PDA

View Full Version : Uređaj koji pokreće sam sebe

domagoj412
21.05.2006., 19:35
Kako se pravilno piše Prepektum mobile?

Zašto je nemoguće napraviti stroj koji pokreće neku vrstu dinama i taj dinamo daje struju onome koga pokreće?
Zašto se to ne može?

antonio_87
21.05.2006., 20:32
za sada takav stroj ne postoji zbog gubitaka koji se javljaju kod svih danas poznatih strojeva/naprava. Gubici se javljaju zbog trenja, otpora zraka, gravitacije... dinamo (i svaki drugi stroj) daje manje energije od one koja je u njega uložena.

IsusBog
21.05.2006., 21:01

Perpetum mobile

Crimson Petal
21.05.2006., 21:37
e, bas je perpetuum mobile. :rofl:

Ricky
21.05.2006., 21:40
odustani...

Sister
21.05.2006., 22:36
za sada taj stroj postoji ali samo u tajnim vojnim bazama. i lagano ga je napraviti samo su materijali malo zeznuti. prstenovi se trebaju sastojati od bakra, nikla, željeza i još nećeg, magneti moraju biti određeno napravljeni i samo za pokrenuti treba struja, nakon toga se sam konstantno ubrzava i problem je što ga se ne može stabilizirati. vjerujem da je vojska otkrila naćin stabiliziranja. i može se upravljati s njim radiovalovima. To je već napravljeno 50-ih godina..samo ljudi traže neke komplikacije gdje ih nema

Crimson Petal
21.05.2006., 22:42
za sada taj stroj postoji ali samo u tajnim vojnim bazama.

aha, u area 51. lijevo od prostorije u kojoj drze aliene, jel? :zubo:

Sister
21.05.2006., 22:43
aha, u area 51. lijevo od prostorije u kojoj drze aliene, jel? :zubo:nije nego desno:rolleyes: :rolleyes:

normalan nick
21.05.2006., 22:44
za sada taj stroj postoji ali samo u tajnim vojnim bazama. i lagano ga je napraviti samo su materijali malo zeznuti. prstenovi se trebaju sastojati od bakra, nikla, željeza i još nećeg, magneti moraju biti određeno napravljeni i samo za pokrenuti treba struja, nakon toga se sam konstantno ubrzava i problem je što ga se ne može stabilizirati. vjerujem da je vojska otkrila naćin stabiliziranja. i može se upravljati s njim radiovalovima. To je već napravljeno 50-ih godina..samo ljudi traže neke komplikacije gdje ih nema
ma naravno :D :D :D

normalan nick
21.05.2006., 22:45
ti si, ćerce, pobrkala akcelerator i perpetuum mobile :zubo:

nitko&ništa
21.05.2006., 22:48
:rofl: :rofl: :rofl:
Bedastoća...
Jedino supravodljivošću možeš izbjeć omski otpor vodiča (uz trošak hlađenja pomoću tekućeg dušika), al ne možeš izbjeć induktivne otpore (i kapacitivne)

Kojom ste brzinom spremni pobit zakone termodinamike... stravično:rofl:

normalan nick
21.05.2006., 22:53
naravno da je perpetuum mobile nemoguće napravit iz jednostavnog razloga što čak i najbolji mogući vodiči imaju određen otpor. otpor zraka se čak i da riješit vakuumom ali nemoguće je postić potpuni vakuum itd. itd.

Daniels
22.05.2006., 07:37

Nemoj se bedirati, ne namjeravaju oni pobiti SVE zakone termodinamike nego samo drugi. :rofl: :rofl:

nitko&ništa
22.05.2006., 09:15
Nemoj se bedirati, ne namjeravaju oni pobiti SVE zakone termodinamike nego samo drugi. :rofl: :rofl:

Onaj najrelevantniji za primjer sam izostavio :brukica: : Zakon o očuvanju energije

The_Equilibrist
22.05.2006., 10:57
:kukuc:

:bicedobro:

Sister
22.05.2006., 10:58
hehe malo ste glupasti al dobro :P

kemik
22.05.2006., 11:00
nećeg
naćin

mozda vodiči i imaju otpor, ali ga vodići nemaju :mig:

mozda je u tome tajna, ha? :mig:

kuimo se ja i sister, kuimo!!!

Rebecca Guay
22.05.2006., 11:10
To me je podsjetilo na ovo!
Dakle prije par mjeseci mi je jedan gospodin poslao pitanje kako ovo funkcionira jer ga je to zaintrigiralo.

link-->
energija iz vode (http://www.expressnews.ualberta.ca/article.cfm?id=5117)

s njihovog site-a:
"a new method of generating electric power by exploiting the natural electrokinetic properties of a liquid such as ordinary tap water, by pumping fluids through tiny microchannels. A team of researchers and students, led by Dr. Daniel Kwok and Dr. Larry Kostiuk, has created a new source of clean, non-polluting electric power with a variety of possible uses, ranging from powering small electronic devices such as cell phones to contributing to a national power grid."

Ovi su likovi obični šarlatani. Nisu oni otkrili nikakvu novu metodu (primjerice na mom fakultetu studenti rade vježbu - povisenjem boce (povećanjem razlike tlaka) dobiju razliku potencijala na dvije elektrode, dakle napon, prije i poslije sinter stakla. Mogli su jedino načiniti drukčiju izvedbu (bolju!!!) a ovo je čisto mazanje očiju ljudima koji ne razumiju problematiku. Primjerice elektroforeza postoji već godinama u otkrvanju sekvenci DNA, elektroosmoza pri desalinizaciji morske vode itd. itd. To su izvedbe u kojem se koristi fenomen elektrokinetičkih pojava.

Ovo nije perpetuum mobile jer moraju pumpati vodu kroz mikrokanale. Od kud im energija za pumpanje vode? Još pogotovo jer je riječ o mikrokanalima gdje je iznimno velik pad tlaka. Energiju mogu dobit na račun kinetičke energije dakle različitih razina u dvije komore-spremnika gdje hidrostatski tlak "gura" vodu iz jednog spremnika u drugi kroz "mikrokanale".

once
22.05.2006., 11:12
a koji je štos s F. njihalom/klatnom ima li ta koncepcija kakve veze s idejom o p.mobile?

Compov
22.05.2006., 11:16
to je i mene zanimalo... našao sam odgovor sad ako se dobro sjećam... taj uređaj koji pokreće sam sebe mora biti u vakuumu ili ispod ništice... nisam više siguran... hm... možda oboje... uglavnom nema smisla ako mora biti u nekoj prostoriji...

afriend
22.05.2006., 11:19
ljudi ajde više: nema tako nečeg i punkt.
protivi se zakonu očuvanja energije-stroj koji bi davao energiju bio bi u biti stroj za proizvodnju energije a ne kao do sada za pretvorbu.
kaj vam je?
najbolje moguće je da se kad ga jednom lupiš stalno vrti ali samo to. čim pokušaš dobit rad vrtnja je gotova. Moraš ga opet lupit.
Samo razmislite-ja uložim dva joula energije u pokretanje vražje stvari a dobijem ni kriv ni dužan 1000000000000000000000 joula.
to je višak, toga nije u svemiru bilo. Odakle je došlo?
Dosta sranja. Najučinkovitiji stroj je Carnotov. A on treba energiju.

Sister
22.05.2006., 11:19
on stvara oko sebe vakuum i oslobađa toplinu..

once
22.05.2006., 11:48
najbolje moguće je da se kad ga jednom lupiš stalno vrti ali samo to. čim pokušaš dobit rad vrtnja je gotova. Moraš ga opet lupit.
.
Dobro, ali i to je ustvari p.mobile. Neprestano se njiše?
I kako da znam da ne uzrokuje to njegovo njihanje/klaćenje/ neku udaljenu promjenu/prostorno vremenski/

Mislim sam špekuliram nisam fizičar niti znanstvenik, tudum sam za prirodne znanosti,no ipak razmišljam..

The_Equilibrist
22.05.2006., 12:31
I kako da znam da ne uzrokuje to njegovo njihanje/klaćenje/ neku udaljenu promjenu/prostorno vremenski/

Mislim sam špekuliram nisam fizičar niti znanstvenik, tudum sam za prirodne znanosti,no ipak razmišljam..
Ako uzrokuje neku udaljenu promjenu (na koji god nacin), onda gubi energiju.

Perpetuum mobile prve vrste je sustav koji daje vise energije nego zahtjeva za vlastito pokretanje.
Perpetuum mobile druge vrste je sustav koji daje tocno onoliko energije koliko trosi, tj. to je perpetuum mobile u doslovnom smislu. Jednom ga pokrenes i krece se dok god ga ne zaustavis.

Zbog kosenja sa zakonima termodinamike oba su slucaja nemoguca. Energija ne moze nastati iz nicega, a nijedan sustav nije bez gubitaka, koliko god mali bili.

Perpetuum mobile je apsolutno nemoguc. Nema kombinacije koristenja rijeci energija, prostor, vrijeme, dimenzije i slicno koji bi to promijenili. Zakoni termodinamike su najosnovniji zakoni naseg svemira.

raliSHA
22.05.2006., 12:39
:rofl: :rofl: :rofl:
Bedastoća...
Jedino supravodljivošću možeš izbjeć omski otpor vodiča (uz trošak hlađenja pomoću tekućeg dušika), al ne možeš izbjeć induktivne otpore (i kapacitivne)

kapacitivni otpor izbjegneš nekorištenjem kondenzatora :s :rofl:

afriend
22.05.2006., 13:55
Zakoni termodinamike samo su posljedica činjenice izotropnosti i očuvana energije.
naša zemlja se vrti oko sunca stalno. ona je vrlo blizu perpetuum mobilea jer joj se vrtnja polako usporava. ak dobiješ uvjete bez trenja ili neke slične disipacije ono što gurneš samo će ići ali uvijek istom brzinom, tj jedino neće gubiti energiju koja mu je dana ali isto tako neće ništa davati preko te energije.

The_Equilibrist
22.05.2006., 14:05
Ne postoji nesto "blizu perpetuum mobile-a", pobogu. To je kao da kazes "skoro beskonacno". Toga nema. Ili je p.m. ili nije.

afriend
22.05.2006., 15:42
Ne postoji nesto "blizu perpetuum mobile-a", pobogu. To je kao da kazes "skoro beskonacno". Toga nema. Ili je p.m. ili nije.

ma znam. samo sam htio iliustrirati malo o čemu se tu radi.
da sam govorio nekome tko je fizičar, naravno da se ne bih tako izražavao.
isprike kolega.

kreda
22.05.2006., 16:33
to je i mene zanimalo... našao sam odgovor sad ako se dobro sjećam... taj uređaj koji pokreće sam sebe mora biti u vakuumu ili ispod ništice... nisam više siguran... hm... možda oboje... uglavnom nema smisla ako mora biti u nekoj prostoriji...

I ja sad našo na jahuju!:top: :D :zubo: :rofl:

normalan nick
22.05.2006., 18:47
pa teoretski bi moralo bit na apsolutnoj nuli kako bi se postigla supravodljivost. ali nemoguće je postići apsolutnu nulu.

IsusBog
22.05.2006., 19:57
e, bas je perpetuum mobile.

ma pisi gaa sa 2 U

Ken
22.05.2006., 20:46
Ako uzrokuje neku udaljenu promjenu (na koji god nacin), onda gubi energiju.

Perpetuum mobile prve vrste je sustav koji daje vise energije nego zahtjeva za vlastito pokretanje.
Perpetuum mobile druge vrste je sustav koji daje tocno onoliko energije koliko trosi, tj. to je perpetuum mobile u doslovnom smislu. Jednom ga pokrenes i krece se dok god ga ne zaustavis.

Zbog kosenja sa zakonima termodinamike oba su slucaja nemoguca. Energija ne moze nastati iz nicega, a nijedan sustav nije bez gubitaka, koliko god mali bili.

Perpetuum mobile je apsolutno nemoguc. Nema kombinacije koristenja rijeci energija, prostor, vrijeme, dimenzije i slicno koji bi to promijenili. Zakoni termodinamike su najosnovniji zakoni naseg svemira.
Možda će bitimoguće u budćnosti, ali uz današnje zakone termodinamike, ipak ne.

enax
22.05.2006., 21:03
pa teoretski bi moralo bit na apsolutnoj nuli kako bi se postigla supravodljivost. ali nemoguće je postići apsolutnu nulu.

Pa netreba ti apsolutna nula za supravodljivost. Neki materijali to vec rade na vise od -100C. Ali da, supravodljivost je u neku ruku perpetuum mobile. Ako nema kapaciteta i induktiviteta, onda se moze vrtiti u beskonacnost. Hm, cudi me da je americka vlada pustila ovu informaciju da procuri :)

nitko&ništa
22.05.2006., 21:59
...današnje zakone...:rofl::rofl:

Ozz
22.05.2006., 22:02
Kaj ova tema radi u na rubu?

