PDA

View Full Version : Imam pticu. Ona je kos. I njenu djecu. Oni su kosovi.

aktovka
30.04.2006., 16:33
Krenut cu od pocetka.

Imamo jedan prozor di je roleta uvijek spuštena te malo odmaknuta od prozora. Na tome mjestu, omeđenim sa skoro svih strana (s jedne prozor, s druge zid i s trece ta odmakuta roleta), je jednog dana osvanulo gnijezdo s jednim jajem unutra. Nitko nije uocio proizvodni proces gnijezda, samo se stvorilo na prozoru, rekla bih iz vedra neba, ali ne znam kakvo je vrijeme bilo tih dana.

Nakon par dana uocena je i ptica koju smo identificirali kao kosa (Turdus merula). Njezino ime je Silvija. :)
Kroz par dana Silvija je rodila (:rofl: ) još nekoliko jaja. Jaja su izgledala ko pisanice (zeleno-tirkizna sa smeđim mrljama).
Plan je bio ako se neki ptic izlegne za Uskrs da ga nazovemo Isus. To se nije desilo, jer zašto bi išta išlo prema mom planu.

Promjene ispod Silvije su uocene tek jucer kad sam pricajuci Silviji kako mi je protekao dan (radim to iza zavjese, po principu ispovijesti u Crkvi da ju ne uznemirujem svojim prisustvom), uocila da se njezina kanđica rastvara kao kljun. Da, pogađate- kljun je to i bio. :cerek:

Silvijina djeca trenutno izgledaju kao smjesa neceg narancastog i smeđeg koja se ritmicno giba gore-dolje (to oni dišu!). Ima ih 5. To se u smjesi ne raspoznaje- zakljucujem po broju jaja.

E sad idu pitanja vama, poznatim kosouzgajivacima. :(

Kako da olakšamo Silviji zahtjevan posao pribavljanja hrane te s njezinih krhkih leđa skinemo teško breme uloge samohranog roditelja/staratelja (naime gospodin kos je posve nezainteresiran za svoju omladinu- nije ih ni jednom posjetio). Pa mi sad vi kosouzgajivaci trebate reci da je to normalno kosovsko ponašanje, te da si je Silvija okej s tim.

Kupili smo joj hranu za ptice (za kanarince zapravo) i narezuckano tvrdo kuhano jaje smo joj također stavili u blizinu.

Brine me također kad male tice narastu i zabriju da je vrijeme za let da se ne samoubiju slucajno jer smo mi ipak na drugom katu. Recite mi da necu ispod prozora imati male pticje leševe :( koji prije nego su postali leševi su brijali da znaju letjeti, a nisu znali (a opcija "ucenja na vlastitim greškama" im nije data). :moli:

A da. I zaboravila sam vam reci da ja kroz cijelo djetinjstvo nisam imala nikakvog kucnog ljubimca (iako sam više od života :confused: željela bijelog zeca s crvenom mašnom i zlatnog retrivera) i ovo je najbliže što sam se približila imanju ljubimca pa sam malo entuzijasticna. : psiho:

Sad idu fotke ove familijice.

Ovo je Silvija dok sjedi na svojoj djeci (nisu više jaja u pitanju, nego male ptice):
http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/DSC04225.jpg

Ovo su Silvijina djeca:
http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/DSC04213.jpg

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/DSC04207.jpg

Fotke su loše jer mi se fotic jako zbuni kad fotka kroz prozor. :isprika:

kemik
30.04.2006., 16:37
ja bih rekla da su oni kosovi.

al to je da ga jebes jedino "pametno" kaj imam rec na ovu temu.

aktovka
30.04.2006., 16:41
ja bih rekla da su oni kosovi.

al to je da ga jebes jedino "pametno" kaj imam rec na ovu temu.

Ne mogu editirati naslov i sad ce cijeli forum vidjeti moju nepismenost. :legion: Odlicno! Idem se ubit. :(

:D :D

edit: Uspjela sam editirati naslov te sam još uvijek živuca. :)
edit2: editirao je naslov samo unutra, ali ne i vani. sad ocekujem navalu lali puna i ostalih stich wonnabea koji ce se bavit jezicnim stvarima umjesto Silvicom. :(
edit3: svatko tko spomene moju pogrešku iz naslova bit ce kriv za smrt jednog Silvijinog djeteta. :D Strmopizdit cu ga u dvorište. Pazite što pišete ljudi. :rofl: Ne igrajte se sa tim malim životima. :D:D

aktovka
30.04.2006., 16:48
Razmišljala sam da im u dvorište ispod gnijezda stavim madrac :rofl:, tako da ne umru pri slijetanju na beton, ali mislim da mi susjedi ne bi bili sretni. :o :rofl:

Mrtva mrkva
30.04.2006., 16:53
Kod nas doma se na prozor instalirala grlica. Samo sto je legenda odabrala pitar od cvijeca da u njemu snese jaje, a "gnijezdo" u tom pitaru se sastoji od dvije vlati trave i par grancica. :rofl:

*_spike
30.04.2006., 17:01
Ja sam danas pronašao neko gnijezdo na polici u vrtu iza kuće :)

Živi su, mama im nosi jest i preživjet će, za razliku od tvojih :)

aktovka
30.04.2006., 17:04
Živi su, mama im nosi jest i preživjet će, za razliku od tvojih :)

Prijavila sam tvoj post moderatoru. :)

dhr°
30.04.2006., 17:12
Na trećoj fotki izgledaju ka tanjur čokolina :s

Ja sam prije 8 godina imala ćuka. :) :) Super se slagao s hrčkom i psom sve dok se jednog dana više nije vratio iz letnje. :) :mad: :) Otad u svakoj ptici tražim njega. :)

wardancer
30.04.2006., 17:26
Ako želiš osvojiti Silvijino srce donesi joj glistu :D . Naravno, to nije fer prema glisti, koju je vjerovatno baš briga kaj su kos-bebe gladne...

x-type
30.04.2006., 18:23
pa da. siguran sam da bi kosovi billi jako sretni s glistom. sigurno bi i malima to dala jest. ili kakvu muhu ili leptira.
a ti imaš još par tjedana da izmisliš nešto da se uboga stvorenjca ne poubijaju. ja predlažem da napraviš nekakvu platformu ispod prozora. ona se možeš jedino molit da ne pokušavaju letjet s platforme.

aktovka
30.04.2006., 18:31
Ma hrani ih Silvica, stalno nekud ode po hranu pa onda malecki prižaju svoje pticje vratove i otvaraju onako kljunove u prazno. :cerek:
I uocili smo da se poslužila hranom za kanarince koju smo joj stavili pokraj. :s

A mali gadovi su narasli. :eek: Od jucer. Otprilike su za 50% veci nego jucer i nisu više tak narancasti. Ne izgledaju više ko hrpica cokolina :D, lijepo se da razaznati di pocinje i završava jedna mala ptica. :)

unspeakable
30.04.2006., 18:38
nemoj niš radit osim promatrat ko u dokumentarnoj seriji :top: majka silvija bi trebala bit sposobna brinut se za svoje male kosove. ako može letit iz gnijezda može im i donijet hranu kao što im i donosi :cerek: ako ih ima previše nekoliko će ih umrijet al kaj sad. kome treba 5 kosova. teško je to udomit. i potresno je odvajat braću kosove. past i ubit se isto ne bi trebali ako su pravi :mirko: ptice žive na visokim granama. neka budu slobodni i samostalni!

