PDA

View Full Version : Trava i travnjaci

stranice : 1 [2] 3

BILJEŽNIK
21.09.2007., 09:21
Druga polovica osmog mjeseca je idealna, sada je već možda malo kasno.

osbourne
23.09.2007., 08:50
kad se odlučiš za sijanje, pripremi zemlju, očisti od kamenja i mozda grana da ti trava jednako nikne svuda. tada uzmi neke daske i utabaj zemlju, neka bude čvrsta no ne previše kako se se korjen iz sjemenke mogao probiti. jednako posipaj sjemenke (mozda ce ti biti lakse ako ih pomijesas sa sitnim pjeskom) i opet lagano priotisni daskama da ih "stetocine" ne odnesu;)
sad..zalijevanje...ovisi, nemoj previse da sjemenke ne istrunu

lonicera
25.09.2007., 08:38
trava se ne sadi nego sije :)
sad u jesen je idealno, sve tamo do 11 mjeseca.
nije prevruće, nije prehladno, ima vlage, korovi odumiru, a trava se do proljeća fino ukorijeni i onda na proljeće raste brže od korova.

passat_karavan
01.10.2007., 13:39
sada sij travu, odmah otrci i sij

nibleri
06.11.2007., 21:35
poravna li se šta ?

djura
11.11.2007., 17:41
društvo kada je bolje zasijati travnjak u jesen ili proljeće?

kažu da je jesen bolja zbog razvoja korijena preko zime:ne zna:

vepar81
11.11.2007., 22:43
društvo kada je bolje zasijati travnjak u jesen ili proljeće?

kažu da je jesen bolja zbog razvoja korijena preko zime:ne zna:

bolje je u jesen ali sada je kasno,znači proljeće.

Las Legolas
11.11.2007., 22:47
ovisi o temperaturi tla, ako je kasna ili hladna jesen onda svakako pricekat proljece.
Temp. tla se moze vidit i na www.meteo.hr (http://meteo.hr)
sjemenu trebaju toplina i vlaga da proklija

kum je nekidan posijao 50m2 dvorista, nikla je na cca 90% povrsine

sta se tice korijena, sigurno je da je bolje ujesen zbog jacanja biljke preko zime

LIJA30
07.03.2008., 19:11
ja nislim da je sad idealno vrijeme za prosijat sjeme na
travnjak

maša&maša
07.03.2008., 21:36
prosijat

:rolleyes::ne zna:

casio
08.03.2008., 06:54
ja nislim da je sad idealno vrijeme za prosijat sjeme na
travnjak

Vjerujem da si mislio na posijat.
I mene zanima kad je to idelano vrijeme sad u proljeće? :kava:
Ako je nastupilo, neka netko kaže da mogu :trk: :driver:

vikica
08.03.2008., 22:16
Pričekaj da još prođu ovi hladni dani...mrazevi u zg, pa onda. Fino će biti vlažna zemlja, i toplo...još par dana...kažu da će sad ovaj tjedan oko 15 C biti

casio
09.03.2008., 06:22
Pričekaj da još prođu ovi hladni dani...mrazevi u zg, pa onda. Fino će biti vlažna zemlja, i toplo...još par dana...kažu da će sad ovaj tjedan oko 15 C biti

Ok, to sam i pretpostavljao, jer slijedeći tjedan najavljuju temperature oko 15c.Nekako mi se čini da je sad idealno vrijeme za travu.

Secret Garden
14.03.2008., 18:37
Prošle godine sam na prilično velikoj površini (oko 3000 m2), prethodno je preoravši i poravnavši grabljama, zasijala travu (brdoviti dio) i valjkom za
cestu dala poravnati čitavi teren. Međutim, takav valjak je veoma težak
pa je jako utabao zemlju, a s obzirom da je tlo sastavljeno od čiste ilovače
koja se lijepi kad je mokra, a puca kad je suša - sabijena i bez zraka nije baš
savršena za napredan rast trave.
Sada imam drugi dio površine (nešto manje) za urediti, dakle iskultivirati zemlju, poravnati, zasijati i valjkom završno obraditi.
Zanima me gdje bih mogla kupiti mali valjak za travu koji bih mogla ručno gurati
(nešto slično sam vidjela u vrtlarskim časopisima) ali ne znam gdje ga nabaviti?

Dominik3333
15.03.2008., 17:42
Npr. u Pevecu

Dominik3333
15.03.2008., 17:46
Imam jedan solidan vrt, nije ni velik ni mal, trenutno svakakvih divljih gluposti raste u njemu. Odavno sanjam o tome da posadim tu englesku travicu, ali ne znam kako, kada, i sve vezano uz to:ne zna:. Ima li netko iskustva?

Secret Garden
15.03.2008., 20:22
E, pa ovako! Iako ima mnoštvo postova na tu temu i uvijek se sve svodi na isto i s obzirom da svi oni koji su prije raspravljali o travi i načinu kako doći do travnjaka, (a morali bi u tom znanju znati da se mora koristiti i valjak za završno ravnanje (veliki ili mali, svejedno)) - a na moje pitanje kako do njega doći nitko nema pojma, što je začudno - valjda su svi koristili ove cestarske ili uopće nisu koristili, jedino si ti dao neku natuknicu, iako baš nisam sigurna da u Pevecu imaju one male na guranje, (velike, što se prikvače za traktorsku kosilicu imaju, ali to mi je preveliko i nezgrapno), no, možda će se netko naći tko bi znao. No, da ne duljim o svojoj temi već o tvojoj koja se zapravo nadovezuje na tvoje pitanje kako do engleskog (iliti nečega prilično sličnog), travnjaka?
Kako sam već rekla, imam iskustva, i ja sam željela engleski izgled, ali tu je mnogo faktora koji su upitni i važni. Prvenstveno, kvaliteta zemlje - najbolje da nije ni ilovasta ni previše pjeskovita, onako - da je rastresita, što je teško naći. Ilovastoj bi trebalo dodati šljunka, (najbolje riječnog, da se ne sabije poput kamena, što je slučaj kod mene), a pjeskovitoj treseta i humusa, humus ne šteti niti jednom tipu tla. Naravno, kreće se od zaoravanja, ako je površina veća - traktorom, a manja - moto kultivatorom koji ima plug, pa se pretanjura, zatim prebrana - (to znaju oni koji posjeduju strojeve), a onda se sve još ručno dotjera grabljama i poravna. Trava se sije, najbolje ručno i što gušće - zbog ptica, mrava i možda lošije klijavosti, tako da kad nikne bude što gušći tepih. E, nakon sijanja se mora ponovo lagano zagrnuti grabljama, te povaljati. Dakle, valjkom. Ako je površina mala može i većim daskama, ali je najbolji valjak i to ručni jer nije pretežak kao onaj za asfalt. no, što se tiče korova, koji mogu niknuti, jednogodišnji (oni se moraju redovito kositi da se ne osjemene za drugu godinu, a višegodišnji obično niknu i nakon predobre obrade tla (najgori je maslačak jer mu se od svakog isjeckanog djelića može pojaviti mlada, nova biljčica). Njega bi trebalo ručno odstranjivati. Uzeti si u zadatak, ako zemljište nije preveliko, dok se ne iskorijeni, redovitom košnjom i gnojidbom (znači i kad se sije, najbolje odmah prije kiše) može se dobiti to što želiš. Postoje i selektivni herbicidi, a i oni prije samog zaoravanja - no, njih treba upotrebljavati kad je korov u naponu snage, negdje u petom, šestom mjesecu, a onda ode cijela sezona, do jeseni ništa od radova jer po ljeti treba puno, puno vode da bi se bilo što pokrenulo. O, imam i s tim iskustva od prošle godine. No, ako želiš što želiš, treba zapeti, dakako i imati volje, a kad sve bude gotovo - uživa se u učinjenom. Meni, recimo, sama trava nije na prvom mjestu jer imam i jezerca, zapravo čitavi vodotok na velikoj površini, naravno, umjetno iskopan i sad ga treba obzidati kamenjem, mnošto bilja u vlastitim kreacijama i još puno toga...ah, 24 sata mi nisu dovoljna za sve što bih željela napraviti, ali ja volim vrt, volim prirodu, volim ljepotu što mi se uzvraća na svaki uloženi trud, volim kreativnost, zapravo, to imam u sebi i s njom se prelijevam po svemu što mi padne na pamet. Toliko o travnjaku... i sretno ! ako se upustiš u bilo kakav pothvat u vrtu - I bit ćeš sretan, najvjerojatnije. Ja sam svoj u veliki travnjak i vrt iz snova u ove tri godine, (treba mu još ohoho) stvarala na brdovitom terenu gdje je bila šuma...e, pa onda si to zamisli!!!

Downtown
15.03.2008., 22:03
uzmes bacvu napunis s vodom i pici :mig:

Secret Garden
16.03.2008., 08:45
Dakle, pa da baš nitko ne zna za mali valjak - jer mislim da bi ta informacija dobro došla i drugima. No dobro, valjda će se netko naći tko zna. A što se tiče bačve, nije mi jasan princip guranja, a naročito po strmom brdu (što je djelomice slučaj kod mene), ako nema nikakve ručke kojom se može manipulirati da ne odleti... i kakva to bačva mora biti - znači da nije zaobljena ili da nema utore...i kako to funkcionira na malo većem prostoru:ne zna:Jer, kao što sam već rekla, svoj parkić od puno, puno kvadrata sam djelomice zasijala travom (očišćenom od rušenja šume i šikare), a sad mi preostaje ostatak u kontinuitetu s radovima - dio po dio, koji također nije majušan, pa stoga, please:)

osica
16.03.2008., 20:31
moj muž je sam napravio valjak; u staru oplatu od kuhinjskog bojlera je nalio beton, kroz sredinu provukao šipku, zavario ručke...

znači, to ti može netko napraviti, ali baš i nije lagano za guranje - po ravnom još ide, ali uzbrdo si nabijam mišiće

Downtown
16.03.2008., 23:33
Dakle, pa da baš nitko ne zna za mali valjak - jer mislim da bi ta informacija dobro došla i drugima. No dobro, valjda će se netko naći tko zna. A što se tiče bačve, nije mi jasan princip guranja, a naročito po strmom brdu (što je djelomice slučaj kod mene), ako nema nikakve ručke kojom se može manipulirati da ne odleti... i kakva to bačva mora biti - znači da nije zaobljena ili da nema utore...i kako to funkcionira na malo većem prostoru:ne zna:Jer, kao što sam već rekla, svoj parkić od puno, puno kvadrata sam djelomice zasijala travom (očišćenom od rušenja šume i šikare), a sad mi preostaje ostatak u kontinuitetu s radovima - dio po dio, koji također nije majušan, pa stoga, please:)

onda uzmes vise bacvi i napunis mokrim pijeskom da bude teze i gurnes ih jednu za drugom nizbrdo :mig: salim se

sutra cu opisati kako napraviti valjak

JoZ@
17.03.2008., 10:00
kupi onu debelu vodovodnu cjev
odrezi na duzinu koju hoces
kroz nju cjev i zali betonom
dalje je valjda jasno kak ide

Ruda
17.03.2008., 10:17
Zanima me gdje bih mogla kupiti mali valjak za travu koji bih mogla ručno gurati
(nešto slično sam vidjela u vrtlarskim časopisima) ali ne znam gdje ga nabaviti?
Ma ne treba ti to, samo dobro zalijevaj, zemlja će se sama slegnuti

Secret Garden
17.03.2008., 17:05
Šta ti misliš da ja nisam isprobala sve moguće opcije na tolikoj površini i na različitim nadmorskim visinama svoga posjeda - od ravnog do brežuljkastog - valjanja teškim valjkom za ceste i nevaljanja. Trava je, istini za volju lakše niknula tamo gdje nije povaljano (ma, zapravo, nije istina, u vrijeme prvog sijanja prošle godine već su započele one pretjerane vrućine pa sam morala hektolitre vode proliti po njoj da krene)...a kad bi zapljuštalo, obično bi nosilo sve niz brdo, tako da je to što je bilo povaljano zapravo bio spas, jer od mog silnog truda ne bi ostalo ništa. Ravno je ravno, brdo je brdo..i to je to. Iskustvo mi nalaže da se valjati mora jer ono što nisam, sada, kad prođem, nakon kiša po tom dijelu, noge mi propadaju u gnjecavu zemlju iako se tlo polegnulo i sve naoko izgleda super :cry:

Secret Garden
17.03.2008., 17:06
Šta ti misliš da ja nisam isprobala sve moguće opcije na tolikoj površini i na različitim nadmorskim visinama svoga posjeda - od ravnog do brežuljkastog - valjanja teškim valjkom za ceste i nevaljanja. Trava je, istini za volju lakše niknula tamo gdje nije povaljano (ma, zapravo, nije istina, u vrijeme prvog sijanja prošle godine već su započele one pretjerane vrućine pa sam morala hektolitre vode proliti po njoj da krene)...a kad bi zapljuštalo, obično bi nosilo sve niz brdo, tako da je to što je bilo povaljano zapravo bio spas, jer od mog silnog truda ne bi ostalo ništa. Ravno je ravno, brdo je brdo..i to je to. Iskustvo mi nalaže da se valjati mora jer ono što nisam, sada, kad prođem, nakon kiša po tom dijelu, noge mi propadaju u gnjecavu zemlju iako se tlo polegnulo i sve naoko izgleda super :cry:

Ruda
17.03.2008., 18:16
eh jbg, nisi rekla da ti visi
onda kupi valjak

Secret Garden
17.03.2008., 19:06
E, pa o tome se i radi, a gdje da ga kupim (onaj mali koji se može gurati) :ne zna:

prle69
19.03.2008., 14:00
dakle sve je u naslovu
želio bi travnjak, ali mi se širi djetelina protiv koje nemam lijeka
* košnjom ne ide - još se više širi
* herbicid - koji i kad?
* mehanički - kako?

d@d@
19.03.2008., 14:09
Gnojenjem sa NPK (s većim udjelom N) ili ureje 2-3 puta u sezoni. Djetelina i tako traje do 3 godine, na tlima sa visokim postotkom dušika jako slabo uspjeva.

JoZ@
20.03.2008., 08:04
:rolleyes:
a kak se rjesit sveg ostalog da ostane samo djetelina,maslačci il tratinčcie :confused:

d@d@
20.03.2008., 10:57
:rolleyes:
a kak se rjesit sveg ostalog da ostane samo djetelina,maslačci il tratinčcie :confused:

S maslačkima nemam problema, djetelinu nadosijavam a tratinčice i tako rastu samo u oazama i tamo se krasno rašire, kad ih presadiš onda krepaju, a sijanje mi ne uspijeva.

goga_25
20.03.2008., 13:22
evo naš prijatelj google našao za 0.08 sek

http://www.ghiagroup.com/prva.aspx?stranica=1154&pid=960&t=sport

goc12
20.03.2008., 16:26
prle, bilo kojim za širokolisne korove, al pazi da je samo za širokolisne, špricaj kad porastu , pazi na koncentraciju, bolje napravi da je slabiji , dovoljno ti je da djetelina i oslabi od otrova , trave će je prekriti, nadam se da ti nije sama djetelina na travnjaku, ako imaš manje površine onda možeš koristiti tratin eliminator od agro croatie, odličan jeftin.
isto vrijedi i za tatinčice i maslačak , što veće lišće prije će ih odnesti vrag.

goc12
20.03.2008., 16:43
teško ćeš do engleskog travnjaka sam, ako nemas nikakvog iskustva sa biljkama.
evo ti recept, kvalitetna priprema tla, kvalitetno skuplje sjeme,veliki računi za vodu idućih godina, dani i dani provedeni u ravnanju čupkanju košenju grabljanju i još desetak ostalih radnji koji te čekaju. i najbitnije ako nevoliš to raditi nemoj ni počinjati za mjesec dana engleski travnjak se pretvori u livadicu ako nebrineš o njemu.
jednostavno to moraš voljeti i onda ćeš naći rješenje za svaki problem, a najbolje je sistemom pokušaja i pogreške. sretno

vepar81
21.03.2008., 15:30
evo naš prijatelj google našao za 0.08 sek

http://www.ghiagroup.com/prva.aspx?stranica=1154&pid=960&t=sport

mislim da joj je ovaj malo prevelik,to je za teniske terene i za ravnicu,a njoj visi..teren:mig:

vepar81
22.03.2008., 18:53
Imam jedan solidan vrt, nije ni velik ni mal, trenutno svakakvih divljih gluposti raste u njemu. Odavno sanjam o tome da posadim tu englesku travicu, ali ne znam kako, kada, i sve vezano uz to:ne zna:. Ima li netko iskustva?

Dominik samo da ti kažem da engleska travica ne postoji,postoje engleski travnjaci.
pogledaj ovo (http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=5) sigurno će ti pomoći

Cajno pecivo
25.03.2008., 10:58
A jel zna netko gdje ima za kupiti valjak sa šiljcima za prozračivanje travnjaka?

Downtown
25.03.2008., 22:14
A jel zna netko gdje ima za kupiti valjak sa šiljcima za prozračivanje travnjaka?

napravis si sam "papuce" s cavlima s donje strane i malo setas po travnjaku :mig:

Cajno pecivo
28.03.2008., 10:51
napravis si sam "papuce" s cavlima s donje strane i malo setas po travnjaku :mig:

Zezaj se ti, al ja sam to vidio u nekakvom katalogu da ima za kupit. :rofl:

Ja bi ipak nekakav valjčić..

osica
28.03.2008., 22:08

vidjela sam u dućanu gdje se prodaju kosilice i sve ostalo,
isam sigurna je li bio od vikinga ili neki drugi

cuk-77
29.03.2008., 11:09
molim Vas za odgovor ako znate kako da se riješim djeteline iz kućnog travnjaka koja uzima sve više maha.travnjak kosim 2-3 puta tjedno i svejedno se širi sve više.
da li postoji nekakak preparat za tretiranje ili nešto kako bih se riješio toga,a da ne uništim travu, hvala!

