PDA

View Full Version : Pankreatitis ili upala gušterače

Patrizia
18.06.2006., 17:45
prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis,nalazi su i dan danas koma,lipaze 208 (tada 322),AMS S 111(tada 284),AMS U 882 (tada 4416),GGT 79,pa 100; CRP 10.2
nemam bolove,nije mi muka, nisam zuta....a dali su mi kreon 25000 i IPP - Ortanol....napravila sam sve nalaze, i UZV i CT i gastroskopiju, ezofagoskopiju i duodenoskopiju...nasli distalni gastritis i nehomogenu glavu pankreasa.H.Pylori:negativan, EBV izgleda preboljen nekada davno a da nisam ni znala
MOje pitanje je: zar stvarno nema nacina saznati zasto se to dogodilo?ne pijem apsolutno nikad jer od alkohola umirem od migrene....i zar stvarno nema lijek za to? I sta sada da radim?do kad na toj dijeti?ima li itko ko mi moze dati bilo kakav savjet? iz malog sam grada, i isprepadali su me sa ozbiljnoscu bolesti pankreasa...
unaprijed hvala

Donata
18.06.2006., 18:32
Jedini slucaj akutnog pankreatitisa za koji ja znam bio je izazvan depozitom u zucnoj vrecici, ne kamencima, nego tim sitnim depozitom poput pijeska. Doticna osoba je provela tjedan dana na intenzivnoj i nakon toga slijedila bezmasnu dijetu do operacije zuci.
Pankreasu mozes pomoci jedino dijetom i to vrlo strogom. Kako to da ti nisu pronasli uzrok upale? Naime ima ih vrlo malo - alkohol, zucni kamenci i virusna oboljenja (obicno kod djece).

Patrizia
18.06.2006., 19:13
ne znam zasto nisu nasli zariste,ali nisu,Nije zuc, nije alkohol, nije virus,sve sam testove odradila.Zato me sve to skupa i muci toliko

x-type
18.06.2006., 20:30
AMS U 882 (tada 4416)

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: 4416!
meni je bilo oko 900 jednom i to mi se učinilo abnormalno abnormalnim. sad su oko 300-400 što je još dosta preko granice. svi ostali nalazi su uredni (osim bilirubina koji je oko 20, ali je to Gilbert, dakle kronično i nasljedno). nitko nema pojma od čega i zbog čega. mučnine i temperature dobijem 1-2 puta godišnje, obično nakon većeg stresa. napravim sve moguće nalaze, sve ok. držeći se žučne dijete, uspio sam to relativno iznormalizirati, ali se prestankom dijetovanja vratilo.
moraš na dijetu i jako se pridržavati onog što su ti rekli.

Patrizia
18.06.2006., 21:07
ja sam bila na dvopeku i caju punih 10 dana i nalazi su se minimalno poboljsali,sada sam na toj pankreaticnoj dijeti i umirem od gladi,a nalazi i dalje ne pokazuju da se nesto bitno popravljaju.Stvar koja mene muci je sto nemogu naci uzrok.Bolovi su minimalni,nije mi muka samo sam nervozno/depresivna sa svom tom situacijom...da li cu do kraja zivota morati biti na toj dijeti?

x-type
18.06.2006., 21:25
nećeš do kraja života, ali ne možeš očekivati u par dana poboljšanje. ja sam skoro godinu dana bio na dijeti. ne znam što u tvojoj dijeti stoji, ja sam jeo mliječne light proizvode, kuhanu piletinu, ponekad sam si priuštio kuhanu govedinu, ribu sam na sve načine jeo (osim, dakako, prženu u dubokoj masnoći), povrće sam sve jeo sirovo i kuhano (iako baš zelje nisam smio, tak je pisalo, al sam ja jeo), čak sam si ponekad priuštio vrlo lagani čušpajz, npr mahune, ali vrlo vrlo lagani.
i mene je to bediralo totalno, ali pokušaj si to ne dopustiti. meni su se nalazi počeli popravljati nakon 3 mjeseca tek.
što su tebi napisali da jedeš?

Patrizia
18.06.2006., 21:31
nesmijem jesti nista masno,nista przeno,nista sirovo,nista slatko,nikakvi zacini,nista protiv bolova (a patim od migrena) a to mi ne ostavlja bas neki izbor.znam da moram pokusati psihicki to izdrzati ali mi je ocajno.za 7 dana opet idem na sve kontrole krvi i umirem od straha da ce nalazi i dalje biti katastrofa,i sta onda?ako vec 3 tjedna ne jedem ili jaaako pazim sta i koliko jedem a nalazi su koma?u cemu je onda stos?zasto je to tako?i do kada?

x-type
18.06.2006., 22:04
nažalost, ja ti ne mogu dati odgovor na to. isto kao što sam i ja dobio odgovor da se vjerojatno negdje događa neka upala koja uzrokuje pojačano lučenje amilaza u urin (u serumu su totalno ok uvijek bile).
oko hrane - meni je isto bio šok. istina je da ako postoje problemi s pankreasom, da je potrebno izbjegavati sirovo voće. iako ja smatram da ti koja naranče ili paradajz ne bi trebali naškoditi.
ovo da za 7 dana ideš opet na kontrolu je sasvim normalno jer se nalazi moraju ponoviti u kratkom roku, pa opet u nešto duljem (npr. za 1-2 mjeseca). na hranu ćeš se naviknuti. jedi svaki dan u isto vrijeme.jedi mliječne proizvode.
imaš li možda problema s težinom?

Patrizia
19.06.2006., 18:27
znam da malo tko ima odgovor na sva pitanja koja ja sada imam,ali zahvaljujem na "slusanju" i podrsci:)..
Sto se tezine tice,nemam problema, cak sam mozda u zadnje vrijeme i koju kg premrsava
Vidjela sam da se na ovom forumu javljaju i doktori,pa sam se nekako nadala da ce se netko iz "struke" javiti i objasniti mi i dati neki savjet

trebor
19.06.2006., 19:00
Pankreatitis je meni sad prije podosta godina jedan stari kirurg sasvim jednostavno opisao - to ti je stanje kad se probavni enzimi pankreasa iz nekog razloga aktiviraju u samom pankreasu i počnu ga "žderati". Ovo "nekog razloga" nije mi posebno ni objašnjavao jer je rekao da to, doduše nije loše znati, ali čak nije ni previše bitno jer je u liječenju najvažnije strogo pridržavanje dijete, dobra nadoknada tekučine te molitva Bogu da se ne razvije nekrotični, hemoragični pankreatitis.

allegra
19.06.2006., 19:14
prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis,nalazi su i dan danas koma,lipaze 208 (tada 322),AMS S 111(tada 284),AMS U 882 (tada 4416),GGT 79,pa 100; CRP 10.2
nemam bolove,nije mi muka, nisam zuta....a dali su mi kreon 25000 i IPP - Ortanol....napravila sam sve nalaze, i UZV i CT i gastroskopiju, ezofagoskopiju i duodenoskopiju...nasli distalni gastritis i nehomogenu glavu pankreasa.H.Pylori:negativan, EBV izgleda preboljen nekada davno a da nisam ni znala
MOje pitanje je: zar stvarno nema nacina saznati zasto se to dogodilo?ne pijem apsolutno nikad jer od alkohola umirem od migrene....i zar stvarno nema lijek za to? I sta sada da radim?do kad na toj dijeti?ima li itko ko mi moze dati bilo kakav savjet? iz malog sam grada, i isprepadali su me sa ozbiljnoscu bolesti pankreasa...

Patrizia
malo je neobično da uz akutni pankreatitis nisi imala bolove. Koje si simptome uopće imala kad si se javila u bolnicu? Kakvi su ti bili nalazi krve slike i CRP?
Naime to te pitam jer akutni pankreatitis boli kao sam vrag.
Informacije radi, iste enzime kao i pankreas, luče i žlijezde slinovnice ...pa se naprimjer kod začepljenja izvodnih kanalića slinovnica (najčešće zbog malih kamenaca) u serumu i urinu isto mogu naći jako povišene amilaze ... u tom slučaju ne boli te trbuh, ali možeš ponekad osjećati suhoću u ustima.

Što se tiče uzroka pankreatitisa, osim onih koje si ranije navela, mogu ga izazvati neki lijekovi (pa i analgetici, navodiš da patiš od migrena), hiperlipidemija (naročito kod hiperlipoproteinemije tip I, ali tu se simptomi najčešće pojave već u djetinjstvu), bolesti koje dovode do povišenja kalcija u krvi, upalnih bolesti crijeva (Crohn), sistemske bolesti (napr. eritemski lupus), ubod škorpiona, itd.

Patrizia
19.06.2006., 19:22
ovako,javila sam se doktoru jer me bolio zeludac,a bol se sirila i na ledja,nije bila neka strasna bol,samo bol koju nisam znala gdje smjestiti pa sam zato otisla,panika je nastala nakon nalaza,i poslali su me pod hitno u bolnicu.nisam hospitalizirana jer su vrijednosti nalaza isti dan popodne znatno pale,jedino su pankr.lipaze bile i dalje visoke,CRP je bio 19 (-5,0)sta je to? da bi 2 dana kasnije "pao" na 10.2

allegra
19.06.2006., 19:41
znači da je ipak bila prisutna bol ... bol u području želuca, sa širenjem u leđa, je dosta karakteristična za pankreatitis

CRP je nespecifični pokazatelj upalne reakcije ... jako visoki CRP je loš prognostički znak kod pankreatitisa ... kod tebe je, na sreću, bio vrlo blago povišen :top:

ha ništa, drži se dijete i idi na kontrole ... x-type ti je dobro rekao, ne ide to preko noći ... za normalizaciju nalaza potrebno je 40-50 dana

držim fige :top:

Patrizia
19.06.2006., 19:44
hvala vam svima,puno!!!!!ipak je lakse kad mozes nekog pitati,doktori su nazalost poznati po manjku vremena za odgovore

Patrizia
19.06.2006., 21:07
imam jos jedno pitanje,pitala sam doktore sta da radim sa bolovima(glava), jedan je rekao da smijem uzeti samo Tramal kapi,a drugi da smijem popiti plivadon ili voltaren??'kome da vjerujem i u cemu je razlika?

x-type
19.06.2006., 21:25
ovako,javila sam se doktoru jer me bolio zeludac,a bol se sirila i na ledja,nije bila neka strasna bol,samo bol koju nisam znala gdje smjestiti pa sam zato otisla,
ova neodređena bol se meni javila kad sam dobio napad negdje treći put. nije bilo u leđima, već u prsima. užasno boli, ja sam se probudio od boli. a ne možeš smjestiti i odrediti što i gdje te boli, niti ta bol reagira na podražaj. ja sam već mislio da je to nekakvo predinfarktno stanje. svarno me to uplašilo, srećom, došao sam u ruke sjajnoj ekipi internista (koji su se sjetili raditi CRP za razliku od onih kod kojih sam bio do tad, al je bio ok.) sljedeći put su prsa nešto manje boljela, ali se pojavilo ovo kao kod tebe, prema leđima. mislio sam da su bubrezi, al je malo previsoko bilo. onda mi je doktorica rekla da se to javlja kao posljedica upale. zanimljivo, meni je ta bol dolazila dan-dva nakon mučnine i boli u trbuhu.

ovo oko migrene - tu se ne bi štel mešat.

Patrizia
19.06.2006., 21:33
i ja sam se prepala da je nesto sa srcem jer je bol bila cudna,ali nisam imala mucnine do dva dana nakon prvih nalaza,ali mislim da je to bilo od stresa,straha i migrene a ne od pankreasa.Ja sam bila prvo kod internista a nakon svih nalaza kod gastrointerologa....Crp su meni isto napravili odmah po dolasku u bolnicu + lipaze po kojima su skuzili da je pankreas

Patrizia
21.06.2006., 18:33
da vam javim da sam danas vadila nalaze i vise sam nego sretna:))AMS S 72, AMS U 388 jedino je jos GGT (46) visi,iako je i on u opadanju,bio je 100.
posto kontrolu kod gastrointerologa imam tek za 10 dana, htjela sam pitati da li da i dalje drzim tako strogu dijetu ili ?

x-type
21.06.2006., 22:11
:lux: :lux:
o dijeti se konzultiraj s liječnikom. amilaze su ti još visoke (za utjehu, niže su od mojih). sve dok su one povišene, možeš svakih par mjeseci očekivati napade mučnine i trbobolje. nakon toga neko vrijeme ne možeš pomislit hranu koju si taj dan jela (ja sam prvi put mislio da sam se otrovao gljivama jer sam jeo gljive i užasno su mi se zgadile). traje 2-3 dana.

lionzg
27.11.2006., 22:46
ne znam da li patricija još čita ovo ali eto da kažem što ja činim .naime pankretitis sam prebolio pred 6 mjeseci i očito čudom ostao živ. stanje je bilo prilično ozbiljno tako da ne zunam kome mogu zahvaliti da dans ovo pišem. kako mi se stanje popravlja ( šteta je naravno ostala jer je bila nastupila i nekroza ) želio bih svima u prvome redu reći da ukoliko se strogo pridržavaju savjeta liječnika nema problema. upozorenje sam shvatio ozbiljno i promjenio životne navike ( prije bih rekao nered ) i disciplinirao se s prehranom. kako sam se savjetovao i sa liječnicima kineske medicine u prehrani mi se svela doslovce na par stvari......i funkcionira...paracista od cca8x7 cm sada je manja od 3 com, ja se osjećam izvrsno, krvna slika je i više nego savršena itd. Prehrana je do sada uključivala samo rižu, blitvu, azuki grah, tikvice, juha od povrća ( samo korjenasto povrće koje se beskrajno dugo kuha sa kurkumnom i đimbirom), gusta juha od krumpira, tjestenina bez jaja.....od masnoća jedino male količine maslinovog ulja i gee.Ostalo je bilo zabranjeno. od likeova ne koristim ništa osim controloca i zadnje vrijeme fermental ( nije lijek ) koji mi pomaže da ne budem nadut. Tek odnedavno u prehranu sam ubacio bijelu ribu i light mljiečene proizvode. a da, kruh samo od polubjelog brašna bez kvasca. zapravo patricija možete me pitati sve što vas sa strane prehrane interesira jer vjerujem da ću uskoro funkcionirati doslovce kao da ništa nije bilo . i još da napomenem.....do danas nisu shvatili koji mi je bio uzrok jer niti imam kamence, niti sam danima jeo nešto teško, niti sam danima pio, niti nema virusne infdekcije.....sve u svemu jedan od onih razloga koji kvare statistiku:-).

nia_
30.11.2006., 15:21
Pozdrav!!!
Jucer sam izbezumljena izasla s hitne na Rebru. Samo su mi gurnuli papire i rekli da se javim svom lijecniku jer, naime, mozda mi se sprema jaki napad pankreatitisa... Dopala sam u ruke zbunjenog stazista.
Moj lijecnik opce prakse mi je rekao ujutro da imam ponovo akutni pankreatitis.

Prije 8 godina sam preboljela upalu gusterace, nikad nije nadjen uzrok. Pustena sam iz bolnice na vlastiti zahtjev i obratila sam se tibetanskom lijecniku koji mi je u roku od mjesec dana doveo nalaze u granice normale.

Zaista sam mislila da se upala nece nikad ponoviti. Bas me ocaj primio.
Dijete se tocno ne sjecam, na Rebru su mi jucer rekli da jedem nemasno i lagano. Nabavila sam isprint zucne dijete (na njoj sam bila prije 8 godina).

Moze mi netko dati bas tocan popis namirnica (spremna sam se radikalno odreci svega)? I rado bi se javila svom Tibetancu, ali on nije vise tamo gdje je bio, i ne mogu doci do njega. Jel mogu dobiti neki link za tog kineskog lijecnika? I popis namirnica koje ti je on dao, jer sam uvijek bila sklonija istocnjackim metodama i medicini.

Stvarno mi ide na zivce ta glupa bolest. Zakaj me je to snaslo??? Nisam neki cuger, jedem poprilicno zdravo, sport.... Zivim u poslijednje 2 godine zdravije nego ikad. I ponovno se desi upala. Za sve postoji uzrok, a kad ga ne znas postajes bespomocan i ocajan... I ne mozes djelovat na njega tako da sprijecis ponavljanje upale.

A valjda ce bit ok sve.

mudrica
04.12.2006., 17:52
Nea,
U nstavku je dijeta za pankreatitis koju sam dobila na izlasku iz bolnice i na kojoj sam već mjesec dana.

Dopušteno:
Blagi čajevi, obrano mlijeko i mliječni proizvodi (ispod 1% mm), kuhano mlado nemasno meso (piletina, teletina i netovljena puretina), riža, krumpir, tjestenina, bijeli kruh, a još bolje dvopek (zabranjene integralne žiarice), kuhano i pirjano voće i povrće (zabranjeno svježe voće i povrće), nemasne juhe

Zabranjeno:
Gazirana i hladna pića i alkohol, prženo, pohano i pečeno masno meso, crno pšenično i raženo brašno, heljda, ječmena kaša, koncentrati sa šećerom (marmelade, jače slastice), masne i prežgane juhe, bilo koja vrsta masnoće i ulja

Zabranjeno povrće:
luk, cvjetača, prokulice, zelje, repe, grah, kukuruz, krastavci, gljive, paprika, salate, radič, prženi i pečeni krumpir

Dobar tek!

nia_
06.12.2006., 09:19
Hvala ti!!!
Ajme ne smijem salatu, ni integralno nista, to mi je najgore od svega....

Saint1969
08.12.2006., 10:44
Akutna, nagla upala tkiva gušterače, karakterizirana djelomićnim odumiranjem tkiva gušteraće i povremenim krvarenjima.....
Bolest je ozbiljna i zahtjeva ozbiljan pristup jer može doći do teških komplikacija pa i onoga najgoreg.......

Glavni uzroci mogu biti vezani za žuč, posebno za žućne kamence, virusne infekcije i neki vrste lijekova ali mnogo rijeđe.

Simptomi su bol u gornjem dijelu trbuha, koja se širi na lijevu i desnu stranu, prema leđima, prilikom pritiska na trbuh, mišići nemaju obrambeni refleks pa je trbuh mekan, vruć itd da ne idem u detalje....

Ako se posumnja na akutni pankreatitis potrebno je izvršiti laboratorijske i radiološke pretrage.

Traži se: aktivnost alfa-amilaze u serumu i urinu (povišene vrijednosti su patološke), krvna slika (porast broja leukocita s pomakom ulijevo je patološki), elektroliti, urea i kreatinin u serumu, bilirubin, alkalna fosfataza, transferaze. Snimka nativnog abdomena u stojećem stavu, ultrazvučni pregled.

U medicini nikada 2 + 2 nisu 4 tako da je moguće da i nemaš akutni pankreatitis već možda perforirani peptički ulkus želuca i dvanaesnika, bolni žučni kamenci, infarkt miokarda, začepljenje crijevnih krvnih žila simptomi su slični pa prvo treba to isključiti.

Liječenje bolesti bazira se na sprječavanju razvijanja krvotočnog urušaja, smanjenju boli, smanjivanju enzimske aktivnosti pankreasa i na zaustavljanju mogućeg razvijanja bakterijske infekcije.
Svakom bolesniku sa akutnom upalom gušterače ne smije se dati ništa na usta, pankreas mora mirovati. Bolesnik prima infuziju , a nakon poboljšanja slike blagi čaj i dvopek. Količine ugljikohidrata iznose do 200 g na dan. Tek smirivanjem kliničkih i laboratorijskih nalaza (vrijednost amilaze je normalizirana) prelazi se na oprezno davanje tekuće hrane uz postupno proširivanje jelovnika nemasnim mesom uz smanjen izbor povrća.

Nadam se da sam bar malo pomogao..... SHVATITE OVU BOLEST VRLO VRLO OZBILJNOM!!!!!!

