PDA

View Full Version : Tekija na forumu

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Rufaija
25.02.2009., 07:44
Sto bi to znacilo 'sa svoje dvije ruke'? Nista drugo, do indikaciju da je ova polarizacija imala svoj tocno odredeni cilj: a to je dovesti makrokozam u aktualnost. Kako? Preko Adama,(koji je jedini dualna forma) koji je mikrokozam. Bez polarizacije, bez binalnog koda, nema kreacije. Apsolutno nije dualnost. Sa 'dvije' ruke, Bog se otkriva u Adamu, u covjeku, dane su sve realnosti, jedna bozanska i druga materijalna.

Ono sto ti govoris jest, da dok je covjek na ovom planu egzistencije, potreban mu je intelekt (kao diskurzivno, nasuprot intiuciji), koji ga orijentira i s kojim razlucuje dobro od loseg, dozvoljeno od nedozvoljenog, jednom rijecju u Islamu to je postivanje Sharie....te da onaj tko je na duhovnom putu, postigao, ima odlicna hrvatska rijec za istinski uvid: zor u Jedinstvo Bica i Jednu Realnost, nema pravo reci (naime krsi Shariu) 'za mene sve je Jedno, nema dozvoljenog i nedozvoljenog, nema vise nikakve razlike'....jel tako...

dvije ruke podrazumjevaju dvostranost, a ne jednostranu dvostrukost, što bi bilo kad bi obije ruke bile desne ili lijeve. činjenica je da su ruke i noge, um i razum, inteligencija i svijest, imaginacija i emotivnost, i šta sve ne, u stvari halati kojima nas je Allah dž.š. opskrbio da bi Ga spoznavali na ovom svijetu. a tu spoznaju moraš staviti u vremenski kontekst trajanja tvog života, koji je nama, većinom, nepoznata stvar. čitav život se svodi na fizičko i duhovno metaboliziranje dunjaluka, i iz toga mi moramo izvući konkretnu spoznaju da je Allah dž.š. - Bog, odnosno da potvrdimo ono što smo već rekli. ni razum - sam za sebe, ni emotivnost i imaginacija - sama za sebe, ne bi nas doveli do te spoznaje. mi naša životna iskustva, pojave koje nas se dotiču, spoznajemo razumski, razumjevamo, i osjećamo. evo neka neko kaže, može li se nazvati spoznajom razumjevanje bez osjećanja? itd.

ovo shvatanje dimenzije ruku, i koliko je to važno ne pripisivati Allahu dž.š. bukvalno, je bitno jer je trojstvo u biti teorija o Bogu koji ima dvije ruke, jedna je Sveti duh, druga je Sin, i Bog preko te dvije ruke djeluje na ovom svijetu. Allah dž.š. ima sveukupnu moć - Kudret, i ne djeluje preko posrednika, tako kad čitamo "ruka" trebamo to shvatati "kudret".

abdul-muhyi
25.02.2009., 09:48
Evo pokušavam da shvatim ovaj tvoj komentar...al ne ide.:confused:
Zašto je tebi bitno dal se ja bavim sobom?
Ili ovo kažeš...tek tako...da me malo unerediš?

Zasto je tebi bitno kakav je ciji sejh?
Ili si se vec uneredio?
Zapravo zaboravi ne naprezi mozak...

dzuvejni
25.02.2009., 10:35
Brate, men'se čini da si ti hodža! :D Griješim li? Ako griješim, kaži, pa da ti se izvinem!

Ne zanosi se, bilo je i boljih od tebe, pa su propali.

Dal' si derviš il' nisi, ja ne znam...ako nisi, a volio bi da jesi, nemoj vikat da nisi...
A mene neš' vala slijedit, ja ni sa sobom ne mogu izaći na kraj, još da tebe teglim i da mi se oko vrata vješaš na sudnjem danu....Imaš svoju pamet, a i u kiraetu si dobar, šta hoćeš još? Ne traži od Šejha da misli za tebe, niti ga kopiraj, samo mu se dobro primakni, ne bil' se i na tebe koja zraka sa njegovog srčanog ogledala odbila...

eto vidis, vec si prigrlio ulogu sejha, a nisi ni svjestan toga....zato za pojedince nije dobro cak ni da glume sejhove.

forget-me-not
25.02.2009., 17:19
Zasto je tebi bitno kakav je ciji sejh?
Ili si se vec uneredio?
Zapravo zaboravi ne naprezi mozak...
Glupo pitanje. Pa Šejh je varisi Pejgamber. Valjda toliko znaš. Meni je bitno lažno inauguriranje, ne Šejh kao osoba. Sam si prošao cirkus (a o tome si pisao ti, a ne ja!) odricanja od Šejha, što je po tarikatskom usulu van pameti (u prevodu prisegnuo si kumiru, čak ga zovete, i ti i novi ti šejh, anamo on). Pa što onda na osobnom primjeru nešto ne naučiš?

forget-me-not
25.02.2009., 17:25
eto vidis, vec si prigrlio ulogu sejha, a nisi ni svjestan toga....zato za pojedince nije dobro cak ni da glume sejhove.

Ma nije hodža, daleko sam ti ja od toga... Nisi ti mene čitao...da jesi, znao bi da ja težim biti makar "pola" derviša.

Nej se, onaj tvoj komentar na koji sam ti replicirao (o snovima) je bio sasvim ok, samo rekoh da ti prigovorim za ono hvalisanje, da se ne daj Bože ne urekne...pa da te kakva odradi.
I nije brate (to što si čist) zbog tvoje dobrote, već ti se Allah smilovao pa te sačuvao.

forget-me-not
25.02.2009., 17:29
Rufaija, kad se kaze 'desna strana mozga', misli se na ono sto ta polovica mozga radi, dakle ne u smislu da je lateralizacija tih hemisfera iskljucivo i potpuno konzistentna s preferencijom L ili D ruke (uostalom danas neurologija kaze da preferencija lijeve odnosno desne ruke, varira individualno, puno vise nego lateralizacija mozga u lijevu i desnu hemisferu)...pa tako govorimo o tome da je L cerebralna hemisfera mozga povezana sa verbalnim, logicnim,matematika, znanost, red i patternsi, apstraktnim, dok je D hemisfera predstavlja ne-verbalno, intuitivno,empaticno, spacijalno, filozofija, religija,fantazija....ili ja grijesim i citava prica oko L/D samo sujevjerje (i to skoro pa da nema kulture, koja L ruku smatra nizom, devil sign...Africka plemena oko rijeke Niger, ne dopustaju zenamada pripremaju hrani lijevom rukom - jer to predstavlja vradzbinu koja bi otrovala hranu...da ne nabrajam dalje, biblija na mislim, I00 mjesta glorificira desnu ruku...etc), gdje se D ruka, kao 'ispravna' namece, iskljucivo cinjenicom da je dominantna u nasoj vrsti, pa se ista ideja, samo preslikala i u vjerske knjige? Znaci, nista od toga, sto stvarno, desna strana mozga je ta koja je intuitivna, empaticna, kreativna, filozofska i religijska? Nego je dakle ta D ruka, zapravo L strana mozga - racionalno?
Cini li vam se ovo tocno?

E sad, tu se vec razilazimo u nasoj potrazi...kako sam i prije rekla, vjerujem u slojevitost knjige, ono na povrsini (koja se sastoji od dogmi, uputa za onog tko nema mogucnosti ici dalje) i ono ispod toga, pa da sumiram neke spoznaje Sachio Murate iz knjige "The Tao of Islam"(vecinom je to ucenje Ibn Arabija).
Naime, kad govorimo o L i D ruci, govorimo o horizontalnom odnosu Apsolutnog i Fenomenalnog (o vertikalnom odnosu, bilo je prije rijeci, kroz tok od Apsolutnog preko Imaginarnog do Materijalnog): naime Bog je stvorio Adama 'sa svoje dvije ruke' (38:75 /Bog se obraca Iblisu/ 'Zasto se nisi poklonio pred njim, kojeg sam Ja stvorio sa svoje dvije ruke?'). Samo na jos jednom mjestu u Kuranu se 'ruke' spominju kao plural - 5:64 'Njegove ruke su ispruzene prema vani, On se siri kako je Njegova volja' (sve ostale spominju desnu ruku ili lijevu).

Sto bi to znacilo 'sa svoje dvije ruke'? Nista drugo, do indikaciju da je ova polarizacija imala svoj tocno odredeni cilj: a to je dovesti makrokozam u aktualnost. Kako? Preko Adama,(koji je jedini dualna forma) koji je mikrokozam. Bez polarizacije, bez binalnog koda, nema kreacije. Apsolutno nije dualnost. Sa 'dvije' ruke, Bog se otkriva u Adamu, u covjeku, dane su sve realnosti, jedna bozanska i druga materijalna.

'Dvije ruke' predstavljaju dvije razlicite kvalitete, dvije strane - L predstavlja odvojenost, pojedinacnost, diskurzivni um, udaljenost od Boga, vatru D je blizina, intuicija, vrt. Sto je 'ruka'? Ruka je metafora 'moci' - spoznaje. Stanje onih 'kojima ce Knjiga biti stavljena u desnu ruku', nije nista drugo do spoznaja, kao moc razlucivanja, kroz dualnost, koja je imanentna kreiranom univerzumu, dakle spoznaja o Realnosti. Jedni ce biti ostavljeni u svom svijetu (metaforicki to je pakao) bez spoznaje, ostavljeni u mraku, drugi ce spoznati iluziju dualnosti. U tom smislu ovi drugi predstavljaju covjeka kao 'viceregenta' Boga. Dvije ruke (dva atributa), Stvarnost i Univerzum, manifestirano i nemanifestirano, uvijet su posebnog statusa covjeka, kao locusa Bozije manifestacije.

Stoga, na koji nacin doci do Vrta, gdje je kibla (smijer) covjekove pozornosti? Preko spiritualnog (D ruka), preko materijalnog (L ruka) ...i ostaje jos 'savrseni balans izmedu tog dvoje (u ujedinjenoj percepciji)? Taj treci covjek je perfect human being...jer obje ruka Boga su 'desne' ruke...nista u Apsolutnom nije dualnost... L i D je iskustvo iz materijalnog svijeta.

Ono sto ti govoris jest, da dok je covjek na ovom planu egzistencije, potreban mu je intelekt (kao diskurzivno, nasuprot intiuciji), koji ga orijentira i s kojim razlucuje dobro od loseg, dozvoljeno od nedozvoljenog, jednom rijecju u Islamu to je postivanje Sharie....te da onaj tko je na duhovnom putu, postigao, ima odlicna hrvatska rijec za istinski uvid: zor u Jedinstvo Bica i Jednu Realnost, nema pravo reci (naime krsi Shariu) 'za mene sve je Jedno, nema dozvoljenog i nedozvoljenog, nema vise nikakve razlike'....jel tako...

Ne bih komentirao ovu SachiKo Murata, uglavnom, ovo za lijevu i desnu ruku kao simbolizam spritualnog i materijalnog, bazirano na opisima datim za Allahove "ruke" zasigurno ne ide ovako. Naime, sama Zbilja je suštinski neizmjenjiva i neinterpretativna, pa kao takava neovisna je o svakoj našoj slici.
Osim toga, o kakvoći Apsolutne Istine nema t’atila (bilo kakvog nijekanja tih svojstava), temsila (upoređivanja Allahovih svojstava sa svojstvima Njegovih stvorenja), tahrifa (izvitoperavanja i tumačenja) i tekjifa (govor o kakvoći tih svojstava).
Da Allah dž š opisuje svoje stvaranje kao stvaranje sa dvije dvije ruke (Sad, 75 i El-Maide, 64), stoji, kao što stoji i da su "obje Allahove ruke desne..." (ima hadis u Muslimovoj zbirci) ali to su (prema Ebu Hanifi) prazni atributi, tj. neshvatljivi atributi, jer shvatiti uključuje svijest, a ona ne može obuhvatiti niti jedan djelić kakvoće uzvišenog Zata.

S tim u vezi, ne može se razlog "pohvaljenosti" korišenja desne ruke i uopće "prednost" desne strane (evidentno naglešene u hadisima) ni na koji način vezati za pominjanje Allahovih dž.š. "ruku" i posmatrati to kao neki vid polarizacije na "spiritualno" i "materijalno". Iako zvuči sasvim "lijepo" i "logično".

Postoji nivo do kojeg Šejhul Ekber raspravlja, a i nivo iznad kojeg jednostavno uzme panteistu za ruku i uvuče je u vatru da mu pokaže da ista može biti i hladna.

kahtani
25.02.2009., 21:37
"Ja sam sanjao da cijedim grožđe" - reče jedan od njih.

- "A ja, opet, - reče drugi - "kako na glavi nosim hljeb koji ptice kljuju.

- Protumači nam to, jer vidimo da si zaista dobar čovjek."

.......ima li još dobrih ljudi, .......snovi su 46 dio Poslanstva, pa hajde braco bacite nesto kako bih ostao ovde na Tekiji

Selam

abdul-muhyi
25.02.2009., 23:56
Glupo pitanje. Pa Šejh je varisi Pejgamber. Valjda toliko znaš. Meni je bitno lažno inauguriranje, ne Šejh kao osoba. Sam si prošao cirkus (a o tome si pisao ti, a ne ja!) odricanja od Šejha, što je po tarikatskom usulu van pameti (u prevodu prisegnuo si kumiru, čak ga zovete, i ti i novi ti šejh, anamo on). Pa što onda na osobnom primjeru nešto ne naučiš?

a ti si kao neki član komisije za reviziju šejhova... halali ne prepoznah te. :lol:

blue bird
26.02.2009., 11:23
forget-me-not;19044631]Ne bih komentirao ovu SachiKo Murata, uglavnom, ovo za lijevu i desnu ruku kao simbolizam spritualnog i materijalnog, bazirano na opisima datim za Allahove "ruke" zasigurno ne ide ovako. Naime, sama Zbilja je suštinski neizmjenjiva i neinterpretativna, pa kao takava neovisna je o svakoj našoj slici.
Osim toga, o kakvoći Apsolutne Istine nema t’atila (bilo kakvog nijekanja tih svojstava), temsila (upoređivanja Allahovih svojstava sa svojstvima Njegovih stvorenja), tahrifa (izvitoperavanja i tumačenja) i tekjifa (govor o kakvoći tih svojstava).
Da Allah dž š opisuje svoje stvaranje kao stvaranje sa dvije dvije ruke (Sad, 75 i El-Maide, 64), stoji, kao što stoji i da su "obje Allahove ruke desne..." (ima hadis u Muslimovoj zbirci) ali to su (prema Ebu Hanifi) prazni atributi, tj. neshvatljivi atributi, jer shvatiti uključuje svijest, a ona ne može obuhvatiti niti jedan djelić kakvoće uzvišenog Zata.

S tim u vezi, ne može se razlog "pohvaljenosti" korišenja desne ruke i uopće "prednost" desne strane (evidentno naglešene u hadisima) ni na koji način vezati za pominjanje Allahovih dž.š. "ruku" i posmatrati to kao neki vid polarizacije na "spiritualno" i "materijalno". Iako zvuči sasvim "lijepo" i "logično".

Nitko nije govorio o Esenciji (naprotiv, u jednom od prethodnih postova, navela sam da je Esencija nespoznatljiva i izvan ljudske domene).

Bozansku Prisutnost cine: Esencija, Bozanski Atributi/Imena i Bozansko Stvaranje. Kako Esencija transcedira sve nivoe i sve odnose, dakle o njoj ne mozemo nista znati. Slijedeci levl jest Allah, ali treba znati da se taj levl kao Ime, odnosi na Bozansko, dok je Bice - Esencija. Oni predstavljaju istu Relanost, jer se radi o Jednom Bicu, ali govoreci o Bogu kao Bozanstvu, govorimo kroz odnose koji su stvoreni, kao lokus manifestacije. Kad bi Esencija imala a taj lokus manifestacije (kao npr.stvoreni Univerzum), o njoj bi se moglo znati. No Esencija je jedina - ontoloski entitet.
/* naime Ibn Arabi (i Sufizam, koliko je meni poznato) ontoloski enitet pridaje jedino Esenciji, po tumacenju Mu'tazile teoloske skole (za razliku od Ash'arije) do relacije, atribute - Imena, smatra 'inteligiblnim, ne-ontoloskim stvarnostima, jer smatra da bi se kroz status ontoloskog 'entiteti multiplicirali'/

Kad govorimo o Imenima - oni su relacija, tako da ime Allah relacija, a relacija jest manifestacija.... jedino Esencija nije korelativna, nema opozite, nije lokus nikakvih efekata, nego jest entitet po sebi. Dakle, sve o cemu govorimo, odnosi se na nivo/levl Esencije, a ne na Esenciju po sebi.

Nije li Adam stvoren ('zapravo nije 'stvoren', nego doveden u postojanje, preko stvarnosti koja je u Njegovom znanju, kroz cijelu vijecnost') na 'in His own form'? Nije li Adam mikrokozam?
A sto to znaci? To kreiranje sa dvije ruke, L i D, znace dvije stvarnosti, jedna u formi Bozanskog a druga u formi univerzuma. D kao manifestirana aktivnost, a L kao lokus manifestacije - receptivnost. God says 'He taught Adam the names, all of them...He did not sey 'some of them'. Zar nije Adam 'ispolirano' ogledalo? Kakvi 'prazni atributi koji se ne mogu spoznati''? Znaci nista od odraza u ogledalu, nista od fane, nista od Jedinstva Bica...? Whoever knows himself, already knows his Lord...

As for the prophetic saying that both of God's hands are right hands, this is true both out of courtesy (adab, towards God) and also when we investigate the matter. But it is only true when we consider the attribution of the two hands to Him, not when we study their effect in what they bring into existence. For that which is held in the "handful" referred to as the "left hand" is the world of the elements as well as those things which become compounded and are born from the elements. Among them is the elemental form (al sûrat al-'unsurî, i.e., the physical body) of Adam, for it is the result of this handful and becomes ******dly manifest in keeping with its attributes. Adam's elemental form contrasts with his remaining dimensions, which are outside of his elemental plane, i.e., his spirituality and the loci through which he becomes manifest in the other worlds (or Presences), for these worlds are attributed to God's right hand.

The Prophet gaves news of this situation when he reported that God let Adam choose one of His two hands, when both were closed. God said to him, "Choose whichever you like." Adam answered, "I choose the right hand of my Lord, although both of my Lord's hands are right, blessed." SoGod opened His right hand, and within it were Adam and his descendants. So Adam was outside of this one hand. He was given a choice and he chose. When the hand was opened, he was inside it along with his descendants. So in respect of his being outside of the hand. Adam possesses one property. And in respect of his choice and his being within the right hand which he chose he possesses another property. So attend carefully what I have brought to your ears in keeping with what is hidden in these allusion! You will see wonders.

Mislim da se radi o simbolici, inace je sasvim smijeno i navino, jednu materijalnu ruku pretpostavljati drugoj...cemu? A inace, kad se npr. molis, sta radi lijeva ruka, nije li i ona zajedno s desnom okrenuta u molitvi?

Postoji nivo do kojeg Šejhul Ekber raspravlja, a i nivo iznad kojeg jednostavno uzme panteistu za ruku i uvuče je u vatru da mu pokaže da ista može biti i hladna.

A gdje ti vidis 'panteistu'? Samo da podjsetim, u panteizma sve je imanentno.

blue bird
26.02.2009., 11:29
Nikad mi niko nije jasnije objasnio i sažeo odnos lijeve i desne "strane". Svaka ti čast. :) Uvijek je to bilo otprilike ovako kao što Rufaija predstavlja, kroz vjerske knjige sam nailazila na to da se prednost daje desnoj "strani", ali uvijek kada tražim "dublje" objašnjenje ostajem uskraćena za to. Sada si me učvrstila u uvjerenju da ponovo počnem čitati Ibn Arebija.

@Dervo: Još uvijek imaš lijevu nogu. :rofl: (Šalim se - nadam se da nije ozbiljno. :))

Thx. sisterica...

Ibn Arabi je toliko bio ispred svog vremena po spoznajama, da covjek ostaje zadivljen...osobito njegovo poimanje vremena je interesantno, a zapravo cijela njegova ontologija je vrlo kompatibilna s kvantnom teorijom, Bohmov holografski univerzum, sasvim fino vidjeti u Arabijevoj slici svijeta i bozanskog.

Inace, ima jos jedan sufi, koji mene osobito privlaci, a to je al-Bistami...njegova tankocutnost, njegov smisao za humor, njegova okrenutost prema bitnom, na kraju krajeva, sve ovo misticno o cemu govorimo, stapanje sa izvorom, zanos, njegov je temelj....

He once said: "O Allah, what is your Fire? It is nothing. Let me be the one person to go into your Fire and everyone else will be saved. And what is your Paradise? It is a toy for children. And who are those unbelievers who you want to torture? They are your servants. Forgive them."

During spritual contemplation, once he reached to the cosmic world, there he saw the angels, he asked them: "Where is God, I've come to meet him." The angels replid: "God isn't here, he lives in the broken hearts of the people on earth, go search him there."

When Bayazid reached to the highest stage of spirituality, God asked him: "What do you want?"

He replied: "Whatever you have, give that to me."

blue bird
26.02.2009., 11:39
moja kćerka je ljevak, mi nastojimo da je naučimo da jede desnom rukom. ostaje još tespih da čini desnom rukom. ne znam ima li još nešto posebno? da se prihvati Kur'an u desnu ruku. ostale stvari radiće po svojoj prirodi. i vidi se iz njenog ponašanja da je osjećajna, emotivna, impulsivna, što je svojstveno kontroli lijeve strane mozga. pogrešno si shvatila ovo što sam napisao, nadam se da je sada pojašnjeno. nekada se sililo djecu da koriste samo desnu ruku, ja ne vidim svrhe toga. ima pametnijih stvari da se urade.

Rufaija, lijeva hemisfera mozga nije ta emotivna i empaticna i sanjarska, nego je to desna strana...lijeva je logicka i razumska.

Adura
26.02.2009., 14:33
A sto to znaci? To kreiranje sa dvije ruke, L i D, znace dvije stvarnosti, jedna u formi Bozanskog a druga u formi univerzuma. D kao manifestirana aktivnost, a L kao lokus manifestacije - receptivnost. God says 'He taught Adam the names, all of them...He did not sey 'some of them'. Zar nije Adam 'ispolirano' ogledalo? Kakvi 'prazni atributi koji se ne mogu spoznati''? Znaci nista od odraza u ogledalu, nista od fane, nista od Jedinstva Bica...? Whoever knows himself, already knows his Lord...

Nemaju dvije stvarnosti, samo jedna.Samo On dakle postoji (u zbilji), do sve sem Njega nema postojanja po sebi, vec Njegovim vudzudom biva.Sve sto je 'ne-On', postoji oduvjek u Njegovom Znanju, ovi entiteti (koji nisu On, a koji nisu ni manifestirani u univerzumu), nazivaju se ajn-sabita(fiksirani entiteti).Ibn Arabi za 'ajn-sabita' veli da su to kao univerzalne zbilje, one se nikada u potpunosti ne upojedinacuju, i na sebe ne preuzimaju podvajanje, pa iako definisu sve ono pojedinacno, jednako tome ono pojedinacno jednako uvjetuje ono univerzalno(tako sto Univerzalno se 'nadaje' Pojedinacnom' samo ono sto je u skladu sa kabilijetom - mogucnoscu, sposobnoscu, onoga sto je pojedinacno, dok pojedinacno uvjetuje istom tom 'mogucnoscu' ono univerzalno, jer sve se daje u skladu sa kabilijetom-mogucnoscu pojedinacnog).Npr ideja 'ljudi' (tj. Adema kao arhetipa, ajn-sabit, kao fixirani entitet)se sama po sebi ne podvaja sa umiranjem ili radjanjem jednog ili vise ljudi.Sa jedne strane ideja 'ljudi' definise svakog covjeka, ali i svaki covjek definise nju.Odnos univerzalnog i pojedinacnog je takav kao sto je odnos spoznaje i spoznavatelja.Spoznaja uvjetuje spoznavatelja(jer se i sam naziva 'spoznavateljem') , sa druge strane spoznavatelj uvjetuje spoznaju i to u takvom odnosu da ukoliko se spoznaje prolazno i spoznaja se zove "prolazna", a ukoliko se spoznaje vjecno i spoznaja se naziva "vjecna".

