PDA

View Full Version : Obračun plaće i doprinosa

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11

tatjana_
02.09.2011., 05:57
onak ako se držimo za slamčice, moraš odraditi 168 sati i moraš 2 dana bit slobodan za te praznike... ako pak radiš u vrijeme tih praznika, onda moraš bit plaćen po povišenom koeficijentu za rad praznikom...

nikako poslodavac nebi smio tražiti od radnika da nadoknadi ta 2 slobodna dana ako mu to ne misli i platit... ali pošto je poznato da se kod nas svašta radi i da si svakom tumači zakon na svoj način, sve je moguće...

Pitam jer mi cijelo vrijeme tako radimo i kad ne radimo blagdan odrađujemo neki drugi dan, ili recimo ovaj 8. mjesec sam radila oba blagdana i bit će mi više plaćeno, ali smo svi radili i svih 184 sati (i onaj tko nije radio blagdan)... valjda ne bi tak cijelo vrijeme radili da nije po zakonu...
Recimo meni se na platnoj listi vidi 168 sati normalno + 16 državni praznik uvećano za 50%. A onaj tko nije radio na blagdane njemu će pisati 184 sata normalnog rada, a posebno će biti istaknuto ona rubrika državni praznik (ono što država daje).
Radim u call centru, znači svaki dan nam je radan, imamo raspoređene takve smjene da nam je 1 dan u tjednu slobodan, firma je u redu što se tiče svega općenito, ali to me muči, ne kužim taj fond sati...
Gdje mogu naći o tome nešto napismeno (pouzdano)? Hvala

vitas
02.09.2011., 06:36
Pitam jer mi cijelo vrijeme tako radimo i kad ne radimo blagdan odrađujemo neki drugi dan, ili recimo ovaj 8. mjesec sam radila oba blagdana i bit će mi više plaćeno, ali smo svi radili i svih 184 sati (i onaj tko nije radio blagdan)... valjda ne bi tak cijelo vrijeme radili da nije po zakonu...
Recimo meni se na platnoj listi vidi 168 sati normalno + 16 državni praznik uvećano za 50%. A onaj tko nije radio na blagdane njemu će pisati 184 sata normalnog rada, a posebno će biti istaknuto ona rubrika državni praznik (ono što država daje).
Radim u call centru, znači svaki dan nam je radan, imamo raspoređene takve smjene da nam je 1 dan u tjednu slobodan, firma je u redu što se tiče svega općenito, ali to me muči, ne kužim taj fond sati...
Gdje mogu naći o tome nešto napismeno (pouzdano)? Hvala

Na seminaru o plaćama malo su diskutirali taj mjesečni fond..rečeno nam je da se svi toga drže kao pijan plota ali sam mjesečni fond ustvari nije toliko bitan..Zakon određuje da se pod redovnim radom smatra 40 sati tjedno a o preraspodjeli radnog vremena poslodavca ovisi hoće li se to poklopiti sa mjesečnim fondom ili ne..dakle, zakon o radu kaže:

"Članak 43.

(2) Puno radno vrijeme ne smije biti duže od četrdeset sati tjedno."

Dakle, nigdje se ne spominje mjesečni fond. Također se premasvemu navedenom iskazuju i sati, u redovan rad ulazi sve ono što je odrađeno na radne dane (tu ne ulaze nedjelje, praznici i blagdani), u nedardni blagdan ulaze sati koji su plaćeni a nisu odrađeni na blagdane i praznike, u nedjelje ulaze nedjelje jer bi isto trebale biti više plaćene, u radni blagdan ulaze sati odrađeni na blagdane, plaćeni i kao takvi uvećani.. u prekovremeni sve što je više od dozvoljenog broja sati..E sada, ako Vama štima tjedna satnica pa je tih 40 sati razvučeno na 7 dana to je stvar preraspodjele iako Zakon o radu kaže:
"Članak 54.

(1) Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 53. ovoga Zakona.
Članak 53.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, punoljetni radnik koji radi na sezonskim poslovima ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje deset sati neprekidno, pod uvjetom da se tom radniku u svakom razdoblju od osam dana osigura zamjenski dnevni odmor, u trajanju jednakom propuštenim satima odmora iz stavka 1. ovoga članka."

E sada, ako su ispunjeni svi uvjeti iz Zakona o radu, Pravilnika isl onda je sve ok, ako nisu onda znači da ipak ne radite po pravilima što u današnje vrijeme ne bi bilo čudno jer na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji rade po Zakonu.

tatjana_
02.09.2011., 06:52
Na seminaru o plaćama malo su diskutirali taj mjesečni fond..rečeno nam je da se svi toga drže kao pijan plota ali sam mjesečni fond ustvari nije toliko bitan..Zakon određuje da se pod redovnim radom smatra 40 sati tjedno a o preraspodjeli radnog vremena poslodavca ovisi hoće li se to poklopiti sa mjesečnim fondom ili ne..dakle, zakon o radu kaže:

"Članak 43.

(2) Puno radno vrijeme ne smije biti duže od četrdeset sati tjedno."

Dakle, nigdje se ne spominje mjesečni fond. Također se premasvemu navedenom iskazuju i sati, u redovan rad ulazi sve ono što je odrađeno na radne dane (tu ne ulaze nedjelje, praznici i blagdani), u nedardni blagdan ulaze sati koji su plaćeni a nisu odrađeni na blagdane i praznike, u nedjelje ulaze nedjelje jer bi isto trebale biti više plaćene, u radni blagdan ulaze sati odrađeni na blagdane, plaćeni i kao takvi uvećani.. u prekovremeni sve što je više od dozvoljenog broja sati..E sada, ako Vama štima tjedna satnica pa je tih 40 sati razvučeno na 7 dana to je stvar preraspodjele iako Zakon o radu kaže:
"Članak 54.

(1) Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 53. ovoga Zakona.
Članak 53.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, punoljetni radnik koji radi na sezonskim poslovima ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje deset sati neprekidno, pod uvjetom da se tom radniku u svakom razdoblju od osam dana osigura zamjenski dnevni odmor, u trajanju jednakom propuštenim satima odmora iz stavka 1. ovoga članka."

E sada, ako su ispunjeni svi uvjeti iz Zakona o radu, Pravilnika isl onda je sve ok, ako nisu onda znači da ipak ne radite po pravilima što u današnje vrijeme ne bi bilo čudno jer na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji rade po Zakonu.

Znači trebali bismo se žaliti direktoru da plati tu razliku kao prekovremeno ...

vitas
02.09.2011., 08:34
Znači trebali bismo se žaliti direktoru da plati tu razliku kao prekovremeno ...

A čuj, možete se vi žaliti ali pitanje što bi iz toga proizašlo..najbolje znate sami za koga radite..mnoge takve žalbe završe otkazima itd itd..raznim problemima

Anci banci
05.09.2011., 12:47
Pozdrav svima! Imam pitanje kako popuniti R-Sm obrazac kad je situacija slijedeća:
Radnik je radio od 1.-4.8. na pola radnog vremena (4 sati) - šifra OO 18
i od 16.-31.8. cijelo radno vrijeme (8 sati) - šifra OO 10.
U Priručniku ne nalazim taj slučaj, a gospođa na Regosu nije mi znala reći trebam li sve iskazati u prvom periodu (cijeli iznos u isti redak), a drugi redak upisati samo period bez iznosa (kao npr.kod šifre kada se radi o prekidu pa ponovnom zasnivanju radnog odnosa u istom mjesecu)
Ili odvojiti u 2 retka s popunjenim iznosima za svaku šifru zasebno?

Jel tko imao taj slučaj?

VTi underhood
05.09.2011., 15:37
Pozdrav svima! Imam pitanje kako popuniti R-Sm obrazac kad je situacija slijedeća:
Radnik je radio od 1.-4.8. na pola radnog vremena (4 sati) - šifra OO 18
i od 16.-31.8. cijelo radno vrijeme (8 sati) - šifra OO 10.
U Priručniku ne nalazim taj slučaj, a gospođa na Regosu nije mi znala reći trebam li sve iskazati u prvom periodu (cijeli iznos u isti redak), a drugi redak upisati samo period bez iznosa (kao npr.kod šifre kada se radi o prekidu pa ponovnom zasnivanju radnog odnosa u istom mjesecu)
Ili odvojiti u 2 retka s popunjenim iznosima za svaku šifru zasebno?

Jel tko imao taj slučaj?

u isti redak ide samo kad je ista osnova obračuna... ako se osnova obračuna mijenja, tada ide u zasebni redak...

vitas
08.09.2011., 07:31
Da li kad radite obračun plaće upisujete koliko je odrađeno sati u kojoj smjeni, koliko nedjeljom itd? Naime, ja od svojih svaki mjesec dobijem tabelu sa rekapitulacijom koja odgovara zbrojenim satima sa evidencija radnog vremena radnika i na temelju toga radim obrčun..e sad, ovaj mjesec me jedan zamolio ako mogu napraviti plaću bez te tabele tj rekapitulacije jer ju ne stigne pozbrojiti što znači da bi svima trebala pisati radovan rad u prvoj smjeni što mi nikako nema logike..molim savjet..što da napravim?

VTi underhood
08.09.2011., 10:13
Da li kad radite obračun plaće upisujete koliko je odrađeno sati u kojoj smjeni, koliko nedjeljom itd? Naime, ja od svojih svaki mjesec dobijem tabelu sa rekapitulacijom koja odgovara zbrojenim satima sa evidencija radnog vremena radnika i na temelju toga radim obrčun..e sad, ovaj mjesec me jedan zamolio ako mogu napraviti plaću bez te tabele tj rekapitulacije jer ju ne stigne pozbrojiti što znači da bi svima trebala pisati radovan rad u prvoj smjeni što mi nikako nema logike..molim savjet..što da napravim?

smjenski rad ne upisujem ukoliko se ne radi o noćnom radu... znači sve što se odradi preko dana nevezano u kojoj smjeni, pišem pod redovan rad... rad nedjeljom i rad praznikom odvajam...

a šta da napraviš ti nebi mogao reći... znam šta bi ja napravio... nebi obračunavao plaću bez uredno popunjene evidencije pogotovo ako se radi o puno radnika...

vitas
08.09.2011., 10:46
smjenski rad ne upisujem ukoliko se ne radi o noćnom radu... znači sve što se odradi preko dana nevezano u kojoj smjeni, pišem pod redovan rad... rad nedjeljom i rad praznikom odvajam...

a šta da napraviš ti nebi mogao reći... znam šta bi ja napravio... nebi obračunavao plaću bez uredno popunjene evidencije pogotovo ako se radi o puno radnika...

Ma meni je stvar da tak imam programski kao radovan rad u prvoj, drugo itd smjeni pa zato iskazujem i tepodatke a i onda mi je ok jer sve sa svačim paše..Rekla sam da mogu napraviti plaću prema tabeli a šta će oni napisati u tabeli ja neću provjeravati ali hoću da ju direktor potpiše prije nego ju unesem..tako sam ju i dobila..pa njima na dušu..

VTi underhood
08.09.2011., 13:11
Rekla sam da mogu napraviti plaću prema tabeli a šta će oni napisati u tabeli ja neću provjeravati ali hoću da ju direktor potpiše prije nego ju unesem..tako sam ju i dobila..pa njima na dušu..

točno tako...

moira_67
09.09.2011., 08:05
Evo jedno bedasto pitanje: s kojim datum obračunavate plaću (ajmo uzeti za 8.mj), sa 31.8. ili npr. 3.9.? Knjigovođa prije mene je sve radio sa 6.danom tekućeg za prethodni mjesec. Isto tako i R-Sm obrazac te ja 6.9. imam obr.0009 (za 8 mjesec) a trebao bi biti 0008 (ako sam dobro shvatila) i sad sam stalno mjesec ispred. Jel to u redu tako ili da sređujem? Kako?

lili p.
09.09.2011., 08:22
Sa 31.08. za 08. mjesec.

moira_67
09.09.2011., 08:34
Sa 31.08. za 08. mjesec.

A šta sam R-Sm -om?

VTi underhood
09.09.2011., 09:52
A šta sam R-Sm -om?

identifikator na RSm-u nema veze sa mjesecom isplate i uopće nije bitno da bude kronološki niti išta... identifikator je tu samo radi praćenja uplaćenih doprinosa i povezivanja uplata mirovinskog 2. stup sa RSm obrascima... to što svi knj. programi rade tako da kronološki generiraju broj je da se olakša praćenje, ali ponavljam, nemora tako biti...

tako recimo za 1. mjesec može biti 0001 (ili 1101 kao recimo kod mene) a za 2. mjesec može biti 0005 (1105)... može biti i 0059... bitno je samo da se identifikator ne ponavlja tijekom poslovne godine... i najbitnije je da se uplate doprinosa uplaćuju s identifikatorom identičnim onom na koji se RSm odnose...

Što se tiče datuma obračuna, on je također manje bitan... bitan je datum isplate plaće na temelju kojeg se generira i RSm i ID obrazac a na kraju godine i IP obrazac... naravno, podrazumijeva se da se plaća prvo obračuna pa tek onda isplati pa iz toga proizlazi da neće recimo datum isplate biti 05.09. a datum obračuna 08.09....

ja recimo obračunavam 01. u mjesecu za prethodni mjesec... kod nekih mi je identifikator (za 8. mjesec) 0008, kod nekih 1108 a kod nekih 1116 (ima 2 isplate plaće u mjesecu pa shodno tome i 2 rsm obrasca u mjesecu)...

identifikator sa vodećim nulama (0008) mi je kod onih koji su mi došli tijekom 2011. i imali već predane obrasce sa vodećim nulama, pa da ne kompliciram i da lakše pratim...

identifikator sa vodećim jedinicama (1108) je kod svih mojih stalnih stranaka koji su od početka godine (ili prije) kod mene...

2012 će bit 1201... 2013 će btii 1301.... 2014 će biti 1401... you get the point... a neki knjigovođe će recimo 2012 opet početi sa 0001...

Pošto RSm obrasce nerijetko treba usklađivati sa uplatama pa slati REGOS-u tablice gdje uplate povezuju s obrascima, ja sam odabrao ovaj način da mi prve dvije znamenke budu "godina" da mi u slučaju usklađivanja bude lakše...

Jel to u redu tako ili da sređujem? Kako?

Sad do kraja godine nastavi kako je rađeno kod bivšeg knjigovođe, a onda od slijedeće godine radi na svoj način i identifikatore si posloži kako tebi najviše odgovara... ponavljam, kod kreiranja obrazaca, bitan je datum isplate plaće, a kad će se plaća obračunati, to je tvoj izbor

ift07
11.09.2011., 09:54
Može li mi netko molim vas pomoći! U mjesecu kolovozu sam radila samo prva dva dana. Od 03.08. do 25.08. sam bila na godišnjem, a od 26.08. sam na komplikacijama bog trudnoće. U izračunu vrijednosti satnice za mjesec kolovoz se računalo 184 dana. Međutim, u daljnem izračunu mi piše ovako: 16 sati redovnog rada i 120 sati godišnjeg odmora što je ukupno 136 sati. Zbog čega mi u dane godišnjeg odmora nije uračunato 16 sati ili dva dana praznika po koeficjentu 1,00 jer tada naravno nisam radila? Ovako ispada da imam 16 sati rada, 12o sati godišnjeg i ona 4 dana na bolovanju 32 sata i dobijem ukupan zbroj 168, a ne 184. Unaprijed hvala!

VTi underhood
11.09.2011., 11:35
Može li mi netko molim vas pomoći! U mjesecu kolovozu sam radila samo prva dva dana. Od 03.08. do 25.08. sam bila na godišnjem, a od 26.08. sam na komplikacijama bog trudnoće. U izračunu vrijednosti satnice za mjesec kolovoz se računalo 184 dana. Međutim, u daljnem izračunu mi piše ovako: 16 sati redovnog rada i 120 sati godišnjeg odmora što je ukupno 136 sati. Zbog čega mi u dane godišnjeg odmora nije uračunato 16 sati ili dva dana praznika po koeficjentu 1,00 jer tada naravno nisam radila? Ovako ispada da imam 16 sati rada, 12o sati godišnjeg i ona 4 dana na bolovanju 32 sata i dobijem ukupan zbroj 168, a ne 184. Unaprijed hvala!

moguće je došlo do pogreške kod obračuna jer ti u izračunu fali točno tih 16 sati praznika... a moguće je i iskazano na listi pa si previdjela...

u svakom slučaju, u izračun satnice za nadoknadu za vrijeme komplikacija u trudnoći ide zadnjih 6 mjeseci prije nego što je bolovanje nastupilo, tj. 8. mjesec ne ulazi u izračun

ift07
11.09.2011., 18:04
moguće je došlo do pogreške kod obračuna jer ti u izračunu fali točno tih 16 sati praznika... a moguće je i iskazano na listi pa si previdjela...

u svakom slučaju, u izračun satnice za nadoknadu za vrijeme komplikacija u trudnoći ide zadnjih 6 mjeseci prije nego što je bolovanje nastupilo, tj. 8. mjesec ne ulazi u izračun

Hvala na brzom odgovoru! Tih 16 sati stvarno fali, nema ih u obračunu, a pomislila sam da je to zato jer praznici ne ulaze u dane godišnjeg odmora iako su se mogli prikazati kao rad na dane praznika s koeficjentom 1,00 jer sam bila na godišnjem. Već sam predala zahtjev za naknadu za komplikacije HZZO-u i u obračun plaća ulaze sve isplate plaća do 31.07. iz R-1.

VTi underhood
11.09.2011., 18:45
Hvala na brzom odgovoru! Tih 16 sati stvarno fali, nema ih u obračunu, a pomislila sam da je to zato jer praznici ne ulaze u dane godišnjeg odmora iako su se mogli prikazati kao rad na dane praznika s koeficjentom 1,00 jer sam bila na godišnjem. Već sam predala zahtjev za naknadu za komplikacije HZZO-u i u obračun plaća ulaze sve isplate plaća do 31.07. iz R-1.

onda je vjerovatno došlo do pogreške u obračunu...

vitas
20.09.2011., 07:43
Kada pišete potvrdu za dječji doplatak da li uzimate podatke koji odgovaraju ip obrascu znači po mjesecu isplate ili po mjesecu obračuna?

vitas
20.09.2011., 09:09
Kada pišete potvrdu za dječji doplatak da li uzimate podatke koji odgovaraju ip obrascu znači po mjesecu isplate ili po mjesecu obračuna?

Napokom dobila "ljubazne" tete na hzmo..veli da se uzimaju podaci kao za ip.. Baš ću vidjeti, pitala sam to jer su mi neke potvrde vraćali baš zato što su bile pisane po ip obrasu..

veluna
22.09.2011., 12:21
Preuzela sam vođenje knjigovodstva za obrtnika dobitaša i naišla na slijedeće stanje:
- zaposlena dva djelatnika, plaća se redovito isplaćuje (sve OK)
- vlasnik si isplaćuje poduzetničku plaću, ALI on je od 15.05.2010. na neprekinutom bolovanju
prijašnje knjigovodstvo mu je za svo vrijeme trajanja bolovanja obračunavalo cijelu plaću, redovito predavalo ID i RS-m obrasce (ko da nema bolovanja)
vlasnik im je redovito donosio doznake od liječnika, ali nitko nije na zdravstvo nosio ni R1 obrazac (Potvrdu o plaći), ni zahtjev za refundacijom plaće ni doznake

ukratko, za svo vrijeme trajanja bolovanja isplačivana je neto plaća i uplaćivani su svi doprinosi
e sad, odakle krenuti, zvala sam zdravstvo i oni budu (uz hrpu papira) vratili neto plaće i doprinos za zdravstvo, a što sa ostalim doprinosima?