Jelsa49
29.03.2008., 12:46
Postoje herbicidi za širokolisne biljke a ne djeluje na uskolisnu travnatu smjesu.Obiđi neku od poljoprivrednih apoteka i sigurno češ nači jedan od preperata koji ti treba.Takvi herbicidi se upotrebljavaju u pšenici i kukuruzu.

zarana
01.04.2008., 19:43
Merkur, vrtni valjak, 529 kn, širine 50 cm, punjen vodom 72 kg, punjen pijeskom 120 kg

tradicev
17.04.2008., 09:02
Interesira me ako ima netko iskustva s čim bi bilo dobro pošpricati "vulgaris" ledinu (travnjak) da ga ne moram kositi duže vrijeme, a da to sredstvo ne bude previše skupo (reda veličine 400-500 kn pa na više) ? Znam da je susjed kupovao nešto skupo jer je špricao ispod voćaka travu. To sredstvo nije škodilo voću, ali je spalilo travu. Samo je požutila nakon 10-ak dana i nije trebao kositi nekoliko mjeseci. Kod mene nema voćaka već je samo trava. Čuo sam da ima nešto cjenovno prihvatljivo, radazin ili tako nešto, ali ne znam ništa više o tome. S obzirom da ih ima više vrsta koji je za ovu namjenu? Sigurno ima netko tko se susreo s tim. Hvala na savjetima.

go2sleep
17.04.2008., 09:31
bilo koji totalni herbicid
ja za koprive i šaš koristim "Herkules" pakovanje od dva deci ti dođe vadesetak kuna, a ima ga dovoljno za petstotinjak kvadratnih metara

tradicev
17.04.2008., 22:27
bilo koji totalni herbicid
ja za koprive i šaš koristim "Herkules" pakovanje od dva deci ti dođe vadesetak kuna, a ima ga dovoljno za petstotinjak kvadratnih metara

Super hvala puno. Pa ja imam oko 600 m2 tako da ću onda uzeti 4 decilitra ili ako ima kakvo pakiranje od oko pola litre. Daj mi kaži točan naziv sa brojem hercules xxx da znam tražiti. To se kupuje u agrariji? Koliko dugo nakon špricanja ne smije padati kiša? Koliko dugo izdrži da ne moraš kositi i nakon koliko dana počne žutiti trava?

go2sleep
18.04.2008., 00:28
Super hvala puno. Pa ja imam oko 600 m2 tako da ću onda uzeti 4 decilitra ili ako ima kakvo pakiranje od oko pola litre. Daj mi kaži točan naziv sa brojem hercules xxx da znam tražiti. To se kupuje u agrariji? Koliko dugo nakon špricanja ne smije padati kiša? Koliko dugo izdrži da ne moraš kositi i nakon koliko dana počne žutiti trava?

mislim da ti dovoljno jedno pakovanje
isto tako ne bi smjelo pokisnuti osam sati
kupiš u poljoprivrednoj apoteci, tam ti prodaavač mora sve odgovoriti, a sigurno bolje kuži nego ja
trava počne žutiti nakon desetak dana, najbolje je pošpricati negdje sada dok raste najbolje
imaš svakakvog bilja, neki ne rastu, a neki nakon nekolikotjedana novi, te pošpricaš onda ponovo, i miran si pol godine

passat_karavan
18.04.2008., 10:11
Vepar >>mrak link, nisam imao pojma da postoji tako nesto

tradicev
18.04.2008., 11:01
mislim da ti dovoljno jedno pakovanje
isto tako ne bi smjelo pokisnuti osam sati
kupiš u poljoprivrednoj apoteci, tam ti prodaavač mora sve odgovoriti, a sigurno bolje kuži nego ja
trava počne žutiti nakon desetak dana, najbolje je pošpricati negdje sada dok raste najbolje
imaš svakakvog bilja, neki ne rastu, a neki nakon nekolikotjedana novi, te pošpricaš onda ponovo, i miran si pol godine

Hvala ti puno, budem danas isao kupiti taj Hercules

vepar81
18.04.2008., 15:44
Vepar >>mrak link, nisam imao pojma da postoji tako nesto
Najbitnije da sam ti proširio vidike ,ima tamo svašta dobroga za vidjeti i naučiti

Sasha
22.04.2008., 09:24
Pozdrav.
Želim postaviti sustav za navodnjavanje.
Travnjak je oko 300m2, ima nešto drveća. Dvorište.

Prvo sam mislio postaviti nekakve jeftine prskalice okolo, čisto da vidimo kako to radi, ali shvatio sam da te prskalice nemaju nekakve kontrole i ne mogu niti dvije raditi zajedno, jednostavno tlak previše padne i onda ne rade kako treba.

Sljedeća ideja je postaviti podzemno sa popup prskalicama.
Gledao sam na paprika web shopu, imaju Claber program, ali čini se na veliko.
Ono što me sada zanima je gdje bi se moglo naći nešto takvo (ne mora Claber) i kako izračunati koliko prskalica mogu spojiti da rade istovremeno, a da rade, tj. da imaju dovoljan pritisak?

I naravno, sve druge ideje, sugestije su dobrodošle.

Las Legolas
22.04.2008., 10:42
Naravno da ces tesko postic da 2 ili vise prskalica rade istodobno s velikim dometom, to je zbog vece potrosnje vode nego ju slavina moze dostaviti. Vecinom su pritisci vode za domacinstva 2,5-3 bara, s protokom od 30-40 l/min- o tome trebas voditi racuna prilikom projektiranja sustava.
(Prskalice ce potrositi vise vode a nikad nece navodniti cijelu povrsinu)

Problem s pritiskom se rjesava postavljanjem 2 ili vise ventila na koje su spojene zasebne linije sprinklera (pop-up"s), tako da se svaka dizna bez problema moze dignuti i navodnjavati zadani radius.
To ces najlakse izracunati tako da izmjeris protok vode (sve sto ti treba su kanta i stoperica), odaberes proizvodjaca i pogledas pod osobinama zeljenih sprinklera koliki je protok po minuti.
Ukratko receno, ni jedna linija ne smije imati protok veci od stvarnog.

Sto se tice proizvodjaca sve ovisi di si. Neki od drugih sustava su Rainbird, Hunter i po meni najprihvatljiviji Toro, kod kojeg su omjer cijene i kvalitete najoptimalniji.
Ako si u Zagrebu mozes uzet Hunter ili Rainbird, Toro je upravo u realizaciji otvaranja zastupnistva u Zgb dok sad vec postoje u Istri i Splitu.
No, to ovisi o tebi..

Sasha
22.04.2008., 10:53
Puno hvala, iscrpan odgovor!
Ovo s ventilima sam shvatio, sad shvaćam i kako izračunati.
Da li možeš možda reći kakve su otprilike cijene sprinklerai ventila/programatora, ne nađem nigdje normalan cjenik..
Računam nekih 4*180 + 1*270 stupnjeva, r cca 6m.. ali plan je još u povojima.
Išle bi vjerovatno 2, a možda i 3 linije (kažem zbog ventila).

Las Legolas
22.04.2008., 11:50
Ako nije rijec o cistom i ravnom travnjaku (postoji drvece, grmlje, neravnine...) radije uzmi sprinklere s manjim radiusom, 3-5m. Tako ce povrsina biti bolje navodnjena a broj linija se nece znatnije mijenjati (veci radius iziskuje i veci protok).

Prilikom postavljanja se drzi pravila "head to head"- sto znaci da se sprinkleri moraju medjusobno pokrivati, da svaki radiusom zahvaca i onaj susjedni.
To govorim jer ti za povrsinu od 300m2 treba vise od navedenih 5 komada, svakako dobro promisli prije narucivanja materijala.

Cijena ovisi o proizvodjacu, i sigurno nije mala, al nemoj da te to obeshrabri jer je navodnjavanje bitna stavka kod odrzavanja zdravog travnjaka, sustavom ces dobiti ravnomjerno zalijevanje uz znatnu ustedu vode.

Tesko je tocno odrediti cjenu dok ne napravis projekt/skicu navodnjavanja, ovako "odokativno" mogu procijeniti materijal na .cca 700-1000€, no cijena varira od jednog proizvodjaca do drugog.

Sasha
22.04.2008., 13:53
Hvala :s :s

marno1
30.04.2008., 12:10
Problem s pritiskom se rjesava postavljanjem 2 ili vise ventila na koje su spojene zasebne linije sprinklera (pop-up"s), tako da se svaka dizna bez problema moze dignuti i navodnjavati zadani radius.
To ces najlakse izracunati tako da izmjeris protok vode (sve sto ti treba su kanta i stoperica), odaberes proizvodjaca i pogledas pod osobinama zeljenih sprinklera koliki je protok po minuti.
Ukratko receno, ni jedna linija ne smije imati protok veci od stvarnog.

Ne kuzim ovaj dio s postavljanjem 2 ili vise ventila. dali onda kod rada ne rade istodobno vec svaka linija posebno ili mogu radit istodobno? dali onda treba vuci za svaku liniju posebni prikljucak? ako je tako dali postoji kakav automatski uređaj koji izmjenjuje rad linija?

Las Legolas
01.05.2008., 22:58
Nego sta! Svaka linija radi u svoje vrijeme, inace nema smisla postavljati ventile.

ako je tako dali postoji kakav automatski uređaj koji izmjenjuje rad linija?
Postoji, timer za upravljanje ventilima

zagor te nej
06.05.2008., 14:30
Moze li mi netko pomoc da zapusteni i zarasli travnjak obnovim? Nije kosen sigurno godinu dana, pa me zanima sta da napravim da ga oporavim. Jel treba unistit staru travu i posijat novu ili samo pokosit? Pomoc, molim. Hvala!

jeronimo
06.05.2008., 15:36
Godinu dana i nije neka strava :D .
Teško je reći ovako na neviđeno, ali prvo lijepo ravnomjerno pokositi , bolje s rotacionom kosilicom nego s triberom jer trimer mjestimično izbrije travu. Sve dobro izgrabljati s metalnim grabljama onako žešće. Pa zasijati s travnom smjesom za obnovu travnjaka , pa opet sve malo popraviti grabljicama ...
Bilo bi dobro i malo povaljati tlo valjkom a zatim dobro zaliti , naravno ne po suncu.
Bilo bi dobro baciti i neki umjetni gnoj za prihranu - raspitaj se u poljoapoteci. I dalje kad trava nikne redovito kositi , grabljati ( radi prozračivanja i odstranjivanja mahovine ) zalijevati ...
Nisam stručnjak u tom poslu ali ja bi sebi napravio tako :mig:.

lonicera
08.05.2008., 16:46
kupi travni tepih , položi i eto novog gustog travnjaka :)

lonicera
08.05.2008., 16:50
a što ne angažirate nekoga tko se time bavi da vam složi sustav?
sve donesu, montiraju, izračunaju, uključe... nije to više tako skupo kao nekad..

Sasha
08.05.2008., 20:29
a što ne angažirate nekoga tko se time bavi da vam složi sustav?
sve donesu, montiraju, izračunaju, uključe... nije to više tako skupo kao nekad..

Hm da.. mislim ipak da je jeftinije kopati sam s ekipom po dvoristu.. ako nista onda barem zanimljivije..

Pero2
17.05.2008., 19:57
Pozdrav, novi sam ovdje..

Trebao bih kupit prskalicu za navodnjavanje, tj. mislim da se to zove "top za navodnjavanje", oko 150 do 600 l/m, domet (polumjer 20-30m). Želio bih da bude robusne izrade, čelik, bakar itd. Tražim već dugo, postoji li negdje u Hrvatskoj gdje bi se moglo to kupit ili naručit.

Unaprijed zhvaljuem

Pero2

Las Legolas
18.05.2008., 10:41
Ono sta ti trazis su rasprskivaci za sportske terene, ne znam zasto trazis bas celik ili bakar kad postoje i rasprskivaci od kvalitetne plastike (dovoljno su masivni da mozes preci i kosilicom preko njih).
Toro nudi razlicite pop-upove velikog dometa, jedan dobar model je iz serije 690, dinamicni rasprskivac s dometom 26- 33 m, i protokom od 190-310 l/min, prikljicak je od 1 1/2" tako da o tom vodis racuna prilikom provodjenja cijevi.

Kojeg proizvodjaca ces odabrat i koji model ovisi o tebi.
Ako se odlucis za Toro sustav javi di zivis pa cu ti poslat najblizu lokaciju distributora.

Ako ti sta ne bude jasno slobodno pitaj.

Pero2
18.05.2008., 15:41
Ono sta ti trazis su rasprskivaci za sportske terene, ne znam zasto trazis bas celik ili bakar kad postoje i rasprskivaci od kvalitetne plastike (dovoljno su masivni da mozes preci i kosilicom preko njih).
Toro nudi razlicite pop-upove velikog dometa, jedan dobar model je iz serije 690, dinamicni rasprskivac s dometom 26- 33 m, i protokom od 190-310 l/min, prikljicak je od 1 1/2" tako da o tom vodis racuna prilikom provodjenja cijevi.

Kojeg proizvodjaca ces odabrat i koji model ovisi o tebi.
Ako se odlucis za Toro sustav javi di zivis pa cu ti poslat najblizu lokaciju distributora.

Ako ti sta ne bude jasno slobodno pitaj.

Živim u Slavonskom Brodu, ali mi i Zagreb odgovara, jer ću reći prijatelju da mi kupi. Ako nema distributer tu, naručio bih poštom.

Proveo sam alkatenske cijevi i napravio jezero, imam jaku pumpu, mislim da bi mi ta Toro o kojoj govoriš bila izvrsna, 26-33 m, protok mi odgovara, priključak isto. Što se tiče čelika i bakra samo sam htio napomenut da bih hito da bude robusne izrade tj. da bude kvalitetna i dugotrajna. Tako da mi onda i masivna plastika odgovara.

ruler
19.05.2008., 21:06
ja zenu nagovaram da kupimo zeleni tepison jer mi je vec kicma otpala od kosenja ali ona ne da!

sto se tice obnove travnjaka, ako pustis dvije godine bez kosidbe imati ces drva 2 metra visoka i morati naruciti bager kao i ja.

daklem, ako je veca povrsina pokositi sto nize, ako je grmlje onda se ne da preorati jer ce ostati korienje, udri blagi herbicid 2 godine i tek tada pokusaj obnoviti.

(autor je vlasnik potrgane kicme i nekoliko enormnih travnjaka (obnavljanih , starih i novih). bez bagera nema lijepog travnjaka. autor je i vlasnik travnjaka od 50m2, rukom njegovanog (svaki korov vlastorucno iscupan sa dva prsta, pokupljeno otpalo lisce rucno da se trava ne osteti i trava skaricama osisana na 5 cm visine) - dobro za zivce :bonk:

JoZ@
20.05.2008., 19:01
moj slucaj

sigurno nije koseno bar 5g
trava prek metar
trnja kkolko hoces
flakserica i udri
kaj nije islo sa njom islo je sa macetom

ostavio da se osusi i zapalio
sad nice nova trava
al uskoro mislim sve dobro preorat

Las Legolas
21.05.2008., 15:34
Ovo ti je distributor u Osijeku:
Pseno d.o.o.
Osjecka 164a
31 221 Josipovac

Kontakt osoba Mirko Maletić
tel: 031/ 355 165
fax: 031/ 356 339
mob 091/ 335 5165
e-mail pseno@net.hr

Ako oni ne budu imali sto trazis evo ti i iz Zagreba:
Floricon
Kovinska bb
10 000 Zagreb

Kontakt osoba Ivana Rebić
tel. 01/ 349 8498
mob. 091/ 2988440
fax 01/ 349 8405
e-mail floricon@globalnet.hr

Palac genijalac
05.09.2008., 17:58
:rolleyes: Ne marihuana nego pitanje. Nakon 2 mjeseca krčenja šikare i žbunja dođoh do gole zemlje. Stare panjeve bager izvadio, traktor preorao i pretanjurao. E sad jedan savjet. Želim posijati travu. Jel znate koja bi bila najbolja-najpogodnija za takvo tlo? ja sam čak pomišljao na kombinaciju trave i djeteline? Pola-pola pomješati sjeme. Dali bi to bilo pametno? I još jedan detalj. Nemam vodovod na viksi pa bih to u početku sa špric kantom zaljevao, poslje subotama, a poslje kak bu kiša. I jel ovo doba godine pogodno za sijanje travice??

Hvala. :rolleyes:

panorama
05.09.2008., 19:53
Nije sada doba, pričekaj da prođe zima i posij travnu smjesu u ožujku. Do tada će zemlja promrznuti ( ako bude prave zime ) pa je u proljeće samo razrahli, posij a nebo će zalijevati dovoljno da nikne. Pusti da prvi otkos mlade trave bude tek u lipnju, da malo ojača korijen. Poslije kosi redovito u intervalu od 10-15 dana, želiš li postići fini travnati tepih. Nemoj miješati travu ( ljulj i srodnike ) s djetelinom. Osobno, skloniji sam djetelini jer je ljepša kad poraste i procvate...

Palac genijalac
05.09.2008., 23:16
Nije sada doba, pričekaj da prođe zima i posij travnu smjesu u ožujku. Do tada će zemlja promrznuti ( ako bude prave zime ) pa je u proljeće samo razrahli, posij a nebo će zalijevati dovoljno da nikne. Pusti da prvi otkos mlade trave bude tek u lipnju, da malo ojača korijen. Poslije kosi redovito u intervalu od 10-15 dana, želiš li postići fini travnati tepih. Nemoj miješati travu ( ljulj i srodnike ) s djetelinom. Osobno, skloniji sam djetelini jer je ljepša kad poraste i procvate...

I meni je djetelina ljepša, ali to miksanje sam si zamislio kao da bi možda bila gušča kad nikne. Znači do prolječa ništa.

Hvala:top:

nyla
14.09.2008., 09:09
Baš malo pregledavam i ne mogu naći nikakvu temu o travnjaku. A imam big problem i stvarno bi trebala savjet znalca:mig:

Ja imam relativno novi travnjak ( od proljeća o.g) i zaista je gusti poput tepiha bez ijedne travčice koja tu ne spada ( svaki tjedan na koljena, nožić u ruke i čisti:rolleyes: ).
Ali... Negdje od ljeta mi se počeo pojavljivati slak i njega koliko god nožićem rezala uvijek ostane duboka glavna žila do koje nikak ne mogu.
E sad, moje pitanje jel postoji nešt , bilo kaj da se njega uništi jer primjećujem da se dosta širi, bilo ga na 2-3 mjesta a sad ga ima sigurno na 8-9.

I još jedna stvar. Asfaltirali smo dio dvorišta ( priprema onak kak ide 40 cm šljunka i još fina priprema) i na jednom mjestu mi je probilo asfalt isto slak. Jel se to da s čim zalijati ili kaj da se uništi do korjena jer mi samo fali da mi na još kojem mjetu probije. Koma!
HELP!!