Uglavnom, sve sto 'nije On', bilo nemanifestirano(univerzalne zbilje), ili manifestirano(pojave u univerzumu) nema po sebi wudzuda, vec u skladu sa svojim kabilijetom(mogucnoscu) prihvata Njegov wudzud(iako se taj wudzud nikada ne 'otjelotvorije, niti 'manifestira', On 'jeste'), i biva Njegovim wudzudom.Kako svaka pojedina stvar moze na sebe primiti samo ono za sto je pripravljena, prihvatanjem Njegova wudzuda(spoznajom ove 'vjecnosti') i ta stvar biva onim bivanjem koje joj je 'moguce'(kabilijetom), drugim rijecima svaka stvar spoznajom Njega (kao Onog koji Jeste) spoznaje i sebe(s tim da On zauvjek ostaje Onu svom zatu, docim se ovo spoznavanje Njega , kao 'sebe', naziva 'prisutnost sa njime'(hudra)-ova prisutnost jeste sa druge strane 'odsutnost' od svega sto nije On).Otud onaj hadis "Tko spozna svoju dushu spoznao je Gospodara".
Da ne duljim, zbog ove karakteristike , covjek je u stalnom kretanju izmedju 'On' -'ne-On' , ali nikada ne dosese niti Njega, niti 'ne Njega', vec je u nekom 'medjuprostoru'(berzah), izmedju ovoga dvoga(ili hajmo reci izmedju 'viseg' -duhovnog svijeta, iliti inteligibilnih univerzalija, i 'nepostojanja'), docim opet samo On postoji, dok mi (ontoloski gledano) smo mrtvi(po sebi).

U ovom kontektu treba gledati i hadis ""I choose the right hand of my Lord, although both of my Lord's hands are right, blessed."

Jer 'odustvo' iz desne ruke, je 'prisustvo' sa lijevom, bivanjem 'van Njega'(lijeva ruka) Adem bira desnu(prisustvo Njime), i tamo zatice ono sto se naziva 'univerzalijama'(sebe kao 'ljude' , kao univerzalnu ideju 'covjeka' , tj 'ljudi' koja se ne podvaja , niti djeli sa prirastom ili padom broja ljudi)

blue bird
26.02.2009., 16:39
Hvala Adura na postu.

Mislim da tu nema dvojbe - da je samo jedna Stvarnost, jedan, jedini ontoloski entitet, a sve je ostalo egzistentno po Esenciji (i manifestirano i ne-manifestirano/potencijalno). Ono o cemu ovdje govorimo, je manifestaciji (samo-manifestaciji) Stvarnosti, kroz nivoe. U Adamu je bozansko manifestirano u 'ispoliranom goledalu' ljudske svijesti.

Stoga, kad se govori o Iblisovom odbijanju da se pokloni ispred Adama - to znaci da je pogrijesio u sagledavanju covjeka jer ga je fiksirao u samo, jednu manifestaciju (konkretno onu zadnju, fenomenolosku).Kako vidi Arabi covjeka: ' on predstavlja dvije osnove, jedna je horizontalna - sadrzava, reflektira sva bozanska imena (dok andeli predstavljaju samo jedan aspekt realnosti) i druga vertikalna koja obuhvaca sve nivoe, od vjecnosti do konacnosti/smrtnosti, od zivotinjskog, do vegetativnog, do mineralnog - on je ishtmus izmedu kretatora i kreiranog '. Nista drugo do medij bozije samo-refleksije, manifestacije, 'nama opisan kroz nas'.

We cannot describe him by any quality unless we are that
quality,
He described himself to us, through us.

When we witness him, we witness ourselves.
When we witness ourselves, we witness him.

I kad spominjes nuznost ( ontoloski i kozmoloski aspekt te ideje je izvanredan: naime realnost jest iz nuznosti, a sve ostalo iz mogucnosti/potencijalnosti) tada se kaze da 'kompletno ljudsko bice egzistira kao nuznost, samo kroz Stvarno, ne kroz sebe.

I sad se vracamo na one dvije ruke, koje su stvorile Adama: Ibn Arabi je rezolutno odbio teoloska tumacenja o uoptrebi izraza 'sa dvije ruke', kao puku figurativnu ekspresiju, vec je L i D ruku referirao kao nesto fundamentalno, jedinstveno stvaranju Adama, koji obuhvaca i skriveno i manifestirano.

This is the essence
of bringing together of two forms
the form /sura/ of the world
and the form /sura/ of the real.
These are two hands of reality.
....dvije ruke, jedne realnosti, tako saki govor o 'realnosti' nekon nivoa, odnosi se na aspekt/relaciju/manifestaciju te jedne stvarnosti.

kahtani
26.02.2009., 17:03
Jednom prilikom je žena Gazi Husrev Bega sanjala da joj golisavi muskarci iz Sarajeva, prolaze iznad njene glave.

Sobzirom da je po pitanju zahira, njen san bio sramota za da ga neko čuje, ona od stida nije mogla nikome da ga ispriča. A volela je da zna o čemu se radi te je poslala svoju služavku, da san ispriča Insan-i Kamilju koji je tih dana boravio u Sarajevu... nekom varisu iz Zivcica i da joj on kaže o čemu se radi.

Ali, pod uslovom da ne kaže, da je taj san usnila Gazi Husrev Begova žena. Služavka je otišla i ispričala da je to ona usnila, i tražila objašnjenje. Tadasnji Insan-i kamilj je nju upitao :

- Čime se ti baviš djevojko,

Kada mu je rekla da je sluskinja, on je njoj odgovorio, ne drago dijete, ovakav san ne sanjaju sluškinje, nego pošalji ti onu koja je to sanjala i neka se ne stidi, san nije loš već je dobar....

... hoce li mi ko nastavit pricu o dvije ruke... ili pa san Gazi Husrev Begove zene, ispricati do kraja

sarmantan_sarlatan
28.02.2009., 19:10
selam alejkum,

zelio bih s vama podijeliti nesto sto sam dozivio lijepim, a vjerujem da ce nekim biti i zanimljivo, odlomak iz knjige "simbolos fundamentales da la ciencia sagrada", rene guenon.

JEZIK PTICA

Wa-s-sâffâti saffan
Fa-z-zâjirâti zajran
Fa-t-tâ1iyâti dhikran…
(“Tako Mi onih u redove poredanih
i onih koji odvraćaju
i onih koji opomenu čitaju…”)
Kur’an, XXXVII, 1-3

Često, u različitim tradicijama, spominje se misteriozni jezik nazvan ‘jezik ptica’; očito se radi o simboličkom nazivu, jer sama važnost koja se pridaje poznavanju ovog jezika, kao prerogativa jedne uzvišene inicijacije, ne dozvoljava da ga se shvati doslovno.

Na taj način, u Kur’anu se kazuje: “I Sulejman je naslijedio Davuda; i reče: O, ljudi, poučeni smo jeziku ptica (‘ullimna mántiqa-t-tayri) darovani svakim dobrom...” (XXVII, 15). S druge strane, nailazi se na spominjanje junaka koji pobjedjuju zmaja, kao što je slučaj sa Zigfridom iz nordijske legende, koji savršeno razumiju jezik ptica; zbog čega nam je lako odgonetnuti spomenuti simbolizam. Naime, pobjeda nad zmajem za neposrednu posljedicu ima postizanje besmrtnosti, predstavljene nekim predmetom, gdje je uloga zmaja sprečavanje pristupa tom predmetu, te postizanje besmrtnosti u suštini predstavlja reintegraciju u centar ljudskog bica (u sufijskom literaturi radi se o zmiji koja čuva sakriveno blago, op.pr.), tj. u tačku u kojoj se uspostavlja komunikacija se višim sferama bića. Ova komunikacije se predstavlja razumijevanjem jezika ptica; ustvari, ptice se često uzimaju kao simbol anđela, tačnije-viših sfera bića. Ranije smo već imali priliku citirati parabolu iz evanđelja gdje se govori, u ovom smislu, o “nebeskim pticama” koje zasjedaju na grane drveta, istog onog drveta koje predstavlja os koja prolazi kroz centar svakog stanja bića i međusobno povezuje sva stanja bića. (U srednjovjekovnom simbolu Peridexion-a (iskrivljeno od “Paradision”), prikazane su ptice na granama drveta i zmaj u njegovom podnožju. U jednoj studiji simbolizma “rajske ptice” (Le Rayonnement intellectuel, mayo-junio de 1930), L. Charbonneau-Lassay je reproducirao jednu skulpturu u kojoj je ova ptica prikazana samo sa glavom i krilima, tj. u formi u kojoj se često prikazuju anđeli. [Cf. Le Bestiaire du Christ, cap. LVI, pág. 425]. )
U kur’anskom tekstu koji smo naveli na početku ovog poglavlja, smatra se da se termin es-saffât doslovno odnosi na ptice, ali se istovremeno, u simboličnom značenju, odnosi na anđele (el-malá’-ikah); na taj način, prvi ajet označava konstituciju nebeskih, odnosno duhovnih, hijerarhija.
(Riječ “saff”-“red, vrsta”, jedna je od onih, inače brojnih, u kojima su neki željeli prinaći korijen termina “sufi” i “tesawwuf; iako ova derivacija se lingvistične tačke gledišta ne izgleda prihvatljivom, zbog tog nije manje istinita činjenica da, kao i mnoge druge riječi iste vrste, predstavlja jednu od ideja stvarno sadržanih u spomenutim terminima, obzirom da se “duhovne hijerarhije” u suštini identifikuju sa stepenima inicijacije.)

sarmantan_sarlatan
28.02.2009., 19:13
drugi dio...U drugom ajetu predstavljena je borba između anđela i demona, nebeskih snaga protiv snaga pakla, tj. borba između viših i nižih stanja; (Ova borba se u svako bice prenosi kao borba između dvaju tendencija, uzlazne i silazne, koje se u hindu doktrini nazivaju sattva i tamas. Također se radi o istom onom što je u mazdeizmu predstavljeno antagonizmom između svjetla i tame, personificiranih redom u Ormuzdu i Ahrimanu.)
u hindu tradiciji, radi se o borbi između Deva i Asura i, takođe, u skladu sa simbolizmom izrazito sličnim ovom-borbi između Garude i Nage, u kojoj, inače, opet nailazimo na zmiju, odnosno zmaja, o kojima smo govorili nekoliko redaka prije; Garuda je orao, a u drugim verzijama je zamijenjen drugim vrstama ptica, kao što su ibis, roda, čaplja, sve redom neprijatelji i tamanitelji zmija.

(U ovom smislu, obratite pažnju na značajne uratke L. Charbonneau-Lassay-a o Kristu [cf. Le Bestiaire du Christ). Bitno je primijetiti da simbolična borba između ptice i zmije ne važi, osim u slučajevima kada je ova potonja okrenuta svom negativnom aspektu; posve suprotno; naime, zmija u svom pozitivnom aspektu, se ponekad sjedinjuje sa pticom, kao u figuri Quetzalcóhuatl-a iz starih američkih tradicija; inače, i u Meksiku se nailazi na borbu između orla i zmije. Možemo se podsjetiti ovom prilikom, a na tematiku udruživanja zmije i ptice, rečenice iz evanđelja: Budite mudri poput zmija i jednostavni poput golubica.)
Na kraju, u trećem ajetu vidimo anđele koji izgovaraju zikr, što se, u najčešćem tumačenju, smatra naznakom da oni recituju Kur’an, međutim, zasigurno se ne misli na Kur’an izražen ljudskim jezikom, nego na njegov vječni prototip napisan na “pomno čuvanoj ploči” (el-lawhu-1-mahfûz), koji se pruža od nebesa do zemlje kao Jakubove (Jakob) ljestve, ili, drugim riječima, kroz sve stepene univerzalne egzistencije. Analogno tome, u hindu tradiciji se kaže da Deve, u svojoj borbi sa Asurama, se brane (achhan dayan) tako što recituju stihove iz Veda, te da iz tog razloga ove svečane pjesme dobivaju ime chhanda, a koja riječ označava “ritam”. Ista ideja je, inače, sadržana u riječi “zikr”, koja se u islamskom ezoterizmu, koristi za označavanje ritmičkih slogana koji su savršeno analogni hindu mantrama, sloganima čije ponavljanje za cilj ima postići usklađenost različitih elemenata bića i usloviti nastanak vibracija koje svojim odjekom kroz seriju stanja, u nedefinisanom uzdižućem poretku, generišu komunikaciju sa višim sferama, ono što, s druge strane i u pravilu, predstavlja esencijalni i primarni raison d'être svih obreda.
Vidimo, dakle, da se opet na vraćamo na “jezik ptica” spomenut na početku, a koji možemo mirne duše nazvati i “anđeoskim jezikom”, čija slika u ljudskom svijetu jeste ritmovan jezik, obzirom da se na “nauci o ritmu”, koja u sebi sadrži višestruka značenja, definitovno zasnivaju sva sredstva koja se mogu koristiti za otvaranje komunikacije sa višim sferama. U tom smislu jedan hadis kazuje da je Adem, dok je boravio u zemaljskom raju, govorio u stihu, tj. ritmovanim jezikom; radi se o “sirijskom jeziku” (logah sûryâniyah), tj. “jeziku sunca” o kom smo u prethodnom poglavlju gdje smo obradili “nauku o slovima” (‘ilm-u-l-huruf), i koji se treba smatrati direktnim prevodom riječi “solarna iluminacija” i “anđeoskim” utoliko koliko se manifestuje u centru ljudskog bića.

sarmantan_sarlatan
28.02.2009., 19:14
treci...Iz tog razloga su i svete knjige pisanje ritmovanim jezikom, što, kao što se da vidjeti, njih čini drugačijim od običnih “poema” shvaćenih u čisto profanom smislu pojma, kojim se izražavaju protiv-tradicionalne predrasude modernih “kritičara”; inače, poezija izvorno nije bila isprazna “literatura”, kakvom je postala degradacijom čije se objašenjenje ima tražiti u silaznom kretanju ljudskog ciklusa-poezija je izvorno imala sakralan karakter, koji se u tragovima može pratiti do zapadne antičke klasike, u kojoj se poezija zvala “jezikom bogova”, izraz koji je ekvivalentan ranije spomenutim, jer “bogovi”, tj. Deve (latinski Deus i sanskrit Deva su jedna te ista riječ) su, jednako kao i anđeli, predstavnici viših sfera. Na latinskom, riječ za stihove je “carmina”, i ova dezignacija se odnosi na njihovo korištenje u obredima, jer je riječ “carmen” identična sanskritskoj riječi “karma”, koja se ovdje treba uzeti u svom užem značenju “ritualne radnje”; sam poeta, tumač “svetog jezika” kroz koji se nazire božanski Logos, je bio “vates”-riječ koja ga je karakterisala kao obdarenog inspiracijom u određenom profetičkom značenju. Kasnije, drugom degradacijom, “vates” je postao narodni “proricatelj budućnosti” (“adivino”, riječ koja je izgubila izvorno značenje, jer je bila povezana sa divinus-božanski, a odnosila se na tumača želja bogova); a riječ “carmen” (odakle je francuska riječ “charme”, španski “encanto”, engl. “enchanter”) postaje “encantamiento, enchantment”, tj. radnja magije nižeg intenziteta; ovo je još jedan primjer u kom magija, uključujući i vračanje, predstavlja zadnje ostatke nestalih tradicija.
Vjerujemo da su ovih nekoliko indikacija dovoljne da pokažu koliko su u krivu oni koji se ismijavaju sa pričama u kojima se spominje “jezik ptica”; ustvari je izrazito lako i prosto podrugljivo nazvati praznovjerjem (superstitio) sve ono što se ne razumije; međutim, stari su narodi vrlo dobro znali o čemu pričaju kada su koristili jezik simbola. Pravo praznovjerje, u njegovom striktno etimološkom smislu (quod superstat), je ono što nadživi svoju izvornu prirodu, ili, jednom riječju-“mrtvo slovo”; ali, uključujući i ono što se kao takvo očuva, makar na prvi pogled nevrijedno pažnje, ustvari i nije za potpunog prezira, jer duh, koji “puše tamo gdje poželi” i kada želi, uvijek može oživjeti mrtve simbole i obrede, vraćajući im izgubljeno značenje, punoću njihove izvorne vrijednosti.

moshus
28.02.2009., 23:10
selam alejkum,

zelio bih s vama podijeliti nesto sto sam dozivio lijepim, a vjerujem da ce nekim biti i zanimljivo, odlomak iz knjige "simbolos fundamentales da la ciencia sagrada", rene guenon.

Alejkumusselam sarmantan_sarlatan :)

upravo sam procitala ove tekstove koje si donio, meni nisu nikako legli :D, o zanimljivosti i ljepotama nema niti govora prosto iz razloga sto ti je ovo buraze moj klasicno prodavanje magle.... Ima tu svega i svacega, ponajvise fula koje se umotavaju i zamotavaju u naizgled predivan celofan sa masnicom nazvanom islam, a dobro znamo da u Islamu prevare NEMA. Istina se jasno razlikuje od lazi, ma koliko god ona bila nacickana i dotjerana "finim rijecima, mislima..." narocito od akademskih orijentalaca... Hocu ti reci da se izuzetno treba biti oprezan pri iscitavanju ovakve vrste literature, pogotovo muslimani ( za ostale i nebitno..., ponajvise radi neznanja, neprepoznavanja sirka... )

eto buraze, ne zamjeri mi :cerek: iznijela sam ukratko moje vidjenje...

u slucaju da nisi citao, preporucila bi ti Attarov: Mantiq al-Tayr (Govor ptica) za mene divno djelo, poema prepuna anegdota u kojoj bi se svaki insan mogao pronaci u nekoj od ptica zavisno prema svome putu jel :mig:

blue bird
28.02.2009., 23:30

upravo sam procitala ove tekstove koje si donio, meni nisu nikako legli :D, o zanimljivosti i ljepotama nema niti govora prosto iz razloga sto ti je ovo buraze moj klasicno prodavanje magle.... Ima tu svega i svacega, ponajvise fula koje se umotavaju i zamotavaju u naizgled predivan celofan sa masnicom nazvanom islam, a dobro znamo da u Islamu prevare NEMA. Istina se jasno razlikuje od lazi, ma koliko god ona bila nacickana i dotjerana "finim rijecima, mislima..." narocito od akademskih orijentalaca... Hocu ti reci da se izuzetno treba biti oprezan pri iscitavanju ovakve vrste literature, pogotovo muslimani ( za ostale i nebitno..., ponajvise radi neznanja, neprepoznavanja sirka... )

u slucaju da nisi citao, preporucila bi ti Attarov: Mantiq al-Tayr (Govor ptica) za mene divno djelo, poema prepuna anegdota u kojoj bi se svaki insan mogao pronaci u nekoj od ptica zavisno prema svome putu jel :mig:

'buraz'...da, doista si od finog voska satkana, svaka i najtananija vibracija urezuje se u tebe i rezonira...

Kad pricas o 'finim rijecima' i nacickanim lazima, trebala bi imati na umu, da pljujes po kulturi i nasljedu drugih ljudi...i to kako samouvjereno, kako nadmeno...zanima me da li ti je koji pojam iz teksta uopce poznat, znas li ista o tome ili samo, kao taliban tuces stapom okolo?

asad
01.03.2009., 13:43
Moshus pisac ovog gore teksta je primio islam i bio sejh sazilijskog tarikata. On je prodro u dubine vjere do kojih je malo ko stigao i dokazao da sve vjere vuku isti korijen ali da je nestalo onih koji razumiju poruke vlastite vjere tj. vjera je postala obicno slovo na papiru. Licno, prije 7 godina i ja bih smatrao ovo zabludom ali to vise nije za mene zabluda. Ako hoces da razumijes da je cilj svih ljudi Allah ali samo rijetki znaju da je cilj Allah vec taj cilj nazivaju razlicitim imenima: Eloha, Buda, Bog, Ateizam itd. Da bi ti ovo bilo jasno, pronadji na tekiji pricu od mevlane Rumija u kojoj spominje kako su trojica ili cetvorica trazili isto voce ali ga razlicito nazvali i zbog toga se pobili. Sto se tice sirka, Allah u Kur´anu spominje da su prokleti oni koji izvrcu Njegova imena a to znaci da su otisli u zabludu sto su Njegova imena iz jednog izvora podjelili na vise izvora te tako od svakog imena napravili bozanstvo a zatim ta imena iskrivili. Svi poslanici su dosli upravo da ljude vrate izvore i da ih poduce da je Allah jedan bez ortaka i da on ima najljepsa imena i da su ta bozanstva lazna jer potjecu od Njegovih imena koja su odvojena od Njega te proglasena bozanstvima iako ona sama bez Njega nemaju nikakav uticaj na stvorenja. Ovo su mutezile razumile pa su zato zanegirali Allahova imena plaseci se da ce ljudi ponovo otici u sirk ako budu priznavali Allahu imena i svojstva. Ibn Arebi je ovo vidio te je rekao da je klanjanje kipovima bilo zapravo klanjanje Allahu samo sto oni toga nisu bili svijesni. Oni su smatrali svaki kip koji predstavlja odredjeno ime kao nezavisan izvor od Allaha i tako ih obozavali pored Allaha iako ta imena ne opstoje bez Allaha niti mogu utjecati i na sta bez Njega. Prvo ime je Allah a iz njega istjecu ostala imena. Kada im se dadne nezavisna egzistencija ona gube svoju snagu i postaju iluzija.

Rufaija
01.03.2009., 14:41
Selam, u pidžami bez krajnika :)

sarmantan_sarlatan
01.03.2009., 15:46

selam alejkum,

eto, asad ti je uglavnom odgovorio umjesto mene svojim tekstom o abdul-wahidu jahji (rene guenon), sejhu sazilijskog tarikata, osnivacu tzv. philosophia perrenis, ciji su ucenici i sljedbenici, izmedju ostalih bili frithjof schuon (`isa nurudin eš-šazili ed-darkavi al-alevi-el-merjemi), martin lings (ebu-bekr siradžudin), sejjid husein nasr, te mnogi drugi iz svih velikih danasnjih religija.

ukratko, njegova ideja moze se izraziti u naslovu schuonove knjige "transcendentno jedinstvo religija", ili, ako hoces, sufijskom pricom o slonu i sedam slijepaca.

vjerujem da jedan clanak nije dovoljan da se stekne misljenje o necijem svjetonazoru i da bi ti, upoznavanjem sa pisanim djelima i zivotom spomenutih ljudi, promijenila misljenje o njima.

iako su nastupali sa pozicija komparativnosti religija i integracije razlicitih fenomenalnosti ka jednoj, centralnoj i sveobuhvatnoj istini, prednost su dali islamskoj stazi i takva je bila njihova duhovna praksa.

sto se mog misljenja tice, guenon je bio genije i uz to na ko zna koliko visokom duhovnom stepenu. :)

"govor ptica" cak imam kuci, ali ne mogu da se sjetim spominje li se medju onih 30 ptica kakva plava tvicica :D

ako ko drugi ;) zna, neka se oglasi, ako hoce i cvrkutom :)

selam alejkum

sarmantan_sarlatan
01.03.2009., 15:48
Selam, u pidžami bez krajnika :)

alejkum selam, krajnosti se suzile ;)

medznuna
02.03.2009., 10:22
Srce moje da ti kažem
ili sidim ili spavam

Al sam s kijem ili posam
Riječi ja kerim Allah

Drugih nejma, njega selam
Jer ćeš činit puno kelam

i ne treba biti menam
Jardum ja kerim Allah

Srce veli ja sam našo
Di je reko tu sam došo

A nurom sam zamirušo
Belli ja kerim Allah

A ja velim der jos traži
kada nađeš ti kaži

Onda rahat ti polezi
Jel de ja kerim Allah

Za po vijeka i dan i noć
ja dosta najdoh pomoć

Kad ga zovnem reče mi doć
Vjeruj ja kerim Allah

Ilhamija preču behar
hoće halku biti uhar

Pomilova njega Settar
Aman ja kerim Allah

ilhamija...

blue bird
02.03.2009., 11:14
"govor ptica" cak imam kuci, ali ne mogu da se sjetim spominje li se medju onih 30 ptica kakva plava tvicica :D

ako ko drugi ;) zna, neka se oglasi, ako hoce i cvrkutom :)

selam alejkum

...eto, da ja onda zacvrkucem...dok ne otvoris svoj primjerak Attara,i ne kazes nam nesto vise, evo malo:

Attar's best known work is called Mantiq-ut-Tair, or the 'Colloquy of the Birds,' from which the idea of the 'Blue Bird' //* za one koji ne znaju, iako vjerjem da je takvih malo, osobito ljubitelja knjizevnosti, 'Blue Bird' je briljanta drama nobelovca, Mauricea Maeterlincka: blue bird of happiness, postoji jedino s onu stranu, ovog prolaznog svijeta, ali oni, koji su cista srca, nikada je nece traziti uzalud, jer ce ih njihova kompesn i imaginacija i intuicija, procistiti i skidati velove, na njihovom putu, kroz zemlje snova...vracajuci se tamo do kuda smo i dosli...// has been taken today. Very few have understood the idea of the 'Blue Bird', or the 'Bird of the Sky.' It contains a very ancient teaching, through the use of the Persian word for sky. This teaching points out that every soul has a capacity, which may be called the 'sky,' and that this capacity can accommodate earth or heaven, whichever it partakes of and holds within itself. When one walks in a crowd, what does one see? One sees numerous faces, but one might better call them various attitudes. All that we see in individuals, all that presents itself to us, has expression, atmosphere and form. If we give it one name, it is the attitude, whatever attitude they have towards life, right or wrong, good or bad; they are themselves that attitude. Does this not show how appropriate the word 'sky' is?

