sam mozdani udar prije15 god i poslali su me u invalidsku mirovinu,da li postoji nacin da zamrznem istu ako nadjem adekvatni posao.Imam 35 god i jako puno energije koju zelim iskoristiti za nesta korisno.HVALA

leptiric18
17.10.2012., 10:18
bok...molim pomoć...moja majka je već 15ak godina u mirovini, invalidskoj...i danas je stigla dopisnica za pregled, sad me zanima je li joj mogu ukinuti mirovinu ili šta...i treba li za taj pregled pripremiti nekakvu dokumantaciju, preporučate li možda neke preglede ,pretrage...zbilja molim pomoc, neznamo je li revizija jer čisto sumljam da je pregled kontrolni nakon toliko godina, ...:/

br-oz
23.11.2012., 20:16
Htio sam ovo napisati u rubriku vicevi, kad već nemamo vjerovali ili ne. Ljudi, danas na 59. rođendan, dobil sam invalidsku penziju bez da sam je tražio, bez da sam platil jednu jedincatu kavu, ni rekel jednu riječ da hoću penziju. Jednostavno me spakirali liječnici i komisija u Tvrtkovoj. Lani pri rutinskoj kontroli zdravlja pojavil se sumnjivi ekg, postavljena je dijagnoza, ( 90% začepljenje srčane arterije cx - cirkumflexe),određena terapija ljekovima i određeno bolovanje. Meni skoro niš, malo sam sporiji, zadišem se itd., bez ozbiljnih simptoma bilo čega. Poslije 6 mj. po sili zakona upućen sam s papirima u Tvrtkovu na povjerenstvo i naravno, odbili su prijedlog za invalidsku, jer još nisam napravio kontrolne preglede. Poslije istih, a na kojima sam upućen na nastavak terapije tabletama, bez nekog pogoršanja zdravlja, poslan sam drugi put na komisiju i evo -danas dobil rješenje da sam penzioner ! Nemreš verovat! Na svim pregledima i kontrolama ja sam se zezal i šalil s doktorima i sestrama, nikad niko nije spomenul penziju, a evo je, stigla. Profesionalna nesposobnost za rad, cca 80% od pune penzije, imam pravo na rad kroz ugovor o djelu ili samostalnu djelatnost, ali mi onda snize penziju na 60%. Imaju tu cake s pridodanim stažom (burza, vojska 2/3) i dodatkom od 27%), bit će neka crkavica, nema veze. I ne osjećam se bolestan, sve živo radim. Jest da sam malo sporiji (60-ta krenula), tromiji (100 i kusur kila), pljugam (još malo), cugam (prigodno), sve u svemu dobro se osjećam, sukladno godinama, ko oldtajmer. Hvala Bogu !

Hoću reči da se može ići ravnim putovima Gospodnjim i doći do cilja na pošten način. Na žalost, živimo u okruženju gdje ovakva priča zvuči nevjerojatno. Da mi je ovo netko sa strane ispričao - ne bih vjerovao !

nibed
25.11.2012., 12:25
Pozdrav ljudi, imam jedno ozbiljno pitanje. Naime imam frenda koji se već 3 godine bori s Ewingovim sarcomom sa metastazama na plućima, i država ga nakon 3 godine miče s bolovanja i dodjeljuje mu se mirovina. Kako je dečko mlad obolio (22) na leđima mu je kredit (dignuo ga je dok je bio zdrav i zaposlen) čija je rata veća od mirovine. Zanima me ima li tko sličnih iskustava i postoje li neki koraci koji bi se mogli poduzeti kako bi mu se barem s financijske strane olakšala i ovako teška situacija. Ima li se smisla boriti s državom, bankama itd.?

delux13
10.12.2012., 13:15
Imam 30 godina radnoga staža, 53 godina starosti, ugrađene proteze na oba kuka , dali imam pravo na invalidsku mirovinu i koliko bi iznosila? Ako je tko bio u sličnoj situaciji zamolio bih za savjet.

Hvala unaprijed!

Hilarior
19.12.2012., 13:14
Pozdrav!
Imam 50 godina i 30 godina staža plus oko 5 godina beneficiranog staža, radim kao profesionalni vozač.
Prije četiri godine sam operirao kralježnicu (L5S1) i nakon dužeg bolovanja, na moje inzistiranje, vratio se na posao. Radio sam sve do unazad par mjeseci, tj. do 22.09. kada sam na poslu doživio teški infarkt miokarda. Sada se spremam na rehabilitaciju u Krapinske Toplice, termin je odmah na početku iduće godine. Osobno, osjećam se dosta dobro osim što nemam kondicije, brzo se umaram...
Zanima me da li imam uvjete za invalidsku mirovinu i šta trebam poduzeti? Koliko bi mi mogla biti mirovina i da li mi obavezno u vozačkoj dozvoli oduzimaju profesionalne kategorije?
Zahvaljujem unaprijed za pomoć i savjete.
Lijep pozdrav

