PDA

View Full Version : Što mi preporučate da zavolim čitati?

ninocka
07.06.2003., 08:39
U školi su me dokrajčili s Nazorom i njemu sličnima, tak da mi je sami spomen na knjigu koma! Ja hoću nekaj gdje se mogu pronać, nešt zabavno, suvremenije... I kad pročitam neku dobru knjigu i svidi mi se, nekak mi se neda ponovno čitat nešto drugo. Please, napišite mi par naslova i autora jer se želim veselit sljedećoj knjizi!

misery-
07.06.2003., 09:10
evo, Mike Gayle - Sat, telefon, one i ja:)

meni jedna od najdražih;)

heureka
07.06.2003., 11:32
probaj sa vivegom... posebno njegova knjiga odgoj djevojaka u ceskoj.. a kasnije i sve ostalo..
prilicno lagano stivo.. i moderno.. i ma vjerujem da ce ti se svidjeti..

Žuribus Šumasti
07.06.2003., 13:42
ja sam već to preporučio jednom na ovom forumu, al' šta sad...evo još jednom:

"Borivoj Radaković - Ne, to nisam ja"

još nisam naletio na bolju do sada...

...

nedavno sam pročitao "Donesite mi glavu dražesnog princa" i nastavak mu "Frka s Faustom"

zabavno i suvremeno;)

-Watashi!i!i!i-
07.06.2003., 18:33
ma pojma nemate svi skupa :p

Ephraim kishon - kod kuche je najgore

ak procitas i ne svidi ti se, ja si odrezem kaj god oces :rolleyes:

damnaya
07.06.2003., 20:11
smrt djevojčice sa šibicama - zoran ferić

Crow Jane
07.06.2003., 21:07
-Watashi!i!i!i- kaže:
ma pojma nemate svi skupa :p

Ephraim kishon - kod kuche je najgore

ak procitas i ne svidi ti se, ja si odrezem kaj god oces :rolleyes:

e da, najbolje počet s Kishonom, onda Viewegh, onda Vodič kroz galaxiu :D

zooey
07.06.2003., 23:53
Crow Jane kaže:
e da, najbolje počet s Kishonom, onda Viewegh, onda Vodič kroz galaxiu :D

slazem se iako je kod mene islo potpuno obrnuto :D
al Viewegh je bog, ne znam kak da ga pohvalim drugacije... sve mi se njegovo svidja, sve :s

heureka
08.06.2003., 09:03
da da.. kishon je dobar..

i poslije kishona, vivega i vodica za autostopere uzmes ziskindov parfem:D

Crow Jane
08.06.2003., 09:09
zooey kaže:
slazem se iako je kod mene islo potpuno obrnuto :D
al Viewegh je bog, ne znam kak da ga pohvalim drugacije... sve mi se njegovo svidja, sve :s

Također. :s Imam sve njegovo prevedeno na HR doma.

Čitala Roman za žene? :D :D :D

Marakana
08.06.2003., 09:47
Počni sa Goranom Tribusonom--Legija stranaca....Ako ti se svidi , sve ćeš njegovo pročitat...:angeleye:

zooey
08.06.2003., 18:25
Crow Jane kaže:
Također. :s Imam sve njegovo prevedeno na HR doma.

Čitala Roman za žene? :D :D :D

nisam... dobro, jel? budem, budem, sigurno... :D

ninocka
10.06.2003., 21:58
Da, čudo za lektiru smo imali Kod Kuće je najgore! Baš je simpa knjiga! Hvala na prijedlozima, probat ću, pa vidjet, pa napisat mišljenje. Al, nemojte me držat za riječ jer još malo pa na maturalaaaaaaac!!

Nikola
11.06.2003., 00:31
ninocka kaže:
Da, čudo za lektiru smo imali Kod Kuće je najgore! Baš je simpa knjiga! Hvala na prijedlozima, probat ću, pa vidjet, pa napisat mišljenje

citaj dalje kishona, tip je stvarno fenomenalan :s :s :s :s :s

xxx
11.06.2003., 11:19
Kishon :top:, Joan Vinge, J. Archer, imas toliko toga, samo malo procitaj sadrzaj, i vidi je li ti zanimljivo

UmpaUmpa
15.06.2003., 04:53
Nikola kaže:
citaj dalje kishona, tip je stvarno fenomenalan :s :s :s :s :s

Slican Kishonu ti je i George Mikes, kako biti stranac, recimo. Tip je isto kao Kishon, porjeklom iz madjarske, slican tip humora. Svakako probaj sa vodicem, a dosta lagane su i Waltarijevi povjesni romani (i ok pisani) kao sinuhe egipcanin, besmrtnik turms, tamni andjeo, itd.

Ako volis fantaziju/SF, probaj citati i Dune, lagane su knjige i taman za taj uzrast, svi prodju fazu Dune tu negdje, oko mature. Samo te knjige ti stvore ovisnost, kad zavrsis jednu, poludis ako nemas sljedecu, iako je svaka posebna cjelina.

-Watashi!i!i!i-
15.06.2003., 08:43
mikes je tak tak al u onom strancu mi je najjaci opis engleskog parlamenta, to mi je zao ko psu sto nisam pretipko :o

OBsessie
19.06.2003., 15:54
Za početak probaj s "Princezinim Dnevnicima" by Meg Cabbot,pa onda možeš pročitati "Sestre po trapericama", "Orlando-biografija","Sjećanja jedne gejše","Razgovor s vampirom", onda pređeš na malo Tolkeina,za početak "Hobit", i veliko finale s triloigijom "Gospodara Prstenova";) :top: :) :) :) :) :)

gabal
19.06.2003., 20:57
Kishon :s
Ako baš želiš zavoliti čitati, čitaj Marqueza. On piše knjige koje jednostavno moraš čitati polako. Njegove knjige čitaš ne zato da bi vidio kraj već zato da bi vidio kako će on to napisati :top: :s , apsolutni genijalac.

morvern
04.07.2003., 13:01
Slazem se s gabal, sve od marqueza, preporucam ti da prvo nabavis njegovih '12 hodocasnika', to su ti price tako da ti malo izvjezbas koncentraciju pa onda na neki roman :)

Ma harry pottera pocni i neces moc stat, garantiram i nemoj nikom vjerovat ak kaze kak je to samo za djecu :w

Ava Adore
04.07.2003., 17:02
Bukowski
Bilo što.

Mikilegendo!care!
04.07.2003., 17:37
Ava Adore kaže:
Bukowski
Bilo što.

:eek:

Ni pod razno...pa da ga shvati (pre)ozbiljno i postane zenski Lebowski... :D

Agatha
04.07.2003., 18:34
UmpaUmpa kaže:
Slican Kishonu ti je i George Mikes, kako biti stranac, recimo. Tip je isto kao Kishon, porjeklom iz madjarske, slican tip humora.

I ja volim Mikesa! Neke stvari koje je napisao o Englezima su već zastarjele, ali su još uvijek duhovite.

Ava Adore
05.07.2003., 00:29
Mikilegendocare kaže:
:eek:

Ni pod razno...pa da ga shvati (pre)ozbiljno i postane zenski Lebowski... :D

Ne može jer sam to već ja al se dobro maskiram pa nitko ne kuži :)

finalnifantazista
12.07.2003., 19:20
Od Jean M. Auel serijal Djeca Zemlje (1. dio Pleme spiljskog medvjeda, 2. dio Dolina konja itd) - jako zanimljivo ali i dugačko, nekih 3000 strana sveukupno. Ovo baš i nije lagano.

Zatim od Phillip Pulmana: Njegove tamne tvari (trilogija po kojoj se snimaju filmovi - New Line Cinema - 1. dio Polarno svjetlo, 2. dio Tanki bodež i 3. dio Jantarni dalekozor) Moje najdraže knjige:)

Jerome David Salinger: Lovac u žitu (ovo je zakon)

Richard Bach : Jedno; Prividi

Ephraim Kishon: Kod kuće je najgore; Nije fer, Davide; Nema nafte, Mojsije

Paulo Coelho: Alkemičar, Veronika je odlučila umrijeti

I Vodič kroz galaksiju za autostopere je komedija nad komedijama ( u SF okruženju)

Viewegh mi je bio ok, posebno Odgoj djevojaka u Češkoj i Sjajne zeznute godine al nemoj s tim počet.

ninjah
18.07.2003., 01:09
harry potter, pješčani planet dina, hičhajkrs gajd...

