PDA

View Full Version : Tekija na forumu

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43

Shady
29.10.2009., 15:16
Tko želi da se odjavi, evo mu teme ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=492887).
Tu su citirani i svi postovi odjave, ponaosob. Spamanje teme je nepotrebno.

Rufaija
30.10.2009., 07:56
Pend-nama

Za svakoga su dobre četiri stvari,
tebi govorim, ti ih zapamti, o poštovani.

Prva je da se pravde držiš,
a druga je da misliš svojom glavom.

Allahu se strpljenjem približavati
Poštovanje ljudima stalno iskazivati.

MEJHANA

Dragi goste, da ti nisam drag
to znam i bez pokazivanja tvoga

dođi, neuljudnost svoju slobodno iskaži
ako je uopće imaš

a ako si lišen njenog "dobra"
ponašaj se onakvim kakav jesi

jer, možda mejhana
pravim "Ti"
zasvijetli kao nayhana

a ti sotono prokleta
od kuće ove
Odstupi!

nemoj biti kao oni
što govore
"Mi samo red uspostavljamo"
a nered oni čine

jer kako ćeš s ljudima u Džennetu
kad ne možeš s njima ovdje
gdje je sve tako jednostavno

zar se najsloženija stvar ovog svijeta
može porediti
s jednom travkom Dženneta
koju mi ne možemo ni pojmiti?

Vojnik Gorčin
30.10.2009., 22:37
i šta sad!
šta se odlučilo o tekiji?

derviš, imaš Selam od N. i još ti je nešto poručio! hoćeš li to da napišem ovdje ili ćeš to na PM

Shady
30.10.2009., 23:10
Kako je to vidjet napuštene (http://www.muslimserbia.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=2657) tekije? :rolleyes: Prema tome, ova ostaje otvorena.
Tko svrati, svratit će. A tko je umoran odmorit će pa će doć kad treba. selam :)

medznuna
31.10.2009., 09:17
selam...

Shady
01.11.2009., 07:47
Alejkum selam

Shady
03.11.2009., 01:23
Jučer sam poslušao sjenu i privremeno zatvorio ovaj thread na njenu zamolbu. Zbog toga sam dobio opravdan ukor, jer je moderatorski stav od prije i bio da se ta tema ne zatvara; tim prije što ima muslimana koji su se izjasnili protiv zatvaranja. Kolegama se ispričavam što sam bez konsultacija sa njima požurio i zaključao temu samoinicijativno. Sada je u dogovoru sa njima otvaram.

Lightning
03.11.2009., 08:10
Da li bi iko zelio da napravimo jedan virtuelni zikr (Hadru) ?
Selam svim muslimanima :)

VeronikaN
03.11.2009., 10:59

Pozdrav svim ljudima dobrih namjera,otvorena srca i uma,vjernicima i nevjernicima koji žele nešto shvatiti ili naučiti ili vas jednostavno upoznati!

Obzirom da nisam muslimanka,ne znam arapski,molim te za mene i sve stale koji ne razumiju,a željeli bi:Prevedi što je zikr!Objasni!

Tekija je otvorena knjiga(stranice foruma) tj nije za samo uski krug islamskih vjernika,te vas molim da to imate na umu.

Hvala!

blue bird
03.11.2009., 13:11

Bilo bi to divno:)

ps
nadam se da pozdravljas i nas, koji nismo muslimani...

Lightning
03.11.2009., 14:32
naravno, naravno :D

Lightning
03.11.2009., 14:34
Za Uraniju.
Zikr je spominjanje, slavljenje Allaha, dok je sufijski zikr, vec nesto drugo :D
Buduci da nisam dervis, zamolio bih druge forumase, muslimane, koji su dervisi, da to detaljnije objasne :)

blue bird
03.11.2009., 14:34
Pozdrav svim ljudima dobrih namjera,otvorena srca i uma,vjernicima i nevjernicima koji žele nešto shvatiti ili naučiti ili vas jednostavno upoznati!

Obzirom da nisam muslimanka,ne znam arapski,molim te za mene i sve stale koji ne razumiju,a željeli bi:Prevedi što je zikr!Objasni!

Tekija je otvorena knjiga(stranice foruma) tj nije za samo uski krug islamskih vjernika,te vas molim da to imate na umu.

Hvala!

Zikr je sjecanje na boga...u svakom uzdahu i izdahu.

"Uistinu! Samo u Zikr (sjecanju) na Allaha tvoje ce srce pronaci mir."
Quran (Surah 13: 28)

Evo kako to izvode Kadiri (http://www.youtube.com/watch?v=8x38WH2fssQ&feature=related)

ili
Rufaije (http://www.youtube.com/watch?v=jV8aRuszvrw&feature=related) ,Rufaije iz Sarajeva (http://www.youtube.com/watch?v=lENmGcI4RwQ&feature=related)

a ovdje,In Search of the Ecstatic State (http://www.utne.com/Spirituality/Ecstacy-Sufi-Global-Spirit/1746.aspx) imas video o zikr u Istambulu, kojeg vodi sejk Shefir Baba...interesatno je vidjeti ovaj mjesani (zene i muskarci) zikr

blue bird
03.11.2009., 14:38
Sto je zikr?

15:34 --> Lightning

15:34 --> moja malenkost

Lightning
03.11.2009., 15:02
Jao, pogledao sam onaj video koji si postavila, blue bird, o Rifaijama u Sarajevu
Kako sam se nasmijao pred kraj videa, kada sam vidio djecu kako zikre, i to jako aktivno :D

blue bird
03.11.2009., 15:04
Jao, pogledao sam onaj video koji si postavila, blue bird, o Rifaijama u Sarajevu
Kako sam se nasmijao pred kraj videa, kada sam vidio djecu kako zikre, i to jako aktivno :D

Preslatki su oni malisani, a onaj prvi, ako ima 3 ili 4...bas mi je zao sto nisu na njih vise zumirali :D

medznuna
03.11.2009., 16:56

svo vrijeme zikrimo...

Shady
03.11.2009., 19:48
naravno, naravno :D
hvala. http://www.rumski.com/forum/images/smilies/rotfl.gif

Flow
04.11.2009., 10:33
thanks BB za linkove :top:
specijal za ovaj: In Search of the Ecstatic State (http://www.utne.com/Spirituality/Ecstacy-Sufi-Global-Spirit/1746.aspx)

Ova zenska u crvenoj haljini u ovom filmu me jako podsjeca na Moshus, ne znam zasto :D

Evo i od mene jedan pokloncic: klik (http://www.youtube.com/watch?v=RjKp1xR0gJA)

MusicMuhamed
04.11.2009., 14:08
Es selamu alejkum

Samo da najsrdačnije pozdravim, novi sam na forumu a vidim ima interesantnih tema. Nadam se da sam dobrodošao?

Lightning
04.11.2009., 17:07
Bujrum, svako je ovdje dobrodosao :)
Samo ti je malo nick neprikladan, ali eto...

MusicMuhamed
06.11.2009., 08:39
Nije problem u nikcu nego fali kvakica jer to mi je prezime Musić. :)

ameraga
06.11.2009., 11:56
"Tamo gdje prestaje pogled ili rijec, nastaje kalbi!"

Mir s vama! A sto se tice zikra, ne znam koliko je to izvodivo...

Musiću, merhaba, hosgeldum!

Lightning
06.11.2009., 18:57
Mogli bi smo to napraviti na paltalku ;)

Shady
08.11.2009., 01:43
Jao, pogledao sam onaj video koji si postavila, blue bird, o Rifaijama u Sarajevu. Kako sam se nasmijao pred kraj videa, kada sam vidio djecu kako zikre, i to jako aktivno :D Preslatki su oni malisani, a onaj prvi, ako ima 3 ili 4...bas mi je zao sto nisu na njih vise zumirali :D

Šta će ti zumiranje? Nije li bolje da ih vidiš uživo? Ako treba pratnja javi se. :)

Samo da vidimo sa Rufaijom hoćel oni tamo primit' dva ćafira? :vidiga:

Lightning
08.11.2009., 09:38
Evo jedan poklon mojim dragim forumasima
Klik (http://www.youtube.com/watch?v=yksuS4mN--s)
Hadra Šazilijskog tariqata u Siriji.. ovo me je pravo smirilo.. zikr najvise smiruje srca, k'o sto dragi Allah kaze u Kur'anu..

medznuna
13.11.2009., 09:58
svo vrijeme zikrimo...

Ovo je upozorenje za cudno,

za oko živo

Gledaj,

to je svjetionik

cudesno satkan neshvatljivo.

Pogledaj

koliko cari neobicnih pokazuje

U svakom se dahu

bezbroj ljepota pokazuje.

Ona kada pokrece se,

tad ljepotâ mnoštvo sije

Zavarava,

opcudava cak i one najbistrije.

Usud,

cak, i najgorima blagodati svoje daje,

Možeš li da shvatiš

šta suština njegova je?

(Mehmed Rasid)

VeronikaN
14.11.2009., 10:55
Šta će ti zumiranje? Nije li bolje da ih vidiš uživo? Ako treba pratnja javi se. :)

Samo da vidimo sa Rufaijom hoćel oni tamo primit' dva ćafira? :vidiga:

A mogu li se i drugovjernici pridružiti zikr-u,mislim uživo!
Ne samo kao gledatelji!

Naime,jel točno ako bilo tko uzastopno,neznam koliko puta,izgovori Allah,postao je musliman?

~TamijA~
14.11.2009., 13:53
Esselamu 'alejkum...braćo i sestre...znači...tema je ostala...super ili ....

Shady
14.11.2009., 23:14
Esselamu 'alejkum...braćo i sestre...znači...tema je ostala...super ili ....
Alejkum selam. Ostala je. :)

A mogu li se i drugovjernici pridružiti zikr-u, mislim uživo! Ne samo kao gledatelji!
kako, ukoliko ne znaš kako? :)
Ali je svakako dobar put i doći samo kao gost.
Prije prave tekije zikri malo ovdje. Umiješ li? :)

Naime, jel točno ako bilo tko uzastopno, neznam koliko puta, izgovori Allah, postao je musliman?
samo to nije dovoljno (jer muslimanom se može postati samo svjesno), ali si makar na dobrom putu ako izgovaraš.

Evo lijepi stihovi nema mi dražih (razgovor sufije sa svojim srcem).
Srce! Broši i đerdani
nisu za te' salivani!
Niz tvoj krš se staze steru
utabane u čemeru.

Kofu žuči, srce, nosiš!
Za Ahiret stvoren si!
kad potone mjesec mladi,
izlit ću je na sedžadi.

ahiret - onaj svijet;
sedžada - plahta na kojoj se klanja

Shady
14.11.2009., 23:35
Evo kavica za umorne putnike. :kukuc:
http://2.bp.blogspot.com/_NyNxiZL_MKk/SMffEPyYmsI/AAAAAAAAAZA/bFY94cWpj7I/s400/kahva.jpg

homer11
15.11.2009., 00:01
[INDENT]Evo kavica za umorne putnike. :kukuc:

Ajde da i na tekiji popijem jednu kavicu :D

izgubi mi bosna 1-0

steta, mogli su puno bolje proci... ovako jeben rezultat :(

Shady
15.11.2009., 00:29
Ma važna je igra a to smo imali. a one dvije prečke i stativa... :tuzni:
A biti će vruće na revanšu u Zenici. :mljacko:

Bujrum, za tebe specijalna, dragi homere. :)
http://puharska.net/slike/abtrs20.jpg

Una67
15.11.2009., 01:18

mine me zelja kafenisanja u Bosni davnih dana :cerek:

(znam da je off topic, ali morala sam....sorry Shady :D)

homer11
15.11.2009., 15:29
Ma važna je igra a to smo imali. a one dvije prečke i stativa... :tuzni:
A biti će vruće na revanšu u Zenici. :mljacko:

Bujrum, za tebe specijalna, dragi homere. :)

:cerek:
jeste, ova je specijalna... potrefio si fakat pravo, znas ti zasto :zubo:

Igra je dobra, ne zalim se... malo smo u pocetku previse dopustili...
biti ce vruce ali ako popusimo gol vrlo vjerovatno da se mozemo oprostiti o SP-a

~TamijA~
15.11.2009., 16:28
Evo kavica za umorne putnike. :kukuc:
http://2.bp.blogspot.com/_NyNxiZL_MKk/SMffEPyYmsI/AAAAAAAAAZA/bFY94cWpj7I/s400/kahva.jpgshady brate, šta ti se desilo sa avatarom...jesil to nešto tužan!? ej, hvala na kafici...izvrsna je...prava turska hehe...imam toliko toga da podijelim s vama...ali ne sada...jer nemam interneta...inšAllah poselami ko uspita:)

blue bird
18.11.2009., 19:34
Prica o dvije ulice

Nekoc davno, bio jedan grad, koji se sastojao iz dvije paralelne ulice. Dervis je isao preko jedne ulice u drugu, i kad je dosao u drugu ulicu, ljudi koji su bili tamo, primijetili su da su iz dervisevih ociju lile suze u potocima.

'Mora da je netko umro u drugoj ulici' netko je zavapio i zaplakao...i uskoro su sva djeca u susjedstvu pocela plakati.

Ono sto se zapravo dogodilo - dervis je bio cistio luk.

U kratkom roku, glasno naricanje doprlo je do prve ulice. Odrasli iz obje ulice bili su preplavljeni jezom i strahom, jer su ulice bile povezane zajednice, tako da iz straha kome se sta dogodilo, nisu se osudivali ispitati, sto je zapravo uzrok citavoj ovoj situaciji.

Mudar covjek je pokusao urazumiti ljude iz jedne i druge ulice, pitajuci ih zasto jedni druge ne upitaju o cemu se radi. Kako su bili previse smeteni citavom situacijom, da bi razumijeli, sto im mudar covjek govori, netko iz gomile je rekao 'Tko zna sto je. Nije iskljuceno da je drugu ulicu poharala strasna, smrtonosna kuga'.

Za tili cas, ova se glasina, pocela siriti poput vatre...sve dok stanovnici obije ulice, nisu poceli vjerovati, da je ona druga doomed i da joj nema spasa.

Kada je uspostavljen koliko-toliko nekakav red, preostalo je upravo samo onoliko vremena, da stanovnici dviju ulica donesu odluku, da moraju hitno napustiti svoja boravista, ukoliko se zele spasiti. Tako su i ucinili.

Danas, stoljecima kasnije, grad stoji i dalje napusten, nedaleko od njega nalaze se dva sela. Svako selo ima svoju pricu i tradiciju o tome, kako je zapocelo naseljavanje u njihovom selu, nakon sto su za dlaku izbjegli strasnu sudbinu iz grada sa dvije ulice, koji je bio osuden na propast, u davnoj proslosti, od nekog velikog, neimenovanog zla.

Sheikh Qalandar Shah

Shady
19.11.2009., 03:51
mada si već minirao i tu mogućnost :mig:

Zar ti svoju sreću. budućnost, vlastiti pristup istini - vezuje za ono šta ljudi govore? :kukuc:

Lightning
19.11.2009., 05:09
Nista homere, otislo sve u helac. Ljudi nas nadigrali, dzabe je.. Ali fasovat ce oni, kad tad.. Mi smo bez 4 standardna igrali, i super odigrali..
ETo, Nada zadnja umire ;)

homer11
19.11.2009., 15:09
Nista homere, otislo sve u helac. Ljudi nas nadigrali, dzabe je.. Ali fasovat ce oni, kad tad.. Mi smo bez 4 standardna igrali, i super odigrali..
ETo, Nada zadnja umire ;)

Vidio... nemam rijeci... portugal zasluzeno... zao mi samo
onih ispada... moramo uvijek biti hajvani :rolleyes:

Lightning
19.11.2009., 17:20
Pa je, moramo :cerek:
Nego, u napadu kada su dali gol, jedan je portugalski igrac igrao rukom, jasno se vidilo.. da je onaj svirao, ne bi pao gol.. ali eto

Lightning
19.11.2009., 18:23
Evo dragi forumasi, jedan od najupecatljivih dijelova Kur'ana, barem po meni:
" Ovo je obznana ljudima i da njome budu upomenuti i da znaju da je samo On jedan Bog, i da razumom obdareni prime pouku" (Ibrahim, 52)

~TamijA~
24.11.2009., 19:41
sufijski zikr je isto što i obični samo što ima za cilj jače i dugotrajnije djelovanje na srce...i sve tako do prvog pretjerivanja...bitan je kvalitet zikra a ne kvantitet...
saam kvantitet zikra pretstavlja jednu veliku "0" iskrenost je bitna

Lightning
24.11.2009., 21:45
Tekije ima, ali derviša nema...

~TamijA~
25.11.2009., 12:08
istina...gdje su svi arijesi, rufaije, birovi i ostali...ja da sam shady ja bi tekiju ugasio...
to je isto kao kad džamiju napraviš...a u njoj nema vijernika...

ameraga
25.11.2009., 17:16
Tamo gdje su izvori rijeke Asika, eto tamo su oni za kojima suze lijete... :D

Svakom cudu rok je znan, samo prasini po ustajalom vjerniku kraj se ne ocekuje...

Bajram Serif Mubarek Olsun svima :D

Vojnik Gorčin
25.11.2009., 21:46
Esselamu alejkum
lijepi moji, volim vas sve!

Aries
25.11.2009., 22:37
Esselamu alejkum
lijepi moji, volim vas sve!

