PDA

View Full Version : Tekija na forumu

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

bulbul
10.02.2007., 09:27
u tem S. svega na volju

svega ima to istina

čak i žene piju vina

u tem ...

Onaj 'hato neće da pjeva :confused:

ženi cu se jaaaa
žena mi treba
koja znade svašta radit ... eheeee

bulbule šta to fali Brzini ? :cool:

.

Ne znam šta mu fali a šta ne,mislim da nisam kompetentan da nekoga procjenjujem,ja govorim što znam...

bulbul
10.02.2007., 09:28
Moram se upetljati! Zaboravio si jos jedno neizbrisivo ime sejh hafiz Mustafa ef. Mujic sa Paleza!

Halali...Ako sam zabravio,ja sam poznavo ovu dvojicu...

insaninside
10.02.2007., 11:51
Ne znam šta mu fali a šta ne,mislim da nisam kompetentan da nekoga procjenjujem,ja govorim što znam...

brate, ne jezi se čelovek, al onda il malo znaš, :)

+ja sam poznavo ovu dvojicu... il si ih malo poznavao.

Al eto kad naš 'Hato može kritikovat Gazalija, šta fali da i ti govoriš po svom znanju ,

jel de :kiss: forum i služi za razmjenu mišljenja:zubo:

i da ne zaboravim

selam svim muslimanima, muhibima, muridima, ašikanama, ....

i eto da proučimo po jednu fatihu našim ocevima majkama i dedama i nanama i braći sestrama rodbini komšijama i svima onima što su preselili sa dinom i imanom što leže u grebljima, od mašrika do magriba što ih nema niko nigdi spomenuti i njima i svima i sve ....

eto da ih tom hedijom (fatihom odnosno sevabima od proučene fatihe) obradujemo :)

Hu-hu

(lilahi ve bismilahi) el - fatiha

.

Vojnik Gorčin
10.02.2007., 22:38
ja bih samo da pitma jel Brzina samo nakšibendija ili samo mevlevija!
ili previše pitam:confused:

bilo kako bilo, vidio sam mu sliku- fin insan onako na oko, a vidio sam insana što zikri u "njegovoj" halci- i on fin insan:kiss:

kahtani
10.02.2007., 23:41
selam, ima li jos caja?

Muhib
11.02.2007., 02:33
Esselamu Alejkum!

Bujrum asici zikir za download

http://rapidshare.com/files/13079765/Kadiri_Zikir.rar

a bice valjda i caj poslije zikra :)

Raiden
11.02.2007., 11:46
selam, ima li jos caja?

Ima kod mene, bujrum.

ps. hajmo dogovoriti da se u Sahrajevu jednom sastanemo. A? Šta velite? Ima da stakla pucaju od cyber ašika. :zubo:

Raiden
11.02.2007., 12:54
Esselamu Alejkum!

Bujrum asici zikir za download

http://rapidshare.com/files/13079765/Kadiri_Zikir.rar

a bice valjda i caj poslije zikra :)

Odlično, da ti Allah dadne svaki haje moj brate. Ima jedan ašik čuje se kilometre od mojih zvučnika kada navijem. Imaš li šta od kaderi-bedevi iz Bosne?

kahtani
11.02.2007., 16:55
Ima kod mene, bujrum.

ps. hajmo dogovoriti da se u Sahrajevu jednom sastanemo. A? Šta velite? Ima da stakla pucaju od cyber ašika. :zubo:

Dogovoreno

Vojnik Gorčin
11.02.2007., 20:20
mozda da se i ja uvalim...
kilometara je ... ali ko zna

a mozda i ne
cekam nesto pa moram biti u kuci ;)

Derviš
11.02.2007., 20:38
Selam.

Dervo također pristaje i predlaže da se nađemo negdje gdje imaju one nargile sa aromatskim duhanom, to imam odavno želju da probam.

A što se tiče stakala, pa neka malo i staklari zarade.:kiss:

Raiden
11.02.2007., 21:03
Dervo, nisam znao da pušiš, moram ti koju promuhabbetiti o nargili. Ja sam mislio da se nekad u aprilu dogovorimo. Svakako nemojte detalje na forumu, tek onako da se dogovorimo ko bi mogao, pa ćemo onda inšaAllah skontati gdje i kako. Trebao bi neko domaći da rezerviše tekiju i ugradi duple prozore. :D

Raiden
11.02.2007., 21:03
mozda da se i ja uvalim...
kilometara je ... ali ko zna

a mozda i ne
cekam nesto pa moram biti u kuci ;)

Ja imam milju i nešto km, tako da mislim da nemaš izgovora. :zubo:

Derviš
11.02.2007., 21:21
Dervo, nisam znao da pušiš, moram ti koju promuhabbetiti o nargili. Ja sam mislio da se nekad u aprilu dogovorimo. Svakako nemojte detalje na forumu, tek onako da se dogovorimo ko bi mogao, pa ćemo onda inšaAllah skontati gdje i kako. Trebao bi neko domaći da rezerviše tekiju i ugradi duple prozore. :D

Dimi Dervo ko stari ćiro --ćućuuuuuuuu

Inšallah. Mislim na prozore:zubo:

Nego da se ne bi više tražilo čaja, evo braćo pa livajte si.
http://www.sobaci.com/osman/semaver.jpg

:kava: :w

Raiden
11.02.2007., 21:50
Eh, nije tako lahko gotiviti braću.

asikane
12.02.2007., 07:05
Savršen ahlak? Ccc.

Rekao je Resul s.a.w.s.:
"Svaki čovjek ima jednu nefsansku osobinu koju ne može pritomiti."

Dakle svako ima osobinu lošu koju ne može skroz ugasiti, zato je čovjek čovjek, Poslanik Poslanik i melek melek.

Savršen je samo Allah, ni Poslanici nisu bezgriješni čitav život, a ljudi svakako da ne mogu dostići ahlak Poslanika.

Prisilno plakanje ne znam koliko hajra donosi, a koliko licemjerstva. Ima li neko iskustva sa tim? Nije to isto kao kada grliš brata kojeg bi trebao da voliš, ali ga plaho ne voliš!?

Esselamu alejkum
Evo, pristigoh i ja na čaj...
Raidene, što se tiče prisilnog plača, nadam se da će ovo biti dovoljno

Poslanik, s. a. v. s., često je plakao kad bi učio Kur'an i preporučivao da se plače. On je rekao: "Učite Kur'an i plačite prilikom učenja. A ako vam se ne plače, onda se pravite da plačete". Komentirajući ovaj hadis, čuveni učenjak Gazali je rekao: "Ako se u takvom duševnom stanju učač ne rastuži i ne rasplače, kao što plaču odabrani Allahovi robovi, onda neka plače zato što on nije takav, jer je to najveća nesreća".

Selam

kahtani
12.02.2007., 08:32
Zar da placom se srce progoni do sudnjeg dana
Zar do sada ovaj progon - nije Ti bio dosta

Ne ostavljaj Dertliju i Ademu prekini tugu
Smiluj mi se već jednom - ovu mi patnju prekini

Pojavljuju mi se mudrosti iz naroda džina
Šta da Ibrahim radi - kada zna da mu je narod slijep

Promjenivši svoje ime muči Islamski svijet
Zato neka ga sa placom - neka ode ka Hakku

Čak me i haham omalovažava ne bi li pronašo spas
Ovako je čak i Musa nakon oranja placuci pauzirao

O munkiru parnico vjere - dokle ćeš to duši činiti
Zar se ne bojiš, da te ne snađe neki belaj od Hakka

Munkir je postao trag na zemlji Muhammedovog umeta
Plači dertli, od danas za tebe bakšiša nema niti jedan dan

Miris skriva. a od vlage suza pećinu pravi
Da bi se meni kao bistra suza ljepotan pokazao

Prijatelje strancima činiš - a strance prijateljima
Ako već tražiš da sve napustim – barem džihan najprije

Ovi običaji Jara - poput đerdana na vratu bjese svoje ašike
Zulufom brani od kufura - a od naših pogleda lice

Pogledaj kakav je kâfir - koji svoj iman poriče
Kada bi se sakupili agjari i - poput Ibrahima povikali

Ukoliko je vatra od Mevle ona dođe i Er te učini
Nije mi krivo što je dertlija placom otkrio svoju ljubav

Jer ko god bude u grudima nosio ašk
Poput Jude će samoga sebe izdati

edenskivrtovi
12.02.2007., 08:39
Jedne prilike - Dervo bio mlad i dođe Brzina kod nas u Tekiju. Nisam ga poznavao, samo nako nešto načuo, nejse. Sjedimo mi u jednoj maloj prostoriji i pijemo čaj. Kad neko uđe u prostoriju svi se ustali, gleda Dervo šta se događa, kad ugledam jednog čovjeka krupna stasa, blago pognute glave i pogled - taj pogled. Pomisli Dervo, koji je ovo velikan? Nikad neću zaboravit dubinu tog pogleda. Kasnije su mi rekli ko je i šta je. Nejse, moj prvi susret sa njim ostavio je snažan dojam na mene. :)

Dervo ovaj tvoj post mi srce ugrija, mada moram priznati da sam jednom bio na mejtasu i nesto mi nije bilo lijepo, mozda je do mene.

Muhib
12.02.2007., 11:14
Odlično, da ti Allah dadne svaki haje moj brate. Ima jedan ašik čuje se kilometre od mojih zvučnika kada navijem. Imaš li šta od kaderi-bedevi iz Bosne?

Amin burazeru i hvala TI.

Nemam nista made in Celjigovici ali imam jos turkishen asiklar

http://rapidshare.com/files/4282493/__304_smail_Rumi__sitanesi.rar.html

Mahsus Selam svim putnicima namjernicima!

Derviš
12.02.2007., 11:14
Dervo ovaj tvoj post mi srce ugrija, mada moram priznati da sam jednom bio na mejtasu i nesto mi nije bilo lijepo, mozda je do mene.

Selam.

žao mi je što moram reći ali do tebe je. Mada to ne znači da si stalno takav. Tada si bio u nekakvom halu i to je sve. Pokušaj ponovo. Pa opet pa opet....i sve tako...

Šejhovi su tu da preko njih Allah daje ono što daje. Ako se ti ili bilo ko ne potrudi da dobije, ne može tu šejh ništa. I onda imamo najčešće situaciju da se okrivljuju pojedini šejhovi zbog vlastite nesposobnosti.

Po meni su svi šejhovi tu radi želje murida. Nikako obrnuto. Tako ako neko kaže da u Bosni nema pravog šejha, to je stoga što nema prave želje nit pravog murida. Ako bi ti bio "dobar" Allah bi ti kući doveo šejha da te povede.
Bez iskrene želje u murida, zikr i tekija i šejh postaju folklor.
Moguće da neki šejh ne valja, Ali ako je dobar murid i iskren i izgara za Allahom, Allah će mu dati drugog pravog šejha.
Sve je između Allaha i tebe.

Muhib
12.02.2007., 12:31
Svaki dan je Asura svako mjesto je Kerbela!!!

http://rapidshare.com/files/13556521/TABACKI__Ali_Aba.mp3

Derviš
12.02.2007., 12:44
Amin burazeru i hvala TI.

Nemam nista made in Celjigovici ali imam jos turkishen asiklar

http://rapidshare.com/files/4282493/__304_smail_Rumi__sitanesi.rar.html

Mahsus Selam svim putnicima namjernicima!

Alejkum selam brate.

Zikrovi:top:

Sultanija
12.02.2007., 16:27
Esselamu alejkum! :)

Samo cu kratko - da vas poselamim. :) Kako vidim, svi ste dobro elhamdulillah sto mi je izuzetno drago. :)
I ne zaboravite da cete biti pitani u sta ste potrosili vrijeme na dunjaluku...

Svako dobro!

kahtani
12.02.2007., 16:31
Esselamu alejkum! :)

Samo cu kratko - da vas poselamim. :) Kako vidim, svi ste dobro elhamdulillah sto mi je izuzetno drago. :)
I ne zaboravite da cete biti pitani u sta ste potrosili vrijeme na dunjaluku...

Svako dobro!

Danas sam pomislio na tebe... dugo te nije bilo

Sultanija
12.02.2007., 16:37
Danas sam pomislio na tebe... dugo te nije bilo

Dragi ahbabu... mnogo posla, elhamdulillah! :)
S jednog posla trcim na drugi i tako... Dovite za mene! :)

ašik
13.02.2007., 07:26
Halali...Ako sam zabravio,ja sam poznavo ovu dvojicu...

Brate ima njih jos puno puno. Mjeriti i ocjenjivati sejhove i dervise nije nas posao. O tome sam pisao u jednom ranijem postu. A pravih dokazanih sejhova u Bosni ima i bit ce ih do sudnjega dana insa'Allah.Sjetiti se treba hikaje Fatihu kad je sanjao san. Ja licno poznajem njih dosta i svaki ima neku svoju specificnost.

ašik
13.02.2007., 07:29
Selam.

žao mi je što moram reći ali do tebe je. Mada to ne znači da si stalno takav. Tada si bio u nekakvom halu i to je sve. Pokušaj ponovo. Pa opet pa opet....i sve tako...

Šejhovi su tu da preko njih Allah daje ono što daje. Ako se ti ili bilo ko ne potrudi da dobije, ne može tu šejh ništa. I onda imamo najčešće situaciju da se okrivljuju pojedini šejhovi zbog vlastite nesposobnosti.

Po meni su svi šejhovi tu radi želje murida. Nikako obrnuto. Tako ako neko kaže da u Bosni nema pravog šejha, to je stoga što nema prave želje nit pravog murida. Ako bi ti bio "dobar" Allah bi ti kući doveo šejha da te povede.
Bez iskrene želje u murida, zikr i tekija i šejh postaju folklor.
Moguće da neki šejh ne valja, Ali ako je dobar murid i iskren i izgara za Allahom, Allah će mu dati drugog pravog šejha.
Sve je između Allaha i tebe.

Aferim :top:

ašik
13.02.2007., 07:34
:)

Eno sad', a šta ako se ne uvjeri pa svima ne bude jasno?:rolleyes:

& btw što ne spomenu i rahmetli šejh Behaj ef. ?

.

Citaj ovaj DERVISEV post tu ti je odgovor! A rekoh moze se to vazdan nabrajati imena. Samo od Hadzimejlica kad bi insan krenuo gdje bi zavrsio, pa da nastavis sa sarajevskim sufijama i sejhovima aman, insanu da pamet stane sta smo imali, a nismo znali da imamo i sta imamo ali neznamo da cijenimo i cuvamo.

Derviš
13.02.2007., 08:31
Citaj ovaj DERVISEV post tu ti je odgovor! A rekoh moze se to vazdan nabrajati imena. Samo od Hadzimejlica kad bi insan krenuo gdje bi zavrsio, pa da nastavis sa sarajevskim sufijama i sejhovima aman, insanu da pamet stane sta smo imali, a nismo znali da imamo i sta imamo ali neznamo da cijenimo i cuvamo.

Hajj...Hajj...Hajj...Hajj...Hajj...Hajj...Hajj:)

bulbul
13.02.2007., 15:56
Ima i to tako blizu da ni sam nisi svjestan koliko blizu, moj ti S.-o

Hajde reci mi da mu dodjem i pokorim mu se ?

bulbul
13.02.2007., 16:01
brate, ne jezi se čelovek, al onda il malo znaš, :)

+ja sam poznavo ovu dvojicu... il si ih malo poznavao.

Al eto kad naš 'Hato može kritikovat Gazalija, šta fali da i ti govoriš po svom znanju ,

jel de :kiss: forum i služi za razmjenu mišljenja:zubo:

i da ne zaboravim

selam svim muslimanima, muhibima, muridima, ašikanama, ....

i eto da proučimo po jednu fatihu našim ocevima majkama i dedama i nanama i braći sestrama rodbini komšijama i svima onima što su preselili sa dinom i imanom što leže u grebljima, od mašrika do magriba što ih nema niko nigdi spomenuti i njima i svima i sve ....

eto da ih tom hedijom (fatihom odnosno sevabima od proučene fatihe) obradujemo :)

Hu-hu

(lilahi ve bismilahi) el - fatiha

.

Ne razumijem ovo,mozes li...ako ti nije šta da malo pojasniš?:confused:

kahtani
13.02.2007., 16:01
Samo da znate da kod Arapa svaki [ejh... tj... svaki šator predstavlja porodicu od desetak clanova a skup šatora... predstavlja Hajj - život... žive u grupama... u tasavvufu, zajednici iste krvi... jedan je kod njih nosioc vlasti, a ostali su njegova benu - djeca... sunet kod njih predstavlja šator i lične predmete u njemu... jer je za njih odgovoran pred Allahom... a onaj koji izgubi plemensku pripadnost postaje m-urted i gubi svaku sigurnost... jekin...

Raiden
13.02.2007., 16:16

Dobri Allahovi robovi su skriveni, nije moje da ih otkrivam. Na sedždi traži put do takvog šejha, a ne po adresi.

kahtani
13.02.2007., 16:18

Ostavi ti insanidide njegovom bratu Kahtaniju:kiss: ... da ga poduci ne bi li sto prije zaboravio na ucenje fatihe.... ocevima, nenama,dedama i nanama koji su preselili sa dinom i imanom... i sto mu leze u grobljima... od masrika do magriba... i da ga poduci kako da ih velica... dok pored njih prolazi na carsiji...

kahtani
13.02.2007., 16:21

Kad god izdises bilo sedeci... bilo lezeci... bilo dok hodas... ti brate bulbul Zikrom procisti nos... po mirisu ces ih poznati...

kahtani
13.02.2007., 16:23
Dobri Allahovi robovi su skriveni, nije moje da ih otkrivam. Na sedždi traži put do takvog šejha, a ne po adresi.

Brate Raiden objasni mu da li da trazi put na prvu ili drugu sedždu...

kahtani
13.02.2007., 16:55
Brate ima njih jos puno puno. Mjeriti i ocjenjivati sejhove i dervise nije nas posao. O tome sam pisao u jednom ranijem postu. A pravih dokazanih sejhova u Bosni ima i bit ce ih do sudnjega dana insa'Allah.Sjetiti se treba hikaje Fatihu kad je sanjao san. Ja licno poznajem njih dosta i svaki ima neku svoju specificnost.

Brate asik... uciniti tevbu ili bijat kako to mnogi vole da kazu... je dio amaneta koji te moze donekle dovesti... do kako vi kazete stepena vekila... a ne do zvanja Sejha... preuzeti amanet u potpunosti je vec nesto drugo... biti putnik na putu i stici na cilj nije isto... Nur sa Adema je prelazio s poslanika na poslanika... i osvjetljavao je prisutnu skupinu... sve do danas... ashabi i ihvani nisu poslanici oni su tragovi i vodici do poslanika... do tog Nura... oni su samo zvijezdice koje od toga Nura... neke manje a neke jace svjetlucaju... koliko je koja primila svjetlo...

Sto se tice Bosne cuo sam za sejh Danijola...Tavili Husejna... Sirri-babu... Muhammed Mejla... neke starije Hadzimejlice... Hadzimulic ef.... i da puno cene Mustafu Colica...

A za ove ostale koje vi spominjete nikada nisam cuo da su Insani Kamili... a da obavljaju neke od duznosti u to ne sumnjam...Cuo sam i za nekog Dedu Selima... diktatora Mustafu Celebica... evliju Ali Dedu... cuvenog gostoprimca Zakira Bektica... prevodioca Salihibrisevica... i mnogo njih... ako gresim izvinjavam se...

insaninside
13.02.2007., 17:14

ma ništa naročito samo se fatiha prouči :).

@ 'Hata moja mila :), ništa ti nisi ni čuo - ni vidio, samo nabrajaš, jer da jesi ne bi ti to radio.

Što se ba pušeše :cool: :p

BTW nadjel onu Ilahiju -s otom ćudi čovječe -il da ti je prekucam a vezen nek ti linkuje odnekle brat DERVAGA .

eto tako selam svima i ne za 'Hatori :cerek: malo ložione :)

Derviš
13.02.2007., 17:43
Brate asik... uciniti tevbu ili bijat kako to mnogi vole da kazu... je dio amaneta koji te moze donekle dovesti... do kako vi kazete stepena vekila... a ne do zvanja Sejha... preuzeti amanet u potpunosti je vec nesto drugo... biti putnik na putu i stici na cilj nije isto... Nur sa Adema je prelazio s poslanika na poslanika... i osvjetljavao je prisutnu skupinu... sve do danas... ashabi i ihvani nisu poslanici oni su tragovi i vodici do poslanika... do tog Nura... oni su samo zvijezdice koje od toga Nura... neke manje a neke jace svjetlucaju... koliko je koja primila svjetlo...

Sto se tice Bosne cuo sam za sejh Danijola...Tavili Husejna... Sirri-babu... Muhammed Mejla... neke starije Hadzimejlice... Hadzimulic ef.... i da puno cene Mustafu Colica...

A za ove ostale koje vi spominjete nikada nisam cuo da su Insani Kamili... a da obavljaju neke od duznosti u to ne sumnjam...Cuo sam i za nekog Dedu Selima... diktatora Mustafu Celebica... evliju Ali Dedu... cuvenog gostoprimca Zakira Bektica... prevodioca Salihibrisevica... i mnogo njih... ako gresim izvinjavam se...

Jel ko čuo za onu-" Tvoje je da napraviš prvi korak ,dalje ćemo te Mi voditi"

Reko da i Dervo pokuša koju mudru sa ovijem velikanima tekijskim podijeliti. Ako nije mudra, ništa onda, skuhat ću vam čaj.:D

Plaho informiran ovaj naš Kahtani...

Derviš
13.02.2007., 20:02

@ 'Hata moja mila :), ništa ti nisi ni čuo - ni vidio, samo nabrajaš, jer da jesi ne bi ti to radio.

BTW nadjel onu Ilahiju -s otom ćudi čovječe -il da ti je prekucam a vezen nek ti linkuje odnekle brat DERVAGA .

Selam.

Čuj, Dervaga nešto našo al ne razumije jezik pa...

Nejse, nije ilahija, nije ni zikr, šta bi moglo bit...:D

Hatinice (http://rapidshare.com/files/16321788/SPASITELKITE.mp3)
:rofl:

P.S. Interna šala, nema veze s temom.

insaninside
13.02.2007., 22:36
Hatinice (http://rapidshare.com/files/16321788/SPASITELKITE.mp3)
:rofl:

P.S. Interna šala, nema veze s temom.

Kliko sam ti ovaj link simpatićnog imena:cerek: ]Hatinice (http://rapidshare.com/files/16321788/SPASITELKITE.mp3)
:cerek:

Nije da ne može, nego ne mere :zubo: ( a prije ce biti da ne umijem)

- uglavnom ne radi

al zato !!!

Živijooo Hato i cijela mu mjesna zajednica ( il bre mesna što bi rekli u susedstvu ).

URAAAAAAA

.;)

Derviš
14.02.2007., 00:06
Kliko sam ti ovaj link simpatićnog imena:cerek: ]Hatinice (http://rapidshare.com/files/16321788/SPASITELKITE.mp3)
:cerek:

Nije da ne može, nego ne mere :zubo: ( a prije ce biti da ne umijem)

- uglavnom ne radi

al zato !!!

Živijooo Hato i cijela mu mjesna zajednica ( il bre mesna što bi rekli u susedstvu ).

