PDA

View Full Version : Posao profesionalnog vojnika

stranice : [1] 2 3

catus69
25.06.2006., 12:41
Ciao ekipa!
Ovako; s obzirom da sam 100% zeznuo faks a sa završenom gimnazijom nemam bas neke perspektive u poslovnom svijetu, živo me zanima mogućnost ostanka u hrv. vojsci, tj. postati profesionalni vojnik. Još nisam odradio vojni rok, pa bi se (ako je moguće!) tokom služenja dodatno obrazovao za tu svrhu.
Ako netko ima BILO KAKVE INFORMACIJE, molim da mi pojasni. Bilo tu, bilo na mail catus@net.hr. Unaprijed hvala!:kiss:

jellobiafra
26.06.2006., 10:04
Pa kud bas u vojsku...ti bas oces najebat i gotovo:) U vojsku normalni ljudi idu samo onda kada moraju! Da sam na tvom mjestu upisao bi npr. visu gređevinu ili informatiku i i imas gotovo siguran posao. Bio sam u vojsci i mislim da vojska nije ono sto ti mislis da je! Zapravo...sta ja pricam, idi u prof. vojsku...ne budi pickica kao ja :)

KILLERDOG
26.06.2006., 11:53
Pa kud bas u vojsku...ti bas oces najebat i gotovo:) U vojsku normalni ljudi idu samo onda kada moraju! Da sam na tvom mjestu upisao bi npr. visu gređevinu ili informatiku i i imas gotovo siguran posao. Bio sam u vojsci i mislim da vojska nije ono sto ti mislis da je! Zapravo...sta ja pricam, idi u prof. vojsku...ne budi pickica kao ja :)

tak je
uostalom kak možeš zeznut faks
a sam si si kriv za gimnaziju bolje bilo koja srednja nego gimnazija

snowleopard
26.06.2006., 12:22
tak je
uostalom kak možeš zeznut faks
a sam si si kriv za gimnaziju bolje bilo koja srednja nego gimnazija

Kakva glupost. Sve ovisi o tome sto zelis nakon srednje skole.

Saber
26.06.2006., 12:31
Kakva glupost. Sve ovisi o tome sto zelis nakon srednje skole.

Definitivno, ako znas da ides na faks, jos ako znas na koji nema do gimnazije. Naravno ako si neodlucan ili ako nisi uvjeren da ces moci zavrsiti faks onda je bolje otici u nekakvu srednju gdje dobijes struku.

Vojky
26.06.2006., 12:50
Definitivno, ako znas da ides na faks, jos ako znas na koji nema do gimnazije. Naravno ako si neodlucan ili ako nisi uvjeren da ces moci zavrsiti faks onda je bolje otici u nekakvu srednju gdje dobijes struku.

Slažem se, imati samo gimnaziju je jedno od najlošijih rješenja. Na kraju - ako nemaš sreće ući u kakav knjigovodstveni servis - često budeš prodavač sa znanjem grčkog i latinskog.

spy
26.06.2006., 13:53
Ciao ekipa!
Ovako; s obzirom da sam 100% zeznuo faks a sa završenom gimnazijom nemam bas neke perspektive u poslovnom svijetu, živo me zanima mogućnost ostanka u hrv. vojsci, tj. postati profesionalni vojnik. Još nisam odradio vojni rok, pa bi se (ako je moguće!) tokom služenja dodatno obrazovao za tu svrhu.
Ako netko ima BILO KAKVE INFORMACIJE, molim da mi pojasni. Bilo tu, bilo na mail catus@net.hr. Unaprijed hvala!:kiss:

Za vrijeme odsluženja vojnog roka sam bio na takvom mjestu da sam mogao vidjeti otprilike kako je raditi tamo tako da ti ne bih baš preporučio, ako imaš bilo kakve druge mogućnosti. Plaće su male, može te preseliti bilo gdje, a stambeno pitanje u tog gradu gdje si premješte se rješava tako da dobiš sobu u vojarni i plaćaš ju par stotina kuna, a s obzirom na plaću teško da ti se isplati najam.
Druga stvar je, ako želiš koliko toliko napredovati opet moraš imati faks, da bi dobio časnički čin, jer po novom sistemu, za određeni broj godina starosti moraš doseći odgovarajući čin koji je opet vezan sa stručnom spremom, tako da ti se sa SSS-om može dogoditi da završiš u penziji sa 35 godina, tj da ti "daju otpust".
Što se tiče samog zapošljavanja, objavljuju ti se natječaji, pogledaj malo stranice od morha

Ibiza
26.06.2006., 22:36
Čovjek vas ne pita za ročnike već profi.
Prvo ćeš imati veću plaću sa faxom.
Imati ćeš (ne gotovo, već) sigurnu plaću.
Nakon 20 g možeš u penziju.
Imam prijatelja u mornarici i nitko se ne žali.

slow_cheetah
27.06.2006., 22:25
ja ne vidim razlog zasto nebi isao u vojsku. ja sam cura i da mogu(a mogu,al tu su neki dr faktori ukljuceni)prva bi otisla u tu vojsku!

jellobiafra
28.06.2006., 06:03
ja ne vidim razlog zasto nebi isao u vojsku. ja sam cura i da mogu(a mogu,al tu su neki dr faktori ukljuceni)prva bi otisla u tu vojsku!
e ova ti je zbilja dobra :s
....poslusaj nju, moja sestricna od 7 godina bi ti rekle isto, i onda nastavila slagati svoju zbirku salveta...:rofl:

spy
28.06.2006., 07:07

pa ti drugi faktori i jesu problem:)

NN100
29.06.2006., 16:34
Ciao ekipa!

jebes vojsku. nejdi u regularnu vojsku odi u civilnu.

ja sam isao u regularnu vojsku i sjebao si zdravlje. nije bilo nista ni za jesti a kamoli nesto drugo.

vaci
29.06.2006., 18:05
e ova ti je zbilja dobra :s
....poslusaj nju, moja sestricna od 7 godina bi ti rekle isto, i onda nastavila slagati svoju zbirku salveta...:rofl:

momčino iz bijafre :D 3 cure iz moje generacije su u morhu :s :s i to kao djelatne vojne osobe, ne kao državni službenici (razlika - plaća, mislim i beneficirani staž, činovi blabla)

doduše radi se o osobama sa VSS, svi su morali proć 6 mjeseci obuke (dakle i one muške persone koje JESU već prije odslužili vojni rok)

inače pokretaču topica predlažem da se zaposli ka trgovački putnik ili sl. - tu su ipak nekakve šanse za napredovanje :o a brate i plaća će mu bit veća

jellobiafra
30.06.2006., 06:26
momčino iz bijafre :D 3 cure iz moje generacije su u morhu :s i to kao djelatne vojne osobe, ne kao državni službenici (razlika - plaća, mislim i beneficirani staž, činovi blabla)

doduše radi se o osobama sa VSS, svi su morali proć 6 mjeseci obuke (dakle i one muške persone koje JESU već prije odslužili vojni rok)

inače pokretaču topica predlažem da se zaposli ka trgovački putnik ili sl. - tu su ipak nekakve šanse za napredovanje :o a brate i plaća će mu bit veća

nemoj da te zavara avatar, nije mi to prava slika:)
i da znam da imaju zene u vojsci...smjesno izgledaju u maskirnim uniformama, pogotovo kad su stare, guzate i debele:rofl: , a tek kad pokusaju biti stroge sa rocnicima:rofl: :rofl: :rofl:

trgovacki putnik:eek: ?, mislim da mu je onda ipak bolje u vojsci;)

vaci
30.06.2006., 09:56
sori, mislila sam na unapređivača prodaje, izlude me svi ti nazivi.
Unapređivač prodaje mu je idealan, samo nek ima vozačku :s :s

žene u vojsci koje ja spominjen ne rade sa ročnicima, al ne bi se minjala sa njima jer ih je razbacalo od pule, preko sinja do jastrebarskog :D

Booya
14.06.2007., 09:55
Da li itko zna link ili informacije u vezi mjesta obavljanja radne duznosti u profesionalnoj vojsci s obzirom na dodijeljeni rod te isto tako web stranicu ili nesta di ima opis duznosti pojedinog vojnog roda. Unaprijed hvala

Trampi
25.06.2007., 13:20
[www.morh.hr [/URL]

SunBlade
25.06.2007., 18:27
Da li itko zna link ili informacije u vezi mjesta obavljanja radne duznosti u profesionalnoj vojsci s obzirom na dodijeljeni rod te isto tako web stranicu ili nesta di ima opis duznosti pojedinog vojnog roda. Unaprijed hvala

Koji rod te zanima?
Mozda ti mogu pomoci posto sam i sam pro vojnik... :top:

Jericho
25.06.2007., 22:38
u kojoj si vojarni?

bhoy82
29.06.2007., 19:52
jericho i sunblade u kojoj ste vi vojarni??

Dinko17
19.09.2007., 11:02
Zanime me rad u vojsci. Plaće, radno vrijeme, opis posla i slicno, mogucnost napredovanja, sa koliko se ide u penziju i kolika je...

stankec01
19.09.2007., 17:00
Zanime me rad u vojsci. Plaće, radno vrijeme, opis posla i slicno, mogucnost napredovanja, sa koliko se ide u penziju i kolika je...

Tek bi trebao početi raditi, a već misliš o penziji.
Ako kreneš kao skupnik to ti je najniži čin, mislim da ti je plaća oko 3300 kn.
Jedino ako imas neki adekvatan faks onda bi mogao krenuti od natporučnika gdje bi ti ja mislim bila preko 5000 kn.No po onome što sam ti ja vidio radni uvjeti su teški, a to se najviše odnosi na lizanje šupka nadređenima kako bi mogao napredovati.Po meni bolje uzmi lopatu pa kopaj na njivi nego to...

Ab_Origin
19.09.2007., 17:30
lizanje šupka nadređenima kako bi mogao napredovati.

Kako izgleda, to jedino i spada u opis posla u vojsci u mirnodopsko vrijeme. Placa je mala, ali sigurna (s obzirom na to o kakvom se poslu radi).

Pilatus
19.09.2007., 17:47
Plaća običnog vojnika sigurno nije ispod 3500 kn.Negdje je oko 3800 bez dodataka.
Uvjet za penziju se ispuni nakon 20 godina službe.

SunBlade
20.09.2007., 19:42
Radim u vojsci i kao vojnik dobijem mjesecno placu cca 4200 kn. Znaci tu ne ubrajam straze i ostale stvari.

cortomaltese
23.09.2007., 11:48
Pozdrav. Zanima me dali su počeli ponovno primati zaposlenike u vojsku? Zadnji put kad sam se raspitivao u MORH-u (mislim da je to bilo 99.) su prestali primati nove ljude.

Markoleo
23.09.2007., 12:18

pa ne bi u vojsci radil ni za 15000 kn.

Pilatus
23.09.2007., 12:26
Radim u vojsci i kao vojnik dobijem mjesecno placu cca 4200 kn. Znaci tu ne ubrajam straze i ostale stvari.
Smrade:zubo:

Kolembo
24.09.2007., 00:16
Stalno se primaju ljudi u vojsku imaš otvoren natjecaj i možeš se prijaviti u svom uredu za obranu.

Evo ti uvjeti:

- državljanin RH
- starosna dob do 27 godina (s danom stupanja u službu)
- odsluženje vojnog roka (uspješno završena specijalistička vojna obuka)
- nekažnjavanje
- zdravstvena sposobnost

Prije tri godine su počeli redovni natječaji i po mojoj procjeni nastavit ce se još neke 3 godine.

Kad prođeš ljecnicki ideš mjesec dana na ubuku koje ce sada biti u Senju.

cortomaltese
24.09.2007., 00:39
ah, sht. Premator sam :( thnx enivej.

bhoy82
24.09.2007., 18:11
Tek bi trebao početi raditi, a već misliš o penziji.
Ako kreneš kao skupnik to ti je najniži čin, mislim da ti je plaća oko 3300 kn.
Jedino ako imas neki adekvatan faks onda bi mogao krenuti od natporučnika gdje bi ti ja mislim bila preko 5000 kn.No po onome što sam ti ja vidio radni uvjeti su teški, a to se najviše odnosi na lizanje šupka nadređenima kako bi mogao napredovati.Po meni bolje uzmi lopatu pa kopaj na njivi nego to...

ne kužim zakaj ekipa koja nema veze s postavljenim pitanjem ide odgovarati na pitanje.... i naravno tako počnu kolati dezinformacije i sranja koja je gotovo nemoguće demantirati

ti čovječe ni činove ne znaš, a pričaš dečku o radu u vojsci

to je ko da ja pričam kako izotop plutonija bolji vodič topline od izotopa antimona, a znam o tome ---- pa skoro koliko i ti o vojsci

tebi je stvarno bolje da uzmeš lopatu i kopaš na njivi

on topic - početna plaća u vojsci .- bilo kao vojnika ili dočasnika - je 3900 kuna, što ti se kasnije, ukoliko napreduješ, množi s koeficijentom tvoga čina

ukoliko si završio faks i htio bi raditi u vojsci - možeš proći časničku školu i nakon toga dobiti čin poručnika, koji ti ima koeficijent 1,3... pa ti ssad računaj koliko je to pomnoženo s 3900kn.... ne računajući nikakve dodatke, kojih se u vojsci zna skupiti

ak te neš više zanima, slobodno pošalji na PM

sandro.m
26.09.2007., 08:21
ak te neš više zanima, slobodno pošalji na PM

Možda bi bilo bolje da se napiše ovde za ubuduće.
Btw, kako su u HKoV/HRM/HRZiPZO rješene prekomande?
Nije baš zgodno preseliti iz Splita u Delnice, kao što je zadnji slučaj.

bhoy82
28.09.2007., 23:29
Možda bi bilo bolje da se napiše ovde za ubuduće.
Btw, kako su u HKoV/HRM/HRZiPZO rješene prekomande?
Nije baš zgodno preseliti iz Splita u Delnice, kao što je zadnji slučaj.

pa pitaj što te zanima

što se tiče prekomande, dobivaš dodatke za put i ukoliko si oženjen ili uzdržavaš nekoga imaš dodatke za odvojeni život....

ne znam što drugo misliš pod "kako su riješene"...

sandro.m
29.09.2007., 00:36
ne znam što drugo misliš pod "kako su riješene"...

Dakle, postoji li u ugovoru stavka/uvjeti pod kojima se može odbiti prekomanda?
Je li rješenje o prekomandi zabetonirano ili se ipak može dogovoriti trajno naseljenje u nekom mjestu?
Koliko znam, u JNA se nekoliko zadnjih godina pred mirovinu mogao tražiti premještaj u željeno mjesto trajnog naseljavanja nakon mirovine. Ima li nečeg tomu sličnog u OSRH?
Ukratko, funkcionira li sustav na način "Ovo je tvoja prekomanda, javi se tu i tu tad i tad..." ili ipak postoji mogućnost dogovora, itd.

Inače, ja osobno nisam zainteresiran za posao u oružanim snagama (makar sam prije fakulteta razmišljao o ratnoj mornarici, po obiteljskoj tradiciji).
Mislim da bi bilo zgodno da ovi koji razmišljaju u vojsci steknu uvid i u onu ružniju stranu tog poziva (NB: koristim izraz poziv, ne posao). Ja sam imao priliku razgovarati s brojnim DVO-ima od visokih časnika pa do običnih vojnika i te su mi informacije znatno koristile.
Tada, doduše, nisam razmišljao o prekomandama jer je HRM stacionirana u Splitu, odakle sam ja.
Pozdrav,
M.

bhoy82
29.09.2007., 22:31
Dakle, postoji li u ugovoru stavka/uvjeti pod kojima se može odbiti prekomanda?
Je li rješenje o prekomandi zabetonirano ili se ipak može dogovoriti trajno naseljenje u nekom mjestu?
Koliko znam, u JNA se nekoliko zadnjih godina pred mirovinu mogao tražiti premještaj u željeno mjesto trajnog naseljavanja nakon mirovine. Ima li nečeg tomu sličnog u OSRH?
Ukratko, funkcionira li sustav na način "Ovo je tvoja prekomanda, javi se tu i tu tad i tad..." ili ipak postoji mogućnost dogovora, itd.

Inače, ja osobno nisam zainteresiran za posao u oružanim snagama (makar sam prije fakulteta razmišljao o ratnoj mornarici, po obiteljskoj tradiciji).
Mislim da bi bilo zgodno da ovi koji razmišljaju u vojsci steknu uvid i u onu ružniju stranu tog poziva (NB: koristim izraz poziv, ne posao). Ja sam imao priliku razgovarati s brojnim DVO-ima od visokih časnika pa do običnih vojnika i te su mi informacije znatno koristile.
Tada, doduše, nisam razmišljao o prekomandama jer je HRM stacionirana u Splitu, odakle sam ja.
Pozdrav,
M.

što se tiče takovih detalja, u ovom slučaju odbijanja prekomande, sve se može saznati u Zakonu o oružanim snagama...
ja sam ga sam nekoliko puta pročitao, jer sam morao, i sjećam se da je bilo riječi o "odbijanju" prekomande, no ne bih htio krivo interpretirati zakon te tako dati nepotpun ili pogrešan odgovor, tako da sugeriram da ako nekoga stvarno to zanima, može ga bez problema naći i dobiti detaljniji uvid...

prekomanda se kao takva može i sama zatražiti od strane DVO-e

pozz

Osa81
30.09.2007., 13:15
Eto vidim da se ovdje skvadra puno raspitiva o radu u vojsci i vidim da ima puno netocnih odgovora pa da vam ja (djelatna vojna osoba ) objasnim par stvari.

Ako ste zainteresirani u ulazak u OSRH otidjete u svoj lokalni ured za obranu i tamo vam kazu sta sve morate donjeti da bi se prijavili na selekcijsko testiranje koje se trenutno provodi u Koprivnici. Kad ste skupili svu tu papirologiju i popunili odgovarajuce formulare cekate lijecnicki pregled koji ce uslijediti jedno mjesec dana.Kada ste i ako ste prosli lijecnicki cekate selekcijsku obuku koja vam traje mjesec dana i tamo vas uce osnovne vojne stvari koje ste vjerojatno prosli i u rocnoj vojsci (inace jedan od uvjeta za ulazak u OSRH je i odsluzeni vojni rok). Nakon tih mjesec dana znoja,krvi i lomljenja kostiju (salim se, nije tako strasno, samo treba biti uporan) rasporedjuje vas se po raznim postrojbama unutar RH i u ovom trenutku mozete zavrsiti bilo gdje.Ako upadnete u gardijsku brigadu onda bash i niste dobro prosli (vecinom se i rasporedjuje po gard.brigadama),ali sta je tu je.Cekat ce te 2 godine da bi mogli traziti premjestaj u neku drugu postrojbu koja vam vise odgovara ili koja vam je bliza mjestu prebivanja. Pocetna placa u gardijskoj brigadi vam je 3500 kn + putni troskovi za 2 putovanja doma.Ako ste mladji imate vecu mogucnost napredovanja i preporucio bi onima preko 23-34.g. da ne ulaze u sustav ako nisu spremni cijelu vojnu karijeru provesti kao obicni vojnici.Za svaki cin vam se povisuje koeficijent + vas zapovijedni dodatak.Ugovor sklapate na 3.g. i nakon toga na 5.g., ako u tom vremenskom razdoblju niste napredovali iz vojnika u dočasnika ili u časnika vise niste perspektivni i izlazite iz sustava, ali vam MORH mora osigurati drugo radno mjesto u civilstvu s tim da nemate pravo biranja gdje,kako i za koliko.U trenutku kada napredujete u časnika ili dočasnika automatski potpisujete ugovor za stalno i prakticki ste osigurali svoju vojnu karijeru.Potrebno vrijeme za mirovinu vam je 20g. s tim da ce se vjerojatno spustiti na 15.g.Imate benificirani radni staz (4mj na godinu) i dopunsko zdrav. osiguranje. Osiguran vam je smjestaj unutar vojarne i 3 obroka dnevno + razni dodaci (marenda,D-4...).

Evo ja sam u sustavu vec 2 godine i u 11. mjesecu krecem na temeljni tecaj za 1. docasnicki cin i nadam se da cu josh ove godine biti promaknut u docasnika. Ako imate neka detaljna pitanja mozete me kontaktirati na PM.

Pilatus
01.10.2007., 17:00
Eto vidim da se ovdje skvadra puno raspitiva o radu u vojsci i vidim da ima puno netocnih odgovora pa da vam ja (djelatna vojna osoba ) objasnim par stvari.

Ako ste zainteresirani u ulazak u OSRH otidjete u svoj lokalni ured za obranu i tamo vam kazu sta sve morate donjeti da bi se prijavili na selekcijsko testiranje koje se trenutno provodi u Koprivnici. Kad ste skupili svu tu papirologiju i popunili odgovarajuce formulare cekate lijecnicki pregled koji ce uslijediti jedno mjesec dana.Kada ste i ako ste prosli lijecnicki cekate selekcijsku obuku koja vam traje mjesec dana i tamo vas uce osnovne vojne stvari koje ste vjerojatno prosli i u rocnoj vojsci (inace jedan od uvjeta za ulazak u OSRH je i odsluzeni vojni rok). Nakon tih mjesec dana znoja,krvi i lomljenja kostiju (salim se, nije tako strasno, samo treba biti uporan) rasporedjuje vas se po raznim postrojbama unutar RH i u ovom trenutku mozete zavrsiti bilo gdje.Ako upadnete u gardijsku brigadu onda bash i niste dobro prosli (vecinom se i rasporedjuje po gard.brigadama),ali sta je tu je.Cekat ce te 2 godine da bi mogli traziti premjestaj u neku drugu postrojbu koja vam vise odgovara ili koja vam je bliza mjestu prebivanja. Pocetna placa u gardijskoj brigadi vam je 3500 kn + putni troskovi za 2 putovanja doma.Ako ste mladji imate vecu mogucnost napredovanja i preporucio bi onima preko 23-34.g. da ne ulaze u sustav ako nisu spremni cijelu vojnu karijeru provesti kao obicni vojnici.Za svaki cin vam se povisuje koeficijent + vas zapovijedni dodatak.Ugovor sklapate na 3.g. i nakon toga na 5.g., ako u tom vremenskom razdoblju niste napredovali iz vojnika u dočasnika ili u časnika vise niste perspektivni i izlazite iz sustava, ali vam MORH mora osigurati drugo radno mjesto u civilstvu s tim da nemate pravo biranja gdje,kako i za koliko.U trenutku kada napredujete u časnika ili dočasnika automatski potpisujete ugovor za stalno i prakticki ste osigurali svoju vojnu karijeru.Potrebno vrijeme za mirovinu vam je 20g. s tim da ce se vjerojatno spustiti na 15.g.Imate benificirani radni staz (4mj na godinu) i dopunsko zdrav. osiguranje. Osiguran vam je smjestaj unutar vojarne i 3 obroka dnevno + razni dodaci (marenda,D-4...).

