PDA

View Full Version : Dokumenti, potvrde i ini papiri za vjenčanje (korisne informacije u prvom postu)

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

svasta_nesto
18.08.2010., 20:52
meni se čini 160 kn.

i domovnica nema rok trajanja:mig:

fasinain
19.08.2010., 08:33
kod nas je bilo 250 :misli:

ali doduse mi smo sve dokumente vadili.

juventa
19.08.2010., 14:15
pa i mislila sam to za domovnicu,ali sam negdje našla da i ona treba biti izvađena unutar 3 mj. možda se netko zabunio.

ovo sam našla u vezi pristojbi za crkveno vjenčanje:

- 100 kuna upravne pristojbe za sastavljanje zapisnika prijave o sklapanju braka
- 40 kuna upravne pristojbe za zahtjev i izdavanje potvrde o ispunjenju pretpostavki za sklapanje braka u vjerskom obliku
- 20 kuna naknade za obrazac potvrde (naknada je deset kuna po obrascu, a izdaje se u dva primjerka).

Lady Dee
20.08.2010., 13:04
mi smo platili 140 kuna biljega i 25 kuna u gotovini za potvrdu
ukupno 165

unique_girl
21.08.2010., 02:01
evo mi smo platili kod matičara za njegov dio posla da bi dobili potvrde + izvatke rodnih listova koje su sami vadili jer nam se nije dalo ić po to 280kn i kod svećenika smo odma platili jer je rekao da nas postupak vjenčavanja košta 350kn(iako smo mogli platit nakon vjenčanja) dakle u totalu 610kn i sve podmireno dok neću morat krenut mijenjat dokumente za nešto jače od mjesec i pol..

melita
21.08.2010., 13:21
mi smo platili 140 kuna biljega i 25 kuna u gotovini za potvrdu
ukupno 165
tako su i nama rekli da će bit
samo md mora uzeti novu domovnicu i rodni list jer je iz druge županije

Lady Dee
23.08.2010., 09:11
domovnicu je uzela kopiju jer je u zagrebu radjena no moju nije jer je iz osijeka pa samo povuće iz sustava.
rodne listove je također povukla iz sustava pa nismo morali i to plaćati

sagem
02.09.2010., 08:57
Samo da obavijestim da smo jučer bili u matičnom. Bili gotovi za 5 min. Nije nam trebao niti iizvadak, niti kopije kumova, ma ništa. Matičarka sve provjerila preko kompa. Platili takse i dala nam papir koji nosimo u crkvu.
A nakon vjenčanja župnik njoj vraća te papite.
takse su koštale 65kn i još smo matičarki uplatnicom platili 100kn. Vjenčanje nam je 23.10. Eto, možda nekom pomogne.

speculaas
05.09.2010., 23:11
ma to je ona najava ako imaš civilno vjenčanje - namjera sklapanaj braka se mora prijaviti 35-40 dana prije vjenčanja.

Upssss:eek: nisam ima pojma...:ne zna:

Mogli bi u Dnevnik završit ka ona koja je rodila na dan vjenčanja...:rofl:
Sutra moramo odlučit u kojega ćemo matičara, vjerojatno u onoga u kojega se manje čeka...:rofl:

sagem
06.09.2010., 09:43
Upssss:eek: nisam ima pojma...:ne zna:

Mogli bi u Dnevnik završit ka ona koja je rodila na dan vjenčanja...:rofl:
Sutra moramo odlučit u kojega ćemo matičara, vjerojatno u onoga u kojega se manje čeka...:rofl:

Kod nas se ide u Matični ured na području na kojem se mislite ženiti.
npr. mi živimo izvan Rijeke, ali ne možemo tu kod nas u matični ured nego smo morali u centar Rijeke jer nam je tamo i crkva u kojoj ćemo se ženiti.

speculaas
06.09.2010., 09:57
A ako se ne mislim ženit u crkvi, onda mi je slobodan izbor matičara, naravno...?

sagem
06.09.2010., 10:10
A ako se ne mislim ženit u crkvi, onda mi je slobodan izbor matičara, naravno...?

e stvarno ne znam, ali opet mi je logično da se ide u onaj u mjestu stanovanja.
Ma to samo zvrcni telefonom već danas pa ćeš sve znati. :mig:

head over heels
06.09.2010., 11:56
Ako se sklapa samo građanski brak, nema ograničenja na izbor matičara, tj. možete gdje god hoćete :mig:

kayla
06.09.2010., 19:07
Kolko ste vi ranije isle u crkvu dogovorit termin???

svasta_nesto
06.09.2010., 22:59
mi smo na prvi dogovor išli nekih 5 mjeseci ranije, a na "konkretizaciju" cca 3 tjedna prije vjenčanja.

head over heels
07.09.2010., 08:21
Mi smo išli više od godinu dana prije :brukica:
Naš svećenik je rekao da se može samo od 1.1. za tekuću godinu, jer on dobija neki svoj špecijalni rokovnik tad pa ne može prije upisivati dejt :lol::rofl:

kayla
07.09.2010., 09:28
e zato i pitam mi smo isto isli skoro godinu dana i otkantao nas je, tipa "rastat cete se vi do tada"

tinka83
07.09.2010., 11:26
svećenik vam je tako rekao???? :eek:

head over heels
07.09.2010., 14:01
Možda je to njegov smisao za humor, naš je točno takav nekako bio :cerek: ali nama je to bilo za popišat se smiješno, sigurno nije ništa loše mislio :mig:

kayla
07.09.2010., 20:59
ooo jeee...mi smo izasli ko dva pokisla govanca...prvo nas je docekao sa recenicom " kaj ste dosli nis ja ne prodajem"....doslovce sam morala izvlaciti iz njega odgovore.....i to onak posprdno..."ooo pa vi cete se rastat do tada, di je to"...ja kazem pa dobro, nismo dosli konkretno dogovorit svadbu nego pitat KADA za koliko mjeseci moramo doc dogovorit termin da ne bi bilo da nemoju vecernji terminn koji zelim, a i moj dragi nije krizman pa da kad pocinju pripreme i to, a on "pa to je vec bilo" i suti i gleda nas, ja velim da sam citala da je u 9mj i da kad da se prijavimo a on " a da da u 9mj je..." ma katastrofa, zgadila mi se moja crkva...tak da stvarno razmisljamo da odemo u njegovu.....sad je 9mj nije vise 12...neznam....mislim nije da izgledamo ko dva bogceka pa zato :D

head over heels
08.09.2010., 08:19
Opa :eek:
To je onda neki kreten, nisu ni popovi imuni na glupost :ne zna:
Zbilja onda hodite u njegovu crkvu, ili pogledajte koja vam se i druga sviđa, ne vidim zašto bi čovjek na najsretniji dan u životu trebao još i bit ponižavan od svećenika koji bi trebao bit dostojanstven i s poštovanjem s prema vama odnositi :ne zna:
Good luck, and take no shit! :mig:

ivka25
08.09.2010., 14:53
Cure pomozite! Dečko i ja planiramo otići kod svečenika da se dogovorimo za svadbu ali ima jedan problem, moj dragi ima sve sakramente osim krizme pa me zanima dal je moguće da nas vjenča bez obzira na to? moja frendica i njen dečko koji takoder nije imao krizmu su se bez problema vjenčali.

head over heels
08.09.2010., 16:09
Nema tu problema, MM isto nema krizmu pa je sve ok :cerek:
Svećenik će ti reći da se preporuča da ode, ako može, ima vremena i volje etc., ali nikako da bi to bio uvjet braka ako je kršten a ti isto imaš koji sakrament :top:

ivka25
09.09.2010., 09:19
Hvala puno

patkiva23
13.09.2010., 18:38
kada se treba ići u matični ured? nekoliko ljudi i je reklo 30-45 dana prije vjenčanja, danas zovem matični ured u ilici i ženskica mi kaže da mogu doć i dan prije vjenčanja k njima.
:confused::confused::confused:
sad ga ti znaj.dan d je 6.11.

Mayo
13.09.2010., 19:12
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=7173
Matičar, u dogovoru s nevjestom i ženikom, određuje dan za sklapanje braka i to, u pravilu, u razdoblju od tridesetog do četrdesetpetog dana od dana prijave namjere sklapanja braka.

vucica_100
13.09.2010., 20:50
Meni će 2 mj prije vjenčanja isteći osobna, pa da ne radim novu jel se ja mogu koristiti putovnicom?

svasta_nesto
14.09.2010., 22:23
možeš, naravno... stvarno nema smisla raditi novu ako ćeš mijenjati asdresu i/ili prezime.:ne zna:

vucica_100
15.09.2010., 13:07
I ja mislim da nema smisla svašta nešto jer ću mijenjati to sve..pa si mislim putovnica je isto osobni dokument pa se mogu njome poslužiti ako mi zatreba što.

hercegovac1981
27.09.2010., 12:35
Pozdrav forumašima na ovoj temi. Nije mi se dalo pretraživati sve 32 stranice pa bih zamolio one koji znaju da mi pomognu.

Rođen sam i kršten u BiH. Tu sam shvatio prelistavajući po ovoj temi da mi za sklapanje braka u RH treba krsni list iz župe gdje sam kršten i ta neka potvrda o slobodnom statusu. Trebaju li mi neki dokumenti iz matičnog ureda iz mjesta gdje sam rođen? Treba li mi još išta u tom slučaju?

malichka0
28.09.2010., 13:40
Cure pomozite! Dečko i ja planiramo otići kod svečenika da se dogovorimo za svadbu ali ima jedan problem, moj dragi ima sve sakramente osim krizme pa me zanima dal je moguće da nas vjenča bez obzira na to? moja frendica i njen dečko koji takoder nije imao krizmu su se bez problema vjenčali.

moj dragi ti je samo kršten a ja imam sve sakramente pa je svećenik rekao da može.naravno da mu je bar 10 puta u tih pola sata razgovora predložio da bi mu dobro došlo da si to sve obavi prije braka al ono...otom potom...jer bi trebao ić na pripreme od 10-4mj.:lol:

ja samo ne znam dali kumovi moraju bit vjenčani u crkvi ili to nije bitno? i još jedna stvar,ako imamo svećenika iz jedne župe a vjenčamo se u drugoj kome plaćamo to vjenćanje??:ne zna:

head over heels
28.09.2010., 15:25
Kumovi ne trebaju biti uopće u braku, kamoli crkvenom braku, a kad smo već kod toga mogu biti i crni ateisti :D tu je Crkva demokratična, kumovi su samo svjedoci, ne preuzimaju obveze kao npr. krsni kumovi :top:

Mayo
28.09.2010., 15:34
HoH i druge cure, ja ponavljam kao papiga da sve ovisi od svećenika do svećenika koji provode svoju volju. Zato treba njih pitati da ne bi bilo poslije nismo znali. Nažalost, to je tako.. jedan svećenik meni nije dao da budem vjenčana kuma frendici jer nisam krštena.

head over heels
29.09.2010., 08:20
Mayo, my bad...ja opet sa svojim "vladavina prava" optimizmom :brukica:
Fascinira me kako raštimano Crkva funkcionira, zna se što je kanonsko pravo ali se ne poštuje, mamicu im poljubim anarhističku :lol:

Mayo
29.09.2010., 08:52
joj draga, da je barem po tvom, sve bi bilo puno lakše :mig:

liberty_pu
29.09.2010., 22:20
djevojka i ja smo se vjenčali
ona je uzela pored svog prezimena i moje prezime

od toga je prošlo 11 dana i polako je vrijeme da promjenu prezimena izvrši u svim dokumentima

potvrdu o OIB-u i vjenčani list je već dobila poštom

vlasnica je automobila

koliko sam shvatio,potrebno je da promjenu evidentira u:
- osobna iskaznica
- putovnica
- vozačka dozvola
- prometna dozvola
- knjižica vozila
- PK kartica
- zdravstvena iskaznica
- iskaznica dopunskog zdravstvenog osiguranja
- radna knjižica

Počet ćemo s osobnom iskaznicom.

Moja pitanja:
1. da li je potrebno na još nekom dokumentu promijeniti podatak o prezimenu
2. znam da se osobna mora promijeniti u roku 15 dana, a koliki je rok za ove ostale isprave/dokumente
3. koliko približno trošak iznosi za sve ove promjene
4. obzirom će žena uskoro mijenjati adresu stanovanja, brine me što ćemo ponovno imati trošak promjene dokumenata, pa mi dajte neku utješnu :-)

Mayo
29.09.2010., 22:42
djevojka i ja smo se vjenčali
ona je uzela pored svog prezimena i moje prezime
znam kako joj je, i ja sam u procesu promjene dokumenata :facepalm:

1. da li je potrebno na još nekom dokumentu promijeniti podatak o prezimenu
tekući račun, kreditne kartice.. ako je i vlasnica ili suvlasnica stana, onda vlasnički list, režije... vjerojatno još nešto, ali malo mi je kasno za jače napore :zubo:

2. znam da se osobna mora promijeniti u roku 15 dana, a koliki je rok za ove ostale isprave/dokumente
tu ti piše za putovnicu: http://www.mup.hr/1159.aspx

6. Je li prilikom promjene prezimena potrebno mijenjati i osobnu iskaznicu i putovnicu?

Ako osoba promijeni prezime dužna je zamijeniti osobnu iskaznicu i putovnicu (ako se njome namjerava služiti), budući se navedenim ispravama dokazuje identitet.
Prema Zakonu o osobnoj iskaznici, osoba je dužna u roku od 15 dana od dana promjene osobnih podataka podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice.
Prema Zakonu o putnim ispravama hrvatskih državljana, osoba se ne smije služiti putnom ispravom ukoliko su se promijenili osobni podaci.
Uz zahtjev za izdavanje osobne isprave ili putovnice u slučaju promjene prezimena potrebno je dati na uvid izvornik vjenčanog lista ili izvadak iz matice rođenih u kojem je u rubrici određenoj za naknadne upise stavljena bilješka o novom prezimenu kojim se osoba dužna služiti u pravnom prometu.

