PDA

View Full Version : Postavljanje pločica i potrošnja ljepila

juan maria birnbaum
27.04.2006., 13:13
Ima li netko iskustva s postavljanjem novih pločica na stare? Treba li stare prvo izbrusiti da bolje primi ljepilo, ili samo ljepiti?

I onda pitanje radi kojeg sam i pokrenuo temu: koliko je otprilike normalna potrošnja ljepila na normalno zidani zid (pod ovim normalno mislim da nije majstor zaboravio vaser-vagu doma, pa onda zid visi unutra ili van 5 centimetara)? Proizvođači tvrde 4-5 kg/m2, a je li to i realno?

cd_covers
27.04.2006., 14:26
Ima li netko iskustva s postavljanjem novih pločica na stare? Treba li stare prvo izbrusiti da bolje primi ljepilo, ili samo ljepiti?

I onda pitanje radi kojeg sam i pokrenuo temu: koliko je otprilike normalna potrošnja ljepila na normalno zidani zid (pod ovim normalno mislim da nije majstor zaboravio vaser-vagu doma, pa onda zid visi unutra ili van 5 centimetara)? Proizvođači tvrde 4-5 kg/m2, a je li to i realno?

Je, ako je zid ravan treba oko 5 kg po m2 (jučer sam radio pločice u kuhinji pa znam da sam malo manje od 30 kg potrošio za 6.4m2)

Što se tiče ljepljenja na stare pločice, moguće je samo trebaš kupiti posebno ljepilo baš za to (mora pisati na njemu da se može upotrebljavati za ljepljenje na pločice) - mislim da takvo ljepilo košta oko 250 kuna za 25kg (tako nešto sam ja vidio za kupiti prije par mjeseci).
Možda ti je lakše uzeti štemericu i za pola sata skinuti stare pločice, nije to nešto preteško (jedino ako ti odgovara ljepiti na postojeće pločice zbog visine).

Pozdrav.
:top:

stela25
17.05.2006., 10:36
Jel zna netko dobrog keramičara, hitno nam je dosta :s

bodul
17.05.2006., 22:42
Ovisno o ravnini starih plocica ide i potrosnja ljepila .
Ovisno o velicini novih plocica .
Ovisno o supljini , dezenu ispod plocica.
Ljepilo se koristi: elasticno , flexibilno, ili namijensko za postavljanje na stare plocice.
Cijena je od 100 KN do 200 Kn , za 20 -25 Kg.
Imas i grunt premaz , za stare plocice.
Sa ljepilom je tesko ispraviti vece neravnine zidova.

zed_alive
10.08.2006., 13:45
posebna priča je ljepljenje zidnih na knauf. u kupaonici sam polijepio 25 m2 pločica od čega 80% na zidu i potrošio sam ispod 50 kg ljepila, dakle 2 kg po m2. i to treba uzeti u obzir.

Marija Paun
12.08.2006., 10:10
Mogu ti preporučiti obrisano ime (on je i nama radio i stvarno smo zadovoljni) obrisan broj

dobri muž
23.11.2008., 19:18
također planiram postavljati pločice u kuhinji i hodniku na već postojeće,a čuo sam da je bitno i kakve su kvalitete postojeće jer ako one nisu dovoljno čvrste, onda su u nove sklone pucanju.
da li netko zna nešto o tome?

mazgov
23.11.2008., 19:43
da je bitno i kakve su kvalitete postojeće jer ako one nisu dovoljno čvrste, onda su u nove sklone pucanju.

naravno , tu i ne treba biti posebno mudar , ukoliko postojeće ne drže dobro , obavezno ih skinuti , jer kvalitetno zalijepiti nove na stare ne vrijedi ukoliko se stare odlijepe

kuckajte drškom čekića po starim pločicama i ukoliko vam sumnjivo šuškaju , obavezno skinuti

josnik12
23.11.2008., 19:45
također planiram postavljati pločice u kuhinji i hodniku na već postojeće,a čuo sam da je bitno i kakve su kvalitete postojeće jer ako one nisu dovoljno čvrste, onda su u nove sklone pucanju.
da li netko zna nešto o tome?

Prvo trebas "pokucati" ,kao da kucaš na vrata, po tim starim plocicama.Ako one onako,kako bih ti rekao,šuplje odzvanjaju,tada od njih nema koristi i trebaš ih dignuti.Ako ne "šuškaju" onda podlogu očisti ,premaži grundom,bolje flexibilno ljepilo i opleti.Provjeri dali će ti smetati ,ako lijepiš pločicu na pločicu, visini na vratima da ne izađeš previsok.Samo pitaj.

V.Sipak
24.11.2008., 00:23
stare plocice,prije grundiranja oprati tekucinom protiv masnoce.
obavezno grundirati
obavezno fexibilno ljepilo

the_ripper
24.11.2008., 17:16
obavezno grundirati

Imaš u Bauhausu sredstvo Mineralkvarzgrund čime premažeš stare pločice. Naravno, prije toga ih treba odmastiti i dobro posušiti. Kada se grund osuši cijela površina starih pločica bude hrapava. Poslije toga, kao što je i gore rečeno, fleksibilno ljepilo i deri. Ja sam o tome razmišljao ali sam odustao. Ljepiš jedne na druge i kupaonica sve manja i manja ... i manja .... Zato sam sve skinuo, potrošio 8 vreća po 40kg žbuke da poravnam zidove i dernuo nove pločice na tako pripremljen zid. E to je posao.

Imbra_Grabaric
11.04.2010., 17:40
Trebao bih postaviti oko 60 m2 pločica (kupaona i wc) i kad sam majstora pitao koliko ljepila će mu trebati izračunao je oko 450 kg, što ispada više od kg/m2.

Dali je to možda malo pretjerano, pošto bi onda na te 2 jadne prostorijice potrošio skoro POLA TONE ljepila?

Također, rekao mi je da je bolje staviti fleksibilo ljepilo, da je kao bolje jer kad-tad kroz fuge prodre voda. To mi također nije imalo smisla pošto se prema mojim saznanjima u zatvorenim prostorima koristi obično ljepilo.
Da ne spominjem da je fleksibilno 2x skuplje od običnog...

Mišljenja, iskustva, savijeti?

tonino2008
11.04.2010., 18:17
Potrosnja na novo 4-6kg m2, nema potrebe stavljati flex, fug mase su vecinom vodonepropusne

keramičar
11.04.2010., 20:22
Možeš računati 6 kg/m2 potrošnju ljepila.
Ako se radi o gres i slabo upojnim pločicama onda je pod obavezno ljepiti sa flexibilnim ljepilom.

Vodonepropusnost u kupaonici i sanitarnim čvorovima se riješava sa hidroizolacijom , a ne flex ljepilom.

Bilo bi poželjno posilikonirati sve vertikalne i horizontalne spojeve silikonom u boji fuge.

CottonEyeJoe
12.04.2010., 06:50
dakle, moram već jednom završiti pod kupaone, pošto sam bio idiot i nisam htio napraviti novu glazuru,sad sam u sranjima..

stare pločice vise na sve žive moguće strane...sastrane po kupaoni sam ih skinuo, u sredini ostavio da bih donekle izvukao ravnu podlogu da ne moram raditi glazuru - zajeb godine!

sad mi treba vreća ljepila za 4 pločice, jer ljepilo ide od 1mm do 2cm debljine..:lol: a flex ljepilo skupo

1.) što dobijem da zamutim kantu glazure i kantu ljepila za pločice, to sve pomiješam zajedno i sa takvom masom ljepim? ljepilo je flex...

2.) na mjestima bih prvo izravnao glazurom, tamo gdje je oko 2 cm nižije...ideja je poravnati suhu glazuru, i odmah gore staviti ljepilo za pločice i pločice poljepiti - ne bih čekao da se glazura osuši (nemam vremena)...po meni, to bi trebalo biti ok, jer bi se sve sušilo zajedno..

keramičar
12.04.2010., 09:04
Moj savjet ti je da si prvo sve izravnaš masom za izravnavanje
Murexin ili od istog proizvođača nivelir masom za poravnanja do 3 cm debljine.

Kad se masa posuši, a to znaći drugi dan , poljepiš pločice.

CottonEyeJoe
12.04.2010., 10:32
Moj savjet ti je da si prvo sve izravnaš masom za izravnavanje
Murexin ili od istog proizvođača nivelir masom za poravnanja do 3 cm debljine.

Kad se masa posuši, a to znaći drugi dan , poljepiš pločice.

da, a tko će to sve financirati?

ništa od toga...glazura ne bi smjela puknuti do min 2cm debljine, a za ovo ispod ne znam

keramičar
12.04.2010., 13:35
ne kužim zakja tražiš savjet a ionako si već odlućio što češ i kako napraviti.

Možda ovo trenutno izgleda skuplja varijanta, no nemoj zaboraviti da ukoliko ti se usljed tvog kemijanja pločice odlijepe...

Onda bude ta priča sa ponovnim ljepljenjem puno skuplaj od ponuđene ..
Sretno

CottonEyeJoe
12.04.2010., 13:49
ne kužim zakja tražiš savjet a ionako si već odlućio što češ i kako napraviti.

Možda ovo trenutno izgleda skuplja varijanta, no nemoj zaboraviti da ukoliko ti se usljed tvog kemijanja pločice odlijepe...

Onda bude ta priča sa ponovnim ljepljenjem puno skuplaj od ponuđene ..
Sretno

a valjda ne bude....

šteta što mi nije baumax bliže, tamo je bilo oko 20kn vreća ljepila (mislim 25), ali evo uspio sam pronači samo 10kn skuplje tu kod nas, neću uzeti flex nebo obično, pa ću i dalje ipak pičiti sa ljepilom...

zaljepio sam do sada 1/6 kupaone, na slojevima po 2cm ljepila ima (flex), drži se ko blesavo...

_ov3rflow_
02.05.2010., 08:21
a valjda ne bude....

šteta što mi nije baumax bliže, tamo je bilo oko 20kn vreća ljepila (mislim 25), ali evo uspio sam pronači samo 10kn skuplje tu kod nas, neću uzeti flex nebo obično, pa ću i dalje ipak pičiti sa ljepilom...

zaljepio sam do sada 1/6 kupaone, na slojevima po 2cm ljepila ima (flex), drži se ko blesavo...

