PDA

View Full Version : Jamci- ovrha na plaću

sanjuška67
17.05.2006., 13:43
Molim vas za pomoć ako netko ima iskustva. Suprug je jamac, dužnik je prestao plaćati kredti ne zato što nema sredstava. Da li se može uzeti više od 1/3 plaće ako suprug ima kredit na svojoj plaći, da li se prema sudskoj odluci o ovrsi može uzeti dug sa plaće ako već postoji opterećenje na plaću do 1/3 plaće?? POMOĆ, HITNO JE!!!!!!! :confused: :flop:

ZgSash
17.05.2006., 14:23
netko je na nesto pristao inesto potpisao
onda , kad vrag dode na vrata - ne bi ja , meni to ne pase
sorry , ali odgovornost za svoje postupke bi trebala biti osnovna funkcija bilo koje odrasle osobe

Vojky
17.05.2006., 14:47
Ne može, odbici mogu ići do 1/3, a alimentacija do 1/2. Međutim, to ne ide automatski, mora dati prigovor ukoliko mu dođe zabrana na veći iznos...

Frasier
17.05.2006., 14:49
Ovo je iz jednog teksta u Vjesniku otprije 2 godine:

Zbog neplaćenih kredita, banke »sjedaju« na primanja dužnika, sudužnika, jamaca, i to na temelju pristanka na zapljenu cjelokupnih primanja, ovjerenoga kod javnog bilježnika. Međutim, suci tvrde da je svaka zapljena više od jedne trećine primanja, suprotna Ovršnom zakonu.
Kako tvrde u Općinskom sudu u Zagrebu, primjerice jamac kojem banka na temelju tog pristanka namjerava zaplijeniti više od trećine primanja, mogao bi to onemogućiti. Naime, jamac bi, sve do trenutka dok pristanak na zapljenu primanja ne stigne njegovu poslodavcu, mogao kod javnog bilježnika opozvati taj pristanak. Poslodavac mu u tom slučaju ne bi mogao »zaplijeniti plaću i poveo bi se sudski spor koji bi jamac sigurno dobio«, kažu u sudu.

Vojky
17.05.2006., 15:04
Takav pristanak je ništav. Stranka bez obzira na takav pristanak može dati prigovor.

To je samo način na koji su neke banke varale naivne, jer kao "pa potpisali ste", pa ljudi plaćaju. Jedino što na tom papiru vrijedi je da je potpis autentičan.

jaja
17.05.2006., 23:04
može, baš sam danas proučavala ovršni zakon

izjava ovjerena kod javnog bilježnika ima ima istu značnost kao sudska ovrha

trećina plaće se pobija onime što je ovjereno kod j.b., ak si potpiso da ti se uzima sve ima da ti uzimaju sve

prvi je izuzetak alimentacija koja ne može biti veća od 1/2 plaće, ali ne znači da ti se ne može ustezati i alimentacija i kredit

drugi je izuzetak ovrha u korist države (porezi, doprinosi, trošarine itd) kad ti država može uzeti sve iznad osnovnog osobnog odbitka (1600 kn), znači 1600 kn može ići na kredite i sudske ovrhe u bilo čiju korist

jaja
17.05.2006., 23:08
Ovo je iz jednog teksta u Vjesniku otprije 2 godine:

Zbog neplaćenih kredita, banke »sjedaju« na primanja dužnika, sudužnika, jamaca, i to na temelju pristanka na zapljenu cjelokupnih primanja, ovjerenoga kod javnog bilježnika. Međutim, suci tvrde da je svaka zapljena više od jedne trećine primanja, suprotna Ovršnom zakonu.
Kako tvrde u Općinskom sudu u Zagrebu, primjerice jamac kojem banka na temelju tog pristanka namjerava zaplijeniti više od trećine primanja, mogao bi to onemogućiti. Naime, jamac bi, sve do trenutka dok pristanak na zapljenu primanja ne stigne njegovu poslodavcu, mogao kod javnog bilježnika opozvati taj pristanak. Poslodavac mu u tom slučaju ne bi mogao »zaplijeniti plaću i poveo bi se sudski spor koji bi jamac sigurno dobio«, kažu u sudu.

rekla kazala, u zakonu ima dosta promjena, banke imaju jake pravnike, ja 100 % sigurna tko izvlači kraći kraj

treba napomenuti da banke ništa ne gube dugim parnicama, kamata ide

jaja
17.05.2006., 23:26
Molim vas za pomoć ako netko ima iskustva. Suprug je jamac, dužnik je prestao plaćati kredti ne zato što nema sredstava. Da li se može uzeti više od 1/3 plaće ako suprug ima kredit na svojoj plaći, da li se prema sudskoj odluci o ovrsi može uzeti dug sa plaće ako već postoji opterećenje na plaću do 1/3 plaće?? POMOĆ, HITNO JE!!!!!!! :confused: :flop:

Preporučujem slijedeće

objasniti u firmi da je i za njegov kredit ovjerena izjava kod javnog bilježnika (ako nema svoj primjerak kopirat će mu u banci), to znači ima istoznačnost sudskoj ovrsi

inzistirati na obustavama do jedne trećine plaće

ako se dobro postavi, iz firme bi trebali obavijestiti banku da ti je muž trenutno kreditno nesposoban i da je predmet odložen u očevidnik

tu bi mogla dobiti na vremenu dok dužnik ne sredi situaciju

Vojky
18.05.2006., 00:09
može, baš sam danas proučavala ovršni zakon

izjava ovjerena kod javnog bilježnika ima ima istu značnost kao sudska ovrha

trećina plaće se pobija onime što je ovjereno kod j.b., ak si potpiso da ti se uzima sve ima da ti uzimaju sve

Ne može jer je to NIŠTAVO. Isto kao da si potpisao da ideš u dužničko ropstvo ili da prodaješ parcelu na Mjesecu.

U takvom slučaju se radi prigovor protiv ovršnog naloga (jer naravno bilježnik koji provodi ovrhu ne mora znati da već postoji opterećenje), Ovršni Zakon:

(1) Ovrha na plaći, naknadi umjesto plaće, naknadi za skraćeno radno vrijeme i naknadi zbog umanjenja plaće i mirovini, radi naplate tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno udržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja može se provesti do iznosa od jedne polovine, a radi naplate tražbine po drugoj osnovi do iznosa od jedne trećine plaće, naknade umjesto plaće ili mirovine.

To je ius cogens i ne može se ugovorno mjenjati.

Po meni - najbolje je angažirati odvjetnika i pokrenuti regresnu tužbu protiv originalnog dužnika (što se ima pravo), možda ima neke druge imovine iz koje se troškovi ove 1/3 mogu naplatiti.

jaja
18.05.2006., 07:22
Ako ikad budem trebala odvjetnika za ovrhe, obratit ću se tebi :)

Tu se radi o tome da ženi treba trenutno rješenje, a ne sudski postupak od par sto godina :kiss:

Počinjem shvaćati izjavu moje pravnice kako je pravo lijepo i zanimljivo, sve možeš tumačiti ovak i onak. Bar u lijepoj našoj...

Ja ostajem pri svojem tumačenju mada ni tvoje ne odbacujem, previše je kod nas zakona koji jedni druge pobijaju

Ako je 1/3 zakonski maximum za naplate tražbine po drugoj osnovi, onda žena nema da brine. Muž ima svoj kredit i to je to.

Bojim se da nije tako :rolleyes:

sanjuška67
18.05.2006., 07:24
Hvala na savjetima. Naravno da dužnik ima ima svoje imovine, inače je obrtnik koji dobro posluje pa mi nije jasno zašto banka ne blokira njegov račuin da bi namirila dugovanje.:confused:

jaja
18.05.2006., 07:32
Hvala na savjetima. Naravno da dužnik ima ima svoje imovine, inače je obrtnik koji dobro posluje pa mi nije jasno zašto banka ne blokira njegov račuin da bi namirila dugovanje.:confused:

zato jer je im je jednostvanije napisati dopis za ovrhu na plaći nego pokretati postupak za blokadu računa, nažalost

Lavica02
18.05.2006., 07:40
Možda nisam u pravu, ali mislim da je država novim ovršnim zakonom ( ljeto prošle godine) "dopustila" pljenidbu cijele plaće - izuzev invalidnine, doplatka.... a ne "samo" 1/3.

johnny_b_good
18.05.2006., 11:09
Ne može jer je to NIŠTAVO. Isto kao da si potpisao da ideš u dužničko ropstvo ili da prodaješ parcelu na Mjesecu.
Tkava izjava sigurno nije NIŠTAVA ali je OPOZIVA.

Plaća spada u tovju osobnu imovinu i ništa te ne može spriječiti da ti nju opteretiš ili otuđiš kako god želiš, odnosno radi se o tvom dispozitivnom pravu što osobna sloboda nije, a ni parcela na mjesecu jer nije tvoje vlasništvo.

Ako je takva izjava potpisana i ovjerena po javnom bilježniku onda se usteg plaće za otplatu kredita može vršiti i u mjeri iznad 1/3 plaće.

U svakom slučaju takva se izjava može opozvati (ponovo izjava mora biti ovjerena kod javnog bilježnika) i onda se ne može ustezati više od 1/3 plaće.

jaja
18.05.2006., 11:24
Isto kao da si potpisao da ideš u dužničko ropstvo ili da prodaješ parcelu na Mjesecu.

takvima postavljaju staratelje i skrbnike :D

Vojky
18.05.2006., 16:17
Ako je takva izjava potpisana i ovjerena po javnom bilježniku onda se usteg plaće za otplatu kredita može vršiti i u mjeri iznad 1/3 plaće.

U svakom slučaju takva se izjava može opozvati (ponovo izjava mora biti ovjerena kod javnog bilježnika) i onda se ne može ustezati više od 1/3 plaće.

E, ovo ima smisla, hvala na ispravku.

No, valjda banke idu na to da ljudi ne znaju kako uvijek mogu promijeniti izjavu.

johnny_b_good
18.05.2006., 16:29
Kad malo bolje pogledaš više od 50% troškova vezanog za kredite su nepotrebni, a banke ih proguraju jer imaju dominantnu poziciju.

Baš danas sam bio u banci po jedno brisovno očitovanje, a oni meni za to uzeli 100 kuna, jer mora biti ovjeren potpis. Ovjera potpisa je 46,60 kn a ostatak je pojela maca.
Solemnizaciju ugovora neću ni spominjati, to je pak pljačka neviđena i ponjenje već ionako punih džepova javnih bilježnika.

Banke definitivno zloupotrebljuju svoj položaj i idu na pravnu nepismenost građana.