Ti mene ne mozes voljeti vise no sto ja tebe volim pa da se na glavu nasadis :D,
No pravo pitanje je zasto ljudi sami sebe ne vole pa onda znajuci za ovaj svijet da je samo most koji se prostire na dva kraja. Prvi kraj je kad si bio nista i nigdje te nije bilo pa odjedanput nikao na ovom svijetu usljed svih drugih i ovog pojavnog svijeta. A sto se tice drugog kraja to je nakon ovog zivota. Eh sad ljudi umjesto da brzo protrce mostom ne zadrzavajuci se putom jer opasnosti vrebaju na sve strane za onaj vjecni i iskonsko plemenski dio i da svoju dusu konacno smijeste gdje pripada. Oni krenu graditi na mostu kuce zgrade arhitekture bez premaca a podloga je samo most ? :cerek:

Moradoh da se javim sutra lijep dan, pa ne zelim da je ista jace od toga, ima jedna prica kako se neko zazelio na nekog roba Uzvisenom a on mu kriomice rekao pa ja ga trpim 80 godina a ti ne mozes nekoliko mjeseci

Ti si bio medju prvim s kim sam ja zapoceo dopisivanje :D

selam i Bajram serif mubarek olsun

Vojnik Gorčin
25.11.2009., 22:46
Ti mene ne mozes voljeti vise no sto ja tebe volim pa da se na glavu nasadis :D.

ma čim smo mumini to znači da nas Allah voli i Njegov Poslanik a.s.
a On nam kaže da ne moramo biti iskreni jer je dovoljno samo biti u društvu Iskrenih.

kažem ja jedno dervišu kako ja nisma evlija a on meni kaže jesi bolan čim te je Allah daravao sa Islamom Evlija si!
- pa kako to!
- pa jel vjera dar!
- pa jest! - velim ja!
pa jel darove daje prijatelj, a Allahu ne treba ništa! A kad Njemu ne treba ništa znači da je Njegov dar prema tebi iskren!

ja zašutio a nefs se ustalasa i pođe mislit:
"ti si Gorčine Evlija!"
a gorčin reče svom nefsu: "i magarac je mislio pa mu narasle uši:rofl:"

Vojnik Gorčin
25.11.2009., 22:51
Ti si bio medju prvim s kim sam ja zapoceo dopisivanje :D

selam i Bajram serif mubarek olsun

Allah razi olsun!
Da Allah svima oprost podari u ove mubark dane!

ma dunja uzme nasebe, a volio bih da se i dalje dopisujemo ali žena djeca škola posao...
selam liepi moj!

Aries
25.11.2009., 22:54
Ne samo kao gledatelji!

Naime,jel točno ako bilo tko uzastopno,neznam koliko puta,izgovori Allah,postao je musliman?

Kako god Ga nazvala On ima najljepsa imena i Njemu nista skriveno nije niti na zemlji niti na nebesima. On svjedoci da je samo Jedan i da niko ravan Njemu nije. Gotovo da se nebesa i zemlja raspadnu od Njegove velicine, a sebi propisa milost (obaveza se na to), On je Prvi i Posljednji, Jasni Skriveni, On uistinu radi sto hoce a mrtvaca se iz groba dozvati ne moze.

Eh da On zna da ces to pitat sto pitas jer Njemu pripada vlast nebesa i zemlje, zna i zasto pitas i tvoju svrhu, jer Njemu nista ravno nije, i sta ce poslije biti jer On ozivljava i On usmrcuje kako u duhovnom tako jednako i u materijalnom obliku.
Zamisli sad slaviti Onoga koga slavi sve sto je na nebesima i na zemlji, kako moja predivna slatka sjena kaze spusti glavu jos dok si na pragu ispred velicine koju samo mozes sanjati. A voda je jedna a posuda ima vise tako kaze analiticarka birdica. :)

On kao posjednik svih tajna stvorenih i nestvorenih poznaje sve tvoje dijelove tvoga krhkog srca i znaj da si sa ovim pitanjem usla u uzivanje bez granica nema toga sto se moze mjeriti sa time sto si ti to pitala. Kada bi ti znala dok si pisala Allah sta si zapravo napisala ne bi spavala cijelu noc. no On je "blago nad blagima" a jedino ga srcem moze covijek obuhvatit jer Njega se pogledima ne moze obuhvatit dok On obuhvaca sve. :cerek:

Eh da nije uvlacenje sto si administratorica :D, vec je sutra nesto special :D

Aries
25.11.2009., 22:58
ja zašutio a nefs se ustalasa i pođe mislit:
"ti si Gorčine Evlija!"
a gorčin reče svom nefsu: "i magarac je mislio pa mu narasle uši:rofl:"

:lol: :top:

Vojnik Gorčin
25.11.2009., 23:05
ne znam koji je insan u pitanju ali on je otišao u indiju a tamo kod kuće bio učenjak priznat. i tamo u indiji šejh mu dadne da čisti javni WC.
i nefs mu pođe nabrajeti te šta će ti ovo te ti si tamo kod kuće učenjak te vrati se pusti ovo...
a insan baci krpu i pođe čistiti svojom bradom.- znaš ili ko je ovo bio?

a Šah Nakšibend je rekao da je doživio fena tek kad je vidio izmet vrijedniji od svoga nefsa... ili tako nekako
a gdje smo mi... nama teško kad na namazu spustimo svoje čelo na pod a ono ćilim nam ne miriše po volji...
pokušam se natjerati da mislim i vjerujem da nisam bolje ni zaslužio.lahko mi je povjerovati ali teško povjerujem da nisam ništa bolje ni zaslužio...

good angel
26.11.2009., 00:06
Esselamu alejkum. :)
Lijepo vas je vidjeti ovdje, Vojnika Gorčina, Ariesa. I u pustinji se događa
da cvijet procvijeta, valjda će i tekija.

http://www.youtube.com/watch?v=R1BaiIB8pOY

Selam. :)

Shady
26.11.2009., 02:26
ija da sam shady ja bi tekiju ugasio...
to je isto kao kad džamiju napraviš...a u njoj nema vijernika...

Ah dragi Tamija,
tekija priča i kad ćuti. :D

Svima srdačan selam

a Good angel plus, pride i: hvaljeni Isus i Marija u sve vijeke. :)
http://www.youtube.com/watch?v=VrxQCfAhV0E

~TamijA~
26.11.2009., 09:50
shady...i tebi Selam...priča priča...ali u sebi...a ja bi htio da priča na glas...ali samo dobro!!!

good angel
26.11.2009., 11:12
Ah dragi Tamija,
tekija priča i kad ćuti. :D

Svima srdačan selam

Esselamu alejkum. :)

Ah, priča, priča, da bar dođe sjena. :tuzni:

a Good angel plus, pride i: hvaljeni Isus i Marija u sve vijeke. :)
http://www.youtube.com/watch?v=VrxQCfAhV0E

Hvala :) Uvijek bili hvaljeni Isus i Marija, sada i u sve vijeke vijekova. Amen. :)
http://www.youtube.com/watch?v=Q0w2cZm4zx4

Možda svi mi pogledamo u Nebeske Anđele koji uvijek imaju osmijeh za nas i žele nas privesti istinskim vrednotama Ljubavi. :angel:

Božji mir i ljubav svima. :)

ameraga
29.11.2009., 15:25
Esselamu alejkum!

Kako ste mi...

Moram vam se pohvaliti da sam došao do godišnjaka sa Šebi arus akademija u Sarajevu, katedra mesnevije... autori Fejzulah Hadžibajrić, Halid Hadžimulić, Abdulah Fočak...

Toliko divnih ilahija, dersova, itd.

Akobogda, čim budem moao skontat ću vam skeniranu i skraćenu verziju, pa na hajr...

Shady
29.11.2009., 18:25
Esselamu alejkum!

Kako ste mi...

Moram vam se pohvaliti da sam došao do godišnjaka sa Šebi arus akademija u Sarajevu, katedra mesnevije... autori Fejzulah Hadžibajrić, Halid Hadžimulić, Abdulah Fočak...

Toliko divnih ilahija, dersova, itd.

Akobogda, čim budem moao skontat ću vam skeniranu i skraćenu verziju, pa na hajr...
alejkum selam

skeniraj nekoliko illahija. selam :)

~TamijA~
01.12.2009., 12:15
Selamu 'Alejkum vidite...draga braćo i sestre - kako šejtan posije sjeme neprijateljstva među muslimane i muslimanke pa nam se šejtan smije...a mi ga trebamo tjerati od sebe jer je on taj koji vodi u vatru...on nam je smrtni neprijatelj...zato pozivam svu braću i sestre da se ponovo pridruže tekiji...jer znam da je čitaju...da se družimo...razmjenjujemo mišljenja...stavove...da napredujemo u znanju i imanu...da se zbližimo a ne udaljimo...selamu 'Alejkum

Raiden
01.12.2009., 13:38
We selam Tamija,
nije forum jedino sredstvo komuniciranja. ;)

Aries
01.12.2009., 19:00
Selamu 'Alejkum vidite...draga braćo i sestre - kako šejtan posije sjeme neprijateljstva među muslimane i muslimanke pa nam se šejtan smije...a mi ga trebamo tjerati od sebe jer je on taj koji vodi u vatru...on nam je smrtni neprijatelj...zato pozivam svu braću i sestre da se ponovo pridruže tekiji...jer znam da je čitaju...da se družimo...razmjenjujemo mišljenja...stavove...da napredujemo u znanju i imanu...da se zbližimo a ne udaljimo...selamu 'Alejkum

kralju moj :D

Bio je jedan kralj koji je bio jako, jako, jako zeljan savjeta mudraca lukavih i isposnika (asketa). Dakle ma koliko materijalno zablistalo kod tebe mene ili nekog treceg uvijek cemo se pokrivati jednim jorganom. :D, no kralja je mucila dusa i duh i propast ovog svijeta, a proznaca mu na svu stranu... te cuo on, tamo da ima jedan "special" sjedi starac nadasve pobozan i isposnik do krajnjih granica. Te on sa svom pratecom opremom pohrli njemu znajuci da dolazi do nekog koji bi mu mozda mogao pomoci, rijecima namjerama djelima i popravit njegovu propalu dusu, te on ocekujuci njega kao poboznog i "postecivog" :cerek: vidi ga u cosku. A on starac uzme da "zdere i loce" na najgori nacin pred kraljem pa krene podrigivat. Percepcija kralja se odjedanput promijeni i ljutito ga napusti. A starac rece Hvala Gospodaru svjetova kad me sacuva uistinu samo ti cuvas i tebi je hvala i ovog i onog svijeta. :cerek: i nastavi postiti i uzivat u blagodatima duhovne gozbe svoga Gospodara.

selam :)

~TamijA~
01.12.2009., 19:23
poučno...nema šta...što nikako nije razlog da muslimani ne dijele svoje mišljenje preko foruma...
Allah nam pomaže u svemu...to je istina...ali nam je naredio da se ne razjedinjujemo u bilo kojem pogledu...ako će tekija biti prazna...kao tema, a već nam je otvorena...pa brate moj bolje neka se zatvori tada - nego da se pati sa 1 postom na dan...hoću da kažem da treba biti aktivna...a to sa kraljem...hmmmm hahahaa...vi mislite da ja tražim povećanje imana preko vas...hahahaaa ova je dobra
Allah daje Svjetlo, a i uzima ga - onome kome On hoće
Selam brate

Vojnik Gorčin
03.12.2009., 20:26
Srca se doista smiruju kad se Allah spomene...

eDinn
03.12.2009., 23:12
naum mi pade priča o Šejh Riblja glava.....što li?

eDinn
03.12.2009., 23:27
Ne samo kao gledatelji!

Naravski da mogu. Samo što to onda nisu drugovjernici već vjernici :)

Shady
07.12.2009., 17:25
A mogu li se i drugovjernici pridružiti zikru?
Mislim uživo! Ne samo kao gledatelji!
Ko što reće Eddin, mogu. Ali razmisli dobro. Ionako je ovaj jedan musliman-moderator mnogo. :D
Jer jednom kad bi ušla i vidjela, sva pitanja bi dobila odgovore,
srce bi ti zauvijek ostalo tu i nikada nebi nigdje otišlo. :)

Evo za tebe i sve posjetioce Tekije predivna stvar:
(Medet) Ya Sahibe'l Meydan . . . (http://www.mestmp3.com/)
treća numera odozgo sa oznakom: 219 - HOC GOLU :s

Vojnik Gorčin
07.12.2009., 20:20
Ko što reće Eddin, mogu. Ali razmisli dobro. Ionako je ovaj jedan musliman-moderator mnogo. :D

veronika, meni nije jasno koji je to tarikat pa da pripadnici drugih vjera mogu sudjelovati u zikru.

Tarikatski put je put nafile tj. ibadeta koji je dobrovoljan, ali nafila gubi smisao ili najblaže rečeno, dolazi u pitanje ako se prije toga ne ispunjavaju farzovi.

pa sad, ma koliko bih ja ili neko drugi želio da se ehli kitabije i drugi mogu pridružiti u zikru...
ne znam... u mom tarikatu to nije moguće. ono što jest moguće je da su ti vrata tekije ovijek otvorena i da si dobrodošla, ali...

ako zaista postoji tarikat gdje mogu u halki ili na neki drugi način zajednički zikriti onda bih volio da se precizira koji je to tarikat, a ne ono da stoji sa strane i čini zikr
eto, koliko znam nakšibendi-halidijski tarikat to sigurno nije.- za druge ne mogu tvrditi

Lightning
07.12.2009., 20:23
ti si naksibendijsko-halidijskog tarikata?
Da li bi mogao navesti koje, ili kojeg šejha slijede, i tako , posto nisam upoznat gotovo ni sa jednim tarikatom :mig:

Vojnik Gorčin
07.12.2009., 20:39
ti si naksibendijsko-halidijskog tarikata?
Da li bi mogao navesti koje, ili kojeg šejha slijede, i tako , posto nisam upoznat gotovo ni sa jednim tarikatom :mig:

naravno sunnet je da su tkavi ljudi jevne ličnosti.

koliko sam upoznat moj tarikat ima nekoliko hiljada, ako ne i desetine hiljeda murida/učenika/ a šejh je jedan. ime mu je Sultan Sejjid AbdulBaki El-Husejni.
krvni je potomak Husejna r.a. tj Muhammeda a.s.

inače nalazi se u Turskoj u mjestu Menzil.
u BiH ih možeš naći u Sarajevu, Konjicu, Zenici, Tuzli, Živinicama, Bihaću, Jajcu Kaknju, Travniku, pa čak i Banjaluci,.. to su mjesta koja imaju tekije.

Također izdaju časopis Semerkand
Ovjatarikat ima svoje tekije u Mekki i Medini.

Lightning
07.12.2009., 21:01
Mislio sam , ne znam kako to da kazem, orginalnog sejha. Recimo, Šah Nakšibenda, Mevlanu, ili tako?
A, lijepo, planirao sam da zijaretim neku tekiju u Bosni, na jedan zikr. Moze to?

eDinn
08.12.2009., 00:53
Mislio sam , ne znam kako to da kazem, orginalnog sejha. Recimo, Šah Nakšibenda, Mevlanu, ili tako?
A, lijepo, planirao sam da zijaretim neku tekiju u Bosni, na jedan zikr. Moze to?

Kao što ti je i rekao: Nakšibendijsko - halidijski tarikat. Dakle osnov te škole je Šah Muhammed Nakšibend.

Halidijski tarikat je nastao po Sejjiduna šejh Halid ibni Husejn Usmani Mudžeddidi, k.s. koje je 15. nasljednik Našibendijskog tarikata tj. tarikat je nasljedio od indijskog šejha Abdullaha Delhevije, k. s.

Halidijski tarikat zbog svoje specičnosti danas broji veliki broj učenika. A braća halidije neka nešto više kažu o toj školi. Ja nisam kompetentan.

s.a. iz Mostara

eDinn
08.12.2009., 01:01

brate moj, ovo si ti meni namijenio, izgleda :)

Usput da ti kažem, sa djecom sam nedavno troglasno izvodio DEMEDIM Mi onog turskog simfonijskog orkestra i svi su oduševljeni bili.
Evo link za one koji nisu slušali. DEMEDIM MI (zar ti ne rekoh) (http://www.dailymotion.com/video/xag8jq_trt-senfoni-yle-ylahiler-10092009-g_music)

a evo vam i FB moj link :D Demedim mi (hor Druge osnovne škole Mostar (http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=176716076505&ref=ts)

Shady
08.12.2009., 04:19
brate moj, ovo si ti meni namijenio, izgleda :)[/URL]
Da, pao si mi na um. Ježim se kad slušam 219 - HOC GOLU
Ali sam htio i da se Veroniki svidi ta numera (Biru bi se svidjela da je sa nama. :()

Usput da ti kažem, sa djecom sam nedavno troglasno izvodio DEMEDIM Mi onog turskog simfonijskog orkestra i svi su oduševljeni bili. Evo link za one koji nisu slušali. DEMEDIM MI ("Zar ti ne rekoh")
Oduševljava me ovaj dirigent.
Inače, jeste li znali da su muslimani izmislili dirigentru palicu? :mig:

U prvo vrijeme, dirigentska palica je bila zastupljena u takozvanim Mehter orkestrima... ali i u tekijama.. i bila je zapravo ogroman štap, kojim je diridigent davao takt, samo pokretima gore-dolje. I od kad se jednom udario po nožnom prstu, skratio ju je na štapić i tako je ostalo. :rofl:

a evo vam i FB moj link :D [URL="http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=176716076505&ref=ts"]Demedim mi (hor Druge osnovne škole Mostar (http://www.dailymotion.com/video/xag8jq_trt-senfoni-yle-ylahiler-10092009-g_music)

Bravo, kultra pobjeđuje, nekultura gubi.
Samo radi! Ima Tko cijeni svaki iskreni trud. :) selam

blue bird
08.12.2009., 12:06
naravno sunnet je da su tkavi ljudi jevne ličnosti.

koliko sam upoznat moj tarikat ima nekoliko hiljada, ako ne i desetine hiljeda murida/učenika/ a šejh je jedan. ime mu je Sultan Sejjid AbdulBaki El-Husejni.
, ka

inače nalazi se u Turskoj u mjestu Menzil.
u BiH ih možeš naći u Sarajevu, Konjicu, Zenici, Tuzli, Živinicama, Bihaću, Jajcu Kaknju, Travniku, pa čak i Banjaluci,.. to su mjesta koja imaju tekije.

