PDA

View Full Version : Ima li pitanja?

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

CDRW
21.09.2010., 09:56
Kuplung ne odvaja. Prije nego što potrošiš sinkrone - trkom na servis.

Tonii
21.09.2010., 10:18
Dakle žrtvuj 70 kuna za provjeru (ili 100-120 za štelanje). Gume će biti zahvalne.
:misli: znaci kod vas gore se moze ici samo na provjeru :misli:

kod nas je oko 150 kn...trebalo stelati ili ne.....

CDRW
21.09.2010., 10:22
:misli: znaci kod vas gore se moze ici samo na provjeru :misli:

kod nas je oko 150 kn...trebalo stelati ili ne.....

Kod nas i Jure Koloper i BAT prave razliku (ostale nisam posjećivao). Jure mi jednom nije htio naplatit ništa kad je ispalo da je ležaj kotača u komi na LR-u (pa se shodno tome špur NE MOŽE namjestit). A auto je već bio na "stolu".

Tonii
21.09.2010., 10:24
koliko sam vidio stavljaju neke kamere na kotace i to im uzme previse vremena....kao stelanje kad je vec sve to postavljeno je cas posla

NUMLOCK1
21.09.2010., 10:47
većina zavoja i skretanja na obilaznici/autoputu su desni.

Koliko to utječe na gume ako se svakodnavno tako vozi?

get
21.09.2010., 10:50
Znači da se uvijek voziš samo u jednom smjeru??

Jer se moraš očito i vratiti tom rutom, zar ne?

NUMLOCK1
21.09.2010., 10:54
Znači da se uvijek voziš samo u jednom smjeru??

Jer se moraš očito i vratiti tom rutom, zar ne?

Nazad su isto desni zavoji i skretanja.

Ili da vozim konta smjerom:Snajper:

get
21.09.2010., 10:57
?!

Nije mi jasno kako je to moguće??

Tonii
21.09.2010., 10:57
vozi u rikverc

Creeping Death
21.09.2010., 12:35
Kuplung ne odvaja. Prije nego što potrošiš sinkrone - trkom na servis.

Hvala na odgovoru.

Mogu te pitati još nešto, ovo mi je vezano za kosilicu za travu.

Nedavno mi je krepavala, trokirala, svjećica nije valjala, nije svaki pu davala iskru, kada sam skinuo svjećicu bila je skroz crna i imala je nekakve naslage na sebi, crno, tvrdo....kao da je karbonizirano nešto.

Skinuo sam glavu motora , i pola cilindra, ventili i glava motora s unutarnju stranu, naravno, su bili prekriveni istim tim. I toga je bilo dosta. Uspio sam to sve nekako očistiti jedva...ubio se , usput sam i karburator skinuo , očistio, zatim sve to sastavio,brtva..našao sam na netu i upute na koliko se dotežu vijci glave i kojim redosljedom, to sam malim kiloključem.... nova svjećica i radi ko nova sada.

sada bih ja pitao, jeli razlog nastajanju tih crnih naslaga nepravilno sagorijevanje goriva, jer svjećica nije radila kako treba, ili je nešto drugo, pa su te naslage i izazvale da svjećica ode k vragu.

Može li biti do ulja, jer počela je malo i ulja trošiti, ima dosta godina, skoro 15 već. Nije strašno ali ono, potroši mlo od izmjene do izmjene.

Ulje sam sipao 10w-40, možda aditivi u ulju kada ono gori izazovu to? s obzirom da je zrakom hlađen motor i ta ulja nisu predviđena da podmazuju zapljuskivanjem, plus razni aditivi, deterđenti kojih nema u sae 30 monopgradnim za kosilice? Sada sam nasuo sae 30 monogradno, bih li mogao očekivati da se ne ponovi u takvoj mjeri?

Kupio sam i novu kosilicu, baš kada je ova počela rikavati, brigsov motor.....stavio sam nekakvo valvoline sae 30 za kosilice, našao na jednoj benzinskoj pumpi.
za fazu uhodavanja, e sada, da li da ostanem na tom ulju ili da stavim recimo sae 5w-30 sintetiku, piše u uputama da može to sintetičko a sae30 za temperature kada je vani više od 4 stupnja, što ej u principu uvijek kada je u uporabi...pitam bi li ovo sintetičko očuvalo motor duže ili ne bi to imalo nekog efekta?

I to s tim crnim naslagama bih volio izbjeći na novoj kosilici. :)

CDRW
21.09.2010., 12:43
Previše goriva u cilindru - dakle nepodešen karb ili karb koji preljeva. Vrlo često kod tih jeftilena.

Josip09
21.09.2010., 12:46
Najčešći problem je membrana na karuburatoru koja na tim kosilicama odlazi kao "dobar dan" Cijena nove je 40.00kn. Pretpostavljam da je zbog toga u motor ulazilo previše goriva. Simptomi su upravo takvi; kosilica otežano pali, radi nemirno, kao da se "zaletava", dimi crno.

frANZi50
21.09.2010., 12:54
Bi li netko znao nešto o sljedećem.

U pitanju je mjenjač, zašto bi se sljedeće događalo...u leru mjenjač fino radi, lagano ide, ubacivanje u brzine je lagano..kada se krene voziti, pogotovo pri višim okretajima, mjenjač zapinje i teško je ubaciti u brzinu, čak podjednako iz niže u višu a malčice teže iz više u nižu, i što su veći okretaji pri šaltanju prvo zapne, i zatim treba momački gurniti ručicu mjenjača da ista "uđe u brzinu".Pri momački mislim nasilu.

U početku to nije bilo, ali počelo se događati nakon zadnje vožnje autoputem, gdje auto nije mogao niti postići tvornički deklariranu maksimalnu brzinu, nakon silaska s autoputa , šaltanje brzina je bilo blago rečeno odvratno...

da li je u pitanju kvar, da li su to simptomi tek nadolazećeg kvara ili je u pitanju šrot od mjenjačkog sklopa.

Auto je chevrolet cruze.

Haha, pa ti si stvarno momački vozio taj auto. :D

BBGuru
21.09.2010., 15:21
Nadam se da ima neki stručnjak na forumu da mi pomogne.
Vozim Renault megane i ne valja mi brava na vratima s vozačeve strane. Dakle vrti se ključ i ne mogu zaključati automobil, nego ga zaključavam tako da otvorim zadnja vrata i pritisnem onoj pimpek što viri.
Ima li negdje za kupiti polovnih brava od starih renaultovih vozila, može li možda bravar to popraviti?
Unaprijed hvala

CDRW
21.09.2010., 15:24
Kupi novu i daj preštelat "zupca" da ti odgovara stari ključ. Navodno ima na tržnici Jarun firma koja to radi.

BBGuru
21.09.2010., 15:57
Kupi novu i daj preštelat "zupca" da ti odgovara stari ključ. Navodno ima na tržnici Jarun firma koja to radi.

Preštelavala sam zupca za kućni ključ pa se sve zaglavilo, svejedno hvala odoh do tržnice po informacije,a usput do renaultovog dućana, a hvata me jeza od cijena, pa još meštar brrrrr.
Ako ima još savjeta prihvaćam.

nenocutlas
21.09.2010., 16:03
meni isto bilo to s bravom vratiju na renou, klasika, na kraju češ vrtit kluč u svim smjerovima za 360:rofl: ja kupio cilindar bravu (uložak) na odpadu (100kn) i odnio kod bravara što izrađuje ključeve da prilagodi uložak ključu:kava: to rade pretežno svi bravari , meni uzeo 80kn onaj na tratinskoj, nađe se i jeftinije oko50kn:kava:

antracit
21.09.2010., 17:17
Kada popraviš bravu onaj pimpek što viri će biti tužan.:tuzni:Sjeti ga se koji put!

Mario11
21.09.2010., 18:00
Dihtung glave,zašto se nakon 1000km treba sve pozatezati ponovno.Zanima me da li se to može i nakon 500-600km.

yation
21.09.2010., 18:12
Hvala na odgovorima.
I kod nas je sve ili ništa sa optikom tj daj 150 kn i naštelaju. Inače, zadnji put sam štelao prije cca 2 god, neposredno nakon kupovine. Gume su prošle sigurno cca 45000 km. Sad sam stavio dvije prednje, slijedeći mjesec mijenjam stražnje.

BTW, nas su davno učili da lijevih zavoja na magistrali ispod velebita ima isto ko i desnih.

Lesli Eldridž
21.09.2010., 19:22
Dihtung glave,zašto se nakon 1000km treba sve pozatezati ponovno.Zanima me da li se to može i nakon 500-600km.To je nekad bilo dok nisu valjali dihtunzi. Sad ne mora da se doteže...

BBGuru
21.09.2010., 21:03
nenocutlas--jesi li to kupio cilindar za renaultov ključ ili cilindar od bio kojeg auto?

nenocutlas
21.09.2010., 21:27
nenocutlas--jesi li to kupio cilindar za renaultov ključ ili cilindar od bio kojeg auto?

od renaulta, po modelu normalno, mora ti ključ fiziči se dat stavit u taj uložak, prilagodba zubiju ključa da paše ulošku i tim štiftovima radi taj što radi ključeve:kava:
ako je megane 1 vjerojatno paše i od clia 2, lagune1, znaju na otpadu jer im je to boljka

Inkognito...
21.09.2010., 21:47
Što znaci OHV ili OHC?

nenocutlas
21.09.2010., 21:50
Što znaci OHV ili OHC?

http://www.samarins.com/glossary/dohc.html

CDRW
22.09.2010., 09:18
To je nekad bilo dok nisu valjali dihtunzi. Sad ne mora da se doteže...

Ma nije da nisu valjali - jednostavno takav je bio materijal (da karikiram - ko spužve) pa kad si ga prvi put stisnuo stisnuo se samo vrh i dno - u sredini je ostao mekan) i onda nakon cca 1000 km deformacija se jednoliko rasporedila po dubini dihtunga no tad više nije valjala pritezna sila - pa je trebalo dotegnut.

Današnji dihtungi koji imaju bakrene ili aluminijske linere to obično NE traže. Rekao sam OBIČNO jer to ovisi od proizvođača do proizvođača.

A druga stvar je što je danas doći do šarafa glave postala umjetnost - dok skineš sve poklopce, plastike, kabele, creva .... pol mašine treba rastavit.

get
22.09.2010., 09:22
Da li mi netko može reći koja se mast koristi za stavljanje na mehaničke dijelove.Naime želio bih nadodati masti na vodilice od staklenog krova. Vidio sam da je neka mast i na vodilicama od siceva. Znam da ima ona "motorna mast", ali me zanima koja se točno koristi kod ovakvih stvari.

CDRW
22.09.2010., 09:29
Da li mi netko može reći koja se mast koristi za stavljanje na mehaničke dijelove.Naime želio bih nadodati masti na vodilice od staklenog krova. Vidio sam da je neka mast i na vodilicama od siceva. Znam da ima ona "motorna mast", ali me zanima koja se točno koristi kod ovakvih stvari.

Jeftinija varijanta je ovo:
TUTELA ZETA 2
http://www.flitalia.it/it/fl/component/option,com_dspcatprod/Itemid,291/

a skuplja ovo:
TUTELA GREASE SYNTH P1

No ako mene piteš - bilo koja će napraviti posao. Čak ako staviš i običan vazelin.

get
22.09.2010., 09:51
Jeftinija varijanta je ovo:
TUTELA ZETA 2

a skuplja ovo:
TUTELA GREASE SYNTH P1

No ako mene piteš - bilo koja će napraviti posao. Čak ako staviš i običan vazelin.

Super Hvala. Budem vidio koliko to košta.

Ionako ću laganini morati pripremati sve te stvarčice za zimu.

Mikahr
22.09.2010., 13:01
Silikonska mast je odlična za navedene potrebe.

http://www.probus-auto.hr/m_s100.asp

get
22.09.2010., 13:12
Silikonska mast je odlična za navedene potrebe.

http://www.probus-auto.hr/m_s100.asp

:top:

Hvala

cijena zeta 2:

ZETA 2 LIMENKA 0,85KG 34 KN + PDV

Lesli Eldridž
22.09.2010., 16:10
Ma nije da nisu valjali - jednostavno takav je bio materijal (da karikiram - ko spužve) pa kad si ga prvi put stisnuo stisnuo se samo vrh i dno - u sredini je ostao mekan) i onda nakon cca 1000 km deformacija se jednoliko rasporedila po dubini dihtunga no tad više nije valjala pritezna sila - pa je trebalo dotegnut.

Današnji dihtungi koji imaju bakrene ili aluminijske linere to obično NE traže. Rekao sam OBIČNO jer to ovisi od proizvođača do proizvođača.

