PDA

View Full Version : Na kojoj se ruci nosi prsten?

stranice : [1] 2

Desiree
08.06.2006., 12:07
Znam da vjencani ide na lijevu :D al za zarucnicki sam cula od nekih ljudi da ide na desnu (jer je lijevi prstenjak rezerviran za vjecani), a od drugih da ide na lijevu, pa na zarucnicki ide vjencani onda.

Kako ste vi culi/kako ste ga nosile? :)

molly*
08.06.2006., 12:09
ja sam ga pocela na lijevoj...hehe, pa su mi onda ljudi rekli da trebam na desnoj...pa ga sad nosim na desnoj...

Desiree
08.06.2006., 12:10
Dakle i ti si cula za obje verzije :D

joujou
08.06.2006., 12:14
ne nose li kod nas pravoslavci na jednoj ruci, katolici na drugoj? sad vise ne zna tko na kojoj

a vlatka pokos ima zarucnicki ispod vjencanog :cerek:

Desiree
08.06.2006., 12:17
S koje strane gledas? Ja sam mislila iznad kao da prvo stavis zarucnicki, onda vjencani :D

joujou
08.06.2006., 12:20
S koje strane gledas? Ja sam mislila iznad kao da prvo stavis zarucnicki, onda vjencani :D

ja sam mislila da ako vjencani nosis na jednoj da onda zarucnicki nosis na drugoj....
naravno zarucnicki ide prije :zubo:

lolita11
08.06.2006., 12:20
NAKON vjencanja se zarucnicki prebaci na desnu ,a do tada se nosi na lijevoj. ameri ostavljaju I zarucnicki I vjencani na lijevoj.

Desiree
08.06.2006., 12:23
NAKON vjencanja se zarucnicki prebaci na desnu ,a do tada se nosi na lijevoj. ameri ostavljaju I zarucnicki I vjencani na lijevoj.
Ovo za amere znam, ali ovo s prebacivanjem sad prvi put cujem :D

jebote je komplicirano nosit prsten :cerek: :zubo:

Svemogući
Ma kaj je bitno, glavno da se zna da si zauzeta :-))

molly*
da....ma ja svoj sad vec dugo nosim na desnoj pa necu ni mijenjat...nek bude na desnoj!!

Desiree
08.06.2006., 12:25
Ma kaj je bitno, glavno da se zna da si zauzeta :-))
A kako znas kad vidis zensku koja na prstenjaku ima prsten da je zarucena/udana? :misli: Ima cura koje normalno nose prstenje, a nisu ni udane ni zarucene :D

Svemogući
08.06.2006., 12:33
A kako znas kad vidis zensku koja na prstenjaku ima prsten da je zarucena/udana? :misli: Ima cura koje normalno nose prstenje, a nisu ni udane ni zarucene :D

E znam da. Vrag ih odnio :)

To nikad nisam shvatio, nisu niti zaručene niti udane a prstenja ko u priči.
Mislim da samo sebi tu otežavaju stvari ;)

flakey
08.06.2006., 12:36
ja ga nosim na desnoj... vjenčani ide na lijevu... eto

krokodajl
08.06.2006., 13:07

Pa kad slobodnim ljudima od svih tih običaja ne ostane nijedan prst slobodan. :zubo:

Magg
08.06.2006., 13:08
ja ga nosim na desnoj... vjenčani ide na lijevu... eto

ja isto tako... eto ;)

Desiree
08.06.2006., 13:08
Kako ne? Ja imam skoro cijeli zivot prsten na - srednjem :zubo:

Valery
08.06.2006., 13:48
Ja ga nosim na lijevoj ruci i to mi je malo velik, pa nije na prstenjaku, već na srednjem prstu. A kako to nije burma, već zaručnički prsten sa kamenom, neću ga ni prebacivati.

Dok moja šogorica i njezin zaručnik, imaju burme koje od zaruka nose na lijevoj ruci, a na vjenčanju će ih prebaciti na desnu.

Jest da je moja verzija skuplja, ali više mi se sviđa. Moj zaručnik zbog posla ionko ne bi nosio prsten, tako da je meni ovo bolje.

tina981
08.06.2006., 14:00
ja nosim dijamantni solitaire na lijevoj ruci. kupila sam zarucniku prekrasni prsten od Tiffany-a koji je izgubio...
kad smo isli kupit vjencane prstene ja sam htjela dijamantni, a to u hrvatskoj nije uobicajeno, jer vjencano prstenje moraju biti iste. Tako da sam kupila jedan dijamantni i jedan obicni koji je slican ali ne potpuno isti kao prsten od buduceg. S dijamantnim sam se vec sudbene vjencala, ali taj prsten ne nosim, jer se nisam jos za prave udala... (Ne nosi ni on njegov prsten).
Sad se mislim kako cu ovo iskombinirat... Koji prsten na kojoj ruci, kada, i kako..? Zarucnicki mi je na lijevoj trenutno. Mislim taj prebacit na desnoj ruci s dijamantnim na vjencanju, a udat se s obicnom verom/burmom u crkvi. Mozda je to najbolje rjesenje. Kad sam pokazala dijamantni u hrvatskoj ljudi su me pitala sto je to - da to nije vjencani prsten...
Jos imam vremena za razmisljat.

Desiree
08.06.2006., 14:03
e to pak nikad nisam vidila: da muski nosi zarucnicki

tina981
08.06.2006., 14:34
e to pak nikad nisam vidila: da muski nosi zarucnicki

Nisam taj prsten kupila kao zarucnicki, vec kao dar, ali je tako ispalo jer sam mu poklonila malo poslije zaruka. Ni ja nisam nikad vidjela da muski nosi zarucnicki. Mogao je moj buduci pocet taj trend ;) da mu jadransko more nije oduzeo prsten...

salvador2
08.06.2006., 14:44
ja nosim dijamantni solitaire na lijevoj ruci. kupila sam zarucniku prekrasni prsten od Tiffany-a koji je izgubio...
kad smo isli kupit vjencane prstene ja sam htjela dijamantni, a to u hrvatskoj nije uobicajeno, jer vjencano prstenje moraju biti iste. Tako da sam kupila jedan dijamantni i jedan obicni koji je slican ali ne potpuno isti kao prsten od buduceg. S dijamantnim sam se vec sudbene vjencala, ali taj prsten ne nosim, jer se nisam jos za prave udala... (Ne nosi ni on njegov prsten).
Sad se mislim kako cu ovo iskombinirat... Koji prsten na kojoj ruci, kada, i kako..? Zarucnicki mi je na lijevoj trenutno. Mislim taj prebacit na desnoj ruci s dijamantnim na vjencanju, a udat se s obicnom verom/burmom u crkvi. Mozda je to najbolje rjesenje. Kad sam pokazala dijamantni u hrvatskoj ljudi su me pitala sto je to - da to nije vjencani prsten...
Jos imam vremena za razmisljat.
Ukratko rečeno, htjela si se malo pohvaliti koliko para imaš, ne.

tilla
08.06.2006., 14:47
koji lik; s tiffani nakitom u more :rofl:

salvador2
08.06.2006., 14:59
koji lik; s tiffani nakitom u more :rofl:
Valjda ga je u zadnji čas odbacio, prije nego li je i njega povukao na dno. :cerek: :rofl: :rofl:

tilla
08.06.2006., 15:06
jeeee; tooooliki je dijamant to bio.:zubo:

ontopik; nemam nikakvih prstenja ni zaručničkih ni vjenčanih.
ali ovo što znam zaručnički ide na desnu, vinčani na livu.
a poslije se oba budu na livoj ruci.

tina981
08.06.2006., 15:13
Ukratko rečeno, htjela si se malo pohvaliti koliko para imaš, ne.

Ne, samo sam htjela reci kako mi je problematicno mijesat americke tradicije s hrvatskim. Nisam znala prije zaruka da su vjencana prstenja u hrvatskoj ista. Ja sam htjela svoj "bridal set" - solitaire s dijamantnom verom (meni nesto sasvim normalno i uobicajeno, ocito ne tebi), a svekrva mi je rekla da vere moraju bit iste. A sta sad? Da buduci nosi dijamantni? Ne. Pa sam uzela oba dva. Svi sretni.

tilla
08.06.2006., 15:14
koja briga što je svekrva rekla; inače u i rvackoj ljudi imaju dijamantno vjenčano prstenje. :mig:

Floriana
08.06.2006., 23:06
Zato ja nemam zaručnički pa se ne moram razmišljati di da ga metnem :zubo:

Desiree
08.06.2006., 23:06
Ja sam htjela svoj "bridal set" - solitaire s dijamantnom verom (meni nesto sasvim normalno i uobicajeno, ocito ne tebi), a svekrva mi je rekla da vere moraju bit iste. A sta sad? Da buduci nosi dijamantni? Ne. Pa sam uzela oba dva. Svi sretni.vere ne moraju biti iste, samo moraju izgledati kao da su iz istog kompleta :D Obicno je zenska ukrasenija malo ili ima dijamant(ice).

ayrin
08.06.2006., 23:43
Ja zarucnicki prsten nosim na desnom prstenjaku,a misljenja sam da nije bitno gdje se nosi vec sta on simbolizira...

Mischa
09.06.2006., 07:52
Zarucnicki se nosi na desnoj ruci..a vjencani na lijevoj..ne znam, pricala mi baka zasto je to tako..ali mi je kroz jedno uho uslo, a kroz drugo izaslo

Tija
09.06.2006., 08:02
ja svoj zaručnički, kao i vjenčani, nosim u jednoj kutijici koja je tako dobro pospremljena na sigurno prije nekoliko godina da je ne mogu pronaći :cerek:

Marta2010
11.06.2006., 08:56
Zaručnički na desnoj, a vjenčani ću na lijevoj...
Što se tiče istih vjenčanih prstena, ne moraju biti - ženski može biti s briljantima (osim ako nisi praznovjerna - kažu da nije dobro prekidati vjenčani krug dijamantima i sl.. - u što ja ne vjerujem - jer nisam prazonvjerna). Mi smo se nakon puno razmišljanja ipak odlučili za iste, bez briljanata, što opet napominjem-nema nikakve veze sa gore navedenim.
E, da, kod par novopečenih mladenaca sam vidjela da oboje imaju briljante i to mi je užasno (muškarac mi odmah izgleda ko gay i užasno je seljački - no tko voli, nek izvoli)

Desiree
11.06.2006., 12:03
ako stavis 5 briljantica po njemu ne prekidas krug nego ga stvaras : :D

tilla
11.06.2006., 12:04
i to briljantno dobar krug

Desiree
11.06.2006., 12:23
briljantno dobar, da :top: :D

Marta2010
11.06.2006., 15:26
briljantno dobar, da :top: :D
:klap: strašne ste :lux: istina!!!!:five:

MarinelaI
14.08.2006., 15:50
Na kojoj ruci i na kojem prstu?

studentica21
14.08.2006., 16:15
na desnoj ruci,na prstu do malog prsta (kak se vec zove:D )

Marta2010
14.08.2006., 20:13
Na desnoj ruci na prstenjaku. A objašnjenja i rasprave su ti mislim pod temom vjenčano prstenje

diksx
15.08.2006., 09:21
a ja mislila da burma ide na desnu ruku pa sam onda zaručnički prebacila na lijevu :kiss:
ispravite me ako griješim, al na venčanju dajete jedno drugom desnu ruku i na nju se stavlja burma što znači da ti taj prst mora biti slobodan.
ispravite me ako griješim

Adonia
15.08.2006., 09:22
sta je burma?

silly_me
15.08.2006., 09:24
sta je burma?

Vjenčani prsten.

