PDA

View Full Version : Obračun plaće i doprinosa

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

VTi underhood
02.04.2010., 12:46
slažem se dok me neko ne uvjeri u suprotno

moguće da traži potpis kao dokaz o dostavi isplatne liste... to bi mi bilo jedino logično objašnjenje...

A moguće i da traži "za janjetinu":ne zna:

poduzetSTO
10.04.2010., 13:39
imam u vlasništvu obrtu, u kojeg imam namjeru zaposliti 1-2 osobe no bitno mi je da bude po zakonu, no ujedno da izbjegnem plaćanje doprinosa..koji model ili modeli zapošljavanja mogu ispuniti navedeno ?!

1. zapošljavanje preko ugovora o djelu osobe koja je u mirovini?!

postoji li mogucnost isto i za osobu koja nije u mirovini?!

2. zaposljavanje studenta preko stuc-a?!

3,4,5 ????????

vjerujem da i mnoge druge to zanima pa bih molio pomoc..hvala

yeehawyaw
18.04.2010., 21:01
može li mi netko reći koliko bi iznosili doprinosi ako se zaposlim kao "direktor" u svojem poduzeću na pola radnog vremena?

Mariolino 7
18.04.2010., 21:37
imam u vlasništvu obrtu, u kojeg imam namjeru zaposliti 1-2 osobe no bitno mi je da bude po zakonu, no ujedno da izbjegnem plaćanje doprinosa..koji model ili modeli zapošljavanja mogu ispuniti navedeno ?!

1. zapošljavanje preko ugovora o djelu osobe koja je u mirovini?!

postoji li mogucnost isto i za osobu koja nije u mirovini?!

2. zaposljavanje studenta preko stuc-a?!

3,4,5 ????????

vjerujem da i mnoge druge to zanima pa bih molio pomoc..hvala

Izbjegavati plaćanje doprinosa sigurno nije po zakonu....
1. Obrt i nije najpametnija stvar obzirom da odgovaraš vlastitom imovinom (doživotno),
2. Uvijek je bolje imati nekoga prijavljenoga (na određeno) pa makar i na minimalac jer onda možeš pravdati sve troškove,
3. Ako koristiš Ugovor o djelu piši ga na mjesečnoj bazi i onda kada čovjeka isplatiš u cashu (djelomično ili potpuno) isti predefiniraš i/ili dereš....
i
td.

Afrikanac
24.04.2010., 10:09
Naišao na super kalkulator plaća koj izračuna sadašnju plaću i plaću koja će biti nakon 01. srpnja 2010. godine. Prikazuje razliku neto plaće u iznosu i postotku.
Meni će biti veća plaća za 153 kn :)
Prikazuje i postotke koliko osoba dobije od bruto plaće i koliko si država prisvoji!

http://www.isplate.info/placa_kalkulator.aspx

jasmina1969
24.04.2010., 11:34
Naišao na super kalkulator plaća koj izračuna sadašnju plaću i plaću koja će biti nakon 01. srpnja 2010. godine. Prikazuje razliku neto plaće u iznosu i postotku.
Meni će biti veća plaća za 153 kn :)
Prikazuje i postotke koliko osoba dobije od bruto plaće i koliko si država prisvoji!

http://www.isplate.info/placa_kalkulator.aspx

Hm, interesantno, ti več znaš koliko ti bude iznosila plaća od 01.07.2010.g., a "gospoda" Šuker i Škegro još nisu odlučili o poreznim razredima i koliko bude koja stopa iznosila na koji porezni razred. Interesantno. :kava:

jasmina1969
24.04.2010., 12:27
Izbjegavati plaćanje doprinosa sigurno nije po zakonu....

3. Ako koristiš Ugovor o djelu piši ga na mjesečnoj bazi i onda kada čovjeka isplatiš u cashu (djelomično ili potpuno) isti predefiniraš i/ili dereš....
i
td.

Jako dobar savjet :s:s:s

sagena
25.04.2010., 09:26
Hm, interesantno, ti več znaš koliko ti bude iznosila plaća od 01.07.2010.g., a "gospoda" Šuker i Škegro još nisu odlučili o poreznim razredima i koliko bude koja stopa iznosila na koji porezni razred. Interesantno. :kava:

Pretpostavka je da će porezni razredi ostati isti - tako i piše.:kava:
Nekako sumnjam da će smanjivati porezne razrede, jer u tom slučaju im je cijela ideja preglupa (makar ništa čudno od naše vlade)... Također sumnjam i da će ih povećavati, jer bi to bilo i još povoljnije za radnika...

arna
28.04.2010., 11:23
Bože, čitam ovo o poduzetničkoj/ direktorskoj plaći i nemrem vjerovati! Pa moj muž, kao direktor i zaposlenik u svojoj firmici, nikada nije imao takvu plaću!
Nego da vas pitam: muž je sada na bolovanju od 1. travnja i znam, to ide na teret naše firme do 42. dana, ali me zanima mora li on "Izvješće o bolovanju" ( doznaku dobivenu od lječnice) slati HZZO-u, ili tek ako se bolovanje produži nakon 42. dana? Najme, sestra je rekla da mora, a knjigovođa veli da ne mora. :ne zna:
Ja se jednostavno ne snalazim u tim kontradiktornim informacijama...:(
Unaprijed hvala!

vlado3
28.04.2010., 12:31
Bože, čitam ovo o poduzetničkoj/ direktorskoj plaći i nemrem vjerovati! Pa moj muž, kao direktor i zaposlenik u svojoj firmici, nikada nije imao takvu plaću!
Nego da vas pitam: muž je sada na bolovanju od 1. travnja i znam, to ide na teret naše firme do 42. dana, ali me zanima mora li on "Izvješće o bolovanju" ( doznaku dobivenu od lječnice) slati HZZO-u, ili tek ako se bolovanje produži nakon 42. dana? Najme, sestra je rekla da mora, a knjigovođa veli da ne mora. Tek nakon 42. dana, a ni tada ako nećete tražiti refundaciju naknade za bolovanje. I liječnik izdaje novu doznaku kada prodje 42 dana.

covjek-od-leda
28.04.2010., 13:17
Jako dobar savjet :s:s:s

Mislim da ugovor o djelu možeš raditi samo ako u firmi imaš radnika na poslu za koji ti nisi registriran. Dakle, ako se baviš npr trgovinom i napraviš ugovor o djelu, slijedi kazna, ali ako zaposliš čovjeka koji će ti održavati dvorište, čišćenje (i sl) onda možeš raditi ugovor o djelu.

arna
28.04.2010., 13:56
Tek nakon 42. dana, a ni tada ako nećete tražiti refundaciju naknade za bolovanje. I liječnik izdaje novu doznaku kada prodje 42 dana.

Hvala.

zbunj
10.05.2010., 09:01
Da li rad za vrijeme blagdana ulazi u mjesečni fond sati? I da li je koeficjent 1,50?

yesterday
12.05.2010., 09:20
Da li se radniku koji prima minimalac isto umanjuje plaća za bolovanje do 42 dana. Mislila sam da ne, ali ne mogu naći nigdje na internetu potvrdu za to.

sveki
31.05.2010., 17:03
Minimalna plaća utvrđena Zakonom o minimalnoj plaći je najniži mjesečni iznos bruto plaće koji pripada radniku za rad u punom radnom vremenu.

Stoga se umanjuje, uz uvjet da se doprinosi moraju platiti na minimalnu osnovicu za doprinose koja iznosi 2.700,60.

VTi underhood
01.06.2010., 20:57
Da li se radniku koji prima minimalac isto umanjuje plaća za bolovanje do 42 dana. Mislila sam da ne, ali ne mogu naći nigdje na internetu potvrdu za to.

Umanjivanje plaće nije obavezno te je regulirano ili kolektivnim ugovorom ili internom odlukom poslodavca... poslodavac može isplatiti i plaću u 100% iznosu... drugi je par cipela što to rijetko tko radi...

Jedino što je propisano jest da naknada plaće za vrijeme bolovanja koju isplaćuje poslodavac na teret vlastitih sredstava nikako ne smije biti niža od 70%...

Ukoliko je bruto iznos nakon umanjenja niži od zakonski propisanog minimalca, doprinosi se moraju obračunati na najnižu propisanu osnovicu kako je rekao sveki...

Da li rad za vrijeme blagdana ulazi u mjesečni fond sati? I da li je koeficjent 1,50?

Blagdani ulaze u mjesečni fond sati...

Ako radnik ne radi na blagdan, taj se dan obračunava u plaći kao i svaki drugi dan kao da je radio ali se mora iskazati u satnici (npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "državni blagdan" bez koeficijenta povećanja)

Ako radnik na blagdan radi (benzinske crpke, policija, zdravstvo i dr.) tada se koeficijent uvećava...(npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "rad blagdanom" s koeficijentom povećanja)

Sami koeficijent povećanja ovisi o potpisanom ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru...

Maštajaznam
07.06.2010., 23:01
Ako radnik na blagdan radi (benzinske crpke, policija, zdravstvo i dr.) tada se koeficijent uvećava...(npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "rad blagdanom" s koeficijentom povećanja)

Sami koeficijent povećanja ovisi o potpisanom ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru...

Jel' to znači da se radniku ne treba platiti blagdan 2 (i više) puta? Tj. ne treba na plaći navesti naknadu za državni praznik + naknada za rad na državni praznik (npr. s koeficijentom 1,5)?

Maštajaznam
07.06.2010., 23:02
Također, na primjeru prethodnog mjeseca (svibnja) - je li potrebno na platnoj listi navesti naknadu za državni praznik budući da je bio u subotu?

VTi underhood
08.06.2010., 00:22
Jel' to znači da se radniku ne treba platiti blagdan 2 (i više) puta? Tj. ne treba na plaći navesti naknadu za državni praznik + naknada za rad na državni praznik (npr. s koeficijentom 1,5)?

Ajd razmisli još jednom pa vidi da li je pitanje na mjestu...

Također, na primjeru prethodnog mjeseca (svibnja) - je li potrebno na platnoj listi navesti naknadu za državni praznik budući da je bio u subotu?

Sve ovisi kako je ugovoren radni tjedan u ugovoru o radu...

Medo_74
08.06.2010., 11:21
Mene zanima ovo ukidanje kriznog poreza.

Isplata place je npr. 15.7. . Dali ja na tu placu obracunavam krizni porez ili ne?

Ja sam shvatila da sve isplate koje su obuhvacale 2% kriznog poreza od 1.7. se ukidaju. Sto je sa placom za 6 mjesec koja se isplacuje u 7 mjesecu.

lili p.
08.06.2010., 12:12
Nema kriznog poreza :jumping:

Medo_74
08.06.2010., 12:29
Super!! http://www.monitor.hr/smilies/jumping.gif

Maštajaznam
08.06.2010., 17:05
Ajd razmisli još jednom pa vidi da li je pitanje na mjestu...

Da sam znao odgovor na svoje pitanje, ne bi ga postavio, koliko god ti se glupo činilo. Ali pretpostavljam iz tvojeg odgovora, da treba navesti samo naknada za rad na državni praznik...

Maštajaznam
08.06.2010., 21:36
Opet imam "glupo" pitanje :ne zna:

Da li se minimalna bruto plaća (2.814,00 kn) odnosi na ukupno isplaćenu plaću sa uključenim prekovremenim satima i ostalim kategorijama? Npr. je li poslodavac u prekršaju ukoliko isplati djelatnici 2.750 kn na ime redovnog rada, a na ime državnog praznika isplati npr. 150 kn?

VTi underhood
08.06.2010., 22:50
Da sam znao odgovor na svoje pitanje, ne bi ga postavio, koliko god ti se glupo činilo. Ali pretpostavljam iz tvojeg odgovora, da treba navesti samo naknada za rad na državni praznik...

ne da je pitanje glupo nego nema smisla jer je već odgoreno na njega, samo treba pažljivije čitat... odgovor koji sam ti dao malo poviše oko satnice ti sve govori... samo treba malo moždane vijuge prošetat... ne vidim smisla uopće odgovarat na pitanja ako se to ne pročita s razumijevanjem...

Evo ti i quota:
Blagdani ulaze u mjesečni fond sati...

Ako radnik ne radi na blagdan, taj se dan obračunava u plaći kao i svaki drugi dan kao da je radio ali se mora iskazati u satnici (npr. od 168 ukupne satnice... 160 sati redovnog rada + 8 sati "državni blagdan" bez koeficijenta povećanja)

Mislim da je sve i više nego jasno...

Da li se minimalna bruto plaća (2.814,00 kn) odnosi na ukupno isplaćenu plaću sa uključenim prekovremenim satima i ostalim kategorijama? Npr. je li poslodavac u prekršaju ukoliko isplati djelatnici 2.750 kn na ime redovnog rada, a na ime državnog praznika isplati npr. 150 kn?

e sad fakat navlačiš mak na konac...

Ali ajde... minimalna bruto plaća je minimalni iznos za puno radno vrijeme bez koeficijenta povećanja...

U prijevodu, da, poslodavac je u prekršaju ako navuče 2.814 kn na način da je u to uključen RAD BLAGDANOM (a definicija ti je gore objašnjena)

Ako se pak radi o blagdanu koji samo ulazi u satnicu ali radnik NE RADI na taj dan, onda nije u prekršaju (opet je gore objašnjena definicija toga)

Maštajaznam
09.06.2010., 09:20
e sad fakat navlačiš mak na konac...

Iako je više nego očito da te živciram, ipak :top:

Zbilja nisam imao namjeru navlačiti, samo se probaj sjetiti svojih početaka kada u ništa nisi bio siguran. U svakom slučaju hvala :s

VTi underhood
09.06.2010., 11:42
Ma ne živciraš me :) samo ne vidim smisla da se pišu isti odgovori po par puta... da me živciraš, ne bi ti odgovarao ;)

sve u računovodstvu ima logike i nije teško za shvatit... ali treba ponekad samo malo stat i razmislit i odgovor će ti se sam nametnut...

Nitko se nije učen rodio i normalna je stvar da se u poslu javljaju nedoumice čak i kod onih koji misle da znaju sve i da su bogom dani... Bolje je pitat i ispast "glup" nego se radit pametan pa krivo napravit i prouzročit štetu...

Moja preporuka ti je da pažljivo čitaš odgovore i općenito da pažljivo čitaš bilo kakvu literaturu/informacije vezane uz posao... iz dva razloga: prvi je taj što gubiš vrijeme ako više puta postavljaš pitanje na koje je već odgovoreno... a drugi razlog je taj da se vrlo lako dogodi da u "brzini" jednostavno krivo shvatiš i unatoč točnoj informaciji, ti ipak napraviš pogrešno... ispravke su u većini slučajeva moguće i bezbolne ukoliko se greške uoče na vrijeme... ali ima i takvih grešaka koje nije tako bezbolno i jednostavno ispravit... a i samo traženje grešaka nije baš lijep posao...

Živio

MALIodKrumpira
10.06.2010., 11:42
Eto imam par pitanja pošto već radim treću sezonu na ugovor o djelu a moj poslodavac (koji je usput rečeno jak u svojoj branši) mi se ne čini baš pošten glede prava svojih radnika, te ih baš ne poštuje jer zaposlenici su uglavnom maldi ljudi (studenti..)
Dakle s kojima se problemima ti ljudi vrlo često susreću a ove godine sam se i ja po drugi puta.

-Dakle započeo sam raditi 1.4 a prijava je glasila na 26.4 (zdravstvo kao i u knjižici), dakle zakinut sam za 25 dana, uz objašnjenje da nisam papire poslao na vrijeme, (javljeno mi je dva dana prije da moram otići raditi na jedan od otoka) te nisam stigao obaviti odjavu koja je ipak obvaljena od stane roditljea 2.4. Papiri su primljeni cca.15.4 (potpisani ugovor o djelu, radna, odjava sa zdra.) Stoga zanima me može li poslodavac prijaviti retroaktivno, dakle iako je primio moju radnu knjižicu 15.4 jeli mgao prijaviti moj pravi početak rada od 1.4 (također je na ugovoru o djelu napisan datum prijave 26.4)
Stoga zanima me što mi je činiti glede toga?
Jeli poslodavac prekšio zakon i isplati li mi se prijavljivati ga, jer se ne radi samo o meni već vjerojatno o većem broju kolga prema kojima se isto postupa. Da li bih mogao s prijavom nakon zvaršetka sezone, jer ne bih htio izgubiti posao pa da jednostavno zaboravim ovih mjesec dana, da ne bi bilo "ne valja se s rogatima bosti".
Ist stvar je i smojim kolgeom koji je poslao papire na vrijeme, ali je svejedno izgubio par dana staža.
Hvala na pomoći

ps. nadam se da sam u dobru sekciju poslao pitanje.

ako je moguće da se ovaj post premjesti u
http://forum.hr/showthread.php?t=289029

lili p.
10.06.2010., 12:10
...