Sad je već možda kasno, ali zašto nisi ljepio na suhi mort. Tako možeš podići visinu odmah bez problema do 7-8 cm. Kad niveliraš cca 1m2, poslažeš pločice i lijepiš ih na suhi mort cementnim mlijekom. Jedini problem, što to današnji kvazi kermamičari ne vole raditi ili i rade ali za previskou cijenu.

keramičar
02.05.2010., 12:24
" kvazi keramičari "..hm..

Pa niej stvar da keramičari nežele postavljati pločice na cemen-mort nego je razlika između današnje keramike i one prije 25 god.
nekad je bilo sasvim normalno da se radi na cement mort ali je isto tako bila druga vrsta pločica.

danas se uglavnom na pod postavljaju gres pločice koje su slaboupojne i neupojne tako da se nemogu na dovoljno kvalitetan naćin sjediniti sa podlogom ako se ugrađuju na cement mort.

a i nevidim zašto raditi neku paniku oko postave poda od par m2, kao da se radi o površini od 2000 m2 pa se treba misliti o uštedi.

Ovo mi se ćini bezveze rasprava.
Čovjeku je u par navrata objašnjeno kako da riješi svoj problem, no , on je već i prije nego je pitao , odlučio kako će to riješiti.

E pa sretno mu bilo.

Pozdrav svim majstorima koji su se prepoznali

mladen
03.05.2010., 11:21
obavezno grundirati

Da li se ljepljenje novih pločica na stare odnosi samo kad se to radi na podu ili je to moguće napraviti i na zidnim pločicama?Naime,želio bih renovirati kupaonu staru dvadesetak godina u kojoj su zidne pločice naljepljene onako do 3/4 visine zida prema stropu.Pločice su čvrste i dobro se drže.Mislio sam razliku koja je nastala na zidu ( od mjesta gdje završavaju pločice pa do stropa ) poravnati s masom za izravnavanje pa preko svega toga od poda do stropa polijepiti s novim pločicama.S čime premazati dio zida bez pločica pošto je taj dio do sada nekoliko puta bio malan, prije nego bi se navlačila masa za izravnavanje?Koje sredstvo za odmašćivanje pločica je preporučljivo upotrijebiti?Koje sredstvo za grundiranje starih pločica se preporučuje?
Koja masa za izravnavanje ( trebao bih izravnati više od 1 cm.razlike ) se pokazala za to najbolja? Cijena nije toliko bitna.

Zahvaljujem na svim sugestijama.

pixel pixić
03.05.2010., 20:15
naravno da ide po zidu jednako kao i po podu. sa zida obvezatno ostrugati staru boju i preći emulzijom. ako je prijelaz oko 1 cm to možeš ravnati prilikom ljepljenja pločica

snakehunter
04.05.2010., 06:53
...no ako si SSM onda si prvo pripremi zidove-površine iznad postojeće keramike tako da nakon struganja boje i prajmiranja uzmeš zubčesti gleter 10 mm i sa građevinskim ljepilom nagletaj zidove-sa zubčastom stranom-tako dobiješ razliku u debljini...kada ljepilo stegne onda površine izgletaš sa ravnom stranom gletera da zapuniš kanale i ovisno o spretnosti dobiješ gotovo idealnu podlogu za ljepljenje obloge...:top:

mladen
04.05.2010., 09:11
...no ako si SSM onda si prvo pripremi zidove-površine iznad postojeće keramike tako da nakon struganja boje i prajmiranja uzmeš zubčesti gleter 10 mm i sa građevinskim ljepilom nagletaj zidove-sa zubčastom stranom-tako dobiješ razliku u debljini...kada ljepilo stegne onda površine izgletaš sa ravnom stranom gletera da zapuniš kanale i ovisno o spretnosti dobiješ gotovo idealnu podlogu za ljepljenje obloge...:top:

Neću raditi sam nego ću platiti majstora da to sve sredi.Samo sam htio unaprijed provjeriti da li se to može izvesti i na zidnim pločicama da baš ono nisam totalno neupućen u problem kad se budem dogovarao s majstorom.
Još samo da doznam koje sredstvo za grundiranje pločica da uzmem.:)

V.Sipak
04.05.2010., 19:35
Neću raditi sam nego ću platiti majstora da to sve sredi.Samo sam htio unaprijed provjeriti da li se to može izvesti i na zidnim pločicama da baš ono nisam totalno neupućen u problem kad se budem dogovarao s majstorom.
Još samo da doznam koje sredstvo za grundiranje pločica da uzmem.:)

provjeri dali su ti stare plocice ravne,ako jesu, na onaj dio gdje nema plocica navuci zbuku stim da skines staru farbu ako nije sasvim cvrsta, moras grundirati i plocice i taj zid gdje ces navlaciti zbuku,plocice sa univerzal grundom ili grundierung za slabo upijajuce podloge,zid sa univerzal grundierungom ili grundierung za jako upijajuce podloge (treba vidjeti kakov je taj zid na kojeg ide zbuka).alternativa su ti zelene gips ploce.
prije grundiranja starih plocica zidove ocisti od masnoce npr. razredjivacem,benzinom ili nekim sredstvom za odmascivanje.
plocice na plocice samo sa flex ljepilom.na sve spojeve silikon jer ce ti fuga pucati.provjeri dali ce ti ventili (ako ih imas) biti dovoljno dugi nakon ljepljenja plocica na plocice.

mladen
05.05.2010., 09:34
Priključke ventila na zid će mi kolega vodoinstalater riješiti na način da se isti produži sa spojnicom pa se onda sve to spoji na cijev u zidu.Informirao sam se kod njega i rekao mi je da se to radi i da nema problema.
Nego nije mi jasno zašto silikonirati sve fuge na novim pločicama sa silikonskim kitom a ne standardnom ili klasičnom fug masom? Zar stvarno dolazi do pucanja fuga ako se lijepe pločice na pločice? Silikonskim kitom imao sam fugirane samo rubne dijelove pločice-pločice na zidu,zatim pločice na zidu-kada,kada-pločice na podu i sl.

okarmmarko
05.05.2010., 09:59
Imam pitanje u vezi ljepljenja plocica na stepenice... krece li se od dolje prema gore, ili od najvise prema najnizoj stepenici?

procitao sam negdje da se preporuca da se ide od dolje prema gore, a to mi nikako nije logicno.... ajde prvih par redova dok mi je sve to u normalnoj visini, ali kako kasnije, recimo na sredini stepenista? di da stojim? na svjeze postavljenim ne mogu, znaci moram iznad onoga sto postavljam i cijelo vrijeme postavljati u razini ispod vlastitih nogu...

V.Sipak
05.05.2010., 20:15
Priključke ventila na zid će mi kolega vodoinstalater riješiti na način da se isti produži sa spojnicom pa se onda sve to spoji na cijev u zidu.Informirao sam se kod njega i rekao mi je da se to radi i da nema problema.
Nego nije mi jasno zašto silikonirati sve fuge na novim pločicama sa silikonskim kitom a ne standardnom ili klasičnom fug masom? Zar stvarno dolazi do pucanja fuga ako se lijepe pločice na pločice? Silikonskim kitom imao sam fugirane samo rubne dijelove pločice-pločice na zidu,zatim pločice na zidu-kada,kada-pločice na podu i sl.

:) nismo se razumjeli,naravno da ne mislim sve spojeve izmedju plocica vec spojeve izmedju zidova, poda i kade.

V.Sipak
05.05.2010., 20:27
Imam pitanje u vezi ljepljenja plocica na stepenice... krece li se od dolje prema gore, ili od najvise prema najnizoj stepenici?

procitao sam negdje da se preporuca da se ide od dolje prema gore, a to mi nikako nije logicno.... ajde prvih par redova dok mi je sve to u normalnoj visini, ali kako kasnije, recimo na sredini stepenista? di da stojim? na svjeze postavljenim ne mogu, znaci moram iznad onoga sto postavljam i cijelo vrijeme postavljati u razini ispod vlastitih nogu...

normalno da se plocice na stepenice postavljaju od gore prema dolje.
moguce da je doslo do zabune jer je netko valjda mislo reci da se postavlja prvo plocica na okomiti dio stepenice pa tek onda plocica na vodoravni dio stepenice kad se postavljaju obicne plocice na stepenice.
nadam se da si uzeo plocice koje su i predvidjene za stepenice.
preporucam da si na suho najprije poslazes plocice da vidis kakvu sliku imas pa onda mozes jos odluciti dali je ok ili ne.
mazi i plocicu i podlogu.

anita
05.05.2010., 20:54
majstor nam je krivo postavio jedan red podnih pločica. Krivo je složio uzorak. Pločice su 30x30, ali ovaj krivi red je zapravo polured, dakle 15 cm, jer je prvi do zida.
Slijedeći dan ih je došao skinuti i onda nove zalijepio montažnim ljepilom.
Koliko je to u redu?

V.Sipak
06.05.2010., 09:57
majstor nam je krivo postavio jedan red podnih pločica. Krivo je složio uzorak. Pločice su 30x30, ali ovaj krivi red je zapravo polured, dakle 15 cm, jer je prvi do zida.
Koliko je to u redu?
u najmanju ruku je jako neprofesinalno,ako su plocice bile zaljepljene samo jedan dan onda je bez ikakvog problema mogao ljepilo ocistiti sa poda i navuci novo ljepilo bez da mora staro ljepilo stemati.plocice 30x30 se ljepe sa zupcastim gleterom od 10mm,pa si sad mozes zamisliti koliko montaznog ljepila bi njemu trebalo da zaljepi cjeli polured plocica i da to bude ok.
moze se dogoditi da majstor zaljepi neku plocicu odnosno komadic plocice (koja se ne vidi i nema nikakvog opterecenja) na silikon jer mu se neda mjesat ili nema ljepila ali ne cjeli red.
platili ste majstoru da postavi profesionalno plocice tako da onda imate pravo i ocekivato da ih postavi profesionalno,ljepljenje montaznim ljepilom ne spada u profesionalno postavljanje plocica.

snakehunter
06.05.2010., 13:11
Koliko je to u redu?