3. koliko približno trošak iznosi za sve ove promjene
Tu imaš neke od troškova, ali ne znam još kolika je ukupna cifra.
http://www.mup.hr/11.aspx

4. obzirom će žena uskoro mijenjati adresu stanovanja, brine me što ćemo ponovno imati trošak promjene dokumenata, pa mi dajte neku utješnu :-)
koliko uskoro?

liberty_pu
29.09.2010., 22:58
znam kako joj je, i ja sam u procesu promjene dokumenata :facepalm:

koliko uskoro?

prije svega - hvala:-):):top:

ma, namjeravali smo kupiti stan
mislim da ce se to ostvariti unutar 3 mj
a onda ce opet morati mijenjati podatke

:(

bas smo se sad smijali - rekla je, da sam razmislila, ne bi ni uzela tvoje prezime samo da dokumente ne moram mijenjati:s

Mayo
29.09.2010., 23:11
pa to je stvarno uskoro..

gle, mi smo u braku skoro tri mjeseca i dosad sam promijenila osobnu, vozačku, putovnicu, karticu tekućeg i režije. na tome sam stala.. i nitko me niš ne pita.. plaća redovito sjeda, amex i dalje radi, bila sam kod doktora... e sad, hoću li imati problema kad se stvarno primim svih tih promjena, tko zna :facepalm:

a ovo za prezime je i meni prolazilo kroz glavu :zubo:

i da, zaboravila sam ti reći da za ovo imaš posebnu i prikladniju temu pa možda na njoj nađeš još odgovora:
Promjena prezimena - redoslijed promjene dokumentacije (http://www.forum.hr/showthread.php?t=144147&page=21)

liberty_pu
29.09.2010., 23:15
pa to je stvarno uskoro..

gle, mi smo u braku skoro tri mjeseca i dosad sam promijenila osobnu, vozačku, putovnicu, karticu tekućeg i režije. na tome sam stala.. i nitko me niš ne pita.. plaća redovito sjeda, amex i dalje radi, bila sam kod doktora... e sad, hoću li imati problema kad se stvarno primim svih tih promjena, tko zna :facepalm:

a ovo za prezime je i meni prolazilo kroz glavu :zubo:

i da, zaboravila sam ti reći da za ovo imaš posebnu i prikladniju temu pa možda na njoj nađeš još odgovora:
Promjena prezimena - redoslijed promjene dokumentacije (http://www.forum.hr/showthread.php?t=144147&page=21)

Hvala:top:

joj koje komplikacije....bolje da sam ja promijenio prezime, jer nemam auto....ahahahahaha

svasta_nesto
30.09.2010., 18:08
ja još nisam krenula. u braku dan kraće od mayo. moj ti je savjet neka se žena preseli pa krene, nema tu žurbe.

nooh
15.10.2010., 13:58
u mojoj župi postoje 4 crkve i sve su u funkciji.jedna je kao glavna i jedino u njoj su se obavljale prve pričesti i krizme za sve župljane dok su se krštenja i vjenčanja prema mjestu u kojem stojiš(odnosno tamo gdje najčešće i ideš na misu).međutim prije koju godinu došao je novi župnik koji nije dopuštao vjenčanja nego samo u toj glavnoj crkvi.ja se želim vjenčati u svojoj crkvi jer me jako puno uspomena veže za nju i jer je spomenik kulture i jer je jednostavno prekrasna.(tek sljedeće godine tako da još nisam razgovarala s njim)dosad mu se nitko nije suprostavio,međutim ja čak razmišljam o susjednoj župi ukoliko mi se suprostavi.dali mi on to uopće smije zabranit?dali mogu negdje tražit dozvolu?

zara...
15.10.2010., 22:52
imam i ja pitanje...
pošto ću se udat kao studentica, moram li i na faksu mijenjat dokumente? pitala sam u referadi i 3 službenice su mi dale 3 različita odgovora?!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
pa sad, ja si nisam u glavi odlučila da li želim diplomirat kao gospodična H. ili gospođa H.S. (ostavit ću svoje i dodat njegovo prezime)
što Vi mislie o tome?

nooh
16.10.2010., 14:19
imam i ja pitanje...
pošto ću se udat kao studentica, moram li i na faksu mijenjat dokumente? pitala sam u referadi i 3 službenice su mi dale 3 različita odgovora?!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
pa sad, ja si nisam u glavi odlučila da li želim diplomirat kao gospodična H. ili gospođa H.S. (ostavit ću svoje i dodat njegovo prezime)
što Vi mislie o tome?

za vrijeme mog studiranja neke cure su se udale i nisu mijenjale dokumente na faksu.......
ti ionako ostavljaš i svoje prezime........a mislim da nisi ni zakonom ograničena kad moraš promjeniti sve dokumente pa..........

zara...
16.10.2010., 23:56
za vrijeme mog studiranja neke cure su se udale i nisu mijenjale dokumente na faksu.......
ti ionako ostavljaš i svoje prezime........a mislim da nisi ni zakonom ograničena kad moraš promjeniti sve dokumente pa..........

hvala... mislim da ću i ja tako.. a možda do onda i diplomiram...:s

aancicaa
18.10.2010., 09:55
ei..koliko ste vi placale potvrdu da imate vjencanje u drugoj zupi?

svasta_nesto
18.10.2010., 13:34
kako to misliš?

aancicaa
18.10.2010., 13:56
pa ja sam u jednoj zupi on u drugoj a zelimo se vjencat u trecoj :D
a moramo traziti dopustenje iz svojih zupa da mozemo se negdje drugdje vjencati..kuzis sad?
zanima me koliko ste platile potvrdu..

svasta_nesto
18.10.2010., 19:49
sad kužim, ali ne znam :-)

kitty20
21.10.2010., 12:55
Vjencala sam se u Bosni i napravila promjenu prezimena ali nisam isto ucinila sa osobnim dokumentima..Trenutno sam u Italiji, ali za dozvolu za boravak trebaju mi ti dokumenti sa novim prezimenom...Da bih promijenila putovnicu i domovnicu sta mi sve treba i gde trebam otici i jel neki problem sto moj muz nije HR drzavljanin? Unaprijed hvala !:cerek:

sagem
26.10.2010., 08:19
a moramo traziti dopustenje iz svojih zupa da mozemo se negdje drugdje vjencati..kuzis sad?

i mi smo isto bili u takvoj sitaciji i potvrdu smo platili 20kn. a u župi u kojoj smo se baš oženili još 200kn. a sad ne znam da li i oni imaju neki rang po kojem određuju cijene :lol:

mala-zvir
27.10.2010., 13:58

meni je stavio markicu od 5 kuna a naplatio 20 kn....pa sad....hmmmmm

aancicaa
27.10.2010., 17:20
a dobro si i prosla i ja imam markicu od 5 kuna ,a platila 50,mozda se zeznuo za nulu :rofl:

suntzu
02.11.2010., 11:23
Usprike ukoliko ova tema već postoji!

Planiramo se crkveno vjenčati, a vjenčani smo kod matičara pa me zanima koja je procedura za crkveno vjenčanje dvoje ljudi koji su već vjenčani. Da li je netko bio na takvom vjenčanju ili ga je imao?

Hvala!

Corinna
02.11.2010., 15:12
Moja teta je bila vjencana samo kod maticara i imali su veliku svadbu, a onda nakon par godina kad su dosla djeca, htijeli se krstiti klince, ali da bi ih mogli krstiti morali su se prvo oni ozeniti u crkvi, tako da su taj dan obavili sve, ozenili se u crkvi i krstili djecu i napravili festu, ali samo najuza rodbina i to je bila vise festa povodom krstitka nego povodom njihova ''vjencanja''.

Zhuta
02.11.2010., 15:42
Zar se djeca ne mogu krstiti ako ljudi nisu crkveno vjenčani????

~StarPrincess~
02.11.2010., 15:51

prije svecenici nisu bili bas za, sada hoce

iako zavisi od svecenika do svecenika

Corinna
02.11.2010., 16:06

To je bilo prije 15 godina, danas je mozda drugacije.

maybelline
02.11.2010., 18:23
Usprike ukoliko ova tema već postoji!

Planiramo se crkveno vjenčati, a vjenčani smo kod matičara pa me zanima koja je procedura za crkveno vjenčanje dvoje ljudi koji su već vjenčani. Da li je netko bio na takvom vjenčanju ili ga je imao?

Hvala!

samo ponesete vjencani list (kopiju) original na uvid
ako je vjencanje u crkvi di ste oboje krsteni,onda netrebate vise nista
ali ako je npr. vjencanje u crkvi kojoj pripada zena,muz mora donijeti krsni list iz svoje crkve,kad ide vaditi krsni list kaze da je za vjencanje
i obrnuto :top:

suntzu
02.11.2010., 20:00
samo ponesete vjencani list (kopiju) original na uvid
ako je vjencanje u crkvi di ste oboje krsteni,onda netrebate vise nista
ali ako je npr. vjencanje u crkvi kojoj pripada zena,muz mora donijeti krsni list iz svoje crkve,kad ide vaditi krsni list kaze da je za vjencanje
i obrnuto :top:

Hvala na odgovoru!
Samo krsni list ili trebaju svi ostali sakramenti: pričest i potvrda??

Francesca
03.11.2010., 09:36
Hvala na odgovoru!
Samo krsni list ili trebaju svi ostali sakramenti: pričest i potvrda??

meni je na tom izvadku o krštenju napisao i kad je bila potvrda tak da je sve bilo na istom papiru ali da, treba i potvrda o potvrdi
ok ovo čudno zvuči ali kužiš me

Francesca
03.11.2010., 09:38

prije svecenici nisu bili bas za, sada hoce

iako zavisi od svecenika do svecenika

da, zaista ovisi od svećenika do svećenika
djeca se inače krste u župi gdje živite
franjevci su obično malo liberalniji oko toga ali nije pravilo pa ak imaš sreće da si u njihovom župi ;)

al sad smo off malo jelte :raspa:

libica
03.11.2010., 09:48
imam i ja pitanjce....

Ja sam obavila sve sakramente u jednoj župi (kustošija), a dragi u Maksimiru.
Već 15 godina živim u Maksimiru. Pod koju župu spadam? (Ako je po mjestu stanovanja, onda u Maksimir, ali ako je po sakramentima onda u Kustošiju.)

I da li se odmah po promjeni mjesta stanovanja mijenja i župa ili se to mora nešto posebno ići?
Koji mi dokumenti sve trebaju iz matičnog župnog ureda?

suntzu
03.11.2010., 13:11
meni je na tom izvadku o krštenju napisao i kad je bila potvrda tak da je sve bilo na istom papiru ali da, treba i potvrda o potvrdi
ok ovo čudno zvuči ali kužiš me

ne vidim svrhu potvrde o krštenju i potvrde jer ne možeš ići na krizmu ako nisi kršten i pričešćen...stvar je u tome šta sam krštena u jednož župi, išla na pričest u drugoj, krizmala se u trećoj, a sad živim u četvrtoj... pa da bezveze ne hodam okolo i skupljam potvrde...

Francesca
03.11.2010., 15:51
A posalji mail na Kaptol, mozda ti odgovore ;)

Ja ti kazem kaj treba a ti kak hoces

Na kraju krajeva odite kod svecenika i pitajte kaj treba

malam07
03.11.2010., 16:20
uh, ja sam se skroz pogubila i nisam sigurna da vise znam sto sve trebam napraviti.
situacija je ovakva... ja imam sve sakramente, a moj dragi nema nista. zelimo se vjencati u crkvi. e sad, zivimo u ZG, ali bi se vjencali u drugom gradu. u tom drugom gradu di bi se vjencali ja sam obavila sakrament pricesti i krizme, a u drugoj zupi u tom istom gradu krstenje. da li meni treba otpusni list iz ZG s obzirom da ovi u ZG ne znaju nista o meni, a u zupi u kojoj se zelimo vjencati znam svecenika, tamo nekad pjevala u zboru i tako to :) i ko sto sam napisala tamo sam obavila pricest i krizmu?
a od ostalih stvari, koliko sam pohvatala, ide ovako:
iz župe - krsni list i slobodni list (to je ista stvar), otpusni list i potvrda o odslusanom zarucnickom tecaju
a kod matičara:
- potvrda o ispunjavanju pretpostavki za sklapanje braka - dobijemo u maticara
- izvadak iz matične knjige rođenih ne stariji od 6 miseci
- original domovnice i kopije osobne iskaznice nas i kumova (da ne pogadjamo njihove adrese)

nek me neko ispravi ako grijesim.

a kakav je to ispit za otpusni list?!? vec me vata panika. a i dragog je panika da ce njega nesto ispitivati

malam07
03.11.2010., 16:25
i da, jos jedna stvar, koliko najkasnije treba objaviti vjencanje u crkvi u kojoj se zelimo vjencati?

TaRaJoZiC
16.11.2010., 10:10
ovo i mene interesira
mi se mislimo prvo vjencato kod maticara pa tek nakon godinu dana u crkvi
dali je to uopce moguce??? :confused::ne zna:

Mayo
16.11.2010., 13:15
ovo i mene interesira
mi se mislimo prvo vjencato kod maticara pa tek nakon godinu dana u crkvi
dali je to uopce moguce??? :confused::ne zna:
moguće je. ne znam proceduru, ali tako su naši frendovi napravili - matičar prošle zime, crkveno vjenčanje ove jeseni.

TaRaJoZiC
16.11.2010., 19:51
moguće je. ne znam proceduru, ali tako su naši frendovi napravili - matičar prošle zime, crkveno vjenčanje ove jeseni.

ajde bitno je samo da se moze... valjda cemo skontati kako :top:

svasta_nesto
17.11.2010., 13:56
pa naravno da je moguće - ima ljudi koji se nakon desetljeća civilnog braka vjenčau u crkvi... nikakav problem.

lijepo se vjenčate kod matičara, a u crkvu idete kad bude vrijeem za to.

i amen:Pop:

Mayo
17.11.2010., 21:00
naletjela sam na posebnu temu o tome:
Crkveno vjenčanje nakon vjenčanja kod matičara (http://www.forum.hr/showthread.php?t=594946)

TaRaJoZiC
18.11.2010., 15:47
naletjela sam na posebnu temu o tome:
Crkveno vjenčanje nakon vjenčanja kod matičara (http://www.forum.hr/showthread.php?t=594946)
mayo hvala ti... :top:

Lady_Q
23.11.2010., 18:25
Cure,

molim pomoć. Dragi mi je stranac i s time nemamo problema, znamo za sve dokumente. Ali što mi treba za kuma stranca???? Koji dokumenti osim njegove kopije osobne? Da li još neki dokument?