Prijava može ići 15 dana unatrag, dakle mogao te prijaviti sa 01.04. ako je 15.04. dobio sve papire.
Ali ako si potpisao Ugovor o dijelu sa 26.04. tada ti mora ići i prijava, to se ne može mijanjati na 01.04. tj. moglo se prije potpisivanja Ugovora.
Nemaš ga za šta tužiti, sam si potpisao Ugovor sa 26.04. i tako ti je išla i prijava.

Edit: Sad vidim da si editirao post i tražio premještanje ne Pravo. Žao mi je ali post ostaje tu, ako hoćeš pitaj i na Pravu ...

marija82
10.06.2010., 12:22
dal zna netko od kad se primjenjuju ovi novi porezni razredi o kojima se priča da će se uvest? čini mi se da nije još ničeg bilo u NN ili?

MALIodKrumpira
10.06.2010., 12:33
Prijava može ići 15 dana unatrag, dakle mogao te prijaviti sa 01.04. ako je 15.04. dobio sve papire.
Ali ako si potpisao Ugovor o dijelu sa 26.04. tada ti mora ići i prijava, to se ne može mijanjati na 01.04. tj. moglo se prije potpisivanja Ugovora.
Nemaš ga za šta tužiti, sam si potpisao Ugovor sa 26.04. i tako ti je išla i prijava.

Edit: Sad vidim da si editirao post i tražio premještanje ne Pravo. Žao mi je ali post ostaje tu, ako hoćeš pitaj i na Pravu ...

ja sam poslao prazni ugovor o djelu (koji sam unaprijed potpisao - tako je unaprijed traženo od mene) oni su ga u uredu popunjavali.
Jeli to u redu?
+ jeli vrijedi to što sam ja radio od 1.4

kakodane
10.06.2010., 13:47
dal zna netko od kad se primjenjuju ovi novi porezni razredi o kojima se priča da će se uvest? čini mi se da nije još ničeg bilo u NN ili?

idem 1.7 na seminar pa ćemo znat više..

lili p.
10.06.2010., 17:55

Nije još, evo sad će biti u NN :D

Od 1. srpnja porez na dohodak do 3600 kuna mjesečno plaćat će se po stopi 12 posto, na dohotke od 3600 do 10.800 kuna po stopi 25 posto, a na dohotke iznad 10.800 kuna po stopi 40 posto.

http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Politika/Kosor-uvodi-porez-na-imovinu-Suker-bogatima-uzima-sluzbene-aute-i-jahte?homesrclink=carousel

MALIodKrumpira
12.06.2010., 08:31
Mali, a šta da ti kažem, vjerovatno i sam znaš da nije bilo mudro potpisati prazni Ugovor :kava:
Ako imaš dokaz da si za njih radio od 01.04. možda možeš tužiti, ali treba jaki dokaz, znači više od tvoje riječi protiv njihove.

Pa dokaz su mi svi ostali zaposlenici koji su radili samnom od 1.4, od direktora kampa pa sve do konobara

VTi underhood
14.06.2010., 10:59
Zakon ne poznaje muža i ženu, samo radnike i radno vrijeme :D

Evo makar se ne tiče direktno radnog vremena, ali ovoj tvrdnji ide u prilog da iako su muž i žena zaposleni u istom poduzeću i imaju jedno dijete, to dijete na kraju godine ima pravo primit dar u naravi po osnovi OBA RODITELJA... znači DUPLO ;)

vlado3
14.06.2010., 11:05
Gdje si to našao?

lili p.
14.06.2010., 12:10
Ovo bi i mene zanimalo, jer smo uvjek davali dar onom roditelju preko kojeg je dijete osigurano, baš zato da se ne bi desilo da dobije duplo. To je po savjetu vrlih savjetnika, zar je krivo? :lol:

VTi underhood
14.06.2010., 12:56
Ovo bi i mene zanimalo, jer smo uvjek davali dar onom roditelju preko kojeg je dijete osigurano, baš zato da se ne bi desilo da dobije duplo. To je po savjetu vrlih savjetnika, zar je krivo? :lol:

ima u skoro svakom rrifu na kraju godine... 100% provjereno...

a druga je stvar što bi se netko "pametan" mogao sjetit protumačit zakon na svoju ruku... a i mnogi poslodavci ne poklanjaju uopće a kamoli da bi poklanjali duplo...

Jer realno, da roditelji rade u različitim firmama, dijete bi opet dobilo duplo jel tako? a oba roditelja plaćaju poreze i doprinose, tako da ima itekako smisla... najmanje je tu bitan poslodavac...

jedino si obrtnik nema pravo isplaćivat božićnicu niti darove svojoj djeci... osim ako mu je supružnik zaposlen u obrtu tada ima pravo isplatit tom supužniku božićnicu i dar u naravi ali samo "po jednom roditelju"

Mada se i tu kose neka mišljenja, pa su neki savjetnici savjetovali da si obrtnik ima pravo isplatit božićnicu, dok se u praksi to ispostavilo kao nepravilno jer je recimo inspektor božićnicu izbacio iz troškova obrtnika (priznao samo za radnike)

napominjem radi se o daru U NARAVI... znači NEMOŽE LOVA!!!! kupi se nešto i račun se stavi u troškove do visine propisane zakonom...

lili p.
14.06.2010., 13:13
Ubite me ako ja nešto kužim :lol:

Prošli tjedan mi je obrtnik uredno prošao inspekciju, a sebi je isplaćivao božićnicu (vlasnik obrta), dar u naravi i dar za dvoje djece, ne spominjiući da ima i stipendije za svoju djecu koje isplaćuje iz obrta...

Nikad nisam imala prigovora na ovo, ni jedna inspekcija nije nikad osporavala...

Jel to po sistemu - j... lud zbunjenog? :rofl:

vlado3
14.06.2010., 13:55
Ubite me ako ja nešto kužim :lol:

Prošli tjedan mi je obrtnik uredno prošao inspekciju, a sebi je isplaćivao božićnicu (vlasnik obrta), dar u naravi i dar za dvoje djece, ne spominjiući da ima i stipendije za svoju djecu koje isplaćuje iz obrta...

Nikad nisam imala prigovora na ovo, ni jedna inspekcija nije nikad osporavala...

Potpisujem, i kod mene isti slučaj (ali bez inspekcije za sada :lol:), i ne vidim zašto ne bi imao pravo (govorim o obrtniku dobitašu koji si isplaćuje poduzetničku plaću ...) i na regres i na božičnicu i na dar za djete ako to isto isplaćuje i ostalim zaposlenim u obrtu.
Jedino mi ovo nije sjelo da može kod oba roditelja bez obzira gdje rade (a kako onda u slučaju gdje je u obitelji petero djece i svi imaju pravo po godinama, ali su dvoje njegovi iz prvog braka, a troje njeni iz prvog braka :ne zna:, ne šalim se, stvarno)

lasangel
14.06.2010., 14:10
a druga je stvar što bi se netko "pametan" mogao sjetit protumačit zakon na svoju ruku... a i mnogi poslodavci ne poklanjaju uopće a kamoli da bi poklanjali duplo...

mala ispravka...dar za djecu je reguliran kolektivnim ugovorom, a ne zakonom

VTi underhood
14.06.2010., 14:20

očito... to ti je ovo šta ti kažem da se uvijek može naći netko ko će tumačit zakon na svoju ruku...

koliko ljudi, toliko tumačenja... a to ja zato jer postoji zakon za svaki k***c... pa onda izmjena zakona, pa izmjena zakona pročišćeni tekst, pa pravilnik o izmjeni zakona, pa pravilnik o pravilniku o izmjenama zakona, pa dopuna zakona, pa pravilnik o......... you know what I mean...

Umjesto da se napravi jedan jedini zakon koji će obuhvaćat sve i gdje se neće odredbe kosit jedna s drugom...

VTi underhood
14.06.2010., 14:21
Potpisujem, i kod mene isti slučaj (ali bez inspekcije za sada :lol:), i ne vidim zašto ne bi imao pravo (govorim o obrtniku dobitašu koji si isplaćuje poduzetničku plaću ...) i na regres i na božičnicu i na dar za djete ako to isto isplaćuje i ostalim zaposlenim u obrtu.
Jedino mi ovo nije sjelo da može kod oba roditelja bez obzira gdje rade (a kako onda u slučaju gdje je u obitelji petero djece i svi imaju pravo po godinama, ali su dvoje njegovi iz prvog braka, a troje njeni iz prvog braka :ne zna:, ne šalim se, stvarno)

dobitaš je drugo... jer si ISPLAĆUJE PLAĆU... a obrtnik si ne isplaćuje plaću... ali opet kažem, nigdje nisam izričito našao da si ne smije isplaćivat, ali nadzor je to izbacio iz troškova... šta da ti kažem - welcome to kroejša!!!!!

a ovo oko broja djece postavi isto tako kao da roditelji rade kod različitih poslodavaca... KOJA JE RAZLIKA???

i bitno je da su djeca "članovi obitelji", a sad jesu li iz prvog ili sedmog braka, uopće nije bitno... bitno da se vode na roditelja kojem se daje dar za dijete...

VTi underhood
14.06.2010., 14:29
mala ispravka...dar za djecu je reguliran kolektivnim ugovorom, a ne zakonom

pročitaj pravilnik o porezu na dohodak

EDIT: sorry, sad sam tek skužio što hoćeš reći...

Ja sam govorio o neoporezivim isplatama poslodavca/primicima posloprimca... a ti o "pravima" radnika - to je neka druga tema :)

Ovdje smo pričali o tome što sve poslodavac može "neoporezivo" isplatit/darovat...

Dar djeci i bilo koja prigodna nagrada nije pravo radnika (ukoliko nije ugovoreno ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom kojeg spominješ)... ako nije zaključen kolektivni ugovor, dobra je volja poslodavca da li će ili neće isplatiti/darovati radnika...

lasangel
14.06.2010., 21:04
Evo makar se ne tiče direktno radnog vremena, ali ovoj tvrdnji ide u prilog da iako su muž i žena zaposleni u istom poduzeću i imaju jedno dijete, to dijete na kraju godine ima pravo primit dar u naravi po osnovi OBA RODITELJA... znači DUPLO ;)

sorry, ali iz ovog posta uopće nije vidljivo da pričamo o neoporezivom primitku - daru za djecu...
nikad nije bilo sporno da je s aspekta poreza na dohodak neoporeziv dar na djecu (naravno, isplaćen do dozvoljenog iznosa, jer iznad se smatra plaćom)

vlado3
15.06.2010., 08:21
i bitno je da su djeca "članovi obitelji", a sad jesu li iz prvog ili sedmog braka, uopće nije bitno... bitno da se vode na roditelja kojem se daje dar za dijete...nije mi baš sjelo, možda zato jer mi misli idu drugim smjerom - PK kaže koje i koliko djece imaš na "grbači", a ovako u onom slučaju koji sam naveo ispada da se "na račun" tih petero djece neoporezivo može isplatiti 15 naknada. U obitelji gdje žive 5+5, te kod roditelja sa kojima ne žive, a koji ih imaju na PK 2+3. Misliš da je stvarno tako?

lasangel
15.06.2010., 09:23
Zašto bi bilo potrebno "vezati " pk karticu i djecu s isplatom dara za djecu?
Pa ukoliko poslodavac isplati npr mojoj ženi dar za dijete do 600,00 kn godišnje normalno je da je to njoj neoporezivo, iako dijete nije na njezinoj pk kartici.
Ukoliko meni poslodavac isplati dar za dijete, isti slučaj, meni je neoporezivo. Dakle, naše dijete je dobilo 1.200 kunića i to neoporezivo.

Kao primjer navodim pravo na isplatu potpore u slučaju smrti člana uže obitelji radnika (do 3.000,00 kuna godišnje): Treba li i umrli član obitelji biti na pk kartici da bi primatelju to bilo neoporezivo? Naravno da ne

Dakle, primjenom analogije ne postoji veza između pk kartice i dara za dijete

VTi underhood
15.06.2010., 09:49
Dakle, primjenom analogije ne postoji veza između pk kartice i dara za dijete

slažem se...

sorry, ali iz ovog posta uopće nije vidljivo da pričamo o neoporezivom primitku - daru za djecu...

kako nije vidljivo??? nemoj gledat rečenicu van konteksta... vlado je napisao da "zakon ne poznaje muža i ženu nego radnika i radnicu" i u nastavku sam ja napisao ovu tvrdnju... možda sam trebao malo proširit rečenicu i ubacit negdje "neoporezivo", mada iz konteksta topica (obračun plaće) i same tematike "muž/žena - radnik/radnica" sam mislio da nije potrebno... ali bitno da smo se mi našli:top:

nije mi baš sjelo, možda zato jer mi misli idu drugim smjerom - PK kaže koje i koliko djece imaš na "grbači", a ovako u onom slučaju koji sam naveo ispada da se "na račun" tih petero djece neoporezivo može isplatiti 15 naknada. U obitelji gdje žive 5+5, te kod roditelja sa kojima ne žive, a koji ih imaju na PK 2+3. Misliš da je stvarno tako?

krivo si shvatio... nema to veze na čiju PK je dijete prijavljeno nego s kojim roditeljem živi (na kojeg je prijavljeno u slučaju rastave)... pa normalno da ćeš teško pravdat trošak koji si isplatio radniku za dijete iz prvog braka koje živi s mamom u Dubrovniku a otac u Zagrebu (mada i to nebi trebalo biti sporno, ali IPAK...)

znači bitno da je dijete član OBITELJI tj. da živi s roditeljem i tada je to NEUPITAN I NEPOBITAN TROŠAK... pa da je baš 10-ero djece u pitanju

A dijete se vodi na PK kartici samo jednog od roditelja... da li to znači da samo jedan roditelj ima to dijete "na grbači"? ;)

VTi underhood
15.06.2010., 09:52
Kao primjer navodim pravo na isplatu potpore u slučaju smrti člana uže obitelji radnika (do 3.000,00 kuna godišnje): Treba li i umrli član obitelji biti na pk kartici da bi primatelju to bilo neoporezivo? Naravno da ne

Praktično pitanje: da li takve potpore obavezno vezati na obračun plaće (iskazati na platnoj listi) ili isplaćivati na temelju odluke bez iskazivanja na platnoj listi i knjižiti kroz zasebnu temeljnicu?

lasangel
15.06.2010., 10:03
sasvim je svejedno je li iskazano na isplatnoj listi ili u posebnom obračunu. npr. u slučaju da si isplatio plaću 10-tog u mjesecu, a smrt člana obitelji se dogodila 20.-tog, normalno je da će biti iskazano u posebnom obračunu, ukoliko je obrnuto lakše je provući kroz plaću.

U svezi s darom za dijete, ne slažem se s tvrdnjom da je bitno s kime dijete živi.

Pravo na isplatu dara za dijete je pravo djeteta i ono je neoporezivo do 600 kn.
Npr. razvedeni roditelj ostvaruje pravo na dar za dijete po kolektivnom ugovoru u iznosu 600 kn, dijete ne živi s njim, ali taj iznos je neoporeziv bez obzira je li ili nije dijete na pk kartici i živi li ili ne s roditeljem.

VTi underhood
15.06.2010., 10:13
U svezi s darom za dijete, ne slažem se s tvrdnjom da je bitno s kime dijete živi.

Pravo na isplatu dara za dijete je pravo djeteta i ono je neoporezivo do 600 kn.
Npr. razvedeni roditelj ostvaruje pravo na dar za dijete po kolektivnom ugovoru u iznosu 600 kn, dijete ne živi s njim, ali taj iznos je neoporeziv bez obzira je li ili nije dijete na pk kartici i živi li ili ne s roditeljem.

Pa zato sam i rekao ovo: "pa normalno da ćeš teško pravdat trošak koji si isplatio radniku za dijete iz prvog braka koje živi s mamom u Dubrovniku a otac u Zagrebu (mada i to nebi trebalo biti sporno, ali IPAK...)"

A to sam napisao iz praktičnih razloga jer si poreznici Zakon često tumače na način koji njima najviše u tom trenutku odgovara i takav trošak bi vrlo lako mogao naići na neodobravanje... mada bi trebao bit neosporan...

Živi primjer ti je sa božićnicom za obrtnika koja je bila izbačena iz troškova s tvrdnjom da si obrtnik nema pravo isplaćivat božićnicu...