Tužni dječak
30.04.2006., 20:27
:rigo:

xxGaladrielxx
30.04.2006., 20:29
kos je crni i ima naramcasti kljun

shipka
30.04.2006., 20:50
Ali kosice su neugledne i sive, kaj ne? :(

Spawn
30.04.2006., 21:05
zašto u naslovu nema "SENZACIONALNO" i "ŠOKANTNO"!? :mad: :D

inače, najbolje ih je (pre)pustit samima sebi.. tako će naučit preživljavat i van tvog prozora

Shane Diesel
30.04.2006., 21:20
Krenut cu od pocetka.
:isprika:

.a gjde je tata kos ili je to samohrana majka kosica?

gad napumpo i pobjego :flop:

xxGaladrielxx
30.04.2006., 22:04
Ali kosice su neugledne i sive, kaj ne? :(
pa nemres rec da je tak neugledna (http://www.pbase.com/knyp/image/31169275) :D

shipka
30.04.2006., 22:26
pa nemres rec da je tak neugledna (http://www.pbase.com/knyp/image/31169275) :DAjde dobro, sad si slučajno naišla na jedan bolji primjerak :D

Baš gledam Ptice na hrt2, i ne bi ja stavljao nikakav madrac nit išta :flop:

stitch
30.04.2006., 22:38
kos je crni i ima naramcasti kljun

Aha, i divno pjeva. No to vrijedi za mužjake (http://www.ptice.net/modules/Ptice_hr/media/photo/Turdus%20merula%20001.jpg). Ženke izgledaju otprilike ovako (http://www.ptice.net/modules/Ptice_hr/media/photo/Turdus%20merula%20002.jpg).

stitch
30.04.2006., 22:45
sad ocekujem navalu lali puna i ostalih stich wonnabea koji ce se bavit jezicnim stvarima umjesto Silvicom. :(

Zapamtit ću ti ovo. ;)

Ali zapravo dođoh zbog jelovnika (http://www.ptice.net/modules/Ptice_hr/media/photo/Turdus%20merula%20003.jpg). :D

aktovka
30.04.2006., 22:51
Zapamtit ću ti ovo. ;)

Ali zapravo dođoh zbog jelovnika (http://www.ptice.net/modules/Ptice_hr/media/photo/Turdus%20merula%20003.jpg). :D

Nisam mislila ništa loše. :kiss:
Ako želiš- možeš biti kum malenim cokolino smjesama. :D :o

aktovka
30.04.2006., 22:53
Baš gledam Ptice na hrt2, i ne bi ja stavljao nikakav madrac nit išta :flop:

Pa nisam ga zbilja mislila stavit. :rofl: Samo mi se cinilo jako zabavno kao ideja.

Ptice nek rade svoja posla, ja cu ih samo gledati i pisati vam o njima i njihovim aktivnostima. :D

I fotke cu stavljati.
Budemo im i imena davali. :cerek:

stitch
30.04.2006., 23:00
Nisam mislila ništa loše. :kiss:
Ako želiš- možeš biti kum malenim cokolino smjesama. :D :o

Nađi radije kakvoga ribiča, ja ti gliste viđam samo u zoološkom. :D

shipka
30.04.2006., 23:07
Pa nisam ga zbilja mislila stavit. :rofl:Dobro :flop:

:D

aktovka
30.04.2006., 23:19
Dobro :flop:

:D

Ali ono što sam zbilja mislila je- pricvrstit malenima mini padobrane izrađene od najlon vrecica za krila. :D :rofl:
Svaki ce dobit druge boje da ih razlikujem. :(

shipka
30.04.2006., 23:35
Ali ono što sam zbilja mislila je- pricvrstit malenima mini padobrane izrađene od najlon vrecica za krila. :D :rofl:
Svaki ce dobit druge boje da ih razlikujem. :(:rofl:

Za svako krilo po jedan mali padobrančić? :( Zavežeš im za mala pazuha, ali nekom vunenom špagicom da im se ne nažulja :(

aktovka
30.04.2006., 23:46
:rofl:

Za svako krilo po jedan mali padobrančić? :( Zavežeš im za mala pazuha, ali nekom vunenom špagicom da im se ne nažulja :(

A dok ne pocnu padat u dvorište im te male padobranske vrecice mogu služit ko mini špajze u kojima buksaju hranu koju Silvija donosi. :D

Ako ideja s padobranima ne upali, postoji opcija da ispod prozora rasprostrem plahtu da služi ko zaštitna mreža u koju padaju mališe. Prvi koji padne dobit ce ime Ikar. :o
Problem je samo što nemam za što privezat drugi bok plahte. Možda da izradim neku celicnu konstrukciju u vrtu? :misli:

aktovka
30.04.2006., 23:59
Ili ih mogu zavezati s vunicom oko pazuha za prozor, i dati im jedno 3 metra žnore, samo me strah da kad pocnu padat zavezani ne lupaju u zid zgrade. :flop: :D

Vec cemo nešto smisliti, ne brinite se! :rofl::zubo:

Manuel Rui Costa
01.05.2006., 00:08
Divojko ja bi to bacia ca .. sad san gleda Ptice od Hitchcocka :eek: :s:s:s

:D:D

shipka
01.05.2006., 00:08
Ja sam definitivno za to da im se nešto veže oko pazuha :rofl:

I sviđa mi se ova ideja sa vezanjem za prozor, onda ih možeš oprezno povući gore i dati im drugu šansu :D Jedino ne znam što ako stvarno budu znali letjeti, neće li im to što su zavezani za zgradu smetati? :(

cabon
01.05.2006., 04:37
hmm pocelo je proljece...

U mladoj travi tad se javi
zviždanjem glasnim prvi kos.
I gle! Od pjesme žutokljunca
odjednom vrt je prepun sunca.

