PDA

View Full Version : Ima li pitanja?

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

I wonder
12.11.2007., 11:29
za tvoje kratke ture gdje se motor ne stigne ni ugrijati kak treba, izvrstan rezultat.

nažalost, to neide tako.
330 km trebaš podijeliti sa 2,4 pa dobiješ potrošnju od 13,75 litara a to je jako puno. i za hladan auto, i za stil vožnje i za kratke ture.
imaš stari i razdrmani fergazer i stalno hladan auto. bez nekog većeg ulaganja to ni nemožeš smanjiti.

Hrvoje xyz
12.11.2007., 11:57
13,75 litara za tu kutijicu na kotačima (http://www.careos.com/pics/BiblioPHO/net/y10_1985.jpg) :eek:
pa Uno je veci do tog .
moj savjet, isprobaj i ostale brzine osim one u kojoj kreces. nhf

da su neznak kak kratke rute.nemogu bit tolko kratke da ne vozis 5 minuta sve ispod toga je uostalom zrelo za pjesacenje.

dauricius nobelius
12.11.2007., 13:10
Pitanje:Dali je dupla bregasta neki standard danas?Ako nije zasto nije?

Filozovka
12.11.2007., 13:24
13,75 litara za tu kutijicu na kotačima (http://www.careos.com/pics/BiblioPHO/net/y10_1985.jpg) :eek:
pa Uno je veci do tog .
moj savjet, isprobaj i ostale brzine osim one u kojoj kreces. nhf

da su neznak kak kratke rute.nemogu bit tolko kratke da ne vozis 5 minuta sve ispod toga je uostalom zrelo za pjesacenje.

Kiša urušila put preko brda za ić nanoge pa moram autom. Vožnje traju oko 3,5 minute (od kuće do vrtića i od vrtića natrag)

Hvala I wonder

I wonder
12.11.2007., 13:39
Kiša urušila put preko brda za ić nanoge pa moram autom. Vožnje traju oko 3,5 minute (od kuće do vrtića i od vrtića natrag)

Hvala I wonder

nema problema.
nažalost, s takvom potrošnjom na tak starom autu si osuđena na velike troškove. nema tu pomoći. još te i čok zeza, praktički taj auto stalno vozi na čoku pa nije ni čudno da tak troši.

I wonder
12.11.2007., 13:46

ako znaš nešto o autima, onda znaš da na današnjim autima ima različitih izvedbi pogona ventila.
kroz te ventile motor usisava zrak (ili smjesu benzin-zrak) i ispuhuje van ono što ostane nakon što to sagori.
pa mora imati jedan usisni i jedan ispušni ventil.

kasnije su došle izvedbe sa 3 ventla po cilindru, 4, pa sad i sa 5.
a da bi pogonili (stiskali) tolike ventile, treba izvesti komplicirani razvod koji bi to sve obavljao.
stare alfe su imale 8 ventila i 2 bregaste.
pa su postojali auti sa jednom bregastom i 8 ventila (većina).
pa jedna bregasta i 16 ventila a onda i 2 bregaste i 16 ventila.

kak god okreneš, svaka koncepcija ima svoje prednosti.
motori sa 8 ventila se bolje ponašaju na malim okretajima, a oni sa 16 na većima.
ali nema pravila da svaki novi auto mora imati dvije bregaste. ovisi i o tome kakav se motor želi napraviti.

dauricius nobelius
12.11.2007., 13:53
Hvala.Pitam jer vidim da kia ceed ima duplu isto kao i stari suzuki swift gti.Daju 7 god.garancije.Ne znam dali je izvedba ista ali sam mislio da ta konstrukcija je dobitna jer znam da je swift isto prelazio dosta km i jos prelaze.

I wonder
12.11.2007., 14:01
nema veze izvedba bregaste sa trajnošću motora.

jedini slučaj su stari motori koji su imali bregastu u bloku, sa starne pa se je sila prenosila preko podizača i klackalica. tu je bilo puno pokretnih dijelova, zračnosti su se povećavale a to sve zajedno sa kvalitetom izrade je ograničavalo okretaje motora.

CDRW
12.11.2007., 15:51

Nije standard. Standard su 4 ventila po cilindru (iako neki još guraju 3 ali to je druga priča) jel je tako lakše zadovoljit eco norme. A gro diesela ima jednu bregastu i klackalice jer radi brojeva okretaja na kojima oni rade 4 bregaste i nemaju neku prednost.

khm
12.11.2007., 15:56
a da pitam, sto konkretno znaci kad motor ima 5 ventila po cilindru, znaci, ako je standard 4, sto se dobije sa ovima 5-im?
Veca snaga? Potrosnja?

Hrvoje xyz
12.11.2007., 15:58

Hvala I wonder

ali 13.5 litara na tak mali , lagani , i ne tolko tehnoloski zastarjeli autic (od npr. juga il kadeta nekog). :eek:

ja mislim da ti nes ne valja s motorom ozbiljije , al nsiam neki esperkt doduse pa nebih znao kaj :cerek:

CDRW
12.11.2007., 16:13
a da pitam, sto konkretno znaci kad motor ima 5 ventila po cilindru, znaci, ako je standard 4, sto se dobije sa ovima 5-im?
Veca snaga? Potrosnja?

Motor lakše "diše" jer 3 manja usisna vantila mogu "pokrit" veči dio komore za izgaranje tako - laički rečeno - da se otvori veća "rupa" kroz koju će u cilindar ulazit mješavina .... zamisli si to ovako - probaj u jednu kružnicu upisat 4 manje ali tako da se ne dodiruju i onda probaj isto s 5 manjih kružnica - ovih 5 se može bolje rasporediti. No kako je 5 ventila skuplje od 4 - proizvođačči su iznašli način kako sa 4 rješit problem (radijalni smještaj, nagib u dvije ravnine ....) A s druge strane na niskom broju okretaja ti motori su imali relativno mali moment (nije problem na trkačem autu ali je na tvom i mom) - danas je 5 ventila većinom zamjenjeno VVT-om i sličnim stvarima ... čak ih nema više ni u natjecanjima - i koliko znam mislim da je Yamaha (ili Honda :misli: ) imala motor sa 6 ventila.

I wonder
12.11.2007., 18:22
5 ventila je trebalo donijeti bolji propuh u cilindrima. ali kolko znam, nije se nikad pokazalo kao dobitak. a i treba ostaviti mjesta za svjećicu.

probaj na to gledati ovako.

2 ventila po cilindru = imaš čekić i 2 čavla. sa 2 udarca trebaš zabiti 2 čavla. vrlo jednostavno, zar ne?
5 ventila po cilindru = imaš čekić, 5 čavala i moraš ih sve zabiti (3 pa 2) sa 2 udarca. kakvu konstrukciju moraš napraviti da bi jednim udarcem zabio 3 čavla, razmaknuta? nije lako, jelda?

marijann
16.04.2009., 18:05
kao sto sam naveo u naslovu mene interesira ako netko zna kako se ubacuju ležajevi radilice recimo na skutere od pedest kubika bez da se silničli mlati po njima (da se ne oštete) to jest kako se ubacuju u blokove a zatim radilica kako ide kada se sklapaju?

rocket86
16.04.2009., 19:20
pitanje:
1. zašto se lampica od rashadne tekućine pali prije paljenja ventilatora? konkretno sinoć, nakon vožnje cca 18km i 20ak minuta stao sam minutu, i u toku tog stajanja upali se lampica, pomakao sam auto par stotina metara(pod svjetlo vanjske rasvjete), ugasio, digao haubu, tekućine ima, i nakon 2 minute se pali ventilator...

2. na koje načine motor sve troši/gubi vodu? pretpostavljam da nije neki ozbiljniji kvar, nego neka"rupa" u sistemu, s obzirom da se problem pojavio skoro na početku, a kod mene ima 14000km

gogo111
16.04.2009., 20:00
kao sto sam naveo u naslovu mene interesira ako netko zna kako se ubacuju ležajevi radilice recimo na skutere od pedest kubika bez da se silničli mlati po njima (da se ne oštete) to jest kako se ubacuju u blokove a zatim radilica kako ide kada se sklapaju?

Ili posebnim servisnim alatima (SST), koje najvjerojatnije nemaš, pa se koristi druga metoda:
blokovi se zagriju na kojih 150 C brenerom, oko dosjeda gdje ležajevi trebaju sjesti, te se laganim lupkanjem gumenim čekićem utisnu u ležišta, pa se zatim stavi radilica u jednu stranu i blokovi se sklope...

Za više savjeta i detalje vidi www.mojskuter.com/forum

gogo111
16.04.2009., 20:06
pitanje:
1. zašto se lampica od rashadne tekućine pali prije paljenja ventilatora? konkretno sinoć, nakon vožnje cca 18km i 20ak minuta stao sam minutu, i u toku tog stajanja upali se lampica, pomakao sam auto par stotina metara(pod svjetlo vanjske rasvjete), ugasio, digao haubu, tekućine ima, i nakon 2 minute se pali ventilator...

2. na koje načine motor sve troši/gubi vodu? pretpostavljam da nije neki ozbiljniji kvar, nego neka"rupa" u sistemu, s obzirom da se problem pojavio skoro na početku, a kod mene ima 14000km

1. MOže biti svašta...

- termo prekidaš reagira na pre visokoj temperaturi
- termo senzor (okidanje žaruljice) reagira na pre niskoj temperaturi
- fali podosta rashladne tekućine pa termo prekidač ventilatora biva u "zraku" hladan, dok termo sonda biva pregrijana od motora...

2. Gubiti vodu može na bilo kojem mjestu u krugu toka rashladne tekućine:
Redom po učestalosti:
- Semeringu pumpe vode
- Brtvi pumpe vode
- Spoju crijeva vode sa bilo kojim elementom (pumpa, hladnjak, grijač)
- Na čepu hladnjaka
- Na rupi u hladnjaku
- Na rupi u grijaču

(pitanje, imaš li ugrađen plin?)

I wonder
16.04.2009., 20:18
1. MOže biti svašta...

- termo prekidaš reagira na pre visokoj temperaturi
- termo senzor (okidanje žaruljice) reagira na pre niskoj temperaturi
- fali podosta rashladne tekućine pa termo prekidač ventilatora biva u "zraku" hladan, dok termo sonda biva pregrijana od motora...
)

i naravno, pumpa vode je slaba pa radi i slabiji protok.

uz to, senzor temperature je na glavi motora, a termoprekidač je na samom hladnjaku. a ventilator se pali preko termoprekidača.

rocket86
16.04.2009., 20:20
nemam plin, nisam napisao, auto je punto 55...

i još jedna stvar, koja možda može pomoći, sinoć sam primjetio, kad auto radi na leru, grijanje ne grije(puše hladno), kad dodajem gas(turiram), počne puhati toplo, kad prestanem davati gas, opet se brzo ohladi...

lgo
16.04.2009., 20:33
bok evo pitanjce- zasto na pug 206 1.4i nakon zesće vožnje ne predugo onako 10tak min full gas a nakon toga prilikom spore vožnje upali se lampica ulja i znak stop, te se odmah max 2 sec ugasi i dalje sve ok. inace auto je ok ima ulja dovoljno itd

rocket86
16.04.2009., 21:04
ok, sad još dva pitanja: čemu služi senzor temperature? a termoprekidač "pali"ventilator. zašto se ventilator upalio nakon što je auto 2 min stajao ugašen? 5 minuta nakon paljenja lampice koja mi se dosad nikad nije palila(ni kad je radio tri sata u leru)

I wonder
16.04.2009., 21:15
i još jedna stvar, koja možda može pomoći, sinoć sam primjetio, kad auto radi na leru, grijanje ne grije(puše hladno), kad dodajem gas(turiram), počne puhati toplo, kad prestanem davati gas, opet se brzo ohladi...
pumpa slabo radi. jedino ako imaš vodu unutra, onda je to OK.
ako imaš antifriz, morao bi grijati kak treba cijelo vrijeme. ako ne grije, ja bi mijenjao pumpu.
bok evo pitanjce- zasto na pug 206 1.4i nakon zesće vožnje ne predugo onako 10tak min full gas a nakon toga prilikom spore vožnje upali se lampica ulja i znak stop, te se odmah max 2 sec ugasi i dalje sve ok. inace auto je ok ima ulja dovoljno itd
treba više podataka.
kakvo je ulje, kad si ga mijenjao, koliko km-a ima auto....

ok, sad još dva pitanja: čemu služi senzor temperature? a termoprekidač "pali"ventilator. zašto se ventilator upalio nakon što je auto 2 min stajao ugašen? 5 minuta nakon paljenja lampice koja mi se dosad nikad nije palila(ni kad je radio tri sata u leru)
senzor na glavi je glavni. on pokazuje temperaturu motora na instrumentu. to je tebi pokazatelj da motor ugasiš ako ode u crveno.
termoprekidač služi za paljenje-gašenje ventilatora.

vent se pali naknadno jer antifriz još uvijek pomalo kola sistemom (termosifonski). kad ugasiš motor, glava je najvrućija a antifriz preuzima tu toplinu. kad počne teći prema hladnjaku, aktivira termoprekidač a on upali ventilator.

Miro 0491
16.04.2009., 21:34
Imam ja pitanje o kompresijskim karikama! Kako izgledaju i način rada? Svakih koliko kilometara se mijenjaju? To me već dugo zanima, a nigdje nisam uspio naći više o tome! Hvala unaprijed! :)

rocket86
16.04.2009., 21:56
pumpa slabo radi. jedino ako imaš vodu unutra, onda je to OK.
ako imaš antifriz, morao bi grijati kak treba cijelo vrijeme. ako ne grije, ja bi mijenjao pumpu.

u sistemu je mješavina, kako je trošio tako sam sipao(ne znam u kojem omeru).. bio je prvo antifriz, izmjereno do -39. na to litra koncetrata do , i poslije toga nešto manj od litre vode

pumpa(ova prema kabini) radi ovisno o okretajima?(ili je to sve ista-vodena pumpa, ako je ona je mjenjana prije 15000km)
je li moguće da je(nisam siguran), ako je bilo premalo tekućine zrak prošao prema kabini u sistem? ili onda ne bi grijao uopće, a ne samo pod gasom?

I wonder
16.04.2009., 22:09
Imam ja pitanje o kompresijskim karikama! Kako izgledaju i način rada? Svakih koliko kilometara se mijenjaju? To me već dugo zanima, a nigdje nisam uspio naći više o tome! Hvala unaprijed! :)
nema pravila kada se mijenjaju. kada motor gubi previše kompresije a razlog su karike, onda se radi reparature.
o karikama:
http://autospeed.com/A_108913/cms/article.html
http://www.enginebuildermag.com/Article/1066/piston_ring_technology_stock_and_performance.aspx
u sistemu je mješavina, kako je trošio tako sam sipao(ne znam u kojem omeru).. bio je prvo antifriz, izmjereno do -39. na to litra koncetrata do , i poslije toga nešto manj od litre vode

pumpa(ova prema kabini) radi ovisno o okretajima?(ili je to sve ista-vodena pumpa, ako je ona je mjenjana prije 15000km)
je li moguće da je(nisam siguran), ako je bilo premalo tekućine zrak prošao prema kabini u sistem? ili onda ne bi grijao uopće, a ne samo pod gasom?
pumpa vode radi uvijek u ovisnosti o okretajima motora.
na leru sporo, na punom gasu brzo.

antifriz je gušći od vode pa ga pumpa malo jače gura. zato i grije na leru.
ako je u motoru antifriz a nemaš grijanja, ili remen ne vrti dovoljno, ili pumpa ne radi kak treba (zamjena).
kiler za grijanje kabine je najvišlji u sistemu hlađenja pa ako fali antifriza, on prvi presuši i prestane grijanje. koje se pojača kad daš gas i pumpa ipak nagura nešto vrućeg antifriza u njega.

nađi gdje curi, to popravi pa tek onda vidi za novu pumpu.

rocket86
16.04.2009., 22:28
znači teoretski kada bi bilo više tekućine u sistemu, problem(sa grijanjem) bi se izgubio? možda je problem i što je razina tekućine bila oko MIN kad je bio topao, kad je stao sat vremena dosuo sam još, do blizu MAX.

I wonder
17.04.2009., 09:05
tekućina mora biti između min i max.
ali je kod tebe bilo manjka tekućine, jer se ista širi kad se grije pa kad se motor ohladi, razina pada ispod minimuma. ustvari, kad je motor topao, razina treba biti do max, a kad je motor hladan, onda kod min.

tebi je falilo antifriza i zbog toga nije radilo grijanje. sad kad si dopunio, između min i max, grijanje bi moralo raditi normalno.

HHmischko
17.04.2009., 09:16
Punto ima otvoreni sustav hlađenja "s posudom" i mora se odzračiti.

gogo111
17.04.2009., 09:20
Samo jedan mali info o pumpama:

Neke pumpe se vrte staznim remenjem, pa on može prokliziti pa ne gura vodu kako treba...
Neke punpe vrti zupčasti remen ali sa svojom gornjom stranom znači čistim trenjem, pa u slučaju olabavljenja remena ili zacvikavanja pumpe, trenje može prekuriti zupčasti remen.
Neke pumpe se gone zupčastim ali njegovom radnom stranom (zupcima) pa tada nema proklizavanja, ali nedo Bog da zacvika (rijetko ali se dešava)...

Neke pumpe imaju impeler od prešanog inoxa, te pumpe ne mogu oslabjeti.

Neke pumpe imaju impeler od lijevane plastike/bakelita (BMW npr), pa im se znaju impeleri raspasti, pa pumpe brzo gube učinkovitost...

rocket86
17.04.2009., 11:29
a bit će da je kod mene problem s grijanjem bio ipak zbog nedostatka antifriza... inače pumpa se mjenjala kad i remenje, sad ne znam, ovo vanjska i unutarnja strana remena...