URAAAAAAA

.;)

Šteta.:rolleyes:

edenskivrtovi
14.02.2007., 07:22
Selam !!!
Jel ko mozda upozna evliju Ali dedu...

asikane
14.02.2007., 07:37

Ne griješiš ahbabu....Pomenuo si Insani Kamila, naravno da samo ovakav može činiti iršad. Lijep odgoj nalaže da se spomene svakako i Šejh Numanagić k.s., koji je bio istinski Muršid.
Problem je što se kod nas svaki čovjek koji okuplja sijelo naziva šejh, pa se na taj način devalvira pravo značenje ovog pojma.
Pošteno bi bilo od ovih, koji kako ti kažeš obavljaju neke dužnosti, da kažu ljudima da oni nemaju ovlasti za iršad, nisu prošli put-terbije nefs, nisu Muršidi, tako da ljudi znaju da je to puko održavanje tradicije tarikata, i zgodan način da se džemaat drži na okupu, pa još uz to i malo zikra, malo čaja, po koja ilahija, tako ti od tarikata osta samo tijelo, a njegov duh u knjigama gospode ovoga Puta.

U pravu si Kahtani, razumijemo se....

kahtani
14.02.2007., 08:08
Selam !!!
Jel ko mozda upozna evliju Ali dedu...

Cuo sam da ga mnogi haju i evlijom nazivaju... moguce da je bio neki fin covjek... koji svremenom na vreme nesto provali... a zatreskani u vjeri tu provalu nazovu kerametom... to se javlja kod onih koji po prvi put u zivotu provedu cjelu noc uz caj i cigare... te sutradan pocnu price o tome...

kahtani
14.02.2007., 08:14

volio bih brate da mi Fatihu malo otvoris... a to sto nisam cuo ni vidio... evo preko tvojih postova vidim tvoga sejha... a to sto mi branis, nije u pitanju volja vec izbor... a za ovo Što se ba pušeše ... pomisli ja da si beduin te da umes citati dimne signale...:kiss:

... daj ba tu ilahiju ako je ilahija... te da u njoj malo zajednicki uzivamo...

Derviš
14.02.2007., 08:52
Cuo sam da ga mnogi haju i evlijom nazivaju... moguce da je bio neki fin covjek... koji svremenom na vreme nesto provali... a zatreskani u vjeri tu provalu nazovu kerametom... to se javlja kod onih koji po prvi put u zivotu provedu cjelu noc uz caj i cigare... te sutradan pocnu price o tome...

Selam.

Ne dirajte Ali Dedu. Bio evlija, čovjek se dokazo. Sad što kruže priče vake i nake, nije do njega. Oni koji ga "znaju" znaju ko je i šta je bio. Provjereno.

Što bi reko Insaninside- Ko je reko? - Dervo reko.;)
A potvrdit će još neki kada ugledaju postove.:)

Barem bi ga ti brate Kahtani trebao uvažit jer kad bi saznao njegov životopis, vidio bi svojim pronicljivim pogledom ono što drugima promakne pa sude li sude.

Znaš li kad je išao klat kurbana. Pa stao pored stada i reče na glas. "Koji će od vas da mi bude kurban?" Kad eto ti najvećeg ovna iz stada, dođe njemu.
Vidi to jedan derviš pa pokuša i on. Reče-" Koji će od vas da mi bude kurban? Čeka derviš ,kad tamo frrrrrrrrr doleti kokoš do njega.:rofl: :D

Edenskivrtovi- eto ti jedna anegdota iz Ali Dedinog života a bit će ih još inšallah ako budete dobri:rolleyes: :D

kahtani
14.02.2007., 09:19
Selam.

Ne dirajte Ali Dedu. Bio evlija, čovjek se dokazo. Sad što kruže priče vake i nake, nije do njega. Oni koji ga "znaju" znaju ko je i šta je bio. Provjereno.

Što bi reko Insaninside- Ko je reko? - Dervo reko.;)
A potvrdit će još neki kada ugledaju postove.:)

Barem bi ga ti brate Kahtani trebao uvažit jer kad bi saznao njegov životopis, vidio bi svojim pronicljivim pogledom ono što drugima promakne pa sude li sude.

Znaš li kad je išao klat kurbana. Pa stao pored stada i reče na glas. "Koji će od vas da mi bude kurban?" Kad eto ti najvećeg ovna iz stada, dođe njemu.
Vidi to jedan derviš pa pokuša i on. Reče-" Koji će od vas da mi bude kurban? Čeka derviš ,kad tamo frrrrrrrrr doleti kokoš do njega.:rofl: :D

Edenskivrtovi- eto ti jedna anegdota iz Ali Dedinog života a bit će ih još inšallah ako budete dobri:rolleyes: :D

Volio bih da sto cujem ili procitam o njemu ako ima...

asikane
14.02.2007., 09:22
Volio bih da sto cujem ili procitam o njemu ako ima...

Mislim da ti tu može pomoći hfz. Bugari, jer kao što znaš, on je proveo dosta vremena uz Ali dedu.
Inače, u prethodnom tvom postu nisi bio daleko od istine...

kahtani
14.02.2007., 09:45
Na primjer, rekao mi je da je bio u dzennetu za vrijeme kome pa se otamo vratio. Opisao mi je tri dzennetske kapije i rekao da ce on sa svojim sljedbenicima uci bas na tu trecu.

a je zaspao u Gunjanima i probudio se izranjavan, jer je za vrijeme sna osvajao sela sa mudzahidima u Ceceniji?

Vjerujete li da je dedo na dunjaluku bio okruzen dzennetskim hurijama, koje su mirisnim cinili njegovo okruzenje?

2. Ali dedo je mene i ljude iz vaseg dzemata obavjestavao o informacijama iz domena gajba, a koje do nas nisu stigle preko Allahovog poslanika savs. Npr. da ce nevjernicima koji cine dobra djela na drugom svijetu biti pruzena jos jedna sansa, da ce takvi imati priliku da na ahiretu naklanjaju sve propustene namaze pa ce kudret devama biti prebaceni u dzennet (izvor informacije: Ali dedin san), da dzini imaju 70% sposobnosti u odnosu na ljude, itd.

1.Ali-dedo je i meni govorio da je sebe (u komi) vidio u Džennetu. Opisivao nam je džennetske kapije.

Meðutim, vjerovanje u ovo i ostale keramete koje spominjete ne predstavlja nikakvo akaidsko pitanje.

Ponavljam, ja èvrsto vjerujem u sve što vi navodite kao «kerameti Ali-dede» ali nikako i ni u kom sluèaju nisam niti želim biti «promotor kulta Ali-dede».

Takvo nešto (kult) uopšte ne postoji. Posebno naglašavam da sam èesto u Ali-dedinom govoru prepoznavao mnoge ajete i hadise. Prepoznavao sam ih na naèin kao da sam ih prvi put u životu tada èuo.

Evo ovo sam uspio da skinem sa interneta...

i cini mi se da doticni Hafiz pravi ogradu oko svega toga... a sto se tice ove pesme... to je stvar nadahnuca osobe koja je htela opisati tog dedicu... a nije u pitanju ilahija

U Allaha cvrsto vjeruj
A u dedu ne sumnjaj

Govor njegov neka niko ne presjeca
Pa da time svoj iman sasijeca

Allahova snaga kod njega je
To ti sura iza dzae kazuje

Ako neces mubarek dedu poslusati
Nemoj ga uzalud zamarati

Ako neko zeli dedu da poducava
Neka zna da time u jamu propada

Tesko onom ko dedu uznemiri
Allah uzviseni takvom odmah rat nagovijesti

On za svaku misao edeb ima
A za svaki znak od Allaha znanje prima

Ðebrail je s njegove desne strane
Mikail sa njegove lijeve

Mubarek dedo Alija
Postade mi drazi od mene, covjeka, majke, oca i djeteta...

kahtani
14.02.2007., 09:59
Mislim da ti tu može pomoći hfz. Bugari, jer kao što znaš, on je proveo dosta vremena uz Ali dedu.
Inače, u prethodnom tvom postu nisi bio daleko od istine...

Brate nikada nisam bio daleko od istine... ali kada su u pitanju kerameti ovde kod nas u Makedoniji i Bugarskoj takvih prica ima na tone... oni su plod ucenja pripadnika prijasnjih poslanika... kad pocnes od Baba Vange pa sve do tog Ali dedu..... kada su u pitanju sledbenici ummeta Muhammeda a.s... tu kerameta nema...

asikane
14.02.2007., 10:15
Brate nikada nisam bio daleko od istine... ali kada su u pitanju kerameti ovde kod nas u Makedoniji i Bugarskoj takvih prica ima na tone... oni su plod ucenja pripadnika prijasnjih poslanika... kad pocnes od Baba Vange pa sve do tog Ali dedu..... kada su u pitanju sledbenici ummeta Muhammeda a.s... tu kerameta nema...

Na ovom mjestu prisjetih se Zarifi babe k.s., i njegove risale "Zbirka savjeta i uputa", što bih toplo preporučio našoj braći sa Foruma, jer je prevedena još prije nekih tridesetak godina.
Riječi Risale su žive, jer ih je pisao Arif Billah i sadrže hakikatsko znanje, a kako kaže sam autor, ako se ne razumiju njihova nutarnja značenja, dovoljno je da se osoba ponaša po vanjskom značenju tih savjeta.
Na taj način čovjek će se sačuvati zapadanja u misticizam, i stvari sagledavati onakve kakve u biti jesu, što je osobenost onih koji su ummet h. Pejgambera s.a.v.s.

asikane
14.02.2007., 10:22
Potrebno je naglasiti, da se pogrešno ne shvati kako je neko protiv Ali dede i sl., da je ovdje u pitanju slijeđenje Puta (Tarikat), a ljudi poput Ali dede, su "poseban slučaj", te i nisu relevantni za ljubitelje tarikata, jer nisu autentični ljudi Puta, uz svo poštovanje i husni zan prema njima.

edenskivrtovi
14.02.2007., 10:30
Potrebno je naglasiti, da se pogrešno ne shvati kako je neko protiv Ali dede i sl., da je ovdje u pitanju slijeđenje Puta (Tarikat), a ljudi poput Ali dede, su "poseban slučaj", te i nisu relevantni za ljubitelje tarikata, jer nisu autentični ljudi Puta, uz svo poštovanje i husni zan prema njima.

A zasto bi neko morao biti u tarikatu da bi bio evlija...?

asikane
14.02.2007., 10:46

Nije riječ o tome...
Mislim da nisi shvatio poentu svega prethodnog. Svakako da tarikat nije uslov za postizanje evlijanske deredže, ali je sigurno i to da je Tarikat evlijanski put.
Ovo je Tekija, a cilj Tarikata nije postati evlija, nego postići Vuslet, zadobiti Allahov rizaluk, ta Uzvišeni Allah je El Veli dž.š.

kahtani
14.02.2007., 12:16

Svaki otpadnik od drustva ima sanse da postane evlija... i svaki evlija se moze lako vratiti na pocetak

Muhib
14.02.2007., 14:02
A za ove ostale koje vi spominjete nikada nisam cuo da su Insani Kamili... a da obavljaju neke od duznosti u to ne sumnjam...Cuo sam i za nekog Dedu Selima... diktatora Mustafu Celebica... evliju Ali Dedu... cuvenog gostoprimca Zakira Bektica...

Za neke od ovih robova sam nesto i nacuo ali za ovog "diktatora" nisam nikad cuo?

Ko je on?
Zasto je "diktator"?
Je li to neka nova titula?
Ili mozda gresis?

edenskivrtovi
14.02.2007., 14:15
Ljudi, zapitatel se ponekad zasto je u svemu tome toliko "nejasnih" stvari, sta hocu da kazem. Za mene licno olicenje jednog Sejha je mudrost, mudrost podrazumijeva i znanje tj. onaj koji je mudar on i zna a obrnuto ne vrijedi (ispravite me ako grijesim). E sad ako
je neko mudar zasto bi "obicnom" covjeku bilo zabranjeno da ga upozna, prilikom upoznavanja mozemo imati vise situacija:
1. da je osoba koja "trazi" toliko neznana da bi mogla dosadjivati Sejhu, ali ne zaboravimo da Sejh mudar i svojom mudroscu on ce tu osobu "odbiti" od sebe.
2. da osoba koja trazi nista ne "osjeti" kod nadjenog Sejha
3. da osoba ostane kod Sejha kao ucenik
.................................................

Cemu sad tolika tajanstvenost i skrivenost ????

kahtani
14.02.2007., 15:36
Za neke od ovih robova sam nesto i nacuo ali za ovog "diktatora" nisam nikad cuo?

Ko je on?
Zasto je "diktator"?
Je li to neka nova titula?
Ili mozda gresis?

Mnogi ga tako spominju mozda je u pitanju disciplina... i nista drugo

Derviš
14.02.2007., 16:32
Na primjer, rekao mi je da je bio u dzennetu za vrijeme kome pa se otamo vratio. Opisao mi je tri dzennetske kapije i rekao da ce on sa svojim sljedbenicima uci bas na tu trecu.

a je zaspao u Gunjanima i probudio se izranjavan, jer je za vrijeme sna osvajao sela sa mudzahidima u Ceceniji?

Vjerujete li da je dedo na dunjaluku bio okruzen dzennetskim hurijama, koje su mirisnim cinili njegovo okruzenje?

2. Ali dedo je mene i ljude iz vaseg dzemata obavjestavao o informacijama iz domena gajba, a koje do nas nisu stigle preko Allahovog poslanika savs. Npr. da ce nevjernicima koji cine dobra djela na drugom svijetu biti pruzena jos jedna sansa, da ce takvi imati priliku da na ahiretu naklanjaju sve propustene namaze pa ce kudret devama biti prebaceni u dzennet (izvor informacije: Ali dedin san), da dzini imaju 70% sposobnosti u odnosu na ljude, itd.

1.Ali-dedo je i meni govorio da je sebe (u komi) vidio u Džennetu. Opisivao nam je džennetske kapije.

Meðutim, vjerovanje u ovo i ostale keramete koje spominjete ne predstavlja nikakvo akaidsko pitanje.

Ponavljam, ja èvrsto vjerujem u sve što vi navodite kao «kerameti Ali-dede» ali nikako i ni u kom sluèaju nisam niti želim biti «promotor kulta Ali-dede».

Takvo nešto (kult) uopšte ne postoji. Posebno naglašavam da sam èesto u Ali-dedinom govoru prepoznavao mnoge ajete i hadise. Prepoznavao sam ih na naèin kao da sam ih prvi put u životu tada èuo.

i cini mi se da doticni Hafiz pravi ogradu oko svega toga... a sto se tice ove pesme... to je stvar nadahnuca osobe koja je htela opisati tog dedicu... a nije u pitanju ilahija

U Allaha cvrsto vjeruj
A u dedu ne sumnjaj

Nemoj ga uzalud zamarati

Mikail sa njegove lijeve

Mubarek dedo Alija

Selam.
To je je intervju sa Islambosna ili Džematorg, ne mrem se sad sjetit. Nejse, intervju ko intervju. Šta bi da čuješ od Hafiza priče o njemu.? Pa i ono što nije za javnost. Otiđi jednom kod hafiza pa popričaj sa njim. Najtoplije preporučujem.:kiss:

Jedne prilike doveo neki hodža svoje dijete Dedi da mu nešto prouči jerbo dijete bilo jako bolesno. I sad uči Dedo neke sure a hodži prelilo čašu pa kaže,- Dedo bolan ne bio tako se ne uče sure ( smetale greške kod učenja hodži ), a Dedo će njemu- ostavi se ti mog učenja već pogledaj svoje dijete. Kad tamo mali ozdravio.:kiss:

insaninside
14.02.2007., 18:02
e ovamo u ispod piramide :D došao hafiz Bugari, valjda vaz ima iza jacije namaza.

Pa cu vam javiti jel bilo fino, a bezbeli bi trebalo bit jel tako :)

Selam svima i pitanje Hati mojoj dragoj :kiss: pa ti se sa interneta informišeš , a pušeš se ko da čitaš s glavne ploče drito :rolleyes: aaa.

I u mene bi Ammar na to odgovorio : NIsam balon da se pušem, a ne ovo nešto beduini i tamovamo nešta .

Caetano Veloso - Cucurrucucu Paloma:top: jena o jubavna

Ay, ay, ay, ay, ay cantaba,

ay, ay, ay, ay, ay gema,

de pasin mortal mora.

Que una paloma triste

.....

.Cucurrucuc paloma, cucurrucuc no llores.

Las piedras jams, paloma,

qu van a saber de amores?

Cucurrucuc, cucurrucuc,

cucurrucuc, cucurrucuc,

cucurrucuc, paloma, ya no le llores :cerek:

.

Raiden
14.02.2007., 18:28

U Allaha cvrsto vjeruj
A u dedu ne sumnjaj

Nemoj ga uzalud zamarati

Mikail sa njegove lijeve

Mubarek dedo Alija

049:006. O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u nezananju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete.

Uzeo sa foruma i uzima zdravo za gotovo. Čudim ti se "proniciljivi".

Ja vehabijama zamjeram na njihovoj ogrmnoj grešci u mojim očima, a to je da glume kadije na zemlji, a vi ovdje našli sortirati šejhove od "šejhova" i evlije od "evlija" i stavljati nake kalupe. Odakle vam izun?

Razmislite malo, isto mahalaši kakvi.

I još ću jedno reći: Kanite se priče o hafizu Bugariju, bolje vam je.

kahtani
14.02.2007., 18:33
Selam.
To je je intervju sa Islambosna ili Džematorg, ne mrem se sad sjetit. Nejse, intervju ko intervju. Šta bi da čuješ od Hafiza priče o njemu.? Pa i ono što nije za javnost. Otiđi jednom kod hafiza pa popričaj sa njim. Najtoplije preporučujem.:kiss:

Jedne prilike doveo neki hodža svoje dijete Dedi da mu nešto prouči jerbo dijete bilo jako bolesno. I sad uči Dedo neke sure a hodži prelilo čašu pa kaže,- Dedo bolan ne bio tako se ne uče sure ( smetale greške kod učenja hodži ), a Dedo će njemu- ostavi se ti mog učenja već pogledaj svoje dijete. Kad tamo mali ozdravio.:kiss:

Meni se cini da sam napomenuo.... Evo ovo sam uspio da skinem sa interneta...

i ucinilo mi se da doticni Hafiz pravi ogradu oko svega toga...

A sto se tice tee pesmice... to je stvar nadahnuca osobe koja je htela opisati tog dedicu... a nije u pitanju ilahija....

Nemojte ba odmah u napad... idi tamo idi vamo.... da mi kojim slucajem treba pomoc.... cini mi se da bih ko onaj tip kad je od Ise a.s trazio pomoc a... Isa a.s ce njemu pa hajmo bolan... a on ce Isi a.s auuu. bre brate.. a ja vjerovo da ti mozes i odavde... te ce on njemu... hajde idi ozdravio/la je...

selam svima

kahtani
14.02.2007., 18:36
049:006. O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u nezananju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete.

Ja vehabijama zamjeram na njihovoj ogrmnoj grešci u mojim očima, a to je da glume kadije na zemlji, a vi ovdje našli sortirati šejhove od "šejhova" i evlije od "evlija" i stavljati nake kalupe. Odakle vam izun?

Brate pogresno ste me shvatili... preispitajte postove i videce te sami da nisam nista poceo o bratu ....

kahtani
14.02.2007., 19:04
e ovamo u ispod piramide :D došao hafiz Bugari, valjda vaz ima iza jacije namaza.

Pa cu vam javiti jel bilo fino, a bezbeli bi trebalo bit jel tako :)

Selam svima i pitanje Hati mojoj dragoj :kiss: pa ti se sa interneta informišeš , a pušeš se ko da čitaš s glavne ploče drito :rolleyes: aaa.

I u mene bi Ammar na to odgovorio : NIsam balon da se pušem, a ne ovo nešto beduini i tamovamo nešta .

Caetano Veloso - Cucurrucucu Paloma:top: jena o jubavna

ay, ay, ay, ay, ay gema,

de pasin mortal mora.

Que una paloma triste

.....

.Cucurrucuc paloma, cucurrucuc no llores.

Las piedras jams, paloma,

qu van a saber de amores?

Cucurrucuc, cucurrucuc,

cucurrucuc, cucurrucuc,

cucurrucuc, paloma, ya no le llores :cerek:

.

ne kukaj ne placi.... Jos da sneses jaje i bice sve okej

Derviš
14.02.2007., 19:18

Selam brate.

Ma pričamo samo lijepe stvari. Korisne. Poučne....:kiss:

Derviš
14.02.2007., 19:25
Meni se cini da sam napomenuo.... Evo ovo sam uspio da skinem sa interneta...

i ucinilo mi se da doticni Hafiz pravi ogradu oko svega toga...

A sto se tice tee pesmice... to je stvar nadahnuca osobe koja je htela opisati tog dedicu... a nije u pitanju ilahija....

Nemojte ba odmah u napad... idi tamo idi vamo.... da mi kojim slucajem treba pomoc.... cini mi se da bih ko onaj tip kad je od Ise a.s trazio pomoc a... Isa a.s ce njemu pa hajmo bolan... a on ce Isi a.s auuu. bre brate.. a ja vjerovo da ti mozes i odavde... te ce on njemu... hajde idi ozdravio/la je...

selam svima

Selam.

Nako, reko ako te put nanese, mjesto da po čaršiji kupuješ suvenire, otiđi njemu. :)

Derviš
14.02.2007., 19:32
Brate pogresno ste me shvatili... preispitajte postove i videce te sami da nisam nista poceo o bratu ....

Ma naravno.

Neznam šta je Raidenu. Hafiz je na svojoj web stranici napisao- preporučeno kopiranje, umnožavanje...tako nekako. Ne mogu se savjeti, upute, učenja, tumačenja takvog čovjeka prešutiti. Uostalom očekujemo izvješće od Insaninside iz Piramida. :D

A ako i dalje misliš da ga ne treba spominjat,brate Raiden, udovoljit ćemo ti. Mada će tekija tada bit uvelike zakinuta.

insaninside
14.02.2007., 20:04
Nemojte ba odmah u napad... idi tamo idi vamo.... da mi kojim slucajem treba pomoc....

napišem ti izvještaj, dok sredim utiske :) ko djeca s ekskurzije .

Btw možeš li mi protefsiriti ove prenose b-b-b-ba-ba-ba (BAjaga), neću ništa da znam Moja 'Hata:kiss: se sad-sad prešalta.

ah ah :):)

nece da sluša hoce Fatihu da joj insan otvori, a ima zadatak sa Ihlasom, al nece moja Hata hoce po svom, pa djaba je .

Nekak'e mi je i beduine spomijao da nije ovo :

Rabih Abou-Khalil - Roots & Sprouts -:top: - Caravan

. javim ti se kasnije Derviš-bego moj ;)

.

kahtani
15.02.2007., 07:57
Selam.

Nako, reko ako te put nanese, mjesto da po čaršiji kupuješ suvenire, otiđi njemu. :)

Prica se da je prezauzet... ako bog da da budem nekad u Sarajevo pa sa nekima od vas da se dodje do njega...

ašik
15.02.2007., 08:24

Aferim :top:

asikane
15.02.2007., 09:11
Ljudi, zapitatel se ponekad zasto je u svemu tome toliko "nejasnih" stvari, sta hocu da kazem. Za mene licno olicenje jednog Sejha je mudrost, mudrost podrazumijeva i znanje tj. onaj koji je mudar on i zna a obrnuto ne vrijedi (ispravite me ako grijesim). E sad ako
je neko mudar zasto bi "obicnom" covjeku bilo zabranjeno da ga upozna, prilikom upoznavanja mozemo imati vise situacija:
1. da je osoba koja "trazi" toliko neznana da bi mogla dosadjivati Sejhu, ali ne zaboravimo da Sejh mudar i svojom mudroscu on ce tu osobu "odbiti" od sebe.
2. da osoba koja trazi nista ne "osjeti" kod nadjenog Sejha
3. da osoba ostane kod Sejha kao ucenik

Cemu sad tolika tajanstvenost i skrivenost ????