Phepheronca
15.08.2006., 09:30
Zaručnički ide na lijevu ruku. Na desnoj je uvijek burma.

diksx
Vjenčani prsten.
:klap: :klap:

Adonia
AHAAA, ja sam mislila da govorimo o vjencanom.. kaj ja znam, pa nosis zarucnicki na desnom dok ga ne zamijeni vjencani.. :Placebo:

diksx
15.08.2006., 09:32
AHAAA, ja sam mislila da govorimo o vjencanom.. kaj ja znam, pa nosis zarucnicki na desnom dok ga ne zamijeni vjencani.. :Placebo:
ja sam ga uvjek nosila na lijevoj ruci.
nisam nikad razmišljala o tome da možda griješim:)

Adonia
15.08.2006., 09:35
doduse, ja imam opcenito naviku vrijednije prstene nositi na desnoj ruci, pa bi mi bilo jako jako jako cudno da ga moram nositi na lijevoj..

silly_me
15.08.2006., 09:39
Mi nismo imali posebno zaručnički i posebno vjenčani. Kada me je zaprosio kupili smo vjenčani prsten, i do svatova sam ga nosila na lijevoj ruci, a od svatova na desnoj. Iako, više mi se sviđa ideja s posebnim prstenjem za zaruke i za vjenčanje, ali na kraju smo uzeli jedan za sve.

Ja sam svoj furala cijelo vrijeme na ruci za vrijeme zaruka (koje su trajale godinu dana), pa je prsten već izgledao iznošeno dok su došli svatovi... Bilo bi ljepše da je bio "brand new". ;)

Adonia
15.08.2006., 09:41
Mi nismo imali posebno zaručnički i posebno vjenčani. Kada me je zaprosio kupili smo vjenčani prsten, i do svatova sam ga nosila na lijevoj ruci, a od svatova na desnoj. Iako, više mi se sviđa ideja s posebnim prstenjem za zaruke i za vjenčanje, ali na kraju smo uzeli jedan za sve.

Ja sam svoj furala cijelo vrijeme na ruci za vrijeme zaruka (koje su trajale godinu dana), pa je prsten već izgledao iznošeno dok su došli svatovi... Bilo bi ljepše da je bio "brand new". ;)

onda si ga prije svadbe skinula i bila bez prstena pa ga na vjencanju dobila ili ti ga je premjestio s lijeve na desnu?
ljubav nije ekonomicna..

silly_me
15.08.2006., 09:44
onda si ga prije svadbe skinula i bila bez prstena pa ga na vjencanju dobila ili ti ga je premjestio s lijeve na desnu?
ljubav nije ekonomicna..

Skinula sam ga na dan vjenčanja, pa mi se vratio pri razmjeni prstenja u crkvi. :cerek:

Joules
15.08.2006., 10:35
U Hrvatskoj, a koliko znam i vani vjencani prsten se nosi na LIJEVOJ ruci...

Adonia
15.08.2006., 10:48
a ja mislila da burma ide na desnu ruku pa sam onda zaručnički prebacila na lijevu :kiss:
ispravite me ako griješim, al na venčanju dajete jedno drugom desnu ruku i na nju se stavlja burma što znači da ti taj prst mora biti slobodan.
sad mi nista nije jasno. joules kaze jedno, diksx drugo..

silly_me
15.08.2006., 10:52
Nama je svećenik za vrijeme vjenčanja izgovarao tekst "...pružite jedno drugome desnu ruku..." itd. i tako smo stavljali prstenje.
To valjda piše negdje u tim njihovim čitanjima. Tako da smo stavili prilikom vjenčanja prstenje na desnu ruku. Ne znam kako to da nije svagdje isto...

*Domy*
15.08.2006., 11:09
na desnoj ruci,na prstu do malog prsta (kak se vec zove:D )
...također.........

Joules
15.08.2006., 11:42
"...pružite jedno drugome desnu ruku..."
Pruzate si desnu ruku kada govorite zavjete i kad pristajete biti muz i zena. Desna ruka u desnoj ruci je znak povjerenja, zaklinjanja, dogovora... kao rukovanje (rukuje se desnom rukom). To nema veze sa stavljanjem prstena. U hrvatskoj (a i svjetskoj) tradiciji prsten se nosi na lijevoj ruci, jer je srce na lijevoj strani pa zila koja ide do lijeve ruke - prstenjaka "ide ravno iz srca"

Joules
15.08.2006., 11:56
Mozda se netko zabunio jer tema je zarucnicki prsten. Pa da ponovim: kod nas, a i vani, zarucnicki prsten se nosi na DESNOJ ruci. Kao sto sam navela u prijasnjem postu... a mogu i citirati iz raznih izvora.. npr "Nošenje prstena na četvrtom prstu lijeve ruke bazira se na grčkom vjerovanju da arterija iz tog prsta ide ravno prema srcu (naravno, znanost je to opovrgnula). " vjencano prstenje se nosi na prstenjaku lijeve ruke. Nadalje, u Americi, a zadnje vrijeme i kod nas, nakon vjencanja, zarucnicki prsten se stavlja na lijevu ruku pored, tj "preko" vjencanog prstena.

diksx
15.08.2006., 11:56
Pruzate si desnu ruku kada govorite zavjete i kad pristajete biti muz i zena. Desna ruka u desnoj ruci je znak povjerenja, zaklinjanja, dogovora... kao rukovanje (rukuje se desnom rukom). To nema veze sa stavljanjem prstena. U hrvatskoj (a i svjetskoj) tradiciji prsten se nosi na lijevoj ruci, jer je srce na lijevoj strani pa zila koja ide do lijeve ruke - prstenjaka "ide ravno iz srca"

znači da ga prebacim na lijevu?:cool:
sad sam i ja zbunjena.:)
a već ga godinu dana nosim na desnoj:rofl:

diksx
15.08.2006., 11:59
al sad mi je burma velika na lijevoj:eek:
morat ću sačekati da se udebljam:kiss:

Joules
15.08.2006., 11:59
znači da ga prebacim na lijevu?:cool:
sad sam i ja zbunjena.:)
a već ga godinu dana nosim na desnoj:rofl:
:zubo:
Ma nosite ga gdje god vam pase, bitno da se volite :kiss: ali ako netko zeli vidjeti dal si udata, provjerit ce lijevi prstenjak.

MarinelaI
15.08.2006., 14:15
Ja mislim da se zaručnički nosi na ljevoj ruci a vjenčani na desnoj,iako sam čula da je jedan svečenik rekao da nije određeno na kojoj se ruci nosi da je to naša odluka.Moj zaručnički prsten mi je malo velik pa ga nosim na srednjem prstu ljeve ruke.Dobila sam ga prije par dana pa neznam dal da ga smanjim ili da ga nosim na tom prstu. :kiss:

super surfer
15.08.2006., 15:14
Pa da ponovim: kod nas, a i vani, zarucnicki prsten se nosi na DESNOJ ruci. Vjencano prstenje se nosi na prstenjaku lijeve ruke.

potpisujem...:top:

i moj zaručnički prsten je na prstenjaku desne ruke... a vjenčani će ići na lijevu... najvjerojatnije, jer ne mislim skidati zaručnički...
makar me sada malo golica ova ideja da stavim vjenčani do zaručničkog, na desnu ruku... :misli:

:bonk: a sada mi je tek sinulo, zašto me često ljudi pitaju, kad vide prsten, jesam li udana, uvijek me je zbunjivalo, pa kaj prsten na desnoj ruci ne znači zaruke, a kad ono - zbrka u interpretaciji "običaja" nošenja zaručničog/vjenčanog prstenja... :rofl:

ema1
16.08.2006., 07:27
Malo ste me zbunile----:confused:

Mislila sam da je zaručnički na desnoj ruci, a vjenčani prsten na lijevoj.
Išla sam pogledati slikicu vjenčanja od Flakey i vidim da su oni stavili vjenčani prsten na prst lijeve ruke...

Vjenčani prsten na desnoj ruci sam zamjetila kod Njemaca recimo.

misiz S
16.08.2006., 08:30
Na vjencanju se pruza desna ruka kad se zavjetujete jedno drugome. To kao prvo.
Kao drugo kod nas a i u mnogim drugim zemljama je vjerovano da iz lijevog prstenjaka vena ide direktno u srce i zbog toga tamo ide vjencani prsten iliti burma. Znajuci to zarucnicki moze na desni prstenjak od pocetka ili na lijevi do vjencanja pa ga onda prebaciti na desni.

To je to ;)

flakey
17.08.2006., 13:52
Mislila sam da je zaručnički na desnoj ruci, a vjenčani prsten na lijevoj.
Išla sam pogledati slikicu vjenčanja od Flakey i vidim da su oni stavili vjenčani prsten na prst lijeve ruke...

ja sam ostavila zarucnicki na desnoj, a vjencani smo oboje stavili na lijevu. nikad mi nije ni palo na pamet da bi ga na desnu stavila. svi bracni parovi koje znam nose na lijevoj...

zmaja
17.08.2006., 19:30
mi smo pitali zlatara, pa je rekao da je uobičajeno da se stavlja na lijevu, pa nam je i mjerkao lijevi prstenjak.. a moj dragi ima fiks ideju da se vjenčani stavlja preko zaručničkog (isto mi je na lijevoj) i kao simbol potvrde zaruka.. nikad prije nisam čula za to...a onda poslije razmještaljka...

misiz S
18.08.2006., 11:44
ja sam ostavila zarucnicki na desnoj, a vjencani smo oboje stavili na lijevu. nikad mi nije ni palo na pamet da bi ga na desnu stavila. svi bracni parovi koje znam nose na lijevoj...

Potpisujem :o

kontra
18.08.2006., 15:23
ja sam nedavno cula da na desnoj ruci vjencani prsen nose pravoslavni vjernici, a na lijevoj katolici :confused:
inace, zasad mi je zarucnicki na lijevoj, a poslije... :rolleyes:

how ever... :love:

snjeska
18.08.2006., 16:19
nevjerojatno al bas sam neki dan amoru pricala o toj temi,ja sam takoder dugo mislila da je lijeva burma dok mi maticar nije rekao da je desna ruka,a koliko cujem u crkvi je svejedn koja je ruka

ema1
21.08.2006., 08:37
nevjerojatno al bas sam neki dan amoru pricala o toj temi,ja sam takoder dugo mislila da je lijeva burma dok mi maticar nije rekao da je desna ruka,a koliko cujem u crkvi je svejedn koja je ruka

Kod pravoslavaca da.

Bila sam kod matičara prije par dana i rekao je lijeva ruka:confused:

snjeska
21.08.2006., 10:28
Kod pravoslavaca da.

Bila sam kod matičara prije par dana i rekao je lijeva ruka:confused:

meni je najlogicniji izbor lijeva ruka,al vi si stavite gdje vi zelite samo znajte da nije ista drebljina lijeve i desne ruke bar nije kod mene :cerek:

ana77
21.08.2006., 23:06
Moj dragi i ja smo neka čudna sorta. Pošto ja ne nosim nakit (a niti on) mi se uopće nismo zaručili sa prstenjem! Kupio nam je iste satove i to mjesec dana nakon zaruka- (muški i ženski model) i na njih smo iza ugravirali datum i imena pa ih sad koristimo. Pitao me na plaži na otoku Lokrum kod Dubrovnika iako smo znali da će mo se ženiti kad tad, bilo mi je drago da je to tako slatko sročio u rečenicu. Znam da je to ljudima čudano ali stvarno nevolim nakit i nisam na njega navikla pa me prstenje živcira.
Da se mene pita ja se nebi niti udavala sa prstenjem ali zbog rodbine ću popustiti, i to samo za svadbu a poslje ga skidam. I dragi se slaže samnom (on ga ionako zbog posla nebi smio nositi) tako da će mo prstenje nostiti svega 1 dan. Tražim nešto jednostavno i ne preskupo.
Znam da će ljudi na to čudno gledati ali baš me briga. :zubo:
Ko voli nek izvoli lijeva ili desna ruka... svejedno.