Evo ja sam u sustavu vec 2 godine i u 11. mjesecu krecem na temeljni tecaj za 1. docasnicki cin i nadam se da cu josh ove godine biti promaknut u docasnika. Ako imate neka detaljna pitanja mozete me kontaktirati na PM.

Koja si grana vojske?
temeljni tečaj-TTSV?
Ove godine nećeš biti promaknut u dočasnika,budi siguran.

Osa81
02.10.2007., 15:48
Trenutno sam oklopništvo ali prelazim u 350. i u 11. mj idem na ttsv...vjerojatno necu ove godine ali pocetkom sljedece hocu.

bhoy82
05.10.2007., 21:31
Trenutno sam oklopništvo ali prelazim u 350. i u 11. mj idem na ttsv...vjerojatno necu ove godine ali pocetkom sljedece hocu.

prelaziš u 350. VoB?

Slaven22
21.10.2007., 17:33
Imam 22 godine,zavrsio sam sss i htio bi se prijaviti da radim u vojnoj službi,
molim sve koji znaju da mi odgovore KOJI UVIJETI SU POTREBNI?

Hvala :top:

ac_thunder
21.10.2007., 19:12
Javi se u svoj ured za obranu.

Osnovni uvjeti regulirana vojna obveza i da prođeš liječnički. Sada je zamrznut vojni rok pa neznam kak to sad šljaka, ali oni u uredu za obranu će ti znat objasniti.

Slaven22
21.10.2007., 19:15
Dali treba ispuniti neke vece kriterije da bi bio primljen za obicnog vojnika?:)

ac_thunder
21.10.2007., 19:24
1. ZAKONSKI UVJETI ZA PRIJEM U DVS U STATUSU DJELATNOG VOJNIKA:

* državljanin RH
* starosna dob do 27 godina (s danom stupanja u službu)
* odsluženje vojnog roka (uspješno završena specijalistička vojna obuka)
* nekažnjavanje
* zdravstvena sposobnost

http://www.morh.hr/ssrediste/uvjeti.asp

Imaš i otvoren natječaj traži se prek 700 ljudi

Slaven22
21.10.2007., 19:28
Ispunjavam sve uvjete 100% samo nisam sluzio vojni rok a sad je ukinut?

ac_thunder
21.10.2007., 19:31
Nema veze, imaš dragovoljni. Direkt sa odsluženja vojnog roka ideš na selekcijsku obuku i ako prođeš, potpisuješ profesionalni ugovor.

Slaven22
21.10.2007., 19:37
Uglavnom kolike su mi sanse nakon odsluzenja roka da se zaposlim u vojsci?

sogor31
31.10.2007., 17:34
sanse su ti 100%,nemaju ljudi,a ovi iz domovinskog rata idu van!znaci prvo odsluzi vojni rok,nakon toga se prijavljujes za statut vojnika buduci da nemas fakultet,obuka ide mislim oko 8 mjeseci,primas 80% place,oko 3000 kn,nakon toga kad zavrsi obuka trazi si stelu za premjestaj ako te bace dalje od mjesta prebavalista,obicno te stave blize!placa ce ti biti 3800 kn+terenski dodaci,mislim da je to super placa za SSS,nakon sto udjemo u nato vjerujem da bi otisao na bar 5000,nakon 8 godina uz preporuku zapovjednika mozes ici u docasnike,nemoj da ti novci budu motiv,za vojsku nije svatko,dobro razmisli jer tamo na sve moras biti spreman!nije vojska ono sto ljudi pricaju kad im spomenes obicno ju povezuju s drkanjem kurca i neradjenjem nicega!to pricaju oni koji su izbjegli vojni rok,moras biti spreman za neke stvari psihicki,pa i pojesti svoje govno doslovno,i sto u vojsci ide beneficirani radni staz isto nije bez veze,mozda jednog dana budes isao i u misije,tada ces trebati mir i zaboraviti i obitelj,djecu,mamu,tatu,sve.....jedna zabrinutost i odlutala misao te moze kostat glave,moras imati dusevni mir i hladnocu u tim situacijama,a stres vrhunski moras akumulirat....jos sta???

ac_thunder
31.10.2007., 18:34
Uglavnom kolike su mi sanse nakon odsluzenja roka da se zaposlim u vojsci?

U Središtu za selekcijsku obuku kažu da od Nove godine idu novi uvjeti, što se tiče odsluženja vojnog roka, ali još neznaju kako će biti regulirano, ali svakako je velika potražnja za vojnicima tako da tu neće biti problema.

BTW, Šogore nemaš baš točne podatke.

sogor31
31.10.2007., 18:44
imam brzinske,kakav je i bio moj post

zvonzi
31.12.2007., 15:15
Znači, zanima me nešto malo opširnije o natječaju za prijem u djelatnu vojnu službu. Znam da ima nekoliko tema, no stare su, mene zanimaju nešto svježije informacije, i po mogućnosti iz prve ruke. Koliko pristupnika prođe selekcijsku obuku? Ma sve uostalom.
Hvala puno.

Johnny 3.
08.01.2008., 18:07
Nemoj iči u vojsku!!!!! Doči češ pošten, otiči češ je...! Dati će ti ugovor na 3 godine, poslije toga još jedan na 5, a onda dobivaš otkaz, osim ako ne dobiješ dočasnički ili časniki čin. Ako imaš više od 25 godina ni ne možeš dobiti dočasnički čin,a časnički možeš dobiti tek kad završiš fakultet koji moraš dovršiti do 27-28 godine. Mogu te stacionirati bili gdje u Hrvatskoj,spavat češ u vojarni koju neplačaš jedino ako nisi oženjen,a ako jesi onda ti uzimaju 500 kn od 1000 kn koji si dobio zbog odvojenog života, putne troškove ti plačaju za jedno putovanje mjesečno. Vojnička plača je 3900, sada je povečavaju i treba biti 4500 do našeg ulaska u NATO,:lol: Odi rađe u policiju,carinsku,pravosudnu, bilo šta samo ne u vojsku.
Savjet od starog vojnika.

istoki
24.02.2008., 16:55
Molio bih nekoga sa iskustvom sve moguce informacije koje mi moze dati,
kakav je posao? kako izgleda prosjecan dan DVO-e?
ZAvrsavam fax pa se na ljeto namjeravam prijavit u daljnu casnicku izobrazbu,
u Vojnom uredu nisu mi imali previse toga za objasniti..

Dakle nakon 6-mjesecne obuke prebacuju me na casnisku skolu pretpostavljam?
jel u Zagrebu?
slusam predavanja ili?
zbilja mi nekog sa iskrenim namjerama molio da mi pomogne malo.
Vojska me oduvijek zanima i vuce, te ne vidim drugog posla koji bi radio s toliko entuzijazma.
Jel vrijeme na obuci ulazi u staz, dobivam neku placu? negdje procitah 80% osnovne place mi ide....

hvala,
Velimir

Markoleo
24.02.2008., 17:13
Molio bih nekoga sa iskustvom sve moguce informacije koje mi moze dati,
kakav je posao? kako izgleda prosjecan dan DVO-e?
ZAvrsavam fax pa se na ljeto namjeravam prijavit u daljnu casnicku izobrazbu,
u Vojnom uredu nisu mi imali previse toga za objasniti..

Dakle nakon 6-mjesecne obuke prebacuju me na casnisku skolu pretpostavljam?
jel u Zagrebu?
slusam predavanja ili?
zbilja mi nekog sa iskrenim namjerama molio da mi pomogne malo.
Vojska me oduvijek zanima i vuce, te ne vidim drugog posla koji bi radio s toliko entuzijazma.
Jel vrijeme na obuci ulazi u staz, dobivam neku placu? negdje procitah 80% osnovne place mi ide....

hvala,
Velimir

za dobrovoljno služenje vojnog roka će se dobivati plača, tako su rekli, a dali će se toga i držati i dali je po zakonu ili bude neznam.

vorpatril
24.02.2008., 18:07
evo ovako:

U Uredu za obranu nisu ti znali ništa reći jer ministar obrane još nije donio odluku kada će biti prvi dragovoljni uput. Kako sada stvari stoje bit će dva dragovoljna uputa godišnje, međutim ove godine možda bude samo jedan. U Uredima za obranu za sada samo primaju predbilježbe zainteresiranih za dragovoljno služenje. Najvjerojatnije je da će uput biti u kolovozu.

Što se tiče prijema u DVS, tu se uvjeti nisu promijenili. Dakle minimalno SSS, za vojnika ili dočasnika, te VSS za časnika, isključivo hrvatski državljanin, sa reguliranim vojnim rokom (isključivo vojni rok, a ne civilna služba). Prednost za vojnika i dočasnike imaju kandidati do 23 godine života (gornja granica 27), a za časnike 27 (gornja granica 30).

Za sada kandidirati za prijem mogu samo oni koji su odslužili vojni rok, a kako će funkcionirati ovo sa dragovoljnom službom, ostaje da se vidi.

Inače, za časnika može konkurirati i osoba koja je završila vojni rok bez časničke izobrazbe, a ima potrebnu spremu i zvanje koje se traži. Izobrazbu će obaviti u onom 6-mjesečnom probnom roku.

Naravno, za prijem mogu konkurirati i žene koje ispunjavaju osnovne uvjete (državljanstvo, stručna sprema, godine).

Sva dokumentacija vezana za prijem podiže se u uredima za obranu po mjestu prebivališta (upitnik, popis potrebne dokumentacije, uputa). Kada se sve skupi predaje se u uredu koji zahtjev obradi, doda potrebne podatke iz vojne evidencije i proslijeđuje selekcijskom središtu koje vrši odabir kandidata i poziva na zdravstvene preglede i psihološka ispitivanja.

Nadam se da sam pomogao!

bombonina
25.02.2008., 10:44
Mislim da je odluka pametna, čak i za tebe koji nisi završio fax.
Uvijek uz rad možeš studirati.
Prođeš put od običnog vojnika pa kasnije časnika koji češ postati sa završenim faxom - čin poručnika.
Plaća običnog vojnika cc 3900,00 kn.
Fax - mogučnost napredovanja i siguran posao.

amiklic1
25.02.2008., 15:46
Dragi moji. Čitam vaše postove, i vidim sebe prije 14-ak godina kao lika koji bulji u plakate 4.GBr i mašta o vojsci kao idealnom poslu. A još je i rat bio, pa me malo i domoljublje povuklo.

Danas? Skupnik po činu, plaća 8s olakšicama zbog supruge i dvoje djece) 5300 kn, staž....

Al' sve je to čisto govno (sorry na izrazu).

Upravo sam pokrenuo postupak izlaska iz sustava, bez misovine i sličnih gluposti, jer mogu bolje. U MORH-u 1 radi a 5 gleda i ruga mu se. Ako ne misliš radit' idi u vojsku. Radni dan je malo kave, malo priče s glupanima....pa opet malo kave. A ako nisi baš s ekipom, ani piju kavu a ti radiš njuihov posao. kažeš šefu, a on kaže "ma znam ja to, al' šta ja tu mogu napravit'"....

Vojska je za idiote koji nemaju drugog izlaza u životu. Ako nekog zanima više detalja, nek se javi na PP pa ću odgovorit'. Nije to sve kao na filmu..

istoki
25.02.2008., 16:48
pa da mene zanima konkretno kakvi su selekcijski 'dani' ?
pretpostavljam da se mjeri trcanje ( i kako, jel na krace staze il maratonski na izdrzljivost?) , sklekovi, trbusnjaci,
jel ukljucuje i plivanje?

jel i najobicniji papani prolaze tu selekciju il zbilja samo istrenirane mashine?

e da, i gdje je taj kamp za selekciju kuda ides kad se prijavis?

kak izgleda casnicka skola (TO ME NAJVISE ZANIMA) ? i gdi je?

amiklic1
25.02.2008., 18:27
ma da si krme debelo prolaziš. Mjeri se vrijeme trčanja 3200m, po bodovima, sklekovi i trbušnjaci u 2 minute. Sve da i ne prođeš, nema veze. kažu: riješit' će to oni u postrojbama.

Mislim da su od ove vojske napravili shit teški, jer momci koji su stvarno dobri vojnici ne mogu isplivati. Na selekcijskoj vojnici govore da imaju vezu, skroz javno, ko' da je to najnormalnija stvar. Većina cura, iako potpišu ugovor za običnog vojnika, završi u nekom uredu..

Sve je to jadno. ne bih preporučio nikome.

časnička škola je isto tako shit. Jedina škola MORH-a u kojoj je itko dosad pao je škola stranih jezika.

Pa nećeš valjda radit' za tako male pare (cca 4500 kn kao poručnik?)?..Zapravo, dobit' ćeš u životu točno onoliko koliko si zaslužio. Ni liupe više...

Selekcijski kamp je sad u Sinju. Traje temeljna obuka 1 mj i specijalistička 2. Ali, moraš proić' vojni rok za prijavit' se. Ti eventualno možeš nešto drugo, prijavit' se za časnika i sl....

Nemam pojma. Sve je to jadno. Ne bih želio obeshrabrit' nekog, ali ljudi bježite što dalje od toga.

nažalost, svjestan sam da smo društvo vezaša i glupana u kojem svi jedva čekaju mjesto u državnoj službi, ležanje i dobivanje sigurne plaće bez obzira na količinu odrađenog posla.

Ipak, život je malo više od toga.
bar meni.

Amen

ac_thunder
25.02.2008., 19:39
kak izgleda casnicka skola (TO ME NAJVISE ZANIMA) ? i gdi je?

O selekcijskoj obuci su ti uglavnom dobro napisali, nije previše teško zadovoljiti tražene standarde, ali moram priznati da su neki od vojnika to toliko olako shvatili da kada su došli u postrojbe nisu prošli finalne provjere i nisu potpisali ugovor.

Tečaj temeljne časničke izobrazbe provodi se u Zagrebu i nije previše zahtjevan, sastoji se većinom od uobičajenih predavanja u učionici i ponešto prakse (dio prakse se provodi posjetom postrojbama gdje se vrši prezentacija postrojbe i stažiranjem u samim postrojbama, rad na stažiranju naravno varira od postrojbe do postrojbe). Nije osobito teška, ali kvaliteta predavača se zadnjim preustrojem ponešto srozala jer je dosta ljudi otišlo na druga radna mjesta.

BTW stanja i rada u postrojbama: rad, obuka i odnosi u postrojbama HV se toliko razlikuju da ponekad čovjek koji prijeđe u drugu bojnu iste postrojbe doživi velike promjene kao da je došao u drugu državu. Tako da se o HV nemože govoriti o iskustvu svoje postrojbe i to preslikati na cijelu HV.

zacky
26.02.2008., 22:40
Pusti vojsku.
Upiši višu tehničku,ili postani trgovac,ili odi radit u inozemstvo.

šršlo88
28.02.2008., 21:10
odi u legiju stranaca..

zicke
29.02.2008., 14:17
Frend bi išao radit u vojsku (jebi ga) ima višu (ekonomija),kolika bi mu bila plaća i koji bi dobio čin?Poručnik ili?'
Hvala

sogor31
29.02.2008., 19:46
he jebote! on bi u vojsku i odma cin:lol: dobar ti je kolega
vjerovatno ne misli nista radit u zivotu ali mu je to krivi motiv,mogao bi otic u afganistan i tamo poginut

@amiklic
nisam siguran jel radis u vojsci nego prenosis necija iskustva:rolleyes:,ali dobro ,zakljucujemo da si vec duze u sluzbi,drzavna je firma i beneficirani radni staz,najbolje mirovine,koef je onoliki kolika placa stoga je i prijava tolika tako da vise vrijedi imati u vojsci 4 k kn nego kod privatnika radit za 5 k a prijava da bude na 2200kn.....zar ne???

mozda se nisi uklopio ili te prcaju tamo (znamo da svugdje ima budala a u vojsci najvise,pogotovo onih koji uskoro lete iz sluzbe).....sta je tvoj problem??? nakon tolikih godina tek sad shvatiti da ne ide i ici trazit drugi posao odnosno sa konja na magarca......gdje je problem objasni iskreno???

ima ljudi koji nisu za vojsku ali ipak mi ostaje jedno lijepo sjecanje i iskustvo na sluzenje v.roka........disciplinirao sam se,ocvrsnuo svoj karakter i izgradio sam se kao osoba+sto danas jedem sve moguce sta se stavi pred mene,prije vojske u zivotu povrce nisam probao
krivo mi je sto je sluzenje ukinuto jer nekim mlakonjama bi koristila.....i sam sam bio jedan od takvih,mamin sin,da se ne uvrijede drugi nekima vojska nije potrebna jer su vec formirane jake licnosti......

ac_thunder
01.03.2008., 10:28
Frend bi išao radit u vojsku (jebi ga) ima višu (ekonomija),kolika bi mu bila plaća i koji bi dobio čin?Poručnik ili?'
Hvala

Neka ne zaboravi da mora imati odslužen vojni rok (ili ga možda već ima), nakon završenog temeljnog časničke izobrazbe i postavljanja na upržnjeno mjesto (zapovjednik voda) dobija čin poručnika, mislim da je sad plaća 4500 kn.

zicke
01.03.2008., 11:57
Neka ne zaboravi da mora imati odslužen vojni rok (ili ga možda već ima), nakon završenog temeljnog časničke izobrazbe i postavljanja na upržnjeno mjesto (zapovjednik voda) dobija čin poručnika, mislim da je sad plaća 4500 kn.

Samo 4500?Pa toliko ima obični vojnik plaću:D
Ok tnks na odgovorima

sogor31
01.03.2008., 14:33
bratic mi je porucnik u vojsci,ima placu 5300 kn

vojnik ima 4000 kn

istoki
02.03.2008., 08:01
OK, sve se to negdje vrti oko mojih saznanja i priblizno je to to.
nego niko mi ne zna rec koliko vremenski traje prva temeljna casnicka izobrazba nakon koje postanes porucnik HVa?
te koliko nakon toga obavljas to radno mjesto da bi mogao napredovati dalje činovima?

...
sutra ujutro odlazim u vojni ured,al evo nedjelja je, lijepo jutro, kavica i novine tražim li tražim te podatke ali nigdje nista relevantno..

amiklic1
02.03.2008., 19:51
Ako imaš završen faks, časnička je 9 mjeseci. nakon toga dobiješ čin poručnika, pa polako. vazelin je u vojsci jako cijenjena stvar šta se tiče napredovanja, jer zakon o obrani kaže da vojna osoba "može" napredovati ako zadovoljava sve tražene uvjete...

Moje mišljenje, nakon 13 godina službe i statusom dočasnika, je da kab bih ponovno birao ne bih išao u vojsku, ma koliko mi se sviđala.

Ako ideš samo kako bi se zaposlio, onda se zapitaj kakve su ti stručne i radne kvalifikacije ako ne možeš naći posao s faksom za veću plaću od gore navedenih...

Ja sam SSS elektrotehničar, zap. desetine, plaća 5300 (uz olakšice). Moj šef, natporučnik, cca 6000.Vojnik 3700-4000 Pa sad razmisli.

sogor31
02.03.2008., 20:52
ti sa sss kao elektro ces imati prijavu na minimalac ili max 3000 kn,kakva ce ti mirovina bit sa takvom prijavom???

amiklic1
02.03.2008., 22:05
ti sa sss kao elektro ces imati prijavu na minimalac ili max 3000 kn,kakva ce ti mirovina bit sa takvom prijavom???

Ti pade s marsa?

Koji minimalac? Ako misliš na mene, radim u vojsci (upravo pokrećem postupak izlaska iz tog gnjilog sustava državnog aparata, koji se u to pretvorio odmah nakon završetka Dom. rata).

Otvorio sam privatne tvrtke (2) i super mi ide....

Ne boj se ti za moju mirovinu. Ionako od nje ne možeš živit' kol'ka god da je

sogor31
02.03.2008., 22:10
vald znas na sta sam mislio........znamo kakve su prijave u privatnim firmama,pogotovo za sss......

amiklic1
05.03.2008., 12:00
vald znas na sta sam mislio........znamo kakve su prijave u privatnim firmama,pogotovo za sss......

U kojem ti svijetu živiš?

Plaća 12000 Kn NETTO na ruke, bruto firmu izađe cca 22000 Kn. Ja, za razliku od nekih, nikad od poslodavca nisam primio niti kune na ruke. Sve ide preko računa, a na nešto drugo ne bih ni pristao.

A on, da može nać' nekog ovakvog za manje, valjda bi ga zaposlio.

Dobar ugovor je osnova svega, a u nas ljudi potpisuju onaj obrazac na koji se netko usudio staviti natpis "Ugovor o radu". Moj ima 10-ak stranica i jako je detaljan. Sve odgovornosti, prava i obveze su navedene. Točan opis posla, plaćanja, prekid, otpremnina....

Ali, to sam ja sam dogovorio. Onaj ko' ne zna tako, nek' potpisuje šta hoće. Nisam mu ja kriv.

I, da, nisam spomenuo, ugovorena plaća je 3000 EUR brutt (protuvrijednost u Kn). Da me ne sj_be ova naša politika...

Da SSS. Da minimalac... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Špičasta*
05.03.2008., 19:03
Svaka čast!!! Dobra je to lova. Inače, na koga si prijavio te 2 firme ako si DVO? Mislim da si rekao da si 13 godina u službi.. uz dvostruki staž iz rata imaš još godinu- dvije do prijevremene mirovine po 6a. Zašto ne pričekaš i stekneš pravo na mirovinu? Mislim, nije nešto ali je ipak šteta propustiti.

amiklic1
05.03.2008., 19:45
Prijavio sam na zeta obadvije, jer ne mogu biti na mene. A mirovina? To je za stare i bolesne. Lova ionako nije sve na svijetu. Mislim da bi svi trebali dobiti samo koliko zasluže.

malo me je_e šta ću uvijek plaćat hrpe neradnika koji su u penziji, ali ima i za to lijeka... (uh, socijalna država...). dao bih sve bolesnima i onima kojima stvarno treba, djeci... Ali ovako, kad svi uzmu, njima ništa i ne ostane. Žalosno (ovo je mali OT, ali morao sam...)...