Johnny B.
17.04.2009., 19:43
...Neke punpe vrti zupčasti remen ali sa svojom gornjom stranom znači čistim trenjem, pa u slučaju olabavljenja remena ili zacvikavanja pumpe, trenje može prekuriti zupčasti remen.
Neke pumpe se gone zupčastim ali njegovom radnom stranom (zupcima) pa tada nema proklizavanja, ali nedo Bog da zacvika (rijetko ali se dešava)......
Ja bih samo pitao, po kojoj logici su inženjeri stavili pumpu da ju pogoni remen čije pucanje uzrokuje (u večini slučajeva) veliku štetu na motoru. Čemu stavljati to dodatno opterećenje na zupčasti remen :ne zna:

gogo111
17.04.2009., 19:52
Ja bih samo pitao, po kojoj logici su inženjeri stavili pumpu da ju pogoni remen čije pucanje uzrokuje (u večini slučajeva) veliku štetu na motoru. Čemu stavljati to dodatno opterećenje na zupčasti remen :ne zna:

E sad si otvorio pandorinu kutiju...

Ah, po logici - smanjuju dimenzije, pojednostavnjuju tj pojeftinjuju si proizvodnju (ako jedan remen goni dvije stvari, onda ne trebaju dva remena)...

Pa logici da će garantirati da bi trajalo koliko traje i garantni rok, pa kasnije ko kome kriv, a ako hoćeš bilo kakvo osiguranje, onda mjenjaj u ovlaštenom servisu, koji će te opaliti po novčaniku, ali će ti dati garanciju od cc 6 mjeseci...

rocket86
18.04.2009., 11:03
još jedno pitanje: statički elektricitet na autu, kako nastaje, i kako se prazni, ako je sve u redu...? zadnjih par dana me često pecne kad izlazim iz auta...

KarloDelPontiac
18.04.2009., 11:23
to ovisi o odjeći koju nosiš i presvlakama na sjedalima... trljanjem tih tkanina nastaje statički elektricitet koji me mune kad pipneš metalni dio auta...

gogo111
18.04.2009., 11:56
Statički nastaje trenjem izolatorskih materijala, različitih svojstava jedne uz druge, i to je sasvim prirodna pojava...

Dakle, vožnjom automobilska karoserija se trenjem kroz zrak nabija elektricitetom, jednako kao što se uz tkakinu sjedala tvoja odjeća trenjem nabija, a kako je izolator, taj naboj en može kuda otići...

Kad ti rukom dotakneš šasiju auta koja je na drugačijem naboju id tvog tjela, skoči iskra, i od tuda šok.

U principu niti za čovjeka niti za auto (sa stajališta vozača) nije štetno, samo je neugodno...

rocket86
18.04.2009., 11:59
znači, po tome, statički elektricitet bi bio na meni, i ja ga praznim na vrata od auta?
ja sam mislio da je od strujanja zraka po limu od auta, ali da nešto nije ispravno, pa se taj elektricitet ne prazni kuda bi trebao.

još jedno pitanje, što ako munja udari u automobil? što bi se dogodilo? ja nemam blage(i ne želim saznati), ali neke po meni prepesimistične osobe govore da bi se auto toliko zagrijao od prevelike struje da bi se istopio. ja mislim da to ne može proć bezazleno, ali baš tako... :ne zna:

gogo111
18.04.2009., 12:14
znači, po tome, statički elektricitet bi bio na meni, i ja ga praznim na vrata od auta?
ja sam mislio da je od strujanja zraka po limu od auta, ali da nešto nije ispravno, pa se taj elektricitet ne prazni kuda bi trebao.

još jedno pitanje, što ako munja udari u automobil? što bi se dogodilo? ja nemam blage(i ne želim saznati), ali neke po meni prepesimistične osobe govore da bi se auto toliko zagrijao od prevelike struje da bi se istopio. ja mislim da to ne može proć bezazleno, ali baš tako... :ne zna:

Statički elektricitet probaj shvatiti ovako:

Imaš različite posude, jako puno njih.. Sve je u redu kada je u svima jednak nivo vode.

Kad bi bilo koju spojio cijevima, nebi voda tekla jer je nivo jednak...

Trenjem posuda međusobno, ocisno i materijalu od kojeg su sačinjene (staklo, plastika...) jedne posude dobivaju malo vode, a druge gube vodu pa im se nivoi razilaze...

Kako su izolatori, voda nemre teć iz i u njih, pa tako stoje.

Ako ih sad spojiš cjevima, zbog razlike u nivoima voda će nakratko poteći dok se ne izjednače...

Znači statički elektricitet se javlja na većini materijala, samo na nekima više a na nekima manje...

A munja ne može udariti u automobil, jer je automobil na gumama tj izolatorima i nema elektičku aspiraciju privlaćenja naboja.

No,i da pogodi automobil, nebi se ništa desilo, jer je automobil "faradejev kavez", znači, struja bi prošla šasijom u zemlju, i budući da je vrlo kratkog trajanja, ne bi na šasiji povisila temperaturu niti 10C...

I wonder
18.04.2009., 18:31
ali bi u proboju u zemlju rastopila gume.
jer se po metalnim dijelovima kreće prema felgi, pa preko karkase gume u zemlju. i tu bi se razvila visoka temperatura koja bi rastopila gume.

Johnny B.
18.04.2009., 18:41
znači, po tome, statički elektricitet bi bio na meni, i ja ga praznim na vrata od auta?...
Probaj izlaziti iz auta tako da se dotičeš metalnog dijela automobila. Na taj način će se elektricitet konstantno prazniti i neće biti one neugodne iskre. Druga mogućnost je da na sjedala staviš navlake koje nisu od materijala zbog kojeg bi došlo do nakupljanja elektriciteta - meni su pomogle neke najjeftinije iz šoping centra, možda izgledaju neugledno, ali me više ne muči izlaženje iz automobila :) )

GTI_16V
18.04.2009., 18:58
Evo i nesto od mene... Uvik se kaze da je glavna stvar za stedljivu voznju ne naglo ubrzavati i ne naglo kociti... Mene zanima to zasto ne naglo kociti? Poznato je da kad se otpusti gas motor ne dobiva goriva radi ukljucenja cut off ventila... Sad ako smo vec pustili gas koje vece ima ocemo li kocit naglo ili lagano?

I wonder
18.04.2009., 19:09
ako naglo zakočiš, prije ćeš dovesti motor u područje gdje će opet ubrizgavati gorivo.
laganim kočenjem motor je duže vremena u režimu gdje se ne troši gorivo.

makar, nije stvar u tome koliko naglo kočiš. poanta je da što manje kočiš, jer kočenje je gubitak kinetičke energije. koliko god usporiš, toliko ponovo moraš utrošiti goriva da bi ubrzal na prijašnju brzinu. što ti više padne brzina kretanja, to ćeš više benzina potrošiti da se na tu brzinu vratiš.

GTI_16V
18.04.2009., 19:16
ako naglo zakočiš, prije ćeš dovesti motor u područje gdje će opet ubrizgavati gorivo.

makar, nije stvar u tome koliko naglo kočiš. poanta je da što manje kočiš, jer kočenje je gubitak kinetičke energije. koliko god usporiš, toliko ponovo moraš utrošiti goriva da bi ubrzal na prijašnju brzinu. što ti više padne brzina kretanja, to ćeš više benzina potrošiti da se na tu brzinu vratiš.
:top::top:... Jos jedno pitanje nadam se da ne cijepim previse...
Preko koje formule su povezani KW i konjska snaga... Odakle ono mnozenje kilovata sa 1.36? Jedna KS je kad dignes na 60m 75kg u roku od minute... Jel se to tako racuna i kod auta? Zasto tako glupo i komplicirano, cemu uopce KS kad imamo KW? U kojoj su vezi?

I wonder
18.04.2009., 19:37
KS je stara mjera za snagu. vezana za konje, kako si rekao.
a sve mjere bi trebale biti u SI jedinicama. pa kW je mjera za snagu u SI sutavu.
kW kao jedinica iz SI sustava mora biti kombinacija ostalih mjera, isto iz SI sustava. pa je watt snaga koja odgovara energiji koja je potrebna da predmet pomakneš 1 metar u sekundi silom od 1 newtna (ili 1 joule u sekundi).

da bi obavio isti rad koji se obavi jednom KS-om, potrebno ti je 735,5 watta.
pa kad pretvara KS u kW, omjer je 1:0,735
kad pretvaraš kW u KS omjer je 1:1,36

Boreia Proasteia
18.04.2009., 19:42
Ovo sam pitao na drugoj temi, nitko ništa ne odgovora...pe evo i tu...dakle, koje su najbolje od najjeftinijih ljetnih guma, preporuke? Ono što reklamiraju sava s3 eskimo za zimu(jeftine, dobre), da li postoje neke takve, u tom omjeru ili čak jeftinije za ljeto?

Hvala

to-mek
18.04.2009., 19:43
Možda glupo pitanje. Zašto karavani, auti sa 3 i sa 5 vrata imaju brisač na stražnjem staklu, a limuzine nemaju? Aerodinamika?

Laki 001
18.04.2009., 19:44
wonder, sorry

metricka konjska snaga
1ks = 0,7354 kw
1kw = 1,3598 ks

konjska snaga HP mehanicka
1ks = 0,7457 kw
1kw = 1,34102 ks

1 metricka ks = 735.4 W J/sec = 10,545.93951 kilokalorija/min=74.98993kgm/sec

U automobilskoj industriji uobičajeno se za izražavanje maksimalne snage motora koriste konjske snage. Postoji više definicija konjske snage, ali u automobilskoj industriji važne su samo dvije: mehanička konjska snaga i metrička konjska snaga.
Uobičajeno je da proizvođači automobila snagu izražavaju u mehaničkim konjskim snagama, ali ponekad se za "uljepšavanje" brojke koriste i metričke konjske snage, osobito kod egzotičnih sportskih automobila.

edit - zalazem se za SI tj kw a ako se preracunava da se preracunava u metricke ks

I wonder
18.04.2009., 19:45
sa 3 i 5 vrata, kovitlanje zraka iza auta je takvo da zrak kojeg kotači podignu sa ceste, se nosi gore na stražnje staklo i tu ostavlja ono smeće i blato.
sa 4 vrata, protok zraka preko karoserije je takav da zrak kojeg hauba podigne klizi preko stražnjeg stakla i ne maže ga jer nema blata u njemu.

I wonder
18.04.2009., 19:48
wonder, sorry

metricka konjska snaga
1ks = 0,354 kw
1kw = 1,3598 ks

konjska snaga HP
1ks = 0,7457 kw
1kw = 1,34102 ks
ništa sorry.
reci kaj sam pogriješio.

ako jesam, samo ispravi. nema problema.
makar, u pretvaranju vidim da je 1000 joule-a u sekundi (a to je 1 kW) 1,36 KS.

Laki 001
18.04.2009., 19:56
nisi nista bitno pogrijesio....
zaboravio si skrenuti paznju na postojanje dvije vrste KSa

Laki 001
18.04.2009., 20:05
makar, u pretvaranju vidim da je 1000 joule-a u sekundi (a to je 1 kW) 1,36 KS.

da se drugi put ne patis sa preracunavanjem :mig:
http://www.mef.hr/~mtaradi/nastava/ostalo/preracun/sadrzaj.htm

I wonder
18.04.2009., 20:37
nisam se mučil.
koristim
http://www.digitaldutch.com/unitconverter/
jer ima malo više opcija od ovog tvojeg. ali svi su dobri.

inače, KS-e postoje kao električne, metričke, vodene (????) i internacionalne (bar tak kaže ovaj moj konverter).
normalno da metričke koristimo za aute.

nenocutlas
18.04.2009., 20:46
Možda glupo pitanje. Zašto karavani, auti sa 3 i sa 5 vrata imaju brisač na stražnjem staklu, a limuzine nemaju? Aerodinamika?

nadovezao bi se na wondera, još je i nezgodno za stavit ga i vjeruj mi bezveze izgleda, a imao ga je ford orion, tj sedanska verzija escorta u nekim paketima opreme:kava:

Lee Champa
18.04.2009., 20:56
[QUOTE=GTI_16V;20074155 Jedna KS je kad dignes na 60m 75kg u roku od minute... Jel se to tako racuna i kod auta? Zasto tako glupo i komplicirano, cemu uopce KS kad imamo KW? U kojoj su vezi?[/QUOTE]

Ova formula za KS na jednostavniji način: 75 kilograma podignuti na 1 metar za 1 sekundu

KS je jedinica iz 18. ili 19. stoljeća! Kad je mister Wat još bio mali ili se nije ni rodio!

alfa146
19.04.2009., 06:58
Ovo sam pitao na drugoj temi, nitko ništa ne odgovora...pe evo i tu...dakle, koje su najbolje od najjeftinijih ljetnih guma, preporuke? Ono što reklamiraju sava s3 eskimo za zimu(jeftine, dobre), da li postoje neke takve, u tom omjeru ili čak jeftinije za ljeto?

Hvala

Koji auto,koja dimenzija,ovako napamet Fulda,Avon,Cooper.

VTi underhood
19.04.2009., 08:47

Hvala

Fulda Progresso... imam ih već 2 godine na autu (oko 30.000km) i za svaku preporuku...

Dobro drže i po suhom i po mokrom, nisu bučne a cijena je više nego povoljna...

mrachni hajduk!
19.04.2009., 10:21
A munja ne može udariti u automobil, jer je automobil na gumama tj izolatorima i nema elektičku aspiraciju privlaćenja naboja.

jer se po metalnim dijelovima kreće prema felgi, pa preko karkase gume u zemlju. i tu bi se razvila visoka temperatura koja bi rastopila gume.

Ako naboj groma moze savladati probojnu cvrstocu zraka od oblaka do auta onda moze i od auta do tla (oko 28 kV/cm, ovisno o vlaznosti - pa sad racunaj koliko volti treba od auta do tla, odnosto od oblaka do auta :D). Gumama ne bi bilo nista jer struja ne bi isla kroz gume. Toplina se razvija kao posljedica otpora struji. Ako nema struje nema ni topline. Mozda bi se to o cemu pricas moglo dogoditi da su gume jako jako mokre pa bi struja isla po povrsini, ali to je tek hipotetski.

Ni autu ne bi bilo nista, zbog Faradeyevog kaveza kojeg je gogo spomenuo. Mozda bi se elektronika zblesirala ako nije dobro izvedena.

Evo zanimljiv video (http://www.youtube.com/watch?v=ve6XGKZxYxA) onih pedera engleza.

gogo111
19.04.2009., 10:47
Ako naboj groma moze savladati probojnu cvrstocu zraka od oblaka do auta onda moze i od auta do tla (oko 28 kV/cm, ovisno o vlaznosti - pa sad racunaj koliko volti treba od auta do tla, odnosto od oblaka do auta :D). Gumama ne bi bilo nista jer struja ne bi isla kroz gume.

Nije problem u tome da li je munji moguće preskočiti otpor zraka od tih 15 ak cm, jer ako računaš pri -ref-. uvjetima probojni napon da je 20 kv/cm, onda to nije ništa za munju koja je više 100 milijuna volti... Nisu gume tu u ulozi izolatora svemoćnog, koji neće dopustiti da se munja približi svetom nam autu, već su tu da bi neutralizirale aspiraciju privlačenju naboja...

Ali, od 500 objekata oko sebe, zgrada, drveća, telefonskih stupova, dalekovoda, munja odabre SAMO 1, i u nega lupi, i to ili naj bliži, ili naj špičastiji ili naj uzemljeniji... ZAŠTO?

A onda kad znaš odgovor na to, bit će ti jasnije zašto je gotovo, gotovo, GOTOVO nemoguće da udari u automobli, no kad udari, kako smo već apsolvirali, neće se dogoditi ništa zbog gosina farradey-a...

Što se BBC klaunčića tiče, dobar prikaz, ali na žalost samo za show...

Jer, ovo je tesla induktivni VF rez svitak koji daje izmjeničnu struju, pa auto i neuzemljen može glumiti veliku kapacitivnost prema -Zemlji-, tak da to nije neki relevantni podatak...:(

A to da li će skuriti gume il ne, to je pitanje o okjem se da filozofirati...

Da li su gume sa čeličnim nitima? Da li je proboj plazme pred gume dovoljno dug da prenese toplinu na gumu i opali ju?
Da li, da li...

Actros1841
19.04.2009., 11:09
Mrachni zaboravio si samo jedno da uz komponentu voltaže bitna je i AMPERŽA, a tu amperažu koju ima prirodni udar groma ni jedno tehničko postrojenje ne može replicirat!

I kad smo već kod toga prirodni udar groma baš zbog amperaže ( a to je jedinica za mjerenje JAKOSTI struje) izaziva uz sam električni luk ...i vrlo visoku komponentu temperature koja se prenosi preko karoserije ( to je točno ...faradyev kavez je zaštita) i osovina na naplatke...i tako temperaturno tali gumu!

Ako udari groma u zrakoplov izazivaju sporadično kvarove elektoničkih uređaja koji su i posebno zaštićeni baš zbog povećane mogućnosti udara i kvara uslijed udara....ne vjerujem da bi današnji motor managment preživio baš bez ikakvih oštećenja...( zavisno i od proizvođača do proizvođača).

Izvidi šteta na vozilima koja su doživjela udar prirodnog groma govore i dokumentiraju rastaljene gume, spaljeni lak...da čak i na volanima je spaljena obloga...pregorjele kablove instalacije, rasprsnute akumulatore itd....tako da je ovo opet samo još jedna efektivna demonstracija za potrebe Top Gear showa...ono da karikiram i čovjek bi teoretski preživio udar struje od neznam koliko kV....pod uvjetom da je jakost tj. amperaža dovoljno niska!