Na svu sreću imamo ovaj forum pa se ljudi mogu raspitati.

dr. Szmola
18.05.2006., 16:52
evo i konkretnog propisa, pa tumačite kako vam se sviđa, kao što je kolegica rekla,

Ovršni zakon
Zapljena po pristanku ovršenika
Članak 178.
(1) Dužnik može ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, u cijelosti ili djelomično, i da se isplate obavljaju izravno vjerovniku, na način određen u toj ispravi. Takva isprava izdaje se u jednom primjerku, ima značenje pravnog posla iz članka 72. stavka 1. ovoga Zakona te pravni učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi.
(2) Ispravu iz stavka 1. ovoga članka s učincima dostave rješenja o ovrsi poslodavcu dostavlja vjerovnik, preporučenom poštanskom pošiljkom s povratnicom ili preko javnoga bilježnika.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, zapljena na temelju suglasnosti dužnika nema utjecaja na provedbu ovrhe na plaći radi namirenja tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale po osnovi narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete po osnovi izgubljenoga uzdržavanja zbog smrti davatelja udržavanja.
(4) Isprava iz stavka 1. ovoga članka ima svojstvo ovršne isprave na temelju koje se može tražiti ovrha protiv dužnika i na drugim predmetima ovrhe.
(5) Odredbe stavka 1. i 4. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na jamca ako je dao suglasnost iz stavka 1. ovoga članka.

Vojky
18.05.2006., 22:00
Dakle, još jedan od zakona spetljanih unutar sebe...

Ima kakva praksa Vrhovnog suda?

jaja
18.05.2006., 22:21
a lijepo rekla ja da proučila zakon :mig:

Lavica02
19.05.2006., 06:26
Kad malo bolje pogledaš više od 50% troškova vezanog za kredite su nepotrebni, a banke ih proguraju jer imaju dominantnu poziciju.

Baš danas sam bio u banci po jedno brisovno očitovanje, a oni meni za to uzeli 100 kuna, jer mora biti ovjeren potpis. Ovjera potpisa je 46,60 kn a ostatak je pojela maca.
Solemnizaciju ugovora neću ni spominjati, to je pak pljačka neviđena i ponjenje već ionako punih džepova javnih bilježnika.

Banke definitivno zloupotrebljuju svoj položaj i idu na pravnu nepismenost građana.

Na svu sreću imamo ovaj forum pa se ljudi mogu raspitati.

Što se tiče brisivnog očitovanja.... Kvalitetnije Banke ga NE NAPLAČUJU jer imaju deponirane potpise kod javnih bilježnika, one koje ga nemaju deponiranog naplačuju 50 kuna.... tako da su tebe bez sum:brukica: nje oderali

johnny_b_good
19.05.2006., 07:18
Ma znam ja da su mene (odnsno stranku) odrali, ali to ti je politika OTP banke.

Sve banke imaju deponirani potpis i bez obzira na to ovjera se uvjek naplaćuje samo je razlika što onaj koji ovjerava potpis ne mora biti kod javnog bilježnika sa osobnim dokumentom, već ga javni bilježnik nazove telefonom i provjeri da li je on to uistinu potpisao. Trošak ovjere uvjek ostaje.

Lavica02
19.05.2006., 07:53
Ma znam ja da su mene (odnsno stranku) odrali, ali to ti je politika OTP banke.

Sve banke imaju deponirani potpis i bez obzira na to ovjera se uvjek naplaćuje samo je razlika što onaj koji ovjerava potpis ne mora biti kod javnog bilježnika sa osobnim dokumentom, već ga javni bilježnik nazove telefonom i provjeri da li je on to uistinu potpisao. Trošak ovjere uvjek ostaje.

110% točan info: JB ne zove da provjeri niti to (kažem kvalitetnija banka) ne naplaćuje, već samo one neorganizirane :top: :top:

Prevarant.com
12.03.2007., 22:47
Posjetite www.prevarant.com registrirajte se i prema uputama objavite prevaranta (dužnika) stvorite pritisak i jednom kad se lice objavi problemi počinju za njega. Besplatno je.

iva2110
11.01.2008., 14:21
molim pomoć!
nisam znala kam da ovo smjestim pa me evo ovdje!
kako je moguće da se banka naplaćuje najprije od jamaca a dužnik ima uredna primanja?
kaj nije to apsurd?
i na što točno banka može staviti ovrhu?pokretnine i nekretnine?kaj može uzeti novce i vrijednosne papire od uže obitelji osobe koja je jamac?mislim na muža, djecu i sl?
to samo valjda tu postoji da dužnik koji je solventan ne plaća kredit nego banka tereti jamce?
da li postoji pravna osnova za tužbu bilo koga kako bi izbjegli plaćanje tuđeg kredita, a da nama (jamcima ) ne prodaju stvari na dražbi?
šta napraviti sa dužnikom, kako gag uvjeriti da plati, jer novaca ima?

molim vas za savjet i pomoć!

maca_papucarica
11.01.2008., 14:27
Prije svih ostalih radnji dajte dotičnoj banci podatke o tome gdje dužnik radi (s obzirom da kažete da ima uredna primanja, valjda redovita) pa se možda banka uspije naplatiti preko poslodavca.

Sve ovisi o kakvom se kreditu radi i o kojim sredstvima osiguranja.

iva2110
11.01.2008., 19:31
Prije svih ostalih radnji dajte dotičnoj banci podatke o tome gdje dužnik radi (s obzirom da kažete da ima uredna primanja, valjda redovita) pa se možda banka uspije naplatiti preko poslodavca.

Sve ovisi o kakvom se kreditu radi i o kojim sredstvima osiguranja.

stambeni dugoročni, radi se o mirovini, jedino kaj je sranje kaj je dužnik svu svoju imovinu prebacio na obitelj, tako da zvanično nema ništa!
i kaj ti je poštenje?

maca_papucarica
17.01.2008., 14:29
Da, sranje je, ali mirovinu ne može prebaciti na obitelj pa inzistiraj na tome da traže zapljenu na mirovinu u HZMO-u (mada ne znam da li će to pomoći, ali u svakom slučaju probaj).
Uh, stambeni je j**** jer se banci ne isplati pokretati prodaju nekretnine dok ima lakše unovčivih osiguranja :rolleyes:.

Bojim se da osim ovog zahtjeva prema HZMO-u nema neke velike pomoći, osim da angažiraš firmu za utjerivanje pa da mu oni dosađuju (ali mislim da ti je to jako skupo, ali opet, radi se o dugoročnom kreditu).

Nadam se da ćeš naći načina kako ga urazumiti :rolleyes:
Puno sreće! :top:

dengi
03.02.2008., 11:22
Molim pomoć svih koji nešto znaju u sljedećem.

Dižem stambeni kredit u ZABI i sve je lijepo teklo i uredno dok nisam došla po Ugovor o namjenskom kreditu za potpisati ga i solemizirati. Tad se pojavljuju i 2 papira navedena u naslovu koja moram zajedno s ugovorom nositi javnom bilježniku na ovjeru.
Suglasnost o zapljeni plaće u cijelosti - mislim se ajd dobro pokriveni su Zakonom o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, čl. 82 (NN 88/05). Iako u navedenom čl. piše u cijelosti ili djelomično, jasno mi je da nisam u pregovaračkoj poziciji i da ako hoću kredit moram potpisati. Ili možda ipak postoji način? Ako itko zna nek mi piše, jer sam čula da će Zakonodavac vratiti na staro uz egzistencijalni minimum jer ovako država ima "na grbači" socijalne slučajeve. I šta u slućaju da se i vrati na staro, a ja već potpisala i ovjerila ovu Suglasnost, dali će se i meni mjenjati, ne vjerujem, ali ipak? Molim vas nemojte mi napisati da vidim sa svojom bankaricom preko koje dižem kredit jer ta žena mi nije ništa nikad konkretno odgovorila (valjda ne zna) i nikad mi nije ni spomenila ova 2 papira. Samo se iznerviram kad mi odgovara na moja pitanja, jer petlja do beskraja.
Zadužnica - je pravni akt definiran zakonom (čl. 183. Ovršnog zakona - NN 57/96; čl. 85. onog prije navedenog NN 88/05 i čl. 24. Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona - NN 29/99). U definciji lijepo piše "zaplijene svi računi". Međutim u mojoj Zadužnici piše i "ovrha na cjelokupnoj imovini". Kako imovina nema nikakve veze sa pravnom institucijom zadužnice, i kako se u mojoj Zadužnici u djelu sa imovinom pozivaju na čl. 183. st. 7. Ovršnog zakona, a taj članak ima samo 3 stavka, a ne 7 ili više, krenula ja redom nazivati po ZABI. Jer mislim se, pa ne možete mi dati da potpišem nešto što je protivno zakonu i uz to se pozivati na stavak članka koji ne postoji. Da se razumijemo, normalno je da banke "ovrhu na cjelokupnoj imovini" navode u ugovoru, kao što piše i u mome, tako da nema potrebe stavljati isto i u zadužnicu samo da bi mogli odmah tražiti ovrhu, jer zadužnica ima svojstvo ovršne isprave za razliku od ugovora. Od svih razgovora, počevši od moje bankarice, pa preko njene kolegice koja radi na ispunjavanju papira, nisam dobila odgovora (samo mi je puklo brdo živaca) i sutra ću zvati treću osobu po njihovom naputku.
Molim za savjet kako da se postavim, ukoliko ta "3 osoba" kaže da je to tako i da ako hoću kredit moram potpisati. I šta mogu poduzeti? Nemam vremena mijenjati banku, jer sam ograničena rokovima iz Ugovora o kupoprodaji nekretnine.
I da se zna kredit mislim uredno plaćati, ali isto tako su me učili da dobro sve pročitam prije nego što potpišem, a i 30 godina otplate kredita je strašno dug period i u životu se svašta može desiti.
Unaprijed hvala.

Lavica02
03.02.2008., 13:52
Mislim da ti niti oko jednog dokumenta nećeš moći s njima pregovarati. Ta dva dokumenta su standardni kod stambenih i gotovinskih kredita. Zadužnica je nedavno uvedena.

Zadužnicom im daješ pravo da u slučaju neuredne otplate (ukoliko se po Suglasnosti ne mogu naplatiti) pljene tvoju imovinu u bankama.