Ma nemoj se sekirati!
Tako pričaju oni koji vole tajanstvenosti, misterije..
Nazovi šejhovi vole zamagljen način izražavanja, jer tako ostavljaju jak dojam na muride i drže ih pod kontrolom.
Istinski Muršidi djeluju javno, jer im je vazifa da čine iršad. Osvrni se na istoriju, i vidjećeš kako su svi Istinski Muršidi djelovali javno.
Na jednom od prijašnjih postova Derviš ti je sugerisao neke stvari i dobro prouči taj tekst, mislim da zaslužuje pažnju.

bulbul
15.02.2007., 12:39
Kad god izdises bilo sedeci... bilo lezeci... bilo dok hodas... ti brate bulbul Zikrom procisti nos... po mirisu ces ih poznati...

Nos???!Pa zar se ne pročišćava srce zikrom,a ne nos?:confused:

kahtani
15.02.2007., 14:53
Nos???!Pa zar se ne pročišćava srce zikrom,a ne nos?:confused:

... a ne nos...

...ne razumjem... valjda se radilo o mirisima... kako ga prepoznati... ako ih nema u tebi normalno je da i nos ne pomaze...

... a sto se tice srca... to je vec druga prica... o kakvom srcu ... sa komorama... pretkomorama... ili pa sa dva reda koja nas obavjestavaju o slatkom... slanom... gorkom... ihaaaa... odosmo daleko.... a mozda se radi o necem drugom a nazivaju ga srcem...

Raiden
15.02.2007., 21:43
Ma naravno.

Neznam šta je Raidenu. Hafiz je na svojoj web stranici napisao- preporučeno kopiranje, umnožavanje...tako nekako. Ne mogu se savjeti, upute, učenja, tumačenja takvog čovjeka prešutiti. Uostalom očekujemo izvješće od Insaninside iz Piramida. :D

A ako i dalje misliš da ga ne treba spominjat,brate Raiden, udovoljit ćemo ti. Mada će tekija tada bit uvelike zakinuta.

Misliš da bih ja rekao da nisam čuo od njega? Taj intervju je star 5-6 godina, a danas ga citirati je apsurd. To samo rade oni koji mu zlo žele.

Uskoro ćeš vidjeti šta će na stranici biti, a velim ja da je bolje da ga preskočite, nema potrebe da ga spominjete.

A kahtani, otiđi na sabah i reci da te poslao derviš iz Hrvatske. :D

Raiden
15.02.2007., 21:48
Od srca sve čestitke bratu dervišu Vojniku Gorčinu, koji je postao elhamdulillah babo. Da njemu i njegovoj porodici podari čast da sjede kraj Poslanika s.a.w.s. u džennetu.

Muhib
15.02.2007., 22:12
Od srca sve čestitke bratu dervišu Vojniku Gorčinu, koji je postao elhamdulillah babo. Da njemu i njegovoj porodici podari čast da sjede kraj Poslanika s.a.w.s. u džennetu.

Mašallah!
Neka se dzemat povecava :)

kahtani
15.02.2007., 23:33
Misliš da bih ja rekao da nisam čuo od njega? Taj intervju je star 5-6 godina, a danas ga citirati je apsurd. To samo rade oni koji mu zlo žele.

Uskoro ćeš vidjeti šta će na stranici biti, a velim ja da je bolje da ga preskočite, nema potrebe da ga spominjete.

A kahtani, otiđi na sabah i reci da te poslao derviš iz Hrvatske. :D

oprosti brate nisam obratio paznju na starost textova koje sam na brzini pokupio sa interneta... i ne daj boze da nekome pozelim zlo... ko cini sebi cini...

a ovo ne razumjem... sta si time htio

A kahtani, otiđi na sabah i reci da te poslao derviš iz Hrvatske.

kahtani
15.02.2007., 23:35

Pridruzujem se cestitkama...

Derviš
15.02.2007., 23:43
oprosti brate nisam obratio paznju na starost textova koje sam na brzini pokupio sa interneta... i ne daj boze da nekome pozelim zlo... ko cini sebi cini...

a ovo ne razumjem... sta si time htio

Zar ne znaš za čuvenje Hrvatskih derviša.? Gdje se oni pojave...ko se na njih pozove...:D

Hafiz me zna, i to dobro, na to je mislio.;)valjda:rolleyes:

Derviš
15.02.2007., 23:44

Dervo mu je već čestitao ali evo opet. Čestitam babo.:kiss:

Derviš
16.02.2007., 00:06
Hm. Digo me Raiden. Zna se Ko ima Jedini moć da šalje.
Baš sam:bonk:

Raiden
16.02.2007., 00:56
Hm. Digo me Raiden. Zna se Ko ima Jedini moć da šalje.
Baš sam:bonk:

Eto sad ja kriv. :D Terbijeti, terbijeti i čitaj Ilhamiju pa ću ti nešto šapnuti.

Raiden
16.02.2007., 01:01
http://www.qadiri-rifai.org/images/title_images/mod11.jpg

TARIKAT-I RIFA'IJJE

Derviški red rifaijje, vezan je za svog pira (osnivača) šejh Ahmed er-Rifa'ija, (k.s.) na Ahi-ret preselio 1175. po Miladi (571. po hidžri). Ro¬dio se u Iraku u porodici Pejgamberovih, (s.a.v.a.) potomaka. Kao i Poslanik, (s.a.v.a.), ostao \ejetim u ranom djetinjstvu. Brigu o njemu preuzeo je njegov amidža, Mensur el-Batajihi, koji će kasnije postati i njegov muršid.
Ahmed Rifa'i je postao haflz Kur'ana u osmoj godini života. Kao mladić hadis je učio pred dvojicom velikih alima, šejh Ebu'l Fadl Ali el-Vasitijem i šejh Ebu Galib Abdullah ibni Mensurom. Šerijat je učio pred poznatim šafi]skimfakihima, poznavaocima šafijskog mezheba. Šejh Ahmedovo znanje i ogromno iskustvo, pretočilo se, kasnije u njegovom životu, u dvadeset pisanih radova, među kojima su najpoznatija do da-
U ophođenju sa svojim narodom, bio je merhametli, susretljiv i milostiv. Poznati su primjeri iz njegovog života, njegovog kupanja i po¬maganja lepreznih osoba, te kako je udovicama i jetimima prikupljao drva za ogrjev. Poslije odlaska njegovog amidže Mensura el-Batajiha sa ovoga svijeta, Sejjid Ahmed je postao muršid amidžinim muridima.
Vremenom se broj murida povećavao, a rifaijski tarikat razvio. Rifaijski tarikat ima svoje pristalice u cijelom islamskom svijetu. Za vrijeme Osmanskog sultanata postojao je veliki broj tekija u samoj Anadoliji i na Balkanu. Čak i danas, mnogo je pristalica rifaijskog ta-rikata naročito u Turskoj, Makedoniji i na Kosovu.

Zikr Rifaijjskog tarikata

Rifa'ijje su inače poznati po zikru koji kao sastavni dio ima i izvo¬đenje idžraa - probadanja dijelova tijela šiševima, sabljom ili užare¬nim predmetima. U nekim krajevima, prilikom zikra, u posebnim prilikama poznati su i određeni programi i sa zmijama. Poznat je slu¬čaj, koji je egipatski hedive Teufik zabranio, kada je šejh na konju pre¬lazio preko leđa svojih murida. Ovaj čin se zove dosa.
Junus Ibrahim Samarai kategorizirao je osnove rifaijskog tari¬kata kao sljedeći:
1. vjerovanje u Allahovo jedinstvo;
2. prihvatanje Kur'ana kao osnova vjerskih obaveza;
3. potpuno uvažavanje sunneta Pejgambera, (s.a.v.a.);
4. stalno činjenje zikra kombinirano sa stalnim upoznavanjem samoga sebe;
5. mehabet - ljubav;
. pridržavanje vjerovanja velikih ljudi islama; 7. respekt ili uvažavanje prema Pejgamberovim (s.a.v.a.) Ashabima;
8. vjerovanje u kader i u činjenicu da je sve što je i dobro i loše, odAllaha, dž.š.;
9. kontemplacija univerzuma kao Allahovog čina ili stvaranja;
10. moliti se ili klanjati sa drugim rifaijjama;
11. život prema sunnetu Muhammeda, (s.a.v.a.);
12. redovno učenje Kur'ana i traženje povećanja znanja^od Allaha, dž.š.;
13. izbjegavati pokazivanje kibura i preferiranje nekih ljudi nad drugima;
14. izbjegavanje bespotrebnog pričanja;
S. izbjegavanje svih bidata (novotarija) koje se kose sa čistim islamskim vjerovanjem i praksom.

Primanje u Rifaijski tarikat

http://www.qadiri-rifai.org/images/pirs/pirs.gif

Šejh Kenan Rifa'i, preselio 1950. po Miladi, jedan je od najvećih savremenih%'/wm mogtarikata, koji ovako opisuje primanje novog derviša - murida:
Muršid prije svega traži od murida da se očisti, tako što će uzeti ab-dest. Ovaj abdest smatra se kao vanjskim znakom muridove teobe. Potom murid klanja dva rekata. Šejh, sjedeći na svojim koljenima okrene leda prema kibli, a murid, također sjedeći na koljenima, ali tako da se njegova koljena dodiruju sa šejhovim i okrenut je prema šejhu. Muršid potom uzi¬ma muridove ruke u svoje ruke i pmučifatihu tri puta, a nakon toga slje¬deći ajet iz Sure Feth, "...Oni koji su ti se zakleti na vjernost - zakleti su se, doista, na vjernost samom Mahu-Mahova ruka je iznad ruku nji¬hovih! Onaj ko prekrši zakletvu krši je na svoju štetu; a ko ispuni ono na što se obavezao Mahu, On će mu dati veliku nagradu....". .—_
Poslije ovog ajeta, šejh pomene nekoliko hadisa koji se tiču dava¬nja zakletve Allahu, dž.š., a onda muršid glasno pita svog murida da li prihvata da da zakletvu pod ovim uslovima. Pošto murid da potvrdan odgovor, muršid traži odAllaha, dž.š., oprost za ovog murida. Nakon to¬ga upozorava murida da se pridržava principa vjere i ibadeta, da poma-že siromasima i bespomoćnim ljudima i da se drži načina života i pos-tupaka/M'ra Ahmeda Rifa'ija. Na kraju se glasno izjavi da su Allah, dž.š. i Njegov Poslanik, (s.a.v.a.), svjedoci ovom činu. Merasim - ceremonija zaključuje se dovom za sve čuvene i poštovane muslimane koji su pre¬selili na Ahiret, a medu kojima su sigurno mnogi iz rifaijskog tarikata. Na kraju se prouči Patika kojom se ovaj merasim konačno zatvara.

Vird u Rifaijjskom tarikatu

Vird koji se, kod rifaijskih murida, stepenuje počinje sa tehli-lom. Murid se savjetuje da nade osamljeno mjesto gdje neometano može obaviti vird. Prije nego što počne učiti vini, treba se okrenuti prema kibli, zatvoriti oči, zatražiti šejbovu potporu, svoje misli i srce usmjeriti samo prema Allahu, dž.š.. Kada obavi te pripremne radnje, onda treba početi učiti zikr. Kada šejh odluči da je murid napravio do¬voljno progresa, poslije izvjesnog vremena traži od njega da uči zikr sa ismi dželal - Allah. Kako murid napreduje u svom suluku (putova¬nju), še/b daje različita Allahova Imena kao osnov učenja zikra.
Mahova Imena koja su najviše uče u ovim zikrovima su: Rahman - Milostiv, Rabim - Samilosni, Vehbab - Onaj koji daje, Kuddus - Sveti, Hakk - Isitina, Halim - Milostiv, Hannan - Onaj koji suosjeća, Hajj -Onaj koji živi, Haftz - Onaj koji čuva i Hatnid - Onaj koji je dostojan hva¬le. Sva ova Allahova Imena se koriste i u zikiru koji se uči džematile u tekiji. Ovim zikrovima prethode učenja dove i raznih ajeta, a često su praćeni muzikom.

Zastupljenost Rifaijja

Rifaijski tarikat je jako rasprostranjen u Makedoniji i na Koso¬vu, preko dva kola sa vrlo sličnim imenima. Prvi je Sadije po Sadu-dinu el-Džibaviju. Rodio se u Selu Džiba u blizini Damaska (preselio 1335. po Miladi, odnosno 736. po hidžri). Ovaj kol bio je jako zastu¬pljen u Damasku, Sirija, a na Kosovo, u Prizren, stigao je preko šejh
Sulejmana, zvanog Adžizi-baba iz Skadra početkom 18. stoljeća. Isti taj šejh preuzeo je hilafetnamu od šejh Ibrahima iz Damaska. Ina¬če, Sadijski šejhovi nose kape sa dvanaest šara ili uzlova i turbane žu¬ćkaste boje.
Drugi kol koji je naročito zastupljen u Makedoniji i na Kosovu je Sajjadija. Ime nosi po svom osnivaču šejh Izudin Ahmed es-Sajjadu, unuku Ahmeda Rifa'ije (preselio 1271. po Miladi). Sve tekije koje se vežu za ovu ličnost obično se nazivaju samo rifaijske. Vezu tekija sa Sajjadijskim kolom je moguće doznati samo izučavanjem hilafetna-ma, kao na primjer kod šejh Džemalija, najpoznatijeg živog šejha. Šejh Džemali Šehu sin je šejh Huseina koji je umro 28.decembra 1968., a šejh Husein je sin šejh Džemalija prezimenom Zukić umro 1918. Isti taj šejh Džemali imao je izun rifaijskog i kaderijskog reda koje je do¬bio od šejh Muhjuddina Ensarija iz Ajni Ali-baba tekije u Istanbulu.
Kod nas u Bosni rifaijski tarikat je bio zvanično prestao djelova¬ti oko 1925. smrću šejha Ruhija, koji je bio istovremeno i mevlevijski šejh u tekiji na Bentbaši, s time da su vjerovatno postojali i neki dru¬gi šejhovi koji se nisu javno pokazivali. Poznato je da je uvijek posto¬jala prisna veza između nakšibendijskih tekija u Živčićima i na Oglav-ku sa rifaijskim šejhovima sa Kosova i iz Makedonije. Idžra se često izvodila u tekiji u Vukeljićima pod vodstvom šejh Abdullatif efendije Hadžimejlića i kasnije i njegovog sina šejha Behauddin efendije, koje¬mu je izun dao šejh Muhjuddin el-Ensari (i kaderijski i rifaijski), kao što je dobio i šejh Fejzullah efendija Hadžibajrić. Šejh Mustafa Karkin koji je djelovao u Sarajevu imao je izun od šejh Džemalija.
Trenutno u BiH, rifaijje su zastupljene kroz šejh Mesud ef. Hadži-" mejlića koji je rifaijski šejhluk dobio 1989. godine od šejh Džemalija.

Ko rek'o? Dervo rek'o.

Bosanka
16.02.2007., 14:54
Es selam vam svima u Tekiji, a mahsuzije bratu Gorčinu i njegovoj obitelji.:)

Tko želi da sazna još detalja o rufaijskom tarikatu, evo njihovog sajta:

http://rufaibosnia.4t.com/contact.html

SLM:)

Vojnik Gorčin
16.02.2007., 14:56
da vas Allah nagrafi i da onom ko nema dadne a onome ko ima pa mu u tome podari bericet i na ovom i na onom svijetu.

Raiden bolan pokvari mi koncept, je sam eto krio da sam "u dervišima"
sad eto ne krijem više, ali nemoj samo da se procuje plaho! moze da se zna u Hrvatskoj, njemačkoj Londonu i u nekim gradovima Bosne
ali ne svim ;)

Raiden
16.02.2007., 21:26
Krij ti to dobro moj paša, valjati će ti da se ne pročuje dalje od foruma.

Raiden
16.02.2007., 21:31
Ima li ko nešto malo više za akl nego za kalb u vezi rabite ... ?

Derviš
16.02.2007., 22:38
Ima li ko nešto malo više za akl nego za kalb u vezi rabite ... ?

He,he jedan šejh je, na upit jednog derviša, rekao da je rabita humanitarna organizacija.:rofl: :D

Derviš
17.02.2007., 11:19
Rabita.

Rabbita je duhovna veza ili spona između šejha i derviša. Ona dolazi od Allaha pejgamberu od pejgambera šejhu od šejha dervišu. To je znači aktivna veza preko koje derviš biva spojen sa Allahom. Manifestira se na način da derviš dobiva duhovnu snagu koju do tada nije imao niti je ikako mogao do nje doći. Nešto kao kad imaš kompjuter a nisi spojen na internet ili kad si spojen.
( zbog ovijeh stvari nam spočitavaju posredništvo za kojeg tvrde da ga u Islamu nema)

Derviš koji se osvjedoči u rabbitu lako upadne u zamku pripisivanja te snage svom šejhu čega se treba čuvati.
Postoje i metode kako se rabbita ostvaruje ali ovaj vaš Dervo se ne slaže sa tim metodama jer misli da je Allah taj koji pokreće sve stvari pa tako i tu rabbitu.
Zato je onaj šejh odgovorio onom znatiželjnom dervišu da je rabbita humanitarna organizacija, dajući mu do znanja da je poznavanje te tematike za njega beskorisno i samo ga može opteretiti.

Sunnet i sunnet a sve ostalo dobiješ u paketu.:) možda baš od te "humanitarne organizacije".:D ( mudrosti šejhovih riječi se insan nikada ne može dovoljno nadiviti);)

insaninside
17.02.2007., 11:37
Postoje i metode kako se rabbita ostvaruje ali ovaj vaš Dervo se ne slaže sa tim metodama jer misli da je Allah taj koji pokreće sve stvari pa tako i tu rabbitu.

zato ovaj naš Dervo ne koristi saht za budjenje, nego kad ustane-ustane, što bi rekli znanstvenici, prirodno budjenje, ako prespava npr ikindiju, nije kriv Dervo nego .....:D , jer čika Dervo se ne slaže sa metodom budjenja sahatom :cerek:,

logično jel de :)

Dervo = :confused:

:kiss:

Derviš
17.02.2007., 12:38
zato ovaj naš Dervo ne koristi saht za budjenje, nego kad ustane-ustane, što bi rekli znanstvenici, prirodno budjenje, ako prespava npr ikindiju, nije kriv Dervo nego .....:D , jer čika Dervo se ne slaže sa metodom budjenja sahatom

logično jel de

Dervo = :confused:

Selam.

Hm. Mora da je sunce upeklo podno piramida.:D

Vidi vako. Neki se spoje na internet bez ikakvog poznavanja metode konekcije. A neki premda poznaju sve metode ne mogu da se spoje. A i jedni i drugi uplatili konekciju;)

Ili, bejatom dobivaš modem. A do providera je da veza funkcionira a ne do tvog kompjutera. Mada i on zna zaglavit. Al kad provider ne da vezu, da dubiš na glavi neš se spojit na internet.

E da, jednom kada dobiješ modem, možeš mijenjat providere. Al bez modema, jok cakani. Nema veze bezveze.:p :D :) :kiss:

insaninside
17.02.2007., 15:37
Selam.

Hm. Mora da je sunce upeklo podno piramida.:D

Vidi vako. Neki se spoje na internet bez ikakvog poznavanja metode konekcije. A neki premda poznaju sve metode ne mogu da se spoje. A i jedni i drugi uplatili konekciju;)

Ili, bejatom dobivaš modem. A do providera je da veza funkcionira a ne do tvog kompjutera. Mada i on zna zaglavit. Al kad provider ne da vezu, da dubiš na glavi neš se spojit na internet.

E da, jednom kada dobiješ modem, možeš mijenjat providere. Al bez modema, jok cakani. Nema veze bezveze.

snijeg ovamo i to pravo, evo sad sa dženaze.

Samo da ti za ovo "vidi 'vako", odgovorim ne vidim tako :D:cerek:

al ti moreš gledat, ne branim

.

btw jesi čuo kad onu: "momak koji mjenja sokak ostane brez cure", ta je dobra ne znam vrijedil za provajdere :)

I napomeni mojoj 'Hati za ihlas, ako kad zaboravim, valjače joj, to je super :top: :)

.

kahtani
17.02.2007., 16:33
"momak koji mjenja sokak ostane brez cure"[/I], ta je dobra ne znam vrijedil za provajdere :)

I napomeni mojoj 'Hati za ihlas, ako kad zaboravim, valjače joj, to je super :top: :)

.

Insaniside brate... seti se ihlasa... i nemoj ti mene izimat da tvojoj curi zvizdim pod prozore.... da ne bi ostao bez nje...

Raiden
19.02.2007., 16:16
Braćo, ima li tog ćaja? Osuši mi se grlo.

Derviš
19.02.2007., 16:47
Braćo, ima li tog ćaja? Osuši mi se grlo.

Evo, evo dervo malo kasni al još je vruć...:kiss:
http://www.turkeyforyou.com/pictures/categoryPictures/turkish_culture.jpg

Vojnik Gorčin
20.02.2007., 11:16
mogao bih i ja malo ovog caja i to bas malo pored mora.

ma nije radi caja nego radi muhabeta.

malo caj malo mora a najvise muhabeta

Raiden
20.02.2007., 11:42
Nego hoćemo li ispijati te čajeve u aprilu?

edenskivrtovi
21.02.2007., 14:04
Selam dervisi, sta se podrazumijeva pod duhovnim iskustvom i smijul se ista iznositi u javnost, ako smiju imali neko da bi ih podijelio sa ostalim ili je to namijenjeno samo uzi krug prijatelja?

forget-me-not
21.02.2007., 17:09
Selam dervisi, sta se podrazumijeva pod duhovnim iskustvom i smijul se ista iznositi u javnost, ako smiju imali neko da bi ih podijelio sa ostalim ili je to namijenjeno samo uzi krug prijatelja?

Alejk selam

ne znam sta ti smatras pod "duhovnim iskustvom"

Hz Mevlana kaze

Istrazivanje je dok je stvar nevidljiva,
pretpostavka je dok je stvarnost pokrivena

U Kur'anu je receno Oni koji vjeruju u nevidjeno...
zato zatvori prozor od saraja (prolaznog svijeta)

Da je Bog htio da se vidi gajb,
On bi sam otvorio te vidike

Znaci, nesto se trazi dok se ne nadje, kad se sazna na kojoj je strani, prestaje se traziti.

Ali ove stvari kad pocnes traziti i nasao si ih, jer ti ih ne bi ni poceo traziti da ih vec nisi nasao.

Derviš
21.02.2007., 17:13
Alejk selam

ne znam sta ti smatras pod "duhovnim iskustvom"

Hz Mevlana kaze

Istrazivanje je dok je stvar nevidljiva,
pretpostavka je dok je stvarnost pokrivena

U Kur'anu je receno Oni koji vjeruju u nevidjeno...
zato zatvori prozor od saraja (prolaznog svijeta)

Da je Bog htio da se vidi gajb,
On bi sam otvorio te vidike

Znaci, nesto se trazi dok se ne nadje, kad se sazna na kojoj je strani, prestaje se traziti.

Ali ove stvari kad pocnes traziti i nasao si ih, jer ti ih ne bi ni poceo traziti da ih vec nisi nasao.

Selam alejkum brate.

Dobro nam došao u ovu našu tekiju.:kiss:

Jesil za čaj?

http://www.turkeytravelplanner.com/AssetsTurkey/Food/TeaGlass.jpg

forget-me-not
21.02.2007., 17:20
Selam alejkum brate.