Špičasta*
05.03.2008., 20:24
Da, fakat imaš pravo, ako si nakon 13 godina skupnik i bolje ti je da ideš dok te nisu stavili u kategoriju "neperspektivnih" jer onda ionako moraš otići. A Spektra? Ima li od toga kakve pomoći ili je to samo za naivne?

nemisis
07.03.2008., 22:46
Posao profesionalnog vojnika

...hmmm realno gledajuci nije tesko radit, kad se uzme u obzir efektivan rad ispada da je to lako zaraden novac, no to sve ovisi o postrojbi u kojoj si tj. o zapovjednom kadru. Placa ti je kao vojniku oko 3800kn, meni iznosi 4600 buduci da imam cin razvodnika te putne troskove od 200kn. Place bi trebale ici gore zbog ulaska u NATO, no ulaskom u NATO krenut ce lavina medunarodnih misija. Ne bi mogli vjerovat koje razlike su izmedu postrojba, kao da ste neka druga vojska, ja sam te srece da sam medu najgorima ljudima, koji su budale, koje te koce. Inace posao je psihicki naporan, odsutnost od kuce, obitelji, sve to utjece na psihu. To je sve za sada, idem spavat...

seno
08.03.2008., 09:38
Svi koji se odluče biti profi vojnici jednostavno moraju guštati ta "sranja".
Odora,jutarnje dizanje zastave,opeglan,obrijan,utegnut,spreman na svakodnevni drill,diktatorski režim zapovijedanja,ispiranje mozga,izvršavanje besmislenih zadaća,sati i dani ispunjeni dosadom i iščekivanjem narednih zadaća,izolaciju od vanjskog svijeta....to je sustav gdje je sve propisano a opet mjesto gdje zamotaš mozak u vrećicu i ostaviš ga doma.Ukratko:u vojsci nema pretjerane logike,gdje je osobnost pojedinca podčinjena interesu države(ona hop,ti skok).

Sa druge strane to je mjesto za velike domoljube i idealiste gdje se unaprijed žrtvuješ za veće dobro i gdje ti odora i znakovlje na njoj daju osjećaj pripadnosti jednoj specifičnoj grupi ljudi.

A ljudi kao ljudi:dobri,loši,ambiciozni,nezainteresirani,naivn i,prepredeni...svi u istoj odori i pod istom čizmom.Netko se probije i napreduje svojim trudom,netko rodbinskim i klanskim vezama,netko se ubija od posla,netko dr.a k...c po cijeli dan.Isto kao i na svakom drugom poslu a opet specifično na svoj način...tko voli neka izvoli...:kava:

zacky
08.03.2008., 14:19
Vojska je prošlost.
Barem onakva kakvu sad zamišljate.

red_shrike
03.04.2008., 11:44
Daklem, jednostavno, razmišljam o tome da uđem u ovaj program civilno-vojnog školovanja, no zanima me kakvi su zapravo uvjeti u MORH-u? Kakvi su međuljudski odnosi, kakve s uplaće (znači poručničke i više), kako se živi, što se misli,...

madmax2
03.04.2008., 15:54
I mene to sve zanima, uskoro ću završit faks, i razmiljam da započnem vojnu karijeru...

Špičasta*
07.04.2008., 16:06
Daklem, jednostavno, razmišljam o tome da uđem u ovaj program civilno-vojnog školovanja, no zanima me kakvi su zapravo uvjeti u MORH-u? Kakvi su međuljudski odnosi, kakve s uplaće (znači poručničke i više), kako se živi, što se misli,...

Mislim da ćeš se razočarati ako ti kažem da je poručnička plaća 4.800 kuna. Nakon najavljenog povećanja (najavljuju ga već godinu dana) oko 5.800. Ovo ostalo ćeš vidjeti sam.

top_dog_is_online
07.04.2008., 21:06
Proveo 3 godine kao pro vojnik.
Nisam htjeo produžiti slijedeći ugovor (opet 3 godine), jer sam znao da više vrijedim.

Dvije stvari koje su mi se najviše tamo svidjele :top: su bile:
1. redovita plaća
2. niska razina odgovornosti

Od "mase stvari" koja mi se nije svidjela: :flop:
1. niska inteligencija zapovjednog kadra
2. napredovanje nema veze sa zaslugama, nego sa vezama
3. tereni
4. straže
5. rutina (uključujuću i metenje lišća ispred vojarne)
6. putovanje na posao (ako si sretan da ne moraš biti u vojarni)
7. spavanje i po 30 ljudi u jednoj sobi
8. konverzacija sa kolegama na razini 3 razreda osnovne
9. čišćenje oružja svaki dan
10. stvaranje klanova i grupica (kao kod ženske populacije)

win32
07.04.2008., 23:50
Hmmmm.....evo i mene! :mig:
Radim u vojsci, imam zanimljivu obuku (za razliku od nekih postrojbi)...evo i sada sam na jednom zanimljivom tecaju...
Placa....hmmm.....od 5-6 mj. ce biti daleko bolje, 100%...a ni sada se ne mogu bas nesto potuziti.
Sve ovisi u koju postrojbu odes...ma sta postrojbu, ovisi cak i koja si satnija a ne postrojba!
Radim i studiram.....a nakon faxa cu vidjeti sta i kako cu dalje.
Uglavnom, kod nas u postrojbi stvari idu poprilicno na bolje.....za razliku od nekih...

Špičasta*
08.04.2008., 17:44
Od "mase stvari" koja mi se nije svidjela: :flop:[/U]
1. ........
2. ........
3. tereni
4. straže
5. rutina (uključujuću i metenje lišća ispred vojarne)
6. putovanje na posao (ako si sretan da ne moraš biti u vojarni)
7. spavanje i po 30 ljudi u jednoj sobi
8. ......
9. čišćenje oružja svaki dan
10........

Sorry... ali kaj si ti očekivao da ćeš raditi u vojsci?:confused:

win32
15.04.2008., 22:31
Danas dobio jednu "'povjerljivu informaciji"...vjerojatno vaznu mnogima koji ne studiraju, a rade u vojsci.
Naime, navodno ce od 6. mj pomaknudi dobnu granicu da mozes postati docasnik do 30. godine zivota...eto, to danas cuo....a sada, moze biti istina, a opet moze biti i dezinformacija kakve dobivamo svakodnevno! :mig::ne zna:

Špičasta*
16.04.2008., 18:03
Mene bi više zanimala točnost informacije da će biti povišica u 6. mjesecu.

bhoy82
16.04.2008., 19:49
ovako -

plaća vojnika je 3900 kn (koeficijent 1.0), a ukoliko imaš neki čin množi ti se plaća vojnika s vrijednosti koeficijenta osobnog čina - npr. skupnik, kao najniži dočasnički čin ima koeficijent 1,15; poručnik/poručnik korvete, kao najniži časnički, ima 1,3....
tako da si računajte...

nadalje, postoji mnoštvo dodataka na plaću, ukoliko zadovoljavate uvjete na njih (odnosno samo na jednog od njih, jer DVO može ostvariti samo na jedan, najpovoljniji dodatak) : letački, mornarički, padobranski, pirotehnički, vojno-policijski, za specijalne postrojbe (BSD i 350. VOb), na otežane uvjete rada i štetnost po zdravlje, vojnički i zapovjedni dodatak...
koga ovo više interesira neka nađe u narodnim novinama pravilnik o dodatku na plaću pripadnika OS RH

što se tiče beneficiranog radnog staža, također da nešto krivo ne navedem - tko želi može pogledati uredbu o utvrđivanju dužnosti DVO na kojima se staž osiguranja uvećano računa

ukoliko ste oženjeni/udani - postoji dodatak za odvojeni život

također, putni troškovi - ali ne kod prvog prijama u službu (tek nakon određenog vremena), koliko ja znam jer ste onda obvezni ići gdje vas već rasporede

netko je pitao u vezi temeljne časničke izobrazbe - od ove godine će trajati produženo, znači ne više 6 mjeseci, već 9 mjeseci... teorija se sluša u vojarni na Črnomercu - Petar Zrinski u temeljnoj časničkoj. terena imaš malo, moguće je da će se sad časnički kandidati slati na kamp u gašince kojih par tjedana prije početka same časničke, postoji još 1 mjesec stažiranja u postrojbi nakon završetka teorijskog dijela...

ukoliko je netko pri završetku faksa ili je završio faks, ja bih mu u svakom slučaju preporučio da se prijavi ili u selekcijsko središte (vojarna na črnomercu) ili u područni vojni ured za daljnje informacije....

i još jedna stvar - pustite ljude što pričaju - svakakve komentare ćete čuti... neki su nezadovoljni, isfrustrirani radi xy razloga i onda prenose negativne vibre po forumima ili u javnom životu... istina je da postoji razlika od postrojbe do postrojbe, istina je da ima i isfrustiranih jadnika, ali i vrlo dobrih i kvalitetnih ljudi u sustavu, kao profesionalaca i kao ljudi.

ja sam ušao u sustav prije godinu dana i zaista nemam nikakvih primjedbi.... :top:
tako da vam preporučam da se prijavite :)

bhoy82
16.04.2008., 19:53

najavljen je rast plaća za DVO-e, kao i za državne službenike i namještenike u sustavu, no još se ne zna točno kada će do toga doći... moja pretpostavka je da bi se do kraja godine trebali povećati koeficijenti ili osnovica.

Pilatus
16.04.2008., 19:54

:D

mislim da će ovaj tjedan na dnevnom rasporedu Vlade biti novi pravilnik o plaćama.Poslije Vlade ide u Sabor na glasovanje,pa na potvrđivanje od strane Predsjednika....
Dakle najoptimističnija procjena je povećanje plaće za 5. mjesec na dalje.
Dakle prva povećana plaća sjeda početkom lipnja:top:

Ministar je rekao od 800-1200kn:s

Špičasta*
16.04.2008., 20:17
Svaka čast ministru, samo da ne ostane na obećanjima kao i toliko puta do sada...

bhoy82
16.04.2008., 20:22
:D

mislim da će ovaj tjedan na dnevnom rasporedu Vlade biti novi pravilnik o plaćama.Poslije Vlade ide u Sabor na glasovanje,pa na potvrđivanje od strane Predsjednika....
Dakle najoptimističnija procjena je povećanje plaće za 5. mjesec na dalje.
Dakle prva povećana plaća sjeda početkom lipnja:top:

Ministar je rekao od 800-1200kn:s

što znači 800-1200 KN??

ili ide povećanje osnovice ili koeficijenata...

zar misliš da će jedan general zbora dobiti 1200 kn povišice, a jedan vojnik ili pozornik 800 kn? jedan ima koeficijent 5,0, a drugi 1,0 ili 1,05... znači razlika u koeficijentima je golema, a ova povišica s obzirom na potonje i nije...

Špičasta*
16.04.2008., 20:26
Ni meni nije jasna logika povećanja, ali će se navodno smanjiti razlika u plaći satnik-bojnik i sžn-čsn.:ne zna:

bhoy82
16.04.2008., 20:33
Ni meni nije jasna logika povećanja, ali će se navodno smanjiti razlika u plaći satnik-bojnik i sžn-čsn.:ne zna:

prvi put ovo čujem... prema toj logici bi se satnicima i stožernim narednicima trebao povećati koeficijent (budući da im je sad 1,6 i 1,35), dok bi se bojnicima i časničkim namjesnicima trebao smanjiti (a sad im je 1,9 i 1,45), za što nisam baš siguran kakav bi odjek ima među potonjima, sigurno ne pozitivan tako da sumnjam da će doći do ovakve neke varijante, a druga opcija je da će se onda samo stn-ima i sžn-ima povećat plaća, što opet ne stoji, jer povećanje ide svim DVO-ima i zaposlenicima u sustavu.

Pilatus
16.04.2008., 20:38
što znači 800-1200 KN??

ili ide povećanje osnovice ili koeficijenata...

Pitaj gospona Branka Vukelića:top:

Samo prenosim što sam čuo...

A i neki dodatci na plaću se spominju:zubo:

Špičasta*
16.04.2008., 20:39
Zato i velim da mi nije jasno, puno se priča a malo toga je provjereno pa zato čujemo svakakve nebuloze. A ovo za ostale u sustavu, na koga misliš? Civilima ide po drugim zakonima i propisima kao i staž, mirovina itd. Uostalom, kaj me briga kolika je povišica - glavno da je. Care - samo pare:D

bhoy82
16.04.2008., 20:46
Zato i velim da mi nije jasno, puno se priča a malo toga je provjereno pa zato čujemo svakakve nebuloze. A ovo za ostale u sustavu, na koga misliš? Civilima ide po drugim zakonima i propisima kao i staž, mirovina itd. Uostalom, kaj me briga kolika je povišica - glavno da je. Care - samo pare:D

na ostale sam mislio na drž. službenike i namještenike, kojima će se također povećati plaća, ali koeficijenti su tu drukčiji.

naravno da se veselim povišici, ali nije vrag da si u sustavu samo radi love... mislim da ako ti je do love, da onda ima i puno bolje plaćenih firmi i institucija u RH ;)

Špičasta*
16.04.2008., 21:09
naravno da se veselim povišici, ali nije vrag da si u sustavu samo radi love... mislim da ako ti je do love, da onda ima i puno bolje plaćenih firmi i institucija u RH ;)

A jebiga, svi mi živimo od plaće.. u sustavu sigurno nitko nije samo radi love.. .. sigurno da ima bolje plaćenih poslova ali ovo je tema o poslu profesionalnog vojnika:) taj posao mogu raditi samo ovdje ...

win32
16.04.2008., 22:50
Je da, placa ce ici gore ali ce nam ukinuti gardijski dodatak pa onda i nije neko povecanje....a sigurno ce jos neki k.... naci za ukinuti!
Tu netko prica o odvojenom zivotu i te stvari.....bajke, to su bajke u sadasnjim uvjetima.
Putni troskovi!? Je da, dobim lovu za povratnu kartu jednom mjesecno.
Ljudi, procitajte si malo ugovore koje ste potpisali...pogotovo ova nova ekipa pa cete malo vidjeti sta i kako tj. kakva imate prava....a prava su vam NIKAKVA!
Samo malo ugovor procitajte. Iskreno se nadam da ce doci do nekih promjena u tim ugovorima jer je ovo katastrofa! Po ugovoru vojnik nema pravo cak ni na vojnu redovnu liniju.....samo na onu jednu povratnu kartu sto sam i naveo. Isto tako NEMA pravo na nikakav odvojeni zivot tj. taj dodatak.....koliko znam sve su odhebali tko je to trazio! Nema problema, svatko se moze buniti ali ce na kraju ispusit totalka.
Evo ja npr. imam srecu pa imam zanimljiv posao, sada sam prezadovoljan...i sada sam na jednom tecaju za razliku od velike vecine koja samo dere straze i ciste vojarne. Zar nije tako!? No, necemo u detalje...ipak to nije za javnost. :mig:
Isto tako, gdje je ekipa iz '91...od samoga pocetka rata!? Sta je njima u ugovorima pisalo!? Osigurani se im biti stanovi, 5-6 (ili koliko vec) prosjecnih placa ce kao dobivati mjesecno....ma svasta je pisalo! Ajde neka se javi bar jedan koji je dobio toliku placu i kome su cijeli ugovor ispostivali!
No, nadam se da ce biti bolje.....za sada ide na bolje. Ako nece biti bolje...Boze moj, ima i drugih vojnih poziva u svijetu daleko bolje placenih od ovoga..... :mig:

win32
16.04.2008., 22:53
ja sam ušao u sustav prije godinu dana i zaista nemam nikakvih primjedbi.... :top:

I kolega, kako provodis dane u svojoj postrojbi? Na koliko straza si bio? Dali ti je obuka trenutno zanimljiva...tj. dali je uopce imas...ili si samo na strazi pa na slobodnim danima? :mig:

bhoy82
19.04.2008., 10:23
imate u jučerašnjem jutarnjem (petak, 18.04.) kako će nam rasti plaće...

najveće povećanje (20% na koeficijent) će imati vojnici, kojima će sad koeficijent biti 1,2 , a najmanje će imati najviši gen. činovi...

pretpostavljam da će skupnicima isto porasti nekih 20%, što bi značilo da će im koeficijent sad iznositi negdje oko 1,32, poručnicima bi mogao narasti za 15 % (moja slobodna procjena) tako da bi koef. bio negdje 1,5

sve u svemu, ako prođe nije loše...

Markoleo
19.04.2008., 14:02
imate u jučerašnjem jutarnjem (petak, 18.04.) kako će nam rasti plaće...

najveće povećanje (20% na koeficijent) će imati vojnici, kojima će sad koeficijent biti 1,2 , a najmanje će imati najviši gen. činovi...

pretpostavljam da će skupnicima isto porasti nekih 20%, što bi značilo da će im koeficijent sad iznositi negdje oko 1,32, poručnicima bi mogao narasti za 15 % (moja slobodna procjena) tako da bi koef. bio negdje 1,5

sve u svemu, ako prođe nije loše...

prednosti i mane vojske.

prednosti: osiguran posao, osigurana redovna primanja.
mane: nemogučnost stjecanja radnog iskustva u struci(kao kad bi se radilo u nekoj firmi), dosadan posao, vojne misije po svijetu itd..

hvala lijepa, ne bi.da je plača neznam kakva ne bi htio raditi u vojsci.

bhoy82
19.04.2008., 14:36
prednosti i mane vojske.

prednosti: osiguran posao, osigurana redovna primanja.
mane: nemogučnost stjecanja radnog iskustva u struci(kao kad bi se radilo u nekoj firmi), dosadan posao, vojne misije po svijetu itd..

hvala lijepa, ne bi.da je plača neznam kakva ne bi htio raditi u vojsci.

pa samim radom u sustavu stječeš iskustvo i tako napreduješ. što ti misliš da mi svi radimo ono što smo završili?? kani se utopije...

a ovo da je dosadan posao - a kako bi ti mili mogao to znati, je li, osim ako nisi bio u sustavu? poslovi unutar samog morh-a, glavnog stožera, hvu-a, vsoa-e te postrojbi se uvelike razlikuju i kao takvi se ne mogu svi okarakterizirati kao zanimljivi ili dosadni, što naravno zavisi i od osobe do osobe te njezinih želja i afiniteta

a misije?? većina ekipe se pretrga da ode u misiju i naravno 90% ih nikada ne vidi ni m od misije, a uz to one su još uvijek na dragovoljnoj bazi... što će se možda promijeniti s ulaskom u NATO, ali to je sad druga priča...

Markoleo
19.04.2008., 19:15
pa samim radom u sustavu stječeš iskustvo i tako napreduješ. što ti misliš da mi svi radimo ono što smo završili?? kani se utopije...

a ovo da je dosadan posao - a kako bi ti mili mogao to znati, je li, osim ako nisi bio u sustavu? poslovi unutar samog morh-a, glavnog stožera, hvu-a, vsoa-e te postrojbi se uvelike razlikuju i kao takvi se ne mogu svi okarakterizirati kao zanimljivi ili dosadni, što naravno zavisi i od osobe do osobe te njezinih želja i afiniteta

a misije?? većina ekipe se pretrga da ode u misiju i naravno 90% ih nikada ne vidi ni m od misije, a uz to one su još uvijek na dragovoljnoj bazi... što će se možda promijeniti s ulaskom u NATO, ali to je sad druga priča...

zamisli ovu situaciju.dođemo u nato, a interes za misijama padne i nebude čovjeka koji će htjeti otići.vlada će biti u k, a na kraju će morati nekog poslati protiv njegove volje.a koliko sam čuo za plaču i na koliko su osigurani, to su toliko smiješne cifre za taj posao da ih nije vrijedno spominjati.
realna plača z misiju u afganistanu bi trebala iznositi najmanje 6-8 tsuća eura.minimalno!!!!
+ osiguranje na 5 mil. eura.
a naši jedva da su osigurani.
koliko sam čuo plača iznosi 3,5 - 4,5 tisuće eura.
i za taj posao je to jako, jako malo.

bhoy82
19.04.2008., 22:01
zamisli ovu situaciju.dođemo u nato, a interes za misijama padne i nebude čovjeka koji će htjeti otići.

vlada će biti u k, a na kraju će morati nekog poslati protiv njegove volje.a koliko sam čuo za plaču i na koliko su osigurani, to su toliko smiješne cifre za taj posao da ih nije vrijedno spominjati.
realna plača z misiju u afganistanu bi trebala iznositi najmanje 6-8 tsuća eura.minimalno!!!!
+ osiguranje na 5 mil. eura.
a naši jedva da su osigurani.
koliko sam čuo plača iznosi 3,5 - 4,5 tisuće eura.
i za taj posao je to jako, jako malo.

1.) ta situacija se neće dogoditi niti u filmu.

2.) što si ti to čuo?? ako ne raspolažeš s istinitim i točnim podacima, onda ih nemoj niti iznositi! koja to vojska molim te lijepo daje svojim vojnicima 6-8 tisuća eura plaće mjesečno??? ne postoji te vojske...

3.) plaće u misijama se obračunavaju po dnevnicama, koje zavise da li si u OMLT timu, vodu VP-a, NIC-u ili NIST-u itd... a kad čuješ da se netko tko se vratio iz misije (s dobrom hrpicom netto lovice) žalio na dnevnice onda se javi... a to neće biti skoro...

do tad, adio...

Markoleo
19.04.2008., 22:51
1.)
ta situacija se neće dogoditi niti u filmu.

a kad čuješ da se netko tko se vratio iz misije (s dobrom hrpicom netto lovice) žalio na dnevnice onda se javi...

1.doći će to vrijeme kad neće biti interesa.
nemoj biti tako siguran u to!

2.samo se taj iz misije može isto tako vratiti kao invalid, a može se vratiti i u lijesu.
tko voli nek izvoli.

bhoy82
20.04.2008., 09:35
1.doći će to vrijeme kad neće biti interesa.
nemoj biti tako siguran u to!

2.samo se taj iz misije može isto tako vratiti kao invalid, a može se vratiti i u lijesu.
tko voli nek izvoli.

interes za misije neće splasnuti. uvijek će biti i više nego dovoljno ljudi u sustavu koji će željeti ići u misiju - činjenica. tvoja nagađanja nemaju veze se vezom.

možeš poginuti prodavajući burek u pekari, ako ćeš tako gledati onda se ti fino opskrbi konzervama i ne izlazi iz kuće.

hvala Bogu, još niti jedan naš u misiji ISAF nije stradao, a niti ni u jednoj od drugih 10 misija UN-a u kojim sudjelujemo.

Markoleo
20.04.2008., 16:15
interes za misije neće splasnuti. uvijek će biti i više nego dovoljno ljudi u sustavu koji će željeti ići u misiju - činjenica. tvoja nagađanja nemaju veze se vezom.

možeš poginuti prodavajući burek u pekari, ako ćeš tako gledati onda se ti fino opskrbi konzervama i ne izlazi iz kuće.

hvala Bogu, još niti jedan naš u misiji ISAF nije stradao, a niti ni u jednoj od drugih 10 misija UN-a u kojim sudjelujemo.

samo je puno veća vjerojatnost da pogineš tamo nego doma.a drugo idemo u nato, a broj misija će se širit.tako da će se ići vjerojatno i u irak.i to ne samo u mirovne misije nego se i boriti za nekoga drugog i tuđe ideale.istina za sada nitko nije stradao s obzirom koliko nas ima tamo.ali kad se broj poveča nekoliko puta....ne daj Bože....
a jedanput kad potpišeš ugovor za vojsku na x godina, nema ti spasa u tih x godina.ideš kamo te pošalju.
ti samo odi zbog love, ali pazi da ti se to ne vrati!!!!!

Johnny 3.
22.04.2008., 20:28
Imam pitanje za bhoy82, u kojoj si ti postrojbi da ti je tako super, koliko si daleko od doma, i na koliko straža si dosad bio? Jer nekako si mi previše veseo s radom u vojsci. Što znači ili da si jedan od onih koji su nabrijani na vojsku, pa im je svejedno ili imaš je...ku vezu.

bhoy82
23.04.2008., 19:49
Imam pitanje za bhoy82, u kojoj si ti postrojbi da ti je tako super, koliko si daleko od doma, i na koliko straža si dosad bio? Jer nekako si mi previše veseo s radom u vojsci. Što znači ili da si jedan od onih koji su nabrijani na vojsku, pa im je svejedno ili imaš je...ku vezu.

veseo s poslom jesam, za razliku od tebe. kaj radiš u vojsci ak ti nije dobro?
fala Bogu, ima razno raznih poslova kao što si i sam rekao, možda se nađeš u nekom od njih poput "uličnih čistača", koji - je li - "imaju bolje uvjete rada od nas i veće plaće"...
smiješan si s ovakvim kukanjem o vojsci i svom poslu, posebno kad to "mlađe" generacije poput nas moraju slušati od "starog vojnika"...

pozz

bhoy82
24.04.2008., 19:10
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/04/24/0706006.html

:D :D :D

Špičasta*
24.04.2008., 19:35
:jumping:

Johnny 3.
27.04.2008., 13:48
Nisi mi odgovorio ni na jedno od postavljenih pitanja!

Markoleo
27.04.2008., 14:56
http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/04/24/0706006.html

:D :D :D

i ti se time tješiš?

sretno ti bilo!

šta misliš zašto ameri kad se vrate iz iraka i skinu tj. kad im istekne ugovor više ne potpisuju novi?

taman da plače u vojsci budu i 10000 eura + toliko za misiju, nema tih para za koje bi pristao raditi u vojsci.

Špičasta*
27.04.2008., 18:57
Sorry, Markoleo, ali zašto se ponavljaš?:ne zna: Već si u nekoliko postova jasno izrekao svoj stav da nema tih novaca za koje bi ti radio u vojsci i da te taj posao uopće ne zanima. Prepusti onima koji drugačije misle da rade taj posao koji su sami izabrali i to je to. Pozdrav.

slos
24.06.2008., 13:00
Pozdrav! Prijavio sam se na natječaj za profesionalnog vojnika. Jel ima tko koji korisan savjet? :)

Kolembo
24.06.2008., 20:13
Proći ćeš ne sekiraj se. I ja sam bija išao na to prije dvije godine i prošao, pa sam dao otkaz. :) Sad je i lakše upasti jer nitko neće u vojnike.

t0m1slav
01.07.2008., 21:59
Jel mi može netko reći šta poslije onih 8 godina obuke za profesionalnog vojnika?
Koliko sam ja shvatio - prvo odslužim vojni rok, zatim potpisujem ugovor na tri godine a nakon toga ako hoću na još 5 godina.
Uzimam za primjer da se ne želim školovati za dočasnika.
Šta poslije?

Kolembo
02.07.2008., 19:12
Jel mi može netko reći šta poslije onih 8 godina obuke za profesionalnog vojnika?
Koliko sam ja shvatio - prvo odslužim vojni rok, zatim potpisujem ugovor na tri godine a nakon toga ako hoću na još 5 godina.
Uzimam za primjer da se ne želim školovati za dočasnika.
Šta poslije?

Van iz sustava.

t0m1slav
02.07.2008., 23:28
Znači moram ići za dočasnika.
Koliko sam pročitao, za to ne treba fakultet.
Jel teško postati dočasnik ili se može to bez problema?:ne zna:

Blue
02.07.2008., 23:48
A da se ti prvo prijaviš na služenje vojnog roka i vidiš kako ti priča leži? Već nakon temeljne obuke ćeš znati zanima li te taj posao ili ne, a u vojsci si na izvoru informacija o zapošljavanju, napredovanju, plaći... Ak ti se ne svidi, odradiš vojni rok, imaš iskustvo više i tražiš drugi posao.

Blue
03.07.2008., 00:06
samo je puno veća vjerojatnost da pogineš tamo nego doma.Pa nije posao vojnika da beru ljubičice, nego da se uvježbavaju kako ubiti protivnika. Povratno, svjesni su toga da se netko s druge strane obučava da ubije njih, bilo da se radi o vojsci, gerili ili teroristima. Smrt na dužnosti jedan je od rizika vojne profesije. Netko može živjet s tim, netko ne može. Uzmi pilote kao primjer - jedni su odabrali vojne, drugi civilne zrakoplove. Uostalom, da nema takvih ljudi ne bi bilo ove naše države. Vojnici mogu biti ovakvi ili onakvi, ali sutra ako zagusti oni stavljaju glavu u torbu zbog tvoje i moje guzice.

a drugo idemo u nato, a broj misija će se širit.tako da će se ići vjerojatno i u irak.i to ne samo u mirovne misije nego se i boriti za nekoga drugog i tuđe ideale.istina za sada nitko nije stradao s obzirom koliko nas ima tamo.ali kad se broj poveča nekoliko puta....ne daj Bože....NATO nije borbeno angažiran u Iraku, još davno je odbio američki poziv, tako da ne vidim prostor za njegov angažman tamo. Ovo što ti pišeš su priče za malu djecu, da će im Babaroga doći po noći ako ne budu dobri.

Hrvatske oružane snage djeluju u interesu svoje zemlje. Sudjelovanje u mirovnim misijama ima više dimenzija, od humanitarne, preko stjecanja iskustva i podizanja razine vlastite pripremljenosti, do političke. Ako do sad nisu išli u Irak ili u borbene operacije u Afganistanu (gdje je npr. poginulo preko 300 Amerikanaca i preko 100 Brita), nego su radili na obuci afganistanske vojske ili kao vojni policajci, onda ne vidim razlog da u situaciji gdje više nema eventualnih političkih pritisaka i ucjena članstvom u NATO-u naši vojnici odjednom krenu ginut po svijetu. Ali da netko može poginut - može. Kao što sam ranije napisao, rizik profesije. Koliko profesionalnih vozača pogine na cestama pa se nitko ne zgražava nad tim poslom i poziva ljude da umjesto kamiona voze bicikle.

t0m1slav
05.07.2008., 17:14
Kakve su otprilike mirovine u vojsci?
Nakon koliko godina se ide uopće u mirovinu?
Eto ako bi mi to još netko odgovorio bio bi zahvalan.

Pilatus
05.07.2008., 17:15
Nakon koliko godina se ide uopće u mirovinu?

nakon minimalno 20 godina službe,iako ne moraš sa izričito 20 godina ići u mirovinu.

t0m1slav
05.07.2008., 17:40
nakon minimalno 20 godina službe,iako ne moraš sa izričito 20 godina ići u mirovinu.

Jel znaš možda kolika je dočasnička mirovina?

Pilatus
05.07.2008., 17:41

Ne znam:ne zna:

Stana
04.08.2008., 16:58
Zna li netko kada su slijedeći kampovi za DVO ?

Koliko znam to ide svaka tri mjeseca , liječnički do 11. mjeseca i onda u 11. mjesecu počinje obuka.

Prošle godine sam bio u sustavu i sada sam pokušao upasti u MUP, od toga ništa pa mi ne preostaje ništa drugo nego se vratiti u OSRH. A nakon toga pozdrav zastavi, a odzdrav obitelji, prijateljima, rodbini.

Kolembo
05.08.2008., 03:08
Zna li netko kada su slijedeći kampovi za DVO ?

Koliko znam to ide svaka tri mjeseca , liječnički do 11. mjeseca i onda u 11. mjesecu počinje obuka.

Prošle godine sam bio u sustavu i sada sam pokušao upasti u MUP, od toga ništa pa mi ne preostaje ništa drugo nego se vratiti u OSRH. A nakon toga pozdrav zastavi, a odzdrav obitelji, prijateljima, rodbini.

Odi do ureda za obranu i predaj prijavu. Koliko znam sad u osmom mj krece ekipa koja je vec obavila liječnički i sve. Pa bi iduci trebali valjda ic oko jedanaestog miseca.

adri1902
05.08.2008., 08:10

Dušo draga, jasno mi je da novac (plaća) danas jedna od bitnijih stavki u životu, ali ako te već sada zanima kakva će ti biti mirovina za 20 godina služenja domovini, ne laćaj se puške i odore!

Stana
05.08.2008., 11:22
Odi do ureda za obranu i predaj prijavu. Koliko znam sad u osmom mj krece ekipa koja je vec obavila liječnički i sve. Pa bi iduci trebali valjda ic oko jedanaestog miseca.

Otići ću ovih dana pa da vidimo. :ne zna:

Stana
06.08.2008., 10:04
Bio jutros u uredu za obranu, uzeo prijavnicu i danas/sutra ovo sve zapakiram i odnesem im.

No razljutilo me što pojma nemaju o ničemu, sve što sam dobio od njih je "možete dobiti prijavnicu, mi više ne znamo" :s :s

I onda kod nas ne vlada centralizam ?! Sve je samo Zagreb-Zagreb.

Kolembo
06.08.2008., 20:02
Bio jutros u uredu za obranu, uzeo prijavnicu i danas/sutra ovo sve zapakiram i odnesem im.

No razljutilo me što pojma nemaju o ničemu, sve što sam dobio od njih je "možete dobiti prijavnicu, mi više ne znamo" :s :s

I onda kod nas ne vlada centralizam ?! Sve je samo Zagreb-Zagreb.

Ma samo ti pošalji sve potrebne papire i čekaj. Zvati će te na liječnički i onda na obuku i to je to.

Stana
06.08.2008., 20:23
Ma samo ti pošalji sve potrebne papire i čekaj. Zvati će te na liječnički i onda na obuku i to je to.

Ništa drugo mi ne preostaje. Valjda će ovdje biti više sreće nego u MUP-u :s

Pilatus
09.08.2008., 20:14

Čekaj, ti si bio DVO pa si raskinuo ugovor, jer si želio preći u MUP?

Ne vjerujem da će te MORH opet primiti:ne zna:

pivo je zakon
09.08.2008., 21:59
nov sam ovdje i zanima me nesto pa budite ozbiljni.......
zelim pristupiti profi vojsci ali ne onoj reguralnoj znaci ne onoj hrvatskoj vec placenickoj(znam lika koji to radi vec 30 god)....kako pristupiti takvoj vojsci i kakvu naobrazbu treba imati zato(vojna akademija..??),i bili mi netko mogao reci gdje da nadjem informacije o tome...
unaprijed hvala:confused:

morbidangel
09.08.2008., 22:34
zelim pristupiti profi vojsci ali ne onoj reguralnoj znaci ne onoj hrvatskoj vec placenickoj(znam lika koji to radi vec 30 god)....kako pristupiti takvoj vojsci i kakvu naobrazbu treba imati zato(vojna akademija..??),i bili mi netko mogao reci gdje da nadjem informacije o tome...

Ovakvima (http://en.wikipedia.org/wiki/Blackwater_USA)?
Zaboravi. Nemoguće. A ni jedni drugi te neće primiti. Zašto? Zato što si civil. Primaju prekaljene profesionalne vojnike a ne nekoga koji nije nikad držao ni pištolj u ruci.
Ako baš hoćeš, pravac HV, vojna policija/BSD/izvidnica, pa ako budeš imao sreće pola godine u Afganistanu, možda i u Iraku za koju godinu, pa tek onda probaj u plaćenike. Ili Marseilles, Legija stranaca, u koju te najvjerojatnije neće primiti, 5 godina službe, pa onda plaćenici. U vojsku nekih drugih država ne možeš jer nisi državljanin tih država.

Koji klipan:rofl: Jel si pitao sa sedam godina jel se možeš upisati na fakultet?:rolleyes:

Zapravo nemam pojma, možda i primaju guštere koje onda sami istreniraju... :lol:

šršlo88
09.08.2008., 22:51

pa pitaj onda tog lika...:eek:
a ako misliš na irak i takve slične destinacije kao plačenik radit onda imaju ljudi prednost koji su prošli rat
a pošto nisi prošao rat mislim da bi barem trebao proć vojni rok a onda poslje neznam....

BTW. Legija stranaca ti je profesionalna vojska makar nije plačenička al možeš ić na sva krizna žarišta svjeta gdje ti se plača povečava 4,5 puta pa je to onda jako puno novaca...a poslje nje su ti zagarantirani plačenički poslovi ako ti legija nije bila dovoljna.

pivo je zakon
09.08.2008., 23:08
stvar je u tome da oni bas i nemaju izbora jer takvih koji su voljni ici tamo nema napretek......pogledaj svoj primjer a isto ceti reci i svi koji imaju malo pojma o tome ....a ionako nema potrebe da se vrijeđamo....budi takav prema svakome tko te pita nesto (po tvojim mjerilima glupo) neces daleko....tko pita ne skita....uglavnom hvala na onome sto si napisao bez zadnja 2 reda

Kolembo
10.08.2008., 01:46

Odeš pet godina u legiju a onda ideš gdje hoćeš.

Deda
10.08.2008., 08:29
Evo da se i ja umiješam,u legiju stranaca bi te možda i primili ali znaj da tamo ne idu ljudi čistog dosjea,(uglavnom zločinci) nisu nikakvi mamini i tatini sinovi ,ja ne bi volio biti u takvom društvu ,al ako misliš da ti možeš pivo je zakon ,pokušaj.

morbidangel
10.08.2008., 17:15
Evo da se i ja umiješam,u legiju stranaca bi te možda i primili ali znaj da tamo ne idu ljudi čistog dosjea,(uglavnom zločinci) nisu nikakvi mamini i tatini sinovi ,ja ne bi volio biti u takvom društvu ,al ako misliš da ti možeš pivo je zakon ,pokušaj.

Ne piši gluposti, kriminalaca je možda prije nešto bilo, sada od toga nema ništa. Ima puno kandidata, selekcija je velika i većina pridošlica ne prođe ni osnovne testove.

Deda
10.08.2008., 19:15
Ako ti tako kažeš,ispričavam se ako sam pogriješio.

Kolembo
10.08.2008., 20:21
Ne piši gluposti, kriminalaca je možda prije nešto bilo, sada od toga nema ništa. Ima puno kandidata, selekcija je velika i većina pridošlica ne prođe ni osnovne testove.

Da. Provjeravaju te preko interpola i ako imaš neko kazneno djelo teško da ceš upasti.

danijel0000
12.08.2008., 19:11

kazi da si gledao sve nastavke Ramba vise puta, to je odlicna preporuka..

Stana
01.09.2008., 19:11
Imam jedno pitanje :o

Koliko vremena otprilike prođe od predavanja papira pa do poziva na liječnički odnosno poziva u službu ?

win32
02.09.2008., 18:24
Decki, bolje osnujte obitelj....i budite malo perspektivniji, a ne odlaziti u sustav koji ce vas doslovce "ispljunit" nakon dva ugovora pa si razmislite gdje cete se zaposliti nakon 8 godina rada u vosci.
Sve govorim iz iskustva jer sam i sam u "sustavu" i jedva cekam da pobjegnem glavom bez obzira...

Stana
02.09.2008., 18:28
@ win32 - vjeruj da svi prije nego završimo u sustavu razmišljamo o drugim mogućim opcijama - ja recimo ne vidim drugu opciju i moram u sustav , iako imam djevojku s kojom bi se sutra ženio i zasnovao obitelj - čini se da će to morati pričekati :ne zna:
- ako ništa drugo sigurna je i stalna plača što je danas teško naći + sve ono što donosi rad u državnom aparatu
- imam kolegu koji je prije godinu dana kada je tek ušao u sustav bio prezadovoljan, a jučer kada sam se čuo s njim više mu nije dobro ... - kako se to mijenja... :s

win32
02.09.2008., 20:21
@ win32 - vjeruj da svi prije nego završimo u sustavu razmišljamo o drugim mogućim opcijama - ja recimo ne vidim drugu opciju i moram u sustav , iako imam djevojku s kojom bi se sutra ženio i zasnovao obitelj - čini se da će to morati pričekati :ne zna:
- ako ništa drugo sigurna je i stalna plača što je danas teško naći + sve ono što donosi rad u državnom aparatu
- imam kolegu koji je prije godinu dana kada je tek ušao u sustav bio prezadovoljan, a jučer kada sam se čuo s njim više mu nije dobro ... - kako se to mijenja... :s

Gle, radio sam ja i prije ulaska u taj "sustav" i sada tek vidim koliko mi je tamo bilo dobro....a onda sam se zalio.
Mislis si ono vojska...kao neko nabrijavanje, a zapravo te cekaju samo neplacene straze, muljanja, neplaceni tereni...ma vidjeti ces i sam i onda jedva cekati da ti zavrse te tri godine i da se ozenis...ako u meduvremenu ne izgubis curu jer te nece htjeti cekati posto te nikada nece bti kod kuce....ili ces po cijele dane putovat u neku vukojebinu na posao...a nadam se da se to nece desiti, mislim to da ces izgubiti djevojku....kada dodes vidjeti ces koliko ljudi u Gardijskoj brigadi imaju ok brakove....ma uzas).

Stana
02.09.2008., 21:28
Gle, radio sam ja i prije ulaska u taj "sustav" i sada tek vidim koliko mi je tamo bilo dobro....a onda sam se zalio.
Mislis si ono vojska...kao neko nabrijavanje, a zapravo te cekaju samo neplacene straze, muljanja, neplaceni tereni...ma vidjeti ces i sam i onda jedva cekati da ti zavrse te tri godine i da se ozenis...ako u meduvremenu ne izgubis curu jer te nece htjeti cekati posto te nikada nece bti kod kuce....ili ces po cijele dane putovat u neku vukojebinu na posao...a nadam se da se to nece desiti, mislim to da ces izgubiti djevojku....kada dodes vidjeti ces koliko ljudi u Gardijskoj brigadi imaju ok brakove....ma uzas).

Ovoga sam svjestan i već sam to doživljavao, ne direktno, ali jesam.
Bio sam u sustavu i svjestan sam što me sve čeka, a da će najmanje biti poštenja, etike, domoljublja, ... sve to prođe nakon prvog pozdrava zastavi.
Svi oni koji misle da će ondje raditi "pravi vojnički posao" su u zabludi jer sve što će ondje biti je glupo čekanje na još gluplje zapovijedi. :s
Jebiga, ja ne želim gubiti vrijeme na poslove kod privatnika - ni onda neću moći imati djevojku,ženu jer neću imati novaca :ne znam:
- onaj tko nema izbora, ide u vojsku -

p.s. ako budeš htjeo možemo razgovor prebaciti na PM , jednom

Mlero
08.09.2008., 03:32
Ma ovaj natječaj za morh je po meni oprostite na izrazu čisti kurac ispao,nisu me uopče čak ni pozvali na lječnički a dijete sam dragovoljca domovinskog rata i završio sam obuku u legiji stranaca.I nakon svega toga jedino mogu reč da sam ja zapravo največa budala samin time što sam otišao iz legije upravo zbog ljubavi prema domovini i onda mi sad seru da će me možda pozvat u 5.mjesecu,alja nisam ničija budala i neču im se odazivat kad se njima digne.Jedino što mi preostaje je povratak u Francusku i stvarno mi je žao što moram ponovno napustit domovinu,al ovoga puta me je ona sam prisilila .Toliko o HV-u di 90% vojnika barem po izgledu nemože otrčat ni 5 km,jedino u čemu su dobri je tamanjenje janjetine.

win32
08.09.2008., 10:58
Ma ovaj natječaj za morh je po meni oprostite na izrazu čisti kurac ispao,nisu me uopče čak ni pozvali na lječnički a dijete sam dragovoljca domovinskog rata i završio sam obuku u legiji stranaca.I nakon svega toga jedino mogu reč da sam ja zapravo največa budala samin time što sam otišao iz legije upravo zbog ljubavi prema domovini i onda mi sad seru da će me možda pozvat u 5.mjesecu,alja nisam ničija budala i neču im se odazivat kad se njima digne.Jedino što mi preostaje je povratak u Francusku i stvarno mi je žao što moram ponovno napustit domovinu,al ovoga puta me je ona sam prisilila .Toliko o HV-u di 90% vojnika barem po izgledu nemože otrčat ni 5 km,jedino u čemu su dobri je tamanjenje janjetine.

Imali smo slucaj kada je decko koji je dosao iz legije nakon selekcijske obuke dobio postavljenje za kuhara...uzas.
Moja preporuka...vrati se u legiju i u vojsku....jer ovo vojska nije.

slos
10.09.2008., 22:00

A kad si predao papire? Ja sam u 6.mj i također ništa. Meni su rekli da su liječnički u tijeku a da će obuka počet u 11.mj. :ne zna:

FoX-
11.09.2008., 12:52
Isti slucaj je i kod mene....predao sam papire i prijavio se u 8 mjesecu i jos me nisu zvali ni na ljecnicki a 5.10. pocinje obuka...a kad nazovem ured za obranu onda mi lik kaze da ce svi kandidati biti pozvani na ljecnicki i doci na red...ne kuzim ih.. :(

žalac_1
08.10.2008., 13:32
Kakve šanse su za časničku službu s završenim faksom humanističko-društvenog smjera, jer vidim da se traže tehnički i ekonomski fakulteti. Posla za te "uzaludne" fakultete nema u civilu ni na kapaljku, pa gledam kakvo je stanje u vojsci, čisto informativno. I kakve su šanse za napredovanje, daljnje školovanje (magisterij itd)

bhoy82
08.10.2008., 15:37
Kakve šanse su za časničku službu s završenim faksom humanističko-društvenog smjera, jer vidim da se traže tehnički i ekonomski fakulteti. Posla za te "uzaludne" fakultete nema u civilu ni na kapaljku, pa gledam kakvo je stanje u vojsci, čisto informativno. I kakve su šanse za napredovanje, daljnje školovanje (magisterij itd)

prilično dobre. prijavi se u matični ured za obranu, predaj papire, ići ćeš na liječnički slijedeće godine i to ti je to.

važno da si stekao všs ili vss, ima ljudi koji su ušli u časničku s filozofskim. niš ti to previše ne znači. mislim, znači kod dodijeljivanja roda i specijalističke obuke unutar časničke, nemoj se nadati vezi, MiN-u ili nečem sličnom, ali sumnjam da bi te to i zanimalo.

šanse za napredovanje unutar sustava pitaš ili? zavisi o puno faktora... pročitaj malo zakon o oružanim snagama da vidiš koliko i što ti treba za napredovanje iz čina u čin, iako ti možeš zadovoljiti sve uvjete i ne biti tu godinu promaknut...
što se tiče magisterija, postoji opcija financiranja istog od strane MORH-a ili OS RH, ali to uvelike ovisi o tvom radnom mjestu, potrebama itd.