Zadužnica

Zadužnica odnosno Izjava o zapljeni računa jedan je od instrumenata osiguranja naplate potraživanja. To je isprava kojom korisnik kredita, sudužnik ili jamac daju suglasnost banci da zbog naplate potraživanja može plijeniti sredstva po svim njihovim računima koje imaju otvorene u bilo kojoj financijskoj instituciji.

izvor: Limun.hr (http://www.limun.hr/main.aspx?id=646)

U Ovršnom zakonu na Poslovni forum-Ovršni zakon (http://www.poslovniforum.hr/zakoni/ovrsni_zakon_2.asp) čl. 183 (ima i 183a) našla sam 7 stavak koji glasi:
(7) Isprave iz stavaka 1. i 2. ovoga članka imaju svojstvo ovršnih isprava na temelju kojih se može tražiti ovrha protiv dužnika ili jamaca plataca na drugim predmetima ovrhe.
e sad :ne zna: nisam pravnik

dengi
03.02.2008., 15:56
[QUOTE=Lavica02;12469212]Mislim da ti niti oko jednog dokumenta nećeš moći s njima pregovarati. Ta dva dokumenta su standardni kod stambenih i gotovinskih kredita. Zadužnica je nedavno uvedena.

Zadužnicom im daješ pravo da u slučaju neuredne otplate (ukoliko se po Suglasnosti ne mogu naplatiti) pljene tvoju imovinu u bankama.

Da, da, ali nemaš ti imovinu u bankama. U bankama imaš otvorene račune, a cjelokupna imovina po definiciji je: pokretna (auto, brod, ...), nepokretna (kuće, vikendice, stanovi,...), dionice, ulozi u investicijskim fondovima i dr.
Dakle uzmu sve osim gaća!

dengi
03.02.2008., 16:07
[QUOTE=Lavica02;12469212]Mislim da ti niti oko jednog dokumenta nećeš moći s njima pregovarati. Ta dva dokumenta su standardni kod stambenih i gotovinskih kredita. Zadužnica je nedavno uvedena.

A ovo drugo si mi pomogla. Doduše to na poslovnom forumu nije cijeli tekst Zakona, već pročišćeni tekst. Al si me dobro usmjerila, pa sam taj st. 7 našla u jednoj od izmjena zakona, tj. čl. 183.

Lavica02
03.02.2008., 16:13
Da, da, ali nemaš ti imovinu u bankama. U bankama imaš otvorene račune, a cjelokupna imovina po definiciji je: pokretna (auto, brod, ...), nepokretna (kuće, vikendice, stanovi,...), dionice, ulozi u investicijskim fondovima i dr.
Dakle uzmu sve osim gaća!

stoji, ali ovdje je riječ o imovini u bankama

Lavica02
05.02.2008., 09:25
@dengi
može update ... da čujemo kaj je bilo

dengi
06.02.2008., 12:04
@dengi
može update ... da čujemo kaj je bilo

Ništa pametnog nisam postigla, samo sam se dobro iznervirala, jer kao što sam prije rekla, nisam bila u pregovaračkoj poziciji. "Očeš ili nečeš kredit" je definicija svih njihovih papira koje ti daju na potpis.
Al evo informativno. U ponedjeljak sam razgovarala s "3 osobom" koja kaže: ZABA na taj način piše Zadužnice od 01.01.2007. po osnovi Odluke njihove Uprave, koja je očito jača od Zakona. I takve zadužnice kojima ovjetuju ovrhu na cjelokupnoj imovini, kaže ona, pišu za sve vrste kredita iz razloga da ZABA nebi morala, u slućaju neredovitog plaćanja rata, plaćati sudske troškove. I kad ti neko to kaže tako jasno i glasno znaš da ništa ne možeš, iako si u pravu.

Za Lavicu: što se tiće cjelokupne imovine to je ono što sam prije napisala (sva pokretna i nepokretna imovina).

Je... banke i kredite, što nismo svi bogati da možemo gotovinom!!!!!

lolita777
03.07.2008., 22:01
pravno sam nepsmena pa molim za pomoć.
naime, imam dugovanje po kreditu nekih 3000 kn.
dosla mi je ovrha na plaću u iznosu 1/3.
lako što je došla meni, došla je i jamcima.
zasto?
to je iznos koji ja od dvije plaće mogu isplatiti. može li se nekako obustaviti (osim da sad platim dug) ovrha nad njihovim plaćama?
hvala unaprijed

Lavica02
04.07.2008., 07:45
jamcima bi se administrativna zabrana trebala aktivirati kada se kredit ne može naplatiti od dužnika => što bi npr bilo u slučaju da ti ne radiš ... tako da mi je ovo malo glupo

otiđi u banku pa s njima vidi

lolita777
04.07.2008., 08:50
i meni je to glupo :ne zna:
da li to smiju?

shearer999
04.07.2008., 11:16
Banka neke poteze vuče radi stvaranja psihološkog pritiska. Ako prođe, prođe i dobro je, nitko se ne žali i naravno da ljudi misle da je to zakonito. NE može se banka naplatiti prije od jamca nego od dužnik. Prvo se mora
pokušati naplatiti od dužnika.

lolita777
04.07.2008., 21:34
danas sam zvala, kazu da je to "po novome", pa od koga prije naplate. pa ako bude viska da ce oni meni to vratit. :confused:

shearer999
05.07.2008., 11:04
Članak 111. Zakona o obveznim odnosima se nije promijenio i dalje glasi:
(1) Od jamca se može zahtijevati ispunjenje obveze ako je glavni dužnik ne ispuni u roku određenom u pisanom pozivu.

(2) Vjerovnik može zahtijevati ispunjenje od jamca iako nije prije toga pozvao glavnog dužnika na ispunjenje obveze, ako je očito da se iz sredstava glavnog dužnika ne može ostvariti njezino ispunjenje ili ako je glavni dužnik pao pod stečaj.

Uglavnom ako ti imaš čime podmiriti obvezu jamca ne smiju dirati. I ništa se nije promijenilo kako oni kažu "po novome", ne smiju ni kunu uzeti jamcu, ako je glavni dužnik solventan.

No to ne vrijedi u slučaju da se jamac obvezao kao jamac platac i to uređuje članak 111. stavak 3.
(3) Ako se jamac obvezao kao jamac platac, odgovara vje­rov­niku kao glavni dužnik za cijelu obvezu i vjerovnik može zahtijevati njezino ispunjenje bilo od glavnog dužnika bilo od jamca ili od obojice u isto vrijeme.

madrid1
09.04.2009., 01:09
saznala sam da je moj suprug podigao ogromne kredite i zadužio se preko svake mjere.
nisam mu niti jamac, niti sudužnik a dobila sam informaciju da i dugovi spadaju pod "bračnu stečevinu"

ako se razvedem jesu li to i moji dugovi u slučaju da ih on ne može vraćati?

kako se maknuti od svega?

molim savjet

Starija Sestra
09.04.2009., 16:21
probajte dokazati da je no to napravio bez vašeg znanaj jer za poslove izvanredne uprave bračnom stečevinom potrebna je suglasnost drugog bračnog druga

madrid1
11.04.2009., 08:22
nisam mu mogla dati suglasnost kada nisam niti znala da se zadužuje i ne znam kako bih to mogla dokazati uopće...što poduzeti?

lujka_x
11.04.2009., 23:05
saznala sam da je moj suprug podigao ogromne kredite i zadužio se preko svake mjere.
nisam mu niti jamac, niti sudužnik a dobila sam informaciju da i dugovi spadaju pod "bračnu stečevinu"

ako se razvedem jesu li to i moji dugovi u slučaju da ih on ne može vraćati?

kako se maknuti od svega?

molim savjet

Vezano uz razvod braka...Ne, bračna stečevina je imovina stečena u braku radom i ona se dijeli pola-pola. Dakle, u bračnu stečevinu ne ulaze dugovi, dugovi se ne dijele pola-pola. Ako su krediti na njegovo ime i vi niste sudužnik...nema beda.
Doduše, on može preko suda tražiti da i vi plaćate pola, ali tu se možete postaviti i reći da ne želite plaćati, ali da onda nećete tražiti niti ono što je pribavio novcem od kredita. Primjerice, ako je kupio kreditom stan i sam plaća kredit, stan je samo njegov.

Stari Joža M.
11.04.2009., 23:07
ništa ne znaš i mirna si

lujka_x
11.04.2009., 23:10
ništa ne znaš i mirna si

kratko i jasno :top:

ZloPrase
12.04.2009., 07:30
Vezano uz razvod braka...Ne, bračna stečevina je imovina stečena u braku radom i ona se dijeli pola-pola. Dakle, u bračnu stečevinu ne ulaze dugovi, dugovi se ne dijele pola-pola. Ako su krediti na njegovo ime i vi niste sudužnik...nema beda.
Doduše, on može preko suda tražiti da i vi plaćate pola, ali tu se možete postaviti i reći da ne želite plaćati, ali da onda nećete tražiti niti ono što je pribavio novcem od kredita. Primjerice, ako je kupio kreditom stan i sam plaća kredit, stan je samo njegov.

Ne smatra li se dug "negativnom imovinom" i kao takav podliježe dijeljenju? Nisu li supružnici i sudužnici po defaultu?

Situacija gdje jedna strana ništa nije znala i ništa nije pridonijela nastanku duga je identična situaciji gdje jedan supružnik dobije na lotu i pri razvodu ne želi dijeliti taj dobitak.

buntspecht
12.04.2009., 12:09
Ne smatra li se dug "negativnom imovinom" i kao takav podliježe dijeljenju? Nisu li supružnici i sudužnici po defaultu?

Situacija gdje jedna strana ništa nije znala i ništa nije pridonijela nastanku duga je identična situaciji gdje jedan supružnik dobije na lotu i pri razvodu ne želi dijeliti taj dobitak.

kolko mi je ostalo u sjecanju kad mi se frend razvodio,samo se zajednicki dugovi dijele.ak nisi potpisao sa si nit suduznik nit jamac valjda,nemas se cega bojat.

a lotto,i ja to e kuzim,mozda si sud misli,zena te inspirirala:lol::rofl:

lujka_x
12.04.2009., 12:23

Nije isto, nije po defaultu...Dobitak na lotu je bračna stečevina, to je izričito propisano Obiteljskim zakonom. Kao što je propisano i da autorsko djelo pripada bračnom drugu koji ga je stvorio, ali da imovinska korist od autorskog prava ulazi u bračnu stečevinu. Ostalo se rješava prema odredbama stvarnog i obveznog prava.