Adonia
22.08.2006., 07:20
Moj dragi i ja smo neka čudna sorta. Pošto ja ne nosim nakit (a niti on) mi se uopće nismo zaručili sa prstenjem! Kupio nam je iste satove i to mjesec dana nakon zaruka- (muški i ženski model) i na njih smo iza ugravirali datum i imena pa ih sad koristimo. Pitao me na plaži na otoku Lokrum kod Dubrovnika iako smo znali da će mo se ženiti kad tad, bilo mi je drago da je to tako slatko sročio u rečenicu. Znam da je to ljudima čudano ali stvarno nevolim nakit i nisam na njega navikla pa me prstenje živcira.
Da se mene pita ja se nebi niti udavala sa prstenjem ali zbog rodbine ću popustiti, i to samo za svadbu a poslje ga skidam. I dragi se slaže samnom (on ga ionako zbog posla nebi smio nositi) tako da će mo prstenje nostiti svega 1 dan. Tražim nešto jednostavno i ne preskupo.
:s: :s:

ema1
22.08.2006., 07:21

Zašto bi gledali na to čudno??
Pa ima jako puno ljudi koji uopće ne nose vjenčano prstenje - doduše, muškarci su tu u većini.

Nedavno na tv je bila neka reportaža ili slično (stvarno se ne sjećam), ali u pamćenju mi je ostalo da su si oni tetovirali prstenjak ... To mi je isto kul stvar.

Što se tiče skupoće... oni najtanji, od žutog zlata su cca 500 kn.

momi
22.08.2006., 07:48
Sve udate žene koje znam uključujući i mene, smo nosile zaručnički na lijevoj ruci, a burma je dolazila na isti prst iznad zaručničkog :) ... uglavnom burma i zaručnički se nose na istom prstu, a poslije vjenčanja zaručnički po izboru...

snjeska
22.08.2006., 11:01
bas super
svejedno dal nosis il ne nosis prsten,svejedno je dal ces imat papir il ne,al nije svejedno koga ces imat pored sebe cijeli zivot il dio zivota :D :D

ema1
22.08.2006., 11:06
bas super
svejedno dal nosis il ne nosis prsten,svejedno je dal ces imat papir il ne,al nije svejedno koga ces imat pored sebe cijeli zivot il dio zivota :D :D

Jebate... ful me dirnula rečenica!

Ja imam problema što - khm - nisam baš romantičan tip i onda tu i tamo kad naletim na ovakve rečenice - pomislim da za mene još ima nade, kad se raznježim:cerek:

snjeska
22.08.2006., 19:42
Jebate... ful me dirnula rečenica!

Ja imam problema što - khm - nisam baš romantičan tip i onda tu i tamo kad naletim na ovakve rečenice - pomislim da za mene još ima nade, kad se raznježim:cerek:

i mene takoder :rofl: :rofl: :rofl:
to je ono kaj ja mislim,ljubav mi je najvaznija,ta osoba mi je najvaznija i za nju mi dosta ucinila,radje bum mj dana s pravom osobom neg cijeli zivot s idiotem koji me ne razumije

ja sam nasla pravu i zato sam sretna osoba,jer volim,i voljena sam

MalaLola
14.09.2006., 12:28
Hm, ovako kad čitam očito je samo jedno ili je na lijevoj ili na desnoj jer trećeg izbora nemamo:D :D No, moja je filozofija da se zaručnički prsten nosi na ruci suprotnoj od one na koju ide vjenčani. A za vjenčani, predaja stara (naravno ona koju ja znam) kaže da ide na ruku koja je bliže srcu, dakle lijevu (jerbo naše ljudsko srce malo vuče u lijevo)! Ah meni to zvuči romantično:cerek: pa ću ja svoj vjenačani svakako staviti na lijevi prstenjak, a za sad zaručnički nosim na desnom! U ostalom jedino je bitno da se kuži da si zauzeta/o zauvijek:rofl: :rofl: :rofl: :visi:

iva1608
14.09.2006., 12:37
ja zaručnički nosim na lijevoj a mislim da će na toj ruci završit i na dan vjenčanja ....

iva11
15.09.2006., 08:36
U mom slučaju zaručnički je na lijevoj ruci zajedno sa vjenčanim.....

kirshna
28.09.2006., 09:46
nemam pojma...ja nosim "zaručnički" (iako se još nismo zvanično zaručili, već je to bilo među nama) na lijevoj,a nekako mi se čini da vjenčani ide na desnu...

ema1
28.09.2006., 09:50
Vjenčani na lijevu ruku...
Zaručnički je do te "subote" isto bio na lijevoj, ali kako imam "bucmastije" (:rofl: ) prstiće, obadva nisu stala na lijevu, pa je sad zaručnički na desnoj:s

Joules
28.09.2006., 09:54
Ja sam dobila neki dan zarucnicki i stavila sam ga na desnu ruku...

blizanka
28.09.2006., 21:53
jedno pitanje: jeste same birale zaručnički prsten ili vam ga je dragi kupio po svom ukusu?

kirshna
28.09.2006., 22:02
meni je dragi kupio po svom ukusu i stvarno je prekrasan...
od bijelog zlata je...evo ga:
http://img502.imageshack.us/my.php?image=prsten2sv1.png

blizanka
28.09.2006., 23:55
ajme baš je lijep! izgleda mi pomalo starinski... :)

iva11
29.09.2006., 08:07
jedno pitanje: jeste same birale zaručnički prsten ili vam ga je dragi kupio po svom ukusu?

Dragi je zaručnički izabrao sam, kupio mi ga je u Međugorju i tamo mi ga je i dao...posvetili smo ga u crkvici tako da mi je to baš nekako posebno.Moram vam reći da je i vjenčano prstenje njegov izbor...nisam se bunila jer je stvarno krasno:cerek: !!!

Ultra*
29.09.2006., 10:39
Mene cudi da vecina vas pise kako burma ide na lijevu ruku.
Ili zarucnicki i vjencani na istu ruku.
Meni je bar vjencani zamijenio zarucnicki i samo mi je jos vjencani vazan :cerek:
Bar je kod nas tako da svecenik prilikom vjencanja kaze:
``Pruzite jedno drugom desnu ruku`` i to sve govori.

A i svi koje znam, pocevsi od mojih roditelja, nose burme na desnoj ruci.

Izgleda da je to svuda drukcije.

iva11
29.09.2006., 11:49
Mene cudi da vecina vas pise kako burma ide na lijevu ruku.
Ili zarucnicki i vjencani na istu ruku.
Meni je bar vjencani zamijenio zarucnicki i samo mi je jos vjencani vazan :cerek:
Bar je kod nas tako da svecenik prilikom vjencanja kaze:
``Pruzite jedno drugom desnu ruku`` i to sve govori.

A i svi koje znam, pocevsi od mojih roditelja, nose burme na desnoj ruci.

Izgleda da je to svuda drukcije.

Istina i nama je rekao '' Pružite jedno drugome desnu ruku...'' ali ne prilikom stavljanja prstenja nego prilikom davanja zavjeta.Prsten smo stavljali na lijevu ruku, u crkvi, pred svećenikom i od tada tamo stoji...a zaručnički je ispod njega ne obavezno već zato što sam ja tako odlučila i zato jer mi je jako drag!!!
Isto tako svi koje ja znam a i moji roditelji nose vjenčani na lijevoj ruci...al tko će znati, svugdje je onda vjerovatno drugačije:kiss:!!!

Joules
30.09.2006., 08:56
Prijateljica i ja smo gledale prstene i naisao je jedan savrsen... ona mu je rekla koji i gdje i onda mi ga je on za neko vrijeme kupio :cerek:
1571

Spot Perdita
01.10.2006., 15:33
Istina i nama je rekao '' Pružite jedno drugome desnu ruku...'' ali ne prilikom stavljanja prstenja nego prilikom davanja zavjeta.Prsten smo stavljali na lijevu ruku, u crkvi, pred svećenikom i od tada tamo stoji...a zaručnički je ispod njega ne obavezno već zato što sam ja tako odlučila i zato jer mi je jako drag!!!
Isto tako svi koje ja znam a i moji roditelji nose vjenčani na lijevoj ruci...al tko će znati, svugdje je onda vjerovatno drugačije:kiss:!!!

Kako sam informirana, rimokatolici nose veru na lijevoj ruci, protestanti na desnog. To se i poklapa kako vidim: u uglavnom katolickoj Hr ljudi uglavnom nose veru lijevo, gdje zivim su uglavnom protestanti i vecina nosi desno.

Poznanici mojih roditelja, bosanski Hrvati, kazu da se vera u njihovom kraju nosi desno: mozda neka iznimka.

Magg
01.10.2006., 16:51
@spot
ja sam bas obrnuto cula.. da je desno nose katolici a lijevo protestanti ;)
al skoro svi katolici koje ja znam nose ne lijevoj... a ovi par protestanata koje znam na desnoj :misli:

ovo sto je ultra rekla, da nam svecenik kaze "pruzite jedno drugom desnu ruku" mi zvuci logicno da onda i vera dodje na istu..
al mi nekako sladje zvuci lijeva ruka, jer je bliza srcu :cerek:

Spot Perdita
01.10.2006., 17:17
@spot
ja sam bas obrnuto cula.. da je desno nose katolici a lijevo protestanti ;)
al skoro svi katolici koje ja znam nose ne lijevoj... a ovi par protestanata koje znam na desnoj :misli:

To sto si vidjela onda dovoljno govori o informaciji :D

ovo sto je ultra rekla, da nam svecenik kaze "pruzite jedno drugom desnu ruku" mi zvuci logicno da onda i vera dodje na istu..
al mi nekako sladje zvuci lijeva ruka, jer je bliza srcu :cerek:

Vise ljudi je govorilo o obicaju, a rijec je o tome kojoj "grani" krscanstva netko pripada, to sam htjela reci. Za zarucnicki prsten pojma nemam :misli:

kirshna
01.10.2006., 17:24
i dalje sam zbunjena i nemam pojma na koju ruku ide vjenčani prsten...
pitala sam i dragoga i on kaže na desnu, pa nam je tako i zlatar mjerio prste...
pitat ću ja svećenika pa me baš zanima šta će reći...

Magg
01.10.2006., 17:44
ma kako bilo... ja cu vjencani na lijevu, zurucnicki nemam, jer nismo i necemo biti zaruceni.. mi se odmah zenimo :D

flakey
01.10.2006., 19:48
i dalje sam zbunjena i nemam pojma na koju ruku ide vjenčani prsten...
pitala sam i dragoga i on kaže na desnu, pa nam je tako i zlatar mjerio prste...
pitat ću ja svećenika pa me baš zanima šta će reći...
nama su svi zlatari mjerili na lijevoj ruci :confused:

Mayo
01.10.2006., 19:57
Sve zaručnice koje ja znam nosile su prsten na desnoj ruci, a kad su se udale stavile su vjenčani na lijevu.. nikad nisam ni pomislila staviti vjenčani prsten na desnu ruku. Postoji još i praktični razlog - dešnjakinja sam pa će prsten na lijevoj ruci vjerojatno dulje trajati nego na desnoj ;)

Wedding
06.10.2006., 10:24
I ja sam imala velikih nedoumica prilikom zaruka.. dal lijeva ili desna ruka i nakon jako jako puno konzultacija sa zlatarima u Hr i Austriji pa cak i neki svecenici su potvrdili da zarucnicki prsten ide na lijevu ruku a kasnije ga potvrdjuje vjencani prsten. Tj. moze ga potpuno zamjenit ili se vjencani stavlja do zarucnickog ( to ovisi o tome kako tko voli, dal ima dugacke il kratke prste i opcenito kolika je debljina prstenja).
Ali mora se priznat i to da se jako puno obicaja i izmjesalo i da danas ljudi rade u dosta slucajeva kako ima pase. A isto tako ima ljudi koji ne podnose prstenje na lijevoj ruci pa ga nose iskljucivo na desnoj ( ja recimo nemogu nosit prsten na desnoj jer mi sveta uzasno:rofl: )
Recimo u Austrijii se zarucuje sa burmom dok kod nas po starom vjerovanju to donosi nesrecu:confused:
A ono sto je dosta vas spominjalo i povezivalo sa crkvom "pruzite jedan drugome desnu ruku" to je vec netko i objasnio ( sorry ali nova sam i ne pamtim nick-ove:D )

norah
06.10.2006., 10:32
ma kako bilo... ja cu vjencani na lijevu, zurucnicki nemam, jer nismo i necemo biti zaruceni.. mi se odmah zenimo :D

takodjer :D

iva11
06.10.2006., 10:58
Cure vjenčani prsten u crkvi stavljate na lijevu ruku. a desnu pružate jedno drugome, preko vaših svećenik stavlja svoju ali ne za stavljanje prstenja nego kod davanja zavjeta, prstenje ide poslije toga i to na lijevu ruku.