Tip, tip do puta
doskakuta i digne
krilo pa se sunča,
a onda se u travu vrati i
sluša gdje ga hvale vlati.
d.c.

kosovi su vrhunski zajebanti ... ja se jednom kosu iz susjedstva obracam sa "gospon kloshar" [uopce se ne ljuti]

Cordelia
01.05.2006., 04:48
Mojoj mami je jednom na prozoru u kancelariji golubica svila gnjezdo. Imala je dva jaja. Ali kad su se ptići izlegli kolegice su našle jednog živog ptića u dvoru (vjerojatno ispao iz kojeg drugog gnjezda) pa su joj uvalili i toga. U početku je golubici bilo čudno kad se vratila s hranom, ali ovaj novi bio najluđi i borio se za hranu i gurao, pa ga je na kraju prihvatila. Da joj olakšaju, s obzirom da su joj uvalile jedna gladna usta više, svi su je dodatno hranili i pomagali im. Sve su ptićice sretno odletjele kad je za to došlo vrijeme. Nadam se da će i Silvijini tako.:top:

jaja
01.05.2006., 09:02
To su GMO kosovi :confused: .
Ovični obavezno imaju žuto naranđasti kljun.
Šalji nove slike, da pratimo razvoj

unspeakable
01.05.2006., 09:49
Jedino ne znam što ako stvarno budu znali letjeti, neće li im to što su zavezani za zgradu smetati? :(

da, što ako polete i zaborave da su vezani i onda ih na 2 metra od zgrade il kolko je već dugačka vunica oko pazuha zategne i povuče prema zgradi i razbiju se :flop:

Mrtva mrkva
01.05.2006., 10:53
...zategne...
Eee, zato treba stavit elasticnu vunicu. Bungee kosovi :D

jaja
01.05.2006., 19:17
SLIKE !!!

__________________________________________________ ____
:ceka::kava:

Legion
02.05.2006., 10:39
Frend mi ima sokolicu i male, vječno gladne, sokoliče. Bum mu dal tvoju adresu da tam uputi sokolicu i riješi te muke i brige :zubo:
A gle... moraju i oni nekaj jest.
Par dana će ti biti žao, a onda češ se nacugati i sve 5 :top:

Ciju, ciju... tup :D

teardrop
02.05.2006., 12:09
a kak su slatki koseki mali....:cerek:
Silvija je prava mama, kako vješto i požrtvovno sjedi na jajčekima:s
zato i jesu mali koseki tako šesni:cool:

x-type
02.05.2006., 12:38
ja sam jednom s frendom u njegovoj vikendici našao neko ubogo ptiče kak je ispalo iz gnijezda. pogledam gore - vidim na vrh bora gnijezdo. ajd, reko, idem te stavit gore. ja sm se penju u bor, frend mi je trebo dodat ptiče. sav sam se izgrebao jer je granje bilo gusto. onda se frend išao penjat pa se i on izgrebao. onda sam opet ja išao i probio sam se do gnijezda. frend mi je u najlon vrećici dodao ptiče (drugačije nisamo mogli nikak). ja sam ga fino izvadio i stavio u gnijezdo, a ubogo glupo stvorenjce je počelo skakati po gnijezdu, iskočilo opet van i više g anisamo mogli naći.

pumpkin pie
02.05.2006., 18:07

Aktovka, niš ne dirat i ne petljat se. Mama se može preplašiti i ostaviti djecu.
Samo gledat i fotkat (:cheer:) ali iz daleka.

Madame Hooch
02.05.2006., 18:41

Aktovka, niš ne dirat i ne petljat se. Mama se može preplašiti i ostaviti djecu.
Samo gledat i fotkat (:cheer:) ali iz daleka.

priključujem se gornjem mišljenju, uz mali dodatak ... pobrini se da mačke ne mogu doć ni blizu a ni svrake ili vrane ...nadam se da je gnijezdo u dovoljnoj zavjetrini da ga proljetne kišne oluje ne mogu srušiti, dovoljno zaklonjeno da ga svraka ne može nadgledati odozgora sa nekog drveta (naime, našim je kosićima na tuji ispred fime, na moje oči gadura otela pilića iz gnjezda i proždrla; kosica i kos su ju napadali i kljuvali, ali je 5X veča od njih i nisu joj ništ mogli) i da je dovoljno visoko da se mačka nemže uzverati

kaj se hrane tiče, poslije sjenica, kosovi su najkorisnije vrtne ptice koje čiste sve gmižuće meso sa voćaka i iz gredica, tak da nema zime - treba im samo pružiti mir kad imaju obitelj i nešto dohrane po zimi (jer nisu selice)

sretno Silviji i podmlatku !:top:

jaja
03.05.2006., 17:50
Ja čekam slike !!!
:ceka:

aktovka
04.05.2006., 22:30
Evo me s novostima.
Ptice su narasle- i to strahovito- prije manje od tjedan dana su još bile u onim sitnim jajcekima, a sad preko noci imaju rast od puno posto. Baš se preko noci vidljivo povecaju. Nisu više cokolino smjesa, nego se lijepo vidi di jedna mala ptica pocinje, a di završava.

Tata se pojavio. Nosi im gliste. Ali mami ide bolje hranjenje. Ona gomilu glista koje donese u kljunu lijepo rasporedi na sve male tice, a tata, mulac nespretni, je danas slucajno cijelu hrpicu ispustio jednom mališi u kljun umjesto da je rasporedio. :(

A sad idu fotke. Uživajte. :cerek:

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/10.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/11.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/12.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/4.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/7.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/8.gif

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/9.gif

aktovka
04.05.2006., 22:32
A imam i miljenika. To je onaj malac koji na 4. i 5. fotki gleda u kameru. :o
On mi je super. Neki dan je spavao s otvorenim kljunom. :cerek: Sigurno je sanjao neku socnu glistu. :D

Ava Adore
04.05.2006., 22:43
A imam i miljenika. To je onaj malac koji na 4. i 5. fotki gleda u kameru. :o
On mi je super. Neki dan je spavao s otvorenim kljunom. :cerek: Sigurno je sanjao neku socnu glistu. :D:cerek: :cerek:

Super mi je ovaj topik :s :rofl:

*_spike
04.05.2006., 22:46
Au, Ava, jak ti je novi sig, to je meni na ripitu kad je ispitni rok :s :s

Topic je za k :mig:

shipka
04.05.2006., 22:47
Isuse kak su narasli :D :D :D
Tata uvijek nabije komplekse svojoj djeci, to mu je valjda posao :D
Željno iščekujući razvoj situacije... :cerek:

pumpkin pie
04.05.2006., 22:58
:klap: Preslatki su! Čak su dobili perje! (ili što već)

Sexanovski
05.05.2006., 12:05
Odvratne beštije :rigo:

btw. kako to već ide s ticama, jedna se obavezno mora zvat spike :rofl:

elementry
06.05.2006., 00:50
Kosovi!:kiss:
Preslatki su. Jel proizvode kakve zvukove? (Jel im stari bar pjeva?)
Stari je tipicni alimentarac - dodje jednom godisnje i onda hoce impresionirat poklonom. I to sto posto najmladjeg...onog koji se ne sjeca kako je okrutno izdan...ali sestra tinejdjerica i ostala braca u sredini zato nose to u sebi...i to ce ih odrediti kada i oni sami budu zasnivali obitelji.khm.

