PDA

View Full Version : Nepal, Tibet

Namche
01.12.2002., 12:24
Ima li netko ovdje sa time iskustva??
Ja namjeravam ic u narednih god-dve kad skupim lovu:D
Dvoumim se oko Annapurne ili Everesta. Ovaj drugi je skuplji a i treba avionom letit iz Kathmandua do Lukle. Nekako mi se Annapurna circuit ili sanctuary cime sasvim ok a , nije ni preskupo.

Rita
01.12.2002., 15:16
Imam par poznanika koji su bili i svi su odusevljeni,to je sve sto znam;)

Pale Blue Eyes
01.12.2002., 15:25
Moj boyfriend je bio vec par puta... idem i ja u proljece...

Kiki
01.12.2002., 16:13
Bila ja u Nepalu prije dvije godine i mogu ti rec da sam se odusevila (i smrznula ;) ).
Ja sam isla na Annapurna circuit, a moj decko je isao (par godina prije) na Everest.
Mislim da je Everest bolji sto se scenografije tice, al je Annapurna circuit lakse za organizirat, popularniji je trek i ima veliki izbor guesthouses i slicno.
Najbolje vrijeme za trek je izmedju Oktobra i Novembra jer je vidljivost najbolja, a vrijeme je jos uvijek toplo. Dobro je i izmedju Decembra i Maja, al ces se smrznut, a najgore izmedju Juna i Septembra jer je onda monsoon.
Da li ides sam ili organizirano? Mi smo isli sami i mislim da je tako bolje jer ne trebas podredit vrijeme grupi. Ja sam samo iznajmila jednog sherpu da mi nosi ruksak, a decko je sam svoj nosio.
Everest Base Camp trek traje tri tjedna. Kao sto si rekao trebat ces uzet let iz Lukle na pocetku i na kraju treka i to ponekad moze biti pravi problem jer ako je vrijeme lose, avion ne leti i onda imaju backlog of passengers. Plus, moj decko se jadan toliko smrznuo da se nije prao jedno tjedan dana jer nije mogao face skidanje odjece da bi se oprao u cold shower.
Annapurna circuit (YAY!) isto traje tri tjedna. Takodjer ces morat uhvatit let iz Kathmandua do Pokhare. Na srecu, to su redovni letovi i ima ih u izobilju i jeftini su. Probaj letit s Buddha Air. Oni mi se cine najsigurniji i najreliable kompanija. Annapurna je super trek jer je onak jako scenic. Morat ces preci preko Thorung-La pass koji je na 5416m i dosta je opasan. Kad prolazis pass, racunaj da ti starting time bude oko pet ujutro. Nemoj ranije jer je jako hladno i mozes dobit frostbite. Ako pak ides kasnije, povecan je rizik od avalanches. Nama je trebalo jedno sest sati da se uspentramo na Thorung-La. Kad sam ja bila, grupa Talijana te jedna Australska porodica su izgubili zivote tamo, zato oprez. Jedan dan me uhvatila i snjezna mecava i kunem ti se, ako se nadjes u necem takvom, neces vidjet ni prst ispred nosa, a kamoli nesto drugo. Taj dan me stvarno bilo strah da cu poginut.
Takodjer, za vrijeme treka, dva dana se nisam prala, jer je bilo toliko hladno da je to za nevjerovat i jednostavno nisam smogla snage da se skinem i uskocim u (hladan) tus.
Jednom sam se toliko smrzla da sam morala spavat pod tri popluna, u sleeping bag i u odjeci i jos mi je bilo hladno...
Guesthouses u kojima ces ostajat nemaju grijanje i slicne komforte kao sto si vec i naslutio.
Showers su svi soler heated, al ako nema sunca ujutro, nema ni tople vode. Ako pak ima tople vode, brzo se potrosi.
Super stvar su meal times na treku. Guesthouses obicno imaju jednu zajednicku prostoriju gdje se jede i gdje mozes provest vrijeme s drugim trekkers.
Posto je hladno, a nema grijanja, imaju open vatru ISPOD stola i onda cijeli stol prekriju nekom dekom ili tako necim, ti ubacis noge ispod i fino se grijes, jedes i pricas s drugim trekkersima o avanturama s tog dana. :) :D
Eto, to ti je to.
Jos bi ti rekla da pazis da izneses svoje plasticno smece (water bottles i slicno) sa sobom sa planine i da ih ostavis lijepim i za druge turiste. Mozes ih stisnut, stavit u vrecicu i onda ih bacit kad se vratis nazad u Pokharu ili Kathmandu.
Ja sam stavila neke slike sa treka na svoj Yahoo album pa mozes vidjet ako te zanima.
Link na album je na onoj stranici Slike IMF forumasa.
Ako imas vremena, jos bi ti preporucila da odes u Chitwan nacionalni park, white water rafting (najbolji na svijetu navodno), te posjet gradu Bhaktapur (to mozes obavit kao day trip iz Kathmandua jer je blizu).
Ako te zanima jos stogod ili nesto specificno, samo pitaj.

Kiki
01.12.2002., 16:22
Evo ti link na slike. (http://photos.yahoo.com/kiki1105uk)
Nemoj da te zavaraju moji kratki rukavi. Ujutro je toplo, navecer je hladno ko vrag.
Nikad mi u zivotu nije bilo hladnije ko tamo.

Namche
01.12.2002., 16:40
Puno hvala Kiki. O svemu sto si mi napisala sam citao ali je lijepse to cut ovako iz prve ruke:)
Da, na Everestu je poprilicna guzva pogotovo 10-11 mj kad je peak sezone, ili cu tada ici ili 3-4 mj.
Najvjerojatnije na Annapurnu jer mi se zbilja ne leti do Lukle pogotovo sto sam vec u par knjiga procitao kakvo ej to iskustvo:D a, zna se desiti da danima ne lete avioni zbog ruznog vrememena. Doduse moze se i pjeske do tamo al treba krenuti oko tjedan dana prije iz Kathmandua pjesice.
Sam necu ici u najgorem slucaju sa sherpom ali vec cu nesto naci. Da u grupi mislim da nije dobro jer bude previse ljudi pa je tesko sve uskladiti.
Reci mi jesi li imala problema sa pitkom vodom? Si upotrebaljavala filter ili tablete za prociscavanje? I pogotovo kako si prosla aklimatizaciju? Budjenje ponoci bez zraka, glavobolje etc... Vjerujem da je najbitnije ne zuriti sa uspinjanjem cca 300-500 po danu visinske razlike.
Znam za Thorung-La i tamo se nikad ne zna sta te ceka. Ti kazes da je bila frka a ja sam gledao slike bez imalo snijega, sve ovisi.
Malo sam se raspitivao najjeftinije karte su na proljece u 3-4 mj oko 700 eura povratna do -Nepala i to mislim preko Nizozemske ne sjecam se vise. U svakok slucaju to je samo pitanje vremena al znam da ce biti ludo i nezaboravnooooooo
Sto se tice opreme jesi li kupila pa donijela sa sobom ili si iznajmila u Pokhari?
Uf jedva cekam
:D
Thanx na info

Kiki
01.12.2002., 17:20
Ej, Namche, kad se vratis da si nam podnio iscrpan izvjestaj. Ja uvijek volim cut o putovanjima.
10-11 mjesec je bolji nego treci ili cetvrti jer je vidljivost bolja.
U Aziji imaju nesto sto se zove haze (mislim da im je to od zagadjenosti) i taj haze je najzesci u proljece. Prevedeno u RL to ti otprilike znaci da neces vidjet Annapurna lanac kad gledas iz Pokhare u to doba zbog te izmaglice ili sto li je vec. Ako pak bacis pogled iz Pokhare prema planinama u 10om, jedanaestom mjesecu, planine ce ti biti kristalno jasne i vidljive jer je zrak jako cist onda (isciste ga monsoonske kise).
Everest je zaista jako tezak trek. I imas puno vise sanse da se udesis u nekom avalanchu ili slicno.
Na Annapurni ti prijeti opasnost jedino oko Thorung-La ili ako se nadjes u hebenoj snjeznoj mecavi ko ja.
Ne trebas se bojat da ides solo jer je puno prakticnije. Decko i ja smo kupili samo avionske karte do Kathmandu i sve ostalo smo izorganizirali tamo. Jednostavnije je i jeftinije. Osim toga ako si u grupi i ne svidja ti se njihov ritam ili ti se ne svidjaju sherpe koje ti odabere organizator, ne mozes nista ucinit oko toga. Ako pak sve organiziras na licu mjesta, ti imas izbor.
Naravno, zabavnije je (i sigurnije) putovat s nekim. No, po mom misljenju dosta je da vas je dvoje. (ti i cura, ti i prijatelj...whatever).
Problema s pitkom vodom nema jer cijelim putem imas male lokalne ducane sto prodaju bottled vodu (i coca colu, fantu, cokoladice i slicno...). Jedino sto moras pazit kao sto sam vec napomenula je da iznes te plasticnjace sa sobom vani sa planine jer oni nemaju mogucnost tamo da to negdje odloze.
S aklimatizacijom ne bi trebao imat problema osim ako se ne zuris i ne obavis cijeli trek u trku. Take your time i ne zuri, to je sve sto ti mogu reci.
Ako osjetis glavobolju ili da ti se povraca, sidji nize i onda ostani na toj visini jos jedan dan ekstra da se prilagodis. Ljudi postanu sick vec oko 3000 m. Mene je isto uhvatilo, ali ne jako jer sam vec prije planinarila i pentrala se na visine gdje ne trebam bit. ;)
Dobro ti je pravilo da spavas na manjoj visini nego onoj sto si dosegnuo taj dan. U praksi bi to islo otprilike ovako. Dodjes do sela gdje mislis prespavat, ostavis stvari u sobi i onda se propentras jos jedno 100-200-300-whatever metara gore i nakon toga sidjes opet dolje do sela.
Nemoj racunat na to da ti na Thorung-La nece biti snijega. To je skoro pa nemoguce. Cesca pojava je da bude toliko snijega da se ne moze ni proc nego da ga ne bude uopce.
Eh, da....mi smo isli iz Londona preko Austrije s Lauda Air. To je nama bila najjeftinija karta, a Lauda je skroz OK avio kompanija.
Od opreme sam cipele i jakne i te fore imala iz Londona, a sleeping bag i jos neke waterproof karafeke sam iznajmila u Pokhari. Jeftino je, a kvaliteta je dobra.
Kupi si i walking stick. Vjeruj mi, trebat ce ti.
Sto jos...? Um..da...kad trekkiras nastoj sa sobom uvijek imat neke nuts ili cokoladice zbog instant energije.
I ponesi selekciju odjece. Trebat ce ti sve od kratkih rukava do rukavice, kape, sala, waterproofs...itd...itd... Ujutro obicno bude suncano i onda vec nagdje iza podneva pocinju oblaci, snijeg, hladnoca ili kise...

T.C.
01.12.2002., 17:23
Pogledaj i ovu web stranicu:

http://www.ericbolz.com/

Neznadar
03.12.2002., 14:38
Preporucio bih uloziti malo vise novaca, pa umjesto oko Annapurna ili Everesta na kojima je uvijek guzva i koji su za moj ukus malo previse iskomercijalizirani odabrati neko od jos uvijek tzv. "restricted" podrucja, npr. Mustang. Ja sam bio na Manaslu treku, veci dio je "restricted area", za to postoji posebni "trekking permit", a u povratku sam prosao kroz dio Annapurna circuita, pa sam bio zapanjen razlikom. No, ukusi se razlikuju, za mene sto veca divljina - to bolje...

Namche
03.12.2002., 16:10
Cuj ako se ne varam mustang je tek nedavno otvoren za posjetioce i mislim da je strasno skup.
Znam da su najposjeceniji annapurna i everest ali trek oko Manaslu-a ili Dhaulagiria nema uvjete koje ti ovo dvoje pruza.
Ali, ko voli i ako si moze priustiti zasto ne!

Princeza
04.12.2002., 17:06
Postoji nepalski i tibatanski/kineski dio Mustanga. Za tibetanski treba traziti dozvolu kineske vlade, koja se tesko dobiva i skupa je. Osim toga, ako zelis vidjeti buddhisticke hramove, bolje je ici u Nepal, jer ih je tolerantna nepalska vlada sacuvala od unistenja, a kineska je na svom podrucju prakticki sve unistila. Ovo sto sam napisala odnosi se na Visoki Mustang. Inace u Nepalu jos postoji i Niski Mustang, za koji mislim da ne trebas posebnu dozvolu.

Namche
04.12.2002., 22:36
Sve sto si rekla za mustang stoji. Ali i za Nepalski trekk u mustangu moras masno platiti evo link http://www.green-lotus-trekking.com/engels/trekcamp-mustang.html

Da se smrznes :)
Za tu lovu si priustim sve za annapurnu od Avio do trekka:)

Princeza
05.12.2002., 11:30
Bh, nisam imala pojma da je i nepalska strana tako skupa. :confused: :o

jimmy jazz
11.12.2002., 19:44
oooh himalayee...krov svijeta gdje bogovi pustaju svoje suze...
nisam bio u Nepalu, nego u Indijskim himalayama, pocetak Tibeta..
bilo je to nesto najtezhe sto sam ikad napravio u zivotu...popeti se s 2000 na 4200 metara..i najjace...Everest i Anapurna, ili K2 ;) me ne zanimaju, vishe me zanima dodir s prirodom, a u indijskom djelu himalaya imate cvijece na preko 3500 metara..zeleno..
koga zanimaju visine ima i prelaza preko 5000, ili 6000 metara...i nije bash da po putu prodaju flashiranu vodu...put je divlji, kozja staza ak imas srece ak ne onda je josh divljiji..hodas po 3 dana i vishe da bi doshao do neke stanice na putu...nakon kaj si tjedan dana apsorbiran od prirode oko sebi, ciji si dio postako, pa 1. put probash kavu na road stationu...imas tolko ludi osmijeh na licu...the people in the cities just dont know...oni su poput indijskih krava kaj dolaze u gradove i jedu smece po ulicama..hehe..osim toga, nije ti gust hodati s oblacima kaj ti pushu u bubrege...bio sam sredinom Augusta, dok josh znaju biti kishe, al vrijeme je stalno bilo..lijepo! u Septembru je kao glavan sezona. govorim o podrucju oko Leh-a(koji ima najvishu cestu na svijetu), Ladakh-a..

Shadowfax
28.02.2005., 19:41
Zanima me da li je itko išao u Tibet vlakom? Mene užasno privlaci ta zemlja (ne zbog jucerašnjeg film i brad pitta :D ) Vjerovatno bi išla sama. Postoji li kakva tusisticka agenicija koja ima mogucnosti odlaska u Tibet vlakom.

Hvala

Indi
28.02.2005., 21:52
Evo nekoliko (jako) zanimljivih linkova:
na ovom sajtu (http://www.exodus.co.uk/countries/tx.html) imas puno linkova na razna putovanja u tibet, i evo jos dva dodatna linka:
http://www.dragoman.com/destinations/single.php?tripCat=SRT
http://www.dragoman.com/destinations/single.php?tripCat=HTC
:)

aaston
01.03.2005., 06:44
Shadowfax kaže:
Zanima me da li je itko išao u Tibet vlakom? Mene užasno privlaci ta zemlja (ne zbog jucerašnjeg film i brad pitta :D ) Vjerovatno bi išla sama. Postoji li kakva tusisticka agenicija koja ima mogucnosti odlaska u Tibet vlakom.

Hvala

Nisam siguran ali mislim da u Tibetu nema željeznice osim ako je Kinezi nisu izgradili zadnjih godina.

Shadowfax
01.03.2005., 13:29
Indi hvala ti na linkovima :kiss:

Aaston baš sam razmišljala o tom :D. Malo su prosurfat netom mozda nađem nešto. :D

Shadowfax
01.03.2005., 13:32
Malo sam švrljala i po našim turistickim agencijama,našla sam program,al nigdje nisam uspijela nac cijene aranžmana. :rolleyes:

aaston
01.03.2005., 13:51
Probaj potražiti neku stranu agenciju u Austriji ili Italiji, možda su povoljnije. Tibet s agencijom sigurno nije jeftin, nažalost.

