PDA

View Full Version : Promjena prezimena - promjena dokumentacije (korisne informacije u prvom postu)

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7

Sandy5
10.05.2006., 08:14
Drage cure, radi lakšeg snalaženja na ovoj temi u ovaj ćemo prvi post stavljati ažurirane informacije o promjeni dokumenata nakon vjenčanja. Pozivam vas da svaku novu i provjerenu informaciju podijelite s nama kako bismo olakšale budućim suprugama muke oko promjene dokumenata :mig:
Mayo

Prema Zakonu o osobnoj iskaznici, osoba je dužna u roku od 15 dana od dana promjene osobnih podataka podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice.
Prema Zakonu o putnim ispravama hrvatskih državljana, osoba se ne smije služiti putnom ispravom ukoliko su se promijenili osobni podaci.

PROMJENA OSOBNE ISKAZNICE
- u nadležnoj policijskoj upravi/policijskoj postaji
- prvo na šalteru za informacije provjerite je li vam u sustavu promijenjeno prezime, ako je promijenjeno izostavite sljedeći korak s promjenom prezimena
- ako vam u sustavu nije promijenjeno prezime, prijavite ga na šalteru prijave/odjave u prizemlju, za to trebate staru osobnu, kopiju i original vjenčanog lista i obrazac 1 koji kupujete na kiosku kod pošte za 1,30 kuna ili ga isprintate sa stranice MUP-a (http://www.mup.hr/UserDocsImages/upute_obrasci/Obrazac_1.pdf), treba ga popuniti do točke 9
- za promjenu osobne potrebni su stara osobna, 1 fotka u boji 3,5 x 4,5 cm, uplata 48,50 kn (posebna uplatnica koja se dobije u PU), vjenčani list

PROMJENA PUTOVNICE
- u nadležnoj policijskoj upravi/policijskoj postaji
- zahtjev za izdavanje putne isprave, uplata 320 kn, odnosno 410 kn ako je žurni postupak (posebna uplatnica koja se dobije u PU), važeća osobna iskaznica (može i karton ako je izrada osobne u tijeku), biljezi 70 kn (ili 20 kn biljega + 200 kn uplate na dodatnoj uplatnici za žurni postupak), 1 fotka 35 x 45 mm (naglasite fotografu da vam fotka treba za biometrijsku putovnicu), stara putovnica

PROMJENA VOZAČKE DOZVOLE
- u nadležnoj policijskoj upravi/policijskoj postaji (u Zagrebu na Heinzelovoj)
- 35 kn biljega, 1 fotka 30x35 mm, osobna iskaznica (ili kartončić ako je izrada osobne u tijeku), stara vozačka
- cijena = 151 kn redovno, 200 kn žurno
- po novom se vozačka dozvola više ne izdaje do 65. godine života, već na max 10 godina

PROMJENA RADNE KNJIŽICE (Zagreb)
- od 1. srpnja 2013. uvedene su elektronske knjižice i sada promjena ide automatski kod promjene na mirovinskom

PROMJENA NA MIROVINSKOM (Zagreb)
- Trpimirova, 8.00 - 16.00 (pauza 11.30 - 12.00)
- tiskanica M3P, preslika osobne, kopija vjenčanog lista

PROMJENA ZDRAVSTVENE ISKAZNICE (Zagreb)
- provjerite kamo idete s obzirom na adresu poslodavca (ili svoju ako ne radite)
- potvrda o promjeni s mirovinskog, tiskanica 2 (popunjava poslodavac), kopija osobne

PROMJENA POREZNE KARTICE (Zagreb)
- Sopot, 8.00 - 15.00
- stara PK, vjenčani list, OIB

PROMJENA TEKUĆEG RAČUNA (Zagrebačka banka)
- u matičnoj poslovnici, osobno
- osobna iskaznica, vjenčani list, stara kartica

PROMJENA AMERICAN EXPRESS KARTICE
- prerezati karticu i s kopijom vjenčanog lista poslati je poštom na PBZ Card, Radnička 44, Zagreb

PROMJENA DINERS KARTICE
- prerezati karticu i s kopijom vjenčanog lista ili nove osobne iskaznice poslati je preporučeno poštom na Erste Card Club d.d. (Odjel za Diners Club kartice), Praška 5, Zagreb

PROMJENA PREZIMENA NA RAČUNIMA/REŽIJAMA (Zagreb)
Ne idite osobno, samo ćete nepotrebno gubiti vrijeme. Umjesto toga, faksirajte vjenčani list, kopiju posljednje uplatnice i dopis u kojem tražite promjenu prezimena na sljedeće kontakte:

odvoz smeća
ZAGREBAČKI HOLDING
PODRUŽNICA ČISTOĆA
Zagreb, Radnička 82
fax 01 61 87 038

grijanje
HEP – TOPLINARSTVO d.o.o.
MIŠEVEČKA 15a, ZAGREB
fax 01 61 31 966

struja
ELEKTRA ZAGREB
GUNDULIĆEVA 32, ZAGREB
fax 01 46 01 307

komunalije
GRADSKI URED ZA PROSTORNO UREĐENJE, IZGRADNJU GRADA, GRADITELJSTVO, KOMUNALNE POSLOVE I PROMET
GRAD ZAGREB, REPUBLIKA HRVATSKA
fax 01 45 65 887

voda
ZAGREBAČKI HOLDING D.O.O.
PODRUŽNICA VODOOPSKRBA I ODVODNJA
Eleonore Patačić 1B, ZAGREB
fax 01 61 63 677

Informacije o promjenama u Rijeci (hvala, Emocionalka!)
post 1 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=46068167&postcount=1408)
post 2 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=47098481&postcount=1470)

---
Može li mi netko tko je nedavno imao iskustva s mijenjanjem prezimena udajom navesti redoslijed promjene dokumenata???

Pretpostavljam da se prvo vadi vjenčani list pa promjena osobne na MUP-u ...
Kako stoji stvar s domovnicom???
Što je s radnom knjižicom, mirovinskim i zdravstvenim...?

Veky
10.05.2006., 08:43
Negdje gore sam ti to pisao. Mi smo to sve prolazili prije 6 mjeseci pa možda malo profulam.

Ovako, tjedan dana nakon vjenčanja dođeš u matični ured po vjenčani list. To si par puta fotokopiraš jer će te to često znati tražiti.

Odeš na mUp u starom mjestu stanovanja i odjaviš se. Dat će ti neki kartončić. S time i s vjenčanim listom odeš u MUP u novom mjestu stanovanja i prijaviš trajno prebivalište i popuniš onaj obrazac za osobnu. Naravno, u međuvremenu se slikaš i doneseš im odmah i slikice. Temeljem te potvrde o odjavi i vjenčanim listom čekajući novu osobnu možeš otići na biro za zapošljavanje i odjaviti se i prijaviti na biro koji je nadležan za tvoje nevo mjesto. Prije prijave na "novi" biro za zapošlajvanje moraš do nekog ureda (kod nas je to u Općini BJ tj. Županiji) da ti promjene prezime u radnoj knjižici. Isto se odjaviš u starom HZZO i prijaviš u novome. Oni ti ponište knjižicu i nekih mislim 40 dana čekaš da ti dođe nova zdravstvena knjižica.

Ako želiš mijenjati doktora jer promjeniš npr. grad pa ti se ne isplati ići starom doktoru onda pronađeš novog doktora i on ti popuni neki formular u mislim 3 primjerka. To se ovjeri na HZZO i s jednim primjerkom odeš starom doktoru podići svoj karton. Ginić i stomatologica su ovo s papirima sve obavili sami dok je dr. opće prakse papir dao nama.

Skoro sam zaboravio, vozačku isto moraš mijenjati, doneseš slikicu i staru vozačku i to ti je gotovo odmah. Mislim da se plaća nekih 20kn.
Za domovnicu ne znam, nismo je još trebali pa je nismo ni vadili.

Ne znam za ostale gradove no mi u BJ na sve to skupa nismo potrošili više od 2-3 sata.

hajdi
10.05.2006., 11:01
Sve to krasno zvuči u tako nekom manjem gradu, al mislim da će ti u Zagrebu trebati puuuuno više vremena. Institucije su na različitim adresama, svuda po gradu, gdje god dođeš uglavnom su gužve...
Bolje ti je da si vratiš svoje staro prezime :zubo:

Natch
10.05.2006., 13:57
hm. ja cu morati ionako mijenjati osobnu i pasos zbog promjene adrese, pa bih se mogla prigodno i udati :cerek:

Veky
10.05.2006., 14:46
Ne moraš se udavati :Placebo: , samo si promijeni prezime:mudri:

Sweet/Bitter
10.05.2006., 17:47
1. Domovnica je trajan dokument, njega ne mijenjaš.

2. treba ti vjenčani list i lipo odeš na MUP (poneseš 4 slike), i povedeš VLASNIKA stana (ako mijenjaš i adresu) jer mora dat suglasnost da živiš na toj adresi.

3. Odeš na šalter (Petrinjska - prvi desno) - tamo ti daju nekave papire, pa se popneš na prvi kat za izradit osobnu, e tu dobiješ mali žuti kartončić (koji ti služi za identifikaciju uz staru osobnu dok ne izrade novu cca 14 dana), nakon toga se spustiš u prizemlje i s tim žutim kartončićem i putovnicom zatražiš novu putovnicu

Sve možeš lipo u jedno poslijepodne - ne zaboravi kupiti formulare i platiti pristojbe (duhan u zgradi policije na ulazu a tu ti je i šalter pošte za uplatu)
Isto tako ne zaboravi odmah uzeti broj na automatima.

Ako imaš vozačku i automobil, možes isto tako odmah s tim žutim kartončićem u Heinzelovu u pliciju (ponesi dvije fotografije i kupi formulare u trafici u zgradi - plati na šalteru pošte)
Tu ćeš se načekati jer su tete stvarno spore

Automobil - papire možeš sve zamijeniti u nekoj od stanica tehničkog pregleda, te ih samo potvrditi u Heinzelovoj.

Sve u svemu, stigneš sve dokumente promijeniti u jednom danu.

eto.

Cats
11.05.2006., 07:55
Sačuvajmo ovaj topic od chata, ako može. ;)

arran
11.05.2006., 17:05
hm. ja cu morati ionako mijenjati osobnu i pasos zbog promjene adrese, pa bih se mogla prigodno i udati :cerek:
Kod promjene adrese ne treba mijenjati putovnicu. Tako su bar meni rekli prije par godina.

Angia
13.07.2006., 09:22
Osobna, vozacka, putovnica, zdravstvena, radna knjizica..... to je ono za sto znam da mijenjam, ali sto je s diplomom i potvrdama raznih usavrsavanja? Nemam stalan posao i sigurno cu se javljati na jos natjecaja u zivotu, a na svemu tome mi pise djevojacko prezime.... Ima li tko iskustva?

molly*
13.07.2006., 11:03
radna knjizica se isto mora? zasto? imam posao.....uzas. a domovnica?

Sandy5
13.07.2006., 13:00
Osobna, vozacka, putovnica, zdravstvena, radna knjizica..... to je ono za sto znam da mijenjam, ali sto je s diplomom i potvrdama raznih usavrsavanja? Nemam stalan posao i sigurno cu se javljati na jos natjecaja u zivotu, a na svemu tome mi pise djevojacko prezime.... Ima li tko iskustva?

Promjenu prezimena u diplomi možeš zatražiti. ali je to nepotrebno. Prilikom javljanja na natječaj priloži diplomu s djevojačkim prezimenom i vjenčani list.:)

Angia
14.07.2006., 09:31
radna knjizica se isto mora? zasto? imam posao.....uzas. a domovnica?

Ma ne moras mijenjati cijelu radnu knjizicu nego odes samo u Zupaniju, odnosno tamo gdje si je i pravila s vjencanim listom i na zadnju stranicu ti upisu nesto kao "Udajom promijenila prezime u to i to".... :)

A za domovnicu sam negdje procitala da se ne mijenja.....

molly*
14.07.2006., 09:34
ma sve mi je to problem...jer sam vadila radnu knjizicu u mjestu gdje sam zivjela jer sam tamo jos bila prijavljena...radim u jednom gradu, zivim u trecem.....a valjda ju mogu odnijeti u gradu u kojem cu bit prijavljena u zupaniju? ma joj dosta mi je i razmisljanja o tim papirima..uzas.

Angia
14.07.2006., 09:35
Promjenu prezimena u diplomi možeš zatražiti. ali je to nepotrebno. Prilikom javljanja na natječaj priloži diplomu s djevojačkim prezimenom i vjenčani list.:)

Ima smisla.... Ili u podacima pisem Ime Prezime, rodjena Djevojacko prezime? Thnx :kiss:

Angia
14.07.2006., 09:39
ma sve mi je to problem...jer sam vadila radnu knjizicu u mjestu gdje sam zivjela jer sam tamo jos bila prijavljena...radim u jednom gradu, zivim u trecem.....a valjda ju mogu odnijeti u gradu u kojem cu bit prijavljena u zupaniju? ma joj dosta mi je i razmisljanja o tim papirima..uzas.

Vjerojatno mozes.... Ali to je valjda onaj zadnji dokument koji mijenjas pogotovo ako imas stalni posao.... Ja sam imala kolegicu koja je to mijenjala 5 godina nakon udaje, jer iako je promijenila u medjuvremenu hrpu radnih mjesta nitko nije primjetio da joj pise samo djevojacko! So, don't worry :)

Secundo
14.07.2006., 15:14
Ovo je u sklopu vjenjčanja, pa prebacujem na adekvatni podforum.

Tigrica
20.07.2006., 12:13
Imam nekoliko pitanja u vezi dokumenata, ne znam kak to ide, nakon zenidbe/udaje...itd.

1. moj dragi je promjenio nedavno adresu na mjesto na kojem sada zajedno zivimo
2. ja cu nakon udaje isto promjeniti adresu (i prezime, off course)

pa me sad zanima, posto cemo ici na putovanje van Hr odmah poslije vjencanja,:cerek: da li moramo promjeniti i putovnice jos sada? tako da nas ne bi na granici vratili nazad? ili nam jos neko vrijeme vrijede putovnice? ima li neki rok?

hvala na odgovorima...:)

Magg
20.07.2006., 12:15
Nisam 100% sigurna, al putovnice bi vam trebale vrijedit.. Za svaki slucaj ponesite kopiju vjencanog lista.

misiz S
20.07.2006., 12:18
Zakonski imas 30 dana rok za promjenu. Kad ides mijenjati onda dobijes potvrdu da si dala mijenjati i koristis vrijedece dok ne dodje novo. I to je to. Oboruzaj se strpljenjem, fotkama i kopijama vjencanog lista (tako su meni rekli)
Ja sam se danas slikala i ne znam hocu li danas ili sutra otici predati zahtjev za novo. Mislim da je od svega samo vozacka odmah gotova.
A bumo vidli :D
Al to je meni rekla teta iz Petrinjske

Tigrica
20.07.2006., 12:59
a zna li netko da li on (moj buduci muzic) uopce mora mjenjati putovnicu ako je sad promjenio adresu? mislim, kak ovi na granici mogu znati koja mu je tocna adresa, pa nemaju oni podatke od svakog drzavljanjina, jel?

wapi
20.07.2006., 13:50
a zna li netko da li on (moj buduci muzic) uopce mora mjenjati putovnicu ako je sad promjenio adresu? mislim, kak ovi na granici mogu znati koja mu je tocna adresa, pa nemaju oni podatke od svakog drzavljanjina, jel?