Također izdaju časopis Semerkand
Ovjatarikat ima svoje tekije u Mekki i Medini.

Iako Naskibendije imaju vise sub redova (Maqsodi/Tahiri/Mujadidi...) zar nije zadnji sejh u zlatnom lancu (negdje se govori da je 40-ti, a negdje 35-ti po redu) Muhamed Nazil Adil al-Haggani? (bio je on i u viziti (http://video.google.com/videoplay?docid=503519460242782832#docid=-9123014451873983734) Bosni '98)

Osim toga, kad govoris o 'krvnom srodstvu', ne mislis valjda da se zlatni lanac neprekinutih sejkovanja, odnosi na krvno srodstvo, jer se radi o spiritualnom lancu prenosenja ucenja?

I jos nesto mi je malo cudno, jer Naskibandije su zapravo 'jedine unutar sufi tarikata, koje tvrde da svoj duhovni silsilah (lanac/lineage) vuku od poslanika a preko Abu Bakra, prvog kalifa i Muhamedovog prijatelja, za razliku od ostalih koji taj slijed stavljaju na Alija, cetvrtog kalifa'?

I da, malo mi je cudno, da sad vidim da ti pripadas naskibendijskom tarikatu, a zar ono prije nekog vremena, nisi pitao sto znaci broj 11 u Islamu? Moram ti reci da o bilo doista cudno, da pripadnik naskibandija ne zna za temelje svog tarikata, a ta pravila to jesu:confused:

Stoga te molim da mi malo pojasnis, moguce da sam ja nesto krivo iscitala?

blue bird
08.12.2009., 12:34

'Originalni sjeh'? Probaj sa mozda najvecim od naskibendija - Bajazidom Bistamijem...ako je itko otjelotvorio znacenje rijeci 'naqshband': naqsh = ugravirati i band = veza ...kao zivi link izmedu kreatora i covjeka....

Vojnik Gorčin
09.12.2009., 06:55
Iako Naskibendije imaju vise sub redova (Maqsodi/Tahiri/Mujadidi...) zar nije zadnji sejh u zlatnom lancu (negdje se govori da je 40-ti, a negdje 35-ti po redu) Muhamed Nazil Adil al-Haggani? (bio je on i u viziti (http://video.google.com/videoplay?docid=503519460242782832#docid=-9123014451873983734) Bosni '98)

ne znam ti na ovo dati odgovor.
ali pokšat ću
ti ovdje spominješ možda džehrijsku silsilu dok je silsila ovog tarikata hafi.

po svijetu su razasuti mušridi Kajmili( potpuni vodiči) i koliko je meni poznato njihov broj je nepromjenjimv. Šejh Hakkani je samo jedan od njih kao što je to i Sultan Sejjid Abdulbaki

Osim toga, kad govoris o 'krvnom srodstvu', ne mislis valjda da se zlatni lanac neprekinutih sejkovanja, odnosi na krvno srodstvo, jer se radi o spiritualnom lancu prenosenja ucenja?

postoje dvije sislise jedna je silsla šejhova tj duhovna, a druga je sisila krvnog srodstva... slijedi poseban post :)

I jos nesto mi je malo cudno, jer Naskibandije su zapravo 'jedine unutar sufi tarikata, koje tvrde da svoj duhovni silsilah (lanac/lineage) vuku od poslanika a preko Abu Bakra, prvog kalifa i Muhamedovog prijatelja, za razliku od ostalih koji taj slijed stavljaju na Alija, cetvrtog kalifa'?
šta ti je čudno?
što nije Ali nego Ebu Bekr?...

I da, malo mi je cudno, da sad vidim da ti pripadas naskibendijskom tarikatu, a zar ono prije nekog vremena, nisi pitao sto znaci broj 11 u Islamu? Moram ti reci da o bilo doista cudno, da pripadnik naskibandija ne zna za temelje svog tarikata, a ta pravila to jesu:confused:

kad se traži nešto specifično najbolje je pitati bez ikakvih aluzija :)

Vojnik Gorčin
09.12.2009., 06:59
u knjizi "kako voljeti Allaha dž.š." od Muhammeda Çagila na poslejdnjim stranicma navedene su silsile evo ih

KRVNA SILSILA
1 - Resulullah Muhammed a.s.
2 - Alija i Fatima
3 - Sejjid Imam Husejn
4 - Sejjid Imam Ali
5 - Sejjid Serafuddin
6 - Sejjid Muhammed el-Magfur Ebu Firas
7 - Sejjid Madžuddin
8 - Sejjid Ebu Firas
9 - Sejjid Tadžuddin
10 - Sejjid Muhammed
11 - Sejjid Fellâh
12 - Sejjid Ebu Firas
13 - Sejjid Kemaluddin
14 - Sejjid Kasim
15 - Sejjid Dža’fer
16 - Sejjid Idris
17 - Sejjid Kasim
18 - Sejjid Tadžuddin
19 - Sejjid Ali
20 - Sejjid Mahmud
21 - Sejjid Hasan
22 - Sejjid Halil
23 - Sejjid Ali
24 - Sejjid Said Ebu-l-Hajr
25 - Sejjid Hadže Ebu Tâhir
26 - Šejh Sejjid Kâl
27 - Sejjid Tahir
28 - Sejjid Ma’ruf
29 - Sejjid Muhammed
30 - Sejjid Abdülhakim el-Husejni
31 - Sejjid Abdul-Bâki el-Husejni
SILSILA NAKŠIBENDIJSKO - HALIDIJSKOG TARIKATA
2 - Ebu Bekr es-Sidik
3 - Imam Selman Farisi
4 - Imam Kasim bin Muhammed
5 - Imam Džafer Sadik k.s.
6 - Šejh Bajezid Bistami k.s.
7 - Šejh Ebul Hasan Harkani k.s.
8 - Abu Ali Fârmedi k.s.
9 - Ebu Jakub Jusuf Hemedani k.s.
10 - Abdul Halik el-Gudždevani k.s.
11 - Arif Er-Rivegeri k.s.
12 - Mahmud El-Indžir El-Fagnevi k.s.
13 - Ali Er-Ramiteni k.s.
14 - Muhammad Baba Semmasi k.s.
15 - Sejjid Emir Kulal k.s.
16 - Muhammed Bahauddin Šah Nakšibend k.s.
17 - Alauddin El-Buhari El-Attar k.s.
18 - Jakub El-Džerhi k.s.
19 - Ubejdullah El-Ahrar k.s.
20 - Muhammed Ez-Zahid k.s.
21 - Derviš Muhammed k.s.
22 - Muhammd Hâdžeki Emkeneki k.s.
23 - Muhammed Baki k.s.
24 - Ahmed El-Faruki Serhendi Imami Rabbani k.s.
25 - Muhammed Ma´sum k.s.
26 - Muhammad Sejfuddin El-Faruki k.s.
27 - Sejjid Nur Muhammed El-Bedvani k.s.
28 - Šejh Šemsuddin Habibullah Mazhar k.s.
29 - Šah Abdullah Dehlevi k.s.
30 - Mevlana Halid El-Bagdadi k.s.
31 - Sejjid Abdullah k.s.
32 - Sejjid Taha k.s.
33 - Sejjid Sibgatullah El-Ervasi k.s.
34 - Šejh Abdurrahman Tahi k.s.
35 - Šejh Fethullah El-Verkanisi k.s.
36 - Šejh Muhammed Dijauddin k.s.
37 - Šejh Ahmed El-Haznevi k.s.
38 - Sejjid Abdulhakim El-Husejni k.s.
39 - Sejjid Muhammed Rašid El-Husejni k.s.
40 - Sejjid Abdul-Bâki El-Husejni k.s.

Vojnik Gorčin
09.12.2009., 07:06
Kao što ti je i rekao: Nakšibendijsko - halidijski tarikat. Dakle osnov te škole je Šah Muhammed Nakšibend.
:)

Halidijski tarikat je nastao po Sejjiduna šejh Halid ibni Husejn Usmani Mudžeddidi, k.s. koje je 15. nasljednik Našibendijskog tarikata tj. tarikat je nasljedio od indijskog šejha Abdullaha Delhevije, k. s.
:D

Halidijski tarikat zbog svoje specičnosti danas broji veliki broj učenika. A braća halidije neka nešto više kažu o toj školi. Ja nisam kompetentan.
:grli:
kako ja to vidim princip je isti kao kod "klasičnih" nakšibendija.
jedino je ralzika donekle u zikru i zajedničkom zikru.
polazi se od hafi zikra
samo još ovo.
temelj se ovih 5 nafila:
hizmet, sohbet, vird, hatme-i-hadžegan, rabita
s.a. iz Mostara

alejkumu selam :)

Shady
09.12.2009., 13:04
Pogledajte dirljiv film
o čovjeku koji je hizmetio slijepu majku pa zbog toga nije vidio Resula.
Muhammed s.a. je na samrti oporučio da mu se odnese i pokloni njegovo lično džube. :)

Filename: Uvejs El Karani.avi
File description: video - File size: 810.34 MB
Download link: http://www.megaupload.com/?d=QQRH2XZL
(upište code u prozorčiću gore desno i sačekajte 60 sec.)
MEDINE`YE VARAMADIM
Medine’ye varamadim Gül kokusu alamadim
Ben Rasule doyamadim Yaraliyim yaraliyim...
(Ne stigoh do Medine, Ne omirisah tog ružinog mirisa.
ne zasitih se Resula, ranjen li sam, ranjen li sam...)

eDinn
09.12.2009., 23:21
Shady, neka te Svemilosni Dobročinitelj obilato nagradi na linku za film o Vejsilu Karaniju. Velika pouka nam je u tom insanu.

Kasidu o Medini, ako se sjećaš, postao sam prevedenu na naš mojim prvim javljanjem na TEKIJU. Jedna je od meni najdražih. Pošto si je spomenuo evo još 1. za sve koji srcem gledaju. Uči se istom melodijom kao na filmu Medina.

MEDINA

Medineje varamadim
Gul kokusun alamadim
Ben Resule dolamadim
Jaralijim, jaralijim, jaralijim

U Medinu pošao bih
Rumen ružu sejrio bih
Njezin miris tražio bih
Zato plačem, za tim čeznem, u tom gorim.

Poslaniče, ružo sreće
Lijek si srcu ranjenome
Pružaš pomoć potrebnome,

Revda tvoja, džennet bašča
Nurom blista i miluje
Svaku dušu obraduje,

Salavate donosimo,
Da se tebi približimo
Tvoj šefa'at dobijemo,
Muhammede, Poslaniče, Miljeniče.

Lightning
10.12.2009., 09:09
Prepuco sam sa limitom, tako da necu moci skinuti ovih dana film, ali ako Bog da, budem sigurno :mig:

VeronikaN
10.12.2009., 10:10

Bez obzira što ne razumijem riječi....:s

hvala Shady!

PS. Ti se na hoc golu naježiš,reče, meni su suze pošle...može se potonuti...

Shady
11.12.2009., 01:03
Bez obzira što ne razumijem riječi....:s
hvala Shady!
Svih 200+ numera su izrazi ljubavi. Razumijevanje riječi je manje bitno. Duša razumije izražaj i zna kada je pravi. Tko god je kadar iskreno i bez straha voljeti, nasluti da je to put ka domu (http://www.youtube.com/watch?v=OHLHIuiZRxA&feature=related).

PS. Ti se na hoc golu naježiš, reče,
meni su suze pošle...može se potonuti...
To je duša bila iskrena. Potoni, slobodno. Ima vina od kojeg ne boli glava, možda ga jednom budeš pila. I ima ljubavi u koju kada potoneš... što više toneš sve se manje gušiš. Na dnu tog uzvrtjelog vira ljubavi, na najudaljenijoj pučini oceana snova (http://thewindsofmercy.googlepages.com/OceanofMyDreamsVideo)... svi postajemo jedno. Nestaju barijere uprkos svih naših nedostataka i razlika, a ostaje samo međusobna sućut i želja da vidimo Voljenog. :)

Lightning
12.12.2009., 12:04
I da, nije Hoc Golu, nego Hoc Yolu
Joj, ode vam vid od toliko vremena provedenog za racunarom :D

Raiden
13.12.2009., 14:51
Pogledajte dirljiv film
Muhammed s.a. je na samrti oporučio da mu se odnese i pokloni njegovo lično džube. :)

MEDINE`YE VARAMADIM

Je li sa prevodom?

Raiden
13.12.2009., 14:54
u knjizi "kako voljeti Allaha dž.š." od Muhammeda Çagila na poslejdnjim stranicma navedene su silsile evo ih

KRVNA SILSILA
2 - Alija i Fatima
3 - Sejjid Imam Husejn
4 - Sejjid Imam Ali
5 - Sejjid Serafuddin
7 - Sejjid Madžuddin
8 - Sejjid Ebu Firas
9 - Sejjid Tadžuddin
10 - Sejjid Muhammed
11 - Sejjid Fellâh
12 - Sejjid Ebu Firas
13 - Sejjid Kemaluddin
14 - Sejjid Kasim
15 - Sejjid Dža’fer
16 - Sejjid Idris
17 - Sejjid Kasim
18 - Sejjid Tadžuddin
19 - Sejjid Ali
20 - Sejjid Mahmud
21 - Sejjid Hasan
22 - Sejjid Halil
23 - Sejjid Ali
26 - Šejh Sejjid Kâl
27 - Sejjid Tahir
28 - Sejjid Ma’ruf
29 - Sejjid Muhammed
2 - Ebu Bekr es-Sidik
3 - Imam Selman Farisi
8 - Abu Ali Fârmedi k.s.
23 - Muhammed Baki k.s.
32 - Sejjid Taha k.s.

Jednom ti je brat na forumu izvadio jednog iz loze, a to bijaše hazreti Hidr.
Tako da, za tvoje dobro, prvo prouči svakog pojedinca svoje silsile pa onda drugima objašnjavaj.

Ja sam proučavajući svoju silsilu mnogo toga naučio.

Shady
13.12.2009., 16:29
Lightning
hvala na ispravci. Sitna slova i ne mogu se povećati. :ne zna:

Je li sa prevodom?
Jeste. Prevela braća iz "Ašik Yunusa". selam

Evo još jedan video (skida se na isti način kao prethodni (http://www.forum.hr/showpost.php?p=23944367&postcount=8590)).
Filename: -El Gazali-Alhemičar_Sreće.avi
File description: video, size: 931.86 MB
Download LINK: http://www.megaupload.com/?d=ITHHZ9CW

Lightning
13.12.2009., 17:24
Shady, kakav je kod tebe internet, nestanel limita kad? Ja sam opasno poskido ovaj mjesec, sad sam stegao remen :rofl:

Shady
13.12.2009., 19:50
Light
ja nemam limit, to je obično kod firmi koje kradu. :mig:

Evo nešto za sve; ''Know Yourself'' (http://www.youtube.com/watch?v=ZFZVyMsXOkE&feature=related) (Rumi) :)

Vojnik Gorčin
13.12.2009., 21:39
Jednom ti je brat na forumu izvadio jednog iz loze, a to bijaše hazreti Hidr.
Tako da, za tvoje dobro, prvo prouči svakog pojedinca svoje silsile pa onda drugima objašnjavaj.

Ja sam proučavajući svoju silsilu mnogo toga naučio.

koji je od ovih hz Hidr?
vjerovatno misliš na sejjidsku sislilu?

što se tiče biografija to je opširno štivo do kojeg je često teško doći, ali elhamdulillah polahko...
al hajd neka prođe 5-6 dana :)

ameraga
14.12.2009., 13:12
Esselam alejkum!

Jeste li citali onaj tekst na navrelumudrosti.com o novom ratu dolascima itd.

Šejh Nazim je propisao zikr koji se treba učiti kada rat počne, i onda da se svaki dan uči:

100 x Hasbun Allahu ve ni` amel vekil

100 x La illahe illa ente subhaneke inni kuntu minel zalimin

40 x Salavat Tundžina (ALLAHUMME SALLI ALA SEJJIDINA MUHAMMEDIN SALATEN TUNDŽINA BIHA MIN DŽEM-IL EHVALI VEL-AFAT, VE TAKDI LENA BIHA DŽEMI' AL-HADŽAT VE TUTAHHIRUNA BIHA MIN DŽEM'IS-SEJJI'AT, VE TERFE'UNA BIHA EALED-DEREDŽAT, VE TUBELLIGUNA BIHA AKSAL-GAJAT, MIN DŽEMI'ILHAJRATI FIL-HAJATI VE BA'DEL-MEMAT! BI RAHMETIKE, JA ERHAMER-RAHIMIN!)

Misljenje... Mene je pravo bacilo u razmisljanja :mig:

Selam !

eDinn
15.12.2009., 00:01
DA ĆE BIT', BIĆE.
DA JE USKORO, JESTE.
DA JE NEMINOVAN, JAŠTA JE.
DA ĆE VJERNICI POBIJEDITI, HOĆE.
DA ME BACA NA RAZMIŠLJANJE, BACA.......

OSTAJE PITANJE: NA KOJOJ ĆU JA STRANI BITI I DA LI SAM OD ONIH KOJI ĆE EZAN ČUTI?!

Molim Boga Jedinoga da naše srce taj ezan čuje i da mu se odazove. Amin

s.a.

