PDA

View Full Version : Kuhinjska napa

stranice : [1] 2 3

Bari Kent
22.01.2004., 14:54
Nemam iskustva s napama pa bih molio one koji imaju da prosvijetle nas obične smrtnike.
Naime, čuo sam da postoji više tipova napa i da su neke dobre a neke ne i tako to. Postoje i nekakve samostojeće koje se drže samo za strop. Zanima me isključivo varijanta bez dimnjaka tj bez odvoda van iz prostorije.
Bitan je i čimbenik da ćemo imati kuhinju otvorenog tipa tj. koja nije zidom odvojena od dnevne sobe pa zbog toga trebamo napu koja će sve mirise dobro upijati.
I, naravno - cijene? Pretpostavljam da za dobru napu čovjek mora odvojiti više tisućica (ha, kolko para tolko muzike...) pa mi molim vas dajte svoja iskustva koji ste skoro kupili i sada koristite - preporuke, prednosti, nedostaci, savjeti itd.
Hvala;)

konspirator
23.01.2004., 06:41
ako možeš na bilo koji način je probiti da ispuhuje van ili u dimnjak obavezno to učini. Recirkulacija s raznim ugljenim filterima uglavnom slabo funkcionira. Probao sam i jedno i drugo, i tek kad sam napravio izvod za van (žrtvujući estetiku) shvatio sam što znači napa. S dobrom napom možeš dinstati luk, kuhati cipelu i hobotnicu i ne bu se niš osjetilo. S recirkulacijom uglavnom to ne buš uspio. Što se tiče kvalitete ja mislim da je sve to isti k... osim što se dizajn plaća. Bitno je gledati da imaš dosta brzina i da ti je odsis dosta jak (tu nemreš fulati, što jače to bolje)

Lei
23.01.2004., 07:26
Bari pogledaj malo ovdje (http://www.faberspa.it/En/Default.asp). Ima dosta teksta o tome kakvu napu odabrati i jako puno modela. Faber je navodno jedan od boljih proizvodjaca napi, a cijene im (u usporedbi s Gorenjem) nisu nesto strasne. Model Glassy (http://www.faberspa.it/View-Hood.asp?ID=1255) dodje oko 3500 kn. To je jedan od low-end modela, ali nama je za malu kuhinju takva dovoljna (ona je preporucena za do 10m2). E, i jedna super stvar kod Faber napa - donji dio se skida i pere u perilici :D

Ono sto je konspirator rekao je apsolutno tocno. Dobro postavljena napa mora imati odvod u dimnjak. U podstanarskom stanu imamo podgradbenu napu koja izgleda nije nigdje spojena i ne sluzi nicemu - osim osvjetljenju ploce :flop:

Bari Kent
23.01.2004., 07:41
Hmm... znači za otvorenu kuhinju obavezno s odvodom...:(

RobiKa
23.01.2004., 08:05
konspirator kaže:
ako možeš na bilo koji način je probiti da ispuhuje van ili u dimnjak obavezno to učini. Recirkulacija s raznim ugljenim filterima uglavnom slabo funkcionira. Probao sam i jedno i drugo, i tek kad sam napravio izvod za van (žrtvujući estetiku) shvatio sam što znači napa. S dobrom napom možeš dinstati luk, kuhati cipelu i hobotnicu i ne bu se niš osjetilo. S recirkulacijom uglavnom to ne buš uspio. Što se tiče kvalitete ja mislim da je sve to isti k... osim što se dizajn plaća. Bitno je gledati da imaš dosta brzina i da ti je odsis dosta jak (tu nemreš fulati, što jače to bolje)

Mi imamo otvorenu kuhinju prema dnevnoj sobi, ugradili smo Faber napu sa ugljenim filterom - dakle bez odvoda, "dimnjaka" (genijalni projektanti su za****li sve prikljucke i rjesenje kuhinje).

Kad bih sada uredjivao kuhinju napravio bih po preporuci konspiratora- ako treba stemati debeli beton, stemao bih ali izvod nape bi si napravio.

Sto se cijena / kvalitete tice razgledaj malo i vidjet ces sigurno razliku izmedju shrota, jeftilena i solidno napravljenog komada.

sailor
23.01.2004., 08:34
Ja imam odvod, tralalalala ;)
Doduše, još nemam napu :confused: Bit će valjda do veljače :(

Bari Kent
23.01.2004., 08:39
NE znam mogu li ga uopće ikako izvesti.
Naime, imam dimnjak u kojeg će mi biti spojen kombi plinski protočni bojler, ne znam mogu li u njega spojiti i napu?:confused:
Ali i ako mogu, još je veći problem što bi od mjesta gdje bi bio štednjak, dakle i napa pa do tog dimnjaka trebalo štemati cca 2+2 m zida (da, ide preko kuta).
A najveći mi je problem što je na tom putu za štemanje debeli nosivi stup presjeka 60x40cm...
Shit.:mad:

kumek
23.01.2004., 08:44
Ja imam faberovu rostfrajnu kutnu napu i jako sam zadovoljan. Srećom, imam odvod a ove bez odvoda su pušiona. Ima tri brzine i onaj filter za masnoću (zapravo rostfrajna mrežica) se može prati u perilici suđa. Kad se stavi na tri dva ili tri ne idu mirisi u dnevnu sobu koja je otvorena prema kuhinji.
Toplo preporučam. U novoj hiži smo složili tak da nam je kuhanje u čošku. Na žalost, nema baš veliki izbor napa za čošak. Faber ima dvije (barem onolko kolko sam videl) i još nekakvi proizvođač ima jedan tip.
Moj savjet: ventilacijska i što bolja. Ne treba šparati na napi. Namještaj se more kupiti i jeftiniji pa zamijeniti ali ja ne bi šparal na napi.
Faberova kutna napa je oko 4000 kuna a ovaj drugi model je oko 8000 kuna s time da je razlika u nekakvoj elektronici, timerima i sl kaj zapravo nije nužno za napu.

Frankie
23.01.2004., 09:12
Imam neku electrolux, bila je oko 700kn. Spaja se na dimnjak pomoču crijeva koje ide kroz element a taj element pokriva spoj crijeva i rupe dimnjaka. Meni se ne sviđaju one velike ukrasne od rostfaja koje izgledaju kao peka, nekako su previše upadljive ako je kuhinja otvorena prema boravku. Ja volim da je kuhinja neutralna, neupadljiva, da je ne možeš pronači gdje je kad uđeš u stan..
I još mislim da napa koliko god koštala ne može pomoći kod, šta ja znam, kuhanja kupusa, sarme ili slično. Dio mirisa uvijek ostane.

Bari Kent
23.01.2004., 09:35
Frankie kaže:
Imam neku electrolux, bila je oko 700kn. Spaja se na dimnjak pomoču crijeva koje ide kroz element a taj element pokriva spoj crijeva i rupe dimnjaka.

E, ovo bi moglo biti rješenje za mene!:)
Daj reci kolikog je promjera crijevo i kolike je dužine (ima li ograničenja). Vidim da je promjer odvoda napa obično 15 cm, pa ak je crijevo tak debelo...:(
Ali opet, barem ne bih morao štemat...:confused:

Lei
23.01.2004., 09:36
Bari Kent kaže:

Ali i ako mogu, još je veći problem što bi od mjesta gdje bi bio štednjak, dakle i napa pa do tog dimnjaka trebalo štemati cca 2+2 m zida (da, ide preko kuta).
A najveći mi je problem što je na tom putu za štemanje debeli nosivi stup presjeka 60x40cm...
Shit.:mad:

Nije to problem, ne moras stemati zid. Pogledaj malo onaj URL kojeg sam dala od Fabera , imaju primjere kako odvod od nape ide na skroz suprotan zid u kuhinji kroz vodilice (koje su iznad elemenata tako da se zapravo ne vide, evo i direktan link na to (http://www.faberspa.it/En/Cappe_tubazioni.asp) ). Estetski je to odlicno, jedino sto svakim metrom smanjujes "moc" nape. Pretpostavljam da to onda znaci da bis morao uzeti jacu napu nego sto bi inace isla u taj prostor.

Bari Kent
23.01.2004., 09:50
Ti si zakon!:top: ( :kiss: )

Frankie
23.01.2004., 09:58
Bari Kent kaže:
E, ovo bi moglo biti rješenje za mene!:)
Daj reci kolikog je promjera crijevo i kolike je dužine (ima li ograničenja). Vidim da je promjer odvoda napa obično 15 cm, pa ak je crijevo tak debelo...:(
Ali opet, barem ne bih morao štemat...:confused:

meni je crijevo promjera ko i rupa ali nije problem jer je rupa iznad ploče za kuhanje pa je crijevo svega metar dužine ili manje

Lei
23.01.2004., 09:58
:lux: :grli:

Pa vidis da nas iste stvari muce, jedino sto smo mi korak ispred vas (jedno mjesec dana, taman koliko je i razlika u dobijanju kredita ;-)) pa smo te probleme vec prozvakali :)

Nama je stan izgleda projektirao netko s malo soli u glavi, tako da kuhinja ima struju i odvode taman tamo gdje ih treba imati. Jedino sto nisu uopce predvidjeli dovoljno praznih uticnica (bile su samo 2) pa smo to malo stemali (sad ih imam 9 slobodnih + po jedna za svaki element tipa frizider, stednjak itd). Jedine dvije lose stvari koje su napravili su
- telefonskih uticnica nema u sobama (necu modem valjda ustekati nasred hodnika)
- instalacije za centralno su provucene po cijeloj zgradi, ali zgradu nikad nisu spojili na toplinsku stanicu :bonk:

Winona
23.01.2004., 11:14
moje iskustvo se razlikuje od ovih gore koji su jako nezadovoljni napom bez odvoda.

Ovdje vecina domacinstava ima te nape BEZ odvoda i sve pet, samo treba kupiti dobru napu.

Osobno me jako smeta da mi recimo cijela kuca smrdi po ribi ako sam ju taj dan pekla ali to nije slucaj - napa nije nista posebno, bilo je i puno skupljih electrolux je, samo treba redovito mjenjati onaj "hm...papir" ili kako se to vec zove, jer se brzo nakupi masnoce pa ne sauga dobro a onda ljudi krive za to losu kvalitetu nape. ;)

Ja mjenjam svakih mjesec i pol ( ti ulosci su ovdje jeftini i kupuju se u baumarktu na metre ) i sve pet.

Bari Kent
23.01.2004., 11:18
Winona kaže:
moje iskustvo se razlikuje od ovih gore koji su jako nezadovoljni napom bez odvoda.

Ovdje vecina domacinstava ima te nape BEZ odvoda i sve pet, samo treba kupiti dobru napu.

Osobno me jako smeta da mi recimo cijela kuca smrdi po ribi ako sam ju taj dan pekla ali to nije slucaj - napa nije nista posebno, bilo je i puno skupljih electrolux je, samo treba redovito mjenjati onaj "hm...papir" ili kako se to vec zove, jer se brzo nakupi masnoce pa ne sauga dobro a onda ljudi krive za to losu kvalitetu nape. ;)

Ja mjenjam svakih mjesec i pol ( ti ulosci su ovdje jeftini i kupuju se u baumarktu na metre ) i sve pet.

A je l' imaš otvorenu kuhinju ili u posebnoj prostoriji...?

Winona
23.01.2004., 11:24
sad nemam ali istu kuhinju smo imali u prvom stanu u otvorenom prostoru ( tj. u kuhinju se moglo uci iz hodnika a i iz boravka u koji su vodila "vrata" ali smo i ta skinuli )...no na kuhinji nemam vrata ( skinuli ih, samo su mi smetala ) tako da i dalje ne zelim neugodne mirise po hodniku, kupaoni...pa znas da se to siri po cijeloj kuci ( imam otvoreno stubiste)

Frankie
23.01.2004., 11:42
moja jeftinjača čak ima i metalnu mrežicu koja se skida i pere

Bari Kent
23.01.2004., 11:58
Ajde kad ti se bude dalo mi napiši točan tip tvoje nape i proizvođača...još mi ostaje nada da tak nešto mogu u Hr kupiti...
Thnx!:top:

Bari Kent
23.01.2004., 12:00
Bari Kent kaže:
Ajde kad ti se bude dalo mi napiši točan tip tvoje nape i proizvođača...još mi ostaje nada da tak nešto mogu u Hr kupiti...

Pardon, vidim da si proizvođača navela (Elektrolux), samo bih volio točnu oznaku tipa proizvoda:D

Lei
23.01.2004., 12:40
Bari nije do tipa nape. Svaka napa se moze montirati tako da ide u odvod ili da koristi ugljene filtere.

Bari Kent
23.01.2004., 12:46
To razumijem, ali volio bih znati koja je to koju ima Winona i da tak dobro upija a da nije spojena u odvod.

Winona
23.01.2004., 13:06
Bari Kent kaže:

Bari ja ti se u to ne kuzim, proizvodjaca sam vec napisala prije a model :confused:

Mi nismo kupovali to posebno, cijela kuhinja je bila narucena sa svim ugradbenim aparatima - tako nam je bilo najjednostavnije.

Samo znam da je srebrna a ja htjela one od satiranog stakla. Ovdje ima svih mogucih modela

klikni na dunstabzugshaube (http://www.gasherde.de/)

a evo stranica gdje ima dosta modela kutnih hauba a medju njima i ona staklena koja se meni svidja ( samo 900 € :D )

haube (http://www.dassler-online.de/haube/)

konspirator
23.01.2004., 13:19
Mislim da se ne smiješ spojiti na dimnjak u kojem je protočni bojler. Glavni problem su masnoće koje će ipak prije ili kasnije završiti u dimnjaku pa valjda ne bi htio da ti eksplodira dimnjak. S druge strane pogledaj da li imaš negdje dimnjak koji više nije u upotrebi. Što se tiče štemanja, možeš to riješiti i dijamantnim rezanjem (cca 200 kn po rupi). Probaj se na bilo koji način spojiti na odvod i bićeš nam svima zahvalan što smo te nagovorili (kaj nemaš nigdje u blizini vanjski zid?)

Winona
23.01.2004., 13:22
konsiprator tocno to pitanje ( na koje ti odgovaras) sam htjela i ja postaviti. Ali reko zensko sam - pa sto da postavljam bezvezna pitanja ;)

Bari Kent
23.01.2004., 13:39
konspirator kaže:
Mislim da se ne smiješ spojiti na dimnjak u kojem je protočni bojler. Glavni problem su masnoće koje će ipak prije ili kasnije završiti u dimnjaku pa valjda ne bi htio da ti eksplodira dimnjak. S druge strane pogledaj da li imaš negdje dimnjak koji više nije u upotrebi. Što se tiče štemanja, možeš to riješiti i dijamantnim rezanjem (cca 200 kn po rupi). Probaj se na bilo koji način spojiti na odvod i bićeš nam svima zahvalan što smo te nagovorili (kaj nemaš nigdje u blizini vanjski zid?)

Hmm...toga sam se i bojao.:(
Ova sva moja čarobiranja oko shtemanja bila su za put do tog dimnjaka...
Ali fakat, kad krenem od štednjaka prema dimnjaku - znate onaj 'kut' što sam spominjao - e, to je baš vanjski ugao zgrade!
I gleda u dvorišnu stranu. Jedino što mi susjedi iznad imaju prozor pa ne znam kaj buju oni rekli...:confused:
Ma nezgodacija je to s napom jer mi zapravo puno toga o tome ovisi...čak i gdje će biti kuhinja ovisi o mogućnostima ugradnje/odvoda nape...ufff kako komplicirano.:misli:

telk
12.02.2004., 12:58
Bari Kent kaže:
[B]NE znam mogu li ga uopće ikako izvesti.
Naime, imam dimnjak u kojeg će mi biti spojen kombi plinski protočni bojler, ne znam mogu li u njega spojiti i napu?:confused:

Na žalost mislim da ne smiješ napu uopće priključivat na dimnjak pogotovo ne na isti na kojem je plinski kombi.
Ak se napa priključi na dimnjak onda se u dimnjaku skupljaju razne masnoće koje bi se mogle zapaliti itd itd.
Najbolje otvor probušit kroz vanjski zid od stana i tu priključiti napu.