ONYX222
14.10.2008., 17:46
Predao sam sve potrebne papire za DVS u ured za obranu!
Nakon mjesec i pol od dana kada sam predao sve papire u ured za obranu, zvali su me da mi počinje lječnički pregled u kliničkoj blonici dubrava!

i tako je sve to počelo u 7.15 ujutro i trajalo do 14 h popodne... taj lječnički pregled.... ja sam bio jedini zagrebčan svi ostali su bili iz slavonije....žao mi je bilo slavonaca koji su se budili u 1:30 da bi stigli na pregled u 7:15 i na kraju krajeva nisu prošli lječnićki pregled :(

istinu da vam kažem , niti ja isto nisam prošao taj lječnićki pregled:(:(:(

sve pregled sam prošao sa odličnim , jedino nisam zadovoljio PSIHO-TEST i zbog tog testa nisam prošao lječnićki pregled taku su mi rekli na analizi i da če komisija zbog tog testa kojeg sam zeznuo tj. nisam dobro napisao rušiti me na lječnićkom pregledu!!!!!!!

Dali zna netko kako je to moguče?????? i u čemu je caka???? dali je i to neki test da me provjere kakva če to moja reakcija biti????

kako to da sam bio sposoban kada sam kao ročnik služio 6 mjeseci???? a sada kada želim ići u DVS kažu da sam nesposoban??? zašto???? sve to zbog psiho testa??????!!!!!

i uopče neznam na kojem pisho testu sam zeznuo stvar jer nitko ništa nije govorio!!!

Vjerojatno da sam dobro napisao taj psiho test ali da nisam prošao kod stomatolog opet bi me rušili ili????
meni fakat ništa nije jasno , a kada pitaš nekog od doktora , nitko ti ništa ne želi reći!!! svi neki stogo poslovni i gledaju te kao največeg škarta!

Stana
14.10.2008., 17:52
ONYX222, jesi jučer bio na liječničkom ?

I meni je sve to čudno. Jednom smo svi bili sposobni, a sada odjednom pola nas nije sposobno. U tome se vidi koliko je sve neorganizirano i bez istih pravila za sve.

ONYX222
14.10.2008., 18:02
ONYX222, jesi jučer bio na liječničkom ?

I meni je sve to čudno. Jednom smo svi bili sposobni, a sada odjednom pola nas nije sposobno. U tome se vidi koliko je sve neorganizirano i bez istih pravila za sve.

da čovječe , jučer 13.10 u 7:15 KBD

pa jesi ti prošao taj lječnićki pregled???

jebote neznam , ja sam sjebo taj psiho test..... i ne kužim u čemu je caka da zbog njega mi cijeli lječnići pregled propadne!

šta nam nisu dali da odmah pišemo taj test i onaj koji ga prođe da nastavi ostale preglede a onaj koji ga ne prođe da odmah može ići doma!!!!

ma tu mora postajati neka caka , a ja je ne kužim!!!

a na kraju kada sam išao na onaj glavni šalter pitati sestru koja nam je na početku davala sve moguče informacije kuda da se krečemo , nju istu sam pitao na šalteru da kada čemo dobiti neke informacije dali je netko prošao ili ne , ona mi je rekla da nezna kako idu te stvari za dobrovoljno služenje vojnog roka , a ja njoj kažem da ja nisam za dobrovoljno služenje nego za DVS - profesionalna vojska , a ona kaže samo malo pitati ču i onda mi opet nije imala šta reći....

znaći ja sam dobio dojam da su oni nas cijelo vrijeme gledali za ovo dobrovoljno služenje a ne kao za DVS lječnićki!!!!!!!!!!!!!!!! ja sam svoje odgulio 6 mjeseci za 200 kuna mjesečno , a ovi to sve rade na tri mjeseca za 2.600 po mjesecu!!!!!!!!!

Stana
14.10.2008., 22:21
Bio sam i ja jučer, 13.10.

Još ne znam jesam li prošao jer moram još jednom vaditi krv pa im poslati nalaze i onda će javiti jesam li prošao ili ne - al, mislim da ne bi trebalo biti problema + što sam odlično napisao psiho test. Iznenađenja su moguća, pa i ona neugodna - što bude biti će.

Služio sam i ja za 200kn i također sam imao dojam da nas gledaju kao buduće ročnike jer su to nekoliko puta spomenuli.

ONYX222
14.10.2008., 23:45
Bio sam i ja jučer, 13.10.

Još ne znam jesam li prošao jer moram još jednom vaditi krv pa im poslati nalaze i onda će javiti jesam li prošao ili ne - al, mislim da ne bi trebalo biti problema + što sam odlično napisao psiho test. Iznenađenja su moguća, pa i ona neugodna - što bude biti će.

Služio sam i ja za 200kn i također sam imao dojam da nas gledaju kao buduće ročnike jer su to nekoliko puta spomenuli.

Ja mislim da nečeš imati problema sa krvi i usput ti želim svu sreču da prođeš taj lječnički!

Mislio sam da če nam dati završnu ocjenu svih pretraga , ako je netko slučajno bi ovdje dobar a negdje drugdje loš!

A sada vidim da je drugačije! bezobzira na sve šta sam prošao psiho test me sjebao skroz:(

Samo mi je ta profesionalna vojska bila u glavi od kada sam završio ročničku!

Neznam , tješim se da če me zvati i dati neku korisnu informaciju u vezi sa lječničkim! nadam se i tiješim , ali uzaludno!

želim ti puno sreče stari!

Blue
15.10.2008., 01:13
Rekao bih da postoje opravdani razlozi da se ne primi nekoga tko je pao standardizirani psihološki test kojeg dobar dio drugih ispitanika prolazi.

Također, normalno je da su testovi stroži za koncept dragovoljnog služenja vojnog roka nego što su bili kad se u vojsku primalo na principu opće vojne obveze. Pogotovo ako ima viška kandidata koje nekako treba eliminirati, pa zašto onda ne dignuti ljestvicu baš na psihološkom testiranju. Mislim, nakon šest mjeseci trčat ćeš više nego što si mogao, radit više sklekova i vjerojatno bit zdraviji zbog kretanja i urednog vojničkog života. Ali teško da ćeš bit normalniji :p

Blue
15.10.2008., 01:14
U svakom slučaju, posao vojnika je važna i časna profesija (kaže protuoklopni topničko-raketni natporučnik u pričuvi Blue :D ), stoga pozdravljam svako dizanje kriterija za primanje u djelatnu službu. Bilo je i vrijeme.

ONYX222
15.10.2008., 12:28
Rekao bih da postoje opravdani razlozi da se ne primi nekoga tko je pao standardizirani psihološki test kojeg dobar dio drugih ispitanika prolazi.

Također, normalno je da su testovi stroži za koncept dragovoljnog služenja vojnog roka nego što su bili kad se u vojsku primalo na principu opće vojne obveze. Pogotovo ako ima viška kandidata koje nekako treba eliminirati, pa zašto onda ne dignuti ljestvicu baš na psihološkom testiranju. Mislim, nakon šest mjeseci trčat ćeš više nego što si mogao, radit više sklekova i vjerojatno bit zdraviji zbog kretanja i urednog vojničkog života. Ali teško da ćeš bit normalniji :p

Ok Blue slažem se sa tobom i sve to stoji!
Ali ja bi ipak rekao neka dignu kriterije onima koji tek sada idu na dobrovoljno služenje vojnog roka a samanje kriterije onima koji su več odslužili obavezno služenje vojnog roka od 6 mj. za 200 kuna na mjesec. Do malo prije su svi bili nesposobni i nije bilo ljudi za vojsku , a čim su stavili dobrovoljno služenje na tri mjesec i plaču od 2.600 na mjesec sada bi svi u vojsku! ma kako da ne!
Mene ne zanima dobrovoljno služenje jer sam ja završio svoju ročničku vojsku od 6 mjeseci i poznat mi je rad u vojsci i to sa profesionalnom vojskom! Znam sve kako to ide u vojsci , do malo prije sam bio dobar vojnik a sada sam retardiran i nesposoban za profi vojsku , jebem ti pisho test i one jebene domine i dali je moja mama dobra žena ili jeste li kada poželjeli tuđe stvari!!!

Blue , a da ti samo kažem kakva je organizacija ovaj ponedeljak bila na lječničkom od 7:15 do 14:00 h!! oni su nas cijelo vrijeme tretirali kao one ročnike za dobrovoljno služenje a ne kao ove šta žele ići u profi vojsku! i šta ti to govori??? da nam je sustav u kurcu pa čak i ti doktori!! to je sve nesposobno i retardirano , to sam tek skužio kada sam se obračao ženi na šalteru koja nas je cijlo vrijeme upučivala kamo trebamo ići!!!

buci_bu
15.10.2008., 16:35
ONYX222 kad si točno predao papire za DVS u ured za obranu? Pitam zato kaj me zanima jel u to doba bio objavljen nekakav natječaj za DVS il si ti sam otišao u ured i odnio papire pa kad te pozovu-pozovu. Već sam se i prije javljala na ovu temu s pričom kak sam na MORH-ovoj stranici našla samo stari natječaj za DVS objavljen još prošle godine negdje u 4. mjesecu, pa me zanima jel to čudo od natječaja još uvijek traje ili kaj:ne zna:

Pilatus
15.10.2008., 16:42

ne nosiš li ti naočale?

ako nije tajna,koja dioptrija?

jer,na liječničkom za prijem u DVS su prilično strogi što se tiče vida.
Čak i prestrogi

Stana
15.10.2008., 17:09
ne nosiš li ti naočale?

Čak i prestrogi

Što se vida tiče problema nije bilo, barem ništa nisu rekli. To sam prošao, a ako sam prošao onda je očito u granicama koje su dopuštene.

ONYX222
16.10.2008., 10:05
ONYX222 kad si točno predao papire za DVS u ured za obranu? Pitam zato kaj me zanima jel u to doba bio objavljen nekakav natječaj za DVS il si ti sam otišao u ured i odnio papire pa kad te pozovu-pozovu. Već sam se i prije javljala na ovu temu s pričom kak sam na MORH-ovoj stranici našla samo stari natječaj za DVS objavljen još prošle godine negdje u 4. mjesecu, pa me zanima jel to čudo od natječaja još uvijek traje ili kaj:ne zna:

Papire sam predao početkom 9. mjeseca ove godine 2008!!! a lječnićki pregled sam imao 13.10.2008 , znaći za mjesec i pol sam već bio na ljećničkom , ja sam mislio da če me zvati tek za godinu dana ali eto ugodno su me iznenadili!

Za natječaj DVS-a se javljaš u svoj ured za obranu , skupiš sve potrebne papire i predaš njima u uredu za obranu i čekaš da te nazovu i dogovore lječnićki pregled! Uz prijavnicu potrebno je priložiti domovnicu.rodni list, uvjerenje o pribivalištu i nekažnjavanju , svjedodžbu/diplomu. Rodni list , uvjerenja o pribivalištu i nekažnjavanju ne smiju biti starija od 6 mjeseci.

Da i to čudo od DVS-a još uvijek traje , oglas traje do popune!!!!

ONYX222
16.10.2008., 10:09
ne nosiš li ti naočale?

Čak i prestrogi

Storgi su kod stomatologa i kod vida!!!!!!!!!!!!!!

Stana
24.10.2008., 15:04
Došao sam do jedne informacije pa me zanima koliko ima istine u njoj.

Nakon što se odradi obuka za DVO u trajanju od 6 mjeseci i recimo da onda želimo upisati vanredno faks to više nije moguće jer nećemo imati mogućnost izlazaka iz vojarne osim u slučaju da studiramo preko MORH-a i tada dobijemo sve potrebno za studiranje ?!

ac_thunder
26.10.2008., 19:52
Da istina je, zaključaju vas i bace ključ. Otvaraju tek kad zaslužite mirovinu. E stvarno LOL.

DVO imaju radno vrijeme 8-16. Naravno, osim kada su angažirani na nekim zadaćama koje zahtjevaju 24-satnu nazočnost (dežurstva, straže, razni tereni), toga nema puno pa se neki od mladih vojnika, koji se vide dugoročno u sustavu, odlucuju na upis faksa izvanredno. Razlike između ugovora s MORH-om o studiranju ili bez ugovora (ako si upisao izvanredno) i nema (naravno osim što ti MORH snosi troškove školarine). Dakle, obavezno slobodno imaš jedan dan za dati ispit i za pripremu diplomskog imaš nešto više dana, mislim pet.

Stana
26.10.2008., 20:05
Da istina je, zaključaju vas i bace ključ. Otvaraju tek kad zaslužite mirovinu. E stvarno LOL.

:rolleyes:

DVO imaju radno vrijeme 8-16. Naravno, osim kada su angažirani na nekim zadaćama koje zahtjevaju 24-satnu nazočnost (dežurstva, straže, razni tereni), toga nema puno pa se neki od mladih vojnika, koji se vide dugoročno u sustavu, odlucuju na upis faksa izvanredno. Razlike između ugovora s MORH-om o studiranju ili bez ugovora (ako si upisao izvanredno) i nema (naravno osim što ti MORH snosi troškove školarine). Dakle, obavezno slobodno imaš jedan dan za dati ispit i za pripremu diplomskog imaš nešto više dana, mislim pet.

Tako sam i mislio, ali sam čuo da to više nije tako. Jer što kada se meni zaredaju ispiti, čini mi se da onda ovisi o dobroj volji zapovjednika hoće li me pustiti ili neće?! :ne zna: Meni se ne sviđa dodatni ugovor koji me veže ako studiram preko MORH-a pa bi naravno upisao izvanredno.

warzone11
28.10.2008., 05:47
nemojte se zavaravati uvjetima u vojsci. Ja sam u djelatnom sastavu 3 godine i mogu vam samo reči da vam prekovremeni neće biti redovno plačeni a večina nikada, to vrijedi i za ostale terenske itd.. Od opreme zaboravite sve , što dobijete prvi dan to vam je za slijedečih 5 godina. u HKOV-u je još super situacija u odnosu na HRM

Ukratko da više ne kukam, ne idite u vojsku dok se ne isprofilira kad uđemo u nato a ni onda nece sve biti kako treba

ac_thunder
28.10.2008., 21:21
Kaj se tiče plaćenih prekovremenih sati, oni koji rade u civilnim firmama dobro znaju da se oni ne isplaćuju kako se nekom šljakeru sprdne. To ovako ide: samo ovlašteni šef za to može zatražiti od svojih radnika da rade prekovremeno i to točno određenu zadaću i to točno određeno vrijeme i taj šef ih onda evidentira za isplatu. Isto tako se radi u HV. Međutim problem u vojsci je taj što postoji puno vrsta "prekovremenih" (straže, dežurstva, požarstva, prijavnička služba, razne obuke koje su istovremeno i tereni a odvijaju se u vojarni pa ih netko tumači kao prekovremene a netko kao teren i još bar desetak razno-raznih situacija) pa ih mnogi tumače po nekoj svojoj logici i tu dolazi do problema. Kada se radi o nekoj zadaći koja je procjenjena kao važna prekovremeni se isplaćuju bez problema. Veliki problem je to što ljudi koji budu zakinuti za nešto to nikada niti ne traže.

ONYX222
28.10.2008., 23:25
Ja znam da se ti prekovremeni sati drugačije plačaju , ako imaš neke prekovremene dobiješ slobodan ili nagradni dan!
Dok sam ja bio ročnik na straži sa profesionalnim vodom , oni su dobivali na tjedan dana straže - tri slobodna dana!

ONYX222
28.10.2008., 23:50
Ej Stana!!

I jesi li ti na kraju prošao taj lječnićki i jesi obavio tu krv šta si trebao ponovno??
Dali su ti šta javili?? i kada ti obuka počne???

ac_thunder
29.10.2008., 15:11
Ja znam da se ti prekovremeni sati drugačije plačaju , ako imaš neke prekovremene dobiješ slobodan ili nagradni dan!

To se zove: preraspodjela radnog vremena.

"Pravo na povecanu placu za prekovremeni rad ne ostvaruje se ako je moguce organizirati preraspodjelu radnog vremena" (Izmjene Zakona o službi)

Poglavito se koristi kao nadoknada za dežurstvo jer u postrojbama dežurstva ne plaćaju, ali ima dežurstava koji se i plaćaju.

»Dežurstvo kao rad dulji od punog radnog vremena koji se ne smatra prekovremenim radom uredit će se rasporedom tjednog i dnevnog radnog vremena, a dodaci za dežurstvo uredit će se posebnim propisom kojim se uređuju dodaci na plaću.« (Izmjene Zakona o službi)

JDok sam ja bio ročnik na straži sa profesionalnim vodom , oni su dobivali na tjedan dana straže - tri slobodna dana!

Za 7 dana straže: 3 dana slobodna + 85 kn po danu straže. Straža se plaća kao terenski dodatak ako se obavlja izvan matične vojarne.

StivQ7
18.12.2008., 23:40
Da ne pametujem puno...
Nisam sve čitao jer mi se neda, i nemam toliko volje...
Ispričat ću ukratko svoja iskustva.
Radim u vojsci više od 2 godine. Bio sam 420 km od kuće godinu i pol, sada sam 200 km..
Prošao sam lječnički bez problema, a mislim da se sada puno progleda i kroz prste, jer nema baš puno zainteresiranih za vojsku.
Do sada sam dobivao jako dobre satnije,a s njima i dobre zapovjednike koj su spremni izaći u susret. Ne radim puno, nemam neke obuke, za razliku od pješadije, ali ni oni se baš ne pretrgnu...
Sve vam zavisi od postrojbe do postrojbe. Unutar vojarne je razlika nebo i zemlja, a da ne govorim od brigade do brigade...
Uglavnom sada je vojnička plaća cca 4300 kn+ putni troškovi jednom mjesečno
Napredovati za dočasnika možete do 25, a za časnika do 30 godina.
Za dočasnika morate imati 2 godine provedena u sustavu, a za časnika završen fakultet.
Dakle tko god je stariji od 22 i ne misli na faks, nema šta tražiti u vojsci, jer nema šanse za napredovanje, to je surova istina.
Ugoovor je na 3, pa na 5 godina, i ako se ne napreduje vjerojatno noga...
Ljudima koji nisu navikli biti odvojeno od kuće, ili imaju obitelj nebi preporučio..
Ako nekog još nešto zanima neka pita, pošto mislim da sam dovoljno kompotentan da dam neke informacije...

ONYX222
26.12.2008., 19:04
Da ne pametujem puno...
Radim u vojsci više od 2 godine. Bio sam 420 km od kuće godinu i pol, sada sam 200 km..
Prošao sam lječnički bez problema, a mislim da se sada puno progleda i kroz prste, jer nema baš puno zainteresiranih za vojsku.
Do sada sam dobivao jako dobre satnije,a s njima i dobre zapovjednike koj su spremni izaći u susret. Ne radim puno, nemam neke obuke, za razliku od pješadije, ali ni oni se baš ne pretrgnu...
Sve vam zavisi od postrojbe do postrojbe. Unutar vojarne je razlika nebo i zemlja, a da ne govorim od brigade do brigade...
Za dočasnika morate imati 2 godine provedena u sustavu, a za časnika završen fakultet.
Dakle tko god je stariji od 22 i ne misli na faks, nema šta tražiti u vojsci, jer nema šanse za napredovanje, to je surova istina.
Ljudima koji nisu navikli biti odvojeno od kuće, ili imaju obitelj nebi preporučio..
Ako nekog još nešto zanima neka pita, pošto mislim da sam dovoljno kompotentan da dam neke informacije...

??? a koliko ti imaš godina??

1. ZAKONSKI UVJETI ZA PRIJEM U DVS U STATUSU DJELATNOG VOJNIKA:

* državljanin RH
* starosna dob do 27 godina (s danom stupanja u službu)
* odsluženje vojnog roka (uspješno završena specijalistička vojna obuka)
* nekažnjavanje
* zdravstvena sposobnost

eto lijepo piše do 27 godina :) znači ako ja uđem sa 23 godine u vojsku nemogu napredovati??

i samo da ti kažem , liječnički od ove godine nije isti , mislim je , ali ruše ekipu abnormalno puno! to je sve zobg dobrovoljnog služenja vojnog roka , od kada su njega uveli sve se poremetilo za kandidate koji idu u djelatnu vojnu osobu-profesionalnog vojnika!!!
puno ljudi je popadalo na lječničkom , jer je provjereno da iza nekih kandidanata stoji generali kao veza! a zbog čega je netko pao ne žele reći jer se boje tih velikih veza! malo prije smo bili svi sposobni a sada smo svi nesposobni , kako na koju foru???

meni su rekli na liječničkom da sam samo pao na psihotestu i bez obzira na ostale dobre preglede koje sam prošao če me rušiti! i obečali su mi komisiju koje naravno nije bilo , lagali su mi! nakon dva tjedna od tog liječničkog zvali su me iz ureda za obrane da mi vrate papire koje sam predao i da potpišem papir sa liječničkog pregleda na kojem piše da je KANDIDAT ODBIJEN i dole na tom istom papiru piše ovako RAZLOG I OBJAŠNJENJE ZBOG KOJEG JE KANDIDAT ODBIJEN ne postoji hahahaha a na lječničkom su več znali šta nisam prošao hahaha pa kako??? heheh a ovi u uredu za obranu nemaju objašnjenja a taj papir koji sam ja moram potpisati dolazi od njih sa liječničkog hahaha

sve je to brija stari moj! to me tako pogodilo da sam iz dubrave do črnomerca pješačio i gledaao u pod! sve to zbog liječničkog pregleda

native
29.12.2008., 00:20
a zbog čega je netko pao ne žele reći jer se boje tih velikih veza! malo prije smo bili svi sposobni a sada smo svi nesposobni , kako na koju foru???
kad sam ja pitao u čemu je problem, budući da mi je sve bilo dosta dobro prema liječnicima koji su me pregledavali, rečeno mi je "šta si se svađao tamo u ambulanti? šta je to bilo tamo?" i nakon toga sam ispraćen van iz dvorane:rofl:
stvar je bila u tome da su me vozali od jedne ambulante do druge na drugu stranu grada usred ljeta, jer nitko ne zna di točno trebam ići (wtf?), izgubili mi osobni predmet, bili bezobrazni kad sam pitao di je, bacali neke kvazi-pravničke spike iz "Pravda za sve" i sl. serija...:mad:
rekli su mi da nek se dođem ispisat nakon 2 tjedna, naravno da nisam došao. zabavljao sam se s njima i njihovim testovima 2 mjeseca i sad bi trebao još nakon toga se zabavljat radi neke njihove evidencije?! ajde prošećite, ak ne dao Bog bude trebalo uvijek će postojati HOS i dobrovoljci, a ne ovi kvazi-profići:)

Grga-os
29.12.2008., 18:10
[QUOTE=ONYX222;17836025....

eto lijepo piše do 27 godina :) znači ako ja uđem sa 23 godine u vojsku nemogu napredovati??