Capella
22.09.2011., 13:52
... zvala sam zdravstvo i oni budu (uz hrpu papira) vratili neto plaće i doprinos za zdravstvo, a što sa ostalim doprinosima?

Ne znam o kojim se iznosima radi ali mislim da mu nema smisla tražiti povrat doprinosa jer će kad tad bolovanje prestati pa kad opet počnu obračuni plaće neće morati plaćati neko vrijeme ništa jer će na tim kontima imati pretplate nakon što se ustanovi greška (id obrasci-zaduživanje a nije trebalo zaduživati).

vlado3
28.09.2011., 12:49
Molim pomoć :ne zna:
Bruto plaća radnika 3.200
fond sati 160
odradio 40 sati ostalo neplaćeni dopust (bez odjave, poslodavac plaća doprinose)
kako će izgledati Platna lista

kanj
28.09.2011., 16:57
40 sati rada = 800,00 kn bruto
120 sati neplaćenog dopusta = 2.400,00 kn bruto
doprinosi iz plaće 640,00 kn (3.200,00 kn x 20%)
doprinosi na plaću 550,40 kn (3.200,00 kn x 17,2%)
iznos za isplatu radniku 640,00 kn (800,00 kn - 20% MO doprinosa)
- poreza i prireza nema jer je neto iznos manji od osobnog odbitka (1.800,00)

nedica
29.09.2011., 10:00
Molim pomoć, jel netko zna koliki su bili doprinosi u 1993.god, naime radim neke zaostatke i treba mi za MPP-1, u požari su nestali svi dokumenti iz te godine...jedino što znam je iznos uplaćenih doprinosa i da je jedna bila zaposlena u tom razdoblju...

marx//
29.09.2011., 13:21
Ljudi, molim za savjet.

Moj je poslodavac potpisao ugovor o djelu sa bivšom djelatnicom.

To je običan ugovor o djelu na formularu koji se kupi u Narodnim Novinama.

Naknada za obavljen posao je izražena u bruto iznosu i plaćat će se izvjesno vrijeme u mjesečnim obrocima.

Izvođač zahtjeva da se njoj na žiro račun dostavi bruto iznos, dakle sa uključenim doprinosom za mirovinsko i porezom, a ona će sama taj novac proslijeđivati na račune doprinosa i poreza i sama uplaćivati.

Istina, ne znam kako će sama raditi obrazce i slično, ali nije me ni briga.

Zanima me samo, smijem li joj isplaćivati bruto naknadu nanjen žiro račun i ne obustaviti u njeno ime doprinose i poreze?
Prilično je oštra u tom svom zahtjevu i inzistira da ona sama regulira obveze koje nosi ugovor o djelu.

Molim pomoć.

vlado3
29.09.2011., 21:10
40 sati rada = 800,00 kn bruto
120 sati neplaćenog dopusta = 2.400,00 kn bruto
doprinosi iz plaće 640,00 kn (3.200,00 kn x 20%)
doprinosi na plaću 550,40 kn (3.200,00 kn x 17,2%)
iznos za isplatu radniku 640,00 kn (800,00 kn - 20% MO doprinosa)
- poreza i prireza nema jer je neto iznos manji od osobnog odbitka (1.800,00)
A jel može obračun na minimalnu osnovicu?

kanj
30.09.2011., 05:55
Ja sam nedavno imala obračun plaće za radnika koji je dobio izvanredni otkaz zbog neopravdanog izostanka s posla. Odluku o izvanrednom otkazu pripremio je odvjetnik, koji je i uručio svu dokumentaciju radniku. Tražio je da obračun plaće za dane rada bude u skladu sa ugovorom o radu, a za neopravdane izostanke uplata doprinosa prema osnovici iz ugovora o radu.
E sad, da li su doprinosi za sate neopravdanog izostanka mogli biti obračunati na minimalnu osnovicu, ne znam.

Kako se iz primjera, kojeg navodite, radi o neplaćenom dopustu, ja mislim da obračun može biti na minimalnu osnovicu. Može se to navesti i u odluci ili suglasnosti sa radnikom o korištenju neplaćenog dopusta, pa je onda sve utemeljeno.

mazziz
30.09.2011., 09:38
Zaposlili smo djelatnika kojem je ovo prvi radni odnos, dobili smo od mirovinskog potvrdu da mu je to prvo zaposlenje, navodno bi trebali biti oslobođeni doprinosa na plaću, e sad kako bi trebala izgledati platna lista, treba li još nekoga obavijestiti o tome, poreznu, što s ID obrazcem? Molim savjete, ukoliko je netko imao sličnu situaciju?

pero288
30.09.2011., 09:59
a kako stoje stvari sa djelatnicima koji su napunili 18 a nisu završili srednju školu već idu u večernju, imaju radnu knjižicu bez upisanog obrazovanja...dali za njih postoje ove olakšice?

moira_67
30.09.2011., 10:41
Da rezimiramo: obračun plaće za 9 mjesec, datum: 30.09; sastavljanje R-Sm i ID obrasca (isto plaća za 9mj), datum: 01.10?
Još nešto: do 4.7. su plaće bile obračunavane početkom mjeseca za prethodni, na nakon toga (dakle od 31.7.) na kraju mjeseca za tekući - zbog promjene knjigovodstva. Ove godine će dakle biti obračunate i iskazane u troškovima plaće za 13 mjeseci (plaća za 12.mj 2010. i 12 plaća iz 2011.), jel to u redu?

VTi underhood
30.09.2011., 11:15
Da rezimiramo: obračun plaće za 9 mjesec, datum: 30.09; sastavljanje R-Sm i ID obrasca (isto plaća za 9mj), datum: 01.10?
Još nešto: do 4.7. su plaće bile obračunavane početkom mjeseca za prethodni, na nakon toga (dakle od 31.7.) na kraju mjeseca za tekući - zbog promjene knjigovodstva. Ove godine će dakle biti obračunate i iskazane u troškovima plaće za 13 mjeseci (plaća za 12.mj 2010. i 12 plaća iz 2011.), jel to u redu?

U redu je ali kod prijelaza na novi način obračuna za radnike nije smjela biti uzeta osobna olakšica u obzir pošto je u tom mjesecu već bila iskorištena... tj. srazmjerni dio neiskorištene olakšice se mogao iskoristiti u obračunu plaće za 7 mjesec...

moira_67
03.10.2011., 07:41
U redu je ali kod prijelaza na novi način obračuna za radnike nije smjela biti uzeta osobna olakšica u obzir pošto je u tom mjesecu već bila iskorištena... tj. srazmjerni dio neiskorištene olakšice se mogao iskoristiti u obračunu plaće za 7 mjesec...

Ako nije problem, može kratko objašnjenje što i kako napraviti, da znam srediti. TNX

VTi underhood
03.10.2011., 12:48
Ako nije problem, može kratko objašnjenje što i kako napraviti, da znam srediti. TNX

ako su dvije plaće obračunate i isplaćene u istom mjesecu, radniku pripada olakšica za samo jedan mjesec... znači ako radnik ima odbitak 1.5 (2700,00kn), tih 2700kn predstavlja osobni odbitak koji se može uzet u tom mjesecu za obračun... a sad jel isplaćena jedna plaća ili dvije ili tri, nebitno... bitno je da se ne uzme u obzir veći odbitak od 2700kn...

mazziz
04.10.2011., 06:08
Zaposlili smo djelatnika kojem je ovo prvi radni odnos, dobili smo od mirovinskog potvrdu da mu je to prvo zaposlenje, navodno bi trebali biti oslobođeni doprinosa na plaću, e sad kako bi trebala izgledati platna lista, treba li još nekoga obavijestiti o tome, poreznu, što s ID obrazcem? Molim savjete, ukoliko je netko imao sličnu situaciju?

Zna li itko?

kanj
04.10.2011., 07:10
Isplatna lista se razlikuje samo u tome što nema obračunatog doprinosa na bruto plaću. U ID-e obrascu neće biti prikazan doprinos na bruto plaću ovom radniku, Porezna uprava će to tolerirati uz prilog ove potvrde koju imate, te eventualnog dopisa ukoliko to nadležna Ispostava Porezne zahtjeva.

lucija78
04.10.2011., 10:21
Molim za pomoć.
Radnik prijavljen na minimalnu plaću je na bolovanju. Do 12.u mjesecu je na bolovanju na teret poslodavca, nakon toga na teret HZZO-a. Doprinosi za obračunavaju na onaj dio koji ide na teret poslodavca a budući da se radi o manjem iznosu nego od minimalne osnovice za obračun doprinosa, koja osnovica se koristi za obračun doprinosa? Ona koja ispadne po obračunu ili minimalna propisana? Puno hvala

mazziz
05.10.2011., 07:56
Evidentirate li naknadu za odvojeni život na platnu listu ili ne?

Anson
12.10.2011., 08:16
može pomoć, radnik je do nedavno imao osiguranu kćer preko sebe, znači imao je faktor 1,5.
27.09.2011 odjavio je kćer u mirovinskom, a 30.09.2011 u hzzo, s tim da su mu u hzzo-u stavili datum prestanka statusa osigurane osobe 13.09.2011, a datum zaprimanja 30.09.2011..
kako napravit obračun plaće i doprinosa za 09.mj? :confused:

lili p.
12.10.2011., 09:18
Uzmeš od radnika PK karticu i pogledaš tko je i do kad uzdržavani član.
Kakve veze ima preko koga kćer ima zdravstveno osiguranje? A ovaj dio sa odjavom sa mirovinskog ne kužim baš nikako :ne zna:

Anson
12.10.2011., 09:54
ma ne kužim ni ja pa zato i pitam..znači, ako mi na pk kartici piše da je kćer uzdržavani član do 27.09.2011. kako onda radim obračun? 26 dana po starom načinu, a onda zadnja 3 dana na novi način ili?

lili p.
12.10.2011., 10:04
Ide uzdržavani član za cijeli mjesec. Gleda se za radnika najpovoljnije.

Anson
12.10.2011., 10:55
puno hvala :)

Maana
12.10.2011., 13:59
Obrtniku su u kolovozu otkrivena dva neprijavljena radnika, k tome još strani državljani. S Inspektoratom je u rujnu dogovorio plaćanje kazne 30000,00 kn po radniku pa objekt nije zatvoren. A sada je stigao poziv od Porezne uprave o očitovanju o "obračunatim i iskazanim u propisanim obrascima te uplaćenim odgovarajućim porezima i doprinosima". U Nalazu Inspektorata je navedeno da su radnici radili jedan dan. Ima li tko iskustva kako bi trebali izgledati takvi obračuni? RS-m ne može ni proći bez odgovarajućih podataka o radnicima, a ja imam samo imena i prezimena. Mislila sam da Porezna izda neko svoje rješenje po kojem se plaća u takvim slučajevima, pa me ovo zbunilo..
Hvala unaprijed na svakom komentaru

vlado3
12.10.2011., 14:54
... E sad, da li su doprinosi za sate neopravdanog izostanka mogli biti obračunati na minimalnu osnovicu, ne znam.

Kako se iz primjera, kojeg navodite, radi o neplaćenom dopustu, ja mislim da obračun može biti na minimalnu osnovicu. Može se to navesti i u odluci ili suglasnosti sa radnikom o korištenju neplaćenog dopusta, pa je onda sve utemeljeno. Čitam danas u RiPup-u primjere obračuna neplaćenog dopusta i obračun je na minimalnu osnovicu

kakodane
18.10.2011., 11:04
Radnici su nam bili prijavljeni na puno radno vrijeme 40h tjedno...zbog smanjenja posla prijavili smo ih na nepuno radno vrijeme i 32 sata tjedno...mene sad zanima: da li smo ih mogli prijaviti na puno radno vrijeme i 32 sata tjedno, zbog staža koji im se sad manje zbraja?!...Naime, u Zakonu o radu čak i piše da puno radno vrijeme može iznositi 32 sata tjedno...i sad me sve to zbunilo..Najviše me zanima zbog njihovog staža...jer sad dok rade nepuno radno vrijeme i staž im se manje računa, a ako bi išla prijava na puno radno vrijeme i 32 sata tjedno da li onda staž normalno ide?

vitas
18.10.2011., 11:42
Da li je zakonom zabranjeno da se plaća radniku isplati na tekući račun od npr. njegove žene?
Pitam zato što poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini a radnik pretpostavlja da bi mu u dogledno vrijeme fina mogla blokirati račun pa obzirom da fina prvo blokira tj uzme sve pa se tek onda idu riješavati zavrzlame čovjek hoće zaštiti svoju plaću, pa kad mu dođe obavijest o ovrsi onda će normalno otvoriti zaštićeni račun gdje će uplaćivati 2/3 plaće a 1/3 na svoj (blokirani)

gita-xy
18.10.2011., 22:07
Čuj, poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini, svašta. Pa nije imanje tekućeg računa propisano zakonom, a isplata plaće u gotovini je zakonom dozvoljena.
Ne vidim razloga da se plaća ne isplati na drugi tekući (osim ako je poslodavcu već dostavljena neka ovrha). Kako radnik da nalog da mu se svaki mjesec obustavlja neki kredit, ne vidim razlog da ne da nalog da se plaća isplati na tuđi tekući.
Ja sam kolegi isplatila plaću na ženin tekući, napisao mi na papir nalog da njegovu plaću uplatim na tekući taj i taj.
Ali, radnik mora biti svjestan da će, ako nema redovnu mjesečnu uplatu plaće, vrlo lako ostati bez dozvoljenog minusa.

vitas
19.10.2011., 06:26
Čuj, poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini, svašta. Pa nije imanje tekućeg računa propisano zakonom, a isplata plaće u gotovini je zakonom dozvoljena.
Ne vidim razloga da se plaća ne isplati na drugi tekući (osim ako je poslodavcu već dostavljena neka ovrha). Kako radnik da nalog da mu se svaki mjesec obustavlja neki kredit, ne vidim razlog da ne da nalog da se plaća isplati na tuđi tekući.
Ja sam kolegi isplatila plaću na ženin tekući, napisao mi na papir nalog da njegovu plaću uplatim na tekući taj i taj.
Ali, radnik mora biti svjestan da će, ako nema redovnu mjesečnu uplatu plaće, vrlo lako ostati bez dozvoljenog minusa.

Ovaj nema dozvoljenog minusa pa nema oko toga brige, a poslodavac svima isplaćuje plaću na tekući pa se ne želi zafrkavati sa njegovom gotovinskom isplatom.. i za takve slučajeve sam već u nekoliko navrata čula..

moira_67
28.10.2011., 10:52
obrazac DNR : tko ga, kada i zašto mora sastavljati? Kome se predaje????
Hvala

IPS SERVIS
28.10.2011., 16:52
Da li je zakonom zabranjeno da se plaća radniku isplati na tekući račun od npr. njegove žene?
Pitam zato što poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini a radnik pretpostavlja da bi mu u dogledno vrijeme fina mogla blokirati račun pa obzirom da fina prvo blokira tj uzme sve pa se tek onda idu riješavati zavrzlame čovjek hoće zaštiti svoju plaću, pa kad mu dođe obavijest o ovrsi onda će normalno otvoriti zaštićeni račun gdje će uplaćivati 2/3 plaće a 1/3 na svoj (blokirani)

ja sam imala slučaj da smo dobili obavijest od banke da se ZABRANJUJE isplata plaće našeg djelatnika na račun njegove supruge, baš iz tog razloga da ako je njegov tekući u blokadi on bi elegantno isplaćivao na tuđi tekući.... neće ići.....

bolje mu je neka ode u finu otvoriti zaštićeni račun tako da si na vrijeme zaštiti primanja... uvijek je jadno gledati kada ti dođe radnik plakati da nema novca jer je tekući u blokadi i uzeli su mu sve novce.... a u računovodstvo nije donio ovrhu (privatnu) koju je dobio na kućnu adresu... kako bi mi knjigovođe trebali znati da je on u blokadi ?

vitas
31.10.2011., 07:48
ja sam imala slučaj da smo dobili obavijest od banke da se ZABRANJUJE isplata plaće našeg djelatnika na račun njegove supruge, baš iz tog razloga da ako je njegov tekući u blokadi on bi elegantno isplaćivao na tuđi tekući.... neće ići.....

bolje mu je neka ode u finu otvoriti zaštićeni račun tako da si na vrijeme zaštiti primanja... uvijek je jadno gledati kada ti dođe radnik plakati da nema novca jer je tekući u blokadi i uzeli su mu sve novce.... a u računovodstvo nije donio ovrhu (privatnu) koju je dobio na kućnu adresu... kako bi mi knjigovođe trebali znati da je on u blokadi ?

To sve zna..ali ovome račun nije u blokadi..još.. A ne može otvoriti zaštićeni račun sve dok ga ne blokiraju..no problem jer jer fina prvo blokira pa onda traži da se otvara zaštićeni račun pa daljnja procedura..tako da je naravno škakljivo da čovjerku prvo maznu cijelu plaću (nije se jednom desilo) pa tek onda da dalje riješava..treba preživjeti taj mjesec bez cijele plaće..U tome je caka..dakle, kad fina blokira nije više bed..trećina će mu ići na njegov a ostatak na zaštićeni ali on hoće samo spriječiti da mu odmah uzmu sve..

lili p.
31.10.2011., 07:56
Sve dok ovrha nije pokrenuta ja se ne bi brinula :mig:
Isplati mu na račun žene. Mislim da je vlado tu pisao da nema problema, ali ne mogu sad naći post.
Kad mu se račun blokira, onda ideš onako kako traže.
Žalosno je da ljudima prvo uzmu cijelu jednu plaću i tek onda ih stave u poziciju da mogu otvoriti zaštićen račun. Dok tako prolazi, tako će raditi.

petra288
31.10.2011., 12:01
ako je mjesto rada cijela županija (npr. građevinari), što upisati pod mjesto rada u platnoj listi...sjedište društva ili?? jer uz svako mjesto aplikacija mi traži stopu prireza pa se ne može upisati županija vec samo mjesto, a ako upišem samo mjesto to mi je nekako blesavo...

xsmas
31.10.2011., 12:44
Molim nekoga tko je imao iskustva. Napravljena je plaća svi pripadajući dokumenti. isplaćen neto 15-og a doprinosi nisu prošli u tom mjesecu . Dakle , nije predan RS jer nisu uplaćeni doprinosi. Molim Vas što učiniti? da li se RS predaje normalno ukoliko doprinosi budu plaćeni prvog ili drugog.Točnije, plaća za 9 ; neto isplaćen 15.10. doprinosi npr.02.11.

latyca
31.10.2011., 13:28
dragi moji, pomozite
imam djelatnicu zaposlila se 20.10, a komplikacije u trudnoći otvorila 27.10. Prijavljena je na 2850 kn brutto.
Molim vas ako tko ima volje da objasni kako joj treba izgledati platna lista. Dali joj mi isplaćujemo plaću za period 22 - 31.10 . pa radimo potraživanje od HZZo ili?

xsmas
31.10.2011., 13:33
ako je mjesto rada cijela županija (npr. građevinari), što upisati pod mjesto rada u platnoj listi...sjedište društva ili?? jer uz svako mjesto aplikacija mi traži stopu prireza pa se ne može upisati županija vec samo mjesto, a ako upišem samo mjesto to mi je nekako blesavo...