Crimson Petal
22.05.2006., 22:07
nemoj mi reci da bi ti to na PZ stavio. :zubo:

Ozz
22.05.2006., 22:11
Ne, u muske stvari!

Stratocaster
22.05.2006., 22:11

slažem se. treba izglasati u saboru zakon koji će omogućavati perpetuum mobile.

KungFuMonkey
23.05.2006., 01:29

Kakav tudum, nemaš se što ispričavati. Zakoni termodinamike nisu nikakva mistika ni privilegija elite, to su stvari koje samo treba naučiti (isto kao vozit auto, peč kruh, zidat kuću, svirat gitaru), ako se ne znaju to ne omalovažava osobu ništa manje nego da ne zna, šta ja znam, radit na tokarilici.

Što se tiče ljudi koji bi ih pobijali, to su najčešće oni koji ih jednostavno nisu naučili. U čemu je stvar drugog zakona termodinamike?

On jednostavno kaže da je nemoguće napraviti stroj koji bi svu uloženu energiju pretvorio u koristan rad.

I to je to. To je sve što kaže. A što to znači? Na primjer, ovo što si spomenuo:

Poanta je u tome da to nije perpetuum mobile druge vrste (što je po definiciji: stroj koji bi prekršio drugi zakon termodinamike).
Ako zavrtiš ventilator, i on se nastaviti okretati u beskonačnost, to nije perpetuum mobile, zato što to nije nikakav stroj. U tome je caka. Vrtnja ventilatora sama po sebi ne znači ništa. Tek ako ta vrtnja proizvede nekakav rad, to onda postaje stroj.
Rad kao na primjer: proizvodnja el. energije, ili guranje čestica zraka u svrhu hlađenja. A tada ulazi u igru cijela poanta p.m.-a, kojim se želi reći da kada dolazi iz pretvorbe energije iz jedne u drugu nije moguće dobiti 100%-tnu iskoristivost.

Kada zamisliš situaciju da imaš ventilator i takve uvjete da mu ništa ne smeta pa se može okretati beskonačno, ta konstrukcija se ne odnosi na drugi zakon termodinamike jer u toj konstrukciji nema nikakvog dovoda ni odvoda energije.

Evo, ja malo da zadavim ljude. :tuzni:

Ken
23.05.2006., 01:45
...današnje zakone...:rofl::rofl:
Da je netko ljudima u 15. stoljeću rekao da će za 500 godina ljudi biti na mjesecu, letiti, razgovarati jedan sa drugim na 1000 km udaljenosti itd. proglasili bi ga ludim.
Zato neću ulaziti u to što može biti, trenutno je 2. zakon termodinamike svetinja, energija ne može nestati niti iz ničega nastati, ali za 500 godina, tko zna :mig: :D

KungFuMonkey
23.05.2006., 01:49
Zato neću ulaziti u to što može biti, trenutno je 2. zakon termodinamike svetinja, energija ne može nestati niti iz ničega nastati, ali za 500 godina, tko zna :mig: :D

Nope, to nije vezano uz drugi zakon termodinamike.

*E je ga ja zapicajzlim.. :E :D

The_Equilibrist
23.05.2006., 11:19
Da je netko ljudima u 15. stoljeću rekao da će za 500 godina ljudi biti na mjesecu, letiti, razgovarati jedan sa drugim na 1000 km udaljenosti itd. proglasili bi ga ludim.
Ali ljudi iz petnaestog stoljeca sigurno ne bi tvrdili da mozda nekad u buducnosti Pitagorin poucak nece vrijediti.

normalan nick
23.05.2006., 11:34
Ali ljudi iz petnaestog stoljeca sigurno ne bi tvrdili da mozda nekad u buducnosti Pitagorin poucak nece vrijediti.
ja tvrdim da neće vrijediti :)

By The Way
23.05.2006., 23:00
ja tvrdim da neće vrijediti :)

Zanimljivo, zanimljivo..vrlo je velika vjerojatnost da će se kroz 100-tinjak godina promjeniti i pravila geometrije, tako da će biti moguće konstruirati trokut koji ima četiri kuta :mudri: :rofl:

normalan nick
24.05.2006., 18:04
Zanimljivo, zanimljivo..vrlo je velika vjerojatnost da će se kroz 100-tinjak godina promjeniti i pravila geometrije, tako da će biti moguće konstruirati trokut koji ima četiri kuta :mudri: :rofl:
budimo realni, očekujmo nemoguće :s :s :s

Ricky
24.05.2006., 21:55
Kada bi i napravili p.m. mi ljudi od toga ne bi imali ništa jer ćim bi i bar malo uzeli njegovu eneregiju za nešto... to u istom trenutku prestaje biti p.m. jer je izgubilo energiju za nas...

red_shrike
24.05.2006., 23:41
Meni je vrlo zanimljivo kako svi uvijek razmišljaju o perpetuum mobileu kao o mašini koja radi više energije il' se konstantno okreće.... Da li vam je ikad pao na pamet pm koji bi bio EKONOMSKI pm? Tojest, nešto što bi bilo sposobno konvertirat količinu energije uz trošak, ali uz nikakvu cijenu? Zamislimo kao da stalno lupkamo taj ventilator, no da lupkanje ustvari nije bitno jer mi to možemo radit veoma dugo vremena. Tada bi imali, recimo, generator sa efikasnošću 20%, ali bi on to radio konstantno uz nikakav trošak. Na velikoj skali možda beskorisno, ali možda bi naš račun za struj bio ravan nuli... Ne bi li to bilo zgodno? Ne kršimo zakone termodinamike, ali ipak imamo račun od nula kuna :) pm ekonomske vrste.

Brown Acid
25.05.2006., 01:31
Ja imam perpetuum mobile u garaži. Eto, sve vaše teorije su pale u vodu.
Sljedeća tema, smisao života..

cuca
25.05.2006., 01:40
Meni je vrlo zanimljivo kako svi uvijek razmišljaju o perpetuum mobileu kao o mašini koja radi više energije il' se konstantno okreće.... Da li vam je ikad pao na pamet pm koji bi bio EKONOMSKI pm? Tojest, nešto što bi bilo sposobno konvertirat količinu energije uz trošak, ali uz nikakvu cijenu? Zamislimo kao da stalno lupkamo taj ventilator, no da lupkanje ustvari nije bitno jer mi to možemo radit veoma dugo vremena. Tada bi imali, recimo, generator sa efikasnošću 20%, ali bi on to radio konstantno uz nikakav ??? trošak. Na velikoj skali možda beskorisno, ali možda bi naš račun za struj bio ravan nuli... Ne bi li to bilo zgodno? Ne kršimo zakone termodinamike, ali ipak imamo račun od nula kuna :) pm ekonomske vrste.

i ipak nebi bio perpetuum mobile jerbo bi mu morali dati nasu energiju kroz lupkanje :zubo:

KungFuMonkey
25.05.2006., 01:45
Meni je vrlo zanimljivo kako svi uvijek razmišljaju o perpetuum mobileu kao o mašini koja radi više energije il' se konstantno okreće.... Da li vam je ikad pao na pamet pm koji bi bio EKONOMSKI pm? Tojest, nešto što bi bilo sposobno konvertirat količinu energije uz trošak, ali uz nikakvu cijenu? Zamislimo kao da stalno lupkamo taj ventilator, no da lupkanje ustvari nije bitno jer mi to možemo radit veoma dugo vremena. Tada bi imali, recimo, generator sa efikasnošću 20%, ali bi on to radio konstantno uz nikakav trošak. Na velikoj skali možda beskorisno, ali možda bi naš račun za struj bio ravan nuli... Ne bi li to bilo zgodno? Ne kršimo zakone termodinamike, ali ipak imamo račun od nula kuna :) pm ekonomske vrste.

Paaa
Vjetrenjače?
Hidroelektrane?

cuca
25.05.2006., 02:06
Paaa
Vjetrenjače?
Hidroelektrane?

:nono:

vjetrenjace -> pogon-> vjetar
hidroelektrane-> pogon-> voda

:zubo:

hvar
26.05.2006., 09:14
ljudi ajde više: nema tako nečeg i punkt.
protivi se zakonu očuvanja energije-stroj koji bi davao energiju bio bi u biti stroj za proizvodnju energije a ne kao do sada za pretvorbu.
kaj vam je?
Samo razmislite-ja uložim dva joula energije u pokretanje vražje stvari a dobijem ni kriv ni dužan 1000000000000000000000 joula.
to je višak, toga nije u svemiru bilo. Odakle je došlo?
Dosta sranja. Najučinkovitiji stroj je Carnotov. A on treba energiju.

nije tocno. Carnotov proces je najucinkovitiji termodinamicki proces. ali ti mozes termodinamiku potpuno zaobic. npr diesel motor je daleko ispod Carnotovog procesa ali fuel cells izvlace vise energije iz goriva nego Carnotov proces jer se u njima kemijska energija direktno pretvara u elektricnu sa minimalnim gubicima. na taj nacin nije uopce bitna temperatura okoline koja ti oduzme onu donju kockicu u procesu (ispod T okol.).
i to nije nikakav SF. Thyssen-Krupp radi podmornice sa Siemensovim fuel cells naveliko.

hvar
26.05.2006., 09:19
Pa netreba ti apsolutna nula za supravodljivost. Neki materijali to vec rade na vise od -100C. Ali da, supravodljivost je u neku ruku perpetuum mobile. Ako nema kapaciteta i induktiviteta, onda se moze vrtiti u beskonacnost. Hm, cudi me da je americka vlada pustila ovu informaciju da procuri :)
supravodljivost nije perpetuum mobile!!!
supravodljivost znaci samo da neces izgubit energiju na otpor u zici. Ali ako mislis vrtit tockove od auta sa el. motoron, moras svejedno trosit energiju cak i ako imas supravodljivost.

hvar
26.05.2006., 09:32
:nono:

vjetrenjace -> pogon-> vjetar
hidroelektrane-> pogon-> voda

:zubo:
to je dobar primjer.
jasno je da PM ne postoji.
ali iskreno receno ni vjetrenjace ni HE, a ni solarna nisu lose.
PM bi triba davat vise energije nego daje i to je glupost.
puno je pametnije usmjerit se na nesto sto iskoristava besplatnu energiju.
cak i kad bi sutra (ili danas) neko napravija PM, jasno je da ta energija koju bi on dava odnekud dolazi. tako da to opet nebi bija PM nego samo neki novi izvor energije. Tesla je npr smatra da ce se nac nacin da se iskoriste sva zracenja oko nas za struju. Eto solarne je upravo to. Ali solarna nije bas efikasna. vjerojatno ce u tom smjeru bit jos masu razvoja.

red_shrike
26.05.2006., 11:02
Ustvari, postoji pm koji bi trebao proizvodit onoliko energije koliko i troši, a ne više (prve vrste ako se ne varam). Vas bi interesiralo da postoji pm u kvantnoj fizici. Naime, kada elektroni prelaze iz jedne orbite u drugu oni jednostavno nemaju energiju za takvo što, niti je vidljivo kako im nešto da tu enrgiju. Za sada je teorija da im svemir 'posudi' energiju portebnu, koju oni zatim vrate natrag prilikom promjene. Drugo, ako uzmemo kanistar supravodljive tekućine i zamijesimo ga, primjetili bi smo da se tekučina kreče još godinama nakon što smo mi to prvi put pokrenuli.
Nikakav SF, ima sve fino dokumentirano u knjigama. Uostalom, ja ne predlažem pravi pm jer je on nemoguć po definiciji. Kao da netko kaže, ajmo vidit kako 2+2 može dati 5. Nikako.

El Tomo
26.05.2006., 11:12
Onaj najrelevantniji za primjer sam izostavio :brukica: : Zakon o očuvanju energije

Eh, ako netko mozda i sumnja u drugi zakon termodinamike jer on nije fundamentalan, tada mu zakon ocuvanja energije rusi sve nade u stvaranje perpetuuma mobile jer je on doista fundamentalan zakon i nema veze s termodinamikom i njezinom statistickom prirodom.

El Tomo
26.05.2006., 11:17
Ustvari, postoji pm koji bi trebao proizvodit onoliko energije koliko i troši, a ne više (prve vrste ako se ne varam).