Lorelai
13.12.2010., 08:27
Udajem se u St,a zivim u Zg.
Da li za dogovor moram ici dolje u St ili mogu telefonski pitati sve vezano uiz dokumente i dogovoriti datum,pa u medjuvremenu doci i sve detaljizirati,...?

Tj., je li neozbiljno zvati telefonom?

Dadolina
13.12.2010., 08:38
ja zivim u Zg a udajem se u Trogiru... maticni ured i svecenika sam prvo zvala telefonom, objasnila situaciju, dogovorila se oko dokumenata, datuma i onda ovo lito kad sam dosla na godišnji sve rjesila na licu mjesta..
sad kad promislim, nema stvari koje smo rjesavali a da nije bila rjesena ovako i to ne smatram niti malo neozbiljnim a ni osobe s druge strane zice nisu reagirale negativno, tako da...

Nele26
15.12.2010., 10:21
Malo sam prošaral po temi,ali nisam našao temu "Vjenčanje kod matičara poslije Crkve" ili "priznavanje crkvenog vjenčanja".
Naime supruga i ja smo u katoličkoj crkvi vjenčani 1998,pa me interesira da li matični ured priznaje ovakav brak,i što je potrbno uraditi.
Molim,pomozite!
Hvala.

Brinettaa
21.12.2010., 09:18
dali moze za kumu kopija putovnice...?

Nele26
21.12.2010., 10:34
Malo sam prošaral po temi,ali nisam našao temu "Vjenčanje kod matičara poslije Crkve" ili "priznavanje crkvenog vjenčanja".
Naime supruga i ja smo u katoličkoj crkvi vjenčani 1998,pa me interesira da li matični ured priznaje ovakav brak,i što je potrbno uraditi.
Molim,pomozite!
Hvala.

Nazvao sam ih- NE MOŽE
Kakva država :(

Brinettaa
26.12.2010., 15:35
dali moze za kumu kopija putovnice...?

kuma mi nije u Hrvatskoj:(
ima hrvatsku putovnicu,a osobnu nikada nije dosla tu napraviti..
zato pitam,dali moze i kopija putovnice proci?

Dadolina
27.12.2010., 09:10
ne znam da li svi maticni uredi imaju istu proceduru, al evo nama je u našem receno da donesemo kopije osobnih ili putovnica kumova... mozda najbolje da nazoves maticni ured u kojem cete predat papire i pitas...

svasta_nesto
28.12.2010., 11:47
Nazvao sam ih- NE MOŽE

nisam shvatila... što točno ne može?

zlocka
28.12.2010., 11:58
kada sam ja bila kuma u opatiji nisam nosila nikakvu osobnu, putovnicu prije, samo su me nazvali kumovi i ja im rekla podatke. niti na vjenčanju nas nitko nije pregledavao dal smo to uopće mi.

Nele26
28.12.2010., 21:10
nisam shvatila... što točno ne može?

U postu prije sam pitao da li Republika Hrvatska priznaje
crkveni brak iz 1998 godine

curka25
29.12.2010., 20:35
Curke, dečki ako može mala pomoć. Itko zna koja je procedura za sklapanje braka u HR između HR državljanke i BIH državljanina? Puno hvala

kaktusic
29.12.2010., 22:01
arrrrrrrrrgh...........
sorry, moram se ispuhat...nakon 2 mjeseca od vjenčanja krenula u akciju s papirima; mijenjam samo dio prezimena, jednu jedinu riječ, čak mi adresa ostaje ista...i to traje li ga traje....
prvo na mup- osobna i vozačka, ajde to je bilo gotovo za sat-dva vrimena. E onda u banku po knjižicu vozila koja je tamo deponirana zbog kredita; čeka se 1 dan; dođem idući dan po to, pa na tehnički pregled da mi promijene podatke u prometnoj dozvoli i knjižici vozila i usput promijene krivo upisanu boju vozila, platim 270 kn, idem idući dan u mup da to ovjere, usput platim uplatnice koje su mi dali dan prije i kupim taksene marke, pa mi teta na šalteru kaže da sam bezveze uplaćivala kad sam već platila na tehničkom, idem u poštu da storniraju uplatnice i vrate mi lovu, kaže ne može, prošlo je 15 minuta. moram vratit knjižicu vozila u banku da me ne privedu zbog eventualne krađe vlastitog auta; ne mogu danas, to ću za 20 dana kad se vratim iz Zg-a, nek me traže ako im trebam. Onda kod poslodavca koji mi daje radnu knjižicu i porezni karton pa s tim u općinu, tamo mi teta sam prekriži dio starog prezimena i upiše novo, jbt pa mogla sam to i sama, i šalje me na kat za PK. E tamo mi kažu da moram ić u porezni ured grada u koji sam prijavljena za PK; trčim na bus ko mutava da bar nešto stignem prije marende, obavim to za minutu, trčim na bus nazad, vratim poslodavcu radnu i PK, uzmu mi zdravstvenu, još mi nije jasno šta ću s dopunskim. danas shvatim da nisam išla promijenit podatke u licenci za samostalni rad a ide Nova godina a onda putujem pa neću stić, zovem tete u Komori, kaže kad već idem u Zg mogu to obavit i tamo, treba vjenčani list i originalna licenca. I onda idem uzet karticu žiro računa na banci i teta kaže ne može, imate li vjenčani list, jbg nemam sad original, morate promijenit sve kartice, to je 30 kn po kartici, stići će vam za 10-15 dana u matične poslovnice u kojima ste ih prvi put predigli, 3 kartice =3 poslovnice=ne mogu više, žene nemojte mijenjat ni komadić prezimena ili barem natjerajte muževe da kad već vi uzimate njihovo uzmu i oni vaše da i oni malo pate. aaaaaaa...................:mad: :mad: :mad:

bubicaa
29.12.2010., 23:27
Uf ovo s promjenom dokumentacije je koma :visi:

Ja ću isto sve to prolaziti, ali ne sama. Dečko se seli k meni, pa će on mijenjati adresu. I to iz jednog grada u drugi. U istoj smo kaši :rofl:

Yehane
30.12.2010., 11:32
Nazvao sam ih- NE MOŽE

Radi se jednostavno o tome da je zakon donesen nakon 1998. te ne djeluje retroaktivno.
Tako je nama na poslu, zbog papira za kredit, s dokumentima došla jedna baba, udana u crkvi negdje od 70-ih...nikad nisu išli matičaru. I onda smo joj MI morali objašnjavati da ona, pravno gledano, NIJE u braku. Jedva objasnili, žena je tako tupava da joj sve te godine nije bilo čudno ni što joj djeca i vanbračni drug nemaju isto prezime...božesačuvaj glupih ljudi. :rolleyes:
Nele, jednostavno otiđite matičaru i gotovo...

Nele26
30.12.2010., 15:44
Da morati ćemo

svasta_nesto
30.12.2010., 20:51
ajd Nele, nije ni to kraj svijeta :mig:.

a što se papira tiče, meni je skoro šest mjeseci prošlo od vjenčanaj i još ih nisam sve promijenila... zamorno... krajnje zamorno

Sandra M
06.01.2011., 00:03
Jedan razlog više da se ne rastavljamo kako tu muku ne bi trebali prolaziti 2 puta. Ili se ne ženit ako nisi 100 posto sigurna (kao ja) :cerek: :)

sunčica82
10.01.2011., 18:03
Može mi netko reći da li trebaju koji dokumenti kad se od svečenika traži ispisnica? (osobna, krsni list)
Ja sam krštena u jednoj crkvi, prvu pričest i krizmu imam u drugoj, a trenutno živim na području treće župe da li ima to kakve veze?

T-zone
11.01.2011., 21:30
samo da pitam, u maticnom uredu ovo kaj se treba podici neki papir, kolko to vrijedi? 3 mjeseca, ili?

niniva2
17.01.2011., 19:56
jel po novom može samo crkveno vjenčanje, bez ići kod matičara, nešto sam čitala o tome

Tommygun
17.01.2011., 20:09
jel po novom može samo crkveno vjenčanje, bez ići kod matičara, nešto sam čitala o tome

Mislim da ti to neće država potvrditi. Kod matičara ideš da budeš 'službeno' vjenčan, i po meni matičar je jedini obvezni dio 'pravnog' braka.

slavonka27
17.01.2011., 20:12
Po novom se ide samo u crkvu s time da par tjedana prije odes u svoj maticni i tamo dobijes tzv zeleni karton koji ispunis i to poneses u crkvu. Nakon vjencanja u crkvi svecenik salje sve potrebne informacije u maticni tako da jednim udarcem ubijas dvije muhe. Pojednostavljeno je dakle jer imas samo jedan obred a vrijedi za obje ustanove.

niniva2
18.01.2011., 20:47
Po novom se ide samo u crkvu s time da par tjedana prije odes u svoj maticni i tamo dobijes tzv zeleni karton koji ispunis i to poneses u crkvu. Nakon vjencanja u crkvi svecenik salje sve potrebne informacije u maticni tako da jednim udarcem ubijas dvije muhe. Pojednostavljeno je dakle jer imas samo jedan obred a vrijedi za obje ustanove.

da li se plaća kakva naknada ili taksa matičaru za taj tzv. zeleni karton?

slavonka27
19.01.2011., 06:55
Nemam pojma koliko dodje ali ne vjerujem da vise od 20kn

Tommygun
19.01.2011., 14:21

Ovo nisam čula. Da li se možeš vjenčati samo kod matičara, ipak?

maza116
19.01.2011., 15:04
ajajajaj ovdje ima svasta...

ovako:
mi smo vec vjencani i planiramo crkveno u 6 mj.
bili smo kod svecenika i sve sto nam treba je nas vjencani list i njegov krsni list (moj ne treba jer se u mojoj crkvi vjencajemo tj. zupi) i ne treba ni jedna druga potvrda o sakramentima, jer na krsnom listu bi sve trebalo pisati (ako si primio sve sakramente, a ako nisi, onda se ne mozes vjencati dok to ne obavis). kao i sto na rodnom listu pise da si vjencan ili razveden i sve ostale promjene.

jedino ukoliko se mislis vjencati u zupi koja nije ni tvoja ni njegova onda trebas odobrenje od svoje zupe da se smijes vjencati u drugoj.

i naravno da se mozes vjencati i sudbeno i crkveno odjednom (potpisujes odmah i za crkvu i za opcinu/drzavu papire) jednako kao i odvojeno i to bilo kojim redosljedom ili samo kod maticara... svejedno je, ali treba to sveceniku naglasiti, sta se zeli.

eto valjda sam malo pomogla...
ako tko ima jos kakvih pitanja - slobodno. informirana sam frisko o tim stvarima. :)

slavonka27
19.01.2011., 19:45

Naravno da mozes.

Orleanska I.
19.01.2011., 20:03
Može i to već nekoliko godina.
Mislim da ti to neće država potvrditi. Kod matičara ideš da budeš 'službeno' vjenčan, i po meni matičar je jedini obvezni dio 'pravnog' braka.
Ne, svećenik šalje matičnom papire i pred zakonom su jednaki brakovi sklopljeni u crkvi i u matičnom.
OK, ovo nisam znala da se to zove zeleni karton, ali prije vjenčanja odeš u matični prijaviti vjenčanje i kažeš da ćeš se u crkvi vjenčati.
Naravno da se može.

emma11
20.01.2011., 21:21
Vjenčat ćemo se u crkvi, pa smo bili prvo kod svečenika - on nas odmah poslao na zaručnički tečaj i kod matičara po "zeleni list":

Kod matičara nosimo:
1. fotokopije osobnih od kumova (s njih je prepisala adrese, a vjerujem da je bitna i punoljetnost)
2. izvod iz matice rođenih (ne stariji od 3 ili 6 mj ne sjećam se točno. Tu se vidi da nismo u braku već, hehe, tak su nam rekli) - 25 kn (5 kn obrazac + 20 kn biljezi)
3. biljezi - mislim da je oko 150 kn (kupiti na kiosku)
4. cca 20 kn direktno matičaru za obrazac na koji printa taj "zeleni list"

Kod svečenika nosimo:
1. potvrda da smo odlušali zaručnički tečaj (traje 5 dana i koštalo nas 100 kn u crkvi na sv. duhu)
2. potvrda da smo kršteni, pričešćeni, krizmani (ako je to u istoj župi onda ne treba prethodno vaditi)
2. zeleni listovi koje smo izvadili kod matičara

I koliko se sjećam morat ćemo još jednom doći kod matičara nakon što se vjenčamo...

emma11
20.01.2011., 21:22
E da i moram se nadovezati na "taksu" koju naplaćuje svečenik - nas će koštati 750 kn jer želimo da nam pjevaju... tako nam je rekao svečenik. Fina svota moram priznati, a neki tvrde da je vjenčanje u crkvi besplatno odnosno da platiš koliko hoćeš hahaha

maza116
21.01.2011., 22:49
E da i moram se nadovezati na "taksu" koju naplaćuje svečenik - nas će koštati 750 kn jer želimo da nam pjevaju... tako nam je rekao svečenik. Fina svota moram priznati, a neki tvrde da je vjenčanje u crkvi besplatno odnosno da platiš koliko hoćeš hahaha

kod nas je 300 kn, ako hoces i orgulje onda je 400 kn. mislim da je to od svecenika do svecenika...

hopeless_ri
26.01.2011., 08:38
Postaviti ću pitanje ovdje iako se ne radi o dokumentu, ali možda netko ima iskustva.
Naime, ženimo se uskoro, obred kod matičara i zanima me je li obavezno imati prstenje. Zvala sam matični i kaže teta da nije da piše u zakonu, ali da je običaj imati prstenje. Zaboravila sam pitati kada smo prijavu bili napraviti.
Problem je prvo što ja mrzim, mrzim, ali jako mrzim prstenje, drugo što sam trudna i prsti su mi u XXL veličini u zadnje vrijeme, treće što volim eventualno bijelo zlato koje košta i četvrto što mrzim prstenje :D
Mi smo si mislili kad rodim kupiti lančiće, ali to kasnije.
Dakle, svako iskustvo je dobrodošlo.