.... [/QUOTE]

Pa lijepo ti čovijek napiše u postu. U dočasnika možeš biti promaknut do 25, a u časnika do 30 godina starosti. Po pravilniku u službi bi trebao provesti najmanje 2 godine prije predlaganja za bilo kakvo školovanja ili promaknuće.
Naravno u našim OS od pamtivjeka se sve temelji na vezama, pa ovo možeš čitati i između redova ako hoćeš.

ONYX222
30.12.2008., 15:52
kad sam ja pitao u čemu je problem, budući da mi je sve bilo dosta dobro prema liječnicima koji su me pregledavali, rečeno mi je "šta si se svađao tamo u ambulanti? šta je to bilo tamo?" i nakon toga sam ispraćen van iz dvorane:rofl:
stvar je bila u tome da su me vozali od jedne ambulante do druge na drugu stranu grada usred ljeta, jer nitko ne zna di točno trebam ići (wtf?), izgubili mi osobni predmet, bili bezobrazni kad sam pitao di je, bacali neke kvazi-pravničke spike iz "Pravda za sve" i sl. serija...:mad:
rekli su mi da nek se dođem ispisat nakon 2 tjedna, naravno da nisam došao. zabavljao sam se s njima i njihovim testovima 2 mjeseca i sad bi trebao još nakon toga se zabavljat radi neke njihove evidencije?! ajde prošećite, ak ne dao Bog bude trebalo uvijek će postojati HOS i dobrovoljci, a ne ovi kvazi-profići:)

kada si išao na taj liječnićki? koji datum i godina? dali si išao za profesionalnog vojnika ili za dobrovoljno služenje vojnog roka????

ONYX222
30.12.2008., 15:53
Pa lijepo ti čovijek napiše u postu. U dočasnika možeš biti promaknut do 25, a u časnika do 30 godina starosti. Po pravilniku u službi bi trebao provesti najmanje 2 godine prije predlaganja za bilo kakvo školovanja ili promaknuće.
Naravno u našim OS od pamtivjeka se sve temelji na vezama, pa ovo možeš čitati i između redova ako hoćeš.

to me zbunilo , inače sve 5 , kužim ja :)

Grga-os
30.12.2008., 18:44

to me zbunilo , inače sve 5 , kužim ja :)

Nije to baš tako. Tko treba posao, želi vidjeti kako je to biti vojnik ili ti možda voli vojsku može probati. Vojnici potpisuju prvi ugovor na 3, a drugi na 5 godina.
Nisam sasvim siguran, ali mislim da postoji u papirima i caka o mogućnosti produženja na neodređeno vrijeme, ukoliko se ukaže potreba.
Tko se odluči može računati da će u tih 8 godina, koliko kao vojnik može provesti u OS, stići odraditi možda 4, najviše 5 misija. Možda se jednom desi i da vojnici koji su odslužili ugovor ili dva, postanu tražena radna snaga.
Isto tako još se ništa konkretno ne zna o ugovornoj pričuvi i njenom statusu. Sigurno je da će se popunjavati prvenstveno onima koji su bili u djelatnoj službi i onima koji su odslužili vojni rok (dragovoljno), te da će postojati mogućnost upućivanja ugovorne pričuve u mirovne misije. Tako da vojnici koji odrade ugovor ili dva neće u potpunosti ostajati bez prihoda. Uz službu u ugovornoj pričuvi moći će se raditi, a ako se uzme u obzir da sve veći broj poslodavaca treba dio radnika samo za povremene poslove, možda bi se tu mogla naći neka kombinacija. Naravno puno toga ovisi i o državi i naćinu kako će sve to biti regulirano zakonima i drugim podzakonskim aktima.

native
30.12.2008., 21:11
kada si išao na taj liječnićki? koji datum i godina? dali si išao za profesionalnog vojnika ili za dobrovoljno služenje vojnog roka????
prošle godine, datum i sl. ti naravno ne bih naveo iz evidentnih razloga. no, da se ne brineš, nisam imao nikakvih velikih planova, u pitanju je ovo drugo, s tim da mi u budućnosti ostane prilika za vojsku kad završim faks odnosno na nekoj višoj godini faksa, ovisno o razvoju cijele situacije u MORH-u, odnosno s NATO savezom. samo je naveo zanimljiv događaj, da se vidi kak svega ima u toj vojsci, od najmanjih početnih razina...

ac_thunder
31.12.2008., 15:49
datum i sl. ti naravno ne bih naveo iz evidentnih razloga.

E za ovo totalni LOL, ali vratimo se na temu...

Nažalost istina je da je ulazi liječnički pregled promjenjen novim pravilnikom (doduše u nekim stvarima na bolje, ali većina je stvari bespotrebno zakomplicirano).

Slijedom donošenja novog pravilnika od liječnika se traži da podignu ljestvicu "sposobnih" zato što se do sada provlačio priličan broj "prividno" sposobnih koji bi se ulaskom u postrojbe naglo izvlačili na razna psiho-fizička ograničenja zašto nemogu izvršavati ovu ili onu zadaću (neke od ovih primjera nebih ovdje spominjao iz čistog patriotizma). Oni bi tako postali problem svojih neposrednih zapovjednika koji niti znaju niti trebaju znati što sa takvima.

Ovime se prvenstveno htjelo "zaštititi" one kojima je jedini razlog da odsluže vojni rok taj što se žele zaposliti u HV. Znači na početku se provede rigorozni liječnički pregled tako da odmah znaš da li možeš u profesionalni sastav, međutim tu ne vidim svrhu jer po njima ako nisi sposoban za profesionalca nisi ni za pričuvu i po tome smo mi jedinstveni u svijetu.

tmar
01.01.2009., 05:54
procitao sam one postove "kako postati kadet" ali nisam nasao odgovore koji meni trebaju pa molim vas koji znate o ovome iz prve druge ruke da mi se jvite:
-imam lose ocjene i ne razumijem jel se bas mora ici na fakultet....cemu to
nije mi ni problem ici na fakultet ali ocu moci s losim ocjenama...:ne zna:
hvala svima koji odg. :s

istoki
02.01.2009., 09:15
mozda da bacis pogled na http://www.morh.hr/kadet/index.asp ?

naravno da moras na fakultet, kakvo je to pitanje :D

tmar
02.01.2009., 19:08
pa jel postoji onda druga opcija ...da ne moram na fakultet jel svi moraju po projektu "kadet"
jesam pogledao sam sve te stranice ali jel mi moze netko reci iz prve ruke
jel ima razlika izmedju ročnik i kadet...ne kontam nista ovu no reformiranu vojsku

ONYX222
04.01.2009., 19:05
Nije to baš tako. Tko treba posao, želi vidjeti kako je to biti vojnik ili ti možda voli vojsku može probati. Vojnici potpisuju prvi ugovor na 3, a drugi na 5 godina.
Nisam sasvim siguran, ali mislim da postoji u papirima i caka o mogućnosti produženja na neodređeno vrijeme, ukoliko se ukaže potreba.
Tko se odluči može računati da će u tih 8 godina, koliko kao vojnik može provesti u OS, stići odraditi možda 4, najviše 5 misija. Možda se jednom desi i da vojnici koji su odslužili ugovor ili dva, postanu tražena radna snaga.
Isto tako još se ništa konkretno ne zna o ugovornoj pričuvi i njenom statusu. Sigurno je da će se popunjavati prvenstveno onima koji su bili u djelatnoj službi i onima koji su odslužili vojni rok (dragovoljno), te da će postojati mogućnost upućivanja ugovorne pričuve u mirovne misije. Tako da vojnici koji odrade ugovor ili dva neće u potpunosti ostajati bez prihoda. Uz službu u ugovornoj pričuvi moći će se raditi, a ako se uzme u obzir da sve veći broj poslodavaca treba dio radnika samo za povremene poslove, možda bi se tu mogla naći neka kombinacija. Naravno puno toga ovisi i o državi i naćinu kako će sve to biti regulirano zakonima i drugim podzakonskim aktima.

Do jaja :))) mi središ da delam u vojsci??? :)))

ONYX222
04.01.2009., 19:15
E za ovo totalni LOL, ali vratimo se na temu...

Nažalost istina je da je ulazi liječnički pregled promjenjen novim pravilnikom (doduše u nekim stvarima na bolje, ali većina je stvari bespotrebno zakomplicirano).

Slijedom donošenja novog pravilnika od liječnika se traži da podignu ljestvicu "sposobnih" zato što se do sada provlačio priličan broj "prividno" sposobnih koji bi se ulaskom u postrojbe naglo izvlačili na razna psiho-fizička ograničenja zašto nemogu izvršavati ovu ili onu zadaću (neke od ovih primjera nebih ovdje spominjao iz čistog patriotizma). Oni bi tako postali problem svojih neposrednih zapovjednika koji niti znaju niti trebaju znati što sa takvima.

Ovime se prvenstveno htjelo "zaštititi" one kojima je jedini razlog da odsluže vojni rok taj što se žele zaposliti u HV. Znači na početku se provede rigorozni liječnički pregled tako da odmah znaš da li možeš u profesionalni sastav, međutim tu ne vidim svrhu jer po njima ako nisi sposoban za profesionalca nisi ni za pričuvu i po tome smo mi jedinstveni u svijetu.

Ja sam završio ročničku vojsku od 6 mj.
i sada sam retardiran za profesionalnu pa tom novom liječničkom! haha
to je sve zasrala ova dobrovoljna ročnička vojska, njih su uzeli koliko ih je trebalo , jer oni nakon tri mjeseca imaju osiguran posao za dvo , pa šta če im naknadno još ovi koji su završili ročničku od 6. mjeseci pa se išli prijavljivati za profesionalnog vojnika hahah :)

ja da imam neku opaku firmu i trebam radnika , pa normalno da ču uzeti radnika koji je radio sličan posao ili koji ima radnog staža , neču uzimati početnika ili nekog tamo lijevog štrumfa :)

tako je slična ova fora , umjesto da su imali privilegije ovi šta su odslužili 6. mjeseci ročničke vojske i koji su su prijavili za profesionalnu vojsku , jer je njima jako dobro poznat rad u vojsci! a oni rađe uzeli 1800 komada novopečenih mladi guštera :) do jaja

SRETNA NOVA 2009. GODINA SVIM FORUMAŠIMA

Grga-os
04.01.2009., 21:29
pa jel postoji onda druga opcija ...da ne moram na fakultet jel svi moraju po projektu "kadet"
jesam pogledao sam sve te stranice ali jel mi moze netko reci iz prve ruke
jel ima razlika izmedju ročnik i kadet...ne kontam nista ovu no reformiranu vojsku

1. Projekt "Kadet" osmišljen je u ciju privlačenja sveučilišno obrazovanih ljudi u OS RH, koji se po završetku fakulteta postavljaju na časničke dužnosti u OS RH. Kadeti ostvaruju prava koja možeš pročitati na stranicama MORH.

2. Ročni vojnici su vojni odveznici koji se nalaze na odsluženju vojnog roka. Trenutno e to u RH na dragovoljnom (dobrovoljnom) principu. Kako je interes za prvu generaciju dragovoljnih ročnika bio velik, mora se imati sreće (ili veze kato ti je draže)) za upadanje u generaciju. Isti za vrijeme služenja dobijaju i mjesečno naknadu u iznosu od 2600 kn. Trenutno se računa da će se u godini obučavati do 1000 ročnika. Ročnici po odsluženju, odnosno završetku obuke mogu biti primljeni u djelatno službu (prije prijema prolaze dodatnu obuku) ili se raspoređuju u pričuvu (u budućnosti tzv. Aktivna pričuva). Raspoređuju se isključivo na vojnička mjesta, a ovisno o njihovom daljem radu, zalaganju (ili vezi) mogu završiti školovanje za dočasnike i biti promaknuti u dočasnički čin (do 27 godine). Ukoliko imaju završen fakultet ili ga završe tijekom službe u OS mogu biti školovani i promaknuti i u časnike (od 30 godine).

To ti ukratko to, ako te zanima još nešto slobodno pitaj.

Grga-os
04.01.2009., 21:40
Do jaja )) mi središ da delam u vojsci??? ))

Ja sam završio ročničku vojsku od 6 mj.
i sada sam retardiran za profesionalnu pa tom novom liječničkom! haha
to je sve zasrala ova dobrovoljna ročnička vojska, njih su uzeli koliko ih je trebalo , jer oni nakon tri mjeseca imaju osiguran posao za dvo , pa šta če im naknadno još ovi koji su završili ročničku od 6. mjeseci pa se išli prijavljivati za profesionalnog vojnika hahah :)

ja da imam neku opaku firmu i trebam radnika , pa normalno da ču uzeti radnika koji je radio sličan posao ili koji ima radnog staža , neču uzimati početnika ili nekog tamo lijevog štrumfa :)

tako je slična ova fora , umjesto da su imali privilegije ovi šta su odslužili 6. mjeseci ročničke vojske i koji su su prijavili za profesionalnu vojsku , jer je njima jako dobro poznat rad u vojsci! a oni rađe uzeli 1800 komada novopečenih mladi guštera :) do jaja

SRETNA NOVA 2009. GODINA SVIM FORUMAŠIMA

Sinko, ne sredim ti. :p

Ti si jebeno iskusan vojnik poslije 6 mjesečnog vojnog roka, naročito onakvog kakvoga je imala većina ročinka. Možda ovi novi klinci odrade u 4 mjeseca i više obuke nego što si je ti imao u 6 mjeseci, a nakon toga moraju i na dodatnu obuku za prijem u DVS. Samo usput informacija da paralelno sa dragovoljnim ročnicima i dalje teče popuna i sa onima koji su odslužili redovni vojni rok prije, a zadovoljavaju kriterije za prijem (ili možda imaju vezu, čitaj to kako hoćeš). :kava:

šršlo88
04.01.2009., 22:43

Ti si jebeno iskusan vojnik poslije 6 mjesečnog vojnog roka, naročito onakvog kakvoga je imala većina ročinka. Možda ovi novi klinci odrade u 4 mjeseca i više obuke nego što si je ti imao u 6 mjeseci, a nakon toga moraju i na dodatnu obuku za prijem u DVS. Samo usput informacija da paralelno sa dragovoljnim ročnicima i dalje teče popuna i sa onima koji su odslužili redovni vojni rok prije, a zadovoljavaju kriterije za prijem (ili možda imaju vezu, čitaj to kako hoćeš). :kava:

to sam mu baš ja htio napisat....:top:

i da se nadovežem nisu ih uzeli 1800 već 250 od toga 50 cura...i ja režem jaja ak nemaju bolju obuku od tebe...instruktori su im velika većina ljudi kaj su bili u ratu i kaj im se trude prenjet sve više znanja a ne kak je do sad bilo da se puši zajedno sa instruktorom žiža....pa da si onda i imo 5 god obuku niš ti to ne znači...
a ovi instruktori su baš ljudi kaj se trude da ih nečem nauče a i valjda su stručni kad su bili i onom tam nekom zdrugu,tigrovima itd...:rofl:

tmar
06.01.2009., 00:06
ja bi odradio tih 6mjsc i za rocnika ...zasto je tesko upasti...znam jednog umirovljenog podpukovnika ...valjd on zna neke ljude pa ako bude guzva da me progura.

Grga-os
06.01.2009., 08:11
ja bi odradio tih 6mjsc i za rocnika ...zasto je tesko upasti...znam jednog umirovljenog podpukovnika ...valjd on zna neke ljude pa ako bude guzva da me progura.

Gdje je teško upasti?
Nema nikakvih 6 mjeseci za ročnike. Dragovoljni ročnici služe nepuna 4 mjeseca (za sada) i za to primaju pristojnu naknadu.
Nakon toga još moraju na dodatnu obuku ako žele u DVS (djelatnu vojnu službu) i to u trajanju od cca 2 mjeseca.

Što se tiče veza i vezica u lijepoj našoj dobro je imati vezu za sve.

E sada, što se tiče činova u HV nikada nije bilo podpukovnika. Može piti bojnik, pukovnik ili brigadir.

ONYX222
06.01.2009., 14:28

Baš velika šteta kaj mi ne središ!
Nebi da se hvalim ali mogu ti reći da smo imali jebenu obuku! prvi tri mjeseca je bilo jebanje majki , puno gradiva , puno obuke i previše informacija za tri mjeseca i još su nam rekli da su nam skratili neka gradiva jer se jednostavno ne stigne sve proći u 3.mjeseca! a kada smo došli na završnu mislili smo kako čemo se odmarati ali kurac , ušli u profesionalni vod i imali jako jako stroge zapovjednike, na završnoj mi je bilo gore nego na obučnoj! a kada bi ostale ročnike pitali iz drugih rodova , svi bi rekli da im je na završnoj bilo puno bolje i da nisu ništa radili! ali eto kod mene nije bilo tako! kaj da ti velim , poslije tri mjeseca smo dobili 3 vozača iz požege , dečki su odustali nakon tjedan dana hahah! eto....

ONYX222
06.01.2009., 14:30

i sada ja tebe pitam , gdje če ovi dobrovoljni ročnici više od mene naučiti?? a oni imaju sam tri mjeseca??? mislim da pričaš gluposti!

ONYX222
06.01.2009., 14:45
to sam mu baš ja htio napisat....:top:

i da se nadovežem nisu ih uzeli 1800 već 250 od toga 50 cura...i ja režem jaja ak nemaju bolju obuku od tebe...instruktori su im velika većina ljudi kaj su bili u ratu i kaj im se trude prenjet sve više znanja a ne kak je do sad bilo da se puši zajedno sa instruktorom žiža....pa da si onda i imo 5 god obuku niš ti to ne znači...
a ovi instruktori su baš ljudi kaj se trude da ih nečem nauče a i valjda su stručni kad su bili i onom tam nekom zdrugu,tigrovima itd...:rofl:

naravno , od 3.11 je primljeno 250 - 50! ali sve ukupno ih je 1800!

šršlo - sinek! imali smo bolesno lude zapovjednike i svi bili u ratu , pacijenti na kvadrat! kada se od stresa nemožeš normalno posrat tjedan dana i kada ti se pimpek uvuče jer i on trpi probleme :) ali na kraju skužiš da su i tvoji zapovjednici isti drek sa pogreškama kao i ti , samo su na početku malo strašniji nego na kraju , mislim i na kraju su takvi ali ga ne pušiš toliko koliko na početku!

šršlo88
06.01.2009., 15:51

šršlo - sinek! imali smo bolesno lude zapovjednike i svi bili u ratu , pacijenti na kvadrat! kada se od stresa nemožeš normalno posrat tjedan dana i kada ti se pimpek uvuče jer i on trpi probleme :) ali na kraju skužiš da su i tvoji zapovjednici isti drek sa pogreškama kao i ti , samo su na početku malo strašniji nego na kraju , mislim i na kraju su takvi ali ga ne pušiš toliko koliko na početku!

ok tatek

gle imam frenda tam i veli da može bit puno gore kaj se tiče jebanja psihe a i fizički al prenošenja znanja instruktora je na maksimumu tak da nebuju niš manje od tebe naučili:kava:

gle ko se trudi njemu bu bilo jebeno a ko ne (a ima ih) nebu

Grga-os
06.01.2009., 17:12
Baš velika šteta kaj mi ne središ!
Nebi da se hvalim ali mogu ti reći da smo imali jebenu obuku! prvi tri mjeseca je bilo jebanje majki , puno gradiva , puno obuke i previše informacija za tri mjeseca i još su nam rekli da su nam skratili neka gradiva jer se jednostavno ne stigne sve proći u 3.mjeseca! a kada smo došli na završnu mislili smo kako čemo se odmarati ali kurac , ušli u profesionalni vod i imali jako jako stroge zapovjednike, na završnoj mi je bilo gore nego na obučnoj! a kada bi ostale ročnike pitali iz drugih rodova , svi bi rekli da im je na završnoj bilo puno bolje i da nisu ništa radili! ali eto kod mene nije bilo tako! kaj da ti velim , poslije tri mjeseca smo dobili 3 vozača iz požege , dečki su odustali nakon tjedan dana hahah! eto....

i sada ja tebe pitam , gdje če ovi dobrovoljni ročnici više od mene naučiti?? a oni imaju sam tri mjeseca??? mislim da pričaš gluposti!

Sinko, mislim da si se malo previš uživo. Ajde napiši ti meni koji si rod, pa onda ti možda povjerujem makar dio, ali i previše dobro poznam sustavda bi padao na ovakve priče. Možda si radio više nego drugi ročnici, ali malo smanji doživljaj.
Gdje će ovi novi klinci naučiti više od tebe u tri mjeseca? Prvo nije samo tri mjeseca, već nakon odsluženog roka idu na dodatnu obuku u trajanju od cca 2 mjeseca. Drugo spusti se malo na zemlju i nemoj si umišljati a si u 6 mjeseci uspio popiti svu pamet svijeta.
Ako stvarno toliko želiš u vojsku i dalje ti teče prijem onih koji su odslužili vojni rok prije. Koliko sam vidio bacivši pogled malo unazada pokušao si i problem u psiho testu. Tu ti nemogu pomoći. Neznam kakva je procedura u slučaju pada na lječničkom (žalba, ponovni test i sl.), ali nisam ja pisao tvoj test. Jednom prilikom doživio sam da su mnoge, u to vrijeme, relativno visoke face padale na psiho testovima (u sklopu kojih su bili i testovi inteligencije (domine i sl.)), tako da si ne umišljaš da netko ima nešto protiv tebe. Nažalos još uvijek je u našem sustavu dobro imati i nekoga ko ćete pogurati, ali ako zadovoljavaš sve kriterije upadaš prije ili kasnije.

Grga-os
06.01.2009., 17:16

1800 ih se javilo na natječaj što neznači da svi zadovoljavaju sve kriterije. Dio će otpasti i prije početka obuke, dio neće ostati raditi u OS nakon završetka služenja roka, dio bi ih želio dobiti časnički čin odmah na početku služenja ...

ONYX222
07.01.2009., 11:07
ok tatek

gle imam frenda tam i veli da može bit puno gore kaj se tiče jebanja psihe a i fizički al prenošenja znanja instruktora je na maksimumu tak da nebuju niš manje od tebe naučili:kava:

gle ko se trudi njemu bu bilo jebeno a ko ne (a ima ih) nebu

AHA :) svako bu za sebe rekao da mu je najteže , možda se dečko prestrašio i sada radi frku od toga! a to je sto posto tako! i meni su svašta govorili dok ja nisam došao do toga i vidio da to nije tako velika stvar! svatko na drugačiji način to doživi! ja mislim da je najača stega bila odmah poslije rata , tada su svi bili grunuti u glavu , sada su isto grunuti u glavu ali sa dozom tolerancije!

ONYX222
07.01.2009., 11:35
Sinko, mislim da si se malo previš uživo. Ajde napiši ti meni koji si rod, pa onda ti možda povjerujem makar dio, ali i previše dobro poznam sustavda bi padao na ovakve priče. Možda si radio više nego drugi ročnici, ali malo smanji doživljaj.
Gdje će ovi novi klinci naučiti više od tebe u tri mjeseca? Prvo nije samo tri mjeseca, već nakon odsluženog roka idu na dodatnu obuku u trajanju od cca 2 mjeseca. Drugo spusti se malo na zemlju i nemoj si umišljati a si u 6 mjeseci uspio popiti svu pamet svijeta.
Ako stvarno toliko želiš u vojsku i dalje ti teče prijem onih koji su odslužili vojni rok prije. Koliko sam vidio bacivši pogled malo unazada pokušao si i problem u psiho testu. Tu ti nemogu pomoći. Neznam kakva je procedura u slučaju pada na lječničkom (žalba, ponovni test i sl.), ali nisam ja pisao tvoj test. Jednom prilikom doživio sam da su mnoge, u to vrijeme, relativno visoke face padale na psiho testovima (u sklopu kojih su bili i testovi inteligencije (domine i sl.)), tako da si ne umišljaš da netko ima nešto protiv tebe. Nažalos još uvijek je u našem sustavu dobro imati i nekoga ko ćete pogurati, ali ako zadovoljavaš sve kriterije upadaš prije ili kasnije.

Joj stari , nebum ti rekao koji sam rod bio! to ti mogu reći u privatnoj poruci ako želim! ali sumnjam! Ja ti mogu samo reći da smo bili zajebana generacija i da su nas jebali na veliko , dok generaciju iza nas su milovali jer ih je bilo manje! ništa ti je ne uveličavam ili smanjujem! jebali su nas iz dana u dan svako malo bi kasnili na ručak po sat vremena , i svaki dan bi radili redarstva ujutro , popodne i navečer redovito , to su banalne stvari a gdje je sve ostalo! obečaju ti vikend da ideš doma i onda kada trebaš ići doma te sjebu! obuke i motorike koliko hočeš! gradiva na tone , dok smo pričali sa starijom generacijom oni takvih problema nisu imali nikada hahah i pol toga nisu uspijeli doći sa gradivom kao mi! neznam ja zakaj su nas forsali , vjerojatno se satnik za obuku malo preračunao ili ga nešto stisnulo da se pokaže brigadiru , odakle da ja znam , tu ima tisuču mogučih kombinacija! samo znam da smo bili sjebana kombinacija i ništa drugo! znam da su profesionalci govorili "pusti decu i nemoj ih toliko maltretirati" pa nisam ja superman da bih odmah trebao biti pravi vojnik , a oni su to tražili od nas! oni velike vojničine koji nemogu pretrčati 3200 m! jebat ga!

Meni su rekli da sam loše napisao psiho test , a koji test sam krivo napisao nema šanse da mi kažu! nakon dva tjedna iz ureda za obranu zovu da trebam potpisati papir , na kojem piše RAZLOG I OBJAŠNJENJE ZBOG KOJEG JE KANDIDAT ODBIJEN ne postoji! hahah pa kak ne postoji sada odjednom????
A na liječničkom mi reklli bez obzira šta sam sve pretrage prošao sa odličnim rušit če me na psiho - testu!! ja sam mislio da se zbroje sve to ocijene i na kraju daju oni odlučujuču! ali valjda nije tako!! puno rulje se žalilo za taj liječnički pregled , zvali su ih da im daju neke informacije ali ništa od toga , nitko ti ništa ne želi reći! meni je sve to smiješno!
Znam ja da tečaj traje dok se mjesta ne upotpune! kada sam ja došao u ured za obranu potpisati taj papir i pokupiti svoju dokumentaciju koju sam predao , rekao sam im da ču im to ostaviti ponovno i da me opet pozovu na taj liječnički pregled , ali mi je rekao čovjek koji tamo radi da to mogu predati ponovno za godinu dana , a on je isto neki čmrljo jebem mu mater , kada sam išao za ročničku vojsku sve mi je lijepo objasnio a sada kada ga pitam za DVO frajer ništa nezna i pravi se glup , ma oni sve znaju samo ništa ne žele reći i prave se svi mutavi!
može biti da sam ja sjebo taj psiho test, sve 5 , ali kako se igra smiješno odvijala ja ništa više ne vjerujem i sve mi je to čudno! smradovi!

i fala ti kaj gledao zadnje postove , znaš u čemu je problem!

ONYX222
07.01.2009., 11:35
1800 ih se javilo na natječaj što neznači da svi zadovoljavaju sve kriterije. Dio će otpasti i prije početka obuke, dio neće ostati raditi u OS nakon završetka služenja roka, dio bi ih želio dobiti časnički čin odmah na početku služenja ...

kužim , sve 5!

Blue
08.01.2009., 00:21
@ONYX222 & šršlo88: Podijelio sam kartone i izbrisao postove, pa vi samo nastavite s vrijeđanjem :mig:

sefika
12.01.2009., 11:17
čujem uskoro će biti novi natječaj....stoga tko je za neka ide...BTW: mene zanima gdje se vrši lječnički pregled (Zg)? Na ćemu naj više ruše ljude?
Kako izgleda samo fizičko testiranje?
Hvala =)

faber
15.01.2009., 19:21
čujem uskoro će biti novi natječaj....stoga tko je za neka ide...BTW: mene zanima gdje se vrši lječnički pregled (Zg)? Na ćemu naj više ruše ljude?
Kako izgleda samo fizičko testiranje?
Hvala =)
Odi na stranice MORH-a imaš link za urede za obranu, odi u ured za obranu predaj papire(domovnica, rodni list, svjedodžbe 4 razreda srednje + završna matura, potvrda o ne kažnjavanju) i ispunit ćeš upitnik, kroz par mjeseci (čit.max. 3 mj.) nazvat će te jedna vrlo uljudna žena ili muškarac iz personalne službe MORH-a i pitati da li si i dalje zainteresiran/-a za služenje.
Kada odgovoriš "Da!" onda će ti lijepo reći gdje se vrši zdravstveni pregled (Dom Željezničara pop.) i kada a kada dođeš tamo i odvojiš par sati svoga vremena sve će ti biti jasno!

Sretno sa prijavom u vojsku makar sumnjam da ćeš ikada to napraviti jer ipak oni koje to zanima prvo se prijave pa onda tek mastrubiraju po forumu sa pitanjima na koje su već dobili odgovore par stranica ranije da su se udostojili pročitati sve od početka.

luzer
15.01.2009., 19:40
podržavan svakog mladog čovjeka koji se odluči za profesionalnu vojsku
kad neke perspektive ni nema, a ovi sa očalama i aparatima koji su završili fakultete najlakše in je vama sad popovat da odete na fakultet i završite to, a u istočnoj ili južnoj hrvatskoj i kad ga završite nećete tako lako nać dobar posao

zato naprid u vojsku, bar ćete osim nezaposlenosti i ispijanja kava, ili rada za brokve, postati netko i nešto...

lepotan1990
15.01.2009., 20:08
ljudi evo dobrih vijesti za sve koji polaniraju u vojsku a ponajviše za mene.

raspisan je natječaj za 2. naraštaj dragovoljnih ročnika evo i link.
http://www.morh.hr/natjecaji/index.asp

jako me veseli to kaj će 3 naraštaj ići u 9 mjesecu jer se nadam da ću ja upasti u taj naraštaj, i dobro je da ima i ovaj jer će sad neki otići tak da će za rujan biti manja konkurencija, iako mislim da mogu biti bolji od večine...

evo i oglas

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske danas, 14. siječnja 2009. godine objavljuje oglas za prijavu drugog naraštaja za služenje dragovoljnog vojnog roka u Oružanim snagama Republike Hrvatske. Na oglas se mogu prijaviti punoljetni muškarci i žene, ne stariji od 30 godina i koji zadovoljavaju propisane uvjete.

Zainteresirani kandidati i kandidatkinje za dragovoljno služenje vojnog roka bit će putem Ureda za obranu upućeni 30. ožujka 2009. godine na temeljnu obuku u vojarnu "Požega", te na specijalističku obuku u Đakovo. Dragovoljno služenje vojnog roka traje 14 tjedana, a u ovoj generaciji na dragovoljno služenje vojnog roka uputit će se ukupno 250 kandidata i kandidatkinja.

Tijekom dragovoljnog služenja vojnog roka predviđena je mjesečna novčana naknada (od 2.660,00 kuna), naknada putnih troškova za dolazak i odlazak na služenje, osnovno i dopunsko zdravstveno osiguranje, osiguranje od ozljede na radu i profesionalne bolesti, te smještaj i prehrana.

Po uspješnom završetku programa obuke u skladu s postignutim rezultatima, odabranim ročnicima će se ponuditi mogućnost prijama u djelatnu vojnu službu. Rok za podnošenje prijava je 15 dana od dana objave oglasa u tisku, a detaljnije informacije mogu se dobiti u uredima za obranu ili na Internet stranici www.morh.hr/natjecaji.

Prvi naraštaj od 250 dragovoljnih ročnika započeo je vojni rok 3. studenoga 2008. godine i završava u veljači ove godine. U 2009. godini uz drugi naraštaj koji će biti upućen na obuku 30. ožujka, očekuje se i treći naraštaj od 400 dragovoljnih ročnika koji bi sa dragovoljnim služenjem vojnog roka trebao početi u rujnu 2009.

FoX-
08.02.2009., 13:09
Evo samo da informiram sve,dobio sam poziv,i ovaj tjedan u srijedu imam ljecnicki pregled u 7:15 u Bolnici Dubrava :)

soldier1987
09.02.2009., 20:37
Evo samo da informiram sve,dobio sam poziv,i ovaj tjedan u srijedu imam ljecnicki pregled u 7:15 u Bolnici Dubrava :)

e ovako pozdrav svima
u vezi ovih pregleda...stvarno su gadni pogotovo na psiho testovima
bio sam prije 2god u ročnoj vojsci i te godine sam se prijavio na natječaj
i naravno čega sam se bojao najviše psiho-testa...isti dan su mi rekli da sam pao
ali nisam odustao....prošlo ljeto predao sam ponovo papire i u 10 mjesecu bio na pregledima... ali ovaj puta sam bio u radnom odnosu kao strojar
i sve sam prošao bez problema...čak me psiholog ispitivao šta mi se desilo u
posljednijh godinu dana...čekam poziv koji treba doć svakoga dana
bit je kod psihotesta da budete odmorni i da budete opušteni...ne napeti
budite slobodni...nema ustručavanja
nadam se da će mnogima to pomoći
pa ako ste bili ročnici i prošli psihotest za straže...nema razloga da sada ne prođete....osim ak nije nekakv veći problem....
uglavnom može se proć:top:

vale123
10.02.2009., 21:27
Decki ja sam jedan iz prve generacije sada sto je zavrsila...vidim nasrali ste se svega...ovako...obuka nama sto je bila...bila je vrlo dobra,ispunjena svime i svacim (tko je od rocnika prije imao gadjanja iz pistolja? )...provedena je i nije dobro..na papiru je bilo odlicno,ali jednostavno samim time sto smo bili prvi,dosta toga se nije znalo kako izvesti...i bila je uzasno pretrpana sa stvarima koje je nemoguce izvesti u tom roku.ali zapovijednici su se maksimalno trudili prenijeti nam sto je vise znanja i vjestina,i svaka im cast na tome..i onaj tko je slusao,ucio,i zelio nesto i nauciti,mogao je vrlo lako...u pozegi su bile osnovne stvari,kretanja,prva gađanja,osnove kretanja,formacija,maskiranja,ovog i onog...u đakovu se lijepo radilo,islo se na gasince,tamo odrađivali koliko se dalo,jer dok zavrsi postrojavanje,dok nas busevi odvedu,tamo se bude sat-dva,i bjez natrag na rucak...najteza stvar nama je bila zima,radilo se na minus 18,deckima je pucala koza na rukama od hladnoce...i dosta je toga ovisilo tko je kakvog zapovijednika imao,neki su se ubijali u poslu,neki hladili jaja...tako da ce netko imat potpuno drugi pogled na sve to od recimo mene..sto se tice rocne vojske prije,svaki zapovijednik je rekao da je to bilo golo govno od obuke,tih 6 mjeseci sto se islo se razlikovalo u masi stvari od nase obuke,mi smo radili puno toga sto rocnici od prije blage veze nemaju...i stega je bila veca,jer ti si dragovoljno tu,i placas 20 i vise milja kuna ako odustanes il te izbace.zapovijednici su imalo stalne nadzore i provjere kako se obuka provodi,i kakvi su oni prema nama..i svi su tu,bar vecina,bila sa svrhom da ostane u vojsci i dobije posao...kog je prije od rocnika bolio kurac za sve to..naravno,i tada je bilo generacija koje su odsluzile postenih 6 mj,ali drugacije je za 360% sada i tada...al objektivno gledajuci,isplati se prijaviti..svi trebaju to proci...iskustvo je neprocijenjivo,nauci se puno stvari,prođe dobro i lose,steknu prijateljstva,naucis stegi,vidis svasta...cak i ako nemate namjeru ostati u vojsci...tko zeli,svi dobivaju ugovore,to su puni ugovori,ova obuka od 2 mjeseca sto ce sad biti je u sklopu posla,mi smo vec svi sad u DVS-u,imamo brigade svoje (bojne po novom)...3 godine ugovor,6 mjeseci probnog rada naravno,u sklopu kojeg je ta obuka 2 mj...za topnistvo,oklopnistvo,PZO,pjesadija,ovisi sta se dobilo...neki su popusili mjesta daleko od kuce,neki nisu dobili bas sto su htjeli,ali generalno gledajuci,znam iz prve ruke,vecina je zadovoljna,velika vecina,uvijek ima ljudi koji ce se zaliti i reci da nevalja...mnoge stvari i nevaljaju....ali da i ne duljim vise...moje misljenje je da se isplati,i dajem preporuku...uvijek mozete otici ako nista....:mig:

btw...za drugu sad generaciju se prijavilo preko 11.000 ljudi...tako da sretno svima koji upadnu,vucite sve veze koje znate,uz malo srece,volje,truda,i ak se vec mora,pokoju vezu,na kraju ce sve bit ok.

btw2...cure su nenormalno dobro prosle,nitko ih na nist nije tjerao,radile su nista,sve sto je bilo imalo teze nisu morale,ma pizdarije...i njih 4 su mozda postene bile,ostale su seljanke i kurve teske,da ne ulazim sad u stvari sto su se desavale po vojarni...

Kolembo
11.02.2009., 02:58
(tko je od rocnika prije imao gadjanja iz pistolja? )

Ja. VP

ždralexandrijka
11.02.2009., 06:12
Decki ja sam jedan iz prve generacije sada sto je zavrsila...vidim nasrali ste se svega...ovako...obuka nama sto je bila...bila je vrlo dobra,ispunjena svime i svacim (tko je od rocnika prije imao gadjanja iz pistolja? )...provedena je i nije dobro..na papiru je bilo odlicno,ali jednostavno samim time sto smo bili prvi,dosta toga se nije znalo kako izvesti...i bila je uzasno pretrpana sa stvarima koje je nemoguce izvesti u tom roku.ali zapovijednici su se maksimalno trudili prenijeti nam sto je vise znanja i vjestina,i svaka im cast na tome..i onaj tko je slusao,ucio,i zelio nesto i nauciti,mogao je vrlo lako...u pozegi su bile osnovne stvari,kretanja,prva gađanja,osnove kretanja,formacija,maskiranja,ovog i onog...u đakovu se lijepo radilo,islo se na gasince,tamo odrađivali koliko se dalo,jer dok zavrsi postrojavanje,dok nas busevi odvedu,tamo se bude sat-dva,i bjez natrag na rucak...najteza stvar nama je bila zima,radilo se na minus 18,deckima je pucala koza na rukama od hladnoce...i dosta je toga ovisilo tko je kakvog zapovijednika imao,neki su se ubijali u poslu,neki hladili jaja...tako da ce netko imat potpuno drugi pogled na sve to od recimo mene..sto se tice rocne vojske prije,svaki zapovijednik je rekao da je to bilo golo govno od obuke,tih 6 mjeseci sto se islo se razlikovalo u masi stvari od nase obuke,mi smo radili puno toga sto rocnici od prije blage veze nemaju...i stega je bila veca,jer ti si dragovoljno tu,i placas 20 i vise milja kuna ako odustanes il te izbace.

Pojasni ovo boldano....i reci mi u postotku starije osobe od 25 god. u odnosu na mlađe od 25 god. i dal je bilo u opciji za ugovor ZMIN-zračno motrenje i navođenje?

vale123
11.02.2009., 12:02
Ja. VP

kazem od rocnika prijasnje generacije,nisu sigurno

vale123
11.02.2009., 12:05
Pojasni ovo boldano....i reci mi u postotku starije osobe od 25 god. u odnosu na mlađe od 25 god. i dal je bilo u opciji za ugovor ZMIN-zračno motrenje i navođenje?

za svaki mjesec koji provedes,drzava na tebe spizdi oko 9 milja,ako odustanes u 1 mjesecu,placas toliko,drugom oko 20,trecem...racunaj...osoba starijih od 25 je nekih 10% bilo,stim da su vecina imala faksove...ako imas 25,nemas faks,nije ti bas pametno ici u vojsku..negdje 22-23 je granica...zbog napredovanja i svega...mislim,mozes,ako se pokazes ok,pa napredovat brzo...ima kombinacija...je,dobilo je ZMIN njih par,ali mali broj

ždralexandrijka
11.02.2009., 12:36
za svaki mjesec koji provedes,drzava na tebe spizdi oko 9 milja,ako odustanes u 1 mjesecu,placas toliko,drugom oko 20,trecem...racunaj...
Rel to regulirano preko nekog ugovora?I reci mi koje opcije uopće dobivaju žene sa sss?mislim sigurno nisu u pješadiji,pretpostavljam?
I kad ste išli uopće na testiranje za prijam ,da li se onda testirala kondicija,u biti mislim na trčanje ili u toku obuke?
I reci mi informativno za psihotest,da li je to bio mmpi 1 sa onim famoznim pitanjima tipa:Jel tvoja mama bila dobra žena????
I kakva je šema sa neispravljivim neplivačima?

vale123
11.02.2009., 15:02
Rel to regulirano preko nekog ugovora?I reci mi koje opcije uopće dobivaju žene sa sss?mislim sigurno nisu u pješadiji,pretpostavljam?
I kad ste išli uopće na testiranje za prijam ,da li se onda testirala kondicija,u biti mislim na trčanje ili u toku obuke?
I reci mi informativno za psihotest,da li je to bio mmpi 1 sa onim famoznim pitanjima tipa:Jel tvoja mama bila dobra žena????
I kakva je šema sa neispravljivim neplivačima?

ajme koliko pitanja...

u ugovoru koji potpises cim dodjes u zgradu kao dragovoljni rocnik,pise da nadoknadjujes sva sredstva drzavi koja su spizdil na tebe..sad nepise koliko..znam decka koji je odustao nakon 2 mjeseca,i daje 22 milje...jedan je izbacen pred sam kraj,daje skoro 30. ali mozes odustat prije prisege,koja je nekih 3 tjedna od dolaska na obuku,i neplacas nista..zene su dobile pjesadiju vecina sada,ali struka strijelac,dakle nece imat daljnu obuku dobar dio...neke ce imat..sto se toga tica,zene nisu posteđene pjesadije,nit dobivaju logistiku i slicne poslove..testiranje ide standard,prijavis se,ides na lijecnicki,tamo nema nikakvog testa kondicije,vec standard,krv,pluca,oci,usi,srce,ak nest treba extra obavis i to,jedan veliki fizikalni pregled uglavnom...motorika ide tijekom obuke,ulazna,prijelazna,i izlazna provjera...izlaznu moras proci,uglavnom norma za zene je sprdnja i prolazis kao od sale sigurno ak mozes dici nest teze od zlice...a i da nemos,tijekom obuke dodjes u kondiciju,ja sam inace lijen ko som,i nisam 10 sklekova napravio na ulaznoj kad sam dosao,dok sad ide bez problema..imas psiho test na lijecnickom da,i imas takva pitanja,nekih 50 komada,i nesjecam se sad,te gluposti jel volis tlacit zivotinje,smatras li se dobrom osobom,jel se osjecas usamljen i tako...fora kod tih pitanja je da su sva na istu shemu,na jednu temu imas 10 pitanja,i na sve odgovaras podjednako,nemos na jednom odgovorit da si drustven,a na drugom da ti smetaju ljudi...tu se pada...i imas razgovor sa psihologom,koji te ubije u pojam nekim blesavim pitanjima,al samo budes stalozena i odgovaras sto god te pita hladnokrvano i istinu...i imas test ''inteligencije'' slaganje domina nekih,brojeva,oblika,blabla...to mozes na netu vjezbat i trazit,sve je na istu foru...uglavnom na svim tim testovima masa je ljudi padala,kad sam ja bio,nekih 40% nije zadovoljilo..caka je uglavnom ne se uzjebat i mislit ''jebote necu moc''...neplivaci...u pozegi dok si jos,ide se negdje na pocetku na provjeru plivanja u osijek na bazene,tamo vide znas il neznas...i onda u đakovu se svake subote vrsi obuka neplivaca do rucka,odu na bazene u osijek,i tam se uce plivat... eto,to je to:)

šršlo88
11.02.2009., 19:45
ajme koliko pitanja...

u ugovoru koji potpises cim dodjes u zgradu kao dragovoljni rocnik,pise da nadoknadjujes sva sredstva drzavi koja su spizdil na tebe..sad nepise koliko..znam decka koji je odustao nakon 2 mjeseca,i daje 22 milje...jedan je izbacen pred sam kraj,daje skoro 30. ali mozes odustat prije prisege,koja je nekih 3 tjedna od dolaska na obuku,i neplacas nista..zene su dobile pjesadiju vecina sada,ali struka strijelac,dakle nece imat daljnu obuku dobar dio...neke ce imat..sto se toga tica,zene nisu posteđene pjesadije,nit dobivaju logistiku i slicne poslove..testiranje ide standard,prijavis se,ides na lijecnicki,tamo nema nikakvog testa kondicije,vec standard,krv,pluca,oci,usi,srce,ak nest treba extra obavis i to,jedan veliki fizikalni pregled uglavnom...motorika ide tijekom obuke,ulazna,prijelazna,i izlazna provjera...izlaznu moras proci,uglavnom norma za zene je sprdnja i prolazis kao od sale sigurno ak mozes dici nest teze od zlice...a i da nemos,tijekom obuke dodjes u kondiciju,ja sam inace lijen ko som,i nisam 10 sklekova napravio na ulaznoj kad sam dosao,dok sad ide bez problema..imas psiho test na lijecnickom da,i imas takva pitanja,nekih 50 komada,i nesjecam se sad,te gluposti jel volis tlacit zivotinje,smatras li se dobrom osobom,jel se osjecas usamljen i tako...fora kod tih pitanja je da su sva na istu shemu,na jednu temu imas 10 pitanja,i na sve odgovaras podjednako,nemos na jednom odgovorit da si drustven,a na drugom da ti smetaju ljudi...tu se pada...i imas razgovor sa psihologom,koji te ubije u pojam nekim blesavim pitanjima,al samo budes stalozena i odgovaras sto god te pita hladnokrvano i istinu...i imas test ''inteligencije'' slaganje domina nekih,brojeva,oblika,blabla...to mozes na netu vjezbat i trazit,sve je na istu foru...uglavnom na svim tim testovima masa je ljudi padala,kad sam ja bio,nekih 40% nije zadovoljilo..caka je uglavnom ne se uzjebat i mislit ''jebote necu moc''...neplivaci...u pozegi dok si jos,ide se negdje na pocetku na provjeru plivanja u osijek na bazene,tamo vide znas il neznas...i onda u đakovu se svake subote vrsi obuka neplivaca do rucka,odu na bazene u osijek,i tam se uce plivat... eto,to je to:)

gle buraz cjenim sve kaj pišeš i vidim želiš pomoć al kakvih 22 milje kuna...naš ti kaj je 22 milje (brojevima 22 000 000,00 kn, slovima 22 milijona kuna)???

vale123
11.02.2009., 20:07
Dobro,ja kazem za tisucu milja.... 22.000 kn :mig:

šršlo88
11.02.2009., 22:42

aha...

i mislio sam to i reko zabunio si se il neš al kad si to uzastopce par puta napiso reko na kojim si to drogama:D

pozz

soldier1987
12.02.2009., 17:25

a reci mi prijatelju koliko traje ta obuka u Požegi i di se kasnije ide
u tih 6 mjeseci
i dali ima kakve veze šta si radio u civilnim poslovima
npr. ja sam 1 i pol godinu radio na bageru i tražio sam inžinjeriju ili oklopništvo
kakvi su izgledi da to dobijem....idem za 3 dana u pž
vidim da ima i onih razočaranih al nemogu svi biti zadovoljni

lepotan1990
12.02.2009., 18:01
obuka traje 14 tjedana iliti 3 ipol mjeseca, 8 mjeseci temeljne obuke si u požegi a nekon toga ideš 6 tjedana u gašince pored đakova na specijalističku obuku, kažu da se tam počinje malo intenzivnije s obukom.
prijašnji poslovi nemaju veze bar je službeno, ali ipak mislim da bi kasnije kod prijema u DVS imao prednost.

vale123
12.02.2009., 18:39
obuka traje 14 tjedana...od toga si 6 u pozegi na temeljnoj,dakle osnove svega,prva gadjanja,stupanja,stavovi,pozdravi,osnove taktickog kretanja,orijentacije,eksploziva,blabla...i onda 8 tjedana u Đakovo,na Gasince (poligon) se ide do rucka,dakle postrojavanje,gasici,rucak,odmor,poslijepodnena obuka,to bude vecinom ucionica,il nest sitno taktike odradit u krugu vojarne...u đakovu/gasinci se radi masa toga,da ne nabrajam sada...

prijasnji poslovi imaju i nemaju veze,nekima se gledalo,nekima ne,tako da to ovisi o sreci...inzinjeriju ces tesko dobiti,ali oklopnistvo bi mogao lagano,masa od nase generacije sad je dobila to..

uglavnom kad prodju ova 3 i pol mjeseca,dobivas puni ugovor,na 3 godine sa 6 mjeseci probnog rada,dakle placa puna,upis u radnu,beneficije,sve sto ide,i unutar toga probnog rada imas jos 2 mjeseca obuke za taj rod sto si dobio...kakva ce ta obuka biti,kako ce to tocno ici,kako za pjesadiju ce obuka biti isto mi nije jasno,jer sta mi imamo jos 8 tjedana uciti i imat obuku,kad smo sad to imali,sad smo svi kao zavrsili specijalisticku za pjesaka-strijelca,mozda dobijemo struku jos,neznam,stijelac sa bacacem granata recimo,al opet 8 tjedana mi puno..al ajd,mi sad u nedjelju idemo kuda smo rasporedjeni na obuku i posao,pa cu vidjet dalje sta ide...

istoki
12.02.2009., 19:43
hvala vale123 na ovim iscrpnim iskustvima, car si:s:s

samo pricaj kak se cega sjetis,
ali ako vec u nedelju kreces,
odi van i napij se, to sigurno dugo nisi :D

soldier1987
12.02.2009., 19:57
da li itko od vas ide sada u požegu na obuku ili je već tamo????
puno uspijeha svima!!!

vale123
12.02.2009., 21:46
ma nista,ak nekog sta zanima,pitajte

je,osao bih van,samo neznam scim piti,nisu nam jos uplatili lovu sto trebamo dobit ostatak,svaki dan ''sad ce'' -_-

soldier1987
13.02.2009., 14:41
kojeg datuma bude plaća?? ak se smije znati???
ja trebam dobiti 2 plaće iz firme iz koje sam danas pokupio papire tj dao sam otkaz....bar bi trebo
123 ide dalje

vale123
13.02.2009., 19:22
123 ide dalje....pozega?

pa vojsci je placa izmedju 1-5 u mjesecu,uvijek redovna naravno....vec ja kazem za nas sto smo zavrsili ovaj dragovoljni rok,nama jos duguju pola love sto imamo dobit,obuka zvrsena u nedjelju,a od love ni L......:rolleyes:

soldier1987
14.02.2009., 18:19
123 ide dalje....pozega?

pa vojsci je placa izmedju 1-5 u mjesecu,uvijek redovna naravno....vec ja kazem za nas sto smo zavrsili ovaj dragovoljni rok,nama jos duguju pola love sto imamo dobit,obuka zvrsena u nedjelju,a od love ni L......:rolleyes:

i prijatelju jesi li potpisao ugovor da ostaneš
ja sutra dolazim u pž....nakon dvije godine

kico912
14.02.2009., 21:33
ovako -

plaća vojnika je 3900 kn (koeficijent 1.0), a ukoliko imaš neki čin množi ti se plaća vojnika s vrijednosti koeficijenta osobnog čina - npr. skupnik, kao najniži dočasnički čin ima koeficijent 1,15; poručnik/poručnik korvete, kao najniži časnički, ima 1,3....
tako da si računajte...

nadalje, postoji mnoštvo dodataka na plaću, ukoliko zadovoljavate uvjete na njih (odnosno samo na jednog od njih, jer DVO može ostvariti samo na jedan, najpovoljniji dodatak) : letački, mornarički, padobranski, pirotehnički, vojno-policijski, za specijalne postrojbe (BSD i 350. VOb), na otežane uvjete rada i štetnost po zdravlje, vojnički i zapovjedni dodatak...
koga ovo više interesira neka nađe u narodnim novinama pravilnik o dodatku na plaću pripadnika OS RH

što se tiče beneficiranog radnog staža, također da nešto krivo ne navedem - tko želi može pogledati uredbu o utvrđivanju dužnosti DVO na kojima se staž osiguranja uvećano računa

ukoliko ste oženjeni/udani - postoji dodatak za odvojeni život

također, putni troškovi - ali ne kod prvog prijama u službu (tek nakon određenog vremena), koliko ja znam jer ste onda obvezni ići gdje vas već rasporede

netko je pitao u vezi temeljne časničke izobrazbe - od ove godine će trajati produženo, znači ne više 6 mjeseci, već 9 mjeseci... teorija se sluša u vojarni na Črnomercu - Petar Zrinski u temeljnoj časničkoj. terena imaš malo, moguće je da će se sad časnički kandidati slati na kamp u gašince kojih par tjedana prije početka same časničke, postoji još 1 mjesec stažiranja u postrojbi nakon završetka teorijskog dijela...

ukoliko je netko pri završetku faksa ili je završio faks, ja bih mu u svakom slučaju preporučio da se prijavi ili u selekcijsko središte (vojarna na črnomercu) ili u područni vojni ured za daljnje informacije....

i još jedna stvar - pustite ljude što pričaju - svakakve komentare ćete čuti... neki su nezadovoljni, isfrustrirani radi xy razloga i onda prenose negativne vibre po forumima ili u javnom životu... istina je da postoji razlika od postrojbe do postrojbe, istina je da ima i isfrustiranih jadnika, ali i vrlo dobrih i kvalitetnih ljudi u sustavu, kao profesionalaca i kao ljudi.

koliko sam ja skužio ti nakon šta potišeš ugovor s morhom paralelno završavaš faks i izobrazbu za časnika.znaš li ti koja je zadaća časnika tj.što on točno radi i po kojem te kriteriju kasnije razmještaju na dužnost.je li moguće dobiti posao blizu mjesta stanovanja???UNAPRIJED HVALA:s

kico912
14.02.2009., 22:04
Da ne pametujem puno...

pozdrav.zanima me kakvo je stanje u vojsci ako si časnik.šta radiš?gdje radiš?koliko je bolje časniku u usporedbi s običnim vojnikom??UNAPRIJED HVALA:top:

vale123
15.02.2009., 00:26
i prijatelju jesi li potpisao ugovor da ostaneš
ja sutra dolazim u pž....nakon dvije godine

naravno da jesam....sutra idem za đakovo,tamo sam dobio,na jos kao 2 mjeseca specijalizacije tijekom sluzbe...

vale123
15.02.2009., 00:28
I ovaj gore quote da je placa 3900...nije,placa obicnog vojnika je 4.500,bez ikakvih dodataka...mislim,mozda je 3.900 u nekoj zivoj osnovi,al kao obican vojnik,bez terena,bez troska za put,blabla,dobivas oko 4.500..

lepotan1990
15.02.2009., 08:07
4500 osnovica, blažena vojska. zdravstveno, mirovinsko putni troškovi, i još možeš zaraditi na prekovremenim.

bhoy82
15.02.2009., 10:30
koliko sam ja skužio ti nakon šta potišeš ugovor s morhom paralelno završavaš faks i izobrazbu za časnika.znaš li ti koja je zadaća časnika tj.što on točno radi i po kojem te kriteriju kasnije razmještaju na dužnost.je li moguće dobiti posao blizu mjesta stanovanja???UNAPRIJED HVALA:s

ne kuzim o cemu govoris - potpisujes ugovor jedino kao vojnik (prvo na 3, kasnije na 5 godina) ili kao kadet (u kojem te slucaju morh skoluje - salje na faks - a tijekom ljeta imas kampove)... docasnici i casnici ne potpisuju ugovore, vec su na neodredjeno

kriterij razmjestanja na duznost bi u principu trebao biti s obzirom na rod ili VSSP - vojno strucnu specijalnost koju stjeces kroz casnicku, iako ti je sve to li-la

posao blizu mjesta stanovanja - zavisi di zivis, moze ti se poklopiti da budes blizu doma...

racunaj da najvise ljudi trebaju gardijske brigade , oklopno mehanizirana i motorizirana

prva zadaca casnika (friskog porucnika) ti je zapovjedna duznost u vodu - sto ces raditi kao zapovjednik voda ovisi ti od postrojbe do postrojbe - jedno je sigurno - organizacija zivota i rada voda, skrb o svojim ljudima itd.

p.s. vale123, kada je post napisan placa vojnika je bila 3900, sad je oko 4500

kico912
15.02.2009., 14:49
ne kuzim o cemu govoris - potpisujes ugovor jedino kao vojnik (prvo na 3, kasnije na 5 godina) ili kao kadet (u kojem te slucaju morh skoluje - salje na faks - a tijekom ljeta imas kampove)... docasnici i casnici ne potpisuju ugovore, vec su na neodredjeno

kriterij razmjestanja na duznost bi u principu trebao biti s obzirom na rod ili VSSP - vojno strucnu specijalnost koju stjeces kroz casnicku, iako ti je sve to li-la

posao blizu mjesta stanovanja - zavisi di zivis, moze ti se poklopiti da budes blizu doma...

racunaj da najvise ljudi trebaju gardijske brigade , oklopno mehanizirana i motorizirana

prva zadaca casnika (friskog porucnika) ti je zapovjedna duznost u vodu - sto ces raditi kao zapovjednik voda ovisi ti od postrojbe do postrojbe - jedno je sigurno - organizacija zivota i rada voda, skrb o svojim ljudima itd.

p.s. vale123, kada je post napisan placa vojnika je bila 3900, sad je oko 4500

puno hvala na odgovoru.na morhovim stranicama piše da nakon što postaneš časnik moraš ostat u hv-u dvostruko od vremena provedena na faksu-znači 8godina-zato sam pitao ovo o ugovoru jer to znači da ti 8 godina ne smiješ:top: iz vojske.POZDRAV

lepotan1990
15.02.2009., 15:36
smiješ i prije iz vojska ali u tom slučaju češ im morati platiti sve troškove, sve novce koje su uložili u tebe, konkretno platit češ im cijeli faks a i stipendije koje dobivaš tokom faksa i sve živo i neživo.

kico912
15.02.2009., 16:52
smiješ i prije iz vojska ali u tom slučaju češ im morati platiti sve troškove, sve novce koje su uložili u tebe, konkretno platit češ im cijeli faks a i stipendije koje dobivaš tokom faksa i sve živo i neživo.

kratko rečeno ne iplati ti se baš otić kad jednom uđeš:D

kico912
15.02.2009., 16:57
E šta mislite koji je najbolji smijer za časnika: Pješaštvo,Vojna policija,Topništvo,Protuzračna obrana,Oklopništvo,Inžinjerija,NBKO,Veza,Motrenje i navođenje,Pomorstvo

Blue
15.02.2009., 17:45
Osobno bih, od ponuđenih, odabrao topništvo ili vojnu policiju. Inače sam završio specijalističku i časničku za protuoklopnu borbu, bilo je odlično.

lepotan1990
15.02.2009., 18:43
najbolji je smjer onaj koji voliš, ako se kužiš u građevinu ideš u inženjeriju, ako se kužiš u pravo ideš u VP ako se kužiš u fiziku ideš u PZO...

šršlo88
15.02.2009., 22:07
najbolji je smjer onaj koji voliš, ako se kužiš u građevinu ideš u inženjeriju, ako se kužiš u pravo ideš u VP ako se kužiš u fiziku ideš u PZO...

a šta ak se u niš ne kužiš???:confused:

ak si završio gimnaziju pa po tvom se u niš ne kužiš osim u povijest umjetnosti:lol:

lepotan1990
16.02.2009., 08:36
moraš završiti neki faks ako očeš biti časnik, zato upiši neki koji oni traže a tebe zanima. mislim da bi ti najbolji izbor onda bilo pješaštvo i neki fask vezan uz to.

evo pročitajte ako niste o kadetu. http://www.morh.hr/kadet/index.asp

kico912
17.02.2009., 15:14
E zna li netko kako izgleda "običan" dan jednog časnika.Do kad radi?Šta radi?Gdje radi?

Pozdrav.

Solwannabe
19.02.2009., 12:18
Da ne pametujem puno...

Ja sam novi ovdje, pozz svima. Htio sam te stivq7 pitati o ovome boldanom, znaci ako uopce ne napredujes nego si obicno soldat ce te otpustiti iz vojske?
Ima li nekakva druga mogucnost napredovanja sa SSS u samoj vojsci prema casniku? Moze li se ici na neke dodatne seminare ili nesto takvo ili cak mozda studirati ali ne u programu kadeta nakon par godina?
Hvala puno

tmar
20.02.2009., 20:00
to i mene zanima...bilo bi glupo da obican vojnik ne moze napredovati

vale123
21.02.2009., 14:25
kao obican ovjnik mozes ostat 8 godina u sustavu....ali si zbilja teski kreten ako u tom vremenu bar do prvog docasnickog cina ne dodjes,skupnika,cim dobijes neki cin,to je to,ostajes do kraja....a i jebote sta je tako tesko doci do casnika,pa imate sad po bolonji dvogodisnje faksove,više skole,zavrsite bilo koji smijer,i evo,odmah te se salje za časnika,9 mjeseci te skole,i lijepo si porucnik...a njih treba,nama svaki dan drobe da upisemo nesto sto prije i zavrsimo,samo da je viša skola

Grga-os
23.02.2009., 18:09
Do sada puno pitanja, pod pitanja, informacija i polu informacija.

Ni sam nisam siguran od kuda da krenem, ali recimo ovako.

Tri osnovne kategorije DVO u OS RH se popunjavaju na sljedeći način:
1. VOJNICI
Svi državljani (M i Ž) koji zadovoljavaju kriterije za prijem u DVS (više o istima na stranicama MORH), odslužili su vojni rok (obvezni ili dragovoljni), prošli obuku za prijem u DVS i zadovoljili tijekom probnog rada (6 mjeseci uz sva primanja i "povlastice" kao i sve DVO). Prvi ugovor se potpisuje na 3, a drugi na 5 godina i nakon toga noga ili ti van iz sustava, osim ako:
1. ne završiš fakultet (najčešće u svom trošku, ali uz pravo na određeni broj dana plaćenog dopusta (polaganje ispita i sl.)) i ne budeš upućen na obuku za časnika do 30 godine života. Po završetku obuke prelaziš u časnike ....
2. ne budeš upućen na školovanje za dočasnika (po pravilma nakon najmanje 2 godine službe, uz zadovoljavajuće ocjene ...) i promaknut u dočasnički čin do 27 godine života. Po istone prelaziš u dočasnike ...
Godine i rokove nemojte uzimati zdravo za gotovo zato što je dobne granice ponekada moguće zamjeniti (najčešće dobra veza ili, jako rijetko, zbog stvarne kvalitete pojedinca). Nisam sto posto siguran, ali mislim da negdije u zakonu postoji i neka cako o mogućnosti potpisivanja ugovora na neodređeno vrijeme i za vojnike nakon odrađenih 3+8 godina u slučaju potrebe sulužbe?
Naravno nakon napuštanja djelatne službe postoji mogućnost ulaska u djelatnu pričuvu, ali to pitanje nije deinirano podzakonskim i provedbenim aktima.

2. DOČASNIK
Promiču se isključivo iz redova vojnika, a više detalja o daljem profesionalnom razvoju moguće je vidjeti u zakonima kojima je regulirana služba u OS RH. Po promicanju u dočasnički čin, vojnik mijenja kategoriju i postaje zaposlen na neodređeno vrijeme. Zakonski dobna granica za ostanak dočasnika u OS RH je 50 godina. Ukratko to je uglavnom šljakerski posao s puno više odgovornosti, s dosta izazova, a najčešća nagrada je tapšanje po ramenu. Završetkom fakulteta i časničke škole do 30 godine života i dočasnik može biti promaknut u časnika.

3. ČASNICI
Popunjavaju se iz tri "izvora".
1. projekt "Kadet" - nakon srednje škole upisuješ fakultet, potpisuješ ugovor s MORH i nakon završetka školovanja postaješ časnih OS RH (poručnik). Piloti najčešće dobijaju odmah natporučnika (ako se nevaram). Više o uvijetima može se pročitati na stranicama MORH.
2. natejčaj - raspisuje se jednom godišnje i na školovanje za časnike se primaju državljani RH sa završenim fakultetom i zadovoljavanjem općih uvjeta za prijem u DVS (npr. zdravlje, regulirana vojna obveza (za sada samo M, ali uvođenjem dragovoljnog služenja vojnog roka najvjerovatnije će odredba važiti i za Ž) i dr.). Po završetku školovanja dobija se čin poručnika i sutpa se u službu.
3. iz redova vojnika i dočasnika kako sam već i napisao
Dobna granica za ostanak u sustavu je 50 godina kao i za dočasnike, a više detalja o daljem profesionalnom razvoju moguće je vidjeti u zakonima kojima je regulirana služba u OS RH.
Posao časnika je recimo više intelektualne prirode (ali ne samo i isključivo takav), i najveća odgovornost za posao i pogreške leži na njemu.

UGOVORNA PRIČUVA još nije definirana podzakonskim i provedbenim aktima i koliko ja znam trenutno i nema nekih pretjeranih pomaka u rješavanju toga pitanja. U teoriji popunjava se vojnim obveznicima koji su odslužili vojni rok i dočasnicima i časnicima koji su napustili djelatnu službu. Postojala bi obveza služenja određenog vremenskog perioda u godini (npr. 6 x po 1 tjedan + 3 tjedan u komadu u godini) i pričuvnici bi dobijali određenu naknadu (kakvu, koliku i kako ne pitajte). Postojala bi mogućnost upućivanja pričuvnika u međunarodne vojne operacije (dalje MVO), a dočasnici i časnici školovali bi se u sustavu vojnog školovanja OS RH, ali i u van RH (po potrebi).

Ukratko ovo je teorija, koja sve više zaživljava i u praksi (osim ugovorne pričuve). Što se tiče izbora mjesta službe uglavno se izlazi u susret, ali u okviru potreba i mogućnosti (ili možda veze). Svi koji misla stupiti u službu unaprijed se moraju se pomiriti s time da će i odlasci u MVO postati dio obveze svih DVO. Naravno da kao i u cijeloj državi i u OS prolaze veze, vezice i kojekakvi prečaci, ali mišljenja sam da se i to polako smanjuje.

raskal
23.02.2009., 23:12
Ciao ekipa!

Sve u vojsci je divo i krasno dok neshvatiš gdje si došao ako ti je u civilstvu trebala veza i poznanstvo da nešto postigneš ovdje ti je još gore, ugovori su katastrofa to shvatiš kada dođeš u banku dignuti kredit pa ti kažu gos. vi niste u stalnom radno odnosu. Nakon 8 god ili 2 ugovora ako nisi napredovao letiš na ulicu a nakon 8 god vojske nisi nizašto. Misije su slabo plačene i neulaze po novom u mirovinu, tereni,prekovremeni, večina straži nisu plačeni za godišnji nikada neznaš kada i koliko češ dobiti dana, jad i plač a nijh boli ona stvar za mladu vojsku, "uvjek će biti sirotinje koja će htjeti u vojsku" to su ti izjave hrv. časnika tretira te se kao zadnje smeče kao građanina drugog reda nije više vojska častan poziv ako je ikada i bila. Ja sam DVO već par godina elektroničar, 4 st. engleskog, viša informatička, student elektrotehnike, u ročnoj zap. desetine(zapovjedno iskustvo) radno iskustvo kao serviser elektroničke i računalne opreme, za sve ovo vojska šalje ljude na doškolovanje da bi napredovali ljude koji imaju vezu a ja znam da nemam budućnosti u sustavu za napredovat, sa gimnazijom bez faksa zaboravi......ja sam se pomirio da sam zajebo sam sebe ali neću ni ja još dugo izlaz je tu hvala bogu........za sve koji ovo pročitaju pazite gdje se zalečete ja nisam pozzzzz

raskal
23.02.2009., 23:15

Nemoguče ti je dobiti posao blizu mjesta stanovanja možeš ako imaš visokog časnika ne ispog pukovnika da te pogura debala veza ti tu pali, do časnika ti je dug i trnovit put heheh a u nadi je spas