PDA

View Full Version : Prehrana u trudnoći ili što NE smijemo jesti

stranice : [1] 2 3

Rita
08.06.2006., 11:43
Evo malo o naj novijim istrazivanjima, ja je ne jedem vec par godina ali znam da se o ovom problemu bas ne prica kod nas pa evo. Tu je velka frka oko sve velike ribe ne samo tune.
http://www.cbsnews.com/stories/2006/06/06/health/webmd/main1686588.shtml

enigma
08.06.2006., 11:53
Samo cu komentirati da volim tunjevinu. :klopa:
Kod nas nije zabranjena. Za ovo najnovije ne znam.

Zmijica
08.06.2006., 15:46
I ja ju volim :tuzni:
Jedina riba uz losos koju volim.
Al sam citala to o stetnosti u knjizi od Klinike Mayo... i jebga, ne jedem ju.
Fali mi.

U Cro ti to nitko nece reci... mozda zato sto se velika riba bas i ne jede puno.

Pegasus
08.06.2006., 16:34
Buduće mame trebaju izbjegavati tunjevinu u limenkama
RIM

Povećava se lista zabranjenih namirnica za žene u drugom stanju. Osim dosadašnjih preporuka da se za vrijeme trudnoće izbjegavaju suhomesnati proizvodi i sirovo povrće, stručnjaci na listu nepoželjnog ponovno stavljaju tunjevinu u limenkama zbog prisutnosti žive. Ribe, mekušci i školjke su osnovni izvor unosa žive u organizam, teškog metala koji može oštetiti centralni nervni sustav. Povećane koncentracije žive pronađene su i u kutijicama tunjevine, te mogu biti štetne za razvoj fetusa. Iako se o prisutnosti žive u ovim proizvodima dosta raspravljalo tijekom posljednjih godina Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) je 2004. tiskala preporuke za trudnice u kojima je navedeno da ne bi trebale konzumirati više od 170 grama tunjevine tjedno. Kasnije su vladini izvori povećali tu dozu na 340 grama tjedno, iako je službenim analizama utvrđeno da šest posto pregledanih limenki tunjevine sadržava više od trećine dozvoljene koncentracije žive. Nakon što su se panici zbog tunjevine suprotstavili i sami proizvođači, reagirali su liječnici ističući da se oštećenja uzrokovana živom mogu pojaviti samo uslijed pojačane izloženosti teškom metalu tijekom više tjedana, a ne uslijed povremene konzumacije ovog slasnog jela.

Kad sam već sastavila, onda i da vam prenesem, i tako mi ga nisu objavili. :) Inače, i ja obožavam tunjevinu i pojedem je u prosjeku oko 160 g tjedno

koalica
08.06.2006., 17:16
Ja obožavam tunjevinu ali moram priznat da sam počela izbjegavati od kad kruže tako te neke priče o štetnosti. Više ni sama ne znam kome vjerovati, jel to samo prenapuhuju ili ne, ali moram priznat da me takvi članci plaše. Još malo pa nećemo niš smjeti jesti. Ja sam čula i da svježi kupus može sadržavati neku bakteriju koja može izazvati smrt bebe, pa sad ne jedem ni tu salatu. Totalno sam isprepadana:eek:

Pegasus
08.06.2006., 17:36
Potpuno te razumijem. Strah nas je i ovako, al uvijek razmišljamo "ma neće mi niš biti", ali kada si u drugom stanju ne želiš niš riskirat. Danas je sve zagađeno pa nije ni čudo što svaka druga trudnica mora čuvati trudnoću, što znači da ne može raditi do pred kraj trudnoće. Jednom sam se oko toga prepirala sa svekrom koji je rekao da su žene nekad rađale u žitu, ono kao okopavale su krumpir pa bi ih uhvatili trudovi pa bi se izvrnule, rodile i vozdra!!! "A danas su žene bolesne devet mjeseci, ništa ne mogu, sve ih netko treba servirat...", kaže on i bla bla bla, bla bla bla. :mad:

Dora K
08.06.2006., 19:08
Ja obožavam tunjevinu ali moram priznat da sam počela izbjegavati od kad kruže tako te neke priče o štetnosti. Više ni sama ne znam kome vjerovati, jel to samo prenapuhuju ili ne, ali moram priznat da me takvi članci plaše. Još malo pa nećemo niš smjeti jesti. Ja sam čula i da svježi kupus može sadržavati neku bakteriju koja može izazvati smrt bebe, pa sad ne jedem ni tu salatu. Totalno sam isprepadana:eek:

:eek: No krasno! Moja najdraža salata! I skoro svaki dan se davim u njoj!!!! :mad:

verica
08.06.2006., 20:31
Svježi kupus vam je kakti opasan radi listerije (a zapravo bi moglo biti svo svježe povrće) pa malo prosurfajte o tome ako se želite strašiti :zubo:

Rita
09.06.2006., 02:04
Da, listerije moze biti svugdje i zato treba prat sve sto se jede a kupus je jako tesko dobro oprat.
JA pazim na te stvari ali nisam bas skroz paranoicna ko prvu trudnocu. Fakat se ne ispalati riskirati. A ovo za svekra ,recimu da koliko je djece umiralo, koliko je bilo pobacaja isto tako u polju kukuruza i sl. O tome ne prica. I da, treba te pazit i mazit na kraju krajeva nosis njegovo unuce;)

Katie
09.06.2006., 06:19
nije stetna samo tunjevina nego ima lista sa dosta ribe sta se ne smije jesti u trudnoci. Sve te ribe su pune mercury. Ne znam da prevedem ime riba na nasem.....sorry

Treba se izbjegavati i feta sir, ovciji sir, sushi, sva riba i meso sta nije peceno ili kuvano do kraja, susene salame i kobasice i naravno piti ako bas morate malu kolicinu kave i cajeva sta imaju kafein. Voce i povrce se mora dobro oprati. Ja ga perem barem minutu i ostavim u vodi malo. Bojim se, na pocetku trudnoce sam bila dobila virus u stomaku koji je trajao 7 dana.

koalica
09.06.2006., 07:56
Ajme cure dosta, na kraju nećemo ništa smjet jest. A i nije tako loše koji put si malo očvrsnut imunitet s nečim. Moja frendica je čitav stan svakodnevno sterilizirala i u trudnoći i kad je rodila, i svi smo morali prvo prati ruke kad bi došli k njopj, a onda mala valjda nije nikakav imunitet stvorila pa je stalno bila bolesna.

enigma
09.06.2006., 07:58
Pa dobro to sve i zavisi od osobe do osobe. Kako ti organizam podnosi takve stvari.
Ja stvarno nisam imala problema a jedna sam od onih koja ne pere voce i povrce temeljito.
Feta sir i salame koliko znan kod mene nisu zabranjene i davila sam se u njima kao i u kupusu i jos nekim stvarima.

Dora K
09.06.2006., 08:31
Ja stvarno mogu bez tune, naročito one u limenci. Ribu ovdje ni ne jedem. Mogu i bez feta sira i bez salame. Mogu i bez krvavog steaka. I voće i povrće temeljito perem. Ali kupus salataaaaaaa!!!!!! :cry:

I zašto mi glupa babica ili ginićka ništa nisu rekle? Nalijem se bitter lemona i onda slučajno tu večer pročitam da kinin može izazvati pobačaj. Umirala sam od straha tjedan dana. :bonk: Složim si salatu od tune i kukuruza (prvi put otkad sam trudna) i drugi dan pročitam na forumu da je opasna radi žive. Sada još i kupus salata. Ovo je za popizzzzzz......
Kaj ja više ništa ne smijem jesti? :zvrko: :cry:

magic blue
09.06.2006., 08:48
dora ne se zivcirati, to ti je ipak daleko stetnije od sve hrane koji pojedes bila ona dobra ili ne ;)
ja sve jedem a u ranoj trudnoci sam i nije mi nista i dvije frendice koje su rodile zimus su jele sve i bebaci su ldi ko sibe :cerek:

lolita11
09.06.2006., 09:03
inace, opasno vam je i jesti nefermentirane sirove-npr. gorgonzolu..navodno neki parazit ude u placentu i ko zna sto tamo radui...pogooglajte malo americke stranice.ima jako puno zabranjenih namjernica

enigma
09.06.2006., 09:03
..
Kaj ja više ništa ne smijem jesti? :zvrko: :cry:
Ja sam dobila popis stvari koje su stetne na pocetku trudnoce i te stvari sto si nabrojila nisu na popisu.
Tako da sam ih ja jela.
A izmedju ostalog, zabranjena je bila pasteta, onaj mekani rastezljivi sir (cambebert), sirova jaja i meso, te kikiriki za one koji imaju alergiju na njih.

tash@
09.06.2006., 09:27
Ja sam dobila popis stvari koje su stetne na pocetku trudnoce i te stvari sto si nabrojila nisu na popisu.

ja nisam bila dobila nikakav popis :D smaljila sam cigarete s 20 na 2-3 dnevno, kavu sa 3 na 1 i primorala se da svaki dan pojedem jogurt i jabuku (između ostalog naravno :zubo:). A to ostalo je bilo sve što i inače jedem. Sad kad ovo čitam :eek: , zahvaljujem kome već trebam, da je s mojim malim bilo sve u najboljem redu :cerek:

Dora K
09.06.2006., 09:36
Tako da sam ih ja jela.
A izmedju ostalog, zabranjena je bila pasteta, onaj mekani rastezljivi sir (cambebert), sirova jaja i meso, te kikiriki za one koji imaju alergiju na njih.

No! Ja bum popizdila! I pašteta? Pa otkud sad još i to???? Paštetu redovno jedem, dapače, imam želju tek otkad sam trudna da ju jedem. I hrenovke mi se jedu, a uopće ih ne jedem inače.
Pljesnjive sireve inače klopamo, ali otkad sam trudna ne pašu mi ti pikantniji okusi tipa gorgonzola, roquefort, chorizo salama, kulen, panceta, začinjeno, tak da to ionako nisam jela. Ajde, bar nekaj :rolleyes: :tuzni:

enigma
09.06.2006., 11:15
za pastetu definitivno znam da je bila na mojoj listi zabranjenih stvari.
pokusat cu viditi da li imam jos tu listu pa cu prenijeti sto pise.

ali vec smo zakljucili da je u svakoj drzavi drugacije a i svaki doktor ima svoju pricu. :D

verica
09.06.2006., 12:30
Ja sam već napisala na forumu da sam u trudnoći pojela kupus salatu i to u restoranu i da sam onda pala u histeriju u strahu od listerije. Bilo mi je malo lakše kad su mi cure koje su ležale u bolnici na čuvanju trudnoće rekle da su za doručak dobivale paštetu a za ručak svakodnevno salatu od kupusa :zubo:

Zmijica
09.06.2006., 14:02
Don't panic, kolegice :)

Kao sto netko rece - listerija se moze dobit od bilo kakvog neopranog povrca.
Ali listerija je: a) rijetka, b) relativno bezopasna ako se odmah pocne lijeciti.
A sve mi bi odmah trcale doktoru da dobijemo temperaturu i tresavicu, zar ne? :)

Meni gin nis nije rekao, ja sam to iz Klinika Mayo knjige saznala.
Pljesnivi sirevi su na popisu, zaboravih zasto.
Hrenovke, pastete i salame zato sto se listerija moze losom obradom i nedovoljnom sterilizacijom pri proizvodnji naci u njima.
Svaki sladoled koji nije industrijski proizveden isto nije preporucljivo jesti.

Al sve je to statisticki... a u praksi...
U praksi, moj gin kad mu dodjem s kakvom od ovih ideja veli: "Gospodjo, najnezdravije za vase dijete je sto toliko citate." :rofl:

magic blue
09.06.2006., 17:43
ma znate vi sta, babe jedne, ja cu kako je enigma rekla, jesti sve!
enigma, potpisujem da me ne moras nosit na dusi ak nekaj sjebem :kiss:

kupujem pasterizirane sireve, jogurte, povrce je i tako uzgajano u staklenicima na pijesku (nikad vidlo zivotinja i kiselih kisa), pa da sad jos imam i spisak kaj necu jesti, e taj film kod mene nece ici :mad:

Katie
09.06.2006., 18:18
inace, opasno vam je i jesti nefermentirane sirove-npr. gorgonzolu..navodno neki parazit ude u placentu i ko zna sto tamo radui...pogooglajte malo americke stranice.ima jako puno zabranjenih namjernica

da pod to i spada feta sir i ovciji sir.

Rita
10.06.2006., 04:09
JA jedem gorgonzolu i blue cheese i brie i jela sam ih prvu trudnocu ali na njima pise da je napravljen od pasteriziranog mlijeka.

Dora K
10.06.2006., 08:41
Ma fora i je u tome da ne bi se smjelo uzimati pasterizirano mlijeko već svježe, prokuhano. Pasterizacija traje kraće i vrši se na nižim temperaturama (oj kemijo, daleko si mi..... :misli:). Ili bi se i to trajno, pasterizirano trebalo prokuhavati. Ja jedem cottage i mozzarellu, kefir, jogurt, kiselo vrhnje..... Mlijeko ne koristim, jer mi sjeda na probavu, khm :zubo:
Jbga.... sve mi se više čini da je prehrana trudnica postala prava nauka :D

koalica
10.06.2006., 11:26
Ma fora je u tome da se ne bi niš trebalo jesti pa da mi lepo krepamo od gladi - da je demo nezačinjeno i bljutavo.....Ne može!!!!!! Ja volim papati i papat ću sve kaj mi padne na pamet (osim možda tune i svježeg kupusa:D)

Rita
12.06.2006., 05:33
Ajd cure pa nije to toliko komplicirano, na kraju krajeva malo zdravog razuma ne skodi;)

enigma
12.06.2006., 08:01
e cure, nisam nasla svoju listu ali sam nasla na netu popis koji je isti kao sto je bila moja lista. (sori na eng. je, pitajte ako sta ne razumijete :) )

unpasteurised milks

soft, ripened cheeses (varieties such as brie, camembert, and similar blue veined varieties)

ice-cream from soft whip machines (wrapped or block ice-cream is fine)

patés — all types

raw and undercooked eggs (thoroughly cook eggs until both the white and yolk are solid)

liver and liver products

mayonnaise (homemade)

shark, marlin and swordfish should be avoided and tuna restricted to two medium cans or one fresh steak per week. This follows concerns about mercury in these fish and also applies to women who are breastfeeding or intending to become pregnant.

tu je i link koji malo bolje objasni o stetnosti svega.
http://www.hebs.com/readysteadybaby/pregnancy/foodstoavoid.htm

undercover
12.06.2006., 08:32
a onda kad krenete dojit onda stize novi popis zabranjenih stvari :zubo:

enigma
12.06.2006., 09:48
ja nisam bas pazila sto sam jela dok sam dojila.

evo ovdje imate par informacija. :)

There should be no need to avoid any particular foods while breastfeeding.
http://www.bbc.co.uk/health/healthy_living/nutrition/life_infant2.shtml

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=115&Show=559

magic blue
12.06.2006., 17:36
joj, mi tu raspravljamo o tuni i ne znam ni ja o cemu, a zracenje TV-a, monitora i mobitela nas ne brine?
mislim da nam je u danasnje vrijeme hrana najmanji problem sve dok kupujemo jaja i sireve u ducanu, a ne od bakica po placu (svaka cast bakicama ali sad cu ih izbjegavat)

Dora K
12.06.2006., 19:12
Ma ja vidim da sam paranoidnija od ostalih, čak sam i kozmetiku prilagodila (ono, sve bez konzervansa, na prirodnoj bazi....). Sir i jajca i inače kupujem u dućanu, baš radi paranoje od salomenele, strepto/stafilokoka i inih gadosti.....