...ukoliko je podljepljeno cijelom površinom nebi smjelo biti problema,možda bi veći problem bio da je išao štemati ostatke ljepila ako je upitna podloga...no u svakom slućaju je neozbiljno...:kava:

keramičar
06.05.2010., 13:27
Pravo je pitanje po kojoj cijeni je majstor radio.
Čisto sumnjam da je čovjek profesionalac a isto tako sumnjam da su ljudi platili profesionalnu cijenu...
Puno je tu stvari koje ovaj tren neznamo, kao npr. o kojoj se količini radi, kako mu se dogodilo da ih krivo postavi, koja je bila cijena postave, da li je majstor ima registriranu djelatnost ili je fušer..itd.

Moje mišljenje je da je majstor bio u fuš, jer mislim da imalo ozbiljniji majstor koji se nada preporuci sa tog posla, nebi lijepio pločice montažnim lijepilom.

Ja bih rekao da ovdje vrijedi ona poslovica ; - koliko para, toliko muzike

Pozdrav svim majstorima ma gdje bili :top:

anita
06.05.2010., 16:52
Pravo je pitanje po kojoj cijeni je majstor radio.
Čisto sumnjam da je čovjek profesionalac a isto tako sumnjam da su ljudi platili profesionalnu cijenu...
Puno je tu stvari koje ovaj tren neznamo, kao npr. o kojoj se količini radi, kako mu se dogodilo da ih krivo postavi, koja je bila cijena postave, da li je majstor ima registriranu djelatnost ili je fušer..itd.

Moje mišljenje je da je majstor bio u fuš, jer mislim da imalo ozbiljniji majstor koji se nada preporuci sa tog posla, nebi lijepio pločice montažnim lijepilom.

Ja bih rekao da ovdje vrijedi ona poslovica ; - koliko para, toliko muzike

Pozdrav svim majstorima ma gdje bili :top:

Cijena postavljanja je 10 eura po kvadratu. Naše ljepilo i fugirmasa, majstor naručio Murexin. (Inače je prvo tražio 110 kn s ljepilom, pa kad sam malo računala ispalo je da mi se više isplati da sama kupim ljepilo.)
Majstora smo upoznali prije dvije godine na preporuku, i tada je dosta toga radio kod nas i bilo je ok. Ove godine smo ga opet angažirali, ali čovjek nije niti zucnuo o tome da za njega radi netko drugi. Radilo se o mijenjanju pločica, zidnih i podnih. Posebno je sređivao zidove i radio estrih, dakle priprema zidova i podova za postavu pločica. Kad je došao red na postavu pločica, prvo je s njim došao jedan radnik, i to bezuvjetno, jer kao, ako nećemo da netko radi s njim, onda niti on neće raditi. Slijedeći dan se nije niti pojavio, nego je s prvim radnikom došao još jedan. Silno mu to zamjeram jer smatram da je odmah na početku trebao reći da se njemu to više ne radi. (To smo usput saznali posredno, jer navodno majstor smatra da na keramici premalo zaradi i da mu je puuuno isplativije postavljati kamene kocke.)

Jedva čekam da ga se riješim i da ga nikad više ne vidim.

kostolomacm
08.05.2010., 15:44
montažno ljepilo je kraj svijeta

anita
09.05.2010., 23:20
Koliko se po dužnom metru računa postava bordura i da li se uopće računa posebno ili to ulazi u ukupnu kvadraturu?
Vrijedi li kod postave pločica isto kao i kod soboslikarstva, da se vrata i prozori do određene veličine ne odbijaju od kvadrature?

snakehunter
10.05.2010., 06:37
...postava bordura se računa zasebno po m1, a ovisno o složenosti posla ide od min. 5 m1=1 m2 pa do te mjere da zna premašiti cijenu postave m2 keramike no u praksi je najčešći omjer 3 m1=1 m2-znači 3 dužna metra bordure je jednako 1 m2 postave keramike jednako kao i postava cokla.
...otvori se odbijaju ovisno o složenosti obrade špaleta, ako se odbijaju onda se računa obrada špaleta i ugradnja završnih profila po dužnom metru...

Humana dolina
15.06.2010., 06:40
Imam jedan specifičan problem, a tiče se postavljanja pločica direkt na punu ciglu!!
Dakle...postojeću visinu kupatila sam digao za jedno 0,6m i sad bih trebao naštiklanu visinu polijepit pločicama.
Pošto ni cigla nije baš idealno ravno sazidana zanima me sa kojom masom mogu ići do koje debljine?
Mislim da se radi o debljini od 0,5-1cm zavisi na kojem mjestu!
Da li prvo malo izravnat površinu s nečim ili odmah lijepit pločice?
Sa kojom masom?

O_D_E_Z
17.06.2010., 03:53
Koja znanost :D

Posto je ljepilo za plocice dosta skupo ... najbolje ga je sto manje staviti !
:D
A za izravnavanje neravnina je najlakse izvesti sa nekom vec izmjesanom zbukom za unutarnje zidove ! Nije ni ona bas jeftina !
Usput ima vise vrsta i svako par godina neki novi igrac uleti na trziste pa nikad neznas ....
Evo npr.. ja sam jednom kupio neku zbuku/sep za vanjski zid (granulacija1.5) i ziv sam se ugusio dok sam je izmjesao s vodom ! Bjezi voda i nikako da se izmjesa sa vodom ... mislim mjesa se al prasi za poludit ... (naravno mjesalo se lopatom rucno, posto je bio "manji" zahvat)
A onda sam otisao na drugo mjesto nasao neku drugu zbuku 10kn skuplju (vreca od 25kg) i tu sam izmjesao bez po muke ! A i lakse se navlacila na zid!

Najeftinije je cement+nula (zalo) pa izmjesat i navlacit na neravnine !
Samo to je najteze ! Ako nemas ruku, ne izmjesas kako treba .. nece da ostaje na zidovima.... al moze se ! Kad malo utegne ... izravnas stiroporom i vodom !

Priprema JE POLA POSLA pogotovo kod stavljanja plocica !

Bolje se pomuciti pa izravnati povrsinu koliko je god moguce pa ljepit plocice nego to radit sa ljepilom ! + Ljepilo uteze .. pa ako ga negdje stvarno natrackate ispod plocice previse nego na drugo mjesto .. desi se da kad stavite plocice u milimetar ravno da vam neravnine nastanu poslje kod oscilacija u temperaturi npr ... (a mozda se desi da sve bude OK , jer ima i raznih vrsta ljepila, koja manje utezu, koja vise utezu ...)

BTW ... za podne plocice ... sam mjesao 50% cemenat 50% ljepila ... (imao sam visak cementa) Sta se desilo ?
Nista !
Eno ih vani jos stoje vec 5 god. ! (a sta ste mislili da ce poskociti) :D

Doduse zdrava logika vam nalaze da ovakvo nesto ne ekseprimentirate po bocnim zidovima !

vilinkralj
04.11.2010., 14:24
Bok ekipa!

Imam par pitanja vezano uz postavljanje pločica...

1. Pod sam poravnao sa glazurom - u vagu je do bola... Da li mogu direktno na tu glazuru sa ljepilom za pločice (flex ili nešto drugo) i pločicama ići ili moram neku vrstu hidroizolacije stavljati ispod (ili samonivelirajuću masu stavljati, koju imam)? Glazura je fina, glatka pa ne znam da li će se ljepilo primiti...

2. Zidovi su friško (prije tjedan dana) požbukani sa grubom žbukom - isto pitanje - da li trebam neku hidroizolaciju ili finu žbuku preko stavljati pa tek onda sa ljepilom i pločicama?

Hvala svima unaprijed na pomoći!

ivankeramicar
05.01.2011., 20:13
ne trebas ako to ne zelis ,iako je najbolje sve izolirat pa onda 1 ruku fleks ljepila preko izolacije na tanko i
onda slobodno lijepis sta god hoces,izolaciju obavezno stavit na mjesta di ima vlage i vode,kupaone(oko tuseva i kada i cijeli pod);terase obavezno sa izolacijskom trakom koja ide po spojevima al to sve preci izolacijom 2 puta i to je onda vjecno pozz

keramičar
06.01.2011., 13:41
...iako je najbolje sve izolirat pa onda 1 ruku fleks ljepila preko izolacije na tanko i
onda slobodno lijepis sta god hoces...

Majstore, kaj mi možete objasniti koja je svrha 1 ruke flex ljepila preko izolacije :ne zna: ?

ivankeramicar
06.01.2011., 13:48
Majstore, kaj mi možete objasniti koja je svrha 1 ruke flex ljepila preko izolacije :ne zna: ?

da se izolacija ne osteti dok navlacis gleterom ljepilo

ivankeramicar
06.01.2011., 13:51

il dok hodas po podu dok radis zid u kupaonici da se ne osteti izolacija,u biti radi zastite

keramičar
06.01.2011., 14:48
Daj molim te...
Da se izolacija ne ošteti dok gleterom nanosiš ljepilo na zid :s :s :s :s

:lol: :rofl:

Izolacija na podu se radi kad je keramika postavljena na zidove.
Ostavi se prvi red , tako da se može postaviti traka i izolacija dignuti na zid, tj. spojiti sa zidnom izolacijom, ili se može traka postaviti prilikom izoliranja zida pa se odmah navuče i 10 cm poda uz zid.
Nakon što je izolacija na podu navučena 2 x i kad se posuši kako je po pravilu struke predviđeno, ide se sa postavom keramike.

Naravno da je potrebno biti oprezan , da se na cipelama ne unese komadić keramike ili oštrog materijala kojim bi se eventualno mogla ošteti izolacija.

Kao što si i sam napisao , izolacija se radi u dvije ruke i nema nikakve šanse da ju oštetiš gleterom, osim ako to želiš.

Dakle…potpuno je nepotrebno navlačiti sloj flexibilnog ljepila na izolaciju !!

ivankeramicar
06.01.2011., 18:24
Daj molim te...
Da se izolacija ne ošteti dok gleterom nanosiš ljepilo na zid :s :s :s :s

:lol: :rofl:

Izolacija na podu se radi kad je keramika postavljena na zidove.
Ostavi se prvi red , tako da se može postaviti traka i izolacija dignuti na zid, tj. spojiti sa zidnom izolacijom, ili se može traka postaviti prilikom izoliranja zida pa se odmah navuče i 10 cm poda uz zid.
Nakon što je izolacija na podu navučena 2 x i kad se posuši kako je po pravilu struke predviđeno, ide se sa postavom keramike.

Naravno da je potrebno biti oprezan , da se na cipelama ne unese komadić keramike ili oštrog materijala kojim bi se eventualno mogla ošteti izolacija.

Kao što si i sam napisao , izolacija se radi u dvije ruke i nema nikakve šanse da ju oštetiš gleterom, osim ako to želiš.

Dakle…potpuno je nepotrebno navlačiti sloj flexibilnog ljepila na izolaciju !!

da ako imas jednu kupaonicu za radit,a sta ako imas 200kupaonica 200 terasa i 300 ljudi na bausteli koje ne zanima jel imaju ista na cipelama,a ide izolacija na sve terase i sve kupaonice nema drugog nacina za zastitu osim fleks ljepila il zakljucat sve stanove dok keramicari ne postave keramiku.... pa probuse izolaciju na terasi pa sa potkrovlja ulazi voda sve
do prizemlja... Svaki majstor ima drugaciji sistem za rad i ne zelim da me ljudi zovu da im voda sa susjedove terase curi u dnevni boravak

keramičar
06.01.2011., 18:56
da ako imas jednu kupaonicu za radit,a sta ako imas 200kupaonica 200 terasa

Više puta sam izvodio radove na gradilištima gdje sam imao po cca 50 stanova za opločiti...

Dakle minimalno 50 kupaonica, kuhinja i obično je tu oko 30 balkona, jer nema svaki stan terasu , balkon ili lođu..

I uvijek sam radio kako je gore navedeno, upravo iz razloga da mi netko ne ošteti izolaciju.
Ljudi koji su radili na većim objektima znaju kako se radovi izvode.
Nikad nije svih 50 kupaonica spremno za raditi odjednom..tako da...

Nikad mi se nije dogodilo da mi netko pogazi friško poljepljene pločice ili da mi hoda po izolaciji.
Na gradilištu se treba znati postaviti svojim autoritetom i znanjem, a ja to znam i mogu.

Ako si ikada bio nosioc posla na većem gradilištu, onda bi trebao znati da se pišu građevinske knjige na koje se uvijek možeš pozvati svome nadređenom ( poslovođi ili šefu gradilišta , sve ovisi kako je gradilište koncipirano ) prilikom obračuna popravaka do kojih je došlo tuđim nemarom ili nepažnjom.

Ti spominješ 200 kupaonica...
Ti si bio glavni izvođač ili si samo radio za nekog obrtnika ?
Ako si bio glavni izvođač, možeš mi reči koliko si imao majstora na gradilištu, koliko pomoćnih majstora i koliko ti je vremenski trebalo da polijepiš tu količinu kvadrata i izolacija.

Koliko je bilo m2 ??

ivankeramicar
06.01.2011., 19:14
Više puta sam izvodio radove na gradilištima gdje sam imao po cca 50 stanova za opločiti...

Dakle minimalno 50 kupaonica, kuhinja i obično je tu oko 30 balkona, jer nema svaki stan terasu , balkon ili lođu..

I uvijek sam radio kako je gore navedeno, upravo iz razloga da mi netko ne ošteti izolaciju.
Ljudi koji su radili na većim objektima znaju kako se radovi izvode.
Nikad nije svih 50 kupaonica spremno za raditi odjednom..tako da...

Nikad mi se nije dogodilo da mi netko pogazi friško poljepljene pločice ili da mi hoda po izolaciji.
Na gradilištu se treba znati postaviti svojim autoritetom i znanjem, a ja to znam i mogu.

Ako si ikada bio nosioc posla na većem gradilištu, onda bi trebao znati da se pišu građevinske knjige na koje se uvijek možeš pozvati svome nadređenom ( poslovođi ili šefu gradilišta , sve ovisi kako je gradilište koncipirano ) prilikom obračuna popravaka do kojih je došlo tuđim nemarom ili nepažnjom.

Ti spominješ 200 kupaonica...
Ti si bio glavni izvođač ili si samo radio za nekog obrtnika ?
Ako si bio glavni izvođač, možeš mi reči koliko si imao majstora na gradilištu, koliko pomoćnih majstora i koliko ti je vremenski trebalo da polijepiš tu količinu kvadrata i izolacija.

Koliko je bilo m2 ??

nisam ja bio nositelj vec moj prijatelj iz italije on radi za mapei oko 5000m2 ,ja i jos jedan moj frend iz zg i 12 majstora iz italije i 4 pomocna radnika oko 2mjeseca s tim na zid isla 10 puta 10 a na pod keramika koju smo morali sami rezat da se sve fuge podudaraju sa poda na zid,sa poda na geberit,sa poda na sank,u tusevima sve rezano u dijagonalu da voda ide u sifon a nista nismo mogli rezati s rezacicom zato sto je ta keramika bila imitacija kamena koja u sebi ima puno plastike i gume koju kad rezes smrdi koda gume palis vec s vodenom masinom il fleksom na glazuru je isla nivelir masa na nju izolacija pa na izolaciju fleks ljepilo gl nadzorni 4austrijanca svi oko 60godina i posao je u punta skali bio u hotelu jadera

ivankeramicar
06.01.2011., 19:24
nisam ja bio nositelj vec moj prijatelj iz italije on radi za mapei oko 5000m2 ,ja i jos jedan moj frend iz zg i 12 majstora iz italije i 4 pomocna radnika oko 2mjeseca s tim na zid isla 10 puta 10 a na pod keramika koju smo morali sami rezat da se sve fuge podudaraju sa poda na zid,sa poda na geberit,sa poda na sank,u tusevima sve rezano u dijagonalu da voda ide u sifon a nista nismo mogli rezati s rezacicom zato sto je ta keramika bila imitacija kamena koja u sebi ima puno plastike i gume koju kad rezes smrdi koda gume palis vec s vodenom masinom il fleksom na glazuru je isla nivelir masa na nju izolacija pa na izolaciju fleks ljepilo gl nadzorni 4austrijanca svi oko 60godina i posao je u punta skali bio u hotelu jadera

http://img529.imageshack.us/g/images1yi.jpg/ sad do ljeta ima jos za zavrsit oko 9000m2 terasa i 3bazena ,restorani, kuhinje,welness centri sveukupno oko 15000 m2 samo ja ne idem jer imam u zg puno posla

keramičar
06.01.2011., 19:27
Ma ti si genijalac...nema kaj.

zanny
06.01.2011., 19:33
Ma ti si genijalac...nema kaj.

šta si odma navalio, pa nema štete ako navuče sloj ljepila preko izolacije, ja ne navlačim, pošto ja plačam ljepilo, ali ako stranka plača, ko mu brani

keramičar
06.01.2011., 19:42
šta si odma navalio, pa nema štete ako navuče sloj ljepila preko izolacije, ja ne navlačim, pošto ja plačam ljepilo, ali ako stranka plača, ko mu brani

Ma nisam navalio, baš me briga ....kaj se mene tiče može i siporeksom 10-kom
štititi izolaciju...

Samo razmišljam kao majstor i izvođač.

inzr
10.01.2011., 21:59
Činimi se da ivankeramičar tu nekaj petlja. Možda si radio neke manje poslove, ali veće nisi. Fotografije koje si prikazao nemaju me čime oduševiti, baš nema ničeg za oduševiti se. A da ti objasnim što ti pokušava objasniti keramičar, kad bi se to tako radilo na svakoj terasi i svakoj kupaoni, pa se bacalo ljepilo po podu kao neka zaštita H.I. to ti ni jedan nadzorni inžinjer nebi potpisao, prema tome ne piši i ne dijeli krive informacije. Jer ljudi ne znaju utroške materijala, recimo 200 kupaonica u prosjeku po 3 m2 x 3 kg ljepila je 1.800 kg ljepila po m2, ko bi ti to platio, jesi normalan, da radiš na mom gradilištu dobio bi otkaz i sve bi ti odbio sa računa, to jest tvoju izolaciju. Izvoli i dogovori se sa poslovođom kada ulaziš u kupaone i koji kat i koliko komada da ti se izolira, kako bi mogao nesmetano raditi.
Jel tak gospon ivankeramičar!!!!

Molio bih gospodina sa nickom KERAMIČAR da mi se javi na poruku, imam posla za tebe!!!!!

ivankeramicar
10.01.2011., 22:09
Činimi se da ivankeramičar tu nekaj petlja. Možda si radio neke manje poslove, ali veće nisi. Fotografije koje si prikazao nemaju me čime oduševiti, baš nema ničeg za oduševiti se. A da ti objasnim što ti pokušava objasniti keramičar, kad bi se to tako radilo na svakoj terasi i svakoj kupaoni, pa se bacalo ljepilo po podu kao neka zaštita H.I. to ti ni jedan nadzorni inžinjer nebi potpisao, prema tome ne piši i ne dijeli krive informacije. Jer ljudi ne znaju utroške materijala, recimo 200 kupaonica u prosjeku po 3 m2 x 3 kg ljepila je 1.800 kg ljepila po m2, ko bi ti to platio, jesi normalan, da radiš na mom gradilištu dobio bi otkaz i sve bi ti odbio sa računa, to jest tvoju izolaciju. Izvoli i dogovori se sa poslovođom kada ulaziš u kupaone i koji kat i koliko komada da ti se izolira, kako bi mogao nesmetano raditi.
Jel tak gospon ivankeramičar!!!!

Molio bih gospodina sa nickom KERAMIČAR da mi se javi na poruku, imam posla za tebe!!!!!

onaj tko ima lovu placa a onaj tko nema neplaca:lol:

cici1810
05.04.2011., 23:10
Pitanje,
u prostorijama (dn. boravak i kuhinja) imamo stari parket i spajamo ih. Najveći dio tih prostorija ćemo prekriti laminatom, a u dio ispod same kuhinje idu pločice. U spavaćoj smo preko parketa već stavili laminat i super funkcionira. No zanima me jel uopće ima smisla preko parketa preljepiti pločice, i što ide na parket u tom slučaju, ili da tamo gdje idu pločice skinem parket i nečime izravnam do visine parketa da bi mi poslije pločice i laminat na parketu bili iste visine.

Sorry, žensko sam, znam da možda pitanje vama izgledda glupo, ali odgovor ne znam.

kanjar
05.04.2011., 23:19
pa stavi si laminat koji izgledom liči na pločice i rješiš problem jer pločice na parket i baš nejde

cici1810
05.04.2011., 23:28
Pa ne bum laminat u kuhinji di se sve može namočiti... Tam svakak idu pločice. SAmo provjeeravam dal ispod njih moram parket micati ili ima kakav način da na to nakalemim. Ako ne, ništ, onda bumo vadili parket...

kanjar
06.04.2011., 06:15
imaš laminata koji izgledaju poput pločica a i njihova svojstva su ista kao pločice, proguglaj malo ili izađi u trgovine

cici1810
06.04.2011., 12:37
Već imam pločice. Ne pomažeš baš. Pitanje je bilo jel može pločice na parket ili ga moram micati. Sorry.

marion56
06.04.2011., 12:49
Već imam pločice. Ne pomažeš baš. Pitanje je bilo jel može pločice na parket ili ga moram micati. Sorry.

ne, parket će još disati dugo, a sve će se to prenesti na ljepilo i pločice, odnosno dobiti češ pukotine kad tad. Postoje i za to rješenja, razne mreže koje su baš za te namjene, al to ti je preskupa solucija i biti će ti najpametnije da izvadiš parket, iznivelira se podloga i onda staviš pločice...

sretno..:mig:

cici1810
06.04.2011., 14:45
tako sam i mislila. Voda iz ljepila bi sigurno natopila parket i to bi onda bilo upitno.
a ništa, onda ćemo povaditi parket tamo gdje dolaze pločice, ostalo ostaviti i prekriti laminatom.

hvala na sugestijama.

BundyR
18.07.2011., 19:26
Htio bi na dio zida (cca 4 m2) zaljepiti "imitaciju dekorativnog kamena". Problem je sto je zid pogletan i pofarban prije jedno 2 godine (jednom do sada) pa me zanima mogu li zaljepiti to cudo fleksibilnim ljepilom,a da ne skidam boju sa zida (sad mi se ne "prasi" bas relativno novouredjeni i sto je najgore namjsten stan). Postoji li neki primer ili slicno koji bi zamjenio potrebu za skidanjem boje sa zida (imam doma jos nesto MAPEI-jevog Primer G pa sam mislio njega upotrijebiti).

Hvala

marion56
18.07.2011., 19:43
Htio bi na dio zida (cca 4 m2) zaljepiti "imitaciju dekorativnog kamena". Problem je sto je zid pogletan i pofarban prije jedno 2 godine (jednom do sada) pa me zanima mogu li zaljepiti to cudo fleksibilnim ljepilom,a da ne skidam boju sa zida (sad mi se ne "prasi" bas relativno novouredjeni i sto je najgore namjsten stan). Postoji li neki primer ili slicno koji bi zamjenio potrebu za skidanjem boje sa zida (imam doma jos nesto MAPEI-jevog Primer G pa sam mislio njega upotrijebiti).

Hvala

malo poderi zid, ili barem napravi čekićem rupe tako da se ljepilo uhvati baš za žbuku a ne samo za boju. To onda opraši i nanesi primer koji imaš...i tada je spremno za ljepljenje kamena...
sretno :top:

BundyR
18.07.2011., 20:36
malo poderi zid, ili barem napravi čekićem rupe tako da se ljepilo uhvati baš za žbuku a ne samo za boju. To onda opraši i nanesi primer koji imaš...i tada je spremno za ljepljenje kamena...
sretno :top:

Da li bi mozda bilo dosta samo povuci zicanom cetkom par puta posto nije debeli sloj boje ?

the_ripper
18.07.2011., 20:47
Da li bi mozda bilo dosta samo povuci žicanom cetkom par puta posto nije debeli sloj boje ?

Ja na tvom mjestu ne bih to radio tako. Dekorativni kamen je tezak 20kg i vise po m2. To ce ti sa boje otpasti prije ili kasnije. Ostra spahtla i oguli to dolje (ide to brzo), onda namazi zid sa mineralquertzgrundom od Samoborke (on ti ohrapavi zid i grundira ga), stavi preko toga mrezicu, pregledaj je fleksibilnim ljepilom i s njim i polijepi kamen.

Sve ostalo je fusheraj koji ce ti se prije ili kasnije vratiti, a onda ce biti s...

keramičar
18.07.2011., 21:47
Ja na tvom mjestu ne bih to radio tako. Dekorativni kamen je tezak 20kg i vise po m2. To ce ti sa boje otpasti prije ili kasnije. Ostra spahtla i oguli to dolje (ide to brzo), onda namazi zid sa mineralquertzgrundom od Samoborke (on ti ohrapavi zid i grundira ga), stavi preko toga mrezicu, pregledaj je fleksibilnim ljepilom i s njim i polijepi kamen.

Sve ostalo je fusheraj koji ce ti se prije ili kasnije vratiti, a onda ce biti s...

Potpisujem!

BundyR
18.07.2011., 22:38

Samo da napomenem ovo je neka jeftina imitacija kamena (iz baumaxa) , cini mi se da je samo nekakav gips i sama tezina jednog komada nije puno veca od keramicke plocice 30x30. Ovaj postupak koji si ti naveo (definitivno vidim da si na "TI" sa problematikom :) je meni totalnoj njubari koji do sada ima iza sebe 2m2 zaljepljenih plocica u zivotu (jos se drze 7 godina ;)) i koji je mislio na brzaka malo uljepsat zivotni prostor definitivno prekompliciran. Jos bi i skinuo boju posto je sloj tanak i premazao grundom ,ali sve vise od toga je nazalost za moje trenutne sposobnosti previse.

E da isao sam sada izvagati 1m2 tog "kamena" i ima 18 kila :). Bi li to islo samo sa skidanjem boje i fleksibilnim ljepilom, molio bi vas da podjelite svoje misljenje da vidim hocu li se bacit na akciju za vikend ili odustajem od cijelog projekta :).

Hvala svima na odgovorima i molim vas jos jednom za potvrdu.

the_ripper
19.07.2011., 13:51
Jos bi i skinuo boju posto je sloj tanak i premazao grundom ,ali sve vise od toga je nazalost za moje trenutne sposobnosti previse.

Pa ako ces skinuti boju i grundirati ostaje ti samo mrezica. Ne vidim tu nikakav problem. Izrezes mrezicu skarama na velicinu koja ti treba, uzmes na spahtlu ljepila i pricvrstis je na zid. Nakon toga samo gleterom navuces ljepilo preko nje i deri po kamenu. Problem ti je s tim kamenom sto je, u odnosu na plocicu, njegova povrsina ljepljenja puno manja nego na plocici, a tezina ista pa ti vidi.

Kada sam ja sebi postavljao taj dekorativni kamen prica meni moj partner s posla da je bio kod frenda koji ima naljepljen takav kamen. I kaze on meni, izlazimo iz stana, ja oblacim cipele i rukom se naslonim na taj zid kad ono otpade kamen sa zida ... naravno ... kada je bio zaljepljen preko boje jer se liku nije dalo malo truda. I sto sada ima ... nista, to ce otpasti samo prije ili kasnije i onda mozes sve baciti u smece. Bolje se ne upustati u radove ako nemas volje potrositi malo vremena da to napravis kako treba.

BundyR
19.07.2011., 14:11
Pa ako ces skinuti boju i grundirati ostaje ti samo mrezica. Ne vidim tu nikakav problem. Izrezes mrezicu skarama na velicinu koja ti treba, uzmes na spahtlu ljepila i pricvrstis je na zid. Nakon toga samo gleterom navuces ljepilo preko nje i deri po kamenu. Problem ti je s tim kamenom sto je, u odnosu na plocicu, njegova povrsina ljepljenja puno manja nego na plocici, a tezina ista pa ti vidi.

Kada sam ja sebi postavljao taj dekorativni kamen prica meni moj partner s posla da je bio kod frenda koji ima naljepljen takav kamen. I kaze on meni, izlazimo iz stana, ja oblacim cipele i rukom se naslonim na taj zid kad ono otpade kamen sa zida ... naravno ... kada je bio zaljepljen preko boje jer se liku nije dalo malo truda. I sto sada ima ... nista, to ce otpasti samo prije ili kasnije i onda mozes sve baciti u smece. Bolje se ne upustati u radove ako nemas volje potrositi malo vremena da to napravis kako treba.

Nije problem volja nego znanje :). Dakle idemo ovako. Znaci skinem boju (dovoljno je do "gleta"?) onda stavim mrezicu (koju je najbolje uzeti) i preko nje navucem ljepilo (prepostavljam razvucem gleterom na tanko) i onda mogu odmah stavljat ljepilo na kamen i ljepit na zid (da li treba pricekati da se ljepilo na zidu malo stvrdne?)
Da li je to postupak?

zanny
19.07.2011., 17:47
Nije problem volja nego znanje :). Dakle idemo ovako. Znaci skinem boju (dovoljno je do "gleta"?) onda stavim mrezicu (koju je najbolje uzeti) i preko nje navucem ljepilo (prepostavljam razvucem gleterom na tanko) i onda mogu odmah stavljat ljepilo na kamen i ljepit na zid (da li treba pricekati da se ljepilo na zidu malo stvrdne?)
Da li je to postupak?

http://www.forum.hr/showthread.php?t=577650&page=6

ovdi sam pisao o tome

BundyR
19.07.2011., 18:20
http://www.forum.hr/showthread.php?t=577650&page=6

ovdi sam pisao o tome

E pa to je to sto bi i ja stavljao cak je i sutuacija slicna, jenad zid iza elemenata u dnevnom boravku, samo bi ja stavio cijeli zid horizontalno,a vertikalno do visine elemenata (nekih 80 cm).
Kolko citam zahebancija :). Nego kako ti se to cudo ponasa na zidu (trusi li se ili...)

zanny
19.07.2011., 21:14
E pa to je to sto bi i ja stavljao cak je i sutuacija slicna, jenad zid iza elemenata u dnevnom boravku, samo bi ja stavio cijeli zid horizontalno,a vertikalno do visine elemenata (nekih 80 cm).
Kolko citam zahebancija :). Nego kako ti se to cudo ponasa na zidu (trusi li se ili...)

loš je materijal, ploče nisu kalibrirane, lako se otkrhne, trusi se

ja sam ga premazao nećim pa je relativno dobro

BundyR
19.07.2011., 22:30
loš je materijal, ploče nisu kalibrirane, lako se otkrhne, trusi se

ja sam ga premazao nećim pa je relativno dobro

E sad kljucno pitanje s cim si premazao posto sam ocekivao takav odgovor :)

the_ripper
20.07.2011., 07:24
Da li je to postupak?

Upravo tako kako si opisao. Uzmes gradjevinsku mrezicu u nekom od bau centara. Ne moras cekati da se ljepilo kojim si pregletao osusi nego odmah mozes mazati kamen i samo deri ...

BundyR
20.07.2011., 07:56
Upravo tako kako si opisao. Uzmes gradjevinsku mrezicu u nekom od bau centara. Ne moras cekati da se ljepilo kojim si pregletao osusi nego odmah mozes mazati kamen i samo deri ...

Puno Hvala !!!!

Jos ako mozete preporucit s cim tu gipsanu imitaciju kamena premazati da se tolko ne trusi imate svi pivu :). mislio sam mozda bezbojnim mat lakom,ali mi se bas ne svidja "boja" koju "kamen" nakon toga poprimi.

the_ripper
20.07.2011., 12:49
Puno Hvala !!!!

Jos ako mozete preporucit s cim tu gipsanu imitaciju kamena premazati da se tolko ne trusi imate svi pivu :). mislio sam mozda bezbojnim mat lakom,ali mi se bas ne svidja "boja" koju "kamen" nakon toga poprimi.

E to ti ne znam. Ja sam postavljao Dekokamen i nisam ga sa nicim premazivao jer se ne trusi nista. Mislim, ne bi se niti smio trusiti nakon sto ga zalijepis. Tu i tamo ga samo treba otprasiti.

salazar
20.07.2011., 15:52

Bok. Mozes li mi malo pojasniti koju tocno ulogu na sebe preuzima ta pregletana mrežica? Mene isto ceka slican posao i znam da cu je staviti ali ipak me zanima. Zid je isto čvrsti ožbukani i ofarbani.

zanny
20.07.2011., 18:47
E sad kljucno pitanje s cim si premazao posto sam ocekivao takav odgovor :)

kupio u dućanu premaz za zaštitu kamena

the_ripper
21.07.2011., 21:43
Bok. Mozes li mi malo pojasniti koju tocno ulogu na sebe preuzima ta pregletana mrežica? Mene isto ceka slican posao i znam da cu je staviti ali ipak me zanima. Zid je isto čvrsti ožbukani i ofarbani.

Obzirom da je na kamenu relativno mala povrsina prijanjanja, a relativno velika tezina (nije bas omjer kao kod plocica) mrezica ti sve skupa drzi da stvar bude kompaktna. Npr. komad tog kamena je tezine kao plococa 30x30cm, ali je njegova povrsina ljepljenja 5x15cm. To ti kao kada kupiš onaj mozaik plocice koje su odmah na mrezici. I sam proizvodjac preporucuje upotrebu mrezice.

matilda30
17.09.2011., 20:24
ja sam ovdje padobranac i slabo znam o ovj temi ali ćemo uskoro stavljati pločice u cijelom stanu zbog podnog grijanja....e sad dobili smo savjet da za to obvezno ide fleksibilno ljepilo....ok!
ima li razike u kvaliteti prouzvođača tog ljepila i koje su cijene odprilike za koju kilažu tog ljepila i gdje ga je napovoljnije kupiti? hvala na odgovorima i sugestijama svima koji zbaju nešto pametno za reći! :)

totalna neznalica

zanny
17.09.2011., 21:21
ja sam ovdje padobranac i slabo znam o ovj temi ali ćemo uskoro stavljati pločice u cijelom stanu zbog podnog grijanja....e sad dobili smo savjet da za to obvezno ide fleksibilno ljepilo....ok!
ima li razike u kvaliteti prouzvođača tog ljepila i koje su cijene odprilike za koju kilažu tog ljepila i gdje ga je napovoljnije kupiti? hvala na odgovorima i sugestijama svima koji zbaju nešto pametno za reći! :)

totalna neznalica

fleksibilo ljepilo obavezno

moj ti je savjet da uzmeš ljepilo srednje kvalitete do 100 kn vreća (recimo sika 203, rofix dbm), ako ti se troše novci možeš i mapei i sl. ali po meni nema potrebe, to će zadovoljit tvoje potrebe, ali ne ona smeća šta se prodaju pod livim brendovima u centrima

potrošnja je 5-6 kg po m2

obavezno prekide u vratima na koje ćeš stavit prelazne profile.

bager666999
19.09.2011., 15:55
ideja je u drvenu kučicu u dvorištu postaviti wc školjku i na pod ispod nje i dio zida bočno postaviti pločice znači par kvadrata sve skupa
moja ideja je oko školjke na pod i zid postavit
a - osb ploču, pa na nju ljepit pločice (neka inpregnacija, ljepilo, mrežica,ljepilo,pločice,fugiranje
b - gips ploču pa na nju zalijepit pločice(vodootporna zelena ploča, ljepilo,pločice, fugiranje

što je bolje i koje debline ploča koristit ?

baustelac99
21.12.2011., 09:12
Trebam zaljepiti 1m2 pločica na ivericu (za ispod peći, pod je laminat)
dali mogu direktno na ivericu ili treba neka priprema? s kakvim ljepilom?
s obzirom na malu površinu i da se neće hodati po tome ne moraju biti naj čvršće.

VDCOTO
21.12.2011., 10:24
dali mogu direktno na ivericu ili treba neka priprema? s kakvim ljepilom?
Ja bi to "silikonom" predviđenim za to, nikakva klasična/flex ljepila.

Mala Huba
12.01.2012., 16:08
Jedno vjerojatno glupo pitanje:

Da li se keramičke pločice, podne i zidne) mogu prefarbati? Nemam baš love za nove :)

Edit: Ups sorry, našla sma temu link (http://www.forum.hr/showthread.php?t=251355)

ivankeramicar
13.01.2012., 10:45
Jedno vjerojatno glupo pitanje:

Da li se keramičke pločice, podne i zidne) mogu prefarbati? Nemam baš love za nove :)

Edit: Ups sorry, našla sma temu link (http://www.forum.hr/showthread.php?t=251355)

mogu al to nista ne valja i totalno bude ruzno

karolinaxf
21.01.2012., 15:56
Molim savjet za postavljenje pločica na prilaz do kuće i vanjsku terasu.
Sve je vezano uz vanjski zid kuće.

1. Da li je potrebno raditi izolaciju površine i čime predlažete da se to odradi
2. Grundirati? kada i čime (redoslijed izolacija? grund?)
3. Kod postavljenja sokla po zidu kuće kako riješiti spoj s vodoravnim tj podnim pločicama?
Neka brtvena traka, koja i kako postavljati (redoslijed traka, pločica pod-pločica zid-...ili drugačije??)

4. Ako na sokl ide prvo stiropor tj stirodur kako riješiti spoj s podom tj podna pločica-pločica na soklu

5. Na koliko m dužnih izvoditi diletaciju i čime

6. Koju širinu fuge i fug masu preporučujete (pločice su 30x30 ali vjerojatno će biti rezane i na2 ili 4 dijela pa slagan nekakv mozaik)
hvala

ivankeramicar
21.01.2012., 16:54
Molim savjet za postavljenje pločica na prilaz do kuće i vanjsku terasu.
Sve je vezano uz vanjski zid kuće.

1. Da li je potrebno raditi izolaciju površine i čime predlažete da se to odradi
2. Grundirati? kada i čime (redoslijed izolacija? grund?)
3. Kod postavljenja sokla po zidu kuće kako riješiti spoj s vodoravnim tj podnim pločicama?
Neka brtvena traka, koja i kako postavljati (redoslijed traka, pločica pod-pločica zid-...ili drugačije??)

4. Ako na sokl ide prvo stiropor tj stirodur kako riješiti spoj s podom tj podna pločica-pločica na soklu

5. Na koliko m dužnih izvoditi diletaciju i čime

6. Koju širinu fuge i fug masu preporučujete (pločice su 30x30 ali vjerojatno će biti rezane i na2 ili 4 dijela pa slagan nekakv mozaik)
hvala

1.potrebno je radit hidroizolaciju preko glazure meni najbolja pci 2k secoral 2.namazat prvo impregnaciju (pci gisogrund)pa postavit rubnu traku za izolaciju i hidroizolaciju 2 ruke,kad se to odradi idu plocice sa flex ljepilom(pci nanolight),poslije polaganja plocica ide sokl a ispod sokla obavezno krizic 3mm ,poslije sokla ide ciscenje fuga usisavanje fuga i fugiranje (pci nano fuga preporuka antracit il siva zato sto je vani pa se manje prlja a velicina najmanje 3mm),kad se fuga i plocice posuse ide silikon na spoj sokla i zida(na spoj sokla i zida moze ic kutna lajsna,moze silikon il ljepilo,moja preporuka lajsna koja se utopi u silikon)

ivankeramicar
21.01.2012., 17:01
hvala[/QUOTE]

-ako mislis radit mozaik bolje onda uzmi lomljeni kamen granit (2cm debljine a jeftiniji (cca 60kn m2) i kvalitetniji puno od keramike) pa njega stavi ako ti se to svida

karolinaxf
22.01.2012., 07:22
-ako mislis radit mozaik bolje onda uzmi lomljeni kamen granit (2cm debljine a jeftiniji (cca 60kn m2) i kvalitetniji puno od keramike) pa njega stavi ako ti se to svida

Hvala na brzom odgovoru.
Dakle ista procedura kao da postavljam pločice na terasu/balkon ispod koje je stambeni prostor a ne zemlja...

Pločice u već kupljene i vjerojatno se neće ni vidjeti rez jer su kao od nekog drobljenog granulata/kamena i rezati će se jedno 20-30% da odgovara uzorak betonskoj kocki na kolnom prilazu.
Vidjet ću kad jednu razrežem na što liči pa možda odustanem od rezanja ako ne bude estetski.

Gdje je najpovoljnoje u maloprodaji kupiti pci proizvode?
ima ih u bauhausu ali ne znam da su ono najpovoljniji...

ivankeramicar
22.01.2012., 10:24
Hvala na brzom odgovoru.
Dakle ista procedura kao da postavljam pločice na terasu/balkon ispod koje je stambeni prostor a ne zemlja...

Pločice u već kupljene i vjerojatno se neće ni vidjeti rez jer su kao od nekog drobljenog granulata/kamena i rezati će se jedno 20-30% da odgovara uzorak betonskoj kocki na kolnom prilazu.
Vidjet ću kad jednu razrežem na što liči pa možda odustanem od rezanja ako ne bude estetski.

Gdje je najpovoljnoje u maloprodaji kupiti pci proizvode?
ima ih u bauhausu ali ne znam da su ono najpovoljniji...

problem ti je kod plocica kad se rezu ostaje jako ostar rub koda je staklo po podu,,,imas u bit prometu u odri ako si iz Zagreba

karolinaxf
22.01.2012., 18:17
thx

vidjet ću kako ispada, probat ću pobrusiti rub pa vidjeti
je puno posla ali ja sam picajzla :lol:

svastarija
25.01.2012., 11:31
zbog podnog grijanja... ide fleksibilno ljepilo

da i ja sam moraom feklsibilno ljepilo radi podnog rijanja, takodje receno mi je da flex ljepilo isto jako dobro kad dodje do poplave. Ja sam u fugu jos dodavao sretsvo jer sam zidao kadu.

hrv999
06.02.2012., 14:30
Ovak,zanima me dal ima ko iskustva s AKRINOL ljepilom za pločice.Imam za postaviti u vikendici 30 m2,a budući da su i kroz zimu unutra temperature ispod minusa,kaj bi mi preporučili.Akrinol morem dobiti dosta povoljno,a ako to ne,kaj da koristim?

keramičar
06.02.2012., 20:32
Ovak,zanima me dal ima ko iskustva s AKRINOL ljepilom za pločice.Imam za postaviti u vikendici 30 m2,a budući da su i kroz zimu unutra temperature ispod minusa,kaj bi mi preporučili.Akrinol morem dobiti dosta povoljno,a ako to ne,kaj da koristim?

NE lijepiti pločice ako nemaš bar tri dana zaredom min. +5 stupnjeva celzijanera !

Podne pločice obavezvo lijepiti sa flexibilnim lijepilom, pod prajmirati prajmerom za upojne podloge.

hrv999
06.02.2012., 21:01
Ne kanim lijepiti još,nije mi tak hitno,samo me interesira nakon kaj se polijepe kak bude.Na jubovim stranicama piše da je Akrinol za vanjske i unutarnje pločice s tim da ima toleranciju od -40 već.Eh,sad je sve to na papiru lepo,samo me interesira dal je to za pločice ok.Ja sam ga koristil za spajanje blokova Ytonga i bilo je ok,ali mi nije riskirati sa 30 kvadrata pločica da se digne.

ivankeramicar
06.02.2012., 22:41
Ne kanim lijepiti još,nije mi tak hitno,samo me interesira nakon kaj se polijepe kak bude.Na jubovim stranicama piše da je Akrinol za vanjske i unutarnje pločice s tim da ima toleranciju od -40 već.Eh,sad je sve to na papiru lepo,samo me interesira dal je to za pločice ok.Ja sam ga koristil za spajanje blokova Ytonga i bilo je ok,ali mi nije riskirati sa 30 kvadrata pločica da se digne.

temperaturna postojanost je od -40 do +70,ali temperatura ugradnje je +5 do +25m , mozes cak i do 0 ljepit i nece bit nista uz pomoc tekucine protiv smrzavanja,,akrinolom mozes lijepit plocice
.pozdrav

Soboslikar R
25.03.2012., 19:03
Pozdrav
Može mala pomoć,trebao bi dati ponudu za ljepljenje pločica na pločice (zid) sad me zanima procedura dali je dovoljno premazati sa d4 pa fleksibilno ili...buduči da nisam nikad tako postavljao,nisam siguran.
Koliko datražim za takav posao?

ivankeramicar
25.03.2012., 19:12
Pozdrav
Može mala pomoć,trebao bi dati ponudu za ljepljenje pločica na pločice (zid) sad me zanima procedura dali je dovoljno premazati sa d4 pa fleksibilno ili...buduči da nisam nikad tako postavljao,nisam siguran.
Koliko datražim za takav posao?

impr i flex ljepilo,koliko god da trazis za takav posao svima je puno ;)

Soboslikar R
27.03.2012., 19:49
impr i flex ljepilo,koliko god da trazis za takav posao svima je puno ;)

Zahvaljujem.

FOTM
22.05.2012., 16:09
Pozdrav.

Izlaz iz kuće na terasu je pomoću tri polukružna gazišta - od najvišeg pa do najnižeg - prvo gazište je polumjera 71cm, sljedeće gazište je 17cm niže i rub mu je na 101cm, a rub posljednjeg (trećeg) gazišta je na 131cm.

E sad, to je bilo lijepo zamišljeno, ali polumjer drugog gazišta je na jednom dijelu 105cm, a na jednom 97cm (otprilike), što znači da je gazište na jednom dijelu šire a na drugom uže (što odmah za sobom povlači da je i 3. gazište na dijelu gdje je 2. šire, 3. je uže i obrnuto - nadam se da je do sada sve jasno).
Zašto je to tako, nema potrebe pretjerano raspravljati - onaj tko je radio oplatu nije bio pedantan... (ne bu se to vidlo, nije oplata nikam pobjegla - tipa toga je bio stav pri izradi oplate, :504:).

Na koji način mogu kompenzirati to što polumjer zakrivljenosti na 2. i 3. gazištu nije isti cijelim tokom, i, najvažnije pitanje, na koji način postaviti pločice na takvo općenito kružno gazište?

Ideja je bila da izvućem 1. (najviše) gazište za potrebnu razliku; znači ako 2. gazište ima najveći polumjer zakrivljenosti 105cm, 1. gazište moram izvući za dodatnih 4 cm da bih dobio željenu širinu 2. gazišta od 30 cm (inače je gazište na tom dijelu širine cca. 34cm). Najviše što me brine da pločica ne pukne na tom izvućenom dijelu. Analogno tome, morao bih izvlačiti 2. gazište da na onih 97cm polumjera dobijem gazište širine 30 cm i da time zapravo "popravim" širinu 3. gazišta.
Pod izvući mislim na to da pločice postavim minimalno 4cm (ili koliko će biti potrebno) preko ruba gazišta, zatim zacrtati novi polumjer zakrivljenosti na tim pločicama i to bi mi bio novi rub koji je svojim cijelim tokom 75cm (ovo je sad mjera za 1. gazište - sve mjere su okvirne i pretpostavljene). Pitanje je: čime zapuniti taj prostor od 4cm i da li da ga armiram zbog prethodno navedene bojazni od puknuća pločica? Otvoren sam za ostale prijedloge.

Nakon što riješim(o) kako kompenzirati tu razliku, trebam postaviti pločice na ta gazišta.
Ideje kako postaviti pločice na kružno gazište nemam, tako da je svaki savjet dobrodošao.

ivankeramicar
22.05.2012., 19:52
Pozdrav.

Izlaz iz kuće na terasu je pomoću tri polukružna gazišta - od najvišeg pa do najnižeg - prvo gazište je polumjera 71cm, sljedeće gazište je 17cm niže i rub mu je na 101cm, a rub posljednjeg (trećeg) gazišta je na 131cm.

E sad, to je bilo lijepo zamišljeno, ali polumjer drugog gazišta je na jednom dijelu 105cm, a na jednom 97cm (otprilike), što znači da je gazište na jednom dijelu šire a na drugom uže (što odmah za sobom povlači da je i 3. gazište na dijelu gdje je 2. šire, 3. je uže i obrnuto - nadam se da je do sada sve jasno).
Zašto je to tako, nema potrebe pretjerano raspravljati - onaj tko je radio oplatu nije bio pedantan... (ne bu se to vidlo, nije oplata nikam pobjegla - tipa toga je bio stav pri izradi oplate, :504:).

Na koji način mogu kompenzirati to što polumjer zakrivljenosti na 2. i 3. gazištu nije isti cijelim tokom, i, najvažnije pitanje, na koji način postaviti pločice na takvo općenito kružno gazište?

Ideja je bila da izvućem 1. (najviše) gazište za potrebnu razliku; znači ako 2. gazište ima najveći polumjer zakrivljenosti 105cm, 1. gazište moram izvući za dodatnih 4 cm da bih dobio željenu širinu 2. gazišta od 30 cm (inače je gazište na tom dijelu širine cca. 34cm). Najviše što me brine da pločica ne pukne na tom izvućenom dijelu. Analogno tome, morao bih izvlačiti 2. gazište da na onih 97cm polumjera dobijem gazište širine 30 cm i da time zapravo "popravim" širinu 3. gazišta.
Pod izvući mislim na to da pločice postavim minimalno 4cm (ili koliko će biti potrebno) preko ruba gazišta, zatim zacrtati novi polumjer zakrivljenosti na tim pločicama i to bi mi bio novi rub koji je svojim cijelim tokom 75cm (ovo je sad mjera za 1. gazište - sve mjere su okvirne i pretpostavljene). Pitanje je: čime zapuniti taj prostor od 4cm i da li da ga armiram zbog prethodno navedene bojazni od puknuća pločica? Otvoren sam za ostale prijedloge.

Nakon što riješim(o) kako kompenzirati tu razliku, trebam postaviti pločice na ta gazišta.
Ideje kako postaviti pločice na kružno gazište nemam, tako da je svaki savjet dobrodošao.

Prva stvar je da moras izbetonirat gazista da budu iste sirine,svaka plocica se reze u trapez plus polukrug na vanjski dio i unutarnji dio plocice,stavlja se l profil narezani na rub plocice da se ne osteti prilikom gazenja po gazistu,,,mislim da ako ces ti to radit to je pretesko za tebe ako nemas iskustva ,radje nadi pravog majstora keramicara da ti to napravi,poz sretno

FOTM
22.05.2012., 21:46
Da li postoji kakav izračun na koju se širinu (pod kojim kutem) mora rezati pločica u trapez ili mogu proizvoljno odabrati dimenzije trapeza?

A na koji način ("najbezbolniji") dobiti istu širinu gazišta (samo čekam da mi kažeš da moram opet oplatu raditi)? Hvala.

ivankeramicar
22.05.2012., 22:21
[QUOTE=FOTM;39604144]Da li postoji kakav izračun na koju se širinu (pod kojim kutem) mora rezati pločica u trapez ili mogu proizvoljno odabrati dimenzije trapeza?

A na koji način ("najbezbolniji") dobiti istu širinu gazišta (samo čekam da mi kažeš da moram opet oplatu raditi)? Hvala.[/QUO
Moras ih rezat tako da dobijes istu sirinu fuge izmedu plocica npr 3mm sve ti ovisi kakav ti je polukrug,,nabaci malo sprica po celu i pozbukaj cela tao da dobijes isti razmak na gazistima

bbrna
05.06.2012., 18:55
Sam lijepim pločice na ulazu u kuću. Radi se o jednoj stepenici i podestu. Problem je u tome što je kod betoniranja istih, podest napravljen 2,5 cm niže. Pitanje je čime mogu-trebam napraviti podlogu da zalijepim pločice na podest. Da li mogu staviti 2,5cm ljepila ili trebam nešto drugo prvo staviti. Ima onih gotovih smjesa za niveliranje?
Molim pomoć!

keramicar ivan
05.06.2012., 21:43
Sam lijepim pločice na ulazu u kuću. Radi se o jednoj stepenici i podestu. Problem je u tome što je kod betoniranja istih, podest napravljen 2,5 cm niže. Pitanje je čime mogu-trebam napraviti podlogu da zalijepim pločice na podest. Da li mogu staviti 2,5cm ljepila ili trebam nešto drugo prvo staviti. Ima onih gotovih smjesa za niveliranje?
Molim pomoć!

impregniras beton sa kontakt grundom samoborka,zamjesas u rijetko glazuru i nabacis i razvuces rijetko po cijelom podestu,onda zamjesas malo vlazniju glazuru i nabacis na podest ,izvuces glazuru i zaribas ,imas u vrecama 50kg samoborka potrosnja na m2 debljina 2cm cca 1 vreca

keramičar
05.06.2012., 21:56
Kolega Ivan, sry, ali ja mu ne bih preporucio gotovu glazuru na 2,5 cm debljine.
Osobno nikad ne radim glazuru manje od 4 cm, to je minimalna debljina da glazura bude postojana i kompaktna.

Za sva druga poravnanja imaju gotove smjese namjenjene poravnanjima od 0 do 3 cm.

Kao npr. AM 20 od MUREXINA i razne druge izravnavajuće mase za vanjske i unutarnje radove.

keramicar ivan
05.06.2012., 22:10
Kolega Ivan, sry, ali ja mu ne bih preporucio gotovu glazuru na 2,5 cm debljine.
Osobno nikad ne radim glazuru manje od 4 cm, to je minimalna debljina da glazura bude postojana i kompaktna.

Za sva druga poravnanja imaju gotove smjese namjenjene poravnanjima od 0 do 3 cm.

Kao npr. AM 20 od MUREXINA i razne druge izravnavajuće mase za vanjske i unutarnje radove.

Kolega probaj samo moras u rijetko zamijesat ko spric pa zalit po podu prvo i onda na to al vlazniju glazuru i da vidis ko beton bude,cca 2 m2 glazure50kn a nivelir mase 200kn i vise ipak je velika razlika u cijeni

oktogon
24.06.2012., 23:22
Pozdrav.
Moj problem je slijedeći.
Podne pločice Marazzi 130x30x1 cm i fugirna masa Murexin FM - boja Bali. Sve ok....ALI...površina je u komadu cca 60 m i u
u toj prostoriji se nešto lakiralo špricom te na malom dijelu koji nije bio dovoljno zaštićen na pločicama je ostala "maglica" od šprice (uljana boja)... Nakon čišćenja razdređvačem koje je bilo ok prešli su sve sa Domestosom (ali obilno natopljeno) i tu je problem.... Dio fuga je šaren, tj nisu smeđe nego su poprimile neku svjetliju boju. Fuga je uska a rubovi pločica oštri pa se ne smije fizički strugati,vaditi fugu i slično. Navodno da postoje neki osvježivači boje,ali ne znam nikoga tko je to probao. I pitanje je tona fuge, postojanosti tog osvježivača.Osim toga pločice su previše ekskluzivne da bi se nešto brljalo i eksperimentiralo. Neki su mi rekli da PROBAM sa osvježivačem ili da istu fug masu s kojom sam radio razrijedim kao vodu pa fugu pređem time.
Želim čuti savjet iskusnih (ako je uopće netko imao ovako iskustvo) i preporuke što bi učinili.

keramicar ivan
25.06.2012., 09:17
Pozdrav.
Moj problem je slijedeći.
Podne pločice Marazzi 130x30x1 cm i fugirna masa Murexin FM - boja Bali. Sve ok....ALI...površina je u komadu cca 60 m i u
u toj prostoriji se nešto lakiralo špricom te na malom dijelu koji nije bio dovoljno zaštićen na pločicama je ostala "maglica" od šprice (uljana boja)... Nakon čišćenja razdređvačem koje je bilo ok prešli su sve sa Domestosom (ali obilno natopljeno) i tu je problem.... Dio fuga je šaren, tj nisu smeđe nego su poprimile neku svjetliju boju. Fuga je uska a rubovi pločica oštri pa se ne smije fizički strugati,vaditi fugu i slično. Navodno da postoje neki osvježivači boje,ali ne znam nikoga tko je to probao. I pitanje je tona fuge, postojanosti tog osvježivača.Osim toga pločice su previše ekskluzivne da bi se nešto brljalo i eksperimentiralo. Neki su mi rekli da PROBAM sa osvježivačem ili da istu fug masu s kojom sam radio razrijedim kao vodu pa fugu pređem time.
Želim čuti savjet iskusnih (ako je uopće netko imao ovako iskustvo) i preporuke što bi učinili.

ja sam imo slucaj i rijesio ga razrjedenom kuhinjskom solnom kiselinom pomjesanom sa vodom,fuga mi bila mittelbraun,probaj na jednom mjestu malo pa ces vidjet hoce li ic,ak ne ide onda probaj cistom kiselinom s tim da moras na kraju sve dobro isprat vodom i spuzvom,poz

oktogon
25.06.2012., 16:54
plocice su sad ekskluzivne kad ste ih vec zajebali ? šta nisi zaštitio pod kako bog zapovijeda ,ovaj papak sto ti kaze za solnu kiselinu nije normalan ,vec je dokazao kakav je majstor .probaj prvo sa osvjezivacem boje ne mora biti taj ton ako ga nema ,ako ne uspije onda na koljena i skalpelom svaku fugu dignuti na nekih 2-3 mm u dubinu i ponovo fugirati .
p.s ako se ima para za ekskluzivne plocice onda se pobrini kupiti i ekskluzivni materijal tj epoksidnu fugu,taj domestos i razrejedivac ti je samo zajebao stvar,sad jos poslusaj ovoga pametnjakovica pa probaj solnom kiselinom,tako da onda štemaš cijeli pod

Što se tiče pločica,eskluzivne su da i fuga je ok, sve bi bilo dobro da nije bilo Domestosa. Ova maglica se lagano počistila i nije je bilo puno, možda na 1m2
jer eto,dogodilo se da se karton smaknuo ali jbg...dogodi se. Pločice su trebale ići neke druge, međutim investitor je promijenio mišljenje i odabrao ove, da su neke manje i jeftinije kojih ima na lageru,ako treba razbio bih i ponovno stavio i gotova priča. Pločice su tamno smeđe sa ravnim rubom a fuga je uska tako da za skalper treba zubarska ruka :-) . Vidjet ću jel će još netko predložiti nešto pa odlučiti što napraviti.

nidjo88
25.06.2012., 17:46
Što se tiče pločica,eskluzivne su da i fuga je ok, sve bi bilo dobro da nije bilo Domestosa. Ova maglica se lagano počistila i nije je bilo puno, možda na 1m2
jer eto,dogodilo se da se karton smaknuo ali jbg...dogodi se. Pločice su trebale ići neke druge, međutim investitor je promijenio mišljenje i odabrao ove, da su neke manje i jeftinije kojih ima na lageru,ako treba razbio bih i ponovno stavio i gotova priča. Pločice su tamno smeđe sa ravnim rubom a fuga je uska tako da za skalper treba zubarska ruka :-) . Vidjet ću jel će još netko predložiti nešto pa odlučiti što napraviti.

nema ti nitko vise sta predlagati ,fuga je promijenila boju i nicim to ne mozes vratiti ,osim navedenim nacinom,znaci nikakvo sredstvo ,nikakva kiselina
p.s spomenuta fuga murexin je smece

oktogon
26.06.2012., 00:16
nema ti nitko vise sta predlagati ,fuga je promijenila boju i nicim to ne mozes vratiti ,osim navedenim nacinom,znaci nikakvo sredstvo ,nikakva kiselina
p.s spomenuta fuga murexin je smece

Vas dva očito imate neke konflikte od prije pa se stalo prepucavate.
Vratiti ne...ali popraviti da....
Administrator vas je obojicu "uspavao" ?

Rurik
25.06.2013., 02:00
Molim vas: je li OK zalijepiti pločice na parket? par kvadarata, u kuhinji?

VDCOTO
25.06.2013., 12:49
Može jer u kanadi večina ide na drvo. Trebaš neko kvalitetno flex ljepilo.

zanny
25.06.2013., 19:29
Može jer u kanadi večina ide na drvo. Trebaš neko kvalitetno flex ljepilo.

uz malo pripreme nije problem, ja sam u jednom slučaju parket matirao i namazao gisogrund 303 i to je bilo to

bluepearl
25.06.2013., 20:13
Molim vas: je li OK zalijepiti pločice na parket? par kvadarata, u kuhinji?

ditra schluter

Rurik
26.06.2013., 01:00
Hvala svima :)