PDA

View Full Version : Mobilni klima uređaji

verica
09.06.2003., 11:01
Sve teže podnosim ove vrućine, a kako uskoro planiram prodati stan u kojemu sada živim pa mi se ne isplati ugrađivati klimu, počela sam razmišljati o tome da kupim mobilni klima uređaj.

Ima li tko iskustava? Kako se mobilne klime postavljaju? Koliko vidim potrebno je izbaciti odvod toplog zraka kroz prozor - kažu na nekim stranicama koje sam gledala kroz poluotvoreni prozor? Kako to funkcionira? Kakve su cijene i koju marku bi ev. preporučili?

praktikanti
09.06.2003., 11:10
Slabo radi, kroz poluotvoreni prozor izlazi i hladni zrak...
Ne isplati se (nije osobno iskustvo, nego od kolege).

sailor
10.06.2003., 07:39
Prije sam na poslu imao mobilnu, sad kući imam fiksnu. Neusporedivo :)

Ta mobilna imala je kantu vode koju sam morao svaki dan puniti, ispuh je glomazan, slaba regulacija... bez veze. Samo hlađenje.

S inverterom, ovu zimu sam doma za grijanje potrošio duplo manje struje nego lani s jednim konvektorom :) I mislim ju prenijeti kad se budem selio, nije to tako strašno.

asa
11.06.2003., 12:07
Ja imam na poslu tu nekakvu mobilnu, samostojeću, Electrolux. Sve što znam o njoj je da fakat slabo hladi. Iako, imali smo u staroj firmi isto neku mobilnu, samostojeću, ta je hladila za 10, kad je radila. Obično je često crkavala.

djidjimidji
11.06.2003., 12:09
mobilna klima je sranje. kupi si normalni klima uredjaj i imat ces ugodjaj. mobilna klima je kao da za grijanje zimi kupis kalorifer. sranje (da utvrdimo gradivo!)

Agirl
11.06.2003., 12:26
Ima li tko preporuke za Zagreb gdje kupiti povoljnu fiksnu klimu?

praktikanti
11.06.2003., 12:33
Dosta ovosi koliko para zelis dati.
Ima onih kineskih, jeftinih (red velicine 3000kn plus ugradnja) o kojima cujem proturjecno, da su lose, ali i da hlade (a to mi i treba).
A ima i "japanskih" (Toshiba, Panasonic) koje su nekih 7000kn i vise plus ugradnja.
Dakle samostojece svakako ne, ali koje fiksne? I isplate li se one dodatne kerefeke (ionizator...)?

sailor
11.06.2003., 12:39
Daikin ;) :top: :s

Agirl
11.06.2003., 12:49
Sailor: Daikin

Di?
:confused:

Nasla sam preko Googla neki Klima buhin koji ima valjda te klime

Neka adresa, tel. ili barem ime firme, pretty please? :)

sailor
11.06.2003., 13:05
Ja znam samo za ove :) (http://www.idula.hr/daikin-klima.html)

praktikanti
11.06.2003., 13:18
I kazes da su dobre?
A koliko dodje s ugradnjom (red velicine)?

sailor
11.06.2003., 13:27
CIF moj dnevni boravak, gotovina - 8000 (9.mj.lani, akcija)

LG Inverter je bio toliko bez ugradnje, Panasonic i Toshiba mrvicu više. Treba tražiti akcije u mrtvoj sezoni (a to je, čini mi se, samo jesen).

praktikanti
11.06.2003., 13:42
Toga sam se i bojao.
Ja bi malo manje platio ;)

sailor
11.06.2003., 14:25
S inverterom, bojim se, teško :(

Eno razne no-name Midea, Beko, Quadro, reklamiraju se već od < 3000

asa
11.06.2003., 14:59
Samo da ispravim svoj napis. Klima hladi super!!!!
Došao je kolega i objasnio mi kako se njome rukuje:D

Winona
11.06.2003., 15:18
sailor kaže:
S inverterom, bojim se, teško :(

Eno razne no-name Midea, Beko, Quadro, reklamiraju se već od < 3000

pa Beko nije no name.

Najpoznatija turska firma , ovdje izvoze na veliko ( to ti dodje kao Gorenje ili tak slicno po rangu ) frendica Turkinja ima od njih sve aparate u stanu ( teve, ves masinu, frizider ) i sve funkcionira godinama :)

praktikanti
11.06.2003., 16:04
asa kaže:
When everything else fails, RTFM :)

Je li taj inverter stvarno vrijedi nekih 3000 razlike u cijeni?

Ja se ustvari samo zelim malo rashladiti pri ovim vrucinama. :rolleyes: Grijanje imam rijeseno.

verica
11.06.2003., 16:09
asa kaže:

:D LOL .. možda onda ipak mobilne klime nisu za odbacit'

polly
12.06.2003., 08:00
sailor kaže:
no razne no-name Midea, Beko, Quadro, reklamiraju se već od < 3000
Midea i Quadro isto nisu no name.
Mide = Toshiba, Quadro imam na poslu. Evo već 5 godinu super radi bez dodatnog punjenja.
A cijenu određuje i kubatura prostora koji treba rashladiti/ugrijati.
Ja sam lani uzela sebi i starcima Whirlpool-ovu klimu kod Frigo-kora. Idem danas ugovoriti još jednu kod njih. Može ih se kupiti sa montažom ili bez, razlika je nekih 500,00 kn. Obadvije su montirane na 4 katu i to na vrlo nezgodnim mjestima. Dječaci su posao obavili za 5+.
www.frigo-kor.hr
Treba ih nazvati, prema onom što je meni teta rekla na telefon cijenu su im nešto manje.

sailor
12.06.2003., 08:46
Ma dobro, no-name su u odnosu na multinacionalne kompanije koje prodaju (i) ime. Zato su u prosjeku jeftinije.

PS Midea - mij frend ju ima i tvrdi da su unutra elementi made by Mitsubishi :confused:

A da li inverter vrijedi 40% razlike u cijeni? Ušteda struje je navodno oko 40%. Cijelu zimu je radila od jutra do mraka, i obračun struje me šokirao - duplo manje od prošle zime s jednim konvektorom.

praktikanti
12.06.2003., 09:20
polly kaže:

Može ih se kupiti sa montažom ili bez, razlika je nekih 500,00 kn.

Po ovome sto na netu pise, 500 kn je razlika za set za montazu. Doplacuje li se montaza dodatno?

polly
12.06.2003., 09:58
Montaža je za badav. Kupiš kod njih klimu + set za montažu i zmontiraju ju za badav.
Tak je bilo lani, tako mi je rekla teta na telefon jučer. S tim da je 500,00 kn jeftinija klima koju želim od cijene na netu.

praktikanti
12.06.2003., 10:35
polly thx:top:

asz
12.06.2003., 11:13
Postoje jeftine mobilne klime u METRO-u GRE oko 3500 kuna ali nisu nesto! ako je prostorija velika i ako nemas gdje sa cijevi koja odvodi topli zrak bas i nije neka pomoc.

Takodjer u METRO-u kupio sam Quadro klime za 2200 + 1000 montaza i jako dobro radi. Fixna klilma sa dvije godine garancije.

Postoje jos jeftinije 1800 kuna Yokohama (Hitachi dijelovi) ali se brzo razgrabe pa treba rezervirati unaprijed.:top:

mysore
12.06.2003., 18:59
ja se jucer raspitivala i evo sto su mi rekli:
panasonik ili samsung za 40m2 kosta
od 3400-3880 kn+1200 kn ugradnja .naravno i garancija.

praktikanti
12.06.2003., 19:47
U kojoj firmi je Panasonic a u kojoj Samsung?

I koliko traje do ugradnje?

Po ovom sto cujem, skoro svugdje je 10ak dana, a meni je VRUUCE!

Pomagajte...:) :s

NIPPON
12.06.2003., 20:31
Znam mislit cete da sam pao s nekog nepoznatog planeta :rolleyes: ali kaj vam je to inverter?

praktikanti
14.06.2003., 12:51
Evo i ja sam se u medjuvremenu dodatno raspitao

Panasonic samo hladjenje ima od nekih 600€.
Sad se dvoumim izmedju LG (3,5kW za 4200 Kn) i Mitsubishi (3,5kW za 5200Kn) na uglu Selske i Zagorske (u Zg).
Kazu da je Mitsubishi mercedes, pa ne znam.
Sugestije?

PS. Inverter - kompresor sa varijabilnom snagom zbog cega trosi manje struje (tako su mi rekli u Panasonicu)

praktikanti
14.06.2003., 12:52
E da, i ugradnja je od nekih 1200 - 1400 Kn.

Pupi
15.06.2003., 00:52
A može li mi netko objasnit kako oni to računaju kubikažu (kvadraturu?) stana, odnosno prostorije i za to adekvatnu klimu? Mislim, meni ne treba klima da mi napravi hladnjaču od stana, već da mi spusti temp. za par stupnjeva, pa prema tome, da li je potrebno kupovati njihove "preporučene" klime sa tom i tom snagom ili je bolje uzet neku "slabiju" bez obzira na veličinu stana? :rolleyes:

praktikanti
15.06.2003., 19:30
S obzirom na razliku u cijeni, isplati se uzeti tu preporucenu. Vecu se ne isplati jer previse puse.
Okvirno 10m2 po kW snage.

xxGaladrielxx
15.06.2003., 20:04
evo, meni je ugradjena prije 2 sata. ajjj kak je fino! :top:
kupila u Plani Bekovu od 3,5 za 3400 kuna. Ugradnja je 1400 (u roku 2 dana). Mozete platiti i na rate (do 24), ali onda je nesto skuplja. Ugradili su je decki iz Filco servisa i to fenomenalno. Cijevi i kablovi su uredno pokriveni. Rade jako pedantno. Mi smo odusevljeni.
U ducanu nismo ni bili. Zovete ih u Filco. Dodju na procjenu i dalje ovisi o vama koliko brzo uplatite. (mjeri se kvadratura prostora kojeg zelite rashladiti).