IQ_147_Dalmos
16.09.2008., 18:03
Ja sam je posijao prije dva dana (na kutiji piše Mediteran), vidjet ćemo što će niknuti :-)

P.S. Danas primjetio mrave koji su negdje oko 10% zrnja donijeli do mravinjaka, odmah sam ih tretirao otrovom :-) ...Koje štetočine ...

anela
17.09.2008., 13:21
Imam pitanje za vas "travase" :)
moja mama je imala lip travnjak u dvoristu i mucila se godinama da nade pravo sjeme, da nauci kako pripremit teren, kad kositi i sve ostalo...ALI ja sam to unistila i ne pitajte me molim vas kako :)
Kako je ona sad u godinama i ne moze vise to raditi iz pocetka da to preopre ili sta vec pa poravna teren i sije...ja sam joj obecala da cu nac onu travu tapet ako me razumite na sta mislim.
E pa to ne mogu nigdi pronac...nasla sam jedino umjetnu travu koja je tapet ali je plasticna...Jel zna tko di se takva trava moze nabavit i kako se to postavlja?
thanks

IQ_147_Dalmos
17.09.2008., 18:45
Imam pitanje za vas "travase" :)
moja mama je imala lip travnjak u dvoristu i mucila se godinama da nade pravo sjeme, da nauci kako pripremit teren, kad kositi i sve ostalo...ALI ja sam to unistila i ne pitajte me molim vas kako :)
Kako je ona sad u godinama i ne moze vise to raditi iz pocetka da to preopre ili sta vec pa poravna teren i sije...ja sam joj obecala da cu nac onu travu tapet ako me razumite na sta mislim.
E pa to ne mogu nigdi pronac...nasla sam jedino umjetnu travu koja je tapet ali je plasticna...Jel zna tko di se takva trava moze nabavit i kako se to postavlja?
thanks

Ne znam gdje živiš, ali ako si u blizini Makarske imaš u vrtnom centru na istočnom dijelu grada - 30kn/m2 gotova trava...

anela
18.09.2008., 07:36
Nisam blizu Makarske ali cu otic tamo.... thanks

Las Legolas
19.09.2008., 07:31
Ne znam gdje živiš, ali ako si u blizini Makarske imaš u vrtnom centru na istočnom dijelu grada - 30kn/m2 gotova trava...

kako se zove taj centar? mozda adresa..

casio
19.09.2008., 07:37
I još jedna stvar. Asfaltirali smo dio dvorišta ( priprema onak kak ide 40 cm šljunka i još fina priprema) i na jednom mjestu mi je probilo asfalt isto slak. Jel se to da s čim zalijati ili kaj da se uništi do korjena jer mi samo fali da mi na još kojem mjetu probije. Koma!
HELP!!

U poljoprivrednoj ljekarni kupiš tekućinu protiv korova i pošpricaš.Moraš voditi računa da budu 2., a max 3.dana suha za redom, jer ako ti drugi dan padne kiša niš od toga.

Što se tiče slaka u travnjaku, i mene to muči, jer mi je travnjak novi od proljeća o.g., pa se nadam da će netko dati dobar i provjeren savjet.:s

nyla
19.09.2008., 15:46
Točno to sam i napravila. Kupila neki gadan otrov i lijepo ću si složit mješavinu u onu malu špric flašicu ( ko za prati stakla) i krećem u akciju po travnjaku. I navodno bi trebalo uništiti i korijen jer se korijen hrani prek lista.
Nadam se da bu uspjelo!

Kurtz
19.09.2008., 15:48

Jel' mi se to čini ili su to kontradikcije. Većina kaže da je travu najbolje sijati u jesen (dakle, jesen datumski još nije niti počela) a ti kažeš da je najbolje pričekati da prođe zima ?? Wtf? Halo?

Ajde, molim sve znalce da se usuglase kada je na kraju najbolje sijati travu, u jesen ili proljeće? Imam dosta toga za posijati pa ne bih želio pogriješiti.

IQ_147_Dalmos
20.09.2008., 01:31
kako se zove taj centar? mozda adresa..

Adresa je Put Vrgorca 2, zove se Vrtni centar, to je preko puta Maxi Konzuma u istočnom dijelu grada ...

Las Legolas
20.09.2008., 09:15
Jel' mi se to čini ili su to kontradikcije. Većina kaže da je travu najbolje sijati u jesen (dakle, jesen datumski još nije niti počela) a ti kažeš da je najbolje pričekati da prođe zima ?? Wtf? Halo?

Ajde, molim sve znalce da se usuglase kada je na kraju najbolje sijati travu, u jesen ili proljeće? Imam dosta toga za posijati pa ne bih želio pogriješiti.

Ne postoji "savrseno" vrijeme za sjetvu travnjaka, vrijeme se mijenja tako da nije svaka jesen ista, kao ni proljece.
Ne moras cekati kalendarsku jesen, ves meteorolosku (kisovito al ipak jos uvijek toplo), istotako i proljece- znaci da je najbitnije da zemlja bude vlazna a da dnevna temperatura tla ne padne ispod 15° C, iako je idealno iznad 20° C.

Prednosti jesenske sjetve- ima manje sjemena korova, tako da ce ga na novoposijanoj povrsini manje i niknuti, trava se ako je dobro posijana i ako nas vrijeme posluzi stigne dobro ukorijeniti do zime, u protivnom dio travnjaka propada.

Prednosti proljetne sjetve- ne moramo se brinuti oko vremena jer je u vecini slucajeva dovoljno toplo da sjeme brzo nikne (7-10 dana), tako da je uspjeh zagarantiran.. jedino je veca vjerojatnost zakorovljenja.

Ja uspjesno sijem i u jesen i na proljece, osnovno je pogledati prognozu za 7 dana i temperaturu tla (imas podatke na meteo.hr) te tome prilagoditi sjetvu.
Imaj na umu da je ako ides u jesensku sjetvu uvijek bolje sijati u ranu jesen, jer se trava jos stigne razviti i ocvrsnuti za zimu.

Adresa je Put Vrgorca 2, zove se Vrtni centar, to je preko puta Maxi Konzuma u istočnom dijelu grada ...

hvala :top:

casio
21.09.2008., 11:14
Točno to sam i napravila. Kupila neki gadan otrov i lijepo ću si složit mješavinu u onu malu špric flašicu ( ko za prati stakla) i krećem u akciju po travnjaku. I navodno bi trebalo uništiti i korijen jer se korijen hrani prek lista.
Nadam se da bu uspjelo!

Osobno se ne bih usudio prtljati s time po travanjaku, jer ipak se tekućina širi u dodiru s tlom pa će htjela ti to ili ne zahvatiti i šire područje nego je korijen korova.:kava:

nyla
22.09.2008., 16:37
Al to je ionak otrov za širokolisnato bilje tak da travi neće škodit, a ostalo
bilje je ionak udaljeno. samo čekam da prestane kiša smolit, pa si smješam otrov i idem u akciju.
Ak imaš još koju ideju samo napred!

alen-alen
22.09.2008., 20:27
Al to je ionak otrov za širokolisnato bilje tak da travi neće škodit, a ostalo
bilje je ionak udaljeno. samo čekam da prestane kiša smolit, pa si smješam otrov i idem u akciju.
Ak imaš još koju ideju samo napred!

Moj ti je savjet da sačekaš ne samo da kiša prestane nego i da se tlo osuši, barem prvih 5 cm tla.

Las Legolas
23.09.2008., 06:21
Nemojte komplicirat, ti ocito zelis herbicidom tretirat asfalt kroz koji se probio slak. Nemas nikakvih problema ni straha da ces unistit travu (ipak tretiras samo asfalt, zar ne?), samo gledaj da u narednih 2-3 dana nakon prskanja bude suho i pici...
zemlja moze biti i vlazna jer korsitis foliarni herbicid- djeluje preko lista

alen-alen
23.09.2008., 08:20
Nemojte komplicirat, ti ocito zelis herbicidom tretirat asfalt kroz koji se probio slak. Nemas nikakvih problema ni straha da ces unistit travu (ipak tretiras samo asfalt, zar ne?), samo gledaj da u narednih 2-3 dana nakon prskanja bude suho i pici...
zemlja moze biti i vlazna jer korsitis foliarni herbicid- djeluje preko lista

Čekaj govoriš li ti sada o prskanju betona na kojem je izrasla trava kroz pukotine ili o prskanju travnjaka na kojem je izrastao slak i dr.korov?

Za beton mi je ok i jasno to su gore razriješili i bez tebe, ali mi je čudno ovo za travnjak?

nyla
23.09.2008., 10:04
Pa asfalt sam odavno riješila. To sam pošpricala bez pol frke. Al uvijek ostaje pitanje dal će taj otrov uništiti i korijen ili će taj slak opet niknut na proljeće i dal će se proširit.I to nije izraslo kroz pukotine nego je nadigao asfalt i probio van-jedan slak sa prilično tankom stabljičicom. To mi je zapanjujuće

A sad travnjak. Isto slak i samo slak. I to na par mjesta ali se širi. Već sam sa štihačom dizala čitave busene trave da taj korijen maknem al nisam uspjela jer je prilično duboko :tuzni: Nema nikakvog drugog korova. I nadam se da će korijen biti uništen kad ću tretirati sa tim špricom.

Eto to je kaj me muči. Trava je fantastična, priprema je bila super al je ostalo tih par korjena koji me sad nerviraju i to jako. I ljuta sam i idem špricati sad to.

Akl imate još koju pametnu samo dajte :mig:

Las Legolas
23.09.2008., 13:30
Aha, nisan u toku...

Ja se obicno korova u travnjaku rjesavam rucno/tesko al ucinkovito.
Ako je rjec o slaku mozes ga tretirat, koji herbicid si uzela?

nyla
23.09.2008., 15:42
neki koji se jako teško otvara :rofl: Starane se zove.
Uglavnom danas nisam ništ špricala jer čekam da mi dragi dođe i otvori prokletinju. A tak sam se nabrijala to danas napravit

alen-alen
24.09.2008., 07:50
neki koji se jako teško otvara :rofl: Starane se zove.
Uglavnom danas nisam ništ špricala jer čekam da mi dragi dođe i otvori prokletinju. A tak sam se nabrijala to danas napravit

Samo daj, i obavezno nam javi za 15 dana kakva je situacija.:D

Kurtz
26.09.2008., 09:42
Ne postoji "savrseno" vrijeme za sjetvu travnjaka, vrijeme se mijenja tako da..........

OK, zahvaljujem!

goga_25
30.09.2008., 11:26
e, ovako

ja imam "travnjak" koji se kosi otprilike 2-3 puta mjesečno, e sada ja bi malo više truda uložila u travnjak, malo ga obogatila, al ne znam kako

oko 200 kvadrata travnjaka je u voćnjaku, voćnjak je patuljasti, pa ima donekle sunca na travi, i imam oko 70 kvadrata travnjaka ispod orasa, tu je trava katastrofa, vidjela sam negdje gore da tu baš i nema spasa al potrudit ću se ja, i imam jedan manji dio jedno 20-tak kvadrata gdje nema trave, jer je tu bio neki ogromni čempres star 20godina i visok 20 metara, pa su iz njega ispadale one suhe iglice i od trave nikad ništa i tu bi sad trebala posijat, e da i imam nešto malo trave na suncu, tri trake široke oko pola metra i dugačke 12-13 metara (između betonskih staza koje vode do garaže)

prije nekoliko godina smo mi grabljama skidali suhu travu i mahovinu (bilo je more toga) i malo dosijali, ja mislim da smo to radili negdje u 4 mj. bilo je lijepo do ljeta al onda se sva ta mlada trava osušila i sve se vratilo na staro, imamo izbušen bunara i potopnu pumpu, pa sad ne bi bio problem navodnjavat

da li bi bilo pametnije to napraviti sad u jesen ili da čekam do proljeća,

sorry na podužem postu i molim vas za pomoć

plavuša - evo tek sam sad vidjela dolje temu trava i travnjaci, al nemam vremena sad čitat 7 strana (na poslu sam), pa svejedno tražim odgovor od dobronamjernih znalaca

goga_25
01.10.2008., 06:48
evo vidim da mi je post spojen na temu koju sam navela u predhodnom postu,
sad sam pročitala svih 11 str. i nisam naišla na odgovor da li je bolje skidat mahovinu i suhu travu iz travnjaka sad ili u proljeće i kada bi bilo bolje dosijat travnjak

rijeka53
01.10.2008., 20:01
....da i jos objasnite malo kako se to dosijava, treba li prije zemlju prokopati.....e sada tamo kamo je gotovo nestalo trave ni problem, ali tamo kamo su samo "otoci" prazni, sijem samo tamo ili po cijeloj povrsini i ca se more staviti iznad tog sjemena, humus ili........hvala znalcima

IQ_147_Dalmos
03.10.2008., 07:21
Nikao travnjak, ali kao neki ćelavac... Ništa, ništa pa trava, i stalno tako ... Nadam se samo da je to početak i da će niknuti na svim dijelovima...

casio
04.10.2008., 08:10
Nikao travnjak, ali kao neki ćelavac... Ništa, ništa pa trava, i stalno tako ... Nadam se samo da je to početak i da će niknuti na svim dijelovima...

Prethodno je bilo dosta hladno i nije vrijeme vegetacije (ovaj tjedan iza je bilo prekratko da bi iznikla). Travi treba temperatura od 15c na dalje i dosta vlage u isto vrijeme. Znači sunca i zalijevanja.

lonicera
04.10.2008., 08:15
a zašto se vi ljudi toliko patite sa svojim travnjacima , umjesto da kupite gotovi travni tepih, razmotate i gotovo.
gusti, zdravi travnjak bez korova za čas.

casio
04.10.2008., 08:15
....da i jos objasnite malo kako se to dosijava, treba li prije zemlju prokopati.....e sada tamo kamo je gotovo nestalo trave ni problem, ali tamo kamo su samo "otoci" prazni, sijem samo tamo ili po cijeloj povrsini i ca se more staviti iznad tog sjemena, humus ili........hvala znalcima

Tavu razbacaš po "otocima" i po površini gdje je želiš dosijati (da bude gušća), zagrabljaš grabljicama i zaliješ vodom.Ako ti je zemlja negdje izrazito loša (glina) onda preko nje posipaj kvalitetniju zemlju ili skoni ovaj sloj pa stavi kvalitetniji.
Ali sve to tek u proljeće kad počme vegetacija, jer sada je kasno za to. Osim ako će 2 tjedna temperatura biti iznad 15c ali to ne znaš. Npr. danas je 12c a sutra 17, niš od trave u tom slučaju, bacanje novaca i truda.

Zbog svega je travu najbolje sijati u proljeće krajem trećeg i početkom 4 mjeseca.

casio
04.10.2008., 08:18
a zašto se vi ljudi toliko patite sa svojim travnjacima , umjesto da kupite gotovi travni tepih, razmotate i gotovo.

Jako pametno, samo nemamo toliko love. pogledaj koliko dođe kvadrat tzv."tepih trave", ispod koje treba pripremiti tlo i posuti pijesak min 5 cm. ovo je ipak jeftinije, kupiš vrećicu, pobacaš i čekaš da poraste. Istina pojavi se korov, ćelavi otoci i sl.problemi, ali isto to se može dogoditi i sa "tepih travom". Ako nije dobro uništen korov ispod, on će probiti travnjak, ako ne zalijevaš uvenut će i sl.:kava:

nyla
04.10.2008., 19:00

Pa je bez korova iz početka, a kao da zrakom ne dođu sjemenke svega i svačega. Kaj misliš da se ne bude uhvatilo?! I opet moraš plijeviti ili špricati ili kaj već.

Edgar
04.10.2008., 23:21
Po meni je bolje travu sijati sad na jesen.

Naime, sada korov više neće rasti, pa će se mlada trava do proljeća dobro zakorijeniti i imati veće šanse za opstanak.

sijanje trave u proljeće je poprilično rizično ako se redovito ne zalijeva. Jer ubrzo, kada počne jako sunce i bude sve manje kiša, počne rasti korov koji je otporniji na neodstatank vode i ubrzo preraste i uništi mladu travu.

casio
05.10.2008., 20:11
Po meni je bolje travu sijati sad na jesen.

Naime, sada korov više neće rasti, pa će se mlada trava do proljeća dobro zakorijeniti i imati veće šanse za opstanak.

sijanje trave u proljeće je poprilično rizično ako se redovito ne zalijeva. Jer ubrzo, kada počne jako sunce i bude sve manje kiša, počne rasti korov koji je otporniji na neodstatank vode i ubrzo preraste i uništi mladu travu.

Kako će ti sad trava zakorijeniti kad nije vegetacija.Temperature su ovih dana bile oko 12c, sad ponovno najavljuju neko zatopljenje ali to je svi jako malo i nedostatno za neku vegetaciju. Korov će se svakako pojaviti tu nema dvojbe.
po meni je ipak sigurnije travu posijati u proljeće, naravno da bez zalijevanja ne treba očekivati niakav rezultata, ali i u proljeće može biti kiša pa se malo ogrebemo o prirodnu pomoć.

Edgar
05.10.2008., 22:51
Kako nije vegetacija?

Trava se sije travanj/svibanj i rujan/listopad. Takvu uputu ćeš naći i na svakoj kutiji od kupovne trave.

Između ta dva termina ja preporučujem ovaj rujan/listopad jer vegetacija korova završava i manja je šansa da će sad izbiti. trava će sigurno

Moraš isto tako priznati da ovako zahladnjenje nije uobičajno u rujnu. Ja se osobno ne sjećam da sam ikad palio grijanje sredinom rujna. ove godine jesam

Moj odgovor je bio opčenit a ne potaknut ovogodišnjim vrmenskim (ne)prilikama.

Ja sam svoju travu sadio na jesen,, krajem rujna, i do proljeća se lijepo zakorijenila i korova nije bilo.

Sad je prošlo preko nekoiko godina, i naravno da se korvo pojavio :D ali je bar ispočetka bila lijepa i gusta i nije bilo puno flekica gdi nije iznikla.

Tomi95
06.10.2008., 07:26
Najbolja sadnja je u jesen

bulthaup
06.10.2008., 10:26
Jako pametno, samo nemamo toliko love. pogledaj koliko dođe kvadrat tzv."tepih trave", ispod koje treba pripremiti tlo i posuti pijesak min 5 cm. ovo je ipak jeftinije, kupiš vrećicu, pobacaš i čekaš da poraste. Istina pojavi se korov, ćelavi otoci i sl.problemi, ali isto to se može dogoditi i sa "tepih travom". Ako nije dobro uništen korov ispod, on će probiti travnjak, ako ne zalijevaš uvenut će i sl.:kava:

Slazem se. Najvaznije je dobro pripremiti kvalitetan humus, kasnije zalivati travu i uklanjati korov, ako se pojavi.

