PDA

View Full Version : Zašto homoseksualci ne smiju darovati krv?

Mandragoran
18.04.2006., 11:58
Je li to zato sto se smatraju rizicnom skupinom?!? Ili postoji neki drugi razlog?

Ja sam gay i uredno dajem krv svaka tri mjeseca. Bez imalo srama potpisujem onu izjava kod doktora, jer ipak smatram da tako cinim neko dobro djelo.
Testirao sam se na HIV, nisam promiskuitetan... Postoji li neki konkretan razlog zasto ja ne bih darivao krv?

atlantis
18.04.2006., 12:41
da se mene pita, ne :)

al me se ne pita :(

konkretno, ne znam, nisam strucnjak

kachunchica
18.04.2006., 14:53
pa kako ne smiju ako ipak dajesh svaka tri mjeseca? :confused:

NeVeR
18.04.2006., 14:54
Ne smiju davat?

:rofl: :bonk:
Ak je to istina, pa koji smo mi idioti od ljudi :bonk:

Treba moci svatko dati krv ako je zdrav. To je to.

kachunchica
18.04.2006., 14:56
prosto ne vjerujem da je to ikako zabranjeno:misli:...
...pa oni i ovako i onako testiraju na sve te bitne testove svu krv koja im je donirana. :rolleyes:

kemik
18.04.2006., 15:02
je, zabranjeno je.

http://www.hztm.hr/index.asp?id=41#1, pod tockom "Tko nesmije davati krv" (ovo je njihova pogreska, ne moja) lijepo pise tko sve ne smije davati krv.

pobrojano je, vise-manje, vecina ljudi cije ponasanje se svrstava u "visokorizicno".

Moram priznat, kolko god mi se to ne svidjalo, da se slazem s njima i u potpunosti razumijem njihovu argumentaciju.

Kad se nedavno desilo da se onaj covjek zarazio HIVom od davatelja, onda su se svi zgrazali kako je to moguce. Lijepo je bilo objasnjeno da se HIV u krvi ne moze otkrit unutar 3-4 mjeseca od zaraze i da, ukoliko davatelj krv daruje upravo u tom "prozoru", kad je zarazen, zarazan i ne moze se otkrit takvo nesto moguce.

Na ovaj se nacin jednostavno pokusava (relativno malena) vjerojatnost da se takvo nesto dogodi, jos dodatno smanjiti.

Never, ti si pametan decko, pa bi terbao bit svjestan da utvrdjivanje "tko je zdrav" nije bas trivijalan posao

Mandragoran
18.04.2006., 15:05
prosto ne vjerujem da je to ikako zabranjeno:misli:...
...pa oni i ovako i onako testiraju na sve te bitne testove svu krv koja im je donirana. :rolleyes:
Kod lijecnika koji obavlja pregled prije davanja moras potpisati izjavu kako nisi imao spolne odnose sa osobom istog spola...
Ako ne zelis to potpisati, mislim da ti ne dopustaju da das krv.

Ja dajem krv jer malo zazmirim na tu izjavu i uredno je potpisem svaki put :D

Mandragoran
18.04.2006., 15:13
je, zabranjeno je.

http://www.hztm.hr/index.asp?id=41#1, pod tockom "Tko nesmije davati krv" (ovo je njihova pogreska, ne moja) lijepo pise tko sve ne smije davati krv.

pobrojano je, vise-manje, vecina ljudi cije ponasanje se svrstava u "visokorizicno".

Moram priznat, kolko god mi se to ne svidjalo, da se slazem s njima i u potpunosti razumijem njihovu argumentaciju.

Kad se nedavno desilo da se onaj covjek zarazio HIVom od davatelja, onda su se svi zgrazali kako je to moguce. Lijepo je bilo objasnjeno da se HIV u krvi ne moze otkrit unutar 3-4 mjeseca od zaraze i da, ukoliko davatelj krv daruje upravo u tom "prozoru", kad je zarazen, zarazan i ne moze se otkrit takvo nesto moguce.

Na ovaj se nacin jednostavno pokusava (relativno malena) vjerojatnost da se takvo nesto dogodi, jos dodatno smanjiti.

Never, ti si pametan decko, pa bi terbao bit svjestan da utvrdjivanje "tko je zdrav" nije bas trivijalan posao

ja sam cuo od tete u Fran Mihaljevicu da oni u Petrovoj imaju testove koji otkrivaju HIV unutar 21 dan nakon infekcije... oni testovi u Fran Mihaljevicu otkrivaju infekciju unutar 3 mjeseca od infekcije...

po meni bi onda bilo logicnije pitanje da li ste imali rizicni seksualni odnos unutar tog perioda (koji vec to bio)... nego pitanje da li ste imali odnos sa osobom istog spola... a vjerojatnije bi i ljudi bili malo iskreniji jer ne bi morali tamo potvrditi da su gay...

mislim da krv cak ne smiju dati osobe koje su bile u Velikoj Britaniji duze od tri mjeseca u nekom razdoblju (mislim da su osamdesete u pitanju)... :bang:

kemik
18.04.2006., 15:17
mislim da krv cak ne smiju dati osobe koje su bile u Velikoj Britaniji duze od tri mjeseca u nekom razdoblju (mislim da su osamdesete u pitanju)... :bang:

to je zbog kravljeg ludila, ali mislim da je to ukinuto...

Mandragoran
18.04.2006., 15:24
to je zbog kravljeg ludila, ali mislim da je to ukinuto...
nisam znao koji je razlog, ali mislim da je prije tri mjeseca jos bilo to pravilo...

ja sam mislio da se kravlje ludilo ne prenosi krvlju... da su potrebne neke stanice zivcanog sustava... ili tako nesto...

kachunchica
18.04.2006., 17:07
pa to je malo glupo. To nije nikakva garancija. Pobogu, pa koliko je streit osoba samo zarazeno hiv-om a njihovu krv ce glat uzeti.
Malo im je naivna metoda:rolleyes:

yeya
18.04.2006., 20:29
je, zabranjeno je.

http://www.hztm.hr/index.asp?id=41#1, pod tockom "Tko nesmije davati krv"

ne mogu vjerovati za ovo! :visi:
jesu li muškarci homoseksualci rizičnija skupina od žena homoseksualki?:misli:

po meni bi onda bilo logicnije pitanje da li ste imali rizicni seksualni odnos unutar tog perioda (koji vec to bio)... nego pitanje da li ste imali odnos sa osobom istog spola... a vjerojatnije bi i ljudi bili malo iskreniji jer ne bi morali tamo potvrditi da su gay...

slažem se u potpunosti!

alexxx
18.04.2006., 22:17
kemik, pred malo je još bilo to pitanje za GB i kravlje ludilo.

i da, meni je ovo isto retardirano. što je najgore, pisao netko na ljesu, posjećuje prostitutke, to jednom napisao u upitnik i nitko ništa. :bang:
od onda ne piše. al i dalje ´´plemenito´´ daje krv. :bang:

i da, ovo da homoseksualci ne smiju davat krv je užasno retardirano. ako unazad 21 dan/6 tjedana/kolko već nisi imao rizičan odnos, ne vidim baš nikakav razlog.

chrissy
18.04.2006., 23:00
Koja glupost, ko da samo homoseksualci imaju rizične odnose...:rolleyes:

Arslan
18.04.2006., 23:11
Pa statisticki je opravdano, jer je rizik zaraze od HIV-a fakat veci kod homoseksualaca. Mozemo filozofirati da li je tu veca sansa za sitne ozljede kod kojih se izmjenjuje krv ili je to besmisleno ako se radi o homoseksualcima u monogamnoj stabilnoj vezi, ali statistika stoji.

Riječanka2
18.04.2006., 23:13
Apsolutno glupo i diskriminatorski - mislim da bi netko trebao potaknuti pitanje legalnosti ove uredbe/odredbe.

Danas se u svijetu homoseksualce i intravenske narkomane više ne smatra isključivim rizičnim skupinama za AIDS, već osobe rizičnog seksualnog ponašanja unutar cjelokupne populacije :E

Riječanka2
18.04.2006., 23:16
Arslane, dušico slatka, daj se malo informiraj :kod homoseksualaca nije apsolutni rizik oboljenja od AIDS-a niš viši od hetroseksualaca rizičnog seksualnog ponašanja :ziba:

Mače malo slatko :cerek:, a znadeš li ti što je i koje je to rizično seksualno ponašanje???? :E

bliss
19.04.2006., 07:42
Nevjerojatno glup propis, još od medicinara koji bi trebali biti informirani što je rizično ponašanje. Ovako diskriminirati na temelju sexualne orjentacije nekoga tko želi pomoći je sramotno :flop:

chrissy
19.04.2006., 08:12
Sad sam tek išla pogledati ovaj link, ovo je fakat glupo; piše da se trajno odbija darivatelj - muškarac koji je u životu imao spolni odnos s muškarcem...
:eek:
Znači čak i ako je potpuno zdrav čovjek imao takav odnos samo jednom prije 5 godina, on se trajno odbija kao darivatelj!?
Ako se HIV može otkriti unutar 3-4 mjeseca; kakvog to ima smisla!?

Pallas
19.04.2006., 08:21
Dajte, ljudi, molim vas - pokusajte promisliti o razlozima takvih naputaka.

crtica
19.04.2006., 08:39
Potpisujem kemik...

Primostenac
19.04.2006., 08:49
Koliko se ja sjećam pitanje u upitniku je "jeste li imali odnose s osobom istog spola?" što automatski uključuje i lezbijke. Ali odredba je u svakom slučaju iznimno diskriminirajuća, jer smatram da homoseksualna populacija dosta više pažnje posvećuje zaštiti baš zato što je okarakterizirana kao "visokorizična".

Ako ovo uopće čita netko od ikakvog značaja, tko može promijeniti nešto - možda bi bilo bolje da se pitanje preformulira u "Jeste li tijekom protekla 3 mjeseca imali rizičnih spolnih odnosa?". To bi uključilo i heteroseksualnu populaciju koja je imala rizičen odnose. Krv prikupljena od osoba koje bi u svom upitniku odgovorile na to pitanje potvrdno mogla bi se tretirati s dodatnom kontrolom i ne puštati u optjecaj iduća tri mjeseca te nanovo testirati prije upotrebe, zar ne??

kemik
19.04.2006., 08:51
dobro, kaj fakat nitko od vas nije otisao na link koji sam dala? :misli:

zakaj se ja trudim uopce?

Trajno odbijanje darivatelja:
1. Trajno se odbiju od davanja krvi osobe koje su bolovale ili sada boluju od teških kroničnih bolesti dišnog i probavnog sustava kao i osobe koje boluju od bolesti srca i krvnih žila, zloćudnih bolesti, bolesti jetre, AIDS-a, šećerne bolesti, živčanih i duševnih bolesti.
2. Trajno se odbijaju osobe s ponašanjem visokog rizika:
- ovisnici o alkoholu ili drogama,
- muškarci koji su u životu imali spolne odnose s drugim muškarcima (homoseksualni odnosi),
- žene i muškarci koji su imali spolni odnos s prostitutkama,
- osobe koje često mijenjaju seksualne partnere (promiskuitetne osobe),
- osobe koje su uzimale drogu intravenskim putem,
- osobe koje su liječene zbog spolno prenosivih bolesti (sifilis, gonoreja),
- osobe koje su HIV-pozitivne,
- seksualni partneri gore navedenih osoba.