Pupi
16.06.2003., 16:36
Zna li netko gdje je u Ri najpovoljnije/najbolje za nabavit klimu? Jer sada se zna čekad i do mjesec dana na postavljanje, a to je previše...

praktikanti
17.06.2003., 10:23
Frigo kor ima i u Rijeci, pa pitaj...
http://www.frigo-kor.hr/

asa
17.06.2003., 11:31
moj mobilni klima uredjaj je shit...događa se da povremeno crkava pa više grije nego hladi......

došao je onaj kolega iz priče od ranije...i sad je okrenuo nekakav pokazivač na drugu stranu i tvrdi da ustvari tako mora biti.....a on sam ga je dan prije ostavio tako....uglavnom....nitko nema blage veze kako se to narihtava...iako se nema sto narihtat ima dva gumba........uglavnom, sucks!

Pupi
17.06.2003., 15:56
Ma starci se odlučili za Hyundaijevu klimu... Netko im rekao da su dobre + još imamo i Hyundai auto i oni se brzopleto odlučili za tu...
Koji su vaši dojmovi o Hyundai klimi?

Zigijev povratak
16.08.2003., 23:00
ljudio, Sanyo mobilna klima, 3800 kuna, ohladi mojih 20 mˇ2 za pola sata na super cool temperaturu, rukovanje lako, pražnjenje spremnika jednom u 2 dana, ispuh kroz "obrliht" ako tko zna što je to :)

asa
23.08.2003., 10:52
Sve mobilne klime koje imamo po firmi su shit. Uglavnom crkvaju i pregrijavaju se pa više griju nego hlade.

U prošloj firmi smo isto imali mobilnu klimu - ta je super hladila, ali je isto jako često crkavala.....ja sam protiv"

Tomek
30.08.2003., 12:50
Odlučio se za fiksni Samsung još prije ljeta (za vrijeme prvih ozbiljnijih vrućina). Mono split uređaj 3,5 kW hlađenje, 3,8 kW grijanje za 3.400 Kn, ugradnja 1.700 Kn.

S obzirom na ovoljetne ekstremne temperature mislim da je snaga klime za 40 m2 stana primjerena jer uređaj postiže željenu temperaturu bez naprezanja i u kratkom roku. Tijekom održavanja temperature vanjska jedinica (kompresor) ne radi cijelo vrijeme, što bi neminovno bilo u slučaju da sam kupio slabiji uređaj.

Takav način rada može dovesti do povećane potrošnje struje i preuranjenog kvarenja uređaja (navodno).

U bivšoj firmi su u jednoj sobi imali mobilnu klimu i učinak je bio mlak.
U drugoj situaciji je bila posuđena mobilna klima da ohladi dnevni boravak gdje se slavio rođendan i učinak je isto bio vrlo slab (možda stupanj, dva u odnosu na vanjsku temperaturu od preko 30 stupnjeva celzijusa). Jedino može ohladiti ako se sjedi na pravcu puhanja hladnog zraka (nezdravo).
Jedan poznanik se odlučio za mobilnu klimu: skupo, neefikasno i bučno su i njegova iskustva.

Shaka Zulu
31.05.2004., 14:03
Ako netko ima kakvih iskustava sa prijenosnim klimama ( bilo pozitivna ili negativna ), prednosti ( nedostatci ) pa prema tome i kakve preporuke unaprijed zahvaljujem:top:

freakusha
31.05.2004., 15:59
Imam jedno lose iskustvo, kupila sam prijenosnu klimu, jedva u stanu napravili rupu za onu ogromnu cijev, upalili i hladila je toliko da ti je bilo ugodno sam ako si sjedio pokraj nje, da ne govorim koliko je nespretno ako zelis po stanu micati klimu, znaći u toku dana u dnevnom po noći u spavačoj, pa ti imaj po cijelome stanu rupe, koje se nakon prve kiše pokažu komom.
Mi smo se dogovorili da klimu možemo isprobati na nekih par mjeseci i ako ne budemo zadovoljni možemo uzeti split sistem, a to smo napravili nakon 7 dana.
Split sistem iste snage bolje hladi, ne smeta i ne zauzima mjesta. Prema tome ja glasam za Split sistem :top: .

Lee Champa
01.06.2004., 05:39
Pozdrav
1. samo za manju kvadraturu do 15 m2 možda (20)
2. vruć zrak baca van jer se sama hladi. a ulazi topao iz vana.
Neekonomićno.
3. bolje su one sa vodom za hlađenje, ali ih nema.

shoegal
01.06.2004., 22:16
I ja sam definitivno za split sistem.

Ova prijenosna nije uspjela rashladiti niti jednu manju sobu...imali smo je jedno ljeto,a iduće smo uzeli split.
Sve u svemu,ne preporučujem.

Partfiš
04.06.2004., 08:51
1. Bucna (barem ona koju sam ja imao i momentalno prodao)
2. Kako stoji na podu, zauzima prostor
3. Cjevcuga zahtjeva rupu u zidu/staklu u svakoj prostoriji
4. U pravilu su manje snage pa ne hlade dovoljno

U svakom slucaju preporucam split sistem....:cool:

mars
04.06.2004., 12:42
mi imamo split grije-hladi
prezadovoljni smo :) :) :)

susjeda ima prijenosnu "na vodu". glasna. radi veliki vjetar i daje puno vlage u prostor. mjerili smo temperaturu prostorije, ljeti, nije spustila ni sutpnja. NEMOJ.

uzmi split.

nn-st1
04.06.2004., 13:01
jedan moj frend je ima i kaže da je zadovoljan s njom.
ja sam je mislio uzet, ali mi se nisu svidile dimenzije.
dosta je velika cca 40X60x80 cm..a to je puno.
ali je zgodna što se može prenosit.

Mort
05.06.2004., 01:16
Kolika joj je cjena? I za koliki prostor ti je potrebna?

_suRak_
10.06.2004., 21:10
I kolko onak odokativo dode neki solidni split sistem??'

Lee Champa
11.06.2004., 05:27
Odokativno imaš od 2k do 7k kuna za istu snagu.
U Bauhausu imaš imitaciju prenosne klime. To je zapravo split sistem spojen cijevima oko 2m. Tako da vanjsku jedinicu metneš van.:W

Billi
11.06.2004., 12:59
mi je imamo u uredu zadovoljavajuce hladi.
sad smo nabavili split pa cu si je odnijeti doma. dobro ce mi doci jer su mi dnevna i spavaca dijagonalno udaljene pa trebam 2 splita a ovak cu moc kombinirat.

GuardianAngel
21.06.2005., 07:25
Odlučio sam kupiti klimu! :klap:

Odluka je pala na pokretnu iz više razloga koje mi se sada ne da nabrajati.... pa me zanima slijedeće:
1. da li vrijede čemu?
2. kako se montiraju (obzirom na odvod toplog zraka, kondenzata i sl.)?
3. koliko to buči i vibrira?
4. zašto ih baš nema za kupit

Ima ih stvarno malo na ponudi, pa samim time mogu dobiti jako malo informacija o njima.

Možda se je već o tome pisalo, ali propustih

kemik
21.06.2005., 07:35
i ja sam nekad razmisljala o pokretnoj klimi, i svi, ali bas svi s kojima sam o tome pricala su me odgovarali: em ne hladi dovoljno, em je komplicirano (bas s obzirom na taj topli zrak), em se na kraju svede da ionako stoji na istom mjestu (pretpostavljam da si ti podstanar, pa je to jedan od faktora). zato ih i ima malo na trzistu, jer jednostavno nisu bas najbolje rjesenje...

babajuna
21.06.2005., 07:38
1. ne baš.
2. montiraju se tako da pukneš cijev fi10 kroz otvoreni prozor van
il zbušiš takvu rupetinu u zidu, dakle "pokretna klima" iz d kveščn, prije bi rekao "hendikepirana klima".
3. Ne buči i ne vibrira (vent).
4. Zato kaj ljudi kuže da za manje novaca mogu kupit zidnu klimu koja radi kak bi klima trebala radit...

e, sad je vrijeme za pitanje; koji su to razlozi koje ti se ne da nabrajat, a zbog kojih je odluka pala na pokretnu?