IQ_147_Dalmos
08.10.2008., 17:56
Prethodno je bilo dosta hladno i nije vrijeme vegetacije (ovaj tjedan iza je bilo prekratko da bi iznikla). Travi treba temperatura od 15c na dalje i dosta vlage u isto vrijeme. Znači sunca i zalijevanja.

Da, u pravu si... Evo danas mi se već čini bolje... Javim kakav je konačni rezultat ...

avam
22.10.2008., 10:01
Pozdrav!
Imam pitanje.
Naime na stari travnjak smo navozili zemlju i sad me zanima da li je moguće sad posijati travu budući da je dosta toplo i tako sve biljke u dvorištu još cvatu, a neke su ponovno protjerale kao da je proljeće?
I koju travnu smjesu kupiti? Živim u okolici zagreba, a zemlja je na nekim djelovima vlažnija a na nekim suha, ali po jakom suncu trava zna izgoriti!

nibleri
22.10.2008., 14:21
kod mene je trava LUCIJA i za sada smo zadovoljni a posij odma dok nije led
na ovim temperaturama bi za 20-ak dana mogla proviriti

lonicera
22.10.2008., 17:25

ja radim u tvtki koja već 5 godina proizvodi travni busen (tepih travu).
trenutno vodim brigu o 13 ha (za one koji ne znaju to je 13000 m2) travnjaka. travnjak je gust, čist od korova i bolesti, bez ikakvih mana.

korov, ćelavi otoci i slični problemi se NE POJAVLJUJU, ako se pravilno brine o travnjaku. a ovo o pijesku.. voljela bih znati od kud vam ta (DEZ)informacija, TJ NOTORNA GLUPOST. koji bi to bio razlog za ubacivanje 5 cm pijeska ispod travnog busena? kad je već on sam 2 cm debeo...

slušajte Edgara, on izgleda jedini ovdje donekle kuži fiziologiju trava i zakone prirode. i sijte travu obavezno u jesen!!

RobbieRotten
18.01.2009., 15:17
Pomoć-krtovi
sad mi kroz snjeg izbijaju krtovinci van,na prolječe bude katastrofa,kako ih srediti????

pepsi
19.01.2009., 07:15
ja sam ih rastjeravala sa zabodenom bocom odrezanog dna, pa strujanje i ti zvukovi navodno smetaju životinjicama pa odlaze s tog terena, npr. kod susjeda. Bitno je da grlo zatakneš u sam kanal.

RobbieRotten
20.01.2009., 07:51
ja sam ih rastjeravala sa zabodenom bocom odrezanog dna, pa strujanje i ti zvukovi navodno smetaju životinjicama pa odlaze s tog terena, npr. kod susjeda. Bitno je da grlo zatakneš u sam kanal.

kolika boca?-0.5,1lit.,2lit.?

valjda ova manja?

a i koliko boca mi treba,imam 2500kvadrata travnjaka?
i isto toliko krtovinaca:mad: dođe mi da pucam,sad se topi snijeg i masakr izlazi van:mad:

pepsi
20.01.2009., 09:03
Pa svejedno je velicina boce , a količina - pokušaj zabosti bar na svakih 4 m2 jednu bocu, i čuvaj živce za proljeće da rasčistiš krtovince

eisenfaust
20.01.2009., 18:43
jedno od najučinkovitijih i nažalost najsurovijih rješenja su klopke. Ljetos sam kupio http://www.homedepot.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=10051&langId=-1&catalogId=10053&productId=100336752&N=10000003+90401+2484
i otprilike ulovim jednu do dvije mjesečno. Imam oko 1500 kvadrata dvorišta, nemam izbetoniranu ogradu, a oko mene su poljoprivredna zemljišta tako da je pojava krtičnjaka neizbježna. Prije toga koristio sam sva moguća sredstva: flaše, karabit, dim, plin, lijepe riječi, ... ništa nije pomoglo.
Ovaj sam model naručio preko Amazona i ako se ispravno postavi vrlo je učinkovit.

RobbieRotten
20.01.2009., 19:38
živce sam već potrošil,lijepih riječi više nemam-tržili su rat,imat će ga

a sad prvo na proljeće grablje u ruke i rasturat krtovince,je..m im aaaaaaaaaaa

jedino žena vesela,ima rahle zemlje za cvijeće

Ego
21.01.2009., 01:24
Postoji li neko jeftino rješenje za navodnjavanje cca 60 kvadrata travnjaka, a da nije ručno zallijevanje?

casio
21.01.2009., 20:39
Što se krtica tiče imao sam taj problem. U Bauhausu sam kupio onaj uređaj za rastjerivanje krtica cca 280 kn. Radi na solar, a ispod zemlje šalje vibracije koje živini smetaju. Moram priznat da je djelotvoran, jedino što su susjedu preorale vrt.:cerek:
U poljorpivrednim ljekarnama imaš i otrova za njih. U vrećicama je i uguraju se u rupe koje iskopaju. Jedino nesmiješ rukama već rukavicama, jer ako osjete miris čovjeka ond abježe od toga. Susjed već dva dana gura te male vrečice u otvore.:zubo:

casio
21.01.2009., 20:40
Postoji li neko jeftino rješenje za navodnjavanje cca 60 kvadrata travnjaka, a da nije ručno zallijevanje?

Jedino prskalica. Ne znam što bi drugo moglo biti djelotvorno.

eisenfaust
22.01.2009., 08:03
Što se krtica tiče imao sam taj problem. U Bauhausu sam kupio onaj uređaj za rastjerivanje krtica cca 280 kn. Radi na solar, a ispod zemlje šalje vibracije koje živini smetaju. Moram priznat da je djelotvoran, jedino što su susjedu preorale vrt.:cerek:
U poljorpivrednim ljekarnama imaš i otrova za njih. U vrećicama je i uguraju se u rupe koje iskopaju. Jedino nesmiješ rukama već rukavicama, jer ako osjete miris čovjeka ond abježe od toga. Susjed već dva dana gura te male vrečice u otvore.:zubo:

Da, moram priznati da sam u jednom trenutku pomislio da "zujalica" radi svoj posao, ali ni to nije bilo dugog vijeka. Pretpostavljam da otrov o kojemu pričaš ja namijenjen prvenstveno voluharicama. I njega sam koristio, također bez rezultata. Bio sam čak u prilici kupiti pravi otrov namijenjen krticama koji se proizvodi u BiH, međutim, na uputstvima je stajalo ne samo da ga moraš primjeniti sa rukavicama već sa kompletnim zaštitnim odijelom što bi reklo da je poprilično djelotvoran. No kako imamo u blizini bunar (mada ne pijemo tu vodu) primjena takvog sredstva nije došla u obzir. Stoga, u mom slučaju na otvorenom zemljištu izlov je jedini način.

Ego
23.01.2009., 23:14
Jedino prskalica. Ne znam što bi drugo moglo biti djelotvorno.

Imaš li pojma koliko bi me to moglo koštati?

nibleri
24.01.2009., 08:15

pa treba ti cca 15 m šlaufa i neka prskalica što bi sve koštalo 100 kuna

casio
25.01.2009., 21:05
Imaš li pojma koliko bi me to moglo koštati?

Kao što reče kolega cca 100-150 kn max.
U Bauhausu,Pevecu, Baumaxu.... kupiš 15 m šlaufa i samostojeću prskalicu. Ja sam prskalicu u Bauhausu prošle godine kupio za 50-tak kuna u lipnju. sad je sigurno i jeftinija, jer nije artikl iz sezone.A vjerujem da se u Pevecu može naći i jefinije.

Marko1976
27.01.2009., 12:18
POzdrav, nedavno sam kupio stan u prizemlju sa malim dvoristem.

Travnjak je 8x8 metara i sad je tamo neka ful šugava trava :)

Malo rijetka, malo gusta.. malo tvrda malo mekana, rupe, neravno...
i sad bi ja to uredio.

Negdje sam cuo da se moze kupit prava trava u "roli" od po 1m širine.
Pa bi ja ovu pocupao, izravnao, i "odrolao" tu novu, urednu bez korova i slicno da s eona "Uhavti" i bude super truper :)

Jel valja ideja i dali znate gdje kupit tu travicu ?
Thanx

lonicera
27.01.2009., 14:57
1m širine role nećeš nigdje naći, pa zamisli koliko bi to bilo teško, obzirom da je s travom barem 2 cm zemlje ??

standardne role su dimenzija 0,40 x 1,25 m, tako da je pola kvadrata u jednoj, slažu se na palete.

jedna paleta od 25 m2 je teška oko 500-600 kg, a jedna rola od 0,5 m2 oko 10-15kg :)

Marko1976
27.01.2009., 16:00
1m širine role nećeš nigdje naći, pa zamisli koliko bi to bilo teško, obzirom da je s travom barem 2 cm zemlje ??

standardne role su dimenzija 0,40 x 1,25 m, tako da je pola kvadrata u jednoj, slažu se na palete.

jedna paleta od 25 m2 je teška oko 500-600 kg, a jedna rola od 0,5 m2 oko 10-15kg :)

hvala :)
a kako pripremit podlogu za to ?

kako se osigurat da odozdola nece pocet probijat korov ili neki vrag ? :)

lonicera
27.01.2009., 17:42
podloga se priprema kao za sijanje travnjaka, prefreza ili plitko prekopa, malo posipa po vrhu komposta ili vrtne zemlje, poravna grabljama i gotovo. na to se polaže trava koja se za 1o-tak dana ukorijeni. tek tada se gnoji s mineralnim gnojivom.
zaboravi priče o pijesku i ne znam kojoj mudrosti oko postavljanja travnog busena.
ako se takav travnjak pravilno održava, nema šanse da probije korov. to znači redovno zalijevanje i gnojidba. ako se ne održava, naravno da će se kroz određeno vrijeme prorijediti i propasti..

Marko1976
28.01.2009., 07:38
podloga se priprema kao za sijanje travnjaka, prefreza ili plitko prekopa, malo posipa po vrhu komposta ili vrtne zemlje, poravna grabljama i gotovo. na to se polaže trava koja se za 1o-tak dana ukorijeni. tek tada se gnoji s mineralnim gnojivom.
zaboravi priče o pijesku i ne znam kojoj mudrosti oko postavljanja travnog busena.
ako se takav travnjak pravilno održava, nema šanse da probije korov. to znači redovno zalijevanje i gnojidba. ako se ne održava, naravno da će se kroz određeno vrijeme prorijediti i propasti..

a kako odstranim trenutnu "travu" koja je gore ? jel se to čupa rukama, nogama ili sto da radim da se toga rijesim ? :)

elhrvoje
06.03.2009., 12:18
Imam betonsko dvorište i u kutu bih posijao travu (cca. 50ak m2 - 7mx7m). Beton je armiran i dosta debeo, a i problem ga je rabijati zbog okolnih zgrada...

Planiram ograditi taj prostor s 3 reda stare cigle, zalijepiti kondor i nasuti zemlju. Voda bi otjecala kroz nekoliko rupa u donjem redu cigli...sloj zemlje je dakle, 25 cm.

Molim nekog s znanjem i iskustvom da sugerira...

Hvala

Las Legolas
07.03.2009., 22:50
Zemlja se lako zakiseli i postane prevlazna ako nema prostora za oticanje vode ispod povrsine.
Moj prijedlog: navezi 2-3 m3 tucanikana kao podlogu, to ce biti drenazni sloj od cca 5 cm koji je dostatan za nesmetano kretanje vode- uz pad prema otvorima naravno.
Na njega mozes staviti geotekstil koji ce sprijeciti propadanje zemlje unutar tucanika.

Marko1976
09.03.2009., 08:36
Zemlja se lako zakiseli i postane prevlazna ako nema prostora za oticanje vode ispod povrsine.
Moj prijedlog: navezi 2-3 m3 tucanikana kao podlogu, to ce biti drenazni sloj od cca 5 cm koji je dostatan za nesmetano kretanje vode- uz pad prema otvorima naravno.
Na njega mozes staviti geotekstil koji ce sprijeciti propadanje zemlje unutar tucanika.

hi. reci jel znas mozda kako skinuti pokrov ? ja imam jednu travici na nekih 70cm 2 i sad bi stavio novu.. kako da skinem ovaj trenutni sugavi pokrov pun korova ?

Destructor
09.03.2009., 16:21
Znam da ima slicnih tema,vec otvorenih,ali mene konkretno zanima i zemlja! Dakle,ispred kuce imam mali komad zemlje,poprilicni zapusten,jer to nikog od starijih clanova moje obitelji nije zanimalo i jesenas sam iskrcio sve sto je tamo raslo,nekakve ruze,gomoljike...danas sam ga pograbljao posto je bilo podosta kamenja i kojekakvih gluposti,sad ga planiram prestijati,pa bi posijao travu. Sto koristiti kao gnojivo,koju travu i sl.? Ne mora to bit trava kao na Wembleyu,tek toliko da pristojno izgleda! Stvarno nemam iskustva s tim stvarima,pa molim vas forumase da pomognete s pokojim savjetom! Unaprijed zahvalan!:ne zna:

Las Legolas
09.03.2009., 16:30
Ja bih prvo frezom preorao povrsinu, time ces "dignuti" korov zajedno s korjenom. Kroz 10ak dana bi se vecina trebala osusiti, s grabljama digni osusene a zive biljke pocupaj rucno.
Tako pripremljenu zemlju mozes bez problema poravnati i posijati novo sjeme.

Las Legolas
09.03.2009., 16:35
Kakva je zemlja?
Pretpostavljam da je u losem stanju, najbolje bi bilo navesti humusa i treseta, no prije toga izorati (koliko je moguce) da poboljsas vodo-zracne odnose u tlu.

7kenai
09.03.2009., 17:20
Znam da ima slicnih tema,vec otvorenih,ali mene konkretno zanima i zemlja! Dakle,ispred kuce imam mali komad zemlje,poprilicni zapusten,jer to nikog od starijih clanova moje obitelji nije zanimalo i jesenas sam iskrcio sve sto je tamo raslo,nekakve ruze,gomoljike...danas sam ga pograbljao posto je bilo podosta kamenja i kojekakvih gluposti,sad ga planiram prestijati,pa bi posijao travu. Sto koristiti kao gnojivo,koju travu i sl.? Ne mora to bit trava kao na Wembleyu,tek toliko da pristojno izgleda! Stvarno nemam iskustva s tim stvarima,pa molim vas forumase da pomognete s pokojim savjetom! Unaprijed zahvalan!:ne zna:

Eto mene da ti priskočim u pomoć. Travnjak, pa meni ga je bilo teže uzgojiti nego bilo koju biljku. I još nisam zadovoljna. Ali čini mi se najvažnije od svega da je teren dobro povaljan prije i poslije sijanja trave. Ima na netu čitavih disertacija, od pripreme, sijanja, gnojenja, vrste trava ovisno o položaju i vlazi, održavanja, prozračivanja, bla, bla, bla.... Nadam se da ti nije velika površina kaj je misliš zasijati. Držim ti fige

7kenai
09.03.2009., 17:33
Howde,
Znam da ima ono gnojivo kaj ima protiv širokolisnog korova ali to zezne i cvetje kaj je posađeno tak da ne dolazi u obzir.
Jel ima netko nekakvu ideju kak se riješiti djeteline i korova?

Ma ne samo da zezne cvijeće, nego skuri i travu. Pa nema oči da vidi kaj je korov, a kaj trava. Čak 2 susjeda su tak od travnjaka napravili pustinju. Nego lijepo šećeš i kad ugledaš drač sagneš se i isčupaš. A da bi ti to bilo jednostavnije ima i alatka, izgleda ko dugačka bodlja, a na kraju je ko zmijski jezik. Uglavnom funkcionira savršeno. I ekološki je.:top:

Destructor
09.03.2009., 19:33
Ma nije velika povrsina,8 x 5,zemlja je crnica! Poravnat cu ga i svakako nagnojit,pa cemo vidjeti sta ce irasti na kraju !

Las Legolas
09.03.2009., 20:31
Izrast ce kako ne bi, samo pripremi tlo, nakon sjetve izvaljaj i redovno navodnjavaj :top:

Grecale
11.03.2009., 12:25
Ja se upravo ovih dana spremam na pripremu i sadnju travnjaka. Naime radi so oko 350m2 okucnice na koju mislim navest zemlju, poravnat i zasadit travu.
Dali mi moze netko preporuciti konkretno koju vrst trave bih trebao za saditi, ono...user friendly, low maintenence....kosnja jednom u 2 tjedna, zaljevanje minimalno...imali uopce takve (osim zelenog tepiha naravno :mig:)

passat_karavan
13.03.2009., 17:09
Kupio jučer u Bauhausu.

Gardol, na struju, snaga motora 1400W, radna širina 330 mm - 825 kn.

Sad samo čekam da prđe Uskrs, pa da ga isprobam :-)

evo prosle su dvoje godine.

jel stroj jos u funkciji, i jesi li ga koristio jos koji put ?
sada sa odmakom od 2 godine trebamo zakljucak ...
jel od njega vise korisiti ili stete ??

cekamo odgovor ?

passat_karavan
13.03.2009., 17:10
sada ili kasnije ?

mujsapujsa
19.03.2009., 12:05
Da li je obavezno prije sijanja trave valjanje zemlje i čime to izvesti da se ne kupuje valjak

Las Legolas
19.03.2009., 22:37
sada ili kasnije?
- vjecno pitanje, i proljetna i jesenska sjetva imaju svojih prednosti i nedostataka, no uz dobro obavljenu sjetvu svako je vrijeme dobro i nema razloga da ne rezultira kvalitetnim travnjakom.

Valjanje ide nakon sjetve- pod obavezno, a valjak mozes napraviti od starog bojlera ili ga unajmiti..

mujsapujsa
19.03.2009., 23:37
sada ili kasnije?
- vjecno pitanje, i proljetna i jesenska sjetva imaju svojih prednosti i nedostataka, no uz dobro obavljenu sjetvu svako je vrijeme dobro i nema razloga da ne rezultira kvalitetnim travnjakom.