In point of fact, whatever one makes of oneself, one becomes that. The source of happiness or unhappiness is all in man himself. When he is unaware of this, he is not able to arrange his life, but as he becomes more acquainted with this secret, he gains mastery, and the process by which this mastery is attained is the only fulfillment of the purpose of this life. It is this process which is explained by Attar in his description of the seven valleys through which this Bird of the Sky has passed.

i nesto vise o tome (http://wahiduddin.net/mv2/X/X_3_4.htm)

...i moram jos ovu pjesmu (z koju takoder jerujem da je mnogim poznata)

Bluebird
there's a bluebird in my heart that
wants to get out
but I'm too tough for him,
I say, stay in there, I'm not going
to let anybody see
you.
wants to get out
but I pour whiskey on him and inhale
cigarette smoke
and the whores and the bartenders
and the grocery clerks
never know that
he's
in there.

wants to get out
but I'm too tough for him,
I say,
stay down, do you want to mess
me up?
you want to screw up the
works?
you want to blow my book sales in
Europe?
wants to get out
but I'm too clever, I only let him out
at night sometimes
when everybody's asleep.
I say, I know that you're there,
so don't be
sad.
then I put him back,
but he's singing a little
in there, I haven't quite let him
die
and we sleep together like
that
with our
secret pact
and it's nice enough to
make a man
weep, but I don't
weep, do
you?
Charles Bukowski

...the bird of his soul was about to take wing from its physical cage...avianska metafora je postojala od najranijih dana u mnogim kulturama...

plava ptica je ptica srece...i u laksem tonu: mornari su tetovirali na jednu ruku bluebird kada bi preplovili 5 000 nauticih milja, i na drugu ruku nakon I0 000....

forget-me-not
02.03.2009., 12:32
selam alejkum,

eto, asad ti je uglavnom odgovorio umjesto mene svojim tekstom o abdul-wahidu jahji (rene guenon), sejhu sazilijskog tarikata, osnivacu tzv. philosophia perrenis, ciji su ucenici i sljedbenici, izmedju ostalih bili frithjof schuon (`isa nurudin eš-šazili ed-darkavi al-alevi-el-merjemi), martin lings (ebu-bekr siradžudin), sejjid husein nasr, te mnogi drugi iz svih velikih danasnjih religija.
Selam Alejkum
šarmantni :), boldirano ipak govori o kakvim se "sljedbenicima" radi.
Naime, pobrojani nisu bili učenici niti sljedbenici Rene-a Guenon-a, bar ne u smislu murida (kako se ipak konotira ako ga se već spominje kao šejha), već su (samo) filozofi čiji radovi koliziraju u dijelu dokazivanja da je Islam valjana grana primordijalne tradicije.
Dakle, to nisu radovi iz teologije, već filozofije i to je važno razlučiti.
Medjutim, takodje je važno napomenuti da se i tu itekako razilaze (barem Sejjid Nasr) u smislu mišljenja da li je i jedina valjana (grana).
Ne mogu govoriti o Rene-u Guenon-u kao šazilijskom šejhu tj. njegovom djelovanju kao Muršidi Kjamila (uopće ne mogu doći do bilo kakvih podataka o tome), ali ako govorimo o njegovim folozofskim shvatanjima onda mi se čini (barem iz podatka da je njegov stav pun uvažavanja prema pripadnicima svih religija, te da su neki njegovi učenici konvertirali sa kršćanstva na budizam:confused:) da je nije bio zastupnik teze da primordijalna tradicija mora (i uopće jedino može) biti tražena u islamskoj . Ispravi me ako griješim, ne smatram se poznavaocem filozofije.

U kontekstu posljednjeg (ako imam "prave" informacije), dijelim stav naše Mošus. Čak i dalje od toga, ne mislim da je sufizam uopće bitan, već da Islam sam po sebi sadrži sve bitno iz Primordijalne spoznaje, te da je svako istraživanje izvan savršenog kruga Islama nebitno za samu spoznaju.

sto se mog misljenja tice, guenon je bio genije i uz to na ko zna koliko visokom duhovnom stepenu. :)

Kako? Ne pitam zbog Guenon-a, više me zanima tvoje mišljenje, volio bih znati od što se referiraš pri "prepoznavanju" duhovnog stepena, tj. da li si "irnfanista" ili sufija? Da li bi Guenon-a mogao prihvatiti kao učitelja i da li bi mogao nekog tko nije genije? :mig:

forget-me-not
02.03.2009., 12:41
Moshus pisac ovog gore teksta je primio islam i bio sejh sazilijskog tarikata. On je prodro u dubine vjere do kojih je malo ko stigao i dokazao da sve vjere vuku isti korijen ali da je nestalo onih koji razumiju poruke vlastite vjere tj. vjera je postala obicno slovo na papiru. Licno, prije 7 godina i ja bih smatrao ovo zabludom ali to vise nije za mene zabluda. Ako hoces da razumijes da je cilj svih ljudi Allah ali samo rijetki znaju da je cilj Allah vec taj cilj nazivaju razlicitim imenima: Eloha, Buda, Bog, Ateizam itd.

Sve što je cilj, a nije Allah, je zabluda. Zato ti je poslan Mustafa...
Ibn Arebi je ovo vidio te je rekao da je klanjanje kipovima bilo zapravo klanjanje Allahu samo sto oni toga nisu bili svijesni. Oni su smatrali svaki kip koji predstavlja odredjeno ime kao nezavisan izvor od Allaha i tako ih obozavali pored Allaha iako ta imena ne opstoje bez Allaha niti mogu utjecati i na sta bez Njega. Prvo ime je Allah a iz njega istjecu ostala imena. Kada im se dadne nezavisna egzistencija ona gube svoju snagu i postaju iluzija.
Ibn Arebi je htio kazat da se svako klanja Allahu, ali ne hotimice...jer na pitanje Jesam li Ja Gospodar vaš, sve su duše rekle Jesi, samo neke dragovoljno...a neke pod prisilom.
U zavisnosti od toga je i (ljudska) manifestacija na ovom svijetu.
MOžeš li pojasniti i dokazati ovu tezu "prodro u dubine vjere do kojih je malo ko stigao"?

sarmantan_sarlatan
02.03.2009., 18:08
Kako? Ne pitam zbog Guenon-a, više me zanima tvoje mišljenje, volio bih znati od što se referiraš pri "prepoznavanju" duhovnog stepena, tj. da li si "irnfanista" ili sufija? Da li bi Guenon-a mogao prihvatiti kao učitelja i da li bi mogao nekog tko nije genije? :mig:

alejkumu selam, fmn

da pocnem odavde, mozda je tako bolje ako imamo u vidu poentu onako kako je prepoznajem.

dakle-onako kao sto sam napisao, tj. po mom misljenju. sad se postavlja pitanje ko sam ja, nevezano o samom sadrzaju misljenja, tj. koliko je relevantno moje misljenje. odmah da ti kazem, nisam nisam ni sejh, ni sufija cak, tako da moje misljenje sto se tice autoritativnosti i kompetentnosti mozes potpuno odbaciti. u tom pogledu znam svoje mjesto i nisam ni pretendovao da svojim misljenjem djelujem obavezujuce na bilo koga. zato je tvoja opaska o mom poznavanju guenonovog stepena vise nego legitimna. ustvari nisam prevodio 'jezik ptica' radi otvaranja bilo kakve rasprave, posebno ne o ortodoksnosti autora, ali, desila se. ali, da ti odgovorim, do tog sam zakljucka, koji je izrazito subjektivan i time samo za mene vazeci, dosao citajuci njegova djela i covjek ima nesto zbog ceg osjecam da zna. naravno, uz njegov islamski okvir. guenona u sirem znacenju jesam prihvatio kao ucitelja, jer sam dosta korisnog (po mom misljenju) procitao od njeg, a svakako bih mogao prihvatiti i nekog ko nije genij (ako pod ovim mislis na vrsnost u izrazaju).

a, sad, tj. nekad kasnije, ako te i nakon ovog razjasnjenja interesuje diskusija o guenonu i perenijalizmu, tj. ako je ne smatras bespredmetnom, javi mi. :)

selam alejkum

plava ptico, nisam znao simboliku iza tvog nicka. mene plava ptica podsjeca na kosa, tj. blackbird singing in the dead of night beatlesa i jos na stulicevog plavog goluba. :)

Rufaija
03.03.2009., 15:07
Jednom prilikom je žena Gazi Husrev Bega sanjala da joj golisavi muskarci iz Sarajeva, prolaze iznad njene glave.

Supruga Gazi Husref bega ukopana je u Hrasnici, ne zna joj se tacno mezar. Pored jednog mezarja je kos, ljeti momci igraju kosarku skinuti do pojasa. Pade mi to na pamet kad procitah, mozda je to trag za mezar.

Rufaija
03.03.2009., 15:11
alejkum selam, krajnosti se suzile ;)

od svega se sjecam samo maske i kako mi je cudno sto ne spavam, onda pritisnuse masku, zatim "hajde samo malo", "bravo", i ja lezim i pljujem krv. al sad mi se nikako ne spava, po 20 sahata

kahtani
04.03.2009., 19:51
od svega se sjecam samo maske i kako mi je cudno sto ne spavam, onda pritisnuse masku, zatim "hajde samo malo", "bravo", i ja lezim i pljujem krv. al sad mi se nikako ne spava, po 20 sahata

Bolje bi ti bilo brate da se popnes na Nuhov brod, prosetas morem, pa tek kad stignes na obalu da das takvu izjavu

Selam

forget-me-not
04.03.2009., 22:09
alejkumu selam, fmn

da pocnem odavde, mozda je tako bolje ako imamo u vidu poentu onako kako je prepoznajem.

dakle-onako kao sto sam napisao, tj. po mom misljenju. sad se postavlja pitanje ko sam ja, nevezano o samom sadrzaju misljenja, tj. koliko je relevantno moje misljenje. odmah da ti kazem, nisam nisam ni sejh, ni sufija cak, tako da moje misljenje sto se tice autoritativnosti i kompetentnosti mozes potpuno odbaciti. u tom pogledu znam svoje mjesto i nisam ni pretendovao da svojim misljenjem djelujem obavezujuce na bilo koga. zato je tvoja opaska o mom poznavanju guenonovog stepena vise nego legitimna.

Mene je zanimalo tvoje poimanje "toga svega", pa čak i da stvari stoje tako kako govoriš. :)

ustvari nisam prevodio 'jezik ptica' radi otvaranja bilo kakve rasprave, posebno ne o ortodoksnosti autora, ali, desila se. ali, da ti odgovorim, do tog sam zakljucka, koji je izrazito subjektivan i time samo za mene vazeci, dosao citajuci njegova djela i covjek ima nesto zbog ceg osjecam da zna. naravno, uz njegov islamski okvir. guenona u sirem znacenju jesam prihvatio kao ucitelja, jer sam dosta korisnog (po mom misljenju) procitao od njeg, a svakako bih mogao prihvatiti i nekog ko nije genij (ako pod ovim mislis na vrsnost u izrazaju).

Rasprave o ortodoksiji ne može insan izbjeći....bar ja ne mogu, ortodoksija je moje srednje ime :D
Nej se, zanimalo me (prije svega) da li ga (Guenon-a) ćutiš kao filozofa ili čovjeka velikih doživljaja.
a, sad, tj. nekad kasnije, ako te i nakon ovog razjasnjenja interesuje diskusija o guenonu i perenijalizmu, tj. ako je ne smatras bespredmetnom, javi mi. :)
Imam neke frendove koji Kur'anski ajet da će sunce izaći sa zapada tumače na "stanoviti način" koji uključuje i tog "tvog" Guenon-a. :)
Ipak, na "vi" sam sa filozofijom, pa teško da mogu raspravljati. Samo sam ljubopitljiv :ne zna:
Nažalost, predznanje mi je nikakvo, a biće moje subjektivno je i preveć ortodoksno....mogu ti biti sugovornik jedino u "daj šta god daš" varijanti. :) :mig:

dzuvejni
04.03.2009., 22:21
Bolje bi ti bilo brate da se popnes na Nuhov brod, prosetas morem, pa tek kad stignes na obalu da das takvu izjavu

Selam

jaooo koja dubokoumnost
izgleda da si ti odjedrio van teme, cojk je operisan/operiran, o tome nam zbori.

Rufaija
04.03.2009., 23:11
ja sam kriv, bio sam nedorečen. evo me kod kuće, na bolovanju, sa dvije rupe u ustima, nekad domom mojih krajnika. dok sam pod analgeticima doimam se sretnim čovjekom. boooli

sarmantan_sarlatan
05.03.2009., 07:16
Mene je zanimalo tvoje poimanje "toga svega", pa čak i da stvari stoje tako kako govoriš. :)

Rasprave o ortodoksiji ne može insan izbjeći....bar ja ne mogu, ortodoksija je moje srednje ime :D
Nej se, zanimalo me (prije svega) da li ga (Guenon-a) ćutiš kao filozofa ili čovjeka velikih doživljaja.

selam,

covjek je, koliko sam ga shvatio, metafizicar, ni blizu filozof u klasicnom smislu, prema njima ima negativan stav. takodjer mislim da je bio "covjek velikih dozivljaja" (od kojih se ne moze odvojiti njegova "filozofija"), ako me je, neupucenog, u tome prevario, onda je morao biti zestok ublehas, pa pisati ono sto je pisao kao da zna, propagirati duhovnu praksu (tarikat) i jos folirati da je zivi. :)

sto se mog misljenja o njemu i njegovim ucenjima tice, to iz islamske perspektive mozes gledati kao ogolijevanje objavljenih vjera do iste, islamske sustine, pa, ako vec hocu da nastupim apologetski, mogu reci da je kur'an "onaj koji potvrdjuje prethodne objave", navesti ibn arebija (u duhu imena ovog topika) kad tvrdi da su i druge vjere svjetla, iako je islam najsjajnije (parafrazirano), sto znaci da im ne odrice duhovne domete. nemam razloga da se mrstim sto ce sljedbenik neke druge vjere ("tradicije") reci da guenon ogolijeva do njihove npr. krscanske sustine, meni nije bitno, jer guenon ne osporava bas nista iz moje tradicije i jer ne moram izaci iz svoje avlije da bih pogled bacio preko njene ograde, tako da to ostaje obogacujuca komparativnost (kako sam, npr., dozivio "govor ptica"), koja u sustini govori o onom iz moje tradicije, potvrdjujuci njenu istinu, uz to koristeci drugacije rijeci, iz drugog tradicijskog kruga (na kraju, arapski nije jedini jezik objave). na kraju krajeva, ako pogledas da je guenon vjerovao da je samo katolicka crkva (kao jedini dovoljno snazan faktor) ona koja moze i treba zapadni svijet vratiti istinskoj duhovnosti, odnosno istini, iz njegove agnosticisticko-ateisticko-materijalisticke dekadencije, a sam je konvertirao iz krscanstva, onda mozes njegovo propagiranje povratka primordijalnom i visestrukosti puteva gledati u tom sirem okviru, kao realisticniju "pull" strategiju. iako ce mnogi reci da je nebitno, obzirom na nacela primordijalizma, meni nije, to sto je njegov put bio bas islamski i sto su mu zadnje rijeci bile "Allah, Allah".
Imam neke frendove koji Kur'anski ajet da će sunce izaći sa zapada tumače na "stanoviti način" koji uključuje i tog "tvog" Guenon-a. :)
Ipak, na "vi" sam sa filozofijom, pa teško da mogu raspravljati. Samo sam ljubopitljiv :ne zna:
Nažalost, predznanje mi je nikakvo, a biće moje subjektivno je i preveć ortodoksno....mogu ti biti sugovornik jedino u "daj šta god daš" varijanti. :) :mig:
onako na prvu, mislim da je to hadis, iako nije bitno za diskusiju. a glede "stanovitog znacenja", za koje vjerujem da je ono na koje mislis, cini mi se (opet na prvu) da su drugi do njeg dosli, podrazumijevajuci pod "suncem sa zapada" guenona i njegov nauk, a ne on sam. on je bio toliko skroman da nije napisao ni svoju biografiju, izbjegavajuci ono "ja sam..." s druge strane, mislim da se kod guenona, kod odredjinih tumacenja, radi, kao i kod ibn arebija, o viseznacnosti, gdje dajuci rijeci ili recenici jedan smisao, njoj ne odrice nijedan drugi, pa tako ni onaj "standardni", ili, ako hoces-ortodoksni. kao ono kad ibn arabi tumaci dio kur'anskog ajeta "la jušrik bi rabbihi ehad". guenon je (meni i ja sam mu povjerovao) dosad najpitkije objasnio odnos izmedju simbola i stvarnosti koju oznacava.

no, nejse, da ne duljim, nadam se da sam zadovoljio tvoj interes za uvidom u moju ortodoksiju :p

selam alejkum :)

asad
05.03.2009., 08:44
Bas sam juce zavrsio sa citanjem njegove knjige Trascedentno jedinstvo religija i ono sto je on napisao u toj knjizi ni jedan filozof ne bi mogao dokuciti sto govori da je imao spoznaju. Tako npr. u toj knjizi kaze kako je Marija bila nevina od ljudskog dodira te je porodila Boziju rijec a da je Muhammed a.s. bio nevin od ljudskih ideja te je porodio Allahovu rijec kur´an tj. Marija je fizicki bila djevica i prenijela na ovaj svijet fizicku rijec dok je Muhammed a.s. bio sustinski nevin (ummijj) pa je prenio sustinsku rijec. Dalje govori da isus nije dokino zakon vec ga je potvrdio i protumacio ali da za svoje ucenike nije primao one koji se ne bi ocistili duhovno pa da ih priroda sputava od zla a ne zakon. S druge strane Muhammed a.s. je potvrdio zakon i prenio ga u praksu dok je istovremeno i protumacio taj zakon. Dalje kaze da je vecina krscana upala u nepovoljan polozaj jer su hakiku (sustinu) pomijesali sa seriatom (zakonom) dok je u islamu to razdvojeno. Inace interesantna je knjiga jer covjeku omogucava da spozna cilj ljudi i da ih dovede do tolerancije te da prestanu se svadjati jer kako kaze ako budemo samo gledali egzoteriju stalno ce biti razlika ali ako se pogleda ezoterija razlike prestaju.

kahtani
05.03.2009., 09:04
ja sam kriv, bio sam nedorečen. evo me kod kuće, na bolovanju, sa dvije rupe u ustima, nekad domom mojih krajnika. dok sam pod analgeticima doimam se sretnim čovjekom. boooli

Nista strasno, halali, drugi put tako nesto nemojte na Tekiji

blue bird
05.03.2009., 10:00
Bas sam juce zavrsio sa citanjem njegove knjige Trascedentno jedinstvo religija i ono sto je on napisao u toj knjizi ni jedan filozof ne bi mogao dokuciti sto govori da je imao spoznaju. Tako npr. u toj knjizi kaze kako je Marija bila nevina od ljudskog dodira te je porodila Boziju rijec a da je Muhammed a.s. bio nevin od ljudskih ideja te je porodio Allahovu rijec kur´an tj. Marija je fizicki bila djevica i prenijela na ovaj svijet fizicku rijec dok je Muhammed a.s. bio sustinski nevin (ummijj) pa je prenio sustinsku rijec. Dalje govori da isus nije dokino zakon vec ga je potvrdio i protumacio ali da za svoje ucenike nije primao one koji se ne bi ocistili duhovno pa da ih priroda sputava od zla a ne zakon. S druge strane Muhammed a.s. je potvrdio zakon i prenio ga u praksu dok je istovremeno i protumacio taj zakon. Dalje kaze da je vecina krscana upala u nepovoljan polozaj jer su hakiku (sustinu) pomijesali sa seriatom (zakonom) dok je u islamu to razdvojeno. Inace interesantna je knjiga jer covjeku omogucava da spozna cilj ljudi i da ih dovede do tolerancije te da prestanu se svadjati jer kako kaze ako budemo samo gledali egzoteriju stalno ce biti razlika ali ako se pogleda ezoterija razlike prestaju.

...onda molim te, na trenutak zatvori knjigu i pogledaj tko je pisac - jer nije Guenon, nego jedan drugi vazni perenijalista (koji je od mladosti bio pod utjecajem Guenona) a to je Svicarski filozof Frithjof Schuon i to je njegova najpoznatija knjiga i mozemo reci najutjecajnija unutar filozofije/religije perennis

asad
05.03.2009., 10:24
...onda molim te, na trenutak zatvori knjigu i pogledaj tko je pisac - jer nije Guenon, nego jedan drugi vazni perenijalista (koji je od mladosti bio pod utjecajem Guenona) a to je Svicarski filozof Frithjof Schuon i to je njegova najpoznatija knjiga i mozemo reci najutjecajnija unutar filozofije/religije perennis

Ups:eek:
Imam njihove knjige pa ih uvjek mjesam:D

blue bird
05.03.2009., 10:44
Ups:eek:
Imam njihove knjige pa ih uvjek mjesam:D

:D

..no bitno je ovo sto si napisao:

Inace interesantna je knjiga jer covjeku omogucava da spozna cilj ljudi i da ih dovede do tolerancije te da prestanu se svadjati jer kako kaze ako budemo samo gledali egzoteriju stalno ce biti razlika ali ako se pogleda ezoterija razlike prestaju.

sarmantan_sarlatan
05.03.2009., 10:55
nije problem pomijesati imena pisaca, samo imena zena :D

Shady
06.03.2009., 01:47
...eto, da ja zacvrkucem...Evo i za tebe jedan slavuj. :frajer:
Naravno, i za ostale tekijaše. :)
Hatime.mp3 (http://www.box.net/shared/qfdd63n29l)

Rufaija
06.03.2009., 15:03
"Ovdje je slika naše trenutne društvene situacije:

U San Francisko Bay Area, postoji svaka bolest koju možete zamisliti na zemlji. Kad su Indijanci živjeli na ovom mjestu, nisu uopće imali bolesti. Mi smo ih unijeli. Samo od ručnog oružja, pedeset i dvije hiljade ljudi gine svake godine u USA. Djeca ubijaju jedna druge, ne zato što mogu doći do oružja, već zato što žele da ubiju. Kada bi nekako odstranili pištolje, oni bi pronašli nešto drugo.

Samo u Kaliforniji, svake godine se rodi sedamdeset hiljada djece od strane majki koje ih ne žele. Jedan grad se nadoda svake godine Kaliforniji na ovaj način.Drugo predskazanje o vremenu prije uništenja ovog svijeta je da će u Ahiri-zemanu, majke i očevi bježati od svoje djece. Oni bježe već sada. Toliko mnogo djece ima jednog roditelja; toliko mnogo roditelja ne želi da bude odgovorno za svoju djecu. Očevi često kažu, "Ne znam, možda je ovo dijete od nekog drugog." Oni trenutno pitaju, "Jesi li sigurna da je moje?"

Ovo je slika svijeta u kojem živimo."

Šejh Taner Ensari

dio iz predgovora knjige "Sunce će se izdići na zapadu!"

ova knjiga je namijenjena zapadnom čovjeku, oslanja se na "Tajnu tajni" u dijelu tradicionalnog sufizma, ako bude izuna, prevešćemo je.

