PDA

View Full Version : Dokumenti, potvrde i ini papiri za vjenčanje

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

bubicaa
20.04.2011., 14:03
Jel u matični ured i u crkvu trebamo ići oboje? :brukica: :zubo:

Dadolina
20.04.2011., 14:05
mislim da u maticni trebate jer se oboje potpisujete na neke formulare a za crkvu mislim da nije nuzno...

mala od oltara
20.04.2011., 14:06
da :mig:

zapravo, ako pitaš za crkvu na onaj završni dogovor mjesec dana prije - onda da...za termin sam išla sama...
kod matičara za prijavu braka morate ići oboje.

bubicaa
20.04.2011., 14:17
Kvragu, zaboravila sam da mi treba slobodan dan za to :visi: (budući da moramo u Slavoniju u matični i u crkvu)

Znači ostalo nam je otići u matični i prijaviti, i odnijeti dokumente u crkvu, termin smo prijavili... ah imamo vremena do 7.mj

mala od oltara
20.04.2011., 14:28
Kvragu, zaboravila sam da mi treba slobodan dan za to :visi: (budući da moramo u Slavoniju ....

ja sam uspjela sa svećenikom dogovoriti da dođemo na završni dogovor u subotu ujutro..al matičara ćeš morati jedan radni dan kad ćete biti tamo...

Daninoc
22.04.2011., 15:38
uh ja sam se malo rano sjetila postavit ovo pitanje joooj :(
Ja nisam rođena u Zg a vjenčat ću se u Zg. E sad jel moram ja ić u matični ured udaljen 400km ili mogu telefonom zamolit da mi to potvrde/pošalju??

BettyBop
26.04.2011., 22:13
Mi idemo sutra k matičarki jer dragi može tek za dva tjedna, a to nam je tri tjedna do svadbe, a ja sam već sad luda tak da hoću to obavit... ugl, nosimo domovnice i kopije (s tim da je njegova stara 10 godina- valjda ne bu problema), kopije osobnih od kumova, 160 kn biljega + 29kn za neke takse, a kaj se tiče izvadaka iz matice rođenih; i moj i njegov bi trebali bit kod te iste matičarke budući da smo oboje rođeni u Brežicama pa se to prebacivalo- i naravno osobne na uvid- mislim da je to, to, valjda ne bu trebalo još nekaj- jesam kaj zaboravila?

zrikzrikzrikavac
27.04.2011., 13:18
je li prerano otići kod matičara prijaviti namjeru sklapanja crkvenog braka tri mjeseca ranije? to bi nam bilo idealno obzirom na godišnji.

Ana St-Zg
27.04.2011., 18:54
je li prerano otići kod matičara prijaviti namjeru sklapanja crkvenog braka tri mjeseca ranije? to bi nam bilo idealno obzirom na godišnji.

mi smo danas bili kod matičara... uglavnom ti papiri koje ti daju vrijede 3 mjeseca pa otiđite 2 mjeseca i 29 dana prije :mig:

zrikzrikzrikavac
27.04.2011., 19:55
mi smo danas bili kod matičara... uglavnom ti papiri koje ti daju vrijede 3 mjeseca pa otiđite 2 mjeseca i 29 dana prije :mig:

hvala. opet nam se to ne poklapa s godišnjim, morat ćemo to nekako drugačije:rolleyes:

zlocka
27.04.2011., 20:05
dal moramo ići oboje, ili mogu samo ja odnjet stvari?
dragi svaki dan radi min do 4, ili duže + dok dođe doma i moramo na drugi kraj u općinu...do kada uopće rade?

BettyBop
27.04.2011., 22:32
Morate oboje, jer se oboje morate potpisat na zapisnik- a gle, uvijek možeš probat pitat telefonski, objasnit i ak imaš susretljivog matičara možda zažmiri na jedno oko...

Ana St-Zg
28.04.2011., 07:22
e, da i još jedna info za sve koji su iz zg. izvod iz matične knjige rođenih možete vaditi u draškovićevoj, gdje idete i u matičara za vjenčanje... znači moj dragi je prijavljen u općini u maksimiru pa smo se bezveze tlačili, a mogao je sve obaviti na jednom mjestu...
eto, možda nekom pomogne...

Cahit
28.04.2011., 08:52
@zrikzrikzrikavac

Ja sam išao par mjeseci ranije kod matičarke, rekao željeni datum, a ona mi je rekla da se vratim mjesec i po prije datuma vjenčanja, jer se tad 'otvara' mogućnost upisa za naš datum. Najbolje ti je nazvati matični ured, jer meni su rekli točan dan kad bi se trebao pojaviti za upis

E sad, i ja imam pitanjca:

1. My beloved fiancee nije iz Splita, izvadak iz matične knjige rođenih je riješila preko matičnog ureda iz svog rodnog grada i sve pet. E sad me zanima, što s domovnicom? Koliko mora biti najmanje 'stara' i mora li nju vaditi u svom rodnom gradu ili šta?

2. Vjenčanje nam neće bit u crkvi, al platit ćemo izlazak na teren. Kako mogu izraćunat koliko će me točno opelješit:D? Znam da ima neka caka, al zaboravih

Zahvaljujem :)

Blakey
28.04.2011., 09:17
@zrikzrikzrikavac

Ja sam išao par mjeseci ranije kod matičarke, rekao željeni datum, a ona mi je rekla da se vratim mjesec i po prije datuma vjenčanja, jer se tad 'otvara' mogućnost upisa za naš datum. Najbolje ti je nazvati matični ured, jer meni su rekli točan dan kad bi se trebao pojaviti za upis

E sad, i ja imam pitanjca:

1. My beloved fiancee nije iz Splita, izvadak iz matične knjige rođenih je riješila preko matičnog ureda iz svog rodnog grada i sve pet. E sad me zanima, što s domovnicom? Koliko mora biti najmanje 'stara' i mora li nju vaditi u svom rodnom gradu ili šta?

2. Vjenčanje nam neće bit u crkvi, al platit ćemo izlazak na teren. Kako mogu izraćunat koliko će me točno opelješit:D? Znam da ima neka caka, al zaboravih

Zahvaljujem :)

Za domovnicu nije bitno koliko je stara. Ja sam nosila domovnicu iz 96, koja mi je bila za upis u srednju. A za ovo drugo vidi na stranici Ministarstva uprave, mislim da ćeš tamo naći sve odgovore.

Cahit
28.04.2011., 09:28
Za domovnicu nije bitno koliko je stara. Ja sam nosila domovnicu iz 96, koja mi je bila za upis u srednju. A za ovo drugo vidi na stranici Ministarstva uprave, mislim da ćeš tamo naći sve odgovore.

Hvala Blakey :five:

Misery24
28.04.2011., 13:16
Nama nije ni trebala domovnica, već nam je matičarka rekla da su osobne dovoljne (jer je uvjet da ju dobiješ i da imaš hrvatsko državljanstvo).

mogvaj
28.04.2011., 13:26
Pozdrav svima.
Imam pitanjce..
Dragi i ja planiramo crkveno vjenčanje 24.09.
E sad, zvala sam tetu matičarku i ona kaže da možemo doći kad god po potvrdu da ispunjavamo pretpostavke.
Malo me zbunila..kaj ta potvrda ne vrijedi samo 3 mj:ne zna:?

zlocka
28.04.2011., 15:02
ne isplati ti se ići ranije. ja bila danas u općini zbog nečeg drugog i išla pitati dal možemo izvadak iz knjige rođenih tamo kod njih izvadit, a ne tamo gdje smo prijavljeni od početka. rekli su mi da možemo jer su umreženi. izvadila i potvrdu za ne plaćanje biljega :D u poreznoj, pa ćemo vidjet dal će mi uvažit.

mogvaj
28.04.2011., 15:11
Znaći najbolje je pričekati još jedno dva mjeseca?
I još jedno pitanje vezano za crkvu..jel se krsni list može vaditi samo u crkvi u kojoj sam krštena ili su i oni nekim čudom umreženi?
Danas se spremamo na razgovor sa svečenikom pa sam malo zbunjena glede svega..
Hvala!

zlocka
28.04.2011., 15:37
krsni slobodni vadiš u crkvi u kojoj si krštena

mogvaj
28.04.2011., 15:57
Hvala!

Daninoc
03.05.2011., 08:42
Mi danas obavili dogovor s matičarom pa da podijelim s vama, možda nekome bude korisno. Htjeli smo samo vjenčanje kod matičara (bez crkve), u gornjogradskoj vijećnici i to u petak.
45 dana prije došli do matičnog ureda Trešnjevka (u gornjogradskoj vijećnici još vjenčaju matičari iz Centra i još od negdje ali sam zaboravila). Od papira smo imali/trebali:
- ja imala izvod iz matične knjige rođenih jer nisam rođena u Zg pa sam ga nabavila, dragi nije imao, matičarka je to 'izvadila' na licu mjesta
- dragi imao domovnicu, ja sam imala samo fotokopiju domovnice
- osobne
- fotokopije osobnih od kumova (ovo možda nije ni trebalo ali smo mi imali pa je matičarka uzela i prepisala njihove podatke)

Cijena: 140kn biljega+5kuna za nešto+200kn u proračun grada Zg što se plati unutar 3 dana

Sve skupa trajalo kratko, i dobili smo i datum i vrijeme koje smo htjeli (18 sati, petak). Eto, sretno onima koji tek idu na dogovor :)

kayla
05.05.2011., 10:06
ne isplati ti se ići ranije. ja bila danas u općini zbog nečeg drugog i išla pitati dal možemo izvadak iz knjige rođenih tamo kod njih izvadit, a ne tamo gdje smo prijavljeni od početka. rekli su mi da možemo jer su umreženi. izvadila i potvrdu za ne plaćanje biljega :D u poreznoj, pa ćemo vidjet dal će mi uvažit.

kaj treba za to neplacenje??

dianna
05.05.2011., 11:42
Ovako: trebala bi sad polako u matični ured i počet skupljat papire za vjenčanje , zanima me što treba sve od papira ???

zlocka
05.05.2011., 12:12
kaže:
mis mo bili prosli tjedan kod maticara, ali kako mi imamo i vjencanje kod maticara i vjencanje u crkvi, ne znam da li se s tim sta mijenja ali nama je trebalo sljedece:

financijski troskovi:
1. biljezi 120 kn
2. uplatnica na 200 kn koju smo dobili na licu mjesta, sa dospjecem placanja u tjednu kada je vjencanje, mi platili odmah pa teti donesli potvrdu istog dana

dokumenti:
iako smo imali kopije osobnih i nasih i kumova, trebalo je samo
1. nase osobne na uvid
2. njihova imena i adrese
3. kopija domovnice na uvid (kako sam ja negdje zametnula original, nazvala sam dan prije i teta veli da je ok samo kopija)
4. original izvod iz matice kr, ne stariji od 3 mjeseca

eto, ne znam da li se sta razlikuje od ureda do ureda, ali nama je bilo ovako

ako ste iz zgb oboje, ne morate vaditi izvod iz knjige rođenih, imaju vas u kompjutoru, al ćete morat platiti biljege za to. ako jedan nije, onda mora iz svog matičnog ureda izvaditi tamo gdje je rođen

kayla
05.05.2011., 14:46
evo nove informacije!

ako je netko roden izvan zagreba a nije mu zgodno ici po rodni list u mjesto rodenja isti moze izvaditi u maticnom uredu Svete Nedelje!!

ja sam sad bila po rodni list od dragog i odmah sam ga dobila....25kn i to je to :top:

klaunina
05.05.2011., 20:52
Meni je istekla osobna nedavno, svadba je za 2,5mj i nisam pametna da li da je mjenjam.. Mislim, taman će biti gotova i opet ću je morati mjenjati zbog prezimena i adrese. Uhhhh, šta bi vi na mome mjestu, savjet?:(

Aurorica
05.05.2011., 20:55
Meni je istekla osobna nedavno, svadba je za 2,5mj i nisam pametna da li da je mjenjam.. Mislim, taman će biti gotova i opet ću je morati mjenjati zbog prezimena i adrese. Uhhhh, šta bi vi na mome mjestu, savjet?:(

Mislim da ćeš morat jer moraš važeću osobnu nosit u matični ured... ali provjeri još

zlocka
05.05.2011., 21:01
do kada rade ti uredi? dragi je danas došao u 6, sutra i preksutra ga nema. većinom dođe kasno doma, to znaći da nikako ne možemo u ured u neko normalno radno vrijeme.