jasnalabaj
23.12.2012., 21:33
imam jednu molbu za pomoc.Muz ima 56 godina. u kolovozu su mu otkrili rak pluca sa metastazama i slomljeno rebro koje je uprlo u pluca.primio je vec 6 ciklusa kemoterapije ali mu je sve losije.kirurg je jednom odbio operaciju. predali smo zahtjev za invalidsku mirovinu i naravno odbio odbijenicu. u odbijenici nisu cak ni zavrsili obrazlozenje. ovako jenapisano / ustanovljeno je da kod osiguranika nije nastupila invalidnost prema ;lanku 34.ZOMO ybog toga sto kod osiguranika.... on je nezaposlen i ima 22 godine radnog staza a do bolesti je imao otvoreno obiteljsko gospodarstvo. dali da ulozimo zalbu- ako netko nesto o tome zna pomozite

Zhuta
23.02.2013., 07:34
Mama je jučer zbog zatvaranja firme dobila otkaz kao tehnološki višak.
Ima 52 godine. 34 godine neprekinutog radnog staža u toj istoj firmi kao knjigovođa.
Prije 5 godina je operirala rak dojke gdje joj je odstranjena desna dojka i limfe, stoga od tada nije sposobna za teži fizički posao (dizanje teških stvari ili bilo kakav posao gdje se napreže desna ruka).
Fali joj 5 godina do prijevremene mirovine.
Da li ikako može ostvariti pravo na invalidsku mirovinu s obzorom da posao kakav je imala u njenim godinama više neće naći, a za bilo kakav drugi teži posao nije radno sposobna?
Hvala

Cilim
23.02.2013., 10:45
Najbolje da krene od svog doktora opce prakse, jedna gospodja iz moje firme imala slican slucaj i ostvarila je pravo na invalidsku mirovinu, bilo je to prije par godina sad su nesto nemilosrdniji, treba probati.

acibertop
15.05.2013., 23:19
bok,zna li netko postoji li mogucnost dokupa staza u austriji :504:

BONGOtheKING
19.05.2013., 07:44
Poštovani djelatnici foruma,naravno i djelatnice..ako netko zna čl.6a,prijevremena mirovina,invalidska,bila vojna,sada je neznam zakaj prebačena u civilnu,radio sam 7 godina na crno-sve i svašta...e pa sad bi ja na ugovor o radu,ono mirovina se ne dira..ja radim legalno i to je to..dali netko zna nekaj o tome..hvala unaprijed

Jesua
06.08.2013., 14:49
Pitanje je jasno.Znaci odselila sam se vani,imam strano zdravstveno osiguranje (njemacko)dali gubim invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad?Nemam mi to logike ali evo pitam za svaki slucaj.Na mirovinskom ni zive duse.
I da selidba je privremena za sada.

Hvala

B-118
30.09.2013., 09:20
Osoba je bila na procijeni radne sposobnosti , tz.invalidskoj komisiji, 24.04.2013, do sada još nije dobila nikakvo riješenje.Postoji li rok do kojega komisija mora izdati riješenje.Na tel. upite HZMO službenice odgovaraju da će riješenje doći:ne zna:

snake1223
05.10.2013., 00:31
Pozdrav svima! Dakle, imam 18 godina i prije tjedan dana sam zavrsio zadnju kemoterapiju tj. izljecio sam se od tumora. Operacijom je odstranjen kuk i bedrena kost te mi je ugradena proteza. Zna li netko kakva prava ja imam s obzirom na ovakvu situaciju i mogu li doci do kakve invalidnine.Hvala unaprijed!!

klerike
18.11.2013., 16:57
Pozdrav, imam člana šire obitelji koji je imao karcinom bubrega koji mu je odstranjen. Međutim kako ima 64 godine i 30 godina radnog staža mislim da nema previše šansi niti da je radno sposoban pa sam mu stoga preporučio da se raspita o nekoj prijevremenoj mirovini jer čovjek nema od čega živjeti. Da li je moguće da dobije nekakvu mirovinu za gore navedeno?

SaveAs
01.12.2013., 22:10
Molim Vas odgovor:

Radi se o osobi oboljeloj od psihičke bolesti, nesposobnoj da vodi
brigu o sebi, za koju je pokrenut postupak kod CZSS o lišavanju poslovne sposobnosti.
Stječe li ta osoba, nakon pravomoćnog postupka kod suda,
materijalna prava u vidu invalidske mirovine, preko Centra za socijalnu skrb,
ili se za to treba pokrenuti isti postupak vještačenja i sl.,
kod Zavoda za mirovinsko osiguranje?