PDA

View Full Version : Ima li pitanja?

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Gramzon
10.02.2010., 10:28
Pa morao je prvo klizat da se ABS upali. Ne pali se on bezveze jer mu se da.:kava:

zeljkok
10.02.2010., 10:48
Pa morao je prvo klizat da se ABS upali. Ne pali se on bezveze jer mu se da.:kava:

tako je, prvo sam malo klizao, onda se upalio ABS i poceo radit svoje, medjutim ne bih se zaustavio do auta ispred pa sam ga izbjegao. kad sam poceo savijati volan, odlucio sam i dalje drzati stisnutu papucicu kocnice i ABS je radio cijelo vrijeme do "udara"

da, kotaci prebrzo zablokiraju, uvjeren sam da nije bilo ABS-a da bih i uz malo klizanje stao do auta ispred sebe (eventualno bih popustio stisak noge i dokocio motorom).

Gramzon
10.02.2010., 11:06
Prvo bih posumnjao na fading. Odnosno vozio si u koloni uz stalno kočenje možda još po nekim nadvožnjacima i kočnice su se pregrijale. Ali onda ni nebi kotač zblokirao pa se nebi abs upalio.
Ako ti često blokiraju kotači možda su celave gume. Ako ti kočnice inače rade pristojno onda je valjda u ABSu problem.

-dominic-
10.02.2010., 11:08

A i ti isto čitaš...

Da upalio mu se ABS jer je klizao, ali je i "klizao" nakon šta se upalio!
Jel treba nacrtat?

msramek0607
10.02.2010., 12:12
dogodilo se maloprije, grad, mokra cesta, los asfalt, nakon semafora vozili 30 na sat (ili manje)
nailaskom na zastoj svi pa i ja usporavamo, lagano po kocnici i proklizavanje, pa se upalio ABS, i dalje sam klizao, i da ne udarim auto ispred sebe savio volan i odbio se lagano od rigol.
Auto je SX4, gume jos solidne, cini mi se da nije bilo ABS-a da bih stao, taman uz malo klizanje.
I da sam udario, ne bi bilo neke stete, brzina je smijesna, ovako cu preventivno na optiku.

kako kociti? cini mi se ABS pali preosjetljivo (subjektivno receno), nekad kratko odradi npr na usporenju pred semafor ili pred zavoj, i sve to kad ne vozim porebrzo vec zelim polagano prikociti i mirno stati odnosno lagano uci u zavoj.

Jel bilo snjega, na cesti ako je bilo maloprije? koliko su ti siroke gume?

frANZi50
10.02.2010., 12:20
tako je, prvo sam malo klizao, onda se upalio ABS i poceo radit svoje, medjutim ne bih se zaustavio do auta ispred pa sam ga izbjegao. kad sam poceo savijati volan, odlucio sam i dalje drzati stisnutu papucicu kocnice i ABS je radio cijelo vrijeme do "udara"

da, kotaci prebrzo zablokiraju, uvjeren sam da nije bilo ABS-a da bih i uz malo klizanje stao do auta ispred sebe (eventualno bih popustio stisak noge i dokocio motorom).

Krivo si uvjeren. Da bi kotači zablokirali pri usporavanju sa 30 na sat, na cesti mora biti leda. A da si proklizao, zaustavio bi se kasnije, odnosno udario bi u auto ispred sebe.

Divus
10.02.2010., 13:21
kako kociti?
Stisni kočnicu šta brže i šta jače možeš. Bez oklijevanja. ABS će odradit svoj posa.

Po meni su problem gume. S lošim gumama te neće 100 ABS-ova spasit. Ako nema trenja, nema ni usporenja.

Armstrong
10.02.2010., 15:01
Auto mi je konačno gotov, ali kad sam vidiio summu na kraju računa obliao me znoj. Račun mi iznosi nevjerojatnih 2500kn.!!!!!!!!!!!!!!!!
Radi kabla s senzorom (sve je dugo otprilike 30cm i samo je to trebalo zamijeniti) košta tako puno.
Pa jeli to normalno ili nije!!?????

germma
10.02.2010., 18:32
pošto sam pročitao članak o vraćanju kilometara i provjeri u stanicama za tehnički pregled kako bi provjerili stvarno stanje km, to me nešto nagnalo na razmišljanje..
:misli:
pa nije nekom problem ko pravi puno km svaki put par dana prije tehničkog vratit određeni broj kilometara (al ne pretjerivat, već u skladu s prosijekom)? :D
nek me neko ispravi ako griješim :top:

Armstrong
10.02.2010., 18:47
Auto mi je došel iz servisa i za sad radi ko "vurica". Za prvu priliku sam kupio sprej protiv glodavaca i našpricao ga.
Na računu sam vidio da piše da je demontirani i montirani zupčasti remen i još neka kupola uljnog filtera.
Pitanje je dali je to skidanje stvarno tak koplicirano ili nije da traje 2 dana + skidanja određenih dijelova motora, te dali su možda
i dize skidane kod tog posla.
Za taj "pokazivač" kako je navedeno u računu. (navodno je povezan s getribom, nez.)

Jaranko
10.02.2010., 20:15
jebale te dize da te jebale .... :D

msramek0607
11.02.2010., 12:13
Da li mozda netko zna kakav je sredisnji (razdjelni) diferencijal sljedeceg auta -
Audi A3 1.8T quatro, 2001. g.?????

zeljkok
11.02.2010., 14:14
Krivo si uvjeren. Da bi kotači zablokirali pri usporavanju sa 30 na sat, na cesti mora biti leda. A da si proklizao, zaustavio bi se kasnije, odnosno udario bi u auto ispred sebe.

@franzi50,, msramek0607: nije bilo snijega, mokra cesta, los asfalt i vjerujem mastan. na jugu nemamo snjegoproblema.
kasnije sam po gradu probao kociti, sve regularno, kad sam opet pokusao na mjestu "neudesa" opet proklizao i ABS se aktivirao

gume 16", 205 siroke, continental, 24000 km, 20 mjeseci stare

@divus: to je to sto ne znam, jel drzim kocnicu pa ABS radi svoje, dok ja nisanim volanom ili pustam kocnicu i opet pritiscem a volanom nisanim dok kocnica nije pritisnuta (to bih radio bez ABS-a)

inace, optika bila unutar tolerancije, malo ga dodatno postelali i to je to

Divus
11.02.2010., 14:29
@divus: to je to sto ne znam, jel drzim kocnicu pa ABS radi svoje, dok ja nisanim volanom ili pustam kocnicu i opet pritiscem a volanom nisanim dok kocnica nije pritisnuta (to bih radio bez ABS-a)
Upri šta jače možeš. ABS onda sam desetak puta u sekundi lagano smanjuje i povećava silu kočenja održavajući auto na granici proklizavanja. Slobodno okreći volan di god oćeš, i auto mora pratit.

To sa samostalnim otpuštanjem i pritiskanjem kočnice zaboravi na autu sa (ispravnim) ABS-om. Ionako ne postoji vozač koji može to tako hitro i precizno radit kako radi ABS.

alfa146
11.02.2010., 14:48
Da li mozda netko zna kakav je sredisnji (razdjelni) diferencijal sljedeceg auta -

Haldex.

alfa146
11.02.2010., 14:50

Koji Conti,jel možda Wintercontact?

charly2
11.02.2010., 14:51
Upri šta jače možeš. ABS onda sam desetak puta u sekundi lagano smanjuje i povećava silu kočenja održavajući auto na granici proklizavanja. Slobodno okreći volan di god oćeš, i auto mora pratit.

To sa samostalnim otpuštanjem i pritiskanjem kočnice zaboravi na autu sa (ispravnim) ABS-om. Ionako ne postoji vozač koji može to tako hitro i precizno radit kako radi ABS.

kak ne? kaj se ne sjećaš da smo nedavno imali forumaša koji je rekel da njemu ABS ne treba jer ga on bolje simulira i brže reagira od ABS-a :zubo:

Ibra22
11.02.2010., 16:27
Pitanje
Zašto turbodizel ima puno više Nm od turbobenzinca? Uzmimo da oboje imaju jednako KS

jasmin16v
11.02.2010., 17:44
Pitanje
Zašto turbodizel ima puno više Nm od turbobenzinca? Uzmimo da oboje imaju jednako KS

protupitanje, zasto benzinci imaju vise ks-kw od dizela? uzmimo u obzir da imaju jednako nm :D.

1.2tce ima 145nm i 100ks
i 1.2tdi ima 175nm i 105ks
i nije neka drasticna razlika?!?

kowalski
11.02.2010., 17:57
kak ne? kaj se ne sjećaš da smo nedavno imali forumaša koji je rekel da njemu ABS ne treba jer ga on bolje simulira i brže reagira od ABS-a :zubo:

da jednog...ja se sjećam najmanje trojice u zadnjih godinu i pol.
počevši sa vađenjem osigurača ABSa na polu, jer to je nepotrebno u gradskoj vožnji, do vozača sa hipersenzibilnim osjetilima i šestim čulom koje predviđa opasnost. :D

Tipi
11.02.2010., 18:09
Pitanje

Iz vise razloga - veci hod klipa, veca duzina klipnjace (t.j. veca "poluga"), osetno veca kompresija, vise energije u kubnom sentimetru dizela nego u kubnom sentimetru benzina, kod suvremenih PD i CR motora i sekvencijalno ubrizgavanje goriva u vise koraka u okvirima jednog istog ciklusa... puno razloga, nije jedan jedini kurcijalni.

protupitanje, zasto benzinci imaju vise ks-kw od dizela? uzmimo u obzir da imaju jednako nm :D.

Ovo je znatno jednostavnije za odgovoriti: zbog veceg raspona okretaja. Dizelas nema sta reci iznad 4.5 trpm, dok benzinca mozes razvlaciti puno vise.

jasmin16v
11.02.2010., 18:17
jos jedno brzo pitanje: zasto se iz dizela nemoze izvuci ks kao iz benzinaca? osim obrtaja.

Tipi
11.02.2010., 18:20
jos jedno brzo pitanje: zasto se iz dizela nemoze izvuci ks kao iz benzinaca? osim obrtaja.

Nema drugog razloga osim obrtaja. Obrtaji su jedini razlog.

jasmin16v
11.02.2010., 18:35
Nema drugog razloga osim obrtaja. Obrtaji su jedini razlog.

ok. zahvaljujem:)

grandetoro
11.02.2010., 18:42
ne znam da li je prikladno mjesto za ovo pitanje, ali zanima me;
da li je cijena citroena c3, 2004god s prijeđenih cca 50 000km, 5 000 eura korektna cijena??

msramek0607
11.02.2010., 19:12
@franzi50,, msramek0607: nije bilo snijega, mokra cesta, los asfalt i vjerujem mastan. na jugu nemamo snjegoproblema.
kasnije sam po gradu probao kociti, sve regularno, kad sam opet pokusao na mjestu "neudesa" opet proklizao i ABS se aktivirao

inace, optika bila unutar tolerancije, malo ga dodatno postelali i to je to
Gume su ti ok dimenzija, ali...ili su lose (otvrdnule, bile pregrijane, ostarjele), ili je tamo stvarno katastrofa asfalt. Ugl, ABS nije najbolje rjesenje za kocnice (sve sta donosi neke prednosti, donosi i po koju manu). ABS je samo najbolje rjesenje za prosjecne vozace...niti vozaci formule niti relija ga imaju. A najveca prednost ABS-a je ta sto mozes nagaziti na kocnicu maksimalno i ostvarivati skoro maksimalnu silu kocenja a pri tome i upravljati vozilom, izbjegavati prepreke...ali ne znaci da ce zaustavni put biti manji..pogotovo po snijegu...

nenocutlas
11.02.2010., 19:45
ne znam da li je prikladno mjesto za ovo pitanje, ali zanima me;
da li je cijena citroena c3, 2004god s prijeđenih cca 50 000km, 5 000 eura korektna cijena??

neznam točno al mislim da bi trebao vrijedit 50% cijene novog:kava:

frANZi50
11.02.2010., 19:51
ali ne znaci da ce zaustavni put biti manji..pogotovo po snijegu...

Manji je zaustavni put. Pogotovo po snijegu.

I koje su to mane ABS-a?

Deame
11.02.2010., 20:02
Koji akumulator ide u Fiat Ducato 2,5 td 1992 (koliko Ah) i gdje mu se nalazi broj šasije? Hvala.

frenchkey
11.02.2010., 20:18

I koje su to mane ABS-a?

jedino na šoderu!
Tu auto bolje koči bez ABS-a zbog nakupljanja i guranja šljunka ispred sebe

Pitanje: Dali bi se ABS mogao naštelati da se ne pali ispod brzine od 30 km/h jer moj se izgleda pali i na 10 km/h

frANZi50
11.02.2010., 20:36
jedino na šoderu!

Da, i u blatu i sličnim podlogama. Ali to je neka druga priča.

charly2
11.02.2010., 21:23
Koji akumulator ide u Fiat Ducato 2,5 td 1992 (koliko Ah) i gdje mu se nalazi broj šasije? Hvala.

odgovoril sam ti u tvojoj temi. ali, evo ti opet; broj šasije je kod desnog fara i u kabini na podu pokraj suvozačevog sjedala.

akumulator tvornički 90Ah, ali možeš staviti i jači (100 Ah)

charly2
11.02.2010., 21:29
jedino na šoderu!
Tu auto bolje koči bez ABS-a zbog nakupljanja i guranja šljunka ispred sebe

Pitanje: Dali bi se ABS mogao naštelati da se ne pali ispod brzine od 30 km/h jer moj se izgleda pali i na 10 km/h

ABS se pali na brzini većoj od 5 km/h. ak je brzina ispod 5 km/h (a to je brzina hoda normalnog čovjeka) onda se ne pali jer očito nebu stigel ni reagirati pošto je tak mala brzina.

za narihtavanje brzine pri kojoj bi se palil, ne znam. ali, mislim da se nemre narihtati. jer da se može, onda bi se našli biseri kojima ne treba ABS i narihtali bi da se ne pali ispod 120 km/h.

rocket86
12.02.2010., 11:28

misliš kakav pogon ima? 4wd sa haldex spojkom imaju svi auti na platformi golfa 4 i 5(koji imaju 4wd)

msramek0607
12.02.2010., 12:01

I koje su to mane ABS-a?

ABS slabije koci po blatu, snijegu, soderu...sto je jedna od mana. Jos jedanput ponavljam ABS je bolji za prosjecnog vozaca. A iskusni vozaci mogu jos vise smanjiti zaustavni put bez ABS-a...zapitaj se zasto nema ABS-a u formulama, reliju, naskaru...To nisu pravila da nesmiju imati ABS, nego bolje mogu kociti zato sto znaju kociti bez ABS-a! Razlog tome je sto ABS svejedno ima malo proklizivanje kada kotac zablokira, do trenutka kad otpusti kocnicu, a iz fizike se zna da je dinamicko(klizanje) trenje manje od statickog (kotrljanje). Znaci najveca sila je tocno u trenutku prije proklizavanja. Cim kotac proklize trenje naglo opadne. A to se dogadja kod ABS-a samo je proklizivanje jako kratkotrajno!

msramek0607
12.02.2010., 12:17
misliš kakav pogon ima? 4wd sa haldex spojkom imaju svi auti na platformi golfa 4 i 5(koji imaju 4wd)

Ne, pitao sam za sredisnji diferencijal...iz razloga sto je prijatelju zakazao zadnji pogon, a tvrdi da mu je radio, pa pokusavam skuzit koji bi bio razlog tomu. Kupio je auto prije par mjeseci (bas taj, audi a3 quatro....) i morao je promjenit lamelu na kvacilu. Do tad tvrdi da mu je radio zadnji pogon, ma da nije previse provjeravao. Nakon sta je promjenio lamelu zadnji pogon mu vise ne radi. Ja sam probao dokucit sta bi moglo biti ali nisam nasao nikakav smislen razlog. Da li ima mozda kakvo misljenje ili slicno iskustvo??

frANZi50
12.02.2010., 12:18
Cim kotac proklize trenje naglo opadne. A to se dogadja kod ABS-a samo je proklizivanje jako kratkotrajno!

A bez ABS-a je jako dugotrajno. Niti jedan vozač ne može kočiti bolje bez ABS-a. Po blatu i šoderu je kraći zaustavni put bez ABS-a, ali po snijegu (utabanom) NIJE.

Rally vozači ne koriste ABS jer u određenim trenucima namjerno blokiraju kotače, a i voze uglavnom po blatu i šoderu, u formulama vjerojatno nema abs-a jer je ili takvo pravilo, ili nepotrebno povećava masu. U Nascaru samo drže gas, koji će im klinac abs. :D

msramek0607
12.02.2010., 12:25
A bez ABS-a je jako dugotrajno. Niti jedan vozač ne može kočiti bolje bez ABS-a. Po blatu i šoderu je kraći zaustavni put bez ABS-a, ali po snijegu (utabanom) NIJE.

Rally vozači ne koriste ABS jer u određenim trenucima namjerno blokiraju kotače, a i voze uglavnom po blatu i šoderu, u formulama vjerojatno nema abs-a jer je ili takvo pravilo, ili nepotrebno povećava masu. U Nascaru samo drže gas, koji će im klinac abs. :D

Evo sam si rekao jos jednu manu ABS-a, povecanje tezine. U formuli nije pravilo, nego nemaju jer mogu bolje zakociti bez ABS-a, a jos jedan razlog je zato sto imaju karbonske kocnice, pa ABS nebi ni dobro radio.. Iza naskara sam stavio 3 tocke. Ima jos kategorija da ne nabrajam i nigdje nema ABS-a. NIti jedan iskusni vozac ti netreba ABS...a i bas sta kazes on da bi izbjegao sudar mozda u jednom dijelu kocenja namjerno proklize. Za manji zaustavni put sa tvrdim sigurno da je manji bez ABS-a, no mozda samo u teoriji...ali je!

rocket86
12.02.2010., 12:30

abs i esp i tc su zabranjeni u f1 da bi bolide vozili vozači a ne navedeni sustavi:mig:

činjenica je da ni sva elektronika ne može spasiti budalu za volanom(youtube--->veyron crash;enzo crash)ali u svakom slučaju, olakšava posao vozaču...

frANZi50
12.02.2010., 12:33
NIti jedan iskusni vozac ti netreba ABS...a i bas sta kazes on da bi izbjegao sudar mozda u jednom dijelu kocenja namjerno proklize. Za manji zaustavni put sa tvrdim sigurno da je manji bez ABS-a, no mozda samo u teoriji...ali je!

NITI JEDAN vozač ne može pumpati kočnicu 10 puta u sekundi. Može otpustiti kočnicu, ali to onda nije maksimalna sila kočenja. Uz ABS, imaš maksimalnu silu kočenja bez proklizavanja. Sam si maloprije rekao da, kad kotač prokliže, trenje naglo opada. Dakle, ni u teoriji, ni u praksi, niti jedan vozač ne može ostvariti usporenje bez ABS-a kao i sa njim.

Profesionalci ne koriste ABS jer možda jednostavno žele imati mogućnost proklizavanja, abs nešto povećava masu automobila, više je elektronike i sl. Međutim, to se odnosi na staze i utrke, u običnom prometu, nema tog vozača koji može zamijeniti ABS. Nema.

vicenzo
12.02.2010., 12:34
Znanstveno je dokazano da je kraći zaustavni put bez ABS-a nego s ABS-om. Ali to je u praksi teško postići, pogotovo kada se radi o prosječnim automobilima i prosječnim vozačima. Ali ako ABS pomogne u 90% slučajeva, a odmogne u 10% slučajeva, njegova pozicija je neupitna. Isti slučaj kao i sa sigurnosnim pojasevima. Ima situacija kada odmognu, ali to je zanemarivo u odnosu na broj života koji su spasili...

msramek0607
12.02.2010., 12:39
NITI JEDAN vozač ne može pumpati kočnicu 10 puta u sekundi. Može otpustiti kočnicu, ali to onda nije maksimalna sila kočenja. Uz ABS, imaš maksimalnu silu kočenja bez proklizavanja. Sam si maloprije rekao da, kad kotač prokliže, trenje naglo opada. Dakle, ni u teoriji, ni u praksi, niti jedan vozač ne može ostvariti usporenje bez ABS-a kao i sa njim.