Hm, sada ću ti dati možda malo ekstremnu ideju:
Nepal je za turiste otvorena zemlja i u Katmanduu ima dosta respektabilnih agencija koje se bave turizmom po široj okolici u koju spada i Tibet. Probaj si neku potražiti preko tražilice. Možda organiziraju put iz nekog većeg Europskog grada ili bar surađuju s nekom Europskom agencijom. Moguće je neke aranžmane ugovoriti i putem neta.

Ako ništa drugo, bar ćeš steći osjećaj o tome šta se turistima nudi i po kojoj cijeni.

Shadowfax
01.03.2005., 14:05
Da čula sam za te mogućnosti. Bilo je na televiziji reportaža kak ose iz Beograda može za 200 eura po osobi u Egipat. Tamo imam frenda i mogla bi prespavat. Tako da postoji mogucnost,da odem i iz Beograda. Vijerujem da je su tamo aranžmani puno jeftiniji. Iako ne znam da li mi je pametno ici samoj? :rolleyes:

Roko
01.03.2005., 14:49
nema sanse za 200 eu da ides u Tibet. na koju foru?

Transsibirkom 3 tjedna ces umrijeti sama a i nije bas sigurno a i ne vozi do Tibeta.

ajd ti u Nepal prvo. Jesi igdje isla daleko ikad?

Shadowfax
01.03.2005., 15:01
Napisala sam da se ta cifra odnosi na Egipat.
Nisam nikad išla sama,a i nisam nikad bila tako daleko :D .

Indi
01.03.2005., 20:31
Shadowfax kaže:
Indi hvala ti na linkovima :kiss:

Mislim da ako zelis ici sama, da ti je najbolje ici preko te agencije. Jedna moja frendica je sama isla sa njima u kyrgyzstan i bilo joj je fenomenalno. Grupe su odredjenog broja ljudi i sve je fantasticno organizirano - cula sam samo najbolje :top: A i ta agencija nudi fakat prave pravcate adventure holidays :)

aaston
02.03.2005., 06:31
Jučer je na TV-u bila emisija od Stipe Božića, ovaj put je bio Mt. Kailash u zapadnom Tibetu. 6 dana vožnje od Nepalske granice do Mt. Kailasha :eek:

Jooj da mi je više para i više vremena pa da si unajmim dva terenca i nestanem na neko vrijeme... :D

Nemruth Dagi
02.03.2005., 07:34
Shadowfax kaže:
Malo sam švrljala i po našim turistickim agencijama,našla sam program,al nigdje nisam uspijela nac cijene aranžmana. :rolleyes:

SAITOURS u Ilici je imao program Tibet/Nepal 3 tjedna za 23 tisuće onda su skinuli na 16 tisuća.

Smještaj su prenoćišta sa kisikom a uzeto je i vrijeme za eventualne odrone ceste zato to sve traje 3 tjedna-ko voli nek izvoli.:s

Shadowfax
02.03.2005., 09:01
Morat cu pocet igrat loto :D

Shadowfax
02.03.2005., 11:27
Nemruth Dagi kaže:
SAITOURS u Ilici je imao program Tibet/Nepal 3 tjedna za 23 tisuće onda su skinuli na 16 tisuća.

Smještaj su prenoćišta sa kisikom a uzeto je i vrijeme za eventualne odrone ceste zato to sve traje 3 tjedna-ko voli nek izvoli.:s

Njima sam poslala e-mail,jel na stranici nemaju cijenu. Odgovor je bio da još uvijek slazu program,i da mole za malo strpljenja. :D

puffin
02.03.2005., 12:19
shadowfax..otiđi na www.trektrek.si
nedavno sam čula za njih i čine mi se super...predbilježila sam se za jedno zanimljivo (treking) putovanje u sedmom mjesecu...vidla sam da imaju nepal i tibet...

Roko
02.03.2005., 12:32
jesi stvarno razmisljala o Nepalu?

znam da je moj fren isao jeftino za Kathmadu preko Moskve aeroflotom. Busom do budimpeste pa Moskva

tilla
02.03.2005., 12:38
Roko kaže:

Transsibirkom 3 tjedna ces umrijeti sama a i nije bas sigurno a i ne vozi do Tibeta.
?

kako nije sigurno?

Nemruth Dagi
02.03.2005., 12:46
Roko kaže:
jesi stvarno razmisljala o Nepalu?

znam da je moj fren isao jeftino za Kathmadu preko Moskve aeroflotom. Busom do budimpeste pa Moskva

AEROFLOTOM?

Odmah napravi testament.:D

Iljušinnnnnnnnnnnn......flota im je takva da padaju u prosjeku jedan na tjedan.

Indi
02.03.2005., 13:23
tilla kaže:
kako nije sigurno?

nije bas najsigurnije u smislu osobne sigurnosti. ja sam jednom trebala npr ici iz Moskve u Minsk vlakom (sama) pa su me ipak stavili na avion...

Jedina preporuka za transsibirsku zeljeznicu je ako se vec ide OBAVEZNO ponijeti svoje plahte, jastucnice i deke!!!! Inace je super cool to putovanje. Ima opcija od Moskve do Vladivostoka ili od Moskve do Penkinga mislim.

tilla
02.03.2005., 13:28
pa i meni se to čini ko vrlo poučno putovanje. a mogal bi testirat živce na kojem kilometru ću odustat.
ne bi ni išla sama na tako dalek put, ali dobro je znat.:)

aaston
02.03.2005., 14:02
Nemruth Dagi kaže:
AEROFLOTOM?

Odmah napravi testament.:D

Iljušinnnnnnnnnnnn......flota im je takva da padaju u prosjeku jedan na tjedan.

Aeroflot unutarnji ruski promet je jedno, unutar Rusije rade šta hoće.
Aeroflot međunarodni promet je drugo jer sa neodržavanim avionima ne bi ni mogli letjeti na druge aerodrome, pogotovo ne na zapadnoeuropske.

Ruski avioni su ok, problem je jedino kad se štedi na održavanju - tada se svaki prije ili poslije strmopizdi, bio on iljušin ili airbus :D

Roko
02.03.2005., 14:20
tilla kaže:
kako nije sigurno?

razgovarao sam s par ljudi i kazu da se svakavi tipovi motaju po vlaku. Rusija bas nije imuna od kriminalaca znas.

Neki Sved mi je pricao da mu je bilo grozno bas zbog toga a i tolike dane na vlaku biti sam i jos zensko. Ne znam bas. ja se stvarno usudim po svuda ali od Rusije nekako zazirem.

Indi
02.03.2005., 14:27
Roko kaže:
ja se stvarno usudim po svuda ali od Rusije nekako zazirem.

ajde ajde barba roko, meni je osobno bio veci bad bit solo u egiptu neko u rusiji. u egiptu sam umirala od straha dok nisam dosla do luxora gdje me cekao frend. rusija je okej, moras malo pazit i pitat kako, sta, koga i gdje i bude sve ok :)

tilla
02.03.2005., 14:33
Roko kaže:
razgovarao sam s par ljudi i kazu da se svakavi tipovi motaju po vlaku. Rusija bas nije imuna od kriminalaca znas.

ne bi ni išla sama.
mislim da bi poglođala kupe da moram biti u vlaku 3 tjedna sama.
ali drago mi za znat.:)

Shadowfax
03.03.2005., 08:55
Sve mi se cini da necu u Nepal. :D :D Pricekat cu bolje financijske (nekih 2 mjeseca) mogucnosti,pa cu si možda uplatit preko neke agencije. Iako razmišljam o još dve zemlje Malti&Egiptu. Ah...al brijem da je Nepal poseban doživljaj.

Indi
03.03.2005., 09:16
Shadowfax kaže:
Sve mi se cini da necu u Nepal. :D :D Pricekat cu bolje financijske (nekih 2 mjeseca) mogucnosti,pa cu si možda uplatit preko neke agencije. Iako razmišljam o još dve zemlje Malti&Egiptu. Ah...al brijem da je Nepal poseban doživljaj.

U egipat NEMOJ ic sama - zazalit ces!!!!!

aaston
03.03.2005., 09:18
Shadowfax kaže:
Sve mi se cini da necu u Nepal. :D :D Pricekat cu bolje financijske (nekih 2 mjeseca) mogucnosti,pa cu si možda uplatit preko neke agencije.

Po ljeti ne moraš ni ići tamo radi monsuna koji razruju većinu cesta od one tri glavne koje imaju i zbog stalne kiše i oblaka zbog kojih se himalaje ne vide.

Shadowfax kaže:
Ah...al brijem da je Nepal poseban doživljaj.

Je, i više od toga :)

aaston
03.03.2005., 09:22
Indi kaže:
U egipat NEMOJ ic sama - zazalit ces!!!!!

Zašto? Tamo sam se bar ja najugodnije osjećao što se tiče ljudi. Skoro da sam se osjećao sigurnije nego doma. Sve vrvi od policije a u vlakovima neprimjetno putuju panduri u civilu (vidio sam jednoga prilikom jedne manje intervencije).

No, valjda je za same cure priča bitno drukčija.

Indi
03.03.2005., 09:53
aaston kaže:
Zašto? Tamo sam se bar ja najugodnije osjećao što se tiče ljudi. Skoro da sam se osjećao sigurnije nego doma. Sve vrvi od policije a u vlakovima neprimjetno putuju panduri u civilu (vidio sam jednoga prilikom jedne manje intervencije).

No, valjda je za same cure priča bitno drukčija.

Cuj, ti imas pimpek a ona nema - to je veeeelka razlika kad putujes u Egipat kao SWF (single white female). Niti jednoj zeni nebi pozeljela to iskustvo. Ja samo sto sam morala mjenjat terminal na aerodromu u Kairu nebili dosla do Luxora mi je bilo vise neg tesko izac na kraj sa egipcanima. Makar i kad sam se nasla sa frendom, nije egipcane nista smetalo da budu odvratni i neukusni prema meni kao zeni, i stalno su nam dobacivali na cesti tipa: lucky man, you must be using lots of condoms :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Jedini problem sa egiptom je to sto tamo zive egipcani. - ostalo je sve super

Shadowfax
03.03.2005., 09:53
Aaston veliš da se po ljeti nejde u Nepal,pa kako onda vecina naših putnickih agencija nude aranžmane u 7ili8 mjesecu. Egipat bi vjerovatno uplatils cijeli aranžman,al bi zato na Maltu išla definitivno sama. Šef je bio 2 tjedna i veli da je bilo prekrasno,on je samo preko agencije sredio hotel i kartu.Okvirna cijena putovanja u Nepal preko agencija je 16.000 kuna za 23 dana.

Shadowfax
03.03.2005., 09:55
Indi kaže:
Cuj, ti imas pimpek a ona nema - to je veeeelka razlika kad putujes u Egipat kao SWF (single white female). Niti jednoj zeni nebi pozeljela to iskustvo. Ja samo sto sam morala mjenjat terminal na aerodromu u Kairu nebili dosla do Luxora mi je bilo vise neg tesko izac na kraj sa egipcanima. Makar i kad sam se nasla sa frendom, nije egipcane nista smetalo da budu odvratni i neukusni prema meni kao zeni, i stalno su nam dobacivali na cesti tipa: lucky man, you must be using lots of condoms :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Jedini problem sa egiptom je to sto tamo zive egipcani. - ostalo je sve super

Indi ovo je zaista bilo divno iskustvo. :D

Indi
03.03.2005., 10:04
Je :D, ja bi svakako ponovo u Egipat, al se moram psiholoski pripremit na to prije puta.

Shadowfax
03.03.2005., 10:16
Ako cu ici bar znam na šta se moram pripremit. :top:

aaston
03.03.2005., 10:17
Shadowfax kaže:
Aaston veliš da se po ljeti nejde u Nepal,pa kako onda vecina naših putnickih agencija nude aranžmane u 7ili8 mjesecu. Egipat bi vjerovatno uplatils cijeli aranžman,al bi zato na Maltu išla definitivno sama. Šef je bio 2 tjedna i veli da je bilo prekrasno,on je samo preko agencije sredio hotel i kartu.Okvirna cijena putovanja u Nepal preko agencija je 16.000 kuna za 23 dana.

Nemam pojma zašto naše agencije nude aranžmane u ljeti, možda zbog godišnjih odmora, tko će ga znati. Sigurno je da je tada sezona monsuna i da tada imaju dobrih problema s cestama između ostalog. Odnešene ceste se nekako skrpaju da posluže do idućih odrona ali ih ne poprave do kraja. Glavna sezona ti je u 1. mjesecu.
Oni koji putuju u Nepal sami, za 16000 kuna mogu tamo živjeti 3mjeseca :D

Indi, ne moraš se ti vrijeđati. Bit će da tebe Egipat baš ne voli, prvo loša hrana pa sad i odvratni domoroci... :D

Bez zajebancije sada, viđao sam cure u paru koje samostalno briju uokolo i ni od jedne nisam čuo da je imala neugodnosti. Zato nisam ni mislio da bi za samu curu bila takva koma. Bar sam ja takve sreo, da se odmah ogradim. Izuzetak su bile dvije koreanke koje su se zgražale i na najmanju pizdariju, uglavnom tip ljudi za koje ni ne znaš zašto su otišli bilo gdje van zap. Europe.

Po Indiji sam sreo više cura koje su same putovale mjesecima. A Indijci su opčinjeni bjelkinjama kao i arapi. Neke su rekle "nikad više" i jedva su čekale da odu doma. Druge su opet gledale to s druge strane i nisu se previše ispilavale oko pohotnih dobacivanja. Bit će da dosta toga ovisi o karakteru i kako tko gleda na sve to.

Ali ipak je daleko lakše putovati svijetom kada imaš pimpek, to stoji :D:D:D

Shadowfax
03.03.2005., 10:31
Nebi se obazirala na dobacivanje,jednostavno okreneš glavu i furaš svoj film. :D Jucer na netu gledala slike od neka dva lika koja su putovala vlakom,od Rusije do Pekinga joooooj koji je to dozivljaj. :) Izgleda da ce Nepal pricekat na mene još godinu dana,a tko zna mozda i dobijem na lotu :D :D

Indi
03.03.2005., 10:41
Shadowfax kaže:
Nebi se obazirala na dobacivanje,jednostavno okreneš glavu i furaš svoj film. :D

:nono: ti nisi svjesna koji je hassle tamo sto se tice dobacivanja i nudjena stvari za kupit..... dve navodno najgore zemlje na svijetu po tom pitanju su maroko i egipat

znam i ja nekolko cura koje su putovale u parovima, i nije jednostavno. mislim koje sam ja stvari dozivljavala iako sam bila sa frajerom - mora da je to zato sto sam tako lijepa i zgodna :lol:

aaston
03.03.2005., 11:29
Baš sam si nešto mislio, jako je bitno kako se u nekim krajevima cura oblači. U islamskim zemljama one njihove su skoro sve zakrabuljene, pogotovo u manjim mjestima gdje im samo oči vidiš.

Možete misliti kako onda ti ljudi gledaju strankinje (i još bjelkinje) koje dođu obučene po zapadnjački. Pa ti se narajcaju na golu potkoljenicu :D

Dosta cura/žena o tome uopće ne vodi računa pa se oblače za njihove pojmove dosta provokativno makar je to svima nama najnormalnija odjeća. Arapi, još ako su zapičeni religijom na tako oskudno odjevene cure/žene gledaju kao na kurve. Vjerojatno neki dobacuju upravo iz tog razloga, tko zna.
Mislim da ipak prilikom putovanja u takve krajeve o odjeći treba voditi računa jer se nenamjerno ti ljudi vrijeđaju.