Ne postoji, i to ti kazu zakoni termodinamike. Cak i da imas idealnu supertekucinu ili elektricnu supravodljivost u kojem je otpor beskonacno malen, ne mozes iz tog sustava izvuci onoliko mehanicke energije (rad) koiko si ulozio! Ovdje ljudi stalno mijesaju dva pojma. Ako neki sustav nema nikakav unutarnji otpor, to ne znaci da se iz njega moze izvuci onoliko korisne energije koliko se ulozio, i on nije perpetuum mobile prve vrste. Cim se pocinje iz supervodica izvlaciti korisna energija (a to znaci mehanicki rad) dolazi do gubitaka i disipacije u prostoru u obliku topline. I to prema zakonima termodinamike ne mozemo nikako sprijeciti bez obziro koliko se tehnoloski razvili dijelovi uredaja.

El Tomo
26.05.2006., 11:26

Neki tip je ljudima rekao u 16. stoljecu (ili je to ipak vec 17. stoljece) da je ubrzanje sile teze jednako bez obzira na masu. Nedugo zatim jos jedan tip je rekao da isti fizikalni zakon uzrokuje pad jabuke tebi na glavu kao i kretanje mjeseca oko zemlje i zemlje oko sunca.

Pazi sad - 500 godina kasnije, usprkos svom nasem tehnoloskom i znanstvenom napretku, ti idiotski zakoni jos uvijek vrijede! Pa kako je to moguce da vrijedi nesto sto je 500 godina staro a mi se toliko razvismo?

Upravo u tome i jest vrijednost i ljepota fizikalnih zakona. Oni su bezvremenski i bezprostorni, vrijede uvijek i svugdje. Danas, kao i prije milijun godinu. A vrijedit ce gotovo sigurno i za milijun godina. Funkcioniranje prirode nema veze s nasim tehnoloskim razvojem. Ne znam zasto smo mi toliko antropocentristi i smatramo kako bi se neki fizikalni zakon treba podredivati nasem razvoju, a ne mi njemu.

Mozes slobodno zaboraviti da ce ta zakonitost jednog dana prestati vrijediti.

zoser
26.05.2006., 13:39
Neki tip je ljudima rekao u 16. stoljecu (ili je to ipak vec 17. stoljece) da je ubrzanje sile teze jednako bez obzira na masu. Nedugo zatim jos jedan tip je rekao da isti fizikalni zakon uzrokuje pad jabuke tebi na glavu kao i kretanje mjeseca oko zemlje i zemlje oko sunca.

Pazi sad - 500 godina kasnije, usprkos svom nasem tehnoloskom i znanstvenom napretku, ti idiotski zakoni jos uvijek vrijede! Pa kako je to moguce da vrijedi nesto sto je 500 godina staro a mi se toliko razvismo?

Aristarh u 4 st. prije K. reče da je Sunce u centru sučeva sustava, te da se planete okreću po kružnicama oko Sunca i to svih 7 planeta za koliko su znali stari Grci, rekavši da je Zemlja 3 planet od Sunca, zatim u 16 stoljeću crkva pali ljude,jer rekoše da je Zemlja u centru svemira,

Eratosten u 3 st.prije K. reče da je Zemlja okrugla, te pruži matematički dokaz u kojem je pogrešio 1% s obziromna današnja mjerenja, crkva veli NE, Zemlja je ravna ploča...

Prvi koji je dokazao da sva tijela padaju jedanko bez obzira na masu je Galileo Galilei, ali nije znao razlog, pa je došao Newton i razriješio misteriju...

Pozdrav!

El Tomo
27.05.2006., 02:52
Problem s Grcima je da su oni svoju filozofiju gradili iskljucivo na promisljanju i logici. Nitko nije provodio eksperimente!!! A kako su oni bili prvenstveno slobodoumni, tako je bili i svakakvih filozofija. Pa nije ni cudno da su neki filozofi pogodili bit nekih problema koji su tek mnogo kasnije rijeseni. Oni nisu tocne odgovore otkrili niti dosli do njih, vec su ih postavili na osnovu ogickog razmisljanja. A iz takve metode moze uvijek proizaci svasta, i nije nimalo cudno da su neki 'pogodii'. No to ne znaci da su razumijeli pojavu. A bez razumijevanja nema niti znanosti.

Izuzetak je Eratosten koji je stvarno bio genije medu Grcima. On je do svojih zakljucaka dolazio medu ostalom i mjerenjem - od tuda mu rezultat velicine zemlje i udaljenosti zemlja-mjesec.

No, ostatak filozofa je doslovno filozofirao. Poznata je filozofska rasprava Aristotela o broju zubiju u konja, gdje on krivo tvrdi njihov broj. A u tom svom filozofskom razmisljanju o broju zubiju, on nije u stanju konju otvoriti usta i prebrojati zube!!

zoser
27.05.2006., 13:03
Istina, ali moraš priznati da su bili poprilično intuitivni s svojim razmišljanjima bez uporabe znanstvenih eksperimenata, iako je Aristarh svoja razmišljanja naslijedio od Platona, Aristotela i mislim Eudoksa koji su zastupali geocentrični model, Aristah je pretpostavio da da se zemlja okreće oko vlastite osi i po kružnici oko Sunca, te je to objašnjavao sjajom planeta te izmjenom dana i noći, ostali znanstvenici njegova doba zapravo se uopće nisu slagali s Aristarhom, jer se bilo ustaljeno razmišljanje da je Zemlja nepomična i u centru Svemira...

Ovo s zubima je presmiješno, nije se bez veze filozofija rodila u Grčkoj...ali za razliku od njih egipćani su bili skloniji znanstvenim tezama i razmišljanjima, kad pogledaš umjetnost, i Grke kipove primjerice, sve su naučili od Egipta, istina da im kipovi djeluju živo sbog S forme, ali to nije ovdije bitno, veći majstori su bili egipćani nego grci u kiparstvu, samo su težili različitim stvarima...

Aristarhove hipoteze tek je Kopernik računski potvrdio...

Da vas pitam nešto, znate li gdije se može kupiti u Zagrebu perpetuum mobile onaj s 5 kuglica što vise na nitima...nisam taj nigdije vidio, jer za mene je to pravi perpetuum mobile, a ne oni s magnetima...

Pozdrav!

red_shrike
27.05.2006., 14:50
Uga, mislio sam da postoji pm samo kao tvorevina riječi, ne da je netko ustvari to i napravio. Npr., apokalipsa postoji kao termin, ali se još nije dogodila. Isto kao i konačno riješenje itd. Pm je, kao što sam rekao, nemoguć po definiciji bilo ove ili one vrst. Ono što bi bilo interesantno vidjet, da li je moguće napravit 'ko fol' pm, ustvari samo visoke iskoristivosti.

enax
27.05.2006., 20:51
supravodljivost nije perpetuum mobile!!!
supravodljivost znaci samo da neces izgubit energiju na otpor u zici. Ali ako mislis vrtit tockove od auta sa el. motoron, moras svejedno trosit energiju cak i ako imas supravodljivost.

Pa znam, zato sam i reko u neku ruku. To je samo izvor bez gubitaka, ali ne i uredjaj bez gubitaka, jasno da ako ces na njega prikljuciti neki uredjaj da ce se gubici pojaviti.

AmADin_gospo
27.05.2006., 21:26

Zašto je nemoguće napraviti stroj koji pokreće neku vrstu dinama i taj dinamo daje struju onome koga pokreće?
Zašto se to ne može?
ko što reče antonio_87, problem su gubitci u prenosu i pretvaranju energije... trenutno se može napravit uređaj koji bi sam sebe pokretao kojih 100 tinjak ili 200 godina al to nije Perpetuum mobile, sve je u teoriji lijepo, al prasa pokazuje drugačije.

The-Trooper
27.05.2006., 22:22

Nevjerovatno mi je da uz preko nekoliko pogrešnih teza, teorija i izjava fizičara, još uvijek postoje oni koji su ovako apsolutno sigurni u svoje znanje. Malo arogantno.
Stvari se u svemu, pa tako i fizici, mjenjaju iz dana u dan. Krhko je znanje...

The-Trooper
27.05.2006., 23:26
Članak iz Večernjeg lista od prije nekoliko godina, naslova:

Amerikanci oteli Rusima perpetuum mobile - senzacionalno preseljenje 8 ruskih učenjaka u San Diego

MOSKVA - Perpetuum mobile, odnosno "vječni motor" postoji, i više nije samo plod tisućljetne ljudske mašte. Izumilo ga je u Vladivostoku osam ruskih učenjaka na čelu sa 47-godišnjim Olegom Grickovičem, dr. energetske automatike.
Znanstvena senzacija procurila je u rusku javnost kada se otkrilo da su Grickovič i njegovi kolege zajedno sa svim članovima obitelji početkom godine zauvijek preselili iz Vladivostoka u Ameriku. Preko oceana prevezli su i konstruktorski biro u kojem je njihov "vječni motor" radio bez prekida pet godina. O detaljima tog izuma Grickovič šuti, a na odlasku iz domovine ruskim je novinarima rekao da je riječ o hidromagnetskom generatoru koji proizvodi energiju na bazi elektrostatike. Generator je kompaktan, može se smjestiti u svaki automobil, zrakoplov, kuću i, naravno, tvornicu. Ne traži posebno opsluživanje i bez prekida može raditi od 25 do 30 godina. Proizvodnja hidromagnetskih dinama stoji 500 dolara za jedan kilovat, što znači da će njegova energija biti 40 puta jeftinija od energije iz nuklearnih elektrana.
Svoj izum "vječnog motora" Oleg Grickovič demonstrirao je Amerikancima prošlog ljeta na Svjetskom kongresu novih energija održanom u Salt Lake Cityju. Svojim izumom Grickovič je odmah privukao pozornost Pentagona koji ga je sada i preselio u svoju vojnu bazu u San Diegu gdje će nastaviti istraživanja i organizirati serijsku proizvodnju perpetuum mobila. Izum je patentirao u Moskvi još 1988. godine, ali otada ni jedna kremaljska vlada nije imala novca za financiranje, i to je glavni razlog što je napustio domovinu, izjavio je Grickovič.

B.Lacmanović

Za početak, ograđujem se od članka i nemam pojma o vjerodostojnosti i što je bilo dalje. Za to bi trebali gosp. Lacmanovića. Ako netko zna recite! Strogo gledano to i ne bi bio perpetuum mobile jer bi radio samo 20ak godina.

Ali mogu reći da mi nije ni malo nevjerovatno da ljudi već danas mogu proizvesti p.m. ali treba sagledati kakve bi ekonomske posljedice takvog, potpuno funkcionalnog, "stroja" bile. Velik novac je u igri, a nekima nikako ne odgovara da ostanu bez njega.
Osim toga sama pomisao - besplatna energija svima hmm... To bi zahtjevalo i određenu socijalno/duhovnu promjenu u načinu razmišljanja i poimanja svijeta kod velike većine čovječanstva. Krenuli bi u "Star Trek" smijeru društva, a to je već zaista SF, čak ne ni rub znanosti, i dok je god društvo ustrojeno ovako kakvo je sada sumnjam, siguran sam, da možemo zaboraviti na perpetuum mobile, motore na vodu, kraj gladi, pravdu za sve... Uf, odlutah ja malo

I za kraj dvije stvari

- skraćenica pm se ustalila za nešto drugo u našem net riječniku :D

- potražite Grickovič/c na netu, javite koliko rezultata ste dobili.

El Tomo
28.05.2006., 01:42
Nevjerovatno mi je da uz preko nekoliko pogrešnih teza, teorija i izjava fizičara, još uvijek postoje oni koji su ovako apsolutno sigurni u svoje znanje. Malo arogantno.
Stvari se u svemu, pa tako i fizici, mjenjaju iz dana u dan. Krhko je znanje...

Ajde ti meni navedi jednu jedinu teoriju ili fizikalnu zakonitost koja je najprije dokazana, a onda 10, 20, 50 ili 500 godina kasnije opovrgnuta ili proglasena krivom. Koje su to pogresne izjave i teorije fizicara?

Upravo u tome i jest bit znanstvene metode. Znanstvena metoda nije samo teorijski izvod, logicka konzistentnost ili izjava nekog fizicara. Znanstvena metoda je puno vise. Kada neka zakonitost prode rigorozan test znanstvene metode, tada ona dokazano vrijedi u danim ogranicenjima.

Zako ocuvanja energije je toliko fundamentalan zakon, da bi njegovim narusavanjem ili nepostivanjem potpuno pronijeli sve sto o prirodi znamo. Osim toga, on je nebrojeno puta potvrden, u svim dimenzijama i na svim skalama. I tu je negdje kraj price.

El Tomo
28.05.2006., 01:48
ko što reče antonio_87, problem su gubitci u prenosu i pretvaranju energije... trenutno se može napravit uređaj koji bi sam sebe pokretao kojih 100 tinjak ili 200 godina al to nije Perpetuum mobile, sve je u teoriji lijepo, al prasa pokazuje drugačije.

