PDA

View Full Version : Jesu li tamponi opasni?

iggix
11.06.2003., 18:27
Cure, ovo sam danas dobila mailom, pa da i vas obavijestim:

"Feminine Hygiene Alert!
If you are a woman and use pads, but especially if you use
tampons, read this and pass it on to your friends. For the men
receiving this email, please forward it to your friends, significant others,
sisters,mothers, daughters, etc. Thanks
Check the labels of the sanitary pads or tampons that you are
going to buy the next time and see whether you spot any of the
familiar signs stated in this email.

No wonder so many women in the world suffer from cervical cancer
and womb tumors. Have you heard that tampon makers include asbestos
in tampons?
Why would they do this? Because asbestos makes you bleed more, if
you bleed more, you're going to need to use more. Why isn't this against
the law since asbestos is so dangerous? Because the powers that be, in all
their wisdom (not), did not consider tampons as being ingested and, therefore, did not consider them illegal or dangerous.

This month's Essence magazine mentions 2 manufacturers of a
cotton tampon alternative. The companies are: Organic Essentials @ 1-800-765-6491 and Terra Femme @ 1-800-755-0212. A woman getting her Ph.D. at University of Colorado sent the following:

"I am writing this because women are not being informed about
the dangers of something most of us use: Tampons.
I am taking a class this month and I have been learning a lot
about biology and women, including feminine hygiene.
Recently we have learned that tampons are actually dangerous
(for other reasons than TSS). After learning about this in our
class, most of the females wound up feeling angry and upset with the
tampon industry, and I for one, am going to do something about it.
To start, I want to inform everyone I can, and email is the
fastest way that I know how.

HERE IS THE SCOOP: Tampons contain two things that are
potentially harmful: Rayon (for absorbency), and dioxin (a chemical used in bleaching). The tampon industry is convinced that we, as women,
need bleached white products in order to view the product as
pure and clean.

The problem here is that the dioxin, can lead to very
harmful problems for a woman. Dioxin is potentially carcinogenic
(cancer-associated) and is toxic to the immune and reproductive
systems. It has also been linked to endometriosis and lower
sperm counts for men.

For both sexes, it breaks down the immune system. Last September, the Environmental Protection Agency (EPA) reported that there really is no "acceptable" level of exposure to dioxin given that it is cumulative and slow to disintegrate. The real danger comes from repeated contact (Karen Couppert
Pulling the Plug on the Tampon Industry"). I'd say using about 4-5
tampons a day, five days a month, for 38 years is "repeated contact",
wouldn't you?
Rayon contributes to the danger of tampons and dioxin, because
it is a highly absorbent substance. Therefore, when fibers from the
tampons are left behind in the vagina (as usually occurs), it creates
a breeding ground for the dioxin. It also stays in a lot longer
than it would with just cotton tampons. This is also the reason
why TSS (toxic shock syndrome) occurs.

WHAT ARE THE ALTERNATIVES?
Using feminine hygiene products that aren't bleached and that
are all cotton. Other feminine hygiene products (pads/napkins)
contain dioxin as well, but they are not nearly as dangerous.
So, what can you do if you can't give up using tampons?
Use tampons that are made from 100% UNBLEACHED COTTON.
Unfortunately, there are very few companies that make these safe
tampons. They are usually only found in health food stores.
Countries all over the world (Sweden, Germany, British Columbia, etc.) have
demanded a switch to this safer tampon, while the US has decided to keep us
in dark about it. In 1989, activists in England mounted a campaign against
chlorine bleaching. Six weeks and 50,000 letters later, the makers of
sanitary products switched to oxygen bleaching (one of the green
methods available) MS magazine, May/June 1995).

WHAT TO DO NOW: Tell people. Everyone. Inform them. We are being
manipulated by this industry and the government, let's do
something about it! Please write to the companies: Tampax (Tambrands);
Playtex; O.B.; Kotex. All the 800 numbers are listed on the boxes.Let
them know that we demand a safe product: ALL COTTON UNBLEACHED TAMPONS... "

:eek: :eek: :eek: :eek:

Ne mogu vjerovati! Sto vi mislite? Koristim tampone tek par mjeseci, koristim uloske bez pamuka (imala sam prije blagu alergiju), no ipak mi nije bilo jednostavno kad sam ovo procitala.

Ili je ovo ipak laz?
Ima ovdje netko tko o ovim stvarima zna malo vishe?

M@3X
11.06.2003., 18:46
Jao,moj engleski nije bas najbolji,a kad sam vidjela duzinu teksta,odustala sam od mog indijansko-engleskog prevoda. :D

Ali znam da postoji opasnost pri nosenju tampona jedino ako ga ne mijenjas duze od 4-5 sati!
Tada izaziva neku reakciju u tijelu,koja moze zavrsiti cak i smrcu.
Toksicni sok...

Potrazicu nesto vise o tome,pa cu postati...

Mislim,prirodno je i da ta krv iscuri iz nas,da je organizam izbaci vani,a ta krv uz pomoc tampona,ostaje unutra nekoliko sati...

Ali,da tampon ima svojih prednosti - ima.

Minam
11.06.2003., 18:56
Evo ja sam koristila tampone prvi put u zivotu prosle mesecnice i to nekih tri cetiri dana...i sad mislim da cu odustati od njih.
Ne verujem 100% u to sto sam procitala ali nije mi da se igram sa tim.
Ja inace vec 10 godina koristim samo najstarije i najprimitivnije uloske koje mogu da nadjem u prodavnici..naravno i ti najlosiji koje mogu da nadjem su vremenom evoluirali pa su sad i oni "modernizovani" sto mene strasno zivcira..jer sve sto ima komadic plastike ili bilo sta sto nije pamuk ("Always" je jeeeezivo, to mi je ko da stavim ostar noz medju noge) ja ne podnosim. Ne nemam alergiju ali jednostavno mislim da su mnogo prijatniji oni jeftini debeli "manje apsorbirajuci" koje moram da menjam svakih dva sata...malo je offtopic ali preporucujem i ostalim zenama da se postede onih plasticnjaka i da predju na nesto mekanije i pamucnije.

M@3X
11.06.2003., 19:00
Doduse,moj izbor su ulosci.

Danas ih se moze naci u svim bojama i oblicima... :D

Bilo bi fino da nam ukratko prevedes taj tekst... :o

I Miniam je u pravu...ulosci koji dole imaju onaj dio kao najlon,sta li,da ne bi propustali krv dalje (Always),po ovim vrucinama ih drzati izmedju nogu - uhhhh...
:hebemu:
Skoro sam imala i koristila Always i osjecala se grozno...
Kao da mi je ona stvar u stakleniku. :D

Minam
11.06.2003., 19:04
Ja se secam kad sam pocela sa menzisom, a zadesilo me bas u bolnici pa nisam mogla da trazim odmah pomoc od mame, ja pitala ostale devojke iz sobe, ima li koja od njih vec mengu i nije imala ni jedna jos sem jedne cigancice...i ova bila dobra dusa i izvadi mi jedan od svojih. Ne znam da li ste ikad imale prilike da koristite vatu u mrezici od konca...e ti su mi bili naaaajbolji.Mislim najprijatniji, ali sam jedva cekala ipak da mama dodje u posetu i donese nesto sto ne procuri posle dva minuta.

M@3X
11.06.2003., 19:09
Ovdje te sa vatom u mrezici od konca preporucuju nakon porodjaja,dok je zena u babinama...
Ima ih kupiti u apoteci (u trgovina ih nisam vidjela)...
Ne koristim ih,ali sam ih kupovala kad mi je snaha rodila,posto su njoj trebali.

Always i slicne sa 'najlonom' :D (ne znam koji je materijal u pitanju) savjetuju da se ne koriste,bar u tom periodu,kad se zena porodi...

Jer ulosci trebaju biti 'prozracni',a ne 'staklenici' koji potpomazu razvoj bakterija...

Minam
11.06.2003., 19:10
Nego ja sam iz tog mog malog iskustva sa tamponima zakljucila i da manje krvarim sa njima i da osecam napetost..to mi se nije dopalo.Lepse je sa uloscima, pustis da lepo sve iscuri.

iggix
11.06.2003., 19:13
Ukratko:

tampone izbjeljuju dioksinom (koji je kancerogen i jako los za imuni sistem, a i njega navode kao najveci razlog za TSS), te stavljaju u njih rayon za bolje absorbiranje.
Tvrde takodjer da koriste asbest da bi zene duze krvarile.:eek:

U svakom slucaju predlazu da koristimo neizbjeljenje tampone (gdje to naci???).

Minam
11.06.2003., 19:15
Jel pise na kutiji ili negde da li su izbeljivani time ili ne?

iggix
11.06.2003., 19:21
Minam kaže:
Jel pise na kutiji ili negde da li su izbeljivani time ili ne?

Ja imam nashu i nizozemsku verziju ob tampona. Na kutijama nishta ne pishe.

U ovom mailu stoji da dioksin sadrze i vlazne maramice i josh neki drugi proizvodi, ali to nije toliko strasno, jer ih ne drzimo u tijelu dugo poput tampona.

btw - ja ne mogu koristiti nista drugo sem always.

M@3X
11.06.2003., 19:22
Ne mogu naci nista o toksickom soku,samo da se tamponi ne smiju koristiti nocu. :(

Minam
11.06.2003., 19:23
Kako mozes always?Pa zar sam ja jedina koja se najeza kad ih vidi..ja sam par putala morala da ih uzmem od prijateljice kad mi je ponestalo mojih i nikad vise.E mozda je problem je u mom bisku kilograma i povecanom znojenju pa zato pocinju da me grebu.

M@3X
11.06.2003., 19:24
Ah,u tom tekstu se radi o izbjeljenim tamponima. :o

Da,cula sam nesto o tome da takvi mogu izazvati cak i rak.
Nisam bas upucena u to,buduci da tampone ne koristim.

Nadam se da ce nam neko strucan dati vise informacija,preciznih.

iggix
11.06.2003., 19:26
A na nizozemskoj verziji stoji kako ih nocu ne morash vaditi, jer manje krvarish.:rolleyes:

Prije sam imala blazu alergiju na vatu, nisam ni tampone mogla koristiti, pa sam se navikla na always. Sad ne mogu koristiti neke druge uloske - zuljaju me!

croft
11.06.2003., 20:20
Ja koristim tampone kada manje krvarim,zadnja 2-3 dana..
Tako vec 3 godine...nikakvih problema nisam imala.
Nocu ih,normalno,ne koristim....jer se moraju mjenjati svakih par sati...

Cro-cutie
11.06.2003., 20:28
iggix kaže:
Ukratko:

tampone izbjeljuju dioksinom (koji je kancerogen i jako los za imuni sistem, a i njega navode kao najveci razlog za TSS), te stavljaju u njih rayon za bolje absorbiranje.
Tvrde takodjer da koriste asbest da bi zene duze krvarile.:eek:

U svakom slucaju predlazu da koristimo neizbjeljenje tampone (gdje to naci???).

U pravu si. Moja doktorica (u Canadi) mi je rekla isto što si ovdje napisala. Rayon stavljaju da se bolje absorbira, bleach (kako se već kaže na hr) da bude bijelo:rolleyes:, čak i na uloške koriste te dioxides. Svi znamo da papir nije bijel sam od sebe, dakle papir bih trebalo biti smeđe boje. Zašto onda dozvolimo da koristimo takve stvari, pogotovu kad se tiće naše intimne zone?? Nikako ne kužim kako neke companije kao npr. Allways mogu proizvodit takve stvari.

Kupovala sam ja u "Health Store" neke tampone, i neke uloške koje su bile smeđe, dakle 100% natural. Jest da su ružne (a i jako jako skupe), al zaboga, tko će gledat kako izgleda tampon u nekoga? Zar je toliko bitno da izgledaju ljepe i bjele??

Moja doktorica kaže da tamponi su najveći rizik za cervical cancer. Stvarno žalosno što žene dozvoljavaju sebi. Pa se pitamo zašto naše bake, i prabake su bile zdrave. A jebiga, nismo ni mi krive kad nam se nude samo takvih proizvodi.

Zna li netko dali se može kupit u hr takvih naturalni ulošci i tamponi?

:confused:

nusha
11.06.2003., 20:32
koristi tampone vec jedno dvije godine - od kad sam ih otkrila na moru i vise ne mogu bez njih :s . mengu doslovce ne osjetim, osim bolova prvi dan. znam, znam, krv bi trbala van, ali si jendostavno ne mogu pomoc - sad mi i oni full tanki ulosci smetaju. puno prakticnije i cisce. i nisam imala apsolutno nikakvih problema :top:
no ovaj clanak bi tebalo provjerit, možda se radi o marketinškom potezu :confused:

indian
11.06.2003., 20:37
Daj me nemojte strašit :eek:

Ja sam na tamponima vec 1o godina!

Nego, svako malo neka prica kako se od nečeg dobiva rak,,lakše bi bilo reć od čega se ne dobiva :rolleyes:

iggix
11.06.2003., 20:52
Kao sto sam rekla: ja ne znam sto da mislim o ovome.
Pocela sam ih koristiti prije dva mjeseca, i ne tako cesto, ali sad idem trazit i te neizbijeljene.

magdalena99
11.06.2003., 21:06
:eek: :eek: :eek:
i ovo sam mislila da nikad necu dozivjeti.
kakvi ulosci s mrezicom, zar se to jos igdje prodaje? tko to kupuje?
kako se uopce prije zivjelo dok nisu postojali olvejs s krilcima???

tamponi. mogu ih izbjeljivati i sa Jupolom sto se mene tice. ja ih se ne odricem, pa taman mi od njih rep na guzici izrastao.

tamponi :s :top:

iggix
11.06.2003., 21:20
magdalena99 kaže:

tamponi. mogu ih izbjeljivati i sa Jupolom sto se mene tice. ja ih se ne odricem, pa taman mi od njih rep na guzici izrastao.

Pa, imash osobe koje imaju alergiju na one granule u always. Ili na plastiku s ostalih slicnih ulozaka. Ima masa zena kojima su Always nocna mora....

verica
11.06.2003., 21:26
Hm, kaj nije ovo ona poznata 'urbana legenda'?

iggix
11.06.2003., 21:27
verica kaže:
Hm, kaj nije ovo ona poznata 'urbana legenda'?

Ne razumijem, na sto mislis? Mozes malo razjasniti?

magic
11.06.2003., 21:28
U svakoj kutijici tampona imate papiric s uputstvima, a na njemu pishe i o Sindromu toksichnoga shoka.

Medjutim, taj se problem mozhe javiti i neovisno o uporabi tampona a javlja se i kod mushkaraca. Chak nije dokazano da je postotak oboljevanja veci kod zhena koje koriste tampone. No valjda je bolje upozoriti.

Ja ih koristim od svoje 17-te godine i koristit cu ih dok god budem dobivala mjesechnicu. Jedino s njima funkcioniram kao i kad nemam mjesechnicu. One "pakete" medju nogama ne podnosim ma kako mali/tanki/nevidljivi/mirisni/krilati bili.

verica
11.06.2003., 21:32
iggix kaže:
Ne razumijem, na sto mislis? Mozes malo razjasniti?

Pa taj mail o tamponima koji navodno sadrže azbest dioxin i rayon kruži Internetom već dugo vremena a pokazalo se da to baš i nije istina

Urbane legende (http://www.urbanlegends.com/ulz/tampons.html)

Inače, tko je zainteresiran za tampone i uloške od organskog pamuka, mislim da ih ima za kupiti u Biovega dućanu u Ilici 72, a i općenito po apotekama i dućanima 'zdrave' hrane

iggix
11.06.2003., 21:42
Mislim da mnogi nisu razumjeli: gore ne pishe nista protiv upotrebe samih tampona. Samo predlazu neizbjeljenu verziju. TSS je spomenut usput....

Mislim...Nakon toliko godina napokon mogu koristiti tampone i sad procitam nesto ovako.....:mad:

verica
11.06.2003., 21:45
iggix kaže:
Mislim da mnogi nisu razumjeli: gore ne pishe nista protiv upotrebe samih tampona. Samo predlazu neizbjeljenu verziju. TSS je spomenut usput....

Mislim...Nakon toliko godina napokon mogu koristiti tampone i sad procitam nesto ovako.....:mad:

Pa kažem ti da taj mail koji kruži okolo već dvije godine nije baš istinit .. pogledaj malo po webu, ukucaj 'are tampons dangerous' u google ..

iggix
11.06.2003., 21:47
Post sam pocela tipkati prije nego sto je izbacilo tvoj odgovor. Evo, upravo citam ovo s sajta koji si dala.:)

krijesnica
11.06.2003., 22:06
[QUOTE]Daj me nemojte strašit ...
sad će indian reć da sam odvratna, ali ne mogu si pomoći
:D ...
moja frendica je prije par godina imala vanmaterničnu trudnoću... nakon operacije joj je dr. rekao da je imala puno priraslica unutar jajovoda, a da je jedan od mogućih razloga njihovog izrastanja dugogodišnje korištenje tampona i česte upale... u šali joj je rekao: da je bog htio da ta krv ne odlazi iz vas, ne bi vam dao menzis:rolleyes:

Paw
11.06.2003., 23:09
Koristim tampone i mogu reći da su mi spram uložaka pravi spas, pogotovo kad sam na poslu pa se ne mogu otuširati. Za vrijeme menge jako se osjetim dolje uz sve pranje, sa ulošcima je bilo noćna mora, pogotovo na poslu uz često mjenjanje - nepodnošljiv "miris". Sa tamponima i ne osjetim mengu, jest da ih jako često mjenjam, ali nema im ravna!
:)

Romana
11.06.2003., 23:34
Meni su Always ulosci super:s Tampone isto koristim ,ali relativno malo.

indian
12.06.2003., 00:40
magdalena99 kaže:

ovaj post ni ko šalu ne mogu progutat :bonk:
samo se bojim da se niti šalila nisi

Rita
12.06.2003., 05:31
Cure,ja sam te uloske od vate s mrezicom koristila prije desetak godina i hvala bogu na Always,bez njih ne znam kaj bi.
Ova studija o opasnosti od svih tih kemikalija u uloscima i tamponima je radjena na sveucilistu u Boulderu,CO i znam cak i zenu koja je u tome sudjelovala.Ja im vjerujem i od kada sam cula za to,prije vec sigurno vise od godinu dana ,koristim tampone od ne izbjeljenog pamuka.Organske,ima ih za kupiti u ducanima zdrave hrane,i tu u USA gotovo u svakom normalnom supermarketu.Firma koja ih radi zove se NATRACARE i imaju i sa aplikatorom i svih velicina.MAde in Germany,prema tome vjerujem da ih ima i kod nas negdje.Ja se fakat ne salim s tim i trudim se sto vise mogu da zivim sto zdravije i izbjegavam ta sranja.Nadam se da ce oni pocet proizvodit i uloske koji ce biti organski ali sad bar ne stavljam azbest i klor drito u sebe.

magdalena99
12.06.2003., 06:50
indian kaže:
ovaj post ni ko šalu ne mogu progutat :bonk:
samo se bojim da se niti šalila nisi

ne znam tocno sto ti nije ili jest smijesno

ali sve sto sam napisala stoji.

ulosci s krilcima i posebno tamponi za mene su izum stoljeca, pa taman to nekom izgledala kao neukusna sala.
da kraj ovih blagodati koristim uloske bez folije kao u socrealizmu??? ma boze sacuvaj.

da to muskarcima nije jasno, to razumijem, ali da se zensko mojoj izjavi cudi, to mi fakat ne ide u glavu.

i opet kazem, tamponi

:top:

Winona
12.06.2003., 11:04
malo je offtopic ali preporucujem i ostalim zenama da se postede onih plasticnjaka i da predju na nesto mekanije i pamucnije.

nikad.

Blagoslivljam dan kad sam se rjesila savtanja, propustenih mrlja na gacice :flop: , nesigurnosti, prakticki invaliditeta.

Ovako skoro da ni ne znam da imam menstruaciju.

Tamponi su oke , samo ih treba pravilo koristiti.

Ja recimo danas bez tampona ne bi isla na bazen. Ovako - ne moram jadna ostati sjediti doma :)

Pa se pitamo zašto naše bake, i prabake su bile zdrave. A jebiga, nismo ni mi krive kad nam se nude samo takvih proizvodi

nase bake su umirale od bolesti koje danas smatramo bezazlenim, jednostavno je higijena i zdrastvena zastita bila na jako niskom nivou

iggix
12.06.2003., 11:07
Ako cemo slijepo vjerovati uputstvu, onda se tamponi smiju koristiti i nocu. Evo sto pishe u uputstvu "ob" (kupljeno u svibnju u Hr.:

"Nocu mozete koristiti tampone one velicine koju koristite i danju. Jednostavno promijenite tampon prije spavanja i ujutro nakon ustajanja. Ne morate mijenjati tampon pri svakom odlasku na WC."

Crow Jane
12.06.2003., 11:10
M@3X kaže:

I Miniam je u pravu...ulosci koji dole imaju onaj dio kao najlon,sta li,da ne bi propustali krv dalje (Always),po ovim vrucinama ih drzati izmedju nogu - uhhhh...
Skoro sam imala i koristila Always i osjecala se grozno...
Kao da mi je ona stvar u stakleniku. :D

I ja isto! :eek: I to samo zato kaj nije u dućkasu bilo Libresse koje inače kupujem i koji su mi :top:
A tampone nisam nikad koristila. Probala sam si par put nagurat ove Tampaxove s aplikatorom čak - al ne ide to meni. :rolleyes:
A sad mi je i drago, jer ako je ovo fakat istina, a moglo bi čist komotno bit, onda :eek: :horor: :horor: :horor:

Winona
12.06.2003., 11:11
to jest nezdravo.

Zamisli ja spavam 10 sati recimo i 10 SATI :eek: po ovim ljetnim temperaturama to se kvasi u meni

Za neke stvari je dovoljan i zdrav razum :)

luca
12.06.2003., 12:40
Have you heard that tampon makers include asbestos
in tampons?

nisam nikad vidjela tampone koji nisu od pamuka...

QUOTE]
Therefore, when fibers from the
tampons are left behind in the vagina (as usually occurs), it creates a breeding ground for the dioxin.
[/QUOTE]

ova recenica je posve besmislena.

sto se tice ostalog
nisam znala da se dioksin koristi za izbjeljivanje, zivim u uvjerenju da su koristi klor...

(mozda u Europi i US nemamo iste proizvode)

matilda
12.06.2003., 15:25
ne mogu zamislit zivot bez tampona! to i anti-baby pilule su definitivno najbolji izum 20-og stoljeca :s :top: :lux:
ne kuzim cure koje barem po ljeti ne koriste tampone! pa kak im se da saftat s uloscima :eek: definitivno nehigijenski:rigo: :bljak:

a kaj se tice otjecanja menstrualne krvi...pa za Boga miloga, otkud vam to da tamponi zaustavljaju krvarenje i da se ta krv nakuplja unutra???:confused: :eek: tamponi su napravljeni isto od cega i ulosci, samo sto je ta vata zbijenija pa i onak mali upiju puno krvi!:top: nis to ne ostaje unutra!

po noci ih se smije koristit jer tada ionako manje krvarimo, mada sam ja tu za uloske jer tamponi ak se koriste bez prestanka cijeli dan ipak malko previse isuse sluznicu, pa se moze poremetiti prirodna flora. ali pinekad, zasto ne?

i najcesca greska koju zene cine je ta da ih mijenjaju precesto, cak svaka 2 sata. tada jos ne upiju dovoljno krvi, tesko se vade, pa se i vagina iziritira. svaka zena s vremenom skuzi koliko krvari i kad ih je potrbno mijenjati.

dakle...tamponi :top:
a sve ostale koje se zele saftati, smrditi....nek izvole (jadni njihovi decki)

iggix
12.06.2003., 16:55
Ja ne razumijem zasto neke od vas tako zaostravaju diskusiju. Mislim da je to nepotrebno. Da li mi koristimo tampone, uloske s granulama ili vatu u mrezici - uopce nije bitno, niti to govori o stupnju nasheg odrzavanja higijene (a kamoli inteligencije).
Ja sam dozivjela da krajem dvadesetog stoljeca moram koristiti lanene krpe, jer ulozaka nije bilo. Pa sam ostala ziva i cista. I nikome nisam smrdila. No, nisam se osjecala nimalo ugodno.

Danas na trzistu ima toliko proizvoda za odrzavanje osobne higijene i svatko od nas moze birati sto ce koristiti. To je osobna stvar svake od nas i ne pada mi na pamet nekome soliti pamet sto koristiti ili ne. A mislim da ovdje ima par tema o tome, pa o tome i nije potrebno ovdje raspravljati.

Mene je interesiralo da li je ovaj gore mail istina ili ne. Jer KORISTIM tampone.

Hvala svima na odgovorima!

Rita
12.06.2003., 21:30
Ja vjerujem da je istina i presla sam na organske tampone.I da, dioksin nema veze sa izbjeljivanjem nego sepamuk izbjeljuje klorom.I taj klor je opasan.Jako opasan.

Minam
12.06.2003., 21:32
A koliko je dugo potrebno da se nose tamponi da bi pocelo da bude opasno?

Love2Bounce
12.06.2003., 22:02
iggix, sorry ako mislis dap isem off-topic, ali obzirom da ne mogu otvarat nove topice, iskoristit cu ovaj...

mislim da je CJ napisala da ne moze stavit tampone... ja imam isti "problem"... naime, ljeto je na veliko doslo vec, a meni se uvijek nekako poklopi kad imam slobodnog vremena da imam i menstruaciju, a tako bi isla na kupanje... i sad, probala sam bas neki dan tampon stavit, O.B. Normal, nasla sam od stare... mislim, meni se to nekako gadi, ta "vata"... sve suho... ali stavila sam ga unutra, no ne mogu ga skroz staviti. jos uvijek se malo visi kad se pogleda od ispod, i smeta mi ful kad hodam, sjedim, cak me malo svrbilo, uzasan osjecaj... ali jednostavno nije dublje isao. i odustala sam, sta cu drugo... vec sam prije probala stavit tampon, bio je cak onaj manji neki najmanji ne sjecam se tocno koji naziv ima... i ista stvar... cak sam mislila da je okay, otisla na more, ali mi je sve procurilo, a nije mi uopce jako islo... jednostavno ga valjda nisam stavila dobro... bzvz...:bonk: :bonk:

Rita
12.06.2003., 22:47
Probaj si kupiti tampone sa aplikatorom.Oni su puno ugodniji za stavit jer je taj aplikator od plastike koja ti fino sklizne u nutra i onda samo gurnes tampon kroz to.Ma vidjet ces u uputstvima.U svakom slucaju da znas da tampon ne smije visiti na pola van,nego mora skroz biti u rodnici i ne bi te smijelo uopce smetati pri hodanju ili bilo kojoj aktivnosti,zato se i desi da cure zaborave da ga uopce imaju.Znaci uz malo vjezbe i po mogucnosti nabavi te s aplikatorom.Ja sam isto tako probala te OB kad sam bila mladja i nikak mi nije islo,tek kad sam dosla u posjed ovih sa aplikatorom,naucila sam ih koristiti.Sad i mogu stavit taj OB ali mi je uvijek problem i nikad nije tak ugodno ko ovi sa aplikatorima.

Minam
12.06.2003., 22:52
sve suho... ali stavila sam ga unutra, no ne mogu ga skroz staviti. jos uvijek se malo visi kad se pogleda od ispod, i smeta mi ful kad hodam, sjedim, cak me malo svrbilo, uzasan osjecaj... ali jednostavno nije dublje isao. i odustala sam, sta cu drugo
E pa nisi dobro stavila, to mora skroz da udje..da se ni ne vidi ni ne oseca, al ne i preduboko.

question mark
13.06.2003., 00:39
Ja sam tampone kupila jednom i u kutiji je doslo upozorenje o toksicnom soku tako da jos uvijek (tri godine poslije) imam punu kutiju tampona. Probala sam par i nije mi se svidjelo. Prestanem krvariti (valjda od straha) i kad ga izvadim onda krvarim malo jace. S obzirom da ne krvarim puno, mini ulosci su mi ok za prva tri dana, a poslije toga jos par dana onih dnevnih i super. Mislim da tih proizvoda i ima toliko da bi svako nasao ono sta mu odgovara. Meni je olvejz zakon, mada moram priznati da kad sam od prijateljice uzela onaj dugacki overnight bilo mi je malo neudobno.

matilda
13.06.2003., 02:04
Love2Bounce kaže:
iggix, sorry ako mislis dap isem off-topic, ali obzirom da ne mogu otvarat nove topice, iskoristit cu ovaj...

mislim da je CJ napisala da ne moze stavit tampone... ja imam isti "problem"... naime, ljeto je na veliko doslo vec, a meni se uvijek nekako poklopi kad imam slobodnog vremena da imam i menstruaciju, a tako bi isla na kupanje... i sad, probala sam bas neki dan tampon stavit, O.B. Normal, nasla sam od stare... mislim, meni se to nekako gadi, ta "vata"... sve suho... ali stavila sam ga unutra, no ne mogu ga skroz staviti. jos uvijek se malo visi kad se pogleda od ispod, i smeta mi ful kad hodam, sjedim, cak me malo svrbilo, uzasan osjecaj... ali jednostavno nije dublje isao. i odustala sam, sta cu drugo... vec sam prije probala stavit tampon, bio je cak onaj manji neki najmanji ne sjecam se tocno koji naziv ima... i ista stvar... cak sam mislila da je okay, otisla na more, ali mi je sve procurilo, a nije mi uopce jako islo... jednostavno ga valjda nisam stavila dobro... bzvz...:bonk: :bonk:

probaj cucnuti ili leci na krevet i za pocetak odaberi dan kad jako krvaris. opusti misice rodnice (koristeci trbusne misice). citav tampon ti mora uci u rodnicu duboko, do kraja, tak da ti ima mjesta i za pol prsta jos. guraj prema straga tak da zaobidjes cervix i uguras ga u straznji fornix vagine koji je dublji. probaj!

kiki-j-zg
13.06.2003., 08:07
Zadnjih deset godina koristim tampone jer su mi udobniji (čitaj: uopće ne znam da ih imam) i nema straha da će igdje išta procuriti. Sa ulošcima me je bilo strah i nikada nisam bila sigurna da neće negdje procuriti bez obzira na sva jebena krilca. Uostalom smetao mi je kod uložaka vlažan osjećaj.
Ne kažem da nije istina da su tamponi (bijeli) štetni jer ne znam ali znam što mi paše i sa čim se najbolje osjećam.

Crow Jane
13.06.2003., 08:33
Rita kaže:
Probaj si kupiti tampone sa aplikatorom.Oni su puno ugodniji za stavit jer je taj aplikator od plastike koja ti fino sklizne u nutra i onda samo gurnes tampon kroz to.Ma vidjet ces u uputstvima.U svakom slucaju da znas da tampon ne smije visiti na pola van,nego mora skroz biti u rodnici i ne bi te smijelo uopce smetati pri hodanju ili bilo kojoj aktivnosti,zato se i desi da cure zaborave da ga uopce imaju.Znaci uz malo vjezbe i po mogucnosti nabavi te s aplikatorom.Ja sam isto tako probala te OB kad sam bila mladja i nikak mi nije islo,tek kad sam dosla u posjed ovih sa aplikatorom,naucila sam ih koristiti.Sad i mogu stavit taj OB ali mi je uvijek problem i nikad nije tak ugodno ko ovi sa aplikatorima.

Ja nemrem ni te s aplikatorom. :eek:
Nekak mi se sve to skup s tamponom čini kaj ja znam, neprirodno, da mi neka strana tvar stoji nutra 2-3 sata! :eek:
Tak da čisto verujem da su štetni. :rolleyes:

iggix
13.06.2003., 09:22
Ja ga godinama nisam mogla unijet uopce.:( Svako ljeto bi kupila paketic, no ti paketici bi uvijek zavrsili kod nekog drugog. Naime, ulaz u rodnicu bi mi se toliko iziritirao da od svraba nisam mogla nikud micati, a i mishici bi se valjda zgrcili sami od sebe.... Na kraju sam i odustala, no ovo ljeto sam primijetila kako mi vata toliko ne smeta kao prije.
Sada koristim vlazne maramice (od laktacyd, ostale malo peckaju) prije nego sto unesem tampon. Navlazim i prste na ruci, jer kad tampon prodje pokupi svu vlagu. Nakon toga opet se prebrishem maramicom, jer ako je rodnica suha - zuljat ce. pogotovo ako krvavljenje nije jako.
Najlakshe udju kada sam u lezecem polozaju, malo napnem stomak kako bi se sve otvorilo i ide bez problema.

Sto se tice zdravlja - ja prelazim na organske cim ih nadjem.
;) Ipak ne zelim riskirati, iako se ispostavilo da sve tvrdnje iz maila nisu tocne.

magdalena99
13.06.2003., 11:35
pa ja bih preporucila curama koje imaju problema da za pocetak pocnu sa mini tamponima i to ako je moguce drugi dan menstruacije.
odnosno, onaj dan kada je krvarenje najobilnije.

i trik je zaista u tome da se misici trbuha i svega toga dolje maksimalno opuste. ne znam kome ja koji polozaj najpogodniji, ali sve treba biti totalno relaksirano.

tampon se mora gurnuti sto dublje, s time da prst udje do polovice. mozda i vise, ovisi.

i kada sve zavrsi, ne smije se osjetiti nimalo, odnosno, osjecaj treba biti kao da nema nista, to onda znaci da je dobro umetnut.
sve ostalo je pogresno, zulja i boli.

samo hrabro, malo strpljenja, poslije ce vam biti drago.

eto. nadam se da sam pomogla.

eska
13.06.2003., 16:11
sa tamponima je stvarno tako kao i da nemas mjesecnicu, osjecaj je totalno drugaciji nego sa uloscima itd.ali ih koristim samo ponekad jer uvijek nakon toga imam problema. mjesecnica traje krace, pojavi se peckanje ,bolovi itd.
prosli mjesec sam bila na moru i povela sam "tetku" sa sobom :rolleyes: (srecom je bila sa mnom samo dva dana), koristila sam tampone ali sada imam problema kao nikada do sada.ne znam jos da li to ima veze sa tamponima ali mi je cudno da se to uvijek nakon koristenja tampona desava.ne zelim nikoga plasiti jer kao sto rekoh ne znam da li uopste ima veze sa tamponima, to cu tek pitati cika dr.

IlBo
21.06.2003., 02:39
Verice,zar ti vjerujes FDA?(urbanlegends)Antrax vakcina je bila FDA dozvoljena,prije nego sto je nastala velika zbrka u US Army.Ima jos slicnih primjera.Bjork Shiley srcani ventil-prebrzo usvojen,presporo izbacen.I gomila kucnih produkata,koji mogu izazvati blaze ili jace reakcije,pa i karcinogenih supstanci u obicnim svakodnevnim produktima.Izmedu ostalog i formaldehid(u sapunima,kao dove)-moze izavati osipe,gusenja kod astme osobito,alergijske reakcije.
Ni ja ne verujem bas svakome i svemu,ali upravo sam pokusala malo istraziti always ,ob, stayfree,carefree(zadnja tri su izgleda ista kompanija),i mislim da je krajnje sumnjivo to sto nigdje ne navode ni traga materijalima koje koriste(izuzev-cottonlike surface,sto nam opet ne govori nista).
Ja tampone koristim samo kad idem na plivanje.Potpuno razumijem uputstvo i znam ih staviti ispravno,ali unutra negdje osjecam nelagodu dok ih koristim.(Kad ih izvadim,osjecam se ko da sam odvrnula ventil!:D)Istina je i da sam uvijek imala grozne bolove prva dva dana,i nelagodu do 7 dana mjesecno.Inace koristim one sa "pamucnim osjecajem" i slazem se sa onima koji ne vole always.Ma ako nista drugo,koza mi se oznoji i dobijem pristice redovno dok koristim uloske(nocne,koji su duzi).Uzasno mnogo krvarim,i uvijek sam,i prije ovih tankih ulozaka ,pa i s njima jos uvijek imam mnogo problema prva dva tri dana.Ali ranije je bilo grozno-nisam nigdje ni isla ako ne moram tih nekoliko dana,jer mi ni ovca ne bi bila dovoljna.Nije mi dakle u interesu da se odreknem tankih ulozaka,ali ako su losi-losi su.Zdravlje mi je vaznije.I tako,odreknem se soli,secera,masnoca,vecine lijekova,naravno sveg sa holesterolom,ulozaka,....i onda me udari auto dok iznosim smece.;)
I ranije sam cula neke price o losim uloscima i tamponima,ali djelovalo je pomalo kao tracevi ili teorije konspiracije.Sto sam starija,sve sam opreznija prema takvim pricama,jer se nekako barem dijelom dokazu istinite.Na kraju krajeva,svi znamo zasto bi FDA i Always i Johnson pravili reklame i kleli se da je njihovo najbolje.A ko su ti koji zele ukloniti Always,OB i ostale?Paloma?Hm...ne bih rekla.Mozda su ipak samo ljudi koji su na tragu necemu?

neznalica
21.06.2003., 09:53
kako koristiti tampone? ja sam jednom probala, ali cim sam sjela toliko me zabolilo da sam ga odma izvadila

inace koristim librese...allways nevalja...dobijem osip

eska
21.06.2003., 10:02
IlBo kaže:
I tako,odreknem se soli,secera,masnoca,vecine lijekova,naravno sveg sa holesterolom,ulozaka,....i onda me udari auto dok iznosim smece.;)

:jumping: izvini, morala sam

neznalica
24.06.2003., 07:53
:( pa zar niko nece da me odgovori? mozda mislite da se zezam?! ja zaista ne znam kako se koriste tamponi i voljela bih nauciti..pogotovo sto evo upravo sad imam osip od uloska..izgleda da vise ni librese ne pomaze

iggix
24.06.2003., 11:09
neznalica kaže:
:( pa zar niko nece da me odgovori? mozda mislite da se zezam?! ja zaista ne znam kako se koriste tamponi i voljela bih nauciti..pogotovo sto evo upravo sad imam osip od uloska..izgleda da vise ni librese ne pomaze

Ili nas zezas ili ne znash citati.:D
pogledaj par postova vishe - opisano ti je. Ako ne znash o kojim se dijelovima tijela radi - imash na uputstvu slicice, pa kopaj.:s

Amalthea
24.06.2003., 14:05
"Further, although very little has been published about it in any of the major media, there is much evidence to show that repeated, decades-long use of bleached tampons has increased the rates of uterine fibroids as well as endometriosis. As there are no cures for these man-made diseases, almost one-million American women undergone hysterectomies each year.
If Dioxin is a by-product of the bleaching process, and almost all tampon companies regularly bleach the tampons [along with other dangerous tampon ingredients] they manufacture, what does that repeated tampon use do to a woman’s uterus on a long-term basis? Chlorine breaks down in the environment into Dioxin --one of its by-products. It is inevitable that, during a woman’s menstrual cycle, bleached tampons also break down into dioxin. Instead of the environment --the ocean, or rivers, or soil-- it is then released into a woman’s body. Yet, despite research linking the dangers of Dioxin and tampons, the majority of tampon companies have done nothing to reformulate their products to make them safe for women to use regularly. Corporate profits continue to take precedence over our health and safety."

http://www.renherbs.com/EducationDec2002.html

Christina
24.06.2003., 23:01
neznam curke meni su tamponi cist ok. ali olvejz su mi nekako presiroki kao da su za moju babu pravljeni. ma dost dobrihg ulozaka meni su viriana isto dobri

misery-
24.06.2003., 23:05
neznalica kaže:
kako koristiti tampone? ja sam jednom probala, ali cim sam sjela toliko me zabolilo da sam ga odma izvadila

nisi stavila dovoljno duboko;) ako ga osjećaš (ako te boli) dok sjediš znači da moraš još 'pogurat':)

child in time
27.06.2003., 16:32
Nisam citao cijeli topic (a kao muskarac ocito nisam
strucnjak), ali znam da se u nekim trgovinama
zdrave hrane od prije nekog vremena mogu kupiti
prirodni ulosci, od organski uzgojenog (nespricanog)
pamuka, a to sigurno znaci i da nisu izbijeljivani dioksinom.

neznalica
01.07.2003., 18:33
eh cekam "one" dane da isprobam pa da javim jesam li naucila :)

Kvejki
01.07.2003., 21:46
Joj,kad se ja sjetim svojeg prvog stavljanja tampona. Cijeli taj proces bio je uzbudljiviji i emocionalniji od prvog seksa :D
Dođem ja na more s čvrstom namjerom da plivam, plivam i plivam i prvi dan dobim mengu. Naravno, prorade i hormoni, plač, suze, zašto ja...i odem kupiti vražje tampone. Dva sata sam to stavljala. Prilično nasilno!Doslovno sam se silovala :D
Nisam ih nikad poslije koristila...ali ako opet bude frka...preživjela sam :)

@ngel
02.07.2003., 10:32
koristim tampone vec godinama. a ovaj mail sam procitala prije 2 godine, pa sam se u prvom trenutku malo zabrinula.....
medjutim, kao sto je vec receno, to nije istina.

u njemackoj izlaze novine "oekotest", oni analiziraju sve moguce proizvode na stetnost za covjeka i okolinu. imaju stroge kriterije, a i neovisni su (znaci ne financiraju ih farmakoloske, petrokemijske ili druge tvrtke), tako da njihovim testovima stvarno vjerujem.

tampone redovito kontroliraju, i u zadnjem testu su svi tamponi bili uredu. nisu nasli ni dioxin, niti asbest!! kazu da se klor vec dugo ne upotrebljava za izbjeljivanje, tako da nemoze ni doci do toga da se stvori dioxin.....

za one koje znaju njemacki, evo link:

http://www.oekotest.de/cgi/ot/otgs.cgi?suchtext=&doc=10759

mouse
19.10.2006., 09:16
Tampone koristim na poslu jer mi se sa uloškom događalo da, kad imam trenutak izljeva, on ne stigne sve to pokupiti i razlije mi se preko ruba po unutrašnjoj strani bedara. Imam obilno inače. Tamponi su mi tada praktičniji, ali ih mijenjam svakih sat i pol jer mi zna i kroz njih procuriti. I strogo pazim na proceduru: Operem ruke i prije WC-a da mijenjam tampon čistim rukama.

Afrika paprika
19.10.2006., 11:55
mouse je u pravu, svak ko je prao ruke prije i poslje i nije diro tampon prije neg su ruke čiste i opusti se i stavi ga kak spada, nema problema, alergija ni bolesti....

ja ne podnosim uloške jer me grebu, žuljaju, kak god ih stavim pomaknu se, curi mi po gaćama, zasere posteljinu, robu...tralala.
a s tamponom to ni ne osjetim, mijenjam ga svaka 3-4 sata, ovisno o krvarenju i gotovo.

ZgSash
19.10.2006., 13:07
ja sam svojevremeno isao malo za curu potraziti informacije
tamponi se izbljeljuju dioxinom i dioxin je visoko otrovan i kancerogen , ali proizvodaci tvrde da je opasan samo u tijelu i tvrdili su da zene nece kupovati nesto sto nije snjezno bijelo
sad , kako oni misle da se tampon koristi ...

hehehe8
19.10.2006., 13:34
evo vidis, prvi put cujem za tak nesto... tampone koristim vec bar 5 god i fakat se klanjam onome tko ih je izmislio! i kaj sad? zbunili ste me!!! a opet, ak ne dobim rak od tampona dobit cu ga od stresa, hrane ili ne znam od cega sve ne! ubiti fakat je pravo cudo da sam jos ziva....

Tinchi
19.10.2006., 13:37
Korisitm već dugo, oko 6 godina.
Nikad nikakvih problema :confused:
Svake godine idem na pregled, redovito radim papu i nemam straha :cool:

SamoMaloSebe
19.10.2006., 13:40
Tamponi. Živjeli tamponi!
A noću oni sensitive ulošci.
I toga se ne odričem! Čisto i mirisavo na prvom mjestu!

Maisie
19.10.2006., 15:45
ja ne podnosim uloške jer me grebu, žuljaju, kak god ih stavim pomaknu se, curi mi po gaćama, zasere posteljinu, robu...tralala.
a s tamponom to ni ne osjetim, mijenjam ga svaka 3-4 sata, ovisno o krvarenju i gotovo.
da.

priporodila san se otkad san prišla na tampone.

walter
19.10.2006., 15:48
Istina, tamponi su opasni. Pogotovo kad ih piješ s votkom.

Afrika paprika
19.10.2006., 15:59
I toga se ne odričem! Čisto i mirisavo na prvom mjestu!
i ja isto kad je slabo krvarenje stavim po noći one carefree s aloe verom, šmekt :cerek: :zubo:

i ja isto iđen giniću redovito.
moja mater mi je malo kakala oko tampona pa je pitala ginića jel to problem, no međutim on je potvrdio ono što se zna : higijena i sve je ok.
plus zadnji papa mi je bio najbolji ikad. :zubo:

Natch
19.10.2006., 16:36
ne koristim tampone.

hands
19.10.2006., 17:09
tamponi po danu,po noći...koristim ih godinama....jedino načuh da je je radi higijene bolje koristiti uloške...logično mi je donekle ali me zanima ako nektko zna koliko su ne higijenski ,,,ono nije valjda tolika frka, mojoj frendici je preporučila doktorica isključivo uloške pa sad razmišljam i ja o tome iako nisam baš oduševljena idejom.

Tinchi
19.10.2006., 17:54
I toga se ne odričem! Čisto i mirisavo na prvom mjestu!Daaa, ulošci samo noću :top:
I to jedva pretrpim :D

Natch
19.10.2006., 17:54
Daaa, ulošci samo noću :top:
I to jedva pretrpim :D
meni je obratno. ne mogu zaspati ako imam nesto u picci :D

Tinchi
19.10.2006., 18:00
i ja isto kad je slabo krvarenje stavim po noći one carefree s aloe verom, šmekt :cerek: :zubo:

i ja isto iđen giniću redovito.
moja mater mi je malo kakala oko tampona pa je pitala ginića jel to problem, no međutim on je potvrdio ono što se zna : higijena i sve je ok.
plus zadnji papa mi je bio najbolji ikad. :zubo:Moja je totalno protiv tampona, al žena je pred penziju i još uvijek brije na one uloške od vate u mrežici :rofl: Ne doživljavam ju uopće :cool:
Samo mi je bitno da je sve ok i da su nalazi kak se spada.

Tinchi
19.10.2006., 18:01
meni je obratno. ne mogu zaspati ako imam nesto u picci :D
Kak obratno, hoćeš reći ne možeš zaspati ak NEMAŠ nešto u pizzi? :rofl:

Natch
19.10.2006., 18:02
Kak obratno, hoćeš reći ne možeš zaspati ak NEMAŠ nešto u pizzi? :rofl:
ne ozbiljno, osjecam pritisak dolje ako krv ne otjece prirodno.
(u pičci) :D

beryozinka
19.10.2006., 18:20
Stvarno sam zapanjena količinom gluposti koje sam pročitala ovdje. :rolleyes:
Kao prvo, to da se tamponi izbjeljuju je totalna glupost - koliko znam, oni su ionako od pamuka, barem ovi koje ja koristim. :rolleyes: Kao drugo, to da uzrokuju rak uzet ću s popriličnom rezervom, pogotovo zato što je ta "studija" došla iz Amerike, a Amerikance ne cijenim kao osobito pametne ljude. Uostalom, tamponi u Europi i US nisu isti, navodno Amerikancima čak treba posebna naprava tzv. aplikator da bi si tampon gurnuli u p*** :rolleyes: . Oprostite, ali samo savršeni idiot treba dodatna pomagala za staviti tampon, mislim stvarno, kao da se radi o naučnoj fizici.
Kao treće, ove priče s osipima od uložaka i "grebanjem" tampona prvi put čujem. Ja tampone koristim negdje od 13. ili 14. godine i doslovno sam se spasila. Mislim da su ulošci jako nehigijenski ma koliko god ih se često mijenjalo, jer krv na zraku dolazi u dodir s bakterijama i stvara smrad. Meni su čak i oni najmanji i najtanji ulošci odvratni, jer koža ne dolazi do zraka, ali kad su mi prvi dani onda uz tampone koristim i one male uloške za svaki slučaj.

Stvarno nema potrebe da u 21. stoljeću žene koriste one vate u mrežici kao prije 100 godina. Onda bi po toj logici mogle zapravo koristiti i krpe, jer tko zna, možda su one zapravo najzdravije... :rolleyes:

P.S. Ovo (http://www.mooncup.co.uk/) je još jedan "fantastičan" proizvod, navodno jako higijenski... mo'š mislit' :eek:

Mary Bellows
19.10.2006., 18:29
Kao prvo, to da se tamponi izbjeljuju je totalna glupost - koliko znam, oni su ionako od pamuka, barem ovi koje ja koristim. :rolleyes: Kao drugo, to da uzrokuju rak uzet ću s popriličnom rezervom, pogotovo zato što je ta "studija" došla iz Amerike, a Amerikance ne cijenim kao osobito pametne ljude. Uostalom, tamponi u Europi i US nisu isti, navodno Amerikancima čak treba posebna naprava tzv. aplikator da bi si tampon gurnuli u p*** :rolleyes: . Oprostite, ali samo savršeni idiot treba dodatna pomagala za staviti tampon, mislim stvarno, kao da se radi o naučnoj fizici.
Kao treće, ove priče s osipima od uložaka i "grebanjem" tampona prvi put čujem. Ja tampone koristim negdje od 13. ili 14. godine i doslovno sam se spasila. Mislim da su ulošci jako nehigijenski ma koliko god ih se često mijenjalo, jer krv na zraku dolazi u dodir s bakterijama i stvara smrad. Meni su čak i oni najmanji i najtanji ulošci odvratni, jer koža ne dolazi do zraka, ali kad su mi prvi dani onda uz tampone koristim i one male uloške za svaki slučaj.

Stvarno nema potrebe da u 21. stoljeću žene koriste one vate u mrežici kao prije 100 godina. Onda bi po toj logici mogle zapravo koristiti i krpe, jer tko zna, možda su one zapravo najzdravije... :rolleyes:

P.S. Ovo (http://www.mooncup.co.uk/) je još jedan "fantastičan" proizvod, navodno jako higijenski... mo'š mislit' :eek:

govoriš pomalo blesave stvari, ali tko ti brani, tvoja je stvar što guraš kad guraš i di guraš..ali reči da je nazadno koristiti pamučne uloške je u rangu idiotizma.

žena u 21 st. može koristiti i spužvu vileda među nogama ako joj to pomaže.:zubo:

beryozinka
19.10.2006., 18:31
govoriš pomalo blesave stvari, ali tko ti brani, tvoja je stvar što guraš kad guraš i di guraš..ali reči da je nazadno koristiti pamučne uloške je u rangu idiotizma.

žena u 21 st. može koristiti i spužvu vileda među nogama ako joj to pomaže.:zubo:

Nazadno je da se žena u 21. st. boji tampona i da ne zna kako ga staviti, jer to znači da pojma nema o osnovama biologije, da ne kažem o osnovama svog tijela. :flop:

patuljica
19.10.2006., 19:00
...Kao prvo, to da se tamponi izbjeljuju je totalna glupost - koliko znam, oni su ionako od pamuka, barem ovi koje ja koristim...
afaik,pamuk nije prirodno bijele boje nego neke proljevastozute.
...to da uzrokuju rak uzet ću s popriličnom rezervom, pogotovo zato što je ta "studija" došla iz Amerike, a Amerikance ne cijenim kao osobito pametne ljude....
ovo bas i nije najbolji argument,jedna nacija je glupa koliko i druga,bar ako se mene pita:zubo:
...ove priče s osipima od uložaka i "grebanjem" tampona prvi put čujem....
e vidis,nije da sam imala osip od ulozaka ali me ona jebena plastika toliko grebla i zuljala u teen danima da sam bila sva sretna kad sam presla na tampone.a nekom drugom mozda tamponi ne pasu...
P.S. Ovo je još jedan "fantastičan" proizvod, navodno jako higijenski... mo'š mislit'
ja bih isprobala da ga ima tu i da je jeftino.jbg,koristim tampone ali ne mislim da je jako zdravo imati u tijelu nakupinu krvi u tamponu koja je jako hranjiva,i time,jelte, potencijalni raj za bakterije.a nakon ovog topica...ako je prica upola istinita,brrr...
da,i ovo:
...Mislim da su ulošci jako nehigijenski ma koliko god ih se često mijenjalo, jer krv na zraku dolazi u dodir s bakterijama i stvara smrad...
je strasno.mislim,koji jebeni smrad?!da je to napisao neki muskarac,razapeli bi ga zbog seksizma.menstrualna krv smrdi:rolleyes:

Tinchi
19.10.2006., 19:01
Koliko istraživanja je dokazalo štetnost Diana35, tampona, uložaka, cigareta, GMO-a, rakije... Već sam odavno trebala bit mrtva. Pa uskrsnut, pa opet umrijet i tako šest puta :D

Mary Bellows
19.10.2006., 19:03
Nazadno je da se žena u 21. st. boji tampona i da ne zna kako ga staviti, jer to znači da pojma nema o osnovama biologije, da ne kažem o osnovama svog tijela. :flop:

to je druga tema, osnove biologije i anatomije.

neke cure ne vole gurati tampone a opet nisu needucirane.

tilla
19.10.2006., 19:10
Uostalom, tamponi u Europi i US nisu isti, navodno Amerikancima čak treba posebna naprava tzv. aplikator da bi si tampon gurnuli u p*** :rolleyes: . Oprostite, ali samo savršeni idiot treba dodatna pomagala za staviti tampon, mislim stvarno, kao da se radi o naučnoj fizici.

navodno toga ima i u EU.:o
sjajna stvar btw.:top:

beryozinka
19.10.2006., 19:13
je strasno.mislim,koji jebeni smrad?!da je to napisao neki muskarac,razapeli bi ga zbog seksizma.menstrualna krv smrdi:rolleyes:

Da, u dodiru s bakterijama smrdi. :rolleyes: Tamponi, npr., nemaju nikakav miris kad ih izvadiš, ali kad ih baciš u smeće i ostaviš neko vrijeme, iz koša će ti se širiti smrad kao iz klaonice.
Ako mi ne vjeruješ, pomiriši sljedeći put nekoliko sati nošen uložak i netom izvađeni tampon pa mi reci što više smrdi :rofl: .

Koji naturalizam! :rofl:

beryozinka
19.10.2006., 19:14
neke cure ne vole gurati tampone...

A razlog bi bio? :confused:

Martinka
19.10.2006., 19:53
Tampone koristim ljeti, uloške preko zime i noću (samo always, sve drugo je sranje).
Mislim da je glupost što nas raznim kampanjama toliko pokušavaju zaplašiti.

Natch
19.10.2006., 20:55
Tampone koristim ljeti, uloške preko zime i noću (samo always, sve drugo je sranje).
Mislim da je glupost što nas raznim kampanjama toliko pokušavaju zaplašiti.
always su definitivno NAJGORI ulosci. prvenstveno zato sto je to cista plastika, koja je nezdrava za kozu i na kojoj se razvijaju najodvratnije bakterije.
ako vas je ikad svrbila picka, to je bilo od always ulozaka i gljivica koje se razvijaju na njima.
ja koristim libresse, koji je proizveden od pamuka (barem gornji sloj), upija odlicno, nista se ne usmrdi jer je od prirodnih materijala.
i vjerujte mi, jer ako se u nesto razumijem, to su ulosci.

Natch
19.10.2006., 21:11
a sto se tice tampona, oni NE BI SMJELI biti u pickici cijelu noc, jer onda i po njima pocinje rasti svakakva gamad.

nordea
19.10.2006., 22:13
Jesu. Pogotovo ako se cesto ne mjenjaju, moze se javiti toksicni sindrom koji je jako opasan i moze zavrsiti sa smrcu. Ukratko, to je infekcija koja dospije do krvi i chicha micha gotova pricha. Naravno ako se na vrijeme ne otidje doktoru koji opet treba imati pameti da uvidi opasnost na vrijeme...

Mary Bellows
19.10.2006., 22:15
A razlog bi bio? :confused:

neugoda prilikom ugurivanja i neugodan osječaj dok ga imaš u sebi???

Mary Bellows
19.10.2006., 22:25
Jesu. Pogotovo ako se cesto ne mjenjaju, moze se javiti toksicni sindrom koji je jako opasan i moze zavrsiti sa smrcu. Ukratko, to je infekcija koja dospije do krvi i chicha micha gotova pricha. Naravno ako se na vrijeme ne otidje doktoru koji opet treba imati pameti da uvidi opasnost na vrijeme...

moja poznanica je zbog tampona dobila tešku infekciju , ali su je na vrijeme ustanovili i ona je tampone koristila kao potpunu zamjenu za uložak dugi niz godina.

beryozinka
19.10.2006., 22:46

Tampon se uopće ne osjeća, možeš raditi gimnastiku i nećeš ga osjetiti. Za razliku od uloška koji je kao pelena, sjediš na vlastitim "govnima".
Što se ugurivanja tiče, to nije nikakva znanstvena fantastika. Ako im je problem ugurati tampon, što će onda reći kad im dečko bude ugurao onu stvar unutra, koja je kudikamo veća od tampona? I još se pritom osjeća dok je unutra! :zubo: :rofl:

Etienne
19.10.2006., 22:50

"Ako osjećaš tampon to je znak da nije dobro stavljen". Tako nekako piše na uputama.

alexxx
19.10.2006., 22:50
Moja je totalno protiv tampona, al žena je pred penziju i još uvijek brije na one uloške od vate u mrežici :rofl:
smij se ti, al otkad sam na te prešla niš ne peče. :D
samo za po doma doduše, mislim da bih umrla od stresa da s time izađem van. :D

al kuckuc, prva dva mjeseca bez pečenja unazad ne znam više koliko.

placebo
19.10.2006., 22:51
a sto se tice tampona, oni NE BI SMJELI biti u pickici cijelu noc, jer onda i po njima pocinje rasti svakakva gamad.

a, ovaj, u velikoj.. jelte? ne pitam za sebe :o

:rofl:

beryozinka
19.10.2006., 22:52

Tamponi, kako piše u uputama, smiju biti u tebi najdulje 6-8 sati. Mislim da je 8 sati sasvim dovoljno za naspavati se, barem prosječnom čovjeku. Ako nije, onda si lijepo naviješ budilicu :zubo:.
Ulošci su najgori noću i dok sam ih koristila, redovito sam se prvih dana budila u lokvama krvi. (Dobro, ne baš u lokvama :p )
Otkad nosim tampone rijetkost je da mi uopće išta procuri, a kamoli da se probije do plahte!

Isuse koji razgovor! :zubo:

alexxx
19.10.2006., 22:53
pravilno stavljen tampon ne osjetiš.

beryozinka
19.10.2006., 22:54

al kuckuc, prva dva mjeseca bez pečenja unazad ne znam više koliko.

Od čega te peče? "Normalnih" uložaka? :confused:

Điz, je*ote, :rofl: i kilavom kurcu svaka dlaka smeta! :s :kiss:

jahorina planina
19.10.2006., 22:58
ja uvijek koristim tampone. i tak već nekoliko godina. ulošci su mi mukaaaa!
makar su mi govorili nemoj tampone bla bla bla, al kaj kad se s ulošcima osjećam ko da se smacam u krvi... jest da je to moja krv, al svejedno. ne osjećam se ugodno. ma, bljak!!!

alexxx
19.10.2006., 23:01
Od čega te peče? "Normalnih" uložaka? :confused:

Điz, je*ote, :rofl: i kilavom kurcu svaka dlaka smeta! :s :kiss:ne sjećam se kad sam, ne računajući zadnja dva mjeseca, bila mjesec dana bez pečenja. nagurala sam se vaginaleta, popila antibiotika, natrpila pečenja iz pakla. (nemam nikakvu std).
koristim tampone godinama.

inače, kod vaginoza koje se stalno vraćaju se preporučuje pauzirat s tamponima. preporučuju ginekolozi.

aj se još malo smij. :)

jahorina planina
19.10.2006., 23:01
Tamponi, kako piše u uputama, smiju biti u tebi najdulje 6-8 sati. Mislim da je 8 sati sasvim dovoljno za naspavati se, barem prosječnom čovjeku. Ako nije, onda si lijepo naviješ budilicu :zubo:.
Ulošci su najgori noću i dok sam ih koristila, redovito sam se prvih dana budila u lokvama krvi. (Dobro, ne baš u lokvama :p )
Otkad nosim tampone rijetkost je da mi uopće išta procuri, a kamoli da se probije do plahte!

Isuse koji razgovor! :zubo:

ja se budim nakon 4-5 sati sna, promenim i opet spavanje. navikla sam, tak da mi ne smeta

Natch
19.10.2006., 23:02

Isuse koji razgovor! :zubo:meni su tamponi odvratni i izazivaju mi jace krvarenje, a zna mi i pozliti.

beryozinka
19.10.2006., 23:10
meni su tamponi odvratni i izazivaju mi jace krvarenje, a zna mi i pozliti.

Wow.
Onda sam sretnica!

beryozinka
19.10.2006., 23:11
ne sjećam se kad sam, ne računajući zadnja dva mjeseca, bila mjesec dana bez pečenja. nagurala sam se vaginaleta, popila antibiotika, natrpila pečenja iz pakla. (nemam nikakvu std).
koristim tampone godinama.

inače, kod vaginoza koje se stalno vraćaju se preporučuje pauzirat s tamponima. preporučuju ginekolozi.

aj se još malo smij. :)

Pa, onda je problem u tebi, a ne u tamponima.

alexxx
19.10.2006., 23:16
Pa, onda je problem u tebi, a ne u tamponima.
ustvari, komentirala sam ono o ulošcima u mrežici.. što se mene tiče, vir8o su najbolji ulošci na hrvatskom tržištu. :D

tampone koristim osam godina. nisam umrla. :D
volim tampone i smatram ih jednim od boljih izuma na svijetu. :D

alexxx
19.10.2006., 23:17
izazivaju mi jace krvarenje
ma da, odjednom ti zadeblja endometrij kad staviš tampon.

suzi
19.10.2006., 23:25
btw zene,koristila sam tampone oduvijek,sada imam cin3 ne od tampona ali mi je jedan doktor rekao da su mi tamponi ubrzali proces od cin1 do cin3,a proces od ciste pape do cina3 je trajao 2 godine,jebiga

alexxx
19.10.2006., 23:32
http://urbanlegends.about.com/library/weekly/aa111898.htm

Natch
19.10.2006., 23:38
ne volim umetati u vaginu stvari krace od 15 cm :D

Adonia
19.10.2006., 23:42
:lol: :lol: :top:

ja ga ne mogu staviti zbog nekih anatomskih problema,a l kad rijesim operaciju vjerujem da cu prijeci na tampone.

Piggy
20.10.2006., 00:09
Nikad nisam u životu stavila tampon jer mi je horor, a menga mi ionako ne traje dugo, pa me nije ni toliko briga hoću li 3-4 dana biti u pelenicama.:zubo:

Noor Jehan
20.10.2006., 12:22
koliko sam upoznata, od tampona nema opasnosti sve dok je žena zdrava: to podrazumijeva da nema nikakve infekcije, nikakve gljivice i slično. Eh sad, u ove procese proizvodnje i kemikalije koje se pri obradi eventualno koriste, u to sad ne bih ulazila jer mi je to nepoznato. Ne isključujem mogućnost, ali kao što je rekla Tinchi, što mi sve konzumiramo, još dobro i prolazimo :D

Velik broj slučajeva koji su završili toksičnim šokom, bili su popraćeni nekom infekcijom za koju žena nije ni znala pa su se okrivili tamponi. A ruku na srce, drage moje, pitajte se koliko često radite testove na anaerobe i aerobe? ;)
Kod tampona je problem što, da se slobodno izrazim, nema fantastičnu moć upijanja i stvara barijeru prema grliću maternice koji je tijekom menstruacije otvoren pa postoji velika mogućnost da mirkoorganizmi prodru iz rodnice u maternicu i izazovu frku.

Uopće su ove priče "pro" i "contra" malo stupidne: osim ako zagovornice jedne ili druge strane netko ne plaća za reklamu. :rofl:

Svaka žena je individua za sebe i nije količina i trajanje krvarenja kod svih žena identično.
Tu su i psihološki faktori i razne blokade i stvarno je primitivno uvjeravati žene da ako mogu primit kurac, da mogu i tampon. :eek:

Osobno ne koristim tampon prva dva dana jer, kao što je netko već spomenuo, imam pritisak u trbuhu već sat po stavljanju zbog obilnog krvarenja tako da mom organizmu odgovara "slobodan i nesmetan protok" što je više moguće.

Drugi razlog zašto svakodnevno ne koristim tampone je da mi se sluznica nakon treće izmjene toliko osuši, da mi naredno guranje tampona postaje prilično neugodno, a nemam baš vremena čekati da se uspostavi prirodna vlažnost. :D

Tampon koristim u slučaju kad imam fizičku aktivnost, kada trebam plivat, a baš sam u "onim danima" i kada trebam obući nešto vrlo pripijeno ili poluprozirno. U tim situacijama mi je vrlo praktičan.

vesela sova
20.10.2006., 13:28
Nikad nisam čula nijedan razuman razlog za korištenje tampona. Nešto treba iscuriti i sad to nešto umjesto da puštam da iscuri, ja još i čepim, pa taj čep bubri, bez veze.
Da nije u pitanju menstrualna krv nego neka druga tekućina, vjerojatno nikom ne bi ni palo napamet tako genijalno rješenje.

A i instinkt mi govori da ne mogu biti baš nešto jako zdravi, kao npr. ni tange. Neovisno o tome što kažu istraživanja.

Maisie
20.10.2006., 13:42
jest da je to moja krv, al svejedno. ne osjećam se ugodno. ma, bljak!!!
ma da je i voda, bilo bi mi grozno sidit, šetat, radit bilo šta.

Maisie
20.10.2006., 13:45
Nikad nisam čula nijedan razuman razlog za korištenje tampona.
sasvin mi je razumno koristit nešto s čin se osjećan normalno i na taj način izbjeć nešto s čin se osjećan nelagodno.

Jaya
20.10.2006., 13:49
Nikad nisam čula nijedan razuman razlog za korištenje tampona.

Odeš na more recimo 7 dana i dobiješ mengu, kaj to nije dovoljno razuman razlog da zguraš tampon i uzivaš u plivanju tih 7 dana umjesto cvrljenja na plaži?

beryozinka
20.10.2006., 14:31
Tu su i psihološki faktori i razne blokade i stvarno je primitivno uvjeravati žene da ako mogu primit kurac, da mogu i tampon
To s kurcem sam naravno karikirala, ali poanta je jasna.
Objasni mi molim te psihološke blokade zbog kojih žena ne želi koristiti tampone (osim ako nije radi zdravstvenih i sličnih razloga)??? :confused:
Osobno sam ja od žena koje ne žele koristiti tampone čula samo najgluplje razloge, kao npr. nešto slično ovome:

Nešto treba iscuriti i sad to nešto umjesto da puštam da iscuri, ja još i čepim, pa taj čep bubri, bez veze.

Oprosti, ali za mene to pokazuje nezavidnu razinu neznanja o svom tijelu. Krv curi kako god okreneš, ne možeš se "začepiti", jedino se kod tampona krv upija unutar tijela, a kod uložaka izvan. To je jedina razlika.
Zbog čega onda jedna žena može imati psihološku blokadu (osim ako se ne radi, ponavljam, o zdravstvenim razlozima) pri stavljanju tampona, a ne i pri stavljanju uložaka? Dajte mi jedan dobar razlog, a ne ono tipa "to je neprirodno", "gadi mi se gurat neku stvar u p***", "bojim se da će mi tampon pobjeći" (kao da je to uopće moguće) itd. itd.

Noor Jehan
20.10.2006., 15:03
Oprosti, ali za mene to pokazuje nezavidnu razinu neznanja o svom tijelu..

Kao što tvoji postovi pokazuju nezavidnu razinu neznanja o ljudskoj psihi i totalni izostanak tolerancije prema tome da ti i tvoja razmišljanja, ma kako razumna bila, nisu centar svijeta i ne vrijede za svaku ženu ponaosob. :mig:

Poznavanje svog tijela ne znači "svi trebaju nositi tampone jer to je tako zdravo i nema razloga nikakvog da se ne nose" :D

Poznavanje svog tijela uključuje prepoznavanje subjektivnih i objektivnih osjećaja, a ne primjenu "kojekakvih dizertacija".

Ako netko ima psihološke blokade(u ovom slučaju vrlo uobičajen osjećaj postojanja "stranog tijela"), teško ćeš ih razumom objasniti. Kao što postoje ljudi koji neće jesti koru od breskve, a ti im možeš do prekosutra tupiti da tu ima najviše vitamina. Ako je nekim ženama ugodnije s ulošcima, ugodnije im je. Ako je nekima ugodnije s tamponom, neka nose tampone.

Mi ovdje možemo raspravljati o medicinskim činjenicama tipa da je tampon idealan medij koji može pojačati već postojeću infekciju i zakomplicirati stvar,da većina žena ne mora niti znati da ih ima(jer, kao što već rekoh, koliko žena se podvrgava aerobnim i anaerobnim testovima i koliko redovito) isto tako da je veća vjerojatnost prijenosa bakterija iz vanjskog medija ako se ne pridržava strogih higijenskih naputaka o pranju ruku, da mu moć upijanja manja(važno kod vrlo obilnih menstruacija) i t d.

I to su uglavnom jedine stvari na koje objektivno treba paziti pri upotrebi tampona.

A cure neka ponaosob odluče što im je ugodnije i što im više odgovara. :top:

beryozinka
20.10.2006., 15:32
Nije poanta u tome da cure ponaosob izaberu - na kraju krajeva, ja nisam nigdje napisala da "svi trebaju nositi tampone".
Ali sam napisala da su - barem meni! - izuzetno glupi razlozi za nenošenje tampona npr. osjećaj gađenja :o (jer što ti se ima gaditi na vlastitom tijelu -> osobno sam doživjela da me jedna cura pitala kako to mogu stavljati jer je to "fuj"), strah od stavljanja "jer se cura boji da će nešto poremetiti" i slični razlozi. Oprosti, to je po meni glupo. :E Ako netko više preferira uloške recimo zbog toga jer se brže stavljaju (pogotovo ako si izvan kuće) ili jer ne trebaš toliko paziti na njih koliko na tampone, koje vrlo često i zaboraviš da imaš, a trebaju se češće mijenjati, to je OK.
U zdravstvene razloge ne ulazim, nisam doktor. ;)

Ako netko ima psihološke blokade(u ovom slučaju vrlo uobičajen osjećaj postojanja "stranog tijela"), teško ćeš ih razumom objasniti.

Možeš li ipak probati razumom objasniti? :o

vesela sova
20.10.2006., 17:10
Upravo zato što mi se ništa na mom tijelu ne gadi, ja i nosim uloške.

Što se tiče nepoznavanja svog tijela, mislim da su mu bliže oni i one koji slijepo slijede sve što postoji na tržištu.

Što se tiče ovih cura čiji su ti razlozi glupi (nijedan njihov nije ujedno i moj, ali ih posve razumijem) dopustit ćeš da jednako glupavo nekome izgledaju i tvoji.

S tim da oni kojima tvoji razlozi izgledaju glupavi, imaju neka uporišta i u medicini, kao što je više puta bilo spominjano na topicu, a tvoji nemaju nikakva.

No, ponavljam meni u odluci nisu pomogli medicinski razlozi, nego instinkt. Sličan onome koji mi je kao četverogodišnjem djetetu pomogao da ne jedem gljive.
I gle, dugo godina poslije čitam kako organi djeteta te dobi, pa i kasnije doista nisu baš baždareni za gljive.

Nije da me instinkt uvijek spavaša, ali oko nekih stvari nije ga loše slušati.

Inače, ne mislim da je opcija tamponi/ulošci baš od presudne životne važnosti, ali eto.

Afrika paprika
20.10.2006., 17:47
naravno, ako ga pravilno staviš, on se ne osjeti, odnosno on se NI NE SMIJE osjećat

Piggy
21.10.2006., 19:48
naravno, ako ga pravilno staviš, on se ne osjeti, odnosno on se NI NE SMIJE osjećat

Dizajnirala žena ginekolog.:zubo:

Tinchi
21.10.2006., 20:00

al kuckuc, prva dva mjeseca bez pečenja unazad ne znam više koliko.Ma vjerujem da ima vas kojima su mrežasti neophodni :D

Meni je držala predavanje nakon što sam odjednom zaradila kandidu i dolazila dva puta iz tog razloga. Ispalo je da niš od modernih pelena, picogurala i intimnih sapuna ne smijem koristit :D
Moram li reć da sam je nakon mjesec dana počela potpuno ignorirat? I vratila se starim metodama.
A kandida se više nije pojavljivala otkad sam se prestala parit :D s čovjekom koji mi ju je izgleda prenio :rolleyes: - barem je takav bio moj slučaj.
Već godinu dana ništa :kuca u drvo: :s

Tinchi
21.10.2006., 20:03

Isuse koji razgovor! :zubo:Ja se ipak trudim izvadit ih nakon 6.
Par puta sam zaboravila na njih (u nesuvislim stanjima) :bonk: pa su ostali i do 10 :eek:
Noćima spavam s pelenom :D Ipak, za svaki slučaj :zubo: A i nemam briga nikakvih :top:

Tinchi
21.10.2006., 20:07
Odeš na more recimo 7 dana i dobiješ mengu, kaj to nije dovoljno razuman razlog da zguraš tampon i uzivaš u plivanju tih 7 dana umjesto cvrljenja na plaži?Ja tako oduvijek :top: Radi tog sam ih počela i koristit :)

lunali
22.10.2006., 01:02
Cure moje, nisam citala svaku stranicu pa ne znam je li koja vec spomenula Moonocup http://www.mooncup.co.uk/ o iskustvima cura pročitajte na:

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=25859&start=0

i na http://www.forum.hr/showthread.php?t=99175

Ja tampone koristim samo u nužnim situacijama, inače ih izbjegavam, a od prirodnog pamuka se mogu kupiti u dućanima zdrave hrane. Inače, doista su jako štetni, a ove čašice su mi idealno rješenje!

alexxx
22.10.2006., 12:26
meni ove čašice pare ko nešto odvratno.

Tinchi
22.10.2006., 12:43
I meni :eek:
Opcija natopljenog tampona mi je ipak prihvatljivija :D

Natch
22.10.2006., 15:28
Ja tampone koristim samo u nužnim situacijama, inače ih izbjegavam, a od prirodnog pamuka se mogu kupiti u dućanima zdrave hrane.
strah me i pomisliti sta radis s njima nakon upotrebe.

Etienne
22.10.2006., 16:47
Cure moje, nisam citala svaku stranicu pa ne znam je li koja vec spomenula Moonocup http://www.mooncup.co.uk/ o iskustvima cura pročitajte na:

Ja tampone koristim samo u nužnim situacijama, inače ih izbjegavam, a od prirodnog pamuka se mogu kupiti u dućanima zdrave hrane. Inače, doista su jako štetni, a ove čašice su mi idealno rješenje!

Te čašice mi izgledaju čudno, smješno i spooky, ali mislim da je to samo stvar navike. Po komentarima mi se čini da su super svima koje su probale, a gade se samo onima koje nisu ili ne mogu zamisliti da bi ih koristile. Predrasude?

alexxx
22.10.2006., 16:49
predrasude ili ne.. :eek:

Etienne
22.10.2006., 17:03
Ja ću baš probati. Za inat vama gadljivicama:B

patuljica
22.10.2006., 17:35
a daj onda napisi jel valja, i tak to.i koliko je kostalo(lako za to kaj pise na webu,postarine su mi enigma),please!

lunali
22.10.2006., 20:12
Cure zvučite ko da sam mojoj babi ponudila da stavlja Always s krilcima ili tampon u najmanju ruku...:rofl:

strah me i pomisliti sta radis s njima nakon upotrebe.

Gađam ljepotice poput tebe i treniram ih da budu manje gadljive :rofl:

a daj onda napisi jel valja, i tak to.i koliko je kostalo(lako za to kaj pise na webu,postarine su mi enigma),please!

Ja sam u procesu nabavljanja, još ih nisam probala, ali mi djeluju odlično. Čitala sam na Rodinom topicu da su cure naručile bez problema (cijena je oko 200kn), malo prosurfaj - imaš link poviše!

Beta ženka
22.10.2006., 23:36
U zdravstvene razloge ne ulazim, nisam doktor. ;)

Ali jesi, jer si se iščuđavala kako neke imaju problema s nošenjem Always uložaka jer ih peče. Da, moguće je i to, vjerovala ili ne, znam slučajeve. Meni ne smetaju, ali ih ne kupujem iz drugih razloga.

Beta ženka
23.10.2006., 00:24

Buahahahahahah, proučila sam neke linkove pa pročitala temu na forum.hr - presmiješno, do suza sam se nasmijala! :rofl: :s

Tochkica
24.10.2006., 12:08
evo jedne odvratne teme :D

dakle sta mislite koji ulosci su najoptimalniji po cijeni i po kvaliteti (da nisu neki plasticni il poluraspadnuti) :D

Tochkica
24.10.2006., 12:11
bas mi je nesto sinulo... na celu svih tih firmi koji zaradjuju milijune prodajom uloška su sicher muškarci i onda svaki mjesec zaradjuju na jadnim zenama koje... nemaju izbora, neke uloske moraju kupit :D

tilla
24.10.2006., 12:40
imamo već teme o takvim potrepštinama; pa spojim. tilla

nordea
24.10.2006., 14:33
moja poznanica je zbog tampona dobila tešku infekciju , ali su je na vrijeme ustanovili i ona je tampone koristila kao potpunu zamjenu za uložak dugi niz godina.
Ma to je taj toksicni sindrom. Prouzrokuju ga Staphylococcus aureus, bakterija koja je,usput budi receno REZISTENTNA NA vecinu antibiotika i eto ti problema za citav zivot!

nordea
24.10.2006., 14:36
Velik broj slučajeva koji su završili toksičnim šokom, bili su popraćeni nekom infekcijom za koju žena nije ni znala pa su se okrivili tamponi. A ruku na srce, drage moje, pitajte se koliko često radite testove na anaerobe i aerobe?
Zasto se onda koristi krvni agar kada se hoce dokazati prisustvo bakterije?
Krv privlaci bakterije jer im je to hrana. Tako da ne trebas ti imati infekciju da bi se razvio toksicni sok.
U svakom slucaju problem jeste opasan, ali se, naravno ne desava svima. Hiljade i hiljade koristi tampone i koristit ce ih.

maychee
25.10.2006., 18:26

hahahaah.. LEGENDO! i ja ih se bogme ne odricem... ja sam se preporodila.. prije kad sam one shitty uloske koristila pa ti se sve slijepi... pa ti procuri.. grozno.. kao da pelene imas... htjela sam si jajnike izvaditi koliko sam mrzila mengu... sto se mene tice ne bi vise nikad mogla bez njih.. pa dajte cure... neka vazna prigoda... ljeto, ne znam sta .. a ti se moras sa tim djirivat naokolo... arrgh..
zivjelli tamponi!!
sto se tice TSS, u TAMPAX-u pise na kutiji sve o tome... uglavnom, bitno je da se redovno mijenjaju (ja ih mijenjam npr. svaka 2 sata cca.) a i postotak zena koji dobiju toksicki sok je vrlo vrlo nizak.. to je zato sto mozes unijeti bakterije u sebe. . zato je puno sigurnije i prakticnije, mada znam da ih u hrvatskoj skoro nigdje nema za kupiti , koristiti one sa aplikatorom.. ja te koristim i presretna sam... !!!

:klap:

Piggy
26.10.2006., 09:01
Ali jesi, jer si se iščuđavala kako neke imaju problema s nošenjem Always uložaka jer ih peče. Da, moguće je i to, vjerovala ili ne, znam slučajeve. Meni ne smetaju, ali ih ne kupujem iz drugih razloga.

Je, svrbi od njih ko sam vrag! Osim toga, osjećala sam se kao da imam pelenu.:flop:

suncemojemalo
26.10.2006., 09:34
samo da podijelim svoje oduševljenje....... stigli tampax s aplikatorom u Kozma u Splitu......

skoro 10 nakon što sam se navukla na tampone s aplikatorom dok sam bila u americi.... stigli i u lijepu našu...

Maisie
26.10.2006., 09:52
samo da podijelim svoje oduševljenje....... stigli tampax s aplikatorom u Kozma u Splitu......
vjerojatno ih onda ima i u kozma po drugin gradovima :cerek:

kolko su skuplji od ovih bez aplikatora?

suncemojemalo
26.10.2006., 10:23
vjerojatno ih onda ima i u kozma po drugin gradovima :cerek:

kolko su skuplji od ovih bez aplikatora?

evo sam našla račun u torbi... paket od 16 tampona regular 16,90 kn (to bi bilo kao OB - normal).....

ima i manje pakiranje od 8 komada ali nisam zapamtila cijenu....

tilla
27.10.2006., 21:01
pa nisu skuplji bili kad su se pojavili i nestali prije nekoliko godina u nas.
aj baš supač, da ih im jopet.
sad ću morat kod mrskog mi todorića u šoping.

blessy
28.10.2006., 19:37
ne vjerujem baš u to, iako uvijek postoji mogučnost...ali u jedno sam sigurna-glavni uzrok nastanka ca grlića je SEX, odnosno hpv koji se njime prenosi, a ne tampon! Zato je među časnama najmanja incidencija istog....dakle cure, nigdje bez kondoma;)

alexxx
28.10.2006., 20:15
kondom ne štiti u potpunosti od hpv-a.

Natch
29.10.2006., 07:54
kondom ne štiti u potpunosti od hpv-a.
ne stiti ni pancirka u potpunosti od metka.

Marina2501
01.11.2006., 17:45
Mislim da je to totalna glupost, ali možda se varam. Znam da postoji sindrom toksičnog šoka, ali je on izuzetno rijedak. Kod mene je situacija da mi tamponi često skrate mengu za jedan dan (jer sve unutra posaugaju :zubo: ) a nikako da krvarim više. Naravno, koristim samo provjerene marke, ali meni se čini da oni koji prikazuju uloške ili tampone kao prijetnju nisu skroz pri čistoj, jer što da inače koristimo? Čini mi se da je to pisao neki muški čistunac kojeg vrijeđa pomisao na žensku menstruaciju i guranje tampona pa onda ovako kenjka :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Naravno, možda je ovo živa istina i sutra u Jutarnjem osvane veliki naslov NE RABITE TAMPONE pa ja ispadnem neuka. :)

lunali
01.11.2006., 18:05
Uostalom, tamponi u Europi i US nisu isti, navodno Amerikancima čak treba posebna naprava tzv. aplikator da bi si tampon gurnuli u p*** :rolleyes: . Oprostite, ali samo savršeni idiot treba dodatna pomagala za staviti tampon, mislim stvarno, kao da se radi o naučnoj fizici.

:rofl:

Ovo me fasciniralo, pogotovo ovo navodno jer tampone s tim aplikatorima imaš kupiti i u Konzuma i dovoljno je napraviti par koraka do prvog Konzuma i otkriti to "čudo", a ujedno najnormalnija su pojava u ponudi tampona u EU-u. Vidiš ja mislim da je to jedno od pametnijih rješenja jer si uz tampon, kad sam u nekom bircu u kojem nema sapuna ili već gdjegod, ne moram gurati i svoj prstić pun bakterija i ostale gamadi tako da sam bar mirna da eventualno uz toksički šok neću dobiti još kakvu infekciju :D , ali vidim da je tebi to ....no, dobro, nismo svi isti.