Privremeno odbijanje darivatelja:
Privremeno se od davanja krvi odgađaju osobe:
- s lakšim akutnim bolesnim stanjima (prehlade, poremetnje probavnog sustava, smanjenog željeza u krvi i sl.),
- nakon operativnih zahvata,
- nakon primanja transfuzija, primanja nekih cjepiva,
- s lakšom poremetnjom krvnog tlaka, te
- žene za vrijeme menstruacije, trudnoće i dojenja.

mislim da se dosta jasno vidi da su sve kategorije koje ste vi naveli lijepo napisane kao oni koji NE smiju davati krv.

I dalje, ma koliko to nepopularno zvucalo, mislim da je popis u redu.

Primostenac
19.04.2006., 08:56
Pa i ja se pitam zakaj se trudiš - svi smo pročitali taj tekst, ali govorim o upitniku koji se potpisuje tamo pred doktorom! U kojem svojim potpisom jamčiš za točnost odgovora!

Osim toga zar ne smatraš da je glupo da si za cijeli život onemogućen davati krv ako si ijednom u životu imala odnos s osobom istog spola!!!

To što to piše na stranicama HZTM-a - ne znači da je to u redu! :(

kemik
19.04.2006., 08:58
Osim toga zar ne smatraš da je glupo da si za cijeli život onemogućen davati krv ako si ijednom u životu imala odnos s osobom istog spola!!!

zao mi je, ali ne smatram.

posto ne postoji krivicna odgovornost za ono sto se potpisuje pred doktorom, ne ne smatram da je to glupo

Primostenac
19.04.2006., 09:16
Pa baš zato što ne postoji nikakva krivična odgovornost i ne postoji način da se provjeri istinitost navoda - kompletne su odredbe glupe. I misliš da sprječavaju ikoga tko želi darovati krv da to i učini??? :confused:

Po meni bi bolje bilo da ako ti jednom nađu nešto u krvi - zabilježe te u kompjuteru i više ne žele primati krv od tebe. A dok želiš i možeš davati - daj.
Ionako stalno nedostaje krvi, a na ovaj se način odbijaju i potencijalno dobri, zdravi darovatelji.

kemik
19.04.2006., 09:20
Po meni bi bolje bilo da ako ti jednom nađu nešto u krvi - zabilježe te u kompjuteru i više ne žele primati krv od tebe. A dok želiš i možeš davati - daj.

By all means, odi to objasni covjeku koji je dobio HIV jer netko tko se bavio nezasticenim seksom nije to htio priznati u formularu HZTMa!

Primostenac
19.04.2006., 09:41
Nek mu objasni onaj tko je od strane HZTM-a napisao proceduru o testiranju krvi, a da nije pritom uzeo u obzir manjkavost testa i ograničenje od 21 dan!!!

Riječanka2
19.04.2006., 10:27
HZTM kaže:
1. Trajno se odbiju od davanja krvi osobe koje su bolovale ili sada boluju od teških kroničnih bolesti dišnog i probavnog sustava kao i osobe koje boluju od bolesti srca i krvnih žila, zloćudnih bolesti, bolesti jetre, AIDS-a, šećerne bolesti, živčanih i duševnih bolesti.
- muškarci koji su u životu imali spolne odnose s drugim muškarcima (homoseksualni odnosi),

- s lakšim akutnim bolesnim stanjima (prehlade, poremetnje probavnog sustava, smanjenog željeza u krvi i sl.),

E sada....
Ja jesam legalista, i smatram a odredbe treba poštovati, ali isto tako ne mogu a da ne primjetim da prema gornjim navodima, gotovo NITKO ne bi smio dati krv.
Jer :
1. u teške bolesti respiratornog sistema spada i bronhijalna astma (ljudi su zbog nje bili oslobađani služenja vojnog roka), teži alergijski rinitisi - koji su sezonske bolesti, i osoba koja od njih boluje u fazi remisije je potpuno zdrava. Btw.to nisu zarazne bolesti niti se prenose krvlju. Isto se odnosi na ljude sa povišenim krvnim tlakom. Pa i na osobe koje pate od lagane depresije uzrokovane recimo, prekidom veze. No - deset godina nakon toga, žele da daju krv -jok!

2.
- ovisnici o alkoholu - kada je bila akcija dobrovoljnog davanja krvi u jednom malom mjestu, svi jaki i snažni muški iz lokalnog PIK-a, poljoprivrednici i vinogradari dali su krv - a svi su bumbići koji cuclaju barem litru bevande svakodnevno i bez koje ne funkcioniraju - čista definicija alkoholizma. Ali, oni se ne smatraju alkoholičarima!
- za korisnike IV droga bi barem situacija trebala biti jasna - a što je s onima koji tu i tamu žvaknu koji eksić ili povuču lajnu bijelog?
- onaj tko je ikada u životu imao homoseksualni odnos - glupost na kvadrat!!! A što je s ženama koje u životu nisu bile s ženom a dobile HIV od muža pomorca?
- odnos s prostitutkom - što ako opališ komada a ne znaš da je profićka? :E
- promiskuitetni - definirati treba promiskuitetnost - je li to 1 partner dnevno, ili 2 različita tjedno, ili 4 mjesečno, 10 godišnje...???
- onaj tko je HIV pozitivan - jedina logična i opravdana stavka
- tko je imao sifilis ili gonoreju - nije to ni približno isto; gonoreja se liječi sumamedom ili s injekcijom penicilina, i ne ostaje u organizmu antigen, pa ne postoji nosilac gonoreje (za razliku od luesa) - uzričnik je gonokok,jean od koka...po toj logici i onaj tko je imao streptokoknu anginu je još opasniji, jer može imati beta hemolitičku sepsu, asimptomatsku - i prenijeti je dalje krvu...

Ne da mi se dalje, a mogla bih još...

Mislim da je jedini mjerodavni ekskluzivni faktor za davaoce trenutačno zdravstveno stanje (utvrđeno pregledom na licu mjesta) te laboratorijski parametri :top:

kemik
19.04.2006., 10:29
Mislim da je jedini mjerodavni ekskluzivni faktor za davaoce trenutačno zdravstveno stanje (utvrđeno pregledom na licu mjesta) te laboratorijski parametri :top:

a kako bi smanjila rizik da se netko nalazi u window periodu, kad laboratorijski nalazi krvi ne pokazuju zarazu nekom teskom bolesti (bilo hivom, bilo hep-com)?

disclaimer: ne napadam. samo mislim da ti mozda imas neku ideju koja meni ne pada na pamet...

violent_femmes9
19.04.2006., 10:37
HZTM kaže:
1. Trajno se odbiju od davanja krvi osobe koje su bolovale ili boluju od... šećerne bolesti...

u Australiji mladi ljudi s dobro reguliranim dijabetesom (tip 1) mogu dati krv ako zele. tj. nije im zabranjeno, ali ih ponekad odbiju s izlikom "tebi je bolje da ne das"

sto se tipa 2 tice, VELIKI broj tih pacijenata ostaje dugo nedijagnosticiran, pa pretpostavljam da neki od njih svoju krv ipak daju

Riječanka2
19.04.2006., 11:28
a kako bi smanjila rizik da se netko nalazi u window periodu, kad laboratorijski nalazi krvi ne pokazuju zarazu nekom teskom bolesti (bilo hivom, bilo hep-com)?

disclaimer: ne napadam. samo mislim da ti mozda imas neku ideju koja meni ne pada na pamet...

Nikako, nažalost!
Taj period windowa je po meni najveće sr**** koje i AIDS čini tako opakom boleščugom - ne znaš nikada jesi li zdrav ili bolestan.

Ja i moj partner cijeli život koristimo prezervative baš zbog toga - jer ja nikada za sebe ne mogu reći da sam 100% sigurna da nemam HIV , hepatitis C (za B sam cijepljena) :flop:

No, usprkos tome, i ja i mnogi moji kolege kirurzi i instrumentari dajemo krv - a primiti transfuziju je očito, uvijek rizik ...no, kada se mora, mora se :p

(ma, znam ja da ne napadaš...nisam ja baš toliko paranoična ;) )

alexxx
19.04.2006., 11:48
kako netko tko je prije 6 godina imao odnos s osobom istog spola može biti u window periodu?
i koliko je rizičniji seks dva muškarca od analnog seksa muškarca i žene?

po meni, jedini bi kriterij vezan uz seksualni život trebao biti nula rizičnih odnosa u tom i tom roku. mislim da je zabranit čovjeku koji je u mladosti radio ne znam šta, al je zadnjih 2o godina vjeran svojoj ženi, i ona njemu, da da krv jer je imao odnos s muškarcem kad mu je bilo 18, idiotarija.

Riječanka2
19.04.2006., 11:54
kako netko tko je prije 6 godina imao odnos s osobom istog spola može biti u window periodu?

po meni, jedini bi kriterij vezan uz seksualni život trebao biti nula rizičnih odnosa u tom i tom roku. mislim da je zabranit čovjeku koji je u mladosti radio ne znam šta, al je zadnjih 2o godina vjeran svojoj ženi, i ona njemu, da da krv jer je imao odnos s muškarcem kad mu je bilo 18, idiotarija.

To je točno - apsolutna idiotarija, slažem se s tobom :top: :top: :top:
Kao što je idiotarija bazirati cijeli jedan sistem, plus diskriminacija drukčijih od onih "ispravnih" na temelju ANAMNEZE(jer je taj upitnik anamneza, niš drugog) za koju se zna da je uvijek subjektivna :flop:

shipka
19.04.2006., 12:00
Pa onda je propust to što nisu stavili još i to a ne to što nisu maknuli homoseksualce. Za davanje krvi bi se stvarno trebalo prolaziti jako rigidne filtere jer nikad ne znaš da li test možda nije našao virus AIDSa. Užasavam se toga da dobijem aids samo zato što sam pao i razrezao ruku il nekaj..

alexxx
19.04.2006., 12:06
mislim da bi puno više efekta imalo postaviti pitanje o rizičnom odnosu unazad tolko i tolko i objasniti da to nije nužno odnos s prostitutkom/osobom istog spola/bla, nego svaki nezaštićeni odnos, uključujući oralni, s osobom koja po bilo kojem kriteriju spada u rizičnu kategoriju a da nije da ima friški nalaz s testiranja od kojeg se nije seksala, ili je polupoznata. i apelirati na savjest ljudi da, kolko god da misle ´´neće baš mene´´, imaju toliko odgovornosti da ne daju potencijalno zaraženu krv nekome tko je ovako i onako u banani jer da nije, ne bi mu ta krv ni trebala. mislim da nekome tko stvarno želi dat krv ne bi trebao bit problem sačekat 6 tjedana ili manje, ako se koriste osjetljivije metode testiranja krvi, da može biti siguran da nikome neće naškoditi.

alexxx
19.04.2006., 12:10
Pa onda je propust to što nisu stavili još i to a ne to što nisu maknuli homoseksualceja ne bih imala niš protiv toga da primim krv čovjeka koji cijeli život ima samo homoseksualne odnose, redovno se testira na hiv i seksa samo po predočenju friškog nalaza testiranja, i koristi zaštitu.
POGOTOVO ako je u mladosti radio eksperimente, a zadnjih 2o godina je u braku sa ženom koju ne vara. (a po ovom sistemu, on ne smije dat krv. nikad.)