Stvar je u tome sto perpetuum mobile nije tehnoloski ogranicen. Koliko god mi razvijali tehnologiju, koliko god lezajevi postajali sve savrseniji, mi nikada necemo moci kontruirati perpettum mobile. Pri tome, naravno, potpuno iskljucujem perpettum mobile koji stvara energiju ni iz cega. No, cak niti perpetuum mobile koji bi svu energiju pretvarao u rad NIJE FUNDAMENTALNO MOGUC. Kako rekoh, to nije problem tehnologije i trenja, vec fundamentalni princip funkcioniranja nasega svemira. Entropija (nered) svemira se u svakom procesu mora povecati, a to ne dozvoljava pretvorbu cjelokupne energije u koristan rad (odnosno, usmjereno gibanje). Barem jedan dio energije mora otici u kaoticno gibanje - toplinsku energiju.

enax
28.05.2006., 06:06

Amerikanci oteli Rusima perpetuum mobile - senzacionalno preseljenje 8 ruskih učenjaka u San Diego

MOSKVA - Perpetuum mobile, odnosno "vječni motor" postoji, i više nije samo plod tisućljetne ljudske mašte. Izumilo ga je u Vladivostoku osam ruskih učenjaka na čelu sa 47-godišnjim Olegom Grickovičem, dr. energetske automatike.
Znanstvena senzacija procurila je u rusku javnost kada se otkrilo da su Grickovič i njegovi kolege zajedno sa svim članovima obitelji početkom godine zauvijek preselili iz Vladivostoka u Ameriku. Preko oceana prevezli su i konstruktorski biro u kojem je njihov "vječni motor" radio bez prekida pet godina. O detaljima tog izuma Grickovič šuti, a na odlasku iz domovine ruskim je novinarima rekao da je riječ o hidromagnetskom generatoru koji proizvodi energiju na bazi elektrostatike. Generator je kompaktan, može se smjestiti u svaki automobil, zrakoplov, kuću i, naravno, tvornicu. Ne traži posebno opsluživanje i bez prekida može raditi od 25 do 30 godina. Proizvodnja hidromagnetskih dinama stoji 500 dolara za jedan kilovat, što znači da će njegova energija biti 40 puta jeftinija od energije iz nuklearnih elektrana.
Svoj izum "vječnog motora" Oleg Grickovič demonstrirao je Amerikancima prošlog ljeta na Svjetskom kongresu novih energija održanom u Salt Lake Cityju. Svojim izumom Grickovič je odmah privukao pozornost Pentagona koji ga je sada i preselio u svoju vojnu bazu u San Diegu gdje će nastaviti istraživanja i organizirati serijsku proizvodnju perpetuum mobila. Izum je patentirao u Moskvi još 1988. godine, ali otada ni jedna kremaljska vlada nije imala novca za financiranje, i to je glavni razlog što je napustio domovinu, izjavio je Grickovič.

B.Lacmanović

Za početak, ograđujem se od članka i nemam pojma o vjerodostojnosti i što je bilo dalje. Za to bi trebali gosp. Lacmanovića. Ako netko zna recite! Strogo gledano to i ne bi bio perpetuum mobile jer bi radio samo 20ak godina.

Ali mogu reći da mi nije ni malo nevjerovatno da ljudi već danas mogu proizvesti p.m. ali treba sagledati kakve bi ekonomske posljedice takvog, potpuno funkcionalnog, "stroja" bile. Velik novac je u igri, a nekima nikako ne odgovara da ostanu bez njega.
Osim toga sama pomisao - besplatna energija svima hmm... To bi zahtjevalo i određenu socijalno/duhovnu promjenu u načinu razmišljanja i poimanja svijeta kod velike većine čovječanstva. Krenuli bi u "Star Trek" smijeru društva, a to je već zaista SF, čak ne ni rub znanosti, i dok je god društvo ustrojeno ovako kakvo je sada sumnjam, siguran sam, da možemo zaboraviti na perpetuum mobile, motore na vodu, kraj gladi, pravdu za sve... Uf, odlutah ja malo

I za kraj dvije stvari

E kolko je do sada vec puta u novinama bilo objavljeno da je netko otkrio perpetuum mobile, vec bi bilo stotine razlicitih patenata. Ajde reci molim te, ako je oktriven 1988, zasto onda jos nigdje ne postoji? Ili postoji pa ga zla americka vlada skriva iz samo sebi poznatih razloga i mazohisticki ovisi o uvozu bliskoistocne nafte?

Dajte shvatite, moguce je da neki uredjaj koristi "besplatnu" energiju, znaci tipa vjetar, sunce, pa mozda i nekakve elektrostaticne naboje u zraku. Ali nikako nije moguce da proizvodi energiju ni iz cega. I obavezno pri realizaciji gubi nesto svoje energije na trenja i ostale gubitke.

Cijanid
28.05.2006., 13:08
Hmm...ok, nije baš da se razumijem u te perpetuum mobile i slične teorije, no jeste li se ikada zapitali da li je čovjek perpetuum mobile? Ne samo čovjek, već i životinje i biljke itd? Ok, najvjerojantije sam fulao, no samo pitam jer me zanima.

The_Equilibrist
28.05.2006., 13:46
Jedes? Dises? Pijes? Nisi perpetuum mobile.

red_shrike
28.05.2006., 14:38
Ajde ti meni navedi jednu jedinu teoriju ili fizikalnu zakonitost koja je najprije dokazana, a onda 10, 20, 50 ili 500 godina kasnije opovrgnuta ili proglasena krivom. Koje su to pogresne izjave i teorije fizicara?

Upravo u tome i jest bit znanstvene metode. Znanstvena metoda nije samo teorijski izvod, logicka konzistentnost ili izjava nekog fizicara. Znanstvena metoda je puno vise. Kada neka zakonitost prode rigorozan test znanstvene metode, tada ona dokazano vrijedi u danim ogranicenjima.

Zako ocuvanja energije je toliko fundamentalan zakon, da bi njegovim narusavanjem ili nepostivanjem potpuno pronijeli sve sto o prirodi znamo. Osim toga, on je nebrojeno puta potvrden, u svim dimenzijama i na svim skalama. I tu je negdje kraj price.

Prvo želim reći da se slažem sa el tomom, no čisto iz zabave ču malo otići na rub:p Newton je bio u krivu, i to dokazano. Samo, on je u krivu tako malo da na našoj skali grešaka njegove su nebitne. Prema njegovim jednbađbama mi možemo raditti sasvim solidno dok su stvari naše veličine, no čim postanu veoma malene moramo koristiti kvanttnu teoriju, a dok su veoma velike relativnost. Što će reći, na tim dimenzijama je greška prevelika za bilo što praktično. Evo i primera: teoretski bi mi mogli napravit TV koji radi čisto na teroiji Newtona, no tada TV ne bi bio sposoban prikazat ništa osim par osnovnih boja ako i to. Da dobijemo naše rezolucije, potrebna je precizna mehanika veoma malenog. Da zaključim, tehnički je newton bio u krivu, ali za praktično u 99.9999999999% slučajeva nije. To ne znači da će izaći perpetuum mobile mehanika, jer neće (ne će) budući da je sama ideja malo trknuta i nemoguća.

red_shrike
28.05.2006., 14:46
Drugo, evo što bi se dogodilo da netko napravi pm, hladnu fuziju i slično: ili ništa ili treći svjetski rat. Problem je u tome da je svjetska ekonomija VEOMA nestabilna zbog svoje baziranosti na zlatu (koju je premašila). Štos bi bio da bi se s pm mogli zamjeniti motori svih automobila, tvornica, dompova itd. To bi uzrokovalo smanjenje proizvodnje nafte, goleme količine otkaza, osiromašenje bliskog istoka, a budući da je to njima osnovni izvor novca izbili bi neredi i sukobi. Muslimanski muđahedini bi možda pozvali ne sveti rat protiv krščena, koji su ih eto sje* i dalje ovisi o tome koliko bi to bilo prihvačeno od ostalih. Činjenica da u susjedstvu postoji nuklearno oružje, da to nije pretjerano stabilna regija, da ima loše odnose sa zapadom znači a bi gotovo sigurno izbio kaos. Druga stvar koja bi se desila je smanjeno obrtanje novca na svjetskoj razini; budući a se to radi u dolarima, vrijednost $ bi pala i usput uzrokovala pad američke ekonomije. Da shvatite što bi to moglo uzrokovat ne treba previše mozga. Pa si vi razmislite o tome koliko jepm usvojiv. Nešto na malim skalama je u redu, no dok se ne nađe nekakvo riješenje na svjetskoj razini kako zamijenit naftu, ništa od toga.
Ispravite me ako griješim

El Tomo
28.05.2006., 14:51
Prvo želim reći da se slažem sa el tomom, no čisto iz zabave ču malo otići na rub:p Newton je bio u krivu, i to dokazano. Samo, on je u krivu tako malo da na našoj skali grešaka njegove su nebitne. Prema njegovim jednbađbama mi možemo raditti sasvim solidno dok su stvari naše veličine, no čim postanu veoma malene moramo koristiti kvanttnu teoriju, a dok su veoma velike relativnost.

Ne bi se slozio s izjavom kako je Newton dokazano bio u krivu. Upravo suprotno, Newton je dokazano u pravu i 400 godina nakon njegovog otkrica - dokaz tome su amerikanci na mjesecu koji su tamo odletjeli po Newtonu, a ne po Einsteinu. Kako sam vec ranije napisao, znanstvena metoda testira neku hipotezu ili pretpostavku unutar ogranicenja. I ta je ogranicenja potrebno dobro poznavati kako bi se znala primjenjivost dokazane teorije. Ako teorija dokazano vrijedi unutar svojih granica, tada ona vrijedi za sva vremena, svugdje i uvijek. Ne postoji teorija koje je nekada dokazano vrijedila na jednom mjestu, da bi nakon odredenog vremena prestala vrijediti na drugom mjestu.

Dakle, Newtonova teorija vrijedi unutar granice u kojima je dokazana i ispitana. U stvari, unutar te granice nema razlike izmedu Einsteinove i Newtonove teorije - prema tome, ona je itekako ispravna i dokazana.

Mi bi morali zivjeti u nekim totalno durgacijim granicama i potpuno drugacijem svemiru da bi zakon ocuvanje energije prestao vrijediti. A to bi pak znacilo nase odvajanje od ove sadasnje stvarnosti.

red_shrike
28.05.2006., 21:08
Istina, Newton je odveo ljude na mjesec. No što misliš da li bi ih odveo na Proxima Centauri? Ne bi. Želio sam samo reć da je Newton u pravu u samo u određenom spektru. Newtona koristimo samo u tom spektru. Da bi se teorija pokazala toliko krivom da pm postane moguć, neki od aksioma bi se trebao promijenit- a tada bi pm bio najmanja briga.

red_shrike
28.05.2006., 21:09
El tomo, daj promijeni font na blogu jer je nemoguće čitat.

The-Trooper
28.05.2006., 21:44

Hm, vjerujem da vrlo dobro znaš odgovor, ali neka. Pa svaka nova (revolucionarna?) teorija je dovodila do polarizacije znanstvenog svijeta. Od leta u stroju težem od zraka, pa do teorija relativnosti. Uvijek su konzervativci izvjesili.

Nije mi jasna ta zadrtost i zatucanost većine fizičara. Pa uključite malo maštu, pokušajte nešto što nitko nije. Zar ste se zaljubili u fiziku zato što je sve jako dosadno?

Pa i ako nećete, ne oduzimajte pravo na to drugima. Samo zato što vi vjerujete da je nemoguće. Naglasak na vjerujete, iako ste uvjereni da je to sigurna i nepobitna činjenica.

Slabo učite iz vlastite povijesti. Do sada bi trebali znati da nikada ne kažete nikada. Ne možete znati, jednostavno ne možete, što će budućnost donijeti i kakvi će se sve umovi roditi.

Znate li da američka vojska radi na teleportaciji snagom uma (nije nikakav tajni projekt)? Što bi fizičari prije 30ak godina rekli na to. A sad zamisli za 300tinjak godina.

Samo treba otvoriti oči i um. Sve postaje jasnije.

The-Trooper
28.05.2006., 21:53
E kolko je do sada vec puta u novinama bilo objavljeno da je netko otkrio perpetuum mobile, vec bi bilo stotine razlicitih patenata. Ajde reci molim te, ako je oktriven 1988, zasto onda jos nigdje ne postoji? Ili postoji pa ga zla americka vlada skriva iz samo sebi poznatih razloga i mazohisticki ovisi o uvozu bliskoistocne nafte?