Taroth
21.06.2005., 07:46
ja sam imao to čudo od tehnike i zvali smo ga R2D2 :zubo:

koliki ti je stan? da li si podstanar u njemu?

ako nisi podstanar, pljuni kojih 1000 kn gore i imaj pravu klimu

nn-st1
21.06.2005., 08:02
1. da li vrijede čemu?
jesu

staviš u čošak, uštekaš i cjev-ispuh izvedeš vani (kroz vrata, prozor, posebnu rupu u zidu)

ništ više od zidne klime

jer se malo kupuju

mane
male su snage jer su za 1 prostoriju, veću prostoriju će teško ohladit. treba pravit rupu jer ako cjevi-ispuh provlačiš kroz odškrinuta vrata ili prozor, tada ulazi topli zrak iz vana..
gabariti- dakle velika.(uzima prostor. zidna je visoko na zidu pa nemaš neki gubitak prostora)
puše hladni zrak nisko - može bit neugodno.

prednosti.
prenosna, možeš je peljat s sobom, u viksu, ak si podstanar..
montaže nema, osim izvedbe rupe..
cijena je prije bila niža od zidne, ali sada..
servis jeftiniji. ne plaćaš dolazak servisera..

ja sam se mislio uzet, ali sam odustao zbog dimenzija.

voyager
21.06.2005., 08:09
GuardianAngel kaže:
Odlučio sam kupiti klimu! :klap:

Odluka je pala na pokretnu iz više razloga koje mi se sada ne da nabrajati.... pa me zanima slijedeće:
1. da li vrijede čemu?

Manje-više rade svoj posao

Moraš auspuh prikačiti na dimnjak ili na poseban otvor u zidu, ili jednostavno proturiti kroz otškrinut prozor, ali time gubiš efekt hlađenja

Itekako buči! Na poslu počne praviti neurozu već nakon nekoliko minuta, a o spavanju u takvom okruženju ni ne pomišljaj.

Ima ih stvarno malo na ponudi, pa samim time mogu dobiti jako malo informacija o njima.

Zato što za iste nofce možeš dobiti split sUstav i biti miran duže razdoblje.
Valjda tako razmišljaju i trgovci pa ih nude samo onda kad se tvornica nastoji riješiti zaliha i to uglavnom na akcijskim prodajama.

voyager
21.06.2005., 08:14
Vidim da neki kažu da nisu bučne.

Evo jedne pored mene (Gorenje). Danas ću se radije znojit na poslu nego da mi brunda kompresor pored glave. Nije fora u ventilatoru, on je tih. Fora je u bučnom kompresoru.

Kod kuće je split LG star pet godina radi perfektno i noviji split Fujitsu koji isto radi perfektno, a da nema prijatne svježine ne bih znao da li je uključen ili ne.

babajuna
21.06.2005., 11:21
voyager kaže:
Vidim da neki kažu da nisu bučne.

Evo jedne pored mene (Gorenje). Danas ću se radije znojit na poslu nego da mi brunda kompresor pored glave. Nije fora u ventilatoru, on je tih. Fora je u bučnom kompresoru.

Mislim da ovo ide mene.

Imal sam i ja na poslu "Rudi čajavec" i naravno da je bučila za
popizdit al nove prijenosne se ne čuju...

Imao je Getro ovaj vikend akciju Haier prijenosnih za cca 1700kn,
al sve u svemu su bezveze i neznam stvarno koje su prednosti
takvih aparata u odnosu na spliteve... :confused:

kemik
21.06.2005., 11:23
babajuna kaže:
neznam stvarno koje su prednosti
takvih aparata u odnosu na spliteve... :confused:

pa postoji jedna jedina prednost, a to je da ju podstanar moze uzeti sa sobom kad se mora iseliti iz stana... nije mi jasno cemu se cudis, ljudima je to dosta bitno!

GuardianAngel
21.06.2005., 11:45
Da, najveći je razlog to podstanarstvo.

Pa neću valjda drugima ugrađivat klimu za svoje nofce...
Tko bi ju kasnije vadio van i krpao rupu.

Ova ideja sa spajanjem na dimnjak mi se dopala.

babajuna
21.06.2005., 13:07
kemik kaže:
pa postoji jedna jedina prednost, a to je da ju podstanar moze uzeti sa sobom kad se mora iseliti iz stana... nije mi jasno cemu se cudis, ljudima je to dosta bitno!

da dobro...

GuardianAngel kaže:

to si mogao/la napisat u prvom postu al kolko se sjećam "nije ti se dalo nabrajat razloge" tak da si dobio/la najobjektivnije odgovore...

na kraju ti se najbolje držat svoje odluke, kupi prijenosnu ako si podstanar i olakšaj si ove ljetne vruće dane. :top:

Vojky
21.06.2005., 13:16
GuardianAngel kaže:

Možeš uvijek pitati gazde da li bi da im kompenziraš za stanarinu.

voyager
21.06.2005., 13:18
Afsolutno točno!!!

GuardianAngel
21.06.2005., 14:11
Vojky kaže:
Možeš uvijek pitati gazde da li bi da im kompenziraš za stanarinu.

Da, ako imaš normalne ljude za gazde.

Ali, većina ih drži stan zbog stanarine i u njega stavljaju sav isluženi namještaj, tako da u najvećem broju slučajeva ta solucija otpada.

crv
21.06.2005., 15:33
GuardianAngel kaže:
Da, ako imaš normalne ljude za gazde.

Ali, većina ih drži stan zbog stanarine i u njega stavljaju sav isluženi namještaj, tako da u najvećem broju slučajeva ta solucija otpada.

Onda mijenjaj gazdu i stan! ;)

Drito Konj
31.07.2005., 17:07
ovak. s obzirom na to da sam podstanar, nikak mi se ne isplati kupovat pravu klimu. a sad, vidio sam neku samsungovu "prozorsku" klimu za 950 kn, a i viđao sam po dućanima te prijenosne klime, samo nisu bile na prozoru :confused: :D nego na podu. umirem od vrućine, a moram radit. plus činjenica da mi se instrumenti pigaju u ovak prevrućem prostoru.

dakle, pitanje slijedi. ima li ko od vas iskustva s portabl klimama, prozorskim klimama, kakvim god već klimama koje mi mogu olakšat život?

hvala :D

magic
31.07.2005., 17:11
mi smo prije postavljanja klime imali te prenosne 'pingvine' po uredima.

bilo je sasvim okej, samo je trebalo praznit/punit neku vodu...:misli: ne znam o chemu se to radilo, imam robove koji to chine :raspa: ;)

SETRA Samoborček
31.07.2005., 17:22
Cuo sam da te portable nevaljaju, da to nije to:(

magic
31.07.2005., 17:24
chuj, ja sam chula da plazma televizije nevaljaju, zato ju nemam jer sam chula da ne valja, samo zato.

chovek je podstanar. vruce mu je. kaj da dela?

Drito Konj
31.07.2005., 17:29
SETRA Samoborček kaže:
Cuo sam da te portable nevaljaju, da to nije to:(

kaj si čuo da KONKRETNO ne valja na portabl klimama?

xxGaladrielxx
31.07.2005., 17:55
opla, klimu bi, cc. ma nemoj. Nekad si i kak metaforu odbijal :cerek: :p

imamo mi jednu, dvije na poslu. Da je sranje, je. Da puse ko luda, puse. Al da je bolja bilo kakva neg nikakva, stoji

magic
31.07.2005., 17:58
a zashto je sranje :confused:

xxGaladrielxx
31.07.2005., 17:59
ma samo zato kaj je slabasna. Dovoljna za jednu jedinu prostoriju.

magic
31.07.2005., 18:00
pa tome je i namijenjena.

Drito Konj
31.07.2005., 18:02
xxGaladrielxx kaže:
ma samo zato kaj je slabasna. Dovoljna za jednu jedinu prostoriju.

imam samo jednu prostoriju koju moram ohladit. mislim, to i je ideja. :)
jel ok radi u toj jednoj? mislim, ako je tako glasna nemrem snimat dok radi pa me zanima da li mogu ohladit prostor njome tako da 2 sata ne mora radit?

magic
31.07.2005., 18:04
ma da, nish joj ne fali. osim shto je zeru glomazna, kao omanji pingvin.

magic
31.07.2005., 19:07
e, drito, ne troshi lovu. kazhu da ce na Uralu olujno nevrijeme :D

Drito Konj
31.07.2005., 19:11
magic kaže:
e, drito, ne troshi lovu. kazhu da ce na Uralu olujno nevrijeme :D

:D :D
khm, daj reagiraj na taj pm :o

champ
31.07.2005., 21:07
Kupi prijenosni klima uređaj, imaš raznih brandova, snaga i cijena.. Mislim da su super za prostore do 20m2 i da ćeš se preporoditi:))

prometej
01.08.2005., 08:28
Bilo je već tema o tim pokretnim klimama i temeljna zamjerka im je što baš i nije pokretna ili točnije, samo teoretski jest. Naime i za takvu klimu potrebna je cijev za kondenzaciju a cijev mora ići, gdje mora ići cijev?..naravno, vanka. Što znači da treba probiti popriličnu rupu u zidu ili u prozoru ;) Istina, postoji opcija da cijev lijepo provedeš kroz otvoreni prozor, vrata...ali onda i hlađenje gubi na kvaliteti..jel'te..

plavva
01.08.2005., 08:32
prometej kaže:
Bilo je već tema o tim pokretnim klimama i temeljna zamjerka im je što baš i nije pokretna ili točnije, samo teoretski jest. Naime i za takvu klimu potrebna je cijev za kondenzaciju a cijev mora ići, gdje mora ići cijev?..naravno, vanka. Što znači da treba probiti popriličnu rupu u zidu ili u prozoru ;) Istina, postoji opcija da cijev lijepo provedeš kroz otvoreni prozor, vrata...ali onda i hlađenje gubi na kvaliteti..jel'te..

ili je gurnes kroz na oberliht otvoren prozor pa ostatak rupe zabarikadiras rucnicima, roletom i slicnim pomagalima:rofl:

sad imam normalnu klimu:s

btw drito, drek ces snimit uz klimu bilo kakvu. buci ko sto vragova.