Kyra
16.05.2006., 17:42
Imam priliku reći investitoru da li želim odvod za napu ili ne.
Tip u trgovini namještajem mi je u ponudu kuhinje uvalio napu bez odvoda s nekim duplim filterom i kao to bi trebalo bit ok.

Logičnim razmišljanjem meni se čini bolja varijanta ova s odvodom budući da mi je jedinstvena prostorija kuhinja-blagovaona spojena s dnevnim boravkom. Da li sam u krivu? Odnosno ima li neka patka s tim odvodima?

Hvala :)

antonhy
16.05.2006., 18:40
Nema nikakva patka sa odvodom.Ako imaš priliku staviti odvod, svakako to učini.Nikakav filter ne može se usporediti sa ventilacijom.

Kyra
16.05.2006., 18:42
Hvala. Tako sam i ja mislila...Ali tko pita ne skita. ;)

maks
16.05.2006., 22:11
odvod svakako, osim što bolje uklanja mirise, ne moraš kupovati ugljene filtere

grogo bolger
16.05.2006., 23:04
obavezno sa odvodom! i kupi sa najjačim motorom koji si možeš priuštiti, da diže poklopce sa lonaca dok se nešto kuha :mirko:

Kyra
17.05.2006., 06:06
Hvala svima :s :s :s

elegant
16.04.2007., 14:05
:confused: Ima li tko iskustva sa talijanskim napama Elica?!

http://www.elica.it/index~lg~en.htm

Posebno, njihovim build-in napama. Izgledaju solidno, a i pristupačne su cijene ... samo još da znam ponešto o kvaliteti....

Thnx

yasmin
10.05.2007., 13:51
:top:
najbolje nape. čitala sam negdje da je elica najveći proizvođač napa na svijetu! nedavno sam se odlučila za napu Om. definitivno najljepša napa koju sam ikad vidjela. kupila sam je u bitechnique. oni su u rijeci, a mislim da imaju dućan u istri. mislim, ne znam kakva ti napa treba, ali pogledaj malo Elica Collection. savršeno

yasmin
10.05.2007., 13:54
zaboravila sam napisati link

www.elica.it

www.elicacollection.com

www.bitechnique.hr

kurjoza
10.05.2007., 14:42
:top:
najbolje nape. čitala sam negdje da je elica najveći proizvođač napa na svijetu! nedavno sam se odlučila za napu Om. definitivno najljepša napa koju sam ikad vidjela. kupila sam je u bitechnique. oni su u rijeci, a mislim da imaju dućan u istri. mislim, ne znam kakva ti napa treba, ali pogledaj malo Elica Collection. savršeno

Divna je :cerek:

Reci cijenu.

zed_alive
10.05.2007., 15:09
napa na odvodu radi duplo jačim kapacitetom u odnosu na filter. osim toga filteru opada moć s upotrebom pa je u realnosti razlika veća. jedino kod upotrebe nape s odvodom treba imati otvoreni prozor kad napa radi...

Kitty Kat
11.05.2007., 07:50
:confused: Ima li tko iskustva sa talijanskim napama Elica?!

http://www.elica.it/index~lg~en.htm

Posebno, njihovim build-in napama. Izgledaju solidno, a i pristupačne su cijene ... samo još da znam ponešto o kvaliteti....

Thnx

gdje ih ima u zgb-u? baš dobro izgledaju

elegant
11.05.2007., 09:05
gdje ih ima u zgb-u? baš dobro izgledaju

http://www.bitechnique.hr/popis_proizvoda.asp?idKategorije=52

ti ih isporuči u ZG ... cijene su vrlo pristojne :D gledala sam ugradbene ...cca 650 kn

yasmin
11.05.2007., 13:41
mojoj prijateljici su slali brzom poštom u dubrovnik. ona je naručila neku iz collection linije.
zvrcni ih, mislim da se mogu isporučiti u zagreb ako su mogli u dubrovnik.

yasmin
11.05.2007., 13:47
Divna je :cerek:

Reci cijenu.

Platila sam je oko 8800. Moja je od 80 cm, crna. Baš mi je trebala veća, ali ima i manja od 60 cm, preslatka je. Meni je ploča 90 cm pa bi manja napa izgledala glupo. Ta manja je bila negdje oko 7400.
Nema ljepše. Tko god mi dođe u kuhinju se zaljubi.
Što je najbolje, lako se čisti:) :)

zed_alive
14.05.2007., 09:00
mene će čitava kuhinja koštati 8800

alexandras
15.05.2007., 17:55
mene će čitava kuhinja koštati 8800

jesus marija 9000 kn za napu, tebi je očito dosadno u životu:eek:

elegant
15.05.2007., 18:23
Platila sam je oko 8800. Moja je od 80 cm, crna. Baš mi je trebala veća, ali ima i manja od 60 cm, preslatka je. Meni je ploča 90 cm pa bi manja napa izgledala glupo. Ta manja je bila negdje oko 7400.
Nema ljepše. Tko god mi dođe u kuhinju se zaljubi.
Što je najbolje, lako se čisti:) :)

a ti baš imaš para na bacanje?! :confused:

zico_zg
15.05.2007., 20:38
ima li tko iskustva sa whirlpool i candy napama?

trula višnja
28.05.2007., 15:02
Molila bih vas preporuku koju zidnu napu odabrati (mislila sam dati max 2500,00 kn)? Odvod za napu postoji. Nekako mi se najviše sviđaju nape potpuno ravnih linija. Zid na koji će doći napa nema visećih elemenata tako da stane i od 60cm i od 90cm. Nape od 90cm mi djeluju nekako ljepše (obzirom da se radi od praznom zidu), ali nisam sigurna treba li mi tolika napa? Inače, kuhinja je spojena sa blagavaonom i dnevnim boravkom. Hvala puno! :cerek:

Tatsha
28.05.2007., 15:27
jedino kod upotrebe nape s odvodom treba imati otvoreni prozor kad napa radi...

zašto??

zed_alive
28.05.2007., 15:53
zašto??

zato što napa ako je spojena na odvod baca zrak van. ako baca van, mora odnegdje nadoknađivati taj zrak izvana, u protivnom dolazi do pada tlaka zraka u stanu. u uputstvima za upotrebu svake nape trebalo bi pisati (za electrolux je pisalo) da ako je spojena na odvod prozor mora biti otvoren kad napa radi.

ako je spojena na filter onda samo recirkulira zrak kroz filter i ne treba otvarati prozor

Tatsha
28.05.2007., 16:19
moja je na filter :zubo: , a u novoj kućici se još dvoumim kak da ju stavim jer mi je prozor odmah na 10 cm od peći i nape, pa ak svejedno mora biti otvoren onda mi se ne buši element iznad nape za dimnjak, tnx

chuspy
28.05.2007., 21:02
Aj da ja nabacim jednu pametnu (sta se rijetko dogadja :)). Isto bila slican dilema odvod da ili ne i na na kraju je ipak odluceno za odvod. Stvar je bila toliko ludja sta je to stan star 25god koji nema ni u ludilu predcidjen odvod. Stvar je ipak rjesena uz pomoc pravokutnih cijevi i tetka TM sa makitom koji je sorio dio vanjskog zida (15cm) i unutarnje zidove da se mogu uvalit pravokutne cijevi, tako da ako imas priliku odma izabrat ne misli se puno.
E sad za napu je odabrana Excellova staklena. Nakon kojekakvih razmisljanja i price sa ekipom koja ipak nesto zna kaze da iz proizvde talijane (techwind ili kako god vec) koji proizvode i za poznate proizvodjace (samo se malo promijeni prednja strana - ako i to). Najbolja stvar je sta ima motor koji izbacuej 650m3/ (dok se ostale vrte oko 200) i zobg toga je uzeta. Jedini problem je sta su sve takve bucne, ali kad se stane pored ispuha vanka ko stojis kod omanjeg tornada :)
Inace je cijena nekih 800-1500kn zvisi od modela i daju 2 godine garancije.

yasmin
02.06.2007., 09:54
Molila bih vas preporuku koju zidnu napu odabrati (mislila sam dati max 2500,00 kn)? Odvod za napu postoji. Nekako mi se najviše sviđaju nape potpuno ravnih linija. Zid na koji će doći napa nema visećih elemenata tako da stane i od 60cm i od 90cm. Nape od 90cm mi djeluju nekako ljepše (obzirom da se radi od praznom zidu), ali nisam sigurna treba li mi tolika napa? Inače, kuhinja je spojena sa blagavaonom i dnevnim boravkom. Hvala puno! :cerek:

Pogledaj malo nape Spot, Cube, Glass box, Feeling na www.elica.it
Ne znam da li ih ima na www.bitechnique.hr, ali na elica stranicama su na prodotti/cappe elica/a parete moderno

I meni su ljepše veće nape, ali to ovisi i o kuhinji. Šira napa "podigne" kuhinju...Ali pogledaj onu Stenar napu, uska je, ali izgleda extra dobro.
Mene su već na forumu "zgazili" kad sam napisala koliko sam dala za napu, što baš i nije lijepo:o :o
Mislim da ti ovi modeli nisu skuplji od ovog što si napisala kao svoj maksimum. Ja sam sve proučavala prije nego sam kupila.

yasmin
02.06.2007., 09:58

Kažeš da ne znaš da li ti treba tolika napa. Širina "nije bitna", gledaj usisnu snagu. Ne treba ti baš 1000m3/h usisa:) ali gledaj da ima veliku mogućnost usisa kako ti se mirisi ne bi proširili po dnevnom i blagovaoni.
Širina je bitna samo estetski i ovisi o elementima.

te@
13.11.2007., 16:44
Kupila bih kuhinjsku napu, u obzir dolazi tzv. neugradbena. Još nisam počela pošteno tražiti, Faberove su mu super, al brate skupe.

Mislim da ću uzeti nekakvu Gorenje, pomogućnosti do 1000 kuna, al uglavnom po dućanima vidim brdo ugradbenih napa.

E, da imam odvod u zidu, tako da kupujem klasičnu napu.

Jel ima netko iskustvo sa neugradbenim tj. samostojećim napama?

MalaLola
13.11.2007., 19:22
Mi smo baš jučer kupili Faberovu napu "neugradbenu" :) model Strip Cono (valjda je to to) 90cm, a cijena joj je bila 1600kn u Mercatoneu! Ja sam baš htjela Faber, ali su mi se isto tako najviše sviđali najobičniji modeli ono ko kamin, tako da nismo baš ni puno platili s obzirom koliko su im one fensi šmensi...
Ne znam, mi smo gledali i gorenje i tu je negdje cijena bila za tu širinu..
Inače, ja sam skoro na dupe pala kad sam vidjela prvi put cijene napi, mislila sam ono 600kn max da koštaju, a ono :eek: :eek:

chatou
13.11.2007., 20:28
kad smo kod napa, imam onu marke falmec, no problem je naravno održavanje. uz nju sam napočetku dobila paketić s nekakvim premazom (iste firme) i od toga je bila super-sjajna i čista. no to se potrošilo i ne znam di nabavit nešto slično? u međuvremenu čistim s raznim sredstvima (za inox i inim), ali od svega ostaju štrafe i nikako lijepo usjajit:confused:
ima tko prijedlog? hvala:)

te@
13.11.2007., 21:25
Mi smo baš jučer kupili Faberovu napu "neugradbenu" :) model Strip Cono (valjda je to to) 90cm, a cijena joj je bila 1600kn u Mercatoneu! Ja sam baš htjela Faber, ali su mi se isto tako najviše sviđali najobičniji modeli ono ko kamin, tako da nismo baš ni puno platili s obzirom koliko su im one fensi šmensi...
Ne znam, mi smo gledali i gorenje i tu je negdje cijena bila za tu širinu..
Inače, ja sam skoro na dupe pala kad sam vidjela prvi put cijene napi, mislila sam ono 600kn max da koštaju, a ono :eek: :eek:

Pa to je super. Mi danas gledali u Tehnici u Merrcatoru isto takvu običnu kakvu opisuješ od Gorenja cijena cca 1400 kn.

A ima tam i puno ugradbenih Gorenje cifre su fakat od 400, 500, 600 kn.

mhadina
15.11.2007., 11:59

bok,
a jel problem ak se spojim na vertikalu zgrade za odvod pare iz kupaonice
- to mi je taman između kupaonice i kuhinje, samo treba rupu napravit (zidić 5 cm debel)

Mirella
15.11.2007., 13:51
Je to je problem jer za to bi trebao imati dozvolu svih susjeda, s obzirom da će pare od kuhnaja i mirisi iz tvoje kuhinje ići i u njihovu kupaonicu. To je napravio genijalac i u mojoj zgradi bez da je ikoga pitao, na kraju je to morao zatvoriti i sad ima super skupu napu koju ne može koristiti s odvodom. On je mislio s obzirom d je na zadnjem katu da će sav miris ići gore, ali se malo zeznuo, dio je otišao i dolje svima nama u kupaonice. Imali smo i bisera koji je probio odvod u hodnik zgrade.:eek: :lol:

zo-ma-to
03.12.2007., 22:51
u potrazi sam za napom, nemam odvod tako da će morati biti ok ona samo s filterom, da li netko ima neki savjet koju da kupim...ne bih željela baš neku jaaako skupu. gledala sam ovu, kakva je (ako je neko ima) http://www.eurodom.hr/product_info.php?cPath=44&products_id=180
šta sve trebam uzeti u obzir za dobru napu?
ponavljam, nemam odvod...

Lunica
07.12.2007., 20:35
Je to je problem jer za to bi trebao imati dozvolu svih susjeda, s obzirom da će pare od kuhnaja i mirisi iz tvoje kuhinje ići i u njihovu kupaonicu. To je napravio genijalac i u mojoj zgradi bez da je ikoga pitao, na kraju je to morao zatvoriti i sad ima super skupu napu koju ne može koristiti s odvodom. On je mislio s obzirom d je na zadnjem katu da će sav miris ići gore, ali se malo zeznuo, dio je otišao i dolje svima nama u kupaonice. Imali smo i bisera koji je probio odvod u hodnik zgrade.:eek: :lol:

Zamisli, 2 genijalca na tako malom prostoru. Mora da ti je s takvima u zgradi uvijek zabavno. Ne mogu si ni zamislit aromaterapijsku kupku s upaljenim svijećama i mirisom dinstanog luka...:lol:

Lunica
07.12.2007., 20:39
Ja isto imam problem s odvodom. Do nape je dimnjak koji radi, a vanjski zid mi je 5 m dalje, morala bi probijati i nove pločice. Mi smo u potkrovlju, a iznad nas je niski tavan (130cm). Jel bi bilo pametno napravit poseban dimnjak na krovu ili da mi se dimi po tom neupotrebljivom tavanu. Tamo i tako samo ose stanuju...

Branimir_ZG
25.01.2008., 10:02
Pozdrav..

Zanima me da li se isplati zrtvovati malo prostora u gornjim ormaricima u kuhinji i staviti mapu sirine 90 centimetara, ili je dovoljna mapa od 60 cm-a.
Ploca ispod nape jos ne znam kakvih bi dimenzija bila, najvjerojatnije ce biti standardnih onih 60x52 , ali razmisljamo i o 71x52.
E sad za ovu vecu bi trebala ici i veca napa, ali ne znam da li je za ovu manju plocu od 60 cm-a dovoljna napa od 60 cm-a sirine, znaci tocno na knap.
Isto znam da para svugdje putuje, tj. ne ide okomito gore na napu.
Ne znam....kakva su vasa iskustva? Preporuke, sugestije...?

Hvala...:w

toncica
25.01.2008., 11:01
ja sam se odlučila za napu širine 90cm na ploču od 60 cm i to po preporuci stolara koji mi je radio kuhinju jer je rekao da je tako bolje jer onda paru više uvuče napa jer kad je napa ista kao i ploča da onda više stradaju gornji elementi koji su neposredno uz napu jer para ide i po njima

to je čak i išlo na njegovu štetu jer bi onda u tih 30 cm razlike išao još jedan gornji ormarić

bonagracija123
04.08.2008., 18:37
Da li mi netko može preporučiti neku napu od 60cm max. do 2500kn (manja cifra dobrodošla :D) s odvodom? Totalno sam izgubljena. Nemam pojma što gledati... Thnx!

Studentica
25.08.2008., 12:49
Neka kvalitetna...Faber mozda? koju preporucate ako imate? Ne bih onu sto se izvlaci. Zelim kvalitetnu mapu iako imam manju kuhinjicu....Molim preporuke

Hvallaaaa :) :) :) :)

Britney Spears
25.08.2008., 13:08
Ne bih onu sto se izvlaci. Zelim kvalitetnu mapu ...

A zašto misliš da ova koja se izvlači nije kvalitetna??

Btw,imaš već otvorenu temu o napama.Pogledaj ovdje

:http://www.forum.hr/showthread.php?t=35285

Isabella
25.08.2008., 18:16
Bila sam u kuhinji di je postavljena napa za 18.000 kn i jači mirisi su se ipak osjetili, nije upila dinstanje luka. :rolleyes:

setnjica
28.08.2008., 22:06
Tko voli neka pogleda Gogenau nape (ako sam ispravno napisala)... vidjela u Solidumu, izgledaju vrhunski, a cijena. :eek:.. otočna napa, po izgledu ništa posebno, ali navodno napa u punom smislu riječi (znači bešumna i učinkovita).

catevs
15.10.2008., 07:01
Trebam kupiti otočnu napu i gledam cijene koje nisu nimalo jeftine. Gdje ima napa koje koštaju ispod 3000 kn?

laella
15.10.2008., 15:13
Otočne nape su, u pravilu, uvijek skoro duplo skuplje od zidnih.

catevs
16.10.2008., 06:08
Ma i više nego duplo skuplje. A nažalost meni baš treba otočna.

crvenkapica33
16.10.2008., 09:57
hm
jel bi ova mogla na otok :misli:

http://www.eplus.hr/3-izlistgrupe.asp?xsifra=3388C

ombia
16.10.2008., 12:27
Bi.

crvenkapica33
16.10.2008., 12:38
:zubo: znam

samo hoću reći da evo ima i za manje para.

e sad, kakva joj je izvedba - :ne zna:

laella
16.10.2008., 12:46
Ovo je zaista više nego povoljno, a i napa izgleda lijepo :top:. Samo uzmi u obzir ono što se prije pisalo da su te Excello nape dosta bučne, ali da dobro 'vuku'.

catevs
16.10.2008., 13:49
A kako ta napa izgleda sa stražnje strane? Ne mogu nigdje naći sliku gdje se može vidjeti napa sa svih strana.

Koja je onda razlika između otočne, kaminske i samostojeće nape?

bulthaup
16.10.2008., 15:37
A kako ta napa izgleda sa stražnje strane? Ne mogu nigdje naći sliku gdje se može vidjeti napa sa svih strana.

Razlika je u tome da se otocne ili samostojece montiraju na plafon, a ostale na zid

Nilokee
16.10.2008., 17:20

Da ti probam pomoći sa saznanjima koja sam ja skupio dok sam također tražio "jeftinu" otočku napu.

Općenito, postoje ugradbene i samostojeće nape.

Ugradbene su one koje se ugrađuju u neki element, one mogu biti integrirane ili teleskopske (dio se izvlači).

Samostojeće su one, kako im samo ime kaže, koje stoje same za sebe, tj. ne ugrađuju se u druge elemente. One mogu biti kaminske, zidne i otočne.
Točno razliku između kaminskih i zidnih ne bi znao reči sa sigurnošću, ali sam skužio da kaminske obično prodavači zovu one koje su ugrađuju u kut.

Razlika između zidnih(kaminskih) i otočnih napa je u tome što se otočna montira na plafon, za razliku od zidnih koje se montiraju na zid cijelom svojom stražnjom stranicom. Samim time zidne nape nemaju stražnju stranicu, te im je donja(horizontalna) stranica manja. Također otočne nape u pravilu imaju puno jaču snagu.

Najjeftinija otočna napa koju sam ja uspio nači je od Gorenja:
http://www.bijela-tehnika.hr/aparati/artikal/11242/
s tima da sam vidio da je koštala 4200 kn. Ispod toga nisam vidio ništa pametno.

Jedna od alternativnih ideja koja je meni pala na pamet je bila; kupiti ugradbenu integriranu napu, koje dođu oko 700 kn, napraviti kučište za nju, od iverala, mdf ili knaufa, znači jedan element dimenzija recimo 500x400xh700 koji bi pričvrstio na plafon obukao ga u "nešto" i ispod nje ugradio napu. Nažalost nisam došao dalje od samo ideje, ali bio sam našao par sličica gdje je to kučište "obučeno" u drvo istog tipa kao i ostatak kuhinje i to ne izgleda uopće loše.

miskozd
17.11.2008., 23:10
U uputama od moje teleskopske candy nape pise da minimalan razmak ploce do nape mora biti 65cm?! I to je minimum, bas me zanima sto je optimum! Recimo da je sve po standardu, znaci na 85 cm od poda ploca i 140 gorni element (znaci napa), jos je daleko od 65. Ja zelim napraviti donje elemente na 92 i gornje na 150. Jel problem tih par cm manjka u udaljenosti?

bulthaup
18.11.2008., 08:09
U uputama od moje teleskopske candy nape pise da minimalan razmak ploce do nape mora biti 65cm?! I to je minimum, bas me zanima sto je optimum! Recimo da je sve po standardu, znaci na 85 cm od poda ploca i 140 gorni element (znaci napa), jos je daleko od 65. Ja zelim napraviti donje elemente na 92 i gornje na 150. Jel problem tih par cm manjka u udaljenosti?

Ja ne mislim da bi to trebao biti problem. Kod mene ce razmak biti 62cm, a kuhinju ugradjuje renomirana firma.

DoomsdayST
18.11.2008., 08:28
Čuj, ako je kuhanje na struju, generalno je manji problem... Za plin je uvik dobro poštivat upute proizvođača... Moja Bosch traži za plin min. 75 cm... Toliko je i dobila...

A šta se standardnih visina 85/140 tiče, standardni gornji elementi za ugradnju nape obično kad prime napu na sebe, napa nije u ravnini sa donjim bridom visećih elemenata, nego je cca. 10-tak cm povučena put gori... To ti je cca. ta razlika...

:ne zna:

Šima
18.11.2008., 08:47
Jel netko zna nešto o Elica napama? Meni ih nešto hvale. Pa se sad mislim između etisa i elice.

miskozd
18.11.2008., 21:13
Jel ima netko kombinaciju teleskopske nape (znaci 60cm) i onih sirih ploca (73cm) za kuhanje? Hoce li napa usisavati dim ako su kuhala izvan dimenzija nape? Ima li dovoljno snage za to povuci? Inace moja ima 550 m3/h zraka.

dalmmat
27.11.2008., 19:06
Planiram uzet napu recimo ovu http://www.bijela-tehnika.hr/aparati/artikal/12058/ sad..imam kuhinju zajedno sa dnevnim koja iznosi 50ak kvadrata..zanima me dali mi je dovoljna usisna snaga 400 m3/h??

ljuti
28.11.2008., 16:39
Molim za pomoć!!!
Ovde jedan frustriran kupac nape ore ito DKG 552-ORA-S.
Tijekom lipnja posijetio sam prodavaonicu gorenja i mojoj ženi i meni se svidila dotićna napa. da ne dužim,opremamo stan te smo kupovali kuhinju i aparate. Nakon razmišljanja od par dana pala je odluka o kupnji gorenje kuhinje(to je ona zelena s naslovnice kataloga) i aparata oraito. Kuhinja je došla krajem rujna i meštri su je montirali. ima par reklamacija, a s aparatima sve ok.
Kad smo je kupovali prodavać nam je savjetovao da je spojimo na odvod zraka vani, da ventilator jače vuće nego kad radi na filter, što je bilo vidljivo iz samih specifikacija. Moj problem je u tome kad vani puše i samo mali vjetar(o buri neću ni govirit) u napi nešto tuće. I to svakih 10-15 sekundi, sto je iritirajuće. To se dešava i kad se malo jaće otvore i ulazna vrata.Moji starci takoder imaju gorenje napu (ne ovi model) i spojena je na otvor, i nikad ne klapa kad puše.
Zvali smo servis,on je bija i reka da je to normalno da klapaju krilca u odvodu zraka.Ja mu kažen da ih skine, jer su me momci na montaži pitali oću li ih stavit ili neću jer da nisu potribna, a on odgovara da gubin garanciju ako ih skinem. Zoven tamo di san kupija, on nema pojma da će vidit pa mi se javit. Zove sutra da su mu rekli da ako ih skinem gubin garanciju.Ali to je užasno. Zamislite da vam susid u zgradi tuče štapom u pod a vi ste stan ispod. To je bilo dobro sve dok nije zazimilo ipa par dana. Danas vani puše, a ona lupa ko luda. Ja mislim da to nisu krilca nego da zvuk dolazi iz motora. Inaće motor radi uredno i vuće zrak.
Ako ima netko iskustva molim neka mi pomogne!!
Da li netko ima istu napu, jeste li zadovoljni

unkle
30.11.2008., 19:41
Može li mi netko preporučiti nešto snažniju ugradbenu 60cm napu snage m3/h 350 - 450, koja bi imala samo filter(e) i osvjetljenjem, jer nažalost nema mogućnosti odvoda kroz cijev :mad:

Klek
09.12.2008., 16:03
Molim za pomoć!!!
Ovde jedan frustriran kupac nape ore ito DKG 552-ORA-S.
Tijekom lipnja posijetio sam prodavaonicu gorenja i mojoj ženi i meni se svidila dotićna napa. da ne dužim,opremamo stan te smo kupovali kuhinju i aparate. Nakon razmišljanja od par dana pala je odluka o kupnji gorenje kuhinje(to je ona zelena s naslovnice kataloga) i aparata oraito. Kuhinja je došla krajem rujna i meštri su je montirali. ima par reklamacija, a s aparatima sve ok.
Kad smo je kupovali prodavać nam je savjetovao da je spojimo na odvod zraka vani, da ventilator jače vuće nego kad radi na filter, što je bilo vidljivo iz samih specifikacija. Moj problem je u tome kad vani puše i samo mali vjetar(o buri neću ni govirit) u napi nešto tuće. I to svakih 10-15 sekundi, sto je iritirajuće. To se dešava i kad se malo jaće otvore i ulazna vrata.Moji starci takoder imaju gorenje napu (ne ovi model) i spojena je na otvor, i nikad ne klapa kad puše.
Zvali smo servis,on je bija i reka da je to normalno da klapaju krilca u odvodu zraka.Ja mu kažen da ih skine, jer su me momci na montaži pitali oću li ih stavit ili neću jer da nisu potribna, a on odgovara da gubin garanciju ako ih skinem. Zoven tamo di san kupija, on nema pojma da će vidit pa mi se javit. Zove sutra da su mu rekli da ako ih skinem gubin garanciju.Ali to je užasno. Zamislite da vam susid u zgradi tuče štapom u pod a vi ste stan ispod. To je bilo dobro sve dok nije zazimilo ipa par dana. Danas vani puše, a ona lupa ko luda. Ja mislim da to nisu krilca nego da zvuk dolazi iz motora. Inaće motor radi uredno i vuće zrak.
Ako ima netko iskustva molim neka mi pomogne!!
Da li netko ima istu napu, jeste li zadovoljni

Pogledaj jesu li krilca dobro stavljena u one utore. Ako ti tolko smetaju onda ih probaj skinut pa vidi jel se šta poboljšalo. U slučaju reklamacija obavezno ih stavi natrag da te u servisu ne zaje..

gogo771
11.12.2008., 11:47
Ima li tko iskustva sa Faberovim 'nevidljivim' odvodima / spojnim elementima napa - zid?
Faber reklamira plosnate plasticne elemente (cijevi) koje se slazu kao Lego kocke a zamjenjuju debele odvodne cijevi/tube.
Jedini problem je sto su strasno skupe. cca 100 kn svaki komad (ulaz, izlaz, koljeno, cijev).

Zna li netko, postoje li negdje slicna a jeftinija rjesenja?

kozmos241
29.12.2008., 13:10
Dakle moram kupiti napu...

Pošto mi je dnevni boravak spojen sa kuhinjom odvojen djelomično šankom želim da mi kuhinja bude što neutralnija u prostoru, samim time najviše mi se svidilo riješenje ugradbene nape u elemntu. Jasno mi je da gubim dio prostora tako ali isto bi mi bilo i da je na tom mjestu neka obična zidna napa, tako da idem na estetiku.

Uglavnom moj izbor je pao na:

Faber Inca Smart HC X A52 (http://www.propero.hr/detalji_proizvoda.34145b9f6dcd41899930013083b42502 .napa_faber_inca_smart_hc_x_a52_ugradbena.aspx)

Napa je širine 52 cm, kuhalo 4x plin 60 cm, spaja se direktno na odvod točno iznad te nape dakle nemam niti jedno koljeno i dužina je manja od 1m dakle trebalo bi dobro vuči

Ako netko ima iskustva sa ugradbenim napama zanima me dali postoji neki bolji model drugog proizvođaća, jači odnosno boljih karakteristika.

Zahvaljujem na odgovorima.

Blue
03.02.2009., 00:08
Trebam savjet u vezi nape za malu kuhinju. Radi uštede prostora, uzeo bih onu koje se ugrađuje ispod elementa. Međutim, dosta ljudi mi je preporučilo da napu ipak spojim na dimnjak, bez obzira što u kuhinji imam mali prozor i tako osigurano prirodno zračenje. Kakva je vaša preporuka?

U slučaju da se odlučim na spajanje nape na dimnjak, koju napu da uzmem? Postoji li neka varijanta odvoda koja ne zauzima puno mjesta u elementu i koja se može savijati? Firme, modeli i linkovi dobrodošli :s

dady81
03.02.2009., 09:32
Trebam savjet u vezi nape za malu kuhinju. Radi uštede prostora, uzeo bih onu koje se ugrađuje ispod elementa. Međutim, dosta ljudi mi je preporučilo da napu ipak spojim na dimnjak, bez obzira što u kuhinji imam mali prozor i tako osigurano prirodno zračenje. Kakva je vaša preporuka?

U slučaju da se odlučim na spajanje nape na dimnjak, koju napu da uzmem? Postoji li neka varijanta odvoda koja ne zauzima puno mjesta u elementu i koja se može savijati? Firme, modeli i linkovi dobrodošli :s

I ja ti savjetujem da spojis direktno van,nemjerljivo je korisnije nego kod onih sistema koji samo filtrira u sebe.bilo koju napu da uzmes ima mogucnost spajanja na dimljak. Sto se mjesta tice,promjer cijevi ti je obicno 12cm,morati ces vjerovatno elemente busiti za tu cijev.Kupi onu rastezljivu i savitljivu tako da nemas problema sa savijanjem.

Mayo
03.02.2009., 10:50
Meni su super teleskopske, koje se izvlače. Moja je Elica (http://www.elica.it/prodotto.asp?ca_id=22&co_id=740&mn_id=14&lg=en&hoods=Built-in-Gea), model Gea inox 2M20 GRX60, kupljena u Kralju u Dubravi. Ne sjećam se koliko je točno koštala, mislim cca 700 kn, ali znam da je bila jeftinija od drugih "zvučnijih" imena, koja su imala manju snagu.
Objasnio mi prodavač da sve nape ionako rade Elica ili Faber, ostalo su samo potpisi pod sliku.

E da, i ja sam spajala na ventilaciju, bez obzira što iz kuhinje imam izlaz na lođu pa mogu prozračiti bez problema nakon kuhanja.

armadazapad
04.02.2009., 21:21
Pozdrav svima, ima li netko kakvih saznanja o ovoj marki napa? Ili bilo kakva iskustva, korisne informacije? Hvala unaprijed!!!!

fonemf
08.02.2009., 12:13
Pozdrav svima, ima li netko kakvih saznanja o ovoj marki napa? Ili bilo kakva iskustva, korisne informacije? Hvala unaprijed!!!!

imamo Falmec napu i zadovoljni smo.

ombia
08.02.2009., 20:49
:s

Spoji direktno van. U protivnom ce samo napa mijesati masni zrak oko sebe, ti filteri slabo pomazu iako ja mijenjam one uloske svako malo.:rolleyes:

Od onih koje stede prostor su one plosnate tipa Elica

http://picture.yatego.com/images/468518a55602a7.6/KaminhaubeSpace1.jpg

http://picture.yatego.com/images/468518a55602a7.6/KaminMiniOmBild1.jpg

http://www.miele-kuechen.at/media/kuechen/images/L13_Rotbraun_DA.jpg

http://img.chefkoch.de/pictures/fotoalben/322de7330719b8508f083f8c2b74b11f/9508/medium_dunstabzugshaubeundaufsatzschrankanderstirn seite.jpg

e-zara
28.02.2009., 22:00
Može li mi netko preporučiti nešto snažniju ugradbenu 60cm napu snage m3/h 350 - 450, koja bi imala samo filter(e) i osvjetljenjem, jer nažalost nema mogućnosti odvoda kroz cijev :mad:

Ako nije vec kasno (vjerovatno je obzirom na datum tvog posta) toplo preporučam ovu
http://www.blomberginternational.com/EN/Ankastre/AnkastreHood/DTS2111X.htm
kosta cca 700 kn, ima je u elipsu, nije bucna, za razliku od fabera koja kosta trostruko, visina ovog dijela koji je u elementu(motor) je duplo manja pa je element skroz iskoristiv. mi cemo je kupiti, ima je moja sestra i prezadovoljna je s njom

marmi
10.03.2009., 11:15
ima li mozda netko iskustva sa quadro napama.......nasla sam prekrasnu jucer u pevecu, ali sam malo skepticna buduci nemam bas visoko misljenje o quadro proizvodima
hvala

marinae
10.03.2009., 13:29
Ako nije vec kasno (vjerovatno je obzirom na datum tvog posta) toplo preporučam ovu
http://www.blomberginternational.com/EN/Ankastre/AnkastreHood/DTS2111X.htm
kosta cca 700 kn, ima je u elipsu, nije bucna, za razliku od fabera koja kosta trostruko, visina ovog dijela koji je u elementu(motor) je duplo manja pa je element skroz iskoristiv. mi cemo je kupiti, ima je moja sestra i prezadovoljna je s njom

Imam istu napu i fantastična je!!!
Toplo preporučujem jer je jaka, izvlačna je(zaboravila sam točan naziv za to) i šljaka po 3-4 sata dnevno već 2 godine (mrzim mirise u kuhinji!!!!). Jednom tjedno skinem rešetke, inače skidaju se i vraćaju vrlo lako i operem u deterdžentu za suđe te prelijem s octom za sjaj. Osušim na radijatoru i vratim. Napa čista i sjajna!!

macy
19.05.2009., 09:49
http://picture.yatego.com/images/468518a55602a7.6/KaminMiniOmBild1.jpg

Imam vjerojatno poprilično glupo pitanje, ali vas ipak molim za pomoc :) Ja sam zapela za ovu napu...predivna mi je...ono sto me muci je kako rijesiti odvod u slucaju da se iza nape ne nalazi dimnjak (mislim na onaj vec napravljen u zidu)??? :confused:

isazg
24.05.2009., 08:51
http://img.chefkoch.de/pictures/fotoalben/322de7330719b8508f083f8c2b74b11f/9508/medium_dunstabzugshaubeundaufsatzschrankanderstirn seite.jpg[/QUOTE]

Ja kupujem ovu napu.
Ima li tko iskustva s tim proizvodom?

Lefti
24.05.2009., 16:04
ima li netko iskustva sa Ciarko napama? :confused:

German
25.05.2009., 13:40
ima li netko iskustva sa Ciarko napama? :confused:

Imam ja ovaj (http://www.ponuda.com/v4/v4_kataloziArtiklDetalji.asp?ID=29780) model, radi super, a duplo je jeftiniji nego Faber, Gorenje i sl. Samo savjet da se kloniš touch-screena pošto se na crnoj boji lijepo vide sve otiske prstiju.. :rolleyes:

Lefti
25.05.2009., 13:57
Pa to me i iznenadilo, koliko su jake (a neke i tihe), lijepog izgleda a puno jeftinije od ostalih!
Hvala na odgovoru :mig:

crnarupa
08.07.2009., 12:29
Molim vas pomoć oko odabira nape. Stolar koji će mi raditi kuhinju predlaže mi gorenje teleskopsku napu 400m3. Nisam sigurna koliko je dobra. Možda bolje da uzmem neku jaču samostojeću? Koju? KOje jačine? Inače kuhinja nema prozor veličine je oko 4,64m2 i nastavlja se na trpezariju+dnevni cca 26m2.

Tinkili
08.07.2009., 16:21
Molim vas pomoć oko odabira nape. Stolar koji će mi raditi kuhinju predlaže mi gorenje teleskopsku napu 400m3. Nisam sigurna koliko je dobra. Možda bolje da uzmem neku jaču samostojeću? Koju? KOje jačine? Inače kuhinja nema prozor veličine je oko 4,64m2 i nastavlja se na trpezariju+dnevni cca 26m2.

ja sam izabrala samostojeću Faber napu usis 660m3/h evo upravo se na štednjaku prži luk a ja u dnevnom ne osjetim ništa

Lefti
08.07.2009., 16:27

definitivno preporucujem samostojecu, sto jacu! Cesto ti cijena nije pokazatelj jacine, dobro pregledaj sve.
Ja sam uzela Ciarko napu, 800m3, i sto je bitno- razina buke je samo 49dB!

crnarupa
08.07.2009., 18:17
A kako se čiste samostojeće, treba li servis za to zvati? Ova ima filtere koje mogu sama oprati

Lefti
08.07.2009., 18:29
po meni, lakse se ciste samostojece nego ugadbene!
vecina napa ima perive filtere iako je kod svake to naglaseno... neki extra kul novi izum filteri mozda nisu perivi ali inace su svi perivi.
Ako ne pise u opisu nape, pitaj prodavaca ili potrazi na netu...

bulthaup
09.07.2009., 14:57

Pa bitno je koja ti se vise uklapa u prostor. I jedne i druge mogu biti vrlo kvalitetne i ciste se na slican nacin.

crnarupa
09.07.2009., 15:03
ma svejedno koja se uklapa jer je taj dio kuhinje prilicno skriven, meni je vaznija funkcionalnost nego estetika. Predlozi neku... ne znam koja mi je dovoljno jaka za najmanje novce naravno mada ne bih stedila na tome...

bulthaup
09.07.2009., 15:26
Mislio sam reci ako imas gornje elemente okolo dobro je staviti ugradbenu, a ako je zid prazan onda je ljepsa samostojeca.

Naravno sto jaca napa to bolja.

crnarupa
09.07.2009., 15:29
da okolo su elementi, e sad ne znam od tih ugradbenih kako jakih ima?

bulthaup
09.07.2009., 15:40
Mogu biti jake, a jos su jeftinije od samostojecih.

mmic
21.07.2009., 18:43
book!

ugradbena izvlacna napa... neka preporuka? proizvodac? na sto paziit?

hvala.....

murtila
22.07.2009., 16:35
ja sam izabrala samostojeću Faber napu usis 660m3/h evo upravo se na štednjaku prži luk a ja u dnevnom ne osjetim ništa

Ja imam(ali nije još montirana :rolleyes: ,ovih dana bi mogla :mig: )
Faberovu Glassy hip X/V od 90
Kupila sam je jer ima 660 ,ajde usreći me pa mi reci da su nam iste, :)
( kad ti je tako dobra)
Meni je spojen dnevni i kužina pa se nadam da neće biti bučna a prije svega da će dobro vući

Ne kužim to što je netko rekao da prozor mora biti otvoren kad napa radi (kod spojenih na odvod) :confused:
A šta je sa onima koji nemaju prozor :lol:

crnarupa
22.07.2009., 16:45
Pa valjda imaš prozor u dnevnom pa se na taj misli.

Tinkili
23.07.2009., 10:03
Ja imam(ali nije još montirana :rolleyes: ,ovih dana bi mogla :mig: )
Faberovu Glassy hip X/V od 90
Kupila sam je jer ima 660 ,ajde usreći me pa mi reci da su nam iste, :)
( kad ti je tako dobra)
Meni je spojen dnevni i kužina pa se nadam da neće biti bučna a prije svega da će dobro vući

Ne kužim to što je netko rekao da prozor mora biti otvoren kad napa radi (kod spojenih na odvod) :confused:
A šta je sa onima koji nemaju prozor :lol:

Je, ta je, samo što sam ja odabrala širinu od 60
I dobro što sam pročitala savjet o otvaranju barem nekog prozorčića jer se uistinu stvori razlika u tlaku. Što mi postaje jasno kad vidim s vanjske strane kako šiba zrak vani.

bulthaup
23.07.2009., 10:07
Ima logike. Od sada i ja otvaram prozor.

murtila
23.07.2009., 10:59
Je, ta je, samo što sam ja odabrala širinu od 60
I dobro što sam pročitala savjet o otvaranju barem nekog prozorčića jer se uistinu stvori razlika u tlaku. Što mi postaje jasno kad vidim s vanjske strane kako šiba zrak vani.

Aj,drago mi je da je to ta napa :)
Čim je montiram ,morat ću to testirati....,

Znači,dokle god radi napa ,prozor mora biti otvoren
Da li se prozor mora baš rastvorit ili je dovoljno da je otvoren na kipu ?
Jer kad dođu hladniji dani,baš mi se i ne drži otvoren širom prozor
(pogotovo kad MM počne vikat da ga zatvorim , jer da mu je zima :rolleyes: )

bulthaup
23.07.2009., 11:18
Vjerovatno samo malo da se izjednaci pritisak zraka u kuhinji. Ako imas ventilaciju vjerovatno i ne treba otvarati prozor ili ako ti prozori ne dihtuju dobro.

Tinkili
23.07.2009., 11:41
Ma samo malo, ja nekad otvorim na kraju hodnika vrata od kupaone, a tamo je uvijek barem na kip otvoreno. Naime, imam u cijelom stanu pvc stolariju + pvc vrata i to dihtuje besprijekorno, te se stvarno stvori taj tlak i učini se wuuuuuuš kad napokon uspiješ otvorit vrata (zbog razlike u tlaku). Učinila to dva puta i sjetila se savjeta s foruma :top:

crnarupa
23.07.2009., 12:15
ma da, nije vazna ni velicina prozora ni udaljenost, samo malcice se treba otvoriti bilo koji...ja ga nemam ni u kuhinji ni wc-u:(
i jos uvijek trazim odgovarajucu napu:)

murtila
23.07.2009., 12:58
I meni su novi pvc prozori tako da dihtuju perfektno,
u početku me oduševljavalo to kako ništa ne čujem izvana za razliku od prije :s

Meni je spojen dnevni i kužina,doduše nije to veliki prostor svega 20 kvadrata
+ hodnik 9 kv.(koji je odvojen od ovog dijela sa zidom ali ne skroz zatvorenim zidom )

Ovi dio dnevn. i kužine ima jedan dupli prozor i dva prozora sa jednim krilom,
i nemam ventilaciju nigdje(to su stari stanovi sa debelim zidovima i velikim prozorima,a sad prilikom renoviranja nisam ni stavljala ventilaciju ni u wc jer imam prozor-čak sam imala dva pa sam od jednog napravila ormarić u zidu )

miko10
24.07.2009., 07:29
book!

ugradbena izvlacna napa... neka preporuka? proizvodac? na sto paziit?

hvala.....

Pazi na jačinu, da imaš najkraći mogući put do rupe za napu. Nije ti bitno jel 2 ili jedan motor, bitno je da je snaga negdje oko 400-600 m3/h. Cijena ti kod tih napa ne igra ulogu, u smislu što skupla to bolja. Takvih napa imaš i za 600-900 kn. Pazi samo, neki proizvođači ne daju prednju ukrasnu lajsnu uz napu (npr. Bosch).

rijecanka77
24.07.2009., 08:25
zato što napa ako je spojena na odvod baca zrak van. ako baca van, mora odnegdje nadoknađivati taj zrak izvana, u protivnom dolazi do pada tlaka zraka u stanu. u uputstvima za upotrebu svake nape trebalo bi pisati (za electrolux je pisalo) da ako je spojena na odvod prozor mora biti otvoren kad napa radi.

ako je spojena na filter onda samo recirkulira zrak kroz filter i ne treba otvarati prozor

Meni je serviser klime rekao da moram obavezno klimu isključiti dok kuham, obavezno zbog tog tlaka. U protivnom će mi klima pokupiti prljavštine od nape. Mislim da ima neke veze jer mi je zadnji put rekao da nam je klima strašno prljava, a ja sam se čudila od čega. Valjda ima pravo? :ne zna:

mmic
26.07.2009., 14:35
Pazi na jačinu, da imaš najkraći mogući put do rupe za napu. Nije ti bitno jel 2 ili jedan motor, bitno je da je snaga negdje oko 400-600 m3/h. Cijena ti kod tih napa ne igra ulogu, u smislu što skupla to bolja. Takvih napa imaš i za 600-900 kn. Pazi samo, neki proizvođači ne daju prednju ukrasnu lajsnu uz napu (npr. Bosch).

Eto pronasla sam od Gorenja DF 6116 E ( http://www.eurodom.hr/product_info.php?manufacturers_id=33&products_id=3683 )
nadam se da ce biti ok....

ako ima netko istu moze neki + ili - ... :)

Tinkili moze link od faberice? hvala

miko10
27.07.2009., 07:41
Eto pronasla sam od Gorenja DF 6116 E ( http://www.eurodom.hr/product_info.php?manufacturers_id=33&products_id=3683 )
nadam se da ce biti ok....

ako ima netko istu moze neki + ili - ... :)

Tinkili moze link od faberice? hvala

Dobar model, 2 motora, dobra snaga, i nekima jako bitno, jako malo prostora zauzima unutar ormarića.
Sretno.

sandrag
27.07.2009., 08:01
Dobar model, 2 motora, dobra snaga, i nekima jako bitno, jako malo prostora zauzima unutar ormarića.
Sretno.

Slazem se sa ovim.
Mada je jako bucna. Na to nikako da se naviknem. Da sam si mogla prediciti tu jacinu buke, sigurno bih trazila neku tisu.

inflictum
29.07.2009., 10:23
zaboravila sam napisati link

www.elica.it

www.elicacollection.com

www.bitechnique.hr

Napa Elica Collection LEGEND zakon, bas smo si je i zena instalirali, napa radi da je milina doslovce vuče poklopac a suma nigsje
bas ti hvala na info:s:s

inflictum
29.07.2009., 10:28
ima li tko iskustva sa whirlpool i candy napama?

candy sa filterom bez odvoda u 10 god jedanput smo oprali filter sa toplom vodom i nikad problem nit se zid uprljao nit smrdi nit nis a kuhamo dva put dnevno ujutro kavu i u podne ručak svaki dan.:top:

mmic
30.07.2009., 19:47
Slazem se sa ovim.
Mada je jako bucna. Na to nikako da se naviknem. Da sam si mogla prediciti tu jacinu buke, sigurno bih trazila neku tisu.

jako bucna... hmmm
u usporedbi sa cime????

mmic
30.07.2009., 19:48
Sretno.

ma upravo to, bitno nam je da ne zauzima previse prostora, dva motora, metalni perivi filter i ugljeni filter i naravno snaga, mada bi ja i jacu od ove ali dobro....

suedehead
01.09.2009., 12:18
Pitanjce:
kako se peru ti filteri (jel ima neka posebna 'topla voda ' i za njih) i da li ih inače ima za kupiti kao potrošni materijal ?

rijecanka77
01.09.2009., 13:37
Pitanjce:
kako se peru ti filteri (jel ima neka posebna 'topla voda ' i za njih) i da li ih inače ima za kupiti kao potrošni materijal ?

To ti sve ovisi o vrsti filtera. Trebaš vidjeti na uputstvima za napu ili pitaj u trgovini. Moji filteri su perivi u perilici sudja, isto imam Elicu.

mirta2
02.09.2009., 07:23
Napa Elica Collection LEGEND zakon, bas smo si je i zena instalirali, napa radi da je milina doslovce vuče poklopac a suma nigsje

Skoro me kap strefila, to košta 100.610,00 kn:eek:

thune
02.09.2009., 10:02

auuu što je dobra

Dubrovcanka_25
02.09.2009., 11:16
Ja trazim kutnu napu,samim time sam jako ogranicena jer svaki proizvodjac ima samo 2-3 takva modela. Po onome sto sam dosad vidjela, necu proci ispod 5000kn jer su skuplje.... Faberove mi se cine dosta dobre,osim ako me netko ne razuvjeri...?????
Kako mi je kuhinja spojena sa d. boravkom vanjski odvod je pod must jer nevjerujem tim filterima nikako....

miko10
03.09.2009., 11:00
Ja trazim kutnu napu,samim time sam jako ogranicena jer svaki proizvodjac ima samo 2-3 takva modela. Po onome sto sam dosad vidjela, necu proci ispod 5000kn jer su skuplje.... Faberove mi se cine dosta dobre,osim ako me netko ne razuvjeri...?????
Kako mi je kuhinja spojena sa d. boravkom vanjski odvod je pod must jer nevjerujem tim filterima nikako....

Evo jedno rješenje za manje od 5000 kn. Ne znam puno al mi se čini da je snaga od 756m3/h odlično. Ja imam doma teleskopsku snage 460m3/h i zadovoljan sam.

http://www.bijela-tehnika.hr/aparati/artikal/11259/

labrador1
05.09.2009., 15:05
Da li netko ima iskustva sa napama Eurokappa? Tražim napu od 80 cm, svaki prijedlog dobrodošao!

keti22
11.09.2009., 11:49
imam eurokappa napu 6 mjeseci,60 cm,šator,usisne snage 630m3.
Jako sam zadovoljna,odlično radi,odlično se održava,ima filtere koji se jednom mjesečno operu pod vodom,nadam se da i dalje neće biti problema.

biticebolje
28.09.2009., 16:10
gdje u zagrebu ima najveci izbor elica napa?

macy
29.09.2009., 12:57
Ima li itko ovu napu? Jeste zadovoljni? Svidja mi se dizajn....

E al imam jos jedno mozda blesavo pitanje koje mozda i nije za ovaj pdf, no zanima me :) Napa je sirine 32 cm...a stolar ostavio rupu od 60...Hoce li to glupo izgledati?:ne zna:

http://www.bitechnique.hr/ProductDetails/3941/pg/339/lang/HR/Napa-Elica-STONE-IX-A.wshtml

svrcka
04.11.2009., 20:30
mene isto zanima gdje u zg mogu pogledati elica nape (konkretno zanimaju me one integrirane koje su skroz ugrađene u element - ne izvače se)
bila sam u Ecosu no tamo je vrlo mali izbor

aranea
11.11.2009., 14:40
Kuhinja je sa unutranje strane zida. Nema odvoda, nema dimnjaka...
koju napu najbolje uzeti i kako najbolje riješiti problem?

chucky
02.12.2009., 13:34
Pred malo smo se uselili i sad smo se susreli s problemom vode koja kapa iz nape.

Cijev nape je na ulazu široka 110mm ali je većim dijelom široka samo 75mm i izlazi na krovu desetak metara visoko. Ima i 5 koljena.

S obzirom da je padala kiša mislio sam da sam ispuh nije dobro sklopljen pa da curi s krova. Imali smo dnevno po 2-3 dcl vode koja je iskapala van. Jučer je bilo sunčano i opet se je nakupilo vode.

da li je moguće da se voda kondenzira u cijevi jer je dalje hladnija, pa se kondenzat vraća? Zadnja dva koljena su uzidana u samoj betonskoj ploči na vrhu zgrade.

Kako je inače riješena drenaža kondenzata kod vertikalnih ispuha nape?:ne zna:

milomoje
03.12.2009., 22:19
Pred malo smo se uselili i sad smo se susreli s problemom vode koja kapa iz nape.

Cijev nape je na ulazu široka 110mm ali je većim dijelom široka samo 75mm i izlazi na krovu desetak metara visoko. Ima i 5 koljena.

S obzirom da je padala kiša mislio sam da sam ispuh nije dobro sklopljen pa da curi s krova. Imali smo dnevno po 2-3 dcl vode koja je iskapala van. Jučer je bilo sunčano i opet se je nakupilo vode.

da li je moguće da se voda kondenzira u cijevi jer je dalje hladnija, pa se kondenzat vraća? Zadnja dva koljena su uzidana u samoj betonskoj ploči na vrhu zgrade.

Kako je inače riješena drenaža kondenzata kod vertikalnih ispuha nape?:ne zna:

Ovako gledajući da imaš napu na koju si spojio 5 kolina što u pravilu znači skoro pa 5 metara cijevi i tko zna koliko imaš dužine cijevi moguće da ti napa nema uopće snagu da izbaci iz cijevi paru tokom kuhanja a isto je moguće da se negdi skuplja kondezacija iako malo vjerovatno zato što je napa uvijek otvorena ne može se zabrtviti tako da je cirkulacija zraka konstatna ali sve je moguće na toliko kolina koje si stavio.Inače napa bi trebala po izračunu firme Faber biti od 1800 kubika što je nemoguće jer takva za domaćinstvo ne postoji.
Po mom iskustvu riješenje koje bi ti pomoglo je staviti motor na sami krov koji će dodatno izvlačiti iz cijevi i da se pali kad i napa ili staviti na ugljene filtere što ja inače zovem nužno zlo iz razloga što to zapravo nije trajno riješenje i ugljeni filter se mora svakih 3 do 6 mjeseci mijenjati jer se zasiti a u tom slučaju bi imao reciklažu zraka i taj isti zrak bi se vračao u prostoriju naravno pročišćen.

milomoje
03.12.2009., 23:42
Evo vam jednog dobrog savjeta
uzmite Faberovu napu i ne možete pogrišiti - razlog ? pa zato što je Faber prvi proizvođač napa najveći proizvođač i radi za sve ostale proizvođače.
E sada Elica je nastala od Fabera i Elica ako gledamo isto je veliki proizvođač a i tvornice su im skoro jedna preko puta druge naravno ne sve nego one prve matične.
Što se tiče Fabera i zašto je on najbolji izbor zato što je najrealniji što se tiće tehničkih karakteristika od buke do usisa.
Mjerilo kako odabrati pravu napu za vaš prostor je da uzmete površinu kuhinje ako je povezana sa blagavaonicom i dnevnim i to uzeti u obzir pomnožiti sa prosječnom visinom i onda opet pomnožiti sa deset.
Zašto ?
Zato jer m2 površina x prosječna visina x 10 izmjena zraka na sat da bi vam prostor optimalno bio pročišćen .
Kad dobijete izračun to vam je zapravo kubikaža nape.
Da nebi bilo nereda možete umijesto 10 pomnonžiti sa 7 jer ipak iz fabera su malo pretjerali ali radi se o komfornom izboru zato su postavili tu formulu.
Kad uspoređujete buku kod Fabera i kod ostalih ogromna je razlika jer faber radi po svjetskom standardu a drugi radu po nacionalnim standardima prihvaćena odluka od EU i na taj način pobrkaju ljudima pravu sliku i otežaju odluku nije da svi tako rade ali većina.
Sam inox je puno deblji što puno znači kod produženih elemenata kao što su dimnjaci ali i radi same čvrstoće nape i naravno i to poskupljuje aparat.
Sada u izboru Fabera imate jako puno napa dimenzija od 37, 52, 56, 58. 60 . 70,80, 86. 90 do 120 cm. Ovisi dali je ugradbena ili samostojeća dali je zidna ili kutna ili otočna itd.
Jedna srednja napa vam je jačine od 660 kubika i ta napa u pravilu zadovoljava nekih 25 do 30 m2 koji više manje svi imamo ili bar većina.( kuh. dnev. blag. )
Buka vam ide otprilike knjižnica 38 db dnevni 48 db razgovor 50 db a sve na najjačem usisu od 660 m3 radu na 52 do 65 db sve zavisi dali ima silent kitove ugrađene i ostale novotarije od Fabera za prigušivanje zraka.
Znači u pravilu vi motor ne čujete nego strujanje zraka.
Isto tako nemojte se zamarati sa bukama jer na najjačoj brzini radite samo kad dosta toga odjednom kuhate ili ono pravilo nakon završetka kuhanja ostavite na najjačoj brzini još deset minuta da izvuče ostatak pare i mirisa inače ostale brzine su i naravno tiše jer manje usisava odnosno slabija kubikaža.
Pravilo najidealnije je da napa bude spojena na odvod ali ako imate problema ima rješenja sa ugljenim filterima iako nije baš neko rješenje ali ako nemate drugo onda je i ovo odlićno. Napomena ugljeni filter se mora mjenjati otprilike svakih 3 mjeseca do najdalje 6 mj. Isto tako nemojte forsirati da uporno stavite cijevi ako vam je ukupna dužina veća od 3 m ili otprilike 1 cijevi sa dva kolina. Rzlog zbog kojeg spominjem je povećan otpor u cijevima i onda jedino rješenje je da vam se zrak izbacivao iz odvodnih elemenata da stavite na sam izlaz dodatni motor koji će povećati tlak ispuha.
Ono što su i pojedinci naveli potrebno je otvoriti suprotan prozor u prostoriji da bi napa lakše vukla ili da bi svježi zrak potisnuo zrak iz prostorije.
Neke nape imaju indikatore zaprljanosti ali vam to nije mjerilo jer one radu o potrošenom vremenskom periodu a ne o točnoj sasičenosti filtera.
Ako uzimate malo ljepše nape sa stilom onda jbg. morat ćete iskesati malo više novaca ali sve u svemu ne žalite za potrošenim novcem jer napa je dovoljno dugo bila stavljena postrane kao aparat koji je nebitan ali posli hladnjaka je jedan od najbitinijih jer čuva stolariju zidove utrošeno vrijeme i novac na farbanje itd. i najbitnije uljepšava vam kuhinju.
Da ne zaboravim ne gledajte na wate nape jer to nije mjerilo zna se dogoditi da na različitim kubikažama napa ima različitu watažu.
To vam govorim jer uglavnom ljudi iz gorenja ( trgovci ) objašnjavaju svojim kupcim i isto nije bitno dali ima jedan ili dva motora jer to nije pravilo dali je napa jača ili slabija.
I nape ne spadaju pod velike potrošače tako da napa nema energetski razred jer najjača napa od 980 m3 ima 380 watti eto toliko o klasi.
Inače tko je u Zagrebu imate salon Gemma odlićna usluga i jako puno modela izloženih ili u Zadru Tehnoultimum

atILa
04.12.2009., 08:46
bok, zanima me da li ima netko faberovu mirror napu - kako je zadovoljan s radom i češćenjem?!

tnx!

milomoje
04.12.2009., 09:42
bok, zanima me da li ima netko faberovu mirror napu - kako je zadovoljan s radom i češćenjem?!

tnx!

što se tiće čišćenja e tu najčešće ljudi naiđu na problem.
Ne svi ali otprilike 50 % njih ima neke zamjerke.
To nije problem nape već problem ljudi što neznaju bit funkcioniranja nape.
Napa se naravno kao i svaki drugi aparat treba redovito čistiti kako sami filteri ( metalni ) tako i unutrašnjost.
Metalni filteri se čiste otprilike svakih 4 do 5 puta mjesečno jer su napravljeni u par mrežastih slojeva i kad se nakupi masnoća unutar njih i zapeče teško da će te dobro oprati.
Isto tako zašto znaju pocrniti na nekim djelovima a radi se baš o ovom što sam spominjao i najčešće se događa kod ljudi koji imaju plinske ploče.
Zašto ?
Razlog je što najčešće ljudi zaborave smanjiti plin kad miću posudu s plamenika i najčešće se događa da je napa dosta nisko postavljena.
Visina nape idealna za postavljanje je računajući od radne ploče ako je plin u pitanju 70 do 75 cm ako je struja u pitanju može nešto niže 65 pa do 75.
To su idealne visine a i sam proizvođač uglavnom napiše preporuku i obrati pažnju na postavljanje u suprotnom ako ste nešto krivo napravili van preporuke i nešto se napi dogodi servis ako primjeti da je krivo postavljena neće vam priznati garanciju.
Što se tiće nape Mirror to je jedna vrlo dobra napa sa velikom usisnom snagom od 920 m3 jačina na najjačem intezivnoj brzini iznosi 66 db a na prvoj primjer iznosi 35 db s tim da ima funkciju prozračivanja na 24 sata koji radi na jačini od 24 db.
Modernog je izgleda i u kuhinji pretstavlja eksuzivu i komfort

zove se nebo
04.12.2009., 12:30
napa na odvodu radi duplo jačim kapacitetom u odnosu na filter. osim toga filteru opada moć s upotrebom pa je u realnosti razlika veća. jedino kod upotrebe nape s odvodom treba imati otvoreni prozor kad napa radi...

Za mene je to malo čudno...
Kakve su nuspojave ako se prozor ne otvara ili je samo zrak u pitanju?
Stvara se vlaga?
Plijesan...?

P.S. Može malo objašnjenja za mapu s filterom

milomoje
04.12.2009., 13:05
Za mene je to malo čudno...
Kakve su nuspojave ako se prozor ne otvara ili je samo zrak u pitanju?
Stvara se vlaga?
Plijesan...?

P.S. Može malo objašnjenja za mapu s filterom

nije u pitanju zrak nego protok zraka kroz ventilator iliti motor.
To je isto samo kontra je kod auspuha od auta.
Iz auspuha izlazi a u napu ulazi i ona kasnije distriburira ajmo se tako izraziti zrak prema vani. E sad zamisli da staviš neku krpu na auspuh što bi se dogodilo.
Kod nape je skoro pa identična stvar jer ugljeni filteri se stavljaju na sam motor ili prije njega i ona u tom slučaju gubi cca 15 do 20 % od ukupne snage.
Naravno nije uvijek dobro staviti ni cijevi jer ako vam je odvod duži od 3 m okomito ili ako spajate do 3 m a računa se da kolino nosi jedan metar onda opet gubite svakim dodatnim metrom ono što bi izgubili i kod ugljenog filtera
Uz napu se dobiju metalni filteri i oni imaju ulogu samo da skupljaju masnoću koja ide prema ventilatoru i sa njim je izračun kubikaže koja vam se prikazuje kod svih proizvođača.
Zašto se mora otvarati prozor ali ne onaj do nape već neki skroz suprotno pa da bi imala dodatan potisak i lakse izvlacilla zrak vani jer kad se gleda što je zapravo zrak odnosno kakva je njegova osnova on je zapravo povezane čestice i kod usisa kad nema dotoka svježeg zraka se rasteže i dogodi se da napa nakon nekog vremena ništa ne vuče.
Pošto nije sredstvo za praviti vakum onda naravno da nece raditi kako treba inače u razvijenim zemljama di su zakoni koliko toliko sređeni oni u gradnji predvide dotok zraka pri dnu zida ispod rupe za odvod prema vani i na taj način nije potrebno otvarati nikakav prozor negdi po stanu ili kući.

Nadam se da sam ti objasnio koliko toliko.