Patrizia
21.01.2007., 21:02
pozdrav svima,
nisam se dugo javljala,ali ne jer sam "ozdravila":(, naime, od zadnjeg javljanja imala sam jos 2 napada pankreatitisa...sada su svi nalazi u normali,i osjecam se dosta dobro,ali i dalje moram paziti sta jedem i moram prije svakog obroka piti enzime(Kreon 25000)::.e sad,pitanje za vas forumase,su-patnike....da li cu do kraja zivota morati piti te enzime?
unaprijed hvala
Patry

mini_star
08.06.2007., 15:41
[QUOTE=Patrizia;5551295]prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis...................................... .............................
Čitam tekstove na temu pankreatitisa jer mi je netko obolio, a prije puno godina "isprobala" sam ga i sama. Kod mene je isto bio nepoznat razlog, kao alkoholičar nisam, kamence na žuči nemam, mislili su idiopatski, a onda objasnili da idiopatski nazivaju nepoznati uzrok bolesti. Pokazalo se da sam u narednih 5 godina bila čest gost hitne pomoći sa simptomima žučnih napada, slikavala se x puta, nalaz negativan. Trebalo je proći 5 mučnih godina da se jedan doktor-rendgenolog, ne "zainati" i posveti posebnu pažnju na snimanju. Sam mi je to rekao i našao ga je. Kamenac je bio u kanalu koji je zajednički za gušteraču i žuč. Rekao mi je da je to mala greška u ljudima, ali takvi smo. Kad bi bila dva kanala, tada bih ja patila od žuči, ali ne bih dobila upalu gušterače. Ovako, začepljena gušterača kod svakog malo boljeg obroka lučila je enzime koji su doslovno razarali nju. Da stvar bude ljepša, kako sam stalno bila bolesna i tražila pomoć, internist je zaključio da ja imam gastritis i propisao mi lijek PANKREATIN forte. Taj lijek mi je još više naškodio jer je poticao gušteraču na rad. Više rada = više enzima = više razaranja gušterače od strane nje same. Tada mi je,nakon teške upale gušterače i nakon 5 dana kome liječnik kazao doslovce da me je samo mladost spasila. Imala sam 27 godina. Od kad sam konačno operirala žuč, sve je s te strane OK. A kamenac je bio tako mali, a tako zločesti.
Dobro je da si ovako pišemo iskustva, jer osim što sami učimo jedni od drugih, uvijek ima "novozainteresiranih" nažalost. Nadam se da si u međuvremenu ozdravila, ali ne budi baš sasvim sigurna da se negdje ne skriva kamenac. Ponavljaj snimanje ako se ponovi napad.
:amen:

Patrizia
09.06.2007., 22:29
Kao prvo,veliko hvala svima koji su se javljali i dalje mi se javljaju!!!Uveliko mi pomazete samom cinjenicom sto osjecam da nisam sama.
Nazalost,ozdravila nisam a po doktorima i nalazima,nikad ni necu...i dalje se borim sa kronicnim pankreatitisom,promjene su vec vidljive i na pankreaticnom vodu i na glavi pankreasa...ovaj mi tjedan dosta tezak,imam bolove,pa samu sebe smirujem da ne prolupam totalno...Lijekove koje pijem su :tramal tablete kad sam u bolovima, Kreon 25000(pankreaticni enzimi) prije svakog obroka,a kad mi nije dobro i duplu dozu i Ortanol po potrebi za gastritis...i to je moj "suzivot" s tom bolescu...i tako je prosla godina dana....uzas je blaga rijec, smrsala sam 15 kg pa sad izgledam skoro kao kostur, vise nisam gladna kao na pocetku te nocne more...ali je umor od sveg ovog sveprisutan...
da vas sve ne udavim:)
kiss svima
Patry

medex
10.06.2007., 09:37
Patry,
žao mi je šta imaš takve probleme. Ono što ti mogu reći je da se prirodnom medicinom (fitoterapijom i aromaterapijom) prilično dobro može povratiti egzokrina funkcija štitnjače (lučenje probavnih enzima). U tu svrhu se koriste eterična ulja limunovca, ljupčaca, limunske ili paprene metvice, paprovca i nerolija. Od ljekovitog bilja pomaže andjelika, a ukoliko se radi o nekom autoimunom procesu, treba djelovati i na tom nivou. U svakom slučaju, ove preparate ne bi trebalo uzimati bez preporuke i savjeta fitoterapeuta, pa ti savjetujem da potražiš jednog (mora biti liječnik ili farmaceut!).

Patrizia
10.06.2007., 10:48
Hvala puno Medex na savjetima,ali je problem sto zivim u malom selu u Istri i nemam nikakve sanse doci do bilo kakvog strucnjaka koji bi mi mozda mogao pomoci a da je tu blize meni....a da na svoju ruku idem u biljnu apoteku,ne znam bas,ne bi se htjela zezati sa takvom dijagnozom pa piti svasta i jos se gore uvaliti...
thanx anyway:kiss:

ante dumbledore
10.06.2007., 13:47
patrizia ja sam novi kolač na temi pa bil me mogla ukratko uvest u svoju povijest bolesti ako ti se da...

Patrizia
10.06.2007., 22:23
Pozdrav,
ne znam ni sama odakle bi pocela....sto se tice pisanja povijesti bolesti to bi bilo too much(ima toga puno) a i ne znam da li da to tutnem na net ili ne.(ako je to profesionalni interes mozemo se cuti privatno)..a pankreatitis....pocelo je lani u svibnju sa cudnom mucninom i nekom tupom boli koju nisam prepoznavala. Nisam panicar,a na bolove sam skoro oguglala(druge bolesti) i tako sam to trpila 4 dana,onda mi je dojadilo i otisla sam kod dr,koja me po opisu simptoma i dijelu gdje sam osjecala bol,poslala vaditi amilaze ,lipaze i cijelu krvnu sliku...iz labosa su nazvali nakon sat vremena i digli paniku da moram hitno u bolnicu jer su nalazi bili katastrofalni (Ams s 284, AmsU 4416 GGt 79 CRP 19),od tada sam redovni "gost" labosa i ultrazvuka,svaka 3 mjeseca,po potrebi i cesce...do sada sam imala 7 napada,iako ni jedan gadan kao prvi,tako kazu nalazi,a nakon treceg su na ultrazvuku vidjeli promjene na pankreaticnom vodu i glavi istog...i tako sad zivotarim s tom dijagnozom,lijekovima,djetom,bolovima itd... eto,ukratko...ako sam sta zaboravila,pitaj:)

ante dumbledore
11.06.2007., 14:32
možeš malo opisat kako je bio taj prvi prijem u bolnicu?koliko je bio težak taj pankreatitis,na čemu si bila,koliko su te zadržali...nemojte me progrješno shvatit,nije meni drago da ljudi pate,al profesionalno čisto,pankreatitis mi je jedno recimo, od područja interesa...ako je bad može na pm
ako ti nije teško eto bio bih jako zahvalan :D

Patrizia
11.06.2007., 22:34
Ma,nije bed....prijem je bio blesav...naime morala sam se pojaviti na hitnom traktu u bolnici koja je od mene udaljena 30-tak km...dosla sam tamo,primili su me,poslali da opet vadim krv,urin,ultrazvuk,rendgen i onda sam cekala 3 sata da svi ti nalazi budu gotovi i da spec.internista dodje,i da utvrdi ono sto je moja dr opce prakse zakljucila i sama...pankreatitis....pitali su me sta sam jela,na kojim sam lijekovima,sta radim,da li sam pod stresom itd...toga dana sam nakon sto sam ujutro prvi put dala krv i urin,pojela brios i popila bijelu kavu, a onda su nazvali iz labosa i digli paniku,pa sam otisla u bolnicu. Radila sam tada,sezonski,bila pod stresom,ali nista extra,ne pijem alkohol,maltene nikad,osim dec sampanjca za Novu...lijekove tada nisam uzimala nikakve.(osim plivadona kad me muci glavobolja)..pa se postavljalo pitanje sta ga je iniciralo...do danas nisu shvatili....

mini_star
17.06.2007., 20:14
Da li netko zna koji recept za prehranu bolesnika koji sutra izlazi iz bolnice nakon teške upale gušterače, s djelomičnom nekrozom u njenom repu????
Doktori kažu dijeta kao kod žučnih kamenaca, i da svatko sam vidi što mu škodi, ali ja moram kuhati, a neznam što i kako. Pred očima su mi samo krumpir, riža i pašta, a pojma nemam kako kuhati. Pogotovo je teško smisliti recepte jer se radi o 30-godišnjaku vegetarijancu koji ne koristi čak ni kravlje mlijeko, ribu, pa ni jaja. Hoće li sada moći koristiti sojino mlijeko? Integralne žitarice i integralnu rižu kao do sada? Ili će trebati jesti sve bijelo, rafinirano? Što s voćem? Nema dijabetes, ali zanima me može li mu škoditi sirovo voće?
Ako netko ima iskustva i zna nešto više, molim javite se s nekim receptom ili savjetom. Hvala:kiss:

Mala_Chi
22.08.2007., 14:45
Haj svima,

evo ja baš jučer izašla iz KBC Rebro nakon 15 dana ublažavanja pankreatitisa.
Imam žučne kamence pa su oni zakomplicirali stvar, sad mi slijedi dijeta i priprema za operaciju.

Dijetu sam dobila od njih, čini se dobra, ali sam uz pomoć jedne gospođe koje je tamo već duže vrijeme s užasnom upalom, dobila informaciju o meni se čini super dijeti za gušteraču, a onda smo na kraju i nabavili knjigu u kojoj se dijeta nalazi.
Pa preporučam.
Milena Šupica: Dijetalna prehrana. Izdavač: Znanje, 1977.

Knjiga je stara ali sadrži razne dijete, jetra, žuč, dijabetes, gušterača itd, pa provjerite dali ju još negdje možete nabaviti.
Prehrana se sastoji od 4 faze liječenja upale, s obzirom da je opširno komplicirano mi je to prepisati, ali ako želite, mogu se potruditi :-)

Nadalje, čitala sam što je Patrizia napisala.

Gospođa koju sam već spomenula ima slične probleme kao i ti. Naime na 4 razne pretrage, ubi me ako zna moje sve, joj ništa nisu našli, ni objašnjenje zašto ju boli, ni zašto su amilaze u nebesima.

Onda je napravila Endoskopski ultrazvuk i na njemu su joj pronašli da ima "nešto" na gušterači, i sutra ide na operaciju, mada vrlo rizičnu.

Iako si iz malog mjesta u Istri, preporučam ti da se javiš na Rebro nekom od gastroentereologa, nemogu ti reći kome, ali sigurno netko zna, jer sam ja bila smješte na na drugom odjelu.
Samo ako te temeljito prime na liječenje češ i naći uzrok, a uzrok mora postojati. Čovjek bi se začudio kakvih sve pregleda ima za guštereču.

Čitajući vas vam sebe sam koliko to opasno može biti ako se pretvori u kornični, a ja sam mislila da će moj problem biti riješen s operacijom kamenaca.

Pozdrav svima i čuvajte se.

kiklop0
22.08.2007., 20:28
Pošto moram cekati na pregled kod gastroentrologa neko vrijeme, zanima me jel imam upalu gusterace?
Od nalaza sve mi je u redu ali imam sAmilaze 1064...?
Da li trebam ici na hitnu?
Nemam bolove i nikakvih simptoma....

Mala_Chi
25.08.2007., 22:28
Bas mi je cudno da nemas nikakve simptome, kad su ti amilaze tako visoke, mada, nije da se razumijem pretjerano u to.

Ako zelis cekaj pregled kod gastroenterologa, ali ja ti volim takve stvari rijesavati hitnom :-), pa eto, ostadoh 15 dana u bolnici.
Mislila sam kako se malo prevec zivciram...kad ono...ukratko, zdravlje nije za zezanciju...

drnda
03.11.2007., 22:52
molila bih neki savjet vezan za upalu gušterače.radi se o starijoj osobi,75 godina,u zadnjih godinu dana 3 puta je imala napadaje,neizdržive bolove koje je jedva preživjela,pa me zanima bilo koji savjet vezan uz prehranu,čajeve i bilo koji medicinski ili alternativni način pomoći.........zahvaljujem unaprijed:s :s :s :s :s

Piggy
04.11.2007., 15:08
Prvih 10 dana ništa ne smije jesti (dobiva infuziju), nakon toga skroz nešto lagano probavljivo postupno uvoditi u prehranu.

drnda
04.11.2007., 21:29
gdje bih mogla naći neku dijetu ili nešto?

Michaela
05.11.2007., 11:08
gdje bih mogla naći neku dijetu ili nešto?

to i mene zanima :rolleyes:

Piggy
05.11.2007., 16:49
Pitajte antu dumbledora (našeg lipog dotura moderatora:)) on bi vam to mogao znati, ja nisam sigurna pa vam neću napamet govoriti.

abuxl
05.11.2007., 20:51
pankreatitis je opasna bolest ,da li kao akutni kad moze lako biti fatalan ili kao hronicni sa iznenadnim pogorsanjem u smislu jakih bolova
bukvalno treba ishranu svesti na minimalnu meru a dijeta , ako vec pacijent nije u bolnici zbog takvih bolova sto bih vam toplo preporucio da ga vodite
treba izbegavati alkohol ,ljuto ,zacinjeno , kiselo , pogotovu uzimanje vece kolicine hrane odjednom, izbagavati masno jer izaziva kontrakcije zuci tj
supice supice supicei pomalo dok se ne smiri pankreas...

drnda
06.11.2007., 10:56
gospodja je lezala u bolnici tjedan dana dok se bolovi nisu smirili,ovo je već treci put bilo u godinu dana,ne pije alkohol,pazi sta jede ali opet nema nikakvu konkretnu dijetu,bojim se da još jednom njeno srce ne bi izdržalo takve bolove pa zato tražim bilo kakav savjet vezan uz prehranu,alternativni način liječenja,bilo što...

Michaela
06.11.2007., 16:21
gospodja je lezala u bolnici tjedan dana dok se bolovi nisu smirili,ovo je već treci put bilo u godinu dana,ne pije alkohol,pazi sta jede ali opet nema nikakvu konkretnu dijetu,bojim se da još jednom njeno srce ne bi izdržalo takve bolove pa zato tražim bilo kakav savjet vezan uz prehranu,alternativni način liječenja,bilo što...

Neka pije ALOA VERU ali isključivo od Natural Wealtha (!to nije reklama). Provjereno! :top:

drnda
07.11.2007., 23:09
hvala ti na savjetu,kupit ću je..odmah sutra...reci mi samo,ako nije preosobno,jel to isprobano na nekom koga poznaješ?znači nema šanse da naškodi?hvala,hvala,hvala

Michaela
10.11.2007., 19:22
hvala ti na savjetu,kupit ću je..odmah sutra...reci mi samo,ako nije preosobno,jel to isprobano na nekom koga poznaješ?znači nema šanse da naškodi?hvala,hvala,hvala

Je, je. Provjereno nakon teške upale gušterače !!!

abuxl
11.11.2007., 00:02
Je, je. Provjereno nakon teške upale gušterače !!!

jeli znas mozda kako objasnjavaju efekat aloe kad je pankreas u pitanju?

Michaela
11.11.2007., 15:44
jeli znas mozda kako objasnjavaju efekat aloe kad je pankreas u pitanju?

Ne znam valjda čisti organizam od toksina. Sve u svemu to je bila preporuke dr. opće medicine pa ne bi trebalo škoditi.
Aloa bi trebala biti što gušća pa je valjda i kvalitetnija...
A gdje danas naći nešto kvalitetno i prirodno bez aditiva?!?

Evo na ovom linku piše što liječi: http://www.yogacentar.hr/ozdravljenje_03.html

CAVALINHO
11.02.2008., 14:00
:mad::kava::mig:Kao prvo,veliko hvala svima koji su se javljali i dalje mi se javljaju!!!Uveliko mi pomazete samom cinjenicom sto osjecam da nisam sama.
Nazalost,ozdravila nisam a po doktorima i nalazima,nikad ni necu...i dalje se borim sa kronicnim pankreatitisom,promjene su vec vidljive i na pankreaticnom vodu i na glavi pankreasa...ovaj mi tjedan dosta tezak,imam bolove,pa samu sebe smirujem da ne prolupam totalno...Lijekove koje pijem su :tramal tablete kad sam u bolovima, Kreon 25000(pankreaticni enzimi) prije svakog obroka,a kad mi nije dobro i duplu dozu i Ortanol po potrebi za gastritis...i to je moj "suzivot" s tom bolescu...i tako je prosla godina dana....uzas je blaga rijec, smrsala sam 15 kg pa sad izgledam skoro kao kostur, vise nisam gladna kao na pocetku te nocne more...ali je umor od sveg ovog sveprisutan...
da vas sve ne udavim:)
kiss svima
Patry

CAVALINHO
11.02.2008., 14:07
:mad::kava::mig:

IZGLEDA DA SAM I JA S VAMA U ISTOJ KAŠI .U SUBOTU SAM BILA U PPOLIKLINICI DR.BATES NA UZV. ABDOMENA I NARAVNO TAMO NISU NIŠTA PRONAŠLI .SIMPTOME IMAM JEDNAKE KAO I VI .DAO MI JE DA NAPRAVIM KRVNE PRETRAGE ,PA SE SAD SPREMAM NA TE RADOSTI .U ŽLIČICI TRENUTNO NEMA BOLI JER JEDEM SAMO JOGURTE ,ŠTAPIĆE I ČAJEVE ,ALI U LEĐIMA OSJEĆAM BLAGU BOL I PECKANJE .

lescolxl
11.02.2008., 19:00
unaprijed hvala

Pankretitis se najčešće razvija uz ž. kamence, konzumaciju alkohola, traumu gušterače, neke od medicinskih zahvata, karcinom gušterače, Chronovu bolest, hiperkalcemiju, hiperlipidemiju , lijekove ( diuretici, estrogeni, antibiotici_ tetraciklini, citostatici, kortikosteroidi, fentamin ... ( dakle možeš piti i Analgin i Volteren), Takodjer se može razviti i uz ubode insekata te uz neke od sistemskih bolesti. Specifično liječenje ne postoji, a može i recidivirati. U svakom slučaju nizak CRP te LDH znak su dobre prognoze. Uopće da bi se nešto proglasilo pankreatitisom amilaze u serumu moraju biti 3x veće od normalnih vrijednosti a u urinu 5x veće.Dinamika pada može biti spora.

JelenaR.
29.09.2008., 23:36
Ja sam bila u bolnici zbog akutnog pankreatitisa.Rezultati: Le 19,9 Er 5,40 Hgb 155 Tr 270 CRP 117 Glukoza 20,6 Urea 8,4 Kreatin 99 Bikarbonati 17 K 4,5 Na 135 Cl 102 Ca 1,82 Mg 0,69 P 0,79 Ukupni proteini 68 Albumini 41 SGOT 146 SGPT 436 Bilirubin ukupni 44,9 direktni 22 Amilaze u serumu 2321 u urinu 11870 PT 13,2 INR 1,25 PTT 29,2 TT 27,6 TA 140/90 Puls 120 u min. Kod mene je to izazvao kamen u zucnoj kesi. Sada su mi rezultati dosta bolji (mada se ne razumem nesto mnogo u to) i pustena sam kuci. Inace imam 17 godina pa lekari vise pricaju sa mojom mamom i tatom,meni niko nista ne govori pa bih vam bila jako zahvalna da mi neko da neki savet i objasni mi sve ovo malo bolje. Uradjen mi je CT nedavno i pokazuje da mi je pankreas izrazito uvecan,ali takodje se primecuje neka masa u predelu glave pankreasa zbog cega lekari savetuju MR pregled. Koliko vremena treba da se pankreatitis izleci? Ja i dalje imam jake bolove i povracanja...Da li je neko bio na tom MR pregledu i da li mozete da mi objasnite sta se tu radi?

guster-ri
07.10.2008., 15:41
starost: 37god
(prestao sam pusit prije 3 god. sto traje i danas)

...imao sam prije 3 godine izrazito jak napad gusterace,jedva sam hitnu nazvao...nakon ultrazvucne pretrage se pokazao nekakav mulj u zuci...ostao sam u bolnici 10-ak dana i trebalo je napraviti pregled na magnetnoj rezonanci ali se odustalo jer sam spomenuo neke gelere u tijelu...2 mjeseca nakon otpustanja sam bio upucen na ono famozno crijevo s kamerom ciji sam okus osjecao jos mjesec dana i putem te kamere ciji je ulazak trajao oko 10 min kazu da su dosli do zuci i da tamo vise nema nista kao i to da je zeludac odlican i da nema niceg sto bi bio uzrok novom napadu...u pocetku sam promijenio prehranu...nakon godinu dana sam bio privatno na pregledu i odmah je lijecnik uocio da je bilo nesto sa gusteracom,da se vide mali tragovi ali da imam masnoce na jetri!... zadnjih mjesec dana imao losu prehranu sa puno suhomesnatih proizvoda te prije desetak dana nakon dorucka sam popio hladan sok i nastupila je nagla bol u predjelu zeludca i sve je tjeralo na povracanje,trajalo je sat vremena i onda kao da se nista nije desilo ali do drugi dan...odmah sam presao na juhe,kelj...nije bilo bolova ali je bilo povracanja jer je mucnina znala trajati po cijele dane...zadnja dva dana me zna zabolit jako/kratko i danas sam osjetio lagano gusenje i za sad osjecam hladnocu u zeludcu,slabost u tijelu ali na trenutke kao da mi nije nista...narucen sam privatno za pregled ali se bojim da cu prije zavrsit na hitnoj kako se nebi sto zakompliciralo...!

