PDA

View Full Version : Izdavanje fakture/računa

R@LE
12.06.2006., 17:50
Par pitanja na temu faktura/računa:

1. Koja je razlika između fakture i računa?
2. Da li može fizička osoba (koja nije obrtnik i sl.- znaći nije registrirana u registru) izdati račun za obavljene usluge nekom obrtniku/trgovačkom društvu/korisniku?
3. Što je bolje kada fizička osoba izdaje račun/fakturu pravnoj osobi? Izdati fakturu ili račun?
4. Što mora sadržavati faktura ili račun prilikom izdavanja?

Thanks!

leola
20.06.2006., 22:41
1. Faktura ili račun ima potpuno isto zančenje, ispravnije je račun (hrvatska riječ).
2. Račun mogu izdati samo obrtnici i poduzeća
3. Obična fizička osoba (znači ona koja nije obrtnik) ne može izdati račun, može se eventualno koristiti otkupni blok
4. račun može biti samo račun (izdaje se samo za obične fizičke osobe i temeljem njega se ne može odbiti PDV), može biti račun R1 (izdaju ga poduzeća), može biti R2 (izdaju ga obrtnici)

farki_
27.06.2006., 17:39
1. Faktura ili račun ima potpuno isto zančenje, ispravnije je račun (hrvatska riječ).
2. Račun mogu izdati samo obrtnici i poduzeća
3. Obična fizička osoba (znači ona koja nije obrtnik) ne može izdati račun, može se eventualno koristiti otkupni blok
4. račun može biti samo račun (izdaje se samo za obične fizičke osobe i temeljem njega se ne može odbiti PDV), može biti račun R1 (izdaju ga poduzeća), može biti R2 (izdaju ga obrtnici):top: vjerujem da je ovime sve rečeno... :kava:

Zafashan
28.06.2006., 08:10
...
...
Zar nije mogucnost i ugovor o djelu ako se placa nesto (usluga ili proizvod) fizickoj osobi?

babajuna
29.06.2006., 19:12

2. Da li može fizička osoba (koja nije obrtnik i sl.- znaći nije registrirana u registru) izdati račun za obavljene usluge nekom obrtniku/trgovačkom društvu/korisniku?
3. Što je bolje kada fizička osoba izdaje račun/fakturu pravnoj osobi? Izdati fakturu ili račun?

Thanks!

1. Nema razlike
2. fizička osoba može izdati račun ukoliko je registrirana kao samostalni djelatnik u registru poreznih obveznika za djelatnosti koje se po NKD-u mogu obavljati u domeni dozvoljenoj fizičkim osobama (pitati referenta u poreznoj upravi koje su to sve djelatnosti)
3. Izdaje se račun (=faktura). Kad npr. printaš račun, onda stavljaš najčešće RAČUN R2 (ukoliko nisi uletio u PDV), a RAČUN R1 (ukoliko si u PDV-u)
4. Kome, što, kada, koliko, tko, iznos...

leola
29.06.2006., 20:35
1. Nema razlike
2. fizička osoba može izdati račun ukoliko je registrirana kao samostalni djelatnik u registru poreznih obveznika za djelatnosti koje se po NKD-u mogu obavljati u domeni dozvoljenoj fizičkim osobama (pitati referenta u poreznoj upravi koje su to sve djelatnosti)
3. Izdaje se račun (=faktura). Kad npr. printaš račun, onda stavljaš najčešće RAČUN R2 (ukoliko nisi uletio u PDV), a RAČUN R1 (ukoliko si u PDV-u)
4. Kome, što, kada, koliko, tko, iznos...
1. slažem se
2. znači definitivno mora biti registrirana (i obrtnici su klasificirani kao fizičke osobe dok se samo poduzeća smatraju pravnim osobama)
3. oznaka R1 ili oznaka R2 nema veze s činjenicom da li si ti koji izdaješ fakturu u sustavu PDV-a ili ne. R1 račun izdaju pravne osobe (one koje imaju oznaku d.o.o. ili d.d. ili k.d. - ili eventualno obrtnici koji su obveznici dvojnog - dvostavnog knjigovodstva), a R2 račun izdaju obrtnici (kao porezni broj služi im JMBG - na račun osim naziva obično je ispisano i ime vlasnika), samostalni umjetnici, liječnici, stomatolozi i sl. Jedini odnos PDV-a i oznake R1 ili R2 je što si osoba koja je račun primila (onaj koji mora platiti) na osnovu računa R1 PDV može odbiti odmah, a na osnovu računa R2 PDV se može odbiti tek kada se račun i plati.

Vojky
29.06.2006., 20:51
Zar nije mogucnost i ugovor o djelu ako se placa nesto (usluga ili proizvod) fizickoj osobi?

Naravno da je to mogućnost. Ali, tu ne izdaješ račun, već potpisuješ ugovor. U nekim slučajevima ide čak i bez pisanog ugovora - samo firma naručuje uplati doprinose državii tebi lovu na žiro (mali nakladnički ugovor). Ti to staviš u poreznu prijavu.

leola
29.06.2006., 21:00
Ugovor mora postojati.

banderas
29.06.2006., 21:35
R1 i R2 ima veze s dobiti a ne PDVom, obrtnici dobitaši kojih i nije tako malo izdaju R1 a ne R2, a mora se biti u PDVu da bi se izdao R1 ili R2, ako nisi u PDVu ne stavlja se oznaka 1/2 nego samo napomena da nisi u sustavu PDVa.

leola
29.06.2006., 22:06
Djelomično pogrešno.
Oznaka R1 i R2 označava primatelju kada si smije odbiti PDV. Odnos R1 i R2 s dobiti dakako da postoji, kod izdavatelja računa. R1 ima prihode i rashode i razlika mu je dobit, a R2 primitke i izdatke, a razlika mu je dohodak (način vođenja knjigovodstva)

babajuna
30.06.2006., 07:11
Djelomično pogrešno.
Oznaka R1 i R2 označava primatelju kada si smije odbiti PDV. Odnos R1 i R2 s dobiti dakako da postoji, kod izdavatelja računa. R1 ima prihode i rashode i razlika mu je dobit, a R2 primitke i izdatke, a razlika mu je dohodak (način vođenja knjigovodstva)

R1 izdaju firme, obrtnici, samostalni djelatnici koji su u sustavu PDV-a. Dakle dobit im je veća od cca. 75000 kuna.
R2 izdaju oni (isključujem firme) koji su ispod toga, dakle većinom samostalni djelatnici iako ima nekih koji su u PDV-u, primjerice estradni glazbenici :zubo:

banderas
01.07.2006., 00:48
Djelomično pogrešno.
I po čemu je moj gornji post pogrešan?

Zafashan
01.07.2006., 07:36
R1 izdaju firme, obrtnici, samostalni djelatnici koji su u sustavu PDV-a. Dakle dobit im je veća od cca. 75000 kuna.
R2 izdaju oni (isključujem firme) koji su ispod toga, dakle većinom samostalni djelatnici iako ima nekih koji su u PDV-u, primjerice estradni glazbenici :zubo:
Zar nije u pitanju PROMET a ne dobit za ulazak u sustav PDVa? Koliko sam ja upoznat (sjecanje me mozda vara), bilo je rijeci o 80K kuna PROMETA a ne dobiti u godinu dana poslovanja. :confused:

leola
01.07.2006., 15:16
Točno radi se o prometu tj. promet mora biti veći od 85.000,00 kn godišnje da se po sili zakona mora ući u sustav PDV-a. Iako se na vlastiti zahtjev može ući odmah po osnivanju tj. po početku obavljanja gospodarske djelatnosti.

leola
01.07.2006., 15:17
I po čemu je moj gornji post pogrešan?
U tome da nema veze s PDV-om. R1 i R2 utječe i na PDV i na način oporezivanja porezom na dobit tj. dohodak.

Aenea
01.07.2006., 19:30

Thanks!

1. Nema razlika, ali se ipak najcesce koristi izraz racun.
2. Moze onaj tko obavlja poduzetnicku djelatnost. A to je svaka pravna ili fizicka osoba koja obavlja djelatnost s namjerom ostvarivanja prihoda i naravno da je registrirana (primjerice d.o.o., d.d., obrt)
3. Osim u izrazu, nema razlike.
4. Mora sadrzavati:
- naziv, adresu i maticni broj onoga tko je obavio uslugu
- naziv, adresu i maticni broj onoga za koga je obavljena usluga
- mjesto izdavanja, broj racuna i datum izdavanja racuna
- datum izvrsene usluge
- kolicinu, cijenu i naziv isporucenih dobara, odnosno kolicinu, naziv i cijenu obavljenih usluga
- iznos poreza
- zbrojni iznos naknade i poreza

To kada se radi o bezgotovinskom placanju (racuni za gotovinsko placanje, isjecci, vrpce iz naplatnih uredjaja, sadrze malo drukcije podatke).

Od toga, bez obzira radi li se o poduzecu ili obrtu;
porezni obveznik koji porez placa prema izdanim racunima mora izdavati racune s oznakom R-1,
a porezni obveznik koji porez placa prema primljenim (naplacenim) naknadama izdaje racun s oznakom R-2.

Poduzetnik cija godisnja vrijednost obavljenih usluga u prethodnoj godini nije bila veca od 85.000,00 kn ne placa porez na dodanu vrijednost, time nema niti pravo iskazati porez na izdanom racunu i ne moze odbiti porez koji mu zaracunaju ostali poduzetnici. Isto tako na racunu je obavezan naznaciti da nije u sustavu poreza na dodanu vrijednost.

banderas
03.07.2006., 13:22
U tome da nema veze s PDV-om. R1 i R2 utječe i na PDV i na način oporezivanja porezom na dobit tj. dohodak.
Ima, jer MORAŠ biti u sustavu PDVa da bi uopće izdao R1 ili R2. Firme, obrti i udruge koje nisu u sustavu PDVa ne mogu izdati ni R1, ni R2, nego samo račun bez ikakve oznake, odnosno s napomenom da nisi u sustavu PDVa.
A ako si u sustavu PDVa, razlika da li izdaješ R1 ili R2 je u tome jesi li u sustavu dobiti ili nisi. Ako si dobitaš, izdaješ R1, u suprotnom izdaješ R2.

leola
03.07.2006., 13:35
R1 i R2 ima veze s dobiti a ne PDVom, obrtnici dobitaši kojih i nije tako malo izdaju R1 a ne R2, a mora se biti u PDVu da bi se izdao R1 ili R2, ako nisi u PDVu ne stavlja se oznaka 1/2 nego samo napomena da nisi u sustavu PDVa.