Profesionalci ne koriste ABS jer možda jednostavno žele imati mogućnost proklizavanja, abs nešto povećava masu automobila, više je elektronike i sl. Međutim, to se odnosi na staze i utrke, u običnom prometu, nema tog vozača koji može zamijeniti ABS. Nema.

Bez ABS-a mozes drzati kocnicu tako da ona ne proklize!!! I ostvarivati najvecu silu kocenja!!! Bez i najmanjih proklizivanja!!! A ne pumpanje, kakvo pumpanje. nebudes bio brz poput absa nikako. Da odnosi se na trke, ali jos da te pobijem u tvojoj zadnjoj recenici, ima i u obicnom prometu! Pa makar ako nitko onda ovi profesionalci kad se voze u svojim osobnim automobilima!!!!!!!!!!!!!:eek:

msramek0607
12.02.2010., 12:42
Uz ABS, imaš maksimalnu silu kočenja bez proklizavanja.

Kod ABS-a ima proklizivanja!!!! I to dosta!! Si vidio kad na cesti tragove guma kada je netko naglo kocio sa ABS-om?!?!

vicenzo
12.02.2010., 12:43
Bez ABS-a mozes drzati kocnicu tako da ona ne proklize!!! I ostvarivati najvecu silu kocenja!!! Bez i najmanjih proklizivanja!!! A ne pumpanje, kakvo pumpanje. nebudes bio brz poput absa nikako. Da odnosi se na trke, ali jos da te pobijem u tvojoj zadnjoj recenici, ima i u obicnom prometu! Pa makar ako nitko onda ovi profesionalci kad se voze u svojim osobnim automobilima!!!!!!!!!!!!!:eek:

Upravo tako kako kažeš, nitko tu ne spominje pumpanje i oponašanje rada ABS-a, to je nemoguće postići. Radi se o forsiranom kočenju na granici prije blokiranja kotača i tada se ostvaruje veće usporenje nego kada se aktivira ABS. I to je nepobitna činjenica.

frANZi50
12.02.2010., 12:45
Znanstveno je dokazano da je kraći zaustavni put bez ABS-a nego s ABS-om.

Ma daj? Pokaži. Zdrav razum i osnovna fizika kažu da to nije istina.

Što se tiče odmaganja sigurnosnih pojaseva, mogu si točno zamisliti u kojim se slučajevima to događalo. Kad se žena na putovanju želi malo rastegnuti, pa se zavali u sic, skine cipele i stavi noge na šoferšajbu. Onda kad se dogodi sudar, em se izvitoperi i polomi sve živo, em joj pojas priklješti vrat kad proleti. Uglavnom, nekad se ne mogu načuditi koliko ljudi ne žele uključiti mozak.

Upravo tako kako kažeš, nitko tu ne spominje pumpanje i oponašanje rada ABS-a, to je nemoguće postići. Radi se o forsiranom kočenju na granici prije blokiranja kotača i tada se ostvaruje veće usporenje nego kada se aktivira ABS. I to je nepobitna činjenica.

Istina. Ali, molim te, kad ti neki kreten izleti, ti ćeš pola sata odgonetavati do koje točke pritiska papučice kočnice auto ne proklizava? Nemojte biti smiješni.

Ne mogu vjerovati. Što si ljudi zamišljaju pod krinkom "iskustva"...

msramek0607
12.02.2010., 12:45
Znanstveno je dokazano da je kraći zaustavni put bez ABS-a nego s ABS-om. Ali to je u praksi teško postići, pogotovo kada se radi o prosječnim automobilima i prosječnim vozačima. Ali ako ABS pomogne u 90% slučajeva, a odmogne u 10% slučajeva, njegova pozicija je neupitna. Isti slučaj kao i sa sigurnosnim pojasevima. Ima situacija kada odmognu, ali to je zanemarivo u odnosu na broj života koji su spasili...

Zocno tako! Pomognu u 90 posto slucajeva kod prosjecnih vozaca!! Da su svi profesionalci nebi trebao postojati ABS. O tome ja i govorim! Pojas je 50/50%
A rasprava je pocela zato sto se neko cudio da mu je auto proklizivao s ABS om, a onda sam ja rekao da abs nije najbolji za sve uvijete, te u nekim uvjetima slabije koci! A slazem se da je pozeljan i da u 90 posto slucajeva pomogne! Za to nisam nista rekao...

msramek0607
12.02.2010., 12:49

Što se tiče odmaganja sigurnosnih pojaseva, mogu si točno zamisliti u kojim se slučajevima to događalo. Kad se žena na putovanju želi malo rastegnuti, pa se zavali u sic, skine cipele i stavi noge na šoferšajbu. Onda kad se dogodi sudar, em se izvitoperi i polomi sve živo, em joj pojas priklješti vrat kad proleti. Uglavnom, nekad se ne mogu načuditi koliko ljudi ne žele uključiti mozak.

Kakva osnovna fizika! Mi ti i govorimo o fizici i ovi znanstvenici su provodili istrazivanja i dokazali da je zaustavni put manji bez ABS-a pomocu fizike!!
Gdje ti ucis fiziku?? Sta ti on ima pokazivat kad je dokazano...covjece, ti ides protiv fizike! Jos jednom kod ABS-a ima proklizivanja!!!

frANZi50
12.02.2010., 12:52
Kakva osnovna fizika! Mi ti i govorimo o fizici i ovi znanstvenici su provodili istrazivanja i dokazali da je zaustavni put manji bez ABS-a pomocu fizike!!

Koja to istraživanja!? Pokaži! Link, tekst, bilo što.

vicenzo
12.02.2010., 12:54

Istina. Ali, molim te, kad ti neki kreten izleti, ti ćeš pola sata odgonetavati do koje točke pritiska papučice kočnice auto ne proklizava? Nemojte biti smiješni.

Čekaj malo, sada si otišao predaleko. Ne govorim ti ja da sam profesionalac koji može kočiti bolje od ABS-a, čak sam mišljenja da je ABS potreban svima, i profićima također, jer svakodnevni uvjeti na cesti daleko su od nekih idealnih uvjeta na stazi. Ali i dalje tvrdim da auto bez ABS-a ima kraći zaustavni put od onog s ABS-om ako se postigne kočenje na granici blokiranja. Što se tiče izbjegavanja jelena, tu je, jasno, auto s ABS-om u prednosti.

msramek0607
12.02.2010., 12:57
Koja to istraživanja!? Pokaži! Link, tekst, bilo što.

Evo trazio sam ti sliku traga kocenja od ABS-a pa da vidis da ima ogromna proklizivanja za razliku od savrsenog kocenja... i nisam nasao sliku ali sam nasao dobar link pa si malo procitaj!

http://vinkovci.com.hr/blog/hrvatska/automobilski-mitovi-i-zablude/

frANZi50
12.02.2010., 12:59
Ali i dalje tvrdim da auto bez ABS-a ima kraći zaustavni put od onog s ABS-om ako se postigne kočenje na granici blokiranja. Što se tiče izbjegavanja jelena, tu je, jasno, auto s ABS-om u prednosti.

Razumijemo se. :top:

Kraći je zaustavni put bez ABS-a, ali samo ako se za vrijeme cijelog trajanja kočenja koči s maksimalnom silom uz koju auto ne proklizuje. Ali to je samim osjećajem u nozi gotovo nemoguće postići. Pogotovo ne u svakodnevnim uvjetima. Kad ti netko izleti, refleksno stisneš kočnicu koliko god možeš. Uz ABS, auto je i dalje upravljiv i brže usporava, bez abs-a, auto je neupravljiv i duže mu treba da stane. Inače, jedino što dobar vozač može napraviti bez ABS-a jest kočiti koliko god može, a onda u zadnjem trenutku pustiti kočnicu i izbjeći prepreku.

msramek0607
12.02.2010., 13:02

Kakvih pola sata!! Ti nemoras razmisljati, nego imas osjecaja...i koristis instinkt i rutinu. Sta ti mislis da u formulama takvim situacijama (kada ih auto baci ili neko izleti) da razmisljaju kud ce sta ce..to se sve zbiva u djelicima sekunde a vozac postupa instinktivno!!

frANZi50
12.02.2010., 13:06
Jebote, ti imaš bolji osjećaj onda od Schumachera. Jer i vozači formule, kad se događa nešto nepredviđeno (sudar ili nalijetanje), blokiraju kotače. Da si gledao formulu možda bi to i primjetio.

jasmin16v
12.02.2010., 13:41

pa ako se abs neukljucuje do proklizavanja kotaca nerazumijem kako onda sa abs-om bude duzi trag kocenja? znaci ti stisnes kocnicu do granice proklizavanja i tu abs nema nikakvog posla ti sve radis, jel tako? a ako proklize abs se ukljucuje, znaci abs works?

Divus
12.02.2010., 13:49
Ma samo da vidim toga Supermena šta koči bolje od ABS-a kad mu neko uleti u njegovu traku iz suprotnog smjera, pa mogu i umrit.

zeljkok
12.02.2010., 13:58
Koji Conti,jel možda Wintercontact?

ne, contipremium2

slazem se da abs pomaze u 90 % slucajeva, a u ostalim odmaze
svejedno glup osjecaj, drzim kocnicu pritisnutu i nisanim, inace skroz suprotno ponasanje od onog koje sam usvojio vozeci juga

divus hvala, sad "znam" kociti s ovom tehnologijom, jos i stabilno timunam uz pomoc EBD-a, uglavnom cijeli sam na elektroniku (a za dir za gustanje jugo je jos pod tablicom)

9009
12.02.2010., 15:59
P: mjenjač zuji kod ubrzavanja ili spuštanja niz padinu samo u 3. i 4. brzini.
U servisu promjenili zupčanike ali ubrzo se zujanje vratilo:confused:

sagi
12.02.2010., 17:11
daklem..
sutra idem na tehnički,a prije pola sata mi je riknuo kilometar-sat..onaj mali ekrančič koji prikazuje ukupnu i trenutnu kilometražu je crn,ni traga života od njega..:kava:
da li je moguće proći? pitam zato jer mi je servis malo dalje,a fakat mi se ne da sutra ići tamo..
kilometražu mogu dokazati sa servisnom knjižicom i radnim nalogom,jer sam prekjučer bio na godišnjem servisu..

Matesonik
12.02.2010., 17:19
Hladno je i iz 3 u 2 i iz 2 u 1 u valjda 95% slucajeva nece uci bez duplog kvacila. 4 i 5 nisam probavao po ovom sr*** od vremena. Sinhron druge je odavno syeban, ali ubacivanje iz 1 u 2 ide mnogo bolje, ali krci. Kad se auto zagrije mjenjac lakse ubacuje, jesenas problema nije bilo a auto u medjuvremenu napravio 2 tkm. Ne vidim tragove curenja ulja iz getribe, doduse, nisam ju osobito detaljno ni pregledavao odozdo.

Opcije:
-mijenjati sinhron(e)
-postelati poluzje
-mijenjati ulje u mjenjacu (moram pogledati racune sa servisa, al mislim da je mijenjano samo 2003.)
-naci kompletan mjenjac, ispravan i zamijeniti

Auto je suzuki baleno 1.3, 1998, 70tkm stvarnih. Sto je najpametnije/najisplativije?

Drugo pitanje: treba zastititi podvozje od korozije, naravno, prije toga sve sanirati. Negdje mi u glavi zvoni bitumen, smola, sto li vec... Preporuka sto uciniti / preporuka majstora?

Moguce da sam vec bio pitao ovo (problem s mjenjacem po hladnom se pojavio tek sad, ranije me samo mucio sinhron druge), ali nekog preciznog odgovora bas i nisam dobio... Ovlasteni (P&S) mi u jesen rece da ce zamjena sinhrona biti skupa i nek vozim ovako dok ne postane gadno. :misli:

msramek0607
12.02.2010., 18:15
Jebote, ti imaš bolji osjećaj onda od Schumachera. Jer i vozači formule, kad se događa nešto nepredviđeno (sudar ili nalijetanje), blokiraju kotače. Da si gledao formulu možda bi to i primjetio.

Jebote negovorim za sebe! Ja bi vjerojatno bolje kocio sa ABS-om!!

Ali ak nezelis shvatit da si u krivu, a jos ti je ljudi osim mene reklo procitaj si link jos jedanput!! Meni se vise neda trabunjat o tome. Znam o cemu govorim a imam i pokrica za to!
evo linka

jasmin16v
12.02.2010., 18:41

Ali ak nezelis shvatit da si u krivu, a jos ti je ljudi osim mene reklo procitaj si link jos jedanput!! Meni se vise neda trabunjat o tome. Znam o cemu govorim a imam i pokrica za to!
evo linka

Nusprodukt jednostavnosti korištenja ABS-a je kraći kočni put, no vrhunski vozači mogu se bez ABS-a zaustaviti brže nego s njim.

vrhunski vozac ce biti brzi na stazi od prosjecnog sa duplo slabijim motorom i kakve to veze ima???!! nikakve...

a i ovo vrhunski odgovor:
Integralni pogon odličan je za brzi start s mjesta, bolju prijemljivost na mokroj i snježnoj podlozi, kao i za brži izlazak iz zavoja, no vozaču neće omogućiti brže prolaženje zavoja jer to ovisi o gumama, arhitekturi ovjesa, težištu i masi automobila.

ovisi o arhitekturi ovjesa, gumama i masi vozila :lol:, pa to zna 99,99% vozaca i nevozaca.

jos jedna: motorno ulje treba mijenjati prema preporuci proizvodjaca, ma daaaaaaaj :lol:

ova stranica mi lici na neku dobru zajebanciju, ismija sam se:lol:.

HHmischko
12.02.2010., 18:45
Jebo vas ABS!

Poanta je, da je ABS super koristan kad kotači dođu na različito tlo!

Npr, prednji lijevi na snijegu ili samo vlažnom ili na lišću, desni na suhom ili suhljem... U toj situaciji će 0,1 % ili još manje vozača bez ABSa i naglijem kočenju ostat u smjeru kretanja....:kava:

msramek0607
12.02.2010., 18:48
Nusprodukt jednostavnosti korištenja ABS-a je kraći kočni put, no vrhunski vozači mogu se bez ABS-a zaustaviti brže nego s njim.

vrhunski vozac ce biti brzi na stazi od prosjecnog sa duplo slabijim motorom i kakve to veze ima???!! nikakve...

a i ovo vrhunski odgovor:
Integralni pogon odličan je za brzi start s mjesta, bolju prijemljivost na mokroj i snježnoj podlozi, kao i za brži izlazak iz zavoja, no vozaču neće omogućiti brže prolaženje zavoja jer to ovisi o gumama, arhitekturi ovjesa, težištu i masi automobila.

ovisi o arhitekturi ovjesa, gumama i masi vozila :lol:, pa to zna 99,99% vozaca i nevozaca.

jos jedna: motorno ulje treba mijenjati prema preporuci proizvodjaca, ma daaaaaaaj :lol:

ova stranica mi lici na neku dobru zajebanciju, ismija sam se:lol:.

4X4 ne omogucava brze prolazenje zavoja neog isto kao i 2 pogonska kotaca ali ces moci brze izaci iz zavoja. Ajde reci onda zasto???
Ulje se moze mjenjati svaki dan, ali neces nista dobiti s time. Ulje pocinje gubiti svoja svojstva tocno onda kad proizvodac kaze, uz naravno neki faktor sigurnosti. I to ako je na motoru sve regularno. Prije ga se ne treba mjenjati!!
Ali moze..'pa ko ima nek izvoli.

msramek0607
12.02.2010., 18:49
Jebo vas ABS!

Poanta je, da je ABS super koristan kad kotači dođu na različito tlo!

Npr, prednji lijevi na snijegu ili samo vlažnom ili na lišću, desni na suhom ili suhljem... U toj situaciji će 0,1 % ili još manje vozača bez ABSa i naglijem kočenju ostat u smjeru kretanja....:kava:

Potpisujem!

jasmin16v
12.02.2010., 20:01
4X4 ne omogucava brze prolazenje zavoja neog isto kao i 2 pogonska kotaca ali ces moci brze izaci iz zavoja. Ajde reci onda zasto???
Ulje se moze mjenjati svaki dan, ali neces nista dobiti s time. Ulje pocinje gubiti svoja svojstva tocno onda kad proizvodac kaze, uz naravno neki faktor sigurnosti. I to ako je na motoru sve regularno. Prije ga se ne treba mjenjati!!
Ali moze..'pa ko ima nek izvoli.

ima vec dvije ili tri teme o pogonima na forumu potrazi neda mi se ponavljat.
ima puno uslova po kojoj bi trebali gledati kada mijenjati ulje, kilometraza je samo jedna od njih..

I wonder
12.02.2010., 20:06

evo linka
stvarno si namlatil svega i svačega ovdje.
sad čitaj, opisat ću ti jednu tipičnu situaciju.

kod kočenja (svakog kočenja, svaki auto, bez razlike) se masa auta pomiče na prednje kotače. i tada oko 65-70% kočenja otpada na prednje kotače a samo 30-35% na stražnje.
kod auta bez ABS-a, tlak kočine tekućine je isti u sva 4 kotača (kočnicama). pa ako prednje kotače držiš na granici proklizavanja, tada su stražnji već blokirani (jer su manje opterećeni).
ako pak želiš da stražnji kotači koče na granici proklizavanja, prednji su još daleko od toga i imaš slabije kočenje nego što bi to bilo moguće.

kod auta sa 4-kanalnim ABS-om, tlak kočione tekućine se podešava u svakoj kočnici posebno, i na SVAKOM pojedinom kotaču se dobija max moguće usporenje. nešto što ni neki Mr. schumaher-fangio-norris-bean nemože sam napraviti bez pomoći elektronike i senzora.
a to je samo jedna od prednosti kočenja s ABS-om.

u teoriji, u pravu si.
kočenje bez ABS-a je učinkovitije od kočenja sa ABS-om.
ali takvo kočenje nemože izvesti ni kompjuter (bez senzora), ni čovjek ni E.T.
i moguće je jedino u teoretskim proračunima, sa autom koji ima stalnu temperaturu guma, potpuno jednaku podlogu pod svim kotačim, potpuno identične kočnice na kotačima, jednako zagrijane i potrošene, itd, da ne nabrajam.

najveća tvoja provala je davanje linka na neki blog kao potvrda tvoje teorije.:bonk::bonk::bonk:
ili nađi neki istraživački članak sa dokazima, ili zaboravi blogove i forume kao dokaze.
usput im javi: niskoprofilne gume nisu izmišljene da bi auto dobio bolje povratne informacije na upravljaču.

ako ti treba potvrda da je to bedastoća, testiraj max kočenje sa svojim autom, pa ponovi isto ali sa izvađenim osiguračem od ABS-a.
otvorit će ti se novi horizonti:D

HHmischko
12.02.2010., 20:37
kod kočenja (svakog kočenja, svaki auto, bez razlike) se masa auta pomiče na prednje kotače. i tada oko 65-70% kočenja otpada na prednje kotače a samo 30-35% na stražnje.
kod auta bez ABS-a, tlak kočine tekućine je isti u sva 4 kotača (kočnicama). pa ako prednje kotače držiš na granici proklizavanja, tada su stražnji već blokirani (jer su manje opterećeni).
ako pak želiš da stražnji kotači koče na granici proklizavanja, prednji su još daleko od toga i imaš slabije kočenje nego što bi to bilo moguće.