PITANJE:

koliko i jesu li uopce dozvoljeni fizicki napori tijekom ovakvog stanja kada se probudi upala jer mi je vrlo bitno svaki dan odraditi 2h rekreacijskog treninga i neosjecam nikakve smetnje tokom istog!?!

dvg
26.01.2009., 02:54
Evo, ljudi ako netko još i čita o ovoj boleštini..

Nalazim se u Novoj bolnici u Zagrebu i nakon laparoskopskog zahvata žučnih kamenaca i ERCP (to je guranje one cijevi u usta za ispitivanje žučnih vodova) dijagnosticiran mi je pankreatitis. Mogu vam reći da bolovi koji mi se sad javljaju i bolove koje sam ima zbog napadaja žučnih kamenaca su jako slični. Već treći dan ništa ne stavljam u usta i živim od infuzije. Koliko dugo još ne znam.. a već sam na izmaku snaga.. Simptomi: povračanje(ili samo nagon), bol u prsima koji prelazi na leda, suha usta, žut jezik, žutilo opčenito, nadutost..

Mislio sam da ću operacijom žući riješiti svoje probleme, a kad oni tek počeli..:bonk:

Javljam vam se zbog toga, jer me zanima da li je netko bio u sličnoj situaciji kao ja?:confused:

panattha
26.01.2009., 16:05
Evo, ljudi ako netko još i čita o ovoj boleštini..

Nalazim se u Novoj bolnici u Zagrebu i nakon laparoskopskog zahvata žučnih kamenaca i ERCP (to je guranje one cijevi u usta za ispitivanje žučnih vodova) dijagnosticiran mi je pankreatitis. Mogu vam reći da bolovi koji mi se sad javljaju i bolove koje sam ima zbog napadaja žučnih kamenaca su jako slični. Već treći dan ništa ne stavljam u usta i živim od infuzije. Koliko dugo još ne znam.. a već sam na izmaku snaga.. Simptomi: povračanje(ili samo nagon), bol u prsima koji prelazi na leda, suha usta, žut jezik, žutilo opčenito, nadutost..

Mislio sam da ću operacijom žući riješiti svoje probleme, a kad oni tek počeli..:bonk:

Javljam vam se zbog toga, jer me zanima da li je netko bio u sličnoj situaciji kao ja?:confused:

da, ja sam bila u toj situaciji prije 3 godine. (vec sam pisala o tome tu na forumu) tada sam imala 23 godine, i taj "pijesak" u zuci koji su mi prouzrocili tu upalu, s tim da sam jos imala i upalu jetre.. ali sam ja vise od mjesec dana zivjela u bolnici i hranila se na infuziju, jedino kad mi je bilo bolje dobila sam nesto lagano za jest.
ja sam dobivala antibiotike i imala sam sondu koju su mi gurnuli u nos pa u zeludac i ona mi je na taj nacin izvlacila upale..
malo mi je bilo neugodno danima zivjeti i spavati s tim, ali to mi je puno pomoglo...
nakon operacije zuci, bila sam jos 10ak dana u bolnici, upala se smanjivala i nakon mjesec dana od izlaska iz bolnice, sve je bilo :top:
me ne brini se nista, bit ce sve ok.
i kakav izmak snaga? :eek: pa neces valjda sad odustat.
pozitiva. kad ti kazem da ce bit ok, onda ce bit.
samo nemoj klonut duhom, jer tijelo to prepoznaje..
ako sam ja prezivjela onda ces i ti, a mene su jos natezali i po drugim bolnicama... :grli: :top::top:

panattha
27.01.2009., 20:12
jesi ziv :mig:

dvg
05.02.2009., 14:03
jesi ziv :mig:

Jesam, živ sam.. Preživio sam 9 dana bez hrane i 7 bez kapi vode..
Sada se osjećam kao da mi ništa nije bilo, samo me malo strah jesti, ali inače se osjećam dobro.. :)

Otpušten sam iz bolnice i dobio sam pankreatičnu dijetu.. ima li tko kakve ideje što jesti kroz odprilike sedam dana.. neki meni - bilo bi mi puno lakše, jer ovako moram izmišljati što ću pojesti.. jer se radi o 5-6 obroka, nisam navikao na takvu ishranu (nažalost)..

I Pretty, hvala ti na podršci! Čovjek niti sam ne zna koliko može izdržati..:top:

dradacic
16.04.2009., 08:45
Bok imam pitanje. Prije dvije godine dijagnosticirana mi je akutna upala gušterače i nakon 14 dana otpušten sam iz bolnice, s preporukom stroga dijeta, apstinirati sa alkoholom itd. Prepisani mi je bio kreon 3x25000. Kad sam prekinuo s terapijom kreonom situacija je sljedeča: nerazgrađena hrana npr.zelena salata i slično, masna stolica i lagana bol Moje pitanje je dali dalje trošiti kreon ili koji drugi lijek? Unaprjed hvala.

peper
16.04.2009., 09:38
Moja prijateljica već godinama ima pankreatitis koji je sad prešao u kroničnu fazu. U tri navrata je završila u bolnici radi nesnosnih bolova i odležala, a i sada svako malo zalegne u krevet i doslovce umire od bolova par dana dok se bol ne smiri. I tako živi godinama. Prvo sam ju žalila, a sad bih ju namlatila kad ju vidim s gemištom i prasetinom, a sutradan mi govori kako će krepati od bolova. Ja ne vjerujem kako netko može biti toliko sebičan i mislit samo na svoje dupe, a kad ju zaboli, kuku lele, neću više?

HAPPY
16.04.2009., 20:31
Drago mi je da sam nasla ovu temu pa da vam kazem nekakve stvari za koje mislim da najbolji odgovor mogu dobiti od ljudi koji su to ljecili, ja imam sina koji ima nasljedni genski poremecaj alfa 1 antitripsina od kojeg mu je jetra jako losa,no ta bolest po najnovijim istrazivanjima napada i gusteracu. On ima jako strasne bolove koje ne ublazavaju nikakvi ljekovi sada je trenutno na tramalu i normabelu u jakim napadima jer mu od bola skace tlak do abnormalnih granica za dati nitroglicerin pod jezik,svaki dan povraca pretezno ujutro kiseli sadrzaj. Njemu te amilaze i lipaze u serumu skacu pa padaju bez reda,jetreni nalazi su preko 600,zuc uredna,zanima me dali kakva biopsija gusterace dolazi u obzir ili ct,tj dali je to netko od vas radio,mi idemo u ponedeljak na kliniku gdje bi ponovno napravio neke pretrage jer i doktori su li la nisu mu dali jos dijagnozu pankreatitisa ali uglavnom to je tu negdje. Napominjem da su njegove mucnine i bolovi u trbuhu uzasni i sa vremena na vrijeme ima jaka napuhivanja sa losim masnim stolicama.

crnjak2
14.08.2009., 12:25
nadam se da ste svi dobro i ne odustajte, covjek moze sve sto zamisli prevalit i u svakoj bolesti ima procenat prezivjelih i zasto to ne biste bili vi :)

prijatelj mi je dobio zuticu,pa je zatim pronadjen zastoj u kanalu zuci (kazu da je blizu gusterace),a na CTu pise da glava gusterace nije uvecana
odma mu je operisano to i izvadjeno sve (valjda i zuc i kanal),te ugradjena prenosnica,ali tokom operacije je hirurg uocio tek upalu gusterace :rolleyes:(iako na ctu pise da glava nije uvecana,ne znam da li ct dopire samo do glave)...

nakon nekoliko dana je poslan kuci sa zucnom dijetom i treba se vratiti u bolnicu za mjesec dana na mnogo vecu operaciju :confused: (kazu da traje 4-5 h i da nece moci ukloniti 'nesto',nego probati sanirati samo)

sad je kod kuce i prva mu je kontrola u pon naredni,ima neke bolove na lijevoj strani i doktor mu je propisao neke lijekove za to

nadam se da ne trazim nesto sto je objasnjeno vec na temi,a preci cu je jos mnogo puta :mig: ako nista,ovako cu je osvjeziti i mozda pomognete nekome drugome :) puno srece i zdravlja svima,pozz

testing123
09.12.2009., 23:00
ovak...prosle godine mi je dijagnosticiran pijesak u zuci ali nisam imao nikakve simptome...ove godine negdje u 4-5. mjesecu sam osjetio pocetak probavnih smetnji, zgaravice uglavnom, povremeni proljevi i uglavnom meksa stolica...zadnjih mjesec dana mi se pojavila neka bol vjerojatno u predjelu zuci po nekim slikama sto vidim, ali je uglavnom blaga...ono nije stalna i pojavi se tek toliko da ju osjetim da me nest boli...koji mi je slijedeci korak? hoce li me doktorica opce medicine uputiti hitno na pregled ili da odem privatno? ukoliko odmah odem izvadit krv ujutro, da li cu dobiti taj dan nalaze? valjda ne trebam panicarit? da je u pitanju upala gusterace, da li bi onda imao ostre bolove?

hvala na savjetima

pozdrav

keaton
21.05.2010., 21:53
Pozdrav!
Zna li netko koji je uobičajeni tijek oporavka nakon upale gušterače i operacije žuči? Koje je preglede potrebno napraviti? Bila bih vrlo zahvalna na odgovoru. Hvala.

sparina123
21.05.2010., 23:32
pa oporavak bi se trebao sastojat od lagane prehrane,znači kuhana jela,povrće koje ne napuhava,od pića čajevi,voda,ništa hladno,gazirano,prženo...više puta jesti,voće isto kuhano u obliku kompota,ali to sve doktor veli nakon op,a ima i u apotekama lista prehrane kaj se smije,a kaj ne,ko se osjeća dobro prepručene su lagane šetnje,ništa fizički radit,dizat...............,nakon op doktor odredi kontrolu po potrebi:ne zna:

keaton
22.05.2010., 13:37
Ma to s prehranom mi je jasno... ono što me ustvari zanima su pretrage nakon operacije. Moju mamu doktorica nije poslala nikamo. Deset mjeseci nakon operacije na svoju je inicjativu išla vadit amilaze i jetrene probe. Amilaze su povišene, kao i ggt. Zanima me je li to normalno nakon operacije? Doktorica opće prakse je prilično nezainteresirana i ne daje odgovore, zato pitam ovdje.

sparina123
22.05.2010., 19:06
ja mislim da treba kod takvih stanja duža dijeta,ali nakon 10 mj ako je povišeno,ne znam ggt je pokazatelj oštećenja jetre,masna jetra,hepatitis,akutna i kronična bolest gušterače isto i amlaze ako su povišene,nakon tolko vremena od op trebalo se dovest u normalu ako se držalo uputa,neka ide kod dr koji ju je operirao,pa će vidjet ili ako je u mogućnosti privatno:ne zna:

Patrizia
25.06.2010., 20:47
pozz svima nije me dugo bilo..pa da vam se javim
Ne znam jel tema jos uvijek interesantna,ali mozda nekom ipak malo pomogne i ohrabri.
Ja sad vec skoro 4 godine zivim sa kronicnim pankreatitisom,prije mjesc dana sam kontrolirala sve i za sad miruje.Nemam bolova,nalazi uredni;)
Vise nisam na strogoj dijeti,iako i dalje moram piti pankreaticne enzime prije jela...
toliko za sad,od mene

emerge
24.01.2011., 23:22
Ne mogu odgovoriti na neka pitanja tu jer sam novi u ovome no mogu bar ispricati svoj slucaj.Sredinom prosinca prosle godine mi se dogodilo nesto (znaci prije nesto vise od mjesec dana), ne znam mogu li to svrstati pod akutni pankreatitis ali nesto akutno jest bilo,bar po navodima moje lijecnice opce prakse.Naime tokom noci sam osjetio mucninu (a nakon vecere gdje sam pojeo neku przeno meso lignje sa topljenim sirom koja je odlezala van hladnjaka 3 dana) osjecaj kao da je sve stalo unutra, probava i to, ono kad morate povratiti ali ne mozete, to je trajalo cijelu noc do sutra oko 9 sati ujutro kad sam uspio povratiti.Odmah nakon toga sam osjetio olaksanje no temperatura je vec bila tu. Srecom sam se odlucio odmah popodne otici na hitnu (tamo sam rekao da mislim da sam se otrovao) i tamo su pretrage pokazale poremecenu krvnu sliku (leukociti na H,granulociti i limfociti ili L ili H),naravno i tu amilazu,ova iz seruma za divno cudo normalna 78, ali u urinu otisla na 764 (to sad i ne zvuci strasno u odnosu na ovo sto je Patrizia imala,4000?!, a i neki drugi tu jos vise),zatim CRP skocio na 20,8. Lijecnica na hitnoj mi je odmah rekla da je neka upala na gusteraci ili nesto u vezi tog.Dani su mi neki antibiotici koje sam odmah poceo piti istu vecer i temperatura je uskoro pala.

Dva dana kasnije na ponovnim krvnim pretragama CRP ode na 30,9, amilaza iz seruma opet ok (58), dok je amilaza iz urina ostala na iznad 700. No ostali dio krvne slike se smirio i sve je bilo u granicama (leukociti i to).

Jucer,24.sijecnja 2011. ponovio par pretraga (obe amilaze+alkalna fosf.+CRP). Rezultati: amilaza urin 798 (povisila se), amilaza serum 109 (povisila se), alkalna fosfataza 100 (u granicama iako malo visa nego prije mjesec dana), CRP 1.8 (sve do vrijednosti 5 je ok,znaci CRP je normalan).Sutra idem¸izvrsiti preostale pretrage iz krvne slike (Leuk. DKS, jetreni nalazi, Alk.Fosf. i jos sta tu ima. No bez obzira na rezultate tih sutrasnjih pretraga sutra zahtijevam moju lijecnicu da me uputi specijalisti. Trebala je vec no eto..njezina aljkavost,ili stednja na uputnicama.

No htio sam reci za razliku od Patrizie i drugih ljudi tu ja nisam imao nekakve takve bolove kakve oni opisuju, nisam niti one noci kad su nastupile prve tegobe (samo sam imao mucninu i povracanje no ne i neke bolove) niti sve do danas mjesec dana kasnije.Nisam vise imao niti mucnina niti povracanja nakon te noci,dan dva iza događaja mi se vratio i apetit (i to sam iskoristio na najgori moguci nacin nazalost,jeduci opet sve i svasta). No kad se osvrnem na proteklih mjesec dana stolica nije bila ok,imao sam dana sa ok stolicom,ali i 3-4 dana bez stolice, no kad bih imao uglavnom je bila meksa, cak i proljevi, ili kombinaciju jednog i drugog za vrijeme iste stolice (krene dobro pa zavrsi lose :)). Uglavnom konfuzno. No koliko se sjecam meni je slicno godinama unatrag, znao sam imati meke stolice, ili proljeve i tako danima. Poslije bude ok pa onda se zgodi opet.No mislim da tu kod mene igra i stres,cemu sam jako sklon, ako mi se dogodi neki stres,uzbudjenje ili nagli osjecaj straha, unutra zakuha i gotovo, ode sve u proljev vrlo brzo.

Sta se tice ovog problema tek danas,nakon citanja ovog topica sam se malo educirao o ovome problemu,shvatio sve ozbiljno, covjek se doduse malo smrzne citajuci sve ovo, ali bolje je saznati. Hvala svima koji su postali tu, stvarno se nauci dosta iz iskustava drugih.

rinma
03.03.2011., 22:25
Čitam ove postove i vidim da nema iskustava kao od mog oca pa da i to podjelim. U par mjeseci imao je bolove u trbuhu koji su se širili na leđa ali nije otiša kod doktora već je pustia da to samo prođe,sve do zadnjeg puta kad nije mogao ni govorit od bolova,nakon 3h na prijemu ustanovili su da ima upalu gušterače,3 dana je bia gastro odjelu nakon čega je hitno prebačen u intezivnu na kirurgiju gdje je provea 45 dana od kojih 30ak u umjetnoj komi,proša je 3 operacije i odstranjeno mu je 80% gušterače. Sve skupa je u bolnici 3 miseca i za 2 dana ide kući po riječima doktora.. koji su i rekli da je on jedan od 100 koji su se "izvukli" iz tog stadija. Na pitanje što s prehranom rečeno je da može jesti sve osim masne hrane???? A odi čitam da ljudi koji su puno bolje prošli itekako više imaju pazit na prehranu pa mi nije jasno.. A proljeve ima zadnjih 15 dana bez stajanja.. Inače je fizički ali i psihički neprepoznatljiv :( Od snažnog i zdravog čovjeka posta je hodajući kostur bez volje za životom.. Kako i što dalje.. :(

SuperCow
04.03.2011., 00:34
Jedan divan čovjek nas je prije nekoliko dana napustio zbog upale gušterače. Umro je manje od 24h nakon što mu je dijagnosticirana upala, a dva tjedna prije toga je bio u bolnici zbog bolova u trbuhu. Da li je došlo do nekog propusta liječnika, ne znam, ali čudno je kad čovjek ujutro normalno priča, hoda, zeza se, planira kući za vikend, a nekoliko sati poslije mu otkazuju vitalni organi. :ne zna:
Pozlilo mu je nakon što je primio kontrast za neku pretragu na koju je trebao ići, i nakon toga mu se stanje rapidno pogoršavalo.
Da li je moguće da je došlo do upale zbog tog kontrasta?

mirjana1
11.10.2011., 13:50
Pozdrav svima! Ja Sam Mira imam 33 god ,od pre7 meseci imam hron. upalu gusterace.Akutnu nikad nisam ni imala niti kamen,niti pila alkohol pogotovo jela masnu hranu. Oslabila sam 7 kg ,slab apetit dijetalana ishrana...pijem kreon 25000.Molim sve na forumu da mi daju neki savet oko ishrane. Pogotovo bi molila da mi se javi Patrizija! Moja e-mail adresa UKLONJENA MAIL ADRESA

Molim vas da takve podatke poput mail adrese razmijenjujete putem privatnih poruka.
leeloo27

hrvoje dr.
11.10.2011., 19:53
Pozdrav svima! Ja Sam Mira imam 33 god ,od pre7 meseci imam hron. upalu gusterace.Akutnu nikad nisam ni imala niti kamen,niti pila alkohol pogotovo jela masnu hranu. Oslabila sam 7 kg ,slab apetit dijetalana ishrana...pijem kreon 25000.Molim sve na forumu da mi daju neki savet oko ishrane. Pogotovo bi molila da mi se javi Patrizija! Moja e-mail adresa UKLONJENA MAIL ADRESA

Molim vas da takve podatke poput mail adrese razmijenjujete putem privatnih poruka.
leeloo27
Općenite preporuke:
1. jesti hranu koju je preporučio liječnik. Važno je ograničenje masti i unos ugljikohidrata. Mogu se koristiti proizvodi sa smanjenim udjelom masti koji su označeni kao "low fat", "nonfat" ili "fat free".
2. masti i ulja ograničiti na 3 male žlice dnevno
3. jesti isključivo nemasno meso. Meso se može kuhati i peći. Nikako pržiti.
4. ne jesti nikakvu prženu hranu
5. izbjegavati prejedanje. Potrebno je jesti više malih obroka dnevno umjesto tri velika.
6. s liječnikom se treba posavjetovati o trajanju dijete s malo masti. Takva dijeta nije štetna za zdravlje, dapače.

Dozvoljena hrana, odnosno ograničenja tijekom dana

Mliječni proizvodi:
- obrano mlijeko, odnosno mlijeko s 1% mliječne masti
- nemasni maslac
- nemasni sirevi
- niskokalorični jogurt i sladoled

Meso, riba i perad
- puretina (odstraniti kožu)
- piletina (odstraniti kožu)
- riba (spremana u vodi, odnosno kuhana, izbjegavati spremljenu u ulju)
- unutarnji organi, uključujući jetru
- jaje
- rakovi, škampe, školjke
- janjetina
- nemasna svinjetina, teletina, govedina

Povrće
- svakodnevno je potrebno uključiti povrće u najmanje dva obroka. Uključiti tamnozeleno i žuto povrće

Hrana bogata ugljikohidratima: 4 ili više obroka dnevno
- krumpir
- nezaslađeni pereci
- integralni kruh
- žitarice
- riža
- tjestenina
- kokice (bez ulja, maslaca i margarina)

Voće
- tri ili više puta dnevno svježe, kuhano ili smrznuto voće iz limenke, uključujući i voćne sokove

Juhe
- juhe od povrća bez masti
- domaću juhu zamrznuti nakon kuhanja. Nakon toga se mast nakupi i lako ju je odstraniti. Nakon toga je opet zagrijati i poslužiti.

