PDA

View Full Version : Škoda Octavia 1.9 TDI

Danijel100
08.06.2006., 08:43
....ne ovaj najnoviji model, nego onaj prije nje. npr. 2002.g.
kakva su iskustva sa tim autom?
prednosti?
nedostaci?
na šta treba obratit pažnju?

hvala

tomicaX
08.06.2006., 08:58
Upravo sam dobio u firmi novu Octaviu, ali stari model (Octavia Tour).

- trom (90 konja)
- TVRD ko beton
- skucena kabina
- jadna plastika unutra (pogotovo volan i mjenjac)
- povremena lupkanja i cvrcki iz plastike (auto je nov!)

+ OGROMAN gepek
+ malo trosi
+ pregledan (karavan)
+ nije pre bucan pri vecim brzinama

Ukupna ocjena +3. Sve u svemu, koliko para toliko muzike. Sto se tice pouzdanosti mislim da je auto OK.

Danijel100
08.06.2006., 14:36
mislio sam na 1.9 tdi sa 110 konja.
to bi trebalo potegnuti.

Nikiliba
08.06.2006., 14:48
1,9 TDI Ide ko lud i ti auti nisu loši ali svaki auto im asvojih mana pa tako i škoda ja sam autoelektričar i prije 2 mjeseca sam na jednoj skodi mjenjo kompjuter jer je voda došla do glavnog procesora i to je kostalo da ni ne smije reci koliko! Ali sve u svemu koliko koštaju dobri su auti!

Hrvoje xyz
08.06.2006., 14:56
1,9tdi i sa 90 konja ide ok , di nece sa 110.
to je izvrsno kupnja po meni.

naravno da je tvrd , pa nije to francuz da pliva :rolleyes:
auto treba bit cvrst.

prije sam i ja pljuvo p oskodi , al kad sam sjeo u tu octaviju ... ko nas golf , sam kaj je limuzinica .. a golf je skuplji .
definitivno dobar izbor , potrosnja minimalna , auto pouzdan.

:top: kupuj!

Boxer
08.06.2006., 16:02
1,9 TDI Ide ko lud i ti auti nisu loši ali svaki auto im asvojih mana pa tako i škoda ja sam autoelektričar i prije 2 mjeseca sam na jednoj skodi mjenjo kompjuter jer je voda došla do glavnog procesora i to je kostalo da ni ne smije reci koliko! Ali sve u svemu koliko koštaju dobri su auti!

Ide TDI ko lud ali u usporedbi s čim????Jedino s 1,4 i 1,6 benzincima, si probao 1,8 20V običan(ne turbak) ili nedaj bože turbak, e to ide majstore, mana tom autu su katastrofalne kočnice, definitivno preslabe za tu masu pogotovo kad načipaš TDI-ja ili turbaka, i loš ovjes, auto je nestabilan kod svake nagle promjene smjera i oštrim ulascima u zavoje.
Ako si normalan prosječni vozač onda ok ali za nekaj oštrijeg zaboravi.
Loša plastika stoji, to nije neka sreća a ja bi dodao i mušićavu elektroniku, nama je na službenoj nakon samo 18000 otišlo zaključavanje, prvo daljinsko a onda i centralno, bila je zbog toga 11 puta u servisu i kad je istekla garancija sam nabavio s jedne udarene komplet drugo i od onda hvala bogu radi:top:

Secundo
08.06.2006., 16:13
auto treba bit cvrst. Aham, pogotovo ako je karavan sa >500 kg nosivosti, tvrd ovjes se skoro ne može izbjeći (osim hidropneumatikom i sličnim egzotičnim riješenjima).

mariod
08.06.2006., 16:46
problema zna biti sa turbinom na 110 ks tdi.Uglavnom izdrzljivost motora je odlicna ako se odrzava.

dylan
08.06.2006., 16:54
kad budes imao novce pricat cemo o necem brzem,a ako ti treba solidan auto po meni skoda je jako dobar izbor
:) :top:

Nikiliba
08.06.2006., 17:10
Pa nije to auto za trke Octavia sama po sebi za jednu prosječnu obitelj je dobar izbor! A rekoh u prethodnom postu da svaki auto ima svojih mana Što se mašine tiča pouzdana je to je VW Mašina! I mašine mogu preči pun tisuča kilometara ako im daješ sve servise na vrijeme! Što se tiče ovjesa, pa nije to auto za rally A kočnice, to stoji da su mogle biti bolje ali koliko para toliko i muzike!

mobyXXL
08.06.2006., 20:40
auto treba bit cvrst.

!

pa nije to sportski auto. Jebo tvrde aute imamo dovoljno rupa pa da dobiješ masnice na šupku nakon 3 km vožnje

Tuning_car
08.06.2006., 22:08
Znam da nije isto ali ja sam se vozio u karavanu benzincu 130 KS... kako to ide...ko luuudo...zakeljio sam se za sic... al nakon 4-5 godina mašina je otišla nešto kao... i lak sa prednjeg branika je odpadao (crne mrlje)... Ali lik ga je ganjao i ganjao zato i je otišla nešt mašina.... al auto je lud...
Pogotovo kad ima volkswagenov motor unutra ;) ... svakako dobar izbor

ZgSash
09.06.2006., 14:22
nikad mi nece biti jasno kako itko moze asocirati octaviu s automobilima za jurnjavu
:D

Tuning_car
09.06.2006., 14:36
A šta onda predstavlja Octavia RS???!!!

Vojky
09.06.2006., 14:45
A šta onda predstavlja Octavia RS???!!!

Verziju za recimo tako polusportsku vožnju. Jer Lamborgini je i dalje bolji u tome. :D

Mislim, ne može auto bit za vozit cijelu familiju, kapaciteta prtljažnika da se može nosit 10 kufera, nosivosti dovoljne za izgradit vikendicu i još dobrih karakteristika za se trkat na 402 metra... Osim možda nekog vanserijskog koji košta kao svemirska sonda.

Octavija je odlična za nekoga tko - recimo tako - normalno vozi i mora npr. poslovno ili obiteljski prelaziti duge ture. Evo, ja bih je prvi kupio da nije te prepreke od 135.000 kunića.

Danijel100
09.06.2006., 14:55
pa ne moraš uzeti novu.
2-3 godine staru za jedno 8 somića.

Vojky
09.06.2006., 15:00
pa ne moraš uzeti novu.
2-3 godine staru za jedno 8 somića.

Toliku hrpu para za kupnju i održavanje polovnjaka ipak nemam. Pametnije bi mi bilo uložit za ovo prvenstvo na sportsku kladionicu nego kupit polovni auto.

Hrvoje xyz
09.06.2006., 15:17
ti fakat mrzis polovne aute

:zubo:

Vojky
09.06.2006., 15:40
ti fakat mrzis polovne aute

:zubo:

Ne mrzim. Ali im se događaju pizd.... češće nego autima koji se kupe novi, s garancijom.

A satnica auto-servisa je otprilike koliko i odvjetnička.

Inače, da se vratim na temu, Octavija mi je super auto, posebno nova. Dosta je prostranija nego stara verzija. Također, imam poznanika koji je kupio Superb kao službeni i bio jako zadovoljan, a znam da je kao netko tko je diplomirao strojarstvo dosta sitničav oko auta.

SETRA Samoborček
09.06.2006., 15:47
To neki odvjetnik pripravnik ili?
I ko to ide u servis ovlašteni s rabljenim taj nije normalan :D

Hrvoje xyz
09.06.2006., 15:52
slažem se

Glavni frajer kaže:
09.06.2006., 17:30
Octavia 1.9 TDI 110KS, mi je jedan od najdražih automobila uopće, od onih koje sam vozi.
Auto mi je perfektno pasao. Tih u 3. na 80kmh. Puno mjesta. osječaj velilog auta (a auto nije veeelik). Ma sjajano. Ovaj kojega sam ja vozio ima preko 300 000km, i još je uvijek bez "cvrčaka":)

palac gore!

Pumpafonja
09.06.2006., 20:26
octavia je super auto ...
frendu sam predlagao da je uzme na onoj smile akciji ( za 105 soma 1.9 tdi, klima ovo-ono ) a on budala uzo c2 vtr za 120 soma...( a ima obitelj )

bumbar
09.06.2006., 23:26
ja imam Octaviu 2001 godina 1.9 tdi , 90ks, i auto je solidan, mane su mu plastika je loša unutra i ima malo mjesta na stražnjoj klupi, prednosti su mu da je dobar motor, (malo troši i solidne performanse ima, kad je iz VW koncerna) i nije se kvarilo ništa (iznimka je jedino mjerač zraka između turbine i motora.) osim onoga šta se redovito mjenja.,

bavarac
09.06.2006., 23:35
mislio sam na 1.9 tdi sa 110 konja.
to bi trebalo potegnuti.

potegne za popizdit:zubo:

Glavni frajer kaže:
10.06.2006., 08:16
Nemojte zaboraviti da taj auto ipak spada u kompaktnu klasu. Pogotovo ako znamo na čijoj je platformi nastao. Tako da mjesta na stražnjoj klupi ima OK;)

A to kaj ima 110ks i tdi, mašinu... Auto potegne, možeš biti "vođa" prometa. Čak se u autu ta brzina niti ne osječa previše. U usporedbi s autima te klase ili cjenovnog razreda.

Octavia rula!

Danijel100
10.06.2006., 10:16
Toliku hrpu para za kupnju i održavanje polovnjaka ipak nemam. Pametnije bi mi bilo uložit za ovo prvenstvo na sportsku kladionicu nego kupit polovni auto.

2-3 godine je stari "polovnjak" ???

Vojky
10.06.2006., 21:55
2-3 godine je stari "polovnjak" ???

Ne vidim neku korist od kupovine tehničkog uređaja s preko 2000 dijelova u trenutku kada mu je isteklo jamstvo.

A da je netko pazio i mazio taj auto 2-3 godine i da ga odlično služi, baš i nema razloga za njegovu prodaju... Nije to šminkerska vozilica koja brzo zastari.

Polovnjaci su prema mom proračunu preskupa igračka. Nekoliko sati petljanja s djelovima, sitnim popravcima i sl. znači najmanje isto toliko stotina kuna gubitka, ako ne i više.

GoodOne
10.06.2006., 23:49
Ne vidim neku korist od kupovine tehničkog uređaja s preko 2000 dijelova u trenutku kada mu je isteklo jamstvo.

A da je netko pazio i mazio taj auto 2-3 godine i da ga odlično služi, baš i nema razloga za njegovu prodaju... Nije to šminkerska vozilica koja brzo zastari.

Polovnjaci su prema mom proračunu preskupa igračka. Nekoliko sati petljanja s djelovima, sitnim popravcima i sl. znači najmanje isto toliko stotina kuna gubitka, ako ne i više.

Razlika u nabavnoj cijeni između 3 god. starosti auta ti je za octaviju oko 30-45 000 kn... što ti onda znači nekoliko stotina kuna?

Vojky
11.06.2006., 00:17
Razlika u nabavnoj cijeni između 3 god. starosti auta ti je za octaviju oko 30-45 000 kn... što ti onda znači nekoliko stotina kuna?

Da je polovan auto jednako dobar, ne bi bio toliko jefiniji. Tko jamči da je vožen i održavan kako spada i da nema nekih većih ili više manjih skrivenih kvarova?

Nadalje, auto star 3 godine je za 4 na kraju eksploatacijskog vijeka. Onaj star 0 je za 7. A to je dosta velika razlika. Najjeftinija varijanta je kupiti novi auto, voziti ga 6-7 godina i zamijeniti.

GoodOne
12.06.2006., 20:13
Da je polovan auto jednako dobar, ne bi bio toliko jefiniji. Tko jamči da je vožen i održavan kako spada i da nema nekih većih ili više manjih skrivenih kvarova?

Nadalje, auto star 3 godine je za 4 na kraju eksploatacijskog vijeka. Onaj star 0 je za 7. A to je dosta velika razlika. Najjeftinija varijanta je kupiti novi auto, voziti ga 6-7 godina i zamijeniti.

Nitko ne tvrdi da je jednako dobar, ja tvrdim da nije toliko "losiji" koliko je jeftiniji.

Znam da si pravnik, ali daj molim te, uzmi kalkulator u ruke i izracunaj...

Mozes i na mom primjeru, imam trenutno dva auta, jedan kupljen novi, jedan (posteno) rabljeni...

Vojky
12.06.2006., 21:44
Nitko ne tvrdi da je jednako dobar, ja tvrdim da nije toliko "losiji" koliko je jeftiniji.

Imali smo par polovnjaka, ne isplati se definitivno. Auto se najviše isplati nov, koji se vozi 5-7 godina i proda. Polovnjak znači da se češće događaju pizdarije koje treba popravljat, a meni je svaka takva najmanje nekoliko stotina kuna troška.

Najbolji auto je auto s garancijom. Zato cijenim one koji daju 3 godine ili 100.000 km. Što manje brige oko auta - to bolje.

Računaj da je moja satnica dosta visoka, da osim ulijevanja goriva, vode i dopune ulja na autu ništa ne radim sam, i da mi se išta s čim se treba petljat ne isplati. Potrošit jedno popodne na auto, mjesto na napisat koji članak znači izgubiti 700 kn. A meni je 700 kn lijep novac.

Da se polovnjaci isplate, onda bi firme koje troškove računaju u kunu kupovale polovnjake, a ne nove aute. A i gušt auta za kojeg znaš kako je vožen, za kojeg znaš da nitko nije u njemu sjedio, vozio, drkao i sl. je neprocjenjiv.

Naravno, polovnjak je dobro rješenje - ukoliko nemaš ni za najjeftiniji novi.

I Octavija je - da se vratim na temu - super auto!

GoodOne
12.06.2006., 23:01
Imali smo par polovnjaka, ne isplati se definitivno.

Izvrsna matematika, nema sto :zubo:

Auto se najviše isplati nov, koji se vozi 5-7 godina i proda. Polovnjak znači da se češće događaju pizdarije koje treba popravljat, a meni je svaka takva najmanje nekoliko stotina kuna troška.

Rekoh vec, potrosis 100 000 kn vise (170 000 umjesto 70 000) i onda umires za par tisuca kuna troska... tu ne vidim ekonomske logike.

Najbolji auto je auto s garancijom. Zato cijenim one koji daju 3 godine ili 100.000 km. Što manje brige oko auta - to bolje.

Pricamo o isplativosti, ne koji je najbolji auto.

Računaj da je moja satnica dosta visoka, da osim ulijevanja goriva, vode i dopune ulja na autu ništa ne radim sam, i da mi se išta s čim se treba petljat ne isplati. Potrošit jedno popodne na auto, mjesto na napisat koji članak znači izgubiti 700 kn. A meni je 700 kn lijep novac.

1. Koliko puta ti treba po 700 kn da natuces onih 100 000 kn razlike s pocetka?
2. Zasto bi svaki put izgubio jedno popodne? Ides na posao, ostavis auto... ides s posla, netko te prebaci do mehanicara. Izgubis maks. 1h... koje ionako neces utrositi na pisanje clanka jer ti treba odmor od svega toga.
3. Imas garanciju, auto se pokvari... izgubit ces i vremena (novaca) i zivaca

Da se polovnjaci isplate, onda bi firme koje troškove računaju u kunu kupovale polovnjake, a ne nove aute.

A jok. Firme koje računaju troškove u kunu kupuju polovne aute. Znaš li koje firme kupuju nove aute? One koje IMAJU para i nije ih briga. Npr. moja firma... kad smo bili "mali" i gledali na svaku kunu, kupili smo rabljenu vectru s kojom smo presli stotine tisuce km-a... sad smo kupili novi auto (i zadrzali stari) jer imamo love i neda nam se previse razmisljati ocemo li usparat koju kunu ili ne. Rasprave su bile da li cemo kupiti auto za 130, 150, 170, 200 ili jos vise tisuca kuna... :)

A i gušt auta za kojeg znaš kako je vožen, za kojeg znaš da nitko nije u njemu sjedio, vozio, drkao i sl. je neprocjenjiv.

To je gust ;), mi pricamo o isplativosti auta... nesto sto se mjeri novcem.

Ne baš... bolje dobar polovan nego loš novi, kad već miješamo emocije u računicu :zubo:

To je istina. Samo... koja je ekonomski isplativija, nova ili rabljena?

Btw, ja sam predložio konkretnu računicu, ako nemaš brojke zato sam predložio moj primjer... znam sve cifre...

Vojky
13.06.2006., 09:34
Ne baš... bolje dobar polovan nego loš novi, kad već miješamo emocije u računicu :zubo:

Ne postoji loš novi auto, jer ne bi prošao homologacijske norme. Polovni međutim može biti i dobar i loš.

Da su polovnjaci dobri, onda bih proizvođači tvornički starili automobile kao farmerice i prodavali ih tako.

Što se tiče firmi, najisplatljivije je imati auto na lesing, voziš par godina i mijenjaš.

Danijel100
13.06.2006., 10:39
ne može nitko reči da su novi matiz, lada, dacia npr. (bez uvrede, auti su ok) bolji od oktavije 3-4 godine stare.

Izvrsna matematika, nema sto :zubo:

Rekoh vec, potrosis 100 000 kn vise (170 000 umjesto 70 000) i onda umires za par tisuca kuna troska... tu ne vidim ekonomske logike.

Pricamo o isplativosti, ne koji je najbolji auto.

1. Koliko puta ti treba po 700 kn da natuces onih 100 000 kn razlike s pocetka?
2. Zasto bi svaki put izgubio jedno popodne? Ides na posao, ostavis auto... ides s posla, netko te prebaci do mehanicara. Izgubis maks. 1h... koje ionako neces utrositi na pisanje clanka jer ti treba odmor od svega toga.
3. Imas garanciju, auto se pokvari... izgubit ces i vremena (novaca) i zivaca

A jok. Firme koje računaju troškove u kunu kupuju polovne aute. Znaš li koje firme kupuju nove aute? One koje IMAJU para i nije ih briga. Npr. moja firma... kad smo bili "mali" i gledali na svaku kunu, kupili smo rabljenu vectru s kojom smo presli stotine tisuce km-a... sad smo kupili novi auto (i zadrzali stari) jer imamo love i neda nam se previse razmisljati ocemo li usparat koju kunu ili ne. Rasprave su bile da li cemo kupiti auto za 130, 150, 170, 200 ili jos vise tisuca kuna... :)

To je gust ;), mi pricamo o isplativosti auta... nesto sto se mjeri novcem.

To je istina. Samo... koja je ekonomski isplativija, nova ili rabljena?

Btw, ja sam predložio konkretnu računicu, ako nemaš brojke zato sam predložio moj primjer... znam sve cifre...

Vojky
13.06.2006., 11:29
ne može nitko reči da su novi matiz, lada, dacia npr. (bez uvrede, auti su ok) bolji od oktavije 3-4 godine stare.

Jesu (osim Lade koja ima svojih ozbiljnih problema s kvalitetom dijelova). Jer da nisu bolji, onda bi okolo rasli saloni polovnih Octavija, a ne novih Matiza i Dacija.

Octavija stara 3-4 godine je auto 3-4 godine pred kraj svog eksploatacijskog vijeka. Četiri godine star auto je svega 3 godine prije kraja svog amortizacijskog roka, dakle vremena kada mu vrijednost pada na nulu.

Da su polovnjaci dobri, onda bi se tražili više od novih. A ne traže se. Ljudi obično žele sebi kupiti nov, a ne napola potrošen auto.

Auto se kupuje nov, vozi 6-7 godina (za koliko je konsturiran) i proda, s tim da što tada dobiješ za njega je bonus - jer mu je vrijednost starom 7 godina - nula. Predviđen je da toliko traje i da se baci. To je potrošna roba. Auta tipa Mercedesa linije 123 više nema. I ta Octavija će sa 8 godina početi praviti probleme koje radi svaki drugi stari i isluženi auto sa svojim uništenim podvozjem, pređenih 200.000 km i ostalim... Jesi li kada razmišljao npr. da li čipove za auto-elektroniku kupuju u NASA-i ili na tržištu? E, pa ovima sa tržišta rok trajanja je 7-8 godina, nakon toga počinju problem s korozijom, ulaskom vode u spojeve i sl. -auto jednostavno postaje nepouzdan.

A platiti 135.000 i voziti se sigurno 7 godina (uz garanciju u prve dvije) i platiti 80.000 i voziti se sigurno 3-4 godine -baš i nije neka ušteda. Jer, vrijednost sa 7 godina starosti ionako pada na nulu, tada je amortiziran 100%. Sve što voziš preko toga je nagrada.

Danijel100
13.06.2006., 13:52
ma ti si malo zabrijao s tim pravnim spikama. pa nemam firmu da plaćam amortizaciju za auto i da mu je nakon 7 godina vrijednost 0. pogledaj malo kolko možeš dobiti za oktaviju od 7-8 godina. malo više od nule.
svaka čast novom autu, ali to je malo preskup sport (meni bar). ak hoćeš velik, pouzdan i novi auto....to je od 140 000 na dalje, a to je puno više od 60 000 ko za oktaviju staru 4 godine npr. i koju ćeš sigurno moći voziti još bar 8-10 godina bez prevelikih problema.
svaka čast matizu, al kak bu 5-ero člana familija išla s tim na more npr.???

Jesu (osim Lade koja ima svojih ozbiljnih problema s kvalitetom dijelova). Jer da nisu bolji, onda bi okolo rasli saloni polovnih Octavija, a ne novih Matiza i Dacija.

Octavija stara 3-4 godine je auto 3-4 godine pred kraj svog eksploatacijskog vijeka. Četiri godine star auto je svega 3 godine prije kraja svog amortizacijskog roka, dakle vremena kada mu vrijednost pada na nulu.

Da su polovnjaci dobri, onda bi se tražili više od novih. A ne traže se. Ljudi obično žele sebi kupiti nov, a ne napola potrošen auto.

Auto se kupuje nov, vozi 6-7 godina (za koliko je konsturiran) i proda, s tim da što tada dobiješ za njega je bonus - jer mu je vrijednost starom 7 godina - nula. Predviđen je da toliko traje i da se baci. To je potrošna roba. Auta tipa Mercedesa linije 123 više nema. I ta Octavija će sa 8 godina početi praviti probleme koje radi svaki drugi stari i isluženi auto sa svojim uništenim podvozjem, pređenih 200.000 km i ostalim... Jesi li kada razmišljao npr. da li čipove za auto-elektroniku kupuju u NASA-i ili na tržištu? E, pa ovima sa tržišta rok trajanja je 7-8 godina, nakon toga počinju problem s korozijom, ulaskom vode u spojeve i sl. -auto jednostavno postaje nepouzdan.

A platiti 135.000 i voziti se sigurno 7 godina (uz garanciju u prve dvije) i platiti 80.000 i voziti se sigurno 3-4 godine -baš i nije neka ušteda. Jer, vrijednost sa 7 godina starosti ionako pada na nulu, tada je amortiziran 100%. Sve što voziš preko toga je nagrada.

DNx
13.06.2006., 14:44
Vojki je malo zabrijao na amortizaciju...jer ko' sto kaze, najbolje je auto vozit 6-7 godina i prodat ga...a s obzirom da mu je onda vrijednost 0, najbolje ga je onda kupit od Vojkija za kunu
:-)

sva sreca pa se jos uvijek nadje dobrih polovnih Octavia u oglasniku...

Vojky
13.06.2006., 14:57
ma ti si malo zabrijao s tim pravnim spikama. pa nemam firmu da plaćam amortizaciju za auto i da mu je nakon 7 godina vrijednost 0. pogledaj malo kolko možeš dobiti za oktaviju od 7-8 godina. malo više od nule.
svaka čast novom autu, ali to je malo preskup sport (meni bar). ak hoćeš velik, pouzdan i novi auto....to je od 140 000 na dalje, a to je puno više od 60 000 ko za oktaviju staru 4 godine npr. i koju ćeš sigurno moći voziti još bar 8-10 godina bez prevelikih problema.
svaka čast matizu, al kak bu 5-ero člana familija išla s tim na more npr.???

Vrijednost auta nakon 7 godina je nula. Sve što dobiješ je bonus, jer takav je auto izvožen i potrošen. Predviđen je da traje toliko, ne dulje. Da je polovnjak tako dobar, ne bi mu toliko cijena padala...

A da ćeš se voziti dobro i kvalitetno 12-14 godina u bilo kojem današnjem automobilu osim par maloserijskih - nećeš. S toliko godina auto je hrpa poluzahrđalog lima nepouzdane elektronike. Nije rađen da toliko traje. Auto je danas roba kao televizor, i to CRT ima točno predviđeno koliko traje i poslije je samo samozavaravanje "je imam super auto"...

A za petočlanu familiju tu je Dacija ako nemaju za bolje. Uostalom, postoji i vlak. :)

SETRA Samoborček
13.06.2006., 15:11
Vojkyju se naravno više isplati uzet novi auto jerbo neće morat ''bacat'' pare za advokata kad mu garanciju neće htjet priznat...

Hrvoje xyz
13.06.2006., 15:53
Imali smo par polovnjaka, ne isplati se definitivno. Auto se najviše isplati nov, koji se vozi 5-7 godina i proda. Polovnjak znači da se češće događaju pizdarije koje treba popravljat, a meni je svaka takva najmanje nekoliko stotina kuna troška.

Da se polovnjaci isplate, onda bi firme koje troškove računaju u kunu kupovale polovnjake, a ne nove aute. A i gušt auta za kojeg znaš kako je vožen, za kojeg znaš da nitko nije u njemu sjedio, vozio, drkao i sl. je neprocjenjiv.

svida mi se ova argumentirana rasprava.
u redu , ajde recimo da se slazem ,da se za FIRME ne isplati kupovat polovne aute.

ali ti tak orazmisljas i o autima za praivatn uupotrebu kaj ne?

pa gle jednostavna matematika

ak nova octavia dodje ovolko
1.9 TDI PD 77kW 131.295 kn 140.125 kn 150.191 kn 155.637

to su 4 razine opreme , uzmes drugu najbolju , dakle 150 000.

a pogledajmo oglasnik

Octavia 1.9TDI, 2002g. servisiran, klima, srebrni, 65000kn

150 000 - 65 000 je 85 000 kuna.
stari , 85 000 ti je srednje opremljen clio .
jel ti mozes potrosit 85 000 na popravke?
cak i u te 4 godine , kolko je ova starija?

Vojky
13.06.2006., 17:53
Octavia 1.9TDI, 2002g. servisiran, klima, srebrni, 65000kn

150 000 - 65 000 je 85 000 kuna.
stari , 85 000 ti je srednje opremljen clio .
jel ti mozes potrosit 85 000 na popravke?
cak i u te 4 godine , kolko je ova starija?

Ja spadam u one koji cijene novo. Neki drugi više cijene iskorišteno. Dva pogleda. I to mi se sviđa, jer će uvijek biti onih koji će kupiti moj zastarjeli i iskorišteni automobil.

I da, ta računica je sasvim u redu. Taj auto je koštao 150.000, kada napuni 7 godina koštati će 0. Sada sa četiri godine je na realnih 65.000. Ponavljam, konstruiran je da izdrži 7 godina. Dakle, ako ćemo realno - uzmeš cijenu auta, podijeliš na 7, dodaš cijenu osiguranja, održavanja i ostalog i dobiješ koliko te godišnje košta. I to je to. Ako ti je puno - onda se snalazi, ali računica je u biti otprilike takva.

A kod kupovine auta se ionako mjere i neke druge stvari - kao što je gušt. Inače, većini nas realno automobil nije potreban, jer postoji jeftiniji javni prijevoz.

Da li isto tako razmišljaš kada kupuješ odjeću, kompjutere, televizor, cipele? Polovno je bitno, bitno jeftinije.

SETRA Samoborček
13.06.2006., 18:24
Prođaš mi juga za 2 godine? Dam ti za kavu :kava::)

Vojky
13.06.2006., 18:32
Prođaš mi juga za 2 godine? Dam ti za kavu :kava::)

Ja zadovoljan. Platio sam ga 5200 € prije pet i pol godina, nije bilo nekih kvarova, a sada ima preko 100.000 km. Za dvije godine će imati 150.000 km, i taman će biti za kavu. Kako su gume relativno nove, možda i capuccino.

Kod auta treba shvatit jednu stvar - to je ogroman trošak, trošak i samo trošak. Onda se lakše snać s tim. :)

Hrvoje xyz
13.06.2006., 18:37
Ja spadam u one koji cijene novo. Neki drugi više cijene iskorišteno. Dva pogleda. I to mi se sviđa, jer će uvijek biti onih koji će kupiti moj zastarjeli i iskorišteni automobil.

nemoj sad skretat s teme i zbijat sale :D
cisto pricamo , sta se vise isplati.

I da, ta računica je sasvim u redu. Taj auto je koštao 150.000, kada napuni 7 godina koštati će 0. Sada sa četiri godine je na realnih 65.000. Ponavljam, konstruiran je da izdrži 7 godina. Dakle, ako ćemo realno - uzmeš cijenu auta, podijeliš na 7, dodaš cijenu osiguranja, održavanja i ostalog i dobiješ koliko te godišnje košta. I to je to. Ako ti je puno - onda se snalazi, ali računica je u biti otprilike takva

nakon 7 godina ces dobit i dalje neku lovu za njega.
ne vrijedi 0 sa 7 godina.
pa daj , nemoram ti ja to govorit , balavac od 20 godina.
vidis cijene u oglasniku :mig:

A kod kupovine auta se ionako mjere i neke druge stvari - kao što je gušt. Inače, većini nas realno automobil nije potreban, jer postoji jeftiniji javni prijevoz.

ok , nemojmo sad ulazit u to dal je neom potreban auto il nije.
do prije par desetaka godina rijetko ko je imo svoj auto kaj ne..
pretpostavka je da se neki auto uzima .

Da li isto tako razmišljaš kada kupuješ odjeću, kompjutere, televizor, cipele? Polovno je bitno, bitno jeftinije

kod kupovine tehnicke robe , da , ne libim se kupiti nesto koristeno , uz uvjet da ili ima garanciju , ili izmorim vlasnika pitanjima i provjerama prije kupnje.

Obuća i odjeca je naravno skroz druga kategorija - naravno da necu tuđe.

epilog: ti mislis da je auto sa 7 godina pravac presanje , ja ne .
dobro , ti si stariji , pa valjda drugcije gledas na to.
znam da je tak vani(njemacka) da tam se tak mjenjaju auti kak ti sad tu pises..imam bartica tam , kupuju uvijek Forda , u jednom te istom salonu , naravno novog , a starog daju staro za novo

samo neznam ko ga tam kupuje

ugl : ja cisto sumnjam da ce ta octavia sa 7 godina starosti biti "mrtva" , isto ko i sa 10 .
imamo u kući golfa , koji je raden na istoj platformi.
godina 1999
dakle star je 7 godina - po tebi , on je mrtav.
ne postoji vise
a trebas vidjet kak auto izgleda , i iznutra , i izvana.
stari ga fakat cuva , i to se vidi.
100 000 km .
auto je :s

bas bih ti htio pokazat tog golfa , dakle 7 godina starog , i tvog novog buduceg jugića , matiza il tak nesto.

Vojky
13.06.2006., 18:53
nakon 7 godina ces dobit i dalje neku lovu za njega.
ne vrijedi 0 sa 7 godina.
pa daj , nemoram ti ja to govorit , balavac od 20 godina.
vidis cijene u oglasniku :mig:

On vrijedi nula jer je amortiziran, kako knjigovodstveno, tako i tehnički, kao uređaj. Postoji nešto što se onda zove preostala vrijednost, ali je to individualno. Ima je i sestrin Yugo do 16 godina, jer i dalje uspješno vozi između periferije i centra Splita i to se vozi puno ugodnije nego pješice. :) Ali, to je nešto što ti dođe kao bonus. Takav auto (mada ovaj i eko-test prolazi bez problema), jednostavno nije pouzdan da će uopće kvalitetno voziti.

epilog: ti mislis da je auto sa 7 godina pravac presanje , ja ne .
dobro , ti si stariji , pa valjda drugcije gledas na to.
znam da je tak vani(njemacka) da tam se tak mjenjaju auti kak ti sad tu pises..imam bartica tam , kupuju uvijek Forda , u jednom te istom salonu , naravno novog , a starog daju staro za novo

samo neznam ko ga tam kupuje

Tako se to radi. Auto iznad 7 godina više nije dovljno pouzdan da će te sigurno voziti od točke A do točke B. A kašnjenje od nekoliko sati može u poslovnom svijetu dovesti do priličnih problema. Npr. idem na predavanja gdje me čeka 40 ljudi i auto stane na par sati.

Tko ga tada kupuje? Pa, ide na istok Europe obično...

ugl : ja cisto sumnjam da ce ta octavia sa 7 godina starosti biti "mrtva" , isto ko i sa 10 .
imamo u kući golfa , koji je raden na istoj platformi.
godina 1999
dakle star je 7 godina - po tebi , on je mrtav.
ne postoji vise
a trebas vidjet kak auto izgleda , i iznutra , i izvana.
stari ga fakat cuva , i to se vidi.
100 000 km .
auto je :s

Da, žena je imala golfa, izdržao je i više, ali negdje u svojoj 11 godini ga je trebalo više vozit dulje relacije, i počeo je trošit mjesečno na održavanje više nego što je rata za kredit. :) Prodala za neku siću i kupila Twinga za 9000 €, predivan auto, superzadovoljna, vozi 25.000 km godišnje.

No, vozio sam i ja polovnjake, ali dok nisam imao para za kupiti novi. Ne bih više. Da nemam para, kupio bih opet kakvog jeftinog polovnjaka i to je to.

mobyXXL
13.06.2006., 20:37
I da, ta računica je sasvim u redu. Taj auto je koštao 150.000, kada napuni 7 godina koštati će 0. Sada sa četiri godine je na realnih 65.000. .

svaki , ali svaki auto iz VW grupe sa TDI motorom i nakon 10 godina još vrijedi puno više od konkurencije koja je kao nova koštala približno isto kao i default VW vozilo. Jedan Passat, Golf i Octavia TDI su u oglasniku jako jako cijenjeni pa čak i precijenjeni, al da vrijede vrijede. I traženi su. Ružni su poprilično ali ak je moj bivši gazda sa passatom TDI prešao 80 000 km u samo jednoj godini valjda to dovoljno govori. U tom trenutku je imao 140000 km dakle bivši vlasnik je napravio još 60 000.
Samo, problem je da se to nemože "častit" bilo kakvim uljem, zanemarit , točit ložom itd inače imaš oblak dima iza sebe i garantirane probleme. A rabljeni od poznatog vlasnika je bolji nego novi jer te unatoč garanciji unište cijene ovlaštenih servisera jer dok je pod garancijom nesmiješ sam ni antifriza doliti :flop:

Vojky
13.06.2006., 20:43
A rabljeni od poznatog vlasnika je bolji nego novi jer te unatoč garanciji unište cijene ovlaštenih servisera jer dok je pod garancijom nesmiješ sam ni antifriza doliti :flop:

Ja ne dolijevam antifriz niti autu koji nije pod garancijom. Imam svog čovjeka za to, kojeg uredno platim da prije svake zime pokupi moj auto, provjeri moj auto i vrati ga na parking ispred firme da mogu doma nakon posla.

Ja samo vozim. :)

zigy
14.06.2006., 07:19
vojky da ti slucajno ne predajes kolegij upravljanje kvalitetom? ko da slusam svog bivseg profesora.

delmariachi
14.06.2006., 08:08
vojky, ovdje je reječ o autima a ne o ženama (bolje nova nego polovna), šalim se .
Posjedovanje auta u neprivredne svrhe je trošak ali i gušt,

1.kolko je ko spreman platit gušt to je individulno, nekom je veći gušt za recimo 7-8000e, vozit auto srednje klase star 2-3godine a nekomu novi clio, a nekom motor a nekom platit putovanje, prostitutku, novi komp.

2.Šta je isplativiji je drugi par opanaka, ako se kužiš u autoindustriju recimo prosiječno ali tolko da te to zanima i da razmišljaš i kužiš rad pojedinih dijelova auta i imaš prijatelja solidnog mehaničara onda ti se definitivno ne isplati kuponja novog, a ako se u aute kužiš ko moja punica onda će ti plovni uvali pod novi u auto salonu i mislit ćeš da voziš novi.
A ako nemaš vremena za otić na servis popričat s majstorima podjelit iskustva sa vlasnicima istog modela... onda te auti ne zanimaju.

delmariachi
14.06.2006., 08:15
Inče posjedujem dotični auto, 00 god, 90 ks, čip na 115 sasvim je ok, premalo mjesta na zadnjem sicu, ja sam svoj karavan sa full opremom ( klima, daljinsko paljenje, spojleri(1000eura), tamna stakla, crom, krovni nosači, eura kuka, ...) platio cca 9,500 eura prije 2 god a sad bi mogao dobit recimo 8-8,5 s obzirom na hrpu dodatne opreme i relativno malo km auto sad ima cca 95000km.

Vojky
14.06.2006., 09:06
vojky da ti slucajno ne predajes kolegij upravljanje kvalitetom? ko da slusam svog bivseg profesora.

Pa, jesam internal auditor za ISO 9001, a želja mi je polagati za lead auditora... :)

GoodOne
14.06.2006., 09:28
Ja spadam u one koji cijene novo. Neki drugi više cijene iskorišteno. Dva pogleda.

Oho...!!!

Razgovaramo o isplativosti, ne o tome koliko ti cijeniš svoj auto. Zar je teško držati se teme (da li se isplati)?

I da, ta računica je sasvim u redu. Taj auto je koštao 150.000, kada napuni 7 godina koštati će 0. Sada sa četiri godine je na realnih 65.000. Ponavljam, konstruiran je da izdrži 7 godina. Dakle, ako ćemo realno - uzmeš cijenu auta, podijeliš na 7, dodaš cijenu osiguranja, održavanja i ostalog i dobiješ koliko te godišnje košta. I to je to. Ako ti je puno - onda se snalazi, ali računica je u biti otprilike takva.

Sam sebe pobijaš. Izračunajmo...

Tvrdiš da auto vrijedi 7 god. Onda ja tvrdim da se isplati kupiti polovan (3-4 god. starosti) i proći ćeš jeftinije, a i dalje se sigurno voziš do sedme godine :)

A kod kupovine auta se ionako mjere i neke druge stvari - kao što je gušt.

Opet ponavljam, raspravljamo o isplativosti... gušt možemo u drugom topicu.

Inače, većini nas realno automobil nije potreban, jer postoji jeftiniji javni prijevoz.

Vrlo rijetko. Isto se vrlo lako izračuna... baš voliš izjavne rečenice bez imalo matematike :D

Da li isto tako razmišljaš kada kupuješ odjeću, kompjutere, televizor, cipele? Polovno je bitno, bitno jeftinije.

Ako mi otkriješ gdje mogu kupiti stari kompjutor jači od novog (sadašnjeg, 3GHz, 1 GB ram, 6800 GT) za 3x manje para... jedva čekam...?

Ili kako da uštedim 100 000 kn u 4 godine kupovinom rabljene odjeće (koja će imati bolja ubrzanja do 100 ;), samo ću ju morati češće voziti do krojača da pojača koji rub)... Btw, ljudi vani kupuju rabljenu odjeću, u stvari, ne samo da je kupuju, već je to i moderno pa je kupuju i bogataši...

Televizor? Nađi mi dobar stari tv sa 100 Hz-a i PiP... može i plazma ili LCD...

Cipele ne bih... možda i bi da je ušteda reda Nx10 000 kn...

GoodOne
14.06.2006., 09:37
On vrijedi nula jer je amortiziran, kako knjigovodstveno, tako i tehnički, kao uređaj. Postoji nešto što se onda zove preostala vrijednost, ali je to individualno. Ima je i sestrin Yugo do 16 godina, jer i dalje uspješno vozi između periferije i centra Splita i to se vozi puno ugodnije nego pješice. :) Ali, to je nešto što ti dođe kao bonus. Takav auto (mada ovaj i eko-test prolazi bez problema), jednostavno nije pouzdan da će uopće kvalitetno voziti.

Automobili se mogu otpisati u 4 godine... a ako želiš, može i za 2 (mislim da je sad 5 odnosno 2.5, ali nisam siguran). Po tome auto treba mijenjati svakih 2.5 godine... ne?

Nego, ozbiljno misliš da postoji auto koji je pouzdan?

Tako se to radi. Auto iznad 7 godina više nije dovljno pouzdan da će te sigurno voziti od točke A do točke B. A kašnjenje od nekoliko sati može u poslovnom svijetu dovesti do priličnih problema. Npr. idem na predavanja gdje me čeka 40 ljudi i auto stane na par sati.

Opa... sad smo u velikom biznisu... kad se već tuče takva velika para zar je problem gurnuti pokvareni auto u grabu i nastaviti taxijem?

Btw, što bi napravio ako ideš na poslovni sastanak novim mercedesom i on stane? Nemoj tvrdit da je to nemoguće... znam primjer :D

No, vozio sam i ja polovnjake, ali dok nisam imao para za kupiti novi. Ne bih više. Da nemam para, kupio bih opet kakvog jeftinog polovnjaka i to je to.

Ah, tu smo!!!! Kad se ima para, onda novi, kad se nema para, onda rabljeni... a i jedan i drugi koristiš u istu svrhu... koji onda više košta???

Vojky
14.06.2006., 10:16
Automobili se mogu otpisati u 4 godine... a ako želiš, može i za 2 (mislim da je sad 5 odnosno 2.5, ali nisam siguran). Po tome auto treba mijenjati svakih 2.5 godine... ne?

Konkretno, jednom sam s kolegom koji je bio šef voznog parka od par desetaka vozila računao, i za dinamičnu uporabu auta najbolje rješenje je bio leasing - i to korejska vozila koja bi se nakon 3 godine, odnosno 100.000 km mijenjala novim. Naravno, to kada se uračunaju svi troškovi održavanja, servisa i sl.

Da imam 2000 € za auto, kupio bih polovni. Za lovu iznad 6000 € kupujem novi, od Chervolet Sparka do Ferarija, ovisno o količini love. Jednostavno. S 20.000 € kupim fino opremljenu Octaviju, s 15.000 € Chervolet Lacetti, s 150.000 € neki Rover i super.

Hrvoje xyz
14.06.2006., 10:55
Rover? :confused:

ne bogohuli molim te.

Jag mozda.

ja bi naravno 535d (3,0 biturbo 270 konja http://img163.imageshack.us/img163/9166/driver6in.gif (http://imageshack.us))al to je vec drugi par cipela

@goodone gle covjek ima svoju filozofiju , nebu promjenio misljenje.a to je njegovo pravo .. valjda zna kaj je najbolje za njega.

:top:

Danijel100
14.06.2006., 11:05
mislim da miješate "staro" i "staro".
neka stvar čim izađe iz dućana gubi bar 20% cijene, al ne možeš reči za to da je staro.
ja sam npr. kupio "stari" komp koji je imao garanciju još godinu dana. bio je "star" možda 2 mjeseca. da sam išo u dućan po to, dao bi soma i pol kuna više. i kakva je razlika između ta 2 kompa??? baš nikakva!
i onda neko nekaj priča o isplativosti??
normalno da ne bum kupovao polovne cipele, hlače......al na "staroj" tehnici i autima (ak se kužiš u to) možeš fino uštedjeti.

Oho...!!!

Razgovaramo o isplativosti, ne o tome koliko ti cijeniš svoj auto. Zar je teško držati se teme (da li se isplati)?

Sam sebe pobijaš. Izračunajmo...

Tvrdiš da auto vrijedi 7 god. Onda ja tvrdim da se isplati kupiti polovan (3-4 god. starosti) i proći ćeš jeftinije, a i dalje se sigurno voziš do sedme godine :)

Opet ponavljam, raspravljamo o isplativosti... gušt možemo u drugom topicu.

Vrlo rijetko. Isto se vrlo lako izračuna... baš voliš izjavne rečenice bez imalo matematike :D

Ako mi otkriješ gdje mogu kupiti stari kompjutor jači od novog (sadašnjeg, 3GHz, 1 GB ram, 6800 GT) za 3x manje para... jedva čekam...?

Ili kako da uštedim 100 000 kn u 4 godine kupovinom rabljene odjeće (koja će imati bolja ubrzanja do 100 ;), samo ću ju morati češće voziti do krojača da pojača koji rub)... Btw, ljudi vani kupuju rabljenu odjeću, u stvari, ne samo da je kupuju, već je to i moderno pa je kupuju i bogataši...

Televizor? Nađi mi dobar stari tv sa 100 Hz-a i PiP... može i plazma ili LCD...

Cipele ne bih... možda i bi da je ušteda reda Nx10 000 kn...

GoodOne
14.06.2006., 21:18
Rover? :confused:

ne bogohuli molim te.

Eto vidiš s kakvim čovjekom pokušavamo argumentirano raspravljati... gdje to postoji rover za 150 000 € ?

@goodone gle covjek ima svoju filozofiju , nebu promjenio misljenje.a to je njegovo pravo .. valjda zna kaj je najbolje za njega.

Ne filozofiramo nego raspravljamo sto je ekonomicnije... od kada se to ekonomija mjeri filozofijom, a ne novcima?

On uporno igra advokatsku igru... neugodna pitanja ignorira i pravi se da ne postoje... cifre ne iznosi jer mu ne idu u prilog... samo ponavlja svoje, kao da ce kolicinom ponavljanja postati istina.

Pardon, na kraju je priznao da bi vozio novi auto ako ima para, a rabljeni ako ih nema. Zar to nije ociti dokaz da je jeftinije voziti rabljeni?

GoodOne
14.06.2006., 21:22
Konkretno, jednom sam s kolegom koji je bio šef voznog parka od par desetaka vozila računao, i za dinamičnu uporabu auta najbolje rješenje je bio leasing - i to korejska vozila koja bi se nakon 3 godine, odnosno 100.000 km mijenjala novim. Naravno, to kada se uračunaju svi troškovi održavanja, servisa i sl.

Evo, da ne cjepidlačim, može li se vidjeti ta računica?...

Imam i ja izračun za moj rabljeni vs nova Mazda 6...

Vojky
14.06.2006., 21:29
Eto vidiš s kakvim čovjekom pokušavamo argumentirano raspravljati... gdje to postoji rover za 150 000 € ?

Range Rover sa svom opremom na Zagreb Auto Show je koštao 1.200.000 kn.

Pardon, na kraju je priznao da bi vozio novi auto ako ima para, a rabljeni ako ih nema. Zar to nije ociti dokaz da je jeftinije voziti rabljeni?

U Hrvatskoj se proda 70.000 novih auta godišnje. I nešto manje polovnih. Dakle, većina ipak kupuje novo, a ne korišteno, izraubano, uništeno i sl. Jer, većina ipak ne prodaje auto dok je dobar (iznimno npr. kupljen A6 na firmu koja je propala nakon 6 mj.), već zato što je iz nekog razloga postao ili loš ili zastario ili skup za održavanje.

Da imam 2000 €, kupio bih polovni, jer, logično, ne mogu kupiti novi. Vozio sam auto od 1.500 € (ladu), i da vozila je par godina, jer nije bilo za novo.

Da imam 6.000, 60.000 ili 600.000 € - kupio bih novi auto. Fini, uglancani, s nula kilometara i jamstvom, za koji znam što je točno prošao, kako je održavan, kada je mijenjano ulje, koliko je vozio van asftalta... I kada taj auto napuni 7 godina, zamijenio bih ga drugim novim. To je najbolje i najjeftinije. I tako radi većina razvijenog svijeta. Da su polovnjaci bolji, onda bi prvo racionalni zapadni Europljani kupovali polovnjake, a ne ih izvozili na istok.

A da kupujem auto za 80.000 kn, onda bi to bio novi Punto, a ne polovna Octavija. I ako ćemo isključivo financijski - nitko me neće uvjeriti da to nije povoljnije rješenje.

Vojky
14.06.2006., 21:33
Evo, da ne cjepidlačim, može li se vidjeti ta računica?...

Imam i ja izračun za moj rabljeni vs nova Mazda 6...

Računali smo sve - održavanje, uzimanje rent-a-car dok je servis, komplicirano knjigovodstvo za kupovinu, daljnju prodaju, skupljanje ponuda za servise i sl.... Leasing je za firmu ispao najpovoljniji. Voziš stalno novo i plaćaš stalno istu ratu, fino auto ti je fiksni mjesečni trošak bez kerefeka. Štoviše, da nam je malo veći standard, bio bi i idealan za osobnu uporabu. Čak ti leasing rata ni ne opterećuje kreditnu sposobnost, a nakon 5 godina uzmeš drugi na leasing i stalno voziš novo.

Eto, ja ću prije kupiti novu Mazdu 6 nego tvoj rabljeni. :) Mazda je divan i pouzdan auto. I vjerujem da su ga japanci fino sastavili, i uredno dostavili, da bih ga preuzeo s 000000 km i uredno vozio 7-8 godina. I da vrijedi novac koji je uložen u nju.

Polovnjake ostavljam bogatijima, koji imaju više novca i vremena i volje petljati po autu. Ponavljam, polovnjak je za mene izbor jedino ako baš nemam ni za najjeftiniji novi.

GoodOne
14.06.2006., 22:35
Range Rover sa svom opremom na Zagreb Auto Show je koštao 1.200.000 kn.

Ah, terenac... sorry, ja mislio da govorimo o autima ;)

A da kupujem auto za 80.000 kn, onda bi to bio novi Punto, a ne polovna Octavija. I ako ćemo isključivo financijski - nitko me neće uvjeriti da to nije povoljnije rješenje.

Ne govorimo o tom slucaju (nisu ista klasa), recimo ovako, imas 170 000 kn... sto bi uzeo za iducih 7 godina voznje, novu Mazdu 6 (turbo dizel) ili polovnu mazdu 626 turbodizel? A iskljucivo financijski? Kad izaberes... malo cemo racunati :D

Vojky
14.06.2006., 23:04
Ne govorimo o tom slucaju (nisu ista klasa), recimo ovako, imas 170 000 kn... sto bi uzeo za iducih 7 godina voznje, novu Mazdu 6 (turbo dizel) ili polovnu mazdu 626 turbodizel? A iskljucivo financijski? Kad izaberes... malo cemo racunati :D

Novu naravno. Polovnu ostavljam onima koje svrbi višak novca u čarapi i višak vremena u dnevnom rasporedu.

Stari auti me jednostavno ne zanimaju. Voziti staro, izraubano, da bih mogao selu pokazati kako imam para za klasu više nego što imam - ne zanima me. Da ne želim uložiti 170.000, već npr. 105.000, kupio bih Lacettija, a ne Mazdu 6. Jednostavno - pokrivam se onim što imam. Jedino, da imam ispod 5000 €, a treba mi auto - kupio bih polovni za 1000 € da gura dok ne skupim 6000 € za novi.

Jedan Ford je rekao da je najbolji automobil - novi. A o automobilima je znao puno.

Jedino da baš imam hrpu para vozio bih i kojeg old-timera. Fino jedan američki cabriolet iz 60-tih i zaposlen čovjek da mi ga čisti, servisira i glanca za subotnju vožnju do Crikvenice.

Dakle - imam X para i kupujem novi auto za X para. Imam Y para i kupujem novi auto za Y para.

SETRA Samoborček
15.06.2006., 00:18
Problem je u tome vojky, što je očito istina, makar i ti to kažeš, da nemaš baš nekog pojma o autima, pa jasno onda da ti je sve to čudno i misliš da je skupo? Možeš mislit kak bi ti vrijedila garancija da je na jugu nešto ozbiljnije otišlo...

A pogledaj malo news grupe i ostalo, naši servisi uvjek nešto izmisle, zamisli da ti ode motor kao na golfu 5, troši NOVI užasno puno ulja i samo zariba. Garancije nemaš i moš se hebat, osto si bez barem 60k kuna, a ja za bar triput manje kupim motor koji je u boljem stanju od onog koji mi je crko i dam ugradit. Neće ništa dulje trajat nego šta će trebat onim u servisu, a ako ti ode motor izvan garancije teško da češ zamjensko vozilo dobit.

Kažeš da bi kupio novi auto i vozio ga 7 godina, a za ostale 3 godine stare tvrdiš da su izraubani i potrošeni, di je tu logika?

Vojky
15.06.2006., 01:01
Kažeš da bi kupio novi auto i vozio ga 7 godina, a za ostale 3 godine stare tvrdiš da su izraubani i potrošeni, di je tu logika?

A zašto bi netko prodavao kvalitetan, uzdržavan i super auto star 3 godine? Auto traje 7 godina. Kupio ga u nultoj za punu cijenu ili s 3,5 godina u pola cijene - isto je. A onda više volim u nultoj.

Ponavljam, da su polovnjaci dobri, onda bi Njemci, Francuzi, Nizozemci i slični iz Hrvatske, Rumunjske, Srbije i drugih istočnih država uvozili polovnjake, a ne im prodavali svoje. Čak bi i Hrvati kupovali više polovne, mjesto nove. A zamisli, kupuju nove.

A servis nema što izmišljati. Postoji ugovor i očekujem da se poštuje. Inače dovlačim novinare i tužim.

Dakle, izračunam koliko mogu dati za auto, odem u prodavaonicu i kupim auto u klasi za koju imam para. Spark ili Passat - ovisi o mojom željama i financijama. Kada auto ostari, postane nepouzdan i skup, prodam ga nekome ljubitelju zahrđalog lima.

Evo, konkretno Octavija - 135.000 kn, što s kaskom i servisima znači 3000 kn mjesečno na 7 godina (bez goriva, guma i sl.). To mi se čini malo previše i stoga je neću kupit (makar je krasan auto). Za takav auto bi trebalo imati 15.000 kn mjesečno da bi rata bila smislena prema plaći, a toliko nemam. Ako odlučim da mi to nije previše - kupim je. Za 7-8 godina je prodajem, i sve što onda dobijem - smatram poklonom jer je netko kupio auto koji je za rashod. Kupim novi i vozim.

Da je u Hrvatskoj bolje razrađen leasing, ne bih se uopće premišljao nego bih vozio auto na leasing i mijenjao ga svakih 5 godina za novi - fiksni troškovi svaki mjesec, tj. daleko najmanje opterećenje financija i petljanje oko auta.

Hrvoje xyz
15.06.2006., 12:39
lud si ko šiba :s
sta ovi auti stariji od 7 godina , njih taj dan kad navrse 7 godina pojede zubić vila?

A zašto bi netko prodavao kvalitetan, uzdržavan i super auto star 3 godine? Auto traje 7 godina. Kupio ga u nultoj za punu cijenu ili s 3,5 godina u pola cijene - isto je. A onda više volim u nultoj.

zato jer mu je dosadio a ima para da si priusti drugi
zato jer mu je pramali
zato jer je prespor
zato jer je seronja
,,,,

fakat moze bit miljun razloga.
može bit i da je nes otiso , al zato se prije kupovine auto detaljno pregleda.

izgubis vremena , al izgubis i vremena kod papirologije za novi auto..
osim ak ne plaćaš kešom :)

da ne pricam o ustedi , evo za octaviju primjer ustede 85 000 kuna.
pa da je rover koji je izumro , kolko godina ti treba da potrosis tih 85 000 kn na stvari koje ce riknut?

GoodOne
15.06.2006., 12:55
Novu naravno. Polovnu ostavljam onima koje svrbi višak novca u čarapi i višak vremena u dnevnom rasporedu.

Vec smo raspravili da ti je tvoje vrijeme JAKO dragocjeno i da za jedno popodne napišeš članak i zaradiš 700 kn umjesto da ga tratiš na automehaničare..., a sam si rekao da automehaničar dođe po tvoj auto i doveze ti ga kad ideš s posla.

Nego, uskoro ćeš imati 12 000 postova, prosječno 10 minuta po jednom... to je 2000 h odnosno 400 članaka (5h svaki članak) po 700 kn... čovječe... u minusu si 280 000 kn... :D... tek toliko u vezi onog da nemaš vremena za automehaničara :zubo:

Ajmo mi na novu vs. staru Mazdu...

Stavit ću i excel tabelu usporedbe novog i starog auta na net, za sada ću prepisati s podacima za novu mazdu 6 i rabljenu mazdu 626 za period od 7 godina:

Mazda6, nabavna vrijednost 170k kn, mazda 626, nabavna vrijednost 70k kn (starosti 5 godina prema oglasniku), potrošnja ista pa nema razlike, osiguranje isto ili vrlo slično, servisi isto tako (gleda se 7 godina eksploatacije), na novu se plaća veći porez, moraš 3 godine ići u ovlašteni servis pa je ugrubo cijena servisa tu negdje. Ono što je važno je pad vrijednosti... u 7 god. od nove mazde i 170k kn ti preostane 60k kn, od one stare 5 god. ti ostane 30k kn... na novoj izgubiš (otišlo u vjetar doslovce) 110k kn, na rabljenoj 40k kn. Razlika ti je u 7 godina 70k kn... ostaje ti GODIŠNJE 10k kn za ajmo reć "popravke" iako ne znam što imaš popravljati na mazdi za te novce. Ili, u 7 god. ušparaš za još jednu takvu mazdu.

NE računajući angažirana sredstva tj. početnu razliku od 100k kn si mogao uložiti u nešto i zarađivati, a ako ti treba kredit... tek onda si nagrabusio i razlika je još značajno veća.

Eto, toliko o neisplativosti rabljenog.

Stari auti me jednostavno ne zanimaju.

Onda nemaš što govoriti o isplativosti istih. To što izjavljuješ su emocije, ne račun u kojem ti na kraju ostanu kune u džepu.

Dakle - imam X para i kupujem novi auto za X para. Imam Y para i kupujem novi auto za Y para.

Ok, shvatili smo. Samo nemoj tvrditi da to radiš jer je isplativije.

P.S. Evo linka na excel tabelu, može se mijenjati sve, broj godina eksploatacije, godišnja kilometraža, nabavna vrijednost novog i rabljenog, prosječna potrošnja svakog itd.

http://web.vip.hr/drazenko6.vip/Auti_Usporedba_Novi_vs_Stari.rar

Pad vrijednosti se računa ovako: za novi auto vrijednost nakon 3 godine padne za 43%, a svaka daljnja godina još 10%. Rabljeni nakon 3 godine onda očito pada 10% godišnje, zato u tabeli nema smisla stavljati period usporedbe manji od 3 godine.

P.P.S. Može se naravno u usporedbu staviti nova vs. stara octavija... ;)

Vojky
15.06.2006., 13:13
lud si ko šiba :s
sta ovi auti stariji od 7 godina , njih taj dan kad navrse 7 godina pojede zubić vila?

Za toliko su konsturirani. Nekada su bili rađeni da traju dulje (posebno Mercedesi), ali više nije tako. Dao sam već primjer elektronike, kojoj je predviđeno trajanje 7-8 godina, osim ako nije u pitanju elektornika koju koristi NASA za deep space misije. Pogledaj bilo koje znanstveno istraživanje u svezi trajanja visokointegriranih elektroničkih komponenti i probleme koje imaju (vlaga, temperatura i sl.) te dodaj tome da uvjeti rada elektronike u suvremenom automobilu nisu idealni za istu.

Teorijski se može i dulje, ali onda troškovi rastu u nebesa, što se najbolje vidi na avionima.

fakat moze bit miljun razloga.
može bit i da je nes otiso , al zato se prije kupovine auto detaljno pregleda.

Auto prije kupovine pregledava završna kontrola tvornice u kojoj je izrađen. Tamo rade inženjeri kvalificirani i plaćeni za to. Osim kod nekih Japanaca, koji to na neki način preskaču jer se kontrola vrši u svim fazama proizvodnje, pročitaj npr: The Toyota Way: 14 Management Principles From The World's Greatest Manufacturer, ima na Amazonu dosta knjiga o toj temi.

Vojky
15.06.2006., 13:25
Mazda6, nabavna vrijednost 170k kn, mazda 626, nabavna vrijednost 70k kn (starosti 5 godina prema oglasniku), potrošnja ista pa nema razlike, osiguranje isto ili vrlo slično, servisi isto tako (gleda se 7 godina eksploatacije), na novu se plaća veći porez, moraš 3 godine ići u ovlašteni servis pa je ugrubo cijena servisa tu negdje. Ono što je važno je pad vrijednosti... u 7 god. od nove mazde i 170k kn ti preostane 60k kn, od one stare 5 god. ti ostane 30k kn... na novoj izgubiš (otišlo u vjetar doslovce) 110k kn, na rabljenoj 40k kn. Razlika ti je u 7 godina 70k kn... ostaje ti GODIŠNJE 10k kn za ajmo reć "popravke" iako ne znam što imaš popravljati na mazdi za te novce. Ili, u 7 god. ušparaš za još jednu takvu mazdu.

Imaš krivu polaznu osnovu. Nova se vozi 7 godina, a stara 2 godine, jer onda napunja 7 kada je treba prodati. Ukoliko misliš da se vozi 12, onda se nova vozi 12, a stara 7. Jer, ako tvrdiš da je pouzdana do 12 godina (7 godina eksploatacije polovne!), onda ni novu ne treba prodavati nakon 7.

Dalje, ne znam gdje bih novi, suvremeni auto servisirao mjesto u ovlaštenom servisu? Ići po raznim garažama, loviti dijelove i sl. - to je za entuzijaste. Fino odvedem auto u servis, pokupim nakon servisa i gotova priča oko toga.

Jedino što se od polovnih isplati su razni salonski fancy modeli tipa A6, koji se kod promjene modela prodaju bitno ispod cijene jer treba zamijeniti sve u salonu, a nisu auti u koje je sjelo 5000 ljudi u pola godine, ili auti te klase koje su bili u nekom leasingu pa su vraćeni do godine dana starosti (jer se nije moglo izbjegavati održavanje u ovlaštenom servisu). Ali, ta klasa auta me ne zanima.

Automobil kupujem novi, primjerene cijene u odnosu prema prihodima, računam da bi trebao kvaliteno voziti koliko je predviđen da kvalitetno vozi i da je nakon toga amortiziran. Da nemam za novu Octaviju, kupim novi Lacetti, ili novi Punto. I opet se vozim jeftinije, u autu s jamstvom i nula kilometara.

Većina građana misli slično, jer kupuju nove, a ne polovne automobile. Štoviše, što su građani prosječno bogatiji, kupuju više novih. :) Kupiti polovnjak obično znači želju za kupovanjem auta iznad svojih financijskih mogućnosti, a čemu? Ako sam financijski jak, kupim A8, ako nisam, dosta mi je Punto.

Izuzimam ljude kojima je održavanje i rad s automobilima posao - pa si besplatno održavaju svog polovnjaka, i a i uživaju u poslu oko auta.

A da ne spominjem traženje, pa gledanje, pa je li te prevario, pa ovo, pa ono... Fino, pođeš u salon, izabereš, kupiš, voziš, za nekih 7 godina daš staro za novo, opet sjedneš i voziš... Tako se u razvijenom svijetu auto kupuje i vozi. Ostalo je često samozavaravanje tipa nemaš, a htio bi imati.

Arash's friend
15.06.2006., 13:44
To je najbolje i najjeftinije. I tako radi većina razvijenog svijeta. Da su polovnjaci bolji, onda bi prvo racionalni zapadni Europljani kupovali polovnjake, a ne ih izvozili na istok.
Mislim da se pri kupnji automobila ljudi u pravilu ponasaju izrazito iracionalno. Npr. masovno se kupuju automobili s daleko predimenzioniranim motorima, da druge ludosti kojima smo podlozni ne nabrajam. Zato ponasanje kupaca u EU ne bih upotrebljavao kao dokaz da je to najjeftiniji nacin prebacivanja od tocke a do tocke b.

Vojky
15.06.2006., 13:50
Mislim da se pri kupnji automobila ljudi u pravilu ponasaju izrazito iracionalno. Npr. masovno se kupuju automobili s daleko predimenzioniranim motorima, da druge ludosti kojima smo podlozni ne nabrajam. Zato ponasanje kupaca u EU ne bih upotrebljavao kao dokaz da je to najjeftiniji nacin prebacivanja od tocke a do tocke b.

A tek u SAD s njihovim kamionima i autobusima od auta. :)

Najjeftiniji način prebacivanja od točke a do točke b je definitivno javni prijevoz, realno većini ljudi automobil u biti i ne treba. Jefitinije bi prošli s kombinacijom javni prijevoz i npr. rent-a-car ako baš idu negdje ili im se žuri. ;)

Naravno, i to s motorima je istina, npr. nemam pojma čemu bi mi auto s predimenzioniranim motorom, jer dovoljnu brzinu za dobru kaznu na autocesti dostiže i prosječan, a kontrola brzine će ionako biti sve više. Motor treba osiguravati primjereno pretjecanje i to je to. Izuzimam ljude kojima je hobi voziti po pistama - svaka čast onome tko to voli, sigurno je jako lijep hobi, negdje sam na Dijaspori čitao da Ameri tako često voze, jer im je ograničenje obično 65 milja, dakle manje nego kod nas. No, npr. 200 ks na javnoj cesti je zaista nepotrebno. No. većina Lamborginija i sličnih koji se voze po javnim cestama se ionako kupuje kao produžetak penisa, pa racionalno razmišljanje tu ne prolazi. :)

Naravno, i iracionalno je prihvatljivo dok se ne pretvori u problem tipa dugova ili karikaturu hrvatskog tipa gdje frajeri sa skupim autima idu samo do obližnje birtije jer nemaju za gorivo...

GoodOne
15.06.2006., 16:50
Imaš krivu polaznu osnovu. Nova se vozi 7 godina, a stara 2 godine, jer onda napunja 7 kada je treba prodati. Ukoliko misliš da se vozi 12, onda se nova vozi 12, a stara 7. Jer, ako tvrdiš da je pouzdana do 12 godina (7 godina eksploatacije polovne!), onda ni novu ne treba prodavati nakon 7.

Ja ti dajem konkretne brojke, konkretan primjer (ima nekih 10-ak mazdi 626 ditd trenutno u oglasniku), a ti opet filozofiras... daj konacno barem pokusaj dokazati svoju tvrdnju....

Dalje, ne znam gdje bih novi, suvremeni auto servisirao mjesto u ovlaštenom servisu? Ići po raznim garažama, loviti dijelove i sl. - to je za entuzijaste. Fino odvedem auto u servis, pokupim nakon servisa i gotova priča oko toga.

Haha... to se s rabljenim ne može, jelte? Mislim, ne samo da ga odvedem na servis pa ga kasnije pokupim, nego mehaničar dođe po moj auto i/ili mi ga doveze kad je gotov... i to po satnici daleko manjoj od ovlaštenog.

Jedino što se od polovnih isplati su razni salonski fancy modeli tipa A6, koji se kod promjene modela prodaju bitno ispod cijene jer treba zamijeniti sve u salonu, a nisu auti u koje je sjelo 5000 ljudi u pola godine, ili auti te klase koje su bili u nekom leasingu pa su vraćeni do godine dana starosti (jer se nije moglo izbjegavati održavanje u ovlaštenom servisu). Ali, ta klasa auta me ne zanima.

Salonski model obično znači i davanje istog na probnu vožnju... ne hvala... znam kako se voze auti na probi (ja uključen), naročito ako ti ga daju na par dana.

Automobil kupujem novi, primjerene cijene u odnosu prema prihodima, računam da bi trebao kvaliteno voziti koliko je predviđen da kvalitetno vozi i da je nakon toga amortiziran. Da nemam za novu Octaviju, kupim novi Lacetti, ili novi Punto. I opet se vozim jeftinije, u autu s jamstvom i nula kilometara.

Brojke... brojke... fale brojke po ne znam koji put...

Većina građana misli slično, jer kupuju nove, a ne polovne automobile. Štoviše, što su građani prosječno bogatiji, kupuju više novih. :) Kupiti polovnjak obično znači želju za kupovanjem auta iznad svojih financijskih mogućnosti, a čemu? Ako sam financijski jak, kupim A8, ako nisam, dosta mi je Punto.

Puno se proda i novih bmw-a... pa to ne znači da ih je jeftinije voziti od skode octavije, jednostavno... ima se para. Tko ovdje može tvrditi da je kupio najjeftiniji auto (zajedno s održavanjem)? Ja prvi ne mogu :)

A da ne spominjem traženje, pa gledanje, pa je li te prevario, pa ovo, pa ono... Fino, pođeš u salon, izabereš, kupiš, voziš, za nekih 7 godina daš staro za novo, opet sjedneš i voziš... Tako se u razvijenom svijetu auto kupuje i vozi. Ostalo je često samozavaravanje tipa nemaš, a htio bi imati.

Auuu... novi auto je baš lako izabrati... :)

Koji ti je ovo argument... kako se vani kupuje? Imaš li neki link na podatak koliko je kupuje novih, a koliko rabljenih autiju?

Da se kod kupnje automobila gleda kako proći najjeftinije... kakvi bi se (novi) auti prodavali??? I nova octavija za 140k kn je, zapravo, skupa, a kamoli ako se gleda Mazda6, accord i sl. Imao sam tri dana na probi vectru 1.9 cdti gts... ej, man, za nju traže 212k kn... ;)

GoodOne
15.06.2006., 16:56
Za toliko su konsturirani. Nekada su bili rađeni da traju dulje (posebno Mercedesi), ali više nije tako. Dao sam već primjer elektronike, kojoj je predviđeno trajanje 7-8 godina, osim ako nije u pitanju elektornika koju koristi NASA za deep space misije. Pogledaj bilo koje znanstveno istraživanje u svezi trajanja visokointegriranih elektroničkih komponenti i probleme koje imaju (vlaga, temperatura i sl.) te dodaj tome da uvjeti rada elektronike u suvremenom automobilu nisu idealni za istu.

I ovo je potvrda moje priče... nekad (prije 5-10 god.) su se radili auti koji su predviđeni da traju dulje od današnjih smiješnih 7 god.

Ako DANAS kupiš novi auto, tko će ti ga kupiti za 7 godina kad će svi znati da je pred raspadom :D ... moja računica postaje još isplativija u korist današnjeg rabljenog.

Znaš činjenice, samo ih ne znaš prevesti u realnost.

Nemoj sad opet o otpisu vrijednosti jer nakon 7 god. u realnom životu ipak dobiješ neki iznos za rabljeni auto samo što će iznos biti manji nego što sam ja računao.

Secundo
15.06.2006., 17:04
Teorijski se može i dulje, ali onda troškovi rastu u nebesa, što se najbolje vidi na avionima.Vojky, čisto financijska računica kaže da je rabljeni auto toliko dugo jeftiniji, dok mu troškovi za popravke ne premaše otpis kod novog auta (zanemarujući mali gubitak vrijednosti kod starijeg auta). A znajući za leasing rate, moralo bi se puno toga pokvariti dok ne dostigneš troškove leasinga novog auta.

Druga stvar su živci koje gubiš, ali ni to nije tako strašno: Većina potrošnih dijelova se ionako mijenja na redovnom servisu. A o pouzdanosti možemo na nekoj drugoj temi, ovdje samo anegdota iz moje obitelji: Moj otac vozi 10 godina starog BMW-a peticu. U prve dvije godine je napunio dvije stranice tvorničkih grešaka i kvarova, a nakon što je to sve bilo otklonjenjo, samo je tu i tamo promjenio po žarulju ....

Secundo
15.06.2006., 17:11
Da je polovan auto jednako dobar, ne bi bio toliko jefiniji.Zabluda, Vojky, zabluda. Ne bi sad ulazio u mušku psihologiju, kompleks djevice, automobilsku modu i slično, ali za privatnog korisnika, pogotovo ako ne prelazi ogromne kilometraže, je rabljeni auto itekako dobro riješenje. "Dobro" u smislu koristi koju imaš od auta, bez šminkanja, nadmašivanja susjeda i sličnog. Razlog: Što manje voziš, to veći ti je udio fiksnih troškova, a kod fiksnih troškova je najveći udio amortizacija.

Hrvoje xyz
15.06.2006., 17:21
Da se kod kupnje automobila gleda kako proći najjeftinije... kakvi bi se (novi) auti prodavali??? I nova octavija za 140k kn je, zapravo, skupa, a kamoli ako se gleda Mazda6, accord i sl. Imao sam tri dana na probi vectru 1.9 cdti gts... ej, man, za nju traže 212k kn...

dobro onaj ko ima love , zakaj bi se zezo s MOGUCIM popravcima , a osim toga , uvijek je nove ljepse , mirise , 00000 na brojcaniku (makar nije al nema veze) i tak.

MOGUCIM popravcima - ak das pregledat auto prije kupivine , nema sanse da ti podvale neku ragu koja je prosla 300 000 km. ima stvarno puno pokazatelja istrosenosti auta , to vec i ja znam , a imam 20 godina tek.

e da : :vidiga:onaj ko da 212 soma kuna za novi opel

:bicedobro:

al valdja ima i takvih.

Salonski model obično znači i davanje istog na probnu vožnju... ne hvala... znam kako se voze auti na probi (ja uključen), naročito ako ti ga daju na par dana.

istina. IMO bolje je uzimat od privatne osobe . al treba si dat vremena onda , trazit i trazit i trazit. na prvi znak da je nesto sumnjivo -:trk:

Koji ti je ovo argument... kako se vani kupuje? Imaš li neki link na podatak koliko je kupuje novih, a koliko rabljenih autiju?

dobro ovo je istina : vani se vise kupuju novi auti neg polovni. mislim za Njemačku recimo.
al kod njih je stvar da je registracija - il kak se to vec zove kod nih - puno skuplja na aute starije od 7 godina.
ne kuzim zas(ak pretpostavimo da auto zadoboljava nekakve norme sto se ispusnih plinova tice) al ajde.

GoodOne
15.06.2006., 17:30
dobro ovo je istina : vani se vise kupuju novi auti neg polovni. mislim za Njemačku recimo.
al kod njih je stvar da je registracija - il kak se to vec zove kod nih - puno skuplja na aute starije od 7 godina.
ne kuzim zas(ak pretpostavimo da auto zadoboljava nekakve norme sto se ispusnih plinova tice) al ajde.

Skuplje jer su ekološki lošiji, nema veze starost nego eko norma... sic... to i nas čeka, raznorazni nameti koje će, tobože, trošiti na dobrobit svih nas... moš' mislit :D

GoodOne
15.06.2006., 17:33

Mene zanima kod nas. Znam da se kupi novih oko 70 000. Uveze se i dosta rabljenih, koliko se sjećam, barem polovica od te brojke..., a koliko još kupi rabljenog unutar HR?

Hrvoje xyz
15.06.2006., 17:56
35 000 autiju godinsnje se UVEZE :eek:
jesi ziher?
pa to je neisplativo!

jedan like je detaljno opiso kupovinu 523i e39 od ujka u njemačkoj , dakle poznanika , nije ni trosio vrijeme na ragledavanje drugih autiju ,a i cije je bila povoljnija , kad se znaju

s svim nametima , nocenju kod tog ujka cak , dok ga je registriro , doslo ga je 9100 eura

evo link kog zanima, IZNIMNO isprpan izvjestaj , ak se neko sprema van kupit auta , obavezno nek procita.
kaatstrofa kolko tog treba napravit.

http://www.bmwclub.com.hr/vbulletin/showthread.php?t=1613

IMO puno je jednostavnije , i na kraju novcano isto ispadne , kupit tu.
imas vise vremena za trazenje , polako smireno sve.

GoodOne
15.06.2006., 19:10
35 000 autiju godinsnje se UVEZE :eek:
jesi ziher?
pa to je neisplativo!

Pa pogledaj malo sto se nudi, narocito kod "auto-kuca", ima puno uvoza, a kad netko masovno uvozi taj zna papirologiju pa se ne zivcira :)

Hrvoje xyz
15.06.2006., 21:36
aaa.
ti mislis na te group-buy-uveze.
ja sam mislio na cito privatne..
da ovak je moguce da ima vise uveza.

inace , svi tu govorimo o nekoj jeftinoci u ovom topicu ..
sjetio sam se vojkya i evo kaj sam ja naso
http://www.vidiauto.com/cjenik/index.php?zastupnik=Zastava&action=search

5300€ , za nekog ko cisto gleda da je novo , da ne pricam kolko su povoljni zamjenski djelovi (citaj : besplatni :D ) ...

fakat kad tak gledas , octavia za tu lovu je neka dosta stara

delmariachi
15.06.2006., 22:16
vojky daj samo objasni od kud ti tih 7 godina. Šta je to neki rok upotrebe???
Auti se ako govorimo o nekom vijeku eksploatacije dimenzioniraju na prijeđenu kilometražu( umor materijala, pohabanost mehaničkih dijelova) i to se negdje kreće kod srednje klase autiju (300 tkm),
ak je rok upotrebe auta 7 godina, zašto se recimo spominje u servisnim knjižicama da se zračni jastuci moraju mijenjat nakon 15 god??

stari ti si neš zabrijo???

Banderas-Sedmica
15.06.2006., 22:35
vojky stari ti si neš zabrijo???

Čini ti se :D :rofl:

Vojky
15.06.2006., 22:55
ak je rok upotrebe auta 7 godina, zašto se recimo spominje u servisnim knjižicama da se zračni jastuci moraju mijenjat nakon 15 god??

stari ti si neš zabrijo???

Mislim prvo na elektroniku - ono što sam ja čitao, kada se prije nekih 15 godina pojavilo pitanje koliko traje visokointegrirana elektronika, izračunato je da je to nekih 7-8 godina. A elektronika u autu (i to svakom, pa i moj 5 godina star Yugo ima elektroniku!) je rađena od standardnih dijelova - zbog korozije i drugih razloga rok trajanja je tu negdje.

Nadalje, većina tehničkih uređaja, ima upravo 7 godina rok za koji je planirano trajenje proizvoda. Nema razloga da aute drugačije planiraju, jer ih danas ionako rade koncerni koji to smatraju jednim od komada tehnike koji proizvode. Danas se auto konsturira da traje koliko traje najslabija karika - jer nema smisla da traje dulje, a tu je ograničavajući faktor baš elektronika. Stoga je lako zaključiti da je to opet 7 godina, jer bi sa strane proizvođača bilo besmisleno raditi mehaniku za 15. To što auto može i 30 i 50 godina izdržati - stvar je pojačanog održavanja, ali ono se radi ili za gušt ili iz prijeke potrebe (npr. auto na Kubi).

I na kraju - amortizacijski rokovi su tu negdje. Nisu ni oni odokativno izračunati, već se gledalo koliko auto realno izdrži. 5-7 godina je inače rok zamjene auta u zapadnom svijetu, nije to bezveze.

To što se mi pokušavamo utješiti da nešto što je za naše pojmove jako skupo traje duplo više nego što u biti treba trajati - to je stvar smirivanja savjesti zbog velikog troška, a ne realne procjene.

Ako nekoga zanima, mogao bih mu i na pravom 15 godina starom elektro-uređaju koji je bio u bitno boljim uvjetima čuvanja od auta pokazati koje sve promjene koje na tehnici rade godine, vlaga, temperatura... Nakon pola sata gledanja povećalom ne biste se s nečim tako starim usudili pretjecati na cesti. :)

I wonder
16.06.2006., 20:19
da malo dopunim vojkyjeve argumente.

osim čistog metala, auto ima u sebi i dosta dijelova rađenih od plastike i još više od gume. plastični dijelovi drže nešto duže ali su zato oni gumeni nakon 7 godina stvarno za baciti.
a ti gumeni dijelovi najčešće štite elektroniku od prodora vlage. po mom iskustvu, pola kvarova na SVIM autima dolazi od prljavštine i dalo bi ih se spriječiti pravodobnim čišćenjem.
plastike se uslijed utjecaja sunca, prašine i soli deformira i gubi svoja svojstva.
gumeni dijelovi su porozni i puštaju na sve strane.

sigurno su i ti nijemci ludi kad prodaju aute 7 godina stare. njihov tuv propisuje da se nakon tog doba (ili 10 godina) na autu moraju OBAVEZNO promijeniti sva gumena crijeva od sistema hlađenja, ili nema registracije.

Vojky
16.06.2006., 21:09
a ti gumeni dijelovi najčešće štite elektroniku od prodora vlage. po mom iskustvu, pola kvarova na SVIM autima dolazi od prljavštine i dalo bi ih se spriječiti pravodobnim čišćenjem.
plastike se uslijed utjecaja sunca, prašine i soli deformira i gubi svoja svojstva.
gumeni dijelovi su porozni i puštaju na sve strane.

Samo se onda postavlja pitanje koliko bi takvo čišćenje koštalo... Guma (a na autima je jako česta) jest problematična i što je dosta osjetljiva na razne kemijske tvari - ulje, gorivo i sl. E, sada dosta je jednom izaći s pumpe po kiši da cijeli donji dio auta bude zaliven agresivnim otapalima koja doslovno uništavaju gumu.

Kod plastike se događa i da postaje krta (posebno kod stakloplastike, ali i kod drugih), te nakon 10 godina ima bitno manju čvrstoću od one kada je bila nova, posebno ako je bila izložena toplini i UV-zrakama.

sigurno su i ti nijemci ludi kad prodaju aute 7 godina stare. njihov tuv propisuje da se nakon tog doba (ili 10 godina) na autu moraju OBAVEZNO promijeniti sva gumena crijeva od sistema hlađenja, ili nema registracije.

Da, naravno, poznati su po bjesomučnom trošenju... :D Koliko sam upoznao zapadnjake, paze na svaki eurocent puno više od nas...

GoodOne
16.06.2006., 21:22

Onda da ja samo pitam... ako su Nijemci ti koji strašno paze i odmah prodaju aute koji se, jelte, ne isplate... znaš li kolika je prosječna starost automobila u Njemačkoj?

Drugo: kako to da onda taj rigorozni TUV jednostavno ne isključi te aute (starije od 7 god.) iz prometa... po tvojem bi to trebalo napraviti ne... zaboga, pa nesigurni su... :zubo:

GoodOne
16.06.2006., 21:58
Da, naravno, poznati su po bjesomučnom trošenju... :D Koliko sam upoznao zapadnjake, paze na svaki eurocent puno više od nas...

Nego, nikako da mi netko ukaže na grešku u mojoj računici nova vs. stara mazda... ili može na primjeru octavije...

Ti je palo na pamet što ti zapravo plaćaš kod novog auta? Malo si, statistički gledano, sigurniji od kvara + sigurniji u sudaru. Naravno, sve statistički.

Novi auti se kvare. Sigurno ce se neki pokvariti.

Hrvoje xyz
16.06.2006., 22:41
citam u nevjerice
zbog gume ispod auta ga nakon 7 godina treba bacit?

:eek:

ja brijem da vi brijete ljudi :zubo:

ja mislim da auto treba mjenjat kad ili vise nije siguran za normalnu voznju , ili troskovi odrzavanja premasuju troskove nabavka novog.

po vama , bez obzira koji je auto , nakon 7 godina nemože valjat.
a kaj ak je bas dobro odrzavana ta GUMA koja je po vama tolko bitna , iti sklopovi nekakvi?

Danijel100
17.06.2006., 14:54
malo smo skrenuli s teme!

tema je bila: PREDNOSTI I NEDOSTACI ŠKODE OCTAVIJE TDI !!

SETRA Samoborček
17.06.2006., 16:01
Oče ko kupit forda eskorta iz 98. 1.6 16v crni :cerek:

Ima certifikat "Ready for CIOS" by Vojky

Pazite, ponuda je ograničena, ko prvi njegova djevojka :) :top:

Spinnaker
18.06.2006., 20:09
malo smo skrenuli s teme!

tema je bila: PREDNOSTI I NEDOSTACI ŠKODE OCTAVIJE TDI !!

Dobar auto,solidna cijena.

Banderas-Sedmica
18.06.2006., 20:55
Dobar auto,solidna cijena.

Dobro, a jesi ti šta novoga kupija?

I wonder
19.06.2006., 07:49
Onda da ja samo pitam... ako su Nijemci ti koji strašno paze i odmah prodaju aute koji se, jelte, ne isplate... znaš li kolika je prosječna starost automobila u Njemačkoj?

Drugo: kako to da onda taj rigorozni TUV jednostavno ne isključi te aute (starije od 7 god.) iz prometa... po tvojem bi to trebalo napraviti ne... zaboga, pa nesigurni su... :zubo:
hoćemo otvoriti novi topic za ovo?

dotad:

zašto bi isklučili 7 godina star auto?
ako je na cesti i registriran je, znači da su na njemu promijenjena sva gumena crijeva hlađenja, sva gumena crijeva od kočnica, proveden je detaljan pregled kočnica, ovjesa i upravljačkog mehanizma a motor mora biti ko bombon, bez dima, štucanja i zagađivanja.
sumnjam da tamo prolaze takav tehnički sa 100 kuna u prometnoj.

a to sve košta, i to debelo košta (jer mora donijeti potvrdu servisa).
i zato je nijemcu isplativije kupiti novi auto a ovoga prodati kakvom rusu ili hrvatu čija država ne inzistira na takvim stvarima.

prosječnu starost neznam ali znam da se računaju svi auti, uključivo one u istočnim pokrajinama. još ako računaju one koji stoje po furdama i čekaju kupce....

ZgSash
19.06.2006., 09:17
jebla vas crijeva i to gumena
:D
kupio sam set crijeva za 200 kuna i zamjena me kostala 100 kuna
vjerojatno sam ipak trebao kupiti novi auto??
:)
dalje , istina je da odrzavanje na autu postaje sve skuplje sto je auto stariji , ali ipak postoje grupe kvarova koje se isplati popravljati i one koje su preskupe i neisplative
niti jedan automobil ne postoji kao vlastito tijelo , svi su samo skup razlicitih dijelova , a neki od tih dijelova su jednostavno potrosni
neznam kad smo mi to postali takvi bogatasi da nam je lakse dignuti kreditcinu nego promijeniti kugle i amortizere??
nazalost , ono kaj je vojky rekao za kupnju polovnog , vrijedi jos vise za kupnju novih automobila , pogotovo kad se u obzir uzme godisnja kilometraza (mala) i stanje nasih cesta
dati 200 k kuna i onda izaci na ove nase rupetine je vec nesto sto zasluzuje promatranje
:)

ljeto800
12.06.2009., 10:12
narucio sam daljinsko zakljucavanje vrata za skodu octaviu 1.9 TDI, pa me zanima di se nalazi relej centralnog zakljucavanja vrata u skodi???nasao sam negdi na forumu kratko opisano da se relej nalazi ispod volana...e sad di tocno???
ili, ako ima neko tko se poblize razumije u ugradivanje daljinskog zakljucavanja vrata pa da malo da informacije kako spojiti...
hvala

loma
13.11.2009., 15:27
ljudi pomagajte!

vec 2 mjeseca trazim octaviu 1.9 tdi,2005-6 godiste...ali svaka koja se pojavi u oglasniku nestane brzinom svjetlosti,jel ima ko kakvu ideju? sta da radim da podmicujem ljude po salonima da mi jave kad ce neki auto dolazit na prodaju ili sta? lud sam vise:mad:

Ivo_22
13.11.2009., 15:32
ljudi pomagajte!

vec 2 mjeseca trazim octaviu 1.9 tdi,2005-6 godiste...ali svaka koja se pojavi u oglasniku nestane brzinom svjetlosti,jel ima ko kakvu ideju? sta da radim da podmicujem ljude po salonima da mi jave kad ce neki auto dolazit na prodaju ili sta? lud sam vise:mad:

auti.hr (http://www.auti.hr/index.do?s_eq_regions=1&s_qu_brand=carmakes!skoda&s_qu_model=octavia+tdi&s_qu_fuel=&s_qu_body_style=&s_go_price_hrk=&s_lo_price_hrk=&s_ge_year=2005&s_le_year=2006&s_ge_miles=&s_le_miles=&s_eq_categories=12&cid=12&rid=1&s_=1&so_ns_both=1&so_so_x=desc_effective_date) i ovdje http://www.weltauto.com.hr/

antemarta
13.11.2009., 17:14
Unaprijed se ispričavam ako možda ovaj oglas nije za ovu temu:)
Prodajem Škodu Octaviu II 1.9 TDI 77kw, 2005.god reg do 15.11.2010, 68500km , karavan ,tamnocrvena boja , auto redovito servisiran u auto zubak Osijek, auto je na kredit kupljen ima još 24 rate,za ostale podatke putem pp.

loma
13.11.2009., 17:38
auti.hr (http://www.auti.hr/index.do?s_eq_regions=1&s_qu_brand=carmakes!skoda&s_qu_model=octavia+tdi&s_qu_fuel=&s_qu_body_style=&s_go_price_hrk=&s_lo_price_hrk=&s_ge_year=2005&s_le_year=2006&s_ge_miles=&s_le_miles=&s_eq_categories=12&cid=12&rid=1&s_=1&so_ns_both=1&so_so_x=desc_effective_date) i ovdje http://www.weltauto.com.hr/

Tnx ali na tim stranicama visim svaki dan

maystor1
13.11.2009., 18:28
Evo ti škoda ko u priči......:zubo:

http://www.trcz.hr/ponuda_vozila2.php

loma
13.11.2009., 20:06
Evo ti škoda ko u priči......:zubo:

http://www.trcz.hr/ponuda_vozila2.php

sve je u nazivu tehnicko remontni centar:zubo:

tomislav1203
16.11.2009., 20:06
vojky može stručna analiza.
kupiš sedan auto (vw) za 4500eura. voziš 3 godine 60000km uložiš u servis 500eura u tih 3 godine + 1000eura za regu...voziš ko luđak, ne crkne ti nijednom i onda ga prodaš za 3000 eura
hm vojky ajd nek sam fulao i za 1000 eura ali novi auto od 100tkn je za 3 godine izgubio 40tkn vrijednosti, nije da se da usporedit novo i staro ali znam ovaj novi focus ako ću moć vozit najmanje 10-15 godina da se opet otplati

daljinskiMAXtv
21.06.2010., 22:37
....ne ovaj najnoviji model, nego onaj prije nje. npr. 2002.g.
kakva su iskustva sa tim autom?
prednosti?
nedostaci?
na šta treba obratit pažnju?

hvala

evo ovako,imam octaviu 1.9tdi i imam problema sa paljenjem-vjerojatno moram alnaser popravit to je preporuka majtora,pa problem sa žmigavcima relej je otisao,pa problem sa brisacima-otisao je motor pa mi nisu radili jedno vrijeme i od svih tih silnih kisa su mi zapekle skare pa sam i to uzeo novo a motor polovni i sad imam jos problem s tim polovnim motorom malo radi malo ne radi,neznam sta cu s njim,i to moram sad popravit

hakkler
22.06.2010., 00:08
evo ovako,imam octaviu 1.9tdi i imam problema sa paljenjem-vjerojatno moram alnaser popravit to je preporuka majtora,pa problem sa žmigavcima relej je otisao,pa problem sa brisacima-otisao je motor pa mi nisu radili jedno vrijeme i od svih tih silnih kisa su mi zapekle skare pa sam i to uzeo novo a motor polovni i sad imam jos problem s tim polovnim motorom malo radi malo ne radi,neznam sta cu s njim,i to moram sad popravit
Koliko ti je stara ta Octavia i koji si vlasnik? Jel održavaš ti auto ili čekaš da nešto vrisne..pa su onda svi drugi krivi samo ne vlasnik? I zubi se pokvare ako ih ne pereš ili ti "održavaš".
Anywaj 2 stranice pokušavate Vojkija uvjerit da auto nije šparet ili frižider i da bu vjerojatno trajal dulje (mislim da je prosjek u Hrvatskoj voznog parka oko 12 god. tak da svi ovi koji se voze "u tom prosjeku" vjerojatno placebo vozači.
Autoru teme:
Malo više imaš post..kak čovjek pokušava kupit takav jedan rabljeni i nikak da naleti..jer je odmah prodano.Kaj ti to govori?
Inače taj model od 1,9tdi od 110ks mislim da je dobro opremljen jel u vrijeme kad se je prodavao (kao novi) bio je u rangu najskupljeg benzinca.
Mana su mu možda malo preslabe kočnice (ako su odstraga diskovi onda je OK). Prostrani prljažnik je naravno največi plus..kvarovi koje možeš očekivati su npr. maf senzor (protoktomjer zraka) ,eventualno začepljene egr ventila..a drugo više manje je ok...ako je auto održavan ( ne mislim na ovlašteni isključivo).Niska potrošnja i dovoljno konja i momenta su mi isto + .Dijelovi i održavanje nije pretjerano skupo..
Inače Škoda ima isto garanciju na 4 godine kao dio VAG koncerna (nova naravno tj. mislim da modeli od 1.5. 2009g.ne dalje)
Kao familjarni automobil ..mislim da je best buy kao rabljeni. Samo je problem što je teško nač takvoga da je u dobrom stanju i da nije ispustio dušu te da mu km nisu preštancani..
UGL. :top: za taj raljbljeni..

daljinskiMAXtv
22.06.2010., 12:45
2001.g je octavija...2 vlasnik ja je imam vec 4 godiine,pa odrzavam je redovito sve,ja mu samo kazem kakvih ja problema imam s njom,mozda sam ja toliki baksuz pa sam naletio na takav shit model,jbga

Cus D'Amato
22.06.2010., 13:10
Mislim prvo na elektroniku - ono što sam ja čitao, kada se prije nekih 15 godina pojavilo pitanje koliko traje visokointegrirana elektronika, izračunato je da je to nekih 7-8 godina. A elektronika u autu (i to svakom, pa i moj 5 godina star Yugo ima elektroniku!) je rađena od standardnih dijelova - zbog korozije i drugih razloga rok trajanja je tu negdje.

Nadalje, većina tehničkih uređaja, ima upravo 7 godina rok za koji je planirano trajenje proizvoda. Nema razloga da aute drugačije planiraju, jer ih danas ionako rade koncerni koji to smatraju jednim od komada tehnike koji proizvode. Danas se auto konsturira da traje koliko traje najslabija karika - jer nema smisla da traje dulje, a tu je ograničavajući faktor baš elektronika. Stoga je lako zaključiti da je to opet 7 godina, jer bi sa strane proizvođača bilo besmisleno raditi mehaniku za 15. To što auto može i 30 i 50 godina izdržati - stvar je pojačanog održavanja, ali ono se radi ili za gušt ili iz prijeke potrebe (npr. auto na Kubi).

I na kraju - amortizacijski rokovi su tu negdje. Nisu ni oni odokativno izračunati, već se gledalo koliko auto realno izdrži. 5-7 godina je inače rok zamjene auta u zapadnom svijetu, nije to bezveze.

To što se mi pokušavamo utješiti da nešto što je za naše pojmove jako skupo traje duplo više nego što u biti treba trajati - to je stvar smirivanja savjesti zbog velikog troška, a ne realne procjene.

Ako nekoga zanima, mogao bih mu i na pravom 15 godina starom elektro-uređaju koji je bio u bitno boljim uvjetima čuvanja od auta pokazati koje sve promjene koje na tehnici rade godine, vlaga, temperatura... Nakon pola sata gledanja povećalom ne biste se s nečim tako starim usudili pretjecati na cesti. :)

Djelomicno imas pravo zbog ovog sta kazes da proizvodaci proizvode nesto da traje odreden broj godina, ili projedenih km... Problem tu je sto to ljudi toleriraju i zbog tog su prisiljeni bit u tom potrosackom ciklusu koji je svima na planeti potpuno nepotreban. Takav odnos proizvodaca prema potrosacu, a i prema resursima kojima raspolazemo, okolisu, itd. treba postat potpuno neprihvatljiv, a nece postat neprihvatljiv ako ce ljudi kupovat proizvode od takvih proizvodaca i tolerirat to sutke.

Sa druge strane pricas gluposti. Kazes da vozis Yugica, a ja o takvim autima nemam pojma, ali ti mogu rec da kod Mercedesa i nakon 20-25 godina nema tih problema o kojima pricas. Moj stari ima jednog skoro 35 godina star i taj isto nije imao nikakve probleme s kablovim, tj. oni prvi su jos u autu, ako nisu mijenjani prije nego je moj stari kupio taj auto. Dijelovi koji odlaze su oni koji su napravljeni da traju, ali jednostavo dodu na rub iskoristenosti i vise ne ide.

Meni osobno kupovat i prodavat auto svakih 7 godina ne dolazi u obzir. Cak svakih 10-15 godina. Potpuno nepotrebno bacanje novaca, a za sta? Za proizvode manje kvalitete koji su nakrcani tim kablovima koje "treba mijenjat" svakih 7 godina. Malo morgen. Kupis si Mercedesa koji ima abs, asr, 2 airbaga i to ti je skoro sve sta ti treba od tih bitnih vecih dostignuca u auto industriji. Takvih imas od kraja 80-ih pa na dalje. S takvim autom ce doslovno uvijek, u svakom mogucem scenariju bit zadovoljniji nego sa novim Yugom, ili nekim Fordom, Fiatom i takvim auticima.

CRODOG
10.07.2010., 22:24
:Upravo sam dobio u firmi novu Octaviu, ali stari model (Octavia Tour).

- trom (90 konja)
- TVRD ko beton
- skucena kabina
- jadna plastika unutra (pogotovo volan i mjenjac)
- povremena lupkanja i cvrcki iz plastike (auto je nov!)

+ OGROMAN gepek
+ malo trosi
+ pregledan (karavan)
+ nije pre bucan pri vecim brzinama

Ukupna ocjena +3. Sve u svemu, koliko para toliko muzike. Sto se tice pouzdanosti mislim da je auto OK.
to da je auto trom ne mogu ti opče potvrdit imam taj tdi 90ks,več 3god. samo sto sam izvadio rezervni kotač i izad siceve van i par plastika,takav sam tip da se na skoro svakom semaforu trkam i rijetko da sam doživio da mi od svih tih auta jedan pobjego ili prije krenuo,tata mi ima citroen xara picasso sa 110 ks on je prije mene vozio tu skodu i on kaze da je skoda duplo bolje išla to čupa i šlajfa!!a sta se tiče da kažeš da je tvrd ja sam u mojoj škodi nosio jedno godinu dana svaki dan od 400 do 700 kg željeza tako da mi mortizeri i nisu najbolji,i svi ljudi koji se samnom voze kažu da je puno mekša od xare picasso i da bolje guta rupe na cesti.to za plastiku volan i mijenač imas pravo.meni nista ne lupa poslje 5god. maltretiranja auta.imao sam sudar sa novom skodom 2 po novu je morao doči šlepat HAK, a ja sam sa mojom bez problema vozio 120km/h do limara.a na skoro istom mijestu smo se lupili,vozim od mame noviji model bmw 530 d to je tvrd auto nebi moju skodu mjenjao ni za jedan bmw,(ŠKODA je poznata od prije po čvrstom limu,i sada još ima mašinu od najuspješnijeg auta volkswagena t.j.golfa di čes bolje!!!!!:s

Piljun
10.07.2010., 22:45
hm hm

jasmin16v
10.07.2010., 22:52
Jao sto me covjek nasmija, nakon ruznog dana..Skoda udobnija od citorena, suze mi na oci...

johny5
10.07.2010., 23:23
Jao sto me covjek nasmija, nakon ruznog dana..Skoda udobnija od citorena, suze mi na oci...

Ma dajte, lik je neka opaka trolčina i vi nasjeli..:top:

jasmin16v
11.07.2010., 00:03
Ma dajte, lik je neka opaka trolčina i vi nasjeli..:top:

Svejedno uljepsa dan ovakvim izjavama :zubo:

pinkskin
11.07.2010., 11:48
Nebi mijenjo škodu 1.9TDI za 530d, lol, skoro sam se upišao od smijeha

vals
11.07.2010., 11:52
:
nebi moju skodu mjenjao ni za jedan bmw,!:s

Lega na čemu si ti?? aj daj i nama malo pa da konqačno pomislim da vozim najbolji auto na svijetu :cerek:

Danijel100
02.03.2011., 22:21
evo da se na kraju javim na svoj post od prije 5 godina :-)

kupio sam na kraju novu octaviju tour sa 110KS (90+chip) to ljeto prije 4,5 godine, do sada sam s njom prošao 98000km i mogu reči da sam zadovoljan...

uredno je servisiran svakih 15000, na 90000 napravio veliki servis...
do sada jedino sto se pokvarilo je sinhron u getribi za 2.brzinu, ali nije to tak strašno, vozim i dalje....inače samo toči i vozi.

malo troši, dobro ide, mjesta ko u priči.... sve u svemu best buy!

dejan111
08.01.2014., 19:15
pozdrav
pisao sam u drugim postovima al evo našao sam jednu temu vezanu za škodu eto htio bi vaše mišljenje o ovom auto dal vrijedi te pare i njegove mane! :)
http://www.njuskalo.hr/auti/skoda-octavia-1.9-tdi-oglas-10197766

dejan111
08.01.2014., 19:28
molim mišljenja dal vrijedi tolko para mane prednosti itd :rofl:

hakkler
08.01.2014., 22:20
molim mišljenja dal vrijedi tolko para mane prednosti itd :rofl:

za prednosti i mane..prolistaj temu.

za oglas..ima sve origigi..čak i kazič :D
vjerojatno da bi i ovi iz NASE a i vidoviti Milan procijenili na osnovu ove dvije slike i par slova..da je prolazna i ok.

spusti za cijenu rege..100 eura za upit na forumhaeru..i još 100 ako ga uzmeš.
počasti s čevapima i to je to :kava:

CDRW
08.01.2014., 22:31
Pa neznam ... malo mi je cijena napuhana, pogotovo jer istječe rega ...

dln
09.01.2014., 03:57

Nebi mijenjo škodu 1.9TDI za 530d, lol, skoro sam se upišao od smijeha
Mozda je mislio na neki stariji model :D .
evo da se na kraju javim na svoj post od prije 5 godina :-)

kupio sam na kraju novu octaviju tour sa 110KS (90+chip) to ljeto prije 4,5 godine, do sada sam s njom prošao 98000km i mogu reči da sam zadovoljan...

uredno je servisiran svakih 15000, na 90000 napravio veliki servis...
do sada jedino sto se pokvarilo je sinhron u getribi za 2.brzinu, ali nije to tak strašno, vozim i dalje....inače samo toči i vozi.

malo troši, dobro ide, mjesta ko u priči.... sve u svemu best buy!
Dobar i koristan post.

Neno2
09.01.2014., 07:54

Pretpostavljam Octavia I?

Polužje + motor = 560 Kn sve novo, kolika je ušteda ako uzmeš polovno a znaš da to vozilo ima problem s tim dijelovima?