mr X
06.05.2006., 08:01
prije nekih četrnaest godina na ulici sam pronašao maleckog kosa, s u potpunosti izraslim perjem no još nije znao letjeti. stigao sam ga pokupiti prije mačaka koje su već kružile oko njega i odnio ga kući.
nakon nekog vremena taj mali ptić je postao pitomiji od bilo koje ptice koju sam vidio. slobodno je letjeo po stanu i najčešće hodao zamnom i suprugom :)
prozor je najčešće bio otvoren no on nije imao baš neke jake volje odletjeti.
kada je supruga otišla roditi juniora kosa sam odnio van i (da li da ovdje kažem pustio ili otjerao?) pustio...
par puta je napravio krug u zraku i vratio mi se na rame ili glavu dok mu nisam pobjegao...

elementry
06.05.2006., 13:39
I ja sam imala kosa. Neka mamina kolegica je nasla malog iznemoglog na travi vani...i donjela u ured, i naravno, moja stara je bila presretna da ga upravo ona uzme...ali nazalost bio je bolestan. I nije dozivio jutro...:-((( imala sam oko 10 godina i bila jako tuzna

Nimoy
06.05.2006., 13:49
Tek sad vidjeh ovaj topic. Aktovka kako je Silvija uopće odlučila rodit svoju djecu baš na prozoru gdje ljudi žive unutra :eek:

to mi je baš :misli: čudno. Javi kako napreduju :w

alexxx
06.05.2006., 13:50
a maleniiiiiiiiiii :cerek:

Nimoy
06.05.2006., 13:52
inace :cerek: su. A pticiiiciciccice :D

aktovka
06.05.2006., 16:12
Tek sad vidjeh ovaj topic. Aktovka kako je Silvija uopće odlučila rodit svoju djecu baš na prozoru gdje ljudi žive unutra :eek:

to mi je baš :misli: čudno. Javi kako napreduju :w

Nemam pojma. To je i nama jako cudno. To gnijezdo se samo pojavilo vec gotovo, nismo skužili kad ga je radila. :confused:
A to je prozor koji nikad ne otvaramo (a sad ni ne možemo, jer prozorsko okno služi kao potporanj gnijezdu, tako da bi se raspalo da ga otvorimo). :zubo:

A maleni više nisu uopce mali. :eek: Oni rastu ko da ima Silvija nosi gliste punjene steroidima.
Sad više ni ne stanu u gnijezdo svi, nego onako vire i spavaju po rubovima. :cerek:

Šteta je da ih ne mogu više uslikat jer su starci otišli i odnjeli fotic sa sobom. :(

Eva
07.05.2006., 13:42
pa kupi im u ducan za ribicku opremu crve i problem rijesen...

Ava Adore
07.05.2006., 13:48
Kad se vraćaju starci? :D Uslikaj bar s mobitelom :s

aktovka
07.05.2006., 14:59
O joj ljudi, o joj! Prazno je gnijezdo. :eek:

Jucer su bile toliko velike, prave ptice koje više nisu stale u gnijezdo i danas ih nema. :(

Prvo što sam napravila je bacila pogled u dvorište u potrazi za pticjim leševima ili barem ranjenicima koji se koprcaju u nemoci, ali ih nema : olakšanje:, što znaci da su svi avionceki uspješno poletjeli. :cerek:

Mori me nostalgija, hoce li se vracati u gnijezdo, hoce li se sjecati mene i kad me sretnu negdje vani, oce li me prepoznati. :( Ili barem moj fotic. :confused:

Djeca tako brzo narastu i napuste svoje skrbnike i upute se u bijeli svijet. :(

Baš mi je žao da je ovo gotovo. :tuzni:

Ava Adore
07.05.2006., 15:13
što znaci da su svi avionceki uspješno poletjeli. :cerek:
Auuu :cerek: :s

I meni je žao da je gotovo :(

aktovka
07.05.2006., 15:17
Išla sam opet obilaziti gnijezdo. U njemu su ostale samo pticje kakice. :(

I jako loša vijest. U dvorištu je ipak pticje truplo. :( Nisam ga skužila odmah jer nije tocno ispod prozora. Ali nekak je cudno spljošteno. Možda je neki auto iz dvorišta prešao preko njega. :cry:

Nimoy
07.05.2006., 15:21
:cry: a bas uzas...jadna pticica :(

al to se desava, nisi to mogla sprijecit. Ali to i dalje znaci da su ostale poletile :)

Ava Adore
07.05.2006., 15:32
Ajoj :(

*_spike
07.05.2006., 15:36
Ljut sam jer mi nisi pričala o tome :(

pumpkin pie
07.05.2006., 15:42
U samo osam dana su ptići proletili?! :eek: wow..

Žao mi je za ovog što nje uspio :(

shipka
07.05.2006., 19:33
Moja sućut Aktovki i Silviji :(

poirot
08.05.2006., 13:13
koja je pogreška bila u naslovu? plaćam sughim zlatom info :moli:

poirot
08.05.2006., 13:19
http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/DSC04213.jpg

http://i3.photobucket.com/albums/y63/aktovka/DSC04207.jpg
:eek: :bljak:

shipka
08.05.2006., 17:11
koja je pogreška bila u naslovu? plaćam sughim zlatom info :moli:Predmnijevam "kosevi" :D

aktovka
08.05.2006., 17:56
Predmnijevam "kosevi" :D

Izdajice. :D

kemik
08.05.2006., 18:00
edit3: svatko tko spomene moju pogrešku iz naslova bit ce kriv za smrt jednog Silvijinog djeteta. :D

cuj, kaj si ono rekla, jedan od koseva je nadjen mrtav? da se osjecam ja odgovorno za to? :D

shipka
08.05.2006., 18:01
Izdajice. :DAjme, tek sam sad vidio kletvu iz prvog posta :( Ja sam kriv za smrt Ikara :(

kemik
08.05.2006., 18:03
shpika, jel moze pol-pol dijeljenje odgovornosti?

shipka
08.05.2006., 18:15
shpika, jel moze pol-pol dijeljenje odgovornosti?Može, malo mi je lakše sad :cry: Hvala :cry:

aktovka
08.05.2006., 19:41
Ubojice! Kosomori! :mad:

Nimoy
08.05.2006., 20:56
:mad: :(

3nina3
08.05.2006., 21:22
Ajoj..možda nisu mrtvi,možda su samo ozlijeđeni i umiru te ih tvoja pomoć može spasiti od smrti ali ti to sad neznaš jer im nisi postavila šarene padobrančiće za raspoznavanje.:mad: nadam se da si sad sretna :cry:

poirot
09.05.2006., 06:08
Ubojice! Kosomori! :mad: Kosemori :rofl:

kemik
09.05.2006., 07:59
Kosemori :rofl:

i formalno smo sad kosemori, nema nam druge. :rofl:

ja sam pol kosemora, shipka druga polovica.

poirot, ti znas kaj si ti ako se nadje jos koji les!!! :vidiga:

Mrtva mrkva
14.05.2006., 14:27
Evo djecurlija nase grlice:

http://img.photobucket.com/albums/v381/Mrtva_mrkva/grlice2.jpg

:cerek: :cerek: :cerek:

Primijetite to majstorski napravljeno gnijezdo :zubo:

poirot
14.05.2006., 18:39
kosevi :vidiga:

aktovka
14.05.2006., 19:09
Evo djecurlija nase grlice:

http://img.photobucket.com/albums/v381/Mrtva_mrkva/grlice2.jpg

:cerek: :cerek: :cerek:

Primijetite to majstorski napravljeno gnijezdo :zubo:

Kakva je to loša isprika od pokušaja gnijezda? :vidiga:

Mališe su :cerek: makar izgledaju ko dvije kakice ili ko dva dlakava kamena. :D

Daj naš obavještavaj kaj se s njima događa i tako, buduci da je odlazak mojih koseva ostavio veliku prazninu. :(

Mrtva mrkva
14.05.2006., 22:19
Kakva je to loša isprika od pokušaja gnijezda? :vidiga:
Mami se ocito zurilo pa nije stigla napravit bolje. :zubo: Al dobro je, ima visoke rubove pa ne mogu ispast (nadam se). Stara im je stavila vodu u plasticni poklopac da mogu pit i primijetila je da taj poklopac svaka dva dana nestane. Onda je skuzila da je to zato sto se vrapci kupaju u njemu. Koji zvjerinjak :rofl:

Evo jedna s mamom na gnijezdu:

http://img.photobucket.com/albums/v381/Mrtva_mrkva/grlice1.jpg

Sexanovski
15.05.2006., 00:46
Isuse Kriste gadnih stvorova.

pumpkin pie
15.05.2006., 08:42
Mama je praktična žena. Šta bi ona gradila kuću, kad se može nekom useliti?

bbsan
15.05.2006., 09:12
Ovaj post me podsjetio na moju ulogu udomitelja beba lastavica. Bio sam u termama Čatež i tamo sam našao 3 bebe lastavice koje su ispale iz gnijezda koje se raspalo. Kako ih se nije moglo vratiti u gnijezdo (bilo je na visini cca 6 metara zakačeno s donje strane pletforme, dakle nesastavljivo i nedostupno, odlučio sam ih prošvercati iz EU u Hrvatsku i posvojiti.

Malo je bilo deprimirajuće saznati da jedu isključivo insekte koje njihove majka ulovi i prožvače prije nego im ih ubaci u kljun, jer nisam mogao uloviti toliku količinu insekata, a ni žvakanje insekata mi se nije činilo kao nešto u čemu sam dobar :D

Srećom, nakon dužeg raspitivanja uživo i po internetu, opet se pokazalo kako na fakultetima pojma nemaju (na veterinarskom su ptice osudili na propast), i otkrio sam kako ih hraniti.

Procedura je bila mučna (uzme li se u obzir da se morala ponavljati par puta dnevno)
- skuham tvrdo kuhano jaje.
- uzmem žumanjak
- žvačem žumanjak (tih dana sam mrzio jaja)
- ispljunem topli sažvakani žumanjak u injekciju ilitiga špricu
- uzimam pticu i ubrizgavam joj sažvakani žumanjak u kljun

Kad su malo narasli, kupio sam im smjesu insekata za ptice i stavljao ih u čep od boce s malo vode da se razmekšaju. To je bio dodatak hrani koji je prorijedio moje žvakanje žumanjka na 3 puta dnevno, tako da više nisam razmišljao o samoubilačkom napadu na neku peradarsku farmu. (Bez brige, nemam ja suicidalnih ideja, ako me ikad nađete samoubijenog, namjestili su mi, sto posto)

Naučio sam ih i letjet :D Mislim da nisu baš kužili ono što sam im objašnjavao ("sve je u glavi"), ali su bili talentirani pa su uspjeli. Volio bih da je mene netko naučio letit dok sam bio mali. Mislim da je sad prekasno.

Kao što se vidi na slikama, osjećali su se kao doma :D
http://web.vip.hr/bbsantic.vip/lastavice/Slika025.jpg
http://web.vip.hr/bbsantic.vip/lastavice/Slika019.jpg
http://web.vip.hr/bbsantic.vip/lastavice/Slika002.jpg

kemik
15.05.2006., 09:15
Naučio sam ih i letjet :D Mislim da nisu baš kužili ono što sam im objašnjavao ("sve je u glavi"), ali su bili talentirani pa su uspjeli. Volio bih da je mene netko naučio letit kad sam bio mali. Mislim da je sad prekasno.

:lol:

vi posvojitelji ptica ste fakat duhoviti...

Mrtva mrkva
15.05.2006., 09:16
Mama je praktična žena. Šta bi ona gradila kuću, kad se može nekom useliti?
Dala je novo znacenje rijeci skvot :zubo:

bbsan, lastavici su ti prekrasni :cerek:

Sexanovski
15.05.2006., 14:37
Lastani.

aktovka
15.05.2006., 15:07
a ni žvakanje insekata mi se nije činilo kao nešto u čemu sam dobar :D

:rofl::rofl:

Ovaj cijeli topic je predobar. :s

kemik
15.05.2006., 15:08
istina...

ali nam bbsan, za razliku od tebe, nije rekao kako su njegove lastavece zavrsile

poirot
15.05.2006., 15:11
koferčiću, najebala si! taj feler će te pratit cjelog života:s

kemik
15.05.2006., 15:12
koferčiću, najebala si! taj feler će te pratit cjelog života:s

ma nece, samo do sljedeceg toliko zabavnog :D

bbsan
15.05.2006., 16:24
Sexanovski, mislim da je mrtva mrkva ciljala na lastaviće.
istina...
ali nam bbsan, za razliku od tebe, nije rekao kako su njegove lastavece zavrsileTo ni ja nisam sasvim siguran. U ljetne dane sam otišao na duže u Split i gazdarici (koja živi u istoj kući samo kat ispod i voli životinje) ostavio lastavice jer je ona navaljivala da ona može pazit na njih.