Ako ti je mužić HR državljanin onda striček ili teta na granici ima sve podatke o njemu pa i to da mu se na primjer razilaze adrese u osobnoj i pasošu ili vozačkoj. Ako je pozvan na sud a nije se odazvao malo je vjerojatno da će uspjeti izaći iz države...

Naravno sve to pod uvjetom da ukuca broj pasoša/JMBG u terminal...

Ja bi vam preporučio da ništa ne mrdate s dokumentima dok se ne vratite s putovanja...

Tigrica
20.07.2006., 13:55
Ako ti je mužić HR državljanin onda striček ili teta na granici ima sve podatke o njemu pa i to da mu se na primjer razilaze adrese u osobnoj i pasošu ili vozačkoj. Ako je pozvan na sud a nije se odazvao malo je vjerojatno da će uspjeti izaći iz države...

Naravno sve to pod uvjetom da ukuca broj pasoša/JMBG u terminal...

Ja bi vam preporučio da ništa ne mrdate s dokumentima dok se ne vratite s putovanja...

ali on je vec "mrdao" s dokumentima, prijavio se na novu adresu, i osim te nove osobne nije jos nista mjenjao...

Tija
21.07.2006., 07:15
ja sam vozačku promijenila nakon 5 godina braka (jedna više il manje, ne sjećam se) :D
Ustvari ju nisam htjela ni mjenjat do 2032godine do kad je vrijedila al jebatga, polismen je vikao na mene :mama:

tatiana
21.07.2006., 07:19
znam ljude koji godinama nisu promijenili papire nakon vjenčanja pa im se ništa loše nije dogodilo.
ja sam npr. tek nakon nekih pola godine promijenila prezime u papirima, vozačka, putovnica, osobna itd. zdravstvenu sam promijenila nakon 3 godine braka.
ako ubrzo nakon vjenčanja idete na put nemoj se uzrujavati. mislim da par mjeseci simo-tamo ne znači ništa.
osim toga može se uvijek reći da niste stigli i da evo, samo što to niste obavili. ;)

molly*
21.07.2006., 07:31
dakle nije hitno, super. al me zanima, u medjuvremenu dok se dokumenti ne promijene-s kojim prezimenom se potpisivati? ja sam pocela s novim jer mi je fora :) ali na dokumentima je staro prezime pa je malo nezgodno...a u poslu se dosta potpisujem...

Tigrica
21.07.2006., 07:46
ako ubrzo nakon vjenčanja idete na put nemoj se uzrujavati. mislim da par mjeseci simo-tamo ne znači ništa.
osim toga može se uvijek reći da niste stigli i da evo, samo što to niste obavili. ;)

ne znam, nekako mi to djeluje nesigurno, sta ak se nekome smisli na granici provjeravati nase dokumente... pa nas vrati nazad. Ipak je njemu na osobnoj i putovnici sasvim druga adresa, pa cak i mjesto.. Nazvacu ja danas MUP da ih priupitam.

molly*
21.07.2006., 07:51
ne znam, nekako mi to djeluje nesigurno, sta ak se nekome smisli na granici provjeravati nase dokumente... pa nas vrati nazad. Ipak je njemu na osobnoj i putovnici sasvim druga adresa, pa cak i mjesto.. Nazvacu ja danas MUP da ih priupitam.

ajde pa nam javi sta kazu

tatiana
21.07.2006., 08:23
dakle nije hitno, super. al me zanima, u medjuvremenu dok se dokumenti ne promijene-s kojim prezimenom se potpisivati? ja sam pocela s novim jer mi je fora :) ali na dokumentima je staro prezime pa je malo nezgodno...a u poslu se dosta potpisujem...

ja sam se potpisivala novim prezimenom odmah nakon vjenčanja iako me još bar godinu dana na poslu nisu vodili pod novim nego pod starim prezimenom. i plaću sam dobivala na staro prezime. dobro, nije bio veliki bed jer sam samo dodala muževo pa se znalo o kome se radi :D
da, to na poslu je isto važno. mislim da sam morala mijenjati prezime u radnoj knjižici, odnosno odnijeti u kadrovsku službu friški izvadak iz knjige vjenčanih da bi oni onda poslali to dalje na mirovinsko. a zdravstvena iskaznica je još neko vrijeme funkcionirala dok mi nisu rekli da i to promijenim.

Tigrica
21.07.2006., 08:26
evo upravo sam saznala iz mup-a;
ne treba mjenjati sve dok mu ne izadje vremenski rok za novu putovnicu kako pise. dakle, sve 5. :top:

samo su mu napomenuli da vozacku promjeni sto prije.

tatiana
21.07.2006., 08:27

mislim da pretjeruješ malo.
gle - moja osobna i putovnica su bili na drugoj adresi nego od muža, plus ja sam imala staro prezime. dakle na putovnicama smo imali različite adrese a živjeli smo na trećoj adresi. neprijavljeni. :zvrko:

dakle oni u muriji će ti vjerojatno reći da joooooj, to moraš odmah promijeniti.
ti odluči sama. ne znam primjer da je netko imao probleme zbog takvih stvari tako brzo iza vjenčanja.

tatiana
21.07.2006., 08:28
evo upravo sam saznala iz mup-a;
ne treba mjenjati sve dok mu ne izadje vremenski rok za novu putovnicu kako pise. dakle, sve 5. :top:

samo su mu napomenuli da vozacku promjeni sto prije.

evo vidiš :top:

Tigrica
21.07.2006., 08:29
dakle oni u muriji će ti vjerojatno reći da joooooj, to moraš odmah promijeniti.

eto vis da nisu. :D

ti odluči sama. ne znam primjer da je netko imao probleme zbog takvih stvari tako brzo iza vjenčanja.

zaboravila si da se tu ne radi o vremenu odmah nakon vjencanja, nego on je vec SADA promjenio osobnu (zbog nove adrese).

tatiana
21.07.2006., 09:02
zaboravila si da se tu ne radi o vremenu odmah nakon vjencanja, nego on je vec SADA promjenio osobnu (zbog nove adrese).
aha, da. :bonk:
no dobro, važno je da na granici ne biste smjeli imati problema. a druge dokumente mijenjaj postepeno, recimo u roku godine dana. ovo ti sad govorim općenito, a ne u odnosu na konkretno pitanje. ;)

npr. meni je igrom slučaja upravo isticala vozačka, a i osobna je bila blizu. tako da sam to sve sredila u cugu. jedino mi je bilo žao mijenjati putovnicu jer sam imala u njoj krasnih štambilja :D ja snob :o

wapi
21.07.2006., 10:18

To što sam ti ja opisao je teoretska mogućnost koja nije previše vjerojatna pogotovo ne radi promjene adrese. Ako nemaju sudskih razloga da vas zadrze onda se to nece niti dogoditi, najvjerojatnije će samo malo brundati, ako im se uopće bude dalo...

sety
23.07.2006., 10:19
A kakva je situacija sa bankom? Kartice, tekući... Da li važi stara kartica dok mi ne izrade novu, makar je (tek će biti) drugo prezime?

Tigrica
24.07.2006., 07:29
A kakva je situacija sa bankom? Kartice, tekući... Da li važi stara kartica dok mi ne izrade novu, makar je (tek će biti) drugo prezime?

mislim da ces to morati mjenjati. ma najbolje ih pitaj da li bas sada moras mjenjati ili do kad ti vrijedi stara.

wapi
24.07.2006., 16:09
Podigneš nešto casha, da preživiš 10-tak dana. Baciš jednu meditaciju i s debelom autosugestijom da te nitko i ništa ne može izbaciti iz takta prošečeš na prijepodnevni boravak u tvoju omiljenu poslovnicu :p:

Ali siguran sam da s tim ne moraš žuriti, pogotovo ako uglavnom dižeš na bankomatima, a ne na šalterima

molly*
10.08.2006., 06:28
da li se i zdravstvena iskaznica mora mijenjati? nadam se da ne, jer sam ju radila prije par mjeseci...

molly*
11.08.2006., 06:36
sta nitko ne zna dal se zdravstvena mora mijenjati?
ja jucer isla mijenjati dokumente...sve se mora...i vozacka..i putovnica..uzas...a prosle godine sam ih napravila
nadam se da se zdravstvena ne mora jer sam ju prije 2 mj napravila. ako se mora tko ju da radit? poslodavac ili ja? i gdje?

Tigrica
11.08.2006., 07:16
sta nitko ne zna dal se zdravstvena mora mijenjati?
ja jucer isla mijenjati dokumente...sve se mora...i vozacka..i putovnica..uzas...a prosle godine sam ih napravila
nadam se da se zdravstvena ne mora jer sam ju prije 2 mj napravila. ako se mora tko ju da radit? poslodavac ili ja? i gdje?

jesi sigurna da se putovnica mora mjenjati? jesu ti to rekli ovi u mup-u?
za zdravstvenu ne znam, ako ju mjenjas naravno da poslodavac mora novu napraviti, ako si zaposlena.

molly*
11.08.2006., 07:27
da, na mup-u su mi rekli za putovnicu. kazu da se moze koristit za kraca putovanja, al da mi cak ni to ne bi preporucili jer bi moglo bit problema...

Tigrica
11.08.2006., 07:32
da, na mup-u su mi rekli za putovnicu. kazu da se moze koristit za kraca putovanja, al da mi cak ni to ne bi preporucili jer bi moglo bit problema...
cekaj, nakon koliko vremena si isla nakon udaje promijeniti putovnicu? jer znam da se moze neko vrijeme putovati s starom, evo ja odmah nakon udaje idem van Hr, pa necu mjenjati putovnicu..

molly*
11.08.2006., 07:50
nakon mjesec dana...pa mozes ti ici preko granice s tom putovnicom ako nece provjeravati...a ni ne mozes prije nego dobijes vjencani list ici mijenjati dokumente, tako da svakako mozes odmah nakon vjencanja van...

Tigrica
11.08.2006., 08:33
nakon mjesec dana...pa mozes ti ici preko granice s tom putovnicom ako nece provjeravati...a ni ne mozes prije nego dobijes vjencani list ici mijenjati dokumente, tako da svakako mozes odmah nakon vjencanja van...

da, znam.. zato ni necu mjenjati putovnicu dok ne budem morala.

gabys
11.08.2006., 08:47
ja sam sve dokumente promjenila nakon udaje. mislim da ti ništa ne vrijedi nakon nekog vremena. možda prvih mjesec dana da, poslije ne.

Tigrica
11.08.2006., 08:53
ja sam sve dokumente promjenila nakon udaje. mislim da ti ništa ne vrijedi nakon nekog vremena. možda prvih mjesec dana da, poslije ne.

pa ni ne ne stignem promjeniti prije dokumente, nego sto odem van. a osim toga, putovnica mi vjerojatno nece ni trebati neko vrijeme nakon toga, tako da je ni necu praviti dok mi ne bude trebala...

lolita11
11.08.2006., 08:58
kaj nije netko malo prije rekao da je pitao na MUP-u i tam su mu rekli da NE TREBA mjenjat putovnicu dok ne istekne????

Tigrica
11.08.2006., 09:02
kaj nije netko malo prije rekao da je pitao na MUP-u i tam su mu rekli da NE TREBA mjenjat putovnicu dok ne istekne????

da, to sam ja rekla, ali to vrijedi ako mijenjas samo adresu stanovanja (kao sto je moj dragi) ali on nije i prezime ;) promjenio...

lolita11
11.08.2006., 09:11
ok, ja nisam nista mijenjala (prezime ni adresu) pa me se ne tice no svejedno mi je stupidno trazit da mijenjas putovnicu..mislim...to si i dalje ti (na kraju krajeva u kompu imaju evidenciju tvog rodenja, imena tvojih roditelja, vjencanje itd.)..ja sam se smrzla kad sam vidjela da u bespucu azerbaijana na kompu imaju kompletnu evidenciju o meni, ko su mi roditelji, tko sta radi i listu svih stranih zemalja u kojima sam IKADA bila! hocu rec, s druge strane putovnica nije nuzan dokument da dokazivanje identiteta , stoga i "nepotreban" tj. neobavezan za posjedovanje uopce...za njega nema "kazne" ako ne promijenis na vrijeme jer ga ne moras ni imati....ne znam..ne cini mi se logicno

Tigrica
11.08.2006., 09:14
ok, ja nisam nista mijenjala pa me se ne tice no svejedno mi je stupidno trazit da mijenjas putovnicu..mislim...to si i dalje ti (na kraju krajeva u kompu imaju evidenciju tvog rodenja, imena tvojih roditelja, vjencanje itd.)..ja sam se smrzla kad sam vidjela da u bespucu azerbaijana na kompu imaju kompletnu evidenciju o meni, ko su mi roditelji, tko sta radi i listu svih stranih zemalja u kojima sam IKADA bila! hocu rec, s druge strane putovnica nije nuzan dokument da dokazivanje identiteta , stoga i "nepotreban" tj. neobavezan za posjedovanje uopce...za njega nema "kazne" ako ne promijenis na vrijeme jer ga ne moras ni imati....ne znam..ne cini mi se logicno

pa da, tako sam i ja mislila, necu ga ni mijenajti dok mi ne izadje rok ili dok mi neko ne kazu iz mup-a da moram mjenjati..

lolita11
11.08.2006., 09:38
evo, forumasica monika mi je dala naputak da pogledamo na net i razrijesimo nedoumice o putovnicama i stvarno istina je da se treba mijenjati. pogledajte:

Građanin se ne smije služiti izdanom putovnicom ako:

*

su se promijenili osobni podaci građanina,
*

je putovnica oštećena ili dotrajala tako da više ne služi svrsi,
*

fotografija na putovnici ne odgovara izgledu građanina
*

putovnica iz bilo kojeg razloga ne služi svrsi

Promjena osobnog podatka podrazumijeva promjenu imena ili prezimena, spola, eventualne korekcije datuma i mjesta rođenja, promjenu prebivališta i promjenu adrese stanovanja.

s time da onda ne kuzim tigrica kako su tebi rekli da se on iako je promijenio mjesto boravka smije i dalje koristiti putovnicom?
http://www.mup.hr/upravni/putovnice/putovnice.html

Monica.
11.08.2006., 09:41
evo, forumasica monika mi je dala naputak da pogledamo na net i razrijesimo nedoumice o putovnicama i stvarno istina je da se treba mijenjati. pogledajte:

Građanin se ne smije služiti izdanom putovnicom ako:

*

su se promijenili osobni podaci građanina,
*

je putovnica oštećena ili dotrajala tako da više ne služi svrsi,
*

fotografija na putovnici ne odgovara izgledu građanina
*

putovnica iz bilo kojeg razloga ne služi svrsi

Promjena osobnog podatka podrazumijeva promjenu imena ili prezimena, spola, eventualne korekcije datuma i mjesta rođenja, promjenu prebivališta i promjenu adrese stanovanja.

s time da onda ne kuzim tigrica kako su tebi rekli da se on iako je promijenio mjesto boravka smije i dalje koristiti putovnicom?