Cure ostanite doma, mi sa pimpekima ćemo putovati za vas i slati vam kartoline :D

Indi
03.03.2005., 11:41
E vidis, ja kad sam isla tamo sam jako pazila da ne nosim minjake, kratke hlace i uske majce bez rukava, itd. Bas sam nosila sve sa dugim rukavima i onako siroko pa mi nije pomoglo :D

Istina, vidjela sam par zena koje su se setale tamo doslovno skoro pa gole (naravno bjelkinje). Samim time sto se obukla tako je pokazala da nema nimalo postovanja prema njihovoj kulturi.

aaston
03.03.2005., 12:01
E onda ili si neki bolid ili te onaj dio svijeta stvarno mrzi.
Trećeg nema :D

Da se vratim na Tibet i Nepal.
ako ideš samostalno bez agencije tada ti ne treba neko bogatstvo za to. Opet ako nemaš iskustva s takvim načinom putovanja, ako nisi avanturista i ako si sama - bolje to prepusti nekom drugom.
Ostaju ti agencije a one stvarno deru, bar na tim dalekim destinacijama.

Shadowfax
03.03.2005., 12:02
aaston kaže:
Cure ostanite doma, mi sa pimpekima ćemo putovati za vas i slati vam kartoline :D

:tuctuc: :D

Čak i na Malti moraš pazit kako se oblacis. Na jednom dijelu otoka toleriraju,ajmo rec malo slobodnije oblacenje,al na drugom nema sanse. U nekim zemljama mozes uc u crkvu kako god zeliš,dok negdje ( recimo na Malti) dobiješ veo da se pokriješ. :rolleyes:
Onda ni ne zelim razmišljat kako u Nepalu gledaju na oblačenje europljana. :D Oni su cini mi se ipak daleko od naše civilizacije,ili mozda nisu.,

Shadowfax
03.03.2005., 12:03
Indi kaže:
E vidis, ja kad sam isla tamo sam jako pazila da ne nosim minjake, kratke hlace i uske majce bez rukava, itd. Bas sam nosila sve sa dugim rukavima i onako siroko pa mi nije pomoglo :D

Istina, vidjela sam par zena koje su se setale tamo doslovno skoro pa gole (naravno bjelkinje). Samim time sto se obukla tako je pokazala da nema nimalo postovanja prema njihovoj kulturi.

Bit ce da im nisi baš simpaticna :D

Indi
03.03.2005., 12:10
Shadowfax kaže:
Bit ce da im nisi baš simpaticna :D

Kazem ja vama, to je zato jer sam dobar komad :D A i putovala sam po selendrama....

Nego Nepal NIJE muslimanska zemlja.... al svejedno treba pazit kako se oblaci.

A kad smo kod pokrivanja kod ulaza u crkvu, u Italiji te NIGDJE nece pustit u crkvu ak imas majcu na ramenice i minicu....

aaston
03.03.2005., 12:12
Shadowfax kaže:
:Onda ni ne zelim razmišljat kako u Nepalu gledaju na oblačenje europljana. :D Oni su cini mi se ipak daleko od naše civilizacije,ili mozda nisu.,

A ne, tamo di su hindusi i budisti nije frka za oblačenje, a Nepal je takvo mjesto. Kada njihove žene peru veš na jezeru ili rijeci, ponekad bez beda mašu golim sisama :lux:, nažalost one mlađe i zgodne ne. (Jednom sam ćiribimbio ako što dobro vidim ali uzalud :D
Dobro, to ne znači da možeš hodati gola uokolo :D
I tu treba doza poštovanja ali daleko umjerenija nego u islamskim krajevima.

Shadowfax
03.03.2005., 12:14
Sjecam se da sam u Veneciji usla u crkvu s šiltericom. :zubo: jednostavno sam zaboravila da je imam na glavi. :D
Moja Indi mene zaista cudi da te nije oženio neki šejk :D :D

Indi
03.03.2005., 12:15
aaston kaže:
E onda ili si neki bolid ili te onaj dio svijeta stvarno mrzi.
Trećeg nema :D

Osim sto sam bolid, reci mi (sa rukom na srcu) kolko si puta cuo rijec bakshish upucenu tebi dok si bio u egiptu?

Shadowfax
03.03.2005., 12:20
aaston kaže:
Kada njihove žene peru veš na jezeru ili rijeci, ponekad bez beda mašu golim sisama :lux:,

:rofl:

Vidim ja da je tebi bilo zabavno u Nepalu,to zaista je poseban doživljaj :D :D :D .

aaston
03.03.2005., 13:08
Indi kaže:
Osim sto sam bolid, reci mi (sa rukom na srcu) kolko si puta cuo rijec bakshish upucenu tebi dok si bio u egiptu?

Pa samu riječ i nisam previše, zbilja, ali da su masovno davili to da.
Npr. riječ "feluca" sam čuo trilijune puta. Međutim ja bi to bacio na zajebanciju pa sam to daleko lakše podnosio nego kada bi se ispilavao. Većina prihvati zajebanciju pa se još i dobro nasmijemo. Stražare oko piramida sam izbjegavao i nisu ništa tražili ali su zato jahači deva i magaraca bili davež na kvadrat.
Meni su stvarno ljudi tamo bili ok, još nigdje nisam čuo toliko "welcome" od običnih ljudi na ulici ili javnom prijevozu :)

Primjetio sam na Sinaju (Dahab) da su me trgovci skoro pa ignorirali za razliku od ekipe koji su odjeveni u razne brandove, svježi i uredno počešljani razgledavali uokolo. Nije da sam hodao uokolo zmazan i poderan ali tamo zbilja biraju one koji više mirišu na novac :D

Indija je daleko daviteljskija nego Egipat, bar meni. Tamo je tek pravi cirkus :D

Jel se broji i ruka na tipkovnici? :zubo:

aaston
03.03.2005., 13:11
Shadowfax kaže:

Vidim ja da je tebi bilo zabavno u Nepalu,to zaista je poseban doživljaj :D :D :D .

Da, neke običaje bi i naš narod trebao preuzeti :D
Točnije ovo pranje veša sam razgledavao u Indiji, ali toga ima i u Nepalu. Hindusi sim, hindusi tam...

Shadowfax
03.03.2005., 13:37
aaston kaže:
Da, neke običaje bi i naš narod trebao preuzeti :D

To zaista nebi voljela vidjet :D :D .
Turisticke agenicje bi onda još u svoje programe za put u Indiju trebale uvrstiti,i jedan izlet pod nazivom "Razgledavanje pranje veša u Indiji":D

Indi
03.03.2005., 13:52
pranje vesa na rijeci ganges mora bit super iskustvo uz sve one leseve sta tamo plivaju :D

enivej, bijeli konju, ako nadjes kakav super plan ta tibet i nepal, nemoj nam zaboravit napisat kak ti je bilo.

p.s. u nepalu nema kanalizacije onakve na kakvu si ti navikla :D

aaston
03.03.2005., 14:12
Da,... ponekad nađeš pokoje uho ili prst u svježe opranom vešu :rofl:

Imaju po wc-ima košare u koje se baca upotrijebljen guz papir, da se ne bi odvod začepio.

river_city
03.03.2005., 17:16
mene isto pere egipat i crveno more. i takoder sam razmisljo da idem sam dole al mi je ipak malo bed ako ne nadem nikog po putu. volio bi vidit te vrajze piramide i crveno more. nepal bi isto volio vidi ali trenutacno zbog love pucam na blie a ipak jako zanimljive destinacije

Shadowfax
04.03.2005., 13:50
Pa šta ce ti tko? Muško si opce ne znam zato ti je bed. :rolleyes:

Ona007
06.03.2005., 17:15
Shadowfax kaže:

U Nepalu je koliko znam vrlo opasno trenutno, telefonske veze ne rade i ne bih preporucila ici u Tibet preko Nepala jer je jedini prevoz privavatnim kombijima koji se cesto kvare i nesigurni su.
Takodje moras 500 puta presjedat i trazit nove vozace, ne vjerujem da je to vrlo siguran put bez muske pratnje.
Mislim da je bolja i jeftinija solucija ici u Tibet preko Kine

el oso
05.10.2007., 13:10
hm, vidim da vec dvije i pol godine nije stavljen nikakav post, pa eto, mogu ja:mig:
nego, putujem u indiju i neko cu vrijeme biti u biharu - na SI zemlje - sto je relativno blizu nepala, pa si nesto kontam da 'skoknem' i do tamo. iskreno, o nepalu znam vrlo malo, pa ako tkogod ima pokoju prosvijetljujucu rečenicu....bio bih zahvalan:)

milk
05.10.2007., 19:52
o nepalu ne toliko al ako mislis malo sjevernije do tibeta ja sam ti bio nedavno pa slobodno pitaj sta te zanima...ako nista znam da je stanje tamo sada okej jer je dosta ljudi na tibetu od tamo dolazilo ili odlazilo...:-)

aaston
05.10.2007., 21:03
Ne znam kako je stanje u Nepalu, ustvari nemam pojma ali znam da je prekrasna zemlja i da se definitivno isplati otići ako si u blizini.

Nakon Indije, Nepal i njegovi stanovnici su mi bili :top:
Pokhara i pogled na Anapurna range, Kathmandu i okolna mjesta, jahanje slona u Chittwan NP - nezaboravno.
Nikako mi se nije dalo vraćati u Indiju...

el oso
09.10.2007., 14:42
da ... sori sto se javljam ovako, svake prestupne - imam frku s ispitima i...
enivej, aaston, kada si bio tamo - mislim na godisnje doba - cisto da ne crknem od nekakve zimulje, jerbo ću ja tamo u prosincu?
također, zanimaju me cijene (eh, uvijek ta lova:mad: ), jer mi je budzet tanašan:( . ja bih si odvojio nekih par dana, tako nešto, iako plan je da nemam plan (još):mig:

puffin
09.10.2007., 14:46
bok svima...vidim da je osvježena ova tema pa da vam priupitam...htjela bih ići dogodine negdje u 06. ili 07. mjesecu u Sikkim pa me zanima da li netko nešto zna o ovoj maloj državici...:D

el oso
09.10.2007., 14:57
bok svima...vidim da je osvježena ova tema pa da vam priupitam...htjela bih ići dogodine negdje u 06. ili 07. mjesecu u Sikkim pa me zanima da li netko nešto zna o ovoj maloj državici...:D
ja ću provesti nekih mesec dana u S-I indiji i planiram skoknuti u nepal, a mejbi i do tamo - sve ovisi o...ma ovisi o milijardu stvarčica:mig: .
enivej, ja pjma nemam o tame državičku, a ako ti nešto znaš, nagovori me da odem, pa ti ja ispričam kad se vratim:cerek:

aaston
09.10.2007., 15:29

Za početak Sikkim spada pod Indiju, tako da ti ovaj post ni ne spada ovdje. ;)
Za kraj, osim toga kamo pripada ne znam ništa :zubo:

Gojko87
15.11.2007., 09:26
Ej, ja bi trebao ići dogodine u nepal, ako je tko raspoložen za nepal, nek se slobodno javi, ako je tko bio gore, također koji savjet ne bi bio loš?

Noemi
17.11.2007., 14:05
ja bi u nepal:)

sabajta007
30.12.2007., 14:12
da podsjetim, tema je NEPAL. Dakle, ja bih eventualno mogla u 6/7. mj. i zanima me sve. tko je bio neka puca: kako je s godisnjim dobima, klimom, ekipom, cijenama, prijevozima.
pisite sta god, samo da je o nepalu

Dragonfly
04.01.2008., 12:42
samo ne preko nekih turističkih agencija, nego sama (tj. u društvu).

Zna li netko tko je bio okvirno troškove (avion, vize, smještaj, hrana) za recimo mjesec dana boravka?

Hvala! :)

x-type
04.01.2008., 17:02
pročitajte si Pauletićevu knjigu Nepal u 77 priča prije posjete Nepalu, mislim da će puno pomoći, a i nasmijat ćete se ;)

Dragonfly
04.01.2008., 18:18
Baš sam razmišljala o tome kako bi tu knjigu bilo dobro pročitati za uvod :)

tyna
16.01.2008., 15:07
koliko je cca avio karta do kathmandua i s kime je najbolje letjeti ?
(čitaj najpovoljnije):D

phi
16.01.2008., 15:12
koliko je cca avio karta do kathmandua i s kime je najbolje letjeti ?
(čitaj najpovoljnije):D

Probaj vidjeti na air arabia (http://www.airarabia.com/):)

sabajta007
16.06.2008., 00:46
jel zna netko postoji li neki bus koji vozi od kathmandua do Lhase direkt i koliko traje ta voznja?

aaston
16.06.2008., 15:34
Postojao je ranije i vožnja je trajala neka tri dana (sa spavanjem usput). Da li je još aktualan trebao bi se raspitati na LP forumu.

iLQ
02.07.2008., 12:04
Hej!

Letim 16.10. za Nepal. Na aerodromu u Delhiju cu morati napraviti check-in sto uvjetuje "ulazak" u Indiju. Da li netko ima iskustva sa "tranzitom" u Delhiju? Da li cu morati uzeti tranzitnu ili cak vulgaris vizu za Indiju? Letim do KTM-a sa Jet Airwaysom.

Da li ce mozda netko od vas biti tamo u tom periodu? :zivili:

BajDvej, idem solo pa ako se netko hoce prikljuciti...

lolita11
02.07.2008., 21:40
tibet je sluzbeno otvoren za turiste, no grupu moraju sacinjavati najmanje 2 osobe ISTOG drzavljanstva. ukoliko netko namjerava ici u tibet iz kine (lanzhou ili golmud ili svejedno) oko 20.8 neka mi se molim javi jer ce mi u protivnom propasti put HVALA!!!

sabajta007
19.07.2008., 22:03
ima netko plan za tibet i nepal? koliko dana i koliko novaca bi izaslo? idete na low budget il se ima?:D
ima li kraci put od kathmandua do lhase od busa? koliko su avio karte?

sabajta007
19.07.2008., 22:04
Hej!

Letim 16.10. za Nepal. Na aerodromu u Delhiju cu morati napraviti check-in sto uvjetuje "ulazak" u Indiju. Da li netko ima iskustva sa "tranzitom" u Delhiju? Da li cu morati uzeti tranzitnu ili cak vulgaris vizu za Indiju? Letim do KTM-a sa Jet Airwaysom.

Da li ce mozda netko od vas biti tamo u tom periodu? :zivili:

BajDvej, idem solo pa ako se netko hoce prikljuciti...

Koliko placas kartu i odakle letis?
ja sam za :zivili:

iLQ
21.07.2008., 06:56
Koliko placas kartu i odakle letis?
ja sam za :zivili:

Trenutno prikupljam informacije sto se tice cijena i ostalog a i LP za Nepal mi je na veshmashini u kupaonici. :)
Koliko kuzim, cijene su tu negdje s JIAzijiom. Preferiram low budget ali ako se naleti za par dolara vise bolji smjestaj - uzmimam.
Letim Turkishem iz ZG preko ISTAMBULA za Delhi. Iz Delhija Jet Airwaysom do KTM-a (vanvej tiket - 800kn).
Znaci, ZG-DEL i povratak za 45 dana Bangkok-ZG = 5900kn (Olymptours). Nakon Nepala ili Bangladesh ili Bangkok pa na Filipine...pa u Maleziju a sigurno i do Vijetnama...a ne bi bilo lose opet skoknuti do Laosa... a nisam vidio ni Kambodansko more... a mozda stignem i na Mars... uglavnom, nemam bas zacrtani plan i program...