Raiden
15.12.2009., 12:18
Lightning
hvala na ispravci. Sitna slova i ne mogu se povećati. :ne zna:

Jeste. Prevela braća iz "Ašik Yunusa". selam

Evo još jedan video (skida se na isti način kao prethodni (http://www.forum.hr/showpost.php?p=23944367&postcount=8590)).
Filename: -El Gazali-Alhemičar_Sreće.avi
File description: video, size: 931.86 MB
Download LINK: http://www.megaupload.com/?d=ITHHZ9CW

To je o ebu Hamidu? Ono kad ga lopovi susretnu?

ms

Raiden
15.12.2009., 12:20

koji je od ovih hz Hidr?
vjerovatno misliš na sejjidsku sislilu?

što se tiče biografija to je opširno štivo do kojeg je često teško doći, ali elhamdulillah polahko...
al hajd neka prođe 5-6 dana :)

Nije teško doći, imaš to sve online.

blue bird
15.12.2009., 12:36

KRVNA SILSILA
2 - Alija i Fatima
3 - Sejjid Imam Husejn
4 - Sejjid Imam Ali
5 - Sejjid Serafuddin
7 - Sejjid Madžuddin
8 - Sejjid Ebu Firas
9 - Sejjid Tadžuddin
10 - Sejjid Muhammed
11 - Sejjid Fellâh
12 - Sejjid Ebu Firas
13 - Sejjid Kemaluddin
14 - Sejjid Kasim
15 - Sejjid Dža’fer
16 - Sejjid Idris
17 - Sejjid Kasim
18 - Sejjid Tadžuddin
19 - Sejjid Ali
20 - Sejjid Mahmud
21 - Sejjid Hasan
22 - Sejjid Halil
23 - Sejjid Ali
26 - Šejh Sejjid Kâl
27 - Sejjid Tahir
28 - Sejjid Ma’ruf
29 - Sejjid Muhammed
2 - Ebu Bekr es-Sidik
3 - Imam Selman Farisi
8 - Abu Ali Fârmedi k.s.
23 - Muhammed Baki k.s.
32 - Sejjid Taha k.s.

Znaci da naskibendijsko-halidijski red ima drugaciji ztani lanac od naskibandija (http://naqshbandi.org/chain/names.htm)?

Mozes li mi reci, koja je specificnost koju su halidije unijele u naskibendijske?
Ono sto je meni poznato, je izvanredan naglasak na povezanosti ucitelja i ucenika (rabita). Sto drugo zanimalo bi me, koja je ta specificnost?

Raiden
17.12.2009., 22:48
Pogledajte dirljiv film

MEDINE`YE VARAMADIM

Da te Allah nagradi društvom Resulullaha i Uvjesila na ahiretu, za ovaj video. :cry:

eDinn
17.12.2009., 23:40
Da te Allah nagradi društvom Resulullaha i Uvjesila na ahiretu, za ovaj video. :cry:

Amin, pridružujem se dovi. Film je extra emotivan i odlično koncipiran.

Plačem ja, u mene mi žena, a i petogodišnja Amina.

selam alejkum

Shady
18.12.2009., 03:29
Amin, al najprije da nagradi braću iz društva Ašik Junus koja su preveli film
Evo im stranice (http://www.asikyunus.org), pa pogledajte. Aktivni su dosta.

VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=Qq67np1XOG4&feature=player_embedded
(Možda ih dovedem kod vas u Mostar Eddine. Raiden, možda i kod vas tamo. :mig:)

~TamijA~
18.12.2009., 18:05
esselamu 'alejkum we rahmetullahi we berakatuhu braćo i sestre...eto da vas poselamim...zaželio sam se

Raiden
19.12.2009., 12:50
esselamu 'alejkum we rahmetullahi we berakatuhu braćo i sestre...eto da vas poselamim...zaželio sam se

Alejkumu se ve rahmetullahi ve berekatuHu!

Raiden
19.12.2009., 12:52
aiden, možda i kod vas tamo.

Bujrum, može se i koncert napraviti. Svakako sam mislio uskoro praviti koncert za "Dah ljubavi". Pa eto, skontajte se.

Raiden
19.12.2009., 12:54
Znaci da naskibendijsko-halidijski red ima drugaciji ztani lanac od naskibandija (http://naqshbandi.org/chain/names.htm)?

Mozes li mi reci, koja je specificnost koju su halidije unijele u naskibendijske?
Ono sto je meni poznato, je izvanredan naglasak na povezanosti ucitelja i ucenika (rabita). Sto drugo zanimalo bi me, koja je ta specificnost?

Oni praktikuju samo hafi (nečujni) medžlisi zikr, dok naq. koriste džehri (glasni) zikr.

eDinn
20.12.2009., 00:09

jašta češ brate neg dovesti i to petkom pa da zajedno u tekiju odemo :D a i Raiden će do tad do Mostara doći, valjda :DDD

Lightning
20.12.2009., 11:00
mene nea u planu, ha? :D

blue bird
20.12.2009., 13:34
Oni praktikuju samo hafi (nečujni) medžlisi zikr, dok naq. koriste džehri (glasni) zikr.

Thx na info, znaci halidiji koriste tihi zikr.

No, iako vidim i glasni zikr kod naskibendija, sejh Bahauddin Shah Nasqsgand (po kojem je red dobio i ime) preferirao je tihi zikr ('by hearth/qalbi vs. jezikom/lisani):

'Postoje dvije metode dhikra: jedan tihi i drugi glasni. Ja sam izabrao tihi dhikr, zato sto je snazniji i radi toga pozeljniji"....smatrajuci da je tihi zikr slobodan od slova i zvukova, koji odvaracaju pozornost od zikra...na taj nacin nema nikakve distrakcije.

koliko je meni poznato, potrdivanje tihog zikra, kao ispravnijeg, izvalci se i iz autoriteta Ajse:

God favors dhikr above dhikr seventy-fold ( meaning, silent dhikr over loud dhikr). On the Day of resurrection, God will bring back human beingd to His accpunt, and the Recording Angles will bring what they have recorded and written, and God will say "See if something that belongs to My servant was left out. 'The angles will say 'We left nothing out concerning what we have learnt and recorded, except that we have assessed it and written it. God will say " O my servant, I have something good of yours fro which I alone willl reward you, it is your hidden rememberance of Me.

Raiden
20.12.2009., 19:29
Thx na info, znaci halidiji koriste tihi zikr.

No, iako vidim i glasni zikr kod naskibendija, sejh Bahauddin Shah Nasqsgand (po kojem je red dobio i ime) preferirao je tihi zikr ('by hearth/qalbi vs. jezikom/lisani):

'Postoje dvije metode dhikra: jedan tihi i drugi glasni. Ja sam izabrao tihi dhikr, zato sto je snazniji i radi toga pozeljniji"....smatrajuci da je tihi zikr slobodan od slova i zvukova, koji odvaracaju pozornost od zikra...na taj nacin nema nikakve distrakcije.

koliko je meni poznato, potrdivanje tihog zikra, kao ispravnijeg, izvalci se i iz autoriteta Ajse:

God favors dhikr above dhikr seventy-fold ( meaning, silent dhikr over loud dhikr). On the Day of resurrection, God will bring back human beingd to His accpunt, and the Recording Angles will bring what they have recorded and written, and God will say "See if something that belongs to My servant was left out. 'The angles will say 'We left nothing out concerning what we have learnt and recorded, except that we have assessed it and written it. God will say " O my servant, I have something good of yours fro which I alone willl reward you, it is your hidden rememberance of Me.

Pomješala si jabuke i kruške. Imaš medžlisi (zajednički) zikr i pojedinačni zikr.

Niko od redova, a niti od muslimana ne spori da je pojedinačni najbolji zikr, zikr u sebi.

Jedni koji kod zajedničkog odstupaju (dakle koriste tihi umjesto glasnog) su halidije.

Zna se da najbolji čovjek (qutb) u svom dobu spominje Allaha svakim dahom, dakle 124000 puta dnevno. To jedino rangiranje kod Allaha, po zikru! (dakle ne po dobrim djelima)

blue bird
20.12.2009., 23:45
Pomješala si jabuke i kruške. Imaš medžlisi (zajednički) zikr i pojedinačni zikr.

Niko od redova, a niti od muslimana ne spori da je pojedinačni najbolji zikr, zikr u sebi.

Jedni koji kod zajedničkog odstupaju (dakle koriste tihi umjesto glasnog) su halidije.

Zna se da najbolji čovjek (qutb) u svom dobu spominje Allaha svakim dahom, dakle 124000 puta dnevno. To jedino rangiranje kod Allaha, po zikru! (dakle ne po dobrim djelima)

Kakve kruske i jabuke:confused: pa govorimo o sufijskim redovima i zikru, tako da se pitanje tihog i glasnog zikra naravno odnosi na kongrekacijski zikr, o glasno ili tiho podosta i nadugacko je/se raspreda i ne samo to, nego je i zajednicki zikr, od nekih smatran inovacijom i to blemeworthly..
Stoga, kad sam govorila o tihom zikru kod Nakibandija, govorila sam o zajednickom zikru. Tihi zikr je upravo doaso iz tog rea i uveo ga je Ghujduwani, koji je studirajuci u Bukhari, zastao kod 7:55 'call upon your Lord in supplication and hiddenness', no nije uspio odgonetnuti znacenje, 'sve dok mu se nije pojavio Khidr i uputio ga u metodu tihog zikra.'...onima koji pozanju ezotericno znacenje 'al' 'lah' znat ce odmah zasto tihi zikr.

Eto, to je bilo moje pitanje - sto je halidijska specificnost (uz ono sto sam navela, rabita, na koju je naglasak stavljao Mevlana Halid) - jer tihi zikr, kako kazes obavljaju, ali uveli su ga nakibandiji.

Jos bi pitala, da li mi netko moze reci, koja je posebnost halidijskog rituala, uz ovo sto je navedeno ( i od kada upotrebljavaju tihi zikr) jer mi je iz literature poznato, da je bila velika strka u Turskoj (Otomansko carstvo) jer je prvi predstavnik Mevlan Halida tamo zelio iskljuciti iz djamije sve one koji nisu bili inicirani u halidije...pa je onda tu bilo natezanja, cak su negdje pol. I9 st. halidije dobile ban na predstavnike u glavnom gradu carstva.
...tako, ako tko moze malo vise o halidijima, bilo bi vrlo aprisijejtid s moje strane...

Raiden
21.12.2009., 07:52
Ne bih da iznosim tuđe stvari na forum. Preporučujem ti da nabaviš doktorski radi Džemaila Ibranovića koji nosi naziv "halidije ...". Princip halidija je trebao biti da se sakriju i ne eksponiraju, tj. da su tajni, ali im to nije uspjelo. Što se tiče samog zikra, možeš u tom radu naći skoro sve. U glavnom se sjedne u halku i svako dobije određen broj "boba". Koliko boba prouči toiko mora puta proučiti ... itd. U glavnom ništa spektakularno. Rabita je dio tog zikra.

Prolemi sa tadašnjom vlasti i današnjim drugim dervišima, halidije su imale zbog isključivosti. Svako ko nije halidija ne smatra se ispravnim. Čak imaš devijacije (čak i lokalne u BiH) da se smatra neko ko "pređe" u halidije, kao kad ćafir primi islam, što su naravno nebuloze koje javljaju u mnogo drugih redova, da ne kažem sekti. Interesantno je međutim da čovjek koji je na vrhu halidija uvijek jako čestiti čovjek i skoro uvijek muršidi kjamil. Trenutno šejh Abdulaki je divan čovjek i uzor, međutim muridi (milioni njih) ne shvataju izgleda poentu i prave na lokalnim nivoima sekte od toga. Uvjerio sam se u dvije države da je tako i nisam mogao vjerovati koliko je identično ponašanje. Međutim, treba reći u čast izuzecima, da ima krasnih ljudi koji su to po mom nahođenju, pravilno shvatili i sa kojima je se milina družiti.

Vraćam se na ono: pred sudnji dan će biti 73 grupacije i samo će jedna uči u džennet. A interesantan tefsir: 73. grupa je grupa najboljih iz 72 skupine.

Inaće, jačanje sekularne vlasti je doprinjelo najviše povlačenje bedijuzzamana Said Nursija iz politike i njegovih sljedbenika, nakon što je ga tadašnja vlast izigrala. Onda malo po malo su se riješavali prvo derviša pa onda ostalih has muslimana. Jedina prava kontra u sadašnjosti jeste milli gurus, koji preko Erdogana vraća ono što je davno izubila Turska. Da im Allah pomogne u tome.

blue bird
21.12.2009., 18:51
Ne bih da iznosim tuđe stvari na forum. Preporučujem ti da nabaviš doktorski radi Džemaila Ibranovića koji nosi naziv "halidije ...". Princip halidija je trebao biti da se sakriju i ne eksponiraju, tj. da su tajni, ali im to nije uspjelo. Što se tiče samog zikra, možeš u tom radu naći skoro sve. U glavnom se sjedne u halku i svako dobije određen broj "boba". Koliko boba prouči toiko mora puta proučiti ... itd. U glavnom ništa spektakularno. Rabita je dio tog zikra.

Prolemi sa tadašnjom vlasti i današnjim drugim dervišima, halidije su imale zbog isključivosti. Svako ko nije halidija ne smatra se ispravnim. Čak imaš devijacije (čak i lokalne u BiH) da se smatra neko ko "pređe" u halidije, kao kad ćafir primi islam, što su naravno nebuloze koje javljaju u mnogo drugih redova, da ne kažem sekti. Interesantno je međutim da čovjek koji je na vrhu halidija uvijek jako čestiti čovjek i skoro uvijek muršidi kjamil. Trenutno šejh Abdulaki je divan čovjek i uzor, međutim muridi (milioni njih) ne shvataju izgleda poentu i prave na lokalnim nivoima sekte od toga. Uvjerio sam se u dvije države da je tako i nisam mogao vjerovati koliko je identično ponašanje. Međutim, treba reći u čast izuzecima, da ima krasnih ljudi koji su to po mom nahođenju, pravilno shvatili i sa kojima je se milina družiti.

Vraćam se na ono: pred sudnji dan će biti 73 grupacije i samo će jedna uči u džennet. A interesantan tefsir: 73. grupa je grupa najboljih iz 72 skupine.

Inaće, jačanje sekularne vlasti je doprinjelo najviše povlačenje bedijuzzamana Said Nursija iz politike i njegovih sljedbenika, nakon što je ga tadašnja vlast izigrala. Onda malo po malo su se riješavali prvo derviša pa onda ostalih has muslimana. Jedina prava kontra u sadašnjosti jeste milli gurus, koji preko Erdogana vraća ono što je davno izubila Turska. Da im Allah pomogne u tome.

Zahvaljujem na informaciji..pokusat cu nabaviti knjigu:)

Da boldano je interesantno...znaci podjele i razlike su predvidene...te se nitko ne bi trebao busati u prsa da je ispravniji od onog drugog, tko je ispravan, saznat ce se u taj dan...pa dosta mudro.

eDinn
25.12.2009., 01:38

samo se prijavi :D

eDinn
25.12.2009., 02:04
Zahvaljujem na informaciji..pokusat cu nabaviti knjigu:)

Da boldano je interesantno...znaci podjele i razlike su predvidene...te se nitko ne bi trebao busati u prsa da je ispravniji od onog drugog, tko je ispravan, saznat ce se u taj dan...pa dosta mudro.

evo da se malo umiješam pošto je TEKIJA prešla na dugu stranu pa da je vratim tamo gdje joj je i mjesto :D

Da, predviđene su grupacije i to niko ne spori. Međutim problem nastaje kad se počnemo busati u prsa i sami sebi baljezgati kako smo najbolja skupina.....da, da tad nastaje pravi problem. On se čovjeku pojavljuje svakodnevno.

Naime, JA SAM BOLJI - potiče još od Iblisa koji umjesto Ademu da se pokloni, reče: JA SAM BOLJI. ( ko da Allah ne zna ko je bolji a ko gori). Znači, izvor ohlosti znamo - šejtan l.a.

Ovdje si možemo postaviti dva pitanja:
1. šta to čovjek ima od toga što je bolji, čak i da jeste?
2. i, ko mu je to potvrdio? (sam sebi?)

Svi mi taj problem imamo sa sobom bilo da je u ovom ili nekom drugom vidu, nekad ga primjetimo a nekad ne. Glavni krivac je NEFS! :D on to voli pravo.....Što reče jedan: VIDI MENE.....VIDI MOJE GLAVE....(dok ovo pišem moj mi nefsonja laska: ma nisi ti takav!)
Eto šta'š mu sad.

eDinn
25.12.2009., 02:11
Evo i jedna preporuka za odmaranje:

Knjiga Imama Džaferi Sadika - Kapije znanja
(rasprava o postojanju Božijem)
izdavač: Dobra knjiga, Sarajevo 2009.

možda vam nešto iz nje i prepišem. Možda.

Shady
25.12.2009., 06:17
samo se prijavi :D
On je najmađi i najljepši. Biti će hizmeđar (posluga). :mig: :)

eDinn
26.12.2009., 00:48
jest, jest. Bez hizmeta nema himeta. Evo pošto je sutra Ašura dajte dobar recept ako neko ima.

Shady
26.12.2009., 01:07
jest, jest. Bez hizmeta nema himeta. Evo pošto je sutra Ašura dajte dobar recept ako neko ima.
najbolji recept za sutra je bez recepta. tj. postiti. :) selam

eDinn
27.12.2009., 16:55
najbolji recept za sutra je bez recepta. tj. postiti. :) selam

MA DOBRO BRATE, TO VALJDA ZNAMO.

nego me recept interesuje. Kontaš? Iskustva pravljenja, šta, kako, kada i koliko čega za 10, 20, 30 i više ljudi. Ašuru treba oživjeti u srcima našim, i srcima komšija naših.