Rufaija
06.03.2009., 15:11
Nista strasno, halali, drugi put tako nesto nemojte na Tekiji

Ebu Hurejre, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao:

“Uzvišeni Allah će na Sudnjem danu reći:
- Čovječe, razbolio sam se a ti Me nisi obišao!
- Gospodaru, kako da Te obiđem kada si Ti Gospodar svjetova?
- Zar se nije razbolio taj i taj, pa ga nisi obišao? Zar nisi znao, da si njega obišao, da bi Mene našao pored njega?

spadaju li ovdje i oni čija su srca bolesna?

kahtani
06.03.2009., 15:42
Ebu Hurejre, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao:

“Uzvišeni Allah će na Sudnjem danu reći:
- Čovječe, razbolio sam se a ti Me nisi obišao!
- Gospodaru, kako da Te obiđem kada si Ti Gospodar svjetova?
- Zar se nije razbolio taj i taj, pa ga nisi obišao? Zar nisi znao, da si njega obišao, da bi Mene našao pored njega?

spadaju li ovdje i oni čija su srca bolesna?

halali.......

Rufaija
07.03.2009., 18:44
Interesuje me vaše mišljenje o ulozi sufizma i tarikata danas. Ima li sufizam neke praktične uloge u današnjem društvu, može li nešto promijeniti, ili je sada ostao u sferi ličnog angažmana, lične studije, promišljanja i sl. Onaj dio iz uvoda knjige Šejh Tanera dao sam baš iz ovog razloga, da se vidi jedna razlika u djelovanju sufije koji praktično promatra svijet i probleme u njemu, i sufije koji se posvetio teorijskim dubinama sufizma. Mislim da će FMN naći u tome odgovor šta moj guru radi na zapadu, punom bolesnih srca. Evo, to su zemlje gdje je crkva najjača institucija, gdje najviše djeluje na spasenju ljudskih duša, i gdje je stjecište najgorih razvrata što samo po sebi govori o snazi tog djelovanja. Izvući nekoliko duša na hidajet u takvoj sredini, a vjerujte da se ne radi o malom broju, je velika stvar.

Vojnik Gorčin
07.03.2009., 21:31
Interesuje me vaše mišljenje o ulozi sufizma i tarikata danas. Ima li sufizam neke praktične uloge u današnjem društvu, može li nešto promijeniti, ili je sada ostao u sferi ličnog angažmana, lične studije, promišljanja i sl. Onaj dio iz uvoda knjige Šejh Tanera dao sam baš iz ovog razloga, da se vidi jedna razlika u djelovanju sufije koji praktično promatra svijet i probleme u njemu, i sufije koji se posvetio teorijskim dubinama sufizma. Mislim da će FMN naći u tome odgovor šta moj guru radi na zapadu, punom bolesnih srca. Evo, to su zemlje gdje je crkva najjača institucija, gdje najviše djeluje na spasenju ljudskih duša, i gdje je stjecište najgorih razvrata što samo po sebi govori o snazi tog djelovanja. Izvući nekoliko duša na hidajet u takvoj sredini, a vjerujte da se ne radi o malom broju, je velika stvar.

pa sad... plemeniti ruafaijo slušao sam malo o tarikatima u turskoj
kada se spominju tarikati tamo to su zaista organizacija koje imaju svoju ekonomksu privrednu i svaku drugu strukturu.

sufizam prije svega treba da bude primjer uređenosti svih aspektata društva.
jedna sufi jednom reče hizmet i sohbet
.
moje razmišljenja je ovakvo hizmet treba radi drugih tj zapravo radi SEBE, ali mislim da se razumijemo
a sohbet treba radi nas.
kada bi izbacili hizmet i sohbet mislim da bi tarikat više ličio na književne kružooke nego na prava sretanja ljudi koji se radi Njega vole i samo to.

ma tarikat je lijep jer on čovjeka krijepi kad se umori kao što putnika okrijepi hladan izvor i voćka netom ubrana sa grane...

kako fino uči

Jahja Imamaović i jednoj ilahiji

Zar Selime ti misliš
da se može bit' derviš
samo ime kad nosiš
a da dobro ne činiš

eto :)
ma esselam!

forget-me-not
08.03.2009., 05:52
kako fino uči

Jahja Imamaović i jednoj ilahiji

Zar Selime ti misliš
da se može bit' derviš
samo ime kad nosiš
a da dobro ne činiš

Who is Jahja? :confused:
U mene mi u medžmi ovo Selime podvučeno što bi značilo da treba, kad se dodje na ovaj bejt, nijaz učinit...valjda neki poznat insan bio taj Selim Sami ef Jašar što napisa tu ilahiju :ne zna:
Piše doslovno vako:

Ti Selime zar misliš
da se može bit derviš
samo ime nositi
ako dobro ne činiš!

Nema tog Jahje, nidže se ne spominje :mig: Možda je pisano prije nego se on rodio?

forget-me-not
08.03.2009., 06:14
Mislim da će FMN naći u tome odgovor šta moj guru radi na zapadu, punom bolesnih srca.
Ma FMN ti je ni na istok ni na zapad... (http://www.youtube.com/watch?v=DWQ8TAbUnoA)
Samo ti furaj plemeniti Rufaijo, ne osvrći se na njega :mig:

Fazlija
08.03.2009., 10:35
Jedan sufi stiže u posetu sultanu i zateče ga kako ispija čašu vode. Sultan zatraži od njega neku duhovnu uputu, i sufi mu reče:

"Da umireš od žeđi i da ti ponude čašu vode u zamenu za tvoje carstvo, morao bi na to pristati, zar ne?"

Sultan se složi sa time. A sufi će njemu: "Pa zašto si onda ponosan zbog toga carstva, kada ono ne vredi više od nekoliko gutljaja vode, i zašto nisi zahvalan svome Gospodaru, koji ti je besplatno toliko vode podario?"

semek
08.03.2009., 16:45
Who is Jahja? :confused:
U mene mi u medžmi ovo Selime podvučeno što bi značilo da treba, kad se dodje na ovaj bejt, nijaz učinit...valjda neki poznat insan bio taj Selim Sami ef Jašar što napisa tu ilahiju :ne zna:
Piše doslovno vako:

Ti Selime zar misliš
da se može bit derviš
samo ime nositi
ako dobro ne činiš!

Nema tog Jahje, nidže se ne spominje :mig: Možda je pisano prije nego se on rodio?

Šejh selim jest autor ilahije, a v. gorcin je mislio na izvodjača (napiso je uči).

forget-me-not
08.03.2009., 21:28
Fadil Paša Šerifović

Šestostih časnog na’ta
uzvišenoj osobi poslanstva
najljepši pozdrav i savršena molitva

Ti si pečat posljednjeg poslanstva, miljenik Božji
Tvoje čisto ime je Ahmed Muhammed Mustafa

Ti si pomagač sljedbenicima, vladaru čistih
Iskreni si zagovornik prestupnika i grešnih

Spasi mene pakla, djede mučenika Kerbele
Zauzmi se za griješnika, oče najbolje žene

Uzrok zavisti svega što sunce i mjesec obasjava
Ti si prvak oba svijeta, čisti ruh ljudi i džinova

Najodabraniji Božji stvor, poslanika predvodnik
Onaj koji je stigao na miradž, posljednji poslanik

Dospjevši do “Kahi Kavseyna”. ti posta častan i odabran
A u družinu “gaybul-gayba” došavši voljen i poštovan

Ti si stjecište svjetla milosti i dobrote rudnik
Samo se zbog tebe milosti može nadati griješnik

Najdarežljiviji, ti si pravim vjernicima zaštitnik
Na oba svijeta ti si najsamilosniji poslanik

Kad bi se nabrajali moji prestupi i grijehovi
To bi potvrdili moga tijela svi dijelovi

Lišena je dobrote i posluha moja duša bludna
Ako se za me ne zauzmeš, u paklu ću naći stana

Stid me je da svoje stanje pred tebe izlažem
Nemam riječi da svoju nepokornost prikažem

Milost svjetovima si čiji oprost čekaju moje oči
Bez tvoje dobrote sve moje biće vatra pakla će peći

Poslanik si koji nevolje otklanja i Vjerovjesnik
Ti si zjenica svijeta, sažaljiv kad ima griješnik

Tebi se moliti dužnost je i ljudima i džinima
Svaki dobar čovjek ko Fadil u tebi nadu za spas ima

Zauzmi se za griješnika, oče najbolje žene!

Objavljeno u čast 12 Rebiul-evvela
(koji je pao te godine u noći uoči ponedeljaka, dakle kao i ove)

A evo i lijep turski Mevlud (http://www.youtube.com/watch?v=BihuzJdw1GM), tko voli Karacu. :)

sjena.
10.03.2009., 07:54
Selam

Alejkum selam :)

O, muslimani, sta da radim, kad ko sam-ne znam
Niti sam krscanin, niti jevrej, niti mag, niti musliman
Ne pripadam istoku, niti zapadnoj strani
Niti tvrdom kopnu, nit' moru sto sumom mami
Ni njedrima prirode
Nit' zvijezdama sto ukrug ples svoj izvode
Niti sam od zemlje, nit' od vode sto oblik ne drzi
Niti me ispunja vazduh, niti sam od ognja koji przi
Nisam od skrivene neizrecivosti, niti trunja sitnog kao pijesak
Ja nisam kretnja, niti jesam
Nisam od ovog svijeta, niti me raduju onog drugog hazne
Nisam za vjecne nagrade niti vjecne kazne
Nisam od Adema, ni Have
Od prve Basce niti zadnje
Moj dom nema oznake, stope moje ne ostavljaju traga
Niti sam tijelo, niti dusa naga
Kako da vam kazem, a da me shvatite
Da pripadam Voljenom, ljubavlju bez granice

prepjev by s.s.

:)

OVO je Islam kakvog ga još koje biće doživljava... i stihovi isto :mig:

Derviš
15.03.2009., 13:22
Inače, Bayazid Bistami je bio taj koji je osudio čuvenog Halladža ( enel Hakk-ja sam istina ) na smrt. Ali...Prije nego će donijeti tu presudu ( mislim da je Bistami tada bio Muftija ili tako nešto...) obukao je odijelo vanjštine jer je tada morao suditi po šerijatu. U prevodu, stavio je hodžinsku ahmediju i obukao onaj hodžin ogrtač.
Mada je Bayazid znao šta i o čemu Halladž zbori ( jer i sam je bio takav ), morao ga je osuditi...

Selam alejkum.

Samo da neš' ispravim. Naime, nije Bayazid bio taj koji je osudio Haladža već je to bio Džunejd Bagdadi. Eto, halalite.:)

kahtani
15.03.2009., 17:27
Selam alejkum.

Samo da neš' ispravim. Naime, nije Bayazid bio taj koji je osudio Haladža već je to bio Džunejd Bagdadi. Eto, halalite.:)

selam brate

Derviš
15.03.2009., 17:39
selam brate

Alejkum selam.

na desnoj sam nozi, već danima:) al malo vremena, brate, evo i sad moram dalje, pa dolaze mi gosti, pa svašta nešta...

sjena.
15.03.2009., 17:44
Selam alejkum svima. U ljubavi se ne može pretjerivati.

::::::::::

Dervo brate :w

Derviš
15.03.2009., 17:49
Selam alejkum svima. U ljubavi se ne može pretjerivati.

::::::::::

Dervo brate :w

Mašallah kakav susret:) Sjetilo me na neke dane...al stvarno sad moram ić, a volio bih da mogu ostati, malo pisati, malo se sa Kahtanijem dopisivati al šta'š.

Selam svima, al baš svima:)

Rufaija
16.03.2009., 07:18
Selam, oporavljen

ameraga
16.03.2009., 17:47

Uh, sto mi se ovo pitanje svidja...
Svaka cast...

Tarikat ima jaku historijsku pozadinu u Bosni, ima dobar osnov, i trebao bi se opet izdici iznad nizeprosjecnog... budimo realni, danas na ulici zaustavi metodom slucajnog uzorka :D neke mlade ljude, garantujem vam da ce tek 10 ispitanik znati stosta o tarikatu, i to da dervisi nisu neki carobnjaci... Teorija u praksi, rad sa mladim ljudima :cerek:

Za šejh Tanera sam čuo, tj. citao sam o nj. - da ga Allah nagradi...

Rufaija
17.03.2009., 10:15
Uh, sto mi se ovo pitanje svidja...
Svaka cast...

Tarikat ima jaku historijsku pozadinu u Bosni, ima dobar osnov, i trebao bi se opet izdici iznad nizeprosjecnog... budimo realni, danas na ulici zaustavi metodom slucajnog uzorka :D neke mlade ljude, garantujem vam da ce tek 10 ispitanik znati stosta o tarikatu, i to da dervisi nisu neki carobnjaci... Teorija u praksi, rad sa mladim ljudima :cerek:

Za šejh Tanera sam čuo, tj. citao sam o nj. - da ga Allah nagradi...

odel ti u Kaćune?

Raiden
17.03.2009., 21:26
Srce vrlo ugrije,
Duša vrlo miluje,
Tebe vrlo opro je,
Allah, Allah, ašikle ja HU.

Grijeh ti đunah ne bude,
Hadži-bajram kad bude,
Da li vidiš šta vide?

Evlijaška merteba,
Od zemlje (je) do neba,
Golema je debdeba,

Kako vi razumijete ovo podebljano?

ps. ako može bez filozofije, sa praktičnim primjerima ;)

Rufaija
18.03.2009., 08:21
Kako vi razumijete ovo podebljano?

ps. ako može bez filozofije, sa praktičnim primjerima ;)

e vala i ti ga znaš zavrnuti s pitanjem. nemoj da ti za Hadži Bajram grijeh bude u griješenju.

Raiden
18.03.2009., 10:07
A što bi bio hadžijski bajram? A što nebi bio Haždi Bajram Veli? A što uopšte da ima veze sa tim?

Rufaija
18.03.2009., 10:43
A što bi bio hadžijski bajram? A što nebi bio Haždi Bajram Veli? A što uopšte da ima veze sa tim?

to ćeš morati u Travniku na turbetu pitati :p

ašik
18.03.2009., 12:08
Selam ... :cerek:

Ev plaho lijepa prica o plaho lijepom insanu ... :cerek::cerek::cerek:

Mubarek Sejh Mustafa ef. Colic r.a. ...

Zivot i djelo Sejh Mustafe ef. Colica r.a. (http://www.bosnjaci.rs/tekst/79/zivot-i-djelo-sejha-mustafe-efendije-colica-1.html)

:cerek:

Zehra
19.03.2009., 08:31
Esselamu alejkum,

Zna li neko tekst ilahije SALLA ALEJKE ALLAHI YA ADNANI YA MUSTAFA YA SAFWATA-RRAHMANI.
Jako mi se svidja a nikako da nadjem tekst.

Sve najbolje tekijasima!:kava:, sigurno ce im dobro doc, mada znam da oni vole i caj, onaj pravi!

Alem_
19.03.2009., 09:31
Esselamu alejkum,

Zna li neko tekst ilahije SALLA ALEJKE ALLAHI YA ADNANI YA MUSTAFA YA SAFWATA-RRAHMANI.
Jako mi se svidja a nikako da nadjem tekst.

Sve najbolje tekijasima!:kava:, sigurno ce im dobro doc, mada znam da oni vole i caj, onaj pravi!

Alejkumu selam. Jedna od meni najdražih ilahija. Evo (http://www.getalyric.com/listen/r53IoZXrDso/arabeske_salla_alejke):)

Aries
19.03.2009., 19:52
Evo za sve meni drage osobe i sve vas selamim, ovo mi je poslao u e mailu vrlo cestit i fin covjek pa reko ako vam nije tesko da procitate jer ste i vi takvi.

“Čovjek sa jednim satom uvijek zna koliko je sati, dok čovjek sa dva sata nikada nije siguran.”

“Ne gledaj gdje si pao, već gdje si se okliznuo!”

“Na život gledaj kroz šoferšajbnu, a ne kroz retrovizor!”

“Ljudi mogu sumnjati u ono što ti govoriš, ali će vjerovati u ono što ti radiš.”

“Budi dobar prema ljudima u svome usponu, jer ćeš ih trebati kada pođeš padati.”

“Nikada ne objašnjavaj. Tvojim prijateljima to nije potrebno, a tvoji neprijatelji ti neće vjerovati.”

“Kada tražiš osvetu, iskopaj dva groba – jedan za samog sebe.”

“Vrijeme koje si potrošio u radosti, nije izgubljeno vrijeme.”

“Hrabrost nije nedostatak straha, ona je sposobnost da se djeluje onda kada se suoči sa strahom.”

“Ako se krećeš u pogrešnom pravcu, dozvoljeno ti je da se zaokreneš.”

“Moraš sam rasti, bez obzira koliko ti je otac bio visok.”

“Nikada nisam vidio ni jednu divlju stvar da se samosažalijeva. Ptičica će pasti smrznuta s grane, a da se nikada ne sažalijeva.”

“Najbolji način da predvidiš svoju budućnost je – da je kreiraš.”

kahtani
21.03.2009., 11:46
selam alejkum svima

Zehra
21.03.2009., 17:14
Hvala Alem, da te Allah nagradi.

Alejkumusselam ve rahmatullahi ve berekatuhu.

spoplava
23.03.2009., 11:11
Selam alejkum:):cerek:

dog nam @kobi and ostali na pdf.mevlud je bidat,prosvjetle kao to stvarno nije ok,da mi malo vidimo kako je bilo na "bidatu" u subotu navece,koji je jos zasladjen ovom agdali ilahijom hora Ak Saray :)

pa da vidimo (http://www.youtube.com/watch?v=uj_apkheYwk)

Vojnik Gorčin
23.03.2009., 21:17
alejkumu selam bro :cerek:

JA Rabbi
ovo je baš lijepo!

ovoliko svijeta se okupilo samo zato jer oni vole Allaha i Njegovog Poslanika a.s....

ma ova ljubav treba da nam bude vodilja svima...selam

Aries
28.03.2009., 10:06
selam alejkum svima

alejkumu selam :)

alejkumu selam bro

JA Rabbi
ovo je baš lijepo!

ovoliko svijeta se okupilo samo zato jer oni vole Allaha i Njegovog Poslanika a.s....

ma ova ljubav treba da nam bude vodilja svima...selam
23.03.2009. 12:11

:cerek: , :top: U tome i jeste sustina.

Alejkumu selam. Jedna od meni najdražih ilahija. Evo

Ima li sta da tebi nije drago ?:D

Ev plaho lijepa prica o plaho lijepom insanu ...

Kad cemo mi cuti pricu o faraonu i faronici sretno su zivjeli do kraja zivota :rofl:

OVO je Islam kakvog ga još koje biće doživljava... i stihovi isto

Cudni su putovi Gospodnji.
Nego nekada covjek bi rekao za nekoga preko svoje vlastite percepcije da ta osoba nikada ne bi mogla ispuniti nesto, sto su svojstva toga koji ocekuje. A nasuprot tome moze ga i prestici :D

selam za sve, treba bit fin.

Alem_
29.03.2009., 00:03
selam za sve, treba bit fin
Alejkumu selam, lijepi moj Aries.:)
Ima li sta da tebi nije drago ?:D

:cerek:Jok.
A što ti tako rijetko navratiš ovdje, i to dođeš nakratko, samo nas nadražiš i onda ispariš pa te nema, pa nema...?

Raiden
03.04.2009., 20:23
tobbe ja Rabbi

prevod ver 1:
to be ja Rabbi -> biti JA rabb

prevod ver 2:
töbe jaRabbi , töbe turski

prevod ver 3:
arapsko tewbe turci su predili u töbe
dakle: tewbe ya Rabbi

prevod ver 4:
Oprosti, oh Gospodaru.

prevod ver 5:
Pokajanje! Gospodaru!

ps. pazite na akcent

mahsuz selam

asad
03.04.2009., 21:45
tobbe ja Rabbi

prevod ver 1:
to be ja Rabbi -> biti JA rabb

prevod ver 2:
töbe jaRabbi , töbe turski

prevod ver 3:
arapsko tewbe turci su predili u töbe
dakle: tewbe ya Rabbi

prevod ver 4:
Oprosti, oh Gospodaru.

prevod ver 5:
Pokajanje! Gospodaru!

ps. pazite na akcent

mahsuz selam

:confused::confused::ne zna::ne zna:

sjena.
05.04.2009., 10:06
"«.....Jednoga dana, ubrzo nakon povratka u Medinu, Poslanika iz popodnevnog sna probudi nekakva žučna rasprava. On prepozna glasove Alija, Zejda i Džafera, te mu odmah bijaše jasno da su se uslijed nečega posvađali. On otvori vrata sobe, pozva ih sebi i upita oko čega se spore. Oni povikaše da je pitanje časti koji od njih ima najviše prava da bude staratelj Hamzinoj kćerki, koja je bila u Alijevoj kući do dolaska u Medinu. «Dođite kod mene», reče Poslanik, i ja ću vam presuditi.» Kad su posjedali, Poslanik se prvo okrenu prema Aliju i upita šta ima da kaže za sebe. «Ona je kćerka moga amidže, i upravo sam je doveo iz Meke, i zato imam najviše prava na nju.» Poslanik se potom okrenu prema Džaferu koji reče: «Ona je kćerka moga amidže, a sestra njene majke je u mojoj kući.» Njegova žena Esma je bila Umarina tetka po majci. A Zejd jednostavno reče: «Ona je kćerka moga brata,» jer je Poslanik pobratimio Hamzu i Zejda kada je prvi puta došao u Medinu, te je Hamza u oporuci ostavio Zejdu da upravlja njegovim poslovima. Nije bilo sumnje u to da je svaki od njih trojice bio uvjeren da upravo on ima najviše prava na čast o kojoj je bilo riječ. Prije izricanja presude, Poslanik uputi riječi hvale svakom od njih. A tada reče Džaferu: «Ti si poput mene i po izgledu i po naravi.» I tek kad je vidio da su sva trojica zadovoljni, on izreče svoju odluku koja je bila u korist Džafera. «Ti imaš najviše prava na nju», reče on. «Majčina sestra je kao majka.»"

Martin Lings, Muhammed

Raiden
05.04.2009., 13:54
Ko je najljepši insan? Čuo sam hadis "Jusufu je dato pola ljepote, a meni cijela." Navodno bilježi Muslim. Može li neko potvrditi ovaj hadis? Zar nije Adem najljepši?

bajro17
06.04.2009., 10:29
zanima me sta znaci zeleni nur kada se ukaze na oci. Neku vecer kada sam zikrio vidio sam jednu veliku kucu kaze jedan pametniji covjek da je to ahiretska kuca zna li neko nesto vise o tome

Rufaija
06.04.2009., 11:06
zanima me sta znaci zeleni nur kada se ukaze na oci. Neku vecer kada sam zikrio vidio sam jednu veliku kucu kaze jedan pametniji covjek da je to ahiretska kuca zna li neko nesto vise o tome

trebaš vidjeti sa svojim šejhom. možda treba da pojačaš zikir

bajro17
06.04.2009., 21:17
nemam ja sejha ja zikrim u svojoj kuci tek imam 17god pa tako da nemogu od kuce jos

semek
06.04.2009., 23:24
Ko je najljepši insan? Čuo sam hadis "Jusufu je dato pola ljepote, a meni cijela." Navodno bilježi Muslim. Može li neko potvrditi ovaj hadis? Zar nije Adem najljepši?

Vise puta sam cuo od hafiza, da, kad je Poslanik a.s rakao da je Jusuf a.s najljepsi insan, su ga ashabi r.a upitali, pa zar i od tebe. Da i od mene, a ja sam simpatičniji.
Svaki poslanik a.s ima neki svoj poseban dar u kome se isticao. Pa je npr. Davud a.s najljepseg glasa (mekama). Bit ce, mozda, da je Adem a.s bio najviši :).