Pa nešto sam natuknuo u svom postu, ali evo detaljnog objašnjenja :)

Drugo, evo što bi se dogodilo da netko napravi pm, hladnu fuziju i slično: ili ništa ili treći svjetski rat. Problem je u tome da je svjetska ekonomija VEOMA nestabilna zbog svoje baziranosti na zlatu (koju je premašila). Štos bi bio da bi se s pm mogli zamjeniti motori svih automobila, tvornica, dompova itd. To bi uzrokovalo smanjenje proizvodnje nafte, goleme količine otkaza, osiromašenje bliskog istoka, a budući da je to njima osnovni izvor novca izbili bi neredi i sukobi. Muslimanski muđahedini bi možda pozvali ne sveti rat protiv krščena, koji su ih eto sje* i dalje ovisi o tome koliko bi to bilo prihvačeno od ostalih. Činjenica da u susjedstvu postoji nuklearno oružje, da to nije pretjerano stabilna regija, da ima loše odnose sa zapadom znači a bi gotovo sigurno izbio kaos. Druga stvar koja bi se desila je smanjeno obrtanje novca na svjetskoj razini; budući a se to radi u dolarima, vrijednost $ bi pala i usput uzrokovala pad američke ekonomije. Da shvatite što bi to moglo uzrokovat ne treba previše mozga. Pa si vi razmislite o tome koliko jepm usvojiv. Nešto na malim skalama je u redu, no dok se ne nađe nekakvo riješenje na svjetskoj razini kako zamijenit naftu, ništa od toga.
Ispravite me ako griješim

Ne griješiš.

enax
29.05.2006., 05:05
Hm, vjerujem da vrlo dobro znaš odgovor, ali neka. Pa svaka nova (revolucionarna?) teorija je dovodila do polarizacije znanstvenog svijeta. Od leta u stroju težem od zraka, pa do teorija relativnosti. Uvijek su konzervativci izvjesili.

Nije mi jasna ta zadrtost i zatucanost većine fizičara. Pa uključite malo maštu, pokušajte nešto što nitko nije. Zar ste se zaljubili u fiziku zato što je sve jako dosadno?

Pa i ako nećete, ne oduzimajte pravo na to drugima. Samo zato što vi vjerujete da je nemoguće. Naglasak na vjerujete, iako ste uvjereni da je to sigurna i nepobitna činjenica.

Gle, masta je super, ali u okvirima mogucega. Koja korist ako fizicar masta o necemu kaj je nemoguce? Mozes ti mastati da je 2+2=3 do preksutra, pa nije i nece nikada biti. Razmisljanje unutar mogucih granica nije nimalo dosadno, sva velika otkrica su se desila unutar granica moguceg. Nijedan fizicar koji je dosao do velikog otkrica nije razmisljao izvan tih granica, jer da je nebi nikad ni dosao do njega nego bi trabunjao ezotericne nebuloze.

Slabo učite iz vlastite povijesti. Do sada bi trebali znati da nikada ne kažete nikada. Ne možete znati, jednostavno ne možete, što će budućnost donijeti i kakvi će se sve umovi roditi.

Istina, ali mozemo znati sto se nece desiti. Nece niko otkriti da Pitagorin teorem nije tocan, nece nitko otkriti da je 2+2=3 i nece niko otkriti nebuloze o kakvima trkeljaju ljudi na ovom forumu.

Znate li da američka vojska radi na teleportaciji snagom uma (nije nikakav tajni projekt)? Što bi fizičari prije 30ak godina rekli na to. A sad zamisli za 300tinjak godina.

Samo treba otvoriti oči i um. Sve postaje jasnije.

1. Ne, ne znam, odkud ti to?
2. Mogu raditi na pokusima kolko hoce, nisu se svi pokusi pokazali uspjesniima
3. Ako se i pokaze uspjesnim, kako bi to kosilo ikoji od sadasnjih zakona fizike?

The-Trooper
30.05.2006., 21:09
Gle, masta je super, ali u okvirima mogucega. Koja korist ako fizicar masta o necemu kaj je nemoguce? Mozes ti mastati da je 2+2=3 do preksutra, pa nije i nece nikada biti.

Ma znam, samo kažem da p.m. ipak nije 2+2. Ima tu još puno mijesta, možda upravo za ezoteriju o kojoj pričaš.

nece niko otkriti nebuloze o kakvima trkeljaju ljudi na ovom forumu.

:D

1. Ne, ne znam, odkud ti to?
2. Mogu raditi na pokusima kolko hoce, nisu se svi pokusi pokazali uspjesniima
3. Ako se i pokaze uspjesnim, kako bi to kosilo ikoji od sadasnjih zakona fizike?

Eh sad', tko bi sve to pamtio, TV, novine... Puno je to nebitnih podataka za moj mali mozak :D Koliko se sijećam skupili su nekih 50ak sposobnijih i za sada pokusi teku zadovoljavajuće, što god to značilo.
Rekao sam što bi bilo da je to netko spomenuo prije 30 godina. Digla bi se kosa na glavi znanstvenicima. Osim onima koji su radili na gledanju na daljinu, da ne kažem na gledanju u daljinu :zubo:

The_Equilibrist
31.05.2006., 00:38
Ma znam, samo kažem da p.m. ipak nije 2+2. Ima tu još puno mijesta, možda upravo za ezoteriju o kojoj pričaš.
U tome i je problem. Perpetuum mobile JE 2+2. Stvar je u tome da pm nije jaaako jako uspjesan. On je po definiciji beskonacno uspjesan. U fizici beskonacno ne postoji. Nikad nije postojalo u nijednoj teoriji. I zato je i analogija s Newton/Einstein neprimjenjiva u ovom slucaju.
Eh sad', tko bi sve to pamtio, TV, novine... Puno je to nebitnih podataka za moj mali mozak :D Koliko se sijećam skupili su nekih 50ak sposobnijih i za sada pokusi teku zadovoljavajuće, što god to značilo.
Rekao sam što bi bilo da je to netko spomenuo prije 30 godina. Digla bi se kosa na glavi znanstvenicima. Osim onima koji su radili na gledanju na daljinu, da ne kažem na gledanju u daljinu :zubo:
Ne. Znanstvenik dovoljno otvoren za nove stvari (sto bi znacilo dobar znanstvenik) bi rekao "vjerojatnost da tu ima nesto je smijesno mala". Ali najotvoreniji moguci znanstvenik (ako ima pojma o fizici) ce reci "pm NIKADA nece biti moguc". Nije to stvar zadrtosti i tvrdoglavosti. Stvar je prirode svemira.

hvar
31.05.2006., 06:36
Ali najotvoreniji moguci znanstvenik (ako ima pojma o fizici) ce reci "pm NIKADA nece biti moguc". Nije to stvar zadrtosti i tvrdoglavosti. Stvar je prirode svemira.
ma zasto se drzite strogo definicije PMa.
jasno je da PM koji energiju daje a ne izvlaci niotkud ne postoji. sta se tu ima pricat. tocka.
ali "PM" koji izvlaci energiju iz izvora koji je prakticno neiscrpan je vec danas stvarnost. vjetrenjace, solarna, hidroel. To su prakticki isto PMovi. U stvari bolje necemo ni imat. Mozda cemo povecat efikasnost ali u biti je to to.

zoser
31.05.2006., 18:53
jasno je da PM koji energiju daje a ne izvlaci niotkud ne postoji. sta se tu ima pricat. tocka.
ali "PM" koji izvlaci energiju iz izvora koji je prakticno neiscrpan je vec danas stvarnost. vjetrenjace, solarna, hidroel. To su prakticki isto PMovi. U stvari bolje necemo ni imat. Mozda cemo povecat efikasnost ali u biti je to to.

Možda pm ne znači ono što doslovno znači "vječno pokretan", Teslin rad s elektromagnetskim poljem Zemlje i besplatnom energijom, kao i njen bežićni prijenos su možga pravi PM,jer je energija vječna ako se na taj način iskorištava, vječna zapravo dok posotji elektromagnetsko poje Zemlje i besplatna što je možda ekonomski najbitnije...

Nemojte sad reći da Tesla nije došao do toga, da je to SF, ako imam knjige koje govore u prilog tome...a i izveo je pokus, ne samo Tesla u kojem je s malom verzjom kugle koja služi kao neka vrst odašiljača upalio žarulju na 100 kilometara daljine bez žice...

zoser
01.06.2006., 00:08
http://www.hp-gramatke.net/perpetuum/english/page0020.htm

hvar
01.06.2006., 06:33
Da u biti je to to. Mozda se domislimo kako prenit struju bezicno, mozda se i domislimo kako ubrat struju iz zraka ko sto je Tesla prica, ali sta god napravili sve ce to u principu bit isto ko i hidroelektrana. To ce samo iskoristavat neki postojeci prakticno neiscrpni izvor energije.

hvar
01.06.2006., 06:38
Nemojte sad reći da Tesla nije došao do toga, da je to SF, ako imam knjige koje govore u prilog tome...a i izveo je pokus, ne samo Tesla u kojem je s malom verzjom kugle koja služi kao neka vrst odašiljača upalio žarulju na 100 kilometara daljine bez žice...
To je bilo u Colorado Springsu. Ali nije bas 100 km. Imas neki link?

zoser
01.06.2006., 08:35
To je bilo u Colorado Springsu. Ali nije bas 100 km. Imas neki link?

Imam sam knjige, kad nađem neš na netu pošaljem ti na PM...

El Tomo
02.06.2006., 10:22

Hvaranine, ti si meni bas dobar :D :D

Mozda zvucim konzervativno, ali definicija je definicija, ma sto mi o tome govorili. Ako se slozimo da je perpetuum mobile stroj koji daje koristan rad ni iz cega (prve vrste), odnosno stroj koji cjelokupnu ulozenu energiju pretvara u koristan rad bez gubitaka (druge vrste), onda je to, to! Nema smisla reformulirati neku definiciju samo da bi odgovarala nasem poimanju stvari, jer tada vise tako definiran objekt nije ono sto smo definirali. Perpetuum mobile je to sto je, on ne moze biti vise ili manje. To je kao da pojam vjeverice ides malo reformulirati, pa ga olabavis tako da lasicu nazoves 'skoro pa vjevericom'. To ne ide tako - lasica je lasica, a vjeverica vjeverica.

Mozes imati uredaje velike efikasnosti, ali to nije perpetuum mobile.

zoser
02.06.2006., 10:29
Perpetuum mobile kroz povjest:

http://www.hp-gramatke.net/perpetuum/english/page0020.htm

hvar
02.06.2006., 10:29
Hvaranine, ti si meni bas dobar :D :D

Mozda zvucim konzervativno, ali definicija je definicija, ma sto mi o tome govorili. Ako se slozimo da je perpetuum mobile stroj koji daje koristan rad ni iz cega (prve vrste), odnosno stroj koji cjelokupnu ulozenu energiju pretvara u koristan rad bez gubitaka (druge vrste), onda je to, to! Nema smisla reformulirati neku definiciju samo da bi odgovarala nasem poimanju stvari, jer tada vise tako definiran objekt nije ono sto smo definirali. Perpetuum mobile je to sto je, on ne moze biti vise ili manje. To je kao da pojam vjeverice ides malo reformulirati, pa ga olabavis tako da lasicu nazoves 'skoro pa vjevericom'. To ne ide tako - lasica je lasica, a vjeverica vjeverica.

Mozes imati uredaje velike efikasnosti, ali to nije perpetuum mobile.
Onda PM ne postoji und Schluss mit lustig!

El Tomo
02.06.2006., 13:38

Istina, to nije SF, i stvar funkcionira. Ali ne funkcionira bas onako kako si je to Tesla zamislio. Odnosno, prakticna upotreba takvog uredaja i tog principa je neefikasna i komercijalno neisplativa. Ono sto tebi treba je energija, odnosno elektricna struja. Dobivanjem vrlo visokog potencijala, pa makar on bio i izmjenicni, ne osigurava dovoljnu gustocu energije i efektivan prijenos dovoljno visokih struja. Ti na rezonatorima poput onih Teslinih mozes dobiti milijune volti, ali struje su mizerno malene. Od toga nema gotovo nikakve prakticne koristi, jer za koristan rad tebi treba neki tok elektrona. Taj tok ne mozes dobiti indukcijom, jer sustav radi pri niskim frekvencijama.

Jedna stvar su Teslini rezonatori vrlo visokih napona i malih struja (poput onih na njegovim fotografijama), a druga stvar su slicna praznjena pri visokim naponima kakve imamo u zemljinoj atmosferi (munje i gromovi). No, tu se radi o vrlo visokim strujama.