Mayo
26.01.2011., 10:26
Postaviti ću pitanje ovdje iako se ne radi o dokumentu, ali možda netko ima iskustva.
Naime, ženimo se uskoro, obred kod matičara i zanima me je li obavezno imati prstenje. Zvala sam matični i kaže teta da nije da piše u zakonu, ali da je običaj imati prstenje. Zaboravila sam pitati kada smo prijavu bili napraviti.
Problem je prvo što ja mrzim, mrzim, ali jako mrzim prstenje, drugo što sam trudna i prsti su mi u XXL veličini u zadnje vrijeme, treće što volim eventualno bijelo zlato koje košta i četvrto što mrzim prstenje :D
Mi smo si mislili kad rodim kupiti lančiće, ali to kasnije.
Dakle, svako iskustvo je dobrodošlo.
nije obvezno!

nama je matičarka fino izostavila cijeli dio obreda vezano uz prstenje.. a mi ga imali :facepalm:
pa smo si ih stavili kad smo već bili proglašeni vjenčanima :D

njen je izgovor bio "pa zašto mi niste rekli da imate prstenje" :rofl:

znam još ljudi koji nisu imali prstenje, ali da budete apsolutno sigurni, nazovite matičarku koja će vam voditi obred pa je pitajte.

hopeless_ri
27.01.2011., 06:49
Fino :)
Probam dobiti matičarku, ali je fora da ni ne znamo tko će nas točno vjenčati (mijenjaju se). Ali dobro, sredimo i to :)

Hvala ;)

Mayo
27.01.2011., 07:53
Fino :)
Probam dobiti matičarku, ali je fora da ni ne znamo tko će nas točno vjenčati (mijenjaju se). Ali dobro, sredimo i to :)

Hvala ;)
Eh, ja mislim da je tu i došlo do naših problema jer smo se ženili kad su počeli ljetni godišnji odmori pa nas nije vjenčala matičarka kod koje smo bili na dogovoru, nego ta skroz deseta koja se očito nije baš susrela s previše obreda koji su uključivali razmjenu prstenja :D

Ma u zakonu se ne spominje prstenje i nitko vas ne može natjerati da ga imate.. uostalom, na svakom obredu u gradskoj vijećnici u ZG na kojem sam bila matičarka je pitala mladence imaju li prstenje, ako su imali razmijenili su ih, ako nisu obred je nastavljen bez toga.. tako sam nešto očekivala i na našem obredu, ali u Zaboku očito vrijede neka druga pravila :zubo:

happy-day
27.01.2011., 10:59
dobar dan svima, nova sam ovdje pa bi htjela da mi pomognete ako je ikako moguce, naime trebala bi se vjencat u amsterdamu ali neznam kakvi nam sve papiri trebaju. poslala sam (internacionalni) rodni list, potvrdu o slobodnom bracnom stanju i fotokopiju moje putovnice. dali jamoram ici ekstra u zagreb po jos neke papire ili ne,rodena sam u rijeci i neznam sta mi je ciniti.molim vas pomagajte :ne zna:

maza116
27.01.2011., 16:49
dobar dan svima, nova sam ovdje pa bi htjela da mi pomognete ako je ikako moguce, naime trebala bi se vjencat u amsterdamu ali neznam kakvi nam sve papiri trebaju. poslala sam (internacionalni) rodni list, potvrdu o slobodnom bracnom stanju i fotokopiju moje putovnice. dali jamoram ici ekstra u zagreb po jos neke papire ili ne,rodena sam u rijeci i neznam sta mi je ciniti.molim vas pomagajte :ne zna:

jel ti vec zivis tamo? mislim, jel imas vec vizu za boravak?
jedino moze s tim biti komplicirano jer onda taj zahtjev trebas nakon vjencanja u zagrebu predati u nizozemskom konzulatu i u zagrebu onda ju i pokupiti. a to znaci oko dva mjeseca nakon vjencanja ili zivjeti razdvojeno od muza ili putovati vamo tamo par puta.

a ako vec vizu imas mislim da ti vise nista ne treba od toga sto si vec i navela, mozda jedino jos fotokopija i te vize.

klaunina
30.01.2011., 10:51
Da li kad idemo kod matičara po potvrdu (koju traži svečenik, uz krsni list iz svoje crkve gdje smo kršteni) moramo ići zajedno ili svako kod sebe? Nismo iz istog grada i ne znam da li zajedno idemo u moj matični pa zajedno u njegov ili je dovoljan jedan postpis, tj. svako potpisuje svoje??

Svečenik nam nije ništa spomenuo za kumove, njihov krsni ili sl. nije potrebno?

ze.
30.01.2011., 16:04
Isto imam problem i to priličan. Ne radi se baš o dokumentima, ali možda me možete savjetovati. Dečko mi je pravoslavac i njegovi su vrlo religiozni. Vjenčanje je, po njegovom, moguće samo u crkvi. Samo matičar ne dolazi u obzir.

Međutim, ja sam ateista. Nisam ni krštena i nemam niti jedan sakrament. Jednako tako mi ne pada na pamet da se krstim zbog vjenčanja jer ne želim promijeniti identet niti postati član kršćanske crkvene zajednice.

Ne znam šta da radim. Je li moguće da na nas pop vjenča u crkvi, bez da se ja krstim? Kakva je situacija sa brakovim recimo muslimana i kršćanke ili obratno? Je li nužno da netko od njih mora prijeći na drugu vjeru?

bubicaa
30.01.2011., 16:19
Mislim da je moguće vjenčati se u crkvi s osobom druge vjere (ili koja nije vjernik). Ali osoba koja je vjernik onda kao mora reći da će djecu odgajati u vjeri, i te stvari... uglavnom, tako sam nešto čitala...

ze.
31.01.2011., 07:59
Tenks. Iako je i to sa djecom dosta velik, ali ne i nerješiv problem.
Raspitat ću se još. U principu mi je svejedno gdje ćemo se vjenčati, ali mi je totalni bed da se pokrstim.

maza116
31.01.2011., 08:37
Mislim da je moguće vjenčati se u crkvi s osobom druge vjere (ili koja nije vjernik). Ali osoba koja je vjernik onda kao mora reći da će djecu odgajati u vjeri, i te stvari... uglavnom, tako sam nešto čitala...

ja nisam sigurna da se to moze tako. znam jer je jedan kolega pravoslavac htio ozeniti rimokatolkinju u njezinoj crkvi. i morao se jos jednom krstiti po rimokatolickim obicajima i primiti sve sakramente. a sigurna sam da to ne bi radio da nije morao. sad ne znam dali postoje kakvi zakoni o tome ili je to od svecenika do svecenika. jer ima i njih zadrtih ali ima i susretljivih...

najbolje se informirati direktno kod svecenika gdje bi se vjencavalo, ovako mozemo samo nagadati...

ze.
31.01.2011., 09:08
Da, nisam ni ja sigurna da je to moguće.
Iako nekrštena, bila sam vjenčana kuma svojoj frndici koja se vjenčala u crkvi. To je dakle moguće, jer se sakrament vjenčanja (jedini) odvija između dvije osobe, a bog samo daje blagoslov, pa tom činu može biti bilo tko svjedok (kum). U drugim sakramentima cijela se stvar odvija između čovjeka i boga.

Nisam sigurna da mogu i nekrštena obavit vjenčanje u crkvi jednostavno zato što je jedan od nauka kršćanstva - obitelj, i odgajanje djece u tom duhu.

Mislila sam da se možda nešto promijenilo, pošto sad krste djecu samohranih majki i djecu iz vanbračnih zajednica. (što je suprotno nauku o obitelji.) mislim, i crkva mora ići ukorak s vremenom. ali, bojim se da još nije došlo do toga da se moj slućčaj riješi bez pokrštavanja.

zapravo, najveći mi je problem "muž". on ne može zamisliti vjenčanje koje nije crkveno. ko ga ne bi volio. :cerek:

maza116
31.01.2011., 09:17
Da, nisam ni ja sigurna da je to moguće.
Iako nekrštena, bila sam vjenčana kuma svojoj frndici koja se vjenčala u crkvi. To je dakle moguće, jer se sakrament vjenčanja (jedini) odvija između dvije osobe, a bog samo daje blagoslov, pa tom činu može biti bilo tko svjedok (kum). U drugim sakramentima cijela se stvar odvija između čovjeka i boga.

Nisam sigurna da mogu i nekrštena obavit vjenčanje u crkvi jednostavno zato što je jedan od nauka kršćanstva - obitelj, i odgajanje djece u tom duhu.

Mislila sam da se možda nešto promijenilo, pošto sad krste djecu samohranih majki i djecu iz vanbračnih zajednica. (što je suprotno nauku o obitelji.) mislim, i crkva mora ići ukorak s vremenom. ali, bojim se da još nije došlo do toga da se moj slućčaj riješi bez pokrštavanja.

zapravo, najveći mi je problem "muž". on ne može zamisliti vjenčanje koje nije crkveno. ko ga ne bi volio. :cerek:

djecu krste samo oni svecenici koji hoce, ima slucajecva gdje sam cula da nece krstiti djecu ako su od takvih ili takvih roditelja, ali onda odes kod drugod i on to obavi bez problema. to je stvar karaktera...
da bi bio svjedok ne moras biti te vjere, to je sigurno, ali za samo vjecanje nisam sigurna.

a cuj, ako volis svog dragog, zasto ne bi to ucinila. to sam i tom svom kolegi pravoslavcu rekla kad se zenio. ne mora to promijeniti tvoje misljenje i stav o bogu ili vjeri, ali cinis nesto za tu osobu do koje ti je stalo. kosta te samo malo vremena sve to obaviti i to je sve. a onda ces se bez ikakvih prepreka moci vjencati u crkvi.

ali u svakom slucaju odi kod popa prvo i s njim popricaj.

bubicaa
31.01.2011., 09:17
Joj znam da je ono moje ako jedna strana nema sakramente, ali ne može tebe netko natjerati da pređeš na drugu vjeru, to mi je nezamislivo...

A sad, kako je u pravoslavnoj crkvi, ne znam...

Ovo sam našla...
Može li ateist sklopiti crkveni brak

Crkveni sakramentalni brak mogu sklopiti samo pravi članovi crkvene zajednice ako ispunjavaju sve potrebne uvjete. Ako jedna stranka u zaručničkom paru nije krštena, dakle nije član Crkve, crkveno vjenčanje je moguće samo uz izričito dopuštenje mjerodavne crkvene vlasti. Ona takvo dopuštenje daje nakon što dobije jamstvo da je katolička stranka spremna ukloniti pogibelji otpada od vjere i sve učiniti što je u njezinoj moći da se djeca krste i odgoje u Katoličkoj Crkvi, i nakon što se nekatolička stranka suglasila s obvezama katoličke stranke.

Po takvom vjenčanju za katoličku stranku u zaručničkom paru bit će to sakrament, osobni i milosni susret s Bogom, a za drugu stranku ne može biti sakrament nego je samo formalnost. Za praktičnoga katoličkog vjernika crkveno vjenčanje je sakrament kojim je Bog sam blagoslovio tu novu bračnu zajednicu, a za nekrštenu osobu to je samo jedna ljudska ceremonija.

Da bi nekatolička stranka koja nije krštena ni u kojoj Crkvi također bila dionik sakramentalnoga dobra, trebala bi ući u katekumenat, steći osobnu vjeru u Isusa Krista i krstiti se, tj. postati pravim članom Crkve.

Mayo
31.01.2011., 09:56
ja ponavljam kao papagaj... pitajte svećenika jer svugdje je očito drugačije.
ja nisam mogla biti vjenčana kuma u crkvi kad mi se frendica udavala jer nisam krštena. svećenik nije dao. drugoj frendici/mojoj kumi kod drugog svećenika sam bila bez problema. i kuma se udala za ateista, bez njegovog prethodnog krštenja.

bubicaa
31.01.2011., 10:08
Istina, ovisi o svećeniku i crkvi, nažalsot.
Nama je svećenik rekao da bilo tko može biti kum, nema veze sa vjerom i sakramentima

ze.
31.01.2011., 10:27
Da, upravo tako, i meni je nezamislivo da prijeđem na drugu vjeru. Svom dečku to pokušavam objasniti tako da mu kažem da je to isto kao kad bih ja njega tražila da se ispiše i praqvoslavne crkve. Mislim da je glupo takve stvari tražiti od drugoga. Tim više što bi to bila stvar pro forme, a to mi je tek besmisleno. Mislim da pravi vjernik ne odobrava neiskreno pokrštavanje, da na to mora gledati kao na bogohuljenje. Ali, nema veze.

Bubice, hvala ti na informacijama. iako se zapravo tiču katoličke crkve, a ne pravoslavno, vjerujem da je stvar slična. Iako je stvar očito praktično izvediva, čini mi se također neuvjerljiva. Morala bih potpisivati da ću djecu odgajati u kršćanskome duhu, što sigurno neću, nego ću i dalje biti autentična ja. I da ću "ući u katekumenat", što također ne želim.

Da se razumijemo, i ja sam jako tvrda po tim pitanjima, mogu napraviti svakakve kompromise u životu, ali ne one koje se tiču moga identiteta, odnosno, ne na način da tim kompromisima moram neguratu sebe. :)

ze.
31.01.2011., 10:30
i kuma se udala za ateista, bez njegovog prethodnog krštenja.

udala se za ateista u crkvi? katoličkoj ili pravoslavnoj?

odlično, znači da je moguće. samo, pitanje je je li moguće u njegovoj sredini (župi)... čisto sumnjam.

gdje je to tvoja frendica uspjela izvesti?

