PDA

View Full Version : Gnojna angina

stranice : [1] 2

Aragorn
14.01.2005., 18:59
dakle čopila me ista. Nakon koliko otprilike popušta uz antibiotike?
I još jedna stvar, kaj bi bilo kad nebi pio antibiotike? Nime, nekak su ljudi to rješavali i prije antibiotika, zar ne?

Aenea
14.01.2005., 20:34
Mislim da je prije pojave antibiotika upala krajnika odnosno tonzilitis mogao dovesti i do reumatske groznice.
Infekcija krajnika je prvenstveno djecja bolest iako se ponekad razbole i odrasli, i ako bol u grlu i temperatura potraju dulje od 48 sati, ovisno o tezini infekcije lijecnik ce prepisati kuru antibiotika i trebalo bi proci za nekoliko dana. Simptomi se obicno mogu ublaziti panadonom i redovitim uzimanjem tekucine.

Aragorn
14.01.2005., 21:21
Ok. A sad hipotetsk...možeš li dobit anginu od cure/dečka a da ovaj uopće nema simptome?

magic
14.01.2005., 21:23
da.

ako ima streptokok, a nema simpoma. hipotetski.

plavuša
17.06.2006., 13:41
Kako se liječi gnojna angina?

alexxx
17.06.2006., 13:43
antibioticima.

plavuša
17.06.2006., 13:46
kojim?

sora
17.06.2006., 13:50
ako je gadno penicilinskom inekcijom

alexxx
17.06.2006., 14:50
kojim?
ovisi o tome koja bakterija je uzročnik.

nažalost, briseve ne radimo na forumu, molimo obratite se izabranom liječniku opće prakse koji je, za razliku od stručnog medicinskog tima forum.hr-a, ovlašten izdavati recepte.

Desiree
17.06.2006., 14:53
ako je gadno penicilinskom inekcijommene bi to ubilo :)

strangelove
18.06.2006., 16:20
streptokokna(gnojna) angina liječi se penicilinskim preparatima: Ospen, Silapen,..
naravno, ako niste alergični na penicilin, ako da, onda se daju cefalosporini il još bolje azitromicin(Sumamed) stim da se tad lijek uzima 3 dana, dok se Silapen mora uzimati 10.(triput na dan po 1 tableta)
+antipiretik i nadoknada tekućine..
injekciju imate pravo odbiti.

x-type
18.06.2006., 20:14
da li je gnojna angina ako se krajnici gnoje, ali ne bole, i ako to traje dugo, npr 2 godine?

Monica.
19.06.2006., 01:37
da li je gnojna angina ako se krajnici gnoje, ali ne bole, i ako to traje dugo, npr 2 godine?

Valjda se šališ :rolleyes:;gnojna/streptokokna (beta hemofilički streptokok,najčešće) angina je užasno bolna,te ju obično prati visoka temperatura.Baš ju trenutno imam i nakon 6 injekcija sam dobila osip, tako da sada pijem Dalacin C.Uglavnom,uživam...:(

Lili Marlen'
19.06.2006., 08:56
ja sam ju imala prije par mjeseci, nešto prestrašno...nakon 2 tjedna silapena, sumamed mi je izliječio boljke :cerek:
uglavnom monika suosjećam s tobom
pitanje...prehlađena sam, grlo me malo pecka, nos me zeza i kašljem, a mislila sam večeras u teretanu pa me zanima ima li tko iskustva s tim situacijama, može li mi naškodit to još više? jednostavno ne mogu ležat doma. :(

Tatsha
19.06.2006., 09:16
meni je pametni dr prepisao ospene, pa kad sam došla nazad na hitnu ( oni su me i poslali), dr je poludila, jedva sam otvarala usta, a kamo da pijem te xxl tabletine; uglavnom 7 dana sam išla na injekcije :mad:

nehaj007
19.06.2006., 10:02
ja sam pretprošlo i ono prije ljeto imao gnojnu anginu ali više nemam, zašto prestao sam pit ledenu vodu iz frižidera:s tko bi reko:zubo:

strangelove
19.06.2006., 18:42
tablete se i pripisuju lakšim slučajevima, npr. onima koji mogu savjet pitat na forumu, ali da, injekcije su daleko učinkovitije uz ono popratno peckanje na mjestu injiciranja.

@x-type.. ne bi bila angina, možda se kod vas radi o nekom apscesu (peritonzilarnom?), ali o tome trebate razgovarati sa svojim liječnikom

imago2007
19.06.2006., 22:28
Koliko često se smiju uzimati antibiotici?

Ja imam kroničnu gnojnu anginu. Malo mi pomaze alternativa tzv. kolodino srebro, ali to bi trebalo biti mjesecima, svaki dan.A ja sam naravno trut po tom pitanju.

imago2007
19.06.2006., 22:29
Što je apsces?

Meni krajnici izgledaju kao kateri, još malo pa ih neće ni biti nego će mi se kroz te rupe vidjet zid iza mojih ledja. Nedavno sam bila kod otorinolaringologa i on je fino rekao bez opasnosti. Doduše, došla sam u fazi kad su krajnici bili full čisti, od Koloidnog srebra, a što nisam dozivjela godinama. Njega krateri od tog gnoja nisu uzrujavali i tvrdio je da pretjerujem. Mislim se idiote.

x-type
20.06.2006., 12:49
apsces je gnojna upala.
moji su isto bili kvrgavi i puni rupa, alisam ja taj gnoj redovito istiskao. nekad su znale biti grozno velike količine. sad su se krajnici jako smanjili. lijevi, koji je normalne veličine, se ne gnoji, bar ne jako, a desni se skroz osušio, a u tom ostatku se formira gnojna nakupina jednom tjedno koju isto istisnem.

inače, narodni lijek za krajnike je orahovo lišće. zamota se u gazu i to se sveže oko vrata tako da list bude na krajnicima i to se onda obično preko noći nosi. prilično je djelotvorno, ali može biti neugodno budući da orahovo lišće može nagristi kožu, zato oprezno s tim.

sora
20.06.2006., 12:54
kak sam ti ranije napisala penicilinskim inekcijama, a ko je na to alergican.. hmm.. onda valda doktor zna sto treba dat umjesto toga.

Joj.. imala sam s tim problema.. svako malo sam bila bolesna, te grlo, te temperatura.. i tako skoro svaka dva mjeseca. Promijenila sam doktoricu opće prakse i ona me odmah poslala na vadjenje mandula (naravno u periodu kada nisam imala upalu ili anginu). Od onda sam bila svega tri puta bolesna.. a to je bilo prije tri i pol godine.

Stoga cim prije idi to izvadit!

sora
20.06.2006., 12:56
..a desni se skroz osušio, a u tom ostatku se formira gnojna nakupina jednom tjedno koju isto istisnem.

Ti to diras i stisces???? :eek: Kak uspijes.. guras prste do grla :rofl: .. ili kak? Isss...

strangelove
20.06.2006., 13:05
da, što je sora napisala takve "nefunkcionalne" krajnike treba izvaditi. bilo bi dobro da odete na pregled i kod stomatologa.
FDA ne preporučuje koloidno srebro, pogotovo dugotrajno uzimanje zbog odlaganja srebra u organizam, znači više štete nego koristi.

x-type
20.06.2006., 14:56
Ti to diras i stisces???? :eek: Kak uspijes.. guras prste do grla :rofl: .. ili kak? Isss...
pa da. prvo je bilo i meni "ajme", al kad sam vidio šta sve unutra ima, nije mi uopće bilo žao. sad mi nije uopće bad. uostalom, zar nikad se nikad nisi nalokala pa se zrigala na prst da ti bu lakše? to ja zovem dubokim!

Lili Marlen'
20.06.2006., 19:49
ajme majko mila...čovječe daj odi doktoru!!! :eek: :zubo:

sora
20.06.2006., 21:24
pa da. prvo je bilo i meni "ajme", al kad sam vidio šta sve unutra ima, nije mi uopće bilo žao. sad mi nije uopće bad. uostalom, zar nikad se nikad nisi nalokala pa se zrigala na prst da ti bu lakše? to ja zovem dubokim!

Tesko za povjerovat.. ali nisam nikad! A ti sad vjeruj ili nemoj vjerovat.. i don't drink alc..:rofl:

Meni se cini da je plavuša napisala taj post i otišla.. :zubo:
@ plavusa: Jel ti opce citas nase postove.. ili si vec na operacijskom stolu???

ssanja
04.08.2007., 18:48
Zanima me da li je još nekoga sastavila angina ovih dana???

Jučer sam se probudila s otečenim krajnicima, da bi do popodne buknuli do veličine kajsija:eek: :eek: :eek:

Temperatura konstantno između 38,7 i 39,2 C. Padne samo sat vremena nakon Voltaren čepića:mad: :mad: , i ajmo opet.

Pijem Sumamed, ali ne osjećam baš da nešt´djeluje

Ima li tko kakav dobar starinski recept( ne mogu gutati i što je najtragičnije - ne mogu pričati!)

Piggy
04.08.2007., 18:51
Čaj od kadulje.

vendella
04.08.2007., 19:04
Ja se čudim što imaš snage sjedit za kompom i gledat u ekran... :) Sjećam se takvih angina i obično se ne bi digla par dana iz kreveta osim za nužne stvari :) Srećom već par godina me tako nešto nije uhvatilo... ali znalo je i mene ljeti ponekad.
Nažalost ne sjećam se nekog učinkovitog lijeka, osim čekanja da prođe taj udarni dio... Uzivaj u tekućoj hrani i miruj... ja sam isto u tom stanju (kao posljedica operativnog vađenja zuba) i dosadno je za krepat...
Uglavnom, želim ti brzo ozdravljenje!

ssanja
04.08.2007., 19:19
Ja se čudim što imaš snage sjedit za kompom i gledat u ekran... :) Sjećam se takvih angina i obično se ne bi digla par dana iz kreveta osim za nužne stvari :) Srećom već par godina me tako nešto nije uhvatilo... ali znalo je i mene ljeti ponekad.
Nažalost ne sjećam se nekog učinkovitog lijeka, osim čekanja da prođe taj udarni dio... Uzivaj u tekućoj hrani i miruj... ja sam isto u tom stanju (kao posljedica operativnog vađenja zuba) i dosadno je za krepat...
Uglavnom, želim ti brzo ozdravljenje!

Ma ne mogu više ležati bole me leđa, je u pravu si malo me peku oči . Meni je to robija, ja sam inače od onih koji k´o da imaju feferonu u turu:rofl: :rofl: :rofl: ,
najveća mi je kazna biti zarobljena u kući.
Bdw, za koliko će proći???

I,još, jel sad imaš ovakav čaobni osmjeh:zubo: ?

vendella
04.08.2007., 20:50
Ma ne mogu više ležati bole me leđa, je u pravu si malo me peku oči . Meni je to robija, ja sam inače od onih koji k´o da imaju feferonu u turu:rofl: :rofl: :rofl: ,
najveća mi je kazna biti zarobljena u kući.
Bdw, za koliko će proći???

I,još, jel sad imaš ovakav čaobni osmjeh:zubo: ?

A ko zna za koliko će proći... čini mi se da su znale trajat 10ak dana gnojne angine, možda i više ako bi me jako zgrabilo... hm sorry, znam da je to dosta :) ali stvarno više ne znam, već dugo me nije to veselje uhvatilo. u svakom slučaju budi strpljiva da potpuno prođe prije nego počneš ići okolo.

nemam baš takav čarobni osmijeh :) mislim da ne postoji smajli koji bi predočio moj osmijeh trenutno - jedan obraz je značajno veći od drugog, baš sam si krasno simetrična :)

coolgirl
05.08.2007., 09:42

Jučer sam se probudila s otečenim krajnicima, da bi do popodne buknuli do veličine kajsija:eek: :eek: :eek:

Temperatura konstantno između 38,7 i 39,2 C. Padne samo sat vremena nakon Voltaren čepića:mad: :mad: , i ajmo opet.

Ima li tko kakav dobar starinski recept( ne mogu gutati i što je najtragičnije - ne mogu pričati!)

ja sam dugo godina bolovala od gnojne angine tako strašno da su mi iz mandula izlazili gnojni čepići. da ti nepričam o temperaturi i ljekovima i vremenu oporavka. uglavnom sam na kraju morala izvaditi mandule jer od gnojne angine se svašta može zakomplicirati naprijer da ti ode na srce! e to je tek bed:flop: moj savjet ako često patiš od toga javi se orl doktoru i vadi to van. znam da je koma ali bit ćeš kao novo rođena.:)

zrnce soli
05.08.2007., 10:30

Nadam se da je danas stanje bolje!:top: Uglavnom, lijek prvog izbora, osim u slučaju alergije, za gnojnu anginu su penicilinski antibiotici 10 dana. Uglavnom, vrlo brzo nakon početha terapije (cca 2 dana) bi trebalo biti bolje. Naravno, ako s uzimaju u adekvatnoj dozi. Sumamed i drugi makrolidi su lijek izbora u slučaju alergije na penicilinske antibiotike, samo tada.
Što se tiče skidanja temperature, uz antipiretike (osobno preferiram uvijek paracetamol) je klasično starinsko tuširanje u mlakoj vodi. Sama sam jako puno puta imala i vsoku temperaturu i gnojnu anginu i svaki put bi se jezivo osjećala, a tuširanje u tim uvjetima je bilo ravno mučenju, ali provjereno djeluje.
Samo hrabro, brzo bi trebalo biti bolje!!

sofisticate
05.08.2007., 20:00
evo da se i ja prijavim sa gnojnom anginom
već 6. dan ležim i nemam temperature od jučer i maloprije 37.1
pozz i drži se
odo na tuširanje i u krevet

Termination
05.08.2007., 21:17
Samo se vi držite propisane terapije antibioticima d o k r a j a! Ako se netko s tim nije javio liječniku - o d m a!

Skattemus
05.08.2007., 21:19
jesi sigurna da je angina?jer nateceni ti ne moraju bit krajnici nego zlijezde,kao posljedica mononukleoze....

Termination
05.08.2007., 21:38
jesi sigurna da je angina?jer nateceni ti ne moraju bit krajnici nego zlijezde,kao posljedica mononukleoze....

Je natečeni (kao i drugi limfni čvorovi), ali nema gnoja.

ssanja
05.08.2007., 23:50
ja sam dugo godina bolovala od gnojne angine tako strašno da su mi iz mandula izlazili gnojni čepići. da ti nepričam o temperaturi i ljekovima i vremenu oporavka. uglavnom sam na kraju morala izvaditi mandule jer od gnojne angine se svašta može zakomplicirati naprijer da ti ode na srce! e to je tek bed:flop: moj savjet ako često patiš od toga javi se orl doktoru i vadi to van. znam da je koma ali bit ćeš kao novo rođena.:)

Uuuh, kao da mi čitaš misli. Jučer popodne dok sam ležala poluživa s 39˙C,odvukla sam se u kupaonicu, a mandule se ne vide od SKRAME koja se nahvatala po njima. Tada sam ozbiljno počela razmišljati o uklanjanju mandula, a sad si me još učvrstila u toj odluci, hvala ti najljepše:kiss:

ssanja
05.08.2007., 23:55
Samo se vi držite propisane terapije antibioticima d o k r a j a! Ako se netko s tim nije javio liječniku - o d m a!
Sutra idem na kontrolu, ali pretpostavljam da mi neće htjeti vaditi mandule dok se ne smiri upala ,ili se može odmah?:confused:

Piggy
06.08.2007., 08:56
Može hitno samo ako postoji indikacija za hitno vađenje, ali to je stvarno rijetko.

Termination
06.08.2007., 09:51
Sutra idem na kontrolu, ali pretpostavljam da mi neće htjeti vaditi mandule dok se ne smiri upala ,ili se može odmah?:confused:

Pričekat ćeš malo dok se smiri upala.

coolgirl
06.08.2007., 10:33

pa nesi su davali ljekove da se smiri upala onda tek na operaciju.to se naručiš pa ideš na par pretraga i onda na op.želim ti brzi oporavak i da se toga riješiš što prije.:top:

Ivanicapeca
06.08.2007., 12:56
Uuu, čudi me da ti Sumamed nije pomogao bar malo do sad. Ispiri s Hexoralom. Ja obično molim boga da mi daju Sumamed, jer za čas mi sredi, a žena me uvijek dočeka sa Silapenom 3x dnevno tablete veličine Gastala, pa ti to gutaj srećo tjedan dana s takvim natečenim krajnicima.
:bljak:

Cyanide Inc.
06.08.2007., 13:27
Silapen 3x dnevno - mene je tako oprala angina, po noći sam imao temperaturu 39,7 tolko mi je bilo loše da sam u jednom trenutku pomislio da sam potpuno zdrav(!?),a pred jutro sam mislio da lebdim nad krevetom. Već nakon par dana terapije lijekom bilo je dobro

ssanja
06.08.2007., 18:51
Uuu, čudi me da ti Sumamed nije pomogao bar malo do sad. Ispiri s Hexoralom. Ja obično molim boga da mi daju Sumamed, jer za čas mi sredi, a žena me uvijek dočeka sa Silapenom 3x dnevno tablete veličine Gastala, pa ti to gutaj srećo tjedan dana s takvim natečenim krajnicima.
:bljak:

Da, i mog liječnika je to danas jako začudilo:eek: , i nakon što se oporavio od čuđenja - :E ,- Novocef, 2x 500mg / 10 dana (alergična sam na penicilin). A bome su i to neke "konjske", da prostiš, veličine i oblika Canesten vgl:rofl: :rofl: .

Ispirem s kaduljom, to mi je Piggy preporučila - :s :s :s - thx Piggy, doista vrijedi

Ivanicapeca
06.08.2007., 19:06
E znaš šta ti je meni super pomagalo: Angal tablete za cuclanje s anestetikom. Trenutno olakša. Diži si imunitet Nativnim propolisom ( www.hedera.hr). Dobro je i nakapati onaj klasični propolis na kockicu šećera i cuclati. Papaj i meda. Uzmi žličicu i pusti da ti se lagano topi i oblaže krajnike.:top:

TomislavXP
07.08.2007., 00:31
silapen svakih osam sati. na kraju tjedna zalijao alkoholom.
maturantski dani (jebemu Zrinka!)

srećom, već mi je bila prošla

Drveni Sovac
07.08.2007., 10:42
Postoji mogućnost da imaš mononukleozu.Iste simptome sam i ja imao,uostalom,pokledaj temu mononukleoza.

Ako nisi izvadi krv,i počni već sad s jetrenom dijetom.ona ti neće naškodit,a ako imaš mononukleozu ZNATNO ćeš si skratit vrijeme oporavka.

Termination
07.08.2007., 19:34
Ma kakva mononukleoza? Pa ne morate uvijek i odmah plašit čovjeka, ne?
Mononukleoza nije za igru, ali ona ne izaziva peritonzilarni apsces (tj. gnojnu anginu) već "samo" naticanje limfnih čvorova među kojima su i tonzile (krajnici).

Što se tiče tonzilektomije (operativnog uklanjanja krajnika), ona se općenito N E P R E P O R U Č U J E, osim u slučajevima čestog ponavljanja angine ili u slučaju teške akutne angine. Sama operacija nije baš bezazlena, a organizam lišava prve crte obrane dišnog sustava pa tako i cijelog organizma.

Neliječena angina dovodi do teškog streptokoknog infekta miokarda, bubrega i zglobova, što dovodi do insuficijencije navedenog odnosno može rezultirati fatalno.

I još nešto. Nemojmo se igrati izdavanjem "recepata" ovdje na forumu. Jedino izabrani liječnik, koji očima vidi situaciju može procijeniti koji lijek i koja količina.

Dovoljna
08.08.2007., 22:46
Nema dosadnije bolesti.
Trajece 2 nedelje, budite strpljivi
:kiss:

lala
09.08.2007., 02:30
Meni se to često događa, bez i sa temperaturom.
Nemam pojma zašto ih nisam vadila.
Evo upravo prolazim kroz nešto tako (plus sinusi), osjećam "kuglu" itd ali nemam fibre pa se pitam trebaju li mi antibiotici :confused:

Uglavnom, kad je to u početnoj fazi (ono lagano)
-direktno ukapljem propolis na to mjesto, pomaže bolje od ikakve pastile.:top:

Veky
09.08.2007., 08:30
Ja sam takvim anginama starcima uljepšavao ljetovanje (a i ostatke godine) prvih 5-6 godina života. a onda su mi izvadili krajnike i zaboravio sam na upale grla i gnojne angine i sl.

U moje doba to su rješavali penicilinom 2 x dnevno.

pinkmule
09.08.2007., 15:48
Evo ja vec tri dana umirem od angine makar nemam krajnike pijem Silapen i Eferalgan jer mi sam Silapen ne pomaze pri skidanju temperature

Piggy
09.08.2007., 19:55
Nemaš krajnike, ali budi svjestan da ti uvijek ostanu sitni djelovi nakon operacije i da se oni mogu ponekad upaliti. Ako je takva upala posrijedi, onda ti je to "angina bočnih tračaka". Silapen ti je za srediti bakterije, a ne za skintui temperaturu. Imaš raznih sredstava za to počevši od voltarena, ketonala, lekadola, andola...itd...

ssanja
09.08.2007., 21:50
Evo ja vec tri dana umirem od angine makar nemam krajnike pijem Silapen i Eferalgan jer mi sam Silapen ne pomaze pri skidanju temperature

Ukoliko ti je temperatura iznad 38, pokušaj je skinuti Voltaren čepićima. Meni su pomogli (sa 39,2 na 37 za sat vremena). Bdw, pripremi rezervne pidžame i posteljinu, zbog preznojavanja)

ssanja
09.08.2007., 21:56
Pozz svima (osobito onima koje pere angina).

Želim informirati svekoliko pučanstvo , osobito one koji su alergični na penicilin , NOVOCEF me je digao iz mrtvih!

2x 500mg/10 dana. Danas mi je treći dan, a već jedem k´o velika(pohovano meso)

Bolesnima želim brzo ozdravljenje!!:top: :top: :top:

Ciklama
10.08.2007., 11:26
pozdrav svim bolesnima i želim vam da brzo ozdravite...:D

mene je prije 10 godina uhvatila kada sam se vratila sa mora angina, imala sam temperaturu 39,5, nisam mogla gutati niti pričati i sva sam bila malaksala.

Zavrsila kod doktora jel se temperatura nije dala skinuti tj. stalno bi se vraćala. Alergična sam na penicilin i završila sam 10 dana u bolnici, na kraju su mi našli streptokoke.

5 godina nakon toga sam morala vaditi mandule...samo htjedoh reći da svakako u takvim slučajevima jakih upala obavezno idete doktoru a ne si sami propisivati lijekove i dijagnoze.

simple
11.08.2007., 08:33
Mononukleoza nije za igru, ali ona ne izaziva peritonzilarni apsces (tj. gnojnu anginu) već "samo" naticanje limfnih čvorova među kojima su i tonzile (krajnici).

Samo nekoliko digresijica (nadam se da mi neces zamjeriti)... gnojna angina i peritonzilarni apsces nisu ista stvar, da ne bunimo ljude (apsces moze nastati kao posljedica neadekvatnog lijecenja gnojne angine, i onda je vec potrebno i kirurski intervenirati). Isto tako, i kod infekcijske se mononukleoze moze javiti lakunarna angina, tj. angina s eksudatom na tonzilama (najcesce sekundarno), ali nam druge stvari tu pomazu u diferencijalnoj dijagnozi (fizikalni pregled, anamneza, laboratorijske pretrage).

Neliječena angina dovodi do teškog streptokoknog infekta miokarda, bubrega i zglobova, što dovodi do insuficijencije navedenog odnosno može rezultirati fatalno.

Slazem se. S time da se ne radi o infekciji navedenih organa, vec o neinfekcijskim komplikacijama uslijed medjureagiranja (antigeni, M-protein, duga prica...).

I još nešto. Nemojmo se igrati izdavanjem "recepata" ovdje na forumu. Jedino izabrani liječnik, koji očima vidi situaciju može procijeniti koji lijek i koja količina.

Potpisujem :top: . Postoje medicinska pravila i zakoni koji se moraju postovati, medju ostalim i to da nema pravila, tj. da se problem osobe sagledava pojedinacno, te se tako i tretira, jer puno je cimbenika koji mogu u terapiji utjecati i promijeniti odluku lijecnika.

Ivanicapeca
11.08.2007., 11:02
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post

Potpisujem :top: . Postoje medicinska pravila i zakoni koji se moraju postovati, medju ostalim i to da nema pravila, tj. da se problem osobe sagledava pojedinacno, te se tako i tretira, jer puno je cimbenika koji mogu u terapiji utjecati i promijeniti odluku lijecnika.

Meni opet nije jasno stalno insistiranje na tome:confused:. Pa valjda je svakome s bar malo bubrega u glavi jasno da se na forum dolazi po razmjenu mišljenja i sugestije, a ne na liječnički pregled. Onaj ko je dovoljno bedast da se sam ide liječiti, to će učiniti sa ili bez sugestija sa foruma.

Nadam se da je začetnica threada već dobro i da je lagano već zaboravila na tegobe:)

simple
11.08.2007., 11:47
Meni opet nije jasno stalno insistiranje na tome:confused:. Pa valjda je svakome s bar malo bubrega u glavi jasno da se na forum dolazi po razmjenu mišljenja i sugestije, a ne na liječnički pregled.

Slazem se. I ti se vjerojatno mozes sloziti da i ja imam pravo na svoje misljenje i sugestije. Ja vjerujem da inzistiranje ima smisla, jer ponekad ljudi ne shvate ozbiljnim nesto cija posljedica moze biti ozbiljan problem (iz opravdanog neznanja) i skloni su laksim rjesenjima ili odugovlacenju. Mozda to i mozes nazvati podcjenjivanjem ljudskog intelekta, ali to mi nikako nije namjera. Zelim biti dobronamjeran, a ako ce me netko smatrati primitivcem ili "soliteljem pameti", Boze moj, nemam nista protiv...
Isto tako, nece mi biti problem 1000 puta tupiti ljudima da se ostave cigareta, premda svi odreda znaju da je pusenje stetno i mogu to smatrati napadom na osobne slobode, u sto spada i vlasnistvo nad vlastitim zdravljem.
I ako samo jednog uvjeris, puno je ucinjeno. Skrenuh s teme, al' princip je isti.

Zakljucno: Ako je angina u pitanju, pravac lijecniku, jer ako se ispostavi da je streptokokna, antibiotici kroz deset dana ce rijesiti problem i moguce ozbiljne komplikacije.
A sto se simptomatskog lijecenja tice (propolis, kucni recepti i sl.), na forumu svakako svatko moze nesto i nauciti, i u tome problema nema.

howyesno
11.08.2007., 12:14
Ja sam prošlog kolovoza imala bronhitis i disala kao šezdesetogodišnji starac (riječi pulmologice) tako da mislim da je sve moguće...

Ivanicapeca
11.08.2007., 12:18
Slazem se. I ti se vjerojatno mozes sloziti da i ja imam pravo na svoje misljenje i sugestije. Ja vjerujem da inzistiranje ima smisla, jer ponekad ljudi ne shvate ozbiljnim nesto cija posljedica moze biti ozbiljan problem (iz opravdanog neznanja) i skloni su laksim rjesenjima ili odugovlacenju. Mozda to i mozes nazvati podcjenjivanjem ljudskog intelekta, ali to mi nikako nije namjera. Zelim biti dobronamjeran, a ako ce me netko smatrati primitivcem ili "soliteljem pameti", Boze moj, nemam nista protiv...
Isto tako, nece mi biti problem 1000 puta tupiti ljudima da se ostave cigareta, premda svi odreda znaju da je pusenje stetno i mogu to smatrati napadom na osobne slobode, u sto spada i vlasnistvo nad vlastitim zdravljem.
I ako samo jednog uvjeris, puno je ucinjeno. Skrenuh s teme, al' princip je isti.

Zakljucno: Ako je angina u pitanju, pravac lijecniku, jer ako se ispostavi da je streptokokna, antibiotici kroz deset dana ce rijesiti problem i moguce ozbiljne komplikacije.
A sto se simptomatskog lijecenja tice (propolis, kucni recepti i sl.), na forumu svakako svatko moze nesto i nauciti, i u tome problema nema.

Apsolutno imaš pravo na svoje mišljenje, ali uzmi u obzira da i kad tupiš nekom 1000 puta, onda ljudi baš to nekako shvate kao atak na osobnu inteligenciju i često se na kraju dobije kontraproduktivnu reakciju.

Što se tiče simptomatskog liječenja, nije ni ono baš bezazleno. Ima ljudi koji su alergični na pelud npr. pa mogu tako od propolisa imati alergijski napadaj astme.Čini mi se da je to čak i opasnije u smislu da ne znaju što im se može dogoditi, jer misle da "prirodni lijekovi" ne mogu škoditi, a uzimanjem npr. antibiotika na svoju ruku imaju uglavnom predodžbu da im može otići po zlu, al su tvrdoglavi i riskiraju zbog svoje lijenosti ili straha od odlaska dr.

"I sa soli i sa cukrom triba znat baratat", stara dalmatinska kaže.

Obečavam, ovo je zadnji OT na ovu temu:D

simple
11.08.2007., 13:07
Apsolutno imaš pravo na svoje mišljenje, ali uzmi u obzira da i kad tupiš nekom 1000 puta, onda ljudi baš to nekako shvate kao atak na osobnu inteligenciju i često se na kraju dobije kontraproduktivnu reakciju.

Da se ne shvati krivo, ne tupim ja jednoj osobi tisucu puta (toliki sadist ipak nisam :zubo: ), nego kazem da ako postoji i tisucita situacija u kojoj osjetim da imam potrebu nesto reci ili napisati, nece mi biti problem sto sam to u zivotu napravio vec 999 puta, jer uvijek postoji netko tko mozda s navedenom situacijom nije "na ti".
Ja vjerujem da ce se, napravimo li sada jednostavnu anketu s pitanjem: "Znate li da ako primjereno ne lijecite upalu grla uzrokovanu streptokokom grupe A imate sanse dobiti reumatsku vrucicu (srce, zglobovi) ili poststreptokokni glomerulonefritis (bubreg)?", naci pristojan broj ljudi (ako je i jedan, meni dovoljno) s odgovorom NE.
E, bas zbog tih, jednu vlastitu intervenciju na zadanu temu necu smatrati teroriziranjem svekolikog forumskog puka, vec vlastitim misljenjem i pozitivnom sugestijom. Pa premda tu "otidjite lijecniku" moze izgledati floskulom, ja je, vjeruj mi, ne upotrebljavam u toj ulozi.
Sve se na kraju ionako svede na ono "tko voli, nek' izvoli".
A sto se tice recenice o simptomatskom lijecenju, mozda sam ju trebao staviti u navodnike, pa bi se iscitala doza sarkazma iz svega toga. Zato mi je drago da si ti naglasila da sve nosi svoje opasnosti (svaka cast za propolis) :top: . Zato ja i uporno tvrdim da je na forumu odlicno izmjenjivati iskustva, misljenja i savjete, jer to moze mnogo pomoci, ali upute za intervencije na zdravlje ili bolest treba ostaviti lijecniku jer se uvijek radi o pojedinacnom, drukcijem slucaju, i detaljima, ili cak krucijalnim stvarima, na koje forumasi ne mogu/ne znaju/zaborave uputiti. Evo samo primjera radi, ako netko na svoju ruku uzme npr. ampicilin zbog upale grla, a zapravo boluje od infekcijske mononukleoze, lijepo ce se iznenaditi kad ga zadesi gadan osip. I onda nece biti ni straha ni lijenosti zaputiti se u lijecnicku ordinaciju. Druga je stvar sto postoji mnogo losih lijecnika, i sto oni jako doprinose tomu da se ljudi, kad je zdravlje u pitanju, pocnu "iracionalno" ponasati.
Uz isprike na off topicu, I rest my case :D .

ssanja
11.08.2007., 15:36
Druga je stvar sto postoji mnogo losih lijecnika

Upravo iz tog razloga sam navijala za nas alergične na penicilin da svi imamo pravo tražiti Novocef, budući je moju kumu "takva" liječnica vukla na sinersulima
dva tjedna - heej, Sinersul je bakteriostatik, i ne pomaže.

Naše je pravo , ako smo imalo upućeni, tražiti odgovarajuću terapiju (malkice pokazati zube:zubo: ), pa nisu ni liječnici - osobito opće prakse - SVETE KRAVE!!!

@ ivanicapeca : bolje mi je hvala, iako sam i ja bez veze prva tri dana angine gutala Sumamed.
Jbga, pismeni smo - sjedneš, progooglaš i nadođeš

simple
11.08.2007., 16:20
@ ivanicapeca : bolje mi je hvala, iako sam i ja bez veze prva tri dana angine gutala Sumamed.
Jbga, pismeni smo - sjedneš, progooglaš i nadođeš

Inače, kod strep. angine lijekovi izbora za osobe alergične na penicilin jesu eritromicin ili lijek iz iste (srodne) skupine azitromicin (Sumamed). Nije greska lijecnika.

shtapich
11.08.2007., 22:34
ful mi je "super" ekipa koja zna o cemu prica kad se razbacuje reklamiranjem ovog ili onog antibiotika! zivjela usmena predaja i babina medicina!

infra red
12.08.2007., 12:29
. Isto tako, i kod infekcijske se mononukleoze moze javiti lakunarna angina, tj. angina s eksudatom na tonzilama (najcesce sekundarno), ali nam druge stvari tu pomazu u diferencijalnoj dijagnozi (fizikalni pregled, anamneza, laboratorijske pretrage).

Upravo tako. Ja kad sam imala mononukleozu, moj je liječnik bio uvjeren da je angina. Oko krajnika sam imala užasne naslage, izgledale su kao neke vapnenačke ploče...koma. Nisam mogla pričati.

Uglavnom nakon 2 tjedna liječenja angine, otišla ja na zaraznu, a oni...gdje ste vi bili dosad.

Igggi
22.09.2007., 12:46
danas me ubija, ne mogu vodu piti koliko boli.. ugl... trebam savjet, ne znam kojem doktoru/ci mogu na pregled jer sam student, nisam iz zga i nisam prijavljen kod nikoga ovdje...
gdje da odem?

darkNess(ie)
22.09.2007., 13:24
kolega :D
odgovor su ti dali kolege tamo gdje si isto stavio topic :zubo:

odi u najblizi dom zdravlja, imaju dezurne ambulante...

calemtb
29.07.2008., 04:25
Dragi ljudi molim vas pomozite :

Dakle pijem Penicilin već 2 dana i malo mi je pomoglo no ne previše , malo imam temperaturu malo nemam , svaki put osjetim nešto u grl i ispljunem kao gnoj onako ljigavo zeleno pomiješano sa nečim crvenim pa mi recite molim vas jeli to normalno ili nešto nije u redu ? Imam na ljevoj strani vrata jednu kvrgu koja se sada malo manje vidi no svjejedno dali se moram brinuti ?? Vrlo malo spavam no i kad zaspem preznojim se do miloga boga ??

Eto ako mi netko može odgovoriti na moja pitanja bio bi mu zahvalan

Piggy
29.07.2008., 10:21
Ajme to su ti zelembaći :D (gnoj), a to je kod upale krajnika normalna pojava. Limfni čvorić koji ti je natekao na vratu znak je upalnog procesa.

Nino81
31.07.2008., 14:48
evo da se nadovežem izrezali mo krajnike u 26godini prije 8 mjeseci i nemam više beda sa jebenim anginama, prije reza 3/4 godišnje, ko ima problema preporučam rez,( i pripremite se prvih par dana na jebene bolove):D

Xyz
04.08.2008., 15:47
Evo i mene je uhvatila angina. :(Temp jucer 38.7, danas 37 i nešto, grlo bjelkasto i upaljeno, u glavi mutno, malaksalost. Uzela sam si voltaren rapid za snizavanje temp i protiv bolova.
Sutra idem kod dr. Ovako po ljeti sam je pokupila isto prije 7-8 godina. Sada je sigurno utjecalo i to sto vec nekoliko dana spavam na propuhu i pod ventilatorima ,a prije toga sam u zraku negdje pokupila klicu i eto veselja. Inace mi pod sumamedima prodje ugl. za 4-6 dana, a jednom mi je proslo i bez antibiotika no svakako tko ima simptome preporucam odlazak doktoru.

lifebane
06.08.2008., 23:14
eto imam već 5-6 dana gnojnu anginu, gnojne čepove, užasne bolove pri gutanju, bolne otečene limfne čvorove, i pijem silapen od danas... the thing is, prije 6 godina su mi izvađeni krajnici i nisam očekivao ovu bolest više, like never, plus nemam temperaturu povišenu uopće. kak je to moguće?

Piggy
10.08.2008., 09:34
A možda ti se upalio ostatak krajnika.

Bea
04.09.2008., 19:19
nisam čitala cijelu temu jer jedva gledam u ekran pa se ispričavam ako se pisalo o tome...uglavnom danas bila kod doktora, gnojna upala angine po prvi put u životu, dobila sam dvije kutije sumameda,danas popila tek prvi, temperatura se ne smanjuje...da li smijem uz sumamed piti panadol, lekadol ili nešto slično za skidanje temperature? sorry ako je pitanje glupo al stvarno nemam pojma :ne zna:

trebor
04.09.2008., 21:56
Smiješ. Kombiniraj sa tuširanjem, oblozima...

CosmaShiva
04.09.2008., 22:20
kako skužiti streptokoknu anginu od obične,samo brisom grla ili?
i jel se uz anginu ili samo streptokok ima uvijek povišena temperatura ili može biti bez nje?

Bea
04.09.2008., 22:47
Smiješ. Kombiniraj sa tuširanjem, oblozima...

hvala, popila sam plivadon prije koji sat i pala je sa 38.5 na 37.3...

Hippy0205
05.09.2008., 19:15
zagnojilo mi se grlo i osjetim kako mi se penje temperatura i kako da skinem temperaturu do ponedjeljka i jel postoji mogućnost da to sve nekak izliječim i u srijedu igram utakmicu :(:(:( ajd molim vas pomognite :(:(:(

Cajkaroš
09.09.2008., 10:09
evo da ija podjelim,prvo me jedno tjedan dana malo hvatala temp. pio sam lupocete i vecinom slucajeva je pala,i sve me vise i vise to pocelo zezat i odem ja dodoktora on meni prepise cefalin inace je doktor seljak nema pojma o nicem zbog njega pol pacijenata zavrsi u bolnici,i sad pio sam cefalin jedno 4 dana a meni je bilo sve gore,odem ja kod dezurnog doktora bila je nedjelja i kaze da imam gnojnu anginu i dobijem silapene koje pijem 3 puta na dan,sad ja neznam nakon koliko pocinju oni djelovat ja ih pijem od nedjelje popio sam cjelu tablu vec a nije mi bas mnogo bolje,imam temp vecinom oko 38.5 i bude mi stasno nemogu puno jest jedva pijem vodu ma strasno i jako mi je slabo,iskreno nevolim injekcije i uzasno ih se bojim,u zivotu nisam nikad bio u bolnici i mozd u cijlom zivotu sam dobio 5 injekcija i strasno ih se bojim ma neznam kako da opisem to grozno mi je neznam sta da radim...:confused:

samo--ja
26.09.2008., 20:47
evo i ja sam oboljela od gnojne angine mislim po prvi put u životu :)
traje već 10 dana, popila sam već sumamede, mogu normalno jesti, temperatura je pala na podnošljivih 37 sa nešto, najčešće 37,3 do 37,5 ali ne ide dolje ispod toga???? pa... jel to normalno?? do kada to traje, bar otprilike?? neznam da li da se javim opet liječniku jer mi je rekao da odležim još ovaj tjedan i to bi trebalo biti to??
jbg..neznam..prvi put mi je..pomozite :)

GiRL
26.09.2008., 20:59
Lijepo posjeti doktora još jednom, za svaki slučaj, vjerojatno nije ništa ozbiljno, treba ipak tijelu vremena da se oporavi i da sva ta gamad u njemu pokrepa!

:)

samo--ja
26.09.2008., 21:07
hvala:mig:, mislila sam kad me uhvatilo da će to proći za par dana, nekih 4-5 maximalno :D a ono..vidi vraga..

u ponedjeljak ode opet kod čika doktora tek toliko za svaki slučaj iako mi je puna kapa ležanja već :D

Principessa
26.09.2008., 21:22
meni pomažu jedino amoxil, klavocin ili amoxicilin. silapen ništa. a ni sumamed. al nakon dvi-tri kapsule amoxila odmah mi je lakše i mogu gutati.. ka dite sićan se da je ospen 1000 i ospen 1500 bija zakon.. :cerek: eh, da, i ceporex nije loš.. sve one kapsulice plastične u dvi boje.. :s :D

GiRL
27.09.2008., 10:48
hvala:mig:, mislila sam kad me uhvatilo da će to proći za par dana, nekih 4-5 maximalno :D a ono..vidi vraga..

Mene su ti prošle godine zajebali doktori, dali mi prvi put premalu dozu antibiotika (pila sam 2 mg Klavocina na dan, pilila nožem te konjske tablete da bi ih mogla progutati uopće, problem je u tome što su mi dali terapiju za 5 umjesto 10 dana). Naravno da se teta angina nije povukla, 2 dana mi je bilo bolje, ali se opet vratila temperatura i ostale gadosti po krajnicima i grlu. Onda su me šibnuli na Novocef tablete, 10 dana, i prošlo sve, hvala bogu!

Tako da 4-5 dana nije ni približno dosta da se bolest izliječi, pogotovo ako imaš jaču infekciju kakvu sam ja imala. Samo idi do doktora i ne daj mu da te odmah isprati iz ordinacije, nek' ti lijepo sve pregleda i izmjeri temperaturu.
:mig:

samo--ja
27.09.2008., 14:57
ma zajebali su i mene već jednom pa sam zaradila upalu pluća zato me i frka sad te temperature, najbolje je to što na zadnjem pregledu doktor mi uopće nije poslušao pluća ..tak da bez brige, nećem se dati istjerati tako lako :D

Lubenic@
25.10.2008., 13:31
dijete mi ima gnojnu anginu, da li liječnik može pouzdano ustanoviti da je u pitanju gnjojna angina ako krv nije vađena??
dobila je silapen sirup i to duplu dozu nego što je preporučeno za njenu dob!
temperaturu uopće nije imala

GiRL
25.10.2008., 19:52
Hm, ima li bijele "piknjice" po grlu i krajnicima? To je najočitiji pokazatelj, mogu i limfni čvorovi na vratu biti lagano povećani.

Morali su joj barem leukocite provjeriti, čudi me da nisu....

Isto tako mi je neobično da nema temperaturu pošto je ona skoro pa tipična za tako jaku infekciju.

labtec
31.12.2008., 11:52
mene je prvo 2 dana boljelo samo grlo pa sam počeo šmrcati pa glavobolja pa temperatura oko 38 e i bio kod doktora i rekla da imam anginu i dala mi klavocin 1g i do sada već popio skoro cijelu kutiju ali mi se jako polako poboljšava. stavljam si i čepiće voltaren i on mi snizi temperaturu skroz i nemam više glavobolje po njemu i dajem si ga svaki 12 sati negdje jer mi otpriliketoliko drži. uz to pijem još i cafetin cold to mi je dala uljekarni jer nemaju coldrexa a rekla je da je to isto

Zaggy-Kr
04.01.2009., 15:01
Bok.Baš dobro da ima i ta tema.Ovako ja več godinama imam problema s grlom,a zadnje dvije god.da vam nit ne pričam o gnojnim anginama upalama itd.Dobijem anginu liječim je s antibioticima dobro je mjesec dva i opet sve po starom.Niti sam neznam kakve sve antibiotike nisam dobivao,čak sam i neku jako bolnu inekciju dobio od koje su mi rekli da više neče biti bolova niti upala,ali P....! Sve po starom,bio sam i na vađenju krvi,našli su mi strepnokoknu bakteriju,liječio sam i to i opet sve po starom,FUCK.........neznam više kaj da radim...........lud sam više odo tih doktora i hođenja kraj doktora. Imate kakav dobar savjet ili slični slučaj..............Pomoč!

prilika
05.01.2009., 10:48
Najbolje bi bilo da ideš na pregled kod specijalista otorinolaringologa i možda te on uputi na operaciju vađenja krajnika, pogotovo zato što imaš česte angine. Meni je bilo najgore što sam u srednjoj školi već kao potpuno odrasla morala ići na te injekcije penicilina radi angine i to dok sam bila 2. i 4. razred. Na operaciju sam išla sa 23 godine i tek onda sam riješila taj problem sa anginama. Dr. koji me operirao je rekao da je to zapravo bila zakašnjela operacija i da sam je trebala napraviti puno prije. Do tada mi nitko nije baš nešto posebno govorio da bi trebala ići na tu OP. Čak su mi na jednom pregledu u jednoj drugoj bolnici koji mjesec ranije rekli da je sve u redu, iako sam i sama znala da nije baš sve u redu.

Khan
06.01.2009., 22:27
Česte angine (sedam u jednoj godini, pet godišnje u dvije godine zaredom ili tri godišnje u tri godine zaredom) su svakako indikacija za vađenje krajnika.
Liječnici opće prakse često se boje davati injekcije penicilina, te anginu liječe tabletama, što je na žalost puno slabije učinkovito. S druge strane, ne rade niti nalaze krvne slike, tako da su mnoge 'angine', osobito u mlađoj populaciji, osobito one koje 'ne prolaze' na antibiotike, u stvari slučajevi infekciozne mononukleoze, dakle virusne bolesti. što bi jednostavan nalaz krvne slike jasno razlučio.

Uvijek, ako nema odgovora nakon tri dana antibiotske terapije, terapiju treba prekinuti i učiniti dalje pretrage. osobito je besmisleno početi mijenjati antibiotike. Ako angina ne reagira na penicilinski pripravak (Silapen, amoksil...), sasvim sigurno neće na sumamed. jer je 30% streptokoka rezistentno na sumamed. a niti jedan na penicilin.

cura_
08.01.2009., 15:46
Česte angine (sedam u jednoj godini, pet godišnje u dvije godine zaredom ili tri godišnje u tri godine zaredom) su svakako indikacija za vađenje krajnika.
Liječnici opće prakse često se boje davati injekcije penicilina, te anginu liječe tabletama, što je na žalost puno slabije učinkovito. S druge strane, ne rade niti nalaze krvne slike, tako da su mnoge 'angine', osobito u mlađoj populaciji, osobito one koje 'ne prolaze' na antibiotike, u stvari slučajevi infekciozne mononukleoze, dakle virusne bolesti. što bi jednostavan nalaz krvne slike jasno razlučio.

Uvijek, ako nema odgovora nakon tri dana antibiotske terapije, terapiju treba prekinuti i učiniti dalje pretrage. osobito je besmisleno početi mijenjati antibiotike. Ako angina ne reagira na penicilinski pripravak (Silapen, amoksil...), sasvim sigurno neće na sumamed. jer je 30% streptokoka rezistentno na sumamed. a niti jedan na penicilin.

A što ako preležiš tri angine u jednoj godini zbog alergije na antibiotike?

kismo
13.01.2009., 19:00
Bok!

Imam jedno pitanje.Sara mi je upetak dobila temperaturu i u subotu smo je odveli dr. Dr. veli streptokona angina na osnovu izgleda grla i krvne slike. Povišeni su leukociti ( 18 ) i općenito bijela krvna slika. Nije radjen bris. Dobila je Silapen 10 dana.
Malo pričam s frendicama pa neke vele kako to da mi i sin nismo isto dobili antibiotik, pa sam sad zbunjena.
Kaj vi mislite, tj. kakva su vaša iskustva?

manc
13.01.2009., 19:14
Ni ja nisam nikad dobila antibiotike kad je netko doma imao anginu...:mig:

andjelina
13.01.2009., 19:18
Meni je malena u ponedjeljak bila na brisu grla, doktor je rekao da je streptokok al još nismo dobili nalaze, sad ni ja ne znam da li moramo i mi dobit preventivno antibiotik (malena je isto dobila silapen)......prijateljica mi kaze da kad su njene cure imale streptokoknu anginu da su svi dobili antibiotike i da su kad su cure ozdravile sve morale provjetravati, madrace, posteljinu, itd....e sad ni sama nisam pametna, moja cura je sad ok, temperatura joj je pala, na grlo se toliko ne zali, jedino sad čekamo četvrtak da vidimo nalaz pa ćemo znati valjda nešto više.

Termination
13.01.2009., 19:19
To bi ka preventivno pili antibiotik. Nije to neka teška zaraza da bi se trovali antibioticima od kojih bi imali više štete nego koristi (slabljenje imuniteta, stvaranje rezistentnih sojeva, itd.) Apsolutno nema potrebe za antibioticima prije dijagnosticirane infekcije streptokokom...

andjelina
13.01.2009., 19:25
Ma znam da nije to ništa strašno al opet nije ni bezopasno, ipak smo odmah morali zvati vrtic, obavjestavati itd...nisam neki panicar, a bome nisam ni za pijenje lijekova bezveze al ako treba nije bed heh

Termination
13.01.2009., 19:33
Naravno da gnojna angina može zakomplicirat stvar, ali ne znam zašto bi ih pili ako je nemate. Lako je reć idem popit antibiotik pa sam miran, ali stvar na terenu nije baš takva. Svaki lijek je otrov i nužno zlo, pa tako i antibiotici. Osim toga, sve veći problem modernoj medicini predstavlja pojava rezistentnih bakterijskih sojeva. Dakle, svaka bespotrebna primjena antibiotika na neki način pomaže bakterijama, a to će čovječanstvo itekako koštati... da ne duljim

CosmaShiva
14.01.2009., 13:03
Naravno da gnojna angina može zakomplicirat stvar, ali ne znam zašto bi ih pili ako je nemate. Lako je reć idem popit antibiotik pa sam miran, ali stvar na terenu nije baš takva. Svaki lijek je otrov i nužno zlo, pa tako i antibiotici. Osim toga, sve veći problem modernoj medicini predstavlja pojava rezistentnih bakterijskih sojeva. Dakle, svaka bespotrebna primjena antibiotika na neki način pomaže bakterijama, a to će čovječanstvo itekako koštati... da ne duljim

:top:

koliko samo ljudi ima streptokok u nekom razdoblju a da niti ne zna,koliko
bi ih samo onda trebalo piti antibiotike.glupost.
moj sin je prije mjesec dana imao šarlah nitko od nas niti mlađa kćer ga nije
dobila,preventivno ništa ne bi pila niti mlađem djetetu dala.

andjelina
14.01.2009., 15:35
:top:

koliko samo ljudi ima streptokok u nekom razdoblju a da niti ne zna,koliko
bi ih samo onda trebalo piti antibiotike.glupost.
moj sin je prije mjesec dana imao šarlah nitko od nas niti mlađa kćer ga nije
dobila,preventivno ništa ne bi pila niti mlađem djetetu dala.

Ma slažem se, samo ja imam operaciju zakazanu sljedeći tjedan pa me zbog toga zanimalo, ne želim da mi se nešto zakomplicira.A pošto sam teški laik i sa lijekovima sam na VI ne škodi pitati :top:

blond89
15.01.2009., 09:20
imam anginu od ponedjeljka a od utorka pijem antibiotike.svaki dan mi je sve gore.nemogu gutati,stoga niti jesti i jedva piti.svaka 2-4 sata moram skidati temperaturu od 39.sama sam po pola dana.kako da si sama skinem temperaturu osim sa andolom ili lupocetom?

Monica.
15.01.2009., 09:24
Ibuprofenom.

blond89
15.01.2009., 09:28
Ibuprofenom.

sama si obloge nemogu staviti osim recimo na noge i celo,tako ako skidam sa tabletama skinem do 38 i ispod nece :( sve dok mama ne dodje i "oblozi" me

Monica.
15.01.2009., 10:02
Pa nek ti mama kupi ibuprofen, pa ti ne trebaju oblozi.

Inače, kod angine je tipicna visoka temperatura, ali budući da piješ antibiotik temp. bi trebala uskoro pasti. :)

blond89
15.01.2009., 10:03
Pa nek ti mama kupi ibuprofen, pa ti ne trebaju oblozi.

Inače, kod angine je tipicna visoka temperatura, ali budući da piješ antibiotik temp. bi trebala uskoro pasti. :)

joj nadam se jer ovo traje vec predugo.

davor9
15.01.2009., 16:11
daj molim te...4 dana je tebi predugo. temperaturu skidaj tek kad ode preko 38,5, najbolji ti je paracetamol (Lekadol, Lupocet, Plicet, Lupocet čepići)...doza ti je 10mg/kg svakih 6-8 sati (ako si odrasla, preko 50kg, svakih 8 sati jednu tabletu od 500mg i to je više nego dovoljno), druge opcije su i iruprofen ili voltaren čepići (1mg/kg podijeljeno u 2-3 doze...tj čepić od 25mg svakih 8 sati). Pij puno tekućine, a ako već stavljaš obloge, stavljaj ih na velike površine (mokri ručnik preko trupa), obloge vode ili nedajbože rakije i kvasine na čelo nemaju smisla. Uvijek se možeš i istuširat ako ti temperatura toliko smeta

Filip Zeto
17.01.2009., 20:41
Nedavno sam riješio anginu samo s čajevima i eteričnim uljima, bez antibiotika i lijekova... :)

Vrlo je djelotvorno, i prirodno, bez nuspojava (poput proljeva kod antibiotika)...

Evo zgodnih tekstova o tome, s praktičnim i jednostavnim uputama:

tekst1 (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Prehlade,_viroze,_gripe.pdf), tekst2 (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Biljkama_i_etericnim_uljima_kroz_jesen_i_zimu.pdf) , tekst3 (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Aromaterapija_za_disne_tegobe.pdf)

Filip Zeto
17.01.2009., 20:55
Nedavno sam izliječio anginu BEZ ANTIBIOTIKA, samo sam pio čajeve, mazao se eteričnim uljima, pio kapsule s eteričnim uljima, i mirovao.... Izliječio i ozdravio potpuno, a gutat nisam mogao, i s temp. 38,5.

Pa evo, tko se želi okušati na taj, prirodan način, par tekstova sa savjetima i receptima: tekst1 (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Biljkama_i_etericnim_uljima_kroz_jesen_i_zimu.pdf) , tekst2 (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Prehlade,_viroze,_gripe.pdf), tekst3 (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Aromaterapija_za_disne_tegobe.pdf)

cura_
18.01.2009., 00:16
Nedavno sam izliječio anginu BEZ ANTIBIOTIKA, samo sam pio čajeve, mazao se eteričnim uljima, pio kapsule s eteričnim uljima, i mirovao.... Izliječio i ozdravio potpuno, a gutat nisam mogao, i s temp. 38,5.

Da, i ja sam, ali ležanjem u krevetu 2 tjedna :rofl:
Također bez antibiotika, jer ih ne smijem piti.

Si siguran da je to od eteričnih ulja? :mig:

žuti leptirić
18.01.2009., 12:28
[QUOTE=cura_;18242831]
Godina sam se mučila sa ovim problemom.... pa sam zato i bacila oko na ovu temu... (kao dijete jednom mjesečno, tjedan dana kod kuće, nisam išla u školu što mi je ponekad i odgovaralo, no ježim se i sada od tih bolova, ospena, pembritina.....). Ja sam si pomogla sa orahovom rakijom.... grgljala sam ju (tako ja zovem) po nekoliko puta dnevno i kada bih ju izbacila iz usta, to je uvjek bio haos od gnoja i svih čuda, ali tako sam si čistila krajnike..... to sam radila možda mjesec dana i od tada hvala Bogu ja nemam više takvih problema, a kada me zapecka grlo (rijetko) isperem ga dva-tri puta i nikakvih infekcija i temperature nemam.... za ovo sam čula od jedne bake iz susjedstva koja mi je i donijela tu rakiju, ja sam se u prvih nekolko sati zgražala od toga, ali meni je pomoglo.... još sam čula da i mlaka slana voda pomaže da se ti plikići gnojni izbace....

Filip Zeto
18.01.2009., 14:07
Da, i ja sam, ali ležanjem u krevetu 2 tjedna :rofl:
Također bez antibiotika, jer ih ne smijem piti.

Si siguran da je to od eteričnih ulja? :mig:

Da! Jer sam ležao samo prvi dan dok nije splasnula temperatura (a i splasnula je nakon obilnog mazanja s posebnom mješavinom ulja), i onda je još tri četiri dana trebalo da grlo potpuno prestane boljet.