šta, kod homoseksualaca se virus ne može otkriri i do 4o godina nakon zaraze, il šta? :rolleyes: il onaj dobiven/prenesen kroz ranicu nastalu analnim seksom, al ako ga dobiješ gutajući spermu il vulgaris vaginalnim seksom, e onda je sve u redu. :rolleyes:

ono, ako (se) jednom pojebeš u dupe, više nikad ne smiješ dat krv. krasna bi to odredba bila.

shipka
19.04.2006., 12:13
S druge strane, kad bi svi trebali svako tolko radit testove na koje se čeka 6 mjeseci ne bi imali baš puno krvi u bolnicama..

alexxx
19.04.2006., 12:14
koji se test čeka 6 mjeseci? :confused:
ne pratim.

Primostenac
19.04.2006., 12:34
ne traje test 6 mjeseci, nego se za 100% sigurnost naprave dva testa u razmaku od 6 mjeseci (pod uvjetom da u međuvremenu nije bilo rizičnih odnosa).

Inače kod nas se možete testirati anonimno i besplatno u klinici za infektivne bolesti Fran Mihaljević i test vam je gotov unutar 24 sata. :)

Pallas
19.04.2006., 12:44
ja ne bih imala niš protiv toga da primim krv čovjeka koji cijeli život ima samo homoseksualne odnose, redovno se testira na hiv i seksa samo po predočenju friškog nalaza testiranja, i koristi zaštitu.
POGOTOVO ako je u mladosti radio eksperimente, a zadnjih 2o godina je u braku sa ženom koju ne vara. (a po ovom sistemu, on ne smije dat krv. nikad.)

Pretpostavljam da nitko ne bi imao problem s takvom transfuzijom, osim ako iz nekih razloga ne odbija transfuziju a priori.

alexxx
19.04.2006., 13:08
možda bi se netko bojao da se ne propederiše u ovom heteroseksualnom svemiru. :D

Primostenac
19.04.2006., 13:10
možda bi se netko bojao da se ne propederiše u ovom heteroseksualnom svemiru. :D

je, je baš će mu se od 4,5 deci pederske krvi koju dobije odmah dizat na muške :rofl:

Može jedino bit zahvalan i poljubiti ga u dupe što mu je život spasio :rolleyes:

Vilko
19.04.2006., 13:12
HZTM kaže:

Neka se javi jedna osoba koja nije prekrsila ili nema prekrsaj sa gornjom listom.
Sta znaci da ili svi lazu ili nitko nebi davao krv.

U danasnje doba kada singles odu u bar i zavrse u krevetu prije nego znadu jedan drugome ime...., djeca pocinju sex sa 12-13 godina, ovisnicima draga,
osobe koje niti same ne znadu gdje i kada su imali "dobro vrijeme sa nekim",
osobe koje prenesu sexualne zaraze na veliko prije nego znade i sam da je zarazen?

Ne vjerujem da postoji jedna osoba od 1.000 koja je "kompletno cista bilo sa zdravljem ili u proslosti sa "osobama koje su promjenile bilo to prostitute ili fine fifice koje se povlace svaku vecer i mjenjaju partnere cesce nego gace."

Zanimljiva tema za potencionalne krvne donore!

Sta o "social finim pijancima"...koji piju redoviti ,ali posto imaju dobar posao i automobil i kucu ...oni nisu alkoholicari?

Osobe koje puse ,alergicne...treba samo procitati ovdje na zdravlju pa nema "jedne osobe koja ne umire"...uredu vecinom pretjeruju....ali skoro svi su slabokrvni, malo zeljeza u krvi,bronhiticni....i pomanjak dobre i zdrave prehrane.

I ja se ne smatram svecom i imam svoje zdrastvene probleme...i ja sam bio mlad jednom i dobio ganoreju...i to od osobe koja je bila "dama....tako da nitko ne kaze da se samo zaradjuje od prostitutke....dapace najvise ce biti danas mladi edukated osobe koje ne vode brigu....mi prije 50 godine nismo imali kao danas u skolovanju sexualnu edikaciju....i nasi roditelji nisu kao danas govorili sa svojom djecom.

E sada prvi koji nije nikada pogresio i kriv neka me kamenjuje....pogotovo uzevsi u obzit da sam ja 64 godine i prosao kroz sve te stvari....i pisem iskreno!

:cool:

Vilko
19.04.2006., 13:21
Kada smo kod subjecta ,ako ikada imate operaciju vi mozete sami spremiti svoju krv ako je potrebno za emergenci...makar je tako kod nas u Australiji.

Ja sam spremio 2002 za slucaj svoje operacije ali nije bilo potrebno, i bolnica je to i voljela da imam svoju krv,jer uvijek je pomanjkanje krvi.

;)

chrissy
19.04.2006., 14:03

E, pa to me smeta kod tog odbijanja nekog ko darivatelja; ajde da gledaju period unatrag godinu - dvije - pet; ali da ne smije krv dati više nikad!? :confused:
Da se onda i zarazio hiv-om, sumnjam da bi danas uopće bio živ...

alexxx
19.04.2006., 14:41
ne godinu dvije pet. onih par tjedana (a ovisno o osjetljivosti pretrage) kolko treba da se virus može nać. ne znam kako po tom pitanju stvari stoje s hepatitisom. totalni idiotluk.

Ris
19.04.2006., 17:20
Je li to zato sto se smatraju rizicnom skupinom?!? Ili postoji neki drugi razlog?

Ja sam gay i uredno dajem krv svaka tri mjeseca. Bez imalo srama potpisujem onu izjava kod doktora, jer ipak smatram da tako cinim neko dobro djelo.
Testirao sam se na HIV, nisam promiskuitetan... Postoji li neki konkretan razlog zasto ja ne bih darivao krv?

Da, rizična si skupina...

NoWa
19.04.2006., 19:00
ja ne bih imala niš protiv toga da primim krv čovjeka koji cijeli život ima samo homoseksualne odnose, redovno se testira na hiv i seksa samo po predočenju friškog nalaza testiranja, i koristi zaštitu.

.
također:)

samo se molim (ne znam kome, al eto), da ako mi ikad zatreba krv, da od darivanja do transfuzije prođe 3-4 mjeseca, jer kako gore netko reče 'neke bolnice imaju testove koji en pokazauju prisutnosti HIV-a u okviru ispod manje od 3 mjeseca'. to je za se uplasiti, a ne tko ti daje krv.

bolje homoseksualna osoba, nego tip koji ide na kurvetine, jebe zenu u guzicu il zvace bombone po partijima:rolleyes:

alexxx
19.04.2006., 19:04
a šta fali tipu koji jebe ženu u guzicu? :rofl:

kemik
19.04.2006., 19:04
od darivanja do transfuzije prođe 3-4 mjeseca

krivo si shvatila.

to te nece spasiti, nista se nece dogoditi bude li krv stajala 3-4 mjeseca.

radi se o periodu izmedju zaraze i vremena kad se antitijela na HIV u krvi mogu prepoznati, znaci "prozor" o kojem mi govorimo je ako se netko zarazi u travnju, u svibnju se u njegovoj krvi nece moci detektirati HIV virus.

Koliko dugo ce njegova krv nakon toga stajati prije transfuzije ne mijenja nista na stvari, jer se
a) nece ponovno testirati
b) i da se testira, nece se razvit dovoljno virusa da nastanu antitijela, jer se u cistoj krvi, koja je odvojena od organizma, to niti ne moze dogoditi.

nadam se da je sad mrvicak jasnije...

NoWa
19.04.2006., 19:06
krivo si shvatila.

to te nece spasiti, nista se nece dogoditi bude li krv stajala 3-4 mjeseca.

radi se o periodu izmedju zaraze i vremena kad se antitijela na HIV u krvi mogu prepoznati, znaci "prozor" o kojem mi govorimo je ako se netko zarazi u travnju, u svibnju se u njegovoj krvi nece moci detektirati HIV virus.
...
pa shvatih da bi krv trebalo testirati NAKON 3-4 mjeseca, a ne odmah.

kemik
19.04.2006., 19:07
pa krivo si shvatila, sto da ti kazem... :D

NoWa
19.04.2006., 19:07
a šta fali tipu koji jebe ženu u guzicu? :rofl:
isto sta i pederu koji jebe drugo u guzicu:D

NoWa
19.04.2006., 19:10
pa krivo si shvatila, sto da ti kazem... :D
TREBALO bi je tad testirati sta ne? jer se nakon tog vremena moze sa sigurnoscu vidjet je li krv zarazena il ne.ili ne:bonk:
mislim, ako je tip inficiran HIV-om, to ce se vidjet kroz 3-4 mjeseca.sta ne bi isto trebalo biti za darivanu krv?
ajde mi objasni ko malom muji:D

kad se kod nas testira krv? odmah nakon davanja?

kemik
19.04.2006., 19:11
jebga sad, nowa, jel moram tipkat?

jel moze to na onoj kavi?

NoWa
19.04.2006., 19:13
jebga sad, nowa, jel moram tipkat?

a moras, obrazuj nas neuke:raspa:

jebiga, ja sam u ovim drustvenim naukama. treba mi objasnit zasto bi rezultati testa odmah po davanju krvi i nakon 3-4 mjeseca davali iste rezultate, iako je recimo osoba zarazena HIV-om.

kemik
19.04.2006., 19:26
ajde, vi neuci, sta da vam radim.

zapravo, nisam sto posto sigurna sto me pitas.

Prica ide ovako:

Imamo Stefa, koji se posevi sa HIV pozitivnim Perom, i zarazi se sa virusom. Nakon 15 dana ode dati krv. U testu koji se radi neposredno nakon, ne vidi se postojanje antitijela na HIV virus (nebumo se sad petljali s testovima koji traze antigene, mislim da se oni ni ne rade), iako je i Stef HIV pozitivan, a i u njegovoj krvi postoji odredjena kolicina virusa koja moze zaraziti nekoga tko tu krv primi transfuzijom.

E, sad, imamo dvije odvojene situacije: imamo Stefa, koji zarazen hoda okolo i imamo njegovu krv, koja je pretvorena u neki od pripravaka koji se kasnije daju u transfuziji (ljudi najcesce ne znaju da se gotovo nikad ne daje puna krv, kakva je uzeta od donatora. To se, osim u izvanrednim uvjetima, cak niti ne smije raditi).

Stef hoda okolo na temperaturi od 37°, njegov imuni sustav radi 100 na sat, bori se svom snagom protiv virusa, proizvodi stotine tisuca antitijela...

Krv stoji razdvojena, negdje u friziderima, na razlicitim temperaturama. Dio pripravaka mora biti upotrijebljen u roku od 5 dana, a plazma moze stajat do godinu dana, na temperaturi od -35°. U TAKVIM SE UVJETIMA ANTITIJELA NE RAZVIJAJU!!!

Jel sad jasnije?

disklejmer: ako sam nesto fulala, nije bilo namjerno. dala sam sve od sebe da jasno objasnim sto se desava, posto nisam strucnjak nego zainteresirani idiot, moguce da sam nesto napisala krivo. ne se na mene ljutiti ak jesam...

NoWa
19.04.2006., 19:34
khm, je valjda..ja sam od pocetka pitala zasto se krv ne testira nakon 3-4 mjeseca?

ono, cuva se tih par mjeseci pa se tad testira..ako bi se tad sigurno vidjela antitijela...jel zato sto se krv cuva na tako niskim temperaturama:tuzni:

pa to je onda loto totalni...uvik se mozes zaraziti:(

sorry ako postavljam glupa pitanja, al ono...

kemik
19.04.2006., 19:35
a) nemre se cuvat jer se vecina pripravaka mora upotrijebiti za 10ak dana
2) ne bi se vidjela antitijela jer ih krv niti ne proizvodi.

nisu glupa.

NoWa
19.04.2006., 19:39
a) nemre se cuvat jer se vecina pripravaka mora upotrijebiti za 10ak dana
2) ne bi se vidjela antitijela jer ih krv niti ne proizvodi.

nisu glupa.

onda je primanje tuđe krvi stvarno loto...

kemik
19.04.2006., 19:41

pa dobro, nije bas tak kak si to napisala.

vjerojatnost da netko daruje krv bas u tom window periodu u zemlji koja je do sad imala registriranih stotinjak oboljelih od AIDSa fakat nije prevelika.

alexxx
19.04.2006., 19:47
isto sta i pederu koji jebe drugo u guzicu
o bože. :mama:
gle ovako. da, zato što je tkivo podložnije ozljedama, kod analnog seksa je veći rizik od zaraze.
al ako netko ima ženu i jebe je u guzicu, vrlo vjerojatno je više ili manje redovno jebe i u pičku, excuse my french, i ako je ona hiv pozitivna vjerojatno će se zarazit ovako i onako.

kemik
19.04.2006., 19:49
drage moje djevojke, mogu li ja usrdno zamoliti da ne predjemo na jednu sasvim ljes temu, tko koga kuda, kada i kako jebe (excuse my french) :D

NoWa
19.04.2006., 19:57
o bože. :mama:
gle ovako. da, zato što je tkivo podložnije ozljedama, kod analnog seksa je veći rizik od zaraze.
al ako netko ima ženu i jebe je u guzicu, vrlo vjerojatno je više ili manje redovno jebe i u pičku, excuse my french, i ako je ona hiv pozitivna vjerojatno će se zarazit ovako i onako.
pa da, nije mi jasno zasto onda ne pitaju na testovima opce pitanje: Jebete li u guzu:D

kemik, odoh ja s topika. saznala sam sta sam trebala.

Riječanka2
19.04.2006., 20:18

Je. :E

A nezaštićeni seks s nepoznatom osobom je ruski rulet :bang: :bang: :bang:

soks
19.04.2006., 20:23
Kod lijecnika koji obavlja pregled prije davanja moras potpisati izjavu kako nisi imao spolne odnose sa osobom istog spola...

Užas :flop: Imam frenda homoseksualca i znam na što liče njegove veze i većina veza homoseksualaca. Ako podatak da je u tri godine promijenio 25 partnera nešto nekom znači. Večina ih je takva, a ako se i dogodi da neki par "traje" drugi ih pokušavaju razdvojit. Pisalo je u novinama da u Hrvatskoj imamo vlastitu epidemiju HIVa među homićima. I daj, molim te, nemoj više davat krv. :rolleyes:

emo§ion
19.04.2006., 20:29

A zašto ne bi mogli davati?:confused:
Uostalom, velika većina se uopće ne deklarira kao gay-osoba, pa na temelju čega bi se onda određivalo da li je određena osoba gay?
Odjeće?
Ponašanja?
Ma dajte molim vas,
normalno da homoseksualac ne može dati krv ako je HIV pozitivan ili na bilo koju drugu boleštinu, ali to ga ne razlikuje od prosječnog čovjeka koji ima iste takve uvjete i zakone..
Mislim, da je već postalo krajnje degutantno koliko neki ljudi, homoseksualni ljudi pokušavaju skrenuti pažnju na sebe, stalno izigravajući nekakve žrtvice.
Pa dovraga judi, nitko vas ne dira, pustite i vi nas:rolleyes:

alexxx
19.04.2006., 20:52
normalno da homoseksualac ne može dati krv ako je HIV pozitivan ili na bilo koju drugu boleštinu, ali to ga ne razlikuje od prosječnog čovjeka koji ima iste takve uvjete i zakone..ne. muškarac koji u upitnik napiše da je ikad imao spolni odnos s drugim muškarcem se trajno odbija kao dobrovoljni davaoc. bio hiv pozitivan ili ne, imao seksualni život unazad pet godina ili ne.
nije baš isto.

alexxx
19.04.2006., 20:54
I daj, molim te, nemoj više davat krv. kaže ona dečku koji nije promiskuitetan i testiran je na hiv.
jer je njen prijatelj promiskuitetan.

ja znam neke hetero promiskuitetne ljude, jel sad svi heteri ne bi smjeli dat krv zato? rolajz.

Primostenac
19.04.2006., 20:58
A zašto ne bi mogli davati?:confused:
Uostalom, velika većina se uopće ne deklarira kao gay-osoba, pa na temelju čega bi se onda određivalo da li je određena osoba gay?
Odjeće?
Ponašanja?
Ma dajte molim vas,
normalno da homoseksualac ne može dati krv ako je HIV pozitivan ili na bilo koju drugu boleštinu, ali to ga ne razlikuje od prosječnog čovjeka koji ima iste takve uvjete i zakone..
Mislim, da je već postalo krajnje degutantno koliko neki ljudi, homoseksualni ljudi pokušavaju skrenuti pažnju na sebe, stalno izigravajući nekakve žrtvice.
Pa dovraga judi, nitko vas ne dira, pustite i vi nas:rolleyes:

Iz tvojeg posta dade se zaključiti da uopće nisi pročitao sve o čemu se ovdje govorilo, pa ne razumiješ o čemu se radi. Nije stvar o skretanju pažnje na sebe niti nekom izigravanju žrtvi nego stvarnoj diskriminaciji. A da si ikada bio toliko human da daš krv i obratio pažnju na upitnik koji si pritom morao potpisati bilo bi ti jasnije o čemu se ovdje govori. :rolleyes:

Arslan
19.04.2006., 21:00
Vilko, ja recimo nemam problem niti po jednoj tocki od navedenih zahtjeva, premda ne pada mi na pamet da dajem krv.

Sto se tice uvjeta da se odbija onaj koji je ikada imao odnose s osobom istog spola, to je glupo, no ako se radi o spolno aktivnoj osobi, onda su sanse vece za zarazu HIV-om i nije u redu da takva osoba daje krv.

Riječanka2
19.04.2006., 21:09
Vilko, ja recimo nemam problem niti po jednoj tocki od navedenih zahtjeva, premda ne pada mi na pamet da dajem krv.

Sto se tice uvjeta da se odbija onaj koji je ikada imao odnose s osobom istog spola, to je glupo, no ako se radi o spolno aktivnoj osobi, onda su sanse vece za zarazu HIV-om i nije u redu da takva osoba daje krv.

Bravo!!! :s :s :s

Imamo pobjednika!!!

Najhumanija osoba tjedna, mjeseca, godine jeeeeeeeeeee... Arslan !!!! :klap: :klap: :klap:

Nego, macice slatka, reci ti nama : Jel bi odbio tuđu krvcu, tako principijelan, kakav jesi, da ležiš zgniječen poslije prometne i da te samo transfuzija može spasiti, ha? :E

emo§ion
19.04.2006., 21:24
Iz tvojeg posta dade se zaključiti da uopće nisi pročitao sve o čemu se ovdje govorilo, pa ne razumiješ o čemu se radi. Nije stvar o skretanju pažnje na sebe niti nekom izigravanju žrtvi nego stvarnoj diskriminaciji. A da si ikada bio toliko human da daš krv i obratio pažnju na upitnik koji si pritom morao potpisati bilo bi ti jasnije o čemu se ovdje govori. :rolleyes:

Ajde mi ne koluči,
ja sam se jako dobro držala topica i teme.
Ono pred kraj je samo konstatacija koja proizlazi iz više događaja neovisno o tvojoj temi..
I..nemam problema s homoseksualcima, niti vam želim išta loše:W

emo§ion
19.04.2006., 21:25
ne. muškarac koji u upitnik napiše da je ikad imao spolni odnos s drugim muškarcem se trajno odbija kao dobrovoljni davaoc. bio hiv pozitivan ili ne, imao seksualni život unazad pet godina ili ne.
nije baš isto.
Onda je to totalno jadno i trebalo bi se izmjeniti:flop:

alexxx
19.04.2006., 21:27
upravo tako.

Atari_ST
19.04.2006., 22:35
Ja sam do sada ukupno 7 ili 8 puta davao krv, s tim da sam itekako uvrijeđen postupkom kod zadnjeg darivanja krvi, prije dvije godine. Bilo je to ovako: najprije je putem medija napravljena velika frka da nedostaje krvi. Otišao sam u svom gradu potražiti centar za transfuziologiju i jedva ga našao (preselili su se od prethodnog puta; nigdje plakata). Usput sam i pokisao. Tamo sam se najprije načekao dok se uopće netko pojavio (gdje je nestala ona frka???) i onako mrzovolno me uputio kamo trebam ići. Zatim su uzeli moju knjižicu dobrovoljnog davatelja i upozorio sam ih da mi zadnja tri (!) puta nisu upisali i da bi trebali. Doktorica je provjerila u njihovoj bazi i rekla da će mi upisati. Uzela mi je krv iz prsta. Onda su mi dali taj famozni upitnik gdje me pitaju sva ona intimna pitanja uključujući i jesam li homoseksualac, sklon promiskuitetu itd. Kakva glupost; da netko zaražen dođe s namjerom da zarazi druge svojom krvi, sigurno ga ne bi zaustavio u toj namjeri taj (vrlo uvredljiv) upitnik! :rolleyes: Nekad toga nije bilo. Idemo dalje. U općoj atmosferi lijenosti gdje sam ih valjda prekinuo u pijuckanju kavice ili nekom drugom dangubljenju (frka je, zar ne???) konačno sam sjeo u naslonjač za davanje krvi i moja je krv potekla u odgovarajuću vrećicu. Za čudo, našao se još jedan davatelj krvi, koji je, čini se, sestri bio puno zanimljiviji, pa je stalno časkala s njim. Trebala bi inače povremeno malo pogledati kako stvar napreduje... umjesto toga samo mi je jednom rekla da loše izgledam! Da, loše sam izgledao onako pokisao i ogorčen njihovim postupkom! Koza glupa! I nek se pogleda u zrcalu! :mad:
Na kraju me na izlazu dočekala moja knjižica dobrovoljnog davatelja krvi. I opet mi nisu upisali, ni taj put, a kamoli one prethodne. Doktorica je, naravno, nekud nestala, a tamo je bila samo čistačica.

I sad, epilog.
Ne jednom, nego barem deset puta od tada su me već zvali na mobitel (koji su, usput, dobili kod ovog mog zadnjeg davanja krvi) govoreći mi da je strašna frka, da im nedostaje baš moja krvna grupa itd. itd. i da neka svakako HITNO dođem dati krv! Onda im ja kažem da ću doći, ali jednostavno ne dođem. Vrijeđa me ovaj postupak. Nekada se s dobrovoljnim davateljima krvi postupalo ljudski i osjećao sam se bolje nakon toga, uvjeren da sam učinio dobro djelo.

Brown Acid
19.04.2006., 23:15

Jer su homoseksualci bolesne osobe, a bolesne osobe ne bi smjele davati krv.

Primostenac
20.04.2006., 07:08
Ajde mi ne koluči,
ja sam se jako dobro držala topica i teme.
Ono pred kraj je samo konstatacija koja proizlazi iz više događaja neovisno o tvojoj temi..
I..nemam problema s homoseksualcima, niti vam želim išta loše:W

Kao prvo sorry za krivo protumačen tvoj spol. Dešava se. :D
Kao drugo nema potrebe za defanzivnošću, jer te nisam napao niti mi je namjera bila da te vrijeđam (žao mi je ako je tako shvaćeno).
I nisam rekao da si offtopic - bila si ontopic, ali krivo si shvatila poantu onoga što smo htjeli reći. A poanta je da je odredba bezvezna kao i hrpa drugih. Smatram da stvarno budemo li se svi pridržavali tog upitnika neće biti ni ovo malo davatelja koji ipak svaka 3 mjeseca dođu i daju svoju dragocjenu krv. A na dušu svakome tko namjerno ide zaraziti drugoga.