Valjanje ide nakon sjetve- pod obavezno, a valjak mozes napraviti od starog bojlera ili ga unajmiti..

npr. di u Zg

nazime
20.03.2009., 14:27
Pozdrav znalcima,
moj je problem slijedeći. Kupio grunt 3000m2 na kojem je bila kuruza. Poslije branja kuruze, dao sam preorati i potanjurati u namjeri da posijem travu.
E, kad sam skontao da mi treba cca 3500kn samo za sjeme, odgodio sm sjetvu za neka bolja vremena. Nakon toga mi je niklo nešto vrlo slično ambroziji i to po cijeloj površini.
Trenutno je sada ta trava posušena i još se ništa ne zeleni. Bi li bilo dobro pustiti da se zazeleni i onda pošpricati nekim herbicidom(preporučili su mi neki ali sam zaboravio koji, 1l ide na 60l vode)?
Što da radim, što je najjednostavnije?

casio
21.03.2009., 20:40
Pozdrav znalcima,
moj je problem slijedeći. Kupio grunt 3000m2 na kojem je bila kuruza. Poslije branja kuruze, dao sam preorati i potanjurati u namjeri da posijem travu.
E, kad sam skontao da mi treba cca 3500kn samo za sjeme, odgodio sm sjetvu za neka bolja vremena. Nakon toga mi je niklo nešto vrlo slično ambroziji i to po cijeloj površini.
Trenutno je sada ta trava posušena i još se ništa ne zeleni. Bi li bilo dobro pustiti da se zazeleni i onda pošpricati nekim herbicidom(preporučili su mi neki ali sam zaboravio koji, 1l ide na 60l vode)?

Tretirati herbicidom protiv korova. Imaš to u svakoj poljoprivrednoj ljekarni.Ja tako rješavam jarak oko kuće. Pošpricam i miran sam 6 mjeseci, a onda opet. Trebaš voditi računa samo da to bude u sušno vrijeme, znači da nema kiše barem 2-3 dana nakon prskanja.

kemik
22.03.2009., 10:39
Molim pomoć od znalaca:

Imam malo trave (imate tu negdje i sliku na početku :cerek: ). Sad izgleda puno, puno bolje nego prije, ali mi je akutni problem sad mahovina.

Prema vašim savjetima, kupila sam nekakvo sredstvo sa željezom (fertina, mislim) protiv te mahovine. Uz to, kupila sam i travu za dosijavanje te gnojivo na kojem piše da je za gnojenje i borbu protiv mahovine. Dakle, trebala bih pošpricat s tom fertinom, dosijat i pognojit travicu :cerek:

Na fertini piše da se na proljeće treba primijeniti dvaput. Planiram to napraviti danas te možda krajem tjedna. (Pitanje prvo: koliki mora biti razmak između tih dva špricanja željezom?)

Ono što me muči je kada točno posijati/pognojiti travu? Nakon drugog željeziranja? Koliko nakon? Kada porazbacati to gnojivo? Nakon posipanja sjemena?

Rekli su mi da treba temeljito pograbljati travu nakon fertine. Pretpostavljam da ću vidjet kad mahovina pokrepa, ali možete mi vi barem okvirno reć KOLIKO nakon tretiranja? I jel ok da odmah nakon grabljanja posipam sjeme + gnojivo?

Da, znam, pojma nemam :tuzni: nemojte mi se smijati, trudim se, učim :)

davor_sk
23.03.2009., 19:48
Pozdrav znalcima,

Ovakvih sam i ja imao problema, kupio zemlju, preorao je, a onda ambrozija i ostala čudesa niknula ko luda. Špricao sam sa nekim kemijama za korov, kosio, tanjurao, palio, ...
Moj savjet ti je da prvu godinu daš nekoliko puta to "malčirati" kada naraste do cca. 70cm, drugu godinu ćeš to morati napraviti duplo rjeđe, a sad nakon 3-4 godine ja malčiram 2 puta i trava ne naraste veća od 20-30cm.
Zemlja je ionako puna raznih kemija pa nemoj još dodatno to pogoršavati ako ti nije hitno.:)

passat_karavan
26.03.2009., 14:55
Pozdrav znalcima,

moj ti je prijedlog:
posij travu (ako mozes)
a u oba slucaja (posijao travu ili ne) kosi redovito i kvaliteta trave ce se sama popraviti.

f-16
12.07.2009., 12:27
Sutra planiram posaditi travu ( 30-35m2)
Nemam baš iskustva sa sadnjom trave, pa bi trebal pomoć!! Prvo budem očistil od drača taj dio, pofrezal, i opet pozubačil i očistil drač koji je ostal. Vidim da piše da je najbolje gnojivo za mladu travu, trava koja se prije pokosi i rasipa po mladom travnjaku. Na zemlji na kojoj budem napravil travnjak, je prije bil vrt, i kolko sam videl jako je plodna zemlja. Tak da se nadam da nebude problema u vezi rasta trave. Posadil budem travu od Semenare ljubljana TIVOLI . Kolko vidim i čujem ima jako kvalitetno sjeme, travnjaci od njihovih sjemena su predivni.

Dali je potrebno poslje povaljati travnjak i pozubačiti nakon kaj stavim sjeme?
Kolko ga zalijevati dnevno?
Dali da koristim kakvo gnojivo (kakvo) ?
Kolko da često kosim novi travnjak?
Na kolko cm visine da kosim?

HVALA svima unaprijed za savjete:top:

renchi_27
12.07.2009., 13:16
Zdravo!

Moji su prošle godine posijali travnjak i evo kak je to izgledalo:

Najprije su sve pofrezali. Onda su pozubačili. Pa su posijali travu i valjkom sve povaljali. Nakon toga su zalijevali. Mislim da su u početku zalijevali i ujutro i podvečer (jer su tad bile velike suše) a onda samo jednom dnevno (podvečer) sve dok nije nastal lepi travnjak.
Jesu, koristili su umjetno gnojivo. Tebi bude dosta kila, dvije. Travnjak kose.... pa, dok trava naraste pa izgleda neuredno (znaš onak kad je na mjestima trava duža i u busenima).
Na kolko cm visine? Misliš na koju visinu moraš podesiti kosilicu?

Sretno! Nije ti to nikakav preveliki kunst. :kiss:

laella
12.07.2009., 21:19
http://www.forum.hr/showthread.php?t=141429

f-16
13.07.2009., 07:42
Zdravo!

Moji su prošle godine posijali travnjak i evo kak je to izgledalo:

Najprije su sve pofrezali. Onda su pozubačili. Pa su posijali travu i valjkom sve povaljali. Nakon toga su zalijevali. Mislim da su u početku zalijevali i ujutro i podvečer (jer su tad bile velike suše) a onda samo jednom dnevno (podvečer) sve dok nije nastal lepi travnjak.
Jesu, koristili su umjetno gnojivo. Tebi bude dosta kila, dvije. Travnjak kose.... pa, dok trava naraste pa izgleda neuredno (znaš onak kad je na mjestima trava duža i u busenima).
Na kolko cm visine? Misliš na koju visinu moraš podesiti kosilicu?

Sretno! Nije ti to nikakav preveliki kunst. :kiss:

hvala ti renchy....:cerek:

mcquinn
14.07.2009., 09:42
Bok,

imam malu vikendicu u Zagorju koju sve češće posjećujem. Pokušavam što bolje održavati travnjak, ali mi ne ide. Naime...

1.Ja trave zapravo i nemam - to je sve korov razno raznih vrsta.
2.Teren je jaaako strm pa mi to otežava košnju (isključivo flaks).
3.S obzirom na strminu valjanje valjkom i slično je teško izvedivo.

Sam teren okružen je šumom tako da hlada i vlage ne manjka ;-)

Od vas tražim savjet koju vrstu trave odabrati - treba mi neka vrsta koja istiskuje gore navedeni korov i koja je spororastuća jer mi je svaka košnja priličan napor (zbog konfiguracije terena).

Hvala, M.

Marko1976
14.07.2009., 16:24
koje dimenzije travnja imas ? onako od oka ?

mcquinn
14.07.2009., 17:26
Uf...ma to je više komad zemlje...recimo da su dvije parcele od cca 1000 m2.

Strmina, na vrhu koje je kućica.

E sad, jasno mi je da to ne može biti stadion, ali mislim da mogu barem kolko tolko kultivirati taj komad zemlje.

Hannuma
20.07.2009., 11:46
Pozdrav svima.

Odnedavno sam stanovnik jednog malog mjesta kraj Zagreba. Sve je prekrasno i zeleno, tim više šta ja oko svoje kućice imam nekih cca 1500 kvadrata samog zelenila, dakle brisani prostor same trave.

E sad, ono šta me muči je činjenica da od beštija nemogu navečer uopće držat otvoren prozor, a kamoli sjedit na terasi jer bi me izbolii živu. Zanima me postoji li neki način zaprašivanja, da se smanji broj tih kukaca, jer ih je stvarno milijon, što je i potpuno normalno u zelenom pojasu, ali ja moram nešto poduzet po tom pitanju. Znate možda ko mi može pomoć? Unaprijed hvala.

Marko1976
21.07.2009., 13:51
Pozdrav svima.

Odnedavno sam stanovnik jednog malog mjesta kraj Zagreba. Sve je prekrasno i zeleno, tim više šta ja oko svoje kućice imam nekih cca 1500 kvadrata samog zelenila, dakle brisani prostor same trave.

E sad, ono šta me muči je činjenica da od beštija nemogu navečer uopće držat otvoren prozor, a kamoli sjedit na terasi jer bi me izbolii živu. Zanima me postoji li neki način zaprašivanja, da se smanji broj tih kukaca, jer ih je stvarno milijon, što je i potpuno normalno u zelenom pojasu, ali ja moram nešto poduzet po tom pitanju. Znate možda ko mi može pomoć? Unaprijed hvala.

kod mene radi lavanda. imam par grmova lavande i NAVODNO od njenog mirisa bjeze komarci i tako to :)

Hannuma
21.07.2009., 15:09
kod mene radi lavanda. imam par grmova lavande i NAVODNO od njenog mirisa bjeze komarci i tako to :)

Vjeruj mi, komarci su još najmanji problem:)....ovi neidentificirajući mene muče!:confused:

Aaron McLoughlin
26.07.2009., 14:39
Pozdrav , ima li nade za uzgojem lijepe travnate površine koja nije baš previše okupana suncem?
Točnije ima ga ujutro par sati i popodne još par .... sve skupa 5 sati maksimalno. Teren je 50 metara od mora na području kvarnera , znači da kiše ima dovoljno izuzev slučajeva kad opizdi suša... Al može se zalijevat , nije problem.
Strmina je jedno 10-15%.

xena
27.07.2009., 06:40
Pozdrav , ima li nade za uzgojem lijepe travnate površine koja nije baš previše okupana suncem?
Točnije ima ga ujutro par sati i popodne još par .... sve skupa 5 sati maksimalno. Teren je 50 metara od mora na području kvarnera , znači da kiše ima dovoljno izuzev slučajeva kad opizdi suša... Al može se zalijevat , nije problem.
Strmina je jedno 10-15%.

I te kako. Samo kupi sjeme trave za površine u hladu. Ja imam takav travnjak kraj kuće i prekrasan je - ko tepih. Modrozelen :cerek:

pizzot
16.08.2009., 12:44
kupila sam engleski ljulj. jeftino, ali ne toliko da mi vrapci uživaju ko prasci evo već drugi dan. šta da radim?

pizzot
16.08.2009., 14:51
aha, vidim da je "sve vec napisano" o travi. Sad pokorno citam 11 strana postova.
Otkuda ljudima valjak? Jednoj je trava narasla u 24 sata??
Hvala admini :cerek:

seceruuu
19.08.2009., 11:37
Trebam pomoć. Naime na našem placu gdje gradimo kuću nekad je bila hrastova šuma, ostalo je još par stabala koje bi ja narađe ocvikala ali mm neće(susjedni plac također gusta hrastova šuma),problem je u tome što je zemlja toliko neplodna da niti obična travas ne raste a bojim se šta će biti kad zasadimo umjetnu,moje pitanje je kako je najolje tu zemlju napraviti plodnom ako je to moguće, zemlja je puna mrava i to svih boja,kako se njih riješiti. Dali je najbolje prorati zemlju, stviti pravo stajsko gnojivo i novu zemlju(koju). Mi smo u istri i zemlja je crvena glinena.
Molim Vas za pomoć!

NitkoPoseban
19.08.2009., 14:04
Nisam mogla odoljeti: Kako ne podrezivati travnjak (http://www.youtube.com/watch?v=q6esABLBDOk).

ziginjo
19.08.2009., 17:53
Lijep pozdrav svima,moze mi netko reci di se moze nabavit umjetna trava i koliko kosta m2??

Las Legolas
22.08.2009., 10:32
Pod sta podrazumjevas "umjetna"?
Ako mislis na rolanu travu (tepih), cijena je cca 5€, za umjetnu travu ti je najbolje pitati u nekom sportskom centru gdje ju cesto koriste kao podlogu za nogomet.

ziginjo
22.08.2009., 13:46
Pod sta podrazumjevas "umjetna"?
Ako mislis na rolanu travu (tepih), cijena je cca 5€, za umjetnu travu ti je najbolje pitati u nekom sportskom centru gdje ju cesto koriste kao podlogu za nogomet.

E mislio sam na tepih :)...ok,hvala budem pitao.

Nemruth Dagi
29.08.2009., 17:55
Nabrala sam sjemenke ukrasne trave. Zanima me da li će iz sjemenja izrasti biljkice ili za to treba dijeliti korijen?

Molim vaša iskustva, ako ih imate...

dancing shadow
04.09.2009., 21:48
Jel ima tko kakvu pametnu ideju kako da susjedove mačke ostanu u susjedovom dvorištu a ne da meni seru po travnjaku pred kućom.Nemam osobno ništa protiv mačaka,ali mi je dosta svako jutro tražiti i skupljati njihove "pakete" prije nego netko u njega ugazi.Npr:malo dijete?A da o smradu ni ne govorim. :eek:

Las Legolas
04.09.2009., 23:01
Nabavi psa

dancing shadow
05.09.2009., 18:18
Hvala Las Legolasu na savjetu. Kao nije mi dovoljno dijete i muž (koji nije daleko od djeteta),sad mi još treba i pas da i o njemu brinem.A kakve sam sreće taj pas bi se mogao vrlo lako sprijateljiti sa susjedovim mačkama i evo ti :tulum: na mojem travnjaku kojeg plijevim ovim svojim vrijednim ručicama.Ali savjet je :top:

argusX
28.09.2009., 10:52
Jel ima tko kakvu pametnu ideju kako da susjedove mačke ostanu u susjedovom dvorištu a ne da meni seru po travnjaku pred kućom.Nemam osobno ništa protiv mačaka,ali mi je dosta svako jutro tražiti i skupljati njihove "pakete" prije nego netko u njega ugazi.Npr:malo dijete?A da o smradu ni ne govorim. :eek:

Imam sličan problem i razmišljam da mačke naučim pameti tako da im postavim slastan mamac na malu mišolovku-štipaljku. Pa će ubuduće zaobilaziti moj travnjak:lol:

gven_s
29.09.2009., 11:09

Jesi probala s repelentima u gelu?

a ka ta g na ee
14.01.2010., 09:22
Pozdrav,

ispricavam se ako sam negdje propustio u ovoim topicu post koji mi moze pomoci oko mog problema, posto sam samo letimicno proletio kroz njega :) stvari stoje ovako, dakle imam pesonju koji je ogradjen u 50tak kvadrata u dvoristu, posto je ova zima sva "bljuzgava", ogradjeni prostor izgleda sve vise kao blatna kaljuza, a ne kao travnjak, mene dakle zanima dali postoji neka ekstra otporna vrsta trave [mislim na gazenje, posto cucak ne kopa], koja bi se mogla "posaditi" u tom prostoru tak da bude njemu ugodnije :) dakle izgled i cestoca kosnje, kao i vrsta nisu problem, vec samo da je cim izdrzljivija :)

Hvala,
Vedran

Las Legolas
14.01.2010., 21:44
Mozes uzet smjesu za sportske terene al pas ce vjerojatno "oguliti" i nju, pogotovo uz kisu ili snijeg.
Na tvom bih mjestu trazio neko drugo rjesenje za podlogu.

a ka ta g na ee
18.01.2010., 09:10
Mozes uzet smjesu za sportske terene al pas ce vjerojatno "oguliti" i nju, pogotovo uz kisu ili snijeg.
Na tvom bih mjestu trazio neko drugo rjesenje za podlogu.budem probo, pa javim rezultate :)

Komar22
24.01.2010., 20:26
jel netko zna kako se u travnjaku riješiti one pirike(bar mi to tak zovemo) koja raste u travi i širi se kaj kuga, znate na kaj mislim?

nibleri
28.01.2010., 09:38
nikako!

to se djelom može "povaditi" kad se priprema zemlja za sijanje trave pa polako vaditi sve korjenćiće ali i tada će ostati nešto od korova

može se zemlje tretirati i nekim sredstvima ali to treba uraditi puno prije sijanja trave a moje mišljenje je da će se opet nakon izvjesnog vremena korov pojaviti jer vjetar nanese raznorazne sjemenke i to je opet problem

P.S. volila bih da nisam u pravu

Komar22
29.01.2010., 08:32
pa ne postoji nikakvo sredstvo da to uvene?

nibleri
29.01.2010., 20:32
pa ako uvene to onda će uvenuti i trava

Barreth
30.01.2010., 17:45
Jesenas sam između kiša "uhvatila" dva dana i na oko 300 m2 isfrezane površine dvorišta posijela travu (7 kg). Nisam ništa valjala jer je bilo blato, a imala sam sreće što je ubrzo, nakon kiša, nastupilo toplo vrijeme i trava je uglavnom dobro nikla ( e, da je vidim da neće :D).Međitim, na dijelu dvorišta gdje sam prošle godine imala povrtnjak - bolja je. Možda zato što je ta zemlja dva puta orana i malo prihranjivana.
Sad ima snijega, pa mi je rečeno da bi bilo dobro preko snijega baciti neko gnojivo, da se skupa s topljenjem snijega "utopi" u zemlju. Je li to dobra ideja i koje gnojivo da kupim? Koliko?:ne zna:

vet.
01.02.2010., 08:04
jel netko zna kako se u travnjaku riješiti one pirike(bar mi to tak zovemo) koja raste u travi i širi se kaj kuga, znate na kaj mislim?

najbolja je zen metoda.

klekneš na zemlju, okreneš leđa suncu,ntakneš slamnati šešir, uzmeš nož i kantu. smireno i metodično navališ, razmišljajući o smislu života ili još bolje, ni o čemu.

ako nije ogromni travnjak, ima efekta.
ja sam se tak riješila pirike i trputca i usput dobro osunčala.

