PDA

View Full Version : Je li to ista ona zemlja iz koje smo nekada otisli?

Rita
17.04.2006., 18:01
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/04/15/AR2006041501168.html
Meni se ovo gadi i fakat me takve stvari odbijaju. Ja sam otisla iz zemlje gdje je takva muzika bila rjetkost. Tu i tamo si cuo kako tresti iz neke merdje ili bembure na putu iz DUbrave po Maksimirskoj,obicno sa krunicom i bosanskom regom. A koliko cujem i citam non stop to je postao totalni main stream. Zalosno. Jer s eto moze okrenut i vratit na normalu ili stvarno ode hrvatska na balkan?:eek:

DrSigmundFreud
17.04.2006., 18:13
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/04/15/AR2006041501168.html
Meni se ovo gadi i fakat me takve stvari odbijaju. Ja sam otisla iz zemlje gdje je takva muzika bila rjetkost. Tu i tamo si cuo kako tresti iz neke merdje ili bembure na putu iz DUbrave po Maksimirskoj,obicno sa krunicom i bosanskom regom. A koliko cujem i citam non stop to je postao totalni main stream. Zalosno. Jer s eto moze okrenut i vratit na normalu ili stvarno ode hrvatska na balkan?:eek:

Evo još nekoliko bisera iz današnjeg Večernjaka

ŠIBENIK: Bacili bombu jer nisu pušteni u disko...:cool:
VATRENO SLAVLJE: Pucao jer tamburaši nisu svirali što je htio :cool:
OPASNI NARODNJACI: Posvađali se u Stresu pa izrešetao BMW :cool:

A ima ovdje onih koji ozbiljno misle da HR nije Balkan :zubo: :s

LjutiBronxBomber
17.04.2006., 19:41

Uglavnom se slazem s tobom. Ali neka svak slusa sto zeli. Hrvati mogu slusati hrvatske narodnjake, nije da ih nema. Ali izgleda da je sto je "zabranjeno" sladje.

Inace, ne pomaze kada Srbi poput Zorana Radosavjevica pise ovakve stvari u Washington Postu (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/04/15/AR2006041501168.html). A nedopustivo je da 'hrvatski' sociolog svojim izjavama svijetu prezentira cijelu stvar poznatim lazima. Sireci poznate mitove:

Mozda je hrvatski turbo-folk popularniji kod hrvatskih nacionalista, ali jednostavno nije tocno da je srbijanski turbo-folk popularniji kod hrvatskih nacionalista.

Sociolog Drazen Lalic s ovom izjavom propagira mit of hrvatskim nacionalistima. Cija je kultura daleko od srbijanske. I ciji su motivi u izravnom konfliktu s motivima srpskih imperijalista.

Srpski nacionalisti su imperijalisti. Hrvatski nacionalisti su jedino to. I hrvatski nacionalizam je branjenickog karaktera. I zato Lalica, sa svim svojim silnim zeljama kako izjednaciti Hrvate i Srbe i diskredirati hrvatski nacionalni ponos i nacionalizam - treba biti sram. Hrvatska je inteligencija korumpirana i to je nas najveci problem.

:)

Rita
17.04.2006., 22:53
Ma uopce nisam mislila na nacionaliste i imperijaliste i nikakvu propagandu, cinjenica je da je turbo folk postao main stream u hrvatskoj. Cinjenica je da se puca po tim mjestima, da je rulja razularena i sl. stvari. CInjenica je da to vise nije limitirnao na par lokala nego postaje normalna stvar. Eto na to sam mislila,nisam ni procitala cijeli tekst ni ko ga je napisao, citam vec mjesecima o ispadima, postavljanju bombi, upad specijalaca, tuce,svadje, oruzje i sve povezano s takvim mjestima.

paučko
17.04.2006., 23:16
jebo ti pas mater, ja sam čuo da u melbourneu razularena rulja šara grafite nesmetano po zidovima :s

Ris
17.04.2006., 23:17
Ma uopce nisam mislila na nacionaliste i imperijaliste i nikakvu propagandu, cinjenica je da je turbo folk postao main stream u hrvatskoj. Cinjenica je da se puca po tim mjestima, da je rulja razularena i sl. stvari. CInjenica je da to vise nije limitirnao na par lokala nego postaje normalna stvar. Eto na to sam mislila,nisam ni procitala cijeli tekst ni ko ga je napisao, citam vec mjesecima o ispadima, postavljanju bombi, upad specijalaca, tuce,svadje, oruzje i sve povezano s takvim mjestima.

Ma pusti Bronxya,
on ti aludira na svijetsku zavjeru protiv Hrvata!

shipka
17.04.2006., 23:22
Eto, takva propaganda se dešava zato što bez razloga cijelo vrijeme cvilimo o stvarima o kojima se ne bi trebalo cviliti. Cviliš cviliš, i onda ti se baš to dogodi. Kao kad ljudi cvile kako je banka loša, i onda svi krenu povlačit pare iz nje. Te stvarno bude loša.

georgeWtheNuclear
18.04.2006., 00:18
A je taj turbo folk bijeda, ali nemojmo se zavaravati da nekoliko lokala po Zagrebu cine mainstream. Radi se vjerojatno o opskurnim mjestima kamo zalazi ekipa niskih cela i oksericama s koznim jaknama iz Turske. Tzv. jebouteiss tipovi.

Jos sam bio u Zagrebu kada sam posjetio jedno takvo mjesto s dvije trebe koje su tamo redovito zalazile. Em trebe nisu sto bi se reklo gradske cure em ekipa nije bila nista drugacija od one u Derventi ili Visokom - bez uvrede. Ipak nisam mogao vjerovati da su takva dogadjanja uopce moguca u samom centru Zagreba. Ali bila su. I uvijek ce biti.

Ne vjerujem da gimnazijalci iz Krizaniceve ili studenti arhitekture ili molekularne biologije obilaze takva mjesta.

U Slavonskom Brodu primjerice takvih barova ima koliko god zelite. Medjutim, u njima necete vidjeti prave Brodjane. Tamo sjede sanci i uglavnom sanci. Brodska skvadra seli se od kafica do kafica progonjena i istiskivana od strane sanaca. Kako sanci skuze da se skvadra negdje skuplja, tako pocnu dolaziti i kada ih se skupi kriticna masa a iz zvucnika se zaori Cecin glas, Brodjani bjeze.

Tako je to i u Zagrebu.

Jednostavno, sto se medija koji prenapuhuju stvari tice, i cvrsto u to vjerujem, radi se o smisljenom ocrnjivanju kulturnog zivota u Hrvata ne bi li se Hrvate i to jos u metropoli prikazalo "istima." Sve u stilu "tko-nas-bre-zavadi."

Ris
18.04.2006., 00:26
Po čemu je to ceca veći trash od recimo smeća sa MTV-a?

LjutiBronxBomber
18.04.2006., 00:27

Ocito nisi shvatila poantu. Postoji skupina ljudi, kojoj pripada i sociolog Lalic, koja zeli Hrvate i Srbe izjednaciti u svemu. Politicki, kulturno i gospodarski. Iskoristavaju i pojave poput "turbo-folka" u svojoj bolesnoj agendi. Preko svega, pa i preko "turbo-folka," zele ponovno Hrvatsku ugurat na Balkan. A dokaz im je tako glupav i proziran: "Gledajte, slusaju istu stvar, isti je to narod, zasto su ratovili? Treba im nova balkanska zajednica."

Ris
18.04.2006., 00:32
Lalić je hrvatski nacionalist.
A inače, Hrvati i Srbi su dio istog kulturnog kruga.
Imaju istu povijest, isti jezik, iste običaje, isti sustav vrijednosti, jednaku tradiciju, muzički su vrlo konpatabilni....itd...

LjutiBronxBomber
18.04.2006., 00:36
Imaju istu povijest, isti jezik, iste običaje, isti sustav vrijednosti, jednaku tradiciju, muzički su vrlo konpatabilni....itd...

Risicu, zasto ti nisi baniran? :D Samo cu ti reci ovo. Vecina Hrvata je katolicke vjeroispovijesti. A vecina Srba, pravoslavne. Samim time oni niti su, niti mogu, pripadati - ne samo istom duhovnom krugu - ne mogu niti kulturnom. Najvecu laz sto si prosuo ovdje je ta da Hrvati i Srbi imaju jednak sustav vrijednosti. Buduci da hrvatski sustav vrijednosti potjece iz katolickog vjerovanja, a srpski iz srpskog - mislim... sve ti je jasno. Srbi su najveci lazljivci u Jugo-istocnoj Europi. Mozda i Sire. To se ne moze reci za Hrvate.

:W Nazad na ignore.

ADEX
18.04.2006., 00:38
Bronx, opet te uhvatilo.

LjutiBronxBomber
18.04.2006., 00:40
Bronx, opet te uhvatilo.

Je li ti zelis izjednacit narod cija inteligencija!!! vjeruje i siri laz o, recimo, 700.000 ili milijun "zrtava" Jasenovca do danasnjeg dana --- s Hrvatima???

:eek: Sorry, ali to je najbolji primjer. Ako cemo o sustavu vrijednosti.

:D ;) Nije me uhvatilo, idem ca s topika. Jer sam sve rekao.

LjutiBronxBomber
18.04.2006., 00:41
Jednostavno, sto se medija koji prenapuhuju stvari tice, i cvrsto u to vjerujem, radi se o smisljenom ocrnjivanju kulturnog zivota u Hrvata ne bi li se Hrvate i to jos u metropoli prikazalo "istima." Sve u stilu "tko-nas-bre-zavadi."

Ovako zbori pametan covik. :top:

ADEX
18.04.2006., 01:01
Jasenovac nema veze sa turbo folkom (izvedenicu prvi put upotrebio Rambo Amadeus).
Radi se o mentalitetu i zadovoljavanju kulturnih potreba.

Mogu ti garantirati da ti isti koji idu na Tompsonove koncerte i svrsavaju od osjecaja nacionalnog jedinstva bi dosli na koncert Cece Raznjatovic.

LjutiBronxBomber
18.04.2006., 01:10
Mogu ti garantirati da ti isti koji idu na Tompsonove koncerte i svrsavaju od osjecaja nacionalnog jedinstva bi dosli na koncert Cece Raznjatovic.

Ta tvrdnja se siri po hrvatskom medijskom prostoru vec godinama. Generalno, nema veze s istinom.

Ris
18.04.2006., 01:14
A koja je to razlika između katoličkog i pravoslavnog mentaliteta?

DA podsjetim, Nijemci su i katolici i preotestanti!
I opet su jedan narod!

dr.kronja is back
18.04.2006., 01:15
mislim bas me briga ko sta slusa ,nemam nista protiv narodne muzike i tih pizdarija samo mi smeta kad je neki novinar pisao kad je detao pulom cuo narodnjake u jednom kaficu dok se u ostalim djelovima hr a posebno u zagrebu i slavoniji drmali narodnjaci do jaja i omladina ju je zavoljela a zasto zato jer je bila kao zabranjena a zabranjeno voce je najsladje bas bi volio vidjeti ko bi imao muda otvoriti takvu gostionu blizu zadra,brzo bi ga posjetili bombasi mirko i slavko:D :D :D

ADEX
18.04.2006., 01:15
Ta tvrdnja se siri po hrvatskom medijskom prostoru vec godinama. Generalno, nema veze s istinom.Pa bog ga jadan, na crti su svi ovi cije su se kuce nalazile blizu fronta slusali srpski radio i trestala je i Dragana, i Ceca, i Sneki.... samo se smanji kada krenu srpske vijesti.

Da ne zalazimo u to koji pjevac gdje gostuje i drzi koncerte. Mislim ta tvrdnja je tako apsurdna. Da nema veze sa istinom:rolleyes: ???

Mislim, mogu ti mnostvo primjera navoditi. Pa jebeni Pink ima Hrvatsku ispostaju, Turbo folk tracerske novine Star imaju Hrvatsku ispostavu.

Sta vam je?! Narodnjaci su pobijedili.

Maisie
18.04.2006., 01:16
samo da velin- šibenski inside nije turbo folk club :mig:

LjutiBronxBomber
18.04.2006., 01:23
Pa bog ga jadan, na crti su svi ovi cije su se kuce nalazile blizu fronta slusali srpski radio i trestala je i Dragana, i Ceca, i Sneki.... samo se smanji kada krenu srpske vijesti.

Da ne zalazimo u to koji pjevac gdje gostuje i drzi koncerte. Mislim ta tvrdnja je tako apsurdna. Da nema veze sa istinom:rolleyes: ???

Mislim, mogu ti mnostvo primjera navoditi. Pa jebeni Pink ima Hrvatsku ispostaju, Turbo folk tracerske novine Star imaju Hrvatsku ispostavu.

Sta vam je?! Narodnjaci su pobijedili.

Opet ti. :D Ja ne kazem da netko slusa ili ne slusa. Smeta mi to sto se u hrvatskim medijima namjerno forsira Thompson/Ceca model, a glazba im niposto slicna nije. Forsiraju apsurd. Taj apsurd postoji. Kod pojedinaca. Ali nije fenomen. U tome je stos. Koliko sam puta upravo procitao sto si ti napisao. A to nije moje iskustvo.

A dao sam osvrt na clanak u Washington Postu. Autor clanka i sociolog Lalic su izabrali politizirati fenomen "narodnjaka"... zasto? Znaju oni vrlo dobro zasto. I zato sam dao onakav osvrt kakav sam dao. To sto oni tvrde nije istina.

Ris
18.04.2006., 01:48
Tompson i Ceca su isto narodno smeće.
Samo što je Tompson u političkom smislu jako opasan
je promiče fašističke ideje.
Slavi konc logore i genocid nad jednim narodno.
Huška na rat i krvoproliće.

Whi$key
18.04.2006., 02:38
mislim bas me briga ko sta slusa ,nemam nista protiv narodne muzike i tih pizdarija samo mi smeta kad je neki novinar pisao kad je detao pulom cuo narodnjake u jednom kaficu dok se u ostalim djelovima hr a posebno u zagrebu i slavoniji drmali narodnjaci do jaja i omladina ju je zavoljela a zasto zato jer je bila kao zabranjena a zabranjeno voce je najsladje bas bi volio vidjeti ko bi imao muda otvoriti takvu gostionu blizu zadra,brzo bi ga posjetili bombasi mirko i slavko:D :D :D

A prika odavno su se i tamo uvalili vlasi, bosanci, cigani, i srbi pa se i to pusta ne ko u ZG na svakom kantunu ali ima 1 ili 2 lokala di se pusta to smece.A tamo ti idu ekipa iz zadarskog zaledja pa na dalje,a ima i nesto domace gamadi.

Whi$key
18.04.2006., 02:41
Tompson i Ceca su isto narodno smeće.
Samo što je Tompson u političkom smislu jako opasan
je promiče fašističke ideje.
Slavi konc logore i genocid nad jednim narodno.
Huška na rat i krvoproliće.

Samo sto je Ceca cetnikusa koja je bila udana za najveceg koljaca i mafijasa u ovom ratu Arkana i okotila nekoliko srbijancica za tog pasjeg skota koji je ubija Hrvate a ona pjevala na proslavama kad bi okupacija bila izvrsena i narod poklan.

Budalo u tome je razlika

Tvrtko1995
18.04.2006., 02:52
Drek uvijek ispliva.

FALA BOGU STO TO NE MORAM NI GLEDATI NI SLUSATI!!!!!!!!!!!!!!

Pricam jucer sa kcerkom (18 godina u svibnju) sta da joj kupim za rodjendan i ima li kakvih zelja.

Kaze: "Kupi mi sve sto mozes od GOSPELA! I mozes dodati neki CD od Percy Sledge!"

Moze li itko biti vise ponosan na takvo dijete od mene?!

A ta primitivna arapsko-tursko-grcka zalopojka o "tears in beer" i slicna sranja su do te mjere ogavna da to ostavljam onim brdjanima od Delnica do Djevdjelije da se ubijaju i upijaju. Opanak je uvijek bio i ostao, ne vezano za nikakvu nacionalnost.

Nazalost, Rita, cobani su preuzeli kormilo.

georgeWtheNuclear
18.04.2006., 03:44
A koja je to razlika između katoličkog i pravoslavnog mentaliteta?

DA podsjetim, Nijemci su i katolici i preotestanti!
I opet su jedan narod!

Reci ti nama onako otvoreno, bez uvijanja, koja je tvoja poanta?

Ovakve nesto svasta piskarati, provocirati i sugerirati je srpski. Pa nismo srbi ovdje, ljudi smo. Reci, nemoj se sramiti.

Usporediti Nijemce kojih ima katolika, protestanata, ateista, budista i ostalih je besmisleno. I Hrvata ima katolika i protestanata i ateista i budista i ostalih. I opet su jedan narod.

Protivno tvojoj provokaciji, Srbi i Hrvati nisu jedan narod. Necu ti nabrajati koje su to razlike izmedju Srba i Hrvata jer ih ti jako dobro znas, ali u svojem srbovanju ih anuliras jer iz nekog razloga (droga, opijati, alkohol, umobolan?) jos nisi shvatio da srboslavije vise nema i da je nikada vise nece biti. Hrvati su recimo po mnogim karakteristikama slicni bilo kojem europskom narodu ali nisu bilo koji europski narod nego su Hrvati.

A sto se tice glazbe, ona na ovim prostorima nikada nije bila samo glazba. I to jako dobro znas. Jer vidim da razumijes znacenje jednog Thompsona (kojeg usput budi receno ne slusam jer mi se ne svidja njegova glazba).

Turbo folk sam po sebi nema nikakvo znacenje, vrijednost ili kvalitetu ali ima simbolicki znacaj. Pripada vama, prepoznatljivo bliskoistocno-srpski melos koji se stoljecima zelio nametnuti u Hrvatskoj. Nemoj reci da to nije tako. Sjecam se jako dobro da osim Slabincevih nekoliko tamburaskih pjesmica nisi nigdje na radiju mogao cuti nista slavonsko, nista zagorsko, nista licko i nista hercegovacko. Ali si mogao cuti srpsko.

I jos jednom, za slucaj da si zaboravio, srboslavije vise nema, gotovo, prosla, nikada vise, game over.

georgeWtheNuclear
18.04.2006., 04:06

To je jos uvijek kvalifikacija? Danas risu nije protivno zakonima tvoje otadzbine voljeti svoju Domovinu Hrvatsku.

Imaju istu povijest,

Nije to bas ista povijest. Isti dogadjaji, ali gotovo uvijek na suprotnim stranama. Interpretacija, znacaj, simbolika i efekti su bitno razliciti.

Srboslavija primjerice znaci da imamo istu povijest? U kojoj je hrvatstvo potirano a Hrvati proganjani jer su Hrvati?

isti jezik

Bread, kruh, hleb. Blanket, deka, cebe. Pants, hlace, pantalone. Razumijem engleski, razumijem i srpski. Sto ne znaci da su engleski i srpski isti kao i hrvatski. Zasto to predstavlja takvu enigmu vama srbima? Ah znam, zato jer imamo zajednicku povijest koje vise nema...

iste običaje,

Na primjer?

isti sustav vrijednosti, jednaku tradiciju,

Na primjer?

muzički su vrlo konpatabilni....

Bas smo konpatabilni. E sad nam jos objasni sto to znaci "konpatabilni" pa mozemo i o tomu raspravljati. Koji je to jezik? Je li to "nas" jezik?

Za slucaj da si mislio kompatibilni, tada mi reci kako su niski trubaci slicni zagorskim popevkama ili recimo hercegovackoj gangi, ili jos bolje - kakvoj trogirskoj klapi? Gdje je ta nit koja povezuje Sumadiju i Liku, Kosovo i Medjimurje?

itd...

I'm all ears....

piper
18.04.2006., 04:07
XeiX,
Reci ti nama onako otvoreno, bez uvijanja, koja je tvoja poanta?
jel to ti risulju pitas ozbiljno?:rofl: :rofl:

georgeWtheNuclear
18.04.2006., 04:08
Retoricki.

piper
18.04.2006., 04:12
Pazi ovo, sa naslovne stranice monitor-a: Četvorica naknadno evidentiranih alkoholiziranih mladih Srba pretukla su trojicu policajaca. Kada su stigli na intervenciju, najprije su ih nazivali ustašama, da bi im kasnije u fizičkom obračunu razderali policijske odore i iscipelarili ih te im nanijeli teže i lakše ozljede. Samo razboritim postupanjem policajaca nije upotrijebljeno vatreno oružje, čime je izbjegnuto krvoproliće Link na Jutarnji list: http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2006,4,17,donji_lapac,21997.jl

Koji su to idijoti napisali?! Lupe plicajce, _iscipelare_ ih, a ovi "razboritim" postupanjem - nisu upotrijebli vatreno oruzje?!?!

Trebalo bi im poslati Mercepa, da napravi reda!

georgeWtheNuclear
18.04.2006., 04:18
Evo cudi se jedan sto nije apsilo i Hrvate. Pa kakva je to drzava gdje ne apse Hrvate za nerede koje su napravili Srbi?

Rita
18.04.2006., 04:20
E bas je tema otisla u tri pm, ajd ti Ris odpirjaj a vi ostali mi objasnite zasto se to nama desilo??? Nije to bas takva manjina, znam jako puno gradskih ljudi koji su poceli na takva mjesta izlazit,kao fora je i sl. gluposti. Meni je to ne pojmljivo.

georgeWtheNuclear
18.04.2006., 04:23
Sori Rita, znas da to tak uvijek bude.

Evo logicnog objasnjenja: Na takvim mjestima ima puno razularenih i raspojasanih , alkoholom obodrenih zemskih. Te valjda ima onih koji se nadaju u takvoj atmosferi uskociti u genetic pool. Ne?

ADEX
18.04.2006., 06:43
Po čemu je to ceca veći trash od recimo smeća sa MTV-a?
Ni po cemu.

Sve je to isto kino.

Daj oblina i neka se vidi koza, pljesljivih ritmova i tekstova o kojima ne treba razmisljati.

ADEX
18.04.2006., 06:52
E bas je tema otisla u tri pm, ajd ti Ris odpirjaj a vi ostali mi objasnite zasto se to nama desilo??? Nije to bas takva manjina, znam jako puno gradskih ljudi koji su poceli na takva mjesta izlazit,kao fora je i sl. gluposti. Meni je to ne pojmljivo.

Zasto se ne bi desilo?

Cemu sada zgrazavanje? Pa toga je bilo i prije, samo sto se nisi kretala u tim krugovima.

Mozda jednostavno, klincima je to cool, slusati takvo sto. Dovoljan je razlog da izpizde roditelje koji ce se zgrazavati na to, jer na rok vec odavno ne mogu.