Vojnik Gorčin
06.04.2009., 23:25
nemam ja sejha ja zikrim u svojoj kuci tek imam 17god pa tako da nemogu od kuce jos

u tom slučaju babo ti je šejh :)

Dragi moj Raidene
Jusuf je najljepši koji se rodio a Adem je najljepši koji je stovren :)

Raiden
07.04.2009., 09:24
semek i vojnik: mene je ovo nekako podsjetilo koliko malo mi znamo. Jednostavno pitanje koje se hadisima može odmah odgovoriti, a mi šuplji. :( Treba grijati stolicu i vratiti se šutnji. Za sebe govorim.

bajro17
07.04.2009., 11:02
eeeeeeeeee
moj babo niti klanja niti ista niti ima pojma o vjeri

spoplava
08.04.2009., 07:42
EsSelamu alejkum:cerek::cerek::cerek:

da,bas samo to hocu da vam svima kazem-Selam alejkum,jos jednom,i svima ,bas svima koji ce ovo vidjeti ,i onima koji nece,ako koga izostavim iz ovoga sto cu nabrojiti neka halali,ali ne mogu se svih nickova sjetit,pa da krenem:
dervo,gorcin,FMN,insaninside,aries,raiden,kahtani, putnick,sjena,bosanka,sarmantni,kobi,dinos,big jackson,asad,rufaija,semek,alem,asik,shady,adura i svi oni koje nisam nabrojao,a bili su u tekiji,selamim sve vas radi Allaha dz.s.,selamim vas koji donosite salavate na Njegovog Miljenika s.a.w.s.,na Ehli bejt,casne ashabe,vas,koji zikrite i glasno i tiho, vas,koji kazete Ya Baki entel baki,vas,kojima se suza otkine iz krajicka oka na namazu....jos samo da kazem da vas sve :cerek::grli::cerek:
navrati spoplava kad-kad da vas procita,pozelim vas.......

kahtani
08.04.2009., 12:27

da,bas samo to hocu da vam svima kazem-Selam alejkum,jos jednom,i svima ,bas svima koji ce ovo vidjeti ,i onima koji nece,ako koga izostavim iz ovoga sto cu nabrojiti neka halali,ali ne mogu se svih nickova sjetit,pa da krenem:
dervo,gorcin,FMN,insaninside,aries,raiden,kahtani, putnick,sjena,bosanka,sarmantni,kobi,dinos,big jackson,asad,rufaija,semek,alem,asik,shady,adura i svi oni koje nisam nabrojao,a bili su u tekiji,selamim sve vas radi Allaha dz.s.,selamim vas koji donosite salavate na Njegovog Miljenika s.a.w.s.,na Ehli bejt,casne ashabe,vas,koji zikrite i glasno i tiho, vas,koji kazete Ya Baki entel baki,vas,kojima se suza otkine iz krajicka oka na namazu....jos samo da kazem da vas sve :cerek::grli::cerek:

alejkum selam

Raiden
08.04.2009., 12:40
alejćumu selam

Alem_
08.04.2009., 16:18

Alejkumu selam.:)

Vojnik Gorčin
08.04.2009., 20:52

alejkumu selam dragi moj
od mene vranicaje zimeđu nas a povezuje nas nešto što nam je bliže od naših žila kucavica
zapravo, svi ovdje smo najbliži jedni drugima samo što mi mislimo da su ove materijalne perde stvarne pa nećemo da vidimo

ja tebe i dervu zamišljam kao da ste krja mene
pa se prikuči ašik pa insan pa kahtani pa svi redom ostali...

Rufaija
09.04.2009., 08:48
Interesantno (dajem na engleskom, nema linka nemojte mi davati bodove, ovo je sa mog emaila):

Amazing Timeliness - a workshop in building disaster-resistant homes made from earth: 10-13 April in Appenine Italy

Was it more than coincidence that a Sufi spiritual teacher running a pizzeria created a hands-on workshop in the Italian appenines that promised how to build disaster-resistant homes made from earth? Four days before the scheduled start of the earth architecture workshop near Bologna, an earthquake measuring 6.3 on the Richter scale hit central Italy.

Sufi Master Taner Ansari, originally from Turkey, created a grassroots organization - Center for Sustainable Living - whose members in US, S.Africa, Tanzania, Australia and UK develop projects to face the challenge of environmental change.

The hands-on workshop organized by the UK branch and led by Iliona Khalili, director of Cal-Earth Institute, is the very first in Europe. The students have been drawn from Europe and beyond. In four intensive days between Good Friday and Easter Monday they will create an aesthetically pleasing adobe structure that has passed stringent Californian seismic safety tests to withstand earthquake, hurricane, flood, and fire.

At the same time in London, Sufi Master Taner will be leading an interactive weekend workshop teaching the Sufi perspective on our relation to the planet and sustainable living, which includes survival living in our own urban homes and apartments…

To find out more about the workshop and see images:

www.centerforsustainable.com

www.ansaripublications.com

www.cal-earth.org

or ring: +44 (0)7875 569921

+44 (0)7954 601372

Rufaija
09.04.2009., 08:56
eeeeeeeeee

Pošto nemaš šejha, možda je najbolje za tebe da učiš dove Kur'ana i sunneta, i sunnetom preporučene zikrove. Tu ne možeš pretjerati ili pogriješiti. Vidi knjigu Zbirka izabranih dova (Mehmed Handžić). Kad sam rekao da pojačaš zikir, pošto kažeš da ima efekta, mislio sam da učiš još više to što sada učiš. Nego se ti sad ne zamaraj tarikatom, sjedi i uči, valja ti se osposobiti za život.

Vojnik Gorčin
09.04.2009., 09:35
semek i vojnik: mene je ovo nekako podsjetilo koliko malo mi znamo. Jednostavno pitanje koje se hadisima može odmah odgovoriti, a mi šuplji. :( Treba grijati stolicu i vratiti se šutnji. Za sebe govorim.

eto negdje sam naučio da srce šuti kad jezik radi.
NEfs je prepreden samo nas munta i prevrće...

Teško je ćutati :mudri:

Aries
09.04.2009., 11:49

Ne znam sta da kazem napisem ili uradim... ali kada se obracam tekijasima zastanem uvijek :). Pa sebi postavim pitanje kome se obraćam.
Zasto toliko imati postovanja za ljude koje ni "ne poznajem" ?

Mozda se u tome krije kljuc spoplava naseg boravka ovdje :rolleyes:

Selam alejkum.

Kako kaze Hajam: " i jednom kad ne bude nas, svijet će biti svijet..."

spoplava
10.04.2009., 08:04
Ne znam sta da kazem napisem ili uradim... ali kada se obracam tekijasima zastanem uvijek :). Pa sebi postavim pitanje kome se obraćam.
Zasto toliko imati postovanja za ljude koje ni "ne poznajem" ?

Mozda se u tome krije kljuc spoplava naseg boravka ovdje :rolleyes:

Selam alejkum.

Kako kaze Hajam: " i jednom kad ne bude nas, svijet će biti svijet..."

nije nikakav upis,ali nisam mogao a da ti za ovo ne kazem: :top:
:mig:

bajro17
10.04.2009., 17:30
zna li neko zasto kad zikrim Allah mi pokaze sao jednu sliku i to je to. Sta vi mislite more li vas sejtan probuditi ako krenete sanjati o tome gdje dedzal stanuje. i zna li neko sta znaci kad se sanja da se ubija dedzal

kahtani
10.04.2009., 18:17
zna li neko zasto kad zikrim Allah mi pokaze sao jednu sliku i to je to. Sta vi mislite more li vas sejtan probuditi ako krenete sanjati o tome gdje dedzal stanuje. i zna li neko sta znaci kad se sanja da se ubija dedzal

.......Legenda si

bajro17
10.04.2009., 19:03
sto legenda Allah tako zeli pokaze mi nesto ja to malo pokusam protumaciti i tako gazim stopama Muhammedovim a.s. prema svome gospodaru u nadi za otkrivanjem sto vise znanja koje ce biti od koristi meni i drugima

sjena.
13.04.2009., 22:03
I ja sam nekad poput tebe trezven i sračunat bio,
One ljubavlju opijene uvijek bih pokudio.
Onda se opih i pobudalih, razuzdah se posvema,
Pa mi se sada čini da sam cijelog života pio.

O, srce, stalno misli na ono što će da slijedi,
Znaj da si na ovom svijetu tek tuđinac bijedni.
Ako hoćeš zorski vjetar da ti bude jahalica,
Budi prašina pod nogom derviša, uvijek sa njima sjedi.

Zanate smo i dućane svoje ostavili,
Poeziju pjevati sada smo naučili;
Ljubav nam je sada duša i srce i oči,
Bivšu dušu, srce, oči mi smo ostavili.

iz Divan-i Šems u prijevodu Muamera Kodrića

Rufaija
14.04.2009., 08:34
sto legenda Allah tako zeli pokaze mi nesto ja to malo pokusam protumaciti i tako gazim stopama Muhammedovim a.s. prema svome gospodaru u nadi za otkrivanjem sto vise znanja koje ce biti od koristi meni i drugima

drži se hodža i šerijata, džamije i namaza. čuvaj se muslimanskih udruženja jer tu svako dolazi, da se ne bi kasnije ibretio koga si sve tu sreo. ako ćeš na dersove, idi na ders u džamiju. nauči što više sura. kad te poduhvati zamajac života i obaveza, onda ćeš se sjećati dugih namaza a samo će ti biti do toga da legneš u krevet i odmoriš se. ne znam u kojem si kraju i koji tarikat tu egzistira, ali uvijek ti je hodža opcija.

bajro17
14.04.2009., 11:52
ja sam ovdje blizu mostara i idem svake godine na Bunu u Blagaj

nur_din
14.04.2009., 23:35
bajro "ziva" legenda.........

bajro17
15.04.2009., 06:03
Ja sada ako Bog da kada budem iso u Blagaj pitacu smije li se sa njima zikriti zna li neko je li to dozvoljeno da budem sa njima u halki

Rufaija
15.04.2009., 07:33
Ja sada ako Bog da kada budem iso u Blagaj pitacu smije li se sa njima zikriti zna li neko je li to dozvoljeno da budem sa njima u halki

ne znam čija je halka, mislim da je četvrtkom zikir. poslaću ti na pp jedna broj pa nazovi, trebao bi čovjek znati. moraš ih unaprijed pitati jer meni se desilo da nas ne puste na zikir. odi sa babom.

kako se kreće cijena zemlje u Blagaju? negdje blizu vode?

sjena.
15.04.2009., 08:46
ne bi bilo dobro da mislimo da smo sposobni spoznati Islam, odnosno Allaha dž.š. do kraja. čim uspostavimo jednu spoznaju, i počnemo sebe ubjeđivati da je to tako, sigurno smo u zabludi i treba tražiti slijedeće viđenje. to su te zamke duhovnog puta, jer tu nema stajanja. mislim da ne trebamo biti pogođeni, ali i trebamo biti ljubomorni, na ovo što Asad govori. Allah dž.š. ima pravo da odredi sebi za halile one koje On hoće, da ih posebno odgoji i posebno nagradi. To mi ne možemo shvatiti. I trebamo biti pozitivno ljubomorni na te ljude, odnosno željeti da imamo ono što je njima dato (suprotno od zavisti, da želimo da oni to nemaju). Nama ostaje zagovor našeg Poslanika a.s., koji se založio za nas. I zagovor onih kojima je Allah dž.š. dopustio da se založe za druge. Tako da se mi ne trebamo razočarati ovim brojevima.

Selam alejkum :) , kakvi BA! brojevi i opterećivanje, razočaravanje :mig:

Meni su ti najdraže neizgovorene, nevidljive.... nîti fine, kako ono dervo stihove jednoć spojio pa smo ih još prevodili na ingliš

...one koje ne možeš pojasniti, ali možeš osjetiti

Krhke je rekao, mislim.... al budući da je insaninside cjepidlaka oko riječi :D, moram naglasiti da ovo 'krhko' je dvoznačno, heh

Eto :)

bajro17
15.04.2009., 09:45
ima bit ce sada drugog petka u petom mjesecu nevecer zikr a u subotu je nesto sasvim drugo

Rufaija
15.04.2009., 10:07
ima bit ce sada drugog petka u petom mjesecu nevecer zikr a u subotu je nesto sasvim drugo

znaš li ovo oko cijene zemlje na Buni, kraj vode?

bajro17
15.04.2009., 12:54
neznam boga mi ali bi mogao pitati rodice ona dole zivi

Rufaija
15.04.2009., 12:57
neznam boga mi ali bi mogao pitati rodice ona dole zivi

evo ti jako lijepa stranica i pouzdan Šejh, imaš video predavanja

http://www.sejhmustafa.com/index.php?option=com_yjstudio&Itemid=91

Šejh je inače poznat po borbi protiv sihra.

Ne moraš pitati, nemam konkretne namjere, interesuje me. Nemoj se zahmetiti.

Derviš
16.04.2009., 00:03
Selam alejkum.:)

Nijaz, selam, poklon tadž, nek uzme, ko šta u čemu pronađe spas.

O lijepa naša tekijo, mirisu iz davnina, braćo moja draga
usudih se preći preko ovog praga.
Poželjeh da vas vidim, da sa vama zborim...:)

Čuvši te riječi, prene se Pelin Plavi i povjetarac ga zapahne po glavi. Taj lagani struj što zove na zbun svjedokom biva da otrgnut se sprema kljun. Misao što teče na krilima riječi kad je netko reče,
afirmacija tek marginalna, svojstvena je epizodi što iz stvarnog u postojanje uvodi. Ljepoti takvoj kraja nema osim kad na sebe aluziju sprema. Taj diktat što žubori u tminama gdje se riječi kuju, osnovica je za tužbu, na suđenjima o kojima rijetki snuju. Uvidjevši zamku, Pelin se Plavi , što poklone dijeli, pokloni Njegovoj Slavi.

Hvaljen neka si Ti,
o Veliki moj brate,
što na Sebe me navede,
dok moji se dani krate.

Slava je Tvoja,
a pahulja moja,
ima'l kraja,
niti koja spaja.

bajro17
16.04.2009., 12:30
e brate dragi dobra ti ova stranica, a i mislim da je dobar sejh svaka mu cast a sto se nemoze igrati kviz i forum je nekakav zbrkan a moze li se ikako downloadovati oni zikrovi jer meni nema veceg smiraja od kur'ana i zikra

Lame Deer
16.04.2009., 14:25
Joj sheyka i mistickog mu znanja :D

A najjaci je kad kaze 20 cevapa, pa se ispravi u 20 sevapa :rofl: :rofl: :cerek:

bajro17
16.04.2009., 18:30
kako mrzim ovako glupe postove ako nemas sta pametno kazati bolje suti i ne pricaj svasta o sejhovima

Alem_
17.04.2009., 10:58
Dobih od sestre sjene jako lijep i poučan tekst ( a šta se drugo od nje može i čuti:) ) iz sire Martina Lingsa "Muhammed". Kako ona reče, koliko je bitan način na koji nekome pristupamo, a koliko je samo mudrosti i blagosti u Poslanikovom s.a.v.s. pristupu i načinu ophođenja prema ljudima. :)

Nakon bitke na Hajberu....

....
Sedamnaestogodišnjem Usami bilo je dozvoljeno da sudjeluje u pohodu. On je sa vojskom bio i na medinskom jarku, ali je ovo bila njegova prva bitka u pravom smislu. Tokom sukoba, neki Murrija mu se narugao da je premlad. Uskoro je bilo razloga da uslijed toga zažali. Pošto je bio odlučio iskazati svoju hrabrost, Usama se sada razbjesnio i stao ga goniti do duboko u pustinju usprkos naređenju izdatom prije bitke da se svi moraju držati zajedno. Konačno, uhvatio se u koštac s njim i ranio ga, našta je ovaj Murrija uzviknuo: La ilahe ille Llah! Pa i pored ovog svjedočenja islama, Usama mu je zadao smrtni udarac.
Zapovjednik ovog pohoda bio je Galib ibn Abdullah, a jedna od prvih misli nakon bitke mu je bila «Gdje je Usma?» On i svi drugi u vojsci su znali za Poslanikovu veliku ljubav prema ovome Zejdovom sinu i, usprkos pobjedi, Usama je nakon povratka, cijeli sat nakon zalaska sunca, u logoru zatekao zabrinute ljude. Galib ga je oštro ukorio. «Jurio sam za nekim čovjekom koji mi se rugao», rekao je ovaj mladić, a kada sam ga stigao i udario, rekao je «La ilahe ille Llah». «Na šta si ti vratio sablju u korice?» upitao je Galib. «Ne», odgovorio je Usama, «dok ga nisam dokrajčio.» Na to se cijelim logorom prolomiše pogrde, a on pokri lice rukama, ophrvan stidom. Na putu kući nije mogao ni jesti ni piti.
...........
Čim su stigli u Medinu, Usama je otišao jid Poslanika, koji ga je toplo zagrlio. A onda mu je rekao «A sad mi pričaj kako si se borio.» I tako mu je Usama ispričao sve što se fogodilo otkako su krenuli, a kada je došao do onog trenutka kada je ubio čovjeka, Poslanik ga je pitao «Da li si ga, Usama, ubio nakon što je izgovorio La ilahe ille Llah?» «Vjerovjesniče Božji», odgovorio je on, «on je to rekao samo da izbjegne smrt.»
«I tako si ti», rekao je Poslanik, «otvorio njegovo srce da bi znao je li govorio istinu ili laž!» «Nikada više neću ubiti čovjeka koji posvjedoči La ilahe ille Llah», rekao je Usama. A kasnije je pričao «Volio bih da sam na islam prešao tek toga dana.» Jer, Poslanik je već bio potvrdio da se prihvatanjem vjere poništavaju svi grijesi iz prošlosti.
...........

Lame Deer
17.04.2009., 11:57
kako mrzim ovako glupe postove ako nemas sta pametno kazati bolje suti i ne pricaj svasta o sejhovima
bajro, ovaj sejh ima veze sa sufizmom, mensurom i rumijem, ko magarac sa sedlom. Ni miligrama mistike u njemu nema, premda mi je jako simpatican covjek.

bajro17
17.04.2009., 12:33
ovaj sejh je jedan od najboljih u bosni kolko ja znam sta ce oni drugi biti sejhovi a tamo pisu zapise

ShadowOfSoul
17.04.2009., 13:48
baš ste mi cool :)

Rufaija
17.04.2009., 14:25
selam, stranica u fazi izrade

http://drustvo-kadirijsko-rifaijskog-tarikata.webs.com/

ameraga
19.04.2009., 18:34
odel ti u Kaćune?

zašto ići u Kaćune kad mi su mi dva šejha blizu... jedan 20 metara od kuce, drugi 50m :mig:

ameraga
19.04.2009., 18:36
eeeeeeeeee

Pricaj mi o tome... :mig:
Nego... mani se ti kojekakvih preporuka...
Klanjaj istiharu, i zamoli Uzvisenog, pa ce ti na san doci...
Ja sam hvala Allahu usnio sto sam trebao usniti, i sada znam svoj put... :mig:

dzuvejni
20.04.2009., 00:09
bajro, ovaj sejh ima veze sa sufizmom, mensurom i rumijem, ko magarac sa sedlom. Ni miligrama mistike u njemu nema, premda mi je jako simpatican covjek.

jah, sta ces..
i tebe je zaobiso i edeb i ahlak, a iluma nisi ni vidio. malo zboris, al' dovoljno da se vidi, da pored ovih stvari koje pobrojah, ni sa dervislukom nemas veze, kako 'no ti rece, bas ko' ni magarac sa sedlom.
mnoge sejhove smo osporavali, i svasta o njima pricali...uradili nismo ni priblizno koliko oni uradise.
ovaj kojeg usporedi sa magarcem, obrac a se omladini, koja tek u tekiju ulazi, i to tekiju (ne jednu) koju iz svog dzepa sagradi.
a sta smo ti i ja uradili, osim sto "pokusavamo" mudrost prosipati na nemjestu?

Rufaija
20.04.2009., 07:17
zašto ići u Kaćune kad mi su mi dva šejha blizu... jedan 20 metara od kuce, drugi 50m :mig:

ode ti u trigonometriju. jel ti tražiš šejha radi znanja i upute, ili radi blizine da ti je manje hodati? ako budeš pitao "zašto" na dobrom si putu da ne odeš ni jednom. ti si tražio mevlevije, ne znam za tu dvojicu šejhova, koje cijenim, kakve izune imaju. vidi s njima.

Rufaija
20.04.2009., 07:32
jah, sta ces..
i tebe je zaobiso i edeb i ahlak, a iluma nisi ni vidio. malo zboris, al' dovoljno da se vidi, da pored ovih stvari koje pobrojah, ni sa dervislukom nemas veze, kako 'no ti rece, bas ko' ni magarac sa sedlom.
mnoge sejhove smo osporavali, i svasta o njima pricali...uradili nismo ni priblizno koliko oni uradise.
ovaj kojeg usporedi sa magarcem, obrac a se omladini, koja tek u tekiju ulazi, i to tekiju (ne jednu) koju iz svog dzepa sagradi.
a sta smo ti i ja uradili, osim sto "pokusavamo" mudrost prosipati na nemjestu?

ne nerviraj se, imaju ovdje gradele za svakoga, od Poslanika, pirova, sejhova, pa nadalje. Neki misle da o svemu i svakomu mogu suditi. u Sejh Cajlakovicevoj knjizi, koliko se sjecam, ima naveden dogadjaj kad su sejtani poletjeli da spale lice hazreti Pejgamberu, jedan je baklju nosio. tako ti je to u stvarnosti.

Sejh Cajlakovic je jedna od najupecatljivijih pojava koju sam ja vidio. Prvo sto nisam sreo covjeka da tako odise skromnoscu, a drugo, u pozitivnom smislu, ko da si ga iz kakve stare sehare izvukao. Mozes kroz njega vidjeti sejhove od prije stotina godina. Ovo u najpozitivnijem smislu. I tacno je da sve sam gradi. ova osoba sto je dala komentar vjerovatno i nije musliman, nego je to usputno rekla. mi, kao halka, uvijek smo imali najpozitivnije misljenje o njemu, a zna se koliko se on bori protiv sihra i koliko je ljudio uputio i preko knjiga i licno kako da se zastite i bore. i za svaku je pohvalu sto je napravio stranicu da se vidi pravi sejh u stvarnom tekijskom okruzenju.

dzuvejni
20.04.2009., 11:52
ne nerviraj se, imaju ovdje gradele za svakoga, od Poslanika, pirova, sejhova, pa nadalje. Neki misle da o svemu i svakomu mogu suditi. u Sejh Cajlakovicevoj knjizi, koliko se sjecam, ima naveden dogadjaj kad su sejtani poletjeli da spale lice hazreti Pejgamberu, jedan je baklju nosio. tako ti je to u stvarnosti.

Sejh Cajlakovic je jedna od najupecatljivijih pojava koju sam ja vidio. Prvo sto nisam sreo covjeka da tako odise skromnoscu, a drugo, u pozitivnom smislu, ko da si ga iz kakve stare sehare izvukao. Mozes kroz njega vidjeti sejhove od prije stotina godina. Ovo u najpozitivnijem smislu. I tacno je da sve sam gradi. ova osoba sto je dala komentar vjerovatno i nije musliman, nego je to usputno rekla. mi, kao halka, uvijek smo imali najpozitivnije misljenje o njemu, a zna se koliko se on bori protiv sihra i koliko je ljudio uputio i preko knjiga i licno kako da se zastite i bore. i za svaku je pohvalu sto je napravio stranicu da se vidi pravi sejh u stvarnom tekijskom okruzenju.

ma Boze sacuvaj da se nerviram:)
tako mora biti. vjernik, sljedbenik Poslanika, mora imati svoga ebu Dzehla. sto je priznatiji kod Boga dz.s. njegov ebu Dzrhl je sve nasrtljiviji i glasniji. nego mi smeta kad spominjemo sejhove koji nesto doista rade i trud im se vidi, mi ih hocemo ocrniti do maximuma, a sami nismo u stanju napraviti skoro nista

Rufaija
20.04.2009., 12:07
ma Boze sacuvaj da se nerviram:)
tako mora biti. vjernik, sljedbenik Poslanika, mora imati svoga ebu Dzehla. sto je priznatiji kod Boga dz.s. njegov ebu Dzrhl je sve nasrtljiviji i glasniji. nego mi smeta kad spominjemo sejhove koji nesto doista rade i trud im se vidi, mi ih hocemo ocrniti do maximuma, a sami nismo u stanju napraviti skoro nista

tako je, zar nije rečeno:

»Reci, vi radite, a Allah će vidjeti vaša djela, njegov Resul, a i vjernici, a onda ćete se vratiti Onome koji zna i nevidljivo i vidljivo, pa će vas obavjestiti o onome što ste radili».

