PDA

View Full Version : Obračun plaće i doprinosa

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

klara6
30.05.2012., 14:37
- neto plaća je ono što se u konačnici isplaćuje radniku (bez prijevoza),
- bruto je ugovorena plaća iz koje se izdvaja za MIO . porez i prirez.
Da , kao što lili kaže ovisi za što i kome treba potvrda.

bubamara1205
30.05.2012., 19:13
hvala lili i klara6! traže sa mupa (muž je strani državljan, friško oženjeni). uglavnom, traže neto...ako sam dobro shvatila, njezin neto prosjek je tih 15 dana koje će imati sa obračunatom plaćom za svibanj...lijepi pozdrav!

leonarda26
31.05.2012., 14:24
molim vas ako tko zna
15.05 promijenile su se cijene pokaznih karata (porasle su naravno:rolleyes: ), i ja danas obračunavam plaće i koji iznos naknade za prijevoz stavim ...novu cijenu karte po cjeniku koji je trenutno važeći ili iznos koji je bio na snazi 01.05 kada je radnik kupovao pokaznu kartu??

lili p.
31.05.2012., 14:48
Ja stavljam onaj koji je vrijedio na dan kupovanja karte :ne zna:

vitas
31.05.2012., 19:02
molim vas ako tko zna
15.05 promijenile su se cijene pokaznih karata (porasle su naravno:rolleyes: ), i ja danas obračunavam plaće i koji iznos naknade za prijevoz stavim ...novu cijenu karte po cjeniku koji je trenutno važeći ili iznos koji je bio na snazi 01.05 kada je radnik kupovao pokaznu kartu??

Samo malo.. pa zagrebački pokaz je poskupio još 01.03.. ili ne govorite o zagrebu?

leonarda26
31.05.2012., 21:21
Samo malo.. pa zagrebački pokaz je poskupio još 01.03.. ili ne govorite o zagrebu?

ma ne zagreb...neki drugi grad je u pitanju, koju bi naknadu ti zaračunala za prijevoz u mom slučaju?

vitas
01.06.2012., 07:30
ma ne zagreb...neki drugi grad je u pitanju, koju bi naknadu ti zaračunala za prijevoz u mom slučaju?

Obzirom da bi se prijevoz po logici trebao isplaćivati početkom mjeseca za taj mjesec kako bi čovjek mogao kupiti pokaz ja sam stajališta da ako se plaća za npr veljaču (u mom slučaju) isplaćivala početkom ožujka a prijevoz je poskupio od 01.03. tada sam uz plaću za veljaču isplatila prijevoz za ožujak po novoj cijeni..

MaverickMeho
04.06.2012., 10:09
Ljudi molim za pomoć nekoga tko ovo razumije!

Ovaj mjesec je u našem malom preduzeću izvršena uplata dvije plaće u jednom mjesecu. Dakle 01.06.2012. isplaćene su plaće za:
02/2012
03/2012

Platne liste smo za te plaće dobili davnih dana na kojima je naveden neto iznos sa putnim troškom (u mom slučaju 5.002,29 kn za svaki mjesec). Kada je sjela plaća nije uplaćen putni trošak jer će se to napraviti naknadno, ali također je i umanjena plaća (!!!). Točnije to izgleda ovako:

za 02/2012 trebalo je biti isplaćeno 4.712,39 kn + 290 kn putnog troška = 5.002,29 kn. --> umjesto toga na račun mi je sjelo 3.823,97 kn (888,42 kn manje!)
za 03/2012 trebao je biti isplaćen isti iznos, a sjelo je 4.460,01 kn (252,96 kn manje!)

Obrazloženje rukovodstva firme je da su nam to oduzete neke olakšice kao neka vrsta penala jer su nam isplaćene 2 plaće u istom mjesecu. OK, mogu to progutati, ali nakon toga se spominje da će se morati raditi korekcija platne liste! E to ne mogu progutati! Ako se nešto retrogradno korigira, znači da je nešto muljavo!

Da stvar sa tim olakšicam bude jasnija, sljedi struktura platne liste za oba mjeseca:
DOHODAK: (sa uplaćenim doprinosima) 4.945,38 kn
ODBITCI:
osnovni osobni odbitak - stopa 1 - iznos 2.200,00 kn
udzržavani član - stopa 0,50 - iznos 1.100,00 kn
UKUPNO ODBITCI (1,50): 3.300,00 kn
POREZNA OSNOVICA:
porez 12% - do 2 osobna odbitka (>=3600 kn) - stopa 12 - iznos 197,45 kn
porez 25% - stopa 25,00 - 0,00 kn
porez 40% - stopa 40,00 - 0,00 kn
UKUPNO POREZ: 197,45 kn
PRIREZ NA POREZ: 35,54 kn
NETO PLAĆA: 4.712,39 kn
Nadoknade:
UKUPNO NADOKNADE: 290,00 kn
UKUPNO OBUSTAVE: 0,00 kn
NETO IZNOS ZA ISPLATU: 5.002,39 kn

Jer mi netko može reći gdje je nestalo mojih 1.141,38 kn (+ 2x290 kn za putni trošak)?
Po kojoj to uredbi nakon 01.05.2012. se to meni može oduzeti i po kojoj uredbi bi ja to mogao dobiti natrag? Ako ne mogu, zašto ne mogu?

Puno hvala. Lud sam. Prvo plaća kasni, a onda je još dobijem manje i ja ispadam kriv jer sam dobo manje. Nešto tu smrdi. :503: :confused:

vitas
04.06.2012., 10:24
...

obzirom da vi mjesečno možete koristiti samo jedan odbitak u slučaju da vam se isplaćuju 2 plaće u jednom mjesecu zbog korištenja jednog odbitka uvećava se porezna osnovica i plaćate veći prez..i manja isplata.. To nije od 01.05. već oduvijek. Vi ćete si to vratiti kroz godišnju prijavu poreza na dohodak ili ako ćete cijelu goninu provesti u toj firmi vratit će vam oni u 12-om mjesecu kroz godišnji obračun plaće..

stara kuka
05.06.2012., 16:40
Molim znalce za pomoć :), da li se na MPP-1 obrazac stavlja bruto iznos obračunate plaće za tu godinu, ili isplaćene plaće u toj godini? (zadnja 3 mj. plaća nije isplaćena i predani su R-sm sa vrstom obračuna 00)

lili p.
05.06.2012., 18:44
Obračunata :mig:

stara kuka
05.06.2012., 18:50
Obračunata :mig:
Hvala puno, već su mi oči ispale tražeći po netu :)

moira_67
06.06.2012., 09:34
Kakao stranac, direktor firme, koji je zaposlen u svojoj matičnoj državi ne bi morao plaćati doprinose kod nas, što treba donijeti kao potvrdu o tome i da li se to predaje na poreznu ili?

xsmas
11.06.2012., 13:56
molim pomoć
primjetila sam u synesis programu da mi je zadnja 3 mjeseca obračunavano na doprinosu za zapošljavanje 1,6% umjesto 1,7%. greška nastala zbog toga što smo imali jedno vrijeme preko 20 radnika pa ostao samo ovaj postotak.
kako to ispraviti? da li netko zna?mislim znam kako ispraviti u synesisu za ubuduće ali kako to ispraviti u ID obrascu i kako uplatiti razliku

vlado3
11.06.2012., 21:21
Napraviti nove ID obrasce sa ispravnim obračunom doprinosa, predati ih na poreznu i uplatiti razliku zajedno sa obračunom kamata

vitas
12.06.2012., 06:54
Ukoliko je poslodavac dobio od fine za djelatnika broj zaštićenog računa i taj isti poslodavac nema evidentiranih obustava na plaću tog radnika. Što ako poslodavac bez obzira što djelatnikova plaća do tada nije bila opterećena bez ikakve obavijesti fini cijelu plaću nastavi uplaćivati na zaštićeni račun? Naime, navodno da im je djelatnik rekao da on osobno otplaćuje nekakvu ovrhu ili ne znam šta i oni su to tretirali kao da nema 100% slobodna primanja:504:
Koliko mi je poznato ako je plaća "čista" u slučaju blokade tekućeg računa poslodavac je DUŽAN 1/3 plaće uplaćivati na blokirani tekući a ostatak tj 2/3 na zaštićeni.. Ili pismeno obavijestiti finu da je plaća već opterećena nekom obustavom i da će nakon što tu odbustavu podmiri početi uplaćivati 1/3 na blokirani račun..Jesam li u pravu?

bubamara1205
12.06.2012., 11:21
Ukoliko je poslodavac dobio od fine za djelatnika broj zaštićenog računa i taj isti poslodavac nema evidentiranih obustava na plaću tog radnika. Što ako poslodavac bez obzira što djelatnikova plaća do tada nije bila opterećena bez ikakve obavijesti fini cijelu plaću nastavi uplaćivati na zaštićeni račun? Naime, navodno da im je djelatnik rekao da on osobno otplaćuje nekakvu ovrhu ili ne znam šta i oni su to tretirali kao da nema 100% slobodna primanja:504:
Koliko mi je poznato ako je plaća "čista" u slučaju blokade tekućeg računa poslodavac je DUŽAN 1/3 plaće uplaćivati na blokirani tekući a ostatak tj 2/3 na zaštićeni.. Ili pismeno obavijestiti finu da je plaća već opterećena nekom obustavom i da će nakon što tu odbustavu podmiri početi uplaćivati 1/3 na blokirani račun..Jesam li u pravu?

ovo bih i ja voljela znati; jučer je isplaćena plaća u 100% iznosu na zaštićeni račun-iako postoji obveza obustave. koliki je to grijeh za poslodavca?

My Name Is...
12.06.2012., 12:08
Kada se računa plaća, http://www.posao.hr/kalkulator-place-brutto-netto
ukoliko netko ima jedno dijete, u broj djece upisuje se 1, a u broj uzdržavanih članova 0, zna li netko?

vitas
12.06.2012., 12:11
Kada se računa plaća, http://www.posao.hr/kalkulator-place-brutto-netto
ukoliko netko ima jedno dijete, u broj djece upisuje se 1, a u broj uzdržavanih članova 0, zna li netko?

DA

My Name Is...
12.06.2012., 12:13
DA

Najljepša hvala :mig:

vitas
12.06.2012., 12:31
ovo bih i ja voljela znati; jučer je isplaćena plaća u 100% iznosu na zaštićeni račun-iako postoji obveza obustave. koliki je to grijeh za poslodavca?

Ja smatram da je to ista stvar kao kada poslodavac dobije obustavu za djelatnika i ne usteže ju od plaće. Sve funkcionira i svi šute ako djelatnik sam redovno tu obustavu otplaćuje ali ako djelatnik zašteka ti koji su poslodavcu slali obustavu pozivaju na red poslodavca i pozivaju se na ovršni zakon i kako će poslodavac snositi odgovornost tj kako mogu plijeniti poslodavcu sredstva radi nepoštivanja njihovog naloga bez ikakve obavijesti i razloga.. Tako situaciju sam imala.. No mislim da kad je blokada u pitanju da je tu ipak malo ozbiljnija stvar jer fina da bi mogla uplate poslodavca knjižiti na taj zaštićeni račun mora imati upisan oib poslodavca..što znači da jasno vide da li poslodavac poštiva obustavu ili ne..

lesa
12.06.2012., 18:12
Ako moze pomoć:
u ovom mjesecu isplacena bruto placa od 24.000kn za svibanj. Dakle sve regularno.
U medjuvremenu radnik potpisuje sporazumni otkaz sa dogovorenom otpremninom od 230.000kn pocetkom mjeseca.
Navodno nema neoporezivog dijela jer je otkaz sporazumni, no sam obracun isplate te otpremnine ispada na nekih 90 i nesto tisuća kuna.
Sve mi je jasno, cijeli iznos ulazi u 40% poreza, no najveci komad uzima 20% mirovinskog koje se uzima na cijeli iznos.

No na bilo kojem kalkulatoru placa na webu sto probam napisati ovih 230k kn kao bruto-neto placu za mjesec neto iznos ispada oko 120k kuna, tj. mirovinsko ima cap na nekih 9 i nesto tisuca.
Dakle na isplatu otpremnine kao place nema ovaj limit na mirovinsko??

vitas
13.06.2012., 06:58
Ako moze pomoć:
u ovom mjesecu isplacena bruto placa od 24.000kn za svibanj. Dakle sve regularno.
U medjuvremenu radnik potpisuje sporazumni otkaz sa dogovorenom otpremninom od 230.000kn pocetkom mjeseca.
Navodno nema neoporezivog dijela jer je otkaz sporazumni, no sam obracun isplate te otpremnine ispada na nekih 90 i nesto tisuća kuna.
Sve mi je jasno, cijeli iznos ulazi u 40% poreza, no najveci komad uzima 20% mirovinskog koje se uzima na cijeli iznos.

No na bilo kojem kalkulatoru placa na webu sto probam napisati ovih 230k kn kao bruto-neto placu za mjesec neto iznos ispada oko 120k kuna, tj. mirovinsko ima cap na nekih 9 i nesto tisuca.
Dakle na isplatu otpremnine kao place nema ovaj limit na mirovinsko??

Imaš detaljno o otpremninama u RRIF-u 02/09 od str. 122.. U slučaju da nemaš taj časopis šaljem ti citate vezane za tvoj slučaj:

" OTPREMNINA U SLUČAJU SPORAZUMNOG
RASKIDA UGOVORA O RADU
Pri sporazumnom raskidu ugovora o radu, poslodavac i radnik sporazumno utvrđuju uvjete pod kojima će se zasnovani radni odnos i raskinuti. To znači

da mogu ugovoriti i visinu otpremnine. Ne postoji obveza iz Zakona o radu da se pri sporazumnom raskidu ugovora o radu isplaćuje bilo kakva otpremnina.

Ako se ugovori neto-svota otpremnine, svotu raspoloživu za isplatu treba preračunati na bruto te iz te svote obustaviti sve poreze, prirez i pripadajuće doprinose kao i kod oporezivanja plaće. Mišljenje o tome dalo je i Ministarstvo financija (MF Kl.: 410-01/08-01/41, Ur.
br.: 513-08-21-01/07-2 od 14. siječnja 2008., objavljeno u
PIP-u, br. 3/08.,str. 81.) čiji dio prenosimo:

‘’......U skladu sa tim odredbama propisa o porezu na dohodak ne postoji mogućnost neoporezive
isplate otpremnine radniku kojemu je radni odnos
prestao sporazumom radnika i poslodavca prema
članku 110. točka 6. Zakona o radu (Nar. nov., br.
137/04. – proč. tekst).’’

" NA ŠTO ISPLATITELJI OPOREZIVE OTPREMNINE
TREBAJU PAZITI PRI OBRAČUNU DOPRINOSA
Oporezive svote otpremnine predviđene za isplatu često su visoke pa se pojavljuje i pitanje može li se
osnovica za obračunavanje doprinosa ograničavati.

Najviša mjesečna osnovica (najviša svota do koje se
obračunavaju obvezni doprinosi iz osnovice za jedan
kalendarski mjesec trajanja osiguranja je 44.760,00
kn za 2009.) može se primijeniti samo u slučaju obračuna mjesečne plaće za određeni mjesec.

U skladu s time, pri isplati otpremnine na temelju raskida ugovora o radu, ne mogu se primijeniti
odredbe o najvišoj mjesečnoj osnovici za mirovinsko osiguranje.

No, o tome kako se otpremnina i doprinosi prema
otpremnini ograničavaju na najvišu godišnju osnovicu za plaćanje doprinosa (za 2009. – 537.120,00
kn), Porezna uprava – Središnji ured izdala je uputu

o postupanju (Kl.: 411-01/06-01/60, Ur. br.: 513-07-2101/06-2 od 1. prosinca 2006.).
Iz navedene upute proizlazi da je najviša godišnja
osnovica najviša svota do koje se obračunava obvezni doprinos iz osnovice za mirovinsko osiguranje
na temelju generacijske solidarnosti za jednu kalendarsku godinu trajanja osiguranja. Prema tome, pojam najviše godišnje osnovice, osim uz svotu, vezan
je i za određeno razdoblje, a to je godina u kojoj se
ostvaruje staž u osiguranju.

Nadalje, odnos poslodavca i radnika traje unutar određenog razdoblja, a za vrijeme trajanja toga
odnosa poslodavac je obvezan prijaviti radnika na
obvezna osiguranja i odjaviti ga s danom prestanka
radnog odnosa.

Otpremnina se, prema čl. 125. Zakona o radu, isplaćuje kao pravo s osnove rada za istoga poslodavca, a određuje se s obzirom na duljinu prethodnoga neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem i
za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

U skladu sa svime navedenim, otpremnina se ne
može smatrati primitkom godine u kojoj je isplaćena, nego se ravnomjerno raspoređuje na više godina
i to samo na godine za koje je obračunana i plaćena.

Isto tako, ako se otpremnina isplaćuje u godini
nakon što je radni odnos prekinut, odnosno u godini kada više ne traje staž u mirovinskom osiguranju,
ne može se uzeti kao osnova za utvrđivanje najviše
godišnje osnovice za godinu u kojoj je isplaćena. "

ivka123
13.06.2012., 07:11
Molim vas pomoć...vratili mi zahtjev za refundaciju jer na izvješću o bolovanju zadnji dan 21. a komisija je produžila bolovanje do 14. I što da ja sada radim....Mi nismo znali da je komisija do 14. produžila bolovanje, radnik nije bio na poslu tih 10 dana....
Jel imate kakvu ideju što mi je činiti?

vitas
13.06.2012., 07:27
Molim vas pomoć...vratili mi zahtjev za refundaciju jer na izvješću o bolovanju zadnji dan 21. a komisija je produžila bolovanje do 14. I što da ja sada radim....Mi nismo znali da je komisija do 14. produžila bolovanje, radnik nije bio na poslu tih 10 dana....
Jel imate kakvu ideju što mi je činiti?

Jel na izvješću iskazano duže bolovanje nego što zaista je ili kraće? U svakom slučaju djelatnik je trebao donijeti izvješće o bolovanju koje odgovara stvarnom periodu i prema njemu napraviti obračun plaće i zahtjev za refundaciju

ivka123
13.06.2012., 07:36
Jel na izvješću iskazano duže bolovanje nego što zaista je ili kraće? U svakom slučaju djelatnik je trebao donijeti izvješće o bolovanju koje odgovara stvarnom periodu i prema njemu napraviti obračun plaće i zahtjev za refundaciju

da na izvješću je duže bolovanje i ja sam tako obračunala plaću a on je zapravo trebao doći ranije raditi...

vitas
13.06.2012., 07:50
da na izvješću je duže bolovanje i ja sam tako obračunala plaću a on je zapravo trebao doći ranije raditi...

Neka donese ispravno izvješće i napravi ispravak obračuna plaće.. a za te dane što ga nije bilo to neka poslodavac odluči kako će tretirati. Teoretski to je neopravdan izostanak s posla.. Ne može radnik reći da nije znao do kad mu je komisija dala bolovanje..