Prema gazdaričinoj priči su odletjele, iako ja nekako sumnjam u to, s obzirom na manjak entuzijazma i uvjerljivosti prilikom prezentacije priče. Gazdarica im sigurno ništa namjerno ne bi napravila (jer uvijek brine o svim životinjama, svojim mačkama i psu, i redovito hrani ptičice s obližnjih stabala), ali činjenica da oko kuće postoje baš te 3 mačke i jedan pas kao i mogućnost drugih nesretnih okolnosti malo me tjeraju da sumnjam u službenu verziju prema kojoj su sretno odletjele. :cry:

kemik
15.05.2006., 18:04
ali činjenica da oko kuće postoje baš te 3 mačke i jedan pas kao i mogućnost drugih nesretnih okolnosti malo me tjeraju da sumnjam u službenu verziju prema kojoj su sretno odletjele. :cry:

ukratko, zive negdje na farmi s konjima i ovcama i imaju puno trave i drveca, :cerek:, jel tak? :mig:

Cordelia
15.05.2006., 18:52
Moj vrabac kojeg sam othranila (djeca iz susjedstva su ga našla na cesti i donjela meni) nikad nije naučio letjeti dobro. Pokušala sam ga pustiti više puta, ali vidjela sam da neće preživjeti vani pa sam ga vratila kući. Živio je godinu dana s moje dvije papige(dobro su se slagali), a onda je uginuo:cry:. To je bilo prije dosta godina kad nije bilo interneta za informacije.

cabon
15.05.2006., 19:13
Procedura je bila mučna (uzme li se u obzir da se morala ponavljati par puta dnevno)
- skuham tvrdo kuhano jaje.
- uzmem žumanjak
- žvačem žumanjak (tih dana sam mrzio jaja)
- ispljunem topli sažvakani žumanjak u injekciju ilitiga špricu
- uzimam pticu i ubrizgavam joj sažvakani žumanjak u kljun

sve je super ali mozda bi bilo josh bolje da si im u tu smjesu zumanjka i sline ukomponirao i pokoju razmrvljenu mushicu ali i ovako im je ochigledno bilo dobro:top: :top: :top: :top: :cerek:

dionea
17.05.2006., 18:17
ovo sa lastavicama je vrlo dirljivo...do dijela sa farmom i konjima...šmrc..
aktovka, meni grlica svake godine radi gnijezdo na istom mjestu na terasi..lani je to bila jedna vrlo moderna kreacija od šarenih kablova..stavila bih i sliku, al naznam kako

dionea
17.05.2006., 18:58
http://img62.imageshack.us/img62/783/ticice6ni.th.jpg (http://img62.imageshack.us/my.php?image=ticice6ni.jpg)

ah, evo..

pumpkin pie
18.05.2006., 08:38
bbsan, super priča! :top:

morbidangel
18.05.2006., 09:47
:top: za temu
Mrtvoj mrkvi: ono nije grlica (Streptopelia turtur)nego gugutka (Streptopelia decaocto)
bbsanu: nije lastavica (Hirundo rustica) nego piljak (Delichon urbica)

Volim pametovat;)

bbsan
18.05.2006., 10:14
:top: za temu
Mrtvoj mrkvi: ono nije grlica (Streptopelia turtur)nego gugutka (Streptopelia decaocto)
bbsanu: nije lastavica (Hirundo rustica) nego piljak (Delichon urbica)

Volim pametovat;):mama: zamijenili su mi lastavice nekim piljcima :D

Vjerovat ću na riječ, s obzirom da je post zvučao stručno. :D Koliko vidim, piljci su ptice iz porodice lastavica, znači nisam baš sasvim pogriješio. Hvala na informaciji.

Mrtva mrkva
18.05.2006., 10:50
Hvala. Tako i tako stalno nesto gugucu :cerek:

Dionea, ptici su preslatki :cerek:

aktovka
18.05.2006., 11:39
aktovka, meni grlica svake godine radi gnijezdo na istom mjestu na terasi..lani je to bila jedna vrlo moderna kreacija od šarenih kablova..stavila bih i sliku, al naznam kako

Ovo mi daje nadu da ce i iduce godine biti pticica na prozoru, ergo i topica na forumu. :D

A gnijezdo je super-stvarno se potrudila s tim svim žicama i super izgleda. Za razliku od Mrkvine. :rofl: Koja je to legenda od ptice. :jumping:

bbsan
18.05.2006., 12:11
bbsan, lastavici su ti prekrasni :cerek:Dionea, ptici su preslatki :cerek:Je li prekrasni 'jači' pojam od preslatki? :cerek:

Mrtva mrkva
18.05.2006., 12:29
Nije to isto :nono:

ja i bash ja
18.05.2006., 17:31
Je li prekrasni 'jači' pojam od preslatki? :cerek:

je nego ?! :cool:
primjeri;
- kod peseka ti je to ovak: mali kokerić je prekrasan a mali mopsić preslatki
- kod ljudske djece: kad zaviriš u kolica i sav se ozariš onda je beba prekrasna, a kad se streseš koda si popil čašu octa - e, onda je preslatka :rofl:

dionea
19.05.2006., 09:26
pomagajte!! našla sam grlicu..stariju od ovih na slici, ima već perje i čini mi se da više nema žvale..valjda neuspjeli pokušaj letenja..šta sad?? čini se zdrava i relativno zadovoljna sobom..neću valjda morat jesti jaja..

bbsan
19.05.2006., 10:53
pomagajte!! našla sam grlicu..stariju od ovih na slici, ima već perje i čini mi se da više nema žvale..valjda neuspjeli pokušaj letenja..šta sad?? čini se zdrava i relativno zadovoljna sobom..neću valjda morat jesti jaja..Pretpostavljam da je morbidangel stručnjak za ptice pa će dat neki pametniji komentar, ali ja pretpostavljam da s grlicama, gugutkama i sličnima ne bi trebalo biti problema s obzirom da odrasle jedu svašta (mrvice kruha npr) za razliku od nekih kukcojednih ptica.
Uostalom pogledaj po internetu čime se hrane.

dionea
19.05.2006., 11:05
veći je problem kako nego čime..nešto ću valjda smisliti..valjda sad baš i nije gladna od svih tih uzbuđenja..malo ju je moja maca "čuvala"..ali samo kroz krletku

dionea
19.05.2006., 11:25
http://img148.imageshack.us/img148/2053/p10103554no.th.jpg (http://img148.imageshack.us/my.php?image=p10103554no.jpg)
ma vidi me

almarass
19.05.2006., 16:57
:klap: E, stvarno ste mi osvjezili dan! Svi su ptići prekrasni/preslatki, ali su me komentari oborili!:s

bbsan
19.05.2006., 19:01
malo ju je moja maca "čuvala"..ali samo kroz krletku:eek: Držiš mačku u krletki? :D
Inače, ptica mi i ne djeluje tako mala... Zašto je držiš u krletci? Zar misliš da se ne bi snašla vani?
Moj je dojam ionako da grlice/gugutke/whatever žive od hrane koju im daju ljudi i od kljucanja po okolišu (a ne kao lastavice i slične od lovljenja milijuna kukaca, za što je ipak potrebno više staža i iskustva)

kachunchica
20.05.2006., 00:03
stvarno super topic:top:
bbsanove lastavice su mi :cerek:
mi smo kao djeca znali pokupiti i udomiti ptiche kad bi ispali iz gnijezda sa borova ispred kuche...iamli smo vrapca, sjenice, caricha:misli:
i samo je taj zadnji caric prezivio...ne zbog nashe torrture, vec kad smo ih pustili u prirodu ili bi ih nesto pojelo ili bi samo umrli:tuzni:

morbidangel
20.05.2006., 18:25
veći je problem kako nego čime..nešto ću valjda smisliti..valjda sad baš i nije gladna od svih tih uzbuđenja..malo ju je moja maca "čuvala"..ali samo kroz krletku
Sjemenke (kukuruz, pšenica...), kruh...
Teško da će sama jesti, osobito ako je mačka čuva:rofl:
Vjerojatno ćeš je trebati šopat:zubo: i kapaljkom davati vodu. tako sam ja svojeg goluba. Dok ne počne jesti sama. Brzo će ti i počet prhat/pokušat uzletit ako već nije... Kasnije će i dobit onu karakterističnu crnu crtu na vratu. Probaj udaljiti mačku; zamisli sebe kraj grizlija:eek: (tko zna, možda bi on podvio rep...:D )

almarass
22.05.2006., 09:52
Grizli ima rep????:rolleyes: Sorry, nisam si mogla pomoći!

morbidangel
22.05.2006., 15:58
Grizli ima rep????:rolleyes: Sorry, nisam si mogla pomoći!