Poslanik, s.a.v.s, kaže: »Allah voli onoga od vas koji kad radi neki posao, radi ga na najbolji način»!

ameraga
20.04.2009., 12:24
ode ti u trigonometriju. jel ti tražiš šejha radi znanja i upute, ili radi blizine da ti je manje hodati? ako budeš pitao "zašto" na dobrom si putu da ne odeš ni jednom. ti si tražio mevlevije, ne znam za tu dvojicu šejhova, koje cijenim, kakve izune imaju. vidi s njima.

nakšibendijski šejhovi...:)

sve u svoj vakat... kako ti rece, ucim i istrazujem... dosao sam do fine literature... sve u svoj vakat...
selam...

Rufaija
21.04.2009., 07:47
ako bi organizovali sufijsko druženje na Igmanu ili Bijambarama, da li bi neko od vas bio zainteresovan da dođe? nabavili bi kakav kazan, kazanbašu imamo profesionalnog.

Bostan
24.04.2009., 00:51
je li iko naišao na informaciju da li su Adem i Hava bili u formalnom braku? ili prvi formalni brak počinje sa brakom njihove djece. ovo mi pade na pamet kad pročitah "hanume mu".

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء
Ja ejuha nassutteku rabbekumulezi
halekakum min nefsin vahidetu
va haleka minha zawdžaha
va bessa minhuma ridžalen kesire ve nisa

O vi ljudi učinite se svjesnim Gospodara vašeg koji vas
stvara od nefsa(daha) Jednoga
i stvara od Istog dvojinu(sjedinjenu paricu)
i raspršio je posvuda od to dvoje muškaraca mnoštvo i žena.

_____

Adem
.jedan,od njeg posta Hava,
...kao želja,
tako Adem, oženi se nefsom svojim ,
.zajedno su jedno, a opet su dvoje,
..dvojina.

Pa pojedose sa drveta zabranjenog, granje
...mnoštvo.
Zavara ono sto Zata nema,
.hinjeci da ce postati bogovi,
.da vjecno ce zivjeti.
samo...naculi uho, slusaj:
tko god podje zeleci ici van svoje sustine(ako se smije pomisliti da sustine van sustine ima) , biva izapacen i od Njega udaljen.

Selam alejkum

Derviš
24.04.2009., 01:43
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء
va haleka minha zawdžaha

_____

Adem
...kao želja,
..dvojina.

...mnoštvo.
.da vjecno ce zivjeti.
tko god podje zeleci ici van svoje sustine(ako se smije pomisliti da sustine van sustine ima) , biva izapacen i od Njega udaljen.

Selam alejkum

Alejkum selam i mašallah:)

Raiden
24.04.2009., 02:11
Alejkumu selam i mašaAllah i korekcija:
nije nefs, nego nefes. Valja prvo sukun probušiti.

sjena.
24.04.2009., 05:12
Alejkum selam, Bostan... i welcome

Rufaija
24.04.2009., 08:33
va haleka minha zawdžaha

_____

Adem
...kao želja,
..dvojina.

...mnoštvo.
.da vjecno ce zivjeti.

Selam alejkum

hvala što si se potrudio.

ja sam razmišljao o braku kao instituciji i da li je zajednica hazreti Adema a.s. i hazreti Have bila brak, ili prirodna zajednica. u tom smislu sam pitao jesu li oni bili u braku, jer faktički nisu s kim drugim imali ni biti. brak je institucija koja reguliše odnose, odnosno zajednica prava i obaveza. a to se faktički pojavljuje tek rađanjem prvih potomaka, kada se uspostavljaju pravila. prvo pravilo je da roditelj ne može biti u bračnoj vezi sa djetetom i potomkom u pravoj lozi.

ali, da li je iko naišao na informaciju o njihovom formalnom nikahu, da je obavljen, kako je obavljen, nešto u tom smislu, ili se to podrazumijeva. možda je neko čuo nešto o tome. ili se prvi brak spominje u vezi sinova i kćeri? ako neko nešto zna, molim da nam kaže.

Rufaija
24.04.2009., 09:03
kaže mi čovjek, u Francuskoj se može kupiti šejhovski tadž i kemer za 1000 EUR, uplatiš ovdje a tamo ti isporuče. meni to nešto izgleda puno za jednu kapu i pojas, ja sam ćulah u Istanbulu platio čini mi se manje od 10 EUR-a? zna li neko od vas ko prodaje te tadževe u Bosni, i što su tako skupi? jel srebrom vezeno, il šta već? nisam imao prilike ni vidjeti kako to izgleda iskreno da kažem.

ja znam da ima ona žena na čaršiji što šije hajdarije i kape, al nije bilo ni približno tako skupo.

dzuvejni
24.04.2009., 11:03
ma ima na kosovu jeftinije, a sve orginali, cullah, hajdarija, tadz, sta hoces..
tu u fr mi smrdi na mog jednog "dosta" izgleda da razvija biznis sa tim

Rufaija
24.04.2009., 13:14
znam, vidi to, ljudi nam se javljaju i raspituju. možda i nije tako. i ja sam mu rekao što nije na kosovu kupio, na kraju krajeva može se zikriti i sa kapom od marke. neko će iz obijesti reći samo da napakosti

sjena.
24.04.2009., 19:20
Poslanik što je jedino tražio od Allaha, kada mu je nudio sve što god zaželi, govorio bi....

ummet vaj ummet....dlaka na glavi onih koji me vole, važnija mi je od čitavog univerzuma... Gospodaru moj, čuvaj mi ummet

Adura
24.04.2009., 21:33
http://kuranbrowser.com/ilahije/ilahije.html

Na Dervinu ideju, na brzaka nesto;)

Selam alejkum

Derviš
24.04.2009., 22:43

Na Dervinu ideju, na brzaka nesto;)

Selam alejkum

Mašallah Ado, što me ugodno iznenadi:)

Samo, nije ideja moja. Svaka ideja dolazi iz jednog veeeelikog 'foldera' za ideje:D

Nejse, napravit ćemo jednu lijepu kolekciju ilahija, ovo je tek početak, so stay tuned, što bi rekla raja.:cerek:

Zehra
26.04.2009., 15:43
Esselamu alejkum.
Evo malo poezije, nadam se da ce vam se dopasti.

Tevba

Kad suza pokajnika klizne

na dlan ispruzen u dovi,

Boze tako ti milosti tvoje,

ti se svom robu odazovi.

Kad licem na sedzdu padne

i prizna grijehe svoje,

o Blagi, tevbu mu primi,

tako ti milosti tvoje.

Kad od tebe zatrazi nesto

sto samo ti mozes dati,

o Blagi, tako ti moci tvoje,

Ti mu to ne uskrati.

Kad skrusenu zavrsi dovu

iz srca mu tugu suzbij,

O Blagi, tako ti milosti tvoje

licu mu magfiretom umij.

Kad suza pokajnika klizne

na dlan ispruzen u dovi,

Boze tako ti milosti tvoje,

ti se svom robu odazovi.

Adura
27.04.2009., 03:05
Mašallah Ado, što me ugodno iznenadi:)

Samo, nije ideja moja. Svaka ideja dolazi iz jednog veeeelikog 'foldera' za ideje:D

Nejse, napravit ćemo jednu lijepu kolekciju ilahija, ovo je tek početak, so stay tuned, što bi rekla raja.:cerek:

:) selam :)

Vazi, dodao sam josh jednu i malo uredio josh neke sitnice.

Imal ko kakvu ilahiju da je stavimo?

(ps play lista se vrti u krug svo vrijeme tako da je zgodno listati net i slusati ilahije)

sjena.
27.04.2009., 08:41
Bog ti je u srce posadio želju da Ga tražiš.
Ne obaziri se na svoje slabosti, već se posveti traganju.
Svaki je tragatelj vrijedan takvoga traganja.
Potrudi se, još se jače napregni, da bi ti duša umakla iz tamnice puste tvari.

Bio ti hitar ili spor, na kraju ćeš naći ono što tražiš.
Uvijek se svim srcem predaj svojemu traganju.
Makar bio pognut, makar hramao,
ne odustani od potrage,
već mîli cestom ususret Njemu.

Rumi

sjena.
27.04.2009., 10:25
Soul receives from soul that knowledge, therefore not by book

nor from tongue.

If knowledge of mysteries come after emptiness of mind, that is

illumination of heart.

Rumi

ameraga
27.04.2009., 12:34

Vazi, dodao sam josh jednu i malo uredio josh neke sitnice.

(ps play lista se vrti u krug svo vrijeme tako da je zgodno listati net i slusati ilahije)

Imam ja Haktir Allahim i Bu ask bir bahr-i ummandir :)
i da vas Allah nagradi na onako lijepom sajtu... :D

Halveti
27.04.2009., 15:13

merhaba adura imam ti ja veliku kolekciju klasicnih osmanlijskih ilahija pa ako te sta zanima bujrum

Adura
27.04.2009., 16:46
Halveti , posalji nam svima nesto od toga :).Mene zanima sva kolekcija :D, ali ovdje bi da postavimo nesto onako odabrano, od svakog po nesto i za svakog po nesto.
Uz put moguce je , posto je streaming u pitanju preuzimati mp3 sa bilo kojeg mjesta na netu.Mada ako je server spor zna zastekat, ali eto da se zna da ima i ta opcija.

Selam

Derviš
27.04.2009., 17:06
Selam alejkum.

Eto ilahija mašallah:)

Ko ima neka stavi na rapidshare pa će Adura download, a i ostali, ko bude htio...

I još nešto, nastojte slat ilahije minimum 128 kbps. Izuzev npr. vrlo rijetkih ilahija koje ne postoje nego u niskoj kvaliteti zvuka.

P.S. Link na stranicu sa ilahijama sam stavio u svoj potpis.:mig:

ameraga
27.04.2009., 19:32
merhaba adura imam ti ja veliku kolekciju klasicnih osmanlijskih ilahija pa ako te sta zanima bujrum

Nego, brate Halveti - znas li kakvo je stanje sa džerahijskim tarikatom u BiH. Sumnjam da ga ima, ali eto i prisutan je kroz halvetije... ince nabavio sam knjigu Ljubav je vino od džerahijskog šejha Muzafera Ozak-a... vrlo impresivno štivo i predavanja...

Rufaija
28.04.2009., 08:01
Nego, brate Halveti - znas li kakvo je stanje sa džerahijskim tarikatom u BiH. Sumnjam da ga ima, ali eto i prisutan je kroz halvetije... ince nabavio sam knjigu Ljubav je vino od džerahijskog šejha Muzafera Ozak-a... vrlo impresivno štivo i predavanja...

Ameraga, pa ti ko da doktorat pišeš. Znaš li ko je bio njegov šejh?

ameraga
28.04.2009., 12:20
Ameraga, pa ti ko da doktorat pišeš. Znaš li ko je bio njegov šejh?

Čiji šejh, Muzaferov k.s. ili od brata Halvetije ?

Rufaija
28.04.2009., 13:02
Čiji šejh, Muzaferov k.s. ili od brata Halvetije ?

šejh Muzaferov.

bio je to Šejh Muhyiddin Ensari k.s.

http://thumbs.freewebs.com/Members/viewThumb.jsp?fileID=62877441&size=thumb

ameraga
28.04.2009., 13:16
šejh Muzaferov.

http://thumbs.freewebs.com/Members/viewThumb.jsp?fileID=62877441&size=thumb

fino, fino :mig:

Rufaija
28.04.2009., 14:55
fino, fino :mig:

a bio je i Mevlevija uz sve to :p

džerahije kad te budu interesovale daću ti email jedne osobe pa pitaj, ako je aktivan email. direktno su vezani za osobu koju si pomenuo

evo i video

http://video.google.com/videoplay?docid=3027428923444727510

ameraga
28.04.2009., 15:42
a bio je i Mevlevija uz sve to :p

džerahije kad te budu interesovale daću ti email jedne osobe pa pitaj, ako je aktivan email. direktno su vezani za osobu koju si pomenuo

evo i video

http://video.google.com/videoplay?docid=3027428923444727510

Znam dosta toga... jako su mi dragi... koliko sam ja vidio po zikru, prakticiraju i semu :cerek:
samo su mi ovi iz njihovog ogranka pravo kompleksni, iz Nur Ashki Jerrahi reda...

Halveti
28.04.2009., 21:51

Dzerrahije su Halvetijski kol koji ni u vrijeme osmanlija nije imao svoje tekije u Bosni bilo je par na kosovu i makedoniji birvaktile. Danas je jedan od rijetkih kolova koji i dalje ima asithanu i postnishina s neprekinutom silsilom tako da se samozvanci ne mogu proglasavat dzerrahijskim dervisima a kamoli sejhovima.

Halveti
28.04.2009., 22:00
šejh Muzaferov.

&size=thumb[/IMG]

Muzaffer Efendi je bio iz ulemanske istanbulske obitelji. Otac mu je bio osobni muallim sultanu Abdulhamidu 2. Ucio je klasicne islamske nauke pred najvecim stambolskim alimima tog perioda. A sto se tice tasavvufskih znanosti treba istaknuti da mu je hilafet za postnishina dzerrahijskog kola ostavio zadnji dzerrahijski postnishin iz perioda osmanlija Fahruddin Efendi.

Tako da ako je itko bio njegov sejh to je onda Fahruddin Efendi tvrditi nesto drugo i inzistirati na tome je neumjesno.

Halveti
28.04.2009., 22:03
samo su mi ovi iz njihovog ogranka pravo kompleksni, iz Nur Ashki Jerrahi reda...

te koje si spomenuo nemaju veze s Dzerrahijskim kolom i to su. nju ejdz duhovnost obojena mirisljivim stapicima i te spike

abdul-muhyi
28.04.2009., 23:00
Muzaffer Efendi je bio iz ulemanske istanbulske obitelji. Otac mu je bio osobni muallim sultanu Abdulhamidu 2. Ucio je klasicne islamske nauke pred najvecim stambolskim alimima tog perioda. A sto se tice tasavvufskih znanosti treba istaknuti da mu je hilafet za postnishina dzerrahijskog kola ostavio zadnji dzerrahijski postnishin iz perioda osmanlija Fahruddin Efendi.

Tako da ako je itko bio njegov sejh to je onda Fahruddin Efendi tvrditi nesto drugo i inzistirati na tome je neumjesno.

Sejh Muzafferov prvi sejh bio je Sejjdi Muhjiddin Ensari, ali je kasnije Sejh Muzaffer presao dzerrahijama. Ovo se moze provjeriti u Ajni Ali Babinoj Tekiji u Istanbulu

Rufaija
29.04.2009., 08:53

Informaciju sam dobio u Istanbulu od ljudi koji su ga znali. Šejh Muzafer je počeo kao Kadirija kod Šejh Muhyiddina Ensarija. Ja kad sam pitao za njega, izričito su mi rekli da je njegov Šejh Muhyiddin Ensari, što je i mene iznenadilo. Ovo drugo ne sporim, on je kasnije otišao Džerahijama, tu se nastavlja tvoj dio priče.

Vojnik Gorčin
29.04.2009., 08:59
selam alejk kako si dobri rufaijo?

Rufaija
29.04.2009., 09:01
Znam dosta toga... jako su mi dragi... koliko sam ja vidio po zikru, prakticiraju i semu :cerek:

Oni su fini ljudi, dobri muslimani. Vidjećeš sa stranice, uspostavio ih je Šejh Muzafer k.s.

Osoba iz njihovog tarikata sa kojom sam kontaktirao je potomak, bliži, Muhamed ef. Potogije, a on je koliko sam našao bio Halvetijski šejh na Skenderiji, ako ne i zadnji u BiH. To Halvetija zna bolje.

Evo malo od tog obraćanja, u dijelu gdje nema privatnosti. Osoba pojašnjava istorijat Nur Aški Džerahi, i kako je vezan za Šejh Muzafera:

“…zaboravio sam reci, sheikh Al Hajj Muzaffer Ozak Askhi al-Jerrachi (Halveti) koji je u Turskoj obnovio i nastavio Halveti order i koji je pomogao da se obnovi order Mewlevi ,i svojim rukama licno gradio,je dosao negdje 60-tih u Ameriku,tu je upoznao Lexa Hixona ,koji je kasnije postao sheikh NUR al_Anwar al-Jerrachi,moj baba je uzeo ruku sa njima i ovlasten je od sheikhe Farihe Fatime al_Jerrachi da uci i vodi studente u St.Louisu.

Dragi Nedzad Baba,zelim vam lijepo zdravlje i da vas dragi Allah nagradi i obraduje u svemu.
ovo pismo je dugo,jer nije lako opisaiti 49 godina ljudskog zivota.Nadam se da sam Vam uspjeo stvoriti neku sliku o sebi, porodici i mome stanju sto se tice tariqe.
Ako dragi Allah da, da se nadje kakav podatak o mom pradjedu sheikhu Muhammedu Mehmmedu ef.Potogij, bit cu sretan,ako ne,neka je pradjedu lijep rahmet. Mi cemo ici gdje nas Allah vodi.

Maksuz selam”

Rufaija
29.04.2009., 09:13
selam alejk kako si dobri rufaijo?

vrat me boli

Rufaija
29.04.2009., 09:18
evo sad prestade, ko je šta proučio hvala mu

Vojnik Gorčin
29.04.2009., 09:19
vrat me boli

Allah je Milostiv pema tom vratu :)

Rufaija
29.04.2009., 09:32
Allah je Milostiv pema tom vratu :)

Amin, da bude prema svakom. Šta ima kod tebe

Vojnik Gorčin
29.04.2009., 09:36
starina, poso, kuća, džamija,...

ma malo se čudim nesmotrenosti ljudi.

kažu vjerujem da Bog postoji!
a ako postoji to znači da je postao/stvoren, znači da jednom nije bio pa je počeo da bude...
ljudi zaista ne razmišljaju!
žašto jednostavno ne kažu da vjeuju u Boga ili da "ima Boga"...
čudno je to čudno....

Rufaija
29.04.2009., 09:56
starina, poso, kuća, džamija,...

ma malo se čudim nesmotrenosti ljudi.

kažu vjerujem da Bog postoji!
a ako postoji to znači da je postao/stvoren, znači da jednom nije bio pa je počeo da bude...
ljudi zaista ne razmišljaju!
žašto jednostavno ne kažu da vjeuju u Boga ili da "ima Boga"...
čudno je to čudno....

Alija ef. T. kaže da treba reći "Allah ima, jeste i nema mjesta!"

Ovo da Bog postoji mi kažemo sa stanovišta našeg postojanja, jer mi postojimo i u našem postojanju spoznajemo da ima Allah. Ovo buni neke pa oni smatraju da Bog postoji u njihovoj svijesti, pa su nevjernici time legitimirani jer Bog "ne postoji u njihovoj svijesti". Međutim, da mi uzvjerujemo da Bog i postoji, i to je nekakva merteba. Inače, ljudski jezik je nesavršen i riječi ne mogu iskazati apsolutna značenja, tako kad kaže neko da Bog postoji, treba to shvatiti da Allah ima i jeste, a mi zaista to ne možemo shvatiti i to su razumske granice koje niko ne može preći. Ama baš niko. Da ima Neko, ko je oduvijek i zauvijek. Tog mentalnog prostora i sklopa nema u stvorenom svijetu, samo Allah to zna.

dzuvejni
29.04.2009., 10:44
selam
zinetul-kulub, plah citab od sejh Muzafera. moze se naci u Stam bolu. ko zna turski i malo arapski moze svasta naucit.

ameraga
29.04.2009., 11:06
te koje si spomenuo nemaju veze s Dzerrahijskim kolom i to su. nju ejdz duhovnost obojena mirisljivim stapicima i te spike

pa i da se predpostaviti iz vidjenog... nazalost, sve ono sto rade toliko je daleko od islama... :( neka im je Allah na pomoci...

hvala na ovim odgovorima... :cerek:

ameraga
29.04.2009., 11:10
Oni su fini ljudi, dobri muslimani. Vidjećeš sa stranice, uspostavio ih je Šejh Muzafer k.s.

Osoba iz njihovog tarikata sa kojom sam kontaktirao je potomak, bliži, Muhamed ef. Potogije, a on je koliko sam našao bio Halvetijski šejh na Skenderiji, ako ne i zadnji u BiH. To Halvetija zna bolje.

Evo malo od tog obraćanja, u dijelu gdje nema privatnosti. Osoba pojašnjava istorijat Nur Aški Džerahi, i kako je vezan za Šejh Muzafera:

“…zaboravio sam reci, sheikh Al Hajj Muzaffer Ozak Askhi al-Jerrachi (Halveti) koji je u Turskoj obnovio i nastavio Halveti order i koji je pomogao da se obnovi order Mewlevi ,i svojim rukama licno gradio,je dosao negdje 60-tih u Ameriku,tu je upoznao Lexa Hixona ,koji je kasnije postao sheikh NUR al_Anwar al-Jerrachi,moj baba je uzeo ruku sa njima i ovlasten je od sheikhe Farihe Fatime al_Jerrachi da uci i vodi studente u St.Louisu.

Dragi Nedzad Baba,zelim vam lijepo zdravlje i da vas dragi Allah nagradi i obraduje u svemu.
ovo pismo je dugo,jer nije lako opisaiti 49 godina ljudskog zivota.Nadam se da sam Vam uspjeo stvoriti neku sliku o sebi, porodici i mome stanju sto se tice tariqe.
Ako dragi Allah da, da se nadje kakav podatak o mom pradjedu sheikhu Muhammedu Mehmmedu ef.Potogij, bit cu sretan,ako ne,neka je pradjedu lijep rahmet. Mi cemo ici gdje nas Allah vodi.

Maksuz selam”

Hvala :cerek:
a evo i njihov sejh (jedan od njih)
http://www.youtube.com/watch?v=KBLwjcFqIsk&feature=related

sumnjam da bi ti slicno uradio... apstrakcija zar ne :mig:

dzuvejni
29.04.2009., 11:49

bas neki indijanci
al' gledaj ovdje derneka
http://www.youtube.com/watch?v=WTnZNGgmL6M&feature=related

ameraga
29.04.2009., 12:20
bas neki indijanci
al' gledaj ovdje derneka
http://www.youtube.com/watch?v=WTnZNGgmL6M&feature=related

Ako se ne varam ovo su nakšibendije... jer vidio sam slicne turbane kod nekih sejhova... a odgovara i lokacija - Kipar...

forget-me-not
29.04.2009., 13:17
Ako se ne varam ovo su nakšibendije... jer vidio sam slicne turbane kod nekih sejhova... a odgovara i lokacija - Kipar...
To su turbandžije. :kava:

Adura
29.04.2009., 13:43
:)ameraga ubacene su ilahije, da te Allah nagradi.
____
Nesto se radilo na stranici, nisam mogao a da ne stavim pri otvaranju 'bisernu ruzu' , ansambl "Dah Ljubavi" , tekst (i melodija?) Hafiz Sulejman Bugari.

ameraga
29.04.2009., 14:40
:)ameraga ubacene su ilahije, da te Allah nagradi.
____
Nesto se radilo na stranici, nisam mogao a da ne stavim pri otvaranju 'bisernu ruzu' , ansambl "Dah Ljubavi" , tekst (i melodija?) Hafiz Sulejman Bugari.

Amin!
Vidio sam ih, stvarno prelijepo... nadam se da ce aBd biti jos mnogo ilahija...
selam :cerek:

semek
01.05.2009., 18:43
Selamun alejkum we rahmetullah

kahtani
01.05.2009., 18:51

Alejkum selam

asad
04.05.2009., 18:39
Posto ovdje ima puno uleme daj te mi komentar slijedeceg hadisa: Koga god nije procistilo more pa nece ga procistiti ni Allah (biljezi ga imam Safija u svojoj knjizi El-Umm)?

Derviš
05.05.2009., 11:47

Alejkum selam brate dragi.:)

sjena.
05.05.2009., 12:19
A. selam :w

ameraga
05.05.2009., 16:38
Nemogavši joj odoljeti

http://www.fotorola.com/uploads/eefac92889.jpg

:cerek:

Raiden
05.05.2009., 23:38
Posto ovdje ima puno uleme daj te mi komentar slijedeceg hadisa: Koga god nije procistilo more pa nece ga procistiti ni Allah (biljezi ga imam Safija u svojoj knjizi El-Umm)?

Allah neće pomoći narodu prije nego on sam sebi ne pomogne.