Dobro nam došao u ovu našu tekiju.:kiss:

Jesil za čaj?

http://www.turkeytravelplanner.com/AssetsTurkey/Food/TeaGlass.jpg

Alejkumusselam

Dolazio sam ja i prije, samo ovde nije dzaiz odmah rijec uzimat...

Ejvallah, za caj sam vazda, a znam i napravit, pa me ponekad za cajdziju uzmite, jer svaki ce hizmet dinu bit nagradjen, pa makar i caj lijepom drustvu pravio...

Derviš
21.02.2007., 17:36
Alejkumusselam

Dolazio sam ja i prije, samo ovde nije dzaiz odmah rijec uzimat...

Ejvallah, za caj sam vazda, a znam i napravit, pa me ponekad za cajdziju uzmite, jer svaki ce hizmet dinu bit nagradjen, pa makar i caj lijepom drustvu pravio...

Derviš Junus je 40 godina hizmet činio. Cjepo drva služio i tako to. Nakon 40 godina njemu dođe u pamet da napusti šejha jer ga ovaj ništa nije naučio nit ga uči. Samo ga tjera da radi i tako u takvim mislima ode on. Dođe na jedno brdo i tamo sretne dvojicu pastira ili beduina, svejedno. I odluči sa njima prenoćiti. Dođe vrijeme jela i sad okupe se njih trojica i ovaj jedan digne ruke, prouči dovu i Allah spusti sofru. Misli se derviš Junus u sebi ,koji su ovo velikani , evlije , kako im se dove primaju...
Sljedeću noć ovaj drugi napravi isto.
Sljedeću noć kažu oni njemu - ajde sad je na tebe red da proučiš dovu. Gleda njih Junus i kaže - braćo ja neznam takvu dovu de mi recite kako se to vama prima i koja je to dova.
Kažu oni njemu- ništa posebno, mi smo čuli da ima jedan evlija u gradu koji služi svog šejha već 40 godina pa samo zamolimo Allaha da nam za rad njega da.
Kad to ču ašik Junus, brže bolje trk nazad šejhu. Ima i nastavak ali zasad dosta a i manje više svi znamo ovu...

forget-me-not
21.02.2007., 18:10
Jednom zahidu reče njegov drug na poslu
da manje plače, jer bi mogao da ošteti vid očiju.

Zahid mu odgovori: Od dvoje mora biti jedno,
oko ili će vidjeti, ili neće vidjeti ljepotu Allahova lica!

Ako oči vide ljepotu Allahovu, čemu onda briga?
Za vidjeti tu ljepotu malo je žrtvovati i dva oka!

Ako se ne uspije vidjeti Allahovo svjetlo,
onda je bolje očima da budu slijepe...

elinas
21.02.2007., 18:14
Pustite me da sjednem malo u Vašu tekiju...

Da odmorim dušu.

Niti konak ne tražim, tek utjehe malo...

kahtani
21.02.2007., 18:33
Selam alejkum braci...

Derviš
21.02.2007., 18:43

Da odmorim dušu.

De ti dušo samo odmori. Eno sjedi u ono ćoše opusti se i poslušaj ovo:
http://minorcrisis.net/files/Sound 1[3].mp3

Derviš
21.02.2007., 18:46
Selam alejkum braci...

Alejkum selam.

Pa gdje si Kahtani. Čime te Allah zabavio pa te od nas sklonuo?:kiss:

forget-me-not
21.02.2007., 19:10

Da odmorim dušu.

Hoš geldim ahbabu...

Samo ti odmori...sad ću i ja brzo nazad.

Odoh malo ćarlijat s braćom vehabijama, malo su poljuti, biće i da će mi koji klip sa zikrom ljutito poslat, pa ćemo Inšaallah poslije zajedno pogledat, da nije njih mnogo bi mi ovih zikrova ostalo nepoznato.

Selamim te.

kahtani
21.02.2007., 19:20
Alejkum selam.

Pa gdje si Kahtani. Čime te Allah zabavio pa te od nas sklonuo?:kiss:

Alejkum selam brate Dervise.... :kiss: ... ispiti

forget-me-not
21.02.2007., 19:45
Jedan čovjek pošao u džamiju, ali su ostali već
Klanjali i vraćali se iz džamije prema njemu...

On zbunjeno upita ostale džematlije:
Zašto izlazite iz džamije?

Hazreti Pejgamber je završio namaz i
džemaat se razilazi

Upitaše ga šta je bilo s njim, što je zakasnio,
Hazreti Pejgamber je već predao selam

Čovjek potegnu jedan uzdah uz paru iz usta,
Uzdisao je, a dah mu je bio obojen krvlju

Jedan izmedju džematlija mu reče: Ti
Meni daj taj uzdah, a ja ću tebi namaz...

Ovaj džematlija mu još jednom ponudi svoj namaz uz
Obećanje da bi uzeo korist od njegova aha uz stotinu nijaza.

Došla je noć i u snu mu progovori jedan tajni glas:
O ti. Što si poklonio svoj namaz, dobio si nešto iz Abu Hajata

Zbog tvoga uzdaha za namazom koji nisi klanjao za Pejgamberom
Kabul je bio namaz svim ljudima koji su se zatekli u džamiji.

Derviš
21.02.2007., 19:56
Jedan čovjek pošao u džamiju, ali su ostali već
Klanjali i vraćali se iz džamije prema njemu...

On zbunjeno upita ostale džematlije:
Zašto izlazite iz džamije?

Hazreti Pejgamber je završio namaz i
džemaat se razilazi

Upitaše ga šta je bilo s njim, što je zakasnio,
Hazreti Pejgamber je već predao selam

Čovjek potegnu jedan uzdah uz paru iz usta,
Uzdisao je, a dah mu je bio obojen krvlju

Jedan izmedju džematlija mu reče: Ti
Meni daj taj uzdah, a ja ću tebi namaz...

Ovaj džematlija mu još jednom ponudi svoj namaz uz
Obećanje da bi uzeo korist od njegova aha uz stotinu nijaza.

Došla je noć i u snu mu progovori jedan tajni glas:
O ti. Što si poklonio svoj namaz, dobio si nešto iz Abu Hajata

Zbog tvoga uzdaha za namazom koji nisi klanjao za Pejgamberom
Kabul je bio namaz svim ljudima koji su se zatekli u džamiji.

E mašallah ova je lijepa.:top:

forget-me-not
21.02.2007., 20:08
Nemam u soft verziji, iskucko sam maksuz za Elinasa.

Da odmori dušu našim Mevlanom.

Inače, red je napomenuti, koristim verziju u prevodu Fejzullah ef. Hadžibajrića.

elinas
21.02.2007., 20:17
De ti dušo samo odmori. Eno sjedi u ono ćoše opusti se i poslušaj ovo:
http://minorcrisis.net/files/Sound 1[3].mp3

:s Hvala, do neba Hvala....

Baš je sjelo u ovo oblačno veče. :cerek: Podsjeti me...na jedno nedavno vrijeme.
Prijateljica i ja upisale orjentalni ples. Učiteljica bijaše iz Emirata, prekrasna i duhom i tijelom. Osim plesa učila nas je da zavolimo i folklor, poštujemo vjeru, drugačiju, i nama tada mističniju od bilo koje...
Sjetih se uz ove zvuke nje i plesa Jemenita:trio: ....:cerek:

Halveti
21.02.2007., 20:19
hajd malo i mog doprinosa ovoj virtualnoj tekiji

evo sad sam se snimio samo za vas :mig:

muzicka ljestvica je : segah makam
a vrsta kompozicije se zove taksim
instrument naj

http://rapidshare.com/files/17602522/Segah_taksim.mp3

elinas
21.02.2007., 20:21
Hoš geldim ahbabu...

Samo ti odmori...sad ću i ja brzo nazad.

Odoh malo ćarlijat s braćom vehabijama, malo su poljuti, biće i da će mi koji klip sa zikrom ljutito poslat, pa ćemo Inšaallah poslije zajedno pogledat, da nije njih mnogo bi mi ovih zikrova ostalo nepoznato.

Selamim te.

Oprezno sa mnom braco...ne razumijem vaših riječi i vjere, već samo milinu dok sjedim u čošetu...i odmaram dušu...a i žena sam:o

Derviš
21.02.2007., 20:42
hajd malo i mog doprinosa ovoj virtualnoj tekiji

evo sad sam se snimio samo za vas :mig:

muzicka ljestvica je : segah makam
a vrsta kompozicije se zove taksim
instrument naj

http://rapidshare.com/files/17602522/Segah_taksim.mp3

Selam brate Halveti.

Čuj, ne znam ti baš puno te kompozicije nit ljestvice al kad moje srce čuje naj...

Derviš
21.02.2007., 20:46
Oprezno sa mnom braco...ne razumijem vaših riječi i vjere, već samo milinu dok sjedim u čošetu...i odmaram dušu...a i žena sam:o

To je stoga što tekija i svi njeni sadržaji i jesu za dušu.

Nego, izuzetno nam je drago što smo makar za nekoliko trenutaka uspjeli usrećiti tvoje biće. Kad god se osjetiš tužna, svrati u tekiju. A kad si sretna, nemoj nas zaboravit.:)

A sjetit ćeš nas se kada vidiš siromaha na ulici, pa mu daruješ osmjeh , popraćen sa nekoliko kuna.
E mi smo ti siromasi. Gladni i žedni Njegove neizmjerne ljubavi i darežljivosti. To što smo ponekad u skupim odijelima, ne znači ama baš ništa. Jer iznutra čeznemo za Njim i Njegovim Veličanstvenim Bićem baš kao što siromah na ulici čezne za osmjehom i pokojom kunom.

forget-me-not
21.02.2007., 20:50

No sikiriki seko

prevešćemo, pitaj ti samo što te zanima...

A ako hoćeš, samo sjedi, nije problem. Vjera se i onako više razumije srcem nego riječima.

Halveti
21.02.2007., 21:10
evo i jednog velikana..

neyzen(osoba koja svira naj) niyazi sayin
buselik(ljestvica) taksim (improvizacija na temu)

samo slusajte i pustite srce da jeca..

http://rapidshare.com/files/17609291/niyazi_sayin_buselik.wma

Halveti
21.02.2007., 21:40
Mesnevija pocinje rijecima
Bishnev ez ney tj. slusaj taj naj...

dao sam sebi za pravo da za vas prevedem prvi stih Mesnevije

1. Slusajte ovaj naj kako se jada,kako prica o razdvojenosti.
Od kad su me odrezali od trske od mog jecanja svi se rastuze
Ej moje raspuknuto srce, zelim da odagnam tugu tvoje zudnje
Onaj sto je daleko zudi za ponovnim susretom.

Prevod je onako nabrzinu pa nemojte bit previse ostri... :o

Halveti
21.02.2007., 21:42
eh forget me not preduhitri me ti :)

forget-me-not
21.02.2007., 21:48
Mi smo bili velika slova u visinama
Spustili smo se kao mala slova u sature...(pisane redke)
Pojavili smo se nakon što smo bili skriveni
I postali smo danas cijeli ovaj svemir...

A šta je drugo svemir nego zaista mi
Jer mi smo kosmos mogućeg

forget-me-not
21.02.2007., 21:52
eh forget me not preduhitri me ti :)

Obrisao....eto sam napisao drugo

Derviš
21.02.2007., 21:56
Rumi k.s.(parafraziram )

To što vi,kada čujete ove naše riječi , osjećate mir i sigurnost, to je stoga što te riječi dolaze sa sigurnih mjesta.

edenskivrtovi
22.02.2007., 06:36
Mi nismo dosli na ova vrata radi polozaja i slave.
Mi smo ovo utociste odabrali iz nevolje.
Mi smo putnici ljubavi iz nepostojanja.
I Mi smi stigli tako daleko, u podrucje postojanja.

Derviš
22.02.2007., 07:05
Mi nismo dosli na ova vrata radi polozaja i slave.
Mi smo ovo utociste odabrali iz nevolje.
Mi smo putnici ljubavi iz nepostojanja.
I Mi smi stigli tako daleko, u podrucje postojanja.

Selam.

Lijepo brate.:)

kahtani
22.02.2007., 11:18
O asku govoris a lice ti prazno
Ni traga od tih dvadeset i osam
Jonuz se u more baci zbog njih dvoje
Gledaj barem tebi da ostane Jedan

Ko citira druge bolje da ga nije
Ostavi se Rumija,Dzunejda i Siblija
Ako suzom Njegovom srce ne umijes
Hajvani ce suze nad tobom da liju

Sta je bilo, bilo je i danas je isto
Da je Rumi stobom ibrik bi ti drzo
Bajajazit Bistami, Gazali i ostali
Za Tebe bi glavu kao Mensur dali

Sultanija
22.02.2007., 16:14
Sufijom ne cini derviska hrka,
Sejh ne posta slusajuci price iz davnina.
Sufija je onaj cije su grudi bistre.
Nepravedan si prema sebi, a sudio bi svima.

kahtani
23.02.2007., 00:15
Sufijom ne cini derviska hrka,
Sejh ne posta slusajuci price iz davnina.
Sufija je onaj cije su grudi bistre.
Nepravedan si prema sebi, a sudio bi svima.

Eselamu alejkum sestro

Sultanija
23.02.2007., 11:35
Eselamu alejkum sestro

Alejkumuselam :)

kahtaniju:

Bio jednom jedan strah
i oko nas i u nama,
bila jednom jedna slutnja
zla i crna kao tama...

I bi poslije sto je bilo,
od jauka do tisine,
preko srca kao mosta
od ociju do Istine...

I bi nesto sto u srcu,
sto u oku jednom bljesne,
i bi cudo nevidjeno
za koje su rijeci tijesne...

I stigosmo, slavno, ljudski
gdje Istina ljude stiti,
a bi tesko, bi najteze
na tom putu covjek biti.

kahtani
23.02.2007., 12:47
Sultanija muljkom srca - vlada nad Sultanom
Svi na ovom svjetu posmatraju bruku njenu
Dok kâfiri cijeloga svijeta u žalost padaju
Njeno ludo srce trpi sve virdove i probleme

O srce! samo zbog njenog dobra, nemoj
Kad bi je svi njeni zamolili da se priblizi lali
I zaviri u njenu nutrinu - Njega ne bi bilo
Jer ona je to bila - to crno Njegovo seme

kahtani
23.02.2007., 12:49
Daj joj, da u kijam ugleda svoj stas
Daj neka joj Tuba džennetska zavidi
Daj joj vjest o njenoj tajni i boju
Prije no što sebe virdovima pojede

Dugo je svoj nasip posmatrala
A ni poljubac samoj sebi nije dala
Na prazne riječi ona ne dolazi
Zelja joj je da Te pod svoju vlast ima

Kad god ti potraži crveno vino
Kažeš joj nemoj to otrov je za tebe
Od prijateljstva joj krv u celo udara
A za patnje svoje nikom ne govori

Pejgambera joj je drug iz mahale
Sa njim je do zore u svom halu
Daj da i Mi u kući ašika stignemo
Da poput nje u kući suza boravimo

Da onog momenta kad u suzi
Svojoj nasljedstvo i Mi vidimo
U uho nam Etehijjatu u krvi zazuji
Poput mula Dzami i mi budemo

forget-me-not
24.02.2007., 09:22
O tarikatskim stupnjevima - El-Matleb Fi Meratibit-Tarik

Riječ je o kratkoj poslanici rahmetli hadži Fejzulaha ef. Hadžibajrića.

Sažeti opis mekama

Prvi mekam: Nefsi emmare (Duša sklona/potčinjena zlu). Seyr ilallah (Idenje prema Allahu). Alemi šehadet (Vidljivi svijet). Mjesto: prsa. Hal (stanje): Sklonost prema zabranama. Vezuje se za: Šerijat. Nur (svijetlo): Plavo (Ezrek). Zikr: La Ilahe Illallah.

Drugi mekam: Nefsi levvame (duša koja sebe kori). Seyr ilallah - Alemi berzah (međusvijet). Mjesto - srce. Hal - mehabbet (ljubav). Vezuje se za: Tarikat. Nur - crvenkast (eškar). Zikr -Allah.

Treći mekam: Nefsi mulhime (duša nadahnuta). Seyr ilallah - Alemi ervah (svijet duša, nevidljivi svijet. Mjesto - Ruh (duša). Hal - Ašk. Vezuje se za: Ma'rifet. Nur - crveno (ahmer). Zikr - Huu.

Četvrti mekam: Nefsi mutmeinne (duša smirena). Seyr meallah (idenje sa Allahom). Alemi Hakikati Muhammedijje (svijet Muhammedova stvarnost). Mjesto - Sirr (tajna). Hal - Vuslet (stizanje). Vezuje se za - Hakikat. Nur - bijelo (ebjed). Zikr - Hakk, Vehhab.

Peti mekam: Nefsi radije (zadovoljna duša). Seyr fillah (idenje u/spoznaji/Allaha). Alemi lahut (svijet Božanska priroda). Mjesto - Sirru-sirr (tajna tajne). Hal - Gina (bogatstvo). Vezuje se za - Sirrun lehu. Nur - zeleno (ahdar). Zikr - Hajj, Vahid.

Šesti mekam: Nefsi merdije (duša s kojom je Allah zadovoljan). Seyr anillah (Idenje od Allaha). Alemi šehadet (vidljivi svijet). Mjesto - Hafijj (skrivenost). Hal - Hajruhu (činjenje dobra). Vezuje se za – Šerijat. Nur - crno (esved). Zikr: Kajjum, Ehad.

Sedmi mekam: Nefsi kamile, safije (savršena, čista duša). Seyr billah (idenje sa Allahom). Alemi vahde meal kesre (svijet jednostavnosti sa mnoštvom). Mjesto - Ahfa (jače skrivanje). Hal - Beka (vječnost). Vezuje se za - Džem (skup). Nur: - Zikr - Kahhar, Samed.

forget-me-not
24.02.2007., 14:06
Brate Kahtani, ovo gore sam postao za bolje razumijevanje ovih predivnih stihova koje si nam posljednje dao.

Daj joj, da u kijam ugleda svoj stas
Daj neka joj Tuba džennetska zavidi
Daj joj vjest o njenoj tajni i boju
Prije no što sebe virdovima pojede

Dugo je svoj nasip posmatrala
A ni poljubac samoj sebi nije dala
Na prazne riječi ona ne dolazi
Zelja joj je da Te pod svoju vlast ima

Kad god ti potraži crveno vino
Kažeš joj nemoj to otrov je za tebe
Od prijateljstva joj krv u celo udara
A za patnje svoje nikom ne govori

Pejgambera joj je drug iz mahale
Sa njim je do zore u svom halu
Daj da i Mi u kući ašika stignemo
Da poput nje u kući suza boravimo

Da onog momenta kad u suzi
Svojoj nasljedstvo i Mi vidimo
U uho nam Etehijjatu u krvi zazuji
Poput mula Dzami i mi budemo

kahtani
24.02.2007., 14:13
O tarikatskim stupnjevima - El-Matleb Fi Meratibit-Tarik

Riječ je o kratkoj poslanici rahmetli hadži Fejzulaha ef. Hadžibajrića.

Sažeti opis mekama

Prvi mekam: Nefsi emmare (Duša sklona/potčinjena zlu). Seyr ilallah (Idenje prema Allahu). Alemi šehadet (Vidljivi svijet). Mjesto: prsa. Hal (stanje): Sklonost prema zabranama. Vezuje se za: Šerijat. Nur (svijetlo): Plavo (Ezrek). Zikr: La Ilahe Illallah.

Drugi mekam: Nefsi levvame (duša koja sebe kori). Seyr ilallah - Alemi berzah (međusvijet). Mjesto - srce. Hal - mehabbet (ljubav). Vezuje se za: Tarikat. Nur - crvenkast (eškar). Zikr -Allah.

Treći mekam: Nefsi mulhime (duša nadahnuta). Seyr ilallah - Alemi ervah (svijet duša, nevidljivi svijet. Mjesto - Ruh (duša). Hal - Ašk. Vezuje se za: Ma'rifet. Nur - crveno (ahmer). Zikr - Huu.

Četvrti mekam: Nefsi mutmeinne (duša smirena). Seyr meallah (idenje sa Allahom). Alemi Hakikati Muhammedijje (svijet Muhammedova stvarnost). Mjesto - Sirr (tajna). Hal - Vuslet (stizanje). Vezuje se za - Hakikat. Nur - bijelo (ebjed). Zikr - Hakk, Vehhab.

Peti mekam: Nefsi radije (zadovoljna duša). Seyr fillah (idenje u/spoznaji/Allaha). Alemi lahut (svijet Božanska priroda). Mjesto - Sirru-sirr (tajna tajne). Hal - Gina (bogatstvo). Vezuje se za - Sirrun lehu. Nur - zeleno (ahdar). Zikr - Hajj, Vahid.

Šesti mekam: Nefsi merdije (duša s kojom je Allah zadovoljan). Seyr anillah (Idenje od Allaha). Alemi šehadet (vidljivi svijet). Mjesto - Hafijj (skrivenost). Hal - Hajruhu (činjenje dobra). Vezuje se za – Šerijat. Nur - crno (esved). Zikr: Kajjum, Ehad.

Sedmi mekam: Nefsi kamile, safije (savršena, čista duša). Seyr billah (idenje sa Allahom). Alemi vahde meal kesre (svijet jednostavnosti sa mnoštvom). Mjesto - Ahfa (jače skrivanje). Hal - Beka (vječnost). Vezuje se za - Džem (skup). Nur: - Zikr - Kahhar, Samed.

PRVI MEKAM... nisi posluso Nefsi Emr... i zato si se naso u nefsi emare...insalla da izidjes iz cile mare... sobzirom da si se uvjerio kakva ti je dusa... a i svi je vide sobzirom da je svijet vidljiv...cuo si za La ilahe ilallah i yato si tuzno plave boje...

DRUGI MEKAM... sada i mi znamo da ti je krivo i da krivis samoga sebe... a sto se tice berzaha jos dugo ces u njemu da boravis... morali su da te vezu negde pa to bio i tarikat... uplasili su se od tvoje crvene boje koju si dobio od srdjbe... volis da muhabetis..da te neko slusa... ali niko te ne slusa te sluzis ostale cajem i od muke vices Allah...

TRECI MEKAM... napokon si nadahnut da je to tako moralo biti...shvatas nevidljivo i odahnuo si Huuuuu... a samim tim crvenilo ti nestaje...

CETVRTI MEKAM.... sada si se napokon smirio... vidio si stvarnost... stigo si do tajne... e moj Vehabe pobjelio si kad si shvatio istinu...

PETI MEKAM... nije ti vise krivo... zadovoljan si i shvatio si da si ti bio ta tajna za koju nisi znao... e moj Vahide samo ne zaboravi da si jos uvjek zelen...

SESTI MEKAM...sada je i Allah stobom zadovoljan...niko se vise ne zali na tebe i ne nanosis stetu nikome... a u vidljivom svjetu sada to svi vide... nije lose da se sakrijes negde u uglu dzamije i cinis dobra djela... ne boj se nece te niko vidjeti narocito za vreme jacije jer si jedino ti crn...

SEDMI MEKAM... sada si savrseno cista i mirna dusa, poput kamile si i moze svako da te jase... jednostavan si i u gomili te vise niko i ne primjecuje... jednostavno postao si Jedini/ca u zbiru...

ma salim se

selam brate...

forget-me-not
25.02.2007., 10:00
Tekija (zavija) je Allahova kuca gdje covjek moze doci i disati punim plucima jer po defaultu tu nema vehabija. Nema ni drugih bukvalista koji vjeruju da su dzennet i dzehennem matematicki kalkulirani ishodi tipa ovo je grijeh i to je 157 god vatre, a ovo ti je dobro djelo, to je 23 godine raja. Tekija je mjesto za one koji vole Allaha, a ne dzennet.

insaninside
25.02.2007., 16:44
Tekija (zavija) je Allahova kuca gdje covjek moze doci i disati punim plucima jer po defaultu tu nema vehabija. Nema ni drugih bukvalista koji vjeruju da su dzennet i dzehennem matematicki kalkulirani ishodi tipa ovo je grijeh i to je 157 god vatre, a ovo ti je dobro djelo, to je 23 godine raja. Tekija je mjesto za one koji vole Allaha, a ne dzennet.

super :),

predpostavljam čitajuči kvotirani post, da si neka inačica vehabije derviške provinijencije.