A druga stvar je što je danas doći do šarafa glave postala umjetnost - dok skineš sve poklopce, plastike, kabele, creva .... pol mašine treba rastavit.Ma znam nema onih limova sa strane bilo mi sad mrsko objašnjavat. I jest tačno ti je to za plastike, crujeva, filtere i ostala sranja. Sad kad otvoriš haubu ne vidiš motora, sve u plastici...

jasmin16v
22.09.2010., 19:06
Zasto su veci dizeli(3.0) tisi od manjih(2.0)? Nekako njezno rade.

rocket86
22.09.2010., 19:12
općenito veći motor->više cilindara

više cilindara->manji razmak između paljenja, i samim time mirniji rad.

još jedna stavka je da je 3.0 većinom na skupljim autima, pa su i bolje prigušene vibracije i bolja zvučna izolacija:mig:

Lesli Eldridž
22.09.2010., 19:13
Zasto su veci dizeli(3.0) tisi od manjih(2.0)? Nekako njezno rade.Veći motori imaju drugačije vibracije. Veća masa, manja frekvencija, a veće valne dužine nose sa sobom dublje tonove. Zato je potrebno te motore dodatno uravnotežit. Manje vibracije većih frekvencija kod manjih motora donose i oštrije zvukove i neprijatan osjećaj za slušanje. Tako bih ja to objasnio, a ima ovdje stručnijih koji će to znat bolje objasnit jer su završili mašinstvo...:)

yation
22.09.2010., 19:15
Frendu mi pokao zupčasti remen u vožnji od cca 50 km/h. Mehaničar reko otišla 4 ventila (valjda između ostalog).
Pitanje: što preporučujete, što sve treba mijenjat. (ja trvrdim da sve što je otišlo + sve što se inače ,mijenja na velikom servisu (natezač, pumpa itd..).
Auto je Pasat, 1,9 TDI, 2001 g, 250 ooo km do sada, veliki servis prije cca 50000 km napravljen.

Joško
22.09.2010., 19:16
još jedna stavka je da je 3.0 većinom na skupljim autima, pa su i bolje prigušene vibracije i bolja zvučna izolacija:mig:

ovo mozda zvuci banalno ali je hebena istina:top: recimo 2.0tdi samo bez izolacije haube čekića tolko da se kraj auta neda pricati:D

rocket86
22.09.2010., 19:21
Frendu mi pokao zupčasti remen u vožnji od cca 50 km/h. Mehaničar reko otišla 4 ventila (valjda između ostalog).
Pitanje: što preporučujete, što sve treba mijenjat. (ja trvrdim da sve što je otišlo + sve što se inače ,mijenja na velikom servisu (natezač, pumpa itd..).
Auto je Pasat, 1,9 TDI, 2001 g, 250 ooo km do sada, veliki servis prije cca 50000 km napravljen.

s obzirom da je remen pukao, veliki servis + oštećeni dijelovi. i inače da mijenja remen, radio bi veliki servis, ne, dakle, remenje, zatezači, vodena pumpa. sada još idu polomljeni ventili, eventualno klipovi ako su stradali pri sudaru(i što već može stradati)

rocket86
22.09.2010., 19:29
ovo mozda zvuci banalno ali je hebena istina:top: recimo 2.0tdi samo bez izolacije haube čekića tolko da se kraj auta neda pricati:D

to je logično(meni makar)

imaš golfa 2.0 tdi i ispod haube trokće dizel... i pokraj njega audi a6 3.0 tdi, koji se u odnosu na njega, ne čuje... razlika jest i u motorima, ali dosta njih je reklo da je dizel svaki sa dignutom haubom glasan(osobno nisam bio blizu nekog CR sa dignutom haubom, pa ne mogu potvrditi)

Lesli Eldridž
22.09.2010., 19:32
Bitne su mase koje su u gibanju. Manje masu daju veću frekvenciju koje daju više tonove koji su uhu neprijatniji. Veće mase daju niže tonove...

yation
22.09.2010., 19:40
Ispravite me ako griješim, ali nekad davno, sjećam se , nastavnik iz PTO-a nam je govorio "da što motor ima više cilindara, ima manji zamašnjak,cilindri su manji pri istoj kubikaži i motor manje rokće . Zato najmanje rokću 12 cilindraši u F1". to je bilo davnoooooo. Vjerojatno se od tad puno toga promjenilo.

Lesli Eldridž
22.09.2010., 19:44
Ispravite me ako griješim, ali nekad davno, sjećam se , nastavnik iz PTO-a nam je govorio "da što motor ima više cilindara, ima manji zamašnjak,cilindri su manji pri istoj kubikaži i motor manje rokće . Zato najmanje rokću 12 cilindraši u F1". to je bilo davnoooooo. Vjerojatno se od tad puno toga promjenilo.Nije se ništa promijenilo tako je i ostalo. Pitanje se odnosilo općenito na veće motore čini mi se. Tada bih ja to objasnio na onaj svoj način. Ako na istu kubikažu napraviš motor sa više cilindara onda bi morao biti tiši i mirniji. Manje mase, dobro uravnotežene donose i manje vibracije. Zato su oni BMW ejci sa 6 cilindara i 2000 kubika tihi. Bilo je i manjih šestaka. Kažu nisu se čuli...

jasmin16v
22.09.2010., 19:59
općenito veći motor->više cilindara

više cilindara->manji razmak između paljenja, i samim time mirniji rad.

Ima to logike:top:.
Mislio sam direktno na buku motora sa otvorenom haubom.

Veći motori imaju drugačije vibracije. Veća masa, manja frekvencija, a veće valne dužine nose sa sobom dublje tonove. Zato je potrebno te motore dodatno uravnotežit. Manje vibracije većih frekvencija kod manjih motora donose i oštrije zvukove i neprijatan osjećaj za slušanje. Tako bih ja to objasnio, a ima ovdje stručnijih koji će to znat bolje objasnit jer su završili mašinstvo...:)

I to takodje logicno.
Thx chaps :top:

msramek0607
22.09.2010., 20:52
Zasto su veci dizeli(3.0) tisi od manjih(2.0)? Nekako njezno rade.

Ovako, sto vise cilindara u redu, to su medusobno uravnotezenije sile inercije klipnog mehanizma(vibracije) i smanjuje se neujednacenost rezultirajuceg zakretnog momenta.
Medutim to nema toliko velikog utjecaja na buku, osim sto motor mirnije (finije) radi.Glavni krivac za buku je naglo izgaranje goriva u cilindru.
Zbog velikog broja sitnih kapljica (veliki pritisci ubrizgavanja) izgaranje teče naglo pa je porast tlaka velik, što stvara buku i povećava mehaničko opterećenje motora. Veliki pritisci ubrizgavanja, veliki vrsni tlakovi=velika buka
Rješenje je dvofazno (visefazno) ubrizgavanje goriva + zvučna izolacija motora.
Kako se u glavnom izgaranju do istog vršnog tlaka kreće od većeg polaznog tlaka, brzina porasta tlaka je manja pa je i buka izgaranja niža.CR pet ubrizgavanja u jednom radnom procesu.

Ovisi ti i kakav je taj tvoj 3.0 motor. Motori s vrtloznom komorom (podijeljenim prostorom izgaranja, ugl stariji diezeli) su bili puno tisi...pa sve dok nisu uspijeli rijesiti buku CR, nisu ih primjenjivali, i dok nije ekologija stisnula. :rofl:

jasmin16v
22.09.2010., 21:04
To za tlakove sam znao, najvise zbog vw-ovog pd koji je imao skoro pa duplo vece od cr-a.
Usporedba je bila izmedju bmw 730d 2006g i audi a4 2.0tdi 2009g, oba su bila sa dignutim haubama pa me iznenadilo kako 3.0 njeznije/mekse radi.

jasmin16v
22.09.2010., 21:05
To za tlakove sam znao, najvise zbog vw-ovog pd koji je imao skoro pa duplo vece od cr-a.
Usporedba je bila izmedju bmw 730d 2006g i audi a4 2.0tdi 2009g, oba su bila sa dignutim haubama pa me iznenadilo kako 3.0 njeznije/mekse radi.

hasnfefer
22.09.2010., 21:17
Howdee strangeri!
Na višim okretajima mi se pali lampica od alternatora! Bio sam kod električara, puni normalno! Imate li kakve ideje! (Ford Transit 2.5 D)

msramek0607
22.09.2010., 21:26

PD=pumpa brizgaljka?
Hm.... Pumpa brizgaljka ima mozda veci vrsni tlak (mislim da oko 2000bara ako ne i vise), ali CR ima veci srednji tlak ubrizgavanja, odnosno tlak mozda je manj nego PD ali je konstantan sto rezultira vecom bukom..

I wonder
22.09.2010., 21:55
gledaj i ovako.

da nebi zapremnina pojedinog cilindra prelazila 500 ccm, 3 litre zapremnine cijelog motora se se podijeli na 6 cilindara.
a motor sa 6 cilindara je veći i teži od onoga sa 4 cilindra. više ulja ide u njega, više ga vode hladi, veći je i teži blok.....pa i to utiče na smanjenje buke. izvor buke je okružen sa 100 kila mase umjesto sa samo 60 kod 4 cilindraša.

kak se tu radi i o većem autu sa snažnim motorom, kilaža nije toliko važna pa se i izolacija može podebljati, kak je roki već rekao.

antracit
22.09.2010., 21:56
Howdee strangeri!
Na višim okretajima mi se pali lampica od alternatora! Bio sam kod električara, puni normalno! Imate li kakve ideje! (Ford Transit 2.5 D)

Jesi li ga servisirao do sada i koliko imaš kilometara?

yedwy
23.09.2010., 09:04
Možda regler, vjerojatno je ok kad se mjeri u leru kad naturiraš - bzz...

Vampir Svetozar
23.09.2010., 11:29
ona lampica na instrumentnoj ploči koja pokazuje potrošenost disk pločica....

jel uzima informacije sa
a) isključivo sa kilometraže (interval zamjene izražen u km, pa ga serviser poništi pri zamjeni, pa ova nakon XXXX km zasvijetli)
b) isključivo sa senzora na pločicama
c) kombinacija ta dva podatka

jel a) , b) ili c)?

(ne piše u uputstvima)

CDRW
23.09.2010., 11:33
Kod mene b)

Kod tebe ... a ko će ga znat. Nekako mi je ovo a) nevjerojatno ....

Divus
23.09.2010., 12:11
Također mi je a) pomalo nevjerojatno, jer recimo Actrosu pločice na Meci traju 200 tkm, a neki balavac će ih potrošit za 20 tkm :D

Iz prve ruke - Mercedes Vito (stariji) - odgovor b)

Ne samo to, nego se i senzor na jednoj strani izgulija u tih par desetaka kilometara do promjene pločica.

Vampir Svetozar
23.09.2010., 12:26
ma ja sam došao do te solucije veoma komplikovanom metodom razmišljanja. Pa bi možda bilo dobro da to više ne spominjemo :mig: fala ljepa

hasnfefer
23.09.2010., 19:58
Jesi li ga servisirao do sada i koliko imaš kilometara?

Možda regler, vjerojatno je ok kad se mjeri u leru kad naturiraš - bzz...

Ma ja sam ga kupio rabljenog unazad 6000 km, promjenio sam ulje, filter, akumulator, i još nešto remenja! Od struje nisam ništa dirao, samo provjera dali puni!

frANZi50
23.09.2010., 20:47
Jel zna netko rezultate crash testa Alfe Romeo 156?

Jer ovo mi djeluje razočaravajuće: http://www.youtube.com/watch?v=R0agTZgMnbY :eek:

antracit
23.09.2010., 21:00
Ma ja sam ga kupio rabljenog unazad 6000 km, promjenio sam ulje, filter, akumulator, i još nešto remenja! Od struje nisam ništa dirao, samo provjera dali puni!

Uradi servis sa izmjenom ležajeva, semeringa,kolektora i četkica. Vjerojatno je sve pri kraju.Možda već ima malo ulja unutra pa brže troši četkice koji poskoče na većim okretajima.

Vampir Svetozar
24.09.2010., 10:43
a pak onaj senzor za preniski tlak u gumama ?

jeli to mjeri broj okretaja kotača pojedinačno pa ako ima anomalija se pali
ili ima koja druga metoda ?

ovo drugo...to ako ima koja druga metoda mi je intrigantno (tj. nezamislivo, usprkos komplikovanoj metodi razmišljanja ne pada mi ništa napamet), pa ako bi moglo i kratko objašnjenje kako to funkcionira (rečenica je dovoljna)

sale75
24.09.2010., 10:48

Jer ovo mi djeluje razočaravajuće: http://www.youtube.com/watch?v=R0agTZgMnbY :eek:

5+ :lol:

Divus
24.09.2010., 11:12

Ništa čudno da još uvik prodaju 147icu koja ima 3 zvjezdice na crash testu, i to po jako "povoljnoj" cijeni.

get
24.09.2010., 12:11
Zanima me jel netko zna nekog "plastikara" u Zagrebu?

Naime, trebao bih izraditi jedan mali komadićak

http://img104.imagevenue.com/loc239/th_30106_maskphoto0171jpg_122_239lo.jpg (http://img104.imagevenue.com/img.php?image=30106_maskphoto0171jpg_122_239lo.jpg )

I to ovaj bijeli na slici. Na štangici lijevo. Taj ficlek je ispao, a sama štangica se nemre naručiti.

Uglavnom, bio bih zahvalan ako netko ima i drugu ideju ili ako zna tog plastikara koji bi mi napravio elipsastu plastiku.

Hvala.

I wonder
24.09.2010., 12:30
a pak onaj senzor za preniski tlak u gumama ?

jeli to mjeri broj okretaja kotača pojedinačno pa ako ima anomalija se pali
ili ima koja druga metoda ?

ovo drugo...to ako ima koja druga metoda mi je intrigantno (tj. nezamislivo, usprkos komplikovanoj metodi razmišljanja ne pada mi ništa napamet), pa ako bi moglo i kratko objašnjenje kako to funkcionira (rečenica je dovoljna)
postoje oba sistema.

nastavak koji se stavlja na ventil, ima u sebi bateriju i javlja pritisak u gumi. jeftino ali i nepouzdano.
drugi računaju razliku u okretajima kotača. kotač sa manjim pritiskom ima veći broj okretaja na istoj brzini. valjda za to koriste i vijenac ABS-a sa kotača.

Vampir Svetozar
24.09.2010., 12:45
nastavak koji se stavlja na ventil, ima u sebi bateriju i javlja pritisak u gumi. jeftino ali i nepouzdano.

nastavak na ventil? na običan ventil od gume? mislim..vidljivo izvana? nemam to, nisam znao da je to tako, baš ću prošvrljat netom za vidit na što to liči, hvala na info

EDIT: vidim da je ipak iznutra, sve jasno.

antracit
24.09.2010., 13:24
nastavak na ventil? na običan ventil od gume? mislim..vidljivo izvana? nemam to, nisam znao da je to tako, baš ću prošvrljat netom za vidit na što to liči, hvala na info

Ako voziš noviji automobil uglavnom se koriste osjetnici od ABS koji mjere kutnu brzinu kotača. Obično u unutrašnjosti imaš prekidač kojim uključiš pokazivanje tlaka na instrument tabli(bar je tako kod većine VAG vozila).

yation
24.09.2010., 21:01
Pitanje:
Nije hitno, ali mehaničar (radi samo renole, pouzdan) preporučuje mi "čišćenje intercoolera", jer da ima ulja u njemu. Auto je Laguna 1,9 dCi, 2004g, sada 108 k km.
Što je to i što vi mislite?

antracit
24.09.2010., 21:10
Pitanje:
Nije hitno, ali mehaničar (radi samo renole, pouzdan) preporučuje mi "čišćenje intercoolera", jer da ima ulja u njemu. Auto je Laguna 1,9 dCi, 2004g, sada 108 k km.

Ako pouzdani mehaničar nije pouzdan, kakav bi odgovor tebe zadovoljio od nepoznatih forumaša? Hajdemo na glasovanje! Moj glas ide pouzdanom mehaničaru! 1:0 za mehu.

BigCityBeats
24.09.2010., 21:29
Da li ova spomenuta silikonska mast vrijedi i za neke gumene dijelove, konkretno se radi o gumi oko stakala, škripi pri otvaranju prozora. neznam jel bi to ostavljalo kakve tragove na staklu :ne zna: ili postoji neko drugo sredstvo?

werdas
24.09.2010., 22:50
Pitanje:

rađe nek prvo provjeri odkud to ulje u intercooleru lako za čišćenje....

homosapiens
25.09.2010., 11:45
Renault Clio 1.2 (2004) promjenio bih antifriz (zeleni) da li može žuti antifriz u njega?

yation
25.09.2010., 12:51
rađe nek prvo provjeri odkud to ulje u intercooleru lako za čišćenje....

Pa zato i pitam da nešto više saznam prije nego istresem lovu!!!
što je intercooler i čemu služi itd. A kome se ne da čitat neka preskoči odgovor.

I wonder
25.09.2010., 13:03
Renault Clio 1.2 (2004) promjenio bih antifriz (zeleni) da li može žuti antifriz u njega?
možeš.
Pa zato i pitam da nešto više saznam prije nego istresem lovu!!!
što je intercooler i čemu služi itd. A kome se ne da čitat neka preskoči odgovor.
motor usisava zrak koji je stlačen od turbine. ali je zbog toga i vruć.
intercooler ga hladi.
ako ima dosta ulja u njemu, znači da negdje curi (turbina?). ako je to malo, nije tak strašno.

rocket86
25.09.2010., 13:32
http://www2.autoportal.hr/201003257887/Jeste-li-znali/Zaprepasaujuae-otkriae-BMW-a-u-analizi-strukture-svojih-kupaca/menu-id-84.html

kako je ova zabluda moguća u ovoj mjeri? 80% ljudi misli da je njihova BMW jedinica sa prednjim pogonom! ono, skoro u opću kulturu spada da je bmw jedan od stražnjepogonaša. neinformiranost? kako se može"ne shvatiti" i u vožnji:ne zna:(ili su sustavi kontrole proklizavanja zaista toliko napredni)

pitanje no.2

esp kod preupravljanja korigira putanju u kojem smjeru? bilo bi lijepo ako netko zna za neki grafički prikaz slikom! razmišljam si nekidan, i mislim, kada ja isprovociram zanošenje zadnjeg kraja, hoće li ESP zadržati zadnji(u što sumnjam jer sam ga ja već preforsirao) ili će popustiti prednji, da auto ostane na tragu? ili nešto treće:zubo:

I wonder
25.09.2010., 14:02
ESP

http://www.chrysler.com/en/2010/town_country/safety_security/accident_avoidance/

rocket86
25.09.2010., 14:13
ako ja uspijevam dobro pratiti video, ipak vozač"daje" kontru kod oversteera, ja sam mislio da ESP radi skoro neprimjetno:ne zna:

I wonder
25.09.2010., 14:17
ovo je samo prikaz kak to radi, bez obzira na to što vozač napravi s volanom.
ESP će djelovati ISKLJUČIVO preko kočnica. dakle, koči prednji ili stražnji kotač, unutarnji ili vanjski, ovisno o podacima sa senzora.
a pod normalno se uzima da će vozač automatskom reakcijom pokušati ispraviti auto kad proklizi.

tako da položaj volana nema veze. kompjuter reagira na položaj volana, gasa, brzine, podatka sa rol senzora itd.

antracit
25.09.2010., 15:21
Audi sa dinamičkim upravljanjem i volan dodaje ili oduzima sam bez utjecaja vozača.

I wonder
25.09.2010., 15:27
phhhh, baš.
tehnologija unazad godinu dana. a baš ne vidim da su se svi pomamili za time, dok je ESP široko ugrađivan i dostupan.

antracit
25.09.2010., 15:32
Još je skupo, jer osovina volana nije više fiksno vezana na letvu nego prko el-motora i pristroja kojim upravlja ECU.

msramek0607
25.09.2010., 16:40
možeš.

motor usisava zrak koji je stlačen od turbine.

Zrak je stlacen od kompresora... Wonder nije da te isprvavljam, nego da netko nebi krio shvatio....:top:

nenocutlas
25.09.2010., 16:58
Zrak je stlacen od kompresora... Wonder nije da te isprvavljam, nego da netko nebi krio shvatio....:top:

nemaš baš što ispravljat:kava: nije sve pod kompresor

SilverMoon
25.09.2010., 17:04
I wonder, jel znas mozda koji su simptomi kad rikne križ volana (križ stupa upravljača)?

msramek0607
25.09.2010., 17:11
nemaš baš što ispravljat:kava: nije sve pod kompresor

??

Comprex?

nenocutlas
25.09.2010., 17:21
??

Comprex?

kad se već mješaš onda bi valjda trebao poznavat materiju, neki imaju turbinu, a neki kompresor, a pitanje za 1.9 dci i njen intercooler = njen zrak tlači turbina:cerek:

msramek0607
25.09.2010., 17:27
kad se već mješaš onda bi valjda trebao poznavat materiju, neki imaju turbinu, a neki kompresor, a pitanje za 1.9 dci i njen intercooler = njen zrak tlači turbina:cerek:

...a neke Comprex!!
Ti se mjesas, a ne poznas materiju (opet ce netko pomislit da turbina tlaci)..
Kompresor tlaci uvijek (klipni, turbo radijalni,aksijalni, vijcani...), osim kod Comprex-a.

I wonder
25.09.2010., 17:30
I wonder, jel znas mozda koji su simptomi kad rikne križ volana (križ stupa upravljača)?
pa lupa ti volan na neravnoj cesti, nemaš preciznosti, loviš auto volanom kod brze vožnje.

I wonder
25.09.2010., 17:32
:top::top:
sve su to kompresori, mehanički ili turbinski.
hvala za dopunu.

nenocutlas
25.09.2010., 17:43
...a neke Comprex!!
Ti se mjesas, a ne poznas materiju (opet ce netko pomislit da turbina tlaci)..
Kompresor tlaci uvijek (klipni, turbo radijalni,aksijalni, vijcani...), osim kod Comprex-a.

vau, ti si sigurno neki inžinjer, ajd nas nauči, kak se što ustvari zove :kava:

rocket86
25.09.2010., 17:53

pa ako ćemo pametovat, nijedan niste 100%u pravu. turbo ima turbinski dio i kompresorski:cerek:

nenocutlas
25.09.2010., 18:02
ja govorim da me ceo svet razumije:rofl:

ne...znalica!
25.09.2010., 20:58
pa ako ćemo pametovat, nijedan niste 100%u pravu. turbo ima turbinski dio i kompresorski:cerek:

ko zna, zna! ma koliko mi pričali o tome! :cerek:

xamaxy
26.09.2010., 12:14
Koja je razlika u usisu i ispuhu kod Golf 6 GTD i Golf 6 TDI 110ks?

Creeping Death
26.09.2010., 14:27
Malo se prepirem s ovlaštenim servisom i biserima koji rade u istom, pa me čist zanima što znalci misle.

jeli normalno da novo kupljeno vozilo dođe s hrđavim motorom, gdje nije riječ o malo hrđe, već dobrano rđavo, od dijelova bloka motora, nosača do vijaka.

Zatim, jeli normalno da kočioni diskovi budu hrđavi i da škripe ili oni ili kočione pločice i da isti servis nema načina to riješitii, kao to je normalno i samo takve pločice dobivaju i kao sva ta hrđa, kao to je normalno.

I jeli normalno da proizvođač auta nema dio za zamjeniti koji serviseri ne mogu popraviti, a događa se masovno na istom tipu vozila i zbog iste stvari vozilo tjerati u servis jedno desetak puta bez ikakvog riješenja?

msramek0607
26.09.2010., 14:27
vau, ti si sigurno neki inžinjer, ajd nas nauči, kak se što ustvari zove :kava:

Uopce se ne radi o tome...ja sam se samo nadopunio na wondera i ukazao na principijalnu pogresku...jer bas zbog takvih stvari ljudi krivo upotrebljavaju rijec turbina, turbo, turbo punjac........
A ti si se onda umjesao i mene napao za bezveze, a nisi ni u pravu.

Da znam, ali ja sam samo htio rec da kompresorski dio ili ti turbokompresor tlaci zrak.

...... kak se što ustvari zove

Evo i to cu ti reci...samo drugi put nemoj bit bezobrazan.

Ovako, turbo strojevi su svi strojevi koji za obavljanje svoje funkcije sadrze nesto sta se okrece (ventilator, kompresor, puhalo, turbina....).Turbostrojevi Koji sluze za nabijanje motora su turbopunjac, turbo kompresor i comprex. Turbo punjac se sastoji od pogonskog turbostroja (turbine) i radnog turbostroja (kompresora). Turbinu pokrecu ispusni plinovi, a turbina preko vratila pogoni rotor kompresora. U kompresor ulazi zrak izvana koji se komprimira u kompresoru i samim time i grije.
Bas zbog toga sto turbo punjac pokrecu ispusni plinovi pod tlakom (energija koju mi bacamo), a turbokompresor pokrece motor, turbo punjac povecava korisnost motoru. To je njegova velika prednost usprkos mnogim manama i zato ce u skoroj buducnosti svi auti imati turbopunjace (i oni mali gradski), jer se ekoloske norme sve teze ispunjavaju!

Gramzon
26.09.2010., 16:05
Zašto se dizelaše ne smije gaziti dok se ulje ne zagrije i ne smije gasiti ako je ulje pre vruce a benzince mozes gazit odma kad ih upalis? Da li to vrijedi za sve dizelase i sve benzince?

yedwy
26.09.2010., 16:28
Ajte prestanite više šetat kožice s tim turbo i kompresor i ovaj dio je onaj dio pizdarijama, zna se na kaj se misli kad se na AUTOMOBILSKOM forumu kaže TURBO, a kaj kad se veli KOMPRESOR ili SUPERCHARGER prema tome butt off...

Onaj kome ta dva pojma nisu jasna netreba ni pisat ništa ovdje, mislim u vražiju mater kaj svakih 2 tj mora bit ista glupa rasprava o tome...

frANZi50
26.09.2010., 16:45
Zašto se dizelaše ne smije gaziti dok se ulje ne zagrije i ne smije gasiti ako je ulje pre vruce a benzince mozes gazit odma kad ih upalis? Da li to vrijedi za sve dizelase i sve benzince?

Za sve motore vrijedi da ih se ne smije odmah gaziti, a za turbo motore vrijedi da se trebaju ohladiti prije gašenja, zbog turbine.

A zašto ih ne smiješ odmah gaziti? Pa zato jer se ulje nije ugrijalo, jako je gusto i svojstva podmazivanja su loša. To je idealan recept kako zaklati motor.

home edition
26.09.2010., 17:33
i koliko bi, ajmo reći generalno/prosječno, trebalo proći minuta vožnje dok se ulje ne zagrije da se auto može "gazit"?

moril
26.09.2010., 17:49
Kada rashaldna tekućina dosegne radnu temperaturu, odprilike još toliko treba da se ulje zagrije na radnu temperaturu.

Gramzon
26.09.2010., 19:15
Zašto onda svi govore da su benzinci bolji za gradsku vožnju?
Ne vidim ni jednu prednost benzinca ako ga ne mozes odmah gazit. Em je benzin skuplji em vise trose.

frANZi50
26.09.2010., 20:33
Ne vidim ni jednu prednost benzinca ako ga ne mozes odmah gazit. Em je benzin skuplji em vise trose.

Dizeli, pogotovo moderni sa filterom krutih čestica, zagušuju se u gradskoj vožnji i to zna stvarati probleme. S druge strane, benzinac se ugrije bitno brže (pogotovo zimi). Grad podrazumijeva kratke relacije, a kad se auto uopće ne ugrije a već ga ugasiš, onda je još gora stvar jer kondenzat ne uspije ispariti (tako nešto, objasnit će netko stručniji). I slične pizdarije.

Osim toga, ne vidim nikakvu drugu prednost u odnosu na dizela. Potrošnja dizela pogotovo u gradu dolazi do izražaja.

jasmin16v
26.09.2010., 20:34
Benzin bolje prima gas od turbo dizela. Zato je bolji za grada a i stalno paljenje gasenje lakse podnosi atmosferac.

Divus
26.09.2010., 20:38
Benzinci se prije zagriju od dizela. Ovi moderni mali dizeli ne mogu zagrijat kabinu po 15-20 minuta. A dok ne dosegnu radnu temperaturu, više troše i više se troše.

P.S. Preduhitrili me debelo :D

moril
26.09.2010., 20:46

A zašto bi bilo koji auto odmah gazio???

Sa nekim normalnim okretajima možeš bez problema pratiti gradski promet.

Likovi po gradu gaze auto i onda dolaze ovdje plakati da im 1.2 motor troši 12 litara...

CDRW
27.09.2010., 09:30

Postoje i kapice za ventile koje imaju kalibrirani feder i pločicu. Ako je tlak iznad namještenog feder popusti i zelena pločica se pojavi na vrhu. Kad tlak padne - feder nadjača i ništa od zelene točke. Set 4 kmada košta 10€ no kako se kod nas kradu kapice - trajat će ti 7 dana top. Inače Wonder ti je ostalo objasnio.

Vampir Svetozar
27.09.2010., 10:57
Postoje i kapice za ventile koje imaju kalibrirani feder i pločicu. Ako je tlak iznad namještenog feder popusti i zelena pločica se pojavi na vrhu. Kad tlak padne - feder nadjača i ništa od zelene točke. Set 4 kmada košta 10€ no kako se kod nas kradu kapice - trajat će ti 7 dana top. Inače Wonder ti je ostalo objasnio.

ja sam našao samo ovakve, "unutarnje"
http://www.certifiedmastertech.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/10/tire-pressure-sensor.jpg

ovo tvoje mi nema smisla:mig:
kako kapica za ventile zna koji tlak je optimalan? I šta briga uopće tu kapicu šta oću napumpat više ili manje?
ali ionako, kao što kažeš, u rvata su kapice kratkotrajna roba, nema smisla.

CDRW
27.09.2010., 11:26
Pa lijepo zna -ako ti je propisano 2.2 bara kupiš kapicu 2.2 Ako je 1.9 kupiš 1.9 i ako je VIŠE od 1.9 .... svjetli zeleno.

Evo vidi;
http://www.pirelli.com.ar/web/technology/technology-revolution/k-pressure/k-pressure-optic/default.page

Ima i filmić ...

Inkognito...
27.09.2010., 16:40
količina topline koju motor mora podnijeti je proporcionalna potrošnji goriva i porastu brzine.
to koliko se motor ohladi od samog propuha brzine je zanemarivo u usporedbi sa količinom topline koju proizvodi pun gas.

pazi ovo.
uvijek se govori da stare motore netreba ganjati punim gasom. kaj misliš zašto?

Zasto??
Citam neke stare postove s ove teme...........

Inkognito...
27.09.2010., 17:09
ok :)

pitanje što manje opterećuje motor:

kod većeg uspona npr. Bosiljevo 2

a) prije uspona nabiti 140km/h i odvoziti uspon u 5-toj brzini (jače opterećenje ali kraće traje)

ili

b) voziti konstantno 100km/h u 4-toj brzini (manje opterećenje ali duže traje)

Moje pitanje je slicno...ali nije to!

Npr uz to brdo mi je ako sam kasno skuzio da je poceo uspon i nisam unaprijed stisnuo gas, a prije toga sam vozio 130, uz to brdo mi padne brzina na 120 km/h s punim gasom u 5 i nejde vise.

Ako stavim u 4 vozim se 120 s pol gasa, ali mi je motor na vecim obrtajima...

Sta je manje stetnije za motor??

Nadam se da ste skuzili pitanje??

Lesli Eldridž
27.09.2010., 17:36
Šta će ti više gasa od 120? Jedino ako pretičeš nekoga pa da brže to obaviš onda ideš u nižu brzinu... Ne vrijedi davati gas kad ga motor više ne prima. Znači ideš u nižu brzinu ako hoćeš da pretičeš, a ako samo krstariš ne trebaš ići u četvrtu...

Divus
27.09.2010., 17:50

Npr uz to brdo mi je ako sam kasno skuzio da je poceo uspon i nisam unaprijed stisnuo gas, a prije toga sam vozio 130, uz to brdo mi padne brzina na 120 km/h s punim gasom u 5 i nejde vise.

Manje je štetno u 4.

Melior
27.09.2010., 18:27
E ovako... prije par tjedana mi se na autu (Qashqai, 1.5 dci) kad pređem 2000 okretaja čuo zvuk kao da negdje jako pušta zrak, uglavnom jako je šuštalo.

Danas otišao na servis, dečko u servisu nit je dignuo auto, niti skinuo branik, posvjetlio malo lampom po braniku i odma rekao otišao intercooler. Kao da sam vjerojatno ispod branika po nekoj bankini nabio. Međutim ja sam siguran da nisam neoprezno silazio sa bankine ili bilo čega i lupio, a nije ni tata koji ga isto vozi. Pitam za cijenu, on ukuca u komp i kaže mi 9.800 kn!!! :eek:

danas došao kući, ja i tata skinuli tu dolje plastiku (zaštitnu neku) ispod prednjeg dijela auta, plastika nije ni ogrebana, a ispod nje još jedna zaštita. Praktički je nemoguće da to tek tako pukne. Pa mislim da bi onda i ta plastika morala biti slomljena ili ogrebana.

Uglavnom, sutra idemo kod jednog automehaničara (obiteljski frend) pa da vidimo jel stvarno otišao cijeli intercooler...

Pa se pitam zna li netko je li moguće da to tek tako pukne i da toliko puno košta??

Hvala na odgovorima!

yedwy
27.09.2010., 18:37
Pa promjeni sam intercooler ako ti nije nužan ovlašteni radi garancije tu bar nemaš neke velike pameti...

Lesli Eldridž
27.09.2010., 18:38
Pa da ne valja intercooler auto bi bio lijen i slabo bi ti išao. Kako ide?

Melior
27.09.2010., 19:04
Pa nisam skužio da auto nešta slabije ide dok mi taj lik u servisu to nije rekao. Sad se i meni kao čini da slabije ide :ne zna: možda zbog toga što je on to rekao.. nemam pojma stvarno ništa više...

idem sutra sa starim do jednog mehaničara kojeg znamo pa ćemo vidit šta ćemo. Al mislim da, u slučaju i da je intercooler, bi trebao puuuno jeftinije izaći od onog u Nissanu. Inače, auto je još pod garancijom, ali 10.000 kuna dat za to?! Stvarno ne znam kako se inače kreću cijene toga, ali čisto sumnjam baš da tolko košta :confused:

ja na njemu ne vidim da je išta slomljeno i šta ja znam. izgleda mi potpuno normalno.. :ne zna:

I wonder
27.09.2010., 20:44
Zasto??
Citam neke stare postove s ove teme...........
stari auto netreba ganjati do maksimuma jer je sustav hlađenja slabiji nego kad je bio novi.
propuštanje kompresije je veće, podmazivanje slabije, hlađenje slabije.
čemu mučiti motor?

noviji auto sa elektronskim ubrizgavanjem neće bespotrebno ubrizgavati gorivo u motor ako ga motor nemože potrošiti. badava stišćeš pun gas, potrošnja neće biti maksimalna.

ovo tvoje, ovisi o okretajima.
ako motor u 5. brzini uzbrdo bude iznad 2500 okretaja (ovisi od samog motora) onda netrebaš 4. brzinu.
ako okretaji padnu prenisko, šaltaj jer se motor manje muči.

Inkognito...
27.09.2010., 23:11
čemu mučiti motor?

Pitam samo, radi znatizelje i zelje za znanjem

noviji auto sa elektronskim ubrizgavanjem neće bespotrebno ubrizgavati gorivo u motor ako ga motor nemože potrošiti. badava stišćeš pun gas, potrošnja neće biti maksimalna.

ovo tvoje, ovisi o okretajima.
ako motor u 5. brzini uzbrdo bude iznad 2500 okretaja (ovisi od samog motora) onda netrebaš 4. brzinu.
ako okretaji padnu prenisko, šaltaj jer se motor manje muči.

Ma ako se ja prije brda zaletim na 4200 npr okretaja u petoj on ce to i drzati, pun gas je...
Ako se zaletim sa 3000 (npr, neznam tocno kolko je) i 110 npr nemre vise a opet pun g.
Ako u drugom slucaju stavim u 4 brzinu on ce bit na 110 s pol gasa i mogucnoscu ubrzanja do prvog slucaja...ali ja njegaa zelim drzati na 110.

pitanje je da li je zdravije se vozit u 4 pol gasa za istu brzinu ili 5 pun gas.
Kak je zdravije i koja je manja potrosnja...

Ja zakljucujem 4 makar je na vecim obrtajima i drelji se cijelo to dugacko brdo, ali glupo mi je kad postavljam pitanje odmah i nudit svoj neki odg, a pitam...

Šta će ti više gasa od 120? Jedino ako pretičeš nekoga pa da brže to obaviš onda ideš u nižu brzinu... Ne vrijedi davati gas kad ga motor više ne prima. Znači ideš u nižu brzinu ako hoćeš da pretičeš, a ako samo krstariš ne trebaš ići u četvrtu...

nije pitanje da se ja moram koliko brzo vozit, nego cista problematika...

Inace auto je astra (prva linija) 1.6 16V 100 ks 2000g.

Seltik
27.09.2010., 23:40
imam ja pitanje .. da li se gubi na snazi auta s godinama, tipa da auto iz 1993. sad ide slabije nego što je išao... ( ne zbog potrošnog materijala nego zbog opčenito stanja motora) ( znaći sve ispravno.. pali vozi) ali staro i prešlo puno km i klipovi vjerojatno u lošijem stanju i tako to... ..

vjerujem da je odgovor da.. ali zapravo me zanima da li se onda Generalkom opet vrati prijašnje stanje da ide bolje nego što je išao dok je bio bez generalke tak u lošijem stanju ?

rocket86
27.09.2010., 23:49
u teoriji, nakon generalke bi motor trebao biti"novi" sa nekoliko ccm čak više, tako da bi ti trebalo biti isto.

I wonder
28.09.2010., 08:32
Ma ako se ja prije brda zaletim na 4200 npr okretaja u petoj on ce to i drzati, pun gas je...
Ako se zaletim sa 3000 (npr, neznam tocno kolko je) i 110 npr nemre vise a opet pun g.
Ako u drugom slucaju stavim u 4 brzinu on ce bit na 110 s pol gasa i mogucnoscu ubrzanja do prvog slucaja...ali ja njegaa zelim drzati na 110.

pitanje je da li je zdravije se vozit u 4 pol gasa za istu brzinu ili 5 pun gas.
Kak je zdravije i koja je manja potrosnja...

Ja zakljucujem 4 makar je na vecim obrtajima i drelji se cijelo to dugacko brdo, ali glupo mi je kad postavljam pitanje odmah i nudit svoj neki odg, a pitam...

pa rekao sam ti.
ako padnu okretaji prenisko, šaltaj.
ako te zanima što je zdravije za motor, pogledaj na kojim je okretajima max moment.

ako si u 5. bliže max momentu, vozi se u 5.
ako si u 4. bliže, vozi u njoj.

yation
28.09.2010., 16:31
Pitanje: Što je plivajući zamajac (vjerojatno zammašnjak). Čemu služi i zašto je "plivajući"?

sale75
28.09.2010., 16:52
plivajući je zato što ima mogučnost da upija naglo povećanje okretnog momenta i vibracije,tako čuva mjenjać i povećava udobnost pri promjeni brzina ili jačem dodatku gasa

frANZi50
28.09.2010., 16:55
Odnosno, federi za prigušenje vibracija su u zamašnjaku, a ne u lameli.

Često se može staviti obični zamašnjak (ali onda lamela mora imati federe).

yation
28.09.2010., 16:59
Da ali koje on onda ima veze s paljenjem? jer kolega s drugog topica ima megane, 1,9 dCi, i problem s pokretanjem. Jednom kad krene, no frks.

sale75
28.09.2010., 17:02
moguče da se par zubaca odlomilo,iako nevjerujem da su baš toliko loše kvalitete :ne zna:

danijel983
28.09.2010., 17:19
Imam ja pitanje koje nije vezano uz auto mehaniku ali možda neko zna. Opelov 2.0CDTI jel to Fiatov 2.0jtd ili su to oni samoostalno razvili?

sale75
28.09.2010., 17:32
samo 1.9 iz zafire je fiatov,poznat kao najbolji CDTI :D

charly2
28.09.2010., 18:00
Pitanje: Što je plivajući zamajac (vjerojatno zammašnjak). Čemu služi i zašto je "plivajući"?

da, to je zamašnjak. a funkcionira ovak http://www.youtube.com/watch?v=YnaXB8q3uzQ

objasnili ti jesu, pa ja samo dodajem animaciju da lakše shvatiš kak funkcionira dvomaseni zamašnjak.

danijel983
28.09.2010., 18:28
samo 1.9 iz zafire je fiatov,poznat kao najbolji CDTI :D

Ček misliš samo u Zafiru se ugrađival fiatov jtd ili su svi 1.9 u opelu fiatovi? Dobro tu je bio i 1.3CDTI. On je isto fiatov. Znači ovi sad 2.0 nisu?
S tim da su ovi iz Opela 2.0 iste zapremine ko i fiatov 2.0. 1956ccm. Si siguran da nisu isti?

sale75
28.09.2010., 18:56
nisam 100% siguran,znam da je u poćetku jedino 1.9 bio iz fiata,kako su se dalje dogovorili neznam :mig:

-dominic-
28.09.2010., 19:04
Pustimo birokraciju po strani to su sve JTD motori, s tim da je 110kw verzija ima drugačiji usis i u početku je bilo sranja s tim(iskusio i sam).
88kw verzija je ubiti indentična, to je sad opel software i sl., ali motor je isti. I novi 2.0 je isto fiat, ali detalje ako postoje razlike neke, to neznam.

rocket86
28.09.2010., 19:28
nakon odgledanih xy francuskih filmova, primijetio sam jednu stvar.

zašto su auti u francuskoj do negdje 70-ih i 80-ih imali žute farove?

i pitanje drugo, navodi se da žmigavci moraju biti narančasti, ali oni su ponekad straga i u drugim bojama(vento i vectra b FL-sivi, audi b4 crveni, bmw e46 ovisi o modelu, bijeli, ovo su samo neki primjeri, ima ih dosta), i mislio sam da je to zakonito jer ipak svijetle narančasto. ali negdje u časopisima sam čitao pitanje jednog od"stajlera" kako prebojati zadnja svjetla, i rečeno mu je da se to ne smije, jer žmigavac mora ostati narančasti, štop svjetlo crveno, itd. mene zanima, s obzirom da ta boja ne mijenja boju svjetlu(koliko sam ja na nekim primjerima u vožnji vidio) zašto je to nelegalno samo kod prebojanih ili aftermarket svjetala? ok, shvaćam ako svjetla nisu homologirana, ali ako jesu, prepreka ne bi trebalo biti(znam da sam vidio hellin katalog sa svjetlima raznih boja)

I wonder
28.09.2010., 19:33
francuski farovi su žuti jer žuto svjetlo bolje razbija maglu, bolje se u magli vidi.
valjda je to bilo prije izuma kinskih xenona:D

sale75
28.09.2010., 19:55
krivo mu je rećeno,to je možda bilo davno prije iako sumnjam...reci mi jedan novi auto koji ima naranđaste prednje žmigavce :)

jole66
28.09.2010., 20:17
ajde ljudi pomozite.
dosadno mi je za poluditi i moram ubiti vrijeme do (barem) 20 sati.
pitajte o autima (tehnologiji) ako vas nesto zanima. samo da imam kaj za raditi.
ako mogu (znam), dobit cete vrlo opsirne odgovore. i to besplatno.

pozdrav!ja sam novi!sam svoj majstor kad za prave nemam love!!!

neradi mi jedan injektor na fiat brava1.6 16v,pa molim ako netko ima sliku kako skinuti usisnu granu i zamjeniti injektor da mi je posalje.

hvala

I wonder
28.09.2010., 22:29
sale, kaj čekaš?:D:D

injektori su obično samo upiknuti u granu. netreba ih šarafiti.
problem je doći do njih i skinuti cijeli vod preko kojeg svi injektori dobivaju gorivo. ali se obično sve zajedno samo isčupa van iz grane.

ako ga skidaš i stavljaš drugoga, gledaj nabaviti diht gumice koje osiguravaju nepropusnost zraka na spoju injektor-grana.

Vampir Svetozar
29.09.2010., 09:39
gleda sam sinoć na Nešonal Đeografiku onaj dokumentarac kako slože Murcijelaga
i kad mu tutnu rezervar goriva (od 100 l), kraj toga mu tutnu "rezervar za ulje". I to je respektabilna bačvica, odokativno stane nekih 15-tak litara u to.

To je "obično" ulje, mislim ono za podmazivanje motora ili nešto posebno ?
To mu stoji u posebnoj bačvici ? Zašto ?

homosapiens
29.09.2010., 09:55
Ta bacvica od cca 15l jer pije ulja kao smug pa mora imat dodatni spremnik jer ono sto je u motoru nije dovoljno brzo ga potrosi koliko sam ih razumio... gledao sam i ja

I wonder
29.09.2010., 10:06
ma daj...koji auto bi izdržal da popije/izgori 15 litara ulja? sve živo bi se sjebalo, od ventila, naslaga na klipu, lambda sonde, katalizatora.....

to je vjerojatno spremnik ulja jer motor ima suhi karter, više uljnih pumpi i takve stvari. ali nema smisla tvrditi jer nisam siguran u to. ali sam siguran da tih 15 litri nije zbog potrošnje ulja.

Divus
29.09.2010., 10:07
Mislim da bi ovo moglo bit dostatno objašnjenje

"Suhi karter" je samo fraza koja se uobičajeno koristi. Karter je posuda koja s donje strane zatvara blok motora i u njoj je obično smješteno motorno ulje koje pumpa cirkulira i podmazuje agregat. Ako je ulje smješteno u posebnoj posudi negdje drugdje na motoru tada se koristi izraz "suhi karter". Ulje možeš smještati gdje god hoćeš baš zato što vozilo ima pumpu.

stvar je u tome da se kod G-sile u krivinama ulje prebaci na jednu stranu,i pumpa ulja ostaje bez ulja,sto je krajnje skodljivo za mashinu,pogotovo u velikim okretajima,da bi se to sprjecilo postoji sistem sa suhim karterom,gdje je ulje smjesteno u spremnik i pumpa ga pumpa direktno u magistralu mashine,tako da mu nagnutost motora i centrifugalne sile i bla bla ne smetaju,i pumpa uvjek ima dobru dobavu ulja... to je ukratko to...

palj
29.09.2010., 10:37
i kad mu tutnu rezervar goriva (od 100 l), kraj toga mu tutnu "rezervar za ulje". I to je respektabilna bačvica, odokativno stane nekih 15-tak litara u to.

Gledao i ja i iznenadio se oko iste stvari. Ono, rezervar za ulje, kao ona velika boca vode za aparate.

Vampir Svetozar
29.09.2010., 11:15
fala van za ovaj suvi karter.
Taj pojam mi nekako oduvijek podsvjesno poznat, tek sam sad ispovezao sve skupa.

Nego, vidim da nisam jedini ko je gledao sklapanje murcijelaga, vrlo moćan dokumentarac, a?
Interesantno da ih ne farbaju roboti, nego je to ručni rad, bez obzira što svi govore da ljudska ruka ne može savršeno lakirati

sale75
29.09.2010., 14:05
gledao i ja,najviše me začudilo kada samvidio dase rućno farbaju :o

CDRW
29.09.2010., 14:19

Sjedi moja voljena pored mene (ona me zvala da gledam taj dokumentarac) i na poziciji 3 stavljaju oni inox tank za ulje. I pita ona - kakav je to tank za ulje? Dakle Vampiru da ne znam da ti sigurno nisi ona zakleo bih se da si ti zapravo moja žena.

Odgovor tebi ko i njoj - to je radi suhog kartera (SV model) - dakle postoji (bar) jedna pumpa koja izvlači SVE iz kartera i baca to u separator iz kojeg se ulje cjedi u tank a blow-by se vodi u usisnu granu. Separator i tank ulja su u istom kućištu. Kapiši? Tank je zapravo mali - ali separator ulja i uljnih para traži mjesta. Inaće ćeš zasrat usis ko na prolupalom Jugiću.

Vampir Svetozar
29.09.2010., 14:41
Sjedi moja voljena pored mene (ona me zvala da gledam taj dokumentarac) i na poziciji 3 stavljaju oni inox tank za ulje. I pita ona - kakav je to tank za ulje? Dakle Vampiru da ne znam da ti sigurno nisi ona zakleo bih se da si ti zapravo moja žena.

o, ne, nisam supruga, nebi ti ja oprostio da si meni kupio....bijeli....."ono".

a ulje se onda i ne toči ko na normalnom motoru odozgo nego negdje sa strane?
BTW, koje gradacije?

P.S. na ovom primjeru vidim da nas je masa gledala NationalGeo sinoć, oni Stingerovi gore razmijenjuju linkove na TopGear i BestMot.......za koga se onda plaća pretplata?

spyker22
29.09.2010., 15:58
Evo jedno pitanje - jel zna kogod ima li neki link za Mercedesove dijelove di se vidi cili auto rastavljen do u šaraf, npr. slično ko na www.bmwfans.info (http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Touring/Europe/530i-M54/RHD/M/2000/july/browse/bodywork/)? Fala

mauna
29.09.2010., 20:51
o, ne, nisam supruga, nebi ti ja oprostio da si meni kupio....bijeli....."ono".
....