Katarin@
29.05.2007., 16:22
:confused: Bog svima! Možda će se moje pitanje činiti pomalo smiješno ali budući da mi je ovo prva trudnoća totalno sam zbunjena oko nekih stvari. Pa npr. da li smijem piti jednu nesicu dnevno ili recimo da li smijem piti cedevitu? Neki mi kažu nemoj, neki su cijelu trudnoću pili kavu i ništa loše im se nije dogodilo. :o

paspa
29.05.2007., 16:27
pa nisi bolesna...u svemu se ponašaj normalno,ni u ćemu ne pretjeruj...ja sam užasni kavopija,i pila sam kavu,onoliko kolko sam osijećala da mi paše...kad sam prestala povraćati,naravno...a neku kremu protiv strija si kupi,može ti pomoći...meni niš nije pomoglo,i geni tu igraju...samo se opusti i uživaj,to buju ti najljepši dani...:kiss: :kiss:

chiara
29.05.2007., 16:29
za kavu možeš, ali nemoj pretjerivati. ako možeš bez nje to bi bilo najbolje. ja sam cedevitu pila... šta se ne smije :misli:
za strije imaš negdje topic "dječjetrudnička kozmetika" i tamo imaš raznih iskustava. meni konkretno nije pomogla nijedna krema.
:kiss:

Caroline
29.05.2007., 16:51
:lux: dobro nam dosle nove trudnice

ot: u trudnoci ne smijete slusati bapske price i razne gluposti i nervirati se. informirajte se preko neta (foruma :D ), knjiga i pitajte gina. radite sve sto i prije, zdravo se hranite i sve ce biti u redu. sretno :top:

abilan
29.05.2007., 17:03
Ja pijemo jednan veliki makijato dnevno. ALi tako sam i prije. Bez jutarnje kave jednostavno ne mogu živjeti, počne me boliti glava i koma sam. Pa sam tako odlučila jednu dnevno, valjda neće ništa biti. A i khm khm, znam da će me sad neke popljucati, neki put, recimo svakih desetak dana, priuštim si dva deca pivice ili uz neku finiju večeru dec vina... :o

@@novamama@@
29.05.2007., 17:47
kak veli paspa"nisi bolesna", možeš sve, štetne stvari(navodno kava)konzumiraj manje(2 dnevno ti neće naškoditi), a za strije, koliko sam se ja načitala, ak si im sklona, onda ti ni najskuplja neće pomoći potpuno(biti će ih vjerovatno manje)ak im nisi sklona, onda ti je dovoljna i ona od dm-a, a nije skupa, tu i ja koristim

extreme
29.05.2007., 18:19
ja čitala da je u trudnoći jako štetno jest ribu iz konzerve...ne kužim zašto....
a ja sam totalni fan rio mare tune..? ne znam kako ču jednog dana (kad budem trudna) preživjet bez tunjevine.

i začinjena hrana?? zašto se ne smije jesti jako začinjena hrana?? (mislim da će mi bit teže odreć se pikantnog i tune neg cigareta)

LittleMiss
29.05.2007., 18:42
možda se ne smije jesti hrana iz konzerve zbog botulina ...progooglaj malo..ja tako čula

ma to su isto polu babske priče

maja m
29.05.2007., 19:26
ja čitala da je u trudnoći jako štetno jest ribu iz konzerve...ne kužim zašto....
a ja sam totalni fan rio mare tune..? ne znam kako ču jednog dana (kad budem trudna) preživjet bez tunjevine.

i začinjena hrana?? zašto se ne smije jesti jako začinjena hrana?? (mislim da će mi bit teže odreć se pikantnog i tune neg cigareta)

to se odnosi na tunu i morskog psa jer sadrži puno žive koja šteti razvoju živčanog sustava bebolinja. tuna se navodno 1 mjesečno preporuča

Kakadu
30.05.2007., 14:13

http://www.plivazdravlje.com/?section=arhiva&cat=d&acat=d&show=1&id=13529

oštrilo
31.05.2007., 11:53
Ja sam isto ful sretna, ali bas me nekako vec hvata panika, cini mi se kao da sve radim krivo... jucer procitam da ne smijem jest tunu i napravim navecer rizoto s plodovima mora, sad procitam da ne smijem ni skoljke.. jooooojj:mad:

To je za izludit, neznam šta jest ni šta radit, na sto čuda sam... Kupila sam onaj prenatal, pa sam sad pročitala da ima previše vitamina a, pa ja to ne mogu pratit:cry:

Ma smije se sve jesti, samo ne u pretjeranim količinama i svaki dan...
To za tunu i ribu je točno jer imaju velike količine žive u sebi, ali ako ih jedeš jednom tjedno neće ti ništa biti :kiss:
Evo ti i jedan linkić (http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_ishrana.asp) pa da se malo utješiš (http://www.trudnoca.net/tekst.php?id=138&podrubrika=Vodi%C4%8D%20kroz%209%20mjeseci&rubrika=Trudno%C4%87a%20i%20porod)

Katarin@
31.05.2007., 16:12
To je za izludit, neznam šta jest ni šta radit, na sto čuda sam... Kupila sam onaj prenatal, pa sam sad pročitala da ima previše vitamina a, pa ja to ne mogu pratit:cry:

:confused: Ja trenutno po preporuci ginekologa (pa valjda on zna) pijem Natal Aktiv od Hipp-a.Jedino što sam skužila da u njemu nema kalcija pa se onda "natačem" mlijekom. Kaže ginekolog da 4 čaše mlijeka dnevno (ili nekih drugih mliječnih proizvoda) pokrivaju potrebnu količinu kalcija. Nije mi to problem budući da oduvijek volim mlijeko i konzumiram ga u velikim količinama. Prva tri i pol mjeseca sam pila Folic plus. :)

Tashi
31.05.2007., 16:17
radi kako ti organizam nalaže...osluškuj ga..on ti je najbolji vodič - i izbjegavaj ono što je općepoznato da treba izbjegavati..
moj gin je rekao da ni sve kemije nisu za svakog dobre jer nečiji organizam uspije sintetizirati nešto što mu nedostaje iz tableta - drugi pak ne..

-leona
31.05.2007., 16:21
:confused: Ja trenutno po preporuci ginekologa (pa valjda on zna) pijem Natal Aktiv od Hipp-a.Jedino što sam skužila da u njemu nema kalcija pa se onda "natačem" mlijekom. Kaže ginekolog da 4 čaše mlijeka dnevno (ili nekih drugih mliječnih proizvoda) pokrivaju potrebnu količinu kalcija. Nije mi to problem budući da oduvijek volim mlijeko i konzumiram ga u velikim količinama. Prva tri i pol mjeseca sam pila Folic plus. :)[/QUOTE]

:) Na kakvim smo mi mukama :zvrko:
Ma znaš šta ja ću živjet kao i do sad koji vitamin više i to je to, pa kad bi pratila točno šta smijem šta ne izludila bi... Uostalom kako smo svi mi sasvim dobro ispali dok nitko nije toliko pažnje pridavao tim silnim pravilima... malo zdravije jest, ne pušit i to je to... pa će valjda sve bit ok:top:

oštrilo
01.06.2007., 08:44
Prva tri i pol mjeseca sam pila Folic plus. :)

Tako i ja, sad sam prešla na Folacin, sve po uputi gina.
I uopće se ne zamaram što ostale trudnice piju, jer očito da ginići to procjene individualno i kome što paše... ;)

patka1973
01.06.2007., 09:04
onaj link od ostrilo je super. najvaznije vec pokaze (alk-cigarete-droge-svjeze meso-neprekuhano mlijeko, to sve neee!!!!!) posto bebina jetra nemogu preraditi alkohol niti kofein a beba sve to preko placente dobije, to ne trositi. pogotovo alkohol. sta mislis, da nemas jetra a pijes alkohol. no, to netreba biti. to sve je jako vazno prvih tri mjeseca, jer se u to doba svi organi i mozag stvaraju. ako nesta ide krivo, onda u tom razdoblju (pobacaji isto). nakon tri mjeseca beba manjevise samo raste. i onda trebas visak kalorija.
osim toga samo malo ili ne trositi bazilikum, oregano, timian, ruzmarin. to su mirodije, od kojih se moze dobiti pre rano trudove.
znam, da to sve cini jako komplicirano. ali proci ce i to. jedite, sta vam ide u tek. jer vam to vjerovatno i treba.
npr. ja sam kod prve trudnoce puno mesa (inace sam maltene vegetarijanke i meni se cesto gadi od mesa) i mango i peceni krumpir jela. kod druge pak puno breskve. zato razmisli na sta imas tek i jedi to.
vitamintablete su ok. ali se ih netreba, ako se inace zdravo jede. jedino folna kiselina (jeli se to tako zove??) prvih tri mjeseca je vazna.

puno pozdrava, patka1973.

oštrilo
01.06.2007., 09:11
Da, sve je OK to što kažeš
Ali poglej moj slučaj: Ja sam bila trudna 2 mjeseca prije nego sam saznala da sam trudna (neredoviti ciklusi tako da kašnjenju menge nisam baš pridavala pažnju) i u ta prva dva mjeseca koja su kao najvažnija za razvoj bebe i bebina mozga nisam ništa posebno konzumirala, sve kao i do tada... Tako da beba uglavnom iz našeg organizma uzme ono što joj paše i treba (s time da ne pušim, ne pijem i ne drogiram se).
Ali naravno kad saznaš za trudnoću da ćeš početi jesti zdravije (više voća, vode...)
I tako... :D al sam ga nadrobila

Mirjana.P.
01.06.2007., 09:46
dobrodošla katarino
ja bih ti preporučila da se svaki dan malo šetaš
ja sam izbacila kavu,ali nisam ni bila neki kavopija i
kupila sam u ljekarni čisto bademovo ulje 1dcl 16kn pa se namažem na mokru kožu i zasad je sve ok

nina2007
01.06.2007., 15:20
može pitanje....evo pročitah u časopisu "moje dijete" da je kikiriki na listi "out" namirnica za trudnice, tik uz alkohol i kavu...
Jel to stvarno? :o (za tunu kažu zbog žive, svježi kupus zbog listerije, kava zbog kofeina...a zakaj i kikiriki - jel ko zna?)
...naime ja udrila po njemu zadnjih tjedan dana misleći da ne može bit loš (ako su bajame dobre) a ono ispada...:confused:

Caroline
01.06.2007., 17:04
može pitanje....evo pročitah u časopisu "moje dijete" da je kikiriki na listi "out" namirnica za trudnice, tik uz alkohol i kavu...
Jel to stvarno? :o (za tunu kažu zbog žive, svježi kupus zbog listerije, kava zbog kofeina...a zakaj i kikiriki - jel ko zna?)
...naime ja udrila po njemu zadnjih tjedan dana misleći da ne može bit loš (ako su bajame dobre) a ono ispada...:confused:

nina, kikiriki (isto vrjedi za maslac od kikirikija etc.) skodi samo ako je jedan od partnera alergican na ambroziju ili pati od astme. Navodno kikiriki moze uzrokovati alergiju kod beba.
znajuci to (a mm ima alergiju na ambroziju), jednom sam jela snickers :bonk: , ali eto nista se nije dogodilo. nemoj se previse opteretiti, izbjegavaj sto je u zabranjenoj listi, ako zaboravis, boze moj, nije to otrov.

isto vrjedi za tiramisu i mousse au chocolat, provjerite recept, ako krema nije kuhana, znaci da su jaja nekuhana :ban:

abilan
06.06.2007., 16:11
Evo jedno pitanjce!
Smije li se u trudnoći jesti školjke? Znam da ne smije sirove, ali jel ih se smije jesti kuhane, primjerice onako na buzaru?

paspa
06.06.2007., 16:15
Evo jedno pitanjce!
Smije li se u trudnoći jesti školjke? Znam da ne smije sirove, ali jel ih se smije jesti kuhane, primjerice onako na buzaru?

ne vidim razloga da ne...al ne sirove...ja sam uredno radila buzare i rižota...:top:

abilan
06.06.2007., 16:21
E super!!!! Odmah mi je laknulo. Namjeravala sam napraviti buzaru pa se mislim smijem li ih jesti ili ne. Bolje da sam provjerila, sad sam mirna! Hvala! :top:

extreme
08.06.2007., 08:49
a med??? znam da se med ne smije davati malim bebama...pa jel ga onda smije žena jesti dok je trudna???

moja volja
08.06.2007., 09:18
Joj curke nemojte samo pretjerivati...vašorganizam i krv profiltrira 99% loših tvari iz svega što pojedete...naravno da se nečete baš sad tovarit otrvoima..cigarete ,droge itd...ali ne morate stvarno toliko baš paziti..ni kikiriki ni jagode niti išta drugo vam neče škoditi ni bebi ako je u umjerenim..normalnim količinama. Ni cedevita ne valja ako popijete cijelu pixnu na dan...kava je oke..jedna šalica...nessica isto ..sve je oke ako pazite da ne pretjerate...ja sam stvaaarno sve..ali baš sve jela u trudnoći...i sve je oke.
Vjerujte možete više štete napraviti nego koristi ako se suzdržavate nekih stvari koju su potrebne organizmu...

dersu
10.06.2007., 09:13
sad ulazim vec u trecem mjesecu i bas je interesantno kako bebica "reaguje" na ono sto jedem. bebica mi "ne daje" da pijem kavu, da jedem meso, morske plodove, nikakve konzerve...jednostavno to mi sve smrdi i imam mucnine od toga.
ali zato bebica voli svijeze maline, banane, crni kruh sa puterom, karfiol u tursiji, krumpir, musli, jogurt...
imam utisak da sama bebica odredjuje sta joj pase.

moram priznat da sam prije trudnocu bila obozavatelj kave, mariniranih morskih plodova, ali sada to ne mogu da pomirisem. moja mama se prije moje trudnoce brinula "pa ti mora da namalis kavu, pa znas kako nije dobra za trudnocu...":D. a ja nisam mogla da zamislim zivot bez kave...kad ono sada bebica mi "ne daje" da je pijem, a moja mama kaze kako je sve to dobro i kako je bebica pametna:cerek: :rofl:

ATE13
10.06.2007., 10:12
evo ja danas ulazim u 7 mjesec... :lux:
i ja sam prije trudnoce pila kave ko nenormalna :zubo: i prva tri mjeseca jednostavno mi nije pasala...
kao sto dersu rekla, beba nije dala ...
ali vec nakon tri mjeseca sam opet pocela piti, ali samo ujutro...

meni je doktorica a i sestre koje vec imaju po 3 djece rekle, da se neponasam kao da sam bolesna, jer to nisam... nego da jedem ono sto mi pase... tako sam i radila...

prvo sam procitala razne casopise o trudnoci kako ovo nesmijes, kako ono... po njihovoj prici nebi nista smjela jesti...
neki dan cujem da trudnice nebi smjele jesti ribu :bonk: neznam ni ja vise zbog kojeg razloga...

na kraju... jedem, pijem i radim ono sto sam i prije trudnoce...
sto mi nepase neradim, nepijem i nejedem :D

Pcelica Maja
17.06.2007., 16:42
Sjećam se da se u maminoj knjizi o trudnoći jetrica nije smjela jesti u trudnoći ni pod razno a sad čitam na netu i po novijim knjigama za trudnice da se smije jesti ali samo u manjim količinama. A što se tiče tune, ja ju jedem evo cijelu trudnoću ali kuhanu s rajčicama i tjesteninom jer ju ne volim sirovu u salatama i pašteti i mislim da nije opasna... možda da jedem svaki dan jednu konzervu ali ovako ....

nina2007
17.06.2007., 17:02
to se odnosi na tunu i morskog psa jer sadrži puno žive koja šteti razvoju živčanog sustava bebolinja. tuna se navodno 1 mjesečno preporuča

šta 1? 1 riba ili 1 konzerva (i od koliko grama?)
Ja popapam 2-3 (one najmanje, rio mare) konzervice tjedno :klopa: mljac

nina2007
17.06.2007., 17:04
...
i začinjena hrana?? zašto se ne smije jesti jako začinjena hrana??
...
mislim možeš ti :cool: ali se ne preporuča - zbog žgaravice.