Stoga, ako je jedan bračni drug podigao kredit, npr. da bi kupio auto, i obvezao se banci na vraćanje kredita sam, stvorio je dug sebi. To je obvezni odnos. Drugi bračni drug nije se obvezao kao sudužnik i zato se u praksi to rješava na način da, ako bračnom drugu koji je sam preuzeo obvezu padne na pamet tražiti drugog bračnog druga da vraća pola kredita za koji nije našao za shodno niti obavijestiti svog supružnika, a kamoli se dogovoriti, drugi bračni drug na sudu izjavljuje da neće plaćati taj kredit, ali da neće niti tražiti pola onoga što je što je pribavljeno novcem od kredita, u ovom slučaju pola auta. Dakle, ako drugi bračni drug neće pola auta, auto pripada onom bračnom drugu koji ga je kupio na kredit, pa sam i otplaćuje. Ako osoba ne vraća kredit, znamo kako se banka namiruje...

Takve situacije rješavaju se na sudu. Tko ne želi plaćati dugove svog supružnika koje je on/ona stvorio/la kao da je solo bez da uopće o tome razgovara, treba se odreći onog što je pribavljeno novcem od kredita pa nek se supružnik koji se zadužio sam vadi iz dugova. Međutim, onaj tko pri razvodu hoće, recimo i pola stana kupljenog na kredit, naravno da će biti dužan i davati za kredit.

lujka_x
12.04.2009., 12:29
kolko mi je ostalo u sjecanju kad mi se frend razvodio,samo se zajednicki dugovi dijele.ak nisi potpisao sa si nit suduznik nit jamac valjda,nemas se cega bojat.

a lotto,i ja to e kuzim,mozda si sud misli,zena te inspirirala:lol::rofl:

:lol: loto, šta ćeš, načelo bračne solidarnosti :lol: nema mrdanja...

ZloPrase
12.04.2009., 13:57
Nije isto, nije po defaultu...Dobitak na lotu je bračna stečevina, to je izričito propisano Obiteljskim zakonom. Kao što je propisano i da autorsko djelo pripada bračnom drugu koji ga je stvorio, ali da imovinska korist od autorskog prava ulazi u bračnu stečevinu. Ostalo se rješava prema odredbama stvarnog i obveznog prava.

Stoga, ako je jedan bračni drug podigao kredit, npr. da bi kupio auto, i obvezao se banci na vraćanje kredita sam, stvorio je dug sebi. To je obvezni odnos. Drugi bračni drug nije se obvezao kao sudužnik i zato se u praksi to rješava na način da, ako bračnom drugu koji je sam preuzeo obvezu padne na pamet tražiti drugog bračnog druga da vraća pola kredita za koji nije našao za shodno niti obavijestiti svog supružnika, a kamoli se dogovoriti, drugi bračni drug na sudu izjavljuje da neće plaćati taj kredit, ali da neće niti tražiti pola onoga što je što je pribavljeno novcem od kredita, u ovom slučaju pola auta. Dakle, ako drugi bračni drug neće pola auta, auto pripada onom bračnom drugu koji ga je kupio na kredit, pa sam i otplaćuje. Ako osoba ne vraća kredit, znamo kako se banka namiruje...

Ja dignem kredit kod zelenaša i kupim tim novcem masu srećaka lota, računajući da ću pametnim rasporedom imati (nakon vraćanja novca zelanašu) 10% profit. Uspije, moja srećka je dobitna, ali me u tom času žena odluči ostaviti.

Polaže li ona pravo na taj dobitak na lutriji a da istovremeno nije obavezna priznati dug kod zelenaša (jer nije znala da sam ja ušao u dug da kupim sve te srećke)? Pa onda ako ona uzme 50% "bruto" dobitka, ja ne mogu više pokriti dug zelenašu i ostajem u minusu. Slomljenih koljena.

lujka_x
12.04.2009., 15:42
Ja dignem kredit kod zelenaša i kupim tim novcem masu srećaka lota, računajući da ću pametnim rasporedom imati (nakon vraćanja novca zelanašu) 10% profit. Uspije, moja srećka je dobitna, ali me u tom času žena odluči ostaviti.

Polaže li ona pravo na taj dobitak na lutriji a da istovremeno nije obavezna priznati dug kod zelenaša (jer nije znala da sam ja ušao u dug da kupim sve te srećke)? Pa onda ako ona uzme 50% "bruto" dobitka, ja ne mogu više pokriti dug zelenašu i ostajem u minusu. Slomljenih koljena.

E sad već malo pretjerujemo...ušli smo čak i u kazneno, ali ajde.

dobitak=bračna stečevina. Bračna stečevina, ako nema bračnog ugovora=pola-pola - neoboriva presumpcija.

Žena ne mora tražiti pola, dobiva pola po defaultu. :) To kaj je mužić išao kod lihvara - a radi igara na sreću...no comment. Da se ne razvodim, mam bi se odlučila nakon toga. Raspikuća.:lol:

Eto tako...mislim da smo ovu temu ispremetali dovoljno...zakoni su takvi, dok su na snazi to je tako i nema smisla sad oko toga lamentirati.

buntspecht
12.04.2009., 20:56
znaci najbolje ne vjencavat se,i ako onda samo uz predbracni ugovor.

jebo te ispadne da je isplatljivije ic kod kurve dvaput tjedno neg imat zenu

madrid1
12.04.2009., 21:24
velika hvala na odgovorima

kada sam mu rekla što sam saznala, odgovorio je kako je novac za pokretanje posla i zajedničku dobit te me zamolio da odemo do banke. kada smo došli, ponuđeni su mi nekakvi formulari na potpisivanje...

izjavila sam da ne želim biti sudužnik niti ikakvo "sjedanje" na plaću. službenica je rekla kako je u pitanju mjenica te da mi nitko neće "sjesti" na plaću nego "samo nemam prava na bračnu stečevenu u slučaju razvoda". i to samo ako ne bude mogao otplaćivati.

odbila sam potpisati i time "jako povrijedila" supruga kao i "izgubila njegovo povjerenje"

kakav licemjer....

madrid1
12.04.2009., 21:30
zaboravih napomenuti kako me je nedavno obavijestio da je upoznao ženu "s kojom može razgovarati o svemu"...te želi na kredit kupiti veći stan za mene i kćerku kako bi naš zajednički stan bio njemu na raspolaganju...

evo..to je to...

madrid1
30.04.2009., 07:21
Kome se trebam obratiti i gdje ako želim staviti zabranu na prodaju zajedničke imovine?
Napominjem da nismo predali zahtjev za razvod. Hvala

Bubamaraaaa
30.04.2009., 13:42

Takve situacije rješavaju se na sudu. Tko ne želi plaćati dugove svog supružnika koje je on/ona stvorio/la kao da je solo bez da uopće o tome razgovara, treba se odreći onog što je pribavljeno novcem od kredita pa nek se supružnik koji se zadužio sam vadi iz dugova. Međutim, onaj tko pri razvodu hoće, recimo i pola stana kupljenog na kredit, naravno da će biti dužan i davati za kredit.

Ovo s autom mi je zanimljivo. A sto da recimo jedan bracni drug unatoc protivljenju drugog bracnog druga podigne kredit za auto i za koji ovaj nije ni suduznik i nista. Ali sukladno tome, ovom bracnom drugu s kreditom puno manje ostane od place pa zena/muz podmiruju svojom placom vise izdataka (tetu cuvalicu, vrtic, sve rezije i sl.), nije li onda ionako pridonijeo otplacivanju kredita, i kako da onda nema pravo na dio koji je i otplatio (ovisi koliko se kredita ispalatilo)?

Samojedica
02.05.2009., 20:01
Molim pravni savjet!
Razvedena sam. U braku smo na moj amex napravili kredit za nekakve gluparije u autu koji je ostao kod ex.
Ja taj amex otplaćujem jer glasi na moje ime. On znam s tim nema nikakve veze. Postoji li način da nekako pravno istjeram da bar plati pola tog duga?

mppet
02.05.2009., 20:14
tužiti ga građanskom parnicom...al onda pola auta je i njegovo..al normalno advokata pitaj pa kak to niste riješili u toku razvoda pardon...imovinsko pravni zahtjevi su out od razvoda to je isto tako da osoba koja je bila domačica a razvode se ima pravo da joj se isplati "naknadan" za oprani veš, suđe i bla bla u zajedničkom domačinstvu ..jel tak narode imam li pravo?

Samojedica
03.05.2009., 15:40
Stvar je u tome da smo mi napravili razdiobu imovine i auto je pripao njemu i tada je usmeno obečao da će plaćati dug. Ali nije. Jer je amex moj pa tko ga šiša.
Nemam dokaz što se tiće računa da je napravio taj american.
Išla bih u građansku parnicu a tu pitam o iskustvima i ima li to smisla?

liberty_pu
05.05.2009., 23:27
iako niste sudužnik/jamac
pitanje je kako će se vjerovnici naplačivati i koji elemnti osiguranja postoje
naime ako pojedina imovina glasi na npr. samo njega - anka će se naplaćivati iz vrijednosti nekretnine kao da je samo njegova a ne kao da je ona u vašem suvlasništvu, što iz odredba OZ-a proizlazi
preporučam napraviti ugovor o dioi bračne stečevine te s enavrijeme uknjižiti ili registrirati kao vlasnik nekretnina/određenih pokretnina ukoliko iste nisu već terečene

madrid1
08.05.2009., 11:05
iako niste sudužnik/jamac
pitanje je kako će se vjerovnici naplačivati i koji elemnti osiguranja postoje
naime ako pojedina imovina glasi na npr. samo njega - anka će se naplaćivati iz vrijednosti nekretnine kao da je samo njegova a ne kao da je ona u vašem suvlasništvu, što iz odredba OZ-a proizlazi
preporučam napraviti ugovor o dioi bračne stečevine te s enavrijeme uknjižiti ili registrirati kao vlasnik nekretnina/određenih pokretnina ukoliko iste nisu već terečene

gdje i kako se radi ugovor o diobi bračne stečevine?

kod bilježnika? sastavljamo li ga sami doma ili..? kako to treba izgledati?