Isto tako, folk motivi su usli u sve mainstream pravce moderne kulture.
Uzmi samo Bregu, kako gura i prodaje ove prostore kao svoje, Nigel Kennedy izvodi na violini Ajde Jano, ajde duso...Pa pogledaj u zadnje vrijeme Eurovizije, pa sami folk motivi iz raznih krajeva europe.
I ako iole poznajes noviju glazbu sa nasih prostora, gotovo da i nema razlike izmedju folka i pop-a.

Krkanluk (kako ja to zovem) za koji se obicno smatra da ide uz tu glazbu, je ono sto postoji onako ili ovako. Hoce li neko, nekoga na nalupati zato slusa kakvu neopunk glazbu ili reze vene uz "Case lomim, misli mi lutaju", nije bitno, ko hoce da pravi probleme, pravi ce ih. Glazbena pozadina nije bitna.

ADEX
18.04.2006., 07:05
Sori Rita, znas da to tak uvijek bude.

Evo logicnog objasnjenja: Na takvim mjestima ima puno razularenih i raspojasanih , alkoholom obodrenih zemskih. Te valjda ima onih koji se nadaju u takvoj atmosferi uskociti u genetic pool. Ne?
A ako je tako, zasto onda te razularene, raspojasane i alkolom obodrene ne okupljaju u tako nekim ne-turbo-folk mjestima? :D

Vilko
18.04.2006., 08:49
Drek uvijek ispliva.

FALA BOGU STO TO NE MORAM NI GLEDATI NI SLUSATI!!!!!!!!!!!!!!

Pricam jucer sa kcerkom (18 godina u svibnju) sta da joj kupim za rodjendan i ima li kakvih zelja.

Kaze: "Kupi mi sve sto mozes od GOSPELA! I mozes dodati neki CD od Percy Sledge!"

Moze li itko biti vise ponosan na takvo dijete od mene?!
A ta primitivna arapsko-tursko-grcka zalopojka o "tears in beer" i slicna sranja su do te mjere ogavna da to ostavljam onim brdjanima od Delnica do Djevdjelije da se ubijaju i upijaju. Opanak je uvijek bio i ostao, ne vezano za nikakvu nacionalnost.

Pa koja je to kcer?...ona sta si je imao sa Srbijankom? ili ona kojoj si ocuh od Amerikanke? ;)

Vilko
18.04.2006., 08:56
Tvrtko kaze;

Ja sam kada su takove raspalili na gramafon da nisi mogao govoriti ...uvijek nazvao policiju...da se neki etnici kolju...i onda je bilo mira za po par mjeseca.
:lol:

Vojky
18.04.2006., 09:01
Pa bog ga jadan, na crti su svi ovi cije su se kuce nalazile blizu fronta slusali srpski radio i trestala je i Dragana, i Ceca, i Sneki.... samo se smanji kada krenu srpske vijesti.

Žena mi je pričala kako je tako kod njene susjede tresla "ćirilica" u sred rata, inače prognanici, pola familije doslovno na prvoj crti (onih par stotina metara što su naši držali u Baranji, preko mosta u Osijeku), i još kaže "da vidimo tko će se bunit"... :)

Inače, prije par godina sam bio u kafiću u jednom slavonskom gradiću, ekipa bira glazbu, trešte srpski narodnjaci (koji put uskoči i Vuco), a žena mi baš priča životni put svih za stolom: Hrvati, dragovoljci, neki dobili i čin, i mislim da im nešto kažeš na račun njihovog hrvatstva i patriotizma da bi te malo izveli vani na razgovor... Ali, to je jednostavno njihova muzika, uvijek se tamo slušala, jedino u socijalizmu je postojao porez na šund, pa je bilo malo manje istaknuto...

Druga stvar je Zagreb ili Split, gdje je to postalo popularno jer je bilo "zabranjeno", nikada u Splitu narodnjaci nisu bili popularni kao sada.

I da, Hrvatska koju ste napustili, posebno ako je to bilo prije više od 5-6 godina, postoji samo u sjećanjima, neke stvari su krenule nabolje, neke nagore, ali je dosta drugačija. Ovdje sam više puta pisao - dinamika društvenih promjena u Hrvatskoj je dosta veća nego u zapadnim državama.

Vilko
18.04.2006., 09:10
@Jer to ista ona zemlja iz koje smo nekada otisli?

Poslije svakoga rata uvijek isto...dovuku se u gradove i veca mjesta "nova klasa naroda?".
Poslije WW2 u Zagreg su dosli od svugdje ali ne kao ovaj puta..
Oko 1950ih na nekadasnjem Trgu Republike....postajale su dvije zone"purgeri na jednoj strani i Dalmatinci i Primorci na drugoj...i bilo je svake veceri razbitih njuska...netko nije voleo Dalmatince...netko nije voleo sta pjevaju....a mi nekoji smo prolazili i zgrazali se sta se dogadja od "nasega Zagreba".

Ne zamjeram Dalmatincima i Primorcima sta su bili pametniji i studirali i pozauzimali polozaje...nego vise "purgerima sta se nisu i oni sami trudjeli"

A sta se pjesma tice bile su LIPE i DALMATINSKE...iako sam ja voleo sve.

1998 u posjeti svi koji me znadu da sam "toleriran i politicki i crkveno isto",
su mi kazali ne ces vjerovati sta su i kakova "gamad se dovukla u Zagreb",
ja znadem da ta ista gamad je kazala u Australiji sada smo mi svi isti i nasi....
mi smo veci Hrvati nego Vi.

http://www.theodora.com/flags/as-t.gif :) ;) :cool:

Proud to be Australian!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bs/3/31/GrbZagreba.PNG:love: ........ http://www.croatia-versand.de/CROATIAN_STORE_CROSTORE_CROSHO/DINAMO_ZAGREB/DINAMO_ZAGREB_VUNENA_KAPA_MAKS/39009_KAPA_VUNENA_MAKSIMIR.jpg

Za pisanje spreman, ja volim bijelu kosulju ili majicu!

Vilko

TomK
18.04.2006., 09:25
Tko se sjeca Zagreba osamdesetih godina, taj dobro zna da je lokale gdje se svira narodna glazba trebalo traziti svijecom, i to iskljucivo u opskurnim predgradjima hrvatske metropole. A sve to usprkos cinjenici da se Hrvatska bila u Jugoslaviji u kojoj je narodna glazba imala daleko veci broj poklonika nego neka druga glazba, i da je protok informacija, ideja, trendova i sl. bio daleko veci i laksi.

Devedesetih godina smo izasli iz Jugoslavije, ali suprotno ocekivanju, broj lokala gdje se slusa narodna glazba je eksplodirao. Apsurd? Ne, sve, pa tako i ta cinjenica ima svoje opradanje!

Sto je se dogodilo sa Zagrebom devedesetih godina? Sto je se tako drasticno promjenilo?

Najveca promjena koju je metropola dozivjela je stanovnistvo koje cini metropolu. Devedesetih godina je u Zagreb stiglo (i tu i ostalo), na desetine tisuca bosanaca i hercegovaca. Demografska slika je bila drasticno narusena. Bosanci i hercegovci su sa sobom donijeli svoju kulturu koja u svojim temeljima ima duboku ukorijenjenu narodnu glazbu razlicitog izricaja. Ta kultura cesto puta poprima agresivan oblik (rabijanja, tucnjave, opijanje do besvijesti, rasipanje novcem, potreba za iskazivanjem i sl.), pa je sukladno tome postala i dominirajuca. Uz to, jedan veliki dio dezorjentirane hrvatske mladezi je u tome vidio nacin da ublazi svoje frustracije, te je broj poklonika te kulture dosegao razinu kakvu ima danas.

No, sto drugo ocekivati u jednoj zemlji u kojoj vozac autobusa moze postati general, ili u kojoj pola odraslog stanovnistva ima zavrsenu samo osnovnu skolu?

Lijepi pozdravi.

Vilko
18.04.2006., 10:29
Vojky kaze:
I da, Hrvatska koju ste napustili, posebno ako je to bilo prije više od 5-6 godina, postoji samo u sjećanjima, neke stvari su krenule nabolje, neke nagore, ali je dosta drugačija. Ovdje sam više puta pisao - dinamika društvenih promjena u Hrvatskoj je dosta veća nego u zapadnim državama.

ja sam predavno vani da bi komentirao na nesto osim sta sam kazao, kako je bilo prije....evo odgovora>>>>>

Tom K. kaze:
Sto je se dogodilo sa Zagrebom devedesetih godina? Sto je se tako drasticno promjenilo?

Najveca promjena koju je metropola dozivjela je stanovnistvo koje cini metropolu. Devedesetih godina je u Zagreb stiglo (i tu i ostalo), na desetine tisuca bosanaca i hercegovaca. Demografska slika je bila drasticno narusena. Bosanci i hercegovci su sa sobom donijeli svoju kulturu koja u svojim temeljima ima duboku ukorijenjenu narodnu glazbu razlicitog izricaja. Ta kultura cesto puta poprima agresivan oblik (rabijanja, tucnjave, opijanje do besvijesti, rasipanje novcem, potreba za iskazivanjem i sl.), pa je sukladno tome postala i dominirajuca. Uz to, jedan veliki dio dezorjentirane hrvatske mladezi je u tome vidio nacin da ublazi svoje frustracije, te je broj poklonika te kulture dosegao razinu kakvu ima danas.

No, sto drugo ocekivati u jednoj zemlji u kojoj vozac autobusa moze postati general, ili u kojoj pola odraslog stanovnistva ima zavrsenu samo osnovnu skolu?
:top: :s

FANCY
18.04.2006., 12:49
A je taj turbo folk bijeda, ali nemojmo se zavaravati da nekoliko lokala po Zagrebu cine mainstream. Radi se vjerojatno o opskurnim mjestima kamo zalazi ekipa niskih cela i oksericama s koznim jaknama iz Turske. Tzv. jebouteiss tipovi.

Jos sam bio u Zagrebu kada sam posjetio jedno takvo mjesto s dvije trebe koje su tamo redovito zalazile. Em trebe nisu sto bi se reklo gradske cure em ekipa nije bila nista drugacija od one u Derventi ili Visokom - bez uvrede. Ipak nisam mogao vjerovati da su takva dogadjanja uopce moguca u samom centru Zagreba. Ali bila su. I uvijek ce biti.

Ne vjerujem da gimnazijalci iz Krizaniceve ili studenti arhitekture ili molekularne biologije obilaze takva mjesta.

U Slavonskom Brodu primjerice takvih barova ima koliko god zelite. Medjutim, u njima necete vidjeti prave Brodjane. Tamo sjede sanci i uglavnom sanci. Brodska skvadra seli se od kafica do kafica progonjena i istiskivana od strane sanaca. Kako sanci skuze da se skvadra negdje skuplja, tako pocnu dolaziti i kada ih se skupi kriticna masa a iz zvucnika se zaori Cecin glas, Brodjani bjeze.

Tako je to i u Zagrebu.

Nuclerani ne zajebavaj.
Kakve veze imaju bosanci sa vasim "irelevantnim problemima"narodne muzike?
Ako se ti ili bilo tko na ovom forumu, nebitna nacinalna pripadnost ili rodno mjesto osjeca ugrozenim zbog narodne muzike, mislim da onda ta ista osoba ima problem sa samim sobom.
Ja sam rodjen u Derventi a vidi vraga, neslusam narodnu, niti sam je ikad slusao, sto sad, evo bosanca koji neslusa narodnu?
Zasto nekoga smeta ako netko nosi koznu jaknu ili kaput ili sto vec, kakve to veze ima sa ubojstvima, obracunima itd??
I zasto nebi student molekularne biologije ili neki stomatolog ili neki kirurg isao i slusao narodnu muziku, pa tko smo mi da prozivamo nekoga zato sto slusa narodnu muziku.
Zasto netko tko slusa narodnu muziku biva popljuvan ili omalovazavan zbog nekih predrasuda koji granice sa zdravim razumom pojedinaca.
Nuklearni ja sam iz SB i nemoj mi pricati da bjeze kad cuju narodnu muziku? Ocemu pricas.
Svake godine sam an odmoru u SB bar 3 nejdelje, sto je dovoljno da se neke stvari koliko toliko pogledaju i uoce.
Na narodnu muziku ide i Slavonci i Bosanci i nemoj pricati bajke kako Slavonci bjeze od narodne muzike, naprotiv slusaju je kao i Bosanci.
Ipak daj malo vise respekta pokazi prema Bosancima, jer bih i ja inace mogao slucajno da pocnem da pricam oko sokaca neke stvari pa cemo razvuci temu u neodgled a to mi nije cilj, kao sto mi nije cilj vrijedjati nekoga na osnovu muzike koje slusa..
Ljudskoj gluposti nikad kraja.
Umalo da zaboravim, ovim i ovakvim komentiranjem nekoga, samo pkazujemo drugima kakvi jesmo i kakvi mozemo biti prema nekomu, a to znaci da netreba bolje ocekivati od drugih.

FANCY
18.04.2006., 12:56
Tko se sjeca Zagreba osamdesetih godina, taj dobro zna da je lokale gdje se svira narodna glazba trebalo traziti svijecom, i to iskljucivo u opskurnim predgradjima hrvatske metropole. A sve to usprkos cinjenici da se Hrvatska bila u Jugoslaviji u kojoj je narodna glazba imala daleko veci broj poklonika nego neka druga glazba, i da je protok informacija, ideja, trendova i sl. bio daleko veci i laksi.

Devedesetih godina smo izasli iz Jugoslavije, ali suprotno ocekivanju, broj lokala gdje se slusa narodna glazba je eksplodirao. Apsurd? Ne, sve, pa tako i ta cinjenica ima svoje opradanje!

Lijepi pozdravi.
U nekim segmentima tvog odgovora imas pravo, ali sam pomalo frustriran ovim vasim odkad su dosli BOSANCI sve je krenulo naopako.
Ljudi pa nisu vam Bosanci krivi sto neznate svoju djecu odgajati i sto su vam Francek i svita sjebali drzavu i da je doslo do nekih apsurdnih situacija poput ove, kad trazite krivca tamo gdje ga nema.
naravno u zadnjoj recenici si rekao sitinu, ali nazalost, opet moram naglasit, nisu vam te problem donijeli bosanci.
Sto bi trebali reci svicarci? Pa ovdije svaki dan cujem tursku ili srbsku ili neznam ni ja vise koju muziku i nikomu nesmeta.
Rijesenje problema je negdje drugdje a ne u napadima Bosancima.
Ni svi Bosanci nisu zlato, ali nisu ni svi bosanci losi i za osudu.

Tvrtko1995
18.04.2006., 13:09
Evo, recimo, moj primjer....

TomK
18.04.2006., 13:36
Fancy:
U nekim segmentima tvog odgovora imas pravo, ali sam pomalo frustriran ovim vasim odkad su dosli BOSANCI sve je lrenulo naopako.
Ljudi pa nisu vam Bosanci krivi sto neznate svoju djecu odgajati i sto su vam Francek i svita sjebali drzavu i da je doslo do nekih apsurdnih sitacija poput ove, kad trazite krivca tamo gdje ga nema.
naravno u zadnjoj recenici si rekao sitinu, ali nazalost, opet moram naglasit, nisu vam te problem donijeli bosanci.
Sto bi trebali reci svicarci? Pa ovdije svaki dan cujem tursku ili srbsku ili neznam ni ja vise koju muziku i nikomu nesmeta.
Rijesenje problema je negdje drugdje a ne u napadima Bosancima.
Ni svi Bosanci nisu zlato, ali nisu ni svi bosanci losi i za osudu.

Apsolutno se slazem sa tobom. Povijest ima svoja pravila i zakone, i jedan dobar dio useljenika koji je u Hr stigao devedesetih godina je to ucinio jer su bili primorani zbog ratnih zbivanja.

No, cinjenica je da je se u Hr uselio jedan ogroman broj bosanaca i hercegovaca. Cinjenica je i to da gotovo svi dijelovi hrvatske imaju svoju autohtonu glazbu, i zagorci, i slavonci, i dalmatinci, a koja nije turbo-folk. Na kraju, cinjenica je i to da je upravo u BiH narodnjacka glazba imala najveci broj poklonika, sto potvrdjuje i velikih broj pjevaca takozvanih "narodnjaka". Uz to, Bosna je u Jugoslaviji bila (a i sada je) najveci konzument narodne glazbe koja je dolazila iz Srbije.

Dakle, ta veza izmedju sadasnjeg stanja u Hr i bosanaca i hercegovaca se meni namece kao prirodan zakljucak, bez ikakve ambicije da ocjenjujem dali je to dobro ili lose za Hrvatsku, ili dali su bosanci i hercegovci dobri ili losi. To je irelevantno za topic koji se zove "Jeli to ista ona zemlja iz koje smo nekada otisli?"

Mozda su bosanci i hercegovci samo djelomicno odgovorni za porast slusanosti narodnjaka. Po mome misljenju, dio odgovornost snose i desno orjentirani krugovi u drustvu, kao i njihovo nametanje hrvatstva koje pripada 19. stoljecu, a ne 21. stoljecu, a sto upravo daje poticaj za revolt i ponasanje koje je upravo suprotno njihovim tvrdim linijama.

Isto tako, to je pokazatelj koliko je drustvo osiromasilo, jer je konzumiranje jeftinog alkohola i uzivanje u narodnjacima je zapravo jedina preostala vrsta zabave koju sve siromasniji hrvati si mogu priustiti.

Lijepi pozdravi.

Ris
18.04.2006., 13:38
Hrvati su od prije slušali narodnjeke, slušaju ih i danas, slušat će ih i u buduće....

Ne znam čemu čuđenje

TomK
18.04.2006., 13:42
Ri§:
Hrvati su od prije slušali narodnjeke, slušaju ih i danas, slušat će ih i u buduće....

Ne znam čemu čuđenje
Ako mislis na dijelove hrvatske koje spadaju pod nazivnik takozvana "Krajina", onda se slazem s tobom. No kao sto rekoh, sve hrvatske regije imaju svoju autohtonu narodnu glazbu, i do rata je zanimanje za "turbo-folk" bilo zanemarivo upravo iz tih razloga.

Lijepi pozdravi.

Ris
18.04.2006., 13:46
Pazi ovo, sa naslovne stranice monitor-a: Link na Jutarnji list: http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2006,4,17,donji_lapac,21997.jl

Koji su to idijoti napisali?! Lupe plicajce, _iscipelare_ ih, a ovi "razboritim" postupanjem - nisu upotrijebli vatreno oruzje?!?!

Trebalo bi im poslati Mercepa, da napravi reda!

Ne seri, kad se tuku Srbi,
kad se siliuju Srbi,
kad se ubijaju Srbi,
onda se okolo piše da Srbi lažu, da ih niko ne dira...
Uz sve moguće svijedoke, uz poznati opis počinitelja, te popis i tablice atomobila policija nikad ne nađe počinitelja.
Kako to razumijeti nego podršku policije u uništavanju imovine Srba, premlaćivanje Srba te njihove likvidacije....

Ris
18.04.2006., 13:48
Evo cudi se jedan sto nije apsilo i Hrvate. Pa kakva je to drzava gdje ne apse Hrvate za nerede koje su napravili Srbi?

Tko kaže da Hrvati nisu radili nered?
Pa šta su se srbi sami tukli među sobom kad je došla policija?

Ris
18.04.2006., 13:52
kakva je to dr
žava čiji mediji pišu da su Srbi napali policajce Hrvate?
Nacionalistička država, koja nije pravna država, država u kojoj krvna zrnca više vrijde nego pravo, država koja sudi po krvnim zrncima, ne po pravu....

TomK
18.04.2006., 14:08
Ris:
kakva je to dr
Nacionalistička država, koja nije pravna država, država u kojoj krvna zrnca više vrijde nego pravo, država koja sudi po krvnim zrncima, ne po pravu....

U hrvatskoj je devedesetih godina najmanje 30.000 ljudi nasilno izgubilo zivot upravo zbog toga sto su naivno vjerovali u vladavinu prava.

Prema tome, ako vec istices vladavinu prava, sjeti se svih onih koji su pretrpili daleko vise od onih koji danas trpe zbog toga sto je u novinama netko napisao da su srbi. Kamo srece da su i hrvati tako trpili devedesetih godina!

Lijepi pozdravi

spy
18.04.2006., 14:40
....djelomicno odgovorni za porast slusanosti narodnjaka. Po mome misljenju, dio odgovornost snose i desno orjentirani krugovi u drustvu, kao i njihovo nametanje hrvatstva koje pripada 19. stoljecu, a ne 21. stoljecu, a sto upravo daje poticaj za revolt i ponasanje koje je upravo suprotno njihovim tvrdim linijama.

Ne.
Pa dobar dio publike na "desničarskim" koncertima je upravo ekipa sa narodnjaka.:)

spy
18.04.2006., 14:45
A ako je tako, zasto onda te razularene, raspojasane i alkolom obodrene ne okupljaju u tako nekim ne-turbo-folk mjestima? :D

Zato jer im ne odgovara ekipa (financijski)
Na tim mjestima se pojavljuju likovi koji su u stanju potrošiti 30000 kn u jednu večer kad padnu u trans:rofl:

FANCY
18.04.2006., 14:47
Apsolutno se slazem sa tobom. Povijest ima svoja pravila i zakone, i jedan dobar dio useljenika koji je u Hr stigao devedesetih godina je to ucinio jer su bili primorani zbog ratnih zbivanja.

No, cinjenica je da je se u Hr uselio jedan ogroman broj bosanaca i hercegovaca. Cinjenica je i to da gotovo svi dijelovi hrvatske imaju svoju autohtonu glazbu, i zagorci, i slavonci, i dalmatinci, a koja nije turbo-folk. Na kraju, cinjenica je i to da je upravo u BiH narodnjacka glazba imala najveci broj poklonika, sto potvrdjuje i velikih broj pjevaca takozvanih "narodnjaka". Uz to, Bosna je u Jugoslaviji bila (a i sada je) najveci konzument narodne glazbe koja je dolazila iz Srbije.

Dakle, ta veza izmedju sadasnjeg stanja u Hr i bosanaca i hercegovaca se meni namece kao prirodan zakljucak, bez ikakve ambicije da ocjenjujem dali je to dobro ili lose za Hrvatsku, ili dali su bosanci i hercegovci dobri ili losi. To je irelevantno za topic koji se zove "Jeli to ista ona zemlja iz koje smo nekada otisli?"

Mozda su bosanci i hercegovci samo djelomicno odgovorni za porast slusanosti narodnjaka. Po mome misljenju, dio odgovornost snose i desno orjentirani krugovi u drustvu, kao i njihovo nametanje hrvatstva koje pripada 19. stoljecu, a ne 21. stoljecu, a sto upravo daje poticaj za revolt i ponasanje koje je upravo suprotno njihovim tvrdim linijama.