Viš, da je dobro najprije proučiti materiju.;)

Tigrica
11.08.2006., 09:42

ma znam da mu je sluzbenica u mup-u rekla 100 % da ne treba mjenjati dok mu ne istekne rok za ovu putovnicu. i bome ni nece.

stela25
09.01.2007., 14:25
evo malo da podignem iz prasine temicu i vidim dali ima kakvih promjena sto se tice promjene dokumenata :zubo:

emanina
29.01.2007., 09:27
ja sam se udala i dodala njegovo prezime i spremam se ici mijenjati dokumente pa me zanima dal je ista procedura kao da sam uzela njegovo prezime ili neke dokumente ne moram mijenjati?

tikvatikvica
29.01.2007., 09:40
ja sam se udala i dodala njegovo prezime i spremam se ici mijenjati dokumente pa me zanima dal je ista procedura kao da sam uzela njegovo prezime ili neke dokumente ne moram mijenjati?

moraš mjenjati isto kao da si uzela samo njegovo prezime ;)

Orphea
29.01.2007., 10:19
Cure, a jel se netko udavao usred faxa? Šta je s indexom, iksicom i ostalim stvarima za fax?Nije valjda da se to mora mijenjat...

tikvatikvica
29.01.2007., 10:29
Cure, a jel se netko udavao usred faxa? Šta je s indexom, iksicom i ostalim stvarima za fax?Nije valjda da se to mora mijenjat...

trebala bi i to... ali moja frendica nije i ništa joj se nije dogodilo! najnormalnije je završila fax pod starim prezimenom i nitko nije radio probleme :top:

Orphea
29.01.2007., 10:38
trebala bi i to... ali moja frendica nije i ništa joj se nije dogodilo! najnormalnije je završila fax pod starim prezimenom i nitko nije radio probleme :top:

Ja ionako mislim dodat njegovo prezime svom, i da zbog tog dodatka kojeg u sekundi upišem u stari index ja moram radit čuda i ganjat sve profesore!Nema šanse!!Ixica nije neki problem za promijenit:)

tikvatikvica
29.01.2007., 10:48
Ja ionako mislim dodat njegovo prezime svom, i da zbog tog dodatka kojeg u sekundi upišem u stari index ja moram radit čuda i ganjat sve profesore!Nema šanse!!Ixica nije neki problem za promijenit:)

ako te smijem pitat, jesi ti odmah odlučila ili si razmišljala o prezimenima? još ne znam da li bi ostavila samo svoje ili dodala i njegovo? :confused:

Orphea
29.01.2007., 10:57
ako te smijem pitat, jesi ti odmah odlučila ili si razmišljala o prezimenima? još ne znam da li bi ostavila samo svoje ili dodala i njegovo? :confused:

Odmah sam odlučila, o tome nikad nije bilo rasprave:) Ja se tako zovem cijeli svoj život i nema šanse da se toga odreknem. Ja sam inače za ravnopravnost, al u slučaju prezimena to nije baš moguće, jer bi prapraunuci imali milijun prezimena:) Eto ,to je neki moj mali kompromis između mojih želja, razmišljanja, i tradicije, i baš mi je super:top: eh, i svi me podržavaju u tom, i dragi naravno:top:

tikvatikvica
29.01.2007., 11:06
Odmah sam odlučila, o tome nikad nije bilo rasprave:) Ja se tako zovem cijeli svoj život i nema šanse da se toga odreknem. Ja sam inače za ravnopravnost, al u slučaju prezimena to nije baš moguće, jer bi prapraunuci imali milijun prezimena:) Eto ,to je neki moj mali kompromis između mojih želja, razmišljanja, i tradicije, i baš mi je super:top: eh, i svi me podržavaju u tom, i dragi naravno:top:

mene muči to kaj mi je i ime i prezime dugo, a njegovo je, osim kaj je dugačko, još i strano! kak ću to sve potpisat?! :zubo: Pogotovo kad peglam kartice :rofl: :rofl: :rofl:

Orphea
29.01.2007., 11:16
mene muči to kaj mi je i ime i prezime dugo, a njegovo je, osim kaj je dugačko, još i strano! kak ću to sve potpisat?! :zubo: Pogotovo kad peglam kartice :rofl: :rofl: :rofl:

Moje ime kratko i oba prezimena dosta kratka:) :) Eh znam, to je problem, potpuno isti je imala jedna moja prijateljica, duga oba, a njegovo strano. A i ja, jako mi se sviđaju dva imena za curicu zajedno, a opet ako jednog dana zadrži svoje prezime...:confused: :confused: Ne znam, probaj neko vrijeme kad god se sjetiš na komad papira potpisivati se tako i izgovarati to da vidiš hoće ti "leći":) Tako je prijateljica radila, navikla se i zadržala oba:)

tikvatikvica
29.01.2007., 11:18
Moje ime kratko i oba prezimena dosta kratka:) :) Eh znam, to je problem, potpuno isti je imala jedna moja prijateljica, duga oba, a njegovo strano. A i ja, jako mi se sviđaju dva imena za curicu zajedno, a opet ako jednog dana zadrži svoje prezime...:confused: :confused: Ne znam, probaj neko vrijeme kad god se sjetiš na komad papira potpisivati se tako i izgovarati to da vidiš hoće ti "leći":) Tako je prijateljica radila, navikla se i zadržala oba:)

Hehe, ne mogu vjerovat, tak i ja razmišljam o dva imena za curicu :rofl: , ali kod nas nije uobičajeno, a i imena nisu uobičajena, pa još njegovo strano prezime:D .
ali nije ni to loše, kad uđemo u EU manje problema :rofl: :rofl:

mala_1
18.03.2007., 09:59
Evo u petak smo bili kod maticara srediti dokumentaciju za crkvu i tamo sam rekla da mijenjam svoje prezime u potpunosti sto znaci da uzimam njegovo prezime. E sad zanima me jel potoji neki zakonski rok u kojemu ja moram promijeniti dokumente, npr osobna, putovnica (oni koji su najbitniji) do vozacke, radne knjizice i sl.?

Wedding
18.03.2007., 10:54
Evo u petak smo bili kod maticara srediti dokumentaciju za crkvu i tamo sam rekla da mijenjam svoje prezime u potpunosti sto znaci da uzimam njegovo prezime. E sad zanima me jel potoji neki zakonski rok u kojemu ja moram promijeniti dokumente, npr osobna, putovnica (oni koji su najbitniji) do vozacke, radne knjizice i sl.?

6 mjeseci;)

sunce moje
21.03.2007., 14:03
a sta ako ja ostavljam samo svoje prezime? Onda ne moram nista mijenjati?

mimimimi
21.03.2007., 14:06
eee, čitala sam da se može staviti prvo novo, a onda staro prezime..
je li to koja od vas napravila?

Kitty Kat
21.03.2007., 14:21
a sta ako ja ostavljam samo svoje prezime? Onda ne moram nista mijenjati?

pa ako ne mjenjaš adresu, nemoraš ništa mjenjati :)

Kitty Kat
21.03.2007., 14:25
eee, čitala sam da se može staviti prvo novo, a onda staro prezime..
je li to koja od vas napravila?

možeš i tak, ali većina ima prvo staro, a onda novo zbog redosljeda (do sad si imala svoje, a sad dodaješ muževo). ako je prvo muževo, pa tvoje većina će ljudi mislit da je prvo tvoje, što znači da ćeš morat objašnjavat koje je koje... Uf, valjda si me skužila :o

mimimimi
21.03.2007., 14:27
ma naravno..to je i meni kamen spoticanja...
ali, ja bih njegovo prvo :cerek: :cerek: :cerek:

Kitty Kat
21.03.2007., 14:36
onda ti preporučam da napraviš kak tebi paše, ionako ćeš ti nosit to prezime :top:
mene još uvijek uvjeravaju, pazi sad, moji starci, da bi trebala dodat muževo. al ja ću samo svoje :cerek: Nije mi ugodno kad isprobavam potpisat, napisat i izgovorit svoje ime i prezime + njegovo. jednostavno ne zvuče dobro zajedno i predugačko je. razgovarala sam i s friško udanim curama i sve su mi rekle isto "napravi kak je tebi najbolje, ipak će to duuugo vremena biti tvoje prezime". daklem, napravi po svom, a ne kak ti okolina kaže :kiss:

mimimimi
21.03.2007., 14:38
ma dobro..sjest će mi to već nekako..znat ću kako napraviti...

jedini konkretan razlog zašto bih uzela (i) njegovo jesu djeca... (i zato što to na neki način označava zajednicu nas dvoje..)..ali potpuno kužim da nekome to ne paše...

istina..treba napraviti po feelingu!

maserka80
21.03.2007., 15:15
Ja sam uz svoje nadopisala njegovo i o tome nije bilo rasprave.
Ni na tren mi nije palo na pamet odbaciti prezime koje je moje i koje sam 25 godina nosila, koje je moj identitet

nortal
28.04.2007., 13:24
A molim vas recite mi koliko kosta promjena prezimena ili imena, zna li netko koliko treba to platiti:confused:

bubica
29.04.2007., 07:39
ma dobro..sjest će mi to već nekako..znat ću kako napraviti...

jedini konkretan razlog zašto bih uzela (i) njegovo jesu djeca... (i zato što to na neki način označava zajednicu nas dvoje..)..ali potpuno kužim da nekome to ne paše...

istina..treba napraviti po feelingu!

Off topic:
Ako ja zadržim svoje i on svoje, ili ako ja svojemu dodam njegovo, naša djeca opet imaju samo njegovo. Zašto? Ona su naša, a ne samo njegova. Ako naša djeca imaju samo njegovo, mogu i ja imati samo njegovo :amen:

On topic:
Nemam još sa time iskustva, trebat će i meni uskoro... s druge strane, već dugo ne živim na jednoj adresi, a još sam uvijek tamo prijavljena, pa... :zubo:

tincica31
29.04.2007., 09:40
Ja sam uz svoje nadopisala njegovo i o tome nije bilo rasprave.
Ni na tren mi nije palo na pamet odbaciti prezime koje je moje i koje sam 25 godina nosila, koje je moj identitet

Upravo se slažem s ovim i u potpunosti potpisujem, s tim da sam rekla da će djeca imati samo njegovo jer on neće dodavati moje, i to mi je sasvim normalno. 31 godinu sam nosila svoje prezime pa ću i idućih trideset ga nosit, nekako mi se teško odreči. :p :p :p

Sjećam se da mi je jedna frendica pričala da je ona pitala kod matičara da li se može predomisliti jer je ona uzela muževo prezime i rekla joj je ženska kad god se ona sjeti može doći i vratiti svoje uz muževo. Znači da nema problema, možeš se i kasnije predomisliti. :cerek: :cerek:

tincica31
29.04.2007., 09:44
A molim vas recite mi koliko kosta promjena prezimena ili imena, zna li netko koliko treba to platiti:confused:

Ne znam dal se to uopće išta plaća, takse se plačaju kad ti izdaju vjenčani list i sl. stvari, ali samo promjena prezimena za to ne znam. I naravno kad mjenjaš dokumente to sve uredovno plačaš, to sigurno i znaš...

Mojoj sestri je rekla ženska u policiji da bi ju mogli i zezati ako ju zaustave jer nije odmah mijenjala vozačku, ostale dokumente je, ali joj je vozačka par mjeseci kasnije izlazila pa joj se nije isplatilo dvaput plačati. Znači sve zavisi na kojeg stričeka policajca naletiš :mad: :mad: :mad:

kitty b
29.04.2007., 10:27
prvo, malo mi je bedasto ovo kad netko kaže da je toliko i toliko nosio svoje prezime i da je ono dio identiteta...u biti, nije blesavo al mi je smiješno jer..mislim, pa zar se osoba promijeni kad promijeni dio imena? ja uzimam njegovo, ne radi neke tradicije niti radi ne znam čega posebnog, ajde možda ko jedini razlog je da mi već na živce ide kad u uk moram svima slovkat svoje a da ih stavim skupa nikako se ne slažu.
al to s identitetom mi je nejasno i valjda će tako zauvijek biti. ja ću uvijek biti ista ja iz te i te obitelji koju svi u mom kraju znaju i po tome će me uvijek i znati bez obzira kako ću se zvat kasnije. moja obitelj ima i nadimak (puno ljudi ima isto prezime u gradu al nas znaju po nadimku koji potječe još od mog pradjeda i dalje)

a što se dokumenata tiče, ja sam mislila nekako da se izvadak novih dokumenata tipa vozačka, osobna itd. plaća koliko bi platili da radiš novu inače ili ne?

Brančika
29.04.2007., 10:36
prvo, malo mi je bedasto ovo kad netko kaže da je toliko i toliko nosio svoje prezime i da je ono dio identiteta...u biti, nije blesavo al mi je smiješno jer..mislim, pa zar se osoba promijeni kad promijeni dio imena?
A čuj, to ti je kako ko shvaća. Meni je promjena prezimena kao da promijenim osobno ime tj. first name, pa sad odjednom više nisam Brančika nego Francika, recimo ;) To je moje ime i moje prezime i shvaćam ga dosta intimno, kao dio sebe. Jednako kao što je ime koje mi je mama izabrala, tako je i moje prezime dio mog nasljeđa, to sam ja - ono je dio mene i ja dio njega.

Netko to ne uzima toliko srcu, pa promijeni prezime. Sto ljudi sto ćudi, kak se kaže.
Ali kako god bilo, niti jedna od tih solucija mi nije smiješna, niti bedasta - svatko ima svoje vrijednosti i ljestvicu bitnosti.
A na nama ostalima je da poštujemo tuđe vrijednosti i tuđa shvaćanja stvari, a ne da im se smijemo jer su različite od naših. :kiss:

tincica31
29.04.2007., 10:37
Da da sve se plaća koda vadiš nove dokumente... jedino ne znam koliko se plaća dok kod matičara vadiš razno razne izvode, znam da je izvod iz matice rođenih 20 kn, dok je vjenčani list, rodni list i tome sl. po 50 kn. nakupi se toga kad počneš vaditi. a da ne velim da ti u banci za svaku karticu promjenu prezimena naplačuju po 20 kn minimalno.

tincica31
29.04.2007., 10:39
A čuj, to ti je kako ko shvaća. Meni je promjena prezimena kao da promijenim osobno ime tj. first name, pa sad odjednom više nisam Brančika nego Francika, recimo ;) To je moje ime i moje prezime i shvaćam ga dosta intimno, kao dio sebe. Jednako kao što je ime koje mi je mama izabrala, tako je i moje prezime dio mog nasljeđa, to sam ja - ono je dio mene i ja dio njega.

Netko to ne uzima toliko srcu, pa promijeni prezime. Sto ljudi sto ćudi, kak se kaže.
Ali kako god bilo, niti jedna od tih solucija mi nije smiješna, niti bedasta - svatko ima svoje vrijednosti i ljestvicu bitnosti.
A na nama ostalima je da poštujemo tuđe vrijednosti i tuđa shvaćanja stvari, a ne da im se smijemo jer su različite od naših. :kiss:

:) :) :)

kitty b
29.04.2007., 10:42

ma nisan ja mislila ništa loše, ja to poštujem i ne smijem se, nego nisam našla bolju riječ od "smiješno". nije to meni ni čudno ni glupo ni ne znan šta, ja samo velim da to ne mogu shvatiti jer eto nisan tako vezana za to prezime. netko je, pravo veliš, al mi je jedino malo to bilo...nejasno u vezi identiteta jer ispada da se čovjek promjeni ako promjeni prezime. ma nema veze, no hard feelings :kiss:

50 kn za list papira? o to me malo iznenadilo. ha dobro, kad moraju ubirat od nekud. :rolleyes:

tincica31
29.04.2007., 10:49
a da ja samo to za platiti bilo bi dobro...no kad ne znaju gdje bi više uzimali od ljudi... nema gdje neće naplatiti taksice...a tak nam je suđeno...