Jesi kad uhvatio udarac iz bobine? tu je isto tako nekoliko desetaka tisuća volti...ali nema jakosti! Isto tako je i ovaj ekperiment u video govorio samo o VOLTIMA a ništa nije rečeno o jakosti struje!

220V i 10-15A je dovoljno da rastali metal i koristi se u zavarivanju zar ne?

Jedan prirodni udar groma tkzv. negativni ( onaj iz oblaka u zemlju kad se predaje negativni naboj na površine zemlje) ima jakost od ca. 20.000 Ampera!

Ima i tkzv. pozitvni grom...to su rijeđi slučajevi kad iz oblaka prema tlu ide pozitivni naboj i onda dostiže i do 300.000 Ampera!

Na mjestu udara u tlo stvara se jako naponsko polje...( visokog potencijala) koje se prema van širi kružno ...a prema dubini u obliku čunja...u središtu "čunja" moguće je i taljenje kamena....tako nastaje Fulgurit! Pri udaru nastaju temperature i do 30.000 celzijusa...

Fulgurit
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Fulgurite1.jpg/100px-Fulgurite1.jpg

Ostaje samo kao činjenica da u unutrašnjosti vozila putnicima nisu ugroženi životi ako ne dodiruju metalne dijelove karoserije....najviše što je moguće jest " na smrt preplašeni" ili oni koji imaju pacemaker...

gogo111
19.04.2009., 11:28
Mrachni zaboravio si samo jedno da uz komponentu voltaže bitna je i AMPERŽA, a tu amperažu koju ima prirodni udar groma ni jedno tehničko postrojenje ne može replicirat!

I kad smo već kod toga prirodni udar groma baš zbog amperaže ( a to je jedinica za mjerenje JAKOSTI struje) izaziva uz sam električni luk ...i vrlo visoku komponentu temperature koja se prenosi preko karoserije ( to je točno ...faradyev kavez je zaštita) i osovina na naplatke...i tako temperaturno tali gumu!

Ako udari groma u zrakoplov izazivaju sporadično kvarove elektoničkih uređaja koji su i posebno zaštićeni baš zbog povećane mogućnosti udara i kvara uslijed udara....ne vjerujem da bi današnji motor managment preživio baš bez ikakvih oštećenja...( zavisno i od proizvođača do proizvođača).

Izvidi šteta na vozilima koja su doživjela udar prirodnog groma govore i dokumentiraju rastaljene gume, spaljeni lak...da čak i na volanima je spaljena obloga...pregorjele kablove instalacije, rasprsnute akumulatore itd....tako da je ovo opet samo još jedna efektivna demonstracija za potrebe Top Gear showa...ono da karikiram i čovjek bi teoretski preživio udar struje od neznam koliko kV....pod uvjetom da je jakost tj. amperaža dovoljno niska!

Jesi kad uhvatio udarac iz bobine? tu je isto tako nekoliko desetaka tisuća volti...ali nema jakosti! Isto tako je i ovaj ekperiment u video govorio samo o VOLTIMA a ništa nije rečeno o jakosti struje!

220V i 10-15A je dovoljno da rastali metal i koristi se u zavarivanju zar ne?

Jedan prirodni udar groma tkzv. negativni ( onaj iz oblaka u zemlju kad se predaje negativni naboj na površine zemlje) ima jakost od ca. 20.000 Ampera!

Ima i tkzv. pozitvni grom...to su rijeđi slučajevi kad iz oblaka prema tlu ide pozitivni naboj i onda dostiže i do 300.000 Ampera!

Na mjestu udara u tlo stvara se jako naponsko polje...( visokog potencijala) koje se prema van širi kružno ...a prema dubini u obliku čunja...u središtu "čunja" moguće je i taljenje kamena....tako nastaje Fulgurit! Pri udaru nastaju temperature i do 30.000 celzijusa...

Fulgurit
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Fulgurite1.jpg/100px-Fulgurite1.jpg

Ostaje samo kao činjenica da u unutrašnjosti vozila putnicima nisu ugroženi životi ako ne dodiruju metalne dijelove karoserije....najviše što je moguće jest " na smrt preplašeni" ili oni koji imaju pacemaker...

Odlična napomena...:top:

Grom ima u prosjeku 6000 A jakosti struje, no dosta kratkog trajanja...

A aparati za varenje vare metal već sa 120 A...:D

Evo malo hrane za oči...

http://www.youtube.com/watch?v=Z3q9WdjD5wc

Zek0slav
19.04.2009., 11:34

Googlati: Faradayev kavez :top:

A mene zanima, da li benzinske pumpe sad imaju nekakvu zastitu (uzemljenje) protiv praznjenja elektriciteta?

Gledao sam sto se dogada kada covjek na sebi skupi elektricitet pa ga ne isprazni (ne pecne ga) na vratima. Cim pumpa za gorivo takne automobil, gorivo se zapali.

Actros1841
19.04.2009., 11:39
Samo da dopunim još na ovoj stranici ima zanimljivih izvješča od nacionalnog instituta za gromove ( mislim da su ameri u pitanju) sa slikama mjesta udara i izlaza na Jeep Cheerokie....

http://www.lightningsafety.com/nlsi_pls/vehicle_strike.html

alfa146
19.04.2009., 11:51
A je li prije par godina nekoga policajca usmrtio grom u patrolnom autu :misli:?

Actros1841
19.04.2009., 12:03

A mene zanima, da li benzinske pumpe sad imaju nekakvu zastitu (uzemljenje) protiv praznjenja elektriciteta?

Gledao sam sto se dogada kada covjek na sebi skupi elektricitet pa ga ne isprazni (ne pecne ga) na vratima. Cim pumpa za gorivo takne automobil, gorivo se zapali.

Zekoslav opet na satovima kemije nisi pazio! Ne pali se gorivo već pare goriva pomješane sa zrakom u zapaljivom omjeru drugim riječima smjesa zraka i goriva ono isto što se događa u cilindru motora...da bi iskra sa svjećice ( u tvom opisu ona zbog razlike potencijala) zapalila gorivo ...mora se gorivo prvo izmješat u explozivni omjer sa zrakom ( za to služi rasplinjač, popularno zvan i fergazer....ili carburator)

A je li prije par godina nekoga policajca usmrtio grom u patrolnom autu :misli:?

Može biti Alfa..:) ako je kao što na ovom linku što sam gore dao ....pandur spika u motorolu dok je grmilo! A možda se samo i prejako "usro" pa mu srce stalo! Unutar samog vozila baš zbog efekta faradeyevog kaveza nema opasnosti ...ako se ne diraju metalni dijelovi karoserije ili radio uređaji....mada ima usljed jakog električnog polja kod ljudi koji su to doživjeli u real life, da imaju poslije fiziološke i psihičke posljedice uslijed šoka a to je sad opet ovisno o samom čovjeku!

alfa146
19.04.2009., 12:08
Može biti Alfa..:) ako je kao što na ovom linku što sam gore dao ....pandur spika u motorolu dok je grmilo! A možda se samo i prejako "usro" pa mu srce stalo! Unutar samog vozila baš zbog efekta faradeyevog kaveza nema opasnosti ...ako se ne diraju metalni dijelovi karoserije ili radio uređaji....mada ima usljed jakog električnog polja kod ljudi koji su to doživjeli u real life, da imaju poslije fiziološke i psihičke posljedice uslijed šoka a to je sad opet ovisno o samom čovjeku!

I ja tako mislim :top:.Pukao mi je grom jednom u bunker u ratu(nisam ja bio unutra).Spržilo telefon,sve kabele,puklo drveni kundak na P.M.-u,bilo gluhih,bilo preplašenih,ali svi živi.

mrachni hajduk!
19.04.2009., 13:27
Nisu gume tu u ulozi izolatora svemoćnog, koji neće dopustiti da se munja približi svetom nam autu, već su tu da bi neutralizirale aspiraciju privlačenju naboja...

Jasno, ali ja nisam toliko govorio o vjerojatnosti da munja udari auto, koliko o mogucnosti da se to dogodi. Jasno da ce prije udariti u nesto gdje joj je lakse izjednaciti potencijal.
Isto sam tako htio reci da gume nisu jedini moguci put naboja od auta do zemlje. :)

A to da li će skuriti gume il ne, to je pitanje o okjem se da filozofirati...

Da li su gume sa čeličnim nitima? Da li je proboj plazme pred gume dovoljno dug da prenese toplinu na gumu i opali ju?
Da li, da li...

Da, moze se filozofirati, ali...

Znam sto je amper, hvala, poznajem maxwellove jednadzbe, isto kao sto znam sto je fulgurit.

Ali ova primjedba o prijenosu topline sa metalnih djelova na gumu drzi vodu. :)

Jeste vidjeli slike guma ovog cheerokea (ima slika di je munja opalila u felgu)?

I da, jasno mi je da ono iz top geara nije potpuno relevantno ni znanstveno. Ali na zanimljiv nacin demonstrira kako naboj putuje kroz (oko) auto(a). :)

lgo
19.04.2009., 15:04

ulje je novo ina mil. ne trosi ga motor ok

jučer konstantna vožnje zg-sb 4000okretaja 140kmh i nakon sto usporim na 80 kmh upali se lampica ulja par sekundi i opet ugasi a dalje sve ok

Actros1841
19.04.2009., 15:33
ulje je novo ina mil. ne trosi ga motor ok

jučer konstantna vožnje zg-sb 4000okretaja 140kmh i nakon sto usporim na 80 kmh upali se lampica ulja par sekundi i opet ugasi a dalje sve ok

Gle ajmo onako zdravom seljačkom logikom.... :)

što detektira senzor ulja? I na kojem principu radi?

Imamo prvo detekciju količine ulja koja ide preko temperature ulja...( znam jer sam 6 mjeseci vozio za Hella Fahrzeugkomponenten HFK u Bremenu koji ih rade za prvu ugradnju) ergo ...malo ulja veća temp!

zatim ima detekcija putem tlaka ulja u sistemu!....malo ulja....pada tlak ....višak ulja raste tlak ....ako je sve po tvojim riječima i količina u redu, i viskozitet ulja ....onda treba provjerit detekciju tlaka...ali da tlaka nema ili je slab ....brzo bi dobio akustičnu detekciju ....prolupali bi ležajevi na radilici!

Onda postoji višak ulja...njega bi brzo uočio optički kad digneš poklopac motora....negdje bi probilo na nekom semeringu ili brtvi...

Što možemo iz toga zaključit?
Možda je u pitanju hlađenje motora...ulje se jače zagrijava....pada mu viskozitet...jače se grije..i detektira manjak ulja...kad se motor malo ohladi ...senzor se sabere i sve 5!

Obično se kod dužih vožnji na većim brzinama ulje brže grije ...i bolje se i hladi u koritu od strujanja zraka...naglo usporenje ...ulje je još vruće i pomalo uzima onu toplinu motora još uz to....kad se motor malo ohladi ( jer sad ne daje toliko od sebe) hladnije je i ulje i opet sve 5!

Provjerit tlak ulja na manometar! Provjerit sistem hlađenja! Po potrebi onda zamjenit davače ....ili otkriti zašto pada tlak ulja ili raste temp!

Zek0slav
19.04.2009., 15:47
Zekoslav opet na satovima kemije nisi pazio! Ne pali se gorivo već pare goriva pomješane sa zrakom u zapaljivom omjeru drugim riječima smjesa zraka i goriva ono isto što se događa u cilindru motora...da bi iskra sa svjećice ( u tvom opisu ona zbog razlike potencijala) zapalila gorivo ...mora se gorivo prvo izmješat u explozivni omjer sa zrakom ( za to služi rasplinjač, popularno zvan i fergazer....ili carburator)

Mozda me nisi skuzio, ili pokusavas objasniti na drugaciji nacin.

Ja pricam o ovome:

http://www.youtube.com/watch?v=grQYr507r_A&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1tYO4jvnJHw&feature=PlayList&p=EBB0FA9A19F0922B&playnext=1&playnext_from=PL&index=11

Kada na sebe zbog loseg izbora navlaka na sjedistu navuces staticki elektricitet pa ga ispraznis dok punis gorivo na pumpi.

Boreia Proasteia
19.04.2009., 16:27
Koji auto,koja dimenzija,ovako napamet Fulda,Avon,Cooper.

175, 70, 14?

Actros1841
19.04.2009., 17:00
Mozda me nisi skuzio, ili pokusavas objasniti na drugaciji nacin.

Ja pricam o ovome:

http://www.youtube.com/watch?v=grQYr507r_A&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1tYO4jvnJHw&feature=PlayList&p=EBB0FA9A19F0922B&playnext=1&playnext_from=PL&index=11

Kada na sebe zbog loseg izbora navlaka na sjedistu navuces staticki elektricitet pa ga ispraznis dok punis gorivo na pumpi.
Skužil sam ja tebe bez brige, ali opet da bi se gorivo kao takovo mora ispunjavat uvjet "temperature paljenja" ...a to se ne može pražnjenjem statičkog elektriciteta....ono što se na tom video clipu zapalilo bila je mješavina benzinskih para i zraka ( konkretno papak je punio platični kanister na pick up) ...tek kad se ta mješavina para zapalila ( explodirala) onda se zapalilo i gorivo! Vruć dan vjerojatno ....papak otvorio poklopac kanistera i stavio cijev ...iskra i caga booooom! samo sam usporedio s onime što se događa u cilindru! Za takve slučajeve u svojih 49 godina nisam nikad čuo jer ipak su naši standardi kod izgradnje postaja bolje provođeni nego oni u USA...to je amerima i slično koji neznaju ni gdje im je glavni grad!

A ona plavuša bi mogla uzet pamučnu trenirku...a ne polyesterku ....i još onda gumeni đon na tenisicama....sintetički materijal na sjedalima....
U osnovnoj školi smo skidali vuneni đemper pa je iskrilo ...ili češalj trljali pa u kosu .....na satu kemije u 7om razredu!

I wonder
19.04.2009., 19:58

faradeyev kavez nema veze s ovime.

ako je auto električki nabijen, taj naboj će tražiti put prema pražnjenju, prema zemlji.
a najkraći put do nje je kroz amortizere, osovine i glavčine na felgu kotača, pa preko tankog sloja gume na karkasu, pa kroz karkasu na asfalt.

flexo
19.04.2009., 20:10
You are safe inside your car because it is a Faraday Cage.

pogledaj na dnu ove stranice: http://www.exo.net/~pauld/popularerrors/popularerrors.html

usput imam i ja jedno pitanje: koja je razlika između SRS i SRP airbaga

I wonder
19.04.2009., 20:30
još jednom: ne negiram faradeyev kavez. ljudi su sigurni untar auta sve dok ne dodiruju metalne dijelove.
ali munje prolaze kroz gume od auta i rade....pa, pogledajte video zapis
http://www.tampabays10.com/video/news/?aid=50274&sid=66635

i?????kakve su gume??????

SRS i SRP su ista stvar, ali su kratice nastale od različitih proizvođača. nešto kao DPK kod porschea i DSG kod VW-a.

flexo
19.04.2009., 20:43
još jednom: ne negiram faradeyev kavez. ljudi su sigurni untar auta sve dok ne dodiruju metalne dijelove.

SRS i SRP su ista stvar, ali su kratice nastale od različitih proizvođača. nešto kao DPK kod porschea i DSG kod VW-a.

To sam i ja pomislio, ali recimo u Laguni I je SRS a u Meganu II je SRP, a oboje je Renault.

I wonder
19.04.2009., 20:49
pa valjda su se priklonili ostalima, ako su prije imali svoje označavanje.
dali je suplementary rescue system ili protection, sasvim je svejedno.

sprint1
20.04.2009., 11:04

E sad meni nije jasno...naime, preporucuje se da prije semafora ako je crveno da se koči motorom prebacivanjem u nižu brzinu, a ne kočenjem a sve u svrhu smanjenja potrošnje goriva. I u jednom i u drugom slučaju moramo se zaustaviti ispred semafora tako da mi ovo tvoje obrazloženje u ovom slučaju nije baš najjasnije. Please objasni.

Vampir Ljubiša
20.04.2009., 11:41
ej, kolega čudnovati...
ma znam da je tema stara i da je vjerojatno nastala u trenucima dosade, i to sve skupa, al jebiga ponudio si se.

Daklem, mene zanima šta se desi sa gorivom u cilindru ALI kad se auto ugasi?
U običnom benzincu, normalno je da se upuhuje u cilindar smjesa zraka i goriva koju svjećica opizdi i kako to već dalje ide.
E a kad ugasiš auto, po nekoj logici, u neki od cilindara je ostala upuhana ta smjesa, ali ugasio si auto i svjećica nije napravila svoje.
Ili?

Vampir Ljubiša , 3c razred

gogo111
20.04.2009., 11:47
ej, kolega čudnovati...
ma znam da je tema stara i da je vjerojatno nastala u trenucima dosade, i to sve skupa, al jebiga ponudio si se.

Daklem, mene zanima šta se desi sa gorivom u cilindru ALI kad se auto ugasi?
U običnom benzincu, normalno je da se upuhuje u cilindar smjesa zraka i goriva koju svjećica opizdi i kako to već dalje ide.
E a kad ugasiš auto, po nekoj logici, u neki od cilindara je ostala upuhana ta smjesa, ali ugasio si auto i svjećica nije napravila svoje.
Ili?

Vampir Ljubiša , 3c razred

Ovisi o kojem se motoru radi...

Obični fergazerski benzinac će uzeti smjesu, komprimirati ju, ali neće biti iskre na svječici pa neće biti ni ekspanzije, i motor će još inercijom jednom, dvaput tako napraviti i stati... Prilikom ponovnog pokretanja će ta neizgorena smjesa završit u auspuhu i to je to...

smjesa koja ostane u cilindru radi ne savršenosti kompresije izgubi natlak, tese s vremenom (kako se motor hladi), kondenzira na stjenku...

kod injection sustava se osim svječice gase i dizne pa klipovi ostanu usisavati samo zrak...

Kod dizela se tako i gase motori, samo im se na dizne prekine dovod goriva, tj same dizne više ne doziraju...

CDRW
20.04.2009., 11:50
Kolega krvopijo - sad znaš kako dolazi do fenomena razrjeđivanja ulja kod motora koji rade jako puno kratkih relacija.

Vampir Ljubiša
20.04.2009., 11:53
smjesa koja ostane u cilindru radi ne savršenosti kompresije izgubi natlak, tese s vremenom (kako se motor hladi), kondenzira na stjenku...

kondenzira se?
Zar ponovnim pokretanjem motora, i prvim idućim upuhavanjem smjese, zar nije ona onda dvaput više bogata benzinom (neizgorena smjesa od prošli put + nova smjesa tek ušla u cilindar)?

@cdrw : oš reć da to u ulju završi ?

gogo111
20.04.2009., 11:59
kondenzira se?
Zar ponovnim pokretanjem motora, i prvim idućim upuhavanjem smjese, zar nije ona onda dvaput više bogata benzinom (neizgorena smjesa od prošli put + nova smjesa tek ušla u cilindar)?

@cdrw : oš reć da to u ulju završi ?

A nego di završi... Ti natlačiš smjesu, ali motor stane i ne uspije prebaciti GMT... Ostaje pod pritiskom...

Taj pritisak tjera smjesu kroz ventile van cilindra (ventili ne dihtaju savršeno), ali i pored karika u karter u ULJE!

Ostatak se kondenzira na stjenku, i to biva ponovno pokupljeno uljem koje nanovo dođe pokretanjem motora...

A što i da je bogatija smjesa taj prvi takt? Inak on mora nekoliko taktova prebit prije nego motor upali... Neće baš aloko palit na prvu kompresiju...

Class
20.04.2009., 12:04
Pitanjce... Zna li netko nešto o nacinu izracuna prosjeka (potrosnje, brzine...) na board computeru. Pretpostavljam da to nije prosjeci izracunati od pocetka zivota automobila. Dakle, vjerojatno se radi o nekakvom "moving average-u"? Primjerice prosjecna brzina... da li se usrednjava preko vremena, kilometraze, koliko dugo u povijest itd.?

gogo111
20.04.2009., 12:06
Pa nakon svakog tankanja ti možeš resetirat board comp...

ništ, to ti je obični kalkulator... koji uzima trajanje otvorenosti dizni (a zna da za optvorenost dizne on 20 mikrosekundi one recimo doziraju 45 mikrolitara), i onda gledaju brzinu auta, ubrizgavanje i računaju...

sprint1
20.04.2009., 12:22
I wonder kaže: Pogledaj post

E sad meni nije jasno...naime, preporucuje se da prije semafora ako je crveno da se koči motorom prebacivanjem u nižu brzinu, a ne kočenjem a sve u svrhu smanjenja potrošnje goriva. I u jednom i u drugom slučaju moramo se zaustaviti ispred semafora tako da mi ovo tvoje obrazloženje u ovom slučaju nije baš najjasnije. Please objasni.

Zna li tko odgovor?

gogo111
20.04.2009., 12:31
I wonder kaže: Pogledaj post

Zna li tko odgovor?

Injection motori čim vide da im motor vrti netko drugi a to je inercija kad pustiš gas, (a to vide tako da ubrizgavaju malo goriva a motor se jako vrti), onda isključe doziranje goriva da se ne baca bezveze.... (ima još razloga ali ajd...)

Sad, ako ti voziš 80, i naglo pred semaforom zakočiš u 5 sek, onda će u tih 5 sek motor možda 3 sek bitti bez goriva, no ako ti sa 80 pustiš nogu s gas, i lagano usporavaš, onda će motor raditi bez benzina 20 ak sekundi... Kužiš?

a sad druga tema, što jače ubrzavaš, to više trošiš goriva...

Ako nepotrebno zakočiš sa 80 na 30 pa ubrzaš naglo sa 30 na 80, to je gorivo potrošeno uzalud....

Umjesto toga ako ne trebaš, manje koči i manje ćeš trebati ubrzati...

sprint1
20.04.2009., 12:45
Injection motori čim vide da im motor vrti netko drugi a to je inercija kad pustiš gas, (a to vide tako da ubrizgavaju malo goriva a motor se jako vrti), onda isključe doziranje goriva da se ne baca bezveze.... (ima još razloga ali ajd...)

Sad, ako ti voziš 80, i naglo pred semaforom zakočiš u 5 sek, onda će u tih 5 sek motor možda 3 sek bitti bez goriva, no ako ti sa 80 pustiš nogu s gas, i lagano usporavaš, onda će motor raditi bez benzina 20 ak sekundi... Kužiš?

a sad druga tema, što jače ubrzavaš, to više trošiš goriva...

Ako nepotrebno zakočiš sa 80 na 30 pa ubrzaš naglo sa 30 na 80, to je gorivo potrošeno uzalud....

Umjesto toga ako ne trebaš, manje koči i manje ćeš trebati ubrzati...

Do crvenog na semaforu mogu usporavati na 2 načina: Dignuti nogu sa gasa te pod a) Kočiti motorom, tj. prebacivanjem u niže brzine, 3,2,1 naprimjer, b) Mjenjač u ler te kočiti pritiskajući kočnicu

Koji način više štedi gorivo? Meni se čini da nema razlike:confused:

gogo111
20.04.2009., 12:53
a) način štedi gorivo.

Ako staviš mjenjač u ler b), tada motor mora SAM sebe vrtiti (na ler gasu) dok god ti kočiš... pa samim time i troši gorivo dok god ti kočiš.

Ako ideš pod a) onda kotači tj inercija auta preko mjenjača i kuplunga vrti motor i kompjuter to kuži pa ako neko drugi vrti motor, zašto bi onda on trebal vrtiti sam sebe, pa prekida dovod goriva dok god ti kočiš...

I presto, uštedio si goriva koliko bi bilo potrebno da motor radi na ler gasu u trajanju tvog kočenja...

U jednom kočenju to nije puno, ali na jedan rezervar razlika postaje mjerljiva, pogotovo ako imaš uključenu klimu, a da ne spominjemo uštedu kočnica i sl...

sprint1
20.04.2009., 12:59
a) način štedi gorivo.

Ako staviš mjenjač u ler b), tada motor mora SAM sebe vrtiti (na ler gasu) dok god ti kočiš... pa samim time i troši gorivo dok god ti kočiš.

Ako ideš pod a) onda kotači tj inercija auta preko mjenjača i kuplunga vrti motor i kompjuter to kuži pa ako neko drugi vrti motor, zašto bi onda on trebal vrtiti sam sebe, pa prekida dovod goriva dok god ti kočiš...

I presto, uštedio si goriva koliko bi bilo potrebno da motor radi na ler gasu u trajanju tvog kočenja...

U jednom kočenju to nije puno, ali na jedan rezervar razlika postaje mjerljiva, pogotovo ako imaš uključenu klimu, a da ne spominjemo uštedu kočnica i sl...

Sad kužim:)

A sad zamisli kombinaciju a i b. tj. mjenjač u 3 brzini, noga skinuta sa gasa, te lagano pritiskanje kočnice taman da se zaustavim ispred semafora.
U ovom slučaju je valjda približna situacija kao i sa a) opcijom.

8T8
20.04.2009., 13:12

Ja sam doživio udar groma u JNA u oklopnjaku (BRDM-2). Bili smo na brdašcu, baš onako fino - 6 tona čelika po oluji, a najviša stvar u našoj blizini je bila tratinčica. Kad nas je spizdilo, doslovce nismo jedni druge čuli nekih 10-15 minuta od zujanja u ušima (a zujalo nam je još dobrih desetak dana). Uređaji i instalacije nisu stradali (ipak je to vojno vozilo), ali gume :horor::horor::horor: Gume ( dvije) su se karbonizirala i raspala u mrvice, a ispod je ostala samo čelična konstrukcija. Druge dvije su pak postale tvrde i neelastične, kao da su od bakelita.

Psihički nas nije spucalo jer je grmilo dobrih 15-20 minuta prije i baš smo raspravljali kak bi bilo da nas strefi jer smo očekivali da bi nas baš i moglo opizditi zbog položaja i konfiguracije terena (a mogli smo sasvim ljepo živjeti i bez te spoznaje).

octavius
20.04.2009., 13:21
u Zagrebu ovaj recept baš ne prolazi,jer svi jure ko ludi i gurkaju se za pola metra na raskršćima.pošto živim u manjem gradu gdje ima dužih ulica,mogu utjecat na potrošnju.
recimo ulica od kojih 400-500m,dignem lagano brzinu do 60-70kmh(riskirajući da me skne radar) i na pola puta ubacim u ler.brzina se smanji na 40-50kmh do idučeg raskršća i tada normalno počnem kočiti prvo sa motorom,pa onda i kočnicama.potrošnja mi je pala sa 9L na 7.6L.i tako po cijelom gradu gdje se može i gdje se sjetim.makar auto u leru troši gorivo,troši ga zanemarivo manje nego dok se cijelo vrijeme voziš konstantnom brzinom od točke A do točke B,a opet moraš kočiti na približno istom mjestu gdje i ja koji dolazim sa malo manjom brzinom u leru.isprobaj jedan rezervoar,pa ćeš vidjeti.

I wonder
20.04.2009., 13:43
već je skoro sve objašnjeno, ali evo ti još jedan podatak.

svi auti imaju kompjuterski podešen cut-off (benz. auti sa injection motorima i dizeli sa elektromagnetskom kontrolom ubrizgavanja) ). znači, moraju biti zadovoljene neke veličine da bi kompjuter prekinuo dovod goriva u motor.
jedno od onih na koje možeš utjecati je brzina vrtnje motora. da bi se prekinuo dovod goriva, motor se mora vrtiti barem 500 okretaja iznad lera.
npr. ako usporavaš pred semaforom kočenjem motorom, benzin se neće trošiti sve dok okretaji ne padnu ispod 1200 (npr). čim padnu ispod 1200, kompjuter opet počne ubrizgavanje.
tako da, šaltaj na vrijeme da motor držiš u tim višim okretajima, ako želiš štednju.

sprint1
20.04.2009., 13:44
u Zagrebu ovaj recept baš ne prolazi,jer svi jure ko ludi i gurkaju se za pola metra na raskršćima.pošto živim u manjem gradu gdje ima dužih ulica,mogu utjecat na potrošnju.
recimo ulica od kojih 400-500m,dignem lagano brzinu do 60-70kmh(riskirajući da me skne radar) i na pola puta ubacim u ler.brzina se smanji na 40-50kmh do idučeg raskršća i tada normalno počnem kočiti prvo sa motorom,pa onda i kočnicama.potrošnja mi je pala sa 9L na 7.6L.i tako po cijelom gradu gdje se može i gdje se sjetim.makar auto u leru troši gorivo,troši ga zanemarivo manje nego dok se cijelo vrijeme voziš konstantnom brzinom od točke A do točke B,a opet moraš kočiti na približno istom mjestu gdje i ja koji dolazim sa malo manjom brzinom u leru.isprobaj jedan rezervoar,pa ćeš vidjeti.

Tako je vjerojatno u svim većim gradovima, jer zamisli kakav bi krkljanac nastao kad bi svi počeli voziti tako da štede gorivo

sprint1
20.04.2009., 13:52
već je skoro sve objašnjeno, ali evo ti još jedan podatak.

svi auti imaju kompjuterski podešen cut-off (benz. auti sa injection motorima i dizeli sa elektromagnetskom kontrolom ubrizgavanja) ). znači, moraju biti zadovoljene neke veličine da bi kompjuter prekinuo dovod goriva u motor.
jedno od onih na koje možeš utjecati je brzina vrtnje motora. da bi se prekinuo dovod goriva, motor se mora vrtiti barem 500 okretaja iznad lera.
npr. ako usporavaš pred semaforom kočenjem motorom, benzin se neće trošiti sve dok okretaji ne padnu ispod 1200 (npr). čim padnu ispod 1200, kompjuter opet počne ubrizgavanje.
tako da, šaltaj na vrijeme da motor držiš u tim višim okretajima, ako želiš štednju.

Sad mi je sve jasno :top:

Ček, Ček, Kažeš benzinski injection motori...jeli ih imaju svi današnji novi auti ili samo neki?

gogo111
20.04.2009., 13:55
Tako je vjerojatno u svim većim gradovima, jer zamisli kakav bi krkljanac nastao kad bi svi počeli voziti tako da štede gorivo

A čuj, ovisi di i kako se voziš...

Recimo ja u Aveniji Dubrovnik... Idem 70 i vidim u daljini crveno... cesta prazna...

Samo pustim gas i usporevam lagano... a pored mene neki bimbo po gasu i šus na kočnicu pred semoaforom. On stane i čeka zeleno... Ja sam usporio na 40 i dalje brzina pada... Upali se zeleno, i on po gasu kreće a ja samo malo dodam gasa i nastavim vožnju...

Ko je potrošio više goriva...:mig:

Onda nadvožnjaci, podvožnjaci, do god je nizbrdica odmah nogu s gasa ili u nižu bez gasa ako je strminja...

I tako, te brze gradske ceste znaju biti mjesto uštede...

I wonder
20.04.2009., 13:56
Pitanjce... Zna li netko nešto o nacinu izracuna prosjeka (potrosnje, brzine...) na board computeru. Pretpostavljam da to nije prosjeci izracunati od pocetka zivota automobila. Dakle, vjerojatno se radi o nekakvom "moving average-u"? Primjerice prosjecna brzina... da li se usrednjava preko vremena, kilometraze, koliko dugo u povijest itd.?
injektori se rade po raznim veličinama.

važni podaci za injektore su impedacija i maksimalni pristisak goriva kojeg podnaša.
pa imaš injektor koji pri pritisku goriva od 4 bara i otvorenosti od 20 milisekundi ispucava 20 kubičnih centimetara goriva.
veći od njega ubrizgava u istim uvjetima 30 ccm i tako dalje.

na osnovu tih podataka kompjuter mjeri koliko je goriva ubrizgano, a osnovni podatak mu je vrijeme koliko je injektor otvoren, odnosno duljina impulsa.
što je veća razlika između osnovnog i mjerenog vremena, to je greška veća.
pa ti pritisak goriva u railu varira u ovisnosti od temperature, pa i tu dolazi do razlika u potrošnji.

uglavnom, to je izračunati podatak a ne stvarni, makar može biti dosta točan.
neznam zašto bacaš mjenjač u ler, ali svatko ima svoj stil.
ako hoćeš štediti gorivo, ima jedna jako dobra i jeftina fora.

ako imaš frenda koji se kuži u elektroniku, daj mu da ti složi čitač lambda sonde.
par dioda žutih, zelenih i crvenih, koje signaliziraju kakva ti je smjesa, bogata ili siromašna.
staviš ih u kabinu i voziš po njima tako da ti kod ubrzavanja smjesa nikad ne ode u bogatu. s vremenom i sam automatski naučiš koliko možeš gas stisnuti a da ne obogatiš smjesu.
a razlika se itekako osjeti.

I wonder
20.04.2009., 14:03
ej, kolega čudnovati...

tema je bila kad sam provodio 3 dana u stranom gradu, morao sjediti u uredu i bez ikakvog posla.
no, i meni je pomoglo ponekad.

nema veze, samo ti pucaj. uvijek se nađe dobra duša koja ima volje objasniti.

Ja sam doživio udar groma u JNA u oklopnjaku (BRDM-2). Uređaji i instalacije nisu stradali , ali gume :horor::horor::horor: Gume ( dvije) su se karbonizirala i raspala u mrvice, a ispod je ostala samo čelična konstrukcija. Druge dvije su pak postale tvrde i neelastične, kao da su od bakelita.

eto, nas dva zajedno valjda smo uspjeli pokazati da gume stradavaju kod groma.
mislim da sam čak i gledao jedan auto koji je dobil udar groma, ali više neznam jel to bilo na poslu, u vojsci ili na youtube-u:D:D

alfa146
20.04.2009., 14:14
par dioda žutih, zelenih i crvenih, koje signaliziraju kakva ti je smjesa, bogata ili siromašna.

Uffffffff,Wonder,jesi li razmišljao kad ovo sa diodama pročitaju oni s druge teme :lol:?

I wonder
20.04.2009., 14:22
s koje teme?

alfa146
20.04.2009., 14:30
s koje teme?

Snaga i moment,točka šaltanja,led diode,F1.

CDRW
20.04.2009., 14:41
Snaga i moment,točka šaltanja,led diode,F1.

A ja mislio seljo tuning ... moj bed :brukica:

hrc987
20.04.2009., 16:59
hoću li pogriješiti ako uzmem ZIMMERMANN diskove i FERODO pločice za passata iz 2000.g sa 90KS?

Vampir Ljubiša
21.04.2009., 09:54
kombinacija : cijev i ulje, jel to može godinama besprijekorno funkcionirati ili ulje stvara talog na cijevima pa se one godinama zatvaraju i postaju sve manje "prohodne"?

npr kod VTEC-a, jel moguće da se godinama stvara talog u cijevi koja vuče ulje odozdo i gura ga gore i on prestane funkcionirati (ne motor nego sustav)?
To se odnosi i na sve ostalo, odnosno da li motorno ulje po svojim svojstvima stvara ili ne talog na cijevima/da li je sklono začepljivanju?

P.S. nemam VTEC niti namjeru kupovanja istoga, pitam iz radoznalosti.

CDRW
21.04.2009., 10:08
kombinacija : cijev i ulje, jel to može godinama besprijekorno funkcionirati ili ulje stvara talog na cijevima pa se one godinama zatvaraju i postaju sve manje "prohodne"?

npr kod VTEC-a, jel moguće da se godinama stvara talog u cijevi koja vuče ulje odozdo i gura ga gore i on prestane funkcionirati (ne motor nego sustav)?
To se odnosi i na sve ostalo, odnosno da li motorno ulje po svojim svojstvima stvara ili ne talog na cijevima/da li je sklono začepljivanju?

P.S. nemam VTEC niti namjeru kupovanja istoga, pitam iz radoznalosti.

Ne. Zato postoje deterđenti u ulju. Ulje osim, ako debelo ne zagori (recimo u centralnom lageru turba), neće ostavit talog. Niti da je cijevčica 1 mm u promjeru.

Vampir Ljubiša
21.04.2009., 10:17
aha fala
neću pisat više -fala, jer bi se toga nakupilo, samo idem dalje :)

ona situacije, tipa kad tatin sin Mujkić stavlja led preko intercoolera prije utrke (Impreza), jel to s ledom preseravanje ili postoje konkretni dokazi/podaci da se s tim dobije nešto u ubrzanju ?

CDRW
21.04.2009., 10:18
hoću li pogriješiti ako uzmem ZIMMERMANN diskove i FERODO pločice za passata iz 2000.g sa 90KS?

Ne.

CDRW
21.04.2009., 10:22
aha fala
neću pisat više -fala, jer bi se toga nakupilo, samo idem dalje :)

ona situacije, tipa kad tatin sin Mujkić stavlja led preko intercoolera prije utrke (Impreza), jel to s ledom preseravanje ili postoje konkretni dokazi/podaci da se s tim dobije nešto u ubrzanju ?

Jasno da se dobije - i u F1 se stavljao suhi led u hladnjake(zapravo smrznuti CO2 jer je on JOŠ niže temperature). Jer čim više ohladiš zrak tim je on gušći. A ako je gušći onda ga stane (maseno) više u cilindre. A više zraka = više goriva = više snage.

Treba intercooler držat čim je moguće hladnijim - zato je ORIGINALNI položaj na Imprezama zakurac (plus - nevalja ni strujanje zraka) - ko ne vjeruje nek pogleda di je isti na trkaćim Imprezama.

Vampir Ljubiša
21.04.2009., 10:40
a sad o velikoj misteriji (meni)

američki muscle.
Oni što pola motora viri van iz haube. E pa oni modeli koji imaju 2,3 ili 4 cijevi koje gledaju prema napred (a unutra je onaj...leptir ili što već, onaj komad koji blokira/propušta tj otvara se i zatvara)
1 - da li su njima JEDINI dovod zraka te cijevi (ili imaju i normalni) ?
2 - filter zraka, pretpostavljam da imaju drugačiji, (jer usisavaju ogromnu količinu zraka zajedno sa mušicama, prašinom etc etc). Imaju nešto mehaničko što služi umjesto filtera ili običan filter ko običan auto?
3 - što se desi kad pada kiša a ovaj usisava taj vanjski zrak ko blesav ?

CDRW
21.04.2009., 10:47
1. Je
2. Filtra nema. Možda je vrlo fina mrežica prije samog usisnog kanala ali sumnjam (kasnije slijedi objašnjenje)
2a. Ovo sa trubicama i finom mrežicom se lijepo dalo vidjet na F1 motorima iz 60 i 70.
3. Ne vozi se utrka :zubo:

Gledao si drag utrke (Top Fuel) - ti auti rade generalku svakih 1600 metara. Nije zajebancija - nakon 4 utrke otvara se blok i mjenjaju se klipovi. Nakon svakog vikenda mjenja se SVE. Svječice se mjenjaju nakon svakog run-a (402 metra daklem) - pa zar misliš da je onda filtar potreben? Samo bi skinuo 1 posto snage (što na cca 7-10.000 ks nije malo)

Vampir Ljubiša
21.04.2009., 11:06
što se desi kad pada kiša a ovaj usisava taj vanjski zrak ko blesav ?
3. Ne vozi se utrka :zubo:

OK, utrke. A evridej-kar ?
konkretno, nešto ovakvo, kako to po kiši ?
(ne mogu postat sličke pa eto link)
http://www.swaqvalley.com/Blueprints/1969_Ford_Mustang_Boss_302.jpg

EDIT: vidim sad kod tog to nije usis nego carburator stack (što opet otvara pitanje čemu taj carburator stack?)
pa mijenjam sličku usisa sa ovom :
http://www.swaqvalley.com/Blueprints/1970_Plymouth_340_AAR_Cuda.jpg

flexo
21.04.2009., 11:19
Pa na ovoj drugoj slici se vidi filter zraka. A carburator stack, je usis zraka direktno na karburatoru i u tom slučaju nema filtera.

Vampir Ljubiša
21.04.2009., 11:42
Pa na ovoj drugoj slici se vidi filter zraka. A carburator stack, je usis zraka direktno na karburatoru i u tom slučaju nema filtera.

pitanje kod te slike (di je filter vidljiv) je što se s vodom dešava, odnosno otvor za zrak je na haubi, jel moguće da se filter zraka rješava svu suvišnu vodu u slučaju kiše?

a na onoj di je usis direktno na karburatoru, što tamo kad je kiša? ne smeta?

CDRW
21.04.2009., 11:48
pitanje kod te slike (di je filter vidljiv) je što se s vodom dešava, odnosno otvor za zrak je na haubi, jel moguće da se filter zraka rješava svu suvišnu vodu u slučaju kiše?

a na onoj di je usis direktno na karburatoru, što tamo kad je kiša? ne smeta?

Pa voda u usisu ne smeta. Još je Emulsystem iz '80 omogućavao 4,5 bara turba sa stock (ili skoro stock) gorivom. (Emulsystem by MagnetiMarelli - ubrizgavanje vode i benzina u 1,5 litara turbo motor F1)

Šalim se - ali voda stvarno nije problem (osim ako ne zaplivaš s autom u potoku) jer kiša će trenutno isparit u cilindru (taj je na 300 - 600°C) i dodatno snizit temperaturu - tako da nema opasnosti od detonacija. Jasno druga je slika ako je motor potpuno hladan i kapljica zalije svječicu.
Dodatno je tu efekat disocijacije vode na vodik i kisik .... što daje JOŠ snage.

Da ne pametujem - vodu su ubrizgavali u cilindre još u WWII - jerbo Njemci nikako nisu mogli parirat snazi Merlin motora u Spitfire-u.

gogo111
21.04.2009., 11:53
ti tuljci nemaju filtera... I ne možeš se time voziti po kiši... jerbo, da li ti taj auto izgleda kao vozilo za do posla i natrag po kiši, ili kao vozilo za "laganu" vožnjicu subotom poponde uz sunčanu obalu.... :)

Apropo samog smještaja ( u zrak) to je podosta loše i pravi je pain-in-the-ass naštelati taj frgić radi venturija koji se javlja pri većim brzinama...

EDIT: @ CDRW, da, moš ti vozit po kiši, ali odi zgasi auto pred dućanom, trkni unutra po duhan, i nebu ga ivše vžigal... (provjereno...)

CDRW
21.04.2009., 12:08
Kad ga zgasiš onda sa suvozačke strane istrčava curica u kratkoj suknjici i kišobranom u rukama koji drži iznad trubica. Jebi ga - ne ide drugačije.

get
21.04.2009., 12:09
Pa zar neki nemaju one poklopce koji se otvaraju kada motorčić radi ??
Znam da je to uvijek u krupnom kadru u filmovima :)

CDRW
21.04.2009., 12:12
Pa zar neki nemaju one poklopce koji se otvaraju kada motorčić radi ??
Znam da je to uvijek u krupnom kadru u filmovima :)

Khm ... taj "poklopac" je zapravo leptir. A leptir imaju (skoro) svi benzinci i neki dieseli.

get
21.04.2009., 12:16
E to. Pa zar to ne moze zastiti da bas voda ne pada direktno u usis ??

Znaci, to kada se skokne do ducana :zubo:

CDRW
21.04.2009., 12:17
E to. Pa zar to ne moze zastiti da bas voda ne pada direktno u usis ??

Znaci, to kada se skokne do ducana :zubo:

Jerbo ako su trubice okomite (a većinom jesu) onda se voda slijeva unutra - i kad prvi put otvori leptir slijedi potop u cilindrima. Ako su trubice horizontalne - onda nema frke.

get
21.04.2009., 12:19
Onda je svakako bolje imati curica u kratkoj suknjici

:D

CDRW
21.04.2009., 12:39
Onda je svakako bolje imati

:D

Aha. Samo ako ne prelaziš Slo carinu a isti bi baš curici pogledal nogice pa te jebu 15 minuta.

Matesonik
21.04.2009., 22:58
Mislim da je Wonder spominjao da se moze izraditi pokazivac koji u sprezi s lambdom svijetli zeleno, zuto ili crveno, ovisno o tome jel smjesa siromasna, optimalna ili bogata. Pa me zanima malo detaljnije o tome. Lambda salje u ECU samo mjerenje tih i tih plinova pa on racuna, ili lambda salje infomacije tipa "siromasno", "OK" i "bogato"?

Hvala.

Actros1841
21.04.2009., 23:32
Da ne pametujem - vodu su ubrizgavali u cilindre još u WWII - jerbo Njemci nikako nisu mogli parirat snazi Merlin motora u Spitfire-u.

Samo kaj je Merlin imal na početku manu da nije mogel dugo "bottom up" letit...kaj ne? Baš zbog frgića!

I wonder
22.04.2009., 08:17
Mislim da je Wonder spominjao da se moze izraditi pokazivac koji u sprezi s lambdom svijetli zeleno, zuto ili crveno, ovisno o tome jel smjesa siromasna, optimalna ili bogata. Pa me zanima malo detaljnije o tome. Lambda salje u ECU samo mjerenje tih i tih plinova pa on racuna, ili lambda salje infomacije tipa "siromasno", "OK" i "bogato"?
Hvala.
signal sa lambde bi trebal biti promjenjiv (sinusoida, više-manje).
dok motor radi u stehiometrijskom omjeru, smjesa pulsira iz bogate u siromašnu i tada kompjuter zna da je motor u režimu normalnog rada.
kad jako stisneš gas, smjesa ide u bogatu, sa svim posljedicama toga.
no, neki motori u siromašnu smjesu neidu nikada.

ovo može biti i dobar primjer neravnomjernog rada SVIH motora, za neke tutleke koji misle da im motor ne mijenja okretaje ako im kazaljka pokazuje stalnih 850 okretaja ne leru. jer čak i tada okretaji variraju samo mi to ne čujemo.

a kad ubrzavaš, možeš ubrzati na dva načina.
ako gas stisneš samo lagano, mijenja se kut pretpaljenja i u motor se dovodi više zraka, ubrizgava se više benzina, ali sve ostaje u stehiometrijskom omjeru od 14,7:1.
ako gas stisneš jako, uz pomak pretpaljenja kompjuter stvara bogatu smjesu (12:1 pa sve do 10:1) a to povećava potrošnju.

sa pokazivačem signala sa lambde, uvijek možeš očitati dali ubrzavaš sa normalnom smjesom i štediš gorivo, ili sa bogatom i trošiš više od normalnog.

HHmischko
22.04.2009., 08:28

Hvala.

Lambda samo reagira na prisutnost kisika u ispušnim plinovima i ovisno o tome daje napon od 0-1V. Negdje na 0,45 V je idealna smjesa. Gdje se šta može (i ako se može spojit) ovisi od vozila do vozila. Znam, nisam od neke pomoći...

Za Wurm katalizator bi znao. Al to vjerovatno nitko u RH nema...

Vampir Ljubiša
22.04.2009., 09:58
sumnjivi ste mi (ja još na onim otvorima za zrak).
Nema mi logike da se onaj Mustang ne vozi po kiši. Ima logike da se otvori napune vodom i da leptir kad se pokrene samo pusti vodu, ali mi nema logike da su ameri napravili takav auto s kojim treba izbjegavati kišu.

Matesonik
22.04.2009., 11:22
Hm, sinusoida. Vas dvojicu sam shvatio ovako:

Za normalnu smjesu napon varira recimo od 0,25 do 0,7V, srednja vrijednost je na 0,45.
Za bogatu smjesu napon varira od 0,6 do 1,1V, srednja vrijednost je recimo 0,85V.

itd...

I ja bi sad taj napon trebao nekako "ispeglati" i onda, ovisno o tome u kojem mi se podrucju napon krece, svijetliti zuto, zeleno i crveno?

CDRW
22.04.2009., 11:48
Hm, sinusoida. Vas dvojicu sam shvatio ovako:

Za normalnu smjesu napon varira recimo od 0,25 do 0,7V, srednja vrijednost je na 0,45.
Za bogatu smjesu napon varira od 0,6 do 1,1V, srednja vrijednost je recimo 0,85V.

itd...

I ja bi sad taj napon trebao nekako "ispeglati" i onda, ovisno o tome u kojem mi se podrucju napon krece, svijetliti zuto, zeleno i crveno?

Krivo. Za bogatu smjesu napon sa normalne lambda sonde je 1V
Za siromašnu je 0V. I tu je priči kraj.

Druga je stvar što ECU stalno mjenja regulaciju bogata-siromašna (bez toga katalizator nebi radio) pa se tebi čini da napon sa lambde pleše ako je smjesa ovakva ili onakva.

Dakle imaš signal koji izgleda ko PWM - ako je smjesa bogatija onda će u istom vremenu bit više "jedinica" u signalu. Ako je opet siromašna bit će više "nula". Ako taj napon ispegleš - dobit ćeš istosmjeran napon koji odgovara tipu smjese.

DI motori (FSI recimo) koriste širokopojasne lambda sonde di napon direktno ovisi o lambda omjeru (nema ovog pilanja bogata-siromašna)

Matesonik
22.04.2009., 11:55
Krivo. Za bogatu smjesu napon sa normalne lambda sonde je 1V
Za siromašnu je 0V. I tu je priči kraj.

Druga je stvar što ECU stalno mjenja regulaciju bogata-siromašna (bez toga katalizator nebi radio) pa se tebi čini da napon sa lambde pleše ako je smjesa ovakva ili onakva.

Dakle imaš signal koji izgleda ko PWM - ako je smjesa bogatija onda će u istom vremenu bit više "jedinica" u signalu. Ako je opet siromašna bit će više "nula". Ako taj napon ispegleš - dobit ćeš istosmjeran napon koji odgovara tipu smjese.

DI motori (FSI recimo) koriste širokopojasne lambda sonde di napon direktno ovisi o lambda omjeru (nema ovog pilanja bogata-siromašna)

Aaaa, sad mi je mnogo jasnije. Hvala!

I wonder
22.04.2009., 11:59
mate

kad je smjesa stehiometrijska, zagrijana lambda daje 0,45 V.
kako u svakom sagorijevanju ostaju ostaci nesagorenog benzina, isti se potpuno sagorijeva u katalizatoru. da bi se to omogućilo, potreban je neki element koji služi kao katalizator (platina), temperatura i kisik. jedini način da se dovede kisik je da smjesa bude osiromašena pa u njoj ima viška kisika. a kako takvo stanje nemože dugo trajati (povećanje temperature i opasnost od detonacija) onda se nakon osiromašenja smjese ista obogaćuje.
to se postiže tako što kompjuter preko ventila ler gasa mijenja količinu zraka koji ulazi u motor.
to se događa jednom u sekundi na leru, a pri 3 000 okretaja 3-4 puta svake sekunde.

ali, promjena nije jaka. smjesa se mijenja toliko da lambda pokaže minimum 0,3V a max 0,6V. i tu se kreće signal lambde gore-dolje (sinusoida), višak sagorijeva u katu, štetni plinovi su na minimumu, okretaji motora lagano variraju (podebljano i podvučeno za tutleke koji znaju sve o vožnji i okretajima) ali je to za nas neprimijetno.

ako stisneš gas u pod, smjesa će biti toliko obogaćena da će lambda davati 0,9 ili 1V (ali stalnih, bez oscilacija), a kad pustiš gas pada na 0,1 ili 0V.

uređaj koji očitava signal ima središnje 3 ili 4 diode zelene i one rade dok je smjesa između 0,3 i 0,6 V. tada, ako lagano ubrzavaš, ubrzavaš samo na veću količinu zraka i goriva a smjesa je stehio.
jaki gas, smjesa ode u bogato, pale se crvene lampice (od 0,6 do 1V) i onda vidiš da auto ubrzava sa bogatom smjesom ali i troši više benzina.
u slučaju da imaš neki kvar i smjesa ode u siromašnu, pale se žute lampice. (0-0,3V) ali onda znaš da trebaš na popravak jer je to opasno stanje.

signal sa lambde netreba nikako mijenjati niti peglati već samo očitati.
bez njega motor loše radi ili više troši ili......

Actros1841
22.04.2009., 12:38
U prijevodu, za, ahem, tutleke koji vole specijalne efekte, i blješteće lampice, dovoljan je običan analogni voltmetar koji je prilagođen za mjerenje 0-1 V.
nešto u ovom obliku....ovo je namjenjeno za nadziranje napona akumulatora...

sa shuntom može i kao ampermetar pokazivat punjenje ili pražnjenje.....

a uz malu prilagodu može se baždarit opseg od 0-1V.....

ako si netko da truda može to izvest u SMD pa smanjit sklop na veličinu poštanske marke ( mislim da danas svaki školarac "ruđera" ima soft za design pločice)

http://media.conrad.de/m/1000_1999/1900/1970/1971/197165_BB_00_FB.EPS.jpg

a tu ima električnu shemu
http://www.marcus-pool.de/Elektronik/LED-Voltmeter/LM_3914.pdf

GTI_16V
22.04.2009., 12:49
Moze jos nesto, moze jos nesto:w:w
Koji sklop je odgovoran za situaciju da nekoliko minuti nakon sta ugasis auto servo od kocnice ostane jos u funkciji... Na kojemu principu funkcionira?