Huda baba
13.06.2012., 14:28
Može li radnik doći raditi npr. 18.06. a da nije još prijavljen? Prijavili bi ga tek npr. 20.06. ali s datumom 18.06. kad je stvarno i počeo raditi. Nadam se da me kužite. I što trebam imati za njega od papira, ako bi npr došla inspekcija baš tog 18.06. i zatekla ga da radi?

lili p.
13.06.2012., 14:46
Imaš 7 dana da ga prijaviš. Treba ti radna knjižica, prijava za mirovinsko, zdravstveno i ugovor o radu :mig:

Huda baba
13.06.2012., 16:44
Imaš 7 dana da ga prijaviš. Treba ti radna knjižica, prijava za mirovinsko, zdravstveno i ugovor o radu :mig:

Znači inspekcija mi ne može ništa? Pa kako onda love one koji stalno rade na crno ako poslodavac može reći da je radnik došao danas i da će ga prijaviti na vrijeme?

vitas
14.06.2012., 08:12
Znači inspekcija mi ne može ništa? Pa kako onda love one koji stalno rade na crno ako poslodavac može reći da je radnik došao danas i da će ga prijaviti na vrijeme?

Taj dan kada radnik počne raditi trebao bi dostaviti sve papire i potpisati ugovor o radu (i radnik i poslodavac) sa tim 18.06. i onda u slučaju inspekcije NE BI TREBALO biti problema, ali uzmi u obzir da ni oni nisu glupi pa ako zapnu za to provjerit će da li je taj radnik u zakonski propisanom roku prijavljen sa datumom koji je bio na ugovoru.

lili p.
14.06.2012., 10:47

I ne zaboravimo napomenuti da ima "poštenih" poslodavaca koji pripreme svu dokumentaciju i kad dođe inspekcija samo na brzinu stave datum od jučer. Inspektori nisu blesavi i znaju pokoju više od nas, pa se ne zazajte sa time :mig:

budapest
14.06.2012., 12:49
Ako netko zna,da li je zakonom propisana minimalna plaća za direktora?
Hvala.

Huda baba
14.06.2012., 21:06
I ne zaboravimo napomenuti da ima "poštenih" poslodavaca koji pripreme svu dokumentaciju i kad dođe inspekcija samo na brzinu stave datum od jučer. Inspektori nisu blesavi i znaju pokoju više od nas, pa se ne zazajte sa time :mig:

Dajte mi prijedlog, radnik ima posla za cca. 2 dana, ne više. Ta dva dana bi radio izvan sjedišta firme, na terenu u ZG. Što mora imati radnik kod sebe ako ga uhvati inspekcija? Ne bih ga prijavljivala u radni odnos, pa mi savjetujte što da potpišem s njim.

vitas
15.06.2012., 07:31
Dajte mi prijedlog, radnik ima posla za cca. 2 dana, ne više. Ta dva dana bi radio izvan sjedišta firme, na terenu u ZG. Što mora imati radnik kod sebe ako ga uhvati inspekcija? Ne bih ga prijavljivala u radni odnos, pa mi savjetujte što da potpišem s njim.

Može Ugovor o djelu..ali malo proučite značajke tog ugovora..

Hegi
17.06.2012., 12:40
zna li netko koliko se dobije bolovanja nakon operacije slijepog crijeva..hvala puno

dUbO
17.06.2012., 23:52
Hvala.

Naravno. Minimalac.

dUbO
17.06.2012., 23:53
zna li netko koliko se dobije bolovanja nakon operacije slijepog crijeva..hvala puno

Rekao bih da je to pitanje za liječnika, a ne za PDF o plaćama?!?

vitas
18.06.2012., 06:42
Hvala.

Ako djelatnost ne podliježe nikakvom kolektivnom ugovoru onda minimalac.. ako podliježe onda vidjeti propisanu plaću prema kolektivnom ugovoru

dUbO
19.06.2012., 03:12
Ako djelatnost ne podliježe nikakvom kolektivnom ugovoru onda minimalac.. ako podliježe onda vidjeti propisanu plaću prema kolektivnom ugovoru

E tu sam te čeko... a recimo da firma NE MOŽE dati više od minimalca (nema odakle) te da direktor (koji je vasnk, što nije bitno) PRISTAJE na minimalac... E štoš onda? Po meni, ako i ima kolektivni - priložiš potpisanu izjavu i isplatiš minimalac? Ili je zakon glup do te mjere da bi te rađe gurnuo u gubitak? O sveta logiko! Kao da su svete krave a ne zakoni za žive ljude?

vitas
19.06.2012., 07:44
E tu sam te čeko... a recimo da firma NE MOŽE dati više od minimalca (nema odakle) te da direktor (koji je vasnk, što nije bitno) PRISTAJE na minimalac... E štoš onda? Po meni, ako i ima kolektivni - priložiš potpisanu izjavu i isplatiš minimalac? Ili je zakon glup do te mjere da bi te rađe gurnuo u gubitak? O sveta logiko! Kao da su svete krave a ne zakoni za žive ljude?

To ti je slična situacija kao npr kad država potiče nezaposlene na otvaranje firmi.. onda uvjetuju da moraju isplaćivati određenu plaću i nositi im dokaze o tome.. u tim slučajevima poduzetnici masovno idu u gubitak pogotovo na početku..

petra288
19.06.2012., 10:41
pozdrav svima :),
molim vas što vi upisujete u broj očevidnika u radnoj knjižici radnika, mi smo prije upisivali broj iz matične knjige radnika, sada kad se ta matična knjiga više (valjda) ne vodi, što se onda upisiva? čovjeku moram zaključit radnu a zapela sam...:rolleyes:

vitas
19.06.2012., 11:29
pozdrav svima :),
molim vas što vi upisujete u broj očevidnika u radnoj knjižici radnika, mi smo prije upisivali broj iz matične knjige radnika, sada kad se ta matična knjiga više (valjda) ne vodi, što se onda upisiva? čovjeku moram zaključit radnu a zapela sam...:rolleyes:

ja ne upisujem ništa..

petra288
19.06.2012., 12:01
ja ne upisujem ništa..

bila na mirovinskom i kaže mi teta da mogu upisat registarski broj obveznika doprinosa...pa sad ne znam...:(

vitas
19.06.2012., 12:50
bila na mirovinskom i kaže mi teta da mogu upisat registarski broj obveznika doprinosa...pa sad ne znam...:(

Možeš..taj broj se ne mijenja.. Ali velim..meni nikad nitko nije vratio knjižicu zato što nisam upisala ništa..

mazziz
19.06.2012., 13:19
Da li u prosjek za komplikacije u trudnoći ulazi 6 isplaćenih plaća ili? Ako je firma u blokadi i nije isplatila dvije plaće u zadnjih šest mjeseci, što onda, u prosjek ulazi samo 4 plaće dijeljeno na 6 ili?

vitas
20.06.2012., 06:40
Da li u prosjek za komplikacije u trudnoći ulazi 6 isplaćenih plaća ili? Ako je firma u blokadi i nije isplatila dvije plaće u zadnjih šest mjeseci, što onda, u prosjek ulazi samo 4 plaće dijeljeno na 6 ili?

Trebale bi se upisivati ISPLAĆENE plaće i dijeliti sa radnim satima tih mjeseci za koje je isplaćena plaća.. no najbolje ti je još provjeriti sa ženskom na hzzo-u koja obrađuje komplikacije..da ti ne vrati obračun.. Ja ti imam broj neke tete u ZG u Klovićevoj ako ti to može pomoći (mislim ako si iz ZG)

mazziz
20.06.2012., 08:16
Trebale bi se upisivati ISPLAĆENE plaće i dijeliti sa radnim satima tih mjeseci za koje je isplaćena plaća.. no najbolje ti je još provjeriti sa ženskom na hzzo-u koja obrađuje komplikacije..da ti ne vrati obračun.. Ja ti imam broj neke tete u ZG u Klovićevoj ako ti to može pomoći (mislim ako si iz ZG)

Da znam, dijeliti sa radnim satima, htjela sam samo otprilike izračunati pa sam podijelila sa 4 i mislim da ne priznaju obračunate a neisplaćene plaće, iako ću još provjeriti, nisam iz ZG. Uglavnom, sada će žena imati za 1000,00 kn manje nego što je trebala dobiti da su joj isplaćene sve plaće, kakva glupost.

leonarda26
20.06.2012., 13:16
dragi kolege molim za pomoć :)

imam slučaj da će radnik sutra zaključiti bolovanje nakon dugo godina (čak od 2008), razlog ptsp, e sad, na koliko dana godišnjeg (puni ili razmjerni) ima pravo i može li ih odmah početi koristiti? Dali se treba što poduzeti u ovim slučajevima zaključivanja ovako dugog bolovanja? (treba li gdje prijavljivati ili šta ti ga ja znam - prvi mi put pa nemojte zamjerit na pitanju :rolleyes:)

leonarda26
20.06.2012., 20:51

imam slučaj da će radnik sutra zaključiti bolovanje nakon dugo godina (čak od 2008), razlog ptsp, e sad, na koliko dana godišnjeg (puni ili razmjerni) ima pravo i može li ih odmah početi koristiti? Dali se treba što poduzeti u ovim slučajevima zaključivanja ovako dugog bolovanja? (treba li gdje prijavljivati ili šta ti ga ja znam - prvi mi put pa nemojte zamjerit na pitanju :rolleyes:)
itko, apis..vitas:rolleyes:?

kakodane
21.06.2012., 11:09
Imam problem. Radnik koji nam je otišao iz firme 14.04., nekim nenamjernim propustom ga u 4 mjesecu nismo uopće obračunali. Znači niti ga imam u RS-m niti u ID-u, i ne znam šta sad da napravimo? :(

mazziz
21.06.2012., 12:23
Imam problem. Radnik koji nam je otišao iz firme 14.04., nekim nenamjernim propustom ga u 4 mjesecu nismo uopće obračunali. Znači niti ga imam u RS-m niti u ID-u, i ne znam šta sad da napravimo? :(

Pa napraviti ispravak ID i RS-m obrazac.

apis16268
21.06.2012., 17:37

Nisam nikad imala takav slučaj pa moj odgovor uzmi sa zadrškom. Molim i forumaše da dodaju ili oduzmu što treba, kako bi @leonarda 26 dobila točan odgovor.
Obzirom da je bolovanje zaključeno, djelatnik dolazi raditi. To je stari djelatnik i na njega se ne odnose pravila o razmjernom ili punom godišnjem odmoru, koja se primjenjuju na novozaposlene osobe. Ne vidim prepreku za korištenje godišnjeg odmora odmah, nakon zaključenog bolovanja.
Tijekom trajanja višegodišnjeg bolovanja bio je prijavljen na obvezna osiguranja (MO i Zdravstveno). Ništa se nije desilo, osim što više nema doznaka, jer je bolovanje zaključeno.

leonarda26
22.06.2012., 11:19
Nisam nikad imala takav slučaj pa moj odgovor uzmi sa zadrškom. Molim i forumaše da dodaju ili oduzmu što treba, kako bi @leonarda 26 dobila točan odgovor.

hvala apis, zvala sam savjetnike rrifa, kažu da ima pravo na puni godišnji za ovu godinu a i na stari godišnji za 2011, bez obzira što je bio tako dugo na bolovanju. Ovaj stari godišnji treba iskoristiti do kraja ovog mjeseca, pa koliko uspije iskoristiti, a ostatak propada. Novi koristi od 01. 07. Evo, ako kome zatreba...:)

apis16268
22.06.2012., 12:17
hvala apis, zvala sam savjetnike rrifa, kažu da ima pravo na puni godišnji za ovu godinu a i na stari godišnji za 2011, bez obzira što je bio tako dugo na bolovanju. Ovaj stari godišnji treba iskoristiti do kraja ovog mjeseca, pa koliko uspije iskoristiti, a ostatak propada. Novi koristi od 01. 07. Evo, ako kome zatreba...:)

I meni se ta 2011. godina motala po glavi, ali nisam znala što s njom treba napraviti. Super da si ovo napisala. Vrlo je jednostavno i jedino moguće rješenje da se odmah koristi lanjski godišnji onoliko, koliko se stigne potrošiti do 30.06..
Odmah se dobio odgovor i na pitanje kako postupiti kada se djelatnik vrati s višegodišnjeg bolovanja u srpnju.
:):)

anaid123
27.06.2012., 12:03
Pozdrav svima,
zapela sam na jednom problemu.

U Obrtu sa jednim zaposlenikom, od 01.06.2012. zaposlen je i radnik kojemu je ovo prvo zaposlenje. Da bi se koristile olakšice (oslobađanje plačanja doprinosa na plaću: ZO, Ozlj. i Zapošljavanje u visini 17,2%):
- koga obavijestiti? (Imam Potvrdu HZMO da nije evidentiran u banci podataka osiguranjka HZMO-a)
- na ID obrascu pod III 3.1.; 3.2. i 4.1, koji iznos upisati?
(mislim da bi trebalo samo uplačeno!)

mazziz
27.06.2012., 12:59
Pozdrav svima,
zapela sam na jednom problemu.

U Obrtu sa jednim zaposlenikom, od 01.06.2012. zaposlen je i radnik kojemu je ovo prvo zaposlenje. Da bi se koristile olakšice (oslobađanje plačanja doprinosa na plaću: ZO, Ozlj. i Zapošljavanje u visini 17,2%):
- koga obavijestiti? (Imam Potvrdu HZMO da nije evidentiran u banci podataka osiguranjka HZMO-a)
- na ID obrascu pod III 3.1.; 3.2. i 4.1, koji iznos upisati?
(mislim da bi trebalo samo uplačeno!)

Ja sam imala takvu situaciju, ali u firmi. Uglavnom kopiraš jedan primjerak potvrde sa HZMO-a koju si dobila i odneseš na poreznu kod referentice, orginal ostavi sebi i priloži dokumentima zaposlenika.
Uglavnom doprinose na plaću nećeš obračunavati na platnoj listi niti ćeš ih prikazivati u ID obrascu za tog zaposlenika.

klara6
27.06.2012., 13:25

meni isto nisu bile isplaćene nekoliko zadnjih plaća prije komplikacija, pa sam ih i stavila u prosjek. Nitko to na hzzo-u ne pita i ne provjerava. Poslodavac joj je uskratio plaću i sad će biti zbog njega uskraćena za cca.15.000 kn za vrijrme kompl. i rodiljnog. Mislim da bi bilo od njega u redu da joj potpiše sve plaće.

anaid123
28.06.2012., 15:05
MAZZIZI zahvaljujem na savjetu, pomogli ste mi!
pozdrav

mazziz
04.07.2012., 11:29
Ljudi moji, ako bi djelatnica u 7 mjesecu otišla na komplikacije u trudnoći kolika bi joj bila naknada, naime u šest mjeseci ima isplaćene 4 plaće po 4.300,00 kn dakle 17.200,00 kn. Firma joj nije isplatila dvije plaće, zaposlena je u istoj firmi skoro 4 godine. E sada me zanima da li će se tih 17.200,00 kn dijeliti samo za satnicu za ta četiri mjeseca, a to su 696 sata ili će se dijeliti i sa satima za neisplaćene plaće, dakle sa 1048 sati?

Donna_DaVifes
04.07.2012., 11:58
Molim nekoga, ako ima strpljenja, da mi objasni slijedeće...(obraćam se nakon bezuspješne pretrage po internetu...) :(

Dakle, obračunali smo plaću za 05/2012 ali ju nismo isplatili u 06/2012, a jednako nismo isplatili ni doprinose ni poreze....dakle, ništa. (pretpostavljam da bi isplata trebala biti ovih dana)....
Rsm sam predala sa vrstom obračuna 00 i sve oko toga mi je jasno, no ono što mene sad zanima je - što je sa ID obrascom koji moram predati sad do 15.07.? Kako njega ispunjavam? Ovo je prvi put da nam se dogodilo da je isplata plaće prešla u slijedeći mjesec pa ne znam točno kako postupiti, ne bih htjela nešto "zabrljati" :(

Hvala svima unaprijed na pomoći :mig:

vitas
04.07.2012., 13:26
Ljudi moji, ako bi djelatnica u 7 mjesecu otišla na komplikacije u trudnoći kolika bi joj bila naknada, naime u šest mjeseci ima isplaćene 4 plaće po 4.300,00 kn dakle 17.200,00 kn. Firma joj nije isplatila dvije plaće, zaposlena je u istoj firmi skoro 4 godine. E sada me zanima da li će se tih 17.200,00 kn dijeliti samo za satnicu za ta četiri mjeseca, a to su 696 sata ili će se dijeliti i sa satima za neisplaćene plaće, dakle sa 1048 sati?

Pogledaj koju stranicu unazad..baš je o tome bila riječ:mig:

vitas
04.07.2012., 13:30
Molim nekoga, ako ima strpljenja, da mi objasni slijedeće...(obraćam se nakon bezuspješne pretrage po internetu...) :(

Dakle, obračunali smo plaću za 05/2012 ali ju nismo isplatili u 06/2012, a jednako nismo isplatili ni doprinose ni poreze....dakle, ništa. (pretpostavljam da bi isplata trebala biti ovih dana)....
Rsm sam predala sa vrstom obračuna 00 i sve oko toga mi je jasno, no ono što mene sad zanima je - što je sa ID obrascom koji moram predati sad do 15.07.? Kako njega ispunjavam? Ovo je prvi put da nam se dogodilo da je isplata plaće prešla u slijedeći mjesec pa ne znam točno kako postupiti, ne bih htjela nešto "zabrljati" :(

Hvala svima unaprijed na pomoći :mig:

Pod II u podatke o isplaćenim primicima od 1. do 8. ostavljaš prazno.. Upisuješ podatke samo u dio pod III i pod IV. o obračunanim doprinosima, porezu i prirezu kako bi porezna mogla napraviti zaduženje..

klara6
04.07.2012., 13:42

Obračunaj ženi svih 6 mjeseci. Ja sam sebi isto napravila. Već sam napomenula stranicu prije da je nitko neće tražiti na hzzo-u potvrdu isplaćene plaće, a neće ni tebi u firmi.nebi mi uopće palo na pamet da zbog bezobraznog poslodavca ostanem ja ili bilo tko bez 12000-ak tisuća kn. Nikad me nitko nije tržio potvru o isplati. Ponavljam, obračunaj sve i daj poslodavcu da potpiše. I ti bi volila da sutra neko za tebe isto napravi. Ništa strašno neće se dogoditi. I prestani toliko komplicirat. Sory, al žalosno je da jedna trudnica i kasnije majka ispašta sljedećih 2 g. zbog poslodavca koji ne ispunja svoje obaveze. Na kraju krajeva, možda i firma propadne i šta onda. ne mora sve uvijek ići po P:S-u.. Ima nekad situacija kad treba reći STOP ovo je u redu i to mi govori moja intuicija i zdrav razum.

I bilo bi moralno da zaposlenica bude upoznata sa situacijom. tako da ako joj poslodavac ne učini "uslugu" možda sama može nešto poduzeti.
A kako plaća knjigovođu ili servis kad je u blokadi?

Donna_DaVifes
04.07.2012., 13:53
Pod II u podatke o isplaćenim primicima od 1. do 8. ostavljaš prazno.. Upisuješ podatke samo u dio pod III i pod IV. o obračunanim doprinosima, porezu i prirezu kako bi porezna mogla napraviti zaduženje..