Katrin
08.05.2009., 12:51
Bračni ugovor

(1) Bračnim ugovorom mogu se urediti imovinskopravni odnosi na postojećoj ili budućoj imovini.
(2) Prema trećim osobama uglavci o upravi ili raspolaganju imovinom imaju pravni učinak ako su upisani u zemljišne knjige, odnosno u javne upisnike kod kojih je upis nužan za stjecanje prava ili se stvar ne može rabiti bez takva upisa.
(3) Bračni ugovor sklapa se u pisanom obliku, a potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni.

liberty_pu
08.05.2009., 20:48
gdje i kako se radi ugovor o diobi bračne stečevine?

kod bilježnika? sastavljamo li ga sami doma ili..? kako to treba izgledati?

minimalno moraju biti ovjerovljeni potpisi

Samojedica
12.05.2009., 12:18
Može li mi netko odgovoriti.
Ako smo kod javnog bilježnika napravili razdiobu bračne stečevine prije rastave braka, i njemu je pripao auto a ja na svom amexu imam dug za plin ugrađen u njegovom autu i sl. imam li kakvu mogućnost da građanskom parnicom dobijem taj novac koji ja otplaćujem?
I kome se obratiti u slučaju građanske parnice, mislim na odvjetnika ako imate iskustva molim pp.

geronimove mudrolije
17.05.2009., 19:57
otplaćujem tuđi kredit, a to se nije desilo zato što se glavni dužnik razbolio, ili ostao bez posla ili bilo što opravdano - on je mene jednostavno prevario svjesno.

dakle, imao je namjeru i samo je vrebao taj trenutak da potpisem taj prokleti ugovor o jamstvu. tih dana, kada sam mu trebao za jamstvo, bio je nevjerovatan u slatkorjecivostima itd....

znate kako to vec ide...:rolleyes:

nasjeo sam.

sada sam vec otplatio nekih 5 rata, proslo je skoro pola godine. ja se ne mogu pomiriti s tim. hocu ga tuziti, ali ne znam sto mi je ciniti. koliko advokati uzimaju prosjecno za takve usluge? kakva je uspjesnost na sudu? koje su mi sanse?

dajte ljudi pomozite. dajte svoja iskustva.

cuo sam da je vrlo velika vjerovatnost da mogu dobiti tu parnicu.

na osnovu cega ja tog covjeka mogu tuziti?

qwer
17.05.2009., 21:33
Ti ga možeš tražiti ono što si platio kao jamac.
Parnicu ćeš sigurno dobiti, ali je pitanje hoćeš li se imati od čega naplatiti.

A ovo oko prevare, hm, nezgodno slažem se, pogotovo ako ti je prijatelj ili rodbina, ali, oprosti mi na ovome, više si kriv sam sebi (nije mi cilj napadati te, ali prevarenih jamaca ima na lopate).

isazg
18.05.2009., 10:48
Istina, parnicu ćeš dobiti, ali je pitanje hoćeš li imati od čega naplatiti.
U svakom slučaju, tuži.
Ide sporo ali...
Možeš tužiti samo za iznos koji si otplatio ne za cjelokupni kredit.
Dakle, ovisi o tome na koliko si godina jamac.
Ako npr. na 5 godina, onda tuži svaku godinu za iznos koji si otplatio.
Ako postoji još jedan jamac, možeš tražiti solidarnu podjelu iznosa rate.

aammaatteerr
18.05.2009., 15:25
svodi se na rekla kazala.Pitanje je kako dokazati namjeru prevare.Ukoliko se namjera ne dokaže "na vrbi svirala"

francesko
18.05.2009., 15:53
svodi se na rekla kazala.Pitanje je kako dokazati namjeru prevare.Ukoliko se namjera ne dokaže "na vrbi svirala"

Da bi se dokazala prijevara potrebno je dokazati da je osoba unaprijed planirala da vas prevari.
To nije lako dokazati na sudu,osaim ako je ta osoba prevarila više takvih naivaca.Tada možete podnijeti kaznenu prijavu.Ona dijeluje više psihološki nego prisilno.Sud vas neče saslušati dok se istraga ne dovrši.Iz činjenica koje ste napisali,nažalost nitko vam ne može garantirati ishod takvog postupka.

File
18.05.2009., 16:10
I dobro pogledaj što ti piše u tm ugovoru, da li si jamac ili sudužnik.
Ovo govorim zato što većina ljudi ovo ne razlikuje i sve trpa po jamstvo, a razlika je bitna.
Naše banke u HR zadnjih godina većinom i nude ugovore u kojima ste sudužnici, a ne jamci...
Tako ljudi okolo govore da kao jamci plaćaju tuđi kredit, pa kad dođu kod odvjtnika ispadne da uopće nisu jamci, nego sudužnici,
a tad se skoro ništa bitno ne može napraviti...

XeiX
18.05.2009., 16:17
Unajmi utjerivace dugova. Sve drugo je uzaludno.

francesko
18.05.2009., 16:27
I dobro pogledaj što ti piše u tm ugovoru, da li si jamac ili sudužnik.
Ovo govorim zato što većina ljudi ovo ne razlikuje i sve trpa po jamstvo, a razlika je bitna.
Naše banke u HR zadnjih godina većinom i nude ugovore u kojima ste sudužnici, a ne jamci...
Tako ljudi okolo govore da kao jamci plaćaju tuđi kredit, pa kad dođu kod odvjtnika ispadne da uopće nisu jamci, nego sudužnici,
a tad se skoro ništa bitno ne može napraviti...

Nemoj buniti čovjeka.

Sudužnik nastupa kao dužnik u startu,prvi je u redosljedu naplate.

Kako je naplata čovjeku več počela taj redosljed nije važan.

Ovde se radi dali je prjevara ili ne i kako je dokazati.

qwer
18.05.2009., 19:36
Zašto bi uopće dokazivao namjeru? njega ne zanima previše kazneni postupak nego građanski, kako do svoje love.

Ako si jamac, imaš pravo na regres čitave svote.
Ako si sudužnik, vidi u ugovoru jesi li solidarni dužnik; ako jesi imaš pravo na regres. Samo čini mi se da bi tad imao pravo na pola onoga što platiš.

XeiX
19.05.2009., 00:29
Dokazivao bi namjeru zato jer mu je to jedini nacin kako moze naplatiti od glavnog duznika novac koji je umjesto njega platio. To da u gradjanskom postupku ima ikakve sanse sumnjam jer se ovdje radi o dobrovoljnom stupanju u ugovorni odnos. Nitko ga nije tjerao potpisivati ugovor i zato nema nikakve sanse niti ikakve regrese.

qwer
19.05.2009., 05:36
Dokazivao bi namjeru zato jer mu je to jedini nacin kako moze naplatiti od glavnog duznika novac koji je umjesto njega platio. To da u gradjanskom postupku ima ikakve sanse sumnjam jer se ovdje radi o dobrovoljnom stupanju u ugovorni odnos. Nitko ga nije tjerao potpisivati ugovor i zato nema nikakve sanse niti ikakve regrese.

Oprosti, ali pričaš gluposti.

III. ODNOS JAMCA I DUŽNIKA

Pravo zahtijevati naknadu od dužnika

Članak 120.

(1) Jamac koji je isplatio vjerovniku njegovu tražbinu može zahtijevati od dužnika da mu naknadi sve što je isplatio za njegov račun, a i kamate od dana isplate.

(2) On ima pravo na naknadu troškova nastalih u sporu s vjerovnikom od časa kad je obavijestio dužnika o tom sporu, a i na naknadu štete ako bi je bilo.

File
19.05.2009., 13:43
Mislim da u ovakvoj situaciji nikome nije zanimljiv kazneni postupak, već parnica- da čovjek dođe do svojih novaca, a za to namjena i nije bitna....

XeiX
19.05.2009., 15:38
Oprosti, ali pričaš gluposti.

III. ODNOS JAMCA I DUŽNIKA

Pravo zahtijevati naknadu od dužnika

Članak 120.

(1) Jamac koji je isplatio vjerovniku njegovu tražbinu može zahtijevati od dužnika da mu naknadi sve što je isplatio za njegov račun, a i kamate od dana isplate.

(2) On ima pravo na naknadu troškova nastalih u sporu s vjerovnikom od časa kad je obavijestio dužnika o tom sporu, a i na naknadu štete ako bi je bilo.

Mozda i jesu gluposti, ali ako covjek nije kreditno sposoban i treba mu jamac ili suduznik koja je vjerojatnost da ce ukoliko ne placa svoj kredit jamac moci naplatiti ista unatoc mogucoj pozitivnoj odluci suda u svoju korist?

Znaci ti platis covjeku kredit banci i onda ti zakon daje mogucnost legalno se naplatiti od tog duznika. Super. Zasto bi covjek tebi placao ako ne placa banci? O tomu ja govorim. Znaci, mozes ti tuziti ali to je najvjerojatnije gubitak novca i vremena. Imas pravo zahtijevati ali nemas automatsko pravo i dobiti.

Perfidan bankarski trik.

Katrin
19.05.2009., 15:43
nije bankarski trik. tebe nitko ne tjera da ides u takav dogovor bez osiguranja.

qwer
19.05.2009., 17:03
Zasto bi covjek tebi placao ako ne placa banci? O tomu ja govorim.

Zato jer ti imaš presudu da ti mora platiti.
Mora i banci, ali banka ima izbor: ili on ili ti. On izbor nema.

Nije trik. Nema love?
Hm, digneš kredit za stan, ne otplaćuješ ga. Ali imaš stan, zar ne... toliko o imovini.
A ako osoba ne plaća jer ne želi (onaj primjer prevare koja je nebitna za ovu priču, ali može biti kad netko prevari više osoba, lakše je dokazivo, mislim da je neka doktorica iz Slavonije to radila starijim pacijentima), tada ima i stan i plaću.

A možda i nema ništa, ali će imati jednog dana, kad mu umre netko pa mu lagano digneš nasljedstvo.
Nije baš vjerojatno da će osoba proživjeti cijeli život, a da nema ništa u vlasništvu niti tekućih prihoda.
A zatezne kamate teku. Nije neka utjeha, jer znači da ćeš novce čekati duugo, ali znaš onu, čuvaj se osvete strpljivog čovjeka.

XeiX
19.05.2009., 19:46
Polazim od pretpostavke da ovo nije dobra situacija ni za koga a ponajmanje jamca pa sama presuda tom logikom nema neki veci znacaj. Ako je u pitanju nekretnina, super. Ali ako je u pitanju pizdarija poput LCD televizije, auta, motora ili slicnog smeca sto onda? Ja mu (ili bilo kome u slicnoj situaciji) zelim svu srecu, kako god bilo.

XeiX
19.05.2009., 19:49
Bankarski trik je zato sto banka sebe naplati a ti si misli kako ces. Iznenadili bi se koliko ljudi ne zna u sto se upusta niti im je to jednostavnim rjecnikom objasnjeno. Zato je u pitanju trik. Banke jako dobro znaju da se postotak dugovanja nece moci naplatiti od duznika, a s prilicnom tocnoscu se mogu predvidjeti i koji to klijenti nece placati a ipak uvlace jamce u stetne ugovore. Iako se radi o dobrovoljnom stupanju u ugovor ipak ima pritisaka na jamce - od prijatelja, rodbine, ovog ili onog. Nemojte misliti da su banke vasi prijatelji.