Raiden
27.12.2009., 19:31
Imam ja neki recept, samo ne znam gdje mi je. Ako ga nađem, postavim ga. Baš neki dan jeo ašuru koja je pravljena za 80 ljudi. Njam njam.

chenge
30.12.2009., 22:09
Selam!
Ima li tko slucajno silsilu melamijskog tarikata ili neki podatak vise u vezi ovog tarikata?
Ovde (http://www.iwf.de/iwf/res/mkat/metafiles/04000019699810000000_hi.asx) je link video zapisa iz 1971 na kojem se vidi kako zikre dervisi ovog tarikata.

P.S. Izvinjavam se unaprijed zbog eventualnih gramatickih greski u mojem postu stom nisam iz Cro...

Raiden
31.12.2009., 18:13
Jedino što znam da ima online ti je ovo:
http://www.znaci.com/osnovi_vjerovanja/tesavvuf/art391_0.html

A što se tiče videa, velika je mogučnost da to uopšte nisu melamije, a skontati ćeš što, ako pažljivo pročitaš ta 4 djela o njima na znaci.com

Zendula
31.12.2009., 19:25
SELAM ALEJKUM

nur_din
01.01.2010., 14:55
SELAM ALEJKUM

Alejkumu selam

Je li mozes da mi prekomentarises 56 ajet sure Hud:

''... Nema ni jednog zivog bica a da On ne drzi za njegov perčin"

nur_din
01.01.2010., 14:56
U nastavku 56. ajeta sure Hud Allah dž.š. kaže:

'' .. Uistinu je moj Gospodar na pravome putu.''

Zendula
01.01.2010., 18:27
.

ameraga
02.01.2010., 16:57
Ovaj gore link ne radi...

Što se melamija tiče, ja koliko znam o njima puno na netu nećeš naći...
Znam da ih ima na Ilidži...

ameraga
02.01.2010., 22:07
Esselamu alejkum, Je li šejh Šefik ef. Alić iz Pehara umro?

Raiden
02.01.2010., 23:11
Ovaj gore link ne radi...

Što se melamija tiče, ja koliko znam o njima puno na netu nećeš naći...
Znam da ih ima na Ilidži...

Kakav je melamija, ako ga možeš naći? Ja kontao oni nešto u tajnosti, ko masoni, samo između sebe znaju ko su. Znam da je Samir Beglerović (koji je pisao ove naučne radove o njima) se satrao po Sarajevu da nađe nekoga, ali da nije nakon dosta godina nikoga uspio naći. Jednom ahbabu je pričao o tim njihovim načelima, kao da se tako kriju, da nikada ne kažu da su oni ti itd. Tako da ako neko javno kaže da je taj, meni je to nešto sumnjivo, jer nemaju nikakve prepoznatljive stvari da bi ti mogao brzo skužiti da su to oni. Odatle ja mislim i ta oskudica informacija na internetu.

ameraga
02.01.2010., 23:21
Kakav je melamija, ako ga možeš naći? Ja kontao oni nešto u tajnosti, ko masoni, samo između sebe znaju ko su. Znam da je Samir Beglerović (koji je pisao ove naučne radove o njima) se satrao po Sarajevu da nađe nekoga, ali da nije nakon dosta godina nikoga uspio naći. Jednom ahbabu je pričao o tim njihovim načelima, kao da se tako kriju, da nikada ne kažu da su oni ti itd. Tako da ako neko javno kaže da je taj, meni je to nešto sumnjivo, jer nemaju nikakve prepoznatljive stvari da bi ti mogao brzo skužiti da su to oni. Odatle ja mislim i ta oskudica informacija na internetu.

Slažem se sa tobom... O tim Ilidžanskim Melamijama ja sam dobio suhu informaciju, kao što je i tebi sada prenosim...
Par ih znam da su "po skrivenim tarikatima", ali i samim tim što mi naglase da su u skrivenom tarikatu, samo pročeprkaju ovaj jadni nefs, moj... pa insan ko insan vazda duma o tome :D

Melamije, ah, te melamije! :mig:

Selami!!! :cerek:

Raiden
03.01.2010., 12:47
Neki dan sam čuo da su i halidije skriveni tarikat, ali ipak se piše doktorski o usulu tarikata. :D Zanimljiv ovaj dunja.

nur_din
08.01.2010., 20:17
selam alejkum, opet postavljam pitanje

alimima kojih ih vidim ovde da ima,da mi odgovore/protefsire gore posttavljeno pitanje?

ili je mozda pitanje za halimu....;)

Lightning
08.01.2010., 21:02
ja sam nocas razmisljao, i nekako sam dosao do nekog zakljucka da ovaj svijet ne postoji
nekako ono, da sve sto opipamo, vidimo i to, da je samo rezultat hemijskih reakcija naseg mozga. ono , da smo zatvoreni u ovo "nesto" i da nam je ahiret izlaz. zato se u Quranu kaze "a samo je onaj svijet pravi, kad bi oni znali". nezz sad, ja volim filozofirat, ali.. :)

asad
09.01.2010., 11:05
ja sam nocas razmisljao, i nekako sam dosao do nekog zakljucka da ovaj svijet ne postoji
nekako ono, da sve sto opipamo, vidimo i to, da je samo rezultat hemijskih reakcija naseg mozga. ono , da smo zatvoreni u ovo "nesto" i da nam je ahiret izlaz. zato se u Quranu kaze "a samo je onaj svijet pravi, kad bi oni znali". nezz sad, ja volim filozofirat, ali.. :)

Idi na www.harunyahya.com i uzmi jezik bosanski te skini sebi film Pozadina materije ili idi u neku islamsku knjizaru i kupi sebi taj cd pa pogledaj taj film koji govori upravo o toj temi.

Lightning
09.01.2010., 11:31
mislim da imam taj cd negdje

Raiden
09.01.2010., 14:29

Resulullah s.a.w.s. je rekao: "Ovaj život je san, život je tek na ahiretu." (parafrazirano)

Raiden
09.01.2010., 14:47
U nastavku 56. ajeta sure Hud Allah dž.š. kaže:

'' .. Uistinu je moj Gospodar na pravome putu.''

Gdje ti nađe taj prevod?
Prevod ide ovako:
″ja se uzdam u Allaha, u moga i vašeg Gospodara! Nema nijednog živog bića koje nije u vlasti Njegovoj; Gospodar moj zaista postupa pravedno.″/56/

asad
09.01.2010., 16:29
selam alejkum, opet postavljam pitanje

alimima kojih ih vidim ovde da ima,da mi odgovore/protefsire gore posttavljeno pitanje?

ili je mozda pitanje za halimu....;)

Sto pitas ono sto znas?
Taj odgovor ionako nije za javnosti a vecina vasih sljedbenika je ionako zglajzala u sirk rekavsi da su oni neuzubillah sami Bog.
Bajezid Bistami je, kada je izgovorio slicne rijeci, naredio muridima da ga drugi put ubiu za takve bezboznicke rijeci a Halladza je ubio vlastiti sejh Dzunejd potpisavsi saglasnost za njegovu smrtnu presudu iako je znao da to ima svoje znacenje ali je gledao seriat.
Hakikat bez seriata je zabluda i nevjerstvo i to treba biti jasno svima.
Onima sto ganjaju hakikat bilo bi pametnije da izadju napolje u svoju ulicu te da obraduju onog ko je tuzan, nahrane gladnog, napoje zednog i vrate dug prezaduzenom te da onda se vrate kuci i ta sva dijela pripisu Allahu.

Lightning
09.01.2010., 17:35
Da li je ovdje iko cuo za sheykh-ul islama Tahir-ul Qadrija?
Covjek dosad napisao preko 800 djela iz oblasti tesawwufa i sherijata

~TamijA~
09.01.2010., 17:44
Resulullah s.a.w.s. je rekao: "Ovaj život je san, život je tek na ahiretu." (parafrazirano)reci koji je izvor hadisa?:)

Lightning
09.01.2010., 17:51
Tamija, poruka tog hadisa se nalazi i u Kur'anu brate moj. parafraziram " Samo je zivot na onom svijetu pravi, kada bi oni znali " :mig:

~TamijA~
09.01.2010., 18:10
Tamija, poruka tog hadisa se nalazi i u Kur'anu brate moj. parafraziram " Samo je zivot na onom svijetu pravi, kada bi oni znali " :mig:
:)brate znam - nisam ništa rekao o hadisu - samo me interesuje ko ga je zabilježio:ne zna::)

Lightning
09.01.2010., 18:52
sto da se zamaramo time :D

Lightning
10.01.2010., 07:44
evo za moju bracu sa tekije, predivna ilahija sa zikra Rifaijskog tarikata
skinite (dok jos moze), vrijedi poslusati :mig:
klik (http://rapidshare.com/files/327875852/Rifai_Hadra.mp3)

Slap.
10.01.2010., 09:34

Na čudan način se onda Allah bori da njegovi naprave "red" na ovom svijetu, kad je ovaj svijet tako manje bitan.

Nešto vam je ipak mnogo stalo do ovoga svijeta.

Lightning
10.01.2010., 12:09
lol
ja ne kazem da je ovaj manje vazan. ovaj je najvazniji, ovaj je kapija do vjecnog.
i drugo, muslimani se ne ne smiju puno vezivati za ovaj svijet
pozz slap.

Slap.
10.01.2010., 12:24
lol
ja ne kazem da je ovaj manje vazan. ovaj je najvazniji, ovaj je kapija do vjecnog.
i drugo, muslimani se ne ne smiju puno vezivati za ovaj svijet
pozz slap.

Svi nešto propovjedaju pravednost i trpljenje, nevezivanje.... ali im je stalo da tu "pravednost" nametnu silom i da sva čula nesmetano uživaju. Trenutno muslimanska borba za "pravednost" nije popularna u svijetu i muslimani se svom silom bore da dokažu da svijet krivo vidi,no što je vidljivo vidljivo je. Želim samo reći da je "kršćanski" svijet potlačen i gladan mira i kruha ponašali bi se na isti način.

Raiden
10.01.2010., 17:22
Da li je ovdje iko cuo za sheykh-ul islama Tahir-ul Qadrija?
Covjek dosad napisao preko 800 djela iz oblasti tesawwufa i sherijata

Da, imaš mnogo njegovih predavanja na youtube-u. On je pakistanac i sufija.

Raiden
10.01.2010., 17:24
reci koji je izvor hadisa?:)

Ne znam.

nur_din
10.01.2010., 18:10
Gdje ti nađe taj prevod?
Prevod ide ovako:
″ja se uzdam u Allaha, u moga i vašeg Gospodara! Nema nijednog živog bića koje nije u vlasti Njegovoj; Gospodar moj zaista postupa pravedno.″/56/

hodze, hodze....zbog stilistike zanemaruju sustinu(to je priznao jedan od prevodilaca na bosanski)

nur_din
10.01.2010., 18:12
Sto pitas ono sto znas?
Taj odgovor ionako nije za javnosti a vecina vasih sljedbenika je ionako zglajzala u sirk rekavsi da su oni neuzubillah sami Bog.
Bajezid Bistami je, kada je izgovorio slicne rijeci, naredio muridima da ga drugi put ubiu za takve bezboznicke rijeci a Halladza je ubio vlastiti sejh Dzunejd potpisavsi saglasnost za njegovu smrtnu presudu iako je znao da to ima svoje znacenje ali je gledao seriat.
Hakikat bez seriata je zabluda i nevjerstvo i to treba biti jasno svima.
Onima sto ganjaju hakikat bilo bi pametnije da izadju napolje u svoju ulicu te da obraduju onog ko je tuzan, nahrane gladnog, napoje zednog i vrate dug prezaduzenom te da onda se vrate kuci i ta sva dijela pripisu Allahu.

Masallah..bas si fino ovo kazao...posebno ovo... da napoje zednog,nahrne gladnog...

herojin
24.01.2010., 00:16
zdrastvujte
evo i ja naidjoh na vaske pa svasta pise i ne razumjem o cemu ovo pisete
ako me primite ljepo bi bilo

~TamijA~
24.01.2010., 12:55
Es-Selamu-'Alaykum We Rahmetullahi We-Bera-katuhu braćo i sestre u vjeri - definitivno sam postao tekijaš, napokon, musliman-sufija u pravom smislu te riječi...napokon sam razriješio neke vesvese po pitanju sufizma - zauvjek - nakon što sam imao "vehabijsku" prošlost - dugo mi je trebalo da se odlučim za ovaj korak - i sinoć je to učinjeno :)

Slap.
24.01.2010., 13:10
i sinoć je to učinjeno :)

trebao si ipak pričekati jutro,jutro je pametnije od noći

no još uvijek imaš vremena

Lightning
24.01.2010., 15:35
trebao si ipak pričekati jutro,jutro je pametnije od noći

no još uvijek imaš vremena

da se vrati kristu jel? :rofl::rofl::rofl:

114DiraR
24.01.2010., 15:37
ovdje brate ima puno novotara/sufija .. i filozofa isto,.

Lightning
24.01.2010., 16:12
Dirar, ako si u Damasku, trebao bi da znas ulemu tamosnju, i usudi se da njima kazes da su novotari

~TamijA~
24.01.2010., 19:58
ovdje brate ima puno novotara/sufija .. i filozofa isto,.sve novotarije sam ja brate - odbacio - ovo je put čistog imana i razvijanja istog! - želim postići ihsan inšallah
nemoj suditi ko je novotar a ko nije - ti ne znaš a Allah zna - i svako će Allahu doći pojedinačno - s toga - brini se za sebe - trebaće ti

efendija
25.01.2010., 08:29
Daj Bože da je iko došao tobe (tewbe) ovde na forumu. Pokajati se za učinjeno može svako reći, ali ako i dalje vodi rasprave onda mu je pokajanje (tewba) manjkava. Dođimo jednom "tewbe i od svoje tewbe" rekli su mudri.

ameraga
25.01.2010., 14:45
Es-Selamu-'Alaykum We Rahmetullahi We-Bera-katuhu braćo i sestre u vjeri - definitivno sam postao tekijaš, napokon, musliman-sufija u pravom smislu te riječi...napokon sam razriješio neke vesvese po pitanju sufizma - zauvjek - nakon što sam imao "vehabijsku" prošlost - dugo mi je trebalo da se odlučim za ovaj korak - i sinoć je to učinjeno :)

Mašallah, da te Presvijetli Allah učvrsti na tom putu, a i mene s tobom :D

Shady
25.01.2010., 15:15
ovdje brate ima puno novotara/sufija .. i filozofa isto,.
Ali filozovija je super 114DiraRe. :) Hajde da vidimo što uopće znači ta riječ?
klikni ovdje ---- > http://www.forum.hr/images/buttons/viewpost.gif (http://hr.wikipedia.org/wiki/Filozofija) Filozofija je proučavanje općih i fundamentalnih problema glede postojanja (http://hr.wikipedia.org/wiki/Metafizika), znanja (http://hr.wikipedia.org/wiki/Epistemologija), moralnih sudova (http://hr.wikipedia.org/wiki/Etika), uma (http://hr.wikipedia.org/wiki/Filozofija_uma) i jezika (http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Filozofija_jezika&action=edit&redlink=1). Filozofija se razlikuje od ostalih načina rješavanja tih pitanja (kao misticizam i mitologija) sa svojim kritičkim, općenito sistematskim pristupom i oslananjem na razložnom (http://hr.wikipedia.org/wiki/Razum) argumentu. Riječ filozofija je porijeklom iz antičke Grčke (http://hr.wikipedia.org/wiki/Starogr%C4%8Dki_jezik):
φιλοσοφία (philosophia) što znači «ljubav prema znanju», «ljubav prema mudrosti».

Gledamo li na ovaj način, ustvrdit ćemo da je časni Kur'an do svoje najtananije i najsuptilnije srži protkan filozofskom mišlju i kao takav je bio inspiracija i pokretačka snaga velikom broju istinskih filozofa.

Zahvaljujući ljubopitljivom duhu i žeđi za smislom, što ga je u nama pokrenuo časni Kur'an, uspjeli smo kao ummet ne samo izgraditi svoj identitet, nego i ostaviti svijetu u emanet neprocjenjivo umno blago. Dosta je samo to što smo prenijeli grčke filozofe (i uopće - čak i samo znanje o njima), a kamo li šta su sve svijetu pružile veličine poput Ibn Rušda, Al Farabija, Ibn Khalduna... mir na sve njih. I na našeg resula Muhammeda, na njegovu časnu porodicu i na sve vjerne sljedbenike do Kijametskog Dana. Selam

kakosi
26.01.2010., 00:04
Salaam!
a gde su Sufiji?
Musliman.hr, jesi li ti sufi?

Raiden
26.01.2010., 12:28
zdrastvujte
evo i ja naidjoh na vaske pa svasta pise i ne razumjem o cemu ovo pisete
ako me primite ljepo bi bilo

bujrum

Raiden
26.01.2010., 12:29
sve novotarije sam ja brate - odbacio - ovo je put čistog imana i razvijanja istog! - želim postići ihsan inšallah
nemoj suditi ko je novotar a ko nije - ti ne znaš a Allah zna - i svako će Allahu doći pojedinačno - s toga - brini se za sebe - trebaće ti

Da ti Allah olakša i da ti pokaže stvari onakvima kakve one uistinu jesu.

efendija
26.01.2010., 13:27

Lijepo, samo nemoj da iz jednog "vehabijskog" extremizma odeš u "tekijski" extrem. :top:

~TamijA~
26.01.2010., 13:56
Da ti Allah olakša i da ti pokaže stvari onakvima kakve one uistinu jesu.amin:) we ijjake - zaista se za to treba potruditi

Lijepo, samo nemoj da iz jednog "vehabijskog" extremizma odeš u "tekijski" extrem. :top:ni jedno ni drugo nije extremizam - ja se isto družim i s jednima i s drugima - baš ću sljedećeg petka. inšAllah, otići kod svog brata Dževada - koji je nazovimo "vehabija"

efendija
26.01.2010., 14:21

Pazi šta govoriš. Razmisli malo o onom šta si napisao.