Ni stavku pod II.6 (Obračunani porez na dohodak i prirez) ne ispunjavam? Jer očito moram ispuniti pod IV. razrađeno poreze i prireze prema općini/gradu....:ne zna:

Još samo pitanje: Kad platimo poreze i doprinose, tj. kad se isplati ta plaća za 5. mj. (npr. sad u 7. mjesecu) onda te iznose pribrojim na ID obrazac od 7. mjeseca (koji se predaje do 15.08.)? Pretpostavljam da će plaća za 6. mjesec ići redovno, da će biti isplaćena u 7.....

klara6
04.07.2012., 14:48
maziz,
nadam se da ćeš se javiti s vijestima da si dala poslodavcu da potpiše prosjek od 6 .obračunatih plaća i da je gospodin potpisao. U protivnom ćeš ti bit kriva ako žena ne bude imala za bebi mili, krevetić i ostalo jer previše kompliciraš.

mazziz
05.07.2012., 06:20
Ni stavku pod II.6 (Obračunani porez na dohodak i prirez) ne ispunjavam? Jer očito moram ispuniti pod IV. razrađeno poreze i prireze prema općini/gradu....:ne zna:

Još samo pitanje: Kad platimo poreze i doprinose, tj. kad se isplati ta plaća za 5. mj. (npr. sad u 7. mjesecu) onda te iznose pribrojim na ID obrazac od 7. mjeseca (koji se predaje do 15.08.)? Pretpostavljam da će plaća za 6. mjesec ići redovno, da će biti isplaćena u 7.....

Tako je, nema isplate plaće nema poreza i prireza. Ako budu isplaćene obe plaće u 7 mjesecu, isplatu popunjavaš u dijelu II., a u dijelu III. ćeš zadužit dopirnose od plaće za 6 mjesec i sve predaješ do 15.08. Plaće ćeš obračunavat tako da će poći od bruto plaće da svakog pojedinca, imat ćeš jedan osobni odbitak, pa će ti porez i prirez biti veći nego inače, ali to će se riještiti kroz povrat poreza, npr. dvije plaće po 5000,00 kn bruto=10.000,00 kn i dalje računaš.

mazziz
05.07.2012., 06:23
maziz,
nadam se da ćeš se javiti s vijestima da si dala poslodavcu da potpiše prosjek od 6 .obračunatih plaća i da je gospodin potpisao. U protivnom ćeš ti bit kriva ako žena ne bude imala za bebi mili, krevetić i ostalo jer previše kompliciraš.

Samo sam pitala kako se računa ako su isplaćene četiri plaće, a ne svih šest, s kojim satima se dijeli, za svih šest plaća ili samo za isplaćene, ne znam uopće čemu takva reakcija.

Donna_DaVifes
05.07.2012., 08:16
Tako je, nema isplate plaće nema poreza i prireza. Ako budu isplaćene obe plaće u 7 mjesecu, isplatu popunjavaš u dijelu II., a u dijelu III. ćeš zadužit dopirnose od plaće za 6 mjesec i sve predaješ do 15.08. Plaće ćeš obračunavat tako da će poći od bruto plaće da svakog pojedinca, imat ćeš jedan osobni odbitak, pa će ti porez i prirez biti veći nego inače, ali to će se riještiti kroz povrat poreza, npr. dvije plaće po 5000,00 kn bruto=10.000,00 kn i dalje računaš.

Mazziz, hvala ti puno na odgovoru :mig:

klara6
05.07.2012., 12:14
Samo sam pitala kako se računa ako su isplaćene četiri plaće, a ne svih šest, s kojim satima se dijeli, za svih šest plaća ili samo za isplaćene, ne znam uopće čemu takva reakcija.

Takva je reakcija jer ćete ti i tvoj poslodavac oštetiti trudnicu za cca. sve skupa 20.000 kn i ti mrtva hladna uporno pitaš kako izračunati prosjek za samo 4 mj isplaćenih plaća. Tebi je jedini problem kako izračunati , umjesto da zajedno sa zaposlenicom i poslodavcem nađete bolje ješenje a ono postoji. Još jednom se nadam da si ženu upoznala sa situacijim jer na to ima pravo možda bi pronašla neko dr. rješenje zajedno sa poslodavcem.

Možda bi se odlučila nastavit radit .
Ako je već radio neke prekršaje npr. plaćao s druge firme za ovu u blokadi onda može i "isplatiti ove 2 plaće na taj način.
ili napraviti isplatu u gotovini preko blagajne a prethodno napraviti pozajmicu u gotovini.
Znači postoje rješenja ali svi bi trebali biti upoznati i poslodavac i trudnica, ne možete tako hladnokrvno skinuti ženi 1.000 kn naknade u slj. 2 godine.
neisplata plaće je isto prekršaj, ako je u blokadi vjerojatno nije platio ni poreze, pa može onda i naprviti obrazac da za svih 6 plaća isplaćene.

lili p.
05.07.2012., 12:19
Hvala na savjetima, ali smatram da nije korektno ovako napasti ženu koja nije ni kriva ni dužna za probleme poslodavca, a ni što je trudnica zakinuta.
Ma koliko bili socijalno osjetljivi, ovdje se bavimo zakonskim načinom obračuna prosjeka plaće, a za druge probleme postoje adekvatniji podforumi.

Mazis, ako trebaš prosjek plaća za 6 mj.,a isplaćeno je samo 4 plaće, taj iznos dijeliš na 6. To je zašto ti Klara objašnjava koliko će djelatnica biti oštećena jer će joj prosjek pasti za trećinu :mig:

klara6
05.07.2012., 13:33
Hvala na savjetima, ali smatram da nije korektno ovako napasti ženu koja nije ni kriva ni dužna za probleme poslodavca, a ni što je trudnica zakinuta.
Ma koliko bili socijalno osjetljivi, ovdje se bavimo zakonskim načinom obračuna prosjeka plaće, a za druge probleme postoje adekvatniji podforumi.

Mazis, ako trebaš prosjek plaća za 6 mj.,a isplaćeno je samo 4 plaće, taj iznos dijeliš na 6. To je zašto ti Klara objašnjava koliko će djelatnica biti oštećena jer će joj prosjek pasti za trećinu :mig:

Pa nisam ja nikoga napala, ali predlažem da bi bilo korektno i moralno iznijeti cjelokupnu situaciju poslodavcu i trudnici tako da zajedno nađu najpovoljnije rješenje a ono postoji. Kažem to i zato jer bi zaposlenica možda u krajnjem slučaju ako je upoznata sa situacijom odlučila produžiti s radom.
Zamislite se da ste vi u njenom položaju. Pašta ako sam i fulala temu, ako ću nekome pomoći. Bili vi voljeli da vama u toj poziciji prije otvaranja komplikacija knjigovođa kaže o čem se radi? Zar je to nezakonito lili?

lili p.
05.07.2012., 13:53
Zbog načina na koji si postavila post si napala Mazziz da "mrtva hladna...". Ona u toj situaciji zaista nije ništa kriva.
Shvaćam na što ciljaš i nije nezakonito da ti knjigovođa kaže kako stvari stoje prije otvaranja komplikacija. Međutim i ta trudnica jako dobro zna da nije primila dvije plaće, te joj to ne bi trebalo biti iznenađenje.
S druge strane, ovo što ti predlažeš - ispravljati blagajnu i prikazati isplatu je i te kako nezakonito :mig:
Može se napraviti u dogovoru, ali nemojmo pričati o zakonitom poslovanju. Jednako je nezakonito da radnik ne dobije plaću za svoj rad, tako da i to stoji.

Međutim, moraš biti svjesna da ovdje razgovaramo o ispravnostima obračuna i to o zakonskoj ispravnosti. Taj dio je posve lišten emocija.

Budući da si dala jako dobru poantu, postovi su ostavljeni kako bi svi mogli razmisliti o mogućim posljedicama.

klara6
05.07.2012., 15:11
Ispričavam se maziz na pridjevima.

Lili sve znam. Drago mi je što si ostavila postove da se može razmisliti. Ubuduće ne pišem postove o „nezakonitom poslovanju“, ali ovaj put jesam jer je u pitanju bila firma koja već djeluje nezakonito..pa...ostavit ću ... točke (ok znam da to nije izgovor, pravila su pravila)
Sorry, ne vjerujem da ako ne zna knjigovođa da će plaća bit manja , da bu radnik znao.

night_train
06.07.2012., 06:04
pozz.. ne znam dal ovo pitanje ovdje pripada.. ali trazila sam temu pa je nema :ne zna:
... dakle, firma koja ima hrpu neplatisa pa je time dosla u situaciju da ima i par mjeseci neisplate doprinosa i placa je podnijela zahtjev za oborčnom isplatom duga prema prije 2m (novi porezni zakon).. Rečeno je da je dug manji i da ne bi trebalo bti problema.. U medjuvremenu je i naplatila neke stvari, ali još nema odgovora iz porezne. Racun je blokiran (bar tako kaže direktor) sve dok ne dođe 'dopis' iz porezne da je obročno odobreno... i vec 2 mj ne moze isplatiti niti jednu placu... Jel još kome tako dugo 'dolazi' rješenje?

vitas
06.07.2012., 07:19
pozz.. ne znam dal ovo pitanje ovdje pripada.. ali trazila sam temu pa je nema :ne zna:
... dakle, firma koja ima hrpu neplatisa pa je time dosla u situaciju da ima i par mjeseci neisplate doprinosa i placa je podnijela zahtjev za oborčnom isplatom duga prema prije 2m (novi porezni zakon).. Rečeno je da je dug manji i da ne bi trebalo bti problema.. U medjuvremenu je i naplatila neke stvari, ali još nema odgovora iz porezne. Racun je blokiran (bar tako kaže direktor) sve dok ne dođe 'dopis' iz porezne da je obročno odobreno... i vec 2 mj ne moze isplatiti niti jednu placu... Jel još kome tako dugo 'dolazi' rješenje?

Rješenje se čeka čak i po dva mjeseca a možda i više.. Znam za tri situacije u kojima se toliko čekalo.. No, račun im nije bio blokiran..naprotiv, u konačnici su reprograme i odbili a nisu ih blokirali. Ili je vama možda netko drugi blokirao račun? A vaš direktor treba uredno podmirivati tekuće obveze da bi reprogram uopće bio odobren iako moj jedan tako radi pa su mu svejedno odbili reprogram..Ako uz plaću isplati i doprinose za taj mjesec za koji je plaća sve bi trebalo normalno proći.. Naravno, osim ako je žiro stvarno u blokadi..

alphaman
07.07.2012., 00:10
Pomoć molim :)

Otvorio sam firmu nedavno, zaposlio suprugu u firmi, prijavio na mirovinsko, zdravstveno, našao računovodstveni servis.

E sad, na što trebam paziti kod uplata plaće, kada najbolje obavljati uplate (koji dani u mjesecu), da li u isto vrijeme moram uplatiti sve one doprinose i onda plaću, da li postoji nekakva automatika, da li moram voditi nekakvu listu radnog vremena zaposlenika.....

Molim sve moguće savjete jer o ovome pojma nemam :)

dUbO
07.07.2012., 18:12
Otvorio sam firmu nedavno,....

Čudnih li pitanja... Ja sam mislio da svi koji otvore firmu barem kupe "Računovodstvo poduzetnika" pa malo listaju.

Ali ok: ja ovako: PLAĆA je UVIJEK i bez iznimke!! ZADNJI RADNI DAN U MJESECU. (nama para na računu?? Ma ko te šljivi, daj iz džepa ili uzmi kredit!!) Doprinosi DVA DANA PRIJE. (paziti RADNA dana!) Iako je to čudno, strano i nepojmljivo u ovoj državi pljačke i neisplata pošteno zarađenog.

A za listu... pa daj malo se informiraj, naravno da treba...

alphaman
07.07.2012., 21:45
Hvala na dijelu odgovora. Molio bih da netko još dopuni dubu.

P.S. dubo, nemam toliko vremena na početku, sve prebrzo ide, 20 sati na dan radim ukupno da bih sve stigao, stoga molim malu pomoć ovdje iz iskustva ostalih ljudi.

dUbO
08.07.2012., 18:36
P.S. dubo, nemam toliko vremena na početku, sve prebrzo ide, 20 sati na dan radim ukupno da bih sve stigao, stoga molim malu pomoć ovdje iz iskustva ostalih ljudi.

I ja sam "upo" u biznis poslije rata, ali sam PRVO kupio "Računovodstvo poduzetnika", pa sam barem imao pojma o nekim stvarima. Ovako ostaje divljenje svima koji naglavačke uskaču u posao - a blage veze nemaju?? OK, ide i tako, ali onda treba knjigovođa, a ne Forum!!

Da to tako ide ja sam zamislio da budem pilot Air Busa. I nedaju mi...

alphaman
08.07.2012., 19:31
Ajde ne lupetaj. Pitam za korisne savjete. Nabavio sam servis ali svi ti servisi su aljkavi i ne daju ti sve potrebne informacije za početak. Ne želim promašiti neku stvar pa da kasnije imam problema - a tu najviše mogu pomoći ljudi sa iskustvom. Ako ne želiš, nemoj pomoći, ima ljudi koji hoće.

apis16268
08.07.2012., 23:28

Otvorio sam firmu nedavno, zaposlio suprugu u firmi, prijavio na mirovinsko, zdravstveno, našao računovodstveni servis.

E sad, na što trebam paziti kod uplata plaće, kada najbolje obavljati uplate (koji dani u mjesecu), da li u isto vrijeme moram uplatiti sve one doprinose i onda plaću, da li postoji nekakva automatika, da li moram voditi nekakvu listu radnog vremena zaposlenika.....

Molim sve moguće savjete jer o ovome pojma nemam :)

Trebaš voditi listu radnog vremena zaposlenika.
Doprinose isplaćuješ skupa s neto plaćom, do petnaestog u mjesecu za prethodni mjesec (npr. do 15.07. za plaću za lipanj), iako je moguće isplatiti i do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec, a da ti ne teče kamata u poreznoj upravi.
Ovo je općeniti, načelni odgovor, iako može biti i drukčije, što ovisi o ugovoru o radu, branši, obveznoj primjeni kolektivnih ugovora i sl., a za to treba više podataka s tvoje strane.

alphaman
09.07.2012., 07:16
Trebaš voditi listu radnog vremena zaposlenika.
Doprinose isplaćuješ skupa s neto plaćom, do petnaestog u mjesecu za prethodni mjesec (npr. do 15.07. za plaću za lipanj), iako je moguće isplatiti i do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec, a da ti ne teče kamata u poreznoj upravi.
Ovo je općeniti, načelni odgovor, iako može biti i drukčije, što ovisi o ugovoru o radu, branši, obveznoj primjeni kolektivnih ugovora i sl., a za to treba više podataka s tvoje strane.

Hvala!

Da li moram doprinose uplatiti dan prije uplate plaće ili može isti dan? Ugovor o radu je "standardni" bez posebnih članaka. Kolektivni ugovor nije definiran posebno.

U vezi liste radnog vremena zaposlenika - da li postoji nekakav obrazac ili da to spremam u excel, tj. kome to šaljem kao izvješće (ako uopće šaljem)?

Ima li još kakav savjet za početak, što izbjeći, gdje paziti itd.

vlado3
09.07.2012., 12:08
doprinosi i plaća mogu ići isti dan, napravi si šprancu virmana, to i tako ponavljaš iz mjeseca u mjesec (mjenjaju ti se samo podaci na doprinosu MIO, a vezani su uz RS obrazac).
Evidencija sati je interni dokument, možeš ga slobodno napraviti u excel-u. Može ti ga tražiti na uvid radna inspekcija.
pretpostavljam da će ti podatke za plaću dati iz servisa, a i ostale nužne informacije (ipak ćeš taj servis plaćati, pa je u redu da ti daju informacije - i njima će biti lakše kasnije)

dUbO
10.07.2012., 04:46
Ajde ne lupetaj.

Ti ćeš nagraisat, pa ćeš prolupat... i puno ćeš lupat. ili sve ove knjigovoditeljice ne služe ničemu... Aaaa optimiste...

Donna_DaVifes
12.07.2012., 12:00
Situacija: Plaća za npr. 1. mj., obračunata u 2. mj, ali isplaćena u 3., zajedno sa plaćom za 02. mj (obračunata u 3.).... Pitanje: koliki je "grijeh" ne napraviti reobračun te plaće za 1. mj. i isplatiti je onako kako je i prvobitno obračunata, tj. svaku od navedenih plaća isplatiti "za sebe"..... :confused:

kakodane
16.07.2012., 13:42
Zanima me platni promet kod isplate plaće....radim u synesisu i više ni sama nisam sigurna da li moram kod doprinosa upisivati onaj broj zaduženja ili samo kod isplate neta?! Svako mi drugačije priča :/

I šta je s ovim novim platnim nalozima sa IBANOM? Jel to koristim za isplatu plaća ili ne? Totalno me sve zbunilo....:(

apis16268
16.07.2012., 16:11
Zanima me platni promet kod isplate plaće....radim u synesisu i više ni sama nisam sigurna da li moram kod doprinosa upisivati onaj broj zaduženja ili samo kod isplate neta?! Svako mi drugačije priča :/

I šta je s ovim novim platnim nalozima sa IBANOM? Jel to koristim za isplatu plaća ili ne? Totalno me sve zbunilo....:(

U RIF-u broj 6 je čovjek iz Porezne uprave ispunio virmane da vidimo kako trebaju izgledati.

Doprinosi - nemaju OIB-mmgg.x
Neto plaća - ima
Obustave - imaju

Ja ću i plaću za srpanj raditi na starim nalozima, jer ih još imam.
Pustila sam da mi preračuna na IBAN. Primijetila sam da Obračun plaće odmah dobija IBAN na polju žiro-računa pa provjeri da li ti je tu sve kako treba.

rintintina
16.07.2012., 19:15
Firma je puna volje platiti svim zaposlenicima dobrovoljno zdravstveno osiguranje. Predstavnik osiiguravatelja tvrdi da se doprinosi moraju obračunati na samo 20 % plaćenog iznosa. Ima li netko iskustva s tim? Čovjek priča o nekoj rupi u zakonu o porezu na dohodak, čl. 15, stavak 4., ali iskreno - ne razumijem. Naime, osiguranje koje ćemo ugovoriti pokriva puno više od sistematskog pregleda , Čovjek spominje i dva računa , jedan na 80 % a drugi na 20 % ugovorenog iznosa... Kao , tako rade sasvima. Meni baš priča ne drži vodu Zato, ako imate iskustva napišite koju pametnu

eura
30.07.2012., 12:20
zna li netko,kada postoji nezaštićeni račun za radnika (za ovrhu) u Zagrebačkoj banci, da li se broj tekućeg upisuje na jednak način kao i za neto plaću? Pri tom mislim na model, poziv na broj i tekući .Znaci : model 17 broj priamatelja: 2360000-1000000013
i onda u poziv na broj broj tekućeg xxxxxxxxxx-50 ?

zna li itko,pliz ?