A dosta sranja već jednom!
Nije ga MENI kupio nego sebi (zašto, ako je auto moj, ON stalno objašnjava koliko i kako ide?)
Da je kupovao MENI, bio bi crveni i odazivao bi se na ime Micika.

palj
30.09.2010., 08:02
Ima li vampir sada kakvih novih pitanja? :rofl:

sinisa_7
30.09.2010., 09:02
Imam pitanje u vezi ulja...
Kad sam prije 2 godine kupio auto, uzeo sam i litru ulja tek toliko - ako će mi trebati za nadoljevanje. Nije trebalo, i nakon godinu dana sam zaboravio na to i na redovnom servisu opet kupio litru ulja. Prošla je godina dana nakon toga i isto nisam trebao nadoljevati.

E, sad imam dakle dve litre ulja - jedno je staro godinu a drugo dvije. Što da radim s tim uljem? Da li je ono izgubilo svojstva stajanjem?

Ulje je Mazda Dexelia 5w30, ali mislim da je to ustvari Total QUARTZ 9000 FUTURE 5W30.

NUMLOCK1
30.09.2010., 09:24
francuski farovi su žuti jer žuto svjetlo bolje razbija maglu, bolje se u magli vidi.
valjda je to bilo prije izuma kinskih xenona:D

a kasnije se pokazalo da su bijela svijetla ipak jača u magli? Pod uvjetom da je žarulja iste jačine.

CDRW
30.09.2010., 09:25
Zatvoreno u originalnoj ambalaži? Dakle nije vidlo ni sunca ni mjeseca a ni kisika (zraka)?

Ako je odgovor DA - nije mu ništa. Slobodno koristi.

CDRW
30.09.2010., 09:26
a kasnije se pokazalo da su bijela svijetla ipak jača u magli? Pod uvjetom da je žarulja iste jačine.

Kasnije se pokazalo da su bijela svijetla bolja u SVIM OSTALIM uvjetima .... uvjetima koji su kudikamo češći od magle.

A i maglenke su počeli montirat jako nisko tak da i bijela dobro posvjetle.

sinisa_7
30.09.2010., 09:41
Zatvoreno u originalnoj ambalaži? Dakle nije vidlo ni sunca ni mjeseca a ni kisika (zraka)?

Ako je odgovor DA - nije mu ništa. Slobodno koristi.

Da, nije otvarano... Super, onda još kupim dvije litre i imam za kompletnu zamjenu. :top:

NUMLOCK1
30.09.2010., 09:43
Kasnije se pokazalo da su bijela svijetla bolja u SVIM OSTALIM uvjetima .... uvjetima koji su kudikamo češći od magle.

A i maglenke su počeli montirat jako nisko tak da i bijela dobro posvjetle.

ja kontam da ako na žarulju staviš žuti filter u magli će se slabije vidjet od bijele bez filtera.

Inače koja bi bila funkcija današnjih bijelih magleniki osim za tjuning:D ? Nemaju snagu da osvjetljavaju cestu kao obična.

msramek0607
30.09.2010., 23:00
Da li Skoda felicija ima pojaseve odozada???

Bugy
01.10.2010., 12:36
Postoje li cijelogodišnje gume u dimenziji 155/65 R13? Ako ne, je li moguće koristiti gumu 155/70 R13?

CDRW
01.10.2010., 12:44
Postoje li cijelogodišnje gume u dimenziji 155/65 R13? Ako ne, je li moguće koristiti gumu 155/70 R13?

Ma jel to za ono sranje Rover 111?

Inače NE nije moguće - razlika je prevelika.

mirda69
01.10.2010., 12:49
Pitanje za CDRW.. Jel mogu zamjenit gume 195/55/16 sa 205/55/16 ?

CDRW
01.10.2010., 13:03
Pitanje za CDRW.. Jel mogu zamjenit gume 195/55/16 sa 205/55/16 ?

Ma za silu ide .... jer razlika je cca 2%. No postavlja se pitanje čemu kemijat?

mirda69
01.10.2010., 13:19
Zato jer je ova moja egzotična dimenzija 20 ojra skuplja kod Furlana !! (pametni francuzi koji imaju dil s michelinom) :mad:

CDRW
01.10.2010., 13:22
Onda imaš 80€ opravdanja. :top:

Bugy
01.10.2010., 13:22
Ma jel to za ono sranje Rover 111?

Inače NE nije moguće - razlika je prevelika.

Jok, za Matiza je :D, hvala

mirda69
01.10.2010., 13:24
Znači,može se ?? a jel se događa kaj s autom ? mislim na ovjes,performanse i ta sranja..

CDRW
01.10.2010., 13:27
Jok, za Matiza je :D, hvala

Ajd, bar voziš auto. Inače glave bi im odšarafio radi te kretenske dimenzije.

Znači,može se ?? a jel se događa kaj s autom ? mislim na ovjes,performanse i ta sranja..

Ma 1 cm više se ne osjeti. Guma je 1,8% većeg opsega pa će auto bit mrvicu tromiji. Ostalo ostaje isto.

Inače ne znam da li si znao da gume nazivne dimenzije 175 mogu biti od 165 do 185 mm široke (jednom frend i ja krenuli mjerit). Ovisi o proizvođaču, konstrukciji .... sto stvari. Tak da te taj 1 cm ne treba brinuti.

mirda69
01.10.2010., 13:29
Ok,al tu promjenu moram unijet u prometnu,jel tako ?

trnoruzica2005
01.10.2010., 13:32
felicia ima pojaseva iza :)

msramek0607
01.10.2010., 13:46
felicia ima pojaseva iza :)

Aham...Dobio sam kaznu za ne vezanje pojaseva na zadnjem sicu!!!!:mad::mad:
Frenda zaustavila murija i mene i sveostale u autu murjak trazio osobnu. Nije mi nista ni rekao niti mi je dao kakav papir, samo mi je dosla odma kazna (500kn)...
Jel ima ko kakvo slicno iskustvo ili savjet?

CDRW
01.10.2010., 13:47
Ok,al tu promjenu moram unijet u prometnu,jel tako ?

To te i tak niš ne košta (iako neki naplaćuju 50 kn).

mirda69
01.10.2010., 13:52
Ok..puno hvala ! mada mi je tu "piturf" savjetovao da to nikako ne radim,jer kao drastično ću izgubit na performansama..:confused::ne zna:

CDRW
01.10.2010., 14:19
Nećeš izgubiti ništa drastično - guma je veća, time i teža, malo većeg promjera i to stvarno utječe na perfomanse. No ništa tragično.

mirda69
01.10.2010., 14:21
Ok..puno hvala !!:s:s

Bugy
01.10.2010., 14:40

hmm, nema cijelogodišnjih guma u ovoj dimenziji... e sad, što uzeti Sava ljetne, Fulda ljetne ili Save zimske :D, naravno gume bi se koristile tijekom cijele godine, a auto se 95% vremena vozi u gradu, nekako mi se čini da je najbilje uzeti jedne od ovih dvoje ljetnih, a zima će se preživjeti ako i svake godine do sada... Neke druge proporuke? Uglavnom niti jedna guma ne može biti lošija od ovih što su sada... Bitno da se auto kotrlja...

cd_covers
01.10.2010., 15:00
Ma za silu ide .... jer razlika je cca 2%. No postavlja se pitanje čemu kemijat?

Razlika je ipak malo više od 6%..nije baš zanemarivo. Da se radi o 195/65/15 onda bi bilo zanemarivo.

rocket86
01.10.2010., 15:16
205/55r16 -631,9mm

195/55r16 -620,9mm

dakle razlika u promjeru 11mm, čak i manje od 2%, kako si dobio 6:misli:

CDRW
01.10.2010., 15:17
Razlika je ipak malo više od 6%..nije baš zanemarivo. Da se radi o 195/65/15 onda bi bilo zanemarivo.

WTF? Koliko si imao iz matematike?

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
195/55-16 107mm 310mm 621mm 1951mm 513 0.0%
205/55-16 113mm 316mm 632mm 1985mm 504 1.8%

Odi izljubi onog ko ti je dao prolaznu ocjenu. Pa bio on i stari brkati čiko pred penzijom.

cd_covers
01.10.2010., 15:43
WTF? Koliko si imao iz matematike?

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference
195/55-16 107mm 310mm 621mm 1951mm 513 0.0%
205/55-16 113mm 316mm 632mm 1985mm 504 1.8%

Odi izljubi onog ko ti je dao prolaznu ocjenu. Pa bio on i stari brkati čiko pred penzijom.

Očito nedovoljno iz čitanja obzirom da sam pročitao 1955/55/15.... :ne zna::ne zna:

werdas
01.10.2010., 23:15
onaj pištolj koji imaju vulkanizeri....kolki pritisak (a možda i protok) zraka treba imati da bi normalno radio?

nenocutlas
01.10.2010., 23:40
onaj pištolj koji imaju vulkanizeri....kolki pritisak (a možda i protok) zraka treba imati da bi normalno radio?

ovisi o pištolju kolko je jak, kojom silom steže Nm, nije toliko presudno do kompresora kolko on može nadrukat bara, nego ti pištolji i opčenito zračni alati troše dosta zraka pa ti treba veči spremnik na kompresoru 100-200 lit, odnosno na malim hobby kompresorima od 25-50lit ti brzo ponestane zraka i padne pritisak:kava:

werdas
02.10.2010., 07:58
zato svi imaju one cisterne ogromne s zrakom.....kužim

fala na odgovoru ;)

tonchica*
02.10.2010., 09:08
hi! vidim da se ovdje mogu razna pitanja postavljati, pa evo, umjesto da otvaram novi topic

zanima me misljenje iskusnih vozaca, sto je bolje za pocetnika, nabaviti polovni auto, ili kupiti novi???

unaprijed hvala na odgovorima!:)

Divus
02.10.2010., 09:11
Odavno nije bilo općenitijeg pitanja :D

Bolji je novi ako imaš love...jedina prednost starijeg je šta te manje srce zaboli kad ga ogrebeš. :)

Seb3k
02.10.2010., 09:19
Evo jedno pitanje od ne-elektricara
Sta je masa?
hvala

-dominic-
02.10.2010., 09:21
Masa ili - pol, tj sve metalno u auto ti je masa i spojeno je na - pol akumulatora.

shotman
02.10.2010., 13:04
da ne otvaram novi topic.
zanima me koja je bitna razlika između boxer,wenkel i otto motora?
znam da se wenkel koristio samo u NSU Ro80 i da nije bio nešto pouzdan tj. generalka se radila svakih 50tkm. znam da boxera koriste Porsche i Subaru, a otto koriste gotovo svi.

Koja je osnovna razlika, koji su motori najpouzdaniji itd.

karlos100
02.10.2010., 13:09
WANKEL MOTOR

Motore s klipom koji se okreće ili rotacijske motore nazivamo i Wankel motori, po Nijemcu Felixu Wankelu koji ih je izumio.

Velika prednost Wankel motora je u tome da se klip ne giba pravocrtno gore dolje, nego se okreće. Motor je manji, lakši je i ima manje pokretnih dijelova nego obični motor s klipom koji se giba pravocrtno.

Wankel motor je sastavljen od ovalnog, u sredini nešto malo stisnutog kućišta (trohoidno kućište), u koje naliježe rotor (klip) u obliku trokuta s izbočenim stranicama. Sastavljanjem dvaju ili više takvih rotora dobivamo višerotorski motor koji ima bolje karakteristike. Pri svakom okretu rotora se pogonsko vratilo (motorno) okrene tri puta.

Rotor se u kućištu okreće ekscentrično i to tako da su njegova tri ugla uvijek na stijenci kućišta. Rotor je s motornim vratilom povezan planetarnim zupčanikom.
Između triju stranica rotora i unutrašnje stijenke kućišta su tri radna prostora čija se zapremina stalno mijenja dok se rotor okreće.

U kućištu su i jedna ili dvije svjećice, i po jedan usisni i ispušni otvor, koje jedan za drugim otvara rotor koji se okreće.

Na taj način se u svakom radnom prostoru pri svakom okretu rotora zbiva četverotaktni proces koji odgovara četverotaktnom procesu običnog klipnog motora: usisavanje, kompresija, rad i ispuh.

Budući da su između rotora i kućišta tri radna prostora (komore), motor pri svakom okretu rotora obavi tri radna takta.

BRTVLJENJE

Rotor je na svojim trima uglovima (bridovima) i na bokovima, što znači na svim dodirnim površinama prema kučištu, tako zabrtvljen, da plinovi iz jedne radne komore ne mogu prodrijeti u drugu.

pinkskin
02.10.2010., 13:10
Wenkel koristi danas mazda.

karlos100
02.10.2010., 13:11
http://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cetverotaktni_motor

shotman
02.10.2010., 13:25
a boxeri?

sale75
02.10.2010., 13:43
boxer motori su flat(180') motori kojima jedan klipni par se u isto vrijeme nalazi u gornjoj mrtvoj toćki(tj u istoj toćki) a drugi u donjoj,po tome je dobio i ime zato što klipovi izgledaju kao da se boxaju :)

sale75
02.10.2010., 14:14
Btw imam ja jedno pitanje(za one koji znaju,jebivjetri kojima to zvući nemoguće neka se nejavljaju)

dakle dali se može stari turbo diesel naturpijati tako da se bosch pumpa otvori da daje više goriva i tako da se prije wastegate napravi rupa(stavi podešavajući ventil) tako da on zatvara na više bara nego na tvornićkih 0,8

dakle ja znam da je ovo moguće no pokušavam dokazati nekom pa treba samo netko da potvrdi :mig:

miro06
02.10.2010., 14:20
turbo motori
da li je normalno da turbo motori, i dizeli i benzinci, potrose nesto ulja izmedju intervala zamjene, ako da koliko se smatra normalnom potrosnjom? uz napomenu da je rijec o nezaklanim motorima. znaci zdrav turbas i ulje.

tonchica*
02.10.2010., 14:23
Odavno nije bilo općenitijeg pitanja :D

Bolji je novi ako imaš love...jedina prednost starijeg je šta te manje srce zaboli kad ga ogrebeš. :)

hvala na odgovoru :) , znaci ipak novi... nije bas da imam love ko u prici, mozda skrpam pola nekako, ako me bas uvjere da je bolje novi kupit za pocetnika... drugu polovicu bi morao kredit past... u komadu bi to bilo nekih deset tisuca eura, valjda se za to moze kupit auto novi, za po gradu? :misli:

sale75
02.10.2010., 14:23
svaki motor mora potrošiti barem malo ulja bio on turbo ili atmo...sad koliko je to kod tebe neznam

mastermind.1
02.10.2010., 14:54
PSA V6 HDI twinturbo podatci i vase misljenje o njemu..tnx in advance

shotman
02.10.2010., 14:54
hvala vam svima na pojašnjenjima i odgovorima

miro06
02.10.2010., 19:26
svaki motor mora potrošiti barem malo ulja bio on turbo ili atmo...sad koliko je to kod tebe neznam

nije kod mene takav problem, nego se u drustvu potegla rasprava o tom pitanju. kod jednog frenda dvolitreni turbobenz potrosi 1 litar ulja na 3000 km. i jos jedno- da li se smatra pod ok da turbas uzme vise ulja nego atmosferac?

xamaxy
02.10.2010., 21:50
Koja je razlika u usisu i ispuhu kod Golf 6 GTD i Golf 6 TDI 110ks?

Zaspamali čudima poslije pitanja, a i više nije tvoj osobni topic jer odgovara ko stigne pa da se ponovim :D

Razlika u usisu i ispuhu kod golfa 6 GTD 170KS i golf 6 prosječni ostali dizelaš 100, 140, svejedno.
Thx.

Matesonik
02.10.2010., 22:24
Cime oprati stakla IZNUTRA? Upackao sam staklo prstima tocno sebi pred nosom... Pred koju zimu sam probao onaj sprej "protiv magljenja" i postigao samo kontraefekt. Ovaj puta da uzmem isto ono cime perem i prozore doma?

gentor
02.10.2010., 23:12
Cime oprati stakla IZNUTRA? Upackao sam staklo prstima tocno sebi pred nosom... Pred koju zimu sam probao onaj sprej "protiv magljenja" i postigao samo kontraefekt. Ovaj puta da uzmem isto ono cime perem i prozore doma?

Da to.. Ajax za stakla, ima ih jos ne mogu se sjetit naziva....i nesto mekako za obrisat. MOzda i mekani papirnati rucnik.

rocket86
02.10.2010., 23:39
stakloper(ili bilo što za prozore, ili za brisače) i novinski papir... pa čime inače pereš stakla(izvana, iznutra, staklo je staklo)? novinski papir jer bolje upija masnoće i manje ostavlja tragove. papirnati ručnici nisu ni blizu.

Skrewdriver
03.10.2010., 01:32
čista i suha krpa od mikrofibre briše tzv 'masne' tragove po staklima

mastermind.1
03.10.2010., 01:35
PSA V6 HDI twinturbo vase misljenje o njemu..tnx in advance
Ups pardn.. pa vi se ovdje bavite pranjem stakla.. :rofl:
Ali priznajem..nije to jednostavno :lol:

Matesonik
03.10.2010., 08:27
Ups pardn.. pa vi se ovdje bavite pranjem stakla.. :rofl:
Ali priznajem..nije to jednostavno :lol:

Cekaj samo da upregnemo nanotehnologiju i nuklearnu fiziku :lol:
http://nanowindshield.com/

mastermind.1
03.10.2010., 12:02
dobraaaaaaa :lol::lol::lol:

msramek0607
03.10.2010., 18:41
hi! vidim da se ovdje mogu razna pitanja postavljati, pa evo, umjesto da otvaram novi topic

zanima me misljenje iskusnih vozaca, sto je bolje za pocetnika, nabaviti polovni auto, ili kupiti novi???

unaprijed hvala na odgovorima!:)

To je samo tvoja individualna stvar...Novi auto ce ti mozda biti lakse vozit, ali su ti i puno skuplje pogreske, ako ga ogrebes ili razbijes.

Opcenito se novi auto, po meni, isplati kupit ako ga mislis dugo imat..

msramek0607
03.10.2010., 19:07
da ne otvaram novi topic.
zanima me koja je bitna razlika između boxer,wenkel i otto motora?
znam da se wenkel koristio samo u NSU Ro80 i da nije bio nešto pouzdan tj. generalka se radila svakih 50tkm. znam da boxera koriste Porsche i Subaru, a otto koriste gotovo svi.

Koja je osnovna razlika, koji su motori najpouzdaniji itd.

Otto je termodinamicki proces u motoru s unutrasnjim izgaranjem.

Boxer i wankel su nazivi konstrukcijskih izvedbi motora..

Wankel je dobar motor (dobro zamisljen), ali ima problema s brtvljenjem...
Bridovi rotora u motoru moraju dobro brtviti da nema izmjene radne tvari izmedu komora... To mu je glavna mana, radi koje se masovno ne koristi i zbog koje kratko traje...

boxer motori su flat(180') motori kojima jedan klipni par se u isto vrijeme nalazi u gornjoj mrtvoj toćki(tj u istoj toćki) a drugi u donjoj,po tome je dobio i ime zato što klipovi izgledaju kao da se boxaju :)

:top::top:

...za razliku od V-180 motora.

Matesonik
03.10.2010., 19:53
Laicki, boxer bi trebao manje vibrirati od V-180?

msramek0607
03.10.2010., 20:31

Tocno! :top:
Sile inercije oscilirajucih i rotirajucih masa sau savrseno uravnotezene kod boxer motora... Jedina prednost V motora sto je radilica kraca, jer se 2 klipnjace hvataju na 1 leteci rukavac.

CDRW
03.10.2010., 23:09

Da, ali je V-180 kraći jer mu se po dvije klipnjače vežu na isti rukavac radilice (B4 motor ima 4 rukavca a V180 samo dva - razlika je najuočljivija kod 12 cilindraša i većih - zato su Ferrarijevi Boxeri zapravo V-180)

mastermind.1
03.10.2010., 23:31
PSA V6 HDI twinturbo i vase misljenje o njemu..
Da probam jos jednom pa necu vise :rofl:

Inkognito...
04.10.2010., 00:29
Što se točno dešava kada auto dođe u blokadu ??

Jednom osjetio u Bravo-u, gas u trećoj i ono odjednom sam počne......................

.........Šteta ovisi o tome kako je limitator napravljen. Ako ga je radio netko ko prekine iskru ili gorivo svim cilindrima i šlus - e onda imaš pošteno trzanje koje jako pogoduje kuplungu, diffu i ostalim zblobovima do kotača. Ako se opet limitator tako napravi da prvo gasi samo jedan cilindar (i to ciklički, ne uvjek isti) pa ako i dalje inzistiraš onda dva, pa tri ..... e onda su i udari već manji.

Impreza recimo ima dosta odlučan limitator - nema i gotovo. Fiat s drue strane ima dvostruki -prvo mekano "upozorenje" a ako i dalje ne obadaješ - onda šlus.

Sto ako se dugo drzi motor u blokadi ali je u leru...cemu onda steti??

alfa146
04.10.2010., 06:58

Slušnim organima i organima reda.

mirda69
04.10.2010., 10:32
Dajte mi recite vi koji idete u SLO po gume,dal se može s osobnom il treba putovnica ? I dal se kod Furlana il Lašića plaća isključivo u eurima il može i u kunama ?

yation
04.10.2010., 10:39
Osobna. Kod nas u Ilirskoj i Materiji -Euri.¸
Pitanje: Imam priliku nabaviti garmin 1240 (u švicarskoj), sa kartama 22 države , nema adriarute. Cijena cca 150 SHF, tj oko 820 kn.
Prihvatljivo ili ne?

CDRW
04.10.2010., 11:53

Prilično blesavo pitanje. Tko normalan bi držao auto u leru u blokadi? Ili te zanima akademski odgovor?

Akademski odgovor je - torzione vibracije.

Inkognito...
04.10.2010., 12:20
Prilično blesavo pitanje. Tko normalan bi držao auto u leru u blokadi? Ili te zanima akademski odgovor?

Akademski odgovor je - torzione vibracije.

Ma vidio sam par puta na nekim mitinzima ili necem slicno....ljudi onak drze aute u blokadi, pa imaju ''neke'' auspuhe, pa se to sve dere...motocikle takodjer!
Mene to sve nekak boli i imam osjecaj da se nesto bas trga tako pa sam zato pitao sta se dogodi...

Da li te torzione vibracije jako stete motoru?

bugy_AB
04.10.2010., 12:36
Dal je dobro da su na autu gume manjih dimenzija od predviđenih ?
Dal to utječe na potrošnju ?

Kakve još utjecaje može imat ?

NUMLOCK1
04.10.2010., 12:36
ponavljam pitanje:
----
Većina zavoja i skretanja na obilaznici/autoputu su desni.

get
04.10.2010., 12:37
:rofl:

NUMLOCK1
04.10.2010., 12:42

dobro je jer bolje upija rupe pa štedi ovjes i sve ostalo. Također su lakše pa se snizuje potrošnja i povećava ubrzanje. Bočno držanje je nešto slabije. Manje gume su bolje za snijeg zbog trenja itd.

NUMLOCK1
04.10.2010., 12:43
Get ne javljaj se, štoviše odjebi odavde :D

get
04.10.2010., 12:47
Get ne javljaj se, štoviše odjebi odavde :D

Evo idem odmah.

Oprosti ako sam te uvrijedio.

yation
04.10.2010., 12:48
[QUOTE=NUMLOCK1;29308796]ponavljam pitanje:
----

Koliko to utječe na gume ako se svakodnavno tako vozi?[/QUOTE
Numlock, jelL ti znalce :Sex: ?:zubo:

Ponavljam, recite mi samo kratko za Garmin 1240 820 kn novi, bez adriarute, 22 zemlje. DA ili NE.:ne zna:

Da li kad mijenjam samo karter, (punto) mijenjam i ulje. :confused:Pretpostavljam da ne. Koliko dođe polovni karter u italiji (otpad), tko zna?:kava:

alfa146
04.10.2010., 12:49
ponavljam pitanje:
----

Dozvoli da odgovorim s protupitanjem.
S koliko promila (ili kojih li već manjih jedinica) sudjeluju u ukupno prijeđenom putu ti zavoji i skretanja?
E pa u tom postotku će se više potrošiti lijeve gume.

alfa146
04.10.2010., 12:53
Da li kad mijenjam samo karter, (punto) mijenjam i ulje. :confused:Pretpostavljam da ne. Koliko dođe polovni karter u italiji (otpad), tko zna?:kava:[/QUOTE]

Kupi novi karter,zamjenski.Obavezno nova brtva.

CDRW
04.10.2010., 13:06
Nema brtve na FIRE mašinama. Ide Loctite mast iz tube.

rocket86
04.10.2010., 13:52

nije dobro ići ispod najmanje homologirane dimenzije. posljedice su lošije držanje, niža potrošnja(zbog nižeg otpora zraka!), iz istog razloga veća krajnja brzina(zanemarivo).

prednost uže gume su bolje ponašanje na kiši i snijegu. eh, da, za usku gumu koja nije homologirana za taj auto bi mogao i kaznu popit.

nenocutlas
04.10.2010., 13:56
ponavljam pitanje:
----

kaj ti voziš samo u jednom smjeru i ne vračaš se istim putom?:kava:

get
04.10.2010., 14:03
Pusti, to je misterij.