Hoču reči živjeli mi(ja) što su(smo) na pravom putu :D :top:

URAAAAAAAAA

:cool:

Derviš
25.02.2007., 18:00

predpostavljam čitajuči kvotirani post, da si neka inačica vehabije derviške provinijencije.

URAAAAAAAAA

Selam insanu.

Evo te brate čitam, jer te inače rado čitam.:kiss:
I tako Dervo čita i čita i čita i nema poante. Što je pjesnik htio reći? Kaže ona stara.
Ti bi brate trebo u umjetnike. Ozbiljno ti kažem. Razmisli malo o tome.:top:

forget-me-not
25.02.2007., 19:53
:cool:[/QUOTE]

URAAAAAAAAA

Zivjeli mi(ti) što smo(si) na pravom putu!
Za dženet i hurije asketo, samo se ti trudi!
Sem Voljenog druga, za drugima srce ne žudi
Askete k'o tebe, vidjeh snene u mejhani
Rekoh: Sretno nek' je, o Armeni muslimani!

kahtani
25.02.2007., 23:00

Zivjeli mi(ti) što smo(si) na pravom putu!
Za dženet i hurije asketo, samo se ti trudi!
Sem Voljenog druga, za drugima srce ne žudi
Askete k'o tebe, vidjeh snene u mejhani
Rekoh: Sretno nek' je, o Armeni muslimani![/QUOTE]

Sa farzom sam završio, a šta je vadžib još uvjek ne znam
O hodze i hadžije ne bunite se - to sunet mi je sunet preseko
Neka u vasijet pogleda slijepac - što mi to grob sprema
Neka se meni iznad mene - Tevhidsko kubbe napravi

O vi koji se bunite - opišite mi gajr, post i salat
Unaprijed hvala od mene - koji ne postim i ne klanjam
U srcu nisam sakrio tajnu ljubavi – otkrio sam je vama
Zato sam među vama ljudima - poznat kao Tevhidzija

Raiden
26.02.2007., 17:17
Ponovo da nas posjetim na Poslanikove s.a.w.s. riječi: "Ne raspravljajte sa onima koji ne razumijU!"

To je naredba. Mi mislimo da nekome možemo dočarati šta je nama u grudima i kako naše srce samo osjeti gdje je granica blagosti, a gdje oholosti. To se ne može objasniti. Pustite zahire da znanjem i inšaAllah djelom zarade džennet, nemojte im stavljati kamenje da se ubadaju i griješe, ne znaju oni skim imaju posla.

Ja tako mi Allaha osjećam da sa njima ne treba raspravljati, nego samo ostaviti, a Allah će izvesti one koji su drugačije zaslužili.

Mahsuz selam

forget-me-not
26.02.2007., 19:57
Moj brate Reidene

raspravljati se ne moze s onim koji ne znaju.

Al ovaj nas prolaznik brate je fenomen. On i od onog sto zna nema hajra.

Covjek moze raspravljati sa 5 drugih. Pa i sa 5 budala. Ili petero djece.

Ako nista bas nista ne nadje kod njih da valja, onda je vala do njega, nije do sudbine...

Eto kod Dervisa, Adure, kod tebe, kod Kahtanija, kod mene, ispade da bas nista ne valja. Pa makar da je reko "vidi im plahih zuba..."

forget-me-not
26.02.2007., 19:58
Nek halali halveti, insaninside i ako jos ko ima da ga je okrznuo prolaznik, a da nisam pomenuo.

forget-me-not
26.02.2007., 23:32
Evo nam prolaznik donio lijep zikir

http://www.youtube.com/watch?v=FXN1J...related&search

Derviš
26.02.2007., 23:44
Evo nam prolaznik donio lijep zikir

http://www.youtube.com/watch?v=FXN1J...related&search

Selam.

E pravo si reko, ko od Prolaznika, ne valja link.

Evo jedan od Derve.:kiss: Šejh Nazim (http://www.youtube.com/watch?v=gyxtoP-7yBc)

forget-me-not
27.02.2007., 00:09
Nije do njega.

Probaj ovako.

http://www.youtube.com/watch?v=FXN1JqRvl4o

forget-me-not
27.02.2007., 00:10
Selam.

E pravo si reko, ko od Prolaznika, ne valja link.

Evo jedan od Derve.:kiss: Šejh Nazim (http://www.youtube.com/watch?v=gyxtoP-7yBc)

Fala Dervisu. Volim ja Sejh Nazima.

Sultanija
27.02.2007., 10:58
"Kad se starih i danasnjih uporede znanja,
naspram mora beskrajnoga, od kapi su manja!
Svaki onaj sto u tebe za ucenog vazi
pred Bozijim znanjem izvinjenje trazi!"

Bulbulistan - Fevzi Mostarac

edenskivrtovi
27.02.2007., 11:21
Ovaj post je izrazito dug,znam da mnogi kad vide dug posst i ne citaju, ali eto ukoliko neko procita volio bi cuti njegovo misljenje sa "sufijskog" stanovista
Fenomen Poslanikovog, a.s., vida

Ovo je rijetka tema koju sam istraživao evo četiri godi¬ne. Ja sam, zapravo, oftamolog, a mnogo me je zainteresovao hadis Poslanika, a.s., u kojem kaže:
"Kada začujete kukurikanje pijetlova, molite Allaha za bla¬godat, jer su oni vidjeli meleka. A kada začujete njakanje maga-raca. zatražite kod Allaha utoči¬šte od šejtana, jer su vidjeli šejtjna".
Iz priloženog hadisa postaje jasno da je moć očnog sistema kod čovjeka ograničena i razli¬kuje se od očne moći kod mag¬arca i od očne moći kod pijetlova. Dakle, moć vizuelnepercep¬cije čovjeka je ograničena i ne može vidjeti ispod ultra-crvenih zraka, kao ni iznad ultra-ljubičastih. Ali moć pijetlova i magar¬aca prelazi te granice.
Postavlja se pitanje: kako magarci i pijetlovi vide džinne i meleke?
Odgovor na to pitanje glasi:
Magarac zapaža ultra-crvene zrake, a šejtan je od džinna koji su stvoreni od vatre, odnos¬no ultra-crvenih zraka. Zato magarci vide džinne, a ne vide meleke.
Dok pijetlovi zapažaju ultraljubičaste zrake, a meleki su st¬voreni od svjetlosti (nura), odn¬osno od ultra-ljubičastih zrakova. Zato ih pijetlovi vide.
To nam tumači zašto šejtani bježe prilikom spominjanja Allaha. Razlog tome je što mele¬ki prisustvuju tamo gdje se spo¬minje Allah, a šejtani bježe, što nas podsjeća na izreku koja gla¬si: Kada dođu meleki, odlaze šejtani.
Postavlja se pitanje: Kada su meleki prisutni zašto šejtani bježe?
Odgovor na to pitanje glasi: Kada šejtani vide nur meleka onda im to škodi. Odnosno, ka¬da se spoje ultra-crveni i ultra-ljubičasti zraci, tom prilikom se ultra-crveni zraci izgube. Ono što je najvažnije na ovom mjes¬tu je hadis kojeg prenosi Ibn Abbas od hazreti Aiše, r.a., koja veli da je Poslanik, a.s., mogao u tmini noći vidjeti kao što vidi u svjetlu dana.
Od Ibn Abbasa, r.a., se pre¬nosi da je Poslanik, a.s., rekao:
"Vidio sam kako meleki ku¬paju (gasule) Hamzu ibn Abdulmutaliba i Hanzalu ibn Er-Rahiba."
Od Enesa, r.a., se prenosi daje Poslanik, a.s., rekao: "Uspostavite i poravnajte sa¬fove. Sastavite ramena i popun¬ite praznine. Jer tako mi Onog u čijoj je Ruci moja duša, ja vidim kako šejtani ulaze u praz¬nine safova kao da su sitne crne ovce."
Ova tri hadisa nam pojašn¬javaju da je Poslanik, a.s., imao odliku da može vidjeti noću isto kao i danju. A to je nauka dokazala nakon 1.426 godina i to pomoću noćnih teleskopa. I uprkos toga, Poslanik, a.s., je imao bolju vizuelnu percepciju od teleskopa, jer je vidio noću tako jasno kao što mi vidimo danju. Noćni teleskopi nam ne mogu predstaviti jasnu sliku, već samo jednobojne efekte, crvene ili zelene, recimo.
Što se tiče drugog hadisa koji govori o viđenju meleka, on nam potvrđuje da je Poslan¬ik, a.s., mogao vidjeti iznad ultra-ljubičastih zraka. Poslije 1.426 godina pa sve do sada na¬uka nije uspjela izumjeti aparat s kojim bi se moglo vidjeti iz¬nad ultra-ljubičastih zraka, u protivnom, vidjeli bi meleke.
Što se tiče trećeg hadisa, mi¬slim da je jasan i da pojašnjenje nije potrebno.
Allah, dž.š., kaže:
"Pa smo ti skinuli koprenu tvoju, danas ti je oštar vid." (Kaf: 22)
Prilikom opisivanja hurija rekao je:
"U njima će biti i hurije očiju krupnih." (El-Vaki‘a: 22).
Naučno pojašnjenje:
časnom Poslaniku, Allah, dž.š., kaže:
"Pa smo ti skinuli koprenu tvoju, danas ti je oštar. vid"
Svaki čovjek ima na očima koprenu koja mu ne da vidjeti mnogo stvari. Nakon smrti vid postaje jak nakon što se skine, ta koprena s očiju. Tada čovjek vidi sve stvari; džinne i meleke.
Poslanik, a.s., je imao oštar vid kao što se navodi u ajetu, jer je Allah, dž.š., otklonio tu kop¬renu da bi sve vidio (danas ti je oštar vid), pa je mogao vidjeti meleke i klanjače iza sebe:
"Pravilno činite ruku' i sedždu,jer vas ja,tako mi Allaha, iza leđa vidim kada činite ruku' i sedždu«.
Mogao je, vidjeti noću, tako jasno kao da gleda danju. Kao da je vid Poslanika, a.s., onaj isti vid kojeg ima svako od nas nakon smrti, dakle oštri vid. To nije slabi vid kojeg posjeduju živi obični ljudi.
Poslanik, a.s., veli:
"Kada duša odlazi, prati je pogled."
Znaj da je duša odvojena od vida i da je pogled prati gdje god da ode. Kao da je vid nezavisan organ. Ovdje se misli na oštri, fantastični vid s kojeg je otklon¬jena koprena. Ne vjerujem da oči mrtvaca gledaju dušu i da je prate, jer su postale nemoćne vidjeti i pratiti dušu, a njihove su ćelije koje primaju sliku i šalju je u mozak, izumrle.
Obični vid čovjeka ne može spaziti meleke i džinne. To je is¬to oštri vid ali sa koprenom na njemu. Kada se otkloni ta ko¬prena prilikom smrti, mrtvac vidi sve, čak i svoju dušu koja odlazi. Ponekad se ta koprena otkloni nekoliko trenutaka pri¬je smrti. Zato čujemo neke do¬bre ljude koji su na smrtnoj po¬stelji, da vide meleke ili džinne.
Allah, dž.š., kaže: "Pogled mu nije skrenuo, nije prekoračio." (En-Nedžm: 17).
Ovdje se misli na oštri pogl¬ed kojim je Poslanik, a.s., uspio vidjeti meleke i čudesa tokom uzdignuća na Mi'radžu. Dakle, čovjek se sastoji od tijela duše i vida prekrivenog koprenom. A kada umire, kod njega ostaje duša i ošrti vid koji prati dušu. Poslanik, a.s., je čovjek koji ima tijelo, dušu i vid koji nije prek¬riven koprenom. Njegov vid je i na dunjaluku oštar. Kada bi Po¬slanik, a.s., bio na Mi'radžu sa¬mo duhovno, kao što neki sma¬traju, to bi značilo da nije ništa vidio, jer duša ne može vidjeti. To je dokaz da Poslanik, a.s., nije bio na Mi'radžu samo duh¬ovno, već i tjelesno sa vidom koji nema koprenu, oštrim vi¬dom kojim je mogao vidjeti me¬leke. Jačina njegovog vida je bila isto takva i na Zemlji. Poz¬nato je da obični vid kojim op¬ažamo, da se sastoji od dva oka, dva očna živca i tetiva koje su iza mozga. Postoji još oštri vid koji prati dušu koji je od nje od¬vojen, a to je oštri vid. Ne zn¬amo od čega se on sastoji, jer je do sada neprimjetan. Prilikom smrti a ponekad i prije, presta¬je rad običnog vida kojim vidi¬mo. A prilikom prestanka rada običnog vida aktivira se ošrti
vid koji nema koprene na sebi. Njegova prva funkcija je pratnja duše.
Allah, dž.Š., veli:
"Pa smo ti skinuli koprenu tvoju, danas ti je oštar vid." (Kaf: 22)
Nije čudo da se oštri vid ak¬tivira nakon smrti čovjeka, odn¬osno da svaki čovjek još od ro¬đenja ima oštri vid. Ali taj vid je uspavan i ne budi se osim pri¬likom odlaska duše kod svojeg Stvoritelja.
Postavlja se pitanje: da li se oštri vid može probuditi dok smo još živi?
Odgovor glasi: oštri vid se budi, (aktivira) hiljadu puta tokom života. Zapravo, svako od nas svake noći posmatra ošt¬rim vidom. Svakog puta kada se poveća dobrota i bogobojaznost čovjeka, te zuhd na dunjalu¬ku, poveća se jačina njegove vi¬zuelne percepcije preko oštrog vida. S toga možemo kazati da je oštri vid kod ljudi, nakon vjerovjesnika, bio najizraženiji kod Ebu Bekra, r.a.
Da li ste saznali kada se bu¬di i aktivira taj oštri vid?
On se budi kada spavamo!
Ja ne govorim ovdje o snovi¬ma, već o onom što vidimo dok sanjamo. Da bih bio jasniji, ka¬žem: ako si u snovima vidio Po¬slanika, a.s., ili nekog od vjerovjesnika, a.s., ili ashaba, meleke, šejtane, Džennet ili Džehennem, ili Sudnji dan, ili ako si vidio nekog ko je davno umro, itd., onda si upotrijebio svoj oštri vid. Zato nije čudo što je jedan ashab kazao Poslaniku, a.s., da je u snu vidio svoju glavu kako se ispred njega kotrljala!
Ako razmislimo o onome što smo gore naveli, vidjećemo da se obični vid budi i aktivira dok smo živi, a da umire kada mi umiremo. A što setiče oštr¬og vida, on spava dok smo bu¬dni, a budi se dok spavamo. Ta¬ko se posljednji put budi kada duša odlazi i to nekoliko trenu¬taka prije njenog odlaska. Tada se posljednji put budi i više nikada ne spava.
Gospodaru naš, učini da naš vid uživa u gledanju Tvoga časnog Lica! (Amin!)
Allah, dž.š., kaže:
"Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadah¬nućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegov¬om voljom, objavljuje ono što On želi. - On je, zaista, Uzvišen i Mudar!" (Eš-Šura: 51).
To znači da Allah, dž.š., nije s nijednim vjerovjesnikom, ako
izuzmemo Musaa, a.s., govorio, osim na dva načina: putem Džibrila, a.s., ili iza zastora.
Šta je taj zastor?
On je oštri vid koji se aktivi¬ra prilikom spavanja. Odatle znamo razlog riječi Poslanika, a.s.. da su snovi vjerovjesnika istiniti. Njihov vid je oštar a ta oštrina se povećava s obzirom da su vjerovjesnici i odabrana stvorenja, u toj mjeri da su vid¬jeli Allaha, dž.š., ako ne direkt¬no, dovoljno je to što je sa njima govorio. To nam ukazuje na intenzitet njihovog oštrog vida. To nas podsjeća na gore izrečeno pravilo, da što je čov¬jek bolji i bogobojazniji, to je njegova snaga i oštrina vida veća.
Vratimo se nadnaravnom vi¬du Poslanika, a.s. Dakle, on ni¬je gledao očima sličnim našima, već je i prije poslanstva gledao oštrim vidom. Dokaz tome je to što je vidio Džibrila, a.s., po pr¬vi put u pećini Hira.
Stvar za koju mislim da je najveći učenjaci nisu u stanju protumačiti su riječi Poslanika, a.s.:
"Uspostavite i zbijte safove, jer vas ja iza svojih leda vidim."
Te drugi hadis:
"Ja vas vidim straga isto kao naprijed."
Ko može taj fenomen protu¬mačiti!?
Najbolje tumačenje bi moglo biti sljedeće:
Poslanikov, a.s.. oštri vid je bio u njegovom srcu. Dokaz to¬me su riječi Enesa, r.a., da su Poslaniku, spavale oči, a srce nije. Poslanikova, a.s., odlika da bude budan i trijezan u snu isto kao na javi, bila je počast od Go¬spodara svjetova..
Gospodaru naš, podari spas i blagoslov vjerovjesniku Muhammedu, a.s., i njegovoj porodi¬ci. Budi zadovoljan hulefaur-rašidinima koji su na pravom pu¬tu bili i njihovim drugovima. I budi s nama zadovoljan Tvojim oprostom i milošću, o najmilostiviji od svih milosnih!
Naša posljednja dova je: Neka je hvala Allahu. Go¬spodaru svjetova.
Ovo istraživanje je napravio jedan Oftamolog. musliman, koji nije spominjao svoje ime

kahtani
27.02.2007., 12:39
"Kad se starih i danasnjih uporede znanja,
naspram mora beskrajnoga, od kapi su manja!
Svaki onaj sto u tebe za ucenog vazi
pred Bozijim znanjem izvinjenje trazi!"

Bulbulistan - Fevzi Mostarac

A Hajam

''Tajne svijeta kako u mom umu stoje
Ne mogu se reči ma kol'ko se roje
Kod tih neznalica jednog vrijednog nema
Da bih kazat mogo sve te misli moje''

kahtani
27.02.2007., 12:51
[QUOTE=edenskivrtovi;7554349]Ovaj post je izrazito dug,znam da mnogi kad vide dug posst i ne citaju, ali eto ukoliko neko procita volio bi cuti njegovo misljenje sa "sufijskog" stanovista

Prekjuče sam prošo kraj jednog lončara
Što od gline svašta pravi i pretvara
To ne vide svako oko al ja vidim

Sto lonaca čuti a sto progovara
Dok najednom stari lonac glas ne diže
Ko nas traži, ko prodaje, a ko šara

Ja dodirnuh usne vrča... u beskrajnoj želji
I upitah šta nam može život produžiti...je li
On dodirnu usne moje, pa mi tajno veli
Ja sam dugo ko ti bio sa mnom se veseli

kahtani
27.02.2007., 12:53
Edenski vrtovi

Ko god danas vidi svoga Jara...
Od onih je koji će ga i sutra vidjeti
Kako li će na ahiretu, znati svog dildara..
Oni koji su slijepi još na ovome svijetu

insaninside
27.02.2007., 13:38
Ovaj post je izrazito dug,znam da mnogi kad vide dug posst i ne citaju, ali eto ukoliko neko procita volio bi cuti njegovo misljenje sa "sufijskog" stanovista

Ovo je rijetka tema koju sam istraživao evo četiri godi¬ne. Ja sam, zapravo, oftamolog, a mnogo me je zainteresovao hadis Poslanika, a.s., u kojem kaže:
"Kada začujete kukurikanje pijetlova, molite Allaha za bla¬godat, jer su oni vidjeli meleka. A kada začujete njakanje maga-raca. zatražite kod Allaha utoči¬šte od šejtana, jer su vidjeli šejtjna"

..........

ovo istraživanje je napravio jedan Oftamolog. musliman, koji nije spominjao svoje ime

zanimljiva postavka :cool: , mada mislim da kao oftamolog je malo kasnije odlutao jer je riječ izmedju ostalog o vidu - basiretu ili proniclljivosti, eto recimo Hata moja mila mi je jednom rekla da sam proniclji :D

A za miradž sam čuo da je bio realan.

Eh sad ovo realan je pojam različit od subjektivan ili objektivan.

- naumpade mi kad sam jednom jednog Pakistanca, poodavno pitao da mi prevede riječ Hakikat, jer sam kontao da je to neko sad objašnjenje od sahat i po. Obzirom da smo komunicirali na engleskom jednostavno samo je reko

- Realiti ! ! !:eek: ja osto zatečen.

eh sad šta je to jel de :), on je to nako reko a uvijek mi se žalio da smo mi (Bosanci) krivi što smo razmazili žene. Jer je on oženio Bosanku, a naše nisu ko pakistanke valjda drukčiji odgoj, retoričarke :).

Kazo mu onda mu nisam kriv što se loži na guzove bijele :zubo:, jer da je htio da ga sluša mogo je u Pakistanu izabrati brate šta mu treba, tamo je veči izbor, jer nas u Bosni brojčano ima ko prihvatljive statističke greške u Pakistanu.

Kaže on da je to normalno , i da su i meni zabrimedet neke druge boje.

A nisu , nisu stvarno valjda je i to do te neke percepcije vida :confused: , šta li, da je naci insanainsidea :cerek:

sad u sebi il pored sebe:cerek:

....

eheeeeee

MonEmina:kiss:

.

forget-me-not
27.02.2007., 17:22
Poslije 1.426 godina pa sve do sada na¬uka nije uspjela izumjeti aparat s kojim bi se moglo vidjeti iz¬nad ultra-ljubičastih zraka, u protivnom, vidjeli bi meleke.

Ovo istraživanje je napravio jedan Oftamolog. musliman, koji nije spominjao svoje ime

Kad jedno osjetilo vidi neosjetilne stvari
i kod ostalih osjetila digne se zastor

U svemiru, tajne se povezuju sa drugim tajnama,
pa ti neće trebati ni jezik ni vid, vidjeces sve pomoću osjetila

Ako pogodiš kakvo je nešto, onda je to hakikat
ako uzmeš nagadjati, onda te to može daleko odvesti

Hakikatu koji je vidljiv ne treba tumačenja
on je sam po sebi jasno osvjedočenje

Raiden
27.02.2007., 19:58
!:eek: :) :) :cerek: :kiss:

Al' ti voliš ove smile-ije.

forget-me-not
27.02.2007., 23:05
Selam Alejkum Ihvani

Kaže Naš Mevlana

Mi pomoću glasova (slova) izgovaramo riječi,
polaze iz jednog izvora i izlaze na jedna vrata.

Sa istog je izvora njihova jednakost i njihova suprotnost,
imaju svoju vrijednost i bezvrijednost u vrijednosti

Samo na Sudnjem danu znaće se potpune razlike
Tačno će se vidjeti kakve je ko imao mane i vrijednosti

Ko bude crnih dijela, na Kijametskom danu
jasno će se to vidjeti i biće osramoćen

Ko ne bude imao svijetlo lice kao Sunce
neće željeti ništa drugo nego da ga noć prekrije...

Duše su u ezelu razvrstane kao vojske u kolone, po nekoj srodnosti...

Zato srodne duše nadju se i na ovome svijetu. One ovdje produže i nastave djelovanje koje su imale u ezelu.