Butterfly:)
05.05.2011., 22:00
Mislim da ćeš morat jer moraš važeću osobnu nosit u matični ured... ali provjeri još

Ja mislim da moze na maticni putovnicu odnijet umjesto osobne.. Ma ipak je bolje provjerit.. :)

herra
06.05.2011., 08:13
do kada rade ti uredi? dragi je danas došao u 6, sutra i preksutra ga nema. većinom dođe kasno doma, to znaći da nikako ne možemo u ured u neko normalno radno vrijeme.

do 16h, koliko ja znam, upravo zbog toga smo nas dvoje morali traziti dan GO, i slusati prodike od sefa :)

zlocka
06.05.2011., 08:16
subota? ovu ne može doć, ali iduću može.

herra
06.05.2011., 08:38
na zalost ne, jedino da zamolis tetu u maticnom u koji ides da ti dodjes sama, ispunis papire i za sebe i za njega, osim potpisa, naravno, i vidis da li je moguce da dodje on neku subotu kada je tudje vjencanje a ona tamo pa da se potpise...ne znam, to mi je jedina ideja koja mi pada na pamet :ne zna:, makar moram priznati, ne vjerujem da ce upaliti, sorry, zlockas sta sam tako okrutna :mig:

zlocka
06.05.2011., 08:45
nisi
morat će onda otić s posla koji dan, reč šefu jbg moram ić, a ne znam dal će šef biti oduševljen

ana55
06.05.2011., 13:34
rade od 8-16 h ... mi smo išli ujutro u 8, dragi je pola sata zakasnio na posao.. ali on ima posao gdje ga neće udaviti ako zakasni ili ode mrvicu ranije zbog tako nečega...

zlocka
10.05.2011., 09:42
sredili matičara
platili 190kn :cheer:

kayla
10.05.2011., 12:29
mi idemo danas i maticaru i odmah u crkvu predat papire.....

kaj su te oslobodili od placanja bijega??? ja sam pitala i kao ako nemas nekretninu na svoje ime, a i ja i dragi imamo :(

zlocka
10.05.2011., 12:38
ak je nekretnina na tvoje ime onda da, nemreš. ja nemam ništa, niti imam prihoda i nisam morala platiti biljege. al to je 20 kn, ja mislila možda još nekaj da nebum morala platiti, al frula.

dianna
10.05.2011., 13:06
Ja bi ovih dana trebala sređivati papire , jel može netko napisati gdje se prvo ide ? što se traži? koji papiri ? dal se to plaća , ako da , koliko ? heeeeeeeeeeeeeelppppppppppppppppppp

zlocka
10.05.2011., 13:27
ako imate crkveno vjenčanje odete u općinu koja obuhvaća crkvu. mogu vam reč u crkvi gdje je ako ne znate.
odete do matičara.
trebate domovnice ne uvid (ili kopije), podatke o kumovima (imena i adrese, dragi izdiktirao, ja imala napisano na papiru), papiri iz matične knjige rođenih. ako ste oboje iz zgba, možete izvaditi to direktno kod njih. popunite tam formulare. potpišete se i to je to.
biljege ćete uzeti na kiosku ili gdje vam kaže, a 30kn tamo kod njih ako ste vadili izvadke iz knjige rođenih. ako nemate crkveno vjenčanje, morate platiti još 200kn za matičara ali na opću uplatnicu.

aancicaa
10.05.2011., 14:00
i mi smo jucer sredili kod matičara,platili 165 kuna, i mislili smo odma crkvu rijesiti,ali zaboravili smo izvadiiti krsne listove:mad:

kayla
10.05.2011., 17:18
evo napokon rijesili sve!

kod maticara 140kn biljezi + 20kn moj rodni list + 25kn nekaj = 185kn
kod svecenika bili skoro sat vremena.... 700kn ukljucene taxe, dekoracija crkve i pjevanje....

eto napokon i to rijeseno....

Cahit
11.05.2011., 08:00
Blago vama, mi platili matičara 4 000 kuna (izlazak na teren).
Al jebi ga, jednom se ženi (valjda :zubo:)

Sothys
13.05.2011., 12:57
jao..stvarno ste ga puno platili...a mislila sam da smo mi puno platili. I nama je matičarka izašla na teren. Iznos = 2.350,00 + 100,00 kn biljezi. Još smo mi super i prošli. Valjda to po kilometrima računaju.

Cahit
17.05.2011., 10:36
jao..stvarno ste ga puno platili...a mislila sam da smo mi puno platili. I nama je matičarka izašla na teren. Iznos = 2.350,00 + 100,00 kn biljezi. Još smo mi super i prošli. Valjda to po kilometrima računaju.

Sorry, kasno odgovaram na post. Nisam baš često na Vjenčanjima :)

Uglavnom, vjenčat ćemo se u gradu u kojem živimo tako da kilometri nisu problem.

Izlazak na teren je 10 % od 'osnovice' + 20% zato što je subota (oni to računaju kao neradni dan :rolleyes:) + 20% zato što je vjenčanje u terminu nakon 16 sati = 3700 kuna.

200 kuna obračun, 100 kuna takse....Kad sve zbrojiš 4000 kuna.
Nema veze, bit ću na kruvu i vodi sljedećih mjesec dana. Dobro će mi doći da stanem u košulju koju sam kupio :rofl:

Ljubica_xx
25.05.2011., 19:21
Krivo tumačeno...
10% od proječne brutto plače u RH za izlazak na teren do 10 km udaljenosti...
20% za udaljenost veću od 10 km
10% za vjenčanje u vremenu 8-16 sati
20% za vjenčanje u vremenu od 16-20 sati
30% za vjenčanje u vremenu od 20-22 sata

Naknada se uvečava za 100% ako je vjenčanje u nedjelju, blagdan, praznik ili neradni dan...
Subota je za matični ured radni dan... bar je to tumačenje vjenčanja na području matičnog ureda Vrbovec....

NN53/99 član 5 i 6 Zakona

organiziram dva vjenčanja ovog ljeta van matičnog ureda u subotu i u 17 i 18 sati.... i naknada će biti sa svim biljezima i taksama cca 2600 -2700,00 kuna

Cahit
27.05.2011., 13:52
Krivo tumačeno...
1....

Možda sam gore pobrkao postotke što točno je plačeno za što, ali ovdje takva cijena bila: 3700 + takse.
Možda je drugačije zato što se radi o drugom matičnom uredu (subota popodne JEST za matični ured u Splitu neradna - jebi ga, dalmatinci :zubo:).
Žena mi je izvadila sve dokumente, članke, osnovicu, još jednom sam provjerio u uredu i to je to. A uz to znam da je cijena takva, jer su svi prijatelji koji su se vjenčavali van matičnog ureda platili toliki iznos.

neka sretna ja
30.05.2011., 08:18
Jel maticarki treba domovnica samo na uvid? ako ce ju zadrzati moram ju ici kopirati negdje, hmm?

zlocka
30.05.2011., 08:31
neće ju zadržat

kayla
01.06.2011., 12:43
znate kaj mi je bezveze.....

ja sam kao iz zagreba i receno mi je da ja ne trebam rodni list jer je u kompujuteru...i sad kad smo bili zena mi je uredno naplatila vadenje rodnog lista a na koncu mi ga nije dala....kako rodni list ide samo na uvid ne vidim razlog zasto mi ga nije dala....ne da mi se sad ic gledat jer njegov medu dokumentima ali ja mislim da je njemu vratila kak nije iz zga

zlocka
01.06.2011., 18:34
izvadak iz knjige rođenih (ne krsni list) ostaje kod njih. morala si ga platiti da ti izvadi. probaj nać njegov, nije ti ga smjela vratit, jer nema veze od kuda je tko. domovnice su samo na uvid koliko znam, jer nama su samo njih vratili.

ana55
02.06.2011., 12:50
mi uopće nismo nosili domovnice...izvadak iz knjige rođenih je žena izvadila na licu mjesta (oboje smo iz zg) i to je to, samo smo još osobne imali kod sebe...

zrikzrikzrikavac
08.06.2011., 09:59
koliko sam shvatila ,pošto su domovnice samo na uvid- je li bitno koliko su stare?

zlocka
08.06.2011., 10:42
nije
ja uzela onu prvu koju imam, nisu mi ništ rekli

zrikzrikzrikavac
08.06.2011., 16:15
hvala:)

petrabuba
15.06.2011., 11:30
Pozdrav

zanima me ako netko zna kako to ide s papirima .. moj dečko i ja se planiramo ove godine oženiti kod matičara jer je rastavljen pa nemožemo u crkvi...
pošto sam trudna i cekamo bebicu koja nam dolazi u 1 mjesecu 2012 zanima me da li cemo moci djete krstiti...

pozdrav:confused:

ninuska
15.06.2011., 21:00
Pozdrav

zanima me ako netko zna kako to ide s papirima .. moj dečko i ja se planiramo ove godine oženiti kod matičara jer je rastavljen pa nemožemo u crkvi...
pošto sam trudna i cekamo bebicu koja nam dolazi u 1 mjesecu 2012 zanima me da li cemo moci djete krstiti...

pozdrav:confused:

papire kod maticara rjesavas, oni ce ti sve reci, ne znam tocno kako ide kad je drugi brak ali nas je zena pitala jel prvi brak i meni i njemu....a djete cete moci krstiti naravno, ne bi smjelo biti problema s time, premda dosta ovisi od svecenika do svecenika :)

zlocka
15.06.2011., 21:47
trebali bi moći. jedino ako svečenik nije zaguljen, al onda odite drugom ili u drugu župu.

Hellenka
16.06.2011., 14:58
A propos tog nekog zaručničkog tečaja: je li obavezan ako se nećemo vjenčati u crkvi?

Mayo
16.06.2011., 15:16
nije.

Hellenka
16.06.2011., 17:53
Hvala! :)

peachwoman
01.07.2011., 21:24
Znači moja situacija:
Nisam planirala trenutno vjenčanje, ali morat ću se vjenčati kod matičara da bi mogla dobiti vizu za jednu državu gdje mi je dečko dobio posao i to bi trebala riješiti u najkraćem mogućem roku!!???:rolleyes:....nemam baš vremena na raspolaganju..možda 2 tjedna za sve, jer on mora biti tamo na određeni datum..hm...a ne znam ništa, šta i kako ide:lol:..........i drugo pitanje je, ja kad se vjenčam --uzmem njegovo prezime, onda moram i mijenjati putovnicu zbog "novog prezimena" jer na osnovu nje tražim zahtjev za vizu?...da li i osobnu mjenjam odmah?...ili mi je dosta samo potvrda da smo vjenčani?:rolleyes::rolleyes:

zlocka
03.07.2011., 13:40
trebaju vam kumovi, njihovi podaci, vaše domovnice i izvadci iz matične knjige rođenih (ako ste iz zgba onda možete izvaditi direktno kod njih kad dođete prijavit vjenčanje)
pogledaj točan popis što vam treba par stranica prije

za promjenu prezimena i dokumenata pogledaj ovdje http://www.forum.hr/showthread.php?t=144147

bubicaa
03.07.2011., 13:53
Meni došlo doba da prikupljam dokumente :)

I sad, da vidim dal sam dobro pohvatala...
vjenčanje je u đakovu, dragi je iz đakova- on sve svoje vadi tamo?
Ja trebam ovdje izvaditi svoju domovnicu i izvadak iz matične knjige rođenih. Koliko nova mora biti domovnica? :zubo:

I za matičnu knjigu rođenih - rođena sam u Zagrebu, svi papiri su mi u Samoboru jer na tom području živimo. Da li moram u ZG po izvadak ili nekim čudom to možemo u smb obaviti?

Sve sam kužila dok nisam došla do toga da moram obavljati :visi:

renata30
05.07.2011., 08:52
Da li se potvrda o matičara dobije odmah ili se mora čekati?

anđeo-s-rogićima
05.07.2011., 10:56
Da li se potvrda o matičara dobije odmah ili se mora čekati?

koliko ja znam odmah.. samo se treba uplatit biljega i na državni proračun nešto. pa onda kad to sve platiš odmag i dobiš..

ako sam dobro mamu pohvatala.. ona radi tamo :ne zna:

nina2208
05.07.2011., 20:39
ja imam 2 pitanja...

kolko sam shvatila iz prijasnjih postova, ne treba original domovnica nego moze biti i kopija?

meni je istekla osobna,nova mi je u izradi i predugo mi je cekat 30 dana da je dovrse a dobila sam onaj zuti kartoncic i imam staru osobnu. dal netko zna dal s tim mogu dic papire u maticnom uredu odnosno dal to vrijedi ko da imam vazecu?

hvala :mig:

zlocka
06.07.2011., 23:23
vrijedi. a izrada traje 3 tjedna.

p.s. dal sa tim kartončekom smijem u sloveniju?

nina2208
07.07.2011., 00:01
provjerila sam, vrijedi. :)

na stranicama od mupa pise da ne mozes s tim preko granice al nekako sumnjam u to pa bi bilo najbolje da provjeris, nazoves u policiju il tako nesto.

Sillver
07.07.2011., 11:51
Čitajući unatrag neke postove me malo zbunilo.
Stoga imam nekoliko pitanja!

Oboje smo iz različitih župa, a vjenčat ćemo se u jednoj trećoj župi.
Koje dokumente i gdje moramo predati za tu treću župu?
Ako sam dobro shvatila:
- trebamo otići u matični ured onog grada gdje ćemo imati crkveno vjenčanje i tamo dobiti potvrdu
- u crkvi gdje ćemo se vjenčati trebamo dostaviti tu potvrdu od matičara, oboje krsne listove i potvrdu o završenom zaruč. tečaju. E sada......da li svatko od nas treba u tu crkvu dostaviti dopuštenje ili otpusnicu od naših županika?

Zaručnički tečaj ćemo obaviti ovdje u Zg-u u jednoj crkvi makar nismo njezini župljani (zbog čega nam župnik dodatno otežava sve, kao da uz svu organizaciju nemamo dovoljno prepreka). Da li župnik nakon tog tečaja MORA izdati potvrdu da smo bili na tom tečaju?

zlocka
07.07.2011., 12:37
u župi u kojoj ćete se vjenčati pitajte da li vam treba otpusnica. moj dragi nije nosio ništa. vjenčali se u mojoj župi. s druge strane, kako sad ne živimo u tom kvartu pitali su nas zašto se ne vjenčamo u toj župi koja pokriva naš stan. i nisu spominjali nikakve otpusnice. zato pitaj.

zaručnički u zgbu obavljaju samo neke crkve, ne sve. možeš ići u bilo koju. dobijete potvrdu sa zaručničkog i nju nosite u župu gdje je vjenčanje.

Dadolina
07.07.2011., 12:41
sillver
1. upravo tako, dobro si shvatila. dalje, neke župe tj svećenici ne traže tu otpusnicu/dopuštenje iz matičnih župa (takav je bio naš slučaj), no ako traže, mislim da je dovoljna samo jedna otpusnica.
2. prvi put čujem da neki župnik pravi probleme zbog slušanja tečaja u njegovoj župi iako niste župljani. pa nemaju sve župe tečaj i sasvim je normalno da par s recimo ravnica, dolazi slušat tečaj na jarun jer im odgovara termin tečaja. taj vaš župnik nije baš sav svoj... uglavnom, ako poslušate tečaj, mora vam dati potvrdu, nisam čula da ju netko nije dobio. pa šta si oni sve uzimaju za pravo..

eto, i zlocka je sve rekla

Mayo
07.07.2011., 17:16
Raspravu o prelasku granice selim na promjenu prezimena :mig:

Sillver
08.07.2011., 11:06
sillver
1. upravo tako, dobro si shvatila. dalje, neke župe tj svećenici ne traže tu otpusnicu/dopuštenje iz matičnih župa (takav je bio naš slučaj), no ako traže, mislim da je dovoljna samo jedna otpusnica.
2. prvi put čujem da neki župnik pravi probleme zbog slušanja tečaja u njegovoj župi iako niste župljani. pa nemaju sve župe tečaj i sasvim je normalno da par s recimo ravnica, dolazi slušat tečaj na jarun jer im odgovara termin tečaja. taj vaš župnik nije baš sav svoj... uglavnom, ako poslušate tečaj, mora vam dati potvrdu, nisam čula da ju netko nije dobio. pa šta si oni sve uzimaju za pravo..

eto, i zlocka je sve rekla

Cure veliko vam hvala. :cerek:

Župnik mi je počeo soliti pamet zato jer u njegovoj župi već živim barem 10 godina i da se kao nisam udostojila mu se javiti ili doći na misu. Lijepo čovjeku nastojim objasniti da rodom nisam iz Zg-a tj. da sam tu došla studirati i da sam bila i još uvijek jesam član župe gdje žive moji roditelji.....Ali frajer kao da to nije htio čuti. Ja njega pitam u svezi vjenčanja tipa da ćemo se možda vjenčati negdje drugdje a on meni trkelja o tome da sam čin vjenčanja je kruna svega i da traje svega cca 30min, a da je najbitnije ono prije samoga tog čina. Ma dobila sam popizditis radi svega toga. Nije ni čudo što sve manje se ljudi odlučuju na crkvena vjenčanja....Pa tko bi im došao kada imaju takav stav. :rolleyes:

Taj dan sam skoro donjela odluku da odem samo matičaru.....ali eto župnik crkve u kojoj bi se vjenčali je bio divan i veselo rekao "ma možeeee, nema problema, samo vi dođite!". Nikakvih problema nije radio.:)

nina2208
08.07.2011., 23:27
moj savjet svima koji idu vadit papire u maticni ured je da prije nego sto tamo odu nazovu i pitaju koje papire treba ponjet. mi smo isli u maticni ured na crnomercu i nismo morali ponjet nista osim nasih osobnih. na papiru koji su nam dali u crkvi pise da moramo donjet originale domovnica, rodne listove ne starije od 3 mjeseca i kopije kumova. nista nam nije trebalo osim tih osobnih. maticarka nam je rekla da to ovisi od ureda do ureda i da ona preporucuje da se uvijek prije nazove jer ljudi znaju staat u redovima za te dokumente a nema potrebe.
eto.... :mig:

bubicaa
08.07.2011., 23:33
Curke, ponavljam pitanje s chata... koja adresa treba pisati na izvatku iz mat.knjige rođenih? naime meni stoji ona kako se zvala ulica te godine kad sam upisana. nije navedeno znači sadašnje stanje. jel to ok ili?

zlocka
09.07.2011., 08:24
pa da, tad si upisana na toj adresi. nemreš to mjenjat.

bubicaa
09.07.2011., 08:38
Hvala, olaksanje :) ma na sve pusem,nikad se ne zna

Sillver
12.07.2011., 10:23
Zaručnik treba izvaditi izvod iz matične knjige rođenih.
Da li se to u Zg-u vadi na jednom mjestu ( i gdje?) ili po općinama?

peachwoman
12.07.2011., 11:37
ja ne mislim mijenjati prezime, jer putujemo na duže u inozemstvo, pa da ne moram mijenjati dokumente...znači kad riješim matičara, dobim odmah potvrdu da smo vjenčani i to je to jel?:rolleyes:

martina.vu
22.07.2011., 07:45
Mi smo to nekako brzinski riješili, čak 2,5 mj. prije vjenčanja jer je MD-u uletio posao na moru, pa će se tek pred svatove vratiti!
Otišli u matični, rekli kako stvari stoje....otpilili nas....nazvala kolegicinu mamu, ona obavila poziv :mig: .....otišli u matični ured (kod druge gospođe), donijeli osobnu od kuma, svoje domovnice, izvadak nam odmah tamo izvadila, platili 140 kn biljege i njoj 20 kn i dugujem osobnu od kume, jer joj je tad bila istekla, ali imamo papire :)
U crkvi brzinski ispunili onaj list njihov, da, ne, da, da, ne i potpis, gotovo, jeeeeeej! Nisam se nadala da ćemo to sam tako riješiti!

zlocka
22.07.2011., 09:26
nas nisu tražili nikakve dokumente od kumova
samo smo im pročitali sa papirića
ovih dana sam se uvjerila da ne vrijede ista pravila za općine, nego ni čak za različite sobe unutar iste općine...al su nas našetali gore dolje i svaka soba izvoljeva svoja pravila za jednu te istu stvar. i to je naša administracija :rolleyes:

martina.vu
22.07.2011., 10:53
Nas je ova prva gđa. htjela ostaviti da taj papir rješavamo 10 dana pred svadbu, jer kao sad se ne može.....e pa vidiš da se može :p
baš mi treba da to u zadnji tren radim, pa da zakompliciraju kao obično, pa da se na kraju ne mogu vjenčati....dakle!!!

Lorraine
02.08.2011., 16:48
moj savjet svima koji idu vadit papire u maticni ured je da prije nego sto tamo odu nazovu i pitaju koje papire treba ponjet. mi smo isli u maticni ured na crnomercu i nismo morali ponjet nista osim nasih osobnih. na papiru koji su nam dali u crkvi pise da moramo donjet originale domovnica, rodne listove ne starije od 3 mjeseca i kopije kumova. nista nam nije trebalo osim tih osobnih.

Ovako je bilo i kod nas, najbezbolnija stvar u pripremi vjenčanja :)

Deathblow
08.08.2011., 18:52
ja ne mislim mijenjati prezime, jer putujemo na duže u inozemstvo, pa da ne moram mijenjati dokumente...znači kad riješim matičara, dobim odmah potvrdu da smo vjenčani i to je to jel?:rolleyes:

E ovo i mene zanima, ispričavam se ako je već negdje odgovoreno.
Znači, nemamo trenutno vremena mijenjati dokumente zbog dužeg puta u inozemstvo i želimo da to privremeno bude što bezbolnije. Mogu li ja zadržati svoje prezime i svoju adresu koja je, očito, drukčija od njegove i da onda ne moram ništa od dokumenata mijenjati? Je li to zakonski prihvatljivo? :ne zna:

yvanna
23.08.2011., 10:14
sutra idem rješavati potrebnu papirologiju:

1. da li uopće mogu ja sama riješavati te prijave kod matičara i u crkvi? ili dragi mora samnom (njemu je ful nezgodno, mora tražiti slobodan dan :mad:)

2. imam njegovu osobnu, otpusnicu iz njegove župe (piše da je kršten, krizman i slobodan :rofl:)
3. zvao je matični ured i rekli su da će moj matični ured viditi sve što treba, tako da ne treba dolaziti čak u zadar po to
4. domovnicu nema - jel možemo bez toga?
5. imam kopije osobnih od kumova

za moje papire je lako, sve sam obavljala u gradu u kojem se i udajem pa ak nešt i treba lako izvadim. sad me samo brine što nemamo njegovu domovnicu i da li on treba biti nazočan fizički samnom dok to prijavljujem..

bubicaa
23.08.2011., 11:57
Morate ići oboje... glupo je, ali zapravo mi je i logično :D

Treba ti i njegova domovnica, može i neka starija kopija, jer to oni sebi ostavljaju

U matičnom uredu se morate sporazumjeti o prezimenu :D a u crkvi smo mi išli i na razgovor kod župnika (svako sam, pitanja tipa - koliko ste dugo skupa, gdje ćete živjeti, da li slobodne volje ulaziš u brak, jesi svjestan obveza braka, ništa strašno)

zrikzrikzrikavac
26.08.2011., 10:25
cure , upravo razgovarala s matičarkom i rekla nam je da dođemo po vjenčani list, al da joj još donesem i potvrdu mog djevojačkog oiba- e sada, moram li ja u poreznu po to ili je dovoljna fotokopija ovog papirića koji su nam bili slali s oibom ?

Misery24
26.08.2011., 11:04
cure , upravo razgovarala s matičarkom i rekla nam je da dođemo po vjenčani list, al da joj još donesem i potvrdu mog djevojačkog oiba- e sada, moram li ja u poreznu po to ili je dovoljna fotokopija ovog papirića koji su nam bili slali s oibom ?

Ma sigurno će ti i to vrijediti, jer se OIB ne mijenja.

Vidiš kako je to zanimljivo. Meni su s vjenčanim listom dali i taj papirić s OIBom s novim prezimenom.
yvanna, domovnica vam neće vjerojatno niti trebati, jer je osobna iskaznica ionako sma po sebi dokaz državljanstva.

bubicaa
26.08.2011., 11:28
Misery24 - nas su tražili i osobne i domovnice. S time da si je kopije domovnica žena u matičnom zadržala... :ne zna:

zrikzrikzrikavac
26.08.2011., 18:56
Ma sigurno će ti i to vrijediti, jer se OIB ne mijenja.

Vidiš kako je to zanimljivo. Meni su s vjenčanim listom dali i taj papirić s OIBom s novim prezimenom.
yvanna, domovnica vam neće vjerojatno niti trebati, jer je osobna iskaznica ionako sma po sebi dokaz državljanstva.

fala:)

keiTee
28.08.2011., 21:18

mi smo morali dati i domovnice i osobne.

:kava:

offtopic: može li mi netko pomoći --> mijenjati dokumente za putovanje u SAD ili ne?? trebamo se već sada prijaviti za vizu i kupiti karte, rezervirati hotel... svadba je u 10.mjesecu, a putovanje početkom 12og.

Mayo
29.08.2011., 06:23
KeiTee, o tome imas drugu temu o promjeni dokumenata pa pitaj na njoj :mig:

bubicaa
30.08.2011., 10:42
E ovako, ja se udajem u župi koja nije moja. Tamo smo dobili papire koje sam trebala odnijeti svom župniku - koliko sam skužila,ono za najavu vjenčanja. I prije vjenčanja moram jedan primjerak toga opet uzeti od svog župnika u župu gdje se udajem :zvrko:

Župnik je rekao da bude radio objavu krajem 8.mj. Znači ja bih to pokupila, ali zanima me da li postoji rok u kojem trebam vratiti to u župu vjenčanja? Jer mi idemo tek 17.9. opet tamo, ne znam dal bude kasno :ne zna:

keiTee
30.08.2011., 20:43
E ovako, ja se udajem u župi koja nije moja. Tamo smo dobili papire koje sam trebala odnijeti svom župniku - koliko sam skužila,ono za najavu vjenčanja. I prije vjenčanja moram jedan primjerak toga opet uzeti od svog župnika u župu gdje se udajem :zvrko:

moooolim?

pa ja nemam pojma uopće o tome!

što točno trebamo napraviti?

meni župnik nije ništa spominjao, dao mi je potvrdu da se smijem udati van župe i to je to. ništa više.

bubicaa
30.08.2011., 21:18
Ne znam, mi smo to dobili u Slavoniji od župnika koji bude nas vjenčao. Kao papiri da si moj župnik to zapiše, i da može napraviti najavu :ne zna:

Kažu inače se može to i među župama poštom slati, ali ne-meni dali da nosim :visi:

Kira Frenchie
04.09.2011., 23:57
da li na samom vjencanju traze osobnu (ili neki drugi dokumet) od mladenaca ili kumova ili ne traze nista (i kod maticara i u crkvi)?

Aurorica
06.09.2011., 18:38
da li na samom vjencanju traze osobnu (ili neki drugi dokumet) od mladenaca ili kumova ili ne traze nista (i kod maticara i u crkvi)?

ništs ne trsže

zrikzrikzrikavac
13.09.2011., 16:45
cure kako ide promjena prezimena na vlasničkom listu od stana, samo dođem tamo s vjenčanim listom da mi upišu i nadodano prezime ili postoje kakvi formulari? pogubila sam se u birokraciji

ivvy
14.09.2011., 12:10
Imam jedno pitanjce. Ne znam jel se o tome već pisalo ili ne. Zanima me koliko vrijedi potvrda o zaručničkom tečaju.

Naime, imamo još 9 mjeseci do vjenčanja i htjeli bi što prije riješiti što više pa bi tako riješili i taj zaručnički tečaj no kažu mi neki da potvrda vrijedi 6 mjeseci.

Je li to točno?

bubicaa
14.09.2011., 12:14
Nama su isto rekli da vrijedi 6 mj...

ana55
14.09.2011., 13:28
mislim da je... mi smo išli na tečaj 3 mj prije svadbe....

Dadolina
14.09.2011., 13:38
eto na... a nama su rekli na jarunu u svete mati slobode da nema rok trajanja...mi smo na tecaj isli skoro godinu dana prije vjenčanja da to sto prije obavimo.

Zhuta
17.09.2011., 12:43
Jel taj zaručnički tečaj potreban samo kod crkvenog vjenčanja ili kod svakog vjenčanja?? :confused:

bubicaa
17.09.2011., 13:11
Samo za crkveno

brevi
22.09.2011., 10:36
Uf ja više ništa ne razumijem....

Udajem se u Crkvi, drugi grad i druga župa (ali kao ateist jer nemam sakramente), zanima me šta moram uzet od svoje matičarke?

Mihajlo
22.09.2011., 11:15
Uf ja više ništa ne razumijem....

Udajem se u Crkvi, drugi grad i druga župa (ali kao ateist jer nemam sakramente), zanima me šta moram uzet od svoje matičarke?

Poštovanje brevi

Mislim da se u Crkvi ne može sklopiti brak ako prije sklapanja braka nemate sve sakramente, ali to još provjerite. Ono što sigurno znam je da ako je vjenčanje u drugoj župi tada trebate od župnika Vaše župe zatražiti da Vam on izda pismenu potvrdu kojom se odobrava sklapanje braka u drugoj župi. (U onoj župi u kojoj će se sklopiti brak.) Zatim tu potrvdu nosite župniku župe u kojoj će brak biti sklopljen.

brevi
22.09.2011., 11:31
Poštovanje brevi

Mislim da se u Crkvi ne može sklopiti brak ako prije sklapanja braka nemate sve sakramente, ali to još provjerite. Ono što sigurno znam je da ako je vjenčanje u drugoj župi tada trebate od župnika Vaše župe zatražiti da Vam on izda pismenu potvrdu u kojoj se odobrava sklapanje braka u drugoj župi. (U onoj župi u kojoj će se sklopiti brak.)

Može se sklopiti jer smo već bili na razgovoru kod svećenika i bitno je da jedan ima sve, ne trebam nikakav papir iz moje župe jer nisam tu prijavljena...

Zanima me šta trebam uzet iz mog matičnog ureda

bubicaa
22.09.2011., 11:33
Treba ti domovnica, izvadak iz matične knjige rođenih i kopija osobne.
Tako i njemu, i s time idete kod matičara gdje se ženite

Ne znam da li vi trebate ići onda na zaručnički tečaj? :misli:

brevi
22.09.2011., 11:41

Hvala puno, tečaj da naravno, već smo ga rješili u 8.mj. :-)

bubicaa
22.09.2011., 11:42
I naravno, za matični ured gdje prijavljujete svadbu trebate i kopije osobne kumova :)

brevi
22.09.2011., 11:45
I naravno, za matični ured gdje prijavljujete svadbu trebate i kopije osobne kumova :)

To znam, bunio me samo 1. korak u moj matični ured, šta da tražim a da ne hodam gore-dole, to se nešto i plaća ili?

bubicaa
22.09.2011., 12:27
Ja sam domovnicu imala staru 7 godina, to mi nisu ništa prigovorili. A za izvadak iz mat.knjige rođenih mislim da se plaća (to mi tata podizao pa nisam sigurna :misli:)

Dadolina
22.09.2011., 12:28
izvadak ti se placa... dakle ici ces po domovnicu i po izvadak iz matice rođenih. mislim da je po svakom izvatku oko 20kn (stvarno se ne sjecam) s tim da dio placas u taksenim markama, dio kesom... svaki maticni ima uz sebe i kiosk (najcesce) pa tamo odma kupis taksene..tete vec znaju koliko ti treba kad im kazes po sta si dosla..
i da, za brak u crkvi je bitno da samo jedan partner bude sa svim sakramentima, drugi ne mora imat nijedan (sama sam bila kuma na ovakvom vjenčanju) i ne treba potvrda za drugu zupu ako izricito svecenik koji vas zeni to ne trazi (ovo je moj slucaj, ozenili smo se u trecoj zupi i nitko nas nista nije trazio). mnogi svecenici su normalni i fleksibilni po tom pitanju i ne kompliciraju previse. uostalom, o tome se vec pisali nadugo i nasiroko. sve ovisi o sveceniku :Pop:

Suey
08.10.2011., 14:54
Mislim da je bilo ovako za izvod: biljeg 20 kn, i još nekakav trošak od cca 8 kn.

Zcurica
13.11.2011., 12:25
zaručnički tečaj jednom položiš i nema roka trajanja.
mi smo ga ovaj tjedan završili i pitali svećenika do kad vrijedi budući da nam je svadba u 9.mjesecu, rekao je da nema ograničenja...

GoranZG
19.11.2011., 22:31
Bok
Evo imam i ja jedno pitanje u vezi vjencanja u inozemstvu.Ja sam drzavljanin RH i zelim se vjencati s curom iz BIH.Eh sada pitanja.Jel se jednostavnije i bez velike papirologije vjencat u RH konzulatu u Bih ili u HR?Jel tko zna mozda slucajno sto je potrebno sve od papira za vjencanje u RH konzulatu u Bosni?

Hvala unaprijed na odgovorima

hooray
23.11.2011., 08:55

trebaju

*chiara*
23.11.2011., 19:45
Dal' se izvod iz matične knjige rođenih podiže osobno ili ga može umjesto mene podići netko drugi?

ilea avis
20.12.2011., 10:38
Curke molim vas za malu pomoć. Dakle, kad sm bili u župnom uredu dobili smo papir na kojem piše:

ZA VJENČANJE JE POTREBNO:
Matični ured:

-Donijeti domovnicu i rodni list zaručnika
-Donijeti kopije osobnih iskaznica dvaju svjedoka
-Uzeti potvrdu od matičara

Župni ured:

-Donijeti preuzetu potvrdu od matičara
-Donijeti potvrdu o pohađanju zaručničkg tečaja
-Krsni list
-Predočenjem dokumenata zaručnici dobivaju i nose ženidbeni navještaj u župu prebivališta
-Obaviti probu i pristupiti sakramentnoj ispovijedi
-Dogovoriti svečano uređenje crkve i sviranje s ostalim zaručnicima.

E sad...meni tu ništa nije jasno. :zubo: Što nosim u matični ured i zašto, kojim redoslijedom, jel te sve dokumente trebam donesti prije nego dogvrim crkvu ili prije samog vjenčanja itd..

Pa molim neku dobru dušu koja je to prošla da mi objasni. I unaprijed se ispričavam ako to već negdje ima objašnjeno :)

Crnileptir00
20.12.2011., 11:45
koliko je meni poznato...dokumenti koji su gore nabrojani za matični nosiš u matični, jer vjenčani list iz matičnog dobiješ cca mjesec dana prije vjenčanja...al naravno s datumom s kojem se vjenčaješ u crkvi i njega dostavljaš s ostalim papirima u župni ured :mig:

Francesca
20.12.2011., 20:11
Kod maticara se jos uvijek moze prijaviti najranije 45 dana prije vjencanja?

Mathejci
29.12.2011., 20:08
Please, ljudi pomozite...

Znači ja sam iz HR, a zaručnik iz BiH. Crkveno vjenčanje je u 6.mj.kod njega, ali bi ja htjela da se kod matičara vjenčamo tu u Hrvatskoj par mjeseci prije crkvenog. Jel to problem? Ja planiram kod svog svecenika uzeti otpusnicu, tu ćemo obaviti zaručnički tečaj i dolje donijeti potvrdu...
Ne znam jel postoji neka caka s matičarem i dal se to može tako u različitim državama izvesti?

bzzz
02.01.2012., 09:44
Please, ljudi pomozite...

Znači ja sam iz HR, a zaručnik iz BiH. Crkveno vjenčanje je u 6.mj.kod njega, ali bi ja htjela da se kod matičara vjenčamo tu u Hrvatskoj par mjeseci prije crkvenog. Jel to problem? Ja planiram kod svog svecenika uzeti otpusnicu, tu ćemo obaviti zaručnički tečaj i dolje donijeti potvrdu...
Ne znam jel postoji neka caka s matičarem i dal se to može tako u različitim državama izvesti?

Možeš to izvest, znam ja par ljudi koji su se matično vjenčali u RH i zatim u BIH obavili crkveno vjenčanje, samo ne znam koji je postupak!

Walpurgas
27.01.2012., 14:20
Pozdrav! :)

Neka uđe u zapisnik da sam čitala cijeli topic od početka (ne detaljno, no ipak), ali toliko je informacija na jednom mjestu da sam malo pogubljena.

Ergo, dragi i ja planiramo vjenčanje na lokaciji koja nije vezana niti uz moje, a ni njegovo prebivalište, radi se o posve drugoj županiji. Znači li to da se javljamo u matični ured nadležan za županiju u kojoj se održava vjenčanje ili je to zapravo svejedno i "proces" možemo započeti i doma?

I vezano uz dokumente. Na početku teme neka djevojka tvrdi kako je još mjesecima poslije koristila stare, a postoje i oni koji pričaju o propisanom zakonskom roku. Što je na kraju istina?

Hvala puno. :)

Mayo
27.01.2012., 15:08
Vjenčate se u matičnom uredu ili i u crkvi?

Walpurgas
27.01.2012., 21:15
Vjenčate se u matičnom uredu ili i u crkvi?

Vjenčat ćemo se u crkvi, na jednom otočiću. Barem se nadamo, raspitat ćemo se ovih dana je li to ondje uopće moguće, ali mislim da ne bi trebao biti problem.

Samo ne znam je li dovoljno javiti se njima, ili matičnom uredu kojem taj otočić "pripada" ili pak možemo većinu toga riješiti u Zagrebu?

nera1987
01.02.2012., 08:24
Bili u zupnom uredu, pa su nam rekli samo krsne listove, potvrdu o tecaju i potvrdu od maticara. Za kumove nije nista ni pitao. Jel to kod maticara nosimo podatke o kumovima? Sto treba jos ponijeti maticaru? Pls ako netko zna da se ne vracam 3x

Crazy
01.02.2012., 21:33
Za matičara ti treba noviji rodni list, ako imas stariji primit ce, ali ce te traziti neki dodatni papir, kopije osobnih i kopije osobnih od kumova

Nasumica
09.02.2012., 09:23
u zg za matičara treba samo osobna i dosta love za biljege (ako ste rođeni u zg), a za kumove su nas samo pitali ime, prezime, adresu i zanimanje.
a matični ured onaj pod koji spada crkva u kojoj je vjenčanje.

u crkvu smo došli prijaviti datum, a onda su nas uputili što nam još treba (krsni list ako nismo kršteni u toj župi, dozvola za sklapanje braka iz župe stanovanja, potvrda o završenom zaručničkom tečaju i potvrda matičara). za kumove su isto samo pitali.

i to je to. moram priznati brzo i bvezbolno

lilmiss sunshin
09.02.2012., 16:00
Mi smo se bili prijaviti u matičnom uredu još 30.1 jedini im je uvijet bio da do svadbe ima manje od 3 mjeseca.:)

Walpurgas
10.02.2012., 05:58
a matični ured onaj pod koji spada crkva u kojoj je vjenčanje.

Znači, ovo je friška, provjerena informacija? :) Super, hvala ti!

Veseli me da ne možemo to obaviti u matičnom u Zagrebu, već ćemo biti primorani na pokoju vikend tripušu i prije vjenčanja. :D

Nasumica
10.02.2012., 08:34
Znači, ovo je friška, provjerena informacija? :) Super, hvala ti!

friško, nema mjesec dana :mig:
u crkvi su nam rekli u koji matični ured moramo ići......

BD-zg
13.02.2012., 20:55
Imam jedno pitanjce. Ne znam jel se o tome već pisalo ili ne. Zanima me koliko vrijedi potvrda o zaručničkom tečaju.

Naime, imamo još 9 mjeseci do vjenčanja i htjeli bi što prije riješiti što više pa bi tako riješili i taj zaručnički tečaj no kažu mi neki da potvrda vrijedi 6 mjeseci.

Je li to točno?

Nema roka trajanja, ukoliko to nije naznačeno na potvrdi (datumom). Tako su mi rekli u Sigetu, crkva Sv.Križa.

mimi_ri
14.02.2012., 16:35
kod matičara je meni rečeno samo osobne iskaznice od nas i kumova i javiti se prije 30-45 dana. tako je u Rijeci.
i 305 kn.

hipo
24.02.2012., 22:15
Može li mi netko napisati moram li svom župniku pokazati krsni list svog zaručnika i potvrdu o završenom tečaju da bih dobila otpusnicu? Ili je dosta tražiti otpusnicu i moj krsni list?
Hvala!!!

Boobiee
25.02.2012., 09:32
Pozz :)

Može li mi netko molim vas reći šta sve treba za vjenčanje kod matičara, znači bez crkvenog vjenčanja, ako matičar izlazi van, dakle vjenčanje je na otvorenom u istoj županji :)

Hvala!

Zhuta
26.02.2012., 03:14
Pozz :)

Može li mi netko molim vas reći šta sve treba za vjenčanje kod matičara, znači bez crkvenog vjenčanja, ako matičar izlazi van, dakle vjenčanje je na otvorenom u istoj županji :)

Hvala!

Piše ti na istoj stranici samo par postova više.

Mayo
26.02.2012., 05:36
Tocno, s tim da nema razlike u papirima ako maticar izlazi na teren i ako je vjencanje u uredu.
Medjutim, najbolje je nazvati ured u kojem cete se vjencati i pitati, jer ocito nije isto u svim uredima sto se papira tice.

Mayo
26.02.2012., 05:36
Tocno, s tim da nema razlike u papirima ako maticar izlazi na teren i ako je vjencanje u uredu.
Medjutim, najbolje je nazvati ured u kojem cete se vjencati i pitati, jer ocito nije isto u svim uredima sto se papira tice.

Lakonoga777
04.03.2012., 21:16
Cure udajem se u petom mjesecu u Crkvi,osobna mi je istekla sad u 2.mjesecu, zanima me dali će mi ona trebati za neke dokumente u matičara i dali mogu sve što mi treba sredit sa putovnicom, da sad za tri mjeseca ne radim bezveze osobnu?

bzzz
10.03.2012., 12:35
Cure udajem se u petom mjesecu u Crkvi,osobna mi je istekla sad u 2.mjesecu, zanima me dali će mi ona trebati za neke dokumente u matičara i dali mogu sve što mi treba sredit sa putovnicom, da sad za tri mjeseca ne radim bezveze osobnu?

Možeš s putovnicom..meni je bila istekla osobna 6 mj prije svadbe i sve sam s putovnicom rješavala :mig:

diluzijailuzija
21.03.2012., 16:56
Oprostite, vjerovatno je ovo pitanje već postavljeno, al tek sam se reg.a malo mi je hitno... planiramo vjenčanje, a ja i budući smo prijavljeni u općini Črnomerec, inače smo iz okolice, pa me zanima da li moramo osobno oboje doć podignut izvadak iz mat.knjige rođenih ili može jedno od nas za oboje? Hvala unaprijed :) Helpajte

DaisyD
21.03.2012., 19:07
ako se prijavljujete za vjenčanje u Zagrebu nema potrebe za vađenjem izvatka oni sve imaju u kompjuteru, tako je nama bar matičarka rekla...
a ako se prijavljujete u drugom gradu onda najbolje nazvati na Črnemerec i pitati.

Mayo
21.03.2012., 19:13
Ne morate osobno, ja sam dizala nekidan za sebe i brata. U obrascu ima rubrika u koju upisujes u kojoj si vezi s osobom za koju vadis papire, napisi nekaj i to je to.

Kris79
13.04.2012., 08:43
na nekim mjestima se navodi da od dokumenata treba rodni list, a na nekima da treba izvadak iz MK rođenih. čak i na ovoj temi neki pišu jedno neki drugo.

što nam zapravo treba od tog dvoje za gradsko vjenčanje i da li se podiže u mjesto rođenja ili bilo kojem matičnom uredu?

Samozatajna
13.04.2012., 08:50
na nekim mjestima se navodi da od dokumenata treba rodni list, a na nekima da treba izvadak iz MK rođenih. čak i na ovoj temi neki pišu jedno neki drugo.

što nam zapravo treba od tog dvoje za gradsko vjenčanje i da li se podiže u mjesto rođenja ili bilo kojem matičnom uredu?

Nas su tražili Izvod iz matice rođenih. Koliko sam se ja uspjela raspitati telefonski, to se može izvaditi u mjestu rođenja i u određenim matičnim uredima u drugim gradovima, jer kao nemaju svi uredi taj neki program. Išla sam u jedan ured u Zg i tamo mi to nisu mogli dati. (Dok se rodni list može izvaditi u bilo kojem mjestu bez obzira na mjesto rođenja.)

CIPI22
17.04.2012., 10:14
:504::504: mene izluđuju ti papiri...

ilea avis
18.04.2012., 14:39
Upravo mi je kum od dragog poslao kopiju svoje osobne i vidim da mu ista ističe 02.07. a vjenčanje je 06.07. :eek: Ima li to kakve veze? Što napraviti? Hvala.

Giovanna26
18.04.2012., 20:14
Ma, nema ti to veze! Evo, mi se sada, u ponedjeljak bili prijavljivali u Opatiji, u Voloskom, nisu nit trebale fotokopije osobnih od kumova, samo smo rekli ime i prezime, i adresu! To je to!
Tako je i u Puli.
Mislim da kod nas u Zg, traze fotokopije kumova, ali, totalna glupost, i nebitno, iskreno!

vriisky
19.04.2012., 20:01
evo, samo da napišem svoje saznanje, možda nekome pomogne- po novom, sada se izvadak iz mk rođenih može izvaditi bilo gdje u hr, samo treba nazvati u matični ured mjesta gdje si rođen i zatražiti da ti ga verificiraju. Obavili mi jučer! Tako da, ne treba hodati po raznim krajevima svijeta već samo zvrcnuti i vadiš ga gdje želiš!!! :cerek:

Samozatajna
20.04.2012., 09:32
evo, samo da napišem svoje saznanje, možda nekome pomogne- po novom, sada se izvadak iz mk rođenih može izvaditi bilo gdje u hr, samo treba nazvati u matični ured mjesta gdje si rođen i zatražiti da ti ga verificiraju. Obavili mi jučer! Tako da, ne treba hodati po raznim krajevima svijeta već samo zvrcnuti i vadiš ga gdje želiš!!! :cerek:

Iz mog osobnog iskstva to vrijedi za rodni list, dok se izvod iz matice rođenih može verificirati i izvaditi u nekom drugom matičnom uredu (od onoga kojem se pripada po rođenju) samo ako ima taj neki program za izlistavanje izvoda iz matice rođenih. Tako je bilo u 2. mjesecu ove godine, pa bolje provjeriti. Prije bilokakvog veselja... kako to već ide kod naših državnih i javnih službi.

vriisky
20.04.2012., 09:46
ja sam zvala jučer i tako mi žena rekla! i verificirala i moja mama podigla na sasvim 10-om mjestu. Valjda su se modernizirali!! :D
a svakako nije naodmet nazvati i pitati može li se u određenom mat. uredu izvaditi. a verifikacija mi je isto bzw, nazoveš i kažeš verificirajte mi MI za tog i tog i oni kažu ok... :rolleyes: kao da nisu mogli to za sve odmah napraviti i bok...

Samozatajna
20.04.2012., 09:52
ja sam zvala jučer i tako mi žena rekla! i verificirala i moja mama podigla na sasvim 10-om mjestu. Valjda su se modernizirali!! :D
a svakako nije naodmet nazvati i pitati može li se u određenom mat. uredu izvaditi. a verifikacija mi je isto bzw, nazoveš i kažeš verificirajte mi MI za tog i tog i oni kažu ok... :rolleyes: kao da nisu mogli to za sve odmah napraviti i bok...

Najpametnije je provjeriti. Možda jednostavno taj ured koji si ti zvala to radi bez ikakvih problema. Dok drugi to ne rade. Mislim, neki ne rade, iako mogu, ne da im se. :lol:

Mayo
20.04.2012., 10:33
Iz mog osobnog iskstva to vrijedi za rodni list, dok se izvod iz matice rođenih može verificirati i izvaditi u nekom drugom matičnom uredu (od onoga kojem se pripada po rođenju) samo ako ima taj neki program za izlistavanje izvoda iz matice rođenih. Tako je bilo u 2. mjesecu ove godine, pa bolje provjeriti. Prije bilokakvog veselja... kako to već ide kod naših državnih i javnih službi.
Ja vadila rodni u trećem mjesecu i rekli su mi da to podizanje u drugim uredima vrijedi samo za urede u Zagrebu i samo neke na području Zagrebačke županije (npr. Zaprešić).

Nevjerojatno da se na tri mjesta dobiju tri različite informacije...

vriisky
20.04.2012., 22:10
a da, valjda uvode nešto novo... Mi smo verificirali u rijeci i podigli na rabu od dragog, a onda moj verificirala u virovitici i mama podigla u našicama...i onda pričam sa svećenikom i on mi kaže da to vrijedi 3 mjeseca, tako da moramo prije vjenčanja vaditi ponovno... :rofl: :lol: a bedaci!

Crazy
21.04.2012., 20:22
mi smo svečeniku sve papire odnijeli u 2 mjesecu i nije ništa rekao o roku trajanja :confused:
Vidjet ćemo

ilea avis
22.04.2012., 08:39
Nama je svećenik rekao da 6 mjeseci vrijede ti svi papiri...

Samozatajna
23.04.2012., 08:26
Ja vadila rodni u trećem mjesecu i rekli su mi da to podizanje u drugim uredima vrijedi samo za urede u Zagrebu i samo neke na području Zagrebačke županije (npr. Zaprešić).

Nevjerojatno da se na tri mjesta dobiju tri različite informacije...

Rodni list se može izvaditi bilo gdje u RH - rođena sam u Sk, a vadila sam ga u još 2 druga grada u RH, a niti jedan od njih nije Zg.

Mayo
24.04.2012., 06:54
Ocito su onda pomijesali papire :D
A da mi u dvajsprvom stoljecu ne mozemo umreziti maticne urede do kraja je stvarno brilijantno :facepalm:

Samozatajna
24.04.2012., 14:20
Nije to samo tako... treba prvo strategiju za umrežavanje napraviti, pa to napuhati na nekoj višoj razini... :504:
U svakom slučaju valja se dobro raspitati prije nego se uzalud pređe neki put i potroše određene pare. :cerek:

AmericanGirl
05.05.2012., 02:06
Please helpppp!! Dakle, situacija je sljedeca...ja imam hrvatsko drzavljanstvo i hr putovnicu..osobna mi je istekla prije par mjeseci i nisam je vadila jer sam posljednih godinu dana u Americi..moj dragi ima americke papire, dakle amer. putovnicu, a od hrv dokumenata ima samo domovnicu..planiramo vjencanje u RH, tocnije kod maticara..nemam pojma sta nam treba od dokumenata..izvod iz matice knjige rodjenih mozemo oboje dignuti, domovnice damo kopije, a sta cemo za osobne?? kontam da moja putovnica mijenja osobnu..a kako ce on, kad ima americku?? jel imao tko iskustva sa slicnim problemom??

Mayo
05.05.2012., 07:13
Koliko vidim, potrebno je priloziti dokaz o drzavljanstvu, dakle osobnu, putovnicu ILI domovnicu.
Vrijedi za Zagreb, moralo bi i za druge urede u HR (ti si u Karlovcu?)

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=7173

Nevjesta i ženik predaju matičaru sljedeće isprave:
- izvadak iz matice rođenih ne stariji od tri mjeseca;
- dokaz o državljanstvu (osobna iskaznica, putovnica ili domovnica);
- odluku suda o dopuštenju sklapanja braka (malodobne osobe, starije od 16 godina, osobe potpuno lišene sposobnosti);
- dokaz da je raniji brak prestao - pravomoćna presuda (ako to nije vidljivo u izvatku iz matice rođenih);
- potvrdu da su ispunjeni uvjeti za sklapanje braka stranog državljanina po propisima države koje je državljanin, odnosno da nema zapreke za sklapanje braka stranog državljanina s određenom osobom hrvatskog državljanstva;
- uplatnicu za uplaćenu upravnu pristojbu u iznosu od 200,00 kuna na žiro račun Grada Zagreba broj: 2360000-1813300007, poziv na broj: 22 5703- matični broj građanina i 100,00 kuna upravne pristojbe u državnim biljezima.

E sad meni nije jasno znaci li to da se moze vjencati i s isteklom osobnom, sto su mnoge cure ovdje pitale? :misli:

Najbolje da ih nazoves (http://www.uprava.hr/default.aspx?id=11197) ili posaljes mail (http://www.udukz.hr/kontakt.php), tako ces biti najsigurnija da imas tocnu informaciju.

mcik
08.05.2012., 11:38
Bok, zna li itko kako ide procedura u slučaju da smo se prošle godine vjenčali kod matičara i sada bismo htjeli i crkveno?

pula-pula
08.05.2012., 16:20
Bok... ja sam u Puli išla prijaviti vjenčanje. Išli smo u matični ured samo sa osobnim iskaznicama, kopijama osobnih od kumova i tamo sve rješili za 15 min. I jednom i drugom je prvi brak, oboje smo hrvatski državljani i iz Pule. Platili smo 165,00 kn i to je sve. Još smo tamo odgovorili na par pitanja i odlučili za prezime. A kad ideš čitati šta ti sve treba ipada da je neko svjetsko čudo, a ustvari to je bilo to (bar u našem slučaju).

nera1987
10.05.2012., 19:33
Bok... ja sam u Puli išla prijaviti vjenčanje. Išli smo u matični ured samo sa osobnim iskaznicama, kopijama osobnih od kumova i tamo sve rješili za 15 min. I jednom i drugom je prvi brak, oboje smo hrvatski državljani i iz Pule. Platili smo 165,00 kn i to je sve. Još smo tamo odgovorili na par pitanja i odlučili za prezime. A kad ideš čitati šta ti sve treba ipada da je neko svjetsko čudo, a ustvari to je bilo to (bar u našem slučaju).

Istina! :D
Mi isto danas sve obavili za 15 min.
Popunili sto je trebalo, platili 175 kn i gotovo.

Ponijeli samo osobne i domovnice na uvid.
Osobne od kumova nismo ni imali nit su trazili, samo smo upisali njihova imena i adrese

nera1987
10.05.2012., 19:40
Eh sad me zanima sto nam treba za zupni ured?

-ova potvrda iz maticnog
-krsni/slobodni list
-potvrda o tecaju

Ako je samo to onda imamo sve i vrijeme je da opet posjetimo zupnika.

A ovu taksu od 300 kn placamo sad sveceniku ili tamo pred vjencanje?

Crazy
14.05.2012., 15:29
Eh sad me zanima sto nam treba za zupni ured?

-ova potvrda iz maticnog
-krsni/slobodni list
-potvrda o tecaju

Ako je samo to onda imamo sve i vrijeme je da opet posjetimo zupnika.

A ovu taksu od 300 kn placamo sad sveceniku ili tamo pred vjencanje?

Kod nas se placa poslije vjencanja. Dok se mladenci slikaju kumovi odu platiti kod svecenika.

tinaa
31.05.2012., 22:12
Cure imam jedno pitanje. Znači prijavili smo se u jednom matičnom uredu i napravili zapisnik, no zbog određenih okolnosti odlučili smo promijeniti crkvu u kojoj ćemo se vjenčati, pa smo se tako trebali prijaviti i u drugi matični ured.

Dal sad trebam platiti 2 puta onu pristojbu od 100 kn? Isla sam otkazati u prvi matični ured al su mi rekli da trebam svejedno platit 100 kn.
Dok mi je druga gđa. rekla da to sve ide u isti ured državne uprave i da samo tu donesem uplatnicu..

rahella
19.06.2012., 20:35
zna li tko kakva ja procedura u slučaju da jedne godine bude građansko vjenčanje, a druge crkveno? mogu li biti različiti kumovi?

tina044
05.07.2012., 18:52
meni se čini da je sve što smo do sada organizirali bio mačji kašalj u usporedbi sa papirologijom...
na početku cijele priče smo se mjesecima natezali sa svečenikom da nas zapiše za datum i termin vjenčanja. 10 mjeseci prije je rekao da je prerano, 8 mjeseci prije vjenčanja je još uvijek bilo prerano, a kad smo došli 6 mjeseci prije, već je u našem terminu imao zapisano jedno vjenčanje...
ali ok, našli smo načina da i to riješimo. prošli zaručnički tečaj, dobili potvrdu, izvadili za dragog krsni slobodni list, i prošli tjedan sam sama otišla u matični ured pitati za dalju proceduru i radno vrijeme, kaže mi teta lijepo da rade od 7 do 3. ok, malo teže izvedivo ali ipak izvedivo, dragi naime radi u drugom gradu i nema ga doma od 6 do 5, ali danas traži da ga puste ranije i evo nas u 15 do 3 u matičnom uredu...
naravno, nitko ne otvara... kucam ja na susjedna vrata, pitam gospođu na šalteru gdje je gospođa iz matičnog, kaže ona meni "ona vam je otišla doma. pa znate, oni rade do 3!" ja sam dobila slom živaca. kažem ja njoj "znam da rade do 3, zato sam i došla u 15 do 3 da ne zakasnim!!??"
ali ne.... dođite neki drugi dan...
eto, toliko o radu u državim upravama i službama!:503:

Adelline
06.07.2012., 10:15
... jako jako poznato.... :503:

tina044
10.07.2012., 12:50
evo, danas smo napokon obavili i prijavu u matičnom uredu. radila mamina kolegica pa je bila jako ljubazna...
ali jučer sam saznala da je velečasni koji nas je trebao vjenčati premješten negdje u zg... poslala sam mu mail da pitam da li to što mjenja za vjenčanje, ali mi još uvijek nije ništa odgovorio...
kod nas izgleda ide po principu, jedan problem riješimo, drugi se pojavi...
e da, u matičnom uredu za prijavu crkvenog vjenčanja plaća se 100 kn općom uplatnicom, 40 kn biljega i 20 kn za tiskanice....

tyna
11.07.2012., 11:48
da li itko zna/ ima iskustva sa slijedećom situacijom..
dakle: dragi i ja kršteni u različim župama od mjesta stanovanja a vjenčanje je pak u trećoj.

ispostavilo se da je čitava mudrost uloviti svećenika zbog krsnog lista pa me zanima da li možemo zatražiti ˝slobodni list˝bez predočenja naših krsnih listova.

ništa me nije toliko izludilo kao obilaženje župnih ureda :504:

gljivek
11.07.2012., 12:33
ja sam sada strasno zbunjena....svadba je 1.6., planiramo u crkvi...

mozete mi sad reci idem li samo u crkvu na prijavu ili i u maticni i kojim redom?

barsana
11.07.2012., 13:53
tyna, i kod mene je situacija bila kao i kod tebe. Ja iz jedne župe, on iz druge, a vjenčanje u trećoj župi. Koliko ja znam, slobodni list ne dobivaš kao poseban list papira, već se slobodan status tj. činjenica da nisi stupila u crkveni brak piše u napomenu na krsnome listu. Barem je tako bilo nama. Stoga mislim da su ti te dvije stvari (krsni i slobodni list) međusobno povezane.

Jejja
16.07.2012., 12:26
meni se sad sve pomijesalo... Koliko novaca moram ponest sutra kod maticara kad idemo prijavit vjencanje u matičnom? Trebam li posebno takse kupovat i ako da koliko :503:

zeba0712
17.07.2012., 07:00
tyna, i kod mene je situacija bila kao i kod tebe. Ja iz jedne župe, on iz druge, a vjenčanje u trećoj župi. Koliko ja znam, slobodni list ne dobivaš kao poseban list papira, već se slobodan status tj. činjenica da nisi stupila u crkveni brak piše u napomenu na krsnome listu. Barem je tako bilo nama. Stoga mislim da su ti te dvije stvari (krsni i slobodni list) međusobno povezane.

Tako je!

I tu nema pomoći. Mora se ić po taj slobodni i krsni list u Crkvu u kojoj je čovjek kršten. Mi smo morali ić čak u Derventu.

Čini mi se da više problema radi Crkva s tim raznim papirima, nego svi ostali zajedno! :503:

Inače, imam istu situaciju - cura krštena u Derventi, a prvu pričest i krizmu ima u Crkvi gdje ćemo se i vjenčat. Dok ja imam u 3 različite Crkve svaki od sakramenata, a živim na istoj adresi od svog rođenja. Zato što sad malo pripadamo ovoj župi, pa malo onoj, pa opet drugoj Crkvi.... bla, bla, bla

chikijeva
31.07.2012., 10:56
'vako: bili danas kod tete matičarke, i kaže: naše osobne i domovnice i kopije osobnih od kumova, izvod iz matične knjige rođenih će nam izvaditi ona, 180 kn takse za zapisnik i 30 kn gotovine. za građansko vjenčanje prijava ide 30 dana ranije ako je vjenčanje u matičnom uredu, a 45 dana ako matičar izlazi na teren. za crkveno nema nikakvog roka..

a pošto smo oboje iz iste župe svećeniku treba samo slobodni list i potvrda sa zaručničkog tečaja..
bezbolno.. :cerek:

k-l-s
31.07.2012., 14:31
koliko dugo se moraju čekati internacionalni rodni list i internacionalni vjenčani list (tj. on-nije-vjenčan-papir :zubo:), s obzirom da ću se vjenčat na Island-u, a njima moram bar 4-5 tjedana prije sve papire poslat?

muchas gracias! :D

edit: još da dodam, ja sam hrvat, partner mi je nijemac, a oboje ćemo se vjenčat na Island-u, pa ako netko ima savjet, upozorenje, preporuku što se tiče hrvatske strane i papira, da me ne bi negdje zeznuli, jer stvarno ne znam šta očekivat :zubo:

miss scream
01.08.2012., 19:05
koliko dugo se moraju čekati internacionalni rodni list i internacionalni vjenčani list (tj. on-nije-vjenčan-papir :zubo:), s obzirom da ću se vjenčat na Island-u, a njima moram bar 4-5 tjedana prije sve papire poslat?

muchas gracias! :D

edit: još da dodam, ja sam hrvat, partner mi je nijemac, a oboje ćemo se vjenčat na Island-u, pa ako netko ima savjet, upozorenje, preporuku što se tiče hrvatske strane i papira, da me ne bi negdje zeznuli, jer stvarno ne znam šta očekivat :zubo:

ja sam nedavno bila u opčini vadit rodni list i došla je žena po internacionalni vjenčani list,ispunila je par papira i pričekala 15 minuta da ova to isprinta,tak da mislim da nebi ni rodni list trebalo čekat predugo pošto imaju gotove obrasce na koje to printaju :)

k-l-s
06.08.2012., 11:49
a koliko dugo se čeka (i plaća) za potvrdu o slobodnom bračnom stanju i njenom službenom, apostil prijevodu?

ingrid 111
21.08.2012., 20:59
Imam jedan problem. Zarucnik mi zivi u Gani i iduce godine planiramo vjencanje. Sad me zanima da li netko zna koji papiri su nam potrebni? Vjencali bi se u Hrvatskoj naravno.

Jos jedna stvar je, do sada sam uvijek ja isla kod njega. Sad bi on trebao doci ovdje za sto mu je naravno potrebna viza. Zanima me sta mi je potrebno? Tj njemu ne meni. Koje uvjete trebam ispuniti ja isto tako i on da bi viza bila odobrena?
Ne kuzim se uopce u te stvari tako bi bilo koja pomoc bila vise nego potrebna.

Ispricavam se ako pitanje oko vize bas i ne spada u ovo podrucje. Nisam znala gdje bi ga postavile hehe.

nadam se da ste uspijeli riješiti papirologiju i da ste se vijenčali!! sad te molim da mi daš par savijeta jel ja imam isto zaručnika u Gani...i planiramo se vijenčati u HR
Hvala unaprijed

Mayo
21.08.2012., 21:20
Ingrid, predlazem da radije posaljes privatnu poruku jer Q.O.D. nije dugo pisao na ovom podforumu.

alma 188
29.08.2012., 18:38
molila bih odgovor

situacija je sljedeća
par koji je u civilnom braku oko 28 godina želi se vjenčati u crkvi

suprug je kršten,pričešćen i krizman
supruga je krštena i pričešćena ali nije krizmana(razlozi osobne prirode koje mi je teško navoditi jer se radi o tuđoj intimi)
da li se taj par može vjenčati u crkvi bez krizme dotične gospođe

još jedno pitanje
da li na civilnom vjenčanju može mladoženja za vjenčanog kuma uzeti vlastitog oca???

molim ako netko zna odgovor da javi jer je prilično hitno

zizuana
29.08.2012., 20:31
hm...mislim da se mogu vjenčati, jer čini mi se da sam već čitala da su se ženili parovi gdje jedan uopće nije imao sakramente , tako nešto.provjeri svakako sa svećenikom, ako dotičan par živi u Zagrebu neka odu kod nekog ugodnog i modrenijeg svećenika da im sve lijepo objasni,jer neki stariji su ona stara škola i provode svoje iako bi sve trebalo ići po kanonskom zakonu.

što se tiče oca, da ,zašto ne.bilo tko može biti kum.

alma 188
29.08.2012., 21:56
@zizuana
hvala puno na odgovoru

miss scream
29.08.2012., 23:28
molila bih odgovor

situacija je sljedeća
par koji je u civilnom braku oko 28 godina želi se vjenčati u crkvi

suprug je kršten,pričešćen i krizman
supruga je krštena i pričešćena ali nije krizmana(razlozi osobne prirode koje mi je teško navoditi jer se radi o tuđoj intimi)
da li se taj par može vjenčati u crkvi bez krizme dotične gospođe

još jedno pitanje
da li na civilnom vjenčanju može mladoženja za vjenčanog kuma uzeti vlastitog oca???

molim ako netko zna odgovor da javi jer je prilično hitno

može se vjenčati u crkvi bez ikakvih sakramenta samo se treba obečat pred Bogom da će brak biti prema crkvenim zakonima i da će se dijete odgajati u tom duhu :)

a kaj se tiče otvorenih svečenika,franjevci na gornjem gradu :D

alma 188
30.08.2012., 08:26
@miss scream
hvala na odg
nisam iz Zagreba,ali valjda su i ovi naši franjevci u Dalmaciji isto malo liberalniji
hahhahha,milo dijete ima 26 godina i ima sve sakramente,njemu slijedi vjenčanje u sljedećoj godini:)

k-l-s
30.08.2012., 11:55
pozdrav. u brak stupam na Island-u početkom 11.og mjeseca, s njemačkim državljaninom. e sad, meni treba potvrda o slobodnom bračnom statusu, i koja onda mora bit prevedena i valjana i sve to. to nije toliki problem. ali, piše da moram i rodni list i dokumente bračnog partnera priložit da bi dobio tu potvrdu. e sad, prva stvar, da on digne u njemačkoj rodni i list i ostale dokumente, to je em procedura, em vrijeme, em trošak. drugo, treba navesti s kim stupam u brak. ako navedem to sve, i priložim dokumente od nas oboje, kako to sad ide, jer takva vrsta braka u hrvatskoj nije legalna (istospolni brak)?

ako ima neke informacije, bio bih vrlo zahvalan, jer sam jedanput išao u matični ured s ovom pričom, i onda sam bio šikaniran do bola da od sramote ne mogu ponovno ić nazad raspitivat se osim ako ne bude prijeko potrebno :\

unaprijed mnogo hvala!

nidzzo
02.09.2012., 09:32
Može li mi netko reći gdje da idemo izvaditi krsni list?Naime moja buduća žena je rođena i krštena u drugoj državi gdje više ne odlazi,krizmana je u zagrebu u jednoj župi i željeli bi se vjenčati u Zagrebu u drugoj župi...Ja sam sve u Zg pa nema problema ali što snjom??
Help...hvala

ilea avis
04.09.2012., 12:19
Krsni list se vadi u župi u kojoj si kršten. Pokušajte nazvati u župu i dogovoriti da vam pošalju ili nešto slično :ne zna:

brunella
05.09.2012., 10:47
Rođena sam u opcini Crnomerec, gdje se i kako se zove ulica gdje podižem svoj rodni list? Unaprijed zahvalna

Giovanna26
05.09.2012., 11:12
Rođena sam u opcini Crnomerec, gdje se i kako se zove ulica gdje podižem svoj rodni list? Unaprijed zahvalna

Opcina je na Keglicu, odnosno trg dr. Franje Tudjmana, onaj veliki park, i tamo na sredini je zgrada. :)

miss scream
05.09.2012., 14:49
Može li mi netko reći gdje da idemo izvaditi krsni list?Naime moja buduća žena je rođena i krštena u drugoj državi gdje više ne odlazi,krizmana je u zagrebu u jednoj župi i željeli bi se vjenčati u Zagrebu u drugoj župi...Ja sam sve u Zg pa nema problema ali što snjom??
Help...hvala

možda ova crkva gdje je krizmana ima njezin krsni list jer je on potreban za krizmu,a ako nema nazovite tražite da pošalju.

mojoj se sestri su slali iz Zagreba u Veliku goricu tak da mislim da nebi trebalo biti problema

Catrice
05.09.2012., 15:05
Help...hvala

Mislim da ne moze izvaditi nigdje osim tamo gdje je krstena, ali ne mora ona osobno, moze zamoliti nekoga pa joj posalju.
Ja sam krstena u drugoj drzavi, a sve ostale sakramente sam obavila u zupi u kojoj sam se i vjencala i svejedno sam morala tamo po krsni list. Jer ovaj moj svecenik kao nema pravo raditi napomene, tako da taj slobodni list/ napomenu o slobodnom stanju smiju dati samo svecenici iz te zupe u kojoj sam krstena ili tako nesto.

ilea avis
06.09.2012., 07:33
možda ova crkva gdje je krizmana ima njezin krsni list jer je on potreban za krizmu,a ako nema nazovite tražite da pošalju.

Za krizmu nije potreban krsni list nego potvrda o krštenju. Krsni list se izdaje samo jednom i to za vjenčanje.

miss scream
06.09.2012., 23:28
Za krizmu nije potreban krsni list nego potvrda o krštenju. Krsni list se izdaje samo jednom i to za vjenčanje.

:ne zna:

mi smo baš krsne listove vadile,župnik je to tražio

ilea avis
07.09.2012., 07:18
Niste sigurno :D

Ali nema smisla da se prepucavamo oko toga. :mig: I ja sam bila uvjerena da sam vadila krsni list za krizmu pa je ispalo da nisam.

26tihana-sb
09.09.2012., 10:32
Dobar dan, muci me nešto pa ako itko zna neka mi odgovori. Naime, situacija je slijedeća: dragi i ja smo se odlucili vjenčati , on ima sve sakramente a meni fali krizma. Planiramo otici u crkvu porazgovarati sa svećenikom ali htjela bih unaprijed saznati što mogu ocekivati i koje su mi opcije.

k-l-s
09.09.2012., 15:31
pozdrav. u brak stupam na Island-u početkom 11.og mjeseca, s njemačkim državljaninom. e sad, meni treba potvrda o slobodnom bračnom statusu, i koja onda mora bit prevedena i valjana i sve to. to nije toliki problem. ali, piše da moram i rodni list i dokumente bračnog partnera priložit da bi dobio tu potvrdu. e sad, prva stvar, da on digne u njemačkoj rodni i list i ostale dokumente, to je em procedura, em vrijeme, em trošak. drugo, treba navesti s kim stupam u brak. ako navedem to sve, i priložim dokumente od nas oboje, kako to sad ide, jer takva vrsta braka u hrvatskoj nije legalna (istospolni brak)?

ako ima neke informacije, bio bih vrlo zahvalan, jer sam jedanput išao u matični ured s ovom pričom, i onda sam bio šikaniran do bola da od sramote ne mogu ponovno ić nazad raspitivat se osim ako ne bude prijeko potrebno :\

unaprijed mnogo hvala!

bump bump, ako itko zna išta, bio bih zahvalan :D

ilea avis
10.09.2012., 07:23
... htjela bih unaprijed saznati što mogu ocekivati i koje su mi opcije.

Obaviš krizmu i to je to :ne zna:

bump bump, ako itko zna išta, bio bih zahvalan :D

Možda da probaš i ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=152304) pitati :ne zna:

Jesi li se probao raspitati u ambasadi?

k-l-s
11.09.2012., 23:58
Možda da probaš i ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=152304) pitati :ne zna:

Jesi li se probao raspitati u ambasadi?

a probat ću :D

a ne znam želim još negdje pokušavat, nije baš najugodnija tema očito, to ću ostavit kao zadnju opciju :zubo:

greenApple
13.09.2012., 08:52
Pozdrav svima! Zanima me...

Moraju li supružnici biti prijavljeni na istoj adresi?!
Ako da, koje su to situacije gdje je to potrebno? Djeca, neke povlastice..?
Ili je dovoljno imati vjenčani list?

Hvala.

Mayo
13.09.2012., 09:11
Koliko mi je poznato, ne moraju biti na istoj adresi.
Što se tiče povlastica, nisam sigurna je li bitno da ste na istoj adresi, znam samo da morate paziti tko je na kojoj adresi zbog prijave djece u dom zdravlja, vrtić i to.

Jejja
21.09.2012., 20:37
ne znam di da pitam pa cem tu :zubo: jel maticni ured radi 29.12. ?? nemaju neko spajanje blagdana i to? kumovi nam se zene tj htjeli bi taj dan pa cisto da znaju prije nego ugovore restoran i to... hvala

Moggy
23.09.2012., 10:01
ojla! pitanjce: za vjenčanje u crkvi, koliko ranije je potrebno donjeti svečeniku dokumente, pošto je naš župnik izuzetno ne kooperativan i moramo ga navlačiti za rukave za svaku i najmanju sitnicu

ilea avis
23.09.2012., 15:33
Mislim da bi trebali barem tjedan-dva prije svadbe s obzirom da svećenik mora citati najavu vjenčanja na misi. Mi smo morali te najave nositi svatko u svoju zupu i onda vraćati natrag u crkvu u kojoj smo se vjenčali.

Giovanna26
24.09.2012., 20:18
Jejja, moze draga! Mi smi htjeli 31.12, i rekli su nam da moze, i naveli nam popis dezurnih maticnih ureda! :)

meow meow os
10.10.2012., 12:25
ojla! pitanjce: za vjenčanje u crkvi, koliko ranije je potrebno donjeti svečeniku dokumente, pošto je naš župnik izuzetno ne kooperativan i moramo ga navlačiti za rukave za svaku i najmanju sitnicu
Bila sam jučer kod svećenika i rekao mi je da dokumente i potvrdu o tečaju za ženidbu donesemo 2 mjeseca prije svatova.

ANNANNNNN
19.10.2012., 17:00
Bila sam jučer kod svećenika i rekao mi je da dokumente i potvrdu o tečaju za ženidbu donesemo 2 mjeseca prije svatova.

Ja sam danas pitala svečenika i rekao mi je 15 dana prije pira!!:ne zna:

U maticara sam takoder bila da pitam što njima treba donit pa su mi rekli:
1. Izvadak iz državne matice rođenih RH, izdat tako da do dana izdavanja istog od dana prijave jkod matičara nije prošlo više od tri mj.
2. Domovnica / preslik/
3.Uredna osobna iskaznica / i preslik iste/
4.preslici osobnih iskaznica svjedoka

165,00 KN plaćamo u matičara!!! :kava:

Ego
26.10.2012., 03:01
Zar je i domovnica potrebna? Netko mi je rekao da uz valjanu osobnu iskaznicu nije potrebna.

ANNANNNNN
26.10.2012., 09:50
Zar je i domovnica potrebna? Netko mi je rekao da uz valjanu osobnu iskaznicu nije potrebna.

Potrbna je, u maticara su mi dali popis sto nam je potrebno!!

-Ari-
26.10.2012., 11:21

Meni je bila potrebna domovnica i izvadak iz matice rođenih jer sam prijavljena u matičnom uredu u drugom gradu.

Dragi je trebao samo uzeti osobnu, a domovnicu i izvadak iz matice rođenih mu je matičar isprintao tamo jer je on prijavljen u tom matičnom uredu gdje smo prijavili sklapanje braka.

Kopije osobnih od kumova nam nisu trebale, samo imena i njihove točne adrese.

I platili smo 100 kn upravne pristojbe za zahtjev, 20kn upravne pristojbe za vjenčani list, 5 kn za obrazac... i 50kn za izdavanje ovih dokumenata njemu.

Ćarli.ooooda
26.10.2012., 13:45

evo mi bili u srijedu kod maticara :) nije nam trebala domovnica...samo osobne, kopije osobnih kumova, izvadak iz mati. rođ. i morali smo platiti 305,00 kn jer je vjencanje građansko :mig:

-Ari-
26.10.2012., 13:50
I platili smo 100 kn upravne pristojbe za zahtjev, 20kn upravne pristojbe za vjenčani list, 5 kn za obrazac... i 50kn za izdavanje ovih dokumenata njemu.

i zaboravila sam napisati.. trebalo je uplatiti još 200kn, ali to se plaća uplatnicom pa doneseš kopiju

Ego
03.12.2012., 15:02
Hvala na odgovorima!

Kako je s dogovorom datuma? Koliko ranije se može dogovoriti datum?

Mayo
04.12.2012., 23:52
Govorimo o vjencanju samo u maticnom? Prijava ide u razdoblju 30-45 dana prije svadbe, a datum i vrijeme mozete u nekim uredima dogovoriti/rezervirati i ranije, no nazalost ne vrijedi za sve.

Ego
06.12.2012., 16:59
Govorimo o vjencanju samo u maticnom? Prijava ide u razdoblju 30-45 dana prije svadbe, a datum i vrijeme mozete u nekim uredima dogovoriti/rezervirati i ranije, no nazalost ne vrijedi za sve.

Da, samo u matičnom uredu?

Jesu li oni prebukirani obično, ili nema brige oko termina?

Mayo
07.12.2012., 06:23
Dosta ovisi o terminu, a sigurno i o maticnom uredu.
Svibanj, lipanj i rujan su najpopularniji mjeseci za vjencanja pa su u njima guzve najvjerojatnije. Od studenog do Uskrsa vjerujem da nema brige oko termina.

gnjavež
12.12.2012., 16:38
gledaju li u maticnom uredu na samom vjencanju osobne? ili se moze doci bez dokumenata?

Giovanna26
12.12.2012., 16:42
gledaju li u maticnom uredu na samom vjencanju osobne? ili se moze doci bez dokumenata?

Ne.
Niti osobno dozivjela, niti ikada, kada sam bila nekome.

gnjavež
12.12.2012., 17:02
Ne.
Niti osobno dozivjela, niti ikada, kada sam bila nekome.

ok, hvala, istekla mi osobna pa me malo trta. :D

Giovanna26
14.12.2012., 11:09
Ne brini! Mi nakon sedam mjeseci od vjencanja jos nismo promijenili dokumente! :brukica:

marija82
31.12.2012., 16:41
Samo da provjerim kod iskusnijih - dečko i ja bi se vjenčali samo kod matičara (Rijeka). Da li mi je prvi korak odlazak na adresu matičnog ureda na Riva 10, kakvo im je radno vrijeme (ako se ne varam dva su šaltera, jedan radi do cca 14h, drugi malo duže)? od papira - osobne iskaznice, domovnica, rodni list + osobne za kumove? osobna mi ističe za tjedan dana, dal će mi to uvažiti ili da ipak odem napraviti novu na svoje "staro" prezime? hvala puno! :)

ribica2302
31.12.2012., 17:54
Samo da provjerim kod iskusnijih - dečko i ja bi se vjenčali samo kod matičara (Rijeka). Da li mi je prvi korak odlazak na adresu matičnog ureda na Riva 10, kakvo im je radno vrijeme (ako se ne varam dva su šaltera, jedan radi do cca 14h, drugi malo duže)? od papira - osobne iskaznice, domovnica, rodni list + osobne za kumove? osobna mi ističe za tjedan dana, dal će mi to uvažiti ili da ipak odem napraviti novu na svoje "staro" prezime? hvala puno! :)

ili odite se prijaviti dok ti osobna još vrijedi, a mislim da vrijedi još 30 dana od dana kad istekne...meni je moja istekla al sam ponijela putovnicu i sva sreća da jesam inače bi morali doć ponovno, a sam zbog toga nisam htjela vadit novu kad ću uskoro tak i tak morat mijenjat sve dokumente :D

Ms_Manners
04.01.2013., 13:29
ili odite se prijaviti dok ti osobna još vrijedi, a mislim da vrijedi još 30 dana od dana kad istekne...

Vrijedi do onog dana koji na njoj piše.
Već dan nakon toga ne možeš neke stvari, npr. uzeti pretplatu za mobitel, rješavati koješta u banci... Naletiš li na nekog popustljivog tko nema previše kontrole na poslu, prođe, ali mogu te i zezati.
Putovnica je super, ako imaš i vrijedi.

tinci22
22.01.2013., 08:02
Cure, jel netko zna gdje se vadi slobodni list? Na općini ili se to dobije u crkvi?
I dali ja ako se udajem u matičnoj crkvi moram to vaditi?:confused:
Hvala.:)

ribica2302
22.01.2013., 09:00
Cure, jel netko zna gdje se vadi slobodni list? Na općini ili se to dobije u crkvi?

ako se udaješ u matičnoj crkvi ne moraš nositi dodatne dokumente, tvoj dragi nek u svojoj župi kaže svećeniku da mu to treba :)

Anayi
22.01.2013., 19:53

Slobodni list ti nije sam po sebi dokument kao takav nego na potvrdi koju ti daje svečenik napiše da si slobodan-tj.da nisi još sklopio/la crkveni brak.To je taj "slobodni" list.

Ms_Manners
23.01.2013., 11:35

Vadi se u crkvi.
Ako se udaješ u matičnoj, ti ga ne moraš vaditi, ali mora tvoj budući u svojoj župi ako je katolik.

Meni je crkva u kojoj sam krštena u gradu u kojem mi baka i tetka žive, ali one to nisu mogle podići za mene (znale su inače ići po obični krsni list), na kraju sam telefonom dogovorila sa župnikom, poslala sam mu zamolbu da mi to izda i pošalje doma, pa mi je poslao poštom. Rekao je da mora imati neki pisani trag zašto je slao, ali brzo je stiglo.

Dancing ring
03.02.2013., 01:35
imam pitanje, za vjenčanje mi treba rodni list? Malo mi je glupo ići u svoj rodni grad po njega, imam doma original al je stariji od 6 mjeseci.

Koliko se sjećam bilo je rečeno da se ne mora više obnavljati rodni list? Ili sam u zabludi?

Može li mi to od tamo poslati poštom?

zlikovka
04.02.2013., 13:02
Što se tiče dokumentacije potrebne za prijavu crkvenog vjenčanja u matičnom uredu - procedura je ovakva: Dragi i ja bili sad u petak 01.02. i morali smo donijeti izvode iz matice rođenih za nas dvoje, kopije osobnih od kumova, naše osobne na uvid imat sa sobom, i domovnice ukoliko se netko vjenčaje van Zagreba a da je tamo rođen. Zagreb jedini nije umrežen s ostatkom Hrvatske po pitanju matičnih papira. Znači ja sam rođena u Imotskom, dragi u Zagrebu a živimo sad i vjenčat ćemo se u Osijeku. Ja sam samo nazvala matični u Imotskom i tražila "verifikaciju" izvoda iz matice rođenih, i rekli su već danas popodne to možete podići u Osijeku, a dragi pošto je rođen u Zagrebu je morao njima poslat kovertu s 9 kn unutra, i papir na kojem piše da mu treba izvod iz matice rođenih i poslali su mu poštom. Sva ostala mjesta u Hr samo nazovete i dižete u mjestu gdje živite/gdje će te se vjenčati osim Zagreba. Ako nemate nikoga tamo da vam podigne, poslat će vam i poštom. Izvod iz matice rođenih ne smije biti stariji od 3 mjeseca (nije više 6, nego 3), a što se tiče domovnica, ista priča... dragi je morao svoju donijeti (iz istog razloga - Zagreb) a ja nisam jer to oni imaju direkt uvid u računalu. Platili smo sve skupa 165 kn jer je vjenčanje crkveno. 100 kn se uplati u pošti uplatnica koju vam tamo daju, 40 kn biljega trebate kupiti, i 25 kn direkt tamo u matičnom. :)

Dancing ring
04.02.2013., 16:30
ja sam valjda debil al niš ne razmem tvoj post

Ja dakle trebam u 6.mj (tri mjeseca prije vjenčanja ) zvati Pulu da mi pošalju rodni list, adragi je u Zg rođen on ne treba?

zlikovka
05.02.2013., 12:15
Ovako... ajd da probam pojasnit :D Ovisi gdje će te se vjenčati i gdje ste rođeni. Izvod iz matice rođenih ne smije biti stariji od 3 mjeseca taj dan kad dođete prijavit vjenčanje u matični ured. Prijavit vjenčanje možete od maksimalno 90 dana ranije prije datuma vjenčanja, do minimalno 30 dana ranije prije sklapanja vjenčanja. Znači ako će te se vjenčati npr. 01.08.2013. prijavit vjenčanje možete bilo kad od 01.05. do 01.07. (to je od min. 30 do max. 90 ranije) - e sad, ako idete u matični prijavit vjenčanje 15.6. taj izvod iz matice rođenih ne smije biti stariji od 3 mjeseca ud tog datuma - 15.6. a ne 3 mjeseca od vjenčanja. Što se tiče vađenja papira -Ako će te se vjenčati izvan Zagreba - a dragi je rođen u Zagrebu - onda on treba njima poslati kovertu s 9 kn unutra i papirom na kojem pišu njegovi podaci, i da traži izvod iz matice rođenih. Zagreb nije umrežen s ostatkom Hrvatske računalno, pa zbog toga ako se brak sklapa van Zagreba, a jedno od vas je rođeno u Zagrebu, to jedno mora tražit poštom izvod iz matice rođenih. Ti si rođena u Puli, dakle ti samo nazoveš matični ured u Puli i kažeš da ti treba "verifikacija izvoda iz matice rođenih" i oni to računalno pošalju u mjesto gdje već živiš, odnosno gdje već želiš da ti se pošalje, i ti samo odeš u matični ured u mjestu gdje trenutno živiš i tamo to podigneš. Ja sam recimo rođena izvan Osijeka, i dragi također. S tim da je on rođen u Zagrebu. Ja sam samo zvala matični ured grada gdje sam rođena i isti dan popodne podigla to u Osijeku, a on je morao slat kovertu zagrebu s 9 kn unutra da mu pošalju njegov izvod iz matice rođenih. Gdje god da je netko rođen - svi su računalno umreženi i sve se riješi telefonski - osim Zagreba. Oni šalju poštom nakon što im pošaljete kunice u koverti. Ako još nešto nisi skontala, ajd mi molim te napiši gdje je vjenčanje - u kojem gradu, pa ti objasnim direktno na tvom primjeru.

Dancing ring
05.02.2013., 17:22
hvala :cerek::cerek::cerek:

Evo što piše na brošuri iz župnog ureda:

Dokumenti koji su vam potrebni za sklapanje sakramenta ženidbe:
Krsni slobodni list
Potvrda o pohađanju zaručničkog tečaja
2 formulara iz Matičnog ureda

Kako bi mogli iz Matičnog ureda podići 2 formulara, koji su vam potrebni da vaša ženidba ima učinka i na civilnog području, potrebno je donijeti:

Izvadak iz matične knjige rođenih
Domovnice
Fotokopija osobnih iskaznica svjedoka
Državni biljeg - 160 (možda se promijenila cifra kaže svećenik)

Administrativna taksa u župnom uredu 300 kn (ako nemate novaca, taksa se ne naplaćuje)

zlikovka
06.02.2013., 07:39
Cifra se nije promijenila... mi smo platili 165 kn... i osim navedenog vam trebaju i vaše osobne iskaznice na uvid tamo (ne treba kopija).. a meni je rekla da ne trebam domovnicu, a dragi je trebao donijet (opet ista priča sa Zagrebom ) :D Moju se pogledala samo u kompu... :D Sretnooooo!!!! :D i nema na čemu... (komplicirano objašnjavam hahahahahhaa)

pepka
15.02.2013., 11:26
a gdje vadim izvadak iz matične knjige rođenih?
ili to već imam doma kao rodni list??

domovnica mora biti fotokopija ili samo na uvid?

Mayo
15.02.2013., 12:48
izvod iz matične knjige i rodni list nisu isto. vadiš oboje na općini, najbolje onoj prema mjestu rođenja.

Elöise
15.02.2013., 20:15
mi smo danas bili kod matičara. ponijeli smo i originale i kopije. matičarka je uzela original izvoda iz matice rođenih a domovnicu samo na uvid.

pepka
18.02.2013., 15:05
evo, izvadila maticu prema općini u kojoj sam rođena ( petrova zagreb) a rekla mi žena da se može u bilo kojoj općini u zg neovisno o adresi rođenja ili stanovanja i da se može i u ilici odmah di je i prijava.
a da li domovnice mogu biti kopije ili moramo nositi originale?

Elöise
18.02.2013., 16:15
Pepka, izgleda da svaki Maticni ured ima svoju politiku. :rolleyes: ja sam zato nazvala i pitala sto tocno trebamo ponijeti jer mi je dragi rodjen u drugoj zupaniji.

Tapatalking...

Ms_Manners
18.02.2013., 18:37
Mi smo domovnice nosili, ali su nam rekli da smo mogli i to tamo izvaditi da nismo imali.

Dancing ring
25.02.2013., 00:21
izvod iz matične knjige i rodni list nisu isto. vadiš oboje na općini, najbolje onoj prema mjestu rođenja.

ajooj ja sam mislila da jesu znači ovaj rodni list koji imam doma i čije kopije šaljem na natjačaje za posao nije TO :503:

Molim ovako: vjenčanje crkveno je 21.9.2013. Koliko ranije da se uopće prijavim za podić papire od matičara koje nosimo u crkvu? I što se tamo dogovori?

red berries
25.02.2013., 12:52
Ja sam danas doslovno dozivjela nervni slom, dragi je stranac, i za uvjerenje o drzavljanstvu su mu rekli da treba od 6 mjeseci do godinu dana da se izvadi...izgleda da cu morati otkati sve, :504::504::504:..ne mogu da vjerujem , nesto sto ovdje izvadim za dan tamo treba godina dana....

megan25
25.02.2013., 17:33
Pozdrav svima, trebam pomoć da li je tko od vas imao vjenčanje kod matičara u vrijeme državnih praznika ? Naime planiram vjenčanje 22.06. dakle subota ali i državni praznik, znaima me da li mi matičar smije uvjetovati termin vjenčanja, i da li me smije otkantati ako ja 4 mj unaprijed želim dogovoriti vrijeme vjenčanja, mislim trebam i pozivnice sredit i sve stvari sa salom, muzikom itd... Ima li tko takvih iskustava?? hvala

mirin dvor
25.02.2013., 18:22
bok cure

malo to proucavam..svadba mi je u 9 mj. , nasla sam sta mi sve treba za vjencanje u crkvi tj koji dokumenti i vec mi sad to sve izgleda ko znanstvena fantastika. htjela bi sve to prije obaviti a vidim dane mogu jer neki papiri ne mogu biti stariji od 3 mj kao izvod iz maticne knjige rodenih. e sad mene zanima, kada to najranije mogu predati u crkvu? da znam kada mogu poceti vaditi dokumente? koliko sam shvatila ne mogu prije nego 3 mj prije vjencanja? znaci da onda taj papir mora vrijedit do vjencanja ili do predaje u crkvi? zbunj:confused::ne zna:

hvala

Elöise
26.02.2013., 06:07
Kod matičara ne možete prijaviti namjeru sklapanja braka mjesecima unaprijed, nego je propisano da je to 45-30 dana prije datuma vjenčanja. Dakle, ako želite samo građansko vjenčanje, najbolje nazvati matični ured i bar okvirno dogovoriti datum, da se ne bi dogodilo da taj dan matičar ne radi, iz bilo kojeg razloga.
Praksa je raznolika, neki matični vjenčavaju svaki dan, neki imaju 'uredovne dane'. Mi smo planirali vjenčati se u utorak pa nas je skoro otkantala jer 'imaju praksu vjenčavati samo četvrtkom i subotom', ali uz moljakanje i drugu matičarku, uspjeli smo dobiti željeni datum.
Dakle, nemojte se uzdati samo u informacije s foruma, radi se o vašem danu, nazovite ili navratite u Matični i raspitajte se dovoljno unaprijed, i što se tiče papira i što se tiče datuma, da ne bi bilo razočarenja u zadnji tren. :w

megan25
27.02.2013., 14:05
Kod matičara ne možete prijaviti namjeru sklapanja braka mjesecima unaprijed, nego je propisano da je to 45-30 dana prije datuma vjenčanja. Dakle, ako želite samo građansko vjenčanje, najbolje nazvati matični ured i bar okvirno dogovoriti datum, da se ne bi dogodilo da taj dan matičar ne radi, iz bilo kojeg razloga.
Praksa je raznolika, neki matični vjenčavaju svaki dan, neki imaju 'uredovne dane'. Mi smo planirali vjenčati se u utorak pa nas je skoro otkantala jer 'imaju praksu vjenčavati samo četvrtkom i subotom', ali uz moljakanje i drugu matičarku, uspjeli smo dobiti željeni datum.
Dakle, nemojte se uzdati samo u informacije s foruma, radi se o vašem danu, nazovite ili navratite u Matični i raspitajte se dovoljno unaprijed, i što se tiče papira i što se tiče datuma, da ne bi bilo razočarenja u zadnji tren. :w
Hvala na odgovoru, danas bila kod matičara i toliko neljubaznosti nisam doživjela već ja jako dugo, ugl uopće ne želi komunicirati sa mnom kako sa strankom već tipka po računalo i meni komentira situaciju, ona najradije ne bi vjenčala jer ona subotom ne dobije to plačeno, a mora na frizuru zbog mene, a zatim se sjeti da ipak ne može jer je na nekom svom privatnom vjenčanju uzvanik pa ništa od toga, a druga nema auto pa eto ako bi netko išao po nju, a dodouše ne bi ni ona jer tko zna kaj bude ona to popdne radila...ugl ja tamo sam bila otkantana gore nego neka životinja na cesti, sada se bacam na proučavanje njihovih zakona i za mjesec dana ću opet tamo sa svime naoružana, pa možda se ja neću vjenčat u subotu, ali dotična se bude zapitala za svoje riječi i posljedice njih, ovi novi zakoni su čist simpatični:confused::confused: