PDA

View Full Version : Dishidroza (pompholyx) - ima li vas još?

moix
28.04.2006., 07:35
Buduci da vec duze vrije patim od ovoga, otvaram ovu temu da vidim ima li jos ljudi vani koji pate od toga pa da mozda razmijenimo misljenja... Nisam jos naisla ni na koga tko se izljecio, ali mozda putem foruma uspijem. Ako nista drugo, cuti se s ljudima koji pate od iste stvari, barem kroz razgovor olaksava muke.

kemik
28.04.2006., 08:20
moix, a da napises malo vise o toj bolesti/stanju?

nikome od nas nece se dat googlat da bi nesto nasli, a posto si ti otvorila topik, ajde nas malo educiraj :)

moix
28.04.2006., 08:47
:))) A cuj, mislila sam, ako naidje netko tko to ima, on ce dobro znati. Ali, evo, za edukaciju neduznih i sretnih promatraca i pomagatelja, kratki opis... Dakle, prije nekih godinu dana su mi se iznenada pojavili plikovi na dlanovima i tabanima. Izgledaju kao mali prozirni mjehurici, kao mali zuljevi, oko 1 mm velicine. Njih stotine. Uzasno svrbe. (kad mislim uzasno, onda je uzasno! Preko dana se kontroliram, ali po noci me probudi vlastito cesanje do krvi). No, ti mjehurici pucaju, izlazi bistra tekucina, onda se koza skrutne, otvrdne, pocne pucati i stvara zive rane. Taj napad traje oko 3 tjedna. Onda se sve polako krene povlaciti do, recimo, 20% od svega i onda krece iznova. Plikici, svrbez, pucanje, rane... i tako ciklicki vec mjesecima. Isla sam doktorima (sva misljenja su bila ista - dishidroza). Uglavnom, ne zna se zasto se bolest pojavljuje, sto joj je uzrok niti kako se lijeci. Davali su mi kortikosteroide od kojih bi se povuklo dok bih ih pila (ili uzimala injekcije ili mazala kremama), a cim terapija prestane, sve se vraca na svoje mjesto kako je i bilo. Glavni problem je a) malko gadno izgleda, b) svrbi, pece i boli i c) u najgoroj fazi sam nesposobna za rad jer dlanovi nisu pokretni (zadebljana koza koja puca do krvi), a tabani me bas ne nose. Eto, to bi bila dishidroza. I sad sam u potrazi za rjesenjima jer nista nije pomoglo. Cak niti alternativna medicina. Zato sam se nadala da ima netko tko to prolazi pa da barem razmijenimo misljenja. Ili netko tko zna nekoga... ili tako. Podrske radi. Eh, da, i kazu da je to bolest za citav zivot sa cim se ja jos uvijek ne mirim.

MangoAnanas
28.04.2006., 09:17
Koja gadna bolest! Zao mi je!

Nadam se da ce se na forumu naci netko tko ce ti dati neki dobar savjet.

:kiss: za dobrodoslicu!

kemik
28.04.2006., 09:20
stvarno zvuci gadno...

hvala ti na opisu, nadam se da ce se naci netko sa bar malo znanja i pomoci za tebe!

moix
28.04.2006., 13:00
hvala, hvala! I na pusama i na dobrim zeljama. :zivili:

pongo
28.04.2006., 13:12
Moix mozda je stvar u mikozama i u tom slucaju kortikosteroidi malo pomazu i kad terapija prestane simptomi se ponovno pojave. Nemoj se izlagati sredstvima za pranje koji imaju kiseli pH jer takav pogoduje razvoju bolesti.Koristi neutralne sapune i nosi prozracnu pamucnu odjecu koja ne provocira znojenje. Nastoj boraviti u klimatiziranoj prostorijii i odi si do dermatologa i trazi da naprave kulturu na mikoze. Tretman moze nekada trajati i nekoliko mjeseci dok se uklone bestije koje te po meni vjerojatno muce.

emergence
28.04.2006., 14:52
moix mozda da odes dermatolozima na šalatu? mene ovo tvoje podsjeca na neurodermatitise gdje u nekim slucajevima dolazi do tih plikova koji su zapravo puni znoja.
to bi se trebalo probusiti i namazati a-derminom exomegom.

moix
03.05.2006., 13:12
bila sam jos prije nekoliko mjeseci. Testirana na gljivice (nagativno) i na kulturu (negativno). Tamo su mi i rekli da je dishidroza. Bila sam ukupno kod 4 dermatologa, 2 opce prakse i 1 alternativnog doktora. Nista nije pomagalo. No, da se ne zacopram, od prije 5 dana sam pocela mazati najobicnijim zagrebackim melemom i postalo je bolje nego ikad u zadnjih 6 mjeseci. Nastavljam mazati. A od pocetka sam svima govorila da ce proci od necega sasvim normalnog i svakodnevnog ;) Eto, nadam se da ce na ovaj nacin isceznuti sasvim. I ako mi prodje, ima da prosirim tu vijest na sve strane, kako bi svi koji boluju od toga mogli isprobati obicni melem. :)

majchy_m
08.05.2006., 09:22
ja sam to imala prije godinu dana i od tad nemam
bila kod privatnog drmatooga,jer ovi javni nisu nis znali i nazivcirali me
kupi exomegu od aderme i mazi,prestat ce te svrbit
kupi i njihov gel za tusiranje da ti to brze prođe,
ja sam uz to imal ai gljivice i pila sam itrac ...sve je nestlo za tjedan dana

MadVlad
09.05.2006., 10:44
ja sam to imala prije godinu dana i od tad nemam
bila kod privatnog drmatooga,jer ovi javni nisu nis znali i nazivcirali me
kupi exomegu od aderme i mazi,prestat ce te svrbit
kupi i njihov gel za tusiranje da ti to brze prođe,
ja sam uz to imal ai gljivice i pila sam itrac ...sve je nestlo za tjedan dana
Ako si imala gljivice, onda vjerojatno nisi imala dishidrozu već id reakciju. To dvoje se često zna pobrkat jer izgledaju slično. Kad si riješila gljive, automatski je nestala i reakcija. Kod mene je bila obrnuta situacija, šopali me antimikoticima, a ja imam dishidrozu.

majchy_m
09.05.2006., 10:58
Ako si imala gljivice, onda vjerojatno nisi imala dishidrozu već id reakciju. To dvoje se često zna pobrkat jer izgledaju slično. Kad si riješila gljive, automatski je nestala i reakcija. Kod mene je bila obrnuta situacija, šopali me antimikoticima, a ja imam dishidrozu.

imam doma nalazei ak treba prepišem ti ih
prvp sam imala dishidrozu ,koja me svrbila i ja sam se stalno češala,i do krvi ponekad,onda su se te ranice inficirale i pokupila sam gljive na tome, e onda je trebalo rješit gljive..to smo rješili kapsulama,a onda dishidrozu, ne kazem ja da je ona izlječne,možda je samo zalječena,al ja nemam vise problema s tim

Elly-b
09.05.2006., 13:50
Ja je imam više od deset godina, ponekad više, ponekad manje. Povremeno se smiri (obično zimi) ali se opet vrati na proljeće. Nema prave pomoći. Probala sam i melem, bio je ok oko mjesec dana, izgledalo kao da prolazi, al se onda opet vratilo iako malo blaže. Moja je jedina sreća što me uglavnom ne svrbi i javlja se na manjim površinama tako da je podnošljivo. :hekla:

AHSATAN GNUS
14.02.2007., 12:05
Za ruke kad se pocne crveniti nacesi to da izbiju plikovi, pokusaj probiti sto vise da tekucina izadje van, kupi MAST Diprogentu i namazi preko noci ruke a preko njih navuci suskave rukavice (kao one na benziskoj) i tako prenoci. Pokusaj i sutradan cijeli provesti u rukavicama opet. Ako je i na stopalima onda i stopala isto tako namazi i zamotaj u vrecicu. Sve ce ti se potparit i ogulit. Ako je akutno i ako su vec nastale rane na rukama i stopalima onda to radi 7 dana i noci!!!

Primjena kortikosteroida na dlanovima i tabanima nije u toj mjeri opasna (ipak to treba svesti na najmanju mogucu mjeru - samo kad krene i kad se zacrveni i svrbi).

Sto vise vremena provodi u pamucnim rukavicama koje se daju iskuhati. Mazi ruke stalno cjelodnevno trackaj sto vise (moze Exomega sva kozmetika) a moze i Bepanten!

Vodi racuna o svojim rukama stalno da su uredne, ciste i sto vise zasticene pamucnim rukavicama! Neka te ne bude sram! Ovo je bolest modernog covjeka i najvjerojatnije pociva na stresu a alergeni ju stimuliraju. Noge isto tako stopala - sto vise budi u bijelim sportskim carapama (sad pogotovo zimi ti se noge ni ne vide u cizmama - iskoristi to!)

:kada: Kupaj cijelo tijelo jedno vrijeme (oko 2 tjedna) u kupki Exomega, kad peres kosu stavi pamucne pa gumene rukavice i peri glavu!!! Nikakav sampon ili deterdzent ne smije ti na ruke!!!

Ovo ce umiriti stanje tj. bit ces sposoban-na raditi rukama jer ima ljudi kojima ruke postanu povremeno potpuno neupotrebljive. Poslije ce biti zamatanje prst po prst onako kako ti bude izbijalo...

Ja tako zivotarim vec godinu dana. Sve u krug...

Sretno!!!:top:

Estee
21.05.2007., 19:56
Podižem ovu temu, jer sam sama imala problema s dishidrozom prije dosta godina. Liječila sam je s nekim Locacortenom (više se ne sjećam točno kojim - ima ih više vrsta, znam da nakon nekog vremena taj Locacorten koji sam ja koristila, više nisu imali u našim apotekama), a praktički posve zaliječila s Tridermom. Zna li tko nešto više o toj kremi?

Nakon pozitivnog iskustva s njom odlučila sam da ću je uvijek imati u kući i prije su mi je u apoteci davali i bez recepta, a sad prije nekoliko mjeseci nisam ju mogla dobiti bez recepta.
U onoj mjeri (prekrivene cijele ruke, tj prsti i dlanovi, uz užasan svrbež, bol, sušenje i pucanje kože - moix je gore dobro opisala kako to izgleda) dishidroza mi se više nikad nije pojavila (već oko 7-8 godina). Tu i tamo, jako rijetko, jave mi se male promjenice (čini mi se da je okidač stres!!!), obično na nekom prstu, ali to bude veliko manje-više nekoliko milimetara. To bih namazala s Tridermom i prošlo bi za 2-3 dana, dalje se ne bi širilo.

Zanima me: zna li netko postoji li nešto slično Tridermu, što se može kupiti bez recepta?

Zna li netko nešto pobliže o Triderm kremi, čemu je sve ona namijenjena?

I, budući da u međuvremenu nikad nisam negdje nešto više pročitala o dishidrozi, zanima me zna li netko nešto više o tome?

MadVlad
22.05.2007., 07:11
Triderm je smjesa antibiotika, antimikotika i kortikosteroida. On ti je takozvani "Nivrit Nimimo", služi kao prva pomoć u kući kad ne znaš šta ti je točno i niš više. U tvom je slučaju djelovao kortikosteroid, znači bilo koji koji možeš dobiti bez recepta u ljekarni (Elocom, Belogent...).
Triderm nebi preporučio nikome jer i nije baš pametno šopat se sa dva od tri sastojka nepotrebno

Estee
22.05.2007., 11:13
Triderm je smjesa antibiotika, antimikotika i kortikosteroida. On ti je takozvani "Nivrit Nimimo", služi kao prva pomoć u kući kad ne znaš šta ti je točno i niš više. U tvom je slučaju djelovao kortikosteroid, znači bilo koji koji možeš dobiti bez recepta u ljekarni (Elocom, Belogent...).
Triderm nebi preporučio nikome jer i nije baš pametno šopat se sa dva od tri sastojka nepotrebno

Puno ti hvala. Hmm, a zašto mi je taj Triderm djelovao puno bolje od Locacortena i bilo čega drugoga što sam prije toga koristila?

Inače, moram reći da kod sebe stvarno uočavam povezanost stresa i pojave ekcema. Plus svega, patim od peludne alergije. a ista je stvar kod mog sina: peludna alergija, a od malih nogu i sklonost ekcemima (iako, ne u nekoj jakoj i previše uznemiravajućoj formi). Zimi, dok nosi težu odjeću obavezno mu se pojavi neki ekcem na nogama (bedrima i na ristu od stopala)...potom kad se počne lakše oblačiti to se postupno počne razilaziti. To su crveni krugovi, suhi, malo ljuskasti. Uopće ga ne svrbi. Ne znam s čim bi to bilo dobro mazati.

Pitam ovako ljude koji su prošli slične probleme, jer patim od tih problema s kožom od malena (dishidroza me napala kao odraslu, ali sam kao klinka imala par godina gadnih problema s ekcemom) i u principu dermatolozi su uvijek isprobavali raznorazne kreme dok se nije, nakon brojnih pokušaja, potrefila ona koja pomaže!

hooray
22.05.2007., 12:08
vis dok nisam procitala nisam ni znala sto sam to imala ko klinka,
proslo je nakon puberteta samo od sebe,
a do tad sam isto imala razne kremice i nekakve kupke za ruke i noge,
povremeno je bilo bolje (smanjili bi se mjehurici i prestali svrbit), a povremeno losije (citaj svrbilo ko sam vrag),
nazalost sad od toga imam hrapavu kozu na mjestima gdje sam imala taj osip

sad nemam problema s tom vrstom osipa, ali imam alergiju na pola hrane koju sam inace voljela jesti

moja stara ima nesto slicno, ali su joj to dijagnosticirali kao neurodermitis i nisu dali objasnjenje uzroka, samo je isto dobila neke kremice i zapravo stalno ima blage oziljke na tim dijelovima, ne voli ici doktoru pa nikako da to rijesi do kraja

AHSATAN GNUS
08.01.2008., 15:04
Kod dishidroze se ne koriste kreme nego MAST. Nemojte dovoditi ljude u situaciju da primjenjuju ono sto ne treba i da si povecavaju agoniju.
Ako je nekome nesto proslo od kreme vjerujte da je to samo puka slucajnost. Kod dishidroze se ne zna ni zasto pocinje pa ni zasto prolazi. Ja nazalost jos vucem (sad mi se recimo raspada desno stopalo) ali znam da cu nakon 3 dana biti potpuno OK s Diprogentom ali najvjerojatnije je da ce ponovno sve ici ukrug...

AHSATAN GNUS
08.01.2008., 15:05
Ja - zaboravih rec da je dijagnoza i dalje kontakni dermitis i da nitko ne zna nista konkretno o dishidrozi.:mad:

AHSATAN GNUS
07.02.2008., 14:18
Kod mene je bila obrnuta situacija, šopali me antimikoticima, a ja imam dishidrozu.

Jel tebi to otislo? Ja poludit hocu vec mjesec i pol otkako je valjda zima i suh zrak pa mi je jos gore. Sve sam moguce izredala ali noge me ne sluze kako spada. Mislim da cu jos probati hidrokortizonske masti jer nemaju sistemsku apsorpciju i ako to ne upali nemam pojma sto da radim :ne zna:... stalno ide ukrug...

Imam gradiliste iza zgrade i sumnjam cak i na cementnu prasinu da me to jos vise iritira!

Meni je sve pocelo kao kontaktna alergija na nikal... pa sam zavrsila na pompholyx - u i tako ukrug vec godinu i pol (bas otkako imam gradiliste iza zgrade...)

AHSATAN GNUS
29.02.2008., 11:40
Ja sam tu na temi usamljeni jahac... nema veze. Ajd ako netko bude citao samo da kazem da je sve proslo napokon nakon skoro 3 mjeseca uz Diprogentu i Exomegu.:cerek:

Maremonti
12.03.2008., 12:10
Nakon puberteta mi je pocela dishidroza. Dijagnosticirana mi je nakon desetak godina. Pomaze mi Lokakorten N, izbjegavanje deterdenta i narocito sampona. A onda sam upoznala jednog pametnog doktora i dobila savjet koji djeluje. On je lijecnik opce medicine. U dubljoj kadici u tekuci sapun kapnuti nekoliko kapi etericnog ulja lavande i nekoliko kapi etericnog ulja cajevca i doliti mlake vode. Pet minuta tocati dlanove a potom stopala. Prvih par puta koza bridi, a potom postane ugodno. Narocito kad se vidi veliko poboljsanje. Navodno bi bilo dobro dodati i par kapi jabucnog octa no on mi previse smrdi i odustala sam od njega. Posusene ruke i noge pametno je obilno namazati kremom i otici spavati. Radila sam to lani, prva dva tjedna skoro svaki dan a potom jos recimo dva mjeseca svaki treci ili cetvrti dan. Vec godinu dana nemam nikakvih problema. Po mom omiljenom doktoru ovo treba raditi zimi jer vrucina potice dishidrozu.

What the fuck
19.03.2008., 13:00
Krenula sam tražiti po forumu ima li nešto o ekcemu (ili nečem sličnom) na nogama i natrčala na ove postove.
Sada se sve više vidim u ovim dijagnozama. :eek: Moram priznati da još nisam otišla doktoru jer mi se crvenilo i vodeni plikići koji pucaju pojavili po nožnim prstima prije par dana, pa pokušavam sama to zaliječiti. Mazala sam sa Sinopen kremom (niš koristi) i sa Bivacyn masti (mislim da se tako zove, ima prašak, sprej i mast), ali za sada ništa ne pomaže.
Jedino što sa sigurnošću mogu reći da svrbi za poluditi!!!
Najgore je što radim na takvom mjestu da moram imati najlonke (btw koje mrzim iz dna duše) i cipele, pa dok dođem doma stanje je sve gore i gore.
Moram priznati da sam prvo pomislila da sam dobila nekakvu alergiju zbog nekih novih cipela (možda koža nije neke kvalitete... ali cipele su jako udobne i bila sam sva sretna kada sam ih kupila), ali sada više nisam sigurna.
Znam da ćete mi sada svi reći da odem prvo doktoru, ali zanima me ima li netko sa sličnim problemom, a da nije ova gore navedena boleština???
S čime bi si mogla pokušati pomoći?

AHSATAN GNUS
25.03.2008., 14:05
Najgore je što radim na takvom mjestu da moram imati najlonke (btw koje mrzim iz dna duše) i cipele, pa dok dođem doma stanje je sve gore i gore.

Ja bih da sam na tvom mjestu prvo pokusala naci takve "najlonke" gdje je sastav 100% polyamid ili nylon tj. bez lycre. Kako ti je oko struka gdje imas lastiku? Je li te svrbi u struku? Moje noge npr. i tijelo ne podnose lycru i elastan.

To na prstima sitni pristici moze biti svasta ali najvise mi djeluje kao pocetak ovoga .ranja koje ja imam (meni je pocelo na palcu lijeve noge i na jednom prstu na ruci i tad mi se cinilo beznacajnim, da bih nakon dvije godine imala ukupne ruke i stopala povremeno neupotrebljive!).

Uzmi uputnicu svakako i odi dermatologu!

AHSATAN GNUS
25.03.2008., 14:40
izbjegavanje deterdenta i narocito sampona. A onda sam upoznala jednog pametnog doktora i dobila savjet koji djeluje. On je lijecnik opce medicine. U dubljoj kadici u tekuci sapun kapnuti

Kako izbjegavas deterdzent i sampon - a koristis tekuci sapun?
Sapun je OUT!:eek:

valek
13.06.2008., 19:45
Ljudi!

Ako ima itko tko ima neko DOBRO i DJELOTVORNO rješenje za dishidrozu JAVITE SE!!!
Ovo mi je već sedmo ljeto s dishidrozom i s prvim većim temperaturama u zraku sve mi se vratilo.
Pliz!!!

infra red
13.06.2008., 22:21
Bok. Meni se to nekad zna pojaviti na dlanu ili prstima, narocito kad se znojim. Nikad nije prerasireno, ali zna potrajati. Zadnji put kad sam to imala stavila sam malo Pavloviceve masti i moram priznati da je proslo brzo.

Maremonti
14.06.2008., 12:08
Vec je bila ova tema pa potrazi tu staru, ima pametnih savjeta. Ja se s tim borim vec 20 godina, svako proljece. Pomaze mi Lokakorten N krema, ne mast, nekoliko dana i oljusti mi se sva koza pa sam na miru. Kad su toplija ljeta ponekad mi se ponovi. Lani prvi put nisam koristila Lokakorten. Poslusala sam jednog doktora. U dublju kadu na par kapi tekuceg sapuna stavila bih desetak kapi lavande i desetak kapi cajevca, oba kvalitetna etericna ulja, i dolila vode. Prvo u tome tocas ruke a potom i stopala, 5 do 10 minuta. U pocetku pecka, ne neugodno i ne neizdrzivo. A nakon par dana se vidi poboljsanje. Ja sam to radila kad bi zatoplilo. Po njemu treba to cilu zimu. I jos dodati jabucni ocat. Probala sam s octom i ne svida mi se. Sad opet tocam, vec par tjedana, ne bas svaki dan i prilicno mi je dobro.

valek
14.06.2008., 20:27
Vec je bila ova tema pa potrazi tu staru, ima pametnih savjeta. Ja se s tim borim vec 20 godina, svako proljece. Pomaze mi Lokakorten N krema, ne mast, nekoliko dana i oljusti mi se sva koza pa sam na miru. Kad su toplija ljeta ponekad mi se ponovi. Lani prvi put nisam koristila Lokakorten. Poslusala sam jednog doktora. U dublju kadu na par kapi tekuceg sapuna stavila bih desetak kapi lavande i desetak kapi cajevca, oba kvalitetna etericna ulja, i dolila vode. Prvo u tome tocas ruke a potom i stopala, 5 do 10 minuta. U pocetku pecka, ne neugodno i ne neizdrzivo. A nakon par dana se vidi poboljsanje. Ja sam to radila kad bi zatoplilo. Po njemu treba to cilu zimu. I jos dodati jabucni ocat. Probala sam s octom i ne svida mi se. Sad opet tocam, vec par tjedana, ne bas svaki dan i prilicno mi je dobro.

Hvala ljudi...bar netko!
Znam da je bila tema al sam fakat u komi jer sam prošle godine odustala od svih klasičnih liječnika pošto mi se čudovište proširilo na oba stopala i šake tak da sam cijelo ljeto nosila niske čizme (broj veće ) i hodala s pamučnim rukavicama, a medicina mi je nudila i dalje samo kreme s kortikosteroidima i vodili su me pod kontaktni ili neurodermatitis. Dobila sam pravu dg. tek krajem kolovoza a do tad sam dobila već lagani slom živaca jer sam imala otvorene rane na šakama i stopalima i jedva funkcionirala. Kada su mi opet ponudili kortikosteroide ( ovaj puta injekcije ) odustala sam i prešla na ayurvedu (stara Indijska medicina) koja mi je i pomogla...al evo s prvim višim temperaturama grunulo opet s time da trenutno imam reakciju na cijeloj podlaktici i u fazi sam kada se još nije počelo ljuštiti. Prosurfala sam net i sve ono što je opisano i prikazano na fotkama su moje faze prije dvije godine!!! Tješim se što idem u ponedjeljak jednoj dermatologici u Sloveniju koja radi s nekim magnetnim aparatom koji dijagnosticira i liječi: alergije, autoimune bolesti, gljivična oboljenja itd. i navodno je poglo jednoj gospođi koja je imala slično stanje kao i ja. Isto tako hvala za savjet s eteričnim uljima, probam pa javim kao i za tetu slovenku! Pusa...hvala...hvala...hvala!!!
Tek tolko nek se zna; grunula sam u ovih sedam godinica cca. 50.000 kn na privatno liječenje!!! Bankrotirat ću al nema veze samo da se rješim čudovišta!

swizach
15.06.2008., 13:42
evo slucajno naletio na ovo,,,,imam ja nesto slicno na ruci,,mali pristici,,svrbi malo,,puknu,i stvre mi se rane,,,prosle godine je bilo katastrofa,,,,a sada imam pokoji pristic taj,,i ne svrbi vise jako,,,al ne prolazi,,,nisam nikada snicim mazo,,,

valek
15.06.2008., 20:38
evo slucajno naletio na ovo,,,,imam ja nesto slicno na ruci,,mali pristici,,svrbi malo,,puknu,i stvre mi se rane,,,prosle godine je bilo katastrofa,,,,a sada imam pokoji pristic taj,,i ne svrbi vise jako,,,al ne prolazi,,,nisam nikada snicim mazo,,,

Vidim da je tema već bila otvorena a ja otvorila istu prekjučer jer sam ponovo u groznoj fazi! Pročitaj kaj sam napisala pod otvorenu temu dishidroza i odgovorila sam isto tako na temu vodene bradavice na rukama! Odi na net na wikipedu i ukucaj dishidroza pa usporedi slike sa svojim simptomima. Javi se dermatologu!!! Vjerojatno hoćeš kad pročitaš kaj sam sve do sada prošla i u kojoj sam sada fazi! Sretno...najiskrenije od sveg srca!

Ivanicapeca
16.06.2008., 10:08
Meni se moje stanje smirilo nakon što sam močenje ruku i izlaganje detergentima svela na minimum (kupila sam si perilicu suđa:kava:) Dobila sam Diprogenta mast od dr. opće i sad mi se osip koji sam imala na obje šake, sveo na kažiprst desne ruke i to na zglobu. Ono što sam ja primijetila je da je u mom slučaju pojava novih plikova na neki način povezana s mensturalnim ciklusom. Uglavnom, uvijek mi bukne par dana prije početka menzesa. Pošto to kod mene traje već 2 godine, Diprogentu koristim samo kad skužim da je stvar ponovo buknula. Namažem prije spavanja i do jutra se povuče.

cartier1
24.07.2008., 09:40
dishidrozu sam dobila još kao klinka, ali dijagnosticirana mi je prije 6 mjeseci.javlja se samo po rukama i to obavezno u proljeće,a traje po mjesec dana.pomaže mi samo belosalic krema

ogi2004
26.09.2008., 19:03
evo nakon 2 i pol godine mučenja sa svrabom i pucanjem kože na svim naborima na rukama, posjetama dvojici dermatologa od kojih me prvi liječio od gljivica, a drugi rekao da je to kontaktni dermitis te mi pripisao 10-ak komercijalnih kremica na koje bi uzalud potrošio sigurno preko 1000 kuna, moja bolest je napokon dobila ime :top:

ja srećom nemam još na tabanima, ali imam na rukama. počelo je na dva prsta desne ruke (od kombinacije jakog stresa, pojačanog močenja ruku i korištenja više vrsta kremica i šampona zbog male djece), proširilo se na sve prste desne ruke, pa na prste lijeve ruke, nakon toga na nadlanice obje ruke (najviše oko ovih kostiju od prstiju, nemrem se sjetit kako se zovu), te se bojim da mi je počelo polako zahvaćati podlaktice.

za sada još ništa nije pomoglo da izliječim skroz. samo jednom mi se povuklo i zacijelilo dok sam 7 dana nosio gumene kirurške rukavice i radio sa ljepilom za pločice. jest da su stalno bile probušene i unutra se nakupljala voda, većinom uprljana ljepilom za pločice, ali zacijelilo je.
i kad sam se vratio natrag u zagreb, sav happy jer sam se napokon izliječio, evo boleštine natrag, tako da mi je prvo palo na pamet - stres. tamo na vikendici iako sam crnčio ko konj, nisam bio pod stresom. priroda, friškiji zrak, daleko od posla...čisto drugi uvijeti za život.

i samo za kraj, što se svraba tiče, ja imam drugačiji pristup. ne češkam to više do krvi, jer si samo rane napravim koje se lako mogu inficirati. ja kad već počinje nesnosno svrbit, gurnem ruke pod kipuču vodu. pojačavam toplu vodu sve do granice izdržljivosti. jest da peče, ali ugodno. stvarno je ugodno. i da još pojačam tu ugodu, lagano masiram prste gdje svrbe. i tako par desetaka sekundi.
kada maknem ruke od vode, prsti lagano bride, tamo gdje je bio svrab pobijeli, a ostatak kože pocrveni. nakon toga par sati sam miran.
znam da vruča voda isušuje kožu i da se to ne preporuča, ali od dva zla ja biram manje, za mene povoljnije.

u nadi da ćemo jednom i mi dočekati rješenje našeg problema, srdačan pozdrav svima oboljelima od ove nesnosne boleštine.

tražilica
18.10.2008., 22:28
Joj, pročitala sam ovu temu, i mogu reći samo jedno: bojala sam se atletskog stopala, ali sada se molim da ga imam, a ne dishidrozu! Nadala sam se da ću dishidrozu izliječiti čas posla, a sada kad sam ovo pročitala - ajoj.

Samo, moj problem nije počeo sa nikakvim plikovima: naprosto su mi se na moru strašno osušila stopala, nisam dovoljno mazala (barem tako mislim), i počele su pucati pete: okomite ragade (pukotine u koži). Već to je bilo grozno gadno, boli, ne možeš hodati, obuti se...onda malo zacijeli (svako večer i jutro mazanje svim mogućim maščobama-grozno!), pa opet pukne. Onda se inficiralo, cijela peta, pa sam pila antibiotike i mazala antibioticima...sad je sve konačno zacijelilo ali tabani su mi suhi do ludila i svrbe grozno, pola noći sam budna i češem se, ali tako su suhi kao da češem papir ili stiropor (a 2-3 sata ranije sam se mazala pola sata.)..Najgore je sto me sad počinju svrbiti i dlanovi, i crvenilo se pojavljuje po linijama po dlanovima..ponekad svrbe prsti. Ali nigdje nikakvih prištića, ništa ne curi, koža se samo doslovce "rascvjeta", i tvdi keratozni rubovi su suhi kao barut ili krhotine..i tako do krvi ako ne mažem.

Pročitala sam sve vaše komentare, ali svima je drukčije nego meni: sa osipima, prištićima, curenjem...a ja to ništa nemam. Ima li netko simptome kao ja? I da li je to riješio? Ako ima, a još nije riješio, idemo zajedno to otpiliti: ja nemam namjeru ovako se zezati godinama, ni slučajno...

ždralexandrijka
19.10.2008., 17:19
meni se razvilo na rukama......i trajalo cijelo ljeto(prošlo),morala sam se kupat i prat kosu u rukavicama....katastrofa....okidač je bilo pretjerano čišćenje, ruke u vodi i deterđent.....kad je odlepršala vještica na metli (svekrva) raspodjelila sam dio radnih zadataka mužu i promjenila struku....sad je sve ok...
izbjegavat sve deterđente tekuće i prljavštinu..prolazi ako se pazi...morala sam dat otkaz u dućanu jer bi mi za salamoreznicom krvarila koža u doticaju s tećnošću iz salame..bila je dovoljna jedna kap...zamisli kako mi je bilo jest rajčicu bez rukavica a ona kiselina ti otvara rane..idealno bi bilo kod kuće što manje čistiti par mjeseci da se ojača zaštitni sloj kože

ogi2004
10.02.2009., 21:30
imam novost :jumping:

upravo mi je super pomogla eucerin krema sa ureom. ima u svim apotekama.

prvo sam krenuo sa 5% uree. to mi je super vlažilo kožu i pucanje je prestalo, ali je ipak još svrbilo.
ta 5% je za ruke, ali unutra sam pronašao prospekt koji kaže da 10% smanjuje svrbež.
ta od 10% je za noge, ali ipak sam sa njome mazao ruke, i evo nakon 10-ak dana nema svraba, nema sušenja i nema pucanja.
sa 10% uree mažem ujutro i navačer, a preko dana još jednom ili dvaput sa 5%.

probajte...

ogi2004
11.02.2009., 08:25
i zaboravio sam jedno upozorenje:

te kreme peku po ranama ko sam vrag jedno 5 minuta. ali da se izdržati i poboljšanje je očito već nakon 7 dana.

LARA0402
10.03.2009., 12:18
Ekipa, ako bi mi netko mogao nešto pobliže napisati o dishidrozi, odnosno kako se najbolje liječi (umiruje)
Hvala, pozdrav.

medgirl
10.03.2009., 20:05
ukratko, radi se o koznoj bolesti, nepoznata uzroka. javlja se iznenada, a prezentira se pojavom mjehurica ispunjenim tekucinom na podrucju dlanova i tabana. ti mjehurici pucaju i iz njih curi bistra tekucina. sve to je dosta neugodno jer jako svrbi. kasnije ta koza otvrdne i cesto puca, pa se stvaraju rane....
lijeci se kortikosteroidima, topikalnim i u tezim slucajevima sistemskim.

infra red
10.03.2009., 23:18
Meni se to ponekad pojavi oko prstiju na rukama ili na dlanu i ono sto mi super pomaze, i u preventivi i kad se pojavi, je krema od nevena, tocnije ona od Dr. Schellera - Calendula. Sve sanira u par dana. Nevjerojatno, ali djeluje...bar kod mene.

LARA0402
11.03.2009., 07:53
Ok, hvala puno, dermatolog mi je preporučio eucerin s 5 % ureje, i lotriderm kremu. Bilo mi je skroz prošlo, a evo prije par dana ponovno se pojavilo.
Baš ću pokušat s tom nevenovom kremom, jel se može nabavit u svakoj ljekarni ili?
Pozdrav

infra red
13.03.2009., 18:30
Probaj, meni stvarno u sekundi pomogne, a ako mazes svaki dan nece se niti pojaviti (bar je tako kod mene).

Imas je u DM-u.

http://i42.tinypic.com/ws905v.jpg

ursula1000
15.06.2010., 13:50
Evo, da podignem temu...

I meni postavljena ova dijagnoza..I kaj dalje? :rolleyes:

Moram kupati rukice u nekim uljnim kupkama, koristiti poseban sapun (eucerin), kremice (sve skupo, a novaca se ionako nema) za ruke, obavezno nositi pamučne rukavice i prek njih gumene kaj god bi radila, a da je vezano uz vodu. Kaj, dok bum došla ne neki wc u gradu, moram imati uza se svoj specijalni sapunić??? I tak do kraja života :(:(:(:(:(

Dok se tuširam jel smijem koristiti Palmolive ili kaj?????

Ma, imam tolko problema u životu što zdravstvenih (stvarno hrpetinu), što onakvih-ovakvih i sad ovo..I da, ruke me peku i nalikuju nekoj krasnoj pički materini. Ma, dosta mi je svega, čekam da me auto pogazi na zebri, nadam se da što prije..
I sad se ti uči za ispite

VIVA PIVA
20.06.2010., 08:48
Kako vućem plikiće već deset godina vidim da lijeka nema.Po mome okidač je stres,unutarnji nemir i nelagoda te se plikići pojave.Počelo je s prstenjakom desne ruke pa se proširilo na srednjak pa sad lagano se pojavi i ispod prstiju na dlanu.Prije 2 godine imao sam akutno gdje sam mislio da mi se ruka doslovno raspada kao u filmu Muha.Mogao sam cijediti napuhnute prste kao da su od spužve.Prošlo je nakon par mjeseci ali je vrlo nugodno.Izbjegavaš rukovanje i da ti ljudi vide ruke.Nikada nisam mazao neke kremice osim Canestena (jer sam mislio da imam gljivice),uvijek prođe samo od sebe.Obično jače plikove sam probušim i tada se osuše,požute i kada se koža ispod obnovi jednostavno ih ogulim.Probat ću tu Diprogentu jer frendica veli da joj pomaže.

ekcemologija
29.06.2010., 12:24
O dishidrozi i kako je uspješno zaliječiti možete pročitati na mojem nedavno pokrenutom blogu http://ekcemologija.blog.hr/

phazing
27.01.2011., 16:06
Podižem ovu staru temu jer se možda u ovih par godina otkako je otvorena našao netko kome se povuklo ili je otkrio nešto što mu izuzetno pomaže.
Meni su se prvi vodenkasti mjehurići pojavili negdje početkom svibnja prošle godine. Nije mi djelovalo strašno pa nisam ni otišla kod doktora. Kad se krenulo proširivati sve više, otišla sam prvo k svojoj doktorici opće prakse koja je tvrdila da mi je to od znoja i prepisala mi Belogent od kojeg je samo bilo još gore.
Sljedeći je bio privatni dermatolog koji mi je prepisao tinkturu Castellani, crvenkastu tekućinu od koje je rana vrlo brzo zarasla, međutim nije spriječavalo nastanak novih mjehurića.
Sljedeća dermatologinja je isto tako bila privatnica koja je bila prva koja se sjetila uzeti bris i strugotinu te sam otkrila zlatni stafilokok pa sam liječila njega jer je mislila da je samo to u pitanju s obzirom na to da dotada nitko nije još dijagnosticirao dishidrozu. Zlatni stafilokok sam izliječila ali su se mjehurići i dalje pojavljivali. Kako sam otprilike tada krenula na faks u Zagreb odlučila sam to pokušati riješiti tu.
Na Šalati su mi napokon dijagnosticirali dishidrozu, nisu mi ništa prepisali tako da ju niti ne tretiram ničime. Perem ruke Eucerin sapunom, kosu perem rukavicama, suđe isto. Već sam se nekako navikla. Primjetila sam da mi stres igra jako veliku ulogu, a po prirodi sam živac pa se pokušavam kontrolirati od nervoze i to mi najviše i pomaže.
Možda sam nekom pomogla, bilo bi mi jako drago da tema ne padne ponovno u zaborav jer je zbilja neugodna bolest koja, kako čujem, zahvaća sve više ljudi.
Voljela bih da se javi još netko sa svojim iskustvom. :)

Hard Candy
24.02.2011., 16:01
Kaka je to poseban sapun koji koristite za ruke Eucerin? To je baš za ou dijagnozu ili? Tnx.

phazing
07.03.2011., 09:11
Kaka je to poseban sapun koji koristite za ruke Eucerin? To je baš za ou dijagnozu ili? Tnx.

To je običan neutralan sapun koji možeš kupiti u ljekarninza 30-tak kuna. Nije samo za ovu dijagnozu ali je odličan. Ovi ostali sapuni i šamponi meni stvaraju još više mjehurića i iritiraju mi kožu, ali kako je ovaj neutralan onda mi odgovara.
Jel zna netko kakva je krema Sodermix? Vidim da spominju da se i dishidroza liječi njome ali nisam nigdje vidjela nikakva iskustva, osim da je jako dobra za zacijeljivanje ožiljaka.

Hard Candy
08.03.2011., 19:03
Ovo moje je pocelo lagano, al se pogorsava i svrbiiii, imate li kakav alternativni preparat preporučiti? Da ne mažem kortikosteroide :(

Maremonti
09.03.2011., 09:10
Nakon puberteta mi je pocela dishidroza. Dijagnosticirana mi je nakon desetak godina. Pomaze mi Lokakorten N, izbjegavanje deterdenta i narocito sampona. A onda sam upoznala jednog pametnog doktora i dobila savjet koji djeluje. On je lijecnik opce medicine. U dubljoj kadici u tekuci sapun kapnuti nekoliko kapi etericnog ulja lavande i nekoliko kapi etericnog ulja cajevca i palmarose i doliti mlake vode.On je rekao samo jabucni ocat no meni je smrdio. Pet minuta tocati dlanove a potom stopala. Prvih par puta koza bridi, a potom postane ugodno. Narocito kad se vidi veliko poboljsanje.Posusene ruke i noge pametno je obilno namazati kremom i otici spavati. Radila sam to vec par godina, prva dva tjedna skoro svaki dan a potom jos recimo dva mjeseca svaki treci ili cetvrti dan. Po mom omiljenom doktoru ovo treba raditi zimi jer vrucina potice dishidrozu. Prve godine je jako pomoglo poslije je bitno smanjilo no moram priznati da nisam bila toliko redovna. U meduvremenu su mi objasnili da i moja alergija na nikal potencira dishidrozu. Probala sam neku kremu kojoj nisam zapamtila ime, počinje sa B i po njoj mi je u par minuta jako buknulo, bolilo i svrbilo pa sa samoinicijativno zalijecila Lokakortenom. Probala sam i kremu Cicalfate od Avene, pomaze osusiti ruke i prestanu se stvarati mjehurici. Sve te kreme koristim do 7 dana godisnje i obicno pomognu.Ocito sam sretnica jer se ne mucim tokom cijele godine, iako sve godine nisu iste, a imam samo 30godisnje iskustvo. Eucerin mi ne odgovara.

ursula1000
09.03.2011., 14:26
Ovo moje je pocelo lagano, al se pogorsava i svrbiiii, imate li kakav alternativni preparat preporučiti? Da ne mažem kortikosteroide :(

Za početak pranje veša na ruke i suđa obavezno u rukavicama. I to stavi prvo pamučne i onda na nih one gumene. Kad god si doma, gledaš tv i tako to, jedno 2x dnevno i prije spavanja, u neku zdjelu natoči cca litru mlake vode, stavi žlicu maslinova ulja i namači ruke u tome kojih 15 minuta. Smrde od toga, al nema veze, ne peri ih nego samo lagano obriši u onaj papirnati ručnik. A kroz dan, na poslu makar maži nekom neutralnom kremom, tipa Neutrogena.

Dok je meni bilo dosta peckavo i svrbljivo stanje (i to ljeti na +30) ipak me spasila Bepanthen mast - namaži je u debeloj količini prije spavanja i na ruke navuci one bijele pamučne rukavice. Tak ojdi spat da se sve to fino nasafta :D: Meni se nakon par tjedana značajno povuklo..I iako mi je bilo zabranjeno kad se tuširam koristiti te Palmolive, Fa, one ove, jbg nemaš se s čm drugim prati, osim eventualno neki prirodnim sapunima na bazi maslinovog tipa od Lusha ili Sapunoteke. Ne pitaj, ja sam se cijela prala sa Nivea intimo (kao pa to je valjda blago :o). A ruke sa eucerin sapunom.

Ak ti je dosta jako, možeš tu i tamo mazat kremom Belobaza (naprave ti ju u ljekarni). A ako ništa ne pomogne, na kraći rok ti neće naštetiti kortikosteroidna krema; i ja sam ju koristila, nije bilo nuspojava. Nadam se da sam bar malo pomogla :)

Hard Candy
09.03.2011., 22:36
Hvala žene :) Gdje kupim te pamucne rukavice, ima po Dm-u i Bipi i tome? Glupo pitanje, al do sada mi nisu trebale.. I jos nesto, kako djeluje klor iz bazena, nisam jos uspjela identificirati je l pomaze ili steti pa ako je netko primjetio mozda..

Maremonti
10.03.2011., 08:04
Meni klor smeta. Pamucnih rukavica ima u ljekarnama.

phazing
10.03.2011., 11:00
Wow, kako se tema odjednom podignula. :)
Ja se ne tuširam tim Palmolive i Fa gelovima jer mi to pogoršava, nego koristim isto te neutralne sapune, npr. Neutromed. Pamučnih rukavica ima stvarno posvuda, najbolje u ljekarni pitat.
Dakle, Sodermix nitko nije probao? Pitala sam u ljekarni i rekla mi je teta da košta oko 90 kuna, a ne da mi se bacat tu lovu ako znam da nema smisla. Anyone?

achernar
21.03.2011., 21:47
I ja sam imala problema s ovim. Pocelo na vrhu srednjeg prsta i dok se nije prosirilo na dio kaziprsta i prstenjaka, mislila sam da će proći. Valjda mi do tad povremeni svrbež na dijelu prsta nije previše smetao, al tad sam se preplašila da će se proširit na ostatak ruke i konačno otišla doktoru. Prepisano mi je svašta – diprogenta, cenesten, elocom, od čega bi se mjehurići povukli dok nisam prestala mazat. Kad sam prestala, opet ista stvar, svrbi ko ludo.
Onda sam naišla na ovaj topic i probala napravit ovo što je napisala mare2406 (puno ti hvala!!!!) i nakon dva-tri mjeseca skroz se povuklo. Otad je prošlo već godinu dana i više nemam nikakvih problema.
Dakle, svaku večer prije spavanja sam namakala ruku u zdjeli u koju sam u nešto manje od litru mlake vode (više hladna nego topla, toliko da prekriva dlan kad sam ruku stavila u zdjelu) stavila 3 kapi eteričnog ulja čajevca i 3 kapi od lavande (koristila sam primavera ulja), namakala kojih 10-15 minuta i nakon toga osušene ruke namazala kremom od nevena (kupila u aromatici). Tom kremom sam prste namazala i ujutro, ali ujutro bez namakanja.
I preko dana sam čim više izbjegavala prati tu ruku, a kad sam se tuširala, stavila sam preko pamučne rukavice gumenu i onda gore onim debelim selotejpom zaljepila da ne ulazi voda.
Vidjela sam da je ovaj topic ponovno krenuo, pa eto, registrirala sam se da i ja podijelim svoje iskustvo, da vi koje ova dosadna bolest muči dobijete još jedno mišljenje. Nadam se da će nekome pomoći.

phazing
24.03.2011., 08:38
I ja sam imala problema s ovim. Pocelo na vrhu srednjeg prsta i dok se nije prosirilo na dio kaziprsta i prstenjaka, mislila sam da će proći. Valjda mi do tad povremeni svrbež na dijelu prsta nije previše smetao, al tad sam se preplašila da će se proširit na ostatak ruke i konačno otišla doktoru. Prepisano mi je svašta – diprogenta, cenesten, elocom, od čega bi se mjehurići povukli dok nisam prestala mazat. Kad sam prestala, opet ista stvar, svrbi ko ludo.
Onda sam naišla na ovaj topic i probala napravit ovo što je napisala mare2406 (puno ti hvala!!!!) i nakon dva-tri mjeseca skroz se povuklo. Otad je prošlo već godinu dana i više nemam nikakvih problema.
Dakle, svaku večer prije spavanja sam namakala ruku u zdjeli u koju sam u nešto manje od litru mlake vode (više hladna nego topla, toliko da prekriva dlan kad sam ruku stavila u zdjelu) stavila 3 kapi eteričnog ulja čajevca i 3 kapi od lavande (koristila sam primavera ulja), namakala kojih 10-15 minuta i nakon toga osušene ruke namazala kremom od nevena (kupila u aromatici). Tom kremom sam prste namazala i ujutro, ali ujutro bez namakanja.
I preko dana sam čim više izbjegavala prati tu ruku, a kad sam se tuširala, stavila sam preko pamučne rukavice gumenu i onda gore onim debelim selotejpom zaljepila da ne ulazi voda.
Vidjela sam da je ovaj topic ponovno krenuo, pa eto, registrirala sam se da i ja podijelim svoje iskustvo, da vi koje ova dosadna bolest muči dobijete još jedno mišljenje. Nadam se da će nekome pomoći.

Ispravi me ako griješim, ali čini mi se da je mare2406 napisala da se stavi par kapi tekućeg sapuna. Dakle, to nisi stavljala? Ja se nisam usudila to isprobati upravo zbog tog sapuna jer vidim da mi ti najobičniji deterdženti i sapuni izazivaju pogoršanje. Inače, ja sada mažem Zagrebačkim melemom i recimo da držim to čudo pod kontrolom. :)

Maremonti
24.03.2011., 09:20
Napisala sam tekuci sapun. Tako sam i radila i djelovalo je. Potom sam izbacila tekuci sapun i stavila jabucni ocat i takoder je djelovalo. Bolje je jabucni ocat ali meni je smetao miris pa sam i to pregrizla. Ja nemam toliko jako kao sto vi pisete pa mi kad je to cudo mirovalo i sapun manje smetao. Kosu sam inace u akutnim fazama prala sa onim jednokratnim rukavicama i ni bilo bas lako. Posude nisam uopce prala. Dematologica mi je savjetovala sto cesce pranje ruku barem vodom, ne znam zasto. Ovo namakanje treba poceti prije pojave mjehurica i ostalog i po mom doktoru namakati stopala iako je dishidroza na rukama. Ja sam namakala i jedno i drugo, prvo sake pa stopala. Ako se to redovno radi, svaki drugi treci dan zbilja pomaze. Imam alergiju na nikal i to navodno pojacava dishidrozu, meni je zimi puno blaza pa ne znam da li je to tocno.

phazing
25.03.2011., 00:06
Napisala sam tekuci sapun. Tako sam i radila i djelovalo je. Potom sam izbacila tekuci sapun i stavila jabucni ocat i takoder je djelovalo. Bolje je jabucni ocat ali meni je smetao miris pa sam i to pregrizla. Ja nemam toliko jako kao sto vi pisete pa mi kad je to cudo mirovalo i sapun manje smetao. Kosu sam inace u akutnim fazama prala sa onim jednokratnim rukavicama i ni bilo bas lako. Posude nisam uopce prala. Dematologica mi je savjetovala sto cesce pranje ruku barem vodom, ne znam zasto. Ovo namakanje treba poceti prije pojave mjehurica i ostalog i po mom doktoru namakati stopala iako je dishidroza na rukama. Ja sam namakala i jedno i drugo, prvo sake pa stopala. Ako se to redovno radi, svaki drugi treci dan zbilja pomaze. Imam alergiju na nikal i to navodno pojacava dishidrozu, meni je zimi puno blaza pa ne znam da li je to tocno.

Sad razmišljajući vidim da je skoro pa godina dana otkad trpim to čudo. :mad:
Ma nije ni kod mene toliko jako, ovisi kako se shvati to "jako". Trenutno imam na desnom kažiprstu od nokta do drugog članka prsta. Jedino nemam na onom dijelu s kojeg vam uzimaju otisak prsta. :zubo: Zna tu i tamo skoknut koji mjehurić na srednji prst ali uglavnom vrlo rijetko.
Ja sam trenutno zadovoljna u kakvom sam stanju samo sa Zagrebačkim melemom, a ako to bude prestalo funkcionirati probat ću ovo tvoje ali s jabučnim octom.
Još uvijek nitko tko je probao Sodermix? :ne zna:

Kako na vas utječe stres, vrućina, deterdženti?

achernar
28.03.2011., 12:08
Ispravi me ako griješim, ali čini mi se da je mare2406 napisala da se stavi par kapi tekućeg sapuna. Dakle, to nisi stavljala? Ja se nisam usudila to isprobati upravo zbog tog sapuna jer vidim da mi ti najobičniji deterdženti i sapuni izazivaju pogoršanje. Inače, ja sada mažem Zagrebačkim melemom i recimo da držim to čudo pod kontrolom. :)

Ne, nisam uopce stavljala sapun u to niti etericna ulja u sapun, samo sam to nakapala u mlaku vodu i onda u tome namakala ruku.

Skura
08.06.2011., 20:48
Ok, znala sam da je alergija, ali nisam znala da se ovako zove...

I malo mi je lakše kad vidim da se ipak netko izliječio :).

http://www.blog.hr/print/id/1627838349/dishidroza.html

74,2% pacijenata bilo je pozitivno na razne kontaktne alergene (jedan ili više pozitivnih kožnih testova).
Ovi su alergeni (padajućim redom) bili: nikal, gel za tuširanje, krom, mirisi, šamponi, peruanski balzam, lanolin, kobalt, thiuram, lauril sulfat, parafenilendiamin, svježi duhan, formaldehid, parabeni i oktil galat.

Iako mislim da kod mene još nije strašno i da sam daleko od akutne faze... I pokušat ću sa eteričnim uljima i namakanjem :)

unique
22.07.2011., 10:26
Evo pridružujem se temi.........

Već 3 mjeseca imam to čudovište na dlanu lijeve ruke, a zadnjih mjesec i pol dana i na desnoj.

Svrbi, peče, zateže............sad su mi već duboke pukotine i to je užas.

Prestrašno mi je kad moram prati ruke.........a jel", koliko god to trebamo izbjegavati, nekada se jednostavno mora, ha, ha.

Mislim da će mi lijeva ruka uskoro postati neupotrebljiva.

Što se lijekova tiče, mazala sam diprogentom a sad Belobazom..........ne pomažu apsolutno ništa. Uz njih koristim Uriage-ovu Barieraderm, koja stvara zaštitni film na koži i pospješuje zacijeljivanje, ali ne vidim nikakvog učinka. Ta glupa krema je koštala fcking 200kn.

Uskoro idem opet dermatologici, vidjet ću šta će reći.

I da se požalim, na prošloj kontroli, nakon mjesec dana mazanja Diprogentom, koja kako sam napisala nije ništa pomogla, stanje mi se još pogoršalo.........dermatologica mi je komentirala da kako mi se to opet tako sve otvorilo, kao gleda me ispod oka, ja sam kriva jer sam to raščešala........ili neznam ni ja šta.

Meni se tako veliki mjehuri stvaraju i kad puknu ostaju duboke rane........pa nisam ja kriva što su mi se stvorile te pukotine. A ionako me najviše svrbe rubni dijelovi procesa gdje su mi hrpe sitnih mjehurića........ovo u sredini gdje su veliki me boli i peče i zateže............

Ma neznam, to je prestrašno................već me ljudi s zgražavanjem pitaju a kaj mi je to..........

Baš me zanima šta će reći na novoj kontroli.

emiliano
03.08.2011., 15:09
Upravo sam pročitao cijelu temu (po stoti put) i čudim se da nikad nisam ništa komentirao ... i ja se mučim s tim sranjem već 15-tak godina, i to od kad sam prestao pušiti ??? Većina mojih iskustava se podudara sa većinom već napisanog (kremice, masti, glupi dermatolozi i sl.) pa bih iznio par svojih iskustava koja nisam zapazio kod vas ostalih ... Moj prestanak pušenja, vjerojatno je izazvao stres, koji je bio okidač ... no, meni nije počelo na dlanovima nego na šakama s gornje strane ... to onda ne budu baš mjehurići, jer koža brzo puca, nego više onako neke ranice koje svrbe i teško zarastaju ... i sad, pazi ovo, nakon par godina jebade s tim, jednom mi je palo napamet, kako to da mi se to ne javlja na dlanovima (ko da sam u "deja vu" imao sliku tih dlanova) i onda je počelo ovo što vi pišete :eek: tako da sam i ja uvjeren da je stvar "u glavi" ... i kao dijete sam imao godinama nešto slično, ali je prestalo sa pubertetom i javilo se opet u 36. godini ... alergičan sam na sve i svašta, a imam problema sa kožom i na drugim mjestima, leđa me od znoja po ljeti, dok vozim, znaju izluditi, kad se raščešem, osip mi izbije po cijelom tijelu ... i na tabanima sam imao i to najgore, kako je netko napisao, cijedilo se ko iz spužve ... ali to je bilo prije 10-tak godina, i trajalo godinu-dvije ... a po dlanovima stalno ... ničim posebnim nisam izliječio tabane, jednostavno je prošlo, ponekad se pojave mjehurić-dva, ja ih jednostavno ignoriram i to prođe ... bio sam plivač godinama (i sad rekreativno) i jedan uvaženi dermatolog mi je rekao da su sva ta sranja od klora ... eto, drago mi je da tema ide, pa možda od sto iskustava svatko nešto nauči ...

emiliano
03.08.2011., 15:27
Zaboravio sam još par stvari napisati, jako je nezgodno što okolina ne shvaća i nema razumijevanja, evo, čak i moja vlastita žena zna mi reći "pa šta ne odeš doktoru da ti da nešto" :s a o kvartovskim prodavačicama kad vam vraćaju "kusur" da i ne govorim :mad: već znam napamet koja stavlja na pult pa idem kod njih ...

Maremonti
05.08.2011., 07:56
Meni je ove godine dosta dobro.Imam crvenilo,mjehurice i malo mi se koze ljusti no sve je to mila majka prema godinama unazad. Ja se tvrdoglavo drzim tocanja ruku u mojoj mjesavini iako sam kad je bilo kriticno stavljala i jabucni ocat u nju. Do danas sam ovu godinu progurala bez kostikosteroida i ja sam zbog toga sretna. Meni ovo djeluje. Nadam se da ce ili jos nekome pomoci ili cete naci vlastitu pomoc jer znam koliko je ta boljka odvratna.

grgurmali
05.08.2011., 11:59
Dishidroza je kronična nezarazna bolest kože, ponajčešće dlanova i tabana, nepoznatog uzroka. Glavni simptom su mjehuri napunjeni prozirnom tekućinom koji putuju prema površini kože i pucaju stvarajući lihenificirajući izgled. Relativno je česta (1 /5.000), dokazana je povezanost s naslijeđem i pušenjem cigareta.

Radi se višeuzročnom poremećaju a glavni okidač je emocionalni stres.

Obzirom se ne zna uzrok - ne postoji niti efikasan lijek!

U nekim slučajevima i manjim uzorcima, otkrivena je kontakta povezanost s alergenima, niklom (kožna obuća), antibakterijskim sapunima, alergenima iz hrane (soja, kava, čokolada...) kao i korelacija s bolestima probave...unatoč relativno velikom broju istraživanja, još uvijek nemamo lineranu korelaciju s nekim vanjskim uzrokom.
---
Dokazano ne djeluju: nikakve masti, šamponi i kreme ma koliko bile skupe i hvaljene.
Moj pristup nakon 10 g. isprobavanja:
- najvažniji je unutarnji mir i ako sam relax onda dishidroze nema

Kada bolest eruptira:
1. sterilnom iglom probušim mjehure da tekućina iziđe vani
2. osušim kožu i izbjegavam vlagu bilo koje vrste (pamučne čarape)
3. pored kreveta imam pravo maslinovo ulje i prije spavanja namažem zahvaćena mjesta
Eruptivna faza nestaje nakon par dana, ostaju ljuskice i egcem koji me ne smetaju.

Ovim jednostavnim pristupom uspio sam izbjeći frustracije i kortikosteroide skoro 10.g. Nedavno je potvrđena studija o Niklu (štavljenje kože) pa sam prestao kupovati kožne cipele i ako bude efekta, rado ću vas obavijestiti.

Maremonti
06.08.2011., 08:40
Ja sam busila mjehurice i zavrsila mjesec dana u zavojima. Meni reakciju izaziva znoj, samponi ljeti, rajcice i kovanice. To sam primjetila ali ima jos toga. Budem nervozna kad pocne akutna faza, ne prije.

phazing
18.08.2011., 20:47
grgurmali ovo je sve istina. Nikakve masti, kreme, ništa. Ne funkcionira. Funkcionira jedino opuštanje, smirivanje i nekakav balans. Ja sam po prirodi dosta nervozan tip i teško mi je kontrolirati se od nervoze, ali kad god nemam ispita/doma sam/ne zamaram se, tada je stanje bolje. Dotad jedino možete održavati kožu od pucanja i ostalog maslinovim uljem, melemom i sl.

andjeo29
19.08.2011., 21:01
sasvim slučajno naletim na ovu temu i onda skužim da bi to mogla i ja imati...
već par ljeta muku mučim s tim plikovima na stopalima misleći da je atletsko stopalo ili da su gljivice...
otišla sam bila doktoru i on mi je dao Elocom i Rojazol, što je recimo donekle pomagalo, ali ne pretjerano...
to mi se pojavi samo prek ljeta i onda kad zahladi nestane...
ovo ljeto mi se počelo pojavljivati i na rukama...
inače sam alergična na određene kozmetičke proizvode, ne samo na neke sapune i gelove, već i na raznu šminku...
pokušat ću to mazati melemom, bar da se malo smiri... i otići opet doktoru, možda kaže kaj pametnog...

grgurmali
22.08.2011., 10:28
pokušat ću to mazati melemom, bar da se malo smiri... i otići opet doktoru, možda kaže kaj pametnog...

Doktor može reći samo da naučite kontrolirati stres.

U terapiji treba izbjegavati sve što sadrže vodu (skoro sve kreme i masti) jer se u stvari radi o poremećaju kojim se "višak" vode izlučuje iz kože.

Ja koristim maslinovo ulje a mislim da bi djelovalo i bilo koje drugo iako nisam probao s uljem za motore :)

Veridies
23.09.2011., 13:58
Imam je i ja. :504:

Prvi put se pojavila kad sam imala oko 7 godina, mazali nekim od Locacortena i plikovi su se povukli u roku od 2 tjedna, koža je sama zarasla.
Da bi se opet i to puno burnije, pojavilo u proljeće prošle godine. Tako da se toga ne mogu otresti već godinu i pol. :503:
Prvo sam dobila antihistaminike u tabletama, nije imalo osobitog efekta. Nakon toga je doktorica zaključila da imam gljivice i dala mi Oronazol, koji nije ništa pomogao. Dalje Lotriderm, pa sad Belogen u kombinaciji s tabletama (antihistaminicima) i Pantenolom. U početku se povuklo, na svega nekoliko mjehurića koji nikako da nestanu. Onda ih dva dana poslije bude dvostruko više, i opet u krug. Svrab je strašan, često uhvati noću i onda sam spremna češati se iglama samo da bi prestalo -.- ujutro je stanje kože katastrofa, a prsti su natečeni i teško pokretljivi. Duboke pukotine koje izlažu živo meso, boli, svrbi. Izgleda odvratno. Za popizdit. :mad:

Što je još gore ljudi nemaju razumijevanja, i ne žele ga ni imati. Visim u školi 7/8 sati dnevno i ruke su mi potrebne za rad, pisanje itd. I kako sad da netko previdi što ti je s rukama? Dakako, čim je prva kolegica opazila, digla je galamu do neba.
''A jel to zarazno? Ajme fuj, izgleda grozno.. jel ti pereš ruke? Ajme zarazit ćeš me! Ljudii ona ima neku kugu po prstimaa!''
I sad ti objasni primitivcima željnim tračeva i nalaženja tuđih slabosti da to nije zarazno, da se to zove dishidroza, da si čistunac i da brineš o svojoj higijeni te da to nije posljedica zanemarivanja iste. Ma kakvi.
To na mene ima psihičke posljedice, otkad mi ruke grozno izgledaju strašno sam se povukla u sebe i manje sam komunikativna, skrivam ruke od tuđih pogleda, sram me rukovati se. :(

''Mnogi koje je zadesio ovaj karakterističan ekcem izjavljuju kako su primijetili da se boljka često okida jakim emocionalnim stresovima i unutarnjim konfliktima. Tu, na žalost, dolazi do jednog začaranog kruga. Iako benigna boljka, dishidroza ima jednu snažnu socijalnu komponentu. Naime, kada napadne ruke i prste, pacijent najčešće skriva ruke od pogleda drugih ljudi, a ponekad i posve izbjegava socijalne kontakte. To ima za posljedicu daljne produbljivanje emocionalne krize koja posljedično produbljuje bolest.''
I da, Melem mi pomaže samo na mjestima na kojima više nema mjehurića, pomogne koži da zaraste, ali na mjestima gdje ima mjehurića može čak i pogoršati stvar.
Molim vas, ako netko ima koji prijedlog :s

unique
23.09.2011., 15:33
Nenam nikakav prijedlog na žalost...........

Samo se javljam ponovno na temu............prošlo je 2 mj od mog posta, a stanje je još uvijek katastrofa. Pojavilo mi se i u blizini nokta palca, a čak mi se čini da mi je i nokat promijenjen...........eto, samo mi još treba da mi nokat otpadne.

Ja jadnostavno ne mogu vjerovati, al prošlo je 5 mjeseci od kad imam to po rukama i već mi je tooooootalno bed i počela sam skrivati ruke............to više nije normalno.

Reakcija ljudi je obično: Isuuuuuuseeeeee kaj ti je to po rukama!! Užaaaas!

A moja prva rečenica je obično, nije zarazno, to je dishidroza, bla, bla.

A mogu misliti kako to ljudima izgleda......uskoro će me početi izbjegavati. Samo čekam da vidim da netko neće npr. papir ili olovku iz moje ruke........

lovehina77
14.10.2011., 20:38
hej unique i svi s ovim dosadnim problemom...ne kraju sam se odlučila i ja pojadati...meni se to pojavilo pred jedno godinu dana, ali samo mjehuric, dva, nisam pridavala vaznost tome...i pred nekia 3 mjeseca, nabrala se mala hrpica...pa je to tako krenulo...tocno kako ljudi opisuju, pojavi se hrpica ili pojedini...pa to svrbi...pa se mjhurici povuku nakon jedno deset dana pa bude dobro i evo ih opet...ja sam inace studentica medicine...i upravo sam imala turnus iz dermatovenerologije pa sam pitala nekoliko svojih profesora o svemu se radi...vecina mi je potvrdila dishidrozu...preporucili su mi Belogent MAST(dakle mast vam treba, ne kreme), to je kobinacija kortikosteroida i antibiotika...i funkcioniralo je to neko vrijeme...ali nazalost, prestalo je...ja razmijem kako tesko mora biti nositi se s time...eto ja imam srecu pa su svi ljudi oko mene doktori ili studenti medicine pa me razumiju, a i dobar sam im primjer necega iz knjige, haha :) je li itko od vas radio alrergolosko testiranje? to mi je preporuceno...jer moguce je da se radi o preosjetljivost na nest...nemojte misliti da vam svima pametujem...samo mi je 'drago' ako mogu s nekime podijeliti to...jer sam sam vec na rubu izdrzljivost, ruke su mi stalno zamotane jer mi se to zna iinficirati, a moram stalno nesto dirati na faxu...pa eto, jos jedan clan, nadam se i prijatelj na raspolaganju :)

Maremonti
15.10.2011., 17:21
Ja sam u 20 godina 5-6 puta bila na testiranju u raznim ordinacijama. Imam uglavnom alergije na disnim putevima i dishidrozu. Pijem tablete za alergiju pa mozda i one ublazuju dishidrozu. Meni puno pomaze tocanje u mojoj otopini. Pila sam i zeljezo zbog anemije i probiotike i ova godina mi je u posljednjih 30 odkad me dishidroza muci najlaksa. Da se ne ureknem ja sam svoj lijek nasla. Zelim to i svim supatnicima.

lovehina77
15.10.2011., 22:28
mare2406 o kakvoj otopini je rijec, molim te podijeli...ja sam nasla recept za kupku od breze, nevena i stolisnika, danas sam probala i cini mi se da je bolje malo, al to sigurno ja sama sebe uvjereravam, treba ostati pozitivan :D

phazing
16.10.2011., 10:56
Meni se eto proširilo i na stopalo ovo ljeto. Ja se trudim što više ignorirati to, ne mažem ničim trenutno. Kad zahvati malo jače, namažem melemom. Jedan nokat se i meni promijenio i to dosta, izlistao se i grbav je, ali izrast će. :)
Opustite se, ljudi i puno sreće svima. :)

Maremonti
16.10.2011., 19:20
Moja otopina je po savjetu doktora i uz moju doradu. U dublju kadicu u malo jabucnog octa (samo ocat po doktoru) otopim par kapi cajevca i par kapi lavande te dodam mrvu tekuceg sapuna jer mi ocat smrdi te dolijem mlake vode. Nakon prvog puta sam probala bez octa ali bolje je sa njim.Ulja se ne otapaju u vodi. Prvo tocam dlanove 5-10 minuta a potom i stopala isto toliko. Po doktoru samo stopala i trebalo bi sad poceti da na proljece ne bukne. On je meni to rekao u proljece i ja sam tad pocela, u pocetku svaku vecer i djelovalo je, u pocetku malo pecka ali nis strasno. Sljedece godine svaku drugu vecer, ove jednom do dvaput tjedno. Reagiram u proljece i ljeto jako, znali su mi se dlanovi do tri puta kompletno oljustiti. Uz Lokakakorten. Ove godine nista, par puta par mjehurica. Smetaju mi kovanice, pomidori i pranje kose uz jos ponesto. Kosu perem ujutro i ako mi se izbaci koji mjehuric znam u umiovaniku napraviti otopinu i par minuta ruke unutra. Meni to pomaze. Mucim se skoro trideset 30 godina i tek sad mi je lakse. Samo sam jednom imala na stopalima pred desetak godina i to je jos gore od ruku. Ja navodno i srecom imam laksi oblik ali je redovan, cim zatopli, doduse alergicna sam i na lijeske i korove pa ne znam koliko to potice no definitivno znam da mi ova otopina pomaze, ovo mi je prva godina bez Lokakortena, lani sam ga minimalno koristila. Ja sam zadovoljna.

lovehina77
17.10.2011., 17:09
Hvala i sretno! :)

recinešto
19.10.2011., 09:02
Ja sam prije 6 mjeseci dobio male plikove ispunjene tekućinom na desnoj ruci na kažiprstu, srednjem i prstenjaku. Poslali su me na nekoliko dermatoloških pretraga ali ništa konkretno nisu našli. Na svoju ruku sam napravi dodatne pretrage i nađena ni je gljivica CANDIDA u krvi. Google kaže da se ti moji simptomi mogu prepisat candidi i ja odem s nalazima kod doktorice i ona mi da terapiju kapsule DIFULCAN i DIPROGENTA mast. već par dana sam pod terapijom i čini mi se da ide na bolje. Za detalje o CANDIDI malo proguglajte ima tonu podataka, možda se netko prepozna

13rain
28.10.2011., 14:05
Moje iskustvo - možda nekome pomogne. Meni su se takvi mjehurići pojavili na obje ruke (dlanovi i prsti) i lijevom stopalu, prošle godine u 10. mj. Kako sam po uvjerenju kožni hipohondar, isti tjedan sam se naručila kod dr. Stašića (privatno). Trosekundni pregled - 300 kn. Njegova dijagnoza: gljivice. Naravno da sam u tih tjedan dana presurfala net uzduž i poprijeko i moji simptomi su najviše odgovarali dishidrozi. Pitala sam ga da li bi to mogla biti dishidroza, na što mi je on odgovorio da bih tada imala i na prstima. Da ne dužim, nisam dobila antimikotik, nego triderm kremu. Otišla sam kod dr. Kosanović, ona je uz temeljitiji pregled rekla da nisu gljivice. Napravila sam brdo nepotrebnih analiza. Sve je bilo u redu. Na koncu, sama sam otkrila da mi je to reakcija na Jack Daniels (najdraži alkohol). Jednostavno ga ne konzumiram i od tada više nemam problema s malim, odvratnim mjehurićima.

user 2
11.11.2011., 14:15
pozdrav svima...mlađi brat je prije nekoliko dana dobio prvi put te mjehuriće na stopalima koji sada pucaju (prije toga svrbež itd.). iz svega pročitanog ovdje na forumu molim se Bogu da ne bude imao i probleme na rukama. na nogama to već dolazi u zadnju fazu jer je ostalo malo mjehurića i koža je puknula na nekoliko mjesta, ali me počinju brinuti ruke. na njima nije bilo mjehurića s prozirnom tekućinom ali je bilo onih malih mjehurića koji su svrbili. dakle na stopalima se pogoršalo a na dlanovima se pojavilo žutilo bez ikakvih mjehurića, ali s par napuknuća kože na mjestima gdje se dlan savija. da li imate sličnih iskustava? da li se to pojavi isključivo samo na stopalima (ili dlanovima) ili do najgore faze može doći i na stopalima i na dlanovima? i još nešto...pročitao sam raznorazne savjete što se tiče masti i drugih terapija ali da li se ista terapija/mast koristi od početka ciklusa pa do kraja ili samo u određenim momentima...npr.samo je jedna osoba napisala da joj melem smeta i pogoršava situaciju kad dođe do mjehurića ali da pomaže poslije mjehurića..unaprijed hvala svima na odgovrima i savjetima

Preoksi
19.11.2011., 14:54
Imam problem i nadam se da ce mi netko od vas moci pomoci...naime prije par mjeseci mi se izmedju kaziprsta i srednjeg prsta na ruci pojavila mala tockica koja ja jako svrbila...nakon sto sam ju pocesala iz nje je pocela da curi vodica. Bila sam kod dermatologa i koistila razne kortikosteroide, acidi borici rastvor... nista mi nije pomoglo. Sada tih bobica ima puno puno vice i koza mi se susi na tom dijelu, zatim pukne i iz tih ranica pocne da ide vodica, a sve skupa jako jako svrbi...otprilike izgleda i kao ubod komarca jer kada zategnem kozu vidim ispod tockice ono bijelo kao kod uboda komarca. Postalo je nesnosljivo, svrbi nenormalno i kada pocesem iz tockica curi vodica, susi se i puca........i tako non stop. ludim...... na li je netko od vas imao slicna iskustva i sto ste koristili kako bi se toga rijesili??? hvala vam

Ivanicapeca
19.11.2011., 19:06
Imam problem i nadam se da ce mi netko od vas moci pomoci...naime prije par mjeseci mi se izmedju kaziprsta i srednjeg prsta na ruci pojavila mala tockica koja ja jako svrbila...nakon sto sam ju pocesala iz nje je pocela da curi vodica. Bila sam kod dermatologa i koistila razne kortikosteroide, acidi borici rastvor... nista mi nije pomoglo. Sada tih bobica ima puno puno vice i koza mi se susi na tom dijelu, zatim pukne i iz tih ranica pocne da ide vodica, a sve skupa jako jako svrbi...otprilike izgleda i kao ubod komarca jer kada zategnem kozu vidim ispod tockice ono bijelo kao kod uboda komarca. Postalo je nesnosljivo, svrbi nenormalno i kada pocesem iz tockica curi vodica, susi se i puca........i tako non stop. ludim...... na li je netko od vas imao slicna iskustva i sto ste koristili kako bi se toga rijesili??? hvala vam

Odi na topic dishidroza (http://www.forum.hr/showthread.php?t=142285). Po opisu odgovara tome.
Umjesto da se češeš, stavi ruku pod mlaz što toplije vode, do praga boli. Svrabež će odmah prestati a na taj načim ćeš prevenirati infekcije koje možeš zaraditi čohanjem.
Meni je osobno od svih stvari koje sam probala pomogla jedino krema Diprogenta i jedino sam s njom uspjela održavati dugoročnije dobro stanje. Nakon nekog vremena se stvar sama od sebe povukla.

rompikus
07.01.2012., 09:12
Evo da se pridružim ekipi,
Dishidrozu sam vukao nekoliko godina krajem osnovne škole 7. i 8. razred. Čak sam jedne godine završil i u bolnici zbog infekcije streptokokom kroz otvorene rane na šakama - te je godine bila stvarno jaka. 3 dana u bolnici nisu mi mogli skinuti temp. 40, dobivao penicilinske injekcije itd. Onda je ipak pala. Dakle pažljivo sa bušenjem 'mjehurića' i rukavice svakako ako je moguće (pamučne). Na nogama je nisma imao, ali mi se na rukama kako je proljeće krenulo vraćala i povlačila nekoliko puta sve do ljeta. I tako jedo 2 ili 3 godine. U srednjoj školi toga je bilo samo u tragovima pa bilo kakve prevencije ili mazanja mastima nisu bile potrebne jer se brzo sama i povukla. Sada imam 33 godine i od toga doba osim koju godinu u međevremenu nisam je imao osim, kako sam već rekao po par tih aknica koje bi brzo prošle. Ove godine nakon dugo vremena pred sam Božić vratila se ku..va. I to u 'zavidnom' obliku - desna šaka tj. prsti su prekriveni (odozdo i bočno). Čitam malo i sad više ne znam ni sam. Pokušat ću sa tim kupkama i nevenovu kremu. To je problem koji ni meni nisu znali objasniti uzrok. Bio sam na Šalati, postavili dijagnozu 'dishidroza' i to je to. Lijeka mislim jednostavno za to nema već treba liječiti simptome. Pravi uzroci su mi i dan danas nepoznati tim više što mi se to vratilo nakon jedno 15 godina - možda i malo više.

vjekorvk
17.01.2012., 08:26
Bio sam na Šalati, postavili dijagnozu 'dishidroza' i to je to. Lijeka mislim jednostavno za to nema već treba liječiti simptome. Pravi uzroci su mi i dan danas nepoznati tim više što mi se to vratilo nakon jedno 15 godina - možda i malo više.[/QUOTE]

Procitao sam ovo vec nekoliko puta, imam to gov.. vec 11god, ali nikada kao ove godine kada nisam imao koze na rukama, uglavnom kronicni slucajevi znaju o cemu pricam. Tada sam popizdio i obisao sve zivo da mi netko od privatnih doktora kaze sta mi je. Znaju svi da to krene sa hrpom raznih krema, tableta, analiza kur..a, sve nepotrebno jer oni uopce nemaju pojma o cemu se radi, pa za koji k.. idu u skolu??:504: Sve sto doktori nenađu a kozna je bolest to je DISHIDROZA, e pa jeb..te se nije, to je ljudi alergija i točka. Kod svih a tako i kod mene, onda se na tu alergiju navuku i nekakve gljivice jer su u pitanju otvorene do kosti iscesane rane. A gljivice u vecini slucajeva se tesko dijagnosticiraju, nekada je potrebno raditi mikoloski nalaz nekoliko puta da bi se uopce pronasle. Ovo je za komentar kupke jabucnog octa, cajevca i lavande, SVE TROJE UBIJAJU GLJIVICE!!! I sad se zamislite koja shranja mi sve jedemo, koje su to kemije i metali u hrani koji se godinama nakupljaju u jetri i stoje tamo dok se jetra neocisti, i kad prestanete jesti recimo rajcicu koja je i meni smetala stanje se kao malo pocne smirivati, ali evo drugi dan opet krene i nikako da se u potpunosti smiri, zato sto vam je to smece u jetri, zasto je stres okidac, zato sto vam se u tijelu pocnu dogadati procesi znojenje, strah, napetost i tada sve tekucine u vama kolaju pet puta brze pa se malo povuce sranja iz jetre i eto vam vase alergije. Jetra i opcenito organizam vam je zagadivan tokom cijelog zivota i sad bi vi da se to rijesi sa kremom, e pa nemoze. Pocnite jesti prirodnu netretiranu hranu, ocistite svoj organizam od sranja iz komercijalne hrane, pecite sami svoj kruh ili kupujte domaci provjereni bez koje kakve kemije u sebi, tipa E oznake i takve stvari. Jer doktori su kao i ostali radnici, DA MALO RADIM A PUNO ZARADIM i kad neznaju sta vam je, onda vam je to DISHIDROZA, da, bas :confused:, i oni su bez ideje pa su nasli ime za njihovo neznanje.

Uglavnom, zaboravio sam i reci da sam po doktorima alergican na 90 posto hrane, sto nikada prije nisam bio. Pa u biti smijem jesti samo neko povrce, pa od cega da jeb..o zivim??
Ali nije u pitanju sama namirnica nego smece od kemije u njoj, da se razumijemo. Totalno sam ogorčen na doktore koji nemaju pojma sta rade. Užas!
I proizvode koji sluze iskljucivo samo za zaradu, fuj.:503:

Ljudi ocistite si organizam, ima raznih metoda na internetu za ciscenje krvi i jetre. Moja je limun, himalajska sol i javorov sirup. DJELUJE. Uz to jedem cesnjak i pijem jogurt sa probioticima i probioticke japanske tablete kao dodatak prehrani.
Mene je to sto sam nabrojao spasilo i sada nakon 11god normalno zivim ali i dalje pazim da nejedem previse smeca i redovno cistim organizam 2-3 puta godisnje.

Pocnite razmisljati logicki, gdje je dishidroza bila prije 30+ godina?? Nigdje jer nije bilo smeca od kemije u hrani i smeca u vodi iz vodovoda.

Pomozite si logikom. Volim Vas sve i nadam se da ce baremj jednoj osobi ovo otvoriti oci. NISTE SAMI.

samo da se nadovezem jer i sljedece ce vam puno pomoci. Propolis, Maticna mlijec, soda bikarbona.
Propolis pijte i mazite ruke. Maticnu mlijec topite u ustima i mazite ruke, soda bikarbona 1L mlake vode i 3 cajne zlicice sode i namakajte ruke 10min, isusuje mjehurice, smiruje crvenilo i ublazava svrab. radite to ujutro i navecer i nakon toga namazite maticnom mlijeci ili propolisom ilo oboje (iskljucivo od prirodno dobivene maticne mlijeci i propolisa) Progooglajte i naci cete pcelare koji je skupljaju i prodaju.

Nienor
02.04.2012., 10:12
Da se i ja pridružim ovoj temi: Bolujem od dishidroze 10 godina i to je strašno naročito ljeti.Nekontroliran svrbež stopala i dlanova, naročito noću,posebno ljeti (zimi znatno manje).Uz sve to radila sam alergo testove i ispalo je da sam alergična na štavljenu kožu, nikal i krom.Što bi značilo da ne smijem nositi kožne cipele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Kad ih nosim, imam posljedice 5 dana za svisnuti. Dakle, pijem Decortin 5 1 tbl. dnevno, samo ljeti, i dok pijem,podnošljivo je,ali čim prestanem-opet isto. Probala sam Sodermix-ništa ne pomaže, melem-ništa ne pomaže, nevenovu kremu-ne pomaže-još je gore jer ispod nje koža ne diše pa još više svrbi, A-derma-ne pomaže-dakle, ništa ne pomaže. Čitala sam jedan forum gdje ljudi imaju jako pozitivna iskustva sa kremom BIOELIKSIR EUTEN kremom na prirodnoj bazi. Košta 430 kn i svi su jako jako zadovoljni.Ostaje mi da probam s njom. Javim rezultate.

BEBIS
25.05.2012., 12:24
Da se i ja pridružim ovoj temi: Bolujem od dishidroze 10 godina i to je strašno naročito ljeti.Nekontroliran svrbež stopala i dlanova, naročito noću,posebno ljeti (zimi znatno manje).Uz sve to radila sam alergo testove i ispalo je da sam alergična na štavljenu kožu, nikal i krom.Što bi značilo da ne smijem nositi kožne cipele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Kad ih nosim, imam posljedice 5 dana za svisnuti. Dakle, pijem Decortin 5 1 tbl. dnevno, samo ljeti, i dok pijem,podnošljivo je,ali čim prestanem-opet isto. Probala sam Sodermix-ništa ne pomaže, melem-ništa ne pomaže, nevenovu kremu-ne pomaže-još je gore jer ispod nje koža ne diše pa još više svrbi, A-derma-ne pomaže-dakle, ništa ne pomaže. Čitala sam jedan forum gdje ljudi imaju jako pozitivna iskustva sa kremom BIOELIKSIR EUTEN kremom na prirodnoj bazi. Košta 430 kn i svi su jako jako zadovoljni.Ostaje mi da probam s njom. Javim rezultate.

Molim te za informaciju da li ti je pomogla krema BIOELIKSIR EUTEN, te ukoliko je, gdje si istu kupila i po kojoj cijeni. Imam curicu koja se od svoje 2. godine bori s dishidrozom. Sada ima 4.5 i nismo našli apsolutno ništa što bi joj pomoglo ("srebrna" voda održava stanje podnošljivim). Probali smo i dio tvog asortimana, ali također bezuspješno. Nije mi jasno zašto nju nisu slali na alergo testiranje (unatoč mom inzistiranju). Ipak bi bilo lakše kada bi barem znali što izbjegavati. Puno hvala unaprijed!

dumbo
26.05.2012., 14:21
Glede Eutena, evo moga iskustva - krema je dobra i pomaze. Dok su mjehurici u nastajanju, svrbe i rastu, minutu-dvije nakon mazanja pocnu bujati i puknu, tekucina iscuri. Krema ima i mente pa ublazava svrbez (provjeri je li za dijete i koliko cesto, ima i salicilne kiseline). Takodjer pospjesuje zarastanje rana tj. smanjuje pucanje koze.
Ali ne sprjecava nastajanje novih mjehurica pa taj zacarani krug i dalje radi, dishidroza se ne povlaci ali je simptome lakse kontrolirati.

Kod mene se stanje na rukama (na stopalima nikad nisam imala) pogorsalo u jednom stresnom periodu prije godinu i pol, cak i vise, i od tada se ne povlaci. Zna se malo primiriti ali pogorsa se cim se usudim ponadati da prolazi :rolleyes:
Prvi put se javilo kad sam promijenila posao pa se onda povuklo na neko vrijeme.
Ako je stres veci, simptomi se pojacaju. Bez sumnje, kod mene je stres trigger... I ne pronalazim nacin da se toga rijesim. Imam jako stresan posao, a godisnjeg jednostavno nema dovoljno, niti se mogu skroz distancirati od posla :(

MisterYes
01.06.2012., 16:05
evo i ja se prikljucujem oboljelima od dishidroze...
kao i vecina probao sam SVE i bio kod SVIH doktora.
Negativan na gljivice, alergotest negativan, a dishidroza je stalno po rukama!
Probao sam sve i vise manje je sve bezuspjesno, osim kortikosteroida...no njih se ne smije stalno koristiti.
Jucer sam kupio ovu kremu:
http://www.kozniproblemi.com.hr/kozni-problemi/ekcemi-ruku.aspx
kod Dokmanna i on garantira da ce pomoci ili ce vratiti novce... (100kn, 120ml, dostatno za mjesec dana).
Uglavnom danas mi nije bolje, nego jos gore (iako nema veze sa kremom). Upaljeni plikovi, ragade do krvi, cesanje...

Spominje se da bi to mogla biti alergo reakcija na nesto iz hrane, nesto sto ima veze sa niklom...pa u sljedecih par tjedana izbacujem tuna argetu, zobene pahuljice, čokoladu i slicno sa takvih popisa...
Do sad sam to stalno jeo, pa cu vidjeti ima li promjene.

Probao sam sve osim mijenjati prehranu, pa je sad to na redu!
Ako uspijem, javim!

BEBIS
11.06.2012., 07:44
EVO DA JAVIM NAŠE ISKUSTVO S EUTENOM..ISTO JE KAO I KOD DUMBE...KREMA POMAŽE SANIRATI POSLJEDICU , ALI NE LIJEČI UZROK..IPAK, NE ŽALIM ŠTO SAM JU KUPILA JER KOŽA SADA IZGLEDA GOTOVO ZDRAVO.. SAMO KADA SE DOBRO ZAGLEDAM VIDIM NOVE MJEHURIĆE...DIJETE MI SE KONAČNO VIŠE NE SVRBI (ZNALA SE TOLIKO SVRBITI DA ME NOĆU TO BUDILO, MOGU SAMO ZAMISLITI KAKO JE NJOJ BILO
)
Glede Eutena, evo moga iskustva - krema je dobra i pomaze. Dok su mjehurici u nastajanju, svrbe i rastu, minutu-dvije nakon mazanja pocnu bujati i puknu, tekucina iscuri. Krema ima i mente pa ublazava svrbez (provjeri je li za dijete i koliko cesto, ima i salicilne kiseline). Takodjer pospjesuje zarastanje rana tj. smanjuje pucanje koze.
Ali ne sprjecava nastajanje novih mjehurica pa taj zacarani krug i dalje radi, dishidroza se ne povlaci ali je simptome lakse kontrolirati.

Kod mene se stanje na rukama (na stopalima nikad nisam imala) pogorsalo u jednom stresnom periodu prije godinu i pol, cak i vise, i od tada se ne povlaci. Zna se malo primiriti ali pogorsa se cim se usudim ponadati da prolazi :rolleyes:
Prvi put se javilo kad sam promijenila posao pa se onda povuklo na neko vrijeme.
Ako je stres veci, simptomi se pojacaju. Bez sumnje, kod mene je stres trigger... I ne pronalazim nacin da se toga rijesim. Imam jako stresan posao, a godisnjeg jednostavno nema dovoljno, niti se mogu skroz distancirati od posla :(

leeloo27
11.06.2012., 12:08
BEBIS molim te pripazi da ne pišeš velikim slovima na forumu jer ti se to smatra ovdje deranjem i kažnjava se kartonima. :)

BEBIS
14.06.2012., 14:38
BEBIS molim te pripazi da ne pišeš velikim slovima na forumu jer ti se to smatra ovdje deranjem i kažnjava se kartonima. :)

Evo samo javljam da više nema mjehurića zahvaljujući Eutenu.. Konačno, nakon 2 i pol godine..presretni smo

Maremonti
22.06.2012., 22:26
Ja ni ove godine nisam na korticima, samo tocam ruke i to ne redovno i noge iako na nogama nemam dishidrozu. Moja kupka sad ima sastav jabucni ocat, etericna ulja lavande, palmaros, cajevca i kadulje ili barem neki od njih.

Nikal me i dalje zeza, a ima ga u pomidorima i u jos hrpi namirnica, lako ja bez bizuterije.

Od krema pomagale su mi Locacorten N ( recept), Cicfalta od Avene ako pamtim dobro ime u slobodnoj prodaji oko 100 kn i Ekoderm ili Eloderm, ne znam kako se nabavlja, jaka je i koristi se pomijesana sa A-dermom,dala mi je prijateljica medicinarka.

Zelim vam zivot bez mjehurica.

Guglajte malo svasta pise o ovoj bolestini, nema joj bas lijeka. I ne gledajte slike ako bas ne morate.

Nienor
26.06.2012., 21:36
Molim te za informaciju da li ti je pomogla krema BIOELIKSIR EUTEN, te ukoliko je, gdje si istu kupila i po kojoj cijeni. Imam curicu koja se od svoje 2. godine bori s dishidrozom. Sada ima 4.5 i nismo našli apsolutno ništa što bi joj pomoglo ("srebrna" voda održava stanje podnošljivim). Probali smo i dio tvog asortimana, ali također bezuspješno. Nije mi jasno zašto nju nisu slali na alergo testiranje (unatoč mom inzistiranju). Ipak bi bilo lakše kada bi barem znali što izbjegavati. Puno hvala unaprijed!

Evo ovako, Euten je definitivno dobar što se tiče svrbeža! U roku nekoliko minuta djeluje. I sve ostaje na tome ali i to je već ogromna stvar, jer svrbež je taj koji me izluđuje i danju i noću. Preporučam! Najjeftiniji sam našla u ljekarni u Splitu kraj KBC-a Firule. Košta 399 kn.Ljekarne Grbavac, Spinčićeva 2a. Preporučam svima koji boluju od ove nesnošljive boljke.
Druga stvar: NE NOSITI KOŽNU OBUĆU! U štavljenoj koži ima nikla i kroma koji su kancerigeni i izazivaju pojavu alergija i mjehurića koji svrbe. Isprobala na sebi :( U roku 2 sata od izbijaju mjehurići i svrbe. Kupovati cipele od umjetne kože ili drugih materijala. Ja sam se testirala na metale i krom, nikal, štavljena koža i neki sastojci gume su pokazali tragove, naročito 3 prvo navedena.Pročitajte na internetu koliko štavljena koža sadrži nikla i kroma. Užassss!Nikad više koža na moje noge.Ni niklovana ili kromirana bižuterija,satovi isl.Sve sam isprobala i uvjerila se. Još se moram ostavit pušenja da i to probam .

Maremonti
28.06.2012., 15:34
Nisi bas u pravu Nienor o koznoj obuci.

Nemamo svi isti okidac za dishidrozu. Imam dokazanu alergiju na nikal, kontroliram dishidrozu, srecom je nemam na stopalima, ali ne podnosim obucu od umjetne koze. A kozna mi je ok. Ciste sportske slape poznate marke, prozvedene u Italiji, imaju 8 cm siroku traku koja ide preko stopala od umjetnog materijala i mene to nesnosno svrbi. Kozne japanke ne. Ali mi zato u akutnoj fazi smeta bas svaki sampon. Svatko mora pratiti svoje reakcije.

Nienor
29.06.2012., 12:45
Nisi bas u pravu Nienor o koznoj obuci.

Nemamo svi isti okidac za dishidrozu. Imam dokazanu alergiju na nikal, kontroliram dishidrozu, srecom je nemam na stopalima, ali ne podnosim obucu od umjetne koze. A kozna mi je ok. Ciste sportske slape poznate marke, prozvedene u Italiji, imaju 8 cm siroku traku koja ide preko stopala od umjetnog materijala i mene to nesnosno svrbi. Kozne japanke ne. Ali mi zato u akutnoj fazi smeta bas svaki sampon. Svatko mora pratiti svoje reakcije.

Ja sam i pratila svoju reakciju i govorim o njoj.A što se tiče štavljene kože dokazano je da u njoj ima nikla i kroma koji su kancerogeni i na koje sam ja osobno alergična. Onaj tko nije-OK, njemu valjda neće štetiti, ali meni je to za poludit.Reakcija izbija u roku 2 sata (mjehurići koji užasno svrbe).Čula sam još ljudi koji imaju dishidrozu a smeta im kožna obuća.Ali nismo svi isti naravno,ja bi volila da to nije tako a što ću kad je :(
Zaboravih nadodati da nije sva kožna obuća ili način štavljenja isti.Kod neke obuće mi izbije u roku 2 sata a kod neke treba više vremena da je na nozi da bi izbilo. Vjerojatno manja koncentracija nikla i kroma.Znači, načini štavljenja i štetnih kemikalija su različiti, pa sad ti znaj što kupiti :( Ah jadna ja,osuđena sam na umjetu kožu :(

zagorec992
03.07.2012., 12:59
i meni se to pojavilo prije 3-4 mjeseca(negdje početkom proljeća); prvo sam mislil da je zbog bakterijskih infekcija (radim na računalima, a znamo da su miševi i tipkovnice leglo svih sr*nja), no prije par dana sam odlučil proguglat jer mi se to stalno vraćalo i mogu sa sigurnošću reći da imam dishidrozu. Inače sam imal pilonidalni sinus, tak da mi je ovo mačji kašalj :) i zasad je lokalizirano na gornjim dijelovima dva prsta na desnoj ruci i između prstiju na lijevoj ruci. Kad se to posuši, koža popuca al ne duboko, to nit ne ćešem nit trgam nit bušim i nema bolova ni svrbeža (jedino između prstiju kad se taj dio uznoji, onda zna malo svrbit, al ništa neizdrživo). Kad mi koža popuca, namažem s nekakvom kremom za upaljenu i oštećenu kožu i brzo se ona obnovi, al se ovi mjehurići stalno vraćaju. Sutra idem dermatologu, najvjerojatnije je neka alergija, iako nikad nisam bil alergičan na ništa. Očito imam jedan od lakših slučaja.

lola27
05.09.2012., 16:54
Pozdrav svima....a posebno onima koji muku muce s ovom dosadnom bolescu.I ja sam jedna od njih.
Ovo ljeto mi se uzasno pogorsalo i nisam mogla bez 10-dnevne terapije kortikosteroidima. Veliki uzrok vidim u ovim vrucinama...zbog koje dolazi do znojenja dlanova. A kako je kod ove bolesti specificno da su zacepljene zlijezde znojnice .....nastaje uzasno razdoblje boli, svrbeza, perutanja koze.
:503:.....sada mi se malo smirilo i nadam se da ce neko vrijeme potrajati:p
Kako je kod vas? Dali je netko isprobao neke nove kremice?

Mirabai
05.09.2012., 21:24
Dijagnosticirana mi je dishidroza prije 4 godine i muku sam mučila sa svrabom i mjehurima i na rukama i nogama.
Mislila sam da ću završiti na psihijatriji,noćima nisam spavala,ni ja,a ni moji oko mene od mojih struganja i češanja.
Ne znam koje sve kreme i kremice nisam koristila.Jedino bi mi pomogli kortikosterodi da se to neko vrijeme primiri i onda sve ispočetka.
I odgovarala mi je Canesten krema,uspjela bi mi smiriti kožu taman da malo odspavam i uhvatim zraka :504:
Onda sam počela vježbati,trčati,voziti orbitrek-intezivno,oko sat vremena dnevno...ne znam da li je povezano,ali u periodima kada intezivno vježbam;trčim,vozim orbitrek,znojim se svraba nema,a kada me uhvati lijenost i zapustim tjelovježbu opet se vračaju mjehuri i svrab :ne zna:

tini75
05.09.2012., 23:42
Pozdrav svima....a posebno onima koji muku muce s ovom dosadnom bolescu.I ja sam jedna od njih.
Ovo ljeto mi se uzasno pogorsalo i nisam mogla bez 10-dnevne terapije kortikosteroidima. Veliki uzrok vidim u ovim vrucinama...zbog koje dolazi do znojenja dlanova. A kako je kod ove bolesti specificno da su zacepljene zlijezde znojnice .....nastaje uzasno razdoblje boli, svrbeza, perutanja koze.
:503:.....sada mi se malo smirilo i nadam se da ce neko vrijeme potrajati:p
Kako je kod vas? Dali je netko isprobao neke nove kremice?

Ja sam ove godine završila u bolnici sa ogromnim mjehurima na rukama i nogama...i osip po vratu i prsima...uzeta biopsija sa vrata je pokazala isto dishidrozu...nikakve kreme nisu pomagale, na kraju završila na injekcijama kortikosteroida 3 dana, pa medrol oralno još mjesec dana...užas...konstatacija moje dr. koja me vodila u bolnici je da se pokušam ne znojiti i da ne idem u vlažne prostore :confused:

MaryDrown
23.09.2012., 17:42
I mene muči već godinama, al zadnja 2 mjeseca je neizdrživo, svrbi me užasno, i nikakve kreme ne pomažu. Čini mi se, to sam tek ove godine počela primjećivati, prije nisam obraćala pažnju, da mi se pogorša ako pojedem dosta svježe rajčice ili paprika.

mušicemutuste
21.10.2012., 21:13
Evo da podjelim moje iskustvo,možda nekome pomogne..
Evo i ja sam već nekoliko puta prelistao forum i internet u potrazi za riješenjem svojeg problema. Iako nemam nalaz stručnjaka, mislim da imam dishidrozu.

Mučio me svrbež i pucanje kože na stopalima, popraćeno naravno mjehurićima. Prije se to zadržavalo oko prstiju, a kasnije se počelo širiti i prema peti, ali više onako po bočnoj strani stopala. To sr.... me mučilo par godina. Nekad više , nekad manje. Bio sam jednom kod doktorice ( jer sam mislio da imam gljivice) i pitao da mi pomogne. Doktorica mi je pripisala Canesten kremu i to je to. To sam ja mazao, pa se kao nešto povuklo, pa se vratilo, pa sam opet mazao, pa se opet kao malo povuklo ali nikad nije prestalo. Onda me prošla volja , a i bilo mi je neugodno radi tih navodno gljivica koje sam imao.

Onda sam jedno dvije godine pauzirao sa bilo kakvim akcijama, ali to se polako sve više širilo. Nije to bilo katastrofa, ali je meni smetalo jer mi se ljuštila koža, pa sam ja to stalno čupkao, pa ti mjehurići koji su me užasno svrbili - znao sam ih izbušiti sa iglom( iako sam znao da to baš nije dobro , pa bi mi bilo lakše, odnosno ne bi me više toliko svrbilo), ali sve me je to više smetalo.

Ali me počelo najviše smetati šta sam razvio naviku stalno čačkat po stopalima kada god sam bos. A ljeti sam svako popodne pa do navečer -bos. Bilo mi je teško odvojit par dana za šetanja po doktorima, pa sam eto pregledavao forume da vidim od kud da krenem.

I tako sam negdje naišao na kremu exoderil, međutim nisam je mogao nabaviti u HR. Zato sam naručio 2 kom preko ebaya, i došlo mi je iz rumunjske u roku 4-5 dana za cca 140-150 kn(obje kreme).

Mazao sam noge i nokte svaku večer prije spavanja i potrošio jednu mast od cca 15g . Nikakvih rezultata... Poludio sam.. Ali pričekao sam još 6-7 dana i odlučio potrošit i drugu kremu kad sam je već kupio... Kad ono - meni se stanje popravilo za 80%!!! Onda sam odlučio i dalje mazati ali svaki 2-3 dana navečer, i meni se to skroz povuklo. Imam još pola tube za potrošit, ali sad neću stajat dok god ima kreme, jer sam jako zadovoljan rezultatima. Eto - exoderil krema mi je pomogla...

tanveer
21.10.2012., 21:52
... bilo mi je neugodno radi tih navodno gljivica koje sam imao.
...

I tako sam negdje naišao na kremu exoderil, međutim nisam je mogao nabaviti u HR. Zato sam naručio 2 kom preko ebaya, i došlo mi je iz rumunjske u roku 4-5 dana za cca 140-150 kn(obje kreme).

Mazao sam noge i nokte svaku večer prije spavanja i potrošio jednu mast od cca 15g . Nikakvih rezultata... Poludio sam.. Ali pričekao sam još 6-7 dana i odlučio potrošit i drugu kremu kad sam je već kupio... Kad ono - meni se stanje popravilo za 80%!!! Onda sam odlučio i dalje mazati ali svaki 2-3 dana navečer, i meni se to skroz povuklo. Imam još pola tube za potrošit, ali sad neću stajat dok god ima kreme, jer sam jako zadovoljan rezultatima. Eto - exoderil krema mi je pomogla...

exoderil je antimikotik, dakle djeluje upravo na gljivice, i neophodno je biti uporan i dovršiti terapiju. takodjer je lako moguće da se opet vrate... postoji tema o gljivicama sa savjetima kako im zagorčati život (suho, čisto, prozračno, dizanje imuniteta, propolis itd itd)

...

monsoon222
26.11.2012., 20:39
Pozdrav svima!
Ja se isto mučim sa dishidrozom već dvije godine (kod mene se javila nakon poroda) i samo sam htjela reći da mi puno pomažu zeleni kašasti sokovi!
Pokušavam svaki dan popiti po litru soka i to se onda vidi na rukama - smanjuju se mjehurići, crvenilo i manje svrbi - tako da mi ruke puno bolje izgledaju.

dumbo
02.12.2012., 17:44
Vidjeli ste da je euten povucen jer sadrzi kortikosteroide?:503:
Imam doma punu kutijicu ali nsjradije bih je od bijesa bacila u smece...

Danas sam u dm-u, trenutacno na akciji za nekih 16 kn, kupila dermapip propolisno biljno ulje i nanijela na ostecenu kozu na prstima vec tri puta - efekt mi je zasad :eek: stanje koze se uocljivo popravlja!
Sastav: propylene glycol, 10% propolis, 3% ekstrakt calendula officinalis.
Taj prpoylene glycol nema bas neku reputaciju, koliko vidim na netu na prvi pogled....

Inace sam uocila da manje problema s dishidrozom imam kad reduciram ugljikohidrate - psenicu, slatkise, rizu...

meritas
02.12.2012., 20:17
Pitanje za sve koji imaju ovaj problem. Koliko od vas je učinilo biopsiju kože, od vas koji jeste koliko vas ima pojačano nakupljanje masti u tom bioptatu. Koliko od vas ima/je imalo neke od sljedećih simptoma: angiokeratomi u djetinjstvu, u djetinjstvu neobjašnjivo trnjenje tabana i šaka, u svojim 40 -im moždani ili srčani udar, preuranjena mrena, bubrežno zatajenje koje nisu razjasnili.

I na kraju ako je netko imao nešto od ovog da li je testiran na Fabryevu bolest.

Pitam čisto informativno.

tini75
03.12.2012., 00:44
Pitanje za sve koji imaju ovaj problem. Koliko od vas je učinilo biopsiju kože, od vas koji jeste koliko vas ima pojačano nakupljanje masti u tom bioptatu. Koliko od vas ima/je imalo neke od sljedećih simptoma: angiokeratomi u djetinjstvu, u djetinjstvu neobjašnjivo trnjenje tabana i šaka, u svojim 40 -im moždani ili srčani udar, preuranjena mrena, bubrežno zatajenje koje nisu razjasnili.

I na kraju ako je netko imao nešto od ovog da li je testiran na Fabryevu bolest.

Pitam čisto informativno.

Ja nemam ništa od toga ( doduše za moždani i srčani ne mogu odgovoriti jer ih još uvijek mogu dobiti ), a i radila sam kariotipizaciju pa znam da nemam niti Fabryevu bolest. U bioptatu nema nakupljanja masti, a radila sam 3 biopsije.

tini75
03.12.2012., 00:50
Vidjeli ste da je euten povucen jer sadrzi kortikosteroide?:503:
Imam doma punu kutijicu ali nsjradije bih je od bijesa bacila u smece...

Danas sam u dm-u, trenutacno na akciji za nekih 16 kn, kupila dermapip propolisno biljno ulje i nanijela na ostecenu kozu na prstima vec tri puta - efekt mi je zasad :eek: stanje koze se uocljivo popravlja!
Sastav: propylene glycol, 10% propolis, 3% ekstrakt calendula officinalis.
Taj prpoylene glycol nema bas neku reputaciju, koliko vidim na netu na prvi pogled....

Inace sam uocila da manje problema s dishidrozom imam kad reduciram ugljikohidrate - psenicu, slatkise, rizu...

Probat ću i ja tu kremu već par dana mi izbijaju mjehurići...

monster12
13.01.2013., 15:59
Pozdrav svima,

Opisat cu moj problem:

Prije 2 tjedna zbog stresa na poslu imao sam problem sa pojacanim znojenjem dlanova i stopala i to je bilo bas u velikim kolicinama. Nakon tjedan dana kada sam se oslobodio stresa znojenje je prestalo i sve je bilo super bez ikakvih promjena na kozi sto je potrajalo tjedan dana.

Onda sam odjednom primjetio da su mi dlanovi jako suhi, da su poceli pucati, inace imam osjetljivu kozu i suhe dlanove, ali to rijesim s malo Nivea kreme nakon svakog pranja ruku i sve bude super. Sada ta Nivea krema ne pomaze, tj ruke budu ok 5-10 minuta i onda su opet jako suhe, kao da sve upiju.

Pored toga, prije 3 dana sam primjetio i male plikove ispod koze, crvenkaste, ima ih preko stotinu na svakoj ruci, preko cijelog dlana, nisu veliki, cak mislim da ih ne bih mogao istisnuti, ali na svjetlu kada se zagledam u ruke bas su primjetni. Nisu me svrbili niti sam bilo sto osjecao do sinoc. I dalje nemam svrab, ali osjecam kao neko peckanje po dlanovima i recimo ako stisnem neki predmet koza me boli na nekim dijelovima, kao da imam ranice.

Jel bi ovo mogla biti dishidroza i sta mi preporucujete? Moze li biti dishidroza iako nemam velike plikove i svrbez ?

hvala

Nienor
13.01.2013., 17:28
Pozdrav svima,

Opisat cu moj problem:

Prije 2 tjedna zbog stresa na poslu imao sam problem sa pojacanim znojenjem dlanova i stopala i to je bilo bas u velikim kolicinama. Nakon tjedan dana kada sam se oslobodio stresa znojenje je prestalo i sve je bilo super bez ikakvih promjena na kozi sto je potrajalo tjedan dana.

Onda sam odjednom primjetio da su mi dlanovi jako suhi, da su poceli pucati, inace imam osjetljivu kozu i suhe dlanove, ali to rijesim s malo Nivea kreme nakon svakog pranja ruku i sve bude super. Sada ta Nivea krema ne pomaze, tj ruke budu ok 5-10 minuta i onda su opet jako suhe, kao da sve upiju.

Pored toga, prije 3 dana sam primjetio i male plikove ispod koze, crvenkaste, ima ih preko stotinu na svakoj ruci, preko cijelog dlana, nisu veliki, cak mislim da ih ne bih mogao istisnuti, ali na svjetlu kada se zagledam u ruke bas su primjetni. Nisu me svrbili niti sam bilo sto osjecao do sinoc. I dalje nemam svrab, ali osjecam kao neko peckanje po dlanovima i recimo ako stisnem neki predmet koza me boli na nekim dijelovima, kao da imam ranice.

Jel bi ovo mogla biti dishidroza i sta mi preporucujete? Moze li biti dishidroza iako nemam velike plikove i svrbez ?

hvala

Dishidroza i nema velike plikove koliko ja znam i u pravilu nesnosno svrbi,ali možda nije svakome isto. Najbolje posjetiti dermatologa mada su i oni uglavnom bespomoćni kad je ovo u pitanju :(

monster12
13.01.2013., 17:55
Hmm, mene ne svrbi, ali osjetim kao neko peckanje na nekim dijelovima dlana i kao sto sam rekao, ako uzmem neki tvrd predmet pa stisnem, koza boli kao da imam rane. Da li od prvog dana pojave postoji svrab ili se simptomi vremenom mjenjaju.

Dermatologa mi je preko glave, u zivotu sam ih posjetio 4,5 puta, svaki put mi je rekao sve ono sto sam nasao na internetu prije nego sam mu otisao i uglavnom sam uvijek probao po 2,3 kreme koje naravno nisu pomogle da bi se bolest povukla sama od sebe nakon sto ja odustanem od lijecenja :D

Maremonti
13.01.2013., 18:03
Ja znam imati puni sitnih potkoznih crvenih kvrgica, oteklina, koje potom postanu mjehurici.

Tocaj dlanove u vodi sa jabucnim octom i dodaj malo etericnog ulja cajevca i lavande ako imas, ali i jabucni ocat je vec dobar, trebalo bi pomoci. Ja vec par godina tako tocam dlanove i ne koristim kortice a taj savjet sam dobila od lijecnika. Mazi i dalje dlanove nekom kremom da nisu suhi.

monster12
13.01.2013., 18:49
pored toga jel imas neke bolove, svrbez, peckanje isl ?

Maremonti
13.01.2013., 19:08
Svrbi uzasno, znoje mi se ruke, peckaju i zare. Pocelo mi je pred 30 godina, busila sam mjehurice iglom i dobila uzasnu upalu. Pomagao mi je jedino Lokakorten N, jedna tuba godisnje, nemam stalno dishidrozu i ne znam sto je okidac.

Vec godina mi ovo sa jabucnim octom pomaze. Cim osjetim tocam.

Od doktora sam odustala, jedino zahvalna ovom koji mi je jabucni preporucio, ali on je prijatelj.

monster12
15.01.2013., 00:52
Da li se vama kod dishidroze suse ruke, tj da li je osim mjehurica simptom ispucala i suha koza, pogotovo vrhovi prstiju ?

Maremonti
15.01.2013., 08:17
Meni bi se doslovno oljustila kosa sa dlanova i prstiju, onda bi ta njezna mlada koza neko vrijeme bila osjetljiva. Ne znam koliko je to do dishidroze a koliko do kortica koji su jaki pa odrade ali i ostete.

Po ovome sa octom, znam da sam naporna i dosadna, vise mi se koza ne ljusti, ruke nisu suhe, meni ovo pomaze.

Dodes do obiteljskog, da ti uputnicu i dok dodes do specijaliste prode vrijeme i slika vise ni ista.

Nisam neki alternativac, ali u jabucni ocat se kod ovoga kunem:)

GrahZaDorucak
25.02.2013., 14:17
Pozdravljam sve pljugere koje je bog pocastio s dishidrozom ili ti- (znam tv program na pamet) bolest,,u drugom zivotu budete trcali i plesali sad uzivajte u plikovima i ranama,,citam o vasim mukama,zao mi je svih a posebno onih friskih koji su tek zakoracili u tu cudesnu agoniju,,ja i ljubljena dishidroza vodimo rat vec 20 godina,,probao sam sve kreme i sve tablete bio kod krasnih privatnika i naravno obisao sve bolnice i ambulante, slusao razne savjete nebrojenih kužilica,,Lijeka kao sto svi znaju,,nema,,glupo bi bilo da ga naprave,, jer bi mi sepavci prestali kupovati sve moguce kreme koje nam nude,,meni je osobno iskreno pomagala samo jedna..- "Kuterid" krema,,kortikosteroidi ali je bila odlicna sve bi ocistila posusila i dugo se ne bi vracalo,,"gdje da ju nabavim!!?? gdje da ju nabavim??!!"... e pa nigdje!!,,prestali su ju proizvoditi,,tko bi znao zasto ;)..postoji jos jedino Kuterid mast mozete ju kupiti u Sloveniji,,meni ne pomaze,,sto pomaze?..pitaju se oni s ljubicastim plikom na tabanu..slobodno ga probusite nemojte trpiti bol,,pa se vratite za komp,, ;)..
Ne bih znao sto vama pomaze mogu vam samo reci kako se ja nosim s tim,,trenutno ne koristim nikakav lijek niti kremu niti ista,,pokusavam balansirati i prilagoditi prehranu toj predivnoj bolesti..jasno vam je gdje izlaze plikovi,,tabani ,dlanovi,,vrlo je jasno da je povezano sa znojenjem,,prvo sto trebate smanjiti u prehrani je SOL!!!.. zderanje cipseva i smokija,stapica i ostalog smeca smanjite na 0,,vjerujte mi organizam ce vam biti zahvalan zbog toga a ne samo tabani,,sljedece sto bi trebalo izbjegavati bi bilo,,
NE:
1. konzerve,konzervirana hrana,,
3. suhomesnate proizvode iz ducana – smije iz vlastite proizvodnje,ali bez prevelike kolicine soli i da nema drugih konzervansa
4. očiti konzervansi, npr. razne kiseline, Vegeta, drugi začini – svi su puni konzervansa!!
5. kupljeni gazirani I negazirani napitci, voćni sokovi,umjetni čajevi ukratko: svi obojeni napitci) – VODA JE ZAKON !
pokusajte jesti sto vise voca, povrca i kuhane hrane,zaobilazite MC Donalds i ostale trash prehrambene lance,, :)
Ljudi opcenito smatraju da su sol,papar i mnogi drugi zacini s kojima ljudi pretjeruju ,okus hrane,,to je krivo,,jer svaka hrana ima svoj okus ali ga vise ne osjecaju zbog silnih zacina i pojacivaca okusa..
Druga vazna stvar vezana uz ovu bolest je vas imunitet koji je dakako usko povezan s ovim gore nabrojenim..pa kad promjenite jedno automatski se mijenja i drugo,,
Trece,,je psiha,,najteze za srediti,,jer ne znam tko je sretan kad je bolestan,,prihvatiti to stanje uopce,,da nema lijeka,,da nema normalnog zivota,,taj dio nisam jos poslozio,,jer sam po prirodi zivac,,na sto ova bolest svrsava doslovno ;)
Svatko od nas ima svoje osobne probleme+ drzavne+svjetske koji nas pogađaju na razne nacine i cine nervoznima i nesretnima,,pokusajte neaci nesto sto ce vas smirivati,,a da li ce to biti ,meditacija,joga,goblen ili sex to je vasa osobna stvar :)..
Zelim vam svima srecu i ne dajte da bolest kontrolira vas nego vi kontrolirajte nju!..kad uspijete,, javite mi kako ide, da pokusam i ja ;)

LadyNot
28.07.2013., 15:35
Pozdrav ekipo!
Procitala sam cijeli topic, niste me utjesili nimalo...
Ja se vec par mjeseci 'borim' sa plikicima, sto smijesno zvuci kad citam vas koji s tim zivite vec godinama... Mislila sam da su bradavice pa sam ih tretirala acetocaustinom (neka kiselina za bradavice)... Imala sam ih samo na kaziprstu desne ruke, ali kad su se poceli pojavljivati na vanjskom dijelu dlana lijeve ruke otisla sam doktorici koja mi je rekla da imam dishidrozu i prepisala belogent...

Sad vise ne znam-trebam li izbjegavati vodu ili samo detergente i sampone i sl?
S cim perete ruke?
Obicni sapun? Neki neutralni?ne tekuci?a kako prati kosu???
Ja sam si mislila kupit silverex sapun (srebrni) pa se nadam da bi mi on mogao pomoci...
Meni stanje nije jos tako kriticno, ali bojim se da ce se sad kad odem na more stvari drasticno pogorsati :(

sivica111
18.09.2013., 11:55
TRIDERM krema je meni pomogla....sve je nestalo...vec sam izgubila svaku nadu, pa ako kome pomogne....:mig:

LaF_1985
12.10.2013., 23:44
Pozdrav svima, evo jos jedan vas.
Tocno ovako to izgleda kod mene.
http://www.google.de/imgres?client=firefox-a&hs=s6T&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1600&bih=728&tbm=isch&tbnid=UMFnoTjOZIBqLM:&imgrefurl=http://en.wikipedia.org/wiki/Dyshidrosis&docid=4Z3U4IZPvwANMM&imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/Finger_Pompholyx_1.tif/lossy-page1-230px-Finger_Pompholyx_1.tif.jpg&w=230&h=199&ei=M9BZUpnrGIGX1AXT2IGoAw&zoom=1&iact=rc&dur=463&page=1&tbnh=140&tbnw=161&start=0&ndsp=35&ved=1t:429,r:9,s:0,i:112&tx=56&ty=75

Prica od prije 2. god:
Kao i vecina vas sam osjetio neke promjene po rukama. Pocelo ja sa laganim svrabom i bivalo sve gore i gore. Sitni plikovi ispod koze su poceli izlaziti i pucati...bistra tekucina u njima...ma 1001% da je to to.
Radio sam posao u kojemu su ruke bile izlozene svemu i svacemu, vremenskim uvjetima, hladno, toplo, mokro, suho i sve moguce kombinacije.
Problemi su znaci poceli krajem 11. i do kraja 2. mjeseca nekako. Uz navedene promjene po rukama javio je se i neopisiv svrbez po tijelu, pogotovo kada legnem u krevet navecer...nesto strasno. Nisam znao po 5 dana spavati kako treba....uzas. Kuhao sam Kadulju, Kamilicu i sve ostale trave samo da nesto pomogne...sipak. Doslovno sam se kupao u Kamilici jednom prilikom i to u onom XXL pakiranju :)
Hvala dragom Bogu i proljecu koje je nekako izbrisalo bolest i jedino sto me je podsjecalo na to je dio izmedju malog prsta i prstenjaka koji je jos na neki nacin bio suh i crvenskast ali bez prepoznatljivih mjehurica.

Isprobao: Kortikosteroidne masti, krema za hidrataciju sa urejom, jedna mast koja se koristi u veterini...isto za sve zivo je dobra....ali jednostavno pomoci nije bilo.

Prica od prosle godine:
Poucen iskustvom i agonijom od godine prije, preventivno sam u 10. mjesecu kupio 2 bocice Beta Glukana 60x500 mg (Transfer point) i poceo piti po jednu na dan. Vraski su skupe tablete ali vrijede....ne reklamiram al znam da sam kao covjek zivio tu zimu. Uz to sam jos poceo piti Propolis kapi i mozda jednu ili dvije bocice popio.

Prica od prije 2 dana:
Dobri stari svrabez se vraca i pocinju izbijati plikovi.....bocice su vec narucene. Bit ce tu negdje za 7-10 dana.

Javiti cu se nako nekog vremena sa rezultatima.
Cuvajte mi se i borite protiv tog sr... :rofl:

Lyte-as-a-rock
13.10.2013., 18:15
Podižem ovu staru temu jer se možda u ovih par godina otkako je otvorena našao netko kome se povuklo ili je otkrio nešto što izuzetno pomaže.
Pranje ruku krutim Dove sapunima,tuširanje sa rukavicom za piling i također Dove sapunima,pranje suđa u rozim gumenim rukavicama,pranje kupaone u zelenima,pranje poda u plavima (karikiram).
Uglavnom,poanta je što više izbjeći kontakt tečnosti (tj. vode i/ili detergenta) sa golom kožom ruku.
Prvo ide faza sanacije tj.mazanja korikosteroidnom masti,zavojima na prstima i noćenje u pamučnim rukavicama,a nakon toga redovna primjena gumenih rukavica u kontaktu sa vodom,što je uostalom i više higijenski nego golim rukama,zar ne :mig:
Kad se stanje popravi,prati kosu i tuširati se može i bez rukavica,a kerolitički šamponi ne izazivaju reakcije.

Upoznala sam jednu ženu koja s tom bolesti već godinama radi ko čistačica i da pritom nema nikakvih problema,iako ih je ranije dok je ko šankerica učestalo prala čaše imala -napretek.
Osnova je izbjegavati kontakt vode sa golom kožom na područjima gdje postoji predispozicija za takvu reakciju.

tini75
14.10.2013., 23:51
Pranje ruku krutim Dove sapunima,tuširanje sa rukavicom za piling i također Dove sapunima,pranje suđa u rozim gumenim rukavicama,pranje kupaone u zelenima,pranje poda u plavima (karikiram).
Uglavnom,poanta je što više izbjeći kontakt tečnosti (tj. vode i/ili detergenta) sa golom kožom ruku.
Prvo ide faza sanacije tj.mazanja korikosteroidnom masti,zavojima na prstima i noćenje u pamučnim rukavicama,a nakon toga redovna primjena gumenih rukavica u kontaktu sa vodom,što je uostalom i više higijenski nego golim rukama,zar ne :mig:
Kad se stanje popravi,prati kosu i tuširati se može i bez rukavica,a kerolitički šamponi ne izazivaju reakcije.

Upoznala sam jednu ženu koja s tom bolesti već godinama radi ko čistačica i da pritom nema nikakvih problema,iako ih je ranije dok je ko šankerica učestalo prala čaše imala -napretek.
Osnova je izbjegavati kontakt vode sa golom kožom na područjima gdje postoji predispozicija za takvu reakciju.

A što učiniti kada ti se osim ruku, dishidroza, javlja i na nožnim prstima, stopalima i po vratu i prsima, kao meni. Sigurno je dishidroza, rađen patohistološki nalaz, za ovo na vratu i prsima nisu znali ni liječnici što je dok nije došao nalaz. Ležala sam u bolnici i nisu mi zabranili tuširanje ali su mi rekli neka se ne znojim :confused:....bio je 7.mj

Lyte-as-a-rock
15.10.2013., 15:55
A što učiniti kada ti se osim ruku, dishidroza, javlja i na nožnim prstima, stopalima i po vratu i prsima, kao meni. Sigurno je dishidroza, rađen patohistološki nalaz, za ovo na vratu i prsima nisu znali ni liječnici što je dok nije došao nalaz. Ležala sam u bolnici i nisu mi zabranili tuširanje ali su mi rekli neka se ne znojim :confused:....bio je 7.mj
E to je već kompleksnije,ali svejedno opet ne upotrebljavati gelove za tijelo ili tekuće sapune već samo krute.
Vjerujem da je to nekakav problem neispravne hidratacije kože.
Treba izbjegavati i vruću vodu,jer ona pridonosi znojenju.
Nisam prije čula za takav slučaj.
Možda se treba sjetiti momenta kad je to sve poprilici počelo i da li je bilo kontakta s nekim deterđentom,dezinficijensom ili nečim sličnim što je moglo poremetiti kožnu floru.

Iznimno je loša i voda sa puno vapnenca,kamenca,kalcijevih spojeva i tome sličnog.
Jel se smiješ kupati u moru i ima li kakav učinak na isušivanje i mjehuriće?

http://www.ehealthme.com/ds/calcium/dyshidrosis
Kalcij i njegovi spojevi su izrazito loši jer gdje kontaktiraju sa tkivima i organizmom,tu obično dođe do tvrdoće i određenih oblika okoštavanja ili vanjskog isušivanja kože.
U morskoj vodi ima pet puta više magnezija nego kalcija pa bi po tome boravak na moru trebao biti blagotvorniji.

tini75
17.10.2013., 23:07
E to je već kompleksnije,ali svejedno opet ne upotrebljavati gelove za tijelo ili tekuće sapune već samo krute.
Vjerujem da je to nekakav problem neispravne hidratacije kože.
Treba izbjegavati i vruću vodu,jer ona pridonosi znojenju.
Nisam prije čula za takav slučaj.
Možda se treba sjetiti momenta kad je to sve poprilici počelo i da li je bilo kontakta s nekim deterđentom,dezinficijensom ili nečim sličnim što je moglo poremetiti kožnu floru.

Iznimno je loša i voda sa puno vapnenca,kamenca,kalcijevih spojeva i tome sličnog.
Jel se smiješ kupati u moru i ima li kakav učinak na isušivanje i mjehuriće?

http://www.ehealthme.com/ds/calcium/dyshidrosis
Kalcij i njegovi spojevi su izrazito loši jer gdje kontaktiraju sa tkivima i organizmom,tu obično dođe do tvrdoće i određenih oblika okoštavanja ili vanjskog isušivanja kože.
U morskoj vodi ima pet puta više magnezija nego kalcija pa bi po tome boravak na moru trebao biti blagotvorniji.

Godinama sam imala samo na rukama, a onda prošle godine u 7.mj krenulo po nožnim prstima i stopalima pa na vratu i prsima...do tada nisam bila na moru. To je krenulo tako rapidno da sam u par dana imala bule na nogama i rukama, nisam mogla skupiti prste...na niti jednu terapiju nisam reagirala, na kraju su mi bušili te ogromne mjehure i dobila sam visoke doze medrola muskularno...tek tada je došlo do poboljšanja, bila sam 7 dana u bolnici, a još 2 mjeseca sam uzimala medrol oralno. Nisam mjenjala ništa što se tiče gelova za tuširanje, godinama kupujem isti...More je pomoglo da se koža oporavi, ali i to je dugo trajalo jer sam bila sva u krastama, koža se gulila do krvi. Ovo ljeto sam strahovala da se ne ponovi ali eto prošlo je sa samo par mjehurića po rukama.

Lyte-as-a-rock
19.10.2013., 13:18
More je dobro upravo radi soli i magnezij klorida,a na moru je i voda iz vodovoda bolja jer je mekša,tj. ima manje kalcij-karbonata,onog vapnenca odnosno kamenca koji se zna nakon pranja ili kuhanja nataložiti uz teću.
Takav spoj jako isušuje kožu na rukama i zna izazvat iritacije.

Ali ako je nešto sigurno ne smije se koristiti tekuća sredstva za pranje tijela.
Ne želim ni zamišljati kako su ti izgledali ti mjehurići po tijelu,ali i ono na prstima ruku zna izgledati strašno.
Godinama sam imala samo na rukama, a onda prošle godine u 7.mj krenulo po nožnim prstima i stopalima pa na vratu i prsima...do tada nisam bila na moru. To je krenulo tako rapidno da sam u par dana imala bule na nogama i rukama, nisam mogla skupiti prste...Ne znam dal je to dishidroza ako nisi ekscesivno kvasila kožu na tim djelovima tijela.
To je možda nešto drugo.
Princip kod dishidroze je ako golom šakom ne diraš vodu,ne dira ni ona tebe :)

tini75
19.10.2013., 23:13
More je dobro upravo radi soli i magnezij klorida,a na moru je i voda iz vodovoda bolja jer je mekša,tj. ima manje kalcij-karbonata,onog vapnenca odnosno kamenca koji se zna nakon pranja ili kuhanja nataložiti uz teću.
Takav spoj jako isušuje kožu na rukama i zna izazvat iritacije.

Ali ako je nešto sigurno ne smije se koristiti tekuća sredstva za pranje tijela.
Ne želim ni zamišljati kako su ti izgledali ti mjehurići po tijelu,ali i ono na prstima ruku zna izgledati strašno.
Ne znam dal je to dishidroza ako nisi ekscesivno kvasila kožu na tim djelovima tijela.
To je možda nešto drugo.
Princip kod dishidroze je ako golom šakom ne diraš vodu,ne dira ni ona tebe :)

Navela sam prije da je sigurno dishidroza jer mi je patohistološki nalaz došao sa tom dijagnozom, uzorak su uzimali sa vrata. Na vratu i prsima uopće nisu bili mjehurići nego je užasno svrbilo i osip je bio izrazito crven...zbunilo i dermatologe, svaki dan su vijećali što bi to moglo biti dok nije došao nalaz.

Mišica23
27.11.2013., 13:43
Vidim da se ova tema nedavno ponovno otvorila pa evo da napišem svoje iskustvo s ovom napornom bolesti u nadi da će se netko spasit kao što sam se ja spasila!

Ukratko problemi su se pojavili prije tri godine zahvaljujući kombinaciji stresa i zimskih vremenskih uvijeta. Otišla kod dermatologa, savjetovao mi je korištenje kreme beloderm (kortikosteroidi su jedan od sastojaka ove kreme) u kombinaciji sa nekom što masnijom kremom kao npr. neutrogena,melem.. uglavnom da je što masnija. Terapija je je bila takva da max dva tjedna po dva puta dnevno smijem korisiti kremu beloderm jer koža ne smije biti predugo izložena kortikosteroidima. I tako 95% plikova se povuklo u periodu od 2 tjedna dok sam mazala belodermom,a i ovih 5% što su ostali nisu više toliko svrbili tako da sam mogla normalno funkcionirati i spavati. Prošla su i ta dva tjedna i čim sam prestala mazati kortikosteroidima plikovi i svrbež su se ponovno vratili i nisu nestajali unatoč svim mastima kojima sam mazala. Tako sam jedno vrijeme kombinirala mazanje kortikosteroidima 2 tjedna pa onda tjedan dana bez kortikosteroida. Shvatila sam da to nikako nije riješenje i da si pretjeranom upotrebom kortikosterodia mogu uništit kožu. Pročitala sam i ovu temu na forumu u nadi da će netko imat neki savijet koji bi mogao pomoći,ali većinu toga što se tu pisalo sam već i sama probala,ali nije pomoglo. Pošto imam i inače vrlo osjetljivu kožu pomislila sam kako bi mi možda pomogla neka što prirodnija krema bez konzervansa i kojekakvih kemikalija koje se u današnje vrijeme stavljaju u preparate za njegu kože.

Vođena tom mišlju sjetila sam se Lush kozmetike (kozmetika na prirodnoj bazi,sva ručno izrađena s minimalnom količinom konzervansa ili bez konzervansa,ovisno o proizvodu) te sam pomalo skeptična kupila njihovu kremu za ruke. Bila sam skeptična iz jednostavnog razloga što krema koju sam kupila košta 100kn,a do sada mi niti jedna krema nije pomogla pa sam mislila da neće ni ova. Uglavnom ljudi moji nakon prvog puta što sam namazala ruke tom kremom plikovi su se počeli povlačit i kroz 3 dana mazanja su u potpunosti nestali! Od tada uvijek imam tu kremu uz sebe pogotovo sada kada je došlo hladno vrijeme,jer evo čim je zahladilo,pojavilo mi se 3 plika na dlanu,ali čim namažem tom kremom plikovi nestanu. Uglavnom preporučila bih svakome tko se muči s ovom dosadnom bolešću da isproba lush kremu za ruke. Iako košta 100kn vjerujte mi u mom slučaju se isplatila svake lipe. Plikovi mi se više skoro uopće ne prave,a kada se i naprave dovoljno je da par puta namažem i oni nestanu!
Eto nadam se da će nekom moje iskustvo pomoći!

Turboschpeck
04.03.2014., 15:53
Pozdrav svima,

lijek za neurodermitis/dishidrozu/ekcem nije materijalan. Lijek je pročitati knjigu o pozitivnom razmišljanju, rješavanju straha (kao npr. gubitak posla) i građenje samopouzdanja.

Neurodermitis je apsolutno točni naziv te bolesti. Esencijalno bitno je opustiti se i disati polako i duboko u trnutcima stresa.

Govorim iz mog iskustva, knjiga mi je spasila život, bude i Vama.
Nakon što završi inflamacija/upala, može se koristiti klasična krema tipa nivea za ubrzavanje oporavka kože.

Volim Vas sve,
Bruno

pocosole
26.04.2014., 12:22
Pozdrav svima, nakon par godina mučenja, sasvim slučajno, otkrio sam kremu koja tako fantastično djeluje i riješi sve simptome. Radi se o Hvarskom melemu sa gospinom travom ( kantarionom ), možete ju kupiti u DM-u i košta tridesetak kuna. Inače, imao sam i imam još uvijek prilično žestoke pojave na dlanu, onaj nepodnošljivi svrbež je nestao nakon par mazanja s tom kremom, plikovi se osušili i vrlo brzo se koža obnovila. Nadam se da će pomoći i drugima, zato i pišem ovaj post.

pahuljica1810
18.06.2014., 08:13
ja sam našla jeftino i brzo rješenje za taj svoj problem s kojim su mi ruke već za dan-dva obnovljene. kad se pojavi, na vatu nakapam malo jabučnog octa i par kapi ulja čajevca, s tim mažem kojih 15 minuta, istina je da peče ali se pretrpi. ako je jako ponovim dva-tri puta u jednom danu. nakom mazanja octom i uljem čajevca ruke mažem alverde kremom od nevena (dm 14 kn) i već drugi dan mjehurići nestanu, a nakon dva sve zacijeli. otkad sam otkrila da mi to pomaže mažem ruke svakodnevno s tom kremom i od onda nemam često tih problema :)

Ivanicapeca
19.06.2014., 20:47
Prošla sam sve moguće varijante od one kortizonske do Lusha, kantariona, nevena, noćurka i dr. Ništa nije pomoglo ko Diprogenta. Sredila mi je stvar u 5 dana i nije se pojavljivalo 8 godina. Sad mi se opet pojavilo između dva prsta najvjerojatnije jer puno močim ruke al ne mogu je koristiti jer sam stalno u kontaktu s djecom :( Nadam se da će mi more smanjiti simptome.