PDA

View Full Version : Klavijature

black_dog_player
13.04.2006., 22:42
Dečko što mi svira klavijature htio bi si uzeti nove klavijature (htio je Korga LE), no došli je do neke komplikacije u vezi kupnje, pa ništa od toga...
Imate kakve prijedloge što bi trebao uzeti?
Sviramo sve vrste pjesama (u stilu za svatove).

Baba Kaja
15.04.2006., 11:16
I meni bi trebalo da mi prepuričite neki dučan gdje bi se dotične klavijature mogle kupit. Buđet mi je 5 - 6 tisuća.

Mlaz
22.04.2006., 18:08
Ako imate do 7,8 tisuća kn možda i je najisplativije uzeti Korga triton Le ali ako imate više onda preporučujem da zaobiđete tu klavijaturu svakako.
Ja je imam i nisam baš pretjerano zadovoljan.Ima more loših soundova živih instrumenata od klavira koji su odvratni pogotovo u višim lagama,dolje su čak i pristojni.Strings-evi su tak tak,malo plastični,violine su užas,brassevi ok,harmonike ok,padovi ok,hammondi ok uglavnom za svadbe i takve svirke može dobro poslužit.Bilo bi dobro da se ugradi sampler u nju i onda može čuda.Inače su tipke loše,tipke za presete brzo rikavaju,klavijatura je od jeftine plastike koja se lako izgrebe i sve se vidi.Čudno za japance.

gbegonja
06.08.2006., 19:25
ja imam yamahu psr 1500 i super su..preporučam(sličan model psr3000)

IvErSoN
22.08.2006., 10:04
Evo bas zujim po netu...gledam neke klavijature...pa bih vas molio za pomoc...mozete predlozit neku klavijaturu...razmisljam o ovoj koja kosta 1.099,00 kn...

Naziv:: KLAVIJATURA CASIO CTK-710
Cijena:: 1.099,00 kn
Jamstvo:: 12 mjeseci
Opis::

61 standardna tipka
32-notna polifonija
242 zvuka uključujući "Stereo piano"
Sistem učenja u tri koraka
Mikrofonski ulaz/USB Midi (GM)
100 ritmova
Prikaz prstometa na ekanu
prikaz nota na ekranu
100 skladbi
LC ekran
Priključci Slušalice, mikrofonski ulaz, sustain pedala, USB MIDI

http://www.comel.hr/komponente.asp?artikal=klavijature

Sad ovo ne razumijem...koja je razlika izmedu STANDARNIH TIPKA,OSJETLJIVIH TIPKA,DINAMCINIH TIPKA...!????

Pa ako mozete pomoci u odabiru...ne zelim sada najskuplju...pocetnik sam i netreba mi neka od 4 000 kuna...

hvala

haddock
22.08.2006., 10:20
kakva glazba te zanima?

a ovo s tipkama ti se, pretpostavljam, svodi na to da li želiš simulaciju klavira, klavijaturu koja reagira na snagu udarca ili neosjetljivu - čisto kontrolu visine tona....

IvErSoN
22.08.2006., 10:35
Hip Hop,RNB itd...:)

haddock
22.08.2006., 10:54
u tom slučaju bih ti toplo preporučio varijantu:

kompjutor+neki ok softver+neki ok midi kontroler.

jer, imam osjećaj, neće bit baš nekog groovea od tih 100 ritmova i 32 note polifonije. s tim da...ne znam kako se kreču cijene midi kontrolera pa možda ispadne da nije bzvz uzet tu za 1000kn i koristit samo kao midi kontrolu..?

IvErSoN
22.08.2006., 11:39
Gle...koristim program Fruity loops...i nisu mi bas vazni ritmovi i polifonije...u Fruityu imam pun kurac zvukova koje cu svirat na klavijaturi...kuzis me...

haddock
22.08.2006., 11:58
no. u frutićima imaš okej sinteva s kojima vjerojatno moš dobit bolji saund nego šta ćeš nać u casiu i treba ti samo neka klavijatura za midi. ne treba ti ni 242 saundova(a kamoli strereo piano), ni 100 ritmova, ni 100 skladbi...
trebaju ti tipke, 2 mod wheela i par potova.

haddock
22.08.2006., 12:08
npr.
http://www.m-audio.com/products/en_us/Keystation49e-main.html

Desiderius
25.08.2006., 02:43
no. u frutićima imaš okej sinteva s kojima vjerojatno moš dobit bolji saund nego šta ćeš nać u casiu i treba ti samo neka klavijatura za midi. ne treba ti ni 242 saundova(a kamoli strereo piano), ni 100 ritmova, ni 100 skladbi...
trebaju ti tipke, 2 mod wheela i par potova.
+1

Maxxy
01.09.2006., 13:28
Standardne tipke - postoje klavijature s "mini" tipkama. Ove (standardne) su velicine kao na normalnom klaviru
Dinamicke tipke - imaju dinamiku (kak sam pametan :zubo: ), sto znaci da ako jace udaris po tipki, ona glasnije svira. Ovo je VRLO BITNO ako se iole ozbiljnije mislis baviti glazbom.
Osjetljive tipke??? :confused: nemam pojma... valjda isto sto i dinamicke :zubo:

Lali
03.09.2006., 21:21
Jos jedno pitanje o klavijaturama od mene laika. :zubo:

Ako zelim kupiti klavijaturu koja bi mi koristila i za radjenje muzike na kompu ali da se moze koristit i za sviranje live uz neki bend (npr. kao sto recimo rade Linkin Park il takvi bendovi, makar kad bolje razmislim se oni vjerojatno samo prave da sviraju live :roll:), kakva bi bila najbolji izbor? A vrsta muzike koju bi radila bi bila od elektronicke do rocka.
I sto se onda isplati? Kupit neku jeftinu bez efekata za 500 kn pa sve ostalo radit na kompu (tj. jel se moze s tim jeftnim sta uopce radit bez kompa live - vjerojatno ne) ili neku skupu klavijaturu s ne znam kakvim sve efektima? Ili se naci negdje na pola puta?

Znam da sam zahtjevna, hehe :D

haddock
04.09.2006., 09:59
ak imaš ok komp kojeg možeš okolo vuć i za lajv, ponovit ću da mi se najbolja čini kombinacija klavijature koja je samo midi kontroler - nema ništa u njoj, nego samo služi kao joystick za software koji imaš. uz pretpostavku da se softver nabavi besplatno...
šta moš dobit za 500kn, zbilja ne znam.

iako, već lagano razmišljam da u duhu u kojem Narantxa propovijeda protiv digitalnih efekata, ja počnem savjetovati bacanje kompjutera u smeće...:)

Narantxa
04.09.2006., 10:09
http://i35.photobucket.com/albums/d185/Narantxa/sranja%20za%20na%20net/smiley_hitler.gif

Maxxy
05.09.2006., 14:43
Jos jedno pitanje o klavijaturama od mene laika. :zubo:

Ako zelim kupiti klavijaturu koja bi mi koristila i za radjenje muzike na kompu ali da se moze koristit i za sviranje live uz neki bend (npr. kao sto recimo rade Linkin Park il takvi bendovi, makar kad bolje razmislim se oni vjerojatno samo prave da sviraju live :roll:), kakva bi bila najbolji izbor? A vrsta muzike koju bi radila bi bila od elektronicke do rocka.
I sto se onda isplati? Kupit neku jeftinu bez efekata za 500 kn pa sve ostalo radit na kompu (tj. jel se moze s tim jeftnim sta uopce radit bez kompa live - vjerojatno ne) ili neku skupu klavijaturu s ne znam kakvim sve efektima? Ili se naci negdje na pola puta?

Znam da sam zahtjevna, hehe :D

Za svirke u obzir dolazi samo profi klavijatura. 500 kn zaboravi. Mozes, medutim za relativno male novce nabaviti polovnu stvar tipa Korg M1 koja je sasvim OK za pocetak.
Za 500 kn mozes kupit samo smece koje ce ti ubit volju za muzikom... :zubo:

haddock
05.09.2006., 15:21
istina, do 2000kn moš nabasat na npr. roland juno 60 :)

Fuzz
06.09.2006., 17:50
jebeš hop cup! :D

Lali
06.09.2006., 17:54
Pa nisam sad mislila bit pretjerani cicija, idem nekom logikom da ak vec kupujem onda bolje da kupim nes pametnog neg neko sranje pa da onda nedugo poslije toga opet moram kupovat....

Ali mi je jedan izvor rekao da bolje da kupim neku obicnu klavijaturu (samo tipke :zubo:) za 500 kn pa da sve ostalo radim preko kompa...Makar sam ja bila sumnjicava vec kad sam otvorila Provoxov sajt a tamo za 500 kn neka djecja klavijatura samo, u stilu "neka vas dijete nauci svirati" :rofl: Reko, super.

Snimila sam Korg M1, ne izgleda to lose, dajte mi bacite jos neka imena? Sto je npr sa Korg Wavestation, to koristi jedan trip-hop bend koji ima slican zvuk onome sto bi ja htjela radit. I kad smo vec kod toga, da nabacim jos par pocetnickih pitanja. :cool:

Taj bend ima i nesto kaj se zove Korg Triton, a kaj koriste na koncertima kao "main sequencer". Tak da na koncertima ustvari imaju samo jednog tipa koji svira bas gitaru i petlja po tom Tritonu. Pa me to sve malo zbunilo. Pretpostavljam da ta "spravica" ima funkciju onog kaj se inace radi s kompom tj. da to znaci da oni live uopce ne sviraju, bar kaj se klavijatura tice, nego snime na njega sto vec treba i to je to. I onda me to opet vraca na tu pricu - dal to znaci da mi se za live svirku uopce ne isplati kupovat klavijaturu jer nitko vise ne svira live s klavijaturama na koncertima nego se to sve snimi pa pusti?

Ajde obrazujte mene neobrazovanu ;)

haddock
06.09.2006., 19:14
olrajšć :)
tebi znači treba poduka iz osnova sinteze zvuka.
hm, ne znam otkud bih počeo...a ne znam ti ni preporučit neki learning sajt....

ajde da prvo rješim triton pitanje:

korg triton (postoji više različitih) je prilično skupa sprava koju nisam baš proučavao, ali kolko sam shvatio radi se u večini modela o kompjuteru/work stationu sa klavijaturom koji u sebi objedinjava cijelu povijest sintesajzera i semplera....osobno sam skeptičan jer ima relativno malo kontroli izvučeno van pa to znači većinu vremena meni odbojno gubljenje po menijima i submenijima - ko na mobitelu...al ono - dok radiš doma i imaš masu vremena za eksperimentiranje i znaš što želiš, možeš napravit zvuk kakav hoćeš, sekvencer kakav hoćeš, usnimit sempl kakav hoćeš. pa je onda za uživo to lagano i pouzdano za loudat i koristit... u biti, baš ono kaj pretpostavljaš... :)

e, a ako te zanima više od toga, i ako to zanima live sviranje, tj. ako biraš hardware ispred softwarea :top:...

baci komp u smeće i prouči: www.vintagesynth.org :)

tip za lakše snalaženje - obrati pozornost na brandove arp, ems, korg, moog, oberheim, roland.

a mogao bi te zanimati i moj bend :zubo: http://www.myspace.com/bilkspace

Maxxy
07.09.2006., 09:40
Korg Triton je univerzalana sprava - može raditi sve i svašta. Ako malo pogledaš opremu bandova koji sviraju sve u živo, vidjet ćeš da ga i oni koriste. Već nekoliko godina je hit među glazbenicima, i košta poprilično...
Wavestation baš ne poznajem, koliko se sjećam ta serija nije bila baš najbolje prihvaćena...
Od Korga pogledaj još 01W (FD)
Naravno da se u živo svira, otkud ti to da nitko ne svira?

haddock
07.09.2006., 10:43
mda, meni je malo socka kad vidim live moby-a kak iz tritona pušta one blues pjevačice...
a wavestation...digitalni filter bez kontrole rezonancije..šta će to ikome?!?

Bakas
08.09.2006., 11:03
Evo bas zujim po netu...gledam neke klavijature...pa bih vas molio za pomoc...mozete predlozit neku klavijaturu...razmisljam o ovoj koja kosta 1.099,00 kn...

61 standardna tipka
32-notna polifonija
100 ritmova
prikaz nota na ekranu
100 skladbi
LC ekran

Sad ovo ne razumijem...koja je razlika izmedu STANDARNIH TIPKA,OSJETLJIVIH TIPKA,DINAMCINIH TIPKA...!????

Pa ako mozete pomoci u odabiru...ne zelim sada najskuplju...pocetnik sam i netreba mi neka od 4 000 kuna...

hvala

E, momak pitaj profesoricu iz glazbenog da ti objasni, ti trazis a nezna sta trazis...lol:zubo:

Lali
08.09.2006., 11:45
olrajšć :)
tebi znači treba poduka iz osnova sinteze zvuka.
hm, ne znam otkud bih počeo...a ne znam ti ni preporučit neki learning sajt....

ajde da prvo rješim triton pitanje:

korg triton (postoji više različitih) je prilično skupa sprava koju nisam baš proučavao, ali kolko sam shvatio radi se u večini modela o kompjuteru/work stationu sa klavijaturom koji u sebi objedinjava cijelu povijest sintesajzera i semplera....osobno sam skeptičan jer ima relativno malo kontroli izvučeno van pa to znači većinu vremena meni odbojno gubljenje po menijima i submenijima - ko na mobitelu...al ono - dok radiš doma i imaš masu vremena za eksperimentiranje i znaš što želiš, možeš napravit zvuk kakav hoćeš, sekvencer kakav hoćeš, usnimit sempl kakav hoćeš. pa je onda za uživo to lagano i pouzdano za loudat i koristit... u biti, baš ono kaj pretpostavljaš... :)

e, a ako te zanima više od toga, i ako to zanima live sviranje, tj. ako biraš hardware ispred softwarea :top:...

baci komp u smeće i prouči: www.vintagesynth.org :)

tip za lakše snalaženje - obrati pozornost na brandove arp, ems, korg, moog, oberheim, roland.

a mogao bi te zanimati i moj bend :zubo: http://www.myspace.com/bilkspace

Tenks na linkovima i infou :), pogledat cu taj sajt. Kaj se tice tvog benda, a tvoj bend je Bilk? Sestra i cimerica su me svaki put kad ste negdje nastupali u proteklih godinu dana probale odvuci tam, tak da ste mi poznati al moram priznat da ja lijena nijednom nisam osla :zubo: tak da ustvari nemam pojma kak zvucite. Al mozda dodjem sljedeci put ;) (Btw offtopic, kak vam uopce kao mladom perspektivnom bendu ide probijanje? Ja sam ove godine bila na Sziget Festivalu, i zakljucila da je tesko sranje sto tam nema nijednog jedinog benda iz Hrvatske, dok ih iz Srbije ima jedno 9, a madjarskih ima ono, da ne kazem pocetnickih. Nije mi jasno zasto si nitko odavde ne sredi tam gazu, cini mi se da nemre biti tak tesko)

Kaj se tice klavijature, ja jos u biti ne znam kaj me zanima, al mislim da cu uzet nesto ozbiljnijeg, kaj moze samo stajat i bez kompa. Mislim udarat po tipkama znam, a u kompjutersku obradu zvuka se ne kuzim ni najmanje, tak da mi je bitno da mogu nekaj proizvest i bez kompa. Al uglavnom, skupljam informacije :)

Kaj se sajtova tice, ni ja si ne znam preporucit nist za edukaciju iz toga, nisam nasla nista pametnog na Netu. Treba mi ocajnicki neka poduka iz toga. Anyone? :D Haha. Ne, ozbiljno, ima l negdje nekakav tecajcic iz toga il moras sve solo otkrivat?

Lali
08.09.2006., 11:49
Naravno da se u živo svira, otkud ti to da nitko ne svira?

Pa iz mojeg laickog pogleda na pozornicu kad neki od bendova koji inace koristi klavijature nastupa :D
Mislim, vecina onih koje sam ja vidjela su imali klavijature na stageu al su ih dotakli svega dva puta tijekom koncerta, za ostalo valjda imaju te Tritone i takve stvari. U danasnja vremena valjda moras bit kompjuteras ak se oces bavit glazbom, za nas ne-kompjuterase tragicno :)

Maxxy
08.09.2006., 14:06
Pa iz mojeg laickog pogleda na pozornicu kad neki od bendova koji inace koristi klavijature nastupa :D
Mislim, vecina onih koje sam ja vidjela su imali klavijature na stageu al su ih dotakli svega dva puta tijekom koncerta, za ostalo valjda imaju te Tritone i takve stvari. U danasnja vremena valjda moras bit kompjuteras ak se oces bavit glazbom, za nas ne-kompjuterase tragicno :)
Mozda je tako s elektronskom glazbom, ali s "normalnim" bandovima, gdje imas bubnjara i bass, teze je svirat sa sequencerom nego bez...
Naravno, bandom ne smatram tipove koji "sviraju" na terasama u duo-trio verziji, gdje sve svira klavijatura, a oni si malo pjevaju...
Triton je *ODLICNA* klavijatura bas za svirku u zivo. Nemoj ga pomijesati sa sequencerom, jer to je 1% njegovih mogucnosti!!
Drago mi je cuti da jos ima ljudi koji vole i zele svirati u zivo!! :D
Zato samo napred, i slobodno pitaj ako te jos nesto zanima.

haddock
08.09.2006., 14:18
a ne, kompjutor ti treba ak nemaš dosta para, inače kupiš pravi sintesajzer :)

http://i37.photobucket.com/albums/e65/bujanje/buchla_insert.jpg

kimikaza
08.09.2006., 15:18
a ne, kompjutor ti treba ak nemaš dosta para, inače kupiš pravi sintesajzer :)

http://i37.photobucket.com/albums/e65/bujanje/buchla_insert.jpg

Haddock te pokušava prestrašiti. Ako oćeš svirat trip hop, kupi si neki virtual analog synth koji ima puno gumbića(Acces Virus, ili ak si u besparici Korg MS2000 - samo da ima puno gumbića), i akai mpc1000. Na kompu samo uređuj samplove koje stavljaš u MPC i to ti je to.... MPC ti još može svirati tvoj synth dok ti prstićima sviraš bubnjeve. MPC1000 dođe nekih 1000 eura, računaj još sto eura za memoriju i još sto za hard disk. Synth košta npr. još toliko, a MS2000 niti toliko.
al kad malo bolje razmislim, ak si jako strpljiva možeš raditi trip hop i sa Alesis Micron synthom koji izgleda kao igračka iz Happy Meala, ali krije snažno srce :D

haddock
08.09.2006., 20:53
jou, kimikaza, what's up?

da, mpc ...baš si razmišljam o njemu, jel ga ti imaš možda? volio bih ga isprobat...

e, a zaboravio si preporučit nord micro modular :top: doduše, zahtijeva više rada na kompu...

kimikaza
11.09.2006., 12:18
Imadem MPC, jako dobra je to stvar, nisam bio ni svjestan koliko je to dobro dok nisam proveo tjedan dana s time. Oni padovi za lupkanje su najbolja ideja u muzici u zadnjih 30 godina....
U biti je to sampler isto organiziran kao battery...
Postoji i neki hackerski OS za MPC koji ima ugrađen Pong...

somekindofmonster
21.03.2007., 21:37
Evo ovako rado bi malo svirao ali nema me tko naučit a imam jaku volju već duže vrijeme.
Trebao bih ako netko ima durove i molove za klavijature (da bude po mogućnosti nacrtano, jer sam toga za gitaru vođao puno a za klavijature ne...), i ako ima netko neke početničke vježbe... a voljan je podjeliti...
Eto zahvaljujem vam se svima, i nadam pomoći :) :)

(možda je i bilo ovakve teme ali forum je velik:zubo: :zubo: )

x-type
21.03.2007., 21:56
dobro sam raspoložen pa ću objasnit. dakle, pazi vamo: C valjda znaš gdje je. ako ne znaš - i to ćemo objasnit. dakle, imaš crne tipke "grupirane" u skupine od po dvije i od po tri. C je bijela tipka neposredno prije ove skupine od dvije crne tipke.
e sad smo naučili C. dalje tonovi idu ovak (samo bijele tipke): (C)DEFGAH i opet C. C-dur kvintakord (u nastavku C) je: CEG. možeš raditi obrate, nije sad bitno kak se oni zovu, to te ne zanima. obrati su kad malo ispremiješaš poredak tonova u kvintakordu, dakle EGC, GCE. poslušaj kako zvuče. možeš raditi i četveroglas: CEGC, EGCE, GCEG.
sad pazi ovo: ovaj razmak C-E se zove velika terca. dobiješ je tako da od prvog tona (tipke) brojiš 5 polutonova (5 tipaka) uključujući i taj prvi i naravno crne tipke. dakle, C C# D D# E. vidiš da ih je 5. ok.
ovaj razmak E-G se zove mala terca. ista priča kao i kod velike, samo nije 5 tipaka, već 4. pogledaj: E F F# G. 4 su.
zašto su nam bitne velika i mala terca? zato što dur kvintakord dobiješ tako da na osnovnom (početnom) tonu napraviš prvo veliku tercu i onda na tu veliku tercu staviš još malu tercu. i to je sva mudrolija!
moždaš i ovako: razmak C-G se zove čista kvinta. to je razmak od 8 tipaka. ako ti je lakše, kvintakord tvoriš tako da na osnovni ton (npr C) prvo staviš veliku tercu (C-E) i čistu kvintu (C-G). dobiješ dur kvintakord (C-E-G).

idemo dalje: G-dur. dakle: na G staviš veliku tercu (G-H) i čistu kvintu (G-D). dobiješ G-H-D. i sad ga vrtiš u obrate: GHD, HDG, DGH.

tako si dalje tvoriš na D (pazi, tu će ti se pojaviti crna tipka!), pa na A, E, H, FIS (prva crna tipka iza F), CIS i tu je kraj. e nije. idemo još na tonalitete sa snizilicama (to mi se ne da objašnjavat što je). opet krećemo od C, pa dalje ide F, B (ili HES, to ti je sniženi ton H, odn. prva crna tipka PRIJE H), ES, AS, DES, GES i CES (koji je zapravo isto što i H). nemoj se zamarati nišim više od DES.

i sad olovku i papir u ruke i crtaj si to! vrlo sam slikovito objasnio tak da si sam omožeš napravit to. molovi slijede!

x-type
21.03.2007., 22:07
mol-kvintakord se tvori tako da na osnovni ton staviš najprije malu tercu, pa na nju veliku tercu (ili na osnovni ton staviš malu tercu, pa još čistu kvintu). pogledajmo:
uzmimo A za osnovni ton. napravit ćemo a-mol kvintakord (u nastavku a - primijeti da durske akorde označavamo velikim, a molske malim slovom). dakle, osnovni ton A, mala terca (4 tipke) A-C i čista kvinta (8 tipaka) A-E. dobijemo A-C-E. i sad vrtiš obrate: CEA, EAC. jednostavno, jelda?

idemo dalje - sljedeći je e-mol. dakle, osnovni ton je E, mala terca E-G, čista kvinta E-H. EGH, GHE, HEG.

dalje redom molovi idu: (a,e), h, fis, cis, gis, dis, ais. ne zamaraj se dalje od cis. sa snizilicama idu ovako: (a), d, g, c, f, b, es, as. dalje od f ili b se ne zamaraj.

somekindofmonster
22.03.2007., 18:48
Mislim da sam skužio... što se tiče durova, dakle osnovni ton + 5 i 8 tipka udesno zar ne...
Nekužim ono sa obratima jel to za vježbu malo jer durovi idu zajedno...
Može još nekih vježbi... bilo čega, samo za početnike!
inače hvala!

x-type
22.03.2007., 18:59
Nekužim ono sa obratima jel to za vježbu malo jer durovi idu zajedno...

gle, uzmimo opet C-dur. dakle - sastoji se od tonova C, E i G, to smo gore objasnili. te tonove možeš poslagati bilo kojim redoslijedom, uvijek će to biti C-dur. daklem neovisno da li ih poslažeš C-E-G, E-G-C ili G-C-E. svaka od tih kombinacija je C-dur. C-E-G se zove kvintakord (i to se uzima kao nekakvi najjednostavniji akord, recimo osnovni akord), E-G-C se zove sekstakod, G-E-C se zove kvartsekstakord. ali ti nazivi ti nisu bitni. bitno ti je samo percipirati da se C-dur akord sastoji od tonova C, E i G, nebitno o količini i redoslijedu. dakle C-G-E-C-G-G-E će isto biti C-dur. jasno?

x-type
22.03.2007., 19:17
daj reci jesi probao odsvirati malo ovo što sam ti napisao i da li zvuči na nešto? ono, valjda čuješ kad neki akord dobro zvuči, a kad ne.
jesi probao na drugim tonovima brojati i tvoriti akorde? broji tipke kako sam ti rekao, uzmi bilježnicu i nacrtaj si ih.
ajde da te odmah još nešto naučim. vjerojatno si primijetio da se neki tonovi zovu FIS, CIS, odn. neki se zovu B, ES, AS... što je to?
uzmimo ton F, dakle 4. bijela tipka od C (nadesno naravno, uvijek sve govorim prema desnoj strani). prva sljedeća tipka je ova crna poslije F i ta se zove FIS. kažemo da smo povisili F za pola tona. isto tako, povisimo li C, dobijemo CIS (prva crna tipka iza C). povišene tonove označavamo povisilicom, tj. #. dakle, #F ili F# bi bilo isto što i FIS. primjer: idemo tvoriti D-dur. uzmimo, dakle, za osnovni ton D i idemo brojati tipke (5, pa 8), dakle, dobit ćemo: D-FIS-A, jel tako? ili idemo tvoriti h-mol: H-D-FIS.
a što su onda ovi B, ES, AS...? to su sniženi tonovi! uzmimo ton E. snizimo ga za pola tona (to znači prva tipka prije E) i dobit ćemo ES. iznimka kod nazivlja je B. dakle, snizimo li ton H, dobit ćemo B. ponekad se zove i HES, ali vrlo vrlo rijetko. primjer: ES-dur. ES-G-B. ili c-mol: C-ES-G. štima?
ti nazivi su ti jednostavni: povišenim tonovima daješ nastavak -IS, sniženima -S ili -ES (iznimka: B).

vrlo ti je važno na početku naučiti kako se koji ton zove na klavijaturi. dakle, vježbaj. kreni od C, to samo ti gore napisao kako se bijele tipke dalje zovu. s crnima to izgleda ovako: C, CIS, D, DIS, E, F, FIS, G, GIS, A, AIS, H, C... ili silazno (prema lijevo): C, H, B, A, AS, G, GES, F, E, ES, D, DES, C... nekako imamo uobičajeno pravilo da kad nabrajamo tonove uzlazno, koristimo povisilice, a silazno snizilice (iako ovo silazno zapravo nisam pravilno napisao, ali da sam pravilno napisao jako bi te zbunilo).

objasnit ću ti i najčešće akorde u pojedinim tonalitetima, ali za to te moram naučiti ljestvice, a to mi se sad ne da. podsjeti koji drugi put.

somekindofmonster
23.03.2007., 16:26
Ok, hvala sad ima preko vikenda šta otkrivat!

somekindofmonster
23.03.2007., 20:28
Ovo mješanje tonova jel se to odnosi na ono da npr. u C - molu osnovni ton C i ton E budu iz jedne oktave, a ton G iz oktave niže... itd?

Tonalitete sa snizilicama radim tako da uzmem neku snizilici kao osnovni ton i njegov dur određujem velikom tercom + čistom kvintom...
a tonalitete sa povisilicama zanemaujemo jer se koriste sa snizilicama što je isto samo je razlika u imenu, ili je potrebno i obraditi i sa povisilicama!

evo nekoliko primjera durova i molova koje sam odredio pa da vidimo jel točno!

D - dur: D,F#;G
G - dur: G,H,D
A - dur: A,C#,E
...

c - mol: C,D#,G
e - mol: E,G,H
...

Jel sam na dobrom putu???

Puno hvala na trudu!

pero02
02.07.2007., 13:39
Kćer mi ide u 4. razred osnovne škole i upisala se u glazbenu školu (klavir). Treba mi savjet koja klavijatura je najprihvatljivija da joj kupim? Lova do 2000 kn. Ja o glazbalima nemam pojma. (Klavijatura ili synt. su isto ili kakva je razlika)

Dino88
02.07.2007., 14:38
Ona upisala glazbenu klavir a ti bi joj kupio klavijaturu:rofl:

pero02
03.07.2007., 07:52
vidiš da nemam pojma, zar baš mora biti klavir ili ?

Dino88
03.07.2007., 10:57
Pa za 2000 kn ćeš teško naći klavijaturu s 88 fully weighted tipki.

pero02
03.07.2007., 12:50
Tražim preporuku jer neznam ništa o glazbi i klavirima i da li je to za sada samo hir kćeri ili ona stvarno misli ozbiljnije vježbati i učiti (kako je 4. razred i sve bi htjela), pa sam mislio možda za početak nešto jeftinije kupiti (do 2000kn) a ako ona stvarno krene u to ozbiljno i predano onda će valjda i ona znati što joj treba.
Unaprijed zahvaljujem na savjetu.

Dino88
03.07.2007., 22:48
za 2000 kn ćeš teško naći klavir/klavijaturu s 88 tipki, ali probaj pogledati u oglasniku možda nađeš nešto za 3000-4000 kn, kakv stage piano rabljeni.

Mig
06.07.2007., 07:31
Najbolje je da malo pričekaš, nek kaže profama da ste baš prodali klavir te da ćete kupiti novi, i neki razdoblje, zima, proljeće !!! :D

haddock
08.07.2007., 20:15
Kćer mi ide u 4. razred osnovne škole i upisala se u glazbenu školu (klavir). Treba mi savjet koja klavijatura je najprihvatljivija da joj kupim? Lova do 2000 kn. Ja o glazbalima nemam pojma. (Klavijatura ili synt. su isto ili kakva je razlika)

mda, ostaje varijanta da završi prvi razred bez ikakve klavijature doma, možda i drugi pa ako će imati interesa za dalje, kupi joj nešto bolje. kako ljudi kažu 88 teških tipki. ako ne i pravu stvar.
ja svoj pianino nisam dobio odmah, a znam ljude koji su skoro cijelu osnovnu prošli bez pravog instrumenta kod kuće i upisali akademiju.

Drito Konj
09.07.2007., 01:17
ja svoj pianino nisam dobio odmah, a znam ljude koji su skoro cijelu osnovnu prošli bez pravog instrumenta kod kuće i upisali akademiju.

Da, ali nije li to malo kurčina za kreativnu stranu djeteta? :zubo:

Mig
11.07.2007., 22:31
Da, ali nije li to malo kurčina za kreativnu stranu djeteta? :zubo:
Ma djeca misle da sve znaju odsvirati, da kad stisne tipku da to samo svira, a kad vide da nije tako izgube interes .
Postoji jedan lik koji je završio osnovnu i srednju bez klavira i na akademiju kao profesor je otišao :D

seal
13.07.2007., 01:08
Mozda je tako s elektronskom glazbom, ali s "normalnim" bandovima, gdje imas bubnjara i bass, teze je svirat sa sequencerom nego bez...
Naravno, bandom ne smatram tipove koji "sviraju" na terasama u duo-trio verziji, gdje sve svira klavijatura, a oni si malo pjevaju...
Triton je *ODLICNA* klavijatura bas za svirku u zivo. Nemoj ga pomijesati sa sequencerom, jer to je 1% njegovih mogucnosti!!
Drago mi je cuti da jos ima ljudi koji vole i zele svirati u zivo!! :D
Zato samo napred, i slobodno pitaj ako te jos nesto zanima.

ja iman veliku zelju svirat uzivo! moran prvo skupit novce za postenu klavijaturu, pa onda jos ucit neko vrime , i onda tek molit boga da me neko primi ili tako nesto...uglavnom daleka buiducnost nimalo jednostavna...

SynTh
17.07.2007., 18:19
Oćeš kupit Korg X5D sa koferom

shufter
18.07.2007., 10:16

Na oglasniku ti se vrti Yamaha P70. Ako ti treba maloj za glazbenu školu, dušu dalo. Otežane tipke, midi, zvučnici. Najveći nedostatak što ima izlaz samo za slušalice. No ako ti ne treba kao stage piano nije problem. A i to se da riješiti s prijelazima. Mislim da je cijena oko 3000-3500 kn. Ako malo pogledaš cijena novog je preko 600 EURa. Pitaj, probaj još spustit cijenu. Ko zna.

Frigg
29.08.2007., 19:58
Pozdrav, zanima me može li se kupiti dobra klavijatura za početnika
za kojih 2000 kn? Koja? Molila bih pomoć oko toga jer se baš ne razumijem,
do sada sam svirala samo gitaru. Je li Casio CTK 800 dobra? Hvala. :D

Mig
04.09.2007., 18:59
Pozdrav, zanima me može li se kupiti dobra klavijatura za početnika
za kojih 2000 kn? Koja? Molila bih pomoć oko toga jer se baš ne razumijem,
do sada sam svirala samo gitaru. Je li Casio CTK 800 dobra? Hvala. :D

Pa za poćetnika je :)

EvilSmurf
05.09.2007., 09:26
kakav zvuk te zanima?
koja vrsta muzike..
malo vise detalja

Frigg
07.09.2007., 20:30
Radilo bi se o ambijentalnoj glazbi :cool:

dalmacija77
08.09.2007., 18:14
ja ću kupit yamaha PSR E403 za gotovinu 2200 kn u euro-unit pa me zanima ako se netko razumije kakva je i može li se koristit za svirku u nekim zatvoreniim prostorima? Volim rock i klasiku ostalo me ne zanima!

ariana555
14.10.2007., 13:16
Bok!
Razmišljam o kupnji klavijature. Jel zna netko nešto bolje za otp. 1500 kn?
:top: :mig: :s :confused:

arantes30
16.10.2007., 01:24
yamaha E403 za 2200 kn

SynTh
19.10.2007., 07:45
Jel polovno ili novo?

neronwazhere
08.01.2008., 10:21
ako kupis korg neces pozaliti, to sigurno, makar sa N264 (u oglesniku 300 eura), znam čovijeka koji ga ima vec osam godina i nikada nije imao problema s njime, a o mogucnostima da ne govorim....ima saundove sa legendarnog M1(200 eura u oglasniku) koji valjda nije bio bez veze najprodavaniji sintić....

Ako koga zanima neka pogleda:
M-Audio ProKeys 88 (3500kn digitalni klavir, 128 notna polifonija, 64 mb memorije, equalizer,.....)
M-Adio ProKeys 88sx (2500kn digitalni klavir, slabija verzija 88mice, zvuk manje,split,reverb,....) - svi sa 88 tipki
M-Audio Keystation 88es (1500kn,88tipki,midi controller-spojis ga na comp, instaliras software, skines zvukove po volji i sviras kao na obicnom synthu)
Oba tri imaju i mod i pitch wheelere...za kvalitetu jos istrazujem...

Korg M1 -1989(1600 kn, 100 zvukova,midi,joystick....)-polovno
Korg 01 -1998 (tu negdje) (cca. 2000kn)-polovno
Korg N264 -1997 (2200kn, po meni najbolji, joystick, 400+ zvukova, midi, memorija za dodatne, razni efekti,)-polovno
Korg X serija -polovno
Roland D,JV serija, D50 -polovno

Od Novoga jos znam za Casia (ne znam kakve je kvalitete), Yamaha PSR koju se moze naci dosta povoljno(novu) a donekle je i pouzdana.

Pregledaj net i mozda ti se nesto svidi.....

neronwazhere
08.01.2008., 10:23
ako kupis korg neces pozaliti, to sigurno, makar sa N264 (u oglesniku 300 eura), znam čovijeka koji ga ima vec osam godina i nikada nije imao problema s njime, a o mogucnostima da ne govorim....ima saundove sa legendarnog M1(200 eura u oglasniku) koji valjda nije bio bez veze najprodavaniji sintić....

Ako koga zanima neka pogleda:
M-Audio ProKeys 88 (3500kn digitalni klavir, 128 notna polifonija, 64 mb memorije, equalizer,.....)
M-Adio ProKeys 88sx (2500kn digitalni klavir, slabija verzija 88mice, zvuk manje,split,reverb,....) - svi sa 88 tipki
M-Audio Keystation 88es (1500kn,88tipki,midi controller-spojis ga na comp, instaliras software, skines zvukove po volji i sviras kao na obicnom synthu)
Oba tri imaju i mod i pitch wheelere...za kvalitetu jos istrazujem...

Korg M1 -1989(1600 kn, 100 zvukova,midi,joystick....)-polovno
Korg 01 -1998 (tu negdje) (cca. 2000kn)-polovno
Korg N264 -1997 (2200kn, po meni najbolji, joystick, 400+ zvukova, midi, memorija za dodatne, razni efekti,)-polovno
Korg X serija -polovno
Roland D,JV serija, D50 -polovno

Od Novoga jos znam za Casia (ne znam kakve je kvalitete), Yamaha PSR koju se moze naci dosta povoljno(novu) a donekle je i pouzdana.

Pregledaj net i mozda ti se nesto svidi.....

auroraborealis
16.03.2008., 15:39
Planiram kupiti klavijature...tek planiram učiti svirati...no isto tako se planiram ozbiljno posvetiti glazbi. Pronašla sam u audio pro Korg PA50 cijen aj eblizu 6000kn...pa me zanima ima li tko iskustva s njom i da li bi bila dobar izbor? Inače slušam metal, gothic, doom...industrijal, pa čak i klasiku kao što je Beethoven. Pa pošto volim i slušati ovakvu glazbu, želim ju i svirati. Voljela bi kad bi me savjetovali i pomogli mi pri izboru!:D

lupus_est
16.03.2008., 18:12
Možeš uzet Korg PA50,ali ti preporučam da prije nego ga kupiš poslušaš kako zvuči i ritmove.
Druga opcija ti je da kupiš digitalni kućni piano,šta ti preporučam,ali oni koštaju ipak "malo" više.pozzz :)

auroraborealis
16.03.2008., 19:24
A jel možeš objasniti tu drugu opciju...

lupus_est
16.03.2008., 20:14
A jel možeš objasniti tu drugu opciju...
Može! Digitalni piano je prema izgledu sličan pravom piano-u,samo šta umjesto žica i cilog tog mehanizma ima elektroniku.Sa druge strane je također vrlo sličan synthesizerima po funkciji jer sadrži osim zvuka klavira i ostale visokokvalitetne zvukove (npr. violina,strings....) i ritmove,sadrži izlaz za npr. slušalice,midi in/out....itd. Ja također sviram klavir,završio sam privatnu muzičku školu za klavir,već sam skladao neke pjesme i imam synth yamaha,a ubrzo možda kupim i digitalni piano.Evo ovdje (http://www.audiopro-croatia.com/mex/kategorija_sa_artiklima.php?glavna_kat=20&kat=44&pod_kat=55) možeš pronaći neke od digital. piano-a.pozzz :)

H-K
17.03.2008., 14:25
Koje klavijature uzeti? One koje su najbliže vratima i.....šturaaaaaa!!!!

auroraborealis
17.03.2008., 15:35
jako smiješno...:D
ovako naišla sam u oglasima da se prodaju Korg PA 80 I Korg X 3...pa ako mi nešto možete reći o njima...i koji bi izbor bio bolji. Ne znam ni sama više što uzeti...:ne zna:

svirko
20.03.2008., 08:23
Poštovana kolegice!

U vezi klavijatura: ako već misliš kupovati, onda kupi Korg PA 80, jel na njemu imaš moćnu ritam mašinu, izvanredne zvukove, HD, FDD ( možeš puštati midi-karaoke ) 2 x sequencer, sampler... dok kod X3 imaš samo FDD. Jeste da je PA 80 puno skuplji, ali onda znaš da imaš moćan stroj. Ako se već odlučiš, onda mi se javi pa ti mogu dat adresu od trgovine gdje možeš kupit polovne ili nove klavijature i ostalu opremu po puno povoljnijoj cijeni.

Pozdrav,

Svirko

supher mali
20.03.2008., 09:27
slatka proslost...

sad mozes sve ionako s PC-ja radit...

ionako neces dospjet na mtv ljestvice...

mario1
21.04.2008., 07:33
Evo došlo je i vrijeme da si kupim malo bolje klaviajture. Gledao sam nešto Korg i Roland, ali Korg mi se baš ne sviđaju osim jedne - PA500. A Rolandove mi se čine dobre. E, sad da li bi mi mogli preporučiti koje klavijature kupiti isključivo od poznatijih proizvođača (Korg, Yamaha, Roland...). Trebaju mi za duže vrijeme, tamo da ih vrijeme ne pregazi za godinu dana. Sviram u crkvenom zboru (ne se smijat!), a kod kuće volim svirati klasične i strane. Sviram isključivo kompliciranije klasične.

I još me zanima da li se može gledati kvaliteta tipki i svega tako da proletim par puta rukom od C1 do C8?

Martin
21.04.2008., 14:25
Trebaju ti klavijature za što? Imaš ih raznih vrsta i namjena, pa je lako pogriješiti u odabiru.

Ako sviraš u crkvi onda ti vjerojatno trebaju orgulje. A za klasiku ti treba klavir (tj. stage piano), 88 tipki i otežana (hammer-weighted) tipkovnica, dakle sve ono što je suprotno od klavijature koja je pogodna za sviranje orgulja.

Korg Pa-500 je aranžer, dakle prije svega namijenjen za OMB (One Man Band) tj. za sviranje sa muzičkom pratnjom. Postoji i verzija sa 88 tipki (Pa-588) ali ta se tek pojavila vani, a za Pa-500 ne znam da li je već došao u RH (iako je na cijeniku Franc Music Shopa već dva-tri mjeseca).

Kvalitetu tipki možeš osjetiti jedino pod prstima dok sviraš i vidiš da li ti odgovaraju ili ne, a izdržljivost ćeš teško provjeriti osim na iskustvima drugih koji takvu klavijaturu imaju duže vrijeme.

lupus_est
21.04.2008., 14:26
Evo imaš npr. Korg PA500 (http://www.audiopro-croatia.com/mex/artikal.php?glavna_kat=20&kat=41&pod_kat=53&art=3425),ali pogledaj malo po stranici možda nađeš i nešto bolje.Ali ako imaš love sigurno bih ti preporučio Yamaha Motif (http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail/0,,CNTID%25253D23908%252526CNTYP%25253DPRODUCT,00. html).Nije da reklamiram,ali ja već godinama imam jedan model yamahe i dan danas radi presavršeno.Eto toliko za sad.pozzz :)

P.S.-Vidim da me pretekao Martin :zubo:
Samo da još kažem što se tiče tipki,meni je npr. važno da na mojoj klavijaturi imaju touch response iliti touch sense,tako da kad sviraš možeš sam određivat dinamiku tvoje svirke,kao na klaviru.

mario1
21.04.2008., 14:32
Ne, ne trebaju mi orgulje, jer bi i kao što sam rekao svirao i druge stvari.

Quote - "Trebaju ti klavijature za što? Imaš ih raznih vrsta i namjena, pa je lako pogriješiti u odabiru." - Zato sam došao ovdje, jer nisam još nikad kupovao neke kvalitetnije klavijature, pa ne znam koje bi mi bile dobre. Koliko sam skužio treba mi "workstation".

Martin
21.04.2008., 14:55
Ne, ne trebaju mi orgulje, jer bi i kao što sam rekao svirao i druge stvari.

Quote - "Trebaju ti klavijature za što? Imaš ih raznih vrsta i namjena, pa je lako pogriješiti u odabiru." - Zato sam došao ovdje, jer nisam još nikad kupovao neke kvalitetnije klavijature, pa ne znam koje bi mi bile dobre. Koliko sam skužio treba mi "workstation".

O.K. Ne trebaju ti orgulje (u crkvi se uglavnom sviraju orgulje, pa sam zato spomenuo upravo njih), ali što ti treba?

Da li namjeravaš svirati sam? Da li ti je prvenstveno bitno da imaš klavirsku tipku i raspon od 7.5 oktava?

Da bi smo ti mogli odgovoriti moraš znati za čega je želiš koristiti, jer svrha određuje vrstu klavijature.

Yamaha Motif je jako dobra klavijatura, ali i papreno skupa, pa ako ti ne treba baciti ćeš novce u vjetar.

mario1
21.04.2008., 16:37
Namjeravam svirati sam. Barem za sada. A kupujem za sada, a ono kasnije, bend , ako bude...
Nije bitno da imam 7.5 oktava. 5 oktava je dovoljno. Bitno je da ima puno tonova, mogućnost djeljenja klavijature, Layere, Dosta ritmova, realne zvukove. Jake zvučnike,

Dakle treba mi za sviranje običnih pjesama sa radija, klasičnih... i možda kasnije za sviranje u nekom bendu. Kao što sam rekao, Korg PA 500 mi se čini kao dobra klavijatura, ali kako ništa nije onako kako se čini, da li netko ima tu klavijaturu pa da čujem osobne dojmove o njoj?

Dodatak:

Bitno je da ima touch response. Bez toga mi zvuči preumjetno.

Martin
21.04.2008., 17:26
Dakle tebi treba arazer. Vecina danasnjih (a bogme i "jucerasnjih") aranzera ima mogucnosti koje tebi trebaju (stotine zvukova, stotine ritmova, split, layer, inital-touch...)tako da neces pogrijesiti koju god odaberes (ovisno o svojim zeljama i financijskim mogucnostima). U tom rasponu cijena koji si spomenuo (cca. 7000 Kn koliko se reklamira Pa-500) imas Yamahu PSR-S500 (slabija od Pa-500), PSR S-700 (u rangu sa Pa-500 ali skuplja 2.000-3.000 Kn, iako je vani po cijeni izjednacena s korgom, kod nas su Yamahe bezobrazno skupe) i od Rolanda E-50 (navodno 8.888 Kn, takodjer bezobrazno skuplje od EU).

Korg Pa-500 se odavno reklamira (vec 2-3 mjeseca, ali nisam siguran da li je u prodaji, tako da se bojim da ces cuti neka iskustva, ali prema onome sto se moze procitati na stranim forumima, radi se o prilicno dobroj klavijaturi, sa prilicno losim tipkama (misli se losijim u odnosu na konkurenciju).

Sto se tice iskustva sa klavijaturom i kvalitete zvukova, tu ti je jedino rijesenje da sam poslusas klavijaturu ako mozes, jer su takve stvari cesto subjektivne, ono sto je nekome super, tebi uopce ne mora odgovarati.

mario1
21.04.2008., 18:21
Hm, kud baš tipke... A dobro, vidjet ću još. A kako to loše tipke, u kojem smislu?
Inače, zadnjih godinu dana imam Casio i primjetio sam da ne mogu na njemu svirati sve što bih htio.

Yamaha PSR-S500
a ovaj mi se čini puno slabiji od Korga. A sve si ja mislim, ne mogu dobit lošije tipke od ovih kojim imam sada.

Martin
21.04.2008., 18:57
E, to ti ipak ne mogu reći. Imaš recenzije na Internetu pa potraži i sam pročitaj što o tome kažu oni koji su isprobali Pa-500.

Prema svemu sudeći negdje je u rangu Pa-50 (čiji je i nasljednik), ali vjerojatno ipak bolja od Casia.

Srećom, po svemu drugom je izuzetna klavijatura, ima skoro sve bitno što i jači model Pa-800 (osim semplera, vokodera, i nešto slabiju polfoniju). Isprobaj pa vidi.

mario1
21.04.2008., 19:07
Prema svemu sudeći negdje je u rangu Pa-50 (čiji je i nasljednik), ali vjerojatno ipak bolja od Casia.

:D vjerojatno?? A moj Casio bio 1500kn. Samo mi je bitno da se ne čuje udaranje prstiju u tipke i šklebetanje tipki kad ih pritisnem pa pustim.

Hvala svima. Možda i pošaljem koju svirku kad ga dobijem.

svirko
22.04.2008., 08:27
Gledaj ovako Mario1

Ja trenutno sviram Korg PA-50 i Korg N364.Šta se tiče neke kvalitete, N364 ima daleko kvalitetnije tipke u odnosu na PA 50, i sasvim solidne zvukove, dok PA 50 ima puno, puno moćnije zvukove, ritmove da se smrzneš, mogućnost skidanja i dotjerivanja svih zvukova i tvorničkih ritmova, brisanje tvorničkih ritmova i stavljanje svojih itd. Naravno, dodatno je što na tim Korgovima možeš i stavljat i uređivat sve ritmove i zvukove onako kako tebi paše i koji zvukovi i ti ritmovi ti odgovaraju, a to sve imaš na internetu, čak štoviše more toga!
E sad, konkretno ja se isto spremam kupit PA 500, klavijaturu iskreno nisam probao, ali po specifikacijama je barem duplo bolja od PA 50. Ima novu tehnologiju reproduciranja zvukova i ritmova, ima USB priključak za PC, koristi SD ili MMC kartice umjesto HD-a itd.Neznam dal ću prekršit pravila ( nek mi oproste moderatori ) ali to sve detaljnije možeš vidjeti na stranici www.korgpa.com. Probao ga je jedan moj kolega u Njemačkoj i njegovo mišljenje je ovakvo: Puno bolji od PA 80, malo slabiji od PA 800.
Eto nadam se da nisam bio predug i da sam ti malo pomogao.

Pozdrav,

Svirko

P.S.
Pozdrav prijatelju lupus_est

mario1
22.04.2008., 13:55
Nisi predugo napisao, treba mi mišljenje što više ljudi. Ajde ako kupiš prije mene, stavi malu recenziju.

lupus_est
22.04.2008., 16:26
Možda i pošaljem koju svirku kad ga dobijem.
Ajde kad nabaviš klavijature postaj neki sample ili snimku.Kupi ili Yamahu,Roland ili Korg i nećeš falit,ali sa naravno,minimalno 5 oktava. :D

Samo da još dodam da se slažem sa Svirkom i Martinom koji se raspisao tako da se tu teorijski i više nema šta dodat.

P.S.-Također pozdravljam prijatelja i kolegu Svirka ;)

mario1
22.04.2008., 18:14
Za svirko-a:
Kakve tipke ima tvoj Pa 50, dobre ili neke lošije i da li su tvrđe kao tipke od piana ili meke?

svirko
23.04.2008., 08:46
Pa gledaj ovako, tipke su iskreno rečeno jako loše. Mislim, ne u smislu da se totalno nemože svirat, nego su napravljene od 100% plastike, i to najlošiji neki materijal. Makar,što se tiče sviranja, one izgledaju onako od oka dosta duboke, ali lagane su za sviranje, i mekane na dodir, nemoraš prste dizati ko divljak.Naravno govorim o PA 50. Ja sam svojega totalno izmjenio što se tiče ritmova i zvukova ( sve spremljeno za našu zabavnu i narodnu muziku ). A sve opet možeš sam promijeniti po svojem ukusu. Velim, šta se tiče zvukova - mrak, ritmova isto, jedino što nema HD, pa sve mora ići preko floppyja, ( čita isto karaoke ) ali kad jednom upucaš ono šta hočeš, to ostaje trajno.
E sad, šta se tiče PA 500, stavit ću semplove tu, normalno kad ga kupim i isprobam.Fora je u tome što sam ja prije mjesec dana razgovarao sa čovjekom iz trgovine PRO Audio iz Zagreba, on mi lijepo sve objašnjavao o tom Korgu, i na kraju mi kaže nek dođem pa nek ga sam isprobam bez obaveza. Da bi ja sad neki dan zvao, odlučivši se naravno za kupovinu, i tip mi kaže, u istoj trgovini da ga još nemaju u prodaji, da tek treba doći. A imaju ga na svojoj stranici, i sa već cijenom od 7 200 kn!!!
Hebe ludi zbunjenoga.
A od recenzija ću nešta staviti, samo moram malo još čeprkat. Uglavnom za one koji poznaju Korg PA seriju: za relativno povoljne novce dobije se vrhunska klavijatura, puno bolja od PA 80 koji je po nekima još uvijek najbolji iz te serije, a nešto slabija od PA 800, koji je trenutno top model te serije.
Auuuu, što sam se raspis'o! K'o Branko Ćopić!

Pozdrav svima,

Svirko

Martin
23.04.2008., 10:31
Za svirko-a:
Kakve tipke ima tvoj Pa 50, dobre ili neke lošije i da li su tvrđe kao tipke od piana ili meke?

U pravilu svi synth-evi (uključujući i aranžere) sa 5 oktava tj. 61 tipkom imaju tzv. synth key-bed tj. običnu neotežanu tipkovnicu izrađenu od plastike, i daju približno sličan osjećaj kod sviranja, iako se od modela do modela razlikuju po kvaliteti izrade (npr. Yamahina Motif linija je na glasu kao jedna od onih koje imaju najkvalitetnijiu synth klavijaturu tj. key-bed).

U syntheve sa 76 tipaka (6.3 oktave) se uglavnom ugrađuju polu-otežane (tzv. semi-weighted) tipke koje daju nešto bolji osjećaj pri sviranju.

Samo synthevi sa 88 tipki (7.3 oktave) imaju otežane (hammer-weighted) tipke koje daju osjećaj sličan tipci klasičnog klavira, a bolji (čitaj skuplji) modeli (uglavnom stage-piano-i) imaju i progresivno otežane (progressive-weighted) tipke koje pružaju različiti otpor pritsku u različitim oktavama, i takve klavijature daju osjećaj najsličniji klaviru, iako će mnogi klasični glazbenici ustvrditi da ni to nije ni blizu pravoj stvari. ;-)

mario1
23.04.2008., 15:05
Baš sam skinuo demo snimke i stvarno odlično zvuči, a što se tiče tipki, morat ću osobno otić u neku trgovinu koja ima taj Korg i isprobati.

svirko
24.04.2008., 13:29
Evo kolega mario1, nisam još kupio Korga, al stavljam ovdje male recenzije što je ustanovio moj kolega.Malo je poduže, pa se ispričavam svima unaprijed:

Usporedba sa PA 800:
Jedno je sigurno a to je da su boje,ritmovi,editovanje ritmova isto na obje klavijture!Ono sto bi meni smetalo na Korgu Pa500 kad bi ga koristio je sigurno to sto ima samo 2 izlaza L i R tako da nije moguce odvajati kanale nego sve ide u stereo vezi a sto se tice Eq i master Eq i inace postavke efekata je sve isto kao na Pa 800!
Činjenice:
PA500 Tipke: Mnogo bolje nego na PA50, slicne ili iste kao PA80.
PA500 Struktura: Mnogo bolja od PA50, radjena u fazonu na PA80, vrlo blizo al ne bolja.
PA500 Gumbovi: Mnogo bolji od PA50, isti ili slicni na PA80, mislim jacina, izdrzljivost.
PA500 BOJE: Skroz iste, 101% kao na PA800, isti EDS MOTOR, mnogo bolji od PA80 i PA50,
BUBNJEVI su daleko ispred PA80, takodje BASS i ostale boje.
PA500 Izlazi: Su jaci od PA50, slicno na PA80.
PA500 USER: Ima samo 2 USER STYLE BANKE po 4 stranica, sto znaci 64 USER stilova moze u njemu.
Boje USER area je isto ko i na PA50, 128. Tvorničkih stilova ima manje od PA800 i ima samo 2 WORLD.
Ass Slider ima samo 1, takodje i switches, nema Vocal Harmonizer i ne moze MP3 player.
Polifonija mu je 80, puno je laksi od PA800 i sto ima one rupe na obe strane
Sintisajzer izgleda mnogo ljepse od PA80 i 50. Ne boja nego sami izgled.
Za te pare svakome ga preporucujem posebno onima koji planiraju uzimati PA80, pogresicete, jedino ako je vama stalo do samo taj JV Bass i Bubanj. Jer drugog
razloga i ne vidim, ima on sve, i zurne i arabeske i harmonike (mnogo bolje i od samplovane sto setaju) ima i svasta...sint za one pare je stvarno vredan a zadnji zakljucak je:
Sint je MNOGO bolji od PA50 i BOLJI od PA80, a BLIZO je PA800,
ja bi ga ipak stavio gore u kategoriji EDS masina, PA800/2X.

A evo i usporedba sa službenih stranica Korga:
Technical Specification Pa2X Pro Pa800 Pa500
Keyboard 76 semi-weighted keys with aftertouch 61 keys with aftertouch 61 keys
Polyphony 120 oscillators 120 oscillators 80 oscillators
Sounds > 950 > 950 > 880
Performances up to 320 up to 320 up to 256
Styles > 400 preloaded
up to 960 > 400 preloaded
up to 960 > 320 preloaded
up to 512
Song Play mid, kar, mp3 mid, kar, mp3 (with option installed) mid, kar
Dual Mp3 Player - Mp3 Recorder Yes Optional No
Voice Processor Tc Helicon Effects + 3 parts harmonizer Tc Helicon Effects + 3 parts harmonizer No
Vocoder Effect Yes Yes No
Sampling Yes - Standard 128 MB (up to 256 MB with option installed) Yes - Standard 64 MB No
Display Motorized Tilt Graphic Color Touch Screen Graphic Color Touch Screen Graphic Monochrome
Touch Screen
Assignable Sliders 9 2 1
Assignable Switches 2 2 1
Analog Output 4 Balanced/Unbalanced 4 Unbalanced 2 Unbalanced
Analog Inputs 2 Line Balanced/Unbalanced,
1 Mic Combo/XLR Balanced with Phantom Power and Gain 2 Line Balanced/Unbalanced with separate Gain 2 Line Unbalanced
Digital Output Yes No No
USB 2 Host - 1 Device 2 Host - 1 Device 1 Device - SD/MMC Card Slot
Control Inputs Damper, Assignable Pedal/Footswitch, EC5 Damper, Assignable Pedal/Footswitch, EC5 Damper, Assignable Pedal/Footswitch
Hard Disk Yes Optional No
Clock Yes No No
Amplification No 2 x 22 W - Loudness - Fixed EQ 2 x 15 W - Fixed EQ
Speakers No 2 x 10 cm Woofer
2 x Dome Tweeter 2 Double Cone Speakers
Options 256 MB Sampling Memory Expansion, Video Out, Pedals, EC5 Dual Mp3, Video Out, Hard Disk Kit, Pedals, EC5 Pedals
Dimensions 1207 / 47.52" (W) × 365 / 14.37" (D) × 136 / 5.35" (H) mm / inch without music stand and with the display fully lowered 1110 / 43.7" (W) x 388 / 15.3" (D) x 181 / 7.1" (H) mm / inch without music stand 1074 / 42,2" (W) x 404 / 15,9" (D) x 183 / 7,5" (H) mm / inch without music rest
Weight 18 kg / 39.68 lbs 13.3 kg / 29.3 lbs 9.9 kg / 21.8 lbs
Technical Specification Pa2X Pro Pa800 Pa500

Malo doduše ispada zbrda-zdola, al jednostavno imaš gore, pa čitaj po redu PA2XPro, PA 800, PA 500.
Nadam se da je ovo dovoljno, bar dok ne kupim instrument, pa ga probam uživo.
Pozdrav,

Svirko

mario1
24.04.2008., 13:59
Hvala na maloj recenziji.:top:

svirko
25.04.2008., 08:31
Nema problema prijatelju!
Još će biti bolja kad ga budem imao doma na stalku!!
Al inače evo još jednom ponavljam, za te novce dobiješ synth bolji bar 2x od PA 50 i PA 80, sa svim zvukovima i ritmovima koje koriste PA 800 i Px1pro!A na ssd ili MMC kartice koje može koristit ( jel PA 500 nema klasični HD ) možeš staviti nekoliko tisuća midi fajlova, ritmova i sve to vuć iz nje

Pozdrav,

Svirko:)

musicboy
29.04.2008., 18:22
Planiram kupiti klavijature i kakav vam se čini Roland VA-7?
Da li bi mi se isplatilo uzet neku drugu klavijaturu?

lupus_est
29.04.2008., 19:14
Planiram kupiti klavijature i kakav vam se čini Roland VA-7?
Da li bi mi se isplatilo uzet neku drugu klavijaturu?
Roland VA-7 je sasvim solidna klavijatura/aranžer za manje svirke,a pogotovo "one man band" svirke jer je aranžer (ima ritam pratnju....itd).Inače su tipke standardne kvalitete i klavijatura je 5-tero oktavna.Više o navedenoj klavijaturi možeš saznat ovdje (http://www.roland.com/PRODUCTS/EN/VA-7/index.html). :)

zvozag
29.04.2008., 19:56
Ja imam KORG KARMA,i imam samo rijeci pohvale,super sam zadovoljan,dobro sluzi!http://en.wikipedia.org/wiki/Korg_KARMA

skico
07.05.2008., 16:37
Ja imam Yamahin Tyros2 i osim sto je cijene nije mu moguce pronaci zamjerke! Stvarno ima sve sto se moze zamisliti u sebi. Mozda ce djelovati sasavo ali ja bi i pocetniku preporucio ovakvu klavijaturu ako novac nije problem.

luka313
08.05.2008., 20:06
http://www.comeon.co.jp/shop/synth/images/nordlead2x.jpg

tomislav-bj
14.05.2008., 12:52
a jesi probala pogledat korg pa 500, malo je skuplja klavijatura ali je puno bolja od pa 50, u svakom slučaju noviji model mora biti jači, a nije prevelika razlika u cijeni, možda 1000 kuna

tomislav-bj
15.05.2008., 06:44
ja isto čekam pa 500 pa kad ga dobijem i proba, javim se

wiccaegon
17.06.2008., 16:28
kolko od prilke kosta korg triton le 88? sto je najbolje od: yamaha dgx220 ili yamaha dgx205 ili yamaha psr e 403?

Martin
18.06.2008., 12:45
Za ovo prvo ti ne bih znao reći (navodno se cijena kreće oko 900 EUR), a što se dugog dijela pitanja tiče, ono baš i nema puno smisla, jer DGX serija spada u stage-piano kategoriju za kućnu upotrebu, a PSR-E403 je "mješanac" aranžera i synth-a, pa su im namjene totalno različite.

Crazy_Josip
02.10.2008., 22:40
Bok svima. Htio sam pitat nekog iskusnog gdje i kako da nađem sinth (ali onaj sto je kao gitara) znaci prijenosni-lagani
sviram vec 9 godina pa zanimalo me bas.
sad poceo i metal malo :mig:

marin_du
06.10.2008., 09:37
Mislis na tzv. "keytar".
To nije sinth to je samo MIDI kontroler.
Mislim da nove vise ne proizvode.
Potrazi po e-bayu.

Nsimun
06.10.2008., 20:29

61 standardna tipka
32-notna polifonija
100 ritmova
prikaz nota na ekranu
100 skladbi
LC ekran

hvala

Moj frend prodaje casio ctk-800 za 1000 kn.usb midi-ritmovi i ostala sranja kaj su na njemu,,,al ima usb to je najbitnije,,,ak te zanima javi mi na pm:top:

schwaba_HR
11.10.2008., 22:20
ma kupi pa800 nemaš šta ramišljat,predobar synth.Jest da je skup(18000kn), al to je makina na kojoj moš radit šta hoćeš.Na internetu možeš naći hrpu stvari za njega i apsolutno nećeš pogriješit ako ga kupiš.

ILE_TG
20.02.2009., 01:09
Ljudi moji zanima me jedna stvar! dal netko zna kolika je razlika između kurzweilla pc3 i k2600. znam da je velika ali razmisljam između te dvije klavijature pa ako netko ima iskustva sa kurzweillom nek se javi! Dosad sam radio na korgu... triton extreme i studio..:D

kimikaza
20.02.2009., 09:29
Ljudi moji zanima me jedna stvar! dal netko zna kolika je razlika između kurzweilla pc3 i k2600. znam da je velika ali razmisljam između te dvije klavijature pa ako netko ima iskustva sa kurzweillom nek se javi! Dosad sam radio na korgu... triton extreme i studio..:D
Javi se na glazbeni forum tamo imaš ljude opsjednute tim klavijaturama.

ivanmandich95
23.03.2009., 19:17
ma kupi pa800 nemaš šta ramišljat,predobar synth.Jest da je skup(18000kn), al to je makina na kojoj moš radit šta hoćeš.Na internetu možeš naći hrpu stvari za njega i apsolutno nećeš pogriješit ako ga kupiš.

slazem se s tobom. imao sam priliku svirat na pa800 i kljava je stvarno odlicna.. bez razmisljanja uzmi pa800..samplova na netu imas koliko oces.. i jos puuno stvari za njega mozes naci na netu..:top:

caki007
20.04.2009., 10:42
slazem se s tobom. imao sam priliku svirat na pa800 i kljava je stvarno odlicna.. bez razmisljanja uzmi pa800..samplova na netu imas koliko oces.. i jos puuno stvari za njega mozes naci na netu..:top:

Sve to stoji, ali nama koji prelazimo sa klavijatura vvrijednih 2000 kn na 18000 kn je preskupo. Baš bih i ja trebao kupiti neke, mislio sam oko 5000 kn, ali za te novce teško mogu nać nešto solidno. Napominjem da bi isključivo bilo za svirku s bendom i solo vježbanje kod kuće!!!
Vidim gore da hvale PA 500, pa sad ne znam skupio bih koju kintu više ako je tako dobar!!!

josip1980
21.04.2009., 17:29
Hvala na maloj recenziji.:top:
Probaj si Roland gw8.Radi bolje od Korga pa50.ak te zanima mogu ti ga jeftino nabaviti.imam ti i Korg n364.On je bez ritmova ak ce ti trebat samo synth.

svirko
26.04.2009., 14:36
Roland GW8 i Korg N364, naravno, su dobri ako misli samo na Workstatione.
Iako sam zagriženi Korgovac, u tom slučaju bi dao prednost Rolandu GW8.
Ali koliko vidim, kolega je pominjao pa500, a to je aranžer.
Imam ga ja , i prepreprepezadovoljan sam sa njim, i mislim da vrijedi svaku datu paru za njega.

nema_veze
17.05.2009., 10:43
Ima li tko da mi kaže valja li Casio CTK 651 klavijatura?

lupus_est
17.05.2009., 15:35
Valja. Al opet ovisi za šta ćeš je koristit. Npr. za kućnu uporabu i možda za one man band. O tome ti više može kazat kolega, prijatelj i forumaš Svirko jer ih je on dosta isprobao.

P.S.- Evo pogledaj ovdje (http://www.casio-intl.com/emi/high_grade/ctk651.html).

pozz. :)

svirko
24.05.2009., 02:42
Pozdrav prijatelji!

Eh, ovako, mislim da je ovaj Casio, ako misliš imat za kućnu upotrebu, dovoljan za neku solidniju svirku.
Al, ako se misliš malo ozbiljnije bavit, onda definitivno nije dovoljan.
Ne znam sad sa kojom lovom raspolažeš, ali da li si gledao model CTK-5000?
Na njemu imaš sve, i USB povezivanje, i SD karticu, editor rimova..........
I to je već neka poluprofesionalna klavijatura

Srdačan pozdrav svima!

TrajceIcev
02.06.2009., 03:01
bok jas sam iz makedonije i zelim pitati kako da ubacim narodne ritmove u user i jel moze da ubacim bilo kakav sample i dali moze da se ugradi sampler ja imam pa500

svirko
04.06.2009., 22:29
Pozdrav!

U Korg pa500 ne možeš ubacivati niti semplovane ritmove, niti možeš ugraditi sempler.
A ritmove ubacuješ tako da najprije moraš set usnimit na SD karticu, zatim odeš na MEDIA- LOAD-odabereš set -LOAD

goran07
26.07.2009., 14:57
pozdrav svima,,vidim da ima ljudi koji se razumiju u svirku pa da pitam nesto,,,naime,,ja sam ko mali svirao sintic,,pa odusto,,,al eto ,,u zadnje vrijeme me uhvatila jakaa zelja da opet pocnem,,,da objasnim ono "svirao",,,ma nisam nista naucio,,par nota i tako,,,sve u svemu nemam pojma,,,al bitna je zelja,,(bar se tako prica),,hehe,,,,tocno sta mi je zanimljivo,jest to,,kad odem van,a tamo mi dvojica likova cuda izvode,,mislim na folk muziku,ovaj pjeva,,a drugi svira na sinticu kao da ima cjeli orkestar iza sebe,,,eto znaci,,zanima me koji sintic valja/podrzava to nasnimavanje folk (ili bilo koje druge) muzike u sebe,,i onda da ja samo sviram uz njega,,,nadam se da sam bio jasan,,,,

znaci ne treba mni nesto extra pro ,,posto sam pocetnik,,ali isto tako ne neko njesra,.,,na kojem se neda nista nauciti,,,,pozdrav.......i hvala,,,,,,,,,,,,

josip1980
26.07.2009., 18:07
pozdrav svima,,vidim da ima ljudi koji se razumiju u svirku pa da pitam nesto,,,naime,,ja sam ko mali svirao sintic,,pa odusto,,,al eto ,,u zadnje vrijeme me uhvatila jakaa zelja da opet pocnem,,,da objasnim ono "svirao",,,ma nisam nista naucio,,par nota i tako,,,sve u svemu nemam pojma,,,al bitna je zelja,,(bar se tako prica),,hehe,,,,tocno sta mi je zanimljivo,jest to,,kad odem van,a tamo mi dvojica likova cuda izvode,,mislim na folk muziku,ovaj pjeva,,a drugi svira na sinticu kao da ima cjeli orkestar iza sebe,,,eto znaci,,zanima me koji sintic valja/podrzava to nasnimavanje folk (ili bilo koje druge) muzike u sebe,,i onda da ja samo sviram uz njega,,,nadam se da sam bio jasan,,,,

znaci ne treba mni nesto extra pro ,,posto sam pocetnik,,ali isto tako ne neko njesra,.,,na kojem se neda nista nauciti,,,,pozdrav.......i hvala,,,,,,,,,,,,

Bilo bi puno lakše da si napisao s koliko love raspolažeš,al za ovo što tražiš najbolje ti je kupiti Roland GW8 ili Korg Pa800 i Pa2x ako imaš više love.Roland ti je best buy u tom cijenovnom rangu.

goran07
26.07.2009., 19:07
a cuj,,,danas je sve na kredit,,a tako bi i to islo,,,do neih par tisuca kuna,,

ima li koja trgovina na webu da malo pogledam cijene,,ponude,,,,u vemilu tih stvari nema,, aneznam di bi trazio

josip1980
26.07.2009., 19:32
a cuj,,,danas je sve na kredit,,a tako bi i to islo,,,do neih par tisuca kuna,,

ima li koja trgovina na webu da malo pogledam cijene,,ponude,,,,u vemilu tih stvari nema,, aneznam di bi trazio

za par tisuca kuna mozes kupiti jednio neki Casio Wk,Yamaha PSr ili rabljeni Roland G600,800 mozda Korg i30.nE moras ni gledat po ducanima.
Trazi rađe onda rabljene klavijature na www.glazbeni-oglasnik.com

goran07
31.07.2009., 20:00
e hvala josipe,,,
bio sam daanas u trgovini i kaze mi lik da ce naruciti korg PA50 za 4600 kn,,,,,
pa sad razmisljam,,,kaze da se mogu "ubaciti" ritmovi ili sta vec,,,,uglavnom,,kaze da je dobar,,,,,sta vi kazete?

i di bi se to u zagrebu moglo popgledati,,mislim na nove klavijature,,,,,hvala

josip1980
31.07.2009., 22:10
e hvala josipe,,,
bio sam daanas u trgovini i kaze mi lik da ce naruciti korg PA50 za 4600 kn,,,,,
pa sad razmisljam,,,kaze da se mogu "ubaciti" ritmovi ili sta vec,,,,uglavnom,,kaze da je dobar,,,,,sta vi kazete?

i di bi se to u zagrebu moglo popgledati,,mislim na nove klavijature,,,,,hvala

Mogu ti ga i ja nabaviti za te novce novog,mozda i mrvicu jeftinije.za tu lovuje ok klavijatura.Ako iams malo vise kesauzmi Roland GW8.Na njega ti isto mogu srediti malo veci popust.pOslao sam ti broj moba na Pm.Mozes me nazvati u nedjelju.

goran07
17.08.2009., 21:07
http://www.youtube.com/watch?v=bkOeneHGreA

ovo je Korg PA 80 mislim,,,pa jel moguce sad takve stvari slicne na korgu pa 50 izvesti,,,,?
u cem je onda ta bitna razlika osim u cjeni ako moze nekko pojasniti,,,,hvala decki !!

goran07
17.08.2009., 21:10
http://bkOeneHGreA&feature=related

goran07
17.08.2009., 21:11
bkOeneHGreA&feature=related

goran07
17.08.2009., 21:13
http://www.youtube.com/watch?v=bkOeneHGreA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=IZ33-GyFCLQ

evo liinkovi,,ja koliko dugo ne budem na netu,zaboravim kako se stavljaju filmovi u post,,;),,daj nek netko ovo brise molim vas,,, !!sorry !!!

sve u svemu,,jel se tako nesto moze svirati na PA50.... i koja je ta razlika,,,

lupus_est
17.08.2009., 21:56
http://www.youtube.com/watch?v=bkOeneHGreA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=IZ33-GyFCLQ

evo liinkovi,,ja koliko dugo ne budem na netu,zaboravim kako se stavljaju filmovi u post,,;),,daj nek netko ovo brise molim vas,,, !!sorry !!!

sve u svemu,,jel se tako nesto moze svirati na PA50.... i koja je ta razlika,,,
Di mi nađe ova seljačka kola? :rofl:

Može, samo razlika je u kvaliteti zvukova. Sad bi ti ja preporučio da kontaktiraš mog dobrog prijatelja, forumaša Svirka koji je sve te synthove isprobao. ;) Ali možda i on vidi temu pa kaže svoje mišljenje. :ne zna:

goran07
18.08.2009., 16:44
Di mi nađe ova seljačka kola? :rofl:

Može, samo razlika je u kvaliteti zvukova. Sad bi ti ja preporučio da kontaktiraš mog dobrog prijatelja, forumaša Svirka koji je sve te synthove isprobao. ;) Ali možda i on vidi temu pa kaže svoje mišljenje. :ne zna:

hehe...ma neka samo sviraju,,:D

znaci ,,nikakva bitna razlika,,,ajde svirko nabaci koju pametnu,,,,,

goran07
22.08.2009., 18:41
kupio sam jucer pa50,,,,pa udaram pomalo,,,svakji savjet je dobrodosa,,hvala,,,

mojjmbg
02.09.2009., 17:20
na tvoju zalost PA 50 je amaterski instrument tako da ako planiras nes ozbiljno minimum je PA 500 a idealno PA 800

MoonPriestess
07.09.2009., 14:58
:D eh ja sviram godinu dana (isla sam na istrucije kmee nije bilo nesto previse ucenja) i trebala bi jedne klavijature s 76 tipki, naravno dinamicke hehe...ali problem je to sto ugl sviram muziku tipa Nightwish (znaci metal)...
A da je najvise do 5000 kn, ako i toliko...
Mislila sam na Casio Wk-500 jer ima 76 tipki ali neznam dali je pogodan za metal...
Dal ima tko kakvu preporuku?

Zaboglavi
11.09.2009., 21:43
Mozete mi pomoci pri odabiru klavijature?
Inace sada vec trecu godinu ucim klavir kao obavezni instrument u glazbenoj skoli pa bi mi trebala klavijatura za vjezbu u kuci, trazim bilo koju sa barem 6 oktava i otezanim tipkama, pa bi mi dobro dosla preporuka za kupnju.

lupus_est
11.09.2009., 22:04
Možda ovako (http://www.audiopro-croatia.com/mex/artikal.php?glavna_kat=20&kat=44&pod_kat=55&art=6053) nešto? :D

Zaboglavi
11.09.2009., 22:06
Gledao sam i taj pa mi se cini kvalitetan, ali je i skup podosta, svejedno hvala na preporuci, ako imas jos neku predlozit?

lupus_est
12.09.2009., 07:02
Možda da pogledaš koje rabljene klavijature. Pogledaj i klavire i pianina. ;)

http://www.njuskalo.hr/klavijature

Ravih
12.09.2009., 07:11
baci pogled na glazbeni-forum.com

Zaboglavi
14.09.2009., 21:08
Hvala svima na savjetema, pomazu mi. Samo me zanima ima li netko iskustva sa Casijima CDP-100 i CDP-200 tj. dali zna kakve su kvalitet i funkcija zato su me pocele te zanimati?

Egenus
16.09.2009., 14:45
Hvala svima na savjetema, pomazu mi. Samo me zanima ima li netko iskustva sa Casijima CDP-100 i CDP-200 tj. dali zna kakve su kvalitet i funkcija zato su me pocele te zanimati?

Ja imam CDP-100 - vrlo jeftino (3 000 kn), imaš standardne tipke i raspon, 5 dema, 5 zvukova i to je to. Zvuk nije baš neke kvalitete, ali ako ti nije prioret :ne zna:

josip1980
25.09.2009., 23:03
Mozete mi pomoci pri odabiru klavijature?
Inace sada vec trecu godinu ucim klavir kao obavezni instrument u glazbenoj skoli pa bi mi trebala klavijatura za vjezbu u kuci, trazim bilo koju sa barem 6 oktava i otezanim tipkama, pa bi mi dobro dosla preporuka za kupnju.
KAd postavljas ovakva pitanja onda budi pristojan pa navedi s koliko love raspolazes da ljudi ne trose svoje vrijeme na tebe.Ak nemas love uzmi Casio cdp200r,a ako imas love uzmi Roland rd700

pogledaj si na www.glazbeni-oglasnik.com
imas veliki izbor rabljenih klavijatura.

elvis91
24.01.2010., 18:02
Zdravo!!! Vidim da se vise nista ne pise o ovoj temi , pa me interesuje kako se grade te ljestvice. I ja sam pocetnik . Ovo sam skuzio sa molovima i durovima (DUR velika terca - 5+ mala terca - 4) , a mol obrnuto. Sad sta dalje , napiso si da sad idu ljestvice ....

boomboompow
08.09.2010., 14:58
Da predjem odmah na stvar. Isao sam na privatne instrukcije 2-3 mjeseca za klavijature i naucio sam neke osnove tj ljestvice , akorde , citat note... pri tom sam radio vjezbe za prste i ostalo sto se i ubraja u takve instrukcije , no zbog osobnih/privatnih stvari nemogu ici dalje na instrukcije... pa pokusavam ostalo nauciti kuci , znaci znam svirati neke stvari kao Fly me to the moon , cesarica i jos neke klasike... te znam stvari svirat... znaci imam knjigu sa nekim vjezbama

Instruktor je htio da prvo naucim ove osnove i sve za klavir pa za klavijature je isto samo se doda ritam i to je to , znam tako isto uz ritam svirat. U toj knjizi imam dosta vjezba , ali neke vjezbe nemogu sam rijesiti jer za neke je potrebno taktiranje , sto jos u potpunosti nisam savladao , npr kod triola neznam kako treba taktirati jer nisam dosao do tog gradiva , al kao sto se kaze neke se stvari nemogu odsvirati bez taktiranja... za tehnicke vjezbe radim sekvence i Prelude in C Minor J.S.Bach sto nisam jos do kraja odsviro , odsviro nekoliko redova... sada cu to pocet vjezbat... ali meni sada treba neko malo poblize da mi pojasni sta dalje trebam nastaviti , koje stvari da sviram , jos neke tehnicke vjezbe za prste teze od ove Prelude in C Minor

daman80
08.09.2010., 16:34
Ne znam da li će ti ovo pomoć, ali imaš na youtube dosta tih lekcija za klavir.. meni su recimo ove bile ok (http://www.youtube.com/watch?v=vphWgqbF-AM).

Ovaj program mi je isto dobar za učenje - Synthesia (http://synthesiagame.com/).

lupus_est
12.09.2010., 23:26
Ma nisu ti triole teške uopće.. Imaš npr. običnu četvrtinsku triolu za koju moraš odsvirat tri zadana tona u jednom udarcu, ali ravnomjerno raspoređena.. uz malo vježbe naučit ćeš.. Postoje i maaalo kompliciranije triole, npr. polovinska, šesnaestinska... etc, ali njih možeš svladat tek kada svladaš četvrtinsku.... A to za artikulaciju prstiju, preporučam sviranje tonova svih oktava na klaviru/klavijaturi uzgor i nizdol koristeći sve prste jedne ruke..

Just my little input for the autor of this thread. :D

drumforce
13.09.2010., 20:59
Prođi prvo kroz ovu teoriju:

http://www.musictheory.net/lessons

Jako dobro objašnjeno, intuitivno i sam si određuješ tempo napredovanja :top:

Blanque
23.09.2010., 19:23
Kod taktiranja triola puno bi ti pomoglo da za početak brojiš naglas. Recimo, kad sviraš obične četvrtinke, izgovaraš riječi sa dva sloga (npr. pr-va, dru-ga, tre-ća), a kad sviraš triole, riječi sa tri sloga (npr. čet-vr-ta, de-ve-ta). Naravno, cijela riječ mora stati u jednu dobu. S vremenom ćeš se naviknuti. Sretno!

slanutkica
20.10.2010., 16:19
Možda da se prebaciš na neke lakše stvari koje nisu klasika...ono što slušaš svakodnevno, stari rock itd.
Pa ak se malo ispraksiraš kasnije sviraj teže,a ovo ćeš teže izgubit volju nego s klasikom.

petty_crime
01.11.2010., 08:27
Ja ti savjetujem prije nego što se upustiš u klasiku da savladaš triolu i ostalo što ide uz to. Triola je osnova, znači nepravilna ritamska grupa tako četvrtinku umjesto na 4 dijela djeliš na tri. Ne vidim tu neko mudro slovo, naravno za početnike može biti. Netko prije je spomenuo brojanje na glas, to svakako bez toga nisi napravio ništa, dalje, bilo bi dobro korištenje metronoma pa tako da u jednom njegovom otkucaju ti brojiš NA GLAS. Običnu četvrtinku (u 4/4 mjeri) podjeljenu na četiri djela brojiš pr-va-do-ba, dru-ga-do-ba..., znači djeliš to na slogove, a triolu u istoj mjeri brojiš drugačije, i ona mora zvučati nepravilnije (ako se to tako može nazvati) nju brojiš tr-va-I, dru-ga-I znači umjesto slogova ''do-ba'' dodaješ samo jedan i to ''i''. Bilo bi dobro da prvo uzmeš olovku pa si kucaš od stol kombinaciju jednog i drugog ritma. Zapravo ne treba oko triole puno priče, kad savladaš triolu onda uzmi kombinacije triole. Ali ako bi htio svirati klasiku triola je jako bitna kasnije za npr. poliritmiju, a kod mozarta imaš gomilu polirimije, a i kod drugih naravno, nađe se.
A sad općenito. Znači, počeo si svirati, išao 2 mjeseca na instrukcije, to je dobro, ali nedovoljno. Ali kao što rekoh ako znaš čitati note, i svirati ljestvice samo raspali po njima. Razlaži prvo trozvuke (početnik si koliko sam shvatio), tu ćeš razgibati 1.,3.,4.,5. prst ali po malo, prvo sporije pa onda brže, nakon toga razlaži četverozvuke i kombiniraj različite ljestvice, ne moraš sve, ali uzmi da imaju crnih tipaka da se privikneš malo. I vježbaj i samo vježbaj. ;)

Maldini1899
17.11.2010., 20:15
e jeb*ači...mene zanima ovako...nemam pojma o sviranju i to...imam 5 iz glazbenog..al šta mi to znači kad tamo ništa ne radimo..a htio bi naučit svirat klavijature...ovak malo..domaće..narodno..za ekipu i too. pa me zanima šta mi savjetujete..kak da počnem ? :'( :D

subito
10.02.2011., 09:32
koliko je vremena potrebno početniku da se solidno nauče svirati sintesajzer(npr. prosječno zahtjevne pop i rock pjesme) a koliko nekomu tko već zna svirati klavir?

picojed
01.03.2011., 21:51
ja sam pocel klavijature svirati prije 4 mj.
nisu mi primarni instrument ali odvojim tjedno koji sat i za njih.
relativno dobro ali ne cijele sviram fur elise i moonlight sonata.
tak da na tvoje pitanje za rock i pop, mislim 5mj da je dovoljno za naucit nesto ozbiljnije

singero
25.09.2011., 18:13
Evo ovako rado bi malo svirao al nisam siguran dali mi je vec kasno za to jer mi je 20 godina....pa eto voljni nek pomognu..... hvala

Blanque
02.10.2011., 01:15
Evo ovako rado bi malo svirao al nisam siguran dali mi je vec kasno za to jer mi je 20 godina....pa eto voljni nek pomognu..... hvala

Kasno ti je, moja sućut, poslije 20-e više nema života, star si, zubi ti počinju sličiti na klavijature... Što si naučio, naučio si, sad samo možeš ležati pred televizijom i čekati smrt.

lupus_est
02.10.2011., 13:50
Kasno ti je, moja sućut, poslije 20-e više nema života, star si, zubi ti počinju sličiti na klavijature... Što si naučio, naučio si, sad samo možeš ležati pred televizijom i čekati smrt.
Jel se mi znamo? Opisala si moj život! :zubo:

:eek:

MaryHendrix
01.11.2011., 18:25
Svirala sam osam godina klavir u glazbenoj skoli, gdje i kako mogu najbrze nauciti svirati klavijature i koliko vremena bi mi trebalo da ih svladam:mig:, onako da mogu svirati dionice Floyda, Bowieja, itd...

Hvala, hvala na odgovorima...

Funny Queen
01.11.2011., 18:47
Svirala sam osam godina klavir u glazbenoj skoli, gdje i kako mogu najbrze nauciti svirati klavijature i koliko vremena bi mi trebalo da ih svladam:mig:, onako da mogu svirati dionice Floyda, Bowieja, itd...

Hvala, hvala na odgovorima...

Pitanje: ako si svirala osam godina klavir u GŠ (osnovnoj) zašto pitaš za klavijature? Unatoč nedostacima (zvuk, pedale) nisu baš toliko različiti da bi ih trebala detaljno proučavati. Kao drugo, kvintni i kvartni krug pretpostavljam znaš. Ako to znaš, onda vjerojatno znaš i građu akorada i tako dalje. Da ne duljim, sluha valjda imaš? Ako sluha imaš tada skidanje Floyda i Bowieja ne bi trebao biti problem. Koliko će ti trebati, to će ovisiti samo o tebi! Sjedni za klavir pa probaj vidjeti kako ti ide. Sretno!

tehna
08.12.2013., 18:36
MOLIM POMOĆ
KLAVIJATUR CASIO MT-540 DALI SE MOŽE ZAKLJUČATI I KAKO OTKLJUČATI?
SVIRALI otišli na 5 min kada smo se vratili ne radi niti jedna tipka..a ima struje.. nemamo upute (izgubili)