Derviš
27.02.2007., 23:23
Selam Alejkum Ihvani

Kaže Naš Mevlana

Mi pomoću glasova (slova) izgovaramo riječi,
polaze iz jednog izvora i izlaze na jedna vrata.

Sa istog je izvora njihova jednakost i njihova suprotnost,
imaju svoju vrijednost i bezvrijednost u vrijednosti

Samo na Sudnjem danu znaće se potpune razlike
Tačno će se vidjeti kakve je ko imao mane i vrijednosti

Ko bude crnih dijela, na Kijametskom danu
jasno će se to vidjeti i biće osramoćen

Ko ne bude imao svijetlo lice kao Sunce
neće željeti ništa drugo nego da ga noć prekrije...

Duše su u ezelu razvrstane kao vojske u kolone, po nekoj srodnosti...

Zato srodne duše nadju se i na ovome svijetu. One ovdje produže i nastave djelovanje koje su imale u ezelu.

Selam brate:kiss:

forget-me-not
27.02.2007., 23:37
Reče Galen jednom čovjeku iz svog društva:
Donesite mi (taj i taj) lijek, potreban mi je.

Jedan drugi čovjek koji je tu bio prisutan reče:
O ti učeni čovječe! Taj se lijek upotrebljava protiv ludila.

Drugi mu reče: Neka je to daleko od tvoje pameti, ne traži taj lijek!
Galen mu odgovori: Jedan blesavac je bacio dug pogled na mene

Da nije bilo neke srodne veze izmedju nas
zašto bi me posmatrao taj maloumni čovjek?

forget-me-not
27.02.2007., 23:43
Mudrac je rekao da je jednom na poljani vidio dvije ptice
Tu su stajale roda i vrana jedna uz drugu

Začudjen ovim jako se zainteresira za njih
Šta je povezivalo ove dvije različite vrste?

Kada se približio pticama bio je iznenadjen
vidio je da su obje hrome u noge, i to ih je približilo!

Soko koji leti i izvija se u visine, desi mu se
da se nadje zajedno sa slijepim mišem

forget-me-not
27.02.2007., 23:46
Selam brate:kiss:

Alejkumu selam. :grli:

Ja predahnuo u našoj tekiji

Raiden
28.02.2007., 16:33
Moj brate Reidene

raspravljati se ne moze s onim koji ne znaju.

Al ovaj nas prolaznik brate je fenomen. On i od onog sto zna nema hajra.

Covjek moze raspravljati sa 5 drugih. Pa i sa 5 budala. Ili petero djece.

Ako nista bas nista ne nadje kod njih da valja, onda je vala do njega, nije do sudbine...

Eto kod Dervisa, Adure, kod tebe, kod Kahtanija, kod mene, ispade da bas nista ne valja. Pa makar da je reko "vidi im plahih zuba..."

Nemoj da očekiva on da razumije tebe, nego ti budi onaj koji razumije njega. Ti bi pred sudnji dan da ima onih koji osjete tu toplotu oko srca i odlučnost u hajru, kao što si ti, u velikim brojevima. Neće moći moj brate.

Sjeti se Nuha a.s., 900 godina je pozivao i na kraju imao 18 sljedbenika. Uspio je da prenese baš ovo oko čega je spor, samo na 18 ljudi u 900 godina. On nije imao neki opširan šerijat ko mi, bio je to lijepi iman i veliki sabur. Ali ipak, sa toliko olakšica, samo je to uspio.

Allah je dao pa mi Bosanci imamo puno dobrica i merhmetluka, ali nas lijenost utromljava. Imamo lgodiku 1/0, ili je crno ili bijelo. Onda smo ziheraši i galamdžije. Hvala Allahu pa onda da ima onih koji razumiju. Hvala Allahu ima onih koji razumiju i govore i hvala Allahu ima onih koji razumiju pa šute.

U psihologiji je fenomen, ako braniš ono što želiš, onda ćeš više željeti, a ako to gušiš ideš u depresiju. Ono što oni ne razdvajaju je ono što nefs hoće i ono što duša hoće. Ako duša hoće u zikr halku, ne brini stići će, onda kada sve izbaci sumnje i preovlada želja za Gospodarom. A ako čovjek nema želje, onda neće ni ići i za njega je to batil. Ali ne treba ga gađati kamenjem, nego pustiti da godinama prolazi kraj tekije i govori "Da Allah sačuva". Možda je za njega baš to sudbina koja ga vodi u džennet.

Kada je ibn Arebi završio knjigu "Mekanska otrkovljena", rekao je:"Bolje da nisam pisao, neće ljudi razumjeti!". Imao je pravo, dan danas puno stvari niko ne konta. A kamo li Hz. Rumija. Ali što moraju svi kontati, zašto svi moraju na ovaj način da osjete miris dženneta i da vide lice Resulovo u snu? Puno je puteva do dženenta, a puno i do džehennema.

Evo nešto na tu temu: Put do Gospodara (http://sufizam.bloger.hr/post/tezak-je-ovo-put/111345.aspx)

forget-me-not
28.02.2007., 18:43
Selam brate Reidene

:grli:

Raiden
28.02.2007., 20:34
Selam brate Reidene

:grli:

Alejkumu selam moj dragi brate. :grli:

forget-me-not
28.02.2007., 21:24
:rofl: Pravi derviški smajli: :grli:

Raiden
28.02.2007., 21:48
Jest vala, sve se vide grijesi kako spadaju. :D

Vojnik Gorčin
01.03.2007., 09:53
selamun alejkum braco i sestre/o!

na www.monteislam.com naišao sam na lijep txt o Poslanikovom a.s. vidu,

jako jako zanimljivo, Autor ovog txt poredi viden opsege ljudi sa opsezima pijetlova i drugih životinja, elem u biti Naš voljeni je svojim srčanim vidom mogao da vidi ono što je našim okom nedokučivo, vidio je meleke i anamone, također Pejgamber vidi i svoj dzemat kojeg predvodi iako mu je okrenut ledjima.

btw, jedam mi je dobri derviš ispričao i jednom izvjesnom Abdurrahmanu i tome kako mu je Pjegamber a.s. rekao da ostane ;) zna li iko o čemu pričam?...

insaninside
01.03.2007., 11:25
selamun alejkum braco i sestre/o!

na www.monteislam.com naišao sam na lijep txt o Poslanikovom a.s. vidu,

...

e link ti je prva liga :top:

Džamije ti, drugi put stavi samo "pročit'o negdje Gorčin na internetu", pa ce insan traziti taj neki lijep konkretni text :D .

za čas

forget-me-not
01.03.2007., 12:07
Pa to je ovaj isti tekst sto je stavio edenski vrtovi .

kahtani
01.03.2007., 13:51
Gde li je Dervis... vreme je za caj

forget-me-not
01.03.2007., 15:28
Selam alejk brate Kahtani :grli:

Ne znam gdje je, al ako se brzo ne pojavi ja cu prestat odgovarat na 114..., to je njegovo zaduzenje. Ja mogu samo za nas dva pristaviti chaj.

Derviš
01.03.2007., 17:13
Selam alejk brate Kahtani :grli:

Ne znam gdje je, al ako se brzo ne pojavi ja cu prestat odgovarat na 114..., to je njegovo zaduzenje. Ja mogu samo za nas dva pristaviti chaj.

Selam alejkum..
Čuj moje zaduženje? A šta bi huda Dervo slaboznalica bez vas:kiss:

Kahtani alejkum selam.

Gorčine, jel to o džinima govoriš?

Samo kratko od mene, kasnije inšallah možda bude i čaja.:D

insaninside
01.03.2007., 17:23
smrt fašismu - sloboda muslićima

he he :kiss:

treba mi ba informacija, a vidim odvje se skupljaju znalci :zubo: na ovoj themi

http://www.forum.hr/showthread.php?t=200579

jes da vam se treba spustiti na niže mekame

al eto ope možda koji i sevab poluči vaše javljanje a to se direktno može odraziti na vašu deredžu u eflaku ili (barem mom micro cosmosu :D )

eto selam ulemi iz tekije

.

forget-me-not
01.03.2007., 17:27
Alejk selam.

Zaronili u nize mekame.:D

To ti je tamo neka vrsta čistilišta.

insaninside
01.03.2007., 17:36
Alejk selam.

Zaronili u nize mekame.:D

To ti je tamo neka vrsta čistilišta.

aferim ,

ima tu i prednosti, ono kad se vratiš nazad pa udahneš zraka iz visokih sfera pa ti fino.

ps. samo ako čemo o dužini ronjenja izgleda da si samo obrve pokvasio, de nešto konkretno ja sam vamo prezauzet zahirijskim naukama a nisam vehabija :D

forget-me-not
01.03.2007., 17:46
Tamam tamam. Džaiz je

malo se potrat prije nego se skoci u vodu.

Jer treba iz mora izronit i iz kitaba izrovit.

Al me neko tamo presvuko, a ne znam sto.:confused:

Moraju oni :E vazda malo stele imat.:cerek:

Al ne mogu oni :E nakrast kolko musliman more zaradit.:s

Vojnik Gorčin
01.03.2007., 20:15
selamun alejkum
ma jok
moj Dervišu nije o njima- da ih ne spominjem!

bar ne ono na šta sam mislio

ide otprlike ovako

neko je brdo i ashabi su na njemu i Abdurrahman sa svojom svitom,
i pjegamber ih ruzi toliko da svi plaču...

više neću! ne znam da li smijem ili ne smijem, ako smijem valjda će neko nastavitit, a ako ne smijem
ja Rabbi Estagfirullah!

Raiden
02.03.2007., 00:17
Dervišu, 3mj. polahko.

forget-me-not
02.03.2007., 08:07
Assalamualaikum

Jel itko zna gdje nam je akhi?

Ak nije zbanan tamo na politici, onda je bolestan.

Insane ja pored najbolje volje nisam uspio nis pametno naci.

Necu odustati, pogledacu poslije dzume aBd ponovo.

Derviš
02.03.2007., 09:38
Selam alejkum.

Kako ste derviši?:grli: :w

Još malo i ode na džumu inšallah:driver:

Raiden
03.03.2007., 07:06
Ja haman zaspadoh na političkoj hutbi, moram krenuti na ove turbo džume. :D

forget-me-not
03.03.2007., 10:01
Selam Alaikum

Eh, ovamo gdje sam ja ne bi mogao zaspat, ma nema šanse.

Ja doduše ne govorim njihov jezik, ali vidim da hodža uvijek nešto ruži, viče, prijeti, ma samo još da sidje s mimbere i počne šamarat džemaat.:mudri:

Da razumijem jezik, sigurno bih se svaki put nasekiro...

forget-me-not
03.03.2007., 18:41
Selam Alaikum

Ima jedna priča o jednom insanu iz Sarajeva.

Vejsil Mrav.

Se zvao.

Taj insan.

A Allah mu dao i vanjštinu i nutrinu u skladu sa imenom koji nosi.

E naš Vejsilaga zivio je u doba Turaka.

Nezgodno doba, malo malo pa Sultan promjeni Vezira u Travniku, a kako se promjeni vezir, tako katil-fermani stignu i onim svim nižim čimbenicima, dizdarima, muftijama, kajmaklanima i šta ti ja znam.

Tako ti naš Vesil Mrav jednu takvu noć, dok sokacima odjekuje topot kopita sejmenskih konja što odovde pacijente za davljenje svilenim gajtanom, leži pored svoje hanume. Priljubio joj se uz ledja, pa obadvoje drhte dok slušaju šta će sve mrak ove noći da pojede.

Pa kaze hanuma svom čoeku: "Ja blago meni moj Vejsilaga, kad ti nisi kakav čoek"

E tako i ja kad vidim ovo

http://rtsp://a1175.v143424.c14342.g.vr.akamaistream.net/ondemand/7/1175/14342/v0001/ondemand.dw-world.de/dwtv_video/ea/ea20070228.rm?start=394&end=638

zahvalim se velikom Allahu po 1000 puta kad ja nisam "kakav čoek", pa ne moram ovo vako nego mogu

lajat na mjesec koliko mi duša moja hoće i srce moje išće.:B :tulum: :lux: :W

kahtani
04.03.2007., 22:13
selam svima

Derviš
05.03.2007., 16:51
selam svima

Alejkum selam.:)

Maitreya
05.03.2007., 18:00
Alejkum selam.:)

Bas se nesto pitam , upoznao sam prekrasnu muslimanku i draga mi je i kaze da ce se udati samo za muslimana !?
Hoce da ja postanem musliman sto je naravno nemoguce.

Pa zar se ona i bilo koja nebi trebala udati za covjeka kojeg VOLI a ne za religiju ?

Koja glupost.

kahtani
05.03.2007., 19:39
Bas se nesto pitam , upoznao sam prekrasnu muslimanku i draga mi je i kaze da ce se udati samo za muslimana !?

Pa zar se ona i bilo koja nebi trebala udati za covjeka kojeg VOLI a ne za religiju ?

Koja glupost.

Konstatacija... koja glupost je uvod u buduci razvod... a ovako je najbolje...neka ona nadje COVJEKA... koji ce nju da voli a ne ona njega... jer znas kakve su zene...

Muslimani kazu gledaj da te ON zavoli a to sto ti Njega volis nije lose...

Maitreya
05.03.2007., 19:49
Konstatacija... koja glupost je uvod u buduci razvod... a ovako je najbolje...neka ona nadje COVJEKA... koji ce nju da voli a ne ona njega... jer znas kakve su zene...

Muslimani kazu gledaj da te ON zavoli a to sto ti Njega volis nije lose...

Oprosti ali ovo nema nikakve veze o ovome .
Ona hoce da bude samnom no tu je obitelj i cijela tradicija.
Govorim o meni a ne bilo kome drugom.
Strasno jer ja se nebih nikad razvodio ,nikad. ( tako mi zivota )

Derviš
05.03.2007., 20:00
Oprosti ali ovo nema nikakve veze o ovome .
Ona hoce da bude samnom no tu je obitelj i cijela tradicija.
Govorim o meni a ne bilo kome drugom.
Strasno jer ja se nebih nikad razvodio ,nikad. ( tako mi zivota )

Pozdrav Maitreya.

O kakvoj ti to ljubavi pričaš kada nisi u stanju za svoju dragu vjeru da promjeniš?
A život bi za nju dao jer je voliš. Ne traži se život nego mnogo manje od toga a ti ni to nisi u stanju. Ne voliš ti nju Maitreya. Ti voliš sebe.
Pozdrav.

Raiden
05.03.2007., 20:25

Koja glupost.

A što je nemoguće?

kahtani
05.03.2007., 20:57
Maitreya vjeruj u ljubav jer ljubav je sve.... i da ostanes bez nje... vjeruj u ljubav...jer ljubav je SVEEEEE

Maitreya
05.03.2007., 21:02
Pozdrav Maitreya.

O kakvoj ti to ljubavi pričaš kada nisi u stanju za svoju dragu vjeru da promjeniš?
A život bi za nju dao jer je voliš. Ne traži se život nego mnogo manje od toga a ti ni to nisi u stanju. Ne voliš ti nju Maitreya. Ti voliš sebe.
Pozdrav.

Ja bas ja koji hocu srusiti planine medju religijama , mene se pita.
Ona je pekrasna djevica koju covjek sretne jednom u zivotu no nemogu protiv svega cega se borim.
Ako izdam sve svoje ideje izdao bih Boga i On je uvijek na prvom mjestu.
Ljubav nema granice niti religiju , ja tako mislim i tako zivim.
Poznajem puno ljudi raznih religija i smatram ih svojim bracom.
Zineb me boli , stvarno.
To je sreca koju bi svatko pozelio.

Derviš
05.03.2007., 21:15
Ja bas ja koji hocu srusiti planine medju religijama , mene se pita.
Ona je pekrasna djevica koju covjek sretne jednom u zivotu no nemogu protiv svega cega se borim.
Ako izdam sve svoje ideje izdao bih Boga i On je uvijek na prvom mjestu.
Ljubav nema granice niti religiju , ja tako mislim i tako zivim.
Poznajem puno ljudi raznih religija i smatram ih svojim bracom.
Zineb me boli , stvarno.
To je sreca koju bi svatko pozelio.

Tvoje ideje, dobro si rekao.

Savjet. Il se spremi sunetit ili odmah odustani od svega. Treće opcije nema. Ne postoji. Jer i ona na isti, ako ne i jači, način živi za svog Boga i ne želi Njega izdati. Ne znam ti koliko da si joj drag i lijep i zgodan i duhovit i dražesan i riječit...Samo, budi muško i budi karakter te nemoj čestitu djevojku zavoditi znajući da je ishod vaše veze čisti neuspjeh. Osim ako...

koritnik
05.03.2007., 21:52
Selam Alejkum

Derviš
05.03.2007., 21:58
Selam Alejkum

Alejkum selam.

Dobro došao u ovu našu tekiju. Tekija je inače ,izmeđuostalog, ustanova koja pruža utočište svakom putniku namjerniku. Da se nahrani i napoji, da prenoći, da savjet koristan dobije....:)

Raiden
06.03.2007., 00:10
Alejkum selam.

Dobro došao u ovu našu tekiju. Tekija je inače ,izmeđuostalog, ustanova koja pruža utočište svakom putniku namjerniku. Da se nahrani i napoji, da prenoći, da savjet koristan dobije....:)

Dosta savjeta za danas mislim da je bilo. Neka svako na papir ispiše svoje riječi i neka crveno markira zbog čega se kajati. Nemojte Allaha vam više stihova o saburu i ljubavi, dok ne bude papir makar imao samo dvije rečenice markirane nakon "argumentacije" sa vehabijom bilo kojim. Sramota braćo, sramota ...

forget-me-not
06.03.2007., 00:25
Dosta savjeta za danas mislim da je bilo. Neka svako na papir ispiše svoje riječi i neka crveno markira zbog čega se kajati. Nemojte Allaha vam više stihova o saburu i ljubavi, dok ne bude papir makar imao samo dvije rečenice markirane nakon "argumentacije" sa vehabijom bilo kojim. Sramota braćo, sramota ...

Ma pitam se prije svega Reidene u cemu smo mi pogrijesili da nam Allah posalje ovog MUFLISA? Prolaznika mislim, da ko ne shvati krivo.

Raiden
06.03.2007., 00:46
Znaš moj brate da ne valja plaho pitati zašto, a kamo li se čuditi da smo toliko loši da "nismo zaslužili" ovako nešto! Treba reći elhamdulillah i ustrajati na vrlinama kao sabur, lijep govori i ljubav. Očigledno neki ne mogu virtualno, a kamo li uživo. Dobra vježba za nedo Bog situacije, jer bi trehnuli ko djeca sa trešnje.

Zaista bi trebali šutjeti jedno heftu, vird za tekijaše, a samo u tekiju navratiti sa pokojim ajetu o šutnji ili hadisu.

kahtani
06.03.2007., 08:10
Selam Alejkum

Alejkum selam.

kahtani
06.03.2007., 08:18
pitao bih prisutne....Imo sam neki dijalog sa bratom Vehab/selefi... te sam se strasno zainteresiro i pitao jednog jarana o domacim vehabijama/selefijama... i dobio sam ovaj odgovor pa bih vas zamolio da mi odgovorite jeli to istina... jer mi u Makedoniji i Bugarskoj imamo neka druga imena i neku drugu top listu...

Adnan Pezo — ’persona non grata’ u Engleskoj Saudijskoj Arabiji ali ne i u El Arabiji

Samir Avdić — vrhovni autoritet među bh-vehabijama, eto dobili smo vrhovnog vodju islama, sta sad? sta dalje? Iranski presednik AhmediNedzad da poludi mislio da ce izbiti iz redova Siija. A neki culi da je Papa izgrizo nokte od zavisti, te stojeci u kijam pred kiblom u Aja Sofiji-dzamiji, covjek pomjeso ruke umjesto desne iznad lijeve on obrnuto, Mona Liza De La Dzokonda se nije dala zbuniti njene ruke su u boljoj poziciji, ili pa znao Papa da su Kaba i Jerusalim u istoj poziciji, te se molio da se ne stvori jos jedan Vatikan....

Semir Imamović — Osorne prirode, slabe popularanosti među novim članovima pokreta, za sada poslednji na top top listi ali kao novi pokret na ovim prostorima moguce je da popravi pozicije...

Sabahudin Albani — podržava Bin Ladina, izdaje fetve mobilnim telefonom, te bih zamolio da razmisle oni sa kojima si vodio razgovor o imenu Bin la din, prica se da to u prevodu znaci covjek bez dina... jeli to istina ili ne Allah zna... da ga zbog zutila i dijalize, poput Srba ne pobrkaju sa njihovim svecima

Senaid Zaimović — covjek lukav ko Jevrejin ali ipak, Allah je lukaviji od njih, mislim od njega, ako kojim slucajem sa njim budete razgovarali, mozete biti novcano kaznjeni, nista drugo

Muhamed Porča — O njemu kažu da je u Beču.E sad sta i kako? neka o tome vodi racun vlada u Austriji, kazu da je njegov sistem, slican onom njihovom sistemu sa njihovim osiguranjem.Ako jedan od vehabija pridobije novog clana, stupa na sledecu poziciju, ako pridobije cetiri, a oni po cetiri, oooohooho, eto konkurencija Semiru Imamovicu...

Halid Tulić — Jordansk Veliki šejtan ’puna mržnje prema šiitima’ , nista novo, ne voli ih ni Bus ni Toni Bler.

Ako mene pitas jarane moj, Vehabije su ti poput slepera lubenica koji se krecu u ovom slucaju po Bosni, da Allah da da im nestane benzina
pored velike pijace te kad se podigne cerada mozda cu i ja kupiti nekog, da mi goste sluzi sa cajem u tekiji...

Selam

Raiden
06.03.2007., 12:19
1. Pezo bio žestok, sada je moderni vehabija.
2. -
3. Bio je jako grub, sada se plaho promjenio.
4. Albani je pravi biser.
5. -
6. I dalje poznat po svojoj nelogičnosti i ispadima.
7. Nikad čuo za njega.

forget-me-not
06.03.2007., 12:30
Eh, šesticu ja znam od kad je dijete bio.

Tada mu nije smetalo stalno dolaziti u tekiju.

Jer Care, samo pare....

I njegova ljepša polovina iz Wien-a, hfz Adnan Buzar

Naravno, obojica su se ispalila kad je trebalo braniti Bosnu:E .

Odgovorno tvrdim!!! Kako se to zove? Zna li netko?

Plus toga, mr Adnan, vrlo vrlo bogat, je zet od Abu Nidala.

Odgovorno tvrdim.

Malo izguglati tko je pomenuti i za koga radi:eek: .

http://judicial-inc.biz/abu_nidal.htm

Naravno, vize i podrška iz Beča neće nikad biti problem.

forget-me-not
06.03.2007., 15:04
Barčić je legenda.

Barčić je ranije izjavio da su mu vozilo poklonili prijatelji. Bosanskohercegoački mediji upozorili su ranije da vahabitski lider vozi neregistrirani automobil, no on to opravdava činjenicom da ne priznaje nikakve zemaljske, već samo Božje zakone. Na pitanje novinara tjednika "Slobodna Bosna" odgovorio je tako "Samo Allah zna jesam li registriran".
Barčić je počinio i dodatni prekršaj jer se na području BiH koristio vozačkom dozvolom izdanom u Saudijskoj Arabiji, koja je također istekla, što je policija utvrdila. Samozvanom imamu iz Barčića izdana je potvrda da mu je vozilo oduzeto, a policija sada prikuplja informacije o stvarnome vlasniku.

insaninside
06.03.2007., 22:13
:cool: kolko nisko idemo, može li uopće niže
možda nam se dig'o zanos al standard nam se ne diže
dani ponosa i slave… i minusa na tekućem
mi ne živimo, mi preživljavamo
šta ostavljamo našem budućem naraštaju?
.......