Crow Jane
01.08.2005., 09:54
Mislim da ti se to ne isplati....u svom podstanarskom iskustvu ja sam investirala samo u ventilator ( imaš u Bauhausu za 299 kn, veliki, na daljinac :D ) i sasvim je ok poslužil svrsi. :D Iznenađujuće. :D

magic
01.08.2005., 10:38
ochito nisi nikad u stanu imala 38 stupnjeva.

ventilator samo mijesha i pushe taj isti vruci zrak. ne pomazhe nishta. ama bash nishta.

Ruda
01.08.2005., 10:46
Drito Konj kaže:
hvala :D
Ahahahahaaaaa, nemrem vjerovati:D

Crow Jane
01.08.2005., 12:46
magic kaže:
ochito nisi nikad u stanu imala 38 stupnjeva.

ventilator samo mijesha i pushe taj isti vruci zrak. ne pomazhe nishta. ama bash nishta.

A dobro...ja mu samo pokušavam uštedjet troškove. :D

Ak hoće bacat hičku kuna na glupost, meni svejedno. :zubo:

magic
01.08.2005., 12:49
drito, ne kupuj nish. kod nas je danas vec lakshe.

Billi
01.08.2005., 15:56
ja ti imam takvu klimu doma. meni je fak kaj su mi dnevna soba, hodnik i kuhinja kao jedan prostor koji je too much za jadnu klimicu. iako se kuzi razlika i uspijeva ohladiti. i jefina je:D
a vodu praznis svaki dan ak je vlazno. also, moj je stari ima na vikendicu i njemu jebeno ohladi jednu sobu.

also, ja cijev od klime imam zataknutu na obrliht.

magic
01.08.2005., 16:04
frau, kenenzi to na hrvatskom jeziku, ovu posljednju rechenicu :)

violent_femmes9
01.08.2005., 16:10
magic kaže:
frau, kenenzi to na hrvatskom jeziku, ovu posljednju rechenicu :)

frojlajn magicna, evo ja se trudim:

"also, ja cijev od klime imam zataknutu na obrliht."

znaci

"takodjer, ja cijev od klime imam zataknutu na oberliht" :rofl:

tj. valjda proturi kroz prozor koji je otvoren na pola, ono "na kant" :rofl:

onda dodushe ulazi toplina iz vana, pa valjda to nekako zastema

Cats
01.08.2005., 16:13
violent_femmes9 kaže:
zataknutu na oberliht" :rofl:

:nono: Da joj cijev viri van onda bi bila zataknuta KROZ oberliht. Ovako je vjerojatno samo obješena na kvakicu od istog i kaplje dole u lavor na staru piđamu mušku štraftastu bordo bijelu. Flanelsku. :D

violent_femmes9
01.08.2005., 16:15
Cats kaže:
:nono: Da joj cijev viri van onda bi bila zataknuta KROZ oberliht. Ovako je vjerojatno samo obješena na kvakicu od istog i kaplje dole u lavor na staru piđamu mušku štraftastu bordo bijelu. Flanelsku. :D

:misli: pa zasto je ne zatakne na neko diskretnije mjesto? stajaznam, zagura iza radijatora naprimjer?

ali kuzim zasto flanel. da ne sljapka :top: :D

magic
01.08.2005., 16:17
nashla sam ga navedenog medju najpopularnijim germanizmima, ali bez objashnjenja :D

e, neshto nadjoh.

na 'licno.blogger.ba' pishe ...pogledam u dnevnu sobu kad tamo prozor otvoren, ali u koso, oberliht sto bi se reklo.

otvoren ukoso :confused:

Cats
01.08.2005., 16:18
violent_femmes9 kaže:
:misli: pa zasto je ne zatakne na neko diskretnije mjesto? stajaznam, zagura iza radijatora naprimjer?:D

Taman posla, da ti imaš đinovskog psa dobermana koji bi moguće dolazio na tu cijev njušit i puhat i ti bi ju makla ća negdi visoko a ne da te svaku malo dok se ono ka malo opustiš prestravi mamut bariton u agoniji.... :rolleyes: :rolleyes: :D

Drito, ak dođe do toga, ja ti zrihtam piđamu, nou frks. :top: :D

magic
01.08.2005., 16:20
ma kojupichkumilematere mene zajebavate :mad: :mad: :mad:

kakvi dobermani i boe konstriktori???

kajje jebeni obrliht?

krepat cu :rofl:

violent_femmes9
01.08.2005., 16:24
magic kaže:

kajje jebeni obrliht?

ono nakant kad otvoris prozor, kapishi????

Cats
01.08.2005., 16:26
Gornji dio (http://www.okna-nagode.si/nagode/tekst/okna.htm) najdonjeg najljevijeg. :kava:

magic
01.08.2005., 16:28
shta mi to nisi linkala prije tri dana, kad sam morala v dezhelo. nemam pojma shta sam sve ispotpisala, a bilo me sram trazhit sudskog tumacha 40 km dalje od kuce :rofl:

na odlasku su mi poljubili stopala...jel to inache obichaj u sloveniji ili sam poklonila cijelo selo :D

Cats
01.08.2005., 16:30
A i ti ideš u svijet a ni oberliht ne znaš šta je... :rolleyes: :rolleyes: A ušta ti onda keruša duva kad joj pukne inspiracija, biće u cijev od vešmašine, božemiprosti.... :D :D :D

magic
01.08.2005., 16:31
meni iz svih mashina cijevi idu u zidove :raspa:

lazhem, ona od sudjerice je na obrlihtu od balkona :no:

Drito Konj
01.08.2005., 21:34
dakle, ima ko KORISNU informaciju? :D :D

Cats
01.08.2005., 21:41
Saš reć da ti već dosad nismo pomogle. :rolleyes: :rolleyes: Iako, ta cijev u kombinaciji s oberlihtom i glomaznim psom možda može dat dodatne i nezaboravne efekte tvojoj umjetnosti. Ono, ala morske orgulje. :D I ponešto reducirat publiku, naročito one slabijeg kardiovaskularnog sistema, al božemoj. :zubo:

Billi
02.08.2005., 07:57
Cats kaže:

ah sirota :kiss:
da si pazljivo citala onda bi registrirala sa klime imaju kutijicu di skupljaju kondenzat.

nemre bit KROZ oberliht jer je cijev predebela ali ima uski nastavak koji je zataknut na prozor i viri van tj topli zrak puse van. magic obrliht je kad prozor otvoris onak odozgora. ne znam kak se to jos kaze.

Billi
02.08.2005., 08:00
Cats kaže:
Taman posla, da ti imaš đinovskog psa dobermana koji bi moguće dolazio na tu cijev njušit i puhat i ti bi ju makla ća negdi visoko a ne da te svaku malo dok se ono ka malo opustiš prestravi mamut bariton u agoniji.... :rolleyes: :rolleyes: :D

cuj, ja ti koji puta tu cijev spustim pa mi gore puse hladno a dole si grijem nogice. a moj stari pas uz mene grije svoju izraubanu kicmu.

anyway, samo se vi zajebajite, ali meni klima pomaze. bez obizra di ta cijev stoji

drito, kupuj klimu. iako prema prognozi vremna bas ti vise i nece trebat :D

dj108
02.08.2005., 14:03
Drito Konj kaže:
dakle, ima ko KORISNU informaciju? :D :D

Jednu manju sobu može ohladiti (kod mene 10 m2 ohladi dobro, ali u 20 m2 se jedva osjeti).

Kao sto i sam znaš, bučna je.

Kad je isključiš, u manjoj sobi možeš izdržati otprilike sat vremena, a u većoj 5 min, nakon toga opet ispočetka.

Drito Konj
02.08.2005., 21:51
kupio sam 30 metara alu folije. sutra ju počinjem ljepit po prozorima. jebeš klimu :D :D :D luftat ću uz pomoć ventilatora i ulaznih vrata :D

magic
03.08.2005., 07:11
zashto alu foliju :confused:

shto se time postizhe?

violent_femmes9
03.08.2005., 10:05
magic kaže:
zashto alu foliju :confused:

shto se time postizhe?

ne ulazi sunčeva svjetlost u stan, a niti ne apsorbira se toplina kao kad samo zamračiš spustivsi rolete koje nisu blještavo bijele

od Al-folije se svo zračenje reflektira

spržit će dodatno vegetaciju po parku preko puta :D

kemik
03.08.2005., 10:09
violent_femmes9 kaže:
od Al-folije se svo zračenje reflektira

jel znate da kad zamotate mobitel alu-folijom da ste nedostupni?

ps: jesam li ja nekome tu falila ovih zadnjih dana dok sam bila na moru?

magic
03.08.2005., 10:10
kemik kaže:

hvala :E:angeleye:

Cats
03.08.2005., 10:12
kemik kaže:

:rofl: Evo zašto smo mi na faksu išli slušat kemičare kako polažu usmene iz fizike. Bolji su i originalniji od Montipajtona, majkemimile. :D :D

kemik
03.08.2005., 10:14
:confused: ne kuzim tvoj komentar... hoces rec da to nije tocno? probaj ak ne vjerujes

Cats
03.08.2005., 10:17
kemik kaže:
ne kuzim tvoj komentar... hoces rec da to nije tocno? probaj ak ne vjerujes

Ma točno, točno :top: samo ako ja hoću bit nedostupna, onda ugasim mob. :D :D Ovo s folijom je viši nivo rezoniranja. :D :D :D

Moj komentar je zapravo bio pozitivan jer se odnosio na to kako različiti bekgraund s obzirom na struku može donijeti inovativna rješenja standardnih problema. Nou hard filings. :)

A što se tiče klime, ja sam danas u đemperiću. ;) :D :D

kemik
03.08.2005., 10:20
Cats kaže:
samo ako ja hoću bit nedostupna, onda ugasim mob.