S tim da su na velikoj većini osobnih vozila kočnice tako izrađene da zadnje imaju ohoho slabiji učinak kočenja.... Tako da ima vrlo, vrlo (ako uopće) malo vozila kojima će zadnje blokirati PRIJE prednjih, na suhom, homogenom asfaltu, podrazumjeva se.

msramek0607
13.02.2010., 09:35
stvarno si namlatil svega i svačega ovdje.
sad čitaj, opisat ću ti jednu tipičnu situaciju.

kod auta sa 4-kanalnim ABS-om, tlak kočione tekućine se podešava u svakoj kočnici posebno, i na SVAKOM pojedinom kotaču se dobija max moguće usporenje. nešto što ni neki Mr. schumaher-fangio-norris-bean nemože sam napraviti bez pomoći elektronike i senzora.
a to je samo jedna od prednosti kočenja s ABS-om.

u teoriji, u pravu si.
kočenje bez ABS-a je učinkovitije od kočenja sa ABS-om.
ali takvo kočenje nemože izvesti ni kompjuter (bez senzora), ni čovjek ni E.T.
i moguće je jedino u teoretskim proračunima, sa autom koji ima stalnu temperaturu guma, potpuno jednaku podlogu pod svim kotačim, potpuno identične kočnice na kotačima, jednako zagrijane i potrošene, itd, da ne nabrajam.

najveća tvoja provala je davanje linka na neki blog kao potvrda tvoje teorije.:bonk::bonk::bonk:
ili nađi neki istraživački članak sa dokazima, ili zaboravi blogove i forume kao dokaze.
usput im javi: niskoprofilne gume nisu izmišljene da bi auto dobio bolje povratne informacije na upravljaču.

ako ti treba potvrda da je to bedastoća, testiraj max kočenje sa svojim autom, pa ponovi isto ali sa izvađenim osiguračem od ABS-a.
otvorit će ti se novi horizonti:D

A koja je jos provala? Ja se ne opravdavam blogom, nego vidim da je blog jako dobro napisan i ispravan..nisam mogao naci (nije mi se dalo) neki strucni link o tome. Ta rasprava se previse otegnula, pa smo zapravo raspravljali o vise stvari. Ja se oko puno njih slazem, ali ljudi govore da je ABS kocenje bez proklizivanja!! I da ABS nema mana...
Ti hoces reci da na ABS-u kad pocinju blokirat prednji pocinju i zadnji, zbog cetverokruznih kocnica...i da nema cetverokruznih kocnica na autima bez ABS-a??
Ajde mi reci kak si skuzio iz onog bloga da je on tvrdio da niskoprofilne gume daju bolju povratnu informaciju?? A to je opet istina..ali ne govori o tome!!!
I nisam mislio na blog kad sam rekao da imam pokrica...

I wonder
13.02.2010., 10:16
A koja je jos provala? Ja se ne opravdavam blogom, nego vidim da je blog jako dobro napisan i ispravan.
provala 1: auto bez ABS-a bolje koči.
provala 2: dokaz da bolje koči - blog:lol::lol::lol:
..nisam mogao naci (nije mi se dalo) neki strucni link o tome.
zato jer ga nema. u realnim uvjetima na cesti, uvijek auto sa ABS-om bolje koči od auta bez njega (ajde, rahli snijeg i šljunak su iznimke, ali kolko se vozimo po tome?).
Ta rasprava se previse otegnula, pa smo zapravo raspravljali o vise stvari. Ja se oko puno njih slazem, ali ljudi govore da je ABS kocenje bez proklizivanja!! I da ABS nema mana...
ima mana. ali su prednosti daleko veće.
Ti hoces reci da na ABS-u kad pocinju blokirat prednji pocinju i zadnji, zbog cetverokruznih kocnica...i da nema cetverokruznih kocnica na autima bez ABS-a??
četverokružne kočnice imaju trkaći auti (normalni auti dvokružne). i "brake bias" prekidač s kojim podešavaju silu kočenja na njima.
pričam o četverokanalnom ABS-u (valjda znaš kaj je to, kad smatraš da možeš davati takve komentare o ABS-u) koji je daleko napredniji od starog, jednokanalnog sustava.
mi reci kak si skuzio iz onog bloga da je on tvrdio da niskoprofilne gume daju bolju povratnu informaciju??
cijeli text:

Niskoprofilne gume na felgama velikog dijametra nude najbolje vozne osobine
Nažalost, opseg felgi kod sportskih automobila povećavao se kako bi tehničari mogli montirati veće te samim time učinkovitije kočnice. Dizajnerima se svidjelo kako izgledaju velike felge na niskoprofilnim gumama, pa je stvorena čitava multimilijunska industrija. Šira guma doista nudi osjećaj bolje povratne informacije na upravljaču, no za njezinu prijemljivost na podlozi od širine mnogo je važnija kompozicija, tvrdoća te trag utora
teorija zavjere?:rofl:
nit je napisano što donose niskoprofilne gume, nit je napisano što odnose.

A to je opet istina..ali ne govori o tome!!!
I nisam mislio na blog kad sam rekao da imam pokrica..
bilo bi super kad bi autor tih tekstova dublje proučio materiju prije pisanja. ovako obmanjuje čitaoce. kao što si ti u zabludi da vrhunski vozači bolje koče bez ABS-a, zato jer to tamo piše.

bar je na ovom forumu bilo gigantskih provala.
od osporavanja ohmovog zakona, letećih opela sa 308 kmh, pa do uvjeravanja da iberlauf služi za povećanje snage motora.
to što je netko tako sramotno glupo izletio, ne čini to istinom. i kao takvo se nemože upotrebljavati kao argument. nijedan link na blog ili neki forum ne služi kao dokaz, baš zato jer svatko može pisati po njemu.

msramek0607
13.02.2010., 13:13
provala 1: auto bez ABS-a bolje koči.
provala 2: dokaz da bolje koči - blog:lol::lol::lol:

zato jer ga nema. u realnim uvjetima na cesti, uvijek auto sa ABS-om bolje koči od auta bez njega (ajde, rahli snijeg i šljunak su iznimke, ali kolko se vozimo po tome?).

ima mana. ali su prednosti daleko veće.

četverokružne kočnice imaju trkaći auti (normalni auti dvokružne). i "brake bias" prekidač s kojim podešavaju silu kočenja na njima.
pričam o četverokanalnom ABS-u (valjda znaš kaj je to, kad smatraš da možeš davati takve komentare o ABS-u) koji je daleko napredniji od starog, jednokanalnog sustava.

cijeli text:

[I]Niskoprofilne gume na felgama velikog dijametra nude najbolje vozne osobine
....................

I wonder ja cjenim tvoje misljenje i ti u vecini slucajeva ispadnes u pravu!
Ovako da skratimo ovu raspravu...
Ja sam tvrdio da ABS losije koci po blatu, sljunku, pijesku i snijegu, te da kod ABS postoji proklizivanje, koje produzuje put kocenja?!?!
Nisam to naucio iz onog bloga, nego sam to znao prije, ali si potpuno u pravu da nemogu stavljat takve materijale kao neko pokrice. Da li ti znas da ABS za automobile je ne razvijen, te da postoje duplo bolji ABS sistemi kod zeljeznickih vozila, koji skoro uopce nemaju proklizavanja?
Da li svaki auto sa ABS-om ima sustav protiv proklizavanja na sva cetiri kotaca?
Ja tvrdim da pravi znalci voznje mogu skoro savrseno dozirati kocnicu, i kociti skoro pa savrseno..a to su mi pricali ljudi koji se bave utrkama, a izmedu ostalog i Niko Pulic...
No to sve nije bila glavna tema rasprave, zato sto ti kocnice s ABS-om mozes dozirati toliko da ostvarujes max kocnu silu, a da ne upalis ABS, odnosno da ti kotaci ne blokiraju..Tako da se moze i na trkama koristit ABS a da ga oni skoro pa i ne pale, osim kad je to potrebno, a ponekad bi i dobro doslo.
Medutim cuo sam negdje, sad nisam siguran da li je to tako, ali smatram da je...kada bi formule, ili neki sportski jako nizak auto, imali ABS da u trenutku kada bi se ABS upalio formula bi poskakivala, a time i gubila stabilnost?!

I wonder
13.02.2010., 16:25
Ja sam tvrdio da ABS losije koci po blatu, sljunku, pijesku i snijegu, te da kod ABS postoji proklizivanje, koje produzuje put kocenja?!?!

samo na rahlom snijegu i šljunku. bez ABS-a, gomila se materijal ispred kotača i pomaže u zaustavljanju.
u svim drugim slučajevima, ABS bolje koči.
Nisam to naucio iz onog bloga, nego sam to znao prije, ali si potpuno u pravu da nemogu stavljat takve materijale kao neko pokrice.
:top:
ili nešto što je dokazano, ili ništa. nečije laprdanje na blogu ili forumu (pa i ovom, pa i ono što ja natovarim ovdje) nemože biti dokaz ničemu.
Da li ti znas da ABS za automobile je ne razvijen, te da postoje duplo bolji ABS sistemi kod zeljeznickih vozila, koji skoro uopce nemaju proklizavanja?
neznam, ne zanima me.
Da li svaki auto sa ABS-om ima sustav protiv proklizavanja na sva cetiri kotaca?
traži materijale ako te zanima.
prvi ABS sustavi su bili jednokanalni. znači, ako je jedan kotač izblokirao, ABS sustav je popuštao pritisak u sve 4 kočnice.
4-kanalni sustav popušta pritisak samo u onoj kočnici čiji je kotač zablokirao. i to je glavni razlog zašto nijedan čovjke nemože bolje kočiti od toga.
jer, u teoriji, ako se voziš desnim kotačima po ledu a lijevima po suhom asfaltu, desni kotači neće uopće kočiti (ili samo minimalno) dok ćeš na lijevima imati max usporenje.
to nemre niko pulić ni na steroidima.

većina modernih auta ima 4-kanalni ABS.
Ja tvrdim da pravi znalci voznje mogu skoro savrseno dozirati kocnicu, i kociti skoro pa savrseno..a to su mi pricali ljudi koji se bave utrkama, a izmedu ostalog i Niko Pulic...
a ja ti tvrdim da oni to nemogu.

recimo, prije svakog zavoja se koči. a kako auto već pomalo ulazi u zavoj, ni kotači nisu isto opterećeni (lijevi naspram desnih). a to znači da na jednom kotaču treba veća kočiona sila a na drugom manja. bez ABS-a je to nemoguće ostvariti.
o kočenju u samom zavoju je bedasto uopće govoriti.

No to sve nije bila glavna tema rasprave, zato sto ti kocnice s ABS-om mozes dozirati toliko da ostvarujes max kocnu silu, a da ne upalis ABS, odnosno da ti kotaci ne blokiraju..Tako da se moze i na trkama koristit ABS a da ga oni skoro pa i ne pale, osim kad je to potrebno, a ponekad bi i dobro doslo.
da. baš me zanima tvoje mišljenje o ovome: zašto je ABS zabranjen u F1?
Medutim cuo sam negdje, sad nisam siguran da li je to tako, ali smatram da je...kada bi formule, ili neki sportski jako nizak auto, imali ABS da u trenutku kada bi se ABS upalio formula bi poskakivala, a time i gubila stabilnost?
prvi glas.

alfa146
13.02.2010., 18:16

Zato jer su "predobro" kočili,pa su ih ovako usporili?
Ali uzvratiću pitanjem.Zašto ga onda nema na gravelu (WRC recimo)?

msramek0607
13.02.2010., 19:05
samo na rahlom snijegu i šljunku. bez ABS-a, gomila se materijal ispred kotača i pomaže u zaustavljanju.
u svim drugim slučajevima, ABS bolje koči. 1.

ili nešto što je dokazano, ili ništa. nečije laprdanje na blogu ili forumu (pa i ovom, pa i ono što ja natovarim ovdje) nemože biti dokaz ničemu. 2.

neznam, ne zanima me. 3.

traži materijale ako te zanima.
prvi ABS sustavi su bili jednokanalni. znači, ako je jedan kotač izblokirao, ABS sustav je popuštao pritisak u sve 4 kočnice.
4-kanalni sustav popušta pritisak samo u onoj kočnici čiji je kotač zablokirao. i to je glavni razlog zašto nijedan čovjke nemože bolje kočiti od toga.
jer, u teoriji, ako se voziš desnim kotačima po ledu a lijevima po suhom asfaltu, desni kotači neće uopće kočiti (ili samo minimalno) dok ćeš na lijevima imati max usporenje.
to nemre niko pulić ni na steroidima.

većina modernih auta ima 4-kanalni ABS.

a ja ti tvrdim da oni to nemogu. 4.

prvi glas. 5.

1. I u blatu i pjesku dolazi do nakupljanja materijala ispred kotaca, ako kotac blokira..

2. Ok, potpuno se slazem

3. zeljznicka vozila, teretna ili za velike brzine imaju jako sofisticiran ABS sustav koji u radi puno savrsenije nego na autu, kod kojeg ima proklizivanja.. na vlaku ne smije doci niti do najmanjeg blokiranja kotaca jer nakon toga cjeli vlak mora ici na remont kotaca, a hvala bogu ima ih, i nije jednostavno za izmjenit i popravit kotace!! Posto na autu nije savrsen ABS kao na vlakovima tvrdim da postoji proklizavanje, VIDLJIVO (moze se vidjeti na tragu kocenja, stoga je proklizavanje veliko), a tvrdim da je dinamicko trenje manje od statickog.....

4. znam za 4 kanalne ABS sisteme, i neznam da su na svim autima na svim kotacima sustavi protiv proklizavanja...posto nismo definirali kakav je auto o kojem se vec duze vrijeme vodi polemika, nemozemo niti raspravljat na takav nacin o ABS-u

Ja se u potpunosti slazem da ABS ima vecinu prednosti i sve mi je jasno o tome sta se dogadja u zavoju i na razlicitim podlogama..

5. Kod formula je strogo odredena pravila, sta se tice masine, tezine...bla bla..i bas ta F1 je utrka inžinjera, a ne vozaca (svi vozaci su skoro pa isti) za razliku od relija..

Prvi glas...ne govorim sa sigurnoscu, ali mozda je to jedan od razloga...

I wonder
13.02.2010., 20:00
1. I u blatu i pjesku dolazi do nakupljanja materijala ispred kotaca, ako kotac blokira..

blato i pijesak su rahli materijali.
kolko god ih nahićeš na hrpu, hrpa se nemože održati. slaba je pomoć od toga pod kotačima.
ali kak nemam dokaza, nek bude.

3. zeljznicka vozila, teretna ili za velike brzine imaju jako sofisticiran ABS sustav koji u radi puno savrsenije nego na autu, kod kojeg ima proklizivanja.. na vlaku ne smije doci niti do najmanjeg blokiranja kotaca jer nakon toga cjeli vlak mora ici na remont kotaca, a hvala bogu ima ih, i nije jednostavno za izmjenit i popravit kotace!! Posto na autu nije savrsen ABS kao na vlakovima tvrdim da postoji proklizavanje, VIDLJIVO (moze se vidjeti na tragu kocenja, stoga je proklizavanje veliko), a tvrdim da je dinamicko trenje manje od statickog.....
onda je to nešto drugo.
kod vagona se nesmije dogoditi blokiranje kotača, pa je tako podešen i ABS (i to na nečemu što više sliči bubanj kočnici/paknama nego disku i pločicama).
kod auta to nije bitno pa se i ABS podešava da kotači ipak nakratko blokiraju.
rekao bih, nije softiciraniji sustav, samo je drugačije podešen.

4. znam za 4 kanalne ABS sisteme, i neznam da su na svim autima na svim kotacima sustavi protiv proklizavanja...posto nismo definirali kakav je auto o kojem se vec duze vrijeme vodi polemika, nemozemo niti raspravljat na takav nacin o ABS-u
sustav protiv proklizavanja je nešto drugo.
stariji i jeftiniji auti imaju 3-kanalni sustav kod kojeg nema mogućnosti regulacije stražnjih kočnica pojedinačno, već samo u paru.
a ako već tavrljimo, onda se valjda priča o onome što vrijedi danas.

5. Kod formula je strogo odredena pravila, sta se tice masine, tezine...bla bla..i bas ta F1 je utrka inžinjera, a ne vozaca (svi vozaci su skoro pa isti) za razliku od relija..
baš to. da se vidi sposobnost vozača u kontroli.
da imaju ugrađen ABS, kočili bi svi jednako. znači, ABS bi skoro izjednačio mogućnost kočenja svih vozača F1. pa valjda je onda logično da bi auti bez ABS-a bili zakinuti.

Las Legolas
14.02.2010., 09:52
Kakav ovjes sprijeda i straga ima Focus, konkretno 1.8 tdci?
Jesu li u Fordu mijenjali ovjes izlaskom Mk2 (2004)?

home edition
14.02.2010., 09:56
sprijeda: neovisan, McPherson

straga: multilink, stabilizatori.

njihov multilink je jedan od razloga skoro savršenog držanja ceste i za to zaslužuju veliko poštovanje.

gogo111
14.02.2010., 10:20
I wonder ja cjenim tvoje misljenje i ti u vecini slucajeva ispadnes u pravu!
Ovako da skratimo ovu raspravu...
Nisam to naucio iz onog bloga, nego sam to znao prije, ali si potpuno u pravu da nemogu stavljat takve materijale kao neko pokrice. Da li ti znas da ABS za automobile je ne razvijen, te da postoje duplo bolji ABS sistemi kod zeljeznickih vozila, koji skoro uopce nemaju proklizavanja?
Medutim cuo sam negdje, sad nisam siguran da li je to tako, ali smatram da je...kada bi formule, ili neki sportski jako nizak auto, imali ABS da u trenutku kada bi se ABS upalio formula bi poskakivala, a time i gubila stabilnost?!

Uh što se ovdje sve može pročitati, da je to za nasmijati se (u dobrom smislu, naravno)...

Evo da ti ja objasnim neke stvari oko ABS-a, jer se mogu smatrati stučnjakom ABS sustava, razvijao sam ih jednim dijelom, pa da ti objasnim neke sitnice u par točaka:

- Šinska vozila NEMAJU bolji ABS, niti sofisticiranjijii ABS, a opet bolje radi nego na automobilima, pa kako sad to?

Jednstavno, ABS šinskih vozila ima fiksne ili jako malo promjenjive parametre. Tamo se zna da je kontakt čelik-čelik, i tu nema snijeg, led, lišće, ako se i štogod nađe na prugi, jako je amlo relevantno zbog relativnog pritiska i mase vozila... U slučaju da imaš nešto što znatno mijenja uvjete čelik-čelik, imaš tragediju ljetos kod Splita.
Raspored masa je fiksan, nema osjetnih naginjanja u zavojima, coriolisovih sila, drugim riječima, većina varijabli je poznata.

-Kod autobomila je situacija enormno drugačija. Imaš nepoznate uvjete (ne, suhi asfalt-guma nije dobar uvjet za rad ABS-a, jer u 99% slučajeva tada ni ne treba), pa su ru ljuljanja (roll-pitch-jaw), dinamika gibanja, pomicanje centra mase.... cijeli orkestar....

-Znači algoritam ABS-a je korektivni, a ne prediktivni.

Sama eloektronika nema problema sa odrađivanjem brzine, jer može i par milijardi puta u sekundi izmjeriti i odraditi...

problem je fizička dinamika sustava, ili jednostavnije, kojiko brzo ti ulje u kočnici, klip na papučici pa i sami kotač može repetitivno krenuti i stati (tj ubrzati i usporiti u jedinici vremena...)

tj kada bi teoretski htio 5000 puta u sekundi zablokirati i odblokirati kotač, on to sam (kotač) nebi mogao napraviti zbog svoje mase...

Tu sad dolazi tvoj Pulić, Šumaher i ostali Gandalfi, koji to mogu i pobijaju zakone fizike...

Da bi se to riješio, već se desetak godina razvija prediktivni algoritam koji bi se primjenio na ABS, tako da ovaj ne reagira nakon posljedice (korektivno) nego reagira da bi izbjegao moguću posljedicu (prediktivno).... znači on "osjeti" da se približava led, "zna" granicu klizanja i ne dozvoljava pritisak kočnice veći od kritičnog)...

Problem je matematika, koja zna zabrljat tu i tamo, pa to još stoji u ladicama razvojnih centara i na 9. katu FER-a...:D

Ako te zanima više, googlaj "unscented kalman filter":mig:

msramek0607
14.02.2010., 12:55
2 I wonder

Ma mislio sam na sustav protiv blokiranja, ne protiv proklizivanja. krivo sam napisao...

- Šinska vozila NEMAJU bolji ABS, niti sofisticiranjijii ABS, a opet bolje radi nego na automobilima, pa kako sad to?

Jednstavno, ABS šinskih vozila ima fiksne ili jako malo promjenjive parametre. Tamo se zna da je kontakt čelik-čelik, i tu nema snijeg, led, lišće, ako se i štogod nađe na prugi, jako je amlo relevantno zbog relativnog pritiska i mase vozila... U slučaju da imaš nešto što znatno mijenja uvjete čelik-čelik, imaš tragediju ljetos kod Splita.
Raspored masa je fiksan, nema osjetnih naginjanja u zavojima, coriolisovih sila, drugim riječima, većina varijabli je poznata.

-Znači algoritam ABS-a je korektivni, a ne prediktivni.

Sama eloektronika nema problema sa odrađivanjem brzine, jer može i par milijardi puta u sekundi izmjeriti i odraditi...

problem je fizička dinamika sustava, ili jednostavnije, kojiko brzo ti ulje u kočnici, klip na papučici pa i sami kotač može repetitivno krenuti i stati (tj ubrzati i usporiti u jedinici vremena...)

tj kada bi teoretski htio 5000 puta u sekundi zablokirati i odblokirati kotač, on to sam (kotač) nebi mogao napraviti zbog svoje mase...

Tu sad dolazi tvoj Pulić, Šumaher i ostali Gandalfi, koji to mogu i pobijaju zakone fizike...

Da bi se to riješio, već se desetak godina razvija prediktivni algoritam koji bi se primjenio na ABS, tako da ovaj ne reagira nakon posljedice (korektivno) nego reagira da bi izbjegao moguću posljedicu (prediktivno).... znači on "osjeti" da se približava led, "zna" granicu klizanja i ne dozvoljava pritisak kočnice veći od kritičnog)...

Evo da ste se vas dvojca prije prikljucili mozda vi ova rasprava i krace trajala.
:)
Ali opet mi je drago da smo vas pridobili da ponovo pisete na ovoj temi, jer mislim da se od vas moze svasta naucit.

Ma da Gogo u zadnjem postu nisi bas nista novo napisao i objasnio.
Ovako, sta se tice fizike i na kojem principu radi ABS to mi je sve jasno, kuzim i ja da se to nemoze dogodit 500 puta u sekundi, itd.
Sta se tice pruznih vozila, ja i dalje tvrdim da je ABS napredniji. Tvrdim zato sto mi je to pricao na predavanjima, covjek, kojem je doktorat bio ABS. Sta se tice adhezije na pruznim vozilima i tu mislim da se varas...jer kada je mokro i lisce ili rosa, ili snijeg...adhezija moze opasti za duplo (mislim da maksimalna moze moze iznositi za pruzna vozila 0,33 ,a po mokrom 0.15).
Znaci da toliko opadne trenje (adhezija) da se kad bi gledali max uspon smanji sa 4 stupnja na 2 stupnja (30 promila). I nitijedna zeljeznica se ne projektira da je uspon veci od 30 promila (postoje iznimke...npr amerikanci). Sta se tice kontaktne povrsine, i tu mislim da se varas, jer bas zato sto je mala kontaktna povrsina se puno vise osjeca pad trenja..a masa sto je veca na kotacima koji vuku i onima koji koce to je bolje (jer je veca sila trenja), a bezobzira na velike mase lokomotiva i vlakova adhezija je opet mala!!
Gogo si ti zavrsio strojarstvo ili fer?! :D Ak da, gdje i koji smjer?

CDRW
15.02.2010., 07:12
Ne, pitao sam za sredisnji diferencijal...iz razloga sto je prijatelju zakazao zadnji pogon, a tvrdi da mu je radio, pa pokusavam skuzit koji bi bio razlog tomu. Kupio je auto prije par mjeseci (bas taj, audi a3 quatro....) i morao je promjenit lamelu na kvacilu. Do tad tvrdi da mu je radio zadnji pogon, ma da nije previse provjeravao. Nakon sta je promjenio lamelu zadnji pogon mu vise ne radi. Ja sam probao dokucit sta bi moglo biti ali nisam nasao nikakav smislen razlog. Da li ima mozda kakvo misljenje ili slicno iskustvo??

Dobro vidim već su to pokopali sa ABS-om pa da se ja ne nadovezujem.
Ja ću odgovoriti na ovo što si tu pitao

Taj auto NEMA središnji dif. Ima spojku (Haldex). Pa kad su skidali getribu da promjene lamelu - najvjerojatnije su zaboravili poneki konektor uštekat. Ili prišarafit križ kardana. Ili je taj Haldex ispustio svoju časnu dušu (nevezano za promjenu lamele). Ili nije radio ni prije.

gogo111
15.02.2010., 10:31
2 I wonder

Ma mislio sam na sustav protiv blokiranja, ne protiv proklizivanja. krivo sam napisao...

Evo da ste se vas dvojca prije prikljucili mozda vi ova rasprava i krace trajala.
Ali opet mi je drago da smo vas pridobili da ponovo pisete na ovoj temi, jer mislim da se od vas moze svasta naucit.

Ma da Gogo u zadnjem postu nisi bas nista novo napisao i objasnio.
Ovako, sta se tice fizike i na kojem principu radi ABS to mi je sve jasno, kuzim i ja da se to nemoze dogodit 500 puta u sekundi, itd.
Sta se tice pruznih vozila, ja i dalje tvrdim da je ABS napredniji. Tvrdim zato sto mi je to pricao na predavanjima, covjek, kojem je doktorat bio ABS. Sta se tice adhezije na pruznim vozilima i tu mislim da se varas...jer kada je mokro i lisce ili rosa, ili snijeg...adhezija moze opasti za duplo (mislim da maksimalna moze moze iznositi za pruzna vozila 0,33 ,a po mokrom 0.15).
Znaci da toliko opadne trenje (adhezija) da se kad bi gledali max uspon smanji sa 4 stupnja na 2 stupnja (30 promila). I nitijedna zeljeznica se ne projektira da je uspon veci od 30 promila (postoje iznimke...npr amerikanci). Sta se tice kontaktne povrsine, i tu mislim da se varas, jer bas zato sto je mala kontaktna povrsina se puno vise osjeca pad trenja..a masa sto je veca na kotacima koji vuku i onima koji koce to je bolje (jer je veca sila trenja), a bezobzira na velike mase lokomotiva i vlakova adhezija je opet mala!!
Gogo si ti zavrsio strojarstvo ili fer?! :D Ak da, gdje i koji smjer?

PM!

rocket86
15.02.2010., 10:32
Ima li netko knjigu Antuna Čevre"Motori i motorna vozila"? Nebitno koje izdanje, ali po mogućnosti što novije, trebao bi mi hitno sadržaj iste.

Također, zanima me može li mi netko provjeriti točnost podataka na jednom forumu, naime radi se o sustavima prednabijanja, materijala ima dosta, ali ne znam koliko je toga ispravno. link šaljem na PM:mig:

msramek0607
15.02.2010., 11:38
2 Gogo: Sta znavi PM? :)

Taj auto NEMA središnji dif. Ima spojku (Haldex). Pa kad su skidali getribu da promjene lamelu - najvjerojatnije su zaboravili poneki konektor uštekat. Ili prišarafit križ kardana. Ili je taj Haldex ispustio svoju časnu dušu (nevezano za promjenu lamele). Ili nije radio ni prije.

Da, rekao sam mu da ga spoji negdje na komp pa da vidi. Da bi mogo bit problem u elektronici...ili su nesto zaboravili spojiti.

Inace haldex spada u diferencijale..medutim ne na osovini izmedu kotaca, nego kao sredisnji (razvodni) blokiracjuci diferencijal. U bilo ojoj knjizi ces ga u toj rubrici nac.

rocket86
15.02.2010., 11:44

Da, rekao sam mu da ga spoji negdje na komp pa da vidi. Da bi mogo bit problem u elektronici...ili su nesto zaboravili spojiti.

Inace haldex spada u diferencijale..medutim ne na osovini izmedu kotaca, nego kao sredisnji (razvodni) blokiracjuci diferencijal. U bilo ojoj knjizi ces ga u toj rubrici nac.

ja kao laik znam za haldex spojku... auti koji ga imaju(4motion) u principu su fwd, dok se ne javi proklizavanje, i onda spojka priključi i zadnji pogon... koliko je meni poznato, također difa nema, a raspodjela momenta kada je spojena je 50:50:mig:

PM-private message, privatne poruke, desno gore

gogo111
15.02.2010., 11:45

Poslao sam ti privatnu poruku Private Message...

Gornji desni kut ekrana....

CDRW
15.02.2010., 12:27

Haldex spada u SPOJKE a ne u diferencijale. Diferencijal ima tri porta (ulaza/izlaza). Spojka samo dva.

msramek0607
15.02.2010., 12:35
ja kao laik znam za haldex spojku... auti koji ga imaju(4motion) u principu su fwd, dok se ne javi proklizavanje, i onda spojka priključi i zadnji pogon... koliko je meni poznato, također difa nema, a raspodjela momenta kada je spojena je 50:50:mig:

PM-private message, privatne poruke, desno gore

Sve 5, dobro si upucen! Ali i Haldex i Torsen i Visko-spojka... su ti diferencijali! Ja mislim da je definicija diferencijala- distributor snage i momenta...prema tome svi spadaju pod diferencijale. Samo sta je npr Torsen moze biti i kao uzduzni i kao poprecni dif i on je potpuno mehanicki, dok ja mislim da Haldex moze samo kao uzduzni (sredisnji, razvodni) dif i upravljan je elektronikom, sto je nuzno zbog ESP-a.

rocket86
15.02.2010., 12:40
Sve 5, dobro si upucen! Ali i Haldex i Torsen i Visko-spojka... su ti diferencijali! Ja mislim da je definicija diferencijala- distributor snage i momenta...prema tome svi spadaju pod diferencijale. Samo sta je npr Torsen moze biti i kao uzduzni i kao poprecni dif i on je potpuno mehanicki, dok ja mislim da Haldex moze samo kao uzduzni (sredisnji, razvodni) dif i upravljan je elektronikom, sto je nuzno zbog ESP-a.

diferencijal znači da pravi razliku(ajmo tako reći) između nečega...kada je haldex spojen, prenosi 50% momenta na zadnju osovinu, fiksno...(makar u slučaju VAG-a)

kod impreze, audija, itd, imaš recimo u normalnim uvjetima jedan omjer, a omjer po potrebi "šeta"(zato jer imaju središnji diferencijal)... i spojka nije diferencijal, eventualno dif može biti iza spojke, ali nema smisla u ovom slučaju(jer se spojka uključuje kad se javlja proklizavanje :mig:

msramek0607
15.02.2010., 12:57
diferencijal znači da pravi razliku(ajmo tako reći) između nečega...kada je haldex spojen, prenosi 50% momenta na zadnju osovinu, fiksno...(makar u slučaju VAG-a)

kod impreze, audija, itd, imaš recimo u normalnim uvjetima jedan omjer, a omjer po potrebi "šeta"(zato jer imaju središnji diferencijal)... i spojka nije diferencijal, eventualno dif može biti iza spojke, ali nema smisla u ovom slučaju(jer se spojka uključuje kad se javlja proklizavanje :mig:

Ovako! Spojka je uredaj koji spaja 2 vratila, TOCKA! A diferencijal je uredjaj koji distribuira snagu na 2 vratila (na autu, mozda i vise u nekim drugim slucajevima). Znaci, neka spojka moze sluziti i kao diferencijal! Isto tako Visko spojka radi na skoro istom principu kao i haldex, samo je potpuno mehanicka! A omjer snage moze varirati od 2 do 98 posto...u strucnim knjigama ces naci pod diferencijalima haldex visko torsen dif sa lamelastim spojkama...i oni ti spadaju u blokirajuce dif, zato sto mogu djelomicno blokirati dif i davati veci dio momenta na onaj kotac ili osovinu koja ima vecu trakciju!

gogo111
15.02.2010., 13:12
Ovako! Spojka je uredaj koji spaja 2 vratila, TOCKA! A diferencijal je uredjaj koji distribuira snagu na 2 vratila (na autu, mozda i vise u nekim drugim slucajevima). Znaci, neka spojka moze sluziti i kao diferencijal! Isto tako Visko spojka radi na skoro istom principu kao i haldex, samo je potpuno mehanicka! A omjer snage moze varirati od 2 do 98 posto...u strucnim knjigama ces naci pod diferencijalima haldex visko torsen dif sa lamelastim spojkama...i oni ti spadaju u blokirajuce dif, zato sto mogu djelomicno blokirati dif i davati veci dio momenta na onaj kotac ili osovinu koja ima vecu trakciju!

Kakav je to Torsen dif sa lamelastim spojkama?

msramek0607
15.02.2010., 13:34
Kakav je to Torsen dif sa lamelastim spojkama?

to su 2. jedan je torsen, a drugi dif sa lamelastim spojkama. :) Torsen ti je meh dif koji u sebi ima nekoliko pznih vijaka i radi na principu samokocnosti vijka. Znaci ako se jedno vratilo pocinje prebrzo okretati (nema trakcije), on to meh koci, bez ikakve elektronike i prebacuje moment na drugo vratilo. Torsen moze sluziti kao poprecni dif te kao uzduzni! Dif sa lamelastim spojkama sluzi samo kao poprecni, na prednjoj ili zadnjoj osovini. Takodjer je mehanicki i takodjer je blokirajuci, mehanicki kuzi kada kotac gubi trakciju i prebacuje moment na drugi kotac. Izgleda slicno kao obicni dif sa stozastim zupcanicima samo sastrane jos ima i lamelice koje se pocinju spajat te spajaju drugo vratilo, ako jedan kotac gubi trakciju, a u zavoju se sve odvija po protokolu!

gogo111
15.02.2010., 13:37
to su 2. jedan je torsen, a drugi dif sa lamelastim spojkama. :) Torsen ti je meh dif koji u sebi ima nekoliko pznih vijaka i radi na principu samokocnosti vijka. Znaci ako se jedno vratilo pocinje prebrzo okretati (nema trakcije), on to meh koci, bez ikakve elektronike i prebacuje moment na drugo vratilo. Torsen moze sluziti kao poprecni dif te kao uzduzni! Dif sa lamelastim spojkama sluzi samo kao poprecni, na prednjoj ili zadnjoj osovini. Takodjer je mehanicki i takodjer je blokirajuci, mehanicki kuzi kada kotac gubi trakciju i prebacuje moment na drugi kotac. Izgleda slicno kao obicni dif sa stozastim zupcanicima samo sastrane jos ima i lamelice koje se pocinju spajat te spajaju drugo vratilo, ako jedan kotac gubi trakciju, a u zavoju se sve odvija po protokolu!

Ma kolega, znam ja kak i što je torsen...

ali nema njega sa lamelarnim spojkama... od tud i pitanje!!!

msramek0607
15.02.2010., 13:43
Ma kolega, znam ja kak i što je torsen...

ali nema njega sa lamelarnim spojkama... od tud i pitanje!!!

Ma nisam stavljao zareze dok sam nabrajao!
A i nisam skuzio da si me to ti pitao! Nego rocket86 pa sam zato objasnjavao. Za tebe predpostavljam da znas...

Velebni
15.02.2010., 18:16
Evo jednog pitanjca.Polo iz 97.g. sa servo volanom.Prilikom zakretanja volana na mjestu okretaji motora drastično padaju pa auto čak i prestane s radom.Nije nužno zakrenuti volan do kraja.Dovoljan je i samo mali pomak.U vožnji nema s tim problema već samo pri malim brzinama.Što bi mogao biti uzrok.I da...Prilikom zakretanja kao da se osjeti nekakvo preskakanje na kolu upravljača.

Rope987
15.02.2010., 20:49
Pozdrav!
Imam audi A3 1.8T quatro, 2001 g.
Imam problema sa zadnjim pogonom. Kad sam kupio auto (nedavno), radio mi je zadnji pogon, medutim ne dugo. Kupnjom auta morao sam zamijeniti dijelove koji nisu bili ispravni. Zamjenio sam lamelu, koja je klizala, zajedno sa korpom i potisnim lezajem. Morao bi promijenit termostat, odnosno ugraditi ga, jer je izbacen. Kada auto radi na leru zagrije se na 90, ali u voznji, sada po hladnom vrremenu temp opadne na 70. Kada sam zamjenio lamelu primjetio sam da mi ne radi zadnji pogon, jer sam zapeo na brijegu po snijegu. Raspitao sam se i saznao da mi je sredisnji diferencijal Haldex spojka. Otisao sam kod elektricara (dijagnosticara), jer sam sumnjao da nesto nije u redu s elektronikom. Spojili smo ga na kompjuter i izbacio nam je razne greske. Mehanicka greska mjenjaca, lambda sonda, smjesa, lose izgaranje....... Da li mozda netko zna u cemu je stvar, sta bi moglo bit ili je imao ko kakvih slicnih iskustava. MOzda ako netko moze dati neki savjet sta da kontroliram ili mjenjam?!?
Unaprijed hvala!

charly2
15.02.2010., 21:01
Pozdrav!
Imam audi A3 1.8T quatro, 2001 g.
Imam problema sa zadnjim pogonom. Kad sam kupio auto (nedavno), radio mi je zadnji pogon, medutim ne dugo. Kupnjom auta morao sam zamijeniti dijelove koji nisu bili ispravni. Zamjenio sam lamelu, koja je klizala, zajedno sa korpom i potisnim lezajem. Morao bi promijenit termostat, odnosno ugraditi ga, jer je izbacen. Kada auto radi na leru zagrije se na 90, ali u voznji, sada po hladnom vrremenu temp opadne na 70. Kada sam zamjenio lamelu primjetio sam da mi ne radi zadnji pogon, jer sam zapeo na brijegu po snijegu. Raspitao sam se i saznao da mi je sredisnji diferencijal Haldex spojka. Otisao sam kod elektricara (dijagnosticara), jer sam sumnjao da nesto nije u redu s elektronikom. Spojili smo ga na kompjuter i izbacio nam je razne greske. Mehanicka greska mjenjaca, lambda sonda, smjesa, lose izgaranje....... Da li mozda netko zna u cemu je stvar, sta bi moglo bit ili je imao ko kakvih slicnih iskustava. MOzda ako netko moze dati neki savjet sta da kontroliram ili mjenjam?!?
Unaprijed hvala!

termostat stavi čim prije. nije dobro da motor radi na 70°C jer se brže troši nego na 90°C.

za zadnji pogon budu ti rekli CDRW, I Wonder ili gogo111... ja neću niš pisati o tome jer ima onih koji jedva čekaju da neko neke krivo napiše pa onda seru i mlate praznu slamu.

za lošu smjesu, loše izgaranje, povečanu potrošnju itd. je kriva lambda sonda ili MAF senzor na usisu. ne garantiram, ali ja bi to prvo gledal.

Rope987
15.02.2010., 21:12
termostat stavi čim prije. nije dobro da motor radi na 70°C jer se brže troši nego na 90°C.

za zadnji pogon budu ti rekli CDRW, I Wonder ili gogo111... ja neću niš pisati o tome jer ima onih koji jedva čekaju da neko neke krivo napiše pa onda seru i mlate praznu slamu.

za lošu smjesu, loše izgaranje, povečanu potrošnju itd. je kriva lambda sonda ili MAF senzor na usisu. ne garantiram, ali ja bi to prvo gledal.

Da znam da je takvo stanje! :)

Mijenjat cu termostat, ali sam to spomenuo zato da nebi bilo povezano sve, pa mozda nekome to bude znacilo.
Svejedno hvala!

CDRW
16.02.2010., 09:08
Evo jednog pitanjca.Polo iz 97.g. sa servo volanom.Prilikom zakretanja volana na mjestu okretaji motora drastično padaju pa auto čak i prestane s radom.Nije nužno zakrenuti volan do kraja.Dovoljan je i samo mali pomak.U vožnji nema s tim problema već samo pri malim brzinama.Što bi mogao biti uzrok.I da...Prilikom zakretanja kao da se osjeti nekakvo preskakanje na kolu upravljača.

Niski ler gas. Po meni bi trebalo provjeriti regulacioni krug ler gasa - kod novijih auta (Bosch ME-Jetronic) ECU sam dodaje gas kad se uključi neki potrošač (kod mene prvo porastu okretaji a onda se upali ventilator hladnjaka :bonk:).
Kod starijih modela je na servu postojao prekidač kojii bi ECU-u rekao da je servo proradio i da ubavi malo više smjese. Isti je takav bio na klima kompresoru (sjećam se mog na Fiatu 132 1800 - skoro da je otvarao novo grlo na fergu).

Isto tak bi bilo dobro pogledat IS ventil i dize. Prvi regulira zrak na leru a druge ako su zasrane od našeg bajnog goriva imaju problema na leru.

To što ti volan preskače može bit posljedica crkavanja auta na leru - jednostavno tlak pumpe nije više dovoljan i servo je u području -malo radi malo ne.
Da li ti se to (preskakanje) događa i kad digneš okretaje na cca 2000 o/min?

gogo111
16.02.2010., 09:32
Da znam da je takvo stanje! :)

Mijenjat cu termostat, ali sam to spomenuo zato da nebi bilo povezano sve, pa mozda nekome to bude znacilo.
Svejedno hvala!

kud su mene našli, ja nisam stručnjak za audijeve quattro stagioni (ovaj pogone)...

No, čini mi se da je prijašnji vlasnih jako zanemario auto, i da je jedva čekao da ga utopi...

Dakle, greške samog motora i graške transmisije nemaju neke poveznice.

da li je ručni ili atomatski mjenjač? - Aha, rekao si da si mjenjao lamelu, znači ručni... Mehanička greška... hmmm...

Prvo, trebalo bi promjenit filter zraka, nove svječice, i po mogućnosti ulje, poništiti greške motora i pošteno ispuhat auto, pa ponovno na tester.

I onda po redu, lambda, MAF (ili map, nisam ziher koji koristi 2001.)

Vratimo se na mehaničku grešku mjenjača.... Nešto mi smrdi na proklizavanje...

No znat će više drugi!!!

Velebni
16.02.2010., 13:54
Niski ler gas. Po meni bi trebalo provjeriti regulacioni krug ler gasa - kod novijih auta (Bosch ME-Jetronic) ECU sam dodaje gas kad se uključi neki potrošač (kod mene prvo porastu okretaji a onda se upali ventilator hladnjaka :bonk:).
Kod starijih modela je na servu postojao prekidač kojii bi ECU-u rekao da je servo proradio i da ubavi malo više smjese. Isti je takav bio na klima kompresoru (sjećam se mog na Fiatu 132 1800 - skoro da je otvarao novo grlo na fergu).

Isto tak bi bilo dobro pogledat IS ventil i dize. Prvi regulira zrak na leru a druge ako su zasrane od našeg bajnog goriva imaju problema na leru.

To što ti volan preskače može bit posljedica crkavanja auta na leru - jednostavno tlak pumpe nije više dovoljan i servo je u području -malo radi malo ne.
Da li ti se to (preskakanje) događa i kad digneš okretaje na cca 2000 o/min?
Mislim da nema preskakanja pri većim brzinama.Ali kada ja uključim neki potrošač u leru(grijanje zadnjeg stakla ili klimu) autu naglo padnu okretaji i ako je u mirovanju krepa.Kada je u vožnji ništa ne primjetim.I kazaljka temperature mu je uvijek nisko.Ne vjerujem da bi termostat bio uzrok tih problema.Grijanje u kabini je pristojno.Uglavnom frka je kad je motor hladan i tada se javljaju problemi.

gogo111
16.02.2010., 14:07
Mislim da nema preskakanja pri većim brzinama.Ali kada ja uključim neki potrošač u leru(grijanje zadnjeg stakla ili klimu) autu naglo padnu okretaji i ako je u mirovanju krepa.Kada je u vožnji ništa ne primjetim.I kazaljka temperature mu je uvijek nisko.Ne vjerujem da bi termostat bio uzrok tih problema.Grijanje u kabini je pristojno.Uglavnom frka je kad je motor hladan i tada se javljaju problemi.

Jel to 1.6 motor?

Velebni
16.02.2010., 14:36
Motor je 1.4 16V sa 74kW.

gogo111
16.02.2010., 14:39
Motor je 1.4 16V sa 74kW.

Aha, pitam jer su 1.6 AEE serije imale ozbiljnih problema s ler gasom... Al ne i 1.4..

rocket86
16.02.2010., 17:52
Ima li netko knjigu Antuna Čevre"Motori i motorna vozila"? Nebitno koje izdanje, ali po mogućnosti što novije, trebao bi mi hitno sadržaj iste.

Također, zanima me može li mi netko provjeriti točnost podataka na jednom forumu, naime radi se o sustavima prednabijanja, materijala ima dosta, ali ne znam koliko je toga ispravno. link šaljem na PM:mig:

bump...

i link (http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=5193.0)

CDRW
16.02.2010., 23:04
bump...

i link (http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=5193.0)

Ovu knjigu na žalost nemam ali bi je trebali imat u knjižnici tvog faksa ili u NSB-u.

A jebeni link traži registraciju - nek se napuše. Reci o čemu se radi pa ćemo komentirat.

rocket86
16.02.2010., 23:25
Ovu knjigu na žalost nemam ali bi je trebali imat u knjižnici tvog faksa ili u NSB-u.

A jebeni link traži registraciju - nek se napuše. Reci o čemu se radi pa ćemo komentirat.

imam konzultacije u pon i uto, a trebao bih napraviti prijavu za diplomski(sa tezama) zato mi je trebao sadržaj, izgleda ću ipak otići u NSK i snaći se nekako.

očisti PM, poslat ću ti tamo da ne počmu ovdje"dubokoumne" rasprave...

edit, ako ti se da čitati, nije hitno, a vidjet ćeš da ima puno... usredotoči se na tehnikalije(nebitno tko je što proizveo i koje godine, ne mislim to navodit ako budem pisao)

_thomas
18.02.2010., 09:38
Ovo sam tek nedavno primjetio, sasvim slucajno:

Rijec je o Fiat Bravu 1.6 16V iz 1997. Kad mi je auto ugasen, mogu prebaciti u bilo koju brzinu bez stiskanja kvacila. Prebacivanje ide bez ikakvog otpora. Je li to normalno?

Trenutno imam nekih problema s autom pa me zanima da li je i to jedan od simptoma.

jasmin16v
18.02.2010., 09:42
normalno je.

Veky39
18.02.2010., 09:51
Mazda 323f 1.5 16v+LPG,88KS, 2000,god

Pojavljuje se zacukivanje/gusenje izmedu 2500-3500. Recimo da se ponasa ko da ima turbo, do 2500 ide normalno, onda malo zagusi, krene i opet na 3500 gusenje i onda poludi.
takodjer kad se vozim cca 110 kmh je 3500 okr, ponasa se ko da fali goriva, lagano si oduzima i dodaje gas, ali fakat skroz lagano.
bobine, kablovi- NOVO
napravljen redovan servis, promjenjena lambda prije godinu dana, ispuhan maf, ociscen ler lauf ventil prije godinu.

kaj bi to moglo biti?

gogo111
18.02.2010., 09:55
Ovo sam tek nedavno primjetio, sasvim slucajno:

Rijec je o Fiat Bravu 1.6 16V iz 1997. Kad mi je auto ugasen, mogu prebaciti u bilo koju brzinu bez stiskanja kvacila. Prebacivanje ide bez ikakvog otpora. Je li to normalno?

Trenutno imam nekih problema s autom pa me zanima da li je i to jedan od simptoma.

Sve stoji, ništa se ne okreće... pa je i tebi lako hodat kroz gužvu ljudi ako svi mirno stoje...

Kad motor radi, potpuno drugačija priča... jedan dio se stalno vrti jer ga motor vrti, a drugi dio se vrti ili stoji kako se kotači vrte... pa zbog tih razlika, taj prvi dio nebi htio "općit" s drugim dijelom bez da prvi odvojiš od mašine tako da stisneš kuplung...

Čak i kad ga stisneš ovi se još uvjek mekaj vrte, pa ih treba uvjerit da se "upoznaju" pa to osjetiš na ručici mjenjača...

gogo111
18.02.2010., 09:58
Mazda 323f 1.5 16v+LPG,88KS, 2000,god

Pojavljuje se zacukivanje/gusenje izmedu 2500-3500. Recimo da se ponasa ko da ima turbo, do 2500 ide normalno, onda malo zagusi, krene i opet na 3500 gusenje i onda poludi.
takodjer kad se vozim cca 110 kmh je 3500 okr, ponasa se ko da fali goriva, lagano si oduzima i dodaje gas, ali fakat skroz lagano.
bobine, kablovi- NOVO
napravljen redovan servis, promjenjena lambda prije godinu dana, ispuhan maf, ociscen ler lauf ventil prije godinu.

kaj bi to moglo biti?

Biti bi moglo jedino što nisu gledali...

EGR ventil, začađi se pa počme zafrkavati... Treba ga skinut i počistiti...

a inače, pregledat usis da ti slučajno ne vuče falš zrak (pukotina ili nešto), flexi crijevo zna imat pukotinu koja ovisno o položaju motora (napinjanje pri opterećenju) otvori ili zatvori pukotinu...

A onda, tu je i plin...

Veky39
18.02.2010., 10:14
a jel se taj EGR moze pocistit doma u garazi?
kak provjerit dal vuce fals zrak? jel se moze sa onim nekakvim sprejom za kontrolu.

mislim da nije do plina jer se iste stvari dogadaju i na benzin

gogo111
18.02.2010., 10:16
a jel se taj EGR moze pocistit doma u garazi?
kak provjerit dal vuce fals zrak? jel se moze sa onim nekakvim sprejom za kontrolu.

mislim da nije do plina jer se iste stvari dogadaju i na benzin

Može ako si vičan mehanici... I imaš alata...

A curenje opto digitalno organoleptičkom metodom... iliti: Gledaj, pipkaj, njuši i osluškuj od kućišta filtera do throttle body-a, sve vakkum cjevčice, presavinut, (nekad se pukotina ne vidi dok se ne presavine crijevo)......

Veky39
18.02.2010., 10:22
alata puna garaza, a volje napretek.
s cim se cisti EGR?

Veky39
18.02.2010., 10:35
samo malo, pa kaj benzinci imaju EGR ventil?
Nemaju to samo dizelasi?

jasmin16v
18.02.2010., 10:39
samo malo, pa kaj benzinci imaju EGR ventil?
Nemaju to samo dizelasi?

e jbg sad:rofl:
ti mislis na dpf filter..

Veky39
18.02.2010., 10:42
pa nemaju ti auti dpf, to novije masine imaju, kaj ne?:ne zna:

ajd dajte malo info o tom EGR-u? jel ga imam ili ne ?

Bugy
18.02.2010., 10:45
što ako je klizač istrošen, smeta li to što autu (mislim, smije li se voziti auto) i za što služi klizač?

gogo111
18.02.2010., 11:18
alata puna garaza, a volje napretek.
s cim se cisti EGR?

Pa sa bilo kojim "carb-cleanerom" s kojim čistiš frgiće, samo da je "O2 sensor friendly" piše na kantici (siguran za lambde i katalizatore)

Nalazi se ispod throttle bodyja na mazgi, nadam se da kužiš engleščinu...

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.msprotege.com/members/122%2520Vega/DSC00155.JPG&imgrefurl=http://www.msprotege.com/forum/showthread.php%3Ft%3D94788&usg=__04ahKm213KyCXKKN_GI-vAfUhNw=&h=960&w=1280&sz=513&hl=hr&start=3&itbs=1&tbnid=nzQ9bTE9U7jB3M:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dmazda%2Begr%26hl%3Dhr

gogo111
18.02.2010., 11:19
što ako je klizač istrošen, smeta li to što autu (mislim, smije li se voziti auto) i za što služi klizač?

Klizač, ako se ne varam misli se na ležaj zupčastog remena (idler bearing).

ako je to taj, onda što prije na zamjenu jer ako pukne ode sve u 3 pikse marmelade...

Ako je to klizač lanca distribucije, onda nije "toliko" opasno (osim ako se ne zapusti i ne sanira u razumnom roku), samo jače zvecka pod haubom...

Veky39
18.02.2010., 11:32
Pa sa bilo kojim "carb-cleanerom" s kojim čistiš frgiće, samo da je "O2 sensor friendly" piše na kantici (siguran za lambde i katalizatore)

Nalazi se ispod throttle bodyja na mazgi, nadam se da kužiš engleščinu...

http://images.google.hr/imgres?imgurl=http://www.msprotege.com/members/122%2520Vega/DSC00155.JPG&imgrefurl=http://www.msprotege.com/forum/showthread.php%3Ft%3D94788&usg=__04ahKm213KyCXKKN_GI-vAfUhNw=&h=960&w=1280&sz=513&hl=hr&start=3&itbs=1&tbnid=nzQ9bTE9U7jB3M:&tbnh=113&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dmazda%2Begr%26hl%3Dhr

benzinci imaju EGR??

gogo111
18.02.2010., 11:39
benzinci imaju EGR??

DA!!! Imaju, što je tu čudno???

Benzincima treba više neg dizlekima... (mislim, ne treba nikome, ali ak spominjemo emisije štetnih plinova...)

Bugy
18.02.2010., 12:11
Klizač, ako se ne varam misli se na ležaj zupčastog remena (idler bearing).

ako je to taj, onda što prije na zamjenu jer ako pukne ode sve u 3 pikse marmelade...

Ako je to klizač lanca distribucije, onda nije "toliko" opasno (osim ako se ne zapusti i ne sanira u razumnom roku), samo jače zvecka pod haubom...

hvala na odgovoru

u biti kod mene je "ošo" taj klizač, čeka se u servisu dio, a motor ima malo drugačiji zvuk... auto je i30 CRDi i nema remen već lanac (ako mislimo na istu stvar)

gogo111
18.02.2010., 12:16
hvala na odgovoru

u biti kod mene je "ošo" taj klizač, čeka se u servisu dio, a motor ima malo drugačiji zvuk... auto je i30 CRDi i nema remen već lanac (ako mislimo na istu stvar)

Aha. onda ne brini brigu... i30 ima lanac kak i sam veliš, zvecanje je malo jače u motoru, a za toh tjedan dva se neće ništ desiti... dok ne dobiju novi u servisu...:mig:

Veky39
18.02.2010., 12:25
DA!!! Imaju, što je tu čudno???

Benzincima treba više neg dizlekima... (mislim, ne treba nikome, ali ak spominjemo emisije štetnih plinova...)

zato jer imam info da ga nemaju. nema druge nek doci doma i pogledat:).

hvala na info, bacim se na posel pa javim rezultate

gogo111
18.02.2010., 12:28
zato jer imam info da ga nemaju. nema druge nek doci doma i pogledat:).

hvala na info, bacim se na posel pa javim rezultate

Da, kolega, na žalost, svi ga imaju... na žalost velim, jer radi više štene tego koristi... :mad:

rocket86
18.02.2010., 13:07
pitanje za vlasnike punta mk1 a može i ostale upućene:mig:

riknuo zadnji brisač, kako znati je li motorić, ili kontakt, ili se jednostavno brisač odvojio nekako od motorića? ok, ovo zadnje ako je, motorić bi trebao raditi(moram poslušati)

i da, kako do motorića, skinuti tapacirung trećih vrata, ili?

Lesli Eldridž
18.02.2010., 15:52

riknuo zadnji brisač, kako znati je li motorić, ili kontakt, ili se jednostavno brisač odvojio nekako od motorića? ok, ovo zadnje ako je, motorić bi trebao raditi(moram poslušati)

i da, kako do motorića, skinuti tapacirung trećih vrata, ili?Prvo vidi osigurač. Ako nije osigurač vidi ima li napona na motoru. Ako nema napona na dovodu onda provjeri ručicu za brisač jer ona često zajebaje...

bond007
18.02.2010., 16:12
Imam problem i trebam pomoć.
Danas mi je auto crknuo par puta već. Jednostavno se ugasi u vožnji ako ne držim nogu na gasu,a nemoguće je kočiti, a istodobno držati gas i kočnicu.
I onda sam ga nekako jedva upalila,ne reagira na gas uopće i došla do doma bez da sam puštala nogu s gasa(ne pitajte uopće kako sam uspjela kočiti).
To mi se već događa zadnjih mjesec dana,ali tad se gasio ako je stajao u leru na mjestu i ako ne držim gas u leru.
Mislila sam da je to zato jer je dosta hladno vrijeme,ali izgleda nije u tom problem.
I eto sada nemogu maknuti nogu s gasa inače se onda odmah ugasi,i jako teško upali.
I čini mi se da slabije vuče i na trenutke podrhtava ili kako bi već rekla.
U čem bi mogao biti problem? Pumpa benzina il?
Hvala unaprijed

Lesli Eldridž
18.02.2010., 16:19
Imam problem i trebam pomoć.
Danas mi je auto crknuo par puta već. Jednostavno se ugasi u vožnji ako ne držim nogu na gasu,a nemoguće je kočiti, a istodobno držati gas i kočnicu.
I onda sam ga nekako jedva upalila,ne reagira na gas uopće i došla do doma bez da sam puštala nogu s gasa(ne pitajte uopće kako sam uspjela kočiti).
To mi se već događa zadnjih mjesec dana,ali tad se gasio ako je stajao u leru na mjestu i ako ne držim gas u leru.
Mislila sam da je to zato jer je dosta hladno vrijeme,ali izgleda nije u tom problem.
I eto sada nemogu maknuti nogu s gasa inače se onda odmah ugasi,i jako teško upali.
I čini mi se da slabije vuče i na trenutke podrhtava ili kako bi već rekla.
U čem bi mogao biti problem? Pumpa benzina il?
Hvala unaprijedNek ti neko malo proćisti karburator. Uzmi filter za gorivo pa ga ugradi na crijevo prije karburatora. Kod Yuga su limeni rezervoari, pa kad zahrđaju prljavština začepi karburator. Idi do majstora pa neka pogleda. Ako nije to znat će već šta bi još moglo biti...

Prob1em
18.02.2010., 16:35
kak si ti skuzio da je rijec o yugu? :confused:

Lesli Eldridž
18.02.2010., 16:41
kak si ti skuzio da je rijec o yugu? :confused:Pa ranije je negdje pisala da je yugo zajebaje. Iberlauf...

bond007
18.02.2010., 16:54
sad sam upalila bez problema, i radio je bez problema na mjestu, nisam držala gas nit ništa...stvarno me zaj...
jednom radi kak spada,jednom se gasi,pa opet radi ok,ma poludio je....

Glavni frajer kaže:
18.02.2010., 16:56
Radi se o ZXu 1,4i iz 1993. Promjenio sam monopoint Bosch motronic ma3.0 sa jednim rabljenim za peugeota 106 1,0i. Isti takav monopint bosch ma3.0.
Nakon zamjene auto neće da upali. Vergla kao i prije, mislim da je problem sa dovodom goriva.

Moja je pretpostavka da je to ubrizgavanje dulje stajalo, pa da je problem u dizni ili čeu čemu već može biti problem od ne upotrebe.

Ako imate koju pretpostvaku ili ste imali sličan slučaj, pomagajte!

Kako da riješim stvar ako je stvarno problem u dizni, ako je to od dulje neupotrebe?!

bond007
18.02.2010., 16:57
Nek ti neko malo proćisti karburator. Uzmi filter za gorivo pa ga ugradi na crijevo prije karburatora. Kod Yuga su limeni rezervoari, pa kad zahrđaju prljavština začepi karburator. Idi do majstora pa neka pogleda. Ako nije to znat će već šta bi još moglo biti...
eh da i to isto..
zadnjih mjesec-dva sam primijetila, da mi se je gasio u leru baš kada je rezervar bio na trećini, recimo oko 8 litara,onda se je gasio, dok je bio pun i do pola nije bilo problema.

Lesli Eldridž
18.02.2010., 16:59
eh da i to isto..
zadnjih mjesec-dva sam primijetila, da mi se je gasio u leru baš kada je rezervar bio na trećini, recimo oko 10 litara,onda se je gasio, dok je bio pun i do pola nije bilo problema.Mislio sam prije pola sata da ti to napišem u prvom postu. To ti je prljav i zahrđao rezervoar. Radi li ti plovak?

bond007
18.02.2010., 17:03
Mislio sam prije pola sata da ti to napišem u prvom postu. To ti je prljav i zahrđao rezervoar. Radi li ti plovak?