Pod mjesto rada upišeš sjedište,(u ugovoru o radu je naznačeno da radnik radi prema potrebi terenski) a stopa prireza ne bi smjela ići uz mjesto rada nego uz prebivalište ili boravište djelatnika

vlado3
01.11.2011., 00:12
Sve dok ovrha nije pokrenuta ja se ne bi brinula :mig:
Isplati mu na račun žene. Mislim da je vlado tu pisao da nema problema, ali ne mogu sad naći post.
Kad mu se račun blokira, onda ideš onako kako traže.
Žalosno je da ljudima prvo uzmu cijelu jednu plaću i tek onda ih stave u poziciju da mogu otvoriti zaštićen račun. Dok tako prolazi, tako će raditi. Da ne tražiš :mig:, tako funkcionira već 20 g., ali ne zbog problema ovrhe ili sl., nego jednostavno zbog praktičnosti.
Ja bih rekao (neka me netko ispravi ako sam u krivu) da je poslodavac obavezan ustezati dio plaće (ili cjelu), ne kada mu se račun blokira, nego kada dobije obavijest od strane ovrhovoditelja.
Ne znam da li je IPS dobro citirala da se ZABRANJUJE isplata (iako je suština ista), već postoji odgovornost poslodavca koji ne postupi po pravomoćnom rješenju o ovrsi ili ovršnom nalogu.
Drugim rječima ovrhovoditelj može tražiti ovrhu protiv osobe koja je propustila obustaviti ili isplatiti sredstva prema ovršnom nalogu.

vitas
01.11.2011., 10:53
Molim nekoga tko je imao iskustva. Napravljena je plaća svi pripadajući dokumenti. isplaćen neto 15-og a doprinosi nisu prošli u tom mjesecu . Dakle , nije predan RS jer nisu uplaćeni doprinosi. Molim Vas što učiniti? da li se RS predaje normalno ukoliko doprinosi budu plaćeni prvog ili drugog.Točnije, plaća za 9 ; neto isplaćen 15.10. doprinosi npr.02.11.

RSM se predaje ili kad su plaćeni doprinosi ili najkasnije do kraja mjeseca u kojem su trebali biti plaćeni doprinosi i plaća..Čak iako doprinosi nisu plaćeni rsm se mora predati do zadnjeg dana u mjesecu.. U tvom slučaju RSM je trebalo predati najkasnije 31.10.2011.

latyca
02.11.2011., 07:06
dragi moji, pomozite
imam djelatnicu zaposlila se 20.10, a komplikacije u trudnoći otvorila 27.10. Prijavljena je na 2850 kn brutto.
Molim vas ako tko ima volje da objasni kako joj treba izgledati platna lista. Dali joj mi isplaćujemo plaću za period 22 - 31.10 . pa radimo potraživanje od HZZo ili?

itko...:moli:

vitas
02.11.2011., 07:34
itko...:moli:

dragi moji, pomozite

Obračunavaš joj plaću od 20.10. do 26.10. a od 27.10. je na komplikacijama. Poslodavac za vrijeme komplikacija ne isplaćuje plaću niti ju hzzo refundira..Komplikacije u trudnoći idu direktno na teret hzzo-a s tim da je potrebno ispuniti ER-1 obrazac sa popunjenim plaćama za period unazad 6 mjeseci završno sa mjesecom prije nego je otišla na bolovanje..Dakle u ER-1 u tvom slučaju idu plaće koje su ISPLAĆENE u periodu od 01.04.2010. do 30.09.2010. obzirom da tada nije bilo kod vas zaposlena trebaš kontaktirati bivšeg poslovdavca (ako je negdje prije radila) da i oni popune ER-1 za nju ako je u tom periodu bilo za nju isplata. Ti ćeš joj obračunati plaću samo za ti par dana obzirom da broj odrađenih sati prema raspodjeli. također će ti u rsm obrascu djelatnica biti u dva reda, jedan pod šifrom 10 (20-26.10.) a drugi pod šifrom 56 (27-31.10.), drugi red će biti bez iznosa

latyca
02.11.2011., 08:25
Obračunavaš joj plaću od 20.10. do 26.10. a od 27.10. je na komplikacijama.

hvala ti vitas, spasila si me
još samo nešto, ovi obrasci ER-1, djelatnica će ih ići uzeti od bivšeg poslodavca, e sad dali ona to sama nosi na hzzo ili mi kao firma moramo to slati na hzzo? Isto tako ona je sezonac tako da nema potrebnu gustoću staža kako bi dobivala 70% od prosjeka plaće već ima pravo samo na onih 800 kn, dali joj svejedno i u ovom slučaju trebaju ER obrasci?
I dali meni u platnoj listi kod obračuna plaće (synesis) treba to ovako izgledat

naknada/ sati / faktor obračuna/ bruto plaća

1. redovan rad/ 40/ 1/ 678,57
2. bolovanje na teret fonda/ 24/ 1/ 0,00

Hvala ti :kiss:

vitas
02.11.2011., 08:32
hvala ti vitas, spasila si me
još samo nešto, ovi obrasci ER-1, djelatnica će ih ići uzeti od bivšeg poslodavca, e sad dali ona to sama nosi na hzzo ili mi kao firma moramo to slati na hzzo? Isto tako ona je sezonac tako da nema potrebnu gustoću staža kako bi dobivala 70% od prosjeka plaće već ima pravo samo na onih 800 kn, dali joj svejedno i u ovom slučaju trebaju ER obrasci?
I dali meni u platnoj listi kod obračuna plaće (synesis) treba to ovako izgledat

naknada/ sati / faktor obračuna/ bruto plaća

1. redovan rad/ 40/ 1/ 678,57
2. bolovanje na teret fonda/ 24/ 1/ 0,00

Hvala ti :kiss:

Er-1 treba bro obzira a na hzzo-u će utvrditi kolika joj naknada pripada..Obrazac nosi ona sama na hzzo..Ali vi kao poslodavac dajete i svoj er-1 samo što će biti prazan (jer je u trenutku odlaska na bolovanja kod vas zaposlena). Ne znam kako to izgleda u synesisu jer ne radim u njemu ali obračun bi trebao tako izgledati..iako meni na dvije decimale bruto ispada 678,40 no to valjda ovisi o programu..mislim da je to ok

Lady of leisure
03.11.2011., 14:35
Imam jedno pitanje vezano uz poreznu olakšicu za uzdržavanog člana obitelji.

Šta to ustavri znači u konačnici? Veća plaća ili nešto drugo ?

Inače je smo sin i ja (nezaposlena) prijavljeni na muža i njegova olakšica tj. neoporezivi dio je sada 3600 kn.

Pa ako mi može tko objasniti, jer ne kužim :).

Hvala.

vitas
03.11.2011., 18:05
Imam jedno pitanje vezano uz poreznu olakšicu za uzdržavanog člana obitelji.

Šta to ustavri znači u konačnici? Veća plaća ili nešto drugo ?

Inače je smo sin i ja (nezaposlena) prijavljeni na muža i njegova olakšica tj. neoporezivi dio je sada 3600 kn.

Pa ako mi može tko objasniti, jer ne kužim :).

Hvala.

U pravilo bi olakšica značila veću plaću, no stvarnost je u 80% drugačija..poslodavac dogovara sa radnikom neto plaću i na taj način olakšice radnika ne predstavljaju veću plaću radniku već manji porez i prirez poslodavcu..Dakle, olakšica povećava plaću ako je dogovorena u bruto iznosu

petra288
04.11.2011., 07:48
imam djelatnika koji se zaposlio 24.10 a otvorio je bolovanje 28.10, znači radio je svega 5 dana. Kako njemu obračunati naknadu za prijevoz, po ugovoru djelatnicima se isplaćuje naknada u visini mjesečne pokazne karte, a što njemu isplatiti za ovih 5 dana?

leonarda26
04.11.2011., 08:25
imam djelatnika koji se zaposlio 24.10 a otvorio je bolovanje 28.10, znači radio je svega 5 dana. Kako njemu obračunati naknadu za prijevoz, po ugovoru djelatnicima se isplaćuje naknada u visini mjesečne pokazne karte, a što njemu isplatiti za ovih 5 dana?

i mene ovo zanima, ja imam djelatnicu koja se zaposlila 25.10, a komplikacije u trudnoći otvorila 28.10, znači radila je svega 3 dana, što sa naknadom za prijevoz u ovom slučaju? Ima li na osnovi ova 3 odrađena dana pravo na puni iznos naknade za prijevoz u visini mjesečne pokazne karte??:ne zna:

kakodane
04.11.2011., 09:07
Imam problem!!! Kod jednog zaposlenika primjetili smo da kad mu radimo plaću ima 1,00 koeficjent osobnog odbitka. Dvoje djece je prijavljeno u 4 mjesecu...ali nije promijenjeno u programu, tako da on od 4 mjeseca nije imao iskazano 2,20 koef...ŠTA NAM JE ČINITI??? :(

leonarda26
04.11.2011., 09:25
Imam problem!!! Kod jednog zaposlenika primjetili smo da kad mu radimo plaću ima 1,00 koeficjent osobnog odbitka. Dvoje djece je prijavljeno u 4 mjesecu...ali nije promijenjeno u programu, tako da on od 4 mjeseca nije imao iskazano 2,20 koef...ŠTA NAM JE ČINITI??? :(

nema veze, to se ispravi kroz godišnju poreznu prijavu u kojoj će navesti koeficijent 2,20 od 4 mjeseca i sukladno tome će dobiti veći povrat poreza.Sad mu nastavite obračunavati plaću po novom koeficijentu.

vitas
04.11.2011., 09:36

Ili će on kroz godišnju prijavu ili ćete vi ispraviti u SLAVNOM GODIŠNJEM OBRAČUNU POREZA IZ PLAĆA, ako je radio kod vas cijelu godinu!!! Juhuuuuuuuuuuuu opet nam dolazi to vrijemeeeeee

vitas
04.11.2011., 09:39

i mene ovo zanima, ja imam djelatnicu koja se zaposlila 25.10, a komplikacije u trudnoći otvorila 28.10, znači radila je svega 3 dana, što sa naknadom za prijevoz u ovom slučaju? Ima li na osnovi ova 3 odrađena dana pravo na puni iznos naknade za prijevoz u visini mjesečne pokazne karte??:ne zna:

Ovisno o poslodavcu..ja sam imala slučajeva da su isplaćivali recipročno danima koje je djelatnik radio a i imala sam slučajeva kad su bez obzira na bolovanje ili godišnji isplatili cijeli prijevoz..

leonarda26
04.11.2011., 10:08
Ovisno o poslodavcu..ja sam imala slučajeva da su isplaćivali recipročno danima koje je djelatnik radio a i imala sam slučajeva kad su bez obzira na bolovanje ili godišnji isplatili cijeli prijevoz..
biti će obračun u visini cijene karte po radnim danima, ali što kada je cijena karte kupljena u vozilu veća od cijene karte kupljene na šalteru? po kojoj cijeni onda obračunati prijevoz...

kattya
04.11.2011., 10:27
molim vas za pomoć...spetljala sam se
ako je radnica prijavljena na plaću 3.000,00 kn bruto i počela raditi 17.10 a već 26.10 otvorila bolovanje na teret HHZO (komplikacije u trudnoći), kolika joj je plaća?

3000/168=17,86 x 88=1571,68 kn bruto
ili
3000/168=17,86x 56=1000,16 kn bruto (tu se uzimaju samo sati koji su stvarno odrađeni)
ili
ništa od ovoga?

vlado3
04.11.2011., 12:58
Ovo drugo

vitas
04.11.2011., 13:18
biti će obračun u visini cijene karte po radnim danima, ali što kada je cijena karte kupljena u vozilu veća od cijene karte kupljene na šalteru? po kojoj cijeni onda obračunati prijevoz...

Mi smo uvijek kretali od 290,00 kn za ZG prijevoz..Nitko ne kaže niti da radnik zaista kupi pokaz od tih novaca ali to se poslodavca ne tiče..

vlado3
04.11.2011., 13:37
Naknada za prijevoz predstavlja neoporezivi izdatak za poslodavca ako je isplaćena radniku u visini stvarnih izdataka, prema cijeni mjesečne odnosno pojedinačne karte (uz sve ostale varijacije međumjesnog prijevoza itd.).
Poslodavac nije dužan isplatiti naknadu za prijevoz, osim ako isto nije propisano kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.
Mislim da nije greška ako se isplati cjelokupni iznos mjesečne karte iako radnik nije radio cijeli mjesec.

svjedok
04.11.2011., 14:38
molila bih ako netko zna kako da izračunam neto iznos plaće u državnoj službi ili lokalnoj samoupravi ako je koeficijent 1,49
hvala unaprijed

PINKFLOYD2
06.11.2011., 11:36
Pozdrav

Ako netko zna dali mi se isplati sam sebi uplačivati mirovinsko...na način da pomažem u kući,roditelju,barem sam čuo da je to moguće :ne zna:

Koliko bi to uopče koštalo,ako je moguće?

Hvala.

mazziz
07.11.2011., 07:31
Da li je potrebno povećanje/smanjenje plaće prijaviti na mirovinskom ili je dovoljan samo aneks ugovora između poslodavca i djelatnika?

kakodane
07.11.2011., 10:44
Da li je potrebno povećanje/smanjenje plaće prijaviti na mirovinskom ili je dovoljan samo aneks ugovora između poslodavca i djelatnika?

dovoljan je samo aneks ugovora...ne ide se na HZMO!

mazziz
07.11.2011., 10:49
dovoljan je samo aneks ugovora...ne ide se na HZMO!

Imam još jedno pitanje, ako mi možeš pomoći. Ako je osoba godinu dana radila u dvije firme po 4 sata, a prije toga je godinu i pol dana radila u jednoj od te dvije firme punu satnicu i ponovno već 6 mjeseci radi u toj istoj firmi punu satnicu bez prekida radnog odnosa ima li pravo na punu naknadu za komplikacije u trudnoći ako joj plaća iznosi 4.500,00 kn? Po meni bi trebala imati jer nema prekida radnog odnosa?

mikica1210
07.11.2011., 17:11
Pozdrav!

Molim vas za pomoć...

Što učiniti kada je plaća krivo obračunana,tj. uplaćeno bolovanje na teret poslodavca, umjesto na teret hzzo...a plaća se ne može mijenjati jer je već isplaćena, a isplaćen je i pogrešan iznos, jer bolovanje na teret poslodavca je bruto, a na teret hzzo neto iznos...Unaprijed hvala!!!

VTi underhood
07.11.2011., 18:06
Pozdrav!

Molim vas za pomoć...

Što učiniti kada je plaća krivo obračunana,tj. uplaćeno bolovanje na teret poslodavca, umjesto na teret hzzo...a plaća se ne može mijenjati jer je već isplaćena, a isplaćen je i pogrešan iznos, jer bolovanje na teret poslodavca je bruto, a na teret hzzo neto iznos...Unaprijed hvala!!!

plaća se uvijek može mijenjati ispravkom obračuna...

napravi se ispravan obračun, odnese se korektivni rsm obrazac u regos i ispravak id obrasca (ukoliko je već id za tu isplatu predan) na poreznu uz kratko objašnjenje zašto se ispravlja... i radniku se naloži da vrati razliku

Corney
07.11.2011., 22:37
Da li netko zna koju šifru treba upisati u RSm obrazac za majku kojoj je produžen porodiljni do druge godine djetetovog života radi njege zbog težih smetnji u razvoju a na temelju rješenja HZZO-a (NE centra za socijalnu skrb). Do 12.10. je bila na porodiljnom i tu je šifra bila 52, a od 13.10. je produženje porodiljnog. Hvala

kakodane
08.11.2011., 08:02
Imam još jedno pitanje, ako mi možeš pomoći. Ako je osoba godinu dana radila u dvije firme po 4 sata, a prije toga je godinu i pol dana radila u jednoj od te dvije firme punu satnicu i ponovno već 6 mjeseci radi u toj istoj firmi punu satnicu bez prekida radnog odnosa ima li pravo na punu naknadu za komplikacije u trudnoći ako joj plaća iznosi 4.500,00 kn? Po meni bi trebala imati jer nema prekida radnog odnosa?

ne vidim razlog zašto ne bi imala pravo na punu naknadu...naravno da ima pravo!

mikica1210
08.11.2011., 16:34
plaća se uvijek može mijenjati ispravkom obračuna...

napravi se ispravan obračun, odnese se korektivni rsm obrazac u regos i ispravak id obrasca (ukoliko je već id za tu isplatu predan) na poreznu uz kratko objašnjenje zašto se ispravlja... i radniku se naloži da vrati razliku

A dali postoji mogućnost bez ispravka rsm-a i id obrasca, pa da se na slijedećoj plaći oduzme od bruta iznos koji je isplaćen, i isplati potreban neto iznos pod šifrom bolovanja na teret hzzo-a...inače, radim u školi (početnik sam), pa ne mogu mijenjati kad se sjetim, nego imam određeni rok do kad trebam predati fini, zbog toga je problem...