Eshyy
30.07.2012., 20:19
Da li se ikome od vas dogodilo da su neke isplate neto plaća uredno sjele na tekuće račune, a dio Fina odbija? Radi se o plaći za 5 mjesec, isplaćenoj u 7 mjeseci (zbog nelikvidnosti, nikad ne isplaćujemo plaće bez doprinosa i poreza). Moja je plaća uredno sjela, jedne radnice također, ali dva radnika ne mogu dobiti svoje plaće. Novca ima, Fina odbija. Sve su plaće išle isti dan, doprinosi i porezi prije 10 dana. Neki mi govore da je to jer smo na "crnoj listi", ali onda kako su ove dvije plaće normalno sjele. :ne zna:
Sutra isplaćujemo plaću za 6 mjesec.

nevrmajnd
31.07.2012., 13:57
zna li netko,kada postoji nezaštićeni račun za radnika (za ovrhu) u Zagrebačkoj banci, da li se broj tekućeg upisuje na jednak način kao i za neto plaću? Pri tom mislim na model, poziv na broj i tekući .Znaci : model 17 broj priamatelja: 2360000-1000000013
i onda u poziv na broj broj tekućeg xxxxxxxxxx-50 ?

zna li itko,pliz ?

možeš tako a možeš i 2360000-32....... pa u poziv na broj opet 32.......-50. pazi da zaštićeno ide na račun 35..... a ovršni dio na 32.....

apis16268
31.07.2012., 16:16
Da li se ikome od vas dogodilo da su neke isplate neto plaća uredno sjele na tekuće račune, a dio Fina odbija? Radi se o plaći za 5 mjesec, isplaćenoj u 7 mjeseci (zbog nelikvidnosti, nikad ne isplaćujemo plaće bez doprinosa i poreza). Moja je plaća uredno sjela, jedne radnice također, ali dva radnika ne mogu dobiti svoje plaće. Novca ima, Fina odbija. Sve su plaće išle isti dan, doprinosi i porezi prije 10 dana. Neki mi govore da je to jer smo na "crnoj listi", ali onda kako su ove dvije plaće normalno sjele. :ne zna:

U mom slučaju Fina je nepotpuno unijela nalog, bez poziva na broj zaduženja, iako je bio korektno napisan na virmanu pa plaća nije prošla. Zapela je na izvršenju u banci.
(Koliko sam uspjela razumijeti, Fina nema kontrolu ispravnosti unosa plaće, a banke imaju pa, kod razmjene podataka Fina-banka, dođe do čudnih situacija).

Pogledaj prvo da li ti je Fina korektno unijela nalog.

Eshyy
31.07.2012., 18:23
U mom slučaju Fina je nepotpuno unijela nalog, bez poziva na broj zaduženja, iako je bio korektno napisan na virmanu pa plaća nije prošla. Zapela je na izvršenju u banci.
(Koliko sam uspjela razumijeti, Fina nema kontrolu ispravnosti unosa plaće, a banke imaju pa, kod razmjene podataka Fina-banka, dođe do čudnih situacija).

Pogledaj prvo da li ti je Fina korektno unijela nalog.

Jeste, konkretno su unijeli i oni su čisti.
Pogreška je nastala kod Porezne uprave jer mi je referent koji vodi naš račun krivo prokljižio jedno zaduženje (doprinos za zaštitu od povrede na radu, šifra 8559), umjesto 90,70 Kn on je proknjižio 907,00 kuna i eto nas na crnoj listi. Danas smo skinuti sa crne liste, ali plaće možemo dignuti tek sutra, kada Banka dobije potvrdu od njih da se doprinosi uredno plaćaju.
Iako još ne razumijem, a ni oni u Banci i Fini zašto je moja plaća i još jedne radnice prošla uredno, a od dvoje radnika nije, a radi se o plaći za isti mjesec. :ne zna:
To je valjda, ako prođe, prođe, a ako ne, ništa.

apis16268
31.07.2012., 19:49
Ovo je nova priča.
Nisam znala da je i ovako mala razlika, ispod 1.000,00 kn, dovoljna da blokiraju isplatu. Mislila sam da ipak postoji neka tolerancija.
Da se smrzneš!

vitas
31.07.2012., 20:05

da niste slučajno te dvije plaće koje su uredno prošle isplatili bez poziva na broj zaduženja? Tako prolaze bez kontrole fine no tako se ne bi smjele isplatiti

Eshyy
01.08.2012., 05:24
da niste slučajno te dvije plaće koje su uredno prošle isplatili bez poziva na broj zaduženja? Tako prolaze bez kontrole fine no tako se ne bi smjele isplatiti

Ne nismo, na izvodu je uredno evidentirano onako kako sam napisala i na virmanu, sa brojem zaduženja: 67 OIB-0512-0.

Ali jednom se dogodilo da je FINA pustila virman bez da su napisali broj poziva na zaduženje iako sam ga ja na virmanu uredno napisala.

kanj
01.08.2012., 09:44
Molim vas za pomoć, koji poziv na broj se upisuje kod plaćanja doprinosa za MO 1. i 2. st., a koji doprinos plaća poslodavac za stručno osposobljavanje osobe za rad bez zasnivanja radnog odnosa?

Hvala lijepa!

vitas
01.08.2012., 14:06
Ne nismo, na izvodu je uredno evidentirano onako kako sam napisala i na virmanu, sa brojem zaduženja: 67 OIB-0512-0.

Ali jednom se dogodilo da je FINA pustila virman bez da su napisali broj poziva na zaduženje iako sam ga ja na virmanu uredno napisala.

To se desilo jednom mom klijentu kad je nosio virmane u banku a teta ih je prekucala bez slavnog poziva na broj zaduženja i čudila se ko pura dreku zakaj njemu preko internet bankarstva nisu htjeli proći.. Ja sam to vidjela tek na izvodu drugi dan, zvala banku da pitam što ako klijent bude imao problema zbog greške njihove službenice jer se na nalozima jasno vidi da je on napisao pnz.. U banci su rekli da je sada gotovo, nalozi su prošli i šta je tu je.. da čuvamo dokaze sa smo pnz napisali ako nam netko dođe i to je to

Eshyy
01.08.2012., 18:54
Da zaključim: i danas sam po četvrti put nosila isti nalog za isplatu plaće (gotovinski, radnik ne želi imati tekući) u FINU koji je i ovaj put odbijen iako je Porezna poslala Splitskoj banci potvrdu da nismo na listi i to još jučer. Ta famozna šifra 005 po četvrti put.
Na kraju sam nakon dvosatnog čekanja u Fini odnijela nalog u banku koja je normalno sprovela nalog i isplatila mi novac skupa sa "zlosretnim" pozivom na zaduženje.
Još da naponem da je druga plaća prošla jučer, a na izvodu nema ovog broja zaduženja :503: (ta je plaća "lutala" na računu banke 2 dana).
Sad smo odlučili da ćemo ubuduće sav platni promet vršiti u banci,a ne kao dosad preko Fine. Teta u banci mi je rekla da je problem u Fini, u njihovom programu, a ne u njima (referent u banci koji vodi naš račun kaže da je sve čisto i da nema razloga da nalog bude odbijen).

vitas
02.08.2012., 06:06
Teta u banci mi je rekla da je problem u Fini, u njihovom programu, a ne u njima (referent u banci koji vodi naš račun kaže da je sve čisto i da nema razloga da nalog bude odbijen).

Na žalost moram konstatirati da je problem u cijelom tom sistemu.. I da svi prebacuju lopticu na drugoga.. Jer.. npr.. moj klijent je u ponedjeljak riješio zadnji mjesec duga za doprinose..teta na poreznoj ga je "odblokirala", prema nekim informacijama blokada tj "crna lista" se miče noćnom obradom.. naime, u utorak hoće isplatiti plaću i ne može:rolleyes: Zašto? Svi se čude, od tete u poreznoj koja kaže da je napravila sve što je mogla, preko tete u banci koja provjerom po oibu firme tvrdi da ne bi smjelo biti problema jer nema nikakvu blokadu na firmu ( e sad, tko zna kakvu blokadu ona vidi ili ne vidi) jer puštanjem naloga preko internet bankarstva se uredno pokazivala poruka da je Prema podacima porezne uprave potrebna dodatna kontrola doprinosa.. E sad, tko tu koga?? Nalozi su prošli jučer.. Pretpostavljam da su prošli tek kada je porezna imala proknjižene sve uplate i da je firma tek tada skinuta sa crne liste.. Uglavnom, zbog tehničkih problema plaća za 6 mjesec je isplaćena 01.08.:504: Na sve to teta u poreznoj se ispričavala i govorila da joj je žao jer mi nema dati nikakav telefon za kontakt jer ona s nikim iz fine ne kontaktira, to je sve sustavno, veli ona..pa sad ti znaj..

Bočko
04.08.2012., 21:49
I Zakona o poticanju zapošljavanja, čl.5, st.4, "Poslodavac je, prije početka korištenja olakšice iz članka 3. ovoga Zakona, dužan od tijela nadležnog za provedbu mirovinskog osiguranja i tijela nadležnog za vođenje evidencije nezaposlenih, pribaviti dokaze o ispunjavanju uvjeta za korištenje olakšice."

Koji i kakvi su to dokazi (papiri) tako da računovodstvo može bez straha neobračunati to što spada u olakšicu (doprinos za zdravstveno osiguranje, za zaštitu zdravlja na radu, za zapošljavanje te poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom)? :)

apis16268
04.08.2012., 22:10
I Zakona o poticanju zapošljavanja, čl.5, st.4, "Poslodavac je, prije početka korištenja olakšice iz članka 3. ovoga Zakona, dužan od tijela nadležnog za provedbu mirovinskog osiguranja i tijela nadležnog za vođenje evidencije nezaposlenih, pribaviti dokaze o ispunjavanju uvjeta za korištenje olakšice."

Koji i kakvi su to dokazi (papiri) tako da računovodstvo može bez straha neobračunati to što spada u olakšicu (doprinos za zdravstveno osiguranje, za zaštitu zdravlja na radu, za zapošljavanje te poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom)? :)

U Mirovinskom osiguranju se dobiva potvrda koja služi kao dokaz da se radi o prvom zaposlenju, a koliko sam čula, treba po novom na toj potvrdi pisati i po kojem osnovu (Zakonu) će se koristiti olakšice.

mazziz
06.08.2012., 08:48
Može li se u jednoj firmi biti prijavljeno 6, a u drugoj 2 sata dnevno?

kanj
06.08.2012., 11:40
Može

mazziz
06.08.2012., 12:06
Može
Koliko je minimalno bruto mjesečno za 2 sata dnevno, četvrtina od 2814,00 kn, odnosno 703,50 pa od toga računam dalje? A 6 sati dnevno mogu staviti bruto koliko želim ako nije minimalac? I osobni odbitak odbijati u ovoj firmi gdje je 6 sati dnevno i priložiti u njoj poreznu karticu, više se isplati?

kanj
06.08.2012., 16:51
Morate obračunati prema iznosu navedenom u ugovoru o radu. Minimalna bruto plaća je 2.814,00 kn, za fond sati pojedinog mjeseca, a za 2 sata rada dnevno odnosno 10 sati tjedno, proporcionalno kako ste naveli.
I osobni odbitak je u redu.

Penelopeia
20.08.2012., 01:01
E ovako,

1)dal osoba može biti vlasnik firme i nezaposlena ?

2) dal ta ista nezaposlena osoba - vlasnik firme može sebe staviti za prokurista?
3) da li činjenicom da je vlasnik firme prokurist , a pritom je nezaposlen, znači da automatski mora plaćati doprinose neke :/

4) pritom stavi osobu B za direktora koji radi u drugoj firmi u kojoj se doprinosi za njega plaćaju ?

5) da li ako vlasnik firme - ujedno i prokurist , kako sam rekla nezaposlen uplaćuje na svoj tekući ili žiroračun novce preko računa firme, to automatski znači da se taj novac mora oporezivati?

hvala puuno :)

lili p.
21.08.2012., 22:42
Vlasnik firme može biti prokurista i kao takav, za dad, biti nezaposlen. Vrlo je upitno ovo tumačenje jer kao član uprave mora plaćati davanja prema zakonu o zdravstvenom osiguranju.
Međutim, za sad, još prolazi da prokurista može biti nezaposlen, ali ne smije prihodovati od firme. Dakle svaka isplata sa računa firme se oporezuje kao dohodak.

kanj
21.08.2012., 22:49
Poštovana Lili p. je dala odgovor.

A ja preporučavam članak na: www.ekonos.hr/clanci.php?grupa=2&clanak=173

Penelopeia
21.08.2012., 23:15
Lili i Kanj, puno Vam hvala :)

vlado3
23.08.2012., 10:44
Poštovana Lili p. je dala odgovor.

A ja preporučavam članak na: www.ekonos.hr/clanci.php?grupa=2&clanak=173
Interesantan članak; imam jednu dilemu - da li i troškovi cestarina predstavljaju drugi dohodak kod troškova člana uprave koji nije zaposlen u poduzeću.
Mislim da ne :confused:

VTi underhood
23.08.2012., 12:00
Imam jednu zanimljivu situaciju... radnik svoju neto plaću od 7, 8 i 9 mjeseca želi dat kao pozajmicu firmi jer firma nema za isplatu dok im ne plate račun...

pošto neće biti isplate radniku nego on to smatra pozajmicom i želi u 10. mjesecu povrat te pozajmice naravno sa kamatama, kako to tretirati tj. kako uopće obračunati???

da li obračunati da nije bilo isplate plaće i obračunati samo doprinose bez poreza na dohodak, ili obračunati i tretirati kao da je plaća uredno isplaćena i umjesto na 2300 knjižiti na 2140???

Postoji pisana izjava i ugovor kod JB o odricanju od isplate neto plaće u korist pozajmice i ugovorena je kamata 14%

rootaccount
23.08.2012., 13:59
Ovo potonje je vjerojatno točno... Jednostavno umjesto na neto plaću knjiži na 21449 "Obveze za zajmove prema radnicima na temelju potpisanog ugovora o odricanju od plaće, potpisanog i ovjerenog kod JB". :)

lili p.
23.08.2012., 15:04
A ne možeš ušteliti kroz blagajnu - pozajmica/plaća? :zubo:

Pa imaš isplatu plaće, dakle izbjegneš komplikacije sa porezom, te imaš obvezu za pozajmicu :kava:

kanj
23.08.2012., 16:35
imam jednu dilemu - da li i troškovi cestarina predstavljaju drugi dohodak kod troškova člana uprave koji nije zaposlen u poduzeću.
Mislim da ne :confused:

Ja mislim da i troškovi cestarine predstavljaju drugi dohodak, kao što je navedeno u ovom članku.

Pravilnik o porezu na dohodak, čl. 44. točka 16. (da ne prepisujem sve, naknade troškova prijevoza na sl.putovanju uključivale bi i cestarinu).

vlado3
24.08.2012., 07:08
Ja mislim da i troškovi cestarine predstavljaju drugi dohodak, kao što je navedeno u ovom članku.

Pravilnik o porezu na dohodak, čl. 44. točka 16. (da ne prepisujem sve, naknade troškova prijevoza na sl.putovanju uključivale bi i cestarinu).
Cestarina je "vezana" uz automobil kao i gorivo koje je potrošeno na takvom putu.
Naknade troškova prijevoza uključuju autobusnu, avionsku kartu i sl., barem ja tako mislim, pa tako i knjižim.

VTi underhood
24.08.2012., 07:40
A ne možeš ušteliti kroz blagajnu - pozajmica/plaća? :zubo:

Pa imaš isplatu plaće, dakle izbjegneš komplikacije sa porezom, te imaš obvezu za pozajmicu :kava:

ma jasno, znaš mene da sam ja s uštelivanjem na TI... nego baš u ugovoru piše da neće bit isplate nego da će se tretirat kao kratk. pozajmica...

kanj
24.08.2012., 08:09
Cestarina je "vezana" uz automobil kao i gorivo koje je potrošeno na takvom putu.
Naknade troškova prijevoza uključuju autobusnu, avionsku kartu i sl., barem ja tako mislim, pa tako i knjižim.

Slažem se s Vama, ali kad se radi o isplatama zaposleniku. Ukoliko član uprave koji nije zaposlen u firmi, koristi vlastito vozilo za službeni put tada bi cijeli iznos naknade bio obračunat kao drugi dohodak.
Ali s obzirom da se radi o malom iznosu, možemo to i zanemariti.

Pozdrav Vama i svim Forumašima!

lili p.
24.08.2012., 08:55
ma jasno, znaš mene da sam ja s uštelivanjem na TI... nego baš u ugovoru piše da neće bit isplate nego da će se tretirat kao kratk. pozajmica...

Onda nemaš dvojbe :ne zna:
Isplate nije bilo, ne možeš knjižiti protiv dokumenta :ne zna:

VTi underhood
24.08.2012., 10:04
Onda nemaš dvojbe :ne zna:
Isplate nije bilo, ne možeš knjižiti protiv dokumenta :ne zna:

hmmm, ali da li obračunati porez na dohodak?

vjerovali ili ne, neznaju ni savjetnici... a oni sve znaju...

ali nevermind, ja ću obračunat porez na dohodak kao da je isplate bilo i predat rsm kao da je isplate bilo, a obvezu knjižit na 2140

lili p.
24.08.2012., 10:23
Radi šta oćeš, ali porez na dohodak se ne obračunava jer isplate nije bilo :p

Zašto pitaš savjetnike, kad mi tu sve znamo? :ne zna:

Napravila bi kao i ti :kava:

vlado3
24.08.2012., 10:34
hmmm, ali da li obračunati porez na dohodak?

vjerovali ili ne, neznaju ni savjetnici... a oni sve znaju...

ali nevermind, ja ću obračunat porez na dohodak kao da je isplate bilo i predat rsm kao da je isplate bilo, a obvezu knjižit na 2140
I ja bih ga obračunao, pa kada dođe do isplate (povrata pozajmice) ne treba obračunavati porez po višoj stopi.

vlado3
24.08.2012., 10:54
Slažem se s Vama, ali kad se radi o isplatama zaposleniku. Ukoliko član uprave koji nije zaposlen u firmi, koristi vlastito vozilo za službeni put tada bi cijeli iznos naknade bio obračunat kao drugi dohodak.
Ali s obzirom da se radi o malom iznosu, možemo to i zanemariti.

Pozdrav Vama i svim Forumašima!
Ja sam išao sa pretpostavkom da koristi službeni automobil :mig:

lasangel
24.08.2012., 14:12
da li obračunati da nije bilo isplate plaće i obračunati samo doprinose bez poreza na dohodak, ili obračunati i tretirati kao da je plaća uredno isplaćena i umjesto na 2300 knjižiti na 2140???
Postoji pisana izjava i ugovor kod JB o odricanju od isplate neto plaće u korist pozajmice i ugovorena je kamata 14%

tu je riječ o dva događaja..jedan reguliran ugovorom o radu (Zakon o radu) i ugovor o pozajmici (Zakon o obveznim odnosima)...dakle, treba knjižiti svaki događaj posebno.
to što ima ovjereni ugovor kod jb ništa ne znači jer ga jb nije sastavio već samo ovjerio potpis...
btw. na primljenu kamatu platit će 40% poreza + prirez.... isplativo?

VTi underhood
30.08.2012., 12:35
btw. na primljenu kamatu platit će 40% poreza + prirez.... isplativo?

njemu očito jest, bolje išta nego ništa pošto dosta visoku plaću ima pa puta 3 mjeseca... a čovjek je očito "dobrostojeći" kad će praktički 3 mjeseca radit zabadava da nebi firmu od gazde bacio "u bed"

jasno mi je da treba knjižiti odvojeno, ali u konkretnom slučaju nema tijeka novca (isplate) nego se automatski pretvara u pozajmicu... pa sam bio u nedoumici da li obračunati pordoh ili ne...