Ris
20.04.2006., 20:51
Smatram da rizičnim skupinama ne treba dozvolitui darivanje krvi.
To bi bio prevelik rizik.
Pogotovo ako znamo da test na HIV je zapravo test na antitijela HIV-a,
koja se javljaju tek nakon nekog vremena poslije zaraze!

alexxx
20.04.2006., 21:45
da, par tjedana, ne godina. :bonk:

Atari_ST
20.04.2006., 22:49
Pogotovo ako znamo da test na HIV je zapravo test na antitijela HIV-a,
koja se javljaju tek nakon nekog vremena poslije zaraze!

Da, a je li zaštita od širenja infekcije onaj glupi upitnik?

Ovdje treba neke stvari razlučiti:
- čovjek koji dolazi dati krv ćini dobro djelo, od koje nema neke značajne koristi za sebe, prema tome, mislim da je ta činjenica sama po sebi brana od neodgovornih ljudi koji se ponašaju rizično,
- ako je netko svjestan da je zaražen i želi davanjem krvi proširiti infekciju, taj glupi i uvredljivi upitnik ga u tome neće zaustaviti. Čak i da ga posle uhvate, može se vaditi na to da nije znao da je zaražen, što je zapravo skoro sigurno i točno: jer ako njegova krv još prolazi testove, tada ni on za sebe još ne može pouzdano znati da je zaražen (nije baš vjerojatno da bi se netko namjerno dao zaraziti).

Prema tome, ovakvim, krajnje uvredljivim upitnikom, ne postiže se ništa u smislu zaštite od zaraze. Postavlja se pitanje čemu on zapravo služi? Da medicinari mogu oprati ruke ako dođe do zaraze? Ili možda neki stvari gledaju rasistički, tipa: među nama polubogovima koji smo rekorderi u davanju krvi nema mjesta za pripadnike nižih rasa ??? Ako ovako nastavimo, krv će davati samo uski krug uvijek istih davatelja, što neće biti dovoljno (odnosno možda već sada nije), pa će se moći održati samo na način da se plaća davanje krvi. Koliko mi je poznato, vani je tako već dugo. U tom slučaju pravo na davanje krvi bi stvarno mogla postati privilegija samo nekih. Ostale treba otjerati na svaki način! :rolleyes:

Riječanka2
20.04.2006., 23:02
Ja sam također, radi svoje profesije, pripadnica rizične skupine.
No, mene i moje kolege se nigdje ne spominje kao moguću skupinu koja nije pogodni davalac.

Pripadnost rizičnim skupinama u širem smislu čak ni ne postoji - homoseksualci, hemofiličari i intravenski narkomani su bili rizična skupina za AIDS ranih 80-ih kada je AIDS tek otkriven.
Danas je uvriježeno mišljenje da nas svaki nezaštićeni spolni odnos s nepoznatom/nedovoljno poznatom osobom tj.osobom koji nije naš stalni i isključivi seksualni partner, svrstava u rizičnu skupinu :E

magic blue
20.04.2006., 23:04
pa ako prvo imas s osobom istog spola, pa nakon toga suprotnog, ne samo da si promiskuitetan, nego si i neodlucan :zubo:

Atari_ST
20.04.2006., 23:05
Dakle, da zaključim: upitnik je, po svoj prilici, jedna od mjera kojima se priprema komercijalizacija davanja krvi. Njegova svrha je zapravo otjerati što više dobrovoljnih davatelja krvi, kako bi se, zbog pomanjkanja istih, moralo preči na komercijalizaciju. S tim je, naravno, povezano i punjenje nečijih džepova...

magic blue
20.04.2006., 23:08
- odnos s prostitutkom - što ako opališ komada a ne znaš da je profićka? :E

znat ces i te kako kad ti nakon odradenog posla pljune cijenu :zubo:

magic blue
20.04.2006., 23:11
Ja i moj partner cijeli život koristimo prezervative baš zbog toga - jer ja nikada za sebe ne mogu reći da sam 100% sigurna da nemam HIV , hepatitis C (za B sam cijepljena) :flop:
prestani biti promiskuitetna, pa neces morati :mig:

magic blue
20.04.2006., 23:28
upravo mi ovaj moj (dijabetes tip1) veli da je on u srednjoj uredno davao krvi (za slobodne dane naravno) i nije potpisivao nikakavu izjavu. Od kad su ih uveli? da li se netko sjeca?

magic blue
20.04.2006., 23:32
u tome se svi slazemo, samo ovdje se pokusava utvrditi tko bi utvari bio rizicna skupina

Riječanka2
20.04.2006., 23:34
prestani biti promiskuitetna, pa neces morati :mig:

Da barem jesam, bar bih znala da sam neku boleštinu dobila dok sam se zabavljala :lol:, a ne dok sam krpala neku razbijenu nafiksanu narkomansku tikvu a rukavica pukla :rolleyes:

No, ionako od AIDS-a umireš kao seronja a ne kao jebač :E

magic blue
20.04.2006., 23:37
Da barem jesam, bar bih znala da sam neku boleštinu dobila dok sam se zabavljala, a ne dok sam krpala neku razbijenu nafiksanu narkomansku tikvu a rukavica pukla :rolleyes:

o jebemu, jel ti to ozbiljno ili se zezas :confused:

Riječanka2
20.04.2006., 23:39
Ja da serem???:eek:
Ja uvijek smrtno ozbiljna :mudri:

magic blue
20.04.2006., 23:43
oces rec da ti je pukla rukavica i pobrala si bolescugu na radnom mjestu. o je*** ti zivot, a ja mislila kako je meni tesko

Riječanka2
20.04.2006., 23:51
Nisammmmm!!!!! :eek: Ovo sa rukavicom je bilo hipotetski :rolleyes:
Rogi,rogi,pljuc,pljuc,pljuc, fuj, šic :s :headbang: :visi: :nono:

Ma koja crna boleština - nemam ni hepatitis C a ni HIV, Bogu hvala, ali bih ga teoretski ja na poslu MOGLA dobiti nekoliko puta prije nego prosječni homoseksualac, jer radim posao sa rukama do laktova zaguranima u nečiju krv :E

Redovno se testiram, i dajem krv, jer znam koliko je bitna i da nema zamjene, samo sam primjetila da su u spomenutom naputku neki navodi doista diskriminatorski, poput onog o trajnoj zabrani davanja krvi osobe koja je imala barem jedan homoseksualni spolni odnos.

magic blue
20.04.2006., 23:55
a ocemo bit zloceste i svekolikoj raji otkriti kuda ide glavnina krvi koja se daruje :E

Riječanka2
21.04.2006., 00:02
U izvoz, ovkorz :E

magic blue
21.04.2006., 00:04
ma da bar, opet bi se pomoglo ljudima, ali glavninu nam otkpljuju imunoloski i ruđer za testiranja

Primostenac
21.04.2006., 08:07
pa ako prvo imas s osobom istog spola, pa nakon toga suprotnog, ne samo da si promiskuitetan, nego si i neodlucan :zubo:

Pa možda netko i je neodlučan, ali recimo da si u svojim tinejdžerskim danima eksperimentirao/la i imao/la jedno homoseksualno iskustvo - i to je to. Više nikad po tome nesmiješ darovati krv.

Što se upitnika tiče ja imam već skoro 20-ak davanja i koliko se sjećam upitnik je prisutan sigurno zadnjih 6-7 godina... zapravo oduvijek otkad darujem krv.

Secundo
21.04.2006., 11:20
Pa statisticki je opravdano, jer je rizik zaraze od HIV-a fakat veci kod homoseksualaca. Mozemo filozofirati da li je tu veca sansa za sitne ozljede kod kojih se izmjenjuje krv ili je to besmisleno ako se radi o homoseksualcima u monogamnoj stabilnoj vezi, ali statistika stoji. Ehm, a da sam ja recimo tek se vratio sa godišnjeg u Bangkoku, gdje sam svaku noć lokao do besvijesti i svako podne se budio u nekom drugom krevetu, ni ne sječajući se događaja prije toga? Jel' i to pitaju davaoce krvi?

A da me je možda žena prevarila sa nekim drogašem, pa me zarazila HIV-om bez da ja to uopće znam do današnjeg dana?

Ili da sam se pri ronjenju u Keniji porezao, pa su me u bolnici, šivajući ranu, zaraze?

Ta pitanja bi trebala biti otvorena, tipa "Dali ste u prošla 3 mjeseca bili u situacijama povišene opasnosti od zaraze AIDS-om" sa nabrajanjem mogučih rizičnih situacija.

alexxx
21.04.2006., 15:05
@secundo: za promiskuitet pitaju. i prostitutke.

Ris
21.04.2006., 17:22
Onda je to totalno jadno i trebalo bi se izmjeniti:flop:

Ne treba se izmijenit. Od kud se može znati da li ej HIV pozitivan ili ne?

magic blue
21.04.2006., 17:28
Ta pitanja bi trebala biti otvorena, tipa "Dali ste u prošla 3 mjeseca bili u situacijama povišene opasnosti od zaraze AIDS-om" sa nabrajanjem mogučih rizičnih situacija.
e moj secundo, pa u danasnje vrijeme bi to nabrajanje bila hrpa od 5kg papira, pa nema zdravstvo toliko para :zubo:

alexxx
21.04.2006., 22:45
Ne treba se izmijenit. Od kud se može znati da li ej HIV pozitivan ili ne?otkud ti znaš za sebe?

emo§ion
22.04.2006., 09:13
Ne treba se izmijenit. Od kud se može znati da li ej HIV pozitivan ili ne?
Pa testovim koji su gotovo pa 100% garancija..
Uostalom, zar smo se sveli na biranja krvi i krvnih grupa?
Pa kad već ovi super zdravi, heteroseksualni ne žele davati krv, a krvi nema, sumnjam da bi ti netko tko zbog nedostatka krvi umire na operacijskom stolu
dvoumio da li da riskira i uzme krv jednog homoseksualca ili da samo odapne..:rolleyes:
A ako ćemo pravo za pravo, pa oni homoseksualci i ostali "normalni" ljudi koji
su promiskuitetni i najčešće imaju raznorazne boleštine niti ne daju krv u bolnicu jer su najčešće skloni još drugim porocima, sebični, egoistični i sumnjam, odnosno sigurna sam da se takvi niti ne pojavljuju u bolnicama, ne zato što su svjesni svog mogućeg stanja, već zato što su svjesni samo sebe, točnije presebični za okolinu..
Shvatite moj tekst kako želite, ne namjeravam nužno ući u dublju raspravu.:kava:

Arslan
22.04.2006., 20:28
U izvoz, ovkorz :E
Ako ima viska zasto se ne zamrzava?

Riječanka2
22.04.2006., 21:26
Zato jer se svi pripravci ne mogu smrznuti, npr.trombociti :kava:

seagirl
25.04.2006., 12:21

Na znam zašto su svi zapeli za homoseksualce kad ja ovdje vidim jednu mnogo stupidniju stavku, konkretno ovu zadnju.