VTi underhood
08.11.2011., 17:25
A dali postoji mogućnost bez ispravka rsm-a i id obrasca, pa da se na slijedećoj plaći oduzme od bruta iznos koji je isplaćen, i isplati potreban neto iznos pod šifrom bolovanja na teret hzzo-a...inače, radim u školi (početnik sam), pa ne mogu mijenjati kad se sjetim, nego imam određeni rok do kad trebam predati fini, zbog toga je problem...

ne

Pero-zg
08.11.2011., 19:21
Pozdrav!!!
HZMO nam je dostavio rješenje za jednog invalidnog radnika da mu se priznaje svojstvo invalidne osobe, te da mu se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem svakih 12 mjeseci kao 15 mjeseci.
Da li se za tog radnika Rsm obrazac posebno šifrira (do sada smo mu isplaćivali plaću s osnovom osiguranja 10)? Da li je tog radnika potrebno iskazati u dva reda? Prvi red kao i do sada šifra 10, a u drugi red osnova osiguranja 42 (za osiguranika invalidnu osobu) s nulama u svim poljima?
Ako netko zna bio bi zahvalan...
Pozdrav!!!

vitas
11.11.2011., 09:36
Jedna ženska je u 10-om mjesecu dobila otkaz iz jedne firme tj bila je na određeno i nisu joj produžili ugovor..Imala je obustavu na plaći preko fine za dug po kojem je ona bila jamac..no to sada nije bitno..bitno je to da joj je 1/3 plaće bila uplaćivana na tekući i taj dio je bio blokiran a 2/3 plaće na zaštićeni račun..sada, kad je dobila otkaz gospođa iz obračuna plaća je slučajno cijelu plaću poslala na njen tekući (umjesto 1/3) i rekla da se zabunila ali da šta je tu je jer ona to sad ne može ispraviti i nek joj dužnik vrati lovu, da tko bi te sve obustave pratio!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..moje pitanje upućeno je knjigovođama koje rade na obraunu plaće..da li biste tako odgovorili jadnom radniku koji je računao na 2/3 plaće taj mjesec a vi mu hladnokrvno napravite zajeb..biste li se potrudili ispraviti pogrešku? Dopisom banci, fini ili na bilo koji drugi način?? Kako biste vi kao radnik reagirali na tu gospođu iz obračuna plaća? Da li smatrate da ta žena treba na bilo koji način odgovarati za tu svoju grešku?
:mad::mad::mad::mad: Boli me kad vidim koliko se ja trudim da svi oko mene budu zadovoljni, od radnika do poslodavaca a onda se nađe jedna kokoš koja je iste struke kao i ja i ovako odreagira.. Ja bih osobno na mjestu radnice uputila pismenu žalbu i njoj i njenom šefu i zahtijevala da mi ona vrati krivo uplaćeni novac..jer da je dužnik mogao podmirivati svoje obveze onda ne bi fina blokirala jamca..

DadaDbk
11.11.2011., 10:23
Činit će vam se kao glupo pitanje ali zbunjena sam. Ako netko radi proračunsko računovodstvo molila bih ga pomoć. Naime, nikako mi nije jasna podjela našeg računskog plana na razine. Npr. koja konta spadaju u treću ( da li su to konta razredne skupine 32,34), četvrtu i petu razinu rač.plana? Unaprijed zahvaljujem.

vlado3
11.11.2011., 11:19
Dada, da te probam "odzbunit" kako sama rječ kaže treća razina su konta sa tri brojke; tako su npr. 322 -rashodi za materijal i energiju, a 323 - rashodi za usluge itd.
Pretpostavljam da si zapela kod izrade fn. plana. Plan za 2012.g. treba napraviti na trećoj razini, dok se projekcija za 2013. i 2014.g. radi na drugoj razini.
Ti možeš plan za potrebe poslodavca napraviti i na četvrtoj razini (npr. 3232 - usluge tekućeg i investicijskog održavanja), ali prema osnivaču mora ići na trećoj razini (to daje veću fleksibilnost korisniku kod praćenja i realizacije plana).

vlado3
11.11.2011., 11:22
...moje pitanje upućeno je knjigovođama koje rade na obraunu plaće..da li biste tako odgovorili jadnom radniku koji je računao na 2/3 plaće taj mjesec a vi mu hladnokrvno napravite zajeb...
Ja bih mu momentalno isplatio 2/3 iz svojih sredstava, a poslije bih se trudio da si na neki način to vratim; to mi izgleda jedino prihvatljivo (zamislim kako bih se osjećao da meni to netko napravi, pa se rješenje nametne samo od sebe).

DadaDbk
11.11.2011., 11:48
Vlado: Da upravo radim plan, po prvi put...A obrasci su mi FP PiP1, FP PiP2 i FP Ril? našla sam ih na stranici min.finan. A među starim sam planovima našla i plan radnih mjesta i izračun sredstava za plaće zaposlenih, da li i njega treba napravit??? Hvala

vlado3
11.11.2011., 11:59
Ne treba po novom, na tim istim stranicama MF imaš i smjernice za izradu planova (22 str), pa si tamo pogledaj koje su sve obaveze

DadaDbk
11.11.2011., 12:05
Hvala Vlado puno, pozzz iz Dubrovnika. :-)

pinkis
11.11.2011., 14:07
moze li mi molim vas netko izracunati kolika ce mi biti neto placa kad se vratim s porodiljnog? bruto mi je tablica izbacila da ce biti 7070 kn (to je kad se doda po 0,5 % za 2 godine staza), i uzmite u obzir da imam jedno dijete koje ce biti na mojoj poreznoj kartici, olaksica isto 0,5.
a zivim na podrucju posebne drzavne skrbi.
moooolim vas :cerek:

Pero-zg
11.11.2011., 15:28
Bruto 7.070,00 kn = 5.301,28 kn. Izračun bez prireza. Pretpostavljam da ga nema, budući da se radi o području od posebne drzavne skrbi. Inače ti to ne igra ulogu tijekom godine. Povećanu olakšicu zbog područja posebne drzavne skrbi možeš ostvariti po godišnjoj prijavi poreza na dohodak.
Pozdrav!!!

pinkis
11.11.2011., 19:28
hvala!
jel u taj iznos ukljuceno dijete kao porezna olaksica? rekose mi da je to povecava placu za oko 200 kn.

Pero-zg
11.11.2011., 21:27
hvala!
jel u taj iznos ukljuceno dijete kao porezna olaksica? rekose mi da je to povecava placu za oko 200 kn.

Je to je s olakšicom za dijete. Bez bi bio neto 5.160,00 kn. Razlika ti je 141,28 kn. I drugi put. Pozdrav!!!

vitas
12.11.2011., 13:12
Ja bih mu momentalno isplatio 2/3 iz svojih sredstava, a poslije bih se trudio da si na neki način to vratim; to mi izgleda jedino prihvatljivo (zamislim kako bih se osjećao da meni to netko napravi, pa se rješenje nametne samo od sebe).

Svaka čast..apsolutno se slažem..griješiti je ljudski ali se greške trebaju i ispraviti ..pogotovo ako se radi o plaći u današnje vrijeme..zvala je frendica tu žensku i zamolila ju da neka zove banku, finu i bilo što drugo samo neka pokuša ispraviti grešku..ova je rekla da je zvala finu i da to ne može i da sad šta je tu je..i dalje je bila bezobrazna..ma, svaka joj čast..mene bi čula samo tako..a da sam joj poslodavac jako bih se zapitala na koji način ta žena radi svoj posao..po meni je to velika greška

vesnar
12.11.2011., 21:34
Molim nekoga da mi odgovori na pitanje vezano za obračun plaće npr.kad se radi nedjeljom, to se normalno plaća po uvećanom postotku, kod nas prema ugovoru o radu, da li se to tretira kao prekovremeni rad s obzirom da ne koristimo preraspodijelu radnog vremena? I da li se za rad nedjeljom može dati zamjenski dan tako da tjedno radno vrijeme ne prelazi 40 sati recimo na osnovu odluke poslodavca da se radno vrijeme raspoređuje tako da se npr.nedjeljom radi 7h umjesto nekog drugog dana u mjesecu tako da ne prelazi ukupni mjesečni fond sati?

I još jedno pitanje- kad se radi blagdanom a on pada na radni dan,da li se radniku mora dati i slobodan dan uz plaćanje naknade za blagdan i rad na blagdan uz uvećani postotak? Ako ne, kako to prikazati u evidenciji o radn.vremenu kad se tamo moraju upisati sati naknade za blagdan i sati rada na blagdan?

Unaprijed hvala :confused:

VONKOR
13.11.2011., 17:54
Pozdrav svima i molim jedan odgovor,

sada radim u organizacijskom obliku vlastitog UREDA OVLAŠTENOG INŽENJERA
registriranog pri HKOIG ( KOMORA OVLAŠTENIH INŽENJERA ). U ovom obliku doprinosi MIO, HZZO i ozljede na radu iznose cca 3000,00 kn mjesečno,
izračunato po rješenju porezne uprave na osnovicu od 8.422,70 kn za SLOBODNO ZANIMANJE.

Od 2012.god. po savjetu knjigovođe, imam namjeru prijeći u svoj D.O.O. i prijaviti netto plaću 2.315,04 kn + 1.200,00 kn doprinosa ili ukupno brutto 3.515,04 kn,što mi sve izgleda nerealno i upitno.

Po jednom drugom savjetu za VSS statusa posla OVLAŠTENOG INŽENJERA netto plaća mora biti 3.800,00 kn + 2.500,00 kn doprinosa ili ukupno brutto cca 6.500,00 kn. u d.o.o. ( minimalac za VSS koji i radi na poslovima za koje treba VSS )

ŠTO JE ISPRAVNO ?????

Pero-zg
13.11.2011., 18:52
To je ona tablica 01/10...

Na koji način popuniti broj radnika na radu (kolona 2) ako za određeni broj radnika svaki mjesec imam dvije isplate (koje se vežu za taj isti mjesec)? Znam da se iznosi plaće zbrajaju, ali što je s brojem radnika?
Da li u drugoj isplati ne uzimam te radnike u broj radnika, budući da se oni već nalaze u prvoj isplati (redovnoj plaći za neki mjesec)?
Da li razmišljam ispravno? Ako bi ih iskazao povećao bi si broj radnika u mjesecu, tj dobio bi netočan podatak?

Ako netko zna, molio bih odgovor.
Hvala unaprijed!!!
Pozdrav!!!

DadaDbk
17.11.2011., 10:02
Lijep pozdrav svima. ,
Imam pitanje vezano za godišnji obračun poreza na dohodak pri zadnjoj isplati plaće u godini. Naime znam da se obavezno obračunava zbog neredovite isplate plaća, neravnomjernog poreznog opterećenja u pojedinim mjesecima, u slućaju bolovanja preko 42 dana, rodiljni dopust..., ali što je sa otpremninama, jubilarnim nagradama, da li i one ulaze u godišnji obračun.
Unaprijed hvala.

Pero-zg
17.11.2011., 17:28
Pozdrav i tebi!
U godišnji obračun poreza na dohodak pri zadnjoj isplati plaće u godini trebaš uzeti sve oporezive isplate u godini. Naravno da tu ulaze i jubilarne nagrade, otpremnine, stimulacije, bonusi, i druge slične oporezive isplate. Ako imaš isplatu jubilarnih nagrada po članku 13. pravilnika o porezu na dohodak one su neoporezive, ali ako uz njih isplaćuješ još nekakav oporezivi dodatak (recimo za vjernost firmi ) on ti je oporeziv i ući će ti u poreznu osnovicu za konačan obračun poreza.
Pozdrav!!!

Pero-zg
20.11.2011., 11:46
Pozdrav!
Ispričavam se ako pitanje nije postavljeno na pravom mjestu, ali imam jednu nedoumicu u vezi konačnog obračuna poreza, pa ako tko zna molio bi odgovor.
Jedan od uvjeta za konačan obračun poreza je taj da je radnik zaposlen tijekom cijele godine. Što ako imam radnika koji radi kod nas od 1.1.2011., pa prvu isplatu dobije u veljači 2011. On je u radnom odnosu cijelu godinu, ali u IP obrascu ce imati 11 redova. Da li se za njega radi konačan obračun? Ili možda trebalo gledati radnike koji su u radnom odnosu od 1.12.2010. pa prvu isplatu imaju u siječnju 2011.
Ajd please ako tko zna nek mi odgovori.
Hvala!!!!

VTi underhood
20.11.2011., 12:46
On je u radnom odnosu cijelu godinu, ali u IP obrascu ce imati 11 redova. Da li se za njega radi konačan obračun? Ili možda trebalo gledati radnike koji su u radnom odnosu od 1.12.2010. pa prvu isplatu imaju u siječnju 2011.

da, za njega se radi konačni obračun... i da, imaće prvi mjesec kolonu praznu... i imat će pravo na par kuna "povrat" poreza tj. uvećat će mu se neto plaća za iznos preplaćenog poreza na dohodak...

vlado3
20.11.2011., 15:02
Oooops, a ako je u 12/10 radio kod drugog poslodavca?

Pero-zg
20.11.2011., 21:52
Oooops, a ako je u 12/10 radio kod drugog poslodavca?

To i mene muči. Pretpostavimo da mu bivši poslodavac plaću za 12/2010 isplaćuje u siječnju i da ne koristi osobni odbitak. Ja opet ne znam niti moram znati koliko je on uplatio poreza. Mislim da za takve radnike ne bi trebalo raditi konačan obračun poreza. Provjerit ću u RIF-u da vidim što oni kažu.
Pozdrav!!!

airina
21.11.2011., 07:51
neznam jeli ovo pitanje za ovu temu ali evo da pokušam,
djelatnik koji je u radnom odnosu želi kod nas prijaviti u radni odnos svoju suprugu koja je u 6 mj. trudnoće, a koja je nezaposlena i prijavljena na zavod za zapošljavanje, a u svrhu kako bi gospođa bila osigurana. E sad, obzirom da ne znam gdje bi drugdje pitala, zar ta gospođa preko zavoda za zapošljavanje nije osigurana? I ako (možda) nije prijavljena na zavod može li se osigurati preko njega (svoga supruga) kao i dijete kada se rodi? Može li mi tko reći ima li kakve razlike u tipovima osiguranja kada si u radnom odnosu i kada nisi u radnom odnosu a svejedno si osiguran preko HZZ ili preko supruga?

vitas
21.11.2011., 08:11
neznam jeli ovo pitanje za ovu temu ali evo da pokušam,
djelatnik koji je u radnom odnosu želi kod nas prijaviti u radni odnos svoju suprugu koja je u 6 mj. trudnoće, a koja je nezaposlena i prijavljena na zavod za zapošljavanje, a u svrhu kako bi gospođa bila osigurana. E sad, obzirom da ne znam gdje bi drugdje pitala, zar ta gospođa preko zavoda za zapošljavanje nije osigurana? I ako (možda) nije prijavljena na zavod može li se osigurati preko njega (svoga supruga) kao i dijete kada se rodi? Može li mi tko reći ima li kakve razlike u tipovima osiguranja kada si u radnom odnosu i kada nisi u radnom odnosu a svejedno si osiguran preko HZZ ili preko supruga?

Razlika je u naknadi za vrijeme bolovanja.. Gospodin vjerovatno hoće prijaviti suprugu kako bi ostvarila pravo na veću novčanu naknadu za vrijeme porodiljnog.. Ako gđa nema staža osiguranja 12.mj ili 18 mjeseci s prekidima u zadnja 24 mjeseca te ako su joj prije bolovanja isplaćene dvije ili više plaće tada ima pravo na 831,50 kn naknade za vrijeme komplikacija u trudnoći te punu plaću za vrijeme prvih 6 mjeseci porodiljnog..zato ju vjerovatno hoće prijaviti

vlado3
21.11.2011., 08:12
To i mene muči. Pretpostavimo da mu bivši poslodavac plaću za 12/2010 isplaćuje u siječnju i da ne koristi osobni odbitak. Ja opet ne znam niti moram znati koliko je on uplatio poreza. Mislim da za takve radnike ne bi trebalo raditi konačan obračun poreza. Provjerit ću u RIF-u da vidim što oni kažu.
Pozdrav!!! Mislim da je ispravno napraviti konačan obračun poreza ako je ispunjen uvjet da je radnik bio zaposlen kod istog poslodavca od 01.12.-30.11. u godini kada se radi konačni obračun poreza.
Jer šta u slučaju kada je napravljen konačni obračun poreza, za radnika koji je radio od 01.12. prethodne godine, uz isplatu plaće koja će biti 02.12., a radniku je prestao radni odnos 05.12.

airina
21.11.2011., 11:58
Razlika je u naknadi za vrijeme bolovanja.. Gospodin vjerovatno hoće prijaviti suprugu kako bi ostvarila pravo na veću novčanu naknadu za vrijeme porodiljnog.. Ako gđa nema staža osiguranja 12.mj ili 18 mjeseci s prekidima u zadnja 24 mjeseca te ako su joj prije bolovanja isplaćene dvije ili više plaće tada ima pravo na 831,50 kn naknade za vrijeme komplikacija u trudnoći te punu plaću za vrijeme prvih 6 mjeseci porodiljnog..zato ju vjerovatno hoće prijaviti

mislim da gđa ima nešto sasvim malo staža u zadnje dvije godine (još joj nisam vidjela radnu knjižicu), vitas kakve su kontrole u ovakvim slučajevima od strane HZZO? ako je prijavimo na svega par mjeseci do rođenja djeteta kako bi dobila naknadu za komplikacije, hoće li nam doći inspekcija i kako ta inspekcija izgleda, što gledaju?

VTi underhood
21.11.2011., 12:01
Mislim da je ispravno napraviti konačan obračun poreza ako je ispunjen uvjet da je radnik bio zaposlen kod istog poslodavca od 01.12.-30.11. u godini kada se radi konačni obračun poreza.
Jer šta u slučaju kada je napravljen konačni obračun poreza, za radnika koji je radio od 01.12. prethodne godine, uz isplatu plaće koja će biti 02.12., a radniku je prestao radni odnos 05.12.

to su sad situacije šta bi bilo kad bi bilo i po meni je taj konačan obračun plaće totalna stupidarija koja nema nikakvog smisla osim da se porezne uprave rasterete poreznih prijava za povrat 50kn poreza...

vitas
22.11.2011., 07:12
mislim da gđa ima nešto sasvim malo staža u zadnje dvije godine (još joj nisam vidjela radnu knjižicu), vitas kakve su kontrole u ovakvim slučajevima od strane HZZO? ako je prijavimo na svega par mjeseci do rođenja djeteta kako bi dobila naknadu za komplikacije, hoće li nam doći inspekcija i kako ta inspekcija izgleda, što gledaju?

To je čest slučaj da ljudi tako prijavljuju..ja nisam doživjela da je zbog toga bilo problema.. Ti uostalom prijavljuješ da je ta osoba radila tih par mjeseci prije odlaska na bolovanje pa zašto ju ne bi prijavio ako mu je trebao radnik.. hzzo gleda koliko joj je i u kojem razoblju isplaćeno plaće i prema tome računaju naknadu..Mislim da nemaš razloga za brigu

mazziz
22.11.2011., 10:05
Ljudi moji, molim Vas pomoć. Ne znam više koga da pitam, uglavnom gospođa je strana državljanka član uprave tri društva. Do polovine godine imala je privremeni boravak u RH i plaćala je zdravstveno osiguranje kao stranac. Nakon toga je stekla stalni boravak u RH i odjavljena je sa zdravstvenog osiguranja po toj osnovi. Uglavnom sada bi se trebala osigurati kao član uprave društva i sama po rješenju porezne uprave plaćati doprinose (zdravstveno i mirovinsko). RH ima sklopljen ugovor o socijalnom osiguranju s državom iz koje stranac dolazi te nije obvezna prijaviti se na obvezno osiguranje u RH, ali želi biti zdravstveno osigurana. Firme su već prijavljene, e sad trebalo bi prijaviti člana uprave. U popisu dokumentacije potrebne za priznavanje statusa osigurane osobe u Zavodu piše:
-članovi uprave trgovačkih društava, ako nisu osigurani po drugoj osnovi-članak 5. stavak 1. točka 4. Zakona, potrebni dokumenti T-1 i T-2, M-1P i M-11P, radna knjižica, poslovna dozvola za stranca i rješenje trgovačkog suda.
Ali član uprave u mom slučaju nema radnu knjižicu jer nema stalni borak po osnovi rada, već po osnovi korištenja nekretnine i ne treba mu poslovna dozvola za stranca jer ima stalni boravak. Pomoć, kako je prijaviti? Od kada će joj ići prijava, od dana gubitka statusa stranca?

petra288
24.11.2011., 13:47
ako je radniku produljen radni odnos i potpisan je ugovor sa određenog na neodređeno dali to prijavljujete na MO/ZO?

kakodane
24.11.2011., 14:02
ako je radniku produljen radni odnos i potpisan je ugovor sa određenog na neodređeno dali to prijavljujete na MO/ZO?

naravno...u HZZO ne moraš, to automatski ide, u HZMO obavezno sa tiskanicom m-3p , gdje prijaviš na neodređeno!

vlado3
24.11.2011., 14:11
Radnik prelazi sa punog na nepuno radno vrijeme, šta sve treba?

kakodane
24.11.2011., 14:15
Radnik prelazi sa punog na nepuno radno vrijeme, šta sve treba?

anex ugovora, M-3p, u knjižicu upisati pod broj očevidnika na koliko se sati prijavljuje ( 4, 6h)i to je to!

vlado3
24.11.2011., 14:48
Hvala,
a u RS obrascu će imati za dio mjeseca pod OO 10, a za drugi dio 18?

kakodane
24.11.2011., 14:56
Hvala,
a u RS obrascu će imati za dio mjeseca pod OO 10, a za drugi dio 18?

ako se usred mjeseca dešava promjena sa punog na nepuno,onda da. Inače za cijeli mjesec-nepuno ide 00 18!

vlado3
24.11.2011., 15:00
Naravno da mora biti usred mjeseca :504: inače bi bilo prejednostavno :D

IPS SERVIS
27.11.2011., 10:43
imam pitanje vezano za obračun plaće medicinskog osoblja - ne doktore - prema novom kolektivnom ugovoru o radu.

sestrična mi je medicinski asistent u stomatološkoj ordinaciji i molila me da joj pojasnim novi kolektivni ugovor po kojemu bi ona trebala dobiti manju plaću nego što sada dobiva pa misli da joj možda gazdarica nešto mulja i da se skriva iz a kolektivnog ugovora.

da li netko vodi knjige stomatologu ili doktoru medicine pa da me zna uputiti gdje su nastale promjene i kolika je minimalno osnovica x koeficijent = bruto (samo da provjerim da li sam dobro razumjela kolektivni)

puno hvala,

suljovandam
27.11.2011., 19:55
zz,

Molim znalce da objasne poduzetniku-početniku :503: što se gdje mora nositi nakon obračuna plaće (R-sm i ID obrasci , zbirni nalozi i nalozi za isplatu plaća i sve što još ide uz to) i do kojeg datuma u mjesecu.

Hvala

vitas
28.11.2011., 07:08
zz,

Molim znalce da objasne poduzetniku-početniku :503: što se gdje mora nositi nakon obračuna plaće (R-sm i ID obrasci , zbirni nalozi i nalozi za isplatu plaća i sve što još ide uz to) i do kojeg datuma u mjesecu.

Hvala

R-sm se predaje na Regos (u sklopu fine) kad se uplate doprinosi ili najkasnije do kraja mjeseca (npr.. za plaću za 10 mjesec do 30.11.2011.).

ID je izvješće o primicima od nesamostalnog rada (plaći i mirovini), porezu na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja u mjesecu xxx - što znači da id o primicima u 10-om mjesecu sadrži podatke o plaći za 9 mjesec koja je trebala biti isplaćena u 10-om mjescu - predaje se na poreznu, do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec (npr. id za 10/2011 do 15.11.2011.)

Zbirni nalozi i nalozi za isplatu plaća su nalozi koje ili nosiš u banku kad isplaćuješ plaću ili u internet bankarstvo..ako plaću uplaćuješ skupno za više djelatnika u jednu banku onda banci šalješ specifikaciju plaće kako bi ju mogli rasknjižiti po djelatnicima, obzirom da u tom slučaju uplaćuješ jedan iznos za sve radnike.. No to ovisi kako imaš posloženo u firmi.. Možeš isplaćivati i svakom radniku pojedinačno na tekući pa nema skupnog naloga..

suljovandam
28.11.2011., 11:07
:s ..... čini mi se da ću ako ovako nastavim morati debelo sudjelovati s prilogom na nekoj od slijedećih fešta foruma:) .....samo....ne mogu naći konto gdje to rasknjižiti :rofl:

vitas
28.11.2011., 11:27
:s ..... čini mi se da ću ako ovako nastavim morati debelo sudjelovati s prilogom na nekoj od slijedećih fešta foruma:) .....samo....ne mogu naći konto gdje to rasknjižiti :rofl:

Ja knjižim ovako:

D 4200 - neto plaća
D 4210 - porez i prirez
D 4220 - DOPRINOSI IZ PLAĆA
D 4230 - DOPRINOSI NA PLAĆE

P 2300 - NETO PLAĆA
P 2410 - POREZ I PRIREZ
P 2420 - MIO I STUP
P 2421 - MIO II STUP
P 2423 - ZDRAVSTVENO 15%
P 2424 - ZDRAV.ZA OZLJEDE NA RADU 0,50 %
P 2426 - ZAPOŠLJAVANJE 1,7%

ako imaš još prijevoz
4610/2302

ako imaš obustave na plaći
/2306 ( trošak ulazi u 4200 neto plaću)

airina
28.11.2011., 14:03
da vas pitam, imam jednog radnika koji je još od 2008. g. na bolovanju kao posljedica PTSP (po rješenju od lječničkog povjerenstva). E sad, vidim da mu je kolegica, a i ja koja sam je nasljedila kroz cijelu 2008, 2009, 2010 i 2011 u obrazac RSm kao šifru stavljale oznaku 50(Za osiguranika za vrijeme bolovanja kojem se naknada plaće isplaćuje na teret HZZO-a), umjesto šifre 57 (Za osiguranika privremeno nesposobnog za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu kojem se naknada isplaćuje na teret HZZO-a.). Kolika je ovo greška i što da sad radim? Jeli tko imao sličan slučaj?

airina
29.11.2011., 08:01
da vas pitam, imam jednog radnika koji je još od 2008. g. na bolovanju kao posljedica PTSP (po rješenju od lječničkog povjerenstva). E sad, vidim da mu je kolegica, a i ja koja sam je nasljedila kroz cijelu 2008, 2009, 2010 i 2011 u obrazac RSm kao šifru stavljale oznaku 50(Za osiguranika za vrijeme bolovanja kojem se naknada plaće isplaćuje na teret HZZO-a), umjesto šifre 57 (Za osiguranika privremeno nesposobnog za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu kojem se naknada isplaćuje na teret HZZO-a.). Kolika je ovo greška i što da sad radim? Jeli tko imao sličan slučaj?

itko :moli:?

vlado3
29.11.2011., 09:32
Ispravno bi bilo podnijeti ispravke za cijeli period :504:, a kolika je greška ako se to ne napravi :ne zna:!!!

airina
29.11.2011., 14:32
Ispravno bi bilo podnijeti ispravke za cijeli period :504:, a kolika je greška ako se to ne napravi :ne zna:!!!

zvala sam regos da bi mi tetica rekla da moram podnjeti ispravak za svaki taj rsm od 2008. pa nadalje, na moj upit dali se to jednostavno može riješiti nekim dopisom gdje bi se objasnilo što se dogodilo, kaže ona ma ne ne :rolleyes:, treba podnjeti obrazac korekcije...i tako mene čeka sutra ujutro besmisleno ispisivanje glupih obrazaca jer na njima piše br. 50 umjesto 57 :504::504:

Pero-zg
29.11.2011., 19:19
zvala sam regos da bi mi tetica rekla da moram podnjeti ispravak za svaki taj rsm od 2008. pa nadalje, na moj upit dali se to jednostavno može riješiti nekim dopisom gdje bi se objasnilo što se dogodilo, kaže ona ma ne ne :rolleyes:, treba podnjeti obrazac korekcije...i tako mene čeka sutra ujutro besmisleno ispisivanje glupih obrazaca jer na njima piše br. 50 umjesto 57 :504::504:

Mislim da ti nije neka greška ako to i ne ispraviš.
šifra osnove osiguranja
50 Za osiguranika za vrijeme bolovanja kojem se naknada plaće isplaćuje na teret HZZO-a i
57 Za osiguranika privremeno nesposobnog za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu kojem se naknada isplaćuje na teret HZZO-a.
Znači oba bolovanja se isplaćuju na teret HZZO-a.

Prije par godina ja sam imao nešto slično... HZZO je izdao rješenje da se radniku priznaje bolovanje kao posljedica sudjelovanja u domovinskom ratu i to sa zakašnjenjem od dvije godine. Nisam imao pojma kako napraviti korekcije, pa sam s rješenjem otišao u RIF. Rekli su mi da ispravljam samo Rsm obrasce na kojima je bilo bolovanje na teret poslodavca ( budući da sam morao tražiti povrate doprinosa i poreza), a za bolovanje na teret HZZO-a nisam morao ispravljat obrasce budući da za taj dio Rsm ispostavlja uz poslodavca i HZZO (kao isplatitelj naknade) i on ima veći prioritet budući da je HZZO u ovom slučaju isplatitelj.

Nedavno sam bio na radionici u RIF-u i objašnjavali su kad je poslodavac dužan raditi korektivne obrasce. Korektivni obrazac moraš predati ako mjenjaš neki financijski podatak (osim kolone 11 koja služi samo u statističke svrhe) na B stranici ili ako ti se mjenja razdoblje s istom osnovom obračuna koje mora biti u kontinuitetu zbog staža.

Zbog svega navedenog mislim da se neće desiti ništa strašno ako ne napraviš korektivne obrasce. U najgorem slučaju HZMO te može za tog radnika tražiti MPP-1 obrazac kad bude išla u mirovinu.

Što se tiče tete iz Regosa normalno je da ti je to rekla. To ti je isto kao kad pišaš poreznu upravu da li treba platiti porez. Uvijek će ti reći da treba i pronaći će nekakve kamate ako ikako mogu :)
Toliko, pozdrav!!!!

DadaDbk
29.11.2011., 20:57
Lijep pozdrav svima, imam jednu dilemicu u vezi evidencije prekovremenih sati.
Znam da ih se treba evidentirat u novim evidencijama o radnicima, ali me zanima da li postoji i neka posebna evidencija, tablica, izvještaj ili nešto slično...

mazziz
30.11.2011., 06:39
Što je potrebno predati za produženje ugovora na određeno, ponovno M-1P i T-2 te novi ugovor o radu za prijavu ili još nešto? I što s djelatnikom koji je bio 15 dana na bolovanju, zadržati doznake kod sebe i obračunati mu 70% plaće za te dane što je bio na bolovanju ili još nešto?

vitas
30.11.2011., 06:55
Što je potrebno predati za produženje ugovora na određeno, ponovno M-1P i T-2 te novi ugovor o radu za prijavu ili još nešto?
Produženje se radi ha hzzo-u samo u slučaju ako je radnik stranac.. Ako nije onda se samo radniku da novi ugovor na potpis..Promjena se šalje na HZMO samo kad sa ugovor mijenja iz određenog u neodređeno, onda se predaje M-3P. Inače ništa

I što s djelatnikom koji je bio 15 dana na bolovanju, zadržati doznake kod sebe i obračunati mu 70% plaće za te dane što je bio na bolovanju ili još nešto?

Ako je radnik bio na bolovanju (šifra AO) tada mu poslodavac može isplatiti i cijelu plaću ako želi no minimalno mu može isplatiti 70%..U svakom slučaju doznake staviti u priloog obračuna plaće i na platnoj listi iskazati sate koje je proveo na bolovanju a visina isplate ovisi o poslodavcu..

petra288
30.11.2011., 11:34
zna li tko broj ekipe iz regosa? Zovem ih cijelo jutro na sve moguće brojeve i uporno se javlja sekretarica koja kaže da su svi zauzeti i da im pošaljem email :503:...doslovno me otpile :rolleyes:

vitas
30.11.2011., 11:39
zna li tko broj ekipe iz regosa? Zovem ih cijelo jutro na sve moguće brojeve i uporno se javlja sekretarica koja kaže da su svi zauzeti i da im pošaljem email :503:...doslovno me otpile :rolleyes:

Imam broj od neke ženske s kojom sam rješavala nepovezane uplate i obrasce pa probaj kod nje pa nek ti da dalje brojeve ako to nije to 4898-947

petra288
30.11.2011., 12:07
Imam broj od neke ženske s kojom sam rješavala nepovezane uplate i obrasce pa probaj kod nje pa nek ti da dalje brojeve ako to nije to 4898-947

hvala ti, javila se neka teta punih usta (valjda je jela nešto) i nezainteresirano mi dala broj kolegice koja se naravno ne javlja....:504:

vitas
30.11.2011., 13:05
hvala ti, javila se neka teta punih usta (valjda je jela nešto) i nezainteresirano mi dala broj kolegice koja se naravno ne javlja....:504:

a hebemu, žao mij, baš sam mislila pomoći

mazziz
01.12.2011., 13:06
Produženje se radi ha hzzo-u samo u slučaju ako je radnik stranac.. Ako nije onda se samo radniku da novi ugovor na potpis..Promjena se šalje na HZMO samo kad sa ugovor mijenja iz određenog u neodređeno, onda se predaje M-3P. Inače ništa

Ako je radnik bio na bolovanju (šifra AO) tada mu poslodavac može isplatiti i cijelu plaću ako želi no minimalno mu može isplatiti 70%..U svakom slučaju doznake staviti u priloog obračuna plaće i na platnoj listi iskazati sate koje je proveo na bolovanju a visina isplate ovisi o poslodavcu..

Hvala, znači ako djelatnik potpisuje novi ugovor na određeno vrijeme, u hzzo i hzmo-u se ništa ne predaje, već oni se to automatski produžuje, već samo djelatniku novi ugovor na potpis.

A što se tiče djelatnika koji je bio na bolovanju na teret poslodavca, da li se u R-sm obrascu upisuje cijeli iznos plaće pod šifru 10 od 01.-30.11., dakle sve u redovan rad?

kakodane
01.12.2011., 14:00
Hvala, znači ako djelatnik potpisuje novi ugovor na određeno vrijeme, u hzzo i hzmo-u se ništa ne predaje, već oni se to automatski produžuje, već samo djelatniku novi ugovor na potpis.

A što se tiče djelatnika koji je bio na bolovanju na teret poslodavca, da li se u R-sm obrascu upisuje cijeli iznos plaće pod šifru 10 od 01.-30.11., dakle sve u redovan rad?

da, samo ugovor novi i da, šifra 10!

petra288
01.12.2011., 14:04
molim vas hitno je, imam djelatnicu koja je od 22.11. - 24.11 radila (zaposlila se 22.11), a od 25.11 do 30.11 otvorila komplikacije u trudnoći. E sad, ja joj obračunavam plaću za ovih 24 sata koje je stvarno odradila a što je sa ovim dijelom bolovanja na teret HZZO, dali joj isplaćujemo i taj dio pa onda tražimo refundaciju sredstava od HZZO ili kako?

VTi underhood
01.12.2011., 14:11
molim vas hitno je, imam djelatnicu koja je od 22.11. - 24.11 radila (zaposlila se 22.11), a od 25.11 do 30.11 otvorila komplikacije u trudnoći. E sad, ja joj obračunavam plaću za ovih 24 sata koje je stvarno odradila a što je sa ovim dijelom bolovanja na teret HZZO, dali joj isplaćujemo i taj dio pa onda tražimo refundaciju sredstava od HZZO ili kako?

kompikacije odmah idu na teret hzzo

petra288
01.12.2011., 14:27
kompikacije odmah idu na teret hzzo

znači nema nikakve refundacije, mi joj samo isplaćujemo dio koji se odnosi na 22.11-24.11?

vitas
01.12.2011., 14:29
znači nema nikakve refundacije, mi joj samo isplaćujemo dio koji se odnosi na 22.11-24.11?

Tako je.. Jedino što treba napraviti ER-1 obrazac (koji će u vašem slučaju biti prazan) pa treba tražiti i bivšeg poslodavca (ako ga ima) da popuni ER-1 za period od 01.05.11-31.10.2011. zbog visine naknade

vitas
02.12.2011., 13:00
Obzirom da se prema novom ovršnom zakonu može obustavljati samo 1/3 plaće radnika, osim ako se radi o obustavi uz koju postoji Izjava o suglasnosti o zapljeni primanja koja je potpisana do 17.06.2008.
E, sada mene zanima ako je poslodavac ograničen na maximalno 1/3 plaće po kojoj osnovi banke i dalje traže od radnika da potpisuju izjavu da je suglasan da mu poslodavac direktno s plaće, bez obzira da li anuitet prelazi 1/3 njegove plaće uplaćuje mjesečni anuitet??
Upravo danas sam dobila od Hypo banke za jednog djelatnika upravo takvu izjavu.. Potpisana 12.09.2011. :confused:

VTi underhood
02.12.2011., 13:09
Obzirom da se prema novom ovršnom zakonu može obustavljati samo 1/3 plaće radnika, osim ako se radi o obustavi uz koju postoji Izjava o suglasnosti o zapljeni primanja koja je potpisana do 17.06.2008.
E, sada mene zanima ako je poslodavac ograničen na maximalno 1/3 plaće po kojoj osnovi banke i dalje traže od radnika da potpisuju izjavu da je suglasan da mu poslodavac direktno s plaće, bez obzira da li anuitet prelazi 1/3 njegove plaće uplaćuje mjesečni anuitet??
Upravo danas sam dobila od Hypo banke za jednog djelatnika upravo takvu izjavu.. Potpisana 12.09.2011. :confused:

zato što ljudi traže veće iznose kredita nego što po svojim primanjima mogu otplaćivat... a jel zakonski ili nije, neznam, nisam pravnik...

vitas
02.12.2011., 13:14
zato što ljudi traže veće iznose kredita nego što po svojim primanjima mogu otplaćivat... a jel zakonski ili nije, neznam, nisam pravnik...

to je meni jasno..i jasno je da sudužnik u kreditu služi za podizanje kreditne sposobnosti i u tom slučaju bude i rata veća od 1/3 plaće, ali je smiješno da banka traži od poslodavca nešto što je suprotno zakonu..

vlado3
02.12.2011., 13:37
Takva izjava ne proizvodi pravne učinke kaže čl.124. OZ

vitas
02.12.2011., 13:44
Takva izjava ne proizvodi pravne učinke kaže čl.124. OZ

Zvala sam u banku po tom pitanju.. ženska veli, ali to nema učinak ovršne isprave nego samo otplate kredita.. Kad sam joj rekla da se radniku može obustavljati 1/3 bez obzira na to kako oni taj papir zvali onda je rekla da ok..vi napravite kak možete po zakonu, znači skidajte 1/3 plaće a on nek dođe ugovoriti trajni nalog za ostatak dospjelog duga i sve je ok..
Ono, postupaju app..

mazziz
05.12.2011., 07:47
U kojim slučajevima se doprinosi obračunavaju na minimalnu osnovicu za obračun doprinosa? Npr. ako je djelatnik počeo raditi polovinom mjeseca, te je za taj prvi mjesec ostvario npr. pola minimalne bruto plaće u iznosu 1407,00 kn, znači li to da se doprinosi obračunavaju na tih 1407,00 kn ili npr. za 20 dana 1800,00 kn, da li se doprinosi obračunavaju na tih 1800,00 kn bruto plaće, a na npr. u slučaju bolovanja kada djelatnik u 1 mjesecu ostvari recimo 2600,00 kn plaće za cijeli mjesec, onda se doprinosi obračunavaju na minimalnu osnovicu ili?

homosapiens
05.12.2011., 07:51
Neka nova stavka na obračunu ili mi se čini?
-Dodatak zaštite zadravlja na radu

mazziz
05.12.2011., 11:06
U kojim slučajevima se doprinosi obračunavaju na minimalnu osnovicu za obračun doprinosa? Npr. ako je djelatnik počeo raditi polovinom mjeseca, te je za taj prvi mjesec ostvario npr. pola minimalne bruto plaće u iznosu 1407,00 kn, znači li to da se doprinosi obračunavaju na tih 1407,00 kn ili npr. za 20 dana 1800,00 kn, da li se doprinosi obračunavaju na tih 1800,00 kn bruto plaće, a na npr. u slučaju bolovanja kada djelatnik u 1 mjesecu ostvari recimo 2600,00 kn plaće za cijeli mjesec, onda se doprinosi obračunavaju na minimalnu osnovicu ili?