Ali ja ću u svakom slučaju knjižiti kao da je tijeka novca / isplate bilo, tj. zadužiti neto na 2300, a onda razdužiti po ugovoru 2300/2130... i normalno obračunati porez na dohodak...

anna paulla24
03.09.2012., 11:03
molim vas za pomoć, radnik mi je otvorio bolovanje zbog ptsp (šifra je m54.4), mislim da kod ove vrste bolesti naknada plaće ide direktono na teret hzzo (nisam sigurna), molim vas kakva je procedura kod ovoga, koje papire treba ispunit gdje poslat, jeli mi isplaćujemo što djelatniku na račun, molim vas nova sam u ovome a nemam pojma....

anna paulla24
05.09.2012., 07:18
molim vas za pomoć, radnik mi je otvorio bolovanje zbog ptsp (šifra je m54.4), mislim da kod ove vrste bolesti naknada plaće ide direktono na teret hzzo (nisam sigurna), molim vas kakva je procedura kod ovoga, koje papire treba ispunit gdje poslat, jeli mi isplaćujemo što djelatniku na račun, molim vas nova sam u ovome a nemam pojma....

itko, apis..lilić? pliz :confused:

vlado3
05.09.2012., 14:31

Ako to spada pod bolesti iz čl.26.t.9. Zakona (privremene nesposobnosti za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu ) onda takva naknada ide na teret državnog proračuna, a o pravu na naknadu plaće odlučuje se pisanim rješenjem, a na osnovi zahtjeva osiguranika.
U suprotnom mislim da ide kao redovno bolovanje - znam da nisam skroz doma sa ovime, pa provjerite malo šire.
U Izvješću o bolovanju kod šifre uzroka bolovanja stoji DR, a uz zahtjev za refundaciju prilaže se i rješenje

apis16268
05.09.2012., 19:48

Ako to spada pod bolesti iz čl.26.t.9. Zakona (privremene nesposobnosti za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu ) onda takva naknada ide na teret državnog proračuna, a o pravu na naknadu plaće odlučuje se pisanim rješenjem, a na osnovi zahtjeva osiguranika.
U suprotnom mislim da ide kao redovno bolovanje - znam da nisam skroz doma sa ovime, pa provjerite malo šire.
U Izvješću o bolovanju kod šifre uzroka bolovanja stoji DR, a uz zahtjev za refundaciju prilaže se i rješenje

Nisam niti ja upoznata kako se tretira bolest. To provjeri.
Ako je redovno bolovanje, prva 42 (kalendarska) dana bolovanja obračunavaju se kao naknada plaće na teret poslodavca, a od 43. dana bolovanje obračunava i isplaćuje poslodavac, a onda ga refundira od HZZO-a.
Postoji obrazac za kupiti, na kojem se izračuna prosjek plaće za mjesece (6) isplaćene prije mjeseca u kojem je nastupilo bolovanje. Kupi obrazac u NN i on će te voditi na način da se držiš uputa koje su odštampane na njemu.
Taj obrazac, zajedno s doznakom i dokazom o isplati bolovanja nosiš u HZZO.
Slijedeći mjesec i sve naredne, podnosiš samo obračunatu doznaku i dokaz o isplati.
Odi na stranicu www.hzzo-net.hr i naći ćeš više podataka.

leonarda26
06.09.2012., 09:22
i ja imam pitanje vezano za bolovanja, budući da sam prilično zelena u ovome molim vas (lili, apis, vlado) i svi ostali koji znaju da pomognu
kod mene je situacija sljedeća
radnik je na bolovanju od svibnja 2008 do 21.06.2012. (ptsp, sve na teret države)
22.06.2012. odlazi na godišni i za period od 22.06. - 30.06 dobiva razmjeran iznos neto plaće od 1.436,19 kn.
01.07 aneksom ugovora (na njegov zahtjev) smanjuje mu se plaća i za razdoblje od 01.07-31.07 (cijeli mjesec na godišnjem) dobiva 3.130,96 kn neto
od 01.08 - 02.08. vodi se još na godišnjem da bi 03.08.12 opet otvorio bolovanje, ovaj put bole ga leđa....:mig:
e sad ja moram njemu smućkat plaću za ovaj 8 mjesec, a nisam baš sigurna kako
jel ide to ovako,
fond sati je 181, mjesečna bruto plaća mu je po ugovoru 4.100 kn, koeficijent 1, prirez 15%
14 sati godišnji odmor 317.13 kn
167 sati bolovanje (70% od osnovice) 2.648,01 kn
za isplatu ostaje neto 2.348,36 kn
molim ako netko ima vremena da potvrdi jeli izračun dobar :confused:

leonarda26
06.09.2012., 12:24
i ja imam pitanje vezano za bolovanja, budući da sam prilično zelena u ovome molim vas (lili, apis, vlado) i svi ostali koji znaju da pomognu
radnik je na bolovanju od svibnja 2008 do 21.06.2012. (ptsp, sve na teret države)
22.06.2012. odlazi na godišni i za period od 22.06. - 30.06 dobiva razmjeran iznos neto plaće od 1.436,19 kn.
01.07 aneksom ugovora (na njegov zahtjev) smanjuje mu se plaća i za razdoblje od 01.07-31.07 (cijeli mjesec na godišnjem) dobiva 3.130,96 kn neto
od 01.08 - 02.08. vodi se još na godišnjem da bi 03.08.12 opet otvorio bolovanje, ovaj put bole ga leđa....:mig:
jel ide to ovako,
fond sati je 181, mjesečna bruto plaća mu je po ugovoru 4.100 kn, koeficijent 1, prirez 15%

pliz pliz pliz...:rolleyes:

apis16268
06.09.2012., 13:15
jel ide to ovako,

Dobro si "smućkala"! Upravo tako. :)

leonarda26
06.09.2012., 13:53
Dobro si "smućkala"! Upravo tako. :)
hvala carice, spasila si me :)

Pero-zg
06.09.2012., 21:55
Primitak u naravi za korištenje stana

Radniku smo dali na korištenje stan koji je u vlasništvu firme. Članak 16. Pravilnika o porezu na dohodak propisuje da se vrijednost primitaka u naravi utvrđuje se prema tržišnoj vrijednosti tih primitaka koja je važeća u mjestu davanja (s uključenim porezom na dodanu vrijednost).

Da se radi o iznajmljenom stanu primitak bi bila mjesečna rata najma, jel tako? A ovo je stan u vlasništvu firme, pa kako utvrditi tržišnu vrijednost tog primitka u naravi? Ako tko zna bio bi zahvalan...

apis16268
06.09.2012., 22:50
Primitak u naravi za korištenje stana

Radniku smo dali na korištenje stan koji je u vlasništvu firme. Članak 16. Pravilnika o porezu na dohodak propisuje da se vrijednost primitaka u naravi utvrđuje se prema tržišnoj vrijednosti tih primitaka koja je važeća u mjestu davanja (s uključenim porezom na dodanu vrijednost).

Da se radi o iznajmljenom stanu primitak bi bila mjesečna rata najma, jel tako? A ovo je stan u vlasništvu firme, pa kako utvrditi tržišnu vrijednost tog primitka u naravi? Ako tko zna bio bi zahvalan...

Sam si već sve zaključio, samo završi misao, ..... da ga firma iznajmi nepoznatoj osobi......

Pero-zg
07.09.2012., 12:40
Sam si već sve zaključio, samo završi misao, ..... da ga firma iznajmi nepoznatoj osobi......

Ako može još nešto...

Na primitak u naravi bi trebali obračunati kamate budući da je stan u najmu već par mjeseci....

E sad... Recimo da je cijena najma 1.000,00 kn, i to mi je neto osnovica na primitak u naravi.

1. Da li kamatu računam na tih 1.000,00, pa onda dobiveni iznos preračunam na bruto ili prvo 1.000,00 dižem na bruto, a onda na taj bruto računam kamatu?

2. Da li je kamate potrebno iskazati na posebnom Rsm obrascu ili može biti sve zbrojeno?
Hvala unaprijed!!!

apis16268
08.09.2012., 19:36
Ako može još nešto...

Na primitak u naravi bi trebali obračunati kamate budući da je stan u najmu već par mjeseci....

E sad... Recimo da je cijena najma 1.000,00 kn, i to mi je neto osnovica na primitak u naravi.

1. Da li kamatu računam na tih 1.000,00, pa onda dobiveni iznos preračunam na bruto ili prvo 1.000,00 dižem na bruto, a onda na taj bruto računam kamatu?

2. Da li je kamate potrebno iskazati na posebnom Rsm obrascu ili može biti sve zbrojeno?
Hvala unaprijed!!!

Prvo ću napisati kako sam shvatila tvoja pitanja, kako ne bi došlo do nesporazuma u razumijevanju poslovnog događaja:

- ne postoji obračun plaće u naravi za prethodne mjesece

- predani su ID obrasci, za te mjesece, bez plaće u naravi, što bi
značilo da u rimskom III obrasca nema adekvatnog zaduženja za doprinose, niti je dobro zadužen porez i prirez

- iz nekog razloga moraš, baš moraš, napraviti zaostale obračune plaće u naravi i ¨"ne možeš se ne sjetiti" da zaposlenik koristi taj stan već duže vrijeme.

Ako je tako, onda:

- slijedi ispravka ID obrazaca, predanih u ranijim razdobljima.
Posljedica toga bit će da će se u knjigovodstvu Porezne uprave pojaviti kamate koje treba platiti po svim doprinosima, porezu i prirezu,

- a za kamate MO 2.stup, budući da ih treba rasporediti striktno na osobne račune osiguranika, treba podnijeti zasebam R-Sm obrazac tipa:
Mjesec 00
Godina 2012
Vrsta obračuna 08

Za točne upute o popunjavanju tog obrasca pogledaj www.regos.hr gdje se nalazi cijeli Priručnik o obrascu R-Sm u kojem je u detalje opisan primjer iskazivanja podataka za kamate.

Osnovicu obračuna plaće u naravi od 1.000,00 kn (u toj svoti je i PDV), ne treba povećevati za kamatu.
Biti će dovoljno platiti zateznu kamatu na porez i prirez, koja će nastati kao posljedica zaduživanja ispravljenih ID obrazaca u Poreznoj upravi.

Da se radilo o novčanoj tražbini prema djelatniku, nastala bi i zatezna kamata na neto isplatu plaće, ali u ovom slučaju, on je svoje pravo koristio na vrijeme.

Pero-zg
08.09.2012., 22:35
Prvo ću napisati kako sam shvatila tvoja pitanja, kako ne bi došlo do nesporazuma u razumijevanju poslovnog događaja:

- ne postoji obračun plaće u naravi za prethodne mjesece

- predani su ID obrasci, za te mjesece, bez plaće u naravi, što bi
značilo da u rimskom III obrasca nema adekvatnog zaduženja za doprinose, niti je dobro zadužen porez i prirez

- iz nekog razloga moraš, baš moraš, napraviti zaostale obračune plaće u naravi i ¨"ne možeš se ne sjetiti" da zaposlenik koristi taj stan već duže vrijeme.

Ako je tako, onda:

- slijedi ispravka ID obrazaca, predanih u ranijim razdobljima.
Posljedica toga bit će da će se u knjigovodstvu Porezne uprave pojaviti kamate koje treba platiti po svim doprinosima, porezu i prirezu,

- a za kamate MO 2.stup, budući da ih treba rasporediti striktno na osobne račune osiguranika, treba podnijeti zasebam R-Sm obrazac tipa:
Mjesec 00
Godina 2012
Vrsta obračuna 08

Za točne upute o popunjavanju tog obrasca pogledaj www.regos.hr gdje se nalazi cijeli Priručnik o obrascu R-Sm u kojem je u detalje opisan primjer iskazivanja podataka za kamate.

Osnovicu obračuna plaće u naravi od 1.000,00 kn (u toj svoti je i PDV), ne treba povećevati za kamatu.
Biti će dovoljno platiti zateznu kamatu na porez i prirez, koja će nastati kao posljedica zaduživanja ispravljenih ID obrazaca u Poreznoj upravi.

Da se radilo o novčanoj tražbini prema djelatniku, nastala bi i zatezna kamata na neto isplatu plaće, ali u ovom slučaju, on je svoje pravo koristio na vrijeme.

Znači za svaki mjesec moram napraviti obračun kao da je primitak obračunan na vrijeme i onda ispraviti svaki ID i Rsm obrazac, a kad vidim iznos kamata na karticama onda ih platiti i podnjeti Rsm za kamate?

Sve u svemu neće mi biti dosadno idući tjedan...:504:
Hvala ti puno!!!

apis16268
08.09.2012., 23:22
Znači za svaki mjesec moram napraviti obračun kao da je primitak obračunan na vrijeme i onda ispraviti svaki ID i Rsm obrazac, a kad vidim iznos kamata na karticama onda ih platiti i podnjeti Rsm za kamate?

Sve u svemu neće mi biti dosadno idući tjedan...:504:
Hvala ti puno!!!

Mogao bi možda ne ponavljati R-Sm obrasce, nego samo dodati nove tipa:
Mjesec: 00
Godina: 2012
Vrsta obračuna: 03
Osnova obračuna: 17 (stranica B)

tako da nastaviš obračunavati porez i prirez u slijedu na prvu obračunsku listu.
(namjerno zanemarujem datum dospijeća doprinosa, poreza i prireza na plaću u naravi iz protesta prema budalaštini zapisanoj u zakonu, koju svi gledaju i nitko od mjerodavnih, obrazovanih osoba u ovoj zemlji ne reagira na nju).

Moj program obračuna plaće dozvoljava vezati dvije isplatne liste tako da na drugu upiše prethodne isplate i nastavlja obračunavati porez i prirez, tamo gdje je stao prilikom prethodnih isplata. Ako može i tvoj, iskoristi tu opciju.

Pero-zg
08.09.2012., 23:39
Mogao bi možda ne ponavljati R-Sm obrasce, nego samo dodati nove tipa:
Mjesec: 00
Godina: 2012
Vrsta obračuna: 03
Osnova obračuna: 17 (stranica B)

tako da nastaviš obračunavati porez i prirez u slijedu na prvu obračunsku listu.
(namjerno zanemarujem datum dospijeća doprinosa, poreza i prireza na plaću u naravi iz protesta prema budalaštini zapisanoj u zakonu, koju svi gledaju i nitko od mjerodavnih, obrazovanih osoba u ovoj zemlji ne reagira na nju).

Moj program obračuna plaće dozvoljava vezati dvije isplatne liste tako da na drugu upiše prethodne isplate i nastavlja obračunavati porez i prirez, tamo gdje je stao prilikom prethodnih isplata. Ako može i tvoj, iskoristi tu opciju.

Onda bih mogao napraviti jedan obračun za sve mjesece, a u excelu si to podjeliti po mjesecima zbog ispravaka ID-a?

apis16268
09.09.2012., 00:19
Onda bih mogao napraviti jedan obračun za sve mjesece, a u excelu si to podjeliti po mjesecima zbog ispravaka ID-a?

Ne mogu ti tako jednostavno odgovoriti zbog izračuna poreza i prireza.
Radi se o više mjeseci i za svaki se mogla koristiti jedna olakšica, a plaće možda nisu bile jednake, iil na vrijeme isplaćivane (jedan mjesec, jedna olakšica).

Radije bih dodala prvo R-Sm obrasce, za svaki mjesec jedan novi (osnova obračuna 17) i što ispadne kao "zbirna matematika" na razini mjeseca, upisala u ID obrazac. Drugim riječima, vodio bi me R-Sm obrazac, a ne ID.

Technogirl
11.09.2012., 22:02
Znam da ima drugi forum za ovu temu konkretno, no kako tamo nitko ne odgovara,a relativno mi je hitno molim pomoć---

Moze li mi netko laički objasniti koliko točno love se oduzima od plaće za ona kratka bolovanja.

S više strana sam čula da je uzimati bolovanje od 3 dana financijski nesiplativije od bolovanja recimo od 7 dana.
Uvijek se žurim vratiti na posao, da mi manje skinu s plaće--a nisam u potpunosti ispitala kako zaista zakonski sve funkcionira.

Znači na plaći od netto 4000 kn, koliko bi išlo manje na 3 dana bolovanja, a koliko na 7 dana....
Ako mi za 3 dana bolovanja uzmu cca 300kn...dali će mi za 7 dana uzeti cca 700 kn i gdje je granica kada ta cifra oduzimanja plaće prestaje rasti???

SVAKI SAVJET JE DOBRODOŠAO !!!

volonterxx
14.09.2012., 16:54
Pozdrav, i veliki HELPPPPPP!!!!!!!!!!!!!

Ne znam da li sam promasila sobu, ali evo probati cu ovdje

Susjeda mi je krajem 2009.god zaposlila gospodju srednjih godina, cca. 45 godina da joj cisti, kuha, .....na puno radno vriijeme i na minimalac. Nakon 6 mj ista je, da li je dala otkaz ili dobila otkaz nisam sigurna.
Uglavnom problem nastaje u tome sto susjeda nikada nije dobila bilo kakav racun ili nesto slicno za placanje doprinosa i kako je to starica i zaboravila na sve to, dok joj prije par dana nije stiglo pismo iz porezne da dodje i plati svoja dugovanja. Sada jadna ne zna sta da radi, da li tko zna koliko ce morati platiti, da li je ona napravila kakvu gresu, kome da se obrati, kako se racuna doprinos? Kako da joj pomognem??

knjiza
15.09.2012., 07:35
Pozdrav, i veliki HELPPPPPP!!!!!!!!!!!!!

Ne znam da li sam promasila sobu, ali evo probati cu ovdje

Susjeda mi je krajem 2009.god zaposlila gospodju srednjih godina, cca. 45 godina da joj cisti, kuha, .....na puno radno vriijeme i na minimalac. Nakon 6 mj ista je, da li je dala otkaz ili dobila otkaz nisam sigurna.
Uglavnom problem nastaje u tome sto susjeda nikada nije dobila bilo kakav racun ili nesto slicno za placanje doprinosa i kako je to starica i zaboravila na sve to, dok joj prije par dana nije stiglo pismo iz porezne da dodje i plati svoja dugovanja. Sada jadna ne zna sta da radi, da li tko zna koliko ce morati platiti, da li je ona napravila kakvu gresu, kome da se obrati, kako se racuna doprinos? Kako da joj pomognem??

:504: obaveza poslodavca je da obračunava i uplaćuje doprinose. nitko ne šalje račune.
za min plaću za 6 mjeseci 2009/2010, doprinosi bi ugrubo bili 6250 kn + porez i prirez ovisno o broju uzdržavanih osoba i mjestu stanovanja radnice ( ugrubo 450 kn u najgorem slučaju po poslodavca, može biti i 0 kn) + kamate na te iznose za 3 godine koliko otprilike duguje.

jeroen
15.09.2012., 22:58
Moze mi netko objasniti tko odreduje kako ce pojedina privatna firma obracunavati place zaposlenicima i koji je model u stvari predviden zakonom.
Pitam iz razloga sto imam za primjer npr. tvrtku A koja po ugovoru isplacuje fiksnu pocetnu satnicu bez obzira na staz radnika uz moguce eventualne dodatke, stimulacije i bonuse na placu
dok tvrtka B ima model gdje po ugovoru isplacuje praktici polovicu satnice od one koju ima tvrtka A sto je neka osnova minimalna satnica.
ALI se ona naknadno uvecava ili smanjuje odredenim tzv stimulacijskim koeficijentom na minimalno mjesecnoj bazi od strane nadredenog.

knjiza
16.09.2012., 06:31
Moze mi netko objasniti tko odreduje kako ce pojedina privatna firma obracunavati place zaposlenicima i koji je model u stvari predviden zakonom.
Pitam iz razloga sto imam za primjer npr. tvrtku A koja po ugovoru isplacuje fiksnu pocetnu satnicu bez obzira na staz radnika uz moguce eventualne dodatke, stimulacije i bonuse na placu
dok tvrtka B ima model gdje po ugovoru isplacuje praktici polovicu satnice od one koju ima tvrtka A sto je neka osnova minimalna satnica.
ALI se ona naknadno uvecava ili smanjuje odredenim tzv stimulacijskim koeficijentom na minimalno mjesecnoj bazi od strane nadredenog.

koliko ja znam, firma koja nije potpisnik ni jednog kolektivnog ugovora, i ne posluje u djelatnosti kod kojih su kolektivni ugovori prošireni na čitavu djelatnost, nema nikakvu zakonsku regulaciju što se tiče visine plaće ( izuzev odredbi o minimalnoj plaći), niti oko izračuna kako će doći do iznosa brutto plaće . Pošto se visina plaće piše i u ugovor o radu- poslodavac ne smije isplatiti manje od tog iznosa iz ugovora, i naravno ne manje od minimalne plaće, sve ostalo može. Može imati doktora na bruto plaći 2814 kn :(

jeroen
16.09.2012., 11:23
koliko ja znam, firma koja nije potpisnik ni jednog kolektivnog ugovora, i ne posluje u djelatnosti kod kojih su kolektivni ugovori prošireni na čitavu djelatnost, nema nikakvu zakonsku regulaciju što se tiče visine plaće ( izuzev odredbi o minimalnoj plaći), niti oko izračuna kako će doći do iznosa brutto plaće . Pošto se visina plaće piše i u ugovor o radu- poslodavac ne smije isplatiti manje od tog iznosa iz ugovora, i naravno ne manje od minimalne plaće, sve ostalo može. Može imati doktora na bruto plaći 2814 kn :(

Znaci u svakom slucaju varijanta tvrtke B je nepovoljnija za zaposlenike...