Ako si za - ubaci se! :top:

kinara
21.07.2008., 09:31
I ja biiiiiii u Nepaaaaal....:tuzni:

SmoothOperatress
24.07.2008., 01:32
Imala sam jedan smijesan dogadaj prekjucer ...na Franfurtskom aerodromu cekam avion za dalje i pitam covjeka kako da dodem do svog gatea (trebala sam neki vlak hvatat) i imam na sebi hlace koje imaju ispisan tibetanski text...kad odjednom frajer koji radi na aerodromu mi pocne citat hlace i pita me da li znam sta pise ...bio je nepalac :D i smijali smo se ...kaze da Tibet i Nepal imaju preko 50 jezika, sasvim razlicitih jedni od drugih...kako to nauciti? ili jednostavno otici tamo?:)

Big_B
24.07.2008., 07:46
Trenutno prikupljam informacije sto se tice cijena i ostalog a i LP za Nepal mi je na veshmashini u kupaonici. :)
Koliko kuzim, cijene su tu negdje s JIAzijiom. Preferiram low budget ali ako se naleti za par dolara vise bolji smjestaj - uzmimam.
Letim Turkishem iz ZG preko ISTAMBULA za Delhi. Iz Delhija Jet Airwaysom do KTM-a (vanvej tiket - 800kn).
Znaci, ZG-DEL i povratak za 45 dana Bangkok-ZG = 5900kn (Olymptours). Nakon Nepala ili Bangladesh ili Bangkok pa na Filipine...pa u Maleziju a sigurno i do Vijetnama...a ne bi bilo lose opet skoknuti do Laosa... a nisam vidio ni Kambodansko more... a mozda stignem i na Mars... uglavnom, nemam bas zacrtani plan i program...

E, ajde please napisi kaj ti radis. Mene fascinira kada ljudi mogu uzeti 45 dana godisnjeg, slobodnog, kaj ja znam cega.... :s
I, jel ima mjesta u tvojoj firmi (ako radis)? :)
Ja bi isao, ali mi posao ne dopusta. :flop::ne zna:

iLQ
24.07.2008., 10:06
E, ajde please napisi kaj ti radis. Mene fascinira kada ljudi mogu uzeti 45 dana godisnjeg, slobodnog, kaj ja znam cega.... :s
I, jel ima mjesta u tvojoj firmi (ako radis)? :)
Ja bi isao, ali mi posao ne dopusta. :flop::ne zna:

Kao sto je netko na forumu prije par mjeseci napisao - i meni je vrijeme u ZG (tj. mjesto gdje zivis i radis) razdoblje izmedu dva putovanja. To je "vrijeme" za pripremu puta i skupljanje love.
Ja konkretno iskoristim cijeli godisnji a ostatak "od oko" 15 dana odradim kroz godinu. Naravno, da imam i obavezu pripremiti "stvari" na poslu za "unaprijed" - pa se mjesec dana prije puta nasljakas ko konj. Uz sve to - firma u kojoj radim je specificna pa je i to jedan olakotni faktor. Jbga, sretan sam kaj radim tu gdje radim... :bonk:

Big B, nazalost nema mjesta... :ne zna:

chandra
27.07.2008., 18:14

Molim te detaljnije cijene avio-karata (nisam uspjela sve povezati :D).
I koliko namjeravaš ostati u Nepalu i što obići da u 45 dana planiraš još u Bangladeš ili Tajland, pa na Filipine, u Maleziju i Vijetnam? OK. ako u Nepalu planiraš biti jedno dva tjedna, ali iako boravim dva-tri dana u jednom mjestu, čini mi se malo tu mač isplaniranoga. Ili si to pisao o svojim planovima za neka sljedeća putovanja?
45 dana za Nepal i još jednu manju zemlju mi se čini... taman.

Za sve koji u Nepalu nisu bili, preporuka da odu od sveg srca... :cerek:

iLQ
28.07.2008., 09:34
Molim te detaljnije cijene avio-karata (nisam uspjela sve povezati :D).
I koliko namjeravaš ostati u Nepalu i što obići da u 45 dana planiraš još u Bangladeš ili Tajland, pa na Filipine, u Maleziju i Vijetnam? OK. ako u Nepalu planiraš biti jedno dva tjedna, ali iako boravim dva-tri dana u jednom mjestu, čini mi se malo tu mač isplaniranoga. Ili si to pisao o svojim planovima za neka sljedeća putovanja?
45 dana za Nepal i još jednu manju zemlju mi se čini... taman.

Za sve koji u Nepalu nisu bili, preporuka da odu od sveg srca... :cerek:

Ch, ZG-DEL & BKK-ZG - 5900kn sa Turkishem. DEL-KTM 800kn - Jet airways (vanvej). U Istanbulu na drugi let cekam samo 1 sat a u Delhiju 3 sata. Sto je u biti - super!
I to je sve sto imam od rezerviranih karata.
Zapravo sam htio samo reci da nemam neki zacrtani plan za svih 45 dana, osim Nepala i Filipina. Izuzev planete Mars i Bangladesa, u ostalim gore quote-navedenim zemljama sam bio...

Pa ajde napisi nesto tipa "za/protiv" u Nepalu... sto se izleta i sl. tice... a necu se naljutiti ako napises i pokoju korisnu "opcu" informaciju... :frajer:

Hvala!

chandra
28.07.2008., 11:11
Pa ajde napisi nesto tipa "za/protiv" u Nepalu... sto se izleta i sl. tice... a necu se naljutiti ako napises i pokoju korisnu "opcu" informaciju... :frajer:

Hvala!

Đe me nađe... :rofl:

Želiš da napišem u najkraćim crtama ili se smijem raspisati koliko mi srce želi... npr. knjigu od desetak tomova? :D
(ovo nije sarkazam, kad se krenem prisjećati Nepala, čini mi se da se ne bih mogla zaustaviti, ma evo i sad se blaženo smiješim :cerek:)

Yabby Satta
28.07.2008., 13:43
Pozdrav ljudovi :) posto sam poslao chandri pm sa svojim pitanjem u vezi putovanja u Nepal/Tibet na koje je ona (svaka joj dala) dala jako korisne informacije i savjet da postavim pitanje ovdje, eto, postavljam ga :)

"Vjerojatno cu na moje pitanje jako tesko dobiti odgovor ali pokusavam, valjda ce netko znat...posto vec neko vrijeme poblize upoznajem budizam, dosta citam o tome i tak, velika mi je zelja otici na mjesto gdje se sve zna o tome :) prvenstveno me zanima postoji li ikakava mogucnost da izorganiziram smjestaj u samostanima, selima, mjestima gdje bih mogao boraviti s tim originalnim budistima i u tom periodu ponesto i nauciti :) kolko su oni zapravo pristupacni s takvim stvarima i sto bi trebalo poduzeti da se tako nesto izorganizira?"

Molio bih one koji su bili ili imaju bilo kakve informacije o tome da posalju pm ili odgovore ovdje (kako bi i ostali dobili neke info ako imaju planove slicne mojima)
Unaprijed zahvalan,
Yabby :s

chandra
28.07.2008., 15:03
(svaka joj dala)

Javi je li koristio koji od linkova koji sam ti poslala... i nadam se detaljnom izvještaju kad se vratiš. :cerek:

sabajta007
25.08.2008., 19:38
dobro dosli natrag s godisnjeg. nastavljamo s planovima za pravi godisnji: zna li tko koliko kosta avio karta od KTM do Lhase?
Yabby, mislim da s ovim namjerama trebamo u Lhasu! cula sam da se moze uci u zemlju samo u dvoje (u biti samo tako mozes dobiti vizu), to istina? to vrijedi (ako jos vrijedi) za KTM ili Lhasu ili oboje?

iLQ
19.10.2008., 11:47
Pozdrav iz Kathmandua!

Ovdje je mrak!!! :D

Ljudi su divni, Kathmandu je sjajan, Phnom Penh je Zurich za Kathmandu - sto se standarda i muvinga tice!
Spavam za 10$... hranim se za pola dolara... kockam na cesti... "dima" ko u prici...

Mozda sam subjektivan, ali rekao bih da se jedino Laos (od zemalja JI Azije) moze usporediti s Nepalom... u Nepalu sve mirise na pozitivu...

ps. i veli neki svabo da se Kathmandu uopce nije promijenio od 1985.g. kada je bio zadnji put ovdje... a s obzirom na videno... moguce je da govori istinu...

nis, idem prepustiti komp ljudima koji stoje u redu... ipak se treba misliti na karmu... :)

NAMASTE!

bundeva
20.10.2008., 16:29
Velika mi je zelja otici tamo! iLQ, molim te sve korisne info stavi ovdje kad se vratis?...nemam drustvo za to ali bi ga htjela imati.U planu imam nesto oko 14 dana, mozda 3 tjedna. Ako ima koji zanesenjak ( zensko, po mogucnosti), mozemo se izdogovarat...:)

sabajta007
22.10.2008., 15:37
eee bundevoooo! ja bi isla! :cice: ali 3. mjesec ili eventualno 6.mj? i ostala bih malo duze - 4 tjedna. javi se na pm

iLQ, ponizno molimo za jos informacija :D samo ti pisi, ne srami se :D

panties
22.10.2008., 21:55
joj kako bih ja volila u nepal, ajjjjj. zvuci predobro.

iLQ
24.10.2008., 06:09
eee bundevoooo! ja bi isla! :cice: ali 3. mjesec ili eventualno 6.mj? i ostala bih malo duze - 4 tjedna. javi se na pm

iLQ, ponizno molimo za jos informacija :D samo ti pisi, ne srami se :D

Bio u Pokhari, vratio se u KTM... i dalje se sve super...

Kad se vratim - nema frke sto se informacija tice...

sunči
28.10.2008., 15:18
Bok ljudi! Zanima me gdje da pogledam za cijenu karata za Nepal, dali bi bilo dobro ići preko agencije ili u vlastitom aranžmanu..tamo bi trebala ići 2009 u 11 mj...nova sam u putovanjima i traženju preko neta..pomozite...:D

sunči
28.10.2008., 15:23
bok..ljudi..pomagajte ja bi jeftino u Nepal...ne znam ni kako se kreću karte...gdje mi je najbolje pogledati...?

aaston
28.10.2008., 17:53
www.amadeus.net

Kombiniraj polazišta s raznih aerodroma (Zg, Beč, Budimpešta, Venecija, Munchen, London).
Steći ćeš neku ideju o koštanju avio karte.

Eventualno ako ti je avio karta direkt do Nepala preskupa, razmisli o avio karti do Delhi, Indija. Bit će vjerojatno jeftinije ali onda trebaš vlakom do granice pa busom po Nepalu.

A da li ti je bolje sama ili s agencijom to bi trebala znati sama. :ne zna:

superpera
30.10.2008., 15:37
da najjeftinije je preko indije..a ni nije nesto komlikovano...ako te mrzi da hodas il trazis pravac preko grane il do neke selendre masi malo parama tamo vamo i glumi nevino jagnje pa ce i mrtvaci ustati da te povezu s biciklovima ako su zivi vec zauzeti nekim svercom il kradjom pirinca...usput skokni do nacionalnog parka s ko nekim nosorozima koje ces moci videti samo ako se dovoljno izdrogiras..al ni nije bitno jel ako imas dobrog vodica koji te fura parkom vec ce ti uliti strah u kosti da ce i tebi nos porastiiiii;)

ako se zaglavite u planinama na nekoj staziti s koje samo sto nepadnete...vec ce se naci neko da pomogne ako vec nepadnete

po katmandu se muva neka masa fakir gurua...koje boli k. za guruizam vec im je do vasih para ako se desi da slucajno uperite foto aparat na njih tako da im dajte nesto..i imidz kosta
nemorate glumiti neku ozbiljnost niti neku intelektualnu pricu jel je njima do zezanja a ne do prica o nastanku sveta ...sto bi se inace ozbiljan guru il sadu muvo ulicama i glumio cool tipa kad ima tolko pecina po planinama ko stvorene za zezanje s zivotinjama,duhovima i bog zna cim jos

aaston
30.10.2008., 20:39
...usput skokni do nacionalnog parka s ko nekim nosorozima koje ces moci videti samo ako se dovoljno izdrogiras..

Royal Chitwan?
Ma ajde pa nije baš tako :rofl:

Ja ih bio vidio sa leđa slona i bilo je to jedno od boljih iskustava :s :s
A i većina turista ih je vidjela. Tko (ni)je navečer imao sreće mogao je vidjeti nosoroga usred sela u polju riže.

Osim ako u međuvremenu nisu i te nosoroge istrijebili :zubo:

superpera
31.10.2008., 11:20
da bas taj:)
da nije bilo u nekom neolitskom il kenozoiskom dobu kad su zemljom hodali dinosaurusi;)...ili u neko novije doba kad je omoguceno kloniranje;)
pre oko 7 godina sam bio..mozda je tad bila neka medju faza izmedju proizvodnje nosoroga

aaston
31.10.2008., 17:52

Nu ti dokumentirane nosoroge od prije 9 godina. (http://www.mojputopis.com/IN/slike%20uvecane/33.1.htm)
Čini se da nisi imao sreće... ili te nosorozi nisu htjeli vidjeti izbliza :zubo:

superpera
31.10.2008., 21:05
dobro..pre devet godina su i ljudi pravili kamene sekire;)
vid stvarno si vido nosoroge...cool...ocu i ja da vim nosoroge:)
kad sam bio nisu ni imali slonove da se jase po njima...mozda su ih nosorozi pojeli misleci da su divovske pecurke i tako se istrebili jel nisu mogli svariti meso slonova
il se sto kazes nisam dopao nosorozima...ikako verujem da imam veoma dopadljivu facu;)

aaston
01.11.2008., 18:23
Kako misliš da nisu imali slonove? :misli:
Znam da se moglo u šumu ići slonom, pješke ili džipom. Ja sam isprobao prve dvije opcije. Slonovi su im bili parkirani uglavnom dosta van sela.
Bit će da su ih baš tih dana dali u remont :D

superpera
01.11.2008., 19:55
neuznamni ja bas me zacudilo kad vide te slonove.....mozda je planski napravljeno ZNALI su da nema nosoroga pa su zaposlili slonove na drugom mestu da ih ne bi djabe hranili ,pa turiste vodili pesaka i ko fol glumili kako je park pun nosoroga sto samo cekaju da rastrgnu sve zivo vece od bubasvaba
kakvi lukavi domoroci

zoranos
05.03.2009., 02:49
pozdrav.jedno pitanje.na aviokarte sam upisa split -katmandu povratna karta za dvi osobe 700 eura.mislim jel to moguce.koliko ste vi placali avio karte

iLQ
05.03.2009., 06:28
pozdrav.jedno pitanje.na aviokarte sam upisa split -katmandu povratna karta za dvi osobe 700 eura.mislim jel to moguce.koliko ste vi placali avio karte

Koliko je meni poznato, niti jedna od europskih kompanija ne leti direktno za KTM. Zadnji koji su imali direktne letove su bili Austrian airlines.
Kao sto je Aaston vec napisao, trebas doci iz Splita do nekud pa od nekud do Delhija - i onda do KTM-a.

U 10./11. mjesecu (kada je "najpopularnije" ici u Nepal) je tesko naci kartu ispod 1500kn (DEL-KTM-DEL), a sada, ovih dana, moze se naci za oko 1000kn.
Poznata mi je ova informacija jer je jedan od popularnih forumasa-putnika upravo na putu za Nepal - a on je majstor pronalazenja jeftinih karata (npr. EGIPAT-JAR/1800kn - 1. klasom).

Prema tomu, SPLIT-DELHI-SPLIT bi vas kostao cca. somaipol sto je skoro pa sajnsfikšn... ali - nista nije nemoguce.

Ajd posalji link gdje si to iskopao (checkirao sam na aviokarte.hr i tamo taj let kosta 20000kn za 2 osobe)... pa da kupim odmah par komada... :Slin:

zoranos
05.03.2009., 20:21
to sam upisa na e-tours,na avio karte i tako mi je izbacilo mislia sam da je greska ali opet isto,datum sam stavia 1.8 bit ce to i nije vrime za nepal.da znam da niko iz evrope ne ide direktno za ktm,ali nisam uspia vidit priko cega se ide.a mozda je i neka greska.sve jedno hvala.znaci priko delhia je najbolje ic.

zoranos
05.03.2009., 20:40
zanimalo bi me bas sve o nepalu i tibetu,je ima tu neke informacije ali vecinom o putu do tamo,ako bi neko moga ono di spavat,di jest,di izac,na sto pazit,sta vidit,.ono tibet pogotovo jer ovde bas nema nesto o njemu,a tako mi je napeto ic u nepal i tibet

aaston
05.03.2009., 20:54
Kako je najbolje/najjeftinije otići do tamo se konstantno mijenja. Trenutno se priprema jedna poznanica i ispada da Turkish ima najpovoljnije karte za regiju (Delhi i Mumbai). Našla je još i opciju s Turkishem do Dohe i onda Doha-Kathmandu ali ne sjećam se s kojom kompanijom.
I da, osmi mjesec nije baš vrijeme za ići u Nepal, bolje pričekati jesen.

zoranos
05.03.2009., 22:33
a da i mislia sam da 8 misec nije dobar za nepal,mozda je zato tako karta jeftinija.sa turkish ,a iz dohe sigurno sa qatar airlines jedna od najboljih foirmi s kojom sam letia.

anger1
24.04.2009., 11:50
dosta informacija mozete naci u potopisu davora rostruhara o nepalu,indiji i tibetu

Isak Pasha
09.07.2009., 09:58
U 10. mj nas troje ide na g.o. u Nepal i Indiju.

Plan je u KTM stići 10.10. a 11. 10. se uputiti u Pokharu i potom na 10-dnevni Annapurna sanctuary trek. Natrag za Delhi se ide 24. 10.

Zanima me ako netko ima iskustva s navedenim trekom, je li 10 dana realno za osobe koje su u prilično dobroj kondiciji, da li je za isto potreban vodič (navodno nije nužan), te ako netko ima iskustva s dobrim vodičem za preporučiti.

Po stranim forumima piše svašta, nekako mi se čini da su skoro sva iskustva polureklame..

hvala unaprijed!

iLQ
09.07.2009., 10:36
U 10. mj nas troje ide na g.o. u Nepal i Indiju.

Plan je u KTM stići 10.10. a 11. 10. se uputiti u Pokharu i potom na 10-dnevni Annapurna sanctuary trek. Natrag za Delhi se ide 24. 10.

Zanima me ako netko ima iskustva s navedenim trekom, je li 10 dana realno za osobe koje su u prilično dobroj kondiciji, da li je za isto potreban vodič (navodno nije nužan), te ako netko ima iskustva s dobrim vodičem za preporučiti.

Po stranim forumima piše svašta, nekako mi se čini da su skoro sva iskustva polureklame..

hvala unaprijed!

Nisam trekirao po Anni, ali ti mogu preporuciti jednog sluzbenog Anna vodica.
Kit je totalno super, drag i mozes se "nasloniti" na njega...
Engleski spika bolje od tamosnjeg prosjeka, dok je u pisanom engleskom malo "tanji" ali se moze skuziti sto zeli reci.

On je: Raju Nepali

rajubdr_nepali@yahoo.com
+9779804166580

Isak Pasha
09.07.2009., 10:54
E, hvala puno na brzom odgovoru. Pretpostavljam da si s njim išao na neki drugi trek..

Svakako ću mu poslati mail.

Čiribimbaš
11.11.2009., 15:24
alo ekipa!provest ću 8 dana u nepalu mislia sa dolina katmandua ,barhatpur,patan,bodnath i onda pokhra ,phewa lake,sarnagot šta mislite šta bi još bilo dobro mislia san i katmandua jedan dan na obližnje planine otić i iz pokhare možda isto tako.znate li kad buden ulazia iz indije na sanuliju jel mi zgodno ić do chitwana i onda za katmandu pa za pokhrau?koliko ima od granice do chitwana i od chitwana do katmandua?i zna li ko ima li noćnih buseva katmandu pokhara i od pokhre do barihawe noćni bus!eto hvala na odgovorima!

capone85
28.11.2009., 00:20
Pozdrav ekipa! Plan namje doći do Lhase iz Xian-a ili Pekinga, više nam odgovara iz Xian! Pa me zanima da li netko zna koliko se kreću cijene izleta od 5 dana sa vlakom i da li mi možemo sami doći vlakom do Lhase bez agenciji, jer sa čuja da se može samo agencijski pojetiti Lhasu?
tnx

superpera
28.11.2009., 01:34

hvala unaprijed!

netreba ti nikakav vodic..osim ako neces da saznajes imena selendri i imena lokalne vegetacije:D..na taj trek ide tona ljudi i ima uvek neki domoroci koji teraju mazge tamo vamo koje mozes pitati za put ako skrenes
staze su dobro utabane tako da bi moro biti slepac il zesci debil da ih promasis
umesto nekog vodica mogo bi bolje uzeti nekog roba da ti tegli torbu:p
jedini problem ako ima neke snezne oluje na prelazu preko planine pa neces moci lako preci vec ces se morati vratiti
mislim da ti je ok 10 dana...neznam tacno nikad nisam pazio na vreme niti zurio negde

superpera
28.11.2009., 01:39
alo ekipa!provest ću 8 dana u nepalu ..ulazia iz indije na sanuliju jel mi zgodno ić do chitwana i onda za katmandu pa za pokhrau?koliko ima od granice do chitwana i od chitwana do katmandua?i zna li ko ima li noćnih buseva katmandu pokhara i od pokhre do barihawe noćni bus!eto hvala na odgovorima!
...nije lose otici do tog parka i malo se profurati po njemu...trebalo bi da naletis i na kojeg nosoroga...a dal ti je zgodno ici nemam pojma...to bi valjda ti trebala da znas...ako ti je prijatno furanje po busevima onda sto da ne:rolleyes:

aaston
28.11.2009., 13:05
Pozdrav ekipa! Plan namje doći do Lhase iz Xian-a ili Pekinga, više nam odgovara iz Xian! Pa me zanima da li netko zna koliko se kreću cijene izleta od 5 dana sa vlakom i da li mi možemo sami doći vlakom do Lhase bez agenciji, jer sa čuja da se može samo agencijski pojetiti Lhasu?
tnx

Prvo pogledaj na nekoj službenoj stranici uvjete posjeta Tibetu. Do prije godinu dana nije bilo moguće bez agencije. Prije toga se moglo. Međutim stvari se tamo konstantno mijenjaju, čak i mjesec dana stara informacija je prestara a kamoli godinu dana.

Ako ćeš se oslanjati na forume svakako odi na Thorn Tree forum, tamo ćeš najvjerojatnije naći iskustva ljudi koji su nedavno bili.

Isak Pasha
01.12.2009., 14:55
netreba ti nikakav vodic..osim ako neces da saznajes imena selendri i imena lokalne vegetacije:D..na taj trek ide tona ljudi i ima uvek neki domoroci koji teraju mazge tamo vamo koje mozes pitati za put ako skrenes
staze su dobro utabane tako da bi moro biti slepac il zesci debil da ih promasis
umesto nekog vodica mogo bi bolje uzeti nekog roba da ti tegli torbu:p
jedini problem ako ima neke snezne oluje na prelazu preko planine pa neces moci lako preci vec ces se morati vratiti
mislim da ti je ok 10 dana...neznam tacno nikad nisam pazio na vreme niti zurio negde

Hehehe, hvala.. Eto bili, vratili se, išli sami, nosili sami, nismo se izgubili i nisu nas lavine zatrpale S obzirom da nemam to robovlasničko u sebi baš se i ne mogu tješit da nisam žešći debil jer je s robovima daleko lakše :)... umjesto 10 dana trajalo je sedam al to sad nema veze sa žurbom kao takvom nego s potrebom izbjegavanja gomile šta je mission impossible bio sve do landruka koji je izgledao kao napušten, a bili smo u predobrom lodge-u na dva kata sa tornjem - vidikovcem samo nas troje... totalno dobro!

A na ABC kampu smo spavali u nekoj izbi jer se neki lik šta je došao prije nas nije htio prebacit kod druge ekipe u sobu, već je ponudio duplu cijenu za cijelu sobu (3 kreveta)...:top::top: Ma super smo mi turisti.. Ekipa šta nas je u stopu pratila, neki Koreanci - vuku sa sobom kuhare i namirnice i kuhaju im njihovu klopu!!! Štajaznam, to mi je ko da ja vučem kuhara da mi pravi sarmu i peče ćevape....:)

A po putu smo se zašprehavali sa njihovim vodičem pa je od njih dobio po nosu da vodi njih, a ne nas!!! Hehehehehe...

Uglavnom, super je bilo.. nije baš neka avantura u smislu zahtjevnosti terena i snalaženja, al ja zadovoljna...:)

farmirzs
25.01.2010., 14:32
Kako najjeftinije do tamo, kojim prijevozom, koje zemlje, vize???Jel bio ko? Iskustva.
Hvala

Chabby
07.04.2010., 12:32
Dragi forumaši,

uskoro idem u Indiju, a kako to neki običavaju, u turu namjeravam ubaciti Nepal pa čak i Tibet. Budući da sam uspio naći vrlo malo informacija o režimu prelaska u Tibet, zanima me kako dospjeti od Kathmandua do Lhase. Može li se turist slobodno kretati ili mora ići organizirano preko njihovih agencija? Trebam li izvaditi kinesku vizu ovdje? Svi oni koji su prošli taj put - molim vas pomagajte :)

mali_tomica
12.04.2010., 18:35
koji je raspon visina na trekovima, od do ? imam prijatelja koji bi išao, ali 4500 mu je maksimum, realno sve preko 4km mu je već problematično.

Isak Pasha
12.04.2010., 23:00
ABC trek je max 4130 m, koliko se sjećam. To smo išli mi i osim standardne zapuhe i nesanice u samom ABC nije bilo nekih problema. A možeš se izorganizirati da tamo ne spavaš, bez problema. Annapurna circuit ide do nekog prijevoja od 5400 m, to bi mu već mogao bit problem, isto tako i Mt Everest base camp trek. Ali, imaš gro trekova svih težina i duljine, samo prosurfaj malo..

pipi1
20.05.2010., 14:02
Dragi forumaši,

uskoro idem u Indiju, a kako to neki običavaju, u turu namjeravam ubaciti Nepal pa čak i Tibet. Budući da sam uspio naći vrlo malo informacija o režimu prelaska u Tibet, zanima me kako dospjeti od Kathmandua do Lhase. Može li se turist slobodno kretati ili mora ići organizirano preko njihovih agencija? Trebam li izvaditi kinesku vizu ovdje? Svi oni koji su prošli taj put - molim vas pomagajte :)

Na Indija treadu sam upravo ostavio informacije od prije desetak dana za Tibet i Nepal, tek sam sada upozoren na postojanje ovog foruma o Tibetu. Ako hoces pronadji moj post na Indija forum hr.

pipi1
20.05.2010., 23:27
Iz Indije se u Nepal može na sto načina. Najkomotniji je avion iz Delhija ili Varanasija, ima stvarno povoljnih tarifa a može se rezervirati i preko Cleartripa. Nepal me je iznenadio vrućinom. Naime temperatura je bila i do deset stupnjeva niža nego u Indiji ali je osjećaj da je deset stupnjeva toplije. Naravno zbog vlage koje u Indiji uopće nema. Svaki posjetitelj mora ispuniti ulazne formulare i dobiti ulaznu vizu koju plaća 25 usd. Svaka viza ima multiple entry. Cijene su nešto više nego u Indiji, a zemlja zgleda nešto malo bolje uređena. Kada sam ja bio krenuo je veliki prosvjed maoista i to je dalo obilježje cijelom boravku. Hoteli su skuplji nego u Indiji. Struje ima samo nekoliko sati dnevno, postoji i javni raspored za isključivanje. Bolji hoteli (preko 60usd) imaju stalno uključene generatore za struju. Osnovna aktivnost je hipi nostalgija i treking.

Druga aktivnost u Nepalu je odlazak na Tibet.
U Kinu se može ući sa ispravnom kineskom vizom ali na Tibet ne. Za Tibet je potrebna posebna dozvola koju može zatražiti jedino agencija u vaše ime. I zato je put u Tibet drugačiji. Naime ne možete putovati individualno nego grupno i to brojne agencije iskorištavaju. Sistem je slijedeći, javite se bilo kojoj agenciji, oni vam naplate obično oko 400 do 600 usd za sedmodnevni aranžman (prijevoz, hoteli sa doručkom i vodič, cijena vize uključena) i priključe vas grupi u koju se slijevaju svi putnici iz svih agencija. na kraju završite sa 40 do 50 nepoznatih ljudi, što ne mora biti loše. U Tibet se može i iz Kine, mainland, ali za to treba prvo kineska viza a onda dozvola za Tibet (opet agencije ali sada kineske). Dakle, za ući u Tibet iz Nepala ne treba kineska viza. Agencija za vas traži dozvolu za Tibet. Vraćate se nazad u vlatitom aranžmanu (obično let Air China iz Lhase za Kathmandu, cca 400 usd). Sve ovo treba rezervirati dva tjedna prije jer postoji procedura provjere traženih dozvola u kineskoj ambasadi u Nepalu. Moja agencija imala je doist fer odnos i naplatili su mi najmanje (kada sam usporedio cijene sa drugim putnicima) ali sve to je slično kao i sve druge agencije jer ste na kraju u zajedničkom autobusu sa jednim vodičem (koji obično jedva govori engleski).

Tri dana traje vožnja nevjerojatnim himalayskim krajolikom. No oprez, vrlo je naporno a na što vas nitko ne upozorava. Temperatura se noću spušta ispod nule! Prelazi se nekoliko puta preko prijelaza od 5000 m što bez greške izaziva visinsku bolest. Ta se može javiti i dan nakon kao teška glavobolja, mučnina i sl. (to smo svi imali) ili možete završiti u bolnici kao jedna starija gospođa iz grupe ( jdna od pedeset i nije tako loš prosjek). Rješenje je uzeti tablete, a koje se mogu kupiti i u Nepalu. Problem je što vam to nitko ne kaže već vas glupo uvjeravaju da nećete dobiti visinsku bolest. Isto tako vodiči sa nepalske strane izvješteni su u prevari mijenjanja novca gdje vam zaračunaju 10% manje za kineski yuan, nitko vam ne kaže da vas odmah iza granice čekaju ljudi za mijenjanje novca sa puno povolnijim tečajem. Štoviše drže vas u uvjerenju da idete u nekakvu afričku divljinu, a zapravo je posve obratno. Kina je jako puno uložila u Tibet i možete se šokirati ako ste prije toga proveli duže vrijeme u Indiji. Od granice sve do Lhase vodi fenomenalna cesta europske kvalitete.

Post je već predug zato samo još malo. Dakle u Tibet se putuje grupno ali ovisno o načinu povratka (neki su se odlučili produžiti za Kinu) možete imati i dozvolu/vizu sa samo svojim imenom kao da ste grupa. To sam imao ja i tako sam posve sam taxijem otišao na aerodrom i nazad i sve je bilo ok. Plašenje da ni na ulicu ne možete bez vodiča je glupo jer, osobito u Lhasi, možete raditi što hoćete dok ste pristojan turist. Samo nosite papir sa dozvolom sa sobom i znate ime hotela. No mene nitko nije zaustavio puna 4 dana. Ne može se jedino na službena mjesta tipa samostani i muzeji ali to ionako obiđete sa grupom.

strsljen
13.07.2010., 10:09
Bok!

Već sam stavio linkove na temu o Indiji, ali evo i ovdje.
Mi smo bili u Nepalu i sjevernoj Indiji u 10. mjesecu 2009.

- prvo jedan teaser (http://strsljen.org/index.php?option=com_content&view=article&id=270:nepal-a-indija-teaser&catid=26:putovanja&Itemid=56)

- full report i čopor fotki (http://strsljen.org/index.php?option=com_content&view=article&id=286:nepal-i-sjeverna-indija-8102009-1112009&catid=26:putovanja&Itemid=56)

U Nepalu smo išli na Annapurna BC. Trebalo bi otići još koji put jer tamo ima odličnih trekova.