Isto tako, to je pokazatelj koliko je drustvo osiromasilo, jer je konzumiranje jeftinog alkohola i uzivanje u narodnjacima je zapravo jedina preostala vrsta zabave koju sve siromasniji hrvati si mogu priustiti.

Lijepi pozdravi.
Tocno tako. problem koji danas muci Hrvatsku, nije samo u onima koji slusaju narodnu muziku, ti ljudi ili vecina njih posteno zivi, radi ili sto vec i svoje novce trose u restoranima koji drze gradjani Hrvatske i koji placaju(vljada placaju) porez drzavi Hrvatskoj od kojih svaki gradjanin HR drzave bi trebao da ima neke koristi.
Recimo samo jednu recenicu. Koliko je Hrvatska dala tim nazovimo ih Bosancima a koliko im je uzela.
Kao sto znamo (ovo je vec politicka insinuacija) da su Franc, Alija, Slobo potpisali sporazum o tome kome sto pripada i Hrvati su bili primorani negdje zivjeti, a ako katolik iz bosne nece doci u HR pa gdje ce, nece valjda u Kazahstan. Ovo je samo primjer.
Vecina ovih ljudi iz Bosne nema vise nikakvog uticaja na nesto u HR, vecinom su to sad ljudi 50-ih godina koji su se povukli i mirno zive svoj zivot, a njihova djeca su sve samo ne bosanci, jer oni idu u Hrvatsku skolu , uce Hrvatski jezik i ponasaju se u skladu sa naucenim.
Koji roditelj moze utijecati na ponasanje svog djeteta ako ono ima 18 ili 20-ak godina.
Nazalost problem lezi dublje, ali ovo nije mjesto za tako nesto.

Vojky
18.04.2006., 15:23
No, zanimljivo je da se i klape slušaju (i izvode) više nego prije, dakle ima više i izvornog narodnog izričaja.

Još bi bilo lijepo da se više pažnje posveti i ovakvim stvarima: http://www.hrvatska-narodna-glazbala.com/

Evil Kanevil
18.04.2006., 16:01
kakva je to dr
Opet govoris o Americi? Sad sam zbunjen. :zvrko:

Metju
18.04.2006., 16:05
Glavni razlog je da se na mjestima gdje se pustaju narodnjaci PIJE.

Ja bi isto da sam tamo, jer ih ne mogu slusat trijezan. :D A kad si pijan, ritam te samo ponese, dapace jedino glupe tekstove i mozes procesirati.
Kako svi piju, ima puno vise polugolih komada pijanih i spremnih, sto automatski znaci da i dosta ljudi tamo dolazi zbog drugih stvari osim glazbe. Duboki dekoltei su skoro pa normala. :tulum:

Objektivno najluda atmosfera je na takvim mjestima. Plus u pocetku je odlazak na narodnjaku imao prizvuk zabranjenog voca, bilo zbog srpske muzike i zbog sranja (tuce, puskaranja) koji se katkad desava. Danas je mainstream jer su ugostitelji shvatili da se tu nalazi lova.

Secundo
18.04.2006., 16:21
[url]Jer s eto moze okrenut i vratit na normalu ili stvarno ode hrvatska na balkan?:eek:Ma ne, to ti je obična pojava u državama koje se obrate kapitalizmu. Misliš da u nekom nouveau riche klubu u Moskvi diskutiraju klasičnu filozofiju dok u pozadini svira jazz? :mig:

Tvrtko1995
18.04.2006., 17:26
Ma ne, to ti je obična pojava u državama koje se obrate kapitalizmu. Misliš da u nekom nouveau riche klubu u Moskvi diskutiraju klasičnu filozofiju dok u pozadini svira jazz? :mig:

I ti ga sad lupas... Radi se o carapanima, cobanima, vozacima autobusa i prodavacima na trznicama, koji su prijevarama i kradjom dosli do nekih novaca, koje sad treba pokazati.
I pokazuju ga na onom nivou na kojem se njihov razvoj zaustavio (ako je i bilo ikakvog razvoja). Sve sto znaju je udariti u terevenke (fol se pije viski, gin i slicne stvari a carapanima je svejedno sta je, to se fura kokain, extasy, rolex satovi, armani (jebo majku, ima li ijedna druga marka na svijetu?????) mercedesi, a onda dodju neki minijaturni SUV (Jeep Cherokee), pa onde obiojene plavuse sa izravnatom kosom i turbo-folk. Naravno da klinci imaju uvid u situaciju. Hoce raca-qu ici studirati pizdarije, kad vide da se to ne placa. Plavuse i onako idu tamo gdje ce ih netko bolje platiti i postaviti ih na scenu...

Doslo je do poremecaja vrijednosti, uzrokovanog drustvenim uredjenjem kakvo je trenutno u Hrvatskoj. Nema to veze ni qurca sa kapitalizmom.

Sve sto je bilo normalnog svijeta to se ili razbjezalo po svijetu ili se povuklo u ilegalu.

Ostatak se opija samodopadljivoscu kriminalnih gangova i njihovih stiklama obdarenih pickica, odlazi se u "nocni zivot", POKAZUJE SE KOLIKO SE NAKRALO, koliko se SMULJALO od drzavne birokracije, pokazuje se sav jad i bijeda mentalno retardiranog dijela nacije, koja i ovako, i onako nema ama bas nikakve mogucnosti opstanka.

"Sto propusti Mali Radojica, to doceka Deli Radivoje......."

Rita
18.04.2006., 18:24
Hebote, znaci hrvatska ode u curac. Nema nade povratku na bolje dok ta primitivna gamad ne potrosi sve novce kojih se nakrala. A nista da planiram povratak za nekih 20tak godina,hehe?
Salzem se i sa TomK i sa Tvrdim ja sam se samo nadala( i moji su uvijek to govorili) da je Zagreb veliki grad i da ce apsorbirat sve te pridosle u 90tima i da ce se oni prilagodit nasoj kulturi,ah zajeb ko bi si mislio da je 100 tisuca jace od 800 tisuca. Dosli divlji potjerali pitome, to je to.

spy
18.04.2006., 18:38
I ti ga sad lupas... Radi se o carapanima, cobanima, vozacima autobusa i prodavacima na trznicama, koji su prijevarama i kradjom dosli do nekih novaca, koje sad treba pokazati.
"

Ne lupa...Secundo je to dobro zapazio... to je novobogataški način zabave u postkomunističkim zemljama... a to da su oni prije bili nitko i ništa to je... pa zato i jesu novobogataši i treba jedno dvije, tri generacije da se to kultivizira...

TomK
18.04.2006., 18:44
Bez obzira sto tko mislio i pisao o Hrvatskoj, svatko tko je emigrirao jasno je rekao sto misli o domovini: Tamo nema perspektive i buducnosti!

Jer, zasto bi netko otisao iz vlastite domovine ako mu je tamo dobro?

Istina, jednom malom dijelu pucanstva je dobro, no uci u tu skupinu uglavnom je znacilo prihvatiti prljava pravila igre, i beskrupulozno ih respektirati.

Za mene je kljucno pitanje dali Hrvatska ima sansu postati normalna zemlja?

Po mome misljenju ima. No to zahtjeva da hrvati ponovo preispitaju svoje "hrvatstvo", i da se rijese "hrvatstva" kakvo je bilo u 19. stoljecu, i prihvate jedno moderno "hrvatstvo". Kada kazem moderno, mislim da je potrebno zapoceti proces tijekom kojega ce hrvati preispitati svoj odnos prema matici, kao i nacin na koji se identificiraju sa njom. Drugo, valjalo bi donijeti strategiju i konsenzus u smislu sto je to sto mi kao hrvati zelimo, i kako mislimo da to mozemo ostvariti? Trece, valjalo bi zapoceti masovno opismenjavanje i educiranje pucanstva, te drasticno poboljsati obrazovne mogucnosti. I tako najmanje narednih 20-30 godina. Pa onda opet ispocetka...

Lijepi pozdravi.

Ris
18.04.2006., 19:17
Jeste jadni....

FANCY
18.04.2006., 19:20
Gledajmo neke stvari i sa malo vedrije strane. U Hrvatskoj postoji po mom skromnom mišljenju, više demokracije nego u nekim zemljama koje su zaboravile što ta riječ znači ili su joj definicju preobratili u nešto deseto.
Ali ovaj način na koji mi diskutujemo ovdije na forumu, ako isti upotrijebimo u praksi, što se može očekivati?
Samo odbojnost prema onima koji imaju ili nemaju, koji slušaju ili neslušaju i na kraju dobijemo ovo što imamo danas ili možda još i gore.
Nitko sa ovog foruma ama baš nitko nije otišao na zapad zbog muzike, srba ili komšija, a ako je ovo nekomu bio razlog odlaska, onda se treba zamislit.
Svi su otišli na zapad da rade, možda posao koji u HR nisu mogli radit i da za svoj posao budu doslijedno plaćeni.
Lako je nama ovdije piskarati po forumu i učit nekoga u HR što da sluša što valja a što ne. Netko spomenu Rolex? Pa tko nosi Rolex na zapadu ili Armania?
Dali se to očitava doza ljubomore ili je samo spomenuto. Ako netko ima love za Rolex, Armania, Mercedesa pa neka ga ima i neka uživa u istom, ja ću uživati u onomu što ja imam i što mi se siđa a neću njega učit što je dobro.
Nerazumijem kako "kakrikiram" Rolexa, Armanija,Mercedesa na zapadu smatraju prestižem a kod kuće u HR ti isti ljudi te iste stvari omalovažavaju.
Jesmo li nešto pobrkali? Osobno nemam love za Rolexa, Armanija, skupi Mercedes, ali meni se trenutno više sviđa Moris Lacroix, BMW ili tako nešto, a to neznači da kad bih imao za ove megaskupe marke i da mi se svide da ih nebi kupio, kupio bih sve što mi srce poželi.
Problem je samo što neki neznaju granicu pa se onda dogodi ovo što se dogodi.
Na kraju bih konstatirao da problem leži u onima koji omalovažavaju narodnjake, njiohvu modu, ili neki trend kod drugih a svoji stil i način odjevanja ili nečeg drugog prezentiraju kao nešto IN.
Ugledajte se na one koji slušaju narodnjake, neka vas oni nauče demokraciji, tolernaciji i ponašanju kad vas zapad ili vaše "visoke škole" tomu ne uče.
Nikad nisam čuo da netko tko sluša narodnjake, piše po forumu ili u novinama i da osuđuje Rocken Rol, POP,Techno, Jazz, Operu itdd. Oni uživaju u onomu što vole i ja ima dajem potpunu podršku, pa ako ga čini sretnim Rolex, Armani, Mercedes, alkohol, narodna muzika, dekolteti, plavuše (ovo dvoje zadnje bi i meni odgovaralo) pa neka ljudi uživaju. Tko pjeva zlo nemisli samo dok drugima ne smetaju i ne nanose zlo.
Neka se ljudi vesele, pa pustite ih jednom na miru ili ću početi da mislim da je velika većina onih koji pišu, da nisu ništa drugo osim snobovi sa poljuljanim samopouzdanjem ili nekm napuhanim egom.

Evil Kanevil
18.04.2006., 19:43
Jeste jadni....
Jel' to sto nisam nikad cuo narodnjake ili nesto drugo?

DrSigmundFreud
18.04.2006., 19:50
Ja mislim da je ovo najbalkanskiji topic na "forum.hr" :zubo:

Evo: LjutiBronxBomber :zubo: tipičan primjer :)
uzeo Balkan sa sobom preko vel´ke bare da se ne osijeća sam :zubo:

Mi Bečlije i tako znamo da Balkan počinje u drugom becirku :zubo:
... ili u četvrtom, Schwindgasse, kad u hrvatsko-gradišćanskom klubu gostuje neka tamburaška grupa iz Hrvatske

Jedina razlika je da se ovdje drugi dan ljudi otrijezne :zubo: :)

FANCY
18.04.2006., 20:54
Kao što ti je nepomljivo da budeš udata za muža koji ima tri žene a ti si četvrta. A vidiš jedna princeza sa možda većom školom od tebe, boljim odgojem, većom poziciom i što ja znam je udata za jednog bradonju i kaže da joj je ok i da uživa kao treća ili četvrta žena????Vidiš njoj lijepo a tebi nepojmljivo. (ovo o kulturi, školi, odgoju sam karikirao nemislim direktno na tebe, da se nebi uvirjedila).
Dušo, kao što nemožeš srcu naređivati koga će voljeti, tako ni duši nemožeš naredit koga će slušati.
Neslušam narodnu muziku, niti je volim, ali sutra da se nađem u tom društvu, pa pio bih kao smuk i veselio se sa njma ipustio brigu na veselje. Iako znam da bih drugi, treći peti dan bio mrtav umoran i mamran jer ne podnosim alkohol.

LostCase
18.04.2006., 21:46
Jeste jadni....

oho , pa ja cu se s risom slozit :)

Mr Spiker
18.04.2006., 21:56
I pokazuju ga na onom nivou na kojem se njihov razvoj zaustavio (ako je i bilo ikakvog razvoja). Sve sto znaju je udariti u terevenke (fol se pije viski, gin i slicne stvari a carapanima je svejedno sta je, to se fura kokain, extasy, rolex satovi, armani (jebo majku, ima li ijedna druga marka na svijetu?????) mercedesi, a onda dodju neki minijaturni SUV (Jeep Cherokee), pa onde obiojene plavuse sa izravnatom kosom i turbo-folk. Naravno da klinci imaju uvid u situaciju. Hoce raca-qu ici studirati pizdarije, kad vide da se to ne placa. Plavuse i onako idu tamo gdje ce ih netko bolje platiti i postaviti ih na scenu...

Doslo je do poremecaja vrijednosti, uzrokovanog drustvenim uredjenjem kakvo je trenutno u Hrvatskoj. Nema to veze ni qurca sa kapitalizmom.

Sve sto je bilo normalnog svijeta to se ili razbjezalo po svijetu ili se povuklo u ilegalu.

Ostatak se opija samodopadljivoscu kriminalnih gangova i njihovih stiklama obdarenih pickica, odlazi se u "nocni zivot", POKAZUJE SE KOLIKO SE NAKRALO, koliko se SMULJALO od drzavne birokracije, pokazuje se sav jad i bijeda mentalno retardiranog dijela nacije, koja i ovako, i onako nema ama bas nikakve mogucnosti opstanka.

"Sto propusti Mali Radojica, to doceka Deli Radivoje......."
A kojim ti imenom nazivas kapitalizam?

Tvrtko1995
18.04.2006., 22:52
Gledajmo neke stvari i sa malo vedrije strane. U Hrvatskoj postoji po mom skromnom mišljenju, više demokracije nego u nekim zemljama koje su zaboravile što ta riječ znači ili su joj definicju preobratili u nešto deseto.
Ali ovaj način na koji mi diskutujemo ovdije na forumu, ako isti upotrijebimo u praksi, što se može očekivati?
Samo odbojnost prema onima koji imaju ili nemaju, koji slušaju ili neslušaju i na kraju dobijemo ovo što imamo danas ili možda još i gore.
Nitko sa ovog foruma ama baš nitko nije otišao na zapad zbog muzike, srba ili komšija, a ako je ovo nekomu bio razlog odlaska, onda se treba zamislit.
Svi su otišli na zapad da rade, možda posao koji u HR nisu mogli radit i da za svoj posao budu doslijedno plaćeni.
Lako je nama ovdije piskarati po forumu i učit nekoga u HR što da sluša što valja a što ne. Netko spomenu Rolex? Pa tko nosi Rolex na zapadu ili Armania?
Dali se to očitava doza ljubomore ili je samo spomenuto. Ako netko ima love za Rolex, Armania, Mercedesa pa neka ga ima i neka uživa u istom, ja ću uživati u onomu što ja imam i što mi se siđa a neću njega učit što je dobro.
Nerazumijem kako "kakrikiram" Rolexa, Armanija,Mercedesa na zapadu smatraju prestižem a kod kuće u HR ti isti ljudi te iste stvari omalovažavaju.
Jesmo li nešto pobrkali? Osobno nemam love za Rolexa, Armanija, skupi Mercedes, ali meni se trenutno više sviđa Moris Lacroix, BMW ili tako nešto, a to neznači da kad bih imao za ove megaskupe marke i da mi se svide da ih nebi kupio, kupio bih sve što mi srce poželi.
Problem je samo što neki neznaju granicu pa se onda dogodi ovo što se dogodi.
Na kraju bih konstatirao da problem leži u onima koji omalovažavaju narodnjake, njiohvu modu, ili neki trend kod drugih a svoji stil i način odjevanja ili nečeg drugog prezentiraju kao nešto IN.
Ugledajte se na one koji slušaju narodnjake, neka vas oni nauče demokraciji, tolernaciji i ponašanju kad vas zapad ili vaše "visoke škole" tomu ne uče.
Nikad nisam čuo da netko tko sluša narodnjake, piše po forumu ili u novinama i da osuđuje Rocken Rol, POP,Techno, Jazz, Operu itdd. Oni uživaju u onomu što vole i ja ima dajem potpunu podršku, pa ako ga čini sretnim Rolex, Armani, Mercedes, alkohol, narodna muzika, dekolteti, plavuše (ovo dvoje zadnje bi i meni odgovaralo) pa neka ljudi uživaju. Tko pjeva zlo nemisli samo dok drugima ne smetaju i ne nanose zlo.
Neka se ljudi vesele, pa pustite ih jednom na miru ili ću početi da mislim da je velika većina onih koji pišu, da nisu ništa drugo osim snobovi sa poljuljanim samopouzdanjem ili nekm napuhanim egom.

Demokracija i jeste vladavina rulje, po svojoj definiciji - "Lisica i dva pileta diskutiraju sta ce vecerati"

Radi se o implementaciji zakona koji tretiraju svakog jednako, o cemu se SIGURNO ne moze niti govoriti u Hrvatskoj. Prema tome DEMOKRACIJA u punom jeku.....

A oni sto slusaju arapsko-srpski-novokomponirani-turbo-folk ionako ne znaju sta je Internet, a kamo li jos da znaju pisati.

Ali da se ne pomisli da je to samo balkanski specijalitet, ima toga i ovdje.

Bananko sa two-tone Escalade (nije 2 tone, nego dvije nijanse boje) koji ide u Aspen na "skijanje" a jase na onoj dasci i slusa nekog "um-pa, um-pa" repera koji "psuje sve u 3PM i jebe svakome majcicu milu" nije nimalo drugaciji. Samo sto se takvi ovdje zovu "zapadnjacki, COOL" PIMP, a kod nas - papak, carapan, seljacina, rutan....(jebem ti sto nam je jezik napredan...nece nas Ameri stici ni za 500 godina...)

Rita sigurno zna o cemu pricam...Ista stvar.

Tvrtko1995
18.04.2006., 22:53
Eee, da...I moja punica ima Mercedes i Rolex.

ADEX
19.04.2006., 00:48
Zato jer im ne odgovara ekipa (financijski)
Na tim mjestima se pojavljuju likovi koji su u stanju potrošiti 30000 kn u jednu večer kad padnu u trans:rofl:

I to upravo potvrdjuje onu pricu o neobogatasima. :zubo:

georgeWtheNuclear
19.04.2006., 01:19
Nuclerani ne zajebavaj.

Moram :zubo:

Ja sam rodjen u Derventi a vidi vraga, neslusam narodnu, niti sam je ikad slusao, sto sad, evo bosanca koji neslusa narodnu?
Zasto nekoga smeta ako netko nosi koznu jaknu ili kaput ili sto vec, kakve to veze ima sa ubojstvima, obracunima itd??

Gle, kad sam ja zivio u Brodu, bilo je i Srba i Bosanaca i svega, bas kao i danas. Ali od pada BB i Posavine, i u Brodu se demografska slika promijenila drasticno. Ja ne velim da su svi Bosanci divljaci. Samo kazem da su bitno drugaciji od Brodjana. Ti znas da Sava nije samo granica dviju drzava nego granica dviju civilizacija. I to je tako. Nemoj me sada trazit da ti objasnim. Nije mi namjera vrijedjati Bosance nego samo ukazujem na razlicitost.

E kad sam ja bio klinac, onda smo Bosance zvali jaranisti a mogli smo ih lako prepoznati po fudbama, koznim jaknama iz Turske i brusenom jeansu ili hlacama na crtu uz obavezne koledzice i bijele sportske carape. Ti ljudi obicno su hodali s jaknama nasusurenim tako da izgledaju veci i siri, uz obavezne okserice i cesto su izgovarali jebouteiss. Jebouteiss ovo, jebouteiss ono.

Ti ljudi brijali su i tada na Semsu i Sinana Sakica dok je moja ekipa brijala na U2, EKV, Beastie Boyse (u ono doba teska avangarda), Sisters of Mercy i slicno u Omladinskom klubu. Tamo se nije mogla cuti cirilica.

Ako si zivio u Brodu onda znas i koliko su "pravi" brodjani zajebani na dodjose. Ja sam kao Zagorac u Brodu imao preko nekoliko neugodnosti. Vjeruj mi, manje se osjecam strancem u Kanadi nego u Brodu.

Nuklearni ja sam iz SB i nemoj mi pricati da bjeze kad cuju narodnu muziku? Ocemu pricas.

Ja znam da Brodjani bjeze od toga. Ima ih sigurno koji vole, ali "pravi" bjeze.

Ja nemam nista protiv glazbe. Tko voli turbo folk neka ide na mjesta gdje se slusa turbo folk. Tko voli rock, neka ide na mjesta gdje se slusa rock, a tko voli klasiku neka ide u Lisinski.

Hrvatska je free country i svatko moze ciniti sto mu je volja dok ne krsi zakone. I nemoj osobno shvatiti ovo. Nisam htio vrijedjati Bosance, ako si tako razumio.

Mozda jednom na Korzu sjednemo zajedno i popijemo kakvo pivce?

ADEX
19.04.2006., 01:28
ja to dijelim na "pismene" i "nepismene"

Tvrtko1995
19.04.2006., 01:53
Sinan Sakic, Semsa Suljakovic, Saban Saulic, Mitar Miric, Halid Muslimovic, Halid Beslic i jos poneki su vec klasika. Ovo sto sad pice nema nikakvog smisla. To je turbo-disco-aiaiaiaiaiaiaiaaaaaaaaa-arabic-serbo-folk na kub.

dr.kronja is back
19.04.2006., 02:16
ja sam radio u italiji s nekima koji su slusali narodnjake,i kad bi zavrsili posao posto je bio njihov kazetofon a i bilo ih je vise i svirao je halid beslic a ja sam pio vino od muke i poceo sam slusati sto taj halid pjeva i upao sam u sevdah:zivili: :tulum: :headbang:

Rita
19.04.2006., 05:19
Po meni je problem u tome sto je ta primitivna lova odvukla i ove koji s takvom muzikom i stilom nisu odrasli,znaci one urbane klince koji idu tamo di idu svi.To je meni zalosno. sto umjesto da je taj seljo poceo slusat nesto normalno povukao je za sobom druge.
Fancy a to da nije povezano s kriminalom,pa kako nije jer ti citas vijesti?
Naravno ,uvijek ce biti ljudi koji stvarno uzivaju u takvoj zabaviali to nisu i one plavuse koje se polugole prodaju po tim mjestima. Takvima je to cista nuzda ocito.

LjutiBronxBomber
19.04.2006., 05:39
Ja mislim da je ovo najbalkanskiji topic na "forum.hr" :zubo:

Evo: LjutiBronxBomber :zubo: tipičan primjer :)
uzeo Balkan sa sobom preko vel´ke bare da se ne osijeća sam :zubo:

Ja, za razliku od tebe, niti sam imao, niti imam (doslovno i u svakom smislu) veze s Balkanom.

Ali ako zelis znati sto je po mome misljenju Balkanstina, dopusti da ti kazem. Tvoja "stajalista," i "stajalista" tebi slicni. Glavni atributi i karakteristika vas Balkanaca je?

A)Bezkicmenjastvo

B)Oportunizam

C)Komplex manje vrijednosti

D)Zavist

E)Ljubomora

F)Kriza nacionalnog identiteta

Za kraj, najgori atribut svakog Balkanca:

G)Nepoznavanje elementarnih stvari o (1)Vlastitom narodu (2)Vlastitoj povijesti (3)Vlastitoj domovini; kao i slaba razvijenost nacionalne svijesti ili potpun nedostatak iste.

I zapamti, bacva Beckog meda s gramom balkanskog govna, je cijela bacva govna.

Have a nice day.

LjutiBronxBomber
19.04.2006., 05:58
[/COLOR][/B]
:top: :s

Jer je taj sofer-general bio na prvoj crti u Plitvicama kada je tvoja "bratija" okrenula cijevi na Hrvatsku; jer je taj sofer-general sa svojom postrojbom probijao ceste na Dinari tako da se mogu uspeti hrvatski tenkovi na visinu koja se ne pamti u povijesti ratovanja; prizor zbog kojeg su CIAovcima oci ovako radile. :eek:

I to sve dok si ti jebava klokane po Australiji.

Ti si mozda formalno obrazovan, ali vidis, toliko si glup da najednostavniju stvar shvatiti ne mozes. Da je Hrvatska raspolagala s ljudstvom, kakvim-takvim, u sudbonosnim trenucima. I da je s tim ljudstvom napravila povijesni uspjeh.

:frajer:

LjutiBronxBomber
19.04.2006., 06:13
Po meni je problem u tome sto je ta primitivna lova odvukla i ove koji s takvom muzikom i stilom nisu odrasli,znaci one urbane klince koji idu tamo di idu svi.To je meni zalosno. sto umjesto da je taj seljo poceo slusat nesto normalno povukao je za sobom druge.
Naravno ,uvijek ce biti ljudi koji stvarno uzivaju u takvoj zabaviali to nisu i one plavuse koje se polugole prodaju po tim mjestima. Takvima je to cista nuzda ocito.

Po tvome postu se moze zakljuciti da je "seljo" pametniji od urbane djece.

FANCY
19.04.2006., 07:12
Moram :zubo:

Gle, kad sam ja zivio u Brodu, bilo je i Srba i Bosanaca i svega, bas kao i danas. Ali od pada BB i Posavine, i u Brodu se demografska slika promijenila drasticno. Ja ne velim da su svi Bosanci divljaci. Samo kazem da su bitno drugaciji od Brodjana. Ti znas da Sava nije samo granica dviju drzava nego granica dviju civilizacija. I to je tako. Nemoj me sada trazit da ti objasnim. Nije mi namjera vrijedjati Bosance nego samo ukazujem na razlicitost.

E kad sam ja bio klinac, onda smo Bosance zvali jaranisti a mogli smo ih lako prepoznati po fudbama, koznim jaknama iz Turske i brusenom jeansu ili hlacama na crtu uz obavezne koledzice i bijele sportske carape. Ti ljudi obicno su hodali s jaknama nasusurenim tako da izgledaju veci i siri, uz obavezne okserice i cesto su izgovarali jebouteiss. Jebouteiss ovo, jebouteiss ono.

Ti ljudi brijali su i tada na Semsu i Sinana Sakica dok je moja ekipa brijala na U2, EKV, Beastie Boyse (u ono doba teska avangarda), Sisters of Mercy i slicno u Omladinskom klubu. Tamo se nije mogla cuti cirilica.

Ako si zivio u Brodu onda znas i koliko su "pravi" brodjani zajebani na dodjose. Ja sam kao Zagorac u Brodu imao preko nekoliko neugodnosti. Vjeruj mi, manje se osjecam strancem u Kanadi nego u Brodu.

Ja znam da Brodjani bjeze od toga. Ima ih sigurno koji vole, ali "pravi" bjeze.

Ja nemam nista protiv glazbe. Tko voli turbo folk neka ide na mjesta gdje se slusa turbo folk. Tko voli rock, neka ide na mjesta gdje se slusa rock, a tko voli klasiku neka ide u Lisinski.

Hrvatska je free country i svatko moze ciniti sto mu je volja dok ne krsi zakone. I nemoj osobno shvatiti ovo. Nisam htio vrijedjati Bosance, ako si tako razumio.

Mozda jednom na Korzu sjednemo zajedno i popijemo kakvo pivce?
To sto si rekao o bosancima donekle se i slazem ali za manjinu, ipak vecina njih a pogotovo poslije rata je sasvim drugacija.
Ali ja nemogu osudjivati nekoga tko slusa, narodne, samo zato jer on neslusa, Modern Talking, Sandru, AC/DC, Sabrinu,U2 itd..
Pa to je njihov problem, ljudi imaju pravo na zivot i slusati koga zele.
Po tvome Svi koji zive u Milanu moraju slusati Operu jer tu je jedna od najpoznatijih opernih sala u svijetu Teatro alla Scala?????
Tako ti tumacis narodnjake i one koje ih slusaju.
Ako se kojim slucajem preselis u Milano, pokusaj zamislit da te netko osudjuje zato sto slusas U2, EKV, Beastie Boyse itd..
Znam da nezelis nevrijedjas nikoga, ali je tako zvucalo.
Meni muzika ili politika nikad nije birala prijatelje, niti sam ih trazio po tom pitanju, tko je covijek on je covijek nebitno sto slusa i kako se oblaci.
I ja ponekad nosim bijele carape, a zasto ne, higijena na nivou, dok crne oblacis tjedan i uvijek izgledaju crne, mislim ciste, a kod bijelih vec nije tako.
Nadam se da cemo se naci na kavi negdje u SB na korzu da malo uzivamo, mozda Navigator-u ili tu negdje...
Sad ce meni ferije..:)

FANCY
19.04.2006., 07:17
Rita nemozemo osudjivati sve ljude zato sto se njih par napravilo ludima i pucalo iz oruzja ili se potuklo.
Pa i ja sam se tukao dok sam bio mladji a neslusam narodnjake?
kako sad to objasnjavas, a nisam bio ni lopov ni mafijas, nego su samo hormoni proradili i nista vise , a to je dovoljno za tucu.
Neznam samo sto slusaju Americki kriminalci ili Engleski huligani ili Njemacki huligani, sigurno, Sinana, Semsu, Kemala, Draganu i druge, e da i oni su narodnjaci.??? Zamislite crnca sa radiom na ramenu a iz zvucnika grmi Saban ili Semsa..
Nemozes na taj nacin povezivati kriminal sa ljudima koji slusaju odredjeni tip muzike.

piper
20.04.2006., 03:33
by FANCY: ... Zamislite crnca sa radiom na ramenu a iz zvucnika grmi Saban ili Semsa.. Nemozes na taj nacin povezivati kriminal sa ljudima koji slusaju odredjeni tip muzike. Jel ti to direktno povezujes nekog tko je crn (pretpostavljam African-American) i slusa radio, sa kriminalom?! Hmmm.... :zubo:

FANCY
20.04.2006., 09:08
Jel ti to direktno povezujes nekog tko je crn (pretpostavljam African-American) i slusa radio, sa kriminalom?! Hmmm.... :zubo:
:zubo: Isto kao sto narodnjake povezuju sa kriminalom ,tako i ja crnce sa radiom na ramenu mogu istim sistemom povezati sa kriminalom.
A u stvarnosti to nema veze jedno sa drugim za pametnog covijeka, ali za neke sa predrasudama to je dobar temelj za odradit jos jednu trac partiju.

Dobrovich
20.04.2006., 11:26
Ja, za razliku od tebe, niti sam imao, niti imam (doslovno i u svakom smislu) veze s Balkanom.

Ali ako zelis znati sto je po mome misljenju Balkanstina, dopusti da ti kazem. Tvoja "stajalista," i "stajalista" tebi slicni. Glavni atributi i karakteristika vas Balkanaca je?

A)Bezkicmenjastvo

B)Oportunizam

D)Zavist

E)Ljubomora

G)Nepoznavanje elementarnih stvari o (1)Vlastitom narodu (2)Vlastitoj povijesti (3)Vlastitoj domovini; kao i slaba razvijenost nacionalne svijesti ili potpun nedostatak iste.

Have a nice day.

Haha, ovaj tip je opsjednut Balkanom i Srbima, silom se trudi dokazati da je pametniji, nesto kao hrvatski Seselj. Jadan ne shvaca da upravo tako postaje isto sto i prezreni mu Balkanci.

Rita
20.04.2006., 20:19
Pa gle, meni samim tim sto je sirom otvorenim prozorom navijenim radijom do daske i stvom ko vas hebe budale, morate slusat sto i ja na neki nacin kriminalac. Meni je to kriminal da me takva budala prisiljava slusat svoju muziku pa makar to bila i rap ili cili mili narodnjak.
Rjetko kad ces cuti istu situaciju sa "normalnom" muzikom, to je vec postao stereotip. A ne kazem da muzika stvara kriminalce nego se ocito(barem u hrvatskom slucaju) oni skupljaju oko takvih mjesta i uzivaju u toj muzici. Odnosno ljudi koji probleme ne znaju rjesavati drugim putem do tuce, potezanja pistolja i sl. Jedno je kad si klinac ispod 20 godina pa kad prorade hormoni ali ovo su u vecini slucajeva odrasli ljudi.

Ris
20.04.2006., 20:37

Ti si tipičan Balkanac.
PAtiš od balkanofobije!

LjutiBronxBomber
20.04.2006., 20:49
Ti si tipičan Balkanac.
PAtiš od balkanofobije!

Ti si samo beznacajni pripadnik nacionalne manjine u Hrvatskoj. I doseg tvoje moci je :mama: na internet forumu. A tvoje "djelo" kao i milijardu nickova na ovom forumu je dokaz od cega ti sve patis. Desetljeca koja si proveo u Hrvatskoj od dojebavanja tvojih predaka u Hrvatsku iz srbijanskih jazbina, nazalost, nikakav utjecaj nema na tvome genetskom kodu.

Bolestan si, nas konstitutivni Rise. :lol:

:D

piper
21.04.2006., 00:08
Evo "stikle" sa Let 3, u novom video spotu: http://www.jutarnji.hr/ShowFlashArticle.aspx?artid=22175

(MMedia Flash required, pricekaj da se ucita i krene). Jedra djeva cice trese, dobre noge i Let 3, skoro pa u elementu :zubo:

Tvrtko1995
21.04.2006., 00:41
Dinaridi u najvisem stupnju razvoja.

Kaze moja zena da je podsjeca na "Wedding songs of Palestinians".....

Mr Spiker
21.04.2006., 00:57
"Wedding songs of Palestinians"..... sto, jeli koji problem u tome?

FANCY
21.04.2006., 08:31
Pa gle, meni samim tim sto je sirom otvorenim prozorom navijenim radijom do daske i stvom ko vas hebe budale, morate slusat sto i ja na neki nacin kriminalac. Meni je to kriminal da me takva budala prisiljava slusat svoju muziku pa makar to bila i rap ili cili mili narodnjak.
Rjetko kad ces cuti istu situaciju sa "normalnom" muzikom, to je vec postao stereotip. A ne kazem da muzika stvara kriminalce nego se ocito(barem u hrvatskom slucaju) oni skupljaju oko takvih mjesta i uzivaju u toj muzici. Odnosno ljudi koji probleme ne znaju rjesavati drugim putem do tuce, potezanja pistolja i sl. Jedno je kad si klinac ispod 20 godina pa kad prorade hormoni ali ovo su u vecini slucajeva odrasli ljudi.
Sve je to zakonom propisano. Ako netko ugrozava druge na bilo koji nacin pa makar i jedenjem sladoleda na javnom mjestu, treba biti doslijedno kaznejn, nekom novcanom kazno, a to vrijedi i za glasno slusanje muzike i svaki drugi manji prekrsaj.
Ali mi nemamo pravo nekog osudjivati i proglasavati kriminalcem, zato slusa glasnu muziku.
I opet brkamo pojmove? Sto je za tebe "normalna muzika" za mene Metal nije normalan niti opera, ali volim pop, rock, pomalo lagani techno, a mozda netko voli metal ili opere i on ce reci da je to za njega normano dok ovo pop, roc za njega su nenormalni i nemoze ih cuti.
To je stvar ukusa, a mi nemozemo nekog na osnovu ukusa osudjivati i etiketirati kao ove ili one.
I meni ponekad necija glasna muzika ide na zivce, ali mozda nekad i moja glasna muzika ide nekomu na zivce, ali on mene akceptira kad ja sklusam svoju muziku ja njega kad on slusa njegovu i bude nam dobro obojici, i gdje tu problem?.
Mi smo problem, mi sa svojim cjepidlacenjem i unutarnjom aroganciom.
Sami smo si krivi sto smo nervozni i sto neznamo druge akceptirati onakvim kakvim jesu, a samim tim pokazujemo koliko smo kulturno zreli i koliko amo tolerantni prema nekomu.

piper
21.04.2006., 16:49
Samo za mog "nenormalnog" fancyja:

http://ironmaiden.webvis.net/images/Eddie/Eddie-Chewing-Iron-Maiden.jpg

HELL YEAH!

FANCY
21.04.2006., 18:15

HELL YEAH!
Pa gdje ga nađe, nedaj boze da ga sanjam večeras. A zamisli sad da bi netko bio beskrajno sretan da ovako nešto sanja.
Baš ova razlika nas čini zanimljivima, a montonija i klonovi vode zna se gdje.

happygoose
23.04.2006., 20:45

A)Bezkicmenjastvo

B)Oportunizam

D)Zavist

E)Ljubomora

Have a nice day.

permanenetna ljudska stanja......samo nekima tudje govno mirishe bolje nego vlastito....

happygoose
23.04.2006., 20:58
ajmo se josh malo zgrazavati nad tim "balkancima", "dinaridima","hercegovcima", "bosancima".......stvarno ste neki iskompleksirani i nedoje.ani.....prepoznati ce se sami....:zubo:

happygoose
23.04.2006., 21:11

niti je bila rijetkost..niti je zalosno...niti bilo sta iz tog spektra...toga je bilo i prije rata, i tokom rata i nakon rata....to je realnost.....

imash sta protiv krunice na retrovizoru...ili opcenito krunice oko vrata hrvatskog dobrovoljca/vojnika:cool:

ne razumijem iritiranost krunicom.....?

CroatiaTomo
23.04.2006., 21:20

HELL YEAH!

Eddy je odavno u penziji

piper
23.04.2006., 21:30
Eddy je odavno u penzijiNije u mojem MP3 playeru :D

Prije 4 godine sam im zadnji put bio na koncertu nedaleko od Seattle-a (bili su sa Bruce Dickinsom).

BTW, Iron Maiden world tour zapocinje u Europi, u Danskoj, 9. studenog ove godine! 11 koncerata na skandinavskom poluotoku, 7 u Velikoj Britaniji. Pazi, do danas su prodali preko 95,000 ulaznica za koncerte u 11tom mjesecu, samo u Danskoj, Svedskoj, Finskoj i Norveskoj. Samo za koncert u Helsinkiju prodali su prvi dan 17,000 ulaznica.

:cerek:

CroatiaTomo
24.04.2006., 06:31
Nije u mojem MP3 playeru :D

Prije 4 godine sam im zadnji put bio na koncertu nedaleko od Seattle-a (bili su sa Bruce Dickinsom).

BTW, Iron Maiden world tour zapocinje u Europi, u Danskoj, 9. studenog ove godine! 11 koncerata na skandinavskom poluotoku, 7 u Velikoj Britaniji. Pazi, do danas su prodali preko 95,000 ulaznica za koncerte u 11tom mjesecu, samo u Danskoj, Svedskoj, Finskoj i Norveskoj. Samo za koncert u Helsinkiju prodali su prvi dan 17,000 ulaznica.

:cerek:

E tako je to, neki se pale na "a kada ona igra vrti se kao cigra" a neki na "fear of the dark", iako glazba Iron Maiden je zestoka i ljudi bi ocekivali da posjetitelji takvih koncerata su pijani majmuni zapravo se dogadja obrnuto, Maidenovci se ponasaju a tu neki "case lomim ruke mi krvave" si pucaju jedni drugima u koljena.

Prije godinu i pol sam bio u HR u Osijeku i ekipa me izvela van...gdje to... u neki bar sa narodnjacima, ispred lokala stoji smijesna druzba pere krvzice koja glumi izbacivace i osiguranje a unutri...krcato klincima od 16-19 godina, skacu hvataju se za naramenice k'o rokeri s moravu. Bio sam nastariji tamo. Mislim, moze svatko slusati sto mu se svidja ali ovo je bilo previse, pa ti klinci su imali 4 godine kad je rat bio. I sve ih vise ide u BG na tulume...mozemo se mi smijati srbima koliko hocemo da se seljacine i zaostali, no mi jos trcimo za njima!

piper
24.04.2006., 07:12
zestoka i ljudi bi ocekivali da posjetitelji takvih koncerata su pijani majmuni zapravo se dogadja obrnuto, ... Vidis, to je istina. Dobro sad, tu i tam se smota poneka, no na tome manje/vise i ostane.

Numbat
24.04.2006., 19:38

Srecom u Hrv jos nema sponzorusa. Ipak je to Kroacija a ne tursko-srpski balkan jel tako?
Mislim, i te polugole plavuse su jos garant djevice, sto digoste graju na njih?
Nisu nase cure raskalasne kak im se pripisuje.

Constatinopol
24.04.2006., 19:45
Risicu, zasto ti nisi baniran? :D Samo cu ti reci ovo. Vecina Hrvata je katolicke vjeroispovijesti. A vecina Srba, pravoslavne..
Iz koje si ti rupice izišao? Dok ovo pišem u Novom Zagrebu,iz susjedstva trešti neki bosanski turbo folk.Toliko o tvojim pirenejskim,alpskim ili skandinavskim kato Hrvatima

dr.kronja is back
25.04.2006., 01:22
a zasto se ta klincarija baca na narodnjake zato jer ih nema na tv i nekako su zabranjeni a znamo da je zabranjeno voce najsladje,ja sam bio 98 u posjeti prijatelju u novom sadu a na njihovoj televiziji pici oliver,doris dragovic i ostala ekipa a za to su po meni krivi mediji i nase javne osobe koje su najzesci poklonici takve muzike:D :D

Vojky
25.04.2006., 08:03
a zasto se ta klincarija baca na narodnjake zato jer ih nema na tv i nekako su zabranjeni a znamo da je zabranjeno voce najsladje,ja sam bio 98 u posjeti prijatelju u novom sadu a na njihovoj televiziji pici oliver,doris dragovic i ostala ekipa a za to su po meni krivi mediji i nase javne osobe koje su najzesci poklonici takve muzike:D :D

Ma, da to je najluđe, kada se vozim na A3 (autocesta Zagreb-Lipovac) onda je jedna od jačih postaja na kojoj se čuje Oliver, Doris i ostali naši pjevači - Radio Banja Luka. :)

georgeWtheNuclear
25.04.2006., 20:25
u Novom Zagrebu,iz susjedstva trešti neki bosanski turbo folk.

Toliko o Novom Zagrebu kao zadnjoj purgerskoj enklavi.

Evil Kanevil
25.04.2006., 21:40
Toliko o Novom Zagrebu kao zadnjoj purgerskoj enklavi.
Kaj Purgera ima juzno od Glavnog kolodvora?

georgeWtheNuclear
26.04.2006., 02:05
Ovo je zapravo bila ironicna primjedba na izjavu kako eto i u NZ cuje turbofolk. Pa gdje ces ih cuti ak ne tam?
Meni je tata prical kak je Ruza Pospis Baldani imala stan u Zvonimirovoj, pa kad je valjda vjezbala ili sto ljudi su se okupljali i uzivali u tome. Kako se vremena mijenjaju! Negda Rojza, denes Mice Trofrtaljke.

Tvrtko1995
26.04.2006., 03:44
Sad si me podsjetio na nesto... Kad sam razmisljao koja je moja veza s glazbom i zbog cega sam toliko u tome, sjetio sam se da sam kao klinac bio jako bolestan. Mislim da nije bilo dana da me stara nije vodila doktoru, na injekcije ili preglede. I svaki put kad smo isli, morali smo proci pored glazbene skoli is koje su se culi svakavi zvuci...Stara mi je pricala da sam svaki put zastajao i trazio razloga da tu stanem, da nesto slusam, ili da hocu da provirim kroz prozor unutra....

Cudno je kako neke stvari ostave traga u cijelom zivotu, a potpuno bez namjera... cisto slucajnost...

Tvrtko1995
27.04.2006., 06:08
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-1.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-2.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-2a.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-3.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-4.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-5.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-6.jpg
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/060426/vat-7.jpg

Porezna uprava...Smrdaner, drzava, SABOR.....Majku li vam jebem, gledajte HRVATE kako se spaljuju jer vas vise ne mogu placati. DABOGDA VAM SRCE ISTRUNULO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tvrtko1995
27.04.2006., 06:12
JEL' TO DRZAVA ZA KOJU SE GINULO?

JEL' TO DRZAVA ZA KOJU SE GLADOVALO?

JEL' TO DRZAVA ZA KOJU SE TAMNOVALO?

Sunce li im jebem. Tu bandu treba javno postrijeljati!!!!!!!!!!!!!!!

minja
27.04.2006., 11:43
...

Vojky
27.04.2006., 13:07
Tvrtko, čovjek se zapalio radi toga što je bio bolestan! Da se Hrvati pale za 12.000 kuna duga, rjetko tko da bi u državi ostao.

Ovdje je tragediju pomogao najviše nerad policije: čovjek je danima prijetio u poreznoj upravi, nakon toga najavio samoubojstvo (slike je snimio profesionalni novinar Večernjaka koji je bio pozvan, nisu nastale slučajno!), a policija nije imala ni vatrogasni aparat, a kamoli stručnjake za te situacije.

Dug je inače nastao jer je čovjek otvorio obrt, nije radio, ali ga nije zatvorio i nastala je minimalna porezna obveza, koja inače nastaje kod otvorenog obrta koji ne radi. A sad pošteno reci: da li bi ti tvoj porezni službenik u SAD oprostio osnovan i postojeći dug...

Koristiti ovakvu situaciju radi dnevnopolitičkih priča je degutantno. A kvaliteta rada policije (koja jest problem) ne može se rješavati samo od izbora do izbora.

Constatinopol
27.04.2006., 14:09
Možda je i jedan od razloga njegova samospaljivanja hiperinflacija narodnjačkih kafića i noćnih klubova. Šalu na stranu,tim ljudima treba pomoći i ne izdavati im dozvole za držanje oružja,kao onom manijaku u Petrinji

Vilko
27.04.2006., 16:19
Vojky kaze/pise;
Tvrtko, čovjek se zapalio radi toga što je bio bolestan! Da se Hrvati pale za 12.000 kuna duga, rjetko tko da bi u državi ostao.

Ma imas pravo sta je 12.000 kuna niti mjesec dana placa...kako ljudi ne shvate:D

Sumo
27.04.2006., 16:22
Vojki, gdje je sada tvoja statistika?
Nista se u Hr nije promjenilo. To je sve smece. Kako on moze dugovati drzavi ako obrt nije radio? Ajde, recimo da postoji takav blesavi zakon i kao takav se mora provoditi. Kako onda idioti obustave isplatu djecjeg doplatka (ili cega vec) jer im je duzan novce? Ajde, recimo da je to po zakonu i da drzava svoje ne da i da nema milosti, i to cu progitati. Ali nikako ne mogu progutati da velike tvrtke ne placaju davanja drzavi i tu se radi o milionima kuna koje im drzava oprosti.
Mome pajdi gazda nije platio doprinose za nekoliko mjeseci. Sada ga on moze tuziti i cekati da proces zastari jer frajer ima veze na sudu. Zasto takvima drzava ne oduzme mercedese kada je tako nemilosrdna?
I dalje tamo zakon vrijedi samo ako si sirotnja i nitko i nista.
A postupak policije ne treba niti komentirati. Idioti i mafijasi.

Vilko
27.04.2006., 16:22
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/40656000/jpg/_40656627_zagreb_ap.jpg

Eto vidis babo ,konacno smo i mi stanovnici purgeri Zagreba!

CroatiaTomo
27.04.2006., 17:06
Dug je inače nastao jer je čovjek otvorio obrt, nije radio, ali ga nije zatvorio i nastala je minimalna porezna obveza, koja inače nastaje kod otvorenog obrta koji ne radi. A sad pošteno reci: da li bi ti tvoj porezni službenik u SAD oprostio osnovan i postojeći dug...

Ne bi, otvoreni obrt (npr LLC) placa $800 godisnje samo da bude registrirano.

LLC = D.O.O.

Frasier
27.04.2006., 17:53
Neki podaci o stopi samoubojstava:

STOPA samoubojstava u Hrvatskoj godinama se nije bitno mijenjala i s oko 19 suicida na sto tisuća stanovnika prosječna je u odnosu na podatke drugih zemalja, izjavila je Hini profesorica Medicinskog fakulteta u Zagrebu Dragica Kozarić Kovačić pozivajući se na istraživanja koja su obuhvatila razdoblje od 15 godina.

Stopa samoubojstava nije se bitno mijenjala prije Domovinskog rata kad je iznosila 19,32, u prvih pet godina devedesetih godina kad je iznosila 19,27 i zadnjih pet godina 20. stoljeća - 19,19.

..ili ovo:
Najviše stope samoubojstava u svijetu zabilježene su u Latviji 42,5, Litvaniji 42,1, Estoniji 38,2, Rusiji 37,8 i Mađarskoj 35,9.

Zemlje s najnižom stopom suicida su Gvatemala i Filipini s 0,5, Albanija 1,4, Dominikanska Republika 2,1 i Armenija 2,3.

Tvrtko, tvrdiš li ti to da je u Albaniji bolje od onoga u Finskoj? Jer i u Finskoj je ta stopa veća nego u Albaniji. Kako je već napisano, ne ubija se sretan čovjek zbog 12000 kuna. Problem je daleko veći.

spy
27.04.2006., 18:16

I da ti sada proguglaš i nađeš nekog Amera koji je u problemima onda bi napisali u stilu: "...ko ga jebe kad neće raditi i slično..."

Nista se u Hr nije promjenilo. To je sve smece.

Voyki, ti si stvarno uporan tip kada ti se još uvijek da objašnjavati...Pa vidiš da ovdje ima više frustracije nego na usamljenim srcima:rofl::rofl:

FFE
27.04.2006., 19:17
Iz koje si ti rupice izišao? Dok ovo pišem u Novom Zagrebu,iz susjedstva trešti neki bosanski turbo folk.Toliko o tvojim pirenejskim,alpskim ili skandinavskim kato Hrvatima

pa novi zagreb je pun bosanaca i latentnih srba. :rolleyes:

srpski-turbo-folk&svi oni koji to dozvoljavaju nakon svega :bljak:

piper
27.04.2006., 19:20
A sad pošteno reci: da li bi ti tvoj porezni službenik u SAD oprostio osnovan i postojeći dug... Vrlo vjerojatno nebi :) Znas i sam da je ovdje common law, te da i slucajevi dugovanja poreznoj upravi, na sudu znaju bit razlicito odmjereni.

Sto se tice dugovanja za obrt koji ne radi - to je fakat besmisleno. Ovdje cijene dozvola za rad obrta kostaju razlicitio (ovise od drzave do drzave, county-ja i gradova). Obrt != d.o.o. (LLC). obrt == "sole proprietorship" odn. samostalni obrtnik :)

LLC (d.o.o.) dozvole takodjer variraju od mjesta do mjesta, a ponajvise od drzave do drzave. No, odrzavanje firme koja ne radi u gotovo svim saveznim drzavama je minorno. Odrzavanje obrata koji ne radi zivim, na papiru, je zapravo besplatno (gradska dozvola je mozda u igri, oko $100 godisnje za nekog tko ne posluje). Najskuplje drzave su New York i California (te njihove zupanije i gradovi), dok je sve ostalo: "samo daj" - cheap, otprilike kako sam ti napisal.

CroatiaTomo
27.04.2006., 19:31
Da li je u redu da prazan stan mora placati rezije (voda, lift, stubiste itd) kao da tamo zivi jedna osoba...nije ali...to je neko nepisano pravilo i svi ga postivaju.

Ako si netko zeli otvoriti obrt, onda je duzan malo pogledati pravila (ponasanja) i ako obrt ne ide, otkazi ga.

Ovo je kao kad se netko useli u kucu pokraj aerodroma i onda se zapaljen provoza po gradu jer mu je prebucno po noci.

Mislim da je tome covjeku novac (dug) bio zadnji na listi briga.

Sumo
27.04.2006., 21:41
Spy, o tome da je samozapaljenje nenormalna reakcija na probleme u zivotu nije potrebno niti pricati.
Kada vidim ovdje na Forumu koliko razumijevanja imaju Hrvati za svoje sugradjane shvatim da se nista nije promjenilo od doba kada sam ja otisao van.
Kako ti komentiras to da je Drzava odlucila njemu naplatiti davanja koja je duzan, ali uporno oprasta dugovanja Tajkunima? Zakon ocito nije isti za sve.

I, usput receno, u Kanadi tako nesto nije moguce. Ako nisi ostvario prihod, ne moras nista niti platiti.

FANCY
27.04.2006., 22:03
Neželim komentirati razloge samospaljavinja ovog nesretnog čovijeka ali na kraju, ako ništa drugo, dali je možda pomislio da drugima oko sebe ovim djelom može promijenit život i zauvijek im obilježit život.
Pogledajte, ovu ženu (mislim da je njegova žena) i ove ljude okolo??. Kako vam djeluju, a kako će im tek biti kad se malo smire.
Ponekad ma koliko se tudili, neke stvari izlaze napolje same, kad ih najmanje elimo.
A muke ovog čovijeka tek sad nastaju, kako to boli, nedaj bože nikomu. I dali mu je baš to trebalo.
Neznam i neželim nikoga optuživati niti nekoga učit žvotu, ali oni koji danas vladaju se trebaju zapitati, dokle ovako.

Vojky
27.04.2006., 22:28
Nista se u Hr nije promjenilo. To je sve smece. Kako on moze dugovati drzavi ako obrt nije radio? Ajde, recimo da postoji takav blesavi zakon i kao takav se mora provoditi. Kako onda idioti obustave isplatu djecjeg doplatka (ili cega vec) jer im je duzan novce? Ajde, recimo da je to po zakonu i da drzava svoje ne da i da nema milosti, i to cu progitati. Ali nikako ne mogu progutati da velike tvrtke ne placaju davanja drzavi i tu se radi o milionima kuna koje im drzava oprosti.

Obrt koji je registriran se smatra otvorenim i mora plaćati minimalne doprinose kao da ima jednog zaposlenog na minimalnac (jer u biti ima - vlasnika obrta, obrt nije trgovačko društvo, posebna pravna osoba), sve dok se ne zatvori ili stavi u mirovanje posebnom izjavom (dosta jednostavno). To je jasno i propisano, a služi da se ne bi registrirali obrti za svrhe kupnje automobila bez poreza i slične stvari. S radom na crno već imamo i previše problema, izbjegavanjem poreza još i više, to je jedna od mjera za njegovo sprječavanje.

Glede drugog, navedi konkretno koje tvrtke ne plaćaju porez državi, i koji su iznosi. Izuzmi nogometne klubove, jer tamo vlada totalni kupus, to se slažem, svi bi već trebali biti u stečaju.

Državni problem ovdje postoji, a to je iznimno spora reakcija policije i nepostojanje posebnih službi za ovakve tipove kriznih situacija (imamo specijalce za oslobodit taoce iz banke, ali za ovo ne), o uzrocima toga se može naširoko, od loše kadrovske politike u državnoj upravi do generalno loše politike prema invalidima domovinskog rata (getoiziranje u posebnim zgradama i guranje u mirovinu, mjesto da se ljudi što više i socijalno i radno uključe u društvo, sukladno svojim mogućnostima), ali to nisu pitanja koja se mogu rješiti za par godina i to nisu pitanja na kojima se treba voditi stranačka borba - već moraju predstavljati državnu, nacionalnu politiku.

Evo, Večernjak javlja da je čovjek preminuo.

Tvrtko1995
27.04.2006., 23:38

Ovdje je tragediju pomogao najviše nerad policije: čovjek je danima prijetio u poreznoj upravi, nakon toga najavio samoubojstvo (slike je snimio profesionalni novinar Večernjaka koji je bio pozvan, nisu nastale slučajno!), a policija nije imala ni vatrogasni aparat, a kamoli stručnjake za te situacije.

Koristiti ovakvu situaciju radi dnevnopolitičkih priča je degutantno. A kvaliteta rada policije (koja jest problem) ne može se rješavati samo od izbora do izbora.

Covjek se zapalio jer mu je bio pun kurac majmuna. Zbog takvih i slicnih majmuna, osobno sam bio u situaciji da provodim dane i noci u nespavanju i da se nadjem u situaciji da razmisljam da li da se ubijem i prikratim svima muke. Zato ga potpuno razumijem. A nije on sam. Tisuce su takvih. OVA DRZAVA JE NAPRAVILA LJUDE BOLESNIMA!

Dug je nastao jer je politicka oligarhija donijela takve zakone, koji samo njih stiti i hrani. Znam vrlo dobro o cemu se radi. Covjek je imao namjeru nesto poceti, vjerovatno su mu obecavali nekakvu pomoc oko zaposljavanja, kredite, HBOR, pickle materine.... I covjek je tragom toga otvorio obrt, iscekujuci, vjerovatno ganjajuci milijarde glupih potvrda i papira da zadovolji birokratsku stoglavu azdaju.... Znam, sigurno, da su mu obecavali brda i doline, a utajili su mu da ce ga derati zdravstvenim i mirovinskim od prvog dana. Tih 12000 kuna je navodni dug po toj osnovici.

Dakle, lagano su cekali par godina dok se to skupilo, pa su se onda najednom dosjetili, da gorivo poskupljuje, nece moci zadrzati svoje place i napunjene rezervoare BMW-ja sedmica i takav standard "uvazenih, bogom danih lidera" i isli su traziti gdje ima mogucnosti da nekoga poderu za lovu.

Pa su mu onda najasili na grbacu.

Nemoj mi pricati da nema takvih na tisuce u Hrvatskoj.

U svakom drugom normalnom uredjenju, poreze i davanja bi placao nakon prikazanog profita. ALI NE I U HRVATSKOJ!!!!!!!!!!!!!!

Ja sam 1996 platio pun kurac davanja i poreza i sranja da to ni Bog vise ne zna koliko je toga bilo. Placao sam knjigocodju 300DM mjesecno da se o tome brine. A 300DM u 1996 nije bila mala lova! Kad smo sve skockali i poslali poreznu prijavu, poslali su mi obavijest, koja je dosla petkom da moram platiti 12500 DM dodatnog poreza na promet uz napomenu da imam 3 KALENDARSKA dana da se zalim OSOBNO. Kako je ponedjeljak bio praznik, mislio sam u utorak, kad sredim papire i poplacam PROSLOTJEDNI porez ici kod njih. Kad sam dosao na ZAP, obavijestili su me da nemam ni lipe na racunu, jer su mi sjeli na racun iz porezne i da moram jos doplatiti oko 1000 DM. Tih 11500 DM mi je bilo uplaceno kao predujam za posao koji sam sklopio sa jednim, kojega sad necu imenovati, ali je tada bio faca. Sto je i dan danas, koliko znam. Nije uopce postavljao pitanje placanja, pa je platio cijeli iznos.
Otisao sam u Poreznu u roku od 10 minuta da im jebem majcicu.
I znas koje je objasnjenje bilo za dodatnih 12500DM?

"VISINA PRIHODA JE PROCIJENJENA NA TEMELJU POREZNIH PRIJAVA SLICNIH DJELATNOSTI"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PAUSALNO!!!!!!!!!!!!!! OD OKA!!!!!!!!!!!!!!!

IMA ON LOVE, PLATIT CE!!!!!!!!!!!!!!!!!

KRV SAM PISAO 7-8 MJESECI DA SE OD TOGA NEKAKO ISCUPAM.

Prema tome, nemoj mi pokusavati objasnjavati, jer znam o cemu govorim. Niti sam bio jedinii kojemu se to dogodilo, a kako vidim ta KRVAVA BRATIJA i dalje nastavlja po starom.

Tvrtko1995
27.04.2006., 23:41
BTW, moj obrt niti sam prijavljivao pocetak rada, niti zavrsetak. Niti me ko pitao ni trazio takve stvari. Kad su nakon 5-6 godina dosli nesto njusiti po papirima, pitaju "kad sam prijavio POCETAK RADA".

"Onog dana kad sam otvorio vrata"

I nikad vise nitko nista nije ni pitao ni trazio.

piper
28.04.2006., 00:15
Ma da. To je jasno i propisano, a služi da se ne bi registrirali obrti za svrhe kupnje automobila bez poreza i slične stvari. S radom na crno već imamo i previše problema, izbjegavanjem poreza još i više, to je jedna od mjera za njegovo sprječavanje.A zasto drzava dopusta kupnju automobila bez poreza?! Umjesto da rijesi taj problem, drzava jednostavno odreze "porez" na zelju za privredjivanjem?!?

Napr, napr. moja firma nije izuzeta od sales tax, jer nisam retalier (nemam ducan i ne preprodajem robu). Pusti sad nepalacanja sales tax ako se kupi izvana ili negdje preko interneta, gdje prodavac ne naplacuje sales tax. Prema zakonu, za stvari koje kupi moja firma, mora platiti sales tax. Druga stvar je sto se cijena materijala za "privredjivanje" (skupa sa sales tax) odbija od ukupnog prihoda pri racunanju profita.

Drzava ocito ide linijom puno manjeg otpora - umjesto regulacijom naplate poreza prema vrsti posla, prihodima tvrtke, etc... odreze godisnji harac. Zasto napr. ne odobri, kao trosak, upotrebu osobnog vozila (odredjen iznos po kilometru) ili rental auta za posao, umjesto otpisivanja ukupnog troska za vozilo u prvoj godini? Zasto priznaje bas svakoj tvrtki (obrtu, trgovackom drustvu, dionickom drustvu) potrebu za sluzbenim vozilom?

Hebemu, onaj jadnik se spalio u luksuznom BMW-u ... yeah, right...

Nekima od onih koji donose zakone u Saboru fali malo razuma.

Tvrtko1995
28.04.2006., 01:00
Nekima od onih koji donose zakone u Saboru fali malo razuma.

MALO????????????? Kazes MALO?

Covjece Boziji! TA OLIGARHIJA NEMA RESPEKTA PREMA NIKOME. Zato i jeste jedino zanimanje koje je interesantno.

Pored DRZAVNOG POSLA, koji znaci PLACU. SIGURNU!

Kazi ti nama - kad dodje do placanja, KOJA JE TVOJA LISTA PROIRITETA?

U Hrvatskoj je to: DRZAVA, POREZI, DRZAVNE MONOPOLISTICKE TVRTKE, a onda sta ostane, moze se platiti dobavljace a u najzadnjem slucaju radnici.

Ove dvije posljednje stavke su stvar POSLOVNE ODLUKE. Mozes platiti dobavljace, ali ne mozes radnike ili obrnuto....

KAKO JE TO KOD TEBE?

Tvrtko1995
28.04.2006., 02:14
Hrvatski branitelj Dragan Prebeg, koji se jučer polio benzinom i zapalio pred očima obitelji, novinara i policije jer je državi dugovao 12.000 kuna za doprinose preminuo je jučer u 16. 30 sati u Klinici za traumatologiju.

Djeca bez oca
Kristina, Borna, Filip, Ana, Lucija i Patrik ostali su bez oca. Iako su se liječnici borili za njegov život, preminuo je zbog komplikacija uzrokovanih teškim opeklinama na 85 posto tijela. Još u šoku uplakane, supruga sestra i majka, zadnji puta došle su vidjeti Dragana netom prije nego što je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić došao - prekasno - ponuditi pomoć. S njegovom suprugom Natašom, koja se unatoč liječničkim prognozama nadala da će on ipak preživjeti, razgovarali smo samo tri sata prije Draganove smrti.
Djeci nisam rekla da im se otac polio benzinom i zapalio. Rekla sam im samo da je jako bolestan i da je u bolnici rekla nam je Nataša dok se još nadala da će Dragan preživjeti. Šestero Draganove djece u dobi od dvije do dvanaest godina, oca jučer oca nije vidjelo jer ih Nataša htjela poštedjeti traume.
Skrila sam sve novine od djece. Nastojim pohvatati sve vijesti na televiziji i okrenuti program kako djeca ne bi vidjela što je tata učinio. Troje moje djece ide u školu pa sam razgovarala s razredenicama kako ne bi u školi doznali da se Dragan zapalio. Koliko ću ih dugo moći štititi od strašne istine? rekla je Nataša tada još ne sluteći da će za koji sat supruga vidjeti posljednji put.

Težak život
Nataša ne može niti zamisliti život bez Dragana. Živjeli su teško, u dugovima, pritisnuti kreditima. Nataša nije zaposlena. Za život su povremeno zarađivali prodajući katoličke kalendare.
Dragan kao 20-postotni ratni vojni invalid dobiva 2600 kuna. Nakon što platimo sve kredite, ostaje nam tek 600 kuna. Nedavno je Dragan najstarijoj kćeri kupio i kompjutor na kredit. Stvarno ne znam što ću kazala nam je supruga Nataša netom prije no što je stigla tužna vijest da je Dragan preminuo.

http://www.vecernji-list.hr/newsroom/news/croatia/537074/index.do

Ja nemam vise rijeci da bilo sto kazem.

piper
28.04.2006., 02:14
Jel to ti pitas mene? Haha, kao da ne znas. Redosljed je jasan: radnik, dobavljac/roba/racuni, drzava je tek na kraju lanca.

Nitko mi nebi pomogo nis, kad nebih prvo ugovorio dobru satnicu za svakog suradnika. Nakon toga - obavezna isplata suradnicima cim lova sjedne. Nakon toga placanje za razno razne dobavljace (kojekavi racuni, nazovimo to tak). Ak nebu bilo za racune, onda znaci da nesto ne stima (visak suradnika ili previse nepotrebnih stvari). Tek na kraju, ono kaj ostane ide meni i/ili partnerima, a na kraju balade drzavi jer mi je to sve skup omogucila.

BTW, nekoliko puta sam _kasnio_ s placanjem gradu. Otisel sam osobno tam - imas lijepo osobu koja je odgovorna za malu privredu (nema saltera, preskakanja preko glava, otpracanja s jednog mjesta na drugo), ispricao se da sam putoval, itd... Tip je bio maksimalno ljubazan, nikakvih kazni nije bilo, zahvalio se kaj sam uopce dosel i zazelio puno srece.

Tvrtko1995
28.04.2006., 02:37
Jel to ti pitas mene? Haha, kao da ne znas. Redosljed je jasan: radnik, dobavljac/roba/racuni, drzava je tek na kraju lanca.

Nitko mi nebi pomogo nis, kad nebih prvo ugovorio dobru satnicu za svakog suradnika. Nakon toga - obavezna isplata suradnicima cim lova sjedne. Nakon toga placanje za razno razne dobavljace (kojekavi racuni, nazovimo to tak). Ak nebu bilo za racune, onda znaci da nesto ne stima (visak suradnika ili previse nepotrebnih stvari). Tek na kraju, ono kaj ostane ide meni i/ili partnerima, a na kraju balade drzavi jer mi je to sve skup omogucila.

BTW, nekoliko puta sam _kasnio_ s placanjem gradu. Otisel sam osobno tam - imas lijepo osobu koja je odgovorna za malu privredu (nema saltera, preskakanja preko glava, otpracanja s jednog mjesta na drugo), ispricao se da sam putoval, itd... Tip je bio maksimalno ljubazan, nikakvih kazni nije bilo, zahvalio se kaj sam uopce dosel i zazelio puno srece.

Naravno da znam. Pitao sam te stoga da nekima objasnis neke stvari iz prve ruke.

Ukoliko ovaj dogadjaj ne bude prekretnica, ja ne znam kako ce se sve zavrsiti.