Wedding
06.10.2006., 11:13
Cure vjenčani prsten u crkvi stavljate na lijevu ruku. a desnu pružate jedno drugome, preko vaših svećenik stavlja svoju ali ne za stavljanje prstenja nego kod davanja zavjeta, prstenje ide poslije toga i to na lijevu ruku.

Potpisujem u potpunosti:top:

marina811
06.10.2006., 23:26
U Dalmaciji se verica nosi na livoj ruci, pop na misi kaze uzmite jedno drugom livu ruku. U Slavonij,Zg... verica se nosi na desnoj i pop kaze uzmite desnu ruku... Ocito da pravila nema. A zarucnicki neko nosi na istom prstu na kojem nosi i vericu,a neko na suprotnoj ruci i to je sva mudrolija.

M_a_r_e
06.10.2006., 23:56
Moj zaručnički je postao vera, tako da sam ga nosila i još uvijek ga nosim na lijevoj ruci. Na lijevoj iz čisto praktičnih razloga jer se manje oštećuje. Da mi se nosilo na desnoj ili da sam lijevak nosila bih ga na desnoj...mislim da ne treba robovat pravilima...

kitty b
16.10.2006., 18:40
moj zaručnički je na lijevoj ruci. povodim se za engleskom tradicijom, u tijeku vjenčanja, zaručnički se premjesti na desnu a onda ga se kasnije stavi povrh vjenčanog. zato bi trebali biti slični (isti sjaj kako je rekla prodavačica di smo ih gledali), tako da ako je zaručnički, recimo, 18karatno bijelo zlato, onda i vjenčani treba bit isto 18karatni, samo što su vjenčani obično jednostavniji...bez kamenčića hihi :)

zed_alive
23.10.2006., 12:35

upravo to. praktični razlog je da manje smeta, jer se u braku više šljaka ;):zubo:

andy7
07.11.2008., 10:39
Ovako, vjenčani se nosi na desnoj. Svečenik u crkvi kaže: Pružite jedno drugome desnu ruku i na tu se stavlja vjenčani prsten.

andy7
07.11.2008., 10:44

NE nosi, u crkvi svečenik kaže, pružite jedno drugome DESNU ruku

mala8
07.11.2008., 10:49
Ovako, vjenčani se nosi na desnoj. Svečenik u crkvi kaže: Pružite jedno drugome desnu ruku i na tu se stavlja vjenčani prsten.

:confused: :confused: :ne zna:

ja vjenčani nosim na lijevoj....i moja mama...i moja baka...i još puno, puno drugih koji su rimokatoličke vjere...znam da svećenik kaže pružite jedno drugom desnu ruku...ali da se vjenčani prsten nosi na desnoj ruci :confused:

iako, bila sam svjedok vjenčanja u Hercegovini gdje su zaista jedno drugome vjenčane prstene stavljali na desnu ruku....:confused:

andy7
07.11.2008., 10:59
:confused: :confused: :ne zna:

ja vjenčani nosim na lijevoj....i moja mama...i moja baka...i još puno, puno drugih koji su rimokatoličke vjere...znam da svećenik kaže pružite jedno drugom desnu ruku...ali da se vjenčani prsten nosi na desnoj ruci :confused:

iako, bila sam svjedok vjenčanja u Hercegovini gdje su zaista jedno drugome vjenčane prstene stavljali na desnu ruku....:confused:

Užasno je to zbunjujuće... tko bi znao sada, mi smo katolici i moji svi nose na desnoj, zlatari su rekli svejedno, jer svatko nosi na svom debljem prstu, tako kad ostari ili mu se udeblja prst može nositi na drugoj, a svečenik na desnoj, barem naš, ali da nije nikakv grijeh na lijevoj

Andrea25
07.11.2008., 11:32
NE nosi, u crkvi svečenik kaže, pružite jedno drugome DESNU ruku

Desna ruka se pruza prilikom davanja zavjeta. Prsten se nakon toga stavlja na lijevu ruku. Pitala svecenika :mig:

lizianthus
07.11.2008., 11:45
sad ja imam pitanje. ako mi je zaručnićki na desnoj ruci jer će mi u toku vjenčanja burmu staviti na lijevu ruku, dali onda moram skinuti taj zaručnićki s desne prije vjenčanja da ne izgleda glupo u crkvi kak već imam prsten :confused::ne zna:

Desiree
07.11.2008., 11:55
I mi smo katolici i svi moji nose na lijevoj. :zubo:

Ja sam na kraju zakljucila da nije bitno di ga nosim, samo da ga nosim. :raspa: :udavaca: :zubo:

Tara 3006
07.11.2008., 12:25
ja zaručnićki prsten nosim na lijevoj ruci a na dan vjenčanja planiram ga prebacit na desnu ruku jer će na lijevu doći vjenčani prsten.

dvolični blizanac
07.11.2008., 13:10
ja zaručnićki prsten nosim na lijevoj ruci a na dan vjenčanja planiram ga prebacit na desnu ruku jer će na lijevu doći vjenčani prsten.

tako sam i ja napravila...
nekih tjedan dana prije sam prebacila zaručnički na desnu ruku da se priviknem na njega do vjenčanja...
sad su mi oba kao dio ruke...

Lindsay
07.11.2008., 14:13

baš sam i ja to htjela reći..nakon što on to kaže, mladneci uzmu jedno drugom desnu ruku i stave prstene...ja vidim da ljudi oko mene nose i na jednoj i na drugoj ruci..nego, zašto je to uopće tako bitno? stavite na koju god želite:kava:

mm22
07.11.2008., 15:11
žila koja prolazi kroz prst na ljevoj ruci ide do srca. Meni je to bio dovoljan razlog da stavim zaručnićki, a sada i vjenčani na ljevu ruku. Na dan vjenčanja zaručnićki sam stavila na desnu ruku.

kika78
07.11.2008., 15:28
Ja svoj zaručnički nosim na desnoj. Na lijevu će doći vjenčani....Kao i svim ženama u mojoj obitelji, tako da..... tradicija se nastavlja :rofl:

nanica_27
07.11.2008., 15:29
Ja zaručnički nosim na lijevoj a vjenčanu burmu na desnoj. I ja sam katolkinja a svi moji burme nose na desnoj ruci. I pitala sam svećenika na kojoj se ruci nosi i rekao mi je da nije bitno i da nema pravila, nosi se onako kako kome odgovara, jer u katoličkoj crkvi prsten kao takav nema nikavo značenje. vjenčan si i bez prstena, bitna je naša želja za sakramentom i trenutak kada svećenik blagoslovi naš brak. Eto tako, prstenje je samo simbolika koja je u vjeri prihvaćena ali bez nekog posebnog vjerskog značenja tako da možete nositi kako kojoj odgovara.

Vanjica
07.11.2008., 16:09
Ja sam imala opsezno istrazivanje prije no sam dobila zarucnicki da bih znala kamo ga staviti.
Podrijetlom sam Slavonka i moja baka, ujne i sve frendice otamo nose zarucnicki na lijevoj, vjencani na desnoj i isto se vodimo za onim da svecenik kaze pruzite si deesnu ruku...
A ovdje u Zg ljudi vjencano prstenje nose na lijevoj, a zarucnicko nemam pojma.
Moja mama je najbolja: E kceri mja, sta ja znam di se nosi, vise ga ne nosimo ni ja ni tvoj tata, a dok smo nosili on na desnoj ja na lijevoj, mozda nam zato i je ovako "lijepo" :D
Ja sam zarucnicki stavila na lijevu, a jos ne znam gdje cu vjencani, budem razmislila, inace svecenik u crkvi mi je rekao da vjencani idu na desnu, a zlatar na lijevu :ne zna:
Obzirom da moj zarucnicki i zgleda vise kao burma nego kao zarucnicki (jee ja nisam htjela kamenje na prstenju, nego par cirkoncica u najobicnijem okruglom prstenu) mislim da cu ga vrlo lako zamijeniti burmom na lijevoj, a ovaj prebaciti na desnu, pa reci da imam dva vjencana, na svakoj ruci po jedan, kako kome pase neg tako gleda :D

Adiedus
07.11.2008., 16:33
Evo ovako, Moji roditelji su nosili prstene na lijevoj ruci ...vidjela sam ljude da nose na desnoj ... u Bosni, najvise muslimani mislim da je to radi nekih obicaja sto se tice ruka...a sada kako ja vidim ljeva ruka / lijeva strana gdje je srce tu bi mi pristajao prsten najbolje jer je najblize srcu :) :cerek: Eto za sada mi je zarucnicki na lijevoj i kad bude vjencanje preci ce na desnu a vreica na ljevu ...a sa prakticne strane ljudi vise stvari rade sa desnom rukom tako da se prsten lakse moze ostetiti ...za mene je lijeva :top:

Francesca
07.11.2008., 19:58
ne moraš ga skinuti lizi.
ostaviš ga na desnoj zauvijek, ili ga poslije preseliš na lijevu ruku, ali onda obavzeno prvo ide vjenčani i onda zaručnički (tak ću ja nosit)
ja sad zaručnički nosim na lijevoj, ali na dan vjenčanja ću ga premjestiti privremeno na desnu i onda kasnije premjestit

desna onda može ostati prazna za još koji lijepi prsten... recimo za 5 godišnjicu braka... ili deset... ili ono svake godine doda samo po jedan dijamant :) - znaš one američke fore :lol:

Francesca
07.11.2008., 20:20
ja zaručnički nosim na lijevoj, na dan vjenčanja ću ga nakratko premjestiti na desnu, ali sutradan on ide gore na vjenčani... a kako je moj vjenčani samo brilijantići jedan do drugoga u krug, lijepo će doći na vjenčani i izgledat će kao jedan prsten :)

marinae
07.11.2008., 21:41
Ja svoj zaručnički nosim na desnoj. Na lijevu će doći vjenčani....
Tako je i kod mene, no sve si razmišljam da ga premjestim na lijevu ruku jer sam izraziti dešnjak i sve što radim, radim s prstenom. Bojim se da će se izgrebati brzo.

mala nevaljala
08.11.2008., 11:30
čula obe verzije, ali držat ću ga na desnoj, veru na livoj :cerek:

slavica_05
08.11.2008., 11:49
oba nosin na livoj

stipanovic
08.11.2008., 15:57
Ja sam čula da zaručnićki prsten ide na lijevu ruku a vjenčani prsten na desnu ruku, ma nemam pojma...

srnica
08.11.2008., 18:30
ja ga nosim na desnoj... ne znam, nekako mi je logično... ako se vjenčani nosi na lijevoj, onda valjda bi trebao zaručnički bit na desnoj :hmm:

lizianthus
08.11.2008., 21:49
desna onda može ostati prazna za još koji lijepi prsten... recimo za 5 godišnjicu braka... ili deset...

mudrice!!!:mig:
negooo...jel neće to izgledat bedasto na slikama kak ja već imam prsten? uopće se ne sjećam niti jedne slike s vjenčanja gdje mladenka ima i zaručnićki i vjenčani.:ne zna:

mala8
09.11.2008., 08:52
mudrice!!!:mig:
negooo...jel neće to izgledat bedasto na slikama kak ja već imam prsten? uopće se ne sjećam niti jedne slike s vjenčanja gdje mladenka ima i zaručnićki i vjenčani.:ne zna:
pa ja sam tako imala....zaručnički sam maknula na desnu ruku...i nosila ga na vjenčanju...i ništa nije bilo čudno, niti je itko to komentirao...a iskreno...htjela sam da i taj prsten bude na njemu...kad sam ga dobila obećala sam da ću mu biti žena...taj dan se obećanje potvrdilo i ispunilo :cerek:

Francesca
09.11.2008., 13:24
baš sam htjela reći da sam na nečijim slikciama vidjela tako, ali vidim da me mala već preduhitrila...

i pametno mala zbori: kad sam ga dobila obećala sam da ću mu biti žena

I like this very very mučos :)

mmp0609
09.11.2008., 13:43
Desna ruka se pruza prilikom davanja zavjeta. Prsten se nakon toga stavlja na lijevu ruku. Pitala svecenika :mig:

Slazem se stobom. Vjencani prsten se nosi na lijevoj ruci.
U davna doba se vjerovalo da vena koja tece kroz prstenjak (naravno lijevi) vodi ravno u srce, u sam izvor ljubavi i strasti :mig:

lizianthus
09.11.2008., 19:04
pa ja sam tako imala....zaručnički sam maknula na desnu ruku...i nosila ga na vjenčanju...i ništa nije bilo čudno, niti je itko to komentirao...a iskreno...htjela sam da i taj prsten bude na njemu...kad sam ga dobila obećala sam da ću mu biti žena...taj dan se obećanje potvrdilo i ispunilo :cerek:

pa to je super ako je tako jer...i ja bi voljela imat zaručnićki a ne da ga moram skinut.:top:

*Girlie*
11.11.2008., 21:09
Kao i mnogi i ja sam čula različite verzije..
Koliko ja znam, pravoslavci nose vjenčani prsten na desnoj, a katolici na lijevoj..
A zaručnički?
Hmm..
Čula sam da se nosi na desnoj, a čula sam i da je na lijevoj na srednjem prstu i da pored njega na prstenjak (il kako se zove taj prst) dođe vjenčani prsten, onda neki kažu da oba prstena idu jedan do drugog..

Sve u svemu, meni nije bitno, jer ionako je to simbol koji nešto znači meni i mojem dragom. I nije mi bitno dal će netko skužiti da smo se zaručili ili nismo. Oni koji to trebaju znati, znaju. Toliko o tome. Općenito ne volim ta nepisana pravila, šta gdje "mora" ili ne mora ići. Ako ja hoću nosit ću ga na lančiću oko vrata, uopće nije bitno. Glavno da ga imam :cerek:

kika78
16.11.2008., 10:15
Evo friških informacija... prekjučer sam bila na vjenčanju i pozorno sam pratila (u crkvi) na koji prst stavljaju vjenčani prsten.
I ja do sada nisam bila sigurna... Čitala sam da se spominje "pružite si desnu ruku" itd., ali tako se daje samo zavjet. Malo kasnije dođe red na ono "ovim te prstenom..." i tada stavljaju prsten na lijevu ruku.
Eto, tako da pretpostavljam da zaručnički ide na desnu :mig:

Axina
16.11.2008., 18:13
Ovako, ja sam o tome pricala s rodjakom koji je svecenik i koji me vjencao. Rekao je da svako selo ima svoje obicaje i da, kad u crkvi budem svom muzu stvaljala prsten, sama odaberem na koju ruku jer ljudi znaju biti nervozni pa ne znaju sto je lijevo, sto desno pa da ne dodje uslijed vjencanja da se prstenje skida i premjesta. :) Veli da si kasnije onda stavim na drugu ruku ako mi ne pase. :)

andy7
17.11.2008., 06:52
Ovako, ja sam o tome pricala s rodjakom koji je svecenik i koji me vjencao. Rekao je da svako selo ima svoje obicaje i da, kad u crkvi budem svom muzu stvaljala prsten, sama odaberem na koju ruku jer ljudi znaju biti nervozni pa ne znaju sto je lijevo, sto desno pa da ne dodje uslijed vjencanja da se prstenje skida i premjesta. :) Veli da si kasnije onda stavim na drugu ruku ako mi ne pase. :)

:top::top::top::top::top::top: To mi se ćini od svega najnormalnije :)

ždralexandrijka
21.11.2008., 09:50
Ja sam čula da zaručnićki prsten ide na lijevu ruku a vjenčani prsten na desnu ruku, ma nemam pojma...
u pravoslavnim zemljama da, ovdi žene i ja npr.često nose zaručnički ispod vere -na lijevoj ruci......pari ka grumen zlata

cezar5
21.11.2008., 11:58
ja svoj zaručnički nosim na lijevoj ruci, a na dan vjenčanja ću ga prebaciti na desnu, a vjenčani prsten ću nositi na ljevoj

lola hr
21.11.2008., 12:07
Me too!

ane_007
21.11.2008., 12:11
pa vjenčani prsten se stavlja na lijevu ruku, a zaručnički ja isto nosim na lijevoj...tako mi više odgovara, i nisam se nikad zamarala s tim gdje ću ga nositi

anse22
21.11.2008., 16:57
ja isto mislim da zarucnicki ide na lijevu ruku dok se ne udas...na dan vjencanja se skine ili prebaci na drugu ruku,jer inace vjencani ide na lijevu prema nekom vjerovanju iz proslosti koje je vec netko gore napisao..
uglavnom poslije pira vjencani ide na lijevu,a zarucnicki na desnu,ili uz vjencani na lijevu(ako mogu ici skupa),ali nosenje oba prstena na lijevoj ruci je americki obicaj...
zapravo i dobivanje 2 prstena je americki obicaj koji je kod nas bio prije totalna nepoznanica jer mislim da iz generacije moje mame nitko nije dobivao i zarucnicki prsten,ali sto vise prstenja meni draze:D

Francesca
21.11.2008., 19:09
anse22 - i meni i meni :lol:

Ribicatt
02.12.2008., 03:50
Ni meni to baš nije jasno, ja ga nosim na srednjem prstu na desnoj ruci jer je ON taj prst izabrao....kad me zaručio( tu će i ostati):cerek: ali što je onda sa vjenčanjem kod matičara, dali i on kaže na koju ruku ili opet mi biramo sami (pošto nećemo u crkvu za sad) :)?

I isto tako mislim da je to samo simbolika...ali opet, običaji su običaji i ja volim tradiciju, a :ne zna: baš sve...

naporna
02.12.2008., 09:08
nije samo u pravoslavnim zemljama, austrijanci isto nose vjencani prsten na desnoj ruci

Blackie
02.12.2008., 14:23
ja isto mislim da zarucnicki ide na lijevu ruku dok se ne udas...na dan vjencanja se skine ili prebaci na drugu ruku,jer inace vjencani ide na lijevu prema nekom vjerovanju iz proslosti koje je vec netko gore napisao..
uglavnom poslije pira vjencani ide na lijevu,a zarucnicki na desnu,ili uz vjencani na lijevu(ako mogu ici skupa),ali nosenje oba prstena na lijevoj ruci je americki obicaj...
zapravo i dobivanje 2 prstena je americki obicaj koji je kod nas bio prije totalna nepoznanica jer mislim da iz generacije moje mame nitko nije dobivao i zarucnicki prsten,ali sto vise prstenja meni draze:D

vjerojatnost da su ti oba prste iste debljine je ravna 0....

ja odmah stavila zaručnički na desnu i :amen:

Crazy_R_
02.12.2008., 14:54
Vjenčani na ljevu, a zaručnički na desnu ruku.

K@rmen
02.12.2008., 15:01
meni je zaručni na lijevoj, a kasnije na njegovo mjesto dolazi vjenčani, a zaručnićki ću prebaciti na desnu ruku!

anse22
03.12.2008., 16:10
vjerojatnost da su ti oba prste iste debljine je ravna 0....

ja odmah stavila zaručnički na desnu i :amen:

ma ja imam prste kao štapiće,iste velicine od 3.osnovne (rekla bi nana-ćerce nisi ti nista uz zivitu radila:lol: ) tako nakon smanjivanja zarucnickog prstena za 4,5 broja (od standardne zenske velicine-14 ili 14,5),taman mi je na desnu ruku,a na livoj je jos uvik malo velik,ali nije se mogao vise smanjit:mig:

Blackie
04.12.2008., 08:42
ma ja imam prste kao štapiće,iste velicine od 3.osnovne (rekla bi nana-ćerce nisi ti nista uz zivitu radila:lol: ) tako nakon smanjivanja zarucnickog prstena za 4,5 broja (od standardne zenske velicine-14 ili 14,5),taman mi je na desnu ruku,a na livoj je jos uvik malo velik,ali nije se mogao vise smanjit:mig:

e to ti je onda ok...:top:

ja isto imam tanke prste....puno godina klavira :s

ali svejedno mi je desna pinkicu jača, pa sam onda uzela odmah za desnu ruku :mig:

igorche
03.02.2009., 12:33
zaručnički se nosi na desnoj ruci
http://www.zlatarna.com/nakit/zarucnicki_prsten.php

ane_007
03.02.2009., 13:02
ja ga nosim na desnoj

27dresses
03.02.2009., 18:42
ja svoj zaručnički prsten zasad imam na lijevoj ruci a na sam dan vjenčanja ću ga zamijeniti na desnu ruku i na njegovo mjesto dolazi vjenčani :cerek: !
nosila ja neko vrijeme zaručnički na desnoj ali nikako se nisam mogla naviknuti pa odlučila stavit ga na drugu...:kava:

Orlandica
11.02.2009., 15:04
meni je zaručni na lijevoj, a kasnije na njegovo mjesto dolazi vjenčani, a zaručnićki ću prebaciti na desnu ruku!

Kod mene je isto tako :mig:
Kad sam tek dobila zaručnički malo sam ga premještala s ruke na ruku dok mi nisu rekli da se nosi na lijevoj. I tako se ja privikla da ga imam na lijevoj, pa čak bi ga i ostavila na istom prstu s vjenčanim (da mi ne smeta na desnoj ruci), al mi je to zbog oblika skroz nepraktično tak da će se opet prebacivat :mig:
A dosad nikad nisam čula da se vjenčani nosi na desnoj ruci :ne zna:

Aliah
11.02.2009., 15:54
ja svoj zaručnički prsten zasad imam na lijevoj ruci a na sam dan vjenčanja ću ga zamijeniti na desnu ruku i na njegovo mjesto dolazi vjenčani :cerek: !
nosila ja neko vrijeme zaručnički na desnoj ali nikako se nisam mogla naviknuti pa odlučila stavit ga na drugu...:kava:

To je u redu, mislim da tako i treba biti, jer sam tako čula, pa i sama napravila. :mig:

pustalondra
01.03.2009., 16:57
Ja svoj nosim na lijevoj, skupa sa vjencanim,. zapravo je ideja da ti nakon vjencanja ide vjencani prvo, blize srcu, pa onda zarucnicki. To je ovdje u engl obicaj, a ja nisam ni znala da se u hrv daje zarucnicki, tek ovdje vidim da ga dosta cura ima.

Francesca
01.03.2009., 17:03
pustalondra - poamerikanizirali smo se (hvala Bogu jer jako volem dijamantiće :cerek: )

mazuljkić
01.03.2009., 17:46
zaručnički sam nosila na ljevoj nakon udaje tu sam stavila veru a zaručnički prebacila na desni(sredni);)

mind the gap
01.03.2009., 21:50
Ja ga nosim na lijevoj.

Giovanna26
01.03.2009., 21:56
Lijeva!!!

MicaMaca
17.03.2009., 23:19
Znam da vjencani ide na lijevu :D al za zarucnicki sam cula od nekih ljudi da ide na desnu (jer je lijevi prstenjak rezerviran za vjecani), a od drugih da ide na lijevu, pa na zarucnicki ide vjencani onda.