~hellena~
20.05.2009., 22:10
mi upravo očekujemo naplatu, kredit je isplaćen, jer je moj stari bio sudužnik i bez ikakvog dokazivanja prevare ima pravo na povrat novca, dotični je zajbao popriličnu količinu ljudi i prvo su bile kojekakve ovrhe dok mu nisu sve iz kuće popisali, sada pa hipoteci mu je sjela banka na kuću a mi smo drugi na popisu tako da ćemo sigurno dobiti povrat...
a troškovi su oko tisuću kuna za svaki izlazak odvjetnika na teren, znači sud i slično a ostatak naplaćuje kad dobijemo nazad pare ali veći dio od njega

Cool82
10.11.2009., 18:46
Pozz.
Imam veliki problem stigla mi je pismena ovrha od JB
Ovako je krenulo NAJBOLJI frend sa posla me zamolio da mu budem suduznik jer si uređiva kuču.
Reko moze ali onda taman kada ti otplatis kredu bit ces meni jamac jar si ja isto zelim urediti potkrovlje
rekoh on nema problema. Super
Ali kaj eto ti vraga frajer nakon par mjeseci ode u pljacku i naravno zavrsi u zatvoru. Aha i kaj sad njegovi starci cigani ne zele niti cuti i jos mi bahato odbruse da nisam 1 ni zadnji koji je otplatio tudi kredit.
Istina i bog u međuvremenu sam i otplatio Šogorov kredit 27000kn. (KAD TE OČE ONDA TE IDE)
I Sta sada imam 27 godina a izgubio sam barem 30 od zivciranja,boli,tuge,jada...
Imam svoja 2 kredita ,bolesne starce koji su u mirovini sa svojih cca2500kn.
Kada otplatim svoje kredite ostane mi cca1300 kuna ako mi to uzmu neznam kako ču i od čega živjeti.
Napisat cu Prigovor da to probam nekek rastegnuti a kaj onda dalje...
Dali postoji negdje u zakonu ta solucija da se kredit zamrzne dok je duznik privremeno unemogučnosti placati svoja zaduzenja makar je sad za to kasno.?
Kako si pomoci?
Imate li vi neke prijedloge, rupe u zakonima sta da radim?

zzz_zzz
10.11.2009., 19:55
Pozz.
Imam veliki problem stigla mi je pismena ovrha od JB
Ovako je krenulo NAJBOLJI frend sa posla me zamolio da mu budem suduznik jer si uređiva kuču.
Reko moze ali onda taman kada ti otplatis kredu bit ces meni jamac jar si ja isto zelim urediti potkrovlje
rekoh on nema problema. Super
Ali kaj eto ti vraga frajer nakon par mjeseci ode u pljacku i naravno zavrsi u zatvoru. Aha i kaj sad njegovi starci cigani ne zele niti cuti i jos mi bahato odbruse da nisam 1 ni zadnji koji je otplatio tudi kredit.
Istina i bog u međuvremenu sam i otplatio Šogorov kredit 27000kn. (KAD TE OČE ONDA TE IDE)
I Sta sada imam 27 godina a izgubio sam barem 30 od zivciranja,boli,tuge,jada...
Imam svoja 2 kredita ,bolesne starce koji su u mirovini sa svojih cca2500kn.
Kada otplatim svoje kredite ostane mi cca1300 kuna ako mi to uzmu neznam kako ču i od čega živjeti.
Napisat cu Prigovor da to probam nekek rastegnuti a kaj onda dalje...
Dali postoji negdje u zakonu ta solucija da se kredit zamrzne dok je duznik privremeno unemogučnosti placati svoja zaduzenja makar je sad za to kasno.?
Kako si pomoci?
Imate li vi neke prijedloge, rupe u zakonima sta da radim?

rano si se sitio. Da ti je palo to napamet prije nego postanes jamac na x mjesta, sad ne bi imao probleme. Tako nesto kao ovo sto se tebi dogodilo je prije pravilo nego izuzetak...
Evo ovako:
Ako ti jedan od roditelja nema prihode, navedes ga u poreznoj kartici kao uzdrzavanog clana obitelji. Posto ti roditelji nemaju svatko po 1800kn mjesecno, moglo bi proc. Dakle navedes da ti otac ima mirovinu toliku i toliku i da ti moras uzdrzavati majku jer on ne moze.
Zatim imas dio koji ide za tvoj zivotni minimum. Ovrhom ti ne mogu na taj dio i ovaj dio koji ti ide za majku. Ako imas djecu jos ti se povecava dio na kojeg oni ne mogu sjest.
Imas svoj kredit. Otidi do svoje banke i dogovori se da ti oni prvi sjednu ovrhom na placu. Protiv ovih drugih se sudskim putem bori. Kad ti ovi za tvoj kredit sjednu jednom na placu, tesko ce ova druga banka njih mankit. Tako si za pocetak osigurao da i dalje uredno placas svoj kredit a ovaj od prijatelja nek ceka.
Zatim moras vidit sta ti prijatelj ima od nekretnina/pokretnina. kazes da je uredivao kucu. Ako je njegova kuca, kazi banci da trazis da mu prvo idu ovrhom na kucu. Ako nije njegova kuca onda plati par rata i tuzi njega, pa mu barem iznesi sve pokretnina iz kuce sta mozes koristit za sebe (ovrha nad tim pokretninama, pa javna drazba pa posaljes nekoga da kupi u pola cjene odnosno digne malo cjenu:mig:)

mm21
14.11.2009., 09:59
pozdrav!
moj otac bio je sudužnik, plaća tuđi kredit neke 4 godine.rata je 1200 kuna.ovaj mjesec mu nisu skinuli sa računa.zanima me šta je mogući razlog tomu?da li ga je možda otplatio?!ili sljedi ovrha imovine ili tako nešto?
radilo se o nekih 30-tak tisuča kuna.ne znam da li je on plaćao samo kamate ili i glavnicu?nije plaćao punu ratu, mislim:ne zna:

unaprijed hvala za pomoć!

KILLERDOG
14.11.2009., 17:16
čuj vidoviti milan je trenutno na godišnjem

a pazi ovu LUDU ideju:
a da možda ode do banke vidjeti?

maza1
16.03.2010., 13:47
i ja sam jedan prevareni jamac. napravila sam frendici uslugu, bila joj jamac, a ona naravno prestala plaćati. skidali su mi s plaće, a prestali kad sam otišla na porodiljni jer se sada na porodiljnom ne može oduzimati ovrha za kredite.
sad sam se vratila i naravno došlo doma s povratnicom da je dužna cca 12000 kn oko 8 rata, znači ništa ne plaća.
oni tvrde da sam potpisala da mi mogu oduzimati i više od 1/3 plaće, pogotovo zato jer će vjerojatno kredit biti raskinut i poslan cijeli na naplatu putem suda. rekla sam im da je neustavno oduzimati više od 1/3 plaće, a oni tvrde da samo po novim kreditima, a da za stare kredite vrijedi ono što je potpisano.
da li tko zna koji je to zakon u narodnim novinama i kako ga mogu naći. htjela bi se pozvati na taj zakon tako da mi ne bi slučajno skinuli cijelu plaću.

kiss me
16.03.2010., 17:18
Postoji minimalan dio koji ti nikako nesmiju dirati, mislim da je to 2.200 kuna.
Ali pročitaj primjerak ugovora koji si potpisala... osim toga, kako netko samo presrane plaćat?
Zašto njima ne ide ovrha na plaću rade? :ne zna:

leva
16.03.2010., 20:16
Može pitanje? Regresni zahtjev s kamatama, logično je da treba čekati potpunu otplatu dugovanja ili ga je moguće podnijeti dok je otplata još u tijeku, malo me to buni. hvala unaprijed na odgovorima. pozdrav

maza1
17.03.2010., 07:48
Postoji minimalan dio koji ti nikako nesmiju dirati, mislim da je to 2.200 kuna.
Ali pročitaj primjerak ugovora koji si potpisala... osim toga, kako netko samo presrane plaćat?
Zašto njima ne ide ovrha na plaću rade? :ne zna:

vlasnik je poduzeća :flop: ali se njezin dečko vodi u papirima kao vlasnik, a firma je naravno u blokadi. ima puno kredita i vjerojatno ništa ne plaća.....
nemam primjerak baš ću tražiti od banke.
jel tko zna broj zakona u narodnim novinama?

Suey
17.03.2010., 08:18
Ovršni zakon. Ako ste potpisali da Vam mogu uzeti cijelu plaću prije stupanja na snagu zadnjeg Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, a 17. lipnja 2008. je stupio na snagu, tada za Vas ne vrijede nove odredbe, tj. mogu Vam uzeti cijelu plaću.

Nove izmjene Zakona određuju:

Čl. 149.

1) Ako se ovrha provodi na plaći ovršenika, od ovrhe je izuzet iznos u visini 2/3 prosječne neto-plaće u Republici Hrvatskoj, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini od 1/2 prosječne neto-plaće u Republici Hrvatskoj, osim u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta u kojem slučaju je od ovrhe izuzet iznos koji odgovara iznosu od 1/4 prosječne mjesečne isplaćene neto-plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu.
(2) Ako ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne neto-pla­će u Republici Hrvatskoj, od ovrhe je izuzet iznos u visini 2/3 plaće ovršenika, a ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja, iznos u visini 1/2 neto-plaće ovršenika.
(3) Prosječna neto plaća u smislu stavka 1. ovoga članka je prosječan iznos mjesečne neto-plaće isplaćene po jednom zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, za razdoblje siječanj – kolovoz tekuće godine, koju je dužan utvrditi Državni zavod za statistiku i objaviti je u »Narodnim novinama«, najkasnije do 31. prosinca te godine. Tako utvrđeni iznos primjenjivat će se u narednoj godini.
(4) Odredbe stavka 1. i 2. ovoga članka primjenjuju se i na ovrhu na naknadi umjesto plaće, naknadi za skraćeno radno vrijeme, naknadi zbog umanjenja plaće, mirovini, plaći vojnih osoba te na primanja osoba u pričuvnom sastavu za vrijeme vojne službe i na drugom stalnom novčanom primanju civilnih i vojnih osoba, osim na ovrhu na primanjima iz stavka 5. i 6. ovoga članka.
...

Čl. 178.

1) Dužnik može javnobilježnički ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, odnosno drugo stalno novčano primanje, osim u dijelu u kojem je to primanje izuzeto od ovrhe (članak 149.). Suglasnost kojom se dopušta pljenidba plaće, odnosno drugog stalnog novčanog primanja za iznos koji je izuzet od ovrhe, ne proizvodi pravne učinke.
(2) Isprava iz stavka 1. ovoga članka izdaje se u jednom primjerku, ima značenje pravnog posla iz članka 72. stavka 1. ovoga Zakona, te pravni učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi.
(3) Ispravu iz stavka 1. ovoga članka s učincima dostave rješenja o ovrsi poslodavcu dostavlja vjerovnik, preporučenom poštanskom pošiljkom s povratnicom ili preko javnoga bilježnika.
(4) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, zapljena na temelju suglasnosti dužnika nema utjecaja na provedbu ovrhe na plaći radi namirenja tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale po osnovi narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete po osnovi izgubljenoga uzdržavanja zbog smrti davatelja udržavanja.
5) Isprava iz stavka 1. ovoga članka ima svojstvo ovršne isprave na temelju koje se može tražiti ovrha protiv dužnika i na drugim predmetima ovrhe.
(6) Odredbe stavka 1. i 4. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na jamca ako je dao suglasnost iz stavka 1. ovoga članka
(7) Za dopuštenost izjave o suglasnosti iz stavka 1. ovoga članka mjerodavno su činjenično stanje i podaci iz članka 149. stavka 3. ovoga Zakona u vrijeme ovjere te izjave kod javnog bilježnika.«

Edit: Zadnje izmjene - Narodne novine, br. 67/08

No, kako sam već napisala, ako ste prije stupanja na snagu novih izmjena dali pristanak da Vam se uzima cijela plaća, na Vas se primjenjuje stara odredba Ovršnog zakona (pogledajte NN br.57/96, 29/99, 173/03,194/03, 151/04, 88/05)

"Ograničenje ovrhe

Zapljena po pristanku ovršenika

Članak 178.

(1) Dužnik može ovjerovljenom ispravom dati suglasnost da se radi naplate tražbine vjerovnika zaplijeni njegova plaća, u cijelosti ili djelomično, i da se isplate obavljaju izravno vjerovniku, na način određen u toj ispravi. Takva isprava izdaje se u jednom primjerku, ima značenje pravnog posla iz članka 72. stavka 1. ovoga Zakona te pravni učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi
(2) Ispravu iz stavka 1. ovoga članka s učincima dostave rješenja o ovrsi poslodavcu dostavlja vjerovnik, preporučenom poštanskom pošiljkom s povratnicom ili preko javnoga bilježnika.
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, zapljena na temelju suglasnosti dužnika nema utjecaja na provedbu ovrhe na plaći radi namirenja tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale po osnovi narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete po osnovi izgubljenoga uzdržavanja zbog smrti davatelja udržavanja.
4) Isprava iz stavka 1. ovoga članka ima svojstvo ovršne isprave na temelju koje se može tražiti ovrha protiv dužnika i na drugim predmetima ovrhe.
(5) Odredbe stavka 1. i 4. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na jamca ako je dao suglasnost iz stavka 1. ovoga članka

maza1
17.03.2010., 09:01
suey hvala
da li možda znaš ako postoje dva jamca po tom kreditu. drugom jamcu uzimaju 700 kn, a meni su uzimali 800 kn. rata kredita je 1400 kn.
sada tvrde da će pošto se radi o dugu od 8 rata, uzimati 2/3 plaće dok se ne namiri. Kako oni mogu dokazati koliku plaću ja imam, ako im to moje računovodstvo ne kaže? Da li mogu reći u računovodstvu da mi opet skinu 800 kn?
znam da sud može utvrditi koju plaću imam, ali da li bi bilo bolje da kažem firmi da mi počnu skidati prije nego ode kredit na sud?

bazilika
17.03.2010., 20:57
lijepo molim savjet ako je moguce bez kritike na moju nepromisljenost i naivnost...

prije cca 4 godine bila sam jamac osobi koju ne poznajem ali je ta osoba mojoj prijateljici puno pomogla i ona me je molila da to ucinim za nju. Ona je suduznik,ona ima siguran posao i placu, ja jamac. Nemam Ugovor, ne znam koliki je iznos u pitanju..nemam nikakav trag...ne znam sto sam potpisala.
osobno nikad nisam imala kredit niti ikome dugovala novac...danas sam dobila od banke 1. opomenu za iznos od nekih cca 300 eura i sada sam u laganoj panici

firma u kojoj sam zaposlena je u blokadi i ne primam plaću godinu i nesto
na banku dobivam sredstva za drugi posao koji radim-neprijavljeno, znaci svaki mjesec imam odredjeni priliv sredstava...da li na to moze ici ovrha ili ide bas na placu ?

kako da sada dodjem u posjed dokumenta koji sam potpisala kao jamac

zar nije pravilo da je suduznik prvi u slucaju da duznik ne placa svoj kredit

prijateljica mi vise nije prijateljica no svejedno sam je nazvala da je pitam o cemu se radi, ona veli da nema pojma - da li je moguce da je njena placa opterecena nekim njenim kreditima pa su je preskocili...ne znam sto da mislim ni sto da radim...
da li mi vrijedi otvarati drugi tekuci racun u drugoj banci...jer opomena je stigla iz banke u kojoj imam otvoren tekuci racun duze vrijeme..
mozda panicarim bez potrebe ali u ovom trenutku mi doista nije potrebno da imam i ove probleme

hvala unaprijed na svakom odgovoru..

pbayvip
17.03.2010., 21:31
firma u kojoj sam zaposlena je u blokadi i ne primam plaću godinu i nesto
na banku dobivam sredstva za drugi posao koji radim-neprijavljeno, znaci svaki mjesec imam odredjeni priliv sredstava...da li na to moze ici ovrha ili ide bas na placu ?

kako da sada dodjem u posjed dokumenta koji sam potpisala kao jamac

zar nije pravilo da je suduznik prvi u slucaju da duznik ne placa svoj kredit

Ovrha može ići na sve, ne mora biti samo plaća, mada je za vjerovati da će banka prvo probati naplatu pljenidbom plaće.

Što se tiče dokumenata, pitaj ljubazno u banci mogu li ti dati kopije (ali budi svjesna da oni to zaista ne moraju učiniti, nisu oni javna služba). Sjeti se kod kojeg si bilježnika ovjerila potpis na ugovoru - ako nije prošlo više od 5 godina, odi tamo i zamoli neka pronađu po svom upisniku tvoju ovjeru i da ti izdaju preslike dokumenata (pripremi novce jer ćeš morati platiti vađenje iz arhive i kopiranje).

Banka može slobodno birati od koga će se naplatiti - dužnika, sudužnika, solidarnih jamaca - bez ikakvog ograničenja ili redoslijeda.

I ne zaboravi dići regresnu tužbu protiv glavnog dužnika ukoliko bilo što platiš ili te prisilno ovrše!

kiss me
18.03.2010., 19:09
hvala unaprijed na svakom odgovoru..

Za početak - bez panike :)

To što ti je banka poslala opomenu ne znači da će ti odmah uzeti novce... možda je dužnik samo u nekakvom kašnjenju :top:
Ako hoćeš biti sigurna otvori si još jedan račun u nekoj banci koja nije u HROK-u ili u kojoj štedionici i neka ti tamo uplaćuju novce za taj posao koji radiš na crno :mig:

Lavica02
18.03.2010., 20:23
ne kužim kakve veze HROK ima s tim :ne zna:

HROK se gleda samo kod realizacije kredita ... ako banka, kod koje je dignut kredit ima zadužnicu i aktivira ju može se namiriti bez obzira u kojoj je banci račun

kiss me
19.03.2010., 16:29
Ma nemoj!
Banka kad aktivira zadužnicu onda se automatski aktivira u bankama koje su povezane u HROK-u.
Kako će npr. jedna RBA znati da l ja imam račun u nekoj banci izvan sustava ili štedionici? :rolleyes:

Lavica02
19.03.2010., 21:24
a u HROK-u se po tvome vidi tko gdje ima otvoren račun??

prvo se informiraj što je HROK - Hrvatski registar obveza po kreditima (http://www.hrok.hr/Default.aspx)

miss-rebel
18.08.2010., 09:38
Ako ima koja dobra duša koja zna je li ovo po pravilima i zakonu.

Mama je jamac mojoj sestri za 2 kredita i uzimaju joj više od 1/3 za kredit za to i osim toga na računu joj ništa ne napišu tko uzima.
Je li to po pravilima?Kako da ona onda prati za šta joj i koliko joj uzimaju ako ne piše koja banka uzima ratu... :rolleyes:

jogi0987
02.11.2010., 18:51
Pozdrav svima.

Trebam pomoć, savjet, bilo šta.

Jamac sam jednom "kolegi" koji je uzeo kredit od 43 000 eura i kao što možete pretpostaviti sad ga taj "kolega" ne plaća. Ironija, ironija :(

Prije 2 tjedna su mi blokirali raćun a pismena obavijest o blokadi je došla nekoliko dana kasnije (račun imam otvoren u Zagrebačkoj banci, ako koga zanima) ali to je sad manje bitno.

Prije nekoliko dana sam dobio obavijest da mi je sa računa skinut cijeli dozvoljen minus u iznosu od 5600 kn. Moja mjesečna primanja su 2190 kn i sad ne da mi je banka uzela cijelu plaću nego i cijeli dopušteni minus od 5600 kn. Zar nije po zakonu da ti banka nemože uzet sve jer ti mora ostavit nešto i za život (kakav-takav)?
I zar nije da ako vlasnik kredita ne plati 3 rate da odmah ide na naplatu jamcima?

Po mojim izracunima taj "kolega" nije platio 9 rata kredita.

Ja više neznam šta da radim, ne da nemam za kruh nego nemam ni za mrvice a kamo li da pokrijem taj minus.

Molim vas ako je tko imao sličan slučaj ili mi može nekako pomoći da mi se javi jer stvarno više neznam šta da radim jer jedino šta znam sad jest da ga negdje pričekam u mraku i... znate na šta mislim

ta.ja
03.11.2010., 21:07
Suprug je jamac po stambenom kreditu osobe koja je preminula prije par godina. Do tada su se rate kredita redovito otplaćivale, a od smrti korisnika kredita, njegova obitelj kasni s plaćanjem.
Nedavno je sve kulminiralo tako što je banka suprugu s računa skinula novac za dvije rate (koliko je iznosio dug) i račun je u blokadi.