Joj, neznam što je plovak???

charly2
18.02.2010., 17:07

i da, kako do motorića, skinuti tapacirung trećih vrata, ili?

nisi prvi kojem je riknul... i meni je, al ga nisam mjenjal. osigurač bil ok, struje ima, al motorić ne mrda. skinul sam ga dolje, probal malo počistit i podmazat, al opet nula bodova. rabljenog nisam mogel nabaviti, a novi cca 500 kn. tak sam i auto prodal i rekel kupcu kaj je. rekel tip da njemu ne treba zadnji brisač.

da, skida se tak da skineš tapecirung trećih vrata. samo pazi da ne potrgaš plastične kopče. ostalo buš znal. 3 šarafa koja drže motorić i jedan konektor s par žica. ak si ikad kaj delal na autu, to buš znal napraviti

Lesli Eldridž
18.02.2010., 17:08
Joj, neznam što je plovak???Pokazuje li ti tačno pokazivač nivoa benzina? Ako je zahrđao rezervoar može da se ponekad desi da prljavština i oguljena boja sa rezervoara zaštopaju jedan plovak u rezervoaru, pa ti ne pokazuje tačno koliko goriva imaš. Stoji ti zakovana kazaljka. Ali napisala si da ti se to dešava samo kad je 1/3 rezervoara napunjena, pa pretpostavljam da radi. Sad sam vidio da si to napisala...

Velebni
18.02.2010., 17:08
Evo da javim što je bio uzrok padanja okretaja.Prljava klapna gasa.(valjda sam dobro napisao).Sad je sve o.k.

bond007
18.02.2010., 17:11
Pokazuje li ti tačno pokazivač nivoa benzina? Ako je zahrđao rezervoar može da se ponekad desi da prljavština i oguljena boja sa rezervoara zaštopaju jedan plovak u rezervoaru, pa ti ne pokazuje tačno koliko goriva imaš. Stoji ti zakovana kazaljka. Ali napisala si da ti se to dešava samo kad je 1/3 rezervoara napunjena, pa pretpostavljam da radi. Sad sam vidio da si to napisala...

Pokazuje točno nivo benzina.
Sada mi je na pola rezervar. A prije je znalo bit puno manje da bi se to dešavalo.

Lesli Eldridž
18.02.2010., 17:11
@bond007 hajde ti pravo majstoru, ovo je sve "od oka" i napamet. Moglo bi biti do prljavog rezervoara, ali nisam siguran.

bond007
18.02.2010., 17:13
@bond007 hajde ti pravo majstoru, ovo je sve "od oka" i napamet. Moglo biti do prljavog rezervoara, ali opet nisam siguran.

ako dođem do njega uopće...vidjet ćemo koliko će metara ići.

Lesli Eldridž
18.02.2010., 17:16
ako dođem do njega uopće...vidjet ćemo koliko će metara ići.Pozovi ga da dođe, pa da vidi. Može ti za sekundu tu na parkingu staviti filter benzina i malo očistiti karburator.

rocket86
18.02.2010., 17:36
nisi prvi kojem je riknul... i meni je, al ga nisam mjenjal. osigurač bil ok, struje ima, al motorić ne mrda. skinul sam ga dolje, probal malo počistit i podmazat, al opet nula bodova. rabljenog nisam mogel nabaviti, a novi cca 500 kn. tak sam i auto prodal i rekel kupcu kaj je. rekel tip da njemu ne treba zadnji brisač.

da, skida se tak da skineš tapecirung trećih vrata. samo pazi da ne potrgaš plastične kopče. ostalo buš znal. 3 šarafa koja drže motorić i jedan konektor s par žica. ak si ikad kaj delal na autu, to buš znal napraviti

otvorio prije nego sam vidio tvoj i leslijev post. osigurač je ok, ili je riknuo motor ili instalacija(ne zuji uopće)<bem ti tapacirung sa onim čepovima-kopčama:mad:> probat ću ili do električara, ak se da što napraviti, ili na otpad probat naći drugi...

alfa146
18.02.2010., 20:43
otvorio prije nego sam vidio tvoj i leslijev post. osigurač je ok, ili je riknuo motor ili instalacija(ne zuji uopće)<bem ti tapacirung sa onim čepovima-kopčama:mad:> probat ću ili do električara, ak se da što napraviti, ili na otpad probat naći drugi...

Prvo ti probaj dok je brisač uključen vidjeti sa probirlampom dolazi li +12V na motorić.

rocket86
18.02.2010., 21:32
Prvo ti probaj dok je brisač uključen vidjeti sa probirlampom dolazi li +12V na motorić.

jel to šta je to?:zubo:

probali smo ja i stari sa žaruljom i komadom žice, na akumulatoru se upali, ali na žici ne...

nenocutlas
18.02.2010., 21:45

probali smo ja i stari sa žaruljom i komadom žice, na akumulatoru se upali, ali na žici ne...

ajd ti vidi kud ta žica dolazi do motorića, možda je pukla žica na spoju gdje ulazi iz karoseriju u ta zadnja vrata (obično kod panti, i žice su u gumenom crijevu), mislim da ima to rješenje punto:rolleyes:

rocket86
18.02.2010., 21:52
ajd ti vidi kud ta žica dolazi do motorića, možda je pukla žica na spoju gdje ulazi iz karoseriju u ta zadnja vrata (obično kod panti, i žice su u gumenom crijevu), mislim da ima to rješenje punto:rolleyes:

žice(one koje dolaze do utikača) izgledaju čitavo(onaj dio koji se može vidit)...

na što bih smio probat spojit motor da vidim radi li? ili nije pametno :zubo:

nenocutlas
18.02.2010., 21:58
žice(one koje dolaze do utikača) izgledaju čitavo(onaj dio koji se može vidit)...

ma krivo gledaš, žice ti idu odnaprijed i vjerojatno negdje gore oko krova izlaze van i ulaze u ta zadnja vrata, tu se gibaju kad otvoriš zadnja (5) vrata i zna puknut žica:p

rocket86
18.02.2010., 22:38
ma krivo gledaš, žice ti idu odnaprijed i vjerojatno negdje gore oko krova izlaze van i ulaze u ta zadnja vrata, tu se gibaju kad otvoriš zadnja (5) vrata i zna puknut žica:p

pogledat ću i tu, ali nije ništa jako uočljivo(ako i jest žica)...

sad mi palo napamet, tu negdje prolazi žica od grijača, a on radi...

djulas
19.02.2010., 00:58
mozda je malo cudno pitanje no ako netko mozda zna nesto vise o tome...

naime, na prijasnjoj generaciji honde accord, honde jazz i trenutnoj generaciji civic-a i jazza nije mi jasno rjesenje sredisnja dva otvora ventilacije

na tim modelima na sredisnja dva otvora ventilacije ne postoji onaj mehanizam zaklopki (nema mogucnosti da se potpuno zatvore ti otvori rucno, sto mislim da na svim modelima automobila ima)

problem nije toliko izrazen zimi kada kabinu treba grijati, nego ljeti kada ju treba hladiti...naime na klima uredjaju se moze regulirati smjer puhanja zraka no ukoliko se odabere opcija koja iskljucuje ta sredisnja dva otvora automatski se iskljucuju i bocna dva otvora, tj. iz njih izlazi slaba struja zraka u drugim kombinacijama (kada je ukljuceno puhanje na noge i/ili na vjetrobransko staklo)

znam da je cudno pitanje no nije mi jasna logika ovakvog rjesenja jer kada treba dobro hladiti kabinu tijekom ljeta ukoliko je ukljuceno puhanje na ta dva sredisnja otvora nakon nekog vremena pocinje stvarno smetati to konstantno puhanje hladnog zraka (ili vozacu ili suvozacu, ovisno na koga je usmjereno), a nikako se ne moze podesiti da puse maksimalno samo iz dva bocna otvora upravo zato jer nema mogucnosti rucnog zatvaranja sredisnja dva...:eek:

nigdje drugdje nisam vidio takvo rjesenje osim na ovim modelima honde....nova generacija accorda ima to normalno rijeseno (mogucnost rucnog zatvaranja zaklopki) jel to prijasnji promasaj u konstrukciji, neki dizajnerski izrazaj ili mozda samo ja primjecujem takve gluposti :confused:

Lesli Eldridž
19.02.2010., 17:50

probali smo ja i stari sa žaruljom i komadom žice, na akumulatoru se upali, ali na žici ne...Onda provjeri ručicu kod volana. Često na prekidaču na ručici gubi spoj. Ne može se popravljati. Idi do električara da ti to provjeri i zamijeni ručicu koju ćeš naći na otpadu...

Velebni
21.02.2010., 14:51
Evo jednog pitanja vezanog za polo koji vozim.!.4 !&V sa 74kw iz 97.godine.Termostat mu je bio izvađen.Majstor stavi novi termostat,a događa se sljedeće:autu treba puno vremena da se zagrije,teško kazaljka dolazi do pola(90 tupnjeva).Najčešće dođe pri vožnji u koloni.A potom prilikom daljnje vožnje počne padati ispod 70 stupnjeva(dolazi u područje koje postiže tek prilikom pokretanja).Jasno tada i grijanje u kabini slabi,a dok je na pola sve je o.k.U firmi imamo više polo autića(istina nisu isti motori),ali kod ostalih kada temperatura dođe do pola više NIKAD ne pada.I ja ventilator ne čujem da se uključuje,a majstor kaže da ga je čuo.Na mjestu dođe do 90 stupnjeva i ni makac više(ventilator ne čujem),ali u vožnji temperatura postiže smješno male rezultate.Podsjećam da je novi termostat.Imam i malih problema s prvim paljenjem dok je hladan.Bez gasa se teško održi da ne krepa.Kada se zagrije pali o.k.Da li je to povezano i što bi mogao biti uzrok?

CDRW
21.02.2010., 16:40
Ne valja termostat. Ili je i taj crknut ili nije za taj auto.

Velebni
21.02.2010., 19:25
Ventilator se ipak pali poslije 90 stupnjeva.Ali toliko tiho radi da ga nisam čuo već vidio da se okreće.Danas na zaobilaznici pri 180km/h pokazuje hladno područje.(tek druga crtica od početka).Neki mi govore da je možda u pitanju termoprekidač ili nekakav davač temperature.Može li možda to biti problem.Ventilator definitivno uključuje.

a1zg
22.02.2010., 10:25
Ima netko pojma di je OBD 2 diagnostički konektor na ovom krampu?

EDIT: I da li se može bez testera očitati greška kao na amerima?

martin1410
22.02.2010., 10:35
Ispod volana dolje ljevo

a1zg
22.02.2010., 10:40
Hvala! :top:

Prob1em
22.02.2010., 10:50
Ventilator se ipak pali poslije 90 stupnjeva.Ali toliko tiho radi da ga nisam čuo već vidio da se okreće.Danas na zaobilaznici pri 180km/h pokazuje hladno područje.(tek druga crtica od početka).Neki mi govore da je možda u pitanju termoprekidač ili nekakav davač temperature.Može li možda to biti problem.Ventilator definitivno uključuje.

mozda grijesim, ali kaj nije termoprekidac taj koji pali ventilator? Znaci s njim bi imao problema ako bi imao prevelike temperature, a kod tebe je obratni slucaj.

Mora da je termostat.

alfa146
22.02.2010., 10:58
na što bih smio probat spojit motor da vidim radi li? ili nije pametno :zubo:

Na živu struju,direktno s akumulatora.

Dardevil 1977
22.02.2010., 21:15
Opel Astra F, 1997., štop svjetla se prvo povremeno unazad nekoliko dana nisu palila, sad neće uopće... gdje je senzor zadužen za njihovo paljenje? I da li je to možda znak da su kočione obloge pri kraju? Struganja pri kočenju nema, nivo kočione tekućine je nešto niži, ali ne zabrinjavajuće nisko, ABS radi normalno.

Edit: čisto radi informacije, nema prekidača kod papučice kočnice, da odmah to eliminiramo.

Z4_M
23.02.2010., 22:22
Smije li se tankati auto s upaljenim motorom? :D
Benzinac je u pitanju ako šta znači.

Joško
23.02.2010., 22:31

smije, usprkost mitovima sto uokolo kruze:D

CDRW
24.02.2010., 06:45
smije, usprkost mitovima sto uokolo kruze:D

Ne smije jer su takvi propisi na benzinskoj. Propisi vuku korjene iz Ex zona. Kome se čita - nek traži.

farfan
24.02.2010., 08:55
Jel bi se dao otpornik ventilatora kabine popravit? Nekak mi se čini da je to samo komad žice koji je pregorio. Auto je punoljetan i nema zamjenskog, original preskup, s otpada je isto pitanje koliko valja, tj. kad će taj krepat. Jel zna netko meštra u zagrebu koji to radi.

CDRW
24.02.2010., 09:25
Opel Astra F, 1997., štop svjetla se prvo povremeno unazad nekoliko dana nisu palila, sad neće uopće... gdje je senzor zadužen za njihovo paljenje? I da li je to možda znak da su kočione obloge pri kraju? Struganja pri kočenju nema, nivo kočione tekućine je nešto niži, ali ne zabrinjavajuće nisko, ABS radi normalno.

Edit: čisto radi informacije, nema prekidača kod papučice kočnice, da odmah to eliminiramo.

Prekidač svijetala je samo na dva mjesta - papučica kočnice ili na pojačalu sile kočenja.

Ako nije u prostoru nogu - traži ispod haube.

CDRW
24.02.2010., 09:26
Jel bi se dao otpornik ventilatora kabine popravit? Nekak mi se čini da je to samo komad žice koji je pregorio. Auto je punoljetan i nema zamjenskog, original preskup, s otpada je isto pitanje koliko valja, tj. kad će taj krepat. Jel zna netko meštra u zagrebu koji to radi.

Trebao bi znati koliko je Ohma i koliko Watta pa u Chipoteku u potragu.

marijana111
24.02.2010., 10:11
pozdrav,

htjela bi kupit neko manje auto tipa peugeot ,207, 308 ali s automatic mjenjačem
koji motor mi preporučujete,a da auto ne "cuka"?
i koji automatic je dobar?

uopće se ne kuzim u ove stvari, stoga please help:s
imam dojam da ce me prevarit u autosalonu:o

CDRW
24.02.2010., 10:14
Kupi nešto sa klasičnim automatikom sa hidrauličkim konverterom (neki Opeli, Korejanci ....)

Ili nauči vozit.

marijana111
24.02.2010., 10:19
Kupi nešto sa klasičnim automatikom sa hidrauličkim konverterom (neki Opeli, Korejanci ....)

Ili nauči vozit.

a koji motor je ok za automatic?
npr. peugeot 1.4 nije dobar izbor ili?
koliko sam skužila motor treba imati barem 150 KS, a to bi onda bio npr Peugeot 1.6

CDRW
24.02.2010., 10:33
ne mogu naučit vozit:D

npr. peugeot 1.4 ili 1.6 je ok ili?

Peugeot je statistički sranje od auta i bez automatika - di ćeš JOŠ komplikacija tovarit na njega.

Ak imaš fetiš da ti auto ne cuka - jedino klasični automatic dolati u obzir - koliko me pamćenje služi u nižoj i srednjoj klasi to nudi jedino Ojplo i Koreanci.

Ako iz ovog izvedemo da ćeš stvarno uzet klasični automatic a ne robotizirani ili DSG onda je veća kubikaža tvoj prijatelj. Iako ima automobila koji su 1100 ccm a imaju klasični automatik (Splash ako se ne varam) - ja nebih išao ispod 1,6 (osim ako ne pikiraš auto jedino za grad) ili neki 1,4 Turbo.

H-K
24.02.2010., 10:37

naravno da smije, kako bi onda točili gorivo u automobile u Sibiru? na -40 ne smiješ ugasiti auto nikad, jer ga više nećeš upaliti, tak da ih ostave upaljene i dan i noć, samo gorivo nadotaču...

Đunđi Bunđi
24.02.2010., 10:40
Ili nauči vozit.
a znanje voznje je znanje saltanja :rofl:

bilo koji

Ak imaš fetiš da ti auto ne cuka - jedino klasični automatic dolati u obzir -

a sta fali rucnim robotiziranim... koji to cuka?
najbolje da kupi nesto sa voithovim automatikom :lol:

CDRW
24.02.2010., 10:45
a sta fali rucnim robotiziranim... koji to cuka?
najbolje da kupi nesto sa voithovim automatikom :lol:

Ajd dobro - mislo sam da će tuširanje past radi Puga.

Robot ne valja po gradu - taj mjenjač je šparan, jednostavna (Vojky se nebi složio), jeftin, ali za kolonu nije. Niti onaj na F430.

Jednostavno još nisam vidio robot koji zna modulirat kuplung kako spada. Ili cukne ili drži gas previsoko (pali kuplung) ....

Đunđi Bunđi
24.02.2010., 10:48
Jednostavno još nisam vidio robot koji zna modulirat kuplung kako spada. Ili cukne ili drži gas previsoko (pali kuplung) ....

znaci nisi probao novog Smarta sa dva kuplung motorica?
A traaaajeeeee

CDRW
24.02.2010., 10:49
znaci nisi probao novog Smarta sa dva kuplung motorica?
A traaaajeeeee

Ne nisam. No koliko čujem taj možda valja u koloni ali je zakurac u svim drugim režimima rada.

Navratim jednom do tebe pa probam.

rocket86
24.02.2010., 10:52

meni se na autu na otporniku odspojila žica, zalemljeno prije godinu i pol, i još radi :mig: auto je punto mk1

marijana111
24.02.2010., 10:52
Peugeot je statistički sranje od auta i bez automatika - di ćeš JOŠ komplikacija tovarit na njega.

Ak imaš fetiš da ti auto ne cuka - jedino klasični automatic dolati u obzir - koliko me pamćenje služi u nižoj i srednjoj klasi to nudi jedino Ojplo i Koreanci.

Ako iz ovog izvedemo da ćeš stvarno uzet klasični automatic a ne robotizirani ili DSG onda je veća kubikaža tvoj prijatelj. Iako ima automobila koji su 1100 ccm a imaju klasični automatik (Splash ako se ne varam) - ja nebih išao ispod 1,6 (osim ako ne pikiraš auto jedino za grad) ili neki 1,4 Turbo.

Mazda bi bila Koreanac?
Gledam ovaj njihov cjenik i sve mi je zbrčkano...sad ne znam je li mazda 2 ok za automatika? (mozda ova sport 1.5 GTA)
a mazda3 mi je preskupa...

CDRW
24.02.2010., 10:57
Ne, Mazga je Japanac. I taj automatik bi bio OK.
Isto ko i onaj na Imprezi (ali samo 2.0 - 1.5 ne ide s mjesta) Jedino ne znam ko će ti Imprezu prodat.

rocket86
24.02.2010., 11:00
pitanje #1
može li se novim autima sa 4/5 vrata sjedalo preklopit naprijed(kao u 3 vratnim modelima)? nekidan se posvađam s curom na LJES-u oko toga, ona tvrdi da imaju ručicu, ja tvrdim da nisam vidio i da to nema smisla(makar u situacijama za koje je auto predviđen)

pitanje #2
može li netko mojoj maloj glavici objasniti kako automatik uspije prenijeti moment? koliko sam ja skužio s jedne strane mjenjač, s druge motor i između ulje? vjerovatno mi nešto fali, jer gubici bi bili užasni u opisanoj situaciji:zubo:(netko nije pozorno pratio nekada davno kad je to mogao i u školi možda čuti)

jasmin16v
24.02.2010., 11:06
ima takvih auta, npr ako prevozis dasku za surfanje pa mozes preklopiti suvozacko sjediste, ali vozacko ne.