Kako ste vi culi/kako ste ga nosile? :)

Vjecna dilema....
Kad sam dobila zarucnicki prsten isla sam na wikipediu vidjeti gdje se nosi:D
i nasla razlicite podatke, izmedju ostalog za Ukrajinu (otkud su neki od mojih kljucnih predaka) da se nosi na lijevoj ruci, i to je presudilo, dakle zarucnicki nosim na lijevoj, a njemu cu na vjencanju pridruziti vjencani, to mi je nekako najprirodnije i najljepse, ali ta dva prstena svakako onda moraju biti u skladu:)

zeljka2905
18.03.2009., 11:36
Ja zarucnicki nisam imala ali recimo vjencani nosim na desnoj jer mi nekako manje smeta...a i nama je svecenik rekao da nema veze na kojoj je strani dok se mi postujemo...takoder je bilo svejedno kako cemo ici do oltara, ko na kojoj strani...zivio moj svecenik..hehheee

La_LuNa
18.03.2009., 13:03
ja znam cure koje ga nose na srednjem prstu jer im je prevelik/jer im tako bolje odgovara.
znam cure koje ga imaju a ne nose, sto zbog profesije, sto zbog nenavike, a bome i zbog straha da mu se nesto ne desi jer je jako skup (:rofl: al eksli da, imam jedu takvu frendicu)
jednako je tako i s vjencanima :D
mislim da nije bitno di ga nosite, nego ono kaj vam predstavlja.

ja ga nosim na desnoj ruci, vjencani cu na lijevu. svi oko mene isto tak. al to mi odgovara. da mi ne odgovara, nosila bih onak kak mi odgovara :D a ne po peesu, koji je od kraja do kraja razlicit.
pouzdano znam da slavonci vjencani prsten nose na desnoj ruci (jer mi je brdo familije iz slavonije) a zarucnicki na lijevoj, no poneki i zarucnicki nose na desnoj.

bubica_lanica
03.04.2009., 23:40
zarucnicki na desnoj,a vjencani ce doci na lijevu

Yolaine
04.04.2009., 09:24
[QUOTE=La_LuNa;19459252]ja znam cure koje ga nose na srednjem prstu jer im je prevelik/jer im tako bolje odgovara.
znam cure koje ga imaju a ne nose, sto zbog profesije, sto zbog nenavike, a bome i zbog straha da mu se nesto ne desi jer je jako skup (:rofl: al eksli da, imam jedu takvu frendicu)
jednako je tako i s vjencanima :D
mislim da nije bitno di ga nosite, nego ono kaj vam predstavlja.

Ja ga nosim na srednjem prstu lijeve ruke, a vjenčani ću na četvrtom prstu isto lijeve ruke... Mislim da tu stvarno nije potrebno slijedit neka pravila jer je ionako svugdi drukčije. Meni je radi veličine tako najbolje pasalo, a nisam navikla nosit uopće prestenje na desnoj ruci... I uopće ga ne skidam, volim ga imat na ruci, nosim ga čak i u moru, pod tušem, po noći... Čak i ispod rukavica na poslu.
I tako već tri ipo godine i ništa mu se nije dogodilo!:cerek:

Ereshkigal
04.04.2009., 10:51
Trenutno imam zaručnički na lijevoj ruci, na dan vjenčanja ću ga premjestiti na desnu, a gdje ću ga poslije nositi vidjet ću. Ili ostaje na desnoj ili preko vjenčanog.

igam
04.04.2009., 11:07
mi smo za zaruke kupili odmah burme..

do vjencanja ih nosimo na lijevoj ruci, a onda prebacujemo na desnu...

---kupio mi je prsten jedan jako fini jedno tjedan dana prije nego me zaprosio, pa kontam da je to zarucnicki, samo sto se nije usudio pitati.. hehe! kad mi je pokazao ja sam se skamenila i izgledala maksimalno uplaseno pa misim da me je htjeo samo postedjeti pada u nesvjest i odgodio pitanje za tjedan dana heheheheheh

Jaranka
04.04.2009., 12:49
Na lijevoj, jer mi je mali na desnoj...;)

*Girlie*
06.05.2009., 01:20
ja znam cure koje ga nose na srednjem prstu jer im je prevelik/jer im tako bolje odgovara.

:lol: tako ga i ja nosim.. nikako da ga odnesem smanjit, a nekako, i ne želim, užasno se vežem za tako neke stvari pa imam filozofiju da kad bi ga se smanjivalo to više nebi bio taj prsten :lol: ala, kad budem stara i kad sva nateknem, tad će bit taman za "pravi" prst :D

ciganche
06.05.2009., 07:46
ja zaručnički nosim na desnoj iz razloga što mi je malo širok, pogotovo kada sam smršavila, a desna ruka mi je 'jača' od lijeve. Nosim tamo gdje mi odgovara, nekad i na srednjaku ako mi ne natiču prsti. I ne vodim se za onim nepisanim pravilima 'treba se nositi tamo ili amo'. I sat se, kao treba nositi na lijevoj ruci pa znam mnogo ljudi koji ga nose na desnoj jer im tako više odgovara. A znam i muževe koji prsten nose na lančiću jer im smeta na prstima (Pao mi je napamet tip koji je dobio osip po prstu i crvenilo, al nebitno sad)
što sam htjela reć :D - neki dan u svekrve, pričamo o prstenjima i ja navedem kako je nevažno gdje ćeš ga nositi a ona meni - moooolim?? Kako!? Pa, Hrvati ga nose na lijevoj ruci, što ti je! :rofl:
Sad, nosit ga tamo gdje ti odgovara ili dokazivat okolo da si Hrvat :eek::rolleyes:

*Girlie*
06.05.2009., 08:34
Auuu ciganche.. kakav način za iskazivanje Hrvatstva :zubo: A šta ćeš.

Rani mraz
06.05.2009., 11:01
što sam htjela reć :D - neki dan u svekrve, pričamo o prstenjima i ja navedem kako je nevažno gdje ćeš ga nositi a ona meni - moooolim?? Kako!? Pa, Hrvati ga nose na lijevoj ruci, što ti je! :rofl:
Sad, nosit ga tamo gdje ti odgovara ili dokazivat okolo da si Hrvat :eek::rolleyes:[/QUOTE]

:lol::lol: i ja sam to čula,ništa morat ću ga na lijevu obavezno stavit:rofl:

belica
06.05.2009., 11:13
na desnoj zarucnicki, a na livu ce vera

Naochalica
11.05.2009., 12:54
Ja svoj nosim na lijevoj ruci , na prstenjaku, jer smo se zaručili u Pragu i tamo kupili prsten. Budući da nismo znali na koji bi prst, pitali smo u svakoj zlatarni i u svim su nam rekli na lijevu ruku...tak da ja to po češki nosim:D

MARE00001
16.05.2009., 08:54

slažem se.....valjda svećenik zna šta priča :kava:

Giovanna26
18.05.2009., 13:03
slažem se.....valjda svećenik zna šta priča :kava:

Totalno krivo!!!! Jedno drugome dajete desnu ruku kod izgovaranja zavjeta, a i sam svecenik ce vam reci da vam burma ide na lijevu ruku...

MARE00001
18.05.2009., 16:34
nije istina.....svi moji prijatelji su na vjenčanju stavljali prsten da desnu ruku.....

La_LuNa
18.05.2009., 17:18
nije istina.....svi moji prijatelji su na vjenčanju stavljali prsten da desnu ruku.....

draga, to je tako kod vas u slavoniji. vec smo milijun puta konstatirali da je to normalno u slavoniji, tko ce ga znat iz kojeg razloga :ne zna: dok u ostatku lijepe nase burma ide na lijevu ruku.

na kraju krajeva, opce nije bitno. nosimo ga tam di nam bolje odgovara.
koje veze ima sto svecenik kaze? i nama je rekao da moramo imat' cetvero djece:rofl:

MARE00001
18.05.2009., 20:19
evo ja se ispričavam, jer sam stvarno mislila da je svugdje isto......stvarno ne mogu vjerovati!!!

Magali_a
18.05.2009., 22:26
Zaručnički prsten mi je na desnoj jer mi je velik, a burmu ću na lijevu ruku.

ivy11
20.05.2009., 18:44
Ja do sada nisam čula za drugo nego da zaručnički ide na desnu, a burme na lijevu i tako ja nosim, ali sto ljudi sto običaja.
Ja sam se tako naviknula, pa sad i da čujem neki drugi običaj, ne bi ga mijenjala :-)

mihaela8
20.05.2009., 22:39
Ja do sada nisam čula za drugo nego da zaručnički ide na desnu, a burme na lijevu i tako ja nosim, ali sto ljudi sto običaja.
Ja sam se tako naviknula, pa sad i da čujem neki drugi običaj, ne bi ga mijenjala :-)

Također... zaručnički na desnu a burma će na lijevu.

Ladovina
27.05.2009., 11:11
Na kojoj se ruci nosi zaručnički prsten? Ako je manji znam da ide na prstenjak, a ako je veći onda na srednji prst... ali koje ruke?

arlenna
27.05.2009., 11:37
Na kojoj se ruci nosi zaručnički prsten? Ako je manji znam da ide na prstenjak, a ako je veći onda na srednji prst... ali koje ruke?

kad sam nedavno dala smanjivati svoj prsten, ženska koja je radila u zlatarni mi je rekla da se kod nas nosi na desnoj strani (ja sma bila uvjerena da se nosi na lijevoj) a Amerikanci itd..nose na lijevoj strani...

ja svoj nosim sad na desnoj i tako sam ga dala i smanjiti za taj prst i to je to, a lijevu stranu čuvam za vjenčani! :)

Ladovina
27.05.2009., 12:18
a ja svoga držala na livoj ruci... to je u mene ono 50% šanse da ću pogodit :-)
evo sam ga sad prebacila na desnu :-))

arlenna
27.05.2009., 13:18
a ja svoga držala na livoj ruci... to je u mene ono 50% šanse da ću pogodit :-)
evo sam ga sad prebacila na desnu :-))

ma tak ti je svejedno...glavno da ga nosiš :mig:

Giovanna26
27.05.2009., 13:46
Ponavljam se...ja na lijevoj...znam, ok, amerikanizirana sam...:lol: , ali, to da mi bude blize srcu...:brukica:

baba vjestica
27.05.2009., 14:11
Ja ga nosim na lijevoj, ali planiram ga prebacit na desnu kad dode vjencani prstencic, tak da cu onda imat na svakoj ruci po jedan, a inace nikad ne nosim prstenje, bit ce to tezak teret za moje prstice :cerek:

Francesca
23.04.2010., 10:16
evo dižem malo temu o nošenju zaručničkih i vjenčanih prestenova ;)

tinka83
23.04.2010., 10:34
ja svoj zaručnički nosm na desnoj ruci, a burma ide na lijevu ruku... :zubo:

Francesca
23.04.2010., 10:57
ja oba nosim na lijevoj, prvo zaručnički a onda vjenčani

head over heels
23.04.2010., 11:44
Zaručnički ide na desnu, verica (burma) na lijevu...a nakon vjenčanja, zaručnički može ostati na desnoj, završit u ladici, ili se nosit zajedno sa burmom, vjerujem da ovisi o prstenu (može li se kombinirati ili ne) :ne zna:

imenka
23.04.2010., 14:46
ja svoj zaručnički nosim na lijevoj. a sad vjenčani, nemam pojma, nekako sam mislila na desnoj, jer na tom prstu ne nosim inače prstenje, pa kao da sam ga čuvala za taj, :lol: al budem vidjela dal će mi smetati :ne zna:

vucica_100
23.04.2010., 14:48
Ajoj a ja ga nosim na lijevoj!

Mladenka-smb
23.04.2010., 15:56
meni je zaručnički na ljevoj ruci do vjenčanja. onda vjenčani ide na ljevu a zaručnički se seli na desnu :top:

pearl22
23.04.2010., 16:24
Ja nemam zaručnički, pa niti dilema po tom pitanju :rofl:
Ali zato ćemo se počastiti vjenčanim prstenima iz Zlatarne Celje, samo eto nikako da se odlučimo, zapravo ja se ne mogu odlučiti. :D

zlocka
23.04.2010., 16:24
meni je na desnoj. a u skladu sa mojom vjerom, burma će i meni i dragom biti na lijevoj, jer nisam ni protestant niti prasvoslavac da mi je na desnoj :top:
no za zaručnički nisam znala gdje se nosi pa sam se raspitivala i podjednako dobila odgovore i za lijevu i za desnu ruku...ja si odabrala desnu

pearl22
23.04.2010., 16:34
Šta treba značiti da su svi Slavonci protestanti i pravoslavci pa vjenčani prsten nose na desnoj ruci?

Mischa
23.04.2010., 16:37
Šta treba značiti da su svi Slavonci protestanti i pravoslavci pa vjenčani prsten nose na desnoj ruci?

Ja znam dosta slavonaca i nijedan ne nosi vjencani prsten na desnoj ruci :ne zna:

Butterfly:)
23.04.2010., 16:40
Koliko ja znam, zarucnicki prsten dođe na lijevu ruku, a onda ga na dan vjenčanja mices na drugu ruku, da bi na njegovo mjesto mogao doci vjencani... Tako da je meni na lijevoj ruci... :cheer:

zlocka
23.04.2010., 16:41

ja znam jako puno slavonaca koji su pravoslavci :rolleyes:

Francesca
23.04.2010., 17:02
ok cure smirite strasti
digla sam ovu temu upravo da vidite da svatko nosi onako kako je običaj u njegovom kraju ili njegovoj obitelji i da nema pisanih pravila gdje ide prsten

La_LuNa
23.04.2010., 23:53
a ja znam jaaaaaako puno slavonaca od kojih gotovo nitko nije pravoslavac, a jos manje protestant, a svi odreda nose burmu na desnoj ruci :rofl: osim mog cace, on je nosi na lijevoj. a sta's, kad se prizenio u ove krajeve :D
ma nije to tolika drama gdje se nosi prsten..
evo, ja kak sam dosta smrsavila prije godinu dana prebacila sam ga na srednji prst jer sam jednostavno prelijena za smanjivanje. ma, prelijena sam da i burmu odnesem krizeku da obnovi mat :rofl: kad se zdebljam od trudnoce ili jednostavno od papice, brijem da ce zavrsiti u ladici :rofl: i burma i zarucnicki :D

inace, citah prije, mislim da bas i tu na forumu, da je prsten simbolika vjecnosti jer je kao krug, jel, neprekinut. a to da se nosi na prstenjaku lijeve ruke potice kao jos iz egipta jer su egipcani vjerovali da kroz taj prst prtice zila koja vodi direktno do srca. eto, tek tolko da vam natuknem da ta simbolika vuce korjenje daaaaaavno prije rimokatolicke, protestanstke ili pravoslavne crkve :kava: s tim da vise nisam cak nit sigurna radi li se uopce o lijevoj ruci :rofl:

nu vam tonija veceras u hatezeju, na lijevom prstenjaku ima istetovirano nesto sto valjda glumi burmu.
i sad fino vi koje volite tonija sve burmu na lijevu, a vi koje ga nemrete smislit burmu na desnu :D i rijesili smo problem po pitanju prstena :D

zlocka
24.04.2010., 00:18
istina, običaj prstenja je preuzet.

KraljicaSparoga
23.06.2010., 17:05
sad čitam i koji k...znam??ništa...glavno da ga dobiš :rofl:

kayla
23.06.2010., 19:59
ja na lijevoj za sad, kad dobim vjencani onda cu odlucit jel cu oba nosit na lijevoj il premjestit zarucnicki na desnu

melita
24.06.2010., 10:00
i ja na lijevoj, ali mi je jučer zlatar rekao da se nosi na desnoj, a burma onda na lijevoj. iako mislim da većina nosi burmu na desnoj, on kaže da je po vjeri pravilno na lijevoj :ne zna:

zlocka
24.06.2010., 10:02
tko ide prvi kod svečenika nek pita :rofl:
desna desna desna, ajmo vuvuzele :cheer:

fasinain
24.06.2010., 10:21
meni je rodica, koja dosta brije na vjerske stvari (ali dosta), nosila zarucnicki na desnoj, a vjencani naravno na livoj.
ja san uvik mislila da se oba 2 nose na livoj, ali ocito ne :ne zna:

vucica_100
24.06.2010., 13:03
Ja zaručnički nosim na lijevoj..a kad dođe burma na to mjesto..prebacit cu ga na desnu...

juventa
26.06.2010., 17:21
nama je svećenik na zaručničkom tečaju rekao kako on mladenkama na to pitanje odgovara neka pitaju svoju mamu jer ona to sigurno bolje zna :D

ja ga nosim na lijevoj,a vjenčani ću na desnoj

zlocka
26.06.2010., 20:29
što više čitam sve manje znam :ne zna:

npr ovdje ima više varijanti
http://www.vencanja.com/magazin_burme.php

Francesca
26.06.2010., 20:55
Zlocka a zasto se opterecujes sa nepotrebnim stvarima?
Evo, odgovori si: na kojoj ruci bi ga ti nosila?
I na toj ruci ga nosi i gotovo

I sama kazes da sto vise citas manje znas, dakle mozemo zakljuciti da nikakvog strogog pravila nema
Stoga nosi onak kak ti se svida
A da i ima pravila, pravila su da se krse ;)

unique_girl
26.06.2010., 21:03
nama je svećenik rekao da možemo prstene nosit na kojoj ruci želimo da nije to jako bitno ali da se po nekom vjerskom pravilu vjenčani prsten nosi na lijevoj ruci a zaručnički na desnoj.. sad..on još kaže da bi bilo najbolje da vjenčani prsten nosim sam na prstenjaku ruke koje odabrem..sad zašto neznam.. možda zasto što je posvećen..:ne zna:

zlocka
26.06.2010., 21:13
Zlocka a zasto se opterecujes sa nepotrebnim stvarima?

I sama kazes da sto vise citas manje znas, dakle mozemo zakljuciti da nikakvog strogog pravila nema
Stoga nosi onak kak ti se svida
A da i ima pravila, pravila su da se krse ;)

po tome topic može biti zaključan jer nije bitno na kojoj ruci se nosi

Francesca
27.06.2010., 15:46
ili možemo dovijeka palamudit svatko o svojim običajima i svatko će tvrditi da je u pravu iako su svi zapravo u pravu

zlocka
27.06.2010., 15:57
pa zato smo tu da naučimo o običajima i razgovaramo o njima :confused:

McAucliffe
27.06.2010., 16:02
Oba prstena,i zaručnički i vjenčani nose se na lijevoj ruci...tako je u RKC,koliko ja znam...

Bit je u tome što postoji razlika između prstena,pa burmu na lijevoj ruci nitko neće zamijeniti za zaručnički prsten,niti će netko zaručnički na lijevoj zamijeniti a burmom,tj. time da se moža vjenčane/i...razlika u dizajnu prstena je ogromna i to je ono po čemu se kuži u kojem "stadiju" (:cerek:) veze je tko...

Francesca
27.06.2010., 16:04
eto vidiš - McAucliffe sve zna :rolleyes:

Francesca
27.06.2010., 16:06
pa zato smo tu da naučimo o običajima i razgovaramo o njima :confused:

ma zlocka, ja sam se samo nadovezala na tvoj komentar da što više čitaš manje znaš

svaki kraj ima svoje običaje, koji se opet svatko drži ili ne drži

zato ti kažem, nemoj se opterećivati, nosi onako kako tebi paše i kako nose tvoji u obitelji ili frendice

imenka
28.06.2010., 00:49

dobar savijet.
ili gdje ti manje 'smeta': mnogima smeta nositi neki veći prsten na desnoj ruci, ako su dešnjaci, pa ga nose na lijevoj, ili obrnutno. isprobaj :D

zlocka
28.06.2010., 07:53
cijelo vrijeme ga nosim na desnoj ruci i nemam zapravo problema
znam gdje ću nositi i vjenčani, samo me zanimaju i razlozi zašto se nosi na kojoj ruci. što mogu kada sam znatiželjna. sljedeći put neću postat, samo ću čitat i sve pet :top:

*prodaja*
28.06.2010., 22:25
kada me dragi zaprosio, prsten sam stavila na lijevu ruku i mislila sam da je to ok... al kako sam ga morala malo smanjiti tako su mi u zlatarnici rekli da zaručnički ide na desnu ruku, a vjenčani na lijevu :D i tako sada nosim već godinu dana :cerek:

inače, svećenik mi je rekao da zaručnički ide na desnu, a vjenčani na lijevu ruku- jer je to ruka srca... :)

Tommygun
15.10.2010., 17:19
Zdravo.
Ja sam se ovje priključila da vidim na kojem prstu ne smijem nositi običan prsten jer nisam u vezi.
Vidjela sam da neke moje prijateljice nose prstenje na srednjaku, ali nedavno sam kupila neki PRELIPI prsten, ali mi je je srednjak prevelik. Ja bih ga nosila na livom prstenjaku zbog ukleknutog zlgoba u korjenu, zbog kojeg mi je zbog esteskih razloga/ da ne izgleda izpupčeno bolje nositi na prstenjaku.
Bili to bio problem?

P.S. Nickname nsam odabrala samostalno. :)

kaktusic
15.10.2010., 18:10
Ja zaručnički na desnoj i to na srednjaku (koliko sam skužila, u Dalmaciji, ili bar u mojoj familiji, je običaj da žene nose oba na livoj, na prstenjaku).
A ja neću pa neću. I još mi zaručnički nema nikakav kamen (ja ga birala :D) pa ni ne izgleda kao zaručnički :cerek:

Agape
07.11.2010., 13:11
@ zločka - a ovom linku ima toliko varijanti da te glava zaboli i vidljivo je da svaki kraj ima svoju politiku. Još kako se ljudi sele i običaji se miješaju...tko bi znao.

Evo koliko sam ja shvatila sjevernjaci i istočnjaci nose vere na desnoj ruci, ostali na lijevoj. (Jedan Poljak mi se začudio i rekao da oni prebace veru na lijevi prstenjak ako su udovci/udovice :/ )
Prije nego sam se zaručila iščitala sam temu i provela mini istraživanje i sad sam zaručena, a još nisam sigurna. Al me nije više ni briga :D
Sve moje prijateljice iz Slavonije, Zagreba i sl. nosile su zaručnički na desnoj odmah. A kako sam ja iz Dalmacije taj me kraj više zanimao, ali i zbunjivao. Oduvijek sam mislila da zaručnički ide na lijevu do vjenčanja, a poslije me nije bilo briga. Kod polovice svojih prijateljica sam vidjela da tako nose i smatrala to normalnim, a poslije vjenčanja su ga ili prestale nosit ili preselile na desnu. No, u zadnjih pola godine drugo pola mojih poznanica i prijateljica nose zaručnički odmah na desnoj, a jedna je rekla da će ga možda stavit na lijevu nakon vjenčanja da bude uz vjenčani.

Kad sam se zaručila pokazujem mami svoj na lijevoj (a bio mi je velik) i ona veli stavi ga di ti paše, ja svoj kad nosim nosim na srednjem prstu jer mi se nije dalo smanjivat ga. :D Al ako ćeš ga dat smanjit ide na desnu, a vera na lijevu. I ja joj govorim za prebacivanje (prvo na lijevoj, kasnije na desnoj) a ona da prvi put to čuje. :D
Toliko o tome!

Ono što sam ja napravila je: Kako mi je drag i lijep, a niti bi bio praktičan niti bi se uklopio (a i želim da se vera dobro vidi :D ) nosila bi ga kasnije na desnoj. A razlika u prstima mi je dovoljna da nemam namjeru riskirat da ga nosim makar malo večeg, a dvput mijenjat veličinu...ne isplati se (a ne znam ni smije li se). Tako je odmah na desnoj i u roku od pola sata sam se navikla, dok je bio na smanjivanju (niti 24h) već mi je bilo čudno. A na lijevom prstenjaku ionako i ja i on imamo "naše" prstenje koje je sasvim jednostavno, ali se vidi da nije vera i to su simbol naše odluke kao interno obečanje amo reč. Zajedno ćemo ih skinut i stavit vere i sve 5!! Ja ionako ne znam kud bi s tim i sa zaručničkim, bilo bi preeekomplicirano drukčije.