Na kraju, Teslina ideja je bila pumpati energiju u Zemljin prirodni kondenzator (povrsina planete i ionosfera djeluju kao dvije vodljive ploce kondenzatora). Zemljina atmosfera oscilira na tocno odredenim frekvencijama (Schumannove frekvencije) i zaista je zapanjujuce kako je Tesla predvidio takve oscilacije 30 godina prije njihovih eksperimentalnih otkrica. No, struje dobivene iz ovakvog 'prirodnog' kondenzatora su iznimno male, efekt prijenosa i pumpanja je slab, a realna efikasnost niska jer 'napumpanu' energiju mogu preuzeti i drugi objekti u prirodi.

hvar
02.06.2006., 15:35
Na kraju, Teslina ideja je bila pumpati energiju u Zemljin prirodni kondenzator (povrsina planete i ionosfera djeluju kao dvije vodljive ploce kondenzatora). Zemljina atmosfera oscilira na tocno odredenim frekvencijama (Schumannove frekvencije) i zaista je zapanjujuce kako je Tesla predvidio takve oscilacije 30 godina prije njihovih eksperimentalnih otkrica. No, struje dobivene iz ovakvog 'prirodnog' kondenzatora su iznimno male, efekt prijenosa i pumpanja je slab, a realna efikasnost niska jer 'napumpanu' energiju mogu preuzeti i drugi objekti u prirodi.
Vidi, vidi Tomica je poceja proucavat Teslin rad.:top:
No, kako bilo. Glede pumpanja energije u Zemlju, cak bi to sve i bilo izvedivo, sto bi znacilo da bi mogli imat bezicni prijenos energije, ali nesto drugo je problem.
Kako kaze Tomica: "energiju mogu preuzeti i drugi objekti u prirodi".
Problem je sto je mogu preuzeti badava. Naime sa tim sustavom nemozes ni dan danas kontrolirat ko ce koliko struje pobrat, a narocito ne onda.
Tada bi firme koje isporucuju struju imale slicne probleme ko HTV danas. Morali bi ic od vrata do vrata i gledat ko krade struju.
Ali za razliku od HTVa koji treba samo pretrazit ko ima TV u podrucju dometa odasiljaca, te firme bi morale trazit ko krade struju po citavoj Zemaljskoj kugli.

zoser
02.06.2006., 15:52
No, kako bilo. Glede pumpanja energije u Zemlju, cak bi to sve i bilo izvedivo, sto bi znacilo da bi mogli imat bezicni prijenos energije, ali nesto drugo je problem.
Problem je sto je mogu preuzeti badava. Naime sa tim sustavom nemozes ni dan danas kontrolirat ko ce koliko struje pobrat, a narocito ne onda.
Tada bi firme koje isporucuju struju imale slicne probleme ko HTV danas. Morali bi ic od vrata do vrata i gledat ko krade struju.
Ali za razliku od HTVa koji treba samo pretrazit ko ima TV u podrucju dometa odasiljaca, te firme bi morale trazit ko krade struju po citavoj Zemaljskoj kugli.

Naftiniji lobiji vuku konce, ne da sad ja govrim o nekim teorijama urote, već o BP-u za koji radim i Shellu i ostalim velikim kompanijama...u poznatim naftinm rezervama pod zemljom se procjenjuje vrijednost na oko 35-37 triliona dolara...a to su samo poznate rezerve, Kanadske i Tiho oceanske rezerve tu nisu uključene...a procjenjuje se da Kanada ima najveće rezerve samo je problem dubina, a time i cjena vađenja barela...

Imam pdf file koji detaljno objašnjava kako napraviti (prilagoditi) motor na vodu i filmove kako motor funkcionira...kako meni to ne ide pod struku, ne kužim se baš u strojarstvo i energetiku, ali ako nekog zanima, nek mi javi na pm...

El Tomo
02.06.2006., 16:43

Pa nikada ja nisam niti prestao proucavati Teslin rad. Evo neki dan sam u 'smecu' na faksu pronasao knjigu "Nikola Tesla - Lectures, Patents and Articles" iz 50-ih godina, nekoliko stotina stranica njgovih originalnih patenata i clanaka o svemu i svacemu. Imao je on svakakvih eskapada i izleta (poput projekcije trajanja ratova s obzirom na tehnoloski razvoj), no to sada nije ni vazno. Procitao sam njegov dio o bezicnom prijenosu energije.

Gledaj, ti ovdje posredno impliciran kako je cijeli svijet jedna velika urota, i kako besplatna energija postoji samo je urotnici i bjelosvjetska politika ne zele obznaniti. Ne mogu se nikako sloziti s tobom. Teslin prijenos funkcionira, ali funkcioniraju i dimni signali pa se vise danas ne koriste. Takvo pumpanje energije i bezicni prijenos je samo utopija jer na veliku udaljenost je njegova efikasnost jako mala, a korisne struje jos manje. Ono sto bi mi u stvari trebali imati je praznjenje zemljinog kondenzatora - toranj dovoljno visok da spaja ionosferu i zemlju, pa da koristimo naboj prikupljen u ionosferi za koristan rad. To bi de facto bilo iskoristavanje energije munja i gromova, a to je upravo jedina prava i konkretna energija pohranjena u tom zemljinom kondenzatoru.

hvar
02.06.2006., 17:26
Gledaj, ti ovdje posredno impliciran kako je cijeli svijet jedna velika urota, i kako besplatna energija postoji samo je urotnici i bjelosvjetska politika ne zele obznaniti. Ne mogu se nikako sloziti s tobom. Teslin prijenos funkcionira, ali funkcioniraju i dimni signali pa se vise danas ne koriste. Takvo pumpanje energije i bezicni prijenos je samo utopija jer na veliku udaljenost je njegova efikasnost jako mala, a korisne struje jos manje. Ono sto bi mi u stvari trebali imati je praznjenje zemljinog kondenzatora - toranj dovoljno visok da spaja ionosferu i zemlju, pa da koristimo naboj prikupljen u ionosferi za koristan rad. To bi de facto bilo iskoristavanje energije munja i gromova, a to je upravo jedina prava i konkretna energija pohranjena u tom zemljinom kondenzatoru.
Nisan mislija na urotu ali nije bitno.
Glede efikasnosti. Ne kuzin zasto je mala. Zemlja ima doduse malu vodljivost ali kako je povrsina kroz koju se vodi struja ogromna, otpor bi triba bit mali, a time i gubici.
Ako ubodes rezonancu, struja bi tribala setat kroz Zemlju sve dok je neko ne ubere i iskoristi.
Glede tornja, znas li kako je uopce triba funkcionirat toranj u Wardencliffu?
To je onaj nedovrseni toranj sta je Teslu financijski upropastija.

zoser
02.06.2006., 17:46
Gledaj, ti ovdje posredno impliciran kako je cijeli svijet jedna velika urota, i kako besplatna energija postoji samo je urotnici i bjelosvjetska politika ne zele obznaniti. Ne mogu se nikako sloziti s tobom.

Ne smatram da je globalna svjetska urota Teslin izum i slična Teslina razmišljanjima, već je globalna urota naftnih kompanija protiv alternativnih izvora energenata poput auta na vodu, na vodik, na struju...Auti na struju su postojali 70 godina i gdje se sad...
Pa prosvjedi protiv nuklearnih centrala u SAD-u, sve je urota naftnih lobija protiv energenata koji mogu u 20 godina zamjeniti naftu...rekao sam ti kolika vrijednost leži u nafti, pa ratovi su se vodili zbog nje, di neće par ljudi misteriozno umrijeti...

Greenpeace je prosvjedovao ispred NE, a prosvjednici su financirani od strane Shell-a...

Camaria
11.06.2006., 15:11
cijeli svemir kao pm?
zapravo moje pitanje je je li istina da se u svemiru sva energija pretvara a nijedna ne gubi.
Onda bi ono prvo bilo istina?

red_shrike
11.06.2006., 15:32
Nije. Energija se nemože uništit, samo promijenit u drugi oblik. Svakim radom se energija mijenja sa određenim gubicima, i usporedo sa time raste entropija. Entropija raste dok se sva energija ne potroši, a onda ide debata što poslije (nisu baš sigurni na tu temu pa se ne bih htio ni ja uplitat).

Camaria
11.06.2006., 15:40
Energija se nemože uništit, samo promijenit u drugi oblik. .

To i rekoh ja :) ako se uključi i entropija u jednadžbu, onda se nije ništa promijenilo.
Sad se i meni čini da svemir ne pokreće sam sebe. Kad bi bilo tako, bi li ostao u istom, ili barem sličnom stanju zauvijek (zauvijek shvaćeno kao vrlo labavi pojam)?
Ajde fizičari, vi znate sigurno više od mene filozofkinje. ;)

red_shrike
13.06.2006., 01:40
Entropija je 'nered u sustavu'. Pojednostavljeno, potrošnja energije bi na kraju trebala uzrokovati da sve ukupna energija (prisjetimo se da je masa=energija) pretvori u toplinu (koja je manifestacija entropije). Znači, svemir ne radi na 100% stupnjem efikasnosti te stoga nije pm. Razmili malo, svemir je sazdan od zvijezda koje roše energiju, pa čak i same crne rupe mogu ishlapjet i troše energiju. najbliže što se da uradit sa PM je napravit uređaj koji koristi izvor energije kojega ima u izobilju. NA primjer, onaj radijski sat ili kak se već zove bi radio više od 1000 godina. To ti je druga vrsta PM: ako vječno definiraš kao definitivno dulje od jednog ljudskog života (npr 150 godina) onda možeš reći da si napravio pseudo PM, jer ti nečeš doživjet da se on zaustavi. To je sasvim solidno.

Timmers
08.07.2006., 21:26
PM nije moguc 100% ali zanimljive pretvorbe jesu.

Npr.:

1.
Mnogi vjeruju da je prostor/eter ispunjen energijom.
Mi smo uronjeni u njega i nemozemo koristiti tu energiju...kao ptica na zici.
Ali postoje nacini da se prostor deformira i dobijemo razliku potencijala
koji se moze koristiti za dobivanje el.energije

2.
Toplinske pumpe
Naprimjer brod crpi toplinsku energiju mora i plovi

3.
Ne pada mi napamet vise nis zanimljivo :zubo:

Daniels
09.07.2006., 14:58
Hipotetski koncpti:

1. Putovanje kroz vrijeme
Jednostavno crpimo energiju iz nekog drugog vremena. Ovo je moguće pod uvjetom da je putovanje kroz vrijeme moguće i da se vrijeme grana, odn. da postoji više vremenskih linija. Samo grananje vremena je već na neki način PM, budući da iz jedne nastaju nove vremenske linije koje imaju energiju.

2. Negativna masa
Ako je negativna masa moguća, onda bi bilo moguće iz ničega stvarati materiju pozitivne mase i antimateriju* negativne mase. Zbroj svih svojstva dobivenog je nula, pa se ne krši ZOE. Negativnu masu samo bacimo ili iskoristimo za nešto, budući da ima egzotična svojstva, a pozitivnu masu koristimo kao izvor energije.

*antimaterija je inače pozitivne mase, a ako je negativna masa moguća onda postoje:
1. materija pozitivne mase
2. antimaterija pozitivne mase
3. materija negativne mase
4. antimaterija negativne mase
Za (1) i (2) se zna da postoje. Mi smo građeni od (1). Parovi (1) i (4), te (2) i (3) bi se mogli proizvesti iz ničega, ako je negativna masa moguća.

Inače ni jedan fundamentalni fizikalni zakon ne brani postijanje negativne mase, ali ona se jednostavno gotovo nigdje ne pojavljuje.

wasd
12.07.2006., 15:58
Ideš, koja brija!

hvar
12.07.2006., 16:30
za free energy ne triba ti nista sustinski novo jer su vec poznati izvori slobodne energije:
vjetrenjace
vodenice- Hid. El.
solarne celije

jedino sto je potrebno je da budu efikasniji da bi energija bila jeftinija.
bilo bi korisno i kad bi se el. en. dala prenit bezicno. to bi mozda bilo i vaznije od povecanja efikasnosti. zamisli da imas doma vjetrenjacu i da se vozas po selu na struju iz vjetrenjace. jedini problem je sta niko u selu ne bi skuzija koja si faca. neki tip sa staron meckon bija bi veca faca od tebe.

no salu na stranu, glede energije oko nas, osim Zero point polja, koje je dosad neefikasno, za ocekivat je nesto ovakvo:
naime svud oko nas su zracenja. ona imaju energiju frekv. puta plankova konstanta. valda ce se nekad ta zracenja bolje iskoristit nego npr kod solarnih celija. u stvari najjaca zracenja visokih frekvencija i ne dolaze na Zemlju (srecom). Tako bi recimo mozda bilo efikasno postavit kolektore za gama zrake van atmosfere pa energiju bezicno prebacit u atmosferu. moracu popricat sa Teslon kako bi to izveja. On ce mi sigurno pomoc kod bezicnog prenosa energije.

u biti je prijenos ili pohranjivanje (to je u stvari isti problem) puno veci problem od samog dobivanja energije. naime ti mos imat doma i vjetrenjacu i solarne kolektore ali ces njima tesko pokretat svoj auto. cak ako i uspijes platices akumulatore vise nego sto bi platija benzin, a moraces ih mjenjat svakih pet godina.
eee zasto san sidija na usima kad mi je Tesla prica kako je na daljinu od 40 km upalija 200 zarulja.