A čovjek je imao PRIHVATLJIV DOHODAK, posluje s velikim velikim plusom, sve plaća na vrijeme i unaprijed itd itd... tražio je smanjenje predujmova jer su mu unatoč tome što već 2 godine za redom ima sve manji promet i sve manji dohodak, u poreznoj razrezali viši predujam poreza... tražili su ispis knjige i morao je izbacit božićnicu i dar djeci za sebe (+ još neke stvari za koje su procjenili da bi mogli izbacit - autopraone, gume i sl.) i ispravljat poreznu prijavu za taj iznos...

U masu slučajeva sam imao slučaj gdje sam recimo gospođi sa porezne ČITAO ČLANAK ZAKONA jer je tvrdila suprotno, ali ona se ni nakon toga nije dala i zahtijevala je da se napravi po njenom...

I onda se svodi na ono: "radim onak kak mi teta referentica na poreznoj kaže" :lol:

sasvim je svejedno je li iskazano na isplatnoj listi ili u posebnom obračunu. npr. u slučaju da si isplatio plaću 10-tog u mjesecu, a smrt člana obitelji se dogodila 20.-tog, normalno je da će biti iskazano u posebnom obračunu, ukoliko je obrnuto lakše je provući kroz plaću.

E super... i pazi sad... vrli savjetnici tvrde da sve isplate moraju prijeći preko platne liste mada to nisam nikad i nigdje vidio u propisima... zato i pitam jer imam slučaj otpremnine i imam slučaj potpore za smrt a nije obračunato na isplatnoj listi jer nisam mislio da je potrebno...

Na isplatnoj listi sam takve stvari evidentirao samo i isključivo ako se radilo o iznosu koji je veći od porezno dopuštenog...

Godinama već radim na način da božićnice isplaćujem po odluci i ne vežem na plaću... jedino kod par komitenata regres za godišnji vežem na plaću po njihovoj želji...

petra288
15.06.2010., 14:11
a što je sa vođenjem evidencije o djelatnicima (ne mislim na radno vrijeme), dali je i tu potrebno modificirati matičnu knjigu ili izmišljati nove obrasce??

kakodane
16.06.2010., 07:37
a što je sa vođenjem evidencije o djelatnicima (ne mislim na radno vrijeme), dali je i tu potrebno modificirati matičnu knjigu ili izmišljati nove obrasce??

Ja tu evidenciju vodim kroz matičnu knjigu u synesisu! I mislim da je to dovoljno.
Btw. matična knjiga je obavezna!!

Medo_74
16.06.2010., 10:55
Gdje je to u synesisu? U kojem modulu je?
Imam synesis pa bi da to iskoristim.

kakodane
16.06.2010., 11:56
Gdje je to u synesisu? U kojem modulu je?
Imam synesis pa bi da to iskoristim.

Morala sam si naručit novi modul KADROVSKA...i to ti je tamo:)

Medo_74
16.06.2010., 11:58
Aaaa.... nemam ja taj modul, nazalost. Nista onda, hvala na odgovoru.

vlado3
17.06.2010., 08:03
Treba li i umrli član obitelji biti na pk kartici da bi primatelju to bilo neoporezivo? Naravno da ne Pa rekao sam da mi nije sjelo jer sam razmišljao "drugim - krivim" putem.
Puno znači kad se rastumači :s:top:

VTi underhood
17.06.2010., 09:51
Pitanje za kolege knjigovođe:

Kako kod obračuna plaće iskazujete neradne blagdane; kao posebno "primanje" ili to sve u đuture obračunavate u satnici???

npr. ako mjesec ima 184 sata i od toga 24 sata neradnih blagdana da li to obračunavate na način da na platnoj listi bude:

1. Plaća iz redovnog rada - 184 sata

ili

1. Plaća iz redovnog rada - 160 sati
2. Državni blagdan - 24 sata

Napominjem, ne radi se o RADU BLAGDANOM nego o danima blagdana koji nisu radni ali ulaze u satnicu kao da se rade...

Unatrag par mjeseci imao sam prilike vidjet da dosta knjigovođa radi pogrešno, pa me baš zanima kako vi radite...

nina33
17.06.2010., 10:53

latyca
17.06.2010., 10:59
meni kolegica obračunava sve zajedno, bez razdvajanja sati blagdana i neradnih dana sa radnim satima...ne znam dali je ovo ispravno...

lili p.
17.06.2010., 11:12
Satnica državnih blagdana se treba odvajati i evidentirati posebno.

VTi underhood
17.06.2010., 11:29
Satnica državnih blagdana se treba odvajati i evidentirati posebno.

:top::top::top:

Evo samo da napomenem da od 6 razgovora koje sam obavio u posljednjih 3 mjeseca za preuzimanje vođenja knjiga kod pregleda dokumentacije, 4 od njih nemaju razdvojene blagdane...

Nije to sad neka ogromna greška (ali opet nikad neznaš kod nadzora kakav će čovjek bit), ali bude veliki problem kad se treba na zahtjev ispisati analitiku koliko je radnik radio, koliko je u tome neradnih državnih blagdana, koliko je radnih blagdana itd itd...

primjetio sam da se radi i još jedna greška... Kod bolovanja "do 42 dana", dvojica od ovih gore navedenih imaju to zavedeno kao satnicu za "redovan rad"...

Jest da se obračunava na isti način kao i redovan rad (neki obračunavaju i sa umanjenim koeficijentom), ali to primanje se mora iskazati kao "bolovanje do 42 dana" a ne kao redovan rad...

To više vidim kao problem "knjigovodstvenih servisa" koji većinom rade sve u đuture pa si na taj način olakšaju, ali na kraju, ispadne da si nisu olakšali nego otežali...

lasangel
17.06.2010., 11:36
neznam razmišljam li dobro ili ne, ali moje viđenje je sljedeće:

Uzmimo npr. kolektivni ugovor za trgovinu koji kaže da radnik ima pravo na naknadu plaće u visini plaće kao da je radio, u sljedećim slučajevima: godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, državnih blagdana i neradnih dana utvrđenih zakonom.

Ako radnik radi na dane blagdana i neradne dane utvrđene zakonom, ima pravo na naknadu plaće i plaću uvećanu najmanje za 50 %.

Budući da pričamo o obračunskoj listi koja je istovremeno i ovršna isprava, mislim da dani blagadana koji nisu rađeni ulaze u redovan rad (mjesečni fond sati), a stvarno odrađeni blagdani se iskazuju posebno jer je vrijednost satnice veća za najmanje 50%...

ukoliko bi iskazali kao primjer

postavlja se pitanje je li uz stavku državni blagdan može biti redovna satnica?

latyca
17.06.2010., 11:38

dobro ti je viđenje...ima logike, zna li tko kako na kraju treba obračunavati??

lasangel
17.06.2010., 11:39
pa kod bolovanje je normalno da se iskazuje posebno jer je i satnica drugačija....

lasangel
17.06.2010., 11:42
ponavljam, pričamo o obračunskoj listi koja je istovremeno i ovršna isprava, što daje dodatnu težinu.
zamisli da radniku iskažeš na obračunskoj listi da je radio 8 sati (a u stvarnosti nije) za vrijeme blagdana.. i on te tuži..
i jednostavno kaže: poslodavac me je zakinuo za 50% satnice.. :)

kattya
17.06.2010., 12:52
molim vas za pojašnjenje, ako djelatnik za navršene 2 godine radnog staža stječe pravo na 1 dan godišnjeg odmora, kada se gleda dali je on skupio te 2 godine?? (u trenutku pisanja odluke o godišnjem ili u trenutku početka godišnjeg), recimo imam djelatnika koji na dan pisanja odluke nema još 2 godine staža a kada bude koristio godišnji (u kolovozu) imati će pravo na još 1 dan godišnjeg

VTi underhood
17.06.2010., 19:13

Uzmimo npr. kolektivni ugovor za trgovinu koji kaže da radnik ima pravo na naknadu plaće u visini plaće kao da je radio, u sljedećim slučajevima: godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, državnih blagdana i neradnih dana utvrđenih zakonom.

Ako radnik radi na dane blagdana i neradne dane utvrđene zakonom, ima pravo na naknadu plaće i plaću uvećanu najmanje za 50 %.

Budući da pričamo o obračunskoj listi koja je istovremeno i ovršna isprava, mislim da dani blagadana koji nisu rađeni ulaze u redovan rad (mjesečni fond sati), a stvarno odrađeni blagdani se iskazuju posebno jer je vrijednost satnice veća za najmanje 50%...

ukoliko bi iskazali kao primjer

postavlja se pitanje je li uz stavku državni blagdan može biti redovna satnica?

Državni blagdan nije isto kao i RAD DRŽAVNIM BLAGDANOM... imaš negdje u tim stručnim časopisima i popis "vrsta primanja" koja nisu propisana striktno ali vidi se pattern kako to mora izgledat...

pa ćeš tamo naći "državni blagdan" kao neradni dan koji ulazi u satnicu kao da se radilo ali bez koeficijenta uvećanja, te ćeš naći "rad blagdanom" koji dan koji je radni i ulazi u satnicu s povećanim koeficijentom...

VTi underhood
17.06.2010., 19:16
pa kod bolovanje je normalno da se iskazuje posebno jer je i satnica drugačija....

kako je satnica drugačija?

Ako je fond sati tog mjeseca 184, koliko će sati radnik biti na bolovanju ukoliko je od prvog do zadnjeg dana na bolovanju?

lasangel
17.06.2010., 20:43
kako je satnica drugačija?

Ako je fond sati tog mjeseca 184, koliko će sati radnik biti na bolovanju ukoliko je od prvog do zadnjeg dana na bolovanju?

pod satnicom mislim na cijenu rada sata...i ovisi o kolektivnom ugovoru, a ne može biti manje od 70% normalne satnice...

obračunska lista je kao što i naziv govori: pregled OBRAČUNA plaće odnosno specifikacija rada..
što se dobiva time ako se posebno iskaže blagdan od redovnog rada s aspekta samog obračuna?

Maštajaznam
17.06.2010., 21:07

Na temelju čega tvrdiš da treba uvećanje biti najmanje 50%?

npr. u zakonu o radu piše:

Članak 86.

Za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ima pravo na povećanu plaću.

Npr. autor ovog članka (http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=81643) tvrdi da se uvećanje može urediti kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, ali da to nije unaprijed definirano zakonom.

lasangel
18.06.2010., 06:46
Na temelju čega tvrdiš da treba uvećanje biti najmanje 50%?

npr. u zakonu o radu piše:

gdje sam napisao da je to regulirano Zakonom :confused::confused:

napisao sam da ovisi o kolektivnom ugovoru i kao primjer sam uzeo kolektivni ugovor za trgovinu i to tamo piše....čl. 35.

http://www.sth.hr/kolektivni7.asp

pero288
18.06.2010., 07:55
ako sam u radnom odnosu na određeno vrijeme od 01.02.2010. te mi ugovor istjeČe 31.07.2010 na koliko dana godišnjeg imam pravo, na puni godišnji ili razmjerni dio?

lili p.
18.06.2010., 10:11
Na razmjerni dio, jer trebaš biti 6 mjeseci u radnom odnosu za puni GO, a tebi, nažalost, za to fali 1 dan :rolleyes:

molim vas za pojašnjenje, ako djelatnik za navršene 2 godine radnog staža stječe pravo na 1 dan godišnjeg odmora, kada se gleda dali je on skupio te 2 godine?? (u trenutku pisanja odluke o godišnjem ili u trenutku početka godišnjeg), recimo imam djelatnika koji na dan pisanja odluke nema još 2 godine staža a kada bude koristio godišnji (u kolovozu) imati će pravo na još 1 dan godišnjeg

Na dan donošenja odluke o korištenju GO-a.

kakodane
18.06.2010., 10:52
U pravilu , na isplatnim listama trebalo bi sve biti vidljivo: redovan rad, državni praznik, bolovanje do 42 dana..blabla..rad nedjeljom..šta god..sve to treba sadržavat isplatna lista.
Rad na državni praznik se korsiti koeficjent 1.50. ( u velikoj većini slučajeva). Kod trgovine,ugostiteljstva...MORA biti iskazana svaka stavka..od slobodnog dana, rada nedjeljom..i sl.
Državni praznik nosi koef. 1 isto kao i redovan rad, a rad na drž.praznik 1.50.

VTi underhood
18.06.2010., 11:01
pod satnicom mislim na cijenu rada sata...i ovisi o kolektivnom ugovoru, a ne može biti manje od 70% normalne satnice...

obračunska lista je kao što i naziv govori: pregled OBRAČUNA plaće odnosno specifikacija rada..
što se dobiva time ako se posebno iskaže blagdan od redovnog rada s aspekta samog obračuna?

Dobiva se to da to MORAŠ IMAT ODVOJENO :)... vrste primanja evidentirane analitički su primarno bitne kod izrade RAD1-G obrazaca, a i nadzor kad dođe, traži analitiku po vrstama primanja...

pero288
18.06.2010., 11:08
Na razmjerni dio, jer trebaš biti 6 mjeseci u radnom odnosu za puni GO, a tebi, nažalost, za to fali 1 dan :rolleyes:

znači ako imam pravo na 30 dana godišnjeg (što bi i imao da sam ispunio uvjet od 6 mjeseci) taj razmjerni dio bio bi 5/12*30=12,49, znači imam pravo na 12 dana :(?? a ako mi produže radni odnos prije početka korištenja godišnjeg i tako dobijem i taj 1 dan onda imam pravo na svih 30 dana jeli?

lasangel
18.06.2010., 11:32
Dobiva se to da to MORAŠ IMAT ODVOJENO :)... vrste primanja evidentirane analitički su primarno bitne kod izrade RAD1-G obrazaca, a i nadzor kad dođe, traži analitiku po vrstama primanja...

ponavljam, pričamo o iskazivanju sati u OBRAČUNSKOJ LISTI i načinu utvrđivanja plaće koji je reguliran Zakonom o radu odnosno KU ili PR..

to što statistika traži iskazivanje na drugi način ne znači da se ne može iskazati na ovaj način..

i ponavljam, što to znači traži nadzor: koji nadzor to traži, po kojem propisu bi te kaznili? što si pogriješio? je li obračun točan ili nije je najbitnije...

btw....obrazac RAD1-G je čista glupost jer sve te podatke ima regos u svom sistemu, a i porezna uprava. ovaj obrazac je izmišljen da bi netko u DZS imao posao: čak to i nije problem, veći je problem što to netko mora platiti.. možda je bolje komentirati smisao nekih obrazaca i gledati suštinu, a ne način iskazivanja...

vlado3
18.06.2010., 11:36
znači ako imam pravo na 30 dana godišnjeg (što bi i imao da sam ispunio uvjet od 6 mjeseci) taj razmjerni dio bio bi 5/12*30=12,49, znači imam pravo na 12 dana :(?? a ako mi produže radni odnos prije početka korištenja godišnjeg i tako dobijem i taj 1 dan onda imam pravo na svih 30 dana jeli?01.02.-31.07.=6, a na puni stječeš pravo nakon 6

kakodane
18.06.2010., 11:58
ponavljam, pričamo o iskazivanju sati u OBRAČUNSKOJ LISTI i načinu utvrđivanja plaće koji je reguliran Zakonom o radu odnosno KU ili PR..

to što statistika traži iskazivanje na drugi način ne znači da se ne može iskazati na ovaj način..

i ponavljam, što to znači traži nadzor: koji nadzor to traži, po kojem propisu bi te kaznili? što si pogriješio? je li obračun točan ili nije je najbitnije...

btw....obrazac RAD1-G je čista glupost jer sve te podatke ima regos u svom sistemu, a i porezna uprava. ovaj obrazac je izmišljen da bi netko u DZS imao posao: čak to i nije problem, veći je problem što to netko mora platiti.. možda je bolje komentirati smisao nekih obrazaca i gledati suštinu, a ne način iskazivanja...

inspekcija rada!! posebno su mi bili alergični na to što nije bilo iskazano svaka stavka za sebe,pa sam morala prepravljat. Što se tiće obrasca RAD1, je glupost je, ko i večina toga u knjigovodstvu,al se mora to radit!!

Jedan Ugovor od radnika nije imao datum onaj dole..." U Zagrebu, XY, pa sam i to morala ispravljat.

pero288
18.06.2010., 12:05
01.02.-31.07.=6, a na puni stječeš pravo nakon 6

a ako mi produže ugovor o radu hoću li onda steči pravo na puni godišnji? a jesam dosadan....

lili p.
18.06.2010., 12:06
Oćeš :mig:

lasangel
18.06.2010., 12:15
inspekcija rada!! posebno su mi bili alergični na to što nije bilo iskazano svaka stavka za sebe,pa sam morala prepravljat.

i jesu li te kaznili što ti je obračunski list pogrešan? po kojem propisu su te kaznili?
zanima me samo kazna...

kakodane
18.06.2010., 12:35
i jesu li te kaznili što ti je obračunski list pogrešan? po kojem propisu su te kaznili?
zanima me samo kazna...

nisu opalili kaznu! samo me je opomenula !

lasangel
18.06.2010., 12:47
pa po čemu je onda pogrešno? možda je i ona pogriješila, tko zna...
predočio bi joj mjesečnu evidenciju o radnom vremenu (običan excel tablicu) i liste o prisutnosti na poslu, pa nek uspoređuje s obračunskim listama....ako je nešto pogrešno obračunano u obračunskoj listi, onda je sigurno u pravu, ali ako je OBRAČUN točan, onda nitko nije oštećen...

kakodane
18.06.2010., 12:53
pa po čemu je onda pogrešno? možda je i ona pogriješila, tko zna...
predočio bi joj mjesečnu evidenciju o radnom vremenu (običan excel tablicu) i liste o prisutnosti na poslu, pa nek uspoređuje s obračunskim listama....ako je nešto pogrešno obračunano u obračunskoj listi, onda je sigurno u pravu, ali ako je OBRAČUN točan, onda nitko nije oštećen...

Nisam nigdje rekla da je pogrešno, ali da je ovaj način ispravniji.Čisto sam to rekla da te netko nebi zaje...

lasangel
18.06.2010., 12:57
pa ako nije pogrešno onda je ispravno... :)

VTi underhood
18.06.2010., 13:20

Gledaj, ajmo ponovno: INSPEKCIJA RADA TRAŽI ANALITIKU OBRAČUNA PO VRSTAMA PRIMANJA - koji dio nije jasan? U par navrata sam imao blitz kontrolu i uvijek su tražili isto...

Nitko te neće kaznit ako si uključio sve u đuture, to sam i napisao gore... ali ćeš onda imat jako velikog posla ručno slagat analitiku ;)

A oko statistike bilo koje vrste je suvišno bilo šta pričat... još jedna idiotarija kako bi papirnice i tiskare imale posla...

VTi underhood
18.06.2010., 13:25
pa ako nije pogrešno onda je ispravno... :)

Nebi ja baš to tako rekao... jesi li imao kad susret sa poreznom inspekcijom ili inspekcijom rada?

Ova tvoja tvrdnja stoji dok god razgovaramo preko foruma... ali kad je riječ o praksi, stvari puno drugačije stoje...

U protivnom nebi bilo propisano 15 vrsta primanja nego samo redovan rad, bolovanje i rad po posebnim koeficijentima...

A samo je tvoja odluka da li ćeš to radit kako treba na mjesečnoj bazi pa imat sve analitički ispravno i za 2 sekunde isprintano po potrebi ili ćeš kod nadzora pred inspektorom za 3 godine unazad rasčlanjivat po kalendaru da li je bio radni dan ili blagdan...

lasangel
18.06.2010., 13:37
Nebi ja baš to tako rekao... jesi li imao kad susret sa poreznom inspekcijom ili inspekcijom rada?

Ne, :mig:
nego, smijem li razmišljati i povezivati propise?

vlado3
18.06.2010., 13:39
Da li ti imaš evidencije rada za sve svoje klijente?
Ili ti gazda donese samo zbirni obračun po radniku?
Ja dobijem zbirnu listu na kojoj piše: marko 120 sati radio, 40 sati bolovanja (i doznaku) i 8 sati GO; i tako stavim u platnu listu. A gazda mora čuvati evidencije o radnom vremenu :mig:

lasangel
18.06.2010., 13:42
Ja dobijem zbirnu listu na kojoj piše: marko 120 sati radio, 40 sati bolovanja (i doznaku) i 8 sati GO; i tako stavim u platnu listu. A gazda mora čuvati evidencije o radnom vremenu :mig:

o tome i pričam...
marko: 128 sati redovni rad (jer je ista satnica9 i 40 sati bolovanja....
a analitika je kod guzde... :) i tamo se vidi 120 + 8

VTi underhood
18.06.2010., 13:44
Ne, :mig:
nego, smijem li razmišljati i povezivati propise?

Nažalost, to ti na kraju kod inspekcije ne pomaže... oni ti gledaju ko onaj paradni konj s onim blokadama na glavi da ne vidi sa strane... ponekad se nađe i inspektor s kojim se može razgovarat i koji ne gleda svako slovo zakona nego i suštinu problema...

Ja sam se sa svojim prvim inspektorom rada borio 2 dana jer se ponašao kao šerif... skoro sam ga izbacio naglavce van iz ureda koliko sam bio lud od njegovog napuhavanja... tek nakon 2 dana, kad je vidio da je sve rađeno onako kako treba je malo olakšao i počeo razgovarat kao čovjek...

A što se tiče samih propisa, već sam pisao o tome kako sam inspektorici s porezne uprave ČITAO ČLANAK ZAKONA i unatoč tome ona je i dalje tvrdila svoje i na kraju sam morao napravit po njenom...

I odonda se držim toga da radim onako kako nadzorni organi kažu...

vlado3
18.06.2010., 13:46
hm, ako mu daješ 100% i dok je na bolovanju (naravno na teret poslodavca), onda sve u đuture ujednoj stavci. Ja mu ipak odvojim sve te stavke (RR, GO, BO ...), pa ako traži kada je koliko radio može se brže izvući

lasangel
18.06.2010., 13:46
sve dok je u skladu s zakonom, radim po svom...

lasangel
18.06.2010., 13:47
hm, ako mu daješ 100% i dok je na bolovanju (naravno na teret poslodavca), onda sve u đuture ujednoj stavci. Ja mu ipak odvojim sve te stavke (RR, GO, BO ...), pa ako traži kada je koliko radio može se brže izvući

nisam li rekao da je bolovanje posebna stavka baš zbog drugačije satnice?? :confused:

VTi underhood
18.06.2010., 13:48
o tome i pričam...
marko: 128 sati redovni rad (jer je ista satnica9 i 40 sati bolovanja....
a analitika je kod guzde... :) i tamo se vidi 120 + 8

Pa o tome i pričam... analitika mora bit... :top:

Da li će to bit u platnoj listi ili u zasebnoj evidenciji, manje je bitno... ali mora postojat...

vlado3
18.06.2010., 13:49
nisam li rekao da je bolovanje posebna stavka baš zbog drugačije satnice?? :confused:A nisam li ja napisao ako mu i na bolovanju daješ 100% :confused:

VTi underhood
18.06.2010., 13:51

ja isto sve odvajam... nije mi teško... pa makar bilo i 100%, bolovanje je bolovanje, RR je RR, prekovremeno je prekovremeno, nedjelja je nedjelja, blagdan je blagdan itd itd itd itd itd... you know what I mean...

lasangel
18.06.2010., 13:55
naravno...samo to piše u analitici.. :):)

VTi underhood
18.06.2010., 13:58
naravno...samo to piše u analitici.. :):)

Kod mene ti je problem takav da imam razmažena derišta za klijente... i onda kad bi im rekao da si oni moraju analitiku vodit, vjerovatno bi sljedeći dan tražili novog knjigovođu...

Evo upravo s napetom puškom čekam jednog na razgovor (a kreten ne dolazi) jer se danas izderavao na suprugu jer mu je rekla da mora vodit evidenciju radnog vremena... njegov odgovor je bio "za kaj vas plaćam?"

pa sad laganini čekam i brusim noževe, biće fajer za kraj tjedna...

lasangel
18.06.2010., 14:00
zakaj si ih razmazil? :)
hitiš mu pod nos pravilnik o evidenciji radnog vremena, daš mu excel tablicu i nek vodi....
uz to mu još veliš da su propisane kazne ak to nije kod njega...i eto
majstor će sam to raditi...
a ti samo radiš obračunske liste...

kakodane
18.06.2010., 14:03
sve dok je u skladu s zakonom, radim po svom...

radit ćeš po svome dok ti inspekcija ne pokuca, onda više nećeš tako svojeglava bit..do tad...radi po svome:mig:

VTi underhood
18.06.2010., 14:04
zakaj si ih razmazil? :)
hitiš mu pod nos pravilnik o evidenciji radnog vremena, daš mu excel tablicu i nek vodi....
uz to mu još veliš da su propisane kazne ak to nije kod njega...i eto
majstor će sam to raditi...
a ti samo radiš obračunske liste...

Nisam ih ja razmazil... ja ih sad "odrazmazujem"... a iz priloženog se vidi da ne ide baš glatko...

lasangel
18.06.2010., 14:06
radit ćeš po svome dok ti inspekcija ne pokuca, onda više nećeš tako svojeglava bit..do tad...radi po svome:mig:

svojeglav???
:lol::lol:

lili p.
18.06.2010., 14:08
Molim vas da ne začatavate temu. Hvala

ana028
18.06.2010., 15:04
Ne znam da li je bio odgovor na ovo pitanje,pa vas molim da mi potvrdite da li sam u pravu ili ne. Nove porezne stope od 12,25 i 40 % se počinju primjenjivati od 01.07.2010 i ukida se poseban porez od 2 %. Da li se po novom obračunava plaća za 6.mjesec (isplata u 7.) ili tek za 7.mjesec (isplata u 8.)?

marija82
18.06.2010., 15:24
99% sam sigurna da se odnosi i na plaću za lipanj koje se isplaćuje od 1.7. nek me netko ispravi ako griješim.

Vuvuzela
20.06.2010., 20:18
Placa je 1.7
da li to znaci da ce biti isplacena po ovom novom modelu?
hvala

pero288
21.06.2010., 09:09
znam da sam baš dosadan ali molim da mi netko kaže na koliko dana godišnjeg imam pravo, znači radni odnos je 01.02.2010-31.07.2010. Uz pretposatavku da imam punih 6 mjeseci radni odnos imao bi pravo na 30 dana godišnjeg (24 dana + 6 dana za radni staž) ali pošto nemam koliko imam??
5/12*30=12,49
ili
6/12*30=15
jeli mi fali jedan ili dva dana dana da ispunim kvotu od tih 6 mjeseci pa da dobijem pravo na svih 30 dana?

VTi underhood
21.06.2010., 10:00
znam da sam baš dosadan ali molim da mi netko kaže na koliko dana godišnjeg imam pravo, znači radni odnos je 01.02.2010-31.07.2010. Uz pretposatavku da imam punih 6 mjeseci radni odnos imao bi pravo na 30 dana godišnjeg (24 dana + 6 dana za radni staž) ali pošto nemam koliko imam??
5/12*30=12,49
ili
6/12*30=15
jeli mi fali jedan ili dva dana dana da ispunim kvotu od tih 6 mjeseci pa da dobijem pravo na svih 30 dana?

Ako ti ugovor ističe 31.07. onda je manje bitno jer ti godišnji neće produžit radni odnos...

A ako hoćeš godišnji ugurat do 31.07. onda računaj staž do prvog dana godišnjeg...

Vuvuzela
24.06.2010., 13:14
Placa je 1.7
da li to znaci da ce biti isplacena po ovom novom modelu?
hvala

nitko pojma nema? :ne zna:

ana028
24.06.2010., 13:18
nitko pojma nema? :ne zna:

Na ovoj stranici ti je bio odgovor,malo iznad. :)
Sve plaće koje su isplaćene nakon 01.07. se rade po novome. Znači,nema posebnog poreza od 2% i primjenjuju se nove stope oporezivanja. Tako da recimo radiš plaću i za 3.mjesec koja će tek biti isplaćena iza 01.07. radiš ju po novom.

lili p.
29.06.2010., 21:22
Narodne novine br.80/2010. od 28.06.2010. - Izmijenjen je i dopunjen Zakon o porezu na dohodak, divno :rolleyes:

Porez na dohodak plaća se po stopi od 12% od porezne osnovice do visine dvostrukog iznosa osnovnoga osobnog odbitka, po stopi od 25% na razliku porezne osnovice između dvostrukog i šesterostrukog iznosa osnovnoga osobnog odbitka te po stopi od 40% na poreznu osnovicu iznad šesterostrukog iznosa osnovnoga osobnog odbitka iz članka 36. stavka 1. ovoga Zakona.

Moglo bi vas i ovo zanimati ukoliko očekujete isplatu dividende

Izmjene zakona o porezu na dohodak - isplata dividendi na žiro-račun (http://www.forum.hr/showthread.php?p=27518538#post27518538)

kakodane
30.06.2010., 09:43
..sad sam si promjenila parametre u programu što se tiće posebnog poreza..i malo me zbunilo:) zar je moguće da nakon ukidanja 2% i smanjena sa 15% na 12% meni plaća bude povečana za samo 2,50 kn?!:)

Medo_74
30.06.2010., 11:03
Koliko si davala za krizni porez.... e toliko bi ti se trebalo povecati, najmanje, i jos smanjena porezna stopa.

Sigurno nisi nesto dobro napravila.

Probaj izracunati u ovoj exel tablici pa uporedi.
http://porezi.net/novosti.aspx

srolaj do Excel tablica za izračun plaće po novim stopama od 01.07.2010. g. pa otvori link

kakodane
30.06.2010., 14:01
Koliko si davala za krizni porez.... e toliko bi ti se trebalo povecati, najmanje, i jos smanjena porezna stopa.

Sigurno nisi nesto dobro napravila.

Probaj izracunati u ovoj exel tablici pa uporedi.
http://porezi.net/novosti.aspx

srolaj do Excel tablica za izračun plaće po novim stopama od 01.07.2010. g. pa otvori link

..svi koji imaju plaće oko 6000,00 kn su na "gubitku".
Znači ako sam do sad plaćala 2% i uzimalo mi se 120,00kn, sad se to ukida, i manje plaćam poreza ( sad plaćam 12%), automatski mi se povečava neto i prelazi 6000,00 i sad plaćam 4% kriznog poreza i dobijem samo 2,34 kn veću plaću:) 100x sam provjerila
http://www.novilist.hr/2010/04/23/gradani-s-placom-od-oko-6000-kun.aspx

latyca
30.06.2010., 14:19
kako je ispravna specifikacija radnih sati u platnoj listi?

1. redovan rad 176h

2. redovan rad 152h
državni blagdan/praznik 24 h

3. redovan rad 152h
državni blagdan 8h
praznik 16h

lili p.
30.06.2010., 14:23
To smo već raspravljali, pa pogledaj tu postove od 355 i dalje... pa odluči sama :rofl:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=144360&page=9

latyca
30.06.2010., 19:54
znam da se raspravljalo, tako da sam odlučila u platnoj listi zasebno iskazivati državne blagdane i praznike i redovni rad, samo me zanima dali vi prilikom obračuna razdvajate praznike od blagdana, ili stavite samo stavku državni blagdan (u kojoj je satnica i od blagdana i praznika). Znam da je malo glupo pitanje ali još nisam vidjela platnu listu na kojoj su razdvojeni blagdani od redovnog rada pa i ne znam kako bi to trebalo izgledati....

VTi underhood
30.06.2010., 23:09
ja sve praznike i blagdane iskažem u jednoj stavci: znači 152 redovan rad, 24 blagdan... bitno da je crveno na kalendaru :lol:

ceha
01.07.2010., 11:38
ajme veselja izgleda da bude cirkusa s ovim izmjenama.

da li se harač sad računa na životno, treći mirovinski i zdravstveno osiguranje?

Prema današnjim seminarima ne (tj. oni i dalje umanjuju osnovicu za harač). Mada sad imamo koliziju u definiciji neto plaće za porez na dohodak i definiciji neto plaće za harač.

lili p.
01.07.2010., 11:57
Ceha, ti si bio na seminaru...Kud prije? :lol:

Ovako, meni je samo slabo od svega i nemam namreju ponovo čitati NN jer mi se sve zgadilo (treba mi GO :zubo: )

Bilo bi vrlo lijepo od vas, pametnih i sposobnih i nadave divnih ljudi da nam malo pojasnite kako da radimo te blesave plaće...

Ceha, prijatelju, lijepo te tu vidjeti :kiss:

Edit: Pa premije za životno, dopunsko, dodatno ZO, III MIO se ne mogu više priznavati kao olakšica ili sam ja neštko krivo pokopčala?

ceha
01.07.2010., 12:45
:grli:

Nisam ja, nego su na seminaru cure iz knjigovodstvenog servisa koji surađuju s nama, pa nam javljaju što ima.

Pa premije za životno, dopunsko, dodatno ZO, III MIO se ne mogu više priznavati kao olakšica ili sam ja neštko krivo pokopčala?

nisi tako piše u porezu na dohodak, ali definicija neto plaće u zakonu o haraču je ostala pa iz toga slijedi ta kolizija.

e sad u kakvom su odnosu ta dva zakona neka nam pravnici to objasne (zovi vojkyja). :rofl::confused:

latyca
01.07.2010., 12:58
evo vidim da je propisan izgled platne liste

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_06_81_2314.html

u programu koji ja koristim synesis nema elemenata u platnoj listi kao što su adresa djelatnika i br. tekućeg, ima li tko informaciju hoće li ovi iz pupille modificirati sadržaj platnih lista?

VTi underhood
01.07.2010., 15:12
Meni nekaj nije jasno iz ovog gore linka...

1. Jel će svaka platna lista morat sadržavat SVE navedene točke (vrste primanja) iako je recimo vrijednost 0,00 ili će se na platnoj listi iskazivat samo one točke koje imaju neku vrijednost...

Npr.

redovan rad - 152 sata
rad noću - 0 sati
blagdan - 24 sata
rad nedjeljom - 0 sati

ili

redovan rad - 152 sata
blagdan - 24 sata

2. porez i prirez je stavka "u đuture" što po meni nije dobro

3. maknuta je opcija prikaza doprinosa NA PLAĆU što bi po meni svaki radnik TREBAO VIDJET da zna koliko su stvarni troškovi njegovog rada za poslodavca

4. što ako radnik ne prima plaću na tekući račun i ne posjeduje isti?

ceha
01.07.2010., 15:37
koliko vidim ovo nije obrazac za poreznu nego za inspekciju rada, i mislim da ne ide radniku (nema ni rubriku za potpis da je to radnik vidio i primio).

ceha
01.07.2010., 15:39
mada u članku 8 pravilnika stoji da ga mora dostaviti (a nisu stavili prostore za potpise).

vlado3
02.07.2010., 07:52
Misliš na čl.85. Zakona o radu, a zašto mora biti prostor za potpis? To nigdje ne stoji!

ceha
02.07.2010., 08:10
ne na članak 8 pravilnika.
a kako će radnik potvrditi dobitak dotičnog papira (s nekom posebnom listom onda valjda).

vlado3
02.07.2010., 08:14
1. Jel će svaka platna lista morat sadržavat SVE navedene točke (vrste primanja) iako je recimo vrijednost 0,00 ili će se na platnoj listi iskazivat samo one točke koje imaju neku vrijednost...
2. porez i prirez je stavka "u đuture" što po meni nije dobro
3. maknuta je opcija prikaza doprinosa NA PLAĆU što bi po meni svaki radnik TREBAO VIDJET da zna koliko su stvarni troškovi njegovog rada za poslodavca
4. što ako radnik ne prima plaću na tekući račun i ne posjeduje isti?Mislim da će biti dovoljno da su prikazane samo one točke koje imaju neku vrijednost
Pravilnikom je određen minimum podataka koji se moraju prikazati, tako da nema problema ako se razdvoje porez i prirez, i ako se vide stvarni troškovi plaće.
Ako radnik ne prima plaću na tekući ja bih upisao u to polje - blagajna.

A ovo je još jedan u nizu akata koji je donijet u posljednji trenutak :flop:, rok im je bio 30.06

vlado3
02.07.2010., 08:21
ne na članak 8 pravilnika.
a kako će radnik potvrditi dobitak dotičnog papira (s nekom posebnom listom onda valjda).čl.8. Pravilnika: Poslodavac je obračunske isprave, čiji je sadržaj propisan ovim Pravilnikom, dužan čuvati trajno :confused:
- Negdje ranije smo diskutirali o tome, znam sigurno dvije veće firme (sa preko 1000 zaposlenih) gdje radnici ne potpisuju. Pravilnikom urediš da će se platne liste dostavljati uz isplatu plaće, a radnik koji eventualno ne dobije može istu zatražiti od poslodavca. Mislim da je na taj način zadovoljena forma u slučaju kontrole

kakodane
02.07.2010., 09:38
..sad si nešto razmišljam, kako gospa (15.08) pada u nedjelju. E sad, da li radnicima koji rade nedjeljom obračunavam rad nedjeljom ili rad na državni praznik?:) nemrem jedno i drugo..

vlado3
02.07.2010., 10:00
Onako kako je povoljnije za radnika u slučaju da je različit način obračuna, ako je isto uvećanje onda je svejedno.

kakodane
02.07.2010., 10:31
Onako kako je povoljnije za radnika u slučaju da je različit način obračuna, ako je isto uvećanje onda je svejedno.

a onda rad na praznik pošto se uvečava za 50% a nedjelja za 30%..ok,zahvaljujem!!

kakodane
02.07.2010., 11:41
možda to tu ne spada,ali samo da provjerim...ako je zaposlenica na porodiljnom(komplikacije) od 3 mj, da li se njoj može isplatiti regres?

capt.Picard
05.07.2010., 11:42
Pozdrav,

molim vas, može mi netko reći da li platna lista mora izgledati baš kako su oni dali u narodnim novinama, ili je samo bitno da ima sve stavke iz te platne liste koje su različite od 0, i ne mora biti identična onoj u NN?

Hvala.

vlado3
05.07.2010., 11:58
U NN je samo prijedlog i mora imati minimalno one podatke (po meni oni podaci kojima je vrijednost 0 ne moraju biti iskazani), a za više od toga ne bi trebao biti problem

vlado3
05.07.2010., 12:05
možda to tu ne spada,ali samo da provjerim...ako je zaposlenica na porodiljnom(komplikacije) od 3 mj, da li se njoj može isplatiti regres? Pravo na regres nije obuhvaćeno Zakonom, nego eventualno Kolektivnim ugovorom (Zakonom je definiran jedino maksimalni neoporezivi iznos). Tumačenja nekih kolektivnih ugovora kažu da radnik ima pravo na regres za GO ako ima pravo na GO (ne nužno puni GO), na božičnicu (to je isto jedan oblik regresa) ako je u radnom odnosu u vrijeme kada se isplaćuje regres po toj osnovi itd.

capt.Picard
05.07.2010., 12:13
U NN je samo prijedlog i mora imati minimalno one podatke (po meni oni podaci kojima je vrijednost 0 ne moraju biti iskazani), a za više od toga ne bi trebao biti problem

Hvala na odgovoru.
Mene muči taj novi obrazac, jer ja ionako u našim programima imam napravljen obračun na način da se redovan rad, noćni rad, godišnji, blagdani, bolovanja itd. prikazuju zasebno na platnim listama, pa ne znam da li može i dalje ostati takva platna lista ili je dobra i ovakva kakva je...

vlado3
05.07.2010., 12:17
pa ne znam da li može i dalje ostati takva platna lista ili je dobra i ovakva kakva je... :confused: zar nije to isto, toplo je, vrijeme za :Pivo:

capt.Picard
05.07.2010., 12:22
:confused: zar nije to isto, toplo je, vrijeme za :Pivo:

:D

Imaš pravo, mislim da je vrijeme za :Pivo:

Mislio sam reči, da li je dobra takva lista kakvu sada imam ili je potrebno ipak prikazati kolone onako kako oni žele.

Ja imam sada ovako nekako:

Redovan rad 150,00 sati 5.000,00 kn
Rad blagdanom 23,00 sati 268,00 kn
Bolovanje 50,00 500,00 kn
.
.
.

BRUTO ....
Doprinosi IZ ... (po stopama)
Doprinosi NA ... (po stopama)

Osnovica za obračun poreza
Koeficijent olakšice
Olakšica
Porez
Prirez
NETO
Naknade
Obustave
OSTAJE ZA ISPLATU

Misliš da je tako ok ili ču morati mijenjati?

p.s. sorry, malo gnjavim, ali baš mi se i ne da sada raditi nove liste svima :)

vlado3
05.07.2010., 12:37
Da sam ja inspektor ja bih ga prihvatio :top: , ali nisam :)

capt.Picard
05.07.2010., 12:41
Da sam ja inspektor ja bih ga prihvatio :top: , ali nisam :)

Kužim, hvala Vlado! :top:

tibo
08.07.2010., 07:58
Bok svima!
Molila bi pomoć oko obračuna plaće, a slučaj je slijedeći:
- do 30.06.2010. osobni odbitak djelatnika bio je 1,5 (za sebe i prvo dijete)
- od 01.07.2010. dodaje na PK karticu drugo dijete (još +0,7) ali u nastavku piše da taj osobni odbitak dijeli sa suprugom (ime, prezime, oib) u postotku od 100%
Koliki je na kraju iznos osobnog odbitka za tog djelatnika? Da li se uopće nešto mjenja? Ja mislila zbrojiti 1,0 + 0,5 + 0,7 = 2,20, tj 1800+900+1260=3960
Da li je tako ispravno?
Hvala :-)

tibo
09.07.2010., 06:26
Bok svima!
Molila bi pomoć oko obračuna plaće, a slučaj je slijedeći:
- do 30.06.2010. osobni odbitak djelatnika bio je 1,5 (za sebe i prvo dijete)
- od 01.07.2010. dodaje na PK karticu drugo dijete (još +0,7) ali u nastavku piše da taj osobni odbitak dijeli sa suprugom (ime, prezime, oib) u postotku od 100%
Koliki je na kraju iznos osobnog odbitka za tog djelatnika? Da li se uopće nešto mjenja? Ja mislila zbrojiti 1,0 + 0,5 + 0,7 = 2,20, tj 1800+900+1260=3960
Da li je tako ispravno?
Hvala :-)

Da li mi itko može pomoći? Moram danas napravit obračun plaće pa :confused:

kakodane
09.07.2010., 08:04
Da li mi itko može pomoći? Moram danas napravit obračun plaće pa :confused:

ja bi ti pomogla al fakat ne znam kaj bi rekla..a da nazoveš rrif savjetnike, mislim da ćeš dobiti odgovor od njih!:mig:

tibo
09.07.2010., 08:29
ja bi ti pomogla al fakat ne znam kaj bi rekla..a da nazoveš rrif savjetnike, mislim da ćeš dobiti odgovor od njih!:mig:

Ma nazvat cu ja Poreznu upravu... vjerovatno oni znaju...

Hvala svejedno :mig:

Pozdrav

trend1
11.07.2010., 01:56
Pozdrav!
Zanima me koji mjesečni fond sati koristiti kod obračuna plače. Propisani
mjesečni fond za 6mj iznosi 176h (152 h red i 24 praznik) ali on je za petodnevno radno vrijeme.

Moj slučaj je za šestodnevno radno vrijeme, pon-pet 7h i subota 5h (po ugovoru o radu i po šihterici). To ispada da je za tog radnika mj. fond 174 sata, (153h red i 21h praznik).

Zanima me koju satnicu koristiti pri obračunu za 6mj, (objavljenu u rrif-u za 6mj (176h) ili stvarnu po ugovoru i šihterici (174h).

vlado3
12.07.2010., 06:29
Zanima me koju satnicu koristiti pri obračunu za 6mj, (objavljenu u rrif-u za 6mj (176h) ili stvarnu po ugovoru i šihterici (174h).Ako ti je pravilnikom o radu definiran 6-dnevni radni tjedan onda bih ja koristio fond od 174; tj. tako ga ja i definiram kod sebe.

Medo_74
15.07.2010., 09:19
Mora li se IPP obrazac predavati kod placa kojima je krizni porez bio 2%.
Sad je to 0.
Ima li smisla uopce predavati obrazac ili se mora, jer postoji jos krzni porez od 4%.

a1zg
15.07.2010., 09:47
Eto još jedna u nizu idiotarija koje nam smošljaju nadležni ne bi li valjda opravdali zapošljavanje još par desetaka parazita koji će kontrolirati ispunjavanje obrazaca. Za svakog radnika, svaki j..... dan u mjesecu. Pa čak i kad ode na gablec, ili na teren, ili uzme 2 sata godišnjeg (?!), bolovanje i slično. Nemoguće je pisati na mjesečnoj bazi, mora na dnevnoj. Bez obzira šta npr. meni radnici imaju svaki dan i svaki mjesec isto radno vrijeme, nema prekovremenih i slično, moram se zajebavati i sa tim obrascima svaki dan. U suprotnom, kazna do 60 000 kn, a frendu prošli tjedan naplatili minimalnu od 8500. Pa jebemu, ko je tu lud više?! :mad::mad::mad:

Evo NN: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_05_66_2050.html

Ima netko negdje šprancu tog obrasca za download možda?

Hvala

lili p.
15.07.2010., 10:18
Evo ovo sam na brzinu složio za ručno popunjavanje... ako neko ima kakav prijedlog što još dodati, nek se raspiše

http://rapidshare.com/files/397440591/Evidencija.zip

Pričali smo o tome, vrati se par strana, pa pogledaj :mig:

kakodane
15.07.2010., 10:29
Mora li se IPP obrazac predavati kod placa kojima je krizni porez bio 2%.
Sad je to 0.
Ima li smisla uopce predavati obrazac ili se mora, jer postoji jos krzni porez od 4%.

isplata plaće koja se vrši u 7 mj. nema IPP za one radnike koji su imali 2% kriznog poreza. Znači ako je IPP 0 nemaš ga zašto predavat. Ukoliko imaš radnike sa 4%, normalno radiš IPP.

kakodane
15.07.2010., 10:30
Eto još jedna u nizu idiotarija koje nam smošljaju nadležni ne bi li valjda opravdali zapošljavanje još par desetaka parazita koji će kontrolirati ispunjavanje obrazaca. Za svakog radnika, svaki j..... dan u mjesecu. Pa čak i kad ode na gablec, ili na teren, ili uzme 2 sata godišnjeg (?!), bolovanje i slično. Nemoguće je pisati na mjesečnoj bazi, mora na dnevnoj. Bez obzira šta npr. meni radnici imaju svaki dan i svaki mjesec isto radno vrijeme, nema prekovremenih i slično, moram se zajebavati i sa tim obrascima svaki dan. U suprotnom, kazna do 60 000 kn, a frendu prošli tjedan naplatili minimalnu od 8500. Pa jebemu, ko je tu lud više?! :mad::mad::mad:

Evo NN: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_05_66_2050.html

Ima netko negdje šprancu tog obrasca za download možda?

Hvala

..malo kasniš...evidencija se trebala počet voditi od 01.06.2010

Medo_74
15.07.2010., 10:47
isplata plaće koja se vrši u 7 mj. nema IPP za one radnike koji su imali 2% kriznog poreza. Znači ako je IPP 0 nemaš ga zašto predavat. Ukoliko imaš radnike sa 4%, normalno radiš IPP.

OK.... Hvala ti. Ja sam isto tog misljenja.
Evo posvadjala se skoro s radnim kolegom, on tvrdi da moramo.

kakodane
15.07.2010., 10:56
OK.... Hvala ti. Ja sam isto tog misljenja.
Evo posvadjala se skoro s radnim kolegom, on tvrdi da moramo.

meni su na poreznoj rekli da ako je obrazac 0, ne treba se nositi!..

kakodane
15.07.2010., 11:12
..jel netko tko koristi synesis4 kupio kadrovsku-zamjensku verziju ( vođenje evidencije radnog vremena)?..imam par pitanjca

a1zg
15.07.2010., 12:43
..malo kasniš...evidencija se trebala počet voditi od 01.06.2010

Mea culpa, nisam skužio da je to obrađeno već u ovoj temi.

leonarda26
02.08.2010., 08:32
dali vama u ovoj novoj evidenciji - obračunska isprava za isplatu plaće (obrazac OP - modul plaće) na obrascu postoji adresa djelatnika?? Evo meni je taj dio prazan, postoji dio za upisati adresu ali mi ne prenosi podatke o adresi djelatnika iako su svugdje po modulima upisane adrese djelatnika:rolleyes:

Medo_74
02.08.2010., 12:37
Meni prenese sve.
Povuce iz isplatne liste i OIB i broj racuna u banci.

.keskin.
09.08.2010., 10:32
Ptanje, nadam se da je u pravom sekciji.

Koliko me košta da ja zaposlim nekog u svom uslužnom obrtu, nekog ko je nezaposlen i oće kod mene se zaposlit samo radi ostvarivanja prava na mirovinsko i zdravstveno.

Dali mogu zaposliti nekog kao privremenog pomoćnika ili kako već, i koliko novaca moram dat državi da čovjeka zaposlim i platim mu tu prvu rata tih osiguranja koje nema, zdravstveno i mirovinsko

lili p.
09.08.2010., 12:01
Tu si možeš i sam izračunati, moraš samo popuniti tablicu podacima. Iznos davanja ovisi na koju plaću ga prijavljuješ.

http://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk12&wct=230&neto_bruto=bruto

tibo
10.08.2010., 11:27
Pozdrav društvo!
Molim vas za pomoć kod obustave iz plaće a djelatnik je cijeli mjesec na bolovanju na teret hzzozzr.
Kako da napravim obustavu (u primjeru za premiju AO)? Ili se, dok traje bolovanje obustava ne skida? :ne zna:
Hvala
Pozdrav :confused:

latyca
10.08.2010., 13:32
dali vi u ovom novom obrascu OP upisujete pod napomenu doprinose iz bruto plaće II (ozljede, zdravstvo i zapošljavanje), vidim u primjeru u rrifu da bi trebalo upisivati, koristim synesis...

tibo
11.08.2010., 06:20
dali vi u ovom novom obrascu OP upisujete pod napomenu doprinose iz bruto plaće II (ozljede, zdravstvo i zapošljavanje), vidim u primjeru u rrifu da bi trebalo upisivati, koristim synesis...

Jutro!
Jučer napravila isplatne liste i sad ću napravit obrazac OP, pa ću vidjeti kako to izgleda pa se javim. Koristim i ja synesis :kava:

tibo
11.08.2010., 06:57

Evo napravila OP, dobro izgleda ali preeeviše nepotrebnih informacija i teksta... Čitala sam u RRif-u na str.34, da prema novodonesenom pravilniku na obrascu OP nije obuhvaćena obveza poslodavca o iskazivanju doprinosa na plaću, te da obračunskom ispravom se smatra i isplatna lista pod uvjetom da sadržava navedene podatke. A kako dalje piše da kad poslodavac o obračunatim doprinosima ne sastavlja zasebnu obračunsku listu koja se odnosi na obračun doprinosa (u našem slučaju po meni bi to trebala biti isplatna lista), uputno tj.bilo bi dobro na OP-u iskazati dopr.na plaću.
Nemam pojma više šta treba a šta ne... :confused:
A šta sad će trebat mjesečno, uz isplatnu listu, djelatniku predati i OP obrazac ili ga on samo potpiše i on ostaje kod poslodavca?

VTi underhood
11.08.2010., 09:07
A šta sad će trebat mjesečno, uz isplatnu listu, djelatniku predati i OP obrazac ili ga on samo potpiše i on ostaje kod poslodavca?

treba ga predati zaposleniku...

ja sam i za prošli mjesec davao i OP obrazac i isplatne liste jer OP obrazac ne sadrži puno podataka koje bi trebao sadržavat a da bi to služilo toj svrhi za koju su ga namijenili...

tibo
11.08.2010., 10:10
treba ga predati zaposleniku...

ja sam i za prošli mjesec davao i OP obrazac i isplatne liste jer OP obrazac ne sadrži puno podataka koje bi trebao sadržavat a da bi to služilo toj svrhi za koju su ga namijenili...

aha... sad mi je malo jasnije
Hvala :)
A obaveza potpisa od strane djelatnika da je primio isplatnu listu?
Ja sam do sada radila zbirnu rekapitulaciju isplatnih lista za mjesec pa smo to potpisivali pri primitku i onda odložila uz obračun plaća...

alfa155
11.08.2010., 14:29
Molim način obračuna za:
Imam 140 redovnih sati
30 sati rad nedjeljom ( uvećano za 35 % )
70 noćnih radnih sati ( 0 % )
UKUPNO : 240 radnih sati

Meni su plaćeni samo prekovremeni ( 70 x 50% )
Uvećanje za noćne sate ( x 40% ) nije obračunato ni prikazano.

Molim računsku operaciju , tko zna . Hvala !

alfa155
11.08.2010., 22:30
Šta ne mogu vjerovat , da nitko nezna ? :ne zna:

VTi underhood
11.08.2010., 23:40
Molim način obračuna za:
Imam 140 redovnih sati
30 sati rad nedjeljom ( uvećano za 35 % )
70 noćnih radnih sati ( 0 % )
UKUPNO : 240 radnih sati

Meni su plaćeni samo prekovremeni ( 70 x 50% )
Uvećanje za noćne sate ( x 40% ) nije obračunato ni prikazano.

Molim računsku operaciju , tko zna . Hvala !

obračunava se po onom koeficijentu koji je povoljniji za zaposlenika... recimo ako je nedjelja i blagdan isti dan, obračunava se po onom koeficijentu koji je povoljniji... pa recimo noćni rad u nedjelju, obračunava se ono što ima veći koeficijent... ne obračunava se oboje (i nedjelja i noćni rad)...

vlado3
12.08.2010., 07:28
... ne obračunava se oboje (i nedjelja i noćni rad)... Ovisno o kolektivnom ugovoru ako postoji; npr. u zdravstvu se ovi dodaci međusobno ne isključuju :mig:

alfa155
12.08.2010., 13:27
obračunava se po onom koeficijentu koji je povoljniji za zaposlenika... recimo ako je nedjelja i blagdan isti dan, obračunava se po onom koeficijentu koji je povoljniji... pa recimo noćni rad u nedjelju, obračunava se ono što ima veći koeficijent... ne obračunava se oboje (i nedjelja i noćni rad)...

Mislim da bi ovako izgledao konačni obračun :kava:

Ukupno: 240 radnih sati

70 redovnih sati x 1,00 = 70 sati x 30,00 kn. (bruto) = 2.100,00 kn.
70 noćnih sati x 1,40 = 98 sati x 30,00 kn. = 2.940,00 kn.
30 rad nedjeljom x 1,35 = 40,50 sati x 30,00 kn. = 1.215,00 kn.
70 sati prekovremeno x 1,50 = 105 sati x 30,00 kn.= 3.150,00 kn

Bruto : 9.405,00 kn.

lili p.
12.08.2010., 21:15
Mislim da si potpuno ignorirao post od VTi-a, ili nisi ni jednom imao slučaj da si nedjeljom radio noćnu smjenu ili prekovremeno. Jedan koeficijent isključuje drugi, a gleda se povoljniji za radnika.
Premalo informacija si dao da bi ti itko, tko drži do neke profesionalnosti, radio obračun plaće na ovaj način.
U najmanju ruku si trebao navesti za koji mjesec se vrši obračun, te koje si dane radio prekovremene i noćne smjene.
Ipak nije tako jednostavno kako si ti tu napisao :mig:

alfa155
12.08.2010., 22:08
Mislim da si potpuno ignorirao post od VTi-a, ili nisi ni jednom imao slučaj da si nedjeljom radio noćnu smjenu ili prekovremeno. Jedan koeficijent isključuje drugi, a gleda se povoljniji za radnika.
Premalo informacija si dao da bi ti itko, tko drži do neke profesionalnosti, radio obračun plaće na ovaj način.
U najmanju ruku si trebao navesti za koji mjesec se vrši obračun, te koje si dane radio prekovremene i noćne smjene.
Ipak nije tako jednostavno kako si ti tu napisao :mig:

Ma nema veze , svejedno je lista predana Državnom inspektoratu . Oni će to znati sigurno obračunati .:top:
A pogotovo sad , kad je stupio na snagu , novi Zakon o evidenciji radnog vremena .
Bit svega je , da u istoj firmi se nekima plaća rad noću , a drugima ne .
Noć nije za sve ista . :rofl:

VTi underhood
13.08.2010., 00:10
Ma nema veze , svejedno je lista predana Državnom inspektoratu . Oni će to znati sigurno obračunati .:top:
A pogotovo sad , kad je stupio na snagu , novi Zakon o evidenciji radnog vremena .
Bit svega je , da u istoj firmi se nekima plaća rad noću , a drugima ne .
Noć nije za sve ista . :rofl:

A ako spomenuta firma ima imalo soli u glavi onda su obračunali plaću PO EVIDENCIJI koja je potpisana od strane radnika... jer ako je na evidenciji evidentiran rad noću, ja ne vidim razloga zašto bi firma obračunavala redovni koeficijent (1,00) za takav rad ako je ugovorom o radu ugovoreno drugačije...

A u cijeloj priči je najmanji problem koeficijent... ima tu "štofa" za drvit do sutra...

damirbo
13.08.2010., 10:02
Pozdrav svima. Radim analizu cijena usluga obračuna plaće na našem tržištu. Koliko plaćate / naplaćujete kompletnu uslugu (po radniku) i koliko Vam se to isplati/ne isplati?

alfa155
13.08.2010., 11:04
A ako spomenuta firma ima imalo soli u glavi onda su obračunali plaću PO EVIDENCIJI koja je potpisana od strane radnika... jer ako je na evidenciji evidentiran rad noću, ja ne vidim razloga zašto bi firma obračunavala redovni koeficijent (1,00) za takav rad ako je ugovorom o radu ugovoreno drugačije...

A u cijeloj priči je najmanji problem koeficijent... ima tu "štofa" za drvit do sutra...

U tome je stvar , šta nije obračunato PO EVIDENCIJI niti je POTPISANA od strane radnika . Meni je sve poznato .:kava:
Kao šta kažeš , bit će "ŠTOFA" za INSPEKTORAT RH .
:lol:
Poslao sam ti moju satnicu , na tvoj privatni mail , ako znaš molim te odgovori mi na privatni mail .

VTi underhood
13.08.2010., 17:14
Kao šta kažeš , bit će "ŠTOFA" za INSPEKTORAT RH .

na to sam i mislio:mig:

Mg.Aloisis
14.08.2010., 18:12
ne znam jel ovo pravo mjesto za pitanje,ali sad mi je frendica rekla da ako si budem prebacivala internetom sa tekućeg na žirac da će mi se i taj iznos računati kao prihod i time oprezivati jer se samo gledaju uplate. inače imam tekući račun na koji mi svaki mjesec sjeda plaća,ali dok ne nađem neku opciju štednje koja mi se sviđa htjela bi si to samo prebaciti na žiro,da mi nije sve na tekućem u slučaju krađe pina i kartica(ono s kamericama:mig: malo sam paranoična ne mogu si pomoći), jel to istina?

lili p.
14.08.2010., 18:27
Pogledaj si ovu temu Razlika izmedju tekuceg i ziro-racuna (http://www.forum.hr/showthread.php?t=53233&page=4) i sva daljnja pitanja pitaj tamo :mig:

kakodane
17.08.2010., 07:46
imam pitanje vezano za rodiljni dopust. Vjerojatno se već pisalo o tome ali nemam baš cajta tražit po forumu pa me čisto ukratko zanima jedno:

zaposlenici sada 14.08. završava komplikacije u trudnoći i sa 15.08. kreće na rodiljni dopust. Do sada sam nosila doznake u HZZO, (btw. nisam do sad imala neku trudnjaču pa mi je ovo prvi slučaj), i to je bio sav moj posao. U R-s-u sam stavila oznaku 56, e sad...koji je daljni moj posao što se nje tiće?! Ona je i dalje na teret HZZO? Koju sad šifru stavljam u RS, tj da li je u dvije kolone sad moram stavit u RS? Uglavnom, htjela bi da mi malo netko objasni proceduru svega toga!!..Zahvaljujem..

dutomi
17.08.2010., 09:59
Kako je 1.7.2010 uvela nova stopa poreza na dohodak do 3600,00 kn od 12%,moj poslodavac je bruto iznos prilagodio novoj poreznoj stopi i umanjio prijasnji bruto iznos za 130-150 kn.a kako je taj bruto iznos baza za izracun nocnih sati,smjenskog rada,rada blagdanom i praznikom,nama su primanja prije doprinosa umanjena za oko 200-tinjak kuna.da ili je on to smio napravit?

vlado3
17.08.2010., 10:06
.da ili je on to smio napravit?

Pogledaj si ugovor o radu da li ti je u njemu naznačeni iznos veći od novog bruta. Ako je, onda ne bi smio (možeš se i žaliti, ali procjeni u ovoj situaciji koliko je to pametno)

vlado3
17.08.2010., 10:20
U R-s-u sam stavila oznaku 56, e sad...koji je daljni moj posao što se nje tiće?! Ona je i dalje na teret HZZO? Koju sad šifru stavljam u RS, tj da li je u dvije kolone sad moram stavit u RS? . Ovaj mjesec je staviš u dva retka; do 15. sa šifrom 56, a od 16. pa dalje sa šifrom 51.
http://www.regos.hr/UserDocsImages/dokumenti/Prilog_1.doc
Da, i ona je i dalje na teret HZZO-a, ali je ti uredno stavljas u RS obrazac sa gore navedenom šifrom.
Vjerujem da sam pomogao

kakodane
17.08.2010., 10:43
Ovaj mjesec je staviš u dva retka; do 15. sa šifrom 56, a od 16. pa dalje sa šifrom 51.
http://www.regos.hr/UserDocsImages/dokumenti/Prilog_1.doc
Da, i ona je i dalje na teret HZZO-a, ali je ti uredno stavljas u RS obrazac sa gore navedenom šifrom.
Vjerujem da sam pomogao

Hvala Vlado, jesi pomogao si mi!!

:top:

damirbo
18.08.2010., 16:29
Poduzeće je radniku, na njegovu molbu, odobrilo višemjesečni neplaćeni godišnji odmor. Da li je poslodavac obavezan obračunavati i uplaćivati doprinose na ime toga radnika? Ako da prema kojoj osnovici?
Pozdrav,
Damir

vlado3
19.08.2010., 07:35
Poduzeće je radniku, na njegovu molbu, odobrilo višemjesečni neplaćeni godišnji odmor. Da li je poslodavac obavezan obračunavati i uplaćivati doprinose na ime toga radnika? Interesantno pitanje, uz malu korekciju, pretpostavljam da je samo krivi izraz korišten, ne radi se o godišnjem odmoru nego o dopustu na kojeg radnik ima pravo uz suglasnost poslodavca. Radniku u tom slučaju miruju prava iz radnog odnosa, a poslodavac nema nikakvih obaveza prema radniku-državi u tom periodu. Radnik si može u tom periodu plaćati produženo osiguranje pod uvjetom da je podnio prijavu zavodu. Iznos koji plaća je cca 530 kn mjesečno.
Ako sam falio neka me netko ispravi.

damirbo
19.08.2010., 08:31
Interesantno pitanje, uz malu korekciju, pretpostavljam da je samo krivi izraz korišten, ne radi se o godišnjem odmoru nego o dopustu na kojeg radnik ima pravo uz suglasnost poslodavca. Radniku u tom slučaju miruju prava iz radnog odnosa, a poslodavac nema nikakvih obaveza prema radniku-državi u tom periodu. Radnik si može u tom periodu plaćati produženo osiguranje pod uvjetom da je podnio prijavu zavodu. Iznos koji plaća je cca 530 kn mjesečno.
Ako sam falio neka me netko ispravi.

Provjerio sam na još par mjesta i sve stoji, ispravan pojam je neplaćeni dopust.
Evo kako to ide (ako nekome bude potrebno):
Radnik predaje zahtjev
Poduzeće može/ne mora odobriti zahtjev, ako odobri izdaje odluku/rješenje
Poduzeće odjavljuje radnika sa HZZO i HZMO sa datumom početka i prijavljuje sa datumom prestanka neplaćenoga dopusta.
Radik se pri obračunu plaće niti na koji način ne uzima u obzir. Neosiguran je i ako želi osiguranje mora si to sam obračunati na najnižu osnovicu i uplaćivati.

helica
19.08.2010., 22:00
recimo ako je nedjelja i blagdan isti dan, obračunava se po onom koeficijentu koji je povoljniji... pa recimo noćni rad u nedjelju, obračunava se ono što ima veći koeficijent... ne obračunava se oboje (i nedjelja i noćni rad)...

nije mi jasno ovo kako to mislite povoljnije. Ako sam radila u nedjelju u noćnoj kaj mi se ne plaća dodatak za nedjelju pa još na to dodatak za noćni rad molim vas da mi to objasnite.

hvala

lili p.
20.08.2010., 12:51
Plaća se samo jedan "dodatak".
Ako su ti nedjelje po koeficijentu 1,35, a noćni rad je 1,4 onda se u obračunu uzima samo ovih 1,4. Koeficijenti se ne zbrajaju, već se uzima veći tj. povoljnije za radnika.

helica
20.08.2010., 18:24
Plaća se samo jedan "dodatak".
Ako su ti nedjelje po koeficijentu 1,35, a noćni rad je 1,4 onda se u obračunu uzima samo ovih 1,4. Koeficijenti se ne zbrajaju, već se uzima veći tj. povoljnije za radnika.

molim te gdje mogu pronaći zakonsku podlogu za to

+MOONSHIELD+
27.08.2010., 11:15
imam jedno pitanjce, vidim da se raspravljalo već o OP obrascu, ali neke sitnice mi i dalje nisu jasne :ne zna:
radim baš plaće za 8. mjesec i apdejtao sam si program i gledam malo taj OP i nije mi jasno ćemu tolko detalja gore, ali na stranu moje mišljenje i razmišljanje, nije bitno u ovoj priči:D
dakle, do sada sam radnicima davao isplatni listić na kojem su istaknuti svi relevantni podaci - ime, prezime, oib, jmbg radnika, fond sati, odrađeno sati i sve raspodijeljeno na blagdane, doprinosi mio i porez, putni...ma uglavnom od podataka koji su na OP obrascu, na isplatnom listiću fali jedino adresa radnika (po meni apsolutno nepotrebno jer platne liste uručuju poslovođe radnicima osobno) i doprinosi na (zdravstvo, zapoš. inv. i drugo)
e sada ključno pitanje, da li sam obavezan radnicima davati isplatni listić ili obrazac OP ili i jedno i drugo, i što sam obavezan držati u arhivi, a što nisam..:confused:
pokušao sam i guglati, ali nigdje decidirano ne piše što je obvezno, a što je dobra volja poslodavca, naime glupo mi je davati radnicima taj OP jer većina njih ne kuži ni platni listić na kojem sve krajnje jednostavno piše, da ne velim da mi je idijotluk to sve arhivirati papirnato, 2 dodatne stranice po svakom radniku, već mi je lagano pun kok tih registratora, a po ovome ispada da bude još duplo više papirologije po svakoj plaći :flop:

telepathy
27.08.2010., 16:25
Po zakonu što se tiće čuvanja dokumentacije stoji da se papirologija vezana za plaću mora čuvati neodređeno, tj dok firma/obrt posluje....po nekoj logici bi se onda sada u tu hrpetinu papirologije trebao dodati i OP obrazac

evo mene zanima konkretno sljedece, a bas vezano za cuvanje te dokumentacije

prema zakonu o eletkronskim knjigama i tom dijelu poslovanja, ako je nesto izradeno putem racunala onda je valjano bez pecata i potpisa, bar tako pise na skoro svim zivim URA-ma koje primam a isto tako i na svi IRA-ma koje sama izdajem

ja sam iskreno prestala printati IRE za sebe vec ih sve imam u pdf-u na serveru, isto tako, svu ostalu dokumentaciju koju ne treba ovjeravati porezna i to, spremam jednostavno u pdf-ove i arhiviram elektronski, radnicima saljem platne liste i sada po novome OP isto u pdf-u jer ako idemo gledati na godisnjoj razini potrošnju papira, tonera za printere, registratore itd meni kao servisu to postaje oooogroman trosak bez obzira sto naplacujem svoje usluge

da li ako me porezna zatrazi knjige na reviziju mogu odnjeti fino cd sa dokumentacijom ili cu se naci u situaciji da cu bez obzira morati ici sve printati jer oni moraju listat papire a ne citat pdf na monitoru

+MOONSHIELD+
30.08.2010., 06:22
vjerojatno ću i ja spremati u pdf, a radnicima ću davati samo platnu listu kao i do sada, gore im ionako pišu svi relevantni podaci

mario00
01.09.2010., 18:40
pozdrav!

nisam pratio prethodne postove, imam pitanje i hitno mi je potreban odgovor.

naime zanima me kolika je minimalna plaća za VŠS?

naime prijavljen sam kao električar iako imam završenu višu školu, uvjet da dobijem posao je bio taj da me se tako prijavi.

sad nakon što sam se dokazao trebao bih biti prijavljen kao inženjer.

zanima me još jedna stvar, neki mi kažu da MORAM odraditi nekoliko mjeseci, čak godinu dana kao pripravnik.

gledao sam zakon, ako ga dobro razumijem, ne moram to odradit, pripravnički staž je samo "izgovor" poslodavcu da ti ne da odmah punu plaću nego 70% plaće koju primaju ostali inženjeri u firmi, narano ako su kao takvi prijavljeni...

molio bih vas za pomoć.

znači zanima me koliko ja minimalac za višu stručnu spremu te dali moram odraditi neki period kao pripravnik ili mogu odmah dobiti punu plaću a ne tih vražijih 70%?

he79
10.09.2010., 07:59
Ma muči me nešto o evidenciji radnog vremena za radnike -evo konkretno o čemu se radi: Cura radi na nepuno radno vrijeme (po Ugovoru nije definirano koliko je to nepuno) od pon-sub. Dosad je uglavnom radila po 4 sata,ali u 7mj je zamjenjivala curu koja je bila na GO i odrađivala njene smjene pa je tako u 7mj. skupila 154,5 radnih sati( tako što je 1,5tjedan radila po 4sata a ostalo po 7sati,subote 5sati). Kako u 7mj puno radno vr. nosi 176sati ona je meni u reguli kao nepuno r.v.?nigdje ne navodim "prekovremene" ? jer je za nepuno radno vr. (koje nije definirano u Ug. koliko iznosi) glavno da ne prelazi puno,jel tako? I još nešto,cure koje rade na puno r.v. a odrade i nešto preko recimo imaju 185sati(govorim za 7mj gdje je "normala" 176)to ne navodim kao prekovremeno jer ne prelazi onih 12sati mjesečno?

Hvala na odgovoru!

kakodane
10.09.2010., 08:25
Kad se spominje nepuno radno vrijeme imam i ja pitanjce.

radnici koji su do sad radili 8 sati, vjerojatno će od slijedećeg mjeseca raditi samo 6 sati. E sad mene zanima slijedeće, ako je radnik dosad imao bruto 8000,00, a radim u synesisu i moram sve ručno izračunavat, koji mi je najlakši način za utvrđivanjem bruto iznosa na rad od 30sati tjedno?!

kakodane
10.09.2010., 10:04

radnici koji su do sad radili 8 sati, vjerojatno će od slijedećeg mjeseca raditi samo 6 sati. E sad mene zanima slijedeće, ako je radnik dosad imao bruto 8000,00, a radim u synesisu i moram sve ručno izračunavat, koji mi je najlakši način za utvrđivanjem bruto iznosa na rad od 30sati tjedno?!

..saznala sam..zanemarite post:kava:

VTi underhood
10.09.2010., 14:12
Ma muči me nešto o evidenciji radnog vremena za radnike -evo konkretno o čemu se radi: Cura radi na nepuno radno vrijeme (po Ugovoru nije definirano koliko je to nepuno) od pon-sub. Dosad je uglavnom radila po 4 sata,ali u 7mj je zamjenjivala curu koja je bila na GO i odrađivala njene smjene pa je tako u 7mj. skupila 154,5 radnih sati( tako što je 1,5tjedan radila po 4sata a ostalo po 7sati,subote 5sati). Kako u 7mj puno radno vr. nosi 176sati ona je meni u reguli kao nepuno r.v.?nigdje ne navodim "prekovremene" ? jer je za nepuno radno vr. (koje nije definirano u Ug. koliko iznosi) glavno da ne prelazi puno,jel tako? I još nešto,cure koje rade na puno r.v. a odrade i nešto preko recimo imaju 185sati(govorim za 7mj gdje je "normala" 176)to ne navodim kao prekovremeno jer ne prelazi onih 12sati mjesečno?

Hvala na odgovoru!

u ugovoru se mora ugovoriti koliko je to radno vrijeme... nemože to ostati visiti... a i na prijavama na osiguranja ako se dobro sjećam postoji kućica gdje se upisuje broj sati tjedno...

jer kako bi se inače obračunavao staž???

Pravnica Zg
10.09.2010., 14:49
Pozdrav svima!

Zanima me koliki su ukupni doprinosi na minimalac radnika koji ima VSS?

Hvala!

dante-1
10.09.2010., 15:25
i ti si pravnica ?

a, gdje radi? da li ima kolektivni ugovor? koje radno mjesto? .... itd itd ....

:cerek:

bilokoje
12.09.2010., 23:09
Vidi ovog dantea kako se sprda na račun nas neznalica :rolleyes:

Ali evo došlo vrijeme da i meni zatreba ovaj pdf (kako smo ga samo mudro otvorili :grli:) i sori, ali pojma nemam jesam li na dobroj temi :D

I mene zanima odgovor na ovo pitanje prije ;). Ako je privatno valjda ne vrijedi kolektivni ugovor, iako ga općenito ima :ne zna:?

I još me jedna stvar zanima. Ako zapošljavam honorarca (dakle čovjek ima svoje radno mjesto i sve doprinose mu plaćaju tamo) i plaćam ga po njegovom bruto učinku, koliko još moram platiti državi? Dakle, meni honorarac naprimjer zaradi 100 kuna, ja ću mu dati 50, koliko će meni ostati? Nebitno koliko su moji materijalni troškovi, samo me zanima koliko ovi deru i kako to službeno ide

Točno znam da sam postavila debilno pitanje :facepalm:, pravo mi i budi kad ulijećem kao padobranac :D. Ali obećajem da od sutra redovno čitam ovaj pdf :cerek:

VTi underhood
12.09.2010., 23:53
I još me jedna stvar zanima. Ako zapošljavam honorarca (dakle čovjek ima svoje radno mjesto i sve doprinose mu plaćaju tamo) i plaćam ga po njegovom bruto učinku, koliko još moram platiti državi? Dakle, meni honorarac naprimjer zaradi 100 kuna, ja ću mu dati 50, koliko će meni ostati? Nebitno koliko su moji materijalni troškovi, samo me zanima koliko ovi deru i kako to službeno ide

niš ti neće ostat... evo baš moj jedan uzeo neku žensku za 4000 na ruke... ukupni trošak 7600 kn...

lili p.
13.09.2010., 11:49
I mene zanima odgovor na ovo pitanje prije ;). Ako je privatno valjda ne vrijedi kolektivni ugovor, iako ga općenito ima :ne zna:?

Draga moja bivša kolegice moderatorice :kiss:
Ako postoji kolektivni ugovor za određenu branšu moraš ga poštivati i kao privatnik i na tebe se odnosi :mig:

vlado3
13.09.2010., 12:10
Ako postoji kolektivni ugovor za određenu branšu moraš ga poštivati i kao privatnik i na tebe se odnosi :mig:Ako si obrtnik onda imaš najmanje jedan kolektivni koji te obavezuje, a ako ih ima više traži razlike i ono što je najpovoljnije za radnika, ali pazi nikako manje od najniže propisanih osnovica ..... a uvijek može biti još neki zakon, pravilnik, uredba, naredba koji te "kače" :top:

bilokoje
13.09.2010., 12:57
Hvala :grli:
Sad moram čitati i kolektivni ugovor :tuzni:

Pravnica Zg
15.09.2010., 06:12
i ti si pravnica ?

a, gdje radi? da li ima kolektivni ugovor? koje radno mjesto? .... itd itd ....

:cerek:

Saznala sam,hvala. Malo sam blesavo postavila pitanje.

Inače, nisam ekonomistica i ne radim na obračunu plaća-znam otprilike izračunati, oprosti meni neukoj što sam se drznula postaviti pitanje:cerek:

kakodane
15.09.2010., 10:59

radnici koji su do sad radili 8 sati, vjerojatno će od slijedećeg mjeseca raditi samo 6 sati. E sad mene zanima slijedeće, ako je radnik dosad imao bruto 8000,00, a radim u synesisu i moram sve ručno izračunavat, koji mi je najlakši način za utvrđivanjem bruto iznosa na rad od 32sati tjedno?!

mislila sam da sam saznala al sam se sva zbrkala i sad opet niš ne znam.
dakle, nek me malo netko prosvjetli..čisto izračun formule me zanima.

Jel dobro razmišljam,samo želim potvrdu:)

ako je do sad bruto bio 8000,00 i radio je 40sati tjedno, mene sad zanima ako ta ista osoba bude radila samo 6 sati dnevno iliti 30 sati tjedno...koji ja bruto njemu sad pišem s obzirom da radim u synesisu i moram ručno sve sama izračunavat.

Da li to ovak ide: 8000,00/176 = 45,45 45,45x132 ( 22 dana po 6 sati) = 5999,40 - novi bruto?!

Zakomplicirala sam jesam,al šta ćeš, tak mi je i u glavi..zbrka :D

(zapravo me buni ovo sa čime dijelim 176sati) da li sa 179 ili 184 ili 168.. S ČIME DIJELIM??

vlado3
15.09.2010., 11:15
Zakomplicirala sam jesam,al šta ćeš, tak mi je i u glavi.. 8000:X=40:30 iliti 6000

kakodane
15.09.2010., 11:22
8000:X=40:30 iliti 6000

ha?:D nisam te skužila iskreno..

zapravo me buni kako doći do izračuna satnice za 1 dan..

Da li u synesisu onda moram u opciju "djelatnik" staviti vrijednost 1 radnog sata 45,45 i osnova osiguranja 18?

vlado3
15.09.2010., 11:31
ha?:D nisam te skužila iskreno..

zapravo me buni kako doći do izračuna satnice za 1 dan..

Da li u synesisu onda moram u opciju "djelatnik" staviti vrijednost 1 radnog sata 45,45 i osnova osiguranja 18? Sorry, jedan sam od rijetkih koji ne pozna synesis. samo sam mislio reći da ako mu je prije plaća bila 8000 (bez obzira na broj sati u mjesecu), onda mu je isto tako sada za nepuno radno vrijeme od 30 sati tjedno, tj. 3/4 sati u odnosu na puno radno vrijeme, plaća 6000 kn.

kakodane
15.09.2010., 12:11
ok, to mi je jasno. Hvala ti vlado!!

I sad imam 8 radnika koji imaju svi različite bruto plaće i svima ispada različita satnica za 1 dan..Jel to dobro tak ili moram odredit neku fixnu satnicu?

lili p.
15.09.2010., 12:17
Ne trebaš imati fiksnu satnicu. Plaća se ionako definira Ugovorom o radu u bruto iznosu i to ti je osnova izračuna satnice :mig:

Bilo bi grozno kad bi svi imali jednako plaćen sat rada, ipak se neki poslovi malo razlikuju po težini, odgovornosti itd.

kakodane
15.09.2010., 12:33
Ne trebaš imati fiksnu satnicu. Plaća se ionako definira Ugovorom o radu u bruto iznosu i to ti je osnova izračuna satnice :mig:

Bilo bi grozno kad bi svi imali jednako plaćen sat rada, ipak se neki poslovi malo razlikuju po težini, odgovornosti itd.

e super,:s mislim da mi je sad jasno...falaaaa:top:

LaTiTeA
22.09.2010., 13:03
Imam jedno glupo pitanje u vezi evidencije o radnom vremenu... mozda je netko vec imao takvu situaciju.

Ako mi je radnik bio na putu i subotu i nedjelju, a nama je to neradni dan... sto pisem u onu evidenciju?
Nema mi logike bubati mu prekovremene jer ce dobiti dnevnicu za to... a opet, on je stvarno bio na putu preko vikenda.

Ta evidencija bi trebala biti u skladu s obracunom pa eto... malo zbunjena ostadoh. :D

Hvala unaprijed. :)

kakodane
23.09.2010., 14:00
iskreno...

misliš da se ja zajebavam s tim ako mi netko ode na teren od cca 1-2h... pišem 08-16.

odkad su uveli tu evidenciju, pokušavam si ju olakšati na što jednostavniji način.

Ako nigdje drugdje nisi evidentirala taj put, ne vidim smisao zašto bi uopće to negdje knjižila.

Ljudi olakšavajte si malo, a vi si samo komplicirate život.

Komuniciram sa brdo knjigovođa i 90% njih se ne drži strogo svake stavke.

LaTiTeA
24.09.2010., 07:30
Ako nigdje drugdje nisi evidentirala taj put, ne vidim smisao zašto bi uopće to negdje knjižila.

Evidentiran je put... imamo nekakve bijesne putne naloge u inozemstvo s jos bijesnijim dnevnicama :D i to dvoje ljudi na jedno 3 tjedna.
Nismo pisali terenski nego bas PN. (tako me je docekalo kad sam dosla u ovu firmu pa sam samo nastavila)

Nista... preskocit cu subotu i nedjelju i imat ce svi 176 sati.

Ne cini mi se ni to ispravno, ali jos pogresnije mi se cini bubati im prekovremene. :ne zna:

creditico
26.09.2010., 20:28
ugovorom o radu isplaćujemo radnicima naknadu prijevoza na posao, tu naknadu inace isplaćujemo u visini mjesečne pokazne karte:kava:

e sad...zbog specifičnosti posla radnik bi koristio u poslovne svrhe osobni automobil
da li se smije istovremeno isplaćivat naknada prijevoza s posla na posao i naknada za korištenje osobnog automobila?:ne zna:

vlado3
27.09.2010., 09:33
smije, ima i mišljenje PU o tome, ali ne mogu sada naći gdje je to

kakodane
29.09.2010., 14:47
za korisnike synesisa imam pitanje!!

Vezano za OP obrazac, u naknadi za rad koji ste ključić stavili za Rad nedjeljom?

helica
29.09.2010., 17:14
molim vas da mi pomognete pošto vidim da ste stvarno svi eksperti
Kako obračunati godišnji odmor. prema onom što sam isčitala iz svih tih zakona i propisa u osnovicu za godišnji odmor spada
-redovni rad
dodaci za smjenski rad
uvjeti rada
prekovremeni rad
rad na blagdane
i dodaci bruto plaće koji se odnose na rad (stimulacije primanja u naravi, bonusi....
Sada tu osnovicu podjelim sa ukupnim satima rada (sati redovnog rada uvećani za prekovremeni i sate rada na blagdan (150%) i tu satnicu pomnožim s satima godišnjeg.

Dali je to to,

ako je dali to znači da je radnik dobio stimulaciju 20.000 Kn i to mi znači ulazi u osnovicu za godišnji odmor i on odluči iskoristiti preostalih 20 dana godišnjeg odmora Bruto plaća bez ove simulacije mu je prosječno 5.125 kn. Koliko će on dobiti za svoj godišnji odmor. i na koncu koliko iznosi ukupno njegova stimulacija koju je on dobio. računajući i srazmjerni dio od stirmulacije u tom godišnjem

Naznam dali ja to dobro razmišljam ali

20 dana godišnjeg odmora je 160 sati
za tri mjeseca čovjek ja zaradio 15375 kn (redovni rad)
dobio stimulaciju 20000

Koliko će on ustvari dobiti za godišnji odmor

lulallay
30.09.2010., 10:31
Pozdrav svima .....I isprika ne ovoj netematskoj upadici ..ali molim mišljenje kratko u vezi ovog novog ispunjavanja obrazca Evidencije o radnom vremenu obveznog od 01.06.2010. Sad mi jedan komitent kaže kako su mu rekli kako nije uputno izvlačiti prazne obrazce sa interneta i ispunjavati ih ili voditi evidenciju na k0mpu već trebas kupiti u narodnim Novinama obrazac UT-V-12-65 ( koji nije A4 već je dupliran ) jer će samo njega uvažiti inspekcija . Što mislite :da li je to samo marketinški fake da bi narodne Novine prodale što više obrazaca ili je zaista tako ( možda i jeste istina..ne bih se npr čudio na lokalnoj razini općine ili županije) ? navodno spminju neke velike kazne od npr 7000 kn....volio bih čuti barem jedno mišljenje ili uopće kako vi to radite

VTi underhood
30.09.2010., 11:12
Članak 5.
(1) Evidenciju o radnicima iz članka 3. ovoga Pravilnika, poslodavac počinje voditi danom
početka rada radnika i ažurno je vodi do dana prestanka radnog odnosa te istu čuva kao
dokumentaciju trajne vrijednosti.
(2) Evidenciju o osobama iz članka 4. ovoga Pravilnika, poslodavac počinje voditi danom
početka njihovoga rada kod poslodavca i ažurno je vodi do prestanka rada tih osoba kod
poslodavca, te istu čuva najmanje šest godina.
(3) Evidencija o radnicima iz članka 3. ovoga Pravilnika i evidencija o osobama iz članka 4.
ovoga Pravilnika vode se pisano na papiru ili u elektroničkom obliku.

Članak 12.
(1) Podaci o radnom vremenu vode se pisano na papiru ili u elektroničkom obliku, pri čemu
se mogu koristiti odgovarajuće kratice s jasnim pojašnjenjem značenja istih, te se čuvaju
najmanje šest godina.

lulallay
30.09.2010., 15:18
Underhood Spasilačko-savjetodavna služba je vrlo funkcionalna vidim te pozdravljam ..hvala na komentaru ..znači ovi komitenti moji uobičajeno lupetaju ,a zakonodavac fantazira i smišlja nove gluposti i dalje ..pa da ...ljeto je prošlo i ništa se nije promjenilo..Hvala još jednom

VTi underhood
30.09.2010., 15:27
i ja sam dobio sličnu informaciju od jedne moje klijentice... kao da bi trebalo vodit na onom đambo plakatu tu evidenciju...

Dok ne propišu to pravilnikom da je obvezno voditi na obrascu od narodnih novina, ja vodim na svom obrascu koji sadrže SVE PROPISANE ELEMENTE:mig:

EDIT: možda su već i propisali, pa sam ja nešto propustio? vlado? lasangel? anybody?

BTW, što se te idiotske evidencije tiče, supruga je pronašla evidenciju o radnom vremenu od svog tate iz 1971. godine... pogađate, ima IDENTIČNA POLJA kao i ova "današnja"...

Toliko o napretku:lol:

lasangel
30.09.2010., 16:37
http://www.forum.hr/showthread.php?p=27176220#post27176220

Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima nije ništa novo i posebno.

Naime, čl. 300. stavak 2. Zakon o radu propisano je da na dan 31. svibnja 2010. prestaje važiti Zakon o evidencijama u oblasti rada (»Narodne novine«, br. 34/91. i 26/93.), a koji je donesen u YU..

Dakle, naš vrli ministar rada donio je pravilnik koji je u stvari prepisani Yu zakon :)

A najveći apsurd je da je njegovo Ministarstvo predlagalo ukidanje tog zakona jer se drugim zakonima regulira područje evidentiranja rada.

http://www.hitrorez.hr/dosjei_propis...rity=&sort_by=

O usklađenosti tog Pravilnika i Zakona o računovodstvu ne treba niti trošiti riječi.
Pravilnik propisuje čuvanje podataka o radnom vremenu u roku 6 godina i na temelju njega se obračunavaju plaće, a ZOR propisuje čuvanje isplatnih lista trajno...
ukratko, riječ je o čistoj nesposobnosti ministarstva i gubljenju vremena umjesto rješavanja krize..

VTi underhood
30.09.2010., 16:49
http://www.hitrorez.hr/dosjei_propis...rity=&sort_by=

O usklađenosti tog Pravilnika i Zakona o računovodstvu ne treba niti trošiti riječi.
Pravilnik propisuje čuvanje podataka o radnom vremenu u roku 6 godina i na temelju njega se obračunavaju plaće, a ZOR propisuje čuvanje isplatnih lista trajno...
ukratko, riječ je o čistoj nesposobnosti ministarstva i gubljenju vremena umjesto rješavanja krize..

Link nešto ne štima... ne pronalazi ništa kad se klikne...

Ovo oko čuvanja dokumentacije i uopće propisivanja novih obrazaca je žalibože trošit riječi... pošto isplatna lista kakva je bila propisana do 30.06. sadrži VIŠE informacija nego OP obrazac, samo to treba pravilno obračunavati...

Jer onaj ko nije pravilno obračunavao i iskazivao podatke na isplatnoj listi, taj to neće radit niti na OP obrascu...

OP obrazac složen je na brzinu, bez mozga, bez ikakvog plana od strane ljudi koji nemaju pojma o strukturi obračuna plaće... tako da pola relevantnih podataka uopće nemožeš iz OP obrasca iščitati...

Zato ja i dalje kod obračuna plaće dajem i OP obrazac i isplatnu listu koja sadrži sve ono što se iz OP obrasca nemože iščitati...

lasangel
30.09.2010., 17:03
http://www.hitrorez.hr/dosjei_propisa/2952_zakon_o_evidenciji_u_oblasti_rada?show=filter&carried_out=&suggest=&name=&institution=-1&id=&category_2=22&owner=&category_3=-1&work_status=&category_4=7&comment_status=&team=&priority=&sort_by=

meni radi..hm..
možeš probati i s ovom šifrom na hitrorezu...MINGORP- 2952

lili...u čemu je problem?

btw taj zakon je iz 1977...:):):)

lili p.
30.09.2010., 17:08
Meni link radi :confused:
Nema problema las, forum malo zaštekao pri premještanju postova, pa sam morala malo "popravljati". Šta si skužio moj post koji sam brisala? :lol:

VTi underhood
30.09.2010., 17:10
meni radi..hm..
možeš probati i s ovom šifrom na hitrorezu...MINGORP- 2952

e sad radi:top:

lasangel
30.09.2010., 17:13
Meni link radi :confused:
Nema problema las, forum malo zaštekao pri premještanju postova, pa sam morala malo "popravljati". Šta si skužio moj post koji sam brisala? :lol:

nisam.. koji post:confused:

nešto na temu ministra gospodarstva. neki dan je pričao da je odlazak u mirovinu na temelju radnog staža ostatak socijalizma i da se u penziju treba ići nakon godina života...

očigledno u njemu još uvijek živi duh socijalizma kad prepisuje propise iz istog :lol::lol:

lulallay
04.10.2010., 11:21
Dečki ..drago mi je što svi mislimo isto i hvala na obavjestima ..dakle đambo je plakat (kako kaže Underhood ) izgleda neobavezan za kupnju ..može i na običnom preuzetom sa neta

VTi underhood
04.10.2010., 12:41
Dečki ..drago mi je što svi mislimo isto i hvala na obavjestima ..dakle đambo je plakat (kako kaže Underhood ) izgleda neobavezan za kupnju ..može i na običnom preuzetom sa neta

pa pravilnik tako kaže, ali kažem, uvijek postoji mogućnost da se neki nadobudni inspektor nađe i kaže da to treba vodit na đambo plakatu...

možda nazvat RRiF pa pitat da li su možda izdali kakav "podpravilnik" kojim se uređuje da se mora vodit na NN obrascima...

mada onda ne vidim svrhu ovog dijela pravilnika koji govori da se može voditi elektronski...

Isto i za matične knjige radnika... ja bi ih najradije vodio elektronski, ali imam neki osjećaj da u slučaju nadzora takav način vođenja nebi bio priznat... nisam ni sam pametan...

Isto tako nisam na čisto da li u novu matičnu knjigu radnika upisivati i stare djelatnike koji su zaposleni prije 01.06. (prepisivati iz stare matične knjige) ili novu matičnu knjigu voditi samo za novozaposlene poslije 01.06. a za stare djelatnike evidenciju imati u staroj matičnoj knjizi...

Ako ko ima kakav pametan prijedlog na tu temu, nek posijeli s nama:top:

Nemelk
04.10.2010., 17:41
Pozdrav!
Zanima me kako je to zakonom uređeno kad npr. poslodavac isplaćuje zaostalu plaću i redovnu plaću isti mjesec...

NPR: nema dovoljno sredstava na računu za isplatu svih plaća pa jedne radnike isplati na vrijeme (npr u kolovozu dobiju plaću za srpanj), a drugi radnici tu plaću u rujnu. Onda opet krajem mjeseca ima dovoljno sredstava da isplati svima. :rolleyes:

Pitanje: treba li se radnicima koji su "dvaput" u istom mjesecu primili plaću jedna plaća ne obračunati s osobnim odbitkom?
(tako mi naime u računovodstvu tumače) :mad:

A ja razmišljam ovako: 12 mjeseci - 12 plaća - 12 osobnih odbitaka! Recite mi griješim li... :ne zna:

Hvala!

covjek-od-leda
04.10.2010., 18:55
Mislim da nisi u pravu. Ako nema isplate, doprinosi se plaćaju. Ako u jednom mjesecu ima više isplata, ukupni iznos se sumira i plaćaju se izdacii na ukupnu sumu. U tom slučaju, ako je radnik dobio prvu isplatu brutto 6000 kn, a drugu isto 6000 ukupni izdatak s druge isplate ide kao da je plaća bila 12000 kn. Sad...svejedno je ako plaćaš 5 ili deset ili jednu isplatu.

Nemelk
04.10.2010., 20:01
Mislim da nisi u pravu. Ako nema isplate, doprinosi se plaćaju. Ako u jednom mjesecu ima više isplata, ukupni iznos se sumira i plaćaju se izdacii na ukupnu sumu. U tom slučaju, ako je radnik dobio prvu isplatu brutto 6000 kn, a drugu isto 6000 ukupni izdatak s druge isplate ide kao da je plaća bila 12000 kn. Sad...svejedno je ako plaćaš 5 ili deset ili jednu isplatu.

nisi shvatio moje pitanje... ja pitam za osobni odbitak..

Veže li se osobni odbitak za plaću ili za mjesec isplate?
Jer ako se veže za mjesec isplate, što je sa radnicima kojima poslodavac duguje 5-6 plaća i onda im to u jednom mjesecu isplati?

Koriste li onda oni JEDAN osobni odbitak od 1800 kn u mjesecu isplate svih tih plaća pa im se ostali iznos oporezuje?

Ili, svaki dohodak se veže uz jedan osobni odbitak, neovisno o mjesecu isplate?

nadam se da sam pojasnio... dakle, stvar je u osobnom odbitku, ne davanjima.

Carica!
04.10.2010., 20:26
nisi shvatio moje pitanje... ja pitam za osobni odbitak..

Veže li se osobni odbitak za plaću ili za mjesec isplate?
Jer ako se veže za mjesec isplate, što je sa radnicima kojima poslodavac duguje 5-6 plaća i onda im to u jednom mjesecu isplati?

Koriste li onda oni JEDAN osobni odbitak od 1800 kn u mjesecu isplate svih tih plaća pa im se ostali iznos oporezuje?

Ili, svaki dohodak se veže uz jedan osobni odbitak, neovisno o mjesecu isplate?

nadam se da sam pojasnio... dakle, stvar je u osobnom odbitku, ne davanjima.

Bez obzira koliko isplata ima u mjesecu osobni odbitak koristi se samo jedan mjesečno, a korekcija se radi u godišnjoj prijavi poreza.

Nemelk
04.10.2010., 21:29
Bez obzira koliko isplata ima u mjesecu osobni odbitak koristi se samo jedan mjesečno, a korekcija se radi u godišnjoj prijavi poreza.

Znači - opleti po radniku, a svoje nove on će vidjeti sljedeće godine, tamo negdje u 6 mj...
Glupost živa, pa nije radnik kriv što poslodavac nema novaca ili namjerno zavlači s isplatom...

Carica!
04.10.2010., 21:44
Znači - opleti po radniku, a svoje nove on će vidjeti sljedeće godine, tamo negdje u 6 mj...
Glupost živa, pa nije radnik kriv što poslodavac nema novaca ili namjerno zavlači s isplatom...

Vidim shvatio si :)
Nažalost, ali tako je.

Nemelk
05.10.2010., 07:42
Vidim shvatio si :)
Nažalost, ali tako je.

Jel mi možeš reći gdje se o tome službeno govori - Narodne novine, zakon, rješenje, nešto..?

Carica!
05.10.2010., 08:06
Jel mi možeš reći gdje se o tome službeno govori - Narodne novine, zakon, rješenje, nešto..?

Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04).

Jel imaš Računovodstvo poduzetnika? Tu ti je sve lijepo opisano, kratko i jasno.
Ako ti bilo kako mogu pomoći oko obračuna, pitaj.

uraira
05.10.2010., 10:50
Znači - opleti po radniku, a svoje novce on će vidjeti sljedeće godine, tamo negdje u 6 mj...

žalosna istina.
i naša tužna stvarnost...:(

vlado3
05.10.2010., 12:42
Trebao bi ih vidjeti ove godine sa zadnjom isplatom - ako je bude :tuzni:
I ako je radio cjelu godinu samo kod jednog poslodavca

sara4
05.10.2010., 12:46
Trebao bi ih vidjeti ove godine sa zadnjom isplatom - ako je bude :tuzni:
I ako je radio cjelu godinu samo kod jednog poslodavca

Tako je. Poslodavac treba u 12. mjesecu napraviti obračun. Ali taj obračun, primjetih, ne rade svi, iako bi trebali...

Nemelk
05.10.2010., 16:56
Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04).

Jel imaš Računovodstvo poduzetnika? Tu ti je sve lijepo opisano, kratko i jasno.
Ako ti bilo kako mogu pomoći oko obračuna, pitaj.

Prijavljen sam na minimalac, 2.814,00 kn bruto
nije bilo novaca za isplatu i moje plaće pa sam je dobio početkom mjeseca, a onda sljedeću okljaštrenu...

..eto.. i sad čekam sljedeću godinu.. ah, ti propisi i zakoni..

vlado3
05.10.2010., 23:20
Tako je. Poslodavac treba u 12. mjesecu napraviti obračun. Ali taj obračun, primjetih, ne rade svi, iako bi trebali... Obaveza je od ove godine sa posljednjim izmjenama zakona iz srpnja.

uraira
06.10.2010., 07:19
Obaveza je od ove godine sa posljednjim izmjenama zakona iz srpnja.

daj nađi vremena, pls, pa mi o tom godišnjem obračunu napiši nešto više. nisam ga radila nikad. tak sam si protumačila da ga ja ne trebam raditi, jer su mi obračuni i isplate uredno u mjesecu..

sara4
06.10.2010., 07:45
Uraira, ti si poslodavac? Računovođa? Jer, to se odnosi na njih...