Shady
06.05.2009., 01:19
Predivan hadis, davno se ne sjećam da sam čuo nešto tako čisto i lijepo. Pogled na široku morsku pućinu - i kad je mirna i zlatna, a i kad je talasasta i nemirna.. pogled na njegovu pjenu, na prelamanje prelijepih boja, udišući lijepe mirise koji dolaze sa pučine... gledajući i osluškujući ritmičnu igru valova - iskrenom srcu je sve to dovoljno da se zadivi i zahvali Allahu u prepunom osjećaju sreće u toj zahvalnosti. Blago srcu koje to može. :top: Pretpostavljam da je hadis izgovoren možda još u u mlađim Resulovim s.a. godinama, kada je kao putnik sa Hadidžinom r.a. robom, putovao stazama koje idu pored mora... ili je tada sazrijevalo u Njemu, pa je kasnije sjećao tih trenutaka i izgovorio ih... :)

Netko meni blizak, mi je jedmom rekao:
"Ako 'gore' zaslužim kakvo dobro, tražit ću da samo budem blizi mora".

Rufaija
06.05.2009., 07:22
Predivan hadis, davno se ne sjećam da sam čuo nešto tako čisto i lijepo. Pogled na široku morsku pućinu - i kad je mirna i zlatna, a i kad je talasasta i nemirna.. pogled na njegovu pjenu, na prelamanje prelijepih boja, udišući lijepe mirise koji dolaze sa pučine... gledajući i osluškujući ritmičnu igru valova - iskrenom srcu je sve to dovoljno da se zadivi i zahvali Allahu u prepunom osjećaju sreće u toj zahvalnosti. Blago srcu koje to može. :top: Pretpostavljam da je hadis izgovoren možda još u u mlađim Resulovim s.a. godinama, kada je kao putnik sa Hadidžinom r.a. robom, putovao stazama koje idu pored mora... ili je tada sazrijevalo u Njemu, pa je kasnije sjećao tih trenutaka i izgovorio ih... :)

Netko meni blizak, mi je jedmom rekao:
"Ako 'gore' zaslužim kakvo dobro, tražit ću da samo budem blizi mora".

znaš li ti koliko ih se utopilo u tom moru i kakve zvijeri i nemani čuvaju njegova bogatstva. dolje koralji i biseri, šarene ribe i ljepote a okolo ajkule kruže, iz rupa murine izviruju, otrovne bodlje te čekaju. za čovjeka je dobro dok je na površini mora, kratkotrajno da zaroni, korist iz mora da vadi, al kad postane dio mora sa njim je gotovo na ovom svijetu

sjena.
06.05.2009., 07:54

Shady, jel tebe čovjek treba moliti da ne radiš to što radiš?

::::::::::::::

Oko hadisa, sad me Rufaijino pisanje asociralo.... ima li taj hadis ikakve veze s događajem na Nuhovoj lađi?

Rufaija
06.05.2009., 08:14

::::::::::::::

Oko hadisa, sad me Rufaijino pisanje asociralo.... ima li taj hadis ikakve veze s događajem na Nuhovoj lađi?

ne dao Allah da ima, potop je očistio zemlju od griješnika i bio je kazna. ima veze sa znanjem, koga znanje ne očisti neće ni Allah. pogledaj moderne naučnike, sve dokaze imaju a to im samo nevjerstvo povećava, umjesto suprotno.

sjena.
06.05.2009., 09:59
ne dao Allah da ima, potop je očistio zemlju od griješnika i bio je kazna. ima veze sa znanjem, koga znanje ne očisti neće ni Allah. pogledaj moderne naučnike, sve dokaze imaju a to im samo nevjerstvo povećava, umjesto suprotno.
Jest, samo nisam mislila na potop-ljene...nešto drugo mi je 'naumpalo'. Nema veze, raščistit će se to već, aBd.

sjena.
07.05.2009., 06:33
Halalite što sam u zadnje vrijeme grub, ali vidim da milkenje plaho ne pomaže.
Nisi grub, prije rola 'da vidite kakav sam kad sam grub' :p

Nekome, Raidene, nekada treba jedno, nekada drugo, ne možeš time upravljati pa po defaultu izabrati 'e, sad ću vas milkiti' ili 'sad ću malo biti grub'. Milsim, možeš, ali to se onda osjeti tako kako se osjeti. Ali se možeš sjetiti rečenice (hint - Travnik) koju si izrekao o upravo ovoj temi i dao sjajan primjer. E, to nemoj zaboraviti. :mig: :)

Shady
07.05.2009., 06:40
znaš li ti koliko ih se utopilo u tom moru i kakve zvijeri i nemani čuvaju njegova bogatstva. dolje koralji i biseri, šarene ribe i ljepote a okolo ajkule kruže, iz rupa murine izviruju, otrovne bodlje te čekaju. za čovjeka je dobro dok je na površini mora, kratkotrajno da zaroni, korist iz mora da vadi, al kad postane dio mora sa njim je gotovo na ovom svijetu
Lijepe su i ajkule i murine i bodlje. :)

Pa to je, sestrice, moje viđenje i iznio sam ga. :)
Imam pravo, nadam se.. ta nisam ružno pače. :cerek:
A možda i ima veze sa potopom (?!) :rolleyes:

sjena.
07.05.2009., 06:45

Znaš što ti pretpostavke mogu napraviti, na to sam se referirala. A ono romantično viđenje ti ne mogu i ne želim zabraniti. To je odraz tvog trenutačnog unutrašnjeg stanja.

A za hadis... ma pustimo asada da nam odgovori na postavljeno pitanje kojemu zna odgovor :mig: ...ak mu se ćefne

Rufaija
07.05.2009., 08:28

ne kažem ja, u onom trenutku kad vidiš stvarnu ljepotu a ne vidiš sebe koji gleda, e to je već nešto, nekakva murakaba. već, kad sebe smjestiš u tu ljepotu, prešao si na industrijsku eksploataciju. dakle ko je spreman u more al da se utopi, bujrun, to je jedinstven doživljan i posljednje što će doživjeti ("on")

Alem_
07.05.2009., 09:14

To je zato što se nisi sreo s njima.

Raiden
07.05.2009., 18:13
Nisi grub, prije rola 'da vidite kakav sam kad sam grub' :p

Nekome, Raidene, nekada treba jedno, nekada drugo, ne možeš time upravljati pa po defaultu izabrati 'e, sad ću vas milkiti' ili 'sad ću malo biti grub'. Milsim, možeš, ali to se onda osjeti tako kako se osjeti. Ali se možeš sjetiti rečenice (hint - Travnik) koju si izrekao o upravo ovoj temi i dao sjajan primjer. E, to nemoj zaboraviti. :mig: :)

Slažem se. :cerek: Moram i ja malo narodnu koju bubnuti. :D Mahsuz selam :mig:

ašik
08.05.2009., 23:47
Selamun alejkum ... :cerek:

be aware ... :mig:

Shady
09.05.2009., 03:11
alejkum selam, Ašik :love:

Lijepe su i ajkule i murine i bodlje. :)To je zato što se nisi sreo s njima.
Ok, ali bebi-ajkuli je njegova mama lijepa. :)

Zikr

Gledam cvijeće dok Te hvali
laticama podignutim,
pa mi veli: "Hajde i ti,
stvorenja smo Plemenitog,
i zahvalan na to budi!"

Čujem rijeku kako zikri,
kroz igru se domu bliži,
a talasi povikuju:
"Niko nije od Njeg' bliži,
hajde i ti s nama zikri!"

Šuma se u zikru njiše
nježno, kao biće jedno,
pa mi veli: "Hajde i ti
osloni se na Njeg', Jednog,
ništa nije k'o On vrijedno!"

I mrav ispod kore panja,
i ptić što u krošnji sanja,
i slon - snagom svoga tijela,
i kit što u moru zijeva:
"Rahman Allah!" - sve Ti pjeva.

I zvijezde Te s neba slave
u safove nagrozdane,
pa mi svjetlom svojim zbore:
"Da nam nije Gospodara,
mi bi sada sve ugasle!"
(V.)

sjena.
09.05.2009., 08:07
Zikr

Gledam cvijeće dok Te hvali
laticama podignutim,
pa mi veli: "Hajde i ti,
stvorenja smo Plemenitog,
i zahvalan na to budi!"

Čujem rijeku kako zikri,
kroz igru se domu bliži,
a talasi povikuju:
"Niko nije od Njeg' bliži,
hajde i ti s nama zikri!"

Šuma se u zikru njiše
nježno, kao biće jedno,
pa mi veli: "Hajde i ti
osloni se na Njeg', Jednog,
ništa nije k'o On vrijedno!"

I mrav ispod kore panja,
i ptić što u krošnji sanja,
i slon - snagom svoga tijela,
i kit što u moru zijeva:
"Rahman Allah!" - sve Ti pjeva.

I zvijezde Te s neba slave
u safove nagrozdane,
pa mi svjetlom svojim zbore:
"Da nam nije Gospodara,
mi bi sada sve ugasle!"
(V.)
Prelijepo!

Bostan
12.05.2009., 10:12
Na zaljubljeniku leži da traži Ljubljenoga,
Teče poput bujice po licu i glavi Njegove rijeke.
Traženje samo On Sam čini, a mi smo kao sjene.
Sav naš govor i dozivanje su riječi Ljubljenog.
Nekada se radujemo kao voda što žumori Njegovim potocima,
Nekada smo ulovljeni kao voda u Njegovom ibriku.
A opet prokuhamo kao mrkva u loncu dok On miješa
Sa kutljačom od misli – takva je čud Ljubljenog.
On stavlja Svoja usta na naše uho i šapće
A naša duša namah prima Njegovu mirišljavost.
Kao Duša duše On dolazi, ostavljajuci nemogućnost bijega
Nikada nisam ja našao dušu kojoj je Ljubljeni neprijatelj!
On će vas smješati sa umiljatošću, čineći vašu krhkost poput kose –
Ali vi ipak nećete htjeti dati dva Univerzuma zbog dlake Ljubljenog.
Mi sjedimo sa Ljubljenim govoreći “Ljubljeni, gdje [ku] si ti?”
Opijeni, nastavljamo gukati [ku] na sporednim mahalama Ljubljenoga.
Nesretne slike i ružne misli
Dolaze od dokone čudi – a ne od Ljubljenog.
Zašuti!, tako da On Sobom može opisati Sebe!
Šta tvoje hladno “hej, hej” ima sa Njegovim “hej, hej”?

(J.M.R.)

Vojnik Gorčin
12.05.2009., 10:23
Tin jednom napisa : umrijet ću noćas od ljepote!
a da je meni umirat od ljepote

Rumiju je dat fadl u ovim stihovima
pa da ljudi mogu umirati :)

sjena.
12.05.2009., 10:35
Rumiju je dat fadl u ovim stihovima
pa da ljudi mogu umirati :)

Da...prolazi jeza, ona fina, fina....

P.S. zbog tvojih izraza uvijek kopam i trazim prijevode ... čuj 'fadl' :cerek:... riječ za čistog petaka :top:

Shady
12.05.2009., 11:00
Prelijepo!
Evo onda još jedna, od iste autorice.. ali manje optimistična. :D

Dužnik

Ja zaslužna nisam za vazduh što dišem,
niti sam zaslužna za travu što gazim.
Zaslužila nisam oko kojim gledam
sve ljepote svijeta kraj kojih prolazim.
Bože, ja Tvoj sam dužnik!
Posl'o si me ovdje da halifa budem
da mir zemni čuvam, uljepšam i vladam.
A ja na svog brata ljubomorno gledam!
Dimim, zgrćem, hrlim... polako propadam.
V. selam :)

sjena.
12.05.2009., 11:04
Zašuti!, tako da On Sobom može opisati Sebe!

... eto samo da još jedanput.... nemam pojma...sebe podsjetim, valjda

sjena.
12.05.2009., 11:13
Evo onda još jedna, od iste autorice.. ali manje optimistična. :D

Dužnik

Ja zaslužna nisam za vazduh što dišem,
niti sam zaslužna za travu što gazim.
Zaslužila nisam oko kojim gledam
sve ljepote svijeta kraj kojih prolazim.
Bože, ja Tvoj sam dužnik!
Posl'o si me ovdje da halifa budem
da mir zemni čuvam, uljepšam i vladam.
A ja na svog brata ljubomorno gledam!
Dimim, zgrćem, hrlim... polako propadam.
V. selam :)

A. selam

netko bi na to rekao ovako...sve je ok

ili ovako.... halovi, sestro

ili... idemo dalje*

ili pak... prošlo... :)

ima još, ali dovoljno je i ovo... ili kombinacije gore spomenutih :mig:

edit: dopuna....

*....idemo dalje. Štas' ba stao?

Bostan
12.05.2009., 11:45
Štas' ba stao?
sto bi jedan muderis reko, to je onaj sto zacepi usta svakome ko sa drugim prica ....isho...isho...pa zaokreno kod auta....pa vvvvvvvv-huuuuuu...:)

Shady
12.05.2009., 14:13
Nešto valja ostaviti i za zbirku koja je aBd u pripremi. ;)
Al vidjet ćemo nešto u stilu.. malo kasnije. :) Selam

Vojnik Gorčin
12.05.2009., 23:20
Da...prolazi jeza, ona fina, fina....

P.S. zbog tvojih izraza uvijek kopam i trazim prijevode ... čuj 'fadl' :cerek:... riječ za čistog petaka :top:

neki dan mi NAkib priča o hz. Mejremi i njenom boravku u samostanu ili tako nešto.
i tako... Zekerijah a.s. kad bi dođi do nje pred njom zimi ljetno voće a ljeti zimsko..
i pita je Zekerijah odakle joj ovo a ona će na to: Haza min fadli rabi!
Ovo je fadl moga Rabba :)

Jao!
umirem...

ašik
12.05.2009., 23:31
Jao!
umirem...

Selam ... :)

Plahko ... ostavi sta i za sutra ... :D

Derviš
13.05.2009., 02:25
neki dan mi NAkib priča o hz. Mejremi i njenom boravku u samostanu ili tako nešto.
i tako... Zekerijah a.s. kad bi dođi do nje pred njom zimi ljetno voće a ljeti zimsko..
i pita je Zekerijah odakle joj ovo a ona će na to: Haza min fadli rabi!
Ovo je fadl moga Rabba :)

Jao!
umirem...

Selam alejkum.

Pitaj Nakiba za nastavak priče - kako je Zekerijah a.s. reagirao? , čuvši te riječi.
U njegovoj se reakciji krije jedna tajna. Pitaj Nakiba zna li tu tajnu. Ako ne zna, traži dalje onoga ko zna, sve dok je ne otkriješ. :)

Bostan
13.05.2009., 02:30
E dervišu neću sad moć zaspat:D

Vojnik Gorčin
13.05.2009., 05:21
Selam alejkum.

Pitaj Nakiba za nastavak priče - kako je Zekerijah a.s. reagirao? , čuvši te riječi.
U njegovoj se reakciji krije jedna tajna. Pitaj Nakiba zna li tu tajnu. Ako ne zna, traži dalje onoga ko zna, sve dok je ne otkriješ. :)

alejkumu selam dragi moj!

bum pital što bi rekli zagorci.
ali možda nije do onog što govori nego do srca koje pita :)
pitam se jesam li sposoban za to tumačenje?

Fenne
13.05.2009., 21:46
Molim za objasnjenje.

Procitah u jednoj knjizi (zato nemam link za internet) gdje Sejh Nazim Haqqani u jednom intervjuu za BBC kaze da je engleska kraljevska familija potomci ehli beyta... :confused:

Meni to pravo cudno :ne zna:

Da li neko ima ikakvo objasnjenje za ovo?

Vojnik Gorčin
13.05.2009., 22:28
Molim za objasnjenje.

Procitah u jednoj knjizi (zato nemam link za internet) gdje Sejh Nazim Haqqani u jednom intervjuu za BBC kaze da je engleska kraljevska familija potomci ehli beyta... :confused:

to je bar lahko provjeriti, pronađe se rodoslovlje engleske kraljevske porodice... i to je to...

A ako šejh Nazim tako kaže ko smo mi da o tome raspravljamo?

Fenne
13.05.2009., 22:29
Ma nije da raspravljam, nego me je iznenadilo.
.. a tebi nije cudno?

Vojnik Gorčin
13.05.2009., 22:39
.. a tebi nije cudno?

pa jest,
ali God works in mysterios ways :)

Rufaija
14.05.2009., 08:35
Molim za objasnjenje.

Niti jedan nemusliman nije potomak Ehlu Beyta.

"O Nuhu, on nije čeljade tvoje" - rekao je On - "jer radi ono što ne valja, zato Me ne moli za ono što ne znaš! Savjetujem ti da neznalica ne budeš."

Rufaija
14.05.2009., 08:42
znate li kada jedna osoba postane Sultan Evlija? kaže moj Šejh, Mustafa Taner Ensari, "osoba postaje Sultan Evlija ne kad ga ljudi počnu tako zvati, već kad podigne veliki broj evlija kojima je on Sultan". eh sad, po tom kriteriju, koliko je danas živih sultana evlija?

Fenne
14.05.2009., 08:54
A molim te kako onda objasnjavas ovu izjavu sejha Haqqanija?

asad
14.05.2009., 09:42

Moze biti a i ne mora:ne zna:

Pa nije ti sejh Hakkani sveznajuci da mu moras svaku vjerovati bez vaganja na terezijama Kur´ani i sunneta.

Rufaija
14.05.2009., 09:49

Ja to shvatam ovako. Šejh to nije izjavio. Ljudi svašta pričaju.

To bi bilo isto kao da ja kažem, "taj i taj šejh dao teberuke tarikat tom i tom šejhu..." a taj i taj koji je to navodno dobio, nije ni po čemu šejh već teški griješnik. Postavilo bi se pitanje autoriteta tog prvog šejha, i svih koji prihvataju datog griješnika, jer kako bi on ili oni mogli biti šejhovi, a da prihvataju teškog griješnika? Tako nekako, možda nezgrapno objašnjeno.

Tu situaciju imaš pojašnjenu u ajetima o Sulejmanu a.s. i džinima. Džini su mislili da su sposobni i pametni, a Allah dade da Sulejmanov a.s. izgrize crv, Sulejman već bio umro stojeći na nogama, naslonjen na štap. Pukne štap, zbog beznačajnog crva, padne Sulejmanovo a.s. tijelo, i džini i šejtani ostanu osramoćeni jer nisu ništa znali. Ova se situacija ponavlja kroz historiju uvijek kad se ljudi uzohole. Čim se čovjek osloni na nešto, osim na Allaha, to nešto, odnosno štap, progrize crv, pa se taj uzoholjeni sruši i otkrije mu se sramota. Ja ne smatram da je Šejh Nazim ko ti Sulejmanovi a.s. džini i šejtani, pa da je rekao nešto takvo i da se na tome sruši. I znam za drugu situaciju, kad su rekli za jednu osobu da je dobila nešto od jednog velikana, došla je druga osoba i rekla ne širite laži. I podijelili su se ljudi na dvije skupine.

U pravilu, ako čuješ da je ispravan šejh nešto izjavio, a izjava se kosi sa šerijatom, onda to šejh nije izjavio jer ne može se u evliji sastati suština šejtana. Al sad, ko zna. Ima ih klanjaju bez abdesta a smatraju ih evlijama.

kako meni ispriča jedan hafiz hikaju o dvojici ahbaba, evlija. sastajali se svaki dan kod Kjabe na namazu, jedan iz Indije, drugi ne znam odakle. ne dođe jedan dan ovaj iz Indije, ovaj drugi se zabrinu, pa učini keramet i bi prenesen u Indiju. tamo dženaza onom evliji, on zamotan. ovaj poželi da ga vidi još jednom, otkri ga, a na njemu krmeća glava. sad da ti kažem, ja ne znam što je meni taj hafiz ispričao baš tu hikaju, al ona kasnije dobi značenje. sreo sam evliju krmeće glave, i još kad kažeš da je glava krmeća, ne. nije glava kriva, oči su krive što vide. većinom ćeš naći da su oči krive, a najveći stepen mudrosti je da se u prisustvu krmeće glave pretvaraš da je ljudska. meni taj keramet nije dat.

tijelo svašta trpi. ko se osloni na vizuelni doživljaj, onda može i nemusliman biti potomak Ehlu Bejta, iako ja mislim da bi se Poslanik a.s. ogradio od toga. neki dan mi čovjek priča, ima "šejh", vani je, uči ljude da ne treba šerijat poštivati. opet, s druge strane, naklate se da ti metnu krmeću glavu na tvoj vrat. ima i toga. ila, nisi insan nego si krmak. što si krmak? zato što si reko da si insan. pa nisam krmak, pa nije mi glava krmeća, jok, jeste. i šta će čovjek, jesam krmak ko što je Sulejman a.s. bio živ kad mu se štap slomio. eto, takav sam krmak, al su ti onda ko Sulejmanovi džini i šejtani. Allah dž.š. je uspostavio pravičnu trgovinu. kad je čovjek na putu istine, ništa mu ne može nauditi. ti meni krmeću glavu, ja tebi titulu šejtana. eto tako ja smatram, da Šejh Nazimu meću krmeću glavu, a ona tom čovjeku ne pripada.

"Allah želi da od vas, o porodico Poslanikova, grijehe odstrani, i da vas potpuno očisti.” (El-Ahzab, 32-33)

jel tako da ne ide ovaj ajet, il da kažemo da Allah dž.š. nije očistio Ehlu Bejt i da je ostalo samo na nivou želje, i da ima nemuslimana a da pripadaju Ehlu Bejtu? to je jedna kategorija koja nadilazi genetiku i krvno srodstvo, zaštićena kategorija, očišćena od nesavršenstva. čak neki smatraju Ehlu Bejtom samo neposredne potomke, i ne svrstavaju tu sejjide, već je to posebna kategorija. ko hoće da bude potomak Ehlu Bejta, on će biti požrtvovan musliman. ko to nije, genetiku i krvno srodstvo slobodno u kantu da baci, a sigurno ako se pročačka, naći će se neki prekid ili laž u toj tvrdnji.

zamisli čišćenje kad te Allah očisti? i ti onda postaneš kršćanin i smatraš se potomkom Ehlu Bejta? meni je to nemoguća misija.

Fenne
14.05.2009., 10:57
Evo, ipak pronadjoh taj interview na internetu:
http://fatherofahsan.blogspot.com/2007/05/bbc-sheffield-sheik-nazim-on-sufism.html

Jest da nije original sa bbc stranice vec neki blog (nije mi poslo za rukom da pronadjem taj interview na bbc-stranicama ).
Al sad, tekst je apsolutno isti kao u knjizi „na vrelu mudrosti” (na nasem jeziku).

*We understand that you consider Prince Charles to be very important for your movement. Why? *

Prince Charles is from our point of view an excellent person. We believe that the royal families are selected people. Prophets are selected and royal families have also been selected by the Lord to be head of nations2. We respect all royal families. We cannot accept that royal families, who have been selected by the Lord, should be the same as people who have been elected by other people.

May the Lord Almighty bless His Royal Highness the Prince of Wales and his family. We are happy that these royal families are descendents of the Prophet Muhammad PBUH.

Da li ipak neko od vas zna vise o ovome ili zna nacina da provjeri?

asad
14.05.2009., 11:26
Evo, ipak pronadjoh taj interview na internetu:
http://fatherofahsan.blogspot.com/2007/05/bbc-sheffield-sheik-nazim-on-sufism.html

Jest da nije original sa bbc stranice vec neki blog (nije mi poslo za rukom da pronadjem taj interview na bbc-stranicama ).
Al sad, tekst je apsolutno isti kao u knjizi „na vrelu mudrosti” (na nasem jeziku).

*We understand that you consider Prince Charles to be very important for your movement. Why? *

Prince Charles is from our point of view an excellent person. We believe that the royal families are selected people. Prophets are selected and royal families have also been selected by the Lord to be head of nations2. We respect all royal families. We cannot accept that royal families, who have been selected by the Lord, should be the same as people who have been elected by other people.

May the Lord Almighty bless His Royal Highness the Prince of Wales and his family. We are happy that these royal families are descendents of the Prophet Muhammad PBUH.