Pcelica Maja
17.06.2007., 17:04

Ja ti nemam pojma ali paštu s tunom mi je najlakše napraviti za ručak i ne mislim se odreći samo tako, najbolje bi bilo da ništa ne jedemo nego da samo pijemo vodu :confused:

Pcelica Maja
17.06.2007., 17:08
Pročitaj ovo (http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=z&cat=z&id=13529&show=1) o tuni

Pcelica Maja
17.06.2007., 17:10
Sve mi se čini da će opet netko napraviti neko istraživanje pa će reći da uopće nije štetna.. uostalom tko radi sva ta silna istraživanja i kad nam već tako napišu da to i to istraživanje je dokazalo to i to.... neka nam i napišu točno ime ustanove koja ga je provela , koje godine, na koji način je provedeno i sve što bi trebali znati. Najlakše je reći i prestrašiti nas

lturkano
17.06.2007., 19:21
čitala sam negdje da amerikanci češće dobivaju rak jer jedu konzerviranu hranu nego europljani koji jedu svježu hranu. bog zna kakve konzervanse stavljaju u tu hranu. a što se tiče dojenja, meni su rekli da ne jedem, mahune, kupuis i znate i same šta već ne, ali ja nevjerujem u babske priče i pametnica se najela mahuna (luda sam za njma), mala mi sutra dobila takve grčeve da sam je mislila voditi u bolnicu, kad se nisam upucala koliko mi je poslije bilo žao.

Pcelica Maja
17.06.2007., 19:24
čitala sam negdje da amerikanci češće dobivaju rak jer jedu konzerviranu hranu nego europljani koji jedu svježu hranu. bog zna kakve konzervanse stavljaju u tu hranu. a što se tiče dojenja, meni su rekli da ne jedem, mahune, kupuis i znate i same šta već ne, ali ja nevjerujem u babske priče i pametnica se najela mahuna (luda sam za njma), mala mi sutra dobila takve grčeve da sam je mislila voditi u bolnicu, kad se nisam upucala koliko mi je poslije bilo žao.

Da, mahunarke i inače napuhuju, ja ih izbjegavam jesti iz tog razloga

Tashi
17.06.2007., 20:25
ma,dajte, pa ne je jesti svaaaki dan ali ponekad može..
a što se tiče začinjene hrane u t. - kako kome paše - ja sam mogla s užitkom jesti paklene pizze...

MaLo
18.06.2007., 15:54

Ja sam negdje pročitala da se ne bi smjelo jesti više od 160 g tune mjesečno (bilo svježa, bilo konzervirana) i inače (kad nismo trudne), a kamoli u trudnoći

nina2007
18.06.2007., 17:03
Ja sam negdje pročitala da se ne bi smjelo jesti više od 160 g tune mjesečno (bilo svježa, bilo konzervirana) i inače (kad nismo trudne), a kamoli u trudnoći

:eek: :eek: :eek: ja tol'ko pojedem u 2-3 dana :rolleyes: ajooj nadam se da to samo preuveličavaju :o

smucek
18.06.2007., 22:47
Isuse koja brijačina...sad ću ja,inače paničarka no.1 dodati jednu opuštajuću...."opustite se ljudi-za 100 godina sve novi ljudi"...nije moja al je dobraaaa

stella24
19.06.2007., 08:05
nama na tečaju u petrovoj rekli da je njima presmiješno kako trudnice pitaju jel smiju ovo jesti, jel smiju ono,... a nitko ili rijetko tko pita jel smijemo pušiti. doktori tamo kažu da je pušenje jedino što treba odbaciti a hranu jesti svu umjereno

smucek
19.06.2007., 15:55
nama na tečaju u petrovoj rekli da je njima presmiješno kako trudnice pitaju jel smiju ovo jesti, jel smiju ono,... a nitko ili rijetko tko pita jel smijemo pušiti. doktori tamo kažu da je pušenje jedino što treba odbaciti a hranu jesti svu umjereno

Bravo stella,dobar stav!!!:top:

EllaH
19.06.2007., 18:15
tuni i svu ostalu ribu ne jedem zato što imam ALERGIJU zadnjih 5 godina, ali da si sad uskratim ponekad plodove mora.. e pa toliko ipak nisam.. mislim da si ribom isuviše uskraćujem..
jetrica je dobra jednom tjedno ali ne pretjerivati bili trudno ili ne jer u njoj ima kadmija što nije dobro za organizam..
e sad imam još niz alergija pa da si uskratim još i sirovo voće i povrće i mliječne proivode i ne znam što još.. ma onda bih mogla samo ostati na prenatalu, željezu i magneziju..mislim da u svemu inače pa i u trudnoći treba imati mjere..

p.s. najela se neki dan kikirikija.. nisam ni znala.. jeo mi se, a alegična na ambroziju i to jako
ja nisam imala nikakve posljedice, ali me baš zanima kad moj sin bude dovoljno velik za probati kikiriki

nina2007
19.06.2007., 21:05
...
p.s. najela se neki dan kikirikija.. nisam ni znala.. jeo mi se, a alegična na ambroziju i to jako
ja nisam imala nikakve posljedice, ali me baš zanima kad moj sin bude dovoljno velik za probati kikiriki

ajme mene je u 9/10 tjednu uvatilo da tamanim kikiriki...tad sam se najviše i ispovraćala :rolleyes: i neću da čujem za njega više :cool:

maja m
19.06.2007., 21:19
tuni i svu ostalu ribu ne jedem zato što imam ALERGIJU zadnjih 5 godina, ali da si sad uskratim ponekad plodove mora.. e pa toliko ipak nisam.. mislim da si ribom isuviše uskraćujem..
jetrica je dobra jednom tjedno ali ne pretjerivati bili trudno ili ne jer u njoj ima kadmija što nije dobro za organizam..
e sad imam još niz alergija pa da si uskratim još i sirovo voće i povrće i mliječne proivode i ne znam što još.. ma onda bih mogla samo ostati na prenatalu, željezu i magneziju..mislim da u svemu inače pa i u trudnoći treba imati mjere..

a kaj je to s kikirikijem?:rofl:
nisam u toku, čini mi se čak da ga u klinici Mayo preporučuju

EllaH
19.06.2007., 21:43
a kaj je to s kikirikijem?:rofl:
nisam u toku, čini mi se čak da ga u klinici Mayo preporučuju

piše u časopisu mama&beba od lipnja o alergijama između ostalog i "djeca s visokim rizikom da postanu alergična ona su čiji roditelji boluju od nekog oblika alergije. Zato se preporučuje majci da se posljednja tri mjeseca trudnoće kao i tijekom dojenja ne jede alergogenu hranu (kikiriki, jaje, mlijeko), a za njezino dijete daju se upute o prehrani"

e sad negdje sam pročitala to za ambroziju, ali više ne mogu naći gdje..

maja m
19.06.2007., 21:50
piše u časopisu mama&beba od lipnja o alergijama između ostalog i "djeca s visokim rizikom da postanu alergična ona su čiji roditelji boluju od nekog oblika alergije. Zato se preporučuje majci da se posljednja tri mjeseca trudnoće kao i tijekom dojenja ne jede alergogenu hranu (kikiriki, jaje, mlijeko), a za njezino dijete daju se upute o prehrani"

:confused: pojma nisam imala, a mi obadvoje alergični na pelud i svašta drugo...
na kraju ispada da je sve živo štetno na svoj način :rofl:

EllaH
19.06.2007., 21:57
:confused: pojma nisam imala, a mi obadvoje alergični na pelud i svašta drugo...
na kraju ispada da je sve živo štetno na svoj način :rofl:

ma na kraju treba sve baciti, izgasiti frižider i ostati samo na tableticama :cerek:

maja m
19.06.2007., 22:31
ma na kraju treba sve baciti, izgasiti frižider i ostati samo na tableticama :cerek:

koje udaraju na jetru i bubrege :lol: :lol: :lol:

MaLo
20.06.2007., 16:52

Molim!?! :confused: Nikad čula!
Da izbjegavam mlijeko zadnja 3 mjeseca!?! :confused: Isusek! Pa, od kud onda da uzmem kalcij? Iz tableta? Nema šanse! Sad pijem mlijeka više nek ikad i ništ mi ne smeta.
Nisam beš neki obožavatelj slanih grickalica, ali kad me ulovi, onda bez imalo grižnje savjesti potamanim cijeli kikiriki i ništ mi nije!

Isto kak sam čula da med izaziva alergiju! Glupost! Jedem med od kad znam za sebe i živa sam i zdrava!

Precious X
02.07.2007., 20:28
Evo, svako malo negdje naletim na tu zabranu.. (pored onih o tuni, sirovom mesu i jajima i sličnim, za koje su mi poznati razlozi)
Ali, nekako mi je objašnjenje ovoga promaklo.
Molim, prosvjetlite me :)

paspa
02.07.2007., 20:39
Evo, svako malo negdje naletim na tu zabranu.. (pored onih o tuni, sirovom mesu i jajima i sličnim, za koje su mi poznati razlozi)

ne jesti podgrijanu hranu....:eek: :eek: oprosti,ali nemaš nedajbože kakvu tešku crijevnu bolest....samo si trudna...:kiss: naravno da buš si hranu podgrijala....:top:

Blue Racer
02.07.2007., 20:42
Još za to nisam čula http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a050.gif

Ja si sve podgrijavam... možda zbilja nije dobro...

blond lady
02.07.2007., 20:42

već sam u 33. tjednu trudnoće i iskreno receno sve sam jela od gore navedenog i preživjela...imam normalu trudnoću, nemam problema....nisam bolesnik ako sam trudna i mislim da svaka trudnica najbolje sama osjeti šta joj odgovara a šta ne

smucek
02.07.2007., 20:44
Onaj tko je to napisao(članak,mislim),njegovi su razlozi odnosno argumenti da ta hrana nije zdrava.Dosta je o tome pisano u knjizi dr.Rudolfa Breusa,ali ne na temu trudnica nego liječenja karcinoma.
No,zdravoj osobi podgrijana hrana nije ništa nezdravija od konzervirane,smrznute,aditivaste(joj koji termin),bla...bla...bla...
To ti je samo bespotrebna sikiracija opet na temu-glupost.
Da li će se dijete roditi zdravo ili ne puno više ovisi o nečem što svi zanemare-izloženosti stresu i živciranju zbog ovakvih bedastoća.

Precious X
02.07.2007., 20:50
ne jesti podgrijanu hranu....:eek: :eek: oprosti,ali nemaš nedajbože kakvu tešku crijevnu bolest....samo si trudna...:kiss: naravno da buš si hranu podgrijala....:top:

hehe, podgrijavam bome svaki dan, jede se i tunica i jaja na meko
al, zanimalo me objašnjenje, eto :kiss:

paspa
02.07.2007., 20:52
hehe, podgrijavam bome svaki dan, jede se i tunica i jaja na meko
al, zanimalo me objašnjenje, eto :kiss:

:top: onda radiš pametno i jedeš ono što tebi ko trudnici paše...a drugi nek pričaju svoje...:top:

EllaH
03.07.2007., 09:29
još i da ne podgrijavam.. istina kad ga grijem iz frižidera ipak volim malo više ugrijati.. ne volim kad ljudi samo umlače hranu koja je odležala jedno vrijeme.. neka moja stara navika

chiara
03.07.2007., 09:42
ma to su stvarno gluposti. taman posla da si još moraš kuhati svaki obrok da bude svjež i to još po mogućnosti sve iz vlastitog vrta, prirodno uzgojeno, bez špricanja.... samo plaše trudnice

*Lubenica*
03.07.2007., 09:51
ma da, to su i meni stalno govorili svi, a naravno da često podgrijem, pogotovo kad mi mama pošalje lunch paket a to je često :rofl: :rofl: a najbolje mi je bilo kad su nam bili frendovi i sad kenjam ja nešto i kažem ja: i onda sam kuhala... a na to će moj dragi : ljubavi, ti ne kuhaš, ti podgrijavaš... :rofl: :rofl: :rofl: :D

Wedding
03.07.2007., 09:53
Jos jedna glupa informacija:rofl: :rofl: :rofl: .

Sve treba jesti.... trudnice su najpoznatiji unistavaci hrane:rofl:

putnica
03.07.2007., 11:30

bojim se da se radi o krivoj interpretaciji, ne radi se o podgrijavanju hrane opcenito, vec o tome da treba izbjegavati podgrijavanje krumpira, gljiva..neka me netko sjeti cega jos :misli:

to su namirnice koje inace nije preporucljivo podgrijavati. mi ih doma podgrijemo jednom isti dan, obzirom da rucamo u razlicito vrijeme, ali sutradan nikako.

na ovim vrucinama posebno treba obratiti paznju na to da hrana ne stoji izvan frizidera dugo, te da se dobro prokuha ono sto se podgrijava, a ne samo stopli ;)

jucer sam pojela kiselu juhu, npr. :rolleyes:
jes da sam ziva, ali bome nije bila fina :zubo:

smucek
03.07.2007., 12:47
bojim se da se radi o krivoj interpretaciji, ne radi se o podgrijavanju hrane opcenito, vec o tome da treba izbjegavati podgrijavanje krumpira, gljiva..neka me netko sjeti cega jos :misli:

Moram te ispravit putnice,radi se o podgrijavanju općenito..
Konkretno u knjizi koju sam spomenula u svom prvom postu na ovu temu,smatra se općenito nezdravim podgrijavati hranu.
Ne brijem na te stvari ali imam tu knjigu doma jer mi je mama u jednom periodu života bila jako bolesna.
Pa slučajno znam.

hooray
03.07.2007., 12:56
opcenito podgrijana hrana nije dobra jer se podrazumijeva da je prije grijanja stajala neko vrijeme, a cak i ako stoji u frizideru (cim nije zamrznuta) se razvijaju bakterije na njoj,
to kod gotovo svih vrsta hrane ima neki los ucinak (koji kod zdravih i neosjetljivih ljudi ne mora ucitniti stetu), ali valjda za svaki slucaj kod trudnica bolje da se ni ne provjerava da li steti,

ja nisam trudna, ali zbog alergije nesmijem jesti podgrijanu hranu koja ima ikakve proteine u sebi jer stajanjem se proteini raspadaju i izmedju ostalog nastaje i histamin (koji se ponovnim grijanjem ili kuhanjem ne unistava), ja na dan ili dva staru piletinu izreagiram kao da sam udahnula saku peluda (a da i ne pricam o probavnim smetnjama)

tako da moram priznati iz moje perspektive zvuci kao da ima smisla

putnica
03.07.2007., 13:37
Moram te ispravit putnice,radi se o podgrijavanju općenito..
Konkretno u knjizi koju sam spomenula u svom prvom postu na ovu temu,smatra se općenito nezdravim podgrijavati hranu.
Ne brijem na te stvari ali imam tu knjigu doma jer mi je mama u jednom periodu života bila jako bolesna.
Pa slučajno znam.

nisam cula, ali ima logike, osobito uz ovo sto hooray kaze. :)

ja sam rekla ono sto pouzdano znam da postaje opasno grijanjem.

Joules
03.07.2007., 13:57
nisam cula, ali ima logike, osobito uz ovo sto hooray kaze. :)

ja sam rekla ono sto pouzdano znam da postaje opasno grijanjem.

I ja sam cula za gljive i krumpir, ali nisam sigurna da ima jos nesto... ovako opcenarodno govoreci :zubo:

cd8
03.07.2007., 14:51
spinat.

cukerino77
03.07.2007., 14:55
Da li će se dijete roditi zdravo ili ne puno više ovisi o nečem što svi zanemare-izloženosti stresu i živciranju zbog ovakvih bedastoća.

da o tome bismo stalno trebale vodit racuna. al kad te i doktori splase kad imas neki problemcic i ne objasne ti dobro, odmah ti se cini vecim

Blue Racer
03.07.2007., 15:00
spinat.

Ček malo, a onaj smrznuti špinat od Leda? Pa njega isto skuhaju prije nego ga smrznu. Jel i za smrzavanje vrijedi isto ko i za stajanje u frižideru?

Triklop
03.07.2007., 15:04
Ček malo, a onaj smrznuti špinat od Leda? Pa njega isto skuhaju prije nego ga smrznu. Jel i za smrzavanje vrijedi isto ko i za stajanje u frižideru?

A kaj kada ne želiš podgrijati mužu hranu?:top:

cd8
03.07.2007., 15:09

pojma nemam kako to ide sa blansiranim pa smrznutim, ja sam ga kuhala i jela i prije i za vrijeme trudnoce, kao i sada. ali nikad nisam podgrijavala nista sto sadrzava potpuno spremljen krumpir, gljive i spinat. nema veze s trudnocom, nego opcenito.

tu pise da je ok blansirati 2 minute i zamrznuti, tj. koristiti ako je tako pohranjen, ali se ne preporuca zamrzavati potpuno skuhan: http://www.gastro.hr/index.php/hr/nutricionizam/namirnice/spinat

paspa
03.07.2007., 15:12

ne...jednom odmrznuto se više nesmije zamrzavati...a za špinat vele da pri podgrijavanju nekaj pušt,nekaj se dešava kaj nije poželjno unositi u organizam...:confused:

cd8
03.07.2007., 15:15
ovo je s coolinarike:

špinat pripremati uvijek neposredno prije konzumiranja jer se jednom termički obrađen špinat ne smije ponovno zagrijavati (zbog stvaranja nitrita koji se djelovanjem bakterija u debelom crijevu pretvaraju u nitrozamine koji djeluju kancerogeno).

http://www.coolinarika.com/namirnica/spinat

paspa, Blue Racer nije pitala za ponovno zamrzavanje, nego joj je nelogicno da se ne smije grijati (pa tako ni kuhati) spinat koji je vec termicki obradjivan. a Ledo radi spinat koji blansira pa zamrzne i tako prodaje. to se mora skuhati, ne moze se jesti samo odmrznuto. ocito da nije problem ako je kratko blansiran.

putnica
03.07.2007., 15:16

nije isto. jednom smrznuto se skuha ili ugrije (tj. prokuha), pa pojede, to je ok.

hranu koju danas skuhas (Edit: osim dakle spinata, krumpira, gljiva i eventualno jos nekih namirnica za koje sad ne znam, kao ni onoga sto proizlazi: umaka s gljivama, variva koja sadrze krumpir...) mozes smrznuti i ponovno prokuhati jednom, vise ne smije ponovno u led, niti bi se smjela ponovno podgrijavati, radije jesti hladno i ostatak baciti.

vjerojatno bi vise informacija o tome dobili na Zdravlju.

cd8
03.07.2007., 15:28
nije isto. jednom smrznuto se skuha ili ugrije (tj. prokuha), pa pojede, to je ok.

hranu koju danas skuhas mozes smrznuti i ponovno prokuhati jednom, vise ne smije ponovno u led, niti bi se smjela ponovno podgrijavati, radije jesti hladno i ostatak baciti.

vjerojatno bi vise informacija o tome dobili na Zdravlju.

ne, za spinat ne vrijedi da ga mozes potpuno skuhati i zamrznuti, pa jesti nakon odmrzavanja. ali moze se kratko blansirati, pa zamrznuti pa skuhati (vidi gore).

jednom potpuno skuhas pa smrznes pa ponovno skuhas ne vrijedi za spinat, inace, za drugu hranu (doduse ne znam za gljive i krumpir) da. isto kao sto nije u redu svjez spinat skuhati pa ohladjen grijati (uz prokuhavanje).

putnica
03.07.2007., 15:31
ne, za spinat ne vrijedi da ga mozes potpuno skuhati i zamrznuti, pa jesti nakon odmrzavanja. ali moze se kratko blansirati, pa zamrznuti pa skuhati (vidi gore).

jednom potpuno skuhas pa smrznes pa ponovno skuhas ne vrijedi za spinat, inace, za drugu hranu (doduse ne znam za gljive i krumpir) da. isto kao sto nije u redu svjez spinat skuhati pa ohladjen grijati (uz prokuhavanje).

istina govorila sam o Ledo smrznutom spinatu, mislila sam da smo gljive, spinat i krumpir eliminirali iz kategorije: skuhati pa podgrijati. Ledo spinat je termicki obradjen (blansiran) pa smrznut.

moram editirati, vidim da samo zbunjujem :zubo:

putnica
03.07.2007., 15:39
ajmo sad na meso :zubo:

kupis svjeze i smrznes. ok.
odmrznes, napravis snicle u saftu i ostatak snicli ne bi smio vise u led?

kupis svjeze, skuhas, moze u zamrzivac, nakon odmrzavanja, ne ponovno u led niti u frizider?

kupis svjeze fasirano meso, stavis u led. odledis, napravis bolonjez, ostatak ne smrzavati ponovno?

obzirom da ne govorim iz "struke" sto se i vidi :D, nego samo prenosim iskustva od doma, prepravke i upozorenja su dobrodosla.

paspa
03.07.2007., 15:41

kupis svjeze, skuhas, moze u zamrzivac, nakon odmrzavanja, ne ponovno u led niti u frizider?

kupis svjeze fasirano meso, stavis u led. odledis, napravis bolonjez, ostatak ne smrzavati ponovno?

obzirom da ne govorim iz "struke" sto se i vidi :D, nego samo prenosim iskustva od doma, prepravke i upozorenja su dobrodosla.

po meni,tak ja radim,ak odmrzavaš meso i kuhaš,ne više u frizer...ako od friško kupljenog,slobodno u frizer...:top:

cd8
03.07.2007., 15:48
ja kao paspa.

sto je jednom bilo u ledu, vise tamo ne ide.

tarmiqua
03.07.2007., 15:51
e pa koje su ovo gluposti jos ni da ne smijemo podgrijavat hranu...
o blagi boze....
slobodno mi mogu poslati kuhara da mi svako jelo frisko kuha ... pogotovo meni trudnici koja iskoristavam drzavu sa svojom porodiljnom naknadom... :mad:

p.s. ništa osobno, samo sam danas ljuta....:D

putnica
03.07.2007., 15:53
e pa koje su ovo gluposti jos ni da ne smijemo podgrijavat hranu...
o blagi boze....
slobodno mi mogu poslati kuhara da mi svako jelo frisko kuha ... pogotovo meni trudnici koja iskoristavam drzavu sa svojom porodiljnom naknadom... :mad:

p.s. ništa osobno, samo sam danas ljuta....:D

nisu gluposti i imas prvo bit ljuta, samo nemoj iz inata sad ici podgrijavat gljive od prekjucer :zubo:

oštrilo
03.07.2007., 17:13
Samo znam da nije dobro kad krumpir 'prenoći' npr. u blitvi... Zašto http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/konfus/a050.gif

smucek
03.07.2007., 19:33

.
Pva dva odgovora točna,treći netočan.Smrznuto-odmrznuto pa skuhano(meso,za ostalo ne znam)možeš opet-smrznuti.;)

abilan
03.07.2007., 21:16
vi ste mene totalno zbunile s ovim smrzavanjem, odmrzavanjem pa ponovno smrzavanje. Sad više ništa ne kužim! :confused:
al nema veze, mm i ja ionako sve pojedemo kao dva termita pa ništa ni ne ostane za podgrijati! :D

SaveAss
03.07.2007., 22:46
...priznajem da sam donekle pohvatala ovo smrzni-odmrzni-jedi-smrzni...:zubo:

al me nešto oko krumpira zanima..svi znamo i slažemo se da se njega ne ostavlja za sutra, al kako onda ona francuska salata (u kojoj je krumpir) onda izdrži ohoho vremena u frižideru?

gottcha
04.07.2007., 01:38
al kako onda ona francuska salata (u kojoj je krumpir) onda izdrži ohoho vremena u frižideru?

pa zar podgrijavaš francusku salatu? :misli:

Wedding
04.07.2007., 09:02
opcenito podgrijana hrana nije dobra jer se podrazumijeva da je prije grijanja stajala neko vrijeme, a cak i ako stoji u frizideru (cim nije zamrznuta) se razvijaju bakterije na njoj,
to kod gotovo svih vrsta hrane ima neki los ucinak (koji kod zdravih i neosjetljivih ljudi ne mora ucitniti stetu), ali valjda za svaki slucaj kod trudnica bolje da se ni ne provjerava da li steti,

ja nisam trudna, ali zbog alergije nesmijem jesti podgrijanu hranu koja ima ikakve proteine u sebi jer stajanjem se proteini raspadaju i izmedju ostalog nastaje i histamin (koji se ponovnim grijanjem ili kuhanjem ne unistava), ja na dan ili dva staru piletinu izreagiram kao da sam udahnula saku peluda (a da i ne pricam o probavnim smetnjama)

tako da moram priznati iz moje perspektive zvuci kao da ima smisla

Ja sam alergicna na histamin pa nemam tih problema:zubo:
......... ova prica sa stajanjem i propadanjem proteina bas i ne drzi vodu jer se proteini raspadaju kuhanjem a ovo daljnje raspadanje jer nemjerljivo osim recimo u mlijeku;) pa tako ako ne smijes jest pregrijanu hranu nebi smjela jest ni opcenito kuhanu: .- jer bi ja po tome odavno bila na djeti i nebi smjela jest nista kuhano. Neto ti je ocito rekao neku krivu inf.;)

tough_cookie
04.07.2007., 09:34
evo sad i mojeg shvacanja/tumacenja.

podgrijavanje

cula sam za nepodgrijavanje spinata, krumpira i gljiva.
(iako, ja radim sa strancima iz raznih zemalja i svi se cudom cude recimo za krumpir jer to nigdje osim na ovom podrucju nisu culi i oni ga normalno podgrijavaju drugi dan i jedu).

zamrzavanje-odmrzavanje-zamrzavanje

eto, meni se uvijek cinilo da to znaci da si npr. zamrznula meso, pa ga izvadila van da se otopi, al ga nisi stigla pripremit, pa ga hoces stavit natrag u led. e, to bi bilo :nono:

ako izvadis prethodno smrznuto meso, pripremis ga i visak tako pripremljenog spremis u led, mislim da se to moze, ali nema vise istu prehrambenu vrijednost, a nije niti fino kao recimo svjeze pripremljeno bez zamrzavanja, ili ako se priprema od svjezih namirnica pa zaledi.

inace, tunu se preporucuje manje jesti zbog velikog postotka mislim zive u njoj, sto nije dobro za razvoj bebe. znaci, ne prestati, nego smanjiti.

sirove ili nedovoljno kuhane namirnice se definitivno ne preporucuju (npr. jaja osim ako su iz poznatog izvora) jer se nedovoljnim kuhanjem ne mogu unistiti potencijalno stetni mikroorganizmi. tako da je bolje ne jesti recimo sirovu ribu, meko kuhana jaja i sl.

na kraju, cula sam i za listeriju koja se moze naci u nekom svjezem vocu i povrcu, ali se od nje moze obraniti tako da se isto svjeze voce ili povrce dobro opere prije jela.

eto, tak sam ja cula, citala, sebi objasnila, a neke stvari i radila u rl.

pozdrav i puse svim trudnicicama i svima ostalima koje su se skupile objasnit :kiss:

happygoose
05.07.2007., 09:17
http://www.fsis.usda.gov/fact_sheets/index.asp?src_location=content&src_page=FSEd

nadam se da ce nekome ovo pomoci...:) ima puno za citati ali je zato iscrpno....

Sva hrana koja se skuha treba u frizider, hrana iz frizidera na podgrijavanje...tako se smanjuje razdoblje pogodno za rast baterija...bilo koje drzanje hrane na otvorenom pogoduje bakterijama....podgrijavam krumpir...a spinat i gljive se obicno odmah pojedu...:zubo:

recimo siroko rasirena navika da se hrana ostavi preko dana na sporetu da se "hladi" ili preko noci u pecnici i slicna praksa...nije zdrava...
ja osobno tek skuhano nakon sto se stavi u tanjure stavljam direktno u frizider ili iz frizidera na sporet...odmrzavam ili u pecnici jer imam taj program u mikrovanoj ili u frizideru preko noci.....i naravno oprati ruke ....i drzati meso na najdonjoj polici frizifera odvojeno od mljecnih proizvoda i sirove hrane...

:)

hooray
05.07.2007., 12:42
Ja sam alergicna na histamin pa nemam tih problema:zubo:
......... ova prica sa stajanjem i propadanjem proteina bas i ne drzi vodu ...

joj blago tebi :top:

sto ti zbilja ne smetaju podgrijane stvari?

meni je hrana u zadnje vrijeme jako komplicirana,

a ovo sa raspadanjem proteina ima razlika izmedju nacina na koje se raspada kad se kuha i kad djeluju bakterije,
jer recimo mlijeko mogu piti, ali mi smeta jogurt ako je datum pri kraju,
meso jako moram paziti kad je spakirano (sto friskije to bolje) i najmanje mi smeta ako ga odmah zamrznem i cesto ga pecem ili kuham jos poluzamrznuto (ostavim u frizideru pola dana pa kolko se odmrzne) i frisko jedem,
podgrijano jede dragi :zubo:
konzervirane stvari, suhomesnato i sl. mi prave jako puno problema
bila bi jako sretna da je informacija kriva, ali nazalost i po iskustvu ispada da je tako

Blue Racer
05.07.2007., 14:41
A kaj kada ne želiš podgrijati mužu hranu?:top:

Nek si podgrije sam http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a080.gif http://www.cosgan.de/images/midi/frech/a090.gif

Wedding
06.07.2007., 09:23
joj blago tebi :top:

sto ti zbilja ne smetaju podgrijane stvari?

meni je hrana u zadnje vrijeme jako komplicirana,

a ovo sa raspadanjem proteina ima razlika izmedju nacina na koje se raspada kad se kuha i kad djeluju bakterije,
jer recimo mlijeko mogu piti, ali mi smeta jogurt ako je datum pri kraju,
meso jako moram paziti kad je spakirano (sto friskije to bolje) i najmanje mi smeta ako ga odmah zamrznem i cesto ga pecem ili kuham jos poluzamrznuto (ostavim u frizideru pola dana pa kolko se odmrzne) i frisko jedem,
podgrijano jede dragi :zubo:
konzervirane stvari, suhomesnato i sl. mi prave jako puno problema
bila bi jako sretna da je informacija kriva, ali nazalost i po iskustvu ispada da je tako

a hebiga onda stvarno spadas u onaj mali postotak ljudi;) ......:kiss: vazno da nemas tezih posljedica......... meni doktori rekli" cuvajte se pozara":rofl:

Blue Racer
11.07.2007., 07:02

Ja isto http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/a035.gif

Ja san na početku trudnoće dobila neki popis od doktorice kaj bi smjela jesti a kaj ne. Katastrofa, trebala bi živjeti na pireu i blitvi! Ne daj bože nešto masnije ili slatko. Čak su mi i med zabranili :bonk:

Držala sam se toga negdje dva tjedna a onda sam zaključila da su to gluposti i počela normalno jesti. I skroz se dobro osjećam :D

mici123
11.07.2007., 07:29
ono što se ne smije je alkohol, droga i cigarete. lijekovi samo koje doktor prepiše (ništa na svoju ruku).

sve ostalo umjereno. ni blitvu nije dobro jesti 30 dana u mjesecu. znači raznoliku hranu. paziti da sve namirnice operete i ne konzumirati krvavo meso (nedovoljno pečeno može imati bakterije).
zdrava prehrana se preporuča uvijek, a osobito u trudnoći.

Ollantay
18.07.2007., 09:30
evo ja danas ulazim u 7 mjesec... :lux:
i ja sam prije trudnoce pila kave ko nenormalna :zubo: i prva tri mjeseca jednostavno mi nije pasala...
kao sto dersu rekla, beba nije dala ...
ali vec nakon tri mjeseca sam opet pocela piti, ali samo ujutro...

meni je doktorica a i sestre koje vec imaju po 3 djece rekle, da se neponasam kao da sam bolesna, jer to nisam... nego da jedem ono sto mi pase... tako sam i radila...

prvo sam procitala razne casopise o trudnoci kako ovo nesmijes, kako ono... po njihovoj prici nebi nista smjela jesti...
neki dan cujem da trudnice nebi smjele jesti ribu :bonk: neznam ni ja vise zbog kojeg razloga...

slazem se! ja sam isto prvih dana i tjedana trudnoce bila sva izbezumljena, sto zato jer sam od onih koje se brinu uvijek i stalno, sto od raznih dobranemjernih i onih drugih savjeta, sto od procitanih casopisa..... mucilo me da li dovoljno jedem, sto jedem, da li dajem bebi dovoljno vitamina, minerala i svega sto joj treba kroz hranu, da li joj stetim, pa koliko mlijeka dnevno, pa kojeg, masnijeg, manje masnog, pa voca, pa sam kombinirala menije, mahuarke, nemahunarke..... ma, kaos, cure moje, kaos! onda sam sve to ispricala svojoj ginekologici koja mi je rekla samo jedno: slusajte svoje tijelo! sto vam ono govori - to je to. sad jedem ono sto mi se jede, udovoljavam si na sve moguce nacine. kavu pijem samo ujutro i to pola salice jer mi vise ne pase, zakleti sam nepusac oduvijek. spavam kad mi se spava, odmaram se kad mi se odmara, skakucem okolo kad mi se skakuce i gotovo. organizam mi sam javi kad sam u necemu pretjerala i toga se drzim.sad sam u 24. tjednu i sve je super. i ja i beba.
osim sto mi fali spavanje na trbuhu, nenaspavana sam jer mi ni jedan drugi polozaj ne pase pa se rostiljam po krevetu ko tuljanica, s lijeva na desno, a to mi sve teze ide....

njasa
18.07.2007., 16:56
ja sam cula da se par stvari nesmi konzumirat. npr nije pametno sirovu ribu jest (susi), ili previse tunjevine (zbog teskih metala sta znaju bit u njoj). a svoju dr. sam pitala jel smin pit aloa veru i rekla mi je da nije pametno jer moze izazvat krvarenje. vjerojatno ima i drugih stvari, ali u principu se i ja drzim onoga- jedi kvalitetno, sta ti odgovara i sve u umjerenim kolicinama :)

Čokolada07
21.07.2007., 21:19
Vidjela sam ovdje da ste pisale da tunu treba izbjegavati, pa me zanima dal je ista stvar i s ostalom ribom ili samo s tunom? Jer ja obožavam one male ribice: girice, papaline, inćune. I ŠKAMPE, mljac.

Wedding
22.07.2007., 00:05
Vidjela sam ovdje da ste pisale da tunu treba izbjegavati, pa me zanima dal je ista stvar i s ostalom ribom ili samo s tunom? Jer ja obožavam one male ribice: girice, papaline, inćune. I ŠKAMPE, mljac.

ne treba ju izbjegavati ( ne raditi panuku iz nicega) smo se nesmije prezderavatui u njoj ali ako ju se jede u normalnim kolicinama nema problema;)

charlyse
26.07.2007., 10:08
:W

Gin mi je rekao da moram uzimati kalcij budući da slabo konzumiram mliječne proizvode jer ne podnosim laktozu, isto tako moram uzimati magnezij zbog tvrde stolice. Koji su najbolji preparati i da li je dobro (u ljekarni sam vidjela neznam od kojeg proizvođača) u jednoj bocici je kalcij, magnezij i citrat, pije se jušna žlica dnevno, doza je za mjesec dana i košta cca 95 kn.
Inače ne podnosim šumeće (jer ne podnosim nikakva gazirana pića), tako da bi mi ovo bilo super.
Pliz, vaša mišljena :kiss:

Ollantay
26.07.2007., 10:16

Gin mi je rekao da moram uzimati kalcij budući da slabo konzumiram mliječne proizvode jer ne podnosim laktozu, isto tako moram uzimati magnezij zbog tvrde stolice. Koji su najbolji preparati i da li je dobro (u ljekarni sam vidjela neznam od kojeg proizvođača) u jednoj bocici je kalcij, magnezij i citrat, pije se jušna žlica dnevno, doza je za mjesec dana i košta cca 95 kn.
Inače ne podnosim šumeće (jer ne podnosim nikakva gazirana pića), tako da bi mi ovo bilo super.

Ja imam velikih problema s cirkulacijom u nogama i grcevima. Zato moram piti magnezij, probala sam sumece, ali mi tesko padaju na zeludac. Zato mi je gin preporucila Biolectra granule, mislim da su oko 40-50 kuna u ljekarni. Pogledaj da li od istog proizvodjaca imaju i neki mix svih ostalih minerala, vitamina etc. Meni su ove ok.

Cattleya
26.07.2007., 12:04

Bok!
Radi se o kalcijevom citratu te magnezij citratu i preparat je od TwinLaba, kao što vidim na netu. Kalcij u tom obliku se najbolje resorbira iz probavnog sustava, bolje od kalcijevog karbonata, a u ovom preparatu ima dodanog i D vitamina. Pitaj u ljekarni da li je taj preparat primjeren za trudnice ( ja mislim da je, al su one ipak magistre farmacije ;) ) te, ako uzimaš i Prenatal, provjeri koliko D vitamina i kalcija ima u njemu jer D vitamina ne bi trebala uzimati više od 400 i.j. dnevno, no pitaj i svog ginića kaj misli koliko trebaju trudnice D3 vitamina.
Zbilja ne znam kolika je trudnička dnevna potreba.

tockica
26.07.2007., 21:14
:cerek: :cerek: :cerek: jel ja smijem papat školjkice???? :cerek: :cerek: :cerek: meni se jako jedu školjkice :D

Wedding
27.07.2007., 09:57
:cerek: :cerek: :cerek: jel ja smijem papat školjkice???? :cerek: :cerek: :cerek: meni se jako jedu školjkice :D

DA:zubo:

Pcelica Maja
04.08.2007., 20:17

Hm, meni ih je gin. strogo zabranio jer sam inače teški alergičar pa eto zlu ne trebalo

*Lubenica*
04.08.2007., 21:07
Hm, meni ih je gin. strogo zabranio jer sam inače teški alergičar pa eto zlu ne trebalo

i meni zabranio :( nažalost...

EllaH
05.08.2007., 16:04
alergična sam na ribu pa si ipak ponekad priuštim školjkice, ali ne prečesto.. na njih nisam alergična..

iva1608
08.08.2007., 07:59
zna li netko smije li se piti zeleni čaj u trudnoći?

chiara
08.08.2007., 08:45
ne smiju se piti čajevi koji u sebi imaju teina. mislim da je nyna pila zeleni čaj u trudnoći, pa se valjda smije

Čokolada07
30.08.2007., 14:28
Jel mi može netko reći zašto se ne smije jesti zelena salata i kupus salata? To sam negdje čula ali ne znam zašto pa vas molim da mi objasni onaj tko zna... hvala...

cukerino77
30.08.2007., 15:09
zbog listerije, bakterije koja moze izazvati pobacj a prenose je macke koje se npr popisaju na taj kupus kojeg ne mozes nikad dovoljno dobro oprat

*Lubenica*
30.08.2007., 15:42
Jel mi može netko reći zašto se ne smije jesti zelena salata i kupus salata? To sam negdje čula ali ne znam zašto pa vas molim da mi objasni onaj tko zna... hvala...

salata radi toksoplasmoze, ali ja sam je papala cijelu T, ali sam jaaako pazila da je dobro operem a kada bi jela vani, nebi ju naručivala:top:

Čokolada07
31.08.2007., 19:37
Hvala cure. Al nije mi jasno i ako se mačka popiški na taj kupus pa uvijek bacim prvih nekoliko listova. Pa šta se ona popiški sve do korjena kupusa? http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/k030.gif Šta sam cijeli život jela popišani kupus? http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/k060.gif

didi1
31.08.2007., 19:49
Hvala cure. Al nije mi jasno i ako se mačka popiški na taj kupus pa uvijek bacim prvih nekoliko listova. Pa šta se ona popiški sve do korjena kupusa? http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/k030.gif Šta sam cijeli život jela popišani kupus? http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/k060.gif
Znas sta to o salati nisam znala,:confused: mislim pa kad je sve toliko opasno sta da se jede???? ja i dalje prasim sve sto meni i bebacu pase,prati cu svoj kupus i dalje a mice mace molim da ne piske po nasem povrcu:rofl: :rofl: :rofl:

Čokolada07
31.08.2007., 19:56
Znas sta to o salati nisam znala,:confused: mislim pa kad je sve toliko opasno sta da se jede???? ja i dalje prasim sve sto meni i bebacu pase,prati cu svoj kupus i dalje a mice mace molim da ne piske po nasem povrcu:rofl: :rofl: :rofl:

Ti imaš svoj vrt, al šta kad ja kupim na tržnici. Šta ću pitat kumicu: Oprostite dal je vaš kupus popišan??? :D :D

didi1
31.08.2007., 19:59
Ti imaš svoj vrt, al šta kad ja kupim na tržnici. Šta ću pitat kumicu: Oprostite dal je vaš kupus popišan???
:klap: :klap: :klap: :klap: :klap: :jumping:

Ollantay
31.08.2007., 20:01
Ti imaš svoj vrt, al šta kad ja kupim na tržnici. Šta ću pitat kumicu: Oprostite dal je vaš kupus popišan???

:rofl: :rofl: Po tome nismo vec odavno trebali jesti ni kupus ni salatu ni nista. A ni ne bi vise nikad ni trebali. Ako su popisani, popisani su i kad nismo trudne, ne? :rofl:

*Lubenica*
31.08.2007., 21:26
:rofl: :rofl: Po tome nismo vec odavno trebali jesti ni kupus ni salatu ni nista. A ni ne bi vise nikad ni trebali. Ako su popisani, popisani su i kad nismo trudne, ne? :rofl:

a jeste lude
ma nije stvar male već velike nužde... opasan je mačji izmet:top: dobro operite prvo toplom onda hladnom vodom (ja u 3 vode:top: )

Ollantay
01.09.2007., 13:37
Jedno pitanje, onako btw: a kaj mace kakaju samo po zelenoj salati i kupusu? Kaj im brokula, kelj, karfiol nisu dobre za kakanje? Mislim, nitko ne spominje da je to povrce nepreporucljivo u trudnoci..... Mozda im to nije dobro jer si tesko s tim listovima mogu obrisati guze, mislim, zelena salata je idealna..... veliki listovi, glatki......:rofl:

Mijaja
01.09.2007., 13:49
e a ja kupusu skidam prvih nekoliko slojeva, zar vi ne????

ixi
01.09.2007., 15:27
Jedno pitanje, onako btw: a kaj mace kakaju samo po zelenoj salati i kupusu? Kaj im brokula, kelj, karfiol nisu dobre za kakanje? Mislim, nitko ne spominje da je to povrce nepreporucljivo u trudnoci..... Mozda im to nije dobro jer si tesko s tim listovima mogu obrisati guze, mislim, zelena salata je idealna..... veliki listovi, glatki......:rofl:

Da, baš je to smiješno. :rofl: Općenito, kad pogledaš u nečiji vrt, ili u rasadniku, gdje ima salate - ugledat ćeš i čopor mačaka kojima je jaaaaako sila, i baš tu obavljaju nuždu! Smiješno!:rofl: :rofl: :rofl:

ixi
01.09.2007., 15:28

Obavezno!:top:

Ollantay
01.09.2007., 17:44

Skidam, i sa kupusa oliti zelja i sa kelja i svega ostalog, ali mi nije palo na pamet da to radim zbog maca i njima slicnih kakalaca, nego zato jer su ti listovi obicno ruzni, ponekad i malo povenuli ili tak, nisu bas apetitlih. No, sad cu i mace imati na umu. :rofl:

Čokolada07
01.09.2007., 21:12
intenzivno ćemo misliti na njih.... a kaj je sa blitvom?

Hvala Bogu pa blitvu ne volim. Još uvijek ne mogu doći sebi zbog ovog kupusa, sad da se i blitvom zamaram.:D

cukerino77
02.09.2007., 10:56
ovako, mene zanima da li neka zna koji se zacini ne bi nikako smjeli koristiti?negdje sam procitala nikako ruzmarin i persun jer izazivaju pobacaj.... i pitam opet.... a sta je to persun?persin?

ixi
02.09.2007., 10:59
ovako, mene zanima da li neka zna koji se zacini ne bi nikako smjeli koristiti?negdje sam procitala nikako ruzmarin i persun jer izazivaju pobacaj.... i pitam opet.... a sta je to persun?persin?

Da, peršun= peršin, i ja sam za njega čitala negdje da treba paziti.

Ollantay
02.09.2007., 11:02
Da, peršun= peršin, i ja sam za njega čitala negdje da treba paziti.

Nisam to cula, ali koliko bi se trebalo pojesti ruzmarina i persina da bi naskodio? Oni se ionako ne konzumiraju u velikim kolicinama, nego tak, pomalo.

ixi
02.09.2007., 11:18
Vele da se ne smije uzimati sok od peršina ili peršinovo ulje jer izazivaju kontrakcije maternice.
Jel to znači da bi na kraju, ako nemaš trudove, a pukao ti vodenjak, trebalo cugnuti peršinovog soka?:rofl:

frka-frka
02.09.2007., 16:11
Vele da se ne smije uzimati sok od peršina ili peršinovo ulje jer izazivaju kontrakcije maternice.
Jel to znači da bi na kraju, ako nemaš trudove, a pukao ti vodenjak, trebalo cugnuti peršinovog soka?:rofl:

Čula sam (provjereno) da trudnice ne bi smjele piti čaj od peršina jer izaziva uz kontrakcije i krvarenje :eek: Istina ili ne ne želim provjeravati pa ću ga radije preskočiti. Inače peršinov čaj je odličan diuretik, ali ne za trudnice!!!

Ollantay
02.09.2007., 16:17
Čula sam (provjereno) da trudnice ne bi smjele piti čaj od peršina jer izaziva uz kontrakcije i krvarenje :eek: Istina ili ne ne želim provjeravati pa ću ga radije preskočiti. Inače peršinov čaj je odličan diuretik, ali ne za trudnice!!!

Ostajem kod konzumacije peršina u grincajgu za juhu i inim jelima kao dodatak. A ružmarin mi je prejak čak i kad mi ga na svadbi zapiče u zapučak.:zubo:

frka-frka
02.09.2007., 16:21
U jelima nije problem ali treba pripaziti sa raznim home made pripravcima.

charlyse
04.09.2007., 09:57
ovako, čajevi kao nisu preporučeni piti u trudnoći zbog teina, a kako kada smo prehlađene, ja već jesan, lovi me alergija i hunjavica i inače tada popijem litru čaja dnevno, a sad? To malo previše?? Znate li smiju li se piti domaći čajevi u većim količinama npr. moja baka svake godine bere to ljekovito bilje i stalno kuha razne čajeve, je li manja koncentracija teina?
Npr. majčina dušica, menta, šipak, lipa, kamilica to se smije??

marina3
04.09.2007., 17:30
koliko znam menta nije

mandy
05.09.2007., 12:05
ovako, čajevi kao nisu preporučeni piti u trudnoći zbog teina, a kako kada smo prehlađene, ja već jesan, lovi me alergija i hunjavica i inače tada popijem litru čaja dnevno, a sad? To malo previše?? Znate li smiju li se piti domaći čajevi u većim količinama npr. moja baka svake godine bere to ljekovito bilje i stalno kuha razne čajeve, je li manja koncentracija teina?
Npr. majčina dušica, menta, šipak, lipa, kamilica to se smije??

nemaju svi čajevi tein....a imaš onih prirodnih gjde je samo npr cvijet kamilice ili samo cvijet brusnice i sl....ima ih U DM-u po 12 kn...brusnica je malo skuplja 36 kn....al dugo bude

nije ni tein toliko loš...treba pazit da nije čaj koji izaziva čišćenje organizma i sl. jer možeš dobit trudove (tijelo to čišćenje prepozna kao početak poroda)

Aneley
05.09.2007., 12:35
Kad smo već kod čajeva.... jel se može piti uvin h čaj?

*Mistique*
05.09.2007., 12:49
Kad smo već kod čajeva.... jel se može piti uvin h čaj?

Možeš,meni ga je gin.preporučila da ga pijem kad god osjetim kakvo peckanje ili probleme sa mokrenjem!!samo naprijed! :top:

cukerino77
05.09.2007., 16:57
koliko znam menta nije

sta, nije preporucljiva ili nije skodljiva....to je caj kojeg najvise volim i boli me grlo i bas si razmisljm da li da si ga napravim....help

charlyse
07.09.2007., 10:44
Već sam LUUUDAA od toga što se smije a što ne !!! :horor:

Već godinama pijem sojino mlijeko budući da sam alergična na laktozu iz mlijeka i jučer čujem da se ne smije piti u trudnoći :eek:

Pa taj vitamin A, nije mi jasno da ga se ne preporuča uzimat a u naturalwelthov Prenatal ga stave (A vitamin 4000 I.J. - 2,4 mg; jel to puno??)

Dalje, jučer sam pročitala da vitamin E treba izbjegavat a ima ih u gotovo svakoj kremi koju stavljam na lice, ruke???:eek:

Svaki dan nešto novo i već sam LUDA od toga :horor:

Veronalona
24.09.2007., 11:02
Ma to mi je malo čudno da se mora izbjegavati vitamin E, pa ima ga i u prenatalu. A kad dođe žgaravica onda svi preporučaju bademe i onda još kažu: "Jedi jedi, bademi imaju vitamin E, bebica će imati lijepu kožu"
Ne znam sve je to malo zbunjujuće, ali ne bi se trebalo sa time zamarati. Sve je dobro ali u normalnim količinama.

njasa
24.09.2007., 11:50
Ma to mi je malo čudno da se mora izbjegavati vitamin E, pa ima ga i u prenatalu. A kad dođe žgaravica onda svi preporučaju bademe i onda još kažu: "Jedi jedi, bademi imaju vitamin E, bebica će imati lijepu kožu"
Ne znam sve je to malo zbunjujuće, ali ne bi se trebalo sa time zamarati. Sve je dobro ali u normalnim količinama.
ovo sta si na kraju napisala je kljucno! sve u prevelikim kolicinama moze bit stetno. a i velika je razlika jel uzimas sinteticke vitamine (prenatal) ili prirodne vitamine. ne treba panicarit oko niceg, ali je dobro koji put procitat etiketu na prenatalu i usporedit sa ostalim podacima u literaturu. pa kad vidis da u prenatalu imas 2 ili 3 puta vise nekog vitamina nego sta se preporuca trudnicama, neces ga koristit. :)

abilan
16.10.2007., 20:33
evo jedno pitanjce: malo me počelo boliti grlo, ono, kao da bi moglo preći u hunjavicu, samo me malo sluznica pecka.
I zanima me jel mogu koristiti propolis?
I inače ne volim odmah piti lijekove već pijem puno čaja s medom i propolisom pa bih tako i sad samo ne znam smijem li uzimati propolis. Pretpostavljam da smijem, ali eto ipak da provjerim.
Unaprijed hvala!

Lali Puna
17.10.2007., 09:08
nema apsolutno nijednog razloga zašto ne bi smjela propolis

papricica
17.10.2007., 09:17
nema apsolutno nijednog razloga zašto ne bi smjela propolis

Ja bih prvo provjerila činjenice prije nego ih sa sigurnošću iznesem:top:

"Trudnoća i dojenje
Budući nema dovoljno informacija o učinku propolisa tijekom trudnoće i dojenja, propolis se službeno ne preporuča u ovim stanjima. Trudnice trebaju posebno izbjegavati propolisne tinkture zbog visokog udjela alkohola (od 15 do 90%)."

larazg
17.10.2007., 12:48
Drage moje,

Evo moje sumje su se obestinile. Nakon 7 dana kašnjenja mestruacije, jučer napravih test kad ono +. napravih danas drugi test, opet +.

kroz glavu mi munjom prolete one četri velike pive od prije par dana (u 4 večeri).

obzirom da sma već dva tjedna na drugom kontinentu (poslovno) te da sam onemogućena kontaktirati sa svojom doktoricom te čitajući sve te trudničke menije pitati ću vas:

Da li se smije jesti (da li ste vi jele) ono što se ne preporuča jesti trudnicama?
(npr. čokolade, kekse, masno, začinjeno, papreno??)

Jer ako to izbacim.... ŠTO DA JEDEM (nalazim se u USA gdje su RIBB-si najbolja stvar na svijetu!?)

da li se držite procedura ili ponekad zgriješite!

Ovo mi je prva trudoća, još saznanje za nju miljama miljama daleko od rodne grude! Help

U hrvatsku dolazim tek poslije 01.11. tako da su svi savjeti dobrodošli

manc
17.10.2007., 12:54
Ja sam jela sve kaj mi je pasalo. Narvno da se nisam opijala :mig: , al sam stvarni jela sve kaj mi je pasalo...i rodila su se djeca zdrava i ziva :s :s
Malo "brati paznju" vise na voce i povrce, i na mlijecne proizvode, sad kad znas da si trudna :top:

Beba ce ti sma rec kaj jo treba :cerek: :D

Lali Puna
17.10.2007., 13:05
tko ti je to rekao da se ne smiju čokolada i keksi? ili papreno?

jedi kaj hoćeš, osim nepasteriziranih mliječnih proizvoda i sirovih jela (suši, dimljena riba, carpaccio, krvavi biftek)

naravno da nećeš živjeti na koli i čipsu, ali ako se hraniš iole normalno ne bi se uopće trebala obaziratona to jesi li dodala ovolko ili onolko začina il papra te zbog keksa

također, ne brini ni zbog četiri velike pive u 4 dana (inače, komotno možeš popiti po jednu malu pivu il do dva deci vina i sad kad znaš da si trudna)

larazg
17.10.2007., 13:17
tko ti je to rekao da se ne smiju čokolada i keksi? ili papreno?

jedi kaj hoćeš, osim nepasteriziranih mliječnih proizvoda i sirovih jela (suši, dimljena riba, carpaccio, krvavi biftek)

naravno da nećeš živjeti na koli i čipsu, ali ako se hraniš iole normalno ne bi se uopće trebala obaziratona to jesi li dodala ovolko ili onolko začina il papra te zbog keksa

također, ne brini ni zbog četiri velike pive u 4 dana (inače, komotno možeš popiti po jednu malu pivu il do dva deci vina i sad kad znaš da si trudna)

poliklinika harni - našla tu na internetu. zatim one sve rode itd.

ma lali, smrzla se .. kad sam vidjela test! 4 velike pive, sushi jela prije 4 dana, zatim prekjučer na cesti u NYC smazala Hot dog.

ma katastofa!

Jebate, nisam nikad bila čistunka (sve po proceduri)... tako da su za mene ove restrikcije SF

papricica
17.10.2007., 13:21
poliklinika harni - našla tu na internetu. zatim one sve rode itd.

ma lali, smrzla se .. kad sam vidjela test! 4 velike pive, sushi jela prije 4 dana, zatim prekjučer na cesti u NYC ubila Hot dog (kao u Allan Fordu kada Bob Rock kupuje kod indijca).

ma katastofa!

Jebate, nisam nikad bila čistunka (sve po proceduri)... tako da su za mene ove restrikcije SF

Pa nije nijedna od nas prvih mjesec dana znala da je trudna i jele smo sve i pile alkohol.
Nije trudnoća bolest, jedi sve kaj ti paše, naravno ja bih osobno izbacila alkohol, jesti malo više voće i povrća i ne opterećivati se previše:top: .
Btw. ja sam neki dan jela Tatarski:rofl:

larazg
17.10.2007., 13:33
Pa nije nijedna od nas prvih mjesec dana znala da je trudna i jele smo sve i pile alkohol.
Nije trudnoća bolest, jedi sve kaj ti paše, naravno ja bih osobno izbacila alkohol, jesti malo više voće i povrća i ne opterećivati se previše:top: .
Btw. ja sam neki dan jela Tatarski:rofl:

ajde hvala Bogu sad mi lakše!

čitam po tim trudničkim forumima, što sve žene ne rade da bi ostale trudne!
Mjesecima prije piju folnu kiselinu tako da su spremne već unazad!

ja svoju fakat nisam planirala, tako da me je zatekla!

Pa i meni se čini logično da jedem sve što jede čovjek normalno! Ali cure poguglajte malo.

Na tim stranicama svašta piše!

Znači - jesti normalno ( i papreno i masno, i slatko i kiselo)
Znači - izbjegavati alkohol (alo nije grijeh ni čaša vina a ni piva)
Znači - A kaj je sa pušenjem??

papricica
17.10.2007., 13:41
ajde hvala Bogu sad mi lakše!

čitam po tim trudničkim forumima, što sve žene ne rade da bi ostale trudne!
Mjesecima prije piju folnu kiselinu tako da su spremne već unazad!

ja svoju fakat nisam planirala, tako da me je zatekla!

Pa i meni se čini logično da jedem sve što jede čovjek normalno! Ali cure poguglajte malo.

Znači - jesti normalno ( i papreno i masno, i slatko i kiselo)
Znači - izbjegavati alkohol (alo nije grijeh ni čaša vina a ni piva)
Znači - A kaj je sa pušenjem??
Vidjet ćeš sve će ti organizam sam govoriti:top:
Jesti normalno ( ak u početku ne budeš imala mučnine), ak dobiješ žgaravicu i hemiće naravno da nećeš jesti papreno, vidjet ćeš s vremenom...
Kad se vratiš u Hrvatsku liječnik će ti reći šta još da piješ, ja sam prva 3 mjeseca pila folnu, neki piju prenatal.
Alkohol baš nije poželjan kao ni cigarete, ali od čaše vina ili piva tu i tamo ti neće biti ništa.
Samo se opusti i uživaj:mig:

larazg
17.10.2007., 13:43
Vidjet ćeš sve će ti organizam sam govoriti:top:
Jesti normalno ( ak u početku ne budeš imala mučnine), ak dobiješ žgaravicu i hemiće naravno da nećeš jesti papreno, vidjet ćeš s vremenom...
Kad se vratiš u Hrvatsku liječnik će ti reći šta još da piješ, ja sam prva 3 mjeseca pila folnu, neki piju prenatal.
Alkohol baš nije poželjan kao ni cigarete, ali od čaše vina ili piva tu i tamo ti neće biti ništa.
Samo se opusti i uživaj:mig:

žgaravicu već imam pa oko 10 tak dana. Krče mi crijeva (barem tako osjećam) a nisam gladna. U grudima mi je neki veliki pritisak.

Pijem folnu danas kupila od twinlaba (USA brend nema drugog) do povratka u Hrvatsku.

Hvala na sugestijama i savjetima

abilan
17.10.2007., 13:47
A hebiga! Ja već popila malo te tinkture! A valjda neće biti ništa od nekoliko kapi.
Sad sam uzela nekakav med s propolisom u kojem nema alkohola pa ću to uzimati.
Što ću, boli me grlo, a ovo mi se čini bolje nego da uzimam one umjetne septolete ili neke lijekove.

papricica
17.10.2007., 13:48
žgaravicu već imam pa oko 10 tak dana. Krče mi crijeva (barem tako osjećam) a nisam gladna. U grudima mi je neki veliki pritisak.

Pijem folnu danas kupila od twinlaba (USA brend nema drugog) do povratka u Hrvatsku.

Hvala na sugestijama i savjetima

I ja sam pila folnu od twinlaba:top: , za žgaravicu ti je dobar donat Mg, ali nije ti to još ta prava žgaravica, čekaj dok dođeš u treće tromjesečje :rofl:

abilan
17.10.2007., 13:50
Ja jedem sve normalno i za sad je sve u redu.
Tu i tamo bih popila koju pivu ili čašu vina poslije večera, a čak sam i nazdravila orahovcem jednom. Sve u malim količinama je prihvatljivo.

Lali Puna
17.10.2007., 13:51
Ali cure poguglajte malo.

ma em svašta piše em se žene previše opterećuju s pizdarijama (pa ne jedu svježe voće i povrće, zamislite!)

ja se ipak ne bih usudila jesti sirovo meso.

inače, zdravo se hranim i neovisno o trudnoći.
al ne mislim da će mi beba bit bolesna ak pojedem malo čipsa ili stavim čilija u umak!

papricica
17.10.2007., 13:55
A hebiga! Ja već popila malo te tinkture! A valjda neće biti ništa od nekoliko kapi.
Sad sam uzela nekakav med s propolisom u kojem nema alkohola pa ću to uzimati.
Što ću, boli me grlo, a ovo mi se čini bolje nego da uzimam one umjetne septolete ili neke lijekove.

Naravno da ti neće ništa biti od tih par kapi, ali imaš pastile za grlo koje smiju trudnice na bazi islandskog lišaja ( islamoos, islamint, granobil...), a mislim da za propolis sam po sebi nije dokazano dal je štetan za trudnice i dojilje ako se uzima oralno ( može biti jaki alergen) tako da bih ga ja bolje izbjegavala:top:
al to je samo moje mišljenje:ne zna:

papricica
17.10.2007., 14:04
ja pričam ono što mi je rekla doktorica

inače, pod egidom 'nema dovoljno informacija pa se ne preporučuje' (dakle, nije da se ne smije, samo se ne kaže ekplicite da se smije) se koješta 'zabranjuje', za što je meni doktorica(kojoj vjerujem) rekla da smijem (krema protiv celulita, primjerice)

To što je ona završila medicinski fakultet ne daje joj zapravo da sve zna, mislim da postoje bolji stručnjaci koji su malo više učili farmakologiju i botaniku i analizu lijekova, pa bi mogli malo više znati o tome.
Osim toga ako nešto nije istraženo do kraja to ne znači da se to smije i jako je neodgovorno takve preparate preporučivati ako postoje zamjenski koji su sigurniji.
A propolis je u svakom slučaju jak alergen i nije preporučljiv svima:mig:

njasa
17.10.2007., 14:06
od hrane je skoro sve dozvoljeno! ne preporuca se sirovo meso i sirova riba, ali ako u 2-3 miseca pojedes susi ili dimljenog losa nece ti bit nista. sta se tice slatkisa ja bi ti preporucila da budes umjerena, jer bi mogla imat probelma sa trudnickim secerom (narocito ako imas predispozicije za to, neko ti u obitelji ima dijabetes, krupna si, mama ti je imala trudnicki secer). sta se tice masnih stvari to ne moze konkretno stetit djetetu, ali moze tvojim bokovima :zubo: ali to ne znaci da ces se toga odrec!
uzivaj u hrani! a pusenja i alkohola (narocito zestice) se pokusaj odrec.

abilan
17.10.2007., 14:11
Da i sama prodavačica je recimo rekla kako ne bi preporučila puno meda s propolisom, ili recimo s matičnom mliječi i takve proizvode jer u njima ima puno peludi koja može izazvati alergijske reakcije. Ali je i dodala kako od jedne male plastične žlicice ( znate one koje se dobiju iz automata za kavu) tri puta dnevno ne može biti ništa.
Inače, to je jedna obiteljska firma koja se dugi niz godina bavi proizvodnjom meda i imaju sve moguće certifikate, pa valjda i ona zna nešto. A činila mi se jako iskrena (nije mi ostavila dojam da mi želi uvaliti što više toga samo da proda) Naime, htjela sam ja uzeti i malo saća, ali je za to rekla da ne bih baš smjela toliko meda jesti.

papricica
17.10.2007., 14:14
Da i sama prodavačica je recimo rekla kako ne bi preporučila puno meda s propolisom, ili recimo s matičnom mliječi i takve proizvode jer u njima ima puno peludi koja može izazvati alergijske reakcije. Ali je i dodala kako od jedne male plastične žlicice ( znate one koje se dobiju iz automata za kavu) tri puta dnevno ne može biti ništa.
Inače, to je jedna obiteljska firma koja se dugi niz godina bavi proizvodnjom meda i imaju sve moguće certifikate, pa valjda i ona zna nešto. A činila mi se jako iskrena (nije mi ostavila dojam da mi želi uvaliti što više toga samo da proda) Naime, htjela sam ja uzeti i malo saća, ali je za to rekla da ne bih baš smjela toliko meda jesti.

U tim mješavinama nema tak puno propolisa i nije u alkoholnom mediju kao što je tinktura propolisa koja je puno, puno jača, tako da male količine takvog meda vjerojatno neće štetiti

good girl
17.10.2007., 14:16
Naravno da ti neće ništa biti od tih par kapi, ali imaš pastile za grlo koje smiju trudnice na bazi islandskog lišaja ( islamoos, islamint, granobil...), a mislim da za propolis sam po sebi nije dokazano dal je štetan za trudnice i dojilje ako se uzima oralno ( može biti jaki alergen) tako da bih ga ja bolje izbjegavala:top:
al to je samo moje mišljenje:ne zna:

Potpisujem! Ima u apoteci za kupiti propolis bez alkohola za bebe, taj sam ja koristila za malu od njenih 8 mjeseci pa sve do 1 i pol god. po preporuci pedijatrice zbog imuniteta, pa pitaj da li taj smiju i trudnice koristiti...

Lali Puna
17.10.2007., 14:20
Ali je i dodala kako od jedne male plastične žlicice ( znate one koje se dobiju iz automata za kavu) tri puta dnevno ne može biti ništa.

u ovome je stvar - nijedna od nas sigurno ne bude konzumirala kilu propolisa na dan ili konzumirala to svaki dan

a ako nešto sadri velik postotak alkohola onda mi zdrav razum govori da to nije dobro za trudnice. al pastile za grlo s propolisom sam cuclala.

misiz S
17.10.2007., 14:23
mislim da ćeš ti morat itekako promijeniti navike stara moja :kava:

To je definitvno.

Al opet mislim da ne bi trebala na naglo prestati sa svim jer će to tijelu biti veliki šok a onda taj šok može djelovati na bebu.
Polako - smanji cigarete, smanji pivu.

Moja mama je pušila u trudnoći, ali samo tri cigarete dnevno - i zdurala - i tako uživala u te 3 dnevno da su joj stvarno više koristile nego što su meni štetile. Popila bi i jednu šalicu kave dnevno, ni to mi nije štetilo, al oblokavanje, pušenje kutije dnevno i ostalo - :nono:

Lali Puna
17.10.2007., 14:25
uf, lara, drži se! meni je bilo jako teško - ja sam izlazila vikendom obavezno (i to do jutra i to uz 4-5 piva), preko tjedna bi zaružila bar jednom...stalno na koncertima, festivalima, događanjima..pušila oko kutije dnevno...

prestala pušitit, pivu ili vino popijem s vremena na vrijeme, kad se zaželim.
izlaziti u klubove prestala, ali idem na koncerte koji nisu u jako zagušljivim i zadimljenim prosotrima, u kazalište, na cuge s frendovima u ne prezadimljene birceve i slično, planiram na zagreb film festival...
uvenula bih da se odreknem društvenog života!

može se..treba stisnut zube malo, ali se može. početak je najteži.

larazg
17.10.2007., 14:36
uf, lara, drži se! meni je bilo jako teško - ja sam izlazila vikendom obavezno (i to do jutra i to uz 4-5 piva), preko tjedna bi zaružila bar jednom...stalno na koncertima, festivalima, događanjima..pušila oko kutije dnevno...

prestala pušitit, pivu ili vino popijem s vremena na vrijeme, kad se zaželim.
izlaziti u klubove prestala, ali idem na koncerte koji nisu u jako zagušljivim i zadimljenim prosotrima, u kazalište, na cuge s frendovima u ne prezadimljene birceve i slično, planiram na zagreb film festival...
uvenula bih da se odreknem društvenog života!

može se..treba stisnut zube malo, ali se može. početak je najteži.

lali.. u kojem si ti mjesecu?

Da, eto to što ti nabroja... tako i ja živim!

Pivu od neki dan više nisam ni okusila, cigarete ne pušim ( u USA sam trenutno i jebeno mi idu na živce glupi Ameri sa restrikcijama, ispred kuće ne smiješ pušiti a iza na verandi smiješ, zatim u restaćima ne smiješ a onda na nekom m2 smiješ....... pa ne pušim uopće trenutno!!!)

Kupila sam od twinlaba folnu kiselinu na svoju ruku pijem jer nisam išla ginekologu (nisam u mogućnosti otići tu u USA) i kupila sam Prenatal od Twinlaba koji ne pijem (njega nosim u Rvacku)

Magg
17.10.2007., 14:44
Kod nas je zabranjeno od 1.10. da se pusi u zatvorenom prostorima :s
Sad mi je jos bolje..

Ja inace nisam puno mjenjala... Alkohol gotovo nisam nikad ni prije pila (bar zadnjih godina :D), pusit sam prije 6 god. prestala, a izlaske nisam nis mjenjala.. Svaki dan sam vani na kavi, vikendom duze nego radnim danom. Jedino sto sam promjenila je da se vise nemrem u 6 ujutro na posao ustat nego u 8 :rofl:

jedem kao i prije.. samo sam to sirovo meso i neke sireve izbacila i sushi - ovog zadnjeg mi je bilo zao ali jos malo pa ce ga opet biti.. Svi su mi obecali doci sa sushi-boxom u bolnicu kad rodim :klopa:

Smart_bitch
17.10.2007., 14:48
Čestitam, kvart će biti bogatiji za jednu bebu, sve najbolje :top:

Leonee
17.10.2007., 14:49
Lara cestitam!!! :D :tulum:
Ja se ne pridrzavam strogo zdrave hrane.. Trudim se, ali jedem I cokolade, sladolede, meksicku, kinesku klopu, kulene, prsute, svjeze sireve.. Iako, ako imas mucnine probaj izbjeci ljuto I masno, osjecati ces se malo bolje ;)

Sto se tice cuge, cigareta,.. S tim sam odmah stala poslije +.. Bez problema.. Samo sam pomislila da je u meni maleno bice koje nemoze utjecati na moj unos sranja I ako ja uzivam u tim sranjima, mogu njemu/njoj nastetiti.. A pusila sam prije toga 15god.. Nikad nisam ni pokusala prestati.. A vino mi je bilo dio dobrog rucka.. :zubo:... Sex, drugs and
rock'n'roll :gitara: :frajer:

Dakle, ako zgrjesis sitno u hrani nikom nis, no ako mozes izbjeci sranja poput cikova I alkohola.. Izbjegni.. To nije potreba nego glupi gust koji steti bebi ;)

larazg
17.10.2007., 14:55
Čestitam, kvart će biti bogatiji za jednu bebu, sve najbolje :top:

smart i leone.....

u teškoj i dalekoj dijaspori nakon par dana popivenih piva... saznah za ovaj rezultat. još ja mislih pokvaren test, pa još ću jedamput a isti rezulatat.

tad me oblio znoj pogotovo kad vidjeh našu dragu nam zemlju na karti s druge strane svijeta i mog ginekologa tamo.

Obzirom da se nalazim u zemlj i gdje je 150 KG žive vage najnormalnija stvar i gdje se za doručak jede hamburger.... proguglah i vidjeh da je sve što ja tu i imam za jesti navelike zabranjeno!

i eto me tu!

Hvala cure na željama. Trebam doći samo do majke matice (Rvacke) i otići doktoru.

p.s. Smart ne ispravljaj me na RVACKOJ.. Tako u USA govori naša dijaspora :mig:

good girl
17.10.2007., 14:59
Ja sam bez problema prestala pušiti :D , jedem sve šta mi se jede, tu i tamo popijem Colu, pojedem BigMac, čak sam u prvoj trudnoči pojela i koji krvavi biftek(možda mi je zato mala divlja???). Gin mi je jedino preporučila da jedem manje slano zbog zadržavanja vode u tijelu i da ne pretjerujem s voćem(jer i voće deblja).

Leonee
17.10.2007., 15:02
smart i leone.....

u teškoj i dalekoj dijaspori nakon par dana popivenih piva... saznah za ovaj rezultat. još ja mislih pokvaren test, pa još ću jedamput a isti rezulatat.

.. ja sam skuzila plusic isto nakon popijene boce (ok,..bočetine.. :zubo:) vina :rofl: i sve je ok :mig:
A sto se tice njihove usrane hrane.. ako nema zdrave hrane.. nece se nis lose desiti dok se ne vratis.. ;)
Sada je bitno za bebu da dobiva folnu kiselinu. Ako to mozes tamo nabaviti u tableticama.. to bi ti bilo mrak.. Probaj pitati u apoteci, trebali bi to imati... Svi ostali vitamini ti trebaju tek nakon 3-4mj.. ;)

Lali Puna
17.10.2007., 15:06
lali.. u kojem si ti mjesecu?

Da, eto to što ti nabroja... tako i ja živim!

19. tjedan, al nemoj nikom reć ;)
(iako će ti neke forumašice ovdje reć da ja nisam trudna)

samo polako. na početku će te vjerojatno frustrirati što ne možeš više žvjeti i guštati kako si navikla, al onda ćeš se prilagoditi. samo nemoj otići u krajnost i pod izlikom da si trudna prestati s društvenim životom (a lako je učmrljiti se, pogotovo kad te počne prat trudnički umor)

moja je bebe već bila i na motovun film festivalu i na rundeku i na vip in music festivalu i na pipsima i na tri predstave....i super je!

larazg
17.10.2007., 15:22
.. ja sam skuzila plusic isto nakon popijene boce (ok,..bočetine.. :zubo:) vina :rofl: i sve je ok :mig:
A sto se tice njihove usrane hrane.. ako nema zdrave hrane.. nece se nis lose desiti dok se ne vratis.. ;)
Sada je bitno za bebu da dobiva folnu kiselinu. Ako to mozes tamo nabaviti u tableticama.. to bi ti bilo mrak.. Probaj pitati u apoteci, trebali bi to imati... Svi ostali vitamini ti trebaju tek nakon 3-4mj.. ;)

sve ja to dobila. Ameri su ljudi koji sve imaju predviđeno. Samo sam rekla da sam trudna već se je vadila folna i prenatal (sve od twinlaba jer je to njihob brend)

Koliko to kod nas dođe. Prenatal onaj veliki (roza kutija sa onom ženom) je 20 USD to je oko 110 kn a folna je 5 USD to je oko 30 kuna.

Koliko je to u Hrvatskoj?

Lali Puna
17.10.2007., 15:24
twinlabov prenatal je 200-250 kuna, koliko se sjećam

Leonee
17.10.2007., 15:34
sve ja to dobila. Ameri su ljudi koji sve imaju predviđeno. Samo sam rekla da sam trudna već se je vadila folna i prenatal (sve od twinlaba jer je to njihob brend)

Koliko to kod nas dođe. Prenatal onaj veliki (roza kutija sa onom ženom) je 20 USD to je oko 110 kn a folna je 5 USD to je oko 30 kuna.

Koliko je to u Hrvatskoj?

250 kn.. mogla bi kupiti kutiju prenatala pa prodavati ovdje jeftinije... ja bi bila prva musterija.. :zubeki: :D

larazg
17.10.2007., 15:36
250 kn.. mogla bi kupiti kutiju prenatala pa prodavati ovdje jeftinije... ja bi bila prva musterija.. :zubeki: :D

tako velika razlika?????

nemrem belivet. ne znam da li se lijekovi mogu nositi iz USA.

Leonee
17.10.2007., 15:40
tako velika razlika?????

nemrem belivet. ne znam da li se lijekovi mogu nositi iz USA. Sjebali su sve ameri od 11.09.2001. tako su postrožili sve.

e da.. :D .. zato si sada kupi bar 2 pikse ;)

putnica
17.10.2007., 15:46
lara, korigirat cu naslov malo, ne mogu vjerovat da nemamo topic "prehrana u trudnoci"?!

Poliklinika Harni-Prehrana u trudnoci (http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_ishrana.asp)

Zasto trudnice ne bi smjele jesti podgrijanu hranu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=235545)

larazg
17.10.2007., 15:52
nemate. Onda neka ovaj moj slučaj... daleko od domovine u teškoj dijaspori bude zvijezda vodilja svim ostalim trudnicama!!!!!!!!!!!!!! ako se nađu sa + (u rukama) u hotelskoj sobi i to same samcate bez potencijalnog oca i ikog svog !!!!! :mig: :rofl: :rofl:

(p.s. pogotovo onima koje se nađu u zemlju MC donaldsa i pomes-frites-a)

Lali Puna
17.10.2007., 15:53
imaš topik što se smije, ali bolje ti je da taj ne čitaš ;)

abilan
17.10.2007., 18:11
Cure puno hvala na savjetima!
Mislim, poludila sam, cilu trudnoću sve ok i sad je i mene i muža uvatila nekakva prehladica, oboje nas boli grlo pa po cijeli dan samo ločemo hektolitre čaja s medom i limunom i sad imam taj propolisni med.
Ma valjda će brzo proći. Barem mi nos ne curi!:s

larazg
18.10.2007., 12:18
evo na kraju ispada da ni voćni sokovi u trudnoći nisu preporučljivi... (ova poliklinika harni tako navodi)

komadi moji recite a kaj vi pijete?

paspa
18.10.2007., 12:18
evo na kraju ispada da ni voćni sokovi u trudnoći nisu preporučljivi... (ova poliklinika harni tako navodi)

komadi moji recite a kaj vi pijete?

...ma sve,srećo...:mig:

larazg
18.10.2007., 12:24
onda draga moja, ove glupe stranice samo zbunjuju ljude!!!!

Jebate, kaj ce mi se zivot svesti na to da gledam da li je jegdje saharoza ili fruktoza ili saharin!

U k.... onda sve.

Pa cini mi se da mi je laksi fakultet bio nego ovo sto citam na ovim menijima

iva1608
18.10.2007., 12:26
ja sve papam a ono što mi zasmeta povratim i onda opet sve ispočetka :zubo:

već sam se ufurala u trudničku prehranu :zubo:

Magg
18.10.2007., 12:36
lara, sto manje citas to bolje :mig: valjda si se i dosad koliko toliko zdravo hranila.. sta ti je ginekolog preporucio?
Meni je moj samo za ovo frisko/suho meso/riba rekao i te neke sireve od sirovog mlijeka sto se prave.. Ostalo je rekao da se moze jesti.. Sto se tice sokova.. Mozda radi tog secera :ne zna: Ja pijem sve.. Najvise vodu, caj (bez secera, ali to i prije trudnoce) i sok od jabuke ili narance isto bez dodatka secera i to sam prije sve pila.. ti vocni sokovi su vecinom bez dodatka secera, tako da ne znam u cemu je problem.. Opusti se malo i uzivaj :mig: I manje citaj :)

larazg
18.10.2007., 12:39
megg bejbe, ja sam trenutno u NYC te ginekologa svojeg ni vidla ni cula. Ostati cu tu (poslovno sam isla) skroz do poslije 01.11. tako da mi je u biti forum i googlanje svi doktori i sva medicina koju imam.

ti pijes caj!!! u tablicama poliklinike HARNI stoji da caj nije dobar zbog tonsina i zbog teina koji ne djeluje dobro za bebu.

I na kraju... kaj piti, jesti?

Lali Puna
18.10.2007., 12:40
NE ČITAJ OKOLO što se smije, što ne! Nipošto!

ja sve papam a ono što mi zasmeta povratim i onda opet sve ispočetka

:lol: :lol:

iva1608
18.10.2007., 12:42
megg bejbe, ja sam trenutno u NYC te ginekologa svojeg ni vidla ni cula. Ostati cu tu (poslovno sam isla) skroz do poslije 01.11. tako da mi je u biti forum i googlanje svi doktori i sva medicina koju imam.

ti pijes caj!!! u tablicama poliklinike HARNI stoji da caj nije dobar zbog tonsina i zbog teina koji ne djeluje dobro za bebu.

I na kraju... kaj piti, jesti?

ja isto pijem čaj.. od kamilice i mente najviše... i na tim čajevima piše da nema teina.

ma ko da su naše bake i prabake pazile kaj jedu prije 50,100 godina....

larazg
18.10.2007., 12:48
pa o tom ti i pricam!

sva sam isprepadana... kada sam malo progugllala i vidjela te menije.

Nesmiješ slatko, ne okove.... pak kaj piti? pa i voda je puna kamenca i klora

Magg
18.10.2007., 12:48
hebe mi se za tu kliniku... tein u ostalom nema u cajevima od jabuke ili opcenito vocnim i ovim biljnim.. ima u crnom.. taj ne pijem..
gle, ako ces se izludjivat sa tim svim onda na kraju neces nista nit pit nit jest.. zato sam ti rekla, ne citaj toliko.. svako nesto drugo kaze... poslusaj svog gina i samu sebe ;)
izdrzi jos tih par dana u NY i onda odi kod svog gyna i sve 5.

misiz S
18.10.2007., 13:21
Tako sam se i ja počela brinuti o tome što smijem, što ne, listerija....
Ma joj :rolleyes:

Sad niš ne brinem - niš ne jedem :zubo:
Toliko mi je mučno. Malo štapića i malo čaja od Mente i to je to :rofl:

Koliko su mi traperice bile uske, toliko su mi sad počele puhati :rofl:

Ma jedi što ti paše, a na pušenje i alkohol pripazi i smanji na minimum ili još bolje nulu :top:

Lali Puna
18.10.2007., 14:13
hebe mi se za tu kliniku... tein u ostalom nema u cajevima od jabuke ili opcenito vocnim i ovim biljnim.. ima u crnom.. taj ne pijem..

ja pijem i crni, jedna šalica tjedno me neće ubit nit imat ikakkav efekt (a navukli smo se pit crni čaj s mlijekom subotom ujutro u krevetu, umjesto kave)

doduše, ja popijem i jednu kavu svaki dan. inače ne bih mogla funkcionirati.

abilan
18.10.2007., 14:25
Ja pijem jednu kavu s mlijekom dnevno, ostalo ijem ili vodu ili čajeve ili cedevitu...

Magg
18.10.2007., 14:38
Pa "kazu" te pametne knjige i stranice na netu da se mogu popit 2,3 kave na dan, pa tako sigurno i crni caj... Sve u mjerama..
Ja prva 7 mj. trudnoce nisam pila kavu jer mi opce nije pasala, sad opet pijem, jednu dnevno, nekad i dvije... Pijem sa puno mljeka, ali tako sam oduvijek pila.
Crni caj i mlijeko :top: To sam prije znala na poslu popit, jos ako je u crnom aroma od vanilije....

marina3
18.10.2007., 19:43
trudnice smiju bez problema konzumirati med ili?ja sa ga tokom prehlade prošli tj.pojela pola tegle

Markova mama
19.10.2007., 13:52
Ja jos nisam trudna, ali radimo na tome:) , pa me zanima da li zeljezo kao dodatak ishrani zaista moze stetiti plodu u prva 3 mjeseca trudnoce?:confused:
Moj ginekolog kaze da su neka istrazivanja pokazala da zeljezo moze biti veoma statno...
I od kojeg mjeseca je potrebno uzimati vitamine i minerale kao dodatak?
Hvala:)

indy
22.10.2007., 23:07
sreca moja da nisam vas poznavala kad sam jos bila trudna....
sto se tice meda cijelu prvu i drugu trudnocu sam svako jutro nataste pila sok iscjedjene narance sa zlicom meda i kasnije to starijoj davala od godine dana do jedno cetri i mogu vam reci da ima imunitet za pohvalit a mala je jos premala za to al sad kad cujem pitanja u vezi meda stvarno mi nist nije jasno
a zeljezo ako imas nisko naravno da ce ti dok prepisat i meni je kapi i pila 5 tj do iduce kontrole i onda bilo ok i prestala

marci
22.10.2007., 23:13
ja jedem i pijem sve sto pozelim, jedino izbjegavam zivu ribu ili slabo peceno meso. a kave pijem nekad jednu salicu na dan, nekad 5, nekad uopce ne.. :)

indy
22.10.2007., 23:35
bas za kavu sam nekad prije bila procitala da se tijelo tokom pijenja navikne na kofein i da mu u trudnoci fali taj kofein i ako vam se bas ne gadi pit da nastavite, naravno ne pretjerano, bar salicu na dan

marci
22.10.2007., 23:56
ma iskreno ja kada sam sama doma uopce nemam potrebu za kavom. A kad sam npr. s mmom znamo popiti par kava, tak da mislim da ak ti se pije kava da ju treba piti , a kad se pak ne pije onda ne, ne treba se prisiljavati ak ne ide.

misiz S
23.10.2007., 07:03
Med koliko ja znam ne smiju djeca mlađa od 6 mjeseci jer im probavni sustav nije spreman probaviti tako složene ugljikohidrate.
Što se trudnica tiče - moja sveki se ubijala u medu kad je bila trudna s mm - i gle ga ko od stijene odvaljen imao jednu jedinu gripu u životu :top:

Kavu bi bilo dobro smanjiti na jednu šalicu dnevno ali ju se može, čak i treba, razvući na cijeli dan (hladna kava je i dobra za ten :zubo:).
Ja kavu ne pijem pa me ne brine :)

charlyse
24.11.2007., 15:35
Pozz drage moje...,
ne znam gdje da posavim ovo pitanje ali nekako mi se čini da je ovdje najbolje.
Zadnjih dana užasno me muči žgaravica. Prije trudnoće je NIKAD nisam imala, nisam ni znala šta je to, a zadnje vrijeme konstantno...:rolleyes:
Što protiv žgaravice, probala bademe, pa i nije baš da pomaže, znam da mogu gastal ali nekako bi bez tableta...
Savjet...:mig:

tvitica
24.11.2007., 15:39
Pozz drage moje...,
Zadnjih dana užasno me muči žgaravica. Prije trudnoće je NIKAD nisam imala, nisam ni znala šta je to, a zadnje vrijeme konstantno...:rolleyes:
Što protiv žgaravice, probala bademe, pa i nije baš da pomaže, znam da mogu gastal ali nekako bi bez tableta...

doant mg :confused:

good girl
24.11.2007., 16:20
Pa "kazu" te pametne knjige i stranice na netu da se mogu popit 2,3 kave na dan, pa tako sigurno i crni caj... Sve u mjerama..
Ja prva 7 mj. trudnoce nisam pila kavu jer mi opce nije pasala, sad opet pijem, jednu dnevno, nekad i dvije... Pijem sa puno mljeka, ali tako sam oduvijek pila.
Crni caj i mlijeko :top: To sam prije znala na poslu popit, jos ako je u crnom aroma od vanilije....

:top: to Magg i moj najomilijeniji čaj!!!
Mislim ako je čaj od npr. brusnice, voćni, planinski i tako da ga možete piti bez problema, ja si skuham veliki lonac po zimi i pijuckam cijeli dan...
Crni čaj je kao i kava...zato samo 2-3 šalice...

good girl
24.11.2007., 16:21
Pozz drage moje...,

Kažu-kokice...pa probaj...

charlyse
25.11.2007., 12:52
Cure hvala, probat ću jer stvarno više ne znam šta da jedem, šta da pijem jer na sve mi izaziva žgaravicu, ali danas je malo bolje nego preteklih 2-3 dana...

Sanja29
25.11.2007., 12:55
ja sam jednom svog gina pitala da ima li nešto što ja kao trudnica ne smijem jesti ili piti, i pri tome spomenula tunu, a on mi je rekao da kao trudnica mogu jesti što želim, jer da primjerice ne mogu pojesti toliko tune da bi to štetilo meni ili bebi, savjet je pripaziti što se jede kako se ne bismo previše udebelile, i da u ničemu ne treba pretjerivati, za kavu mi je rekao jedna pa čak i dvije kave dnevno su sasvim ok (iako ja kavu ne pijem).

mandy
25.11.2007., 20:19
meni su rekli da jedem sirovu mrkvu al kako nisam imala žgaravicu neznam jel pomaže..

sdbelanc
26.11.2007., 12:41
ja sam jednom svog gina pitala da ima li nešto što ja kao trudnica ne smijem jesti ili piti, i pri tome spomenula tunu, a on mi je rekao da kao trudnica mogu jesti što želim, jer da primjerice ne mogu pojesti toliko tune da bi to štetilo meni ili bebi, savjet je pripaziti što se jede kako se ne bismo previše udebelile, i da u ničemu ne treba pretjerivati, za kavu mi je rekao jedna pa čak i dvije kave dnevno su sasvim ok (iako ja kavu ne pijem).

samo da se nadovežem na tunu jer je obožavam, ona ti je preporučljiva u trudnoći zbog nezasićenih masnih omega 3 kiselina, ali pročitala sam ne više od 3manje limenke tjedno.

Lali Puna
26.11.2007., 12:44
pa tol'ko tune ni inače ne bih jela!

MalaLola
26.11.2007., 13:42
pa tol'ko tune ni inače ne bih jela!

Ako se dobro sjećam ti si nekad negdje napisala da se ne smije jesti dimljeni losos i već te dugo želim pitati zašto pa zaboravim:confused: Ja ga inače obožavam i vrlo često i sada jedem sendviče od njega, pa pliz zakaj se ne smije...

Lali Puna
26.11.2007., 13:45
Ako se dobro sjećam ti si nekad negdje napisala da se ne smije jesti dimljeni losos i već te dugo želim pitati zašto pa zaboravim:confused: Ja ga inače obožavam i vrlo često i sada jedem sendviče od njega, pa pliz zakaj se ne smije...

nije termički obrađeno...zbog listerije se ne preporučaju jesti mliječni proizvodi koji nisu pasterizirani i meso/riba koja je sirova - tj. nije termički obrađena...

MalaLola
26.11.2007., 13:50
nije termički obrađeno...zbog listerije se ne preporučaju jesti mliječni proizvodi koji nisu pasterizirani i meso/riba koja je sirova - tj. nije termički obrađena...

:rolleyes: Već mi je dosta tog svega, ne mogu ni suši, ni tunu, a sad ni d. losos... Ma dim to stermizira:D a kak onda kulen, pršut, špek, sve je to dimljeno, a bogme i to sve tamanim ko luda...

ksenija_2
26.11.2007., 14:15
Curke, nemojte pretjerivati s tim ne ovo, ne ono. Sta mislite sto su nase prabake, bake i mame jele u trudnoci pa smo svi zivi i zdravi. Stvarno neke zene znaju otici u krajnjost.

I inace se ne preporucaju toliko stvari koje nisu termicki dobro obradjene. Jest, u trudnoci budite malo obazrivije, ali nema tu panike.

Tuna se i inace ne preporuca previse jesti, jer njeno meso upija zivu. Ja sam je jela ponekad dok sam bila trudna i bebac mi je posve zdrav.

sdbelanc
26.11.2007., 14:18
:rolleyes: Već mi je dosta tog svega, ne mogu ni suši, ni tunu, a sad ni d. losos... Ma dim to stermizira:D a kak onda kulen, pršut, špek, sve je to dimljeno, a bogme i to sve tamanim ko luda...

http://reporter.com.hr/zdravlje_i_ljepota/riba_u_trudno_i_vrlo_zdrava_za_dijete.html
možež jesti i losos i tunu dapače preporučljivo je ali u umjerenim količinama, riba je jako zdrava za bebu. Pročitaj si članak a imaš ih još jako puno na netu, bez panike samo ti papaj :)

tropical
26.11.2007., 15:03
i meni je doktorica rekla da mogu jesti sve, čak i tunu (taj dan mi se užasno jela salata od tunjevine) ali da ne pretjerujem zbog te potencijalne opasnosti od žive. ali to isto kao i sanji njen je rekla da treba stvarno puno pojesti za ozbiljnu opasnost. tako da sam taj dan sa guštom radila i jela tu salatu. poslije sam ju zrigala ali nema veze bar sam sretno jela.

u načelu, zbog debljanja su mi načelno zabranili da se ubijam u slatkišima i grickalicama, ali to je zbog debljanja. ja ionako sad nekako baš žudim za voćem svaki dan.. i to uvijek drugim... tak da je to dobro

tropical
26.11.2007., 15:08
ja pazim jesti sir i vrhnje ne domaće (:( ) već kupovno (imala sam jedan dan kad mi se jelo), jaje ako bi mi se jelo (do sad nije) samo tako da se žumanjce skuha, povrće i voće dobro perem, suhomesnato ne jedem. i tužna sam bila ovaj vikend kad nisam smjela pršut. ali sirovo je sirovo meso...

ksenija_2
26.11.2007., 15:37
Vidis, ja sam u trudnoci jela i domaci sir i vrhnje, i prsut i sve ok. Moja mama se davila u domacem svjezem siru u trudnoci i to je bilo ok.

Lali Puna
26.11.2007., 15:42
ja pazim jesti sir i vrhnje ne domaće (:( ) već kupovno (imala sam jedan dan kad mi se jelo), jaje ako bi mi se jelo (do sad nije) samo tako da se žumanjce skuha, povrće i voće dobro perem, suhomesnato ne jedem. i tužna sam bila ovaj vikend kad nisam smjela pršut. ali sirovo je sirovo meso...

daj, zašto se patiš? par šnitica pršuta te ne bu ubilo...