No, sav moj zen mir je rasturila ova pošast. http://www.lawnweeds.co.uk/creepingcinquefoil.html

ivanka.b
01.02.2010., 17:51
pa ne postoji nikakvo sredstvo da to uvene?

Postoji sredstvo i način.U poljoapoteci kupi pesticid koji tamani piriku i napravi točno po mjeri omjer,stavi u posudicu širokog grla,zemi kist i ljepo piriku premaži sa tim.doviljno je premazat 10% listica da gad odumre a ostatak trave ne uništiš.
Da se razmemo ja sam pobornik Vetine zen metode.

la-di-da
10.03.2010., 11:43
malo sam pogledala, ne vidim da je tema bas bila postavljena, ako je, ispricavam se.
zna li mi tko reći gdje SADA mogu nabaviti travnati tepih, i ne prevelikoj količini.
dobila sam informaciju da ih je moguće naći tek od 1.5. što me čudi s obzirom na nove tehnološko svemirska dostignuća. tako kažu u MBM-u
ako tko zna gdje ima kupiti drugdje, zahvljujem :)

Las Legolas
10.03.2010., 13:23
MBM narucuje tepih od kooperanta, mislim iz Daruvara.
Ako mozes nemoj cekati 5. mjesec zbog vrucina, idealno bi bilo kroz mjesec-dva
Kontaktiraj Floring (http://www.floring.hr/) iz Osijeka, vjerujem da ce ti oni nakon ovih kisa i snijega moci isporuciti.

la-di-da
11.03.2010., 10:59
hvala :)

asimo
18.03.2010., 18:28
la-di-da, javi ako si nabavila, gdje i koliko košta (rola, m2 ili kak već računaju), čini mi se to odlična stvar za nekog s malim vrtom (kao što je moj) :P , hvala :top:

ivana2904
08.04.2010., 07:27
zanima me koliko otprilike dođe sadnja trave po m2. tražili smo ponudu za kompletno uređenje okoliša od jedne firme, i na stranu to što je ponuda na 46.000,00 kn :rolleyes: (saditi ćemo sami na kraju), al smo mislili uzet nekoga da nam zasadi travu. radi se o 551 m2, i rekli su nam cijenu od 8.100,00 kn, bez PDV-a. dakle, u to je uračunato:
4.0. TRAVNJAK

4.1. Frezanje cijele površine postojećeg travnjaka, izgrabljavanje busenova trave, korova i ostalih nećistoća kao što su šljunak i dr. m² 551,00 1,30 716,30

4.2. Nabava, doprema i strojno razastiranje komposta i plodne humusne zemlje za sloj prosječne debljine 5 cm m³ 27,00 95,00 2.565,00

4.3. Nabava i doprema humusne zemlje te oblikovanje brežuljka u stražnjem dijelu dvorišta m³ 5,00 95,00 475,00

4.4. Izrada travnjaka sa svim potrebnim radovima koji uključuju:
- frezanje površinskog sloja tla na dubinu 10 cm
- dodavanje mineralnog gnojiva specijalnog za travnjake SCOTTS GARDEN LANSCAPE STARTER (3 dkg/m²)
- fino planiranje terena za sjetvu travnjaka
- sjetva travnjaka četverokomponentnom travnom smjesom u količini 4 dkg/m², ježenje, valjanje te jednokratno zalijevanje i prva košnja. m² 551,00 7,90 4.352,90

4.0. TRAVNJAK 8.109,20
Meni se to čini nekak jako puno, pa molim ako je netko možda ima iskustva ili zna inače cijene, bila bih zahvalna :s

shegy
21.04.2010., 17:15
zanima me ovako, planiramo full sredit livadu,navozit zemlje poravnat i onda posadit travu.kolko joj treba da naraste?

i drugo,od srusenih drva budu se radile razne klupe i stolovi.na koji nacin da se to zasitit od propadanja?

Ego
21.04.2010., 22:23
Za 2 mjeseca ćeš imati travnjak, ali očekuj da će to sve izgledati lijepo nakon cca godinu dana redovite košnje, zalijevanja i gnojenja.

freya7
23.05.2010., 21:25
dvorište cca 1500kvadrata-travnate površine cca 1000kv
koliko sjemena u kg za travu trebam, i koju preporučate-otporna, čitala sam da engleski ljulj dobro podnosi gaženje?
s obzirom da odnedavno imaapsa, dolutao k nama i u fazi smo dresiranja :)

naravno želim lijepi travnjak,gusti..i sve ostalo-muž će kositi i sve ostale fizikalije, mene samo zanima koliko kg sjemena treba i koje trave :)

i gdje povoljno kupiti sjeme

greenkipeer
24.05.2010., 10:06
Dobar dan
Čitam komentare na forumu i nemrem vjerovat što sve ljudi pišu i kakve savjete daju.Molim vas ako neznate ništa ili niste sigurni nemojte ništa pisati vezano za određenu temu.
Ako stvarno trebate savjet kako uzgojiti travu ovisno o svemu(klimi,položaju,vrsti tla itd.)javite mi se pokušat ću vam pomoći.Zašto da pitate mene? Radio sam kao greenkiper na golf terenima preko 5 godina i upoznat sam sa svim poteškoćama koje mogu nastati ako nemate dovoljno znanja.Kao što znate i vidite kakva je trava na golf terenima,takvu istu je moguće posaditi bilo gdje na svijetu,pa i kod vas kod kuće.
Dakle trebate li pravi savjet,pišite...:)

greenkipeer
24.05.2010., 11:26
dvorište cca 1500kvadrata-travnate površine cca 1000kv
koliko sjemena u kg za travu trebam, i koju preporučate-otporna, čitala sam da engleski ljulj dobro podnosi gaženje?
s obzirom da odnedavno imaapsa, dolutao k nama i u fazi smo dresiranja :)

naravno želim lijepi travnjak,gusti..i sve ostalo-muž će kositi i sve ostale fizikalije, mene samo zanima koliko kg sjemena treba i koje trave :)

i gdje povoljno kupiti sjeme

Gdje povoljno kupiti sjeme?Bilo je vaše pitanje.Ovisno o kvaliteti sjemena dobit ćete "gust travnjak",a i brzinu nicanja trave.Ali to vam je sve uzalud ako neznate održavati travu.Ako i kupite kvalitetno sjeme i dobro ga posadite,cilj vam treba biti ojačati stabiljku trave,redovitom košnjom i unošenjem fosfora u tlo za jačanje korijena trave.Dok je trava još mlada poštedite je pretjeranog hodanja po njoj.
Odprilike vam treba 30/40 g po m kvadratnom.Računajte na to da ćete i više potrošit barem 10%.Pokušajte,makar nije lagano,sijati travu iz više pravaca(barem dva) tako da je pokrivenost sjemena veća.Dakle kupite određenu količinu smjese i podijelite je na pola.Pola sijete iz lijeva na desno,a drugu polovicu gore prema donje.križajte pravce.
što se tiće vrste sjemena morate mi reći gdje se nalazi vaše dvorište.Kakva je zemlja,ima li hlada od kuće i u kojoj mjeri,zadržava li je voda u kojem dijelu i kakav korov trenutno raste...:)

Las Legolas
25.05.2010., 09:25
...
Ako stvarno trebate savjet kako uzgojiti travu ovisno o svemu(klimi,položaju,vrsti tla itd.)javite mi se pokušat ću vam pomoći...

Evo jedno brzinsko:
kako se rijesiti troskota, pirike i inog uskolisnog korova na postojecem travnjaku?

greenkipeer
27.05.2010., 08:58
Evo jedno brzinsko:
kako se rijesiti troskota, pirike i inog uskolisnog korova na postojecem travnjaku?

Vertikotiranjem.Trebaš to raditi 1 tjedno u početku ,a postije 2 puta mjesečno.Trava je isto uskolisnata tako da kemija ne pomaže.Također je bitan naćin vertikotiranja,najviše 20-30% pomaka od starog smjera,nikako pod 90 stupnjeva na prijašnji prolaz.

freya7
27.05.2010., 15:04
Gdje povoljno kupiti sjeme?Bilo je vaše pitanje.Ovisno o kvaliteti sjemena dobit ćete "gust travnjak",a i brzinu nicanja trave.Ali to vam je sve uzalud ako neznate održavati travu.Ako i kupite kvalitetno sjeme i dobro ga posadite,cilj vam treba biti ojačati stabiljku trave,redovitom košnjom i unošenjem fosfora u tlo za jačanje korijena trave.Dok je trava još mlada poštedite je pretjeranog hodanja po njoj.
Odprilike vam treba 30/40 g po m kvadratnom.Računajte na to da ćete i više potrošit barem 10%.Pokušajte,makar nije lagano,sijati travu iz više pravaca(barem dva) tako da je pokrivenost sjemena veća.Dakle kupite određenu količinu smjese i podijelite je na pola.Pola sijete iz lijeva na desno,a drugu polovicu gore prema donje.križajte pravce.
što se tiće vrste sjemena morate mi reći gdje se nalazi vaše dvorište.Kakva je zemlja,ima li hlada od kuće i u kojoj mjeri,zadržava li je voda u kojem dijelu i kakav korov trenutno raste...:)

hvala na savjetima.....
dvorište je veliko cca 1500kvadrata, ali nije sve u travi. Sadila bi travu na 1000 ili možda više kvadrata. Tlo je mješano, na jednom djelu je ilovača-fuj, a na drugima mi se zemlja čini ok...nije sad crna crnica, ali je ok..kaže moja baka :)
Negdje je hlad, negdje ne. Blizina šume, malo smo na nizbrdici, tako da se na nekim mjestima zadržava voda jer dolazi u velikim količinama, pa ilovača ne može progutati- ali sad smo to valjda rješili sa drenažnim cijevima pod zemljom...
Imam psa i mačke, pa će biti gaženja...pa sam razmišljla o engleskom ljulju, kao on je otporan dosta i ima jak korijen, ali ja bi još nešto pomiješala s tim.ne treba mi biti travnjak kao na golf terenima...nek bude malo šarolik oblik travki...muž predlaže da malo djeteline ubacimo??
imaš li ti neki savjet?

kad se fosfor stavlja?

i gdje da pitam za kupit travu. Da ne dobijem mačka u vreći?

Nalazim se u okolici Zaprešića

greenkipeer
27.05.2010., 22:32
hvala na savjetima.....
dvorište je veliko cca 1500kvadrata, ali nije sve u travi. Sadila bi travu na 1000 ili možda više kvadrata. Tlo je mješano, na jednom djelu je ilovača-fuj, a na drugima mi se zemlja čini ok...nije sad crna crnica, ali je ok..kaže moja baka :)
Negdje je hlad, negdje ne. Blizina šume, malo smo na nizbrdici, tako da se na nekim mjestima zadržava voda jer dolazi u velikim količinama, pa ilovača ne može progutati- ali sad smo to valjda rješili sa drenažnim cijevima pod zemljom...
Imam psa i mačke, pa će biti gaženja...pa sam razmišljla o engleskom ljulju, kao on je otporan dosta i ima jak korijen, ali ja bi još nešto pomiješala s tim.ne treba mi biti travnjak kao na golf terenima...nek bude malo šarolik oblik travki...muž predlaže da malo djeteline ubacimo??
imaš li ti neki savjet?

kad se fosfor stavlja?

i gdje da pitam za kupit travu. Da ne dobijem mačka u vreći?

Nalazim se u okolici Zaprešića

Ja živim isto u Zaprešiću.Koja slušajnost,još da to mogao doći i vidjeti,tak je najbolje.Dakle ovako.Ilovaca je loša zbog više stvari ali možete je dobro iskoristiti da na tom dijelu posadite recimo neko nisko raslinje(grmlje)samo u dijelu gdje ide korijen biljke iskopajte rupu stavite kvalitetniju zemlju i taj dio gdje vam je ilovača ukrasite na način da izbjegnete travu(jer bi tamo bila dosta loša).Na mjestima gdje je zemlja dobra i gdje se ne zadržava voda iskoristite kao travnjak(nemora svih 1000kvadrata biti trava).NE KORISTITI DJETELINU.Istina je da djetelina proizvodi dušik koji je potreban za rast biljke,međutim taj dušik u većini koristi samo djetelina koja vam nakraju prekrije vašu travu i ugušije je sa svojim listovina.djetelina ostane a trava nestane,a kada se budete htjeli riješiti djeteline,nećete imati niti trave niti djeteline.Između ostalog djetelina raste ko mutava i morat ćete je kosit česće.Zašto?Zbog dušika kojeg proizvodi ali sa sebe.Ljudi su u zabludi kad kupuju takvu mješavinu za travnjak.
Ako ste radili drenažu,voda vam se nebi trebala zadržavati na površini.Ako se ipak zadržava,drenažni sisten nije dobro postavljen.Ima par naćina postavljanja drenaže ali neću sad o tome.
Što se tiće engleskog ljulja ,osobno ga ne podnosim,međutim istina je da ima jaku stabiljku i korijen.Imam iskustva sa tom vrstom trave i osobno je nebi nikom preporučio osim ako je dobro ukonponirana u dobru smjesu.Problem je kod eng.ljulja što je njegov rhizom jako visoko.Što to znaći rhizom?To je mjesto gdje biljka daje izboj ili novi listi.Ispod rhizoma se nesmije kosit jer ste uništili biljku.Zato vam kad vidite kod ljudi koji misle da mogu kositi travu jako nisko trava jednostavno požuti i treba joj jako dugo da se oporavi.Pokušavam vam objasnit da eng.ljulj ima rhizom postavljen dosta visoko tako da ga nećete moći kostiti na željenu visinu kakvu biste oćekivali.eng.ljulj se kosi odprilike oko 5-6 cm minimalno,naravno ako nezelite uništit biljku.Druga stvar kod ljulja je ta što ima jako široke listove i koliko vi god kosili nikad ona neće biti lijepo i gusto posložene.goglajte i nači ćete usporedbu eng.ljulja i poa-e pratensis.
Moji prioriteti travnatih smjesa su:za travnjak sa ukusom
25%Festusa rubra commutata -OMBRETTA
25%Festuca rubra trichophylia -DAWSON
25%Poa pratensis -MIDNIGHT
25%Poa pratensis -AWARD
Ovo kad imate na svom travnjaku onda to izgleda vrhunski,ali za sjetvu takve trave trebate nekog tko to zna napravit,tko zna nabavit takvu travu i tko to voli radit jer za to treba vremena.

Fosfor vam je jedna komponenta u najnormalnijem umjetnom gnojivu (npr.Petrokemija).Da pojasnim.Kad kupujete vreću mineralnog gnojiva,svaka od njih na sebi ima oznaku(npr.NPK 15-15-15 ili NPK 20-10-10) Što te oznake znače.N-dušik,P-fosfor,K-kalij.Tako da znate kad kupujete gnojivo za novo posijavu travu uzimate više fosfora(npr. NPK 8-26-26),jer fosfor i kalij jačaju korijen biljke i čvrstoću stabiljke,a kad hoćete da vam trava brzo raste kupite gnojivo sa više dušika(ali to vam neće trebati,nikad.)Dušik je nebitan na novi travnjak jer vam ne prioritet čvrsta,zdrava i otporna trava.
UH,jesam se napisao,nadam se na vam je malo jasnije...:)

Las Legolas
28.05.2010., 11:37
Vertikotiranjem.Trebaš to raditi 1 tjedno u početku ,a postije 2 puta mjesečno.Trava je isto uskolisnata tako da kemija ne pomaže.Također je bitan naćin vertikotiranja,najviše 20-30% pomaka od starog smjera,nikako pod 90 stupnjeva na prijašnji prolaz.

Moze podrobnije pojasnjenje?
neki link..?

freya7
29.05.2010., 22:21
.........................
Što se tiće engleskog ljulja ,osobno ga ne podnosim,međutim istina je da ima jaku stabiljku i korijen.Imam iskustva sa tom vrstom trave i osobno je nebi nikom preporučio osim ako je dobro ukonponirana u dobru smjesu.Problem je kod eng.ljulja što je njegov rhizom jako visoko.Što to znaći rhizom?To je mjesto gdje biljka daje izboj ili novi listi.Ispod rhizoma se nesmije kosit jer ste uništili biljku.Zato vam kad vidite kod ljudi koji misle da mogu kositi travu jako nisko trava jednostavno požuti i treba joj jako dugo da se oporavi.Pokušavam vam objasnit da eng.ljulj ima rhizom postavljen dosta visoko tako da ga nećete moći kostiti na željenu visinu kakvu biste oćekivali.eng.ljulj se kosi odprilike oko 5-6 cm minimalno,naravno ako nezelite uništit biljku.Druga stvar kod ljulja je ta što ima jako široke listove i koliko vi god kosili nikad ona neće biti lijepo i gusto posložene.goglajte i nači ćete usporedbu eng.ljulja i poa-e pratensis.
Moji prioriteti travnatih smjesa su:za travnjak sa ukusom
25%Festusa rubra commutata -OMBRETTA
25%Festuca rubra trichophylia -DAWSON
25%Poa pratensis -MIDNIGHT
25%Poa pratensis -AWARD
Ovo kad imate na svom travnjaku onda to izgleda vrhunski,ali za sjetvu takve trave trebate nekog tko to zna napravit,tko zna nabavit takvu travu i tko to voli radit jer za to treba vremena............

vauuuuuuuuuuuuu
hvala :s

znači trava golf terena u Zaprešiću je tvojih ruku djelo??:)

drenaža je popravljena, nadajmo se :)
upravo pljušti kiša pa ćemo vidseti...
za djetelinu smo se rasputali i točno to sam saznala--tako da nećemo djetelinu...

imam još pitanja::)

1.e sad gledali smo travu-neka smjesa od zrinjevca-ljuj i još 2
i neka laura-ljulj+još 4
ako se odlučimo za ljulj, koju da onda smjesu uzimamo?

2.planiramo humus od zrinjevca, jel to ok?

3.dobili smo neke info za i protiv za savski aluvij iliti mulj???što o tome misliš

4.gdje se nabavlja ta super mješavina koja je navedena i koja je cifra?
i da li je to trava u tipu golf terena, jer to me ne zanima..ja bi da zgleda gusto i prirodno...da nije jednolična...ako me kužiš?

hvala unaprijed

greenkipeer
01.06.2010., 11:59
neki link..?