:nono: to nije isto. ako ugasis mob, onda si ugasila mob, "mobilna stanica je iskljucena". A ako je mob sluzbeni i sef ti kaze da ti za vrijeme godisnjeg mora bit upaljen, ondak to ne smijes.

Ako "je mobilna stanica nedostupna", moze ti stavit soli na rep. nisi ti kriv/a sto na trecem ototicu s lijeva od pripizdine lijeve nema signala... a to sto ti sjedis na cugi na Zrcu, otkud bi to Dragi Sef znao?

magic
03.08.2005., 10:21
Cats kaže:
Ma točno, točno :top: samo ako ja hoću bit nedostupna, onda ugasim mob. :D :D

onda nisi nedostupna nego ti je ugashen mob :kava: ;) nema isto znachenje...nekima :D

ROAD RUNNER
03.08.2005., 10:52
magic kaže:
onda nisi nedostupna nego ti je ugashen mob :kava: ;) nema isto znachenje...nekima :D

Kad iz moba koji radi izvadiš bateriju, onda si nedostupan...jebiga...nema signala :D

magic
03.08.2005., 10:55
ma sve noktice sjebem :raspa:

lakshe s folijom.

violent_femmes9
03.08.2005., 16:17
kemik kaže:

ps: jesam li ja nekome tu falila ovih zadnjih dana dok sam bila na moru?

pa eto... :misli:

:grli:

ps. vid mi siga

kemik
03.08.2005., 19:11
It is also a good rule not to put too much confidence in experimental results until they have been confirmed by Theory.

Mrkli mrak... jel to neki ozbiljni citat ili?

magic
03.08.2005., 19:13
to je afrodita napisala.

cp.tar
03.08.2005., 20:33
Oš korisni savjet za klimu? Evo ti: stvar radi.

Moj stari je to kupio pred samo nekoliko tjedana i super mu je; jedino kaj, kad je previše vlage u zraku, zna u par sati izvući 2 litre vode, pa moraš mijenjati - a ako ne promijeniš, samo puše i bude ti vruće (sparno) jer ne isušuje zrak.

Pogledaj malo po većim dućanima, mislim da je u Bau-nečemu (ili je to bilo u Merkuru u Sloveniji?) kupio pristojnu prijenosnu klimu za nekih 1000-1200 kn. Jesu mi brojke isprstitis, pojma nemam zapravo, ali ono... možeš naći istu stvar za 20% nižu cijenu, pa ti se itekako isplati malo tražiti.

Još jedan korisni savjet: ako imaš dimnjak, upotrijebi ga. Cijev od klime se jako grije (ne diraj dok radi), a dimnjak, ako je čist, jako vuče, tako da je barem malo ohladi... da ne govorimo o tome da ne moraš imati otvoren prozor cijelo vrijeme i hladiti cijelo susjedstvo.
Dobiješ i neki priključak za hlađenje kroz prozor, ali ne radi to baš na našim prosječnim prozorima, koliko sam vidio (i koliko je moj stari isprobao).

HTH. :)

violent_femmes9
04.08.2005., 09:30
kemik kaže:
It is also a good rule not to put too much confidence in experimental results until they have been confirmed by Theory.

Mrkli mrak... jel to neki ozbiljni citat ili?

naravno, i skroz je mrak. razmisli

evo (http://www.usd.edu/phys/courses/phys300/gallery/clark/edd.html)

Megy
06.03.2006., 15:58
Zanima me da li netko zna gdje i po kojoj cijeni ima za kupiti one kao "mobilne "klima uredjaje koje mozes seliti iz prostorije u prostoriju???

E66
07.03.2006., 10:59
pitaj na news grupu hr.alt.klima-uredjaji, ali koliko sam shvatio sa time se neces bas usreciti:flop: .
Pozdrav, Mladen.

Lee Champa
07.03.2006., 11:03
Niti jedan klima uređaj ne možeš BAŠ seliti po sobama!

Ne isplati se zbog manjeg iskorištenja (klasični - vrti zrak u prostoriji i ne traži zrak iz vana- prenosni baš suprotno).

Stalker
30.03.2006., 11:44
Neisplati se ,imaš sada u HG spotu akciju za klime ja uzeo 3.6 kw za 1670,oo kn. bio filteri i 2 g garancije. Panasonic kompresor :kiss:

motorola user
31.03.2006., 08:36
Mora biti jako dobar razlog za kupovinu takvog uređaja ( nemogučnost ugradnje klasičnog split sistema ) jer prijenosna klima ima puno nedostataka.
- rashladni učin mu je slab,
- nalazi se na podu pa je distribucija hladnog zraka loša ( ostaje na podu )
- potreban je otvor ( poveči ) prema van kroz koji će se uzimati zrak potreban za kondenzator uređaja i kroz koji če se bacati kondenzat sa isparivača

A i buka je također veča jer su kompresor i ventilator koji se nalazi u vanjskom uređaju (kondenzatoru) kod split sistema u ovom slučaju u prostoriji.

Megy
31.03.2006., 11:04
meni treba taj mobilni zato jer sam podstanar, a ne dolazi u obzir da busim ista (tako mi je receno) :rolleyes:
tako da moram kupiti taj..:flop: jer cu se u protivnom skuhati u ovoj kuci- inace je kuca fuserski gradjena...:flop:

motorola user
31.03.2006., 14:38
A onda je to tvoj izbor. Pripazi i na cijev koju moraš izbaciti van ( koja i nije baš mala ) .
Pogledaj u WWW.SPECTRA-MEDIA.hr . Oni zastupaju sanyo i cijena mu je cca 3000-4000 kn.

Lee Champa
01.04.2006., 08:36
Nabavi split-prenosni, ali za to nemaš para.
Radi se o klasičnim split uređaju koji umjesto bakrenih cijevi ima savitljive oko 3 m. Bilo ih je u BAU-pa nešta, Pevcu, Gramatu.

Nana_dbk
30.05.2007., 09:01
Onda mijenjaj gazdu i stan! ;)

ha ha crve fakat si smješan, možda bi mu mogao ti kupiti novi stan??

kocul
04.06.2007., 15:54
Čitao sam topic o klima uređajima. Kad bi netko postavio pitanje da li valjaju prenosne klime drugi bi odgovorio ne i pojeo vuk magare :flop: Zašto ne valjaju? Ne hlade, bučne su ili ? :confused:
Naime, meni treba klima za rashladiti samo jednu sobu. Glupo mi je kupovati klima uređaj za to. I drugo, htio sam ubiti dvije muhe istim udarcem - ponesti je kada idem na more , isto je mali prostor :o
Koje su dobre strane, koje nedostaci ?

hektordog
04.06.2007., 16:10
imam je nekih 4 godine i zadovoljan sam.
Jedini problem je cijev za odvod toplog zraka, jer je debela.
U stanu sam je ubacio u vent. otvor, a sad je u lokalu gurnem kroz prozor koji je na kipanju.

TRD
04.06.2007., 17:31
Ako ti ne smeta da prazniš posudu svakih dva do tri sata(kondenzat= i buka koju radi i na kraju svejedno moraš osigurat odvod toplog zraka. Sve u svemu to je nužno zlo ta prijenosna klima. Dobro na prvi pogled al puno zajbancije oko nje.

puger
04.06.2007., 18:36
zato sto prenosna klima hladi plin u sebi sa zrakom iz sobe kad ga ugrije izbacuje ga van kroz debelu cijev i samim tim kroz vrata prozore i takve stvari uvlaci izvana topli zrak koji opet treba hladiti znaci dosta veca potrosnja energije i jos ktome pražnjenje kondenzata svako malo i brujanje kompresora u sobi
gurenje one debele cijevi kroz prozor otvoren na kipu mi zvuci kao bacanje energije kroz prozor

byron
26.06.2007., 14:24
Budući da sm podstanar želio bih kupiti prijenosnu klimu koju ću moći ponijeti sa sobom kad odselim. E sad, zanima me kakva su iskustva s prijenosnim klima uređajima! Koliko čujem ljudi imaju dijametralno suprotna mišljenja, jedni kažu OK, srugi kažu smeće.

Ima li netko kakvih konkretnih iskustava (argumentiranih:) )da me savjetuje?

mfcc
26.06.2007., 14:38
Budući da sm podstanar želio bih kupiti prijenosnu klimu koju ću moći ponijeti sa sobom kad odselim. E sad, zanima me kakva su iskustva s prijenosnim klima uređajima! Koliko čujem ljudi imaju dijametralno suprotna mišljenja, jedni kažu OK, srugi kažu smeće.

Ima li netko kakvih konkretnih iskustava (argumentiranih:) )da me savjetuje?