Da li to onda znaci i da je takvoj tvrtci nevazan stupanj naobrazbe zaposlenika tj. moze ako bas zeli jednako isplatiti zaposlenika sa SSS i visoko obrazovanog inzenjera?

knjiza
16.09.2012., 11:23
kako obračunati otpremninu radniku koji nije prethodna tri mjeseca primao plaću od poslodavca?

nakon povratka sa roditeljskog dopusta, radnik je dobio poslovno uvjetovan otkaz ( nakon 30 dana rada nakon povratka sa roditeljskog) , kako je više godina kod tog poslodavca ima pravo na otpremninu,
no kako je obračunati kad nema 3 isplaćene plaće koje bi trebale biti osnovica za izračun?

volonterxx
16.09.2012., 12:28
:504: obaveza poslodavca je da obračunava i uplaćuje doprinose. nitko ne šalje račune.
za min plaću za 6 mjeseci 2009/2010, doprinosi bi ugrubo bili 6250 kn + porez i prirez ovisno o broju uzdržavanih osoba i mjestu stanovanja radnice ( ugrubo 450 kn u najgorem slučaju po poslodavca, može biti i 0 kn) + kamate na te iznose za 3 godine koliko otprilike duguje.

:503: a joj toliko, jadna susjeda, hvala puno

Anson
17.09.2012., 14:14
bok, može mala pomoć?
zaposlenica firma je od 10.09. na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći, mene zanima:
1. da li je firma potrebna predati nešto hzzo-u osim one potvrde o plaći u zadnjih 6 mjeseci?
2. da li je firma oslobođena i plaćanja doprinosa ili samo plaće?
2. ako je oslobođena i doprinosa, kako napraviti obračun doprinosa za tih 10 dana (tj. 5 radnih dana), za plaću sam skužila, pomnožim radne sate (kojih je u ovom slučaju 40) sa satnicom i dobijem iznos koji joj moramo isplatiti za tih 10 dana, ali što je sa doprinosima? kako njih obračunati

ovo nam je prvi takav slučaj pa smo malo zbunjeni :)

Pero-zg
17.09.2012., 18:55
1. Nije potrebno predavati ništa osim potvrde o plaći. (Radnica potvrdu i izvješće o bolovanju nosi u HZZO)
2. Doprinose plaćaš samo za dio plaće koji isplaćuješ od 01.09. do 09.09. tj. za 40 sati i to je to. (kako si i napisala).

Anson
18.09.2012., 11:52
Hvala Pero :)

apis16268
19.09.2012., 05:40
kako obračunati otpremninu radniku koji nije prethodna tri mjeseca primao plaću od poslodavca?

nakon povratka sa roditeljskog dopusta, radnik je dobio poslovno uvjetovan otkaz ( nakon 30 dana rada nakon povratka sa roditeljskog) , kako je više godina kod tog poslodavca ima pravo na otpremninu,
no kako je obračunati kad nema 3 isplaćene plaće koje bi trebale biti osnovica za izračun?

Nisam sigurna da li bih dobro napravila, ali u ovakvom slučaju ostaju, kao mjerilo, samo tri isplaćene plaće prije rodilljnog dopusta.

Da li si možda saznala pravi način?

Pero-zg
19.09.2012., 07:03
Nisam sigurna da li bih dobro napravila, ali u ovakvom slučaju ostaju, kao mjerilo, samo tri isplaćene plaće prije rodilljnog dopusta.

Da li si možda saznala pravi način?

Ovo je dio članka iz RIF-a broj 5 iz 2009.

2.1.2. Ostvarena plaća kao kriterij visine otpremnine
S obzirom da se prema Zakonu o radu plaćom u smislu
propisa radnog prava uvijek smatra plaća u bruto iznosu, pravo
na otpremninu određuje se od svote prosječne bruto plaće
koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka radnog
odnosa. Zakon o radu ne definira bruto plaću, već tu definiciju
nalazimo u Zakonu o doprinosima (Nar. nov., br. 84/08.
i 152/08.). Prema čl. 7. toč. 23. Zakona o doprinosima bruto
plaća sadrži iznose doprinosa iz osnovice, poreza i prireza
porezu na dohodak i neto iznos plaće koji se, nakon obustave
propisanih javnih davanja, isplaćuje izravno radniku. Doprinosi
na plaću su obveza poslodavca i ne uključuju se u kategoriju
bruto plaće.
Ako u tromjesečnom razdoblju prije prestanka ugovora
o radu radnik nije ostvarivao pravo na plaću, već je iz zakonom
propisanih razloga koristio pravo na naknadu plaće
(npr. bolovanje, rodiljni dopust, i dr.), visinu otpremnine
treba odrediti u odnosu na plaću koju bi radnik ostvario da
je u tom razdoblju radio. Slično stajalište zastupa i ministarstvo
nadležno za poslove rada koje upućuje na određivanje
prava radnika u odnosu na osnovnu plaću utvrđenu kolektivnim
ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu koju bi
radnik primio da je radio (Ministarstvo rada i socijalne skrbi,
klasa 110-01/98-01/149 od 23. ožujka 1998. g.).

Znači trebaš izračunati plaću kao da je radila... (malo kasnim, ali bolje ikad nego nikad :) )
Pozdrav!!!

apis16268
19.09.2012., 07:38
Ma, Pero-zg majstore, to je odgovor! :)

knjiza
21.09.2012., 06:56
evo Pero-zg je odgovorio, hvala još jednom :)

Pero-zg
24.09.2012., 14:51
Promjena osobnog odbitka

Pozdrav!
imam ovakvu situaciju.
Radnik je u 12. mjesecu 2010. uzeo PK Obrazac, napravio je izmjenu (odjavio djete), ali nije nikad dostavio izmjenjeni obrazac poslodavcu. Tu karticu smo zaprimili danas (24.09.2012), to znači sa smo primjenjivali pogrešan odbitak i to u prosincu 2010, cijelu 2011. i 2012.
E sad ovako, 2012. mogu još ispraviti kroz konačan obračun poreza, ali što sa 2011. i 2010? Da li smo dužni obavjestiti Poreznu upravu o tome? Pa nek mu oni fino naprave obračun i pošalju "čestitku" doma????
Hvala!

apis16268
24.09.2012., 23:28
Promjena osobnog odbitka

Pozdrav!
imam ovakvu situaciju.
Radnik je u 12. mjesecu 2010. uzeo PK Obrazac, napravio je izmjenu (odjavio djete), ali nije nikad dostavio izmjenjeni obrazac poslodavcu. Tu karticu smo zaprimili danas (24.09.2012), to znači sa smo primjenjivali pogrešan odbitak i to u prosincu 2010, cijelu 2011. i 2012.
E sad ovako, 2012. mogu još ispraviti kroz konačan obračun poreza, ali što sa 2011. i 2010? Da li smo dužni obavjestiti Poreznu upravu o tome? Pa nek mu oni fino naprave obračun i pošalju "čestitku" doma????
Hvala!

Ispravi 2012. i ništa više.

lili p.
25.09.2012., 18:45
Radnik je u 12. mjesecu 2010. uzeo PK Obrazac, napravio je izmjenu (odjavio djete), ali nije nikad dostavio izmjenjeni obrazac poslodavcu. T

Već ti je Apis odgovorila, a i ja bi isto tako napravila i ne bi dirala prethodne godine.
Kad imam slučaj da radnik ne dostavlja PK karticu, ja mu priznajem samo njegov osobni odbitak, a neki ni to ne priznaju (naravno, ukoliko radnik radi samo u jednoj firmi). Ne zanimaju me uzdržavani članovi. Ako ima uzdržavanih članova, to je nešto što ide njemu u korist, pa onda neka se pobrine i da imam njegovu PK karticu. Zločesta sam :E

Evo, čisto napomena za ubuduće. Nadam se da će sve proći OK :mig:

Pero-zg
25.09.2012., 21:42
Već ti je Apis odgovorila, a i ja bi isto tako napravila i ne bi dirala prethodne godine.
Kad imam slučaj da radnik ne dostavlja PK karticu, ja mu priznajem samo njegov osobni odbitak, a neki ni to ne priznaju (naravno, ukoliko radnik radi samo u jednoj firmi). Ne zanimaju me uzdržavani članovi. Ako ima uzdržavanih članova, to je nešto što ide njemu u korist, pa onda neka se pobrine i da imam njegovu PK karticu. Zločesta sam :E

Evo, čisto napomena za ubuduće. Nadam se da će sve proći OK :mig:

Hvala!
Tako ću i napraviti...
Pozdrav!!!

knjiza
26.09.2012., 04:53
ja sam jedna od zločestih, tko ne donese pk ima osobni odbitak 0,00 kn.
jednom davno mi je porezna osporila osobni odbitak za radnicu koja se bila tek zaposlila u toj godini, i nije se odjavila sa pk od svoje mame,
od tada:nema pk=nema odbitka

ovom radniku bi ispravila tekuću godinu, a starije godine jedino na traženje porezne uprave :)

lili p.
26.09.2012., 08:24
jednom davno mi je porezna osporila osobni odbitak za radnicu koja se bila tek zaposlila u toj godini, i nije se odjavila sa pk od svoje mame,
od tada:nema pk=nema odbitka

Ovo nema puno smisla. Trebali su mami osporiti odbitak, ne njoj. :ne zna:

Bah, neke stvari nikad neću shvatiti :ne zna:

knjiza
26.09.2012., 16:40
davno je to bilo, cca 2000.-2001.g, iako i tada je mama trebala biti prva na udaru :ne zna:

zapamtila sam jer mi je od tada politika nepriznavanja osobnih odbitaka :azdaja:

ziizii
03.10.2012., 12:18
molim pomoć, nadam se da sam na pravoj temi
poslodavac je spreman izdvojiti mjesečno svotu za honorar od 5000 kuna neto na autorski ugovor. koliko je to bruto?
i kako od toga bruta izračunati barem otprilike koliko bi neto bio u slučaju da se ne radi o autorskom ugvvoru nego o suradnji putem samostalne djelatnosti u registru poreznih obveznika (dakle, poslodavac isplati sav bruto, koliko cca ostane neto? znam da ovisi o odbicima i koječemu, ali može li se neka projekcija napraviti)
hvala

vitas
03.10.2012., 13:02
molim pomoć, nadam se da sam na pravoj temi
poslodavac je spreman izdvojiti mjesečno svotu za honorar od 5000 kuna neto na autorski ugovor. koliko je to bruto?
i kako od toga bruta izračunati barem otprilike koliko bi neto bio u slučaju da se ne radi o autorskom ugvvoru nego o suradnji putem samostalne djelatnosti u registru poreznih obveznika (dakle, poslodavac isplati sav bruto, koliko cca ostane neto? znam da ovisi o odbicima i koječemu, ali može li se neka projekcija napraviti)
hvala

http://www.isplate.info/drugidohodak_kalkulator.aspx evo imaš ovdje kalkulator pa vidi sve kombinacije koje te zanimaju

ziizii
04.10.2012., 09:45
tu sam izračunala koliko je 5000 neto na autorski ugovor bruto. i što dalje?

devilgirl
05.10.2012., 20:45
tu sam izračunala koliko je 5000 neto na autorski ugovor bruto. i što dalje?

Bruto 6301,20 kn upiši ponovo gore, označi Ugovor o djelu, i dole Ukupni trošak i dobit ćeš izračun to ti je neto cca 3145 kn.

bubamara1205
09.10.2012., 10:49
što učiniti kada je plaća krivo obračunata, obračunata je manja satnica nego je trebala (zbog blagdana koji osoba nije odradila,ali zakonski sje moralo ući u satnicu)? i to u 6 mjesecu, nazovimo to aljkavošću,ali nije namjerna i želi se ispraviti. pod hitno. također, isplaćeno je sve na vrijeme, i predani su obrasci. najljepša hvala.

apis16268
09.10.2012., 21:43
što učiniti kada je plaća krivo obračunata, obračunata je manja satnica nego je trebala (zbog blagdana koji osoba nije odradila,ali zakonski sje moralo ući u satnicu)? i to u 6 mjesecu, nazovimo to aljkavošću,ali nije namjerna i želi se ispraviti. pod hitno. također, isplaćeno je sve na vrijeme, i predani su obrasci. najljepša hvala.

Ja bih to ispravila na prvoj slijedećoj plaći i ne bih mijenjala niti isplatnu listu, niti predane obrasce.
Smatram to tolerantnom razinom pogreške, mogućim i desivim događanjem bilo kad i bilo kome, ma koliko se god trudio biti pedantan i temeljit. Ne bih vraćala zamašnjak vremena unazad.

vlado3
09.10.2012., 22:00
Potpisujem

bubamara1205
10.10.2012., 07:47
:Dhvala, neka ostane tako onda. umrla sam od straha, a stvarno nikad ne bih namjerno to napravila. što je najbolje od smijeha, to je plaća od muža, rekao je da će me utužiti ako ne budem dobra...uglavnom-hvala!

vlado3
10.10.2012., 07:51
Ako je on u pitanju nemoj ni korigirati :lol::lol::lol:

Pero-zg
10.10.2012., 18:18
Bolovanje

Imam slijedeću situaciju...
Članica nadzornog odbora odlazi na rodiljni dopust i traži me potvrdu o isplaćenoj naknadi za rad u nadzornom odboru zbog utvrđivanja satnice za rodiljni. Da li joj te podatke mogu dati na nekakvoj potvrdi u obliku dopisa ili postoji propisan obrazac koji je potrebno ispuniti za drugi dohodak. (Kao obrazac ER-1, za radnike u radnom odnosu)?????
Ako tko zna bio bih zahvalan!
Pozdrav!!!

kattya
10.10.2012., 20:09
ako imam radnika sa prebivalištem u recimo zagrebu i prijavljenim privremenim boravištem u recimo dubrovniku, po kojoj stopi mu ide prirez kod obračuna plaće?

unicom
11.10.2012., 09:25
Moram obračunati plaću, što dosad nisam radila, pa molim pomoć.
Imam pola mjeseca bolovanje zbog komplikacija, a dalje porodiljni. Program mi automatski ne obračunava doprinose kad stavim u satnicu da je porodiljni. Ali što s netom? Moram li prikazivati neto u obračunu za sve vrijeme porodiljnog ili uopće nemam listu s plaćom? Kako se vodi porodiljni kod obračuna plaće?
Unaprijed zahvalna.

Pero-zg
11.10.2012., 09:59
Moram obračunati plaću, što dosad nisam radila, pa molim pomoć.
Imam pola mjeseca bolovanje zbog komplikacija, a dalje porodiljni. Program mi automatski ne obračunava doprinose kad stavim u satnicu da je porodiljni. Ali što s netom? Moram li prikazivati neto u obračunu za sve vrijeme porodiljnog ili uopće nemam listu s plaćom? Kako se vodi porodiljni kod obračuna plaće?
Unaprijed zahvalna.

Komplikacije u trudnoći i porodni dopust se od prvog dana isplaćuju na teret HZZO-a, tako da je u redu što se ne obračunavaju doprinosi. Neto za isplatu ti je 0,00 budući da ništa ne isplaćuješ ( ako je baš cijeli mjesec na komplikacijama ili porodnom). Ja evidentiram samo sate na komplikacijama i sate na porodnom.

U rsm-u su ti komplikacije šifra 56, a obvezni porodni dopust 51.
Pozdrav!!!!

tlutring
11.10.2012., 14:15
Pregled sati rada i radnih dana u 2012?? Ima li gdje objavljeno....

lili p.
11.10.2012., 14:45

Ima (http://www.fides-osijek.hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=11&Itemid=13), Google is youre friend (http://www.obracun-placa.com/index.php/fond-radnih-sati-rada-2012/) :mig:

vitas
12.10.2012., 07:24

http://www.rrif.hr/II_PLACE_OSNOVICE_STOPE_DOPRINOSA_POREZA_I_PRIREZA-14363C.pdf imaš tu

Pero-zg
12.10.2012., 14:49
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Kako isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor nasljednicima? Umro nam je radnik, a njegova supruga isto radi kod nas i potražuje naknadu za neiskorištene dane godišnjeg odmora. To bi joj isplatili, ali sad je pitanje kako? Da li sve isplatiti kao plaću budući da je ona kod nas u radnom odnosu ili kao kombinaciju doprinosi drugi dohodak, a porez kao dohodak od nesamostalnog rada?
Ako gledam članak 114. Zakona o doprinosima po meni bi to bila plaća.

Članak glasi
(1) Osnovica za obračun doprinosa jest drugi dohodak te primitak po osnovi kojega se, sukladno propisima o porezu na dohodak, utvrđuje dohodak od nesamostalnog rada kada ga poslodavac isplaćuje ili daje u naravi bivšem radniku ili drugoj osobi umjesto bivšeg radnika, a taj se primitak ne odnosi na naknadu za rad za trajanja radnog odnosa niti je primitak stečen unutar vremena u kojem je postojao radni odnos, kao što su:
1. primitak koji se isplaćuje nasljednicima po osnovi rada bivšeg zaposlenika, osim mjesečne plaće bivšeg radnika...

E sad po meni taj primitak se ne odnosi na naknadu za rad (jer je naknada za neiskorišteni godišnji odmor - naknada nije rad ), a opet da nije bilo radnog odnosa nebi ni postojala naknada za neiskorišteni godišnji odmor i pravo na tu naknadu stečeno je za vrijeme trajanja radnog odnosa.

Pitali smo savjetnike i dobili totalno različite odgovore. Jedni kažu to je plaća, a drugi da je to kombinacija doprinosi drugi dohodak koji se pripisuje umrlom radniku, a porez kao dohodak od nesamostalnog rada koji se pripisuje supruzi.
Pa ako je netko imao sličnu situaciju bio bi zahvalan....
Pozdrav!!!!

GricGric
12.10.2012., 16:14
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor se i inače isplaćuje kao plaća, i obično se pribraja zadnjoj plaći prije odlaska.

Tako bi trebalo i u ovom slučaju...

Corney
14.10.2012., 19:48
Molim vas za pomoć, ne znam da li sam na dobroj temi, ako nisam, prebacite me. Trebam prijavit radnicu samo na jedan dan kako bi si ona dalje mogla sama plaćat mirovinsko jer joj fali još nekoliko mjeseci da bi mogla ići u prijevremenu mirovinu. To pravo imaju svi oni kojima fali staž za prijevremenu mirovinu, a da su zadnji put bili zaposleni u zadnjih godinu dana. Pošto je ta osoba zadnji put bila zaposlena 2005. godine, sad ju trebam prijaviti na samo jedan dan (tako su nam rekli u mirovinskom) kako bi si dalje mogla sama plaćati staž. E sad, moje pitanje, ako ju danas prijavim na mirovinsko i već sutra odjavljujem, moram li ju prijavljivati i na zdravstveno? Znate i sami što to znači... Promjena zdravstvene knjižice koja neće biti gotova i onda opet povratak na staro, a to za nju znači hrpa papirologije jer ima osnovno zdravstveno i oslobođenje od participacije na temelju imovnog cenzusa, bla bla...Može li se to nekako preskočiti jer procedura je ubitačna...mora se skinuti s PK kartice svoje kćeri, sutradan opet vraćat na staro, tražiti ponovo sve te potvrde o nezaposlenosti s burze, o imovnom stanju i sve ostalo što treba prikupiti. Nadam se da vam je jasno što vas hoću pitati. Zapravo strah me odgovora ali se nadam da možda postoji neka fora da ovi u zdravstvenom to sve ni ne skuže. Hvala na odgovorima

lili p.
14.10.2012., 20:26
Da, mora se proći cijela procedura.
Više se zdravstvene kartice ne mijenjaju, a sve drugo će morati srediti, nema preskakanja.

Corney
14.10.2012., 20:44
Da, mora se proći cijela procedura.
Više se zdravstvene kartice ne mijenjaju, a sve drugo će morati srediti, nema preskakanja.

O moj Bože...Hvala ti na brzom odgovoru.
1. A jel možemo bar preskočiti PK karticu? Gospođa je trenutno na kćerinoj kartici kao uzdržavana osoba a kćer je na porodiljnom od 2010-te pa to ionako ne mijenja ništa što se tiče kćerinog poreza na dohodak, a gospođa nema nikakvih drugih primanja pa isto tako neće biti nikakvog poreza za tu plaću za jedan radni dan.
2. Gđa nema otvoren tekući, jel joj mogu isplatit tih par kuna preko blagajne ili i tekući mora otvorit i naravno odmah zatvorit da ne bi plaćala naknade za održavanje računa?
3. Mogu li plaću izračunat na način da minimalac podijelim s 31 za listopad (2815 kn/31=90,81 kn) i to koristit kao osnovicu ili ima neki minimum od kojeg ne može manje?

HVALA TI PUNO!

lili p.
14.10.2012., 21:03
1. Ja ne bi preskakala. To se vrlo brzo obavi, nije pet dana čekanja :mig:
2. Možeš.
3. Možeš.

Vidi, ja znam da je to forme radi, ali ti nju moraš zaposliti i to po proceduri i dati joj otkaz isto tako po proceduri.
Ali ako uzmeš uloženo - dobiveno i nije neki problem proći svu tu proceduru, ipak joj se radi o mirovini :mig:

Corney
14.10.2012., 21:18
1. Ja ne bi preskakala. To se vrlo brzo obavi, nije pet dana čekanja :mig:
2. Možeš.
3. Možeš.

Vidi, ja znam da je to forme radi, ali ti nju moraš zaposliti i to po proceduri i dati joj otkaz isto tako po proceduri.
Ali ako uzmeš uloženo - dobiveno i nije neki problem proći svu tu proceduru, ipak joj se radi o mirovini :mig:

1. Mislim da ću ovaj korak ipak preskočit jer se nikome ne mijenja porezna osnovica s tim promjenama na PK kartici, a gđa ipak ne može natrag na kćerinu karticu bez potvrde s burze da je nezaposlena, bez da vuče kćer koja je na porodiljnom da ju opet stavi na svoju karticu... Koje posljedice su moguće ako dođe neka kontrola u firmu s obzirom da ipak nema nikakvog poreza i prireza za platiti ni u kojem slučaju? Osobni odbitak je 1800 kn a plaća će biti 72 kn

devilgirl
14.10.2012., 22:17
1. Mislim da ću ovaj korak ipak preskočit jer se nikome ne mijenja porezna osnovica s tim promjenama na PK kartici, a gđa ipak ne može natrag na kćerinu karticu bez potvrde s burze da je nezaposlena, bez da vuče kćer koja je na porodiljnom da ju opet stavi na svoju karticu... Koje posljedice su moguće ako dođe neka kontrola u firmu s obzirom da ipak nema nikakvog poreza i prireza za platiti ni u kojem slučaju? Osobni odbitak je 1800 kn a plaća će biti 72 kn

Ako je neces skidat s PK kartice kćeri, ja bi stavila osobni odbitak 0 kn, i platila porez i prirez na taj iznos...

Corney
14.10.2012., 22:47
Ako je neces skidat s PK kartice kćeri, ja bi stavila osobni odbitak 0 kn, i platila porez i prirez na taj iznos...

Čak sam i ja to pomislila, možda tako i napravim. Sad sam se sjetila da ću morat i IP u siječnju za nju radit zbog tog jednog dana, užas:504:

Corney
15.10.2012., 09:44
Čak sam i ja to pomislila, možda tako i napravim. Sad sam se sjetila da ću morat i IP u siječnju za nju radit zbog tog jednog dana, užas:504:

a da li mi preporučujete ugovor na određeno ili neodređeno i šta da stavim kao razlog otkaza ugovora o radu? Jel taj razlog bitan za bilo koji daljnji postupak?

pero288
15.10.2012., 13:34
molim vas ako tko zna
u izvješću o bolovanju (doznaci) kada je boolovanje na teret hzzo treba li ispuniti onaj dio pod 2. Obračun naknada plaće osiguraniku ili taj dio ostavljam prazno?
znači šaljem uz zahtjev za refundacijom ovo izvješće, potvrdu o plaći i potvrdu da je ista isplaćena.
Isto tako radnik mi je dionio samo jedan primjerak doznake, sad kad ga pošaljem na hzzo meni neće u evodenciji ostati ni jedan primjerak. Jeli ovo ok?

Darsey
15.10.2012., 18:47
@pero: Ako misliš na onaj podatak pod 2. na prvoj strani R1 obrasca to moraš popuniti.
Popunjenu doznaku kopiraj i uz zahtjev u HZZO pošalji kopiju. Oni i tako imaju podatke od liječnika koji je tu doznaku izdao tako da to nije problem.
Tako su barem meni rekli prije par mjeseci. Poslala sam im kopiju i sve OK.

pero288
16.10.2012., 12:59
@pero: Ako misliš na onaj podatak pod 2. na prvoj strani R1 obrasca to moraš popuniti.
Popunjenu doznaku kopiraj i uz zahtjev u HZZO pošalji kopiju. Oni i tako imaju podatke od liječnika koji je tu doznaku izdao tako da to nije problem.
Tako su barem meni rekli prije par mjeseci. Poslala sam im kopiju i sve OK.

darsey hvala :)

mateja 33
18.10.2012., 11:55
Dobar dan,trebala bi pomoć.
Dali netko vodi evidenciju za radnike na ribarskom plovilu?
Znam da oni imaju poseban pravilnik,ali su mi novi klijent ( a gđa. prije mene nije vodila ama baš ništa od evidencije),
a ja sam do sada imala samo od 8-16 radno vrijeme pa se nisam posebno obazirala na preraspodjelu vremena.
Jel mi netko može objasnit tu preraspodjelu i kako bi to njima trebalo vodit da bude u fondu mjesečnih sati,jer
"normalno" prijavljeni su na brutto 2.820,00 i minimalna se plaća isplaćuje svaki mjesec !?
Hvala

Imoen
18.10.2012., 18:54
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Kako isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor nasljednicima? Umro nam je radnik, a njegova supruga isto radi kod nas i potražuje naknadu za neiskorištene dane godišnjeg odmora.

Zar ne trebate isplatiti to na račun preminulog radnika?
Nekako mi se čini da je ispravno plaću i sve zaostatke isplatiti na njegov račun, a onda ostavinskom raspravom ili nekim rješenjem o naslijeđivanju supruga dolazi do tih sredstava. :ne zna:

Pero-zg
18.10.2012., 20:50
Zar ne trebate isplatiti to na račun preminulog radnika?
Nekako mi se čini da je ispravno plaću i sve zaostatke isplatiti na njegov račun, a onda ostavinskom raspravom ili nekim rješenjem o naslijeđivanju supruga dolazi do tih sredstava. :ne zna:

Ma iskreno i meni se to čini najlogičnije. Mislim das mu je to trebao isplatiti s zadnom plaćom, a onda nek se dijeli kako god hoće... Ali odluku o isplati smo dobili tek sada, a on je umro prije par mjeseci. E sad u RIF-u i RRIF-u svi imaju svoje tumačenje načina isplate i naravno svi su totalno različiti :503:...Ali svi se slažu da se više ne može isplatiti na njemu. Što mi je logično. Da smo to isplatili sa zadnom plaćom prošlo bi bez problema
Ja bi to njegovoj suprugi isplatio kao plaću, (budući da radi kod nas), pa mi je to i najlakše, a ako mi dođe kakva kontrola pa kažu na sam pogriješio, rado ću im dopustiti da me prosvijetle kako sam trebao to odraditi....
Pozdrav!!!!

Pero-zg
18.10.2012., 21:02
Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa

Za osobe koje smo uzeli na stručno osposobljavanje plaćamo doprinose za mirovinsko i to I. i II. stup (ako nemaju staža). za njih radim ID s identifikatorom 11 i Rsm sa osnovom osiguranja 11. Uplatni računi su kao za plaću. Doprinose plaćamo na 2.714,60 Što ćemo tim radnicima dati na kraju godine IP2???? Kako taj obrazac treba izgledati ako ga dajemo? Ili im ne dajemo ništa, budući da im ni ne isplaćujemo plaću??????
Ajd please ako tko zna...

kleya36
19.10.2012., 07:33
evo pitala na par mjesta i nisam dobila odgovor pa ću pokušati ovdje
radim u građevinskoj firmi u splitu i masu radnika koje zapošljavamo je iz područja slavonije. Ti radnici rade u kod nas, znači tu i žive a imaju prijavljeno prebivalište i boravište u Slavoniji. Pojedinci odbijaju prijaviti privremeni boravak u St. Koliko mi je poznato ukoliko se pojedinac u nekom mjestu zadržava dulje od 30 dana a nije prijavio boravak, to se tretira kao prekršaj. E sad, dali mi kao poslodavac možemo snositi kakve sankcije ukoliko nam sutra dođe kakva inspekcija na gradilište i zatekne radnike koji tu rade (i žive) a nisu prijavili boravak, ili će samo oni dobiti prekršajnu prijavu?

knjiza
19.10.2012., 08:08
@kleya36
nije mi poznat taj dio oko odgovornosti poslodavca za (ne)prijavu boravišta, ali ono što znam sigurno da su splitski inspektori kažnjavali je neobračun plaće u naravi u slučaju da poslodavac osigurava smještaj i/ili prehranu.

mazziz
19.10.2012., 09:04
Imam par pitanja vezano za izaslane radnike:
1. kako obračunati plaću
2. da li se plaća uplaćuje na tekući račun u HR ili moraju otvoriti račun u inozemstvu
3. da li treba posebno predavati ID obrazac za izaslane radnike a Rsm obrazac za sve radnike
Molim Vas ako netko ima iskustva sa izaslanim radnicima da mi malo pojasni.

kleya36
19.10.2012., 09:59
@kleya36
nije mi poznat taj dio oko odgovornosti poslodavca za (ne)prijavu boravišta, ali ono što znam sigurno da su splitski inspektori kažnjavali je neobračun plaće u naravi u slučaju da poslodavac osigurava smještaj i/ili prehranu.

hvala ti, mi ne osiguravamo smještaj/prehranu. Meni bi bilo draže da prijave boravak jer bi u tom slučaju dobili naknadu za prijevoz ali ovako ništa od naknade, bitno mi je da mi ne snosimo sankcije jer bi u tom slučaju ja bila odgovorna jer nisam dobro istražila ovu problematiku....pa eto ako tko zna za slučaje iz prakse nek mi javi, hvala

mateja 33
22.10.2012., 21:30
Dobar dan,trebala bi pomoć.
Dali netko vodi evidenciju za radnike na ribarskom plovilu?
Znam da oni imaju poseban pravilnik,ali su mi novi klijent ( a gđa. prije mene nije vodila ama baš ništa od evidencije),
a ja sam do sada imala samo od 8-16 radno vrijeme pa se nisam posebno obazirala na preraspodjelu vremena.
Jel mi netko može objasnit tu preraspodjelu i kako bi to njima trebalo vodit da bude u fondu mjesečnih sati,jer
"normalno" prijavljeni su na brutto 2.820,00 i minimalna se plaća isplaćuje svaki mjesec !?
Hvala

zar mi nitko nemože pomoći????? :ne zna:

B-118
01.11.2012., 21:05
Može li mi netko napisati koliko bi iznosio isplaćeni neto iznos na cca 60000k bruto iznosa isplaćenoga za plačanje otkaznog roka, moja je porezna olakšica 2200k i za jednoga uzdržavanog člana 1000k, kod jednokratne isplate?

GricGric
04.11.2012., 19:18
zar mi nitko nemože pomoći????? :ne zna:

To moraju voditi oni, odakle bi ti mogla znati kada su oni na brodu... :ne zna:

GricGric
04.11.2012., 19:24
Može li mi netko napisati koliko bi iznosio isplaćeni neto iznos na cca 60000k bruto iznosa isplaćenoga za plačanje otkaznog roka, moja je porezna olakšica 2200k i za jednoga uzdržavanog člana 1000k, kod jednokratne isplate?

google sve zna

http://www.moj-posao.net/Kalkulator-Placa/

B-118
06.11.2012., 16:49
google sve zna

http://www.moj-posao.net/Kalkulator-Placa/

---hvala, GricGric, super:top:

airina
07.11.2012., 08:35
molim ako itko zna,
ako je radnik na bolovanju na teret fonda, satnica mu je 9 kn, 10 mjesec je imao 184 sata, od toga je 8 sati bilo neradno (praznik),
dali mu isplaćujem
184*9=1656 kn ili
176*9= 1584 kn

hvala

knjiza
08.11.2012., 08:21
184 x satnica

ivana mala
15.11.2012., 11:50
poštovani molim vas za pomoć,
našim radnicima je radni tjedan organiziran na način da rade svaku drugu subotu, znači jedan tjedan rade po 8 sati, drugi 7+5 sati, naravno sve je unutar 40 sati tjedno. Jedan od tih radnika je bio na bolovanju na teret fonda i za njega je tražena refundacija. Upravo me nazvala jedna (živčana) gospođa sa mirovinskog i kaže mi da zavod ne može refundirati naknadu za bolovanje jer ovakvo organizirani radni tjedan nije normalan. Kaže mi da oni u aplikaciji nemaju opciju da kombiniraju refundacije ako netko radi jedan tjedan po 8 a drugi po 7+5 sati, već samo ako netko radi cijeli mjesec po 8 odnosno 7+5 sati. Kaže mi još da je protuzakonito??? raditi na ovakan način,da hrv. zakoni ne dozvoljavanju ovako organizirati radni tjedan, da je to dozvoljeno samo hotelima?? Još mi kaže da ako smo se već odlučili raditi svaku drugu subotu tada smo trebali pismeno obavijestiti zavod?? Eh da i da joj izradim kalendar radnih sati i osobno donesem. Jesam li ja luda ili???

ivana mala
15.11.2012., 19:01
poštovani molim vas za pomoć,
našim radnicima je radni tjedan organiziran na način da rade svaku drugu subotu, znači jedan tjedan rade po 8 sati, drugi 7+5 sati, naravno sve je unutar 40 sati tjedno. Jedan od tih radnika je bio na bolovanju na teret fonda i za njega je tražena refundacija. Upravo me nazvala jedna (živčana) gospođa sa mirovinskog i kaže mi da zavod ne može refundirati naknadu za bolovanje jer ovakvo organizirani radni tjedan nije normalan. Kaže mi da oni u aplikaciji nemaju opciju da kombiniraju refundacije ako netko radi jedan tjedan po 8 a drugi po 7+5 sati, već samo ako netko radi cijeli mjesec po 8 odnosno 7+5 sati. Kaže mi još da je protuzakonito??? raditi na ovakan način,da hrv. zakoni ne dozvoljavanju ovako organizirati radni tjedan, da je to dozvoljeno samo hotelima?? Još mi kaže da ako smo se već odlučili raditi svaku drugu subotu tada smo trebali pismeno obavijestiti zavod?? Eh da i da joj izradim kalendar radnih sati i osobno donesem. Jesam li ja luda ili???

itko?:confused:

GricGric
15.11.2012., 21:34
itko?:confused:

a šta reći na to... nebuloze... međutim poznavajući našu birokraciju i sposobnost ljudi koji rade na tim radnim mjestima, vjerujem da ona stvarno nema tu opciju ... :rolleyes:

krena
16.11.2012., 11:56
Zanima me jedna pravna informacija. Koliko se može dugo imati obrt a da se ne plaćaju doprinosi za mirovinski fond i za zdravstvo !!

tibo
16.11.2012., 12:00
Nova pravila o isplatnoj listi plaće od 08.11.2012.

http://www.rrif.hr/Od_8_11_2012_nova_pravila_o_isplatnoj_listi_place_-899-vijest.html

Ma šta je to opet nešto kao onaj OP obrazac ili opet nešto mjenjaju??

apis16268
16.11.2012., 14:01
Nova pravila o isplatnoj listi plaće od 08.11.2012.

http://www.rrif.hr/Od_8_11_2012_nova_pravila_o_isplatnoj_listi_place_-899-vijest.html

Ma šta je to opet nešto kao onaj OP obrazac ili opet nešto mjenjaju??

Nije kao OP, jer se isplatna lista nije mijenjala. Jedina je promjena kod izaslanih i pomoraca na strancu, dodavanjem oznake valute u kojoj se plaća isplaćuje.

Mijenjala se potvrda koja se daje radniku, ako se plaća ne isplati do dospijeća plaćanja (jedna potvrda) ili ne isplati u cijelosti (dvije potvrde).

Dodani su uplatni računi, da Fina može ovršiti dužnika i pravilno usmjeriti sredstva (fondovi, porez, obustave, tekući račun).

Pero-zg
16.11.2012., 16:08
Osobni odbitak
Primio sam PK obrazac na kome D2 ima oznaku I* (znai da je 100% invalid). Da li za to dijete zbrajam odbitak D2= 0,7 + I* = 1,0 tj ukupno 1,7 ili samo priznajem 1,0?
Hvala!!!!

tibo
19.11.2012., 09:01
Nije kao OP, jer se isplatna lista nije mijenjala. Jedina je promjena kod izaslanih i pomoraca na strancu, dodavanjem oznake valute u kojoj se plaća isplaćuje.

Mijenjala se potvrda koja se daje radniku, ako se plaća ne isplati do dospijeća plaćanja (jedna potvrda) ili ne isplati u cijelosti (dvije potvrde).