Woe
19.07.2003., 13:28
Kishon je zabavan.
Ako se zanima SF zajebancija, uzmi Hitchhiker?s Guide i pronađi Roberta Asprina i Terryja Pratchetta.
Coelha i Bacha ne bih preporučio. Nije se dobro u početku čitanja navikavati na lagane odgovore.
Ima i domaćih autora koji su čitki. Uzmi Tomića za početak, onda Ferića, koji je bolji, pa onda Jergovića (Mama Leone, Sarajevsk Marlboro), koji je meni najbolji od te generacije.
Ima još jedna dobra knjiga - Sahib Nenada Veličkovića. Ima on i boljih knjiga, ali mu je ova najzabavnija.
Potraži Đavolji rječnik Ambrosea Biercea.
Bukovski je i čitak i jaaako dobar, Salinger je isto dobar, ali malo manje čitak.
Ako hoćes Čehe, uzmi Hrabalove Strogo kontrolirane vlakovi, koji su takodjer čitki i fenomenalni, pa Škovoreckog - Sjajna sezona.
Zatim Borislav Pekić - Besnilo, vrlo napeto i dobro.
To je sve čegase mogu na brzinusjetiti.

Flemming
19.07.2003., 14:13
Ako poslije Barnesa (Juilian Barnes) ne zavoliš čitanje, nikad nećeš.
Flauberova papiga, npr. taman za ljeto.
Zatim i sve ostale njegove knjige.:cool:

manwe
19.07.2003., 14:16
probaj s rakovim kanonom by p. maurensig... spaljeno.

Woe
19.07.2003., 14:24
Barnes mi baš idealan nije za početak...

Mrwa
19.07.2003., 15:16
finalnifantazista kaže:
Od Jean M. Auel serijal Djeca Zemlje (1. dio Pleme spiljskog medvjeda, 2. dio Dolina konja itd) - jako zanimljivo ali i dugačko, nekih 3000 strana sveukupno. Ovo baš i nije lagano.

Ako se odlucis za ovo veoma ce se isplatiti, serijal je fenomenalan :) narocito ako te zanima praistorijsko doba.
Jos bih ti preporucila bilo sta od Paula Koelja (narocito Alhemicara) ili Richarda Bacha.
Ako te zanima nesto epskog sadrzaja obavezno serijal Majkla Murkoka (Elrik od Melinbonea, Mornar na moru sudbine, Zla kob belog vuka itd)

Arienrhod
03.08.2003., 00:01
Marakana kaže:
Počni sa Goranom Tribusonom--Legija stranaca....Ako ti se svidi , sve ćeš njegovo pročitat...:angeleye:
Imam tu knjigu procitala sam je jednom,i odusevljena sam.Jesu li mu druge priblizno dobre da znam hocu li ih citati?

stitch
03.08.2003., 12:55
Svaki put kada dođem na Književnost i vidim naslov ove teme, prekrižim se nogom. :rolleyes:

Kako se, zaboga, nekome može nešto preporučiti da to zavoli? :bonk:

Traži u knjižnicama, čitaj, sama izgradi vlastiti ukus. Nitko to ne može učiniti umjesto tebe. :cool:

heureka
03.08.2003., 14:34
neeeee ne koeljo..

preporuciti koelja nekome ko zeli da zavoli citati je isto kao preporuciti sapunice nekome ko zeli da zavoli film..

ima dosta knjiga koje su lagane a istovremeno imaju neki kvalitet...