Kokoš ili jaje, ili ipak kokoš ili :ne zna:

frANZi50
04.10.2010., 14:08
Pusti, to je misterij.

Pa na autocesti i je tako. Svaki put se odvajaš i ulaziš na desno.

A utječe na gume puno. Jedna se oguli i vire konci iz nje, a druga je ko nova. :D

get
04.10.2010., 14:12
Mani jedino pada na pamet autocesta bregana ljubjana, gdje se autocesta fizički odvoji od suprotnog smijera, ali opet ne vjerujem da je razlika veća od dva :zubo:

Ali ovakovo pitanje spada pod teen i OK.

yation
04.10.2010., 15:59
Hvala, ali još samo recite , zašto ne polovni karter? (Imam svoje pretpostavke pa pitam da potvrdim).

alfa146
04.10.2010., 16:24
Može biti udaren,može puštati,možda je netko prevrtio navoj na čepu,možda ne dihta...

intercool
04.10.2010., 19:18
intercool kaže: Pogledaj post
Dakle, ako su ti benzinac i diesel iste snage, razlike su sljedeće:
Diesel ima veći okretni moment.
ajde da ipak naglasimo da je to moguće sa TURBOdizelom.
obični dizel ima manje snage i manje momenta od benzinca iste zapremnine.
a i turbodizel mora biti naturpijan da bi parirao benzincu.
Quote:
Oba auta će približno isto ubrzati na svojoj maksimalnoj snazi i na optimalnom broju okretaja.
ni u crtićima.

Da premjestimo ovdje raspravu diesel vs benzinac

Mislim da nisi dobro shvatio moj post.

Ja sam pričao o istoj snazi a ti spominješ zapreminu.

Nisam napisao da diesel može parirati benzincu iste zapremine.

Nego da može parirati benzincu iste snage, znači isti broj ks/kW.

Naravno da obični diesel ima manje snage od benzinca iste zapremine. TKo je to uopće doveo u pitanje? Ja nisam.

Pročitaj opet što sam napisao. Vjerovatno si samo omaškom, u brzini, vidio riječ zapremina umjesto snage.

Inače, bez zajebancije, imaš dosta pametnih postova.

Glede ubrzanja:

bmw 318 i: 105 kW (143 ks) /6,000
0-100 km/h: 9.1
(1435)

okretni moment:
190/4,250

bmw 318 d: 105 (143) / 4,000
0-100 km/h 9.3
(1505kg)

okretni moment:300/1,750-2,000

Ista snaga, ubzanje 0.2 sec razlike zbog 70 kg razlike u težini.

intercool
04.10.2010., 19:24
2.stvar

3.0 diesel bez turba snage 100 ks ima veći okretni moment od benzinca 1.2.turbo koji također ima 100 ks.

Ne postoji slučaj da benzinac može imati veći okretni moment od diesela ISTE SNAGE.

Ako pričamo o zapremini, naravno da će 2.0 biturbo benzinac od 300 ks imati veći okretni moment od 2.0 diesela bez turba sa 55 ks. Ali to ja nisam ni osporavao.

I wonder
04.10.2010., 19:53
nesporazum dolazi od miješanja krušaka i mandarina, a to ti radiš.

od klasičnih dizela, uzmimo 1,6 D iz golfa sa 55 KS. za istu snagu benzincu je trebalo oko 1100 ccm (čak i u ono vrijeme).
sadašnji 1,9 ili 2,0 SDI ima kolko? 68 KS? a 68 KS dobiješ na benzincu iz 1200 ccm.

pa ako uspoređuješ aute po motorima, onda ih usporedi da imaju istu zapremninu.

ostatak fulaš, i BMW ti nije nikakav primjer.
razloga je više, ali glavni su:

-pogledaj kolike su max brzine pojedinih auta. ako su slične veličine i snage, imaju istu max brzinu.
razlog: brzina je funkcija snage. da bi postigao 100 li 200 kmh, potrebno je toliko i toliko snage u tom autu (aerodinamika).
-snaga je samo izraz momenta u vremenu (kad pričamo o automobilskim motorima). koliko momenta može motor isporučiti pri kojim okretajima. i zato dva ista auta, potpuno iste snage, nemaju isto međuubrzanje (jedan TD, drugi benzinac), makar imaju istu max brzinu.

I wonder
04.10.2010., 19:57
Ne postoji slučaj da benzinac može imati veći okretni moment od diesela [B]ISTE SNAGE.

pogledaj američke V8 motore, a oni ih ugrađuju i u kamione.

malo okretaja a ogromni moment i malo snage.
pa imaš V8 koji istiskuje samo 200 i kusur konja, a ima preko 400 Nm momenta.
tak da, neki moderniji TD može imati manje ccm, manji motor, turbo, više snage ali i manje momenta od ovog V8. sve ovisi kak ga složiš.

Pilatus
04.10.2010., 20:08
Kako se ono razvila rasprava o parkiranju auta na nizbrdici i uzbrdici?

Rikverc, ili brzine za kretanje naprijed, kad koja?

intercool
04.10.2010., 20:19
nesporazum dolazi od miješanja krušaka i mandarina, a to ti radiš.

od klasičnih dizela, uzmimo 1,6 D iz golfa sa 55 KS. za istu snagu benzincu je trebalo oko 1100 ccm (čak i u ono vrijeme).
sadašnji 1,9 ili 2,0 SDI ima kolko? 68 KS? a 68 KS dobiješ na benzincu iz 1200 ccm.

pa ako uspoređuješ aute po motorima, onda ih usporedi da imaju istu zapremninu.

ostatak fulaš, i BMW ti nije nikakav primjer.
razloga je više, ali glavni su:

-pogledaj kolike su max brzine pojedinih auta. ako su slične veličine i snage, imaju istu max brzinu.
razlog: brzina je funkcija snage. da bi postigao 100 li 200 kmh, potrebno je toliko i toliko snage u tom autu (aerodinamika).
-snaga je samo izraz momenta u vremenu (kad pričamo o automobilskim motorima). koliko momenta može motor isporučiti pri kojim okretajima. i zato dva ista auta, potpuno iste snage, nemaju isto međuubrzanje (jedan TD, drugi benzinac), makar imaju istu max brzinu.

Zašto bi ih uspoređivao po zapremini?

Ja sam ih usporedio po snazi jer je autor teme pitao razlike u vožnji između benzinca i diesela.

Kad čovjek bude kupovao auto neće kupovati po zapremini nego po snazi.

Npr jedan moj rođjak ima 2.3 turbo benzinac 230 ks, a drugi 2.5 diesel 90 ks.

Nije ni jedan ni drugi rekao idem kupiti auto motora oko 2.4., nego je ovaj prvi tražio auto sa 200+ ks, a ovaj drugi sa 90 ks.

Znači kad je u pitanju osjećaj u vožnji, a što je autor teme pitao, uspoređujemo diesela i benzinca slične snage, a ne zapremine.

Ubrzanja su onakva kakva sam napisao. 318 i će bolje ubrzati u nižoj brzini, na višim okretajima a 318 d u višoj, na manjim okretajima.

Od 0-100 će ubrzati isto jer maksimalno ubrzanje ovisi o snazi a ne okretnom momentu.

Pratio sam vašu raspravu na drugoj temi, pa da je ne ponavljamo...

I wonder
04.10.2010., 20:19
ručna. ostalo je manje bitno.

I wonder
04.10.2010., 20:24
Zašto bi ih uspoređivao po zapremini?

Ja sam ih usporedio po snazi jer je autor teme pitao razlike u vožnji između benzinca i diesela.

Kad čovjek bude kupovao auto neće kupovati po zapremini nego po snazi.

Npr jedan moj rođjak ima 2.3 turbo benzinac 230 ks, a drugi 2.5 diesel 90 ks.

Nije ni jedan ni drugi rekao idem kupiti auto motora oko 2.4., nego je ovaj prvi tražio auto sa 200+ ks, a ovaj drugi sa 90 ks.

Znači kad je u pitanju osjećaj u vožnji, a što je autor teme pitao, uspoređujemo diesela i benzinca slične snage, a ne zapremine.

Ubrzanja su onakva kakva sam napisao. 318 i će bolje ubrzati u višoj brzini, a 318 d u nižoj.

Od 0-100 će ubrzati isto jer ubrzanje ovisi o snazi a ne okretnom momentu.

Pratio sam vašu raspravu na drugoj temi, pa da je ne ponavljamo...
auti se uspoređuju po snazi, ali pogledaj malo testove. uvijek se i gleda da motori budu blizu po zapremnini, inače bi američke mašine bile daleko nadmoćne svemu ostalome. oni izvlače 300 KS iz 6 000 ccm motora a u europi iz duplo manje ali na bišim okretajima. inače nebi imalo smisla. 100 KS možeš izvući iz 1 000 ccm ili iz 3 000 ccm, a to nikako nije ni slično.

ostavi se ovih BMW-a, to je rijedak primjer.
i imaju isto ubrzanje od 0-100 kmh jer imaju istu snagu.

ali ako sa 100 kmh naiđu na uzbrdicu (AC zagreb-rijeka) onda će benzinac zaostat a TD će grabiti naprijed kao da vozi po ravnom. a to nebi bilo moguće po tvome.

da ne drvim previše jer vidim da nema efekta: koji auto ti imaš i voziš?

mastermind.1
04.10.2010., 20:30
Ufffff vidio sam raspad cijelog jednog autoforuma zbog teme dizel-benzin sta je bolje..

I wonder
04.10.2010., 20:34
ne raspravljam što je bolje. svako ima svoje razloga i to me nije briga.

samo mu želim ukazati da mu snaga na kotačima ne znači ništa osim brzine. a to će i sam skužiti ako napravi mali test.

Pilatus
04.10.2010., 20:39

E jebiga, ja u kupe, ti u špade. :D

Ručna je primarni način osiguravanja automobila od pomicanja.

No, uvijek(ali baš uvijek) ubacim u brzinu.
Najčešće treću. Najjednostavnije mi.

E sad, jel sve isto, bila nizbrdica ili uzbrdica?

nenocutlas
04.10.2010., 20:44
Hvala, ali još samo recite , zašto ne polovni karter? (Imam svoje pretpostavke pa pitam da potvrdim).

možeš polovni ako nije udubljen, izvitoperen, cijena bi trebala bit za polovni cca 150-200kn:kava:

I wonder
04.10.2010., 20:55
E jebiga, ja u kupe, ti u špade. :D

Ručna je primarni način osiguravanja automobila od pomicanja.

No, uvijek(ali baš uvijek) ubacim u brzinu.
Najčešće treću. Najjednostavnije mi.

E sad, jel sve isto, bila nizbrdica ili uzbrdica?
čemu treća? treća je slaba.
ubaci u prvu i miran si.

razlika postoji nizbrdo-uzbrdo, ali je jako mala pa i nije bitna.

bugy_AB
04.10.2010., 22:59

Da nisi ti jedan od onih kaj auto ostavlja u leru pa svako malo jedan u novinama završi :D:D

Layer
05.10.2010., 01:11
Da li je normalno da se pri ubrzanju čuje lagani zvižduk iz turba?
Pitam zato što sam negdje pročitao odgovor stručnjaka da se ne bi trebao čuti a ipak kod mnogih turbodiesela se čuje. Nisu to stare "kante" već relativno novi automobili pa čak i sasvim novi.
Sada, ako taj stručnjak ima pravo tj. ne smije se čuti zvižduk iz turbine pri ubrzanju, da li je moguće da toliko automobila ima problema sa turbom?

CDRW
05.10.2010., 07:41
Na mojim autima od 120 tkm, 15 tkm i 1 tkm, od tri različita proizvođača, turbina se ČUJE. Pa sad il je normalno il su sva tri pokvarena.

Henry Miller
05.10.2010., 08:09
Pozdrav ekipi!
Čitam vas već dugo, ali nisam pronašao jedan podatak koji me zanima. Želim promijeniti ulje u mjenjaču (90 tkm) na golfu V TDI 77 kW, 6 brzina. Ne mogu pronaći podatak koja količina ulja ide u mjenjač (da znam koliko ulja kupiti) i koje ulje da stavim? Htio bih staviti što kvalitetnije. Da s tim uljem stavim odmah i LM aditiv za mjenjače?