Savjet:
"Pred alimom usta drži zatvorena, a pred evlijom čuvaj i srce.":mig:

Raiden
26.01.2010., 14:33
efendija, jesi nam to ti alim?

efendija
26.01.2010., 14:40
efendija, jesi nam to ti alim?

Ne.
Samo kažem netreba biti ko kokoš koja snese jaje, pa to čitavom selu na znanje daje. Halali TamijA:)

Raiden
26.01.2010., 15:47
Efendija, negacije se piše odvojeno. Tamija je mlad, naučiti će se, najbolje se uči kada se opržiš. ;)

efendija
27.01.2010., 06:31
Efendija, negacije se piše odvojeno. Tamija je mlad, naučiti će se, najbolje se uči kada se opržiš. ;)

Hvala ti na ispravci pravopisa. Mlada se voćka kalemi. :)

herojin
27.01.2010., 19:49

Mir medzu vami i nami
Kako oto ne postoji,kada ga vidimo i ima i globus napravljen na dnevniku gledam. I na gugelu ima pise earthe pro pa se vidi,nece venda ljudovi lagat.Da nije oto zaoto sto si po mrakovima smisljavo,pa ti se prikazalo kako ne vidis oto sto gledas,eto zaoto.

efendija
28.01.2010., 07:03
TamijA evo ti nekoliko stihova za uspješan početak:

Juče derviš iz tekije
u mejhanu pravo ode
a ja osta gledajući
žedan pokraj hladne vode.

Zašto i ja ne bih išo
kada dervišu grijeha nije
da ugasim svoju žeđu
s dvije-tri kaplje malvazije.

Kad stupih u mejhanu
nehotice bacih pogled
sto derviša redom sjede
sakija im toči piće.

Kako kome čašu pruža
za meze mu cjelov daje
koliko su se ponapili
jedan drugog i ne poznaje.

A sakija svojim glasom
kao slavuj iz daljine
sve derviše očarava
da se tope od miline.

Bijele čalme i zelene
po vazduhu širom lete
u starijih fanatika
sijevaju glave svete.

Dok iz jednog ugla stade
jeka naja i defova
a u kolo uhvati se
sto derviša i šejhova.

Sva se pusta krčma ori
u zanosu kol`ko viču
ne bi rek`o lakom nogom
da zemlju i dotiču.

Tu sam bio i vidio
šta od ljudi ljubav čini
neka mnoga ljudska srca
na jednom ognju gore.

VeronikaN
28.01.2010., 07:21
Lijepo, samo nemoj da iz jednog "vehabijskog" extremizma odeš u "tekijski" extrem. :top:

Selam efendija!

Imaš li volje meni,koja znam odprilike što je "vehabijski" ekstremizam,objasniti što je "tekijski" ekstremizam,obzirom da ja mislim da je tekija mjesto,okupljalište gdje se govori(proučava?) o Allahu i Kuranu.

Hvala unaprijed.

Lightning
28.01.2010., 07:26
ti ko da si sela najveceg sisao...

Lightning
28.01.2010., 07:28
Selam efendija!

Imaš li volje meni,koja znam odprilike što je "vehabijski" ekstremizam,objasniti što je "tekijski" ekstremizam,obzirom da ja mislim da je tekija mjesto,okupljalište gdje se govori(proučava?) o Allahu i Kuranu.

Hvala unaprijed.

Pa, u pitanju je nase bosansko :D
moj brat je reko :" Losa strana i vehabizma i sufizma je sto i jedni i drugi mogu ici u krajnost (prvi sa tekfirenjem, a drugi sa "obozavanjem" svojih sejhova)
tako da je efendija vjerovatno na to mislio
selam i tebi ver :mig:

efendija
28.01.2010., 09:48
Selam efendija!

Hvala unaprijed.

Nije samo to svrha tekija. To je i odgajalište. Pod mudrim vodstvom Pira "odgaja" se čovjek da osim zikrova, učenja o Kur`anu i Uzvišenom Allahu i osnovima vjere i vjerovanja ponajprije nauči "edeb". Preporučujem knjigu imami Šaranije "Sveta svjetla osnova tesavufa".
Što se tiče tekijskog extremizma ogleda se u tome da se u nekim tekijama provlači nacionalizam i kojekakve dunjalučke teme: politika,sport, auta i dr. A lijepo je i neko prije mene dio toga rekao. Nije tekija "čajdžinica" ili mjesto gdje ima dobra halva da se pojede. Politika je najgora stvar koja se polako uvlači i u tekijski ambijent. U extremizam jedni idu dotle da negiraju autoritete (vehabije), a drugi u isticanje autoriteta i to autoritetom jednog šejha nad drugim (kvazi derviši).Svako od autoriteta ima svoje mjesto i netreba nikom srozavati njegov autoritet i doprinos u vjeri.
Zadovoljna?

Shady
28.01.2010., 09:50
Tamija je mlad, naučiti će se, najbolje se uči kada se opržiš. ;)

Pitanje je da li je čovjek za tekije dok ga život ne išamara? :mig:

Ljubav je jednostavna (http://www.youtube.com/watch?v=QqVBGv2hpQ4&feature=PlayList&p=D98DB16DD98F2811&index=0)! :s

Evo još nešto za sve. Možda bi i mi mogli ovako (http://www.youtube.com/watch?v=DhKDo8bARvo&feature=related)? :)

Raiden
28.01.2010., 12:58
Nema nemomenta za duhovni put. Neki od 20 su zreliji za njega od nekih 80 godišnjaka.

efendija
28.01.2010., 13:21
Nema nemomenta za duhovni put. Neki od 20 su zreliji za njega od nekih 80 godišnjaka.

Sve je duhovni put. Došao si na ovaj svijet Odnekud i ideš Nekud. Nema pravila po pitanju godina kad je taj Put u pitanju.
Pitanje bi bilo: skim si došao, skim ideš i skim ćeš otići?

Rekli su: Prvo drug pa put!

~TamijA~
28.01.2010., 14:24
Selam efendija!

Hvala unaprijed.:) tako bi trebalo da bude...ali nas je Muhammed s.a.v.s obavijestio o tome da će među jevrejima biti 71 podjela, među kršćanima 72 i njegov ummet (narod tj. muslimani)) će se podjeliti u 73 skupine - samo jedna je prava kupina - pa ga ashabi/drugovi njegovi upitaše: a koja to Allahov poslaniče?
ona koja bude slijedila Qur'an (Božju riječ) i moj sunnet (ono što je Muhammed, radio, govorio i šutnjom odobrio) - ta je ispravna skupina!

"vahebije" - su skupina koja je od poslanika s.a.v.s preuzela većinom vanjštinu - i to je dobro...ali...nije kompletno
"sufije" - su skupina koja je od poslanika s.a.v.s preuzela većinom unutarnje vrijednosti, ali ne i vanjštinu - da mi je samo ovo dvoje spojiti:)

ameraga
28.01.2010., 19:10
:) tako bi trebalo da bude...ali nas je Muhammed s.a.v.s obavijestio o tome da će među jevrejima biti 71 podjela, među kršćanima 72 i njegov ummet (narod tj. muslimani)) će se podjeliti u 73 skupine - samo jedna je prava kupina - pa ga ashabi/drugovi njegovi upitaše: a koja to Allahov poslaniče?
ona koja bude slijedila Qur'an (Božju riječ) i moj sunnet (ono što je Muhammed, radio, govorio i šutnjom odobrio) - ta je ispravna skupina!

"vahebije" - su skupina koja je od poslanika s.a.v.s preuzela većinom vanjštinu - i to je dobro...ali...nije kompletno
"sufije" - su skupina koja je od poslanika s.a.v.s preuzela većinom unutarnje vrijednosti, ali ne i vanjštinu - da mi je samo ovo dvoje spojiti:)

Spoji to na dobar nacin i eto ti ganjc novog (dobrog) naksibendije :)

herojin
28.01.2010., 20:09

Mir
Molim da mi danete objasnjivavanje o otom sta je oto dervis(pije vino,kako je oto dozvoljivo) i sta je oto tekija.
Meni je oto ko tećina magaza.Molim vaske da mi oto pajsnjivavate,ali brzom da ne mislim o otom i ne lutam goram dolam.

ameraga
28.01.2010., 20:32
Mir
Molim da mi danete objasnjivavanje o otom sta je oto dervis(pije vino,kako je oto dozvoljivo) i sta je oto tekija.
Meni je oto ko tećina magaza.Molim vaske da mi oto pajsnjivavate,ali brzom da ne mislim o otom i ne lutam goram dolam.

Mir s tobom!

Dobio si pogrešne informacije. Derviši ne piju vino (bar ne pravi derviši), derviši su prvenstveno muslimani, mistici, koji izučavaju vjersku ezoteriju (tajne)...
Tekija je nešto slično džamiji, sastavljena je iz više dijelova, semahana - mjesto gdje se zikri, mehabethana- mjesto za razgovore, hasthana - ambulante... To je vrsta muslimanskog centra za duhovni odgoj...

Izvolite, ako jos sta imate da pitate...

herojin
28.01.2010., 23:54
Mir s tobom!

Dobio si pogrešne informacije. Derviši ne piju vino (bar ne pravi derviši), derviši su prvenstveno muslimani, mistici, koji izučavaju vjersku ezoteriju (tajne)...
Tekija je nešto slično džamiji, sastavljena je iz više dijelova, semahana - mjesto gdje se zikri, mehabethana- mjesto za razgovore, hasthana - ambulante... To je vrsta muslimanskog centra za duhovni odgoj...

Izvolite, ako jos sta imate da pitate...

Mir
A gdji je ota hastahana,sta more se kod otih doktura ljecit,imal kaka atresa,radi eventalne potrepstine. E sto si mlogo obrazovat, nijesi cincija,jerbo hos objasnjivavat a meni drago za oto.Ma nigdji otako njesta nijesam cuo za tekija pa ondak zikr i mistic.Al ja neznam sta je oto za oto u smislovima sta znaci,ma sve njesta tesko kad oto kontam.Fala vi.

efendija
29.01.2010., 06:48

Nađi dobru "spajalicu" (šejha) inače si obrao bostan. Budi od onih "srednjeg puta".
Vino se spominje u Kur`anu kao jedna od rijeka u Dženetu. Simbolizira ljubav i opijenost ljubavlju prema Dragoj. Najviše tu alegoriju je koristio Omer Hajam u "Rubajijama".

ameraga
29.01.2010., 12:35
Nađi dobru "spajalicu" (šejha) inače si obrao bostan. Budi od onih "srednjeg puta".
Vino se spominje u Kur`anu kao jedna od rijeka u Dženetu. Simbolizira ljubav i opijenost ljubavlju prema Dragoj. Najviše tu alegoriju je koristio Omer Hajam u "Rubajijama".

Jest, simbolizira... Pa ti de ako ti se sviđa, nagni... za mene vino jos simbolizira i peckanje Džehenemske vatre...

Sto sinoc sejh Ibrahim rece jednom efendiji kad mu zatrazi izuna da uci ezan, a on ce njemu: "Zapjevaj ti i sevdalinku ako si toliko hrabar" :) ha ja :D

Selam

ameraga
29.01.2010., 12:39
Mir
A gdji je ota hastahana,sta more se kod otih doktura ljecit,imal kaka atresa,radi eventalne potrepstine. E sto si mlogo obrazovat, nijesi cincija,jerbo hos objasnjivavat a meni drago za oto.Ma nigdji otako njesta nijesam cuo za tekija pa ondak zikr i mistic.Al ja neznam sta je oto za oto u smislovima sta znaci,ma sve njesta tesko kad oto kontam.Fala vi.

Da ti druze nisi iz Gradisca u Austriji cim imas tako arhaican jezik?
Imas npr. poznatiju hasthanu u Kacunima kraj Busovace (BiH), lijeci se sta ti god dusi treba :) od dusevnih bolesti pa do nekih slucajeva ove poznate medicinske prakse (rade doktori)... nego, de ti malo po googleu i wikipediji ukucaj tekija, derviš, mistik, misticizam, ezoterija pa ces dobiti odgovore...

Mir !

efendija
29.01.2010., 13:23
Jest, simbolizira... Pa ti de ako ti se sviđa, nagni... za mene vino jos simbolizira i peckanje Džehenemske vatre...

Sto sinoc sejh Ibrahim rece jednom efendiji kad mu zatrazi izuna da uci ezan, a on ce njemu: "Zapjevaj ti i sevdalinku ako si toliko hrabar" :) ha ja :D

Selam
A ko ne bi pio i nazdravljao kad Ljepotica sipa?
A što se tiče tvoga efendije: svako ima svoju Hanku.

herojin
29.01.2010., 15:28
Da ti druze nisi iz Gradisca u Austriji cim imas tako arhaican jezik?
Imas npr. poznatiju hasthanu u Kacunima kraj Busovace (BiH), lijeci se sta ti god dusi treba :) od dusevnih bolesti pa do nekih slucajeva ove poznate medicinske prakse (rade doktori)... nego, de ti malo po googleu i wikipediji ukucaj tekija, derviš, mistik, misticizam, ezoterija pa ces dobiti odgovore...

Mir !

Mir
Jesam iz otalen sam sa stanovavanjem.
Oto je tvojo tacno. Za otu hastahanu znam.jerbo je pokojni seik dolazijo u moju domovinu i mlogo ojra uzevo ljudovima a slabi rezultatovi. I sinovi otog seika dolazili kavo ljecnikovi ali samo novcove uzimali a slabo rezultatova bilo,tako da sam daklem razocarat.Imal ikaki drugi tretmator,ima neki cojkovi potrebe za oto pa da nofci ne odu djabuske za oto.Kavo da ti ote terminove ne znas objasnjivavat,pa si reknio da wikipediju poglenem za oto. I fala vi za oto.Iz kojog si gradova ti.

ameraga
29.01.2010., 20:03
Mir
Jesam iz otalen sam sa stanovavanjem.
Oto je tvojo tacno. Za otu hastahanu znam.jerbo je pokojni seik dolazijo u moju domovinu i mlogo ojra uzevo ljudovima a slabi rezultatovi. I sinovi otog seika dolazili kavo ljecnikovi ali samo novcove uzimali a slabo rezultatova bilo,tako da sam daklem razocarat.Imal ikaki drugi tretmator,ima neki cojkovi potrebe za oto pa da nofci ne odu djabuske za oto.Kavo da ti ote terminove ne znas objasnjivavat,pa si reknio da wikipediju poglenem za oto. I fala vi za oto.Iz kojog si gradova ti.

Nek si ti mene "jedinstveni" uzeo na trehu, al nek ti halal bude... :mig:
p.s. Nisam ti ja od te tekije... stanujem "Ispod deke"...

Selami

Raiden
31.01.2010., 11:47
:) tako bi trebalo da bude...ali nas je Muhammed s.a.v.s obavijestio o tome da će među jevrejima biti 71 podjela, među kršćanima 72 i njegov ummet (narod tj. muslimani)) će se podjeliti u 73 skupine - samo jedna je prava kupina - pa ga ashabi/drugovi njegovi upitaše: a koja to Allahov poslaniče?

Selam,

bojim se da nije ovo drugo tačno, da sugije nemaju vanjštinu. Pogledaj sufije od šejha Haqqanija pa ćeš vidjeti tu vanjštinu. Ali i nur i osmjeh su vanjština. A zaboravio si djelo, tu su i jedni i drugi tanki. Valjda se klesati do lijepo ahlaka, nije to baš jednostavno kojom god stazom ideš.

efendija
02.02.2010., 10:11
Selam i mir svima.
Koliko je web nestvaran,nestvarna je i ova tekija.
Ovo je kutak za slavljenje Božje ljubavi i nade koju nam je dao da ćemo se ipak njemu vratiti.
Kada se osjetite usamljeni,tužni,veseli,razdragani,kada ste odbačeni,kada su vas lagali,kada mislite da je cijeli svijet protiv vas,kada ste puni briga ko šipak...
Dođite i pokušajte iskreno.
Pitajte,možda vam odgovorim.
Traži dušo izgubljena,dat će ti se.Samo traži,nećeš tužna srca iz tekije izaći.
Oni koji nevjeruju u Božansku ljubav,možda povjerujete.
Svi pravo na nadu imaju.Nikom nije uskraćena.
O ti što voliš,dođi da uvećamo tvoju ljubav.
Zar ima ljudi koji ne vole da vole i da voljeni budu.?

Bacite predrasude,izujte cipele i bujrum.

Za posljedice mističnog iskustva ne preuzimam odgovornost i neznam odgovore na sva pitanja.

Možda bi bilo ipak vrijeme da se ova "tekija" vrati na prvobitno zamišljenu tematiku koja je gore opisana.:)

da_peace
06.02.2010., 00:42

Selam alejkum

http://i37.tinypic.com/2e248xf.jpg

http://www.megaupload.com/?d=J40WXVQA
ili online:
http://www.megavideo.com/?d=J40WXVQA

Vrijedi odgledati, takodje obrada "Ashik Junus"

Ovdje (http://www.sandzaknews.com/forum/showthread.php?t=590&page=7) se moze naci jos zanimljivih stvari.

Allahimanet! :)

da_peace
06.02.2010., 21:47
Koncert ilahija i kasida u Domu kulture povodom nove 1429. Hidzretske godine.
Ashik Junus (http://www.sandzaknews.com/forum/showpost.php?p=25458&postcount=42)

Insert iz filma - Dolina Vukova (http://www.youtube.com/watch?v=P5VoGaXvTzY)

http://www.youtube.com/user/salahoodin

eDinn
07.02.2010., 19:25
Ovi filmovi su pravo osvježenje. Neku noć sam čuo da su Iranci snimili film o Jusufu a.s. i da ga u serijama prikazuju na SAHARU. Da li je neko gledao?