Marina2501
01.11.2006., 18:49
Istina živa, nija za đaba taj aplikator. Nije mi baš ugodno gurati prstiće unutra, jer nikad nemam osjećaj da sam dovoljno dobro oprala ruke. Iako nisam imala pojma da su ti aplikatori tak nedostupni.

Marina2501
01.11.2006., 19:47
A ovaj Mooncup je moguće nabaviti samo u UK i mailom ili ga ima i negdje drugdje po Europi, npr. Njemačka, Austrija?

blessy
01.11.2006., 21:18
alexxx, ajd molin te objasni mi kako to kondom ne štiti od hpv-a?mislim naravno na hpv grlića maternice, ne na kondilome vulve i na ispravan kondom??stvarno me zanima jer mi nije jasno....

alexxx
01.11.2006., 21:30
alexxx, ajd molin te objasni mi kako to kondom ne štiti od hpv-a?mislim naravno na hpv grlića maternice, ne na kondilome vulve i na ispravan kondom??stvarno me zanima jer mi nije jasno....
hpv grlića maternice ne postoji.
hpv je virus, a tipovi visokog rizika povećavaju rizik od raka grlića maternice.

pošto se može prenijeti i direktnim kontaktom sa zaraženom kožom (dakle, ne čuči skriven u spermi, nego u koži i sluznici), a koža-koža kontakt je nemoguće spriječiti pri seksu, osim ako se cijeli obučeš u lateks :D, moguće je da do zaraze dođe kondomu usprkos. :)
naravno, kondom smanjuje mogućnost zaraze, ali je ne eliminira.

Natch
01.11.2006., 21:39
naravno, kondom smanjuje mogućnost zaraze, ali je ne eliminira.
alex, ne zbunjuj ljude. ponasas se ko africki biskupi :mig:

alexxx
01.11.2006., 21:57
koju sam ja to neistinitu informaciju iznijela?

Natch
01.11.2006., 22:41
koju sam ja to neistinitu informaciju iznijela?
glupo je nekom tko ne zna detalje o zastiti od spolnih bolesti relativizirati vaznost kondoma.
jer ako mu ti ides objasnjavati da kondom nije 100postotno siguran, odmah krenu poluistine s rupicama i slicne gluposti.
dakle, da rezimiram:
kondom je zasad, osim apstitencije, NAJBOLJA zastita od svih spolnih bolesti, pa i od hpv-a.

alexxx
01.11.2006., 22:46
nije stvar u rupicama nego u tome da ne pokriva cijelo potencijalno zaraženo područje. ono, ne moš bit SIGURAN da se nećeš zarazit.
al kraj svih bolesti koje postoje, ne koristit kondom jer ne štiti od hapevea u potpunosti je idiotski :D mho. :D

Natch
01.11.2006., 22:47
nije stvar u rupicama nego u tome da ne pokriva cijelo potencijalno zaraženo područje. ono, ne moš bit SIGURAN da se nećeš zarazit.
naravno, al je puno sigurnije nego bez njega.

alexxx
01.11.2006., 22:48
naravno. :)
svejedno, mislim da nije loše znat da potpuno siguran ne možeš biti. i radit papu redovno, a ne brijat ´´ja koristim kondom, meni to ne treba´´ ;)

Natch
01.11.2006., 22:57
naravno. :)
svejedno, mislim da nije loše znat da potpuno siguran ne možeš biti. i radit papu redovno, a ne brijat ´´ja koristim kondom, meni to ne treba´´ ;)
gle, mislim da je hpv PUNO LAKSE dobiti pusenjem, nego seksanjem s kondomom.

alexxx
01.11.2006., 22:59
gle, mislim da je dobro znat da te kondom ne štiti potpuno i da svejedno moraš na papu.
a nisam znala da je pušenjem moguće dobit hpv na pičci.

Natch
01.11.2006., 23:00
gle, mislim da je dobro znat da te kondom ne štiti potpuno i da svejedno moraš na papu.
a nisam znala da je pušenjem moguće dobit hpv na pičci.
ne budi glupa. dobit ces ga u grlu, a to je stoput gore. :mig:

beryozinka
02.11.2006., 20:37
Dugo nisam pratila ovu temu, vidim da je još uvijek živa.

...kad sam u nekom bircu u kojem nema sapuna ili već gdjegod...

Iskreno rečeno, dućan mi je ispred nosa i ne moram voziti do Konzuma da si kupim tampone.
Druga stvar, u "našem" bircu WC je pristojan i čist i ima sapuna i svega pa kad sam u školi, odem tamo i promijenim tampon, jer su nam školski WC-i užasni. I ako sam slučajno negdje gdje nema sapuna, nosim sa sobom vlažne maramice i ostalo, ali u biti izbjegavam mijenjati tampon na nehigijenskim mjestima (škola, bircevi bez sapuna itd.).
Mislim da te u WCu u našoj školi ne bi baš spasio aplikator :rolleyes: .

lunali
03.11.2006., 10:13
Dugo nisam pratila ovu temu, vidim da je još uvijek živa.

Iskreno rečeno, dućan mi je ispred nosa i ne moram voziti do Konzuma da si kupim tampone.
Druga stvar, u "našem" bircu WC je pristojan i čist i ima sapuna i svega pa kad sam u školi, odem tamo i promijenim tampon, jer su nam školski WC-i užasni. I ako sam slučajno negdje gdje nema sapuna, nosim sa sobom vlažne maramice i ostalo, ali u biti izbjegavam mijenjati tampon na nehigijenskim mjestima (škola, bircevi bez sapuna itd.).
Mislim da te u WCu u našoj školi ne bi baš spasio aplikator :rolleyes: .

Čuj ne nosiš tampone samo kad ideš u školu, a sumnjam da ti je taj fini birc blizu svih mjesta i klubova na kojima izlaziš, a sumnjam i da ti uopće znaš kako izgleda tampon s aplikatorom jer da znaš i da si ga koristila znala bi da upravo spašava kad si na tim nekim nehigijenskim mjestima.

http://www.playtexsport.com/ tu imaš slikicu onih koje ja koristim, pa možeš pogledati ;)

A za taj wc u školi piši Ministrarstvu i "divnom" nam ministru Primorcu :rolleyes:

alexxx
03.11.2006., 10:14
ja nikad nisam vidjela tampon s aplikatorom. samo sam čula da i to postoji. tampone kupujem u dm-u, ima pakiranje od 64 komada pa ne moram samo čekat kad će mi ponestat. :D

lunali
03.11.2006., 10:16
alexx vidjela sam neke s aplikatorom u Konzuma, nisam probala jer još imam ove svoje.

alexxx
03.11.2006., 10:27
A za taj wc u školi piši Ministrarstvu i "divnom" nam ministru Primorcu :rolleyes:
ni oni ne mogu natjerat ljude da puštaju vodu, i da, kad stave papirnate ručnike, ne istrgnu sve, bace na pod i zaliju vodom. :D

tilla
03.11.2006., 10:30
ja nikad nisam vidjela tampon s aplikatorom. samo sam čula da i to postoji. tampone kupujem u dm-u, ima pakiranje od 64 komada pa ne moram samo čekat kad će mi ponestat. :D
:) imaš konzum/kozmo.
jedino što sad ima samo mala pakiranja; prijašnji uvoznik je uvozio ove ko kutije za cipele pakete.:o

beryozinka
03.11.2006., 11:46
Čuj ne nosiš tampone samo kad ideš u školu, a sumnjam da ti je taj fini birc blizu svih mjesta i klubova na kojima izlaziš, a sumnjam i da ti uopće znaš kako izgleda tampon s aplikatorom jer da znaš i da si ga koristila znala bi da upravo spašava kad si na tim nekim nehigijenskim mjestima.

http://www.playtexsport.com/ tu imaš slikicu onih koje ja koristim, pa možeš pogledati ;)

Nikad nisam vidjela te Playtex tamopone! :confused: Kažeš, ima ih u Konzumu? Istina, ne znam kako izgleda aplikator, imam maglovitu predodžbu da je to nešto veliko, dugačko i komplicirano za koristiti :zubo: . Trebaš li to baciti i kupiti novi svaki put ili je jedan za stalno??

A što se WC-a tiče, istina je da bi trebalo zvati inspekciju, ali to nitko dosad nije učinio. Svi idu linijom manjeg otpora, a sami profesori kažu da misle da bi zatvorili školu da nam sanitarna pogleda WC-e. Jedina novost ove godine je što su na vrata staviti nove kvake :flop: i u 2 WC-a u šk. su stavili nove pločice i ogledala.

tilla
03.11.2006., 11:56
Trebaš li to baciti i kupiti novi svaki put ili je jedan za stalno??

ma jednokratni su.
sjajna stvar bez zezancije.:top:

alexxx
03.11.2006., 12:11
Jedina novost ove godine je što su na vrata staviti nove kvake :flop:
uuuuuuuuuuu :s :s

lunali
03.11.2006., 16:09
Ove Playtex ja nabavljam od tete iz Amerike , tj. dopelja mi 2 kutije po 40komada , pa mi traju jer ih ja koristim samo kad nosim nešto uže ili kad idem vani, a stavih ti link samo da vidiš kako izgleda implikator. U Konzuma su neki drugi, još ih ne probah, ali inače prije sam koristila neke iz Engleske koji su bili jednako dobri. I da, jednokratni su, nasloniš implikator, gurneš drugom cjevčicom-torpediraš se :D i baciš plastiku, tj. implikator, nema diranja rukam ni guranja prstića i sve za 5.

Pa lijepo pozovi ministra, imaš na stranicam negdje mail ja mislim, stvarno je sramota da se bacaju tolike pare ...ma da ne nabrajam i da se onda to pravda time da on kao pokriva trošove prošle vlade, to je izgovor za sve. Jedva čekam da ga maknu. :flop:

beryozinka
03.11.2006., 16:23
Ove Playtex ja nabavljam od tete iz Amerike , tj. dopelja mi 2 kutije po 40komada , pa mi traju jer ih ja koristim samo kad nosim nešto uže ili kad idem vani, a stavih ti link samo da vidiš kako izgleda implikator. U Konzuma su neki drugi, još ih ne probah, ali inače prije sam koristila neke iz Engleske koji su bili jednako dobri. I da, jednokratni su, nasloniš implikator, gurneš drugom cjevčicom-torpediraš se :D i baciš plastiku, tj. implikator, nema diranja rukam ni guranja prstića i sve za 5.

Pa lijepo pozovi ministra, imaš na stranicam negdje mail ja mislim, stvarno je sramota da se bacaju tolike pare ...ma da ne nabrajam i da se onda to pravda time da on kao pokriva trošove prošle vlade, to je izgovor za sve. Jedva čekam da ga maknu. :flop:

I, kažeš, stvarno je higijenski? Onda mora da je prije korištenja zamotan u nekakav omot i sl.?
Pogledat ću u Konzumu, ali inače, što se našeg WC-a tiče, u školi izbjegavam mijenjati tampone pa stavim uložak za svaki slučaj :zubo: , a nakon nastave brzo trčim doma :s ili u kafić :s , gdje barem imaju i koš za smeće u samom WC-u, dok bih u školi trebala hodati do prvog koša sa zamotanim tamponom u ruci. Yeah right! :rolleyes:

(Što se ministra tiče... A ne znam, i ja bih da ga smijene, ali kao da će nakon njega doći neki pametni :rolleyes: ! Nek' nam zatvore školu :zubo: !)

Maisie
03.11.2006., 16:45
takvi su wci po svin školama :flop:

lunali
03.11.2006., 18:48
Vjeruj mi Maisies nisu.

beryozinka pa si vidila na onoj stranici kako izgleda implikator, tek kad otovriš ti se opdma pokaže, a onda slijede druge slike, pa klikni na refresh da opet vidš ako nisi uhvatila u početku.