OVO MORA BITI HRVATSKI TIEN ANMEN

georgeWtheNuclear
28.04.2006., 04:05
I, usput receno, u Kanadi tako nesto nije moguce. Ako nisi ostvario prihod, ne moras nista niti platiti.

Usput budi receno, u Kandi placas i ako nisi ostvario prihod. Najljepsi primjer ti je property tax. Kanadski boljsevici su si lijepo rekli da ce property tax ici po trzisnim vrijednostima nekretnina. Pa su moju kucicu procijenili nekoliko desetaka tisuca dolara vise i na to mi naplatili porez. A ja je ne mislim prodavat. I tako ja placam u ovoj drzavi porez na zrak.

piper
28.04.2006., 07:29
Property tax je invarijantan na poduzetnistvo. Koliko mi je poznato u Hrvatskoj ga (jos) nema.

mala_m
28.04.2006., 11:04
walther-P38 kaže:

Srbi nemaju cigane. Srbi JESU cigani

Zasto vrijedas cigane?

Secundo
28.04.2006., 11:45
Kako ti komentiras to da je Drzava odlucila njemu naplatiti davanja koja je duzan, ali uporno oprasta dugovanja Tajkunima? Zakon ocito nije isti za sve. Nije ni ovdje u Švicarskoj. Evo moja mala firmica koja se bavi nekretninama, nakon svih odbitaka i sličnog ne ostvaruje skoro nikakvu dobit. Sve uknjiženo po poreznom zakonu. I sad dođe porezna uprava i veli "Eeee, ali postoji minimalni porez na blablabla" i pošalje mi ipak značajan porezni račun.

U isto vrijeme se ta ista porezna uprava dogovori o porezu sa nekim stranim superbogatašima. I tako recimo osnivač IKEA-e (težak nekih 20 milijardi Franaka) svoj porezni dug u švicarskom prebivalištu podmiri nekom sićom.

Ali to je nepravdaaaaaa I što bi ja sad trebao? Ima netko šibicu?

Secundo
28.04.2006., 11:48
Usput budi receno, u Kandi placas i ako nisi ostvario prihod. Najljepsi primjer ti je property tax. Kanadski boljsevici su si lijepo rekli da ce property tax ici po trzisnim vrijednostima nekretnina. Pa su moju kucicu procijenili nekoliko desetaka tisuca dolara vise i na to mi naplatili porez. A ja je ne mislim prodavat. I tako ja placam u ovoj drzavi porez na zrak.Poznam to. Kod nas to zovu "Eigenmietwert", t.j. porez na korištenje vlastite nekretnine. Sva sreća što mi kao oženjenom ne naplačuju porez na "korištenje" vlastite žene, bankrotirao bi :D

Vojky
28.04.2006., 11:51
Dakle, lagano su cekali par godina dok se to skupilo, pa su se onda najednom dosjetili, da gorivo poskupljuje, nece moci zadrzati svoje place i napunjene rezervoare BMW-ja sedmica i takav standard "uvazenih, bogom danih lidera" i isli su traziti gdje ima mogucnosti da nekoga poderu za lovu.

Vidiš u tome se vidi tvoj politički populizam na mjestu gdje ga ne bi trebalo biti. Porezni referent, koji radi za 3100 kuna mjesečno (stručni suradnik SSS, nekada pristav III. vrste zvanja), je sigurno razmišljao "evo, sačekati ću i udariti s kamatama". Jednostavno je provodio ono što se mora provesti - platiti porez. Kao što uostalom svoj posao radi i svaki drugi radnik.

Da li bi te tvoj porezni referent oslobodio poreza koji je nastao i za koji bi ti rekao "nisam znao za tu obvezu"? Barem je u SAD neplaćanje poreza praktično zločin...

Porezi jesu veliki, ali ne zbog BMW 7 (tu kategoriju ima pravo koristiti slovom i brojem 5 osoba, od kojih su trojica političari a dvojica suci), već zato što su socijalna davanja i ulaganja u infrastrukturu ogromni. Sve dužnosničke plaće su u biti par promila proračuna! Imaš uostalom sve javno, posebni dio Državnog proračuna: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2005/2843A.pdf. A politički, sociološki i na svaki drugi način je problem što sve kategorije građana traže proračunske povlastice, oslobođenja, privilegije, sufinanciranja, dodatke i sl. ne shvaćajući da oni sami moraju i taj proračuna napunit. Evo, na Automobilima pišu kako bi država trebala sufinancirati ugradnju plina u auto... Ono što baš jako cijenim kod Amera je da Državni proračun smatraju nečim što oni sami pune, a ne rupi bez dna iz koje se samo pita i traži (što valjda jednako vole i građani i dužnosnici)...

Ja sam 1996 platio pun kurac davanja i poreza i sranja da to ni Bog vise ne zna koliko je toga bilo. Placao sam knjigocodju 300DM mjesecno da se o tome brine. A 300DM u 1996 nije bila mala lova! Kad smo sve skockali i poslali poreznu prijavu, poslali su mi obavijest, koja je dosla petkom da moram platiti 12500 DM dodatnog poreza na promet uz napomenu da imam 3 KALENDARSKA dana da se zalim OSOBNO. Kako je ponedjeljak bio praznik, mislio sam u utorak, kad sredim papire i poplacam PROSLOTJEDNI porez ici kod njih. Kad sam dosao na ZAP, obavijestili su me da nemam ni lipe na racunu, jer su mi sjeli na racun iz porezne i da moram jos doplatiti oko 1000 DM. Tih 11500 DM mi je bilo uplaceno kao predujam za posao koji sam sklopio sa jednim, kojega sad necu imenovati, ali je tada bio faca. Sto je i dan danas, koliko znam. Nije uopce postavljao pitanje placanja, pa je platio cijeli iznos.
Otisao sam u Poreznu u roku od 10 minuta da im jebem majcicu.
I znas koje je objasnjenje bilo za dodatnih 12500DM?

Malo se država promijenila u ovih 10 godina, ne zaboravi da su promjene u Hrvatskoj puno brže nego vani. Porezni sustav je prilično doveden u red, sve manje čujem prigovora na taj dio poslovanja, a dosta poznanika mi se bavi poduzetništvom. Porezna uprava ima i svakako jedan od najboljih webova: http://www.pu.mfin.hr/

A zaista sumnjam da će se itko normalan ubiti radi postojećeg poreznog duga od 12.000 kuna, koji se u pravilu može i na rate platiti. Pričati o tragediji jednog čovjeka i njegove obitelji na način da se radi crno-bijela slika društva, jednostavno nema smisla, a niti je primjereno.

Problem odnosa prema invalidima je postojao i postoji (što sam i napisao) - ali je daleko dublji i složeniji od jednog poreznog duga.

Vojky
28.04.2006., 11:58
Ma da. A zasto drzava dopusta kupnju automobila bez poreza?! Umjesto da rijesi taj problem, drzava jednostavno odreze "porez" na zelju za privredjivanjem?!?

Zato što je automobil sredstvo za rad. Kod tebe oporezuju sredstva za rad?

Drzava ocito ide linijom puno manjeg otpora - umjesto regulacijom naplate poreza prema vrsti posla, prihodima tvrtke, etc... odreze godisnji harac. Zasto napr. ne odobri, kao trosak, upotrebu osobnog vozila (odredjen iznos po kilometru) ili rental auta za posao, umjesto otpisivanja ukupnog troska za vozilo u prvoj godini? Zasto priznaje bas svakoj tvrtki (obrtu, trgovackom drustvu, dionickom drustvu) potrebu za sluzbenim vozilom?

Naravno da svaka firma ima pravo na službeno vozilo - nismo u socijalizmu da ti netko odlučuje o sredstvima za rad unutar registrirane djelatnosti (a auto ti u pravilu treba za svaku). I naravno da se porez plaća prema dobiti, i naravno da imaš mogućnost korištenja osobnog vozila po kilometru, i naravno da ti rent-a-car trošak poslovanja 100%. Porezni sustav je uobičajen i usklađen s drugim državama Europe.

Ali, ako imaš obrt - moraš plaćati minimalne poreze i doprinose na plaću za jednu zaposlenu osobu! Ne na poslovanje - nego na jednog radnika, tj. nositelja obrta. Ako imaš d.o.o. ne moraš, jer d.o.o. ne mora imati niti jednog zaposlenog (pokušali su i to zakonom, ali je Ustavni sud poništio), no obrt je vezan za osobu - obrtnik osobno radi u obrtu i mora platiti minimalne poreze i doprinose (mirovinsko, zdravstveno i sl.).

Otpisivanje ukupnog troška za vozilo u prvoj godini je ukinuto od 1.1.2006.

Vojky
28.04.2006., 12:01
Nije ni ovdje u Švicarskoj. Evo moja mala firmica koja se bavi nekretninama, nakon svih odbitaka i sličnog ne ostvaruje skoro nikakvu dobit. Sve uknjiženo po poreznom zakonu. I sad dođe porezna uprava i veli "Eeee, ali postoji minimalni porez na blablabla" i pošalje mi ipak značajan porezni račun.

U isto vrijeme se ta ista porezna uprava dogovori o porezu sa nekim stranim superbogatašima. I tako recimo osnivač IKEA-e (težak nekih 20 milijardi Franaka) svoj porezni dug u švicarskom prebivalištu podmiri nekom sićom.

Ali to je nepravdaaaaaa I što bi ja sad trebao? Ima netko šibicu?

A to ti je valjda kao i u bankama - ako duguješ 1000 onda si dužnik, ako duguješ 100.000 onda si partner. Kod nas su tim velikim starim dužniicima nudili da plate zaostale poreze u ratama.

Vojky
28.04.2006., 12:02
Property tax je invarijantan na poduzetnistvo. Koliko mi je poznato u Hrvatskoj ga (jos) nema.

Ima već par godina, ali ga lokalna samouprava (kojoj ide) još ne primjenjuje dok se ne srede zemljišne knjige.

gatto
28.04.2006., 12:52
Ali, ako imaš obrt - moraš plaćati minimalne poreze i doprinose na plaću za jednu zaposlenu osobu! Ne na poslovanje - nego na jednog radnika, tj. nositelja obrta. Ako imaš d.o.o. ne moraš, jer d.o.o. ne mora imati niti jednog zaposlenog (pokušali su i to zakonom, ali je Ustavni sud poništio), no obrt je vezan za osobu - obrtnik osobno radi u obrtu i mora platiti minimalne poreze i doprinose (mirovinsko, zdravstveno i sl.).

Upravo tako. Ovdje ljudi diskutiraju o poduzetnistvu s osvrtom na ovaj tragicni slucaj i bez poznavanja vrsti trgovackih drustava koja posluju u Hrvatskoj. I zar mislite da bi si itko normalan oduzeo zivot zbog dugovanja od 12.000 Kn?

Piperu, i u Hrvatskoj poduzeca (d.o.o. ili d.d.) placaju prije, odnosno tijekom poslovne godine svoje radnike, ostvaruju troskove poslovanja (izmedju ostalog placaju dobavljace, kupuju sredstva za rad, itd.), a porezi na dobit se placaju tek nakon toga, odnosno sljedece godine. Pa kako bi se inace mogla definirati godisnja dobit ako se ne vide ukupni prihodi i troskovi ostvareni tijekom jedne godine?

Obrt je nesto drukciji od klasicnog poduzeca (d.o.o.) buduci da je obrtnik nesto izmedju fizicke i pravne osobe te odgovara vlastitom imovinom i obvezan je mjesecno uplacivati minimalne doprinose buduci da je obvezno i sam uposlenik u svojem obrtu. Sto se tice ostalih davanja i placanja PDV-a (ako je obrt uveden u sustav PDV-a), slicna su mu pravila kao i s poduzecima.

Inace, hrvatski fiskalni model je preuzet od njemackog i jako je slican mnogim drugim modelima koji koriste EU clanice.

Secundo
28.04.2006., 13:18
I zar mislite da bi si itko normalan oduzeo zivot zbog dugovanja od 12.000 Kn? Ma to sa 12'000 Kn je plakativan novinski natpis. Čovjek si oduzeo život npr. jer
- nije bio u stanju priuštiti svojoj djeci standard kao što imaju njihovi vršnjaci u školi, radi čega su njegova djeca bila meta izrugivanja
- nije imao love za otić na godišnji kao čovjek, a koliko god je mogao to preboliti, nije imao obraza svojoj ženi uskratiti odmor
- poživčanio je od dječije galame u malom stanu
- Imao je nastariji auto na cijelom parkiralištu
- Mobitel nije bio zadnji model, a kamoli krpice
Stislo ga sa svih strana, dok nije pukao. Al' eto, toliko ne stane na naslov, pogotovo ako ga se piše u fontu 64 i boldano.

Da nije radi duga, našao bi ovaj jadnik neki drugi razlog da se samozapali. Jerbo ako ga je dug otjerao u smrt, ja se radi mojeg stambenog kredita ne bi trebao samozapaliti, već polako i mučno na laganoj vatri pržiti.

Sumo
28.04.2006., 15:14
U Kanadi se placa porez na nekretninu. Tocno. Nije istina da je kuca procjenjena iznad trzisne vrijednosti. Ukoliko je tako mozes poslati zalbu koja ce biti usvojena. Kuca ti obicno vrijedi 30tak tisuca vise nego je porezna uprava procjenila. Iz tog poreza se placa ciscenje snijega (kojeg ima prilicno) odvoz smeca, gradnja parkova u gradu i slicno.
Ako imas obrt ne placas davanja drzavi. Ukoliko imas stalno zaposlenog radnika za njega trebas placati CPP, EI i mozda jos nesto. Placas porez na prihod, s time da mozes odbiti od zarade sve sto si ulozio u svoj obrt (za vece investicije se odbija samo 30% prve godine, 30% druge godine ili slicno).

Sumo
28.04.2006., 15:29
Hrvatski Fiskalni model je preuzet od njemacke ...... Ma da.
I Hrvatske Norme su kopija DIN-a i to ne znaci da je Hr proizvod ekvivalent proizvodu iz D.

Vojki, ti dakle tvrdis da u Hr nema firmi koje ne placaju doprinose za radnike? I to bez posljedica? Sto je sa dugom Kamen-Ingrada? Tko je Zecu oduzeo vlasnistvo zbog duga drzavi?

Kako je moguce da je taj obrt radio nekoliko godina a da nije placao doprinose? Zasto ga nitko nije zatvorio ranije?

Zalosno je cuti kako se pojedini na Forumu odnose prema tudjoj nesreci. Mozda je on i bio bolestan mozda je bio slabic, ali njega na taj cin nije natjeralo nista dobro.

Frasier
28.04.2006., 15:47
Sumo, Zec je prošle godine u Slobodnoj Dalmaciji dao intervju, u kojem pored puno fraza i floskula, kaže i ovu rečenicu:

Mi radimo normalno, jer imamo sve potrebne dokumente koje Vlada daje.

piper
28.04.2006., 18:34
Zato što je automobil sredstvo za rad. Kod tebe oporezuju sredstva za rad?Kad bi to bilo tak jednostavno, onda bi se i ovdje dogadjali takvi slucajevi.

Ovdje firma ne mora platiti sales tax na _item_ kojeg kupuje ako i samo ako je karika u lancu u kojem na kraju postoji kupac koji placa sales tax na taj item. Za to unaprijed mora dobit waver od drzave, kojeg prezentira onom od kojeg kupuje item.

Meni auto nije sredstvo za rad, no uzmimo napr. sredstvo za rad - microsoft office 2003. Ili Neki Dell Latitude D810, recimo. Firma kupi laptop od Dell-a, ili Microsoft-ov CD/DVD od nekog retailera. Na taj CD firma _mora_ platiti sales tax.

Kako se jos uvijek dogadja da firme kupuju preko interneta ili negdje izvana, pa ne plate sales tax, zupanija (county) salje pisamtza firmama u kojima ih trazi da plate sales tax na stvari koje posjeduju, a nije bio placen sales tax. Nakon toga radi se naravno o subjektivnoj procjeni zupanijskog poreznika, koji procjeni iskrenost odgovora firme.

Kod nas ta subjektivna procjena i legalizirana fleksibilnost vladinih sluzbenika funkcionira prilicno dobro vec zadnijh 200 godina.

Da mi je firma napr. lokalni dostavljac pizze (neka franchise), auto bi joj bio sredstvo za rad. Na taj auto se i dalje placa sales tax.

Cijena sredstava za rad se amortizira kroz broj godina koji ima IRS zlistan (ovisno kako za sto) te se odbija od ukupnog prihoda firme. Postoji odredjen iznos do kojeg firma moze ici sa odbitkom u prvoj godini, nakon toga mora amortizirati trosak kroz m godina. U trosak sredstva za rad ulazi i sales tax.

Treca stvar je napr. da privatno ne postoji property tax na osobne automobile, dok firma mora placati property tax na sva sredstva koja ima u svojem vlasnistvu.

Cetvrta stvar je da mi ti ne mozes sutra doc sa 700,000 USD i reci da bi ulozio to u nasu firmu, s namjerom da kupimo jednu cessnu 206 pa da letimo (poslovno) okolo (s time da ti uvijek sjedis na mjestu co-pilota). Za to postoje primjerci u pravosudju, IRS vs. firma, gdje je sud dao za pravo IRS-u da privatni avion nije potreban "maloj" frimi.

Eh, da - i ovdje postoje obrti ("Sole Proprietorships"). Ne podrazumjeva se da je vlasnik obrta uposlenik istog. Naime, kako ovdje zdrastveno osiguranje nije obvezatno - doprinos tog tipa za "sebe" nema smisla. Uz to, supruznik moze napr. imati vlasnika obrta dodatog na svoje zdrastveno osiguranje.

ko imas obrt ne placas davanja drzavi. Ukoliko imas stalno zaposlenog radnika za njega trebas placati CPP, EI i mozda jos nesto. Placas porez na prihod, s time da mozes odbiti od zarade sve sto si ulozio u svoj obrt (za vece investicije se odbija samo 30% prve godine, 30% druge godine ili slicno).Da, tocno tak. Obrt ne mora imati stalnog zaposlenog, niti se vlasnik obrta podrazumjeva da je uposlenik.

Postoji obvezatno uplacivanje u social security i medicare (sto se zove kolokvijalno "self employment tax"), kojeg firme subvencioniraju 50%, dok samostalni obrtnik mora placati svih 100% (radi se o 14% od prihoda). Medjutim, ako obrt nema prihoda - obrtnik nema sto uplacivati u ss i medicare, i gotova prica.

piper
28.04.2006., 19:14
Eh, da. Bottom line je: da se u zemlji u razvoju privreda treba stimulirati, a ne taxirati tam di se nema sto taxirati. Porez se placa na dobit, a ne na zelju za privredjivanjem.

Vojky
28.04.2006., 19:33
Hrvatski Fiskalni model je preuzet od njemacke ...... Ma da.
I Hrvatske Norme su kopija DIN-a i to ne znaci da je Hr proizvod ekvivalent proizvodu iz D.

Naravno. Veći dio postova pišem na računalu Končar Nina II i ne vidim da je lošiji od svojih zapadnih pandana. Slično, stric mi radi autodijelove za dosta zapadnih proizvođača, pa ako može za Opel, Renault i sl. valjda nije problem?

Vojki, ti dakle tvrdis da u Hr nema firmi koje ne placaju doprinose za radnike? I to bez posljedica? Sto je sa dugom Kamen-Ingrada? Tko je Zecu oduzeo vlasnistvo zbog duga drzavi?

Naravno da ima - ali puno manje nego prije, a i mora se kumulativno "izbjeći" nekoliko stvari:

a) država automatski uzme doprinose ako ih nisi uplatio na vrijeme, a nisi odjavio radnike
b) REGOS te kao radnika (ako želiš) mailom upozorava o uplati II. mirovinskog stupa, dakle ako jesu u II. stupu, a jesu svi mlađi, znaš da ti doprinosi nisu plaćeni i možeš u akciju
c) ako nema na računu za a) nema ni za netto, no pod prijetnjom kazne poslodavac ti onda mora dati obračun plaće, makar i nemao za te isplatiti - a obračun ti je dovoljna osnova za ovrhu

Nekada je bilo puno puno lakše zaobilaziti, danas je glavni oblik zaobilaženja propisa isplata dijela plaće "u kešu". Nema ni toliko rada na crno.

Glede Kamen Ingrada, ideš na http://sudreg.pravosudje.hr/ i tamo lijepo piše:

Odluke suda: otvaranje stečajnoga postupka
Trgovački sud u Slavonskom Brodu rješenjem broj: St-76/06-121 od 10.travnja 2006.godine riješio je:
I. Otvara se stečajni postupak nad dužnikom Kamen-Ingrad dioničko društvo za proizvodnju, građenje, transport i trgovinu, Velika, Trg bana Jelačića 9, MBS: 050000984.

Kako je moguce da je taj obrt radio nekoliko godina a da nije placao doprinose? Zasto ga nitko nije zatvorio ranije?

Koliko sam našao u novinama, nije nikada radio, bio je otvoren nešto manje od godinu dana, i nakupilo se oko 9000 kuna poreza i doprinosa koji su s kamatama narasli na 12.000. To je minimalni iznos prijave jednog zaposlenog, koji mora biti prijavljen na obrt, radi njegovog specifičnog pravnog položaja. To se može izbjeći tako da se obrt stavi u mirovanje odgovarajućom izjavom (može i isti dan po upisu u obrtni registar).

Zalosno je cuti kako se pojedini na Forumu odnose prema tudjoj nesreci. Mozda je on i bio bolestan mozda je bio slabic, ali njega na taj cin nije natjeralo nista dobro.

Takvim ljudima je dovoljan mali "okidač", ovdje je prva zakazala policija - da su ga pokupili kada je prijetio po poreznoj upravi, vidjeli kako je čovjek van sebe i poslali liječniku - ne bi se ništa dogodilo.

Sumo
28.04.2006., 20:04
Vojki, slazem se da su se stvari popravile ali su daleko od onoga kako bi trebalo biti.
Kako ti opisujes stvari sve je bolje nego na zapadu, tesko mi je povjerovati u to. Ti to gledas iz svoje perspektive, i ne razumijes one koji su u drugacijoj situaciji.
Dijaspori uporno objasnjavas kako je u HR, medjutim tvoji opisi vrijede samo za mladi bracni par intelektualaca sa visokim primanjima (pretpostavljam bez djece).

U slucaju ovog covjeka je zakazao drzavni aparat. Mislim da se se smije zanemariti veliki broj ljudi koji je upao u strasne dugove i danas su ocajni jer ne vide izaza.
Supruga ovog nesretnika govori da im oko 80% primanja odlazi na kredite, ali je ipak uspio nedavno kupiti komputor na kredit. Niti to se nije smjelo dogoditi.
Za tebe je samo bitno da je drzava po zakonu imala pravo uciniti sto je ucinila. Njemu je netko obecao da ce stornirati dug a to nije ucinjeno. Poznato mi je kako drzavni sluzbenici daju pogresne informacije.

Vojky
28.04.2006., 20:15
Vojki, slazem se da su se stvari popravile ali su daleko od onoga kako bi trebalo biti.
Kako ti opisujes stvari sve je bolje nego na zapadu, tesko mi je povjerovati u to. Ti to gledas iz svoje perspektive, i ne razumijes one koji su u drugacijoj situaciji.
Dijaspori uporno objasnjavas kako je u HR, medjutim tvoji opisi vrijede samo za mladi bracni par intelektualaca sa visokim primanjima (pretpostavljam bez djece).

Nisam nigdje rekako kako je lako - ali postoje stvari koje se mijenjaju, ili su se promijenile. Evo, konkretno, kvaliteta domaće proizvodnje - da, uglavnom je jako dobra, ne zato što smo sada svi postali super krasni Cedevita radnici, već zato što ako prizvodiš hrvatsko tržište je uglavnom premalo za uopće funkcionirati, i moraš izvoziti. Ako izvoziš - moraš biti kvalitetan ili padaš. Ima zaista vrhunske proizvodnje, evo npr. http://www.sms.hr/ (hrana) ili http://www.dicaprio.hr/ (odjeća), ali je relativno rjetka. I naravno, o uspješnima se ne čita u novinama.

A kako je u HR generalno? Ako usporedim da su prije 14 godina plaće bile 150 DEM (ja, sestra, otac i majka smo jedno vrijeme živjeli od jedne takve prosječne plaće), ne da je dobro, nego je odlično i još iznad toga. Ta prosječna plaća je narasla skoro 10x u 14 godina. Danas je pomoć za nezaposlene (tko upada u kategoriju da je može primati) veća od nekadašnje prosječne plaće.

U slucaju ovog covjeka je zakazao drzavni aparat. Mislim da se se smije zanemariti veliki broj ljudi koji je upao u strasne dugove i danas su ocajni jer ne vide izaza.
Supruga ovog nesretnika govori da im oko 80% primanja odlazi na kredite, ali je ipak uspio nedavno kupiti komputor na kredit. Niti to se nije smjelo dogoditi.
Za tebe je samo bitno da je drzava po zakonu imala pravo uciniti sto je ucinila. Njemu je netko obecao da ce stornirati dug a to nije ucinjeno. Poznato mi je kako drzavni sluzbenici daju pogresne informacije.

Nisam ni rekao da ovdje nije zakazao državni aparat - i rekao sam gdje je zakazao. U pitanju su mjesta koja traže sistemske promjene načina rada, i tu nažalost ide sporo. Ali, ne treba miješati uzroke i povod samoubojstva.

Glede obrta, evo našao sam - imaju kategoriju "privremena obustava", koju treba aktivirati ukoliko se ne namjerava raditi, koliko znam, onda sve s davanjima ide na nulu: http://sor.mingorp.hr/

piper
29.04.2006., 01:44
Glede obrta, evo našao sam - imaju kategoriju "privremena obustava", koju treba aktivirati ukoliko se ne namjerava raditi, koliko znam, onda sve s davanjima ide na nulu: Koji je to idiot dizajnirao? Pazi: tom covjeku je ta "sitnica" znacila zivot vs. smrt.

NO BUSINESS TAX RETURN (to je kategorija, ne iznos) se prijavljuje NAKON sto ISTEKNE porezni period (1 godina ili 1 kvartal, ovisno o vrsti tvrtke i nacinu oporezivanja), ne UNAPRIJED. Da ne pricam o federalnoj prijavi (koja je ista takva - NAKON sto ISTEKNE porezni period).

Nitko pri zdravoj pameti ne otvara obrt/projekt/drustvo s namjerom da ne radi. A niti ima kristalnu kuglu na raspolaganju, iz koje se eto moze buducnost fino vidjeti. Kad mu stigne porezna prijava - prijavi da nije radio ili da nije imal prihoda (nije mu isel posao) - tako to funkcinoria u zdravom drustvu koje stimulira svoju privredu, a ne vladajucu oligarhiju.

A ti i dalje tuli ovdje i podrzavaj tu oligarhiju i idiote koji su donjeli takva retardirana pravila.

Trebalo bi donjeti zakon - za jednog naseg, spaljujemo 10 njihovih.... Hahaha, to bi neke malo protreslo, ak jer ak nekompetenti idioti sjede u Saboru, trebali bi otstupiti. Pa makar parlamentarni izbori bili svaka 2 mjeseca, mozda bi nesto istitralo.

Tvrtko1995
29.04.2006., 05:07
Koji je to idiot dizajnirao? Pazi: tom covjeku je ta "sitnica" znacila zivot vs. smrt.

NO BUSINESS TAX RETURN (to je kategorija, ne iznos) se prijavljuje NAKON sto ISTEKNE porezni period (1 godina ili 1 kvartal, ovisno o vrsti tvrtke i nacinu oporezivanja), ne UNAPRIJED. Da ne pricam o federalnoj prijavi (koja je ista takva - NAKON sto ISTEKNE porezni period).

Nitko pri zdravoj pameti ne otvara obrt/projekt/drustvo s namjerom da ne radi. A niti ima kristalnu kuglu na raspolaganju, iz koje se eto moze buducnost fino vidjeti. Kad mu stigne porezna prijava - prijavi da nije radio ili da nije imal prihoda (nije mu isel posao) - tako to funkcinoria u zdravom drustvu koje stimulira svoju privredu, a ne vladajucu oligarhiju.

A ti i dalje tuli ovdje i podrzavaj tu oligarhiju i idiote koji su donjeli takva retardirana pravila.

Trebalo bi donjeti zakon - za jednog naseg, spaljujemo 10 njihovih.... Hahaha, to bi neke malo protreslo, ak jer ak nekompetenti idioti sjede u Saboru, trebali bi otstupiti. Pa makar parlamentarni izbori bili svaka 2 mjeseca, mozda bi nesto istitralo.

To su sve stari komunisticki aparatcici, koji sad pokusavaju nesto kenjati. Najvaznija stvar u Hrvatskoj je da sto vise ljudi otvori bilo sta.

AUTOMATSKI pocinje teci dug prema drzavi u vidu milion razlicitih poreza i davanja: mirovinsko, zdravstveno (to nema teorije da je dobrovoljno - ja sam se godinama s njima natezao od porezne uprave, obrtnickih udruzenja, Ministarstva gospodarstva, Ministarstva pravosudja... - jesi li otvorio obrt, TI SI PRIVATNIK, ZNACI IMAS LOVU!) onda vodna naknada (????????), porez na tvrtku (?????????), lokalni porezi, porez na ukupan prihod. A nedao ti Bog da imas radnika. Davanja su preko 120% na sve sto mu platis ili ne platis...Nema veze. Clanstvo u Udruzenju obrtnika nije dobrovoljno. Moras i njih platiti, makar niti ne znas ni gdje su ni sta rade...Nema veze. PLATI, pa se zali. Tko se zali, zaradi financijsku kontrolu. A onda si tek najebao. Nema teorije da nadju da je sve u redu. Ako slucajno kupis auto preko firme - ima toliko papira oko toga, da to normalan covjek ne moze shvatiti. Ne znam kako je sada, ali mislim da se nije bitno promijenilo - PLACA SE POREZ NA REKLAME. Ako slucajno postavis pano da oglasis nesto da si tu, placa se po metru kvadratnom. Svako centimetar se mjeri. Da ti ne govorim da ako nemas kasu, mozes se odmah pozdraviti sa familijom i pripremiti zavezljaj za buvaru. I to ne mozes ti evidentirati prodaju na bilo kakvoj kasi. Mora imati milion nekih sranja. Svojedobno je Skegro na trosak drzavnog proracuna organizirao nagradnu igru, gdje je raja slala racune od kupovine!!!

NOVAC U KASI NIJE TVOJ. TO JE VLASNISTVO DRZAVE. Imaju pravo da dodju kad hoce i da prebroje svaku lipu. I ako nesto ne stima, tek onda si ga najebao. Da ti ne pricam kakve dnevnike moraju voditi ribari. Jebo te led, to su citanke, gdje svaka riba maltene mora biti uslikana, izmjerena, oznacena...Svaka kap ulja, goriva, maziva, ima svoju rubriku. To su stvari o kojima se ne prica. Nitko nema pojma. Zakoni se mijenjaju svakih 14 minuta i nikad ne znas gdje si. Do prije 15 minuta nesto nije bio prekrsaj, ali sada jeste. PA ONDA PLATI KAZNU i ZATEZNU KAMATU u ROKU ODMAH.

Ugostitelje jebu k'o beba zvecku. To je vec bolesno.

Probaj nesto uvesti. Recimo da hoces prodavati elektricne brijace, recimo...

Sad, prije nego uopce i pomislis da ih uvezes, moras SVAKI MODEL dati na atest, koji kosta pun kurac, a naravno da sve drzava uzima sebi. K'o fol su NEZAVISNI, ali recimo da te atest kosta 5000 NECEGA (dolara ili kuna). Ne mozes ti to jos uvesti. Moras imati uputu za rukovanje na hrvatskom jeziku, koja je PROVJERENO na hrvatskom jeziku, sto naravno iziskuje novi atest (na jezik), pa onda moras imati NALJEPNICU na kojoj sve pise na HRVATSKOM JEZIKU. Oda dobijes samo ogranicenu kolicinu nekakvih markica, koje se moraju polijepiti na kutije prije pustanja u promet, jer niti jedan svjetski standard o kvaliteti proizvoda se ne priznaje u Hrvatskoj. Ni DIN, NISTA, NISTA. DALJE.......... Moras imati JAMSTVENI LIST. Gdje garancija NE MOZE BITI MANJA OD 1 GODINE, i mora imati popis servisa, sa brojevima telefona, itd....

Sve ide iz pocetka, ako proizvodjac promijeni tvornicki broj modela.

EL-BRI-456 nije isto sto i EL-BRI-456L zato sto L znaci crveni, a bez L je plavi model... Ajmo jos jedan atest... I svi papiri ponovno na doradu i stampanje...

Nema teorije da mozes prodavati rabljene proizvode (osim na buvljaku) ili proizvode sa greskom bilo koje vrste.

Ja sam pokusao sa grupom kolega da zajednicki uvezemo par kontejnera televizora sa greskom. To su TV direktno iz tvornice, koja ne popravlja aparate u tvornici - nekome ne radi daljinski, neki ima malo osteceno kuciste, neki su potpuno mrtvi...razne greske. Jedan takav aparat na veliko u Njemackoj kosta 20 Maraka! Sa prijevozom i svim dadzbinama, to bi bilo oko 50 maraka po komadu. Ja bih ga popravio i prodao po 100 ili 120 maraka, sa regularnom garancijom.

NE MOZE.

Ne moze se uvesti Loeve Opta TV kojemu daljinski ne radi! Nema boga!

A moze, recimo Chung-Qua-Cin, jer na deklaraciji pise da je NOVI. i onda se to na veliko uvozi iz Singapura, Taiwana, Malezije, Kine...otprilike 100 Eura za komad, na kontejner (velicine 27-32 ekrana). Kad prodje svu papirologiju, prodaje se za recimo 500 Eura. I onda uvoznici (koji placaju pinke a sve strane), uvezi jedan kontejner na papire. I 4-5 kontejnera bez ikakvog traga. Tako se, onda, izlozi po trgovinama masa lijepih modela sa svim potrebnim atestima, a prodaje se za cash ono sto ide na crno.
Isto ti je sa svim elektronickim proizvodima.

Poznajem osobno treceg najveceg distributera banana na svijetu (nas covjek). Pa mi prica da je pokusao u Zadru negdje 1997 ili 1998 da napravi terminal za snabdijevanje cijele Europe bananama.
Uvez'o je samo jedan brod. Zbog papirologije, koja je trajala danima, banane su se usmrdile na brodu.

Tako je popusio PUN BROD BANANA, zbog nekog rutana iz Ravnih Ktara, koji je tu carinik, i ne jebe zivu silu...

Ne trebam nista vise. Dosta ti je i ovo.

Vojky
29.04.2006., 11:13
Koji je to idiot dizajnirao? Pazi: tom covjeku je ta "sitnica" znacila zivot vs. smrt.

Ovdje ne govorimo o porezu, već o tome da ako si otvorio obrt, onda si u njemu ZAPOSLEN. Ako si zaposlen - onda moraš plaćati minimalne poreze i doprinose za jednog zaposlenog (porez, prirez, doprinosi na zdravstveno, mirovinsko i sl.). To ne ovisi o tvojim prihodima, to su jednostavno porezi i doprinosi na i iz plaće. Dake, ne možeš imati obrt i ne raditi u njemu, jer je on vezan za osobu. Vlasnik obrta je zaposlen u obrtu, čak se i doslovno vodi na njegovo ime (npr. Cvjećarnica Cvijet, vl. Pero Perić). A ako je netko zaposlen - plaća poreze i doprinose na plaću, barem minimalnu.

Za drugo postoji firma, gdje ne moraš biti ni zaposlen, niti u nekom posebnom odnosu s njom - jednom godišnje napraviš skupištinu i daš naloge direktoru. Ne vidim što je tu nejasno ili nelogično. U Hrvatskoj inače ima preko 90.000 obrtnika, koji zapošljavaju preko 200.000 ljudi.

Vojky
29.04.2006., 11:21
Sad, prije nego uopce i pomislis da ih uvezes, moras SVAKI MODEL dati na atest, koji kosta pun kurac, a naravno da sve drzava uzima sebi. K'o fol su NEZAVISNI, ali recimo da te atest kosta 5000 NECEGA (dolara ili kuna). Ne mozes ti to jos uvesti. Moras imati uputu za rukovanje na hrvatskom jeziku, koja je PROVJERENO na hrvatskom jeziku, sto naravno iziskuje novi atest (na jezik), pa onda moras imati NALJEPNICU na kojoj sve pise na HRVATSKOM JEZIKU. Oda dobijes samo ogranicenu kolicinu nekakvih markica, koje se moraju polijepiti na kutije prije pustanja u promet, jer niti jedan svjetski standard o kvaliteti proizvoda se ne priznaje u Hrvatskoj. Ni DIN, NISTA, NISTA. DALJE.......... Moras imati JAMSTVENI LIST. Gdje garancija NE MOZE BITI MANJA OD 1 GODINE, i mora imati popis servisa, sa brojevima telefona, itd....

Ovdje doslovno citiraš EU-direktive vezane uz zaštitu potrošača. To gore je gotovo jednako u svim državama EU (osim što se vjerojatno atest priznaje unutar Unije). Doslovno ništa, ali ništa od toga nije hrvatski izum.

Jedino još nismo uveli direktivu o elektroničkom otpadu, gdje moraš imati i skladište za besplatan prijem stare opreme (npr. tip ti uvali stari televizor, jer proizvođač novog mora platiti reciklažu opasnog otpada, a što televizor, posebno klasičan jest). Stupila je na snagu prošle godine u EU.

Probaj u SAD dati na prodaju nešto bez upute na engleskom, i vidi kako ćeš proći ako te slučajno netko tuži jer nije razumio uputu te sada trpi duševne boli ili nešto treće. Mislim, imate upute na čašama za kavu...

Nitko ne kaže da gluposti i problema nema, ali više od pola onoga što si naveo je samo razlika u koncepciji SAD-Europa, tj. socijalna država vs. država koja nije tako definirana.

Još mi nisi odgovorio - da li se kome u SAD opraštaju porezni dugovi?

piper
29.04.2006., 20:41
Još mi nisi odgovorio - da li se kome u SAD opraštaju porezni dugovi?Ne oprastaju se, ali se znaju pogadjati sa IRS-om, nakon cega vrijedi novi, pogdodjeni dug. Ako do duga uopce dodje.

Ono na sto ciljamo Tvrtko i ja jesu pravila koja su dovela do tog duga. Pravila su losa. Zasto je vlasnik obrta automatski njegov full-time uposlenik? Zasto vlasnik obrta prijavljuje "no-business" unaprijed, a ne unazad (na kraju poreznog perioda)?

Kritiziramo vladajuce i zakonodavce, a ne poreznog cinovnika (i ako, mogao je i on biti vise fleksibilan, no opet, to bi mogao biti samo ako bi mu zakon to dozvolio, a obzirom da je zakon i tako los...).

Vojky
29.04.2006., 21:02
Ne oprastaju se, ali se znaju pogadjati sa IRS-om, nakon cega vrijedi novi, pogdodjeni dug. Ako do duga uopce dodje.

Ono na sto ciljamo Tvrtko i ja jesu pravila koja su dovela do tog duga. Pravila su losa. Zasto je vlasnik obrta automatski njegov full-time uposlenik? Zasto vlasnik obrta prijavljuje "no-business" unaprijed, a ne unazad (na kraju poreznog perioda)?

Zato što je to obrt - a obrt je kao pravni oblik (barem u našoj, tj. austrijskoj tradiciji) bitno vezan za osobu vlasnika obrta. Kome se takav oblik organiziranja ne sviđa - može otvoriti firmu, tu ne mora nitko biti zaposlen. No-business period se mora prijaviti unaprijed baš zato da se ne bi stvarali troškovi za plaću (i neki drugi). Ako bi se prijavio unatrag - tko bi platio doprinose u međuvremenu? Ne zaboravi da je u Europi plaćanje mirovinskog i socijalnog obvezno, ne možeš raditi i ne plaćati doprinose.

Kritiziramo vladajuce i zakonodavce, a ne poreznog cinovnika (i ako, mogao je i on biti vise fleksibilan, no opet, to bi mogao biti samo ako bi mu zakon to dozvolio, a obzirom da je zakon i tako los...).

Iskreno, misliš da bi u Hrvatskoj trebalo dati pravo poreznim činovnicima da se mogu pogađati oko poreza?

piper
30.04.2006., 02:11
Iskreno, misliš da bi u Hrvatskoj trebalo dati pravo poreznim činovnicima da se mogu pogađati oko poreza?Hm, dobro sad, od oka, onako... To vjerojatno nebi bila dobra ideja.

Nego, da li je otvoriti d.o.o., u HR podjednako trivijalno kao sto je to otvoriti obrt? Mislim, ovdje je malo drugacija papirologija kad netko formira obrt ("sole prop"), od one kad se formira d.o.o. Nesto je jednostavnije otvoriti obrt, od LLC-a (kao i na kraju, prilikom porezne prijave, obrt je i ovdje vezan uz osobu, dok LLC mora podnjeti svoju vlasitu poreznu prijavu kao pravna osoba). Zato je ljudima jednostavnije otvoriti "obrt", manja je "gnjavaza", recimo tak (bar ovdje). Od uspostavljanja d.o.o-a koje nesto kosta, do banki koje traze na uvid statut drustva, itd...
Uz to, poznato mi je da je u Njemackoj nuzno imati osnovnog kapitala preko odredjenog iznosa, za otvaranje tvrtke tipa GmbH, lako je moguce da je tomu tako i u HR?

Najveca razlika je tu, sto se vlasnik obrta ne smatra automatski i uposlenikom (full time empoloyee), za razliku od Zakona u HR, gdje se isti automatski smatra full time employee, sto povlaci nekakve uplate, bez obzira na prihod. Steta sto je tomu tak, ovog covjeka je stajalo zivota.

Ne informiraju se svi podjednako, a niti su svi obrti i/ili trgovacka drustva u vlasnistvu ljudi koji barataju informacijama koje nisu vezane za ono cime se direktno bave.

SBA (Small Business Association) - to je vladina agencija koja se brine za male tvrtke, organizira ovdje razno razne seminare, na koje poziva direktore i vlasnike malih firmi (ukljucivo i obrta). Pa ak se stigne odes (mislim, i to je neki networking ne? ljudi se upoznaju...). Bio sam na jednom gdje je IRS imao neko predavanje o "opravdanim poslovnim troskovima". Cisto da cujes i ovo: covjek je dao primjer gdje je tvrtka prijavila "bribe" kao itemizirani trosak ;) Koji, i ako on razumije da je trosak, nije legalan, pa se kao takav ne moze otpisati. Mislim, znam ja kaj je njega mucilo - to kaj primalac mita nigdje ne prijavljuje taj iznos, pa se isti nigdje ne oporezuje (a netko mora platit porez :))... Ne, nisam mu to spomenuo.

Nekakva pomoc agencije tipa SBA nebi skodila malim privrednicima u HR.

U Hrvatskoj inače ima preko 90.000 obrtnika, koji zapošljavaju preko 200.000 ljudi.I oni svi posluju bez greske ? ... :zubo:

Tvrtko1995
30.04.2006., 03:21
I oni svi posluju bez greske ? ...

Nijedan. Oni, koji su pokusali poslovati bez greske su morali zatvoriti.

Zbog bankrota, koji u HRVATSKOJ ne postoji kao kategorija.

Jednostavno, u Hrvatskoj ne postoji bankrot, ne postoji kreditni rejting, ne postoji mogucnost provjere kvaliteta firme, izuzev tzv. BONITETA, sto je lagani qurac,,,Frajer ima lovu, a ne placa.

Ovdje doslovno citiraš EU-direktive vezane uz zaštitu potrošača. To gore je gotovo jednako u svim državama EU (osim što se vjerojatno atest priznaje unutar Unije). Doslovno ništa, ali ništa od toga nije hrvatski izum.

Da. EU je uzor poslovanja........... Pitanje je dana kada ce se to sve sjebati kao baloncic od sapunice. Ista prica sa Haskim tribunalom...MISEVI VEC NAPUSTAJU BROD...Cijela frtutma oko Ruande i ratnih zlocina je vec zavrsena...

Problem Hrvatske je USTAV, koji oduzima pravo individualnoj osobi i daje to pravo PARTIJAMA. Sve ostalo je POSLJEDICA.

Sto se businessa tice - FALE LEPA,. NIKAD VISE. Sto ste dobili od mene, dobili ste. Vise nema ni LIPICE.

A nisam jedini.

piper
30.04.2006., 07:10
Zbog bankrota, koji u HRVATSKOJ ne postoji kao kategorija.U Hrv se ne moze bankrotirati? Mislim ne moze kao pojedinac ili ne moze firma?

Kako je izvedeno to? Ne kuzim?! Zar rizik za kredite ne preuzima kreditor? Ili drzava stiti davatelja kredita vise nego sto ga izjednacuje s primateljem kredita? Komercijalni krediti se daju radi ostvarivanja zarade kroz kamate.

Institucija koja dalje kredit ulazi u poslovni rizik, kao i svaka druga tvrtka nekim drugim poslom. Morala bi postojati institucija bankrota.