Uvijek me fascinira kad vidim koliko ljudi ne vjeruju biljkama i prirodnim lijekovima i koliko radije vjeruju kemijskim preparatima... no, svakom kako želi. Ja samo iznosim svoje pozitivno iskustvo.

cura_
19.01.2009., 22:59
Uglavnom, da rezimiramo :D
Moji krajnici su spremni za vađenje. Danas potvrđeno.

intercepts
20.01.2009., 04:35
meni pomažu jedino amoxil, klavocin ili amoxicilin. silapen ništa. a ni sumamed. al nakon dvi-tri kapsule amoxila odmah mi je lakše i mogu gutati.. ka dite sićan se da je ospen 1000 i ospen 1500 bija zakon.. :cerek: eh, da, i ceporex nije loš.. sve one kapsulice plastične u dvi boje.. :s :D?amoxicilin i amoxil su iste supstance dakle ista vrsta tableta,penicilinske,samo različitih proizvođača.klavocin(klavax)je unaprijeđeni amoxil,koji sadrži klavocinsku kiselinu ako se ne varam,te djeluje za razliku od amoxila na širh spektar djelovanja bakterija,dakle veča učinkovitost :mig:

deflinic
24.03.2009., 15:28
jedno pitanjce za vas iskusne vec na ovom podrucju - sad vec peti dan imam vecih problema sa grlom, sto meni i nije nesto cudno jer inace upale grla imam cesto, ali ovoga puta je koooma. po noci se budim, ne mogu disati a kamoli gutati koliko pece, neoangin mi drzi mozda sat i pol, 2 maksimalno i onda opet boli ko vrag! umorna sam cijeli dan, nemam temp, a slajma ima na pretek...:rolleyes:
bila sam kod doktora pa me salje na bris grla... sad me nekak uhvatila panika da nije streptokok jer imam toliko posla da se ne stignem ni okrenut...ak je streptokok, onda sam u gabuli....
pa moze li mi netko reci da to nije to pa da meni bude bolje???:D

deflinic
24.03.2009., 15:29
ispravak- imam temp 37,3!! samo su tu ljudi pisali da imaju gadne temp od 38- 40 pa zato ne znam....

ico1
24.03.2009., 16:35
Svako tko jedanput dobije gnojnu anginu (s bijelim odvratnim smrdljivim gnojnim čepičima, odvratno i neugodan zadah..) pod obavezno na operaciju
Ne govorim o akutnoj upali koja nije gnojna i koja prođe..
Gnojna angin te je..e godinama, a krajnje posljedice ako se ne odstrani žarište mogu biti reumatoidni artritis, srčane tegobe, (lupanje srca), visoki tlak, upala bubrega, nadražaj štitnjače itd..
Istina nakon operacije smršaviš pet kila, kad gutaš kao da gutaš žilete, u totalnoj si komi, ali korist je višestruko veća
Uglavnom treba izvaditi krv i vidjeti AST (antistreptolizinski titar), ako je povišen.
Antibiotici, penicilin, grgljanje vode sa soli, žalfije, rakije, vodice za ispiranje hexoral, angisept tablete i sva ostala čuda kućne ljekarne ne pomažu, ponavljam ne pomažu, samo uzrokuju još veći nadražaj, mogu samo eventualno pomoći kod akutne upale, ali gnojne nema šanse
Uglavnom treba se tih vragova riješiti najbolje u mladosti

Termination
24.03.2009., 19:05
Svako tko jedanput dobije gnojnu anginu (s bijelim odvratnim smrdljivim gnojnim čepičima, odvratno i neugodan zadah..) pod obavezno na operaciju
Ne govorim o akutnoj upali koja nije gnojna i koja prođe..
Gnojna angin te je..e godinama, a krajnje posljedice ako se ne odstrani žarište mogu biti reumatoidni artritis, srčane tegobe, (lupanje srca), visoki tlak, upala bubrega, nadražaj štitnjače itd..
Istina nakon operacije smršaviš pet kila, kad gutaš kao da gutaš žilete, u totalnoj si komi, ali korist je višestruko veća
Uglavnom treba izvaditi krv i vidjeti AST (antistreptolizinski titar), ako je povišen.
Antibiotici, penicilin, grgljanje vode sa soli, žalfije, rakije, vodice za ispiranje hexoral, angisept tablete i sva ostala čuda kućne ljekarne ne pomažu, ponavljam ne pomažu, samo uzrokuju još veći nadražaj, mogu samo eventualno pomoći kod akutne upale, ali gnojne nema šanse
Uglavnom treba se tih vragova riješiti najbolje u mladosti

Samo da ispravim... Akutna upala može biti i gnojna. Problem je ako se često ponavlja i ako krajnici postanu nefunkcionalni. Onda se savjetuje uklanjanje jer samo donose štetu, a koristi nikakve. Neliječena angina dovodi do komplikacija koje se nabrojao (bakterija koja uzrokuje, najčešće hemolitički A streptokok, se proširi po organizmu i uzrokuje žarišta po cijelom organizmu što u krajnjem slučaju dovodi do sepse i smrti).

Violet Stooge
24.03.2009., 23:59
imam gnojnu anginu već par dana, prva tri dana sam pila 4 puta na dan silapen, apsolutno ništa nije pomogao, kao da ništa ne pijem, temperaturu nisam imala i doktorica je rekla da moguće da je mononukleoza, da je ona čak u stanju stvoriti gnojnu anginu, mislila sam do sada da je to nemoguće ali očito nije

uglavnom bila na vađenju krvi, granično je, može a i ne mora biti mononukleoza, idem još na bris grla da se točno ustanovi

ne shvaćam zašto svi doktori guraju taj silapen za jake gnojne angine a zapravo je najblaži, koliko sam čula on je najeftiniji pa se najčešće daje, zdravstvo nam je prilično zeznuto pa me ovo nimalo ne čudi

Termination
25.03.2009., 00:09
imam gnojnu anginu već par dana, prva tri dana sam pila 4 puta na dan silapen, apsolutno ništa nije pomogao, kao da ništa ne pijem, temperaturu nisam imala i doktorica je rekla da moguće da je mononukleoza, da je ona čak u stanju stvoriti gnojnu anginu, mislila sam do sada da je to nemoguće ali očito nije

uglavnom bila na vađenju krvi, granično je, može a i ne mora biti mononukleoza, idem još na bris grla da se točno ustanovi

ne shvaćam zašto svi doktori guraju taj silapen za jake gnojne angine a zapravo je najblaži, koliko sam čula on je najeftiniji pa se najčešće daje, zdravstvo nam je prilično zeznuto pa me ovo nimalo ne čudi

Čudno mi je da je za to dala Silapen. Stanje je prije za Sumamed. Očito klinička slika nije prestrašna...

Violet Stooge
25.03.2009., 00:13
Čudno mi je da je za to dala Silapen. Stanje je prije za Sumamed. Očito klinička slika nije prestrašna...

slažem se za sumamed, po meni je stanje katastrofa, ako se pokaže na brisu da je samo gnojna angina tražit ću jači antibiotik jer je ovo samo produljivanje agonije

sims
25.03.2009., 01:48
ja sam prije par godina imao streptokoknu gnojnu anginu. ajme, grlo me najmanje bolilo, samo sam bio JAKO žedan; tolika temperatura me saplela da me boljelo cijelo tijelo. i imao sam priviđenja likova iz video-igara kako me pokrivaju dok ležim u krevetu :rofl: 10 dana, svaki dan injekcija penicilina + još 5 dana penicilin tableta. i sve 5 :)

ico1
25.03.2009., 13:41
Kad jedanput, samo jedanput dobiješ gnojnu anginu, onda ti ona napravi rupice na krajnicima i više nema šanse da se to zalječi
U tim rupicama će se uvijek taložiti bijele naslage i širiti odvratan zadah
Pogotovo ako neko naginje na to, ja danas bez krajnika imam osjećaj da bi se ti vragovi rado upalili, ali ih sva sreća nema :D
Davanje antibiotika je slabo učinkovito, samo od njih možeš navuči neku nuspojavu i alergiju (kožni osip), pa imaš dupli problem.
S vremenom se može iz toliko proširiti da iznutra imaš cijelo žarište truleži i onda je jedino rješenje skalpel.
Uglavnom ako se to i zaliječi nekako prividno, pojavit će se opet i opet i opet..
Ja od kada sam se toga riješio više nemam ni jednu grlobolju, niti nemam više odvratni zadah kojeg nemožeš s ničim prikriti.
Da se mene pita svima bi to trebalo izvaditi pri rođenju.

Termination
25.03.2009., 14:52
Stvar je individualna. Kod nekoga se angina ponavlja, a kod nekoga ne. I nije istina da nema šanse da se više zaliječi ako je jedanput dobiješ. Po toj pretpostavci bi oko 90% stanovništva trebalo napraviti tonzilektomiju. To baš ne drži vodu...

prilika
25.03.2009., 16:15
Kod mene je isto bio slučaj kao što spominje Ico1. Nije se moglo baš nikako zaliječiti i sve skupa je trebalo i prije izvaditi.

espinada
24.06.2009., 08:19
Prije 3 tjedna sam na mandulama uočila bijele točkice. Otišla sam k doktorici koja mi je prepisala Silapen. Temperaturu nisam imala.
Nakon što sam taj antibiotik pila 10 dana stanje mandula se poboljšalo, ali su i dalje bile naotečene i imale "par bijelih točkica". Pošto sam išla na poslovni put to sam zanemarila. Prije 2 dana sam promukla, a gnoj na mandulama se opet raširio. Jučer sam išla k doktorici koja me je poslala na bris grla i nosa, i rekla je da će terapiju prepisati kad će vidjeti nalaze.
Danas sam bila na brisu, i rekli su mi da će nalazi biti gotovi tek krajem idućeg tjedna.
Meni se ne da čekati tako dugo, već ionako to predugo traje.
Dal da danas ponovno odem k doktorici i zatražim antibiotik? Ili je to prekratko razdoblje za ponovno uzimanje antibiotika?
Molim vas za nekakav savjet, jer već sam luda!!!

Ivanicapeca
24.06.2009., 08:28
Prije 3 tjedna sam na mandulama uočila bijele točkice. Otišla sam k doktorici koja mi je prepisala Silapen. Temperaturu nisam imala.
Nakon što sam taj antibiotik pila 10 dana stanje mandula se poboljšalo, ali su i dalje bile naotečene i imale "par bijelih točkica". Pošto sam išla na poslovni put to sam zanemarila. Prije 2 dana sam promukla, a gnoj na mandulama se opet raširio. Jučer sam išla k doktorici koja me je poslala na bris grla i nosa, i rekla je da će terapiju prepisati kad će vidjeti nalaze.
Danas sam bila na brisu, i rekli su mi da će nalazi biti gotovi tek krajem idućeg tjedna.
Meni se ne da čekati tako dugo, već ionako to predugo traje.
Dal da danas ponovno odem k doktorici i zatražim antibiotik? Ili je to prekratko razdoblje za ponovno uzimanje antibiotika?
Molim vas za nekakav savjet, jer već sam luda!!!
Strpi se ipak dok ne dobiš nalaz od brisa. Naime, on će pokazati koji antibiotik je najbolji za infekciju. Očito Silapen nije bio najučinkovitiji.
Kupi Propolis spray za ždrijelo, Hexoral ili Betadine otopinu za ispiranje ždrijela. Ako te boli, dobar je i Angal s anestetikom koji će ti malo utrnuti. Diži imunitet. Imaš more preparata od Nativnog propolisa, Imunal kapi i sl.
Pij čajeve. Kadulja je zakon za te stvari, samo nemoj pretjerivati s njom.

Opcija 2 je da sutra odeš na Hitnu gdje će ti odmah sve riješiti.

espinada
24.06.2009., 08:41
Cuclam Isla moos tabletice, ždrijelo ispirems Betadine otopinom i špricam s propolisom. . . Inače mi ne bi bilo tak veliki problem čekati ali dosta mi je bitno da mi se promuklost kolko - tolko smanji do vikenda jer imam dosta važan nastup sa zborom. . Tak da mi to predstvlja još dodatni stres. (svjesna sam da se ne mogu potpuno oporaviti u tak kratkom roku)

A što ti točno znači 2. opcija, odlazak na hitnu? Doza injekcija? Kaj se mene tiče ja bi ih drage volje već danas htjela primi samo da mi pomognu. . .

mandy
24.06.2009., 12:59
Moja malac je imao 2 angine...mi smo špricali grlo Tantum Verde sprejem i to mu je puno pomoglo, inače nije mogao gutat uopće koliko ga je bolilo.

antb ti neće dat dok bris ne bude gotov ....jer ako je neka bakterija da ne piješ bezveze antb na koji je bakterija možda otporna.

Ivanicapeca
24.06.2009., 13:39
A što ti točno znači 2. opcija, odlazak na hitnu? Doza injekcija? Kaj se mene tiče ja bi ih drage volje već danas htjela primi samo da mi pomognu. . .

Odeš na hitnu na neradni dan, obave ti briseve i sve odmah dobiješ.

espinada
24.06.2009., 17:16
Evo da se javim:
ipak sam otišla k doktorici koja mi je dala sumamed. Dal sam ispravno postupila ću vidjeti za dan - dva. :ne zna:
Hvala na savjetima

romanticna
26.06.2009., 13:16
Hm... A što da ja kažem?
Naišla sam na ovu temu i sad ste me isprepadali. Naime, te "gnojne kuglice" imam već dugo vremena, da ne kažem godinama. Nemam česte upale grla, možda jednom godišnje. Nemam temperaturu kad mi se ti čepovi pojavljuju ni slične probleme. Stvore se, izvadim ih i to je to.
Međutim, čitajući sve ovo, u magli mi se čini da sam s 10 god. imala gnojnu anginu. E, problem nastaje u tome što sam ja trudna! Dakle, nema operacije, nema penicilina ni išta slično. Znam da ne treba pretjerivati s paranojom, ali to može naštetiti plodu, zar ne? Mislim bakterije na bacanje...
Ne znam što da radim, morat ću se posavjetovati s ginekologom (a što ako on pomisli da je to nešto bezazleno, a zapravo nije)...
Ajme, ajme...

Ivanicapeca
26.06.2009., 16:41
Hm... A što da ja kažem?
Naišla sam na ovu temu i sad ste me isprepadali. Naime, te "gnojne kuglice" imam već dugo vremena, da ne kažem godinama. Nemam česte upale grla, možda jednom godišnje. Nemam temperaturu kad mi se ti čepovi pojavljuju ni slične probleme. Stvore se, izvadim ih i to je to.
Međutim, čitajući sve ovo, u magli mi se čini da sam s 10 god. imala gnojnu anginu. E, problem nastaje u tome što sam ja trudna! Dakle, nema operacije, nema penicilina ni išta slično. Znam da ne treba pretjerivati s paranojom, ali to može naštetiti plodu, zar ne? Mislim bakterije na bacanje...
Ne znam što da radim, morat ću se posavjetovati s ginekologom (a što ako on pomisli da je to nešto bezazleno, a zapravo nije)...
Ajme, ajme...
To što spomi nješnije upala, već zaostala hrana koja se taloži u kriptama koje nastaju nakon upala kao ožiljci. Dobro je što to čistiš, jer to je leglo bakterija i užasno zaudara. Nakon porođaja odi kod otorinca da ti pogleda krajnike i procijeni dali tako izrovarene imaju više svoju prirodnu funkciju ili ih je bolje izvaditi.

brunke
22.07.2009., 18:35
Danas mi je djevojci nakon mukotrpnog obilazenja bolnice i pretraga ustanovljeno da ima streptokoknu anginu,a pošto sam mlad i nesikusan molio bi sve iskusne ljude koji su to prozivjeli da me savjetuju kako bi se trebao ponasati prema bolesniku(prehrana,dali treba piti puno tekucine.....)a pomogucnosti i da ja ne obolim.....:rolleyes:

brunke
22.07.2009., 18:53
znaci zanima me kakvu hranu joj trebam davat,kakvu tekucinu treba piti,dali trebam provjetravat posteljinu,kako snizivat temperaturu itd.....hvala ljudima dobre volje...

brunke
22.07.2009., 20:09
NEMOGU VJEROVAT DA NITKO NISTA NEZNA......

doty
22.07.2009., 20:14
Pošto je bila kod dr. sigurno je dobila terapiju(pretpostavljam peniciline) i to je najbitnije da se "ubije" streptokok.
Uz to može ispirati grlo čajem od kadulje.
Temperaturu skidati s tabletama paracetamola.Pošto vjerojatno teško guta postoje tablete paracetamola topive u čaši vode da joj je lakše popiti (zovu se eferalgan,ima još, pitaj u ljekarni,ne mogu se sad sjetiti).To će joj ujedno ublažiti i bol.
Također temperaturu skidati s oblozima,tuširanjem u mlakoj vodi.
Prehrana ono što njoj paše,sigurno ne može gutati,pa lagana, više tekuća hrana,sad mi pada na pamet čokolino,juhice,pudinzi i slično.
Puno, puno tekućine koja je jako bitna kod temperature da ne dehidrira.
Streptokokom se možeš i ti lako zaraziti,pa pazi da ne piješ iz njene čaše,ne jedeš s njenim priboro za jelo i sl.Poljupci isto nek sačekaju dok angina ne prođe.
Ako te još nešto zanima ,pitaj.

brunke
22.07.2009., 20:37
Zvao sam na zaraznu i rekli su lupocet svakih 4-5 sati puno tekucine,a i evo sad cujem da je krenula i mekana stolica(dali se to podrazumjeva), i da ja sutra idem kod doktora po silapen......

mali buco
22.07.2009., 20:40
Danas mi je djevojci nakon mukotrpnog obilazenja bolnice i pretraga ustanovljeno da ima streptokoknu anginu,a pošto sam mlad i nesikusan molio bi sve iskusne ljude koji su to prozivjeli da me savjetuju kako bi se trebao ponasati prema bolesniku(prehrana,dali treba piti puno tekucine.....)a pomogucnosti i da ja ne obolim.....:rolleyes:

Ne kužim baš ovo mukotrpno obilaženje bolnice? Šta joj je slabo bilo ili je doktorima trebala vječnost za dijagnozu? No dobro...
Nemaš razloga za brigu, sigurno je dobila antibiotike (čini mi se da se i Klavocin daje za tu primjenu) i treba ih piti onoliko dana koliko je dr procijenio. Znači, ne popit 3 tablete pa prestat, nego pit do kraja (iako su simptomi jenjali već).
To je inače bolest koja se da odbolovat i bez antibiotika, ali to ne preporučam iz razloga što je PREBOLNO...:D
Nemojte se ljubit (ak joj uopće možeš prić na manje od 2m, jer ak ima gnojne džepove, to fakat smrdi)!
Pazi je i mazi, al u razumnim granicama, jer se ta bolest prilično lako prenosi...

Evo ti jedan od milijun linkova o angini
http://www.medicina.hr/clanci/streptokokna_angina.htm

Curi želim brzo ozdravljenje!

mali buco
22.07.2009., 20:42
Zvao sam na zaraznu i rekli su lupocet svakih 4-5 sati puno tekucine,a i evo sad cujem da je krenula i mekana stolica(dali se to podrazumjeva), i da ja sutra idem kod doktora po silapen......

Ne :ne zna:
To je prije reakcija na lijekove nego simptom angine... Nek me ispravi tko zna više!

brunke
22.07.2009., 20:45
Ne kužim baš ovo mukotrpno obilaženje bolnice? Šta joj je slabo bilo ili je doktorima trebala vječnost za dijagnozu? No dobro... VJECNOST bili smo prvo na Rebru posumnjali su na svinjsku gripu i rekli da je grlo minimalno upaljeno i da nije nista strasni ida idemo na zaraznu,a kad tamo streptokokna angina.Trajalo je cjelu vjecnost krenulismo u 10 dosli smo doma u 19h

mali buco
22.07.2009., 20:52
Ne kužim baš ovo mukotrpno obilaženje bolnice? Šta joj je slabo bilo ili je doktorima trebala vječnost za dijagnozu? No dobro... VJECNOST bili smo prvo na Rebru posumnjali su na svinjsku gripu i rekli da je grlo minimalno upaljeno i da nije nista strasni ida idemo na zaraznu,a kad tamo streptokokna angina.Trajalo je cjelu vjecnost krenulismo u 10 dosli smo doma u 19h

E jebiga, sami ste si krivi za Rebro :mig:
Uvijek se ide na Zaraznu kad su ovakvi ili slični simptomi... Ako zbog ničeg, onda zbog relativno organizirane ambulante za hitan prijem. Bar je u moje vrijeme bila organizirana :cerek:

Inače, za grlo toplo preporučam sladoled sobne temperature (osim ako dr nije iz bilokojeg razloga to izričito zabranio...)

brunke
22.07.2009., 20:55
Ona je danas dobila dvije inekcije penicilina i receno je da treba sutra kod svog doktora po daljnju terapiju,ma mene je zanimalo kako da joj olaksam sve to i na kt+raju saznam da i ja moram kod svog doktora sutra po silapen da to sve sprijecim.i ako mi se i bas ne piju lijekovi kad sam zdrav,ali valjda oni bolje znaju nego ja......znaci puno tekucine,a za smanjivanje temperature lupocet,ako imas jos neki savjet bit cu ti hvale vrijedan,a sto se tice rebra to ti je danak neiskustva......

mali buco
22.07.2009., 20:59
Čekaj, ti bi za profilaksu trebao pit lijekove? To prvi put čujem u slučaju angine...Pitaj svog dr, al meni se to čini malo pretjerano. Ne govorim to bezveze, jer ja sam anginu preboljela bez IKAKVIH tableta, a također, moj dragi, kojeg nisam zarazila, nije morao nikakve tbl uzimat (za svaki slučaj)...

brunke
22.07.2009., 21:03
Ma i ja sam si tako mislio ali pitat cu ja jos svog doktora......a sta ti ja znam ja inace nisam neki panicar ali danas mi se djevojka,zarucnica,buduca zena prvi puta ovako razboljela pa sam i ja u transu da mogu najradije bi ja bio bolestan umjesto nje....

doty
22.07.2009., 21:08
Obavezno mora nastaviti terapiju,da li nastavak injekcija ili će nastaviti s nekim pencilinskim tabletama(silapen,ospen,klavocin bid)-to će odličiti njen doktor naravno.
Što se tebe tiče,ne znam kako to kod vas ide,ali kod nas se u takvim slučajevima pravi bris grla,pa se na osnovu dobivenog nalaza odlučuje antibiotik da ili ne. Budeš sve vidio i čuo sutra kod svog dr.
Bit će to sve u redu,bitno da nije svinjska gripa kako su posumnjali.

mali buco
22.07.2009., 21:08
Bit će sve ok! Javi sutra kako je...

brunke
22.07.2009., 21:12
Hvala svima...

Termination
23.07.2009., 16:02
Ajme meni pustih komplikacija oko akutne angine. Nek jede što može, laganu hranu i neka pije puno tekućine. Snižavanje tem paracetamolom i/ili tuširanjem. Stolica je mekša zbog same bolesti, načina prehrane i lijekova. To je potpuno nebitno. Bitno je da je bolest na vrijeme prepoznata i da se do kraja provede terapija antibioticima. Profilaksa ti ne treba. Samo izbjegavaj poljupce i bilo kakav neposredan kontakt s kontaminiranom slinom. Sve će bit ok ;)

kilence
29.08.2009., 14:01
moze mala pomoc, ja sam prije 3 dana bio kod svog doktora sa bolovima u grlu dok gutam i temperaturom 38.5 on mi je samo na brzinu mano pogledom preko grla i reko "bice dobro" propiso mi je Makcin 500 mg 1 svakih 12h e sad mene pati to sto me u pocetku bolila samo desna strana grla a sada me pocela i lijeva. desna je bila samo natecena i crvena a sad mi se izbacilo 4, 5 kako da kazem gnojnih cepova u razlicitim oblicima, poceo me bolit vrat (na dodir) odma iza tih cepova. pati me i sto mi nije reko sta je tako da neznam dali mi lijekovi pomazu dali to mora tako ili sta ja to uopce imam, jel to gnojna angina ili? nije da nevjerujem svom doktoru svaka mu cast izvuko me uvjek al sam nervozan jer mu neuspijem ispricat sve simptome uvjek me "prekine" i kaze bice ok

killah<3
21.09.2009., 17:09
stara tema mjesec dana,znam.ali moram priupitat..daklem,dobila sam danas silapen tablete zbog gnojne angine no zasad nije toliko tragično,barem eto nemam temperaturu ali stvar je u mojem dugogodišnjem psihološkom problemu,a to je iracionalni strah od gutanja tableta...srećom sve upale mi brzo prođu i često prekinem terapiju tabletama zasad bez posljedica iako znam da to nije dobro..E sad taj silapen su blago rečeno konjske tablete,znam jedino da se smiju prepolovit..ali ja to nema šanse da popijem ni da ih usitnim na četvrtine..Ugl popila sam dvije tablete zasad ali SMRVLJENE U PRAH..znimaju me vaša iskustva,dali je netko pio silapen na taj način i ima li uopće ikakvog efekta. onda.??nemogu ih piti ni tako smrvljene koliko su gorke,a u prahu se čini koda je tableta imala pol kile..:((((

teta u apoteci je rekla da će imati efekta ali neće dakako djelovati u svom punom "sjaju",al mene zanima djeluje li to u praksi,ne samo u teoriji??

helpppp

perplexe
23.09.2009., 22:10
Nisam baš sve postove pročitala..ali mislim da je vjerojatno nije bilo sličnih pitanja.

Dakle i ja imam gnojnu anginu, ne trenutno, ali sam je imala više puta. I nije mi toliko strašna kao kod nekih ovdje. Jednostavno me počnu boliti krajnici, nikad nemam temperaturu, tako ni tada, odem kod doktora, gnojna angina, uvali mi ili klavocin ili silapen u zadnje vrijeme.

Mene samo jedna stvar zanima; kad je već toliko često dobivam(čak i ljeti) zašto mi doktorica uvik uvali antibiotik??(zadnji put kad sam je imala sam odvalila bolest bez posjeta doktoru, dakle bez antibiotika). Je li postoji nekakvo rješenje, nešto što će mi pomoći da mi se više nikad ne vrati ili je to nešto kao bronhitis-kad jednom dobiješ imaš ga za svagda?

Pomislila sam čak otići na razgovor s doktorom o tom da ih možda vadim, ali ni to nije rješenje, s obzirom da pjevam pa bi mi se onda mogle počele glasnice razboljevati ?! :/

ico1
24.09.2009., 01:41
Nisam baš sve postove pročitala..ali mislim da je vjerojatno nije bilo sličnih pitanja.

Dakle i ja imam gnojnu anginu, ne trenutno, ali sam je imala više puta. I nije mi toliko strašna kao kod nekih ovdje. Jednostavno me počnu boliti krajnici, nikad nemam temperaturu, tako ni tada, odem kod doktora, gnojna angina, uvali mi ili klavocin ili silapen u zadnje vrijeme.

Mene samo jedna stvar zanima; kad je već toliko često dobivam(čak i ljeti) zašto mi doktorica uvik uvali antibiotik??(zadnji put kad sam je imala sam odvalila bolest bez posjeta doktoru, dakle bez antibiotika). Je li postoji nekakvo rješenje, nešto što će mi pomoći da mi se više nikad ne vrati ili je to nešto kao bronhitis-kad jednom dobiješ imaš ga za svagda?

Pomislila sam čak otići na razgovor s doktorom o tom da ih možda vadim, ali ni to nije rješenje, s obzirom da pjevam pa bi mi se onda mogle počele glasnice razboljevati ?! :/

Od kad sam izvadio te smradove, nesjećam se više uz naravno redovnu higijenu usta, kada sam zadnji put dobio upalu grla niti išao doktoru.
Kakav silapen, kakvi antibiotici, to je kamilica za to, Skalpel je jedino riješenje.
Zašto ti doktorica uvali antibiotik - jer nema pojma. Odi spec.otorinolaringologu i vadi to...I još ako imaš problem kakav sa začepljenim nosom neka ti ga malo poštela ko meni. Naravno koma osjećaj nakon operacije je druga priča...ali korist je veća..

Termination
24.09.2009., 12:02
Nisu to "smradovi" nego dio limfnog sustava koji se nalazi na prvoj crti obrane respiratornog sustava, imaju ogromnu ulogu i u interesu je zadržati ih na mjestu, osim ako ne postoji stroga klinička indikacija za tonzilektomiju. Ona je indicirana u slučaju komplikacija poput stvaranja peritonzilarnih i parafaringealnih apscesa, ako svojom veličinom ometaju gutanje i disanje, u slučaju fokalne infekcije, kronične upale i recidivirajućih akutnih upala (češće od 4-5 puta godišnje i uzrokovano streptokokom). Vađenje tonzila bez indikacije je pogreška, koja se često događa. Stoga, ne treba odmah inzistirati na vađenju. Odluku o tome donosi otorinolaringolog na temelju nečega što se zove klinička slika i mikrobiološka analiza.

@perplex:
ako se upala učestalo ponavlja, moj ti je savjet da zatražiš uputnicu za ORL, jer se ni meni ne sviđa takvo olako propisivanje antibiotiika...

svijet27
25.09.2009., 15:32
Čitam da vas većina koji imate gnojnu anginu imate krajnike....ja nemam krajnike operirala sam ih jos s 10 godina i poslije toga nisam bila bolesna 20 godina...evo već 10 dana umirem od bolova, ne mogu gutati, jesti, pričati, kao da imam ugnojeno grlo, kad pogledam vidim da ima gnoja tamo gdje su mi bili krajnici...jeli to gnojna angina ili nešto drugo? nemam temperaturu, samo me grlo rastura!

sminkica
26.09.2009., 01:59
Čitam da vas većina koji imate gnojnu anginu imate krajnike....ja nemam krajnike operirala sam ih jos s 10 godina i poslije toga nisam bila bolesna 20 godina...evo već 10 dana umirem od bolova, ne mogu gutati, jesti, pričati, kao da imam ugnojeno grlo, kad pogledam vidim da ima gnoja tamo gdje su mi bili krajnici...jeli to gnojna angina ili nešto drugo? nemam temperaturu, samo me grlo rastura!

i ja sam ih operirala kao mala pa je opet naraslo, malo sam se čudila pa onda saznala da stvarno mogu narasti ponovo... e to se zove imat sriće u životu, ne bi slučajno tako zubi opet izrasli :rolleyes:

jedino što ja sada nemam nikakvih problema s njima (a i samo malo toga je izraslo), samo da napomenem kako sam se spasila kad su mi to izvadili, možda i jesu nekome zaštita ali bome nakon njih sam izvrsno zaštićena od svih boleština, a dok sam ih imala sam bila non-stop, ali doslovno non-stop bolesna i kljukana neprekidno antibioticima, od tad pa do danas nisam više u životu uzela niti jedan jedini antibiotik (nije mi trebalo) jedino što pokupim je 1-2 puta godišnje ono što imaju svi u učionici (znači neka viroza koja je jako zarazna) i to prebolim sama doma jer znam razliku između virusa i bakterije i ne trčim odma doktoru po antibiotik za virozu kao sve moje prijateljice ( i popiju cijelu dozu, najtragičnije je što im doktor opće prakse redovito da recept :rolleyes: )

vjerujem da ih je bolje izvaditi, ne vidim svrhu od toga da se stalno bude bolestan, a još manje da se neprekidno osoba šopa antibioticima... koga god znam je bio stalno bolestan do trenutka vađenja, a iznimno zdrav nakon vađenja

svijet27
27.09.2009., 08:00
i ja sam ih operirala kao mala pa je opet naraslo, malo sam se čudila pa onda saznala da stvarno mogu narasti ponovo... e to se zove imat sriće u životu, ne bi slučajno tako zubi opet izrasli :rolleyes:

jedino što ja sada nemam nikakvih problema s njima (a i samo malo toga je izraslo), samo da napomenem kako sam se spasila kad su mi to izvadili, možda i jesu nekome zaštita ali bome nakon njih sam izvrsno zaštićena od svih boleština, a dok sam ih imala sam bila non-stop, ali doslovno non-stop bolesna i kljukana neprekidno antibioticima, od tad pa do danas nisam više u životu uzela niti jedan jedini antibiotik (nije mi trebalo) jedino što pokupim je 1-2 puta godišnje ono što imaju svi u učionici (znači neka viroza koja je jako zarazna) i to prebolim sama doma jer znam razliku između virusa i bakterije i ne trčim odma doktoru po antibiotik za virozu kao sve moje prijateljice ( i popiju cijelu dozu, najtragičnije je što im doktor opće prakse redovito da recept :rolleyes: )

vjerujem da ih je bolje izvaditi, ne vidim svrhu od toga da se stalno bude bolestan, a još manje da se neprekidno osoba šopa antibioticima... koga god znam je bio stalno bolestan do trenutka vađenja, a iznimno zdrav nakon vađenja

ej ma totalno si u pravu, isto je i kod mene, dok sam ih imala bila sam non stop bolesna, stalno sam išla na injekcije, od kad ih nemam a to je vec 20 godina nisam ni gripu imala a kamoli nešto drugo, eto sad mi se prvi put nakon toliko godina sve ugnojilo u grlu. jeidno što sam se nakon vađenja krajnika malo udebljala a prije toga sam bila kost i koža. moj brat i ja smo u isto vrijeme trebali na operaciju i u zadnjem trenutku njemu otkažu zbog upale pluća, danas je on još uvijek s krajnicima, jako mršav, i vrlo često bolestan.

wish_I_wasn't
29.09.2009., 12:49
ej ljudi.. imam pitanje.. stvarno cesto obolim od gnojne angine, barem tri puta godisnje.. najcesce pijem silapen 1500 i to ne svakih 8 vec 6 sati, a obzirom da se to cesto vrati cim prestanem sa silapenom onda dobijem sumamed. imala sam vec i alergijsku reakciju na takve koktele pa sam dobila klavocin za krajnike. doktorica me nebi slala na vadjenje krajnika, pa me zanima da li ja i kako mogu sama zatraziti tu operaciju..? stvarno je naporno biti svako malo bolestan, te temperature i tolike tablete - neznam.. ja bi to vadila..

prilika
30.09.2009., 07:34
Neka ti doktorica opće prakse da uputnicu za otorinolaringologa, pa će ti specijalista reći trebaš li ići na operaciju. Ako ti neće dati uputnicu onda bi mogla otići kod nekog privatnog specijalista. Mislim da bi ti trebala dati uputnicu jer si imala već više puta problema sa grlom i anginom. Ako ti ne želi dati uputnicu zatraži objašnjenje i reci da bi htjela riješiti svoj problem. U najgorem slučaju možeš promijeniti doktoricu opće prakse bilo kada u godini dovoljno je da si punih godinu dana prijavljena kod nje. Tako sam ja nedavno promijenila socijalnog zubara čim je istekla ta godina dana jer nije bilo šanse da više idem kod ovog starog zubara koji mi se jako zamjerio jer mi je dosta toga krivo napravio. Jedino ne znam kakva je situacija ako živiš u malom mjestu, možda niti nema drugog doktora opće prakse osim ovog kod kojeg si sada prijavljena.

Ja sam isto bila na operaciji krajnika još 2001. godine. Do tada sam često morala uzimati antibiotike, stalno me bolilo grlo jer sam imala kroničnu upalu. Sada nemam više takvih problema i u ovih 8 godina nakon operacije možda sam samo jednom uzimala antibiotike. Ponekad je operacija jedino rješenje jer krajnici izgube svoju obrambenu funkciju zbog učestalih upala i onda samo štete i opterećuju organizam.

Sretno!

wish_I_wasn't
01.10.2009., 07:53
.....

Sretno!

Thnx.
Ma bila sam ja i kod otorinca i uzimali mi brisove i radili neznam kakve sve ne pretrage. I generalno gledano, doktorica se slaze da su krajnici u banani, ali kaze da je njeno misljenje da bolje da se ostave zato sto sam ja vec u godinama i stanju kad to nije toliko rutinski postupak, a i boji se da ce mi se sve spustati na pluca. nazalost, svaki put kad sam kod nje toliko mi je lose da mi se neda razgovarati s njom o detaljima. A doc je stvarno super, ima naravno tona drugih, ali ja sam kod nje godinama i stvarno je super, samo eto, razilaze nam se misljenja.

what?
20.10.2009., 16:09
Evo , ja ko dežurni hipohondar opet imam što za napisat.

Naime, u danje vrijeme me stalno nešto kopkalo u ustima, točnije, u područu krajnika, gutam normalno, al stalno imam osjećaj da nešto zapinje.
I pogledam malo bolje, i vidim da na jednom krajniku imam kao malu bijelu točkicu, šti je valjda gnoj. Ali uz to uopće nemam nikakve glavobolje, temperature i slično.

No odem ja do doktora ( sa faksa , jer neću ić kući još tko zna kolko, al eto, da me pregleda )

I uzme ona meni, pogleda , i kad je primjetila to na krajniku, uzme onaj svoj štapić i krene mi vadit taj gnoj. Ne treba ni reć kolko me to u tom trenutku bolilo i kolko se nisam maltene izrigao tamo pred njom.

I na kraju, ostalo mi je samo malo gnoja, nije mi mogla dat ništa, tj. preporučila mi je SINURSAL, no ni to ne daju bez recepta ( rekoše mi u ljekarni ) , tak da moram čekat posjet vlastitom doktoru.

A mene zanima sad, dal je to u redu da se jednostavno tako izvadi taj gnoj, ili se to ne smije dirat i riješava se samo vanjskim putem ?

a jesam se raspiso bezveze....

Teeja
30.11.2009., 20:38
Zanima me samo jedna stvar. od petka, tj. od prije 10 dana sam osjetila bol pri gutanju i skontala cepice na anginama.. u utorak sam dobila silapen i sad je već ponediljak i jedino šta je prošlo jest ti cepici i to vec drugi dan.. ali kašalj, bolovi pri kašljanju i gusta sluz ne prestaje. Dal da idem u doktorice ili ne, mislim imam jos 2 ili 3 dana do kraja tableta jer je prošlo već 7 dana. U četvrtak me vratila doma da je prerano išta da se oporavim, a od četvrtka do danas je isto stanje.

ssarava1
03.12.2009., 20:47
Valjda se šališ :rolleyes:;gnojna/streptokokna (beta hemofilički streptokok,najčešće) angina je užasno bolna,te ju obično prati visoka temperatura.Baš ju trenutno imam i nakon 6 injekcija sam dobila osip, tako da sada pijem Dalacin C.Uglavnom,uživam...:(

ja imam gnojnu anginu , ali nemam temp. i ne boli me grlo.. samo kad gutam imam osjecaj da mi se nakupilo nesto ://

prilika
04.12.2009., 08:41
Streptokokna angina i ne mora uvijek biti praćena sa visokom temperaturom. Barem je to kod mene tako bilo nekoliko puta. Nekad nisam uopće imala temperaturu ili je temperatura bila malo povišena, najviše 37,3 stupnjeva. Znam da je bio beta hemolitički streptokok jer sam radila bris grla. Od kada sam izvadila tonzile nemam takvih problema. Ako netko ima kronični tonzilitis jedino potpuno rješenje problema je operacija odnosno vađenje tonzila.

tasha0705
23.12.2009., 00:24
samo jedno pitanjce - dobila sam Cefaleksin za gnojnu anginu, 2 puta po 500mg dnevno. Je li to dosta, jer mi kolegica farmaceutkinja kaže da taj lijek nije za to, a meni većina tetraciklina i antibiotika u tabletama smeta želucu.

ante dumbledore
23.12.2009., 14:30
samo jedno pitanjce - dobila sam Cefaleksin za gnojnu anginu, 2 puta po 500mg dnevno. Je li to dosta, jer mi kolegica farmaceutkinja kaže da taj lijek nije za to, a meni većina tetraciklina i antibiotika u tabletama smeta želucu.

idealan lijek je fenoskimetilpenicilin ilitiga Ospen, jedino ako imaš kontraindikaciju za penicilinski pripravak onda cefalosporin može ići

lilly53
23.12.2009., 14:40
zar nije za gnojnu anginu najbolji penicilin?
ja kad god bih imala gnojnu anginu trazila sam injekcije. i prodje brzo.

vigilanty
23.12.2009., 23:47
Ma je, ali i cefalosporini djeluju, čak i malo šire. A pogotovo ako je alergija na penicilin u pitanju, onda je cefalosporin sasvim logičan izbor.

ante dumbledore
24.12.2009., 17:36
s tim da evo naglasim, da u biti alergije na penicil su izrazito rijetke, najčešće je reakcija od straha, vazovagalna sinkopa il slično, a ako i nije to, onda je puno češće toksična reakcija nego zapravo alergija, jer parenteralno dat peniciln nekomu tko je stvarno alergičan izazove jaku anafilaksiju da se mnogi ne izvuku, i moći ćete razlikovati i po tome da se od pravog urušaja neće nitko oporaviti kroz pola satak, dva.
A osim, penicilina i cefalosporina, mogu i makrolidi.

tasha0705
24.12.2009., 21:49
HVALA, HVALA...nisam ja alergičar na peniciline, dapače, nekada smo gruvali po Pembritinima sve u šesnaest i uvijek bi nam bilo supač brzo nakon toga. A znala sam i injekcije dobiti, ne znam zašto mi sada nije dala injekciije, i meni bi bilo lakše. Meni smetaju Ospeni jer su, koliko mi je dr rekla, u obliku tableta, a one mi teško sjednu na želudac. Također mi smetaju tetraciklini, Doksiciklin me ubio u jednom periodu i to ne samo želudac nego i zubi-dobili su neke smeđe flekice po sebi, valjda su prejaki, jer imam GERB, pa... Dala mi je cefaleksin, kao najlakše se podnosi. Nitko normalan nema problema s antibioticima, ali našla se ja...

Orleanska I.
30.01.2010., 20:40
Uhvatila je i mene gnojna angina prekjučer. Inače imam česte upale grla, zadnji put sam imala upalu prije mjesec dana. Moja liječnica je pala u nesvjest skoro kad je vidjela krajnike i izgleda da ću ih morati vaditi. Trenutno želim da sam ih jučer izvadila jer me stravično boli grlo i cijeli vrat. Pijem Silapen od prekjučer, a čini mi se da se tek mali pomak dogodio na bolje.
Ima li netko kakav savjet, kako ublažiti bolove?

qwertzuio1
01.06.2010., 06:00
Dobio sam gnojnu anginu pa sada pitam za neke nus pojave!
Znači prije 4 dana su mi rekli da imam gnojnu anginu. Dobio sam tablete SILAPEN 1500 koje moram piti 10 dana po 3 na dan i LUBOR tablete za skidanje temperature koja je ludovala do 39.9. Sada mi je temperatura pala i to je sada tako tako tako. Uz normalne stvari koje prate tu bolest, teško gutanje bol u grlu mene sada muči spavanje. Znam si popiti koji ketonal da mi malo smanji bolove nisam pitao dali smijem ali mi je onda lakše! Ne mogu nikako zaspati od kada sam dobio tu anginu legnem u krevet preznojim se pa se moram preskinuti pa opet ista stvar. Nemam sna sat vremena. Evo baš das otišao sam u krevet oko 01:00 u 2:30 sam se išao preskinuti pa opet u krevet u 4 sata sam se ponovo digao mokar. Čudno mi je to jer sada više nemam temperature. Pkušavam zaspati ali nekakve čudne misli mi padaju na pamet koje se stalno vrte u krug. Imam osječaj kao da sebe začujem da hrčem pa se cimnem. Da nije što povezano sa štitnjačom jer ona je relativno blizu grlu? Spava mi se a ne mogu zaspati jer ono malo što sklopim oči odmah se preznojim i probudim? Inače do sada nikada nisam imao problema niti sa anginom niti sa štitnjačom!
Molim vaš savijet?
Hvala!

Dalmatiann
02.06.2010., 10:47
Dobio sam gnojnu anginu pa sada pitam za neke nus pojave!
Znači prije 4 dana su mi rekli da imam gnojnu anginu. Dobio sam tablete SILAPEN 1500 koje moram piti 10 dana po 3 na dan i LUBOR tablete za skidanje temperature koja je ludovala do 39.9. Sada mi je temperatura pala i to je sada tako tako tako. Uz normalne stvari koje prate tu bolest, teško gutanje bol u grlu mene sada muči spavanje. Znam si popiti koji ketonal da mi malo smanji bolove nisam pitao dali smijem ali mi je onda lakše! Ne mogu nikako zaspati od kada sam dobio tu anginu legnem u krevet preznojim se pa se moram preskinuti pa opet ista stvar. Nemam sna sat vremena. Evo baš das otišao sam u krevet oko 01:00 u 2:30 sam se išao preskinuti pa opet u krevet u 4 sata sam se ponovo digao mokar. Čudno mi je to jer sada više nemam temperature. Pkušavam zaspati ali nekakve čudne misli mi padaju na pamet koje se stalno vrte u krug. Imam osječaj kao da sebe začujem da hrčem pa se cimnem. Da nije što povezano sa štitnjačom jer ona je relativno blizu grlu? Spava mi se a ne mogu zaspati jer ono malo što sklopim oči odmah se preznojim i probudim? Inače do sada nikada nisam imao problema niti sa anginom niti sa štitnjačom!
Molim vaš savijet?
Hvala!

Ja isto imam gnojnu anginu ima 6 dana,dobio sam tem i osjećao se jako malaksalo tako da sam isao na hitnu i dali mi klavocin te rojazol za anginu.Prije sam imao iste simptome pa zavrsilo sa stafilokoknom sepsom(ne daj boze nikom),tako da sam se prepao da nije ponovo to.Isao sam doc i kaze da nastavim terapiju sa klavocinom,uglavnom isto mi je bilo kao tebi,nocu sam se budio u hladnom znoju a nemam tem,i imam bol u stomaku i oko srca.Doktor mi kaze da je to na nervnoj bazi(taj strah i bol oko srca) stoga probaj se opustit i ne mislit na bolest.Iako ja radim to al jos koji put mi bol oko srca ,valjda ce proc jos do kraja terapije.Ne vjerujem da je stitnjaca.Jesi vadio krv?kakvi su rez.Meni malo poviseni trombociti i leukociti.Doc kaze da je to od upale.Zacudo mene grlo ne boli( gugljaj kaduljin caj),nemam vise tem,jos da prode malaksalost i bol oko srca i ok.Znan kako ti je,aj drzi se i valjda nam bude bolje kroz koji dan.Posalji jos koji post kako ti je....

Dalmatiann
03.06.2010., 16:12
uhhh ovo je za poludit,zavrsio terapiju klavocinom 7 dan i tek me sad pocelo malo bolit grlo i evo danas opet temperatura 37 sa 5,sve naopako,sutra opet iman dogovoreno kod doc.Dosadilo mi lezat vise,stvarno dosadna bolest,valjda nece bit gore nesto,eto bar to.Napokon iman apetit,jedem kad opet fibra jeb...ima li koja cura da mi dode i da me malo oraspolozi,hahahaha,pomozite jadnom bolesniku,,,dosta sale.Svima koji imate gnojnu anginu zelim bez oporavak,a ja iden izmolit ocenas da mi ovo sta brze prode.Evo jos jedan simptom od ove bolesti,pocmes pisat gluposti ka ja.

KinkyWinky
01.07.2010., 19:36
meni počeli oticati krajnici prije 3 dana i dobila temp
mislila sam da je samo prehlada u pitanju i da će proći samo pa nisam išla odmah doktoru
danas ujutro sam otišla jer je bol postala neizdrživa, jako je otečeno i ne mogu ništa gutati
dijagnosticirana je gnojna angina...moram piti lekadole za snižavanje temp. i dobila sam antibiotik, neki efox koji moram piti 5 dana i onda opet doktoru...
može mi netko reći kolko će dugo nakon što sam počela piti antibiotik grlo bar malo prestati boljeti da napokon mogu opet početi jesti jer ovo me ubija

drmed
01.07.2010., 22:21
meni počeli oticati krajnici prije 3 dana i dobila temp
mislila sam da je samo prehlada u pitanju i da će proći samo pa nisam išla odmah doktoru
danas ujutro sam otišla jer je bol postala neizdrživa, jako je otečeno i ne mogu ništa gutati
dijagnosticirana je gnojna angina...moram piti lekadole za snižavanje temp. i dobila sam antibiotik, neki efox koji moram piti 5 dana i onda opet doktoru...
može mi netko reći kolko će dugo nakon što sam počela piti antibiotik grlo bar malo prestati boljeti da napokon mogu opet početi jesti jer ovo me ubija

Obicno nakon tri dana uzimanja antibiotika, naravno ako bakterija nije otporna na antibiotik

mops
01.08.2010., 08:14
Uh, vidim da dugo nije ništa pisao tu, uglavnom da i ja podijelim svoju "nevolju"....uglavnom prije nekoliko dana mi je izbio desni limfni čvor na vratu, točno ispod mjesta gdje mi raste umnjak i imala sam blago povišenu temperaturu i bilo je sve ok, umnjak ne boli, sam kaj taj limfni odvratno izgleda i na dodir je ogroman, da bih prekjučer skužila da me boli grlo, nemrme gutat i unutra sve puno nekakvih bijelih čepića gnoja, reko super, odo ja na hitnu, nisam ni minutu bila, žena mi pregleda grlo, kaže da je moguće zbog umnjaka, pad imuniteta, bla, bla, propisala mi silapen 1500, tri puta na dan, dakle svakih osam sati i tako deset dana. Za sad sam popila tri tablete, u utorak bih trebala ić na put i sad me strah da neću moć ić -.-" ....temperaturu imam po noći, uglavnom imam 37.5 i niže i preznojim se po noći, ujutro i po danu nemam nikakvu temperaturu, šopam se medom i čajem, nemrem gutat, ali se prisilim jer moram nešto jest...moje pitanje nakon koliko dana će mi sa silapenom malo ublažit simptome? I ovo mi je prvi puta u životu da sam dobila tako nekaj, uglavnom sam zdrava ko drijen .

Orleanska I.
01.08.2010., 12:46
Ne znam, meni silapen nije upalio pa mi je liječnica mijenjala terapiju. Možda malo popusti do utorka.

Bugy
01.08.2010., 19:17
meni također, silapen nije djelovao, pa je Sumamed riješio problem za 3 dana...

mops
02.08.2010., 06:36
uf, evo nakon 6 tableta nestao gnoj, manje boli, ali boli i dalje, ko da imam knedlu u grlu koja ne ide dalje, bumo vidli, obično se kreće s lakšim antibiotikom, dakle u mom slučaju silapen, pa kasnije se ide na teži, jer ak se odmah da teži i ne djeluje onda je tek problem -.-"....vidjet ćemo kak će mi biti...

Orleanska I.
02.08.2010., 08:05
Ako te boli, slobodno popij nešto protiv bolova. Ja sam pila voltaren.

daddy's girl.
10.08.2010., 10:29
evo da se i ja javim na ovu temu. (:
već 10 dana sam doma. 7 na penicilinskim injekcijama.
upalilo mi se sve u grlu xd.tepm. 39.5 nije spadala. i doktor mi dadne klavocin 650.2x dnevno. i ništ' mi nije pomagalo i odem si opet na infektivni odjel. i kažu mi gnjojna angina pred eksploziju. 10 dana injekcija. 1 injekcija, temperatura spala. i grlo malo popustilo.. evo danas sam primila 7, i osjećam se odlično.. vidim da je većina išla riješiti to operacijski i uklonila tonzile. ja imam problema u ustima imam hemangiom na jeziku, obrazu u vilici, i u desnom krajniku -.- tako da mi je to bed. i nikakvi antibiotici mi nisu pomagali paracitamol i sumamed - alergična na žalost.
zato ako vas uhvati ovo, idite si na injekcije ako niste alergični jer će puno prije proći. :D

samo me zanima, ako je još 'ko išao na injekcije, jel' se kretao van doma ? ne znam fakat smijem li izać van, :confused:a kontrola mi je tek za 3 dana -.- hvala. i brzo ozdravljenje za sve koji pate od ovog. :)

Khonsu
11.09.2010., 13:37
Evo da se i ja prijavim među dežurne bolesnike, ima dva dana kako sam dobija gnojnu anginu. Isto sam prebolija jedan put na fakultetu tada sam ima fibru 40. Sad isto nije mala 39,5 pijem sumamed ali ne znan koliko pomaže, prvo mi je samo jedan ima gnoj, dok je drugi dosta nateka i bolija, sad se i on ognojio i stvarno gadno izgleda i boli. Koliko bi trebalo ako neko ima iskustva sa summedom da simptomi prestanu? Šta ako on ne pomogne inekcije, bris?

Orleanska I.
15.09.2010., 21:18
Evo mene opet s gnojnom anginom.

mimikrija123
16.09.2010., 17:03
gnojnu anginu mogu uzrokovati bakterije roda staphilococcus ili streptococcus. konkretno staph.aureus i stre. agalactiae. i jedni i drugi su locirani po nosnoj i usnoj šupljini. prosječno 60 % populacije u svome nosu nosi 5 ili 6 vrsta patogenih bakterija, nema iznimaka. uzeti za primjer da 70 % populacije u svom nosu nosi uzročnika gnojne angine koji jedva čeka da padne imunitet i da nastupi bolest. gnojnu anginu se može spriječiti tako da se osim redovitog četkanja zubi koristi i vodica za ispiranje usne šupljine. listerinova je najbolja. bilo bi i korisno da se ponekad popije i čaj od kadulje - oparak. (pravi čaj u rinfuzi a ne onaj u verćici) poželjno je da se i s time ispire usna šupljina jer kaduljino ulje je iznimno snažan antibiotik na kojega bakterije ne stvaraju otpornost niti se ona ne prenosi na druge sojeve. što se tiče antibiotika, ne smiju se izdavati antibiotici na slijepo što radi većina liječnika, već uredne napraviti bris grla i nazofarinksa te antibiogram na pronađene sojeve bakterija. tek onda dati antibiotik. antibiotik se mora piti 14 dana a ne 7 kako liječnici govore barem većina, zbog toga što streptokok može migrirati u krvotok i odande se nasaditi po ostalim organima uzrokujući bolesti bubrega , srca i zglobova ( reumatoidni artritis). antibiotici se zadržavaju u organizmu narednih 7 - 14 dana ovisno o vrsti antibiotika npr. kloramfenikoli se zadržavaju 15 dana jer se otapaju u kostima i koštanoj srži gdje se i talože(ne smije ih se više od 1 puta godišnje uzimati) kada se piju antibiotici osim oni protiv crijevnih infekcija obavezno je uzimati jogurte sve vrste, najbolje je kefir. tako će te izbjeći proljeve koji slijede nakon i za vrijeme terapije ali i superinfekcije koje mogu nastati zbog slabe flore, jednako tako sve žene si moraju nakon kure antibioticima administrirati intravaginalne probitoke jer će 1000000% dobiti kandidu ili klamidiju ili čak što je gore bakterije iz crijeva zbog nepavilna brisanja BHS - B će uzrokovati upalu. to su neki savjeti za angune, antbiotike i kako očuvati svoje zdravlje

mimikrija123
16.09.2010., 17:05
također oprez ne dijelite si međusobno antibiotike, jer neće jednako djelovati vaš antibiotik za vaš tip bakterije , kao na susjedin tip bakterije, veća je šteta nego korist.:D

Khonsu
18.09.2010., 14:07
Spasija me sumamed, nevoln uzimat antibotike ali sad mi je stvarno triba, rješija mi je dobro krajnike za par dana, čak mislim da su sad zdraviji nego prije.

paullaa
18.09.2010., 17:10
uzimajte obavezno propolis ,

Orleanska I.
18.09.2010., 21:15
Uzimam sirup protiv kašlja od propolisa, ali baš ne djeluje. Inače kad nemam gnojnu anginu, djeluje, ali sad ne. Mislim da sam trebala uzeti sprej za grlo od propolisa.

deniKID
01.10.2010., 13:52
imam gnojnu upalu grla, vrat mi je natečen, teško gutam i temperatura je 38,3... pijem klavocin već 3 dana, ali nikakvih pomaka nema
ne znam dal da nastavim s klavocinom ili da se prebacim na silapen, jer kako čujem, on je bolji u ovom slučaju od klavocina?

što mislite o brezgenovoj otopini, dal bi mi ona pomogla oko ublazavanja boli kod gutanja :/

anastacia
01.10.2010., 14:24
imam gnojnu upalu grla, vrat mi je natečen, teško gutam i temperatura je 38,3... pijem klavocin već 3 dana, ali nikakvih pomaka nema
ne znam dal da nastavim s klavocinom ili da se prebacim na silapen, jer kako čujem, on je bolji u ovom slučaju od klavocina?

što mislite o brezgenovoj otopini, dal bi mi ona pomogla oko ublazavanja boli kod gutanja :/

Za promjenu pitaj svoga liječnika . Ništa napamet mada ako je teži oblik gnojne upale možda bi bile dobre i penicilinske injekcije. Obavezan savjet s liječnikom.

Možda tantum verde :ne zna:

nova_xy
05.10.2010., 08:57
Liječi li se antibioticima i kad uopće nema povišene temperature?

Nije mi tako strašno kao ostalima koji su pisali na temi, ali po prvi put u životu imam te bijele točkice pa me malo brine. Moja liječnica se općenito drži pravila ako nema temperature nema antibiotika.

Orleanska I.
05.10.2010., 22:11
Ja sam zadnji put dobila lijekove iako nisam imala povišenu temperaturu.

nova_xy
06.10.2010., 10:03
Ja sam zadnji put dobila lijekove iako nisam imala povišenu temperaturu.
Hvala

marin12345
08.12.2010., 21:40
prije par dana izbio mi je malen gnoj poviše nokta na palcu desne nego.Ima li koji način da se to riješi bez odlaska doktoru,neki antibiotik,busenje iglom dok je jos malo ili slicno?

Termination
08.12.2010., 22:01
A zašto je problem otići doktoru da ti to počisti i zavije? Više voliš to sam kopati iglom i napraviti još goru stvar?

marin12345
08.12.2010., 22:03
Ma nekako sam skeptičan odlasku doktora radi takvih stvari jer sam čuo da šalju na čupanje nokta ili neke kirurške zahvate.Nije mi zapravo toliko velik problem otić ali samo pitam ako tko ima ideju da probam prije odlaska.

Termination
08.12.2010., 22:22
Pa čuj, tek samoliječenjem se možeš dovesti u situaciju da ti moraju čupati nokat. Ovako se to jednostavno može počistiti i dezinficirati. Pusti te priče o slanju na čupanje nokta. Pa sve i da te hipotetski pošalju na to, nitko ti ne može prisilno isčupati nokat. :D

Bobo89
17.01.2011., 10:41
zanima me da li ja smijem pusiti ,konzumirati cigare a da imam upalu gnojne angine .... sinoc sam infuziju primao jer sam izgleda alergican na pencilin pa me zanima da li bi cigara nesto naskodila mom zdravnju ili pogorsala stanje ???

nemanja73
18.01.2011., 13:18
jel moze gnojna angina da se stvori negde drugo,ili samo u grlu?npr na vagini ili tako nesto????

Khan
19.01.2011., 17:03
Angina(grč. stezanje) znači u ovom kontekstu upalu grla. to je isto kao da pitaš možeš li imati moždani udar na jetri.

gnojna upala, s druge strane, može nastati bilo gdje. mnoge se spolno prenosive bolesti očituju upravo gnojnim iscjetkom iz mokraćen cijevi i/ili rodnice

Khan
19.01.2011., 17:04
bobo, u principu ti cigareta sama po sebi neće pogoršati anginu. ali ti može iziritirati bronhe pa ćeš se osjećati još jadnije.

klepetalo
24.01.2011., 19:10
Khm, dakle, imam problemcic...
Naime nalazim se 300 km od svoje doktorice, pa nisam bas trenutno u mogucnosti otici kod nje, a tu u zg-u ne mogu zbog ispita do srijede otici kod studentskog doktora...
Ugl, nateceni dosta su mi nateceni limfni cvorovi ispod vilice, imam jaku grlobolju, ali temperatura nije prelazila 37 do sada i nemam nikakvih drugih simptoma, osim malaksalosti...
Anyway, uslikao sam si grlo, pa ako se nalazi koji doktor na forumu, zamolio bih ako moze pogledati sliku (znam, i meni je ovo malo blesavo pitati ovdje :D)
Zanima me radi li se o gnojnoj angini ili obicnoj upali grla koja moze proci i bez antibiotika...

http://img40.imageshack.us/img40/2357/dsc00099xh.jpg

upozorenje: nije bas lijepa slika...

Alegra
25.01.2011., 08:35
imamo slican problem.
prije tjedan dana sam imala temperaturu i bolove po cijelom tijelu. dali mi antibiotik. odlezala tjedan dana i sve je bilo oke narednih 5 dana kada sam se probudila sa grloboljom, otecenim mandulama, otezanim gutanjem, temperaturom od 37,7.
mislim da je angina jer imam povijest sa anginom...a mozda i nije, mozda je samo upala grla...ne znam
u mojem slucaju su madule manje i nemam taj gnoj vise (imala jucer pa ga sa stapicem za usi micala i grgljala sa otopinom vode i soli-uzas).

Neka nam netko odgovori dal se moze doma lijeciti, tj. snizavati temperaturu ibuprofenima i tusiranjm. koliko obicno to traje? koje su posljedice ako se ne uzme antibiotik?

klepetalo
25.01.2011., 16:45
evo, update..
sinoc mi je skocila temp na 38.5 i nisam mogao spavat od bolova u grlu, tako da sam morao izostati sa ispita i otisao kod doktorice opce prakse zaduzene za moj faks... (dobio sam jezikovu juhu jer sam na crno dosao :D, ali me ipak primila)...

ugl.. je gnojna angina.. dobio sam silapen 1500 tako da preporucam onda i tebi da makar na crno (bez kartona) probas uletit kod neke doktorice opce prakse ako ce te primiti...
nemoj prebolijevati ili lijeciti gnojnu anginu simptomatskom terapijom jer ti se mogu razviti komplikacije, a u najgorem slucaju (rijetko, ali moguce) moze infekcija preci i na srcani misic... popij dozu antibiotika koji ce ti doktorica propisati, naoruzaj se strepsilsima plus i cajem od kadulje za grgljanje :top:

Alegra
25.01.2011., 19:24
ajd super za tebe, silapen ce ti pomoci.
ja cu pricekati jos dan-dva da vidim kako ce mi biti jer bi mi to bila druga kura antibiotika u 2 tjedna kaj nebi...

Khan
26.01.2011., 11:32
klepetalo, ovo na slici je definitivno gniojna angina. ndam se da će ti silapen pomoći, prema mom iskustvu, mnogima tablete nisu dovoljne.

alegra, možda i nije gnojna angina. može biti mononukleoza, ili neka druga virusna bolest, kad imaš tako ne previsoku temperaturu. a ako je gnojn aangina, prođe ona i sama, samo psotoji mogućnost (ne velika, ali tu je) reumatske vrućice, upale srčanog mišića i bubrega 8imunološkiposredovane bolesti), pa ti vidi.

Ako možeš, daj da ti izvade krv negdje

0merta
27.01.2011., 12:07
Meni muči grlo već par mjeseci, stalno nešto hračkam, kašljem, znalo me i svrbit, i bolit i peč, a nakon malo dužeg pričanja obavezno promuknem. Nije mi ništa naotečeno, ja mislim, ali imam neku točkicu bijelu na jednoj i drugoj manduli, koja se tako pojavi pa nestane, i "pozadina" grla mi je isto kao na ovoj slici iznad. OVDJE (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31300824&postcount=5) sam pisala o tom svom problemu, pa ako može netko pročitat i savjetovat me.
Evo upravo sam saznala nalaz bakteriološkog iskašljaja - fiziološka flora, znači ništa, isto to mi je pisalo i na brisu grla i jezika. Ne znam više šta da radim. :ne zna:

Alegra
27.01.2011., 19:46
update: ide na bolje. temp. je prestala, ali osjecaj osamucenosti, mamurluka i opce slabosti nije. i grlo dalje boli i crveno je sa nekim mini izraslinama (ne gnojnim!) na desnoj manduli.
ako ne prodje do ponedeljka idem kod privatnika.

@ Khan: to vadjenje krvi ... ne treba raditi bris grla? iz krvi se vidi sta me to napada? ako mi prepisu antibiotik, dali ipak mogu odbiti? i dali imaju neki ekvivalent summedu austriji? za svaki slucaj...

Khan
28.01.2011., 13:44
vađenje krvi može razlučiti bakterijsku od virusne infekcije (difernecijalna krva slika, CRP), a može i ukazati na ev. mononukleozu. bris grla se ne radi rutinski, osim ako dođeš u zaraznu.
koliko ja znam, svaki lijek možeš odbiti. tko će znati uzimaš li ga ili ne? a sumemad je azitromicin, generički, tako da neki preparat imaju sigurno.

logtech
23.02.2011., 18:11
Evo i mene s ovom mukom :( U ponedjeljak sam bio kod doktorice i dala mi je Sumamed,vec onda sam imao natecene krajnike posteno i bijeli iscjedak,danas nakon zadnje tablete,ne da je isto,nego jos i gore.Desni krajnik mi je jos vise natecen,lijevi ni ne osjetim vise. Ugl. gutati je nocna mora. Sad me zanima nakon koliko dana je vama poceo djelovati antibiotik.

lamy
23.02.2011., 21:51
Evo i mene s ovom mukom :( U ponedjeljak sam bio kod doktorice i dala mi je Sumamed,vec onda sam imao natecene krajnike posteno i bijeli iscjedak,danas nakon zadnje tablete,ne da je isto,nego jos i gore.Desni krajnik mi je jos vise natecen,lijevi ni ne osjetim vise. Ugl. gutati je nocna mora. Sad me zanima nakon koliko dana je vama poceo djelovati antibiotik.

sumamed nije dobra terapija za gnojnu anginu. inace sliku doticne bolesti moze stvarati i mononukleoza.
bolja bi terapija bila silapen, ospen (alergija na penicilin?)

logtech
23.02.2011., 22:09
Alergija na penicilin da. A ne znam,simptomi su od glavobolje,nosa,temperature do natecenih krajnika,tako da je doktorica propisala sumamed. Sad,sto je jos mogla dati a da nije na bazi penicilina ne znam.

zara01
23.02.2011., 22:30
Moja kolegica je dobila eritromicin,jer je isto alergična na penicilin.Osobama koje su alergične daje se sumamed ili eritromicin.Trebao bi ti početi djelovati nakon 3dana.Ak ti ne bu bolje sutra natrag dr.ili na hitnu.

Streat
23.02.2011., 23:06

Nadam se da će Vam brzo proći, evo i ja se mučim već duže vrijeme.

@ Lemy Vama samo da kažem ovom prilikom: Bili ste u pravu, mislim red je da kažem, iako ne u svemu, ali u nečemu šta ste mi napisali svakako da, i ovim putem se ispričavam na kontriranju.

Vanylla
24.02.2011., 00:44
Bolovala sam od gnojne angine kao dijete, pila sam Xiclav i izlijecila se, samo su mi krajnici ostali povećani, ali nisam imala nikakve šupljine po njima. Prije četiri mjeseca sam ponovo odbolovala gnojnu anginu. Prvo sam otišla na pregled, doktorica mi je dala Xiclav. Međutim, i nakon 5 dana nije mi se poboljšalo, čak štoviše, stanje krajnika mi se jako pogoršalo - više nisu bile gnojne tačkice u pitanju, nego su mi cijeli krajnici bili bijeli, prekriveni gnojem. Kad sam vidjela da antibiotici ne djeluju, otišla sam kod druge doktorice. Odmah mi je propisala Penicilin, 8 dana. Imala sam užasne bolove, jedva sam mogla gutati, tako da sam slabo i jela, ali drugih simptoma(npr. povišenu temperaturu) nisam imala. Penicilin je počeo djelovati, i jedan dan sam ispljunula ogroman komad gnoja ili čega već, i zgadio mi se život. Nakon toga mi je bilo bolje, ali mi je nešto smetalo u grlu, kao da je ostao komad nečega. Međutim, nakon nekoliko dana i taj osjećaj je nestao, ozdravila sam. Samo na krajnicima su mi ostale šupljine, čega sam se najviše bojala(jer sam negdje pročitala da su takvi krajnici ''neupotrebljivi'' tj. da su izgubili svoju funkciju). Jedno vrijeme sam bila dobro, međutim već nekoliko dana imam čudan osjećaj u grlu, i danas sam pogledala, i imala sam šta i vidjeti, opet mi se stvara gnoj po krajnicima. Sutra ću zvati doktoricu da me naruči za pregled. Stvarno ne znam šta da radim, ne bih željela da vadim krajnike(mada je to najbolja opcija) zato što imam ogroman strah. E, da i 18 mi je godina. Nedavno je moja prijateljica izvadila krajnike, i bilo joj je užasno, kaže da joj je u toku operacije anestezija prestala da djeluje. Uglavnom ona se istraumirala, što me je jako zabrinulo budući da ona inače ne paniči. Šta da radim? :confused: :( :(

zara01
24.02.2011., 12:15
Osim u slučaju alergije penicilin 10dana.Odi dr,nemaš kaj sama odlučivati?Te gnojne angine osobito streptokokne se često vraćaju...

logtech
25.02.2011., 17:11
Eto napokon mi bolje :top: Jucer bio na kontroli i jos sam tesko gutao pa mi je dok. sibnila injekciju,nemam pojma koju i evo sad sve mogu gutat. Smanjile su se i gnojne tockice,sad jos samo da splasnu krajnici.

witch666
25.02.2011., 19:23
:( angina, mislim da sam vec dosadna i Bogu i vragu s njom, maltene pa svaki mjesec jednom i svaki put atb :rolleyes: mislim da sam postala imuna na njih
bas sam prosli tjedan bila kod specijaliste al mi je angina do onda prosla i po njemu tonzile nisu za vadenje, kaze najlakse je napisat uputnicu za vadenje, moze bit gore, nego neka ja dodem kad ponovo budem imala anginu pa da vidi sta je..mislim, mogla sam se odmah predbiljezit za 3 tjedna

Vanylla
01.03.2011., 10:01
Već sam pisala da su me prije nekoliko dana počeli boljeti krajnici i pojavilo se nešto bijelo po njima. Zvala sam doktoricu ali me naručila tek za nekoliko dana. Zbog toga sam sama preuzela inicijativu samoizliječenja. :) Svaki dan sam grlo ispirala čajem od kadulje(jest gorak, ali pomaže), počela sam jesti med u velikim količinama, i uzimala sam med ležeći(treba pustiti da lagano sklizi niz grlo). Ovo sam radila nekoliko dana, i trenutno nema bijelih tačkica niti mi je loše. Pokušajte :)

Orleanska I.
01.03.2011., 10:16
Ja sam to radila i nikad mi nije sama od sebe prošla gnojna angina bez silapena.

lamy
03.03.2011., 00:13
@ Lemy Vama samo da kažem ovom prilikom: Bili ste u pravu, mislim red je da kažem, iako ne u svemu, ali u nečemu šta ste mi napisali svakako da,...

hm, pretpostavljam da pises meni (Lamy je inace njemacka marka nalivpera).

zanima me u cemu to nisam bio u pravu.

Streat
03.03.2011., 23:12
hm, pretpostavljam da pises meni (Lamy je inace njemacka marka nalivpera).

zanima me u cemu to nisam bio u pravu.

Da, eto krivo slovo u nicku. Bili ste u pravu u vezi Klavocina, jer s obzirom da nisam imala i drugu kutiju, nisam mogla piti deset dana i vratilo se. A niste bili u pravu da uzimam antibiotike ( općenito ) bezveze, jer ih uzimam samo kad moram. Inače ne mislim da nije točno da ako čovjek uzima bezveze ( što nije slučaj kod mene ) antibiotike, da antibiotici gube svrhu, tj.dolazi do imunosti, to je točno, ali ja to ne činim, i kad već pričamo o tome puno je veći problem od toga to šta se dešava da ljudi prestaju uzimati antibiotik prije kraja terapije jer osjete da im je dobro, pa misle da je gotovo, tako puno prije dolazi do imunosti. Eto to htjedoh reći.

lamy
04.03.2011., 02:10
Bili ste u pravu u vezi Klavocina, jer s obzirom da nisam imala i drugu kutiju, nisam mogla piti deset dana i vratilo se.

prvo, moj je dojam, ovako napamet je da to ipak nije gnojna angina, tako brzo se vratilo???? hm.. mozda rezistentni organizam?
znaci opet visoka temperatura i opce lose osjecanje. gnojne povecane mandule????

Inače ne mislim da nije točno da ako čovjek uzima bezveze ( što nije slučaj kod mene ) antibiotike, da antibiotici gube svrhu, tj.dolazi do imunosti, to je točno, ali ja to ne činim,

a ne? vi ste uzeli antibiotik a nije pomogao, ja bi rekao da ste ga uzeli bezveze.

... i kad već pričamo o tome puno je veći problem od toga to šta se dešava da ljudi prestaju uzimati antibiotik prije kraja terapije jer osjete da im je dobro, pa misle da je gotovo, tako puno prije dolazi do imunosti.

a na cemu bazirate to misljenje? znate, iz iskustva kog god da pitam (ne samo ja, to je opcenito iskustvo koje nam se prenosilo) jel uzimao ispravno atb (znaci punu terapiju, redovito na sat, bez pomaka, ne uzimao tvari koje smanjuju ucinkovitost...) sve se KUNU da su sve napravili kako treba... pa opet podaci iz laboratorija govore drugacije.

vidim, niste napravili domacu zadacu, niste pogledali (sto sam vam rekao) zasto se antibiotik (silapen, ospen) daje 10 dana, sto se sprecava u tih 10 dana terapije.
ah...vidim prkosit ce te i vise (ah ti Hrvati...) pa cu vas uputit da citate o "reumatskoj vrućici" (eng. Rheumatic fever).
mozda cete vidjeti da se u prevenciji te rijetke, ali ipak vrlo opasne bolesti koristi ispravna eradikacija streptokokne infekcije po WHO-u idealno benzilpenicilin (okej, klavocin moze!), ali 10 (dana)

ako ste vec rekli da niste trebali kontrirati, onda poslusajte samo jedan savjet, uciniti dobro vama, i drugima, ne pijte antibiotik na svoju ruku! (kao sto je jedan slavni profesor rekao: trik kod antibiotika je da se koriste sto manje!)

utisana
04.03.2011., 10:00
Moja mala je vukla gnojnu anginu 2 mjeseca, promijenili su joj 4 antibiotika, na kraju je dr. rekla da mora na operaciju ako joj sa ovom zadnjom terapijom ne prođe.
zadnju terap. antibiotika joj nisam dala jer sam prije htjela pokušati stari savjet i on ju je potpuno izlječio. na kontroli je dr rekla: E ovo je lijepo očistilo!
Terapija:
Iglice, prstohvat, cedra preliti vrućom vodom, kad se ohladi, grgljati 3,4, puta na dan.
Sve je otišlo i nije se vratilo

ico1
04.03.2011., 12:07
Već sam pisala da su me prije nekoliko dana počeli boljeti krajnici i pojavilo se nešto bijelo po njima. Zvala sam doktoricu ali me naručila tek za nekoliko dana. Zbog toga sam sama preuzela inicijativu samoizliječenja. :) Svaki dan sam grlo ispirala čajem od kadulje(jest gorak, ali pomaže), počela sam jesti med u velikim količinama, i uzimala sam med ležeći(treba pustiti da lagano sklizi niz grlo). Ovo sam radila nekoliko dana, i trenutno nema bijelih tačkica niti mi je loše. Pokušajte :)

Niš ti to ne pomaže. Imao sam to i znam. I što prije odeš na operaciju bit će ti lakše kasnije, jel je nezgodno ići kad si stariji.
Ja sam imao u sličnim godinama, prvo mi se gnojilo, pa odvratan zadah, i onda ti nastanu rupice i šta je najgore u te rupice ti ide hrana pa se dodatno upali. Tako da nikad na zelenu granu.
I onda su mi počeli problemi sa štitnjačom, tlakom, lupanjem srca, reumatoidnim artritisom, počeli me zglobovi boljeti.
I onda sam otišao kod primarijusa za uho-grlo-nos, poznatijeg i ugovorio termin oeracije.
Neidi nekim "nepoznatim" doktorima, da ti se ne bi dogodila glupost s anestezijom. Meni su dali opću aneseziju u venu i nisam ništa osjećao.
Nakon operacije mi je rekao doktor da mi je sve istrunulo i usmrdilo se, a to ti nije samo izvana nego ti nagriza i duboko iznutra gdje ti ne vidiš.

Danas nemam nikakvih problema s grlom ni navedenim popratnim bolestima, ali ako cijeli život imaš posla s tim žarištem, mogu se razviti opasne komplikacije koje sam naveo, a može ti doći i do trajnih deformacija srčanog zaliska.

Ako nemaš povjerenja u javne bolnice, imaš privatnu, ali mislim da operacija krajnika dođe desetak tis. kn
Preporučio bi ti svojeg primarijusa ali on je otišao 2008 u penziju.
Ili odi na merkur i raspitaj se koji je dobar doktor, pa mu odnesi poklončiće itd..znaš kako to već ide..
http://www.kb-merkur.hr/index.php?view=article&catid=34%3Aklinike-i-zavodi&id=59%3Adjelatnost-za-bolesti-uha-grla-nosa-i-kirurgiju-vrata-i-lica-orl&option=com_content&Itemid=54

Nakon operacije nećeš moći jesti danima i imat ćeš osjećaj ko da te netko s noževima bode iznutra, ali šta se može, za zdravlje sve.

I zaboravi ove pokušaje s kaduljom, isprianjem itd, probao sam 1000 preparat i ništa ne pali.

I kad jednom to dobiješ i uništiš krajnike, to ti se vraća i vraća i vraća..
I riješi se toga da kod ljubljenja s dečkom ne bude neugodnosti. Jel je to zbilja odvratno..i nehigijenski

Vanylla
04.03.2011., 12:54
Niš ti to ne pomaže. Imao sam to i znam. I što prije odeš na operaciju bit će ti lakše kasnije, jel je nezgodno ići kad si stariji.
Ja sam imao u sličnim godinama, prvo mi se gnojilo, pa odvratan zadah, i onda ti nastanu rupice i šta je najgore u te rupice ti ide hrana pa se dodatno upali. Tako da nikad na zelenu granu.
I onda su mi počeli problemi sa štitnjačom, tlakom, lupanjem srca, reumatoidnim artritisom, počeli me zglobovi boljeti.
I onda sam otišao kod primarijusa za uho-grlo-nos, poznatijeg i ugovorio termin oeracije.
Neidi nekim "nepoznatim" doktorima, da ti se ne bi dogodila glupost s anestezijom. Meni su dali opću aneseziju u venu i nisam ništa osjećao.
Nakon operacije mi je rekao doktor da mi je sve istrunulo i usmrdilo se, a to ti nije samo izvana nego ti nagriza i duboko iznutra gdje ti ne vidiš.

Danas nemam nikakvih problema s grlom ni navedenim popratnim bolestima, ali ako cijeli život imaš posla s tim žarištem, mogu se razviti opasne komplikacije koje sam naveo, a može ti doći i do trajnih deformacija srčanog zaliska.

Ako nemaš povjerenja u javne bolnice, imaš privatnu, ali mislim da operacija krajnika dođe desetak tis. kn
Preporučio bi ti svojeg primarijusa ali on je otišao 2008 u penziju.
Ili odi na merkur i raspitaj se koji je dobar doktor, pa mu odnesi poklončiće itd..znaš kako to već ide..
http://www.kb-merkur.hr/index.php?view=article&catid=34%3Aklinike-i-zavodi&id=59%3Adjelatnost-za-bolesti-uha-grla-nosa-i-kirurgiju-vrata-i-lica-orl&option=com_content&Itemid=54

Nakon operacije nećeš moći jesti danima i imat ćeš osjećaj ko da te netko s noževima bode iznutra, ali šta se može, za zdravlje sve.

I zaboravi ove pokušaje s kaduljom, isprianjem itd, probao sam 1000 preparat i ništa ne pali.

I kad jednom to dobiješ i uništiš krajnike, to ti se vraća i vraća i vraća..
I riješi se toga da kod ljubljenja s dečkom ne bude neugodnosti. Jel je to zbilja odvratno..i nehigijenski

Sve ja to znam, pročitala sam mnogo mišljenja vezano za gnojnu anginu i svi govore da je bolje izvaditi krajnike, ali ja imam veliki strah.:( Ne bih se usudila da vadim pod lokalnom anestezijom, jedino pod opštom, ali i to ima svoje nedostatke(kažu da se često povraća nakon opšte, što je jako bolno). A vezano za kliniku, ova klinika što si mi preporučio nalazi se u Zagrebu, a ja sam iz Sarajeva, pa ću potražiti neku ovdje ukoliko budem vadila krajnike. Hvala na prijedlozima. Ja se sve tješim da će biti bolje, ali izgleda da mi nema druge nego da to odmah riješim operacijom. :(

ico1
04.03.2011., 13:53
Sve ja to znam, pročitala sam mnogo mišljenja vezano za gnojnu anginu i svi govore da je bolje izvaditi krajnike, ali ja imam veliki strah.:( Ne bih se usudila da vadim pod lokalnom anestezijom, jedino pod opštom, ali i to ima svoje nedostatke(kažu da se često povraća nakon opšte, što je jako bolno). A vezano za kliniku, ova klinika što si mi preporučio nalazi se u Zagrebu, a ja sam iz Sarajeva, pa ću potražiti neku ovdje ukoliko budem vadila krajnike. Hvala na prijedlozima. Ja se sve tješim da će biti bolje, ali izgleda da mi nema druge nego da to odmah riješim operacijom. :(

Ja nisam povraćao ali sam kad sam se probudio ispljunuo lokvicu krvi.:zubo:
I nisam mogao jesti par dana, što znači gubiš jedno 5 kg.
A moraš jesti jel ti nije dobro za želudac, a nemožeš i onda ako nisi dobar i ne jedeš daju ti infuziju. :kava:
I ova igla od anestezije ti ostane jedno vrijeme u žili.

Znači ako možeš podnijeti sve patnje, ali se riješiš zauvijek.

Streat
04.03.2011., 23:32
ne pijte antibiotik na svoju ruku[/B]!... (

Dobro, neću.
A sada ako nije problem da mi napišete, dali ste Vi liječnik, jer ako jeste imam jedno pitanje.
( poprilično komplicirano pitanje )

Kailea
06.03.2011., 05:22
Poštovanje, eto mene u klubu :D
Mada se s anginama mucim vec neko vrijeme. Cesto su mi se izmjenjivali lijekovi redom sumamed, silapen 1500, klavocin..
E sad i ovaj put (u petak) sam dobila silapen 1500 samo sto se bojim da mi izaziva nuspojave, odnosno probavne tegobe. Vec dvije noci za redom ne spavam kako treba zbog nadutosti, bolova u trbuhu i potjera me na wc pri cemu mi je stolica tvrda.. :(
Popila sam za sada 5 tableta i stvarno ne znam sta da radim, taman mi je postalo bolje sta se grla tice, pa dali da nastavim terapiju riskirajuci jos jace bolove u trbuhu ili da ju prekinem riskirajuci nastavak gnojne? :ne zna:
Doc mi radi tek pon popodne :( :( :(

Vanylla
09.03.2011., 13:44
Ja nisam povraćao ali sam kad sam se probudio ispljunuo lokvicu krvi.:zubo:
I nisam mogao jesti par dana, što znači gubiš jedno 5 kg.
A moraš jesti jel ti nije dobro za želudac, a nemožeš i onda ako nisi dobar i ne jedeš daju ti infuziju. :kava:
I ova igla od anestezije ti ostane jedno vrijeme u žili.

Znači ako možeš podnijeti sve patnje, ali se riješiš zauvijek.

Ma, uredu, meni je samo bitno da sam uspavana u toku operacije :). Evo trenutno nemam problema sa krajnicima, pa vidjeću dokle će ovako biti. A imam još jedno pitanje: S koliko godina si izvadio krajnike?

Yuna
18.03.2011., 15:53
Pozdrav!
Kako svi imaju neke tradicije, tako i ja. Svake godine u isto vrijeme dobijem anginu :mad: Pa tako sam ju i sad dobila prije 2 dana i danas idem po recept za one konjske tablete silapen ili tak nešto (koje su, priznajem fkt djelotvorne :o). Ponadala sam da je obična prehlada pa nisam išla prije doktoru, al su me temperatura i bol u grlu podsjetili na anginu i to je 100%.

Jel se to može nekako izbjeć u budućnosti ili ću cijeli život na svaki prvi dan proljeća dobit tu dosadnu bolest? Kažem tradicija jer je dobim ama baš svake godine u ovo vrijeme kad zatopli već dugi niz godina, a nekad zna doć još i krajem proljeća. Zbog čega to dođe?

ramo jasarovic
18.03.2011., 19:33
Pozdrav!
Kako svi imaju neke tradicije, tako i ja. Svake godine u isto vrijeme dobijem anginu :mad: Pa tako sam ju i sad dobila prije 2 dana i danas idem po recept za one konjske tablete silapen ili tak nešto (koje su, priznajem fkt djelotvorne :o). Ponadala sam da je obična prehlada pa nisam išla prije doktoru, al su me temperatura i bol u grlu podsjetili na anginu i to je 100%.

Jel se to može nekako izbjeć u budućnosti ili ću cijeli život na svaki prvi dan proljeća dobit tu dosadnu bolest? Kažem tradicija jer je dobim ama baš svake godine u ovo vrijeme kad zatopli već dugi niz godina, a nekad zna doć još i krajem proljeća. Zbog čega to dođe?

angina o kojoj ti govoriš pretpostavljam da je virusna,a ne gnojna,pošto ti se javlja svake godine u isto vrijeme.takva angina se ne lijeći antibioticima nego biljnim pripravsima i propolisom,medom i velikim količinama C vitamina.Za gnojnu anginu najbolje je da se uzme bris grla jer se tako najbolje vidi o kojoj se bakteriji radi ,dali o streptokokima ili nešto drugo.To je moj savjet jer prije par godina imala sam rijetku streptokoknu anginu koja se liječi isključivo penicilinom,a oni su mi dali antibiotike.Da stvsr bude gora nakon terapija antibiotika i injekcija poslali me na bolničko liječenje ,a ne pitanje zbog čega jer i u ambulanti ima penicilin : odgovor je bio da nema aperat za reanimaciju.Tako da se sa lijekovima i nestručnim liječenjem nije za igrati.

Yuna
19.03.2011., 14:44
Gnojna je jer uvijek dobijem silapen tablete i imam sve simptome gnojne angine. Valjda je slučajnost kaj uvijek dođe u isto vrijeme. Nisam čula za ovu tvoju, valjda im je izmaklo jer je rijetka (iako ih to ne opravdava).
Ovaj put sam dobila neke druge tablete. Nisu baš djelotvorne ko one, al valjda budu uskoro pomogle. Za sad sam 2 popila jer se piju svakih 12 sati. Još uvijek boli grlo :/

ana xd
06.04.2011., 10:48
zdravo...evo pročitala sam sve prvi put imam gnojnu anginu sad.i eto rečeno mi je da imam gnojne čepove na krajnicima i po grlu...mislim sve kažete da vidite to ja ne vidimmmm!!!! nemrem otvorit usta nit išta..već 3.dan sam na silapenima 1500 i ništa sve mi je gore danas nemogu ni govorit . temp kad god mjerim je ono normalna 36.8 a 3put u noći se moram presvlačiti jer sam mokra kompletno :mad::mad: kupila sam tantum verde za isprianje jer mi se gadi taj osjećaj u ustima...e da niko nie ništa spomenuo meni su se umnjaci upalili i zagnojilo mi se zubno meso sve do 4vorki tak da osim kaj nemrem gutat me ubija zubobolja i sve i više neznam što da radim..za sat vremena idem doktoru vidjet šta je jer 3dana ne savam od bolova nemogu govorit i ovi antibiotici uoće ne djeluju :(

Gilach
16.07.2011., 23:46
Evo i mene je izgleda lupila gnojna angina po svemu sudeći :facepalm:

Naime, prošle subote negdje sredinom dana me počelo bolit grlo čemu nisam pridavao poseban značaj, no nastavilo se i u nedjelju i osjećao sam da baš nije to ona standardna upala grla kao kod viroze nego nešto drugačije i najvjerojatnije bakterijsko. Kada sam posvijetlio dobro, dobio sam i potvrdu toga jer ima ponešto bijelih i žučkastih naslaga po grlu i oko mandula (iako ne u nekim velikim hrpama na jednom mjestu) i hrpa popucalih kapilara. Inače, od simptoma osim grlobolje koja me sprječavala u razgovorima duljim od par minuta i nisam imao većih problema, temperatura samo blago povišena (uglavnom 37-37,2, max je bilo 37,4), mandule vrlo blago natečene, zapravo teško mi je reči da li su uopće natečene, sa gutanjem hrane i tekučine nemam problema. Od nekih ostalih stvari tu je prvih par dana bilo malo onog "lebdećeg" filinga u glavi i umora, no opet, kako su temperature bile nesnosne, teško je reći da li je vezano direktno uz anginu. Zadnja 2 dana recimo nemam takvih simptoma. Što se curenja nosa tiče, prva 2 dana ništa, pa je zatim počelo lagano curiti nešto srednje gustoće da bi zadnja 2 dana imao filing kao da mi se ljepljiva guma cijedi kroz nos i grlo, makar vrlo sporo i u malim količinama.

Inače, moram reći da nikakav oblik bakterijske upale grla nisam imao najmanje 10-15 godina, ni ne sjećam se, viroze skoro svake zime, ali bakterijske upale odavno ne tako da me ovo sada dosta iznenadilo.

U petak sam bio kod doktora i dao mi je Sumamed, danas sam popio i zadnju, treću tabletu, no iskreno meni se čini da to uopće ne djeluje :ne zna:
Grlo me u principu ne boli više na način da bi mi to stvaralo bitnije probleme (osim nakon dužeg govora), samo osjetim da još nije baš zdravo, pogotovo jer je i pomalo suho pa u principu samo malo pecka, ali izgled grla je praktički nepromijenjen već tjedan dana pa me to sada malo brine iako djeluje benigno, ali znam da su moguće svakakve komplikacije i izgleda da ću morati opet kod doktora u ponedjeljak pa me zanimaju iskustva drugih (ili doktora s iskustvom na ovom područu slobodno ak ima takvih ovdje :zubo:) kako im je išlo daljnje liječenje ako im Sumamed nije djelovao ?

Fu*Dza
08.08.2011., 17:23
Zdravo imam 16god i stvara mi se gnoj u grlu i imam los zadah...nema bolove ni povisenu temperaturu i nista me ne boli pa mi recite sta je u pitanju???

slavenko2002
09.08.2011., 07:19
Postovani,

Vec godinama su mi se pojavljivali bijeli čepići na krajnicima, 2-3 puta godisnje, na početku je bila temperatura a zadnjih nekoliko godina vise nemam temperature, samo se pojave bijeli cepici i samo prodje nakon nekoliko dana... krajnici su puni kvrzica i supljikavi.. medjutim prije 2 mjeseca ponovno su mi se pojavili bijeli cepici, i sami nestanu nakon nekog vremena i opet se pojave bez koristenja antibiotika.. medjutim ono sto mene brine je da osjecam umor u koljenima, kao da sam kopao cijeli dan,nekad imam osjecaj kao da mi se povraca od povecanosti krajnika, suhoca grla...jel to ima veze sa upalom krajnika?

Fu*Dza
09.08.2011., 12:19
Aaaaa kako da nestanu jebeni gnojni cepici iz grla krajnika

Fu*Dza
09.08.2011., 13:35
ja sam pretprošlo i ono prije ljeto imao gnojnu anginu ali više nemam, zašto prestao sam pit ledenu vodu iz frižidera:s tko bi reko:zubo:

jesi imao los zadah iz usta ??

tweety87
21.08.2011., 18:21
u petak sam bila kod doktorice jer mi se upalilo grlo po stoti put...angina naravno imam ju godinama.. uglavnom, dobila sam silapen ali meni i nakon 4 dana nije bas puno bolje, jedva gutam...nista skoro ne jedem, osim jogurta, i takvih tekucih stvari... naime, moja doktorica je na godisnjem pa sam bila kod neke koja ju mijenja. meni je moja inace uvijek pripisivala klavocine i pomogli su nakon 2 dana... sad ne znam dal je moguce da meni silapeni ne djeluju..i da temp. imam svaka 2 do 3 sata...najvise do 38... i tako vec 4 dana, jel to normalno?? do sad nisam imala takve oblike angine..

hvar14
11.09.2011., 16:18
zeznuta je to stvar evo ja imam 15 godina, treci dan da imam temperaturu 39,5.
jutros sam isao u doktora i rekao mi je da imam gnojne angine, prepisao mi je silapen, svakih osam sati jednu tabletu....
ne mogu gutati vlastitu pljuvacku, a jos gore mi je kad pijem i jedem, navecer ne mogu zaspat zbog temperature pa moram uzimat voltaren cepice :503:
to me vrati u zivot ali privremeno......

rockmusic
26.10.2011., 09:47
Zdravo svima! Evo i ja da napisem svoje iskustvo sa gnojnom anginom... Pretprosle sedmice mi je na krajnicima bilo mnooogooo gnoja. Doktorica mi je dala Ospen 1500 da pijem na svakih 8h i tako 8 dana. Ispirala sam grlo limunom, sodom, cajem od zalfije itd, i stvarno sam vec 3. dan bila k'o nova, a 5. dan vec isla na fax! :) Deveti dan sam otisla na kontrolu i sve je bilo ok. Medjutim, 4 dana nakon kontrole evo opet imam gnoj na krajnicima (mandulama)... Sad sam zabrinuta i nzm sta da radim... Bojim se da ce mi propisati penciline, a jos imam i menstruaciju... :504:
Znate li neki prirodni lijek da ubrza lijecenje ove fuj bolesti i da li je rizicno cekati jos koji dan pa onda ici kod doktorice? :rolleyes:

hrvoje dr.
26.10.2011., 10:14
Zdravo svima! Evo i ja da napisem svoje iskustvo sa gnojnom anginom... Pretprosle sedmice mi je na krajnicima bilo mnooogooo gnoja. Doktorica mi je dala Ospen 1500 da pijem na svakih 8h i tako 8 dana. Ispirala sam grlo limunom, sodom, cajem od zalfije itd, i stvarno sam vec 3. dan bila k'o nova, a 5. dan vec isla na fax! :) Deveti dan sam otisla na kontrolu i sve je bilo ok. Medjutim, 4 dana nakon kontrole evo opet imam gnoj na krajnicima (mandulama)... Sad sam zabrinuta i nzm sta da radim... Bojim se da ce mi propisati penciline, a jos imam i menstruaciju... :504:
Znate li neki prirodni lijek da ubrza lijecenje ove fuj bolesti i da li je rizicno cekati jos koji dan pa onda ici kod doktorice? :rolleyes:
Ospen jest penicilinski ABT.
Nije mi jasno zbog čega?

rockmusic
30.10.2011., 14:43
Ospen jest penicilinski ABT.
Nije mi jasno zbog čega?

Bila sam kod doktorice, nije ni njoj jasno... Mozda zbog pada imuniteta i povrh svega, menstruacija na sve to... :503: Sad cekam nalaze brisa grla (bice sutra), grlo ispiram hidrogenom-3%, topim isla tablete 2 dnevno, pijem Macropen - 3 puta dnevno. Popila sam 7 tableta, a ne osjetim jos neki pomak... Gnoja na krajnicima vise nemam ili se bar ne vidi sa ove strane, ali su otekli i bole me pri pokretu i na dodir... E stvarno nzm vise sta da radim... :confused: :503:

hrvoje dr.
30.10.2011., 16:33
Bila sam kod doktorice, nije ni njoj jasno... Mozda zbog pada imuniteta i povrh svega, menstruacija na sve to... :503: Sad cekam nalaze brisa grla (bice sutra), grlo ispiram hidrogenom-3%, topim isla tablete 2 dnevno, pijem Macropen - 3 puta dnevno. Popila sam 7 tableta, a ne osjetim jos neki pomak... Gnoja na krajnicima vise nemam ili se bar ne vidi sa ove strane, ali su otekli i bole me pri pokretu i na dodir... E stvarno nzm vise sta da radim... :confused: :503:
Macropen je makrolid,nije registiran u RH, trebate vidjeti bris ždrijela,ali ako vam simptomi i dalje perzistiraju unatoč terapiji,treba te se javiti svom liječniku,te ev. ORL.

GloriaFire
10.11.2011., 11:46
Imam gnojnu anginu, bila sam kod doktora i sve, pijem antibiotike (azitromicin, jer sam alergična na peniciline). počela sam jučer, danas mi je već osjetno bolje, temperatura se spustila na 37,1 (bila je 38,2), grlo je u puno boljem stanju iako i dalje malo natečeno i boli. Ono što me u biti muči je lagani osip na podlakticama, ništa me ne svrbi, nije ni toliko gust, crvenkaste je boje, ali ne pretaman i nisam ga primijetila nigdje drugdje na tijelu.
odlučila sam se ne brinuti previše oko toga, zaključivši da je od tog što mi je temperatura 3 dana bila preko 38. zanima me kolika je mogućnost da je osip reakcija na antibiotik, jer sam ga primjetila tek jučer? pila sam azitromicin već nekoliko puta dosad i nikakvih nuspojava nisam imala.

dobracura
10.11.2011., 18:01
pa izvadite više te krajnike:503:...meni nisu ničem služili pa mi ih je dohtor frknija vanka

Khallaherc
01.12.2011., 13:03
Pozdrav svima.Vidim raspisali ste se svatko sa svojim iskustvima.Ja imam 29 god, nikad do sada nisam imala nikakvih problema s grlom i krajnicima.Nedavno sam osjetila bol pri gutanju, i primjetila bjelu vrkicu koja je bila užasno bolna.Kako sam mislila da je to obična afta, sprejala sam je gangi sprejom i nakon par dana nestala je.Međutim , prije 5 dana dobila sam temperaturu, koju inače jako rijetko , skoro pa nikad, nemam, i užasnu bol u grlu, pogledom u ogledalo primjetila sam velike bijele naslage po lijevom krajniku, očistila sma to štapićima za uši, i ispovraćala dušu pri tome.Otišla sam doktorici , propisala mi je Ospen 1500, te Medazol i Lekadol, i trošim to ,,,Već nakon 2 dana sam bolje gutala, i temperatura je spala..
Zanima me, koliko se vama često javlja ta gnojna angina?? Dobijete li je uslije prehlade ? Ako sam je sad prvi put dobila, jeli to znak da ću se s njom boriti ostatak života???
Cijenila bih vaše odgovore....LP