P

apić
04.12.2009., 17:17
Gdje se mogu naći filteri za napu FABER GLASSY HIP AL/VA60, u pakiranju nije bilo nikakvog filtera?

milomoje
04.12.2009., 17:36
Gdje se mogu naći filteri za napu FABER GLASSY HIP AL/VA60, u pakiranju nije bilo nikakvog filtera?

inače u pakiranju ne dođe a neznam odakle si pa ti ne mogu reći di da odeš

apić
04.12.2009., 18:45
inače u pakiranju ne dođe a neznam odakle si pa ti ne mogu reći di da odeš

mogu naručit preko neta, samo mi treba točan model:cool:

milomoje
04.12.2009., 20:12
mogu naručit preko neta, samo mi treba točan model:cool:

<- Codice 6093195
Alto/2, Alto Isola, Arco Plus, Arco Plus Isola, Axia Plus, Axia Plus Isola, Cubia Isola, Cylindra, Cylindra Isola, Dama Isola, Disko Plus/Sensor, Disko Plus Isola, Duetto, Emerald, Enigma, Glassy, Glassy, Isola, Magica, Magica Isola, Moda, Moda Isola, Moda Lumia, Moda Lumia Isola, Premio, Premio Angolo, Premio Isola, Shark, Status, Stilo/3, Stilo Isola, Tratto, Tratto Isola, Triangolo, Triangolo Isola, Under

evo preko codice odnosno koda možeš naručiti a taj ugljeni filter je za sve te nape ispod navedene i postavlja se odmah ispod motora

lotus_flower
08.12.2009., 19:32
evo da pohvalim svoju napu koja nas je totalno iznenadila!
Kako smo dosta novaca potrošili na ostalim aparatima, bili smo malo na knap s novcima pa smo odlučili za početak uzeti malo jeftiniju napu za našu novu kuhinju.
I tako smo se odlučili za ovu, od Elice, model Aqua:

http://www.tlc-direct.co.uk/Images/Products/size_3/ELAQUA60.JPG

Računali smo, s obzirom na presmiješnu cijenu od jedva 800 kn, da ćemo ju kasnije lako zamijeniti s nekom boljom, skupljom, a da će nas za sad valjda ok služiti ali sad moram priznati da mislim da će nas ova napa još jako dugo služiti s obzirom da smo prezadovoljni! Dobro vuče, lijepo izgleda, lako ju za čistiti...jedino je malo bučna na najjačoj razini ali to je valjda jedina zamjerka s kojom mogu živjeti :D

milomoje
08.12.2009., 20:43
evo da pohvalim svoju napu koja nas je totalno iznenadila!
Kako smo dosta novaca potrošili na ostalim aparatima, bili smo malo na knap s novcima pa smo odlučili za početak uzeti malo jeftiniju napu za našu novu kuhinju.
I tako smo se odlučili za ovu, od Elice, model Aqua:

http://www.tlc-direct.co.uk/Images/Products/size_3/ELAQUA60.JPG

Računali smo, s obzirom na presmiješnu cijenu od jedva 800 kn, da ćemo ju kasnije lako zamijeniti s nekom boljom, skupljom, a da će nas za sad valjda ok služiti ali sad moram priznati da mislim da će nas ova napa još jako dugo služiti s obzirom da smo prezadovoljni! Dobro vuče, lijepo izgleda, lako ju za čistiti...jedino je malo bučna na najjačoj razini ali to je valjda jedina zamjerka s kojom mogu živjeti :D

Pošto je očito jaka onda je normalno da je i bučnija a za te novce nisu sigurno ubacivali sisteme za dodatno prigušenje buke.
Pazi jeli je od inoxa ili od nekog drugog materijala a ako je to ota sa slike onda pretpostavljam da je od inoxa.
Preporučio bi ti da pogledaš upute za održavanje nape i ako piše da je moraš mazati umjesto klasično pranja onda mi se javi pa ti objasnim zašto je to tako.

lotus_flower
09.12.2009., 18:42
Pošto je očito jaka onda je normalno da je i bučnija a za te novce nisu sigurno ubacivali sisteme za dodatno prigušenje buke.
Pazi jeli je od inoxa ili od nekog drugog materijala a ako je to ota sa slike onda pretpostavljam da je od inoxa.
Preporučio bi ti da pogledaš upute za održavanje nape i ako piše da je moraš mazati umjesto klasično pranja onda mi se javi pa ti objasnim zašto je to tako.

vidi se da se kužiš :)
napa je od inoxa, izvana ju održavam sredstvom za inox, a poklopce i sl ispod ide klasično pranje.
ali svakako ti objasni kakvo je to mazanje, možda nekom drugom dobro info dođe, ili će netko takvu napu imati u budućnosti :)
thx :top:

milomoje
09.12.2009., 22:24
vidi se da se kužiš :)
napa je od inoxa, izvana ju održavam sredstvom za inox, a poklopce i sl ispod ide klasično pranje.
ali svakako ti objasni kakvo je to mazanje, možda nekom drugom dobro info dođe, ili će netko takvu napu imati u budućnosti :)
thx :top:

Pa pojedini proizvodaci rade sa "standardnim" inoxom za kucanstvo koji ima jednu manu a to je mogucnost izbijanja korozije ako dode u kontakt sa nekim kemijskim elementima koji sadrze sredstva za ciscenje e sad koji su to tocno morao bi pogledati kad dodem na posao ali to je sad nebitno.
Bitno je kod ovog naglasiti da u uputama pise tocno kako se napa treba odrzavati i da ako je potrebno namazati je sa sredstvom za inox onda iskljucivo koristiti samo to.
Sredstva se uglavnom mogu kupiti u trgovinama di se inace prodaju nape tako da nije nesto bog zna sto specijalno osim ako sami trgovci nisu upoznati s tim dijelom ali treba se raspitati i pronade se.
Napa se na taj nacin stiti od korozije, skupljanja masnoce, prljastvine i otisaka prstiju i to je najbolja zastita za napu. Sredstvo koje ja prodajem je od Neoblanka i oni uglavnom to rade za ostale proizvodace jedino sam primjetio da kod Mielea je navedeno da je to njihov proizvod ali zapravo je to od ovog proizvodaca kojeg sam spomenuo i nesto je malo skuplje od Mielea.
Metalni filteri se klasicno ciste u perilici za posude ili rucno.
Inace ostali aparati kao sto su kuhalne ploce i sudoperi se oduvijek rade od drugog inoxa jer su za njih predvidili odrzavanje sa abrazivnijim sredstvima i drugacije je koristenje nego sa napom.
Hladnjaci, pecnice i perilice kod nekih imate inox standardni sa filmom ili kako ga zovu protiv otisaka i inox koji je isti kao i kod napa a neki koriste imitaciju inoxa znaci lim presvucen s folijom i izgleda identicno kao inox sto znatno pojeftinjuje aparat i lakse se odrzava odnoso odrzavanje je klasicno ( spuzva neko sredstvo i udri ).
E sad ako netko oce uzeti od inoxa jer je materijal kao materijal puno vrijedniji i na taj nacin oce pokazati mozda svoju " vrijednost " onda mora obratiti paznju na odrzavanje iako to nije nista posebno od onog klasicnog ali morali bi biti upoznati sa situacijom da kasnije ne bi zalili kad vam izbije korozija.

Veljko77
13.12.2009., 21:11
Faber reklamira plosnate plasticne elemente (cijevi) koje se slazu kao Lego kocke a zamjenjuju debele odvodne cijevi/tube.
Jedini problem je sto su strasno skupe. cca 100 kn svaki komad (ulaz, izlaz, koljeno, cijev).

Vidio sam u Bauhausu, nisu bile turbo jeftine ali su imale zglobove i konverzije okruglo u kvadrasto.

Veljko77
13.12.2009., 21:15

Ima je ja nekih 5 godina i radi ok, prao sam u perilici filtere ali mast nisam izvukao iz njih. :-( Promijenio sam samo jednu žarulju do sada a stalno su upaljene kad kuhamo (samo plin).

Dubrovcanka_25
20.12.2009., 10:03
Ja sam u startu planirala kupiti kutnu napu ali je preglomazna za moju ne bas veliku kuhinju pa nakraju uzimam otocnu koju monitram cca 50cm-60 od zida odnosno koliko je vec moram udaljit radi kutne plinske ploce...
Odabrala sam Faberovu Cylindru za "samo" 7000kn...

Kako se otocne montiraju iz plafona,uzmite u obzir da je dovod naravno iz plafona a ne zida i znaci morate spustat plafon gipsom!

Tako je,otocne su u pravilu jace jer su u 99% slucajeva to prostori gdje je kuhinja spojena sa dnevnim boravkom...
No,apropo komentara da je netko bio u kuhinji sa napom od 18 000kn pa svejedno osjetio luk...

Kad sam sa svojim kuharom (radim u hotelu,nije on moj osobni :)) raspravljala kako je meni ova napa tako jaka da ce mi juhu vuc iz lonca i da se nece nista osjetit kad kuham...on mi je odgovorio sa smjeskom da znaci da cu luk rezat iznad plinske ploce sa upaljenom napom? Napomeno mi je da zaboravljam da luk jako smrdi i pri samom sjeckanju,a ne samo dok se termicki obradjuje...
On naravno ne koristi mixere i sjekace za narezat luk,profici to rade brzinom svjetlosti no na to sam mu rekla da cu ga onda sjec u mixeru i rijesen problem!:D

Studentica
18.01.2010., 13:09
ja bih htjela kupiti faberovu napu od 60 cm samostojecu. jel zna netko gdje mogu pronaci najpovoljniju ponudu? ima tko kakvu preporuku? hvala

milomoje
26.01.2010., 14:03
Ovisno di zivis

Kioko
27.01.2010., 07:31
Zna li netko gdje se u HR može kupiti napa Elica Eliplane?

To je ova:

http://img211.imageshack.us/img211/2026/elicaeliplane.jpg (http://img211.imageshack.us/i/elicaeliplane.jpg/)

Guglo izbacuje samo Slovence i jednog Bosanca. :rolleyes:

svrcka
27.01.2010., 14:48
Zna li netko gdje se u HR može kupiti napa Elica Eliplane?

To je ova:

http://img211.imageshack.us/img211/2026/elicaeliplane.jpg (http://img211.imageshack.us/i/elicaeliplane.jpg/)

Guglo izbacuje samo Slovence i jednog Bosanca. :rolleyes:

ja sam ju htjela isto.
Tehnopolis mi ju je ponudio na upit (nemaju na web-u) i cijena je bila skroz ok - oko 1.200 kunića.
ali na kraju sam na preporuku uzela Faber isto ugradbenu jer mi se apsolutno ni malo neće vidjeti.

Kioko
27.01.2010., 20:53
ja sam ju htjela isto.
Tehnopolis mi ju je ponudio na upit (nemaju na web-u) i cijena je bila skroz ok - oko 1.200 kunića.
ali na kraju sam na preporuku uzela Faber isto ugradbenu jer mi se apsolutno ni malo neće vidjeti.

Hvala, Svrcka, poslat ću im upit. :)

Smijem priupitati koji si model Fabera izabrala i koliko si zadovoljna napom?

Studentica
27.01.2010., 23:02
Ovisno di zivis

pise ti ispod mog nicka da zivim u Zagrebu

enivej, dvoumim se izmedju Miele ili Faber

samostojece

milomoje
28.01.2010., 18:03
pise ti ispod mog nicka da zivim u Zagrebu

enivej, dvoumim se izmedju Miele ili Faber

samostojece

Možeš ti napisati da živiš i u Teheranu u nicku odkud ja znam ali nebitno.

Miele u odnosu na Faber je pre skup i prije bi išao na Faber a i nema neke veće prednosti u odnosu na Faber koji mu još i radi nape ne sve ali bar 30 % od njegove ponude.
Jedino ako nisi našla neku specifičnu napu kod Mielea a da je Faber nema u svom asortimanu ako mi možeš reći preciznije o kojim napama se radi možda budem konkretniji tko zna možda i Miele prevagne.

MorganV
28.01.2010., 18:18
Imam Faberovu samostojeću napu Glassy i muku mučim sa čišćenjem .
Dio kod filtera i gdje su lampice bez problema očistim ali onaj dio " dimnjaka" katastrofa. Svaka se packa vidi a čišćenje nema što nisam probala .
Obićno sam inox čistila sam malo sapunice i poslije samo prebrišem ubrusima i sredstvom za stakla . Ali ovo se ne da očistiti :ne zna:
Prebrišem ju , očistim sa sapunicom i čim počemem prelaziti sa ubrusima preko nje brdo pruga i packi ostane .
Sad napu perem sa cifom i tek nakon drugog , trećeg puta se vidi neki rezultat . S time da ju moram dva tri puta isprati u čistoj vodi pa tek onda mogu prebrisat ubrusima i sredstvom za stakla . Sama napa kao napa je super , ali održanje koma .

milomoje
28.01.2010., 18:39
Dio kod filtera i gdje su lampice bez problema očistim ali onaj dio " dimnjaka" katastrofa. Svaka se packa vidi a čišćenje nema što nisam probala .
Obićno sam inox čistila sam malo sapunice i poslije samo prebrišem ubrusima i sredstvom za stakla . Ali ovo se ne da očistiti :ne zna:
Prebrišem ju , očistim sa sapunicom i čim počemem prelaziti sa ubrusima preko nje brdo pruga i packi ostane .
Sad napu perem sa cifom i tek nakon drugog , trećeg puta se vidi neki rezultat . S time da ju moram dva tri puta isprati u čistoj vodi pa tek onda mogu prebrisat ubrusima i sredstvom za stakla . Sama napa kao napa je super , ali održanje koma .

Kupi sredstvo za održavanje inoxa to izgleda kao ulje a štiti od packanja, masnoće i ostalih čuda i ne trebaš je uopće prati sa tim čudima što si navela jer ti može izbaciti točkice po inoxu kao hrđa i morat češ onda cili dimnjak i ostatak nape ako isto radiš i na inoxu ispod stakla polirati.
Imaš ako u Zagrebu živiš u Gemmi u boćarskom domu.

svrcka
28.01.2010., 20:17
Smijem priupitati koji si model Fabera izabrala i koliko si zadovoljna napom?

uzeli smo faber inca smart HC X A52. nisam ju još isprobala jer kuhinja nije gotova.
Nije baš nešto lijepa (čitaj:ružna užas!) ali to mi nije ni bitno kad se ništa neće vidjeti.
mislim da forumašica Aoife ima istu i koliko se sjećam ona je pisala da je zadovoljna.
možda da pitaš nju detaljnije? :ne zna:

milomoje
29.01.2010., 10:34
Koji put je bitna funkcionalnost a ne samo izgled a ta inca smart ionako se ne vidi jer je ugradbena potpuno bez teleskopa.

murtila
30.01.2010., 21:01

Imam i ja takvu napu, i bez problema je čistim
ustvari taj dio dimnjaka sam očistila kad sam je montirala i možda još par puta
i to reda radi,
samo sam prebrisala čarobnom krpom jer je uvijek isto, čisto i nema nikakvih packi
jer nema od čega da budu, taj dio se ne može ni dobaviti,
masnoća ne dolazi do toga, :confused:
staklo i ovo okolo očistim svakodnevno, filtere još nisam, jer je napa još relativno nova baš se mislim kako ih moram oprati ali i to ću ubaciti u perilicu, valjda će se oprati

milomoje
30.01.2010., 22:01
Ja vam savjetujem da cistite iskljucivo sa sredstvom za inox ako vam se u kojem slucaju pojavu tockice po inoxu nemojte govoriti da je napa shit nego ste vi krivo postupali pri odrzavanju. Sa abrazivnim sredstvima tipa cif vim i slicni s kojima ujedno i polirate napu pri svakom odrzavanju a i tekucine sa sastavom klora pospjesuju reagiranje inoxa sa pojavom smedih tockica po povrsini.

Filtere redovito stavljajte u perilicu ili natapajte u toploj vodi sa sredstvom za masnocu 4-5 puta na mjesec a i vise ovisno dali se kuha masnija hrana zbog nakupljanja masnoce u mrezici filtera koja je viseslojna i kad se zacepu rupice napa ne daje svoj maksimum.

ibukra
10.02.2010., 20:07
Bok! planiramo kupiti napu al mjesto gdje bi je stavili je taman u kutu i pod kosinom krova.visina cca. 2m. neznamo šta da tražimo.izvlačne nape? ako tko ima neki savjet..?

milomoje
10.02.2010., 23:53
Ovisno kolika ti je visina donjih elemenata. Uzmi u obzir da napa mora biti podignuta min. 65 cm od razine kuhalne ploce i maksimalno do 75 cm. Znaci ako su donji elementi visine 85cm + 65cm minimalnog razmaka to iznosi ukupno 150 cm ostaje ti jos 50 cm. do stropa e sad trebalo bi pogledati dali ima kakva kutna napa da moze ici i da se moze spojiti na odvod. Ako nemate odvod niti ne planirate busiti zid mozete onda staviti ugljene filtere kao alternativa s tim da to i nije najbolje rjesenje jer se u pravilu moraju minjati svakih 3 mj do 6 mj ali ako se nema druge opcije onda je jedina mogucnost ugljeni filteri. Izvlacne nape nisu prava stvar za kuteve iako ih netko stavlja ali ja bi preporucio prije fiksne ugradbene nape pogledaj ovu reklama mozda te zadovolji i za nju se napravi kutni element. Takve sam vidao i u kutevi i na kuhinjskim otocima di u pravilu idu stropne nape.Ovo ti je link za kutnu napu reklama koje su u pravilu jace u odnosu na onu prije, nesto malo bucnije ali samo kad upalis najjacu brzinu odnosno usis i naravno skuplje. Ako si me shvatila prodi okolo malo po trgovinama i nek ti pokazu koje sve nape imaju. Dali ugradbena ili dekorativna sve ovisi o tebi ja bi ti preporucio ugradbenu jer ces moci neki fini element napraviti i maksimalno iskoristiti prostor takav kakav je e sad za dalje odluci sama pa se javi da vidimo sto si odlucila.

ibukra
13.02.2010., 18:28
Hvala na savjetu,sad ćemo malo u obilazak pa javimo sta smo našli.Pozdrav!

rožefiori
17.02.2010., 13:38
Imam jedan mali problem, naime, kuhinjski elementi su mi visine 95 cm (malo više od standarda), poviše njih su prozori, a zid na kojeg bih jedino mogla montirati napu počinje na visini od 175 cm. Znači, razmak između ploče za kuhanje i nape bi mi trebao biti 80 cm. Da li će mi to stvarati probleme kod funkcionioranja nape?

PLAVI GOLUB
17.02.2010., 14:19
u pravilu je..60..ali većina stavlja poradi estetike na 70-80..tako da nemaš razloga brinuti..čupat će s nešto manjim učinkom..e sad slijedi veća briga..da li je napa dobra i da li dobro čupa..:mig:

milomoje
17.02.2010., 17:36
u pravilu je..60..ali većina stavlja poradi estetike na 70-80..tako da nemaš razloga brinuti..čupat će s nešto manjim učinkom..e sad slijedi veća briga..da li je napa dobra i da li dobro čupa..:mig:

nije pravilo 60 vec 65 minimum do 75 maximum s tim da je 70 idealno.
I ne radi se o estetici vec od funkcionalnosti a obraca se i na detalj dali je plinska kuhalna ploča ili staklokeramika ( struja ).

PLAVI GOLUB
17.02.2010., 20:02
moj grijeh..moj grijeh, moj preveliki grijeh..:Serek:

btw.ja imam na 60..kao što sam već jednom davno rekla..taman za nasloniti čelo dok pečem palačinke..staklokeramička je ploča..i ja sam prezadovoljna..al ja sam samo obični neuki pučanin..tako da..

milomoje
17.02.2010., 22:16
moj grijeh..moj grijeh, moj preveliki grijeh..:Serek:

btw.ja imam na 60..kao što sam već jednom davno rekla..taman za nasloniti čelo dok pečem palačinke..staklokeramička je ploča..i ja sam prezadovoljna..al ja sam samo obični neuki pučanin..tako da..

ma sve 5 bitno da smo se razumili

more14
17.02.2010., 22:18
Ima li ovdje carinika ili poreznika? Ili pdv-aša?? Ako mi itko može objasniti zašto ova napa koja mi se sviđa košta ovoliko koliko košta....
http://www.bijela-tehnika.hr/aparati/artikal/7270/
http://www.shoppydoo.it/offerte-cappa_da_cucina-faber_matrix.html
:confused:-ali totalno:ne zna:

ivojos
18.02.2010., 12:06
Vjerovatno ima veze sa protokom zraka koji je 920 a prosjek je 450, zatim dizajn, brand, kvaliteta materijala ...

crvenkapica33
18.02.2010., 12:24
Vjerovatno ima veze sa protokom zraka koji je 920 a prosjek je 450, zatim dizajn, brand, kvaliteta materijala ...

mislim da je more14 mislila na razliku cijeni te nape kod nas i u italiji.

kod nas skoro 10000 kuna, a evo još jeftinija od one koju je ona našla:

http://www.shopmania.it/shopping~online-elettrodomestici-incasso~compra-faber-630004979~p-10384508.html

mislim, skoro duplo jeftinija nego kod nas :rolleyes:

sve pet, marža, carina, blabla, ali što je previše, previše je

Busy
19.02.2010., 09:59
MA najbolji ste :)
Sve u svemu meni super jer lijepo iskomentirate sve strane :)

No ipak moj komentar je "trgovcu ne u potpunosti vjerovati" + provjeriti informacije na nekom od foruma = na kraju sam izvesti zaključke i izvagati te odlučiti :) to je nekako najjednostavnije za nas amatere...

BTW...kupio bih običnu bijelu napu (za marku se još nisam odlučio) pa me zanimaju komentari o usisnoj snazi od 200 do 250 m3/h i korištenju ugljenog filtera...da li je to ok ili dovoljno za kuhanje (ako netko ima takvu napu bilo bi super da iskometira svoje iskustvo)

Zahvaljujem na komentarima...

prilika
19.02.2010., 10:03
Gdje bi u Zagrebu mogla kupiti filtere za kuhinjsku napu? Je li dovoljno zamijeniti samo filtere ili se mora mijenjati još nešto?

milomoje
19.02.2010., 10:07
Takva usisna snaga ti je premalo jos uz ugljeni filter se izgubi nekih 15 % od ukupne snage. Preporucio bi ti oko 450 m3 jer bi to bila neka srdnje odgovarajuca snaga. Kad se stavlja ugljeni filter na napu ne igra ulogu toliko m2 jer tu se ionako vraca profiltrirani zrak u istu prostoriju.

milomoje
19.02.2010., 10:08
Za koju napu ti triba prilika i koje filtere bi minjala dali ugljene ili metalne.

prilika
19.02.2010., 10:14
Radi se o napi ZH755 Zanussi. Do sada smo mijenjali samo filter od tkanine, ali i to je bilo već prije par godina. Ne znam da li je ugljeni ili metalni filter, to do sada nismo ništa mijenjali.

milomoje
19.02.2010., 10:15
http://www.bijela-tehnika.com/serviseri/Elica/Skrljevo/Bitechnique-doo/24-5585-220.html

Tu je link sa popisom svih proizvodaca. Potrazi u Zagrebu za kojeg proizvodaca trazis i nazovi ih.

prilika
19.02.2010., 10:22
Hvala za odgovor. Pogledala sam linkove i prepisati ću broj telefona.

milomoje
19.02.2010., 10:23
Radi se o napi ZH755 Zanussi. Do sada smo mijenjali samo filter od tkanine, ali i to je bilo već prije par godina. Ne znam da li je ugljeni ili metalni filter, to do sada nismo ništa mijenjali.

Pa to je lako za raspoznati.
Metalni filter ti je mrezasti od aluminija dok ugljeni ti je crne boje u plasticnom okviru kvadratnog, okruglom ili nekom drugom geometrijskog oblika uglavnom iza metalnog ali ako ste koristili tkaninu onda pretpostavljam da nemas ugljeni.

murtila
19.02.2010., 11:39
Moja napa je na visini od sezdest cm od ploce za kuhanje, a ja sam 188 cm visok i nema nikakvih problema.

Nemam ni ja od kada sam je digla, a MM je visok 186 i nije nikad imao problema :rofl:

Ma, sve ok, tvoja je ugradbena i ne bi lijepo ni izgledalao da je
velika razlika između nje i elemenata, a već sam prije rekla da ne znam
ima li razlike između ugradbene i samostojeće zbog dubine
Moja je sama na zidu pa nema toliko veze
iako bi volila da malo niže zbog elemenata na drugoj strani

glavno da smo svi zadovoljni :mig:

bulthaup
19.02.2010., 11:56
Pa jeste drugacije je kada je ugradbena, jer se onda manje istice.

milomoje
19.02.2010., 12:23
Sve zavisi o samoj kuhinji jer negdi je lipse viditi dekorativnu samostojecu a negdi ugradbenu.
A da se manje primjeti ugradbena to je istina i nesto manje su bucne radi ormara koji je kao izolacija za buku iako su to male razlike.

sly47
19.02.2010., 12:35
pa ovaj sad baš .... :D

Ja imam ugradbenu ( i to baš faberovu ) i ne da je bučna nego si ne čujem misli dok radi ... kamoli sreće da je element izolator buke ....

milomoje
19.02.2010., 12:48
nebitno je jeli od fabera ili ne jer jaca napa se jace cuje a ocito imas neku jaku zato se i cuje ali ako se usporedu iste jacine dekorativne i ugradbene onda je ugradbena tisa

more14
19.02.2010., 18:04
Znam da sam možebiti dosadna, ali šta vam se čini od ove
http://stolarijamraz.com/shop/product_info.php?cPath=100_27&products_id=6648
i zašto nema onaj gore nastavak? Ima li netko od vas sličnu?

milomoje
19.02.2010., 18:23
Nisi dosadna provat cu pogledati na netu ako nadem nacrt nje pa ti se javim

milomoje
19.02.2010., 18:33
Evo ti link http://www.falmec.com/design_diamante.htm# imas u pdf pa mozes viditi sto se sve sa njom dobije.
Koliko vidim za tu napu nije predviden nikakav nastavak vjerovatno zbog estetike pa jedino sto mozes napraviti je da odmah sa kolinom izades vani druga opcija uzmes ugljeni filter pa ne trebas nista od cijevi.
Gledano usis odnosno snagu sasvim dovoljna za prostor od 50 m2 a cjena odlicna.
Jedino pripazi da ti daju jamstvo na hrvatskom jer postoji uvoznik za njih. Nesmim vise dati informacija jer moze netko pomisliti i da tu imam prstice :) samo upisi falmec.hr i izbacit ce ti uvoznika a to je vrlo bitno jer ti je osiguran servis.

isazg
19.02.2010., 19:24
Imam Falmec napu, koliko sam vidjela na linku vrlo je slična modelu Blade.
Super sam zadovoljna!
Posebno smo kupili crijevo za odvod i sakrili ga knaufom do ventilacijskog odvoda koji je u zidu udaljen oko 1,5 m od nape.
Osim uobičajenog svijetla ima i lijepo plavkasto svijetlo na rubu nape koje svijetli kada je napa upaljena.
Usisna snaga je odlična. Napa je širine samo 4 cm ( tamo gdje su tipke ) što na širinu tijela od 90 cm izgleda baš elegantno.

murtila
20.02.2010., 12:56
Pa jeste drugacije je kada je ugradbena, jer se onda manje istice.

Da, naravno, manje se ističe :D
Ugradbena ide u gor. element koji je dubine oko 35,
a ova moja napa ima dubinu 40 na dijelu gdje je usis, s time da joj staklo izlazi još vani pa
je ta dubina 50,
i eto ti razlika,
bilo mi je malo čudno kad je PG rekla da ne zavlači glavu pod napu, i mislim se kako je ni ja baš ne zavlačim, ali svejedno dodirujem, pa mi nije bilo jasno
još kad si i ti rekao.....
ali eto
radna ploča je 60 a napa mi je 50, zato mi je glava bliže nego vama (možda )
nzm jel se te ugradbene izvlače prema vani i koliko

Evo moje nape :cerek:
http://i46.tinypic.com/289vrkj.jpg zanemarite Božične detalje

http://i47.tinypic.com/16c6xeg.jpg

milomoje
20.02.2010., 21:52
Da, naravno, manje se ističe :D
Ugradbena ide u gor. element koji je dubine oko 35,
a ova moja napa ima dubinu 40 na dijelu gdje je usis, s time da joj staklo izlazi još vani pa
je ta dubina 50,
i eto ti razlika,
bilo mi je malo čudno kad je PG rekla da ne zavlači glavu pod napu, i mislim se kako je ni ja baš ne zavlačim, ali svejedno dodirujem, pa mi nije bilo jasno
još kad si i ti rekao.....
ali eto
radna ploča je 60 a napa mi je 50, zato mi je glava bliže nego vama (možda )
nzm jel se te ugradbene izvlače prema vani i koliko

Evo moje nape :cerek:
http://i46.tinypic.com/289vrkj.jpg zanemarite Božične detalje

http://i47.tinypic.com/16c6xeg.jpg

Vecina ugradbenih napa ima mogucnost izvlacenja tkz. teleskopske nape i one kad se teleskopski dio izvuce dosegne dubinu oko 45 do 50 cm, plus im je sto ako se koristu straznji plamenici onda se teleskop i ne mora izvuci do kraja. Proizvodac vodi racuna o poziciji kuhalne ploce jer standardna dubina kuhalne ploce je 50 cm. Proizvode oni i fiksne bez teleskopa a one se rade jer danas na trzistu postoju i plice kuhalne ploce itd.

the redCat
21.02.2010., 11:43
Ne znam kako smo bez nape:cerek:
Naša je 90 širine, iznad štednjaka od 6ocm, ispod ormarića je ali nije skroz ugrađena, tj. vidi se (nije u korpusu)
Prvo smo je koristili na filtere dok nismo zbužali izlaz van i sad je odlično, jedino što se vani osjeti kao da imamo restoran:rofl:
Proizvođač je Tecnowind, nije bila skupa ali smo jako zadovoljni, prozor u kuhinji nam sad ne mora stalno biti otvoren...

**Anchy**
07.03.2010., 12:45
Pozz, zanima me kakva sz vasa iskusta s candy napama, svidila nam se jedna ali nismo sigurni. Model je: Napa Candy CMB 90 X, evo i karakteristike: Dekorativna napa širine 90 cm
Inox
Snaga usisa:700 m3/h
3 brzine
Metalni perivi filter
Visina: 69 - 115.5 cm
Širina: 90 cm
Dubina: 48 cm

milomoje
11.03.2010., 18:45
Pozz, zanima me kakva sz vasa iskusta s candy napama, svidila nam se jedna ali nismo sigurni. Model je: Napa Candy CMB 90 X, evo i karakteristike: Dekorativna napa širine 90 cm
Inox
Snaga usisa:700 m3/h
3 brzine
Metalni perivi filter
Visina: 69 - 115.5 cm
Širina: 90 cm
Dubina: 48 cm

Sad dali je od materijala inox u to bas nisam siguran ali nebitno, cijena joj je odlicna kao i tehnicke karakteristike . Napa bi izvlacila do 40 m2 prostora pa sad vidi ako imas spojeno dnevni, blagavaonicu sa kuhinjom to bi bila skoro ta kvadratura.

sijandraffm
12.03.2010., 07:36
Ja se isto dvoumim izmedu ove candy i ove Koncarove: NluxI90I :confused:

cijene su iste skoro, Koncar ima 230W, kapacitet usisavanja 417-470ml/h.

e sad koja je bolja i dali je uopce preporucljivo uzeti napu u nizem rangu cijene ???

Studentica
12.03.2010., 07:54
hoce li meni tko preporuciti neku miele ili ne :D ?

60 cm sirine

hvala

milomoje
18.03.2010., 18:44
Pa da bilo koju uzmes neces pogrijesiti samo gledaj da ti usis odgovara odnosno da jacina motora izmjerena u kubikazama odgovara kvadraturi kuhinje. Ti pronadi napu koja ti se svida pa ces dobiti odgovore dali valja ili ne.

**Anchy**
18.03.2010., 23:41
Sad dali je od materijala inox u to bas nisam siguran ali nebitno, cijena joj je odlicna kao i tehnicke karakteristike . Napa bi izvlacila do 40 m2 prostora pa sad vidi ako imas spojeno dnevni, blagavaonicu sa kuhinjom to bi bila skoro ta kvadratura.

Tako nekako i je tj. kuhinja i blagavaonica su 40m2. Pretpostavljam da je onda ta candy dovoljno dobra?

sijandraffm
19.03.2010., 15:51
Ja se isto dvoumim izmedu ove candy i ove Koncarove: NluxI90I :confused:

cijene su iste skoro, Koncar ima 230W, kapacitet usisavanja 417-470ml/h.

e sad koja je bolja i dali je uopce preporucljivo uzeti napu u nizem rangu cijene ???

nitko nezna ?

boromir
25.03.2010., 19:28
Kakava iskustva imate s izvlačnim napama? Koliko je trajan taj mehanizam izvlačenja? Neka preporuka?
Zahvaljujem
Pozdrav

marinae
25.03.2010., 22:11
Moja izvlačna/teleskopska napa radi već 3 godine bez problema, vizualno izgleda super. Jedino mi se ne sviđa čišćenje dijelova koji ulaze u element u kojem se nalazi jer masnoća i prašina ulaze u sve proreze pa i one do kojih krpa ne može. Plus, s vremenom sam shvatila da se izvlači malčice teže. Ne teško, ali ne klizi onako savršeno kao prvihdana, a mislim da je razlog gorenaveden. E,sad - rastavljati ormar, što uključuje i skidanje dva susjedna elementa s držača na zidu ili izdržati još malo i poslati ju u pm i kupiti samostojeću.

Bam Bam
31.03.2010., 05:29
Imamo napu faber inca smart hc i nakon 3 godine smo ju konačno spojili na izlaz ventilacije,taman sam danas namjeravao otići kupiti ugljene filtere ali sam pročitao da nisu potrebni ako spajaš napu na ventilaciju,točno ili ne?

Humana dolina
31.03.2010., 11:45
Evo ja ću postaviti pitanje ovdje mada nisam siguran...
Radi se o tome da prije ugradnje knaufa moram fiksirati neku dudu za odvođenje masnoća. (znači, odvod od kuhinjske nape)
Pošto bi morao sam izvesti dudu ( duda se sastoji od dva koljena), zanima me od čega da napravim dudu, da li ima za kupit i da li na to mogu nadoštiklat napu kad dođe na red?
Vjerovatno nisam dobro objasnio neke detalje, ali za početak...

bulthaup
03.04.2010., 21:27
Evo ja ću postaviti pitanje ovdje mada nisam siguran...
Radi se o tome da prije ugradnje knaufa moram fiksirati neku dudu za odvođenje masnoća. (znači, odvod od kuhinjske nape)
Pošto bi morao sam izvesti dudu ( duda se sastoji od dva koljena), zanima me od čega da napravim dudu, da li ima za kupit i da li na to mogu nadoštiklat napu kad dođe na red?
Vjerovatno nisam dobro objasnio neke detalje, ali za početak...

Postoji fleksibilno crijevo koje mozes ugraditi u knauf.:)

neznalica
05.04.2010., 21:34
Ja se dvoumim da li uopste postavljati kuhinjsku napu ili ne?!

Da bi se postavila kuhinjaska napa sa odvodom mora se busiti vanjski betonski zid i fasadna cigla. Ploca stednjaka je na 20 cm od prozora, jedno krilo-standardno. A rupa za odvod je 10 cm od prozora. Ne zna para gdje je meni prozor :) ali nisam sigurna koliko je bitna kuhinjska napa. To mene najvise muci.

mirta2
06.04.2010., 07:38
Kuhinja je u fazi planiranja, najvjerojatnije uopće neće biti visećih elemenata, rupa za napu je izbušena u stropu. Imam dovoljno mjesta za bilo kakvu napu. Pitanje je slijedeće: obzirom da je prostor zajednički (dnevna+blagovaona+kuhinja=50m2) koju mi napu preporučate? Bitno mi je da je tiha i da se lako čisti, i naravno da ne košta ko svetog petra kajgana, nego prihvatljivo.

tunja298
06.04.2010., 17:51
Pozrav, citam i nisam dobio nikakvu informaciju o napama.

Ovako, kuhinja je u izradi i trebam napu. Ali napu iznad otoka.

Nemam pojam o napama nista, znam samo da je otocna napa skupa ko dragi kamen i neznam zasto....

Radi se o kuhinji koja ima otok, napa ide znad otoka, bitna stvar je da je iznad provedena ventilacija za napu tako da ima izlaz van (skriveno iznad knaufa)

Koju napu staviti? Jel netko ima link gdje se mogu vidjeti stranje strane nape? Ili se moze ugradbena staviti? Jel imao tko slicnih iskustva ili su svi kupili
"otocne" nape?

Cisto pitam, glupo mi je dati 5000 za napu a materijal za kuhinju "skoro" kosta toliko....

more14
06.04.2010., 18:40
Pretpostavljam kad imaš otok da ide samo otočna, a zašto su skupe :ne zna:
Najjeftinije koje sam našla, a dobro kvalitetne su ove dvije

http://www.njuskalo.hr/kuhinjske-nape/napa-faber-glassy-isola-hip-x-v-a90-otocna-oglas-883551

A pitanje je da li se usuditi kupovati na ovaj način. Vidi ima li netko ovdje iskustva ili probaj sistem iz ruke u ruku ako si iz Zg.

Đunđi Bunđi
07.04.2010., 07:57
Pitanje za strucnjake

http://img31.imageshack.us/img31/8791/napa.th.jpg (http://img31.imageshack.us/i/napa.jpg/)

Planiram ugraditi napu 60cm sa auspuhom van... na balkon...
No, yebe me greda na balkonu koja je debela, noseca.. i ne mogu je busiti

Hoce li mi se vracati/odbijati miomirisi natrag prema kuhinji?
Odmah u blizini su mi balkonska vrata i prozori.. pa....???
Ima kakvih ideja? Tips and tricks?

mirta2
07.04.2010., 10:07
milomoje?
itko?

isazg
07.04.2010., 19:02
milomoje?
itko?

Moja je preporuka za napu od 90cm i jačine oko 500-600 kubika ( valjda sam dobro napisala jedinicu mjere ).
90cm zato da obuhvati što veću površinu iznad ploče za kuhanje.
Pogledaj da ima dobro svijetlo i da se filteri lagano skidaju.
Eto, toliko.
Ja sada imam Falmec, a prije sam imala Faber.

mirta2
08.04.2010., 08:02
Hvala, baš intenzivno gledam po netu i uglavnom nape imaju aluminijske filtere za koje piše da se peru u perilici posuđa (to se traži). Meni u uputi za perilicu piše da se ne smije prati aluminijsko posuđe. Ipak sam pokušala oprati jednu aluminijsku posudu na kojoj su ostale ružne smeđe fleke koje sad ničim ne idu dolje, a zaflekavilo mi se i inox posuđe koje sam uspjela očistiti. Da li se to još nekom desilo? Kako perete vaše aluminijske filtere iz nape?

isazg
08.04.2010., 19:52
Hvala, baš intenzivno gledam po netu i uglavnom nape imaju aluminijske filtere za koje piše da se peru u perilici posuđa (to se traži). Meni u uputi za perilicu piše da se ne smije prati aluminijsko posuđe. Ipak sam pokušala oprati jednu aluminijsku posudu na kojoj su ostale ružne smeđe fleke koje sad ničim ne idu dolje, a zaflekavilo mi se i inox posuđe koje sam uspjela očistiti. Da li se to još nekom desilo? Kako perete vaše aluminijske filtere iz nape?

U perilici za posuđe, jednom tjedno.
Sve je OK, bez problema.

blue_bb
16.04.2010., 12:42
Pozdrav svima, u potrazi sam za kuhinjskom napom, pa me zanimaju mišljenja i eventualna iskustva sa napom Baraldi npr. ova http://stolarijamraz.com/shop/product_info.php?products_id=7617 ili ova http://stolarijamraz.com/shop/product_info.php?products_id=7622,
te blomerg http://stolarijamraz.com/shop/product_info.php?products_id=7916

sceletroy
16.04.2010., 22:18
Pozdrav svima, u potrazi sam za kuhinjskom napom, pa me zanimaju mišljenja i eventualna iskustva sa napom Baraldi npr. ova http://stolarijamraz.com/shop/product_info.php?products_id=7617 ili ova http://stolarijamraz.com/shop/product_info.php?products_id=7622,

ne kupuj napu koja ima bilo kakve staklene dijelove, osim ako nemaš budalu koja će ti to čistiti svaki drugi dan.

murtila
17.04.2010., 12:15
ne kupuj napu koja ima bilo kakve staklene dijelove, osim ako nemaš budalu koja će ti to čistiti svaki drugi dan.

Ja imam napu sa staklenim dijelom , al nemam budalu da čisti :D

Ma uopće nije problem sa čišćenjem, i mislim da je zahvalnije od inoxa

more14
17.04.2010., 17:20

Meni se sve sviđaju izgledom, ali razlika je u cijeni, u protoku zraka, u snazi. Svašta nešto. Ne znam ništa o ovim napama, ali i vani po cijeni nisu jeftine, pa ono ko pretpostavljam da bi trebale biti dobre. Evo i u Italiji je skuplja od ove koja se mani sviđa http://www.dochouse.it/scheda/falmec_diamante90ix/cappe_arredamento_falmec.html
http://www.arredatutto.it/shop/baraldi-myra-inoxvetro-900-p-10324.html?utm_campaign=ciao&utm_medium=cpc&utm_source=ciao
Ovakav popust bi bilo šteta propustiti, pogotovo ako imaš priliku vidjeti je uživo.

blue_bb
18.04.2010., 16:01
Hvala na odgovorima, pogledala sam nape Baraldi (ima ih u iverpanu) i moram reći da bolje izgledaju na fotkama nego uživo, tak da tražim dalje....

cici1810
18.04.2010., 17:53
Ima netko iskustvo sa samsung napama?
http://www.samsungcenter.net/kategorije.35c1ddef71ce4c5cacbd0437cb97fecc.kuhinj ska_napa.aspx
Ona za 900 kn ima max usis 450 m3, a ona za 1350 kn 550 m3.
TNx unaprijed na info.. :)

sceletroy
18.04.2010., 18:00
Ima netko iskustvo sa samsung napama?
http://www.samsungcenter.net/kategorije.35c1ddef71ce4c5cacbd0437cb97fecc.kuhinj ska_napa.aspx
Ona za 900 kn ima max usis 450 m3, a ona za 1350 kn 550 m3.
TNx unaprijed na info.. :)

za te novce možeš kupiti bilo koju napu sličnih karakteristika, a koje su provjerene: gorenje, candy, zanussi, čak i faber
samsung zna raditi tv, ali njihove nape nisu ništa bolje od gore navedenih, samo je teže za njih nalaziti djelove.

sceletroy
18.04.2010., 18:03
Ja imam napu sa staklenim dijelom , al nemam budalu da čisti :D

Ma uopće nije problem sa čišćenjem, i mislim da je zahvalnije od inoxa

točno da se lakše čisti od inoxa, ali na brušenom inoxu se ne vidi koliko na staklu, pa se možeš prošvercati za čiščenje duže vremena

murtila
18.04.2010., 19:14
točno da se lakše čisti od inoxa, ali na brušenom inoxu se ne vidi koliko na staklu, pa se možeš prošvercati za čiščenje duže vremena

Nije ni staklo da ga baš moraš lickati stalno, a i puno mi je jednostavnije pošpricati sredstvom za stakla i prebrisati nego uglancati inox :mig:

sln
27.05.2010., 09:48
našao sam neku talijansku napu u elipsu, izgleda mrak, mislim da jaoj je snaga oko 400m/h, cijena je oko 2500-3000kn. baš mi je zapela za oko, samo se ne mogu sjetit kak se zove, uglavnom lik mi je reko da je firma nova na našem tržištu.

zanima me:

koliko napa terba bit udaljena(visinski) od rešoa da bi optimalno vukla zrak?

koliki je max udaljenost do npr. dimnjaka? ( povezao bih izlaz nape sa nekom flexibilnom cijevi i bacio na dimnjak- cca 2m udaljenosti - da ne radim rupu na krovu, jer se radi o potkrovlju.

ili mi je pametnije izbit na krov (20ak cm udaljenosti)?

još ću danas svratit do elipsa da vidim kak se zove ta marka, al modeli su im nalik na BOSCH DWK093650, samo još elegantnija, zaobljena, širine 90 cm.

sln
27.05.2010., 12:19
napa je NT AIR, model 135 AL/EL

540cbm/h, 53db, 3 jačine, tajmer, 2x20w svjetlo

cijena 3500kn

evo link:

http://www.ntair.it/Products/Wall_Selection/KA_135.aspx

envoy
05.06.2010., 11:10
Evo da malo dignem temu sa svojim upitom. Naime,imam napu Candy CCT 67x i muči me kontakt lampica. Malo rade obje,malo samo jedna,a trenutno su obje mrtve. Kako da riješim problem? Ne da mi se skidat cijelu napu samo zbog lampica.
Jel ima tko kakvo riješenje?
Hvala unaprijed! :D

SPLIT23
05.06.2010., 12:21
Bok svima, molim za pomoć. Htjela bi kupiti otočnu napu Falmec - Mirabilia: Manhattan. Zanimaju me vaša iskustva sa Falmec napama, kvaliteta, jačina i održavanje. Još ako je netko vidio ovu napu u salonu molila bi komentar jer je ja nisam vidila uživo:(

Ivo_22
10.06.2010., 09:53
imam pitanje u vezi nape, tj. filtera u njoj, ne mislim na onaj spužvasti koji ide na onaj mrežasti poklopac, već unutra,okrugli, neki kamenčići zveckaju u njemu :confused: Da li se to mjenja? Smije se oprat?

http://img821.imageshack.us/img821/6043/slika770.th.jpg (http://img821.imageshack.us/i/slika770.jpg/)http://img535.imageshack.us/img535/9114/slika769.th.jpg (http://img535.imageshack.us/i/slika769.jpg/)http://img9.imageshack.us/img9/6690/slika771.th.jpg (http://img9.imageshack.us/i/slika771.jpg/)

blue_bb
10.06.2010., 19:20
to je ugljeni filter, ne pere se, već se mijenja

zabica171
16.06.2010., 20:11
bok ljudi

molim vas za pomoc. mozete li mi preporuciti kvalitetnu napu ali da je okrugla nesto kao faber cylindra? svidja mi se i ta faberova ali je cijena od 5600 kn malo too much. nisam planirala tako puno novaca dati sa napu. koji jos proizvodjaci proizvode okrugle nape? gdjer u zagrebu to mogu pogledati tj. u kojim ducanima? na sta trebam paziti? ovako bi to nekako trebalo izgledati boja srebrna ili bijela.

http://www.tunica.hr/catalog/product_info.php?manufacturers_id=70&products_id=3855

svrcka
16.06.2010., 20:21
srebrnu imaš elica, ne znam točno koji je model ali je cijena oko 3k i nešto sitno koliko se sjećam

zabica171
16.06.2010., 22:33
srebrnu imaš elica, ne znam točno koji je model ali je cijena oko 3k i nešto sitno koliko se sjećam

gdje to mogu kupiti? nitko drugi ne proizvodi te okrugle npr. candy, gorenje, siemens itd?

zabica171
16.06.2010., 22:36
koji model elica? kako se zove? hvalaaaaaaaaa

more14
17.06.2010., 07:29
koji model elica? kako se zove? hvalaaaaaaaaa

Evo mislim da je svrcka mislila na ovu. Ta bi ti bila najpovoljnija.

http://www.segar.hr/products/1004004

svrcka
17.06.2010., 08:30
e da, upravo ta.

Busy
04.07.2010., 12:26
Pozdrav svima, evo imam par pitanja pa ako netko zna zahvaljujem na odgovoru.

1. Zanima me da li netko zna za opasnosti kod korištenja nape sa odvodom kada je manja kuhinja i u njoj je smješten plinski kombi bojler (koji nije u ormaru i nema nikakav poseban dovod zraka nego koristi zrak iz prostorije)?

2. Nešto sam čitao da je opasno da ti napa sa odvodom radi a imaš recimo zatvorene prozore jer se stvara neki podtlak ili tako neš ako samo izbacuješ zrak iz prostorije...pa me zanima što bi se moglo dešavati u takvoj situaciji?

3. I da li se tome može doskočiti ako recimo po ljeti imaš klimu upaljenu u toj kuhinji, napu sa odvodom koja radi i taj plinski bojler koji se pali samo kada trebaš toplu vodu? Da li i onda postoji opasnost od tog podtlaka?

4. To me sve zanima jer planiram staviti odvod za napu (bio bi dugačak oko 4m + imao bi jedno 3-4 koljena) pa da li moram zvati nekog stručnog za to da mi pogleda kuhinju?

Zahvaljujem!