CDRW
22.04.2009., 13:09
Koji sklop je odgovoran za situaciju da nekoliko minuti nakon sta ugasis auto servo od kocnice ostane jos u funkciji... Na kojemu principu funkcionira?

Običan vacuum. Ostane u pojačalu sile kočenja i sve i dalje radi. Dokle se ne "potroši".

I wonder
22.04.2009., 14:00

postoji jednosmjerni ventil između usisne grane i bubnja servo kočnica. on neda da se izgubi podtlak iz bubnja kad ugasiš motor.
ali kak to nije super važna stvar, nije ni posebna pažnja posvećena kod izoliranja tog sistema pa se podtlak izgubi kroz neko vrijeme na starijim autima zbog poroznih crijeva i propuštanja sistema na spojevima.

werdas
22.04.2009., 14:25
može malo o platinama na 2-taktnom motoru
zanima me kaj se događa u špuli i kak dođe iskra na svijećicu i kak poštelati da sve to radi ok

fala

GTI_16V
22.04.2009., 14:35
postoji jednosmjerni ventil između usisne grane i bubnja servo kočnica. on neda da se izgubi podtlak iz bubnja kad ugasiš motor.
ali kak to nije super važna stvar
, nije ni posebna pažnja posvećena kod izoliranja tog sistema pa se podtlak izgubi kroz neko vrijeme na starijim autima zbog poroznih crijeva i propuštanja sistema na spojevima.

Pita bi te jeli vazna da ti pukne zupcasti ka meni dok vozis 100 km/h :D :D... Da mi servo nije osta u upotrebi nebi sta jos dan danas...

gogo111
22.04.2009., 14:44
Pita bi te jeli vazna da ti pukne zupcasti ka meni dok vozis 100 km/h :D :D... Da mi servo nije osta u upotrebi nebi sta jos dan danas...

Pa u principu, baš radi takvih situacija se i projektira ta zalihost, da unutar 30-60 sekundi nakon prestanka rada motora/puknuća vakuum cijevi/nastavi niz... Možeš mirno zaustaviti auto, ili primjetiti da na pedali nekaj e radi kak treba...

Vampir Ljubiša
28.04.2009., 13:25
drugari ,

primjer: Prednji pogon. Motor=100 ks ; 150nm. 0-100km/h=9,5sec
U taj isti auto čarolijom uguramo još jedan motor, isti takav i prikeljimo ga na stražnju osovinu. Pospajamo sve.
Pitanja :
(sad ću vas sablaznit neznanjem, ali to je vaš problem)
1 - koliko taj auto ima konja ?
2 - koliko taj auto ima Njutnmetraša ?
3 - koliko ima (cca) ubrzanje ?

Odnosno, zanima me, ako su dva ista motora, jel se ide po formuli 1*1 (=1) ili se ide po formuli 1+1 (=2). Ili možda 1*1*[još jedna veličina, oko 0,5].
Konkretno kod ubrzanja, ako je jedan motor - u 9,5 do 100km/h
da li sa dva ista motora se dođe isto tako u 9,5 (ali ovaj put bez obzira uzbrdo/nizbrdo/vjetar/kiša/mećava/napori)
ili se prepolovi (pa je u 4,8sec) ili je negdje između?

kowalski
28.04.2009., 13:36
referiraš se na onog Lupa?
ne znam za njutnmetraše i konjske glave,ali po mojoj logici i taj drugi motor je težak koliko i prvi,prema tome-auto je teži za još jedan motor.ali je istovremeno i jači...nisam siguran da je tu sinergija 100%.

ajde ovako-da se nađemo na pola; ima ubrzanje s jednim motorom 9.5, s dva 7.2?prodano?

Vampir Ljubiša
28.04.2009., 13:41
referiraš se na onog Lupa?
ne znam za njutnmetraše i konjske glave,ali po mojoj logici i taj drugi motor je težak koliko i prvi,prema tome-auto je teži za još jedan motor.ali je istovremeno i jači...nisam siguran da je tu sinergija 100%.

ajde ovako-da se nađemo na pola; ima ubrzanje s jednim motorom 9.5, s dva 7.2?prodano?

e neću tako, kowalski.

ja ti čekan onog mehaničara kojeg se vlastita žena ne boji (sramotno!) ili onog čudesnog fizičara sa dijagramima. Ili ove ostale relevantne.

Al eto, mo'š sist tu kraj mene u čekaoni dok primarijusi ne naiđu.

Vampir Ljubiša
28.04.2009., 14:55
ako primarijusi misle da ću se dignit i otić, grdno se varaju.

čekan.

CDRW
28.04.2009., 15:04
Srest ću ja tebe jednom. Kad tad.

a sad odgovori

1. Ima 200 konja
2. ima 300 Nm
3. TEORETSKI vrijeme je dva puta kraće

A teoretski jer niti 100 ks nisi mogao prenjeti na podlogu bez klizanja kuplunga ili kotača. Di ćeš onda duplo. A isto tako težina auta u oba slučaja nije ista.

Matesonik
28.04.2009., 15:08
Ali u slucaju 2 motora obicno imas pogon na sva 4, u slicaju 1 motora obicno pogon na 2 kotaca. Valjda ima i to neke veze....

Pilatus
28.04.2009., 15:44
Samo kaj je Merlin imal na početku manu da nije mogel dugo "bottom up" letit...kaj ne? Baš zbog frgića!

pri negativnom g opterećenju bi zatvarao plovak,i prekidao dovod goriva, ako se dobro sjećam:misli:

Pilatus
28.04.2009., 15:49
1. Ima 200 konja
2. ima 300 Nm

ali masa nije ostala ista.
tako da ni teoretski vrijeme nije dva puta kraće, zar ne?

kowalski
28.04.2009., 18:52
ako primarijusi misle da ću se dignit i otić, grdno se varaju.

čekan.

daj se pomaci malo,da i ja sjednem, evo ti, donio sam :kokice: i :Pivo:

sad i mene ovo zanima,jer ako je tako,onda bi realno ubrzanje moglo biti bolje za sekundu-dvije; koji je onda smisao stavljanja drugog motora ako se ni sa prvim ne može prenijeti snaga na podlogu? a svi znamo za revolucionarnog Badurinu i njegovog suzukija bimotu. i onog bijelog golfa II, i sad ovog Lupa i još nekoliko auta za koje sam čuo/vidio da su im stavljali dva motora. čemu onda to?

Pilatus
28.04.2009., 20:08
a svi znamo za revolucionarnog Badurinu i njegovog suzukija bimotu.

nije li kasniji taj swift bio i tri moto(dva na zadnjoj osovini) :D

frANZi50
28.04.2009., 21:15
daj se pomaci malo,da i ja sjednem, evo ti, donio sam :kokice: i :Pivo:

sad i mene ovo zanima,jer ako je tako,onda bi realno ubrzanje moglo biti bolje za sekundu-dvije; koji je onda smisao stavljanja drugog motora ako se ni sa prvim ne može prenijeti snaga na podlogu? a svi znamo za revolucionarnog Badurinu i njegovog suzukija bimotu. i onog bijelog golfa II, i sad ovog Lupa i još nekoliko auta za koje sam čuo/vidio da su im stavljali dva motora. čemu onda to?

Kad je teži bolje prenosi moment na podlogu. Svrha je ta da dobiješ skoro duplo više konja, uz to na četiri kotača.

hasnfefer
28.04.2009., 21:47
I mercedes je radio A 210 twin. Imao je dva motora! Podatke ne znam!!

Pilatus
28.04.2009., 22:07
I mercedes je radio A 210 twin.

a ne A190 twin?

znam da je takvog Mika Hakinnen testirao

alfa146
28.04.2009., 22:13

a sad odgovori

1. Ima 200 konja
2. ima 300 Nm

A teoretski jer niti 100 ks nisi mogao prenjeti na podlogu bez klizanja kuplunga ili kotača. Di ćeš onda duplo. A isto tako težina auta u oba slučaja nije ista.

Po meni bi išao 5,5/6 sec do 100 bez problema.

kowalski
28.04.2009., 22:27
Kad je teži bolje prenosi moment na podlogu. Svrha je ta da dobiješ skoro duplo više konja, uz to na četiri kotača.

slažem se.ali onda nisu ni gubici jednaki zbroju gubitaka sa jednog motora.
računica: jedan motor od 100 konja prenosi recimo 70% snage na podlogu. gubitak nek bude 30%. na dva motora bi gubitak iznosio onda 60% ukupne snage oba motora. to bi značilo da bi u toj situaciji sa dva motora prenosio na podlogu 80 konja (200 konja-60% snage) , dok sa jednim prenosi 70 konja.

zato ne možemo reći da se gubitak prijenosa snage na podlogu odnosi proporcionalno povećanju iste snage.jedino je sad pitanje formule odnosa (sa puno puno elemenata čini mi se).

alfa146
28.04.2009., 22:47
Ma gubitci postoje,ali izgube su dimu spaljenih guma.Predmetni auto sa 200 KS,300 Nm i valjda 150 kg+,čupa iz podruma okretaja ako su oba motora u sinergiji,Pa vidi Suzukija,Golfa,sad Lupa....Za drag dušu dalo,po zavojitoj cesti mora biti jebački ovjes i bremze.

CDRW
29.04.2009., 06:20
ali masa nije ostala ista.
tako da ni teoretski vrijeme nije dva puta kraće, zar ne?

A da pročitaš moj post do kraja?

I wonder
29.04.2009., 07:36
drugari ,

primjer: Prednji pogon. Motor=100 ks ; 150nm. 0-100km/h=9,5sec
U taj isti auto čarolijom uguramo još jedan motor, isti takav i prikeljimo ga na stražnju osovinu. Pospajamo sve.
Pitanja :
(sad ću vas sablaznit neznanjem, ali to je vaš problem)
1 - koliko taj auto ima konja ?
2 - koliko taj auto ima Njutnmetraša ?
3 - koliko ima (cca) ubrzanje ?

Odnosno, zanima me, ako su dva ista motora, jel se ide po formuli 1*1 (=1) ili se ide po formuli 1+1 (=2). Ili možda 1*1*[još jedna veličina, oko 0,5].
Konkretno kod ubrzanja, ako je jedan motor - u 9,5 do 100km/h
da li sa dva ista motora se dođe isto tako u 9,5 (ali ovaj put bez obzira uzbrdo/nizbrdo/vjetar/kiša/mećava/napori)
ili se prepolovi (pa je u 4,8sec) ili je negdje između?
sve se krije u formuli a=F x m
sa dva motora masa auta se malo poveća, ali je ovaj F dva puta veći (dva motora iste snage) što znači da bi ubrzanje trebalo biti skoro duplo bolje. teoretski.
recimo, isti efekat bi dobio da smanjiš masu auta na pola od sadašnje.
ali kod računanja ubrzanja, snage i momenta, zbrajaju se podaci od oba motora. jer svaki motor goni svoje kotače (osovinu), a svaki kotač tjera naprijed i gura auto određenom silom. a sve sile koje djeluju u istom smjeru se zbrajaju.

a sad usporedba.
teoretski, bolid F1 bi trebao nabrati 100 kmh za jednu sekundu. a u stvarnosti je to 2 sek, zbog proklizavanja kvačila, guma i unutarnjih otpora.
kod cestovnih auta to proklizavanje je još jače pa je teško za izračunati stvarno ubrzanje. svi podaci su čisto nagađanje sve dok se takav auto ne sastavi i isproba.

Vampir Ljubiša
29.04.2009., 10:58
A jeli? Ne bojim te se. (vjerujem da ovo čuješ često)

Nego, drugari,
ok, auto ubrzava skoro pa duplo bolje sa 2 motora. Dva pitanja :

taj isti motor (9,5 do 100), koliko bi mu otprilike na dynu trebalo do 100? (bez otpora zraka, težine koju treba vuć)
pretpostavljam da se ugradnjom drugog motora auto bliži toj brojci (idealnom maksimalnom ubrzanju).

Zašto proklizavanje predstavlja toliki problem ?
tj. kako to da njemu sa 200ks (100 napred, 100 iza) tih 200ks/300nm predstavljaju problem, a auti sa duplo više snage najnormalnije to odrađuju bez poteškoća?

Heho
29.04.2009., 11:11
1.0i Ssxo 99 g.
Povremeno zapinje pri ubacivanju u 1 brzinu.
Pitanje, dali samo promjeniti ulje u getribi, dali staviti aditiv za bolju kliznost ili rastavljati? Auto je kupljen od vlasnice prije 4 godine i ima 55000 km (mi prešli 14000 km)?
Zakaj Citroeni imaju proiblem s cviljenjem kočnica (i nov i stari)????

HHmischko
29.04.2009., 11:18
Ih. More bit svašta. Sinkron 1. brzine, kvačilo ne razdvaja dovoljno, polugice mjenjača.....

Da li je bolje ako kad ti zapne i ne ubaciš, stisneš i pustiš kvačilo na prazno?

Počneš od jeftinijih i jednostavnijih stvari. Promjena ulja u mjenjaču ne može štetit.....

pionir
29.04.2009., 11:55
sve se krije u formuli a=F x m

hm.. F = m x a ----> a = F/m :)

I wonder
29.04.2009., 12:06
tvoj post prvi.

auuuuuh, bruka. sram me je:brukica::brukica::brukica:
najiskrenije se ispričavam svima ako sam koga doveo u zabludu.
moja formula je bila kriva, ova dolje je prava.
hm.. F = m x a ----> a = F/m :)

I wonder
29.04.2009., 12:16
taj isti motor (9,5 do 100), koliko bi mu otprilike na dynu trebalo do 100? (bez otpora zraka, težine koju treba vuć)
pretpostavljam da se ugradnjom drugog motora auto bliži toj brojci (idealnom maksimalnom ubrzanju).

na dynu se vrte valjci a na valjcima se mijenja otpor okretanju po potrebi. nije isti otpor za neki ćoškasti kredenc iz 80-tih (hint: volvo serija 2) ili za neki moderni koji puca na nisku potrošnju (to je ona Cw oznaka).
nije isto ni opstrujavanje zraka niti drag (koliko vakuuma stvara auto iza sebe. pogledaj majice na motoristima ljeti. majica nije sva napuhnuta nego se kod kičme drži tijela jer na tom mjestu vlada podtlak koji ju stiska na tijelo).
pravi dyno ima i ventilator kako bi simulacija bila što bolja jer ni motor ne usisava zrak na jednaki način kad stoji i pri 150 kmh.
Zašto proklizavanje predstavlja toliki problem ?
tj. kako to da njemu sa 200ks (100 napred, 100 iza) tih 200ks/300nm predstavljaju problem, a auti sa duplo više snage najnormalnije to odrađuju bez poteškoća?
najlakše za probati je: temperatura.
sva mjesta na kojima se gubi snaga su topla. što toplije, to se više gubi.
mjenjač i prijenos uzimaju dosta (13-20%), gume se isto griju, kvačilo također....
recimo, gume se pri 140 kmh troše duplo jače nego pri 100 kmh. znači da je i proklizavanje (gubitak) toliko veći.

i na tim jačim autima se isto gubi, ali je gubitak postotan.

1.0i Ssxo 99 g.
Povremeno zapinje pri ubacivanju u 1 brzinu.
Pitanje, dali samo promjeniti ulje u getribi, dali staviti aditiv za bolju kliznost ili rastavljati? Auto je kupljen od vlasnice prije 4 godine i ima 55000 km (mi prešli 14000 km)?
Zakaj Citroeni imaju proiblem s cviljenjem kočnica (i nov i stari)????

promijeni ulje u mjenjaču makar je najvjerojatnije riječ o potrošenom sinhronu. nije to još za zamjenu i rastavljanje, ali nećeš se toga riješiti.
aditiv nemoj još, samo kvalitetnije ulje.

kočnice cvile jer ih majstor nezna srediti.

palj
29.04.2009., 12:17
tvoj post prvi.

auuuuuh, bruka. sram me je:brukica::brukica::brukica:
najiskrenije se ispričavam svima ako sam koga doveo u zabludu.
moja formula je bila kriva, ova dolje je prava.

:eek: Primarijus je pogriješio:D Više ništa neće biti kao prije :zubo:

Vampir Ljubiša
29.04.2009., 12:45
na dynu se vrte valjci a na valjcima se mijenja otpor okretanju po potrebi. nije isti otpor za neki ćoškasti kredenc iz 80-tih (hint: volvo serija 2) ili za neki moderni koji puca na nisku potrošnju (to je ona Cw oznaka)...

ajmo reć da sam promašio u postavljanju pitanja, pa da preformuliram :

digne se prednji kraj auta u zrak (stavi ga se na dizalicu ili sl.) Upali se motor i sa kotačima koji se vrte u prazno se nastoji doć do trena kad km/h pokazuje 100.
Ako mu na cesti treba 9,5 sekundi, koliko mu treba kad kotači vrte bez podloge? (cca naravno)

to sam ja
29.04.2009., 12:49
Treba mu nekih 2 sec. jesi probao kad startati sa autom na ledu u tren oka dode do 150km/h na mjestu:D

HHmischko
29.04.2009., 13:07
Kočnice mogu cviliti i zbog materijala od kojih su napravljeni diskovi/pločice ili šta već. :kava:

Vampir Ljubiša
29.04.2009., 13:34
2 sekunde? očekujem više.
Nek je 4 (lupetam bez veze). Znači, idealno, bez otpora=4sec, auto na podlozi/cesti=9,5
Kako doć, al na podlozi do tih 4sec ubrzanja?
Sa 2 motora? Može se i treći stavit, jel bi sa 3 bilo dovoljno? 4? (svaki kotač sa svojim motorom)
Jel me uopće ko razumije ? :D

get
29.04.2009., 13:38
Stvar je momenta.