Znači, vas kao davatelja trajno će odbiti ako ste:

- ikad spavali sa alkoholičarem
- ikad spavali s muškarcem koji je ikad imao homoseksualni odnos
- ikad spavali sa nekim tko je ikad u životu spavao s prostitutkom (pritom se misli i na vas ako ste žena koja je spavala sa ženom koja je nekad spavala sa ženom koja je bila prostitutka....) :rofl:
- ikad spavali s nekim tko se (recimo davno) izliječio od neke spolne bolesti (pri čemu se sve spolne bolesti stavljaju u isti koš)...

Čitavim ovim uvijetima fali još samo jedna:

- trajno se odbijaju osobe koje su ikad u životu spavale s nekim čiju povijest (kompletnu, ne samo sexualnu) ne znate do u detalja...

Stvarno svašta... :rolleyes:

shipka
25.04.2006., 16:55
- ikad spavali sa alkoholičarem:flop: :flop: :flop:

Ne mogu vjerovat da diskriminiraju pijance :flop: To su najiskreniji, najdobroćudniji, najveseliji ljudi ikad :s

alexxx
25.04.2006., 19:19
da rezimiramo, krv ne smije dat nitko. :D

Cijanid
27.04.2006., 11:17
Ne vidim razloga zašto homići ne bi smjeli darivati krv! Možda se neka budala boji da od krvi homića sam ne postane homić. Ja se ne bih bunio da postanem homić od krvi homića. Zapravo to je poželjno jer bih si konačno našao normalnog partnera! :E

Septembar
28.04.2006., 09:29

vrlo neodgovorno :flop:

umjesto da sam presudjujes i po forumima trazis savjete raspitaj se kod nadleznih ZASTO je tako

kao sto neko rece period inkubacije hivom je par tjedana najmanje

Septembar
28.04.2006., 09:47
ne mogu vjerovati za ovo! :visi:
jesu li muškarci homoseksualci rizičnija skupina od žena homoseksualki?:misli:
da jesu! postoje evropske i americke statistike da su od HIV zarazenih- homo muskarci 30-50%

alexxx
28.04.2006., 09:52
dečko je testiran i nije promiskuitetan.
propis je tu jer su ljudi RETARDIRANI.
netko tko je jednom imao odnos s muškarcem NIJE rizična skupina.
rizičan je ako je unazad par tjedana imao nezaštićen odnos s BILO KIM za kog ne zna, temeljem uvida u njegovo seksualno ponašanje i rezultata testiranja, da je sigurno hiv negativan. ili je došao u kontakt s potencijalno zaraženom krvlju.
ako se prije godinu dana unutar mjesec dana jebo ko lud s kim je stigo, muško žensko nebitno, on nije opasan. ta krv se testira i, ako je zaraza prisutna, ona se vidi.

propis koji TRAJNO odbija ikoga tko se U ŽIVOTU makar jednom rizično seksualno ponašao, ili bio seksualni partner osobe koja je, je RETARDIRAN.

alexxx
28.04.2006., 09:55
september, kad si se ti zadnji put testirala?

alexxx
28.04.2006., 10:05
jesu li muškarci homoseksualci rizičnija skupina od žena homoseksualki? jesu, da. analni seks je rizičniji što se zaraze tiče, iz razloga što nastaje više sitnih ozljeda tkiva.

Vrata Zapada
01.05.2006., 14:23
Ma država nam je u propasti! Kakva država takvi i zakoni.
Što se tiče analnog seksa: njega prakticiraju i hetero parovi, pa šta onda? Zakon je očajan.
Koliko god je suvremeno doba pregazilo Freuda ipak on ima jednu dobru misao: ''U seksu je neprirodno samo kad ga nema, a sve ostalo je stvar prigode i ukusa'', ja bih dobao: ''samo pamet u glavu''.

E kad je tako sad iz inata ne dam svoju krv!:mad: Homić jesam ali nisam još ni s kim spavao al' svejedno ne dam! Ni kap!

Ali organe jednog dana želim sve dati. Baš se sad idem raspitivati za donorsku karticu. Nadam se da tu nema zapreka za homiće...:rofl: :zubo:

alexxx
01.05.2006., 20:36
ne treba ti donorska kartica nego da ti obitelj zna za tvoje želje. po zakonu si donor osim ako ne potpišeš izjavu da ne želiš biti, u praksi se eksplantacija ne provodi bez da se obitelj složi.

i nemoj se inatiti onome tko je pisao propise na način koji na njega ama baš ni malo ne utječe. neće ta krv pomoći njima, nego nekome tko s propisima nema veze. :) samo pamet u glavu. :)

Vrata Zapada
02.05.2006., 07:16
ne treba ti donorska kartica nego da ti obitelj zna za tvoje želje. po zakonu si donor osim ako ne potpišeš izjavu da ne želiš biti, u praksi se eksplantacija ne provodi bez da se obitelj složi.

i nemoj se inatiti onome tko je pisao propise na način koji na njega ama baš ni malo ne utječe. neće ta krv pomoći njima, nego nekome tko s propisima nema veze. :) samo pamet u glavu. :)

Šta mi vrijedi da mi obitelj za to zna kad mi je stara zatucana ko' top?:zubo: Za nju je to nešto strašno.Ipak bih ja htio tu karticu. Baš sam gledao po netu i može se dobiti u pulskoj bolnici (samo u toj?!) ili u donorskom društvu ili u ministarstvu. Potrudit ću se doći do nje.

U pravu si po pitanju krvi.;)

alexxx
02.05.2006., 09:43
donorska kartica ti nema nikavu pravnu vrijednost koliko ja znam.
jel zna netko jel postoji način da se poštuje tvoja odluka drukčija od odluke obitelji, jednom kad si mrtav i ne možeš se izrazit?

Arslan
02.05.2006., 17:53
Dobro pitanje. Ocito zakon kaze jedno, praksa radi drugo... Olakotna okolnost je da si mrtav pa te ne dira previse sta se zbiva s organima.

Vrata Zapada
02.05.2006., 19:16
Najbolje bi bilo svakog dana barem 20-ak puta na sav glas izviknuti ''ja želim donirati organe kad krepam'' pa će valjda ljudima sjesti u uho. Možda im i prisjedne pa da me još i prije reda raskomadaju:visi: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ris
03.05.2006., 03:49
homoseksualci su zasigurno kritična skupina!

Vrata Zapada
03.05.2006., 07:43

Pa nažalost, mogu ti reći da je to točno ali samo djelomično. Ali za to su si sami krivi. Prevencija je danas općepoznata stvar i svi znaju kako se provodi; ako se nekom omakne sam si je kriv.

No, ipak mislim da negativne statistike po pitanju brojčanog odnosa zaraženih HIV-om između homo i hetero populacije imaju uporiše ponajprije u nerazvijenim zemljama istočne Europe te Afrike napose. Koliko je meni poznato omjer oboljelih od HIV-a u razvijenim zemljama je razmjeran samoj brojnosti populacije.
Kondom glavu čuva! A to je nama na zapadu itekako dobro poznato.
:top:

Ris
03.05.2006., 09:45
kako djelomično....
statistika je statistika!

Vrata Zapada
03.05.2006., 11:09
kako djelomično....

Zaista bih volio vidjeti te podatke. No, ako se i radi o rizičnijoj skupini taj postotak ni u kojem slučaju nije toliko velik koliko bi neki htjeli. Ja pak imam podatak da je postotak oboljenja od HIV-a jednak između homo i hetero populacije (ne zato što sam gay pa da sam sebi podilazim nego zato što sam sam svjestan da i negativna karakteristika može imati itekako dobrog i pozitivnog učinka ukoliko joj se na vrijeme pristupi i ozbiljno se počne baviti njome). Baš je nadavno na TV-u jedna liječnica u nekom prilogu govorila o tom postotku gdje je potvrdila da gay populacija ne odudara od prosjeka (opet napominjem da afričke i slične zemlje nisu za usporedbu zbog opravdanih razloga: ako se inzistira i na njima onda su podaci za hetero populaciju još porazniji).

Mandragoran
03.05.2006., 11:15
kako djelomično....

Statistika za prošlu godinu...
http://www.huhiv.hr/index.php?option=content&task=view&id=100&Itemid=

Vrata Zapada
03.05.2006., 12:02
Statistika za prošlu godinu...
http://www.huhiv.hr/index.php?option=content&task=view&id=100&Itemid=

Sumnjam u te podatke je je postotak od 40% zaista prenapuhan. Vidim da su to podaci udruge. Ipak bih više volio vidjeti podatak Zavoda za javno zdravstvo.
No, ako je tako onda je to zabrinjavajuće za homo populaciju.
Meni zaista ne sjeda u ovu moju tikvu: kako netko može biti toliko neoprezan pa pokupiti HIV??!! To me ujedno i ljuti. Zbog vlastitog nemara i neopreza jedna skupina u društvu dolazi na javni linč. Kao da toj skupini nije dosta vlastitih briga pa onda još želi da ih se javno pogrđuje. Žalosno.

Mandragoran
03.05.2006., 13:18
Sumnjam u te podatke je je postotak od 40% zaista prenapuhan. Vidim da su to podaci udruge. Ipak bih više volio vidjeti podatak Zavoda za javno zdravstvo.
No, ako je tako onda je to zabrinjavajuće za homo populaciju.
Meni zaista ne sjeda u ovu moju tikvu: kako netko može biti toliko neoprezan pa pokupiti HIV??!! To me ujedno i ljuti. Zbog vlastitog nemara i neopreza jedna skupina u društvu dolazi na javni linč. Kao da toj skupini nije dosta vlastitih briga pa onda još želi da ih se javno pogrđuje. Žalosno.

I meni se cini malo prenapuhanim ali oni tvrde da je to statistika HZJZ-a.

A mozda se takvi rezultati mogu do neke mjere i opravdati. Meni se cini da su homoseksualci puno upoznatiji sa HIV/AIDS-om upravo zato sto ih smatraju rizicnom skupinom. Stoga se cesce i testiraju i infekcija se lakse otkriva. Decko i ja smo se isli testirati iako smo obojica prije nego smo se upoznali uvijek koristili zastitu. Stovise, polovica mojih najboljih frendova se testirala u posljednjih godinu dana.
S druge strane str8 populacija smatra da je AIDS "bolest pedera" pa smatraju da se oni ne moraju testirati tako da se bolest kod njih teze i otkriva.

A sad, kako netko moze biti toliko neoprezan da pokupi HIV?!? To se isto i ja pitam... Ali uvijek ce odredjeni postotak biti promiskuitetan i neoprezan. Zalosno je samo sto cijelu skupinu javnost stigmatizira zbog njih...

Vrata Zapada
03.05.2006., 13:23
I meni se cini malo prenapuhanim ali oni tvrde da je to statistika HZJZ-a.

A mozda se takvi rezultati mogu do neke mjere i opravdati. Meni se cini da su homoseksualci puno upoznatiji sa HIV/AIDS-om upravo zato sto ih smatraju rizicnom skupinom. Stoga se cesce i testiraju i infekcija se lakse otkriva. Decko i ja smo se isli testirati iako smo obojica prije nego smo se upoznali uvijek koristili zastitu. Stovise, polovica mojih najboljih frendova se testirala u posljednjih godinu dana.
S druge strane str8 populacija smatra da je AIDS "bolest pedera" pa smatraju da se oni ne moraju testirati tako da se bolest kod njih teze i otkriva.

A sad, kako netko moze biti toliko neoprezan da pokupi HIV?!? To se isto i ja pitam... Ali uvijek ce odredjeni postotak biti promiskuitetan i neoprezan. Zalosno je samo sto cijelu skupinu javnost stigmatizira zbog njih...

Dobro si to sve rekao. Slažem se sa svime.
40% je zasigurno netočan podatak ma kako god oni došli do njega.
Nadam se ipak da će se situacija popraviti nabolje.