El Tomo
13.07.2006., 10:54
za free energy ne triba ti nista sustinski novo jer su vec poznati izvori slobodne energije:
vjetrenjace
vodenice- Hid. El.
solarne celije

U principu, svaki izvor energije koji covjek iskoristava je slobodan, jer on u njega nije utrosio ni dolara ni joulea svoje energije. Jedino je pitanje dostupnosti. Energija ugljena je manje dostupna nego energija sunca, to je jasno svima. I naravno, u pitanju je i nacin sakupljanja te energije i njezina pretvorba u koristan mehanicki rad, odnosno elektricnu struju. A to pak ovisi o gustoci energije, zbog cega je solarna energija toliko neefikasna i skupa, a energija nafte prihvatljiva, efikasna i jeftina.

no salu na stranu, glede energije oko nas, osim Zero point polja, koje je dosad neefikasno, za ocekivat je nesto ovakvo:

Mala ispravka- Nije energije Zero point polja neefikasna, vec takvo nesto uopce ne postoji. To su samo i iskljucivo nebuloze tipova koji vole SF price i nemaju elementarna znanja fakultetske fizike.

Tako bi recimo mozda bilo efikasno postavit kolektore za gama zrake van atmosfere pa energiju bezicno prebacit u atmosferu. moracu popricat sa Teslon kako bi to izveja. On ce mi sigurno pomoc kod bezicnog prenosa energije.

Eh, to bi bilo super da mozemo izvesti. Recimo, postaviti kolektore na merkurovu ili mjesecevu povrsinu. Nema apsorpcije u atmosferi, efikasnost najveca moguca. Osim sto je solarna konstanta na merkuru puno veca nego na zemlji.

Od gama zracenja ne bi imao neke velike koristi, barem ne ovom danasnjom tehnologijom. Gama zracenje bi ti doslovno rasturavalo uredaj jer je toliko jako da izbija elektrone iz atoma. U principu, ne bi dobio vise energije nego sto je dobivas iz normalnih solarnih kolektora, jer bi energetsku razliku u stvari trosio na izbijanje elektrona direktno iz atoma, sto je energetski zahtjevnije od izbijanja atoma u poluvodicu. Covjek danas ne zna princip konverzije cjelokupne energije gama zraka u elektricnu struju, kao sto to zna pri puno nizim frekvencijama.

sibi
13.07.2006., 11:11
Ideš, koja brija!

Jooooooj, smijem se već 20 minuta....:rofl: :rofl: :rofl:

M3NT4L
13.07.2006., 11:30

Ali je moguce postici -273,1498 K pa bi smatrao to skorom apsolutnom nulom...

hvar
13.07.2006., 13:36
U principu, svaki izvor energije koji covjek iskoristava je slobodan, jer on u njega nije utrosio ni dolara ni joulea svoje energije. Jedino je pitanje dostupnosti. Energija ugljena je manje dostupna nego energija sunca, to je jasno svima. I naravno, u pitanju je i nacin sakupljanja te energije i njezina pretvorba u koristan mehanicki rad, odnosno elektricnu struju. A to pak ovisi o gustoci energije, zbog cega je solarna energija toliko neefikasna i skupa, a energija nafte prihvatljiva, efikasna i jeftina.

Mala ispravka- Nije energije Zero point polja neefikasna, vec takvo nesto uopce ne postoji. To su samo i iskljucivo nebuloze tipova koji vole SF price i nemaju elementarna znanja fakultetske fizike.

Eh, to bi bilo super da mozemo izvesti. Recimo, postaviti kolektore na merkurovu ili mjesecevu povrsinu. Nema apsorpcije u atmosferi, efikasnost najveca moguca. Osim sto je solarna konstanta na merkuru puno veca nego na zemlji.

Od gama zracenja ne bi imao neke velike koristi, barem ne ovom danasnjom tehnologijom. Gama zracenje bi ti doslovno rasturavalo uredaj jer je toliko jako da izbija elektrone iz atoma. U principu, ne bi dobio vise energije nego sto je dobivas iz normalnih solarnih kolektora, jer bi energetsku razliku u stvari trosio na izbijanje elektrona direktno iz atoma, sto je energetski zahtjevnije od izbijanja atoma u poluvodicu. Covjek danas ne zna princip konverzije cjelokupne energije gama zraka u elektricnu struju, kao sto to zna pri puno nizim frekvencijama.

necu sad o ZPF ali imas li neku ideju ili mozda vec postoji nacin da se energija prenese laserom. postoji li efikasan nacin da se laserska zraka ubere i pretvori u korisnu el. energiju. efikasan znaci da toplinu treba izbjec sto je vise moguce.

i pojasni mi ovo: sta uopce imamo od nacina za ubiranje EM zracenja kolko je efikasno i za koje se frekvencije koristi.
meni je poznat samo solarni kolektor ali cak ni njemu ne znan stupanj korisnosti

Dirty_Harry
21.12.2008., 12:15
Mislim da je nemoguće ne dati ništa a dobiti nešto, ali isto tako mislim da je nemoguće dati nešto, a ne dobiti ništa. Tako valjda svemir funkcionira.
A fakat, gdje ima za kupiti onih kuglica kaj se vrte u nedogled ?

Alan_SP
21.12.2008., 22:12
Mislim da je nemoguće ne dati ništa a dobiti nešto, ali isto tako mislim da je nemoguće dati nešto, a ne dobiti ništa. Tako valjda svemir funkcionira.
A fakat, gdje ima za kupiti onih kuglica kaj se vrte u nedogled ?

BTW, te kuglice rade na struju (iz baterija, ili se mogu ustekati u zid).

A sad, sto se tice strojeva s faktorom iskoristivosti >1, njih navodno ima dosta...

red_shrike
21.12.2008., 22:23
Do sada nije nigdje pokazan stroj koji bi imao iskoristivost 100%, a kamoli više od 100%. Ako tko ima link, neka da. I to ne nešto u stilu, neki ukrao, neko oteo, nego želim vidjet demonstrirano.

Alan_SP
22.12.2008., 19:56
Do sada nije nigdje pokazan stroj koji bi imao iskoristivost 100%, a kamoli više od 100%. Ako tko ima link, neka da. I to ne nešto u stilu, neki ukrao, neko oteo, nego želim vidjet demonstrirano.

Hm, koliko znam toga mozes vidjeti na Ubitou koliko god hoces. A mozes naci i razne siteove koji su posveceni tome. Sad da ne idem u konkretne siteove (ima ih dosta), korisnije ti je dati (ako i sam ne mozes to dokuciti) kljucne rijeci, pa upotrijebi omiljenu trazilicu.

free energy machine

I onda gledaj sto se sve nudi. A onda, ako vidis nesto interesantno, pogledaj za dodatne kljucne rijeci i tako siri svoju potragu.

No, sto se tice drugih stvari, bas sad je prijatelj nabavio par filmica, pa sam slaze svoj stroj. Kupio je i neodimske magnete, posto su oni pogon (tj. bilo koji magneti, a nedimski su najjaci permanentni, iako je on kupio N35) i ukratko, kaze da stvar radi, sad gleda nabaviti neki elektromotor, pa cemo vidjeti da li stvar moze podnijeti opterecenja i kolika, pa i koliko energije dati (sto znaci da je faktor iskoristivosti >1) i tako to. Ukratko, covjek se igra, a i ja gledam sto i kako to ide.

red_shrike
22.12.2008., 20:02
ne baš. Fore sa magnetima nisu iznad 1. Ti sa tiem u najboljem slučaju možeš vratiti uloženu energiju u stvaranje tog magneta, no pravi je trik napraviti uređaj koji bi se vrtio samo sa permanentnim magnetima. Meni su pali na pamet neki dizajni, reci koliko je tvoj frend to platio?
Ovo na youtubeu mi se ne sviđa jer nema ništa konkretno. Tj, nisam vidio još neke jednadžbe koje bi pokazale kako to funkcionira.

DagDugpa
23.12.2008., 13:54
Hipotetski koncpti:

Jednostavno crpimo energiju iz nekog drugog vremena. Ovo je moguće pod uvjetom da je putovanje kroz vrijeme moguće i da se vrijeme grana, odn. da postoji više vremenskih linija. Samo grananje vremena je već na neki način PM, budući da iz jedne nastaju nove vremenske linije koje imaju energiju.

2. Negativna masa
Ako je negativna masa moguća, onda bi bilo moguće iz ničega stvarati materiju pozitivne mase i antimateriju* negativne mase. Zbroj svih svojstva dobivenog je nula, pa se ne krši ZOE. Negativnu masu samo bacimo ili iskoristimo za nešto, budući da ima egzotična svojstva, a pozitivnu masu koristimo kao izvor energije.

*antimaterija je inače pozitivne mase, a ako je negativna masa moguća onda postoje:
Za (1) i (2) se zna da postoje. Mi smo građeni od (1). Parovi (1) i (4), te (2) i (3) bi se mogli proizvesti iz ničega, ako je negativna masa moguća.

Inače ni jedan fundamentalni fizikalni zakon ne brani postijanje negativne mase, ali ona se jednostavno gotovo nigdje ne pojavljuje.

Potpis. Najzreliji post u posljednje vrijeme.

red_shrike
23.12.2008., 14:04
Ne, krivo. Par materija-antimaterija bi bilo očuvanje zakona fizike. Pogledajte coriolisovu silu, tu se događa upravo ovo što čovjek želi reć. Iz ničega na trenutak dobiješ nešto. To je upravo par materija-antimaterije (pozitron-elektron), koji se anihiliraju i to je to. Efektivno posuđuješ energiju od svemira koja se anihilacijom opet vrati natrag. Ex nihilo stvaranje.

Alan_SP
23.12.2008., 22:22
ne baš. Fore sa magnetima nisu iznad 1. Ti sa tiem u najboljem slučaju možeš vratiti uloženu energiju u stvaranje tog magneta, no pravi je trik napraviti uređaj koji bi se vrtio samo sa permanentnim magnetima. Meni su pali na pamet neki dizajni, reci koliko je tvoj frend to platio?
Ovo na youtubeu mi se ne sviđa jer nema ništa konkretno. Tj, nisam vidio još neke jednadžbe koje bi pokazale kako to funkcionira.

Magnete je platio oko 200Kn (75 komada).

Mene ne zanimaju toliko jednadzbe, vise kako stroj izgleda i onda, kako radi. Kao sto rekoh, jos ne znamo da li stroj moze pokretati elektromotor (koji postaje generator, ako se vrti), te koliko opterecenje stroj moze podnijeti.

red_shrike
23.12.2008., 22:26
200 kuna 75 komada? Gdje? možeš i na PM da ne bude reklama na forumu što je kažnjivo (mislim)

ARTETUREN1
23.12.2008., 22:36
Hipotetski koncpti:

2. Negativna masa

Potpis. Najzreliji post u posljednje vrijeme.

To si uočio kada si bio na drvetu spoznaje, mislim zrelost? :rolleyes:

Pa daj malo razmisli oko ovako nabacanih riječi gotovo nesuvislih, što uopće smatra karakteristikama negativne mase i pod "drugim" vremenima?
Zato se i ljudi smiju kada se piše na takav način - Ti se uloviš i kakav je zaključak?
Ovo podebljano mu je znakovito ... samo ga dugo nema.

DagDugpa
24.12.2008., 01:39
To si uočio kada si bio na drvetu spoznaje, mislim zrelost? :rolleyes:

Pa daj malo razmisli oko ovako nabacanih riječi gotovo nesuvislih, što uopće smatra karakteristikama negativne mase i pod "drugim" vremenima?
Zato se i ljudi smiju kada se piše na takav način - Ti se uloviš i kakav je zaključak?
Ovo podebljano mu je znakovito ... samo ga dugo nema.

Bilo kako bilo, daleko je zrelije razmišljanje od pokušaja da se složi nekakva struktura sa neodimijskim magnetima. Od magneta nema vajde. Jedina energija koja se iz njih može dobiti jest energija uložena u magnetizaciju, prilikom njihove proizvodnje, što znači da će struktura sa magnetima raditi dok se magneti ne ODMAGNETIZIRAJU, a to će biti jako brzo (ako se optereti stroj, a u protivnom to će biti dobra igračka koja se jedno vrijeme vrti i vrti).

Ovo što je napisao Danijels su hipotetski koncepti. Sam je to rekao u svom postu.

Alan_SP
24.12.2008., 14:31
Bilo kako bilo, daleko je zrelije razmišljanje od pokušaja da se složi nekakva struktura sa neodimijskim magnetima. Od magneta nema vajde. Jedina energija koja se iz njih može dobiti jest energija uložena u magnetizaciju, prilikom njihove proizvodnje, što znači da će struktura sa magnetima raditi dok se magneti ne ODMAGNETIZIRAJU, a to će biti jako brzo (ako se optereti stroj, a u protivnom to će biti dobra igračka koja se jedno vrijeme vrti i vrti).

Sto se tice demagnetiziranja magneta, prema vlasniku firme gdje je prijatelj kupio magnete, oni se demagnetiziraju oko 1% u 10 godina, bili optereceni ili ne.

Ja to ne znam, ali valjda covjek zna, posto ih prodaje, pa ima vise iskustva o tome.

red_shrike
24.12.2008., 14:43
Ako su magneti pod stresom u smislu da su im isti polovi stalno okrenuti (da se odbijaju) onda se demagnetizacija odvija puno brže.

DagDugpa
24.12.2008., 21:25
Sto se tice demagnetiziranja magneta, prema vlasniku firme gdje je prijatelj kupio magnete, oni se demagnetiziraju oko 1% u 10 godina, bili optereceni ili ne.

Ja to ne znam, ali valjda covjek zna, posto ih prodaje, pa ima vise iskustva o tome.

Pa dobro. Napravi stroj pa ces vidjeti koliko dugo ce raditi.
Nema vajde od magneta.
Jest, nesto se moze napraviti i to bas sa magnetima, ali ne tako kako se ovdje pise. Jedini nacin je koristiti novi koncept i vidjenje svemira. A to vodi na Paramhansa Tewarija i Bruce de Palmu. A tada magnet ima jednu drugaciju ulogu, koja nije feder tj. izvor sile, vec "skretac" u drugi inercijalni sustav. Necu o tome jer ne znam ima li interesa.

U svakom slucaju prouci homopolarni generator, de Palmu i Tewarijev Space Power generator.

enax
29.12.2008., 22:39
Jest, nesto se moze napraviti i to bas sa magnetima, ali ne tako kako se ovdje pise. Jedini nacin je koristiti novi koncept i vidjenje svemira. A to vodi na Paramhansa Tewarija i Bruce de Palmu. A tada magnet ima jednu drugaciju ulogu, koja nije feder tj. izvor sile, vec "skretac" u drugi inercijalni sustav. Necu o tome jer ne znam ima li interesa.

Huh? Ajde to pojasni malo, nisam prije naisao na to. I kako je to moguce uskladiti sa zakonima termodinamike?

Evangard
30.12.2008., 00:09
Bok svima! :w

Da li mi netko može objasniti pojam sinergije?
Jedan čovjek diže 50 kg, drugi 50kg, a zajedno 110kg?

Eto, vidim da ovdje ima dosta pametnih ljudi, pa se nadam dobrom odgovoru.

I još nešto: kako se u megafonu zvuk poglašava (mislim na onaj obični tuljac kojeg možeš doma napravit, ne onaj elektronski)??? :ne zna:

To ne bi značilo da mu se i energija povećava?

Ramzes13
30.12.2008., 00:16

Ajmo svi u vojsku!

Ramzes13
30.12.2008., 00:17
Bok svima! :w

Eto, vidim da ovdje ima dosta pametnih ljudi, pa se nadam dobrom odgovoru.

I još nešto: kako se u megafonu zvuk poglašava (mislim na onaj obični tuljac kojeg možeš doma napravit, ne onaj elektronski)??? :ne zna:

To ne bi značilo da mu se i energija povećava?

Kako vidiš, ako sama neznaš?

Alan_SP
30.12.2008., 21:34

Dakle, sinergija je to sto si ti rekao. Kad vise njih dobije rezultat koji je veci od zbroja njihovog pojedinog ucinka, sto si ti tako lijepo objasnio. Naravno, nije nuzno da je bas 110, moze i 150. Glavno da je rezultat veci od 100 (tj. zbroja pojedinih ucinaka). BTW, sinergija je nedavno usla u rijecnik nasih politicara, pa ju sad rabe svugdje i za sve.

A sto se tice megafona, on usmjerava zvuk (elektricni i usmjerava i pojacava elektricnim putem, tj. radi se o mikrofonu, zvucniku i pojacalu izmedu). Lijevak jednostavno sprijecava rasprsenje zvuka u svim smjerovima, pa u onom u kome je lijevak usmjeren dolazi do prividnog povecanja snage zvuka. Isto tako rade i usmjerene antene, koje mjesto da odasilju u svim smjerovima, salju samo u jednom usko odredenom. Naravno, i u jednom i u drugom slucaju nije doslo do povecanja snage izvora, vec samo koncentracije signala (u slucaju megafona zvuka).

saburo
05.10.2010., 22:15

B.Lacmanović

I za kraj dvije stvari

pokusao sam i niti traga niti glasa na google istina
e jos jedan odgovor za one skepticne,,sjetite se da su i nikoli tesli govorili
kako nije moguce naparavit izmjenicnu struju i slat ju na veliku udaljenost
bez gubitaka! da je nemoguce(dotad je bila poznata istosmjerna struja)...

tako i danas "mudri strucnjaci" marinu soljacicu govore da nemoguce struju slat zrakom,a upravo je to i tesla pokusavao(nije tema ali povlacim paralelu da je nemoguce potuc zakone fizike njutna i ekipe)kazu da lopta nekog nogometnog igraca u juznoafrickoj republici je prkosila zakonima fizike,,eh pa gledao history chanel i NLO veliki u trokut putovao polako po izjavama velikog
broja svjedoka,sa jakim motorima bez potiska,jako tihi..
znaci tehnologija koja je nama nepoznata,,poruka je moja,,
ti zakoni vrijede dok ne dođu nove tehnologije,a kad o tome odlucuje svemir;)

El Tomo
06.10.2010., 07:31
Postojanje perpetuuma mobile nema apsolutno nikakve veze s politickim, kulturoloskim, socijalnim, ekonomskim okruzenjem i uvjetima. Perpetuum mobile je iskljucivo stvar prirode i prirodnih zakona. Nema velikih megasvjetskih urota, sakrivanja tehnoloskih cuda jer ona jednostavno - nisu moguca! I tu je sav kraj i pocetak price, koliko god neki zivjeli u zabludi i bili uvjereni kako se radi o nekakvoj uroti mocnika. Ovakvu urotu mogu organizirati samo prirodni zakoni, a sumnjam da njih imalo briga za nas.

Termodinamicki zakoni i zakoni ocuvanja energije temeljni su zakoni, fundamentalni principi koji do sada apsolutno nigdje nisu pokazali da imalo popustaju ili ne vrijede, cak i u ekstremnim slucajevima poput crnih rupa. I ne samo to - to nisu obicni zakoni poput Newtonovih zakona, vec fundamentalni principi. Ove principe ne mozemo nadopuniti poput Newtonovih zakona tako da vrijede u odredenom opsegu. Ovi principi mogu ili vaziti, ili ne vaziti, nema sredine. Ukoliko oni ne vaze, cijela nasa spoznaja o prirodi oko nas je netocna, sva nada predvidanja su netocna. Dosadasnji eksperimenti pokazuju da to nije tako.

Vuci paralele s Newtonovim zakonima doista nema smisla. Oni i dalje vrijede, odveli su covjeka na Mjesec i sonde na Jupiter. Einstein je Newtona samo prosirio, i u odredenim uvjetima Einsteinov relativizam prelazi u Newtonovu mehaniku. Da bi pm radio, temeljni principi moraju biti naruseni, tu vise nema prosirivanja u 'specijalnim' slucajevima.

Nema smisla niti vuci paralelu s Teslom jer to je pak potpuno promaseno. Sve sto je Tesla otkrio i napravio bilo je u okvirima tadasnje spoznaje o fizici i prirodi oko nas. Sigurno nije postojao niti jedan zakon ili princip koji je branio prijenos elektricne energije na daljinu. Bas kao sto je promaseno sada spominjati Soljasica, jer nema niti jednog principa koji ne dozvoljava bezicni prijenos energije.

Kod pm postoji temeljni princip funkcioniranja svemira koji ne dozvoljava konstrukciju perpetuuma mobile, bez obzira koliko se mi trudili i bili tehnoloski inovativni/genijalni. Stvar ne moze funkcionirati.

Radle
07.10.2010., 02:08
Perpetuum mobile nije moguce napraviti, i nikada nece biti npravljen. Zasto? Zato sto ce doci do degradacije materijala komponenti. Da li ce to da se desi za 5 godina, 5000, ili 5 000 000 godine, nije bitno, Bitno je da dok god se taj uredjaj sastoji od materijalnih komponenti, one ce da se trose i da u jednom momentu kolapsiraju i zahtjevaju zamjenu. Kada se to desi, stroj prestaje da radi. Da li se PM nalazi u vakuumu ili ne, to nije bitno. Ako komponente ne unisti oksidacija, unistit ce ih trenje ili nesto trece. Jedini nacin da se uredjaj napravi je da se sastoji od nematerijalnih komponenti, a to trenutno nije moguce uciniti, i da li ce ikada biti moguce, ne bih rekao. Sve i da to naprave, opet ostaje 2 zakon termodinamike koji mora da se srusi, a u nasem svemiru, tesko.

Prijatno

Radle
07.10.2010., 02:16
Uzmite za primjer covjeka kao ili neko drugo zivo bice. Zar covjek ne bi trebao biti naj savrseniji oblik PM? Sve dok ima zrak, hranu i vodu on zivi i funkcionira. Jedini razlog zbog kojeg stari i umire je trosenje dijelova, tj. degradacija celija. Da celije ne degradiraju, i covjek ostane u nekom idealnom okruzenju, meaning bez virusa bakterija i drugih uzrocnika bolesti, covjek bi zivio vjecno. Think about it...

Daniel.N
08.10.2010., 12:35
Uzmite za primjer covjeka kao ili neko drugo zivo bice. Zar covjek ne bi trebao biti naj savrseniji oblik PM? Sve dok ima zrak, hranu i vodu on zivi i funkcionira. Jedini razlog zbog kojeg stari i umire je trosenje dijelova, tj. degradacija celija. Da celije ne degradiraju, i covjek ostane u nekom idealnom okruzenju, meaning bez virusa bakterija i drugih uzrocnika bolesti, covjek bi zivio vjecno. Think about it...

Vjerojatno ipak ne.

Radle
08.10.2010., 19:46
Vjerojatno ipak ne. Ja ipak mislim da bi. Kao najsavrsenija masina danas, covjek radom proizvodi hranu za sebe, tj. energiju koja ga pokrece. Ta energija pokrece njega kako bi on proizveo jos hrane, i to je krug zatvoren. Covjek proizvodi energiju i na kraju je koristi za proizvodnju energije. Dakle, covjek je perpetuum mobile. Jedini faktor koji nedostaje je da se taj proces odvija vjecno,a jedino sto sprijecava to jeste smrt. Nadalje, niko nije umro sam od sebe. Svaki puta kada neko umre, uzrok je otkazivanje nekog od vitalnih organa, da li uslijed starosti, bolesti ili necega nepredvidjenog. Niko nije umro samo zato sto mu je bilo vrijeme da umre. Cak i kada umre covjek u 150-oj godini zivota, naizgled nicim izazvan, dakle od starosti, ipak je umro zato sto je usljed degradacije celija sto je uzrok tzv. "starenja" poceo da otkazuje jedan, vise ili svi organi koji su nuzni za njegovo funkcioniranje. Dakle, ti organi su otkazali zato sto su se potrosili, da se tako izrazim. Ako pretpostavimo da covjek nadje nacin da tu degradaciju zaustavi, i ako ga smjestimo u okolinu u kojoj ne postoje faktori koji mu mogu oduzeti zivot uzrokujuci bolesti ili nesrece ( virusi, bakterije, automobilske nesrece), dakle da covjeka drzimo pod staklenim zvonom, ja ne vidim razlog zbog kojega bi on umro.

sdespoto
08.10.2010., 20:56
Tvoj "zatvoreni krug" će trajati dok sunce sja. Kad se ta pečnica ugasi sve na zemlji će stati.