Inače sam gledao njihove filmove: Imam Ali, Hazreti Merjem, Ashabul Kehf i super su mi. Malo starija produkcija, ali je snimak odličan.

Gledao sam isječke iz filma Jusuf a.s. na Dokumentarac (http://www.big-imamali.ch/Multimedia.php) i vidio da je riječ o novoj produkciji i odličnim glumcima. Ako neko nađe link volio bih da ga postavi pa da pogledamo film i o ovom velikanu među Poslanicima a.s.

pogledajte kratak opis filma i posebno obratite pažnju na cijenu DVD izdanja koja ukupno traju oko 30 sati. Jusuf a.s. (http://www.big-imamali.ch/ShopDVDKnjigeCDNakiti.php?view=productPage&product=4&category=2)

asad
10.02.2010., 07:01
Ovi filmovi su pravo osvježenje. Neku noć sam čuo da su Iranci snimili film o Jusufu a.s. i da ga u serijama prikazuju na SAHARU. Da li je neko gledao?

Inače sam gledao njihove filmove: Imam Ali, Hazreti Merjem, Ashabul Kehf i super su mi. Malo starija produkcija, ali je snimak odličan.

Gledao sam isječke iz filma Jusuf a.s. na Dokumentarac (http://www.big-imamali.ch/Multimedia.php) i vidio da je riječ o novoj produkciji i odličnim glumcima. Ako neko nađe link volio bih da ga postavi pa da pogledamo film i o ovom velikanu među Poslanicima a.s.

pogledajte kratak opis filma i posebno obratite pažnju na cijenu DVD izdanja koja ukupno traju oko 30 sati. Jusuf a.s. (http://www.big-imamali.ch/ShopDVDKnjigeCDNakiti.php?view=productPage&product=4&category=2)

Ta serija bude na Saharu ponedeljkom u 21h i repriza utorkom u 11h a kanal Sahar se nalazi na satalitu Hotbird za one koji ne znaju.

ameraga
11.02.2010., 19:29
U ovu sad subotu Semerkand ima promociju časopisa u Zenici, u Preporodu, tj. bivšem Domu Armije... (Biću tamo) :)

Selami, ihvanski...

eDinn
13.02.2010., 00:21
U ovu sad subotu Semerkand ima promociju časopisa u Zenici, u Preporodu, tj. bivšem Domu Armije... (Biću tamo) :)

Selami, ihvanski...

Znaš li da oni odmah na licu mjesta primaju bejate! Jesi li spreman Ameraga?

Sve u svemu časopis je dobar. Poselami ako ko uspita :D

ameraga
13.02.2010., 12:54
Znaš li da oni odmah na licu mjesta primaju bejate! Jesi li spreman Ameraga?

Sve u svemu časopis je dobar. Poselami ako ko uspita :D

Ameraga je vec pod bejatom u rufaijskom i kaderijskom tarikatu... :) alejkumusselam!

Raiden
13.02.2010., 13:11
ameraga, je li isti šejh ili dva šejha?

ameraga
13.02.2010., 13:42
ameraga, je li isti šejh ili dva šejha?

Isti šejh

Lightning
13.02.2010., 18:30
cekaj Sadik, jesil to ti? aaaa :D
welcome brate :lol:

ameraga
13.02.2010., 20:46
cekaj Sadik, jesil to ti? aaaa :D
welcome brate :lol:

Subhanallah brate, subhanallah!!!
:mig:

Jašta nego da jesam, Sadik glavom i ono malo brade :rofl:

Selam...

herojin
18.02.2010., 20:31
Subhanallah brate, subhanallah!!!
:mig:

Jašta nego da jesam, Sadik glavom i ono malo brade :rofl:

Selam...

Dal si oto ti Sadiku racijonalno prejavio se ti za oto.

Derviš
19.02.2010., 17:35
Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu i pozdravljam sve ljude dobre volje a i one koji to nisu u nadi da će takvi jednog dana postati.

Braćo moja, stvorili su se uvjeti za ponovno pisanje na forumu pa ko želi da se vrati bujrum. :)

Ja ću prvo malo odmoriti...:cerek:

( detalje, koga zanima...PM )

gump
19.02.2010., 20:10
Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu i pozdravljam sve ljude dobre volje a i one koji to nisu u nadi da će takvi jednog dana postati.
Braćo moja, stvorili su se uvjeti za ponovno pisanje na forumu pa ko želi da se vrati bujrum. :)
Ja ću prvo malo odmoriti...:cerek:
( detalje, koga zanima...PM )

Dervišu,
radujem se da si se vratio. Hvala Bogu i ja sam potpuno uvjeren da se je cijelo stanje ovdje promjenilo na jako pozitivno. Atmosfera je puno bolja nego nedugo.
Zato bi bilo divno da se vrate opet sestre i braća muslimani, koji su sa tobom iz protesta napustili scenu.
Pogotovo Alem, Sjena, Asad, Rufaija i drugi...pa i Enky naravno i Enky!
Ima jedan duboki smisao voditi dijalog, pa ponekad voditi raspravu, jer radi se o bitnim pitanjima vjere i života, a to se tiče svakoga, duboka ljudska stvar.
Meni je boravak ovdje u forumu religija davao jako puno dobroga.
Zahvalan sam Bogu da je omogučio bolju atmosferu ovdje, koja dozvoljava vjernicima da se osječaju u atmosferi uzajamnog respekta, a isto tako i za ateiste, tragače, skeptičare. Neka i oni ovdje imaju svoje mjesto kao gosti.
Želim svima sreču od srca!
Veroniki želim uspjeha iz iskrene solidarnosti.
Bog vas čuvao! Allah vas volio!
Zbogom!!!
Mladen Košar

Lightning
20.02.2010., 15:25
evo za moju braću ( i sve ostale koji zele poslusati) jedna divna srceparajuća arapska ilahija
klik (http://www.megaupload.com/?d=WWFVUYC4)

Derviš
20.02.2010., 17:30
Dervišu,
radujem se da si se vratio. Hvala Bogu i ja sam potpuno uvjeren da se je cijelo stanje ovdje promjenilo na jako pozitivno. Atmosfera je puno bolja nego nedugo.
Zato bi bilo divno da se vrate opet sestre i braća muslimani, koji su sa tobom iz protesta napustili scenu.
Pogotovo Alem, Sjena, Asad, Rufaija i drugi...pa i Enky naravno i Enky!
Ima jedan duboki smisao voditi dijalog, pa ponekad voditi raspravu, jer radi se o bitnim pitanjima vjere i života, a to se tiče svakoga, duboka ljudska stvar.
Meni je boravak ovdje u forumu religija davao jako puno dobroga.
Zahvalan sam Bogu da je omogučio bolju atmosferu ovdje, koja dozvoljava vjernicima da se osječaju u atmosferi uzajamnog respekta, a isto tako i za ateiste, tragače, skeptičare. Neka i oni ovdje imaju svoje mjesto kao gosti.
Želim svima sreču od srca!
Veroniki želim uspjeha iz iskrene solidarnosti.
Bog vas čuvao! Allah vas volio!
Zbogom!!!
Mladen Košar

Pozdrav i dobro došao.

Eto i sam si dao doprinos da atmosfera bude ljepša:)

eDinn
23.02.2010., 01:12
Od Muavije se prenosi da je Poslanik a.s. došao do halke u kojoj su bili ashabi i upitao ih: " Šta vas je navelo da sjednete?" Odgovoriili su:" Sjeli smo da spominjemo Allaha i da Mu zahvaljujemo što nas je uputio islamu kao i na svim Njegovim blagodatima...sve dok Poslanik a.s. nije rekao: Došao mi je Džibril i obavijestio me da se Allah ponosi s vama pred melekima. (Muslim)

Inspirativno, nema šta. :mig:

Lightning
28.02.2010., 19:39
Daj ljudi dje ste se svi pogubili.. pa de pisite na tekiji, pa makar to bilo i samo selamljenje...

Derviš
28.02.2010., 19:52
Daj ljudi dje ste se svi pogubili.. pa de pisite na tekiji, pa makar to bilo i samo selamljenje...

Selam alejkum.:)

Derviš
28.02.2010., 20:00
...Svi oni, bi da pokažu sebe, bez obzira da li tok događaja potvrđuje njegov stav i misli... takvi i ne vide da ih duhovni zastoj doveo u poziciji bledih intelektualaca, koji se iz petnih žila pravdaju da nisu iskljućeni iz sistema... i da njihove namjere nisu zle, ali zato njihovi sinovi, njihove tajne su njihovi detektori laži koji zlo izvode na površini, na svjetlost dana...

Mnoge naše današnje hodže sliće njima, još uvjek nesvjesno koriste izvetrele priće svojih prethodnika i unose nemir kod slušaoca... unose neopravdane strahove... nesvjesno teraju džemat da se bori protiv nevidljivih zlih sila, ne bi li oslobodili princezu Lejlu i postali odrasli...

Eto, nude im vjećitu bajku, bajku o dobru i zlu, dok im obredi iz dana u dan sve više liće na usporeni ples u kojima ima svega, stajanja, savijanja i sedenja ali ne i suštine... bez da sagledaju da time otvaraju vrata monotoniji, koja jedva ćeka da otvori put histeriji i agresiji, koje kada sve unište, pronađu lažni i prividni mir na tim istim ruševinama... Potresi nezadovoljstva masa ih privremeno saniraju i od njih stvaraju još razornije oružje... etiketirajući ih kao vehabije, selefije, kaderije, mevlevije...

Da, da, razoćarane i polupismene hodže, popovi i rabini od umova svojih sledbenika stvaraju šablone za beskrajnu kombinatoriku predloga i zahteva, koji će im pomoći da se održe na svoje pozicije... to su tihi diletacijski mineri... koji stvarajući psihološke zagonetke, ruše mlade a saniraju stare, ne bi li iznova poćeli igru, koju sami nikada nisu uspeli da reše i privedu kraju...

A strahovi i posledice toga, stvaraju novu ulemu, nove mlade ljude koji imaju potrebu da slušaocima, gestikulacijom - ilegalnim izlaganjem vjere približe nejasno... da im nejasno učine jasnijim i dostupnim, bez da uvrede stare vladare mešihata, koji sebi nisu razvili ništa osim čula za ishranu... Kao da se ti mladi hafizi i hodže boje od rana koje će im stvoriti njihovi zubi, ukoliko, rjećima, bez gestova, pokušaju da javnosti približe istinu...

Nešto od nekog...

Derviš
28.02.2010., 20:10
...sve dunjalučko nestaje, a ostaje nam još korak do kapije od svete doline ali... Dok god se ne oporavimo od gluposti, koje nam nude analogija i logika, njeni koncepti, metode i pretpostavke, nećemo biti u stanju da ponudimo rešenje i izlaz iz bilo koje krize a kamoli moralne... niko vam nije kriv, što su vam tu i tamo vođe tarikata i obična stvorenja preuzela vlast, a vas naterala da im podnosite molbe u pismenoj formi, ne bi li vas uzeli za stražara ili obezbeđenje njihovih klubova i hipermarketa... sami ste krivi, jer ste iz zabave i dosade dolazili i dosađivali svoje efendije... gubeći svoje i njihovo slobodno vreme... da ste barem samo jednom došli iz ljubavi prema Allahu, ne bi se našli u toj situaciji...

Svedoci smo da je logika nezrelog uma, kroz istoriju uvjek samu sebe gazila, svaku svoju definiciju i teoriju, dan danas sve oblasti, koje se njome koriste, jedne druge optužuju i okrivljuju i beže od posledica... sve dok ne formulišu neke nove teorije, ne bi li se opravdali i tako vjećno u krug... Novi temelji-nove zgrade-nove ruševine...

Logika nezrelog uma je samo u stanju, da podstakne trku za bolji materijalni život... ali ne i da ga trajno realizuje... nudi trenutnu solidarnost iza koje se kriju prevara i izdaja... umjesto rešenja unosi strah od nepoznatog, izaziva bes i baca u ponor iluzija i privida... logićari su kopije i imitatori svoje vlastite prošlosti... kada takav Um iskoristi svu svoju arhivu pamćenja i sjećanja, istoga momenta pokuša da se obnovi i vrati na pozicije...

Bez da shvati, da se život već odigrao, svega jednom u jednom trenu... i da je sve ostalo samo obićno rastezanje... jer sjemenka u dodiru sa vodom nabubri i povjeća kompresovanu masu... i umjesto da se sjemenka saćuva od grebena tradicije, ona se zahvaljujući logici, nasuka na njih... Ali šta ćeš... senzacije su te koje impresioniraju proste umove i ostave ih hipnotiziranim, poput grafita na zidovima garaža i mostova... Sve se ovo dešava zbog samodopadanja, koje se javlja kada se njihov unutrašnji nemir suoći sa spoljnim svijetom, bez da shvate, da im svjetlost vjere smeta i raspada ih poput vampira...

Pt 2...

Lightning
28.02.2010., 20:20
Selam alejkum.:)

Alejkumu selam we rahmetullahi we berekatuhu

Nešto od nekog...

Dobar izvor, e :rofl::rofl::rofl::cerek:

Lightning
01.03.2010., 20:21
Selam braćo moja. Evo da Vam javim, da vec mjesec i kusur dana aktivno učim hifz. Imam plan da zavrsim Kur'an u drugom razredu medrese, ako Bog da, ako bude zdravlja i zivota. Selamim vas sve, sa iskrenim željama iz dna ašikovog srca! :)

Derviš
01.03.2010., 22:32
ma htjedoh neke poselamiti a neke pozdraviti i ispari to sve u havu, pa sad vis' ne znam ni kako da se pozdravim... :mig:

Znam vidio sam, odgovorio sam ti, evo ponavljam, selam alejkum brate Musa.:)

ameraga
02.03.2010., 13:39
Selam alejkum uz mirise i zvuke krćkajućeg neninog hošafa :)

musa
02.03.2010., 14:37
Selam alejkum uz mirise i zvuke krćkajućeg neninog hošafa :)

hosaf od suhih sljiva rulZ... :top:

Derviš
02.03.2010., 15:19

a da prevedete?:rolleyes::)

musa
02.03.2010., 18:01

hošaf je kompot:)

Halveti
02.03.2010., 18:02
hosaf-kompot ;)

Lightning
02.03.2010., 19:18

Sadeka Musa emin :D
otprilike ovako:
istinu je reko pouzdani musa
znal ko arapski da me ispravi?

ameraga
02.03.2010., 21:10

Hošaf ti je kao kompot, ali bez gustina ili pudinga, tako da je rjeđi, i više zaslađen... to je neka stara verzija kompota kad se za puding nije znalo...
radi se od suhog voća, jednostavno je, uzmeš suhih šljiva, jabuka, krušaka, smokve, itd. i to staviš u vodu - taman da voda to cenat pređe, dobro zašećeriš i pustiš da ukuha... i eto ga, možeš ocjedit pa ko šerbe, ili na kašiku ;) predivno, i što je najvažnjije, organski i zdravo, a ne kao ovi prekodrinski otrovi od skokova... selam!

ameraga
02.03.2010., 21:18
evo mahsuz sam za tebe uslikao

http://www.fotorola.com/uploads/2a8654b901.jpg

Derviš
02.03.2010., 21:27
evo mahsuz sam za tebe uslikao

http://www.fotorola.com/uploads/2a8654b901.jpg

hvala ti Ameraga:)

musa
02.03.2010., 21:57
Sadeka Musa emin :D
otprilike ovako:
istinu je reko pouzdani musa
znal ko arapski da me ispravi?

dobro si samo na emin je trebalo staviti odredjeni clan... :)

صدق موسى الأمين

Shady
03.03.2010., 04:26
pisite na tekiji, pa makar to bilo i samo selamljenje...
Bolje je selam dopuniti nečim (http://www.voanews.com/bosnian/2010-03-02-voa7.cfm). :kokice:

selam! :)

Lightning
03.03.2010., 06:21
dobro si samo na emin je trebalo staviti odredjeni clan... :)

صدق موسى الأمين

ejoj, znao sam, samo sam se pito, hocul , necul...
kako god, hvala :)

Da dopunim o kompotu. Najbolji je hladan ,vruc nije nješto :D

@Shady
To su fine vijesti. Samo, izgleda, i tamo ce se dijeliti..
Buduci da ima vehabija , sad i sufije.. opet ce bit belaja..nah..:(

efendija
03.03.2010., 12:40
Esselamu alejkum
U Sarajevu su izašla tri dijela prevoda "Mekanska otkrovenja" od šejhul Ekbera.
Čita li iko od vas takvu vrstu literature?

musa
03.03.2010., 13:37
Esselamu alejkum

za mene je to pretesko za svariti, meni dosta talimul islam ;)

sarmantan_sarlatan
07.03.2010., 21:52
95:1. Tako mi smokve-tj. tako mi Univerzalnih ideja, različitih od Partikularnih, koje (univerzalne) sačinjavaju objekte percepcije srca. Zbog činjenice da su ove ideje nematerijalne, predstavljaju čistu percepciju (percepciju stvari kakvim jesu), te da one obuhvataju partikularne ideje, zbog činjenice da one učvršćuju dušu (sepstvo) i donose joj zadovoljstvo, Bog ih je uporedio sa smokvama, jer smokva nema košpu, nego je, nasuprot tome, sva mesnata, sadržeći tako sve sjemenke, na način na koji univerzalne ideje u sebi sadrže partikularne ideje, te također, ona 'nauljuje' tijelo, bivajući veoma hranjiva i ukusna. Tako mi masline, tj. tako mi partikularnih ideja koje su objekat percepcije duše (sepstva). Zbog činjenice da su konkretne i dušu pripremaju za prijem univerzalnih ideja, On ih je uporedio sa maslinama, jer maslina sadrži košpu i ona (maslina) jača digestivni aparat i uvećava apetit.