Koga zanima shvatit će bez obzira gdje ga nosili. ;) Bitno da vama paše i da je tu! :)
(Moj je sa safirom i malotko me od poznanika uopće pitao je li to što znači, kad cure ionako nose prstenje kako im čufne :D )

mirna32
11.01.2011., 11:39
jaooojjjjjj....ljudi moji.....pa ovdje svasta pise....a ja znam da od pamtivjeka zarucnicki ide na ljevu a vjencani na desnu....bar u nasoj katolickoj vjeri....jer ljepo svecenik na vjencanju kaze pruzite jedno drugom desnu ruku.....tako da ja sam se zarucila nedavno i imali smo velike zaruke i oboje smo se zarucili s burmama koje cemo imati i na vjencanju....tako da cemo te iste burme na dan vjencanja skinuti staviti na jastucic za prstenje i u crkvi jedno drugome staviti na desnu ruku !!!!

bubicaa
11.01.2011., 15:17
Ja znam za običaj da je na desnoj zaručnički a na lijevoj vjenčani. Svi iz moje okoline su imali vjenčani na lijevoj.
U Slavoniji sam ostala začuđena kad su mi rekli da kod njih vjenčani ide na desnu (ili je to opet od mjesta do mjesta)

kaktusic
11.01.2011., 16:17
jaooojjjjjj....ljudi moji.....pa ovdje svasta pise....a ja znam da od pamtivjeka zarucnicki ide na ljevu a vjencani na desnu....bar u nasoj katolickoj vjeri....jer ljepo svecenik na vjencanju kaze pruzite jedno drugom desnu ruku.....tako da ja sam se zarucila nedavno i imali smo velike zaruke i oboje smo se zarucili s burmama koje cemo imati i na vjencanju....tako da cemo te iste burme na dan vjencanja skinuti staviti na jastucic za prstenje i u crkvi jedno drugome staviti na desnu ruku !!!!

A nama je rekao: pružite jedno drugom lijevu ruku!!!!!!!!!!!!! I na tu ruku smo natakli prstenja, kako nas je i na tečaju podučavao...:confused:

Inače, vjenčali smo se u Dalmaciji...i koliko znam, ovdje ama baš svi nose vere (tj.burme) na lijevoj ruci, a zaručnički neke (uglavnom starije) gospođe nose na lijevoj, uz veru, a mlađe kako tko...netko ih ni ne nosi, netko uz veru, netko na desnoj...

Francesca
11.01.2011., 17:28
mislim da smo već nekoliko puta zaključili da svaki kraj ima svoje običaje :)

mirna32
11.01.2011., 21:11
A nama je rekao: pružite jedno drugom lijevu ruku!!!!!!!!!!!!! I na tu ruku smo natakli prstenja, kako nas je i na tečaju podučavao...:confused:

Inače, vjenčali smo se u Dalmaciji...i koliko znam, ovdje ama baš svi nose vere (tj.burme) na lijevoj ruci, a zaručnički neke (uglavnom starije) gospođe nose na lijevoj, uz veru, a mlađe kako tko...netko ih ni ne nosi, netko uz veru, netko na desnoj...

svecenik rekao pruzite jedno drugom ljevu ruku?????????ako je tako onda jame majko moja...pa svima njima pise isto u knjigama iz kojih citaju....:))

kaktusic
11.01.2011., 21:43
svecenik rekao pruzite jedno drugom ljevu ruku?????????ako je tako onda jame majko moja...pa svima njima pise isto u knjigama iz kojih citaju....:))

Ček, sad sam iskopala slike na kompu da provjerim: imaš pravo, dok smo izgovarali zavjete držali smo se za desne ruke. Ali onda ide blagoslov prstenja i nakon toga stavljamo prstenja jedno drugom na lijeve ruke, i to tako da on svojom desnom rukom drži moju lijevu dok na nju stavlja prsten, a ja svojom lijevom njegovu lijevu.

Pretpostavljam da su tijekom blagoslova svugdje u igri desne ruke, a prstenje se stavlja ovisno o lokalnom običaju.

Evo, katolički obred vjenčanja: točno piše "pružite jedno drugom desnu ruku", ali ne piše na koju ruku idu prstenovi (ali mora biti prstenjak).

http://www.nasa-obitelj.com/hr/zarucnici/crkveno+vjencanje/Obred+vjen%C4%8Danja+-+Red+slavljenja+%C5%BEenidbe+u+misi.html

KraljicaSparoga
12.01.2011., 00:02
ja nosim zarucnicki na lijevoj i kad se ozenim nosit cu burmu na lijevoj zarucnicki tu i tamo . Vaznija mi je burma nego zaručnički. Sad kako tko voli ...

july23
12.01.2011., 11:05
Mene također zanima na kojem prstu se nosi zaručnički prsten, postoji li neko određeno pravilo?
Naime, moji prsti su inače pretanki i problem mi je naći prsten da ne spada, tako da mi zaručnički može stajati samo na srednjem prstu desne ruke...
Mogu ga dati suziti, ali nešto mi se ne da..

bubicaa
12.01.2011., 12:15
I ja imam užasno tanke prste, prstenje mi je dječje veličine, sve mi neugodno u zlatarni...
Ali svejedno ću ga staviti na prstenjak, ma kako malen bio

keiTee
12.01.2011., 12:18
svatko ce ti napisati svoje misljenje, tako da ces na kraju morat odluciti sama :)

ja ga nosim na desnoj ruci, a kasnije cu ga prebaciti na lijevu, skupa s burmom.
(ili ga necu vise uopce nositi, ovisi o burmi).

inace, ja bih ti preporucila da ga smanjis, tamo gdje je i kupljen.
biti ce ti gotovo za dan, dan i pol. nikakva muka!
i moci ces ga lijepo pokazivati uokolo i hvaliti se :)

Sonda
16.01.2011., 19:41
[QUOTE=keiTee;31048377]svatko ce ti napisati svoje misljenje, tako da ces na kraju morat odluciti sama :)

ja ga nosim na desnoj ruci, a kasnije cu ga prebaciti na lijevu, skupa s burmom.
(ili ga necu vise uopce nositi, ovisi o burmi).

[QUOTE]

I ja sam tako odlučila.. :D

samo mi nikako nije jasno kako ni svečenici nisu usklađeni po tom pitanju..mislim ništa me više ne čudi vezano za njih, ali iz iste knjige čitaju, što ne??? :ne zna:
cijeli život gledam ljude sa vjenčanim prstenom na lijevoj ruci (iz Dalmacije sam) i mislim da tako ide i onda upoznam na faksu ljude iz drugih djelova Hrvatske i saznam da u Slavoniji večina vjenčani prsten nosi na desnoj ruci...
Nije pravilo niti generaliziram Dalmatince ni Slavonce, samo sam to iznjela kao primjer..jer vidim da je svugdje svakako..:confused:

simply_black
17.01.2011., 08:57
http://www.blogcdn.com/www.aisledash.com/media/2010/11/royal-engagement-ring-kate-middleton-princess-diana-590ac111610.jpg

Valjda u britanskoj kraljevskoj porodici znaju gdje se nosi prsten :zubo:

Inače, žene u mojoj porodici su prsten nosile na desnoj. Ja svoj nosim na lijevoj, ali samo zbog toga što sam izraziti dešnjak, i bilo kakav nakit (prstenje, narukvice) na desnoj ruci mi smeta.

keiTee
17.01.2011., 11:30
http://www.blogcdn.com/www.aisledash.com/media/2010/11/royal-engagement-ring-kate-middleton-princess-diana-590ac111610.jpg

britanci, austrijanci i jos par nacija su drugaciji od nas.

no, koliko sam primijetla, negdje u SAD-u nose na lijevoj, a negdje na desnoj :confused:

zlocka
17.01.2011., 11:45
http://www.guardian.co.uk/notesandqueries/query/0,,-196067,00.html

The hand you wear a ring on to demonstrate "be tied to a person" on is generally determined by culture and not gender or sexual orientation. For example in the UK, Commonwealth and US it is on the left ring finger whereas many continental Eurpoean countries use the right finger.

Place the ring wherever you like

itd

slavonka27
17.01.2011., 14:25
Ja sam zivjela u Americi i tamo nose na lijevoj ruci vjencani prsten, kod nas je od pamtivijeka se nosio zarucnicki na lijevoj , vjencani na desnoj..sad u modernije vrijeme se vjenca u crkvi na desnoj ruci a kasnije svecenik kaze da se prebaci na lijevu ali cisto iz prakticnih razloga da ne zapinje jer se desnom rukom vise radi..

sonea
17.01.2011., 22:19
Ja svoj nosim na lijevoj, ali samo zbog toga što sam izraziti dešnjak, i bilo kakav nakit (prstenje, narukvice) na desnoj ruci mi smeta.

isto i kod mene,ja planiram i burmu dodati na levu uz verenicki jer ne podnosim nakit na desnoj,pokusala sam ga nositi ali me cini uzasno nervoznom i moram da ga skinem:ne zna:

Athena1
18.01.2011., 07:51
Ja burmu nosim na desnoj, a zaručnički na lijevoj ruci (mada njega baš nemam običaj stavljati na prst jer mi smeta prstenje po rukama :zubo: ).
Ustvari oba prstena rijetko nosim jer nisam navikla nositi prstenje po prstima :kava: .

marica01
05.05.2011., 14:35
Mislim da mi se ovdje može dati konačno pravi odgovor.. recite mi na kojoj ruci nosite zaručnički prsten??
Jel mora biti na desnoj ili može na lijevu, pa se na dan vjenčanja prmjesti na desnu??

meni je ovo predivno.. jednostavno a lijepo
http://www.zlatarnakoci.hr/slike/vjencani/vjencani-prsten-009a.jpg

z25
05.05.2011., 14:39
ja nosim na lijevoj......... ove sam i ja gledala kod kocija , na kraju sam se odlucila za druge

zlocka
05.05.2011., 15:00
ja na desnoj. ima posebna tema za to, od nekoliko strana :D

bubicaa
05.05.2011., 15:26
Ja na desnoj, vjenčani mi nekako oduvijek ide na lijevu... valjda jer su svi oko mene tako nosili

Lorraine
05.05.2011., 23:20
Zaručnički nosim na desnoj, "smeta" mi na lijevoj. Kasnije ću ga prebaciti na lijevu, vjenčani na desnu. Pa ako mi bude puno smetao, pospremit ću ga na sigurno :D

neka sretna ja
05.05.2011., 23:41

Inače, žene u mojoj porodici su prsten nosile na desnoj. Ja svoj nosim na lijevoj, ali samo zbog toga što sam izraziti dešnjak, i bilo kakav nakit (prstenje, narukvice) na desnoj ruci mi smeta.

ova slika je nekako naopako buduci Kate na svim drugim slikama, pa i sluzbenom portretu ima prstencic na desnoj, a tamo je bio i dok je ulazila u crkvu.. i onda ga je zajedno s burmom natakla na lijevi :ne zna:

Azizah
06.05.2011., 10:11
Ja nosim na desnoj, a vjenčani ću na lijevoj kad dođe na red. Kao ja sam čula priču u vezi zaručničkog još iz starijeg doba, da su muški pozdravljali djevojke poljupcem desne ruke (znate ono "Ljubim ruku"), i onda ako su na toj ruci vidjeli prsten, onda su vidjeli koja je zauzeta za udvaranje a koja nije:mig: Tak sam ja čula:mig: Ali zanimljivo mi je pročitati razne teorije i priče. Ma kako god, bitno da je prsten (ili zaruke) prisutan i da to ide prema oltaru:D

ana55
06.05.2011., 13:38
nama je svećenik to objasnio na tečaju.. kaže da se prije nosio na lijevoj ruci pa se pri vjenčanju skidao i na njegovo mjesto je došao vjenčani prsten. a ovo kako mi nosimo, pa i ja, na desnoj je došlo naravno iz amerike :lol:
tako i tako nije bitno, važno da se volimo :D