Da, i grizli ima rep. Iako je ono bila samo stilska figura. :B

almarass
22.05.2006., 16:14
Grizli grizliju grize rep!:vidiga: Ajde, ajde, nisam mislila ništa loše.

dionea
23.05.2006., 06:50
otišla sam na vikend, a mama ju je pustila. kaže da nije baš htjela jesti..bila je neko vrijeme na boru kraj kuće, a onda je došla grlica i "pokupila" ju. Uzela sam je zato što je sjedila na cesti na ruti moje i još 2 nezgodne mace..moj se mačak već naviko na papagaja, pa je i ovu ostavio na miru..

wardancer
26.06.2006., 11:09
Evo, da dokumentiram i mališane koji su došli na svijet pred usred kozje krvi pred kuhinjskim prozorom: http://img61.imageshack.us/img61/9363/ptici3vq.jpg
Većinu vremena leže kao uvenule biljkice, svaki na svoju stranu ruba gnijezda, ali čim im mahneš bilo čim pred nosom:zubo: pretvaraju se u ispružene, lagano njišuće, crveno-žućkaste vrećice bez dna. Eh, što ti je instinkt...
http://img230.imageshack.us/img230/5148/ptici15kj.jpg
Starci su im već ludi, donose sve deblje gliste/ličinke/kukce/štogod.
http://img230.imageshack.us/img230/3658/ptici29cx.jpg

unspeakable
26.06.2006., 22:51
Užas :zubo:

poirot
06.07.2006., 18:48
i šta je bilo sa živinama? :angel:

darin
07.07.2006., 01:38
Evo, da dokumentiram i mališane koji su došli na svijet pred usred kozje krvi pred kuhinjskim prozorom: http://img61.imageshack.us/img61/9363/ptici3vq.jpg
Većinu vremena leže kao uvenule biljkice, svaki na svoju stranu ruba gnijezda, ali čim im mahneš bilo čim pred nosom:zubo: pretvaraju se u ispružene, lagano njišuće, crveno-žućkaste vrećice bez dna. Eh, što ti je instinkt...
http://img230.imageshack.us/img230/5148/ptici15kj.jpg
Starci su im već ludi, donose sve deblje gliste/ličinke/kukce/štogod.
http://img230.imageshack.us/img230/3658/ptici29cx.jpg

isti ko ovi od aktovke :cerek:

aktovka
05.06.2007., 09:58
Ocekivali smo ih i ove godine. Namjestila sam roletu na prozoru na isti nacin kao što je bila i prošle godine. Nisu došli. Proklete pticje izdajice. :mad:

Ava Adore
05.06.2007., 10:35
Ajme, moja najdraža tema :cerek: :s :rofl:

Možda još dođu? :D :tuzni: :nada:

jagor
05.06.2007., 14:43
Rijetko kad ptice sviju gnijezdo ponovno na istom mjestu.Kos je do pred stotinjak godina bio više šumska ptica,ali se je postepeno prilagodio životu uz čovjeka,da sad ne spominjemo sve manje zelenila u naseljima i sve gušću izgradnju,koji su Silviju natjerali na gnijezdo na prozoru.Najvažnije je da se puste na miru,one će ostalo same odraditi.

topala
05.06.2007., 23:14
Ajme, moja najdraža tema :cerek: :s :rofl:

Možda još dođu? :D :tuzni: :nada:

zašto ista imena srećem na svakom mjestu koje zavirujem!

Kosići se rjetko gnjezde na istim mjestima! a ako onda kad je dobra godina pa uspiju dignuti 2 legla. inače parovi rjetko prežive 2 sezone skupa.
slavuji koje sam držao u volueri u skoro idealnim uvjetima s dosta prostora nakon dvije sezone mjenjali su partnere(neznam zašto ali možda on nije htio više djece pa ga gospodjica napustila, našla onog tko hoće)

pamina
06.06.2007., 20:16
gradimo kuću, na selu, u šumi...
i imamo našu Karlu, već četvrtu generaciju je ove godine odgojila dječice , prvo u nišama od kutija za rolete, a kad su došli prozori, dobija je svoju lukskuznu vilu iznad ulaza u kuću....imali smo obitelj od mame, tate, četiri male crvenrepke... Malemi su veliki zločestići, ali je mama stroga i napravi reda s njima....a kako nas poznaju, ne boje se uopće, dapače, dovode mališane da ih vidimo...
ove godine su na dvije obitelji kosova složile gnijezda pod strehom...mala zlata..sad su već velički, slatki, kreštavci...
a u rupi u zemlji, u šahtu za vodu, u jednoj maloj rupi se ugnijezdio vrabac...i odgojio pet malenih krampusića...sad ćemo šaht ipak poklopiti...
To su stanovnici još nedovršene i neuseljene kuće. Oko nje je velika šuma, a u njoj....par crnih vjeverica s dvije bebe, par crvenih vjeverica s jednom bebom, šojka kreštalica (ajme kako se tako lijepa ptica može tako strašno derati) sa cijelom obitelji, grlice, dvije obitelji djetlića, kosova more....
ne možemo dočekati preseljenje....e, tad ću, konačno imati svoj mali, veseli, slobodni zoološki vrt!

brlinho0009
23.05.2009., 12:58
imam ih i ja svake godine,tj,vec trecu godinu zaredom na balkonu,nosim im vode,naribam malo jabuke i super,izlegnu se,narastu i odlete...i ne padnu na beton,odlete sa balkona...

Pingvich
23.05.2009., 22:38
Osim što si podigao 2 godine staru temu :D, drago mi je da jesi, tema je jedna od najboljih ikada na ovom forumu. I šire :D

alkoholik
24.05.2009., 09:30
U mom vrtu se svake godine gnijezde kosovi , svake godine prave gnijezdo na drugom mjestu , nastojim ih ne uznemiravati , osiguram im svakodnevno lokvicu čiste vode , za hranu nek se sami brinu , nije moj vrt ipak visoka a kategorija:D

Špranja
18.05.2010., 13:54
Imam i ja male kosiće!
Na terasi uz jedan zid raste bršljan i među njegovim granama su ljubavnici skupa izgradili gnijezdo...:love:

Onda je ona izlegla jaja, ležala na njima i samo povremeno odlazila u neki fast-food restoran, a on bi ponekad za to vrijeme stajao na rubu gnijezda i čuvao buduće, još jajoliko potomstvo...

Jutros - iznenađenje! Ne znam koliko ima malaca, jer je gnijezdo iznad razine očiju, ali tu i tamo provire neki žuti otvoreni kljunići.
Hrane ih i mama i tata: tata donosi crviće i gliste, daje ih mami u kljun, a ona onda dječici.

Mama i dalje sjedi u gnijezdu - pretpostavljam ne baš direktno na malcima, nego više kao "poklopac" koji čuva toplinu, da se mali goluždravci ne ohlade previše... Samo povremeno odleti da nešto nabrzinu i sama prigrize...

Žao mi je što je položaj gnijezda takav da nemam uvid u unutrašnjost, nego mogu promatrati samo iz "žablje" perspektive...:(

http://i40.tinypic.com/25h06kn.jpg

Cruela
21.05.2010., 11:56
Imam i ja male kosiće!
Na terasi uz jedan zid raste bršljan i među njegovim granama su ljubavnici skupa izgradili gnijezdo...:love:

Onda je ona izlegla jaja, ležala na njima i samo povremeno odlazila u neki fast-food restoran, a on bi ponekad za to vrijeme stajao na rubu gnijezda i čuvao buduće, još jajoliko potomstvo...

Jutros - iznenađenje! Ne znam koliko ima malaca, jer je gnijezdo iznad razine očiju, ali tu i tamo provire neki žuti otvoreni kljunići.
Hrane ih i mama i tata: tata donosi crviće i gliste, daje ih mami u kljun, a ona onda dječici.

Mama i dalje sjedi u gnijezdu - pretpostavljam ne baš direktno na malcima, nego više kao "poklopac" koji čuva toplinu, da se mali goluždravci ne ohlade previše... Samo povremeno odleti da nešto nabrzinu i sama prigrize...

Žao mi je što je položaj gnijezda takav da nemam uvid u unutrašnjost, nego mogu promatrati samo iz "žablje" perspektive...:(

http://i40.tinypic.com/25h06kn.jpg

preslatko :cerek: imas pogled kao u kinu..obozavam ptice i srce mi je pucalo ovih kisnih i vjetrovitih dana kada je jako puno gnjezda sruseno :(

mozak zablokiro
21.05.2010., 22:29
dajte daj ovaj topik opet zaživi.. čitam i :rofl: se od smijeha!
ako treba, priznat ću i ja da imam ptice na balkonu, na prozoru, u rolu..:D
neke fotke ću smislit, nešto iskemijat, nazvat ću ih i slivija i ljubica i dragica..
kosevi, kosevi!:lol:

Špranja
23.05.2010., 18:47
Četiri su ptića u gnijezdu! :)
Već su dosta narasli - roditelji ih stalno hrane, stalno dolijeću i donose hranu, a oni svaki put jednako pohlepno otvaraju kljuniće da im se ubaci nešto! Smiješno je kako i nakon što ih mama ili tata nahrani i odleti po novu porciju, oni i dalje koj minutu zijevaju u prazno - drže vratiće ispružene i kljuniće razjapljene, i tek nakon nekog vremena odustanu... :rofl:

Iako su dosta narasli, ipak su još daleko od "pravih" ptica i ja ne znam kako će im roditelji izdržati do kraja, jer već sad skoro stalno lete i donose li, donose... Ponekad me uhvati panika na pomisao da se nekome od njih nešto dogodi...:eek:

Na početku je tata-kos bio mogo "distanciraniji" i samo ponekad svraćao do gnijezda (malo sam ga i osuđivala :mad:), ali moram priznati da se sada, kad ptićima treba velika količina "goriva", pokazuje zbilja kao pravi brižan roditelj i sudjeluje u ishrani jednako kao i mama! :top:

Ne znam kako će oni svi stati u gnijezdo kad još malo poodrastu, jer mi se već sad čini da im je malo tijesno... ne samo da rastu, nego su svakim danom i sve življi i nemirniji... Što ako počnu ispadati? :ne zna: Je li ih u redu tada vratiti u gnijezdo, ili bi ih mama tada ostavila (kao da sam nekad negdje pročitala tako nešto...:confused:)? Napišite ako znate nešto o tome!

Sutra ću ih pokušati snimiti...

Špranja
23.05.2010., 21:52
Malo sam guglala (za svaki slučaj, ali se nadam da neće trebati...:moli:), evo dva zanimljiva linka:
http://forum.net.hr/forums/p/10864/138943.aspx
http://www.ptice.net/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=20&page=1&theme=AutoPrint

Špranja
24.05.2010., 22:35
Evo mojih kosića :)! Vide se samo tri, iako su zapravo četiri (jedan se sakrio negdje u gnijezdu...)

http://i46.tinypic.com/jr4qk1.jpg

Rastu kao iz vode, guraju se već sada jedan preko drugog, i zbilja se brinem kako će svi izdržati u gnijezdu dok im ne izrastu poštena krila za let. :ne zna: Ovo što sad imaju su nekakvi batrljci od krila - izgledaju kao pilići...
Zbilja me strah da će biti ispadanja...:(

lika daroš
25.05.2010., 17:06
imam jedan problem, sad ne da mi se dizat temu zbog toga pa ću pitati vas. prije par dana braco je donio malo gnijezdo sa tri jaja unutra, al nema pojma di to je točno pokupio pa nisam znala kamo da to vratim. jaja su prljavo bijele boje sa crvenim točkicama i ako su malo veći od jednog cm. ja sam totalni idiot za ptice pa me zanima da li vama pada na pamet šta da napravim? da li da to vratim u prirodu, da li bih se trebala brinuti nekako za ta jaja, uglavnom ne znam :confused:

Špranja
26.05.2010., 01:39
...pa me zanima da li vama pada na pamet šta da napravim? da li da to vratim u prirodu, da li bih se trebala brinuti nekako za ta jaja, uglavnom ne znam :confused:

Nažalost, sumnjam da tu ima neke pomoći, ako ne znate gdje je bilo gnijezdo... A i da znate, tko zna kako bi mama-ptica reagirala i bi li opet prihvatila "oteto", pa naknadno vraćeno gnijezdo...:(

Teoretski - možda bi se grijanjem pod lampom moglo postići da ptići "sazriju" u jajima (nešto slično kao pilići u umjetnom uzgoju...), ali trebalo bi znati koja je temperatura podesna za takvo što, pa bi onda trebalo tako dobivene ptiće umjetno odhraniti i još k tome istovremeno nekako naučiti životu u prirodi (što s pilićima nije potrebno). Pretežak zadatak, bojim se...

Sve ovo može nažalost samo poslužiti kao lekcija braci da takvo što više nikad ne učini...:(