Primostenac
03.05.2006., 17:16
budale!

Ljudi ugledajte se u našeg kolegu forumaša - tipičan primjer demokratskog, parlamentarnog, argumentiranog stava koji "ne vrijeđa" nikog, vrlo je tolerantan i pokušava da se shvate njegovi stavovi koje inače bazira na činjenicama, potkrjepljuje istraživanjima... :rofl: Naravno, nikad se ne ponavlja, ne pada mu napamet kopi-pejst vlastitog stava na dvije slične teme na različitim podforumima...
RiSe ti si moj idol!!! :cerek:

BTW. Jeste li znali tko statistički najviše iznosi statistike o tome tko se koliko puta javio na određenu temu... :D Da pogodili ste - tko drugi doli naš uzor forumaštva. :lol: :lol: :lol:

robybaggio
03.05.2006., 18:38
Gledate preusko i ograničeno na te stvari. Veliki broj homoseksualaca je promiskuitetan i to je činjenica. Ako si peder, ne trebaš puno učiniti da dođe do seksa. Normalnima je teže, pogledajte samo "Usamljena srca". Baš zbog tih promiskuitetnih homoseksualaca i to muških to pravilo postoji. OK, netko je jednom spavao s muškarcem i smatra da je zabrana glupa. Ali s koliko je muškaraca spavao taj drugi? Ima tu logike, mućnite malo glavom.

Vrata Zapada
03.05.2006., 18:40
Ako si peder, ne trebaš puno učiniti da dođe do seksa.

Jesi li baš tako siguran?

kemik
03.05.2006., 18:49
decki, ja vas lijepo molim da se drzite teme, a to nije ni Risov potpis, niti tko je kime opsjednut. ako zelite razgovarati o darivanju krvi, samo naprijed, ovo je pravo mjesto za to, a za sve ostalo preselite se s ovog podforuma (koji je mjesto nulte tolerancije za vrijedjanje). Svako sljedece vrijedjanje sugovornika ici ce uklanjanje s podforuma.

Hvala

robybaggio
03.05.2006., 18:52
Jesi li baš tako siguran?
Pa mislim da je lako zaključiti da je tako. Pederima je to jedno od glavnih "obilježja". Pogledaj samo brojnost oglasa po netu i oglasnicima i raznih natpisa po zahodima. Ne boj se, nećeš vidjeti ni jedan "Ja sam jedna vruća cura, tko hoće karanje nek me nazove na 555-100". Žene to rade samo za novac.

zoran k
03.05.2006., 19:04
Prošle godine je u javnost izašao statistički podatak da je postotak heteroseksualnih osoba oboljelih od HIV-a po prvi put premašio postotak homoseksualnih osoba. Na žalost, nisam zapamtio izvor, samo novinski naslov.

Mandragoran
03.05.2006., 20:09
Pa mislim da je lako zaključiti da je tako. Pederima je to jedno od glavnih "obilježja". Pogledaj samo brojnost oglasa po netu i oglasnicima i raznih natpisa po zahodima. Ne boj se, nećeš vidjeti ni jedan "Ja sam jedna vruća cura, tko hoće karanje nek me nazove na 555-100". Žene to rade samo za novac.

Mislim da je to ipak malo krivo misljenje koje vlada o pederima. Istina je da ima veliki broj promiskuitetnih, ali ne zato sto su pederi nego zato sto su muskarci.

S druge strane ima ih i puno koji nisu promiskuitetni i imaju dogatrajne veze sa svojim partnerima. Evo mog primjera, imam 29 godina duze vrijeme sam u vezi sa svojim deckom, vec neko vrijeme zivimo zajedno, testirali smo se obojica prije pet mjeseci (ne zato sto smo se upustili u nesto rizicno nego smo isli kao potpora frendu, pa smo onako usput i mi to obavili kad je vec anonimno i besplatno). Sada se postavlja pitanje, da li ja smijem dati krv?!? Zakon mi ne dopusta... Mislis li da bi tu trebalo nesto mjenjati? Jer ja imam volju i smatram da je to sto radim nesto dobro i plemenito...

A sto se oglasavanja po netu i oglasnicima tice... jesi li razmisljao kako mi uopce mozemo naci partnere... razni oglasnici i internet su najlaksi nacin i zato nas tu i ima najvise... Kada bi prisli nekom liku u bircu ili klubu (kao sto str8 likovi prilaze curama) samo riskiramo da popijemo batine :zubo:

Vrata Zapada
03.05.2006., 20:15
Prošle godine je u javnost izašao statistički podatak da je postotak heteroseksualnih osoba oboljelih od HIV-a po prvi put premašio postotak homoseksualnih osoba. Na žalost, nisam zapamtio izvor, samo novinski naslov.

Eto, moguće je i to.

Po pitanju samog postotka ja bih izveo sljedeći zaključak: neopravdano je iznositi bilo kakve podatke koji bi bez pravog razloga stigmatizirali pojedine skupine. Ipak mislim da je sve do same osobe koja se upušta u sex avanturu. Sex je sex i kod homića i kod hetero. Sex nije ništa čudno i nenormalno a sve ostalo je stvar osobne pažnje svake pojedine osobe koja mu pristupa. Sigurna zaštita je ključ uspjeha.

No da, tema je darivanje krvi.
Mislim da liječnici ili oni koji su donosili ovaj glupi zakon sami o sebi govore nešto jako loše. A to je činjenica da (ako ćemo doslovno shvatiti one zakonske propise čija se krv smije uzimati a čija ne) oni darovanu krv uopće ne provjeravaju. Jer u suprotnome, kakve veze ima je li krv dao gay ili hetero ako je krv zdrava? Zdrava krv je zdrava krv ma od koga god da potječe. Po njihovom ispada da ju oni uopće ne kontroliraju pa unaprijed žele isključiti ''rizičnije'' skupine da bi prikrili vlastitu aljkavost i nedosljednost.

Vrata Zapada
03.05.2006., 20:17
A sto se oglasavanja po netu i oglasnicima tice... jesi li razmisljao kako mi uopce mozemo naci partnere... razni oglasnici i internet su najlaksi nacin i zato nas tu i ima najvise... Kada bi prisli nekom liku u bircu ili klubu (kao sto str8 likovi prilaze curama) samo riskiramo da popijemo batine :zubo:

:top: :top:

robybaggio
03.05.2006., 20:18
Mislim da je to ipak malo krivo misljenje koje vlada o pederima. Istina je da ima veliki broj promiskuitetnih, ali ne zato sto su pederi nego zato sto su muskarci.

S druge strane ima ih i puno koji nisu promiskuitetni i imaju dogatrajne veze sa svojim partnerima.
Ja govorim o ovima prvima. Mnogo homoseksualaca dođe u kontakt s njima i samo zbog toga postoji ograničenje kod davanja krvi. To je sva mudrost.

Mandragoran
03.05.2006., 20:41
Ja govorim o ovima prvima. Mnogo homoseksualaca dođe u kontakt s njima i samo zbog toga postoji ograničenje kod davanja krvi. To je sva mudrost.

O kojim prvim?!? O muskarcima... Znaci li to da svim muskarcima treba zabraniti davanje krvi jer su oni skloni promiskuitetu.... pa onda i njihovim partnericama... di cemo onda stati?!?

Onom svojom izjavom sam htio reci da je otprilike podjednaki postotak promiskuitetnih homoseksualaca kao i promiskuitetnih hetero muskaraca...

alexxx
03.05.2006., 21:02
rise, srećica, kad si se ti testirao zadnji put i koliko si puta u međuvremenu imao rizičan spolni odnos?

Ako si peder, ne trebaš puno učiniti da dođe do seksa.
neki hetero isto ne trebaju. :mig:
moja sućut.

OK, netko je jednom spavao s muškarcem i smatra da je zabrana glupa. Ali s koliko je muškaraca spavao taj drugi? Ima tu logike, mućnite malo glavom.
koji je window period? il misliš da ako se hivom zaraziš od tipa koji se zarazi od tipa, onda je to nevidljiv virus?

ajmo ovako. za ove koji sporije shvaćaju.
krv se testira.
ako unazad tog i tog perioda osoba nije imala rizičan spolni odnos, a nije zaražena, super. ako je, onda je idiotluk ić dat krv. i ako si hetero.
ako je zaražena, to se vidi.
ali, ako je rizičan odnos imala prije pet godina, a window period je par tjedana, nema veze pa da je prije pet godina orgijala s manjim gradom. ako je zaražena, to se vidi nakon toliko vremena. ako nije, ne vidim zapreku da da krv. bez obzira na rizik koji je postojao tad kad se je rizično ponašala. ako nije zaražena, nije zaražena.

alexxx
03.05.2006., 21:08
svatko tko je imao rizičan odnos ili bio u kontaktu s tuđom krvi unazad par tjedana je rizičan. onaj tko je bio prije toga, ako je zaražen, to se vidi. ako nije, nema prepreke davanju krvi.

koliko je to teško shvatit?

Mandragoran
03.05.2006., 21:15
svatko tko je imao rizičan odnos ili bio u kontaktu s tuđom krvi unazad par tjedana je rizičan. onaj tko je bio prije toga, ako je zaražen, to se vidi. ako nije, nema prepreke davanju krvi.

koliko je to teško shvatit?
:top: :top:

red_shrike
07.05.2006., 09:58
Htio bih postati davaoc krvi, ali prije nego odemzanimaju me tuđa iskustva, kako to izgleda, koliko često se može dati krv i kakve su nagrade (jel istina da se nakon 50 davanja dobiva doživotni pokaz u ZET-u?!?!). A najviše me zanima da li uzimaju svaku krv ili neku i odbacuju (a koja nije zaražena virusima i bakterijama). (ako već postoji nedavni post javite):s

kemik
07.05.2006., 10:04
a da pogledas malo sam, pa tek onda otvaras temu?

ima nekoliko tema o dobrovoljnim davateljima krvi, a posljednja je ova s kojom cu te spojit sad...

alexxx
07.05.2006., 10:42
možda da odeš na stranice zavoda za transfuziologiju?

Primostenac
08.05.2006., 20:05
Htio bih postati davaoc krvi, ali prije nego odemzanimaju me tuđa iskustva, kako to izgleda, koliko često se može dati krv i kakve su nagrade (jel istina da se nakon 50 davanja dobiva doživotni pokaz u ZET-u?!?!). A najviše me zanima da li uzimaju svaku krv ili neku i odbacuju (a koja nije zaražena virusima i bakterijama). (ako već postoji nedavni post javite):s

Jednostavno odeš u zavod za transfuzijsku medicinu (u Zagrebu se nalazi u Petrovoj 3) i kažeš tamo da želiš dati krv. Prvi put će ti uzeti sve podatke (ponesi osobnu).
Prvo te ubodu u prst i uzmu kapljicu krvi da utvrde imaš li dovoljno željeza. Potom ideš kod doktora na kratki pregled - u principu se svodi na mjerenje tlaka i ispunjavanje famoznog upitnika s diskriminatorskim pitanjima. :mad:
Ako si premršav/a (minimum visina minus 113) možda te ne prime, i donja granica za tlak je 110-70.

I onda se ugodno zavališ, zgodni mladi komad (nekad muški, nekad ženski :D ) te pikne i pumpaš dok ne ispumpaš 4,5 dl dragocjene tekućine.

Potom ideš papati splačine u njihov restoran i drmneš si 2 deci crnoga da ti popravi krvnu sliku i nadoknadi željezo... :zubo:

Poslije ćeš dobiti lijepu malu knjižicu koju nosiš svaki put i u koju ti upisuju davanja.