Pogledaj si zadnju emisiju automotiva gdje su govorili o automobilima na električni pogon.
Imaju sav moment dostupan već od "nule", praktički od nule. I zato imaju fenomenalna ubrzanja do 100km/h.

kowalski
29.04.2009., 15:12

aha..znam ja jednog ali taj naplaćuje 150kn po satu...i ima prekrasan kožni kauč. :D

Vampir Ljubiša
29.04.2009., 15:23
aha..znam ja jednog ali taj naplaćuje 150kn po satu...i ima prekrasan kožni kauč. :D

150? sa kondomom ili bez?

neću fala, čisto info. Gajim homofobne osjećaje predugo da bi ih se odrekao tek tako.

I wonder
29.04.2009., 15:27
:eek: Primarijus je pogriješio:D Više ništa neće biti kao prije :zubo:
meni nije problem priznati ni grešku, ni rupu u znanju. samo daj dokaze i nema problema.
i sad zahvaljujem pioniru na ispravci.
ajmo reć da sam promašio u postavljanju pitanja, pa da preformuliram :

digne se prednji kraj auta u zrak (stavi ga se na dizalicu ili sl.) Upali se motor i sa kotačima koji se vrte u prazno se nastoji doć do trena kad km/h pokazuje 100.
Ako mu na cesti treba 9,5 sekundi, koliko mu treba kad kotači vrte bez podloge? (cca naravno)
problem je što nema otpora, skoro nikakvih (osim prijenosa), pa nema ni proklizavanja.

u ovakvom opisanom slučaju, možeš komotno staviti u 5. brzinu i dobit ćeš 200 kmh za 3 sekunde.
kužiš?
kak nema opterećenja, nema ni potrebe za prvom, drugom, trećom .... brzinom mjenjača.
valjak na dynu uvijek ima mogućnost podešenja opterećenja, ali se mjerenje radi u 4. brzini zbog najmanjih gubitaka u prijenosu.
Kočnice mogu cviliti i zbog materijala od kojih su napravljeni diskovi/pločice ili šta već. :kava:
da, u jednom od 20 slučajeva.
a i kad cvile, cvile dok se ne potroši ta kvrga materijala na pločici, pa prestane.
ako cvili uvijek, uzrok tome je slabi majstor.
Stvar je momenta.

Pogledaj si zadnju emisiju automotiva gdje su govorili o automobilima na električni pogon.
Imaju sav moment dostupan već od "nule", praktički od nule. I zato imaju fenomenalna ubrzanja do 100km/h.
pa naravno da je moment u pitanju:top::top:
električni tesla bez mjenjača (a mjenjač je POJAČALO momenta) ima vozne osobine sportskog auta.

no, sad će znalci navaliti sa "dokazima" o snazi pa smo najebali obojica:lol::lol:

ish-mish
29.04.2009., 15:30
peugeot 206, desni se žmigavac pali bez razloga i veze :ne zna:
kontakt? ručica? :ne zna:
što mi je činiti? :ne zna:

unaprijed zahvaljujem na dijagnozi :cerek:

I wonder
29.04.2009., 15:31
2 sekunde? očekujem više.
Nek je 4 (lupetam bez veze). Znači, idealno, bez otpora=4sec, auto na podlozi/cesti=9,5
Kako doć, al na podlozi do tih 4sec ubrzanja?
Sa 2 motora? Može se i treći stavit, jel bi sa 3 bilo dovoljno? 4? (svaki kotač sa svojim motorom)
računaj ovako.

ugrubo, F1 za ubrzanje do 100 kmh od 2 sekunde ima oko 700 kg i 900 KS.
da bi dobio 4 sekunde na normalnom autu, trebaš auto za 50% teži a snaga otprilike ista.

I wonder
29.04.2009., 15:32

boljka peugeota.
nova ručica jedino pomaže.

Đunđi Bunđi
29.04.2009., 15:35

ručica, comm 2000

Đunđi Bunđi
29.04.2009., 15:36
boljka peugeota.

do negdje 2006.

palj
29.04.2009., 15:42
meni nije problem priznati ni grešku, ni rupu u znanju. samo daj dokaze i nema problema.
i sad zahvaljujem pioniru na ispravci.

:top:Ma ti si as. (ne zajebavan se)

Ali, normalno, od miljun grafikona i formula, kojima nas redovno obasipaš, normalno da se i pogriši koji put.

Al, evo da i ja nešto upitam.
Prednosti i mane šasije i samonosive karoserije, odnosno zašto se negdi još koristi šasija pri izradi, a negdi se napustila. Gospon primarijus?

palj
29.04.2009., 15:45
Što se 206-ice tiče, ja sam sve zadovoljniji što se 206-ica od starog svodi na: toči, vozi, pomiri se sa cviljenjem kočnica svaku toliko i odi minjati žarulje češće nego kod drugim marki

I wonder
29.04.2009., 15:56
Al, evo da i ja nešto upitam.
Prednosti i mane šasije i samonosive karoserije, odnosno zašto se negdi još koristi šasija pri izradi, a negdi se napustila. Gospon primarijus?

šasija ti daje veću čvrstoću i nosivost.
i dan danas su pravi terenci i teretnjaci na šasiji. za šasiju je lakše vezati mjenjač, diferencijal, motor.... a na samonosećoj tu moraš raditi pojačanja jer se nemože nositi sa opterećenjem.
primjer: moj auto ima nešto kao šasiju. kad ga podignem na dizalicu, sva vrata se jednako glatko zatvaraju, a auto ima skoro 2 tone.

samonoseća donosi smanjenje mase, ali je i mekša pa se auti više uvijaju. a kad se uvija, onda i drukčije kotači prijanjanju. pa reli auti imaju pojačanja zbog toga (a i inače im treba).
onda, samonoseća zauzima manje prostora. šasija zauzima prostor koji je beskoristan pa su takvi auti lošiji u iskoristivosti prostora.

ima prednosti i mana.
ali popizdim kad vidim auto koji se popenje jednim kotačem na rinzol a nakon toga nemožeš više vrata zatvoriti dok ne siđeš. a i danas ima takvih.

palj
29.04.2009., 15:59
Zahvaljujem. Znao sam da ima veze sa čvrstoćom, jer se u nekoj temi spominjalo da terenci imaju šasiju. Sad ja zaključujem da i kabrioleti imaju šasiju, el tako?

CDRW
29.04.2009., 16:18
Zahvaljujem. Znao sam da ima veze sa čvrstoćom, jer se u nekoj temi spominjalo da terenci imaju šasiju. Sad ja zaključujem da i kabrioleti imaju šasiju, el tako?

Ne nego debelo pojačanu samonosivu karoseriju. Plus nekoliko strateški raspoređenih utega (jep, utega - SLK jedan od 35 kg i dva od 5 kg) radi sprečavanja rezonancija.

Razlog je taj što se cabrioleti redovito izvode iz normalnih kupea ili sedana kojima je odrezan krov (vrlo bitan nosivi element).

frenchkey
29.04.2009., 16:26
šasija ti daje veću čvrstoću i nosivost.
i dan danas su pravi terenci i teretnjaci na šasiji. za šasiju je lakše vezati mjenjač, diferencijal, motor.... a na samonosećoj tu moraš raditi pojačanja jer se nemože nositi sa opterećenjem.
primjer: moj auto ima nešto kao šasiju. kad ga podignem na dizalicu, sva vrata se jednako glatko zatvaraju, a auto ima skoro 2 tone.

samonoseća donosi smanjenje mase, ali je i mekša pa se auti više uvijaju. a kad se uvija, onda i drukčije kotači prijanjanju. pa reli auti imaju pojačanja zbog toga (a i inače im treba).
onda, samonoseća zauzima manje prostora. šasija zauzima prostor koji je beskoristan pa su takvi auti lošiji u iskoristivosti prostora.

ima prednosti i mana.
ali popizdim kad vidim auto koji se popenje jednim kotačem na rinzol a nakon toga nemožeš više vrata zatvoriti dok ne siđeš. a i danas ima takvih.

I moj stari auto je imao šasiju. A samo 800 kg.
Pogodi koji je to bio?

I wonder
29.04.2009., 16:44
mazda MX5 ima šasiju i zato bolje ponašanje u zavojima od ovih novih CC isprdaka. ti se uvijaju toliko da nemožeš krov zatvoriti ako je auto na neravnom terenu:D:D
I moj stari auto je imao šasiju. A samo 800 kg.
Pogodi koji je to bio?
wartburg?

frenchkey
29.04.2009., 16:46
ma nije Wartburg.
4-taktni, 4 brzine, pogon i motor naprijed, gume 135/13 :D

Hint: prozori se otvaraju kao na kredencu

get
29.04.2009., 16:53
Renault 4

a i wartburg zadnja generacija je imala 4 taktni motor

Vampir Ljubiša
30.04.2009., 09:22
veliki Jugoslavenski trio ; TAS,IDA,Cimos (jel bio još koji? )

1 - da li su prodavali i van Yu ili su sa tim tržištem bili sasvim zadovoljni ?
2 - čime se danas bave ?

Đunđi Bunđi
30.04.2009., 10:10
veliki Jugoslavenski trio ; TAS,IDA,Cimos (jel bio još koji? )

1 - da li su prodavali i van Yu ili su sa tim tržištem bili sasvim zadovoljni ?
2 - čime se danas bave ?

IMV-Revoz
i danas se bave Renaultima

TAZ u Zagrebu (izvozili autobuse) danas propali

frenchkey
30.04.2009., 10:19
Renault 4

a i wartburg zadnja generacija je imala 4 taktni motor

Točno, i jedno i drugo :top:

Vampir Ljubiša
30.04.2009., 10:31
guglao sam TAZ, nisam znao da smo autobuse proizvodili, čak i kasnije na Volvo-ovoj šasiji.
među linkovima isplivao i jedan na ovaj forum di je jedan vrlo dobro komentirao, citiram :
"Čudo da su u tom silnom "mraku" u kojem smo živjeli radnici uopće vidjeli sklapati vozila"

plus, sa jednog drugog foruma :

"1985. pocinje isporuka Golfa 2, priprema godisnje proizvodnje od 40.000 jedinica, a 1992. sve se zaustavlja na prvih 50 Golfova 3, s tim sto se procjenjuje da rast proizvodnje do danas kojim slucajem nije bio ometan, iz TAS-a bi sada izlazilo izmedju 220.000 i 250.000 samo VW vozila godisnje, koliko trenutno izlazi u Slovackoj na koju je prenijeta saradnja sa VW-om i koja ce ovim tempom zajedno sa novopridoslim i ohrabrenim novim investitorima grupacije PSA i KIA, vec 2008. proizvoditi oko 800.000 vozila i postati najveci svjetski proizvodjac automobila po glavi stanovnika, sto znaci, po toj logici, da smo mi imali sansu (umjesto Slovaci) uskoro biti najveci svjetski proizvodjaci automobila per capita..."

get
30.04.2009., 10:37
Točno, i jedno i drugo :top:

Stari je imao i prvu i drugu generaciju Wartburga.

I sjećam se da je Wartburg imao ono sranje, (to će kolege I wonder i CDRW znati i neka me isprave) one mazalice, gdje si morao sa vremena na vrijeme uštrcavati neku mast ispod auta, ako se ne varam za kočnice ili tako nešto :zubo:

palj
30.04.2009., 11:06
Eh, wartburg:cerek:

- Eno, čuje se Mario sa frezom

- Nije, to je Frane s wartburgom

CDRW
30.04.2009., 11:06
Imala je i peglica koju smo mi imali .... i nije u kočnice nego u zglobove i ležaje (to još imam na traktoru - baš će za vikend past proljetno održavanje). Ovo za kočnice ti se činilo - jel su bile tak loše da si mogao mislit da su "ko podmazane".

get
30.04.2009., 11:11
E tako je. Al znam da se uštrcavala mast. To mi je super bilo :)

I išao je wartburg ko metak, nema što.

To su bila vremena . . .

palj
30.04.2009., 11:17
E tako je. Al znam da se uštrcavala mast. To mi je super bilo :)

I išao je wartburg ko metak, nema što.

To su bila vremena . . .

Čuješ get, nećemo sad baš pretjerivati.:D

CDRW
30.04.2009., 11:28

Možda je njegov bio onaj da Kawinom mašinom nutra ... karavan (ona prljavo bijela boja) znal se vidjeti oko Jaruna. Redovite mušterije su mu bile Bembure kockice i ajkule .... kaj su papci zijevali nakon što ih je opral wartburg .... :lol:

get
30.04.2009., 12:05

Bez pretjerivanja, to je stari vozio 80-ih.

Znam da je stari jednog "Austrijanca" u nekom Audi-ju izludio na putu do Bihaća. Lik nas prestigne, stari opet njega i tako par izmjena, ovaj ima bolji auto, ali stari je znao bolje cestu :)

A sjećam se da kada smo išli prema moru da smo jako puno prestizali, ali kažem, to je bilo 80-ih.

91 je stigao Tipo :)

I bez podcjenjivanja, taj zadnji je imao VW

Wartburg 1.3: the last model with a four-stroke Volkswagen engine. In production between 1988 and 1991

Vampir Ljubiša
30.04.2009., 12:16
kakva sreća, uvijek nabasati i imati baš najbolje i najbrže aute i tako godinama.

što bi susjedi rekli beauty is in the eye of beholder

kowalski
30.04.2009., 15:53
da se ne upličemo dalje u priču,samo potvrđujem da je zadnja serija wartburga imala benzinski 1.3 motor koji je ugrađivan i u golfa II. provjereno,jer sam vozio jednog.i sad baš da je išao kao metak nisam siguran,ali se sasvim pristojno ponašao s tim motorom.u svakom slučaju bolje nego sa cvajom. :D

e da su stavili 1.6D u njega..i dan danas bi ih bilo po cesti!! :D

charly2
30.04.2009., 16:39
signal sa lambde bi trebal biti promjenjiv (sinusoida, više-manje).
dok motor radi u stehiometrijskom omjeru, smjesa pulsira iz bogate u siromašnu i tada kompjuter zna da je motor u režimu normalnog rada.
kad jako stisneš gas, smjesa ide u bogatu, sa svim posljedicama toga.
no, neki motori u siromašnu smjesu neidu nikada.

ovo može biti i dobar primjer neravnomjernog rada SVIH motora, za neke tutleke koji misle da im motor ne mijenja okretaje ako im kazaljka pokazuje stalnih 850 okretaja ne leru. jer čak i tada okretaji variraju samo mi to ne čujemo.

a kad ubrzavaš, možeš ubrzati na dva načina.
ako gas stisneš samo lagano, mijenja se kut pretpaljenja i u motor se dovodi više zraka, ubrizgava se više benzina, ali sve ostaje u stehiometrijskom omjeru od 14,7:1.
ako gas stisneš jako, uz pomak pretpaljenja kompjuter stvara bogatu smjesu (12:1 pa sve do 10:1) a to povećava potrošnju.

sa pokazivačem signala sa lambde, uvijek možeš očitati dali ubrzavaš sa normalnom smjesom i štediš gorivo, ili sa bogatom i trošiš više od normalnog.

Wonder, si mislil na ovak neke? http://www.youtube.com/watch?v=bQ4OcfYGGGI (između volana i kontrolne table)

I wonder
30.04.2009., 19:27
ma neeeeeeeeeeeeeeee
bolji ti je voltmetar sa onom tankom kazaljkom i jakim prigušivačem. pa kad stisneš gas, kazaljci treba 3 sekunde da pokaže pravu vrijednost, a do tada ti već prešataš višu brzinu:lol::lol::lol:

da, to je to.
svaki puta kad tip stisne gas, LED ide u zeleno i to je bogata smjesa. kad popusti gas, LED-ice su žute i to je stehiometrija.
crvene su valjda za cut-off makar bi trebale biti dvije koje pokazuju lean-mod da se zna kad je motor u štednji goriva.

i onda gledaš i učiš.
moguće je ubrzavati tako da ne stiskaš gas prejako i smjesa koja ulazi u motor je u stehiometriji. znači da ćeš ubrzati, ali štedljivo.
ako stisneš gas prejako, smjesa ode u bogato područje, trošiš više goriva, ali ti se to pokaže (zelene LED) pa možeš popustiti gas ili nastaviti ubrzavati tim jačim tempom.

charly2
30.04.2009., 20:18
tih analognih voltmetra se zmislim iz škole :lol:

nikad ne pritišćem gas do kraja nego kak auto ubrzava, tak ja lagano pritišćem gas. Gas je skoro do poda samo kad pretječem na kratkim mjestima, al to je rijetko (ne volim se zaletavat u škarice) :D...

hasnfefer
30.04.2009., 21:24
Evo pitanje: Danas me doslovno šokirala Škoda (na plin) sa oznakom MPI, ali joj je zvuk bio čisti dieselski, s dodatkom nekog čudnog, hm, pucketanja. Auto je bijel, i vidi se onaj plinski "čep", a kad sam čuo zvuk bacio sam oko da se uvjerim da je benzinac. Znači pitanje je: Zašto se čuje kao diesel??

I wonder
30.04.2009., 22:00
čuju se plinski injektori kod plina direkcije.
postoje bešumni, ali su se pokazali manje trajni.
ovi lupaju, ali se u vožnji ne čuju tak jako.

I wonder
30.04.2009., 22:02
nikad ne pritišćem gas do kraja nego kak auto ubrzava, tak ja lagano pritišćem gas. Gas je skoro do poda samo kad pretječem na kratkim mjestima, al to je rijetko (ne volim se zaletavat u škarice) :D...

nemoraš ti stisnuti gas u pod da bi imao bogatu smjesu.
recimo, kod kretanja, ako stisneš gas za 1 cm, krećeš u stehiometriji.
ako stisneš 2 cm, motor je u bogatoj smjesi, ubrzavaš bolje ali i više trošiš.

charly2
30.04.2009., 22:15
znam da netrebam gas do poda, al bogata smjesa je čim se naglo pritisne gas, jer kod naglog gasa injektori ubrizgavaju puno goriva, a motor ne stigne usisat tolko zraka kolko treba da to gorivo izgori u potpunosti kaj ne?

I wonder
30.04.2009., 22:20
ne.

količina goriva se određuje po opterećenju, temperaturi, tlaku, brzini, lambdi ali i po količini usisanog zraka. nema nikakve svrhe ubrizgavati više goriva ako ono neće izgoriti pa se to ni ne radi, osim u posebnim slučajevima.
recimo, 1/4 gasa ne znači uvijek istu količinu goriva. ovisi o ostalim faktorima.

ako su svi uvjeti normalni i ti lagano stisneš gas, motor ostaje u stehiometriji.
nemoraš ti naglo gas stisnuti da bi išao u bogato. možeš ga i polako stisnuti ali da više/jače otvoriš klapnu gasa i eto te tamo.
npr. ako gas stisneš za 1/4 više od dotadašnjeg, motor ide u bogatu smjesu.
ako je manje od 1/4, ostaje stehio.
dali je jedno ili drugo, pokažu ti LED.

charly2
30.04.2009., 22:26
aha, kopčam. Zaboravil sam na senzore :D

tnx na objašnjenju :Pivo:

rocket86
01.05.2009., 02:45
pitanje:

dijagnoza: brtva glave i(li)termostat.

kasnije se od simptoma javilo i gušenje motora u prvoj do 20km/h, a zadnjih par dana je potrošio 5 litara vode. nakon popravka(1500kn) radi ko urica, i grijanje ponovno radi, ventilator se pali.

rocket86
01.05.2009., 11:26
pitanje:
čemu služe ratkape na F1? pretpostavljam za hlađenje kočnica, ali nisam siguran
kako su te ratkape pričvršćene na kotač, da se ne okreću dok se kotač vrti?
kako F1 koči?

i prostite na izrazu "ratkape" al ne znm kako bih ono nazvao..

I wonder
01.05.2009., 12:06
je, "ratkape" usmjeravaju zrak na kočnice.
rade na istom principu kao oni spinneri ratkape, koje se ostanu vrtiti nakon što auto stane.

F1 koči brutalno. 4-5 g u sili kočenja.
i to sve sa 13 cola kotačima

rocket86
01.05.2009., 12:27
rivo pitanje, tj krivi odgovor... kakve kočnice ima F1?
izgledaju kao neki nabrijani diskovi...
i spineri se vrte zbog inercije, mislim da je to kod f1 ipak pričvršćeno za nešto, zato što je stalno u istom položaju...

get
01.05.2009., 12:43
je, "ratkape" usmjeravaju zrak na kočnice.
rade na istom principu kao oni spinneri ratkape, koje se ostanu vrtiti nakon što auto stane.

F1 koči brutalno. 4-5 g u sili kočenja.
i to sve sa 13 cola kotačima

Usmjerivači zraka za hlađenje su sa unutarnje strane. Lijepo se vide ti usisi na utrkama.

get
01.05.2009., 12:49
Evo i tu se vidi u animaciji

http://www.youtube.com/watch?v=zTkVKPdyWs0

I wonder
01.05.2009., 12:58
pa kad mijenjaju kotače vidi se da to nisu prave ratkape nego dodaci koji se stavljaju na osovinu.
felga se drži na jednoj matici a u sredini je osovina. ratkapa se drži za osvinu ali je poanta da je statična, odnosno da se ne vrti zajedno sa kotačem.
zato sam rekao da ima isti princip rada kao spineri.

usmjerivači zraka jesu unutra, kod diska, ali na ovaj način više hladnog zraka dolazi na kočnice.

get
01.05.2009., 13:07
Meni te ratkape više imaju svojstvo aerodinamike.

rocket86
01.05.2009., 13:26
da ponovim, kakve kočnice ima F1? kad se skine kotač, vidi se "valjak" širine 15ak cm i promjera koliki bi mgao biti disk u takvim kotačima. čuo sam nešto da koče magnetima nekim(to je pričao prof strojarstva na prometu) :ne zna:

I wonder
01.05.2009., 13:33
evo slika
http://www.imagesforme.com/out.php/i473405_F1..JPG
na centralni dio se pričvršćuju ratkape.

a može biti i da ratkape imaju dvojaku funkciju.

I wonder
01.05.2009., 13:36
pa svugdje piše da F1 ima disk kočnice
http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_car

get
01.05.2009., 13:37
da ponovim, kakve kočnice ima F1? kad se skine kotač, vidi se "valjak" širine 15ak cm i promjera koliki bi mgao biti disk u takvim kotačima. čuo sam nešto da koče magnetima nekim(to je pričao prof strojarstva na prometu) :ne zna:

Možda ovo pomogne . .

http://www.f1technical.net/articles/2

rocket86
01.05.2009., 14:58
zašto se auti koji su gorili ne smiju više koristiti u prometu? tako sam nešto čuo, ali :ne zna: zašto. mislim ako se auto koji se zguvao kao konzerva smije popraviti i normalno voziti dalje, zašto ne bi smio zapaljeni? ili sam ja dobio krivu informaciju, ali bila je čak tu neka tema na forumu, spominjala se neka alfa 156gta, koja je gorila, pa zato nije smjela više na cestu, ali motor je prebačen u drugi auto...

hasnfefer
01.05.2009., 18:35
zašto se auti koji su gorili ne smiju više koristiti u prometu? ...

Ne znam dali se ne smiju koristiti, ali
gorenjem je metal izgubio svoja svojstva (konkretno se misli na čvrstoću), i postaje potpuno slab, i ne elastičan. A to je upravo ono što je potrebno da bi bio upotrebljiv!! A tu je još i sva sila stvari koja je izgorila, tako da je neisplativo sve popravljati, o koroziji da ne govorim!!

rocket86
01.05.2009., 19:44
a to ne znam...jbga ako mi je auto gorio sam ću odlučiti isplati li se popravljati. nema mi logike da zakon to brani, ali tako je bilo priče, pa provjeravam jeli istina...

Peek-a-Boo!
01.05.2009., 21:36
wonder, imam ja pitanje.
Jel radiš u autoindustriji ili ti je to hobi?
Mislim, prava je šteta ako si porezni inspektor ili kajaznam, zubni tehničar...

kowalski
02.05.2009., 00:16
a to ne znam...jbga ako mi je auto gorio sam ću odlučiti isplati li se popravljati. nema mi logike da zakon to brani, ali tako je bilo priče, pa provjeravam jeli istina...

auto koji je gorio kad se složi prilikom udara se pretvara u limenku piva koju je pregazio šleper.
auto koji je bio razbijen pa izvlačen,sastavljan i slično se nakon ponovnog udara pretvara u limenku koju je pokušao zgužvati Modni Hračak.

ni jedno ni drugo nije sigurno,ali ti sam procjeni što ti je sigurnije.

a što se zakonske regulative tiče,nisam najsigurniji, ali kod požara se piše da je auto gorio,pa se znaju poslejdice, dok se kod udara ne piše stupanj oštećenja (iako bi trebao), pa je u papirima isto kad netko izbije motor i cijeli prednji kraj i kad netko udubi zadnju haubu na parkiralištu.

ekipa iz osiguranja će ti bolje moći reći što i kako. ali meni se čini da se kod nas (za Njemačku sam siguran) auti koji su gorjeli ne mogu ponovno registrirati.

hasnfefer
03.05.2009., 10:12
wonder, imam ja pitanje.
Jel radiš u autoindustriji ili ti je to hobi?
Mislim, prava je šteta ako si porezni inspektor ili kajaznam, zubni tehničar...

:lol::lol:

deskjet
03.05.2009., 10:24
1. Da li raštelani ventili(pretpostavimo da su takvi ako ih se nije podešavalo minimalno već 60 000km) na starijim automobilima utječu nekako na potrošnju i performanse?

2. Ako bi se na autu bez serva gume 175-70-13 zamijenile sa 185-65-14 jel bi se puno teže okretao volan ili je razlika minimalna?

alfa146
03.05.2009., 10:29
1.da
2.da,minimalno http://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc.php

HHmischko
03.05.2009., 10:34
1. Da li raštelani ventili(pretpostavimo da su takvi ako ih se nije podešavalo minimalno već 60 000km) na starijim automobilima utječu nekako na potrošnju i performanse?

2. Ako bi se na autu bez serva gume 175-70-13 zamijenile sa 185-65-14 jel bi se puno teže okretao volan ili je razlika minimalna?

Može se čak u ekstremnim uvjetima desit:

pregaranje ventila, brtve glave, čela klipa, nepaljenje, nemiran rad, loše sagorjevanje, udaranje klipa o ventil (ovisi o konstrukciji)....

Kod starijih automobila kojima se podešavaju ventili je to alfa i omega. PRVO naštimat ventile, onda tražit ostale greške....

deskjet
03.05.2009., 10:37
Kod starijih automobila kojima se podešavaju ventili je to alfa i omega. PRVO naštimat ventile, onda tražit ostale greške....

Ma trebam to napravit, svi govore da je to 10min posla ali ih je nemoguće uhvatit da to srede. Izgleda da će dečki ostati bez fuša a ja otići u neki servis.
Nekako mi se auto(R19 s fergazerom) uljenio u zadnje vrijeme pa mi se činilo da bi moglo biti dijelom i zbog toga.

Secundo
04.05.2009., 10:06
Ustanovio sam da je pukao remen za pogon klima kompresora. Jeli se u tom slučaju preporučuje i promjena pumpe za vodu, kao kad se mijenja remen za pumpu za vodu i alternator? Samo da me ne ogule kada krenem u garažu ...

I wonder
04.05.2009., 10:18
ma ni slučajno.

samo taj remen promijeni.
pumpa vode se mijenja zajedno sa zupčastim jer ako zablokira pumpa, uništit će se remen a s njime i motor.
kod remena klime nema te opasnosti.

maloljetnik
04.05.2009., 12:07
evo tri pitanja od mene ako nije problem

1. šta je to difuzor i cemu služi
2. šta je to launch control
3. da li auti sa prednji pogonom imaju kardan ili samo sa zadnjim i zašto je to tako???

I wonder
04.05.2009., 13:48
difuzor je samo usmjerivač zraka. kad sušiš kosu, na fenu imaš difuzor tako da ti sav topli zrak tuče na jedno mjesto na glavi.
kod auta, difuzor uzima veću količinu zraka i usmjerava ga na hlađenje nečega.

auti s prednjim pogonom nemaju kardan.
kardan (kardansko vratilo) je potrebno kad imaš motor na jednom kraju auta a pogon na drugom. da bi snagu motora doveo na stražnje kotače, motor naprijed i diferencijal otraga (na njemu su kotači) su povezani kardanom.
traktor nema klasičan kardan. motor je naprijed, pogon otraga, ali je sve u jednom komadu na kratkom prostoru.
motocikli imaju ili lanac, ili kardan ili remen za prijnos snage od motora do kotača.

slični sustav imaš na biciklu, ali je to tamo lanac.
ti okrećeš pedale na sredini a lanac prenosi snagu na stražnji kotač. sve druge opcije prijenosa traže ili težu ili skuplju ili manje učinkovitu izvedbu.

rocket86
04.05.2009., 16:03
ia i jedan vw sa diferencijalom, i prednjim pogonom, a motor pozadi. preteča golfa, ne znam jel bio samo prototip, ii serijski model. a neki awd modeli imaju i dva kardana, jedan koji vodi moment na zadnju osovinu, i onda odande natrag na prednju, po meni malo čudno...

alfa146
04.05.2009., 16:24
ia i jedan vw sa diferencijalom, i prednjim pogonom, a motor pozadi. preteča golfa, ne znam jel bio samo prototip, ii serijski model. a neki awd modeli imaju i dva kardana, jedan koji vodi moment na zadnju osovinu, i onda odande natrag na prednju, po meni malo čudno...

Po meni sasvim logično.AWD.Motor naprijed-kardan-diferencijal nazad(transaxle)zadnji pogon-sekundarni kardan(karbonski GTR :s:s)-prednji pogon.

maloljetnik
04.05.2009., 17:26
znaci onda ferrari, porsche i ta ekipa nemaju kardan?

-dominic-
04.05.2009., 17:33
Pa imaju ukoliko imaju naprijed motor, a to se mislim odnosi samo na par ferraria.

rocket86
04.05.2009., 19:44
Po meni sasvim logično.AWD.Motor naprijed-kardan-diferencijal nazad(transaxle)zadnji pogon-sekundarni kardan(karbonski GTR :s:s)-prednji pogon.

po meni- jedan kardan viška(cijena i težina), a svejedno se pokreću i jedni i drugi kotači...

alfa146
05.05.2009., 08:33
po meni- jedan kardan viška(cijena i težina), a svejedno se pokreću i jedni i drugi kotači...

Heh,težina(karbonski je :cerek:),ali zato je diff nazad što zasigurno doprinosi idealnom rasporedu težine.Valjda oni u Nissan sports znaju što rade.Nekako predmnijevam da im Haldex i Torsen nisu baš bili opcija.

Ivo_22
05.05.2009., 23:00
imam ja pitanje u vezi brisača (pogledati video (http://www.youtube.com/watch?v=ozZ_prYlrVM))

što nevalja ako ovako "vraćaju" vodu sa ruba ?

alfa146
05.05.2009., 23:04
imam ja pitanje u vezi brisača (pogledati video (http://www.youtube.com/watch?v=ozZ_prYlrVM))

što nevalja ako ovako "vraćaju" vodu sa ruba ?

Ne valja to što je šajba premasna,ili su brisači stari.
Pitanje-čija je S2000?

kowalski
06.05.2009., 00:57
Ne valja to što je šajba premasna,ili su brisači stari.
Pitanje-čija je S2000?

brisači su stari,pa vrate vodu za sobom. ili je možda šajba jakojako masna (da nije neki genijalac polirao auto voskom,pa je voska završilo i na šajbi?).

alfa-di je S2000?ovo na videu je C2 koliko ja vidim i znam. :ne zna:

alfa146
06.05.2009., 07:19
brisači su stari,pa vrate vodu za sobom. ili je možda šajba jakojako masna (da nije neki genijalac polirao auto voskom,pa je voska završilo i na šajbi?).

alfa-di je S2000?ovo na videu je C2 koliko ja vidim i znam. :ne zna:

Imaš pravo,meni je na prvu izgledalo kao S2K.

bluebox
06.05.2009., 08:47
Kako se zove "kapica" na onom dijelu brisača koja prekriva šaraf kojim je brisač zašarafljen na auto (i kako se zove taj dio brisača)?

Kapica je na slici - u krugu :D

http://i40.tinypic.com/vzy2l3.jpg

Klinci-stoka su ju skinuli i sad trebam kupit novu, a ne znam kako se zove to što tražim :zubo:
I koliko taj komad plastike može koštati?

CDRW
06.05.2009., 08:49
Na auto otpad. Nema šanse da ovo postoji ko rezervni dio. A možda me iznenade. Iako sumnjam.

I wonder
06.05.2009., 09:17
cijeli dio se zove ruka brisača.
a kapica je - kapica.
vjerujem da pašu i od nekog drugog auta pa bi to na otpadu vjerojatno našla.
imaš jednog blizu, dolje niže u radničkoj, pream petruševcu.

bluebox
06.05.2009., 09:48
:zubo:

Nadala sam se doći u dućan, dat 10-20kn i kupit kapicu; nisam se sjetila smucanja po auto otpadu :zubo:

Hvala na savjetima svejedno :top:

Da bar im neki načim elektriziranja auta, kad klinci krenu radit gluposti da ih drmne struja :mad:

-GT-
06.05.2009., 11:04
Evo pitanje za znalce...

Razlika između HEMI i običnog V8 motora? Osim imena naravno :D

CDRW
06.05.2009., 11:18
Evo pitanje za znalce...

Razlika između HEMI i običnog V8 motora? Osim imena naravno :D

Nekad? Konstrukcija komore za izgaranje (koja je kod HEMI motora bila - polukuglasta jasno, kako i ime kaže)

Danas? Brand name.

el Torro
06.05.2009., 11:27
Pitanje :
U Opel Combu, nakon kiše, pri pokretanju vozila se u prostor vozača ( lijevu, a ponekad i desnu patiku) izlije izvjesna količina vode. Dolazi iz prostora iznad stopala, iznutra obloženog spužvom.
Tijekom vožnje, ma kakva kiša bila, ništa ne curi. Problematičan je samo taj početni zamah od cca 100-200 metara.
Auto nije lupan, niti mu je šajba mijenjana.

CDRW
06.05.2009., 11:30
Pitanje :
U Opel Combu, nakon kiše, pri pokretanju vozila se u prostor vozača ( lijevu, a ponekad i desnu patiku) izlije izvjesna količina vode. Dolazi iz prostora iznad stopala, iznutra obloženog spužvom.
Tijekom vožnje, ma kakva kiša bila, ništa ne curi. Problematičan je samo taj početni zamah od cca 100-200 metara.
Auto nije lupan, niti mu je šajba mijenjana.

Pogledaj odvode vode ispod šajbe - nekad se oni napune lišćem, smećem .... Kad auto ide onda aerodinamika tjera vodu na druga mjesta.

-GT-
06.05.2009., 11:55
Nekad? Konstrukcija komore za izgaranje (koja je kod HEMI motora bila - polukuglasta jasno, kako i ime kaže)

Danas? Brand name.

Komora za izgaranje? To je ista komora u kojoj klip hoda? Kako može hodati u polukuglastoj komori?