Dulcinea
03.08.2003., 15:09
heh, ja sam zavoljela čitatai kad sam u drugom osnovne pročitala slikara u šumi sunčane škrinjarić :) drži me do danas...

koelja ne mogu probaviti. čitala sam alkemičara i na obalu rijeke piedre bla... brrr. ne volem i gotovo. heureka dobro kaže ;)

"Borivoj Radaković - Ne, to nisam ja" - nisam pročitala, ali sam nedavno pšročitala kamovljevu isušenu kaljužu koja završava tom rečenicom. mnogi su mi rekli da im se gadilo čitati taj roman. meni je bio malo zbunjujući, ali odličan.

ma pročitaj si đuku begovića. mene je odmah osvojio.

markez je ... magičan... magijski... :D

a zašto se trudiš zavoljeti čitanje?

finalnifantazista
07.08.2003., 19:58
heureka kaže:
neeeee ne koeljo..

preporuciti koelja nekome ko zeli da zavoli citati je isto kao preporuciti sapunice nekome ko zeli da zavoli film..

ima dosta knjiga koje su lagane a istovremeno imaju neki kvalitet...

Gle, nemojte mi pljuvat na Coelha!! Dobro, možda nije dobro se navikavat odmah na lagane odgovore (citat) al Alkemičar je genijalan, ta knjiga te izvuče iz depre bolje od bilo koje komedije, nekak ti povećava vjeru (ehem, ovo loše zvuči) u ljude oko sebe, kaj ja znam, tak je optimistična da je to nevjerojatno.

BTW ne kužim kak itko može pljuvat po ovakvim odlomcima:

"Bio je siguran da ga se djevojka neće ni sjetiti, ako se ne pojavi za dva dana: njoj su svi dani jednaki, a kad su svi dani jednaki, to je zato što je netko prestao zamjećivati dobre stvari koje se javljaju u njihovom životu sa svakim izlaskom sunca"

"Ne živim u svojoj prošlosti, ni u svojoj budućnosti. Imam samo sadašnjost i samo me ona zanima. Ako budeš znao ostati uvijek u sadašnjosti, bit ćeš sretan čovjek. Razumjet ćeš da u pustinji postoji život, da nebo ima zvijezde, a da se ratnici bore jer je takva narav ljudske vrste. Život će ti onda biti zabava, veliko slavlje, jer je život uvijek i samo trenutak u kojem živimo."

"`Možda je Bog stvorio pustinju zato da se ljudi nasmiješe palmama"´, pomisli" (ok, ovo je već poznato iz Malog Princa)

"Svaki dan sa sobom donosi vječnost"

Sve dosad je iz Alkemičara.

Znam da se ponavljam, al moja druga preporuka je Coelho (Alkemičar, Veronika je odlučila umrijeti) - prva je Polarno Svjetlo (fantasy) al možda je bolje početi s Kishonom, Bulgakovom (Salinger je bolji, al malo teži za čitat), pa Kishon.

Ak te zanima SF odi na topic Sf? (moja preporuka je Bladerunner, Hyperion/Endymion saga, 2001. Odiseja U Svemiru, Marsovska Trilogija...).

Ak te zanimaju krimići besmrtna Agatha Christie (remek djelo - Deset Malih Crnaca).

I ak imaš vremena Djeca Zemlje (Pleme Spiljskog Medvjeda, Dolina Konja...).

To je sve.

P.S. Nemojte mi pljuvat po Coelhu!

lea206
07.08.2003., 21:10
Kundera - Nepodnoshljiva lakoca postojanja ;)

Arienrhod
08.08.2003., 00:46
finalnifantazista kaže:
Gle, nemojte mi pljuvat na Coelha!! Dobro, možda nije dobro se navikavat odmah na lagane odgovore (citat) al Alkemičar je genijalan, ta knjiga te izvuče iz depre bolje od bilo koje komedije, nekak ti povećava vjeru (ehem, ovo loše zvuči) u ljude oko sebe, kaj ja znam, tak je optimistična da je to nevjerojatno.

BTW ne kužim kak itko može pljuvat po ovakvim odlomcima:

"Bio je siguran da ga se djevojka neće ni sjetiti, ako se ne pojavi za dva dana: njoj su svi dani jednaki, a kad su svi dani jednaki, to je zato što je netko prestao zamjećivati dobre stvari koje se javljaju u njihovom životu sa svakim izlaskom sunca"

"Ne živim u svojoj prošlosti, ni u svojoj budućnosti. Imam samo sadašnjost i samo me ona zanima. Ako budeš znao ostati uvijek u sadašnjosti, bit ćeš sretan čovjek. Razumjet ćeš da u pustinji postoji život, da nebo ima zvijezde, a da se ratnici bore jer je takva narav ljudske vrste. Život će ti onda biti zabava, veliko slavlje, jer je život uvijek i samo trenutak u kojem živimo."