Pročitaj prvo priješnje postove o klimama i sve će ti biti jasno. Prijenosna klima je samo ako nemaš bolji izbor u suprotno:flop:
Kao prvo buči, drugo zagrijava prostoriji koji ti ujedno zželiš ohladiti (problem zagrijavanja cijevi za odvod toplog zraka, ili moraš imati dimnjak ili otvoriti prozor da bi taj topli zrak mogao izbaciti van), problem sa odvodom kondenzata (pražnjenje svakih 2-3 sata), veča potrošnja el. energije od split sistema radi gore navedenog zazloga.....
Mislim da su ti ovi razlozi dovoljni, barem se nadam. :)

Renata
26.06.2007., 15:03
pa možeš staviti i pravu klimu pa ju skineš i odneseš kad ćeš se seliti. tako je i meni majstor preporučio.

homosapiens
26.06.2007., 15:06
kupio porsli tjedan punici za potkrovlje vivax 2,2kW (1600kn)
njezin boravak i kuhinju ohladi bez problema nekih cca 25kvadrata
spojio je na rupu od dimnjaka koji se ne koristi, a ako nemas dimnjak moze i kroz iskipani prozor dobijes sve nastavke da se uredno namjesti

Sto se tice kondezata ima posudu od 4L koju praznis jednom ili dva puta dnevno ovisno i ima signalno svejtlo koje se upali kad je posuda puna, a klima se automatski ugasi
Za podstanara dusu dalo!

imaju neke Sanyo mobilne sa kompresorom koji se vani stavi na prozor ili balkon i jednim crijevom se spoji sa unutarnjom jedinicom isto kao split sistem samo su dosta skuplje

homosapiens
26.06.2007., 15:09
pa možeš staviti i pravu klimu pa ju skineš i odneseš kad ćeš se seliti. tako je i meni majstor preporučio.
a 1000kn sto das za montazu ode niz vjetar

Renata
26.06.2007., 15:35
a 1000kn sto das za montazu ode niz vjetar

da, to je istina. i još 1000 kad ju skida..

onda odi ipak na prijenosnu.

keko_hr
26.06.2007., 23:09
nemoj slucajno uzeti prijenosnu, imao ja u firmi..
vise grije nego hladi, a bila je cak iz vise klase.

radje dogovori s vlasnicima stana da je ugradis pa to prebijete sa stanarinom. takvi dilovi se rade ucestalo.
u svakom slucaju moras od njih dobiti dopustenje za ugradnju klime, a ako ti dopuste, a ne zele da udje u cijenu najma, kasnije je demontiraj. vjeruj mi da ce ti vrijediti tih 1000kn montaze.

ja bi umro sada da nemam klimu u firmi i doma

homosapiens
27.06.2007., 05:57
nemoj slucajno uzeti prijenosnu, imao ja u firmi..
vise grije nego hladi, a bila je cak iz vise klase.

nije ti bila ispravna klima ako vise grije nego hladi
istina da crijevo od ispuha bude toplo, ali to je zanemarivo i nije istina da grije toliko da klima ne uspije ohladit
zadnjih tjedan dana koliko imam iskustva sa mobilnom imam dobro misljenje nije kao split sistemi ucinkovita, ali ipak vrsi svoju funkciju za koju je napravljena, a to je da hladi

byron
27.06.2007., 08:33
Koliko vidim, prijenosnu klimu treba pametno postaviti (cijev u dimnjak ili kroz prozor) i onda služi svrsi....

keko_hr
27.06.2007., 08:59
nije ti bila ispravna klima ako vise grije nego hladi
istina da crijevo od ispuha bude toplo, ali to je zanemarivo i nije istina da grije toliko da klima ne uspije ohladit
zadnjih tjedan dana koliko imam iskustva sa mobilnom imam dobro misljenje nije kao split sistemi ucinkovita, ali ipak vrsi svoju funkciju za koju je napravljena, a to je da hladi

da, nase je crijevo moralo biti dosta dugo i ono je jako grijalo.. zbilja jako.
mozda je bio problem da je bila preslaba za rashladit dvije prostorije, ali, znam da smo se preporodili kad smo je zamjenili montaznom klimom.

prijenosna klima dodje priblizno montaznoj klimi, mala je razlika, i znam da vise nikada ne bi s njom riskirao hoce li me zadovoljiti ili ne

ja nikada u zivotu necu uzeti vise prijenosnu klimu, to je zasigurno.
da namjeravam zivjeti kao podstanar 2 godine negdje, moj odabir bi bila montazna

pandalavanda
29.06.2007., 14:34
mi smo svoju Quadrovu kupili prije dva tjedna i na popravku je već dva dana. užasno je bučna, cijev smo gurnuli kroz prozor ali zbog njene debljine se taj isti prozor ne može zatvoriti pa toplina svejedno ulazi. nije hladila bog zna šta pa smo je odnijeli na popravak. jedino je dobro kod ovog modela što ima cjevčicu koju isto gurneš van pa se sama prazni. i da ne zaboravim, zauzima užasno puno prostora. al eto, podstanari smo pa nam se nije isplatila drugačija

keko_hr
01.07.2007., 18:12
da, ovo sa crijevom i prozorom sam sasvim zaboravio..
tak je i nama bilo.. punjenje hampera vodom od kondezacije, pa praznjenje..
puno mrcvaljenja malo koristi
sve u svemu, jako losa iskustva... :(

mfcc
02.07.2007., 15:02
Kratno i jasno prijenosne klime su nuzno zlo. I preporučuje se ih kupiti jedino ako baš nemate nikakvu drugu mogučnost za ugradnju split sistema (on/of ili inverter).
Razlozi? :confused:
Bučna, veča potrošnja el. energije i manja učinkovitost nego split sistemi zbog zagrijavanja ispušne cijevi i otvorenog prozora kroz kojeg postavljamo tu istu cijev, pražnjenje svakih par sati posude za kondenzat.....:flop:
Zagrijavanje cijevi i veča potrošnja el.energije moguče je donekle anulirati ako se takva klima postavi skroz do dimnjaka i njena ispušna cijev priključi na njega (cijev mora imati što manju dužinu!)
Mislim da sa ovim mojim postom možemo slobodno zatvoriti ovaj topic o prijenosnim klimama, jer je u njemu sve lijepo napisano i objašnjeno o dotičnim.:)

homosapiens
03.07.2007., 11:16
Ovo sto si naveo pola nije istina.

Jendom dnevno se prazni posuda sa kondezatom, a ne kako ti navodis svaki 2-3h. A neke imaju i crijevo sa izvodom za kondezat kao split sistemi.

Ne grije toliko crijevo da ona ne moze rashladit, pa cemu onda proizvodit takve klime koje griju, a ne hlade?

Glasnija, manje ucinkovita u hladjenju naspram split sistema je istina. Ali da itekako obavlja svoju funkciju, a to je da hladi je isto istina i zadnjjih dva tjedna imam vise pozitivno iskustvo nego negativno.

Lee Champa
03.07.2007., 11:47
1. na posudu sa kondenzatom treba paziti! - nemaju sve zadovoljavajući volumen i ovisi o vlazi u zraku!
2. crijevo grije i ja sam ga dodatno izolirao i skratio postavivši klimu tik do rupe (oko 40cm)!

mfcc
03.07.2007., 15:24
Ovo sto si naveo pola nije istina.

Jendom dnevno se prazni posuda sa kondezatom, a ne kako ti navodis svaki 2-3h. A neke imaju i crijevo sa izvodom za kondezat kao split sistemi.

Ne grije toliko crijevo da ona ne moze rashladit, pa cemu onda proizvodit takve klime koje griju, a ne hlade?

Glasnija, manje ucinkovita u hladjenju naspram split sistema je istina. Ali da itekako obavlja svoju funkciju, a to je da hladi je isto istina i zadnjjih dva tjedna imam vise pozitivno iskustvo nego negativno.

Dragi moj prijatelju ti si sigurno neki stručnjak za klime?
By the way. Čitaj malo bolje moj post. Rekao sam da su takve klime nužno zlo. Bolje imati takvu klimu nego nikakvu ali ja preporučijem ako itko ima imalo mogučnosti da ugradi split sistem, a ne prijenosnu (naveo sam razloge).
Napominjem još jednom, niti sam serviser i montažer takvih klima da bih imao financijskih razloga propagirati ih. Bavim se puno kompleksnijim sistemima i ujedno pišem stručne članke na tu temu.

homosapiens
04.07.2007., 11:10
Dragi moj prijatelju ti si sigurno neki stručnjak za klime?
By the way. Čitaj malo bolje moj post. Rekao sam da su takve klime nužno zlo. Bolje imati takvu klimu nego nikakvu ali ja preporučijem ako itko ima imalo mogučnosti da ugradi split sistem, a ne prijenosnu (naveo sam razloge).
Napominjem još jednom, niti sam serviser i montažer takvih klima da bih imao financijskih razloga propagirati ih. Bavim se puno kompleksnijim sistemima i ujedno pišem stručne članke na tu temu.
Prijatelju drz se onda kompleksinijh sistema i clanaka na istu.
A ja pisem samo iz iskustva sto se tice klima uredjaja.
I ja sam napisao da je bolji split sistem od mobilne ako se ima mogucnosti a ako ne (bolje citaj) nikako ne bih rekao da mobilna ima vise negativnih nego pozitivnih

alter ego blagajnice
28.06.2008., 08:33
dugo ništa novo na ovoj temi. evo joj malo života.
namjeravam kupiti prijenosnu klimu i koliko sam shvatila moram imati veliku cijev koja mora imati odvod zraka van.
kako ste to riješili?
realno trebam bušiti rupu u staklu ili vratima? ne kužim ni 5% kako to riješiti?

laella
28.06.2008., 09:55
Spojena ti je tema sa malo recentnijim na temu mobilnih klima uređaja. Nemoj dizati teme iz 2004.