1,2,3,4,...

Ako mene pitas jarane moj, Vehabije su ti poput slepera lubenica koji se krecu u ovom slucaju po Bosni, da Allah da da im nestane benzina
pored velike pijace te kad se podigne cerada mozda cu i ja kupiti nekog, da mi goste sluzi sa cajem u tekiji...

Selam

vidim nešto nabrajaš:D

pa se sjetih ono da si nešto me pitao u vezi edeba, da ko nešto objasnim

dakle-m 'vako

može se reći :

- Ma jedi govna !
i to nije fino:flop: , al može se reči i afirmativno:top:

-Ne jedi govna.ba ! (ovo .ba je nokta-ba :) glavna riječica u BiH)

Al sad ne znam jel to tesawuf, jer sam te manire sursreo na jaliji :D, to ti je ono kad šetaš ulicom pored obale rijeka, uglavnom u čaršiji, ne pika se na selu.

Što se ne pika ?

Pa na selu stekneš te seljačke manire, a ovo u čaršiji, pored vode to su jalijaški maniri.

Maniri ili bonton taj neki, stihovano

" jalija(š)
- kako god je baciš vazda padne jazija" .

sunčana strrana ulice

gledam lijepe djevojčice ....:cool:

ima još al to se zvižduche :rolleyes: što bi reko štula

.

ašik
07.03.2007., 11:37
Barčić je legenda.

Barčić je ranije izjavio da su mu vozilo poklonili prijatelji. Bosanskohercegoački mediji upozorili su ranije da vahabitski lider vozi neregistrirani automobil, no on to opravdava činjenicom da ne priznaje nikakve zemaljske, već samo Božje zakone. Na pitanje novinara tjednika "Slobodna Bosna" odgovorio je tako "Samo Allah zna jesam li registriran".
Barčić je počinio i dodatni prekršaj jer se na području BiH koristio vozačkom dozvolom izdanom u Saudijskoj Arabiji, koja je također istekla, što je policija utvrdila. Samozvanom imamu iz Barčića izdana je potvrda da mu je vozilo oduzeto, a policija sada prikuplja informacije o stvarnome vlasniku.

Mozda je tebi legenda po ovoj izjavi.
Ali kako hajmo reci pripadnici drugih vjera moraju da postuju zakon islamske drzave u kojoj zive tako isti i musliman bez obzira u kojoj drzavi zivi nije da treba nego MORA ,pored serijata koji svakako MORA postuje, da postuje zakon te drzave.Davno sam cuo jedan hadis koji je vezan za ovu temu.Ali da ga nebih pogresno prenio necu ga navoditi dok ga nenadjem i postujem.
Manimo se njega covjek samo trazi da se eksponira medijski.Ovo nevodi nigdje samo ovakve i slicne svadje i prepirke medju muslimanima dovode do razdora i samo zatezu i onako vec prenategnute odnose.
Selam!

Derviš
07.03.2007., 12:51
Ali kako hajmo reci pripadnici drugih vjera moraju da postuju zakon islamske drzave u kojoj zive tako isti i musliman bez obzira u kojoj drzavi zivi nije da treba nego MORA ,pored serijata koji svakako MORA postuje, da postuje zakon te drzave.Davno sam cuo jedan hadis koji je vezan za ovu temu.Ali da ga nebih pogresno prenio necu ga navoditi dok ga nenadjem i postujem.
Manimo se njega covjek samo trazi da se eksponira medijski.Ovo nevodi nigdje samo ovakve i slicne svadje i prepirke medju muslimanima dovode do razdora i samo zatezu i onako vec prenategnute odnose.
Selam!

Alejkum selam.

Nadam se da će se forget me not javiti. Do tada da kažem da je on mislio isto što i ti. Zar ne primjećuješ očitu ironiju u njegovom upisu ili je to sarkazam:misli: Ne idu me baš ti izrazi, al suština je tu pa kako god da je nacrtaš.

kahtani
07.03.2007., 15:08
:cool: kolko nisko idemo, može li uopće niže
možda nam se dig'o zanos al standard nam se ne diže
dani ponosa i slave… i minusa na tekućem
mi ne živimo, mi preživljavamo
šta ostavljamo našem budućem naraštaju?
.......

vidim nešto nabrajaš:D

pa se sjetih ono da si nešto me pitao u vezi edeba, da ko nešto objasnim

dakle-m 'vako

može se reći :

- Ma jedi govna !
i to nije fino:flop: , al može se reči i afirmativno:top:

-Ne jedi govna.ba ! (ovo .ba je nokta-ba :) glavna riječica u BiH)

Al sad ne znam jel to tesawuf, jer sam te manire sursreo na jaliji :D, to ti je ono kad šetaš ulicom pored obale rijeka, uglavnom u čaršiji, ne pika se na selu.

Što se ne pika ?

Pa na selu stekneš te seljačke manire, a ovo u čaršiji, pored vode to su jalijaški maniri.

Maniri ili bonton taj neki, stihovano

" jalija(š)
- kako god je baciš vazda padne jazija" .

sunčana strrana ulice

gledam lijepe djevojčice ....:cool:

ima još al to se zvižduche :rolleyes: što bi reko štula

.

Sto si se uzneMIRio brate

selam od brata....

kahtani
07.03.2007., 17:25
De...Dervise dodaj caj insaninside... a i jedan za njegovog jarana sto mu pise pesme.... hajde budi fin...

forget-me-not
07.03.2007., 20:05
Selam!

Selam Alejkum braćo

Žao mi je što je sve to tako završilo s njim. Samo daj Bože da ostane na ovome.

On hud i nije loš insan, samo se ne snalazi najbolje u politici i javnosti. Obzirom da je još bio i hasta nikako njega nisu trebali ovako eksponirati. On naravno može dati ogroman doprinos, ali on ne može biti ovo što oni hoće da od njega naprave.

Ta grupa ljudi uopće ne shvata kako funkcionira Bosna i Bošnjaci.

Jusuf nije nikad bio dio Sarajeva. I da nije onakav (izgledom i nastupom) teško bi se probio, kao što nisu mogli ni Buzar ni Porča.

Novinari su ga jednostavno samljeli.

On hud, ne zna ni izjave dati, šta god kaže oni šegu od toga naprave.

Pa kako će reći ono "Allah zna jesam li registrovan"?. A PRI TOME ZAISTA VOZITI NEREGISTRIRAN AUTO. I to na stranim tablama. To najbolje pokazuje kako je naivan.

Naravno voziti neregistrovan auto i nije neki grijeh, grijeh jeste sigurno, ali nije u redu ni dati nekog u novine radi toga.

Naivan je do bola. Biće tu još problema.

Ovaj me dogadjaj podsjetio me na mog ahbaba. Putovali mi zajedno autom i ulazimo iz Irana u Tursku. Pridje nam carinik i pita imamo li drogu (to je inače put droge). Ja kažem samo kratko ne. Kad ovaj moj ahbab, dobar ali naivan, počne protestirati, iskreno povrijedjen ....vrišti on cariniku Ben hajji, ben hajji .... ben haram jok!!!

Carinik ga zapanjeno pogleda hajji? aaaa abe problem jok i odmah nas pošalje u ambulantu a auto na kanal. Braćo 11 sati pregleda na toj granici. Moj naivni Bošnjo mislio da ako si hadžija da to turcima nešta znači, pa oni imaju bar 10 mil hadžija na tom prelazu godišnje. Tako i Barčić, misli ako je iz Medine da to drotovima nešto znači. Legenda, živi on svoj svijet, pojma on nema ni sa čime. Zato su ga ovi vehbosi i mogli ovako izmanipulirati.

Derviš
07.03.2007., 20:15
Selam Alejkum braćo

Žao mi je što je sve to tako završilo s njim. Samo daj Bože da ostane na ovome.

On hud i nije loš insan, samo se ne snalazi najbolje u politici i javnosti. Obzirom da je još bio i hasta nikako njega nisu trebali ovako eksponirati. On naravno može dati ogroman doprinos, ali on ne može biti ovo što oni hoće da od njega naprave.

Ta grupa ljudi uopće ne shvata kako funkcionira Bosna i Bošnjaci.

Jusuf nije nikad bio dio Sarajeva. I da nije onakav (izgledom i nastupom) teško bi se probio, kao što nisu mogli ni Buzar ni Porča.

Novinari su ga jednostavno samljeli.

On hud, ne zna ni izjave dati, šta god kaže oni šegu od toga naprave.

Pa kako će reći ono "Allah zna jesam li registrovan"?. A PRI TOME ZAISTA VOZITI NEREGISTRIRAN AUTO. I to na stranim tablama. To najbolje pokazuje kako je naivan.

Naravno voziti neregistrovan auto i nije neki grijeh, grijeh jeste sigurno, ali nije u redu ni dati nekog u novine radi toga.

Naivan je do bola. Biće tu još problema.

Ovaj me dogadjaj podsjetio me na mog ahbaba. Putovali mi zajedno autom i ulazimo iz Irana u Tursku. Pridje nam carinik i pita imamo li drogu (to je inače put droge). Ja kažem samo kratko ne. Kad ovaj moj ahbab, dobar ali naivan, počne protestirati, iskreno povrijedjen ....vrišti on cariniku Ben hajji, ben hajji .... ben haram jok!!!

Carinik ga zapanjeno pogleda hajji? aaaa abe problem jok i odmah nas pošalje u ambulantu a auto na kanal. Braćo 11 sati pregleda na toj granici. Moj naivni Bošnjo mislio da ako si hadžija da to turcima nešta znači, pa oni imaju bar 10 mil hadžija na tom prelazu godišnje. Tako i Barčić, misli ako je iz Medine da to drotovima nešto znači. Legenda, živi on svoj svijet, pojma on nema ni sa čime. Zato su ga ovi vehbosi i mogli ovako izmalipulirati.

Selam.

Vrlo lijepo objašnjeno:top:

forget-me-not
07.03.2007., 20:41
Selam!

Još bih samo želio dopuniti, da ne ispadne da izbjegavam odgovor.

Musliman koji živi u sekularnoj državi dužan je poštovati zakone te države i promicati to kao obavezu. Dužan je i biti patriota.

Ukoliko su neki zakoni u suprotnosti sa šerijatom, ili vrijedjaju ličnost i svetinje muslimana, musliman sekularne države neće samo prosto ne poštovati te zakone, nego će učiniti sve da ih (na način kako to propisuje legislativa te države) izmjeni. Ukoliko to ne može, on će pokušati naći odgovor na problem u okviru Islamske zajednice kojoj pripada, a tek na kraju ne poštovati zakon.

Tako su bar mene učili.

forget-me-not
08.03.2007., 00:17
Dragi derviši

ubrzo će Sultan nervoz. Sultan svih dana i prvi dan proljeća.

Tada zemlja iz dubine kaže HU i sve ozeleni.

Sve čini zikir Boga, pa i zemlja.

U proljetnom zelenilu derviši slave Hz Hidra, tajnog savjetnika Musa a.s.

Kud on korakne sve ozeleni. Može bahnuti na vrata kao prosjak i blago onom tko mu udijeli sedake, a teško onome tko ga otjera.

U kršćanskoj tradiciji to je sv Juraj.

Dobri Bošnjani su, odani Bogumilskoj tradiciji, često miksali sva ova narodna slavlja.

Hz Hidra su nazivali Hrzul i vjerovali da dolazi u snove kao evlija u zelenom ogrtaču i sa zelenom čalmom.

Raiden
08.03.2007., 00:37
Hvala Allahu na Hidru.

forget-me-not
08.03.2007., 00:43
Hvala Allahu na Hidru.

Naravno.

Al i Hrzul te je doveo do džamije.

Sultan Selim te samo natjerao da skineš cipele prije nego udješ.

ašik
08.03.2007., 07:14
Još bih samo želio dopuniti, da ne ispadne da izbjegavam odgovor.

Musliman koji živi u sekularnoj državi dužan je poštovati zakone te države i promicati to kao obavezu. Dužan je i biti patriota.

Ukoliko su neki zakoni u suprotnosti sa šerijatom, ili vrijedjaju ličnost i svetinje muslimana, musliman sekularne države neće samo prosto ne poštovati te zakone, nego će učiniti sve da ih (na način kako to propisuje legislativa te države) izmjeni. Ukoliko to ne može, on će pokušati naći odgovor na problem u okviru Islamske zajednice kojoj pripada, a tek na kraju ne poštovati zakon.

Tako su bar mene učili.

Bas tako! :top:

kahtani
08.03.2007., 09:57
Selam svima i sretno

Maitreya
08.03.2007., 19:25
Tvoje ideje, dobro si rekao.

Savjet. Il se spremi sunetit ili odmah odustani od svega. Treće opcije nema. Ne postoji. Jer i ona na isti, ako ne i jači, način živi za svog Boga i ne želi Njega izdati. Ne znam ti koliko da si joj drag i lijep i zgodan i duhovit i dražesan i riječit...Samo, budi muško i budi karakter te nemoj čestitu djevojku zavoditi znajući da je ishod vaše veze čisti neuspjeh. Osim ako...

Krivo mi je , priznajem no sto je tu je i svatko na svoju stranu.
Necu se zaliti jer mi to ne prilici.

insaninside
08.03.2007., 21:36
Sto si se uzneMIRio brate

selam od brata....

We selam & sretan ti 8. mart :cerek::kiss:

Derviš
08.03.2007., 21:38
Krivo mi je , priznajem no sto je tu je i svatko na svoju stranu.
Necu se zaliti jer mi to ne prilici.

Pohvalno. Pokazao si uljudnost i karakter.

Da ti Dervo nešto ispriča.

U doba Musa a.s. kada je faraon tražio da njegovi mađioničari stanu naspram Musaovog štapa, i sad se oni svi okupili i Musa je došao i ...mađioničari kažu Musau- Baci ti prvi.

Time su pokazali uljudnost. Na osnov te uljudnosti Allah ih je počastio da su primili Islam i oprostio im.

Sad, nebitno što ti smatraš da Islam nije onaj pravi put i tako to, svejedno, ovo je univerzalna pouka. :top:

Derviš
08.03.2007., 21:40
We selam & sretan ti 8. mart :cerek::kiss:

Selam Insane...

Brat Kahtani se oprostio od foruma. Poselamio je sve i rekao je da mu je bilo jako lijepo družiti se sa nama.

insaninside
09.03.2007., 00:05
Selam Insane...

Brat Kahtani se oprostio od foruma. Poselamio je sve i rekao je da mu je bilo jako lijepo družiti se sa nama.

za selam We selam :)

a za ostalo :confused:, šta da kažem basum il' dostum sagosum!
u kontekstu forum realytija.

nekako si mi to dramtično saopštio ?:cool:

.

Derviš
09.03.2007., 00:29
za selam We selam :)

a za ostalo :confused:, šta da kažem basum il' dostum sagosum!
u kontekstu forum realytija.

nekako si mi to dramtično saopštio ?:cool:

.

Pogodilo me. Pogodi me svaki odlazak, razveseli me svaki dolazak.:kiss:

Takav sam, šta mogu. Osjetljiv. Senzibilan.

insaninside
09.03.2007., 00:55
Pogodilo me. Pogodi me svaki odlazak, razveseli me svaki dolazak.:kiss:

Takav sam, šta mogu. Osjetljiv. Senzibilan.

hajd da te razgovorim :) ,

gledo Ibrahim tako zvijezde mjesec i sunce , pa se nasikirao, kad bi ono zađi :)

i onda se sjeti i osjeti

sjećati se

odnosno (sa)znati i ne zaboravljati

pa je onda,

nije se više sekirao ni u vatri kad je bio

Ilalači ilalači :kiss: ;)

što je dobra pred nama je

i naravno

Treba biti fin .

:top:

.

Derviš
09.03.2007., 01:03
hajd da te razgovorim :) ,

gledo Ibrahim tako zvijezde mjesec i sunce , pa se nasikirao, kad bi ono zađi :)

i onda se sjeti i osjeti

sjećati se

odnosno (sa)znati i ne zaboravljati

pa je onda,

nije se više sekirao ni u vatri kad je bio

Ilalači ilalači :kiss: ;)

što je dobra pred nama je

i naravno

Treba biti fin .

.

:top: Ej vala. Ova ti je prava.:top:

Još dvije vake i moš u derviše. Ovo ti je da se ne pohasiš,:p

Selam brate.:kiss:

Raiden
09.03.2007., 12:05
Selam svima i sretno

Pametno.

forget-me-not
09.03.2007., 21:47
Sufijski tarikati (ili derviški redovi) kod nas su prisutni faktički od samog prisustva islama u našim krajevima. U različitim periodima, u različitim društveno-političkim i vjerskim prilikama, različito su i tretirani - od ogromnog uvažavanja i poštivanja, do totalnog ignorisanja. Jedno je, međutim, sigurno: tarikati su, kroz sav taj period, uživali veliki ugled među muslimanima. Predstavljali su oličenje poštenja i čestitosti i bili uzor moralne usavršenosti. U njima su nalazili i pribježište mnogi duhovnosti i božanske Ijubavi željni Ijudi, mnogi tragaoci za dubljim smislovima života i svega postojećeg, mnoge nesrećne duše ali i griješnici koji su se željeli očistiti od ružnih postupaka svojih, koji su se željeli približiti Bogu i od Njega zatražiti oprost za grijehe svoje i grijehe ostalih Ijudi... Tarikati su im vraćali izgubljenu nadu, u njihova srca ulijevali sigurnost i usađivali ljubav i milosrđe prema svim Božijim stvorenjima.

Pripadnici nekog od tarikata bili su i mnogi velikani pisane riječi, mnogi pjesnici i kaligrafi. Žar svoje ljubavi prema Bogu, žar svoga aška, pretakali su u riječ. Iza njih su ostajala monumentalna djela islamske kaligrafije, stotine primjeraka Kur’ana ispisane vještom derviškom rukom, mnoga vrsna djela iz područja šerijatskog prava, akaida, tefsira, hadisa... Nije mali broj ni onih koji su od silne svoje ljubavi satkali pjesmu i prostirali je na okolinu. Eho mnogih tih pjesama dopire i do nas.

Medutim, val opće materijalizacije, potisnuo je tarikat u stranu i izbacio ga iz kolotečine života. Još od početka ovoga stoljeća na njega počinje padati prašina zaborava. Vremenom ga je skoro potpuno prekrila. Islamska zajednica ga je, 1952. godine, ekskomunicirala, proglasivši ga preživjelim i nepotrebnim. Ljudi su, u općoj trci za što većim materijalnim dobrima, zaboravljali i Boga i svoju dušu. Ispunjavalo se Kur'ansko upozorenje: “I nemojte biti kao oni koji su zaboravili Allaha, pa je On učinio da zaborave i sami sebe!?” Tarikat se, prepušten sam sebi, nebrizi i nehaju, sve više topio. Članstvo se smanjivalo, a šejhovi izumirali. Srećom,tarikata nije nestalo.

forget-me-not
09.03.2007., 21:58
Kod nas se, osobito posljednjih godina, mnogo piše o tesawwufu i tesawwufskoj misli u islamu. No, tesawwufska misao je, na neki način, usko vezana za tarikat. Upravo je tarikat taj koji je baštini u sebi, koji je njeguje i razvija i koji se, na kraju, bitno karakterizira njome. Ne možemo se požaliti da se i o tarikatima nije pisalo. Međutim, ta pisanja su se, uglavnom, svodila na nastanak, razvoj i rasprostranjenost pojedinih sufijskih redova i vrlo malo su se bavila njihovom praktičnom stranom, praktičnim ustrojstvom tih redova. Odluka Vrhovnog starješinstva da se tarikati ponovo vrate u okrilje Islamske zajednice dobar je povod da se nešto više kaže o tome. Tarikati su naša stvarnost, ali, na žalost, i naša nepoznanica. Veliki broj naših muslimana skoro ništa ne zna o njima, naročito u krajevima u kojima ta tradicija nije nikako ni postojala. Hoćete li nam reći kako izgleda hijerarhija jednog tarikata? Počnimo od šejha koji se nalazi na njegovom čelu - kako on postaje šejh i u čemu se sastoji njegova funkcija?

Da, na čelu svakog tarikata se nalazi šejh. Promovisanjem u tu funkciju, on postaje el-me'mur bil-iršad (onaj čija je dužnost upućivati, op. autora) i to nakon što dobije dopuštenje da to čini, što zavisi od uviđajnosti onog koji to dopuštenje daje, tj. kada procijeni da on posjeduje intelektualne, moralne i duhovne kvalitete za to. To su dosta komplicirane stvari, jer onaj koji daje dopuštenje mora ispitati i shvaćanje onog kome daje, odnosno dubinu njegova poimanja i stepen duhovnog uzdignuća.
O tome postoji i određena literatura, sufijska literatura, koja uči da postoji sedam tzv. tawrowa (stupnjeva) kroz koje mora proći svaki šejh, ali se u nekom od tih tawrowa mora nalaziti i svaki pripadnik tarikata.
Prvi tawr se karakterizira time što je njegov objekat la ilahe ill Allah. To podrazumijeva da se onaj ko se nalazi u njemu mora paziti da ne iziđe iz njegova okvira, tj. da mora znati da je sve, baš sve, podredeno Bogu i da tu nema izuzetka. Drugo, što je takoder vrlo važno, je to da čovjek u ovom stupnju, na ovom nivou spoznaje, u svemu može, i mora, vidjeti nekakav znak (ajet) koji ga upućuje na Boga. Može to biti drvo, kamen ili bilo što drugo. Sve to, na svoj način, upućuje na Jednog Boga, Allaha...
Eto, to je uglavnom područje koje obuhvaća prvi tawr.
Objekat drugog tawra je - Allah. Područje ovog stupnja je, dakle, uže od onog prvog. Kod trećeg je ono još uže - samo hu.

Kakva je razlika između, recimo, stupnja Allah i stupnja hu?

Razlika je u spoznaji Boga, isključivo u spoznaji. Tako će, npr. čovjek dok je u prvom stupnju, spoznati da je cjelokupna egzistencija bitno vezana za Boga, da iza svega postojećeg, u stvari, stoji Bog, Allah. Kada se to spozna, onda se sva pažnja usmjerava prema Allahu. Tako se objekat spoznavanja sužava a sama spoznaja se uzdiže na viši nivo. I tako redom...

Da li svaki pripadnik tarikata, odnosno bilo koji drugi vjernik, može sam znati u kojem se od tih sedam stupnjeva nalazi ili o tome prosuđuje samo šejh? Zatim, postoje li nekakva obilježja, znaci ili pojave, koje su karakteristične za svaki od ovih stupnjeva?

Svaki pripadnik tarikata može s velikom vjerojatnoćom pretpostaviti u kojem se stupnju nalazi. To je opet u zavisnosti od dubine njihove spoznaje. Postoje i odredena obilježja, čak i fizički znaci. Vide se, recimo, pojedine boje, čuju specifični zvuci... Prvi stupanj se, npr. karakterizira mnoštvom išareta (aluzija), a već smo rekli da sve može biti išaret.
No, nastavimo sa nabrajanjem tawrowa. Stigli smo do trećeg tawra, hu. Objekat spoznaje je, kako vidiš, tu još uži, još svedeniji. La ilahe ill Allah je golemo, dosta široko i prostrano, pa čak i ime Allah, iako je ono jedno od Njegovih vlastitih imena. Hu je; uže, mnogo uže, a u jezičkom smislu je to zamjenica i znači ON, dakle zamjenjuje ime. On. Ko? Allah...
Poslije ovog nivoa spoznaje, čovjek se uzdiže u četvrti stupanj. To je hakk, istina. Znači, put kojim idemo je hakk. Istinit je i pravi. Povodimo se za Hakkom i utapimo u Njega, u Allaha. Znači, istina je ono do čega smo došli. Ovdje se ne radi o tome da čovjek postaje identičan s Bogom, već da biva aktivno uključen u određene procese koje je Bog uspostavio...
Eto, to bi bila četiri tzv. početna stupnja, odnosno niži stupnjevi spoznaje. Potom slijede tri viša, stupnja. To su: hajj, kajjum i kahhar. Sa ova prva dva stupnja, odnosno petim i šestim, završava se napredovanje u spoznaji kod pripadnika tarikata. S tim on postaje zreo za šejha.

forget-me-not
09.03.2007., 22:09
Medutim, ko može znati, odnosno kako se može ustanoviti da je pripadnik tarikata prošao kroz sve ove faze, da je njegova spoznaja dostigla nivo koji mu omogućuje da se uvede u društvo šejhova?