Zna li itko?

VTi underhood
05.12.2011., 13:43
Zna li itko?

ugrubo minimalna osnovica se uzima u obzir kada ukupna bruto osnovica bude manja od najniže propisane zbog recimo bolovanja, neopravdanog izostanka i sl.

recimo nek netko ima bruto plaću 2.850,00kn... i ode na bolovanje te poslodavac odluči isplatit radniku 70% plaće za vrijeme bolovanja... 70% će značiti da će bruto biti manji od najnižeg propisanog iznosa te unatoč tome što je neto plaća tj. nadoknada bolovanja isplaćena u 70% iznosu, doprinosi se moraju obračunati na minimalnu osnovicu

ali ako radnik radi samo dio mjeseca i mjesečna bruto plaća mu je recimo 2850kn, doprinosi se obračunavaju na osnovicu po izračunu 2850 / ukupan broj sati u mjesecu x odrađeni broj sati u mjesecu...

ana 1312
14.12.2011., 11:40
pomoć :503:sta vlasnik obrta koji sebi isplacuje akontaciju dohotka prilaze kao dokaz o prosječnim mjesečnim primanjima

vitas
14.12.2011., 12:20
pomoć :503:sta vlasnik obrta koji sebi isplacuje akontaciju dohotka prilaze kao dokaz o prosječnim mjesečnim primanjima

Ako treba prosjek za prošlu godinu može izvaditi potvrdu o ostvarenom dohotku na poreznoj upravi ako treba za ovu godinu onda predaje izvadak iz knjige primitaka i izdataka gdje je vidljivo koliki je ostvareni dohodak u nekom periodu..dijeljeno sa brojem mjeseci je mjesečni prosjek

alkopun
14.12.2011., 14:42
Ako bi mi mogao neko odgovoriti?

Situacija je sljedeća, ja sam direktor firme ali zaposlen u drugoj firmi od koje dobivam sve doprinose, dali ta firma u kojoj sam direktor može raditi poslove (izradu nečega,prodaju itd) i da ta lova sjeda samo na račun firme? naime niko nije zaposlen u toj firmi osim mene koji predstavljam direktora, znači dali se može obavljati neki posao (koji ugovor se mora sklapati? ugovor o djelu ili nešto treče?)te za taj poso naplatiti samo firmi, ili mora neko biti zaposlen?

Malo sam ga zakomplicirao al nadam se da razumijete što želim pitati? :D

kakodane
14.12.2011., 14:52
Ako bi mi mogao neko odgovoriti?

Situacija je sljedeća, ja sam direktor firme ali zaposlen u drukoj firmi od koje dobivam sve doprinose, dali ta firma u kojoj sam direktor može raditi poslove (izradu nečega,prodaju itd) i da ta lova sjeda na samo na račun firme? naime niko nije zaposlen u toj firmi osim mene koji predstavljam direktora, znači dali se može obavljati neki posao (koji ugovor se mora sklapati? ugovor o djelu ili nešto treče?)te za taj poso naplatiti samo firmi, ili mora neko biti zaposlen?

Malo sam ga zakomplicirao al nadam se da razumijete što želim pitati? :D

Zakon o trgovačkim društvima NE zabranjuje da firma (pretpostavljam da se radi o d.o.o.-u) može raditi bez zaposlenih. Dakle, može. Međutim, problem može biti kod imenovanja direktora takve firme. Svaki d.o.o. mora imati direktora. Ako je taj direktor negdje drugdje zaposlen ili ima svoj obrt za njega se NE plaćaju nikakvi doprinosi i onda nema problema.
Ako je član uprave mirovinski i zdravstveno osiguran prema nekoj drugoj osnovi, primjerice ako je negdje drugdje zaposlen, tada se ne mora osigurati kao član uprave trgovačkog društva

ninana05
15.12.2011., 08:38
Prošla sam dio foruma, ali nisam našla odgovor, a s obzirom da mi je hitno molila bi za pomoć.

Dakle radi se o tome da klijent nije isplatio plaću za 10 mjesec tj. nisu plaćeni doprinosi.

Zanima me kako vršim obračun plaće za 11 mjesec. Nisam do sada imala iskustva sa tim. Jeli i obračunu plaće unosim dvostruku bruto plaću pa mi on obračuna porez na dvi plaće, ili pak unosim svotu u rubriku prethodne isplate u mjesecu. Ako jesam, jel onda unosim svotu bruto ili neto plaće? Nema mi logike da unosim dvostruku plaću kao što mi je rečeno jer automatski radim dvostruki obračun doprinosa koji su oveć obračunani u obračunu plaće koja nije puštena. :ne zna:

Corney
16.12.2011., 12:08
Da li se za isplatu bolovanja preko 42 dana, koju isplaćuje poslodavac ali traži refundaciju od HZZO-a, mora predavati ID obrazac i kako on izgleda s obzirom da se ne obračunavaju doprinosi, ni porez

ninana05
16.12.2011., 13:35
Da li se za isplatu bolovanja preko 42 dana, koju isplaćuje poslodavac ali traži refundaciju od HZZO-a, mora predavati ID obrazac i kako on izgleda s obzirom da se ne obračunavaju doprinosi, ni porez

Za refundaciju bolovanja preko 42 dana se nosi
obrazac ER 1 - potvrda o plaći,
doznaka o bolovanju,
izvod iz kojeg je vidiljivo da je bolovanje isplaćeno na datum koji je prethodno naznačen na doznaci, s tim da ja uvijek naznačim da bude vidiljivo na izvodu da se radi o bolovanju.

Znači ID obrazac se ne nosi :mig:

Corney
16.12.2011., 13:37
Za refundaciju bolovanja preko 42 dana se nosi
obrazac ER 1 - potvrda o plaći,
doznaka o bolovanju,
izvod iz kojeg je vidiljivo da je bolovanje isplaćeno na datum koji je prethodno naznačen na doznaci, s tim da ja uvijek naznačim da bude vidiljivo na izvodu da se radi o bolovanju.

Znači ID obrazac se ne nosi :mig:

Nisam mislila da li se nosi u HZZO nego da li se predaje poreznoj upravi.

Pero-zg
17.12.2011., 16:57
Nisam mislila da li se nosi u HZZO nego da li se predaje poreznoj upravi.

Ovako,
ako imaš radnicu na bolovanju na teret HZZO-a ona ti neće biti iskazana
pod II. Podaci o isplaćenim primicima i obračunu poreza niti pod III. Obračunati doprinosi ukupno.
Takvu radnicu moraš iskazati samo pod III. 5. Broj osiguranih osoba jer se na toj poziciji iskazuju sve osobe koje su prijavljene na osiguranja (porodilje, bolovanja).

Ako imaš samo jednu radnicu u formi i ona ti je na bolovanju mislim da bi trebala predati ID s nulama jer porezna na osnovu ID obrasca radi zaduženja po uplatnim račununima (pa nek onda zaduži nule).
Pozdrav!!!!

ninana05
17.12.2011., 20:53
Ovako,
pod II. Podaci o isplaćenim primicima i obračunu poreza niti pod III. Obračunati doprinosi ukupno.
Takvu radnicu moraš iskazati samo pod III. 5. Broj osiguranih osoba jer se na toj poziciji iskazuju sve osobe koje su prijavljene na osiguranja (porodilje, bolovanja).

Ako imaš samo jednu radnicu u formi i ona ti je na bolovanju mislim da bi trebala predati ID s nulama jer porezna na osnovu ID obrasca radi zaduženja po uplatnim račununima (pa nek onda zaduži nule).
Pozdrav!!!!

Sve stoji osim ovoga zadnjeg. Zašto da porezna zadužuje nule, kada u principu nema što da zaduži? Porezi i doprinosi za nju nisu ni obračunati ni plaćeni, pa samim time neće biti ni zaduženi.

Evidentirana će biti samo u R-sm obrascu pod šifrom 50 i to bi trebalo biti to. :)

kanj
17.12.2011., 21:18
Sve je tako, ali ipak treba predati ID-e obrazac za taj mjesec, sa iskazanim podatkom pod III.5. "broj osiguranih osoba" ...... 1 (ako nema više zaposlenih). Naime, taj podatak služi za kontrolu Porezne uprave, odnosno usporedbu sa brojem prijavljenih radnika iz baze podatka HZZO-a.
Lijep pozdrav svima!

ninana05
17.12.2011., 23:10
Ovako,

Pozdrav!!!!

Pero oprosti skroz sam predvidjela ovaj dio 'jedna radnica' Tj zanemarila sam ono 'jedina radnica'..Ako je jedna onda se nosi sa nulama, u pravu si. :)

Corney
18.12.2011., 22:08
Imam još jedno pitanje ali nisam sigurna da li je na dobroj temi. Da li smijem radnici koja cijelu 2011 nije bila ni jedan dan na poslu (zbog rodiljnog dopusta, pa njege za dijete s posebnim potrebama) uplatiti (dati) dar u naravi do 400 kn, dar za dijete do 600 kn, božićnicu do 2500 kn, potporu za novorođeno dijete 3326 kn? Ako ne smijem sve, što smijem, da li uopće išta smijem? Znači ona je zaposlena u poduzeću, samo je cijelu 2011 izostala zbog rodiljnog i njege za dijete. Hvala svima

Pero-zg
18.12.2011., 22:41
Imam još jedno pitanje ali nisam sigurna da li je na dobroj temi. Da li smijem radnici koja cijelu 2011 nije bila ni jedan dan na poslu (zbog rodiljnog dopusta, pa njege za dijete s posebnim potrebama) uplatiti (dati) dar u naravi do 400 kn, dar za dijete do 600 kn, božićnicu do 2500 kn, potporu za novorođeno dijete 3326 kn? Ako ne smijem sve, što smijem, da li uopće išta smijem? Znači ona je zaposlena u poduzeću, samo je cijelu 2011 izostala zbog rodiljnog i njege za dijete. Hvala svima

Sve nabrojano možeš isplatiti neoporezivo.
To su primanja propisana člankom 13. i 16. Pravilnika o porezu na dohodak pa je za neoporezivu isplatu bitno da je osoba u radnom odnosu.

Jedino ako je ovaj dopust za njegu djeteta bio pola radnog vremena, pa joj je već isplaćen neoporeziv regres (drugu polovicu je mogla koristiti godišnji). Božićnica bi u tom slučaju dijelom bila oporeziva ovisno o visini isplaćenog regresa.
Ako je bio dopust za njegu djeteta puno radno vrijeme onda vjerovatno nije dobila regres (nije ga smjela dobiti), pa može i božićnica ići neoporezivo.
Nadam se da je jasno.
Pozdrav!!!

Corney
18.12.2011., 23:18
Sve nabrojano možeš isplatiti neoporezivo.
To su primanja propisana člankom 13. i 16. Pravilnika o porezu na dohodak pa je za neoporezivu isplatu bitno da je osoba u radnom odnosu.

Jedino ako je ovaj dopust za njegu djeteta bio pola radnog vremena, pa joj je već isplaćen neoporeziv regres (drugu polovicu je mogla koristiti godišnji). Božićnica bi u tom slučaju dijelom bila oporeziva ovisno o visini isplaćenog regresa.
Ako je bio dopust za njegu djeteta puno radno vrijeme onda vjerovatno nije dobila regres (nije ga smjela dobiti), pa može i božićnica ići neoporezivo.
Nadam se da je jasno.
Pozdrav!!!

Njega je puno radno vrijeme i nije bilo nikakvog regresa. Da se nadovežem s još jednim podpitanjem. U istom poduzeću radi i njezin suprug. Da li sve navedeno smijem isplatiti i njemu, za isto dijete? Hvala

Pero-zg
19.12.2011., 06:27
Njega je puno radno vrijeme i nije bilo nikakvog regresa. Da se nadovežem s još jednim podpitanjem. U istom poduzeću radi i njezin suprug. Da li sve navedeno smijem isplatiti i njemu, za isto dijete? Hvala

Što se tiče Pravilnika o porezu na dohodak može dobiti i suprug.
Tu moraš paziti na Pravilnik o radu ili kolektivni ugovor koji te obvezuje, ako on nema nikakva ograničenja možeš isplatiti i njoj i njemu.
Pozdrav !!!!

Corney
19.12.2011., 09:09
Što se tiče Pravilnika o porezu na dohodak može dobiti i suprug.
Tu moraš paziti na Pravilnik o radu ili kolektivni ugovor koji te obvezuje, ako on nema nikakva ograničenja možeš isplatiti i njoj i njemu.
Pozdrav !!!!

Hvala puno

Corney
20.12.2011., 10:47
kako se knjiže iznosi koji su obračunati po konačnom obračunu poreza i prireza (npr. radniku se mora isplatiti 700 kn povrata poreza)? Na izvodu firme imam 700 kn uplaćenih na tekući račun radnika, na koji konto to ide? S kojim kontom zadužujem poreznu za povrat tih novaca firmi? Jel to stavljam na posebnu temeljnicu ili u obračun plaće? Pliz nek mi neko napiše cijelo knjiženje

Corney
20.12.2011., 13:49
Da li radniku smijem isplaćivati prijevoz od 290 kn ako je na bolovanju prvo na teret poslodavca, a onda preko 42 dana na teret HZZO-a? Da si ne kupuje sam pokaz jer mora stalno doktorima

kakodane
20.12.2011., 14:51
Radnica mi se vratila sa porodiljnog u 9 mj... I sad je opet trudna i ide odmah na komplikacije!! Trebam joj napraviti prosjek plaće za 6 mjeseci....koje plaće uzimam u obzir?

Pero-zg
20.12.2011., 18:27
Da li radniku smijem isplaćivati prijevoz od 290 kn ako je na bolovanju prvo na teret poslodavca, a onda preko 42 dana na teret HZZO-a? Da si ne kupuje sam pokaz jer mora stalno doktorima

Prijevoz je naknada troška. Znam da sam negdje pročitao mišljenje porezne uprave koje se svodi na slijedeće.

Ako je radnik radio barem jedan dan u mjesecu poslodavac mu može (ako tako odluči) nadoknaditi troškove prijevoza za taj mjesec u punom iznosu (to je tvojih 290 kn). Možemo pretpostaviti da je radnik kupio pokaz, pa otišao na bolovanje nakon jednog dana, te je potrošio novce za kupnju pokaza i poslodavac mu može nadoknaditi taj trošak.

Ako radnik nije radio niti jedan dan u mjesecu (bilo zbog bolovanja, godišnjeg ili bilo koje vrste odsutnosti s posla) poslodavac mi ne smije naoporezivo nadoknaditi troškove prijevoza, jer ustvari trošak nije ni nastao.

Ipak poslodavac može radniku i tada (ako baš želi) nadoknaditi trošak prijevoza, ali je to onda u poreznom smislu plaća.
Tako je to pisalo u tom mišljenju porezne uprave od prije par godina.
Pozdrav!!!!

Pero-zg
20.12.2011., 18:41
Radnica mi se vratila sa porodiljnog u 9 mj... I sad je opet trudna i ide odmah na komplikacije!! Trebam joj napraviti prosjek plaće za 6 mjeseci....koje plaće uzimam u obzir?

Ako je bolovanje otvoreno u 12. mjesecu trebaš joj dati ER-1 obrazac s plaćama isplaćenim od 01.06.2011. do 30.11.2011. tj. plaća za listopad, rujan, kolovoz, srpanj, lipanj i svibanj. (Pod pretpostavkom da plaću isplaćuješ u mjesecu za prethodni).
Napravi joj takav obrazac i to je to.

Evo nešto iz RIF-a

Naknada plaće zbog komplikacija u trudnoći i
korištenja rodiljnog i roditeljskog dopusta
- od prvog dana na teret HZZO;
- isplaćuje HZZO izravno.
Osnovica: prosječni iznos plaće koja je osiguraniku
isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je
započelo bolovanje, odnosno korištenje prava.
Visina naknade:
- za komplikacije u trudnoći
- 100% od osnovice,
- propisani uvjet prethodnog staža osiguranja (12
odnosno 18 mjeseci),
- najniža 831,50,
- najviša 4.257,28;

Pozdrav!!!

Zikomid
20.12.2011., 18:47

Ako na komplikacije kreće u prosincu, u ER1 (obrazac Potvrda o plaći) ulaze isplate za listopad i rujan i dijele s ukupnim brojem radnih sati.
S obzirom da je do rujna bila na porodiljnom i dobivala naknadu plaće od strane HZZO-a, to ne ulazi u izračun osnovice.

Znači u ER1 će imati dvije isplate. Na minimalac od 831,50 kn bi išla da nema ove 2 isplate ili da nema dovoljan staž osiguranja.

Corney
27.12.2011., 12:53
Molim vas jednu informaciju, radnik je prijavljen kao "viličarist" (to je napisano na tiskanici M-1P kod prijave na mirovinsko i na tiskanici 2 za zdrastveno, pod rubrika: naziv radnog mjesta, naravno i na ugovoru o radu). Ako radnik mijenja radno mjesto u "skladištar" da li se moraju nositi novi obrasci za njega u mirovinsko i zdrastveno ili je taj podatak o radnom mjestu dalje nebitan?

lili p.
27.12.2011., 13:01
Nebitan, ali napravite aneks Ugovora o radu :mig:

Corney
27.12.2011., 13:06
Nebitan, ali napravite aneks Ugovora o radu :mig:

Joj hvala ti na ekstra brzom odgovoru. Imam još jednu žensku koja se prijavila na radno mjesto "direktorica" i sad bi to htjela promijeniti u "administrator" jer bi si smanjivala plaću. Da li to isto tako bezbolno može napraviti?

lili p.
27.12.2011., 13:19
A ima drugog direktora?
Promjena osnovice plaće bi se trebala prijaviti :mig:

Corney
27.12.2011., 13:30
A ima drugog direktora?
Promjena osnovice plaće bi se trebala prijaviti :mig:

Nema drugog direktora. Pa svake godine se mijenjaju plaće, nisam sigurna da se nose nove prijave na mirovinsko i zdravstveno radi toga

ceha
29.12.2011., 06:25
evo nama slavkec donosi 'buru' u obračun plaće s ovih 3000 kuna neoporezivih, a iznad po starom (naravno ako je tako to zamislio, barem sam ga tako shvatio). Imat ćemo slučajeve kao i kod posebnog poreza (harača) gdje će se na ruke dobivati više ako imaš manju plaću, a time će se manje love uplaćivati u mirovinski sustav. :zubo:

da ne govorim o komplikacijama ako neko ima isplate u više navrata. Teoretski postoji mogućnost da će se kod recimo druge isplate morati i vraćati novac firmi. :zubo:

Pa onda tu je i problem konačnog obračuna.

Medo_74
29.12.2011., 09:31
Ja sam shvatila, da je on mislio samo na poreze a ne i na doprinose. Tako da to nece imati veze s mirovinskim i zdravstvenim.

ceha
29.12.2011., 09:43
hoće jer se računaju na temelju bruta plaće. Kvaka je u tome da ako imaš plaću u bruto iznosu do nekih 3120 ovisno o porezu i prirezu dobiješ manje na ruke nego da ti je bruto 3000 kuna. E sad kad je bio posebni porez slično se događalo pa su ljudi tražili da im se korigira bruto na manje da bi na ruke dobili više pa po inerciji vjerojatno će biti isto (manji bruto manji doprinosi i time manje uplata u mirovinski sustav).

vlado3
30.12.2011., 00:37
ne zamarajte se, pričekajte da slavkec kaže svoje, svega može biti :503:

ceha
30.12.2011., 08:03
pa ovo je on najavio :D (e sad jel to probni balon ili konačna stvar bumo vidli)

marko86
30.12.2011., 23:17
hoće jer se računaju na temelju bruta plaće. Kvaka je u tome da ako imaš plaću u bruto iznosu do nekih 3120 ovisno o porezu i prirezu dobiješ manje na ruke nego da ti je bruto 3000 kuna. E sad kad je bio posebni porez slično se događalo pa su ljudi tražili da im se korigira bruto na manje da bi na ruke dobili više pa po inerciji vjerojatno će biti isto (manji bruto manji doprinosi i time manje uplata u mirovinski sustav).

to se bude određivalo na temelju bruto plaće ? koje sranje :503: ja sam se već poveselio da će mi se plaća povećati. Što će biti sa onima kojima plaća varira zbog prekovremenih. Jedan mjesec budeš imao osnovicu od 3000 kn a drugi od 1800 kn. Ti koji će biti na granici, neće biti blesavi da će ići radit prekovremen pa na kraju dobiju još manje.

Tko ima bruto plaću 3000 kn ???? koliko mu onda neto iznosi 2000 kn, ili sam ja sve krivo shvatio

ceha
31.12.2011., 11:49
masa trgovaca radi za manje od 3000 kuna bruto, pa ima isto tako građevinaca itd.

3000 bruto
600 mirovinski
osnovica za porez 2400
ako je samac osobni odbitak je 1800
oporezivo je 600
porez od 12 na tih 600 kuna iznosi 72 kune
prirez ako je iz ZG iznosi 12.96
dohodak je 2315.04

a ako ide ovo linićevo dohodak mu je 2400
i ako uzmemo PDV povećanje za 2 posto morat će više platiti državi 39 kuna.
znači ukupni iznos povećanja prihoda za ove ljude s točno 3000 kuna je 45.96 kuna ili što bi rekli veća plaća za 1.985%. :zubo:

u 12 mjeseci to je 551.52 kuna (solidne cipele)

eh to je s linićevih 2% na sve artikle, ali ako će na neke ići manja stopa onda će tim ljudima vjerojatno porasti kupovna moć godišnje za nekih 570 do 580 kuna.

Majab29
02.01.2012., 11:02
Imam pitanje vezano za DNR obrazac.
Koji podaci su obuhvaćeni u njemu?
Da li isplate plaće od 01.01.-31.12., poput IP obrasca
ili obračunate plaće za mjesece 01-12?

Da li treba i DNR obrazac predavati radnicima?

Hvala, i sretna nova ;-)

mazziz
02.01.2012., 11:41
Ako smo obvezni od 01.01.2012. godine obrasce slati putem e-porezne, da li IP obrasce i dalje možemo predavati u papirnatom obliku?

rossonero_Zg
02.01.2012., 15:39
Imam pitanje vezano za DNR obrazac.
Koji podaci su obuhvaćeni u njemu?
Da li isplate plaće od 01.01.-31.12., poput IP obrasca
ili obračunate plaće za mjesece 01-12?

Da li treba i DNR obrazac predavati radnicima?

Hvala, i sretna nova ;-)

uzimaju se isplacene place u obzir, znaci kao IP obrazac
DNR se ne daje radnicima... potrebno ga je priloziti uz obracun place i eventualno dostaviti poreznoj ako ga zatrazi

Ako smo obvezni od 01.01.2012. godine obrasce slati putem e-porezne, da li IP obrasce i dalje možemo predavati u papirnatom obliku?

IP obrazac se jos ni ne moze predati putem e-porezna

Ivančica-sunce
04.01.2012., 17:00
Pozdrav, muž mi je obrtnik i ove godine ulazi u sustav PDV-a. Ima 3 zaposlenih (uključujući sebe). Inače sam dipl.ekonomist međutim nisam se baš bavila knjigovodstvom, pa me zanima ukoliko mi netko može u natuknicama opisati postupak obračuna plaće i predaje kojih obrazaca i gdje i s kojim datumom, uplatnice:ne zna:
Knigovodstveni program sam kupila tako da taj dio imam riješen.
Hvala unaprijed:s

vitas
05.01.2012., 19:41
Pozdrav, muž mi je obrtnik i ove godine ulazi u sustav PDV-a. Ima 3 zaposlenih (uključujući sebe). Inače sam dipl.ekonomist međutim nisam se baš bavila knjigovodstvom, pa me zanima ukoliko mi netko može u natuknicama opisati postupak obračuna plaće i predaje kojih obrazaca i gdje i s kojim datumom, uplatnice:ne zna:
Knigovodstveni program sam kupila tako da taj dio imam riješen.
Hvala unaprijed:s

Najbolje ti je ako ćeš se u to upustiti naći neku knjigu koja se bavi obračunom plaća.. Verlag Dashofer je nekada izdavao knjigu za koju su dolazile sve zakonske promjene pa su se listovi ili dodavali ili mijenjali za nove..dosta zgodno.. Evo ti njihov link pa malo pogledaj..http://www.dashofer.hr/?section=1&layer=4

mazziz
09.01.2012., 11:27
Kod produženja Ugovora na određeno vrijeme npr. prvi ugovor je bio do 31.12.2011. godine, da li se početni datum novog ugovora stavlja 1.1.2012. ili 2.1.2012. kao početak stupanja na snagu?

VTi underhood
09.01.2012., 12:07
Kod produženja Ugovora na određeno vrijeme npr. prvi ugovor je bio do 31.12.2011. godine, da li se početni datum novog ugovora stavlja 1.1.2012. ili 2.1.2012. kao početak stupanja na snagu?

01.01... tu se ne gledaju praznici ili eventualne nedjelje...

vitas
10.01.2012., 07:41
Ako firma zaposli radnika i taj radnik je zaposlen samo kod jednog poslodavca ali nije donio pk karticu.. da li mu u tom slučaju prilikom obračuna plaće ukalkulirate 1800 kn odbitka ili čekate da vam donese pk karticu?

lori meyers
10.01.2012., 08:24
ja sam radila u jednom obrtu 6 godina, i knjigovođa tog obrta me tek nakon 4 godine pitala PK(obrt je mijenjao knjigovodstveni servis i valjda se ta kartica zagubila, neknadno sam tražila drugu)...i da, naravno da mi je ukalkulirala odbitak...a ma. valjda se sve može, iako bi po nekom pravilu ta PK trebala biti u blizini...to je samo moje iskustvo,pa eto... :)

lili p.
10.01.2012., 09:41
Ja stavim 1.800,00 kn odbitka i tražim PK karticu. Naravno, samo kod onih koji rade kod jednog poslodavca.
Ne da mi se s time navlačiti, a i onako ima pravo na svoj odbitak.

vitas
10.01.2012., 09:46
Tako i ja radim ali najviše iz razloga jer mi program ne dozoljava da napravim plaću bez odbitka.. Kao što mi i ne dozvoljava da koristim npr. pola ako djelatnik pređe kod novog poslodavca u toku mjeseca pa da dijelimo odbitak.. Nemrem programski..

kakodane
10.01.2012., 11:41
Da li mogu IP obrasce predati u papirnatom obliku s obzirom da nemamo nigdje više od 20 zaposlenih? Ili moram svejedno na mediju poslat?

vitas
10.01.2012., 12:16
Da li mogu IP obrasce predati u papirnatom obliku s obzirom da nemamo nigdje više od 20 zaposlenih? Ili moram svejedno na mediju poslat?

Ja sam prije dvije godine pokušala predati u papirnatom obliku za samo jednu djelatnicu pa mi nisu htjeli primiti, rekli su da ne mogu ručno unijeti e sad jel mi muljala referentica ne znam.. Možda najbolje da pitaš referenta u poreznoj

VTi underhood
10.01.2012., 12:32
Ja sam prije dvije godine pokušala predati u papirnatom obliku za samo jednu djelatnicu pa mi nisu htjeli primiti, rekli su da ne mogu ručno unijeti e sad jel mi muljala referentica ne znam.. Možda najbolje da pitaš referenta u poreznoj

ja ih konstantno predajem u papirnom obliku... i nikad problema... vidjet ćemo ove godine...

Nata07
10.01.2012., 12:35
meni su primale u vž .....
jel je sad novi iznos za poduzetničku plaću? ima netko?

ceha
10.01.2012., 13:13
e moje knjigovođe ako nema porezne kartice PK za potkrijepiti koeficijent neoporezivog onda je osobni odbitak 0 kuna. :zubo:
kad donese karticu ide prema njoj.
na kraju (za isplatu plaće u 12 mjesecu) ide konačni obračun kojim se to ispravi. ako nema konačnog obračuna zbog promjene prebivališta ili drugih kvaka mora podnijeti poreznu prijavu, naravno ako želi da mu se vrati porez.

i k tome to bi trebao biti identifikator IP obrazca 2

to bi bilo po 'PS', jer što ako vam dođe inspekcija a nemate PK, a obračunavali ste minimalni osobni odbitak.

naravno da ovo komplicira do besvjesti pa svi rade onako kao lili

lili p.
10.01.2012., 13:18
Ima :mig:

Nove osnovice za obrtnike:
- dohodaši 5.041,40 kn, davanja 1.789,70 kn :lux:
- dobitaši (poduzetnička plaća) 8.531,60 kn, davanja 3.028,72 kn :lux:
- paušalci 3.102,40, davanja 1.101,35 :lux:

8.531,60 kn
– doprinos MO (20%) = 1.706,32 kn (ili 1.279,74 kn I.stup + 426,58 kn II.stup)
- doprinos ZO (15%) = 1.279,74 kn
- doprinos za ozljedu na radu (0,5%) = 42,66 kn

ukupno doprinosi = 3.028,72 kn mjesečno

lili p.
10.01.2012., 13:20
to bi bilo po 'PS', jer što ako vam dođe inspekcija a nemate PK, a obračunavali ste minimalni osobni odbitak.

To je po PS-u, ali ako netko radi samo kod jednog poslodavca, ima pravo na svoj osobni odbitak, pa i inspekcija to "propušta". Nisam nikad imala problema.
Ali da, dobro je znati i PS :mig:

vlado3
10.01.2012., 18:40
Prema naputku PU za predaju IP u 2012.g. ne bi moglo papirnato, ali kako smo davno zaključili sve je relativno :rolleyes:

Nata07
11.01.2012., 06:48
lili, jel te nove osnovice idu u obračun plaće za prosinac?

VTi underhood
11.01.2012., 11:02
lili, jel te nove osnovice idu u obračun plaće za prosinac?

ne... za siječanj...

VTi underhood
11.01.2012., 11:04
Prema naputku PU za predaju IP u 2012.g. ne bi moglo papirnato, ali kako smo davno zaključili sve je relativno :rolleyes:

evo danas ja pitao u svojoj poreznoj i kažu tamo tete da se uredno mogu predat obrasci u papirnom obliku...

ali ujedno su me zamolile da ako imam nekoga s puno radnika da im izađem u susret i predam u el. obliku da im olakšam...

e tak je tu kod mene, a sad da li je tako svugdje, to je relativno:D

Corney
11.01.2012., 22:27
Pitanje vezano za d.o.o. Molim vas da mi kažete do kojeg datuma u mjesecu moram uplatiti doprinose na i iz plaće, a da mi porezna uprava ne evidentira zatezne kamate? Uvijek sam ih plaćala do 15-og u mjesecu (znači za plaću iz prosinca 2011, platim najkasnije do 15.01.2012.), ali redovito mi na "uvidu u stanje poreznog obveznika" kod svake uplate dodaju i neke sitne kamate. I tako cijelu godinu, svaki mjesec, na MIO I, MIO II, ZO i na nesrećama, dok na doprinosu za zapošljavanje NE, iako plaćam uvijek sve zajedno, isti dan. Prosvjetlite me, molim vas.

vlado3
11.01.2012., 22:35
Po slovu zakona doprinose bi trebala platiti zajedno sa plaćom, ali najkasnije do kraja mjeseca za plaću iz prethodnog mjeseca. Znači plaća za 12.mj koju ćeš isplatiti u 01.mj doprinose ili uz plaću ili najkasnije do 31.01.
Moguće da imaš neke zaostatke (manje plaćeno) iz prethodnih razdoblja, pa ti sa uplatom najprije zatvore kamate, a onda glavnicu. Vjerojatno na DOP-ZAPO nisi imala minusa, pa zato ne idu kamate :eek:

vlado3
11.01.2012., 22:37
evo danas ja pitao u svojoj poreznoj i kažu tamo tete da se uredno mogu predat obrasci u papirnom obliku...

ali ujedno su me zamolile da ako imam nekoga s puno radnika da im izađem u susret i predam u el. obliku da im olakšam...

e tak je tu kod mene, a sad da li je tako svugdje, to je relativno:D

Eto bio i ja (sa bonbonjerom) i rekli mi kao i tebi, znači da može.
Evo malo prije sam dobio prve mailove od e-pu za obrađene IP obrasce :rolleyes:

vitas
12.01.2012., 06:43
e moje knjigovođe ako nema porezne kartice PK za potkrijepiti koeficijent neoporezivog onda je osobni odbitak 0 kuna. :zubo:
kad donese karticu ide prema njoj.
na kraju (za isplatu plaće u 12 mjesecu) ide konačni obračun kojim se to ispravi. ako nema konačnog obračuna zbog promjene prebivališta ili drugih kvaka mora podnijeti poreznu prijavu, naravno ako želi da mu se vrati porez.

i k tome to bi trebao biti identifikator IP obrazca 2

Ma znam ja da bi tako trebalo po ps-u ali moji biseri uspiju toliko gluposti izvesti i da radimo sve po ps-u radila bi 24 sata dnevno samo na plaćama.. Npr..Obustave iz plaće jedan ne isplaćuje kad i plaću nego naknadno a nije se jednom desilo da nekome obustavu plati početkom slijedećeg mjeseca. .. I sad ti reci..10000000000000 puta sam govorila i upozoravala da ja ne mogu svaku njihovu glupost ispravljati..po tome ispada da je dio neto plaće isplaćen u slijedećem mjesecu..pa onda.. ne dam im da isplaćuju plaću u gotovimi..morala sam im reći da se to ne smije jer kad su isplaćivali oni bi radniku dali plaću a ne bi podigli novac niti sa žiro računa niti bi isplatu evidentirali kroz blagajnu a otkud da ja znam kad su oni isplatili plaću.. i onda mi uleti sa isplatnicama ili virmanima za isplatu npr.3 plaće.. :503::503::503: Pa to ti je da si kosu počupaš od muke.. Ja prijetim kaznama, inspekcijama, nema čime ne prijetim ali ništa..Mislim, od 20 radnika u firmi ja bi sada trebala pratiti da li je svakom ponaosob isplaćena plaća.. halo..

kakodane
12.01.2012., 11:33
Ne mogu se sjetiti, pa da me vi podsjetite..radnica mi usred 12 mj otišla na komplikacije u trudnoći..
Predali smo ER-1 u HZZO, i sad me zanimaju doznake, da li se one predaju svaki mjesec u HZZO ili ne..šta točno ja moram svaki mjesec sa njezinim doznakama?
RS-m šifra 56?

Corney
12.01.2012., 13:36
Firma je kupila jednu stvarčicu za 324,39kn + pdv (74,61 kn)= ukupno 399,00 kn. Tu stvarčicu je poklonila radniku kao dar u naravi. Da li si firma smije odbiti taj pdv i staviti taj račun u URE, i da li se u tom slučaju tih 324,39 kn knjiži na troškove npr. 4619 (dar u naravi)?

mala30
12.01.2012., 18:32
broj poslovnih jedinica se smanjuje za 50 posto.... u dogovoru s radnicima, svi bi ostali raditi sa smanjenom satnicom.... zanima me koji je minimum propisanih sati na nepotpunom radnom vremenu i kako se onda obračunavaju doprinosi na nepotpuno radno vrijeme....:confused:
hvala

vlado3
12.01.2012., 20:05
Ma znam ja da bi tako trebalo po ps-u ali moji biseri uspiju toliko gluposti izvesti i da radimo sve po ps-u radila bi 24 sata dnevno samo na plaćama.. Npr..Obustave iz plaće jedan ne isplaćuje kad i plaću nego naknadno a nije se jednom desilo da nekome obustavu plati početkom slijedećeg mjeseca. .. I sad ti reci..10000000000000 puta sam govorila i upozoravala da ja ne mogu svaku njihovu glupost ispravljati..po tome ispada da je dio neto plaće isplaćen u slijedećem mjesecu..pa onda.. ne dam im da isplaćuju plaću u gotovimi..morala sam im reći da se to ne smije jer kad su isplaćivali oni bi radniku dali plaću a ne bi podigli novac niti sa žiro računa niti bi isplatu evidentirali kroz blagajnu a otkud da ja znam kad su oni isplatili plaću.. i onda mi uleti sa isplatnicama ili virmanima za isplatu npr.3 plaće.. :503::503::503: Pa to ti je da si kosu počupaš od muke.. Ja prijetim kaznama, inspekcijama, nema čime ne prijetim ali ništa..Mislim, od 20 radnika u firmi ja bi sada trebala pratiti da li je svakom ponaosob isplaćena plaća.. halo..

eeeeee, sad mi je lakše, nisam jedini, jesi li tekst od mene prepisala :lol:

vlado3
12.01.2012., 20:12
broj poslovnih jedinica se smanjuje za 50 posto.... u dogovoru s radnicima, svi bi ostali raditi sa smanjenom satnicom.... zanima me koji je minimum propisanih sati na nepotpunom radnom vremenu i kako se onda obračunavaju doprinosi na nepotpuno radno vrijeme....:confused:
hvala
doprinosi se obračunavaju proporcionalno broju sati. Npr- ako je u punom radnom vremenu imao plaću u bruto iznosu 3000, a sada radi 20 sati tjedno, onda ćeš mu obračunati doprinose na 1500 kn.
vodi brigu da promjenu sa punog na nepuno imaš i u ugovoru i evidentirano na hzmo.
može imati i ugovor na 1 sat dnevno.

vlado3
12.01.2012., 20:16
Firma je kupila jednu stvarčicu za 324,39kn + pdv (74,61 kn)= ukupno 399,00 kn. Tu stvarčicu je poklonila radniku kao dar u naravi. Da li si firma smije odbiti taj pdv i staviti taj račun u URE, i da li se u tom slučaju tih 324,39 kn knjiži na troškove npr. 4619 (dar u naravi)?

može ga knjižiti kao dar u naravi (najbolje uz odluku), ali nema pravo odbitka pdv-a.

vitas
13.01.2012., 06:26
Ne mogu se sjetiti, pa da me vi podsjetite..radnica mi usred 12 mj otišla na komplikacije u trudnoći..
Predali smo ER-1 u HZZO, i sad me zanimaju doznake, da li se one predaju svaki mjesec u HZZO ili ne..šta točno ja moram svaki mjesec sa njezinim doznakama?
RS-m šifra 56?

Ti doznake prilažeš svom obračunu plaće a radnica ih svaki mjesec do 5-tog nosi na hzzo kako bi dobivala naknadu.. RS-m 56 da

vitas
13.01.2012., 06:29
eeeeee, sad mi je lakše, nisam jedini, jesi li tekst od mene prepisala :lol:

Već sam mislila kako će me se bombardirati da radim krivo.. Mislim, znam da ne radim 100% ispravno ali ajde da sam njihov vlastiti knjigovođa i da imam samo njih onda bi se možda s tim i zafrkavala ali ovako.. mislim, to bi izgubilo svaki smisao.. Upozoreni jesu, a ako hoće da im ne dižem cijenu usluga onda neka budu svjesni da mogu platiti kaznu..

kakodane
13.01.2012., 07:53
Ti doznake prilažeš svom obračunu plaće a radnica ih svaki mjesec do 5-tog nosi na hzzo kako bi dobivala naknadu.. RS-m 56 da

ništa na doznaku ne upisujem, potpisujem, žigiram?
( ja nosim doznaku svaki mjesec u HZZO, ipak je to direktorova kćer :rofl:)

vitas
13.01.2012., 08:43
ništa na doznaku ne upisujem, potpisujem, žigiram?
( ja nosim doznaku svaki mjesec u HZZO, ipak je to direktorova kćer :rofl:)

ništa ne upisuješ, potpisujem, žigiraš...samo nosiš....:mig:

dUbO
15.01.2012., 02:54

Vladek, kakko vidiš na "knjigovodstvenim programima", ali evo ti i ovdje da znaš: poslao sam i na mediju i na papiru, a ona je uzela PAPIR, a nije presnimila s medija.

I ako se njima i dalje piskara, jer trebaju zaraditi (opravdati!!) OD, a što bi se sad mi bunili?? Zamislimo da rade brže (elektronski) i bolje i pola ih odjednom postane višak?? A ne, nemojte tako, pa ljudi smo...

Feba
16.01.2012., 21:26
Ako djelatnik pređe najveću mjesečnu osnovicu za obračun doprinosa prilikom obračuna plaće, da li mu se kod obračuna neiskorištenog godišnjeg odmora uračunavaju doprinosi za MIO (to bi mu bila posebna isplata)?

mikica1210
19.01.2012., 20:05
pozdrav ljudi!!! molim Vas za pomoć! jučer sam predala IP obrazac za 2011.godinu u poreznu upravu, i danas mi je stiglo mailom da je neispravan...e sad, problem je u tome što je djelatnica bila cijele godine na komplikacijama, pa na porodiljnom, i iznos je o,oo , a radi kod 2 poslodavca, a kod nas ima identifikator "2"... porezna uprava ne prihvaća iznose 0,00 kod identifikatora "2"...sad mene zanima dal smijem promijeniti identifikator na "1" budući da nema kod nas pk karticu? što da učinim? unaprijed zahvaljujem!!!

vitas
20.01.2012., 07:12
pozdrav ljudi!!! molim Vas za pomoć! jučer sam predala IP obrazac za 2011.godinu u poreznu upravu, i danas mi je stiglo mailom da je neispravan...e sad, problem je u tome što je djelatnica bila cijele godine na komplikacijama, pa na porodiljnom, i iznos je o,oo , a radi kod 2 poslodavca, a kod nas ima identifikator "2"... porezna uprava ne prihvaća iznose 0,00 kod identifikatora "2"...sad mene zanima dal smijem promijeniti identifikator na "1" budući da nema kod nas pk karticu? što da učinim? unaprijed zahvaljujem!!!

Mislim da ti je najbolje objasniti situaciju referentici i s njom se posavjetovati kako bi bilo najbolje napraviti a da obrazac prođe..

vitas
20.01.2012., 07:16
Obzirom da vlada općenita besparica i da je rijetka situacija da se doprinosi, porez i prirez isplaćuju zajedno sa plaćom..pogotovo zato što se i plaće isplaćuju dan po dan, djelatniku po djelatniku a ne svima istovremeno kako onda poštivati rokove za uplatu doprinosa.. naime, doprini se trebaju uplaćivati zajedno sa plaćom koja dospijeva najkasnije do 15-og u mjesecu ako kolektivnim ugovorom ili pravilnikom nije drugačije određeno.. Da li se kod nekoga to radi po ps-u? Što će biti kada neko dođe u kontrolu i vidi taj džumbus prilikom isplate plaća i plaćanja doprinosa.. Idealna situacija jest ako ih plate do kraja mjeseca kad je plaća isplaćena, sve više od toga ne mogu očekivati niti u snu.. :confused::confused:

dUbO
21.01.2012., 04:20
Da li se kod nekoga to radi po ps-u? Što će biti kada neko dođe u kontrolu i vidi taj džumbus prilikom isplate plaća i plaćanja doprinosa..

Blago nama malima... mene su u EU naučili da je plaća svetinja, pa tako ja već deceniju i po isplaćujem plaće ZADNJI DAN u mjesecu (naravno na koji se odnosi!) a doprinose najmanje 48 sati prije, ili više ako pada na vikend ili praznik. Pošaljem i ID, pa se oni tamo čude otkud ID za taj mjesec... Tko je to poludio?!? Bilo je prijašnjih godina i posezanja u džep i pozajmica, ali - ja sam poslodavac i moja je odgovornost da ljudi doma donesu plaću na dan kada je to - ili bi trebalo biti normalno.

Žalosno je u što se ova zemlja pretvorila, dokle je došao nemoral i bezobrazluk! Umjesto da je to svetinja: platiti radniku zarađeno onaj dan kako se dogovorilo? A logično je zadnji dan u mjesecu, a ne 10, 15, ili 27... Da, treba neka gdja odraditi dan prije cijelo popodne i obračunati?!? Strašno!

Znam da sam ja bijela vrana, umjesto da je obrnuto, a znam i dosta njih koji uvijek imaju novac, ali jednostavno NEĆE isplatiti plaću na kraju mjeseca!! Jer eto, oni su "gazde", a raja je raja i ima da šljaka i šuti... E da proradi nepisani zakon: prebiti gazdu ako nema plaće, (jer je uobičajeno da gazda ima svoje šuškave imovine za 12 plaća!!) bilo bi sve kako treba!

vitas
23.01.2012., 06:53
Blago nama malima... mene su u EU naučili da je plaća svetinja, pa tako ja već deceniju i po isplaćujem plaće ZADNJI DAN u mjesecu (naravno na koji se odnosi!) a doprinose najmanje 48 sati prije, ili više ako pada na vikend ili praznik. Pošaljem i ID, pa se oni tamo čude otkud ID za taj mjesec... Tko je to poludio?!? Bilo je prijašnjih godina i posezanja u džep i pozajmica, ali - ja sam poslodavac i moja je odgovornost da ljudi doma donesu plaću na dan kada je to - ili bi trebalo biti normalno.

Žalosno je u što se ova zemlja pretvorila, dokle je došao nemoral i bezobrazluk! Umjesto da je to svetinja: platiti radniku zarađeno onaj dan kako se dogovorilo? A logično je zadnji dan u mjesecu, a ne 10, 15, ili 27... Da, treba neka gdja odraditi dan prije cijelo popodne i obračunati?!? Strašno!

Znam da sam ja bijela vrana, umjesto da je obrnuto, a znam i dosta njih koji uvijek imaju novac, ali jednostavno NEĆE isplatiti plaću na kraju mjeseca!! Jer eto, oni su "gazde", a raja je raja i ima da šljaka i šuti... E da proradi nepisani zakon: prebiti gazdu ako nema plaće, (jer je uobičajeno da gazda ima svoje šuškave imovine za 12 plaća!!) bilo bi sve kako treba!

Svaka čast... dugo nisam čula da netko isplaćuje plaću kao ti.. jaaaaaaaaaaaaako dugo pa mi je to jako pohvalno..no što ja tu mogu..najmanji problem jest obračunati plaću kad god treba no čemu da se ja žurim kad znam da isplata neće biti tako skoro..

vitas
23.01.2012., 06:54
Obzirom da je naš dragi premijer najavio povećanje osobnog odbitka na 3000 kn..jel netko zna jel to definitivno i otkad bi to trebalo biti aktualno??

kakodane
23.01.2012., 08:38
Kod prijave djeteta, mene zanima da li se porezna olakšica koristi od datuma kad je prijavljeno na PK karticu ili datumom rođenja? S obzirom da mi na PK kartici piše da podaci vrijede od 10.01.2012 ( za dijete) , a teta u HZZo mi je promjenila datum stjecanja statusa osig. osobe na 29.11.2011 iliti kad je dijete rođeno?

vitas
23.01.2012., 09:00
Kod prijave djeteta, mene zanima da li se porezna olakšica koristi od datuma kad je prijavljeno na PK karticu ili datumom rođenja? S obzirom da mi na PK kartici piše da podaci vrijede od 10.01.2012 ( za dijete) , a teta u HZZo mi je promjenila datum stjecanja statusa osig. osobe na 29.11.2011 iliti kad je dijete rođeno?

Kroz plaću se koristi od dana kad je prijavljena na pk karticu ali se u godišnjoj prijavi može iskoritistiti i prije tj od rođenja

inge2010
24.01.2012., 14:26
Dragi svi! Postoji li mogućnost da među vama ima netko tko radi s volonterima i da je voljan podijeliti svoje iskustvo? Radi se o volonterima koji su zaposleni preko onih poticaja od zavoda i nemam pojma kako njimapredati ip obrasce? Identifikator 1 ili 2? (nigdje drugo ne rade, firma im obračunava i plaća doprinose a država im daje plaću). I da li zadnji dio obrasca ip u kojem je neto plaća ostaje nula?
Unaprijed hvala

iivanna
25.01.2012., 12:29
Dragi moji,pokušala sam pronaći ali bezuspješno,naime čini se da neću moći isplatiti plaće u ovom mjesecu,tj. plaće za 12 mjesec pa me zanima što od papirologije treba,znam da treba predati rs-m da nije bilo isplate ali to je sve što znam s tim da još nisam imala takvih slučajeva,zahvaljujem pozdrav svima

dUbO
26.01.2012., 02:51
najmanji problem jest obračunati plaću kad god treba no čemu da se ja žurim kad znam da isplata neće biti tako skoro..

Obrati pažnju na onaj dio: GAZDA garantira svojom imovinom... I tu mi padamo!! Ja sam vani doživio to da gazda iz džepa pokrpa rupe (pojavile su se, ali jako rijetko) i nebi mu palo na pamet da radnicima ne isplati plaću na kraju mjeseca, jer bi mu radnici demolirali i prodavaonicu i laboratorij, a možda i auto!!

A kod nas?? Oni koji ne isplaćuju plaće su uglavnom potkoženi tako da ih ni pletaćom iglom nemoš ubosti. Pa zamisli da neki Kerum ili neki Čačić ne isplate ono jada zaposlenicima, da ne plate državi, a kupaju se svakodnevno u kadi punoj love?!? Ja sam za to da se svi takvi javno izlože, pa da raja malo pljucka po njima. Jer to nisu ljudi, nego hijene. Ma koliko ih zakon štitio, ali postoji i moral koji je pao previše nisko. Dokle?

Žao mi je da sam takva iznimka, jer u ovoj državi spominju nekakvu Eu, ali kako će takve hijene (a ima ih, zar ne??) u tu EU?? Oni koji ne poštuju tuđi znoj i muku ne zaslužuju da imaju išta.

sagena
28.01.2012., 09:14
Recite mi molim vas po kojoj su računovodstvenoj ili matematičkoj logici ovi naši vrli stručnjaci izračunali da će za osobu koja ima prosječnu plaću (ako se ne varam to je prema zadnjim podacima oko 5700kn!! neto) kod primjene novog odbitka i poreznih razreda plaća rasti, kad izračun pokazuje slijedeće:

Recimo da je prosječna plaća 5700kn, u tom slučaju bruto plaća je 8000kn...

Primjer 1 - do sad:
8000kn bruto
- 20% doprinosa
= 6400kn
-1800kn (neoporezivo)
=4600kn
_____________-
3600 x 12% = 432kn
1000 x 25% = 250kn
porez = 682kn

→ plaća: 6400kn
- 682kn
= 5718kn

Primjer 2 - novo:
8000kn bruto
- 20% doprinosa
= 6400kn
- 2200kn (neoporezivo)
=4200kn

→ plaća: 6400kn
- 764kn
= 5636kn

plaća manja 82kn!!

Nisam uračunala prirez. Ako je prirez npr. 10% kao kod mene, mislim da je onda plaća manja 90kn!!!

:503::503::503::503::503::503:

lili p.
28.01.2012., 09:53
Zašto si u drugom primjeru stavila 2.200 x 12% :misli:
Nisam se još ozbiljno zainteresirala za nove promjene, ali čini mi se da neće smanjivati porezne razrede :misli:

sagena
28.01.2012., 12:21
Zašto si u drugom primjeru stavila 2.200 x 12% :misli:
Nisam se još ozbiljno zainteresirala za nove promjene, ali čini mi se da neće smanjivati porezne razrede :misli:

Njihov prijedlog JEST smanjenje poreznih razreda... bilo na teletekstu, na netu još nisam tražila gdje su to objavili, uglavnom, sada bi porezni razred za stopu od 12% bio 2200kn (ranije 3600kn)... točno tako je pisalo...:kava:

Edit:
Našla sam samo ovo: http://www.udarno.com/vlada-najavila-nove-mjere
Piše da se mijenjaju porezni razredi, ali ne piše koliko...
Piše da će rasti sve plaće do 8000 bruto, što je LAŽ!!!

Evo i ovo:
http://www.business.hr/ekonomija/milanovic-dize-male-a-spusta-vece-place-neoporezivi-dio-place-raste-no-padaju-porezni-razredi

A evo ovdje konkretno piše i za porezne razrede:
http://www.business.hr/dogadjaji/provjerite-jeste-li-medju-onima-kojima-placa-pada-ili-raste

Samo što im je obračun za bogu plakati.
Pa tko je to računao?????????
I još piše da je uračunat prirez od 12% - u tom slučaju plaća pada još i više od 82kn ... :503:

lilarose001
30.01.2012., 17:23
Piše da će rasti sve plaće do 8000 bruto, što je LAŽ!!!

Padat će sve plaće koje su sada ispod otprilike 5960kn bruto ili oko 4410kn neto.
:kava:

vitas
31.01.2012., 10:49
Trebam napraviti ispravan R-Sm obrasca jer je poslan kao da je bila isplata plaće a nije.
Da li moram raditi novi obrazac sa novim identifikatorom ali sa vrstom obračuna 00 ili šaljem sa istim identifikatorom sa vrstom obračuna 99 i pod iznos isplaćene plaće upisujem 0 i mjesec isplate 0 na stranici a i na stranici b isto 0 kod isplaćene plaće?

airina
31.01.2012., 11:42
predali smo id i rsm obrazac za plaću isplaćenu u siječnju (plaća za 12/2011), ali nećemo stići uplatiti doprinose danas, već početkom veljače, hoće li biti kakvih sankcija osim zateznoih kamata od strane porezne??
treba li na regos što predavat?

vitas
01.02.2012., 07:02
Linić: Nema više isplate plaća bez doprinosa

"Imamo zakon da se plaća ne može isplatiti bez doprinosa. To se, međutim, događa. Zato od 1. veljače toga više neće biti. Teretit će se banke koje vode platni promet za tvrtke koje isplaćuju plaće, a ne uplaćuju doprinose", najavio je u emisiji Otvoreno HTV-a ministar financija Slavko Linić"

Zanima me jel to važi od danas??? Ako da bit će veselo..

vlado3
01.02.2012., 09:13
Poduzetnik koji je u obavez obračunavati poduzetničku plaću želi obračunati i plaću u naravi u visini 1% od NV OA.
Da li može u iznos poduzetničke plaće uključiti i dio plaće u naravi ili bi morao za taj iznos povećati poduzetničku plaću.
Ja mislim da može biti uključena u plaću (8.531,60 kn), što vi mislite?

kakodane
01.02.2012., 09:37
Linić: Nema više isplate plaća bez doprinosa

"Imamo zakon da se plaća ne može isplatiti bez doprinosa. To se, međutim, događa. Zato od 1. veljače toga više neće biti. Teretit će se banke koje vode platni promet za tvrtke koje isplaćuju plaće, a ne uplaćuju doprinose", najavio je u emisiji Otvoreno HTV-a ministar financija Slavko Linić"

Zanima me jel to važi od danas??? Ako da bit će veselo..

a samo doprinose isplatiti bez neta? :) šta se onda dešava?

VTi underhood
01.02.2012., 12:11
Poduzetnik koji je u obavez obračunavati poduzetničku plaću želi obračunati i plaću u naravi u visini 1% od NV OA.
Da li može u iznos poduzetničke plaće uključiti i dio plaće u naravi ili bi morao za taj iznos povećati poduzetničku plaću.
Ja mislim da može biti uključena u plaću (8.531,60 kn), što vi mislite?

Nemože biti uključeno u plaću za obrtnika dobitaša... bruto se mora povećati... pitao ja već na par mjesta jer imam istu situaciju...

VTi underhood
01.02.2012., 12:11
a samo doprinose isplatiti bez neta? :) šta se onda dešava?

ništa... jer je država svoju guzicu namirila:rolleyes: ispričavam se na rječniku