--
Strsljen

VingTsun
24.08.2010., 17:09
Stršljen,super fotke i štorija:top:

U Nepalu sam od 28.10. pa ako ima netko da je tamo u to vrijeme i da je za jednokratno ili višekratno druženje....
Solo putnik sam jaaaaa!:W

strsljen
20.09.2010., 19:46
Zahvaljujem. :)

A sad pitanje: kako najbezbolnije u Tibet? Da liu još uvijek vrijedi da je najlakše ući iz Kine ili može iz Nepala bez nekih većih zavrzlama?

Trebam vizu za Kinu pretpostavljam?

sabajta007
25.10.2010., 12:19
Pretpostavljam da mogu izvaditi vizu za Nepal u Delhiju ali koliko to traje i košta?

sabajta007
26.10.2010., 11:52
A što sad s tom pauzom od 2 mjeseca između dva ulaska u Indiju? :facepalm:

phi
26.10.2010., 13:09
Pretpostavljam da mogu izvaditi vizu za Nepal u Delhiju ali koliko to traje i košta?

Koliko sam ja skužila, vizu radiš pri ulasku u Nepal (ako letiš za Katmandu imaš ovdje (http://members.virtualtourist.com/m/50192/6ec/9/) dobrih savjeta kako to brzo obaviti)

A što sad s tom pauzom od 2 mjeseca između dva ulaska u Indiju? :facepalm:

To i mene muči, neki spominju nekakve dodatne pečate po forumima, ali nigdje nisam našla ništa konkretno. A žena u Indijskoj ambasadi nije ništa htjela reći, niti uzeti papire za 2. ulazak u Indiju i izvidjeti šta i kako :mad:

phi
19.11.2010., 14:38
Ja u Katmanduu, na granici rekli da ne bi trebalo biti problema s ponovnim ulaskom u Indiju ako ne idemo opet na isti prijelaz.

Chitwan bio super, vidjela 3 nosoroga, krokodile i hrpu jelena i veprova, ptica i svasta. Hotel Parkside stvarno za svaku preporuku, najbolji vodici i stvarno se trude da svatko vidi nosoroga. I sta je najbolje, uspijeva im. :cerek::cerek::cerek:

sabajta007
21.11.2010., 10:03
Hocu i ja nosoroge :D
Pricat ces nam sve kad se vratis

phi
13.12.2010., 14:09
Sabajta, nadam se da ćeš uspjeti skupiti ekipu i otići na put :mig:

Iz Varanasija sam išla za Gorakhpur noćnim vlakom, tamo stigla ujutro i uzela shared jeep (tip kojeg smo upoznale u Delhiju je rekao da dođe 200 Rs (indijskih!) po osobi i za toliko se cijenkale, ali je tip brzo pristao na našu cijenu, pa mislim da bi moglo i jeftinije. Džipom je 3 sata vožnje, bus je jeftiniji, ali mu treba i po 6 sati. E sad, džip te iskrca na nekakvom parkiralištu prije granice (bus navodno na istom mjestu) i kažu da ima 10 min do samog prijelaza i onda se rikšari počnu klati oko tvoje prtljage. Frendici uspjeli razderati kofer koliko su navalili, pa smo ih sve sprašile, dovoljno je dreknuti bijesno :cerek: i krenule pješke. Nakon manje od 5 min je s desne strane indijska imigracija, ne treba brinuti, uvijek se nađe netko da te uputi, tamo je nevjerojatna gužva. Njima treba objasniti da se vraćaš u Indiju, ispuniti formular i čekati pečat. Tamo su mi rekli da kad bi se vraćale istim putem, onda bi trebale prvo po pečat u Indijsku ambasadu u Katmanduu, ali budući da mi letimo za Delhi, da onda nema problema. I mislim da su nam lupili drugi pečat, ne onaj uobičajeni. Jer su imali 2 i kad sam sve ispričala, onda je uzeo drugi. Tako da pri svakom ulasku treba iznova tupiti istu priču, ali stvarno nije bilo nikakvih problema.
Potom se prođe granica, pa tek nakon ulaska u Nepal ima imigracijski ured gdje se ispune formulari i dobije nepalska viza (25 US$ za 15 dana).
Nakon toga ima nekoliko zalogajnica, mjenjačnica i turističkih agencija, gdje možete kupiti kartu za bus, ali je jeftinije uzeti džip i otići do par km udaljenog autobusnog kolodvora i tamo kupiti kartu. Tečaj je loš, pa nastojte mijenjati što manje. 1 indijska rupija je 1,6 nepalskih.
Mi smo odande išle za Chitwan, i iako je bus trebao biti tamo za 5 sati, i direktno, na kraju su nas prebacivali u drugi bus, i stigle smo nakon nekih 7 sati, mrtve umorne.
Od Chitwana do Kathmandua treba 7-8 sati, iako je manje od 200 km!
Chitwan je nakon Indije dobrodošlo osvježenje, a hotel Parkside za svaku pohvalu. Većina ljudi uzima paket aranžmane, i u agenciji na granici su nudili značajno jeftinije pakete nego preko neta, a za iste hotele. Parkside je nešto skuplji, ali se stvarno trude da barem nosoroge svi vide. I jesmo :rofl: I hranile i igrale se s bebom slona, i to ne u uzgajalištu gdje su vezani lancima i svi kažu da je užasno, nego u hotelu u samom parku gdje imaju vlastite slonove :cerek: Samo treba paziti na pijavice, jer ih je jako puno u šumi na Jungle walku (a ne u rijeci kako je za očekivati), mi smo ih cijelo vrijeme sklidali sa sebe. Voda u rijeci je bila ugodna, ali su struje poprilično jake i kamenčići na dnu sklizavi, a i treba paziti na krokodile i ostale živine :mig:
Glavni suveniri u Saurahi u Chitwanu su proizvodi napravljeni od papira izrađenog od kravljeg izmeta :zubo:
E da, i u Nepalu božićne zvijezde rastu kao stabla i divovski grmovi u divljini i po vrtovima, i u Katmanduu iako je bilo ispod 10'C :mig: (a kod nas na TV-u kažu da neće ispod 19'C...)

sabajta007
14.12.2010., 16:16
Čuj, radim na tome al nije lako :rolleyes:

Daj pisi plan puta! jeste bile na kraju u nac parku Chitwan ili... ?
Kakav je Kathmandu?
Kuda ste sve putovale? koliko dugo?
Btw, cini mi se da je jaaako jeftino...hm...

E, i jeste bile u Lumpiniju? Jel je na ruti od varanasija prema nepalskoj granici???

phi
15.12.2010., 11:03
Čuj, radim na tome al nije lako :rolleyes:

Daj pisi plan puta! jeste bile na kraju u nac parku Chitwan ili... ?
Kakav je Kathmandu?
Kuda ste sve putovale? koliko dugo?
Btw, cini mi se da je jaaako jeftino...hm...

E, i jeste bile u Lumpiniju? Jel je na ruti od varanasija prema nepalskoj granici???

Plan puta je bio Delhi-Jaipur-Agra-Varanasi-Gorakhpur-Chitwan-Kathmandu-Goa-Mumbai (od 1 do 4 dana u svakom).

Lumbini je 20-ak km od granice, ali bi trebalo ostati prespavati još jednu noć, jer ne stigneš u jenom danu doći iz Gorakhpura, posjetiti Lumbini i stići u Chitwan ili Kathmandu ili Pokharu. Mi smo i bez Lumbinija u Chitwanu bile tek oko 7-8 navečer, a krenule smo prethodnu večer u 11 iz Varanasija.

Nacionalni park Chitwan je ogroman, nema hordi turista, više od par turista vidiš tek kad ideš jahati slona. Ja sam bila smještena na samom ulazu u park, malo van Saurahe, tako da je tamo bilo još mirnije. Vidiš seoski život i najčešće si jedini turista koji šeće okolo. Što taman dobro dođe nakon ludila Indije.
Uzele smo paket 3 dana/ 2 noći, što je u biti 2 dana, i sve se uspije vidjeti, cijena je bila 140 US$ po osobi, sve osim pića uključeno, uključene i autobusne karte za Kathmandu. Izleti kreću rano ujutro, pa je slobodno sat-dva, pa ručak, pa 2-3 slobodna sata, pa slijedeći izlet, pa večera, pa slobodno ili Cultural show. Tako da ima i dovoljno vremena za istraživanje okolice. Išle smo na Canoeing, Jungle Walk, Elephant ride, Breeding centre (to smo mijenjale za posjet bebi slonu u hotelu u Parku), Jeep safari i Tharu cultural show. Zadnja dva smo išle jeepom, ostalo pješke, sve osim jahanja slona je u parku, jahanje je u zaštićenom području pod upravom lokalne zajednice. Isti program su nam u agenciji na nepalskoj granici nudili za 95 US$, ali u lošijem hotelu i nisam sigurna da bi na kraju toliko vidjele. U svakom slučaju, rađe smo štedjele na nekim drugim stvarima :mig:

Za Kathmandu smo krenule u 9 i stigle tamo tek oko 5.
Kathmandu je super jer je više manje možeš sve pješke (ima par km između pojedinih znamenitosti), ali nije strašno, i nije bilo vruće, pa je bilo ugodno šetati. Tako smo između Boudnatha i Pashupatinatha uletjele u svadbenu povorku :cerek:. Bitno da znaš gdje ideš, mi smo prije svakog raskršća pitale smjer, i nije bilo problema (mrzim nositi veliku kartu kao pravi turista, pa uvijek imam minijaturne na kojima se ništa ne kuži :Serek:).
Nešto više od 3 dana nam je bilo više nego dovoljno, računale smo da će nam puno više vremena trebati za obići mjesta po dolini. Kako je štednja već počela, preskočile smo Bakhtapur i obišle ostala središta u dolini (svugdje se plaća ulaz), te švrljale po Kathmanduu. U Thamelu je dućan na dućanu, možeš se opskrbiti sa svime i jako jeftino. Mi smo stalno kukale kako je skupo nakon Indije, i onda tek shvatile da računamo kao da su indijske, a ne nepalske rupije :rolleyes: Tako da su cijene tu negdje, nešto malo jeftinije, nešto skuplje u prosjeku tu negdje.

Nakon Kathmandua smo letjele za Delhi, pa iz Delhija za Gou. Aerodrom u Kathmanduu je očajan, nema nikakvih obavijesti dok ne dođeš do gateova, i nebrojene su kontrole prtljage, uključujući zadnju na samom ulazu u avion gdje su frendici vadili iz torbe svaki suvenir i odmotavali ga iz novinskog papira. Zbog silnih kontrola su produžena čekanja, a naš je avion kasnio skoro 2 sata.

E da, i stvar koja me najviše nervirala, restorani imaju na sve cijene iz menija još +13% poreza, a neki i još +10% service tax. Jedan jedini je sve imao uračunato u cijenu, Organic cafe. Tako da i ako se čini jeftinije, na kraju može ispasti značajno skuplje od nekog drugog.

antik
09.01.2011., 09:09
koja avio kompanija ima najpovoljnije letove iz europe za katmandu?

sabajta007
09.01.2011., 21:18
Air Arabia - 175eura u jednom smjeru iz Istanbula.

antik
02.03.2011., 15:05
mene zanima jel netko išao na Kailaš koru?

antik
02.03.2011., 15:06
Air Arabia - 175eura u jednom smjeru iz Istanbula.

a povratna?

iima li let iz zagreba za istambul?

rambla
03.03.2011., 07:57
ima let iz zg za istanbul, cak svaki dan ja mislim... provjeri na internet stranici zracna luka zagreb

sabajta007
03.03.2011., 21:53
Potrazi najjeftinije letove za Istanbul preko www.skyscanner.com. Karte su do Istanbula poprilicno skupe, ali nazalost jedina je druga opcija vlak - dugotrajna, mukotrpna ali jeftina opcija.
Povratna karta za KTM je duplo valjda. Provjeri na njihovoj stranici koliko je sad karta, ja sam nasla 4.4.-24.4. 359eura
http://www.airarabia.com/home

sabajta007
03.03.2011., 21:55
Potrazi najjeftinije letove za Istanbul preko www.skyscanner.com. Karte su do Istanbula poprilicno skupe, ali nazalost jedina je druga opcija vlak - dugotrajna, mukotrpna ali jeftina opcija.
Povratna karta za KTM je duplo valjda. Provjeri na njihovoj stranici koliko je sad karta, ja sam nasla 4.4.-24.4. 359eura
http://www.airarabia.com/home

protuletje
30.06.2011., 14:32
Namastey:)

Zanima me da li je netko bio u Nepalu i kakva su iskustva, što treba znati, što treba vidjeti, protiv čega se treba cijepiti i da li netko možda putuje u Nepal u doba monsuna.

antik
27.07.2011., 12:19
http://www.pd-radnicki.rs/lat/gde-idemo/857-01-18092011-kajlas-tibet-tihomir-vojnovic-

ovo me jako interesira

Kailaš kora.
međutim izlet je odgođen, a i mislim si da ako bi išao u valstitom aranžmanu a ne preko turističke agencije da ne bi bilo toliko skupo.

phi
29.07.2011., 13:37
http://www.pd-radnicki.rs/lat/gde-idemo/857-01-18092011-kajlas-tibet-tihomir-vojnovic-

ovo me jako interesira

Kailaš kora.
međutim izlet je odgođen, a i mislim si da ako bi išao u valstitom aranžmanu a ne preko turističke agencije da ne bi bilo toliko skupo.

Računaj da u Tibet ne možeš solo, nego isključivo agencijski, i da su aranžmani za 8-10 dana iz Katmandua oko 1000 eur. I nemaš osiguranu svu hranu, niti trekinge. A treba uračunati i kartu do Ktm.
Ali, ako bi se uspješno ucjenkao po Ktm, sigurno bi jeftinije prošao :mig:

sabajta007
08.09.2011., 15:40
Namastey:)

Zanima me da li je netko bio u Nepalu i kakva su iskustva, što treba znati, što treba vidjeti, protiv čega se treba cijepiti i da li netko možda putuje u Nepal u doba monsuna.

Iskustva iz Nepala su mind blowing al to ti ne govori puno.
Treba znati da je tamo jako jeftino i trebas si samo smuvat kartu, takodjer je korisno znat da je u 1.om mj hladno ko u rogu nocu a grijanja NEMA.
Kathmandu je (barem meni) jedno od najzanimljivijih mjesta na kojima sam ikad bila i zaglavili smo tamo 3 dana a komotno smo mogli jos 3.
Durbar square je must see a ima slicnih trgova i po okolnim malim gradicima.
Bili smo jos samo u Lumbiniju koji je zgodno mjesto za vidjet al sigurna sam da ima i boljih mjesta u nepalu za potrosit dan-dva...
Nikakva cjepiva osim mozda hep A i B. Za monsune ne znam, mislim da je to 6.,7. i 8. mjesec al nemam pojma kako je. Mi bili u prvom.

Lemur3
11.12.2011., 15:02
Helou svima. Trebala bi brzu pomoc jer sam se eto u zadni cas odlucila ici u Nepal umjesto na jug Indije.

Dakle biti cu u Varanasiju i imam 6 dana za Nepal prije nego sto se trebam vratiti u Delhi. Put po Indiji sam poslozila. Molila bi savjete za Nepal.

Sto vidjeti? Kathmandu valley mi se svida, sad sam procitala ovo gore o Chitawanu, to mi je isto krasno. Koliko dana mi treba za sta?

phi
11.12.2011., 18:01
Helou svima. Trebala bi brzu pomoc jer sam se eto u zadni cas odlucila ici u Nepal umjesto na jug Indije.

Dakle biti cu u Varanasiju i imam 6 dana za Nepal prije nego sto se trebam vratiti u Delhi. Put po Indiji sam poslozila. Molila bi savjete za Nepal.

Sto vidjeti? Kathmandu valley mi se svida, sad sam procitala ovo gore o Chitawanu, to mi je isto krasno. Koliko dana mi treba za sta?

Računaj da ti je od Varanasija do Kathmandua ili Chitwana skoro 24 sata.
Umeš u Chitwanu 4 dana 3 noći paket (u biti ti je to 2 dana), i onda još 2 dana Kathmandu.
Znači imaš:
1. dan Varanasi-Nepal (ako stigneš dovoljno rano na granicu eventualno možeš u Lumbini). Navečer si u Chitwanu
2. i 3. dan Chitwan
3. dan Chitwan-Kathmandu. Predvečer si u Kathmanduu ako imaš sreće i nema prometnih putem :mig:
4. i 5. dan Kathmandu i dolina Kathmandua
6. dan Kathmandu - ??

Lemur3
11.12.2011., 18:49
Mislila sam letiti da skratim put. Makar problem je sto je jedini aerodrom koliko ja shvacam kathmandu, a 6 dana mi se cini previse za jedan grad.

Ivan k
20.12.2011., 22:36
Aloha!

Sakupio sam nesto novaca i sada kada me firma vise ne treba zbog, citiram "prestanka potrebe za vecim brojem zaposlenih" rekoh da si vise ispunim taj san, idem u Nepal pa... da li netko treba suputnika? Ici cu u svakom slucaju ali kako nemam bas previse iskustva sa tako dalekim putovanjima radje bih isao sa nekim.

kongres
09.04.2012., 03:41
zamolio bi za komentar ponude za putovanje u nepal:
http://jungletribe.com/putovanja/6991/nepal/
znaci citavo putovanje,16 dana,sa svim troskovima (samo viza 30 $ doplata),dodje 1000 e,ako se uplati 4 meseca prije polaska,dobije se popust 100 e,znaci 900 e bi kostalo!izgleda mi malo para,za toliko dana!naravno spavanje je u guesthouse-ima!pa bih voleo cuti komentare o ovoj ponudi za ovu destinaciju,jer sam na ovo slucajno naletio,cena je odmah upala u oci,ali naravno o destinaciji bas i ne znam nesto,jer nikada nije bila u planovima!

InterMezzo
09.04.2012., 04:40
zamolio bi za komentar ponude za putovanje u nepal:
http://jungletribe.com/putovanja/6991/nepal/
znaci citavo putovanje,16 dana,sa svim troskovima (samo viza 30 $ doplata),dodje 1000 e,ako se uplati 4 meseca prije polaska,dobije se popust 100 e,znaci 900 e bi kostalo!izgleda mi malo para,za toliko dana!naravno spavanje je u guesthouse-ima!pa bih voleo cuti komentare o ovoj ponudi za ovu destinaciju,jer sam na ovo slucajno naletio,cena je odmah upala u oci,ali naravno o destinaciji bas i ne znam nesto,jer nikada nije bila u planovima!

OMG, meni Expedia izbacuje najjeftiniji Miami - Kathmandu rtn flight za 1740 dolara, što znači isplati mi se kupit kartu Miami - BG (ili ZG) i uzet ovaj deal, samo što ne znam koliko se ovoj agenciji smije vjerovat.

Za vizu nema problema.

Ivan k
26.04.2012., 19:49
Za 1000 evra i kao sve takse ukljucene, ponuda tesko da moze biti bolja. Gotovo pre dobro da bi bilo istinito ali ako stvarno sve jest kako pise, ja ovo uplacujem! Ima li jos zainteresiranih, da vidimo malo to brdo.

Buda83
27.04.2012., 08:29
Let Beograd-Kathmandu sa FlyDubai-em dođe 550 eura, pa vi vidite šta možete tamo sa 450 eura tih 14 dana, vjerujem da čuda.

Bacio sam samo malo oko tak da nisam čitao, ali vidim da je svaki dan fakultativan, avio karta i smještaj su ukljućeni, ostalo uz nadoplatu, tako da treba nadodati barem još 200 eura na ovih 450 eura, a to su tamo fini novci za toliko dana.

Ivan k
06.05.2012., 12:29
Još je uvijek znatno jeftinije od ponuda naših turističkih agencija, od kojih svaka premašuje 12,000 kn, i to bez taksi i što ti ja znam čega sve ne.

Ali to i jest problem! Odlično da je let Beograd-Kathmandu 550 eura i siguran sam da se sa 450 eura tamo svašta može, no također sam siguran da staviti ruksak i krenuti u Nepal pješice, autostopom i vlakom ispadne još jeftinije ali ja nisam Indiana Jones i nisam nekakav Šalković i iskreno, niti imam hrabrosti, niti znam kako sam sa sobom sjesti na avion i otići u neku od tih zemalja. Čitam, svi se ovi naši veliki avanturisti u svojim knjižicama izruguju iz tih turističkih agencija i "budala" koji putuju preko njihovih programa, i vjerujem da to jest prijezira vrijedno nekome tko je do tamo došao biciklom ali ja toga, koliko bih god htio vidjeti svijeta, ne mogu. Nemam izbora nego plaćati planirane, fakultativne aranžmane skupih turističkih agencija i nadati se dobrom vremenu i još boljem vodiču.

rambla
06.05.2012., 18:41
razumljiv je strah kad je to prvi put da se negdi ide, ali triba se odvazit. moje misljenje je da turistickim agencijama placas vrime, jer danas u doba interneta stvarno mozes sve sam sebi organizirat i to onako kako tebi pase. samo triba malo sist, citat i kombinirat. meni je osobno to cak i neki kao hobi, to kombiniranje i istrazivanje misecima unaprid. i onda jos snalazenje tamo negdi, neprocjenjivo iskustvo. ali, boze moj, sto ljudi sto cudi, znam puno ljudi koji se ne osjecaju bas ugodno na takav nacin ici negdi, nije to za svakoga... ma bitno da se putuje, nije vazno na koji nacin

Hoaxy
10.05.2012., 11:00
Uvijek si sama sve organiziram i uglavnom ne razumijem ljude koji idu preko agencija.. ali iskreno, za Nepal 16 dana dati 900eur i ne brinuti o ničemu meni djeluje super..to ipak nije ni Pariz, ni New York nego nešto malo egzotičnije.. ipak si u nekoj grupi i vodaju te na neka najinteresantnija mjesta, a ako netko ima iskustvo molila bih da napiše koliko je moguće uštedjeti u privatnom aranžmanu? 100-200eur? Ne znam vrijedi li to ..

ahnu
10.05.2012., 11:50
Ali u toj cijeni i putu je većina izleta fakultativna i ne piše koliko koštaju.
Tek kad se to sazna i zbroji, može se vidjeti koliko je aranžman daleko od onoga što bi se složilo da čovjek ide sam.
Iako ova agencija ima dosta ponuda koje su bitno povoljnije od ostalih ali mislim da je financijska razlika zbog različite razine komfora pa je teško usporedivo.

phi
10.05.2012., 11:52
Uvijek si sama sve organiziram i uglavnom ne razumijem ljude koji idu preko agencija.. ali iskreno, za Nepal 16 dana dati 900eur i ne brinuti o ničemu meni djeluje super..to ipak nije ni Pariz, ni New York nego nešto malo egzotičnije.. ipak si u nekoj grupi i vodaju te na neka najinteresantnija mjesta, a ako netko ima iskustvo molila bih da napiše koliko je moguće uštedjeti u privatnom aranžmanu? 100-200eur? Ne znam vrijedi li to ..

Ma da, nije ni Pariz, ni New York, jer je puuuuno jeftinije i mislim da je greska smatrati neke "egzoticne" destinacije tezima za organizirati/putovati. Mozda je cak i jednostavnije u nekim stvarima. Pa probaj poslati mail nekoj nepalskoj agenciji i pitat ih koliko bi doslo da ti oni organiziraju nekakav itinerar. Mozda samo prvih par dana dok ne vidis da to uopce nije strasno i da mozes i sama :mig:

Evo mozes ove (http://hotelparkside.com/) probati, ja sam bila kod njih u Chitwanu, jako su profesionalni i trude se neizmjerno. Posalji mail Homu, on je jedan od vlasnika.

Hoaxy
10.05.2012., 12:12
Ma da, nije ni Pariz, ni New York, jer je puuuuno jeftinije i mislim da je greska smatrati neke "egzoticne" destinacije tezima za organizirati/putovati. Mozda je cak i jednostavnije u nekim stvarima. Pa probaj poslati mail nekoj nepalskoj agenciji i pitat ih koliko bi doslo da ti oni organiziraju nekakav itinerar. Mozda samo prvih par dana dok ne vidis da to uopce nije strasno i da mozes i sama :mig:

Evo mozes ove (http://hotelparkside.com/) probati, ja sam bila kod njih u Chitwanu, jako su profesionalni i trude se neizmjerno. Posalji mail Homu, on je jedan od vlasnika.

Razmišljala sam da je teže za organizirati/putovati zbog kretanja u samoj zemlji, ne znam kakav je javni prijevoz, povezanost, i u tom smislu smatram da je puno jednostavnije preko agencije koja već ima i osmišljeni program a i ako je ekipa od 10tak ljudi privlačnije mi je nekako..

No, razumijem što kažeš, pogotovo što si već i sama bila pa ti onda moje razmišljanje izgleda smiješno.. ajde pliz napiši malo o svojem putovanju, koliko dugo si bila, što treba vidjeti, koliko je tebe koštalo (odakle si letjela)..?
Iskreno, 900 eur za 16 dana mi zaista djeluje super a i kad doma kažem da ću preko agencije blagoslov je brži..:ne zna:..no istražit ću, a i raspitat se za cijene tih fakultativa agencijskih pa na papir sve..

phi
10.05.2012., 12:27
Razmišljala sam da je teže za organizirati/putovati zbog kretanja u samoj zemlji, ne znam kakav je javni prijevoz, povezanost, i u tom smislu smatram da je puno jednostavnije preko agencije koja već ima i osmišljeni program a i ako je ekipa od 10tak ljudi privlačnije mi je nekako..

No, razumijem što kažeš, pogotovo što si već i sama bila pa ti onda moje razmišljanje izgleda smiješno.. ajde pliz napiši malo o svojem putovanju, koliko dugo si bila, što treba vidjeti, koliko je tebe koštalo (odakle si letjela)..?
Iskreno, 900 eur za 16 dana mi zaista djeluje super a i kad doma kažem da ću preko agencije blagoslov je brži..:ne zna:..no istražit ću, a i raspitat se za cijene tih fakultativa agencijskih pa na papir sve..

Sve ti pise u mojim starim postovima na ovoj temi.

Kod takvih putovanja ti je za razliku od npr. Pariza i New Yorka, najveca stavka karta, a ne smjestaj. Biti tamo 7 ili 16 dana je 100 ili 200 eur razlika, nekima i manje. Racunaj da mi je smjestaj u Kathmanduu bio 5-6 eur na noc, hrana 5-20 kn po obroku, imas 2 glavna cestovna pravca kojima redovito idu busevi, iz Ktm do Chitwana mozes i na raftu, u svakom slucaju brza opcija od busa, najskuplji je safari, 3 noći i 3 dana punog pansiona i s po 2 aktivnosti dnevno, je bilo 140 usd po osobi, i transfer iz/u Ktm ukljucen. Moglo je i jeftinije, ali Parkside je imao najbolje preporuke na netu i stvarno smo uspjeli vidjeti nosoroga.
Najveci dio budzeta ti otpada na ulaznice koje su vecinom 10-30 kn kojih se nakupi, taxiji su obicno do 10 kn, dobar dio mozes i pjeske ili busevima.

Hoaxy
10.05.2012., 12:50
Sve ti pise u mojim starim postovima na ovoj temi.

Kod takvih putovanja ti je za razliku od npr. Pariza i New Yorka, najveca stavka karta, a ne smjestaj. Biti tamo 7 ili 16 dana je 100 ili 200 eur razlika, nekima i manje. Racunaj da mi je smjestaj u Kathmanduu bio 5-6 eur na noc, hrana 5-20 kn po obroku, imas 2 glavna cestovna pravca kojima redovito idu busevi, iz Ktm do Chitwana mozes i na raftu, u svakom slucaju brza opcija od busa, najskuplji je safari, 3 noći i 3 dana punog pansiona i s po 2 aktivnosti dnevno, je bilo 140 usd po osobi, i transfer iz/u Ktm ukljucen. Moglo je i jeftinije, ali Parkside je imao najbolje preporuke na netu i stvarno smo uspjeli vidjeti nosoroga.
Najveci dio budzeta ti otpada na ulaznice koje su vecinom 10-30 kn kojih se nakupi, taxiji su obicno do 10 kn, dobar dio mozes i pjeske ili busevima.

Ok, tnx pročačkat ću temu :)

JU-TU
11.05.2012., 11:21
Čime je najbolje/najpouzdanije putovati po Nepalu i ako može netko ko je bio reći neke cca cijene prijevoza?
Također, kakva je ponuda različitih organiziranih trekkinga sa polaskom iz Kathmandua, da li je netko bio na nekom i također kakve su cijene istih (ili može link na neku lokalnu stranicu ako netko zna..) Hvala! :)

VingTsun
14.05.2012., 09:10
Čime je najbolje/najpouzdanije putovati po Nepalu i ako može netko ko je bio reći neke cca cijene prijevoza?

Uzgoji krilca!:D
To bi bilo najbrže i najsigurnije:)
U Nepalu nema vlakova tako da ti je izbor cesta ili zrak.Ako ideš cestom busevi su jedna varijanta,rentanje/share-anje džipa druga varijanta.Mogu reći za buseve da su spori,jako jeftini i nezaboravni:cerek:
KTM-Pokhara laganih 8 sati(oko 200km)u ko to tamo peva fazonu.
Za džipove neznam kakva je cijena rentanja ali predpostavljam da se solo backpackeru to ne isplati.Imaš tu varijantu gdje se vas par natrpa u džip pa onda svako plati kartu kao za bus.Nisam to koristio tako da neznam jel bolje/jeftinije od busa.
Iz KTM možeš letiti za Pokharu,Luklu i možda Terrai,dalje ne znam.

Također, kakva je ponuda različitih organiziranih trekkinga sa polaskom iz Kathmandua, da li je netko bio na nekom i također kakve su cijene istih (ili može link na neku lokalnu stranicu ako netko zna..) Hvala! :)

Mislim da su top destinacije za trekking oko Pokhare(Annapurna Himal)Lukla,pravac Everest i Lang Tang.Iz KTM sigurno možeš krenuiti na na neki trekking a epicentar agencija koje to riješavaju je u Thamel-u,turističkom središtu KTM-a.
Za cijene ne mogu ništa reći jer ne znam.Možeš okvirno skontati cijenu via google.

JU-TU
14.05.2012., 11:15
VingTsun hvala na odgovoru.. da, čitao sam za te buseve da nisu baš sigurni.. :)

Što se trekinga tiće, volio bih ako idem u Nepal na 15 dana odradit neki kraći trek (ima Everest trek od 8 dana, onaj lagani panoramski..) pa sam se nadao da će ovdje netko reć da za parsto dolara ima svakakvih trekova u ponudi tamo na licu mjesta i da svašta možeš vidjet :zubo:..no po onome šta sam na netu našao, to su uglavnom paketi za zapadnjake koji i nisu baš jeftini kako bi čovjek pomislio nakon čitanja o cijenama u Nepalu ovdje.. no, vjerujem da je to to, takve su cijene, ne može trek badava.. :)

superpera
14.05.2012., 15:12
ti trekovi everest ili anapurna ni nemogu se nazvati bas nekim trekovima,vise se mogu nazvati zezanje po planinama,kakvi su to trekovi gde svaki dan mozete spavati po hostelima i jesti po restoranima kojih je brdo na celom putu
jedino sto nekom treba je da dodje tamo i ode busem taksijem il ko zna cime do pocetka staze i da ide njom,ako nezna kojim ce putem malo samo zastane dok ne naidje neko krdo turista i samo ih slediti a kad se ta krda prorede uvek usput naidje neki kinez koji ce vam svojom grimasom pokazati pravac
ako neko nece sam ima masa oglasnih tabli po hotelima de ljudi traze partnere ili prave neku grupu pa se moze prikljuciti njima
jedino je hrana malo skuplja nego po gradovima jel kinezi po selima usput su udruzeni u kriminalne koorperacije reketiranja gladnih turista
imaju lukave trikove zamagljivanja njihove pohlepe kao recimo pisanje grafita frii tibet po restoranima il furanja nekih majica s propagandnim porukama s namerom izazivanja nekog osecaja sazaljenja tako da se nebunite za cene koje ce vam nasmeseno odvaljivati..nepadajte na te jeftine fore vec se cenkajte
uglavnom treba 20 e po danu do 30 u zavisnosti najvise koliko je ko gladan ili zedan
priroda je kul i svako treba da ode tamo na neko zezanje po planinama,dal ce te videti chitwan park nije uopste bitno ,bitnije je da budete na nekom zezanju po planinama
ko ide u nepal a nezeza se po planinama ni netreba da ide tamo,nek ide u indiju bolje
netrazite nista na netu vec sve trazite kad ste tamo..a pravilo ima samo jedno nepitajte nista tamo gde rade zapadnjaci niti koristite njihove servise jel su njihovi prohtevi za novcem mnogo veci,kao i da zaobilazite mesta hostele agencije koje su popularne sa dancima ili gde oni rade

VingTsun
15.05.2012., 08:58
Što se trekinga tiće, volio bih ako idem u Nepal na 15 dana odradit neki kraći trek

Ima šetnjica od nekih 3-4 dana,najkraća ruta Annapurne.Ako si trekking fanatik,odi si na neku dužu šetnjicu.Ako ne,možda je bolje malo šetati po planini a ovo ostalo bauljati okolo.
Da se razumijemo,Himalaja je do jaja:D
Bio sam neko vrijeme u Sarangkotu malo poviše Pokhare.Priroda je fenomenalno lijepa a ljudi,kad ti ne pokušavaju ništa prodat,su sasvim nice.Pokhara ti je početna točka ako misliš bauljati po Annapurni.Mislim da ti je 100% bolja varijanta cijenkati se na licu mjesta.Ovako ako unaprijed preko neta rezerviraš teško da ćeš dobiti best buy.Cjenkanje je obavezno!:cerek:

Ima se šta raditi u tih 14 dana.Ako te zanimaju klasične turističke fore,građevine i slično,KTM i dolina u kojoj je smješten sa još dva grada,Baktapurom i Patanom mogu ti oduzeti 4-5 dana.
Pokhara je česta destinacija,prem da meni nije sjela pa sam utekao u planinu.Ako ćeš tamo odraditi trekking,malo blenuti i uživati u prirodi-možeš utući nekih 7 dana.
I to ti je skoro to.
Meni je Nepal=prekrasna priroda i ljudi.Građevine su super ali su mi ti trgići,hramići,krovići brzo dosadili.Bio sam u fazonu-vidiš jedan vidio si sve.Gradovi u tom dijelu svijeta mogu biti dosta naporni.Tako da sam se u jednom trenutku umorio od svega i pobjegao u planinu:D

JU-TU
15.05.2012., 13:11
Superpera i VingTsun hvala :).. uglavnom me najviše i zanima taj planinski dio i priroda, gradovi me zamaraju i da, i meni brzo dosade.. ne bih na neki ozbiljniji i duži trek iz razloga što želim u tih 15 dana vidjeti što više od Nepala..pa treba nešto iskombinirat :)

Ivan k
15.05.2012., 22:13
Ja bih u svakom slucaju isao ovom agencijom... Bolje necu naci. Ima li jos zainteresiranih?

superpera
16.05.2012., 00:30
jako je komlikovano naci pravu osobu u pravo vreme zato bi recimo ovo mogao biti pravi trenutak tvog koraka ka odrastanju:D
kako ces to postici?
prvo je sto treba da uradis je da se ok obuces za taj pohod..izaberi nesto kul da dobijes vece samopouzdanje,drugo natrpaj se parama sto vise to bolje,pare daju jos vece samopouzdanje i uzmi kartu do katmandua
kad sletis tamo ako je noc prespavaj tu do jutra i ujutru izadju i potrazi neki prevoz,verovatno je hrpa taxija tu,verovastno ce te razvaliti s nekim cenama al to nije uopste bitno jel ti si pun para,cena ti nije bitna naravno u granici normale
samo ponavljaj u sebi..ja sam pun para..ja problema nemam

sesces u taxi i on ce te odvesti negde verovatno po njegovom izboru u neki hotel,daj mu pare i izadji i gledaj za neki drugi hotel,vise njih onako nonsalatno ne zuri se...a i sto bi se zurio kad si pun para:D
da jeste nepoznat kraj ovo ono hvata te nervoza...ali samo stavi ruku u dzep i oseti kako ti brdo para suska po dzepovima i videces kako ce ti nervoza odmah proci i kako ces imati jako mnogo vremena za sve:)
kad se smestis onda se mozes setati tamo amo i gledati dal ces ici sa nekom agencijom kojih ima na hiljade tu ili ces samostalno..jel naravno sa brdo para ti imas izbor pa bi recimo mogo i furati neku stednju cisto ko neka zanimacija
ako mislis da te ljudi provaljuju kako si nov i nemas pojma o nicemu idi u radnju i uzmi neku od fri tibet majica da stvoris imidz kako si vec mesecima tu
naravno ako si napravio neki kul imidz mogo bi i pokupiti neku samopouzdaniju pohotnicu koja ce te uhvatiti za ruku i povesti na orgijanje po planinma
eto vidis da nije tesko
a tek kad se vratis i kazes pohotnicama u tvom kraju kako si sam bio tamo i sta si sve prosao tamo...bices idol celog kraja:kava:
mogo bi po povratku i napraviti neki tatu na ramenu da delujes jos opasnije...najbolje neke tibet znakove..ono kao neko ti to pravio na deset iljada metara visine u nekoj pecini uz vatru dok je napolju bilo minus 50

JU-TU
16.05.2012., 10:52
Superpera, vrlo inspirativan post :mig: .. prema tvom iskustvu, s koliko bi para u đepu imao 15 dana samopuzdanje visine Himalaje? :zubo:

Ivane, ja ću razmislit, odlučim li se na agenciju krajem rujna, javim se u idućih mjesec dana..

Ivan k
17.05.2012., 12:53
Što se omjera para i problema tiče, kod mene je situacija vazda obrnuta al' ajde, nešto sam sakupio, valjda će biti dovoljno... Sve i da neće, tim bolje. Ali da, stvarno, okvirno onako, koliko bi to para trebalo šuškati po džepovima da se čovjek tamo osjeća ko direktor? Kul odjeće nemam, to križam.

JU-TU, javi se ako ideš. Ako i sama nešto isplaniraš, a ne pada ti teško putovati s nekim, javi, pa barem doletimo tamo skupa, da se ne vrtim po aerodromima ko muha bez glave.

superpera
17.05.2012., 19:19
da znam da moje reci zlata vrede ali vecina zarobljenih umova nevidi to zlato:D
nisam bas u toku s najnovijim troskovima al recimo da treba 10e za spavanje,10e za klopu i 10e za zezanje dnevno to je oko 30e
kako ste vi u pocetnoj fazi odrastanja recimo da je potrebno da ponesete duplo od toga da bi duplirali vase samopouzdanje
recimo mozete imati kesa i neku viza kartu s ostalom polovinom
a nije ni losa ideja da se udruzite...sto znaci duplo brdo para...pa s duplim brdom para bicete kraljevi tog bednog grada...mislite da vam s brdo para treba neke rezervacije,pa nije to evropa il kojekakve bogate zemlje gde vas izbacuju napolje ako niste nesto rezervirali, nevazno s koliko brdo para raspolazete
brdo para je vasa najveca rezervacija u tim bednim zemljama,vi njima kupujete svoje raspolaganje vremenom po svom nahodzenju

zar nije dovoljno sto vas je sistem u vasim zemljama naterao da sledite slepo termine,da slepo planirate vas zivot,vase vreme, zar zelite da dovedete sistem i u vas odmor,vase slobodno vreme koje mozete koristiti kako hocete,po tome kako se osecate kad ujutru ustanete,po tome kakva vas motivacija trenutno spopala,po tome koga upoznate,to vreme na koje odete na odmor je mozda jedino koje mozete koristiti bez sistema,zato ako se plasite ili osecate nesigurno od tog vremena bez sistema kupite ga brdom para,razbite taj osecaj naviknut na sistem parama jel to u bednim zemljama jos uvek mozete

Hoaxy
17.05.2012., 19:38
:rofl::rofl: superpera :cerek::cerek:

Ivan k
18.05.2012., 00:11
Ha, brdo para. 30e nije baš malo, više nego što tu trošim po danu. Ali ajde, neka, radije dam 10e za loš gablec na nepalu nego ovdje 2 za fini burek s jogurtom.

Pa što ne bi išao i ti? Agencija šmagencija, svi se udružmo i s tobom kao vodičem i vođom, a nama kao početnicima koji ce vrlo vjerojatno bez suviše propitivanja poslušati svaki tvoj savjet, ima da budemo glavni na tom brdu! XD

Hoaxy
18.05.2012., 00:18
I još ako na tih 30 eur ide i npr. taj trodnevni paket za Chitwan koji se ovdje spominjao, nešto još za prijevoz po Nepalu.. da, možda najbolje da ide superpera, nek nam napravi aranžman jeftiniji nego agencija i njemu platimo, svima dobro :cerek:

pedjalon
18.05.2012., 11:34
Da li je kraj šestog mjeseca ludost bit u Nepalu? Kiša, magla?

Ivan k
21.05.2012., 19:40
Osobnih iskustava nemam, naravno, ali koji god vodic citao - a kako sam radio u knjizari, procitao sam ih valjda sve - u svakom kazu da je kraj petog, sesti i sedmi mjesec najgore vrijeme za ici u Nepal. Stalne kise pa blato, neprohodne rijeke pune pijavica, i guste magle od kojih se niti ne vide planine. Kraj sedmog ili pocetak osmog mjeseca, ako dobro pamtim, jest doba nekakvih Nepalskih radosti koje kao valja vidjeti ali o tome ne znam nista.

superpera
22.05.2012., 18:48
I još ako na tih 30 eur ide i npr. taj trodnevni paket za Chitwan koji se ovdje spominjao, nešto još za prijevoz po Nepalu.. da, možda najbolje da ide superpera, nek nam napravi aranžman jeftiniji nego agencija i njemu platimo, svima dobro :cerek:

pa to ti je onih 10e po danu na zezanje tj za kojekakve atrakcije
u taj park kako se secam se ide busem i na stanici ceka copor neke decurlije koje rade po kojekakvim hotelima po tom parku pa pokusavaju da vas zainteresuju da idete s njim do njegovog kampa i usput imate i prevoz,uglavnom je hrpa kampova oko tog parka pa ako se nekom nesvidi moze oma do drugog
eh problem da ja idem je sto sam vec bio tamo,sta cu opet mada ajd nepal je zemlja gde se neko moze vratiti jel ima i hrpa razlicitih trekova il aktivnosti
a drugi problem je da ja vec imam brdo para pa bi me recimo vise motivisala neka himalaja para:D
eto mogo bi ponekad glumiti humanost i ici ubiti vreme za neku sicu kao recimo kartu i jedno petsto e dzeparca..sto je oko soma e:D
a vi bi recimo moglu ustedeti na kartu u samo jednom pravcu bez povratne...jel sta ce vam povratna na taj put bez povr.:no: heh tj mozda pozelite ostati duze:D

lijalaura
15.07.2012., 20:01
u 10. mjesecu planiramo skoknuti do nepala osim kathmandu-a htjeli bi u solo aranžmanu ići planinariti po planinama oko kathmandu-a imamo 4 dana na raspolaganju, unajmili bi šator i krenuli put brda :)

cilj nam je okusit malo himalaje , popeti se negdje gdje se mogu vidjeti neki vrhunci ne nužno everest annapurna k2 naravno ako je moguče pucajte :D
al 4 dana planinarenja po utabanim stazama od brooooojnih grupa toura i sličnih :)

za ove dulje ture do base campova nemamo ni vremena ni novaca
neka s ejave avanturisti koji su u solo aranžmanu išli po planinama :mig:

nakon zadnjih putovanja u širokom luku izbjegavam ture ,pakete i slično kolko god je naravno moguče i razumno čitaj sigurno

hvala !

BUBICAMA
30.10.2012., 12:36
da ne otvaram novu temu..

u srijedu u 20:45 na hrt1 - 20 dana na Tibetu koji su snimali Hrvati, nadam se da će biti zanimljivo :))

Daisy5
03.11.2012., 10:20
želim, želim, želim :)
cijeli taj đir Nepal, Tibet, Indija, Kina, ma općenito cijeli istok me zanima (osim Turske)
Indija posebno ali ok
Žao mi sad što nisam gledala ovaj dokumentarac koji je netko spomenuo da je bio na tv-u, ali valjda će netko stavit na youtube ;)
samo malo je to preskupo i predaleko i ljudi se baš ne usuđuju ulupati tolike pare u tako dalek put, ali valjda će bit bolje
svakako mi je želja jednog dana otputovati i tamo :)

Ivan M
01.12.2012., 11:59
Hello!

Sredinom 09/2013 ciljam otići na Everest Base Camp trek. Za sada imam agenciju s kojom namjeravam obaviti trekking a kartu ću već uzeti preko poznate avio agencije.

Draže bi mi bilo da netko još hoće ići samnom. Imate neke savjete koga pitati, koja trekking ili planinarska društva tamo idu i sl.?

Thnx :)

st4rbuck
22.03.2013., 22:49
uskoro idem u nepal pa me zanima što je bolje nositi: eure ili dolare? kad gledam neke tečajeve nepalskog rupija po netu, čini se da se više isplati pretvoriti kune u eure i s eurima kupiti rupije, ali agencija nam je savjetovala da nosimo dolare?!

pa može li iskustva iz prve ruke ako je netko bio? euri ili dolari?

hvala unaprijed!

flumen-day
23.03.2013., 00:01
Iskreno, te iz osobnog i i iz iskustva poznanika putinika, najbolje je nositi onu valutu koju imaš na računu... Naime, ukoliko su to euri, tada ponesi eure, ukoliko su dolari, ponesi dolare...

Ipak, ukoliko nemaš ništa od toga na računu već moraš kupiti bilo eure, bilo dolare za kune, ja bi u sadašnjem trenutku ipak bio malo više na strani eura... Naime, dolari su sada, po današnej tečaju priličnom skupi, a pitanje je koliko će vrijediti po dolasku u Nepal s obzorim na hirovitost tečajnih razlika... Kada bi ostali na aktualnoj razini ili se još uspentrali, tada bi odabir bio - dolari... Ipak, kako izgleda, dolari su sada skupi za kupiti u Hrvatskoj, a što ako im padne vrijednost dok se dođe u Nepal?

U svakom slučaju, decidirana tvrdnja za bilo koju od dvije valute je više rulet, nego ozbiljno savjetovanje! Ipak, a da sam na tvojem mjestu, uzeo bi eure, uz nekih stotinjak dolara jer je sa njima najjednostavnije platiti nepalsku vizu... Mijenjanje obje valujte je osgurano, naime mjenajčaki ne prave neku razliku u smislu prioriteta, pa ja sada kazujem što bi ja ponio, a to bi bili euri uz već navedeni dolarsski iznos za vizu...

Agencija ima svoje šablonizirane savjete, no kako god da odlučio, neke bitnije razlike, zasigurno neće biti! Sa eurima ćeš samo biti opušteniji jer njima mjenajči prilaze bitno opuštenije nego dolarima koje pregledavaju kao da su ne znam što...

mala curica2
15.01.2014., 20:12
dali netko ima iskustva sa centrima za meditaciju negdje po Nepalu...?:confused:
Voljela bi za koji mjesec otici i zadrzati se neko vrijeme,sve je jos neodredjeno...ako ima netko savijet ili neki info,puno bi mi pomoglo...

jall
31.03.2014., 07:44
Dali je netko od vask koji ste pisali imao iskustav sa agencijom Jungle Tribe?