Najveci problem sufija danasnjice je u tome sto se veoma cesto od sejhova prenose izjave koje kontriraju seriatu i onda se, iz respekta prema sejhu, to pokusava seriatski legalizirati sto dovodi do nastanka novotarija koje vode u zabludu iako je najlaksi nacin bio da se to odbaci. Pogledajmo ashabe. Omer je cuo od Ebu Hurejre jedan hadis pa mu je rekao ili ce naci jos jednog ashaba koji ce potvrditi taj hadis ili ce ga izbicovati. Pogledaj samo to. Ebu Hurejre, jedan od najcjenjenijih ashaba a Omer mu prijeti bicovanjem. Sta onda tek reci za danasnje sejhove koji nisu ni prasina prema ashabima a njihove rijeci se kuju u zvijezde i niko im ne smije nista osporiti jer to znaci odmah rat od Allaha.

Bostan
14.05.2009., 11:38
Sta ste navalili na covjeka:eek:, samo pita ako ko sta zna o toj izjavi i svemu tome
Je je Hakkani pisao u knjizi "Na vrelu mudrosti" takvo sto.Martin Lings vodjen time ode do arhiva kraljvske porodice (Princ Cherles mu dopusti) da to malo procacka, i dodje do istog zakljucka...bit ce da nesto tu imade jel da:)
No da se ne bi sicali samo imenima i titulama, postoji teza da je se u kraljevsku porodicu Engleske unijela i krv Poslanikova alejhi-selama.Ima i kontra argumenata tome.
hajmo u Spaniju , natrag vremenskom linikom

Argument ZA(jeste , ima krvi Poslanikove alejhselam)

Spanska rekonkvista zavrsena 1496, u posljednjem napadu na Granadu 1492 od strane vojske Ferdinanda V.
Ferinand V je potomak Izabelle od Denie, koja je rodjena kao Zeida, kcerka Mu'tamida (Abul Kasim Muhammed ibn Abbad al-Mu'tamid - posljednji kralj Sevilje)
Kada je Sevilja osvojena od Alfonsa VI, Zeida je nasilno pokrstena (na katolicku vjeru) i jednako prisilno udata za osvajaca Sevilje.
Addabidi , kojima je pripadao Mu'tamid su mogli tvrditi da su potomci Poslanika Muhammeda alejhiselam.
Preko ovog prisilnog braka, krvna linija Poslanika je umijesana u kraljevske i plemicke krugove vecine evropljana.Prema ovoj tezi krvna linija ide ovako(do Frederika II)

Frederik II (1194-1250)
Karlo od Napulja (1154-1198)
Elvira de Kastile (1100?-1134)
Zeida (Izabella) od Denia (1071-1107)
Abul Kasim Muhammed ibn Abbad el-Mu'tamid (1040-1095)
Muhammed II Abu Emr Abbad al-Mu'tadid (1014-1086)
Muhammed I Kadi Abu Kasim ibn Ismail (984-1042)
Ismail ibn Karais (959-?)
Karais ibn Abbad (934-?)
Abbad ibn Amr (904-?)
Amr ibn Aslan (884-?)
Aslan ibn Amr (864-?)
Amr ibn Itaf ( 834-?)
Itaf ibn Na'im (804-?)
Na'im II el-Lakhmi
Na'im al-Lakhmi
Zahra' bint Husajn (700-?)
Husajn ibn al-Hasan (669-?)
al-Hasan al-Sibt ibn Ali (622-670)
Fatima (606-632?)
Poslanik Muhammad (570-632)

Dodatak:
Ova linija od Zeide kcerke Mu'tamida , koju su nadjeli Izabella odnosi se i na Kralja Huana Karlosa I (Spanija) i Kraljicu Margaritu II od Danske (i josh poneke).
tacno je da je Zeida bila prisilno pokrstana i udata za Alfonsa VI-og, ali njoj je dato isto ime Izabella kao sto ga je imala cetvrta zena od Alfonsa.Dakle imamo dvije Izabelle , od kojih je Zeida od mogucih potomaka Muhammeda alejhiselam.Zna se da je Zeida imala jednog sina sa Alfonsom IV, koji je poginuo za vrijeme rata josh dok je Alfonso bio ziv, no da li su dvije kcerke od Alfonsa IV bile njene, ili su bile kcerke druge Izabele , pouzdano se ne zna.
Da li su Addabidi bili krvni potomci Muhammeda alejhiselam takodje moze biti predmet debate.

dzuvejni
14.05.2009., 11:53
pred kijamet svakakv alamet.
od kad dervisi imaju vremena za gluposti?

Fenne
14.05.2009., 11:59
E Bostane, svaka ti cast! :top:
To se zove odgovor!

asad
14.05.2009., 12:18
Frederik II (1194-1250)
Karlo od Napulja (1154-1198)
Elvira de Kastile (1100?-1134)
Zeida (Izabella) od Denia (1071-1107)
Abul Kasim Muhammed ibn Abbad el-Mu'tamid (1040-1095)
Muhammed II Abu Emr Abbad al-Mu'tadid (1014-1086)
Muhammed I Kadi Abu Kasim ibn Ismail (984-1042)
Ismail ibn Karais (959-?)
Karais ibn Abbad (934-?)
Abbad ibn Amr (904-?)
Amr ibn Aslan (884-?)
Aslan ibn Amr (864-?)
Amr ibn Itaf ( 834-?)
Itaf ibn Na'im (804-?)
Na'im II el-Lakhmi
Na'im al-Lakhmi
Zahra' bint Husajn (700-?)
Husajn ibn al-Hasan (669-?)
Fatima (606-632?)

Emevije najveci protivnici ehlu-l-bejta ispadose da su njihovi potomci:D

sjena.
14.05.2009., 12:33
Hehe, gdje ima dima....

:top: za Charlesa

ako ništa, razumijem ga ... i ovako i onako :top:

Rufaija
14.05.2009., 12:50
Sta ste navalili na covjeka:eek:, samo pita ako ko sta zna o toj izjavi i svemu tome
Je je Hakkani pisao u knjizi "Na vrelu mudrosti" takvo sto.Martin Lings vodjen time ode do arhiva kraljvske porodice (Princ Cherles mu dopusti) da to malo procacka, i dodje do istog zakljucka...bit ce da nesto tu imade jel da:)
No da se ne bi sicali samo imenima i titulama, postoji teza da je se u kraljevsku porodicu Engleske unijela i krv Poslanikova alejhi-selama.Ima i kontra argumenata tome.
hajmo u Spaniju , natrag vremenskom linikom

Argument ZA(jeste , ima krvi Poslanikove alejhselam)

Dodatak:
Ova linija od Zeide kcerke Mu'tamida , koju su nadjeli Izabella odnosi se i na Kralja Huana Karlosa I (Spanija) i Kraljicu Margaritu II od Danske (i josh poneke).

jesi li se ikad zapitao zašto niti jedna žena nije bila Allahov poslanik, i zašto se srodstvo sa Poslanikom a.s. utvrđuje po muškoj liniji, kao inače što i mi praktikujemo pa kad se crta rodoslovno stablo, na ženi se završava grana, a porod te žene se uračunava u drugu familiju, odnosno nastupio je prekid. a sa duhovne strane, prekida se svaka veza sa Poslanikom a.s. ako osoba izađe iz Islama, kao što Nuhov sin, neposlušnik, nije kod Allaha dž.š. bio Nuhov a.s. sin, pa čak i da mu je bio otac, ta je veza prekinuta. ako je kraljevska familija sejjidska, nek se fino proklanja, prihvati Islam i ponaša kao muslimanska, a ja to brate ne vidim da se desilo. šuplja priča što reče Džuvejni.

Fenne
14.05.2009., 13:02
jesi li se ikad zapitao zašto niti jedna žena nije bila Allahov poslanik, i zašto se srodstvo sa Poslanikom a.s. utvrđuje po muškoj liniji, kao inače što i mi praktikujemo pa kad se crta rodoslovno stablo, na ženi se završava grana, a porod te žene se uračunava u drugu familiju, odnosno nastupio je prekid. a sa duhovne strane, prekida se svaka veza sa Poslanikom a.s. ako osoba izađe iz Islama, kao što Nuhov sin, neposlušnik, nije kod Allaha dž.š. bio Nuhov a.s. sin, pa čak i da mu je bio otac, ta je veza prekinuta. ako je kraljevska familija sejjidska, nek se fino proklanja, prihvati Islam i ponaša kao muslimanska, a ja to brate ne vidim da se desilo. šuplja priča što reče Džuvejni.

Fatima (606-632?) :ne zna:
itd

Bostan
14.05.2009., 13:16
Emevije najveci protivnici ehlu-l-bejta ispadose da su njihovi potomci

De de ne srkleti

Abbadid dinastija je uspostavljena padom emvijskog kalifata u Kordobi(756–1031).Njihova dinsatija je trajala do 1091 godine.
Pleme abbad nije prije toga igralo neku bitnu ulogu u historiji islama, iako su 'ciste krvi' , porijeklom od plemena Lakhm( u gonjoj silsili to su Na’im el-Lakhmi ibn 'Ebu Farisi, i Na’im al-Lakhmi ibn Na’im).Abbadidi nisu bili niti emvije niti abasidi,vec zasebno pleme.

Pleme Lakhm je veliko arapsko pleme koje je doduse imalo svoje kraljevstvo El-Hira, blizu danasnje Kufe, tj Iraka.Ova zona je bila 'tampon zona' izmedju Arabije i Perzije, i sprecavala je beduine(arape) da se direktno uplicu u Perzijske teritorije.

Bostan
14.05.2009., 13:20

Ma covjece nista se ovdje ne 'tvrdi' vec se prezentiraju teze tj argumenti na osnovu kojih su Shejh Hakkani, i Martin Lings, izjavili to sto su izjavili.
Umjes ti razlikovati 'tezu' (argument) od konacnog suda?

Rufaija
14.05.2009., 13:23

Pa fino napišeš poruku tom tarikatu i zatražiš mišljenje. Mislim da ima i stranica na Bosanskom i ljudi će ti dati pojašnjenje, ako smatraju za potrebno.

Meni je to otprilike kao -beskonačno i +beskonačno, pa su te dvije stvari toliko apsurdne da se susretnu negdje u beskonačnosti? I o tome mi razgovaramo. Kraljevska familija koja predvodi državu koja je opet nanijela toliko zla muslimanima kroz historiju, usput rasturila halifat, uzmimo samo primjer raspada Indije, ta familija je u stvari muslimanska sejjidska familija, a muslimani koji su se borili protiv nje i engleskih imperijalnih nastojanja, sa druge strane, borili su se protiv sejjida? A sejjidi su protestanti koji imaju više prava od muslimana? Znači, poruka muslimanima je da moraju poštivati i slušati kraljevsku familiju, jer je sejjidska i kraljevska, a poglavar protestantske crkve je ustvari sejjid, pa je i ta crkva preča muslimanima da je poštuju.

Pa uzmi samo nastanak srpske dvije dinastije, obrenovića i karađorđevića. Došli ljudi i proglasili se kraljevim, a bili seljaci obični. Isto ko oni što idu tadž da kupe, stave ga na glavu i šejhovi. Može dakle kraljevska protestantska familija biti sejjidska, al od nekog drugog Muhammeda, a ne Muhammeda a.s.

Nekako mi ova teza ne prolazi logičku provjeru. Al da se kaže da se neka žena iz neke familije, koja se prozvala sejjidskom, udala za nekog kralja nemuslimana, to možda, samo ne vidim što bi se to uopće pominjalo. Ona je po prirodi stvari prestala biti muslimanka, ne znam je li uopće bila iz sejjidske familije, a na kraju krajeva - žena je, ne prenosi se rod preko nje.

Evo stranice:

http://haqqani-dergah.tripod.com/id23.html

email: Pitanja@naqshbandi-bosnia.com

šejha Agića se može pitati, ako neko u Bosni (USA, al nije valjda manje vrijedan što je tamo) zna šta je rečeno i šta to znači, zna on. bolje to nego nagađati.

sjena.
14.05.2009., 13:23
ako je kraljevska familija sejjidska, nek se fino proklanja, prihvati Islam i ponaša kao muslimanska, a ja to brate ne vidim da se desilo. šuplja priča što reče Džuvejni.

šuplje je vama sve što vam ne sliči na nešto. mora se baš vidjeti na van?

i kako ti znaš da Charles nije prihvatio Islam? zato jer tebi nije rekao?

Bostan
14.05.2009., 13:38
Fenne eto ti odgovor na pitanje, na osnovu cega su Shejh Hakkani i Martin Lings rekli to sto su rekli(a neki drugi prenijeli njihovo misljenje kao npr Senad ef. Agic , koji djeluje na podrucju USA).

Jel to tako il nije tako, hajd ga znaj...ima mogucih nedorecenosti u toj tezi a to je jeli Zeida( Izabella) imala sa Alfonsom kceri, ili je to bila ipak ona druga Izabella(cetvrta zena od Alfonsa), na dalje i da jeste ostaje josh da se utvrdi veza do Poslanika.Dakle ne uzimaj zdravo za gotovo , ali ni ne odbacuj mogucnost da je moguce da ima Poslanikove alejhiselam krvi medju europskim kraljevskim i plemickim rodoslovljima.

Ovo je normalno sve sto se tice same 'krvi' (ma odakle dosla jel od oca ili od majke).No sve to manje vise bez Islama je manje vise nebitno, ali to je sasvim jedna druga prica.

Toliko od mene.

Bostan
14.05.2009., 13:42
šejha Agića se može pitati, ako neko u Bosni (USA, al nije valjda manje vrijedan što je tamo) zna šta je rečeno i šta to znači, zna on. bolje to nego nagađati.

Bila je frtutma medju nama kad je Senad ef. Agic izrekao istu stvar.Sjecam se josh toga, bila je to aktuelna tam na islambosni (prije par godina).

Uglavnom traba da ga kontaktirate(Senada ef. Agica) pa nek opovrgne ili potvrdi, ali evo i neki izvori u vezi sa tom njegovom izjavom.

http://dzemati.com/print.php?id=163

citat
Pitanje: Citao sam knjigu "Na Vrelu Mudrosti" shejh Nazim Haqqani-a. Uglavnom, smatram knjigu veoma poucnom. Samo me kopka jedna njegova izjava da su pripadnici kraljevske familija Engleske potomci Muhammeda a.s. pri tom ne dajuci ni jedan dokaz. Kako ovo objasniti?
Odgovor: Martin Lings, koji je presao na islam i danas nosi ime Siradzudin Abu Bakr (autor Muhammedova a.s. zivotopisa), radio je dugi niz godina u Britanskom kraljevskom arhivu. S obzirom da je kao musliman bio zainteresiran za porijeklo princa Carlsa na kojeg je u prilicnoj mjeri uticao da svoje stavove priblizi islamu i s obzirom da su mu bili dostupni arhivski dokumenti, on je s velikim odusevljenjem ustanovio to sto je sejh Nazim kasnije potvrdio i objelodanio u svojim predavanjima: da je princ Carls potomak Muhammeda a.s.

Fenne
14.05.2009., 13:44
Bostan, to je upravo i bilo moje pitanje: na osnovu cega je Sejh Haqqani rekao sta je rekao.
A tebi hvala jos jednom ! :top:

Bostan
14.05.2009., 13:47
Bostan, to je upravo i bilo moje pitanje: na osnovu cega je Sejh Haqqani rekao sta je rekao.

Nema na cemu brate, a ti de de poslusaj Rufaiju pa provjeri, kontaktiraj Senada ef. Agica licno(preko maila), da ne bude rekla kazala.

Selam alejkum

Rufaija
14.05.2009., 14:11
Ma covjece nista se ovdje ne 'tvrdi' vec se prezentiraju teze tj argumenti na osnovu kojih su Shejh Hakkani, i Martin Lings, izjavili to sto su izjavili.
Umjes ti razlikovati 'tezu' (argument) od konacnog suda?

pričamo, samo teza ima teške implikacije, o tome govorim

Rufaija
14.05.2009., 14:19
da je princ Carls potomak Muhammeda a.s.

pa ako nam je Adem a.s. babo, a jeste, a hazreti Hava majka, a jeste, neki rod jesmo. otprilike je nivo zaključivanja takav. jel iko ikad vidio jabuku kad otpadne s grane, jel od tog stabla jabuke? jeste. jel dio te jabuke, e nije vala ne može me niko ubijediti, a nismo vezani ničijim shvatanjem. lažu li Božji poslanici? ne lažu! jel Nuh slagao da mu je onaj u vodi sin? nije. a jel mu sin? nije. ima li Muhammed a.s. potomaka među nemuslimanima? nema vala, hvala Allahu. ima li kakva jabuka da je otpala? Allahu alem ako ima, neće stablo trpjeti zbog nje

Vojnik Gorčin
14.05.2009., 21:42
pred kijamet svakakv alamet.
od kad dervisi imaju vremena za gluposti?

e moj dzuvejni kakvi dervisi
nema ovjde dervša
samo prlje prljave :)

ašik
14.05.2009., 21:58

Selam ...

Navodno je jedan od princeza od Monaka il koje vec arapske kraljevine ostisla na engleski dvor ... A posto se sve arapske kraljevine hvale da su ehli bejt ... :ne zna:
Ko ce ga tacno znati ...

Uostalom de ba ... zamarate se nebitnom cinjenicom ... Malo je sejh preletio i poletio sa izjavom ... Al nejse ... Kako god ...

dzuvejni
14.05.2009., 22:04
šuplje je vama sve što vam ne sliči na nešto. mora se baš vidjeti na van?

i kako ti znaš da Charles nije prihvatio Islam? zato jer tebi nije rekao?

a jel' ociju ti?
i bezebeli na Danu Sudnjem, meni ce biti lakse sto on i inji svjetski probisvjeti prihvatise Islam (ili ko' sto je to danas obicaj reci: "vratise se Islamu")? znaci meni bi trebalo to bit zaprimedet..hmmm

Hvala Bogu koji daje uputu..

Derviš
14.05.2009., 22:12
Selam ...

Navodno je jedan od princeza od Monaka il koje vec arapske kraljevine ostisla na engleski dvor ... A posto se sve arapske kraljevine hvale da su ehli bejt ... :ne zna:
Ko ce ga tacno znati ...

Uostalom de ba ... zamarate se nebitnom cinjenicom ... Malo je sejh preletio i poletio sa izjavom ... Al nejse ... Kako god ...

Selam alejkum.

Brate Ašik, de malo mi pojasni slijedeće-... jedan od princeza od Monaka il koje vec arapske kraljevine ostisla na engleski dvor

Hajmo redom.

jedan od princeza ( jedna od princeza ili jedan od prinčeva? ) od Monaka il ...arapske kraljevine ( Monako je arapska kraljevina?).

Nejse, ništa zbrčkovitije nisam dosad pročitao:cerek:

Derviš
14.05.2009., 22:16
a jel' ociju ti?
i bezebeli na Danu Sudnjem, meni ce biti lakse sto on i inji svjetski probisvjeti prihvatise Islam (ili ko' sto je to danas obicaj reci: "vratise se Islamu")? znaci meni bi trebalo to bit zaprimedet..hmmm

Hvala Bogu koji daje uputu..

Ma, eto, čovjeku bude drago kad netko primi Islam, raduje se tuđem spasu, to je svojstvo isključivo vjerničko jer oni drugi se ionako samo sobom bave pa sad ti vidi...

Derviš
14.05.2009., 22:17
nema ovjde dervša

Mašallah, dobro si to, ej vala, čuj prljo:rofl:

ašik
14.05.2009., 22:19
Selam alejkum.

Brate Ašik, de malo mi pojasni slijedeće-... jedan od princeza od Monaka il koje vec arapske kraljevine ostisla na engleski dvor

Hajmo redom.

jedan od princeza ( jedna od princeza ili jedan od prinčeva? ) od Monaka il ...arapske kraljevine ( Monako je arapska kraljevina?).

Nejse, ništa zbrčkovitije nisam dosad pročitao:cerek:

Ma ja ba ... Prvo mi naumpao Monako ... :D A sto li kako li nemoj me pitati ... :D A trrebalo je biti Maroko valjda ne znam ... :D

Uglavnom imao sam isto pitanje kao i ovaj brat/sestra oko toga jel princ Charls od ehli bejta ... po izjavi sejh Haqqanija ... I naravmo pitao sam jednog dervisa njegovog ovdje koji mi je rekao za tu neku princezu koja se udala na engleski dvor ... On je pomeno iz koje je arapske zemlje al stas ko godine poboravlja a i iskreno meni toliko bas i nije bitan taj podatak ... Neg eto naumpade mi kad procitah pitanje ...

ašik
14.05.2009., 22:20
nema ovjde dervša

:cerek: ... :mig: ...

Derviš
14.05.2009., 22:21
Pa fino napišeš poruku tom tarikatu i zatražiš mišljenje. Mislim da ima i stranica na Bosanskom i ljudi će ti dati pojašnjenje, ako smatraju za potrebno.

Meni je to otprilike kao -beskonačno i +beskonačno, pa su te dvije stvari toliko apsurdne da se susretnu negdje u beskonačnosti? I o tome mi razgovaramo. Kraljevska familija koja predvodi državu koja je opet nanijela toliko zla muslimanima kroz historiju, usput rasturila halifat, uzmimo samo primjer raspada Indije, ta familija je u stvari muslimanska sejjidska familija, a muslimani koji su se borili protiv nje i engleskih imperijalnih nastojanja, sa druge strane, borili su se protiv sejjida? A sejjidi su protestanti koji imaju više prava od muslimana? Znači, poruka muslimanima je da moraju poštivati i slušati kraljevsku familiju, jer je sejjidska i kraljevska, a poglavar protestantske crkve je ustvari sejjid, pa je i ta crkva preča muslimanima da je poštuju.

Pa uzmi samo nastanak srpske dvije dinastije, obrenovića i karađorđevića. Došli ljudi i proglasili se kraljevim, a bili seljaci obični. Isto ko oni što idu tadž da kupe, stave ga na glavu i šejhovi. Može dakle kraljevska protestantska familija biti sejjidska, al od nekog drugog Muhammeda, a ne Muhammeda a.s.

Nekako mi ova teza ne prolazi logičku provjeru. Al da se kaže da se neka žena iz neke familije, koja se prozvala sejjidskom, udala za nekog kralja nemuslimana, to možda, samo ne vidim što bi se to uopće pominjalo. Ona je po prirodi stvari prestala biti muslimanka, ne znam je li uopće bila iz sejjidske familije, a na kraju krajeva - žena je, ne prenosi se rod preko nje.

Evo stranice:

http://haqqani-dergah.tripod.com/id23.html

email: Pitanja@naqshbandi-bosnia.com

Selam alejkum.

Zar nije hazreti Omer bio najljući neprijatelj Islama?
Zar nije Pejgamberu dato da sruši dva brda na stanovnike koji su se izrugivali sa njim pa je Poslanik s.a.v.s. odbio rekavši' možda će njihovi potomci primiti Islam'?

Derviš
14.05.2009., 22:22
Ma ja ba ... Prvo mi naumpao Monako ... :D A sto li kako li nemoj me pitati ... :D A trrebalo je biti Maroko valjda ne znam ... :D

Uglavnom imao sam isto pitanje kao i ovaj brat/sestra oko toga jel princ Charls od ehli bejta ... po izjavi sejh Haqqanija ... I naravmo pitao sam jednog dervisa njegovog ovdje koji mi je rekao za tu neku princezu koja se udala na engleski dvor ... On je pomeno iz koje je arapske zemlje al stas ko godine poboravlja a i iskreno meni toliko bas i nije bitan taj podatak ... Neg eto naumpade mi kad procitah pitanje ...

Mašallah:top:

Derviš
14.05.2009., 22:25
E sad, mene osobno zanima kako je šejh Nazim to znao? Odakle njemu taj podatak? ( mada, odgovor se sam nameće, šejh je:mig:)

Derviš
14.05.2009., 22:28
.. a tebi nije cudno?

Fenne draga, dobro došla u našu virtualnu tekiju. Kad god te srce ponese, dođi.:)

ašik
14.05.2009., 22:30
E sad, mene osobno zanima kako je šejh Nazim to znao? Odakle njemu taj podatak? ( mada, odgovor se sam nameće, šejh je:mig:)

Ma ima asik taj citab u kojem to on pominje ... Al ko ce ga sad nac u ovom rusvaju od proljetnog pospremanja doma ... :cerek:

Al bilo kako bilo iskreno asik smatra ishitrenom i suvisnom tu izjavu ...

Smatramo takve cinjenice bitnima dok nam vece i bitnije vise nad glavom ...

Kako rece asik a eto i ponavlja se ... Zaista nebitan podatak i nebitna cinjenica ...