Bez obzira, i dalje mislim da ćeš na ovoj temi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=57686) naći najviše informacija i dobiti najboljih savjeta.

//LiQuiD SiLEncE//
05.04.2009., 21:41
Ovako, čitao sam dosta o njima i komentari su većinom negativni. Kod nas je situacija takva da živimo u iznajmljenom stanu, gdje instalacija prave klime na dolazi u obzir. Po ljeti je jaaako vruće i treba nam nešto da nam rashladi barem jednu prostoriju koja ima 17 kvadrata.
Koliko kW je potrebno za tu kvadraturu?
Planirao sam kupiti neku polovnu preko oglasa.

Sad, ako tko ima kakav prakričan savijet (ili polovnu klimu po dobroj cijeni) stvavno bi pomoglo :mig:

TEkut
05.04.2009., 22:19
Iz istih razloga imam i ja mobilnu klimu, dovoljna da ti bude podnošljivo ali niti blizu standardnim klimama jer je jako teško riješiti odvod toplog zraka kroz prozor.

Sve u svemu ako ne može normalna klima opet je i ta mobilna puno bolja od nekakvog ventilatora. Mi smo našu prije 3 godine platili nešto više od 1000 kn

Na žalost još mi ovo ljeto treba, pa nemam za prodaju :-)

mrzli
05.04.2009., 22:55
Mobilna klima koja ima jednu jedinicu i cijev za zrak prema van je vrlo loša. To nikako ne preporučujem. Bučna je i vrlo slabo hladi. Mislim da je bolje rješenje mobilna klima koja ima odvojenu unutarnju i vanjsku jedinicu. To je sigurno dosta bolje rješenje, ako je uspijete pronaći.

Lee Champa
06.04.2009., 09:02
Pogledajte što sam napisao pod 129:top:
A može se od klasične split klime napraviti i mobilna! Treba samo zamijeniti bakrena crijeva sa savitljivima:D, o da pritisci su i do 30 bara!:D
A može se i spojiti sa propadajućim cijevima, samo se ne smije stalno drmati i premještati:top:

zonta4411
13.05.2009., 14:03
Pokretnu klimu Delonghi Pinguino, hlađenje na vodu 2,5 kw, grijanje 2 kw, 56x725x365 cm, 44 kg, radi super, prodajem 1200 kn

homosapiens
14.05.2009., 16:41
Jel netko naisao u Hr. na mobilnu klimu sa vanjskom jedinicom(kompresorom) sto se spaja quick konektorom?

Lee Champa
15.05.2009., 09:32
Jel netko naisao u Hr. na mobilnu klimu sa vanjskom jedinicom(kompresorom) sto se spaja quick konektorom?

Vidio prošle godine u jednom trgovačkom centru (danas nemam pojma u kojem, u ZG-Jankomir)

Palos
15.05.2009., 10:51

mislim da je sanyo imao takav model....

homosapiens
17.05.2009., 09:49
je evo nasao sam u Alperu mobilnu klimu split sistem sa vanjskim kompresorom Sanyo

lollipop
27.03.2010., 15:25
Ima li tko iskustva s mobilnim klimama? Tipa ovo (http://www.haier.com.hr/mobilni/) (ili nesto drugo). Naime, logicno mi je da te mobilne klime imaju motor, a svaki motor stvara energiju, odnosno grije. Onda bi ispalo da s jedne strane puse hladan zrak, a s druge topli, pa me zanima kako to u stvarnosti funkcionira?

Ili mozda postoji skroz neko trece rjesenje? Naime, na fasadu zgrade ne smijemo staviti klimu, a protezati preko cijelog stana bih zaista voljela izbjeci. Busenje svih tih zidova me baca u ocaj pa me zanima postoji li na svijetu kakva klima koja moze raditi bez vanjske jedinice? Ili neko rjesenje koje meni uopce ne pada na pamet?

Vidim da tema dugo nije bila aktivna, ali nekako se nadam da ce biti netko tko se susreo sa slicnim problemom i da ce podijeliti svoje iskustvo. Hvala!

laella
28.03.2010., 16:11
Ima li tko iskustva s mobilnim klimama? ...
O mobilnim klimama imaš cijelu zasebnu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=14168) na Stanovanju pa pogledaj tamo - dosta se o tome već pisalo ;)

ivan.ridjan
03.04.2010., 12:56
Ima li tko iskustva s mobilnim klimama? Tipa ovo (http://www.haier.com.hr/mobilni/) (ili nesto drugo). Naime, logicno mi je da te mobilne klime imaju motor, a svaki motor stvara energiju, odnosno grije. Onda bi ispalo da s jedne strane puse hladan zrak, a s druge topli, pa me zanima kako to u stvarnosti funkcionira?

Ili mozda postoji skroz neko trece rjesenje? Naime, na fasadu zgrade ne smijemo staviti klimu, a protezati preko cijelog stana bih zaista voljela izbjeci. Busenje svih tih zidova me baca u ocaj pa me zanima postoji li na svijetu kakva klima koja moze raditi bez vanjske jedinice? Ili neko rjesenje koje meni uopce ne pada na pamet?

Vidim da tema dugo nije bila aktivna, ali nekako se nadam da ce biti netko tko se susreo sa slicnim problemom i da ce podijeliti svoje iskustvo. Hvala!

Ugradio sam ispuh mobilne klime u dimljak koji nije korišten, klima odlično radi za prostor koji mi je potrebna, oko 35m2. Tako da zagrijavanje iza klime je minimalno, 90 posto manje nego prije sa grunf izvodima ispuha. Ako ikako imate mogućnost približiti klimu skroz uz dimljak da izvlači tople produkte rada mobilne, imat će te gotovo zadovoljavajuće rješenje. Provjereno ! :top:

Gustavo
11.07.2010., 23:14
Ugradio sam ispuh mobilne klime u dimljak koji nije korišten, klima odlično radi za prostor koji mi je potrebna, oko 35m2. Tako da zagrijavanje iza klime je minimalno, 90 posto manje nego prije sa grunf izvodima ispuha. Ako ikako imate mogućnost približiti klimu skroz uz dimljak da izvlači tople produkte rada mobilne, imat će te gotovo zadovoljavajuće rješenje. Provjereno ! :top:

Jel može u dimnjak koji trenutno nije korišten, inače se zimi koristi, najavili 36 stupnjeva idućih dana, to će se teško bez klime izdržat:confused:

sfar
12.07.2010., 12:28
naravno da može ,samo da ne zaboraviš zimi kad budeš ložio , da treba stavit poklopac na mjesto klime.

hopeless_ri
12.07.2010., 20:19
Imala sam prije 2 godine prijenosnu klimu. Trebala mi je za hlađenje prostora od 20 m2. Nakon 3 dana sam ju stavila u oglasnik i brže bolje prodala. Bučila je previše, kako sam morala odškrinuti prozor za onu cijev gubio se efekt, a nisam baš htjela bušiti rupu u staklu ili sl.
Uglavnom, ne bih opet. Sad kad uredimo svoja 4 zida ide klasična klima :)

Gustavo
12.07.2010., 21:43
A što je s ovim rashladnim uređajima tipa HYD-006, gledao danas u OBI-ju košta 600 kuna, nekako sam se ohladio od klime, čujem nezdravo, pokretna izgleda nije to, a statična me s majstorom previše košta za u prosjeku mjesec dana jačih vrućina, da ne računam potrošnju struje.

http://www.obi.com.hr/hr/markets/Aktuelle_Werbung/index.html

koka36
12.07.2010., 23:41
A što je s ovim rashladnim uređajima tipa HYD-006, gledao danas u OBI-ju košta 600 kuna, nekako sam se ohladio od klime, čujem nezdravo, pokretna izgleda nije to, a statična me s majstorom previše košta za u prosjeku mjesec dana jačih vrućina, da ne računam potrošnju struje.

Pa to ti je isto pokretna klima ali vjerovatno slabije snage....
I zašto bi odvod vručeg zraka bio problem, ja sam svoju pokretnu spojio na prozor, staklar mi za par kuna izrezao staklo i sve ok. Istina bučnija je od klasične (ipak je agregat u sobi) ali za povremeno rashlađivanje sasvim ok...

Gustavo
13.07.2010., 08:43
Pa to ti je isto pokretna klima ali vjerovatno slabije snage....
I zašto bi odvod vručeg zraka bio problem, ja sam svoju pokretnu spojio na prozor, staklar mi za par kuna izrezao staklo i sve ok. Istina bučnija je od klasične (ipak je agregat u sobi) ali za povremeno rashlađivanje sasvim ok...

Al je skuplja od obične klime, slabije rashlađuje i kažeš bučnija od klasične, previše minusa.