CDRW
24.02.2010., 11:08
Pitanje 1 - neki da, neki ne. Moj G2 iako je bio 5 vrata mogao je preklopit siceve (samo nije bilo ručice na naslonu - sve drugo je bilo tu)
Impreza iako je 5V ne može PREKLOPIT siceve - naslon se može nagnut prema naprijed ali to nije klasično preklapanje

Pitanje 2 - fali ti robotizirani kuplung, kuplung sa dvije spojke, centrifugalni kuplung ili hidraulički pretvarač momenta.

rocket86
24.02.2010., 11:11
Pitanje 1 - neki da, neki ne. Moj G2 iako je bio 5 vrata mogao je preklopit siceve (samo nije bilo ručice na naslonu - sve drugo je bilo tu)
Impreza iako je 5V ne može PREKLOPIT siceve - naslon se može nagnut prema naprijed ali to nije klasično preklapanje

Pitanje 2 - fali ti robotizirani kuplung, kuplung sa dvije spojke, centrifugalni kuplung ili hidraulički pretvarač momenta.

e to, ukratko što je(jednostavno)... mislim, znam da služi kao spojka i da pliva u ulju(ako sam dobro skužio) ali kako uspije ostvarit tako male gubitke u odnosu na čvrstu vezu kod ručnog mjenjača sa spojkom?

rocket86
24.02.2010., 11:12
ima takvih auta, npr ako prevozis dasku za surfanje pa mozes preklopiti suvozacko sjediste, ali vozacko ne.

ja govorim i o vozačkom, da se preklapa naprijed(ne kotrljanjem nego ručicom)

ona je navela aute koji to imaju: pug 206, 207, volvo xc60, mercedes novi E i S

CDRW
24.02.2010., 11:18
e to, ukratko što je(jednostavno)... mislim, znam da služi kao spojka i da pliva u ulju(ako sam dobro skužio) ali kako uspije ostvarit tako male gubitke u odnosu na čvrstu vezu kod ručnog mjenjača sa spojkom?

Hidraulički pretvarač momenta je zapravo pumpa i turbina u istom kućištu (izostavit ću poneku sitnicu). Pumpu pokreće motor, pumpa omogućava cirkulaciju ulja, ulje koje cirkulira pokreće turbinu - turbina pokreće mjenjač.

Vrlo jednostavno.

Stari hidraulički pretvarači UVIJEK kližu - dakle broj okretaja pumpe i turbine nisu isti (jer inače nema cirkulacije ulja pa ni prijenosa snage). Novi hidr. pretvarači imaju blokadu - kad se broj okretaja pumpe i turbine približe - mehanička blokada "zaključa" jedan s drugim - i gubitaka nema.

rocket86
24.02.2010., 11:22
mislim da sam skužio, hvala!:mig:

jasmin16v
24.02.2010., 11:28

jesi probao preklopiti? na kadetu takodje imaju kukice i sajla ali ima negdje blokada.

nevidim smisao preklapanja vozackog sjedista ako imaju 4 vrata :ne zna:

CDRW
24.02.2010., 11:31
Eh, koje pitalje - da jesam li probao .... jasno da jesam. I ide ko originalno. :cerek:

jasmin16v
24.02.2010., 11:35
a zasto kod mene neide? povucem rucno obje kukice i nema sanse da ga preklopim, ko zakovano... mozda zapeklo?

rocket86
24.02.2010., 11:41
jesi probao preklopiti? na kadetu takodje imaju kukice i sajla ali ima negdje blokada.

nevidim smisao preklapanja vozackog sjedista ako imaju 4 vrata :ne zna:

ne vidim ni ja smisla. i rekao sam da je to za olakšano ulaženje pozadi... ta ja sam#$%&%&/, kakve to veze ima sa olakšanim ulaženjem?! da to imaju svi auti

guglao sam malo i naletio na neke aute sa 2/3 vrata i vidljivom ručicom, i neke bez ručice sa 4/5vrata...

SCHNITZER
24.02.2010., 11:48

Kažeš na LJES-u ha?:D Ima cura staža čini se, ali koliko vidim na popisu nema octavie. Hmm,koji nick ima?

rocket86
24.02.2010., 11:59
Kažeš na LJES-u ha?:D Ima cura staža čini se, ali koliko vidim na popisu nema octavie. Hmm,koji nick ima?

zadnja 3 navodno ima u dvorištu :mig:

idi na sex-o-chat, traži postove od subote, ja nick ne odajem već smo se pokrvali na par topica :zubo:

I wonder
24.02.2010., 12:51
pitanje #1
može li se novim autima sa 4/5 vrata sjedalo preklopit naprijed(kao u 3 vratnim modelima)? nekidan se posvađam s curom na LJES-u oko toga, ona tvrdi da imaju ručicu, ja tvrdim da nisam vidio i da to nema smisla(makar u situacijama za koje je auto predviđen)

stariji auti su imali ručicu koja je služila kao kočnica.
kad si je podigao, nagib naslona se je mogao mijenjati, ali na nijednom autu sa 4 vrata toliko kao na 2 vrata.
pitanje #2
može li netko mojoj maloj glavici objasniti kako automatik uspije prenijeti moment? koliko sam ja skužio s jedne strane mjenjač, s druge motor i između ulje? vjerovatno mi nešto fali, jer gubici bi bili užasni u opisanoj situaciji:zubo:(netko nije pozorno pratio nekada davno kad je to mogao i u školi možda čuti)
uzmi doma mikser od mame, u neku posudu ulij tekućinu. može voda, ulje, ocat, možeš u vodu dodati komadiće lišća ili nečega što se ne otapa tako da vidiš pomicanje tekućine.
uključi mikser i one lopatice gurni u vodu i drži misker na mjestu bez pomicanja. promatraj što se događa.
isti sistem se koristi za prijenos momenta kod automatskog mjenjača, samo sa manje gubitaka i većom korisnošću.

Velebni
24.02.2010., 14:08
Obećao sam javit što je bilo sa polom.Onim kojem je pri bržoj vožnji kazaljka temperature motora išla u hladno područje.Ipak je u pitanju bio termostat.Nije bio pravilno postavljen što je uzrokovalo probleme.Hvala svima na pomoći.

a1zg
24.02.2010., 15:30
Trebalo bi mi ako negdje to ima komparacija Bosch KTS kodova greške u OBD (P) kodove? Konkretno mi treba za kod 028C.
Auto je Ford Galaxy 1.9 TDI automatic '03, ali isti motor i getriba je i u Sharanu, golfu, Jetti...

rocket86
24.02.2010., 18:03
uzmi doma mikser od mame, u neku posudu ulij tekućinu. može voda, ulje, ocat, možeš u vodu dodati komadiće lišća ili nečega što se ne otapa tako da vidiš pomicanje tekućine.
uključi mikser i one lopatice gurni u vodu i drži misker na mjestu bez pomicanja. promatraj što se događa.
isti sistem se koristi za prijenos momenta kod automatskog mjenjača, samo sa manje gubitaka i većom korisnošću.

jasnije mi je bilo već kada je CDRW objasnio...

ja sam zamišljao slično kako si ti opisao, ali nešto mi je nedostajalo, jer kako sam ja zamišljao, taj mikser bi morao zavrtiti stvari toliko da se posuda okreće skoro brzinom miksera..., a tu su gubici užasni, kod auta bi bilo i gore...sa pumpom koja pokreće turbinu(tj mjenjač) stvari su jasnije:mig:

Jaranko
24.02.2010., 20:52
Mazda bi bila Koreanac?
Gledam ovaj njihov cjenik i sve mi je zbrčkano...sad ne znam je li mazda 2 ok za automatika? (mozda ova sport 1.5 GTA)
a mazda3 mi je preskupa...

posto trazis mali autic kupi pola s dsg-om, i dsg ne cuka

CDRW
24.02.2010., 21:01
posto trazis mali autic kupi pola s dsg-om, i dsg ne cuka

Vozio si DSG?

CDRW
24.02.2010., 21:04

ja sam zamišljao slično kako si ti opisao, ali nešto mi je nedostajalo, jer kako sam ja zamišljao, taj mikser bi morao zavrtiti stvari toliko da se posuda okreće skoro brzinom miksera..., a tu su gubici užasni, kod auta bi bilo i gore...sa pumpom koja pokreće turbinu(tj mjenjač) stvari su jasnije:mig:

E bravo - ovo si super skontao - sad još zamisli posudu s krilcima i mikser s propelerom umjesto metlica i bit će ti jasnije da bi se onda sve skupa puno bolje okretalo (posuda je glatka pa tekućina nema u što "uprijeti").

Nije hidraulični pretvarač od jučer - to je prilično istjerano što se profila lopatica, vrste ulja i "pakiranja" sve ga skupa tiče.

msramek0607
24.02.2010., 23:00

Probat cu ti ja objasnit na svoj nacin...ovako. Uzmes dva ventilatora (ona kucna, za osvjezenje po ljetu) i stavis ih jedan iza drugog na blizu! Upalis samo jedan (pumpa, spojena na motor) i on poceinje pokretati drugi (turbina, spojena na mjenjac). Gonjeni propeler se okrece sporije od pogonskog (klizanje) i to stvara ''velike'' gubitke. To je i jedan od razloga zasto automatik vise trosi..i zato se na visim okretajima uspostavlja cvrsta mehanicka veza.
Da bi motor mogao raditi na leru ili auto stajati, mora postojati mogucnost cirkulacije ulja, a da se pri tome turbina ne okrece. Kolicina tog ulja koja moze slobodno cirkulirati a da ne pokrece turbinu je svedena na minimum, radi povecanja odziva (kada nabijes gas, da ti auto sto prije krene)! To je razlog zasto se auto na semaforu malo krece unaprijed, jer je na leru vec turbina malo pokretana..pa ti da bi stajao moras drzati kocnicu...

rocket86
26.02.2010., 11:11
koji je razlog da na većini auta sa 4 diska imamo naprijed veće a nazad manje diskove? pretpostavljam zato što je veći dio težine naprijed(većinom), usto težište se pomiče naprijed prilikom kočenja... ALI kod nekih auta su isti ili su čak zadnji trun veći(mislim peugeot 407 zadnji 2 mm većeg promjera), koje su prednosti ta dva načina?

prilikom kočenja sa velikih brzina, je li retardacija(deceleracija) približno linearna kroz vrijeme(dok ne dođe do faddinga)? dakle od 200 do 100 je približno jednako vremena kao i 100 do 0 !?

treće pitanje većinom se govori da ugradnjomj jačeg ili pojačavenjem postojećeg motora treba pojačati i kočnice. u kojoj god literaturi se čita, većinom piše da ispravne disk kočnice na autima uvijek mogu blokirat kotače(znači, nadmašena je maksimalna sila kočenja, i auto dalje kliže). ako ugradim npr 5cm veće diskove naprijed, i jače čeljusti, to znači samo da će prije blokirati, ili? :misli: dakle, trebalo bi poboljšati abs i prianjanje, jer kočnice su same po sebi, već jače nego je potrebno :ne zna:

sad po novom planiraju ugrađivat duple diskove naprijed, što se time dobiva? eventualno, mogu razumit veći toplinski kapacitet kočnica, koje će se sporije grijati, i dulje biti učinkovite....

Actros1841
26.02.2010., 11:34
Ne nisam. No koliko čujem taj možda valja u koloni ali je zakurac u svim drugim režimima rada.

Navratim jednom do tebe pa probam.

Navrati i do mene da probaš Actrosa MP3 !!!!

gogo111
26.02.2010., 11:40
koji je razlog da na većini auta sa 4 diska imamo naprijed veće a nazad manje diskove? pretpostavljam zato što je veći dio težine naprijed(većinom), usto težište se pomiče naprijed prilikom kočenja... ALI kod nekih auta su isti ili su čak zadnji trun veći(mislim peugeot 407 zadnji 2 mm većeg promjera), koje su prednosti ta dva načina?

Upravo iz razloga koje si rekao, naprijed su veći a natrag manji diskovi...

Neki proizvođači zbog konstrukcije (jeftinije, preuzeto s drugih modela, nepotrebno testiranje, razvoj, mehanizam ručne kočnice...), stavljaju natrag veće diskove, ali zato su klipovi u kliještima znatno manji, kao i distribucija tlaka ulja za kočenje...

prilikom kočenja sa velikih brzina, je li retardacija(deceleracija) približno linearna kroz vrijeme(dok ne dođe do faddinga)? dakle od 200 do 100 je približno jednako vremena kao i 100 do 0 !?

Ne, nije jednako kočiti sa 200 na 100 i sa 100 na 0. Naime, energija tjela u gibanju raste kvadratom brzine, pa tjelo koje se giba duplo brže, ima 4 puta veću energiju, tri puta brže 9 puta veću energiju itd...

treće pitanje većinom se govori da ugradnjomj jačeg ili pojačavenjem postojećeg motora treba pojačati i kočnice. u kojoj god literaturi se čita, većinom piše da ispravne disk kočnice na autima uvijek mogu blokirat kotače(znači, nadmašena je maksimalna sila kočenja, i auto dalje kliže). ako ugradim npr 5cm veće diskove naprijed, i jače čeljusti, to znači samo da će prije blokirati, ili? :misli: dakle, trebalo bi poboljšati abs i prianjanje, jer kočnice su same po sebi, već jače nego je potrebno :ne zna:

Da ali radi gore spomenutog, slabije kočnice će se brže pregrijati, a jači motor daje i veću krajnju brzinu, pa zato i potreba jačih kočnica...

sad po novom planiraju ugrađivat duple diskove naprijed, što se time dobiva? eventualno, mogu razumit veći toplinski kapacitet kočnica, koje će se sporije grijati, i dulje biti učinkovite....

Dupli diskovi = dvostuko veća efikasnost kočnice...
Ali razvojem materijala, neće biti potrebe ugrađivati nešto takvo... Tako da po mome mišljenju, dupli diskovi nikada neće zaživjeti...

rocket86
26.02.2010., 11:48
Ne, nije jednako kočiti sa 200 na 100 i sa 100 na 0. Naime, energija tjela u gibanju raste kvadratom brzine, pa tjelo koje se giba duplo brže, ima 4 puta veću energiju, tri puta brže 9 puta veću energiju itd...

ovo je bila samo pretpostavka, jer npr na nekim testovima je bio npr put kočenja sa 200km/h 151 m recimo

put kočenja sa 100-0 38 metara

200-100 dakle 113 metara, prosjek 150 km/h ->(200+100)/2

100-0 prosjek 50 km/h, dakle 3x manji

113/3 37,7, dakle, na taj način, približno je to to...

a znam da je i za veyrona bilo riče da pokušavaju konstruirat kočnice da se zaustavi sa 400 u 10 sekundi(računa se da sa 100 staje za 2.5 sekundi)

a primjetio sam u tih par testova što sam našao, da, otprilike zvuči linearno, ako gledamo koliko g je usporenje...

gogo111
26.02.2010., 12:13
ovo je bila samo pretpostavka, jer npr na nekim testovima je bio npr put kočenja sa 200km/h 151 m recimo

put kočenja sa 100-0 38 metara

200-100 dakle 113 metara, prosjek 150 km/h ->(200+100)/2

100-0 prosjek 50 km/h, dakle 3x manji

113/3 37,7, dakle, na taj način, približno je to to...

a znam da je i za veyrona bilo riče da pokušavaju konstruirat kočnice da se zaustavi sa 400 u 10 sekundi(računa se da sa 100 staje za 2.5 sekundi)

a primjetio sam u tih par testova što sam našao, da, otprilike zvuči linearno, ako gledamo koliko g je usporenje...

Kočiti neovisno o snazi kočnica možeš toliko efikasno kolio ti to dopušta trenje kotač-podloga, inače zablokiraš kotač, kuriš podlogu guma-asfalt i drastično gubiš trenje...

To trenje, bez obzira ne brzinu gibanja ostaje cca konstantno tj ne mjenja se (ne gledajmo downforce i slično...)... Znači, sila tj G-ovi ostaju jednaki, ali vrijeme kočenja i energija koja se mora disipirati rste kvadratom brzine...

Vampir Svetozar
26.02.2010., 12:24
ovo za kočnice mi je jedna od onih stvari, kao, jednom ću pitat....

pa da pitam onda...
trošenje mene zanima.

Kočenje od 100 do 0, troši disk pločice.
Kočenje od 200 do 100 troši, ali, pretpostavljam puno više.

Jeli ima kakva skala, koliko više ?
jer nemam nikakvih predodžbi. Jeli duplo? Ili nezamjetno? Možda ipak impozantno?

znam da je teže pitanje...al mislim se......možda naleti koji član mense, njima je to pussy-smoke odgovorit

gogo111
26.02.2010., 12:30

pa da pitam onda...
trošenje mene zanima.

jer nemam nikakvih predodžbi. Jeli duplo? Ili nezamjetno? Možda ipak impozantno?

znam da je teže pitanje...al mislim se......možda naleti koji član mense, njima je to pussy-smoke odgovorit

Profokator!!!

msramek0607
26.02.2010., 15:43
Kočiti neovisno o snazi kočnica možeš toliko efikasno kolio ti to dopušta trenje kotač-podloga, inače zablokiraš kotač, kuriš podlogu guma-asfalt i drastično gubiš trenje...

To trenje, bez obzira ne brzinu gibanja ostaje cca konstantno tj ne mjenja se (ne gledajmo downforce i slično...)... Znači, sila tj G-ovi ostaju jednaki, ali vrijeme kočenja i energija koja se mora disipirati rste kvadratom brzine...

Mora se jos uzeti u obzir da i otpor zraka raste sa kvadratom brzine, a on na jedan nacin pomaze kocenju, tako da, rocket, da se razgovarati o tome..
Sta se tice tog trenja kod vozila se radi o tzv adheziji izmedu gume i podloge (nije ovisno samo o tezini pomnozenoj sa konst faktorom trenja, Fn x faktor trenja -mi-), a adhezija opada sa porastom brzine. To opadanje nije tako veliko, ali opet utjece (moguca sila trenja se smanjuje)!
Jos jedna stvar, sto se tice aerodinamike. Strujanje fluida (zraka) oko i ispod automobila pri vecim brzinama nastoji podici automobil u zrak (javlja se sila uzgona zbog razlike brzina fluida oko i ispod automobila (kao kod aviona)) te zbog te sile uzgona se djelomicno ponistava sila tezine (normala na povrsinu) i maksimalna ostvariva sila trenja se drasticno smanjuje. Zbog toga je na brzima automobilama potreban downforce koji povecava max silu trenja i povecava otpore zraka pa stoga i pomaze kocenju.
Npr. formula se zbog downforce-a moze pri cca160
km/h voziti naopanacke (npr. po stropu tunela), a kada pusti gas bez kocenja ima deceleraciju od 1g...
Tako da je ,po mom misljenju, slozen odg na to pitanje i drugaciji je od auta do auta...

msramek0607
26.02.2010., 15:55

pa da pitam onda...
trošenje mene zanima.

Trosenje je najvece prije samog blokiranja kocnice i to u onom djelu gdje je max ostvariva sila kocenja (sila trenja, odnosno adhezije).
Sudeci po ovome prije napisanom ja bi rekao da je vece trosenje u rasponu brzina od 0-100. Ali opet kazem, to ovisi od auta do auta (vozila do vozila)...ja bih rekao da je u velikoj vecini slucajeva to od 100-0.

CDRW
26.02.2010., 16:41
A u pi materinu - vama kvadrat ništa ne znači?

E = (m x v^2) / 2

Dakle ako je brzina dva puta veća (200 umjesto 100) energije je 4 puta više ...... jel sad malo jasnije zašto od 200-100 nije isto ko i od 100-0?

Uzmimo primjer auta od 1000 kg

Kinetička energija (ona koju trenjem u bremzama treba pretvorit u toplinu i manjim djelom u energiju trganja međumolekularnih veza (prašina) i buku) vozila pri brzini:

na 200 km/h - 1,54 MJ
na 100 km/h - 0,386 MJ
na 0 km/h - 0 MJ

Zanemarit ću koliko dugo je koji auto bio u pogonu jer kao što je Seilonovim poučkom utvrđeno - i o tome ovisi i kinetička energija.

Dakle od 200 do 100 treba "sprašit" cca 1,2 MJ energije a za 100-0 "samo" 0,4 MJ

Jasnije?

bond007
26.02.2010., 16:53
jel mi može netko objasniti u vezi HAK-ove kartice?
znači uplatim 200 kn članarine za godinu dana, i imam 1500 kn vuče .
Eh sad me zanima dali se mogu prijavit na to ak imam stari auto, i zanima me čim se prijavim i dobijem karticu odmah mogu zvat vuču ili treba proći neki rok ?
Hvala

Lesli Eldridž
26.02.2010., 16:57
jel mi može netko objasniti u vezi HAK-ove kartice?
znači uplatim 200 kn članarine za godinu dana, i imam 1500 kn vuče .
Eh sad me zanima dali se mogu prijavit na to ak imam stari auto, i zanima me čim se prijavim i dobijem karticu odmah mogu zvat vuču ili treba proći neki rok ?
HvalaŠta je, neće niko da dođe da ti pogleda onaj karburator i ugradi filter...?

bond007
26.02.2010., 17:00
Šta je, neće niko da dođe da ti pogleda onaj karburator i ugradi filter...?

dogodilo mi se još tisuću gorih stvari u ova 3 dana, stvarno kad krene, onda krene.
Prijeti mu generalka vjerojatno. Ako se uopće bude mogao popraviti.
A šlepanje do servisa bi me koštalo 400 kn tako da bi radije učlanila u HAK,pa je šlepanje besplatno

Lesli Eldridž
26.02.2010., 17:03
dogodilo mi se još tisuću gorih stvari u ova 3 dana, stvarno kad krene, onda krene.
Prijeti mu generalka vjerojatno. Ako se uopće bude mogao popraviti.
A šlepanje do servisa bi me koštalo 400 kn tako da bi radije učlanila u HAK,pa je šlepanje besplatnoMa reko sam ti ja još lani da je on pri kraju. Čim moraš iberlauf vadit to je pred smrt...