Masti ili zamjene za mast
- nemasna majoneza
- nemasni dressing za salatu
- maslac, margarin, šlag ograničiti na jednu malu žlicu dnevno

Desert
- voće
- zamrznuti voćni sok
- krekeri
- žele
- nemasni (niskokalorični) kolači

Začini i slatkiši
- šećer
- žele
- tvrdi bomboni
- ocat
- cimet
- kakao
- sirupi
- med
- sol
- sok od limuna
- paprika

Napici
- čaj
- kava bez kofeina, s nemasnim mlijekom
- gazirani sokovi
- voćni sokovi

Hrana koju treba izbjegavati:
- pržena i masna hrana
- pite, kolače, sladoled
- kukuruzni kruh, kineska tjestenina, kroasani
- meso bogato mastima kao što je slanina, kobasice, guska, patka, govedina iz konzerve, rebarca, riba u ulju, maslac od kikirikija, obični sirevi
- ulje i začini za salatu
- šlag, vrhnje
- orasi, masline, avokado, kokosov orah
- čokolada (kakao je dozvoljen!)
- povrće pripremljeno s masnim mesom.
Sa bloga Medicine.

duka68
01.01.2012., 08:36
Pozdrav svima imam bolove u predjelu pupka i prema gore, pa me interesuje je li u pitanju gušterača, da napomenem imam hronični gastritis da nije od toga,radio sam ultrazvuk stomaka jetra dobra,žuč takođe nema kamenja, a za gušteraču mi je napisalo nejasne konture.Molio bih stručan savjet

hrvoje dr.
01.01.2012., 12:35
Pozdrav svima imam bolove u predjelu pupka i prema gore, pa me interesuje je li u pitanju gušterača, da napomenem imam hronični gastritis da nije od toga,radio sam ultrazvuk stomaka jetra dobra,žuč takođe nema kamenja, a za gušteraču mi je napisalo nejasne konture.Molio bih stručan savjet
Bolovi su najvjerojatnije uzrokovani chr. gastritisom,,a ako baš mislite da se radi o pankreasu uradite amilaze s/u.

duka68
01.01.2012., 16:11
Zahvaljujem se na odgovoru,inače sam planirao da uradim amilaze s/u i ostalo što treba u vezi pankreasa,samo bih vas zamolio da mi još objasnite šta znače ove nejasne konture na pankreasu,pošto mi ništa nije objasnio doktor što je radio ultrazvuk,nekuda je žurio pa nije imao vremena.

hrvoje dr.
01.01.2012., 16:26
Zahvaljujem se na odgovoru,inače sam planirao da uradim amilaze s/u i ostalo što treba u vezi pankreasa,samo bih vas zamolio da mi još objasnite šta znače ove nejasne konture na pankreasu,pošto mi ništa nije objasnio doktor što je radio ultrazvuk,nekuda je žurio pa nije imao vremena.
Nije se jasno vidjela gušteraća.

dax23
29.01.2012., 01:37
PANKREATITIS: akutini i kronični

AKUTNI:

alkoholizam i bolesti žučnih organa (kamenci žučne kese)
metabolički poremećaji kao hiperlipidemija i hiperkalcijemija
Dijeta je jedna od važnih uslova liječenja
Ništa na usta
- Parenteralno davanje otopine glukoze i fiziološke otopine
(laki oblik upale)
- Totalna parenteralna ishrana – TPI (teški oblici) i antagonisti H2
receptora
- Hipermetaboličko stanje : metabolični, kardiovaskularni i hemodinamički
poremećaji
- Hrana na usta može se davati ponovo kada se smire svi klinički i
laboratorijski znakovi i simptomi:
- Tekuća ishrana na usta – čaj, dvopek, posna juha s tjestom bez jaja
- Kuhana riža ili krumpir, keksi
- Pileće ili Pureća kaša
- Salate cikla, pirjana mrkva
- Nikako ne davati životinjske masti, alkohol
- Kašasta i mekana jela
- Čvrste namirnice
- 50 – 60% UH
- Povećanje energetskog unosa sa 150 kcal na 650 kcal po jednom obroku

KRONIČNI PANKREATITIS:

Uzroci: alkoholizam, bolesti žučne kese, traume, tumori pankreasa, kirurški
zahvati na gušterači, želucu
- Oštećena je i egzogena i endogena sekrecija pankreasa, dodaju se: gušteračni
enzimi i inzulin
- Malapskorpcija: kvalitativno određivanje masti u stolici
- Dijeta: maksimalno teško probavljivi ugljikohidrati (UH) (povrće i voće ne jako slatko – žuto i
zeleno), žitarice
- Što manje masti – životinjskog porijekla

Dijeta bogata ugljikohidratima, siromašna mastima i bjelančevinama
Tjestenine, kuhani krumpir, riža, nemasno meso, maslinovo ulje, pudinzi,
keks, dijabetična dijeta

jesus5
10.02.2012., 14:23
prije godinu imjesec završio sam u bolnicu s dg teški akutni edematozni pankreatitis,odležao sam 15 dana u bolnici u užasnom stanju.nalazi katastrofa svi osim jednog iz bolničke sobe pomrli.smršavio sam 15 kg.srećom /i doktori su se čudili/preživio sam.uzrok:alkohol i trigliceridi u nebesima.nakon toga na privatnom pregledu dr je utvrdio kalcifikaciju/kronični pankreatitis/ali po njegovu mišljenju oštećenje je malo i više se može smatrati posljedicom ak.pankreatitisa.unatoč tome prepisan mi je za stalno controloc i kreon enzimi. prvih 6 mjeseci sam se osjećao grozno/slabost,mučnine,povremeni bolovi u abdomenu/...sad sam se pomalo privikao i osim konstantnog bola u leđima nešto je bolje. imam 190cm i 81 kg trenutno. odbacio sam alkohol i pridržavam se strogo dijete/užas/. mnogi su rekli da sam se dobro izvukao.
moj problem je što pušim cigarete/i po 2 kutije na dan/i povremeno marihuanu.
da li ću odbacivanjem ovih govana poboljšati stanje?

hrvoje dr.
10.02.2012., 17:40
prije godinu imjesec završio sam u bolnicu s dg teški akutni edematozni pankreatitis,odležao sam 15 dana u bolnici u užasnom stanju.nalazi katastrofa svi osim jednog iz bolničke sobe pomrli.smršavio sam 15 kg.srećom /i doktori su se čudili/preživio sam.uzrok:alkohol i trigliceridi u nebesima.nakon toga na privatnom pregledu dr je utvrdio kalcifikaciju/kronični pankreatitis/ali po njegovu mišljenju oštećenje je malo i više se može smatrati posljedicom ak.pankreatitisa.unatoč tome prepisan mi je za stalno controloc i kreon enzimi. prvih 6 mjeseci sam se osjećao grozno/slabost,mučnine,povremeni bolovi u abdomenu/...sad sam se pomalo privikao i osim konstantnog bola u leđima nešto je bolje. imam 190cm i 81 kg trenutno. odbacio sam alkohol i pridržavam se strogo dijete/užas/. mnogi su rekli da sam se dobro izvukao.
moj problem je što pušim cigarete/i po 2 kutije na dan/i povremeno marihuanu.
da li ću odbacivanjem ovih govana poboljšati stanje?
Hoće,pušenje je rizik za pankreatitis,uz naravno KVB,KOPB itd.
Ako želite može prepisati zadnje nalaze npr. amilaza,lipaza,jetrene enzime,Ca,CT/UZV.

jesus5
10.02.2012., 22:38
hvala dr.hrvoje.ovaj tjedan prestajem pušiti.po vašem prijedlogu evo rezultata krvne pretrage od 09.12.2011. AST-22,ALT-28,GGT-45,alfa-amilaza/s/-80,alfa amilaza/u/-135, ukupni kolesterol-4,7, trigliceridi-2,7 hba1c-5,3,glukoza-5,3,bilirubin-11,6 tum.markeri-cea-3,7, ca 19-9-32,1 interesantno je da mi je u 02.mj.2011.uz nalaz glasio-"malo ovapnjena glava gušterače šzo upućuje na kronični pankreatitis" u 08.mj.2011. kod privatnog gastrenterologa/jedan od poznatijih i skupljih/ uz gornjeg abdomena i zdjelice-nalaz uredan.taj mi je doktor preporučio:-zabrana alkohola i pušenja;-nemasna dijeta i izbjegavanje sirovog voća,posebno onog bogatog vitaminom c;-zabrana kave i kola pića pošto sam tražio na internetu ,negdje sam pročitao da 50%ovih bolesnika umre u roku od 7 godina kada sam pitao privatnog dr koliko dugo mogu živjeti s ovom bolešću odgovorio mi je da ako se budem pridržavao ovih uputa mogu dočekati normalni životni vijek. nemam bolova osim u lijevoj strani leđa, a na to se žale i drugi pankreatičari koje sam sreo teška je to bolest i suosjećam sa svima koji se javljaju-nedajte se,držte se vjerujte u boga. pitanje: da li je ovaj privatni dr u svemu preporučio kako treba unaprijed hvala i do sljedećeg javljanja želim svima sreće a pogotovu zdravlja

hrvoje dr.
11.02.2012., 10:09
hvala dr.hrvoje.ovaj tjedan prestajem pušiti.po vašem prijedlogu evo rezultata krvne pretrage od 09.12.2011. AST-22,ALT-28,GGT-45,alfa-amilaza/s/-80,alfa amilaza/u/-135, ukupni kolesterol-4,7, trigliceridi-2,7 hba1c-5,3,glukoza-5,3,bilirubin-11,6 tum.markeri-cea-3,7, ca 19-9-32,1 interesantno je da mi je u 02.mj.2011.uz nalaz glasio-"malo ovapnjena glava gušterače šzo upućuje na kronični pankreatitis" u 08.mj.2011. kod privatnog gastrenterologa/jedan od poznatijih i skupljih/ uz gornjeg abdomena i zdjelice-nalaz uredan.taj mi je doktor preporučio:-zabrana alkohola i pušenja;-nemasna dijeta i izbjegavanje sirovog voća,posebno onog bogatog vitaminom c;-zabrana kave i kola pića pošto sam tražio na internetu ,negdje sam pročitao da 50%ovih bolesnika umre u roku od 7 godina kada sam pitao privatnog dr koliko dugo mogu živjeti s ovom bolešću odgovorio mi je da ako se budem pridržavao ovih uputa mogu dočekati normalni životni vijek. nemam bolova osim u lijevoj strani leđa, a na to se žale i drugi pankreatičari koje sam sreo teška je to bolest i suosjećam sa svima koji se javljaju-nedajte se,držte se vjerujte u boga. pitanje: da li je ovaj privatni dr u svemu preporučio kako treba unaprijed hvala i do sljedećeg javljanja želim svima sreće a pogotovu zdravlja
Meni vaša situacija pomalo nejasna.
Recimo teški pankreatitis je najčešće posljedica razvoja nekroze pankreasa,ali doduše bolesnici i s edemaotznim pankreatitisom mogu se očitovati teškim pankreatitisom.
A kronični pankreatitis je podjeljen u 3 skupine
1. chr. kalcificirajući
2.chr. opstruktivni
3.chr. upalni.
Tako da bi najprvo trebali napasati/slikati nalaze s otpusnog pisma,te s 1 UZV.

jesus5
11.02.2012., 15:44
hvala hrvoje.evo nalazi pri primitku u bolnicu 27.12.2010.: leu-15,6 erc-4,46 hgb/hct-0,426 mcv-95,6 trc-187 guk-11,5 amilaza s-258 ,jako lipoidan serum tte se druge vrijednosti ne mogu očitati. 1 uz nalaz- gušterača hiperehogena,edematozna,peripankreatično vidi se tanki sloj tekućine.isto govori u prilog ak.pankreatitisa.duodenum edematozne stijenke.kolecista bez konkremenata.ostali abd.status bez posebnosti. ct abdomena 05.01.11.-na slojevima kroz distalni dio toraksa vidi se manji pleuralni izljev lijevo uz konsolidaciju priležećeg plućnog parenhima u smislu atelektaze.na slojevima kroz abdomen vidi se voluminoznija,neoštro ocrtana gušterača s infiltracijom prifokalnog masnog tkiva-promjene u smislu ak.pankreatitisa. postkontrasno demarkira se rubni hipodenzni halo kojiće odgovarati upalnoj eksudaciji kao i dijelom nekrotičnom sadržaju. peripankreatično masno tkivo je zamućeno kao izraz akutnih upalnih promjena. u visini glave gušterače i distaklnije uz ulcinatus također sevidi gusti likvidokolekt u smislu upalne eksudacije, morfološki prikaz ostalih abd. organa je uredan. pretrage pri otpuštanju iz bolnice 11.01.11.- amilaza s-89,amilaza u-361,crp-0,0 imunoef: igg-5,58g/l, iga-2,48, igm-1,76 tm markeri unutar ref.vrijednosti, markeri za hepatitis-nereaktivni. sad da li je to edematozni ili kalcificirajući tip ne znam, ali na kontrolnom uz u02.11.-"vidi se manje ovapnjenje gušterače što govori u prilog kroničnom pankreatitisu". ako možeš, molim prokomentiraj ako znaš nešto više. ponavljam da osim masnih i voluminoznih stolica,bola u lijevoj strani leđa i osjećaja slabosti sada nemam drugih problema trenutno. pozdrav svim supatnicima

hrvoje dr.
13.02.2012., 18:43
hvala hrvoje.evo nalazi pri primitku u bolnicu 27.12.2010.: leu-15,6 erc-4,46 hgb/hct-0,426 mcv-95,6 trc-187 guk-11,5 amilaza s-258 ,jako lipoidan serum tte se druge vrijednosti ne mogu očitati. 1 uz nalaz- gušterača hiperehogena,edematozna,peripankreatično vidi se tanki sloj tekućine.isto govori u prilog ak.pankreatitisa.duodenum edematozne stijenke.kolecista bez konkremenata.ostali abd.status bez posebnosti. ct abdomena 05.01.11.-na slojevima kroz distalni dio toraksa vidi se manji pleuralni izljev lijevo uz konsolidaciju priležećeg plućnog parenhima u smislu atelektaze.na slojevima kroz abdomen vidi se voluminoznija,neoštro ocrtana gušterača s infiltracijom prifokalnog masnog tkiva-promjene u smislu ak.pankreatitisa. postkontrasno demarkira se rubni hipodenzni halo kojiće odgovarati upalnoj eksudaciji kao i dijelom nekrotičnom sadržaju. peripankreatično masno tkivo je zamućeno kao izraz akutnih upalnih promjena. u visini glave gušterače i distaklnije uz ulcinatus također sevidi gusti likvidokolekt u smislu upalne eksudacije, morfološki prikaz ostalih abd. organa je uredan. pretrage pri otpuštanju iz bolnice 11.01.11.- amilaza s-89,amilaza u-361,crp-0,0 imunoef: igg-5,58g/l, iga-2,48, igm-1,76 tm markeri unutar ref.vrijednosti, markeri za hepatitis-nereaktivni. sad da li je to edematozni ili kalcificirajući tip ne znam, ali na kontrolnom uz u02.11.-"vidi se manje ovapnjenje gušterače što govori u prilog kroničnom pankreatitisu". ako možeš, molim prokomentiraj ako znaš nešto više. ponavljam da osim masnih i voluminoznih stolica,bola u lijevoj strani leđa i osjećaja slabosti sada nemam drugih problema trenutno. pozdrav svim supatnicima
Što se tiče bolničkog dijela. Jasni ac. pankreatitis.
Što se tiče chr. pankreatitisa kod njega bi se trebale vidjeti više promjena npr. recimo jedan UZV nalaz kod chr. pankreatitisa reduciran i inhomogenparenhim uz proširenje gl. voda i hiperehogenim žarišztima/kalcifikati u glavi pankreasa.
A neke tipične promjene za chr.pankreatitis su recimo intraduktalni proteinski čepovi,fibroza,redukcija tkiva itd.-to bi bili elementi za chr. pankreatitis.
Uz ogradu da nemam mogućnost pregleda i uvid u stanje,ono što bih ja učnio je ponovio UZV nalaz,opću biokemiju s Ca,lipidogramom,eventualno CT te EGD s dubokom duodenoskopijom.
A kako uzimate Kreon tj. doze?

jesus5
13.02.2012., 23:31
privatni specijalist mi je napisao da uzimam kreon 40000 uz 4 obroka dnevno, međutim moja obiteljska liječnica misli da su to velike doze pa mi je predložila dqa uzimam kreon 25000 uz 3 "veća" obroka dnevno a uz još tri manja7npr.čaša voćnog soka i prepečenac da ne uzimam ništa. Tada sam imao svega 76 kg /visok 190 cm/, a sada 81 kg. Dakle, nešto sam dobio na težini. Zaboravio sam napomenuti da sam bio na pregledu kod endokrinologa koji je utvrdio da imam hiperlipidemiju tipa IV /trigliceridi/ i da je 81 kg donja granica moje normalne težine.Ispričavam se što gnjavim, ali evo 3 nalaza UZ:- 10.02.11.-"jetra je neznatno veća,normalne ehogenosti.Žarišnih lezija nema.Žučnjak i vodovi ne pokazuju promjene.Pankreas se razlučuje,pravilnog je izgleda i ehogenosti.Žarišnih lezija nema." -UZ-28.07.11.-"Jetra pravilnog izgleda i ehogen.žarišnih promjena nema.žučnjak i vodovi ne pokazuju promjena.glava pankreasa je normalne veličine ali se u istoj vidi nekoliko ovapnjenja što govori u prilog kron.pankreatitisu." -08.08.11.-/privatni pregled/- pretrage:-EKG-nalaz uredan, UZV vrata- nalaz uredan, UZV gornjeg abdomena-nalaz uredan, -UZV male zdjelice-nalaz uredan, Ezofagogastroduedonoskopija- nalaz uredan, bris H.pylori- negativan dg- Pancreatitis chr,alc. Dakle,nalaz uredan ali dijagnoza je tu. Pa nije valjda da su kalcifikacije nestale?! Hvala vam na savjetu, obavit ću pretrage koje ste predlložili, osom CT /Bog zna kad ću doći na red nalisti čekanja/ Eto, molio bih za eventualni komentar i neću vas više gnjaviti. Pozdrav svim supatnicima, posebno Patriciji. Od sutra ne pušim,što savjetujem i drugima.

mpetro
14.02.2012., 13:25
na što bi mogla upućivati vrijednost amilaza-U - 490 ( normalna vrijednost je do 400) ? svi ostali
parametri u analizi krvi i mokraće su u granicama normale, a analiza napravljena 15-ak dana prije
ove pokazivala je je vrijednosti u granicama normale (oko 290 mislim) , nemam nikave bolove u predjelu
trbuha , niti nekakve druge simptome , dali je moguće da se radi o nekakvom zanemarivom trenutnom
poremećaju ili bi trebalo izvršiti nekakve kontrole .Napominjem da sam već 5 mjeseci na terapiji
protiv TBC-a (trenutno uzimam rimactan i eutizon B).

hrvoje dr.
14.02.2012., 19:08
privatni specijalist mi je napisao da uzimam kreon 40000 uz 4 obroka dnevno, međutim moja obiteljska liječnica misli da su to velike doze pa mi je predložila dqa uzimam kreon 25000 uz 3 "veća" obroka dnevno a uz još tri manja7npr.čaša voćnog soka i prepečenac da ne uzimam ništa. Tada sam imao svega 76 kg /visok 190 cm/, a sada 81 kg. Dakle, nešto sam dobio na težini. Zaboravio sam napomenuti da sam bio na pregledu kod endokrinologa koji je utvrdio da imam hiperlipidemiju tipa IV /trigliceridi/ i da je 81 kg donja granica moje normalne težine.Ispričavam se što gnjavim, ali evo 3 nalaza UZ:- 10.02.11.-"jetra je neznatno veća,normalne ehogenosti.Žarišnih lezija nema.Žučnjak i vodovi ne pokazuju promjene.Pankreas se razlučuje,pravilnog je izgleda i ehogenosti.Žarišnih lezija nema." -UZ-28.07.11.-"Jetra pravilnog izgleda i ehogen.žarišnih promjena nema.žučnjak i vodovi ne pokazuju promjena.glava pankreasa je normalne veličine ali se u istoj vidi nekoliko ovapnjenja što govori u prilog kron.pankreatitisu." -08.08.11.-/privatni pregled/- pretrage:-EKG-nalaz uredan, UZV vrata- nalaz uredan, UZV gornjeg abdomena-nalaz uredan, -UZV male zdjelice-nalaz uredan, Ezofagogastroduedonoskopija- nalaz uredan, bris H.pylori- negativan dg- Pancreatitis chr,alc. Dakle,nalaz uredan ali dijagnoza je tu. Pa nije valjda da su kalcifikacije nestale?! Hvala vam na savjetu, obavit ću pretrage koje ste predlložili, osom CT /Bog zna kad ću doći na red nalisti čekanja/ Eto, molio bih za eventualni komentar i neću vas više gnjaviti. Pozdrav svim supatnicima, posebno Patriciji. Od sutra ne pušim,što savjetujem i drugima.
Vidim da ste napisali da je rađena EGD,pa je nije potrebno ponavljati,jedino UZV/ev. CT i opću biokemiju. Inače UZV je vrlo subjektivna metoda,pa tako pogotovo u nalazu abdomena se često zna nešto vidjeti,pa nevdijeti na pregledu kod drugog dr.
Što se tiče Kreona slažem se s vašom dr.

na što bi mogla upućivati vrijednost amilaza-U - 490 ( normalna vrijednost je do 400) ? svi ostali
parametri u analizi krvi i mokraće su u granicama normale, a analiza napravljena 15-ak dana prije
ove pokazivala je je vrijednosti u granicama normale (oko 290 mislim) , nemam nikave bolove u predjelu
trbuha , niti nekakve druge simptome , dali je moguće da se radi o nekakvom zanemarivom trenutnom
poremećaju ili bi trebalo izvršiti nekakve kontrole .Napominjem da sam već 5 mjeseci na terapiji
protiv TBC-a (trenutno uzimam rimactan i eutizon B).
A zašto su na prvom mjestu rađene amilaze. Inače ovo kod vas nema neki značaj,a ako amilaza nije iz gušteraće,onda je to posljedica tzv. crijevna amilaza dakle posljedica upale jednjaka itd.

mpetro
14.02.2012., 19:36
A zašto su na prvom mjestu rađene amilaze. Inače ovo kod vas nema neki značaj,a ako amilaza nije iz gušteraće,onda je to posljedica tzv. crijevna amilaza dakle posljedica upale jednjaka itd.

rađene su radi kontrole jetre( svakih 15 dana) , odnosno reakcije na lijekove za TBC , mislim
se to zove jetrene probe ili tako nekako

hrvoje dr.
16.02.2012., 15:25
rađene su radi kontrole jetre( svakih 15 dana) , odnosno reakcije na lijekove za TBC , mislim
se to zove jetrene probe ili tako nekako
Da kontroliraju se transminaze zbog moguće hepatotoksičnosti lijekova. Mislim da amilaza ovdje nije značajna.

CrniJackZg
22.02.2012., 13:12
Da li netko ima iskustva s ovim proizvodima?
I kakvo misljenje ima Dr. Hrvoje o ovome?
Hvala

http://www.proteka.hr/biljna/shop/caj-za-gusteracu/p2394
http://grencica.bloger.hr/

hrvoje dr.
24.02.2012., 18:39
Da li netko ima iskustva s ovim proizvodima?
I kakvo misljenje ima Dr. Hrvoje o ovome?
Hvala

http://www.proteka.hr/biljna/shop/caj-za-gusteracu/p2394
http://grencica.bloger.hr/
Za prvi link mislim da tu je nešto istine u pogledu smanjenja spazma/grčeva u abd.,uklanjanja nadutosti.
Drugi link-nepotrebno bacanje novaca.

eonforever
14.03.2012., 15:52
Jedini slucaj akutnog pankreatitisa za koji ja znam bio je izazvan depozitom u zucnoj vrecici, ne kamencima, nego tim sitnim depozitom poput pijeska. Doticna osoba je provela tjedan dana na intenzivnoj i nakon toga slijedila bezmasnu dijetu do operacije zuci.
Pankreasu mozes pomoci jedino dijetom i to vrlo strogom. Kako to da ti nisu pronasli uzrok upale? Naime ima ih vrlo malo - alkohol, zucni kamenci i virusna oboljenja (obicno kod djece).

Jedini slučaj u hr?Ako je tako onda sam to ja.:)To mi se dogodilo prije 12-ak godina,neznam ni sam koliko je prošlo :D Imao sam pijesak u žući koji je nadražio gušteraću i došlo je do akutne upale gušteraće.Bol je bila neopisiva.U bolnici sam proveo mjesec dana do smirivanja upale a onda su operirali žuć.Doktor mi reko da nisam imao sreće i da sam jedan od 100 da ti se to dogodi.:rofl:Odtada sam na dijeti,nepijem alkohol i nisam imao više problema.Slučajno sam nabasao na ovaj thread :)Pozdrav svima

*SpHeRe*
24.03.2012., 23:01
koje je pretrage potrebno napraviti ako se sumnja na kronični pankreatitis?
vadi li se to sve iz krvi ili i iz urina?

Patrizia
24.03.2012., 23:05

Dosta toga. i krv i urin + drugi spec.nalazi
Kompletnu krvnu sliku, amilaze u serumu i urinu, lipaze, crp,gtt
uzv pankreasa,zuci....

*SpHeRe*
24.03.2012., 23:22
pa napiši ako nije problem.:rofl:
stvar je u tome da ja to želim napraviti privatno, a ne želim objašnjavati svom doktoru zašto, pa ga ne mogu ni pitati što sve treba.

i u biti nemam pojma što da tražim da mi izvade!

hrvoje dr.
25.03.2012., 13:29
KKS,CRP,amilaze s/u,lipaza,AST,ALT,GGT,ALP,GUK,bilirubin,kreatinin,e lektrolititi,lipidogram,
HBA1C. Koji su većnom u granicama normale ili lagano povišeni.
UZV abdomena / CT.
Inače ERCP je zlatni standard za dg. chr. pankreatitisa.

*SpHeRe*
25.03.2012., 18:19
hvala puno! :s :p

jesus5
29.03.2012., 09:33
Ponovno ja.Obavio sam krvne pretrage i amilaze u serumu 184, dakle duplo više nego normalno.U urinu su u okvirima normale-140.I ostali nalazi u okviru normale, osim nešto povišenih triglicerida/2,3/.Na ultrazvuku privatno nalaz abdomena uredan.Radiolog mi veli da se uopće ne vide nikakvi kalcifikati te da gušterača izgleda potpuno normalno, te da iako je postavljena dijagnoza chr.pankreatitis da misli da su u pitanju više posljedice teške akutne upale.On isto tako misli da se radi o sitnijem ekscesu na staničnoj razini/molim,dr.Hrvoje što to znači?/, pogotovu što sam i njemu i svojoj dr. rekao da sam dva dana zaredom jeo prilično masnu tunjevinu sa gradela.Moja dr. mi je rekla da ovih par dana ne uzimam Kreon i da jedem što lakše, te da će me danas poslati na hitnu ponovnu laboratorijsku kontrolu da vidimo da lisu amilaze u serumu pale. Nije mi jasno što se događa i mogu li tako kratka odstupanja u dijeti izazvati ovakav rast amilaza u serumu. Molim komentar ili mišljenje..... Patrizia, drago mi je da si se opet javila/znači da si u formi/.:rolleyes:

Patrizia
29.03.2012., 17:02
... Patrizia, drago mi je da si se opet javila/znači da si u formi/.:rolleyes:

prigodan si smajlic izabrao :D
u formi ,da...visegodisnji sam konzument(3 - 4x2 Kreon-a:mig:...iako moram priznat da svejedno sad vec jedem skoro pa sve :p

sta se tvojih nalaza tice:ne zna: cekat cemo dr.Hrvoja:)

hrvoje dr.
29.03.2012., 20:47
Ponovno ja.Obavio sam krvne pretrage i amilaze u serumu 184, dakle duplo više nego normalno.U urinu su u okvirima normale-140.I ostali nalazi u okviru normale, osim nešto povišenih triglicerida/2,3/.Na ultrazvuku privatno nalaz abdomena uredan.Radiolog mi veli da se uopće ne vide nikakvi kalcifikati te da gušterača izgleda potpuno normalno, te da iako je postavljena dijagnoza chr.pankreatitis da misli da su u pitanju više posljedice teške akutne upale.On isto tako misli da se radi o sitnijem ekscesu na staničnoj razini/molim,dr.Hrvoje što to znači?/, pogotovu što sam i njemu i svojoj dr. rekao da sam dva dana zaredom jeo prilično masnu tunjevinu sa gradela.Moja dr. mi je rekla da ovih par dana ne uzimam Kreon i da jedem što lakše, te da će me danas poslati na hitnu ponovnu laboratorijsku kontrolu da vidimo da lisu amilaze u serumu pale. Nije mi jasno što se događa i mogu li tako kratka odstupanja u dijeti izazvati ovakav rast amilaza u serumu. Molim komentar ili mišljenje..... Patrizia, drago mi je da si se opet javila/znači da si u formi/.:rolleyes:
Znači da postoje oštećenja na mikroskopskoj razini.
Amilaza nije nešto jako zabrinjavajuća ,ali svakako treba kontrola GE. To je zapravo jednio smisleno što mogu reći.

jesus5
30.03.2012., 20:45
Znači da postoje oštećenja na mikroskopskoj razini.
Amilaza nije nešto jako zabrinjavajuća ,ali svakako treba kontrola GE. To je zapravo jednio smisleno što mogu reći.

Što bi li bila kontrola GE?:kava:

El Gato Félix
30.03.2012., 22:26
Specijalist internist - subspecijalist gastroenterolog. :)

breaking dawn
01.04.2012., 11:12
Prije nekoliko godina imala sam česte napadaje žučnih kamenaca, tako da sam 2008 završila u bolnici s gastritisom, kolecistitisom i pankreatitisom. Amilaze u urinu su mi bile skoro 15 000. Mjesec dana sam bila na čaju i dvopeku, pa su mi napravili kolecistektomiju.

Kasnije nisam imala nikakvih problema, ni bolova osim česte nadutosti i malo poremećene stolice (ne znam jel to posljedica toga ili je u pitanju SIC).

U zadnjih mjesec dana me par puta počelo bolit u "žličici", što me jako podsjeća na moje napadaje žući, jedino što je onda bol bila nepodnošljiva, probadajuća, a sad je tupa, ali konstantna. U tom periodu sam zaista vodila neuredan život: puno obaveza, stres, junk hrana, par fešti s alkoholom... Pitam se da li da li bi to bogao biti pankreatitis, ili je u pitanju samo gastritis???

breaking dawn
02.04.2012., 21:54
Evo danas me nije tako jako boljelo, al sam primjetila da mi je stolica neke čudne bledunjave boje, a to navode i pri simptomima pankreatitisa. Kakve ste vi simptome imali prije nego ste posjetili doktora???

jesus5
03.04.2012., 11:07
Hi.That s me again... Dakle amilaze u serumu su se snizile na 69.Osjećam se normalno, osim što sam gladovao ovih dana. Moja dobra dr. mi je uključila pripravak Ensore u prehranu pa nisam nešto dodatno smršavio. Rekla je da danas dođem do nje, pa ako je nalaz uredan da vidimo s daljnjom primjenom Kreona etc.. Što velite dr.Hrvoje na ovakvu oscilaciju? Pozdrav svim supaatnicima, a pogotovu Patriciji.

Breaking down... Simptomi koje sam ja osjećao prije napada pankreatitisa su: slabost,mučnina kada bih išao jesti, nepoznati mukli bolovi u abdomenu, zabrinutost, strah... a onda je krenulo. Ne znači da mora isto biti kod tebe. Idi na krvne pretrage i pogledaj amilaze...Stolicu jednostavno nisam imao jer se sve začepilo u meni, tako da je to relativno. Usvakom slučaju...

hrvoje dr.
04.04.2012., 10:26
Hi.That s me again... Dakle amilaze u serumu su se snizile na 69.Osjećam se normalno, osim što sam gladovao ovih dana. Moja dobra dr. mi je uključila pripravak Ensore u prehranu pa nisam nešto dodatno smršavio. Rekla je da danas dođem do nje, pa ako je nalaz uredan da vidimo s daljnjom primjenom Kreona etc.. Što velite dr.Hrvoje na ovakvu oscilaciju? Pozdrav svim supaatnicima, a pogotovu Patriciji.

Breaking down... Simptomi koje sam ja osjećao prije napada pankreatitisa su: slabost,mučnina kada bih išao jesti, nepoznati mukli bolovi u abdomenu, zabrinutost, strah... a onda je krenulo. Ne znači da mora isto biti kod tebe. Idi na krvne pretrage i pogledaj amilaze...Stolicu jednostavno nisam imao jer se sve začepilo u meni, tako da je to relativno. Usvakom slučaju...
Što se tiče amilaze u prethodnom postu sam rekao da zabrinjavajuća.
Inače meni se vaša dr. opće prakse čini jednina razumna.

zijad
21.04.2012., 09:45
Bog!! Moja dijagnoza jeTu capitis pancreatitis.St.post hcoelcystectomija,"biopso pancretitis".Sto se tice terapije niko mi nista nije dao .Uzimam tablete za bolove lai i pni mi ne pomazu.Imam uzasne bolove u stomaku koji se prenose na leda to je uzas.Na tezini sam izgubio 15 kg za 5 mje imamurednu stolicu imam apetit nemam temperaturu ni mucninu .Po poslednjem CT odprije 20 dan promjene na glavi pankreasa su uvecane 7-8cm

jesus5
24.04.2012., 13:34
Bog!! Moja dijagnoza jeTu capitis pancreatitis.St.post hcoelcystectomija,"biopso pancretitis".Sto se tice terapije niko mi nista nije dao .Uzimam tablete za bolove lai i pni mi ne pomazu.Imam uzasne bolove u stomaku koji se prenose na leda to je uzas.Na tezini sam izgubio 15 kg za 5 mje imamurednu stolicu imam apetit nemam temperaturu ni mucninu .Po poslednjem CT odprije 20 dan promjene na glavi pankreasa su uvecane 7-8cm

Bori se Zijade, ne predaji se.Da li su spominjali pankreaektomiju?Ili mogućnost uklanjanja glave gušterače? Pokušaj svaki dan posvetiti bar 1 sat meditaciji ili molitvi. Vjerujem da se na taj način duhovno odvojiti od bolesti, kako bi stekao što više snage za borbu. ČUDA NE POSTOJE, ČUDO JE ČOVJEK SAM PO SEBI.Dakle ne posustaj... Pozdrav svim supatnicima , posebno Patriciji:cerek:

NEMESIS66
08.05.2012., 16:14
ERCP nikako osim intervencije, ako nije upala ERCP će ju izazvati sigurno. danas postoje puno bolja metoda MR gušteraće sa kontrasom. To je neinvazivno i nimalo neugodno a rezultat bolji, o zraćenju i vještini internista i radiologa da i ne govorim. kad se to napravi mogu raditi ekspertize sa slikama kakve hoće i do kad hoće. Govorim iz svog iskustva(kronični pankreatitis). Radiolog

medo3011
11.05.2012., 18:45
ERCP nikako osim intervencije, ako nije upala ERCP će ju izazvati sigurno. danas postoje puno bolja metoda MR gušteraće sa kontrasom. To je neinvazivno i nimalo neugodno a rezultat bolji, o zraćenju i vještini internista i radiologa da i ne govorim. kad se to napravi mogu raditi ekspertize sa slikama kakve hoće i do kad hoće. Govorim iz svog iskustva(kronični pankreatitis). Radiolog

moj je tata dobio virusnu upalu gušteraće.nikad nije bolovao.zdrav pun života ,veseljak......dobio bolove i smjestili ga na odjel.dr. je rekao-to je pankreas ali sa lijekovima će se smiriti nije potrebna operacija.iduće jutro zvali su iz bolnice nek se dođemo oprostiti jer možemo očekivati najgore! otkazali mu svi organi i pao je u komu.u 24 dana 7 puta su ga operirali i čistili.nije imao komadić zdravog tkiva.uznapredovala nekroza. a kao nema potrebe za operacijom.sutra se navršava 6mj.da je tata umro

yeeeah
12.05.2012., 18:15
Jedini slučaj u hr?Ako je tako onda sam to ja.:)To mi se dogodilo prije 12-ak godina,neznam ni sam koliko je prošlo :D Imao sam pijesak u žući koji je nadražio gušteraću i došlo je do akutne upale gušteraće.Bol je bila neopisiva.U bolnici sam proveo mjesec dana do smirivanja upale a onda su operirali žuć.Doktor mi reko da nisam imao sreće i da sam jedan od 100 da ti se to dogodi.:rofl:Odtada sam na dijeti,nepijem alkohol i nisam imao više problema.Slučajno sam nabasao na ovaj thread :)Pozdrav svima

Brate nisi jedini. Ja sam isto preživio sa 17. Bio sam debel i išao sam na djetu, jeo sam skroz slabo. Dobio neke bolove u stomaku. I tako mjesec dana, nedaj bože da se ponovilo .. Nakon toga pročitao u nekoj knjizi da treba jest maslinovo ulje, nemam pojma. Poslje maslinovog ulja završio u bolnici, neki kamenčići krenili i zaustavili se u gušterači. Jedva ostao živ, tako bar doktori kažu, meni nije tako parilo. To je bilo u njemačkoj. I nakon toga sam dvi godine jeo neke svinjske enzime za probavu, nemam pojma. Danas imam 30. i osječam se dobro, no primjetio sam da imam nadutost i da je to zbog toga šta je probava loša. Zaboravio sam kako su se zvali ljekovi koje sam pio za probavu. Dali netko zna koje da su dobri ?

hrvoje dr.
12.05.2012., 20:22
Brate nisi jedini. Ja sam isto preživio sa 17. Bio sam debel i išao sam na djetu, jeo sam skroz slabo. Dobio neke bolove u stomaku. I tako mjesec dana, nedaj bože da se ponovilo .. Nakon toga pročitao u nekoj knjizi da treba jest maslinovo ulje, nemam pojma. Poslje maslinovog ulja završio u bolnici, neki kamenčići krenili i zaustavili se u gušterači. Jedva ostao živ, tako bar doktori kažu, meni nije tako parilo. To je bilo u njemačkoj. I nakon toga sam dvi godine jeo neke svinjske enzime za probavu, nemam pojma. Danas imam 30. i osječam se dobro, no primjetio sam da imam nadutost i da je to zbog toga šta je probava loša. Zaboravio sam kako su se zvali ljekovi koje sam pio za probavu. Dali netko zna koje da su dobri ?
Vjerojatno se radilo o Kreonu.
Što se tiće sadašnjih tegoba potrebno je prvo napraviti osnovnu obradu /UZV abdomena,opća biokemija/ ev. dodatni pregledi i konzultacija GE te uvesti th. ako je potrebno prema zaključku obrade.

yeeeah
13.05.2012., 06:32
opća biokemija/ ev. dodatni pregledi i konzultacija GE te uvesti th. .

Gdje bi to sve mogao obaviti ? Jel ima neki dobar doktor u splitu šta je specijaliziran za to ?

hrvoje dr.
14.05.2012., 19:40
Gdje bi to sve mogao obaviti ? Jel ima neki dobar doktor u splitu šta je specijaliziran za to ?
Na KBC Splitu.

maca_n7
15.05.2012., 09:17
Evo da se i ja javim nakon što sam detaljno pročitao sve postove. Nadam se da ima netko neki savjet za mene.
Moja povjest bolseti s gušteračom do sad (imam 31 g):
2010. godine u 9. mjesecu sam se javio na hitnu s bolovima u doljnjem djelu leđa, nakon nalaza krvi predpostavljeno je da imam upalu gušterače.
Amilaze u seurum su bile preko 1000 ne sječam se točno koliko, a u urinu 18000.
Bio je to malo naporniji tjedan što se tiće konzumacije teške hrane i alkohola, ali ništa ekstremno. Taj puta sam odležao tjedan dana u bolnici. Dva dana sam dobivao infuziju (samo NaCl i Glukozu) i nakon toga lagano tost i čaj. Uglavnom upala se simirila i nalazi su mi u roku tjedan dana bili u granicama normale, amilaze u serumu oko 100, u urinu ispod 500.
Nakon što sam pušten iz bolnice kao da se ništa nije dogodilo držao sam se djete pola godine.
Bol u leđima se ponovno javila u 9. mjesecu 2011. godine nakon jedne malo jače fešte. Bilo je tu svakakve hrane i alkohola. Priznajem da sam tu je kriv jer nisam pazio, ali mislio sam da sam prebolio probleme s gušteračom i da se to više neće vratiti. Nakon tog nemilog događaja ponovno sam završio u bolnici s tim da su me ovaj puta lječili antibioticima i još koje kakvim drugim ljekovima (dobivao sam jedno 4-5 različita lijeka). Upala se također brzo počela smirivati, ali ćim su mi dali malu jaću prehranu (kuhano meso) u bolnici stanje se ponovno pogoršalo. Drugi put sam primljen u bolnicu s nalazima amilaza oko 800 u serumu i oko 8000 u urinu, a CRP oko 100. Iz bolnice sam pušten nakon dva tjedna kad su mi se nalazi poboljšali to jest došli u granice normale.
Nakon toga držao držao sam se propisane djete, potpuno izbacio alkohol, napravio nekoliko kontrola i sve su bile uredne, amilaze u srumu ispod 80, u urinu ispod 400, pa čak i ispod 300.
Problem je nastao što mi se nakon posljednje kontrole u 4. mjesecu ponovno javila upala. Završio u bolnici s nalazima amilaza 550 u serumu i 12000 u urinu. Sljedeći dan su nalazi bili 500 u serumu i 13000 u urinu. Treći dan 350 u serumu, a četvrti dan 232 u srumu i 1900 u urinu. Prije te „balge upale“ držao sam se djete i nisam konzumirao masno niti alkohola, jedino što sam teže fizički radio cjeli tjedan pa samim time i malo više jeo i to malo težu hranu nego što jedem inače.
Još da nepomenem da sam u 2 mjesecu napravio MR koji je potpuno uredu, a na svim ultrazvucima na kojima sam bio do sad doktori nisu vidili ništa značajno ili je bilo sve u redu.

Vidim da većina vas ima puno teže probleme od mene, ali ako bi mi netko mogao savjetovati koje bi pretrage mogao napraviti da ustanovim što točno uzrokoje upale te da ukoliko je moguće uklonim taj uzrok.
:rolleyes:

hrvoje dr.
16.05.2012., 18:34
Evo da se i ja javim nakon što sam detaljno pročitao sve postove. Nadam se da ima netko neki savjet za mene.
Moja povjest bolseti s gušteračom do sad (imam 31 g):
2010. godine u 9. mjesecu sam se javio na hitnu s bolovima u doljnjem djelu leđa, nakon nalaza krvi predpostavljeno je da imam upalu gušterače.
Amilaze u seurum su bile preko 1000 ne sječam se točno koliko, a u urinu 18000.
Bio je to malo naporniji tjedan što se tiće konzumacije teške hrane i alkohola, ali ništa ekstremno. Taj puta sam odležao tjedan dana u bolnici. Dva dana sam dobivao infuziju (samo NaCl i Glukozu) i nakon toga lagano tost i čaj. Uglavnom upala se simirila i nalazi su mi u roku tjedan dana bili u granicama normale, amilaze u serumu oko 100, u urinu ispod 500.
Nakon što sam pušten iz bolnice kao da se ništa nije dogodilo držao sam se djete pola godine.
Bol u leđima se ponovno javila u 9. mjesecu 2011. godine nakon jedne malo jače fešte. Bilo je tu svakakve hrane i alkohola. Priznajem da sam tu je kriv jer nisam pazio, ali mislio sam da sam prebolio probleme s gušteračom i da se to više neće vratiti. Nakon tog nemilog događaja ponovno sam završio u bolnici s tim da su me ovaj puta lječili antibioticima i još koje kakvim drugim ljekovima (dobivao sam jedno 4-5 različita lijeka). Upala se također brzo počela smirivati, ali ćim su mi dali malu jaću prehranu (kuhano meso) u bolnici stanje se ponovno pogoršalo. Drugi put sam primljen u bolnicu s nalazima amilaza oko 800 u serumu i oko 8000 u urinu, a CRP oko 100. Iz bolnice sam pušten nakon dva tjedna kad su mi se nalazi poboljšali to jest došli u granice normale.
Nakon toga držao držao sam se propisane djete, potpuno izbacio alkohol, napravio nekoliko kontrola i sve su bile uredne, amilaze u srumu ispod 80, u urinu ispod 400, pa čak i ispod 300.
Problem je nastao što mi se nakon posljednje kontrole u 4. mjesecu ponovno javila upala. Završio u bolnici s nalazima amilaza 550 u serumu i 12000 u urinu. Sljedeći dan su nalazi bili 500 u serumu i 13000 u urinu. Treći dan 350 u serumu, a četvrti dan 232 u srumu i 1900 u urinu. Prije te „balge upale“ držao sam se djete i nisam konzumirao masno niti alkohola, jedino što sam teže fizički radio cjeli tjedan pa samim time i malo više jeo i to malo težu hranu nego što jedem inače.
Još da nepomenem da sam u 2 mjesecu napravio MR koji je potpuno uredu, a na svim ultrazvucima na kojima sam bio do sad doktori nisu vidili ništa značajno ili je bilo sve u redu.

Vidim da većina vas ima puno teže probleme od mene, ali ako bi mi netko mogao savjetovati koje bi pretrage mogao napraviti da ustanovim što točno uzrokoje upale te da ukoliko je moguće uklonim taj uzrok.
MR i UZV uredni-to se baš neslaže s dg.
Da li je provedena kakva dodatna obrada tipa EGD,Ca,PTH,lipidogram i sl.?

stray cat
17.05.2012., 15:50
.......

pa očito da je problem u alkoholu i težoj hrani koju uporno konzumiraš i nakon prvotne teže upale

sigurna sam da ti imaš i probleme s jetrom,a to se ni mora vidjeti na UZV-u tak da izvadi jetrene enzime ak nisi

najbolji način kod tih upala gušterače,ošt.jetre,up.žući je da se prebaciš na zdravu prehranu(obavezno više manjih obroka),osim ako ne misliš konstanto kampirati u bolnici radi infuzija

maca_n7
29.05.2012., 10:30
MR i UZV uredni-to se baš neslaže s dg.
Da li je provedena kakva dodatna obrada tipa EGD,Ca,PTH,lipidogram i sl.?

Jedine pretrage koje sam obavio su bile snimanje MR i UZV te prije pola godine mjerenje regulacije šečera.
Možete li mi reći što su to EGD,Ca,PTH,lipidogram? I koje još obrade postoje.

Inaće alkohol i tešku hranu ne konzumiram, a ako je uzrok ovoj posljednoj uplali malo više graha, krumpira, mesa (nemasnog) onda mislim da bi trebalo otkiti zbog čega to uzrokuje upalu jer to u biti nije teška hrana za zdrave ljude.

jesus5
30.05.2012., 13:48
Jedine pretrage koje sam obavio su bile snimanje MR i UZV te prije pola godine mjerenje regulacije šečera.

Inaće alkohol i tešku hranu ne konzumiram, a ako je uzrok ovoj posljednoj uplali malo više graha, krumpira, mesa (nemasnog) onda mislim da bi trebalo otkiti zbog čega to uzrokuje upalu jer to u biti nije teška hrana za zdrave ljude.

Grah zaista nije teška hrana za zdrave ljude, ali ako tebi pankreatitis recidivira onda znači da i nisi baš zdrav i da ne bi grah smio ni pogledati.Pročitaj na threadu, netko je stavio baš dobru dijetu. I zapamti, nema 3 obilna obroka dnevno, već 6 manjih sa što manje masnoća. Ovo o pretragama će ti bolje objasniti dr.Hrvoje. Pozdrav svim supatnicima.
:kava:

maca_n7
30.05.2012., 14:58
O.K. Do kad bi se onda trebao držati te djete?
Već sam se prebacio kompletno na zdravu hranu bez masti ili s što manje masti. Kad sam na toj strogoj djeti ispada da sam zdrav, a čim nešto malo prekšim, ponovno mi se javi upala.
Ima tko kakav dobar savjet?

jesus5
31.05.2012., 10:24
O.K. Do kad bi se onda trebao držati te djete?
Već sam se prebacio kompletno na zdravu hranu bez masti ili s što manje masti. Kad sam na toj strogoj djeti ispada da sam zdrav, a čim nešto malo prekšim, ponovno mi se javi upala.
Ima tko kakav dobar savjet?

Te dijete bi se trebao držati do kraja života.:ne zna:

hrvoje dr.
01.06.2012., 18:14

EGD-gastroskopija
Ca-kalcij
PTH-parathormon
lipidogram-uk. kolesterol,trigliceridi,LDL,HDL.
Neznam zašto (neka se nitko neuvrijedi) ali gotovo uvijek ovako pomalo čudni slučajevi (mislim na dijagnostičku obradu)su van Zagreba.

maca_n7
04.06.2012., 12:09
Posljednje pretrage koje sam obavio (dva tjedna prije nego sam završio u bolnici) su pokazele da su mi:
MCHC 347 - povišeni (ref. interval 320-345)
MPV 10.5 - povišen (ref. interval 6.8-10.4)
Kolesterol - 5,95 povišen (ref. interval <5.0)
LDL klesterol povišen 4,35 (ref. interval <3.0)

Sve ostalo je u granicama normale:
glokoza, Bilirubin ukupni, Aspartat- aminotransferaza, Alamin fosfataza, Alfa-amilaza (24,89), Alfa-amilaza urin (283.31) HDL kolesterol (1,46), Trigliceridi (1,48)

CA mi je dva mjeseca ranije bio: 19.9, a kolesterol i LDL kolesterol su i onda bili povišeni ali manje nego sad.

EGD-gastroskopija, PTH-parathormon nisam radio.

Propisana mi je kontrola za 6 mjeseci s ponoljenim nalazim uključiujuči i HbA1C, ali sam 2--3 tjedne nakon toga završio s blagom upalom u bolnici.
Iz bolnice sam otpušten bez daljnih uputa pa se ovim pute zanimam da li postoje neke detaljnije pretrage koje be trebao obaviti da se ustanovi razlog pojave upale.

maca_n7
04.06.2012., 13:49
EGD-gastroskopija
Ca-kalcij
PTH-parathormon
Neznam zašto (neka se nitko neuvrijedi) ali gotovo uvijek ovako pomalo čudni slučajevi (mislim na dijagnostičku obradu)su van Zagreba.

Doktore, zašto bi bilo dobro napraviti EGD-gastroskopiju? Pošto sam na netu pročito da se tom pretragom pregledava želudac i dvanaestnik, a meni je dijagnosticirana upla gušterače?
Ima li možda želudac kakav utjecaj na upalu gušterače?

jesus5
15.06.2012., 10:45
Doktore, zašto bi bilo dobro napraviti EGD-gastroskopiju? Pošto sam na netu pročito da se tom pretragom pregledava želudac i dvanaestnik, a meni je dijagnosticirana upla gušterače?
Ima li možda želudac kakav utjecaj na upalu gušterače?

Mislim da si svojim strahom od EGD malo zablokirao živost na ovom forumu. Da,malo je neugodno, ali ništa strašno vjeruj mi. Kada sam ja to mogao proći, možeš i ti sigurno. Da, želudac može imati veze jer doktori žele isključiti bolesti želuca, tumore i sl., osim toga u tom Oddijevom sfinkteru se spajaju gušterača, žuč, dvanaestopalčano crijevo i vrag zna što još. Obavi te pretrage, pa ipak se radi o tebi i tvom životu. To ja ovako prijateljski, kao laik... Pozdrav svim supatnicima.:rolleyes:

Jovanm
02.11.2012., 11:03
EGD-gastroskopija
Ca-kalcij
PTH-parathormon
Postovani dr Hrvoje, molim Vas da mi prokomentarisete stanje moga tate( '56.godiste).Naime, on je pre 2 godine zbog zutila i bolova u stomaku primljen u zvornicku bolnicu gde je na CT i UZ snimku utvrdjeno da ima kamen u zucnom kanalu, i po uputu specijaliste odlazi na VMA u Beograd gde mu dr Doder izvodi ERCP.Nalaz je glasio ovako:
stanje posle prethodno uradjene endoskopske sfinkterektomije.Papila je edematozna,vulnerabilna,voluminoznija a u njoj se vidi inklaviran kalkulus promera oko 8mm koji se papilotomom ukloni sa orificijuma.Potom se javlja krvarenje kapljastog tipa.Selektivno su prikazani intra i ekstrahepaticni z.putevi.Z.kesica se ne prikazuje.Intrahepaticni z.putevi su lako naglaseni.Nalaz na racvi je uredan.D.holedohus je promera oko 16mm.I pored prethodno ucinjene papilotomije kontrast u njemu se duze zadrzava.Pankr.deo d.holedohusa se konicno suzava i neravne je spoljne konture. Uzeta je brush-biopsija za citoloski pregled.
Tata je bio jako neodgovoran, i posto se jako dobro osecao nije otisao po nalaz. Godinu dana nakon toga bolovi ponovo pocinju i specijalista iz ZV ga ponovo salje na VMA kod dr Dodera koji ponavlja ERCP.Nalaz je glasio: Posle uobicajene pripreme udje se duodenuskopom u D2. Papila izmenjena prominira u lumen ima se utisak da je infiltrativn, ranije ucinjena papilotomija potom se papilotomom udje u z.puteve.Dilatirani intra i ekstrahepaticni z.putevi.Holedoh promera oko 1.5cm-uzeta biopsija za PH i citologiju promene na papili.
IZVESTAJ o PH nalazu glasi:
dijagnoze:
Enteritis chronica nonspecifica activa
Fibroplasia superfitialis mucosae intestini tenui
U primljenom materijalu na seriji preseka nema elemenata maligniteta.
Pola godine nakon toga tata opet dobija bolove, i u 8.mesecu tekuce godine javlja se u Zvornik kod specijaliste zbog jakih bolova i visoke sedimentacije-105. CT snimak koji su mu tada radili glasi ovako:U pleralnim kavuvima nema slob.tecnosti. Jetra je uobicajenih dimenzija.Prisutna dilatacija intrahepat.z.puteva naglasenije u levom reznju.Z.kesica uredne debljine zida.Holedoh prosiren ekstrahepaticno 12mm i prati se do nivoa glave pankreasa.Glava pankreasa je izrazito nehomogena sa brojnim kalcifikatima od kojih je najveci dijametra 15mm.Duz tela i repa pankreasa mnogobrojni kalcifikati.Pankreatikus prosiren na 5mm i vidi se do nivoa glave pankreasa. U predelu tela pankreasa vidi se izrazito neostra konturisanost uz linearno trakaste promene u peripankr.masnom tkivu i zamagljen izgled peripankr.prostora( zapaljenski proces).Uz glavu pankreasa vid se nekoliko lgl najveca dijametra 16mm. Slezina, nadbubrezi i bubrezi uredni.
Na nacinjenim presecima aorta skleroticna.
Na prikazanim kostanim strukturama se ne uocavaju znaci prisustva sekundarnih depozita.Ne vidi se slobodna tecnost u abdomenu, niti signifikantno uvecane lgl.
Zakljucak:dilatacija intra i ekstrahepaticnih z.puteva sa mestom opstrukcije u nivou glave pankreasa. Hronicni pankreatitis uz izrazito izmenjenu strukturu pankreasa difuzno i masivne kalcifikate posebno u predelu glave( pregledom se ne iskljucuje ni Tu proces) uz znakove akutizacije.
Tata je lezao 7 dana u bolnici, dok se nalazi nisu poboljsali, sedimentacija je spala na 12,57,bolovi prestali, i lekar ga je otpustio uz savet da se javi i dr Doderu na VMA radi dodatne kontrole, sto tata odmah i cini. Zakljucak dr Dodera na osnovu CT snimka iz Zvornika je sledeci: radi se o pacijentu koji je imao akutizaciju u sklopu hronicnog pankreatitisa.Na telesnoj tezini je izgubio par kilograma.Ranije uradjen ERCP sa papilotomijom.CT nalaz odgovara hronicnom pankreatitisu.Fizikalni nalaz uredan,
Dd:Pancreatitis chr egza
Th: Controloc 20mg 2x1 4 nedelje, Orvagyl 500 3x1 7 dana, Eurobiol ili Digestal 15000 3x1
Kontrola za 3 meseca sa SE,CRP,fibrinogen, KKS, suk, urea, AST,ALT, alkalna fosfataza,bilirubin, gama GT, amilaze, CEA, C19-9.
Ovih dana tata opet ima jake bolove, ne moze da jede( ima bolove i kad popije caj i uzme par keksica), ima nagone na povracanje i pojacano lucenje pljuvacke. Sutra se javlja specijalisti u Zvornik.
Ja Vas ovim putem molim da mi pojasnite u kakvom stanju je tata, znam da pankreatitis nije nimalo naivna bolest, ali mene iskreno najvise brine komentar lekara koji je citao CT snimak da se ne odbacuje ni sumnja na Tu proces. Ne razumem od cega nastaju toliki kalcifikati na pankreasu, kako se to desava? Tata ne konzumira alkohol, ali je strastven pusac. Ni jedan lekar mu nije dao dijetetski rezim ishrane, jedino savet da ne jede mnogo masnu i zacinjenu hranu.To mi nije bas jasno jer koliko vidim po sajtovima i iskustvima ljudi dijeta je jako bitna. Molim Vas i da me uputite na neki link ili literaturu o dijeti za obolele od pankreatitisa. Unapred veliko hvala na odvojenom vremenu i trudu.

hrvoje dr.
03.11.2012., 20:17
.......... Molim Vas i da me uputite na neki link ili literaturu o dijeti za obolele od pankreatitisa. Unapred veliko hvala na odvojenom vremenu i trudu.
Prije nego što dam mišljenje volim imati bar veliku većinu podataka pred sobom,
napisali ste dobar i detaljan post,ali ste izostavili lab. nalaze
Oni nalazi koji bi trebali su CRP,KKS,hepatogram, K,Na, Ca-obavezno.,P, amilaza,lipaza, lipidogram- trigliceridi, ,PTH, GUK,HBA1C ev. ako je rađen OGTT.

A kaj se dijete tiče imate na ovoj temi na stranici br. 4 dijetu.

Jovanm
04.11.2012., 13:03
Oni nalazi koji bi trebali su CRP,KKS,hepatogram, K,Na, Ca-obavezno.,P, amilaza,lipaza, lipidogram- trigliceridi, ,PTH, GUK,HBA1C ev. ako je rađen OGTT.

Hvala najlepse na brzom odgovoru!
Tata je juce bio kod specijaliste, radio je sve nalaze koje mu je dr Doder odredio( mislim da sam ih napisao u prethodnom postu). Nazalost, nemam kod sebe rezultate ( posto tata i ja ne zivimo u istom mestu), ali se secam da su tumor markeri bili u granicama normale ( CEA 0,54 C19-9 14,56 ) kao i svi ostali nalazi. Ono sto je bilo povecano je sedimentacija 95, amilaze 191 i fibrinogen 6,9. Tati je receno da se javi za 7 dana na kontrolu pa cu tada biti u prilici da Vam ispisem kompletne nalaze. Jos jednom veliko hvala!

Jovanm
16.11.2012., 11:19

Nalazi koji su radjeni pre 2 nedelje su:
CEA 0.53 Ca 19-9 14.17
Enzimi
ALT 13.9
AST 17.0
ALP 81.5
AMYLASE 191.9
GGT 19

Biohemija
Bilirubin Total Gen.2 6.6
CRP Latex 2 96.42
Glucoza 6.38
Urea 5.15

WBC 7.26
RBC 4.31
HGB 117
HCT 34.7
MCV 80.6
MCH 27.1
MCHC 336
CHCM 318
CH 25.6
RDW 14.4
HDW 30.2
PLT 221
MPV 9.7

FIBRINOGEN 6.9
To je sve sto je radjeno.
Juce je tata radio CRP 85, eritrociti 3.84 , hemoglobin 120, leukociti 7.7.
Bolovi su danima konstantni, jedino se intenzitet menja, nekad ga prodju bolovi na dan dva, ali ubrzo opet pocnu. Specijalista je danas rekao tati da su mu nalazi relativno dobri, da nije za ostanak u bolnici.Od lekova propisao mu je Creon, Ranisan i Paracetamol. Strogo mirovanje, dijetetski rezim ishrane i kontrola opet za 7 dana.

maca_n7
04.12.2012., 08:53
Evo opet ja s preboljenim pancreatitisom.
Molim vas doktore bi li mi mogli protumačiti nalaze, ako ih pošaljem na PM?
Bio sam ponovno u bolnici i na ultrazvuku su se sada vidle neke anomalije, za raziliku od prijašnjih ultrazvuka kakda je bilo sve uredu te sam napravio EGD na kojem isto postoji nekih erozija, ali bi mi to trebao protumačiti netko stručan jer mi moj doktor nije rekao apsolutno ništa.

hrvoje dr.
06.12.2012., 19:42
................
To je sve sto je radjeno.
Juce je tata radio CRP 85, eritrociti 3.84 , hemoglobin 120, leukociti 7.7.
Bolovi su danima konstantni, jedino se intenzitet menja, nekad ga prodju bolovi na dan dva, ali ubrzo opet pocnu. Specijalista je danas rekao tati da su mu nalazi relativno dobri, da nije za ostanak u bolnici.Od lekova propisao mu je Creon, Ranisan i Paracetamol. Strogo mirovanje, dijetetski rezim ishrane i kontrola opet za 7 dana.
Pod prvo otac nije obrađen kako spada i vidim da to nije usamljen slučaj.
U vašeg oca radi se o najčešćoj formi pankreatitsa tj. chr. kalcificirajućem pankretatisu koje je karakterizirano ppojavom intraduktalnih proteinskih tzv. čepova i sl.
Postoje još chr. opstruktivni pankreatitis te chr. upalni pankreatitis.
Što se tiče vašeg pitanja o kalcifikacijama upravo se strastvrno pušenje najviše povezuje s njima. Nastaje upalnim promjene u ac. fazi koje dovode do oštećenja pankreasanih vodova što pak dovodi od moguće stenoze ili dilatacije,a to sve uzrukuje usporeno istjecanje pankreasnih sokova a samim time se omogućije taloženje proteina u protenske čepove i kalcifikaciju.
Na karcinom pankreasa recimo upućuje striktura pankreatičnog voda koja je duža od 10mm,uz odsutnost ektazije bočnih ogranaka.
A ako se ERCP s citološkim uzorkom i ostalim pretragama nemože dokazati sumlja na neoplasmu pankreasa onda nema druge nego učiniti intraoperacijsku biopsiju pankreasa.
Slažem sa poslijednim zaključkom navedenim u nalazima i terapijom,važno je također napomenuti da bolest može imati različite varijacije tj. promjene jesu ireverzibilne,ali nemoraju biti progresivne.
Kao zaključak važno je napomenuti da chr. pankreatitis enigmatičan proces nepotpuno jasnih patofiziološki zbivanja,neprediva kl. tijeka.

hrvoje dr.
06.12.2012., 19:43
Evo opet ja s preboljenim pancreatitisom.
Molim vas doktore bi li mi mogli protumačiti nalaze, ako ih pošaljem na PM?
Bio sam ponovno u bolnici i na ultrazvuku su se sada vidle neke anomalije, za raziliku od prijašnjih ultrazvuka kakda je bilo sve uredu te sam napravio EGD na kojem isto postoji nekih erozija, ali bi mi to trebao protumačiti netko stručan jer mi moj doktor nije rekao apsolutno ništa.
Možete ih napisati na temi,nema potrebe za PP .

maca_n7
07.12.2012., 09:14
Evo doktore ovo su specijalistički nalazi koje sam dobio od interniste. Mislim da je doktor gastroenterolog.

Internistički ultrazvuk:
Amneza:
jetra je granične veličine, hiperehogena. U području lijevog režnja slika zvjezdanog neba što sugerira na proširenje malih intrahepatalnih žučnih puteva.
Žučnjak je uredne veličine i stjenke, bez jasnog vidljivog intraluminalnog sadržaja s par sitnih hiperehogenih odjeka koji ipak imponiraju kao artefakti.
Gušterača je uredne glave au području trupa nešt hipoehpgena i krupnija.
Slezena, bubzi urednmi.
Nema sl. tekućine.

Nalaz gastroskopije:

Jednjak
uredan, iregularna Z linija, masa erozija

Želudac
dobro se dilatira, pravilnih nabora, uredne sluznice, kronična erozija uz pilorus
Biopsije na Helicobacter pylori na tipićnim mjestima.

Dvanaestnik
Bulbus dvanaestnika je normalno oblikovan, uredne sluznice. Pars descedens dvanaesnika je uredne sluznice i sluzničkih nabora. Papila Vateri je morfološki uredna.

Zaključak
GERB I-II

Molim vas, ako mi možete protumačiti te nalaze i eventualno me uputiti na daljnje pretrage ili liječenje.
UZV je bio rađen drugi dan kako sam primljen u bolnicu s pancreatitisom (amilaze u serumu 710), a EGD četvrti dan, nakon čega sam pušten doma.
Meni je sad dobro i na srogoj sam dijeti ali bojim se da bi se pancreatitis mogao ponoviti kao i do sada.

Unaprijed se naljepše zahvaljujem na odvojenom vremenu i pomoći.

hrvoje dr.
15.12.2012., 10:52
Pod prvo otac nije obrađen kako spada i vidim da to nije usamljen slučaj.
U vašeg oca radi se o najčešćoj formi pankreatitsa tj. chr. kalcificirajućem pankretatisu koje je karakterizirano ppojavom intraduktalnih proteinskih tzv. čepova i sl.
Postoje još chr. opstruktivni pankreatitis te chr. upalni pankreatitis.
Što se tiče vašeg pitanja o kalcifikacijama upravo se strastvrno pušenje najviše povezuje s njima. Nastaje upalnim promjene u ac. fazi koje dovode do oštećenja pankreasanih vodova što pak dovodi od moguće stenoze ili dilatacije,a to sve uzrukuje usporeno istjecanje pankreasnih sokova a samim time se omogućije taloženje proteina u protenske čepove i kalcifikaciju.
Na karcinom pankreasa recimo upućuje striktura pankreatičnog voda koja je duža od 10mm,uz odsutnost ektazije bočnih ogranaka.
A ako se ERCP s citološkim uzorkom i ostalim pretragama nemože dokazati sumlja na neoplasmu pankreasa onda nema druge nego učiniti intraoperacijsku biopsiju pankreasa.
Slažem sa poslijednim zaključkom navedenim u nalazima i terapijom,važno je također napomenuti da bolest može imati različite varijacije tj. promjene jesu ireverzibilne,ali nemoraju biti progresivne.
Kao zaključak važno je napomenuti da chr. pankreatitis enigmatičan proces nepotpuno jasnih patofiziološki zbivanja,neprediva kl. tijeka.
Dodatak -za blondano prvenstveno treba učiniti Ca,Ca++,P,PTH. ev. ANCA.,lipidogram,HBA1C

hrvoje dr.
15.12.2012., 12:00
Evo doktore ovo su specijalistički nalazi koje sam dobio od interniste. Mislim da je doktor gastroenterolog.

Internistički ultrazvuk:
Amneza:
jetra je granične veličine, hiperehogena. U području lijevog režnja slika zvjezdanog neba što sugerira na proširenje malih intrahepatalnih žučnih puteva.
Žučnjak je uredne veličine i stjenke, bez jasnog vidljivog intraluminalnog sadržaja s par sitnih hiperehogenih odjeka koji ipak imponiraju kao artefakti.
Gušterača je uredne glave au području trupa nešt hipoehpgena i krupnija.
Slezena, bubzi urednmi.
Nema sl. tekućine.

Nalaz gastroskopije:

Jednjak
uredan, iregularna Z linija, masa erozija

Želudac
dobro se dilatira, pravilnih nabora, uredne sluznice, kronična erozija uz pilorus
Biopsije na Helicobacter pylori na tipićnim mjestima.

Dvanaestnik
Bulbus dvanaestnika je normalno oblikovan, uredne sluznice. Pars descedens dvanaesnika je uredne sluznice i sluzničkih nabora. Papila Vateri je morfološki uredna.

Zaključak
GERB I-II

Molim vas, ako mi možete protumačiti te nalaze i eventualno me uputiti na daljnje pretrage ili liječenje.
UZV je bio rađen drugi dan kako sam primljen u bolnicu s pancreatitisom (amilaze u serumu 710), a EGD četvrti dan, nakon čega sam pušten doma.
Meni je sad dobro i na srogoj sam dijeti ali bojim se da bi se pancreatitis mogao ponoviti kao i do sada.

Unaprijed se naljepše zahvaljujem na odvojenom vremenu i pomoći.
Slažem se sa dijagnozom. Na temelju podataka radi se o blagom obliku.
Terapija -DIJETA ,-IPP/ Zoltex 2x40mg,potom 2x20mg.
Od pretraga bi bilo dobro učiniti uk. i ion. Ca ,lipidogram,AST,ALT,GGT,ALP , amilaza s/u,lipaza,bil. uk. i dir. te markere na hepatitis.
Što se tiče recidiva ,nažalost samo mogući reći da je sve moguće.

maca_n7
02.01.2013., 13:43
Puno hvala doktore na savjetima. Planirao sam obaviti pretrage pa se tek onda javiti s nalazima, ali eto još nisam stigao niti obaviti pretrage, a opet sam imao blagi napad, puno blaži nego do sad tako da nisam završio u bolnici.
Dosta sam čitao o pancreatitisu i vidim da moja bolest baš nije tipična, bar kako se opisuje tipićna. Obično se navodi da se bolovi javljaju nekoliko sati nakon pojedene teže hrane (ili alkohola), a meni se bolovi javljaju tek nakon dan dva (ako su vezani za hranu) te se navodi da se upala smiruje nakon otprilike tjedan dana a meni je u pravilu već drugog dana dobro. Evo posljednji put sam bio u bolnici praktički 4 dana.

Možete li mi preporučiti kamo bi mogao otići nakon obavljenih pretraga da mi protumaće nalaze. Da li postoji možda neka bolnica u hrvatskoj specijalizirana za bolesti gušteraće.

hrvoje dr.
03.01.2013., 19:16
Puno hvala doktore na savjetima. Planirao sam obaviti pretrage pa se tek onda javiti s nalazima, ali eto još nisam stigao niti obaviti pretrage, a opet sam imao blagi napad, puno blaži nego do sad tako da nisam završio u bolnici.
Dosta sam čitao o pancreatitisu i vidim da moja bolest baš nije tipična, bar kako se opisuje tipićna. Obično se navodi da se bolovi javljaju nekoliko sati nakon pojedene teže hrane (ili alkohola), a meni se bolovi javljaju tek nakon dan dva (ako su vezani za hranu) te se navodi da se upala smiruje nakon otprilike tjedan dana a meni je u pravilu već drugog dana dobro. Evo posljednji put sam bio u bolnici praktički 4 dana.

Možete li mi preporučiti kamo bi mogao otići nakon obavljenih pretraga da mi protumaće nalaze. Da li postoji možda neka bolnica u hrvatskoj specijalizirana za bolesti gušteraće.

KBC Rebro-doc. Opačić

Klepsidra
03.01.2013., 19:44
Znam da se gusteraca nalazi negdje ispod zeluca ali ne znam tacno gdje. Ne pozajem bas najbolje anatomiju a i zdrava sam osoba tak da imam malo problema sa zdravljem (da kucnem u drvo).....zadjih dana (mozda zadnjih mjesec dana) cesto mi se javlja tupa bol u predjelu rebara i desnog i lijevog (pogotovo lijevog) i brine me. Ne boli me toliko da ne mogu izdrazt vec me dosadno boli kao da mi je neko udario bokserom pa imam masnice koje bole same od sebe eto tak ako sam precizo opisala. Ne znam sta je....ali ako je gusteraca sta da radim? Inace nemam drugih simptoma....mokrim cesto ali tako mokrim cijeli svoj zivot i da...imala sam u zadnje vrijeme problem sa zelucem (nervoza zeluca)....radila sam na tome da smirim i to je sad u procesu....

hrvoje dr.
06.01.2013., 12:58
Znam da se gusteraca nalazi negdje ispod zeluca ali ne znam tacno gdje. Ne pozajem bas najbolje anatomiju a i zdrava sam osoba tak da imam malo problema sa zdravljem (da kucnem u drvo).....zadjih dana (mozda zadnjih mjesec dana) cesto mi se javlja tupa bol u predjelu rebara i desnog i lijevog (pogotovo lijevog) i brine me. Ne boli me toliko da ne mogu izdrazt vec me dosadno boli kao da mi je neko udario bokserom pa imam masnice koje bole same od sebe eto tak ako sam precizo opisala. Ne znam sta je....ali ako je gusteraca sta da radim? Inace nemam drugih simptoma....mokrim cesto ali tako mokrim cijeli svoj zivot i da...imala sam u zadnje vrijeme problem sa zelucem (nervoza zeluca)....radila sam na tome da smirim i to je sad u procesu....
Neznam zašto ovo pišete na temi o pankreatitisu.
Javite se svom LOM/ dr. opće med.

evikus
06.01.2013., 19:07
poštovani dr hrvoje,

imam 20 godina i dijagnosticirani su mi žućni kamenci koji mi izazivaju bolove i koje ću operirati za mjesec dana... kao poslijedica njih došlo je do početne kronične upale gušterače... zanima me da li će ta upala sama proći kad se operiram?
da li je ta upala izliječiva?

hrvoje dr.
11.01.2013., 19:16
poštovani dr hrvoje,

imam 20 godina i dijagnosticirani su mi žućni kamenci koji mi izazivaju bolove i koje ću operirati za mjesec dana... kao poslijedica njih došlo je do početne kronične upale gušterače... zanima me da li će ta upala sama proći kad se operiram?
da li je ta upala izliječiva?
Konkretizirajte.
Tko je kaj na temelju čega dijagnosticirao?

evikus
13.01.2013., 17:39
Konkretizirajte.
Tko je kaj na temelju čega dijagnosticirao?

dakle, od 7. mjeseca su mi se pojavljivali 4,5 napadaja koji su trajali po 2,3 dana tijekom kojih bi imala jake bolove u gornjem dijelu abdomena i jak nagon na povraćanje.. tada ne bi mogla ništa jesti ni piti već bi primila infuzije, spasmex i reglan.. doktori su sumljali na gastritis, pila sam nexium ali se stanje nije popravljalo.. osim tih napadaja povremeno bi osjećala blagu bol, i mučninu... tada sam odlučila otići u bolnicu na sve pretrage.. kolonoskopija sve uredno.. na gastroskopiji mi je ustanovljen gastritis koji već znam da imam unatrag 4 godine. na ultrazvuku su mi nađen mulj te sam zbog toga poslana na EUS i tu su mi nađeni mali kamenčići u žući i početna kronična upala gušteraće.. kaže doktor da je to poslijedica kamenaca u žući.

za 20- tak dana još idem na mr enterografiju.

mene zanima da li će se gušterača izliječiti kad se izvadi žuć?

da li je općenito takva upala gušterače izliječiva?

hrvoje dr.
14.01.2013., 20:53
dakle, od 7. mjeseca su mi se pojavljivali 4,5 napadaja koji su trajali po 2,3 dana tijekom kojih bi imala jake bolove u gornjem dijelu abdomena i jak nagon na povraćanje.. tada ne bi mogla ništa jesti ni piti već bi primila infuzije, spasmex i reglan.. doktori su sumljali na gastritis, pila sam nexium ali se stanje nije popravljalo.. osim tih napadaja povremeno bi osjećala blagu bol, i mučninu... tada sam odlučila otići u bolnicu na sve pretrage.. kolonoskopija sve uredno.. na gastroskopiji mi je ustanovljen gastritis koji već znam da imam unatrag 4 godine. na ultrazvuku su mi nađen mulj te sam zbog toga poslana na EUS i tu su mi nađeni mali kamenčići u žući i početna kronična upala gušteraće.. kaže doktor da je to poslijedica kamenaca u žući.

za 20- tak dana još idem na mr enterografiju.

mene zanima da li će se gušterača izliječiti kad se izvadi žuć?

da li je općenito takva upala gušterače izliječiva?
Kos chr. pankreatitisa promjene koje nastaju iako su ireverzibilne,nemoraju biti progresivne.
Ipak op. žučnjaka bi trebala koliko -toliko donjeti olakšanje tegobe.

Sapaze
29.04.2013., 21:18
Izvinjavam se na prvom mom postu, morao sam da provjerim dali prolazi, pošto sam se maloprije napisao i taman kad sam htio da pošaljem ćorak ( prvi mi je put, dozvolićete mi da neznam ).
Moja priča ide ovako:
Zovem se S. P. i živim u Sarajevu.
Nekada sredinom 11 mjeseca prošle godine dobio sam bolove u stomaku, bolovi nisu bili jaki, već više onako dosadni. Poslije par dana odem kod svoje doktorice te me ona pošalje da uradim laboratoriju, i eto veli hajd uradi onako usput i amilaze. I odem ja sutra izvadim krv, odem na posao, poslije posla odem po nalaze i imam šta i vidjeti:
amilaze-S: 233
amilaze-U: 966
Ostali nalaz krvi ( leukociti,... referentni )
Sutra odnesem ja nalaze mojoj doktorici, veli ona hitno na gastroenterologiju Koševske bolnice u Sarajevu. Odem ja sutra na gastroenterologiju, primi me neka mlada doktorica gastroenterolog, pogledala nalaze, kaže hitno napraviti ultrazvuk abdomena na urgentnom: Odem ja na urgentno, napravim UZV abdomena, nalaz normalan ( Piše: HITNI EHO ABDOMENA: Jetra je urednog položaja, veličine, homogenog parenhima. Žučni vodovi nisu dilatirani. Žučna kesa urednog zida, slobodnog lumena. Pankreas urednog položaja, veličine i ehogenosti parenhima. U području glave mjeri 2,5cm, trupa 1,5cm. Područje repa se radi aerokolije ne uspije vizualizirati. Slezena ehomorfološki uredna )
Vratim se ja kod svoje doktorice gastroenterologa, ona vidjela nalat UZV-a napisala kao prvu dijagnozu pancreatitis acute i dala mi da pijem antibiotik CIPROL sedam dana pa potom da opet uradim laboratoriju. i Hajd popio sam turu CIPROLA, i poslije sedam dana opet izvadim krv, kad ono...
amilaze-S: 153
amilaze-U: 411
lipaze: 53 ( referentni interval od 0 do 30 )
Opet odem kod svoje doktorice gastroenterologa, vidi ona rezultate laboratorije i hajd ponovi terapiju sa CIPROL-om, pa opet vadi krv. I popijem ja i drugu turu CIPROLA, i uradim laboratoriju i nalazi sljedeći:
amilaze-S: 134
amilaze-U: 997
lipaze-S: 39
glukoza: 5,54
bilirubin: 14,7
AST: 18
ALT: 15
LDH:157
Ostali nalazi krvi referentni
Odem opet kod svoje doktorice gastroenterologa, i opet CIPROL:) te kontrola nakon terapije. Popijem ja terapiju, odem izvadit krv i gle čuda....
amilaza-S: 146
amilaza-U: 274 ( prvi put nešto normalno )
CRP: 0,52
I hajd odnesem ja ove nalaze svojoj gastroenterologici, veli ona hajd nemoj više pit CIPROL, da sačekamo mjesec dana pa da opet uradimo laboratoriju.
Tako i bi, krajem prvog mjeseca ove godine uradim ja laboratoriju opet:
amilaze-S: 190
amilaze-U: 1730 :504:
lipaze-S: 37
Vidila ona nalaze kaže hitno CT pankreasa, uradim ja i CT pankreasa, nalaz dobar ( kaže: Rađeni su transverzalni CT skenovi nakon aplikacije kontrasta per os i v. putem multifazno. Pankreas je normalne veličine, homogenog parenhima bez patoloških promjena. U žučnoj kesi se doima da ima nešto sadržaja.)
Odnesem ja ovaj nalaz kod svoje doktorice gastroenterologa, i veli ona meni napraviti oper laboratoriju za sedam dana ( po neznam ni ja koji već put )
Početkom drugog mjeseca opet uradim laboratoriju i nalazi sljedeći:
amilaze-S: 142
amilaza-U: 501
lipaze-S: 40
glukoza: 5,17
UREA: 3,9
KREATININ: 91
CRP: 0,42
Ca 19-9: 2
Pokažem opet nalaz kaže uraditi endoskopski ultrazvuk ( EUS )
EUS sam uradio prošli srijedu ( dva mjeseca su me razvlačili prije nego što su ga uradili ) i nalaz EUS-a je sljedeći: ( kaže: Parenhim glave gušterače u cjelosti nešto pojačanog eho odjeka vezivnog tkiva. DP urednog toka, pojačanog odjeka zida, širine 3mm, bez znakova kalcifikata. Fokalne promjene pankreasa se ne uoče. Ostali nalaz neupadan.
Zaključak: Diskretne hronično upalne promjene parenhima pankreasa.
Preporuka: Uraditi IgG4, te MRI pankreasa
Kreon 10.000 1 caps sa tečnosti uz obrok.

To bi bilo ukratko moja priča.

Želio bih još jednu stvar da kažem, mada veoma bitnu: sigurno nekih cca. 8 godina ja ima problema sa varenjem hrane poslije obroka, zapravo ja to nazivam efekat kamena u stomaku kad se najedem, pogotovo akoje obilniji obrok. Zapravo poslije svakog obroka osjećao sam ogromnu težinu u želucu, kao kamenja da sam se najeo, sve dok sad nisam počeo da koristim kreon.

Imam pitanje za Dr Hrvoja.
Pošstovani Dr Hrvoje dali se kod mene radi zaista o hroničnom pankreatitisu? Ovo Vas pitam zbog toga što sam u ovih pet mjeseci radio još pride dva puta UZV abdomena kod dva jako dobra ultrasoničara ( stara škola ) i koji su mi rekli i jedan i drugi da nema govora niokakvom hroničnom pankreatitisu, niti o bilo kakvom drugom pankreatitisu tj. akutnom, jer bi oni to vidjeli na UZV.

Zahvaljujem sa na Vašem odgovoru!

hrvoje dr.
04.05.2013., 20:55
amilaze-S: 233
amilaze-U: 966
Ostali nalaz krvi ( leukociti,... referentni )
SJetra je urednog položaja, veličine, homogenog parenhima. Žučni vodovi nisu dilatirani. Žučna kesa urednog zida, slobodnog lumena. Pankreas urednog položaja, veličine i ehogenosti parenhima. U području glave mjeri 2,5cm, trupa 1,5cm. Područje repa se radi aerokolije ne uspije vizualizirati. Slezena ehomorfološki uredna )
amilaze-S: 153
amilaze-U: 411
lipaze: 53 ( referentni interval od 0 do 30 )

amilaze-S: 134
amilaze-U: 997
lipaze-S: 39
glukoza: 5,54
bilirubin: 14,7
AST: 18
ALT: 15
LDH:157

amilaza-S: 146
amilaza-U: 274 ( prvi put nešto normalno )
CRP: 0,52
amilaze-S: 190
amilaze-U: 1730 :504:
lipaze-S: 37
Vidila ona nalaze kaže hitno CT pankreasa, uradim ja i CT pankreasa, nalaz dobar ( kaže: Rađeni su transverzalni CT skenovi nakon aplikacije kontrasta per os i v. putem multifazno. Pankreas je normalne veličine, homogenog parenhima bez patoloških promjena. U žučnoj kesi se doima da ima nešto sadržaja.)
amilaze-S: 142
amilaza-U: 501
lipaze-S: 40
glukoza: 5,17
UREA: 3,9
KREATININ: 91
CRP: 0,42
Ca 19-9: 2
Pokažem opet nalaz kaže uraditi endoskopski ultrazvuk ( EUS )
EUS sam uradio prošli srijedu ( dva mjeseca su me razvlačili prije nego što su ga uradili ) i nalaz EUS-a je sljedeći: ( kaže: Parenhim glave gušterače u cjelosti nešto pojačanog eho odjeka vezivnog tkiva. DP urednog toka, pojačanog odjeka zida, širine 3mm, bez znakova kalcifikata. Fokalne promjene pankreasa se ne uoče. Ostali nalaz neupadan.
Zaključak: Diskretne hronično upalne promjene parenhima pankreasa.
Preporuka: Uraditi IgG4, te MRI pankreasa
Kreon 10.000 1 caps sa tečnosti uz obrok.

Imam pitanje za Dr Hrvoja.
Pošstovani Dr Hrvoje dali se kod mene radi zaista o hroničnom pankreatitisu? Ovo Vas pitam zbog toga što sam u ovih pet mjeseci radio još pride dva puta UZV abdomena kod dva jako dobra ultrasoničara ( stara škola ) i koji su mi rekli i jedan i drugi da nema govora niokakvom hroničnom pankreatitisu, niti o bilo kakvom drugom pankreatitisu tj. akutnom, jer bi oni to vidjeli na UZV.

Zahvaljujem sa na Vašem odgovoru!
UZ je jako subjektivna metoda.
Ono što bi bilo dobro učiniti je Ca uk. i ion.,lipidogram,elastazu u stolici.
Također je potrebno učiniti endoskopsku obradu,radi isključenja tzv. crijevne hiperamilazemije.
Creon dalje.
Ja najviše vjerujem EUS te ERCP-u/MRCP.

Sapaze
09.05.2013., 20:39
Poštovani Dr Hrvoje,

Kao prvo želio bih da Vam se zahvalim na odgovoru.
Također želio bih da kažem da sam napravio nalaz laboratorije, kao što mi je i tražila doktorica koja mi je radila EUS a vezano za nalaz IgG4.
Što se tiče MRI-a to tek trebam da napravim u sedmom mjesecu ove godine, tačnije 08.07. ( ne znam kako je sa čekanjem na MRI u R. Hrvatskoj, ali kod nas u BiH se čeka na tu pretragu i po nekoliko mjeseci ), no to nije toliko ni bitno.
Kao što napisah gore napravio sam nalaz laboratorije za IgG i sljedeći su rezultati ( doktorica koja mi je radila EUS tražila je samo nalaz IgG4 ):
IgG 10,6 ( ref. 7,0 - 16,0 )
IgG1 6,47 ( ref. 4,05 - 10,11 )
IgG2 4,14 ( ref. 1,69 - 7,86 )
IgG3 0,325 ( ref. 0,11 - 0,85 )
IgG4 2,710 ( ref. 0,03 - 2,01 )
IgA 2,23 ( ref. 0,7 - 4 )
IgM 1,08 ( ref. 0,4 - 2,3 )

hrvoje dr.
10.05.2013., 10:09
Poštovani Dr Hrvoje,

Kao prvo želio bih da Vam se zahvalim na odgovoru.
Također želio bih da kažem da sam napravio nalaz laboratorije, kao što mi je i tražila doktorica koja mi je radila EUS a vezano za nalaz IgG4.
Što se tiče MRI-a to tek trebam da napravim u sedmom mjesecu ove godine, tačnije 08.07. ( ne znam kako je sa čekanjem na MRI u R. Hrvatskoj, ali kod nas u BiH se čeka na tu pretragu i po nekoliko mjeseci ), no to nije toliko ni bitno.
Kao što napisah gore napravio sam nalaz laboratorije za IgG i sljedeći su rezultati ( doktorica koja mi je radila EUS tražila je samo nalaz IgG4 ):
IgG 10,6 ( ref. 7,0 - 16,0 )
IgG1 6,47 ( ref. 4,05 - 10,11 )
IgG2 4,14 ( ref. 1,69 - 7,86 )
IgG3 0,325 ( ref. 0,11 - 0,85 )
IgG4 2,710 ( ref. 0,03 - 2,01 )
IgA 2,23 ( ref. 0,7 - 4 )
IgM 1,08 ( ref. 0,4 - 2,3 )
IgG4 je rađen zbog sumlje na autoimuni pankreatitis. Nije nešto drastično povišen ,ali zahtjeva daljnju obradu,dakle uz već savjetovane pretrage dobro je učiniti ANA,ANCA,ENA,RF,anti ds DNA tj. na osnovu kl. indikacije.
Kontrola nadležnog GE.

Sapaze
29.05.2013., 17:19
Poštovani Dr Hrvoje,

Uradio sam neke nalaze koje ste mi gore pomenuli da bi ih trebao napraviti, a naročito vezano za povišen IgG4 marker.
Stvari stoje ukratko ovako:
ENA 6 - PROFIL:
ANTI-SS-A: 6,42
ANTI-SS-B: 0,28
ANTI Sm: 1,86
ANTI Sm/RNP 0,31
ANTI-Jo-1: 3,77
ANTI-Scl-70: 2,15
Kao referentne vrijednosti za svih ovih 6 ENA profila se veli:
Negativan <10
Granično pozitivan 10-15
Pozitivan >15
ANA-ANF ITF: Pozitivan (+) ( Ref. Negativan )
ANTI ds DNA IFT: Negativan (-) ( Ref. Negativan )
Najljubaznije bih Vas zamolio za Vaše mišljenje.

hrvoje dr.
30.05.2013., 10:25
Poštovani Dr Hrvoje,

Uradio sam neke nalaze koje ste mi gore pomenuli da bi ih trebao napraviti, a naročito vezano za povišen IgG4 marker.
Stvari stoje ukratko ovako:
ENA 6 - PROFIL:
ANTI-SS-A: 6,42
ANTI-SS-B: 0,28
ANTI Sm: 1,86
ANTI Sm/RNP 0,31
ANTI-Jo-1: 3,77
ANTI-Scl-70: 2,15
Kao referentne vrijednosti za svih ovih 6 ENA profila se veli:
Negativan <10
Granično pozitivan 10-15
Pozitivan >15
ANA-ANF ITF: Pozitivan (+) ( Ref. Negativan )
ANTI ds DNA IFT: Negativan (-) ( Ref. Negativan )
Najljubaznije bih Vas zamolio za Vaše mišljenje.
Treba napraviti MRI abdomena s osvrtom na jetru i pankreas,a prije bi trebalo napraviti nalaze opće biokem. te Ca uk. i ion.,PTH,anti TPO , anti Tg ,lipidogram ,elastazu u stolici-neznam dali to uopće rade u BiH.
poz ANA govore u prilog autoimunom precesu.

Sapaze
30.05.2013., 16:25
Poštovani Dr Hrvoje,
Zahvaljujem se na Vašem brzom odgovoru.
U svakom slučaju ja ću pokazati svojoj doktorici GE Vaše mišljenje, pa da vidim šta će ona reći.
Iskreno stvarno ne znam dali se sve ovo radi u Sarajevu, moram prvo sa doktoricom da se posavjetujem, ipak je BiH jako zaostala država, ako se ovo uopće može nazvati državom, ali da ne idem u off.
Također moram Vam reći da u zadnjih dvadesetak dana dosta kašljem ( suhi kašalj ), iako nisam pušač. Ne znam dali ovo ima ikave veze sa autoimunim sistemom?
Također bih Vas još nešto pitao.
Zapravo pročitao sam da je jedan od preduvjeta za dijagnosticiranje AIP-a i tzv. imagining metod tj. ili uvećani pankreas ili suženje glavnog pankreasnog kanala. S obzirom da meni u dosadašnjim mojim imagining dijagnozama nije ništa ni približno ustanovljeno ( barem ne od ovdašnjih BH doktora ), moje pitanje Vama je: Dali je u tom slučaju moguće da se kod mene radi o AIP-u?

gaza
09.07.2013., 17:54
Poštovani dr. Hrvoje,
Moje pitanje je da li se akutni pankreatitis može ponovo pojaviti, ako se stanje nakon izvjesnog vremena stabilizira. Isključimo unos masne hrane i alkohola?
Zahvaljujem!

anacvijet
02.08.2013., 14:39
Jucer ponoci probudili su me jaki bolovi u donjem dijeku trbuha koji su se sirili prema kicmi .Danas ujutro sam bila na vađenju krvi i ustanovljeno je da je u pitanju gusteraca (S-ALP : 45 , U-AMS : 642 , S-CRP : 119.9 ).Da li mi netko moze reci koju dijetu da koristim i uslijed cega mi se to dogodilo?Inace sam zdrava potpuno,ne konzumiram alkohol i do sad nisam imala s tim problema.Doktor mi je prepisao antibiotik augmentin i spasmex protiv bolova. Imam 37 godina pa mi je cudno da gusteraca samo tako napadnd

Sapaze
05.08.2013., 09:43
Jucer ponoci probudili su me jaki bolovi u donjem dijeku trbuha koji su se sirili prema kicmi .Danas ujutro sam bila na vađenju krvi i ustanovljeno je da je u pitanju gusteraca (S-ALP : 45 , U-AMS : 642 , S-CRP : 119.9 ).Da li mi netko moze reci koju dijetu da koristim i uslijed cega mi se to dogodilo?Inace sam zdrava potpuno,ne konzumiram alkohol i do sad nisam imala s tim problema.Doktor mi je prepisao antibiotik augmentin i spasmex protiv bolova. Imam 37 godina pa mi je cudno da gusteraca samo tako napadnd

Poštovana Ana,
Iako nisam doktor nažalost imam negativna iskustva sa gušteračom tj. sad već hroničnom upalom iste.
Međutim u Vašem postu meni iskreno nije jasno na osnovu čega su Vam dijagnosticirali da je u pitanju gušterača, iz Vaših nalaza koje ste postavili jasno se vidi da je po srijedi upala ( jako visok C-reaktivni protein ), ali uopšte ne mora značiti da je upala nastala od gušterače, pogotovo što imate i bolove u donjem dijelu abdomena.
No najbolje je da sačekamo poštovanog Dr Hrvoja.

LP

DolceBambola
24.08.2013., 14:06
Postovanje,

prije svega zelim reci da mi je drago da sma naletjela na temu u forumu u kojoj direktno mogu svoja pitanja postaviti postovanom dr. Hrvoju.
Naime unazad 2 i pol godine iznenada su mi se pojavile tegobe sa probavom- grcevi u trbuhu narocito nakon jela, konstantno pretakanje po trbuhu, te evakuacija sluzi i krvi sa ili bez stolice. Nisam povracala ali sam imala povremeni osjecaj mucnine i probleme sa podrigivanjem i zgaravicom.
Tu mi je dana dijagnoza sindroma iratibilnog crijeva ali sam slana na daljnje pretrage radi krvi u stolici(koja je bila po meni vrlo zastrasujuca).
Obavila sam sve pretrage koje su bile zahtjevane, UZV stitnjace pokazao malo smanjenu stitnjacu, od hormona jedino malko povisen T3-2.54 (0.89-2.44)
Nadalje;
KS
eritrociti 3.72(3.86-5.08)
hemoglobin 113 (119-157)
hematokrit 0.352 (0.356-0.470)

DKS
neutrofilni granulociti 43.8 (44-72)
eozinofilni granulociti 7.9 (0-7)

Na kraju sam obavila gastroskopiju
jednjak -uredan
zeludac- dobro se dilatira, pravilnih nabora, uredne sluznice, manja hijatalna hernija uredne sluznice
Biopsije na Helicobacter pylori na tipicnim mjestima

Doktor je naredio zurno kolonoskopiju buduci da je i nakon 2 mj povremeno bila sukrvica u stolici.

Nikada nisam otisla na kolonoskopiju.

Moja pitanja bi bila sljedeca, ako moze pojasnjenje oko navedenih nalaza koji su odskakali od ostalog(nisam sve pisala da ne oduzimam vrijeme jer je ostalo bilo sve u redu), dali su normalne te krvne slike, dali je sveukupna slika mog zdravlja u granicama normale?
Dali se treba cuvati te hijatalne hernije- evo do danas nisam nit znala da sam nesto imala tek sad kad sam ponovno pogledala sve nalaze...

Imam ta pitanja u stvari zato jer u posljednjih 2 mj mi se opet pojavilo jako i cesto pretakanje po trbuhu nakon jela, to se zna jako cuti, gao grmljavina, pa zna i cviliti, putovati po crijevima, najvise sa strane trbusne supljine.
Cesto imam kasastu stolicu, ponekad i proljev, ne boli ali sam prije par tjedana nakon rucka imala prvi puta strasne bolove u gornjem dijelu trbuha(ispod zeludca) bolovi su bili grceviti, popila sam splasmex i legla spavat pa se malo primirilo ali je bol prestala tek nakon 3h.
Tu bol sam osjetila prvi puta. I to samo taj jedan put.

Nisam isla dr jer znam da imam sindrom iratibilnog crijeva pa sam to pripisala tome, ipak cudno mi je to glasno pretakanje i cvilenje po crijevima koje traje od pocetka 6 mj.
I malo me brine sve to jer nisam nikada otisla na tu kolonoskopiju jer mi je bilo kasnije bolje, ponekad mi se pojavila dijareja.

Ono sto Vam na kraju jos zelim reci da nakon jela imam jaki nagon za podrigivanjem, velike kolicine zraka moram podrignut sto se vrlo ruzno cuje, ali kao da mi je pun zeludac zraka. Isto tako nekad(rijetko ali..) se desi da nesto sto pojedem kasnije u zeludcu osjetim kao da imam kamen i to mi strasno smeta pa moram gurat prste da nasilu i to jako tesko napinjem se da ispovratim krutu smjesu iz zeludca.
To mi se cesto desi i ako popijem dvije case bambusa(smeta me jako mjesavina) ili gemist i sl. (hehehe)
Inace ne pijem a zapalim cigaretu samo u drustvu na kavi(to mozda jednom u 3 tjd).

Eto oprostite ako sam vam napisala cijeli monolog...nisam znala kako i od kud krenuti i zavrsiti.

Srdacan pozdrav!

samir sahovic
15.03.2014., 11:59
Moji problemi su nastali peine dvije godine imam bolove u stomaku koji traju po 2 do 3 sedmice pa projdu mjesec pa se opet vrate ,sve sam prêt rage napravio i sve je u najboljem. Redu 3 skanera 1 magnetna rezonansa pankreasa 3 ultra zvula kolonskopija gastroskopija ,vidéo kapsula krvna slika je perfektna Ali imam i dalje bolove u gornjem dijelu stomaka i podrigujem ,zeludac je u Redu nemam bakteriju nemam kiselinu ,rekli su mi doktori da je od pankreasa Ali svi su nalazi i snimanja u najboljem Redu jetra je u Redu nepijem ne pusim nisam nervozan Ali niko nemoze da otkrije od cega ti bolovi dolaze ako neko moze da mi Pologne hvala unaprijed

Sapaze
17.03.2014., 10:36
Moji problemi su nastali peine dvije godine imam bolove u stomaku koji traju po 2 do 3 sedmice pa projdu mjesec pa se opet vrate ,sve sam prêt rage napravio i sve je u najboljem. Redu 3 skanera 1 magnetna rezonansa pankreasa 3 ultra zvula kolonskopija gastroskopija ,vidéo kapsula krvna slika je perfektna Ali imam i dalje bolove u gornjem dijelu stomaka i podrigujem ,zeludac je u Redu nemam bakteriju nemam kiselinu ,rekli su mi doktori da je od pankreasa Ali svi su nalazi i snimanja u najboljem Redu jetra je u Redu nepijem ne pusim nisam nervozan Ali niko nemoze da otkrije od cega ti bolovi dolaze ako neko moze da mi Pologne hvala unaprijed

Dali ste radili EUS ili MRCP, eventualno ERCP ( koji toplo ne preporučujem da radite u ovoj fazi )?
Ono što ste naveli kad su u pitanju abdominalni bolovi '' pomalo liči '' na CP, ali s obzirom da ste također naveli da niti pijete, niti ste pušač, nema osnova da se radi o alkoholnom CP, eventualno '' nekakvim '' idiopatskim CP, koji, ne želeći da vas razočaram, su potrebne i godine da se '' pokaže ''.

samir sahovic
17.03.2014., 15:29
Ako 3 skanera i Jedan IRM ne pokazu nista i krvna slika je odlicna ,neznam sta moze da Budé ,nemam nikakvu upalu amilaza i lipaza su potpuno normalne ,nijedan test nije nista pokazo ,jedino STO su nasli na snimanju to je trbusni music bijela linija malo rastegnut ,i Salo ispod tog misica bilo je upaljeno ,dali to moze da pravi problème to neznam ,

samir sahovic
17.03.2014., 15:43
Nisam naveo imam 39 godina nisam izgubio na kilazi nista ,imam dobar appétit ,stolica je redovna ,nemam proljev ni zatvor,nalazi stolice su uredni ,svi doktori u pocetku pomisle da je pankreas Ali kad vidé snimke i nalaze sve koje sam napravio misle da je neka sala ,svi mi kazu ovakve dobre nalaze i mi bi volili da imamo ,i zato nikom nije jasno od cega dolaze bolovi ,

Sapaze
09.07.2014., 11:45
A vidi, vidi nas pankreatičara, naročito onih kroničnih... svi ozdravili:)
Mala šala!
Kod mene i poslije godinu i pol dana od prvih simptoma još uvijek bez konačne dijagnoze CP-ja.
Trenutno na Creonu 25000 uz svaki obrok.
A ja gadne bolesti braćo draga...
P.S.
Posebni pozdravi za G-đu Patriziu, koja je pokrenula ovaj nesretni topic i također za Dr Hrvoja!