Ljubazna službenica u banci nam je rekla da budući da kredit još uvijek glasi na pokojnika, treba ostavinskom raspravom prenijeti kredit na njegovog nasljednika. S obzirom da je suprug pristao biti jamac pokojniku, prema onome što kaže službenica, ne mora pristati nastaviti biti jamac nasljedniku.

E sad, mene zanima da li je to stvarno moguće i kako da to provedemo

Gioia
25.01.2011., 13:23
Mužev kolega D. je 2005. godine podigao kredit u Zagrebačkoj banci na određeni iznos, a moj muž mu je potpisao kao jamac. Sve ove godine muž pita D. o kreditu, plaća li ga, a D. mu govori neka ne brine i da je "stvar pod kontrolom". Nijednom u ovih 5 godina moj muž nije dobio neku opomenu od Zagrebačke banke, niti poziv na sud, baš ništa.
Onda je 31.12.2010. primio obavijest da se pokreće ovrha nad njegovom plaćom, jer je plaća I-ovršenika D. već opterećena. Sada po prvi put (u dobivenoj dokumentaciji) vidimo da je 2006. godine pokrenut ovršni postupak i da od 7. mjeseca 2005. godine kreću kamate na osnovicu od 22.000 kuna od 18% godišnje. Dakle sada dug nije više 22.000 nego još 20.000, dakle 42.000 kuna.
Mom se mužu skidaju 2/3 plaće (1.500 kuna) i ostavlja jedna trećina sve dok dug ne bude isplaćen (za što će trebati oko dvije godine).

Možemo li nešto učiniti da se ovrha zaustavi? Zašto će se mužu skidati svih 42.000 kn kada uopće nije bio obaviješten da kreću kamate? Da je znao, mogao je urgirati kod kolege da počne plaćati rate. Možemo li nekako na sudu izmoliti da platimo samo osnovicu od 22.000 kuna? Imamo li šanse i što nam preporučujete?

Očajna trudnica

sasa80
30.01.2011., 10:34
regresno tužite super frenda...
i slijedeći puta pamet u glavu...(Čitaj: ne biti jamac!!!)

menni
20.02.2011., 12:54
jamac sam po jednom kreditu. ta gospođa kojoj sam jamac, naravno ne plaća kredit jer je zatrpana kreditima do grla. taj kredit po kojem sam joj jamac trebao joj je služiti da otplati sva svoja ranija dugovanja. međutim, ona nije zatvorila ni jedan jedini kredit, nego je samo nakalemila još ovaj jedan.
nas jamaca (po njenim raznoraznim kreditima) ima preko 30.
neki dan su mi blokirali tekući račun.

što mi je činiti?
pada mi na pamet sljedeće:
- staviti administrativnu zabranu na svoju plaću za onu sitnariju od kredita koje imam u svoje osobno ime.
- tražiti poslodavca isplatu plaće u kešu - jel' mogu? koliko mogu?
- jel' mogu na plaću staviti administrativnu zabranu i za struju, telefon??

i još nešto:
- da li je mogu tužiti? ovi ugovori o kreditu su jedini ugovori koji nemaju klauzulu 'a jamac kredita može prekinuti kredit..' meni se čini, kad ovako unatrag gledam, da je banka njoj dala taj veliki kredit, uz neku muljažu. nema šanse da ona i muž mogu udovoljiti kriterijima koje banka inače traži za kreditnu sposobnost.. jel' mogu tužiti banku i nju za davanje lažnih izjava? jel' mogu pokrenuti internu kontrolu banke neka ide u kontrolu postupka izdavanja tog kredita? - pretpostavljam da to svejedno ne znači ništa za mene u kontekstu odblokiravanja računa..
- kako ću ja dobiti svoje novce nazad? plus zakonske zatezne kamate? na koji način da je obvežem da mi vrati?? jel' ima neki 'zakon' koji štiti nas glupe jamce?
- zašto je banka poslala blokadu tekućih računa jamaca? dobro, to mi je jasno. da preokrenem pitanje: kad će banka proglasiti kredit dospjelim i uzet toj odvratnoj lažljivoj ženi kuću koju je dala pod hipoteku da bi dobila taj veliki kredit? jel' imamo mi jamci utjecaja na to? mislim, zašto bi mi plaćali njen kredit, a ne bi se stavila njena kuća u bubanj za prodaju?

šta da radim? jel' ima izlaza iz ovoga?

pls, svi oni koji mi žele napisati komentare tipe: mogla si prije misliti, pa što ti bi potpisati jamstvo, itditditditditditd - neka znaju da sam sama sebi najveći sudac u tome, da nema dana kada se toga ne sjetim, a opet - napravila sam to u najboljoj namjeri jer sam htjela nekome pomoći da se izvuče iz sranja. i na kraju nasjela i sama upala u sranje. - i zato, dobrodošli su mi dobronamjerni komentari, a ostali - izbjegavajte mi nabijati pod nos ovaj košmar za koji sam sama kriva... sad samo pokušavam izvući se na način koji je častan i legalan.

beba81
26.02.2011., 08:58
pozdrav,

molila bih da mi netko pomogne ili ako netko ima saznanja kako to funkcionira u praksi.

radi se o tome da je moj tata jamac, a nositelj kredita ne placa svoje mjesecne rate banci, iako ima i vise nego dovoljno sredstava na racunu, minimalna placa 8 000 kn + dnevnice....a mjesecna rata 2000,00 kn

naime, dok je radio u firmi, imao je administrativnu zabranu na placu i uredno se placalo, jer je firma obavljala uplate umjesto njega, a kada je presao u drugu firmu, njegova volja ovisi da li ce uplatiti novce ili ne, odnosno nije prijavio kredit novom poslodavcu.

zanima me gdje je tu i ciji propust, i moze li se to kako ispraviti sto prije, zasto banka sjeda jamcu na naplatu iako nositelj kredita je sposoban placati svoje obveze,

radi se o rati kredita 2000 kn i to jos oko dvije godine,
koliko vidim druga strana nema dobre volje placati vise svoj kredit
ima li jos netko ovakva lijepa iskustva i kako se zastitio?

sasa80
26.02.2011., 20:45
kontaktirati jamca, banku da vidiš koja je njihova teorija i konačno regresna tužba...

sveki
26.02.2011., 21:06
u jednom trenu je u firmu došao dopis od neke kartične kuće, doista se ne sjećam koje, da je tuže za dug od te i te osobe.. koja je radila u firmi do prije godinu dana..
i onda čuđenje.. kako, zašto.. pa je li oni to mogu.. da bi se na kraju ispostavilo da kad je ta osoba donijela zahtjev za karticom da mu ga se ovjeri u firmi i kad je ovlaštena osoba potpisala.. i nitko nije čitao sitna slova.. u kojima je pisalo nešto tipa, ukoliko osoba prekine radni odnos, poslodavac je dužan o tome obavijestiti banku.. e! ali to nitko ne radi.. međutim mogli bi početi kad im počnu takve stvari dolaziti.. bilo bi najbolje kopirati svaku od tih potvrda i stavljati je dosje od radnika..

jest da to nije odgovor na pitanje, ali mislim da je prijašnji poslodavac trebao obavijestiti banku.. kakva je daljnja procedura, doista ne znam.. iako sad sa ovim novim ovršnim zakonom i finom koja bi trebala upravljati ovrhama.. to bi trebalo biti lako riješivo :ne zna:
definitivno otići do banke koja vam skida novce...

beba81
01.03.2011., 10:14
hvala na savjetima,

puno su nam pomogli

:)

liberty13
12.03.2011., 19:31
Zanima me sljedece, stambeni kredit u ZABI (korisnik je moj brat koji nije platio ratu vec pet mj.), suduznik (ja), hipoteka (kuca za koju je dignut).
Zanima me sljedece, da li banka ili fina po novom salje ovrhu firmi, obzirom da je iznos mnogo veci od moje place ili se sjedne na racun, pa guli magare dok ne ogulis sve?
Također molim, ukoliko postoji netko tko je imao iskustvo sa nekretninom na bubnju da podjeli samnom koliko ta procedura traje (ukoliko ostanem bez posla i nebudem u mogućnosti podmirivati rate ko suduznik, a glavni duznik vec sad to nemoze)...
hvala unaprijed...

sasa80
17.03.2011., 22:17
postupak ovrhe na nekretnini se može protegnut i na godinu i više dana...ovisi koji je sud...

alja972
09.11.2011., 17:08
Molim za pomoć.Moj pokojni suprug koji bio HRVI u mirovine,16.02.2006 digao kredit uz riziko osiguranje i mjenicu,koji sam ja (u to vrijeme nezaposljena domaćica)morala podpisat kao sudužnik.U 09.2006 suprug preminuo o čemu sam obavijestila banku,rečeno mi je da kredit pokriva osiguranje.Ali 08.11.2011 dobila sam opomjenu po kojoj moram u roku 8 dana uplatiti sav iznos.Zanima me šta da radim s obzirom,što otplačivam i hipotekarni kredit koji mi ostao od muža. Dosad nisam primila niti jednu obavijest od banke.Unaprijed zahvaljujem.

Josipal
17.11.2011., 14:45
placamo tudji kredit za nekrentninu zadnjih godinu dana pa smo sad digli svoj vlastiti kredit kako bi tudji prestali otplacivati. medjutim banka nam je odbila izdati administrativnu zabranu i uputila nas javnom biljezniku da bi izjavili da zelimo da nam se rata oduzme direktno od strane poslodavca (koji je to voljan uciniti, dakle placati kredit umjesto nas nakon obracuna place) sto napisati u izjavi koju ovjerava JB? i do kojeg iznosa mozemo ici, odnosno da li i tu postoji minimum koji suprugu mora ostati?
hvala na pomoci

Opaki
17.11.2011., 19:18
pa jel vam to uvjetuju ili ne, pa kako vam oni nisu dali obrazac koji morate ovjerit?, u pravilu možete i sami plaćat rate kredita ako ne inzistiraju na administrativnoj zabrani, zapravo A.Z. je zapravo u pravnom prevodu pristajanje na ovrhu na plaći :) i ima svojstvo ovršne isprave. To je možda dobro da se zaštitiš od drgugih ovrha.

Josipal
24.11.2011., 09:57
ma da mi se zelimo zastititi od tudje ovrhe zato smo i digli kredit
samo mi nije jasno sto u toj izjavi treba pisati... i do kojeg iznosa smijemo ici. mozemo li cijelu placu tako opteretiti (cijela rata kredita) ili moramo postovati zakon po kojem suprugu treba ostati za njega i dvoje djece... kao sto je slucaj kad stize tudja ovrha?
hvala na pomoci