TomC
13.07.2010., 09:26
WHIRLPOOL Pokretna klima AMC 995,
namjena hlađenje jedne prostorije. Međutim imam jednu dilemu kod montaže. Zanima me kako napravit odvod kondezata jer je izvod dosta nisko i vjerujem da voda neće prema gore. U uputsvima se spominje neka posuda koja je navodno u klimi ali nikako da skužim kako se to spaja. Ima li netko iskustva s tim modelom klime?

SFAR je napisao: Kod pokretne klime najveći problem je spojiti cijev ispuha od kompresora , dakle to bi morao spojiti negdje u neki dimljak koji se ne koristi ili napraviti ispust kroz zid. Sama cijev odvoda je spojena u karnister koji se nalazi unutar klime ,a cijevćica koja je vani je ta kad se napuni karnister da procuri, ili da preko njega isprazniš karnister.

a ha ..da li to znači da tek kada klima javi poruku da je rezervoar pun treba odspojit i ispraznit rezervoar?

Tomek100
13.07.2010., 09:41

Ne kupuj rashladni uređaj jer je to bacanje novca.
To ne hladi ništa, obična glupost.
Ja sam kupio Einhellov rashladni uređaj prije 2 godine za 500 kn.
Unutra se ulije hladna voda, a mogu se u vodu dodati paketići leda kao za prijenosni hladnjak, ali nema nikakve koristi.
To puše kao obični ventilator od 100 kn.

Gustavo
13.07.2010., 10:55
Ne kupuj rashladni uređaj jer je to bacanje novca.
To ne hladi ništa, obična glupost.
Ja sam kupio Einhellov rashladni uređaj prije 2 godine za 500 kn.
Unutra se ulije hladna voda, a mogu se u vodu dodati paketići leda kao za prijenosni hladnjak, ali nema nikakve koristi.
To puše kao obični ventilator od 100 kn.

Staviću leda u vrećice pred ventilator i još na par mjesta u prostoriji da vidim učinak:mig:

Lee Champa
13.07.2010., 13:52
Staviću leda u vrećice pred ventilator i još na par mjesta u prostoriji da vidim učinak:mig:

...i povečati vlažnost u prostoriji, upravo ono što klima nastoji samanjiti:top:

bktr
15.07.2010., 12:00
WHIRLPOOL Pokretna klima AMC 995,
namjena hlađenje jedne prostorije. Međutim imam jednu dilemu kod montaže. Zanima me kako napravit odvod kondezata jer je izvod dosta nisko i vjerujem da voda neće prema gore. U uputsvima se spominje neka posuda koja je navodno u klimi ali nikako da skužim kako se to spaja. Ima li netko iskustva s tim modelom klime?

SFAR je napisao: Kod pokretne klime najveći problem je spojiti cijev ispuha od kompresora , dakle to bi morao spojiti negdje u neki dimljak koji se ne koristi ili napraviti ispust kroz zid. Sama cijev odvoda je spojena u karnister koji se nalazi unutar klime ,a cijevćica koja je vani je ta kad se napuni karnister da procuri, ili da preko njega isprazniš karnister.

a ha ..da li to znači da tek kada klima javi poruku da je rezervoar pun treba odspojit i ispraznit rezervoar?

Koliko košta ovakva klima? I kamo se spaja ta cijev za odvod kondezata? Ili ima neki svoj spremnik koji treba isprazniti kada se napuni?

TomC
15.07.2010., 12:17
ja sam je dobio povoljno...redovne cijene im se kreću od 1000kn pa na više....

za kondezat ima samo jedna cjevčica dosta nisko postavljena, i to je ono kaj i mene kopka..da li u klimi postoji spremnik koji se samo prazni na tu cijevčicu, ili se na tu cjevćicu stalno spaja neki kanister (malo mi je blesavo jer je dosta nisko pa neznam kako će se voda popest u kanister)

marton
15.07.2010., 20:36
Jel ima netko iskustva sa ovom Vivax klimom? ACP-12PT35GN + cijev (http://www.vivax.com/hr/default.aspx?tabid=498&newsType=ArticleView&articleId=4311)
Kakva je kvaliteta opcenito Vivax proizvoda?
Najjeftinija koliko sam uspio naci je 1825kn.
Zna li tko sto znaci ovo u naslovu "+cijev"?

shtakinaath
16.07.2010., 06:59
Pomoć ljudi, totalni sam tutlek što se tiče klime, nemam para za pravu, pa sam u oglasniku našla mobilne neke...kaj mislite, koja je marka bolja, Whirlpool, Haier ili Gree? Meni ta imena niš ne govore:( Puno hvala!!

bktr
16.07.2010., 08:15
A kakva je to mobilna klima s vanjskom jedinicom?
Malo sam googlala sinoć, ali nisam ništa konkretno pronašla.

homosapiens
16.07.2010., 10:29
A kakva je to mobilna klima s vanjskom jedinicom?
Malo sam googlala sinoć, ali nisam ništa konkretno pronašla.

nema ih bas u Hr. za kupit jer su cijene onih Sanyo bile oko 6000kn tako da je neisplativo za kupit...

Inace daleko bolja opcija jer im je kompresor vani i ne bruje kao ove obicne mobilne, a duplo bolje hlade...

flight
16.07.2010., 13:24
Zna li netko sa cime bi mogao usporediti buku mobilne klime od 52dB(A) ?
Koliko je to zapravo bucno?

Rudolfa
16.07.2010., 16:35
Zna li netko sa cime bi mogao usporediti buku mobilne klime od 52dB(A) ?
Koliko je to zapravo bucno?

Suđerica i perilica za rublje također proizvode buku od 52 db.

taedium_vitae
16.07.2010., 16:55
Jel ima netko iskustva sa ovom Vivax klimom? ACP-12PT35GN + cijev (http://www.vivax.com/hr/default.aspx?tabid=498&newsType=ArticleView&articleId=4311)
Kakva je kvaliteta opcenito Vivax proizvoda?
Najjeftinija koliko sam uspio naci je 1825kn.
Zna li tko sto znaci ovo u naslovu "+cijev"?

ja imam vivax mobilni klima uredjaj i mislim da je moj model nesto slabiji nego ovaj tvoj.
imam ga vec 5 godina i radi bez problema. znaci, hladim svoju sobu od cc 15 kvadrata i nema problema, vani je 33 a u sobi 26-27 s time da imam lose sredjen odvod toplog zraka tj. cijev. da imam u sobi rupu od dimnjaka onda bi bilo nesto bolje jer bi onda prozor bio zatvoren i nebi ulazio topli zrak.
ali i ovako se prezivi.

edit: ovo je model koji imam http://www.vivax.com/hr/default.aspx?tabid=498&newsType=ArticleView&articleId=4446

Gustavo
16.07.2010., 22:54
Pa kod mene je u sobi 27 i bez klime.

marton
17.07.2010., 08:07
ja imam vivax mobilni klima uredjaj i mislim da je moj model nesto slabiji nego ovaj tvoj.
imam ga vec 5 godina i radi bez problema. znaci, hladim svoju sobu od cc 15 kvadrata i nema problema, vani je 33 a u sobi 26-27 s time da imam lose sredjen odvod toplog zraka tj. cijev. da imam u sobi rupu od dimnjaka onda bi bilo nesto bolje jer bi onda prozor bio zatvoren i nebi ulazio topli zrak.
ali i ovako se prezivi.

edit: ovo je model koji imam http://www.vivax.com/hr/default.aspx?tabid=498&newsType=ArticleView&articleId=4446

Hvala na odgovoru!
Meni bi trebao za hladjenje cca 30m2, sto ne bi trebao biti problem sa njegovih 3,5kW, s tim da bi sto bolje rijesio odvod toplog zraka (rupa u prozoru).
Koliko uredjaj inace drzite sa straznje strane odmaknut od zida ili prozora?
U uputama stoji min 30cm, a onda ce za tih 30cm biti crijevo unutra i opet grijati. :confused:

taedium_vitae
17.07.2010., 08:24
Pa kod mene je u sobi 27 i bez klime.

a blago tebi onda, meni bi bez klime bilo koliko i vani a po noci bi bilo za umrijet.

cijev mora biti unutra i nesto grije ali ako dobro zatvoris prozore itd. mislim da ce biti ok.

shtakinaath
17.07.2010., 12:25
Bu...oće li meni neko odgovorit...?:(

bjelovarac
17.07.2010., 17:29
Pomoć ljudi, totalni sam tutlek što se tiče klime, nemam para za pravu, pa sam u oglasniku našla mobilne neke...kaj mislite, koja je marka bolja, Whirlpool, Haier ili Gree? Meni ta imena niš ne govore:( Puno hvala!!

Po meni Whirlpool. Imao sam je dvije godine kao privremeno rješenje. Ali ipak ti savjetujem da dodaš još malo love i kupiš zidnu. Imaš ekipe koji ti postavljaju za 600-700 kn.

sfar
18.07.2010., 09:46
ma daj za 500-700 kuna u ovo doba ,,, daj ih preporuči meni imat će 15 montaža u danu.

bjelovarac
18.07.2010., 10:04
ma daj za 500-700 kuna u ovo doba ,,, daj ih preporuči meni imat će 15 montaža u danu.

Meni su montirali klimu kupljenu u dućanu i platio sam 700 kn. No nemaju usisivač pa je bilo malo više prašine.

shtakinaath
18.07.2010., 15:39
Da, u oglasniku ima rabljena Whirlpool, stara 2 godine...nažalost, nemam para za pravu, nikako:( Hvala!