"`Možda je Bog stvorio pustinju zato da se ljudi nasmiješe palmama"´, pomisli" (ok, ovo je već poznato iz Malog Princa)

"Svaki dan sa sobom donosi vječnost"

Sve dosad je iz Alkemičara.

Znam da se ponavljam, al moja druga preporuka je Coelho (Alkemičar, Veronika je odlučila umrijeti) - prva je Polarno Svjetlo (fantasy) al možda je bolje početi s Kishonom, Bulgakovom (Salinger je bolji, al malo teži za čitat), pa Kishon.

Ak te zanima SF odi na topic Sf? (moja preporuka je Bladerunner, Hyperion/Endymion saga, 2001. Odiseja U Svemiru, Marsovska Trilogija...).

Ak te zanimaju krimići besmrtna Agatha Christie (remek djelo - Deset Malih Crnaca).

I ak imaš vremena Djeca Zemlje (Pleme Spiljskog Medvjeda, Dolina Konja...).

To je sve.

P.S. Nemojte mi pljuvat po Coelhu!

sorry ali mi je Coehlo zaista bezveze,nema neki stil koji se istice.

stitch
08.08.2003., 03:40
Coelha čitaju ograničeni umovi kojima je teško shvatiti djela iz kojih je "majstor pera" i "veleumni mudrac" prepisivao.
Npr. manekenke i nogometaši. :B

Netricia
08.08.2003., 06:03
najbolji je Alkemičar,
kunem se, to bi trebala biti nova biblija, čovječe knjiga te mže totalno promjeniti(ako ju naravno shvatiš)
Alkemičar.........Alkemičar :s

Netricia
08.08.2003., 06:09
Coelho je zakon!
Nema stil koji se ističe, ali jeste li išta njegovog pročitali?
(osim ''Na obalu rijeke Piedre sjela sam i plakala''-ta je stvarno grozna).
Mislim stvarno: čovjek je genijalac, izvlači iz depresije i vraća vjeru u život. Hajde stvarno, koji još pisac to tako dobro radi? Kad ga nađete, ako ste u pravu, skinut ću kapu, ali do tada
Coelho je zakon!

Alkemičar.......Alkemičar :s

stitch
08.08.2003., 09:08
Vidim ja da si ti nekakva Maca Maradona. :B

ljetopisac
08.08.2003., 10:03
ah, coelho...

podsjeca me na srednjoskolske zadace iz hrvatskog s 'opceljudskom tematikom'. ista razina pismenosti, iste mudrosti koje je covjek unutra nadrobio, ista kolicina originalnosti.

rekao bih da je steta vremena citati ga, ali ipak covjek treba i neki los primjer kako bi znao cijeniti sto valja...

:rolleyes:

moram reci i ovo: coelho nije los za nekoga tko nista zivo nije procitao pa mu ovo dodje nesto kao 'skracena verzija nekih svijetlih detalja svjetske knjizevnosti'.

:rolleyes: jos jedamput.

Arienrhod
08.08.2003., 12:54
Netricia kaže:
najbolji je Alkemičar,
kunem se, to bi trebala biti nova biblija, čovječe knjiga te mže totalno promjeniti(ako ju naravno shvatiš)
Alkemičar.........Alkemičar :s
ja sam dosla do oko 100.str(neznam zasto sam se uopce ni trudila),zaista je ispran stil,nemam rijeci,a pogotovo ono pismo Coehla Bushu,koje tesko ulizivanje(za irak situaciju, "hvala vam predsjednice,hvala,hvala..bla"),pa to ne bi ni jedna osoba napisala ako je normalna.

misery-
09.08.2003., 00:42
Coelho je.. zakon?

a maajke mi, topica..

finalnifantazista
11.08.2003., 18:50
Dajte odite iznosit mišljenje o Coelhu na topic Paulo Coelho!!

Tak me iritira to vaše pljuvanje / uspoređivanje s Biblijom.

Mislim na topicu glupog imena koji nema veze s Coelhom.