PDA

View Full Version : Grčevi, kolike - združeni topic

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

cuki75
16.07.2005., 20:20
Dakle, pretražio sam cijeli forum i nisam naišao nigdje na temu grčeva.
S obzirom da sam novi tata i nemam vremena pročitati sve topice dajte ljudi par savjeta kako djetetu ublažiti grčeve???
Ili pomoči nema?

P.S. kapi Sab simplex ne pomažu:(

NoWa
16.07.2005., 20:21
Nisam mama, al sam teta:cerek:

moj necak je imao grceve jer mu nije odgovaralo majcino mlijeko. cim je presao na kupovno, proslo je. ista stvar je bila i s klinkom od prijateljice.

magic
16.07.2005., 20:30
mislim da majchino mlijeko nikako ne mozhe biti uzrok - ako se majka primjereno hrani.

magic
16.07.2005., 20:40
moj Junior je patio od pravih dojenachkih grcheva. mogla sam sat navijati po njemu, svaku vecher u isto vrijeme.

prvo vrijeme sam muchila i njega i sebe pokushavajuci ga natjerati da podrigne, hraneci ga manje ili vishe, drzhala ga na povishenom i snizhenom, okretala na trbuh, izbacivala iz svoje prehrane sve i svashta, pojila ga kojekakvim chajevima i kapima i na kraju ustanovila da pomazhe samo - njezhnost.

nosala sam ga, prichala mu, pjevala mu, masirala trbushchic, izvela u to vrijeme u shetnju - ako je bilo moguce, jer ga je truckanje u kolicima umirivalo, ili bih ga u stanu drzhala u kolicima i tresuckala rukom. od tada mi je ostao 'tik' pa tresem i kolicima u billi :rofl:

plavva
16.07.2005., 20:41
grcevi kod beba su nezgodna stvar, pogotovo ako nisi siguran sto je:) sad kad se sjetim, mislim da je grceve imao mozda pet puta, tad mi se cinilo da su staaalno:(
nama je pomagalo da ga skinem do pelenice i naslonim na golu kozu, odmah bi se smirio. ili da ga nosim okrenutog na trbuh, s dlanom na tibici. ili grijanje trbuha. kad sam naucila skuzit kad grcevi dolaze, pocela sam odmah primjenjivat neku metodu pa ne bi ni doslo do suza.

btw, ima nekih kriticnih stanja kod klinca: moj je znao biti jako nervozan, a jednom je i dobio prave grceve, kad je doslo puno ljudi u stan vidjet ga.
za utjehu - prodje do 3. mjeseca:D

plavva
16.07.2005., 20:45
magic kaže:
moj Junior je patio od pravih dojenachkih grcheva. mogla sam sat navijati po njemu, svaku vecher u isto vrijeme.

prvo vrijeme sam muchila i njega i sebe pokushavajuci ga natjerati da podrigne, hraneci ga manje ili vishe, drzhala ga na povishenom i snizhenom, okretala na trbuh, izbacivala iz svoje prehrane sve i svashta, pojila ga kojekakvim chajevima i kapima i na kraju ustanovila da pomazhe samo - njezhnost.

nosala sam ga, prichala mu, pjevala mu, masirala trbushchic, izvela u to vrijeme u shetnju - ako je bilo moguce, jer ga je truckanje u kolicima umirivalo, ili bih ga u stanu drzhala u kolicima i tresuckala rukom. od tada mi je ostao 'tik' pa tresem i kolicima u billi :rofl:

:top:
kod mene ni danas nema voznje, samo dodje do mene i digne rukice da ga nosim. ja sam prvih 5-6 mjeseci provela noseci ga na rukama stalno. pjevala sam, mazila, masirala, svasta. zapravo, cim sam se ja navikla da ima grceve, prestali su. valjda tu i mamina nervoza igra ulogu:)

NoWa
16.07.2005., 20:45
magic kaže:
mislim da majchino mlijeko nikako ne mozhe biti uzrok - ako se majka primjereno hrani.

pa caka jest da je zbog prehrane bilo. a nisu uspjeli skuzit sta to smeta. pa su odustali od pokusavanja da se dijete doji i grcevi su prestali.

cuki75
16.07.2005., 20:55
izgleda da zbilja samo strpljenje i nježnost može pomoći.
Evo naoružao sam se čajem od komorača, još jednim kapima Babynos ali sve mi se čine da će se sve svesti na gore navedeno.

plavva
16.07.2005., 21:25
cuki75 kaže:
Evo naoružao sam se čajem od komorača, još jednim kapima Babynos ali sve mi se čine da će se sve svesti na gore navedeno.

samo budi miran i sjeti se da je njemu veci bed:) odjednom iz maminog trbuha aterira u cudan svijet gdje je sve veliko, frka covjece:D

chani
16.07.2005., 22:45
dodo, vjerujem da je i to moguce, tko zna u kakvom je mama psihickom stanju bila te na kakvoj ishrani

btw grcevi ne prestaju svima do 3. mjeseca, mogu trajati i dvostruko duze

magic
16.07.2005., 22:51
koliko ja znam, razlikuju se vrste grcheva kod beba. ovi grchevi kojima nema pomoci, zapravo nemaju bash jasan uzrok a specifichni su po tome shto uglavnom napadaju u isto doba dana, neovisno o podoju i probavi.

za razliku od grcheva uzrokovanih problemima s dojenjem/majchinom prehranom ili njenim psihichkim stanjem, koji uglavnom nastupaju kratko nakon svakog podoja.

ispravite me ako se doznalo shtogod novo.

chani
16.07.2005., 23:04
moja je imala one iza klope te najace izmedu 17 i 19 h, ta 2 sata su nam bila mjesecima nocna mora

cak je imala pojacanu pojavu grceva jednom na promjenu okoline, otisli smo za produzeni vikend na more, ona je sva 3 dana provela u plakanju,grcenju i prduckanju, a imala je oko 4 mjeseca

ali moja je nedonosce, takva djeca znaju biti previse senzibilna

plavva
17.07.2005., 10:41
magic kaže:
koliko ja znam, razlikuju se vrste grcheva kod beba. ovi grchevi kojima nema pomoci, zapravo nemaju bash jasan uzrok a specifichni su po tome shto uglavnom napadaju u isto doba dana, neovisno o podoju i probavi.

za razliku od grcheva uzrokovanih problemima s dojenjem/majchinom prehranom ili njenim psihichkim stanjem, koji uglavnom nastupaju kratko nakon svakog podoja.

ispravite me ako se doznalo shtogod novo.

u principu to je to.
kolike su ti slavni dojenacki grcevi koji se javljaju svaki dan u isto vrijeme, najcesce navecer. pomoci NEMA. nisu opasni, ne mogu bebi nikako nastetiti, najvise stradaju roditelji koji brinu. pedijatri misle da je to zbog previse podrazaja tijekom dana koje bebin mozak jednostavno ne moze procesuirati - beba se jednostavno navikava na svijet i to je to.

oni drugi grcevi uglavnom su RIJETKI. javljaju se nakon podoja, a mozes biti siguran da beba ne jede dobro (mama nema dovoljno mlijeka, a ne da je mlijeko nekvalitetno ili rijetko - svako majcino mlijeko je dobro jer si beba uzme sve sto joj treba, moze problem biti jedino u tome da ga nema dovoljno) ako je stolica zelenkasta ili crna. zdrava bebina kakica je zlatno zuta.

u principu, mislim da grcevi nisu razlog za prestanak dojenja. kolike prodju same od sebe, a grcevi od klope, ako se i jave, prodju kad se beba navikne na hranu.

magic
17.07.2005., 11:07
sad mi je lakshe : brisheznojsachela:

mislim, mozhda skoro dodje i unuchad, pa da budem apdejtana ;)

al ochito se kod kolika nish novo nije izmislilo.
vjerujem ni kod izbijanja zuba.

Baan Dar
17.07.2005., 11:18
cuki75 kaže:

evo samo da ti potvrdim ovo za strpljenje i nježnost :)

i mi smo kupovali čaj od komorača, simplex kapi, draga strogo pazila što jede, bebina stolica stalno zlatnožuta... i svejedno je imala grčeve, a najviše je pomagalo kad bih je ja uzeo u naručje i lagano njihao :cerek:

za utjehu, naša princeza sad ima 5 mjeseci a grčevi su prestali negdje nakon 3. mjeseca...

...al sad mislim da slijedi veselje s izbijanjem zubića :D

Tija
17.07.2005., 11:39
Baan Dar kaže:

...al sad mislim da slijedi veselje s izbijanjem zubića :D

ne mora značiti:)
ja nisam ni osjetila izbijanje zubiju svojim klincima :cerek:

mada sad, sinu koji ima 6 godina, izbijaju šestice i jako ga boooliii :( :(

a glede grčeva ne znam niš, ni to nisu imali :cerek:

magic
17.07.2005., 11:50
mozda vishe nema problema sa savjetima zabrinutih baka, tetaka, susjeda i sl. ;), ali ja bih kao 'stara mama' :zubo: koja ih je proshla dala jedan mali savjet - ne slushajte previshe svoju okolinu, koja - iako sigurno dobronamjerno - mozhe josh vishe pojchati vashu zabrinutost.

ukoliko je stolica normalna, beba se inache uobichajeno ponasha, a grchevi nastupaju uvijek otprilike u isto doba dana i traju odredjeno vrijeme - beba nije ni gladna, ni zhedna, ni nepodrignuta ni bolesna.

za svaki sluchaj, posavjetujte se s pedijatrom. pa ako ne postoji nikakav fizichki uzrok, mazite ih, pazite i prodjite s njima kroz to razdoblje naoruzhani strpljenjem i njezhnoshcu.

plavva
17.07.2005., 12:05
magic kaže:
mozda vishe nema problema sa savjetima zabrinutih baka, tetaka, susjeda i sl. ;), ali ja bih kao 'stara mama' :zubo: koja ih je proshla dala jedan mali savjet - ne slushajte previshe svoju okolinu, koja - iako sigurno dobronamjerno - mozhe josh vishe pojchati vashu zabrinutost.

ukoliko je stolica normalna, beba se inache uobichajeno ponasha, a grchevi nastupaju uvijek otprilike u isto doba dana i traju odredjeno vrijeme - beba nije ni gladna, ni zhedna, ni nepodrignuta ni bolesna.

za svaki sluchaj, posavjetujte se s pedijatrom. pa ako ne postoji nikakav fizichki uzrok, mazite ih, pazite i prodjite s njima kroz to razdoblje naoruzhani strpljenjem i njezhnoshcu.

e ja sam sve to znala, al sam svejedno trcala pedijatru:D

cuki75
17.07.2005., 12:40
problem je što je stolica uglavnom svijetlozelena. Što će reći da je beba pregladnila ili mlijeko nije kvalitetno. Nisam stručnjak ali rekao bih da jede dovoljno i dovoljno često. Znači ostaje mi kvaliteta mlijeka.
Kako onda to poboljšati kad žena jede samo kuhanu piletinu,rižu i ciklu???
P.S. Leonarda je stara 14 dana , možda još treba vremena da se sve izregulira....

cuki75
17.07.2005., 13:02
problem je što je stolica uglavnom svijetlozelena. Što će reći da je beba pregladnila ili mlijeko nije kvalitetno. Nisam stručnjak ali rekao bih da jede dovoljno i dovoljno često. Znači ostaje mi kvaliteta mlijeka.
P.S. Leonarda je stara 14 dana , možda još treba vremena da se sve izregulira....

magic
17.07.2005., 13:19
moj je isto imao zelene tragove u stolici kad sam jela ciklu.

ima i drugog povrca :)

Tija
17.07.2005., 14:04
cuki75 kaže:
kad žena jede samo kuhanu piletinu,rižu i ciklu???

zašto jede samo to? Ne smije niš drugo ili? :confused:

pusa Leonardi :cerek:

cuki75
17.07.2005., 15:12
Ma zapravo smo malo zbunjeni prehranom.....
Nismo se još snašli oko toga što se može jesti a da bebi ne naškodi....da je ne napuhuje.
Uslijed toga se sve svelo na kuhanu piletinu,teletinu,ribu,rižu,pire i ciklu (slabokrvnost). Od voća samo banana.
Ima tko kakav savjet za poboljšanje prehrane...
Šta još....???

magic
17.07.2005., 15:17
ja sam jela sve osim graha, grashka, mahuna, jechma, lece, i slichno, a i to samo u pochetku. e, ni gljive (samonikle) nisam jela. drugo sam izbacivala kad bih primjetila da mu je 'mozhda' zasmetalo. mozhda kazhem jer nisi nikad siguran, oni su tako njezhni i tek se prilagodjavaju pa mogu reagirati na svashta i nishta :cerek:

voce sam jela sve, povrce takodjer, tjesteninu, krumpir, ma sve, nisam jela zachinjenu hranu, al to ni inache ne jedem.

Rita
17.07.2005., 18:54
Potpisujem Magic, ja bi bila sigurna da mama jede kvalitetno i raznovrsno. Meni je mama kuhala juhe i to svaki dan. Kasnije eliminiras kaj vidis da bebi smeta. NAsa mala je puno podrigivala, prduckala i mucila se kod kakanja. Naj vise nam je pomagala ona velka lopta za vjezbanje,na nju bi se sjeli i skakutali, odmah je sve proslo i to bi je bas smirilo.

plavva
17.07.2005., 21:02
svjetlozelena stolica je OK, sto posto. tzv. gladne stolice su crne, vodene, bas kao zabokrecina izgledaju, oprosti na slikovitosti. ovo znam za sto posto. vjerojatno cikla djeluje, a mozda se jos malo crijevca ciste.
ne brini za kvalitetu mlijeka, bitno je da ga ima dovoljno.

Tijana
17.07.2005., 23:05
Mojoj su pomagale kapi Sab simplex. Grčevi prošli sa 3 mjeseca.

I smetalo joj je kad sam jela grašak i kulen. Ili bilo što jako slano i ljuto.
Slatko joj nije ni malo smetalo :D

cuki75
18.07.2005., 06:36
A izgleda da ćemo morati onda biti malo hrabriji sa izborom jela.
Hvala na savjetima.

April
18.07.2005., 07:49
to ti prodje preko noci.. jedan dan cete se probudit i vise nema grceva.. sve ove kapi, cajevi pomazu u toj mjeri da se vi psihicki bolje osjecate.. Lefax, SapSimplex, kojekakvi bilini pripravici nece sprijeciti pojavu grceva ali mogu u nekoj mjeri smanjiti intenzitet.. jako individualno..

okolinom i sto ce ti netko pametovati se nemoj previse zamarati.. svi smo mi pametni kad je bitka gotova..

samo budi smiren i nemoj se bojati.. ne biti nervozan i strpiti se par mjeseci.. onda dodju druge brige ;-)

drz' te se :p

bigblue2010
19.07.2005., 08:08
cuki75 kaže:

Stolica nije zelena zato što ti ženi mlijeko ne valja, nego zato što dijete pojede previše prvog mlijeka (vodenastog), a premalo kasnijeg (masnog). Što znači, da dijete ne isprazni dojku do kraja.
Moj iskren savjet je da se što prije obratite na SOS telefon za dojenje, gdje će iskusne volonterke učas tvojoj ženi objasniti što joj je činiti.
Broj je na www.roda.hr.

Što se grčeva tiče:

Sve više pedijatara danas smatra da te famozne 'kolike' u stvari ne postoje, da to i nije tako neobjašnjivo, nego da bebe plaču zato što ih muči refluks. I ja sam mama čija beba je patila od refluksa, pa sam se dobro raspitala.
To ti uglavom znači da sfinkter nije do kraja razvijen, pa se sadržaj želuca, zajedno sa želučanom kiselinom diže u jednjak i dijete ima žgaravicu. Nekad dijete puno bljucka, nekad povraća u mlazu, a nekad ima i tihi refluks koji je teško dijagnosticirati, ali radi svoju štetu.
Stranice jednjaka mogu se nepovratno oštetiti.

A i previše ovog vodenog, prvog mlijeka, pogoduje pogoduje refluksu, pa se i to poklapa.

Malo idite do svog pedijatra s tom teorijom. I drži na pameti da je refluks bolest koja najčešće prođe nedijagnosticirana kod novorođenčadi.

A sos telefon za dojenje obavezno nazovite. Samo prvo mlijeko nije dovoljno da bi beba postigla dovoljan dobitak težine, ona mora svakako dobiti i ono masno mlijeko iza. Da sad ne pišem previše, nazovite i raspitajte se. (čim prije)

cuki75
19.07.2005., 13:11
hvala na savjetu, nazvat ćemo SOS i raspitati se. :)
Ovo mi ima smisla.
Ali ako bljuckanje nadražuje jednjak,( a to ne valja) nije li to u suprotnosti sa sa našim nastojanjem da se dijete nakon dojenja obavezno podrigne ili bljucne???
To da nadražuje jednjak sam već negdje pročitao pa ako Leonarda bljucne damo joj koju žličicu čaja od kamilice da eventualno ublaži iziritiranost jednjaka.

bigblue2010
19.07.2005., 14:27
Naravno da nastojimo da se beba podrigne, da izbaci višak zraka koji joj ometa probavu itd. Bebe uglavnom i bljucnu pri tome, jer niti jednoj bebi nije sfinkter baš u 100% funkciji od početka. Ali, pitanje je koliko to beba bljucka, da li neposredno nakon obroka kada je to samo mlijeko ili i malo kasnije kada tu već ima želučane kiseline i usirenog mlijeka...
A i tu je taj tihi refluks, kad se sadržaj želuca digne samo do polovice (ili trećine jednjaka), nadražuje stjenke, a beba u stvari ne bljucka.

Kod težih slučajeva, bebama se daju lijekovi koji neutraliziraju kiselinu. Takve bebe obično ne dobivaju na težini, ili imaju napadaje gušenja ili neutješno plaču satima. Kod lakših slučajeva je dovoljno bebu handlati na određen način: držati ju u uspravnom položaju po 1/2 sata nakon obroka, podignuti joj uzglavlje krevetića (najbolje je staviti noge od kreveta gdje je uzglavlje na 2 knjige ili tako nešto, da se cijeli madrac nagne), dojiti, jer je majčino mlijeko prirodni antiacid itd.

Da li se beba izvija dok doji i da li zna biti nemirna tokom dojenja?

mon
25.07.2005., 07:39
Kad je moj mali bio bebac isto nikakve kapi nisu pomagale protiv grceva. On se smiravao samo kad smo ga tata i ja ljuljali u plahti, kasnije nam je postao pretezak pa smo napravili neki mali hammock za njega, a i to me je spasavalo kad sam bila sama s njim.
Sto se tice hrane isto sam naravno pazila sta jedem, ali is koristi. Jedino mi se cinilo dam sam primjetila neko poboljsanje kad sam izbacila mlijeko i mlijecne proizvode iz vlastite prehrane.

StrangeDays
25.07.2005., 10:13
gospodine novopečeni tata:
ignoriraj sve savjete oko grčeva i jednostavno se oboružaj smirenošću i strpljenjem.
Neke bebe imaju grčeve, neke nemaju i to ti je to.
Ne pomaže ništa, nema lijeka. Uostalom-grčevi nisu bolest. S djetetom je sve OK samo ga jako boli.
Nikakve kapi i bablji recepti ne pomažu, beba to jednostavno mora proć.
Nekad mu možeš malo olakšat nekim sitnim trikovima ali to je sve.
Beba to mora proć i nema pomoći.
Moj mali se rodio prije godinu dana, imao je grčeve od rođenja do navršena 4 mjeseca. Trajali su po cijele dane, doslovno, kidao se od muka, vrištao ko lud-srećom, po noći je spavao.
Jedan stari liječnik nam je tada dao mudar savjet: dijete će, ako mu je predodređeno, ionako imat grčeve. No ako su roditelji u panici, ako su živčani, dijete će to osjetit i bit će mu još gore.
Nakon nekoliko tjedana, uspjeli smo se skulirat, prihvatit to kao normalan proces (iako ti se srce kida kad vidiš kako se mala beba grči i muči) koji će brzo proć..i, moram priznat, nakon smirenja je ipak bilo malo lakše..
Nakon 4 mjeseca, grčevi su nestali preko noći, odjednom sve ok, mali ima super probavu i svi sretni i zadovoljni.

Znači, smirite se, prihvatite grčeve kao nešto normalno, bebi dajte mirnu atmosferu i sigurnost... proći će to brzo.
:w

Ruda
25.07.2005., 10:30
magic kaže:

...nosala sam ga, prichala mu, pjevala mu, masirala trbushchic, izvela u to vrijeme u shetnju - ako je bilo moguce, jer ga je truckanje u kolicima umirivalo, ili bih ga u stanu drzhala u kolicima i tresuckala rukom.
Ovo je istina......ja nemam puno iskustva sa time, ali se slažem da mu ovo pomaže......nositi ću ga uvijek ako to bude potrebno, bez obzira na savjete da to ne radim, da će se naviknuti na to. Nema mi ljepšeg nego kad se stisne uz mene, okice šaraju posvuda, pa sada već i "pričamo", pa on zaspi, a ja ga i dalje držim i promatram jer mi je tak sladak (znam da je svakome njegovo dijete najslađe)....bitno mi je da ga ništa ne boli, i kad vidim zadovoljnu fačicu, nitko sretniji od mene.

od tada mi je ostao 'tik' pa tresem i kolicima u billi :rofl:
Ja imam problema prilikom pišanja:D

samo_svoja
25.07.2005., 11:44
Moja kći kad je bila beba imala je grčeve do 4. mjeseca starosti. Ne znam što sve nismo učinili, ali oni su uvijek bili tu. Maximalna granica trajanja grčića je do 4.mjeseca starosti i ona je to ful iskoristila. :D Nestali su preko noći..
Sin nije imao niti jedan grč..eto..mislim da se treba izdržat da to prođe. Nema tu pomoći.

samo_svoja
25.07.2005., 11:45
ps.Vožnja autom i truckanje kolica pomaže..;)

bigblue2010
25.07.2005., 13:45
Vidš StrangeDays, kao što se vidi iz mog posta, beba to možda i ne mora proći.

Sve se više smatra da neobjašnjivi grčevi ne postoje, nego da je refluks u pitanju. A sfinkter se obično razvije do 4. mjeseca, kada i grčevi misteriozno nestaju.

Bebama koje nisu imale grčeve je vjerojatno i sfinkter bio razvijeniji od početka.

Razgovarajte ljudi s nekim mlaiđim pedijatrom. Tako sam i ja imala jednog ''iskusnog'' od 60 godina koji je derao po svom i rekao da imam colicky baby, a refluks je (ispravno, poslije su pokazale pretrage i promatranja) dijagnosticirala specijalizantica u bolnici kuda sam na kraju odvela bebu, djevojka od 28 godina.

Tako da možda pomoći i ima. Što nije lakše informirati se i razgovarati s nekoliko pedijatara ako treba, nego pustiti da se bebica muči 3 mjeseca? A možda nije trebala?

sibi
20.06.2006., 07:37
Eto imamo bebu 18 dana staru i izgleda da je dobio grčeve. JAAAAKO vrišti i ne može spavati u komadu neko vrijeme.

Jel zna netko kako da pomognemo malom? Već smo probali čaj (HIPP) od komorača i malo mu pomogne (smiri se na neko vrijeme), ali ne dovoljno da zaspi.

Šta da radimo????

Fala...:tuzni:

Secundo
20.06.2006., 07:59
Pitaj svoju pedijatricu, kod naše je uzrok grčeva bila alergija na kravlje mlijeko. Mama (koja ju je dojila) neko vrijeme nije smijela konzumirati mliječne proizvode, i sve je opet bilo OK. Jel' dobije grčeve brzo poslije dojenja?

Rosa
20.06.2006., 08:12
Imaš više metoda, međutim ni jedna ne djeluje trajno, ali bar malo ublaže. Evo kaj smo mi radili:
1/ razmotaš bebača, uzmeš bebi ulje i staviš na trbuščić i onda ga lagano masiraš u smjeru kazaljke na satu
2/ staviš svoje dlanove bebaču na stopala pa se ovaj od njih može odgurivati ( u stvari bebač se upre nogama u dlanove)
3/ tata bi legao na leđa, savio koljena i položio bebača na koljena onak da leži na koso i bebe bi imala skvrčene noge i odgurivala se od njegovog trbuha
4/ položiš bebu na podlakticu trbuhom (mislim primiš bebu tak da gleda glavom prema dolje, a cijela ti leži trbuhom na podlaktici - to je za spretne)
5/ ugriješ pelenu peglom i staviš toplo na trbuh
6/ postoje i neke kapi (mislim da su SAB simplex), ali to ne smiješ bez da pitaš pedijatra, a nama i nisu pomogle

Naoružaš se sa strpljenjem i čekaš da prođu tri mjeseca kad se grčevi smire.
I sretno.

Modesti
20.06.2006., 11:57
Sve što su ti gore naveli plus ako dojiš pazi što jedeš.
Probaj jesti isprva neutralnu hranu, a onda dodaj svaki dan neku namirnicu.Tako ćeš najbolje vidjeti što djetetu smeta.Nikako nemoj jesti agrume , sirovo voće, banane (skuhaj kompot od šljiva, jabuka , krušaka).Ne preporuča se ni juha u kojoj se kuhao celer i mrkva.
Sretno

magriz
20.06.2006., 13:01
sve nabrojeno ublažava grčeve, masiraj trbuščić, pazi na prehranu i mazi bebača.
sab simplex nam nije uopće pomagao, kao ni ostali proizvodi za grčeve, trajali su 2 x 10ak dana, i kad sam počela raditi vježbice (pokazala mi patronažna) 3 puta dnevno kod previjanja prestalo je (da li zbog vježbica ili slučajno ???):
1) naulji ruke bebi uljem i položi bebi na trbuh
2) povlači ruke od pupka prema dolje i ponovi 6 puta (lijeva - desna - 6x)
3) skrvrči nogice na trbuščić i broji do 30
4) istegni nogice
5) kruži rukama oko pupka - 6 x
ponovi 3) i 4)

to bi trebalo raditi 3 x dnavno do 17 sati, a cilj je da sav zrak izađe iz crijeva i da se smanje grčevi
sretno

latitia26
20.06.2006., 20:49
Nama je homeopatija pomogla! Ovo sve nabrojano može malo olakšati a i ne mora..nama nije...

*Domy*
20.06.2006., 21:08
........pijte hippo čaj za dojilje i sve će bit ok.....

Kent
20.06.2006., 21:10
homeopatska zrnca za kolike u privatnoj ljekarni
masaža trbuščića
speglaš tetra pelenu i toplu metneš na trbuh
kapi od kima i komorača- u to namočiš dudu (nažalost ima u sloveniji za kupit, možda je došlo i do nas)
dojilja ne smije jesti začinjenu hranu, naranče,limune zbog kiselosti...
i mama i beba trebaju piti posebne hipp čajeve

Kent
20.06.2006., 21:11
........pijte hippo čaj za dojilje i sve će bit ok.....
ih, meni i mojoj bebi nije pomoglo, ja sam morala poduzeti sve što postoji :rolleyes:

sibi
21.06.2006., 07:31
Ne želim ureknuti ali evo smirilo se malo. Izgleda da Hipp-ov čaj od komorača djeluje. Sinoć nije uopće pio čaj ali se veri najs ukenjao (sav je na tatu:rofl: ).
Ovo razgibavanje kukova ionako moramo raditi.
Fala na savjetima, ako bude frka primjenit ću postane savjete.

traxdata
22.06.2006., 15:14
ja sam davala bembiju sab simplex kapi. istina, on nije imao klasične grčeve, ali se znao grčiti kad je trebao prdnuti. njemu su pomogle, pogotovo po noći. mirnije je spavao, nije se grčio. a morat će te izdržati...:kiss:

vorpatril
22.06.2006., 17:16
Imaš više metoda, međutim ni jedna ne djeluje trajno, ali bar malo ublaže. Evo kaj smo mi radili:

3/ tata bi legao na leđa, savio koljena i položio bebača na koljena onak da leži na koso i bebe bi imala skvrčene noge i odgurivala se od njegovog trbuha
4/ položiš bebu na podlakticu trbuhom (mislim primiš bebu tak da gleda glavom prema dolje, a cijela ti leži trbuhom na podlaktici - to je za spretne)

Naoružaš se sa strpljenjem i čekaš da prođu tri mjeseca kad se grčevi smire.
I sretno.

ja samo ovo radio tri mjeseca!! najviše je pomagalo opisano pod 4), no kad bi zaspala, onda bih legao, položio je sebi na prsa, tako da joj uho bude na mom srcu, topli ručnik preko nje i spava ko top (dok ne ogladni, a onda sve ispočetka). Kad mi je lažala na prsima, držao sam joj noge zgrčene, rukom bih obuhvatio njena stopala i polako gurao prema naprijed jer ako bih joj dozvolio da se ispruži odmah ponovo dreka. A po pedijatrici, i taj položaj na prsima, sa uhom na srcu, zbog udaranja srca, smirujuće djeluje, jer je ritmičan zvuk i jer podsjeća na zvukove dok je bila u maternici. E, a kako oni to zaključuju, pooojma nemam.

edit: ja ne bih bi ja da ne editiram. Ono najbitnije. Nakon ta tri mjeseca, grčevi prestali kao rukom odnešeni.

ANABELA
22.06.2006., 21:14
Mi smo nabavili koštice od trešnje,budu kao u malom jastučiću,zagriju se u mikrovalnoj ili pećnici i stave na trbuščić .:s

Zmijica
23.01.2007., 19:37
Jebo im pas mtr :mad:
Zlato mamino staro je 6 tjedana i jede jako halapljivo. Prdi i podriguje, al svejedno ima grceve na redovnoj bazi.
Pomaze samo tocka "mama plesi i nosi me". Nekad tako i 2h u komadu, onda dodje vrijeme za novu klopu, pa jos dok nekim cudom ne zaspi.
Ledja mi otpadaju, osjecam se ko onaj majmun iz crtica koji je dobio Zekoslava Mrkvu za bebu. Ko mi kriv kad ga ne mogu ostavit da place. :zubo:
Caj od komoraca nula bodova, duda pomogne tu i tamo.
Help. :moli:
Pliz.

Satya
23.01.2007., 20:04
Zmijice, drago mi je da te "čujem" i jako mi je žao da maloga gnjave kolike. Evo nadam se da će priskočit upomoć sve iskusnjače. Ja sam potpuno beskorisna, mogu samo slati vibriće; evo, drž: ~~~~~~~~~~~~~

Puno sreće i :kiss:

CosmaShiva
23.01.2007., 20:07
Točno tak je i meni bilo,muž je snjim(bebom) znao sat vremena skoro pa trčati po stanu,tek tada se znao smiriti.
Da,prdio je strašno sve mu je kruljilo u trbuhu.To je trajalo skoro svaku večer između 6 i 8 sati,iznenada mu prošlo sa 2 i pol mjeseca.Nismo našli neko pravo riješenje.Probaj se šetati s njim ako je vrijeme vani ok ili ga kupati,topla voda smiruje.Ti pokušaj biti što smirenija jer stvarno tvoje raspoloženje isto utječe
na bebača.
Evo s curicom, nikad nije imala grčeve a bila je užasno hlapljiva, totalna razlika.
Izdrži još malo,proći će. Tak je i meni pedijatar rekao.

putnica
23.01.2007., 20:08
ej, zmijuljak :kiss:

zao mi je sto se patite, to je strasno naporno :(

sve sto vec znas: preventivno paziti na svoju prehranu, izbjegavati jela koja napuhuju, gazirano, zelenu salatu...bla,bla...no to obicno puno ne pomogne :zubo:

nama je pedijatrica prepisala sab simplex kapi, moram reci da su ublazavale grcice, ali najvise je ipak pomoglo masiranje trbuscica (u smjeru kazaljke na satu, da se potaknu crijeva), a davala sam i maloj caj od komoraca na bocu - par gutljajcica, s tim da sam granule umutila u vodu u kojoj sam prokuhala par zrna kima..dakle sve mjere predostroznosti :rolleyes:

ja sam svoje nosala tako da sam im istodobno rukom grijala trbuscic, probat cu ti opisati egzibiciju: lijeva ruka savinuta u laktu, u pregibu lakta glavica, a trbuh bebe na tvom dlanu..to ih grije i umiruje :cerek:

i...proci ce :D

milky78
23.01.2007., 20:12
cao zmijice,
evo ti par tips sto su meni/mojoj maloj princezi pomogli:

*probaj mu trbuh masirati:
oko pupka par puta u krug (prema desno kad gledas bebu) malkoc pretisni i onda idi prema lijevoj nogi... (bebina desna)
ali stavi si malo bebi ulja na ruke...

*uzmi mu nogice, skupi ih i idi prema pupi i malo pretisni prema stomaku i onda ih malo kruzi...

*kad ga nosis onda ga legni sa stomakom na tvoju ruku, (da gleda prema podu) tako da tvoj dlan njemu pretisne na stomak

*prokuhaj vodu, stavi par zrnaca kima u vodu, pusti ih par minuta u vodi, izvadi ih pa mu daj da pije...

*sad neznam dali ti sisa? ako da onda ti pij caj od komorace i od kima... ako je moguce nesto prija nego sto mu das das sisa... (al moram ti i reci da ti to i umnozava tvoje mlijeko...)

ok to bi bilo par, nadam se da ces moci skuziti jer mi hrvatski (mislim) nije bas naj bolji... ako ti pomaze mogu ti i poslati slike da vidis kako to ide sa tom masazom

:kiss:

Rita
23.01.2007., 20:42
milky ti je dobro napisala za masazu i za kimov caj.Ja ne bi nis njemu dala da pije ali preko tvog mlijeka ce dobiti dosta. Nosanje ko football ili ragbi loptu pali, tak im se masira busica a i nagnuti su prema naprjed i to pomaze. Topla kupka, oblog na busu...
Isto tako meni jako pomaze ona lopta za vjezbanje sto sjedis na njoj. Ja hopsem s malom na tome i izbljucka sve za cas. MIslim voli se sad na njoj hopsati do mile volje ali smiri se odmah i prestane plakati. Ja mislim da to nisu koliki jer je i mojoj tak uvijek poslje jela, u bilo koje dana i noci a kolike obicno lupe u isto doba svaki dan. Isto imam prozdrljivicu koja se jednostavno naguta zraka i to je to. A kad se izdojim i muz je nahrani na bocicu ,onda je jos gore. Sad sam joj nabavila specijalne bocice bas za to.
Proci ce to brzo, samo se moramo malo strpiti i izdrzat. A za ledja ne znam sta da ti kazem, neka te muzic masira ili uplati kakvu profi masazu, meni jedino to pomaze a isto me boli za poludit. Drs se;)

Tinkili
23.01.2007., 20:45
Joj Zmijice baš mi je žao da to prolazite, uf, sjećam se da bih Roka nosila i plakala zajedno s njim u dva u jutro. Svi savjeti su ti dobro rečeni, ali ne znači da će ti pomoći, jednostavno grčevi su takvi :mad:

Nama su Sab simplex kapi pomogle i malčice olakšale tegobe. Naime te kapi "usitnjuju" zrak u crijevima pa bebuljak lakše prducka.

Držim fige da što prije prođu... drž'te se :kiss:

putnica
23.01.2007., 22:09
a evo sto kazu rode (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=12406&highlight=gr%E8evi) :mig:

i tema o prehrani za vrijeme dojenja. (http://www.forum.hr/showthread.php?t=166466)

baja
24.01.2007., 07:57
o draga zmijice, ako će ti biti išta lakše - vidiš da nas ima još koji smo prošli... kad mi je prijatelj (na upit za savjet) rekao kako se to zaboravi rekla sam mu da laže, da je nemoguće to zaboraviti; takvu patnju, umor, neispavanost.... a zaboravi se :)
mi nismo isprobavali nikakve čajeve, ni kapi - tako mi je pedijatrica rekla (da su to više utjehe za roditelje), a nekako me i intuicija vodila zaključku da je to nešto što samo strpljenje može izliječiti. ne kažem da ti ne bi trebala probati...
osim svega nabrojanog, od iskusnih mama, mogu samo pridodati kružne masaže po trbuhu - u smjeru kazaljki na satu i što je moja mišica jako voljela - polegla bi je potrbuške na svoj trbuh i lagano lupkala po guzi tako da bi ona klizila gore-dolje. i jedno i drugo je ubrzavalo prduckanje.
naše su koliko počele s tri tjedna i završile sa 7-8 tjedana... i nije bilo pravila u koje doba... jedne noći se dogodila kulminacija, plakala je od 22.00 do 6.00 ujutro i nakon toga su prestale...
tata i ja smo u tih nekoliko tjedana napjevali toliko izmišljenih pjesama, tugaljika da nam je padalo na pamet da snimimo album "kolike blues".
drž'te se! :kiss:

traxdata
24.01.2007., 09:05
uf, ja sam imala sreće, moj nije imao kolike. nemrem si zamisliti kak je to kad beba svaki dan urla 2 sata..
držite se:kiss:

Loryblue
24.01.2007., 09:28
joj mogu mislit kako ti je.
srećom, mi smo ih brzo prošli, svega mjesec dana trajanja. i to ne po cijeli dan:s
ali sam maloj davala:
- čaj od kamilice da je smiri
- pravila čaj od kima
- hippov čaj od koromača
- masirala trbuščić
- nosila po rukama do besvijesti
- stavljala u mlijeko one kapi protiv grčeva (zaboravila sam kakao se zovu:o )

želim ti da vam šta prije prođe ta agonija jer je prestrašna.:s

IMF-ovac
24.01.2007., 09:30
Ja hopsem s malom na tome i izbljucka sve za cas.

Ovo ne kontam... kako misliš izbljucka?
Da je poanta dražanja za podrigivanje poslije hranjenja bljuckanje, držali bi djecu naopačke okrenutu :zubo:

traxdata
24.01.2007., 09:50
sab simplex kapi imaš, mi smo ih koristili kad se plakao i naprezao ,kad sam mislila da ga muče plinovi, pogotovo po noći kad mi ga se nije dalo stalno dizati da se podrigne..

Zmijica
24.01.2007., 11:37
Joj, hvala vam svima :kiss:
IMF, bogme je mom bolje kad bljucne. Odma je hepi facica :cerek:

Rita, imas pravo - moj maleni ima grceve poslije skoro svakog obroka koji prodju kad ga nosim na ramenu da podrigne, a kolike svaki dan od cca 8 do 11h navecer. Oko 11 naglo, misteriozno zaspi i ne budi se do jedan, dva (hvala ti Boze na sitnim radostima :zubo:)
Prvo sam mislila da je gladan, jer se jos natezemo s ponudom/potraznjom na sisi. Prepumpavali ga bocicom u bolnici, curi mlijeko na sve strane, prestrasno nesto. Pa bih mu dala bocicu, a od nje jos gore :(

Probacem loptu, mazenje trbuscica i okretanje na isti, to jos nismo.
I velite da ce proc? Ozbiljno, ce proc? :D

Loryblue
24.01.2007., 11:47

neću bit pesimist, ali će mu proć tek kad grčevi sami odluče proć.
makar je nama tako bilo.
svašta smo radili i nadali se kako joj mi eto ipak pomažemo. ali ne, dok nisu sami od sebe prestali sve nam je bilo uzalud.
možda jesmo pomogli u smanjenju njihovog intenziteta, ali sigurno nismo ništa napravili da oni skroz prestanu.
priroda je učinila svoje:)

magriz
24.01.2007., 12:20
Zlato mamino staro je 6 tjedana i jede jako halapljivo. Prdi i podriguje, al svejedno ima grceve na redovnoj bazi.
Pomaze samo tocka "mama plesi i nosi me". Nekad tako i 2h u komadu, onda dodje vrijeme za novu klopu, pa jos dok nekim cudom ne zaspi.
Ledja mi otpadaju, osjecam se ko onaj majmun iz crtica koji je dobio Zekoslava Mrkvu za bebu. Ko mi kriv kad ga ne mogu ostavit da place. :zubo:
Caj od komoraca nula bodova, duda pomogne tu i tamo.
Help. :moli:
Pliz.

zmijice, i moj mališa je imao grčeve od 6.tjedna pa slijedećih 6 tjedana. a onda su samo nestali...
nemoj puno eksperimentirati s čajevima od koromača i kima, oni potiču porduckanje, ali i šlajfaju crijeva, a malim bebicama je to često i puno neugodnije...
sab simplex nekima pomažu, nekima ne (nama nisu)
masaža je najdjelotvornija, u smjeru kazaljke na satu, s bebi uljem...

nama je naviše pomoglo kad smo počeli 3-4 puta dnevno raditi vježbice protiv grčeva, poslije previjanja (od ujutro do 17h - da ne muči prduckanje po noći)
1) nauljiti ruke bebi uljem i staviti bebi na trbuščić preko pupka
2) masirati povlačenjem ruku (tvojih) od gore prema dolje (sve preko pupka prema piši) 10 puta
3) skvrčiti nogice na trbuščić i brojiti do 30
4) istegnuti nogice dolje
5) masirati kružnim pokretima - lijevu ruku staviti na pupkić, a desnom opisivati krug oko lijeve u smjeru kazaljke na satu
ponoviti 3)
ponoviti 4)

dva dana nakon što smo počeli redovito vježbati grčevi su se smanjili na pola sata(znali su trajati od 20-24h), a nakon 4-5 dana su skroz nestali...
mi smo vježbali dok mališa nije napunio 3,5 mj preventivno...
s vremenom nam je to vježbanje postalo super, a mališa ga je zavolio i skroz je guštao u tome

:kiss: zmijulincu

putnica
24.01.2007., 14:26
Ovo ne kontam... kako misliš izbljucka?
Da je poanta dražanja za podrigivanje poslije hranjenja bljuckanje, držali bi djecu naopačke okrenutu :zubo:

nije poanta :D, ali s podrigivanjem beba izbaci visak koji je pojela i koji smeta. a hopsanje pomaze :top:

traxdata
24.01.2007., 14:49
masaža je najdjelotvornija, u smjeru kazaljke na satu, s bebi uljem...

to mi je i frendica rekla, da je njenoj malenoj pomogla jedino ova masaža, ništa drugo. ja isto ne bi davala nikakve čajeve, ne vjerujem u njih, a i mislim da tako maloj bebi čajevi nisu potrebni.

Dora K
24.01.2007., 14:55
Ej Zmijice! :kiss:
Moja primadona je imala kolike, kažu da se javljaju negdje oko 10-tog dana i prođu do 3. mjeseca. Moja nema kolike od negdje navršenih 6 tjedana, ali se naučila na nosanje pa se sada dere ako ju ne nosamo :zubo:
Kod mene niš nije pomoglo, kapi za prdenje nula bodova, ja sam se nalokala čaja s kimom i komoračem, prdila sam koooo.... nula bodova, nisam jela gotovo ništa nula bodova, masirala rbuščić kimovim uljem, stavljala topli jastučić na trbuščić, nosala kao putnica, stavljala na trbuhnakon podoja.... i ama baš ništa pomoglo nije tak da ti nažalost nemrem pomoći.
Moja mama ima teoriju da ak djecu puno nosaš da im prije grčevi prođu. Ja sam završila na fizikalnoj, toliko o tome :zubo: jes' da su grčevi ranije prošli, ali ona se i dalje želi nosati, a ja ju nemrem pustiti da se dere pa trčim na fizikalnu i nosam :bonk: Moj magarac ju iz principa ne želi nosati, kao ja sam ju naučila pa sada neka izvolim... :buum:
Valjda majčinstvo nije potaklo gubitak g-hormona u mene već ga još i potenciralo :zubo:

Eto, držim fige da imaš više sreće od mene kaj se nosanja tiče i da grčići čim prije prođu :kiss:

Ljubi bebu:cerek:

Držim fige

putnica
24.01.2007., 15:00
to mi je i frendica rekla, da je njenoj malenoj pomogla jedino ova masaža, ništa drugo. ja isto ne bi davala nikakve čajeve, ne vjerujem u njih, a i mislim da tako maloj bebi čajevi nisu potrebni.

da, zapravo prodje kad zeli s cajevima ili bez :top:
moze se donekle ublaziti masazom, a te sab simplex kapi su mojima doista olaksavale, pa kako je tko sklon kemiji. ;)

nagual
24.01.2007., 17:08
Mi smo koristili Milicon biljne kapi, uz blagoslov pedijatrice. Malome je bilo puno lakse a nama su spasile nebrojeno zivaca. Daje se 10 kapi 15 min prije obroka poslije kojeg najcesce nastupa orkestar. Jedini bed s njima je to sto ih ima samo u Italiji pa ih zato uglavnom koriste ljudi s rijeckog podrucja. Mozda znas nekoga tko ti ih moze nabaviti... Svakako preporucam.

IMF-ovac
24.01.2007., 17:16
nije poanta :D, ali s podrigivanjem beba izbaci visak koji je pojela i koji smeta. a hopsanje pomaze :top:

Pa šta ne kažeš!
Onda ja svoju više neću držati da podrigne nego ću ju okrenuti naglavačke i prodrmati da se izriga :zubo:

putnica
24.01.2007., 17:58
sve si krivo shvatio :rolleyes:
ti moras hopsati sa strucom u narucju, a ne beba :D

Rita
25.01.2007., 06:03
Kazu da se bebe ne mogu razmaziti prvih 6 mjeseci,ali da se nauce na nosanje, nauce se. Cekaj samo kad skupe15tak kila pa ih i dalje nosas.
Neki dan sam ja nosila malu(2mj.) na prsima u nosilici a starija mi zaspala u busu pri povratku iz grada. Stariju sam na bok(ima 14kg) a mala na prsima. I tako uz brijeg po snijegu jedno 100 m kolko imam do kuce. NA sve se covjek nauci;)

Rita
25.01.2007., 06:05
Kazu da se bebe ne mogu razmaziti prvih 6 mjeseci,ali da se nauce na nosanje, nauce se. Cekaj samo kad skupe15tak kila pa ih i dalje nosas.
Neki dan sam ja nosila malu(2mj.) na prsima u nosilici a starija mi zaspala u busu pri povratku iz grada. Stariju sam na bok(ima 14kg) a mala na prsima. I tako uz brijeg po snijegu jedno 100 m kolko imam do kuce. NA sve se covjek nauci;)

anotherguy
25.01.2007., 09:15
Pliz.

mi smo isto bili ludi od sličnih simptoma. naša bubica je stvarno halapljivo jela i zbog toga imala probleme sa bljuckanjem. usred podoja znala bi skriknut tako strašno da nam se koža ledila i nastavila bi neutješno plakati , te bi prestala jesti. također je privlačila nogice prema tijelu, kao da se grči. mislili smo da su kolike.

no kolike se u pravilu javljaju u isto doba dana, a kod nas to nije bio slučaj. pa nam je jednom baka došla i rekla da je i mama isto tako reagirala: u početku podoja sve je ok, ali kad bi (pretpostavljamo) trebalo malo jače povući da dođe do mlijeka, počelo bi vrištanje. pa smo malo obratili pažnju i vidjeli da bi stvarno moglo biti upravo tako, mala je bila lijena za povući! onda nam je već bilo lakše jer i kad bi skriknula, mi bi bili mirni i mala bi se prije smirila. malo tješenja, pa na drugu siku :)

da, i probava nam je bila sumnjiva. nakon podoja smo uvijek radili na podrigivanju, a kad ne bismo uspjeli, postavljali smo malu u kolica u paketini nagnutu oko 30tak stupnjeva. također smo pod uzglavlje u krevetiću podmetnuli neke ručnike i stavili jastučić. ovo nam je pomoglo dosta!!! (računaj da ti beba s obzirom na pelene i široki povoj na vodoravnoj podlozi leži s glavom ipak nižom od trbušćića) mama je probala piti one čajeve od hipp-a , no bez efekta. čajeve ili kapi bebi nismo htjeli davati.

sad beba ima 3 i po mjeseca, kao da je to bilo prije sto godina :)

http://213.191.133.34/bebe/page/2004/02/13/0441006.html

pročitaj, nije loš članak... držim fige :)

anotherguy
25.01.2007., 09:21
eh da zaboravio sam: mi smo našeg zmaja počeli češće dojiti, pa je dobar dio halapljivosti riješen...:)

putnica
25.01.2007., 09:55
u početku podoja sve je ok, ali kad bi (pretpostavljamo) trebalo malo jače povući da dođe do mlijeka, počelo bi vrištanje. pa smo malo obratili pažnju i vidjeli da bi stvarno moglo biti upravo tako, mala je bila lijena za povući! onda nam je već bilo lakše jer i kad bi skriknula, mi bi bili mirni i mala bi se prije smirila. malo tješenja, pa na drugu siku :)

da, ovo sam zaboravila, ako place tijekom dojenja isto se zraka naguta, ovo je dobar savjet :top:

Rosa
25.01.2007., 10:26
Evo pisali smo ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=150613) o tome.

Držim ti fige da što prije prođu:kiss:

nina g
26.01.2007., 09:16
Moja mala je imala 4 mjeseca grčeve, visili smo kod doktora, kupovali smo neke kapi u ljkarni, ne mogu se sjetiti imena, ali malo su pomagale. čaj od komorača obavezno, i kamilica. Tako ti je to, mora probavni sustav proraditi, strpi se, nije to najgore od svega.

Dora K
05.02.2007., 10:15

Oće :D
I kaj je najbolje.... BLIJEDI IZ SJEĆANJA :D

plavva
05.02.2007., 11:58
Oće :D
I kaj je najbolje.... BLIJEDI IZ SJEĆANJA :D

je:D
i onda nakon 3 godine pričaš "pa nije to bilo tako strašno, svega par puta":rofl: srećom me muž podsjeti koliko sam bila izvan sebe...:D

Modesti
05.02.2007., 15:46
zmijice:)
Ništa ti pametnog nemam za reći, a što već nije napisano. Zato šaljem podršku jer sve će to proći i biti zaboravljeno.
Kažu treba paziti na prehranu , ali i bebe koje jedu formulu imaju grčeve tako da to baš i ne drži pretjerano vodu.
Moj prvi sin koji nije bio dojen je imao kolike, a drugo sunce mamino:cerek: koji je dojen, a mama je savjete pedijatrice brzo u smeće bacila i papala sve nije imao grčeve. Pa ti budi pametan.
A sad razmaziti bebu. Ja osobno smatram da je nemoguće razmaziti tako malu bebu.
Moj stariji je bio pažen i mažen ( kao i ovaj mlađi) i sada je već momak, a nije ispao derište.
Mišljenja sam da dodira i ljubavi nikad dosta. Znam da to umara (ja imam bebača od 13 mjeseci koji još doji noću, odustala sam od spavanja:D ), ali to je svakaok dobro za bebu. I neka ti nije problem iskoristiti svaku pomoć koja ti se nudi.
Sretno zmijice, a tvojoj bebi velika pusa:kiss:

anavi01
09.02.2007., 09:16
evo i mojeg iskustva...
imam malu princezu staru 2,5 mjeseca, a rođena je mjesec dana ranije...
ima grčiće svaki dan i to tako vrišti i maše i rukama i nogama od boli... kapi sabsimplex nam nisu pomogle, a u ljekarni smo kupili jastučić punjen košticama trešnje. On se zagrije u pećnici ili mikrovalnoj i stavi joj se na trbuščić i to nekada pomogne...
možete probati

hoze
16.02.2007., 10:41
moj sin je imao grčeve do 4 mjeseca. Tada na kontroli nam je pedijatrica rekla da kada ga hranim na bočicu da ga dignem tj. uspravim što više mogu i grčevi su prestali. Kada je dijete uspravno manje se zraka naguta. Možda bi prestali i sami od sebe, ne znam. Sada imam malu bebu i ona ima puno blaže grčeve.Držim je uspravnije, dajem kapi i masiram trbuh. Kada mi je na rukama dignem joj noge jer joj to paše.

kerbi
25.02.2007., 23:08
Joj i moja curica muku muči s kolikama. Počele isto s dva tjedna, pa se smirile na par tjedana a sad se naglo ponovno pojavile al u velikom stilu. Svaki dan od cca 16 h pa dok ne prestanu negdje oko 19-20h urlici presavijanje i svašta. Probali smo sab simplex, i u onim prvim grčevima je pomogao, ali sad nula bodova. Sad pomaže dječji termofor na trbuščiču i nekakve engleske kapi (harvy nurse ili sl) što su nam poslali prijatelji iz jedne ljekarne. U biti kad joj te kapi dademo na žličicu suzbiju grčeve na jedno pol sata sat, a i poslije nisu tak strašni. Iako sam u petak otkrio neobičnu metodu. malu preko ramena i udri istarske plesove:D
To skužio slučajno kad sam u nedostatku bolje ideje potaknut Pervanovom večernjom školom na Novo počeo s malom cupkati dok je Vitasovič nešto pjevao istrijanski s bendom.:rofl:

ja_sanja
06.03.2007., 17:34
Ako imaš veće grudi, stavi ga potrbuške na njih (stomačić na sisu), i masiraj po leđima.
prednosti:

a) stomačić je pritisnut i na toplom je
b) ne navikavaš ga na ljuljanje i nosanje
c) tu se fino čuju otkucaji srca, pa se dete umiri

Ako varijanta s obimom ne stoji (ili ako grudi tako bole) stavi ga stomačićem preko kolena. To je varijanta u kojoj se ti ne zamaraš.

putnica
03.05.2007., 08:12
svi vi u hr koji muku mucite s kolikama, danas je emisija na hrvatskom radiju, 1. program "Sve o djecjim grcevima" u 13,30. (98,1; 99,3; 94 MHz) uz poseban osvrt na to kako se roditelji mogu osjecati depresivno i nesposobno kad se nadju u situaciji u kojoj ne mogu pomoci djetetu.

ZNANJEM DO ZDRAVLJA - obrazovni program
HR1 03.05.2007. 13:30

Plač djeteta uzrokovan dojenačkim grčevima roditelje dovodi do ludila, što je i razumljivo ako znamo da glasnoća tog plača prelazi 100 decibela, što odgovara glasnoći pneumatskog čekića. Ali roditelje zacijelo više baca u očaj osjećaj nemoći što djetetu ne mogu pomoći, a tada im se nameće i pitanje jesu li oni loši roditelji.
Mogu li roditelji ublažiti bolove uzrokovane dojenačkim grčevima, mora li majka koja doji izbjegavati određene namirnice u svojoj prehrani, pomažu li išta čajevi, zvukovi motora i sušila za kosu? Dojenački grčevi tema su emisije Znanjem do zdravlja od 13.30

ovdje pokusajte za live stream (http://www.hrt.hr/streams/)

:)

mihmih
18.05.2007., 19:07
Jel pomaze caj od komoraca?
Ako ga konzumira beba ili dojilja?

kerbi
18.05.2007., 21:09
Jok. Beba. Čak zna bit kontraproduktivan.

TYANA
19.05.2007., 07:05
moj veci klinac nije imao grceve..nisam ga dojila jer nije bilo mlijeka(znao je jest po 23 puta na dan)..a veci kojeg sam dojila prva dva mjeseca je imao grceve..izgubila sam mlijeko i presla na umjtenu prhranu te je prestalo..
znam da je moja prijateljica imala sa malon problema oko grceva...kupila joj je umjetno mlijeko koje je bas protiv grceva...mislim da se zvao aptamil ili tako nesto ..

kerbi
19.05.2007., 21:00
moj veci klinac nije imao grceve..nisam ga dojila jer nije bilo mlijeka(znao je jest po 23 puta na dan)..a veci kojeg sam dojila prva dva mjeseca je imao grceve..izgubila sam mlijeko i presla na umjtenu prhranu te je prestalo..
znam da je moja prijateljica imala sa malon problema oko grceva...kupila joj je umjetno mlijeko koje je bas protiv grceva...mislim da se zvao aptamil ili tako nesto ..

Aptamil comfort, ili stari naziv je bio Conformil (još se zna pojavit u DM-ovima i nekim ljekarnama u starom pakiranju kao conformil). To sad koristi moja kčer (sad je na dvojci), i nema problema. Mi smo prešli na njega s milumila baš zbog grčeva. Navodno večina proizvođača ima svoju verziju hrane protiv grčeva, i preporuča se držati istog proizvođača zbog sličnijeg sastava i okusa (lakše prihvate). Mihmih, koju hranu ti sad klinac koristi?

rajka0
11.07.2007., 13:08
Pozdrav ljudi!
Evo ja sam postala prvi put mama prije dva tjedna! Imam malu curicu imenom Lana, rođena je točno na termin, teška 3920 a duga 50 cm.
Porod je bio jako težak, provela sam 12 sati u rađaoni, na kraju je moja curica izašla na noge van (valjda nije htjela da joj jedan dan kažu da je pala na glavu - šala).
Stvar je u tome što sam ja neiskusna pa imam dosta pitanja, ako mi želite pomoći.
Naime, Lana je od prije tri dana dobila grčeve i ja joj nikako nisam znama pomoć, pa kupita čaj od komorača (to su mi preporučili), pa me zanima kako joj ja taj čaj mogu davati, koliko količinski i dal prije ili poslije obroka, koliko puta dnevno?
Dal je kome od Vaših beba pomogao?
Ona plaće skoro cijeli dan od 5 sati ujutro, pa do 8 navečer, smiri se samo malo na prsima, al ne dugo. Više neznam što mi je za činiti. Kako da joj pomognem.
Nadam se da ću dobit neki dobar savjet u vezi toga, pa ću nastavit dalje sa pitanjima.

Hvala unaprijed:confused:

baja
11.07.2007., 13:34
o kolikama se već raspravljalo ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=150613) pa malo prolistaj po iskustvima
moja mišica je isto plakala po cijele dane prvi mjesec.... mislila sam da neću preživjeti, a danas se čak i smijem kad se sjetim
drž'te se :)

mandy
11.07.2007., 13:38
probaj sa masažom trbuha, ležanjem na buši, nosi je na ruci tak da je tvoj dlan na njenom trbuhu..
čaj ne pomaže puno....radije joj daj Sab simplex kapi par puta dnevno o 15 kapi ili ako nađeš nurse Hervys kapi....

rajka0
11.07.2007., 13:50
Moju malu čaj uspava al opet nakon sat vremena počinju.
Koliko dugo su trajali grčevi u vaših beba? Do kojeg mjeseca? Kako su u to vrijeme spavali po noći?

mandy
11.07.2007., 14:02
Miha je imao do mjesec i pol al samo 5-6 puta ga je baš bolilo da se derao....i uvijek su se javljali između 21 i 22 sata......inače je sisa sve smirila, on se isprducko i noć opet prespavao (do 2. mjeseca se budio u 3-4 pa u 7-8-)...sas nema buđenja u 3-4.....

Zdenka1980
11.07.2007., 14:09
Mi smo koristili Plantex caj,proizvodi ga LEK Ljubljana

rajka0
11.07.2007., 14:09
O blago tebi.
Lana zaspi oko 8, budi se oko 11, pa onda oko 1, pa od 3-4, pa u 5, i dalje skoro uopće ne spava. Mislila sam da je to zato što sam palila svjetlo dok sam ju dojila, al sad to ne ćinim i opet je isto. Tako da uopće ne spavam jer kako sam već rekla preko dana ima grčeve pa je budna, a preko noći je stalno gladna.
Imam još pitanje. U lijevoj dojci nemam skoro ništa mlijeka, a iz desne mi obavezno svaki dan i po noći curi. Dal da ju onda uopće ne stavljam na lijevu ili da i dalje pokušavam?

rajka0
11.07.2007., 14:13
E da još nešto...
Kad ju nakon cicanja dignem da se podrigne nikad to ne učini koliko god ju tapškala, već ju stavim na bok dok spava pa bljucne nešto malo van. Stolicu ima redovitu, tako da mislim da je to u redu. Kako da joj pomognem da izbaci višak zraka ako ga ima, da ju ne mući?

Štrumpfeta
11.07.2007., 14:34
rajka0, nemoj joj ne davati jednu cicu, mislim da to nije dobro, moraš raditi na tome da jede s obe strane tako da se mlijeko i dale proizvodi-
pokušavaj joj davati lijevu svakako

dobrodšla u klub mama! predlažem ti da pišeš na temu starci zbor jer mi tamo časkamo, tješimo jedna drugu, djelimo i tražimo savjete

Štrumpfeta
11.07.2007., 14:37
što se tiče podrigivanja, meni je to na početku bilo koma, nikako ga namjestiti da podrigne. meni se čini da tapšanje uopće nema veliku ulogu, važno je da se beba dobro namjesti. ja mog držim na ramenu, obje ruke su iznad mog vrata
moj ne podrigne svaki put, trudim se staviti ga na bok ako nije podrignuo

mare83
11.07.2007., 14:40
E da još nešto...
Kad ju nakon cicanja dignem da se podrigne nikad to ne učini koliko god ju tapškala, već ju stavim na bok dok spava pa bljucne nešto malo van. Stolicu ima redovitu, tako da mislim da je to u redu. Kako da joj pomognem da izbaci višak zraka ako ga ima, da ju ne mući?

kad bebu podigneš ne mora odma podrignut, može proći i duže vrime dok ne podrigne, to sam čitala u jednom časopisu za bebe. a što se tiće plinova, ja bi mu skupila noge, kao kad čučne, i onda bi on prnuo i tako par puta, to sam mu radila 4 - 5 puta na dan. nisam ništa koristila za grčeve mu. Svekrva mi je rekla da ispeglam gazu da bude što toplija i omotam mu oko stomaka da je to dobro za grčeve, ali nisam primijetila da mu je to pomoglo. Ali bi se uvik smirio kad bi ga okrenula prema sebi i zagrlila, neznam kakve bi to imalo veze ali bi se smirio i zaspao. to je trajalo 3 - 4 dana kad sam znala za grčeve, dalje nije ni bio nervozan niti bi plakao

mandy
11.07.2007., 15:29
ja Mihaela ne dižem da podrigne...a i kad ga dignem on to odma obavi....a ako ne dignerm, podrigne kad ga prvi put dignerm ili dok leži.....ne opterećujem se time.

Utpala
11.07.2007., 18:15
probaj sa masažom trbuha, ležanjem na buši, nosi je na ruci tak da je tvoj dlan na njenom trbuhu..
čaj ne pomaže puno....radije joj daj Sab simplex kapi par puta dnevno o 15 kapi ili ako nađeš nurse Hervys kapi....

e, tako je, Nurse Hervys sirup je zakon

NanaDeni
12.07.2007., 08:43

Sjetile ste me: nisam smjela jesti zelenu salatu ni mahune. Mali je odmah dobio grčeve (kroz mlijeko).
Kad sam jela luk, ajvar, majonezu ili čips slabije je cicao.
Tako da mislim da treba pripaziti na prehranu majke dojilje.

mandy
12.07.2007., 08:58
neznam koliko hrana utječe na grčeve.....Mihaelu su se javljali uvijek od 21-22 sata a nisam uvijek ručala u isto vrijeme i pazila sam što jedem. kad sam prestala mislit o tome što jedem grčevi prestali.....

Tashi
12.07.2007., 14:23
bome, otkad mi jan ima šlajmić - sa strahom ga dižem na podrig - a njemu se jadničku sve smješalo - grčići, šlajm i mliječac...kombinacija koja jedna drugu pokriva..

moremal
15.07.2007., 08:59
Ne pratim temu od početka, pa me ispričajte ako je već neko to napisao.
Moja cura nije imala grčeve ali sestrini sinovi jesu.
Puno im je pomoglo kad bi ih u toku hranjenja podigla u što viši položaj, tako da su jeli u gotovo skroz okomitom položaju, puno manje bi gutali zrak.
A kad se dijete stavi na rame, onda trbuščić mora biti baš na ramenu, malo nezgodno ali djelotvorno. I naravno uvijek možete lagano masirati područje želuca.
Sretno!

klara_23
16.07.2007., 00:40
S obzirom da sam novi tata i nemam vremena pročitati sve topice dajte ljudi par savjeta kako djetetu ublažiti grčeve???
Ili pomoči nema?

ja sam rodila prije 5mj.,beba mi je imala kolike,kupovala sam kapi u ljekarnoj koje bi oni napravili i davala bebi prije svakog dojenja(svaka 3sata)ali cinjenica je da od toga grcevi ne prestaju samo ublazuje
uvelike pomaze i ako majka koja doji pazi na prehranu
ne smije jest voce osim ako je skuhano,mahunarke nista jako zacinjeno
meni je pomoglo
a kad vasa beba dobije duplu kilazu od porodajne grcevi ce prestati

milkica
16.07.2007., 17:45
moj već ima duplu,a tek su mu 3 mj :cerek: .grčevi nas još uvijek malo zezaju.

milkica
16.07.2007., 17:47
ne kužim zašto ne sirovo voće?pa osim jabuke ništa ni ne mogu skuhati:confused: .ja probala sve od voća,čak i jagode i sve bilo ok.mislim,imao je grčeve,ali isto tako ih je imao i kad nisam jela ništa od toga.

klara_23
17.07.2007., 14:48
ne kužim zašto ne sirovo voće?pa osim jabuke ništa ni ne mogu skuhati:confused: .ja probala sve od voća,čak i jagode i sve bilo ok.mislim,imao je grčeve,ali isto tako ih je imao i kad nisam jela ništa od toga.

moja mala je vec nakon izlaska iz bolnice dobila grceve,slusala sam brojne savjete,ne znam sta bi ti rekla
svako djete je drugacije
moja barbara je nakon mjesec dana dobila 2kg i 200g(rodila se sa 3kg i 100g
a na prvoj kontroli je imala 5kg i 300g)i tad su joj grcici prestali
u biti kazu da ako majka doji da se ne smije nervirat,sekirat a da djeca koja se hrane umjetnim mljekom cesce imaju grceve
ali sve to zavisi od bebe do bebe,mada nije nimalo ugodno kad cujes bolni plac djeteta,ja sam skupa sa svojom malenom plakala

Utpala
17.07.2007., 15:39
moja niti približno nije poduplana a grčića nema više

mandy
17.07.2007., 21:45
ja sam u početku pazila što jedem jela samo rižu i kuhano meso a mučili ga grčevi...kad sam prestala pazit prestali i grčevi.....
mislim da nije bitno što mama jede...on je imao grčeve uvijek navečer od 21-22, nekad sam baš pazila što jedem nekad nisam....nekad sam jela kasno nekad ništa poslje ručka...a on uvijek od 21-22 sata grčeve imao...

Tashi
18.07.2007., 21:53
curke, uzalud vam trud, svirači..ubijate se a dr jovančević - koji drži i savjetovalište i radionice za kolike - kaže - dijete ili ima grčeve ili nema..uzrok se ne zna - najvjerojatnije je mlijeko ko mlijeko jer se pjenuša i time veže na sebe zrak..a sad sve ovisi o zrelosti bebinog želučića i probavnog sustava koliko to pjenušanje uspješno ili neuspješno rješava...

Utpala
18.07.2007., 22:23
i u jednom trenutku tak sami od sebe prođu... Nisam čak niti primijetila kada, samo sam nakon nekog vremena skužila da ih nema već jen cajt...

milky78
18.07.2007., 22:38
i u jednom trenutku tak sami od sebe prođu... Nisam čak niti primijetila kada, samo sam nakon nekog vremena skužila da ih nema već jen cajt...

tako i kod nas bilo...
:s nema ih vise kao na pocetku

mandy
19.07.2007., 14:25
i kod nas....isto nakon par dana skužila da ih više nema....:s

@@novamama@@
31.08.2007., 12:31
moja bebica(mjesec i pol dana)već 10-tak dana ima one druge grčeve, više na kaka za vrijeme podoja(sama cca 3 puta dnavrn)i onda počinje napinjanje da se pokaka ili prducne, a nemože, ALI TO TRAJE PO CIJELI DAN-VEČ 10-TAK DANA, inače je veseo raspoložen, stolice u žute, pazim kaj jedem, ali on zbog toga slabo spava jer ga grčevi stalno bude, dali trebam doktorici, ili neki imaju nesreču da grčevi traju cijeli dan. Inače dojenačke malo ima malo nema, ali kad ima uvijek dolaze u isto vrijeme.

Tashi
31.08.2007., 15:03
ako ti je on veseo i raspoložen, dobro napreduje, dobiva na kilaži - ova napinjanja su normalna..i mog jana zna napinjati i po danu i po noći.ja čak obustavila sab simplex i prešla na nurse harvey's gripe mixture - ali se stanje nakon 2 dana pogoršalo pa se vratila na sab. nurse ima sode bikarbone u sebi koja još više potiče nadimanje.

Wedding
31.08.2007., 15:08
moja bebica(mjesec i pol dana)već 10-tak dana ima one druge grčeve, više na kaka za vrijeme podoja(sama cca 3 puta dnavrn)i onda počinje napinjanje da se pokaka ili prducne, a nemože, ALI TO TRAJE PO CIJELI DAN-VEČ 10-TAK DANA, inače je veseo raspoložen, stolice u žute, pazim kaj jedem, ali on zbog toga slabo spava jer ga grčevi stalno bude, dali trebam doktorici, ili neki imaju nesreču da grčevi traju cijeli dan. Inače dojenačke malo ima malo nema, ali kad ima uvijek dolaze u isto vrijeme.

a sve je to normalno, tako je i nas znalo drzat no sada se stanje smiruje ijako i sada imamo dana kada je dan D - recimo danas a iza nas je i neprospavana noc, sto zbog grceva sto zbog zubica:flop:

mandy
31.08.2007., 21:11
proći će......:kiss: :grli:

amiha1
01.09.2007., 08:45
dijete ili ima grčeve ili nema..uzrok se ne zna - najvjerojatnije je mlijeko ko mlijeko jer se pjenuša i time veže na sebe zrak..a sad sve ovisi o zrelosti bebinog želučića i probavnog sustava koliko to pjenušanje uspješno ili neuspješno rješava...[/QUOTE]

Moj je mali prva tri mjeseca imao grčeve non-stop, i po danu i po noći, plač... Niti su pomogle kapi, niti masaža trbuščića, niti čajevi, ništa, stvarno smo isprobali sve moguće kombinacije. Relativno je kratko bio na mom mlijeku, ali mu nije bilo bolje niti kad smo prešli na adaptirano mlijeko. Kad je napunio 3 mj. grčevi su prestali kao da si ih preko noći odrezao i nakon toga sve je ok.
Jednostavno to je dio bebina života koji ona mora proći, netko lakše, netko teže, sve ovisi, kako i Tashi kaže, o zrelosti bebinog probavnog sustava.
Utjeha je u tome da prođe, nekom prije, nekom kasnije, ali prođe.
Sretno svima koji čekaju da prođe....! :top:

@@novamama@@
03.09.2007., 12:28
Hvala vam curke:kiss: , sad mi je puno lakše, sad strpljenjem se naoružati i čekati da prođe.

lasica76
03.09.2007., 22:25
moj sin je imao kolike.pomagalo je da ga zamotamo u dekicu ili pelenu ako je vruće,tako da se ne može ritati,to je znatno smanjilo plač.nama je jako pomogla udarna doza sab simplexa,a najviše nam je pomoglo dobro podrigivanje.treskanje,truckanje itd je pomoglo,osobito na lopti za pilates,također i smanjenje podražaja u okolini-zvukova,posjeta ljudi,previše divljanja itd.poticali smo ga da što više spava preko dana,i to je bilo ok.kad sam prestala dojiti zbog apscesa pio je prvo hipp od čega mu je bilo koma,pa aptamil 1 isto tako,pa comfort za grčeve-još gore,novolac za grčeve-apsolutna katastrofa.i onda smo otkrili aptamil PRE i preporodili se.ni grčića više,stolica uredna-prije imao zatvor itd.također je važno nategnuti odrzračnik na dudama ako koristite bočicu (to smo tek jako kasno skužili ali je smanjilo grčeve za barem 50 posto).ponekada bi i kupanje pomoglo.imali smo i cd sa snimkom vode koja teče u kombinaciji sa otkucajima majčinog srca.ali u najgorim trenucima bi skoro uvijek pomogao stolac za ljuljanje i umotanost u dekicu-nepogrešivo.:s

lasica76
03.09.2007., 22:28
ako ti je bebina stolica zelena a nije na adaptiranom (tada je normalno jer ima puno sirutke),može biti potpuno normalna pojava,ali se najčešće povezuje sa grčevima i meteorizmom.zapravo je nama tako počelo-prvo su se počele pojavljivati zelene stolice dok sam još dojila a onda su krenule kolike.

Kakica isključivo dojenoga djeteta treba biti žuta i kiselkastoga mirisa. Ako je zelene boje i dijete ima problema s grčevima, može biti da je dijete dobilo previše prvoga mlijeka, bogatoga laktozom. Pustite da vam dijete posisa prvu dojku prije nego ga prebacite na drugu. Na taj će način pojesti i zadnje mlijeko koje je bogato mašću.
Zelena stolica može značiti i moguće probleme s dobivanjem na težini.
Učinite dojenje što jednostavnijim!

lasica76
03.09.2007., 22:30
Jesu li zelene stolice stolice gladi?

Sigurno ste čuli od mnogih kako zelena stolica vašeg djeteta znači da nemate dovoljno mlijeka i da vam je dijete gladno. Opustite se i odahnite jer to nije istina.

Što sve može uzrokovati zelenu stolicu novorođenčeta?

Česte stolice koje su uz to još i zelene i vodenaste mogu nastati zbog osjetljivosti na hranu ili lijekove koje uzimaju majka ili dijete. Razmislite dobro, možda nađete uzrok zelenim stolicama. Dajete li djetetu čaj? Jeste li nedavno primali lijekove? Prima li dijete ikakvu drugu tekućinu osim vašeg mlijeka? Dajete li mu ikakve “kućne pripravke” za kašalj recimo? Sve to može uzrokovati pojavu zelene stolice.

Zelene, vodene i sluzave stolice mogu nastati zbog nedovoljnog sisanja zadnjeg, masnog mlijeka. Moguće je da proizvodite previše mlijeka, da imate preaktivan refleks opuštanja pa na taj način dolazi do neuravnoteženosti između količine prvog i zadnjeg mlijeka koje dijete pojede. Beba može biti nervozna, kao da ima grčeve, može slabo dobivati na težini, a kakanje može biti bolno. Tehnike dojenja kojima se pomaže djetetu da bolje kontrolira protok mlijeka mogu jako brzo riješiti problem.

Nemojte očajavati ako vam dijete ima zelenu stolicu. Mjesta brizi i panici nema. Isključivo dojite, nemojte davati čajeve, ne mijenjajte dojku prečesto nego pustite da dijete samo odluči kada mu je dosta i “problem” ćete najvjerojatnije riješiti.

mandy
04.09.2007., 00:03
i duži boravak stolice u crijevima može "obojat" stolicu u zeleno....oksidacija....

i mi akoror posustali jer je patronažna vidjevši njegovu žuto zelenkastu stolicu rekla da nemam dovoljno mljeka :azdaja:

Wedding
04.09.2007., 00:10
Bartol ima zelenkastu stolicu bas zbog oksidacije tj. kada ne kaka redovito a cim se stolica stabilizira opet je zutozlatne boje:D

maja m
14.09.2007., 08:40
Evo nama se tek razmahali kad je Niko napunio 2 mj :mama: .
Do sad su bili samo u 8 navečer, a sad ga hvataju i ujutro i u podne i popodne...srce malo:kiss:
Kupili smo Ferzym ampule, za sad nisu pomogle, vidit ćemo još koji dan i za svaki slučaj naručili iz Italije nekakve Mylicon kapi.
Zato on siroče i je tolko jeo jer se tješio na cici. Paše mu i ljuljanje na podlaktici potrbuške, a jučer sam otkrila i nov način smirivanja lakši za moju kičmu: kolica po dnevnom naprijed nazad i Fredy Mercury glasno-prespavao ih je ko top:top:

@@novamama@@
18.09.2007., 14:28
Evo nama se tek razmahali kad je Niko napunio 2 mj :mama: .

maja m i kod nas je tako bilo, čula sam da je drugi mjesec najkritičniji, i stvarno kako je drudi mjesec prošao grčevi su malo popustili, sad čekamo još 20-tak dana da skroz prođu.Izdrži taj drugi mjesec:kiss:

maja m
23.09.2007., 15:13
maja m i kod nas je tako bilo, čula sam da je drugi mjesec najkritičniji, i stvarno kako je drudi mjesec prošao grčevi su malo popustili, sad čekamo još 20-tak dana da skroz prođu.Izdrži taj drugi mjesec:kiss:

ali nama je to treći mjesec ako je već napunio 2 mjeseca

mandy
23.09.2007., 16:03
maja neki imaju grčeve do 5-6 mjeseci....sa vremenom oslabe al ih povremeno znaju mučit....:kiss: bebici i ~~~~~~~~~~ da što prije prestanu

milkica
23.09.2007., 17:21
nije neka utjeha,ali Leona još ponekad muče a ima 5 mj.

Mai
23.09.2007., 19:46
moj još ima blage grčeve al odkad koristim sab simplex kapi,jako su rijetki.također koristim čaj od komorača i kim al mu stolica od tog zelena,što sam jučer utvrdila.tako da se mislilm dal mu davat čaj ili ne:confused:

Zmijica
23.09.2007., 20:42
mai, nama je sve to bilo placebo, tj. umirivalo je mater :zubo:
tak da... ne znam sto da ti velim.
da sam ponovo nazad, ne bih davala nis.
al sad mi je lako rec, sad znam da prodju stogod radila :)

zlatka
24.09.2007., 20:58
imam nećaku koja je imala grčeve ali ono. Završila je u Klaićevoj bolnici jer je vrištala da nas je dovodila do ludila. Znate čime su je hranili - rižom. Kod kuće je mama kuhala rižu (dobila je recept u bolnici) i davala djetetu. Pomoglo je. Ja sam isto primjenila na svojoj unuci. Nećete vjerovati djete je prestalo svakodnevno plakati.

magic blue
24.09.2007., 21:03
:confused:
zlatka a koliko su bila stara to dijeca hranjena rizom?

mandy
24.09.2007., 21:17
i bratićeva žena je malenu od tjedan dana hranila mljekom (običnim, kupovnim) i keksima i grčevi prestali.....sad je na grizu....isto sa običnim mljekom.....

zlatka
24.09.2007., 21:20
nećaka je bila stara 3 mj. a moja unuka 8 dana

zlatka
24.09.2007., 21:26
rižu sam kuhala na vodi (bez soli) zaboravila sam koliko riže (mislim 3o zrna)
kada je bila kuhana i popila svu vodu smrvila sam ju sa vilicom i razrijedila sa bebimilom. Da bude fina rjeđa kašica. Bebimil sam pripremila kao što se priprema. Ostalo je grubljih komadića ali ne smeta. Hranila sam ju sa žličicom.
Grčevi su stvarno prestali.

magic blue
26.09.2007., 14:18
zlatka nismo Rode :D ali bi te molila da ovakve savjete dajes sa rezervom jer niti jedan pedijatar se ne bi slozio da se bebi od 8dana daje riza :confused:

zlatka
26.09.2007., 19:19
Daj mi pričaj. Umirala sam od straha kada sam maloj bebi od 8 dana davala ružu. Bila sam spremna juriti na hitnu ako bi se što dogodilo. Ali sve je bilo ok. Ona je pojela 3- 4 žličice ne više. Sutra opet toliko. Ali je vrištanje prestalo. Redovno je dolazila i patronažna sestra i naravno čudila se riži. Ali to je nećaka dobila u Klaićevoj bilnici u Zagrebu. Ja nikako ne preporučujem da to radite i vi. Ja vam kažem šta sam radila ja. Pa mislim ako je to dala bolnica pa k kvragu valjda znaju šta rade. Uostalom otiđite u bolnicu na pedijatriju pa pitajte, nikako ne radite na svoju ruku.

Tajwy
27.10.2007., 18:17
eto i nase zlato malo ima grceve. :(

strasno ju je gledeti onako majusnu kako se previja od bolova. :(
kupio joj tatica kapi simplex... pa da vas pitam (tko ima iskustva s tim kapima) koliko cesto ih smijemo davati bebi?
stolica joj je ponovno zelenkasta, ne vise zlatnozuta (otkad joj dajemo kapi), ali mi se cini da je njoj malo bolje. nisu (hvalaBogu) vise tako jaki i cesti ti grcevi...
srecica nasa kako ju muce te zloce...

maja m
27.10.2007., 23:36
ne znam za te, ja sam davala Mylicon, u Italiji se kupe. znam kako ti je, kad je N. plakao i ja sam:(
ali tješi se da je to normalno i bezopasno i daj Bože da je to jedino i najgore što će morat pretrpit
mi smo s vremenom razvili raznorazne metode, dosta smo mu uspjeli pomoć
neki dan smo skužili da ih odjednom više nema:s
zato, samo strpljivo, proći će:grli:

mandy
27.10.2007., 23:55
eto i nase zlato malo ima grceve. :(

strasno ju je gledeti onako majusnu kako se previja od bolova. :(
kupio joj tatica kapi simplex... pa da vas pitam (tko ima iskustva s tim kapima) koliko cesto ih smijemo davati bebi?
stolica joj je ponovno zelenkasta, ne vise zlatnozuta (otkad joj dajemo kapi), ali mi se cini da je njoj malo bolje. nisu (hvalaBogu) vise tako jaki i cesti ti grcevi...
srecica nasa kako ju muce te zloce...

iako na njima piše prije svakog podoja 15 kapi pedijatri preporučuju max 6 puta dnevno po 10 kapi...jer otjerat će grčeve a stvrdnut stolicu pa eto belaja opet.

ja davala 2-3 puta dnevno (imao je grčeve od 20-22 sata) par sati prije nego bi se javili (oko 15, pa oko 17...nekad i oko 19)...tak da su se dosta ublažili....a stolica ostala ok....

zelenkasta može bit i zbog dužeg nekakanja pa oksidira...

~~~~~~~~~~~ da što prije prođu :kiss: :grli:

Tajwy
28.10.2007., 16:07
hvala vam curke moje drage. :cerek:
pusa vasim bebotima od nas. :kiss:

milkica
29.10.2007., 08:19
kad je bilo najkritičnije ja sam mu davala prije svake papice,stolica mu je i dalje bila tekuća tako da nije bilo problema.

mamaika
29.10.2007., 18:19
dragi zabrinuti roditelji.......uključujem se i ja........pozdrav

možda imam jedno rješenje koje niste još čuli.....:)

preprat s e zove CARVUM CARVI i radi se o čepićima
to je homeopatski pripravak za bebe koje imaju kolike ( a rijetko koja nema!)
a carvum carvi je latinski naziv za kim, a poznato je da kim riješava nadutost probavnog trakta
kolike su bolne jer dijete zapravo bude puno vjetrova koje ne može dobro potisnuti jer metabolizam još nije profunkcionirao te dolazi do nadutosti i strašnih bolova........
pokušajte usporediti situaciju kod odraslih, kad ste u društvu a napuhnuli ste se ,...ne smijete puštati vjetrove i tek se onda začepite i boli za poludit:mig:

naime, iz osobnog iskustva s mojim sinom a i iz iskustva još nekoliko djece mojih prijatelja ovaj preparat koji sam vam preporučila djelovao je već nakon prvog čepića ( kod mog sina) a najviše nakon 3 čepića kod sve djece.....

nakon stavljanja čepića djeca su se dovro ispraznila,...''ispuhala'':) i nakon toga je sve bilo super...nikad više plakanja......eto

ima samo jedan MALI problem,...nema ih kupiti kod nas....morate potegnuti u Austriju a često i kod njih treba naručiti pa ih nabave kroz par dana........

a znam, uvijek neki problem, al djeluje, vjerujte!!!!A valjda imate neke Austrijance frendove:p

putnica
29.10.2007., 19:23
ako pripravak pomaze kao sto kazes, nije zgorega objaviti podatak da postoji ljekarna u zagrebu, na dolcu-kad se popne desnim stubistem od trga, kuce u razini placa, cini mi se da je kbr.4, u vezi, na katu (morat cu potraziti papire i prepisati tocnu adresu i broj) koja narucuje homeopatske pripravke iz austrije, mozda imaju na zalihama i ovaj proizvod.

mandy
30.10.2007., 09:41
za grčiće može i čaj od kamilice sa par zrna kima...meni to i u bolnici rekli al nisam probala...

maja m
30.10.2007., 09:49
za grčiće može i čaj od kamilice sa par zrna kima...meni to i u bolnici rekli al nisam probala...

to sigurno, jer čaj protiv nadutosti za odrasle koji sam pila je kamilica i kim, ako nama pomaže, onda vjerovatno i njima :top:
mi smo pili komorač, al nije mu baš nešto pomogao, a i ne voli ga

ATE13
30.10.2007., 18:40
preprat s e zove CARVUM CARVI i radi se o čepićima

meni je te cepice babica preporucila, i nazalost mom malom nisu pomogli... :(
ni cajevi koje sam ja a i on pili ...
i svasta sam dobila od babice i doktora sve homeopatsko, i sve i te cepice i neke kapi (sab simplex) su iz iskustva drugih mama pomogli njihovoj djeci, ali mom malom ne :bonk: tako da vodim rat s tim grcevima, i nadam se da ce proci nakon 3 mjeseca, ako ne neznam vise ni sama :rolleyes:

mandy
30.10.2007., 18:46
to sigurno, jer čaj protiv nadutosti za odrasle koji sam pila je kamilica i kim, ako nama pomaže, onda vjerovatno i njima :top:
mi smo pili komorač, al nije mu baš nešto pomogao, a i ne voli ga

komorač stvrdnjava stolicu...pa ih onda to može mučit...

Plavo oko
30.10.2007., 21:09
Sad ću vam ja ispričat....Moja mala dobila je grčeve u prvom misecu to je bilo ajme. Niko živ nije spava u kuči. Probali smo kapi simplex, probali smo čajeve žive i nežive. Stavi malu da spavaj na trbuhu, pa nek spava na boku, pa san na kraju ja spava u dnevnom boravku. Sve ove preparate san isproba ali to je živo sranje. ALI to nije sve, kako san se ja jada svima živima o mom problemu tako je to došlo i do jedne moje poslovne partnerice i ona vam lipo mene zovne i kaže da mi može naručit i Francuske neki gel koji se stavlja na jezik bebi. Gel se zove POLYSILAN UPSA i to ime je za mene do daljnega sinonim za spas. Od kada ga mala koristi spavan ko veliki....

tough_cookie
02.11.2007., 13:24
dragi svi,

kao prvo, zelim svima s malim bebicama da uopce ne dobiju grcice, a onima koji ih imaju, da sto prije nestanu!

nego, sad sam nesto trazila na internetu, pa mi izbacilo ovu stranicu:

http://www.svet.co.yu/?state=3&izdanje=11&broj=61&clanak=8671

mozda niste probali neki od savjeta, a mozda pomognu. :drzifige:

pusa vama i bebama. :kiss:

putnica
27.11.2007., 15:14
dizem

Wedding
27.11.2007., 22:35
Kazu da jako dobro pomaze prokuhana voda u kojoj se kuhao kim, ja to nisam isprobala jer sam saznala kada su nas grcici napustili ali sam cula od svih koju su to probali da je super i da pomaze:ne zna:

mandy
27.11.2007., 22:38
i ja to čula al nisam probala...na 1 dcl vode 3 zrna kima...tak su mi rekli..

Wedding
27.11.2007., 23:03
i ja to čula al nisam probala...na 1 dcl vode 3 zrna kima...tak su mi rekli..

e to je taj recept:top: , cak su mi rekli i da moze i 5 zrna bez problema...(kim se prokuha u vodi i ostavi bar 20 minuta da se namace)

ixi
28.11.2007., 15:06
Kupila sam preparat koji se zove Nurse Harvey's - isto sadrži kim, sodu bikarbonu...uglavnom, daje se žličica nakon jela. E sad, nekad vidim rezultat i beba zaista mirno odspava i nema grčeva, a tu i tamo se svejedno pojave!!! Uvijek u mlijeko stavim i kapi Sab Simplex. Pedijatar nam je rekao da je, kad grčevi počnu, podignemo i "protresemo" da se još podrigne...pokušavamo sve i svašta...samo da ju ne boli. Nadam se da će uskoro prestati!!!

Wedding
28.11.2007., 19:43
Kupila sam preparat koji se zove Nurse Harvey's - isto sadrži kim, sodu bikarbonu...uglavnom, daje se žličica nakon jela. E sad, nekad vidim rezultat i beba zaista mirno odspava i nema grčeva, a tu i tamo se svejedno pojave!!! Uvijek u mlijeko stavim i kapi Sab Simplex. Pedijatar nam je rekao da je, kad grčevi počnu, podignemo i "protresemo" da se još podrigne...pokušavamo sve i svašta...samo da ju ne boli. Nadam se da će uskoro prestati!!!

nije ti pametno kombinirat dvije vrste pripravka, uvijek koristi samo jedan , znaci ili Nurse ili Sab. Ja sam cak zvala i uvoznika Nursa da cujem sta oni kazu i to su mi i potvrdili:top:

mandy
28.11.2007., 22:20
naravno da će potvrdit da koristiš samo jedne....i to vjerojatno njihove :lol:

ne može štetit ako se koriste oba a oba imaju sastojke protiv grčeva...možda baš ta kombinacija pomogne...

Wedding
28.11.2007., 22:29
naravno da će potvrdit da koristiš samo jedne....i to vjerojatno njihove :lol:

ne može štetit ako se koriste oba a oba imaju sastojke protiv grčeva...možda baš ta kombinacija pomogne...

ne naprotiv, nitko mi jednom rijecju nije sugerirao da mora bit njihovo nego su i oni sami rekli da ne koristim skupa nego ili jedno ili drugo jer bi moglo doci do nuspojava...a i sam nacin djelovanja im nije isti (objasnjavali su mi al se vise ne sjecam), uglavnom Nurse se resorbira u organizam i mora se drzat uputstva dok se Sab ne resorbira i smije ga se davat cak i pri svakom obroku, pitajte pedijatre o tome:top: pa ce vam sve reci

mandy
28.11.2007., 22:52
mi smo koristili Sab iiako piše davat pri svakom obroku naša pedijatrica rekla nikako ga ne davat više od 4 puta dnevno jer skao se daje previše stvrdne stolicu pa je bebi teško kakat...

ja sam mu davala oko 4 pa oko 6 al po 10 kapi jer su ga lovili grčevi od 8-10....i nekad je pomoglo nekad manje...:ne zna:

a neznam koliko može doć do nuspojava ako se daje Sab i nešto na biljnoj bazi kao Nurse...jer svejedno je dajem li kapi ili čaj od komorača uz Sab kapi i sl....a kapi je lakše dat, a Mihael npr. nije htio čajeve...

Wedding
28.11.2007., 23:00
a neznam koliko može doć do nuspojava ako se daje Sab i nešto na biljnoj bazi kao Nurse...jer svejedno je dajem li kapi ili čaj od komorača uz Sab kapi i sl....a kapi je lakše dat, a Mihael npr. nije htio čajeve...

Meni su za nuspojave rekli oni sami tako da im vjerujem i to mi je rekla i pedica, a nije isto davat neki pripravak kao sta je Nurse i kombinirat ga sa cajem ili kombinirat Sab i Nurse.......

Pitaj pedicu kako moze stvrdnut stolicu kada se izlucuje sa sljedecom stolicom iz organizma i ne talozi se nego se izbacuje u potpuno istom obliku?... bas me zanima odgovor:rofl:

milkica
29.11.2007., 07:50
Leon koristio sab simplex 3,5 mjeseca i naš NIKAD mu nije stvrdnulo stolicu.a davala mu prije svake klope.

Marcus deKrieg
02.12.2007., 21:16
Ili pomoči nema?

ni mojoj nisu!

beba mora imati grčeve sto je znak da joj se formira probava i privikavanje organizma na "vanjsku" hranu - mlijeko.

Grceve mozes ublaziti nosajuci je u narucju da ti ona lezi, tepas joj malo, bilo sta cime bi joj odvratio paznju od boli, naravno bit ce dana kada ce bit crvena ko paprika i neces ju moci nikako smiriti.
ali imash chajeve od komoracha, kamilica isto zna pomoch a mozes i od doktora zatrazit kapi protiv grceva tojest "sirup".
nakon 3 mjeseca grcevi prstaju vecinom ali onda ti dolaze zubi pa si na istom :D

žena i ja smo jedva podnosili plač i vrisak kad ima grcheve ali izdura se i to uz dovoljno ljubavi.
ali smo i mnogo puta naisli na neprofesionalan pristup doktora pedijatra cime je bilo gadnih svadja izmejdu mene i njih.
Pogotovo kad ti dijete vristi dodjes u ambulantu na hitnu, nakon tebe dodje neki djed i doktorica kaze da udje djed da ja mogu cekati a djete vristi od bolova cijeli dan i na kraju aj sestra nas upeljala, pregleda ona dijete i propishe recept za upalu uha a uho joj nije ni prekontrolirala.
Ja kazem d je pregleda detaljno ili cu je prijaviti komisiji i doktorica dobije slom zhivaca samo zato sto sam htio kao "novi" tata da znam sta se dogadja mojem djetetu. Na kraju vozim 22 km jos da dodjem do dezurne ljekarne i gospodja na pultu se zgraza nad lijekovima koje je doktorica propisala.
Uzeo dijete sjeo u auto vozao se 20 km-h kroz ulicice bez prometa i dijete zaspalo.

Svaki put kad je imala grceve zagrijem auto, stavim je pored sebe i vozimo se do 20 km-h kroz ulice gdje nema prometa.
cak i to sa autom je najvishe puta upalilo.

maja m
03.12.2007., 09:50
to smo mi radili-auto ili kolica i vozi-spas :s !!!

abilan
09.01.2008., 12:24
Evo da se i ja požalim. I moja mrvica ima problema s grčevima i to skoro posli svakog obroka. Tako da me muka vata kad je moram podojiti jer znam što slijedi. Dajemo joj kapi Simplex ali ne pomaže, a i ja pijem čaj za dojilje i to ne pomaže. Sad sam kupila čaj od komorača pa ću viditi oće li joj to pomoći. Stvarno sam luda i više ne zam što da radim. Ne možemo je ni muž ni ja vše gledati kako se jadna mući. Baš se vidi kako je boli. Užas!
Jedva čekam kad će proći. Inače, sad ima 6 tjedana.

mandy
09.01.2008., 23:07
~~~~~~~~~~~~~ da grčevi što prije prođu :kiss:

abilan
14.01.2008., 16:40
Evo da se javim da je kod nas došlo do promjene na bolje. Dajemo malenoj hippov čaj od komorača i čini se da djeluje. Već nekoliko dana nema grčeve. Odnosno ima ih neki put, ali to traje po niti desetak minuta i ubrzo prođu. Hvala Bogu!
I najvjerojatnije je i moj prestanak pijenja kave s mlijekom isto pomogao prestanku grčeva. Naime, onih par dana kad je imala grčeve ja sam ujtro popila bijelu kavu, tako da izgleda da je i to bilo uzrok grčeva.

Čokolada07
14.01.2008., 18:29
Evo da se javim da je kod nas došlo do promjene na bolje. Dajemo malenoj hippov čaj od komorača i čini se da djeluje. Već nekoliko dana nema grčeve. Odnosno ima ih neki put, ali to traje po niti desetak minuta i ubrzo prođu. Hvala Bogu!
I najvjerojatnije je i moj prestanak pijenja kave s mlijekom isto pomogao prestanku grčeva. Naime, onih par dana kad je imala grčeve ja sam ujtro popila bijelu kavu, tako da izgleda da je i to bilo uzrok grčeva.

:top::top::top: Bravo.. mi se i dalje mučimo...

mi_ama
17.01.2008., 00:09
:top::top::top: Bravo.. mi se i dalje mučimo...

slatkice moja budi dobra malenome Frakku i ne ljuti ga i nece imati grcice!!! :mig::p

Ivanita5
18.01.2008., 13:15
Moja malena je imala tako snažne grčeve da bi se plakanje pretvorilo u vrištanje od kojeg bi se ukočila i ostala bez zraka. O kapima Milicon sam pročitala tu na Forumu i odmah ih nabavila iz Trsta (kod nas ih nema), davala sam ih curici 5 dana, i više nikad nije bilo grčeva. Kapi su odlične, jer su jedino one pomogle. U dva mjeseca, koliko su grčevi trajali, probali smo mnogo toga, ali te kapi su zakon, nisu skupe, oko 12 eura.

Ivanita5
18.01.2008., 13:17
Mnogo pomaže i lagana masaža leđa (u smjeru kazaljke na satu) i lagane vježbice s nogicama + masaža trbuha!!! Pročitajte ovaj podforum od početka, ja sam te vježbice tu našla prije par mjeseci.

maja m
18.01.2008., 13:18
Moja malena je imala tako snažne grčeve da bi se plakanje pretvorilo u vrištanje od kojeg bi se ukočila i ostala bez zraka. O kapima Milicon sam pročitala tu na Forumu i odmah ih nabavila iz Trsta (kod nas ih nema), davala sam ih curici 5 dana, i više nikad nije bilo grčeva. Kapi su odlične, jer su jedino one pomogle. U dva mjeseca, koliko su grčevi trajali, probali smo mnogo toga, ali te kapi su zakon, nisu skupe, oko 12 eura.

Vjerovatno moj post, znam da sam pisala o njima :mig:. Nama ih nisu riješile, daleko od toga, ali su ih bar malo ublažile za razliku od drugih preparata:top:

Čokolada07
18.01.2008., 13:40

..i ja sam pisala o njima... nama one jedine nisu ništa pomogle...ali ama baš ništa....od svega šta sam mu davala još najbolje pomaže sab simplex... i već par dana mu dajem nurse harvey s sirup i to mu špricom štrcnem u usta i nagnem glavu pa ne može popljuvat i čini se da pomalo pomažu..prdi ko lud...

Čokolada07
18.01.2008., 13:44
slatkice moja budi dobra malenome Frakku i ne ljuti ga i nece imati grcice!!! :mig::p

E kad bi to pomoglo da prođu...:mig:

abilan
20.01.2008., 13:26
ma proći će to...

Cattleya
01.02.2008., 22:16
Pozdrav svima.
I mi se mučimo s grčevima. Nije jako dramatično što se plača tiče, ali se tako napinje da se gotovo redovito izbljucka. Kad se to dogodi onda krene plakanje jer joj ode i u dišne puteve pa kašlje, hvata zrak- katastrofa! Da li netko zna gdje se mogu kupiti vrećice s košticama za grčeve?

Čokolada07
02.02.2008., 10:02
Pozdrav svima.
I mi se mučimo s grčevima. Nije jako dramatično što se plača tiče, ali se tako napinje da se gotovo redovito izbljucka. Kad se to dogodi onda krene plakanje jer joj ode i u dišne puteve pa kašlje, hvata zrak- katastrofa! Da li netko zna gdje se mogu kupiti vrećice s košticama za grčeve?

...čula sam da ima u dm-u al ih nisam vidjela... probaj otić pa vidjet...

...i usput da se pohvalim nas grčevi po malo napuštaju.. nema ih već par dana...:top::top::top: zahvale Nurseu...:s:s:s

mandy
02.02.2008., 12:48
o kakvim se košticama radi?

cattleya proći će i grčići..:kiss: :grli:

čoksa :lux: što grčići prestaju :kiss:

minjamat
02.02.2008., 22:20
Nas su satrali grčevi u 2. mjesecu, ali čim smo ušli u 3. drastično manje, samo od sebe.
A prije nema šta nismo probali... koromač čaj, kim čaj, simplex kapo, Harvey...
sve to malko pomaže..dijete prducka al ga svejedno boli svakodnevno.
Sada plače uru vrimena prije nego istovari stolicu (oker goooomila!!!:s) cca svaka 3,4 dana, pa smo opet 3 dana mirni, tj on je miran ko bubica.
(tu i tamo mu još dam po gutljaj hippovog koromača za svaki slučaj)

Cattleya
03.02.2008., 11:01
o kakvim se košticama radi?

cattleya proći će i grčići..:kiss: :grli:

čoksa :lux: što grčići prestaju :kiss:

Nisam niti ja znala dok negdje na prvim stranicama ovog foruma nisam pročitala da se radi o košticama trešnje u jastučićima koje se zgriju. Ja pitala po biljnim ljekarnama i svi su me blijedo gledali.
Ma znam da će proći grčevi, i već je sada bolje kako je bilo ranije jer ipak mirno spava po noći. Inače moja beba nije jako puno plakala i vrištala, ali se tako napinje i stenje da se i izbljuca. Niti to nije tako strašno, pa većina beba bljucka, ali meni je strašno kad joj to krene u dišne puteve pa se zagrcava, a ponekad doslovno davi. Već sam je nekoliko puta obrnula naopako da izađe ono što mora izaći i da dođe do daha. Taj dio mi je bio prestrašan.

mandy
03.02.2008., 11:04
ja sam takav jaszučić dobila u Dove paketu za Božić...al nemam pojma gdje mi je....ako ga nađem mogu ti ga poslat...

mama&tata
03.02.2008., 17:01
Pozdrav svima.

mama sam curice od 5 tjedana koja se također bori sa grčevima ali imam ja jednu malu foru za to, s obzirom da joj svaku večer počnu oko 19 h ja je fino oko te ure stavim u toplu kupkicu, to toliko opušta mišiće i nju općenito da su se ti grčevi ublažili. i dalje je muči, neće od toga prestat ali makar ne vrišti... nakon toga je stavim u krevtić i lagano masiram trbušćić dok ne prestanu.. vjeruj mi smo se nakon 10 dana doslovno ne spavanja spasili.. savjet sam dobila od jedne patronažne sestre

Cattleya
03.02.2008., 21:13
ja sam takav jaszučić dobila u Dove paketu za Božić...al nemam pojma gdje mi je....ako ga nađem mogu ti ga poslat...

Bilježim se sa štovanjem.

Ivy-KC
07.02.2008., 09:04
Ili pomoči nema?

Dragi Cuki, jaaaako dobro znam kako ti je-naša klinka ih je imala do neka 4,5 mjeseca ili čak duže. Radi se o tome da beba pohlepno jede/sisa i navuče puno zraka u trbuh , dio se ne vrati podrigivanjem i to onda boli. Druga verzija je da beba navečer nekako mora sve viđeno kroz dan , sve novosti, nekako posložiti da si rastereti glavicu i da lakše zaspi, pa vrišti i na kraju sama od sebe zaspi. Ne znam šta da ti kažem osim da pokušate biti što smireniji, čuvajte ju, mazite, nemojte previše paničariti (mi smo valjda svaki drugi dan zvali hitnu itd) i ne slušajte one koji misle da ste vi za to sve krivi.Stvarno prođu sami od sebe. Mi smo svee iz ljekarne isprobali,već me panika lovila podvečer dok sam znala šta me čeka, po vani sam je nosala dok ne zaspi...Ma sve. I na kraju prođe samo od sebe. Takav ti je život.I male bebe.:ne zna: Sad sam opet trudna i znaš da me tih grčeva najviše strah od svega što bi moglo biti s drugom bebom.Ah vele da se to događa s prvim bebačom jer su onda roditelji nesigurni u sebe pa..Ko bi znao.

vandea
07.02.2008., 10:22
ma, nije nuzno da je od prebrzog hranjenja, gutanja...nije nuzno ni da je od majcinog mlijeka....moja je andrea vristala 6 mjeseci, probali smo sve...pomagale su jedino tople obloge na trbuscicu i moj plac(valjda bi prepoznala moj ocaj pa bi potrpila malo cist da se ja smirim:))...vana pak nije imala nijedan grcic ali je zato bljucala 5puta u minuti(andrea nikad) i kad se tog mirisa sjetim...evo, odmah mi muka....
po meni, utjehe nema, pomoci neke velike nema...ali, olaksavate djetetu sa njeznim masiranjem, toplim oblogama i cajem...nikako od komoraca(moja iskustva s njim su da samo pojacava grceve) nego kamilica...

vandea
07.02.2008., 10:25
Ivy-KC...sad si i mene prepala:horor:...ja sam skoro zaboravila na sest mjeseci nespavanja, zdruzenog plakanja i sl...ipak je to bilo prije par godina.... ako me to opet ceka(a trudna sam opet pa je mogucnost velika)...dobit cu na zivce:s

ina25
24.02.2008., 15:02
zanima me vaše iskustvo,mama san sina od misec dana,i borimo se s vjetrovima koji su dosta bolni koliko primjetin i jako teško kaka,odnosno traje po tri ure,uz grčenje i plakanje-povremeno,probude ga vjetrovi,zanima me koliko kamilica može pomoć doista,mali uglavnom papa bebimil??da li ga on zatvori?uskoro iden pedijatru,ali eto pitan,da čujen vaše mišljenje-već duže vrime čitan vaša iskustva,pa evo i mene i Rina!:)

Precious X
24.02.2008., 15:41
ja bi samo rekla DOBRODOŠLI! :mig::cerek:

ina25
24.02.2008., 16:03
hvala,i kao što vidin čeka me lipo vječno ludilo sa mojim malin seronjom

NikaZg
24.02.2008., 21:30
Moja malena je dosta rano, s petnaestak dana zbog prevelikog gubitka na kilaži morala uzet dohranu i par dana je bilo prestrašno na bebimilu -- od riganja u mlazu :(, preko bolnih grčeva do teškog kakanja i kako se meni činilo pretvrde stolice za novorođenče. Po savjetu patronažne i prijatelja koji su imali slično iskustvo prešli smo postepeno na aptamil i dijete mi se bukvalno preporodilo - zlatnožuta stolica, nikakvih problema, dijete s voljom jede, nema grčeve ama baš nikad (kuc, kuc u drvo), ponekad prducka, no ne smeta je :D, i napreduje super, taman kako treba.

Ne znam da li bebimil ima probiotike u sebi - mislim da je to ključna prednost aptamila i sličnih adaptiranih u odnosu na formule bez probiotika - potiče razvoj korisne flore u crijevima; tako da je probava bolja a i manja je vjerojatnost crijevnih infekcija. Nije naravno dobro i zdravo kao mamino mlijeko, al ako se već ide na adaptirano ne vjerujem da od formula s proioticima na tržištu postoji bolje u ovom trenutku; barem koliko sam uspjela proučiti.

Ako mijenjaš adaptirano, u svakom slučaju - polako, kroz par dana, nikako ne odjednom, i obavezno kreni s jutarnjom dozom da možeš pratit kako beba reagira. Zlu ne trebalo, da se slučajno ne pojavi kakva alergija na novu formulu.

Pitaj pedijatra u svakom slučaju, i puno sreće!

Čokolada07
24.02.2008., 21:44
zanima me vaše iskustvo,mama san sina od misec dana,i borimo se s vjetrovima koji su dosta bolni koliko primjetin i jako teško kaka,odnosno traje po tri ure,uz grčenje i plakanje-povremeno,probude ga vjetrovi,zanima me koliko kamilica može pomoć doista,mali uglavnom papa bebimil??da li ga on zatvori?uskoro iden pedijatru,ali eto pitan,da čujen vaše mišljenje-već duže vrime čitan vaša iskustva,pa evo i mene i Rina!:)

A jel mu daješ kakve tekućine? Kad je beba na adaptiranom obavezno mora uzimati i dodatno tekućine. Moj zvrk je bio na Bebimilu i svakodnevno sam mu između obroka davala čaj od kamilice i nismo imali nikakvih problema. Sad smo na Aptamilu AR zbog refluksa i dalje mu dajem kamilicu.

P.S. dobrodošla

petra051
25.02.2008., 10:36
Po savjetu patronažne i prijatelja koji su imali slično iskustvo prešli smo postepeno na aptamil i dijete mi se bukvalno preporodilo - zlatnožuta stolica, nikakvih problema, dijete s voljom jede, nema grčeve ama baš nikad (kuc, kuc u drvo), ponekad prducka, no ne smeta je :D, i napreduje super, taman kako treba.

Gdje kod nas ima kupit Aptamila sa probioticima ,ja ga nisam vidjela?

ina25
25.02.2008., 13:41
upravo jučer dala tekućine,mislin i prije san davala malo bi popio,i to je to jučer je baš bia žedan ajme,i mislila san da treba tekućine,ali eto puno savjeta sa strane,pa više ni sam ne znaš što je najbolj,,sutra pedijatru i dobila novi jedan savijet,naime počeo je pljucat,nekad više,nekad manje,uglavnom,nekad je to mlaz,i poveliki,kažu mi da ne kažen pedijatru ka slat če me na razne pretrage,a u biti nije ništa ka ozbiljno,i što sad??????? p.s.hvala na odg

zrnce soli
25.02.2008., 14:22
upravo jučer dala tekućine,mislin i prije san davala malo bi popio,i to je to jučer je baš bia žedan ajme,i mislila san da treba tekućine,ali eto puno savjeta sa strane,pa više ni sam ne znaš što je najbolj,,sutra pedijatru i dobila novi jedan savijet,naime počeo je pljucat,nekad više,nekad manje,uglavnom,nekad je to mlaz,i poveliki,kažu mi da ne kažen pedijatru ka slat če me na razne pretrage,a u biti nije ništa ka ozbiljno,i što sad??????? p.s.hvala na odg

:confused:Ne kužim, je li poanta da ti dijete bude doro ili da ideš/ne ideš na pretrage???
Pedijatar je tu da nam da savjet i da nas usmjeri što i da li uopće napraviti od pretraga. Svakako mu treba reći sve što nije ok s bebom, on će jedini znat procijenit što dalje napravit.
Kloniti se savjeta susjedstav i inih...

pink5
25.02.2008., 14:27

Naravno da moraš reći to pedijatru,moj isto prducka nekad,ali ja ga dojim. Pomogne kamilica,ali skuhaj neka bude jako blaga

Čokolada07
25.02.2008., 14:56

Ako ti beba često bljucka moguće je da ima refluks...zato obavezno to reci pedijatru. Mi samo imali problem sa bljuckanjem i onda nam je pedi preporučila Aptamil Anti Reflux i od tada je bolje i više ne bljuca. I ako treba ići na pretrage ja bi išla i na njih sto samo da mom djetetu bude dobro.. da mi je znati ko ti je samo dao taj savjet. Ja pedijatrici znam i sitnice govoriti samo iz straha da se ne razvije u nešto ozbiljnije.

ina25
26.02.2008., 14:38
Ma naravno da planiram sve reći i pitati pedijatricu,to nije sporno,...u petak iden pa ću vidjeti,malo san se inform o aptamilu,čini se puno bolji od bebimila ali prije pregleda nemam namjeru uzimat ništa,malo pije moje mliko-ja ga nemam za noć-dan,ali po noći moram bebimil za sad!!negdje san ovdje čitala da i od maminog mlika mogu imat grčiče???!!!!

putnica
27.02.2008., 15:21
spojila sam s temom o grčevima, a o refluksu mozes nesto vise doznati na temi Refluks (http://www.forum.hr/showthread.php?t=172428) :mig:

NikaZg
27.02.2008., 21:46
Gdje kod nas ima kupit Aptamila sa probioticima ,ja ga nisam vidjela?

mea culpa, lapsus - mislila sam prebiotici a napisala probiotici :)

Naravno, zaboravila sam spomenuti, davali smo vode bebi u početku polako pomalo na žličicu i poslije i sad na bočicu s najmanjom rupicom; između obroka.

ina25
27.02.2008., 22:36
Večer,danas smo bili kod pedijatrice,mali je ,zdrav,lipo napreduje,dobia na kilaži,njena preporuka da ne mjenjam sad hranu???!!da ostane na bebimilu,a ja koliko imam mljeka da i dalje dajem,samo nemam ga više toliko,odnosno sve manje.ne znam nisan baš zadovoljna s pedijatricom malo mi se površna djelovala,onako ne znam sve je bilo dosta brzo,možda je meni sve ovo novo,uglavnom dajem kamilicu,i malo rijedji bebimil,tako mi se savjetovalo,i malo je bolje,barem mi se čini,ne znam,noas je spava dosta dobro,probudia se samo jedan put,popapao,i opet sleep,samo da ostane tako!

marci
27.02.2008., 22:39
moja ima grceve ali ja onda najcesce ju skinem i sebi na gol trbuh.. i dajem sab kapi.. ali sto se tice kapi ne cekam da ima grceve nego joj dajem svakih 4 sata tak da sam skuzila da jucer i danas nije imala grceve.. vidjet cemo za ubuduce.. i skuzila sam da od mandarine ili narance moja dobije.. a inace jedem sve.. i grah i luk i sve sve..

Cattleya
28.02.2008., 07:32
Bok cure.

Moja beba je imala grčeve, a pogotovo kad bih pojela paradajz i neki tvrdi sir. E onda je s 2 mjeseca počela bljucati i povraćati i nakon svakog dojenja sam ju doslovno po 2 sata nosala da se ne ispovraća.Pedica rekla da bebe bljuckaju, a da je ona dobro jer dobro dobiva na težini. Na kraju sam na svoju ruku prestala piti kravlje mlijeko i pomalo je potuno prestalo povraćanje- mogu je spustiti nakon dojenja bez straha. I dalje bljucka ali to je ništa prema onom što je bilo....

GameDeveloper
28.02.2008., 13:30
INA25 beba ti može imati grčeve i od majčinog mlijeka nema to tolike veze sa mlijekom koliko ima sa malenim bebinim crijevima koja se razvijaju..Ja sam svoju dojila prva 2mj. i stvarno sam pazila što jedem i opet je imala grčeve nekih 10-15 dana.nakon toga ništa .sada smo na bebimilu i sve super.Ja isto nebi mjenjala bebimil,možeš ga napravit malo rijeđe ali ne puno(bit će mu vodenasto pa će ti brzo tražit jest,tako je barem moja..)Stolica će mu se izregulirat moja na bebimilu kaka 2-3 puta na dan,a za piti joj dajem koromač.Pa da probaš s njim? a jesi probala SAB SIMPLEX KAPI?

ina25
28.02.2008., 15:13
Da znam da može,ali eto pitam dajemo čak san njega prvog počela davat-komorač,a onda san čula i za kamilicu,kod njega to nije učestalo i u isto vrime,nego jedan dan ok drugi ne,,pratim osluškujem,njega vjetrovi probude i bolni su mu,čini mi se da sad lakše kaka,ali muče ga još vjetrovi,nisan uzela kapi i nisan tila ništa na svoju ruku,a pedijatrica je rekla da ne još ukoliko ne postane jače??!!da dodjem kroz misec-imat če dva tada,pa čemo vidjet,ne znam,znam i za koštice ,i kapi razne,raspitujem se i znan da je mali i da se navikava ali eto tila bi olakšat,i onda hrpa savjeta sa strane,pa ni sama više ne znan što bolje!!ni pedijatrica mi se ne svidja baš hm

Tonk@
28.02.2008., 15:47
Moj kikiriki je isto imao problema sa grčevima ali njemu je grčeve izazivao Bebimil. Kako je u rodilištu počeo dobivati Bebimil tako smo i doma nastavili dok ja nisam uvidjela da se svaki puta nakon obroka previja. Zvala doktoricu i ona veli probaj promjeniti mlijeko, krenula ja sa Hippom,grčevi prestali a on stalno gladan.Na kraju sam naravno našla informaciju na netu i prešla na Comformil i našoj sreći nije bilo kraja. Sit i bez grčeva. Frendica je rodila nakon 3 mjeseca isti problemi, ispričala sam joj svoju priču, ona je napravila isto i spasila se. Eto toliko od mene... :mig:

ina25
28.02.2008., 16:08
Comformil?? hm i meni se činilo da mu bebimil ne paše ali pedijatrica je rekla ne mjenjat i kako njemu nisu grčiči u isto vrijeme teško mi je procijenit,zna se dogodit da tek uru uru i po,poslje jela počne ga frkat,previja se hm

ina25
28.02.2008., 16:23
Malo dosadjujem,ali da li mu miksanje mog mlika-bebimila može raditi problema naime,ja nemam puno mlijeka,za dan,dva do tri puta,ostalo bebimil!!!smatrala san da barem malo dobiva mog mlijeka,eto ka zdravije je,pa ostalo nadoknadit bebimilom ne znam da li mu to smeta možda,odnosno njegovim crijevima??a što je sa Nanom,mislim da se tako zove,nisam sigurna,bez napada molim ha ha

Tonk@
28.02.2008., 18:31
Gle,ne vidim razlog zašto bi mu tvoje mlijeko smetalo osim ako se nepravilno hraniš. probaj promjeniti mlijeko neće se ništa dogoditi a možda mu bude bolje. Inače Comformil je mlijeko namjenjeno baš protiv grčeva i eto nama bilo super i super je napredovao.

GameDeveloper
28.02.2008., 20:54
probaj ako baš hočeš i taj comformil,ali i moja je imala isto opisane grčeve kao i tvoj,a bila je samo na sisi.. ja sam joj davala kapi i nisu joj pomogle ali su joj olakšale.. i znaš šta nemoj nikoga sa strane slušat(ja jesam pa su me zaje.. sa dojenjem) nego slušaj svoj instikt to ti je najbolje..

ina25
28.02.2008., 21:38
Ni ja više ne slušam nikog,jedino me brine to njegovo bljucanje,čitala san o refluksu ,ne znan ne želim sad unaprijed postavit neku dijagnozu..a pogotovo jer je pedijatrica rekla da je normalno,valjda bi ona reagirala,čini mi se da dosta bljuca,onako u luku,ali ne uvijek odnosno ne poslje svakog jela,mislin da ču privatno otići pedijatru....ako ništa smirim sebe da čujen da je sve u redu,,,dva dana je ok ,onda počinje ludilo od dan-dva,pa opet dan ok,pa opet plakanje,grčevito,mora da ga nešto muči,jednostavno osićan

Čokolada07
29.02.2008., 10:24
Ni ja više ne slušam nikog,jedino me brine to njegovo bljucanje,čitala san o refluksu ,ne znan ne želim sad unaprijed postavit neku dijagnozu..a pogotovo jer je pedijatrica rekla da je normalno,valjda bi ona reagirala,čini mi se da dosta bljuca,onako u luku,ali ne uvijek odnosno ne poslje svakog jela,mislin da ču privatno otići pedijatru....ako ništa smirim sebe da čujen da je sve u redu,,,dva dana je ok ,onda počinje ludilo od dan-dva,pa opet dan ok,pa opet plakanje,grčevito,mora da ga nešto muči,jednostavno osićan

Mi smo imali problema s refluksom i znaš šta mi je rekla pedijatrica kad sam joj rekla da sumnjam da su grčevi povezani sa refluksom...rekla je : Proći će kad naraste! :eek::eek::eek: A šta da ja do tada gledam kako mi dijete pati i vrišti od bolova i da čekam da naraste... nakon što sam inzistirala preporučila nam je Aptamil AR i od tada sve super... :top:

ina25
29.02.2008., 14:38
Čokolada,može odgovor,po kojim si ti simptomima postala ili bila sigurna da je refluks,ili sumnjala,čitala san,ali me zanima što te najviše vuklo ka njemU,da si inzistirala?'?

Čokolada07
29.02.2008., 15:39
Čokolada,može odgovor,po kojim si ti simptomima postala ili bila sigurna da je refluks,ili sumnjala,čitala san,ali me zanima što te najviše vuklo ka njemU,da si inzistirala?'?

Imao je grčeve koji nikako nisu prestajali.. probali smo sve žive preparate i ništa nije pomoglo ili bi pomoglo samo djelomično... i onda me nazvala frendica koja je bila u problemima kao i ja ali ona doji svog malog. Moj je jeo kombinirano moje mlijeko i Bebimil i kad sam totalno ostala bez mlijeka onda samo Bebimil. Rekla je kako joj mali non stop bljucka (kao i moj).. bori se sa ciciom (moj sa bocom).. nemirno spava....budi se u plaču...(kao i moj) i onda sam malo istraživala po netu i kod mog zvrka primjetila još neke od simptoma (slinio je i često štucao). I kad sam pedijatrici rekla da sumnjam sa su mu grčevi povezani sa refluksom rekla mi je to što je rekla... onda sam joj počela nabrajati ostale simtome koje je imao a ne samo grčeve i kad je vidjela koliko sam već luda preporučila nam je Aptamil AR (Anti Refulks) i dala uputnicu za bolnicu (za gastroskopiju) ako mu se ništa ne poboljša... i hvala Bogu bilo mu je bolje...počeo je jesti kako treba...više nije bljuckao..grčevi su se smanjili (sad ih više ni nema)...bolje je spavao... nije imao isprekidani san i budio se u plaču... Pedi nam je rekla da mu nastavim davati Aptamil AR do četvrtog mjeseca a onda ćemo se pokušati prebaciti na obični Aptamil... Od Bebimila odustajemo...

..evo ovdje imaš link o refluksu... http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=207&Show=1743

ina25
29.02.2008., 16:03
ok,hvala,hm moj noću spava noćas od 23-5 ujutro,ali bljucka,doduše ne poslije svakog jela,i malo slini,i zna štucat....čitala san već na rodinoj str o geru....

GameDeveloper
29.02.2008., 16:46
ok,hvala,hm moj noću spava noćas od 23-5 ujutro,ali bljucka,doduše ne poslije svakog jela,i malo slini,i zna štucat....čitala san već na rodinoj str o geru....

Ina,nemoj žurit s odlukama to ti je moj savjet.možda mu nije ništa.moja je isto bljuckala i danas malo bljucka ne nakon svakog obroka to ti je normalno,štucala je u svih 16 ponekad par puta na dan i to ti je normalno,imala je puno i bolnih vjetrova i sve se to izreguliralo i prošlo..sada ima 4mj. i 11 dana i uopće je ne čujem kad i ako ima vjetrove,ne štuca skoro nikako eto samo malo bljucne pogotovo ako nije rutnila..sačekaj još malo ako možeš ili pitaj najbolje ti je patronažnu ili doktoricu na svoju ruku sama nemoj ništa.. to ti je moj savjet,a ti kako hočeš.. :ne zna:
P.S. super ti je noćas spava e još da ti tako ostane..

ina25
29.02.2008., 17:02
Ma znaš da san i sama odlučila pričekat još malo,i osluškivat,nemam namjeru ništa sama..,nije nemiran cilo vrime,još ču osluškivat pa vidjet....

NelaZg
25.03.2008., 11:29
veliki pozdrav svima...nasa beba ima malo vise od misec dana, u zadnje vrime stenje, napreze se u snu, zna i zaplakat. Isto tako priko dana jadna sva se zgrci, napreze, prducka i kad place cila se zacrveni u licu. Jutros se probudila prije 3 ure, plakala i pokakila se. Inace, stolica joj je zuckasto zelena i nije ni mekana a ni tvrda. Nakon sta je to obavila bilo je vrime za hranjenje, ja je nahranila (na bebimilu smo), rutnila (podrignila) je dva - tri puta i to dobro te san je spustila u krevetic. Posli san vidila da je tri puta bljucnila. Ne znan kako da joj pomognen. Lagano san luda, panika me vata...danas popodne cu zvat pedijatricu...evo sad se probudila, napreze i prducka..

mandy
25.03.2008., 17:10
probava se uhodava...neku djecu do 6 mj starosti muči kakanje, prduckanje....ako je sve ok kad obavi svoje onda se nemaš što brinuti :kiss:

Nefertiti111
25.03.2008., 20:09
veliki pozdrav svima...nasa beba ima malo vise od misec dana, u zadnje vrime stenje, napreze se u snu, zna i zaplakat. Isto tako priko dana jadna sva se zgrci, napreze, prducka i kad place cila se zacrveni u licu. Jutros se probudila prije 3 ure, plakala i pokakila se. Inace, stolica joj je zuckasto zelena i nije ni mekana a ni tvrda. Nakon sta je to obavila bilo je vrime za hranjenje, ja je nahranila (na bebimilu smo), rutnila (podrignila) je dva - tri puta i to dobro te san je spustila u krevetic. Posli san vidila da je tri puta bljucnila. Ne znan kako da joj pomognen. Lagano san luda, panika me vata...danas popodne cu zvat pedijatricu...evo sad se probudila, napreze i prducka..

Draga Nela25, meni je tako bilo s mojim malenim,on sad ima skoro 2 mjeseca i u zadnje vrime mu je puno lakše,iako zna i sad naprezat se,plakat,prduckat i bljuckat. Prije je imao puno problema s time. I stomačić mu je bio napuhan i nekad tvrd na dodir,stalno se mučio i bljuckao i prduckao,pa sam ga vodila kod pedijatrice koja mi je rekla da se nagutao dosta zraka i to ga muči u stomačiću i da on to mora izbacit iz sebe i da zato prducka i grči se,da nije ugodno ni odraslom čovjeku imat crijeva puna zraka pa tako ni maloj bebi. A za bljuckanje mi je rekla da se nećemo zabrinjavat dok napreduje na kilaži,iako je nekad znao bljuckat i do sat-dva iza obroka i to ono usireno,već skoro probavljeno mlijeko. Ja ga hranim svojim mlijekom,ali se izdajam i dajem mu na bočicu jer neće da sisa na sisi,a na bočici se beba uvijek naguta puno više zraka nego na sisi - iako se i na sisi može nagutat zraka,nema tu pravila,ali čula sam da više zraka povuče na bočicu. Ja sam svome uzela one Anti Colic bočice sa ventilom za zrak,sad koliko pomažu - nije da više nikako nema problema s prduckanjem,ali dosta manje. Sad ne znam jel to zbog bočica ili mu se crijeva polako privikavaju, neću ništa tvrdit,al znam kad sam vidila te bočice rekla sam da ću ih uzet pa šta bude ,bar ću znat da sam sve probala,jer ga je stvarno mučilo to stalno prduckanje. I nakon svakog obroka sam ga obavezno nosala dok ne podrigne,a nekad bi znao ne podrignut i po 45 min,možeš zamislit kako je to ubitačno bilo kad bi ga hranila noću,a kad bi ga spustila bez da podrigne sve bi izbljuckao ili nekad čak i povraćao. Sad,hvala Bogu,nije više toliko pa ga uspijem spustit i bez da odmah podrigne :s Nadam se da je to iza nas. Pedijatrica mi je rekla da je to normalan dio u razvoju svake bebe,ali ja sam šizila jer je na dane bilo ajme kakav bi bio. Ali,svaka beba je za sebe,ja sam ti samo ispričala svoj slučaj,isto ti lipo odvedi malu kod pedijatrice da se uvjeriš da je sve ok,jer znam,nisu ni meni pomagle priče drugih dok se nisam uvjerila da je sve ok,a onda sam krenula na sve te taktike kako bi mu olakšala da izbaci sav taj zrak iz sebe i manje bljucka. E da, i još mi je rekla da za prduckanje pomaže ako mu masiram trbušćić u smjeru kazaljke sata,to valjda pomaže da se taj zrak u crijevima spusti,ali to triba napravit ranije,a ne kad ga to već uhvati mučit.

NelaZg
28.03.2008., 07:17
evo uhvatila malo vrimena da se javim...na brzaka jer stenje i napreze se, prducka jadna, pupica je muci pa ce se vjerojatno probudit svaki cas...zvala san pedijatricu rekla mi je da provan sa babynos uljem, trazili svugdi to ulje kad ono to uopce ne postoji nego postoji mast, ali eto kupili mast i evo isprobat cemo je...sinoc su je uvatili oko 22 sata dok se jadna nije pokakila posli je zaspala ko top..lakse mi je kad vidin i kad procitan ove postove jer vidin da nisan sama, muz radi vecinu dana tako da ima dana da kad dodje s posla cim udje u kucu ja ga zoven i on stoji sa njon jer ja san luda, placen skupa sa njon od muke. Grozan osjecaj gledat je tako malecku kako se napreze i place a ne mogu joj pomoc :rolleyes:

NelaZg
28.03.2008., 08:10
jos samo da nadodan...imamo te cuce anti collic na bocicama, jutros je hranjenje i drzanje trajalo od 5:45 do 6:45 imamo dvi - tri stanke za podrigivanje, ona sama tako trazi tocno vidin na njoj izbaci cucu i cila se zacrveni, podignen je ona podrigne i opet nastavljan sa bocicon...inace, u bolnici kad san bila sve bebe placu traze papicu jedino moja nista, spavala po cile dane, prisilno budjenje i hranjenje, molila Boga da pocne plakat i trazit bocicu, a sad mi se srce slomi kad je cujen da place :(

mandy
28.03.2008., 08:38
probajte sa kapima NUrse Hervys ili Sab simplex...nama sab pomogao..ja mu davala kapu 2 puta dnevno...oko 14 i oko 18..njega su oko 20 hvatali grčići..:top:

Nefertiti111
28.03.2008., 08:50
probajte sa kapima NUrse Hervys ili Sab simplex...nama sab pomogao..ja mu davala kapu 2 puta dnevno...oko 14 i oko 18..njega su oko 20 hvatali grčići..:top:

Ja gdje god sam tražila Sab simplex u ljekarni mi rekli da nemaju,u jednoj su mi čak rekli da ih povlače s tržišta,sad je li to istina...:ne zna:

NelaZg
28.03.2008., 21:21
nekako ne bi tila na svoju ruku joj dat, prvo cu provat s ovin sta je pedijatrica rekla i ukoliko ovo ne pomogne provat cu sa tin. Vidit cemo kako ce proc ova noc :)

ina25
29.03.2008., 09:11
ja san morala promjenit mlijeko na svoju ruku,recimo,da san slušala pedijatricu svoju,maleni bi mi se još patio,dobro da nisan,promjenila ,preznojila se i mali ok.čak san i nurse uzela na svoju ruku,i isto pomoga,a po njoj i se ja strpila i masirala trbuh......................................eto moje iskustvo

machkala
29.03.2008., 09:38
Ja gdje god sam tražila Sab simplex u ljekarni mi rekli da nemaju,u jednoj su mi čak rekli da ih povlače s tržišta,sad je li to istina...:ne zna:

to su i meni rekli...mm je bio u valjda 10 apoteka i nigdje ih nije mogao naći...
u jednoj apoteci su bili dobili jednu pošiljku i kažu da su planuli u jednom danu...

moja beba isto ima grčeve ,dajemo joj onaj sirup i pomaže koliko toliko...

koma živa :(

Leonee
29.03.2008., 11:33
Ja I beban pijemo probiotic premium od vitalitiy-a.. I pazim sto jedem.. Grcici nisu nestali, ali su se smanjili :s

dersu
29.03.2008., 12:08
pored svega sto ste naveli, mojoj bebi jako pomaze i relaksator koji ima dodatne umirujuce vibracije koje omogucuju bebi da se lakse isprdi.

evo kako izgleda (one visece igracke se mogu izvaditi):
http://www.burlingtoncoatfactory.com/IWCatProductPage.process?Section_Id=12923&pcount=&pn=1&Product_Id=464475&SearchedProduct=t

ina25
29.03.2008., 16:00
Dersu,moj mali još samo sa vjetrovima ima problem,nekad se lakše isprdi,nekad teže,znači,relaksator pomaže?? Ima 2 mj i tj dana

Lali Puna
29.03.2008., 16:34
moja beba ne podrigava...koliko god ju dizala, ona ne podrigne
patronažna je rekla da to nije bed, da nek ju samo držim na boku
dosta bljucka, dosta štuca, zadnja dva dana ništa ne spava preko dana i stalno traži cicu te se napreže, stenje, grči i crveni dok ne prdne
jesu to grčevi? refluks?

kak da ju 'natjeram' da podrigne?
inače, popišanih pelena dovoljno, kaka ok, stolica super i po boji i po teksturi :D
na težini dobiva slabo

CosmaShiva
29.03.2008., 16:42
moja beba ne podrigava...koliko god ju dizala, ona ne podrigne, zadnja dva dana ništa ne spava preko dana i stalno traži cicu te se napreže, stenje, grči i crveni dok ne prdne

na težini dobiva slabo

probaj ju malko po leđima tapšati/lupkati možda podrigne,tak sam ja sa svojima.
ovo ak se grči i crveni,to su grčići sigurno.
kako znaš da slabo dobiva na težini?
moj klinjo je prvi mjesec dobio 1,6 kg a curka samo 900g.
obadvoje samo na cici.mislim da je od 500g na mjesec sasvim normalno za djecu na cici samo.

Lali Puna
29.03.2008., 17:48
kako znaš da slabo dobiva na težini?

pa po vagi!

mislim da je od 500g na mjesec sasvim normalno za djecu na cici samo.

pih, da dobije 500 grama u mjesec dana mi bi feštali!
vidjet ću što će reći sljedeće vaganje, no kako sad stvari stoje dobila je jedva 250 u tri tjedna

Leonee
29.03.2008., 18:19
Moj "mali" :zubo: je u 3 tjedna dobio 1,3kg.. Isto je samo na cici. Mislim da je premalo 250g I da ces mozda morati nadohranjivati.. Ali vidit ces sto ce reci pedijatrica..

Btw, nije ni moj u pocetku bas podrigivao.. :confused: pa je poceo sam od sebe.. :ne zna:

Lali Puna
29.03.2008., 18:45
Moj "mali" :zubo: je u 3 tjedna dobio 1,3kg.. Isto je samo na cici. Mislim da je premalo 250g I da ces mozda morati nadohranjivati.. Ali vidit ces sto ce reci pedijatrica..

no shit, sherlock!
doduše, u dogovoru s razumnom paronažnom i razumnom mnome koje smo svjesne da sve bebe ne napreduju jednako niti jednakim tempom (neke dobe slabo prvi mjesec, ali napreduju k'o blesavi drugi) čekamo jš jedno vaganja pa ćemo vidjeti

simple mind
29.03.2008., 19:04
Koliko se ja sjećam (a imala sam jednu dobru pedijatricu koja me je uvijek znala umiriti kad bi' ja šiznula), klinci koji su dojeni manje dobivaju na težini i to je sasvim ok. Samo ti lijepo doji i nemoj se niš uzrujavati. Kad počneš dohranjivati bočicom onda najčešće prestanu sisati - a bolje da manje dobiva na težini pa da je na kvalitetnoj prehrani, nego da je na "umjetnoj" hrani, makar dobivala više. U početku je to koma, dok se ne ustalite, kasnije bu sve ok, samo hrabro i nemoj odustati! :grli:

Lali Puna
29.03.2008., 19:11
tnx
zato i jesmo na cici još uvijek i nismo brzopleto odmah uveli bočicu
osim brojke na vagi, svi ostali pokazatelji su ok (redovno kaka i piški, stolia dobre boje, živahna...)

Ani4
29.03.2008., 19:28
Slazem se da ne treba odmah uvesti bocicu. Moja je jedan mj. dobila samo 100, a onda za tri tj. 600. A samo je na cici i skroz je isto hranim. Meni je rekla pedica da je beba graciozna (ko mama; cerek:), pa ne dobiva puno na tezini. Ali zato cm idu ko ludi.

Lali Puna
29.03.2008., 20:34
ja svoju zovem manekenka :D

Leonee
29.03.2008., 20:34
no shit, sherlock!

Ne razumijem ovaj tvoj sarkasticni komentar :confused:
..pls objasni :kava:

Obzirom da je moja beba dobila u 3 tjedna skoro 1,5kg, a hrani se iskljucivo mojim mlijekom, naravski da mi je ovih tvojih 250g u istom razdoblju cudno.. Prevelika je razlika.. Ali, ok.. Kako napisah amen ce dati neko strucniji. (pa mi nije jasna ova tvoja izjava)

A I znam da je frendici bilo preporuceno dohranjivanje jer je mali slabo dobivao na kilazi. I nisu prestali dojiti, teta doktorka je objasnila "tehniku" kako ga recimo prevariti da uvijek trazi cicu. Kasnije je mislim dojila bez dohrane :misli:.. U ovo nisam ziher, ali nekako mi je u sjecanju da je na kraju samo dojila, bez kombinacije.
Bas cu je pitati.

Nefertiti111
29.03.2008., 20:35
to su i meni rekli...mm je bio u valjda 10 apoteka i nigdje ih nije mogao naći...
u jednoj apoteci su bili dobili jednu pošiljku i kažu da su planuli u jednom danu...

moja beba isto ima grčeve ,dajemo joj onaj sirup i pomaže koliko toliko...

koma živa :(

Danas bila u ljekarni,dobili su ih,sad kažu da je valjda bio samo zastoj u pošiljci pa ih nigdje nije bilo :ne zna:

Lali Puna
30.03.2008., 11:49
Ne razumijem ovaj tvoj sarkasticni komentar :confused:
..pls objasni :kava:

moj sarkastičan komentar je trebao značiti da si mi otkrila toplu vodu
da i bez tebe znam da je 250 g u 3 tjedna priličn malo i da ću možda morati nadohranjivati
a i da sam živčana ovih dana :D
(iako, ti bi vjerojatno rekla da sam uvijek takva :D)

pink5
30.03.2008., 12:10
moj sarkastičan komentar je trebao značiti da si mi otkrila toplu vodu
da i bez tebe znam da je 250 g u 3 tjedna priličn malo i da ću možda morati nadohranjivati
a i da sam živčana ovih dana :D
(iako, ti bi vjerojatno rekla da sam uvijek takva :D)

Više ne obadivam tvoj sarkazam,dapače da prestaneš sa svojim sarkastičnim komentarima,zabrinula bih se:rofl:. Ipak si još pri sebi,bez obzira na muke,proći će,samo strpljenja,svima nam je tako bilo,malo mi je falilo da se ne koknem:lol:. Ta težina je dosta mala,a kako si sama rekla,mala ti je cijeli dan na cici. Možda tvoje mlijeko nije dovoljno hranjivo,čula sam da ima i takvih slučajeva,sad koliko je to istina,nemam pojma.A bože moj,ako bude trebala nadohrana,što sad,ni prva ni zadnja.Samo ti čuvaj svoje živce,brzo će se sve unormaliti

Lali Puna
30.03.2008., 12:29
ne, ne..zadnje vaganje je bilo prije no što je visila na cici cijeli dan

evo, danas je ok. čak spava više od pol sata u komadu i ne traži cicu non stop!
bit će da je bio skok famozni :D