Znači to je mašina koja ima razne tipove "noževa" koji se vrte u natrag i čupaju korov i piriku sijeku(jako je oštete).Kod redovitog ponavljanja ona nestaje kao i korov.Pokušat ću ti linkat sliku samo da je nađem na netu.

greenkipeer
01.06.2010., 12:16
vauuuuuuuuuuuuu
hvala :s

znači trava golf terena u Zaprešiću je tvojih ruku djelo??:)

drenaža je popravljena, nadajmo se :)
upravo pljušti kiša pa ćemo vidseti...
za djetelinu smo se rasputali i točno to sam saznala--tako da nećemo djetelinu...

imam još pitanja::)

1.e sad gledali smo travu-neka smjesa od zrinjevca-ljuj i još 2
i neka laura-ljulj+još 4
ako se odlučimo za ljulj, koju da onda smjesu uzimamo?

2.planiramo humus od zrinjevca, jel to ok?

3.dobili smo neke info za i protiv za savski aluvij iliti mulj???što o tome misliš

4.gdje se nabavlja ta super mješavina koja je navedena i koja je cifra?
i da li je to trava u tipu golf terena, jer to me ne zanima..ja bi da zgleda gusto i prirodno...da nije jednolična...ako me kužiš?

hvala unaprijed

Ok.uzmite mješavinu ljulja,ako je moguće dodajte si sjeme koje se zove poa pratensis.ona će vam biti odlična kombinacija sa ljuljom.Ako ne nađete nek vam oni daju najbolju mješavinu koja postoji.
Humus je dobar.
mislite na savski pijesak tj. mulj? ako je to.sigurn je bolji od ilovače koja kad se stvrdne...grozno.savski pijesak je ipak propusniji,treba ga dobro tretirati i ravnomjerno postaviti.
ovo pod 4. mislim da sam vam odgovorio.
Još samo nešto.Kad ste napisali tip trave kao i na golf terenima.To tako pišemo da bi se izrazila kvalieta trave ali u biti jedina je razlika u cijeni tih smjesa trave za golf terene i cijena smjese za narod.Ali ako hoćete lijepi travnjak nemojte previše očekivati od jeftinih smjesa.
Trava je nesije stalno i kad se već odlućujute za to nek to bude kak treba.Vjerujte mi ima ljudi koji travnjak rade tri četri puta jer nisu zadovoljni sa postoječim.

p.s. nisam sudjelovao u izgradnji Zaprešičkog vješbališta,ne golf terena,ali kad se bude radilo 18 rupa pravih nadam se da ću biti prisutan.:)

greenkipeer
01.06.2010., 12:49
neki link..?

www.arunmowers.co.uk/Resources/Web%20hire%20page%200909.doc.pdf
to ti je slika mašine.
zove se sisis rotorake

pizza
01.06.2010., 15:19
Odnedavno sudjelujem u uređivanju okoliša oko zgrade i imamo problem s manjkom trave. Naime iz meni nepoznatog razloga su iz grada 2x u mjesec dana nisko kosili travu pred zgradama iz moje ulice i nastala su ogoljela mjesta pred svim zgradama. Naša ima najviše sjene, a i imamo dosta šljunkovito tlo pa me zanima koju vrstu trave posijati? Jel ona smjesa trave za sjenu dobra? Okolo rastu borovi i tisa pa pretpostavljam da je tlo kiselo.

greenkipeer
02.06.2010., 14:26
Odnedavno sudjelujem u uređivanju okoliša oko zgrade i imamo problem s manjkom trave. Naime iz meni nepoznatog razloga su iz grada 2x u mjesec dana nisko kosili travu pred zgradama iz moje ulice i nastala su ogoljela mjesta pred svim zgradama. Naša ima najviše sjene, a i imamo dosta šljunkovito tlo pa me zanima koju vrstu trave posijati? Jel ona smjesa trave za sjenu dobra? Okolo rastu borovi i tisa pa pretpostavljam da je tlo kiselo.

Oprosti što ću biti oštar,ali kad čujem kako ljudi uzimaju kruh iz usta ljudima koji se bave održavanjem travnjaka onda popizdim.Opostite na izrazu.
Trava se NESMIJE kositi više od 1/3 njezine visine i to mislim da znaju i vrapci na grani.Znači maknite prvo čovjeka koji vam je uništio travu da to ne ponovi i pošaljite mu račun za popravak.

Rekli ste na je tlo šljunčano.Zanima me u kojoj mjeri i koliko je blizu bor i tisa?dali se nadvila iznad travnjaka?
Što se tiće vrste sjemena nemojte je mijenjati ako je ona posijana smjesa uspijevala,osim ako niste zadovoljni,to mi odgovorite,pa ćemo dalje.

Madame Hooch
02.06.2010., 14:36

problem sa ledinama unutar urbaniziranih zona je što nemaju nikakvu komunikaciju sa "živom" prirodom (nema podzemnog živora - glista i ostalih kukaca, nema osjemenjivanja - jer se trava kosi često i nisko, nema zagnojavanja prirodnim putem jer se otkos odvozi ...), pa se održavanje zelenila ne smije svoditi samo na redovnu košnju - travnjak treba redovno dosijavati, rahliti i gnojiti - u protivnom se pretvara u blatne bazene kod svake jače kiše i pustinjska područja več nakon 3-4 dana suše

freya7
04.06.2010., 22:51
Ok.uzmite mješavinu ljulja,ako je moguće dodajte si sjeme koje se zove poa pratensis.ona će vam biti odlična kombinacija sa ljuljom.Ako ne nađete nek vam oni daju najbolju mješavinu koja postoji......

.......Još samo nešto.Kad ste napisali tip trave kao i na golf terenima.To tako pišemo da bi se izrazila kvalieta trave ali u biti jedina je razlika u cijeni tih smjesa trave za golf terene i cijena smjese za narod.Ali ako hoćete lijepi travnjak nemojte previše očekivati od jeftinih smjesa.

hvala na odgovorima...

baš ću pitati za poa partensis

ne mislim kupovati neku jeftinjaru :)

pizza
05.06.2010., 13:44
Madame Hooch ima pravo. Tisa je na travnjaku, isto i borovi a i još dosta bilja.Koliko sam uspjela saznati mi ne sijemo travu a sad nakon kiša izgleda da je opet proklijala e sad ili su oni ponovo posijali nakon košnje ili je jednostavno sama niknula to neznam. Jest da ne izgleda kao njegovan travnjak i vjerojatno će opet nastati ogoljela mjesta nakon par kiša.

Cosmo28
14.06.2010., 11:26
Dobar dan
Čitam komentare na forumu i nemrem vjerovat što sve ljudi pišu i kakve savjete daju.Molim vas ako neznate ništa ili niste sigurni nemojte ništa pisati vezano za određenu temu.
Ako stvarno trebate savjet kako uzgojiti travu ovisno o svemu(klimi,položaju,vrsti tla itd.)javite mi se pokušat ću vam pomoći.Zašto da pitate mene? Radio sam kao greenkiper na golf terenima preko 5 godina i upoznat sam sa svim poteškoćama koje mogu nastati ako nemate dovoljno znanja.Kao što znate i vidite kakva je trava na golf terenima,takvu istu je moguće posaditi bilo gdje na svijetu,pa i kod vas kod kuće.

Pišem :) Ovako, zasadio sam novi travnjak na cca 200m2, na površini gdje se prije nalazio vrt-bašta. Trava je nikla, gusta, pravilno rasopređena, ali imam veliki problem sa korovima i to slakom. Redovito kosim, barem 1x tjedno, ali pošto se radi o korovu koji puže po tlu noževi kosilice ne zahvaćaju slak (u manjem dijeli da), te ostaje u pravilu ne pokošen. Probao sam i pljevljenjem ali pošto ima dubok korjen nemoguće ga je izvaditi, efekta nije bilo. E sad zanima me način kako da se riješim slaka jer se proširio na gotovo cijelu površinu novozasijane trave? Mogu li ga se riješiti herbicidom, Deherban i sl?

okarmmarko
16.06.2010., 11:03
Kako da spasim travnjak??... prije par godina rasla je fina gusta trava...sada trave prakticki nema... ima je nesto u proljece, no vec nakon 3-4 kosnje nadvlada je neki korov.... evo slika

http://img217.imageshack.us/img217/6268/dsc00284resize.th.jpg (http://img217.imageshack.us/img217/6268/dsc00284resize.jpg) http://img204.imageshack.us/img204/7596/dsc00283resize.th.jpg (http://img204.imageshack.us/img204/7596/dsc00283resize.jpg)

Travnjak je inace unazad 10ak godina redovito kosen, cak i sad kad ne raste trava ga kosim zbog tih par travki sto strse... za primjer prije 5-6 godina sam na tom travnjaku kao otpad imao 6 kosara trave, sad jedva napunim jednu....

Sto da napravim? je li dovoljno napraviti prozracivanje sa onim valjkom sto ima hrpu cavala na sebi, baciti novo sjeme, gnojiva?

Ili je neophodno sve prerovati i frezati? to mi je dosta komplicirano jer ima puno ukrasnih grmova i stabala...

pizza
16.06.2010., 16:06
Kako mi nitko ništa ne odgovara ja sam napravila po svome a to je da sam kupila neku najjeftiniju smjesu trave i sad prije ovih kiša posipala po ogoljelim mjestima i sad kad je kiša napadala, nadam se najboljem. Nešto je bio pokrio korov ali ogoljela mjesta su ostala jer se očito zemlja 'stisla' otkako nema nikakvog korijenja da ju razmekša i omogući rast. Mislim da nemamo puno mrava pa će nešto od toga i niknuti i tako. Nisam vidla nigdje travu skuplju od 50kn pa me baš zanima što se podrazumijeva pod 'skupa' trava. Tlo je pjeskovito i šljunčano i zemlja nikada nije gnojena. Pokošena trava se inače ostavlja kod nas na travnjaku nitko to ne kupi. A preko puta park sa prekrasnom, gustom, zelenom, rijetko košenom travom....užas.:mad:

casio
17.06.2010., 08:31
Za 2 mjeseca ćeš imati travnjak, ali očekuj da će to sve izgledati lijepo nakon cca godinu dana redovite košnje, zalijevanja i gnojenja.

I jako je bitno prozračivanje travnjaka, kao i tretiranje korova unuatr njega, jer ako se to ne napravi lijepi travnjak brzo preraste u problem i ne tako lijep.

Prozračivanje obavezno obaviti dva puta godišnje (proljeće-jesen)a tretiranje širokolisnih korova obaviti ili kemijski (meni je najbolje sredstvo DEHERBAN M) ili ručno.
Ako se tretira kemisjki onda treći dan nakon košnje kada se ponovno razviju listovi koji će upiti sredstvo do korijena i obavezno za sušnog vremena. Treba proći najmanje 3 dana prije košnje da biljka uspije povući sredstvo i tako potpuno "krepati".
A ručno, zna se, na koljena, nožić i polako.:D

casio
17.06.2010., 08:36
Kako mi nitko ništa ne odgovara ja sam napravila po svome a to je da sam kupila neku najjeftiniju smjesu trave i sad prije ovih kiša posipala po ogoljelim mjestima i sad kad je kiša napadala, nadam se najboljem. Nešto je bio pokrio korov ali ogoljela mjesta su ostala jer se očito zemlja 'stisla' otkako nema nikakvog korijenja da ju razmekša i omogući rast. Mislim da nemamo puno mrava pa će nešto od toga i niknuti i tako. Nisam vidla nigdje travu skuplju od 50kn pa me baš zanima što se podrazumijeva pod 'skupa' trava. Tlo je pjeskovito i šljunčano i zemlja nikada nije gnojena. Pokošena trava se inače ostavlja kod nas na travnjaku nitko to ne kupi. A preko puta park sa prekrasnom, gustom, zelenom, rijetko košenom travom....užas.:mad:

Bitno je da od vremena bacanja sjemena pa do prve košnje ima dosta vlage, ako kiša nije dostatna, a na ovim vrućinama nije, onda obavezno dodatno zalijevati. Gnojivo baciti tek nakon prve košnje, a za tretiranje korova je sada kasno, jedino ručno, jer ne preporuča se kemijsko tretiranje korova dok mlada trava ne ojača, jedino ručno čupanje. Travnjak prozračuj, gnoji ga dva puta godišnje i zalijevaj. Ne bi smjelo biti problema. Ako se pojavi korov odmah reagiraj jer se on brzo širi, posebice djetelina i onaj maslačak (tako ga ja zovem). Ako se pojavi mahovina nju izgrabljaj jer se također brzo širi i "poždere travu" Na travnjake u parkovima rijetko dolazi korovo jer nema od kuda doletjeti sjeme, osim ako nije donešeno u zemlji prije sadnje, a većina nas dobije zemlju tako-tako kvalitete ili je zatekne pa je onda koristi za travnjak, i naravno uvijek ima neki susjed kojem travnjak nije toliko bitan pa s njegovog doleti sjemenje korova ili s ulice ako se redovito ne održava..:top:

casio
17.06.2010., 08:42
Kako da spasim travnjak??... prije par godina rasla je fina gusta trava...sada trave prakticki nema... ima je nesto u proljece, no vec nakon 3-4 kosnje nadvlada je neki korov.... evo slika

http://img217.imageshack.us/img217/6268/dsc00284resize.th.jpg (http://img217.imageshack.us/img217/6268/dsc00284resize.jpg) http://img204.imageshack.us/img204/7596/dsc00283resize.th.jpg (http://img204.imageshack.us/img204/7596/dsc00283resize.jpg)

Travnjak je inace unazad 10ak godina redovito kosen, cak i sad kad ne raste trava ga kosim zbog tih par travki sto strse... za primjer prije 5-6 godina sam na tom travnjaku kao otpad imao 6 kosara trave, sad jedva napunim jednu....

Sto da napravim? je li dovoljno napraviti prozracivanje sa onim valjkom sto ima hrpu cavala na sebi, baciti novo sjeme, gnojiva?

Ili je neophodno sve prerovati i frezati? to mi je dosta komplicirano jer ima puno ukrasnih grmova i stabala...

Moj ti je savjet da prvo istretiraš širokolisni korov i to kemisjkim putem DEHERBAN M, prozrači travnjak dva puta godišnje, valjkom, vilama ili što već imaš, bitno je da bude što više rupica da donji dio dobije zraka. Baci gnojivo, baci sjeme trave pomješano sa pjeskom i dovoljno i obilato zalijevaj. I sjeme i tarvu je najbolje baciti za kišnog vremena ili kad se najavi d aće kiša padati barem 4-5 dana, kao recimo ovaj tjedan. Gnojivo baci kad si ziher da pada kiša. Ja osobno obučem kabanicu i to radim kad kiša pada, tako sam ziher d ami oblak neće otić a pojavit se sunce.:zubo: Jer tad će ti samo izgoriti i ono malo što je ostalo jer je gnojivo jako ako s eodmah ne rastopi.
Zalijevanje ne smije prestati kad se travnjak lijepo zazeleni. Tu mnogi griješe jer misle da je trava pustila korijen, dobila finu boju pa će sama rasti. Neće, ona i dalje treba puno vlage i vode sve dok se ne razvije u lijepo travno busenje. Nije dovoljno površinski poprskati i misliti da je trava svoje dobila, korijen trave se nalazi između 3-10 cm ispod površine i to je dubina do koje treba prodrijeti voda da bi se trava lijepo razvijala.
Posebno prve godine se mora izdvojiti novaca na vodu. Jbga, iziskuje truda ali se u konačnici ispalti.

casio
17.06.2010., 08:48
Pišem :) Ovako, zasadio sam novi travnjak na cca 200m2, na površini gdje se prije nalazio vrt-bašta. Trava je nikla, gusta, pravilno rasopređena, ali imam veliki problem sa korovima i to slakom. Redovito kosim, barem 1x tjedno, ali pošto se radi o korovu koji puže po tlu noževi kosilice ne zahvaćaju slak (u manjem dijeli da), te ostaje u pravilu ne pokošen. Probao sam i pljevljenjem ali pošto ima dubok korjen nemoguće ga je izvaditi, efekta nije bilo. E sad zanima me način kako da se riješim slaka jer se proširio na gotovo cijelu površinu novozasijane trave? Mogu li ga se riješiti herbicidom, Deherban i sl?

Da ja sam ga se riješio DEHERBAN M, i to obavezno 2-3 dana nakon košnje tako da se pojave listovi i obavezno nakon tretiranja treba proći 2-3 dana prije ponovne košnje da biljka povuče sredstvo do korijena. Nek te ne zabrinjava ako biljka počme naglo rasti jer je na bazi hormona koji biljku uništavaju tako da doslvno puca u korijenu od prevelke doze hormona.

Ako imaš djecu ili psa pokušaj da ne koriste travnjak tih nekoliko dana, a posebno prva dva nakon tretiranja. Vidjet ćeš da ćeš zaboraviti na sve širokolisne korove a ne samo slak.Deherban M ti ide 10 ml na špricu od 10 l vode i to ti je dostatno za 200m2 travnjaka, ako korov nije široko rasprotranjen onda napravi manje pa špricaj samo na biljku korova. Međutim najbolje je pošpricasti cijeli travnjak jer tako ćeš se riješiti i onog korova koji se tek može pojaviti u određenom razdoblju godine i određenim klimatskim uvjetima (suša, kiša, vlaga....):top:

Cosmo28
17.06.2010., 13:59
OK. Još jedna stvar, ima li kakvog štetnog utjecaja na samu travu, pošto se radi o mladoj novozasađenoj travi ( 3mjeseca stara). U koje doba dana špricati, navodno ujutro i kasno navečer je OK? te ima li kakvog utjecaja kiša na djelovanje deherbana, tj. treba li birati termin kad prema prognozoma neće biti kiše u sljedeća 2-3 dana ili to nema veze? hvala

pizza
17.06.2010., 15:26
Ja sam u utorak prije kiše bacila sjeme a nakon par sati je bio prolom oblaka tak da je na nekim mjestima bila i lokva vode pa pretpostavljam da je dosta vlage :zubo: a i nije neka vrućina 23°C a još če biti i hladnije drugi tjedan-idealno za travu. Inače se zalijeva ujutro i navečer.