Djelomično pogrešno odnosilo se na dio rečenice R-1 i R-2 ima veze s dobiti "a ne PDV-om. R-1 ili R-2 stranki primatelju kaže na koji si način može odbiti PDV.
Točna su obje činjenice R-1 ili R-2 u svakom slučaju ima veze i sa dobiti i sa PDV-om.

babajuna
04.07.2006., 17:10
Ima, jer MORAŠ biti u sustavu PDVa da bi uopće izdao R1 ili R2. Firme, obrti i udruge koje nisu u sustavu PDVa ne mogu izdati ni R1, ni R2, nego samo račun bez ikakve oznake, odnosno s napomenom da nisi u sustavu PDVa.
A ako si u sustavu PDVa, razlika da li izdaješ R1 ili R2 je u tome jesi li u sustavu dobiti ili nisi. Ako si dobitaš, izdaješ R1, u suprotnom izdaješ R2.

Izdaješ R2 ako nisi u PDV-u.
Ja sam samostalni djelatnik cca. 3 godine i izdajem R2.

Therapy
30.04.2007., 12:52
Ima li netko primjer R2 racuna da ga "zaljepi" ovdje? Trebam napisati racun sa obrta u inozmstvo, da li je dovoljno napisati standardni R2 (nisam u sustavu PDV-a) ili treba nesto dodatno dopisati na racun? Također, je li račun pravovaljan u inozemstvu ako je napisan hrvatskim jezikom?

shakti9
30.04.2007., 14:02

ja sam obrtnik koji nije u sustavu pdv-a i dohodaš. ne izdajem R2 račun nego običan račun napisan na obrascu ili isprintan i na njemu je samo naznaka da nisam u sustavu PDV-a. ja mislim da ja to dobro radim i da ne moram odnosno da ne mogu izdati R2 račun jer se na njemu mora napisati PDV za koji moj kupac traži povrat.

mileee
30.04.2007., 16:28
ja sam obrtnik koji nije u sustavu pdv-a i dohodaš. ne izdajem R2 račun nego običan račun napisan na obrascu ili isprintan i na njemu je samo naznaka da nisam u sustavu PDV-a. ja mislim da ja to dobro radim i da ne moram odnosno da ne mogu izdati R2 račun jer se na njemu mora napisati PDV za koji moj kupac traži povrat.

a da li od dobavljača uzimaš obični račun ili R1/R2?

banderas
02.05.2007., 00:06

Nepravilno izdaješ račun. Nema R oznaka ako nisi u PDVu.
Treba raditi ovako kako je Shakti napisao/la, bez obzira što je tvoj post od prije 6 mjeseci :zubo:

shakti9
02.05.2007., 05:22
a da li od dobavljača uzimaš obični račun ili R1/R2?

dosad sam tražila ali evo ovdje sam pročitala da ne moram jer mi je dovoljan i običan račun. uglavnom oni sami pošalju R 1.

shakti9
02.05.2007., 11:59
dosad sam tražila ali evo ovdje sam pročitala da ne moram jer mi je dovoljan i običan račun. uglavnom oni sami pošalju R 1.

moram dodati, oblik ne određuješ ti već onaj koji ti izdaje tj. dali je on u sistemu poreza na dobit ili dohodak i dali je u sustavu PDV-a, najvažnije je da na tom računu pišu tvoji podaci a to kako će ga oni napisati nije tvoj problem.
kad obrtnik koji nije u sustavu PDV-a izdaje račun drugim obrtnicim ili pravnim osobama kojima taj račun služi za knjiženje obično ga piše na tiskanici koja ima mjesto u koje upišeš naziv tog kupca. ja koristim OG-I-68T/NCR. na tom računu mora pisati da obrtnik nije u sustavu PDV-a, nesmije biti zaračunat PDV, a ukoliko ga zaračunaš moraš ga i uplatiti bez obzira šta nisi u sustavu a tvoj klijent po istom računu ne može tražiti povrat PDV iako ga je platio tako da ste obodvoje u gubitku.
sretno!:)
edit: ja sam priučeni knjigovođa pa bi volila da ovo šta sam napisala netko sa više iskustva potvrdi ili ispravi ( da me ne tražiš nakon par miseci :cerek: )

mileee
02.05.2007., 20:57
moram dodati, oblik ne određuješ ti već onaj koji ti izdaje tj. dali je on u sistemu poreza na dobit ili dohodak i dali je u sustavu PDV-a, najvažnije je da na tom računu pišu tvoji podaci a to kako će ga oni napisati nije tvoj problem.
kad obrtnik koji nije u sustavu PDV-a izdaje račun drugim obrtnicim ili pravnim osobama kojima taj račun služi za knjiženje obično ga piše na tiskanici koja ima mjesto u koje upišeš naziv tog kupca. ja koristim OG-I-68T/NCR. na tom računu mora pisati da obrtnik nije u sustavu PDV-a, nesmije biti zaračunat PDV, a ukoliko ga zaračunaš moraš ga i uplatiti bez obzira šta nisi u sustavu a tvoj klijent po istom računu ne može tražiti povrat PDV iako ga je platio tako da ste obodvoje u gubitku.
sretno!:)
edit: ja sam priučeni knjigovođa pa bi volila da ovo šta sam napisala netko sa više iskustva potvrdi ili ispravi ( da me ne tražiš nakon par miseci :cerek: )

hvala:top:
to me je baš i zanimalo. nisam u sustavu PDV-a pa mi taj R1 i ne znaći puno. al mislim da se račun može knjižiti i ako nije R1/R2 samo da trebaju biti podatci o kupcu na računu, međutim ne vjerujem da baš dobavljači imaju tak široku ponudu računa. malo bi me čudno gledali tipa na Ininoj benzinskoj kad bi ih zamolio obični račun al na firmu. uglavnom, uzmem R1 i ne mogu fulati.

maivmi7
30.08.2007., 08:02
Možeš uzeti običan račun, ali si na temalju njega ne možeš odbiti PDV, već samo na temelju R1 i R2 rna

girra
30.08.2007., 14:09
Koja je razlika između ponude i računa/predračuna.. koliko sam vidjela ponuda sadrži iste elemente kao i račun..

gogo
30.08.2007., 19:04
ponuda ne bi smjela sadržavati iste elemente ili ako sadrži negdje piše da se po njoj NE može odbiti PDV.

Pounde se ne knjiže i nemaju knjigovodstvenu vrijednost (kao običan dopust).

Razlog zašto treba biti oprezan s time je što u zakonu o PDV-u navode elemente isprave temeljem koje se obračunava i naplaćuje PDV BEZ OBZIRA kako ćeš ti nazvati tu ispravu (račun, faktura i sl.)

maivmi7
31.08.2007., 09:22
ponuda ili ti predračun je u biti jedno te isto.Znači tebe zanima cijena nekog npr. ormara i nazoveš u firmu i pitaš za cijenu. Firma ti pošalje ponudu/predračun na temelju kojeg ti ukoliko se odlučiš za kupnju možeš kupiti taj ormar-uplatiti novac na račun, ali tek onda nakon što kupiš ili na temelju ponude/predračuna pošalješ narudžbenicu, firma ti ispostavlja RAČUN kojim si ti možeš odbiti predporez ,ako je rn r1 ili r2.
Znači ponuda ili predračun ti je samo neki uvid u cijenu

girra
31.08.2007., 10:32
Hvala na odgovoru.

Onda sam u biti bila u pravu.. jedino je razlika u nazivu, ali i ponuda/predračun i račun sadrže identične elemente.

Corbavia
15.01.2008., 12:40
1. ............

Što ako Kupac ne želi dati svoj JMBG?

Ceky013
24.01.2008., 09:45
Što je potrebno za izdavanje veleprodajnih računa bez pečata i potpisa?

Imamo puno mušterija i nepraktično je na svakom lupati pečat i potpisivat se. Svi računi su kompjuterski generirani.

scepo
25.01.2008., 23:27
Što ako Kupac ne želi dati svoj JMBG?

Ne mora dati, ali u tom slučaju kupac ne može odbiti predporez, tj. PDV, iako je u sustavu PDV-a, a razlog tome je što je kod obrtnika i sličnih, porezni broj ujedno i JMBG.

scepo
25.01.2008., 23:36
Što je potrebno za izdavanje veleprodajnih računa bez pečata i potpisa?

Imamo puno mušterija i nepraktično je na svakom lupati pečat i potpisivat se. Svi računi su kompjuterski generirani.

Ništa posebno. Dovoljna je napomena da je račun pisan ili obrađen na računalu, te da je valjan bez pečata i potpisa.

Iako je preporuka da se takvi računi izdaju samo ako slijede otpremnicu ili neki sličan dokumenat kojim je roba otpremljena, a na kojima je potpis izdavatelja i primaoca robe.

Zato se takve fakture u pravilu pišu naknadno, tj. nakon već otpremljene robe i dostavljaju poštom.

Prema tome ne možeš izbjeći potpis bar na jednom dokumentu, ali ima jedna dosjetka : skenirati pečat i potpis ( s boljim printerom se ne vidi razlika ) :D

Oliander
31.01.2008., 16:47
Da li uopće mogu dobiti R1 na fizičku osobu i na temelju njega traziti povrat poreza?

sijena_mora
01.02.2008., 08:45
Svaka osoba može tražiti R1 za usluge ili robu koju je primila. Ali ne možeš tražiti povrat PDV. On nema veze sa porezom na dohodak ili dobit.
BTW i obrtnik je fizička osoba.

PDV se obračunava mjesečno ako si u sustavu PDV-a, na temelju ulaznih/izlaznih računa.

Draci
06.09.2008., 11:09
Da li tvrtka na osnovu otkupnog bloka može kupiti robu od poljoprivrednog gospodarstvenika s time da novce za kupljenu robu uplati na tekući račun poljoprivrednika?

GricGric
07.09.2008., 20:07
Može... Jedino pomoću otkupnog bloka i može to učiniti...
Poljoprivrednik ga ima pravo izdati, poduzeće ga ima pravo pravdati...

hyperactive_anki
02.01.2010., 15:30
Da li fizička osoba (Ne obrtnik), znači neki obični smrtnik može raditi s otkupnim blokom?

dante-1
02.01.2010., 19:12
misliš, da ga koristi kao papir za crtanje ? može... ili ?
što će nekome, po tebi običnom smrtniku, otkupni blok ?

ELTI
02.01.2010., 19:19
Da ne otvaram novu temu vec da pitam zna li netko da li sad od 01.01. 2010, na izlanom racunu mora pisati OIB obrtnika ili i dalje MB obrta i JMBG.

dante-1
02.01.2010., 19:21
samo OIB je obavezan

http://www.forum.hr/showthread.php?t=504075

evo, nije bilo teško, zar ne ?

ELTI
02.01.2010., 20:24
Sory, ne znam kako to nisam vidio, sad jos jedno pitanje, da li obrt ima svoj OIB (ako ima kako ga saznati) ili se treba pisati OIB vlasnika obrta? Da li je obvezno istaknuti i maticni broj obrta i broj obrtnice na Racunu?

vlado3
04.01.2010., 09:58
Sory, ne znam kako to nisam vidio, sad jos jedno pitanje, da li obrt ima svoj OIB (ako ima kako ga saznati) ili se treba pisati OIB vlasnika obrta? Da li je obvezno istaknuti i maticni broj obrta i broj obrtnice na Racunu? OIB obrta jednak je OIB-u vlasnika, i to je jedino obavezno istaknuti (vidi prethodne postove)

Patsy
30.03.2010., 15:51
zna li itko kako se kaže R-1 na eng? imaju li oni to ili je posebno za svaku državu?

hvala na odg:D

Outcast
31.03.2010., 08:06
Jeli uvijek obavezno izdavanje računa. Npr. prodajem pristup edukacijskom materijalu preko interneta za otprilike 10 kn. Kupci su uglavnom fizičke osobe, recimo neki nepoznati kupac. Budući da je cijena 10 kn, slanje računa na kućnu adresu bi bio značajan postotak u tih 10 kn. Jeli moguće izdavati račun online, tako da ga korisnik sam isprinta?

Još jedan primjer. Recimo da platim putno osiguranje preko kartice na internetu (online web shop). Trebam li dobiti račun?

Hvala!

vlado3
31.03.2010., 11:47
Jeli uvijek obavezno izdavanje računa. Npr. prodajem pristup edukacijskom materijalu preko interneta za otprilike 10 kn. Kupci su uglavnom fizičke osobe, recimo neki nepoznati kupac. Jeli moguće izdavati račun online, tako da ga korisnik sam isprinta?

Još jedan primjer. Recimo da platim putno osiguranje preko kartice na internetu (online web shop). Trebam li dobiti račun? Trebao bi izdati račun, a skroz je prihvatljiv i online račun za fizičke osobe.
Trebali bi ti dati račun na isti online način :)

lasangel
01.04.2010., 09:00
zna li itko kako se kaže R-1 na eng? imaju li oni to ili je posebno za svaku državu?

hvala na odg:D

pogledaj malo na ovoj stranici

http://www.hmrc.gov.uk/vat/managing/charging/vat-invoices.htm

vlado3
01.04.2010., 10:39
pogledaj malo na ovoj stranici

http://www.hmrc.gov.uk/vat/managing/charging/vat-invoices.htm Kada ćemo i mi prilagoditi naše propise da se po fakturi poslanoj e-mailom može odbiti PDV :top:. Samo bi se na troškovima poštarine moglo uštedjeti brdo novaca.

despot
11.08.2011., 20:52
Da oživim ovu temu s jednim pitanjem.

Zanimaju me podaci na izdanom računu.

Uzmimo primjer: Usluga koja se obavlja od 1.9. do 1.3. sljedeće godine.

Plaćanje je po ponudi i obavljeno je 27.8.

Je li u redu staviti na račun:

Datum izdavanja računa: bilo koji datum u tekućoj godini?
Datum isporuke: 1.9.
Dospijeće računa: ?

U opisu usluge je navedeno o kojoj je usluzi riječ i koji vremenski interval obuhvaća.

vitas
12.08.2011., 06:30
Da oživim ovu temu s jednim pitanjem.

Zanimaju me podaci na izdanom računu.

Uzmimo primjer: Usluga koja se obavlja od 1.9. do 1.3. sljedeće godine.

Plaćanje je po ponudi i obavljeno je 27.8.

Je li u redu staviti na račun:

Datum izdavanja računa: bilo koji datum u tekućoj godini?
Datum isporuke: 1.9.
Dospijeće računa: ?

U opisu usluge je navedeno o kojoj je usluzi riječ i koji vremenski interval obuhvaća.

Po ovome što navodiš obzirom da je plaćanje bilo prije nego što je usluga bila obavljena tj niste ju još niti počeli obavljati onda račun mora ići sa danom kad je bila uplata ali ja bi u tvom slučaju napravila račun za predujam jer usluga nija još obavljena. Dakle datum računa za predujam 27.08.; Isporuka može 01.09. a kod dopsijeća bih navela da je plaćen. Kad usluga bude izvršena stornirati račun za predujam i napraviti konačnu fakturu. Poanta je da pdv moraš platiti ili kad primiš novce ili kad obaviš uslugu, zavisi što se prije desi..a ako si primio novac a usluga nije obavljena nema smisla da ju fakturiraš pa zato račun za primljeni predujam..

covjek-od-leda
12.08.2011., 08:02
zašto nema smisla da fakturira uslugu akoje plačena u cijelosti?

lili p.
12.08.2011., 08:08
Zato jer usluga nije izvršena :mig:

Oni su, u cijelosti, platili uslugu koja će tek biti izvršena. Nije važno da li je u cijelosti plaćen ili ne to je avans, a kad se izvrši usluga izdaje se račun.

despot
12.08.2011., 16:06
Po ovome što navodiš obzirom da je plaćanje bilo prije nego što je usluga bila obavljena tj niste ju još niti počeli obavljati onda račun mora ići sa danom kad je bila uplata ali ja bi u tvom slučaju napravila račun za predujam jer usluga nija još obavljena. Dakle datum računa za predujam 27.08.; Isporuka može 01.09. a kod dopsijeća bih navela da je plaćen. Kad usluga bude izvršena stornirati račun za predujam i napraviti konačnu fakturu. Poanta je da pdv moraš platiti ili kad primiš novce ili kad obaviš uslugu, zavisi što se prije desi..a ako si primio novac a usluga nije obavljena nema smisla da ju fakturiraš pa zato račun za primljeni predujam..

Rijec je o obrtu koji nije u sustavu PDV-a.

Za slicne usluge sam primijetio da firme izdaju racun na kojem (za ovaj primjer) pise datum izdavanja racuna 1.9., isporuka 1.9. i dospijece 1.9. Placanje ponekada moze biti i u vremenu kad je obavljanje usluge vec pocelo.

Koje su posljedice pojedinih datuma i je li to uistinu toliko vazno u ovom slucaju?

vitas
15.08.2011., 16:26
Rijec je o obrtu koji nije u sustavu PDV-a.

Za slicne usluge sam primijetio da firme izdaju racun na kojem (za ovaj primjer) pise datum izdavanja racuna 1.9., isporuka 1.9. i dospijece 1.9. Placanje ponekada moze biti i u vremenu kad je obavljanje usluge vec pocelo.

Koje su posljedice pojedinih datuma i je li to uistinu toliko vazno u ovom slucaju?

Pa obzirom da pdv nije u igri mislim da u tom slučaju datumi ne bi trebli imati nekog velikog značenja, a što se tiče knjiženja troškova kod vašeg kupca ako mu neće odgovarati što je sada ispostavljen račun, može se na rn-u navesti period u kojem će se usluga obavljati tj period u kojem će troškovi nastajati pa ih mogu knjižiti na vremenska razgraničenja i priznatvati troškove po datumu nastajanja.

despot
16.08.2011., 20:15
Pa obzirom da pdv nije u igri mislim da u tom slučaju datumi ne bi trebli imati nekog velikog značenja, a što se tiče knjiženja troškova kod vašeg kupca ako mu neće odgovarati što je sada ispostavljen račun, može se na rn-u navesti period u kojem će se usluga obavljati tj period u kojem će troškovi nastajati pa ih mogu knjižiti na vremenska razgraničenja i priznatvati troškove po datumu nastajanja.

Znači da datum izdavanja računa ne igra ulogu u ovom slučaju, odnosno da ga mogu staviti na datum uplate (bila ona prije ili nakon početka obavljanja usluge), a datum isporuke na početak obavljanja usluge?

Možete li mi ukratko objasniti koja je uloga tih datuma točno za pružatelja usluga koji nije u sustavu PDV-a i za klijenta koji jest:

1. datum uplate
2. datum izdavanja računa
3. datum isporuke
4. datum datum dospijeća

vitas
17.08.2011., 06:48
Znači da datum izdavanja računa ne igra ulogu u ovom slučaju, odnosno da ga mogu staviti na datum uplate (bila ona prije ili nakon početka obavljanja usluge), a datum isporuke na početak obavljanja usluge?

Možete li mi ukratko objasniti koja je uloga tih datuma točno za pružatelja usluga koji nije u sustavu PDV-a i za klijenta koji jest:

1. datum uplate
2. datum izdavanja računa
3. datum isporuke
4. datum datum dospijeća

1. datum uplate - sa danom uplate i davatelj i primatelj usluge knjiže navedeni račun bilo kao trošak ili račun za primljeni predujam sl, obzirom da nema pdv-a datum je bitan zbog evidentiranja troškova o određeno obračunsko razdoblje, ako je u pitanju obrtnik bitna je godina jer obrtnik nema kvartalnih izvještaja a kod doo je bitan datum u toku godine radi istinitosti kvartalnih izvještaja
2. datum izdavanja računa - obzirom da pdv nije u igri odgovor je kao i pod 1. jer se koliko se sjećam radi o tome da je davatelj usluge obrtnik koji nije u sustavu pdv-a, a obrtnik knjiži rn-e po plaćanju a i doo knjiži račune obrtnika kada su plaćeni pa je stvar ista kao pod 1.
3. datum isporuke - datum isporuke je bitan zbog priznavanja troškova jer ako je račun ispostavljen 01.09. a usluga će se isporučivati tijekom narednih 6 mjeseci tada primatelj usluge troškove priznaje na mjesečnoj bazi kako uistinu usluga biva odrađena, a davatelj prihode priznaje po istom principu (vremenska razgraničenja)
4. datum datum dospijeća - mislim da datum dospijeća o ovom slučaju ne igra neku veliku ulogu

despot
18.08.2011., 10:35
1. datum uplate - sa danom uplate i davatelj i primatelj usluge knjiže navedeni račun bilo kao trošak ili račun za primljeni predujam sl, obzirom da nema pdv-a datum je bitan zbog evidentiranja troškova o određeno obračunsko razdoblje, ako je u pitanju obrtnik bitna je godina jer obrtnik nema kvartalnih izvještaja a kod doo je bitan datum u toku godine radi istinitosti kvartalnih izvještaja
2. datum izdavanja računa - obzirom da pdv nije u igri odgovor je kao i pod 1. jer se koliko se sjećam radi o tome da je davatelj usluge obrtnik koji nije u sustavu pdv-a, a obrtnik knjiži rn-e po plaćanju a i doo knjiži račune obrtnika kada su plaćeni pa je stvar ista kao pod 1.
3. datum isporuke - datum isporuke je bitan zbog priznavanja troškova jer ako je račun ispostavljen 01.09. a usluga će se isporučivati tijekom narednih 6 mjeseci tada primatelj usluge troškove priznaje na mjesečnoj bazi kako uistinu usluga biva odrađena, a davatelj prihode priznaje po istom principu (vremenska razgraničenja)
4. datum datum dospijeća - mislim da datum dospijeća o ovom slučaju ne igra neku veliku ulogu

Znači ako sam dobro shvatio, u ovom slučaju je ključan datum uplate jer po njemu obrt (važna je godina uplate) i doo (važan je kvartal) knjiže prihod, odnosno rashod?

Datum računa je u redu staviti na dan uplate kada god on bio, prije ili poslije početka obavljanja usluge?

Datum isporuke je u redu staviti na dan početka obavljanja usluge? U opisu usluge piše u kojem razdoblju će se usluga obavljati.

Hvala puno na odgovorima.

vitas
18.08.2011., 10:57
Znači ako sam dobro shvatio, u ovom slučaju je ključan datum uplate jer po njemu obrt (važna je godina uplate) i doo (važan je kvartal) knjiže prihod, odnosno rashod?

Datum računa je u redu staviti na dan uplate kada god on bio, prije ili poslije početka obavljanja usluge?

Datum isporuke je u redu staviti na dan početka obavljanja usluge? U opisu usluge piše u kojem razdoblju će se usluga obavljati.

Hvala puno na odgovorima.

Znači ako sam dobro shvatio, u ovom slučaju je ključan datum uplate jer po njemu obrt (važna je godina uplate) i doo (važan je kvartal) knjiže prihod, odnosno rashod? - Tako je, jer nema obveze pdv-a pa bitno da obrtnik plati na vrijeme porez na dohodak a firma da realno prikaže financijsko stanje

Datum računa je u redu staviti na dan uplate kada god on bio, prije ili poslije početka obavljanja usluge? - Ja bi datum računa stavila u ovom slučaju na dan kad je bila uplata ukoliko je uplata bila prije početka obavljanja usluge, da uplate uopće nije bilo fakturirala bih uslugu sa danom kad je obavljena bez obzira što nije plaćena

Datum isporuke je u redu staviti na dan početka obavljanja usluge? U opisu usluge piše u kojem razdoblju će se usluga obavljati. - Da to je ok

covjek-od-leda
19.08.2011., 07:16
Zato jer usluga nije izvršena :mig:

Oni su, u cijelosti, platili uslugu koja će tek biti izvršena. Nije važno da li je u cijelosti plaćen ili ne to je avans, a kad se izvrši usluga izdaje se račun.

Tnx.

žbukator
30.09.2011., 15:51
Molim pomoć.
Dio novca je isplaćeno prema predračunu ( 30 % ), ostatak treba prema računu( ispostavljen je račun za obračun avansa). Ako je iznos 100 tisuća kuna, ostalo je za platiti još 70 tisuća.
Da li se onda piše račun na iznos za platiti od 100 tisuća ( pa se još možda šalje storno za avans ili tako nešto), ili se piše račun na iznos 100 tisuća, navodi se avans i konačna suma za platiti 70 tisuća. Može li na računu biti prikazan avans ili on može biti prikazan samo na situaciji?
Hvala

lili p.
30.09.2011., 19:01
Storno računa za avans, na dan kad se izdaje račun na cijeli iznos.

Storno računa treba biti potpisan od kupca.

žbukator
30.09.2011., 19:22
Storno računa za avans, na dan kad se izdaje račun na cijeli iznos.

Storno računa treba biti potpisan od kupca.

Da li bi to značilo: pišem račun na cijeli iznos ( 100 tisuća ), a on će po tom računu platiti preostalu razliku( 70 tisuća )?. Nisam ekonom, pa možda glupo zvuče pitanja, ali hvala na odgovrima.
Ustvari to znači da napravim običan račun, a uz njega ide storno anavsa posebno? točno?

lili p.
30.09.2011., 19:37
Tako je.

Po avansu je platio dio. Kad taj avans storniraš i napišeš račun, plaća ostatak i tako zatvara svoj dug prema tebi.

žbukator
30.09.2011., 23:26
Tako je.

Po avansu je platio dio. Kad taj avans storniraš i napišeš račun, plaća ostatak i tako zatvara svoj dug prema tebi.

A što da ne napraviš storno avansa,nego samo račun na ukupnu sumu, a on plati samo razliku? kako bi to išlo kroz knjige?

lili p.
01.10.2011., 09:12
Imao bi obavezu plaćanja PDV-a po računu za avans (koji si platio kad je račun izdan) i po cjelokupnom računu.
Sa stornom računa za avanas umanjuješ obvezu za taj već plaćen PDV, te po računu zadužuješ razliku PDV-a.

bourjois_girl
02.10.2011., 09:58
Budući da ne mogu sama naći gdje bi to u zakonu bilo...trebam pomoć.

Interesira me da li je osoba na štandu meni dužna izdati račun?

Čula sam da mi je dužna izdati samo ukoliko ga ja tražim a u suprotnom nema obvezu..

Ima ko da se kuzi u to ili po mogućnosti neki link na to?

vlado3
03.10.2011., 22:51
Pogledaj zakon o pdv-u čl.15.st.8.

mr. X
18.01.2012., 19:38
imam obrt e sada ono što me zanima je to da li ja moram navesti oib ako dajem usluge fizičkim osobama

znači ako vršim uslugu zavarivanju fizičkoj xy osobi što navesti pod kupac osim imena i prezimena???

zlocka
19.01.2012., 08:03
ja ne navodim oib osim ako ne poslujem sa pravnim osobama/obrtima

VTi underhood
19.01.2012., 10:46
imam obrt e sada ono što me zanima je to da li ja moram navesti oib ako dajem usluge fizičkim osobama

znači ako vršim uslugu zavarivanju fizičkoj xy osobi što navesti pod kupac osim imena i prezimena???

navedeš adresu osobe ili pak adresu objekta na kojem radiš... OIB možeš i nemoraš... kod mene prolazi i jedno i drugo kad se radi o "privatnoj" osobi... kako je već rečeno, OIB je obavezan kad je kupac obrt ili firma...

mr. X
19.01.2012., 13:40
ok, hvala Vam na odgovorima

mr_freez
29.03.2012., 12:34
Evo jedno moguce smijesno pitanje.
Da li moze ''Ponuda'' biti (podrazumijevati kao) ''konacni racun''?
Tj. da li nakon obavljenih usluga i roba izdavatelj ponude ne mora izdati racun za iste te stvari jer se to podrazumijeva?

Stvar je da nam je jedan izvodjac radova dao samo ''ponudu'' (koju smo prihvatili) i poslje toga nije izdao ''konacni racun''.
Lik je kupovao sam materijal koji je trebao za obaviti posao te je trebao dati racun i za te materijale, zar ne?

Koliko sam skuzio iz prethodnih postova prvo se salje ponuda na osnovu koje ja mogu dati predujam (koji sam dao) a onda kad zavrsi posao treba dati racun za utrosen materijal i usluge.
Jesam dobro skuzio?

Da li on moze potrazivati novac na osnovu ''ponude'' iako nije izdao racun za sve radnje koje je napravio?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Malo o slucaju (koji je na sudu vec dosta godina):
Lik je dao ponudu (nema datuma izdavanja ponde) i na njoj napisao 3 verzije avansno. (valjda zbog podijele radova na 3 dijela)
Dali smo predujam, ali nismo dobili ''racun za predujam'' te ga on nije niti mogao stornirati prilikom ispostave ''konacnog racuna''.

Lik je izdao ''racun'' za jedan dio iz ''ponude'', ali nije za ostale dijelove.
Uz predujam jos je kasnije uplacena odredjena suma love, ali ne i kompletna, jer je bio dogovor da kad se izvrsi sve da ostatak racuna se placa.
Taj jedan izdani ''racun'' je podmiren ili iz predujma ili iz uplacene sume kasnije.
Posto nije napisao da je iz predujma stoga mora biti od kasnije uplacene sume novca.

Nakon sto je zavrsio posao nije izdao ''konacni racun'', tj. nikakav papir na kojem pise da je ''racun''.
Jedine dokumente koje je izdao su taj jedan ''racun'' (placen) i ''ponuda''.
Sad on na osnovu te ''ponude'' trazi ostatak novca i kamate na isto. (preko sudske parnice)
Priznao je u sporu da racuna nema.
Da li mu to moze proci?

Koliko citam na netu ''ponuda'' nije osnova (vazeci dokument) za potrazivanje novaca.
Za potrazivanje (glavnice i kamata) vazi samo racun.

zlocka
29.03.2012., 13:08
Evo jedno moguce smijesno pitanje.
Da li moze ''Ponuda'' biti (podrazumijevati kao) ''konacni racun''?
Tj. da li nakon obavljenih usluga i roba izdavatelj ponude ne mora izdati racun za iste te stvari jer se to podrazumijeva?

koliko ja znam, ne...treba račun. ja inaće izdam ponudu br xxx, ljudi uplate, izdam račun na kojem piše da je uplaćeno po ponudi br xxx

mr_freez
29.03.2012., 13:54
koliko ja znam, ne...treba račun. ja inaće izdam ponudu br xxx, ljudi uplate, izdam račun na kojem piše da je uplaćeno po ponudi br xxx

Aha.
Inace je lik samo napisao rijec ''ponuda'' niti ''a'' o broju, tj. da je ''ponuda br. xxxx''.
Na ponudi je iskazan PDV na kojeg takodjer trazi kamate, a koliko sam upucen on PDV iz ''Ponude'' ne moze platiti niti uracunati u povrat PDVa, a niti ja kao investitor ne mogu dobiti povrat PDVa.

Frigg
16.09.2012., 19:59
Pozdrav,

može li mi netko reći je li udruga dužna izdavati račun za stvari koje prodaje na štandu, na sajmovima i sličnim događanjima? Isto tako me zanima treba li izdati račun onima koji pohađaju njenje radionice i seminare? I konačno, kako treba izgledati taj račun budući da udruga nije u sustavu PDV-a? Mogu li kupiti neke obrasce za taj račun i koji to trebaju biti, jer pretpostavljam da R-1/2 mogu koristiti samo oni u sustavu PDV-a.

Hvala.

Sikizg
19.09.2012., 22:03
Da ne otvaram novi topic, pa ako mi netko može pomoći...

Zanima me da li izlazni računi moraju biti kronološki po datumu i broju?, barem oni unutar jednog obračunskog razdoblja.

recimo da je sada 15.09.
npr. 31.8. je izdan račun br. 1
1.9. račun br. 2
2.9. račun br. 3
15.9. pišemo račun s datumom 31.8. račun br. 4

Po meni bi trebalo biti kronološki i trebao bi se ostavljati brojčani prostor ukoliko se naknadno treba upisati neki račun s prošlim datumom, ali obavezno prije prijave PDV-a poreznoj.

Ukoliko nije poslana prijava PDV-a poreznoj do tada onda po Zakonu o PDV-u nije prekršaj, ali ako je prije 15.9. poslana prijava onda dolazi do krivog obračuna PDV-a i automatski se ulazi u kaznene odredbe i krivo prijavljivanje PDV-a.

Novi prijedlog zakona o fiskalizaciji, ali samo u poslovanju gotovinom, izričito napominje da računi moraju slijediti neprekinuti numerički redoslijed, nisam našao da se to izričito spominje i na platni promet transakcija putem računa banke.

Hvala

sanjarica
25.09.2012., 15:17
Da ne otvaram novi topic, pa ako mi netko može pomoći...

Zanima me da li izlazni računi moraju biti kronološki po datumu i broju?, barem oni unutar jednog obračunskog razdoblja.

recimo da je sada 15.09.
npr. 31.8. je izdan račun br. 1
1.9. račun br. 2
2.9. račun br. 3
15.9. pišemo račun s datumom 31.8. račun br. 4

Po meni bi trebalo biti kronološki i trebao bi se ostavljati brojčani prostor ukoliko se naknadno treba upisati neki račun s prošlim datumom, ali obavezno prije prijave PDV-a poreznoj.

Ukoliko nije poslana prijava PDV-a poreznoj do tada onda po Zakonu o PDV-u nije prekršaj, ali ako je prije 15.9. poslana prijava onda dolazi do krivog obračuna PDV-a i automatski se ulazi u kaznene odredbe i krivo prijavljivanje PDV-a.

Novi prijedlog zakona o fiskalizaciji, ali samo u poslovanju gotovinom, izričito napominje da računi moraju slijediti neprekinuti numerički redoslijed, nisam našao da se to izričito spominje i na platni promet transakcija putem računa banke.

Hvala

I mene ovo zanima. Baš sam neki dan fulao jedan račun tj. preskočio ga. Izdao sam predračun kojeg je druga firma uplatila, ali ja to nisam skužio i nisam ispostavio račun, ali sam nakon toga ispostavio nekoliko računa drugim firmama. Zanima me kako to riješiti? PDV plaćam tek na kraju ovog mjeseca, a onaj račun sam morao izdati 3. 9.

lili p.
25.09.2012., 18:41

Moraju biti kronološki složeni i izdani u trenutku kada je određena usluga izvršena, odnosno kada je neka roba prodana. Dakle, ne možeš se sjetiti nakon 15 dana da si zaboravio račun i vratiti se 15 dana unazad.
Da se razumijemo, može se desiti, ali ne bi trebalo :mig:

I mene ovo zanima. Baš sam neki dan fulao jedan račun tj. preskočio ga. Izdao sam predračun kojeg je druga firma uplatila, ali ja to nisam skužio i nisam ispostavio račun, ali sam nakon toga ispostavio nekoliko računa drugim firmama. Zanima me kako to riješiti? PDV plaćam tek na kraju ovog mjeseca, a onaj račun sam morao izdati 3. 9.

Izdaj račun za predračun. Ti računi se vode odvojeno od redovnih računa, tako da bi to moglo biti rješenje koje bi ti moglo pomoći.
Na dan kad si primio avans izdaš račun za predračun, a po završetku posla izdaš redovan račun.

moira_67
27.09.2012., 09:34
Izdaje se račun za agencijsku proviziju koja je ugovorena kao postotak od postignute kupoprodajne cijene. U ugovoru je cijena u Eur, plaćanje u roku 5 dana od potpisivanja ugovora,po srednjem tečaju HNB-a na dan plaćanja. E sad,agencija izdaje račun na dan sklapanja ugovora, prema s.t. HNB-a na dan ugvora. Na dan isplate, izdaje se novi račun za razliku kao storno ili dodatak zbog promjene u tečaju.
Ono što me zanima jest sljedeće: kakvu napomenu staviti u takav račun i da li što treba?

moira_67
27.09.2012., 13:31
Izdaje se račun za agencijsku proviziju koja je ugovorena kao postotak od postignute kupoprodajne cijene. U ugovoru je cijena u Eur, plaćanje u roku 5 dana od potpisivanja ugovora,po srednjem tečaju HNB-a na dan plaćanja. E sad,agencija izdaje račun na dan sklapanja ugovora, prema s.t. HNB-a na dan ugvora. Na dan isplate, izdaje se novi račun za razliku kao storno ili dodatak zbog promjene u tečaju.
Ono što me zanima jest sljedeće: kakvu napomenu staviti u takav račun i da li što treba?

PLIIIIIZ ako netko može odgovoriti

GricGric
27.09.2012., 21:21
PLIIIIIZ ako netko može odgovoriti

Samo obračunaš tečajnu razliku , u plusu ili minusu i za to izdaš račun.
U napomeni možeš (i ne moraš) naglasiti na koji datum uplate ili broj računa se tečajna razlika odnosi. Ako ništa ne navedeš, podrazumijeva se da se odnosi na:
1. uplate koje su bile u tom mjesecu - ako je datum računa tečajne razlike zadnji dan u mjesecu
2. uplate koje su bile na dan - ako je datum računa tečajne razlike sredina mjeseca

moira_67
28.09.2012., 06:48
Hvala puno Gric!

Neytiri11
10.10.2012., 11:00
Pozdrav,

Trebala bih pomoć od vas malo iskusnijih. S danom 05.10. na ŽR mi je "sjela " uplata od cca 5.000,00 kn kod koje je navedeno da je to avansno plaćanje za uslugu. Hoće li biti pogrešno ako sa 05.10. napravim račun za predujam iako će ta usluga biti obavljena do kraja ovog mjeseca pa onda sa 15/20/ili 31.10. ( ovisno s kojim datumom do kraja mjeseca ) storno tog računa te ispravan račun. To bih napravila više zbog svoje evidencije pa pitam vas koji ste upućeniji....hoće li to biti pogrešno???

lili p.
10.10.2012., 12:44
Neće biti pogrešno :mig:

Dovoljno je na jednoj temi pitati, pa ću ti obrisati pitanje na drugoj :mig:

Neytiri11
10.10.2012., 14:12
Neće biti pogrešno :mig:

Dovoljno je na jednoj temi pitati, pa ću ti obrisati pitanje na drugoj :mig:

:)..nisam znala u koju temu pripada pitanje pa sam išla na sigurno i pitala na dva mjesta...sorry.....I HVALA:D

GricGric
10.10.2012., 20:40
Pozdrav,

Trebala bih pomoć od vas malo iskusnijih. S danom 05.10. na ŽR mi je "sjela " uplata od cca 5.000,00 kn kod koje je navedeno da je to avansno plaćanje za uslugu. Hoće li biti pogrešno ako sa 05.10. napravim račun za predujam iako će ta usluga biti obavljena do kraja ovog mjeseca pa onda sa 15/20/ili 31.10. ( ovisno s kojim datumom do kraja mjeseca ) storno tog računa te ispravan račun. To bih napravila više zbog svoje evidencije pa pitam vas koji ste upućeniji....hoće li to biti pogrešno???

Tako je ispravno, baš kako si opisala...

Inače ako se obje radnje dešavaju u istom mjesecu - uplata predujma i ispostavljanje računa nakon izvršene usluge - dakle ako su obe radnje u istom mjesecu, tada ne treba izdavati račun za predujam, dovoljan je obični račun.
No i dalje ije ispravno izdati račun za predujam kad sjedne uplata, a račun za storno predujma na dan ispostavljanja pravog računa.

moira_67
11.10.2012., 09:12

Evo da se nadovežem s još jednim pitanjem. Izdan je i drugi račun za razliku 10 dana kasnije, prvi račun nije plaćen. Mogu mi sada gotovinom platiti oba računa i ja ispišem uplatnicu za plaćanje oba računa zbirno s datumom drugog računa?

kim possible
11.10.2012., 12:14
a naravno, daleko jednostavnije je napisati predračun ili ponudu ili ugovor, po kojem ti netko nešto plati, a kad plati ti napišeš račun

lili p.
11.10.2012., 14:02
Evo da se nadovežem s još jednim pitanjem. Izdan je i drugi račun za razliku 10 dana kasnije, prvi račun nije plaćen. Mogu mi sada gotovinom platiti oba računa i ja ispišem uplatnicu za plaćanje oba računa zbirno s datumom drugog računa?

Možeš :mig:
Napiši si na uplatnici za koje račune ti se veže uplata, da ti bude jednostavnije.

a naravno, daleko jednostavnije je napisati predračun ili ponudu ili ugovor, po kojem ti netko nešto plati, a kad plati ti napišeš račun

Možda je jednostavnije, ali je vrlo neispravno.
Račun si obavezna izdati kada je usluga izvršena, a ne kad ti je naplaćeno. Šta sa onima koji ti ne plate? Ne izdaješ ni račun, a uslugu si izvršila ili robu prodala?

Btw, po predračunu si isto obavezna platiti PDV, kao i po računu, ako je to sporno :mig:

moira_67
11.10.2012., 14:57
Možeš :mig:
Napiši si na uplatnici za koje račune ti se veže uplata, da ti bude jednostavnije.
:mig:

Hvala na odgovoru. Napisala ;)
Račun je izdan kad je usluga izvršena, to je sve jasno, nije mogao ići ni predračun ni ponuda jer se radi o već izvršenoj usluzi s neizvjesnim iznosom, a razlika je nastala zbog valutne klauzule u ugovoru po kojem je naplaćena provizija.

moira_67
12.10.2012., 08:05
..a razlika je nastala zbog valutne klauzule u ugovoru po kojem je naplaćena provizija.

Evo samo još jedno pitanje, da ovu razliku stavim na redovni konto prihoda od usluga ili da ide na kto.7742 (RRiF) prihod od primjene valutne klauzule?

suncica
18.10.2012., 23:06
Izdala sam račun pogrešnog broja - napisala sam da je 50 iako treba biti 60. Napisala sam novi i otišla zamoliti kupca da mi vrati stari i da ću mu dati novi. Nisu htjeli - "ne znaju gdje je", "nije im o vazno" i sl. Ukratko sad imam zbrku - dva stara jedan ispravan 50, jedan pogrešan 50 i jedan novi 60. Sve sam zaklamala skupa među svojim papirima i napisala sebi napomenu da mi nisu htjeli vratiti račun i da ovaj r.br.50 nije dobar nego da treba biti 60. Mogu li iz toga izaći kakvi problemi?

lili p.
19.10.2012., 09:03
Sve dok evidentiraš u knjigama, nećeš imati problema.
Greška pri numeraciji, no big deal :mig:

Krkimir
23.01.2013., 22:26
imam jedno pitanje:
Ako izdajem račun fizičkoj osobi, da li na njemu treba pisati ime, adresa i OIB fizičke osobe
ili to ostavim prazno?

zlocka
24.01.2013., 06:55
ne treba. kao što ni ti ne dobivaš račune u dućanu s tvojim imenom.
može stajati samo privatna osoba i grad ako želiš.
podatke ispunjavaš obrtima i firmama, i za slobodne djelatnosti mislim koji mogu pravdati trošak. neka me netko ispravi.

Kurculja
12.07.2013., 09:09
Evo jedno pitanje vezano za R1/R2, kako san dosta kasa postavlja, jedan me pita kako će izdat račun na firmu (obavljena usluga + artikal) a nije u sustavu PDVa. Ja kažen da ne može, on da može. E sad me zanima da li on može izdat isti, i ako da kako je moguće?

Znači da su podaci firme tu (koliko san skužio on bi R1 izda) ali bez PDVa :D

Darsey
12.07.2013., 11:03
Evo jedno pitanje vezano za R1/R2, kako san dosta kasa postavlja, jedan me pita kako će izdat račun na firmu (obavljena usluga + artikal) a nije u sustavu PDVa. Ja kažen da ne može, on da može. E sad me zanima da li on može izdat isti, i ako da kako je moguće?

Znači da su podaci firme tu (koliko san skužio on bi R1 izda) ali bez PDVa :D

Može, naravno.
S obzirom da nije u sustavu pdv-a, on taj pdv ne iskazuje na računu, već se poziva na čl. 90.st. 1 Zakona o pdv-u.

Kurculja
12.07.2013., 11:56
Može, naravno.
S obzirom da nije u sustavu pdv-a, on taj pdv ne iskazuje na računu, već se poziva na čl. 90.st. 1 Zakona o pdv-u.
Da ali npr VIPova kasa (nije reklama), kad se stavi u postavkama da nije u sustavu nema opciju za dodat partnera na račun, isto tako i fiskal1...
Plus ja san i mislio da ne može (jer je valjda smisao R1 da može pravdat porez), opet nisan u računovodstvenim vodama.

vejanka
12.07.2013., 12:04
Da ali npr VIPova kasa (nije reklama), kad se stavi u postavkama da nije u sustavu nema opciju za dodat partnera na račun, isto tako i fiskal1...
Plus ja san i mislio da ne može (jer je valjda smisao R1 da može pravdat porez), opet nisan u računovodstvenim vodama.

koliko sam ja vidila, VIPova kasa kad se stavi u postavkama da nije u sustavu ispisuje samo da nije u sustavu ali ne i po kojem članku zakona nije u sustavu što po meni nije ok :ne zna:

Kurculja
12.07.2013., 13:17
koliko sam ja vidila, VIPova kasa kad se stavi u postavkama da nije u sustavu ispisuje samo da nije u sustavu ali ne i po kojem članku zakona nije u sustavu što po meni nije ok :ne zna:
Ma to i nije problem sad (iako je), nego samo to R1 sranje koji triba izbacit.

devilgirl
12.07.2013., 14:18
Ma to i nije problem sad (iako je), nego samo to R1 sranje koji triba izbacit.

R1 račun izdaje firma koja je u sustavu PDV-a (po novom Zakonu R1 se više ne ispisuje na računima)
R2 obrtnici u sustavu PDV-a
R račun izdaju oni koji su van sustava (čl.90 st.1 Zakona o PDV-u)

Trebao bi moći izdati R račun sa podacima kupca ako je prodao nešto drugoj firmi.

Krkimir
12.07.2013., 14:30
R1 račun izdaje firma koja je u sustavu PDV-a (po novom Zakonu R1 se više ne ispisuje na računima)

Trebao bi moći izdati R račun sa podacima kupca ako je prodao nešto drugoj firmi.
znači da ako nisam u sustavu PDV-a onda trebam umjesto R1 pisati samo R? :ne zna:
otkad vrijedi taj zakon? što ako sam ja već izdao račune na kojima piše R1, da li trebam ispostaviti nove račune na kojima će pisati samo R
?

devilgirl
12.07.2013., 14:38
znači da ako nisam u sustavu PDV-a onda trebam umjesto R1 pisati samo R? :ne zna:
otkad vrijedi taj zakon? što ako sam ja već izdao račune na kojima piše R1, da li trebam ispostaviti nove račune na kojima će pisati samo R
?

Da, ako nisi u sustavu nisi trebao pisati R1...(od 01.07. ni oni koji su u sustavu više ne pišu R1).

Otkad je PDV-a je tako...

Savjetuj se s knjigovođom što da radiš...ne znam koliko si faktura ispostavio takvih, itd.

zlocka
12.07.2013., 17:50
radim već 2g i nisam u sustavu pdva i računi mi ne sadrže R
po savjetu knjigovođe.

vejanka
12.07.2013., 17:51
Imam dilemu sada. Da li bi na gotovinskim računima krajnjem potrošaču-nepoznati kupac/građanin izdanima iz fiskala1 isto trebalo pisati: R2 Obračun prema naplaćenoj naknadi? Ili to treba pisati samo kada se izdaje gotovinski račun na ime tj kada je "poznati kupac"?!

Kurculja
12.07.2013., 18:12

Sve je to meni jasno, bacio san oko na R1/R2 i znan osnovu, ali tio san vidit je li moguće izbacit (R1 kako on tvrdi), jer san ja siguran da ne ide ako nije u PDVu. E da sad san testira opet VIP i ima opciju korisnik di se upišu podaci (iako nije u PDVu).

apis16268
12.07.2013., 19:39
po savjetu knjigovođe.

Ne bi ni meni, da sam na tvom mjestu, imali ništa osim člana zakona da nisam u sustavu.

DOLPHIN19
12.07.2013., 20:43
Budući da na izlaznim računima mora pisati da su boravišna i pp oslobođeni PDVa dali netko zna član Zakona ili Pravilnika koji se piše na račun?

devilgirl
12.07.2013., 21:41
po savjetu knjigovođe.

Dobro si radila, taj račun se "zove" R račun, ali nema oznaku R, znači na njemu piše samo račun broj... i na temelju kojeg člana nije obračunat PDV, :)

zlocka
13.07.2013., 08:16
"Temeljem zakona o porezu na dodanu vrijednost čl. 90, st. 2. obrt nije u sustavu pdv-a, stoga pdv nije obračunat."

da, to mi stoji sve na računu. tak je ok, zar ne? :D

Kurculja
14.07.2013., 11:11
"Temeljem zakona o porezu na dodanu vrijednost čl. 90, st. 2. obrt nije u sustavu pdv-a, stoga pdv nije obračunat."

Ja mislin da je, bilo je prije 22 (ako se ne varan) ali od 1.7. je čl 90

zlocka
14.07.2013., 18:03
prije sam imala napisano samo da nisam u sustavu pdva i da on nije obračunat, nisam pisala po kojem zakonu i članku.

vejanka
15.07.2013., 13:05
Imam dilemu sada. Da li bi na gotovinskim računima krajnjem potrošaču-nepoznati kupac/građanin izdanima iz fiskala1 isto trebalo pisati: R2 Obračun prema naplaćenoj naknadi? Ili to treba pisati samo kada se izdaje gotovinski račun na ime tj kada je "poznati kupac"?!

zna li netko ?

Krkimir
15.07.2013., 14:05
Upravo sam saznao da se na račun više ne stavlja broj računa nego IBAN :misli:
Jel trebam ponovno poslati račune sa IBAN-om ili vrijedi kako se radilo prije?

devilgirl
15.07.2013., 15:52
Upravo sam saznao da se na račun više ne stavlja broj računa nego IBAN :misli:
Jel trebam ponovno poslati račune sa IBAN-om ili vrijedi kako se radilo prije?

Od 01.06. svi računi trebaju imati žiro u IBAN konstrukciji...

Darsey
15.07.2013., 16:43
zna li netko ?

Elemente gotivinskih računa propisuje Opći porezni zakon. Ako se ne varam taj zakon to ne propisuje.

devilgirl
15.07.2013., 23:37

Budući da se stavak 2 referira na stavak 1 ispravnije bi bilo:

Poduzetnik nije u sustavu PDV-a prema čl.90 Zakona o PDV-u, PDV nije obračunan.

http://www.misljenja.hr/novosti/sadrzaj-elementi-racuna-nakon-1-srpnja-2013/223/

Evo i ovi isto misle, :)

Mislim da nitko sad neće cjepidlačit oko toga, ali...

vejanka
16.07.2013., 11:03
Elemente gotivinskih računa propisuje Opći porezni zakon. Ako se ne varam taj zakon to ne propisuje.

tako je, on to ne spominje a pravilnik i zakon o PDVu nalažu da obrtnici dohodaši moraju na računu dodati obveznu napomenu "obračun prema naplaćenoj naknadi"
i sad se dvoumim da li samo na "virmanske" ili i na gotovinske krajnjem potrošaču isto :confused::ne zna::504:

Darsey
16.07.2013., 11:45
Mmmm da...
al nekak si mislim da krajnjem kupcu (građanu) nije uopće bitno kako obrtnik obračunava pdv i jel ga obračunava, niti mu je bitna stopa niti iznos. Plati račun i gotovo.
Dok, s druge strane nekom obrtniku ili poduzetniku taj podatak s računa nešto govori i zato na te račune treba stavljati tu opasku.
Tako to meni nekako izgleda.

doktor kronja
19.07.2013., 19:13
Pozdrav,

trebam pomoć. Obrtnik sam paušalist, registriran za usluge istraživanja tržišta.
Nisam u sustavu PDV-a. Promet mi je mali. Kupac moje usluge je trgovačko duštvo (d.o.o.) iz zemlje članice EU.

Prema zadnjim informacijama koje imam (tj. iz "Najčešća pitanja i odgovori u vezi novog Zakona o porezu na dodanu vrijednost- drugi dio" točka 18. --- objavljeno na stranicama PU danas), kao obrtnik paušalist (mali porezni obveznik) koji koji ima isporuku usluge prema d.o.o. (poreznom obvezniku) u zemlji članici EU obvezan sam zatražiti PDV ident. broj prije izdavanja takvog računa ali i dalje ostajem van sustava PDV-a.

Naravno, to sam saznao tek kad sam već ispostavio i naplatio prvu takvu fakturu (naravno poslije 1.7.2013).

Pitanje je šta sad???
Tražiti PDV Ident. broj, zatim napraviti novi račun sa tim brojem??
Kako to funkcionira, ako je račun već naplaćen?? Storno??

Napominjem, obrtnik sam paušalist, te ne vodim nikakve poslovne knjige osim evidencije o prometu tj. KPR obrazac.

puno hvala

veronika04
21.07.2013., 21:22
Molim Vas pojašnjenje : IR-a za usluge -tuzemna- ako je samo čista usluga (postava podnih obloga, priprema podloge za postavu poda ili slične građevinske radove- samo usluga izrade) da li se obračunava PDV ili ne po novom zakonu građevinskoj firmi čiji je objekat?
Isto za IR-u na kojoj piše Dobava i postava podnih obloga(ili slično) -nije čista usluga već ima i robe?

Molim još i provjera za d.o.o. ( obveznik PDV)
IR-a TUZEMNA isporuka dobara treba imati : OIB
IBAN
obračunava se PDV

IR-a isporuka dobara u EU ili Treće zemlje: PDV ID broj
Euri broj
IBAN
SWIFT
ne obračunava se PDV- treba biti napisana klauzula:" Oslobođeno PDV-a prema čl.41 "

IR-a tuzemna za usluge: OIB
IBAN
PDV se obračunava (izuzetak neke usluge u građevini- to mi nije jasno koje i u kojim situacijama)

IR-a usluga za EU ili Treće zemlje:PDV ID broj
IBAN
PDV se ne obračunava - na računu napisati klauzulu "Prijenos porezne obveze temeljem čl. 17 st.1 "

Da li se izlazni računi za isporuke izvan Hrvatske izdaju u kunama ili u EURIMA?

vejanka
22.07.2013., 13:06
IR-a tuzemna za usluge: OIB
IBAN
PDV se obračunava (izuzetak neke usluge u građevini- to mi nije jasno koje i u kojim situacijama)

IR-a usluga za EU ili Treće zemlje:PDV ID broj
IBAN
PDV se ne obračunava - na računu napisati klauzulu "Prijenos porezne obveze temeljem čl. 17 st.1 "

Da li se izlazni računi za isporuke izvan Hrvatske izdaju u kunama ili u EURIMA?

Izdaju se u kunama.

ja sam na računima (i za tuzemstvo i za EU i za treće zemlje) pustila da se vidi i OIB i PDV ID, nigdje ne piše da se ne smije viditi oba :ne zna: a ja to moram upisivati u osnovnim postavkama programa u zaglavlju i ne da mi se prije svakog računa ić ispravljat zaglavlje (synesis)....

moira_67
09.01.2014., 11:06
Još jednom da nešto provjerim. Poduzeće je u sustavu PDV-a. Izdaje račun građaninu i građaninu strancu. Radi se o uznosima 20-ak tisuća kuna.
Izdaju li se oni u skladu s Zakonom o PDV-u ili Općim p.z.?
Dakle, trebam li imati OIB i sve ostalo od kupca budući da se radi o većem iznosu i plaćanju na žiro?
Hvala!

moira_67
09.01.2014., 12:35
Evo mene opet, hitno mi je pa bih molila ako netko može pomoći.
U knjizi "Novi zakon o PDV-u od 1.srpnja 2013.", HZRIF, stoji kako se računi krajnjim potrošačima (dakle građanima) izdaju u skladu s OPZ-om i Zakonom o fiskalizaciji.
Znači, bez obzira na iznos, izdajem ga prema ovim zakonima.
Imam synesis, modul prodaja, izdajem onaj račun G. Jel to u redu?

devilgirl
09.01.2014., 23:10
Evo mene opet, hitno mi je pa bih molila ako netko može pomoći.
U knjizi "Novi zakon o PDV-u od 1.srpnja 2013.", HZRIF, stoji kako se računi krajnjim potrošačima (dakle građanima) izdaju u skladu s OPZ-om i Zakonom o fiskalizaciji.
Znači, bez obzira na iznos, izdajem ga prema ovim zakonima.
Imam synesis, modul prodaja, izdajem onaj račun G. Jel to u redu?

Da, račun G ti je za to...e sad ovaj stranac ako je iz treće zemlje ima pravo na povrat pdv ako roba ide preko grane...pa bi trebalo ispuniti onaj obrazac pdv-p..

moira_67
10.01.2014., 07:24
Da, račun G ti je za to...e sad ovaj stranac ako je iz treće zemlje ima pravo na povrat pdv ako roba ide preko grane...pa bi trebalo ispuniti onaj obrazac pdv-p..

Radi se o obavljenoj usluzi koja je oporeziva kod nas. Hvala ti puno na odgovoru.

kanj
14.01.2014., 10:07
Molim vas za pomoć, trebam izdati račun za predujam primljen iz inozemstva. Predujam je primljen u prosincu, a ugovorena usluga nije još realizirana.

Predujam ne podliježe obračunu PDV-a na temelju članka 38. Pravilnika. Radi se o kupcu i dobavljaču, pravnim osobama.

Kako bi vi napravili ispis ovog računa u programu Synesis, u okviru modula Inotrgovina te mogućnosti nema.

Hvala!

kanj
14.01.2014., 17:04
Ima li netko tko može pomoći? Da li je netko pisao račun za primljeni predujam iz inozemstva?

Hvala, puno!

Trampuca
14.01.2014., 21:11
Ima li netko tko može pomoći? Da li je netko pisao račun za primljeni predujam iz inozemstva?

Hvala, puno!

Što se tiče primljenih predujmova za isporuke u EU trebate izdati račun sa svim elementima iz članka 79. st. 1. (kao da izdaje račun za predujam u tuzemstvu).

Na računu treba navesti PDV-e ID broj primatelja kojem će te isporučiti dobra/usluge. Kako ste i samo naveli, nema obveze obračuna PDV-a, jer ona nije ni nastala. Također još u napomenama morate navesti članak oslobođenja od obračuna PDV-a ovisno radi li se o dobrima/uslugama (čl. 17. ili 41.). Pazite da vam ovaj račun ne uđe u ZP jer isporuka dobara/usluga nije izvršena.

Ovaj račun nema nekakvo značenje, tako da je upitno da li ga uopće izdavati.

kanj
15.01.2014., 05:08
Trampuca, hvala najljepša na odgovoru i pomoći!

Mar@
16.01.2014., 10:44
Molim jedan hitni odgovor!!!

Do kojeg datuma se moraju ispostaviti računi za prethodni mjesec? Čl.78.st4.Zakona o PDV-u kaže do petnaestog dana u mjesecu za prethodni mjesec za isporuke dobara i usluga iz čl.41.st.1. Zakona (oslobođene isporuke unutar EU).
Malo ispod čl.78.st.9. kaže da se za izdavanje računa za isporučena dobra i usluge unutar RH primjenjuju pravila ovog Zakona.:confused: Da li se prema tome stavak 4.odnosi i na te račune?
Raspravljamo u firmi možemo li danas i sutra još fakturirati koji račun iz 12.mjeseca.
Vaše mišljenje molim!

Darsey
16.01.2014., 16:15
Računi se moraju ispostaviti do 15-tog za protekli mjesec.
Ako vam je tehnički moguće, i ako niste još predali pdv za 12. mjesec ne vidim razloga zašto ne bi račun mogli izdati s datumom 31.12.

Mar@
16.01.2014., 20:41
Možemo izdati račun s 31.12.2013., ali će mi na njemu pisati da je račun kreiran na dan kad je napravljen (u ovom slučaju 16.01. ili 17.01.). Program je tako napravljen i to se ne može isključiti. Prema tome bili bismo u prekršaju.

Ma rekla sam još jučer svojima u firmi da je zadnji dan za fakturiranje 15., samo sam htjela provjeriti, biti sigurna.

Hvala!

latica7
17.01.2014., 08:30
imam pitanje za iskusne,

ako je cijena proizvoda definirana u cjeniku npr. 70 EUR po srednjem tečaju,
zanima me RABAT, da li u fakturi mora biti iskazan u % ili mogu napisati npr. rabat 50,00 kn, na iducoj fakturi rabat 70 kn i sl.
u stvari, nisam upoznata s tim rabatima, da li je dozvoljeno proizvoljno nekom kupcu odobriti rabat, a drugom ne i u kojim iznosima?

HVALA!

Darsey
17.01.2014., 16:22
Ovisi da li se radi o maloprodaji ili veleprodaji.

U veleprodaji rabat je stvar dogovora tebe i kupca , intresa i poslovnog odnosa kojeg imate, te stvar vaše poslovne politike.
Neke firme odobravaju rabate ovisno o količini kupljene robe i načinu plaćanja. Pa tako za veliku količinu robe ili plaćanje po predračunu daju veći rabat, Ovisi od firme do firme.

Kod maloprodaje ta cijena mora biti unaprijed određena prema zakonu o zaštiti potrošača.
E sad , dal se nešto u tom zakonu o zaštiti potrošača mjenjalo u zadnje vrijeme nisam sigurna, to provjeri.

latica7
17.01.2014., 22:28
hvala darsey,
riječ je o veleprodaji, da li to znači da u cjeniku definiramo cijenu a po dogovoru odobrim rabat, ili mogu i cijenu mijenjati , samo ne znam cemu onda cjenik.

mik
20.01.2014., 13:52
Pozdrav!

Imam pitanje vezano za izdavanje računa u EU u odnosu na PDV pa bi bila jako zahvalna ako mi može netko dati savjet. Radi se o računu koji izdaje d.o.o. koji je u sustavu PDV-a i to za konzultantske usluge.

Račun izdajem firmi u Njemačkoj s kojom imam ugovorenu bruto naknadu uz napomenu u ugovoru „All fees quoted are inclusive of VAT if applicable and all other taxes. The fees will be paid gross.“

S obzirom da se za usluge PDV plaća prema zemlji primatelja usluge (u ovom slučaju Njemačkoj), moje pitanje je smijem li ja ipak na računu koji ide u Njemačku iskazati PDV? Npr. ugovorena naknada mi je bruto 1000 kn pa onda na računu pišem kao vrijednost usluge 800 kn + 200 kn PDV.

Ako ne smijem iskazati PDV, kako riješiti tu situaciju s obzirom na ugovor koji imam s njima?

Hvala!

Darsey
20.01.2014., 18:10
hvala darsey,
riječ je o veleprodaji, da li to znači da u cjeniku definiramo cijenu a po dogovoru odobrim rabat, ili mogu i cijenu mijenjati , samo ne znam cemu onda cjenik.

Ovisi kako vam je poslovanje uređeno.
Ako imaš s kupcima godišnje ugovore onda tamo možeš navesti npr.
za količinu robe x rabat je toliki, za količinu veću od toga rabat je ovoliki.
Možeš im rabat odrediti i već pri odgovoru na njihov upit.
Obično ide oni tebi šalju upit, ti šalješ ponudu, a oni onda, ako im pašu uvjeti izdaju naruždbu.
Tad možeš već u ponudi navesti koji su tvoji uvjeti, pa onda oni prema tome procjene što im paše i tako izdaju narudžbu.
Sve ovisi kako vi poslujete.

latica7
21.01.2014., 09:45
Ovisi kako vam je poslovanje uređeno.
Ako imaš s kupcima godišnje ugovore onda tamo možeš navesti npr.
za količinu robe x rabat je toliki, za količinu veću od toga rabat je ovoliki.
Možeš im rabat odrediti i već pri odgovoru na njihov upit.
Obično ide oni tebi šalju upit, ti šalješ ponudu, a oni onda, ako im pašu uvjeti izdaju naruždbu.
Tad možeš već u ponudi navesti koji su tvoji uvjeti, pa onda oni prema tome procjene što im paše i tako izdaju narudžbu.
Sve ovisi kako vi poslujete.

nisam bas jasno objasnila što me zanima,
znaci veleprodaja, s kupcima usmeno dogovaramo cijene količine itd.
sad me zanima ako u ciijeniku imamo 70 eur u protuvrijednosti kn na dan izdavanja računa, da li smijem jednom kupcu na fakturi iskazati popust 1000 kn,
a drugom kupcu 500 kn popusta.
ili da uopće ne iskazujem punu cijenu - popust, već samo cijenu koju sam dogovorila s kupcem, ali u tom sluč.se ne pridržavam cijenika.
ne znam jeste razumjeli, malo sam zakomplic. :)

kazablanka
21.01.2014., 17:40
Pozdrav,

evo i ja imam pitanje, nova sam pa se ispričavam ako je glupo i ako je pitanje već bilo.

Nedavno smo počeli prodavati robu putem komisije. Nakon isteka mjeseca prodavaonice šalju izvještaje o prodaji i prodane komade treba fakturirati (proizvod sadrži PDV).

Znači, sada nakon 31.1., a sve do negdje 10.2., stizat će izvještaji.

Moje je pitanje, s kojim datumom mi radimo račun po odjavi (to su sve veleprodajni R1, transakcijski računi)?

Jer, s obzirom da je proizvod prodavan tijekom siječnja (u maloprodajama), porezna obaveza je nastala u siječnju pa bi bilo logično s 31.1.14, da uđe u obračun PDV-a za siječanj.

Ali, pošto i veleprodajni računi podliježu fiskalizaciji u smislu da se na njima ispisuje operater, datum i vrijeme (bez Zik-a i Jir-a ili kako već), a izvještaji stižu u veljači (jer mjesec mora završiti da bi oni izradili odjave), sam program stavlja tekući datum, tj, datum iz (npr.) veljače.

Da li bih onda trebala nekako ručno mijenjati datum u 31.1, iako je na odjavi razvidno da je stigla primjerice 3.2 (ima vrijeme ispisa)? Što ako mi izvještaj iz dućana dođe kasno, iza 20 u mjesecu (nakon predaje PDV-a za prethodni mjesec) pa račun napravim s krajem veljače? To je prekršaj?
Pa eto, ako netko zna...

devilgirl
22.01.2014., 00:35
Pozdrav,

evo i ja imam pitanje, nova sam pa se ispričavam ako je glupo i ako je pitanje već bilo.

Nedavno smo počeli prodavati robu putem komisije. Nakon isteka mjeseca prodavaonice šalju izvještaje o prodaji i prodane komade treba fakturirati (proizvod sadrži PDV).

Znači, sada nakon 31.1., a sve do negdje 10.2., stizat će izvještaji.

Moje je pitanje, s kojim datumom mi radimo račun po odjavi (to su sve veleprodajni R1, transakcijski računi)?

Jer, s obzirom da je proizvod prodavan tijekom siječnja (u maloprodajama), porezna obaveza je nastala u siječnju pa bi bilo logično s 31.1.14, da uđe u obračun PDV-a za siječanj.

Ali, pošto i veleprodajni računi podliježu fiskalizaciji u smislu da se na njima ispisuje operater, datum i vrijeme (bez Zik-a i Jir-a ili kako već), a izvještaji stižu u veljači (jer mjesec mora završiti da bi oni izradili odjave), sam program stavlja tekući datum, tj, datum iz (npr.) veljače.

Da li bih onda trebala nekako ručno mijenjati datum u 31.1, iako je na odjavi razvidno da je stigla primjerice 3.2 (ima vrijeme ispisa)? Što ako mi izvještaj iz dućana dođe kasno, iza 20 u mjesecu (nakon predaje PDV-a za prethodni mjesec) pa račun napravim s krajem veljače? To je prekršaj?
Pa eto, ako netko zna...

VP računi se mogu fakturirati do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec prema Zakonu o PDV-u..

Na odjavu bi ti trebali staviti napomenu da je račun za prodanu robu u periodu 01.01.-31.01.2014.godine, i ti bi trebala bez obzira ako ti je datum izdavanja računa npr.05.02. imati polje datum isporuke i tamo staviti 31.01.2014.

Znači moraš razlikovati datum ispisa/izrade računa od datuma računa koji je vezan za određeno porezno razdoblje.

Prekršaj je ako ne fakturiraš nešto što je prodano u određenom poreznom razdoblju jer "skrivaš" obvezu PDV-a od države, a s tim se nije za igrati....

Uvedi disciplinu kod komisija, da ti pošalju odjave do 5-og u mjesecu za prethodni mjesec, a njima bi trebalo biti u interesu jer ako dobiju račun s 31. u mjesecu mogu koristiti pretporez..

Darsey
22.01.2014., 09:23
nisam bas jasno objasnila što me zanima,
znaci veleprodaja, s kupcima usmeno dogovaramo cijene količine itd.
sad me zanima ako u ciijeniku imamo 70 eur u protuvrijednosti kn na dan izdavanja računa, da li smijem jednom kupcu na fakturi iskazati popust 1000 kn,
a drugom kupcu 500 kn popusta.
ili da uopće ne iskazujem punu cijenu - popust, već samo cijenu koju sam dogovorila s kupcem, ali u tom sluč.se ne pridržavam cijenika.
ne znam jeste razumjeli, malo sam zakomplic. :)

Tehničke detalje sami organizirate . Ovisi koje su vam tehničke mogućnosti, o tome kako ste knjigovodstvo ustrojili , kakva vam je poslovna politika.

Možete na tom cjeniku napomenuti na se na navedene cijene obračunava rabat ovisno o cijeni, količini, ugovoru...
Imaš firmi koje šalju svoje štampane kataloge s cijenama svim kupcima, a onima koji kupuju puno ili plaćaju odmah , dodaju i letak s posebnim uvjetima i rabatima.

latica7
22.01.2014., 10:17
hvala Darsey,
uglavnom u veleprod. mogu cijenu i popuste formirati u dogovoru s kupcima.

trati
22.01.2014., 11:29
Molim Vas pomoć...vozilo je kupljeno na firmu od fizičke osobe preko ugovora, zbog neznanih razloga nakon 7 mjeseci ide na prodaju. Kako treba ispostaviti račun, sa pdv-om ili treba platiti porez na prijenos, poduzetnik je u sustavu pdv-a, ugovor je iz 7mjeseca prošle godine, a krajem ovog mjeseca bi se izdao račun za prodaju vozila fizičkoj osobi.

kazablanka
22.01.2014., 14:31
VP računi se mogu fakturirati do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec prema Zakonu o PDV-u..

Na odjavu bi ti trebali staviti napomenu da je račun za prodanu robu u periodu 01.01.-31.01.2014.godine, i ti bi trebala bez obzira ako ti je datum izdavanja računa npr.05.02. imati polje datum isporuke i tamo staviti 31.01.2014.

Znači moraš razlikovati datum ispisa/izrade računa od datuma računa koji je vezan za određeno porezno razdoblje.

Prekršaj je ako ne fakturiraš nešto što je prodano u određenom poreznom razdoblju jer "skrivaš" obvezu PDV-a od države, a s tim se nije za igrati....

Uvedi disciplinu kod komisija, da ti pošalju odjave do 5-og u mjesecu za prethodni mjesec, a njima bi trebalo biti u interesu jer ako dobiju račun s 31. u mjesecu mogu koristiti pretporez..

Puno, puno hvala na odgovoru.

Da, moramo uvesti reda u komisije, radi se o proizvodu na koji je tek lani uveden PDV 5% (znanstvena knjiga), a prodaja je toliko loša da velik dio skladišta uopće nema prodaju. I to je problem, jer ne znamo da li izvještaj nije stigao do nas, ili ga nije bilo (a što je najgore, po računima, kako su mali, ima svega par kuna PDV-a ali ne bih voljela da nas na to love).

Stizalo je i po par odjava odjednom prije, i po jedna za npr. svih 6 mjeseci... Mi se stvarno trudimo i trudit ćemo se i ubuduće, ali nekad i nije do nas (samo to poreznu ne zanima) :)