Dodani su uplatni računi, da Fina može ovršiti dužnika i pravilno usmjeriti sredstva (fondovi, porez, obustave, tekući račun).

hvala :)

ivana mala
27.11.2012., 12:24
evo ne znam dali mi pitanje baš spada pod ovu temu ali pokušat ću

ako osoba odrađuje otkazni rok do kojeg je došla kao tehnološki višak, a ostalo joj je još 4 dana godišnjeg, dali se u taj otkazni rok mogu uračunati ti dani godišnjeg ili ona mora odraditi tih 30 dana otkaznog onda koristiti 4 dana godišnjeg?

oprostite mi na neznanju, hvala

kattya
27.11.2012., 12:57
uh, upravo sam platila doprinose na honorar temeljem ugovora o djelu, platila sam ih na iste uplatne račune kao i ostale doprinose na plaću, jesam li zeznula stvar?

vitas
28.11.2012., 06:47
uh, upravo sam platila doprinose na honorar temeljem ugovora o djelu, platila sam ih na iste uplatne račune kao i ostale doprinose na plaću, jesam li zeznula stvar?

Uplatni računi vjerovatno nisu krivi ali pozivi na broj bi mogli biti. Imate u prilogu RRIF-a uplatne račune i pozive na broj pa provjerite. Ako je greška možete tražiti preknjiženje

vitas
28.11.2012., 06:50
evo ne znam dali mi pitanje baš spada pod ovu temu ali pokušat ću

ako osoba odrađuje otkazni rok do kojeg je došla kao tehnološki višak, a ostalo joj je još 4 dana godišnjeg, dali se u taj otkazni rok mogu uračunati ti dani godišnjeg ili ona mora odraditi tih 30 dana otkaznog onda koristiti 4 dana godišnjeg?

oprostite mi na neznanju, hvala

"Čl. 113 ZOR

(2) Otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu, privremene nesposobnosti za rad, GODIŠNJEG ODMORA, plaćenog dopusta, vršenja dužnosti građana u obrani te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim ovim ili drugim zakonom."

Znači ne može se uračunati. Treba se ili dati radniku mimo otkaznog roka da iskoristi godišnji ili mu isplatili naknadu za neiskorišteni godišnji odmor

vitas
28.11.2012., 06:53
Zanima me jedna pravna informacija. Koliko se može dugo imati obrt a da se ne plaćaju doprinosi za mirovinski fond i za zdravstvo !!

Ako ste vlasnik obrta i niste zaposleni nigdje drugdje obavezni ste plaćati doprinose na propisanu osnovicu koji iznose cca 1.800,00 kn mjesečno. Ako ste vlasnik a zaposleni ste kod nekog drugog poslodavca doprinose utvrđuje porezna uprava rješenjem po godišnjem obračunu gdje osnovicu predstavlja ostvareni dohodak, a najviše 60.496,80.

ivana mala
28.11.2012., 07:09
"Čl. 113 ZOR

(2) Otkazni rok ne teče za

hvala ti vitas, čudo si:grli:

pero288
29.11.2012., 07:32
vitas možeš li i meni pomoć, radnik je otvorio zaštičeni račun u fini, ja mu sad uplaćujem 1/3 plaće na taj račun a ostatak na njegov tekući u poslovnoj banci, jeli točno?

iivanna
29.11.2012., 07:36
pozdrav,može pomoć,pošto nisam našla odgovarajući razgovor za ovo pitanje stavila sam ga tu,nadam se da je u redu....moje pitanje odnosi se na poticaje za zapošljavanje,naime imam radnika 93.godište kojega bi zaposlili a radio je samo 3 mj.(upisano u radnu knjižicu) ne u svojoj struci,znači bez radnog iskustva,da li netko zna nešto o tim poticajima i možemo li za njega tražiti ... zahvaljujem

pero288
29.11.2012., 08:39
pozdrav,može pomoć,pošto nisam našla odgovarajući razgovor za ovo pitanje stavila sam ga tu,nadam se da je u redu....moje pitanje odnosi se na poticaje za zapošljavanje,naime imam radnika 93.godište kojega bi zaposlili a radio je samo 3 mj.(upisano u radnu knjižicu) ne u svojoj struci,znači bez radnog iskustva,da li netko zna nešto o tim poticajima i možemo li za njega tražiti ... zahvaljujem

možeš, za staž do 1 godine dobiješ poticaje u smislu da te oslobode plaćanja doprinosa na plaću, radnik ti mora bit prijavljen u evidenciji hzzo, na mirovisnkom tražiš potvrdu za njega o radnom stažu i to nosiš na poreznu od koje tražiš da vas oslobode plaćanja ovih doprinosa, ja ti znam samo ovoliko jer su i meni tako rekli, pozivam i ostale koji znaju više da se ukljuće

vitas
29.11.2012., 08:45
vitas možeš li i meni pomoć, radnik je otvorio zaštičeni račun u fini, ja mu sad uplaćujem 1/3 plaće na taj račun a ostatak na njegov tekući u poslovnoj banci, jeli točno?

1/3 plaće ide na blokirani tekući a 2/3 na zaštićeni

iivanna
29.11.2012., 08:59
možeš, za staž do 1 godine dobiješ poticaje u smislu da te oslobode plaćanja doprinosa na plaću, radnik ti mora bit prijavljen u evidenciji hzzo, na mirovisnkom tražiš potvrdu za njega o radnom stažu i to nosiš na poreznu od koje tražiš da vas oslobode plaćanja ovih doprinosa, ja ti znam samo ovoliko jer su i meni tako rekli, pozivam i ostale koji znaju više da se ukljuće

Mislim da čak moram i ja imat potvrdu da samo dali na hzz prijavu za radnika ali je baš taj problem što ga nismo skinuli sa biroa i nemam popunjenju tu prijavu za radnikom,još smo imali i otkaz u 8 mjesecu zbog gospodarskih uvjeta a čak mislim da ne možemo zbog toga dobiti taj poticaj,a naravno ima dugovanja prema poreznoj....ako sam u krivu molim da me netko ispravi,naime gospođe sa hzz-a su jako "ljubazne" pa su mi veoma izašle u susret s rečenicom nemam vremena

moira_67
30.11.2012., 08:10
Evo 12. mjesec i idu isplate božićnica ;)
Da provjerim, kod isplate božićnica i darova za djecu, trebam pisati onaj poziv na broj zaduženja ili?

Još jednom da provjerim, nekoliko puta sam pročitala, a i spominjali su na seminarima, ako muž i žena rade u istoj firmi, firma može i jednom i drugom isplatiti dar za djecu neoporezivo do propisanog iznosa, zar ne?

Hvala unaprijed!

moira_67
30.11.2012., 08:24
I još nešto na ovu temu,
prema kolektivnom ugovoru koji je firma dužna primjenjivati stoji da se dar djeci može isplatiti samo nositelju zdr. osiguranja do 400 kn, u ugovorima u radu stoji da će se o tome donositi posebna odluka na razini godine i poslodavac je donio odluku o isplatama u iznosima propisanim kao neoporezivim.

Jel može onda svakom roditelju po 600kn za svako dijete ili mora prema kolektivnom ugovoru?

vitas
30.11.2012., 10:02
Evo 12. mjesec i idu isplate božićnica ;)
Da provjerim, kod isplate božićnica i darova za djecu, trebam pisati onaj poziv na broj zaduženja ili?

Koliko znam ne treba... ako je do one 2500 kn.. To nije plaća

Još jednom da provjerim, nekoliko puta sam pročitala, a i spominjali su na seminarima, ako muž i žena rade u istoj firmi, firma može i jednom i drugom isplatiti dar za djecu neoporezivo do propisanog iznosa, zar ne?

Može

moira_67
30.11.2012., 10:47
Vitas, hvala ti!
A može još odgovor na ovo:

prema kolektivnom ugovoru koji je firma dužna primjenjivati stoji da se dar djeci može isplatiti samo nositelju zdr. osiguranja do 400 kn, u ugovorima u radu stoji da će se o tome donositi posebna odluka na razini godine i poslodavac je donio odluku o isplatama u iznosima propisanim kao neoporezivim.

Naime, poslodavac je donio odluku o isplati božičnice (2.500 neoporezivo) i dara djeci (za svako dijete 600kn). Mogu ja to onda isplati tako?

vitas
30.11.2012., 12:10
Vitas, hvala ti!
A može još odgovor na ovo:

Naime, poslodavac je donio odluku o isplati božičnice (2.500 neoporezivo) i dara djeci (za svako dijete 600kn). Mogu ja to onda isplati tako?

Mislim da je u kolektivnom ugovoru uglavnom propisan minimalni iznos isplate npr dara djetetu, zar nije tako? A sve iznad toga nije zabranjeno ako je u granicama zakonom dopuštenih neoporezivih isplata. Npr Kolektivni ugovor za ugostiteljstvo kaže :

"5.10. Dar djetetu
Članak 46.
Poslodavac je dužan jednom godiš­nje radniku nosite­lju zdravstvenog osigura­nja djeteta, a koji ima dijete do navršene 15-te godine starosti, osigurati prigodni dar ili isplatiti novac za dar, najma­nje do visine najviše­g neoporezivog iznosa utvrđenog poreznim propisima za tu namjenu. "

Znači ja bi u ovom slučaju taj članak protumačila kao minimum koji je obavezan a za ostalo se postupa u skladu sa zakonom jer koliko vidim nisu postavljena ograničenja kao npr SAMO nositelju zdravstvenog osiguranja. Ako griješim neka me netko ispravi

moira_67
30.11.2012., 12:16
Hvala ti još jednom. I ja isto mislim da su to minimalni iznosi, a ostalo da ovisi o "volji" poslodavca.

dUbO
01.12.2012., 09:29
Malo rjeđi slučaj, pa ako netko zna:

- radnik je na bolovanju (komplikacije nakon operacije) proveo nekoliko godina, pa je na koncu zatražio i dobio (invalidsko) umirovljenje, ali nije profesionalna bolest ili ozljeda na radu.

- Pitanje: koliku mu maksimalnu otpremninu mogu isplatiti, a da ne podliježe nikakvim porezima ili doprinosima?

Hvala unaprijed!

vlado3
01.12.2012., 21:51
čl.13.st.2.t.20. Pravilnika o porezu na dohodak kaže 8.000,00 kn

vlado3
03.12.2012., 10:48
Objavljene su i nove osnovice za obračun doprinosa za 2013.g.
Osnovice su više = ide nam na bolje :503:

vitas
03.12.2012., 11:12
Objavljene su i nove osnovice za obračun doprinosa za 2013.g.
Osnovice su više = ide nam na bolje :503:

Čula sam da će to biti ali nisam nigdje našla.. Gdje je objavljeno?

i da će minimalna plaća biti propisana od 01.01. do 31.12. a ne kao do sada od polovice godine

dUbO
03.12.2012., 11:32
:503:

Gusta me ovi tvoj genijalac, podsjeća me na neke iz vlade...

:503:[/

P.S. Thanks... mislio sam da može više.

vlado3
03.12.2012., 12:22
Čula sam da će to biti ali nisam nigdje našla.. Gdje je objavljeno?

i da će minimalna plaća biti propisana od 01.01. do 31.12. a ne kao do sada od polovice godine
NN 132/12

vitas
03.12.2012., 13:09
NN 132/12

Hvala.. :)

ivana mala
03.12.2012., 16:22
čitam u rrifu da na isplatnim listama traba biti upisan točan datum isplate plaće, mi stavčljamo datum dospjeća isplate (15 u mjesecu) , zanima me dali i vi stavljate točan datum isplate i dali je netko imao problema sa inspekcijom zbog toga, jer ja da bi isplatila plaće prvo moram napraviti isplatne liste, isprintati,pa onda sa šefom vidjeti kad bi se mogle pustiti, korigirati datum isplate i opet print (jadne šume koliko samo nepotrebno papira...)

apis16268
03.12.2012., 17:36
čitam u rrifu da na isplatnim listama traba biti upisan točan datum isplate plaće, mi stavčljamo datum dospjeća isplate (15 u mjesecu) , zanima me dali i vi stavljate točan datum isplate i dali je netko imao problema sa inspekcijom zbog toga, jer ja da bi isplatila plaće prvo moram napraviti isplatne liste, isprintati,pa onda sa šefom vidjeti kad bi se mogle pustiti, korigirati datum isplate i opet print (jadne šume koliko samo nepotrebno papira...)

U Pravilniku o sadržaju obračuna plaće, ..... (NN 120/31.10.2012.) spominje se ova formulacija:
- datum određen za isplatu plaće

Osobno mislim da to može biti planirani datum kojeg uprava odredi da će biti plaća pa ako se i pomakne koji dan, ne treba mijenjati listu, sve dok se plaća isplaćuje u propisanom roku do 15. u mjesecu (ili već kako je ugovoreno).

Drugi datum, kojeg bih stavljala, samo u slučaju ako ne isplatim plaću, a nastupila je dospjelost, je datum dospjelosti. I još dodala pečat i potpis poslodavca i sve one elemente koje sada traži citirani pravilnik u članku 7. (uplatne račune za doprinose, porez, prirez,.....). tako da je radnik može koristiti kao ovršnu ispravu.

Ovo što sam napisala je moje razumijevanje Pravilnika i opis kako ja radim plaće.

dalmatinka26
03.12.2012., 19:25
pozdrav svima,
pokušavala sam naći odgovor na internetu ali bez uspjeha
radniku koji je dobio poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu i trenutno odrađuje otkazni rok trebam izračunati iznos otpremnine, a sve što sam uspjela doznati je da mu se ne može isplatiti manje od 1/3 bruto plaće (u prosjek se uzimaju zadnje 3 isplaćene plaće). Kod mene je problem što je taj radnik bio stalno po bolovanjima. pa prema tome nije ni primao punu plaću, već naknadu za plaću na teret poslodavca i naknadu na teret fonda. Znači u zadnjih 12 mjeseci primio je svega 2 plaće za cijeli mjesec (pune), ovo ostalo je sve bolovanje.

E sad zna li tko kako se u ovom slučaju uzima taj prosjek zadnjih plaća ili se uzima plaća određena ugovorom?
apeliram na vitas i apis jer vidim da cure znaju znanje :)

apis16268
03.12.2012., 21:29
pozdrav svima,
pokušavala sam naći odgovor na internetu ali bez uspjeha
radniku koji je dobio poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu i trenutno odrađuje otkazni rok trebam izračunati iznos otpremnine, a sve što sam uspjela doznati je da mu se ne može isplatiti manje od 1/3 bruto plaće (u prosjek se uzimaju zadnje 3 isplaćene plaće). Kod mene je problem što je taj radnik bio stalno po bolovanjima. pa prema tome nije ni primao punu plaću, već naknadu za plaću na teret poslodavca i naknadu na teret fonda. Znači u zadnjih 12 mjeseci primio je svega 2 plaće za cijeli mjesec (pune), ovo ostalo je sve bolovanje.

E sad zna li tko kako se u ovom slučaju uzima taj prosjek zadnjih plaća ili se uzima plaća određena ugovorom?

Tako je, uzima se plaća određena ugovorom. Otpremnina se vezuje na bruto plaću, a nje nije bilo (bila je naknada za bolovanje, a to nije rad).

dalmatinka26
04.12.2012., 07:05
Tako je, uzima se plaća određena ugovorom. Otpremnina se vezuje na bruto plaću, a nje nije bilo (bila je naknada za bolovanje, a to nije rad).

hvala ti apis, molim te još samo nešto
znači ako je njemu bruto 4100, to je neto negdje 3100, a u radnom odnosu je bio 4 godine i 10 mjeseci, znači isplaćuje mu se
3100/3= 1.033,33x4=4.133,33 kn neto bez doprinosa jer je do 6.400 kn neoporzivo u slučaju kada radnik dobije poslovno uvjetovani otkaz, znači ja mu isplaćujem samo neto? doprinosi se ne plaćaju?

dUbO
04.12.2012., 09:35
Otpremnina se vezuje na bruto plaću, a nje nije bilo (bila je naknada za bolovanje, a to nije rad).

E pa kad dijeliš savjete, ajde: radnik ide u mirovinu zbog komplikacija bolesti. Ali, GENIJALCI mu udariše zadnji datum 01.12.?!?!? Znači da trebam obračunati 1 radni dan u 12 mjesecu? Odlično, birokracija je neuništiva, ali mi reci kad me već tako zaje...ju, dali uzimam osnovicu koju je HZZO obračunavao do sada, (dakle puna cijena sata, 100% a ne 80%) i plaćam doprinos na to, (satnica x 7 radnih sati...) ili se osnovica za doprinos uzima drugačije?

Što se tiče otpremnine, izgleda da smo svi složni: najviše 8.000 i adio...

apis16268
04.12.2012., 21:22
hvala ti apis, molim te još samo nešto
znači ako je njemu bruto 4100, to je neto negdje 3100, a u radnom odnosu je bio 4 godine i 10 mjeseci, znači isplaćuje mu se
3100/3= 1.033,33x4=4.133,33 kn neto bez doprinosa jer je do 6.400 kn neoporzivo u slučaju kada radnik dobije poslovno uvjetovani otkaz, znači ja mu isplaćujem samo neto? doprinosi se ne plaćaju?

Isplaćuju se samo pune godine (to je dobro), međutim od bruta 4.100,00 kn.
(4.100,00 kn : 3 x 4 godine)= 1.366,67 kn x 4 godine = 5.466,68 kn

Isplatiš 5.466,68 otpremnine. U granicama je dozvoljene neoporezive isplate i nema doprinosa.

apis16268
04.12.2012., 21:42
E pa kad dijeliš savjete, ajde: radnik ide u mirovinu zbog komplikacija bolesti. Ali, GENIJALCI mu udariše zadnji datum 01.12.?!?!? Znači da trebam obračunati 1 radni dan u 12 mjesecu? Odlično, birokracija je neuništiva, ali mi reci kad me već tako zaje...ju, dali uzimam osnovicu koju je HZZO obračunavao do sada, (dakle puna cijena sata, 100% a ne 80%) i plaćam doprinos na to, (satnica x 7 radnih sati...) ili se osnovica za doprinos uzima drugačije?

Što se tiče otpremnine, izgleda da smo svi složni: najviše 8.000 i adio...

Da, trebaš obračunati 1 dan radi doprinosa na proporcionalni dio najniže osnovice za 2012. godinu od 2.714,60 kn, ali ne znači da mu moraš isplatiti i neto.
Za R-Sm je dovoljna i jedna lipa neta (stranica B, kolona 11) da obrazac prođe, ako ti je samo on jedini djelatnik na stranici B ili 0,00 kn, ako imaš još radnika na stranici.

Ako ne želiš isplatiti neto za taj dan (ja bih :)) , a znam da plaću radiš u Synesisu, u Dokumentu Djelatnik unesi bruto plaću upravo onoliku, koliko trebaš platiti za mirovinski doprinos, a u Dokumentu doprinos, zadaj minimalnu osnovicu (pripadajuću svotu za 8 sati od 2.714,60 kn koliko je iznos za cijeli mjesec)
Rezultat će biti: bruto plaća minus doprinosi iz plaće jednako 0,00 kn.

vlado3
04.12.2012., 22:00
Ako ne želiš isplatiti neto za taj dan (ja bih :)) , a znam da plaću radiš u Synesisu, ....

A kako znaš da radi u Synesisu :lol::lol::lol:

apis16268
04.12.2012., 22:32
A kako znaš da radi u Synesisu :lol::lol::lol:

Vrapci pjevali pa sam čula! :)

Neki dan sam se prisjetila Dubine i moje sage o inventuri u maloprodaji na Knjigovodstvenim programima i mudrovanja oko nedozvoljenog manjka. He-he! :)
A opet je skoro! :cerek: Dubo, ajde da se već sad dogovorimo da nećemo više istim žarom!