Ananke
30.04.2007., 06:06
Mi u petak riješili papire kod matičara za sklapanje braka u vjerskom obliku. Najbolje pitanje mi je bilo kod pisanja zapisnika, da li smo u krvnom srodstvu. Baš.
No to je pola sata vremena 140 kuna biljega i 25 kuna za papire.
I to toto.

mimixx
30.04.2007., 07:43
cure, zanima me nešto (iako je to možda više za pravnike); mogu li ja nakon vjenčanja na svoje prezime dodati njegovo, a ako mi za par godina dosade dva duga prezimena promijeniti tj.ostaviti samo njegovo?

tincica31
30.04.2007., 08:52
Mislim da se može, samo odeš opet u matični ured i pitaš koja je procedura. Tak su barem rekli mojoj frendici kad je pitala, ja osobno nisam imala takvog iskustva.:cool:

mimixx
30.04.2007., 09:08
o.k. hvala tincica! :)

MalaLola
30.04.2007., 09:17
...s tim da sam rekla da će djeca imati samo njegovo jer on neće dodavati moje, i to mi je sasvim normalno.

E a zašto bi djeca imala samo njegovo prezime, to nije pravedno.. bemti ko da toj djeci ti ili vi nećete biti mame:rolleyes: :D ... kvotam tebe jer si mi se prva našla pod rukom da ne bi mislila a sam se okomila baš na tebe, a u biti nisam na nikog već me samo zanima:zubo:
Mislim da bi bilo najpoštenije da djeca imaju oba prezimena, ako se vi već ne možete dogovorit oko jednog;) Heh.. meni prva 3 slova ostaju ista pa brijem da ću se potpisivat samo sa ta tri slova prezimena... ah mudrica sam uvijek bila:rofl: :rolleyes:

Brančika
30.04.2007., 10:13
cure, zanima me nešto (iako je to možda više za pravnike); mogu li ja nakon vjenčanja na svoje prezime dodati njegovo, a ako mi za par godina dosade dva duga prezimena promijeniti tj.ostaviti samo njegovo?
Ako se ne varam, onda moraš podnijeti zahtjev za promjenu prezimena (koji može svatko podnijeti nevezano za vjenčanje), ako je taj slučaj, tj. ako odlučiš to učiniti nakon vjenčanja. Nisam sigurna, ali mislim da se to dosta plaća, više nego samo promjena dokumenata i sl.
Znam da ima neki propis o tome da ti prijedlog mjesec dana mora stajati na oglasnoj ploči općinskog suda tako da svaki građanin može izraziti svoje protivljenje i kad prođe tih mj. dana tada tek možeš imati to novo ime tj prezime.

kitty b
30.04.2007., 10:41
E a zašto bi djeca imala samo njegovo prezime, to nije pravedno.. bemti ko da toj djeci ti ili vi nećete biti mame:rolleyes: :D ... kvotam tebe jer si mi se prva našla pod rukom da ne bi mislila a sam se okomila baš na tebe, a u biti nisam na nikog već me samo zanima:zubo:
Mislim da bi bilo najpoštenije da djeca imaju oba prezimena, ako se vi već ne možete dogovorit oko jednog;) Heh.. meni prva 3 slova ostaju ista pa brijem da ću se potpisivat samo sa ta tri slova prezimena... ah mudrica sam uvijek bila:rofl: :rolleyes:

e i šta ćeš onda ako budeš imala kćer? mislim kad se ona bude udavala, ako i ona tako hoće i svoje zadržat pa muževo dodat, imat će 3 prezimena? :rofl: onda njoj ustvari uskraćuješ izbor, morat će jednostavno preuzet muževo. a da ide birat između tvog ili tatinog isto nije fer...zato il se potrudi imat sinove il ne kompliciraj i dajte djeci jedno prezime :D

MalaLola
30.04.2007., 11:03
e i šta ćeš onda ako budeš imala kćer? mislim kad se ona bude udavala, ako i ona tako hoće i svoje zadržat pa muževo dodat, imat će 3 prezimena? :rofl: onda njoj ustvari uskraćuješ izbor, morat će jednostavno preuzet muževo. a da ide birat između tvog ili tatinog isto nije fer...zato il se potrudi imat sinove il ne kompliciraj i dajte djeci jedno prezime :D

Na sve u samo reči jedva čekam dan kada će biti više muškaraca koji će uzimati ženino prezime:rolleyes: ... e onda će to biti ravnopravnost.. a do tad će se gomilat prezimena iza ženskih imena osobito ili po starom dobrom ili ne običaju će čast prezimena pripadati muškićima našim... a kaj im to vrijedi kad smo mi i tak i tak šefice u kući:zubo: :top:

Magg
09.05.2007., 10:22
6 mjeseci;)

evo breza, wedding kaze 6 mj. na 2. stranici imas te postove, kasnije je malo krenio topic naopacke :rofl:

breza76
11.05.2007., 08:19
evo breza, wedding kaze 6 mj. na 2. stranici imas te postove, kasnije je malo krenio topic naopacke :rofl:

Magg draga hvala ti na trudu. Sad mi lakše, već sam mislila da ću morati sve duplirati jer trenutno nismo u našem stanu (trebao bi biti gotov za cca 2 mj). Spasila si me horora :D :D

Kitty Kat
17.05.2007., 14:16
piše da je rok za promjenu osobne 15 dana od promjene prezimena (odnosno osobnih podataka) piše na mup-ovoj stranici ;)

sly47
17.05.2007., 14:19
piše da je rok za promjenu osobne 15 dana od promjene prezimena (odnosno osobnih podataka) piše na mup-ovoj stranici ;)

ja promjenila nakon 5 mjeseci i nikome ništa...

gugolina
18.05.2007., 14:49

Evo ja se udajem usred faxa. I mislila sam da moram mijenjat cijeli index, ali ne moram!!! :D Žena u referadi rekla mi je da samo donesem vjenčani list - moje staro prezime će staviti u zagradu i dopisati novo.

gialala
28.06.2007., 21:48
Ako mi netko može reći koliko je trošak promjene prezimena i nekih osobnih dokumenata.

mila78
28.06.2007., 21:54
Ako mi netko može reći koliko je trošak promjene prezimena i nekih osobnih dokumenata.

Ovisi kaj sve moraš mijenjati...Za početak osobna i putovnica koštaju 270 kn plus 4 slike plus sati dragocjenog vremena...
Onda tu još ide vozačka, pa zdravstvena, pa kartice, pa licence, pa diploma, pa sve moguće važnije kontakte....
I nije stvar u lovi koliko u vremenu...a vrijeme je preogroman novac, barem u mom slučaju, jer ga stvarno imam na kapaljku...

ashley
29.06.2007., 06:52
Pa jel nije putonica jedini dokument koji ne moras mijenjat nakon promjene prezimena sve dok ti ona ne istekne? Ili sam ja u zabludi?:confused:

ivanar
29.06.2007., 08:02
Cure,da li netko zna kakva jue procedura kod dodavanja prezimena.Šta se mijenja,u kojem roku,koliko se plaća....?

sly47
29.06.2007., 08:08
ivanar isto kao da mjenjaš prezime i isti rok....6 mjeseci....eto ja još ganjam neke papire.... al ja se nisam žurila....i promjenila sam tek nedavno kad sam mjenjala i adresu stanovanja....

Nana_dbk
29.06.2007., 09:12
čekajte cure nisam shvatila ovaj dio imaš rok od 6 mjeseci da promjeniš prezime????? A što ako ne promjeniš šest mjeseci nemože se više ili ... kakav rok???? Help, razbistrite me

SubiBubi
29.06.2007., 10:08
Ovisi kaj sve moraš mijenjati...Za početak osobna i putovnica koštaju 270 kn plus 4 slike plus sati dragocjenog vremena...
Onda tu još ide vozačka, pa zdravstvena, pa kartice, pa licence, pa diploma, pa sve moguće važnije kontakte....
I nije stvar u lovi koliko u vremenu...a vrijeme je preogroman novac, barem u mom slučaju, jer ga stvarno imam na kapaljku...

Zakaj moram mijenjat diplomu? I licencu? :confused: Pa dobila sam ih dok sam imala jedno prezime, kad ću licencu obnavljat dodat će mi drugo. Jesi sigurna da se to mora?

Tinchi-Linchi
29.06.2007., 10:14
Kaj se uopće može mijenjati diploma? Nikad mi diploma nije pala ni na pamet! Uvijek računam samo osobna, pasoš, pokaz i te gluposti... :o

ashley
29.06.2007., 10:25
Diploma se ne mijenja!:top:

Nana_dbk
29.06.2007., 10:44
Ma kakva diploma to je prošlost, trebaš mijenjat dokumente koji se sada odnose na tebe, tekuće stvari (osobna, putovnica, tekući račun ...

iva1608
29.06.2007., 12:10
evo ja sam danas mjenjala osobnu...

na policiji dobiš uplatnicu od 50 kn koju uplatiš, kopiju odneseš na policiju, i dobiješ formular o promjeni prezimena tj za izdavanje osobne iskaznice...

kad sve to popuniš i uplatiš opet se vraćaš na policiju, doneseš 2 fotografije, i obavezno vjenčani list... to je cijela procedura

ako mjenjaš adresu, u papirnici kupiš formular o Prijavi promjene adrese, i potreban je vlasnički list stanodavca ( u mom slučaju svekar, mužev tata čija je kuća) i njegova suglasnost i potpis da mogu živjeti u njegovoj kući (mada ja i muž imamo odvojen stan ali ipak kuća glasi na svekra)

eto ukratko to je to ...

nakon što dobijete novu osobnu idete dalje mjenjat vozačku, pa upis prezimena u radnu knjižicu, pa na zdravstveno i tak ... gnjavaža :(

ja putovnicu nisam za sad mjenjala, samo osobnu za početak.

iva1608
29.06.2007., 12:11
što se diplome tiče nju neću mjenjat bez obzira na prezime :)

mala_1
01.07.2007., 20:17
Evo iva608 je sve ukratko opisala. osobna vam vrijedi 15 dana od promjene adrese/prezimena. Moj savjet vam je da sto prije promijenite dokumente - putovnicu, vozačku, prometnu (ako glasi na vas), jer prije se moglo "svercati", danas je sve kompjuterizirano i sve imaju u evidenciji. Govorim vam iz iskustva. Ako idete na put uvijek mozete traziti pozurnicu iz agencije i putovnica vam je gotova za 3 dana

bubica
02.07.2007., 06:36
Joooj, ja isto moram promijeniti dokumente - prezime. E sad, adresa za sada ostaje ista. Možda ostane tako par mjeseci (nadam se) ili duže vrijeme (realnije). Znači, ja sad promijenim sve dokumente, pa onda za nekih pol godine opet??

iva1608
02.07.2007., 11:16
e cure a mene zanima sljedeće... čekam novu osobnu koja će biti gotova za tri tjedna, u zamjenu sam dobila onu žutu karticu ... zanima me mogu li s njom ( s tom zamjenskom) ići sredit dokumente na mirovinsko,zdravstveno, u banku i ostalo što još moram ili moram baš čekat da mi dođe original osobna?

SubiBubi
02.07.2007., 12:01
Mislim da možeš, jer sam ja vozačku radila novu s tim papirom. Na toj žutoj kartici ti piše broj nove osobne i mislim da je to dovoljno.

iva1608
02.07.2007., 13:45
a koje sve dokumente treba promijenit u roku od 6 mj?

ja sam samo promijenila adresu i prezime, osobnu za sad ...

joj izludjet ću od jurcanja zbog tih dokumenata

oko_zeleno
02.07.2007., 14:05
e cure a mene zanima sljedeće... čekam novu osobnu koja će biti gotova za tri tjedna, u zamjenu sam dobila onu žutu karticu ... zanima me mogu li s njom ( s tom zamjenskom) ići sredit dokumente na mirovinsko,zdravstveno, u banku i ostalo što još moram ili moram baš čekat da mi dođe original osobna?

Što se tiče mirovinskog i zdravstvenog, može se sa onim žutim kartončićem dok se ne dobije originalna osobna, ali uz sve ostalo trebaš dati i radnu knjižicu sa novim podacima, a da promjeniš podatke u radnoj knjižici treba ti baš originalna osobna, dakle, sa žutim kartončićem nemožeš ništa :flop:

iva1608
02.07.2007., 14:08
Što se tiče mirovinskog i zdravstvenog, može se sa onim žutim kartončićem dok se ne dobije originalna osobna, ali uz sve ostalo trebaš dati i radnu knjižicu sa novim podacima, a da promjeniš podatke u radnoj knjižici treba ti baš originalna osobna, dakle, sa žutim kartončićem nemožeš ništa :flop:

hvala ti oko zeleno ovo je jako korisna informacija!! a niš onda čekam osobnu koja bude tek za tri tjedna gotova... znači na mirovinsko i zdravstveno moram uzet radnu knjižicu... gle to nisam znala! baš ti HVALA!! :kiss:

oko_zeleno
02.07.2007., 14:19
Dakle, ja baš jutros zvala i potrebno je slijedeće:

za zdravsteno:
- tiskanica 2
- promjena sa mirovskog
- promjenjena radna knjižica
- kopija osobne
- stara zdravstvena

za mirovinsko:
- tiskanica M2-P

za promjenu radne knjižice:
- nova osobna
- vjenčani list (original na uvid)
- stara radna knjižica

iva1608
02.07.2007., 14:27
Dakle, ja baš jutros zvala i potrebno je slijedeće:

za zdravsteno:
- tiskanica 2
- promjena sa mirovskog
- kopija osobne
- stara zdravstvena

za mirovinsko:
- tiskanica M2-P

za promjenu radne knjižice:
- nova osobna
- vjenčani list (original na uvid)
- stara radna knjižica

po ovome znači da prvo moram na mirovinsko pa onda na zdravstveno?

i gdje se kupuju te tiskanice, u papirnici?

hvalaaaaa :kiss:

uh već će mi proći onaj zakonski rok od 6 mj dok ja dođem na mirovinsko i zdravstveno ... al ok glavno da je osobna promjenjena

oko_zeleno
02.07.2007., 14:31
Firma ti ispunjava sve te tiskanice (jer ti ona i plaća mirovinsko i zdravstveno) i onda zajedno sa svim ostalim se nosi na mirovinsko i zdravstveno.
Samo da se zna što još treba uz to.
A budući da sve te papire u firmi ja radim, pa sam se raspitala što sve treba.

iva1608
02.07.2007., 14:34
Firma ti ispunjava sve te tiskanice (jer ti ona i plaća mirovinsko i zdravstveno) i onda zajedno sa svim ostalim se nosi na mirovinsko i zdravstveno.
Samo da se zna što još treba uz to.
A budući da sve te papire u firmi ja radim, pa sam se raspitala što sve treba.

meni su šefovi mama i tata.... radim u njihovoj firmi... znači da im kažem da kupe te tiskanice? uostalom to mogu i ja ispuniti...

purpurna kiša
16.07.2007., 11:37
mene brine isto to oko dokumenta. trebam 1.8. ići na put preko granice. bojim se da ako sutra ili prekosutra zatražim promjenu tj. izdavanje ove putovnice da neće biti gotova na vrijeme, a bed mi je ići sa starom putovnicom pa da me vrate.kaže mama da ponesem samo vjenčani list i kažem da nisam stigla promijeniti dokumente. što mislite. i u firmi mijenjamo potpisni karton pa sad ne znam da li da se strpimo par dana dok ne sredim dokumente i da potpisujem staro ili nvoo prezime. dragi se ne mora puno nervirati jer on mijenja samo adresu. svaki savjet i iskusto su dobrodošli. hvala

ashley
16.07.2007., 12:17
mene brine isto to oko dokumenta. trebam 1.8. ići na put preko granice. bojim se da ako sutra ili prekosutra zatražim promjenu tj. izdavanje ove putovnice da neće biti gotova na vrijeme, a bed mi je ići sa starom putovnicom pa da me vrate.kaže mama da ponesem samo vjenčani list i kažem da nisam stigla promijeniti dokumente. što mislite. i u firmi mijenjamo potpisni karton pa sad ne znam da li da se strpimo par dana dok ne sredim dokumente i da potpisujem staro ili nvoo prezime. dragi se ne mora puno nervirati jer on mijenja samo adresu. svaki savjet i iskusto su dobrodošli. hvala

Pa zakonski rok za promjenu dokumentacije je 6 mjeseci. Tako da nemoj brinut. I ja sam isla sa starom putovnicom i nikom nista. Isli smo na bracno kao cura i decko! :cerek:

Mrs B.
16.07.2007., 13:38
ja sam morala u Ausländerbehörde predati sve papire da bi dobila vizu.
a prvo sam se morala ici prijaviti u policiju, i onda sa tom prijavom, sa vjencanim listom, putovnicom ,slikama itd... u Ausländerbehörde
:top: zakon si
purpurna kisa bez panike moras slobodno sa starom putovnicom, a tko ce te pitat na granici jesi se vjencala ili ne. kod kud bi oni znali.:zubo:

marina3
17.07.2007., 17:43
:top: zakon si
purpurna kisa bez panike moras slobodno sa starom putovnicom, a tko ce te pitat na granici jesi se vjencala ili ne. kod kud bi oni znali.:zubo:

i ja sam baš to htjela reći ,a kao šta kaže ashley dok. vrijede 6 mj nakon takve promjene

Magg
11.09.2007., 11:59
Cure, jel moraju nasi muzevi nesto mjenjati? Mislim na poslu, poreznoj? Jel to ima kakve veze? Inace se njemu nije nista mjenjalo, mislim prezime mu je ostalo. Samo je status "ozenjen"...
On nema pojma..
A ja znam samo kako je u DE i ovdje se mora prijaviti na poslu itd...

Tihi-vz
11.09.2007., 13:56
dragi i ja živimo kao podstanari, ali bez prijave, iliti ga, kak bi se reklo, na crno.

na osobnim iskaznicama njemu piše njegova stara adresa, a meni moja.

nakon vjenčanja bi jedno od nas, ili oboje, trebali promijenit adresu.
znam da do vjenčanja nećemo ni kupit ni dobit svoj stan, tak da me zanima dal da pišemo ovu adresu di smo podstanari ili što?

molim prijedloge, iskustva...

pandalavanda
11.09.2007., 14:01
ne možeš se prijavit na podstanarsku adresu bez pristanka vlasnika tako da mislim da su vam velike šanse da će dokumenti ostati na starim adresama ako vlasnik ne dopusti prijavu.

marija36
11.09.2007., 14:02
ja neću ništa mjenjati. dokumenti vrijede 6 mjeseci. poslije svatova živjeti ćemo kod dragog (ja se selim od doma), al u istom smo mjestu. pa kad pronađemo neku kućicu-onda ću se preseliti i promijeniti dokumente.

freya7
11.09.2007., 14:59
da li tih 6.mjeseci vrijedi samo ako se vjenčaš i promijeniš prezime.....

ja se moram zbogg oslobođenja od poreza prijavit na novu adresu (od nekretnine), a tem ću se useliti nakon svadbe u 6mjesecu 20008, pa da mi je glupo sad novu osobnu zbog adrese, pa opet novu zbog prezimena.....ja bi sve skupa ako je moguće bez kršenja zakona

SubiBubi
11.09.2007., 17:13
Mi smo nakon svadbe ostali živjeti u mojoj kući jer kod njega nema mjesta u malome stanu. Ja sam promijenila prezime na svim dokumentima a on nije mijenjao adresu jer ćemo još porazmisliti hoćemo li zbog djece u budućnosti (i dobivanja onih nekih poticaja ili kak se to već zove) se prijavljivat oboje u mom ili pak u njegovom gradu. Za sada nas to ne brine, kad će trebat neke papirologije zajednički riješit, onda ćemo mislit o tom.

sly47
11.09.2007., 17:59
Cure, jel moraju nasi muzevi nesto mjenjati? Mislim na poslu, poreznoj? Jel to ima kakve veze? Inace se njemu nije nista mjenjalo, mislim prezime mu je ostalo. Samo je status "ozenjen"...
On nema pojma..
A ja znam samo kako je u DE i ovdje se mora prijaviti na poslu itd...

mislim da nemora ništa ukoliko te ne uzdržava...:zubo: ali ni tada nemora ako ne želi ili je lud pa želi plaćati veća davanja iz plaće....kao i sa klincima samo...
al taj dio knjigovodstva nije u mojoj domeni pa neka napiše netko tko zna bolje...
moj MM nije ništa mijenjao, prijavljivao na poslu i sl.

the redCat
11.09.2007., 19:27
Pitanje: mijenja li se nakon udaje i prezime u domovnici, rodnom listu i diplomi i ako da kako? Tj.što mi treba za to i kamo trebam ići?
Jer za natječaje za posao me traže i te dokumente i lakše mi je da je sve isto prezime. Ili ću stalno morati prilagati kopiju vjenčanog lista?

Magg
12.09.2007., 07:42
mislim da nemora ništa ukoliko te ne uzdržava...:zubo: ali ni tada nemora ako ne želi ili je lud pa želi plaćati veća davanja iz plaće....kao i sa klincima samo...
al taj dio knjigovodstva nije u mojoj domeni pa neka napiše netko tko zna bolje...
moj MM nije ništa mijenjao, prijavljivao na poslu i sl.

E super, hvala sly :kiss:
Ja sam mislila da je to kao ovdje.. odmah veca placa :zubo: Ali nista onda.

Mischa
12.09.2007., 07:47
Magg, to nema veze ukoliko on tebe nece uzdrzavati..ako cete uzdrzavati, onda mu se povecava koeficijent..

A, ako ces i ti raditi, onda nista..svako svoje placa i bok..koeficijent ostaje kakav je..

Magg
12.09.2007., 07:55
Ja sam mislila da je kao i ovdje, cim se ozenis dobijes bolju (kako kad) poreznu grupu i placa vecinom bude veca, bar kod onog koji vise zaradjiva.. A drugi ostane na istom - ali isto mjenja grupu... Ima ih 5...
Tako da sam mislila da toga ima u HR na neki nacin. Al ovako jos bolje.. Nisam ni ja jos stigla sredit tj. ista promjenit a kamoli on - koji bez mene nista ne stigne :zubo:

Mrs B.
12.09.2007., 09:01
aj da vako kontam sta sve moram prominit
poreznu grupu sam vec prominula (dobivan visu placu:zubo: )
putovnicu (imam 6mj. vrimena)
vozacku
giroracun, i sve kod banke
osiguranje
prijava u opcini
jeli sto jos.....:rolleyes: ?

Magg
12.09.2007., 09:04
E Mrs. B - jel mozes sve to mjenjat iako imas staro ime u putovnici?
Ja jos cekam ispis iz HR drzavljansta, trebao bi dodji slj. par mjeseci pa mi se ne daje 200 eura za novu HRputovnicu..

jelly
12.09.2007., 09:11
Ja jos cekam ispis iz HR drzavljansta, trebao bi dodji slj. par mjeseci pa mi se ne daje 200 eura za novu HRputovnicu..

Magg, koliko dodje sada ispis, ako smijem pitati?
Mislim da se sve moze mijenjati s internationalnim vjencanim listom.

kirshna
12.09.2007., 09:17
ja sam morala sve promijeniti do kraja mjeseca (tako mi zaprijetili u firmi-pogotovo zdravstvenu)...
inače sve sam te promjene obavila u jednom danu i sad sam mirna...
ja sam imala i drugih pogodnosti ako što prije to promijenim pa mi je bilo i u interesu...

a za putovnicu sam pitala u nekoj agenciji i rekli su da nema problema i da vrijedi do kada na njoj piše,samo bi bilo dobro da ponesemo vjenčani list...

Magg
12.09.2007., 09:28
Magg, koliko dodje sada ispis, ako smijem pitati?
Mislim da se sve moze mijenjati s internationalnim vjencanim listom.

Ja sam platila prije godinu dana 530 ili 570 eura, ne sjecam se vise tocno.. Ali tu negdje...
A DE kosta oko 250 Eura... Za ispis odmah placas.. A DE tek kad dobijes dokumente..
Samo sto sad i njima moram javit da sam se udala, pa ce opet "prüfen" :rolleyes:

jelly
12.09.2007., 09:30
Ja sam platila prije godinu dana 530 ili 570 eura, ne sjecam se vise tocno.. Ali tu negdje...
A DE kosta oko 250 Eura... Za ispis odmah placas.. A DE tek kad dobijes dokumente..
Samo sto sad i njima moram javit da sam se udala, pa ce opet "prüfen" :rolleyes:

Danke!!!:kiss:

Mrs B.
12.09.2007., 09:32
eh maggica jednom ce mo se morat nac u zg. (kad se i ja jednog dana vratim u hr) Eh ja bas nezelim prominut putovnicu, sto cu sat dat "Antrag auf Deutsche Staatsbürgerschaft" :zubo:, a ostale stvari mislim mogu promjenut bez problema sa vjencanjem listom. A koliko je tebi trajo doklen si dobila ispis iz HR. (koliko dugo vec cekas) Mislim da njem. su dosta brzi dat njem. drzavljanstvo. Ja nebi tjela mjenjat putovnicu i dat takode 200eura, sta mi budne ako imam duze od 6mj. putovnicu sa starim prezimenom.

Magg
12.09.2007., 09:45
Mrs. B pa ja se nadam da cemo se i prije sresti a ne tek kad se ti vratis :D ko zna kad ce to biti..
Ja sam predala za njemacko u 2.mj. prosle god. i u 6.mj sam dobila zusage. Zbog godisnjeg i ljenosit :blabla: sam tek u 10.mj. predala zahtjev za ispis.. Rekli su da traje 1 godinu i sad cekam.. Nadam se da ce brzo doci... Da bar imam nekoga u MUP-u da mi to malo ubrza...

Moja kuma je imala staru putovnicu vise od 2 godine, u biti dok joj nije istekla i nije bilo opce problema... Ne znam jel to sa rokom od 6 mj. nesto novo...

MalaLola
12.09.2007., 09:55
ja sam morala sve promijeniti do kraja mjeseca (tako mi zaprijetili u firmi-pogotovo zdravstvenu)...
inače sve sam te promjene obavila u jednom danu i sad sam mirna...
ja sam imala i drugih pogodnosti ako što prije to promijenim pa mi je bilo i u interesu...

a za putovnicu sam pitala u nekoj agenciji i rekli su da nema problema i da vrijedi do kada na njoj piše,samo bi bilo dobro da ponesemo vjenčani list...

Šta si sve promijenila i od kuda si krenula... Ja nemam pojma šta da prvo promijenim:rofl: :zubo:

ashley
12.09.2007., 09:56

Vidis, ovo mi je jako korisna informacija. Jer meni putovnica vrijedi jos godinu dana, a mislila sam da moram mijenjat. Onda super. Pitat cu i ja u agenciji jel treba ili ne!

Hvala! :kiss:

Mrs B.
12.09.2007., 10:14
Mrs. B pa ja se nadam da cemo se i prije sresti a ne tek kad se ti vratis :D ko zna kad ce to biti..
Ja sam predala za njemacko u 2.mj. prosle god. i u 6.mj sam dobila zusage. Zbog godisnjeg i ljenosit :blabla: sam tek u 10.mj. predala zahtjev za ispis.. Rekli su da traje 1 godinu i sad cekam.. Nadam se da ce brzo doci... Da bar imam nekoga u MUP-u da mi to malo ubrza...

Moja kuma je imala staru putovnicu vise od 2 godine, u biti dok joj nije istekla i nije bilo opce problema... Ne znam jel to sa rokom od 6 mj. nesto novo...
a to bi bilo super da netrebam promjenit putovnicu, vrijedi mi putovnicu do 2009god. Veci je meni dragi uporno da moram odman promjenit putovnicu, a ja bas volim moje staro prezime :rolleyes:
Jesi ti onda zahtjev predala u konsulatu u njem. ili u hr? Dragi zna nekoga da brze dobijes hr drzaljvanstvo, ali to nema korist. Nako traje 1 1/2god. dok dobije se ispis i njem. drzaljvansto. :E super mogu jos duze ostat u njem., po mom muzu bi mi odman isli u zg, ali tek kad dobijem njem.drzaljvansto ja bi se pustila nagovorit otic u hr.:rolleyes: zlocasta sam znam.

tincica31
12.09.2007., 10:18
Prvo treba promijenit osobnu, jel tako cure?!

ja sam sad na mukama jer još ne znamo kad ćemo se seliti, a nebi u par mjeseci htjela dvaput mjenjati dokumente, putovnicu onda neću ni ja mjenjati, vrijedi mi još 6 godina kak mi se čini. :cerek:

Magg
12.09.2007., 10:21
Pa nemam pojma... Najbolje ti se raspitat jel to sa 6 mj. MORA biti.. al ja mislim da dok ti vrijedi nemas brige... Ko sto kazu gore cure, ponesi vjencani list u slucaju da ti treba..

Ja sam predala zahtjev u konzulatu u DE. Ispunis neke papire pa oni salju na MUP. I sad cekam... i cekam... Ima MM nekog rodjaka u MVP ali mi sad glupo njega zicat da vidi u MUP-u nekog da mi to pozuri, valjda ce biti uskoro.

A ja sam samo zato radila to sve da bi mogla ici u HR, kao "sigurnost"..

provincijalka_24
12.09.2007., 11:25
Šta si sve promijenila i od kuda si krenula... Ja nemam pojma šta da prvo promijenim:rofl: :zubo:

Prvo gaće. Pa onda majicu. I tako...:zubo:

Nego, koliko'no još imam fore da bidnem svoj čovik, a da me ne uhite?
Udala se u 6 misecu. :zubo:
Fala.

Plavooka Sanja
12.09.2007., 11:36
Nego, koliko'no još imam fore da bidnem svoj čovik, a da me ne uhite? Udala se u 6 misecu. :zubo: Fala.

Pridružujem se pitanju :rofl:

MeDiOkRiTeT
12.09.2007., 11:52
Točno tako. Ja se zaljubila, poludila, udala - prominila prezime.
Sad mašem s vjenčanim listom i ne znam kud bi i šta bi... khm ima neki raspored???:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

provincijalka_24
12.09.2007., 11:55
Točno tako. Ja se zaljubila, poludila, udala - prominila prezime.
Sad mašem s vjenčanim listom i ne znam kud bi i šta bi... khm ima neki raspored???:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

ja ni nemam vjenčani list.
šta to mi je netko triba dat jel?
što ga nemam?
đe je?
šta ću sad jadna mi mater?! :eek: :eek:

:D

Plavooka Sanja
12.09.2007., 11:59
ja ni nemam vjenčani list. šta to mi je netko triba dat jel? što ga nemam? đe je? šta ću sad jadna mi mater?! :eek: :eek: :D

Dobit ćeš ga! :kiss:
Tribaju ti poslat iz matičnog ureda! :rofl:
Možda uopće nisi udana :zubo:
U matičnom uredu :D
Otić u matični ured i šutit isprid matere i ćaće da ne polude kad saznaju da još nemaš vjenčani list i da nisi prominila prezime (ja to iz iskustva) :E

provincijalka_24
12.09.2007., 12:03
Dobit ćeš ga! :kiss:
Tribaju ti poslat iz matičnog ureda! :rofl:
Možda uopće nisi udana :zubo:
U matičnom uredu :D
Otić u matični ured i šutit isprid matere i ćaće da ne polude kad saznaju da još nemaš vjenčani list i da nisi prominila prezime (ja to iz iskustva) :E

aaaaa jok, jok, moj ćaća je reka - neka tebe vako dok te ne počnu drotovi ganjat. :zubo: nije ni njemu baš tol'ko do te familije razumiš stalo...:D

kako će mi poslat ako ne znaju di živim?
niko me pita nije adresu?
dolazil u ovo naselje moje uopće poštar?
nemam poštanski sandučić! alooooo? :eek: :eek:

možda se nisam ni udala :korisnik se vrckavo nada:
:D

Plavooka Sanja
12.09.2007., 12:08
aaaaa jok, jok, moj ćaća je reka - neka tebe vako dok te ne počnu drotovi ganjat. :zubo: nije ni njemu baš tol'ko do te familije razumiš stalo...:D

Znam, meni je moj reka nek zadržim ključeve kuće, zlu ne tribalo! :rofl:

kako će mi poslat ako ne znaju di živim?
niko me pita nije? alooooo? :eek: :eek:

Mi smo morali na jednu kovertu u matičnom napisati našu adresu i oni su nam to nakon tri tjedna poslali poštom, možda u BiH to iđe drukčije, pa ti moraš k njima, lupit šakom i tražit svoj vjenčani! :D

možda se nisam ni udala :korisnik se vrckavo nada: :D

Samo se ti nadaj :zubo:

provincijalka_24
12.09.2007., 12:10
Mi smo morali na jednu kovertu u matičnom napisati našu adresu i oni su nam to nakon tri tjedna poslali poštom, možda u BiH to iđe drukčije, pa ti moraš k njima, lupit šakom i tražit svoj vjenčani! :D

ništa ja nisam pisala. ni adresu, ništa.
neću ić ni u kog. za svaki slučaj.
vako mi je taman lipo.
živit ću ođe dok mi ne dopizdi i dobro. :zubo:

Plavooka Sanja
12.09.2007., 12:12
ništa ja nisam pisala. ni adresu, ništa.
neću ić ni u kog. za svaki slučaj.
vako mi je taman lipo.
živit ću ođe dok mi ne dopizdi i dobro. :zubo:

Znala sam ja da si ti pametna cura, skužaj, žena :zubo: A,što, čoek, kaže, da mu nije teško jer ne minjaš prezime :rofl:

snupy
12.09.2007., 12:15
po vjencani list treba otici u maticni ured!
gotov je za cca 10 dana nakon vjencanja.
kod nas ga ne salju vec trebas doci po njega

provincijalka_24
12.09.2007., 12:16
Znala sam ja da si ti pametna cura, skužaj, žena :zubo: A,što, čoek, kaže, da mu nije teško jer ne minjaš prezime :rofl:

jok ba.
moj čoek mrtav-ladan.
morebit se i on u dubinu duše svoje nadati da nekim čudom nijesmo ni uzeti. :zubo:

provincijalka_24
12.09.2007., 12:16
po vjencani list treba otici u maticni ured!
gotov je za cca 10 dana nakon vjencanja.
kod nas ga ne salju vec trebas doci po njega

a ako ne odeš, jel te ponište? :angel:

Plavooka Sanja
12.09.2007., 12:18
morebit se i on u dubinu duše svoje nadati da nekim čudom nijesmo ni uzeti. :zubo:

:rofl:

Mrs B.
12.09.2007., 12:25
a ako ne odeš, jel te ponište? :angel:
zemljakina mozda svecenik nije nikako predao papire kod maticara, onda stvarno nigdje nisu upisana da si udata (cula sam tako je jedan umjesto svecenika reko da ce on odnit papire kod maticara, i nije nikad odnio, godinama kasnije se tio rastad od svoje, a ono nigdje da je se ikad zenio) :zubo: :zubo: normalno moras otic kod maticara i izvadit vjencanji list.

mila78
12.09.2007., 20:34
Meni vjenčani došao doma u srijedu nakon svadbe...Tako da se ne predomislim:zubo:

Kikica26
12.09.2007., 20:40
joj i ja moram po vjenčani list u matični pa mijenjat sve dokumente...:eek:

the redCat
13.09.2007., 06:32
Pitanje: mijenja li se nakon udaje i prezime u domovnici, rodnom listu i diplomi i ako da kako? Tj.što mi treba za to i kamo trebam ići?
Jer za natječaje za posao me traže i te dokumente i lakše mi je da je sve isto prezime. Ili ću stalno morati prilagati kopiju vjenčanog lista?

Ponavljam pitanje jer mi što prije treba odgovor ako netko zna

ardnas
14.09.2007., 07:16
domovnicu mjenjaš , no diplomu ne mjenjaš, nego prilažeš vjenčani list....
ja to još nisam obavila al uskoro krećem u pohod na šaltere i ljubazne tete :)

snupy
14.09.2007., 10:41
sta se stvarno mijenja domovnica????
ja sam mislila da se samo prilozi vjencani list??
pliz, sta sve treba za promjenu domovnice?

Tihi-vz
14.09.2007., 15:20
i ko da nije dosta da vjenčanje platiš puno malih zelenih i narančastih i smeđih, nego onda još moraš platiti i za sve dokumente..
jer, neeee, nije dosta imati presliku osobne, nego moraš imati i potvrdu o prebivalištu, i ništa ne smije biti kopija, sve mora biti u originalu...
i ne starije od 6 mjeseci...ko da ti se u zadnjih 6 mjeseci promjenio datum ili vrijeme rođenja...

pa curke, kolko okvirno košta sve to i kolko vam je trebalo vremena da svu papirologiju rješite?

SubiBubi
14.09.2007., 22:35
i ko da nije dosta da vjenčanje platiš puno malih zelenih i narančastih i smeđih, nego onda još moraš platiti i za sve dokumente..
jer, neeee, nije dosta imati presliku osobne, nego moraš imati i potvrdu o prebivalištu, i ništa ne smije biti kopija, sve mora biti u originalu...
i ne starije od 6 mjeseci...ko da ti se u zadnjih 6 mjeseci promjenio datum ili vrijeme rođenja...

pa curke, kolko okvirno košta sve to i kolko vam je trebalo vremena da svu papirologiju rješite?

Osobna košta 48,50 kn, vozačka 35 kn i još 25 kn biljega, putovnica 150 kn + 70 kn biljega. Domovnicu još nisam mijenjala pa ne znam. Znam samo da sam se u banci morala potpisati više puta nego za sve ostale dokumente :rofl:
Ove sve dokumente sam riješila u jednom danu (predala zahtjeve) a za 2-3 tjedna dođeš po osobnu i putovnicu. Vozačka je odmah gotova.

__5ra__
16.09.2007., 22:03
E, šta je s indeksom i diplomom? Kako to ide?

mimimimi
16.09.2007., 22:14
mislim da diplomu ne mijenjaš...ali, index bi trebala...

__5ra__
16.09.2007., 22:21
Dobro, ovo za diplomu mi se i čini logičnim. A za indeks - slabo mi je!!!! Ufff, ništa, kad budem sljedeći put išla na faks ću pitati, možda je tamo drukčije nego kod nas :)

SubiBubi
17.09.2007., 16:15
Pa možda u index mogu nadopisati prezime ili staviti neku napomenu, kao u radnu knjižicu, tamo ti na zadnjoj strani stave napomenu "udajom promijenila prezime u xy"

MadamDemode
19.09.2007., 09:57
joj,sad čitam ovaj topic i uhvatila me frka...
naime,idemo na bračno u kinu i to 14.10. (udala se 8.9.)dakle prošao je zakonski rok(gdje piše taj rok uopće i zašto neki spominju opet neki drugi rok od 6 mjeseci??)a onda opet jedno putovanje 10.11. u SAD... između tog rupa od 2 tjedna,taman za tražiti vizu... Znači,logično bi bilo sad podnijeti zahtjeve za promijenu dokumenata...al me je strah,jer se već dala izrađivati viza za kinu na stare dokumente... Ufff...sad me hvata blaga panika.

provincijalka_24
19.09.2007., 10:21
joj,sad čitam ovaj topic i uhvatila me frka...
naime,idemo na bračno u kinu i to 14.10. (udala se 8.9.)dakle prošao je zakonski rok(gdje piše taj rok uopće i zašto neki spominju opet neki drugi rok od 6 mjeseci??)a onda opet jedno putovanje 10.11. u SAD... između tog rupa od 2 tjedna,taman za tražiti vizu... Znači,logično bi bilo sad podnijeti zahtjeve za promijenu dokumenata...al me je strah,jer se već dala izrađivati viza za kinu na stare dokumente... Ufff...sad me hvata blaga panika.

to one mene plaše da kao ima neki rok od 6 miseci.
ništa ti ja to ne virujem.:kava:

yebe te se, ako prođe, nisi udana. što je juuuuuuuupppppppi, zar ne? :cool:

Mrs B.
19.09.2007., 10:48
to one mene plaše da kao ima neki rok od 6 miseci.
ništa ti ja to ne virujem.:kava:

yebe te se, ako prođe, nisi udana. što je juuuuuuuupppppppi, zar ne? :cool:
bas me zanima jeli postoji taj rok od 6mj. stvarno. ako ne necu dok mi izade putovnica prominut.
pa di bi sa 2-3mj. bilo frke, isto da iko kuzi jesi udata ili ne, ili neki dobiju stembil na klavi "udata" da svako vidi, a mozda mislu da si ostala na starom prezimu.:zubo:

__5ra__
19.09.2007., 10:50
Pa možda u index mogu nadopisati prezime ili staviti neku napomenu, kao u radnu knjižicu, tamo ti na zadnjoj strani stave napomenu "udajom promijenila prezime u xy"

Nadam se

MadamDemode
19.09.2007., 12:16
bas me zanima jeli postoji taj rok od 6mj. stvarno. ako ne necu dok mi izade putovnica prominut.
pa di bi sa 2-3mj. bilo frke, isto da iko kuzi jesi udata ili ne, ili neki dobiju stembil na klavi "udata" da svako vidi, a mozda mislu da si ostala na starom prezimu.:zubo:

išla sam sad obići MUP, agenciju i matični ured i svugdje ti kažu drugo,mogla bi me ta naša birokracija i neformuliranje jasno pravila doći "glave".Naime,sad mi još kaže žena u matilnom da oni po službenoj dužnosti šalju obavijest o tvom bračnom statusu mupu! krasno!

purpurna kiša
19.09.2007., 12:39
madame, kao prvo čestitam ti na udaji. nadam se da je sve prošlo lijepo i veselo.
moja kuma radi u matičnom i rekla mi jeisto da oni odmah po izdavanju vjenčanog lista šalju obavijest u MUP. ja sam već 2 puta prelazila granicu i nije bilo problema (da kucnem o drvo).
sjećam se da se jedna kolegica s faksa udala za vrijeme studiranja i da su joj kao i u radnoj knjižici inače prekrižili staro prezime i upisali novo + stavili pečat u kojem piše razlog promjene prezimena.
da treba promijeniti i prezime na bankovnim karticama. pitala sam prije udaje i rekli su da se to plaća 35 kn po kartici (barem u PBZ-u).

MadamDemode
19.09.2007., 12:45
hvala na čestitkama!!!
pa da,imam prvo to bračno putovanje i neće biti problema a onda put u SAD,e tu je već druga priča... Da,moram mijenjati putovnicu izgleda, još ćemo pokušati na par načina ali ipak se bistre neke stvari,a to je da je preporučljivo ju promijeniti između dva putovanja.A pokušat ćemo odgoditi put makar još tjedan dana....

purpurna kiša
19.09.2007., 12:54
ako imaš vremena i novčića da otputuješ u zg, probaj od neke turističke agencije ili od firme (ako se radi o službenom putu) nabaviti požurnicu odnosno dokument iz koejg se vidi da neodgodivo moraš na put i da ne stigneš čekati standarnih 3-4 tjedna za izradu putovnice i s tim odeš u zagrebački MUP i izrade ti putovnicu za jedan dan. najbolje pitaj u našem MUP-u za detalje.

SubiBubi
19.09.2007., 17:56
da treba promijeniti i prezime na bankovnim karticama. pitala sam prije udaje i rekli su da se to plaća 35 kn po kartici (barem u PBZ-u).

U RBA se niš ne plaća :cool: samo se treba milijon puta potpisat

tincica31
19.09.2007., 19:33
U RBA se niš ne plaća :cool: samo se treba milijon puta potpisat

a u zagrebačkoj je prošle godine bilo 20 kn po kartici, seka tak platila, baš me zanima koliko će mene sad doći :rofl: :rofl: :rofl:

marija36
24.09.2007., 11:30
ja sam isto čula da ne moram mjenjati dokmente 6 mjeseci. ai neda mi se jer planiramo kupiti kuću, pa kad to nepravimo-onda ću sve promjeniti...

baš budem provjerila-idem odmah zvati mup

marija36
24.09.2007., 13:49
zvala mup-rok za mjenjanje dokumenata je mjesec dana od vjenčanja( za osobnu, vozaču, putovnicu). Dragi mora doći samnom, moramo ponesti kopiju vjenčanog lista, kopiju njegove osobne tako da se mogu prijaviti na njegovoj adresi. Baš glupo. A za par mjeseci opet moramo mjenjati sve jer ćemo se preseliti-glupost!

purpurna kiša
24.09.2007., 13:54
a jesu li ti rekli što se dogodi ako ih en promijeniš na vrijeme? postoji li neka kazna :eek: ?

Plavooka Sanja
24.09.2007., 13:54
zvala mup-rok za mjenjanje dokumenata je mjesec dana od vjenčanja!

Prove, jebote, ti i ja smo probile sve rokove! :zubo:

marija36
24.09.2007., 13:56
rekla je da mogu ja i kasnije doći promjeniti osobnu u policiju i da mi ona neće pisati nikakvu prekršajnu prijavu, ali da mi ne može garantirati da mi je neće napisati neki policajac ako me npr. zaustavi sa osobnom i vozačkom na staro prezime.

tincica31
24.09.2007., 15:04
Zato ću ja promijeniti samo osobnu i vozačku, one nisu same po sebi preskupe, a kad kupimo stančić, onda ću mjenjati sve pa i putovnicu. Na žalost i banku, radnu knjižicu i zdravstvenu moram, al to je sve samo zbog prezimena, na kraju svugdje će mi ostati ista adresa. :D

purpurna kiša
24.09.2007., 17:24
ali ja se bojim da oni odmah kad promijeniš osobnu na granici vide da ti putovnica glasi na drugo prezime i da ti mogu praviti probleme.

MadamDemode
24.09.2007., 17:32
meni su savjetovali da ništ ne diram dok se ne vratim s putovanja..posebno ne osobnu tako da planiram biti neudana još neko vrijeme

tincica31
24.09.2007., 17:46
ali ja se bojim da oni odmah kad promijeniš osobnu na granici vide da ti putovnica glasi na drugo prezime i da ti mogu praviti probleme.

ma zato ni ne idemo nikuda, doduše nismo ni planirali...moram mjenjati radnu knjižicu i zdravstvenu, a to ne mogu bez osobne, jedno drugo povlači...:rofl: :rofl: :rofl:

Tihi-vz
25.09.2007., 17:53
al ček malo, kak budu recimo ovi na granici vidli dal sam ja vjenčana ili ne?
oni vide staru putovnicu i ništ ne pitaju...

ili možda ima neka baza podataka u kojoj se odmah mijenja prezime nakon vjenčanja, pa po tome vide da imaš stare dokumente?

Kikica26
25.09.2007., 18:00
ma mislim da to nitko ne kuži....mi smo išli na bračno s nepromijenjenim dokumentima, doduše u Sloveniju ne daleko, al nas nitko na granici nije ništa pitao....

snupy
26.09.2007., 08:32
mislim da kada promijenis osobnu sa se automatski u bazi podataka mijenja prezime.
znam kada sam zvala za domovnicu da je zenska rekla da ce provijeriti u bazi podataka, i kaze ona da, prezime vam je promijenjeno dodjite po novu domovnicu.
ja jos trebam promijeniti putovnicu, neda mi se trtariti na granici za novu godinu.

tincica31
26.09.2007., 14:40
mislim da kada promijenis osobnu sa se automatski u bazi podataka mijenja prezime.
znam kada sam zvala za domovnicu da je zenska rekla da ce provijeriti u bazi podataka, i kaze ona da, prezime vam je promijenjeno dodjite po novu domovnicu.
ja jos trebam promijeniti putovnicu, neda mi se trtariti na granici za novu godinu.

pa kaj se mora onda i nova domovnica vaditi??? a rodni listi? nemam stvarno pojma o tome.

marpet
22.10.2007., 08:31
Drage moje,

ja sam se udala 6.10. i nisam promjenila još ništa od dokumenata. Ne znam postoji li kakav rok za promjenu?!
Da bi išta počela mjenjat pretpostavljam da mi treba vjenčani list. Što ako ste podstanar, na koju se adresu prijaviti?
A joj, koliko posla!!!

marija36
22.10.2007., 08:44
dobrodošla u klub vjenčanih ženturaća koje nisu promijenile dokumente!
Ja sam se udala 15.09!
a ima ih još (provka, sanjita plavih očiju...) koje te po tom pitanju mogu utješiti:)
meni su rekli u MUP-u da je rok mjesec dana. al mi se baš nećemo pridržavati zakona, zadržati ćem svoje prezime što je duže moguće:rofl:
:rofl: :rofl:
ako mijenjaš adresu, trebaš izvaditi vjenčni list, s tobom mora doći muž (u slučaju da se seliš na njegovu adresu) a pretpostavljam da ako si podstanar-treba doći vlasnik stana s tobom...
ma najbolje ti nazvati mup..

JednoTamburasko
22.10.2007., 08:53
Evo ti moj primjer... mi zivimo kod mojih dede i bake i kad smo mijenjali adresu morao je ici deda (kao vlasnik kuce) s nama da potpise da je suglasan da se mi prijavimo na toj adresi (znaci, kao podstanari).
Mi smo uspjeli izmijenjati sve dokumente, a vjencanje je bilo 15.09. On, doduse, jos nije promijenio adresu u putovnici, ali sam ja predala zahtjev za novu putovnicu cim sam dobila novu osobnu, isti dan sam izvadila i novu vozacku (i, btw, zakaj mi je prije vrijedila do 2047, a sada mi vrijedi 10 godina!?), promijenila prezime u radnoj knjizici, promijenila prezime u bankama... Hm, jos samo moram promijeniti Amex, pretplatu na mob i docekati nove kartice i putovnicu, i onda sam gotova. Konacno!

Hmmm, da, sad ga zezam, da me skupo kostalo to njegovo prezime...
I, da, ama bas svugdje mi je trebao vjencani list ili kopija

Delphine
23.10.2007., 19:16
Evo da se i ja malo pozalim. Vjencanje je bilo 1.9.
Danas sam nakon vise od tri sata cekanja u MUP-u uspjela predati zahtjev za osobnu i putovnicu s novim prezimenom.
Moram samo napomenutu da mi je stara osobna istekla 2 mj. prije vjencanja tako da sam morala izvaditi novu kako bismo se uopce mogli prijaviti za vjencanje u maticnom uredu i zato jer smo 2 tjedna prije nase svadbe bili na vjencanju u Hercegovini. A naravno da mi je i putovnica istekla na isti dan :rolleyes:
Tako da je meni ovo vec drugi posjet MUP-u i stajanje u beskonacno dugim redovima u zadnjih par mjeseci!
Uzas! Mislila sam da cu dobiti lagani slom zivaca :mad: pod kraj sam se skoro pretvorila u jednu od onih cangrizavih bakica koje komentiraju sporost zena za salterom :D :rolleyes:
Ali tu nije kraj. :mad: Sad jos moram po svuda slat obavijesti o novom prezimenu! Banka, kartice, vozacka, zdrastveno ... boli me glava od same pomisli! :flop:

Helly7
23.10.2007., 20:49
Evo ti moj primjer... mi zivimo kod mojih dede i bake i kad smo mijenjali adresu morao je ici deda (kao vlasnik kuce) s nama da potpise da je suglasan da se mi prijavimo na toj adresi (znaci, kao podstanari).
Mi smo uspjeli izmijenjati sve dokumente, a vjencanje je bilo 15.09. On, doduse, jos nije promijenio adresu u putovnici, ali sam ja predala zahtjev za novu putovnicu cim sam dobila novu osobnu, isti dan sam izvadila i novu vozacku (i, btw, zakaj mi je prije vrijedila do 2047, a sada mi vrijedi 10 godina!?), promijenila prezime u radnoj knjizici, promijenila prezime u bankama... Hm, jos samo moram promijeniti Amex, pretplatu na mob i docekati nove kartice i putovnicu, i onda sam gotova. Konacno!

Kak si ti vrijedna djevojka!!!! Sve si promijenila, svaka ti čast. Ja se pridružujem klubu onih koje još nisu prstom mrdnule vezano uz to!
Al sad već mislim da je vrijeme da se pokrenem, mislim barem osobnu... Ajde please pomozite! Ja sam dodala njegovo prezime svome i živim u stanu di je on prijavljen, ali stan glasi na njegovu mamu. Jel to znači da ona mora samnom u MUP? :confused: I kaj onda prvo moram raditi? Odjaviti staro prebivalište ili podnijeti zahtjev za promjenu osobne?:confused:

__5ra__
24.10.2007., 07:41
Ja sam promijenila vozačku i osobnu, odmah, jer mi treba zbog studija van ove nam države :) Ostalo nisam, ne znam kad ću :ne zna: Ne da mi se gnjaviti s bankama, indeksom, blabla :mad: Uglavnom, adresu nisam mijenjala, ionako tamo ne živim već dvije godine. Imamo prijavljeno boravište tu gdje živimo i to je to. Ne da mi se još i s tim bakćati :rolleyes:

__5ra__
24.10.2007., 07:43
isti dan sam izvadila i novu vozacku (i, btw, zakaj mi je prije vrijedila do 2047, a sada mi vrijedi 10 godina!?),

Da, ovo za vozačku sam se i ja iznenadila, još pred pola godine kad su mi ukrali novčanik, pa sam sve morala ponovo raditi. Malo je falilo da ne pitam ženu na MUP-u je li poludila :lol: Uglavnom, to je sad tako propisano i zdravo.

Meni nigdje nije trebao vjenčani list. Ili možda je za osobnu. Ne, mislim da nije :ne zna:

JednoTamburasko
24.10.2007., 08:03
...Moram samo napomenutu da mi je stara osobna istekla 2 mj. prije vjencanja...

Meni je istekla mjesec i pola prije vjencanja, a u maticnom sam se (za vjencanje) prijavila s putovnicom... Imala sam srece! Barem mi je putovnica vrijedila :mig:

Tako da je meni ovo vec drugi posjet MUP-u i stajanje u beskonacno dugim redovima u zadnjih par mjeseci!

Eh, i tu smo imali srece. :cerek:
Mi smo u Zapresicu, a tu nema velikih redova, pa sam uspjela u ukupno 2 sata:
1) pokupiti novu osobnu,
2) predati zahtjev za putovnicu,
3) izvaditi novu vozacku (znaci tu, i gore, idu i sve one uplate i biljezi),
4) obavijestiti jednu banku o novom prezimenu (drugu sam obavila prije) i
5) promijeniti prezime u radnoj knjizi.
Eto, meni je bas drago sto smo u malom gradu koji ima sve, a veliki grad mu je blizu. :cerek:

JednoTamburasko
24.10.2007., 08:10
Kak si ti vrijedna djevojka!!!!

Vrijedna, a-ha. Iskreno i nisam bas, samo kod nas to sve brze ide :D

Ja sam dodala njegovo prezime svome i živim u stanu di je on prijavljen, ali stan glasi na njegovu mamu. Jel to znači da ona mora samnom u MUP? :confused: I kaj onda prvo moram raditi? Odjaviti staro prebivalište ili podnijeti zahtjev za promjenu osobne?:confused:

Po meni (kao laiku, jelte) bi ona morala s tobom u MUP... Eh, sad, kak ide ta odjava starog prebivalista... Nemam pojma. Mi smo sve obavili na istom mjestu jer smo oboje s podrucja iste ispostave.
Prvo smo otisli na salter gdje se radi promjena prebivalista i tamo nam je zena izdala neki papir koji je deda morao potpisati. Onda smo s tim papirom i vjencanim listom (i svim onim uplatnicama, biljezima i slikama) otisli na salter gdje se vade osobne (koji je, btw, odmah pored) i to dali teti tamo. I, voila, dobili zutu potvrdu, koju smo prije par dana zamijenili za nove osobne.
Ne znam... Nekako imam osjecaj da je kod nas sve to jednostavnije... :rolleyes:

jelly
24.10.2007., 08:23
Kak si ti vrijedna djevojka!!!! Sve si promijenila, svaka ti čast. Ja se pridružujem klubu onih koje još nisu prstom mrdnule vezano uz to!
Al sad već mislim da je vrijeme da se pokrenem, mislim barem osobnu... Ajde please pomozite! Ja sam dodala njegovo prezime svome i živim u stanu di je on prijavljen, ali stan glasi na njegovu mamu. Jel to znači da ona mora samnom u MUP? :confused: I kaj onda prvo moram raditi? Odjaviti staro prebivalište ili podnijeti zahtjev za promjenu osobne?:confused:

Eto, ja promijenila i prezime i prebivaliste....
vjencani smo u mojoj opcini. Tu sam pridigla vjencani list i podnijela zahtjev o odjavljivanju prebivalista. Dobila u 5 min.
Zatim ides s muzem, vjencanim listom, odjavom iz MUP-a i svekrvom (vlasnikom stana) na novu opcinu i prijavis se. Usput podneses zahtjev za novu osobnu. To u biti traje isto 5 minuta.

Sretno.:)

provincijalka_24
24.10.2007., 08:24
još sam ćaćina.
a ulazimo lagano u pet misec.

:raspa:

jelly
24.10.2007., 08:27
još sam ćaćina.

koje novosti.... http://www.cosgan.de/images/midi/muede/b010.gif

mila78
24.10.2007., 21:57
Eto, ja promijenila i prezime i prebivaliste....
vjencani smo u mojoj opcini. Tu sam pridigla vjencani list i podnijela zahtjev o odjavljivanju prebivalista. Dobila u 5 min.
Zatim ides s muzem, vjencanim listom, odjavom iz MUP-a i svekrvom (vlasnikom stana) na novu opcinu i prijavis se. Usput podneses zahtjev za novu osobnu. To u biti traje isto 5 minuta.Sretno.:)

Pitanje je samo: đe to?:eek:
Tri sata sam čamio čekajući....

Plavooka Sanja
25.10.2007., 07:50
još sam ćaćina.

I ja san ćaćina, samo tjedan dana manje od tebe :rofl: :rofl: :rofl:

ćaći ne smeta :hekla:

marija36
25.10.2007., 08:15
i ja sam ćaćina :)
nego-došla mi neki dan pošta-s mojim podacima-da provjere moje podatke za glasanje-i tamo piše moje novo prezime. pa sad ne znam hoće li biti problema kad budem išla na izbore i tam pokažemo osobnu sa starim prezimenom?!

zeljka2905
25.10.2007., 11:13
A moglo bi biti jer kad sam ja radila na izborima prije 2000 god smo trazili osobnu i ako se podaci nisu slagali nismo dali da bira....Ali ko da je to bitno...Ja niti ne biram nikada jer mi je to glupo.Tko got dosao na vlast opet ce biti isto..

purpurna kiša
25.10.2007., 11:45
zanimljivo pitanje (možda da pitaš na gongovim stranicama). ponesi za svaki slučaj vjenčani list.

marija36
25.10.2007., 11:58
nemam ga:cry:

Plavooka Sanja
25.10.2007., 12:03
i ja sam ćaćina :)
nego-došla mi neki dan pošta-s mojim podacima-da provjere moje podatke za glasanje-i tamo piše moje novo prezime. pa sad ne znam hoće li biti problema kad budem išla na izbore i tam pokažemo osobnu sa starim prezimenom?!

Ne možeš sa starom osobnom, ali ako nabaviš vjenčani, možda možeš.

marija36
25.10.2007., 12:06
kak da ga nabavim kad stalno radim:(

jelly
25.10.2007., 12:21
kak da ga nabavim kad stalno radim:(

Zar nemozes zamoliti, da ga posalju postom????:ne zna:

Plavooka Sanja
25.10.2007., 12:25
Zar nemozes zamoliti, da ga posalju postom????:ne zna:

Ili da ti ga podigne netko drugi, npr. mama, sveki, seka?

jelly
25.10.2007., 12:32
Ili da ti ga podigne netko drugi, npr. mama, sveki, seka?

:top:

I sad da neko kaze, da nismo pametne...:D

marija36
25.10.2007., 12:37
ne znam - bum vidla'
pusa svima-ma zlatne ste:kiss:

Kikica26
25.10.2007., 14:43
i meni došla prijavnica za izbore s novim prezimenom... pitam ja dragog a tko je ta :lol: ....ja danas bila vrijedna i podnijela zahtjev za promjenu osobne, putovnice i vozačke koja mi je odmah bila gotova.. dobila sam potvrdu da mi je promjena u tijeku tako da s njom mogu dalje rješavati ostale dokumente.......mislim da na izborima će trebati osobna s promijenjenim prezimenom al vjerojatno prihvaćaju i vjenčani list....:ne zna:

SubiBubi
26.10.2007., 16:33
Meni danas došla obavijest za izbore, sa starim prezimenom:confused: a ja štreberica sve dokumente odmah promijenila pa im sad moram pisati pismo neka si ažuriraju podatke. Ja sam mislila da oni uzimaju iz MUPa podatke, tamo su me odmah ažurirali. Ah, ta naša birokracija...

maaalaaa
27.10.2007., 08:44
Čudno da ti nije poziv došao na novo prezime.Ja sam isto dobila jučer i pukli smo svi od smijeha kad smo vidjeli novo prezime a apsolutno ništa nisam promjenila od dokumenata a vjenč, je bilo 29.09.
Nekako mi se baš neda .

tincica31
28.10.2007., 10:03
Bome je i meni došlo sa novim prezimenom, no već i imam i novu osobnu i vozačku. Zanimljivo da kad sam došla u MUP trebala mi je samo stara osobna, već su oni u kompu imali moje novo prezime, matični odmah njima šalje promjenu podataka. al' sam se jako iznenadila kad sam si u regosu htjela promijeniti podatke preko neta, već su bili promjenjeni, sad ne znam s kim su oni povezani da su sami to napravili, možda s bankom, jer sam htjela promjeniti prezime čim sam došla iz banke gdje sam podnijela zahtjev za promjenu podataka. no u mirovinskom osiguranju sam sama morala. meni je još ostalo samo promijeniti poreznu karticu, još čekam da mi ju poslodavac pošalje. čak sam i radnu knjižicu promijenila, a onda mi poslodavac mora zdravstvenu, bar mislim tako. putovnicu neću, jer moramo mjenjati stan, zapravo kupiti svoj pa ću onda, a i za sad nikuda ne putujemo. mene je osobno bilo strah da me negdje ne zaustavi policija pa sam zato mjenjala odmah osobnu i vozačku, nikad ne znaš na kakvog ćeš policajca naletiti.

MalaLola
16.11.2007., 13:31
Evo moje procedure:
Prijava na novu adresu:
1. odjava iz prethodnog mjesta prebivališta
2. osoba koja je vlasnik stana/kuće gdje selite mora biti s vama zajedno sa svojim vlasničkim listom (zbog toga smo mi morali natrag doma!!!)
3. stara osobna
Za osobnu:
1. potvrdu o prijavi na novu adresu stanovanja
2. od papirologije: zahtjev za izdavanje osobne, stara osobna, 2 fotke, uplatnica na 48,50kn
3. vjenčani list na uvid
4. stara osobna
Za putovnicu:
1. potvrda o novoj osobnoj
2. 2 fotke, stara putovnica, obrazac5 (žuti), uplata 150kn, 70kn biljega
3. Zahtjev se može predati samo i isključivo osobno
Za zdravstvenu:
1. Pošto sam ja izgubila zdravstvenu (koja je danas nađena kod moje dr:rolleyes: ) prvo sam to morala prijavit u Narodne novine (cca30kn) i taj se račun mora priložit uz prijavu za zdravstveno
2. Prvo morate izmijeniti prezime u radnoj knjižici u uredu nadležnom za dio grada u kojem vam je firma (za Sesvete se npr. to obavlja u Dubravi:rolleyes: ). Tamo morate odnijeti na uvid vjenčani list i novu osobnu ili potrvdu o novoj osobnoj i staru uz nju
3. Zatim se treba promjena napravit prvo na mirovinskom(e zaboravila koja je tiskanica mislim 5 ali to provjerite) koja prethodno mora biti poštambiljana i potpisana u frimi, pa tek onda na zdravstvenom
4. Tiskanica 2 u kojoj se naznači promjena, tiskanicu potvrditi u firmi, otić na HZZO i prijavit se
5. To vam sve može firma napravit, osim radne knjižice, ali moraju imat kopiju osobne i vjenčanog lista
ZA IZBORE:
Ste trebale otić u novu općinu se prijavit s novom osobnom i potvrdom o novom prebivalištu (tako sam ja). Ako nemate novu osobnu a u biračkom popisu ste s novim prezimenom, nemam pojma šta trebate, ali kako god sad je već kasno ionako
E sad neka meni neka od vas kaže što trebam za vozačku obavit i koliko para to košta
EDIT: Zaboravih napisati da ako ste trudnica ništa ali ništa ne morate čekati, samo dođete na šalter i kažete trudnica sam, eventualno pričekate da obrade stranku do kraja... I ne nema vam šta biti neugodno, meni je to bilo pod mus jer sam inače na mirovanju pa drugačije ne bi ni išla to obavljat sve, pomisao od Petrinjske mi sledi krv u žilama

ivana2904
16.11.2007., 14:01
Za vozačku su meni trebale 2 slike, uplatit nekih 70-ak kuna (ne sjećam se točno) i osobna, i stara vozačka i to je bilo to, za minutu sam dobila novu :top: . Al to je tak kod mene u malom mjestu, jedva sam dočekala da se odjavim u Petrinjskoj nakon vjenčanja (i za to sam čekala 2 sata :eek: ). Sad mi je toliko lakše, ovdje sam uspjela prijavit boravište, i promijeniti radnu knjižicu, osobnu, vozačku i putovnicu, te promijeniti sve na mirovinskom i zdravstvenom u 2 sata :top: . Eto što ti je prednost manjeg mjesta...

purpurna kiša
20.11.2007., 10:47
zna li netko nešto o žurnoj promjeni dokumenata. bit ću na jedan dan u zagrebu pa bih to iskoristila da se pokušam legalizirati.
na koji šalter u mupu trebam otići? treba li se najaviti? plaća li se to nešto više od običnog izdavanja dokumenata? trebam i putovnicu i osobnu.
koji je dovoljno dobar razlog? službeno putovanje?

zeljka2905
20.11.2007., 10:50
Kiso, ja bi samo napomenula da se nemoj previse veselita da ces sve obaviti u jednom danu...Ja imala potvrdu da moram nazad u skolu u inozemstvo i nisu mi htjeli prije napraviti putovnicu...tak da ne znam...ali zato je moja mama zvala sefa murije koji joj je to sredio i dobila je sve sredeno u sekundi...Ha ha

purpurna kiša
20.11.2007., 11:21
zeljka, a placa li se to sto dodatno?

banana ikebana
20.11.2007., 11:26
Milsim da moras imati neku potvrdu da je zurno, barem je to slucaj u slucaju putovnice. Tipa putni aranzman ili potvrdu od poslodavca da ti hitno treba nova putovnica jer ides na poslovni put.
Sretno!!

zeljka2905
20.11.2007., 11:54
Ja nisam nista posebno platila, ono dodatno...

marpet
21.11.2007., 13:10
Postoji li neki rok u kojem se mora obaviti promjena dokumenata?Od mog vjenčanja prošla su skoro 2 mj, a ja nisam još ništa pokrenula. Opravdano nažalost; zdravstveni problemi.

maaalaaa
22.11.2007., 13:55
Postoji li neki rok u kojem se mora obaviti promjena dokumenata?Od mog vjenčanja prošla su skoro 2 mj, a ja nisam još ništa pokrenula. Opravdano nažalost; zdravstveni problemi.

Ja sam tek jučer pokrenula stvar sa promjenom dokumenata iako je i meni prošlo dva mj . od vjenčanja.
Ne stvaraju nikakve probleme-Meni člak nitko nije ni spomenuo datum vjenčanja.
Može ti samo neki murjak naplatiti kaznu ako te zaustavi po cesti ali sumljam da bi.

marija36
22.11.2007., 14:09

prelistaj malo ovaj topić!:rolleyes:

MalaLola
22.11.2007., 17:10
zna li netko nešto o žurnoj promjeni dokumenata. bit ću na jedan dan u zagrebu pa bih to iskoristila da se pokušam legalizirati.
na koji šalter u mupu trebam otići? treba li se najaviti? plaća li se to nešto više od običnog izdavanja dokumenata? trebam i putovnicu i osobnu.
koji je dovoljno dobar razlog? službeno putovanje?

Ja ovo kišice ne razumijem?? Ti živiš u OS a mijenjaš dokumente u ZG... Prijavljena si u ZG i nećeš se odjavljivat ili?
Da bi promijenila prezime, a time i putovnicu prvo moraš promijeniti osobnu... dobiješ potvrdu o promjeni i onda s time možeš dalje putovati sa starom putovnicom dok ti nova ne bude gotova! A ako ti je istekla putovnica, najbrži i jedini način je da od firme dobiješ potvrdu na memorandumu da moraš hitnona službeni put recimo u Beč (ili kaj vam bolje odgovara, a da treba putovnica) sa navedenim datumom putovanja i potpisom i žigom i to odneseš na šalter za žurno izdavanje putovnica!

purpurna kiša
22.11.2007., 17:21
hej mala. ma ostajem ja i dalje u osijeku, samo sam htjela kad već idemo poslovno u zagreb, a idući tjedan doista
dem na put, odmah srediti dokumente na žurnom odjelu (kod nas ga nema, nego sve ide preko Zagreba) i ići
s važećom putovnicom, ovako ću se morati posljednji put prešvercati sa starom, ali stvarno mi je već dojadilo
biti podvojena ličnost i početkom 12. mj. definitivno idem promijeniti dokumente. sutra neću uspjeti jer nisu sigurni
mogu li mi napraviti putovnicu za jedan ili dva dana, a ja se moram vratiti isti dan, a trebala sam već predati za osobnu,
pa onda predati taj žuti papirić kad pravim putovnicu.
tako da ništa od toga. možda neki drugi put kad se budem ponovno udavala ili kad dragi i ja odlučimo uzeti
neko treće prezime :D

colorblind
24.11.2007., 11:06
Ja sam nedavno išla mjenjati dokumente... a inače, stvarno nemam kada ići, nemam pauzu na poslu, a slobodan dan za to ne mogu uzeti...
uglavnom, samo da se izjadam kako sam se naljutila kad sam skužila kako to sve košta...
znači, u prekršaju si ako to ne napraviš i kao moraš osobne dokumente promijeniti... pa dođeš tamo na šalter i ona nervozna baba ti počne s.... ako platiš uplatnicu internetom...
uglavnom, ja sam htjela sve propisno obaviti i išla na sud pitati što mi treba za promijeniti u vlasničkom listu... i ništa. samo 100kn...i naravno original vjenčani ili rodni koji isto vj nešto koštaju...
onda dođem u 1 banku i uredno mi promijene, bez naknade...jer, naravno svugdje mi naplaćuju, a oni mi ionako mjesečno uzimaju 40kn...
i dođem u drugu i gospodična onako bezobrazno, da se promjena naplaćuje 50kn...
lipo sam uzela staru karticu...i nema šanse da promijenim.dok mi ne daju besplatno.
ovo je užas.
zašto muški nemaj upola ovih sr.... šta nosi to prezime.
:mad: :mad: :mad:

Tyler_Durden01
17.01.2008., 23:29
da ovo malo izvadimo iz naftalina..ako netko želi promjeniti prezime, čisto zato jer to želi, ne udaje se, ili tak nešto..koji je postupak?

Bisqit
01.02.2008., 21:25
Evo ja se udajem usred faxa. I mislila sam da moram mijenjat cijeli index, ali ne moram!!! :D Žena u referadi rekla mi je da samo donesem vjenčani list - moje staro prezime će staviti u zagradu i dopisati novo.

ja sam nekidan isla pitat isto (naime, svadba je ravno 5 dana prije predaje i obrane diplomskog :) ), pa mi je teta u referadi rekla da nije nuzno niti zakonom odredeno hocemo li mijenjati prezime na dokumentima od faksa - to je cisto nasa odluka (ja sam odlucila ne mijenjati, ionak sam prostudirala sve pod djevojackim, a i samo bi zakomplicirala zivot i sebi i njoj sa hrpom papira i prepisivanjem indeksa i ocjena i tako to)...

the redCat
01.02.2008., 21:53
Promijenila prvo osobnu iskaznicu pa
kartice:lol: (uključujući štednju u stambenoj)
pretplatu za mob i na svim računima koji su na mene - voda, struja
vlasnički list
zdravstveno, i sve u vezi posla (porezna kartica, mirovinsko, radna knjižica)
putovnicu i vozačku
domovnicu (tu sam bila gotova u par minuta, nije mi trebala ni osobna za to)
novi rodni list (ostaje djevojačko samo u primjedbe stave novo prezime zbog
udaje)

Diplomu neću mijenjati, na sandučiću je i djevojačko i udano, i još uvijek skoro 6 mjeseci kasnije dođe pošta na djevojačko, katalozi uvijek

lotus_flower
01.02.2008., 22:00
Promijenila prvo osobnu iskaznicu pa
kartice:lol: (uključujući štednju u stambenoj)
pretplatu za mob i na svim računima koji su na mene - voda, struja
vlasnički list
zdravstveno, i sve u vezi posla (porezna kartica, mirovinsko, radna knjižica)
putovnicu i vozačku
domovnicu (tu sam bila gotova u par minuta, nije mi trebala ni osobna za to)
novi rodni list (ostaje djevojačko samo u primjedbe stave novo prezime zbog
udaje)

ej, mene zanima kakva je procedura s dokumentima u vezi posla. Zaposlena sam. Da li prvo odem kod poslodavca po te stare dokumente ili direkt mijenjam u nadležnim institucijama pa oni promjene dostave poslodavcu?

the redCat
03.02.2008., 09:45
Meni je sve to u vezi posla promijenila šefica, ja sam joj dala original i kopiju vjenčanog lista (što mi je i vratila) a ona je sve sredila sama

tam17
03.02.2008., 14:08
a sta ako meni na diplomi pise djevojacko prezime a ja se nakon udaje negdje zaposljavam, a na osobnoj muzevo prezime? mozda je glupo pitanje ali ...:ne zna:

Nessych
03.02.2008., 14:23
nije ti to problem, priložiš kopiju vjenčanog lista i sve 5.......

lotus_flower
05.02.2008., 09:34
Meni je sve to u vezi posla promijenila šefica, ja sam joj dala original i kopiju vjenčanog lista (što mi je i vratila) a ona je sve sredila sama

aha, thx!
dakle, moram one babe u kadrovskoj žicati :p

hrvac
05.02.2008., 23:59
Kupio sam prvu nekretninu prošle godine(u kojoj ne živim),ali sam tamo prijavljen zbog poreza na nekretninu.

Nakon kupnje te nekretnine sam se oženio i živim sa suprugom na drugom mjestu.Znači mi smo supružnici sa dvije različite adrese prebivališta.Da li je to protuzakonito i gdje je to navedeno:confused:

night_train
06.02.2008., 07:40
hmda... sad imamo dva topica slicnog naziva.... :misli:

SubiBubi
06.02.2008., 20:04
Nakon kupnje te nekretnine sam se oženio i živim sa suprugom na drugom mjestu.Znači mi smo supružnici sa dvije različite adrese prebivališta.Da li je to protuzakonito i gdje je to navedeno:confused:

To i mene zanima jer i mi još uvijek imamo različite adrese. Možda kad dođu klinci će to predstavljati problem? A možda ga do onda i nagovorim da ode u Heinzelovu stati u red za promjenu dokumenata :D

theonlyfuse
08.02.2008., 14:28
ja imam jako tesko izgovorljivo prezime na "ić" i uvijek sam se veselila da cu ga jednog dana zamijenit "normalnim" prezimenom, a onda sam shvatila da bi voljela tu tradiciju prenjet dalje, nekako mi se tesko odereci necega sto je dio mene citav zivot, a koliko znam mi smo jedina obitelj s tim prezimenom, i samo moji blzi il daljnji rodjaci imaju to prezime. A onda me dragi bas iznenadio rekavsi, da mu je moje prezime bas posebno i egzoticno i da bi on htio i moje prezime uzet. Tak bi oboje imali duplo prezime..
A to da je onda za djecu problematicno je istina, al oni onda opet imaju opciju zadrzat svoje duplo prezime, il uzet samo prezime supruznika.

more & dupin
08.02.2008., 14:32
ja imam dva imena (zapravo tri), uh sada da i još iamm dva prezimena....

hihihihi, nema toliko mjesta na dokumentima....