Mayo
31.01.2011., 19:59
udala se za ateista u crkvi? katoličkoj ili pravoslavnoj?

odlično, znači da je moguće. samo, pitanje je je li moguće u njegovoj sredini (župi)... čisto sumnjam.

gdje je to tvoja frendica uspjela izvesti?
sorry, nisam napisala. ona je katolkinja. vjenčali su se trajbaru kod zaprešića.

najbolje ti je da razgovarate sa svećenikom koji bi vas vjenčao, ovdje samo možemo nagađati :ne zna:

kukuc
02.02.2011., 15:12
Pitanje:ako želim da mi matičar izađe na teren, moram zvati matični ured prema mom mjestu stanovanja ili onaj na čijem području će biti vjenčanje?:ne zna::ne zna:

bubicaa
02.02.2011., 15:17
Tamo gdje je vjenčanje, koliko znam... Frendovi su iz ZG, vjenčani se vani, dalje od ZG, i njihov tamo matičar je bio. Još su komentirali kak tamo moraju ići po vjenčani list ak bude trebalo

kukuc
02.02.2011., 15:35
hvala ti :top:
ak tko drugi ima drugačiju informaciju neka podijeli!

Mislim, kod nas se radi o dva kvarta u zg:ne zna:

Mayo
02.02.2011., 18:11
hvala ti :top:
ak tko drugi ima drugačiju informaciju neka podijeli!

Mislim, kod nas se radi o dva kvarta u zg:ne zna:
PRAVILNIK o mjerilima za određivanje iznosa naknade za sklapanje braka izvan službene prostorije (http://www.poslovniforum.hr/zakoni/3221.asp)

Članak 2.
Zahtjev za sklapanje braka izvan službene prostorije podnosi se matičaru matičnog ureda nadležnog za mjesto u kojemu se brak namjerava sklopiti.

Pretpostavljam da vrijedi i za kvartove, ali najbolje je nazvati i pitati ;)

kukuc
03.02.2011., 13:54
Hvala ti:mig:

Misery24
07.02.2011., 17:48
Zna li netko ako je kum iz BiH, mora li imati putovnicu ili može i kopija njegove BiH osobne?

japatopa
09.02.2011., 10:35
Molim vas ako netko zna kako da mi pomogne,Zivim u Italiji vec 5 godina a hrv.drzavljanka sam s prijavom u hrvatskoj vise od 10 godina naime rodena sam u Bosni i sad se planiramo ja i moj decko koji je talijan vjencati tu u Italiju u opcini.Problem je sto ja trebam potvrdu o slobodnom stanju iz hrv.konzulata priloziti tu u mojoj opcini a hrv.konzulat mi nemoze dati potvrdu jer izvod iz maticne knjige rodjenih nikad nije prenjet iz bosne u Hrvatsku.Oni me upucuju da idem u Bosanski konzulat(koji mi neodgovaraju na tel.ukljuci se automatski sekretarica koja ti daje mogucnost od 2 opcije a nijedna meni nije od pomoci,a ici do milana malo mi je daleko) iako oni nisu sigurni da ce mi ta potvrda biti odobrena s obzirom da sam ja hrv.drzavljanka i sve trenutne dokumente u italiji sam napravila preko mojih hrv.dokumenata.Sta da radim,sta mi je najlakse i najbrze jer planiramo vjencanje krajem 4 mjeseca ja neznam gdje da pocnem???
Molim vas da mi odgovorite, dali je netko imao slicno iskustvo?.....
neznam sta da napravim...uzas;(

Misery24
15.02.2011., 08:42
Zna li netko ako je kum iz BiH, mora li imati putovnicu ili može i kopija njegove BiH osobne?

Anyone? :-)

slavonka27
15.02.2011., 08:52
Ne znam, ali nazovi maticki i pitaj..

Mayo
15.02.2011., 19:36
Cure, podsjećam vas da postoje dvije teme:

- Dokumenti, potvrde i ini papiri za vjenčanje - za informacije oko dokumenata koji su vam potrebni prije samog vjenčanja
- Promjena prezimena - redoslijed promjene dokumentacije (http://www.forum.hr/showthread.php?t=144147&page=43) - za informacije oko promjene dokumenata nakon vjenčanja

Premjestila sam nekoliko zadnjih postova vezanih uz promjenu osobne, putovnice i sl. s ove teme na drugu.
Pls ubuduće pišite na odgovarajući topic ;)

Misery24
17.02.2011., 09:25

Evo, ako nekome zatreba informacija; prošetala ja do općine i rekla je teta da ne treba kum ništa. Samo treba njegovo ime i da je punoljetan i to je to.

Gremblina
20.02.2011., 10:29
Mi čekamo da završimo tečaj i onda odmah idemo u crkvu rezervirati termin! Sad me zanima što sve treba ponijeti od papira osim potvrde da smo odradili tečaj??
Pitam jer ne znam jel treba ponijeti krsni list jer ja nisam krštena u toj crkvi iako sam tu i pričešćena i krizmana.
I zanima me jel dragi treba što ponijeti od papira (krsni list ili već nešta) iz svoje crkve??

bambina_a
20.02.2011., 17:03
Mi čekamo da završimo tečaj i onda odmah idemo u crkvu rezervirati termin! Sad me zanima što sve treba ponijeti od papira osim potvrde da smo odradili tečaj??
Pitam jer ne znam jel treba ponijeti krsni list jer ja nisam krštena u toj crkvi iako sam tu i pričešćena i krizmana.
I zanima me jel dragi treba što ponijeti od papira (krsni list ili već nešta) iz svoje crkve??

Tako sam i ja odmah sutra dan otišla u crkvu i rekao mi je svečenik (nakon što smo dogovorili vrijeme vjenčanja) da nazovem župni ured mjesec dana prije vjenčanja i on će mi reći koji mi papiri sve trebaju i to i rekao je da mu ne moram sada davati potvrdu o završenom tečaju da ću mu to sve dati jedno 2-3 tjedna prije vjenčanja! :ne zna:

Agape
20.02.2011., 18:13
Tako sam i ja odmah sutra dan otišla u crkvu i rekao mi je svečenik (nakon što smo dogovorili vrijeme vjenčanja) da nazovem župni ured mjesec dana prije vjenčanja i on će mi reći koji mi papiri sve trebaju i to i rekao je da mu ne moram sada davati potvrdu o završenom tečaju da ću mu to sve dati jedno 2-3 tjedna prije vjenčanja! :ne zna:

Ja se nadam da će moj napokon pristat upisat nas kad mu donesem potvrdu s tečaja ( abojim se d aće ju zagubit na kraju). Ne zaboravite da se treba barem 30 dana ranije u matičara prijavit ili tak nešto. Neki traže otpusnicu iz župe gdje geografski pripadaš, a ne krsni list, bar sam ja tako na kraju nekoliko izjava zaključila.

bambina_a
20.02.2011., 19:04
Ja se nadam da će moj napokon pristat upisat nas kad mu donesem potvrdu s tečaja ( abojim se d aće ju zagubit na kraju). Ne zaboravite da se treba barem 30 dana ranije u matičara prijavit ili tak nešto. Neki traže otpusnicu iz župe gdje geografski pripadaš, a ne krsni list, bar sam ja tako na kraju nekoliko izjava zaključila.

Joj ma oni ni sami ne znaju! Kada je md išao u svoju župu pitati za slobodni list rekao je da će mu dati,a moj svećenik kaže da to ni ne treba da se to više ne izdaje jer sve piše u krsnom listu! :ne zna: A na tečaju su nam rekli ako se izgubi potvrda s tečaja da oni imaju sve u evidenciji i izdaju nove :top: Bar nešto!

maza116
22.02.2011., 18:14

evo ovako...

vjencanje mozete prijaviti i bez zavrsenog tecaja, znam jer smo mi tako. ustvari mozes prijaviti vjencanje bez iceg pa onda donjeti sve papire poslje.
treba samo krsni list od oboje, ako u toj crkvi nisi krstena onda trebas u toj u kojoj si krstena izvaditi krstni list. neki svecenici traze jos i taj slobodni list ali to zavisi od svecenika. sad, za sve one zakonske stvari sto se tice i sudbenog vjencaja uz crkveno ne znam sta sve od dokumenata treba. najbolje otici odmah kod svecenika i pitati.

bubicaa
22.02.2011., 18:24
Mi smo termin rezervirali bez ikakvih dokumenata, došli i rekli da bi se ženili. Tamo su nas zapisali za termin, a s dokumentima su nam rekli da dođemo kasnije...

Agape
22.02.2011., 20:59
Da, čula sma i ja tako. Ima mi negdje prijateljica zapisano koje sve papire treba, al ako se razlikuje po župama moram pitat svog. Meni je problem što nas nije htio zapisat jer "imamo vremena, može doć drugi dok mi budemo za ženidbu" :/ A prijateljicu je njen zapisao valjda dva mjeseaca prije nego sam ja svog i pitala, a blizu smo s datumom. Koliko ranije treba ić zapisat se?

Da baš ne budem off...koliko ranije treba donit papire? Jel zna ko koliko se čeka na onu neku potrvru na sudu tj. za građansko ima nekih 20-30-40 dana tak nešto ili sam ja krivo pokopčala. A opet neki kao ne smiju bit prestari dokumenti :ne zna: Meni je nekako realno oko 2-3 mj. ranije sve donit zajedno pa si miran :D

slavonka27
22.02.2011., 21:18
Dokumenti npr. krsni list ne smiju biti stariji od 6 mjeseci, mi smo prosli tjedan sve predali a vjencanje je tek u 7 mj, bolje ranije pa si mirna i znas da imas potvrdjen termin

bubicaa
22.02.2011., 21:19
Potvrda od suda? Kaj je to? :misli:

Mi smo negdje godinu dana prije rezervirali termin u crkvi, i već su bila 2 para prije nas zapisana...

slavonka27
22.02.2011., 21:25
Potvrda od suda je pretpostavljam potvrda o slobodnom bracnom statusu, ja sam je dobila odmah za 10 min koliko im je trebalo da je ispisu

slavonka27
22.02.2011., 21:26
Ta potrvrda je samo za gradjansko vjencanje, ne treba ti za crkveno jer na krsnom listu pise svi sakramenti koje si imala do sad tako da si slucajno vec vjencana pisalo bi tu

bubicaa
22.02.2011., 21:27
Aha, već sam se prepala, nikad nisam čula za to...

Gremblina
22.02.2011., 22:58
evo ovako...

vjencanje mozete prijaviti i bez zavrsenog tecaja, znam jer smo mi tako. ustvari mozes prijaviti vjencanje bez iceg pa onda donjeti sve papire poslje.
treba samo krsni list od oboje, ako u toj crkvi nisi krstena onda trebas u toj u kojoj si krstena izvaditi krstni list. neki svecenici traze jos i taj slobodni list ali to zavisi od svecenika. sad, za sve one zakonske stvari sto se tice i sudbenog vjencaja uz crkveno ne znam sta sve od dokumenata treba. najbolje otici odmah kod svecenika i pitati.

Ovaj moj svečenik nije baš tako drag, pa se bojim da ne bi bilo perja... bolje da ja pokažem kako smo se mi informirali i tako to...pa odradili tečaj... Možda bude blaži. :angel:
I ovako se bojim otići kod njega jer ga planiram zamoliti da mi dopusti da mi cure pjevaju, svira kolega glazbenik... A znam da to ne da... Zato moram biti fina!!!

I imam jedno pitanje vezano za tu potvrdu o slobodnom bračnom statusu (htjela sam napisati partneru :D). Na krsnom listu su napisani samo sakramenti koje si primio u crkvi? Nema evidencije onda ako si se npr. ženio kod matičara na krsnom listu! Što znači da bi to mogli čak i u crkvama tražiti!! Nadam se da neću biti te sreće!!!

slavonka27
23.02.2011., 00:55
Izmejdu ostalih papira sto donosis u crkvi je i potvrda iz maticnog a tamo pretpostavljam da bi pisalo ako si vjencavana gradjanski

Gremblina
23.02.2011., 07:57
Izmejdu ostalih papira sto donosis u crkvi je i potvrda iz maticnog a tamo pretpostavljam da bi pisalo ako si vjencavana gradjanski

Pa sad su mi gore rekli da treba samo krsni list! Hm hm hm
Slavonko, please mi kažeš što sve treba donijeti u crkvu! :moli:
Cure gore su mi rekle samo da treba krsni list.

Dadolina
23.02.2011., 08:05
ja sam prosli tjedan to sve obaviljala. nakon sto smo obavili maticni ured gdje smo nosili potrebne dokumente i dobili 2 primjera neke potvrde na kojem pisu nasi podaci, adrese, kumovi i sl. smo s tom potvrdom, krsnim listovima (na kojim pise da nismo crkveno vjencavani) i potvrdi o zarucnickom tecaju isli kod svecenika... on to sve uzeo, dogovorili se oko obreda, ispovijedi, probnog obreda i sl i to je to....
na krsnom listu mislim da ne bi trebalo pisati da si npr bila građanski udana ali vjerujem da bi to moglo pisati na ovoj zelenoj potvrdi iz maticnog ureda jer je nas maticarka pitala da li nam je ovo prvi brak i to negdje upisivala...

Gremblina
23.02.2011., 08:10
ja sam prosli tjedan to sve obaviljala. nakon sto smo obavili maticni ured gdje smo nosili potrebne dokumente i dobili 2 primjera neke potvrde na kojem pisu nasi podaci, adrese, kumovi i sl. smo s tom potvrdom, krsnim listovima (na kojim pise da nismo crkveno vjencavani) i potvrdi o zarucnickom tecaju isli kod svecenika... on to sve uzeo, dogovorili se oko obreda, ispovijedi, probnog obreda i sl i to je to....
na krsnom listu mislim da ne bi trebalo pisati da si npr bila građanski udana ali vjerujem da bi to moglo pisati na ovoj zelenoj potvrdi iz maticnog ureda jer je nas maticarka pitala da li nam je ovo prvi brak i to negdje upisivala...

Hvala ti Dadolina! :top:
Nisam bila nikakvo vjenčavana do sada. To mi je samo bila opaska jer su cure rekle da treba samo krsni list i onda sam se nadovezala da poznavajući svog svećenika, trebat ću još neku potrvrdu.

Znači ovo iz matičnog, krsni i potvrda o tečaju! Odlično!!!! Hvalaalalallaaaa!!! :s

Dadolina
23.02.2011., 08:17
i jos da ne zaboravim, ova potvrda iz maticnog ti vrijedi 3 mjeseca do vjenčanja pa vodi o tome racuna (ako ne znas)...

bubicaa
23.02.2011., 09:05
Evo što su nama napisali u crkvi da trebamo nositi:

Za matični ured:
rodni list
domovnica
osobne iskaznice
preslike osobnih od kumova

za župni ured:
potvrde o završenom tečaju
krsne listove

Dadolina
23.02.2011., 09:26
u maticni ured se nosi izvadak iz matice rođenih, ne rodni list... to su dvije razlicite stvari iako naoko izgledaju isto... a i cudi me da u crkvu ne nosite potvrdu iz maticnog ureda jer svecenik nakon skopljenog crkvenog braka primjerak te zelene potvrde salje maticnom uredu kako bi upisao brak u maticne knjige tj da crkveni brak vrijedi kao i građanski... tako nekako su nama objasnili...

al vjerojatno i ovdje vrijedi ona sto ljudi, sto cudi...pa svaki svecenik trazi ono sto njemu pase...

bubicaa
23.02.2011., 09:56
Nama su dali na papiriću točno tako zapisano :ne zna: Možda na kraju budemo još nešto trebali...

BTW koja je razlika između rodnog lista i izvatka iz matice rođenih?

Dadolina
23.02.2011., 10:09
ma nemam ti ni ja pojma...probaj guglat pa ces vidit rasprave na tu temu...znam samo da kad dodjes vadit dokumente za vjenčanje, naglasis da ti treba izvadak iz matice rođenih u svrhu sklapanja braka, tako ces sigurno dobit sta trebas...

bubicaa
23.02.2011., 10:16
Našla sam ovo

Hrvatska ima i izvadak iz matice rođenih. Izvadak iz matice rođenih i rodni list nisu ista stvar. Izvadak se izdaje na obrascu broj 5. On je svijetloplave boje. Rodni list je potvrda o činjenici rođenja i izdaje na obrascu broj 8. Bijele je boje, na njemu je otisak hrvatskog grba u svijetloplavoj boji. U Izvadak iz matice rođenih upisuju se sve promjene osobnih podataka, dok se u rodni list upisuju samo posljednje promjene - što god to značilo.

Prema tome, ovo bi bio izvadak? http://4.bp.blogspot.com/_bAJ1vvGyNkg/S8-1CgwQFtI/AAAAAAAAJl4/_qXIOD5-G5Q/s1600/Karlo+-+rodni+list.jpg Plave je boje... To ja imam doma, što stalno za nešto vadim..

Ma ti dokumenti :zvrko:

slavonka27
23.02.2011., 10:29
Razlika je u tome sto u izvatku iz matice rodjenih pisu SVE promjene prezimena do sada, znaci ak si se udavala 5 puta i vracala na staro prezime sve ce tu pisati i to je uvijek azurirano

u crkvu moras donijeti tzv zeleni karton iz maticnog ureda osim ako si kao npr ja vec vjencana gradjanski

Dadolina
23.02.2011., 10:38
super je sad (bar znam da je tako u zagrebackoj zupaniji) da su svi maticni uredi umrezeni... dakle, ne moras ici vaditi domovnicu i taj izvadak u maticni ured di si upisana nakon rođenja nego u bilo koji maticni ured u gradu pa smo nas dvoje sve papire podigli na tresnjevci koja nam je blizu stana iako ni jedno ni drugo nismo tamo upisani... ubrzo ce se umrezit i ostatak Hrvatske tako da mi necemo morat po vjenčani list u Dalmaciju nego ga vadit tu u Zg. polako se moderniziraju i svaka čast na tome.

bubicaa
23.02.2011., 10:48
Čeeek i to mi je novost :eek:

Ja sam upisana u matični ured u Zg, Črnomerec mislim :misli: Jel mogu onda u Samoboru izvaditi domovnicu i taj izvadak?

Dadolina
23.02.2011., 10:58
Čeeek i to mi je novost :eek:

Ja sam upisana u matični ured u Zg, Črnomerec mislim :misli: Jel mogu onda u Samoboru izvaditi domovnicu i taj izvadak?

ja sam ti upisana u maticne knjige u uredu Medvescak, domovnicu sam do sad vadila u Velikoj Gorici, a sad sam sve to obavila u uredu Trešnjevka, dakle po tome, mislim da mozes i ti... no najbolje da nazoves ured u samoboru pa pitas da si sigurna da nebi dadolina dobila po nosu :p..

bubicaa
23.02.2011., 11:00
Hm, ali sjećam se da sam zadnji puta domovnicu vadila u Samoboru, a uvijek sam po rodni trebala u ZG, znači tak i onako moram u Smb pa ću pitati :)

Ajme forum rulz :s

sexyspru
03.03.2011., 08:08
Jao sad ste me totalno zbunili sa tim rodnim, krsnim i inim listovima :D dajte mi samo jednu stvar objasnite, meni je velečasni rekao da moram otići u matični ured po taj zeleni list i da onda s njime dodjem kod njega (krsni list mi je ionako u mojoj župi).

sad mi nije jasno kome treba moja domovnica i izvadak iz matične knjige rođenih i btw. gdje ga se ono diže davno je to bilo? hehehe

Dadolina
03.03.2011., 08:16
sad mi nije jasno kome treba moja domovnica i izvadak iz matične knjige rođenih i btw. gdje ga se ono diže davno je to bilo? hehehe

to dvoje treba maticnom uredu da bi se dobio zeleni list...dize se u maticnom uredu gdje si upisana nakon rođenja tj ako si upisana u uredu u kojem ces ici vaditi zeleni list onda ti oni domovnicu i izvadak iz matice rođenih mogu rjesiti na licu mjesta... nadam se da sam dobro objasnila, danas sam sva smotana :rolleyes:

sexyspru
03.03.2011., 08:22
Hvala, sad mi je jasnije :)

niko.ja
07.03.2011., 09:54
Ljudi moji eto nas nakon sraza s hrv. birokracijom, mi spušili naravno :D:D:D

Zvali mi u matični ured u gradu di ćemo se vjenčati i vele oni nama ne treba više Izvadak iz matice rođenih, sad smo umreženi, samo nazovite svoj matični ured u svom gradu odakle jeste i neka vam oni neš pokvačkaju slobodni status ili šta i mi ćemo to vidjet u kompjuteru. I dragi svoje doma nazove, kao super riješeno i provjeri on i za mene na Internetu da se moj izvadak vadi u istom onom matičnom gdje idemo prijavljivat vjenčanje i reko super sve pet izvrsno to je riješeno...

I odemo mi jutros u taj matični s domovnicom i inim ostalim papirima kad ono veli žena meni "Ajoj vi ste rođeni u Zagrebu, a ne - onda morate donjeti papirnatu verziju jer samo Zagreb još nije umrežen ostatak Hrvatske jest!" ono wtf?!?!?!:Snajper:

Tako da...eto curke i dečki što ste rođeni u Zg, a živite negdje drugdje i vjenčavali bi se negdje drugdje...Ne gine vam lijepo pičit za Zg u općinu rođenja, stat u red, fino platit biljege (a ostatak Hrvatske ne mora :eek:) i tako...Veselo veselo...

Inače link na kojem smo mi to provjeravali je
http://www.appluprava.hr/uvidg/
i NE TO NIJE TO ne budite u zabludi i nemojte povezati državne matice i izvod iz matice rođenih jer to očito nije ista matica! Što ne bi mi u Hrvatskoj imali ovih i onih matica svakojakih, ma nek se nađe - kad je bal... :rofl:

Dadolina
07.03.2011., 10:27
bas mi je zao... mi smo iz zg a svadba je u dalmaciji al su nama odmah rekli kad sam zvala i jedan i drugi maticni da zagreb nije povezan s nasim gradom vjenčanja i da moramo po papirnate verzije dokumenata...

bubicaa
07.03.2011., 10:36
Ček što na kraju nije povezano?
Zagrebački matični uredi s ostatkom Hrvatske?

Ajmo ovak - dragi je rođen u Osijeku, ja sam zapisana u matičnom uredu u Zagrebu. Ja moram u ZG podići izvadak?

A nije li pisalo da ako sam u ZG mogu podići u bilo kojem matičnom uredu u ZG županiji?

Ajme ubija me birokracija, a još nisam počela :mama: :zvrko:

Dadolina
07.03.2011., 10:38
A nije li pisalo da ako sam u ZG mogu podići u bilo kojem matičnom uredu u ZG županiji?

ovo je istina (na vlastitoj kozi se uvjerila), ali ostatak Hrvatske zasad nije umrezen

niko.ja
07.03.2011., 11:03
ovo je istina (na vlastitoj kozi se uvjerila), ali ostatak Hrvatske zasad nije umrezen

Hehe baš obratno - Zagreb nije umrežen s ostatkom Hrvatske :p mislim svejedno :kava:

Ovako iz vlastitog iskustva znam - ako si rođena u Zagrebu -> onda moraš vaditi PAPIRNATI Izvod iz matice rođenih u Zagrebu i nositi u matični ured kam već ideš.

Ako si rođena negdje drugdje u Hrv. -> onda ne moraš vaditi PAPIRNATI Izvod iz matice rođenih već samo nazoveš taj matični ured gdje bi inače morao doći i veliš da ti potvrde Izvod iz matice rođenih za vjenčanje (tako nešto) i to ti se vidi u kompjuteru u svim matičnim uredima RH. Osim možda u Zagrebu :rolleyes: Ono wtf očekivao bi čovjek da će u 2 godine ili kolko to uspjet "povezat" :rofl:

E sad...čitajući tu gore ak sam dobro skužila Zagreb je "umrežen" sa Zagrebom pa ne moraš više po papir npr. u Draškovićevu ak ti je bliže npr. matični ured Trnje? Al u svakom slučaju vadiš papir, a u ostatku Hrv. ne moraš.

Ispravite me ak sam krivo pokopčala?

U svakom slučaju - telefon i nazvat i nadat se da ćete se sa službenicom dobro razumjet, jer mi smo i zvali i sve pa opet šipak :kava:

Dadolina
07.03.2011., 11:10
dobro si pokopcala samo sam ja od brzine krivo u postu napisala... zagreb nije umrezen s ostatkom hrvatske, biti ce ali se ne zna kad... ja sam to sve prosla prije 3 tjedna...dakle iz zagreba sa svim papirnatim dokumentima smo morali doci u trogir jer trogir nije mogao povuci nase dokumente iz zagreba..da su nam papiri npr bili iz zadra povukli bi ih bez po frke ali ovako ne...

i da, zagreb je umrezen samo s zagrebom i s zagrebackom zupanijom pa sam ja papire iz velike gorice vadila na trešnjevci...

bubicaa
07.03.2011., 12:27
E sad - Zagreb je umrežen sa zagrebačkom županijom? Ostale su županije međusobno umrežene, osim sa Zagrebom? Jel to znači da su druge županije i sa zagrebačkom županijom umrežene? :zvrko: :visi:

Mislim da mi je ipak najpametnije sve papirnuto dignuti ako mogu :D

Dadolina
07.03.2011., 12:29
bubicaa ne znam sta bi rekla... po ovome zagrebacka zupanija bi trebala biti umrezena s ostalim zupanijama izuzev grada zagreba... ma ko ce ga znat vise...

bubicaa
07.03.2011., 13:00
Ma tak mi svejedno, ja ću onda u Samoboru tražiti ak mogu povući iz Zagreba, pa ću u Smb uzeti papirnato. To mi nekak najsigurnije :ne zna:

niko.ja
07.03.2011., 13:00
... fino platit biljege (a ostatak Hrvatske ne mora :eek:) i tako...Veselo veselo...

UPDATE:
Eto mene iz matičnog ureda s Izvatkom iz matice rođenih. (I ne ne treba vam slobodni list i ne ne trebate teti na kiosku koja prodaje biljege i to platit još ekstra 20 kuna :rolleyes:)

Uglavnom pitala ja tamo tetu na šalteru da kak to ja moram plaćat svoj Izvod i nosit taj papirek od jednog do drugog njihovog ureda po RH, a moj dragi ne mora i veli teta da bude i on platio samo da mu budu tamo u matičnom uredu gdje se budemo za vjenčanje prijavili naplatili i to još ekstra pored svih biljega za vjenčanje. Eto...živi bili pa vidjeli... :rolleyes:

Offtopic: Ali je zato danas divan sunčan dan :D

asfaltea
13.03.2011., 16:42
pozdrav!
nova i friska sam u svemu ovom i zanima me za pocetak kaj sve treba od papira za crkveno vjencanje?
ja imam sve-krstenje,pricest i krizmu, a buduci ima samo krstenje! dal on moze samo sa krstenjem se zenit?
i da... taj zarucnicki tecaj? jel to obavezno? :confused:

Sothys
13.03.2011., 16:55
dobro nam došla...

ako se želiš vjenčati u crkvi zaručnički tečaj oboje obavezno morate proći...dragi se može ženiti samo s jednim ili niti jednim sakramentom ali sve ovisi od crkve do crkve pa najbolje da pitaš svog svećenika...

niko.ja
14.03.2011., 12:28
...

Uglavnom pitala ja tamo tetu na šalteru da kak to ja moram plaćat svoj Izvod i nosit taj papirek od jednog do drugog njihovog ureda po RH, a moj dragi ne mora i veli teta da bude i on platio samo da mu budu tamo u matičnom uredu gdje se budemo za vjenčanje prijavili naplatili i to još ekstra pored svih biljega za vjenčanje. Eto...živi bili pa vidjeli... :rolleyes:

...I bili mi jutros i da doista je tako, osim 140 kuna biljega za vjenčanje trebalo je još 20 kuna biljega + 5 kuna za obrazac za Izvod iz matice rođenih za dragog koji nismo ni vidjeli ni omirisali jer ga niti ne ispisuju već eto tako naplate malo svježi zrak. I još 20 kuna svi ti zahtjevi obrasci i bedastoće. Kad se zbroji i moj Izvod iz matice po koji sam išla u Zagreb ukupno mislim 210 kuna.

Eto. Nadam se da ću nekom uštedit nešto vremena i živaca :D

Sad još s papirima pravac kod svećenika...

Blakey
15.03.2011., 10:06
Molim malu pomoć! Kad se ide u matični ured po onu potvrdu o ispunjavanju pretpostavki za sklapanje braka, da li moramo oboje ići ili može to obavit samo jedan od nas? Naime, koliko znam, matični uredi rade do pol 4, kad i ja radim, a dragi je student pa sam mislila poslat njega da to obavi? :D

Studentica
19.03.2011., 11:34
imam dva pitanja:

1. crkva nam je rekla da njima moramo platiti 500 kn za vjencanje. koliko vi placate?

2.koliko cemo platiti u maticnom uredu papirologiju?

hvala

Gremblina
19.03.2011., 12:45
Osnovna cijena za vjenčanje u crkvi ti je 300 kn (to je cijena koju propisuje biskup ili netko iz vrha)! I na to ti idu dodaci koje svaki župnik određuje za svoju župu (glazba, grijanje,............) - tako je nama župnik rekao na zadnjem satu zaručničkog tečaja!
Npr. u jednoj crkvi ti vjenčanje može biti 350 kn a u drugoj 450 kn!

A papiri za matičara te mislim izađu do negdje 250 kn! Mislim da ne bi trebalo biti više!

ana55
21.03.2011., 08:49
ja sam zvala matični ured, rekla mi je gospođa 210 kn. ako sam dobro čula. mislim da se to ne bi smjelo razlikovati po RH :)

paprenjak
21.03.2011., 10:40
Zanima me dali se ti biljezi i sl davanja kad se vade papiri konkretno u Draškovićevoj 15 plaćaju tamo ii moram prije negdje kupiti biljege?

niko.ja
21.03.2011., 13:12
Zanima me dali se ti biljezi i sl davanja kad se vade papiri konkretno u Draškovićevoj 15 plaćaju tamo ii moram prije negdje kupiti biljege?

Imaš odmah doslovno pred vratima matičnog ureda na prvom katu tetu koja prodaje biljege u nekom improviziranom indoors kiosku :D

paprenjak
21.03.2011., 18:46
Hvala:)

BettyBop
22.03.2011., 16:24
Ja sam od matičarke dobila papirić na kojem piše ovako (nešto drugo sam trebala pa sam ju usput pitala):

- izvadak iz matice rođenih za oboje- ne stariji od 3 mjeseca, ne rodni list (i meni i njemu je to kod matičarke kod koje idemo)
- domovnice i preslike domovnica za oboje (ja imam, on mora vaditi- to je 20kn biljega i 5kn obrazac)
- preslike osobnih iskaznica od kumova
- 160 kn biljega + 29 kn za tiskanice- e ovo me buni- jel to po osobi ili za oboje? jel zna netko?

na zapisnik moramo doć zajedno i ponijeti svoje osobne ili putovnice- na uvid
zakonski rok za prijavu je 90 dana.

A, crkva- to je već druga priča... Mislim da je sad tarifa 850kn... ma grozno, ak hoćeš da ti časna svira 200kn, ak hoćeš uređenje 200kn, ak hoćeš da ti netko drugi svira na orguljama, onda župnik traži 100kn za korištenje orgulja, ma koma

ana55
22.03.2011., 20:30
evo ovako, mi smo jutros obavili prijavu crkvenog vjenčanja kod matičara :D
pošto smo oboje iz zg, trebali smo ponijeti samo osobne. Žena nam je izvadila izvadak iz matice rođenih, ispunili smo ona 3 papira/upitnika kod nje, kupili 140 kn biljega i platili još 70 kn njoj. eto. nikakve domovnice ni preslike osobnih od kumova nam nisu trebale (ali smo ih imali) nego samo njihova imena i adrese :)
btw. žena u matičnom uredu N.Zagreb je super ! :D

Misery24
22.03.2011., 21:08
evo ovako, mi smo jutros obavili prijavu crkvenog vjenčanja kod matičara :D
pošto smo oboje iz zg, trebali smo ponijeti samo osobne. Žena nam je izvadila izvadak iz matice rođenih, ispunili smo ona 3 papira/upitnika kod nje, kupili 140 kn biljega i platili još 70 kn njoj. eto. nikakve domovnice ni preslike osobnih od kumova nam nisu trebale (ali smo ih imali) nego samo njihova imena i adrese :)
btw. žena u matičnom uredu N.Zagreb je super ! :D

Tako je i s nama bilo u Dubravi.
Osobna je bila dovoljna kao dokaz državljanstva i nismo trebali osobne kumova, već samo njihova imena.

I da, nama je rečeno da je zakonski rok za prijavu naviše 45 dana, a najmanje 30.

herra
23.03.2011., 08:22
mis mo bili prosli tjedan kod maticara, ali kako mi imamo i vjencanje kod maticara i vjencanje u crkvi, ne znam da li se s tim sta mijenja ali nama je trebalo sljedece:

financijski troskovi:
1. biljezi 120 kn
2. uplatnica na 200 kn koju smo dobili na licu mjesta, sa dospjecem placanja u tjednu kada je vjencanje, mi platili odmah pa teti donesli potvrdu istog dana

dokumenti:
iako smo imali kopije osobnih i nasih i kumova, trebalo je samo
1. nase osobne na uvid
2. njihova imena i adrese
3. kopija domovnice na uvid (kako sam ja negdje zametnula original, nazvala sam dan prije i teta veli da je ok samo kopija)
4. original izvod iz matice kr, ne stariji od 3 mjeseca

eto, ne znam da li se sta razlikuje od ureda do ureda, ali nama je bilo ovako

Blakey
23.03.2011., 09:01
Tako je i s nama bilo u Dubravi.
Osobna je bila dovoljna kao dokaz državljanstva i nismo trebali osobne kumova, već samo njihova imena.

I da, nama je rečeno da je zakonski rok za prijavu naviše 45 dana, a najmanje 30.

Da li je onda prerano ići sad u matični ured, ako nam je vjenčanje 20.05.? Mislim, s obzirom na ovaj rok od 45 dana...

Sothys
23.03.2011., 11:26
da, rano ti je...max 45 dana, minumum 30 dana

Blakey
23.03.2011., 11:38
Thanx! :D

Dadolina
23.03.2011., 11:45
ispravite me ako griješim no razlika je ako prijavljujete bas vjenčanje kod maticara-onda je rok 45 do 30 dana prije datuma koji ste odredili za vjenčanje, ako pak samo prijavljujete namjeru sklapanja braka u vjerskom oblku-onda je rok 90 dana prije vjenčanja

ana55
24.03.2011., 08:50
dadolina vam dobro kaže. razlika je obzirom na sklapanje braka samo pred matičarem ili u crkvi. Nama je datum 21.5. pa smo prijavili kod matičara crkveno vjenčanje ;)

Blakey
24.03.2011., 10:31
Hvala na informacijama! Ja bi htjela isto to što prije obavit, pa ću još nazvat matični i provjeriti sve što me zanima.

Dadolina
24.03.2011., 10:32
mi smo 2ipo mjeseca prije prijavili kod maticara crkveno vjenčanje

Ramones!
24.03.2011., 12:55
ispravite me ako griješim no razlika je ako prijavljujete bas vjenčanje kod maticara-onda je rok 45 do 30 dana prije datuma koji ste odredili za vjenčanje, ako pak samo prijavljujete namjeru sklapanja braka u vjerskom oblku-onda je rok 90 dana prije vjenčanja

Tako je.. Obzirom na svoju pravničku struku potrebno je razlikovati civilno od crkvenog vjenčanja... Svi navedeni rokovi štimaju :top:

BettyBop
25.03.2011., 07:59
Ne kužim- kak se cifre biljega mogu razlikovati od jednog matičnog ureda do drugog- kaj ne bi svi trebali naplaćivat isto? Ili sam u krivu?

Daninoc
25.03.2011., 08:24
Pozdrav cure! Ja imam jedno pitanje i bila bi jako zahvalna ako mi netko moze pomoci. Dakle, mi cemo se vjencati u 6.mj, samo kod maticara. Znam za ovaj rok 45-30 dana. Ali, koliko mi je poznato svaki maticar tj svaka opcina ima svoj ured tipa novi zg, dubrava i slicno. Mi bi htjeli da nam vjencanje bude u gornjogradskoj vjecnici, a posto ona nije 'niciji ured' da li znate kako dogovorim da bude tamo i trebam li mozda ranije od 45 dana dogovoriti da nam ne bude vecrezervirano...? Hvala puno na odg!

zlocka
25.03.2011., 16:14

onda mi kasnimo :D
jel moramo oboje ići kod matičara prijaviti crkveno vjenčanje?

nisam shvatila herrin post, što je

bubicaa
25.03.2011., 16:32
Original iz maticne knjige rodenih. Mislim

zlocka
25.03.2011., 17:04
znači rodni list?

bubicaa
25.03.2011., 17:07
Sto nije pisalo da to dvoje nije isto? Ja sam isto izgubljena

zabut
25.03.2011., 17:08
Original iz maticne knjige rodenih. Mislim

izvadak iz matične knjige rođenih,ne rodni list
tako su barem rekli,razlika je u par detalja, a vadi se na istom mjestu gdje i rodni list,ma to vam država puni proračun na taj način

zlocka
25.03.2011., 17:10
netko je lud u državi koja propisuje takve stvari :eek:
mama je nedavno vadila moj rodni list za nešto drugo i pitala jel vrijedi za svadbu i žena joj je rekla da za svadbu moram izvaditi novi, ne stariji od 3mj
nije rekla da mi za vjenčanje ne treba rodni list

edit, sad mi je jasno, sa legalisa:
Rodni list je 'rješenje o upisu u matičnu knjigu'.
Izvod iz matične knjige je dokument koji potvrđuje da je osoba upisana u matičnu knjigu.

French&Saunders
26.03.2011., 11:00
Pozdrav cure! Ja imam jedno pitanje i bila bi jako zahvalna ako mi netko moze pomoci. Dakle, mi cemo se vjencati u 6.mj, samo kod maticara. Znam za ovaj rok 45-30 dana. Ali, koliko mi je poznato svaki maticar tj svaka opcina ima svoj ured tipa novi zg, dubrava i slicno. Mi bi htjeli da nam vjencanje bude u gornjogradskoj vjecnici, a posto ona nije 'niciji ured' da li znate kako dogovorim da bude tamo i trebam li mozda ranije od 45 dana dogovoriti da nam ne bude vecrezervirano...? Hvala puno na odg!

Evo, ovako - to sam i sama riješavala prije tjedan dana. Gornjogradsku vijećnicu ti koriste Matični ured Centar, MU Črnomerec i MU Trešnjevka (možda još koji, ali za ove znam sigurno).

Također, svaki matični ured pokriva određeno vrijeme u danu (na naš dan, 28. svibnja, do 17 sati vjenčanja u Gornjogradskoj vijećnici obavlja MU Centar, a od 17 MU Trešnjevka i Črnomerec).

Nazovi u neki od ovih ureda ili im pošalji e-mail (https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/servlet/MaticniUredi) (stvarno brzo odgovaraju) i pitaj koji matični ured koristi vijećnicu za datum i vrijeme koje ti odgovara - i onda tamo prijavite namjeru sklapanja braka (mi ćemo u MU Trešnjevka, iako živimo u Novom Zagrebu).

Eh sad, namjeru sklapanja braka možeš prijaviti najranije 45 dana prije željenog datuma. To znači da kad poželiš poslati pozivnice koje u pravilu idu ranije, ti nemaš garanciju ni datuma ni vremena koje želiš. Mi smo odigrali ovako: u e-mailu smo zamolili možemo li nekako datum i vrijeme već sad "rezervirati" zbog pozivnica koje idu gostima iz inozemstva, uz obećanje matičarki da ćemo doći prijaviti namjeru sklapanja braka odmah prvi dan roka, rano ujutro ("da se drugi mladenci ne bune" tak je rekla teta matičarka). Upalilo je, pa nam je termin "rezerviran" :mig: i ovih dana, evo, šaljem pozivnice.

Opcija je da ti ne žele rezervirati unaprijed, nego će ti reći da gore ima nekih 5 dvorana koje se istovremeno koriste i obred traje kratko, tako da ćete sigurno dobiti željeni datum i vrijeme ako se rano prijavite ili ćete u najgorem slučaju pričekati 15 minuta.

Da su nama tako rekli, ja bih s pozivnicama pričekala dan kad se stvarno prijavljujemo u matični (ionako su svi gosti usmeno obaviješteni).

Uh, ja se raspisala.... Enivej, sretno! :)

Daninoc
26.03.2011., 18:13
French, puuuno hvala, odlicne informacije! :top:
Probat cu narednih dana napraviti kak si napisala pa ak cu nesto novo saznati, postam :)

Blakey
28.03.2011., 10:42
Imam pitanjce. Da li se u crkvi plaća izdavanje otpusnice (one potvrde iz svoje župe da se smijemo vjenčati u drugoj župi)? :D

niko.ja
29.03.2011., 09:04
Uf to i mene zanima...