TomK
30.04.2006., 09:11
Tvrtko1995:
Probaj nesto uvesti. Recimo da hoces prodavati elektricne brijace, recimo...

Sve ide iz pocetka, ako proizvodjac promijeni tvornicki broj modela.

EL-BRI-456 nije isto sto i EL-BRI-456L zato sto L znaci crveni, a bez L je plavi model... Ajmo jos jedan atest... I svi papiri ponovno na doradu i stampanje...

U cemu je problem da proizvod mora biti atestiran? U cemi je problem da na proizvodu stoji tekst na hrvatskom jeziku? Pa na kojem to jeziku treba stojati? U cemu je problem da proizvod ima jamstveni list? U cemu je problem da proizvod ima garanciju od jedne godine (u Danskoj svaki tehnicki proizvod ima garanciju na 2 godine)?

Doista ne razumijem ovo....

A glede onoga nesretnika koji se spalio, mislim da je diskusija presla granice dobrog ukusa? Zar netko doista misli da bi se covjek, KOJI JE OTAC SETERO DJECE, ubio zbog 12.000 kuna !!!!!!!! Zar netko doista misli da 12.000 kuna znaci vise nego SESTERO djece ?????

Lijepi pozdravi.

Vojky
30.04.2006., 11:50
Nego, da li je otvoriti d.o.o., u HR podjednako trivijalno kao sto je to otvoriti obrt? Mislim, ovdje je malo drugacija papirologija kad netko formira obrt ("sole prop"), od one kad se formira d.o.o. Nesto je jednostavnije otvoriti obrt, od LLC-a (kao i na kraju, prilikom porezne prijave, obrt je i ovdje vezan uz osobu, dok LLC mora podnjeti svoju vlasitu poreznu prijavu kao pravna osoba). Zato je ljudima jednostavnije otvoriti "obrt", manja je "gnjavaza", recimo tak (bar ovdje). Od uspostavljanja d.o.o-a koje nesto kosta, do banki koje traze na uvid statut drustva, itd...

Firma se otvori za nekoliko dana, trebaš imati 20.000 kuna na računu (ili može i dijelom imovina, ali onda košta procjena), troškovi otvaranja su ispod 5000 kuna, a tih 20.000 kuna možeš potrošiti odmah po otvaranju firme. Imaš sve na www.hitro.hr

Obrti imaju jednostavnije knjigovodstvo i lakše barataju kešovinom, to je glavni razlog zašto se otvaraju. Inače, još je razlika što direktor i vlasnik firme ne odgovaraju za dugove firme (osim ako im se na sudu dokaže da su ih napravili namjerno ili krajnjom nepažnjom, što je jako, jako teško), dok vlasnik obrta odgovara i za dugove obrta (jer je obrt na osobu!), mada je i to danas relativizirano, jer po nekim propisima duguje samo za ono što je unio u obrt.

Cisto da cujes i ovo: covjek je dao primjer gdje je tvrtka prijavila "bribe" kao itemizirani trosak Koji, i ako on razumije da je trosak, nije legalan, pa se kao takav ne moze otpisati. Mislim, znam ja kaj je njega mucilo - to kaj primalac mita nigdje ne prijavljuje taj iznos, pa se isti nigdje ne oporezuje (a netko mora platit porez )... Ne, nisam mu to spomenuo.

E, veselo... :) Inače, znam jednog koji je (priča ima više od 10 godina) uredno davao provizije ljudima na ugovor o djelu za posredovanje - platio porez i uplati ljudima na račun!

Zaozbiljno, mislim da bi kod nas mogao (što si spominjao) imati avion na malu firmu kao trošak - samo navedeš da putuješ radi istraživanja tržišta, to je tvoja ustavna sloboda poduzetništva...

Vojky
30.04.2006., 12:04
U Hrv se ne moze bankrotirati? Mislim ne moze kao pojedinac ili ne moze firma?

Nema osobnog bankrota. Ne možeš reći "bankrotirao sam" i tražiti otpis dugova.

piper
30.04.2006., 17:18
Institucijom bankrota moze se traziti zastita od naplate ili otpis dugova (ili nesto izmedju). Sud deklarira bankrot pojedinca, ne sam pojedinac (pojedinac ga prijavljuje).

piper
30.04.2006., 17:23
Inače, znam jednog koji je (priča ima više od 10 godina) uredno davao provizije ljudima na ugovor o djelu za posredovanje - platio porez i uplati ljudima na račun!Hja, vidis sto znace tehnicki detalji... No, tu je najvazniji detalj - "platio porez."
IRS-u je najvaznije da netko prijavi odredjenu stavku kao prihod. Drugim rjecima - ja platim proviziju - taj tko je prima, prijavi proviziju kao prihod. Ili ako kupim nesto - taj od koga sam kupio, prijavi da mi je to "nesto" prodao (po cijeni po kojoj sam ja otpisao minus sales tax, ako ga je bilo).

BTW, imas ovdje mogucnost prijave prihoda koji ne podpadaju niti pod jednu kategoriju u poreznoj prijavi. Nesto tipa kategorija "other", na kraju svega (nisu tips koje serviseri znaju dobivat, nisu pod tvojim poslovanjem, nigdje ih nis mogel navest...) IRS-u nije vazno kak si dosel do novca, vazno je da ih prijavis... :D

CroatiaTomo
30.04.2006., 18:35
Izgleda da je problem u tome sto Tvrle nije mogao nasim ljudima uvaliti govna iz Kine koja nemaju niti garanciju, niti upute za rukovanje niti su proizvodi provjereni.

Stvarno sramota kakve li zemlje...

CroatiaTomo
30.04.2006., 18:47
A sto se tice robe in Kine...nevjerojatno kako Kinezi mogu se naseliti poZagrebu, pootvarati trgovine i prodavati svoj skart nama mulcima koji ne mozemo ispuniti par formulara.

Tvrtko1995
30.04.2006., 23:37
Izgleda da je problem u tome sto Tvrle nije mogao nasim ljudima uvaliti govna iz Kine koja nemaju niti garanciju, niti upute za rukovanje niti su proizvodi provjereni.

Stvarno sramota kakve li zemlje...

Ti ocito ili ne vidis dobro, ili ti vizualne informacije nemaju proper processing.

Loeve Opta nije KINESKA FIRMA, zemljak.

http://www.loewe.de/english

CroatiaTomo
01.05.2006., 00:02
Ti ocito ili ne vidis dobro, ili ti vizualne informacije nemaju proper processing.

Loeve Opta nije KINESKA FIRMA, zemljak.

http://www.loewe.de/english

Koncentriraj se na poantu, a to je da kad uvozis nesto, bilo sto, moras proci kroz pravila kao i svi drugi, bio "tvoj" proizvod iz Kine ili ne.

I nismo si zemljaci, ja sam iz Hrvatske ti iz Bosne.

Tvrtko1995
01.05.2006., 02:32
Koncentriraj se na poantu, a to je da kad uvozis nesto, bilo sto, moras proci kroz pravila kao i svi drugi, bio "tvoj" proizvod iz Kine ili ne.

I nismo si zemljaci, ja sam iz Hrvatske ti iz Bosne.

Nisam ti ni rekao da si zemljak zbog geografske sirine i duzine.

Zemljak je KROMPIR.

---------------------------

2. Postoje standardi u svijetu koji se koriste, kao recimo UL standard ili EC standard, koji vrijede u svakoj zemlji osim Hrvatske. Za Hrvatsku treba specijalni standard. Ne priznaju se ni EU standardi!
Dakle, logika "kud svi Turci, tu i mali Mujo" nema smisla, osim ako se na taj nacin ne preferiraju pojedini uvoznici. Znam pouzdano nekoliko firmi, koje nikad nisu odnijeli niti jedan proizvod na "hrvatsku standardizaciju" ("atest), a koji uredno imaju spoje politicare i "strucnjake", kojim placaju pinke i mogu raditi sta hoce.
Isto tako znam ljude, koji su krv ispisali placajuci ateste, aparati su im zaplijenjivani od strane "atestnog osoblja" i kasnije prodavani na crnom trzistu, samo zato da bi dobili markicu. Zbog toga su ti ljudi propali, a njiho posao su preuzeli oni, koji niti ne moraju atestirati uredjaje, jer im se vjeruje "na rijec i plavu kuvertu".

I to nisu stvari koje su tajna. To je JAVNA TAJNA. Znaju se imena, znaju se firme, ali im nitko ne moze nista. Upravo takvi pretvaraju Hrvatsku u smetljiste svjetske elektronike.
Prema tome, nemoj drobiti, kad nemas pojma.

Tvrtko1995
01.05.2006., 02:40
U Hrv se ne moze bankrotirati? Mislim ne moze kao pojedinac ili ne moze firma?

Kako je izvedeno to? Ne kuzim?! Zar rizik za kredite ne preuzima kreditor? Ili drzava stiti davatelja kredita vise nego sto ga izjednacuje s primateljem kredita? Komercijalni krediti se daju radi ostvarivanja zarade kroz kamate.

Institucija koja dalje kredit ulazi u poslovni rizik, kao i svaka druga tvrtka nekim drugim poslom. Morala bi postojati institucija bankrota.

Svi su bankrotirani, pa onda takav zakon i ne treba...:cerek: :zubo: :cool:

Banke nisu u nikakvom riziku. Svaki kredit je pokriven bar sa 3-5 puta vecom vrijednoscu. Ako hoces dobiti kredit, moras imati bar 2 puta vrijednije nekretnine, koje dajes u zalog, plus nekoliko jamaca, koji isto tako daju svoju imovinu na zalog.
Sistem radi na principu Pawn shopova.
Sad su donijeli zakon da sud vise i nije nadlezan, nego javni biljeznik. Jednostavno, ne placas nesto zbog bilo kojeg razloga, i onda ti "lokalni cato" dodje i zaplijeni sta imas. Procjena je obicno "od oka", a ako treba, naci ce oni nacina da to "od oka" potkrijepe i nekim papirom od neke "nezavisne" trvrtke, koja obicno ima ured u zgradi neke drzavne institucije i koju su otvorili drzavni sluzbenici, koji rade pola u drzavnoj upravi, a pola u svojoj firmi, kat nize...

Tvrtko1995
01.05.2006., 02:52
Nema osobnog bankrota. Ne možeš reći "bankrotirao sam" i tražiti otpis dugova.

VRLO STIMULATIVNO!

Kako, onda netko, koji je pao u dugove, moze poceti iz pocetka, jer nije zaglavio svojom krivicom?

Odgovor: NIKAKO. Moze samo pociniti SAMOUBOJSTVO.

Sto se i dogadja.

Recimo. Moj prijatelj je radio nesto za vojsku. Uzeo je kredit od cuvene Zagrebacke banke (najveca mafija u Europi)...Uzeo je opremu, uvezao potrebne sirovine (uredno platio lezarinu na carini, speditera, carinu PDV i sva ostala sranja, platio radnike, zavrsio posao.

I onda mu MORH nije platio.
A mi pricamo ovdje o 4 milijuna kuna duga.

Onda mu Zagrebacka banka dodje na vrata. Pa onda sud. Pa onda ganjaj ovoga ili onoga generala, koji ima veze da drzava makar plati mjesecnu ratu da covjek moze otplacivati kredit.

Ni to ne ide.
Onda ih on da na sud.
I tako vec 11 godina.......

U medjuvremenu se razveo. Prodao je stan u Zagrebu. Kuca Umagu je pod hipotekom, ali to je zena dobila na razvodu. Mora placati alimentaciju za malu. Firmu je zatvorio. Nema ni auto vise. Ne znam gdje je, da li je ziv. Zadnje sam cuo da radi kod jednoga kolege na crno, koji mu daje za hranu.

A covjek je ubjedljivo najbolji elektro-akusticar u Europi. Svojedobno je radio razglas za najvece europske stadionske koncerte, ozvucavao operne kuce po Europi....

SEREM SE JA NA TAKVU DRZAVU!

PROLJEVOM.

Mr Spiker
01.05.2006., 03:40
Jebiga, tako di zavrsavaju heroji socijalistickog rada. :D :D :D

Vojky
01.05.2006., 10:01
VRLO STIMULATIVNO!

Kako, onda netko, koji je pao u dugove, moze poceti iz pocetka, jer nije zaglavio svojom krivicom?

Pa koliko znam, ti si prvi kada treba govoriti o osobnoj odgovornosti - pa je i svatko odgovoran za svoje dugove.

Ukoliko netko ide u velike i na bilo koji način rizične poslove, onda to ne treba raditi kao obrtnik, već kroz firmu, jer direktor i vlasnik firme ne odgovaraju za dugove firme (ukoliko im se ne dokaže namjera ili krajnja nepažnja, a što je iznimno teško, to bi baš moralo biti da je netko vidno bez ugovora isisavao novac iz firme). Obrt nije najpametnije rješenje za milijunske poslove, dijelom i radi odgovornosti vlasnika. Za to je firma, koja vrijedi 20.000 kuna, ode u stečaj i to je to. Pokupi eventualno službeni auto ako ga ima, tj. ako nije na leasingu.

A nisam ni čuo da neka zemlja u okruženju ima osobni bankrot. Nije poznat u našem pravnom sustavu. To bi značilo samo da bi kamate onima koji pošteno otplaćuju svoje dugove narasle - jer bi banka uračunala i taj rizik.

I ti stvarno uspoređuješ plaćanja države u ratu s situacijom danas? To je jednako kao da za stav SAD-a prema obojenima dajem primjere od prije 60-tih.

Vojky
01.05.2006., 10:07
Banke nisu u nikakvom riziku. Svaki kredit je pokriven bar sa 3-5 puta vecom vrijednoscu. Ako hoces dobiti kredit, moras imati bar 2 puta vrijednije nekretnine, koje dajes u zalog, plus nekoliko jamaca, koji isto tako daju svoju imovinu na zalog.

Za bankarski hipotekarni kredit je prije par godina trebala 1/3 vrjednija hipoteka i jamci (koji nikakvu imovinu ne daju), takav je moj stambeni kredit. Sada ne treba ni to. Kome se ne sviđa - uvijek može gotovinom platiti.

Da ne zaboravim da do prije 6-7 godina krediti praktično NISU POSTOJALI. Kada se negdje 1997-1998. pojavila mogućnost da se kupi KIA Pride LX na kredit, to je bila skoro revolucija. Da ne spominjem koje su bile kamate. Situacija danas je jedno 100x bolja.

Sad su donijeli zakon da sud vise i nije nadlezan, nego javni biljeznik. Jednostavno, ne placas nesto zbog bilo kojeg razloga, i onda ti "lokalni cato" dodje i zaplijeni sta imas. Procjena je obicno "od oka", a ako treba, naci ce oni nacina da to "od oka" potkrijepe i nekim papirom od neke "nezavisne" trvrtke, koja obicno ima ured u zgradi neke drzavne institucije i koju su otvorili drzavni sluzbenici, koji rade pola u drzavnoj upravi, a pola u svojoj firmi, kat nize...

Javni bilježnik radi samo ovršne isprave. Ukoliko dobiješ takvu i misliš da račun nije u redu - daješ prigovor, ovrha se obustavlja i ide se u redovni sudbeni postupak, kao i svugdje. Bilježnici služe tu samo da za velik broj malih računa koji se u pravilu plate nakon što dođe ovršna isprava rasterete sudove. Ništa ne sude, ništa ne procjenjuju (jer su neutralna stranka).

Priču o stanju u državi i privredi od prije više od 10 godina pokušavaš prenijeti na sadašnju Hrvatsku. Naravno da je ratnih godina bilo totalnog kupusa oko državnih nabava, sudovi nisu imali više od pola sudaca i tako dalje...

Bila su sasvim druga vremena, sjećam se kada mi je poznanik kao uspješan voditelj predstavništva tih godina dobio na korištenje Fiat Bravu od talijanskog gazde, to je bilo nešto za se pohvalit i pokazivat, a danas auto te klase se smatra normalnim dobiti na korištenje ako radiš kao terenski prodavač...

Tvrtko1995
01.05.2006., 11:15
Kao da ja nemam telefon, i kao da se ne cujem s prijateljima bar jednom u par mjeseci.....

Neznadar
01.05.2006., 11:21
Kao da ja nemam telefon, i kao da se ne cujem s prijateljima bar jednom u par mjeseci.....

Kilavom kurcu i dlaka smeta. :)

Sorry, ali nisam mogao izdrzati... :D

CroatiaTomo
01.05.2006., 22:36
Svi su bankrotirani, pa onda takav zakon i ne treba...:cerek: :zubo: :cool:

Ivana Brlic Mazuranic - Price iz Davnine

CroatiaTomo
01.05.2006., 22:46
VRLO STIMULATIVNO!

Recimo. Moj prijatelj je radio nesto za vojsku. Uzeo je kredit od cuvene Zagrebacke banke (najveca mafija u Europi)...Uzeo je opremu, uvezao potrebne sirovine (uredno platio lezarinu na carini, speditera, carinu PDV i sva ostala sranja, platio radnike, zavrsio posao.

I onda mu MORH nije platio.
A mi pricamo ovdje o 4 milijuna kuna duga.

Onda mu Zagrebacka banka dodje na vrata. Pa onda sud. Pa onda ganjaj ovoga ili onoga generala, koji ima veze da drzava makar plati mjesecnu ratu da covjek moze otplacivati kredit.

Ni to ne ide.
Onda ih on da na sud.
I tako vec 11 godina.......

U medjuvremenu se razveo. Prodao je stan u Zagrebu. Kuca Umagu je pod hipotekom, ali to je zena dobila na razvodu. Mora placati alimentaciju za malu. Firmu je zatvorio. Nema ni auto vise. Ne znam gdje je, da li je ziv. Zadnje sam cuo da radi kod jednoga kolege na crno, koji mu daje za hranu.

A covjek je ubjedljivo najbolji elektro-akusticar u Europi. Svojedobno je radio razglas za najvece europske stadionske koncerte, ozvucavao operne kuce po Europi....

SEREM SE JA NA TAKVU DRZAVU!

PROLJEVOM.

Ubjedljivo najbolji elektro-akusticar u Europi uzeo visemilijunski kredit iz Banke kao FIZICKA osoba, tvoj prijatelj je idiot!

Ili ti kao i obicno seres bez wc papira

Tvrtko1995
02.05.2006., 04:24
Evo jednoga iz 15. pitanja ankete.

Ris
03.05.2006., 04:58
[=georgeWtheNuclear]To je jos uvijek kvalifikacija? Danas risu nije protivno zakonima tvoje otadzbine voljeti svoju Domovinu Hrvatsku.

Voljeti domovinu je jedno, biti nacionalist je drugo!

Nije to bas ista povijest. Isti dogadjaji, ali gotovo uvijek na suprotnim stranama. Interpretacija, znacaj, simbolika i efekti su bitno razliciti.

Gotovu uvijek ista povijest. Turske okupacije, A-U okupacije, borba protiv Turaka, protiv Austrijanaca, Mađara, savezništva sa istima.
Simbolika jako slična.
Onterpretacije su uvijek različite, ovisno o apriornim stavovima, pogledima, deffinicijama, pretpostavkama.

Srboslavija primjerice znaci da imamo istu povijest? U kojoj je hrvatstvo potirano a Hrvati proganjani jer su Hrvati?

Ovo je apsolutna neistina. vrijedi za a-u, ali ne i za Jugu, ni jednu ni drugu.

Bread, kruh, hleb. Blanket, deka, cebe. Pants, hlace, pantalone. Razumijem engleski, razumijem i srpski. Sto ne znaci da su engleski i srpski isti kao i hrvatski. Zasto to predstavlja takvu enigmu vama srbima? Ah znam, zato jer imamo zajednicku povijest koje vise nema...

Naveo si različite riječi, no one su toliko malobrojne da je ta malobrojnost na razini regionalnih razlika unutar jednog jezika.

Bas smo konpatabilni. E sad nam jos objasni sto to znaci "konpatabilni" pa mozemo i o tomu raspravljati. Koji je to jezik? Je li to "nas" jezik?

Kompatabilni - isti ili vrlo slični.

Za slucaj da si mislio kompatibilni, tada mi reci kako su niski trubaci slicni zagorskim popevkama ili recimo hercegovackoj gangi, ili jos bolje - kakvoj trogirskoj klapi? Gdje je ta nit koja povezuje Sumadiju i Liku, Kosovo i Medjimurje?

Što je slično zagorskoj popevki i dal.klapi?
Istočnohercegovačka ganga ista/jako slična zap.hercegovačkoj.
Dalmatinske klape bokeljskim.
Slavonska narodna muzika slična vojvođanskoj (mađarski, panonski utjecaj)
itd....

Constatinopol
03.05.2006., 12:57
Kada se negdje 1997-1998. pojavila mogućnost da se kupi KIA Pride LX na kredit, to je bila skoro revolucija. Da ne spominjem koje su bile kamate
..

Vojky legendo,kako si se samo ovog sjetio :s :s :s

Vojky
03.05.2006., 14:43
Vojky legendo,kako si se samo ovog sjetio

Da sjetio, gledo i onda za auto... :) Zanimljivo, kao posljedica tog tranzicijskog skoka po hrvatskim cestama se danas može naći lijepi broj 8-10 godina starih KIA. Uspomena na prvi stupanj poratne normalizacije trgovine autima.

Nakon njega je mislim krenuo Twingo.

gatto
03.05.2006., 14:47
Pa zatim Clio i Punto.

CroatiaTomo
03.05.2006., 15:43
Sjecam se kad su se KIA-e kupovale na kredit, prvi su bili branitelji sa povlasticama, imao sam prijatelja u Osijeku koji je radio u zastupnistvu KIA-e i kaze prodavali su se na lopate...a sve to zbog kredita.

Od tada je HR toliko napredovala da danas gotovo da nema razlike u kupnji (potrosnji) bilo kakvog proizvoda u HR ili USA, EU. Nismo vise u kamenom dobu, ne mora se dati bubreg u jamstvo kad se posudjuje novac iz banke.

Drugi problem je sto je bankarstvo u HR kao i svugdje u svijetu (trenutno) najprofitabilnija grana privrede pa se krediti daju sakom i kapom (primjer preminulog covjeka koji se zapalio, dobio kredit nakon sto je vec bio preopterecen sa drugim prijasnjim kreditima).

Ris
03.05.2006., 17:26
Vojky legendo,kako si se samo ovog sjetio :s :s :s

Jebiga u socializmu si mogo kupit auto na kredu sa 0% kamata.

NenadX
03.05.2006., 18:42
walther-P38 kaže:

Srbi nemaju cigane. Srbi JESU cigani

To ti je isto kao da kazes. Hrvati nemaju HERCEGOVCE, Hrvati JESU hercegovci.

Jebat ga, oni su prije birali... :rofl:

Ris
03.05.2006., 18:43
Kome se obraćaš,
walteru ili meni?