95:2. Tako mi planine Sinaj, tj. tako mi mozga koji je izvor senzacije i imaginacije i koji se, poput kakve planine, izdiže iznad zemlje tijela. *

*kašani

blue bird
08.03.2010., 01:01
a sto je sa: Tako mi ovog sigurnog grada (Meke)?

sarmantan_sarlatan
08.03.2010., 06:02
a sto je sa: Tako mi ovog sigurnog grada (Meke)?

ako je sigurni grad meka, onda i prethodna dva ajeta imaju drugacija dodatna znacenja. 'tako mi smokve i masline' se odnosi na jeruzalem, gdje uspijevaju smokva i maslina, tj. na isusa i njegovu misiju. 'tako mi planine sinaj' se odnosi na mojsijevu misiju, posto je ploce sa zapovijedima dobio na gori sinaj, a 'ovaj sigurni grad' se odnosi na meku, odnosno misiju muhameda a.s.

blue bird
08.03.2010., 17:25
Pitala sam jer si nabrojao 3 zakletve od 4, pa me zanimalo u kontekstu tumacenja sto bi 'sigurni grad' predstavljao?

Inace da, ovo sto navodis je poznato tumacenje, ali i tu imam pitanje: ako imamo 4 zakletve i maslina=krscanstvo, Sinaj=judaizam, slobodni grad=islam, koga bi predstvaljala 'smokva'? Naime zasto bi 'smokva i maslina' isli u jednom komadu, kad zakletva pocinje 'Tako mi smokve i masline i Sinaja i grada sigurnog?

U SZ se npr. mozemo vidjeti ovo:
‘I found Israel like grapes in the wilderness, I saw your fathers as the first ripe in the fig tree in her first time" (Hosea 9:10). Jeremiah received the vision of two baskets of figs, which represented Israel: "Like these good figs, so will I acknowledge them that are carried away captive of Judah" (Jer. 24:5).

Pa onda onaj neobicni cin destrukcije smokve od strane Isusa, mada u Mateju stoji:
"Now learn a parable of the fig tree: When his branch is yet tender, and putteth forth his leaves, ye know that summer is nigh. So likewise ye, when ye shall see all these things, know that it is near, even at the door". (Matt. 24:32, 33)
intrigantno ...zanimalo bi me da li ima jos kojih tumacenja.

Recimo kad se pogleda citava sura 'Smokva' cini mi se, da je to usmjeravanje covjekove pozornosti na 'ocito' glede 'drugog zivota', dakle na ocigledni ciklus, biljke zive i nakon nekog vremena trunu, ali na proljece se ponovno obnavljaju...

sarmantan_sarlatan
08.03.2010., 21:23
Pitala sam jer si nabrojao 3 zakletve od 4, pa me zanimalo u kontekstu tumacenja sto bi 'sigurni grad' predstavljao?

nabrojao sam tri iz prostog razloga sto se radilo o prevodu djelimicnog te'wila kur'anskih ajeta, u kom su iz sure 95 bila protumacena samo prva dva ajeta.

Inace da, ovo sto navodis je poznato tumacenje, ali i tu imam pitanje: ako imamo 4 zakletve i maslina=krscanstvo, Sinaj=judaizam, slobodni grad=islam, koga bi predstvaljala 'smokva'? Naime zasto bi 'smokva i maslina' isli u jednom komadu, kad zakletva pocinje 'Tako mi smokve i masline i Sinaja i grada sigurnog?

iz razloga sto su smokva i maslina zajedno u jednom ajetu, sinaj u drugom, a sigurni grad u trecem. a ne bih uopste vezao tumacenja za stihove iz SZ i NZ koje si navela. te'wil dozvoljava, cak podrazumijeva, viseslojna tumacenja, koja nisu nuzno kumulativna.

sto se tice tumacenja treceg ajeta, a posebno kad se on gleda u vezi sa prethodna dva, samo o njemu se moze knjiga napisati u kojoj bi bila ispricana skoro citava prica, jer je inace rijec koja nosi istinu zgusnuta i bremenita znacenjima, tj. 'u ovoj knjizi nista nismo izostavili', ali se ta tumacenja bez prakse uglavnom svode na filozofiranje. :)

Raiden
09.03.2010., 10:31
Esselamu alejkum

Ponekad, uz kahvu, polahko, list po list. Nisam znao da je izašao treći dio. Jedan list njegov me vrati u suštinu pa trudim se pola godine pa opet prevrnem list. Bitno je suštinu živjeti.

blue bird
09.03.2010., 12:16
....................... ali se ta tumacenja bez prakse uglavnom svode na filozofiranje. :)

Znaci shu shu blue bird...nothing in tekija for you...nista morat cu ce vratit u neke NY i Bostonske derviske redove i tamo popit na miru caj i filosofirat...

Derviš
09.03.2010., 13:26
Znaci shu shu blue bird...nothing in tekija for you...nista morat cu ce vratit u neke NY i Bostonske derviske redove i tamo popit na miru caj i filosofirat...

Evo ja sam pratio vas dvoje i nije mi jasno šta ti želiš ? Da naucis? Da se druzis sa nama? Da ti nas poucis? Da se medjusobno poucavamo?
Koja god da je opcija, ti uvjek nadjes razlog da pobjegnes iz tekije...Think about that...

blue bird
09.03.2010., 13:46
Evo ja sam pratio vas dvoje i nije mi jasno šta ti želiš ? Da naucis? Da se druzis sa nama? Da ti nas poucis? Da se medjusobno poucavamo?
Koja god da je opcija, ti uvjek nadjes razlog da pobjegnes iz tekije...Think about that...

...pa ako je 'filosofiranje' praznina...ako je sufizamu prekvist egzotericna dogmatska forma, a ne razvijanje svijesti putovanjem kroz unutarnja i skrivena znacenja...a ne duhovno iskustvo dakle, nego limitiranje u odredenu grupaciju...most koji spaja...

ameraga
09.03.2010., 14:11
...pa ako je 'filosofiranje' praznina...ako je sufizamu prekvist egzotericna dogmatska forma, a ne razvijanje svijesti putovanjem kroz unutarnja i skrivena znacenja...a ne duhovno iskustvo dakle, nego limitiranje u odredenu grupaciju...most koji spaja...

Oni koji su u sufizmu pretjerivali sa filozofijom izrodili su Sufi Order International razlicite Healing redove itd.

Draga curo, momce, sta si vec... sufizam nije ni filozofija, ni nauka niti se moze perom napisati niti ustima objasniti... to ti je isto kao da Allaha pokusas opisivati...

Sufizam je pasivnost, sufizam je subjektivna stvar - oni koji traže spasenje, bujrum eno im Islam, sufizam nije to! Sufizam je trening onih pravovjernih...

I koliko god knjiga prelistaš, bez virda, bez zikra i namaza, bez Allaha, bejata i od učenog iršada, ti ces uvijek biti na pocetku - znanje svoje ne dokazuj neznalicama, jer Znanje je jedno, a ostalo su zablude!

Nego, nek je Allah zadovoljan nama!

sarmantan_sarlatan
09.03.2010., 14:35

ma, mislio sam prije svega na sopstveno filozofiranje, i ja sam u tekiji gost

blue bird
09.03.2010., 17:52
Oni koji su u sufizmu pretjerivali sa filozofijom izrodili su Sufi Order International razlicite Healing redove itd.

Draga curo, momce, sta si vec... sufizam nije ni filozofija, ni nauka niti se moze perom napisati niti ustima objasniti... to ti je isto kao da Allaha pokusas opisivati...

Sufizam je pasivnost, sufizam je subjektivna stvar - oni koji traže spasenje, bujrum eno im Islam, sufizam nije to! Sufizam je trening onih pravovjernih...

I koliko god knjiga prelistaš, bez virda, bez zikra i namaza, bez Allaha, bejata i od učenog iršada, ti ces uvijek biti na pocetku - znanje svoje ne dokazuj neznalicama, jer Znanje je jedno, a ostalo su zablude!

Nego, nek je Allah zadovoljan nama!

Sta fali Sufi Internationalu? Suditi po odori ne vodi spoznaji. Puteva je mnostvo. Kaze Rumi (parafraziram): 'kriz i krscani s jednog na drugi kraj, gledao sam i On nije bio na krizu - otisao samu hram s idolima, u antiknu pagodu: nikakvog vidljivog trag o Njemu nije bilo - ni u planinama Herata i Kandahara - ni u Ka'bi...than I gazes into may heart; There I saw Him; he was nowhere else'

Pozanta je sufijska paralela zivota sa tavernom, kucom pica, koja intoksicira...napij se, ako zelis picima ovog svijeta, ali zapmati da ces jednog dana morati napustiti tavernu...Rumi kaze 'tko god me je doveo ovdje morat ce me odvesti kuci'

...no sto rasiti u meduvremenu, kamo krenuti, kako kako kako...i opet Rumi nam kaze:

"Close both eyes to see with the other eye.
Open your hands if you want to be held.
Sit down in this circle.
Quit acting like a wolf and feel the shepherd's love filling you.
Be empty of worrying. Think who created thought."
Why do you stay in prison when the door is wide open?
Move outside the tangle of fear-thinking. Live in silence.
Flow down and down in always widening rings of being."

ameraga
09.03.2010., 18:50
Sta fali Sufi Internationalu? Suditi po odori ne vodi spoznaji. Puteva je mnostvo. Kaze Rumi (parafraziram): 'kriz i krscani s jednog na drugi kraj, gledao sam i On nije bio na krizu - otisao samu hram s idolima, u antiknu pagodu: nikakvog vidljivog trag o Njemu nije bilo - ni u planinama Herata i Kandahara - ni u Ka'bi...than I gazes into may heart; There I saw Him; he was nowhere else'

Pozanta je sufijska paralela zivota sa tavernom, kucom pica, koja intoksicira...napij se, ako zelis picima ovog svijeta, ali zapmati da ces jednog dana morati napustiti tavernu...Rumi kaze 'tko god me je doveo ovdje morat ce me odvesti kuci'

...no sto rasiti u meduvremenu, kamo krenuti, kako kako kako...i opet Rumi nam kaze:

Sit down in this circle.

Fali im, cuj sta im fali - Rade od sufizma religiju, ne zasluzuju nositi ime sufija!

Šta je iznad Rumija, šta je isti taj Rumi priznavao iznad sebe - Allaha Uzvišenog Gospodara dž-dž. !!!

Prvo šehadet pa sufizam!!!

Ko se usudi zikriti a da prije toga nije klanjao beš vakata namaza?
Ko se usudi zikriti a da Ramazan nije postio?
Ko se usudi zikriti, znajući da Allahovo ime zalud spominje, ko se usudi zikir činiti, pa time očitu Milost i spasenje zanemariti?

Mesnevija, šta je to, to je običan komad papira i blesavo pobacana slova po njoj! Ni ja, ni ti ni peti ni šesti neće biti upitan za Mesneviju, već za Kur'an!!! Već za farz?!

I nejma tog Rumija, tih Pirova koji nam smiju biti na visem mjestu od Poslanika Muhameda, s.a.v.s! Sta ti iz SOI rade?! Njih će vatra jaka pržiti!

Kakva filozofija, sve je tako jednostavno, samo insan voli da je naopako, da je komplikovano... Imaš direktan put, imaš Kur'an, imaš hadis, imaš zikir i živote Pirova, imaš šejha... šta se ima više pričat! Ušuti, slušaj i čekaj susret sa Gospodarom, pripremi se bolan za to, mani se Rumija, nece se Rumi o tebi i meni brinuti, vec ce se za svoja djela i rijeci tefsiriti!

Uistinu ihvanski, Sadik

~TamijA~
10.03.2010., 00:29

Sit down in this circle.
a što ti opasno pucaš Rumijeve stihove...mora da si prešla na Islam pa tako ga zavoljela odjednom! hajde hajr inšallah,
Allah nije subjekat, nije objekat...Allah je Apsolut, Jedan, Živ, Vječan, Samo-opstojeći...jer...Pogledi do Njega ne mogu doprijeti, a On do pogleda dopire; On je milostiv i upućen u sve. {Al-An'am : 103}

hamex
10.03.2010., 00:34
Ponekad, uz kahvu, polahko, list po list. Nisam znao da je izašao treći dio. Jedan list njegov me vrati u suštinu pa trudim se pola godine pa opet prevrnem list. Bitno je suštinu živjeti.

cuh da su te stvari "minirane" a dje mina ima tud se ne hodi. ;)
ipak je "uputa tragaocima pravog puta" najpreporucljivija.

hamex
10.03.2010., 00:39
Fali im, cuj sta im fali - Rade od sufizma religiju, ne zasluzuju nositi ime sufija!

Šta je iznad Rumija, šta je isti taj Rumi priznavao iznad sebe - Allaha Uzvišenog Gospodara dž-dž. !!!

Prvo šehadet pa sufizam!!!

Ko se usudi zikriti a da prije toga nije klanjao beš vakata namaza?
Ko se usudi zikriti a da Ramazan nije postio?
Ko se usudi zikriti, znajući da Allahovo ime zalud spominje, ko se usudi zikir činiti, pa time očitu Milost i spasenje zanemariti?

Mesnevija, šta je to, to je običan komad papira i blesavo pobacana slova po njoj! Ni ja, ni ti ni peti ni šesti neće biti upitan za Mesneviju, već za Kur'an!!! Već za farz?!

I nejma tog Rumija, tih Pirova koji nam smiju biti na visem mjestu od Poslanika Muhameda, s.a.v.s! Sta ti iz SOI rade?! Njih će vatra jaka pržiti!

Kakva filozofija, sve je tako jednostavno, samo insan voli da je naopako, da je komplikovano... Imaš direktan put, imaš Kur'an, imaš hadis, imaš zikir i živote Pirova, imaš šejha... šta se ima više pričat! Ušuti, slušaj i čekaj susret sa Gospodarom, pripremi se bolan za to, mani se Rumija, nece se Rumi o tebi i meni brinuti, vec ce se za svoja djela i rijeci tefsiriti!

Uistinu ihvanski, Sadik

uistinu ihvanski sadik efendi, ne turaj nikog u vatru sem ako mozda znas konacne zavrsetke necije.
Pejgamber a.s.v.s veli: bit ces s onim ko ti je mio, pa ko voli rumija istinski bit ce s njim insaallah, ne tek onako, nego sto ce ga ta ljubav dovesti dotle.

Shady
10.03.2010., 02:54
a što ti opasno pucaš Rumijeve stihove...
mora da si prešla na Islam pa tako ga zavoljela odjednom!

Je li se to ne može voljeti Rumija ako se ne prihvati islam?
http://www.youtube.com/watch?v=IZqAnIp5dMQ

Tica
10.03.2010., 08:00
Esselam Alejkum!
Hz.Mevlana k.s. je bio jedna "veličina" od čovjeka,takvi i treba da budu uzor.
Sultana ima raznih,pa ko šta voli ,to nek i izvoli!

blue bird
10.03.2010., 11:50
Je li se to ne može voljeti Rumija ako se ne prihvati islam?
http://www.youtube.com/watch?v=IZqAnIp5dMQ

... ah, nas dom, nasa mala plava planeta koja se tiho okrece u svemiru, nasa zajednicka pozornica na kojoj se svi dogadaji odigravaju...gledajuci ovu dostupnu stvarnost cini se sve jasno na lokalom nivou i to je ono gdje se Rumi uvijek iznova vraca: fromi i znacenju, forma koja pliva kao pjena ispred nasih ociju, no ako je pokusas dohvatiti ona izmice, ona je nestabilna, ona je efemeralna i mi trazimo dalje, ispod...i Rumiju je jasno da se moramo tune in u pokusaju dohvacanja skrivenog...ovo s metafizicke strane, onima koju imaju tu potrebu...

...no kako se ponasamo na toj privremenoj pozornici, perzijski mistik upucije svojim humanizmom, koji je sad aktualan i potreban vise nego ikad, stoga ni ne cudi ovo suvremno 'otkrivanje' Rumija u masovnim kolicinama, osobito medu intelektualcima sirom svijeta...onom koji ima usi neka cuje osnovnu poruku: 'We love, that's why life is beautiful'

blue bird
10.03.2010., 12:03
a što ti opasno pucaš Rumijeve stihove...mora da si prešla na Islam pa tako ga zavoljela odjednom! hajde hajr inšallah,
Allah nije subjekat, nije objekat...Allah je Apsolut, Jedan, Živ, Vječan, Samo-opstojeći...jer...Pogledi do Njega ne mogu doprijeti, a On do pogleda dopire; On je milostiv i upućen u sve. {Al-An'am : 103}

A tebe s ovim postom mladenacke nadmenosti i iskljucivosti (moram uzeti u obzir tvoje godine) upucujem na gore prethodni moj post i na Yunusa Emrea, koji covjeka ne gleda kao outcast, nego kao ekstenziju kreatora, ekstenziju ljubavi:

Whoever has one drop of love
Possesses God's existence.

...stoga probaj mali vise voljeti kroz uvid i u imanenciju (osim transcedencije) svog boga u univerzumu i na ovoj planeti na kojoj stojis...

I am not here on earth for strife,
Love is the mission of my life.

ameraga
10.03.2010., 12:13
Tamija je jedan insan, do cijeg stepena ce te Vi i vama slicni potesko doci sa takvim razmisljanjima i interesima. Tamija ima iman iznad svega, pa neka je Allah zadovoljan sa njime!

Cilj nam je Allah, a ne Rumi... Rumi je insan kao i svaki drugi, na putu svome dosao do cilja... a gdje ste vi, zar mislite da cete citanjem Rumija doci do cilja? Citanje rumija je kao piti vino, privremeno cete biti opijeni samo jednom zrakom inspiracije tog covjeka - naglasavam covjeka...

Ako ima neki moderator da me izbriše... Allah ga nagradio! Ovo je odlaskom nekih postala SOI tekija...