To može samo šejh njegova tarikata. On ga je nadzirao i pratio njegov duhovni razvoj, njegovo duhovno uzdizanje. U isto vrijeme duhovna bliskost izmedu njih dvojice biva sve izraženija, i oni to osjećaju. Završni stupanj duhovne spoznaje šejh ustanovljuje iz samih razgovora koje vodi s pripadnikom tarikata, ali i iz njegova ponašanja, odnosa prema svemu postojećem itd. Šejh tako uvida da takav postaje el-me'mur bil-iršad, da mu se stavlja u dužnost iršad, upućivanje. I on preuzima dužnost, osamostaljuje se.
Napomenuo bih da se ovaj posljednji stupanj - kahhar, odnosi na Muhammeda, a.s., Naime, riječ je o uspostavljanju duhovne veze s njim, o srčanoj bliskosti s njim, o bliskosti misli i osjećanja. To je tô nasljeđivanje Poslanika, premda Poslanik kao takav nema i ne može imati pravog nasljednika s obzirom na to da je on nebijj, poslanik, i da poslije njega više neće biti nikoga njegova ranga. Na neki način ga zamjenjuju, odnosno nasljeđuju, samo istaknuti učenjaci njegova ummeta čiji su otkucaji srcâ slični njegovim, i čija su shvatanja bliska njegovim... I sve dok učenjak ne bude u duhovnoj vezi s Alejhisselamom, nije njegov istinski nasljednik.

Ali, na koji način se uspostavlja ta duhovna veza s Poslanikom?

Uspostavlja se preko onih stupnjeva (tawrowa) koje smo nabrojali. Uzdizanjem na posljednji, sedmi tawr duhovne spoznaje, dolazi do uspostavljanja duhovne veze s Poslanikom, a. s.

Dok smo još kod ovih tawrowa, zanimalo bi nas da li je za svaki tawr predviđen i tačno odredeni način zikra, koji se razlikuje od jednog tawra do drugog?

Svaki tawr, kao što smo već rekli, ima odredene pojave, odnosno manifestacije, koje su mu svojstvene. No, za svaki tawr postoji i određeni zikr. U stvari, na ovaj početni stadij zikra iz prvog tawra, tawra La ilahe ill Allah, samo se dodaju nove kvalitete, dodatni zikrovi. Tako, kako raste i razvija se sama spoznaja, raste i povećava se i zikr, paralelno.

Je li to specifikum samo jednog tarikata ili je kod svih isti slučaj?

To je tako kod svih tarikata. U tom pogledu, kao i u pogledu onih sedam tawrowa, svi tarikati su jednaki. Oni se međusobno razlikuju samo zbog toga što se razlikuju i ljudi koji ih vode, već prema njihovu shvaćanju. Tako su neki tarikati vrlo strogi, dok su drugi prilično liberalni, što zavisi od šejha koji ih je osnovao.

Dakle, kada pripadnik tarikata dostigne onaj nivo duhovne spoz¬naje koji ga čini zrelim i sposobnim da preuzme ulogu šejha i kada to sam njegov šejh ustanovi, dobija pismenu potvrdu, idžazu, da je postao šejh. Kao takav, može samostalno da vodi tarikat. Međutim, u slučaju njegova odsustva, ko može da ga zamjenjuje i kakve su njegove kompetencije?

Kada je šejh odsutan, on nekog iz tarikata ovlašćuje da vrši njegovu dužnost. Takva osoba se zove wekil (opunomoćenik) i hijerarhijski se nalazi na drugom mjestu, odmah poslije šejha.
Na trećem, posljednjem mjestu, nalazi se rehber. To je riječ perzijskog porjekla i označava osobu koja se nalazi kod šejha, prima i najavljuje posjete, ugošćava posjetioce i slično. Ostali pripadnici tarikata se zovu muridi, koji se biraju iz redova simpatizera (muhibba). Za wekila se određuje izrasliji čovjek i on ima sve kompetencije koje ima i šejh, s tom razlikom što on, kao wekil, ne može u tarikat primati nove članove. Za to je ovlašćen samo šejh.
Kod nas, u Bosni i Hercegovini, trenutno imaju četiri šejha. To su: Beha ef. u Živčićima, šejh Fočak u Sarajevu, hadži Omer u Visokom i moja malenkost u Sarajevu. Njih trojica pripadaju nakšibendijskom tarikatu a ja kaderijskom, koji je i najstariji. To su, dakle, šejhovi koji imaju svoje tekije a u Visokom ima i šejh Sulhi ef., koji ima zvanje šejha, ima idžazu, ali nema svoje tekije. On je imao funkciju predsjednika Nakšibendijske komisije.
U Bosni i Hercegovini ima ukupno sedam tekija a osma je u opravci. To su tekije u Foči, Sarajevu, Travniku, Visokom, Mostaru, Živčićima i na Oglavku. Funkciju tekije vrši i Kaimino turbe u Zvorniku. Postoji tekija i u Diviču, za koju kažu da je od starina, no ona još nije aktivna. Čuo sam da je popravljena, medJutim, još nema wekila za nju, nemamo pogodnu osobu. Radimo na tome da uskoro i nju aktiviramo.

Znate li, možda, koliki je ukupan broj pripadnika tarikata?

Meni lično to nije poznato, ali je moguće da to zna neki od trojice drugih šejhova. Ja sam, npr., šejhluk primio 9. avgusta, 1965. god., u Istanbulu, od šejha Muhjiddina, i do sada sam u tarikat uveo samo devet derviša. Svi su oni, prije stupanja u tarikat, imali određene doživljaje, tzv. džezbe, privlačnosti koje su ih vukle ovamo, a koje mogu biti otvorene i zatvorene. Otvorene džezbe su vidljive i manifestacione i njih primjećuju i drugi ljudi, dok su one zatvorene nevidljive i poznate su samo onome ko ih doživljava...

Hoćete li nam reći kakav je način primanja u tarikat? Postoje li tu određeni kriteriji?

To se razlikuje od tarikata do tarikata. U obzir se uzimaju doživljaji...

Ako bih ja, npr., htio pristupiti Vašem tarikatu, šta biste Vi učinili?

Dao bih ti nešto da učiš. Poslije izvjesnog vremena, zavisno od toga kakva si osoba, u tebi bi se pojavio jedan poseban hâl, jedno specifično duhovno stanje o kojem bi ti meni ispričao. Na osnovu toga ja bih donio odluku, već prema tome u kakvu bih te stanju vidio. Zatim, vrlo su važni i snovi, naravno oni istiniti. I oni igraju veliku ulogu...
Kriteriji za primanje u tarikat su vrlo strogi i to je svojstveno svim tarikatima. Stoga su svi tarikati hakk, ispravni. Jedan profesor, npr., za nečiji odgovor da peticu ili šesticu, a za nečiji desetku. U krajnjoj konzekvenci ipak je to njegovo subjektivno viđenje, i tu veliku ulogu igra njegova savjest.
Pravilo je da se ne smije krivo postupiti. U tarikat se ne smije primiti niko za nečiji hatar, nekome za ljubav. Stoga onaj koji uvodi u tarikat, šejh, mora ispunjavati tri uvjeta: muhakkak, muselsel i musedždžel. Muhakkak znači da je uistinu prošao kroz one faze koje smo objasnili (tawrowe) i da je poslije njih postao šejh. Muselsel znači da se veže za nekog drugog šejha, tj. za onog koji mu je izdao idžazu (dopuštenje za samostalan rad u ulozi šejha) i da se zna ko je on. Musedždžel znači da je to negdje zabilježeno i da se idžaza ima napismeno. Ispunjavanje tih uvjeta se traži zato da bi samo pouzdan i provjeren čovjek mogao biti šejh, da bi se zatvorila vrata lažima i prevarama...

Da bi neko postao šejh, sigurno mora zadovoljavati određene kriterije. Koji su ti kriteriji?

A koje kriterije mora zadovoljavati učitelj da bi bio učitelj?! Pored moralnih, intelektualnih i duhovnih kvaliteta i pored obaveznog puta i tretmana koji mora preći, a o kojem smo ranije govorili, šejh mora posjedovati i široko vjersko obrazovanje. Mora dobro poznavati Kur'an, hadis, fikh, akaid i sufijsku misao. Na koju će sufijsku literaturu staviti akcenat zavisi od šejha kao osobe. Ja, npr., najčešće iščitavam Ibn Arebijeva djela i to posljednjih godina. Ranije sam, uglavnom, čitao nešto drugo, Ibn Arebija nisam dovoljno razumijevao...

forget-me-not
09.03.2007., 22:13
Mogu li tarikatu pristupiti i žene ili je ta mogućnost ostavljena samo muškarcima?

Nije mi poznato da su se kod nas u nekom tarikatu nalazile i žene premda tu ne postoji nikakva zabrana. Žena, međutim, ne može biti šejh, iz prostog razloga što ona ne može biti imam; ne može, dakle, voditi zikr. Neki naši prvaci, ipak, smatraju da je ženin najbolji tarikat - hizmet, poslušnost svom mužu...

Kakvo je trenutno stanje u našim tarikatima? Postoje li tu neke oscilacije, određena pomjeranja?...

Sve do dolaska Austro-Ugarske stanje u našim tarikatima je bilo zadovoljavajuće. Od toga pa sve do danas ono se konstantno pogoršava. Glavni razlog što je to tako je džehalet, neznanje u koje je bila zapala naša zvanična ulema. Oni su nas okvalificirali kao nešto što je preživjelo i što je nepotrebno. Bila je to fatalna greška. Tarikati su bili prepušteni sami sebi i Zajednica o njima nije vodila nikakva računa. Tako su tekije počele ubrzano propadati a dobar broj ih je i zatvoren. Nedostajala su elementarna sredstva za njihovo održavanje. Svijet je sve više zaboravljao da tarikati uopće i postoje. Čak se ni u medresama ništa nije predavalo o tome. Jesi li ti, npr., o tome išta učio u Medresi? A da su tarikati mogli raditi u normalnim uslovima, sigurno je da bi oni vršili stanovit uticaj na ljude i stanje u njima bi bilo znatno bolje. A vidiš, Zajednica je, 1952. god., zvaničnim dekretom stavila tekije van okvira Islamske zajednice! Tekije su tad pozatvarane, pozaključavane. One koje su bile van Sarajeva pretvorene su u mesdžide. Tako je to bilo 20-ak godina, sve do izbora za reisa hadži Naima ef. On i dr. Čemerlić su lično došli kod mene i zamolili me da podnesem pismenu molbu za ponovno otvaranje tekija i za njihovo vraćanje u okrilje Islamske zajednice. Učinili su to nakon njihova putovanja po Kosovu, kada su vidjeli da su tamošnje tekije otvorene...
U Starješinstvu je tada bio dr. Smajlović i mi smo uveli koordinaciju, jer se vidjelo da su tarikati još živi. Bilo je potrebno uskladiti njihov rad sa radom Starješinstva. Oformili smo svoj centar i ja sam bio njegov koordinator. Na taj način mi smo ponovno oživjeli, nečujno i bez ikakve pompe. Ovogodišnje zvanično vraćanje tekija u okrilje Zajednice nas, stoga, nije nimalo iznenadilo, iako nas je mnogo obradovalo. To je, medutim, ponajviše zasluga Jakuba ef. Selimovskog.

Šta vama, u stvari, znači ovo ponovno uključivanje u Islamsku zajednicu?

Znači slobodu i nesputanost u vršenju naših aktivnosti. Zatim, to znači priznavanje našega mjesta i uloge u ukupnom radu Islamske zajednice, te naše aktivno uključivanje u njene programe. Mi od Zajednice očekujemo konkretne zadatke. Ona, eto, ima predavače, ima vaize, muallime i intelektualce različitih profila, ali joj je jedno vrlo važno područje ostalo nepokriveno. To je područje zikra i iršada (upućivanje od slučaja do slučaja, od osobe do osobe), upravo ono što čini suštinu našega rada. Neka nas Zajednica zaduži za to, kao sastavni dio svojih vjerskih aktivnosti, tako će pomoći i nama i sebi, još više se obogatiti i dati nove sadržaje svo¬me ukupnom radu...
Mi bismo, kao tarikat, zadržali svoj Centar, jer bismo se tu mogli sastajati i razmjenjivati misli. A Starješinstvo neka prouči sve mogućnosti kako da nas na najbolji način uključi u svoj rad...

Objavljeno u časopisu za islamske znanosti i praksu “ISLAMSKA MISAO” godina XI, broj 129, Muharrem-Safer 1410. / Septembar, 1989.

Raiden
09.03.2007., 23:17
Doćepo se šifa'e. :D

Derviš
09.03.2007., 23:24
Doćepo se šifa'e. :D

forget-me-not
10.03.2007., 17:10
Selam alejkum ihvani

Bas me zanima hoce li nas Juka proci kao sestra Sara.

forget-me-not
10.03.2007., 19:02
:ceka:

Raiden
10.03.2007., 19:03
Selam alejkum ihvani

Bas me zanima hoce li nas Juka proci kao sestra Sara.

Juka?

Derviš
10.03.2007., 21:15
:ceka:

Evo, evo stiže čajhttp://www.maa.org/england/Hotels_Food_and_Drink/images/image087.jpg
:D

forget-me-not
10.03.2007., 21:18
Juka?

Ma NAŠ juka.

Raiden
10.03.2007., 23:06
Vama se ne ide u Sarajevo? Ja još koji dan inšaAllah da malo dišem u jedinoj metropoli na Zapadu.

Derviš
11.03.2007., 22:02
Sad cu vam ja ispricat jednu pricu od koje sam se sav najezio, vi mi mozda necete vjerovat al eto.

Ovako, necu vam govorit detalje kako sam saznao za tu pricu al evo. Pricu prica djevojka koja je to dozivila, srpkinja... Naime, cetvero pijanih se vozilo negdje u istocnoj Bosni, medju njima i ta djevojka. I, kako ona kaze, kad su bili blizu Potocara ti momci su se htjeli popisat na mezarje sehida, i kroz smijeh i zajebanciju omalovazavali muslimanske zrtve. Ta djevojka, kako kaze, nije htjela uradit to sto su oni planirali... I tako voze se oni prema tom mjestu kad ispred njih se odjednom pojavi jahac na bijelom konju sav u bijelom. Glava mu se nije vidjela.... oni da izbjegnu tog jahaca skrenu i zapucaju u nekakav zid. Troje od njih je bilo mrtvo ma mjestu a ta djevojka je izgleda postedjena da bi mogla ispricat sta im se dogodilo. Djevojka je i dan danas sva u soku od tog dogadjaja...

E sad ja neznam dali je ovo istina...

Preneseno sa, zamislite, politike.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=203166

A ovome tamo nije mjesto, mada , što je još čudnije, nje bilo nikakvih komentara, barem ne onih na koje smo navikli.

Uglavnom priča je:top:

Šta mislite ko je princ?

musa
11.03.2007., 22:56
Selam.

zna li neko od vas gdje se moze nabaviti knjiga "Psihologija sufizma" od neke Lin ... a na nas prevel neka Amra Delic, prevedeno sa engleskog?

Derviš
11.03.2007., 23:06
Selam.

zna li neko od vas gdje se moze nabaviti knjiga "Psihologija sufizma" od neke Lin ... a na nas prevel neka Amra Delic, prevedeno sa engleskog?

Alejkum selam.

http://www.healthbosnia.com/knjige/sufizampsiho/predgovor.htm

Nije nešto al toliko od mene.

forget-me-not
12.03.2007., 23:45
Bože,

oprosti mi

Što sam tek došao

Tamo odakle sam

Pun nade i pošao

Selamim te dobri Dervišu

I zavidim ti....

Neka te Allah nagradi

U tvojoj duši zaista gori vatra

Glas naja je vatra, to vjetar nije

Te vatre ko nema, neka ga nije.

ašik
13.03.2007., 08:34
Preneseno sa, zamislite, politike.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=203166

A ovome tamo nije mjesto, mada , što je još čudnije, nje bilo nikakvih komentara, barem ne onih na koje smo navikli.

Uglavnom priča je:top:

Šta mislite ko je princ?

Selam!!!!
Nebih da pretjerujem ali ima jedna hikaja koja glasi:
Neki trgovac krenuo na put, sam bez pratnje i karavane. I u putu sretne ga razbojnik i od njega trazi i imetak i zivot. Jadnik sav prestravljen zatrazi izun od razbojnika da klanja dva rekata i da se tako sa abdestom moze dusu pustiti. Razbojnik naravno kiburli pusti ga da ibadeti. Ovaj ti umjesto dva klanja cetiri rekata i ucini dovu Milostivom da ga zastiti od dzahila. Posto zavrsi dovu pred njima se ukaza konjanik i onoga razbojnika ubije. Posto dzahila od zivota rastavi konjanik se obrati trgovcu. Ja sa Dzebrail i licno sam od Allaha dz.s. izun trazio da ovoga razbojnika ubijem i tebe zastitim.
Pa eto brate ko je moj kandidat!!!:cerek: ;)

Derviš
13.03.2007., 08:56
Bože,

oprosti mi

Što sam tek došao

Tamo odakle sam

Pun nade i pošao

Selamim te dobri Dervišu

I zavidim ti....

Neka te Allah nagradi

U tvojoj duši zaista gori vatra

Glas naja je vatra, to vjetar nije

Te vatre ko nema, neka ga nije.

Alejkum selam.

Allah vidi tvoju želju,

a tvoja želja nije ništa,

do Njegova najava,

ostvarenja iste.:grli:

Derviš
13.03.2007., 09:01
Selam!!!!
Nebih da pretjerujem ali ima jedna hikaja koja glasi:
Neki trgovac krenuo na put, sam bez pratnje i karavane. I u putu sretne ga razbojnik i od njega trazi i imetak i zivot. Jadnik sav prestravljen zatrazi izun od razbojnika da klanja dva rekata i da se tako sa abdestom moze dusu pustiti. Razbojnik naravno kiburli pusti ga da ibadeti. Ovaj ti umjesto dva klanja cetiri rekata i ucini dovu Milostivom da ga zastiti od dzahila. Posto zavrsi dovu pred njima se ukaza konjanik i onoga razbojnika ubije. Posto dzahila od zivota rastavi konjanik se obrati trgovcu. Ja sa Dzebrail i licno sam od Allaha dz.s. izun trazio da ovoga razbojnika ubijem i tebe zastitim.
Pa eto brate ko je moj kandidat!!!:cerek: ;)

Ovim bih zatvorio glasačke kutije. Izbori završeni.:D
A opet, možda:misli: ma i nije bitno. Ionako dolazi iz tewhida.:kiss:

edenskivrtovi
13.03.2007., 11:59
U lice ljubavi gledaj zelis li covjek biti, sa onim hladnog srca ne sjedi, dahom ce te zalediti.
Lice ljubavi trazi, a ono nije u ljepoti lika s kim istim putem krocis s nijm bol ces podijeliti.

ašik
14.03.2007., 07:12
U lice ljubavi gledaj zelis li covjek biti, sa onim hladnog srca ne sjedi, dahom ce te zalediti.
Lice ljubavi trazi, a ono nije u ljepoti lika s kim istim putem krocis s nijm bol ces podijeliti.

Brate DERVISU sta velis na ovo?????
Umije nema sta i bas mi je ovo nesto leglo.
edenskivrtovi odakle ti ovo???

ašik
14.03.2007., 07:19
Citajuci ove stihove sto je postovao edenskivrtovi sjetih se jedne predaje sto je sejh ispricao u tekiji.
Prenosi se da je Hazreti Fatima rekla:

DA SAM KADAR, SUZOM OKA SVOG POGASILA BIH SVE DZEHENEMSKE VATRE.
I DA SAM KADAR, ZAROM ( ASKOM ) SRCA SVOGA POPALILA BIH SVE DZENETSKE LJEPOTE. PA DA SE NEROBUJE ZBOG DZEHENEMSKIH STRAHOTA I DZENETSKIH LJEPOTA.

I isto tako kao malo pojasnjenje ove predaje moze posluziti Ilhamijin stih:

Dzenet, dzenet neko veli,
Hurije i dvorci bjeli,
Daj to onom ko to zeli,
TEBE TREBAM SAMO TEBE!

Derviš
14.03.2007., 09:34
Citajuci ove stihove sto je postovao edenskivrtovi sjetih se jedne predaje sto je sejh ispricao u tekiji.

I DA SAM KADAR, ZAROM ( ASKOM ) SRCA SVOGA POPALILA BIH SVE DZENETSKE LJEPOTE. PA DA SE NEROBUJE ZBOG DZEHENEMSKIH STRAHOTA I DZENETSKIH LJEPOTA.

I isto tako kao malo pojasnjenje ove predaje moze posluziti Ilhamijin stih:

Dzenet, dzenet neko veli,
Hurije i dvorci bjeli,
Daj to onom ko to zeli,
TEBE TREBAM SAMO TEBE!

Selam.

Nek te Allah nagradi i tebe i Edenske vrtove na tim lijepim riječima. Zabavile nas posrnule duše sa šerijatskim temama pa smo pravo tekiju zapustili. Molim Uzvišenog Allaha da to promijeni i da nas vrati u hal , tekiji mio i drag.

Bosanka
14.03.2007., 09:48

Slično je kazivala i velika Rabija, iz Basre - na početku jedne divne alegorije: ona je šetala sa bakljom u jednoj ruci i kablicom vode u drugoj. I govorila je: "Želim da svojom vodom ugasim sve plamenove Džehennema, a da svojom bakljom spalim sve slasti Dženneta, kako bi ljudi sve radili samo iz čiste ljubavi prema Bogu"

ašik
14.03.2007., 13:15
Slično je kazivala i velika Rabija, iz Basre - na početku jedne divne alegorije: ona je šetala sa bakljom u jednoj ruci i kablicom vode u drugoj. I govorila je: "Želim da svojom vodom ugasim sve plamenove Džehennema, a da svojom bakljom spalim sve slasti Dženneta, kako bi ljudi sve radili samo iz čiste ljubavi prema Bogu"

Za sestru jedna hikaja.

U djelu sejjida Muhammeda Atara spominje se jedna zena sufija pa hikaja o njoj glasi:

Poderao joj se ogrtac te ti ona zamoli svog komsiju ( pozmanika ) da joj u bazaru kupi drugi i da mu nekoliko dinara. Posto je odmakao od nje on se sjeti:"PA NIJE MI REKLA KOJE BOJE", te se vrati da je pita. Kad je opet srete upita je za boju a ona uzme dinare iz njegovih ruku i baci ih u rijeku te rece: "KAKO LI SE SAMO BOJA UMJESALA U OVO".

Nefs nije sala!

Nedavno sam to negdje procitao i zaboravio sam kako se zove da DOBRA zena. Obecavam da cu provjeriti.

Selam!