VAŽNO: Možeš davati svaka 3 mj. ako si muško, 4mj. ako si žena (pazi da pritom nemaš menstruaciju, jer te neće primiti - krv tada nije baš najbolja).
Prema zakonu pripada te jedan slobodan dan za svako davanje ako si zaposlen/a (u nekim državnim institucijama i ministarstvima čak i 2 dana) :top:
I ja sam čuo da za 50 davanja doživotni ZET-ov pokaz gratis, a sa nekih 35 čini mi se da si doživotno oslobođen/a participacije za zdravstvo.
Nije neka velka sreća, ali čovjeka veseli. Meni je veća satisfakcija hrpa spašenih života iza mene. :D

Ak sam što zaboravio - slobodno me nadopunite. SRETNO!!!

red_shrike
08.05.2006., 20:48
Pa. čini se da sam kvalificiran: tlak mi je 117/75, imam previše kila, osrednju visinu i do sada zadovoljavam skoro pa sve upite sa tog upitnika. Čini se da patim od kroničnog ljenitisa.... nezgodno u ovo godišnje doba za maturante! Puno hvala na informacijama Primostenec! Idem prekosutra nakon ispita iz povjesti

Primostenac
09.05.2006., 13:16
Pa. čini se da sam kvalificiran: tlak mi je 117/75, imam previše kila, osrednju visinu i do sada zadovoljavam skoro pa sve upite sa tog upitnika. Čini se da patim od kroničnog ljenitisa.... nezgodno u ovo godišnje doba za maturante! Puno hvala na informacijama Primostenec! Idem prekosutra nakon ispita iz povjesti

Eh, da i moraš biti čini mi se punoljetan :rofl:

red_shrike
09.05.2006., 17:10
jesam, jesam!!! I to već pola godine! Sumnjam da bi trbalo bit problemova, ali sa mojom srećom...lol

yeya
09.05.2006., 17:13
ako si žena (pazi da pritom nemaš menstruaciju, jer te neće primiti - krv tada nije baš najbolja).

a kaj nije u redu s mojom krvi dok curim? :(
(pouci me neuku)

Primostenac
09.05.2006., 17:41
a kaj nije u redu s mojom krvi dok curim? :(
(pouci me neuku)

Pa nisam neki stručnjak - al mislim da ima neke veze s razinom željeza koja u to doba drastično padne. Znam samo da su mi neke kolegice odbili za davanje jer su bile "likvidne". :D

alexxx
09.05.2006., 18:34
može bit manje željeza. ako nema dosta željeza, ne možeš dat krv. :)

yeya
09.05.2006., 22:26
može bit manje željeza. ako nema dosta željeza, ne možeš dat krv. :)
pa da, ali to se otkrije onim testom prije davanja. mislim da je inače krv za vrijeme menstruacije sasvim ok, možda jedino nije bas zgodno da žena gubi toliko krvi u jednom danu.

Petrić
10.05.2006., 16:31
Evo nema veze sa homoseksualcima ali ima sa davanjem krvi, ako netko zna ili ima neki link što točno označava fenotip CCee?

red_shrike
10.05.2006., 21:33
Neznam je li itko zna. ali čitao sam da postojiu neka bizarno rijetka krvna grupa, navodno u samo nekoliko primjeraka, i nije A, b, AB, 0 nego F ili H ili tako nešto. Zna li tko što o tome? Kako je to uopće moguče?

Petrić
10.05.2006., 22:57
Neznam je li itko zna. ali čitao sam da postojiu neka bizarno rijetka krvna grupa, navodno u samo nekoliko primjeraka, i nije A, b, AB, 0 nego F ili H ili tako nešto. Zna li tko što o tome? Kako je to uopće moguče?

Ne nije to, ja sam 0+, samo piše fenotip CCee, shvaćam sam pojam fenotipa i genotipa samo nemam pojma koja su to obilježja i čemu služe, ovo pitam tek tako iz znatiželje

rebel_18
05.04.2007., 22:15
E... cula sam za tu glupost da homoseksualci ne smiju davat krv. Bila je doktorica svojevremeno u skoli i rekla to. Pitala sam je zasto, ona kaze da je to prerizicna skupina... A jeli? Pa zar ne ovisi rizik o ucestalosti mjenjanja partnera i o sigurnosti sexa... kakve veze ima spol s tim?? Niđe veze brate!!! :confused: :confused: :confused:

vendella
09.04.2007., 19:52
E... cula sam za tu glupost da homoseksualci ne smiju davat krv. Bila je doktorica svojevremeno u skoli i rekla to. Pitala sam je zasto, ona kaze da je to prerizicna skupina... A jeli? Pa zar ne ovisi rizik o ucestalosti mjenjanja partnera i o sigurnosti sexa... kakve veze ima spol s tim?? Niđe veze brate!!! :confused: :confused: :confused:

Koliko god bila liberalna i otvorena kad su u pitanju prava homosexualaca... Meni se čini da postoji veza i da homosexualci jesu rizična skupina, ili barem rizičnija od heterosexualaca, a po ovom pitanju je bolje što više smanjiti rizik.

Po nekom mom osobnom dojmu, a upoznala sam puno gay ljudi čini mi se da su više skloni promiskuitetnom ponašanju i da među njima ima zaista malo ljudi koji su monogamni.

Pitanje zašto se trajno odbijaju, a ne na neki period od 3 mjeseca ili koliko već se može postaviti i za druge navedene skupine (osobe koje su uzimale drogu, osobe koje su imale spolni odnos s prostitkama itd)....

(nisam procitala sve pa se ispircavam ako sam sto ponovila :))

dkranj
10.04.2007., 19:25
prvi puta čujm za ovo

red_shrike
10.04.2007., 19:58
Ali je istina. dao sam krv već nekoliko puta pa znam.

genosuke
11.04.2007., 11:55
Zato jer ste vreča zaraznih govana!Želim vam uspješno oboljenje od hiv-a!

Petrić
11.04.2007., 14:19
Ako je vjerovati, službenim pdacima svi mogu dati krva ako im krva valja, naravno postoje rizične skupine među kojima su i homoseksualci.
Ali koliko ja znam mogu davati krv, čak i ljudi sa težim oboljenma (doduše u posebnim uvijetima) mogu davati krv.

Inače kda je već tema aktualizirana idite dat krv, ništa vas ne košta, ako imate kakva pitanja, imate stručbnjake koji će vam odgovorit, ako vas je sram/neugodno/nešto treće pitajte ovdje. Neznanje je najveći problem kod svega što čovjek čini pa tako i ovoga pitajte, ako vas nešto zanima.

Post iznad moga nema potrebe komentirati autor je sve o sebi rekao.

Tsunade
11.04.2007., 16:17
Oprostite meni neukoj, ali kako oni koji ti vade krv znaju da si homoseksualac? Da li se to odnosi samo na muškarce ili i na lezbijke (ne znam zašto, ali prvo sam pomislila na muškarce. Tj. znam - podlegla sam stereotipnom razmišljanju).

Ako to ovisi samo o njihovoj dobroj volji da (ne) priznaju svoju spolnu orjentaciju, onda je cijelo to davanje i primanje krvi jedna velika lutrija, ako je njihova krv tako "zla" :E

Petrić
11.04.2007., 16:56
Oprostite meni neukoj, ali kako oni koji ti vade krv znaju da si homoseksualac? Da li se to odnosi samo na muškarce ili i na lezbijke (ne znam zašto, ali prvo sam pomislila na muškarce. Tj. znam - podlegla sam stereotipnom razmišljanju).

Ako to ovisi samo o njihovoj dobroj volji da (ne) priznaju svoju spolnu orjentaciju, onda je cijelo to davanje i primanje krvi jedna velika lutrija, ako je njihova krv tako "zla" :E

Stav je utome što se prije davanja ispunjava ona glupost o bolestima i općenitim stvarima tj. ispunjava se kad im prdne jer sam ja ispunio svega 2 puta 1 u Zadru i 1 u Zagrebu, Onako mali listić sa pitanjima tipa Da, Ne.

Lutrija nije jer se krv testira.

alexxx
11.04.2007., 17:09
Ako je vjerovati, službenim pdacima svi mogu dati krva ako im krva valja
ne. muškarac koji je ijednom u životu imao spolni odnos s muškarcem se trajno odbija, naravno ako je toliko glup ili pošten da im kaže.

Petrić
11.04.2007., 18:06
ne. muškarac koji je ijednom u životu imao spolni odnos s muškarcem se trajno odbija, naravno ako je toliko glup ili pošten da im kaže.

Istina ispričavam se trebao sam provjeriti pa guknuti:

Oko 10% darivatelja se tijekom pregleda odbije. Oni mogu biti privremeno ili trajno odbijeni. Razlog odbijanja uvijek je opasnost od uzimanja krvi za darivateljevo zdravlje ili opasnost od krvnih pripravaka za bolesnikovo zdravlje.
- Krv ne smiju davati osobe koje bi time oštetile svoje zdravlje ili bi njihova krv mogla ugroziti bolesnikovo zdravlje.
- Krv ne smiju davati osobe koje boluju od akutne ili kronične bolesti, uzimaju antibiotike ili neke druge lijekove, neispavane osobe, osobe koje su na dugotrajnoj dijeti i osobe s rizičnim ponašanjem.
- Darivatelju koji je odbijen iscrpno se objasni razlozi zbog kojih ne može dati krv i daju mu se odgovori na sva njegova pitanja.

Osobe koje uzimaju lijekove obvezno moraju to kazati liječniku tijekom liječničkog pregleda prije davanja krvi. Lijekovi se mogu prenijeti krvlju i u bolesnika izazvati neželjeno djelovanje.
Ovi podaci otkrivaju se u tijeku razgovora s darivateljem i njegova pregleda.

Molimo budite iskreni pri svakom liječničkom pregledu za davanje krvi. Izrecite liječniku svoje sumnje jer time štitite i svoje i tuđe zdravlje.

Postati darivatelj krvi je privilegija koja sadrži i odgovornost prema bolesniku.

0 plus
12.04.2007., 11:18
zavod ima svoja pravila,koja bi se trebala poštovati...vidim da ih neki ne poštuju,to ide na njihovu dušu:rolleyes:

a zašto su takva,u to ne ulazim,nisam kompetentan o tome govoriti...

alexxx
12.04.2007., 13:36
sve se to može saznati klikom na link kojeg je dala kemik u šestom postu na ovom topiku.

alexxx
12.04.2007., 13:40
a zašto su takva,u to ne ulazim,nisam kompetentan o tome govoriti...zato što ih je pisao debil. ako se čovjek sa 2o, pijan, eksperimentirajući, poševio s prijateljem, a onda se oženio i ševio samo tu jednu ženu idućih dvadeset godina, on ne smije dati krv. jer, bit će, prisutnost virusa dobivenog seksom s gejpederom se ne može otkriti nikad više. :rolleyes:

0 plus
12.04.2007., 15:29
zato što ih je pisao debil. ako se čovjek sa 2o, pijan, eksperimentirajući, poševio s prijateljem, a onda se oženio i ševio samo tu jednu ženu idućih dvadeset godina, on ne smije dati krv. jer, bit će, prisutnost virusa dobivenog seksom s gejpederom se ne može otkriti nikad više. :rolleyes:

to je možda gledano iz tvojeg kuta...možda se netko stručniji ne bi složio s tobom...uostalom ako im to smeta,neka se izbore za promjenu...