Malo sam poslikala prazna mjesta gdje je nikao korov. To me sram i pokazati.
Rupa 1 (http://i45.tinypic.com/24n17c4.jpg)
Korov 1 (http://i48.tinypic.com/2jes8jm.jpg)
Rupa 2 (http://i49.tinypic.com/2lw0ozb.jpg)
Rupa 3 (http://i48.tinypic.com/2s8fvnl.jpg)

Između trave/korova je počela rasti mahovina :mad:
http://i49.tinypic.com/skuq7b.jpg

Nikad, ama baš nikad ovaj travnjak nije izgledao tako zapušteno, užasno i ogavno. Ovakvo nešto inače prvi puta vidim i hitno trebam pomoć. A preko puta ono...pašnjak. Trava iz snova. Jedino da si malo odrežem koji tepih i preselim :zubo:

casio
17.06.2010., 20:13
OK. Još jedna stvar, ima li kakvog štetnog utjecaja na samu travu, pošto se radi o mladoj novozasađenoj travi ( 3mjeseca stara). U koje doba dana špricati, navodno ujutro i kasno navečer je OK? te ima li kakvog utjecaja kiša na djelovanje deherbana, tj. treba li birati termin kad prema prognozoma neće biti kiše u sljedeća 2-3 dana ili to nema veze? hvala

Nije poželjno tretirati barem 6 mjeseci od sadnje nove trave. Znači strpiti se, a do tada ručno čeprkati da se korov ne proširi.
Špricanje obaviti kad je trava suha, znači nakon nestanka rose, može i u podne.
Bitno da se nakon špricanja trava ne kosi min 2-3 dana, kako bi bilja (korov)povukla tekućinu do korijena.

Naravno to sam već napisao, da se tretiranje treba obaviti za vrijeme sušnog vremena, što znači da barem 2-3 dana ne pada kiša. Malo pratiti prognozu i usputiti se u prskanje kad bude sušno razdoblje.

Prilikom špricanja voditi računa da nema vjetra koji će prilikom pricanja raznijeti tekućinu na okolno ukrasno bilje, čemprese,cvijeće.....
Isto tako prilikom špricanja špricu dražit čim niže kako se ne bi nehotice pošrpicalo cvijeće, ukrasno grmlje i druge biljke.

Već sam rekao ako imate djecu ili psa barem 2-3 dana izbjegavajte da se igraju na travnjaku, a nakon prve košnje poslije treiranja potpuno ste mirni što se toga tiče.

casio
17.06.2010., 20:18
Ja sam u utorak prije kiše bacila sjeme a nakon par sati je bio prolom oblaka tak da je na nekim mjestima bila i lokva vode pa pretpostavljam da je dosta vlage :zubo: a i nije neka vrućina 23°C a još če biti i hladnije drugi tjedan-idealno za travu. Inače se zalijeva ujutro i navečer.

Malo sam poslikala prazna mjesta gdje je nikao korov. To me sram i pokazati.
Rupa 1 (http://i45.tinypic.com/24n17c4.jpg)
Korov 1 (http://i48.tinypic.com/2jes8jm.jpg)
Rupa 2 (http://i49.tinypic.com/2lw0ozb.jpg)
Rupa 3 (http://i48.tinypic.com/2s8fvnl.jpg)

Između trave/korova je počela rasti mahovina :mad:
http://i49.tinypic.com/skuq7b.jpg

Nikad, ama baš nikad ovaj travnjak nije izgledao tako zapušteno, užasno i ogavno. Ovakvo nešto inače prvi puta vidim i hitno trebam pomoć. A preko puta ono...pašnjak. Trava iz snova. Jedino da si malo odrežem koji tepih i preselim :zubo:

Ovako ćelave otoke u travnjaku je najbolje
- prvo pošrpricasti deherbanom M i ostaviti 3-4 dana
- čim korov počme žutjeti znači da je proces sušenja korova nastupio, uzeti motiku i to jednostavno sastrugati.
- nakon toga lagano prekopati površinski, zagrabljati i baciti novo sjeme trave te zalijevati dok ne nikne nova trava.

Tako će se ukloniti i korov i mahovina, a prostor zatravniti.

Sorry ali ovdje je očiti primjer nemara nad travnjakom, jer je dopušteno d akorovo i mahovina uguše travu, a to se prevenira prije nego dođe do ovakve situacije. Sada nema druge nego malo više se potruditi da se to sanira.

pizza
18.06.2010., 05:32
Neznam tko još uređuje travu na travnjaku stambene zgrade pa se nemaš na čemu ispričavati, normalno da je zapušteno ali je godinama sve bila samo trava. bez mahovine i korova a ovakva situacija se poavila nakon što su nam u kratkom roku iz grada 2x nisko pokosili i trava je odumrla. Vidla bi ja da su tak kosili i u parku preko puta a sad sve 3 zgrade na ovoj strani imau te ogoljele dijelove.

mcquinn
20.06.2010., 11:27
Bok,

imam pitanje za par vas iskusnih...

Velik dio grunta mi je pod nasadima oraha - dali postoji koja sorta trave koja uspjeva ispod ili u blizini oraha?

Ostatak grunta je osunčan i spreman za sijanje trave. Zanima me koju bi sorta bila pogodna da istisne postojeći korov i brže se proširi gruntom? Trava nikad prije nije sijana i usprkos redovitoj košnji čini mi se da ima svega osim trave :( Velik dio zemljišta je u hladovini pa me zanima koji mix trava je eventualno za preporučiti.

Unaprijed hvala!

P.S. Teren je poprilično strm tako da neka zahtjevna obrada ne dolazi u obzir. Valjanje i slično otpada.

Madame Hooch
20.06.2010., 11:46
orah je otrovan - dakle, jedini lijek ti je redovno i temeljito uklanjanje otpalog lišća - ako se radi o terenu kod vikendice gdje ne boravite svakodnevno, oprosti se od trave i prethodno uloženog truda, a ako možeš obečati samom sebi da ćeš svaki dan ujesen grabljati, onda ti je sad zadnji čas ; razrahliti površinu ispod krošnje, dosipati par m3 svježe zemlje, posijati otpornu mješavitu za neosunčane položaje i nadati se da će za 2-3 mjeseca biti dovoljno ukorijenjena mlada trava da može podnjeti redovno grabljanje (orah počinje relativno rano gubiti folijaciju)

the picho
20.06.2010., 15:10
Dobar dan

Hej greenkipeer,
evo moj problem..
Prošle godine kupio sam travni tepih i postavio ga u svoj vrt. U početku je trava brzo napredovala, zalijevali smo ju dosta, a onda je počela trunuti i travnjak se dosta razrijedio.
Ove godine od proljeća smo dodali gnojiva, ozračili ju, vertikotirali, dosijali i čini mi se puno bolja nego lani, ali imam slijedeći problem. Čini mi se da je još na mjestima rijetka, postoje mjesta gdje je samo zemlja i javlja se mahovina. Protiv mahovine sam bacio neko sredstvo od plantele i opet vertikotirao, ali mahovina se i dalje pojavljuje.
Pitanje:
- kako se rješiti mahovine
- kako dobiti gušći travnjak
Evo i slike u prilogu.
Vrt se nalazi uz stan, dio je na sjevernoj strani,a dio na zapadnoj.

martina318
13.08.2010., 16:17
Pozdrav svima...

MOLIM hitan savjet tj. odgovor...

treba mi pod hitno travnati tepih prava trava, oko 30-ak kvadrata, gdje toga ima za kupiti i kolika je okvirna cijena?????

Hvala vam unaprijed na pomoči...:s:s:s:s:s:s:s

grudge
14.08.2010., 12:23
lijep pozdrav, vidim da ima jako korisnih informacija i podataka pa i mene sad nesto zanima .....

ovako: planiramo si napraviti jedan travnjak iza stambene kuce sa tri stana za vrtnu terasu i rostilj, no medutim trava i zemlja koja raste je katastrofa. Plato je veliki 5x8 i 5x2 ide u slovo "L" (ali naopako) a zemlja koja je kao "travnjak" je nabacana suta od gradenja objekta (cigle, pedale, serafi itd) s time da je kao neka mjesavina ilovace i zemlje gdje raste svasta samo ne trava (velika ostra debela trava, makovi, neki pikavi kaktusi ma svasta). Planiramo iskopati jedno 20-tak cm u dubinu da se to se izvadi i prekopati jos jednom i staviti gore frisku zemlju i posijati travu.

E sad kakvu zemlju da stavimo gore kao podlogu i najvaznije gdje je ima za kupiti i po kojoj cijeni znaci za oko 50m2, zatim travu htijeli bi da bude gusta posto imamo djecu koja bi se igrala i da nije "ostra" i kakva gnojiva trebamo uzeti za travu? I dobro bi doso jos jedan savjet ako sam ja zaboravio nesto napisati

hvala na odgovoru

mRaDjE
23.08.2010., 01:18
koja smjea trave je dobra za priobalna područja, dio vrta gdje bi sadili travu je mali oko 80m2 ali je udaljen samo 40 metara od plaže

polacastro
21.09.2010., 09:56
martina 318
http://trava-horvat.com/hr/ponuda/
ima i kod Osijeka-cijena cca. 28 kn/m2 sa pdv-om plus prijevoz.

mradje
kupi si travu Mediteran od firme Marcon-Varaždin. Posijali je znanci,kažu da je zalijevaju svakih 7-8 dana i sve ok-otporna na sušu i sol-američka smjesa sjemena.
Treba ti 2 kg,to ti je cca. 120 kn.

Cvelf Boys
03.04.2011., 18:47
Pozdrav imam jedno pitanje, pa ako neko može pomoći kako da vratim travi stari sjaj
prije je bila lijepa .zelena gusta,svugdje jednaka. a sada je na dijelovima rijeđa poćela mahovina da raste na dijelovima i korov.E sad pitanje je kako se riješiti mahovine i toga manjeg dijela korova dali špricat.šta radit?kad poćupam skinem mahovinu,ona za par tjedana opet naraste.

Đibril Sise
16.04.2011., 02:53
da li ima netko onaj prozračivač travnjaka - ako ima zanimaju me iskustva - naravno može i preporuka... zanimaju me naravno samo oni strojevi koje rade verticut - jer su dakako ti i jeftiniji.... hvala

VatroSlavka
19.04.2011., 09:49
u mom vrtu travnjak je najzeleniji tamo gdje je sjeme trave bilo pomiješano sa djetelinom
jedino taj dio u ljetu ne izgori i ne požuti,
odsad sijem samo takvu mješavinu

katekit
20.04.2011., 14:28
Evo kako i sam naslov kaže, željela bih urediti jednu površinu travom, a ne znam kako.

Dakle riječ je o ravnom krovu, cca 150-160 kvadrata i ima neku visinu od 35-50cm.

Što mislite, da li bi bilo bolje nasuti zemlju i posijati neku travu, ili možda kupiti gotove travnate tepihe?

Da li bi možda i za travnate tepihe morala prvo nasuti zemlju ili bi se oni mogli postaviti na ne-zemljanu površinu?
Koliko traju ti tepisi? Kako se održavaju?

Evo tu i jedna slika na kojoj se samo malim dijelom (na desnoj strani po sredini) vidi o kakvoj je površini riječ.
http://i52.tinypic.com/inqq1k.jpg

mitnica
22.04.2011., 09:31
Pozz ljudi,pokusao sam citati sve od pocetka ali s pocetka se otislo na korov,naime navezao sam si puno zemlje 9 kamiona,to razvukao i izfrezao,e sad me zanima da li da to sve predem sa onim valjkom za ceste,jer on ima i vibru dok radi tako da mislim da bi mogao to dobro nabiti ili bi to ipak bilo previse,pa onda baciti sjeme trave ili ...

stipp
23.04.2011., 13:48
Imam travnjak pred kućom.Želio bih posijati malo više ljulja i djeteline.Gdje mogu naći sjeme tog bilja ?

Zgodni
24.04.2011., 08:57
Pozz ljudi,pokusao sam citati sve od pocetka ali s pocetka se otislo na korov,naime navezao sam si puno zemlje 9 kamiona,to razvukao i izfrezao,e sad me zanima da li da to sve predem sa onim valjkom za ceste,jer on ima i vibru dok radi tako da mislim da bi mogao to dobro nabiti ili bi to ipak bilo previse,pa onda baciti sjeme trave ili ...

Nakon frezanja, dio po dio prelazis grabljama i onda sijes travu, nakon toga (znaci nakon sijanja trave) zemljiste nabijas i ravnas i onda samo redovito zaljevas vodom...

jeronimo
24.04.2011., 10:09
Imam travnjak pred kućom.Želio bih posijati malo više ljulja i djeteline.Gdje mogu naći sjeme tog bilja ?

http://miagra.hr/blog/

http://paprika.com.hr/index.php

mitnica
24.04.2011., 14:14
Nakon frezanja, dio po dio prelazis grabljama i onda sijes travu, nakon toga (znaci nakon sijanja trave) zemljiste nabijas i ravnas i onda samo redovito zaljevas vodom...

Hvala,a da li da predem to sve onda sa tim velikim valjkom za ceste

Las Legolas
25.04.2011., 06:59
Mislim da je valjak za asgalt pretežak, nabit će zemlju toliko da klica neće moći niknuti.
Valjanje se obično radi nakon sjetve s valjkom od ~100 kg.

mitnica
25.04.2011., 08:26
Ok,hvala

halcyon82
02.05.2011., 18:03
Pozdrav svim ljubiteljima zelene boje, imam nekoliko pitanja: ispred kuce koju sam kupio prosle godine stoje dve povelike visnje i 3 sljive, sve to pravi super hlad na travnjaku ispod ali se odrazava na gustinu trav, dok je na delovima koji su osuncani preko celog dana trava gusta i ravnomerna na prostoru ispod krosnji je razredjena i "siromasna", dali bi seme trave za osencene terene pomoglo da se popravi taj prostor??

bulthaup
05.05.2011., 12:27
Pa probaj to i probaj vise zalivati na tom dijelu.

mujsapujsa
08.05.2011., 18:22
Mislim da je valjak za asgalt pretežak, nabit će zemlju toliko da klica neće moći niknuti.
Valjanje se obično radi nakon sjetve s valjkom od ~100 kg.

Gdje nabavit valjak a da se ne mora platiti 800 - 1000 kuna

duonesquik
09.05.2011., 07:27
Gdje nabavit valjak a da se ne mora platiti 800 - 1000 kuna

u brico stor-a ga možeš unajmiti na jedan dan kao i druge alate, ja ga unajmila prije par godina

Jellle
14.05.2011., 22:03
Gdje bi se u Zagrebu ima za iznajmiti vrtnog alata? vidim da toj Brice stora nema u zgbu.

ul7
09.06.2011., 11:26
Imam neka pitanja jer se ne kuzim bas u vrtlarstvo ni travu.

1. Zasto mi se na nekim mjestima trava osusila, cijeli busen skroz suh (to su pojedina mjesta vecina travnjaka je zelena)? Je li to od nedovoljnog zaljevanja? I sta sad trebam napravit s tim, pocupat skroz ili samo osisat suh dio a ostavit korjen? (radi se o eng. ljulju i vlasnjaci)

2. Koliko u ovom periodu treba zaljevat? 1 dnevno?

3. Je li ok ljeti kosit travu na 4 cm?

4. Kad sam zadnji put kosio vrhovi trave su ostali zuckasti, ostatak trave je zelen, zbog cega to? Je li moze bit razlog jer sam kosio po popodnevnom suncu?

Eto to je to.

Las Legolas
10.06.2011., 18:42
Evo par brzinskih:

1. Ako se potpuno osušio izvadi ga i nadosij, ako nije samo nadosij novim sjemenom.

2. Ovisno o vremenskim uvjetima i godišnjem dobu. Mladi travnjak (tek posijani) se zalijeva 1 put dnevno, dok stariji par puta tjedno, što opet ovisi o vremenu. Preporučljivo je zalijevati uvečer ili rano ujutro zbog izbjegavanja temperaturnog šoka.

3. Ljeti da, drži se pravila da po košnji ne pokosiš više od 1/3 visine. Polagano spuštaj noževe.

4. Sunce ne bi trebalo smetati (bar ja nisam primjetio probleme pri košnji po suncu, osim što brzo ožednim :)). Mogući uzrok su tupi noževi (ne režu ravno nego trgaju vrhove) ili preniska visina košnje.

Hope it helps!

Jellle
10.06.2011., 20:31
Gdje bi se u Zagrebu ima za iznajmiti vrtnog alata? vidim da toj Brice stora nema u zgbu.

evo da dam odgovor na svoje pitanje ukoliko nekoga bude zanimalo.

Pronašla sam u Velikoj Gorici dučan koji iznajmljuje vrtni alat. Konkretno mene je zanimao valjak. Imaju težinu od 12kg i dnevni najam je 35kn i drugo što mi je još bitnije bilo je prozračivač travnjaka-motorni-98kn dnevno.

Planiram čim prije prozračiti travnjak. E sad me zanim kada je nabolje vrijeme za prozračivanje? da li je ok da to napravim sada ili da pričekam jesen?
i da li je dobro prozračivati travnjak ako sam ga pognojila prije tjedan dana?

Jellle
10.06.2011., 20:34
ja isto imam par busenova trave koji su mi se osišili. Svi uz rub travnjaka. Sada sam pognojila kompletni travnjak i ako se ni nakon toga ne oporave planiram ih na jesen sve počupati i na ta mjesta posijati novu travu.

ul7
13.06.2011., 10:59
Hvala na odgovoru.

Inace ovdje sam nasao godisnji plan odrzavanja travnjaka, i pise da je najbolje prozracivat u ozujak i lipanj..
http://www.dom.com.hr/eksterijeri/vrtovi/travnjaci/travnjak---godisnji-plan-odrzavanja.dom

ul7
13.06.2011., 11:03
Samo jos nesto, kako se prozracuje vilama, mislim koliko duboko moram zabit vile u zemlju i koliko gusto (npr. svakih 5, 10 cm...)?

vdornig
17.07.2011., 15:32
1. preorati površinu namjenjenu za travnjak
2. dobro potanjurati, odnosno usitniti preoranu zemlju
3. eventualne neravnine poravnati grabljicama
4. većim valjkom (obično ih koriste cestari) nabiti i dobro povaljati zemlju
5. tek sada baciš sjeme za travu kakvu želiš, al do tog momenta vidiš i sam malo je mukotrpniji put, al je zato poslije efekt nenadmašan ;)

ako ti ni to ne uspije , promaj sa majstorima . Ja sam se isto patio dok nisam došao do http://hortikultura-araucaria.hr/ . Baci oko .