Vampir Svetozar
26.02.2010., 18:02
A u pi materinu - vama kvadrat ništa ne znači?

E = (m x v^2) / 2

Dakle ako je brzina dva puta veća (200 umjesto 100) energije je 4 puta više ...... jel sad malo jasnije zašto od 200-100 nije isto ko i od 100-0?

Uzmimo primjer auta od 1000 kg

Kinetička energija (ona koju trenjem u bremzama treba pretvorit u toplinu i manjim djelom u energiju trganja međumolekularnih veza (prašina) i buku) vozila pri brzini:

na 200 km/h - 1,54 MJ
na 100 km/h - 0,386 MJ
na 0 km/h - 0 MJ

Zanemarit ću koliko dugo je koji auto bio u pogonu jer kao što je Seilonovim poučkom utvrđeno - i o tome ovisi i kinetička energija.

Dakle od 200 do 100 treba "sprašit" cca 1,2 MJ energije a za 100-0 "samo" 0,4 MJ

Jasnije?

jasno. Bravo.
Bistro ko....nešto bistro al mi ne pada napamet ništa da je bistro.

jasno mi je sa energetcke točke gledišta
i da je u jednom slučaju 1,2 MJ a u drugom 0,4. (čak triput više, majkumu)

da bi mi se razbristrila skroz slika trebam još podatak
jesu li MJ oni koji jedu pločice?

odnosno,
da li mogu izvuć zaključak da 200-100 pojede triput više pločica od 100-0?

spyker22
26.02.2010., 20:13
Evo jedno...

..vozim se maloprije s prijateljem u Audiju 80 1.9 tdi. Odjednom mu se upale tri crvene lampice - akumulator, temperatura vode i ona 'opća opasnost' :D..prvo sam pomislio da je puka remen, al vidim da temperatura ne raste. Koliko sam poslije vidio jedan mu je remen od alternatora, a drugi, tanji pogoni pumpu (nije to golf II :zubo:) Oba remena normalno vrte. Vode u posudi ima.

Proba je ugasit pa upalit auto i nakon stajanja od nekoliko minuta lampice i dalje svitle :ne zna:
Jel ima kogod sličnih iskustava?

CDRW
26.02.2010., 20:21
jasno. Bravo.

odnosno,

Može se reći. Teoretski gledano najviše materijala ode s pločice kad brzina padne na nulu (doslovno se djelovi pločice zavare za disk) no mislim da je taj efekt kod običnih automobila zanemariv. Isto tako viša temperatura pločice/diska sigurno "razmekša" materijal (i ovo je dominantni efekt u odnosu na gorespomenuti).

Da si pitao za trkače aute - odgovor bi bio apsolutno - ali samo zato jer trkaći auto (no i dobro aerodinamički projektiran cestovni) može jače kočit na većoj brzini - jerbo downforce radi svoje (ne uzimam u obzir aerodinamičke abortuse tipa TT koji polete na 200+) - pa i sila kočenja na 200 može biti veća nego na 100 km/h

Padaju mi na pamet 911 i 430/458 autići koji na 200 km/h imaju nekih 150-200 kg downforce-a. I mogu proizvest cirka 0,1-0,15 g veće usporenje na 200-0 nego na 100-0.

msramek0607
26.02.2010., 20:25
jasno. Bravo.

odnosno,

Odgovorio sam ti vec na to pitanje.
Ovako, ako ti mislis na trosenje plocica u jedinici vremena, npr u 1s onda ti je to vece u rasponu brzina odd 0-100, zato jer je veca mx ostvariva sila trenja (kocenja) pa ce se disk moci jace pritisnuti a da ne blokira.
A mozda ces od 200 do 100 duze morati kociti pa ces u konacnosti poderati vise materijala.
Ako je vrijeme neovisno, onda ti tih njegovih 1,2 MJ mozes pretvoriti u toplinu preko otpora u transmisiji, a i deformacijom gume..pa ne moras kociti.
A jos jedna vrlo bitna stvar!! Otpor zraka koji isto raste na kvadrat sa brzinom, pomaze kocenju..a pri brzini od cca 180 km/h on prevladava sa cak >80% od ukupnih otpora. MOzes si zamislit koliko se samo te energije gubi sa otporom zraka....e sad..sam zakljuci.
Jos jednom ponavljam, kako za koji auto!

CDRW
26.02.2010., 20:25
Evo jedno...

..vozim se maloprije s prijateljem u Audiju 80 1.9 tdi. Odjednom mu se upale tri crvene lampice - akumulator, temperatura vode i ona 'opća opasnost' :D..prvo sam pomislio da je puka remen, al vidim da temperatura ne raste. Koliko sam poslije vidio jedan mu je remen od alternatora, a drugi, tanji pogoni pumpu (nije to golf II :zubo:) Oba remena normalno vrte. Vode u posudi ima.

Proba je ugasit pa upalit auto i nakon stajanja od nekoliko minuta lampice i dalje svitle :ne zna:
Jel ima kogod sličnih iskustava?

Nek pogleda da nije pukao senzor razine rashladne u ekspanzionoj posudi - kad on propiški onda po žicama antifriz stigne na ploču s relejima - a na instrument ploči božično drvce.
Meni je palio ulje, grijače i dugo svijetlo.

spyker22
26.02.2010., 20:58
Fala CDRW!

nikola_123
26.02.2010., 21:38
Pozdrav svima!

Novi sam član na forumu, pa se ispričavam ako sam slučajno pogriješio temu. Imam problem. Naime, pokvario mi se termostat za Astru G 1.6 16V 2006. godina... to je neko čudo sa senzorom, nekom elektronikom na njemu i skup kao suho zlato, preko 2000 kn original. Moje je pitanje što se može dogoditi motoru ako termostat ne radi ispravno, osim što slabije grije i gdje se može nabaviti zamjenski, naravno jeftiniji. Tokić nema, odnosno moraju naručivati iz tvornice. Čuo sam da se takav motor ugrađivao u neke Fiat-ove modele i da bi njihov mogao odgovarati. Molim potrvdu ili....

Unaprijed hvala...

CDRW
27.02.2010., 21:02
U svakom slučaju nije dobro da je motor "prehlađen". Više troši, više SE troši, uništava ulje i katalizator, ni lambda nije presretna ....

Potraži malo na specijaliziranom Opel forumu - nemrem vjerovat da nitko do danas nije iskopao zamjenu - pa i te "elektronske" termostate netko radi. A taj netko sigurno nije Opel.

BTW - jesi 100% da se tvoj ne da popravit? I da je on kriv?

Josip09
27.02.2010., 22:05
A de je Wonder ? Ništa ne piše ? to bi CDRW mogel znati.....

nikola_123
28.02.2010., 08:51
U svakom slučaju nije dobro da je motor "prehlađen". Više troši, više SE troši, uništava ulje i katalizator, ni lambda nije presretna ....

Potraži malo na specijaliziranom Opel forumu - nemrem vjerovat da nitko do danas nije iskopao zamjenu - pa i te "elektronske" termostate netko radi. A taj netko sigurno nije Opel.

BTW - jesi 100% da se tvoj ne da popravit? I da je on kriv?

Svjestan sam da više troši, ida može biti problema sa uljem, katalizatorom...
Netko ih radi, ali tko??:ne zna: Tražio sam, ali nema informacija... Rijetka je to "zvjerka"....

Bio kod pouzdanog majstora koji je provjerio i rekao da je termostat u pitanju, ali da je nažalost jako skup. I mijenja se samo u kompletu sa elektronikom, nažalost... I nažalost on može nabaviti samo original... A u Opelu je još skuplji (jer je to ovlašteni servis, pa marža, pa posao....:()

Melior
28.02.2010., 11:11
U zadnje vrijeme sam primjetio da auto prilikom kretanja iz prve uvijek zatrza.. bilo da krećem s gasom ili bez gasa.. Prije se to događalo pa je jedno vrijeme prestalo pa sad opet... Koliko god da gasa dam uvijek onako malo se osjeti da zatrza par puta... Jel zna netko što bi to moglo biti?

Auto je Nissan Qashqai, 1,5 dCi

Josip09
28.02.2010., 12:02
U zadnje vrijeme sam primjetio da auto prilikom kretanja iz prve uvijek zatrza.. bilo da krećem s gasom ili bez gasa.. Prije se to događalo pa je jedno vrijeme prestalo pa sad opet... Koliko god da gasa dam uvijek onako malo se osjeti da zatrza par puta... Jel zna netko što bi to moglo biti?

Na seat ibizi su se obavezno morali mijenjati prednji selen blokovi, jel su dobili lufta već nakon 20.000km, nekom prije nekom kasnije. I onda su stavljani selen blokovi od Cupre koji su tvrđi i ne odlaze "nikad"... A greška je bila da kad krećeš ili staješ osjetiš kako kotać napravi pomak, napred nazad.... To su bili zadnji seleni na prvom mostu, seleni na vilici, neznam kak da objasnim.... cijena je bila 100kn/kom za ibizu....

msramek0607
28.02.2010., 14:16

Moglo bi biti da ti je otisao ublazivac vibracija na kvacilu (ili kak se vec to zove), mozda one opruge na njemu...

gomsZG
01.03.2010., 16:40
pozdrav, neznam gdje bih postavio pitanje pa sam odlucio ovdje jer je mozda netko imao takvu slicnu situaciju.

Dakle imal sam prometnu (nisam kriv), bila policija, zapisnik sve po proceduri..,
Isao sam na procjenu, odvezao auto kod mehanicara....

e sad glavni dio price; nacuo sam da se od osiguranja (osig. krivca prometne?) moze dobit neka lova za vrijeme koje sam bio bez auta, tj. dok je on bil na popravku. :ne zna:

Ako netko mozda zna za ovakvu situaciju nek nekaj napise, moze i pp... zahvalan

CDRW
01.03.2010., 16:50
Jesi obrtnik? Auto ti služi za obavljanje tvoje djelatnosti? Ne? Onda zaboravi.

snick
02.03.2010., 09:49
Kakvo je to GM motorno ulje (valjda General Motors)? Proizvodi se u Njemačkoj. Inače auto mi je Astra dizel - 1.7cdti 2007. godina. Ako ne ovo, koje ulje bi stavio - molim preporuke.

Neven neno
02.03.2010., 18:32
auto i prikolica? jel treba imat posebnu vozacku za prikolicu danas sam u gradu vidio auto skolu sa prikolicom ?

RENT-A-IDIJOT
02.03.2010., 18:57
Kažeš pitaje.
hebeš li šta? :)

Matesonik
02.03.2010., 22:26
auto i prikolica? jel treba imat posebnu vozacku za prikolicu danas sam u gradu vidio auto skolu sa prikolicom ?

Da, to je za B+E kategoriju, tj. za vucu prikolica najvece dopustene mase preko 750kg. Do 750kg smijes vuci i s vozackom samo za B.

forumer
02.03.2010., 22:29
Ja bih pitao nešto ako smijem..

Da li je bolje mijenjati ulje losije kvalitete svakoh 10.000 km, ili staviti kvalitetnije pa ga drzati 15.000 km.. ( Ne raćunam nadolijevanje)

jasmin16v
02.03.2010., 22:39
bolje kvalitetnije uzet i mijenjat na vrijeme.

alfa146
02.03.2010., 22:44
Ja bih pitao nešto ako smijem..

Da li je bolje mijenjati ulje losije kvalitete svakoh 10.000 km, ili staviti kvalitetnije pa ga drzati 15.000 km.. ( Ne raćunam nadolijevanje)

Bolje je ovo prvo,na 10 000.

get
03.03.2010., 07:18
Jel zna netko neko dobro sredstvo za mazanje gumenih brtvi na vratima, prtljažniku i sl.??

Glicerol. Ima u apotekama za cca 10kn.

OK, toga imam ;) Tj. to sam do sada koristio, samo me zanimalo jel ima kaj sonax vezano za to ili tako nešto . . .

Evo da si odgovorim.

Jučer sam u emmezeta-i kupio sredstvo od sonax-a za održavanje gumenih dijelova. Cijena 35 kuna. Isprobat ću ga do slijedećeg vikenda pa javim jel to valja ili ne.

Usput sam uzeo i sredstvo za čišćenje felgi, također od sonax-a, iako mi se to ne čini isplativo, jer je cijena 60 kn, znači to je kao da sam 12 puta u praoni koristio njihovo sredstvo, ali vidjet ćemo hoće li ovo duže trajati, tj. više pranja.

get
03.03.2010., 07:20
I da, jučer primjetio da mi ne štrcaju one sa haube na šajbu štrcaljke. Nadam se da samo treba malo iglom očistiti. Šprica, ali mizerno, valjda nakon ovog snjega se i kamenca ulovilo. A možda je i problem što to gotovo i ne koristim, a jučer mi je baš trebalo.

Ako tko zna kako to efikasno očistiti ili je igla moj jedini prijatelj :zubo: nek javi :)

I wonder
03.03.2010., 08:30
15 000 km nije problem za dobro ulje.
a i dobro ulje je bolje za motor stalno, i kad je novo i kad je staro.
možeš ti mijenajti ulje i svakih 5 000. ako je ulje loše, motor više trpi.
I da, jučer primjetio da mi ne štrcaju one sa haube na šajbu štrcaljke. Nadam se da samo treba malo iglom očistiti. Šprica, ali mizerno, valjda nakon ovog snjega se i kamenca ulovilo. A možda je i problem što to gotovo i ne koristim, a jučer mi je baš trebalo.

Ako tko zna kako to efikasno očistiti ili je igla moj jedini prijatelj :zubo: nek javi :)
idi na benzinsku i odspoji ona crijeva s unutarnje strane haube koja vode vodu do špricaljki. onda s vanjske strane uperiš zrak iz kompresora na šprice da izbaci smeće.

get
03.03.2010., 08:41
idi na benzinsku i odspoji ona crijeva s unutarnje strane haube koja vode vodu do špricaljki. onda s vanjske strane uperiš zrak iz kompresora na šprice da izbaci smeće.

OK

to je i meni takvo što palo na pamet, samo moram vidjeti jel problem pristupiti tome.

jasmin16v
03.03.2010., 08:47
Kako da podmazem bravu na gepeku?
Ostane unutra kad je stisnem pa moram kljucem vadit...

alfa146
03.03.2010., 11:48
Kako da podmazem bravu na gepeku?
Ostane unutra kad je stisnem pa moram kljucem vadit...

Ja bih upotrijebio Wurthov sprej za podmazivanje HHS 2000 (pandan WD-40).

jasmin16v
03.03.2010., 14:29
Nasprico sam onako izvana i malo razradio kljucem i radi. Hvala. :top:

alfa146
03.03.2010., 14:33
Nasprico sam onako izvana i malo razradio kljucem i radi. Hvala. :top:

Punto je ono bio je li?Može li se skinuti ona oplata pozadi te pristupiti bravi odozada.Valjalo bi je cijelu pošpricati,prevencije radi.Ovo izvana je bila samo prva pomoć.Znatiželje radi koje si sredstvo koristio?

jasmin16v
03.03.2010., 14:46
Ne, vectra b, hečbek. Moze se skinuti, samo nije bas 10-minutni pos'o, treba se zauzet. Nek stoji ovako pa ako bude opet zapelo onda cu sve rasklopiti i pospricati.. Vjerovatno se stvorila masnoca od prasine pa teze ide...

alfa146
04.03.2010., 07:58
Ne, vectra b, hečbek. Moze se skinuti, samo nije bas 10-minutni pos'o, treba se zauzet. Nek stoji ovako pa ako bude opet zapelo onda cu sve rasklopiti i pospricati.. Vjerovatno se stvorila masnoca od prasine pa teze ide...

Možda se ne treba skidati,važno je samo da se može pristupiti za zadnje strane,iz prtljažnog prostora.

Lee77
04.03.2010., 12:49
Jedno pitanje/pomoć
Laguna 1.9 dci 120 ks 2003. 140tkm.Na dijelu usisa turbine tj. di se spaja crijevo u turbinu slini i curi ulje i dosta je zamašćeno oko tog spoja.Auto dobro vuče, nema poteškoća u voznji a i tlak ulje je dobar.Ipak, posjetio sam poznati servis turbina u Oporovečkoj ul. u Dubravi.Tamo nakon sto su izmjerili tlak u turbini koji je iznosio 2.0 a nebi trebao biti viši od 1.8, rekli da se turbina mora reparirati (cca 4000 kn).
Obzirom da auto dobro vuče i naniskim i na visokim okretajima, dali je bas potrebno odmah reperirati turbinu??
Svi znamo kako ti servisi posluju..mogu mi reci bilo sta...od kud da ja znam..Moze biti samo istroseno neko glupo brtvilo na spoju a ovaj moze reci da je otislo pola turbine..sto (svi znamo) i rade.

Dali je netko imao iskustva sa tim i koliko je zapravo bitan ovaj tlak u turbini tj. odstupanje od 0,2 bara?
hv unap

jasmin16v
04.03.2010., 14:01
Možda se ne treba skidati,važno je samo da se može pristupiti za zadnje strane,iz prtljažnog prostora.

Mora se sve skinuti da se dodje do brave.
Ali evo radi normalno, i jutros ujutro sam probao i sad opet, nista je nekoci.

charly2
04.03.2010., 15:22
Jedno pitanje/pomoć
Laguna 1.9 dci 120 ks 2003. 140tkm.Na dijelu usisa turbine tj. di se spaja crijevo u turbinu slini i curi ulje i dosta je zamašćeno oko tog spoja.Auto dobro vuče, nema poteškoća u voznji a i tlak ulje je dobar.Ipak, posjetio sam poznati servis turbina u Oporovečkoj ul. u Dubravi.Tamo nakon sto su izmjerili tlak u turbini koji je iznosio 2.0 a nebi trebao biti viši od 1.8, rekli da se turbina mora reparirati (cca 4000 kn).
Obzirom da auto dobro vuče i naniskim i na visokim okretajima, dali je bas potrebno odmah reperirati turbinu??
Svi znamo kako ti servisi posluju..mogu mi reci bilo sta...od kud da ja znam..Moze biti samo istroseno neko glupo brtvilo na spoju a ovaj moze reci da je otislo pola turbine..sto (svi znamo) i rade.

Dali je netko imao iskustva sa tim i koliko je zapravo bitan ovaj tlak u turbini tj. odstupanje od 0,2 bara?
hv unap

nemre bit tlak 2 bara na tom motoru jer je to puno previše. a i sumnjam da te Pinjušić htel zajebat. možeš navratit i do Kirschnera pa da ti oni pogledaju i vele svoje mišljenje.
evo ti adresa od Kirschnera i br. telefona: Goleška 14/1, 10020 Zagreb
tel.: 01/6141-873

I wonder
04.03.2010., 20:26
Jedno pitanje/pomoć

hv unap
2 bara????????????

ta turbina nebi smjela moći nadrukati 2 bara.
normano za taj motor je 1,2 bara a tebi možda daje 0,2 bara iznad toga. a to nije baš....dobro.
jest da auto bolje ide, ali i više troši, više zagađuje a i više se troše unutarnji dijelovi motora.
možda samo wastegate loše radi pa treba podešenje, ali s obzirom da je crijevo turbine masno, možda je bolje sad reparirati turbinu dok se još može jer kasnije može biti prekasno.

ako baš sumnjaš, poslušaj čarlija i odi i do nekog drugog.