Blakey
29.03.2011., 09:38
Otkrila sam na netu da otpusnica dođe 250 kn, a dopuštenje 30. Naime, išla sam jučer kod župnika svoje župe po taj papirić, koji je rekao da mi ne treba otpusnica već da mi on može dati dopuštenje. A na popisu onih dokumenata koje trebam odnijeti u župu u kojoj je vjenčanje piše otpusnica. Nakon debate oko toga, moj župnik je rekao da probam sa dopuštenjem, jer je logično da mi to treba, a ako mi ipak bude trebalo ovo drugo da dođem još jednom. I sad sam skroz zbunjena... :ne zna:

zlocka
29.03.2011., 14:16
to trebaju samo djevojke?
dragi je dobio dopuštenje a ne otpusnicu, a ipak se ženi u drugoj župi

alveolina
29.03.2011., 14:19
Ja nisam ništa platila. Došla sam i tražila dopuštenje i to je to. I to treba nabaviti jedan. Znači ili on ili ona...

kayla
29.03.2011., 15:09
zvala sam maticni ured kaj nam sve treba i ako sam dobro shvatila u Sv. nedelji postoji matici ured koji izdaje potvrde ako si roden u drugom gradu!?!?!? To mi je malo cudno :D ?

zlocka
29.03.2011., 15:16
Ja nisam ništa platila. Došla sam i tražila dopuštenje i to je to. I to treba nabaviti jedan. Znači ili on ili ona...

nama u crkvi su tražili oba, jer je to potvrda da nisi u crkvi vjenčan prije koliko sam shvatila (pa ne može donjet samo jedan)...

alveolina
29.03.2011., 15:42
zato si nabaviš krsni list gdje napišu da nisi još crkveno vjenčan,a dopuštenje treba samo donjet kako sam i napisala ili on ili ona...tako nama piše na uputama koje smo dobili.

zlocka
29.03.2011., 15:46
kaj nije taj krsni slobodni list dopuštenje? :D
rekli su nam da se bez toga ne možemo nikako vjenčat, moramo donjet oba. ne kužim ako imam taj krsni slobodni list kaj će mi dopuštenje? i to nije isto što i krsni list koliko sam shvatila :ne zna:

alveolina
29.03.2011., 15:48
dopuštenje je list sa kojim ti je dopušteno vjenčati se van svoje župe,a slobodni/krsni list je list koji kaže da si krštena jel :D i na kojem piše da se nisi vjenčala..

zlocka
29.03.2011., 16:01
što će onda otpusnica? :D
ma zbunilo me to što je dopuštenje 30kn kao i krsni slobodni.

alveolina
29.03.2011., 16:04
sad sam pročitala svoje upute i piše da se donese dopuštenje ILI otpusnica..
mislim da ja dopuštenje nisam ništa platila...

ana55
30.03.2011., 07:12
e zbunjujete me ! grrr... mi se ženimo u mojoj župi pa ja ne moram ništa,sve će mi župnik napraviti. ali moj dragi je išao u staru župu po papire, rekao da se ženi i župnik mu je dao samo krsni list (na njemu piše da je slobodan). i to je to, nikakve otpusnice i sl. ... u matičnom smo prijavili (da,morate ići oboje, zbog potpisa i inih stvari), sutra idemo župniku to sve odnijeti... nadam se da nam ništa više ne treba ... javim sutra :) kaj da šaljem dragog po to dopuštenje danas ?? joooooj, a lijepo je otišao župniku, rekao sve..pa šta oni sami ne znaju što moraju dati...

Blakey
30.03.2011., 07:22
Koliko sam ja skužila, razlika između otpusnice i dopuštenja je samo u tome koja crkva/župa vodi papirologiju oko vjenčanja. Na dopuštenju piše da cijeli postupak oko vjenčanja vodi crkva u kojoj se vjenčaš, što mi je i logično. S obzirom da mi oboje živimo na istoj adresi, na dopuštenju koje sam dobila od župnika piše i moje ime i ime md.

zlocka
30.03.2011., 08:09
Nemoj po dopustenje ak ti ne traze u tvojnj zupi. Kazem,mi smo donjeli samo te krsne slobodne(tj donjet cemo ih)

Dadolina
30.03.2011., 08:14
mi se oboje zenimo u zupi koji nije ni njegova ni moja...i samo smo donili krsne listove, potvrdu o tecaju i onaj zeleni list iz maticnog ureda, nikakvo dupustenje nam nije trebalo..mislim da sve ovisi od zupe do zupe... sva sreca, jer sam cula da svecenik u mojoj maticnoj zupi jako komplicira kad ga trazis to dopustenje da se vjenčaš van župe, ono da ga moras danima vuc za rukav da ti to da...

ana55
30.03.2011., 08:26
a dobro.. u biti ne znam jel moj župnik to traži, svašta je on napričao, više se ne sjećam, a naravno da nisam zapisala... vidjet ćemo sutra... :)

TaRaJoZiC
30.03.2011., 10:24
imam jedno pitanje
moja kuma (buduca) nije vjencana u crkvi. moze li meni ona uopce biti kuma (na crkvenom vjencanju)? napominjem da je vjencanje u sarajevu (dragi je iz sa) pa ako je netko cuo za slicnu situaciju... neki mi kazu da to nikako nije moguce a drugi da ovisi od svecenika do svecenika :confused:

Dadolina
30.03.2011., 10:29
kumovi na vjenčanju su samo svjedoci, mogu biti bilo koje vjere ili nevjernici, a i ne moraju biti crkveno vjenčani... ne znam da li je preko granice jednako? nasi kumovi se vjencani samo kod maticara i bez problema su nam kumovi na crkvenom vjenčanju...

ana55
30.03.2011., 10:29
može! jer : kumovi na vjenčanju u biti nisu kumovi, nego samo svjedoci. i jedino je bitno da su sposobni i punoljetni. ništa više. ;)

TaRaJoZiC
30.03.2011., 10:31
super onda :)
nju je njezin svecenik prepao da ona to nece moci biti jer nije crkveno vjencana i zivi u grijehu :rolleyes:

zrikzrikzrikavac
30.03.2011., 12:00
koliko ste ranije krenule u rješavanje papirologije vezane za župu ako se ženimo u onoj koja nije ni moja ni njegova? ići ćemo na tečaj nekih dva i pol mjeseca prije vjenčanja pa me zanima je li to dovoljno za prijaviti i riješiti sve?

Misery24
30.03.2011., 17:01
super onda :)
nju je njezin svecenik prepao da ona to nece moci biti jer nije crkveno vjencana i zivi u grijehu :rolleyes:

Ma glupost...
Naša će svadba biti u Mostaru i fratar nam je odmah krenuo pričati o tome da su kumovi svjedoci i da nema veze koje su vjere, ako su uopće vjernici, ALI da bi bilo dobro da su katolici kako bi nam mogli pružiti kršćanski savjet kad zatreba.
Ali, izgleda da su imali slučajeva da je netko i prigovarao svečenicima zbog takvih izjava da i kumovi moraju imati sva 3 sakramenta i slično, tako da sada ovaj i preventivno spominje da ne moraju. :-)

TaRaJoZiC
30.03.2011., 18:45
Ma glupost...
Naša će svadba biti u Mostaru i fratar nam je odmah krenuo pričati o tome da su kumovi svjedoci i da nema veze koje su vjere, ako su uopće vjernici, ALI da bi bilo dobro da su katolici kako bi nam mogli pružiti kršćanski savjet kad zatreba.
Ali, izgleda da su imali slučajeva da je netko i prigovarao svečenicima zbog takvih izjava da i kumovi moraju imati sva 3 sakramenta i slično, tako da sada ovaj i preventivno spominje da ne moraju. :-)

super... to mi je veliko olaksanje jer je frendica rekla da se zbog mene i mog vjencanja ne misli vjencati u crkvi :lol: katolkinja je pa se nadam da svecenik nece praviti probleme (tek moramo ici na dogovore)

Misery24
30.03.2011., 19:32
Samo vi podsjetite svečenika da je on dužan se držati kanonskog zakonika.
Svjedoci - vjenčani kumovi - imaju ulogu da pred crkvenom i društvenom zajednicom mogu potvrditi činjenicu sklapanja određene ženidbe, pa moraju imati samo one kvalitete koje se i inače traže za bilo kojeg svjedoka i svjedočenje, znači punoljetnost i to je to.

TaRaJoZiC
30.03.2011., 19:49
imati cu ovaj tvoj post u vidu :)

zlocka
04.04.2011., 14:57
dal netko ima info:
kada sam nedavno vadila rodni lisat/izvod iz knjige rođenih (ne znam točno jer je išla mama) morala sam platiti biljege no da sam išla sama, mogla sam otići u poreznu da mi daju potvrdu kako nemam prihoda, onda mi ne naplate biljege i još tko zna što.
ne znam koliko su za ovo kaj nam treba kod matičara, možda netko ima info dal se i tu može ušparat na biljezima? ako netko ide uskoro a student je ili nezaposlen, nek se informira, zašto bi plaćao ako ne treba.

kayla
04.04.2011., 19:57
joj to bi bilo super!!! ajde ako netko zna nek javi!!

flygirl
05.04.2011., 11:36
Evo jučer se registrirali za vjenčanje u crkvi i trebalo nam je:
1. Izvod iz matice rođenih za mene jer nisam rođena u Ri - podnjela zahtjev prije 2 tjedna, platila 25 kn biljege;
2. Osobne iskaznice - dragi nije trebao vaditi Izvod iz matice rođenih jer je iz Ri - matičarka uvela sve podatke iz osobnih i upitala nas stručne spreme;
3. Kopije osobnih od kumova;
4. Platili biljege još 160 kn;
5. Preuzeli dokumentaciju koju treba predati u crkvi, nakon toga svećenih odnosi u Matični (ili mi sami) a matični izdaje potvrdu o sklapanju braka.

Jednostavno :)

kukuc
05.04.2011., 15:33
Zna li tko koliko prije vjencanja se treba u maticnom prijaviti vjencanje, civilno?
I koji dokumenti trebaju izvod iz matice ili maticni list?:ne zna:

zlocka
05.04.2011., 17:50
pisale su cure

mis mo bili prosli tjedan kod maticara, ali kako mi imamo i vjencanje kod maticara i vjencanje u crkvi, ne znam da li se s tim sta mijenja ali nama je trebalo sljedece:

financijski troskovi:
1. biljezi 120 kn
2. uplatnica na 200 kn koju smo dobili na licu mjesta, sa dospjecem placanja u tjednu kada je vjencanje, mi platili odmah pa teti donesli potvrdu istog dana

dokumenti:
iako smo imali kopije osobnih i nasih i kumova, trebalo je samo
1. nase osobne na uvid
2. njihova imena i adrese
3. kopija domovnice na uvid (kako sam ja negdje zametnula original, nazvala sam dan prije i teta veli da je ok samo kopija)

eto, ne znam da li se sta razlikuje od ureda do ureda, ali nama je bilo ovako

Mayo
05.04.2011., 20:11
Zna li tko koliko prije vjencanja se treba u maticnom prijaviti vjencanje, civilno?
I koji dokumenti trebaju izvod iz matice ili maticni list?:ne zna:
30-45 dana prije vjenčanja, ako se vjenčate samo civilno.
mi smo nosili izvod iz matice rođenih i osobne iskaznice, a uzmi za svaki slučaj i kopije osobnih iskaznica kumova.

ovo ti je rok za prijavu (i plaćanje), no mi smo 6 mjeseci ranije zvali ured radi rezervacije datuma, svakako to probajte napraviti ako već niste da si možete planirati daljnji tok svadbe.

zrikzrikzrikavac
11.04.2011., 13:11
30-45 dana prije vjenčanja, ako se vjenčate samo civilno.
mi smo nosili izvod iz matice rođenih i osobne iskaznice, a uzmi za svaki slučaj i kopije osobnih iskaznica kumova.

ovo ti je rok za prijavu (i plaćanje), no mi smo 6 mjeseci ranije zvali ured radi rezervacije datuma, svakako to probajte napraviti ako već niste da si možete planirati daljnji tok svadbe.

a koliko ranije u prosjeku za crkveno?

Blakey
11.04.2011., 13:30
a koliko ranije u prosjeku za crkveno?

Evo mi išli prošli tjedan, a vjenčanje nam je 20.05. i sve prošlo ok. u istom danu smo sve predali i u matični i u crkvu. :ne zna:

zrikzrikzrikavac
11.04.2011., 17:49
Evo mi išli prošli tjedan, a vjenčanje nam je 20.05. i sve prošlo ok. u istom danu smo sve predali i u matični i u crkvu. :ne zna:

hvala:)

kukuc
11.04.2011., 18:03
Hvala cure!

Lacaille
14.04.2011., 02:09
So, here's my problem. Jel se ijedna od vas udavala u inozemstvu? Konkretno moj problem je da mi je dečko Nizozemac i želimo se vjenčati ondje, ali nismo uspjeli saznati što nam sve od papirologije treba i kakva je procedura?
Jer, vjenčali bi se, ali ja bih nastavila živjeti ovdje dok ne završim faks, pa bih se onda preselila u Nizozemsku.

Da, znam da je komplicirano, ali eto nemam pojma gdje više tražiti. Pa hvala unaprijed za informacije.

zlocka
14.04.2011., 06:38
to možeš saznati u - nizozemskoj
ako je tamo nek se zaleti u neki mjerodavni organ vlasti ili uprave i pita

maza116
18.04.2011., 13:59
So, here's my problem. Jel se ijedna od vas udavala u inozemstvu? Konkretno moj problem je da mi je dečko Nizozemac i želimo se vjenčati ondje, ali nismo uspjeli saznati što nam sve od papirologije treba i kakva je procedura?
Jer, vjenčali bi se, ali ja bih nastavila živjeti ovdje dok ne završim faks, pa bih se onda preselila u Nizozemsku.

Da, znam da je komplicirano, ali eto nemam pojma gdje više tražiti. Pa hvala unaprijed za informacije.

osim putovnice ti u principu nista ne traba za samo vjencanje, i internacionalna potvrda da nisi vjencavana i rodni list. ali poslje za vizu treba hrpa papira, nju trebas poslje vjencaja predati u zg u nizozemskoj ambasadi, i onda ju cekas nekih 2 mj. odprilike, i opet ju u zg moras podici (u tom vremenu svakako cete morati biti onda odvojeni) ali ako svakako mislis jos jedno vrijeme provesti u hr. onda ti to nije nikakav problem, ustvari jos i bolje da to onda rijesite sto prije pa da se ti papiri pokrenu dok jos mislis u hr. zivjeti.

mala od oltara
19.04.2011., 21:12
pošalji e-mail (https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/servlet/MaticniUredi)

ovo je legendarni link! hvala F&S! --> sve piše čim klikneš na Informacije i onda sklapanje braka..
https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/servlet/PrikaziStranicu

kayla
20.04.2011., 12:20
jel zna netko dal se moze oslobodit od placanja biljega :D ??

mi se jos nismo isli prijavit, a ne znam ni kad cemo stic posto moj dragi radi 3 posla :rolleyes:

mala od oltara
20.04.2011., 12:23
jel zna netko dal se moze oslobodit od placanja biljega :D ??

ovo mi nije palo na pamet! to bi mi bilo 140kn extra za u budget za cipele :cerek: